Page 1

МИКРОБРАНОВИ ПЕЧКИ ОД GORENJE

МОЖАТ ДА СТОРАТ ПОВЕЌЕ


МИКРОБРАНОВИТЕ ПЕЧКИ ОД GORENJE МОЖАТ ДА СТОРАТ

ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ САМО ДА ПОДГРЕВААТ. ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА МИКРОБРАНОВИТЕ ПЕЧКИ ОД GORENJE МОЖАТ ДА ПРИГОТВАТ КРЦКАВИ ПЕЧЕНИ КОМПИРИ? ДА ПРИГОТВАТ ВКУСНА ПИЦА? ДА ПРИГОТВАТ ИЗВОНРЕДЕН ПЕЧЕН ДЕСЕРТ? ДА НАПРАВАТ КРЕМАСТА ПЕНА ОД ПЕНЛИВО МЛЕКО? ДА ГО СТЕРИЛИЗИРААТ ШИШЕНЦЕТО ОД КОЕ ПИЕ ВАШЕТО БЕБЕ?

6:30

9:15

12:30

Филџан од вашата омилена топла напивка

Топол кроасан за појадок

Здрав ручек од зеленчук


Mикробранови печки | 3

17:20

20:30

Крцкава печена пица

Пуканки како дополнување на вашата филмска вечер

УПОТРЕБУВАЈТЕ ЈА НА БРОЈНИ ДРУГИ КРЕАТИВНИ НАЧИНИ. www.gorenje.com.mk


4 | Mикробранови печки

МИКРОБРАНОВА ПЕЧКА:

НЕОПХОДНА ВО СЕКОЈ ДОМ ИЗВОНРЕДНО БРЗА Благодарејќи на микробрановите печки, топлината навлегува во храната побрзо и подлабоко отколку кога станува збор за обичната печка, што резултира со побрзо и поефикасно готвење.

ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ Пократко време на готвење и без енергетски загуби (сета енергија е насочена кон храната, без загревање на садот во кој приготвувате храна или на внатрешноста на печката) што резултира во пониска потрошувачка на енергија.

ЛЕСНА Е ЗА ЧИСТЕЊЕ Чистењето е полесно и побрзо отколку кога се работи за традиционалната рерна. Уште повеќе, стаклениот сад што се врти, може безбедно да се мие во машина за миење садови. Ако изберете модел со интегриран керамички сад наместо сад кој се врти, тогаш чистењето би можело да биде дури и полесно бидејќи садот едноставно се брише со влажна крпа.

ПОДГОТВЕНИ ЗА ДЕЛИКАТЕСНИ ВКУСОВИ Таа може да направи повеќе отколку само да прегрее или да одмрзне. Таа може да приготви свеж, здрав и вкусен оброк; таа може да пече; или може да ја направи храната крцкава со помош на функцијата ГРИЛ.

СЕСТРАНА РАЗНОВИДНОСТ Пенесто млеко во кремаста пена

Сушење на тревки

Сипете го млекото во садот со сигурносен капак за употреба во микробранова печка. Наполнете го до половина, затворете го и енергично протресете го. Отстранете го капакот и затоплете го млекото во микробрановата печка додека не се подигне пената.

Ставете оригано, рузмарин, тимијан или рендана кора од цитрусни овошја на садот и загрејте на максимална температура 30 секунди. Промешајте ги билките и повторете го процесот сè додека не се исушат.


Mикробранови печки | 5

Стерилизирајте го шишето на вашето бебе Наполнете го шишето до половина со вода. Ставете ги цуцлите и капачињата во мал длабок сад и покријте ги со вода. Загрејте ги на максимална температура во времетраење од 2 минути.

Печени јаткасти плодови Растурете ги јаткастите плодови на послужавникот од микробрановата печка. Печете една минута на максимална температура, а потоа свртете ги. Повторете го процесот неколкупати. www.gorenje.com.mk


6 | Mикробранови печки

4

УНИКАТНИ ИНВЕНТИВНИ МОЖНОСТИ ПУЛСИРАЧКА ТЕХНОЛОГИЈА Оваа инвентивна технологија ги активира микробрановите во прецизно одредени интервали за загревање на храната. Кога микробрановите се неактивни, храната се загрева природно така што топлината од загреаните делови се пренесува во постудените делови. Ова води кон поголема свежина и кон подобар и поприроден вкус на вашиот оброк.

SIMPLICITY КОПЧЕ Контролирањето никогаш досега не било толку едноставно и логично. Со едно копче можете да одберете помеѓу меморирања на оптимално поставување на режим, време и моќност на операцијата што треба да ја изврши микробрановата печка.


Mикробранови печки | 7

360° STIR ТЕХНОЛОГИЈА Со оваа напредна технологија, микробрановите патуваат под керамичкото дно на внатрешноста на печката и оттаму навлегуваат во храната преку целокупната површина. Рамномерното распространување на микробрановите води кон оптимално загревање. Специјалниот керамички сад го заменува садот на вртење и овозможува поголем простор за користење и дури и полесно чистење.

