Page 1

DETEKTIVNÍ ROMÁNY A THRILLERY

hostbrno.cz


OBSAH ŠVÉDSKO

LARS KEPLER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 HENNING MANKELL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 ÅSA LARSSONOVÁ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 MONS KALLENTOFT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 MICHAEL HJORTH, HANS ROSENFELDT . . . . . . . . 12 CARIN BARTOSCH EDSTRÖMOVÁ . . . . . . . . . . . . . 13 ALEXANDER SÖDERBERG . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14 STIEG LARSSON . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 DÁNSKO

JUSSI ADLER-OLSEN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 LISELOTTE A SØREN HAMMEROVI . . . . . . . . . . . . 18 SARA BLÆDELOVÁ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19 NORSKO

KARIN FOSSUMOVÁ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 USA

KOETHI ZANOVÁ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21


NĚMECKO

JAN SEGHERS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22 VEIT HEINICHEN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23 RAKOUSKO

PAULUS HOCHGATTERER . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24 ITÁLIE

GIANRICO CAROFIGLIO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25 ŠPANĚLSKO

DOMINGO VILLAR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 POLSKO

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27 BARTOŁOMIEJ RYCHTER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28 ARGENTINA

ERNESTO MALLO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29 VELKÁ BRITÁNIE

ELISABETH SPELLEROVÁ. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31 PETER MAY . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32


LARS KEPLER 140 000 PRODANÝCH VÝTISKŮ V ČR HYPNOTIZÉR Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy, kterou však už léta neprováděl. Když ho inspektor Joona Linna žádá, aby přijel k případu malého chlapce, který leží v bezvědomí, odmítá. Poté co zmizí Erikův syn, se však psychiatr musí postavit tváří v tvář minulosti. Jedině tak může zachránit život vlastnímu synovi.

PAGANINIHO SMLOUVA Je vlahá červnová noc. Šedomodrou hladinu brázdí opuštěná loď. Všimne si jí starý rybář, vystoupí na palubu a člun prozkoumá. V kajutě sedí dívka, v dlouhých černých vlasech má vetknutou sponku s bílou holubicí — symbolem míru. Je mrtvá.

SVĚDKYNĚ OHNĚ Inspektor Joona Linna již strávil na místě činu víc času než kterýkoli jiný detektiv. Stále má však pocit, že mu něco uniklo. Hledí na dívku v posteli. Obličej má zakrytý rukama, jako by si hrála na schovávanou. Celý pokoj je od krve, na jejím útlém těle však není jediná kapička.

4


PÍSEČNÝ MUŽ Jedné chladné zimní noci se na železničním mostě ve Stockholmu objeví mladý muž. Je silně podchlazený a má těžký zápal plic. Podle úmrtního listu však má být již sedm let po smrti. Zabil ho sériový vrah, přestože si odpykává doživotní trest v izolaci, k němuž byl odsouzen Joonou Linnou. Jak je to možné?

Máte pocit, jako když vás strhne proud. Polapí vás a sotva můžete dýchat. DAGENS NYHETER 5


HENNING MANKELL MANKELL JE Z NEJLEPŠÍCH VE SVÉM ŽÁNRU ČÍŇAN Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký dějiny švédské kriminalistiky nepamatují.

PŘÍPADY KOMISAŘE WALLANDERA Série o deprimovaném a zároveň idealistickém komisaři Kurtu Wallanderovi se stala hitem po celém světě. Bylo prodáno více než 30 milionů výtisků, knihy byly přeloženy do 43 jazyků a vzniklo více než 25 filmových adaptací.

6


VRAZI BEZ TVÁŘE PRVNÍ PŘÍPAD LEGENDÁRNÍHO KURTA WALLANDERA Starý muž byl brutálně zavražděn a jeho žena, přiškrcená zvláštním uzlem, vzápětí umírá v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat slovo „cizinec“.

PŘIPRAVUJEME… NEŽ PŘIJDE MRÁZ MRTVÍ VE ČLUNU BÍLA LVICE USMĚVAVÝ MUŽ a další

Mankell je mistr tradičního žánru detektivky, tempa vyprávění a napětí. PITTSBURGH POST-GAZETTE

7


ÅSA LARSSONOVÁ VŠÍMAVÁ POZOROVATELKA LIDSKÝCH VZTAHŮ SLUNEČNÍ BOUŘE Na podlaze kostela v severním Švédsku leží mrtvé a rituálně zmrzačené mužské tělo. Rebecka Martinssonová se po letech vrací do rodné Kiruny, aby pomohla dávné přítelkyni, jejíž bratr byl zavražděn.

