Page 1

Czy warto odkładać w funtach? Specjalny dodatek finansowy już za tydzień w „Gońcu”, a w nim przegląd największych firm transferujących pieniądze do Polski.

goniec

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

t h e

p o l i s h

Sprawdź wersję online! Wystarczy zeskanować kod

t i m e s

” „Mój rower media – polska ko orld już w Cinew

polski .com

Nie ap przeg

Polowanie na arystokratę Wyższe sfery można wytropić np. w kasynie. Dwa najelegantsze to Crockford i Clermont Club. Zwykli zjadacze chleba nie mają tam wstępu. Arystokracja jednak musi przecież się gdzieś ubierać, strzyc i kupować. Spróbujmy poszukać na Mayfair.

str. 6-8


4 w numerze 

| |

6 temat tygodnia    Polowanie na arystokratę

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Polowanie na arystokratę

– Oczywiście, w Londynie nie znajdziemy ich na Lewisham ani na Ealingu – tłumaczy Marek Gołaszewski. – Lepiej przejechać się na St James czy Pall Mall, które nazywa się klubowym zagłębiem. Tam stężenie dżentelmena na metr kwadratowy jest zdecydowanie wyższe niż gdziekolwiek indziej.

WIADOMOŚCI 10 Z Polski 12 Ze świata 14 Z Wielkiej Brytanii

Witajcie

P

arafrazując ostatnie słowa Adama Skorupińskiego mam nadzieję, że końca świata, póki co nie będzie, a jeśli tak, to przyjdzie nam „robić” gazetę w ciekawych czasach... Zdjęcie końca świata na okładce to byłoby coś... Adam, dziękujemy za wszystko. Tobie i ludziom, którzy tworzyli „Gońca” wraz z Tobą. 5 lat. To prawdziwy rekord. Mamy nadzieję, że jak przeżyjemy 21 grudnia, to uda nam się go pobić. Zapewniam, że gazeta przeszła w dobre ręce i nie pozwolimy jej zginąć. Chcemy być blisko Czytelników i dlatego nawiązaliśmy współpracę z najlepszymi dziennikarzami w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W naszym gronie są starzy wyjadacze, którzy pracując w mediach „zjedli zęby”, ale i najzdolniejsze pióra młodego pokolenia, których talenty będziemy szlifować. Czekamy także na Wasze spostrzeżenia i pomysły. Nie chcemy robić gazety dla siebie. Dlatego Wasze uwagi, konstruktywna krytyka i potrzeby są najważniejsze. W naszym „Gońcu” każdy ma prawo głosu. Na łamach pojawią się nowe rubryki, nowi autorzy i nowe pomysły redakcyjne. Będzie się działo, zapewniamy. Izabela Nowak

16 Polak na Wyspach

18 Sport

|

20 felieton    Protest w białych rękawiczkach

|

22 sylwetki    Artyści w „wiaderku”

|

24 fotoreportaż    Promem do Brugii

|

28 film    Mój rower

porady

|

30 praca    Dlaczego nie lubię swojego szefa?

|

31 finanse    Za złom nie płacimy gotówką

PO GODZINACH

|

32 turystyka    Cuda nad Wełtawą

|

34 gadżety    Grand wszedł bez rozgłosu

|

35 motoryzacja    Gorąca Cupra dostępna już w marcu

|

36 styl    Piękno w kożuchu

DOM

|

38 kuchnia    Zdrowo i z pałeczkami

|

40 przepisy    Makoron Sob Hosan z warzywami

DLA CIAŁA

Adres: Goniec Polski - The Polish Times, Exchange Plaza, 58 Uxbridge Road, London, W5 2ST Dyrektor wydawniczy: Izabela Nowak, E: izabela.nowak@mail.goniec.com Redaktor prowadzący: Karol Pomeranek, E: karol.pomeranek@mail.goniec.com Redakcja (Editorial): T: 020 7099 7106, F: 020 7099 6815, E: redakcja@mail.goniec.com, Joanna Szmatuła, Dominik Waszek Korekta: Maja Wasilewska Współpraca: K. Bzowska, J. Rujna, R. Folta, A. Szlejter, R. Głowacki, I. Tokc-Wilde, A. Dobiecka, Szymon Szar Zdjęcia: PAP/EPA • Shutterstock • Goniec Team Skład i Grafika: Agata Olewińska, E: ao@mail.goniec.com, Jacek Czerek Redakcja portalu Goniec.com: Szczepan Całek, E: szczepan.calek@mail.goniec.com Marketing i Reklama (Advertising), ogłoszenia: T: 020 7099 7107, E: marketing@mail.goniec.com, Sylwia Bohatyrewicz, T: 07974 99 00 11, E: sylwia@mail.goniec.com, Łukasz Zawisza, T: 07974 99 00 12, E: lukasz.zawisza@mail.goniec.com, Bożena Szul, E: bozena.szul@mail.goniec.com, Samanta Kulpa, T: 07974 99 00 14, E: s.kulpa@mail.goniec.com, Administracja i finanse: Samanta Kulpa T: 020 7099 7105, T: 07974 99 00 05, E: s.kulpa@mail.goniec.com Dystrybucja: E: dystrybucja@mail.goniec.com, T: 020 7099 7107 Prenumerata: T: 020 7099 7105 Wydawca (Publisher): 1MM Media Limited Tytuł zarejestrowany pod numerem ISSN 2044-5202 Redakcja Gońca Polskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji ogłoszenia bez podania przyczyny.

30 listopada 2012

41 zdrowie  |  Poświęć godzinę na serce

|

42 zdrowie    Masz niebieskie oczy? Jesteś z Afganistanu

|

42 uroda    Zadbaj o skórę zimą

GONIEC KULTURALNY

45 hit weekendu  |  Tracing the Century

|

46 polecamy    A Bigger Splash: Painting after Performance

48 konkursy  |  Wygraj bilety 50 program tv 53 łamigłówki  54 horoskop 55 ogłoszenia drobne


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

6 temat tygodnia 

|

Polowanie na arystokratę Anna Dobiecka

– Oczywiście, w Londynie nie znajdziemy ich na Lewisham ani na Ealingu – tłumaczy Marek Gołaszewski. – Lepiej przejechać się na St James czy Pall Mall, które nazywa się klubowym zagłębiem. Tam stężenie dżentelmena na metr kwadratowy jest zdecydowanie wyższe niż gdziekolwiek indziej.

Mieszkasz w Anglii, kolebce lordów i gentlemanów. Masz ich na przysłowiowe wyciagnięcie ręki. Może warto sprawdzić jak rozpoznać ich spośród zwykłych zjadaczy chleba? – Czy w ogóle zwykły śmiertelnik w Anglii ma szansę dostać się w tzw. „wyższe sfery?”. – Teoretycznie jest to niemożliwe, ale chodzą plotki, że tytuł lorda Caldecote można sobie zwyczajnie kupić za jedyne osiem tysięcy funtów – śmieje się Marek Gołaszewski. Dla 43-letniego Marka przeprowadzka do Anglii była okazją do zobaczenia na własne oczy, jak wygląda prawdziwa arystokracja. – Bo ja mam takie dziwne hobby: arystokrację – tłumaczy. W Polsce sfery wyższe istnieją w większości tylko z nazwy, a w Anglii są bardziej namacalne. Ale nie chodzi tu o arystokrację – celebrytów, o których czytają chętnie czytelnicy tabloidów i portali plotkarskich. Bardziej interesuje go ta „prawdziwa” – dżentelmeni z dziada pradziada.