ПОСТАВУВАЊЕ НА ЈАЧИНАТА НА ЗВУЧНИОТ СИГНАЛ Јачината на звучниот сигнал може да биде приспособен на вашите желби. Кога ви е потребна тишина, на пример, додека вашето бебе спие, вие сепак можете безгласно да ја користите вашата микробранова печка; едноставно, исклучете ги звучните сигнали и вклучете ги нив повторно, подоцна.

www.gorenje.com.mk


8 | Mикробранови печки

Mикробранова печка која е дел од дизајнерската линија Simplicity од Gorenje, е достапна во црна и бела боја. Овие совршено дизајнирани апарати се гордеат со напредната технологија и со едноставната контрола со помош на едно единствено копче.


Mикробранови печки | 9

Загревање на чаша вода/кафе/чај 200 ml 2 min 20 s AquaClean функција – чистење со вода Подготовка на пуканки 90 g 3 min

Тајмер

Подготовка на зеленчук (морковна резанки) 300 g 4 min

Часовник

Печење месо 500 g 35 min

Топење на чоколада 100 g 2 min

Печење пица 350 g 11 min Печење риба 500 g 25 min

Само едно копче што ќе направи вашите желби да станат стварност.

Одмрзнување на храна (леб) 500 g 20 min

ЕДНОСТАВНО ИНВЕНТИВНИ.

ЕДНОСТАВНО ПОГОДНИ. Simplicity копче Предодредени програми

Грил

Лесно создавање на совршена кора

Логичен избор

Моментално и логично приспособено поставување

AquaClean

Автоматско чистење без детергенти

Simplicity копче Предодредени програми

Најчесто употребуваните и највообичаените нагодувања се веднаш достапни – со помош на едно единствено копче. Секоја од осумте однапред меморирани програми (загревање на вода, пуканки, пица, риба, зеленчук, топење на чоколада, печење месо и одмрзнување) вклучува автоматски нагодувања за методата на загревање, моќност и времетраење. Времетраењето на програмата може да биде приспособено според потребата. www.gorenje.com.mk


10 | Mикробранови печки

Грил

Лесно создавање на совршена кора

Сега ќе можете лесно да ги запечете вашите омилени јадења со создавање на совршена кора. Во комбинација со микробрановите, грилот може да се користи за екстра брзо готвење. После првата половина на процесот на готвење, печката ќе ве потсети да ја превртите храната за подобро да биде приготвена што ќе овозможи посовршено крцкаво задоволство.

Препорака

Гратинирани школки Џејкоб со моцарела За 4 лица Функција: микробранови, грил

Омекнување на бајат леб Завиткајте го бајатиот леб во влажна кујнска крпа и загрејте го на максимално ниво 10 секунди. Повторете го процесот ако е неопходно.

Време на приготвување: 13-15 минути Време на печење: 13-19 минути


Mикробранови печки | 11

AquaClean – чистење со вода Автоматско чистење без детергенти

Внатрешноста на печката може да биде исчистена со полнење на чаша отпорна на висока температура или глинен филџан со вода од чешма, со ставање на ваков сад во печката и со активирање на програмата AquaClean. Пареата што ќе биде произведена ќе ја смекне секоја маснотија на ѕидовите на печката. На крајот од програмата, едноставно исчистете ја печката со влажна крпа. Состојки:

• 8 школки Џејкоб (‘капесанте’) • 1 млад кромид • 150 g болет, шантарел и други видови печурки • 1 парче тост-леб • 2,5 cl павлака • 1 cl бело вино • магдонос • 100 g спанаќ во листови ви • 20 g путер • 100 g моцарела • маслиново масло

Логичен избор

Моментално и логично приспособено поставување

Како додаток на меморираните програми, микробрановата печка може лесно да се нагоди за да работи на начин на којшто вие сакате. Користете ги сликите од страната на копчето за да ја одберете јачината на микробрановата печка или режимот на работа и нагодете го времето користејќи го електронскиот нагодувач на време (тајмер).

Подготовка:

1. Отворете ги школките и извадете го месото. Зачувајте неколку обвивки од школките. Измијте ги школките и

оставате ги во ладна вода неколку минути, потоа исцедете ја водата, исушете ги и ставете ги во огноотпорна тава премачкани со масло. Додадете вино, покријте ја тавата со фолија за печење (за да ја зачувате влажноста) и ставете ја во печката нагодена на 100% микробранова моќност за 4-5 минути. Извадете ја тавата од микробрановата.

2. Ставете путер во огноотпорен сад и стопете го во микробрановата нагодена на 100% микробранова моќност за 1-2 минути. Додадете излупен и исечкан млад кромид и печете користејќи комбинација од микробранови и конвекционално печење за 1-2 минути. Потоа додадете ги исечканите печурки –болетус (шантарел), коцкички од леб и листови од спанаќ, покријте ги и оставете ги да вријат на истиот режим на кој е нагодена печката 4 – 5 минути. Промешајте, додатете павлака, сол, пипер и вратете сè во печката за 1 - 2 минути.

