Page 1

4 820 127 940012


Увага! Цей документ оптімізований для перегляда розворотами Якщо ви користуетесь Adobe Acrobat® — виберіть у меню View>Page display>Two-Up


4

ТЕМА НОМЕРУ

МЕХАНІКА

з край? Блаженство ре че ть яю иц хв ії оц Ем я? Ти закохавс омість? Хочеться, щоб ід св й ло ті ть ю ю вн по за й екстаз расніше перших ек пр ти бу е ож м о Щ ? ди це тривало завж уальних почу ттів?! кс се х ви но і ей ст но ха ко за

Олег СИНЬКО

практичний психолог www.eriloleg.com

І знову Матриця Остигни: тебе зомбують найстародавнішим, абсолютно безвідмовним і надійним способом, що існує вже мільйони років. Тебе знищують як особу, як мислячу істоту й індивідуальність. Жорсткими біохімічними методами тебе підпорядковують чужій волі і жорсткій програмі: «Матриця володіє тобою!» У твої біохімічні «порти» й мозкові структури ввели роз'єми і зараз накачують вельми ілюзорною реальністю, яка слугує зовсім не тобі. При цьому ніхто не дасть ані червоної, ані синьої пігулок — з цієї Матриці ніякий Морфеус не врятує. Справа в тому, що ця Матриця не зовні й не створена людьми. Скоріше, вона сама створила людей і володіє ними вже мільйони років. Вона живе ВСЕРЕДИНІ НАС. І ім'я їй — Гени. А їх агенти — Гормони. А їх зброя — ендорфіни. А їх маскування — Закоханість.

Программа размножения Ти думаєш, що знайшов щастя і радість навіки? Візьми себе в руки та встроми голову під холодну воду — хоча й це не допоможе. Гени вирішили, що ти готовий продовжувати ту справу, заради якої вони тисячами років відтворюють одне і те ж, — наше тіло. Тіло як їх носій. Тіло як їх корабель. Їх життєносій. Коротше, від вас вимагають одного: «Розмножуйтеся!» Така жорстока і цинічна правда: закоханість — це не любов і навіть не сексуальне партнерство. Це стан, який тіньовим способом використовує жорстка біологічна програма. Для успіху дії програми гени завдають вашій психіці потрійного удару: По-перше, включають програму сильної концентрації уваги на найпривабливішому в біологічному плані партнерові або партнерці з найближчого оточення. По-друге, вони начисто блокують центр критичного аналізу реальності, знищуючи можливість думати а і вирішувати р у а головою. оло ою.


ТЕМА НОМЕРУ

Кохання чи закоханість? Почуття чи маніпуляція? Ти вважаєш, що віднайшов довічне щастя? Візьми себе в руки, остигни й розберися.

5


6

ТЕМА НОМЕРУ

По-третє, вони викидають в кров гігантську кількість ендорфінів — найбільш „забійних” наркотиків, які є в цьому Всесвіті. Наркобарони кусають лікті : ендорфіни не можна виробляти промислово, вони нестійкі, поза організмом не живуть, та й термін життя в організмі у них всього декілька хвилин. Отже, у відключеній думці вже живе зазомбійований образ Мети. А внутрішній невичерпний запас кайфу активується, як тільки ви бачите цю мету або думаєте про неї. Ось вам і вся закоханість.

Ален Делон розмовляєфранцузькою Деякі дівчатка рятуються від цього вельми кардинально: беруть і закохуються в недосяжний ідеал. За старих часів закохувалися в літературних героїв, потім — у фотографії артистів. Зараз, правда, через те що артистів розклонувалося забагато, такий спосіб може дати збій. Але принцип вірний: ендорфіни невичерпно течуть місяцями, і ніяких заморочок з «обміном рідинами». Об'єкт закоханості як і раніше привабливий, бо недосяжний. Ніяких тобі розчарувань типу: «Він мене вже не збуджує!» Механізм дії генів жорстокий і негнучкий. Але люди — не однакові тупуваті клони, привчені діяти по одній схемі. Не хтиві біологічні особини, які від одного торкання один одного спалахують пристрастю й кидаються злягатися. Для генів навіть просте торкання рук один одного — вже Контакт, після якого очікується досягнення головної мети — відтворення собі подібних особин. І, якщо після всіх цих торкань рук, танців, поцілунків і залицянь зачаття нової людини не відбулося, гени можуть вельми жорстко згасити закоханість, — просто перестають викидати ендорфіни в кров при контакті з «колишньою метою». Враховуючи, що дізнатися про вагітність, що сталася, можна днів за 20-28, то саме такий термін і відводять гени на закоханість в один об'єкт, потім перемикаючи «відчуття» (а насправді чітко розраховану дозу ендорфінів) — на інший об'єкт. І тут включається найголовніша небезпека — зовнішня Матриця — соціальні стереотипи. Вони називаються: «Це Любов!» «За любов» всі знають: потрібно любити тільки одного/одну, потрібно бути вірним, потрібно бачити хороше в ньому/ній, і це назавжди й до труни, вірніше, щонайменше до весілля. Так, майже все справді так, якби це була Любов. Але йдеться про Закоханість! І починається: і почуттів вже немає, а голова торочить: «Я ж його люблю — то ж повинна бути тільки з ним, думати про нього, ревнувати його, подарунки дарувати йому...»

Три ділові поради влюбливим Підсумуємо все порадою: не ведіться на пастки внутрішньої і зовнішньої Матриць! Якщо вже запущений механізм закоханості й ендорфіни в крові вирують, користуйтеся цим повністю! Але... 1. Не поспішаєте створювати сім'ю: закоханість — це тільки сприятливий фон біологічного розмноження, а не причина створення сім'ї. 2. Коли «почуття» наче остигнули, раціонально оцініть: можливо, слід вдатися до глибших рівнів ваших взаємин? У вас просто ендорфіновий шок пройшов, але почуття, якщо такі мали місце, швидше за все, залишилися. 3. Якщо почуттів немає й закоханість згасла, не хапайтеся судомно за соціальні стереотипи! Вчиніть з собою і партнером чесно: залиштеся друзями або розлучіться взагалі.


ТЕМА НОМЕРУ

7


ТЕМА НОМЕРУ

Емоції чи почуття?

8

НАВЧИСЬ ЇХ РОЗРІЗНЯТИ МІЖ СОБОЮ

Тіматі АБРАМОВИЧ


ТЕМА НОМЕРУ

Часто ти кажеш: «Лю-

Емоції: мо

блю маму»; «Люблю

• не завжди усвідомлюються;

морозиво»; «Люблю со-

• більшою мірою пов’язані з областю несвідо-

бак»; «Люблю гуляти»;

мого;

«Я люблю цю людину».

• короткочасні.

Або: «Ненавиджу ман-

Спосіб виразу емоційних станів – жести.

ну кашу з гірчицею»; «Ненавиджу скрегіт заліза по склу». Помічаєш

Почуття:

тонкощі?

• зовні вельми помітні;

А у деяких індивіду-

• максимально наявні в свідомості;

мів словниковий запас

• тривалі, відображають стійке відношення до

настільки вбогий, що вони взагалі не в змозі

яких-небудь конкретних об’єктів.

Спосіб виразу почуттів – емоції.

висловити те, що відчувають. Натомість, для того, щоб розібратися в собі, потрібно спочатку відокремити емоції від почуттів. Адже це зовсім не одне й те ж. Емоції – це засоби для виразу почуття, переживання його. Почуття виражаються через емоції.

• Емоції й почуття можуть не співпадати і навіт навіть суперечити чити один одному (наприклад, глибокоо кохана коха людина може в певній ситуації викликати кати скороминущу емоцію незадоволення та навіть гніву). • Одна й та ж сама емоція може виражати різні і почу почуття; одне й те саме почуття може виражатися в рі різних емоціях. Не проявляючи емоції, людина прихоприхо вує від інших свої поч почуття. • Емоції підрозділяють на позитивні й негативні. ативні. Прор те будь-яка емоці емоція в різних ситуаціях може бути ти по позитивною (радість) або негативною (зловтіха). ловтіха). )


10

ТЕМА НОМЕРУ

Скільки їх налічили вчені? У своїх дослідженнях Керол Ізард, один з творців теорії диференціальних емоцій, виділив наступні основні, фундаментальні емоції, що визначають всі основні. Їх небагато: цікавість, радість, здивування, страждання, гнів, огида, презирство, страх, сором. Із поєднання цих емоцій виникають комплексні емоційні стани. Наприклад, тривожність, що поєднує в собі страх, гнів, провину та цікавість. Кожна з вказаних емоцій лежить в основі цілого спектру станів, що розрізняються за ступенем прояви: радість, задоволення, захоплення, тріумфування, екстаз тощо.

Навіщо людям емоції? Емоції – це своєрідна система сигналів, завдяки яким ми краще розуміємо один одного, можемо, не користуючись мовою, судити про стани іншої людини. Є безліч людей, які навіть не підозрюють про свою емоційну обмеженість, невміння виражати емоції. І це заважає людині у взаєморозумінні з навколишніми людьми. Для того, щоб правильно виражати емоції, спочатку треба навчитися їх розпізнавати. Пам’ятай, що емоція не виникає сама собою, вона завжди комусь або чомусь адресована (це може бути людина, група людей, якась обставина, або ти сам). У деяких людей є звичка пригнічувати емоції. Щоб відстежити таку пригнічену емоцію, треба навчитися звертати увагу на власне тіло (наприклад, почервоніння щік або блідість, стиснуті кулаки, прискорене дихання). Можливо, ця емоція є способом виразу якогось почуття? Тоді спробуй чесно відповісти на питання: «Якого?» Завжди, коли ти хочеш розібратися в собі, почни з питання: «Які почуття я переживаю в цей момент?» І, будь ласка, постарайся себе не обдурювати.


ТЕМА НОМЕРУ

Любов – це бачити людину Л ттакою, якою її уявляв при створенні Бог. Фон Хаттінгберг Серед твоїх друзів або знайомих є людина, в яку закоханий весь клас. Можливо, це ти?! Отже, ти володієш рідкісним мистецтвом – бути коханим. Відкрию велику таємницю, яка насправді завжди лежить на поверхні, та зазвичай її ніхто не помічає. Бути коханим – це мистецтво. Таке ж саме, як мистецтво жити, радіти, бути щасливим. Якщо двоє чужих одне одному людей раптом дозволять стіні, що розділяє їх, зруйнуватися, цей момент єдності стане одним з найбільш хвилюючих переживань в житті.

11


12

ТЕМА НОМЕРУ

Зміна способу зору Деякі вважають, що любити просто, а ось знайти справжній об'єкт любові або виявитися коханою людиною для іншого – важко. Уяви, що перед тобою пара окулярів, через які ти бачиш навколишній світ. Одні окуляри – «Любов», в них ти весь світ бачиш через призму любові. Ти любиш вже тому, що живеш, тому що не уявляєш своє життя без любові. Тебе люблять за те, що ти є. Ти любиш всіх і все, і світ любить тебе. Це любов, яку не потрібно заслуговувати, не треба добиватися. Вона просто є. Завжди.

Інші окуляри – «Страх», через них все виглядає вороже й загрозливо. Тобі є від кого захищатися і кого ненавидіти. Психологи стверджують: «Ми – це те, що ми думаємо». Все, що ми є, виникає разом з нашими думками. Роздумуючи, ми створюємо світ. Вчені довели, що існують двійко амбівалентних (протилежних) сильних почуттів, що визначають життя людини: Любов і Страх. Ми або любимо, або боїмося (самотності, смерті та інших дрібних неприємностей) і ненавидимо. Ось ще один секрет: Страх йде геть, тільки-но приходить Любов. І тут головне в тому, що подібне притягає подібне. Вихід простий: треба почати першим. Почати любити. Безкорисливо, всім серцем, нічого не чекаючи й не вимагаючи натомість. Любити світ, людей і найкоханішу людину. І світ відповість. І людина – відповість. Життя у нас тільки одне. Шкода витрачати його на ненависть. А любов – це не просто почуття. Любов визначає ставлення людини до світу взагалі.


ТЕМА НОМЕРУ

Різнобарвності кохання Різн  Дитяча Дитяч любов відповідає принципу: «Я « люблю, тому що мене люблять».  Зріла любов плине за принципом: «Мене люблять, тому що я люблю».  Незріла любов промовляє: «Я люблю тебе, тому що маю потребу в тобі».  Зріла любов каже: «Я потребую тебе, тому що я тебе люблю».

Чи можна навчитися мистецтву, не практикуючи його? Вважаю, що ні. Тому не бійся любити всією душею. Подивися, як дитина вчиться ходити. Вона падає, підводиться й знову падає, та все ж продовжує робити спроби, вдосконалюється, поки одного разу піде, не падаючи. Чого могла б досягти доросла людина, якби мала терпіння дитини та її зосередженість на важливих цілях?!

Відкриваємо нову рубрику

Зізнання в коханні

У нашу редакцію прийшов такий лист: «Привіт, Індиго! Надрукуйте, please, ці мої слова! Людина, якій вони призначені, побачить їх і все зрозуміє. Коли я дивлюся на тебе, мені здається, що в твоїх очах відбивається сонце. Однією посмішкою ти здатна розтопити лід в серці. Ти думаєш, що все знаєш, але тобі вистачає розуму сказати, що не знаєш нічого. Ти вмієш керувати людьми, але часто твої емоції беруть гору над твоєю волею. Тільки з тобою навіть мовчання красномовніше за довгі бесіди, від яких під ранок болить голова. Якби я міг виразити весь світ в чиємусь імені, це було б твоє ІМ'Я! Я люблю тебе! Л., 15 років, Сімферополь».

Увага!

Журнал ІНДИГО стане голубом пошти твоєї – присилай визнання в коханні, і ми його оприлюднимо. Хай про твою любов дізнається весь світ! Тільки пам'ятай, талант, що стислість – сестра твоя, а в журналі ІНДИГО тільки 64 сторінки Наша адреса: grandgrig2008@mail.ru Пиши з позначкою в темі листа: «Зізнання».