Tych z miasta Marek rzeczywiście ma szeroką wiedzę: wie, który z parów dziedziczy tytuł szlachecki, a który pełni tę funkcję dożywotnio. Wie, czyją kochanką była Barbara Palmer i komu rodzina Brandów 30 listopada 2012


|  temat tygodnia zawdzięcza wejście w świat arystokracji. Interesuje się historią Polski i Anglii, a także heraldyką i genealogią. Sam prawdopodobnie jest ze szlacheckiego rodu herbu Kościesza. – Z tym, że moi przodkowie to szlachta zaściankowa, lub „zachciankowa”, jak to żartował mój dziadek – śmieje się. Przyjazd do Anglii kilkanaście lat temu potraktował jako okazję, by przyjrzeć się życiu angielskiej arystokracji. – Żyjąc w postkomunistycznej Polsce mogliśmy podzielić się na „tych z miasta” i na „tych ze wsi”. Albo na „pracowników fizycznych” i „umysłowych”. Dlatego na co dzień nie pamiętamy, że społeczeństwo angielskie jest podzielone na upper, middle i working class – wyjaśnia. – Zwłaszcza gdy obracamy się raczej w kręgach bliższych working class, możemy mieć nikłą świadomość, że gdzieś tam istnieją „wyższe sfery”. A poza tym, jak pisze Kate Fox w „Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania”, podział ten nie jest tak prosty i oczywisty, jakby się mogło wydawać. Antropolożka podkreśla, że nauczyciel i pośrednik w obrocie nieruchomościami, czyli teoretycznie przedstawiciele middle class mogą mieszkać na tej samej ulicy, podobnie zarabiać, jeździć volvo i pić w tym samym pubie, jednak o ich przynależności do danej klasy decyduje wiele subtelnych szczegółów. Aby ocenić trafnie, należy przyjrzeć się, jak ta osoba swój dom urządzi i ozdobi, kiedy i jak myje samochód, z kim się spotyka, jakie ma hobby, w co się ubiera, co je i jakich dobiera słów.

Gdzie ich wytropić? – Oczywiście, w Londynie nie znajdziemy ich na Lewisham ani na Ealingu – tłumaczy Marek Gołaszewski. – Lepiej przejechać się na St James czy Pall Mall, które nazywa się klubowym zagłębiem. Tam stężenie dżentelmena na metr kwadratowy jest zdecydowanie wyższe niż gdziekolwiek indziej. Masz do wyboru White’s (St James 37-38), którego członkami byli m.in. król Edward VII lub obecny książę Karol. Ale możesz też udać się nieco dalej, na St James 60, do Brook’s. Słynni członkowie to Jerzy książę Walii (późniejszy król Jerzy IV Hanowerski), jego następca Wilhelm IV Hanowerski, członkowie rodu Temple-Grenville, a także artyści, np. poeta Thomas Moore. Warte uwagi są również Reform Club (104 Pall Mall) i Carlton (94 Pall Mall). – Oczywiście, do takiego klubu nie da się wejść z ulicy, tak po prostu. O przyjęciu do grona członków decydowało głosowanie – wyjaśnia Marek. Czy warto byłoby je zobaczyć od środka? Podobno panuje w nich surowy, mini-

malistyczny wystrój. Dziś, jak i 100 lat temu zobaczylibyśmy w nich głównie gentlemanów pijących brandy i ćmiących cygara nad gazetą. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że arystokraci unikali rozrywki. Mówi się, że w klubach bardzo popularne były hazard i dziwaczne zakłady. W klubowej księdze zakładów w White’s znalazł się oryginalny wpis: „Lord Cholmondeley postawił dwie gwinee przeciw Lordowi Derby, by zyskać 500 gwinei, jeśli jego lordowska mość p*** kobietę w balonie, tysiąc jardów nad ziemią”. Jeśli nie możemy dostać się do klubu dla dżentelmenów, dobrym pomysłem jest wycieczka z National Trust, aby zwiedzić i poznać co ciekawsze rezydencje, zamki, pałace i ogrody, a przede wszystkim ich właścicieli. Wielu z nich udostępnia do zwiedzania swoje rezydencje National Trust i pracuje oprowadzając turystów lub odsprzedają je np. celebrytom. Jeśli jednak ktoś nie ma zacięcia do podróży i dyskusji o architekturze Dunster Castle albo odcieniach lilii w Coton Manor? – Zawsze zostają wyścigi w Ascot. Jeśli nie dysponujesz najlepszym koniem wyścigowym, pozostaje ci zaopatrzyć się chociażby w kapelusz – śmieje się Marek. – Nawet jeśli jesteś mężczyzną, to niekoniecznie w cylinder. Od kilku lat w Ascot moda na coraz to dziwaczniejsze nakrycia głowy inspiruje również płeć brzydszą – dodaje. Podobnie jak wyścigi, naturalnym środowiskiem arystokraty są regaty w Henley, zwłaszcza, że objęte patronatem królewskim od 1839 r. Dobrym pomysłem jest udać się również na turniej wimbledoński, pod warunkiem, że nie masz uczulenia na truskawki lub nabiał. Dlaczego? Ponieważ od lat typową potrawą serwowaną widzom są truskawki z bitą śmietaną. Rocznie zużywa się do jej przyrządzania 28 ton truskawek i 7000 litrów śmietany. Wyższe sfery można wytropić np. w kasynie. Dwa najelegantsze to Crockford założone w 1828 r i Clermont Club. Umieszczone przy pobliskim Berkeley Square, nie ma żadnych znaków rozpoznawczych. I o to chodzi. Arystokracja musi się gdzieś ubierać, strzyc i kupować. Jeśli chodzi o Londyn, to najbardziej ekskluzywną dzielnicą jest Mayfair. Sklep przy South Aldwych Street – Thomas Goode & Co zaopatruje rodzinę królewską od 1827 r. Tak samo jak fryzjer Trumper na Curzon Street od 130 lat strzyże i goli upper class – w zakładzie zachowały się kabinki oddzielające klientów. Dżentelmeni nie rozmawiają podczas golenia. W Londynie do dziś istnieją ulice specjalizujące się w szyciu konkretnych części garderoby. Najdroższy

7

Dlaczego jednak nie warto być arystokratą? – Noblesse oblige. Wymagasz od siebie więcej niż od otoczenia. Nie możesz jeździć na gapę, przeklinać, ściągać na egzaminach czy okłamać sąsiada. – Jesteś bardzo towarzyski, ale spotykasz się ciągle w tym samym gronie. Być może pierwszy bal jest ekscytujący, ale 22. na pewno już nie. – Musisz znaleźć małżonka w tzw. towarzystwie, żeby nie popełnić mezaliansu. – Jeśli jesteś kobietą, prawdopodobnie nie będziesz studiować, za to urodzisz kilkoro dzieci. Zamiast rozwoju osobistego ważniejsze w twoim życiu będą dobre maniery, nauka tańca i sztuka zarządzania służbą. – Jeśli jesteś mężczyzną, musisz nauczyć się polować. A jeśli pójdziesz na studia to musisz wybrać prawo, rolnictwo lub leśnictwo. Gdy wybierzesz medycynę, filozofię czy architekturę, nazwą cię ekscentrykiem. Najbezpieczniej więc będzie, gdy zdecydujesz się na służbę w dyplomacji.


8 temat tygodnia 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

i najelegantszy jest zakład Gieves & Hawkes, szyjący uniformy wojskowe i garnitury. Jermyn Street specjalizuje się z kolei w szyciu dopasowanych koszul. Gentlemanów i damy z towarzystwa możemy znaleźć w Arkadach Burlingtona. Jest to ciąg witryn, gdzie można kupić swetry z kaszmiru, tweedowe marynarki, atramentowe pióra, złote zegarki czy belgijskie czekoladki. Warto zajrzeć też do Locke’a, najelegantszego kapelusznika i do Lobba, najszykowniejszego szewca. Buty od Lobba to luksus. Para kosztuje co najmniej 2400 funtów, ale wystarcza na bardzo długo. Książę Karol nadal nosi parę, którą Lobb zrobił 40 lat temu. Obok Locke’a Berry Brothers posiadają jedną z największych najstarszych w Londynie piwnic z winami.

Jak ich rozpoznać?