3. Поставете ги полнетите школки на садот за служење, ставете го врз мрежата во централна позиција и

печете на режимот ГРИЛ за 2 - 3 минути. Посипете го јадењето со магдонос, додадете парчиња лимон и сервирајте. www.gorenje.com.mk


12 | Mикробранови печки

Микробрановата печка Classico е дел од дизајнерската линија Classico од Gorenje достапна во боја на слонова коска и црна. Овие апарати се истакнуваат со супериорна модерна технологија обвиткана во раскошен динамичен дизајн со нота на класика.


Mикробранови печки | 13

Убавината на живеењето од аспект на практичност.

ШАРМОТ НА МИНАТОТО.

ТЕХНОЛОГИЈА НА ИДНИНАТА. 360° Stir технологија

Напреден микробранов дистрибутивен систем CERAMIC

INSIDE

Керамичка внатрешност Керамички сад за покорисна површина

Лесно чистење

Чисто со еден единствен потег

Микробранови/Грил Микробрановите задружени со грил

360° Stir технологија

Напреден микробранов дистрибутивен систем

360° Stir технологијата е технологија што подразбира перфектна дистрибуција на микробранови. Микробрановите се насочени кон областа под керамичката површина на дното на активноста на печката, откаде што тие се распрскуваат рамномерно нагоре во внатрешноста. Како што тие поминуваат низ дното, тие можат да навлезат во храната поефикасно и од сите страни, што го прави ротирањето непотребно. Така, храната се приготвува побрзо и резултатите се одликуваат со поубав вкус. www.gorenje.com.mk


14 | Mикробранови печки

XXL SURFACE

CERAMIC

INSIDE

Керамичка внатрешност Керамички сад за покорисна површина

Со оглед на инвентивната микробранова дистрибуција, печката повеќе нема потреба од класичен ротационен сад. Специјалниот керамички сад ја покрива целокупната внатрешност на дното што остава повеќе простор, дозволувајќи ви да приготвувате неколку јадења истовремено.

Препорака

Мариниран јагнешки енчук на котлет со зеленчук грил

Омекнување на кафен шеќер

За 4 лица

Тврдиот и згрутчен кафен шеќер ќе омекне доколку го завиткате во влажна крпа и го загреете на средна температура во времетраење од 30 секунди.

Време на подготовка: 30 минути

Функција: микробранови, грил Време на печење: 45 – 60 минути


Mикробранови печки | 15

Класико-дизајн

Лесно чистење

Допир од минатото

Чисто со еден единствен потег

Прекрасна релјефна рачка и карактеристични копчиња со ефект на старо злато ја носат приказната за вечната класична убавина во вашиот дом. За едноставна и пријатна секојдневна употреба.

Мазната површина на керамичката плоча на дното од внатрешноста на печката го прави чистењето лесно како повев на ветрец. Сè што ви треба е влажна крпа.

Состојки:

Зеленчук:

Подготовка:

• 400 g јагнешки котлети

• 100 g моркови

• 0,3 g семе од коријандер

• 50 g целер

1. Најпрво подгответе ја маринадата за да го потопите месото во неа:

• 0,5 g ливчиња од коријандер

• 50 g кромид

• 0,5 g нане

• 50 g репаста зелка

• 100 g леблебија (наут) (варен)

• 100 g анасон

• ½ l јогурт или павлака

• 100 g тиквички

• 1 цеден лимон

• 100 g зелка

• 1 резенче лук

• 50 g бел бибер

• 1 ливче од рузмарин • 2 dl маслиново масло • сол

Исечкајте ги сите мирудии и помешајте ги со јогурт или со павлака. Додадете сол, бибер, маслиново масло и суров наут. Истурете ¾ од маринадата во вреќичка, додека ¼ од маринадата ќе зачуватево ладилникот за подоцна. Ставете го јагнешкото месо исто така во вреќата со маринада и добро промешајте. Заврзете ја вреќата и ставете ја во ладилникот да стои околу 3 часа.

2. Сега подгответе го зеленчукот:

Исчистете го, измијте го и исечкајте го покрупно сиот зеленчук, додадете сол и бибер, измешајте и турете маслиново масло над него. Ставете го на огноотпорен сад и внесете го во микробрановата печка. Ставете ја мрежата над садот и ставете го јагнешкото на мрежата така што маринадата да капе за сето време над зеленчукот. Печете комбинирано на грил и на режимот конвекција за време од 25 – 30 минути.

3. Сега, исечкајте ги морковите и додадете ги на запечениот зеленчук заедно со лажица зеленчуци и декорација.

www.gorenje.com.mk


16 | Mикробранови печки

Ora-Ïto микробрановата печка е дел од дизајнерската линија на Ora-Ïto од Gorenje којашто ја комбинира најновата технологија со одличен и разликувачки дизајн и со супериорен квалитет. Достапна е во црна или бела боја.


