BOJOVÁ TECHNIKA

Page 1


OBSAH Kapitola 1

než začneme se stavbou

7

Seznámení se s koníčkem 7 Měřítka modelů 7 Druhy stavebnic 9 Základní nářadí a pomůcky 10 Fotoleptané a resinové doplňky 11 Příprava stavby 13 První práce – vyjmutí dílů, očištění, spasování 13

Kapitola 2

zahájení stavby Lepení a druhy lepidel Tmelení a broušení

Kapitola 3

průběh stavby

13 15 19

19

Čiré díly, zrcátka, periskopy 21 Alternativní materiál pro stavbu a výrobu doplňků 23 Tvorba svaru a litého pancíře 25 Stříkací tmely 29

Kapitola 4 PŘÍPRAVA POVRCHU

29

Práce se spreji 30 Modelářské barvy a jejich druhy 33

Kapitola 5 barvení Nanášení barev pomocí štětců a tupování

33 39

Airbrush, kompresory, barvení 42 Vícebarevné kamufláže 52 Modulace a stínování pomocí barev 55 Zimní a opotřebená kamufláž 59 Označení a nápisy 62 Lakování 66 Úvod do patiny 69

Kapitola 5 patina

69

Wash 71 Drybrush 73 Stínování 74 Opotřebení (chipping) 76 Zašlý povrch (fading) 80 Stečeniny 83 Zaprášení a zabahnění 85 Rez a vše okolo ní 92 Skvrny po provozních kapalinách 95 Pásy 99

Kapitola 6 podvozek Kola a pneumatiky Barvení, patinování kol a pásů

Kapitola 7

prezentace modelu

99 103 105

111

Tvorba podstavce 111 Tvorba vinět a malých dioramat 114

ZÁVĚREM

119

fotogalerie

120


BARVENÍ

Modulace a stínování pomocí barev

veň je potřeba počítat s tím, že následující techniky patiny přechody utlumí, a proto příliš slabá modulace může zaniknout. Proto je potřeba najít určitý kompromis a už při vytváření modulace mít z větší části jasno v tom, jaké a v jaké síle budete používat patinovací techniky.

STÍNOVÁNÍ Často vidíme modely, které mají Postupným zesvětlováním základního odstínu zelené barvy prakticky všechny své plochy vymodulovaný povrch modelu obrněného vozu BRDM-2. stínované, ale postrádají jednu ze základních myšlenek modulace, a sice – jak jsme již řekli – efekt následně nastříká zředěná kamufláží barva, směrového světla dopadajícího na povrch skrze kterou toto zvýraznění prosvítá. To má modelu. U takového modelu bych tedy již za následek efekt plynulých difuzních přenehovořil o modulaci, ale o stínování, které chodů mezi světlým a tmavým odstínem kamá za úkol rozbít jednolitost a oživit povrch. muflážní barvy. Tato technika je převážně používaná u leteckých modelářů, ale ve světě je Stínovacích technik je několik, z nich si zde několik modelářů bojové techniky, kteří tuto uvedeme alespoň tři základní. techniku pravidelně a s úspěchem používají za účelem celkového vystínování modelu. PRESHADING Preshading je technika „předstínování“, kdy se ještě před nanesením kamuflážní barvy na světlém podkladovém odstínu zvýrazní zpravidla tmavou barvou linky paneláže. Přes takto zvýrazněnou paneláž se

Stínovaný model, kde umístění světla a stínu neodpovídá světlu a stínu vytvořeným směrovým světlem.

56

Preshading – předstínovaný povrch modelu

Postup: 1. Povrch modelu by měl být před aplikací preshadingu sjednocen například sufracerem nebo jiným stříkacím tmelem světlého odstínu. 2. Na připravený povrch se pomocí stříkací pistole nastříkají linky kopírující paneláž a detaily. Mělo by se použít více naředěné barvy, u které není nutností, aby zcela kryla. Jde jen o vytvoření tmavších míst. Předstínování by se mělo provádět

Vzhled povrchu modelu po nastříkání kamufláže na předstínovaný povrch.

odstínem barvy s přihlédnutím k odstínu konečné kamufláže. Pokud budete předstínovávat světlý kamuflážní odstín, určitě se vyhněte černé nebo tmavé barvě, protože kontrast mezi oběma odstíny by byl moc velký a působil by nepřirozeně.