PROLITÁ KREV Je svatojánská noc a celá země slaví letní slunovrat. V Jukkasjärvi, vesničce poblíž Kiruny, je nalezena mrtvá farářka z místní farnosti Mildred Nilssonová. Kdosi ji ubil a její tělo pověsil pod kostelní varhany.

TEMNÁ STEZKA Po svém posledním případu hledá Rebecka Martinssonová jen těžko cestu zpět k normálnímu životu. Klid nachází v rodné vesnici Kurravaaře. O několik měsíců později je však na zamrzlém jezeře nalezena mrtvá žena.

8


NEŽ POMINE TVŮJ HNĚV Rebecka Martinssonová se zaplete do případu chladnokrevné vraždy a objeví nebezpečnou síť utkanou z viny, strachu a zrady, do které jsou zapleteni místní obyvatelé.

OBĚŤ MOLOCHOVI Lovecká výprava našla v žaludku medvěda lidský palec. O několik měsíců později je doma zavražděna Sol-Britt Uusitalová. Rebecka Martinssonová a kirunští policisté začínají vyšetřovat případ, který na první pohled vypadá jako vražda ze žárlivosti nebo zášti.

Åsa Larssonová umí napsat scénu, při které se tají dech, stejně dobře, jako se dokáže vnořit do mysli svých postav. WASHINGTON POST 9


MANKELL MONS KALLENTOFT

PŘÍPADY KOMISAŘKY MALIN FORSOVÉ ZIMNÍ OBĚŤ Panuje nejstudenější zima, jakou kdo pamatuje. Za obzvlášť mrazivé noci je nalezeno tělo obézního muže visící na osamělém stromě uprostřed větrem ošlehané pustiny Östergötlandu.

LETNÍ SMRT Kdo je další na řadě? Bude to vaše dcera? Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, v okolí zuří lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle má stopy krve, ale vůbec není zřejmé, co se vlastně stalo.

PODZIMNÍ VRAŽDA Déšť smáčí zámek Skogså u Linköpingu. Kapky se snášejí na zem a na tělo, které plave ve vodním příkopu. Bohatý právník a nový majitel zámku Jerry Petersson byl zavražděn.

10


JARNÍ MRTVÍ Květnové slunečné ráno. Obyvatelé Linköpingu si vychutnávají první jarní paprsky na terasách restaurací. Matka s dvěma holčičkami jde k bankomatu. Vtom vše pohltí prázdnota, idylu smete tlaková vlna a nechá za sebou jen spoušť, křik a bolest. Bomba rozmetala nejen banku, ale i všechny jistoty.

Kallentoftův styl je naprosto výjimečný a vytříbený, vyprávění budete s potěšením hltat. KRISTIANSTADTSBLADET 11


MICHAEL HJORTH, HANS ROSENFELDT NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKA SKANDINÁVSKÉ KRIMI TEMNÁ TAJEMSTVÍ Šestnáctiletý chlapec Roger zmizel a jeho matka si dělá starosti. Je po něm vyhlášeno pátrání a skupina mladých skautů zanedlouho nalezne v bažinách jeho zohavené tělo. Rogeru Erikssonovi někdo vyřízl srdce z hrudi. Případ přebírá švédská kriminálka a využívá nabídky pomoci od psychologa Sebastiana Bergmana, jednoho z předních expertů na sériové vrahy.

Nejlepší švédský debut po Larssonovi. KRISTIANSTADSBLADET 12


CARIN BARTOSCH EDSTRÖMOVÁ MODERNÍ VERZE KLASICKÉ DETEKTIVKY FURIOSO Ženské smyčcové kvarteto Furioso odjíždí na odlehlý švédský ostrov, aby v klidu nahrálo nové album. Jenže první houslistka se zraní a nahradit ji přijíždí její dlouholetý přítel Raoul Liebeskind. Ten má za sebou historii vášnivých vztahů s ostatními členkami uskupení. V kvartetu to začne pořádně vřít ještě před jeho příjezdem.

Čtyři ženy, jeden muž: láska a vražda 13


ALEXANDER SÖDERBERG

SOFISTIKOVANÝ A BRUTÁLNÍ THRILLER ANDALUSKÝ PŘÍTEL Do monotónního života Sophie Brinkmannové se připlete okouzlující Hector Guzman a jeho usměvavý šarm ji oslní. Brzy však zjistí, že se pod jeho příjemným zevnějškem skrývá cosi děsivého. Sophie bude muset sebrat veškerou sílu a odvahu, aby našla cestu ven z bludiště podivné morálky, smrtící obsese a zbabělých podrazů.