To wbrew pozorom niełatwe zadanie. Nikt nie ma napisane na czole „upper class” albo „absolwent Eton”. Istnieje więc niebezpieczeństwo iż zakumplujesz się z przedstawicielami klasy średniej pretendujących do arystokracji. Tu pomoże ci wspomniana wyżej biblia Kate Fox. Słuchaj jak mówią. Wbrew pozorom klasa wyższa nie używa obcojęzycznych zwrotów i unika jak ognia hiperpoprawnej wymowy. Gdy usłyszysz więc „serviette” zamiast „napkin” albo „pardon” zamiast „sorry – what?”, wiedz, że masz do czynienia z przedstawicielem klasy średniej. Również, gdy ktoś wybiera się do toalety, nie powinien nazywać jej inaczej jak „loo” lub „lavatory”. Wszelkie „wytworne” „bathroom”, „ladies” czy „powder room” świadczą o pochodzeniu z przedmieścia. Twoją czujność powinny też wzbudzić nadużywanie słowa „common” (pospolity) lub „posh” (z wyższych sfer). Oba oznaczają pretensjonalność. Uciekaj również od tych, którzy na „sitting room” mówią „lounge” a na kanapę „settee”. To grzech śmiertelny. Już raczej zakręć się wokół osób, które na swoich rodziców mówią Mummy i Daddy, a deser zawsze nazywają puddingiem, choćby był to sorbet cytrynowy. – Ważna też jest wymowa – podkreśla Marek Gołaszewski. – Jeśli posłuchać osobę z wyższych sfer, będzie prawidłowo wymawiać wszystkie trudne dla nas spółgłoski, np. „th”. Będzie też częściej używać form bezosobowych (zaimek „one”), nawet mówiąc o sobie, co oczywiście brzmi dziwnie. Gdyby hipotetycznie zostać zaproszonym do domu osoby podejrzanej o arystokratyczne pochodzenie, można by się zdziwić. Niby mają powiedzenie „My home is my castle”. Niekoniecznie 30 listopada 2012

jednak taki dom musi przypominać zamek. Ale wiadomo, że pieniądze i luksus nie muszą być wiarygodnym wskaźnikiem przynależności do wyższej sfery. – Rozsądek i logika podpowiadają, żeby w takim domu nie szukać nowych sprzętów dobranych pod kolor, tylko dziedziczone: portrety, antyki, perskie dywany zamiast wykładziny. To wszystko może być przetarte i wyblakłe, a nawet pokryte psią sierścią, ale właśnie to świadczy o ich oryginalnym pochodzeniu – opowiada Marek Gołaszewski. A Kate Fox posuwa się nawet do stwierdzenia, że w tym miejscu upper class jest bliżej do working class niż do nowobogackich. Różnica jest tylko taka, że górne warstwy społeczne, dumne ze swych eklektycznych antyków kpią z nowobogackich kompletów, warstwy najniższe, które wstydzą się źle dobranych używanych sprzętów do „kompletów” aspirują. Jeśli więc znajdziesz się w domu z grubym dywanem, nowiutką skórzaną sofą, okrągłą wanną i złotymi kurkami, trafiłeś do zakompleksionej middle class. Ale dom można ocenić nie wchodząc do środka – na podstawie ogrodu. Jeśli widzisz kolorowy, zadbany ogródek, klomby wykrojone „pod linijkę” lub co gorsza gipsowego krasnala lub „antyczną” rzeźbę – zonk... Tam na pewno nie mieszka klasa wyższa. Szukaj raczej ogrodów stonowanych, a nawet jednokolorowych, lekko niedbałych, stylizowanych na półdzikie. Mile widziane kilka chwastów. To trochę jak z uzyskaniem „efektu naturalnego” po makijażu. Może wymagać więcej pracy, ale tego wysiłku nie widać. Przed domem zwykle stoi samochód. Wbrew pozorom arystokrata nie jeździ mercedesem czy bmw – te auta mają złą konotację. Prędzej będzie to audi, uważane za bardziej subtelne. Natomiast wskaźnikiem przynależności klasowej może być jego czystość – podobno im brudniejsze, tym wyższa klasa. Dziwne, ale prawdziwe – po prostu arystokracja pozwala sobie na swobodę, bo nie musi niczego nikomu udowadniać. Jeśli więc widzisz brudnego starego jaguara, bentleya czy daimlera, trafiłeś!

Jacy są? – Jacy są? – zastanawia się Joanna Wojnacka, która przez 7 lat prowadziła ekskluzywny hotel w Sussex. – Pierwsze określenie to poukładani, czyli nie pozwalają sobie na okazywanie zbyt intensywnych emocji, ale jednocześnie pewni siebie. Być może ma to związek z wewnętrznym przekonaniem, że jest się „tą lepszą” częścią społeczeństwa i płynącym z tego samozadowoleniem. Joanna pracowała dla małżeństwa z tzw. klasy średniej. Mówili o sobie, że

mają „tylko pieniądze” w odróżnieniu od utytułowanych znajomych, którzy czasami przychodzili do hotelowej restauracji na obiady. Właściciele hotelu byli cenieni w środowisku. Znani trochę jako ekscentrycy. – Tata mojej szefowej miał we Francji barkę na Sekwanie, w której mieszał. Właściciele hotelu mieli również dwie stadniny koni, które wystawiali na wyścigach. A jak wiadomo, koń to zwierzę bardzo „posh” – śmieje się Joanna. I właściwie „końskie” towarzystwo może być pewnym łącznikiem między klasami. Joanna miała możliwość zaobserwować ich wygląd, ubiór, zachowanie przy stole. – Na pierwszy rzut oka ich stroje wyglądały bardzo normalnie, wręcz niepozornie. Ale osobie z towarzystwa nie potrzeba metek, by rozpoznać markę, pracę konkretnego krawca czy gatunek tkaniny. – Ich rzeczy były zawsze z naturalnych materiałów, w stonowanych, rozmytych kolorach, dobrze skrojone, dopasowane, ale noszące też ślady zużycia – wspomina Wojnacka. U kobiet nigdy nie był widoczny intensywny makijaż, byłoby to źle widziane. Ale też ta niedbałość wydawała się zamierzona. Bo nawet jeśli włosy były lekko rozwiane, to nigdy brudne czy z odrostami – analizuje była menadżerka. – Ja bym nie rozpoznała, czy mundurek córki arystokraty jest jakiś szczególny, ale znajoma, która posyła córkę do prywatnej szkoły od razu poznała, że kupiony u Jacka Willsa. Z kolei klasę mężczyzny można poznać po zegarku. A ja widziałam zamiast przysłowiowych złotych takie małe, skromne, na pasku. Kate Fox w „Przejrzeć Anglików” rozbawia czytelników „testem na groszek”: podobno klasa robotnicza nabiera groszek na wklęsłą stronę widelca, by zmieściło się go jak najwięcej, natomiast upper class rozgniata groszek nożem na wypukłej stronie widelca i nigdy nie trzyma go „zębami do góry”. Wojnacka potwierdza: – Tak, po niewymuszonych manierach przy stole widać było, z kim mamy do czynienia. I rzeczywiście, test na groszek się sprawdza. Nigdy też nie brali sandwicha do ręki, tylko łamali chleb na kawałki i smarowali, a owoce kroili. Po członkach middle class widać było większe napięcie i chęć kontrolowania zachowania np. dzieci czy współmałżonka. Wyraźnie nie czuli się komfortowo. – Co jedli? – zastanawia się Joanna Wojnacka. – Raczej trzeba zapytać, czego nie jedli. Zwłaszcza kobiety i dzieci. To była chyba jedyna dziedzina, w której pozwalano sobie na większe emocje. Alergie, diety, troska, by nie zaszkodziło, czasem grymaszenie i marudzenie. Pytanie, czy jajka „free range” a marchewka „organic”. I dlaczego nie kupujemy tylko od księcia Karo-

la. Czy pili? Oczywiście, głównie wino, koniecznie wytrawne. Znali się na nim. A jeśli prosili o herbatę to earl grey, niesłodzoną. Panie bardzo słabą, panowie czasem bardzo mocną, żartowali, że jak dla robotnika budowlanego – przypomina sobie Joanna Wojnacka, która często osobiście nadzorowała przebieg obiadów. Swoją pracę dla wyższej warstwy middle class wspomina bardzo dobrze. – Nawet jak czasem coś nie wyszło, byłam traktowana z szacunkiem i sympatią, absolutnie bez cienia protekcji. – Można zrobić w życiu duże pieniądze, zdobyć za zasługi lub kupić sobie tytuł, ale klasę się ma albo nie – podsumowuje Marek Gołaszewski. – Pewne rzeczy po prostu są wrodzone i nie da się ich wyćwiczyć.

