Gr 10-Landbouwetenskappe-Handleiding

Page 1


Graad 10 • Handleiding Landbouwetenskappe

Besit en gepubliseer deur Optimi, deel van Optimi Central Services (Edms) Bpk. Impalalaan 7, Doringkloof, Centurion, 0157 info@optimi.co.za www.optimi.co.za

© Optimi

Afgesien van enige billike gebruik vir die doel van navorsing, kritiek of resensie soos toegelaat onder die Wet op Outeursreg, mag geen gedeelte van hierdie boek in enige vorm of op enige manier elektronies of meganies, insluitend fotokopiëring, bandopname, of enige inligtingstoring-en-herwinningstelsel, gereproduseer of versend word sonder die uitgewer se skriftelike toestemming nie.

Die uitgewer dra geen verantwoordelikheid vir die voortbestaan of akkuraatheid van URL’e van eksterne webwerwe of webwerwe van derde partye waarna daar in hierdie publikasie verwys word nie, en waarborg nie dat enige inhoud op sulke webwerwe akkuraat of toepaslik is, of sal bly nie.

Daar is gevalle waar ons nie die kopiereghouer kon kontak of opspoor nie. Die uitgewer is bereid om enige foute of weglatings so gou as moontlik reg te stel indien die saak onder ons aandag gebring word.

Reg.nr.: 2011/011959/07

Landbouwetenskappe

Handleiding

Graad 10

Sample

Aangepas vir KABV
JC Zandberg Í2*È-A-AGS-SG01QÎ

LESELEMENTE

Hierdie ikone fasiliteer jou bemeestering van kennis ter voorbereiding vir die eksamen.

LEERDOELWITTE:

Wat jy moet weet aan die einde van die les. Geneem uit KABV

BELANGRIKE TERMINOLOGIE:

Nuwe terminologie om die begrip van die vak as deel van hierdie les uit te brei.

DEFINIEER:

Definisies van konsepte om die inhoud te verstaan.

BELANGRIK:

Verduidelik misverstande; moontlike verwarring met betrekking tot bestaande kennis.

WENKE:

Enige inligting anders as die inhoud, om jou deur die leerproses te begelei.

AKTIWITEIT:

Sample

Vrae deur die les wat voltooi moet word ten einde die kennis van die voltooide les te toets.

VIR DIE NUUSKIERIGES:

Aansporing om die inhoud in diepte na te vors. Brei die aktiwiteit en oefening tot só ’n mate uit sodat jy kan verken. Vir die begaafde leerder: uitgebreide oefeninge. Vir Leerders met Spesiale Onderwysbehoeftes* (LSOB): verduidelik die noodsaaklikheid om die basiese vrae te voltooi om ’n slaagpunt te behaal.

*LSEN in algemene taalgebruik

OEFENING:

Ter afsluiting van die spesifieke les. Formatiewe assessering.

STUDEER/HERSIENING:

Tyd wat spandeer word om die inhoud te bestudeer in die afsluiting van die eenheid en ter voorbereiding vir die toets of eksamen.

KERNINHOUD:

Beklemtoon die kern van die inhoud, in-diepte verduideliking van ’n spesifieke afdeling van die les; moet verstaan word.

VOORWOORD

AANVULLENDE BRONNE:

• Suksesvolle Landbouwetenskappe graad 10 (F. Baxter; A. Clarke; M. Viljoen; D. Green; Z. Koen; J. Muller)

• Fokus op Landbouwetenskappe grade 10 (J de Fontaine; B Letty; K Morrison, A. Smuts; F. Khumalo)

• Agricultural Sciences For All (W Burger; N Phewa; M Burger)

• Landboutydskrifte soos Landbouweekblad, Farmer’s Weekly, Agri Boer, The Dairy Mail, Rooivleis, Veeplaas, ens.

• Die Internet.

INLEIDING

Die handleiding en fasiliteerdersgids loop hand aan hand – jy moet albei hê om die vak sinvol te kan bestudeer.

Die fasiliteerdersgids bevat die antwoorde op al die vrae van die verskillende opdragte. Dit is egter nie wys om die antwoorde net so te gaan oorskryf nie – dan gaan jy net jou tyd mors.