Fascinující zápletka napsaná tak suverénně elegantním způsobem, až se člověk diví, že je to teprve jeho prvotina. THOMAS TEBBE, PIPER VERLAG 14


STIEG LARSSON MILÉNIUM MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY Trilogie Milénium zaznamenala mimořádný ohlas a stala se celosvětovým bestsellerem, dosud se prodalo přes 60 milionů výtisků v téméř padesáti zemích světa. Larssonovo Milénium se stalo bezpochyby jedním z nejvýznamnějších kulturních fenoménů poslední dekády a Lisbeth Salanderová jednou z nejvýraznějších hrdinek naší doby.

DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM

DÍVKA, KTERÁ KOPLA DO VOSÍHO HNÍZDA

15


JUSSI ADLER-OLSEN PŘÍPADY KOMISAŘE MØRCKA Z ODDĚLENÍ Q ŽENA V KLECI První případ pro komisaře Carla Mørcka a oddělení Q, které se zabývá nevyřešenými případy z minulosti. Je opravdu možné, že mladá politička, unesená před pěti lety, stále ještě žije? Uvězněná a týraná na neznámém místě?

ZABIJÁCI Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá vyřešen. Něco je ovšem velmi, velmi špatně.

VZKAZ V LÁHVI Na jedné policejní stanici ve Skotsku stojí už dlouho zapomenutá láhev. Uvnitř je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánsky a znamená pomoc — a že vzkaz je napsán krví.

Skleněný klíč — za nejlepší skandinávský krimiromán 16


SLOŽKA 64 Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogø. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobně jako Nete Hermansenové, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela.

Strhující a inteligentní. Adler-Olsen je hvězda na nebi krimi. CHRISTOPH SCHRÖDER, JOURNAL FRANKFURT

17


LISELOTTE A SØREN HAMMEROVI MEZINÁRODNÍ BESTSELLER SOUROZENECKÉ AUTORSKÉ DVOJICE ZA VŠECHNO SE PLATÍ Do Grónska přijíždí delegace vedená dánskou ministryní životního prostředí a německou kancléřkou s úkolem dosvědčit důsledky globálního oteplování. Tající ledovec však vydává mrtvolu mladé ženy, zavražděné před více než pětadvaceti lety. Vražda byla vykonána stejným způsobem jako několik let uzavřený případ.

BESTIE UVNITŘ Jednoho rána vběhnou děti do školní tělocvičny a spatří něco hrozného: ze stropu visí pět nahých znetvořených mužských těl. Na místo je okamžitě povolán vrchní kriminální komisař Konrad Simonsen se svým týmem z kodaňského oddělení vražd.

Hammerovi se dvěma pozoruhodnými romány v jednom roce propsali na vrchol dánské krimi. LARS OLE SAUERBERG, JYLLANDS-POSTEN 18


BLAEDELOVA SARA BLÆDELOVÁ

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ DÁNSKÁ AUTORKA ŘÍKEJ MI PRINCEZNO

Inspektorka Louise Ricková řeší případ mladé ženy, která se na schůzce stala obětí znásilnění. Oběť poznala násilníka na internetové seznamce, kde vystupoval pod falešnou identitou. Louise si uvědomí, že jediným způsobem, jak může vraha dopadnout, je jít na internet — a na schůzku.

JEN JEDEN ŽIVOT Žárlivost, posedlost a rodinná čest mají fatální následky nejen pro komunitu přistěhovalců na okraji zdánlivě idylického městečka nedaleko Kodaně. Inspektorka Louise Ricková řeší vraždu mladé imigrantky. Její matka je přesvědčena, že kdyby dcera zneuctila rodinu, její otec by byl schopen ji zabít. Jenže ona nic špatného neudělala. Brzy je zavražděna i její kamarádka a mladší sestra zmizí.