Po co nam oni? – Gdybym mieszkał w Polsce, pewnie poświęciłbym czas arystokracji polskiej, potomkom magnaterii czy książąt – przypuszcza Marek. – Tylko trzeba pamiętać, że polska arystokracja czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Wykończyły ją zabory, powstania narodowe, emigracje, obie wojny światowe, a na koniec ustrój socjalistyczny. Nie można jednak powiedzieć, że zupełnie wyginęła. Żyją i mają się dobrze np. Czetwertyńscy, Ponińscy, Morawscy, Tyszkiewiczowie, Zamoyscy, Czartoryscy czy Radziwiłowie. Pod hasłem „polskie rody książęce” w Wikipedii możemy sprawdzić, kto przetrwał. A pod hasłem „magnateria polska” możemy odszukać nazwiska dawnej arystokracji. Tylko dziś zamiast „arystokracja” wolą myśleć o sobie „inteligencja pracująca z kluczem historycznym”. No właśnie, przećwiczeni mentalnie przez socjalizm i demokrację, możemy się zastanawiać nad rolą arystokracji w społeczeństwie. Czy rzeczywiście jej potrzebujemy? – Nie każdy pamięta, że polscy magnaci mieli ogromne zasługi w propagowaniu sztuki i kultury. A przecież każdy chyba słyszał o bibliotece kórnickiej, wrocławskim Ossolineum czy pałacu Czartoryskich w Puławach – pyta retorycznie Marek Gołaszewski. Dzisiaj też są tacy, którzy mają możliwość kontynuowania dzieła przodków. Ulubienicą Marka jest Dominika Kulczyk-Lubomirska, która wspólnie z mężem prowadzi Fundację Książąt Lubomirskich. Rolę dawniejszej arystokraci dziś w pewnym sensie przejęli celebryci, gwiazdy popkultury, aktorzy, sportowcy. A nawet dosłownie, bo niektórzy przejmują ich posiadłości. Ale ich nie otacza ten nimb tajemniczości czy niedostępności.


wiadomości

10 z Polski 

| O Jezusie na maturze

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

PSL bez Pawlaka na czele

  Warszawa    Szanse na to, że Wal-

demar Pawlak (PSL), do niedawna wicepremier i minister gospodarki w rządzie Donalda Tuska, przegra w wyborach na szefa partii, były niewielkie. Dlatego też dla wielu zaskoczeniem był wynik głosowania, które wygrał Janusz Piechociński (547 głosów). Pawlak uzyskał ich 530. Przyznał on, że nie zgadza się z wizją PSL-u, którą przedstawił jego wieloletni współpracownik, Piechociński. Nowy szef zaapelował zaś do Pawlaka, by ten nie podawał się do dymisji. Ten rady nie posłuchał i złożył dymisję na ręce premiera, który ją przyjął. Wprowadziło to ogromne zamieszanie wśród polityków, szczególnie partii koalicyjnej. Tym bardziej, że współpraca z Pawlakiem, mimo wielu trudności, znacząco wzmacniała siły PO. W koalicji panuje przekonanie, że doprowadzi to do kolejnych zmian na stanowiskach. Piechociński zapewnia, że na razie sam do rządu nie zamierza wchodzić. Spotkało się to z krytyką polityków opozycji. Według nich partia, która tworzy koalicję rządową, a nie ma swojego przedstawiciela na najwyższych szczeblach, nie będzie miała praktycznie żadnej możliwości przeforsowania swoich pomysłów. Podkreślają też, że źle to też wygląda w oczach wyborców.

  religia-matura    Biskupi polscy po raz kolejny zaproponowali, aby maturzyści mogli zdawać egzamin końcowy także z religii. Ta kwestia jest co jakiś czas wywoływana przez duchownych i przyczynia się do ożywionej dyskusji na temat relacji między państwem a Kościołem. Po wspólnej komisji rządu i Episkopatu biskupi wydali oświadczenie, w którym napisali, że „egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata. W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii” – czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Episkopat. Hierarchowie myślą nawet o wprowadzeniu tych zmian już od 2015 roku. Paulina Klimek, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej tłumaczy, że od strony formalno-prawnej nie jest to takie proste. To, czego naucza się na lekcjach religii, jest ściśle określane przez władze Kościoła i tylko przedstawione Ministerstwu

Sceptycy sądzą, że trudno sprowadzić wiarę do punktów na maturze.

do wiadomości. Państwo nie ma więc możliwości ingerowania w treść nauk na lekcjach katechezy. Natomiast matura odbywa się z przedmiotów, których program całkowicie określa i zatwierdza minister edukacji. Pomysł wzbudził żywiołową dyskusję w kraju. Zwolennicy podkreślają, że doprowadziłoby to do wzrostu poziomu nauczania religii w szkołach. Poza tym przyczyniłoby się do większej znajomości Pisma Świętego wśród uczniów oraz większej świadomości

młodzieży na temat postaw chrześcijańskich i wdrażania ich w życie. Sceptycy sądzą, że trudno sprowadzić wiarę do punktów na maturze. Nie zgadzają się także na kierunek zmian dotyczących religii, które ich zdaniem powinny zmierzać w stronę rezygnacji z nauczania katechezy w szkołach w ogóle. Matura z religii to kolejna, obok in vitro czy Funduszu Kościelnego kwestia, która wzbudza ogromne zainteresowanie polityków, mediów, ale także zwykłych obywateli.

Tarcza jednak w Polsce?   WARSZAWA    Amerykański ambasador Stephen D. Mull zapowiedział powrót do planów instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Jej elementy mają się pojawić do 2018 roku. Nowy ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull poinformował, że jest całkowicie pewien, iż do 2018 roku zostaną u nas zainstalowane elementy tarczy antyrakietowej USA. Zaskakująca wiadomość pojawiła się podczas spotkania Mulla z polskimi dziennikarzami w Warszawie.

Amerykański dyplomata za swój priorytet uznał zacieśnianie sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Polską, a także pracę na rzecz demokratyzacji takich krajów Europy Wschodniej jak na przykład Białoruś. Wzbudzający kontrowersję wśród polityków innych mocarstw, system globalnej obrony antyrakietowej USA ma zostać ukończony w 2035 r. (ok. 55 lat po rozpoczęciu programu SDI), a jego całkowity koszt ma wynieść do 2035 roku 1200 miliardów dolarów USA i tym samym – jak czytamy w Wiki-

pedii – będzie to najdroższy program militarny USA poza wydatkami na broń jądrową, pomimo iż w tej kwocie nie wliczono poprzednich programów antyrakietowych ani kosztu używania tego systemu przez 20 lat. System Missile Defence jest rozwijany przez lotnictwo, marynarkę, armię lądową i siły kosmiczne USA. Prace nad systemem koordynuje pod względem naukowym DARPA, a agencja Missile Defense Agency MDA (Agencja Obrony Antybalistycznej) kieruje całym projektem.

reklama

18 Colonnade Walk

Sindbad Travel Ltd

125 Buckingham Palace Road

Victoria

London SW1W 9SH

Tel. 02078289008 Tel. 08708502054 Fax 0207 828 7070 e-mail: london@sindbad.pl MO-FR 08.30-19.00  SA 08.30-14.00  SU and Bank Holidays 10.00-14.00 

Regularne połączenia autokarowe z Wielkiej Brytanii do Polski Możliwość płacenia kartami:

30 listopada 2012 _194x65 sindbad_432.indd 1

2012-06-22 12:18:18


TransferWise.com

© TransferWise jest obsługiwany przez TransferWise Ltd TransferWise jest zarejestrowaną firmą z sektora finansowego. Numer rejestracji Revenue and Customs 12591871 W pełni autoryzowani przez UK Financial Services Authority (FSA) jako instytucja płatnicza pod numerem 571669.


wiadomości

12 ze świata 

| Rozejm w Strefie Gazy

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Co dalej z budżetem Unii?