13


14

ТЕМА НОМЕРУ

Школа правильного „Якщо тебе поцілували в ліву щоку, підстав праву”. Автор невідомий

Олена ЛАЗАРЄВА

„О, друже, де цілуватись ви учились?” – запитувала у захопленні Джульєтта у Ромео. Щоб після поцілунку Среедди тв Ср твоих оих др ои рууззей ей или ли зна нако комы мых еесс ттьь ччеел еловвек ек , в ккоото то рого ро го влю любл юбл блен лен ен вес есь кллас а с. с Мож ожеетт быт ыть, ь, это то ты?! Зн Знаачччи Знач иттт,, тты и ы владдее вл еешь шь ред едки ки им ис искуусссс твом тввом ом — бы ытть ллю юбим мы ым м.. Отткр О к ою ю ввел е ли ели ел икк уую ю таай йнуу, коото т ор раая ввссегд егддаа лееж ег жи итт на п по оов ер ве рххно ност ост с ти,, и об бы ыччн но ее ник ик то о не ззааме меччаает ет. Бы Быть т ь лю юб биимы м ым — ээтто и исску ску к усс кус сс тв тво. о. Так а ое ое жее,, каакк иск ск уусссттво во жит жи итть, тьь,, раадовваатьс до тьься, с я, бы ся быть ть сччааст с тли ливы в ым вым м.. Есс ли ли ддво вое чуу жих во жи их др друугг дру руггуу лю юдде дей ей вддр руг руг уг поз озввооля лят ра ра зразддееля ляющ ющей щеей й их сттеен не ру р ххн нуутть, ь, это от мо моме мен нтт едди ин нсс ттвва ссттаан нет ет од н од ни им из им из самых амых ам ых волн олнующ ол нуующ н щихх пер ереж ежива иван ив аний в жиз изн ни и.

почути щось подібне, а не розчароване „Фу-у-у” – люди використовують особливі секрети й таємну зброю. Але ми тобі тут не розкажемо, яку саме... Але кілька секретиків, гаразд, розкриємо. Розпочнемо з ознайомлення з історією питання.


ТЕМА НОМЕРУ

ПОЦІЛУНКУ Ц

н и ч и р п 5

я с и т а в у л ці

о н н е д що

 поцілунок є одним з найпоширеніших свідчень довіри однієї людини до іншої. Ця традиція народилась приблизно в 3000-му році до нашої ери.  Американські вчені стверджують, що той, хто багато цілуується, в середньому живе на п’ять років довше й не так часто звертається до лікарів.  Психологи постійно повторюють, що ця дія заспокійливо о впливає на нервову систему та попереджає стреси.  Крім того, під час процесу поцілунку організм виробляє величезну кількість нейропептидів, котрі активізуються й знищують віруси й хвороботворні бактерії. Внаслідок цього зміцнюється імунна система. Так що цілуйтесь і будьте здорові!  Ті, хто полюбляє цілуватися, зазвичай більш впевнені в своїх силах, частіше досягають успіхів як у роботі, так і в особистому житті.

Скажи мені, як ти цілуєшся, і я скажу, хто ти такий. З огляду на те, як ти цілуєшся, можна багато чого сказати про твою вдачу та визначити серйозність твоїх намірів. Уяви собі, що швидким цілункам віддають перевагу товариські, відкриті до спілкування люди. Впевнено й навіть жорстко цілуються спокійні й врівноважені. Ласкаві й турботливі віддають перевагу ніжним та вигадливим цілункам. Певно, ти погодишся зі мною, що ідеальний поцілунок – це, перш за все, сповнений почуття (навіть хтивий). Гете з притаманними йому тонкощами колись промовив: „Поцілунок – це коли дві душі зустрічаються кінчиками губ”. Дійсно, романтики вважають, що під час поцілунку спілкуються душі закоханих.

15


16

ТЕМА НОМЕРУ

Брати наші менші теж люблять цілуватися Як не дивно, у світ і тварин теж заведено цілуватися. Звичайно, можна припустити, що зовсім не люди вигадали цілунки, а брати наші менші, та особисто я в цьому д уже сумніваюся. Мавпи, зокрема шимпанзе, на поцілунках „зловилися” беззаперечно. Ось недавно служник одного з австралійських зоопарків зайшов до к літки з цією твариною. Це була „пані”, яка раптом потяглася г убами до служника й таки поцілувала його! Самець миші лиже г уби самиці під час шлюбних ігор. Залицяючись, тру ться головами морські леви. Перед любовним актом слони вк ладають хоботи один одному в пащ у, що теж можна вважати за поцілунок. І прик ладів таких багато.

У вуста у цілуються лише 90% землян. А решта... - Ескімоси в умовах вічної мерзлоти бояться обморозити губи, то ж просто труться між собою єдиними, що стирчить в них назовні з-під багатошарового хутряного одягу, - тобто носами. Так вони вітаються. - В Індії заведено притискатися носом до щоки свого співбесідника й робити глибокий вдих. - Деяким народам Африки, Австралії та Азії до приходу європейців поцілунок був невідомий, а на Сицилії взагалі вважався за образу. - Японці взагалі принципово проти такого прояву кохання (більшість з них навіть переключає свої телевізори на інші канали, коли там відбуваються сентиментальні сцени). Нацією, що найбільш прагне до такого вияву почуттів, виявилися німці. Вони цілуються на день, в середньому, тричі в щічку й півтора рази – у губи.

Між іншим


17

PS:

Я ж маю відкланятися й цілую вас у носика.

номері нашого журналу.

вих. Про них ти зможеш прочитати в наступному

доісторичні засоби добігли краю: є багато но-

помідорах, на котах чи на пластиліні. Ці жахливі

він, світ, в якому ми живемо дехто тренується на

10 годин і 30 хвилин! Переможці цього конкурсу Едді Лівін і Дельфі Кра потрапили до лікарні через виснаження (думаю, навряд чи вони забажали зустрітися ще раз...)  Перший поцілунок в кіно увічнили ще в 1886 р. 30-секундний фільм Томаса Едісона так і називався: „Поцілунок”.  В середньовічній Італії чоловік, який привселюдно поцілував дівчину, був зобов’язаний с нею одружитися.  Римляни на знак вітання цілували один одному очі.  Справжній пристрасний поцілунок викликає в мозку такі самі хімічні реакції, що й стрибки з парашутом чи стрільба з пістолету.  Проведені нещодавно в США дослідження показали. Що існує особливий чоловічий ген, який примушу чоловіків час від часу цілувати чужих дружин.  В світі тварин теж заведено цілуватися краще за всіх це роблять шимпанзе.

вчитися цілуватися нічого не поробиш: такий вже

 під час пристрасного поцілунку (приблизно три хвилини) витрачається від 6,4 до 12 калорій, і в цьому процесі бере участь до 34 окремих м’язів.  Під час поцілунку з одного рота в інший передається 278 різних бактеріальних культур, 95% з яких безпечні для здоров’я.  В процесі поцілунку між організмами відбувається обмін 9 міліграмами води, 0,7 міліграма білка, 0,19 міліграмів органічних субстанцій, 0,17 – жирів і 0,45 – солей.  Існує припущення, що цариця Клеопатра, відома своїми численними любовними перемогами, жодного разу не цілувалася  Кожне наступне покоління починає цілуватися „по дорослому” раніше за попереднє. 70% сьогоднішніх молодих людей вперше поцілувалися перше, ніж їм виповнилося 14 років.  Найдовшим вважається поцілунок, занесений в Книгу рекордів Інеса. Сталося це в Чикаго 24 вересня 1984 року. Він продовжувався 17 днів,

Кожній нормальній людині з часом доводиться на-

Цікавинки

ТЕМА НОМЕРУ


18

Т Е Р РА п і я і н к о г н і т а

Татьяна КОВАЛЕВА

Як перетворитись на супермена

й знайти любов


Т Е Р РА п і я і н к о г н і т а

19

Для набуття над-здібностей і над-почуттів необхідно тренінгуватися

Сьогодні ти маєш можливість відвідати найрізноманітніші тренінги: особистого зростання, зі сміхотерапії, з розвитку лідерських якостей, а при необхідності навіть тренінги для Агента 007. Офіційна назва цих занять – тренінг по формуванню готовності до застосування зброї для курсантів вузів МВС України.

Тренінг – вид групової взаємодії, направлений на формування й розвиток особистості. Якщо «вичавити» цю суху фразу, можна зрозуміти, що тренінгуватися наодинці не вийде. Треба знайти групу однодумців.

Вас іст дас?

Нова фішка життя

Студенти Андрій і Дарина стали учасниками тренінгових груп і діляться своїми враженнями. Подорож перша. Андрій Тренінг по підвищенню самооцінки й впевненості в собі Сюжет розвивається, як у фільмі «Залюднений острів»: без сумніву, Максим – це я. Спочатку поряд незнайомі і досить дивні обличчя. Щойно ти починаєш розуміти, що відбувається та набуваєш друзів, все закінчується на найцікавішому місці, і «далі буде». Перейду до деяких деталей подій. Труднощі викликала вправа на самооцінку, в якій треба було відповісти на 3 питання: — Що в мені привабливого? — За що мене можна любити? — Що в мені викликає пошану й захоплення?

Ще складніше озвучити відповіді перед групою. Врятував мій кращий друг – гумор. Новий досвід я отримав, виконуючи вправу на довіру, коли із зав'язаними очима долав смугу перешкод, дослухаючись до інструкцій напарника. Потім в парі помінялися ролями. Тепер я точно знаю: я ведучий, а не той, кого ведуть. І не надто довіряю іншим, сподіваюся тільки на себе. Запам'яталося останнє завдання: це була робота в міні-групі з трьох чоловік. Разом ми робили рекламу-презентацію для кожного учасника іншої групи, а вони – для нас. Було весело, креативно, цікаво! Мене прорекламували, як INFINITI FX 35: сильний, активний, стильний. Таке важко забути! Два дні роздумував, що змінилося в моєму житті після цих експериментів? З'явилася невимовна легкість буття. Здається, я... став більш самовпевненим!


20

Т Е Р РА п і я і н к о г н і т а

Подорож друга. Дарина Тренінг «Я люблю тебе на свій кшталт, а ти - по-своєму» Я думала, що на цей тренінг прийдуть тільки дівчата. Була приємно здивована, коли побачила представників сильної статі. Без них було б нецікаво!

Начебто прописна істина, що чоловіки й жінки по-різному розуміють любов: для чоловіків – це дії, для жінок – почуття й прояв емоцій. Для мене це все стало очевидним під час ролевих ігор. Виконуючи вправи, кожен учасник визначав свою мову любові, вчився виказувати любов по-новому. Виявляється, є 5 основних мов любові: — мова ніжних слів — мова дотиків — мова подарунків — мова дружби — мова довіри. Кожен з нас виявляє свою любов посвоєму, а кохані люди не завжди розуміють, про що це ми. Тренінгові заняття навчили нас

визначати мови любові, налагоджувати взаєморозуміння. Особливо мені сподобалася вправа «Серце». На аркуші паперу малюєш серце. В ньому пишеш відповідь на питання: «Що я відчуваю, коли люблю?» Навколо серця – відповідь на ще каверзніше питання: «Як я визначаю, що мене люблять?» Серця вирізують і чіпляють на груди всі учасники. Треба знайти серце з таким же наповненням, як у тебе, без слів, тільки читаючи бейджики. Я так і не знайшла «своє» серце. Королівство малувате, розгулятися ніде. Однак мені стало зрозуміло, що в любові я більше беру, ніж віддаю. Мої мови любові – дружба й дотик. Окрилена новими знаннями, виходжу на пошук.


Те с т і н г

Тест:

Чи схильний ти до стресу

1

4

А) Ти розмовляєте надто швидко й надмірно голосно. Під час розмови висловлюєшся дуже категорично й перебиваєш інших. Б). Коли тобі відповідають «ні», ти реагуєш на це цілком спокійно. В). Тобі зазвичай важко виразити свої почуття й тривоги.

5 6

А) Ти часто нудьгуєш. Б). Тобі подобається нічого не робити. В). Ти дієш у відповідності до бажань інших людей, а не до своїх власних.

2 3

А) В роботі, у стосунках з представниками протилежної статі, в спортивних чи азартних іграх ти не боїшся суперництва й виявляєш агресивність. Б) Якщо у грі ти втрачаєш якусь кількість очок, або якщо представник (представниця) протилежної статі не реагує бажаним чином на твої найперші вияви уваги, то ти здаєшся й «виходиш з гри». В) Ти уникаєш будь-якої конфронтації. А) Ти честолюбний і прагнеш багато чого досягти. Б). Ти сидиш і чекаєш «з моря погоди». В). Ти шукаєш привід ухилитись від роботи. А) Тобі до вподоби працювати швидко, і зазвичай тобі кортить швидше закінчити справу. Б). Ти сподіваєшся, що хтось тебе буде «підганяти». В). Коли ти ввечері повертаєшся додому, то думаєш про те, що було сьогодні на роботі \ навчанні.

А) Ти швидко ходиш, їси й п'єш. Б). Тебе не турбує, якщо ти забуваєш щось зробити. В). Ти стримуєш свої почуття.

В кожній з наведених нижче шести груп відповідей позначте одну літеру (А, Б або В) в тих позиціях, які відповідають вашій вдачі.

Оцінювання відповідей: Відповідь «А» - 6 очок; Відповідь «Б» - 4 очка; Відповідь «В» - 2 очка. Підбий очки; ось що вийде: 24 – 36 очок. Ти дуже схильний до стресу, у тебе можуть навіть з'явитися симптоми хвороб, викликаних стресом, - таких, як серцева недостатність, виразкова хвороба тощо. 18 – 24 очка. Ти людина спокійна й не схильна до стресу. Якщо ти набрав більше очок, ніж 24, то можна тобі порадити бути більш толерантним до тих, хто тебе оточує. Це дозволить тобі досягти певного поліпшення твого статусу в між особовому спілкуванні.

21


22

Криза жанру

Основне визначення стресу (від англ. stress — напруга) — це напруга, яка виникає при прояві загрозливих або неприємних чинників в життєвій ситуації.


Криза жанру

СТРЕСС може ббу ти корисним Юлія ОЛЬХОВСЬКА

Стрес може бути корисним і шкідливим. Корисний стрес «тонізує» роботу організму і сприяє мобілізації захисних сил (включно з імунною системою). Психологічний стрес — на відміну від біологічного — може статись не лише від реальної складної ситуації, але й навіть від уявної, вигаданої, очікуваної тощо. Іноді наш мозок не може розрізнити, реальна загроза або вигадана, — і вмикає непродуктивні захисні сили організму в певному напрямку, тим самим ослаблюючи його в напрямках інших (медики вважають, що до 90% всіх захворювань людини тою або іншою мірою викликано стресом).

