Rozhled

Page 1

Časopis, Časopis,který kterýmá… má… J

Rozhovor s fotbalistou Jiřím Šírem

Tipy na odpočinek

Rozhovor s členkou Ten Sing

Pétanq 1

Horoskopy, zábava a další…


Vážení čtenáři, do rukou se Vám dostává 1. číslo časopisu Rozhled, který se věnuje především kulturnímu a sportovnímu dění ve Vrchlabí a jeho okolí. Doufáme, že se Vám časopis bude líbit a každý v něm naleznete něco, co Vás osloví. Za redakci časopisu Rozhled

Linda Gottwaldová Náš tým: Linda Gottwaldová

Petra Kadavá

šéfredaktorka

redaktorka

Alexandra Loudová

Barbora Středová

editorka

redaktorka

Veronika Jiroušová

Kateřina Středová

designérka

redaktorka

Barbora Jiranová

Vendula Tauchmanová

redaktorka

redaktorka

Obsah: Rozhovor s fotbalistou Jiřím Šírem………………………………………………………………………….. 2 Krkonošský petanqueový klub………………………………………………………………………………... 5 Psí agility……………………………………………………………………………………………………………….. 6 Rozhovor s členkou Ten Sing………………………………………………………………………………….. 10 Kavárny………………………………………………………………………………………………………………… 12 Muslimové ve Vrchlabí…………………………………………………………………………………………… 13 Horoskopy a zábava………………………………………………………………………………………………. 14

2


Rozhovor s Jiřím Šírem, fotbalistou TJ Sokol

Zálesní Lhota Šestadvacetiletý útočník semilského fotbalového týmu TJ Sokol Zálesní Lhota, který sem na jaře 2018 přestoupil ze Studence. Tento popis přesně sedí na sympatického Jirku Šíra. Jak ses dostal k fotbalu? Bydlel jsem blízko fotbalového hřiště a všichni okolo mě hráli fotbal, dokonce i moje mamka byla fotbalistka a vedla mě k fotbalu. Fotbal mě zaujal a hraji ho už od svých sedmi let bez přerušení. Začínal jsi v SK Studenec, co pro tebe tento tým znamená? Znamená pro mě hodně, protože je to můj mateřský klub a právě tento klub mi umožnil začít hrát fotbal. Poznal jsem tam spoustu lidí. Jsou to lidi, kteří na mě pracovali a posouvali mě dál. Pořád mám k tomuto klubu nějaký vztah.

Z SK Studenec jsi v roce 2018 přestoupil do TJ Sokol Zálesní Lhota. Byla to pro tebe velká změna? Dá se říct, že ano. Byl jsem zvyklý chodit na fotbal pěšky, měl jsem to kousek a najednou jsem musel dojíždět autem. Změna byla i v tom, že ve Studenci se tím fotbalem žije víc, hodně se zde podporuje mládež. Jak jsi spokojený v tomto týmu? Jsem spokojený, tak jak jsem očekával, šel jsem do prostředí, které jsem znal. Parta je tady opravdu skvělá, to byl hlavní důvod mého přestupu. Půlku týmu jsem znal a hlavně tady není taková závist jako v SK Studenec.

3 3


Vrátil by ses zpět do Studence? Nepočítám s tím, že bych se vrátil zpět. Věděl jsem to, už když jsem přestupoval do TJ Sokol Zálesní Lhota. Nemyslím si, že by se mělo něco změnit. S jakým hráčem si v mužstvu nejvíc rozumíš? Myslím si, že si v týmu rozumím tak nějak se všemi. Nejvíce si ale rozumím s Michalem Pacholíkem, je to prostě srdcař a duše týmu a s Jakubem ,,Píďou" Šmídem, hraje se s ním velmi dobře, na hřišti je to s ním jednodušší. S jeho příchodem po zranění se zvedla celá hra. Na všechna utkání tě doprovází rodiče a přítelkyně, co to pro tebe znamená? Je dobře, že mě podporují v tom, co mám rád. Dodávají mi sílu a sebevědomí při utkání. Byl jsi také oceněn v anketě nejlepší střelec roku, co jsi tomu říkal? Bylo to pro mě překvapení. Ale je to práce celého týmu.