Sara Blædelová představuje sílu, s níž se musí počítat. Vypráví poutavý příběh, který si může vychutnat kterýkoliv čtenář na světě. KARIN SLAUGHTEROVÁ 19


KARIN FOSSUMOVÁ TIMES BOOK PRIZE ZA NEJLEPŠÍ NORSKÝ KRIMI ROMÁN PROVOKATÉR Bezchybný život Karstena a Lily Sundelinových se hroutí ve chvíli, kdy nacházejí své dítě spící v kočárku za domem celé od krve. Jejich dcera však není zraněná, někdo ji pouze polil jateční krví. Zakrvácené dítě je první z řady zvrácených vtípků, jejichž autorem je sedmnáctiletý chlapec. Když se stane skutečné neštěstí, je jasné, na koho padne vina. INDICKÁ NEVĚSTA Gunder Jomann nemá štěstí. Během krátké doby prožívá euforii i pád do nejhlubší propasti zoufalství a bolesti. V Indii potká Púnu, ženu svých snů, se kterou se záhy ožení. Vrátí se domů a čeká na příjezd své milované. Novomanželé se však už nesetkají. Púna je nalezena mrtvá.

Fossumová je mistryní psychického teroru. Její myšlenky jsou temné, úvahy rafinované, píše neuvěřitelně plasticky. THE NEW YORK TIMES

20


KOETHI ZANOVÁ PSYCHOLOGICKÝ THRILLER FASCINUJÍCÍ OD SAMÉHO ZAČÁTKU NÁSLEDKY Před třinácti lety byla Sára Farberová s dalšími třemi dívkami zavřená tři roky ve sklepě. Její nejlepší přítelkyně věznění nepřežila. Nyní se Sára snaží vyléčit z posttraumatické stresové poruchy a začít znovu žít. Její únosce však má být propuštěn na podmínku. Sára musí překonat své fobie a vyrovnat se s nenávistí svých společnic ze sklepa, aby zabránila dalšímu řádění sadistického psychopata.

Jeden z nejděsivějších thrillerů, co jsem kdy četla. TESS GERRITSENOVÁ 21


JAN SEGHERS MISTROVSKÉ DÍLO EVROPSKÉ KRIMI PARTITURA SMRTI Šedesát let chtěl Georg Hofmann na všechno zapomenout: na své dětství, rodiče, rodnou zemi. Potom se však na zámečku nedaleko Paříže objeví tajemná stará obálka. Je na ní jeho jméno a místo odesílatele slovo Osvětim.

22


BLAEDELOVA SPIS ROSENHERZOVÁ

Jedné horké srpnové noci roku 1966 je ve Frankfurtu brutálně zavražděna prostitutka. Viník zůstane neodhalen. O čtyřicet let později je přepadena Tereza, těhotná přítelkyně hlavního komisaře Marthalera. Vyvázne s těžkým zraněním. Policista dostane tip — měl by se znovu pořádně podívat na starý případ.

Seghersovy postavy jsou opravdoví lidé, jeho romány se odehrávají na reálných místech a případy jsou skutečné nebo alespoň takové, které by se ve skutečnosti mohly stát. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG 23


VEIT HEINICHEN PŘÍPAD PRO KOMISAŘE LAURENTIHO KLID MOCNÝCH Pochybné fondy, nepoctivé realitní dohody, psi s bojovým výcvikem a dost mrtvých těl na to, aby to jednoho vyděsilo: ne tak komisaře Protea Laurentiho. Pro něj to znamená hlavně hodně práce.

Heinichen má talent vytvořit děj plný napětí a evokovat lokální kolorit Terstu, místa, kde se mísí řada kultur. Komisař Laurenti je sympatický tvrdohlavec, který si prostě nedá pokoj. DER SPIEGEL

24


PAULUS HOCHGATTERER OCENĚN DEUTSCHER KRIMI PREIS A LITERÁRNÍ CENOU EU SLADKOST ŽIVOTA Před Vánocemi kdosi přejede hlavu starému muži. Mrtvého objeví jeho sedmiletá vnučka Katharina a od té chvíle nepromluví ani slovo. Psychiatr Raffael Horn, který se ujímá léčení dítěte, je proti své vůli vtažen do vyšetřování vraždy.

DŮM S MATRACEMI Do malého městečka Furth am See přišlo jaro, před restauracemi se objevují stolky s křesílky a lidé mají povznesenou náladu. Bezmračná obloha se ale začíná pozvolna zatahovat. Psychiatr Raffael Horn na zahradě okopává růže a při tom pochybuje o věrnosti své ženy.