  ue    Zakończony szczyt unijny dotyczący budżetu wspólnoty na lata 2014-2020 nie przyniósł znaczących rozwiązań. Dodatkowo, nie ustalono także terminu, kiedy ponownie zbiorą się przedstawiciele państw członkowskich, by ostatecznie go ustalić. Ustalenie daty kolejnego spotkania jest o tyle ważne, że ogólne porozumienie powinno zarysować się w okolicach marca. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wspomniał, że powinno ono dojść do skutku na początku 2013 roku. Mimo że budżet wchodzi w życie dopiero od stycznia 2014 roku, to Parlament Europejski oraz unijne rządy w Radzie UE muszą do tego czasu uchwalić przepisy, szczegółowo określające sposób wydatkowania pieniędzy w poszczególnych obszarach. Porozumienie stanęło pod znakiem zapytania głównie ze względu na proponowane przez Van Rompuy’a cięcia budżetowe. Największym zwolennikiem tego pomysłu był David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, który proponował zmniejszenie budżetu aż o 60 mld euro. Po drugiej stronie barykady ustawiły się nowsze kraje Unii, w tym Polska, ale także Francuzi oraz Włosi. Niemcy z Angelą Merkel przyjęły najbardziej wypośrodkowane stanowisko. Wstępnie poparto pomysł, by budżet obciąć z 973 do 943 mld euro.

reklama

30 listopada 2012

  bliski wschód   Obszar Bliskiego Wschodu to bardzo niebezpieczny punkt zapalny od wielu dziesiątek lat. Dlatego też nie wiadomo, jak długo przetrwa podpisany przez Hamas i Izrael rozejm, który zaakceptowano zaledwie kilka dni temu. Mieszkańcy Strefy Gazy (obszaru, który pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej) informują, że rozejm na razie jest przestrzegany. Potwierdzają, że Izrael, który kontroluje przestrzeń powietrzną i morską, zaczął nieco łagodzić restrykcje i ograniczenia wobec osób tam osiedlonych, głównie Palestyńczyków. Porozumienie to efekt kilkudniowego konfliktu, jaki wybuchł 14 listopada. Ze Strefy Gazy, którą faktycznie rządzi Hamas, wystrzelono na Izrael około 1,5 tysiąca pocisków rakietowych. Większość została unieszkodliwiona przez Żelazną Kopułę, czyli izraelski system przechwytujący. Zginęło jednak sześciu mieszkańców, a 240 zostało rannych. W odpowiedzi Izrael przeprowadził podobną liczbę ataków na cele w Gazie. Zginęło 156 Palestyńczyków, a ponad 1200 odniosło obrażenia. Po kilkudniowej wymianie ognia i braku możliwości porozumienia mię-

Głównym zarzewiem konfliktu była kwestia blokady Strefy Gazy.

dzy stronami, do mediacji włączyły się państwa i organizacje zachodnie oraz m.in. Egipt. W tym celu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, odbyła spotkania z prezydentem Autonomii, Mahmoudem Abbasem oraz izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Razem z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Munem oraz prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim pracowali oni nad warunkami zawieszenia broni. Rozmowy nabrały szybszego tempa po zamachu w Tel-Avivie, w którym zginęło 15 osób. Do wybuchu przyznał

się Hamas, uznany przez USA i UE za organizację terrorystyczną. Głównym problemem pomiędzy stronami była kwestia blokady Strefy Gazy. Hamas domagał się jej zniesienia, natomiast w żadnym wypadku nie zgadzał się na to Izrael. Obecnie toczą się rozmowy nad dalszym znoszeniem restrykcji. Władze Izraela utrzymują, że zniosą ograniczenia, jeżeli otrzymają gwarancję Hamasu, że ten przestanie się zbroić. Organizacja stoi jednak na stanowisku, że takiej obietnicy nie może złożyć.

Secesja coraz bardziej realna   katalonia    Wybory do regionalnego parlamentu Katalonii ponownie wygrała partia rządząca, Konwergencja i Związek. Obecny premier Artura Masa zapowiadał wcześniej, że gdy tylko uzyska zdecydowaną większość w głosowaniu, w ciągu czterech lat rozpisze referendum nad odłączeniem się od Hiszpanii. Wynik nie do końca zadowala separatystów. Według pierwszych wyników sondażowych partia zdobyła bowiem od pięciu do ośmiu mandatów mniej

niż ostatnio, gdy udało jej się obsadzić 62 spośród 135 miejsc. Nie przekreśla to jednak planów dotyczących oderwania się od Hiszpanii. Drugie miejsce zdobyło bowiem ugrupowanie Republikańska Lewica, które również głosiło hasło niepodległości dla Katalonii. Deklaracje obu partii potraktowano poważnie, bo jeszcze nigdy hasła separatystyczne nie osiągnęły takiego punktu, jak obecnie. Dawno też poziom niezadowolenia społecznego nie był tak wysoki.

Za niepodległością regionu opowiada się ponad połowa obywateli. Ta liczba niepokojąco wzrosła, gdyż jeszcze niedawno szacowano, że za secesją zagłosowałoby niewiele ponad 30 proc. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Baroso ostrzegł premiera, że Katalonia po ewentualnej secesji będzie musiała samodzielnie starać się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Podkreślił też, że region ma ponad 42 mld euro długu, które w przypadku niepodległości, będzie musiał spłacić bez niczyjej pomocy.


Autoryzowany przedstawiciel

Największy polski sklep w Londynie. Bogaty wybór świeżych wędlin. Tysiące polskich produktów w jednym miejscu

Świeżo wypiekane pieczywo Kurczak z rożna Tradycyjne polskie wędliny Mięso Domowe wyroby garmażeryjne Miła obsługa Godziny otwarcia: Pon- Sob: 8.00- 22.00, Niedziela: 10.00-17.00

116 High Street , Hounslow, TW3 1NA


wiadomości

14 z Wielkiej Brytanii 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Świeccy przeciw wyświęcaniu kobiet na biskupów

Żelazne gody Elżbiety i Filipa

 LONDYN    To kolejny raz, kiedy

Elżbieta II bije rekordy. Jako pierwsza królowa Wielkiej Brytanii obchodzi 65. rocznicę ślubu. Na ślubnym kobiercu Elżbieta II i książę Filip stanęli 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Tu odbyła się także zeszłoroczna uroczystość zaślubin księcia Williama, wnuka królowej, z Kate Middleton. Podobno początkowo ojciec Elżbiety II, Jerzy VI, oraz jego małżonka, królowa Elżbieta (zwana później Królową Matką), patrzyli krzywym okiem na Filipa, podkreślając jego niski status materialny. Początki znajomości okryte są rąbkiem tajemnicy. Według jednej z historii, przyszła para królewska spotkała się po raz pierwszy w 1934 roku na ślubie kuzynki Filipa, księżniczki Mariny z Grecji, z kuzynem księżnej Elżbiety, księciem Kentu. Władze szkoły Marynarki Wojennej w Dartmouth twierdzą z kolei, że para poznała się na jej terenie. Według tej opowieści, podczas wizyty w Akademii, na przewodnika Elżbiety i jej matki wybrano wtedy młodego oficera, Filipa, który oczarował przyszłą monarchinię.

 KOŚCIÓŁ   Synod Generalny Kościoła anglikańskiego zagłosował przeciw wyświęcaniu kobiet na biskupów. Decyzja ta kończy całodzienną debatę na ten temat oraz 12 lat procesu legislacyjnego. Decyzja o wyświęcaniu kobiet na biskupów Kościoła anglikańskiego została zaakceptowana przez biskupów oraz księży, ale odrzucona przez świeckich. Aby przejść przez synod, wymagałaby ona poparcia dwóch trzecich jego uczestników. Aby zmiana przeszła przez głosowanie, potrzebna była zgoda nie zwykłej większości, lecz 2/3 zgromadzenia. Za możliwością wyświęcania kobiet na biskupów było 324 członków Synodu, natomiast przeciw – 122. Wniosek nie uzyskał potrzebnej większości. Kwestia udzielania święceń kobietom już od dwudziestu lat dzieli Kościół anglikański. Tradycjonaliści są temu zdecydowanie przeciwni, reformatorzy – na wzór Kościoła ewangelickiego – promują kapłaństwo kobiet. Świeccy ocalili charyzmat Kościoła,

Kwestia udzielania święceń kobiecych od 20 lat dzieli Kościół anglikański.

nie zważając na to, że aż 50 procent obecnych powołań to właśnie kobiety. Najpierw więc anglikanie zrobili krok w przód, by na synodzie powtórnie się wycofać. Nic więc dziwnego, że wierni mogą czuć się w tej sytuacji zagubieni. W przeciwieństwie do jasnego i zdecydowanego stanowiska katolików, odrzucających kapłaństwo kobiet w całości, otrzymują argumenty raz za, raz przeciw.