Jak bys zhodnotil svoji dosavadní kariéru fotbalisty? Jsi s ní spokojen? Já myslím, že jsem spokojený. Mohl jsem skončit líp, ale také hůř. Jsem rád za to, čeho jsem dosáhl i přes špatný přístup k fotbalu. Vše, čeho jsem nedosáhl, si snažím vynahradit v TJ Sokol Zálesní Lhota. Fotbal budu hrát stejně, tak jako ho hraju pořád a každopádně nechci končit. Čeho bys chtěl ve fotbale dosáhnout? Chtěl bych dosáhnout co nejvýše. Třeba vyhrát mistrovství světa, ale bohužel se toho nikdy nedočkám. Chtěl bych aspoň postoupit s TJ Sokol Zálesní Lhota do okresního přeboru a hlavně pořád porážet SK Studenec. Kdo je pro tebe v dnešní době nejlepším fotbalistou světa? Pro mě je nejlepší fotbalista Lionel Messi.

Autor: Vendula Tauchmanová Autor: Vendula Tauchmanová

4

4


1. KRKONOŠSKÝ PETANQUEOVÝ KLUB Málo kdo to ví, ale Vrchlabí se může pyšnit tím, že zde sídlí největší český petanqueový klub. Klub vznikl v roce 1994 a letos slaví 25. výročí. Klub čítá 60 registrovaných hráčů a dalších 60 nadšenců. Za pětadvacet let působení klubu by se jistě našla spousta úspěchů, které by stálo za to zmínit, ale pojďme se podívat na ty největší v poslední době: 2016 se 1. KPK Vrchlabí stalo vítězem extraligy a získalo tak privilegium reprezentovat ČR na Euro Cupu ve Francii. 2017 se 1. KPK pyšnilo vítězstvím MČR trojic. 2018 1.KPK vybojovalo stříbro ve smíšených dvojicích. 2019 teprve začal, ale už teď je jasné, že bude jedním z úspěšnějších let. V květnu se totiž konalo MČR juniorů a Vrchlabí obsadilo prvních pět příček.

Během léta se ve Vrchlabí odehraje okolo dvaceti turnajů, z čehož dva budou registrované a také se zde odehrají dvě kola letošní extraligy.

1.KPK má velmi nabitý program, kromě registrovaných turnajů v rámci ČFKS (Česká federace koulových sportů), pořádá i své vlastní turnaje, kterých se může zúčastnit i široká veřejnost.

Autor: Petra Kadavá (členka 1. KPK) 5 5


Agility, zábava pro každého psa? Ať už se rozhodnete se svým čtyřnohým parťákem začít dráhu profesionálního ,,agiliťáka‘‘, nebo dělat agility jenom pro zábavu, mohlo by vás zajímat, do čeho se to vlastně pouštíte. Agility, dnes už běžný pojem pro každého kynologa, avšak většina lidí stále netuší, co vlastně agility je. Agility je poměrně nový sport. Do České republiky se dostal v roce 1991 společně s českými vystavovateli psů, kteří ho zaznamenali na soutěžích v zahraničí. Agility je sport pro úplně každého zdravého psa. Nezáleží na tom, jestli je to malá čivava, aktivní border kolie, pudl s papíry nebo vesnický voříšek. Každý pes může dělat agility, pokud mu majitel pomůže. (Někdy ani pomáhat nemusí, protože pejsek si trať běhá sám pro radost.) Cílem

agility je sehrát psa s psovodem, spojit obratnost a rychlost, a v co nejrychlejším čase a správném pořadí překonat trať složenou z různých překážek.