Розвиваємо стійкість до стресу Як же зробити його корисним («евстресом»)? Потрібні наступні умови: — позитивні емоції. Напевно в тебе є таке місце, в якому тобі добре. Генератором позитиву може стати й людина, з якою ти почуваєш себе впевнено й захищено. Головне — не зациклюватися на важкій ситуації. — позитивний прогноз на майбутнє. Налаштуйся на позитив, і наслідки — тобто добре самопочуття — не примусять себе чекати! — схвалення твоїх дій іншими людьми. Ну не можемо ми без цього, мабуть! Не можемо жити без того, щоб нас хоч хтось похвалив, або хоч би схвалив вибраний життєвий курс: «Все правильно робиш! Так тримати!» — наявність бажання й віри в свої сили для подолання стресу. За відсутності вище перелічених умов або ж при значній силі негативного зовнішнього впливу первинний стрес може набути негативного характеру й спричиняти руйнівний вплив на весь організм. Це — дістрес.

Отже, як же збільшити свої шанси на те, щоб твій стрес спроста не «занапастив» тебе? Є два напрями в подоланні психологічного стресу: профілактичний і терапевтичний. Перший шлях — це посилення захисних сил організму, розвиток позитивного мислення й зміна ставлення до стресових ситуацій. Другий шлях — це робота зі стресом, який вже виник, і полягає в цілеспрямованому впливі на його тілесні та емоційні прояви. Звичайно, між цими двома підходами немає чітких меж. Той же самий аутотренинг можна застосовувати як профілактичний, так і як терапевтичний засіб. Відсутність стресів значно знижує твої можливості максимально реалізувати себе в житті та професійній діяльності, тоді як зайвий стрес викликає серйозні порушення в організмі. Оптимальний рівень стресу — це баланс між двома крайнощами.

23


24

Криза жанру

Аутогенне тренуування — один з варіантів самонавіюваання. Якщо тобі важко запам'ятати формуули самонавіяння, то на початку можна використовувати магнітофон, на який ці фор рмули зачитуються спокійним, неквапливим голосом. Для тренування можна використовувати одне з наступних положень:: 1). Лежачи на сп пині, голова на низькій подушці, руки уздо овж тулуба, ноги витягнуті й трохи розведдені носиками назовні; 2). У кріслі: поти илиця та спина зручно й м’яко спираються на спинку крісла. Руки розслаблені, лежатть на підлокітниках або на стегнах; 3). Сидячи на ст ільці: хребет злегка зігнутий так, що плеечі звисають вперед, голова опущена, рукки розслаблено лежать на стегнах, кисті ззвішені всередину, ноги зручно розставлен ні — це так звана поза кучера, в якій можна сидіти тривалий час, не напружуючись. Використовуй формули самонавіювання: «Я (на вдиху) — відпочиваю в (на видиху)». «Я (на вдиху) — спокійний (на видиху)». «Я (на вдиху) — розслабляюся (на видиху) і (на вдиху) — заспокоююся (на видиху)».

Після досягнення первинного розслаблення всього тіла починають розслабляти окремі його частини: «Моя рука — стає теплою». «Рука — важка й тепла!». «Обидві руки — важкі й теплі». «Я — спокійний. Я — абсолютно спокійний». «Тепло заповнює руки. Потім — ноги». «Все тіло зігрівається. М'язи — розслаблені». «Приємне тепло — змиває всі неприємності». «Я спокійний. Я — абсолютно спокійний» Коли ти достатньо розслабишся і зануришся в дрімотний стан (його ще називають аутогенним), то можна перейти до активної фази аутотренинга — формул самонавіяння. Справа в тому, що в звичайному безсонному стані навіюваність людини низька, а в аутогенному стані — висока. Тому після досягнення розслаблення ти можеш легко впровадити в свою підсвідомість потрібні програми, які погано засвоювалися в звичайному стані. Пам'ятаєш той фільм, де пані втокмачувала собі: «Я — найпривабливіша й найгарніша!»? Осьось. Ти можеш використовувати свої фрази. Головне при цьому створити чітку установку. Краще всього запиши свій голос.

Дихання — унікаальна функція людини. Зараз дихальні вправи широко застосовуються в різних комплеексах вправ, направлених на зменшення рівня стресу. Одним з найбільш простих споссобів використання антистресового потенціалу дихання є концентрація уваги на ньому. Тому для зменшення стресу можеш застосовувати вправу «Медитація на диханні», яке дозволяє відвернути думки від джерела стресу і перемкнути увагу людини з психотраавмуючої ситуації на процес дихання. Концентруйся на русі грудної клітки, що ритмічноо піднімається і опускається в такт диханню, на тихому шелесті повітря, що входить і виходить з легенів, або просто концентруйся на струмінях повітря, що проходять через тввої легені.


Криза жанру

Релаксація. Психічні проблеми та наше тіло взаємно пов’язані один з одним: тривогаа й неспокій викликають м’язову напругу, а напруга м’язів, у сввою чергу, підсилює негативні емоції. В результаті у людини, що часто переживає стреси, формується так званий «м’язовий й корсет», який він постійно носить і який стає причиною пси ихічної напруги. Розірвати це хибне коломожна, навчившись розслабляти свої м’язи, оскільки розслаблення м’язів несуміісне з тривогою. Спочатку потрібно максимально напружити м’яязи і лише по тому спробувати скинути напругу. Використовуючи «принцип конттрасту», можна чіткіше сприймати ступінь розслаблення м’яязів, а потім і свідомо керувати цим станом. Зверни увагу: характерною рисою цих вправ є чергування сильної напрууги й наступного за ним швидкого розслаблення відповідноїї м’язової групи. При цьоня озивається відчуттями му суб’єктивно процес розслабленн розм’якшення, розтікання хвилі теплла й приємної важкості в опрацьовуваній ділянці тіла, відчуттям спокою і відпочинку. нішнього світу й конценПостарайся відволіктися від зовн труватися на власних відчуттях. Підд час фази напруги не затримуй дихання, та не напружуй ті частини тіла, де відчуваєш біль. Сядь в крісло і заплющ очі. Руки поклади на підлокітники, кисті опусти. Вдихни кілька разів глибоко й спокійно. Спочатку просто сконцентруй увагу на тій групі м’язів, де відчуваєш мках «напружити» одну за напругу. Тепер скомандуй собі в дум іншою групи м’язів в нижче наведен ній послідовності на 5 секунд, а потім накажи кожній групі «розслабитися» протягом 30 секунд. — Зігни руки в ліктях і зап’ястях, стисни кулаки, потім розслабся. — Притисни спину до спинки крісс ла. Розслабся. Підніми і витягни ноги. Розслабся. — Стисни щелепи. Розслабся. — Заплющ очі. Розслабся. — Притисни підборіддя до грудей. Розслабся. — Подихай поволі й глибоко. Очі закриті. му відчутті розслаблення. — Сконцентруй увагу на приємном Твоє тіло зараз, як ганчіркова лялька. Дозволь голові опуститися на груди. Плечі теж опущені. — Уяви собі, що тепла хвиля розтіккається по твоєму тілу. — Поволі розплющ очі. Тепер ти відчуваєш себе таким, що посвіжішав. Всі ці вправи займають всього кільька хвилин, але подарують тобі декілька годин нормального сам мопочуття. Твоя головна сила — в тобі, твій й основний ресурс — це твій організм. Він здатен багато на що, головне — йому допомогти.

25


Психопрак тик ум

26

ВТОРГНЕННЯ

до інтимної зони: Тетяна КОВАЛЬОВА

1 3

Кожен з нас оточений невидимими кільцямиколами дистанцій. У перше коло ми пропускаємо тих, хто лише знайомий, в друге – друзів, в третє – тільки найближчих.

інтим Шар перший: інтим і над-

46 см) , близьІнтимна зона (від 15 до дітям, батькам, подружжю ти ну ик он пр ся єть ля У неї дозво радіусом в 15 см, в У цій зоні є ще підзона ким друзям і родичам. зичного контакту. Це тільки за допомогою фі яку можна проникну ти НАД-ІНТИМНА зона. аристві затишно, – вали себе в твоєму тов чу від ди лю б що ш, че Хо имай дистанцію!» дотримуйся правила: «Тр

Шар третій: соц

2 Шар другої: пишіть в лічку

см до 1,2 метра) Особиста зона (від 46 батькуди тебе взяли з собою На добродійному вечорі, на ься мают их людей. І всі явно три біл ки, дуже багато незнайом навіть ьну тої руки, а частіше – тяг ви е нш ме не .. ні. ста від с на офівідстань, що розділяє на Це . НА ЗО ТА ИС ОБ ОС ше. Це вечірках. ційних прийомах, дружніх

іальним пр

ацівникам вхід Соціальна зона дозволений (від 1,2 до 3,6 метрів) На кухні засміт илися труби, і навіть тато при сам не впораєть всіх своїх здіб ся з ситуацією ностях . Що робити? Ви Поки він працю кл икаємо сантех є, всі члени сім ніка. 'ї стоять в різн ють. Це СОЦІА их ку тках і спос ЛЬНА ЗОНА. Н терігаа такій відстані ронніх людей, ми тримаємося наприк лад, во від стодопровідника тують що-небу аб о сісадміна, що дь в нашому до ремонмі.

4

й: Шар четверти

робота на пуб

ліку

ів) більше метр і ,5 7 о д ,5 на (від 3 д у с лухаєш Публічна зо танньому ря с о в Ти . ту лектор на ла університе о, як, втім, і тн р о ф м Лекційна за ко е видно й д уж ухачам його уваєш себе л ч с ід ім В с . в ію о щ кц , е л знахоений кій зазвичай я вно задовол я а і н , ц ь іс н м та у с єм рією. е від сво перед аудито НА ЗОНА – ц р ІЧ то Л а Б р У о П я . с о ть ди чу тн


Психопрак тик ум

правила поведінки Коли, наприклад, в маршрутці чужа людина підходить до тебе дуже близько, ти вже напружуєшся, хоча вона ще не наступила тобі на ногу. ;-) Найцікавіше, що вона теж напружена! І не випадково, адже ви знаходитеся в ІНТИМНІЙ ЗОНІ один одного. А вторгнення стороннього в цю зону викликає усередині організму різноманітні фізіологічні реакції та зміни: прискорення серцебиття, викид адреналіну в кров, яка сильніше плине до мозку й м’язів (а це вже сигнал фізичної готовності організму до бою).

27


Психопрак тик ум

28

Не перетнути межу

Як з цим у тварин?

Якщо ми хочемо не спричинити іншій людині дискомфорт і не здатися невихованим, ми повинні дотримуватись цих невидимих меж комфортності. Найбільш чутливо люди реагують на вторгнення в інтимну зону. Ми ненавмисно вдираємося в інтимні зони один одного в маршрутках, на концертах, в автобусі, в ліфті. Що ж робити? Існує ряд неписаних правил поведінки в обмежених приміщеннях, наприклад, в ліфті або транспорті: 1. Ні з ким не розмовляти (навіть зі знайомими). 2. Не дивитися впритул на людей. 3. Зробити байдуже обличчя: ніякого прояву емоцій. 4. Менше рухів. 5. Є, що почитати, – читай!

У наших «братів менших» також є певний простір навколо тіла, який вони вважають особистим. Наприклад, вуличний собака може зовсім не відреагувати, якщо підійти до нього на відстань в 3 метри, але якщо вистачить сміливості підійти на півметра, він вважатиме тебе ворогом (в кращому разі втече, в гіршому – нападе). А ось леви, що живуть в безкрайніх саванах Африки, особистим простором вважають п'ятдесят кілометрів, а іноді й більше. І у них є обов'язкова звичка позначати територію сечею! р

Між іншим

Любителям дедуктивного методу У людей, які росли в малонаселених ених районах, особистий простір більший, ніж у тих, хто виріс в густонаселених містах. ах. (а) Протягни людині руку для рукостисканукостискання, і зрозумієш, з великого міста він або з села. Міські жителі роблять крокк вперед при рукостисканні, сільські – частіше стіше нахиляються, залишаючись міцно стояти на землі. (б) Люди, які росли в малонаселених ених районах, часто потребують великого особистого простору - до 9 метрів. При зустрічі устрічі вони вважають за краще здалеку помахати ахати один одному рукою.

Практичні поради: – Пам'ятай, що більшість людей не замислюються про свої “межі”, то ж, звичайно, тим більше – про твої! – Відчуваєш роздратування до співбесідника – спробуй збільшити дистаанцію між вами. – Хочеш дізнатися “межі” іншої людини – підійди на відстань витягнутої рууки.. Якщ що людина стала в “закриту” позу, спроб о увала відсунутися, змінилася інтонація і те тем мп п мови, то, скоріш за все, йому некоомф фор ртн т о.. Просто дотримуйся дистанції!


Вну трішній діалог

ЇЇ ВИСОКІСТЬ У всі часи, протягом всього життя людина шукає Істину. І в цьому їй допомагає внутрішній діалог — спілкування з самим собою. Внутрішнє мовлення — це як уміння ходити, плавати або їздити на велосипеді: воно лунає абсолютно у всіх людей. Дуже важливо, щоб цей діалог з самим собою був позитивним.

Суперечка з самим собою

30

Самотність... напевно, це тому, що я боюся відкритися навіть близьким людям... Це — тимчасово... це тішить... Низька самооцінка.. поціновую за фактом: нікому не потрібна істота... Немає з ким поділитися Може й не хочу з кимось ділитися... найважливішим у житті... Щось же має змінитися... не чекай нічого... Моє життя нікому не цікаве... але ж мені теж нецікаво, чим живуть інші... Спілкування — це потрібно й тільки зараз не для мене... важливо... Наодинці сумно... але ж безпечно... Можна довіритися близьким... в них і так проблем вистачає... Мене важко зрозуміти.. ніхто й не розуміє... Навіть я... Хочу, щоб мене помітили... і водночас ховаюсь від усіх... Треба прагнути спілкуватись... страшно починати, я не можу зробити перший крок... Весь світ відвернувся від мене.. чи я від всього світу? Кохання є... в когось іншого... в мене лише самотність... Дружба — велика сила... люди вміють будувати стосунки та їх підтримувати... Може, мені потрібна допомога... допомагайте тим, хто про це просить...