Die fasiliteerdersgids is daar sodat jy die antwoorde kan merk en kan sien watter vrae het jy nog nie onder die knie nie. Dit is maklik om net die antwoorde neer te skryf, maar dan ken jy nog nie jou werk nie. Jy gaan jouself baie skade doen deur net die antwoorde neer te skryf.

Gebruik die handleiding en die fasiliteerdersgids reg om Landbouwetenskappe onder die knie te kry.

JAARPLAN

Les LESNAAM

EENHEID 1: LANDBOU-EKOLOGIE

Interaksies in ekosisteme en ekologiese boerdery

EENHEID

2: VOLHOUBARE NATUURLIKE HULPBRONBENUTTING

EENHEID 3: GRONDKUNDE

18 Verwering van gesteentes

Grondvormingsfaktore

Klassifikasie van plaasdiere

Pluimveerasse 26 Perd-, donkie- en muilrasse

EENHEID 4: PLANTSTUDIES

(houtproduksie)

en dierselle

EENHEID 1: LANDBOU-

EKOLOGIE

LEERDOELWITTE:

Nadat jy hierdie eenheid voltooi het, moet jy in staat wees om die volgende te doen:

• Verduidelik die begrippe: ekologie en die vlakke van organisasie – individu, spesie, bevolking, gemeenskap, ekosisteem, bioom, biosfeer.

• Verduidelik die begrippe: landbou-ekologie en landbou-ekosisteme.

• Die komponente van ekosisteme (biotiese en abiotiese faktore).

• Die biotiese en abiotiese faktore/komponente wat ’n ekosisteem beïnvloed:

o Abiotiese faktore: Fisiografiese faktore (helling; aspek, hoogte bo seespieël).

o Klimaatsfaktore (sonlig, temperatuur, reënval, wind)

o Grond-/Edafiese faktore (grondtekstuur, gronddiepte, grondwater, grondvrugbaarheid)

o Biotiese faktore, produsente, verbruikers en ontbinders.

INLEIDING:

Ekologie is die studie van die kondisie benodig vir die oorlewing van lewende organismes, asook die verhouding tussen verskillende lewende organismes en hul fisiese omgewing. Die omgewing is die totale omgewing van die organisme en sluit grond, water of lug in aanraking met die organisme in.

BELANGRIKE TERMINOLOGIE

Ekologie impliseer ’n ‘studie van die huis’ of die ‘wetenskap van habitat’ Die begrip van ekologie is afgelei van die Griekse woorde oikos (tuiste) en logos (studie).

’n Ekoloog is iemand wat ekologie bestudeer.

Les 1: Ekologie

en landbou-ekologie

Biotiese faktore

Wat beteken die begrip ‘biotiese faktore’?

Hierdie faktore behels al die interaksies wat tussen verskillende organismes in ’n spesifieke habitat plaasvind. Hierdie invloede kan direk of indirek wees.

Voorbeelde

Direkte invloede

• Saadverspreiding

• Kompetisie

• Beweiding

Indirekte invloede

• Humusvorming

• Bemesting

• Skaduweevoorsiening

Plante

Onder plante bestudeer ons die volgende:

• Vegetasiestruktuur

• Gemeenskapsamestelling

• Kompetisie

• Simbiose

Vegetasiestruktuur

Die habitat asook ander organismes in die omgewing word deur die vegetasiestruktuur van plante beïnvloed. Plante groei in die grond en wanneer hul gesterf het, keer hul oorblyfsels terug na die grond. Omdat die verweerde oorblyfsels met die grond vermeng raak, word dit deel van die grond. Dit beïnvloed vrugbaarheid, waterkapasiteit, en temperatuur van grond.

• Boomwortels groei diep en verbrokkel rotse in die grond.

• Plante hou die grond op een plek en voorkom gronderosie.

• Vinnig en diggroeiende plante soos onkruid en gras skakel ander plante uit.

KERNINHOUD:

Min sonlig bereik die grond onder ’n boom, omdat bome hul blare op só ’n wyse versprei dat elke blaar blootgestel is aan genoegsame sonlig. Dit is dus die rede waarom min plante onder bome groei. In ’n woud is die temperatuur en humiditeit meer konstant en daar is ’n lae ligintensiteit. In ooptes groei plante welig omdat die sonlig nie deur boomblare afgesny word nie. Verskillende diersoorte word in bepaalde gebiede aangetref op grond van hul voedingsbehoeftes.