3. Přestříkání předstínování je důležité provádět postupně, ve slabých vrstvách a u každé vrstvy vyčkat na odpaření ředidla. V opačném případě by mohlo dojít k úplnému překrytí předstínování a jeho efekt by zanikl.

57


PATINA

Opotřebení (chipping)

DOPORUČENÍ Na olejových barvách rozhodně nešetřete! Kvalita olejových barev podstatně ovlivní konečný efekt a vzhled výsledku vaší snahy a práce. Levné olejové barvy nejen že nemají potřebné krytí, ale nemají ani dostatečnou jemnost a kvalitu pigmentu, který nedokáže vytvořit sytost a plynulý přechod barev. Navíc zakoupením levné olejové barvy nic neušetříte, protože na co postačí malé množství kvalitní olejové barvy, tak na to nebude stačit ani půlka tuby laciné a nekvalitní. Vždy používejte plně krycí nebo alespoň polokrycí barvy. Jakou má daná barva kryvost naleznete na jejím obalu v podobě kolečka nebo čtverečku, který je v případě plně krycí barvy plně vybarven. Značení olejových barev není ujednoceno, a proto je u některých výrobců mírně odlišné, viz tabulka. Při patinování ZU-32-2 bylo nutné vystínovat mnoho drobných detailů, aby nedošlo k jejich zaniknutí a model získal živost.

na vypadá realisticky a povrch velmi oživí. Rozhodně je potřeba nevytvářet na povrchu pouze jeden druh odřenin, ale vyváženě a logicky je navzájem kombinovat.

OPOTŘEBENÍ (CHIPPING) Na každém provozovaném vozidle dříve nebo později vzniknou odřeniny. Odřeniny rozhodně nejsou jednoho druhu, a tak by k nim měl modelář i přistupovat. Z modelářského pohledu si můžeme odřeniny rozdělit do těchto základních skupin: 1) Povrchové odřeniny – odřeniny, které jsou jen v povrchu vrchního nátěru a zpravidla se znázorňují zesvětleným odstínem kamufláže. 2) Odřeniny na základní barvu – odřeniny, které jsou skrz vrchní nátěr a kde prosvítá základní podkladová barva. Znázorňují se odstínem základní barvy, většinou červenohnědým.

1. Povrchová odřenina vytvořená zesvětleným odstínem kamufláže. 2. Odřenina na podkladový (základní) nátěr, která se zpravidla vytváří do předmalované povrchové odřeniny odstínem základní podkladové barvy. 3. Odřenina až na kov, která se zpravidla vytváří do předmalované povrchové odřeniny tmavě šedým odstínem. Nikdy nepoužívejte čistě černý odstín!

3) Odřeniny až na kov – odřeniny, které jsou až na kov, skrz všechny vrstvy nátěru, a znázorňují se odstínem gunmetal, tmavě šedé, černohnědé barvy. Rozhodně by neměla být použita čistě černá barva, protože černá odřenina vypadá na povrchu modelu křiklavě a nepřirozeně. Všechny tři uvedené odřeniny lze podle potřeby kombinovat, například nejprve vytvořit povrchovou odřeninu zesvětleným kamuflážním odstínem a v jejím středu vytvořit odřeninu až na kov. Takto vytvořená odřeni-

Všechny tři typy odřenin včetně rzi na blatníku skutečného tanku T-55AM Kladivo

76

Jako existuje několik druhů odřenin, tak existuje i několik způsobů jak odřeniny vytvořit.

1) Štětec – nejvíce používaným způsobem jak vytvořit odřeninu, je namalovat ji štětcem. Vhodný je malý kulatý štětec a barva, která nezasychá příliš rychle, například barva syntetická nebo vodou ředitelná barva Vallejo. Odřeniny se malují především na hrany a často namáhaná místa. Vždy by měla být snaha postupovat logicky a odřeniny nemalovat stejnoměrně. 2) Molitan – velice efektní mohou být odřeniny vytvořené kouskem molitanu. Dají se s ním vytvářet odřeniny na hranách, ale i v ploše. Velikost odřenin vytvářených molitanem se dá ovlivnit i výběrem samotného molitanu, protože molitany mívají s různou

V důsledku častého pohybu osádky jsou hrany schránky pro nářadí a příslušenství na blatníku a poklopu řidiče tanku T-55AM Kladivo odřené a místy vyleštěné až na holý kov.