S čím se můžu setkat na trati? Na trati můžeme potkat mnoho druhů překážek. Prvním typem jsou skokové překážky, které se psovi upravují podle velikosti v kohoutku. Dělí se na kategorie od nejmenšího S-small, středního M-medium, po největší L-large. Dalším typem jsou překážky probíhací, kam patří tunely a slalom, který se obvykle skládá z 12-ti tyčí. Poslední skupinou jsou překážky s kontaktními zónami, které jsou odlišeny jinou barvou od zbytku překážky. Většinou jsou dvě. Aby pes překonal překážku správně, musí se dotknout obou. K takovým překážkám patří áčko, houpačka a kladina. 6 6


Co se stane, když pes překoná překážku špatně, nebo překážku shodí? Pokud jste na agility tréninku, nestane se vůbec nic. Pouze pejska opravíte a můžete běžet dál. Se závoděním je to trochu složitější. Za každé špatné překonání se udělují trestné body. Udělují se za chyby, odmítnutí a překročení standartního času.

Odmítnutí může být, když se pes zastaví před překážkou, zůstane stát na trase nebo překážku obejde místo toho, aby ji překonal. Za chyby se považuje například opačné překonání překážky, záměrný dotyk psa a psovoda, pes se nedotkne kontaktní zóny, pes skočí z houpačky dříve, než se dotkne země, nebo když pes shodí celou překážku.

Diskvalifikace se uděluje, pokud pes není pod kontrolou psovoda, nebo se vyprázdní na parkuru, když má pes obojek nebo psovod něco v ruce. Tak teď už víte skoro všechno a můžete vyrazit na ,,cvičák‘‘.

7 7


Já a agility Se psy jsem vyrůstala už od malička. Doma jsme měli americkou kokršpanělku a po jejím odchodu jsme si pořídili labradorku Coru. Když mi bylo sedm let, pořídili mi rodiče prvního psa, o kterého jsem se musela zodpovědně starat. Byla to fenka bišonka. Pojmenovali jsme ji Iwanca. To jsem ale o agility nevěděla téměř nic, a navíc v blízkosti Vrchlabí nebylo žádné známé cvičiště, které bych mohla s Iwancou navštěvovat. Když mi v roce 2014 náhle odešla, byla jsem smutná a začala jsem pročítat všechny knížky o psech. Tehdy jsem objevila agility. Po dlouhém rozhodování jsem měla jasno. Sama jsem začala šetřit a na jaře 2015 jsem si domů přivezla štěňátko border kolie Kyaru, se kterou jsem si od rána do večera hrála a začala jsem s ní cvičit jednoduché povely. Když Kyaře bylo šest měsíců, začaly jsme navštěvovat agility, cvičiště v Lánově v jezdeckém areálu No Limits. Jezdily jsme na různé agility závody. Trénovaly jsme téměř každý den. Potom to přišlo, naše první závody. Ten den jsme běžely tři různé tratě. Klasické agility, jumping a tuneliádu (trať složená pouze z tunelů). Všechno se nám moc povedlo. Vyhrály jsme celou kategorii. Ten den byl jeden z nejlepších dnů, které jsem kdy zažila. V tuto chvíli se agility věnuji přes čtyři roky. Už nenavštěvuji agility v Lánově, ale s našimi dvěma border koliemi chodím do Krkonošské psí školy. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že při agility se nikdy nebudete nudit ani vy ani Váš pes. Agility je opravdu zábava pro každého.

Autor: Barbora Jiranová8 8


Plavete v matematice a už ani videa Marka Valáška nepomáhají? Máme pro vás řešení!