BELANGRIK:

Slegs skiofiete groei onder bome. Die verspreiding van diere is nou verwant aan die vegetasiestruktuur en nie die spesiesamestelling nie.

Gemeenskapsamestelling

Sommige plante in ’n gemeenskap is belangriker as ander by die bepaling van die aard en funksie van die hele gemeenskap. Slegs enkele spesies of groepe van spesies domineer op grond van hul getalle, grootte, produksie of ander aktiwiteite.

Bestudeer die volgende voorbeeld

Indien ’n dominante, soos byvoorbeeld ’n boomsoort, verwyder word, het dit belangrike veranderinge tot gevolg. Die veranderinge vind nie slegs in die biotiese gemeenskap plaas nie, maar ook in die fisiese omgewing, naamlik die mikroklimaat. Wanneer ’n nie-dominante grassoort verwyder word, sal daar min verandering teweeg gebring word.

BELANGRIK:

Oor die algemeen is die dominante ’n spesie wat die grootste produktiwiteit in ’n gemeenskap besit.

Kompetisie

Kompetisie mag tussen lede van dieselfde spesie (intraspesifiek) of tussen twee of meer spesies (interspesifiek) bestaan

Waar vind intraspesifieke kompetisie plaas?

Intraspesifieke kompetisie vind gewoonlik om water en lig plaas

Bestudeer die volgende voorbeeld

Soos die digtheid as gevolg van groei toeneem, word die getalle uitgedun deur die afsterwe van plante, wat die gevolg is van kompetisie. Dit is ’n bekende verskynsel by gewasse soos beet en geelwortels. Die fatsoen van ’n boom is ’n effek van kompetisie vir lig.

Waarom? Aangesien dit kan lei tot die afsterf en afgooi van takke waarvan die blare onvoldoende sonlig ontvang. Kompetisie is verantwoordelik vir die ontwikkeling van verskillende tipes morfologiese en ekologiese aanpassings wat twee spesies in staat stel om die habitat op verskillende maniere te benut. Vetplante is goeie voorbeelde.

Wat gebeur wanneer kompetisie plaasvind? Die mees gespesialiseerde spesie oorleef en vervang uiteindelik die ander spesie.

Faktore wat kompetisie bevorder

• Droogtes

• Oorbeweiding

• Gronderosie

Kompetisie word in hierdie gevalle bevorder omdat daar ’n dramatiese verandering in die plantegroei plaasvind. ’n Goeie voorbeeld is die uitbreiding van Karoo-plantegroei ten koste van soet grasveld.

Interspesifieke kompetisie kan ’n aanpassing tot ’n ewewigstoestand by twee kompeterende spesies tot gevolg hê, of dit kan lei tot die vervanging van een spesie in die gemeenskap deur ’n ander. Hier is onderskeidelik twee voorbeelde:

DEFINIEER:

Ewewigstoestand: Die saamgroei van rooigras en vingergras.

Vervanging van ’n spesie: Onkruid op ’n landery

Onder simbiose is daar ’n reeks van moontlike interaksies. Kompetisie vind plaas wanneer twee plante dieselfde bron waaraan ’n tekort bestaan, benut, bv. voedsel, water, lig, lug en beskutting, met die gevolg dat die groei en voortbestaan van hierdie plante nadelig beïnvloed kan word.

BELANGRIKE TERMINOLOGIE:

Kompetisie: ’n meganisme van natuurlike seleksie en evolusie waar een spesie ’n ander spesie onderdruk.

Simbiose: die saamlewe van twee organismes van verskillende soorte. Hulle mag moontlik geen effek op mekaar hê nie, of mekaar nadelig of voordelig beïnvloed.

Neutralisme: die twee spesies beïnvloed nie mekaar nie.

Mutualisme: nie een van die twee spesies kan oorleef, groei of voortplant in die afwesigheid van die ander spesie nie. ’n Voorbeeld is die stikstofbindende bakterieë in die wortels van peulplante.

Koöperasie: beide spesies vorm ’n nie-essensiële vennootskap wat voordelig is vir beide. ’n Voorbeeld is die mier en die plantluis.

Kommensalisme: slegs een spesie word bevoordeel, byvoorbeeld epifiete wat hoog in bome groei.