Mикробранови печки | 17

Мудра естетика за високи очекувања.

ИСКЛУЧИТЕЛНО ИСКУСТВО.

ИСКЛУЧИТЕЛЕН ДИЗАЈН. Двоен грил

Два грил-грејачи за перфектна коричка TERIOR

Иноксна внатрешност Внатрешност од не’рѓосувачки челик

Автоматско мени Меморирани програми

TouchControl Контрола со допир

Двоен грил

Два грил-грејачи за перфектна коричка

Вкусете ги новите димензии на готвењето. Комбинираната функција на грил и на микробранови ќе ви овозможи да печете месо, да приготвите пица и да приготвувате многу други оброци многу побрзо. Двата грил-грејачи, еден одгоре и еден оддолу, ќе ѝ обезбедат перфектна кора на храната и неодолива златнокафена кора. www.gorenje.com.mk


18 | Mикробранови печки

Максимална моќ

Максимална микробранова моќ и грил

Ora-Ïto микробрановите печки се унапредени со максимална моќ на микробрановите и на грилгрејачите. Поради високата моќност, претоплувањето и времето на приготвување е пократко, што води кон побрзо и поефикасно постигнување на посакуваните резултати. Оваа предност ќе се докаже како особено практична кога ќе имате потреба од брзо и вкусно јадење.

Препорака Сечкање кромид без солзи Исечете го врвот и долниот дел на кромидот и загрејте го во микробрановата печка за време од 30 секунди на максимална температура. Кромидот ќе го задржи вкусот додека течноста со ензими којашто ги надразнува очите и предизвикува солзи ќе се исуши.

Варен француски крем од ванила со јагоди За 4 лица Функција: готвење, грил Време на подготовка: 30 минути Време на приготвување: 32 – 48 минути


Mикробранови печки | 19

Автоматско мени

TERIOR

Меморирани програми

Автоматските меморирања овозможуваат поедноставно готвење на некои видови храна. Само треба да го изберете видот на храната и да ја внесете количината и печката автоматски ќе ги приспособи моќта за готвење и времетраењето.

Иноксна внатрешност Внатрешност од не’рѓосувачки челик

Внатрешноста на микробрановата печка е направена од не’рѓосувачки челик што придонесува кон одлични резултати во процесот на готвење. Не’рѓосувачкиот челик ја подобрува циркулацијата на микробрановите во шуплината на печката и значително го олеснува чистењето.

Состојки:

Подготовка:

• 5 жолчки од јајце

1. Измешајте ги жолчките и шеќерот така што ќе се создаде пена, додадете ванилин шеќер,

• 440 g слатка павлака • 100 g шеќер во прав • 1 ванилин шеќер • 1,5 dl млеко Додаток: • Една лажица јагоди • 3 лажици редок сируп

млеко и павлака, и уште еднаш убаво промешајте. Истурете ја смесата во огноотпорни длабоки садови и ставете ја во печката 5-8 минути на 100% микробранова моќ.

2. Потоа покријте ги садовите со фолија за печење и намалете ја микробрановата моќ на

50% за 20 – 30 минути. Оставете го кремот во печката да се олади, потоа ставете го во ладилникот и оставете го 2 часа.

3. Пред да го сервирате испрскајте го со кафен шеќер и поставете го грилот на печката на

загревање на нагодување G-1, оставете го 3 – 5 минути. Ставете ги садовите на повисок степен така што да може да се карамелизира шеќерот (кремот не смее да се загрее). На крајот, додадете една лажица јагоди на врвот.

Ставете ги јагодите во садот и додадете редок сируп (зовриена вода со шеќер). Покријте го садот и провријте на 100% микробранова моќ 4 – 5 минути. www.gorenje.com.mk


20 | Mикробранови печки

21 литри

Препорака

Истиснете повеќе сок Цедењето лимони или лимети би било поедноставно и сокот добиен од плодот би бил во поголема количина ако ги загреете плодовите од 20 до 30 секунди на максимална моќност.

Препорака

Направете го лупењето на лукот полесно Ставете го неизлупениот лук во филџан и загрејте на максимална моќност за време од 15 секунди. Лушпата ќе се навлажни и ќе омекне и затоа ќе биде полесно таа да се отстрани.


Mикробранови печки | 21

21 литри

Уникатна постапка за перфектни резултати.

НОВА ГЕНЕРАЦИЈА

НОВА ТЕХНОЛОГИЈА Пулс-технологија Микробранови на интервали

Смарт дисплеј Напреден ЛЕД дисплеј

TouchControl Контрола со допир

Тајмер

Одбројувачки тајмер

Звучно поставување Звучни сигнали според ваша потреба

Пулс-технологија Микробранови на интервали

Инвентивен модел за загревање на храната: микробрановите се активирани во прецизно одредени интервали. Топлината генерирана од микробрановите за време на процесот природно навлегува во храната. Ова води кон подобар вкус и ја остава храната посвежа и посочна со оглед на тоа дека таа премногу нема да се исуши.