Jak bude doučování vypadat? Doučování bude probíhat individuálně v kabinetě profesora Krejčího každou středu a pátek od 16:00. Možnost doučování přes skype (po dohodě). Cena jedné hodiny 100-150 Kč podle obtížnosti probírané látky. Možnost úhrady hotově, kartou i v naturáliích. Pro více informací se stavte v kabinetě profesora Krejčího v Krkonošském gymnáziu ve Vrchlabí, nebo ho kontaktujte na tel. čísle 728 374 508

Matice zdar! + při koupi deseti hodin doučování matematiky dostanete ještě jednu hodinu doučování fyziky od Mgr. Hanuše zdarma

9


Ten Sing je hudební aktivita pro mladé lidi ve věku 12 – 19 let, patřící pod organizace YMCA a YWCA. Název pochází z norského "tenåringer synger " nebo, chcete-li, anglického "teenagers‘ singing" (mladí zpívají). Z Norska také pochází idea tensingu. Zjednodušeně lze říci, že Ten Sing je pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy (tanec, drama, minichoir ad.), který se pravidelně po celý rok schází a věnuje se rozvoji jednotlivých členů, prostřednictvím nácviku společného koncertního programu. Míšo, ty jsi členkou vrchlabského Ten Singu (TS), jak dlouho už se této aktivitě věnuješ? Do TS chodím teprve rok. Holky skupinu obnovovaly po roce, kdy měly pauzu pro nedostatek lidí a času. A jak ses o TS dozvěděla? No, na začátku roku holky obcházely třídy u nás ve škole a do TS nás zvali. Potom za mnou přišla Apča, moje kamarádka, že by to mohlo být fajn a že bychom to mohly zkusit. No a tak jsme to zkusily a už zůstaly.

Mohla bys našim čtenářům v krátkosti vysvětlit, co to tedy TS je? TS je sdružení mladých lidí, kteří se chtějí věnovat hudbě a sborovému zpěvu. Je to založeno na zásadě: „mladí pro mladé“, což ve výsledku znamená, že nemáme žádného dospělého vedoucího, ale vedou to holky, které jsou stejně staré jako my. Postupně se nám snaží jejich zkušenosti s vedením skupiny předávat, abychom to třeba 10 jednou mohli převzít po nich. 10


Věnujete se tedy jenom hudbě? To úplně ne. Sbor a kapela jsou hlavní složkou TS, ale hrajeme také divadlo, tančíme nebo diskutujeme nad různými tématy, které více či méně ovlivňují naše životy. Může do TS přijít kdokoli, nebo jen ten, kdo umí dobře zpívat a hrát na nějaký hudební nástroj? Právě že kdokoli. Do TS se nedělají žádné talentové zkoušky nebo něco podobného. V TS je místo pro každého, kdo se chce v něčem zdokonalit, rozvíjet se anebo jen trávit čas s lidmi, kteří mají rádi hudbu, tanec a divadlo. Písničky si vybíráte také sami? Preferujete spíš české nebo zahraniční interprety? Ano, písničky si vybíráme sami. Posílali jsme holkám naše návrhy a pak jsme si odhlasovali ty nejlepší. Neřekla bych, že preferujeme české nebo zahraniční písničky, ale snažíme se hlídat, abychom měli tak půlku repertoáru české a zbytek zahraniční, většinou anglické písničky. Mně osobně je to asi jedno. Myslím si, že jak na zahraniční hudební scéně, tak i na té české se dají najít super písničky.

Jaké pro tebe bylo tvoje první sólo? No tak to bylo hrozné… Zpívala jsem Magdalénu od skupiny Jelen. Ještě před koncertem jsem byla strašně nervózní a hrozně jsem se bála. Když to přišlo, pozdě jsem nastoupila a tím udělala guláš celému sboru i kapele v tom, kde právě hrajeme. Nakonec to nedopadlo až tak hrozně, ale můj nejoblíbenější zážitek to nejspíš nebude. Je něco, za co jsi TS vděčná? Určitě. Díky TS jsem se začala učit hrát na baskytaru a lépe pracuji se svým hlasem. Také jsem poznala mnoho nových a skvělých lidí nejen z našeho vrchlabského TS, ale i z jiných skupin, které jsou po celé České republice, a potkáváme se s nimi na různých akcích v průběhu roku. Můžeme vás vidět na nějakých akcích? Rozhodně ano. Zrovna nedávno jsme hráli tady ve Vrchlabí na multižánrovém festivalu Sůvička a o týden později na studentském Majálesu. Na červen chystáme náš závěrečný koncert, který se bude konat na farní zahradě. Autor: Linda Gottwaldová