Misją Kościoła zawsze było głoszenie jednoznacznej Dobrej Nowiny, a nie gmatwanie się w zawiłe spory, rozbijające wspólnotę i budzące kontrowersje. Anglikanie po Synodzie wydają się jeszcze bardziej podzieleni niż przedtem. Trudno w takich warunkach skutecznie przekonywać o sile Bożego Słowa i Jego obecności w świecie. 

(źródło: goniec.com)

Z opery za biurko dyrektora BBC  LONDYN    Nowym dyrektorem BBC został mianowany Tony Hall, dyrektor opery w Londynie. Objął stanowisko po George'u Entwistle'u, który podał się do dymisji przed niespełna dwoma tygodniami. 61-letni Tony Hall od roku 2011 był dyrektorem Royal Opera House. Wcześniej przez ponad 30 lat pracował w BBC, początkowo w redakcji w Belfaście, a następnie na stanowiskach kierowniczych w różnych redakcjach. Był także producentem programów informacyjnych, m.in. "The World Tonight". W roku 2010 uzyskał tytuł lorda. Hall obejmie obowiązki dyrektora generalnego BBC w marcu. Komenta-

torzy zastanawiają się, czy nowy dyrektor BBC podoła trudnemu zadaniu uporania się ze skandalami trapiącymi ostatnio publicznego nadawcę, z których najistotniejszym jest sprawa długoletniego prezentera Jimmy'ego Savile'a. Pojawiają się także opinie, że jako outsider Hall podzieli wkrótce los swojego poprzednika. Jak przypomina portal wpolityce.pl, Entwistle podał się do dymisji 10 listopada po zaledwie 54 dniach urzędowania, w związku ze skandalem wokół nieżyjącego już gwiazdora BBC, który okazał się pedofilem i przez kilkadziesiąt lat dawał upust swoim skłonnościom, również na te-

renie firmy. Okazało się też, że pod koniec 2011 roku stacja postanowiła nie nadawać własnego materiału o zarzutach wobec showmana. Obecnie w tej sprawie toczy się wewnętrzne śledztwo. 

(źródło: goniec.com)

reklama

z Gońcem Polskim cena sash windows od £300+vat casement od £280+vat

30 listopada 2012


wiadomości

16 Polak na Wyspach 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Mają dość imigrantów ze Europy Wschodniej

BHP w języku polskim  wyrok    Sąd w Telford wydał wyrok w sprawie 38-letniego Polaka, który w zeszłym roku doznał poważnego wypadku w miejscu pracy, gdzie został on potrącony przez wózek widłowy. Według wymiaru sprawiedliwości przyczyną był brak tłumaczenia przepisów z zakresu BHP na język polski oraz przeprowadzenia jakiegokolwiek szkolenia w tym zakresie. Pracodawca ma teraz zapłacić odszkodowanie w wysokości 13 tysięcy funtów. Mężczyzna do dziś nie odzyskał całkowitej sprawności.

Itaka poszukuje   ZAGINIENI    Osoby te są poszu-

kiwane na prośbę ich rodzin przez Itakę – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ktokolwiek widział zaginionych lub ma jakiekolwiek informacje o ich losie proszony jest o kontakt z Itaką pod całodobowym numerem 0048 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie: itaka@zaginieni.pl. Informatorom gwarantuje się anonimowość.

Łukasz Nowak 28 lat, Wzrost: 173 cm Oczy: zielone, Ostatnie miejsce pobytu: Londyn, Zaginął 6 czerwca 2011 r.

Izabela Zabłocka 33 lata, Wzrost: 176 cm Oczy: szare, Ostatnie miejsce pobytu: Derby 30 listopada 2012

  PROTEST    18 listopada mieszkańcy Bostonu w hrabstwie Lincolnshire wyszli na ulice, ponieważ nie podoba im się, że w ich mieście żyje tak wielu imigrantów z Europy Wschodniej. Pod pomnikiem Herberta Ingrama na rynku zebrało się około 300 osób. Demonstracja skierowana była bardziej do władz niż do samych imigrantów. Protestujący są oburzeni tym, że obecność obcokrajowców ma tak duży wpływ na to, co dzieje się na lokalnym rynku pracy i, że niektórzy z nich korzystają z brytyjskiej pomocy socjalnej. Organizator protestu i lider Boston Protest Group, Dean Everitt, powiedział BBC w trakcie manifestacji: Mamy nadzieję, że rząd dowie się, co tu robimy. Pojedziemy do Londynu, będziemy protestować przed parlamentem dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany. I dodał: - Jest tu naprawdę dużo ludzi, wszyscy są nastawieni pokojowo. Żadnego rasizmu czy prawicowych wystąpień, po prostu mamy dość imigrantów. Nawet Polacy, z którymi pracuję mówią, że jest ich tu za dużo. Szacuje się, że w Bostonie mieszka już 9000 obcokrajowców (na około 60 tys. mieszkańców ogółem). Są to głównie Polacy, Litwini i Łotysze. Martins Zagers - imigrant, który rozmawiał z BBC - stwierdził, że ludzie

Żadnego rasizmu czy prawicowych wystąpień, po prostu mamy dość imigrantów – twierdzili protestujący.

przyjezdni wykonują prace, których miejscowi i tak by się nie podjęli. - Oni nie są przygotowani do tak ciężkiej pracy - powiedział. Zagers zapewnił też, że nie korzysta z pomocy społecznej, bo jest na to zbyt dumny. Dean Everitt utrzymuje, że w Bostonie jest tylu obywateli państw Europy Wschodniej, że niektórzy pracodawcy odmawiają zatrudniania pracowników z Anglii ze względu na barierę językową. Założyciel Boston

Protest Group chciał demonstrować już w zeszłym roku, ale zmienił zdanie, bo radni obiecali powołać specjalną grupę do oszacowania skali problemu. Efektem pracy zespołu był raport… o zmianach w populacji. Grupy protestujących z Bostonu to nie usatysfakcjonowało. Everitt zapowiada kolejne protesty. Najbliższy odbędzie się prawdopodobnie w Spalding.

Obraz Rothko wróci do dawnej formy za… 18 miesięcy  LONDYN    Warte dziesiątki milionów funtów dzieło amerykańskiego abstrakcjonisty zostało zniszczone w londyńskim Tate Modern przez Polaka – 26-letniego Włodzimierza Umańca – na początku października. „Czarne na kasztanowym” („Black on Maroon”) zostało przekazane muzeum sztuki współczesnej w Londynie przez Marka Rothko tuż przed śmiercią. Przez ponad 30 lat obraz wisiał na jednej ze ścian, oddzielony od oglądających jedynie barierką. Jego czystą formę zburzył nasz rodak, Włodzimierz, poprzez napisanie w rogu obrazu: „Vladimir Umanets ‘12, Potencjalny przykład yellowizmu”. Laikowi mogłoby się wydawać, że usunięcie takiego zdania to nie problem. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że ekspertom z Tate Modern restauracja obrazu może zająć nawet do 18 miesięcy. Grupa konserwatorów zabytków musi teraz dokładnie i z wielką precyzją usuwać warstwę po warstwie farby, którą nałożył Umaniec. Nie bę-

dzie to łatwe, ponieważ środek, którego graficiarze używają się do malowania budynków, wniknął w głąb płótna. Konserwatorzy będą musieli także odtworzyć farbę, której twórca obrazu użył do namalowania obrazu w 1958 roku. To również nie będzie to łatwe, gdyż Rothko dodał do farby olejnej jajko, żywicę i klej, które podobno po-

mogły mu w stworzeniu półprzeźroczystej trójwymiarowości obrazu. Włodzimierz Umaniec jest obok drugiego Polaka – Marcina Łodygi współautorem artystycznego manifestu i koncepcji zwanej „yellowizmem”, wyrażającej emocje w kolorze żółtym. Umaniec nie boi się sądu. Uważa, że to, co zrobił zwiększy wartość dzieła, a także pozwoli dyskutować o sztuce.