22 | Mикробранови печки

21 литри

Звучно поставување Звучни сигнали според ваша потреба

Микробрановата печка ви овозможува да ја приспособите јачината на звучните сигнали. Кога ви е потребна тишина, на пример, додека вашето бебе спие вие можете и покрај тоа да ја користите микробрановата печка без да правите врева; едноставно исклучете ги звучните сигнали и вклучете ги повторно подоцна.

Препорака

Пролетна салата со три вкуса За 4 лица

Брзо потопување на сув грав Ставете го сувиот грав во длабок сад, покријте го со вода и додадете прстофат натриум бикарбонат (сода бикарбона). Загрејте со максимална моќност 10 минути. Оставете го да отстои 30 минути.

Функција: грил, микробранови Време на подготовка: 10-15 минути Време на печење: 5 – 7 минути


Mикробранови печки | 23

Смарт дисплеј

TouchControl

Напреден ЛЕД дисплеј

Елегантниот и јасно поставениот ЛЕД дисплеј ви овозможува да го набљудувате готвењето или текот на загревањето во микробрановата печка. Одбројувачкиот тајмер обезбедува ажурирана информација за тоа колку долго ќе трае процесот на готвење и кои елементи на загревање се користат.

Состојки: • 200 g пилешко филе • 200 g марула • 200 g рампион (рапункулус ) • 200 g рукола (салата) • 200 g декоративни листови од зелена салата • 100 g крес • 8 црвени ротквици • 1 кромид • 100 g аспарагус • 100 g јагоди • 100 g манго

Контрола со допир

Модерната сензорна технологија обезбедува едноставна и јасна контрола со допир на микробрановата печка. Печката може едноставно да биде блокирана заради заштита од несоодветна употреба. Идеално мазната површина за контрола обезбедува елегантен изглед и овозможува лесно чистење на печката.

Подготовка: • власец • декоративни цветови (јагорчевина, темјанушки, маргаритки, хортензија) Прелив: • 0,5 dl супа • 2 лажици оцет балсамико • 2 жолчки од јајца (варени) • 5 лажици маслиново масло • сол, бибер, свежи тревки

1. Исчистете и измијте ја салатата и исушете ги листовите. Ако се тие премногу големи, исечкајте ги на половинки. Ставете ги декоративните листови на садот и додадете ги измиените и исечени јагоди, манго, ротквици и кромидот.

2. Исечете го пилешкото

на мали филети, нежно израмнете ги, додадете сол, бибер и печете на комбиниран режим од микробранови и грил 3 – 4 минути, потоа продолжете само на режимот грил во следните 2 – 3 минути.

3. На крај, додадете ги аспарагусот и печеното пилешко над салатата, додадете го преливот и декорирајте го сето тоа попрскувајќи го со власец и со цветчиња пред сервирањето. www.gorenje.com.mk


24 | Mикробранови печки

Други карактеристики на микробрановите печки од Gorenje Микробранови

Микробранови за брзо готвење

Микробрановите се електромагнетни бранови кои го поттикнуваат движењето на молекулите на водата во храната. Ова движење ја генерира енергијата којашто ја загрева, ја приготвува, ја одмрзнува... храната. Благодарејќи на брзото и ефикасно навлегување на микробрановите во храната, јадењата се приготвуваат многу побрзо отколку со конвенционалните методи на готвење.

SmartControl

Јасни и едноставни контролирања

Микробрановите печки се опремени со едноставни и јасни електронски контроли овозможувајќи прецизни поставувања на времето, моделот на загревање и моќноста на загревање.

StartDelay

Одложен старт на работата на печката

Оваа пригодна функција овозможува да се нагоди времето кога операцијата на микробрановата печка треба да почне. Така, свежо приготвената храна ќе биде готова токму кога вие ќе сакате.

Тајмер

Одбројувачки тајмер

Сите микробранови печки од Gorenje овозможуваат поставување на времето на работење – од 30 до 95 минути, во зависност од моделот. Дисплејот го покажува времето што преостанува до крајот на процесот на приготвување.

Микробранови/Грил Микробрановите задружени со грил

Комбинирајте ги предностите на микробрановите и на грилот за да се искусат потполно нови димензии на готвењето. Ќе бидете импресионирани од побрзото приготвување на помалите парчиња месо, пици и на други јадења што мораат да бидат приготвени и крцкави до совршенство.

SmartStart

Незаменливо брзо подгревање

Функцијата SmartStart ќе се докаже како особено погодна кога едноставно нема да можете да го дочекате вашиот топол оброк, така што оваа функција овозможува брзо затоплување на храната активирано со само еден единствен допир.