Amensalisme: een spesie se groei en voortplanting word onderdruk. ’n Goeie voorbeeld is Penicillium wat penisillien afskei wat die groei van bakterieë strem.

Parasitisme: ’n parasiet is uitsluitlik van sy gasheer afhanklik vir voedsel. Hier kyk ons na voorbeelde soos die Striga (rooiblom) en Cuscuta (dodder) wat ander plante benodig vir voedsel.

Predatisme: een spesie (predator) dood ’n ander spesie (prooi) ten einde voedsel te bekom. Inseketende plante is ’n goeie voorbeeld.

Diere

Diere is net soos plante, baie belangrik vir die balans van ’n ekosisteem en speel ’n baie belangrike rol in die ekologiese suksessie. Daar is diere wat net soos plante, baie beperkte gebiede bewoon en in nou verwantskap met mekaar en met sekere plante staan. Roofdiere wat hul energie moet bekom deur plantvreters of selfs ander roofdiere te vreet, is verbruikers van die tweede of selfs die derde orde.

As gevolg van hul voedingswyse word diere ingedeel as

• Herbivore

• Karnivore

Sample

• Omnivore

Plante is ‘energievasleggers’ omdat hulle direk of indirek as voedsel vir alle lewende wesens dien. Diere wat van plante afhanklik is vir voedsel staan as verbruikers bekend.

Herbivore is plantvreters

Karnivore is vleisvreters

Omnivore is geleentheidseters

Herbivore is bekend as primêre verbruikers

Herbivore

Waarop leef herbivore?

Herbivore lewe op plantmateriaal wat wissel van bakterieë, alge, grasse, struike, tot bome Dit sluit alle herkouers, soos wildsbokke, groot- en kleinvee in, asook sekere voëlsoorte, slakke en die meeste insekte. Slegs herbivore is aangepas om op ’n sellulose-ryk dieet te leef aangesien die verteringsproses by herkouers afhanklik is van bakteriese gisting in die grootpens. Deur die aanhoudende beweiding deur herbivore, kan plante uiteindelik uitsterf, aangesien hierdie diere hoofsaaklik die blare, vrugte en sade van plante vreet. Blare en sade kan vernuwe en groei kan selfs gestimuleer word, indien beweiding gestaak word.

Wat het blaarverlies by plante tot gevolg?

Blaarverlies verminder plante se lewenskragtigheid, kompetisievermoë en voortplantingsvermoë. (Voortplantingsvermoë word verminder aangesien saadvorming vertraag word.) Hand aan hand hiermee is die trap-effek van beweiding. Wanneer selektiewe beweiding plaasvind, word smaaklike plante oorbewei en uiteindelik vernietig, wat dan ’n toename van minder smaaklike plante tot gevolg het. Om hierdie probleme uit te skakel, word drukbeweiding toegepas en groot- en kleinvee bewei gelyktydig ’n kamp. Boerbokke kan soms die groeiknoppe van jong bome en struike beskadig. Gevolglik sal die plante vrek

Wat is die nadele van oorbeweiding?

Pioniersgewasse kan toeneem en ontbloting kan selfs erosie van die grond tot gevolg hê.

Karnivore

Leeus en jakkalse is voorbeelde van karnivore. Hierdie diere vreet herbivore en selfs mekaar. Aasvreters vreet dooie diere, en predatore is karnivore wat hul prooi jag. Kannibalisme is ’n ongewone vorm van predatisme wat binne ’n spesie voorkom. Kannibalisme vind by kuikens plaas.

Wat is die voordeel van kannibalisme?

Dit speel ’n belangrike rol in die beheer van die getalle herbivore en beïnvloed dus sodoende die effek van beweiding en uittrapping van die plantegroei.

Sample

Wat bepaal die getalle van roofdiere?

Die beskikbaarheid en die aantal prooi.

Omnivore

Om omnivore te definieer, kan ons sê: Omnivore is ’n tussenfase tussen herbivore en karnivore. Hulle is dus geleentheidseters, met ander woorde, hulle vreet die beskikbare voedsel. Voorbeelde van omnivore is voëls, visse, sekere protosoë, mense en varke.

