Page 1

gorenje.com.mk

ПОВЕЌЕНАМЕНСКИ POWER BLENDER КАРАКТЕРИСТИКИ И РЕЦЕПТИ


2

Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

Здравјето e начин на живот!

Здраво за мене Колекција на апарати за домаќинство чиј приоритет е вашето здравје, преку испорачување на врвен квалитет и позитивни ефекти за ваша благосостојба.

Во потрага сме по нови начини за постигнување внатрешна рамнотежа. Посветени сме на природата и свесни сме за богатството што таа ни го нуди. Сакаме да консумираме повеќе непреработена храна, да дишеме почист воздух и да пиеме почиста вода.

Ние трагаме по начините кои ќе нè однесат дотаму. VitaWAY колекцијата на мали апарати е дизајнирана да поддржува здрав начин на живот. Здраво - за мене и за моите најмили!

3


Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

ОТКРИЈТЕ ЈА ВИСТИНСКАТА МОЌ ВО АКЦИЈА Мраз Замрзната храна Замрзнатата храна претставува одлична основа за освежително свежо смути. Многу блендери не успеваат да ја претворат во течност замрзнатата храна, но со Power blender-от, не треба да се грижите.

Јаткасти плодови и семиња Сега можете да направите салца, путер од кикирики или песто со вашиот блендер. Искршете ги јаткастите плодови и ставете семиња во свиленикавите сосови.

Најдобрите коктели треба да користат убаво искршен мраз. Челичното сечило ќе го искрши мразот за вашата коктел забава или дури и ќе го претвори мразот во густ снег којшто можете да го користите за да ги украсите чашите.

Топли јадења Сечилото, ротирајќи до 30.000 вртежи во минута, генерира топлина што ја претвора храната во разнолики пиреа или во кремсупи. Вкусете пире од морков или супа од тиква. Тие ќе бидат подготвени за помалку од три минути.

Диетата со сирова храна вклучува храна што не е термички обработена, како готвење, пржење и печење, што ги уништува ензимите, витамините и минералите во храната. Диеталната пирамида за сировата храна, којашто опишува која храна треба да се јаде често, умерено и повремено, се разликува од конвенционалната пирамида. Како додаток на овошјето и на зеленчукот, менито вклучува јаткасти плодови и семиња, прокељ, тревки и природни масла. Сировата храна е ризница на корисни состојки, од кои многу се наоѓаат во тврдите лушпи или во семињата. Конвенционалните блендери ќе имаат проблеми со обработката на влакната. Моќта на Power blenderот, сепак, ќе ги претвори во течност состојките кои претходно не можевте да ги обработите. Со оглед на тоа дека лупењето и сечењето на помали парчиња веќе не е потребно, ќе потрошите помалку време за да го подготвите вашиот омилен оброк или пијалак, додека зачувувањето на сите состојки е корисно за вашето здравје.

Храна за бебиња Кога им се внесува цврста храна на бебињата, многу е важно да се вклучува што повеќе овошје и зеленчук. Со Power blender-от, приготвувајќи пиреа со рамномерна текстура, на лесен начин му овозможувате на вашето бебе да ужива во храната без присуство на какви било цврсти парчиња.

Ладно цедени масла, пекарски квасец Билки, микрозеленчук, алги, пченична трева Ореви, семки, лен, коноп семе

Редовно

Диета со сирова храна

Повремено

ИДЕАЛНО РЕШЕНИЕ ЗА СПЕЦИЈАЛНИ ЗАДАЧИ

Прокељ и мешунки

Овошје и зеленчук

Зеленолиснати растенија

Специјални диети Секоја специјална диета бара многу внимание околу изборот на состојки и при подготовката на храната. Со Power blender-от, лесно ќе направите: • јадење без глутен, • веган-јадења, • вегетаријански јадења, • јадења без лактоза и без млеко.

Цврсти овошја и зеленчуци Подготовката на храната пред блендирањето одзема многу време. Со Power Blender-от, нема потреба ситно да ги сечкате намирниците бидејќи моќниот мотор лесно ќе се справи дури и со силните лушпи. Покрај тоа, не мора да ја вадите срцевината од овошјето бидејќи со големата брзина на блендирање целосно ќе се соединат семињата во течноста.

Зрна од кафе Само една минута откако ќе почнете со блендирање, ќе бидете маѓепсани од мирисот на свежо сомеленото кафе. Уживајте во вистинското чувство на бариста секое утро.