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

18 sport  

wiadomości

30 listopada 2012

|


|  

wiadomości

sport 19

Czyste konto Szczęsnego. Hit Chelsea – Manchester City rozczarował

Karolina Winkowska mistrzynią świata

ką Szczęsnego w 37. minucie. Gospodarze zagrali piłkę w okolice narożnika pola karnego Arsenalu, do piłki wyszedł pewnie reprezentant Polski, złapał ją, ale przez śliską murawę wyszedł z piłką poza obręb pola karnego. The Villans po rozegraniu stałego fragmentu gry trafili nawet do siatki po strzale Clarke’a, ale sędzia nie uznał gola i odgwizdał spalonego. Goście mogli i powinni prowadzić do przerwy po akcji z 43. minuyu, kiedy to po podaniu Giroud do Koscielnego drugi z Francuzów nie zdołał umieścić piłki w siatce gospodarzy. W drugiej połowie obie drużyny starały się jedną sytuacją przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, piłka jednak nie wpadła ani do siatki Szczęsnego, ani Guzana. Najbliżej szczęścia byli gospodarze w 78. minicie, kiedy to Holman popisał się fantastycznym uderzeniem zza pola karnego, Wojtek wyciągnął się jak długi i zdołał jeszcze podbić piłkę, która trafiła w poprzeczkę. Ta fenomenalna interwencja Polaka uratowała dla Arsenalu punkt, bowiem do końca spotkania żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć zwycięskiej bramki i spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

  kitesurfing    Karolina Winkowska, jako pierwsza Polka, zdobyła Puchar Świata w kitesurfingu i jednocześnie tytuł mistrzyni globu. 22-letnia zawodniczka WTW Warszawa zwyciężyła na Nowej Kaledonii w ostatnich w tym sezonie zawodach PKRA World Tour. Reprezentantka Polski stawała na podium wszystkich, ośmiu tegorocznych imprez i zdominowała końcówkę rywalizacji wygrywając w Hiszpanii, Chinach i teraz na Nowej Kaledonii. Nasza mistrzyni, dla której kitesurfing jest życiową pasją, na desce pływa od blisko ośmiu lat. Lubi także uprawiać wszystkie inne sporty wodne typu surfing, wake boarding, windsurfing czy żeglarstwo.

 piłka nożna    Arsenal Londyn zremisował bezbramkowo na wyjeździe z Aston Villa w sobotnim meczu 13. kolejki angielskiej Premier League. Całe spotkanie w barwach „Kanonierów” rozegrał Wojciech Szczęsny, który zachował czyste konto, kilkakrotnie ratując swój zespół przed utratą gola. W zapowiadanym na hit kolejki spotkaniu Chelsea bezbramkowo zremisowała z Manchesterem City. Sam mecz zwyczajnie rozczarował, a ciekawych sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo. Odkąd Wojciech Szczęsny wrócił do bramki Arsenalu Londyn po kontuzji,

londyńczycy odnieśli dwa zwycięstwa. Arsene Wenger chciałby, aby ta seria trwała jak najdłużej, ponieważ po nie najlepszym początku sezonu drużyna z Emirates Stadium musi odrabiać straty do ścisłej czołówki tabeli. Od początku meczu w Birmingham zawodnikom obu drużyn wyraźnie przeszkadzała mokra murawa. Lepiej jednak prezentowali się gospodarze, to oni grali agresywniej i stwarzali groźne sytuacje. Arsenal z dominacji gospodarzy otrząsnął się dopiero po 20 minutach, próbował konstruować swoje akcje, ale nie zagroził bardzo poważnie bramce Guzana. Groźnie zrobiło się pod bram-

reklama


20 felieton 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Protest w białych rękawiczkach Pamiętam jak niecały rok temu młodzież w Polsce protestowała przeciwko ratyfikacji ACTA. Mam też w pamięci społeczne niezadowolenie warszawskich kupców, których wysiedlano spod Pałacu Kultury. W Polsce jak są społeczne protesty to w ruch idzie ZOMO i armatki wodne. Tutaj inaczej. Tu ludzie protestują... bardziej asertywnie. Dominik Waszek nie, wiatr wiał silny... komu by się chciało. Koło ósmej było po demonstracji, bo godzina na takim zimnie nie takim demonstrantom dałaby radę. Na placu boju zostali więc sami policjanci. Też potupywali, coś tam półgębkiem ze sobą gawędzili, ale po następnej godzinie, gdy stało się jasne, że nawet psa z kulawą nogą do demonstrowania żadna siła nie zmusi, rozjechali się do domów na filiżankę gorącej herbaty...

Jest przynajmniej kilka rzeczy, po których można poznać, żeś Polak. Niechęć do Ruskich i Niemców, gorące uczucia na myśl o bigosie, wódce i świętach, łzy w oczach na dźwięk hymnu państwowego czy obłędna wręcz ekscytacja futbolem, pomimo że mamy chyba najgorszą drużynę na świecie – to te najbardziej oczywiste. Wielkie, patriotyczne i poważne cechy narodowego charakteru. Są jednak inne, znacznie mniej oczywiste i o wiele mniejsze stanowiące powód do dumy. Ot choćby robienie dużego problemu z małych rzeczy, czy też... przekonanie o świętości miejsc parkingowych. To ostatnie – jak się okazało – jest jednak domeną nie tylko naszą, ale i Angoli. Akcja z terrorystą zaczęła się dla mnie kilkanaście dni temu, kiedy to na ulicy obok firmy zaroiło się od podejrzanie wyglądających ludzików. Były ich dwie grupy. Pierwszych charakteryzowała jakaś niedookreślona fizyczna ułomność – niskie, grube, przekrzywione jakieś takie, z platfusem – i zupełnie nie idąca z nią w parze buta. Takie coś, że od razu czujesz, że gnojkowi się wydaje, że jakiś jest od ciebie lepszy czy ważniejszy. To dziennikarze. Grupa druga fizycznie dobrze dość rozwinięta, ale za to smutna, trochę znudzona i to znudzenie ubierająca w maskę takiego niby to spokoju. To psiarnia tutejsza brytyjska, taka zresztą sama z pyska jak i wszelka inna. Ci pierwsi na prośbę tych drugich napisali w gazecie, że znany z czołówek dzienników terrorysta, co to go rok temu aresztowali, a teraz właśnie zwolnili pomieszkuje „w okolicy Wembley”, albo „w północno-zachodnim Londynie”. Gówno tam, nie w Wembley wcale, ale na Sudbury Hill, zaraz koło stacji metra i na moje nieszczęście – przez podwórko dosłownie od kamienicy, w której mieści się moje biuro. I nie żebym się chwalił, że przez podwórko mam z ter30 listopada 2012

rorystą-celebrytą, ale wręcz przeciwnie – spór idzie o parking. Otóż, żeby terroryście nie stała się żadna krzywda i żeby mógł on rozkoszować się poczuciem bezpieczeństwa, gdy w zaciszu swego opłacanego przez council 3-pokojowego domu knuje spiski i konstruuje bomby, trzeba go pilnować. Zajmują się tym wyspecjalizowane oddziały „dużych i smutnych”, którzy to czuwają na zmianę koczując pod jego domem. A ściślej na niewielkim parkingu z tyłu budynku mojego biura, gdzie miejsca parkingowe są ściśle wyliczone... A to rodzi konflikty, o których za chwilę. Najpierw jednak wyjaśnijmy, że historia o terroryście uczy, aby za nic w świecie nie ufać mediom. Pomijając już, że podają one błędne informacje o miejscu zamieszkania terrorysty, wprowadzając w błąd wszystkich, którzy chcieliby się z nim policzyć na własną rękę, media oszukują też co do społecznych reakcji na jego uwolnienie. W gazetach zaszumiało bowiem o licznych protestach miejscowej ludności, a telewizje pokazały nawet

kilku zdenerwowanych „localsów” na dowód, że społeczne niezadowolenie rzeczywiście istnieje. Tymczasem rzeczywistość jest odrobinkę inna... Demonstrację przeciwko uwolnieniu Abu Qatady miałem bowiem okazję obserwować na własne oczy, z okien swojego gabinetu. Wyglądało to tak, że około 18.00 w sobotę w okolicy pojawiły się dwa vany po brzegi wyładowane policjantami. Było ich ze 20 i szczelnie otoczyli kordonem dom terrorysty. Koło 19.00 pod dom podeszło nie więcej jak 10 osób, których – mógłbym przysiąc – codziennie możesz spotkać już to w pubie, już to gawędzących pod sklepem. Jedne z takich dyżurnych twarzy okolicy. Stali cicho, potupywali – bo zimno, czasem coś mruczeli pod nosem, że niby to jest ich ulica, a terrorysta ma się z niej wynieść... Koło wpół do ósmej dołączyła do nich jakaś rozhisteryzowana baba – jedna z tych co to są w stanie do upadłego się kłócić, z każdym i o wszystko. Przez chwilę próbowała zagrzać tłum do bardziej energicznego protestu, ale... zimno było, nieprzyjem-