Kom ons kyk nou na nog ses ander belangrike invloede van diere op die ekosisteem

• Bye, motte en kewers help met die bestuiwing van plante.

• Diere help met die verspreiding van sade en vrugte en dus die vestiging van plante.

• Erdwurms help met die deurlugting van grond.

• Diere help met die bemesting van grond, dus word die grondvrugbaarheid verhoog.

• Dit veroorsaak sekere plantplae en -siektes en die oordra van plantsiektes vanaf een plant na die volgende.

Wedersydse verbintenisse

Ons dink hier spesifiek aan termiete. Hoekom? Termiete huisves protosoë of bakterieë, afhangend van die besondere spesie. Hierdie mikro-organismes help met die vertering van sellulose, terwyl die termiet geskikte huisvesting aan die mikro-organismes binne sy ingewande bied.

Die mens

Destyds het die mens in klein groepe gewoon en het oor slegs ’n paar stukkies gereedskap beskik. Toe was die mens deel van die plaaslike ekosisteem en hulle invloed daarop was niksbeduidend. Soos die beskawing egter meer gesofistikeerd geraak het, het die mens se effek op die omgewing drasties toegeneem. Omdat die mens in kompetisie met ’n groot aantal mense verkeer, kan mense vandag die hele ekosisteem verander. Mense vernietig nie net bestaande habitats nie, maar skep ook nuwes deur hulle strewe na verhoogde produksie ten einde ’n snelgroeiende bevolking te voed.

Abiotiese faktore

VIR DIE NUUSKIERIGES:

In die suidelike halfrond sirkuleer lug in hoë- en laedrukgebiede andersom as die lugvloei in die noordelike halfrond. Flora, in die Romeinse mitologiese is die godin van blomme. Die woord is uit die Latynse woord flos geneem, wat blom beteken. Fauna kom van die Latynse woord faunus Alhoewel die onderskeid nie altyd baie duidelik is nie, word daar tog ekologies onderskeid gemaak tussen abiotiese (nie-lewende) en biotiese (lewende) faktore. Kom ons kyk na ’n voorbeeld:

Temperatuur word as ’n abiotiese faktor beskou en word dikwels verander deur die teenwoordigheid van lewende organismes.

Abiotiese of nie-lewende faktore

Hierdie faktore behels die fisiese omgewing waarin die biotiese gemeenskap voorkom en sluit die volgende drie faktore in: fisiografiese, klimaats- en grondfaktore. In verskillende omgewings is hierdie faktore nie ewe belangrik nie.

Fisiografiese faktore

Waarop oefen die topografie van ’n bepaalde gebied ’n invloed uit? Lig-, temperatuur- en vogtoestande. Met ’n toename in hoogte bokant seespieël word dit nie alleen kouer nie, maar die noordelike hellings in die suidelike halfrond is warmer en droër, met die gevolg van meer lig en dus is dit meer geskik vir xerofitiese plante.

Waarom? Die sonstrale maak ’n bykans reghoek met die aardoppervlak.

Verskil in plantegroei tussen hellings met veranderinge in hoogte bo seespieël.

Ons tref twee groep plante aan Sonplante (heliofiete) op noordelike hellings en skaduplante (skiofiete) op suidelike hellings.

Waarom is valleie gewoonlik meer vogtig as hellings? Die intensiteit van waterafloop teen hellings is hoër en die waterinfiltrering is swak. Daar word ook klimaatsuiterstes in valleie aangetref. Aande is baie kouer (veral in die winter) en die dae is baie warmer (veral in die somer). ’n Hoë humiditeit met periodieke mis word aangetref wanneer die lug van die vallei kontak maak met die koue lug wat binnevloei.

’n Toename in ultraviolet-uitstraling word met ’n toename in hoogte bo seespieël ondervind. Op hoë hoogtes is die klimaat meer straf. Daarom word die seleksie van organismes met ’n groter verdraagsaamheid vir die fisiese omgewing, en wat meer algemene voedingsgewoontes besit, bevorder.

BELANGRIK:

Sample

’n Streek se klimaat is die kenmerkende weer oor ’n lang tydperk.

Reënwater is die uiteindelike bron van alle water op aarde. Lewende organismes kan slegs tussen 0 °C en 50 °C oorleef.

Lig is die oorspronklike bron van alle energie.