Вну трішній діалог

САМОТНІС АМОТНІСТЬ Льона ЛУЖКОВА

Даю довідку Самотність — емоційний стан людини, який виникає зазвичай через відсутність гарних, позитивних стосунків з іншими людьми, та найчастіше має негативні наслідки. Супроводжується ізоляцією, усамітненням, тобто браком контакту з іншими людьми. (Вікіпедія)

31


32

Вну трішній діалог

Відсутність впевненості в своїх силах... коли я наодинці з собою, мені не треба нічого доводити... І хто цю самоту вигадав... можливо, що я... Стосунки мають ґрунтуватися на довірі... я не можу довіряти іншому... Любов живе у людині... де саме, в яком місці? Я її не відчуваю... Острах перешкоджає довірі... острахи — рідні, довіряти — страшно... Посміхнись світові, він посміхнеться у та не завжди його посмішка — добра... відповідь... Кожен бачить те, що хоче бачити... інколи й справді не хочеться бачити нікого... Ось в цьому є і щось добре... атож — пісні про печаль та вірші про вселенський сум... Для щастя потрібен баланс: а я нічого не беру й нічого не віддам... брати — віддавати... Не можу так більше... й не можу змінити ситуацію... Можна спробувати завести песика... „людина — друг собаки”... І для чого людина живе... ну й питаннячко... Завжди є світло наприкінці тунелю... і щось заважає туди йти... Все змінити — мені до снаги... а як не вийде — що тоді? Зустрілися дві самоти... гарна мрія... Шукаю в собі відповідей... та знаходжу лише питання... Всіі люди самотні... В і лише вміло шифруються... Людина сама робить вибір... може, й справді... Це для чогось потрібно... …

Казка про переможену Самотність На краю світу стояла самотня старовинна цитадель. В ній мешкав похмурий дракон Самота. Навіть одчайдухи оминали ці місця стороною. Острах не могла здолати навіть чутка про те, що в полоні у потвори поневіряється чарівна принцеса. Дракон викрав її з дитячої колиски ще зовсім крихіткою. Вона виросла у цитаделі й навіть не підозрювала про те, що є світ, де все

інакше, інші країни та люди... Але все ж кілька лицарів спромоглися дістатися вікон принцеси, коли дракон відлітав споглядати свої володіння. Лицарі умовляли принцесу втекти з цитаделі. Кожен запрошував її в свої вотчини — графство Щастя, царство Насолоди... Але принцеса не могла повірити, що їх слова не вигадка, адже вона не бачила


Вну трішній діалог

нічого, окрім цитаделі Самотності. Вона не розуміла, що таке полон і чому це вона у полоні. Адже Дракон навіяв їй, що вона вільна й може піти, куди й коли захоче. Принцеса не хотіла кудись йти. — Мені тут добре, хоробрі лицарі! — говорила вона. — І чи буде мені краще в іншій країні на чужині?.. Я боюся розчарувань і випробувань... І лицарі пішли геть ні з чим. Вони вирішили викликати Дракона на герць та битися з ним за Принцесу. Але всіх їх переміг Дракон. Та ось з’явився лицар, який виявився спроможним торкнутися боязкого серця принцеси. Він не розповідав про дивовижі далеких країн і нічого не обіцяв. Він увійшов до її кімнати й взяв рученятко принцеси в свої долоні. — Що за диво? — тихо спитала принцеса. — як ти дістався сюди? Чому Дракон тебе впустив? — Я — Довіра з королівства Любові, — відповідав із посмішкою принц. — Ти прийшов за мною? Ми разом поїдемо в королівство Любові? — Лише якщо ти сама цього захочеш. — Але як же ти пройшов повз Дракона? — Хіба ти не знаєш? Самота йде геть назавжди, коли з’являється Довіра.

33


Cамонавчалка

34

У кожній сім’ї, хочемо ми цього чи ні, існує

Ось, наприклад, зведення правил ідеальної сім’ї. ;-)

низка правил, яких, не домовляючись, дотримуються всі. Ми звикли, поважаємо їх, та просто ніколи не замислювалися про їх існування. Ти можеш впевнено заявити, що саме в твоїй сім’ї всі живуть без правил?

1. Вранці першим встає тато, він всіх будить. 2. З собакою завжди гуляє сестра Свєта.

Тоді анархія і є головним правилом, а зараз

3. Годує риб і чистить акваріум брат Ваня.

можна пошукати ще інші.

4. Хліб завжди купує мама.

Як пропишеш ці правила, то напевно сильно здивуєшся. Ось спробуй! А ще, якщо ти порівняєш правила своєї сім’ї з тими, які прийняті в родині твого

5. Вечеря завжди в 18.00. 6. Увечері обов'язково провітрюють кімнати.

друга/подруги, вам обом буде над чим

7. Світло у всьому домі вимикають в 23.00.

поміркувати.

8. В неділю вся родина їде на дачу.

Можливо, тобі навіть захочеться щось

9. Новий рік відзначаємо вдома всією родиною.

змінити в кращий бік або створити свої власні правила.

А зараз поетапно пропрацюй сімейні правила традиції. 1. Знайди 10 хвилин, щоб проаналізувати ті неписані правила, яких дотримується кожен в твоїй сім'ї. 2. Виокремь один пересічний день з життя сім'ї, почни прямо з ранку: які події та дії повторюються день за днем, з року в рік, і ти вже давно перестав звертати на них увагу? 3. Тепер розглянемо весь тиждень з життя родини. Тут додадуться правила вихідних днів, якщо такі є. 4. Наступний етап – свята: якщо є якісь неписані правила святкування, наприклад, маминого Дня народження або Нового року – запиши. 5. А зараз ще раз подумай, що ти ще проминув.

10. Не можна кип'ятити воду в чайнику вдруге, треба налити свіжу!

6. Написав хоч би 10 правил – красень! 7. Зверни увагу, які з правил стосуються конкретно тебе? 8. Хто з сім'ї в твоєму списку згадується частіше за інших? Чому? 9. Чи є в твоєму списку щось, що тебе здивувало? 10. Чи є що-небудь, що хочеться змінити? 11. Може, хочеш додати яке-небудь правило? 12. Запропонуй те ж саме зробити другу/ подрузі. Потім проаналізуйте, порівняйте: у чому схожість і відмінності? 13. Іноді ми потрапляємо в родини, де «працюють» інші правила або «не працюють» наші. Тепер ти вже зможеш це відразу помітити. Поважай чужі правила!

Родинні правила й традиції – це те, що робить кожну сім’ю неповторною. А от ми зазвичай живемо в системі цих правил, навіть не помічаючи їх і не думаючи, що можна змінити їх та вдосконалити, зробити кращим життя своє та своєї улюбленої сім’ї.


Cамонавчалка

Лабораторна робота № 2

35

РРодинніі

правила

Леонелла СКИРДА


36

Домашня зона

ленської радості, як в твоєму

Як апгре и і вселити

ранньому дитинстві? Тепер

Чи хочеш ти змінити цей світ?

Тобі непереливки повертатися додому? Це місце давно не тішить тебе? У ньому вже сто років не було справжнього свята й все-

тут панують загальна втома і роздратування. Все тут нагадує декорації до містичного тріллера, а домашні — просто якісь упирі з масовки, того й гляди загризуть?

Тетяна КОВАЛЬОВА

Хочеш створити вдома обстановку невимушеності й змінити настрій в сім’ї? Це простіше простого. Можна напустити звеселяючого газу, купити з десяток іграшкових блазнів і розставити їх по квартирі . Але краще самому стати джерелом справжньої радості. І реальність дійсно перетвориться. Радість та цікавість — дві основні позитивний емоції Хомо сапіенсів. Це тобі будь-який психолог скаже. І, звичайно, всяка нормальна людина хоче, щоб кожна її година була сповнена радістю й щастям. Тому починати треба з території своєї душі і своєї персональної території в житлі, и л , в ррідному д о у твоєму воє у До Домі.

Легко й приємно спілкуватися з позитивною людиною. Важко й огидно — з похмурим і замкнутим. Зрозуміло, що не кожен вміє радіти з найпростіших речей. А саме це робить людину привабливою для тих, що її оточують. Японці, що подарували світу самурайський меч і суші, стверджують: «Хочеш змінити світ — почни з себе». Проведи експериментальний день, використовуючи наступні секретні прийоми:

Прийом перший: Прокинувшись вранці (ну, або увечері), треба прийняти порцію улюбленої музики і на десерт пригадати моменти, що самі гріють серце; вибрати з них один, щонайкращий, і на хвилину зафіксувати його перед уявним поглядом.


Домашня зона

37

йдити батьків радість в дім? Після цього необхідно дістатися до дзеркала, щоб помилуватися своїм віддзеркаленням. Постарайся посміхнутися своєму віддзеркаленню, і тоді навіть жалюгідна й вимучена усмішка у відповідь може створити диво. До того ж, кожного ранку ми виглядаємо по-новому, і в цьому є позитивні моменти, навіть якщо моська трохи пом'ята.

Прийом третій: На цьому етапі намагайся почувати себе радісно й легко, щоб жити так весь цей день. Налаштуйся на все найкраще будь-якими доступними методами; головне, що б вони були в рамках закону. Так, важко радіти, коли відчуваєш, ніби весь світ відвернувся від тебе. Перевір про всяк випадок: може, цього разу саме ти відвернувся від світу?

Прийом четвертий: Йдучи з дому, одягайся в улюблений, але відповідний нагоді одяг. Це допоможе підтримувати гарний настрій протягом всього дня. До того ж, комфорт сприяє впевненості, а вона, у свою чергу, — запорука успішного початку дня.

Прийом п'ятий: Свою кімнату краще залишити такою, якою тобі буде приємно її побачити ввечері. Наведи в ній улюблений лад (чи безлад), або взагалі нічого не чіпай. Твоя кімната — тобі й вирішувати, в якому вигляді все повинно перебувати!

Прийом шостий: Приготуй на вечір три предмети, які будуть тобі приємні. Наприклад, диск з новим фільмом, порцію улюбленого морозива, посилку від коханої бабусі. Важливо попередити можливі зазіхання на ці речі з боку родини, інакше ввечері можуть бути неприємні сюрпризи, які все зі сую ь таа зведуть зіпсують з е у ь нанівець. нані ець

День обов'язково приготує тобі десятки дрібних подразників, які намагатимуться вивести тебе із стану олімпійського спокою. Не розгубись! На скруту ворогам думай про краще! Не забувай про благу мету! Окрім усього іншого, передчуття приємного вечора, ретельно підготовленого, неодмінно зігріватиме душу. Увечері, повернувшись додому, насолоджуйся своїми ж «сюрпризами».

І ще, пам'ятай

Прийом другий:


38

Домашня зона

Добрий чарівник своєї сім'ї А зараз вигадай та ретельно сплануй такий самий день для своїх домашніх. Головне правило цієї гри — НАДСЕКРЕТНІСТЬ. Справжній чарівник залишається невпізнанним і невидимим. Тобі допоможе знання чотирьох джерел радості. Забудь про психотропні речовини:-). Твоя мета набагато складніша — радість людська і цілком натуральна, без хімічних домішок. А це справа не для людей із слабкими нервами. Спілкування, заняття спортом, відкриття нового й успіх — основні загальнолюдські джерела радості. Ти можеш використовувати їх всі разом, або вибірково. Це залежить від специфіки твоєї сім'ї.

Спілкування. Воно взаємно наповнює. Брак його нерідко приводить до катастрофічних наслідків — ми починаємо віддалятися один від одного. Тому почни саме з нього. Для початку пошукай в Інтернеті однокласників своїх батьків: спілкування з своїми однокашниками обов'язково підніме моральний дух старших по стайні щонайменше на 22%. Після того, як шмарклі–слина скінчаться, розпочни вкрадливий допит. Вивідай найпотаємніші моменти їх юності й сміливо починай обмін відомостями. Вислови свою думку про ту або іншу розказану історію. Якщо діалог не задався, то не засмучуйся. Ти в будь-якому випадку залишишся у виграші: компромат — штука цінна. Й заразом зможеш вирахувати, звідки ростуть ноги у деяких твоїх звичок та здібностейсхильностей. У цій справі сміливо звертайся по допомогу до братів — сестер. Заняття спортом. Цей механізм універсальний: — рух активізує фізіологічну систему організму, і і настрій ій поліпшується; і — під час фізичних вправ спалюється енергія, зокрема негативна. Це зменшує прояв негативних емоцій. Якщо ті, що оточують тебе, готові займатися спортом

або просто ганяти м'яч, то неодмінно скористайся цим. А якщо лінощі й погані звички не дозволяють вести їм здоровий спосіб життя, то можна прилучитися до «вболіваючої» частини людства на стадіоні. Як саме ти це зробиш — науці невідомо. Додай динаміки в їх звичний розпорядок дня. Навіть прибирання в сараї може неабияк допомогти в цій справі.

Ситуація успіху. Приємно, коли досягаєш значних результатів, і рідні люди визнають твої досягнення. Ділися з ними своїми перемогами та радій їх успіхам. Привід для позитивних емоцій можна знайти завжди, так само як і місце для подвигу . Ще краще, якщо успіху досягне група осіб — типу вся твоя сім'я, разом з домашніми вихованцями. Горезвісне прибирання в сараї можна сміливо ставити в один ряд з ліквідацією лісової пожежі. А за такі речі можна й орден отримати! Відкриття нового. Відправляйтеся разом в дальні країни або найближчий ліс. Якщо немає можливості рвонути ані туди, ані сюди, можна просто влашт увати пішу оглядову екскурсію по рідному місту. Імпровізуй! Можна зробити те, що ніхто з вас ніколи не робив. Ловити метеликів футболкою, зустрічати співом літаки, відпускати магазинну рибу назад в озера або зустрічати світанок на даху свого ж будинку. Головне — дій. Рішуче і весело. Не ображайся, якщо твої пориви не знайдуть належної відповіді. Це може означати навіть те, що ти не досить добре знаєш свою сім'ю. Але саме близькі люди допомагають рости, рухатися вперед, р отримувар у ти задоволення від життя. Вони з нами несхожі. Але, поглянувши на них, нам просттіше А і багато б що зрозуміти себе. Важливо навчитися цінувати й дб байливо ставитися до своїх рідних. І просто часттіше говорити: «Спасибі за те, що ви є».