SafetySwitch

Безбедносен прекинувач

Безбедносниот прекинувач ја прави совршено сигурна употребата на микробрановата печка. Тој автоматски го стопира текот на програмата ако вратата е отворено за време на операцијата.

Одмрзнување

Едноставно и ефикасно одмрзнување

Сите микробранови печки од Gorenje се опремени со ефикасна меморија за одмрзнување со која рамномерно и брзо ќе се одмрзнат секакви длабокозамрзнати намирници.


Mикробранови печки | 25

Објаснување и опис на иконите SafetySwitch

360°Stir technology

StartDelay

SoundSettings

Timer

LogicalChoice

Микробранови

TouchControl

Микробранови/Грил

SmartControl

Двоен грил

SmartStart

Грил

Simplicity копче

AutoMenu

PulseTechnology

AquaClean

SmartDisplay

Безбедносен прекинувач

Напреден микробранов дистрибутивен систем

Одложен старт на работата на печката

Звучни сигнали според ваша потреба

Одбројувачки тајмер

Моментално и логично приспособено поставување

Микробранови за брзо готвење

Контрола со допир

Микробрановите задружени со грил

Јасни и едноставни контролирања

Два грил-грејачи за перфектна коричка

Незаменливо брзо подгревање

Лесно создавање на совршена кора

Предодредени програми

Меморирани програми

Микробранови на интервали

Автоматско чистење без детергенти

EasyClean

Чисто со еден единствен потег

Одмрзнување

Едноставно и ефикасно одмрзнување

Напреден ЛЕД дисплеј

TERIOR

CERAMIC

INSIDE

InoxTerior

Внатрешност од не�рѓосувачки челик

CeramicInside

Керамички сад за покорисна површина

www.gorenje.com.mk


26 | Mикробранови печки

GMO25ORAITO

Cамостојна микробранова печка

TERIOR

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Црна Ефикасност

-

Управување

- Електронско управување - Начин на управување: Управување на допир - ЛЕД дисплеј

Волумен на рерната: 25 L Максимална моќност на микробрановата: 900 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Јачина на долниот инфра грејач (грил): 500 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Загревање - Микробранови/Грил Функции

-

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка метална чинија - Грил

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 30,3 × 51 × 41 cm

Автоматско мени Предодредени програми: 6 Автоматско одмрзнување (тежинско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Функција за златна кора Часовник

- EAN Код: 3838942522468 - Код: 245496


Mикробранови печки | 27

GMO23ORAITO

Cамостојна микробранова печка

GMO23ORAITO Бела

Cамостојна микробранова печка

TERIOR

TERIOR

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Црна

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Бела

Ефикасност

-

-

Управување

- Електронско управување - Начин на управување: Управување на допир - ЛЕД дисплеј

- Електронско управување - Начин на управување: Управување на допир - ЛЕД дисплеј

- Микробранови/Грил

- Микробранови/Грил

Функции

-

-

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 30,3 × 51 × 41 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 30,3 × 51 × 41 cm

- EAN Код: 3838942522444 - Код: 245494

- EAN Код: 3838942700095 - Код: 323723

Волумен на рерната: 23 L Максимална моќност на микробрановата: 900 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1200 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Волумен на рерната: 23 L Максимална моќност на микробрановата: 900 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1200 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Загревање

Автоматско мени Предодредени програми: 6 Автоматско одмрзнување (тежинско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Часовник

Автоматско мени Предодредени програми: 6 Автоматско одмрзнување (тежинско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Часовник

www.gorenje.com.mk


28 | Mикробранови печки

MO4250CLB

Cамостојна микробранова печка

MO4250CLI

Cамостојна микробранова печка

CERAMIC

CERAMIC

INSIDE

INSIDE

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Црна

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Слонова коска

Ефикасност

-

-

Управување

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

- Микробранови/Грил

- Микробранови/Грил

Функции

- Брзо одмрзнување (временско)

- Брзо одмрзнување (временско)

Безбедност

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Грил

- Грил

Лесно чистење

- Лесно чистење на керамичката внатрешност - EasyClean

- Лесно чистење на керамичката внатрешност - EasyClean

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 28,5 × 45 × 36,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 28,5 × 45 × 36,5 cm

- EAN Код: 3838942953842 - Код: 434739

- EAN Код: 3838942953835 - Код: 434738

Волумен на рерната: 20 L SuperSize површина за печење Максимална моќност на микробрановата: 700 W Јачина на инфра грејачот (грил): 800 W Начин на распределба на микробрановите: Stirrer технологија

Волумен на рерната: 20 L SuperSize површина за печење Максимална моќност на микробрановата: 700 W Јачина на инфра грејачот (грил): 800 W Начин на распределба на микробрановите: Stirrer технологија