5

Често

4

Без глутен

Веган

Лактобактерија

Вегетаријански

Лактоза


6

Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

7

Заоблен четриаголен сад Естетски дизајнираниот сад со капацитет од 2 литри има специјално заоблени агли, така што состојките се лизгаат кон средината на садот и кон сечилата во текот на блендирањето. На тој начин секоја состојка поминува низ сечилата. Садот е направен од тритан и не содржи бисфренол А (BPAfree). На него има ознаки за мерење во милиметри и чаши за прецизно дозирање на состојките. Капакот на садот го овозможува додавањето состојки дури и во текот на блендирањето, а поттурнувачот помага да ги туркате состојките поблиску до сечилата.

Копче со ЛЦД + 6 меморирани програми Заобленото копче на предната страна од апаратот има вграден кружен проѕирен кристален дисплеј којшто нуди совршен поглед на поставеното време и на брзината. Со нежно завртување на копчето можете да изберете една од меморираните програми (овошје, зеленчук, мраз, млеко од соја, ореви, фино промешување) и да започнете со блендирање со притискање на копчето за почеток.

Лесно за чистење

Моќен мотор Основата на power blender-от ја чини неговиот мотор. Издржлив, со 1.500 W максимална моќност, тој ќе ги изблендира сите состојките во фина свиленкава течност или во прав. Со 30.000 вртежи во минута, со заштита од прегревање и со автоматско исклучување можете да бидете сигурни дека блендерот секогаш ќе ги пресретнува вашите најголеми очекувања.

Чистењето на садот на power blender-от е многу лесно. Едноставно истурете ја водата во блендерот и притиснете на копчето за чистење на контролната табла. Моќта на сечилата за брзо спирално движење создаваат ефект на вител што темелно ќе ја исчисти внатрешноста на садот.

Сeчило од нерѓосувачки челик Инвентивно изработеното сечило од нерѓосувачки челик ќе ги исечка и влажните и сувите состојки без додавање течности. Неговиот специјален облик овозможува прецизно и фино сечење дури и при големи брзини. Сечилата се остри и доволно цврсти да иситнат и мраз и цврста храна.

Гумени ногарки За да остане еден ваков моќен апарат стабилно на едно место потребна е добра основа. Гумените ногарки на дното гарантираат дека блендерот нема да се поместува за време на работењето или кога се вади садот.

Контролна табла за брзина и за време Покрај меморираните програми можете да ги наместите времето и брзината според вашите желби или потреби на контролната табла под ЛЦД копчето. Откријте кои се совршеното времетраење и брзината за вашиот омилен пијалак или јадење.


8

Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

МИКСИРАНО СМУТИ ОД ЈАГОДИ

ПИКАНТЕН ХУМУС СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

• 200 g сушен наут • 3 чешниња лук • 3 супени лажици сок од лимон • 2 супени лажици маслиново масло • 2 супени лажици таан од сусам • 100 ml наут во зовриена вода • прстофат сол и пипер • 1/4 лажиче лут пипер • 1 лажиче семе од синап • свежо исечкан магдонос

1. Потопете го во вода наутот и така оставете го околу 20 часа. Потоа измијте го и згответе го. 2. Стоплете одделно 100 ml вода да врие. 3. Преместете го наутот што врие во бокалот на блендерот и додадете ја водата. 4. Додадете лук, сок од лимон, маслиново масло, таан од сусам, сол и пипер. 5. Додадете лут пипер за вкус. 6. Одберете ја меморираната програма „nuts“. 7. Сервирајте ладно. 8. Потурете со сусамово семе и со сечкан магдонос.

• 100 g свежи јагоди • 1 банана • 1 јаболко • 1 dl млеко од соја • 1 лажиче мед • 1/2 лажиче цимет во прав • 1 лажиче мака корен во прав

1. Измијте ги и излупете ги овошјата и извадете ја срцевината од јаболката. 2. Исечете на големи парчиња. 3. Ставете ги во бокалот на блендерот и додадете млеко од соја. 4. Додадете мед, цимет и мака. 5. Изберете меморирана програма за блендирање овошје.

9


10

Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

СОС ОД СОНЧОГЛЕДОВО СЕМЕ

ЗЕЛЕНО СМУТИ СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

• 200 g сирова брокула • 200 g свежи краставици • 2 јаболка • 1 супена лажица маслиново масло • вода

1. Измијте ги и излупете ги овошјето и зеленчукот и исечкајте го на помали парчиња. 2. Преместете го сето тоа во бокалот на блендерот. Додадете масло и 2 dl вода. 3. Изберете ја меморираната програма за блендирање зеленчук. 4. Додадете повеќе вода за да ја постигнете посакуваната густина на пијалакот. 5. Послужете го пијалокот ладен.