Домашня зона

Якщо перший етап пройде успішно, переходимо в режим видимості та втягаємо всіх в корисні ігри. Лист, в якому я кажу тобі «Дякую». Подумай, за що ти вдячний, але так і не висловив свою вдячність. Запиши свої думки. Якщо ти навчишся висловлювати подяку, то зможеш частіше переживати приємне почуття від того, що й інші тебе цінують.

Я вд що... ячний,

Дякую.. .

Вправа «Визнання» Ця вправа навчить тебе відвертому вираженню почуттів та допоможе більше дізнатися про свої прив’язаності й уподобання інших. На аркуші (кількість аркушів визначаємо за кількістю членів сім'ї)) пишемо 5 тверджень, рд , вірних, на твій погляд. Кожне речення починаєш фразою «Мама (тато, дочка, син) любить...». Залишаємо на листі місце, щоб члени сім'ї могли дописати про себе та про інших щось грайливе.

Гра «Подарунки» Беруть участь всі члени сім'ї. Жеребкуванням визначається, хто кому дарує подарунки. Результат жеребкування — секретна інформація до самого кінця ігри. Гра продовжується від 3 до 7 днів. Кожен учасник надає всілякі знаки уваги своєму «вибраному». Винахідливість, творчість і конспірація — важливі елементи гри. Мета всіх, хто бере участь у забавці: до кінця гри кожен повинен здогадатися, хто йому дарував подарунки. Якщо дарувальник не відгаданий, він сам називає себе. Кожен учасник розповідає про свої відчуття: — що я відчував, відчував коли дарував подарунки; — що я відчував, коли отримував подарунки.

39


40

Домашня зона

Щоденник «камік адзе» День 1. Неділя. Бадьоро прокин улася, вд ягнула здогад уються на себе радіст про своє щас тя ь. Батьки спля . Починаю діят листи з «Зізнанн ть, не и. На холодиль ями». Тато нічо нику з'являють го не помічає. М менти вголос: «Т ся ама читає із зд ато любить, щоб ивуванням фра йому не заважал вувати дочку й ги працювати. М чоловіка. Дочка ама любить вихо любить, коли її нові пунк ти. Ба лю блять». До кінц тьки дописа ли. я дня у зізнання Ходж у, посміхаю х з'являються ся. Ден

ь 2. Понеділок.

Вечеря. З раді стю, прихованою десь глибоко в Батьки погодж уються без енту душі, пропоную зіазму. Тягнемо сімейну гру «П «діс тався» тато ж одарунки». ер . Тільки це секр еб, хто кому да ет. руватиме пода рунки. Мені День 3. В

івторок.

Роблю «подарун ки» батьку — по ковую його інст силаю смс-жар т з те лефону м рументи. Вчор ами (конспірац а притягла набі не буде їх по вс ія), упорядр викруток і ко ій хаті губити. робочки для ш Батьки, здає ть леглива. урупів. Тепер ся, забули про гру. Нічого, я ді вчинка напоДень 4.

Середа.

Ранок. Біля мого комп'ютера шок дарунок. На ве олад. Жит тя на черю власнору лагодж ує ться, — думаю я, смак чно печу пиріг. но здивувалас У мене творче уючи поя. Пиріг виявив на тх ся трохи неїс ті нення. Вся роди вище. П'ємо ча вний, але мама на сильй, сміємося. й варення випр авили станоДень

5. Четвер.

Ос танній день гри. Мені попо внили рахунок! ті своїм батька Цікаво, хто?! П м, кожному окре ишу листи впер мо. Навіть не ду шаю на виднот ше в житма ла, що це та і. к захоплююче. За лиВся родина в зб орі. Обговорю ємо минулий ти заврів підвищ ений, батько пр ж день, настрі й у моїх динооп онує виїхати за ми й добрішим и. Я починаю пі міс то. Стос унки до стали теплішизрювати, що м ються. Так, їх ої батьки трох реакція на мої и не такі, яким витівки не за ше не ображає и здаж ди буває раді . Я зрозуміла го сною, але це бі ловне: ми — од ти разом зі мно льна сім’я! Вони ю! теж хочу ть ра Свято з нашог ді о жит тя ми завж ди зможемо зр обити власнору ч.


Антисвіт

Д зерка льний сві т

Сальвадор д р Далі. Д Лебеді, д , віддзеркалені дд р у слонах. п.о. 1937

Учень запитав дервіша: — Вчителю, чи ворожий cвіт до людини? Або він несе людині благо? — Я розповім тобі притчу про те, як ставиться світ до людини, – сказав учитель. Давним-давно жив великий шах. Він наказав побудувати прекрасний палац. Там було багато чудового. Серед інших чудасій в палаці була зала, де всі стіни, стеля, двері й навіть підлога були дзеркальними. Дзеркала були незвичайно ясні й настільки точно відображали предмети, що відвідувач не одразу розумів, що потрапив в дзеркальну кімнату. На додаток, стіни цієї зали були влаштовані так, щоб створювати луну. Запитаєш: «Хто ти?» — і почуєш у відповідь з усіх боків: «Хто ти? Хто ти? Хто ти?» Одного разу до зали забіг собака і в подиві застиг посередині: ціла зграя собак оточила його з усіх боків, зверху і знизу. Собака про всяк ви-

41

падок вишкірив зуби, — і всі віддзеркалення відповіли йому так само. Перелякавшись не на жарт, собака відчайдушно загавкав. Луна повторила його гавкіт. Собака гавкав все голосніше. Луна не відставала. Собака кидався туди-сюди, кусаючи повітря. Його віддзеркалення теж гайсали навколо, клацаючи зубами. На ранок слуги знайшли нещасного собаку бездиханним в оточенні мільйонів віддзеркалень дохлих собак. У залі не було нікого, хто міг би заподіяти йому хоч яку-небудь шкоду. Собака загинув, б'ючись з своїми власними віддзеркаленнями. — Тепер ти бачиш, — закінчив дервіш, — що світ не приносить ні добра, ні зла сам по собі. Він байдужий до людини. Все, що відбувається навколо нас — це всього лише віддзеркалення наших власних думок, відчуттів, бажань, вчинків. Світ — це велике дзеркало.

Притча


Що лікар прописав

НА БЛАКИТН Наркотик для розуму Телеманія. Ти не вважаєш це за проблему? Ти думаєш, що телевізор — це норма життя для сучасної людини? Ти впевнений, що з тобою все у повному порядку? Тоді пройди простенький краш-тест. • Ти, не вагаючись, відмовляєшся від зустрічі з друзями через те, що цього дня по ТБ буде твоє улюблене реаліті-шоу? • Ти вмикаєш телевізор в першу ж хвилину після пробудження, не можеш як слід поїсти або заснути без ввімкнутого телевізора, дивишся його глибоко в ночі? • Ти без розкаянь совісті дозволяєш собі запізнитися на заняття, якщо йде цікава передача? • Ти відправляєшся на канікули (у табір, санаторій тощо) і в першу чергу дізнаєшся, чи є там можливість дивитися ТБ рідною мовою й скільки каналів?

Світ чужими очима Рухаємося далі. Хто такі «телеінваліди»? Закордонні психологи й соціологи так називають людей, які з дитинства в необмежених кількостях дивилися телевізор. Дорослішаючи, така людина практично не здатна самостійно ій мірі кувати або творити. У неї немає бажання цього робити, вона пасивно чекає, що необхідна інформація надійде ззовні. Таким людям набагато складніше «влаштуватися» в житті та знайти цікаву роботу. Ні для кого не секрет, що творче мислення розвивається тільки за умови власної активності й живої участі в реальних подіях реального світу.

Якщо ти на всі пункти відпов вів ствердно, поздоровляю: ти залежний! Телемани — це люди, які, як праавило, не мають суттєвих захоплень, зі слабкою волею й схильні до лінощів. Поки вони дивляться телевізор, віддчувають себе розслаблено і радісно, а коли його вимикають, у них псується настрій, з'являється роздратуванн ня і пригнічений стан, їм нічого не хочеться робити. На думку вчених, люди, що «підсііли» на «блакитну голку», частіше за інших страждають від ожиріння. Це пояснюється тим, що під час спогляддання ТБ увага людини розфокусована, вона не контроолює кількість спожитої нею їжі. З цієї ж причини, сидячи перед телевізором, найчастіше їдять чіпси, горішки, суухарі, бутерброди: люопомогою виделки, — дині легше кусати, ніж їсти за до адже це відволікає увагу від екрану.

Анекдот у тему:

42

— Доктор, у мене телеманія! — А що це таке? — Я сиджу й тупо цілий день дивлюся в телевізор. — А що в цьому поганого? — Він зламався ще минулого року.


Що лікар прописав

43

Олена ЛАЗАРЕВА

«Телеманія», «телеінвалід», «пультоманія», «телехвороба». Тобі знайомі ці слова? Сьогодні це далеко не весь перелік позначень для людини, залежної від телевізора. Але спробуємо розібратися хоч би з цим.

Заппінг Новини — серіал — спортивний огляд — реклама — в світі моди — подорожі — телемагазин — новини — мультфільм — реклама — музичний кліп — фільм — журналістське розслідування... І так нескінченно... Ти все правильно зрозумів: це і є пультоманія, поіншому її ще називають заппінг (від англ. «перемикати»). Перемикання з каналу на канал відбувається машинально й безцільно. Якщо звичайна людина не знайде для себе нічого цікавого серед сили-силенної ка-

налів, то вона просто вимкне телевізор і знайде, чим зайнятися. Пультоман не зупиниться ані на хвилину, а якщо на чомусь і затримається, то навряд чи запам’ятає щось з побаченого. Що там гріхи ховати, велика кількість телеглядачів страждає заппінгом, рятуючись таким чином від докучливої реклами. На час демонстрації, наприклад, нового порошку, людина перескакує на інший канал і дивиться його до наступної реклами.

Міні-тест: Ти в нормі, якщо: — під час стрибання по каналах ти не знайшов нічого цікавого, вимикаєш телевізор і займаєшся іншими справами; — ти легко розлучаєшся з пультом, віддаючи його комусь іншому.


44

Що лікар прописав

Щеплення від телехвороби Головні ознаки телехвороби — нервозність, дратівливість, безсоння, зниження апетиту, погіршення зору — іншими словами, всі симптоми нервової перевтоми.

Видужуємо! Завдання № 1 — навчитися вчасно ввімкнути, а завдання № 2 — вчасно вимкнути телевізор. Що це означає? Ми переконуємо своє оточення й себе в тому, що телепередачі розширюють наш

кругозір. Певною мірою це правда. Таке трапляється в тому випадку, якщо ми свідомо вибираємо програму, що цікавить нас, а після її перегляду нам вистачає сили духу вимкнути телевізор і зайнятися іншими справами. Інакше після цілого дня, проведеного перед телевізором, ми вже не в змозі пригадати, що ж ми все-таки подивилися. Вся інформація «звалюється» докупи й виходить каша.

Помилкова телекористь Проводячи силу-силенну часу коло «блакитних екранів» і виправдовуючи себе тим, що це корисно, ми глибоко помиляємося. І ось чому. Проглядання телепрограм — це свого роду «чорна дірка», що засмоктує наш дорогоцінний час. Сьогодні вже ні для кого не секрет, що телебачення спричиняє шкідливий вплив на здоров'я та руйнівно впливає на психіку людини.

Удар по чоловічому здоров'ю — Вплив телебачення особливо відбивається на здоров'ї чоловіків, — стверджує головний сексопатолог Мінохоронздоров'я Автономної Республіки Крим Андрій ЛЮБАРСЬКИЙ. — Вони зазвичай дивляться новини, тому що вважають, що повинні бути в курсі всього, що відбувається в країні, в світі. Мета ТБ — завоювати увагу глядача будь-яким шляхом. А людина при цьому отримує серйозне психологічне навантаження, яке викликає у нього почуття тривоги. А це, у свою чергу, є однією з головних причин сексуальної дисфункції. Саме вона породжує сексуальні невдачі. Отже, теленовини й сексуальне фіаско дуже тісно пов'язані.


Що лікар прописав

Ілюзія свободи Деякі фахівці вважають, що найактуальніші теми для людини, до яких він ніколи не втратить інтерес, — це смерть (лякалки, бойовики), розмноження (еротика) і те, що викликає ефект новизни (сюди можна віднести і рекламу). — Реклама, зазвичай, дуже яскрава, — говорить Андрій ЛЮБАРСЬКИЙ. — Особливо реклама пива і сигарет. Створюється таке враження, що пиво, наприклад, — це і відпочинок, і друзі, і успішність, і кар’єра — одним словом, все! Так реклама нав’язує ілюзію свободи. Але це тільки ілюзія, а насправді ти підсаджуєшся на технології інформаційно-хімічної залежності, що наче зомбіюють тебе. Молоді люди не отримують належного задоволення від життя. А творче, інтелектуальне, сексуальне життя, взаємодія з природою та зовнішнім світом стають абсолютно керованими. У таких людей легко вилучити природні радощі та нав’язати їм штучні: низькопробна музика, кіно, телепередачі, реаліті-шоу, манера поведінки, сленг і багато що інше. Швидше за все, читаючи цю статтю, ти думаєш: «Це точно не про мене». Проте це ще один показник ефективного і непримітного впливу інформаційних технологій на нашу свідомість і волю.

Замінник почуттів Багато хто висловлюється сьогодні про те, що телебачення використовують для того, щоб притупити глядацьке сприйняття й чутливість. Чим більше жорстокості на екрані, тим сильніше до неї звикаєш. Щоб утримати увагу публіки, потрібний все більш сильний подразник. З часом людина починає втрачати здатність переживати тонкі почуття. — Дуже вигідно для керування й маніпулювання „підсаджувати” людей дивитися різноманітні серіали, — вважає Андрій Любарський. — Люди живуть не своїм життям, радіючи йому й осягаючи світ, а життям чужим. Причому незрідка в найбільш неякісному, поверхневому поданні, де картина світу заломлюється крізь призму стандартів суспільства споживання чи кримінального мислення. Такими глядачами дуже легко керувати. Вони проковтнуть все, в тому числі й будь-яку рекламу та полі-

тичну брехню. Глибина чуттєвості, справжні емоції, творчість, які колись були сформовані вихованням, при перегляданні серіалів потрапляють до „тунелю” стандартів і спрощеної, алгоритмізованої, техногенної примітивності, нав’язаної Заходом. Сьогодні телебачення — це особлива реальність, що конкурує з реальним світом, яка стала для деяких людей цікавіше, ніж власне життя... Іноді нам здається, що «ТБ» — порятунок від самотності. І це всього лише ще одна ілюзія! Коли заганяєш себе в світ ілюзій, у віртуальну реальність, то позбавляєш себе справжнього життя. А це справжнє життя має сумну властивість скінчуватися. І, не відриваючись від «ящика» з його нескінченними іграми, можна й не помітити, як зіграєш в ящик зовсім інший, від старості, — але ж навколо стільки цікавого!