Загревање


Mикробранови печки | 29

MO4250CLG

Cамостојна микробранова печка

CERAMIC

INSIDE

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Златна Ефикасност

-

Управување

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Волумен на рерната: 20 L SuperSize површина за печење Максимална моќност на микробрановата: 700 W Јачина на инфра грејачот (грил): 800 W Начин на распределба на микробрановите: Stirrer технологија

Загревање - Микробранови/Грил Функции

- Брзо одмрзнување (временско)

Безбедност

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Грил

Лесно чистење

- Лесно чистење на керамичката внатрешност - EasyClean

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 28,5 × 45 × 36,5 cm - EAN Код: 3838942055959 - Код: 504511

www.gorenje.com.mk


30 | Mикробранови печки

MO6240SY2B

MO6240SY2W

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Црна

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

Ефикасност

-

Волумен на рерната: 23 L Максимална моќност на микробрановата: 900 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

-

Волумен на рерната: 23 L Максимална моќност на микробрановата: 900 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

Електронско управување Начин на управување: Управување на допир, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl Логичен избор - LogicalChoice

-

Електронско управување Начин на управување: Управување на допир, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl Логичен избор - LogicalChoice

Cамостојна микробранова печка

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови/Грил

- Микробранови/Грил

Функции

-

-

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

Лесно чистење

- AquaClean функција – чистење со вода

- AquaClean функција – чистење со вода

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 28 × 48 × 39 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 28 × 48 × 39 cm

- EAN Код: 3838942933806 - Код: 428870

- EAN Код: 3838942933592 - Код: 428867

Предодредени програми: 8 + 3 Брзо одмрзнување (временско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Часовник AquaClean функција – чистење со вода

Предодредени програми: 8 + 3 Брзо одмрзнување (временско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Часовник AquaClean функција – чистење со вода


Mикробранови печки | 31

MO21DGB

Cамостојна микробранова печка

MO21MGE

Cамостојна микробранова печка TERIOR

TERIOR

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Црна

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Нерѓосувачки челик

Ефикасност

-

Волумен на рерната: 21 L Максимална моќност на микробрановата: 800 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

-

Управување

-

Електронско управување Начин на управување: Управување на допир, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Волумен на рерната: 21 L Максимална моќност на микробрановата: 800 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Загревање - Микробранови/Грил

- Микробранови/Грил

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 29 × 46 × 34 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 29 × 46 × 34 cm

- EAN Код: 3838942001833 - Код: 470829

- EAN Код: 3838942001840 - Код: 470830

Автоматско мени Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Смарт дисплеј функција Повеќестепено готвење Часовник Пулсирачка технологија

www.gorenje.com.mk


32 | Mикробранови печки

MO21MGB

Cамостојна микробранова печка TERIOR

- Внатрешност од нерѓосувачки челик - Црна Ефикасност

-

Управување

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Волумен на рерната: 21 L Максимална моќност на микробрановата: 800 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Загревање - Микробранови/Грил Функции

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 29 × 46 × 34 cm - EAN Код: 3838942001734 - Код: 470815


Mикробранови печки | 33

MMO20DGWII

MMO20MGWII

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

Ефикасност

-

Волумен на рерната: 20 L Максимална моќност на микробрановата: 800 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

-

Управување

-

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Cамостојна микробранова печка

Волумен на рерната: 20 L Максимална моќност на микробрановата: 800 W Јачина на инфра грејачот (грил): 1000 W Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Загревање - Микробранови/Грил

- Микробранови/Грил

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

- Ротирачка стаклена чинија - Грил

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 33,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 33,5 cm

- EAN Код: 3838942030017 - Код: 488961

- EAN Код: 3838942030628 - Код: 488966

Автоматско мени Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Одложување на почетокот - StartDelay Повеќестепено готвење Часовник Пулсирачка технологија

www.gorenje.com.mk


34 | Mикробранови печки

MMO20DEII

MMO20MEII

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Нерѓосувачки челик

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Нерѓосувачки челик

Ефикасност

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови

- Микробранови

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 33,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 36 cm

- EAN Код: 3838942011757 - Код: 474786

- EAN Код: 3838942011764 - Код: 474787

Автоматско мени Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Одложување на почетокот - StartDelay Часовник Пулсирачка технологија


Mикробранови печки | 35

MMO20DBII

MMO20MBII

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Црна

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Црна

Ефикасност

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови

- Микробранови

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 33,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 35 cm

- EAN Код: 3838942030635 - Код: 488967

- EAN Код: 3838942030642 - Код: 488975

Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Одложување на почетокот - StartDelay Повеќестепено готвење Часовник Пулсирачка технологија

www.gorenje.com.mk


36 | Mикробранови печки

MMO20DWII

MMO20MWII

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

Ефикасност

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 800 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови

- Микробранови

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско) - Пулсирачка технологија

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 33,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 25,7 × 43,9 × 35 cm

- EAN Код: 3838942011726 - Код: 474782

- EAN Код: 3838942011740 - Код: 474783

Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Одложување на почетокот - StartDelay Повеќестепено готвење Часовник Пулсирачка технологија