• 200 g семе од сончоглед • 0,5 dl маслиново масло • 2 чешниња лук • 3 сушени домати конзервирани во масло • 1 лажиче ливчиња од магдонос • 1/2 лажиче босилек • 1 лажиче сол

1. Потопете ги во вода сончогледовите семиња, да стојат преку ноќ, а потоа исплакнете ги. 2. Ставете ги во бокалот на блендерот. 3. Додадете лук, масло, сушени домати, тревки и сол. 4. Изберете ја меморираната програма „nuts“. 5. Изладете во ладилникот 15 минути. 6. Послужете со потпечен леб.

11


12

Повеќенаменски Power Blender

Multi-purpose Power Blender

SMOOTHIE ZA DOBRO JUTRO

SMOOTHIE ZA DOBRO JUTRO

пире од авокадо

КОКТЕЛ МАРГАРИТА СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

• Коцки мраз • 100 ml текила • 60 ml ликер од портокал (triple sec) • 1 супена лажица сок од лимета • сол по вкус

1. Половина час пред да го направите коктелот, наполнете ги чашите со мраз за да ги изладите. 2. Измијте ја и пресечете ја лиметата. Искористете една половина за работ на чашата. 3. Распрскајте ја солта врз чинијата и натопете ја чашата, превртете ја наопаку, во солта. 4. Истиснете го сокот од другата половина на лиметата. 5. Додадете два грста мраз во бокалот на блендерот. 6. Изберете ја меморираната програма за кршење мраз. 7. Додадете текила, трипл сек и сок од лимета. 8. Блендирајте 30 секунди на ниво на моќност 4. 9. Истурете во оладените чаши и украсете го работ со парче лимета.

• 2 авокада • 1/2 лажиче свежо или сушено чили • 1 чешне лук • 2 супени лажици сок од лимон • 1 dl кисела павлака • 1/2 лажиче семе од коријандер • сол

1. Преполовете го авокадото и отстранете ја семката. 2. Со лажица изгребете ја внатрешноста на авокадото од неговата лушпа и ставете ја во бокалот на блендерот. 3. Додадете лук, чили, сок од лимон, кисела павлака, сол и истолчено семе од коријандер. 4. Изберете ја меморираната програма за блендирање зеленчук. 5. Сервирајте со пченкарен тортиља чипс.

Предупредување! Пијалакот содржи алкохол. Ве молиме користете го одговорно и во согласност со законот.

13


14

Повеќенаменски Power Blender

Повеќенаменски Power Blender

SMOOTHIE ZA DOBRO JUTRO

15

SMOOTHIE ZA DOBRO JUTRO

ЧОКОЛАДЕН СЛАДОЛЕД

СОС ОД СОЈА СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

СОСТОЈКИ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

• 300 g зрна од соја • 3 корнишони (кисели краставички) • 1,5 супени лажици сенф • 1,5 супени лажици кисела павлака • 1,5 лажичиња путер • 8 супени лажици маслиново масло • 1/2 мала главица кромид • 3 чешниња лук • 3 супени лажици фета сирење • 1 dl вода • китка магдонос • сол, бибер

1. Потопете ги во вода зрната соја најмалку 12 часа. Потоа, измијте ги и сварете ги. 2. Кога ќе се оладат, префрлете ги во бокалот на блендерот. 3. Додадете ги сите останати состојки. 4. Зачинете по вкус и додадете го исечканиот магдонос. 5. Изберете ја меморираната програма „nuts“. 6. Послужете со потпечен леб и со сирење или со пршута.

• 3 парчиња смрзната банана • 2 полни грста коцки мраз • 100 g ситно сечкано чоколадо • 1 супена лажица мед • 200 g мелени бадеми

1. Додадете ги коцките мраз во бокалот на блендерот. 2. Изберете ја меморираната програма за кршење мраз. 3. Додадете ги смрзнатите парчиња банана и мелените бадеми. 4. Додадете ги ситно сечканото чоколадо и медот. 5. Изберете ја меморираната програма за кршење мраз. 6. Изладете во замрзнувачот околу 1 час, а потоа послужете.


www.gorenje.com.mk

Power blender brochure MK  
Power blender brochure MK