45


46

Небезпечна зона

Розкрита реклама Як перемогти всюдисущого монстра Реклама атакує! З екранів і моніторів, з банерів і стопперів, по радіо і в кіно вона могутнім потоком рине в твої очі, вуха, мозок. Вона не лише зомбує тебе своїм невгамовним: «Купи! Купи! Купи!» Вона змінює твою свідомість, формує думку про все, робить з тебе когось зовсім іншого, зручного Продавцеві: покірного Споживача з порожнім мозком і слухняно розстебнутим гаманцем. Як протистояти цій потворі?! Як залишитися самим собою? Як бачити й чути рекламу, та не потрапляти на її гачок? Тетяна КОВАЛЬООВА

Чудеса реклами з подальшим м викриттям 1. Удар по слабких місцях Щоб бути дієвою, реклама пови инна викликати довіру – свідому й несвідому. Яккщо ти довіряєш людині або інформації, ти охочее купуєш товар. Тому нам так часто пропоонують всякий непотріб саме ті люди, яких ми цінуємо й поважаємо. У роликах, на посттерах так часто використовують популярність аккторів, співаків, футболістів – всіх, хто має авторитет для потенційних покупців. Довіра й симпатія до особи або професії прибирає бар'єєр в сприйнятті рекламної інформації, і ти прийм маєш те, що тобі так переконливо втокмачують, за істину.


Небезпечна зона

2. Проти логіки немає прийому Рекламісти використовують логічні ланцюжки, наприклад: «Це відновлює кислотно-лужний баланс і як наслідок знижує ризик виникнення карієсу». Я живу й досі не знаю, який у мене кислотно-лужний баланс. Але охоче вірю, що жуйки його знижують. Або інша геніальна фраза: «Всі фахівці рекомендують для щоденного застосування «Ці Ліки» або «Це Зілля»... Хто вони всі, які конкретно фахівці? Насправді будь-який лікар утримується від таких радикальних рекомендацій, адж адже він несе особисту відповідальність за життя та здоров'я пацієнта. Люди полюбляють точні цифри. «Якщо ви постійно застосовуватимете наш диво-засіб, то голловний біль у вас зменшиться на 67%!» І очі заблищать яскравіше на 344%! І нігті стануть рости швидше на 20%! Не спокушайтеся, ніхто ніяки их досліджень не проводив, і всі ці «точні» цифри, швидше за все, узяті із стелі. Багато що з того, що «підрахували» в рекламних заманювалках, піддрахувати в принципі нереально.

3. Купи мрію в пакетику! Для тих стійких, хто не купився ані на авторитетність «продавців», ані на фальшиву логіку й цифри, рекламісти підготували наступну пастку. Специ обчислюють (цього разу на повному серйозі), які ідеальні уявлення про щастя й радість має саме та аудиторія, на яку розрахована реклама. І продають тобі нібито не простий товар, а «спосіб життя». Типу, тільки якщо купиш САМЕ ЦІ джинси, ти будеш ТАКИМ, ЯК МРІЯВ, або ТАКИМ, ЯК ТРЕБА. Тобі продають круту тусовку, справжніх друзів, щирі почуття, найсміливіші фантазії під вивіскою сухариків, чіпсів, пива, сигарет, одягу, шоколадок... Адже людина прагне до успіху, впевненості, любові, краси. А реклама показує тобі простій спосіб отримати бажане легким порухом руки, що протягує гроші в касу. Непорушні загальнолюдські цінності продати набагато простіше, ніж сам товар. Умій відокремлювати цю саму цінність від того, що до неї причепом продають рекламісти. Чи дійсно ти купуєш товар, або ж те, що він для тебе символізує, втілює?

* Всі логотипи та торгові знаки є власністю їх шановних власників і в цьому виданні використані, виключно, задля ілюстрації брендів, що широко рекламуються. Редакція журналу жодною мірою не прагне скоїти будь-який зиск їх шановним власникам.

47


Небезпечна зона

4. Ефект «якоря» Рекламна картинка повинна викликати позитивні емоції. Далі все просто: емоції чіпляють на потрібний товар Оскільки краще запам вар. запам'ятовується ятовується емоційно забарвлена інформація, така реклама закріплюється в пам'яті. Як якір використовують красиве жіноче або чоловіче тіло (безпрограшний варіант), останній музичний хіт, дітей, тварин, милі ландшафти. При цьому якір може бути абсолютно не пов'язаний із запропонованим товаром. Для тих, кого й це не збентежило, є ще одна зброя – гумор. Кумедний рекламний ролик хочеться переказати другу, як вдалий анекдот.

5. Слов'яни полюбляють лякатися Щоб мотивувати людей купувати товар, існує два основні способи мотивації: – рух до позитивного результату, наприклад: «Ви хочете мати краще в світі волосся? Користуйтеся...» – рух від осоружного, наприклад: «Ваше волосся стало огидним і жахливим? Використовуйте...» Особливості слов'янського менталітету – мотивація від осоружного. Нашу людину треба залякати, настрахати, і тоді вона із задоволенням купить диво-засіб. Цим з успіхом користується реклама.

Кручу, верчу, обдурити хочу Ще одна грізна зброя реклами – використання мовних стратегій. – Помилковий вибір: «Тепер ви можете вибрати віскі з сиром або з ікрою». Так зміщується акцент, і ти концентруєш увагу на сирі або ікрі. А питання про те, купувати чи ні, відпадає саме собою на користь купувати. Посміхнися, вибір за тебе вже зробили! – Всі вибори ведуть до необхідної мети: «Всього рік використання нашого чудо-засобу – і ви зірка Голлівуду!» – Зіставлення: «Чим частіше ви миєтеся цим шампунем, тим більше захист від лупи». – Провокаційні питання: «Чи знаєте ви, що ...» Далі людина відчуває, що наразі отримує сакральне чи хоча б потайне знання.

1. Допоки реклама ПРОДАЄ, вона не вид мистецтва, а всього лише двигун ТОРГІВЛІ. Тобі вирішувати: чи сприяти просуванню на сучасному ринку лимонаду й телефонів, чи ж просувати себе. 2. Звертай увагу на те, що тебе дійсно привертає в рекламі. Це допоможе розібратися в механізмах впливу. 3. Визнач свої справжні цінності й не підміняй їх помилковими. 4. Ухвалюй самостійні рішення, будь вільним від чужого вибору.

Висновки

48


Т і л о й ду ш а

Як приборкати найбільший та свавільний орган людини?

Найбільший орган людського організму — шкіра. Вона захищає нас від спеки й холоду, дощу й вітру. Але вона цілком може зіпсувати нам життя, раптово покрившись прищами. Як позбавитися від подібних проблем? Як зробити свою шкіру ідеальною?

49


50

Т і л о й ду ш а

Дуже природно прагнути виглядати привабливо: це додає впевненості й підтримує самооцінку на належному рівні. Дуже велику роль в цьому відіграє стан шкіри. Підлітковий (та й не тільки) вугровий сип може викликати складні психологічні проблеми, довести до депресії й небажання спілкуватися з зовнішнім світом. Секретами перетворення шкіри з жахливої в прекрасну з нами поділилася косметолог Тетяна ПОПРАВКО

Запорука гарної старості

У 12 років тип шкіри змінюється Приблизно з 12 років починається новий етап в нашому житті та в житті нашої шкіри: наступає пубертатний період, тобто період статевого визрівання. І тут починає визрівати все, у тому числі й прищики. Це означає, що ваша шкіра змінює свій тип. — Якщо шкіра залишилася такою самою, чистою й ніби оксамитовою, вам пощастило мати НОРМАЛЬНУ шкіру. — Шкіра може почати дуже швидко втрачати вологу й перетворитися на СУХУ (вона напівпрозора, наче пергаментна, бліда, тонка, без висипань і пір). Така шкіра схильна до раннього старіння — їй життєво необхідне додаткове зволоження. — Достатньо часто з настанням перехідного віку тип шкіри стає ЖИРНОЮ і ПРОБЛЕМНОЮ. При цьому твоя шкіра блищить, як мідна миска, та ще й дратує тебе наявністю дозріваючих «вулканів»!

Почнемо з простого. Якщо тобі поталанило й від природи у тебе гарна гладенька шкіра, — просто звикни піклуватися про неї. Тоді ця краса залишиться з тобою до глибокої старості. Починати турботу про шкіру потрібно з 12–14 років. Адже будь-яка найсоковитіша та ніжна ягідкаабрикос без вологи дуже швидко перетворюється на курагу, а найніжніша шкіра швидко старіє й зморщується без належного догляду. Але чому саме зараз — той час, коли треба почати дбати про свою шкіру? Все дуже просто. Приблизно до 12 років ми всі маємо НОРМАЛЬНУ шкіру. Це ідеальний варіант типу шкіри. Ця шкіра дуже гарна, ніби оксамитова. Вона сяє зсередини, вона наповнена вологою (і тому дуже пружна й еластична), вона має здоровий колір, вона матова, рівна, гладенька, з дуже маленькими порами і геть не схильна до висипань. Вся справа в тому, що людина при народженні майже на 80–90% складається з води. Немовлята менше травмуються при падіннях, пошкодження їх шкіри швидко заживають, тому що велика кількість води в організмі та хороша притока крові сприяє швидкому оновленню шкіри. Але поступово, з віком, ми втрачаємо вологу (організм дорослої людини містить вже 60% води), а разом з нею — пружність, захисні властивості та, відповідно, зовнішній вигляд шкіри. Тому один з найважливіших етапів догляду за шкірою — це потужне ЗВОЛОЖЕННЯ!


Т і л о й ду ш а

Група «блискучі обличчя» Яка причина появи прищів? У підлітковий період весь організм повністю перебудовується на інший рівень роботи, всі внутрішні процеси прискорюють свій темп. Знаєте, що таке «пори»? Це «отвори» в шкірі вашого обличчя на місці виходу на поверхню сальних залоз (саме вони роблять ваше лице жирним і зараховують вас автоматично в групу «блискучі» ). Це якраз те місце, де починає дозрівати «вулкан»! У тих, хто має жирну шкіру, пори широкі, а велика кількість жиру, що утворюється в сальній залозі, ще більше їх забиває. Та ще й до цієї пробки починає приєднуватися інфекція — ось тобі й маєш гнійне запалення у вигляді червоного обідка з білою серцевиною.

Несекретна зброя Як же ми можемо допомогти своїй шкірі та поліпшити її стан? Звичайно, відрегулювати внутрішні процеси в цей період не під силу ані тобі, ані ще кому. Зате активно доглядати за шкірою ти спроможний цілком! Чого ж можна цим досягти? Перший і дуже важливий етап догляду за шкірою — це глибоке ОЧИЩЕННЯ. Чому воно так необхідно? Добре очищення призначене саме для жирної і проблемної шкіри, воно вимиває та розчиняє той жир, який закупорює пори. Це у декілька разів знижує вірогідність проникнення інфекції та утворення гнійника. До того ж очищення, яке застосовують для всіх типів шкіри, видаляє пил і бруд, готуючи шкіру для подальшого догляду, щоб не перенести все це неподобство в глибші шари! Другий етап — це ЗВОЛОЖЕННЯ. Дуже часто ті, хто мають жирну шкіру, не розуміють, нащо їм потрібне зволоження. Вони всіляко намагаються позбавитися від сального блиску на обличчі, і тут зазвичай залучають головного шкірного ворога всіх часів і народів — звичайнісіньке МИЛО! Це найстрашніше, що ви можете побажати своїй шкірі! Я дуже прошу вас: забудьте раз і назавжди про його використання як засобу очищення обличчя! Справа в тому, що наша шкіра має слабку кислотну реакцію, і тому їй протипоказане лужне середовище звичайного мила. Але найголовніше лихо ось яке: мило висмоктує всю цілющу вологу з твоєї шкіри. Тому не дивуйся, коли твоя шкіра після застосування мила дуже скоро знову заблищить, але при цьому ще й почне лущитися! Це означає, що вона зневоднена. Ось це вже SOS! І давайте раз і назавжди запам’ятаємо: жир — це жир, волога — це волога. Це абсолютно різні речі! Волога потрібна шкірі завжди! Тому ніколи не нехтуйте етапом зволоження!

51


52

Т і л о й ду ш а

Правила прості й золоті 1. А зараз важливе правило для досягнення найкращих результатів. ОЧИЩЕННЯ + ЗВОЛОЖЕННЯ необхідно використовувати 2 рази на день: вранці й ввечері. Це догма. У юному віці цих двох етапів догляду за шкірою буде цілком досить. 2. А ось догляд за проблемною шкірою потрібно розширити ще двома необхідними етапами: МАСКА й ТОНІК. МАСКА. Її завдання — витягнути всі нечистоти з кожної пори й максимально звузити її. Витягнула і звузила — ніде розвиватися гнійнику. Логічно? І ще важливий момент: у цій масці не повинно бути домішок, які злущують часточки шкіри, наприклад подрібнених плодових кісточок. Вони травмують шкіру й цим сприяють розповсюдженню інфекції. ТОНІК. Кращий варіант — з вмістом спирту (бо знезаражує) і саліцилатів (вони знімають запалення). Тонік — обов'язковий етап після маски. Масочку робимо двічі на тиждень, тонік — відповідно після маски. Але його також можна застосовувати як додаткове очищення після основного.


Т і л о й ду ш а

У людини краса може бути

природженою,

але привабливість — лише набутою.

Цитата

Я дуже сподіваюся, що й сильна половина людства зацікавиться нашою довірчою бесідою. І повірте мені, в цьому тисячолітті й звісно в десятилітті не будуть в моді бруд під нігтями та шкіра, що не вмита місяцями поспіль. Чоловік, що поважає себе, — чистий і доглянутий. Іміджмейкери одноголосно стверджують, що на першому місці в зовнішньому вигляді успішної людини повинна бути чиста, доглянута шкіра, і тільки потім — стрижка, колір волосся, макіяж, одяг тощо. Любі мої! Мені дуже хочеться вірити, що ви знайшли для себе щось важливе. Дуже складно втискати море корисної інформації в одній статті. Тому я із задоволенням відповім на ваші питання. grandgrig2008@mail.ru Я хочу побажати вам, щоб прекрасний стан вашої шкіри був віддзеркаленням вашого гармонійного внутрішнього світу. Любіть себе! Цінуйте себе! Сяйте своєю індивідуальною красою!