11 11


Sladké zastavení Tato kavárna působí velmi milým dojmem. Mimo přívětivou obsluhu mě také potěšil styl výzdoby. Kavárna celkově vypadá velmi roztomile. Nabídka zákusků je v porovnání s ostatními kavárnami docela široká. Na výběr tu jsou jak sladší dortíky a pudinky, tak i velmi lehké zákusky obsahující málo cukru. V horkých dnech mají v nabídce také točenou a kopečkovou zmrzlinu. Co se týče kávy, řekla bych, že je takovým průměrem. Určitě jsem pila lepší, nicméně pro lidi, kteří kávu nepijí tak často, to úplně stačí. Mimo kávy tu nabízejí i domácí limonády, které přijdou vhod v teplých dnech. Tím, že je kavárna na hlavní ulici, je na očích a nemá nouzi o zákazníky. Jedinou nevýhodou je, že je docela malá a v zimě má málo míst k sezení. V létě je otevřena i zahrádka, takže si svou kávu můžete vychutnat v klidu bez šumu přicházejících lidí.

Kavárna U Zvonu Tichá kavárna na hlavní ulici směrem do centra Vrchlabí je na první pohled velmi moderní - u vstupu i na menu jsou francouzské názvy jídel a nápojů. Je prostorná a je laděna to teplých přírodních barev. Problémem jinak klidně působící kavárny jsou však lampy, které jsou na úrovni očí, a světlo je tak moc agresivní. Většinou tu moc lidí nenajdete, takže pokud si chcete vychutnat kávu v klidu, je to pro vás ideální místo. Káva je tu spíše průměrná, ale není špatná, ovšem spíše bych vám doporučila dát si čaj nebo horkou čokoládu. Co bych vyzdvihla, jsou zákusky. Nabízejí klasické dortíky jako medovník a míšův řez, ale také např. tiramisu. Tím, že je tu málo zákazníků, je kavárna vhodná pro studování nebo čtení. Součástí kavárny je dokonce malá knihovna.

Kavárna 7 štítů Kavárna 7 štítů se nachází v jednom z nejstarších domů ve Vrchlabí. Roubená stavba působí až pohádkově. Vevnitř je méně prostorná, ale má i balkon a zahrádku. Nabídka zákusků není tak široká, většinou je na výběr pouze ze 3-4, ale vynikajících, dortů. Pokud byste si chtěli dát něco většího, u 7 štítů dělají různé druhy palačinek (sladké, slané, s ovocem, se zmrzlinou, atd.), které jsou navíc krásně zdobené a vždy obohacené o zeleninu nebo ovoce. Obsluha je tu snad nejmilejší z celého Vrchlabí. Snaží se ve všem vyhovět a je velice přátelská. Jestli si chcete vychutnat dobrou kávu, zde ji určitě najdete. Tato kavárna je u místních oblíbená, takže pokud se sem chystáte, radím Vám rezervovat si místa.