Paulus Hochgatterer je David Lynch mezi německy píšícími spisovateli. 3SAT

25


GIANRICO CAROFIGLIO PRVOTŘÍDNÍ SOUDNÍ THRILLERY NEVĚDOMÝ SVĚDEK Advokát Guido Guerrieri prožívá špatné období. Poté co ho opustila manželka, neví, co dál se životem. Přestěhuje se do domu, kde nikoho nezná, a utápí se v depresích. Díky vášnivé obhajobě senegalského mladíka nachází novou chuť do života.

PŘECHODNÉ DOKONALOSTI Dny Guida Guerrieriho plynou v křehké rovnováze mezi úspěšnou advokátní praxí a osobním životem, poznamenaným osaměním s lehkým nádechem melancholie. Všechno začíná v okamžiku, kdy ho kolega požádá o neobvyklou věc: aby znovu prověřil případ zmizelé dívky.

Senzace. Guerrieri je báječně přesvědčivá postava; morous, který si ovšem uvědomuje absurditu svého života, svou zranitelnost a cynismus ozdobený krajkou sebeironie. THE NEW YORK TIMES

26


DOMINGO VILLAR PŘÍBĚH O POMSTĚ, KTERÝ NADCHL ČTENÁŘE PO CELÉ EVROPĚ PLÁŽ UTONULÝCH Jednoho podzimního rána zanese příliv na galicijskou pláž mrtvolu námořníka, který má ruce svázané plastovou páskou. Místní mluví o sebevraždě, ale stále více důkazů nasvědčuje tomu, že pravda je jiná.

Skvělá detektivka, které nechybí hořká poetičnost a nakažlivě lidský pohled na postavy. QUÉ LEER

27


ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI KOMBINACE KRIMINÁLNÍHO PŘÍBĚHU A PSYCHOLOGICKÉHO THRILLERU ZAPLETENÍ Případem vraždy Henryka Telaka, účastníka psychoterapeutického sezení v budově jednoho varšavského kláštera, se zabývá prokurátor Teodor Szacki. Odhaluje hrozivou moc některých psychoterapeutických metod. Byl vrah jedním ze skupiny?

Polská literatura se může pochlubit opravdovým mistrem. JERZY PILCH 28


BARTOŁOMIEJ RYCHTER PONURÝ THRILLER O MÍSTECH, KDE MOŽNÁ STÁLE ŽIJÍ VLKODLACI ZLATÝ VLK Pokojný život haličského městečka na sklonku 19. století je narušen sérií brutálních vražd vážených a vlivných občanů. Na jejich tělech jsou nalezeny stopy po zubech a drápech. Lidé říkají, že viděli člověka, který se mění ve vlka. Šíří se zvěsti o příchodu vlkodlaka z karpatských hor.

Autor vytvořil tak přesvědčivý mysteriózní příběh, že i skeptický čtenář začne pochybovat. LESER-WELT 29


ERNESTO MALLO

ARGENTINSKÝ KRIMI ROMÁN ŽÁNRU NOIR JEHLA V KUPCE SENA Policejní komisař Lascano dostane případ tří vražd, z nichž dvě má očividně na svědomí vraždící komando vojenské junty, které však musí ignorovat. Třetí případ je jiný — vede komisaře do vyšších společenských kruhů a odhalení vraha se nezdá být ničím složitým. Jakou cenu však za to bude muset zaplatit?

Závratný, silný příběh, jenž vás nutí přemýšlet. THE GUARDIAN 30


ELISABETH SPELLEROVÁ

HISTORICKÝ KRIMI ROMÁN S NÁDECHEM TAJEMSTVÍ

NÁVRAT KAPITÁNA JOHNA EMMETTA Laurence Bartram žije v poválečném Londýně osamělým životem. Snaží se vyrovnat se smrtí manželky a dítěte a s traumaty ze západní fronty. Je však nucen opustit svůj klidný život a vrátit se do nejtemnějších časů války — sestra jeho bývalého spolužáka, kapitána Johna Emmetta, ho přesvědčí, aby se pokusil zjistit, co vedlo jejího bratra k sebevraždě.

Spellerová umí mávnutím ruky oživit minulost. Intenzita, se kterou dokáže vyvolat emoce a atmosféru místa, je pozoruhodná. THE INDEPENDENT 31


PETER MAY PRVNÍ DÍL TRILOGIE Z OSTROVA LEWIS SKÁLA Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě.

Domníváte se, že už jste viděli a četli vše, ale vtom přijde Peter May s románem Skála a připomene vám, že pojmy jako „jedinečný“ a „mimořádný“ stále patří do slovníku detektivních románů. THE TIMES

Detektivní romány a thrillery  

Detektivní romány a thrillery

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you