Mикробранови печки | 37

MO20MW

Cамостојна микробранова печка

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела Ефикасност

- Волумен на рерната: 20 L - Максимална моќност на микробрановата: 700 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Загревање - Микробранови Функции

- Брзо одмрзнување (временско)

Безбедност

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 26,2 × 45,2 × 33,5 cm - EAN Код: 3838942699993 - Код: 323712

www.gorenje.com.mk


38 | Mикробранови печки

MO17DE

MO17ME

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Нерѓосувачки челик

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Нерѓосувачки челик

Ефикасност

- Волумен на рерната: 17 L - Максимална моќност на микробрановата: 700 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

- Волумен на рерната: 17 L - Максимална моќност на микробрановата: 700 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови

- Микробранови

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско)

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 26,2 × 45,2 × 35,8 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 26,2 × 45,2 × 35,8 cm

- EAN Код: 3838942535895 - Код: 250720

- EAN Код: 3838942536113 - Код: 250733

Автоматско мени Предодредени програми: 8 Automatic defrost (by weight) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Часовник


Mикробранови печки | 39

MO17DW

MO17MW

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

- Обоена внатрешност на микробрановата печка - Бела

Ефикасност

- Волумен на рерната: 17 L - Максимална моќност на микробрановата: 700 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

- Волумен на рерната: 17 L - Максимална моќност на микробрановата: 700 W - Начин на распределба на микробрановите: Ротирачка чинија

Управување

-

- Механичко управување - Лесна за употреба - Начин на управување: Копче

Cамостојна микробранова печка

Електронско управување Начин на управување: Копче, Џогер ЛЕД дисплеј SmartControl

Cамостојна микробранова печка

Загревање - Микробранови

- Микробранови

Функции

-

- Брзо одмрзнување (временско)

Безбедност

- ChildLock - Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

- Безбедносен прекинувач - SafetySwitch

Опрема

- Ротирачка стаклена чинија

- Ротирачка стаклена чинија

Технички карактеристики

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 26,2 × 45,2 × 33,5 cm

- Димензии на производот (Ш x В x Д): 26,2 × 45,2 × 33,5 cm

- EAN Код: 3838942536106 - Код: 250732

- EAN Код: 3838942536120 - Код: 250734

Автоматско мени Предодредени програми: 8 Автоматско и брзо одмрзнување (временско и тежинско) Смарт дисплеј функција Одложување на почетокот - StartDelay Повеќестепено готвење Часовник

www.gorenje.com.mk


40 | Mикробранови печки

GMO25ORAITO

GMO23ORAITOW

GMO23ORAITO

MO4250CLI

Дизајнерска линија Управување

Механичко

Волумен на рерната

Електронско 17 L

• •

• •

20 L 21 L 23 L 25 L Максимална моќност на микробрановата

700 W 800 W 900 W

Јачина на инфра грејачот (грил)

• •

Двоен грил

Двоен грил 1000 + 500 W

Комбинирано работење

Микробранови/ Грил InoxTerior

TERIOR

CERAMIC

INSIDE

Начин на распределба на микробрановите

800 W 900 W 1000 W 1200 W

Внатрешност

CeramicInside

360°StirTechnology

PulseTechnology Дополнителни карактеристики

TouchControl

SmartDisplay

SmartStart

SafetySwitch

StartDelay

Defrost

Simplicity Копче SmartControl LogicalChoice AutoMenu SoundSettings •

AquaClean Timer EasyClean


Mикробранови печки | 41

MO4250CLB

MO4250CLG

MO6240SY2W

MO6240SY2B

• www.gorenje.com.mk


42 | Mикробранови печки

MO21DGB Управување

Механичко Електронско

Волумен на рерната

MO21MGB

MO21MGE

MMO20DGWII

MMO20MGWII

MMO20DEII

• •

MMO20MEII •

17 L •

20 L 21 L

23 L 25 L Максимална моќност на микробрановата

700 W 800 W 900 W

Јачина на инфра грејачот (грил)

800 W 900 W 1000 W 1200 W

Двоен грил

Двоен грил 1000 + 500 W

Комбинирано работење

Микробранови/ Грил

InoxTerior

PulseTechnology

TouchControl

SmartDisplay

SmartStart

AutoMenu

SoundSettings

SafetySwitch

StartDelay

Defrost

Внатрешност

TERIOR

CERAMIC

INSIDE

Начин на распределба на микробрановите

Дополнителни карактеристики

CeramicInside 360°StirTechnology

Simplicity Копче SmartControl LogicalChoice

AquaClean Timer EasyClean


Mикробранови печки | 43

MMO20DBII

MMO20MBII

MMO20DWII

• •

MMO20MWII

MO20MW

MO17DE

MO17ME •

• •

MO17MW

• •

MO17DW

www.gorenje.com.mk


www.gorenje.com.mk

Microwaves catalogue MK  
Microwaves catalogue MK