Wind is lug wat van een plek na ’n ander beweeg.

Wind waai altyd van ’n hoëdrukgebied na ’n laedrukgebied.

Klimaatsfaktore

Faktore wat klimaat oor ’n tydperk beïnvloed is temperatuur, humiditeit, neerslag van reën, sonstraling, winde, atmosferiese druk en ander weerkundige toestande. Van ons word slegs verwag om die volgende faktore te behandel, naamlik: reënval, temperatuur, wind en lig.

Reënval

Skaapboerdery in die droë Karoo.

Aangesien diereprotoplasma uit tussen 70% en 90% water bestaan, is dit absoluut noodsaaklik vir lewe. Reënval is belangrik vir die oorlewing van alle plant en diere, aangesien reënwater die uiteindelike bron van alle water op aarde is. Die flora en fauna (plant- en dierebevolking) wat in ’n sekere omgewing aangetref word, word dikwels bepaal deur die verhouding van reënval tot verdamping, eerder as slegs die reënval.

Kom ons kyk na ’n voorbeeld

Twee gebiede het ’n gelyke jaarlikse reënval, maar daar word verskillende soorte plante aangetref.

WENK:

Die verdampingsverhouding is nie dieselfde nie, asook die feit dat die seisoenale verspreiding en intensiteit van die reënval mag verskil. Daarom, op grond van die verhouding, verspreiding en intensiteit van reënval, mag ’n sekere gebied ’n grasveld, ’n woestyn of ’n woud wees. Wind en temperatuur oefen beide ’n aansienlike invloed op verdamping uit asook op die relatiewe vogtigheid van ’n bepaalde gebied.

Temperatuur

Lewende organismes kan slegs tussen temperature van 0 °C en 50 °C oorleef, omdat normale metaboliese aktiwiteite slegs tussen hierdie temperature kan plaasvind. Daar bestaan vir elke spesie ’n bepaalde temperatuur en dit kan geweldig varieer, wat weer afhang van hul ontwikkelingstadium. Dit is van belang om vertroud te wees met ’n spesie se temperatuurbehoefte. ’n Bepalende faktor vir die oorlewing van ’n spesie in ’n bepaalde gebied, is die temperatuursverskille wat van tyd tot tyd in ’n bepaalde gebied voorkom, of selfs oor ’n kort termyn.

Temperatuur speel ’n belangrike rol ten opsigte van die beheer van die seisoenale aktiwiteite van sekere organismes. Die volgende is voorbeelde: steenvrugte, sekere bolle soos uie, tulpe en kleingrane benodig ’n koue periode vir optimale groei en ontwikkeling.

Water beweeg in ’n nimmereindigende siklus. Die son se hitte laat water van die see, riviere en mere verdamp. Namate dit in die atmosfeer opstyg, koel die damp af en kondenseer dit as wolke. Uiteindelik val hierdie druppeltjies as reën weer op die aarde neer.

Wind

Wat is die uitwerking van wind op die omgewing? Eerstens is die uitwerking indirek. Dit beteken die temperatuur kan verhoog of verlaag word na gelang van omstandighede. Wind beïnvloed die grondvog en humiditeit, omdat wind geneig is om die tempo van verdamping en transpirasie te verhoog. Hierdie uitwerking van wind kan aanleiding gee tot bosbrande en plaaslike droogtes. In gebiede waar swaar winde voorkom, sal daar ’n beperkte plantegroei wees.

Die gevolg: Die fauna sal geheel of gedeeltelik uitgeskakel wees. Winde kan ook baie nuttig wees, aangesien dit nodig is in die verspreiding van sade en selfs klein diertjies. Dit speel ook ’n belangrike rol by bestuiwing. Die hoë verdamping wat deur wind veroorsaak word, kan in gebiede met ’n lae reënval aanleiding gee tot verbrakking. Veral in die westelike dele van Suid-Afrika kan wind ook vir gronderosie verantwoordelik wees

Lig

Ons weet al dat lig die oorspronklike bron van alle energie is. Alle lewe is direk of indirek van lig afhanklik, maar protoplasma mag deur ’n oormaat lig beskadig word. Ekologies gesproke is die duur, intensiteit en kwaliteit van lig almal belangrike faktore. Intensiteit en kwaliteit mag baie verskil met plaaslike toestande. Dagliglengte of die duur van die ligperiode, het ’n belangrike effek op plantegroei. Dit is belangrik met watter hoek die sonstrale die aardoppervlakte tref omdat dit ’n rol speel in die verhittingseffek wat die sonstrale op die aarde het.