12 Autor: Alexandra Loudová 12


V ČR se nachází mnoho kostelů, klášterů a jiných náboženských budov, ale muslimská mešita tu není žádná. To se má ale brzy změnit. EU rozhodla o tom, že v každé zemi EU se musí nacházet muslimské mešity. Rozhodnutí plynulo z důvodů náboženské tolerance a mnoha stížnostem ze strany muslimů žijících na území států EU. Na území ČR by se mělo do roku 2022 postavit až 20 mešit. Každý kraj musí vybudovat minimálně jednu mešitu. Výstavby mešity se v Královehradeckém kraji ujal vrchlabský starosta Jan Sobotka. Právě ve Vrchlabí by tedy měla vyrůst 1. česká mešita. Výstavba mešity by měla začít v červnu 2020 a měla by být dokončena v listopadu 2021. Odborníci ale odhadují dostavbu mešity až na rok 2024. Výstavba bude dotovaná Evropskou unií a to částkou 50 000Kč. Mešita by se měla pravděpodobně nacházet v prostorách zámeckého parku, ale definitivně se o tom rozhodne na příštím zasedání vrchlabského zastupitelstva. Odborníci jsou ale skeptičtí a nejsou si jistí, zda budou vůbec peníze stačit na zaplacení pozemku, kde má mešita stát. Starosta Jan Sobotka se ale dušuje, že peněz je tak akorát, aby se mešita mohla vybudovat a že se bude jednat o doposud nejlevnější mešitu, jakou svět viděl. Kapacita se odhaduje asi na 5 lidi, záleží na tloušťce.

3D výkres mešity

Další mešity by se měly postavit například v Praze, Mostu, Písku a Mimoňi. Názory lidí na mešity se ale velmi různí. Někteří je podporují, jiní zavrhují. K této situaci se vyjádřil i náš prezident Miloš Zeman, který to komentoval slovy: “Už dříve jsem vás varoval, že s každou další kebabárnou jsme blíže k Islámu a teď tady máme stavět mešity. Allah Akbar!“ 13 13


Beran (21. 3. – 20. 4.)

Býk (21. 4. – 20.5.)

Jsi neuvěřitelně sebestředný, nemáš žádné přátele, protože se žádný nedokáže vyrovnat tvé „dokonalosti“. Hluboko uvnitř jsi jen nula, která se snaží všechny naštvat, protože nemáš žádnou vůli a motivaci něco udělat.

Jsi lemra líná, nejradši bys jen seděl u televize a cpal se. Do všeho se vrháš po hlavě, ale nikdy nic nedotáhneš do konce. Jsi sobecký a umíněný, proto se lidé v tvé přítomnosti moc dlouho nezdržují.

Blíženci (21. 5. – 21.6.)

Rak (22. 6. – 23.7.)

Jsi hnusný vlezdoprdelka, který neví, co chce. Všechny jen pomlouváš, ale kritiku na sebe nesneseš. Jsi povrchní a nespolehlivý.

Závidíš člověku i nos mezi očima. Přisaješ se na lidi jako pijavice a nepustíš je. Jsi podezíravý až paranoidní, už se prober, CIA ani FBI po tobě nejdou.

Lev (23. 7. – 23.8.)

Panna (24. 8. – 23.9.)

Myslíš si, že se svět točí jen kolem tebe. Jsi namachrovaný, arogantní a ješitný sobec, který kecá do problémů ostatních, svoji chybu ale nikdy nepřiznáš.

Dokonalost je pro tebe vším, i když tím terorizuješ své bližní. Jsi otravný, škodolibý puntičkář, který ve všem hledá chyby. Nezáleží ti na názoru ostatních lidí.

Váhy (24. 9. – 23.10.)

Štír (24. 10. – 22.11.)

Bojíš se neoblíbenosti, proto všem slibuješ hory doly, ale nikdy to nedodržíš. Jsi váhavý a děláš ze sebe chudinku, aby tě ostatní litovali.

Jsi manipulátor plný přetvářky, snažíš se všechny ovládat. Když někdo nesplní tvoje očekávání, dokážeš být velmi krutý a nemilosrdný. Prahneš po moci a jsi pomstichtivý.

Střelec (23. 11. – 21.12.)

Kozoroh (22. 12. – 20.1.)

Jsi snob, který si myslí, že je něco víc, než ostatní. Do všeho kecáš, ale akorát tím vytáčíš lidi kolem sebe. Jsi bezpáteřní jedinec bez kapky empatie.

Jsi odtažitý a úzkoprsý, nic ti není dost dobré. Pro vysoké společenské postavení dokážeš udělat cokoliv. Jsi nudný a svoje konzervativní názory cpeš ostatním.