53

Коментар спеца Альбіна ОКУЛОВА, косметолог-дерматолог. Всі згадані процеси з часом вгамуються. Настане час, коли тобі буде 17–18 років, і гормональний фон стабілізується. У твоєму організмі все врівноважиться, і твоя шкіра знов стане рівною й гладенькою. Але в цей важкий для твоєї шкіри час потрібно вміло допомогти їй, щоб процес «дозрівання вулканів» не розтягнувся на довгі роки. Як доглядати проблемну шкіру, жирну, з вуграми? Це питання важливе і його ставлять часто. — Перш за все, дотримуйся головного правила: «Руки геть від обличчя!» Хоч як би не було спокусливо вичавити вщент всі ці червоні й чорні крапки. «Чищення» обличчя повинно проводитися фахівцем косметологомдерматологом: роблячи це самостійно, ти можеш посилити й поглибити запалення. Внаслідок цього можливе утворення рубців. — Зараз в аптеках широкий вибір препаратів для догляду за проблемною шкірою.

Відповідну косметичну лінію тобі підкаже фахівець, але основні принципи такі: 1) вранці вмиватися бактерицидною пінкою або гелем для вмивання; 2) 2–3 рази на день протирати жирну шкіру бактерицидним тоніком або лосьйоном; 3) обов’язково зволожувати шкіру гелями-кремами, оскільки шкіра всіх типів дуже потребує вологи. Так ми зможемо уберегти свою шкіру від пересушування, створивши захисну водно-жирову плівочку й потрібний pH. — Почервоніння й запалення можна приховувати або пудрою (жирній, запаленій шкірі не пасують тональні креми), або спеціальними засобами для проблемної шкіри, що роблять її більш матовою. Вони теж продаються в аптеках. Це основні принципи. Але якщо ти вже примудрився виростити угрі II— III ступеню, або захворювання затягнулося, не зволікай і звертайся до лікаря-дерматолога. Головне — своєчасний і професійний підхід.

Стиліст-візажист ТЕТЯНА ПОПРАВКО 8 050 984 80 70

Лікар косметологдерматолог Альбіна ОКУЛОВА 8 050 633 70 68


54 4

Те с т и н г

Чи вмієш ти радіти життю? На кожне питання вибери один з варіантів відповіді. Кол ти замислюєшся Коли слюєшся на над рокам ами, ми, и,, що вже прожиті, прожит прожиті, то приходиш доо висновку, що: що: А. Все було скоріше іше погано, аніж ніж ж ддоб добре. добр бре. Б. Було скоріше добре, бре, аніж погано. В.. Все сее бул бу було від відмінно. відм

1

Наприкінці ці дня д ти зазвичай звичай:

2

А. Відчуваєш уваєш не н невдоволення евдов ня соб собою. Б.. Вважаєш, жаєш, що щ день ньь міг би и пройт ойти кр краще. В. Відходиш диш иш до снуу з почутт почуттям тт задо доволення.

Коли дивишся дивиш в дзеркало, дзе кало, дум маєш: А. «О, А «О О, боже же, час асс таки ттакий безжаль альний!» Б. «А що, Б щ зовсім овсім овс в м не непогано!» по В.. «В В «Все сее чудово!»»

3 Якщоо ддізн Якщо діз дізнаєшся іззнаєшся є про кр крупн ккрупний ррупнни ний виг вигра виграш игр грраш коого гось осьь ізз знай зннайом мих, мих х, думаєш: єш ш: А «Ну, А. у, ме мені еніі ж ніколи ніколли л нее поталанить!» по п оотттаалани аланит итть Б. ««І чомуу ж не я?» В. «Одного «Од ого «Одног о разуу так т поталанить по пота п тал алан нить і м мені!» меніі!»

Якщо дізнаєшся дізннаєшся шся про прро яку-небудь яку-небу будьь кепську куу по подію п ію ю, ю кажеш ажеш соббі: А. «Ос «Ось Ось одного о ого го разу р у ттак та буде і зі мною!» мною мною!» Б. «На щастя, щ я, ме мене цее лихо оминуло». оми омину инуло». инул В. «Ці репортери р ртери ер навмисне наввмис е нагніт нагнітають нагніт гнітають пр прист страсті!» трааст

5

4


Те с т и н г

55

6

Коли прокидає а ся, частіш аєшся частіш ча тіше за все:

А. Н А. Ні про що н нее хоче оччеть тьс ься думати. Б. Зважуєш, вааж ш, що що ддень деньь прийдешній нам готує. го гот В. Задово В. оввол олен ний, ий, й, що що почався новий но й ддень і можуть бути б ти но овіі сюрп рпр призи.

Щоо ти Щ т думаєш про ро своїх приятелів: в: А. Вони Во нее так такі цікаві каві та чуйні, ч як хотілося тілос ося ся б. б Б. Зви Звичай ичайно, і в н них є недоліки, але взагалі вони они цілко лком ком терпим т пимі. В. Чу Чудов ові люди!

7

Порівн Порівнююч вню нюючи себ себе себее з інш шими, ими, думає ду думаєш думаєш: дум дума умаєш: маєш: ш:: А. Мене недо доо ооцінюю ооц ооціню цінюют нюють юють. Б. Я не гірший й заа інши інш нши ш ших. их. В. Мен Мені ен ні до д снагги лід лідерство, ство, і це, мабуть, м маабуть, ввизнаю визнають ю ввсі.

Якщо ти пригнобле облений:

8

10

Я що твоя вага Якщо ва а ззбіль ільшилася лася на чотири-п'ять ири-п'ять ир кілограм кі грамів, ів, ти:

9

А. Неодмінно еодмінно розпочн роз розпочнеш еш панікувати. панікувати анікувати. Б. Вважаєш, жаєш, що в цьому цьо цьь немає нічого особливо особливого. В. Негайно йно розпочинаєш дієту та посилено займаєшся фізич зичними вправами.

А. Нарікаєш на доллю. Б. Переконуєш себ бе, що поганий настр рій минеться. я.. В. Намагаєшся розв зважитися.

А зар зараз арраз підб підбий іддбий підсумки підсум підсумки. сумки. ум мки. мк ки. Які Я Яккі відповід відповіде дей більше: А, А Б аб аабо В? — як кщ щ А: Ти зви що з ик на всее дивит иттити ся ккрізьь чорні ччор орні окуляри, оккуляяри, вважає вваж жаєш, що що доля дол о підготу підготувала ідгот отува туувалаа тобі то долю дол ол не невда дах аххи, ін нав авіть тьь іноді одіі бравуєш б бр бравуєєш цим. цим А чи вваррто?? На Намагайся аамагайся гайся більше біл б ше часу часуу про пр проводирово од одити в тов ттоваристві истві ві веселих, вес веселих, оптимістичооптиміс оптимістич стичсти но на налаштованих аллаш ш ваних штованих их ллю людей. юдей. й Доб Добре б чичимось осьь захопитися, зах аххо ися, ся, знайти зна знайти айтти собіі хо хоб х бі.

— якщо якщо Б: Щастя й нещ н щастя щасс тя для для т тебе виражаються ажаю жаю ються поширеною ирен рееною н форфор ф мууло улою ю „5 „50 „50 на 50”. 50 Я Якщо кщо хо хочеш ш ссх схих ли ити шал шальки альки ал ль и терезів льки езів в св свою користь, пр рагни нее пас пасувати па пасув асууват увати ватти пер ва перед труднощатрууднощами,, зустрічай м річай їхх ст стоїч сстоїчно, тоїчн спирай спирайся йся на йся н др рузів, в, ттаа й не полиш полишай поллишай їх в біді. біді

— якщо якщ В В:: Ти настільки щаслива ща людина, лю юдина, що нав навіть авіт віть не йметься віри ри, що це м можливо. Рад мо адій й життю, не зверртай уваг ува агги и на н неприєм мност ості та поточні знезн з годи. год оди.. Людина Лю юдин юди ина тти життєрадісна, жи подобаєшся аєшс оточе отточен ен енн нню своїм о м оптимізмом, оїм о мізм але... е... Ч Чи не над надто адто поверхнево по ооверхне ве хнево й легковерх леегкогко важ ажно жно ти ставишся жн тавишся а д ввсього, до всьо о, що щ відві бувається? ваєтться?? Мож Можливо, жл во, трохи тр ске кепс кепсису тобі бі не заш зашкодди дитть?


56

Інтерактив

Багато хто знає, з яких запчастин складено слово “психологія”. Це грецькі слова “psyche” (душа) і до болю знайоме “logos” (учення, наука). Але мало хто знає, що злилися воєдино ці два слова лише в XVIII столітті. І мало хто знає, що Психея – це символ душі, яка через подолання труднощів здобула безсмертя.

Стародавня історія питання Ерот, син богині Афродіти, покохав дуже вродливу молоду жінку Психею. Афродіта, незадоволена тим, що її син, небожитель, вибрав звичайну смертну жінку та ще й прагнув поєднати з нею свою долю, всіма способами намагалася розлучити закоханих, то ж посилала Психеї всілякі випробування. Проте любов Психеї до Ерота та її бажання бути з ним були настільки сильними, що справили гідне враження на богів Олімпу, і ті допомогли Психеї виконати вимоги Афродіти. А Ерот умовив самого Зевса перетворити Психею на богиню. Закохані поєдналися назавжди. Цей міф став віддзеркаленням справжньої любові, вищої реалізації людської душі. Тому смертна дівчина Психея набула безсмертя і стала символом душі, що шукає свій ідеал. Сучасна психологія – засіб віднайти душевну рівновагу та гармонію. Ця наука вивчає не щось інше, ніж душевні переживання людини. Психолог-консультант допомагає розібратися в собі, у відносинах з людьми свого оточення й зі світом.

Щоб уникнути непорозумінь, епорозум ь,, пояснимо, пояс щ щоо це означає: оозн аєє: F – frequently - часто час о A – asked – такі, акіі, щ щоо сставлятся сяя Q – questions ns – питання пит Поставити и пи питання тан психологам гам ам і консультантам су ІНІ ДИГО, розповісти по овісти про свою проблему, блему, л щоб щ отримати о пораду фахівця, пора аххівця або просто запропонувати опонувати п н нам цікаву тему емуу можна мож м жна за адресою: grandgrig2008@mail.ru g2008@mail.ru 20 Відповіді ові віді іді знайдеш зн ш в наступному насту нас у номері ом журналу. Тобі відповідають: овіда ь:: П олог Тетяна Психолог Псих яна К КОВАЛЬО КОВАЛЬОВА ОВ ВА В Психолог-сексолог Психол ихологг-се сек лог огг В Вікторія ія ЗУБАРЄВА Не забудь заб будь уд в темі те тем листа ист ст вказати, ат кому саме з фахівців ти адресуєш дре ує питання. пита тан ння

Ваші F.A.Q. і


Інтерактив

Ми проаналізували ваші питання, друзі, і відповіли на ті з них, які зустрічалися найчастіше. Якщо ці питання поставив нам не ти, все ж можеш сміливо їх прочитати, ми дозволяємо. 1. Чи хтось зрозумів, що таке любов? Теорій дуже багато. На щастя, точну формулу любові досі не вивели, адже тоді було б зовсім нецікаво закохуватися. На думку Еріха Фромма, любов – це не обов'язково ставлення до певної людини. Це установка, орієнтація характеру, яка задає ставлення людини до світу взагалі, а не лише до одного «об'єкту» любові. Якщо любити тільки якусь одну людину й залишатися байдужим до решти ближніх, це не любов, а симбіотична залежність або перебільшений егоїзм. Як стверджували стародавні індуси, любов — це зібрані воєдино: ваблення духу – дружба, ваблення тіла – пристрасть, і ваблення розуму – пошана. Вони взаємно доповнюють один одне, не дають ослабнути й досягли такої сили, що практично не можуть існувати один без одного, і не можуть бути один від одного відокремлені. А зараз – твоя теорія.

2. Є поширене твердження, що щасливі люди живуть набагато довше. Наскільки це відповідає дійсності? Так! Як показують дослідження, щасливі й життєрадісно налаштовані люди мають міцніше здоров'я (сильну імунну систему, знижену вірогідність серцевосудинних захворювань і інших жахливих неприємностей), що у свою чергу впливає на тривалість і якість життя. Також щасливі люди більш товариські, щедрі й заробляють більше грошей.

Викрадення Псіхеї Адольф-Вільям Бугро, 1895 р.

57


58

Інтерак тив

3. Чи вплив впливаєє погода наа ннастрій аст асстррій людини? Багато агато людей вважають, щоо погода ого год ода да може “зіпсувати” и” н настрій людині. ди и Брак сонячного чно но світ світла вітл тла ла дійсно можее привести при ивести сти ти ддо депресії. пресії. Проте немає має ає дани дданих, их, х, щ щоо ллюди люди, юд що живуть ж вут уть ть в сприятливішому яттливішом о кліматі,і,, хо хоч хоч тр трохи оххи щ щасливіасли ливі ві шее за з інших; нш існують с навіть нав виключення, н ючченн юче ня, я, якщо якщ кщо що йдетьйд йдет ся пр про ррайони а и з вкрай й сспекотним пе кліматом. ім м м.. Д мато Дослідженосл слі лідже ня психологів пс пси сихол х ів доводять, одя д ять ть, що щ погода й наш ш настрій настр нас рій й ніяк н нее пов'язані, пов'яз по овв'яз ні, - ми и можемо може жеемо бути абсолютно ооллютн ют й безтурбобез б езту ез зтурбо боотно о щасливі щасл ас в в похмурий п поххм муур ри ий ддень в наближенні и аближе абл лиж иженні ур урагану, рааган ану, нуу, аабо н о ввбиті биті горем гор рем в чарівний ччаар ріввн ний квітневий невий евий ий день день, ден д ь, ко коли оли ссвіт іт сспоповвнений нений ий пахощами паххощ щаам ми и цвітіння. цв цвіті тіння. інн ня. я..