77


PATINA

Zaprášení a zabahnění

Foto znečištěného podvozku BVP-1, kde je dobře patrná struktura nahromaděné zeminy včetně trávy a vlhkých (tmavých) skvrn.

Vtupování pigmentové pasty do prostoru podvozku modelu obrněného vozidla BRDM-2. Do ještě nezaschlé pasty je vtupován prachový pigment, který vytvoří lokální hrubší strukturu a změnu odstínu v nanesené vrstvě.

Tekuté přípravky lze smísit například se sádrou, lepidlem na dlažbu apod. Prachové přípravky lze smísit například s disperzním lepidlem. Zde je však potřeba počítat s tím, že kvůli disperznímu lepidlu použitý pigment ztmavne. Další možností je prachový pigment smísit s uměleckou akrylovou barvou.

tenzitě stačí na svislou plochu nacákat pastu ze štětce a případně povrch vymýt (vytřít) pomocí štětce nebo vatové štětičky směrem odshora dolů. Tím se vytvoří efekt stečenin v kombinaci s plastickou vrstvou zeminy, kterou je možno dále opětovně drobně zacákat pastou, nejlépe odlišného odstínu.

Modelář však může použít i komerčně nabízené přípravky přímo určené k vrstvení bláta a zeminy, jako jsou například pigmentové pasty Sirahobby nebo pasty od MIG Production a Adam Wilder.

Při vyšší míře zablácení se pasta natupuje pomocí štětce a pak se následně začne vytírat směrem odshora dolů. Postupuje se nepravidelně a nestejnoměrně. Při vytírání se pasta začne hromadit ve spodní části a v okolí ramen podvozku, dorazů apod., což je velmi žádoucí.

Ať budete si patinovací pastu vyrábět nebo koupíte hotový produkt, vždy budete postupovat stejně. Patinovací pasta se nanáší tupováním nebo nacákáním ze štětce. Na kraje blatníků je vhodné pastu natupovat zastřiženým kulatým štětcem střední velikosti. Na krajích by měla být nanesena vrstva nejintenzivnější a směrem do plochy by měla slábnout. Konečný vzhled lze upravit drobným nacákáním z vlasu tvrdšího štětce.

Podvozek tanku T-34/85, kde jsou velmi dobře patrné tmavé (vlhké) skvrny, které lze na modelu vytvořit zapuštěním tmavého washe nebo komerčně vyráběným přípravkem pro znázornění čerstvé vlhké zeminy.

Znečištění prostoru podvozku na korbě modelu tanku KV-1 bylo vytvořeno plošným natupováním pigmentové pasty a jejího následného vytírání a vymývání směrem ze shora dolů. Následně byl do zákoutí zapuštěn tmavý wash.

U svislých ploch a především svislých částí podvozku by se mělo postupovat v rámci celkové míry zablácení modelu. Při menší in-

Ještě do vlhké pasty je možné v místech zákoutí zapustit tmavý wash nebo přípravek určený pro tvorbu čerstvého bláta. Tímto zapuštěním získá povrch tmavé skvrny znázorňující vlhká tmavá místa. Finální vrstvou může být opět nacákání patinovacího přípravku do povrchu. Nejvhodnější je nacákání tmavého washe nebo přípravku pro tvorbu čerstvého bláta. Do patinovací pasty lze přimíchat statickou trávu určenou pro modelovou železnici a tím vytvořit drnovitou směs. Tu je možné vtupováním zamačkat do otvorů kol, na ramena podvozku, škrabáky bláta u hnacích kol apod.

Tmavé skvrny vytvořené zapuštěním tmavého washe do nanesené vrstvy pigmentů na korbě obrněného vozidla BRDM-2.

Výsledný vzhled napatinovaného modelu obrněného vozidla BRDM-2

90

91


FOTOGALERIE Beute T-3476 STZ, Tamiya 1/35

KV-122, Trumpeter 1/35

Cromwell Mk.IVD Hrubรก Skรกla, Tamiya 1/35

Sd.Kfz. 184 Elefant, Italery 1/35

122

123