Vodnář (21. 1. – 20.2.)

Ryby (21. 2. – 20.3.)

Myslíš si, že jsi zajímavý, snažíš se odlišovat, ale přitom jsi jen trapák, který žadoní o pozornost. Jsi mistr přetvářky a manipuluješ s ostatními lidmi.

Jsi zlomyslný, ufňukaný bordelář, který ze sebe dělá chudinku. Překrucuješ fakta a máš sebedestruktivní sklony. Jsi nesamostatný, sám nic nedokážeš 14 zařídit.

14


K létu neodmyslitelně patří opékání buřtů, proto pro vás máme jedinečnou nabídku .

Jedete kempovat? Chcete si opéct buřty? Ale nemáte čas nebo nevíte, jak na to?

Má certifikát v opékání buřtů, který získala ve Švýcarsku. Dvakrát vyhrála MČR v opékání buřtů. Je milá a opékání ji OPRAVDU BAVÍ, proto se s Vámi ráda podělí o svoje zkušenosti.

Možnost opékání až šesti buřtů najednou! Cena jednoho buřtu je 15 Kč. Zvýhodněná cena pro skupiny nad 10 lidí. Nutnost objednávky nejméně 3 dny předem.

Pro více informací volejte na tel. číslo: 775 629 029

(Doporučuje 9/10 učitelů)

15


MÝTY A FAKTA Mysleli jste si, že buřty dokáže opékat každý? Tak to jste na omylu! Chcete znát proces, při kterém se z obyčejného buřtu stane delikatesa hodná Michelinského šéfkuchaře? Tak to jste tady správně. Buřty, jak je dnes známe, se v ČR objevily už v roce 1891 na Jubilejní zemské výstavě v Praze. Od té doby se po nich¨dělají boule za ušima ne jednomu opékači.

SPRÁVNÁ PŘÍPRAVA: Opékali jste buřty jako malí s rodiči, nebo snad dokonce učíte své děti, jak je správně připravit? POZOR!!! Možná Vás vyvedeme z omylu, protože Váš postup nemusí být zcela správný. Na správnou přípravu jsme se ptali šéfkuchaře Radka Kašpárka. Osobně naší redakci ukázal, jak se to správně dělá a my Vám teď jeho tajný recept prozradíme.

Po zakoupení nejkvalitnějších buřtů v supermarketu musíme dodržet tyto postupy. 1. Čistota především. Řádně si omyjeme ruce i prostor kolem ohniště. 2. Buřty rozbalíme. Zvolíme si počet. 3. Buřt rozřízneme. Nezapomeňte na to, že buřt se musí správně prohřát, proto byste měli zvolit varianty zářezů tak, aby je bylo možné proříznout do jeho jedné třetiny tak, aby prostřední část zůstala neporušená. Doporučená je spirála, večerní lilie, ježour nebo tapíří mládě. 4. Prostřední část propíchneme prutem na opékání (nejlépe dřevěný z ovocného stromu).

5. Nikdy neopékáme buřt na přímém ohni, ale na horkém vzduchu. Ideální vzdálenost je 10 cm od plamene. 6. Když buřt začne pouštět šťávu, posuneme ho o 5 cm směrem k ohni. Pokud posunete buřt moc blízko, může se stát, že některé části zuhelnatí. Takový buřt je člověku nebezpečný. Zuhelnatělé části jsou karcinogenní a mohou vyvolat střevní potíže a v horších případech i nádorová onemocnění. Proto je nutno buřt vyhodit. 7. Když je buřt do zlatova opečený podáváme zásadně s chlebem a hořčicí. Teď už víte všechno, tak hurá do opékání!

Věděli jste celý postup, nebo Vás některá část zaskočila? Buďte si jisti, že nám nad opékáním buřtů stále zůstává rozum stát.

16 16


Na další číslo se můžete těšit 5. července

17