44. ЧЧи може же лю же людина юдина бути абсол абсолютно б щасливою б грошей? без й й? За гроші людина люд ю може лише лише ише збільшити збі ти для д я себе себ кількість джерел рел е л ра радості. П.. Бре Бр Брегг егг дуже дуж д е правильне праави виль льне це пояснив: “Заа гроші можна куп купити итти лі ліж ліжко, жкко, о, але а ле ле не сон; їжу, їїж але не апетит; будинок, уди к але ле нее затишок; ззаатиш шокк; книги, ккниги иги, але не розум; прикрасу, и ас у, але не кр красу; лі ліки, ки и, але алле не не здоров’я”. здоров’я”” Адже А д ж такі ак бе б безцінні езц зц цінн ін нні ніі скл сскладові щастя, астття, я яякк лю любов, дружб , життєві ба, житттєєвві цілі ц ціілі ліі не н купиш ку к ані за які якіі гроші. ші.

5. Багато Б о негатив нега негативних емоцій. оцій. цій. Щ Щоо рробити? о Страх, р рах гнів, гн нів, в роз ррозд роздратування, я, ре ревнощі, нощі образа, заздрість, ріссть,, со сором, м сму смуток, туга, жадність адд і т – такі емоції заазвичай ви иччай відчуває ві людина, незадоволена оввол наа собою, близькими абоо ввсім світом. то том о Часто можна Част Ча жна наа по почут почути: очути: ти: “Це Це тти и ррозсердив зссердив мене!.. менее!.. В Він мене дратує!.. мен дратує! ує!.. є! Ти мене мен ене образив зи ивв !..” ! .” А правильноо було б сказати:: «Я « розсердивс розсердився!.. в . Я роздратований! розд здратов др рат ато тов Я скривр ввджений джений.» Ніхто, Ніхто о, окрім самої людини, люд юди дин нее може мож бути ути и причиною при пр р ин його йо ого ем емоцій моцій або бути ти ввід відповідальним ідп відал заа них н них. Ми и ппросто роосттоо перекладаємо е даєм ає відповідальність ідпо поввідальн за нашіі емоції е на інших інш ших ллюдей. юдей Ніхто то не м може ож же щ що-небудь “зробити” обити” в нас. с. Він лише ли ше ст стимулює тимул мулю ює ті т ем емоції, які в нас вже існую існують, чекаюкаю чи и відпов відповідного ввідп відн дно ного ого моменту мо активізації. У кож кожної жної емоції іїї є своя функція, і треба відповісти на пит н п питання: итання: тання: ддляя ччог чогоо потрібна пот ця емоція? Для людини, л яка як ка ум уміє міє ррозрізняти озрізн р різня таа пр правильно виражати ти и ссвої еемоції, вони и є стимулом ст стиму с мул мулом ло р роботи боти надд собо со собою і поліпшення ліпшення пше свого життя. тя


Інтерак тив

6. Якк “правил “правильно” ви виражати ажа ж негане ттивні тивн ивні ні емоції? оції? Дуже важливо Дуже ва важ жли ливо иво навчитися навчит я виражати ви в раж аж жа ем емоції безпечно б еззп бе печно но для себе і тих, т их що щ тебе теебе еб оточують. ють. Головне оловне – завжди ди и робити р ц це вчасно, вча часн а кр кра краще ра – відразу. Постарайся Пос ост ста виражати своїї еем емоції, моції, ці не кривдячи кривд ивдя дяч яччи іншої люд людин людини; цього о ллегко еегко г досягти, и, яякщ якщо якк ти навчишся навв и говорити, гово оворри и не звинувачуючи нува увач ачу чууючи юччи іншого, шого, а дійсно но п промовром ляти і показувати пок по оккаазу ат ати и св свої вої емоції і п по почутчу тя. Наприклад: Наприкл рикл к лад «Мені ні боля бболяче оляче й неприємпр р є но це чути чути. чути...», и.. ... ..», » ««Я Я зл ззлюся злю люсяя на ттебе еб бе з причиричи ни...», » «Я рроздратований ооздратован з драт зд чер через...» ереез.....» Нее пе Н перекладаючи р екла кл д и ві відповідальність даллььнісс зза свої сво вої н нег негати негативні ега гат ні емоції моції на ін мо іншу людину, лю юд н у ти т напевно пев зможеш ж спокійно окійно ок к розібратися р бра и я в причинах виникнення ин н ння н ня цихх емоцій. ня ій. І ще. Навчися Навчися прощати прощ а себе таа інших. нш Щиро Щ Щир иро прощ прощати! прощ ро ати

7. Емоції моції оцції можу м мож можут можуть жут уть ббутии пр причиною иною ю хвороби? об оби? Невиражена ев ражена образ об образа й гнів, від відчутдччууття п провини ровини й сорому сор «відкладаютьютьь ся»» в нашому нашом омуу ті тілі і л у вигляді так званих звани ан «м’язових ’язо язових зовихх блоків», б бло лооківв», » що приводить », вод ть доо поп рушення ння ц цир циркуляції ркку яції кров крові, і в як нана слідок – до сл д захворювання! а ворювання о ю З часом чаасом со з пам’яті ам’я «зітреться» зітр треть р ет ь ся неприємна ситуаситуа т а ція, але ле ттіло о ««збе «зберігає» інформацію формацію ппро кожний такий й інци інцидент, нагадуючи агадуючи гаадуюч дуючи болем в різних частинах тіла. Фахівц Фахівці і вважають, що різні групи м’язів накопичужа ють в собі інформацію про ро о певні емоції. Такі кі захворювання за захв – психосоматичні сих си и хосоматичні ні – зазвичай азвичай и ай й доб добре піддаються д ю юттьс ься ся лікуванню і ікува н ю псих психотерапевтичними и и мет методика методикам м методиками. тодикками Перша й найважливі найважливіша жливішаа р рекоме рекомендація: екомеен ндд ац своєчасно виражайте раа ж жаайте свої емоції, ц і ї, прип и чому му будь-які. кі.

59


Чорне/біле

60 0

Осуд розуму Хтось колись сказав: «Людина набагато розумніша, ніж їй треба для щастя». Часто буває так, що людина дуже розумна, але абсолютно не вміє насолоджуватися життям. Розум — це перешкода для насолоди життям. І приклади цьому ми зустрічаємо на кожному кроці. Навіть у таких Іван ТАЙСОН

місцях, де розум і навіть мозок — велика дивина.

Сходження Всі казали йому, що ця вершина небезпечна, адже ця гора — найвища в світі. Всі казали йому, що ніхто ще не був там, нагорі. Але одного разу вранці він зібрав все необхідне і вирушив у дорогу. Підйом був неймовірно складним. Безліч разів балансував він на тонкому лезі між життям і смертю. Тіло немов стало чужим і часом неохоче реагувало на команди мозку. Але він продовжував сходження, зціпивши зуби і шепочучи нікому не чутні слова. Останні метри здавалися пеклом. І ось вже мозок відмовлявся розуміти, що відбувається, і часто малював дивні сюрреалістичні картини. І тоді тіло брало на себе, здавалося, непосильне завдання і продовжувало дертися вгору. Досягнувши вершини в непроглядній темряві, він заполонив весь навколишній простір звіриним криком переможця й забувся недовгим неспокійним сном. Проте світанок подарував йому нові переживання: на відстані декількох кілометрів від скореної гори починався шлях до гори, яка була вдвічі вище завойованої... Ось так і спокуси розуму. Людина з дитинства починає цей підйом, і потім вже неможливо зупинитися. Їй все

мало, все хоче більшого. Долаючи складнощі, досягаючи вершин, вона отримує коротку мить задоволення, не встигаючи насолоджуватися життям. Постійний рух вгору, і ніколи розслабитися й відчути красу й гармонію світу. Розум заважає людям насолоджуватися життям. Людина створила собі масу причин для переживань. Щоб правильно використовувати час, вона вигадала собі розклад. Сама ж його порушує — сама ж на себе сердиться. Для власної зручності вона вигадала гроші — їх тепер їй завжди не вистачає. Вона вигадала технічний прогрес. І тепер сама насилу може за ним встигати. Швидкість роботи людського розуму можна відстежити по тому, з якою швидкістю суперсучасне перетворюєтся на «вчорашній день». Як можна насолоджуватися життям в цій постійній гонитві? Адже існує вираз: «вище за тямущість - розум, вище за розум - му-


Чорне/біле

Щоб підвищити твою життєстійкість, ми продовжуємо в рубриці «Чорне-біле» розповідати про те, як бачити хороше навіть в поганому, та не перетворитись на наївного ідеаліста. Сьогодні ми покажемо, як розум може стояти на заваді, а дурість — виявитися основою життя.

61 61


62

Чорне/біле

дрість, вище за мудрість є»... Де ж кінець цій гонитві? Хто в ній переможець? Розум буває справжньою перешкодою у стосунках чоловіка й жінки. Існує два соціальні стереотипи: 1. Чоловіків інстинктивно привертають дурнуваті жінки. 2. Чоловіків лякають розумні жінки. Для чоловіка нестерпно інтелектуальна перевага жінки. Розумні чоловіки, безумовно, привертають жінок, але для чоловіка мало бути просто розумним. Як сказав Декарт, «мало мати хороший розум, головне — добре його застосувати». Необхідно терміново вигадати якийсь пристрій, якесь спеціальне устаткування, яке закріплюватиметься на кімнатних капцях, щоб, коли господар взув їх, його розум автоматично переходив в режим очікування, або, іншими словами, відпочивав. Відтепер такий пристрій повинен бути на всіх капцях! Розум — перешкода для насолоди життям, люди розучилися відпочивати, розучилися радіти життю, насолоджуватися нею! Такі капці просто необхідні для порятунку людства! Тільки людині подарований розум. Бог створив людину,

а потім — різних тварин. Людина поскаржилася: – Боже, ти тварин створив сильнішими за мене. Вони мають чіпкі кігті, гострі ікла, довгі роги, міцні копита. Нічого подібного ти мені не дав. – Ти не маєш рації, — відповів Всевишній, — все те, про що ти кажеш, я дав тваринам. Але тобі все це не потрібно. Тобі надана могутніша зброя — розум. Він сильніший за кігті та ікла, роги й копита. Допоки у тебе є розум, ти сильніший за будь-яку тварину. Розум — це сила людини. Розум — могутня зброя. За його допомогою людина може перемогти найсильнішого звіра, може підпорядкувати собі річки й гори. Але як часто ця сила, ця зброя направлена проти нього самого! Пам'ятаєте, що «без серця розум не розумний». Якщо розумні думки, ідеї і вчинки людини не будуть наповнені добротою і любов'ю, то нашому Світу загрожує катастрофа: розум здатний зруйнувати його вщент. Дуже важливо, щоб людина, коли «підключає» інтелект, з двох варіантів завжди знаходила третій: найвірніше рішення, що ґрунтується на любові до себе, до людей, до життя.

Хвала дурості «Жили-були в батька три сини. Розумник старший був із них, середній був — і так і сяк, ну а молодший був...» І кого ми більше за всіх любимо в цих казках? Та того, хто на печі по селу роз'їжджав, наречену з болота у вузлику приніс. Дурість — та це ж основа життя! З неї, як з ґрунту, ростуть найрізноманітніші плоди. Ось початок життя — дитинство. Адже саме в дитинстві ми дозволяємо собі бути безпосередніми, природними. А з віком, коли починаємо розумнішати, самі створюємо собі рамки, обмеження. Але дурість супроводжує нас і далі. Як сказав Ларошфуко, «якщо хтось і здається розумним, то лише тому, що його дурість строго відповідна його вікові та становищу». Одного разу в потязі я знайшов книгу Ентоні де Мело, яку забув хтось з пасажирів, і прочитав там одну цікаву історію.


Чорне/біле

Притча про милиці Сільський староста втратив ноги й мусив пересуватися на милицях. Поступово він навчився ходити досить швидко та навіть навчився танцювати й робити піруети, щоб потішити своїх сусідів. Потім його осяяло, що потрібно навчити також дітей ходити на милицях. Ходити на милицях стало в селі престижним, і незабаром всі в селі обзавелися милицями. У пору четвертого покоління в селі ніхто вже не міг обходитися без милиць. У освітній програмі місцевої школи був предмет «ТЕОРЕТИЧНА Й УЖИВНА НАУКА ХОДІННЯ НА МИЛИЦЯХ». Сільські майстри прославилися якістю своїх милиць. Розроблявся проект по створенню електронних милиць, що працюють на акумуляторах! Якось один парубок поцікавився у старійшин, чому всі жителі ходять на ми-

лицях, коли для цього Господь дав їм ноги. Сільські старійшини визнали, що цей молодий вискочка хоче продемонструвати, що він мудріший за них самих, і вирішили викласти йому урок. – Чом би тобі не показати нам, як ти зможеш ходити без милиць? — запитали вони. – Згоден! — вигукнув парубок. Демонстрація була призначена на десять годин ранку наступної неділі на сільській площі. На очах у всіх молода людина прошкандибала до центру площі і, коли годинник на ратуші став відбивати час, випросталася й відкинула милиці. Наступила повна тиша. Він сміливо ступив вперед і... впав ниць. Це ще більше зміцнило віру людей в те, що без милиць ходити не можливо.

На цю історію можна подивитися з двох боків. Іноді через чиюсь дурість складаються багатовікові традиції. А з іншого боку, дурість — це і є та сама милиця, на яку ми спираємося, і, спершись один раз, вже не можемо відірватися й сміливо зробити крок вперед. Це в черговий раз підтверджує, що дурість — це основа життя. Розберемо слово ДУРІСТЬ за літерами та складами. Що ми в ньому чуємо? • Ду... – не лише для англомовного, а й для нашого вуха певний поштовх, позивання до дії. • Ріст – щось викликає думки про зріст, зростання тощо. • Іст – ой як близько до істини... А в певному віддаленні таки лунає „їсть”, і надає всьому цьому земного сенсу... ДУРІСТЬ складається з 7 літер. За Піфагором, це гармонічне, священне число: дурість була, є і буде. Хілон колись сказав: «Навіть найрозумнішому філософові важко відповідати на дурні питання».

Для профілактики лиха від розуму добре б кожному зробити собі КОРОНУ ДУРОСТІ і надягати її хоч би раз на тиждень, дозволяючи собі бути безпосереднім і незвичайним. Адже люблять завжди найвеселіших, життєрадісних і не передбачуваних.

63

INDI-GO  
INDI-GO  

Первый номер