Ekosisteme word op twee wyses deur lig beïnvloed

• Lig beïnvloed fotosintese.

• Lig beïnvloed die daaglikse en seisoenale aktiwiteitspatrone van plante en diere.

Dit wil sê benewens die feit dat alle groen plante lig benodig om te groei deurdat hulle lig vir die proses van fotosintese benodig, speel lig ook ’n rol in die verskynsels wat bekend staan as fotoperiodisiteit, fototropie en fototaksis.

Grondfaktore (edafiese faktore)

Grond is die buitenste laag van die aardkors, waarin plante groei.

Grond bestaan uit

• Rotsagtige deeltjies

• Organiese materie

• Lug

• Water

• Lewende organismes

Die belangrikste faktore om in ag te neem vir plant- en wortelgroei is

• Grondsoorte: klei-, sand- en leemgrond

• Grondtekstuur: growwe grond wat beïnvloed word deur die grootte van gronddeeltjies.

• Gronddiepte: die diepte tot waar grondwortels in die grond kan indring

• Grondwater: die beskikbaarheid van water in die grond.

• Grondvrugbaarheid: die beskikbaarheid van minerale voedingstowwe in die grond

Volhoubaar: iets wat deurlopend onderhou moet word.

Poikilotermies: koudbloedig.

Homotermies: hou liggaamstemperatuur konstant tydens metaboliese aktiwiteite.

AKTIWITEIT 1

1. Gee ’n duidelike beskrywing van ekologie en die omgewing.

2. Noem drie faktore wat kompetisie bevorder.

3. Definieer:

3.1 Simbiose

3.2 Mutualisme

BELANGRIKE TERMINOLOGIE: Sample

3.3 Amensalisme

3.4 Parasitisme

4. Bespreek blaarverlies by plante. (8)

5. Waarop oefen die topografie van ’n bepaalde gebied ’n invloed uit? (7)

6. Op watter twee wyses word ekosisteme deur lig beïnvloed? (4)

7. Noem die belangrikste faktore om in ag te neem vir plant- en wortelgroei. (10) [50]

Les 2: Interaksies in ekosisteme en ekologiese boerdery

LEERDOELWITTE:

Nadat jy hierdie les voltooi het, moet jy in staat wees om die volgende te doen:

• Energievloei in ekosisteme (voedselkettings, -webbe en -piramides).

• Voedingstof kringlope in ekosisteme (water-, koolstof- en stikstofkringloop).

• Wisselwerking tussen organismes in ekosisteme (kompetisie, predator-prooi, mutualisme, kommensalisme en parasitisme).

INLEIDING:

Ekosisteme

Die begrip van ekosisteme is van toepassing op gemeenskappe en habitatte van uiteenlopende groottes:

• Mikro-ekosisteem, bv. ’n dooie boomstam

• Meso-ekosisteem, bv. ’n woud of ’n waterpoel.

• Makro-ekosisteem, bv. ’n oseaan.

Die twee komponente waaruit ’n ekosisteem bestaan, is:

• Die gemeenskap van lewende organismes; die organiese komponent.

• Die nie-lewende habitat wat die gemeenskap onderhou; óf organies óf anorganies.

• Ekologiese boerderybeginsels (organiese, biologiese, bewaring-, wild- en volhoubare/alternatiewe boerdery). Sample

BELANGRIKE TERMINOLOGIE:

Voedselketting: Plante en diere wat elk as voedsel vir die volgende dien.

Voedselweb: Voedselkettings wat ineengestrengel is.

Simbiose: Wanneer twee verskillende lewende organismes van mekaar afhanklik is.

’n Voedselpiramide illustreer die vlakke van afhanklikheid tussen produseerders en verbruikers. Die laagste vlak van die piramide sal die grootste wees, elke volgende vlak is kleiner as die vorige. Piramides kan as syfer-, energie- of biomassa-piramides aangedui word.

’n Voedselweb verwys na meer komplekse verhoudings waar ’n aantal voedselkettings oorvleuel.

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.