Nie znaczy to jednak wcale, że miejscowym obecność terrorysty jest na rękę, ani że nawet jest ona obojętna. Protest bowiem – owszem, jak najbardziej – ma miejsce, choć w znacznie mniej spektakularnej formie. Rzecz w tym bowiem, że – jak już wspomniałem – terrorysta jest właściwie non-stop pilnowany przez „smutnych”. Trzymają oni warty dzień i noc, spędzając długie godziny w samochodach z włączonymi silnikami, co by nie zamarznąć. Początkowo ustawiali się na naszym prywatnym parkingu, ale potem zaczęły dziać się rzeczy przedziwne. Najpierw pani z kwiaciarni poprosiła ich uprzejmie, żeby parkowali gdzieś indziej. Gdy się przenieśli, inna pani zwróciła im uwagę, że to jej miejsce i choć samochodu nie ma, lubi, żeby na nią czekało. Puste. A dziś rano słyszałem jak inny nasz sąsiad z jednym ze smutnych rozmawiał, żaląc się, że zajęli mu miejsce parkingowe i nie mógł się dostać na swą posesję. – My tylko próbujemy wykonywać tu swoją robotę – uspokajał go oficer, choć wyglądało jakby sam nie był tym faktem zachwycony. – Oczywiście... – zgodził się sąsiad. – Ale skoro państwo płaci już panu Qatadzie za mieszkanie i szkołę dla dzieci, to może zwróci i wam za bilety parkingowe – powiedział grzecznie i odszedł w swoją stronę. Ot, masz taki protest po angielsku – grzecznie, miło i w białych rękawiczkach.


|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

22 sylwetki 

Artyści w „wiaderku” Anna Dobiecka

Rozmowa z Margot Przymierską, aktorką, reżyserką, założycielką PAiL, stowarzyszenia non-profit zrzeszającego „Polish Artists in London”.

Gdy ostatnio rozmawiałaś z „Gońcem”, było to mniej więcej rok temu, tuż przed premierą „Piosenek o wierze i poświęceniu”. Jak wam wtedy poszło i co się zmieniło przez ten rok? To pierwsze przedstawienie było naprawdę niesamowitym przeżyciem. Chociażby dlatego, że przyszło wiele osób niepolskojęzycznych. Oni wszystko czuli, nie musieli rozumieć języka. W sumie graliśmy „Piosenki” jeszcze 3 razy, a w planach mamy teraz mnóstwo nowych projektów. Niedawno np. reprezentowaliśmy polskie stoisko na olbrzymiej imprezie World Travel Market, gdzie wystawiał się każdy kraj świata. Polskie stoisko „obśpiewywała” nasza Maja. Było bardzo duże zainteresowanie, a my byliśmy zadowoleni i dumni. Z ogłoszeń na waszych stronach internetowych widać, że się rozrastacie, bo ciągle poszukujecie kogoś nowego do współpracy? Tak, ostatnio właśnie szukaliśmy księgowej, bo już zarejestrowaliśmy organizację i musi ktoś nam poprowadzić profesjonalne rozliczenia. Ale to nie jest tak, że teraz kogoś szukamy. Z zasady jeste-

30 listopada 2012

śmy organizacją otwartą i potrzebujemy ciągle nowych osób, bo to zapewnia wymianę energii, nowe pomysły. Przyjmujemy wszystkich, którzy chcą coś robić, ludzi z inicjatywą: muzycy, filmowcy, graficy, aktorzy ale nie koniecznie tylko artyści – także osoby z zacięciem do promocji. A szczególnie teraz, bo mamy coraz mniej czasu na działania „poboczne”, takie ogarnianie szarej rzeczywistości. Coraz mniej czasu, bo skupiacie się na...? Chociażby mamy taki projekt „Artysta miesiąca”, który w założeniu ma przedstawiać twórcę. Kręcimy krótki materiał o danej osobie i jej działalności. Planujemy też na kwiecień wystawienie sztuki Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Poza tym nasza działalność niby w nazwie ma

Londyn, ale nie chcemy koncentrować się tylko na nim. Wraz z Danielem Piaszczykiem przygotowujemy akcję „Artysto, pokaż się” w Birmigham, żeby pomóc osobom utalentowanym wyjść z ukrycia, zaprezentować się. To mogą być aktorzy, muzycy, wokaliści, tancerze. Marzą nam się jakieś cykliczne eventy. W lutym tego roku współpracowaliśmy z Jazz Cafe w POSK-u i obecnie planujemy rozszerzenie tej współpracy. Trzeba trochę oddać POSK w ręce młodych! (śmiech). No właśnie, kim jesteście, kto wchodzi do PAiL? Wiek? Płeć? Oj, to różnie, ale większość z nas ma mniej więcej 20-30 lat, jest też w miarę równo chłopaków i dziewczyn. A łączy nas chęć działania, dlatego każdy może do nas należeć, kto tylko ma chęci i czas. I chcemy zmienić obraz Polaka-emigran-

W dzieciństwie uwielbiałam serial „Czterej pancerni” i identyfikowałam się z Jankiem. Biegałam z zielonym pistoletem na strzałki i odgrywałam sceny z filmu.


|  sylwetki

ta. Chcemy się pokazać, że mimo ciężkiej pracy zarobkowej potrafimy też tworzyć kulturę, sztukę, skupiać się na własnym rozwoju. Teraz trochę o tobie: czy w Polsce robiłabyś to samo? Na pewno zajmowałabym się sztuką, tylko musiałabym chyba znaleźć sobie swoją niszę. Tu mi wystarczy, iż zrzesza nas, określa jakoś fakt, że jesteśmy z Polski. Skąd marzenia o teatrze? W dzieciństwie uwielbiałam serial „Czterej pancerni” i identyfikowałam się z Jankiem. Biegałam z zielonym pistoletem na strzałki i odgrywałam sceny z filmu. Później jako nastolatka trafiłam do amatorskiego teatru Mandragora w Białymstoku. I wtedy poczułam, że to jest to. I jakby naturalny stał się fakt, że po maturze będę szła do PWST, jak i moi koledzy z teatru. Ale nie dostałam się. Poszłam więc na polonistykę, na której wytrzymałam całe 3 miesiące. To skąd się wzięłaś w Anglii? Przyjechałam odwiedzić koleżankę. Miałam plecak spakowany na 10 dni i zostałam... już ponad 8 lat. A chciałabyś wrócić do Polski? Hmmm, dobre pytanie. Lubię ten mój Białystok, rodzinę, przyjaciół... Ale wracać? To chyba byłoby tak, jakbym się miała przeprowadzić do obcego kraju. Moje życie jest tu, w Londynie. To może dobrze się stało, że nie dostałaś się na PWST? Tak właśnie myślę. Byłam wtedy bardzo młoda, chyba nie do końca zdawałam sobie sprawę z tego, czego chcę od życia. No i też cieszę się ze względu na to, że wykształcenie zdobyłam tu. Bo w Polsce kładzie się silny nacisk na klasykę, na deklamację. To jest takie konserwatywne nastawienie. I nadal traktuje się studentów jako tych „mniejszych”, „gorszych”. Mają tylko patrzeć, słuchać i wypełniać polecenia. W Anglii studentów zachęca się do samodzielności, do ekspresji, do popełniania błędów, żeby się na nich

uczyć. I to było dla mnie trudne, obce, bo mi się jeszcze Polska odbijała tą poedukacyjną czkawką. Wybrałaś reżyserię, „robisz teatr”. Nie pociągało cię aktorstwo? Ależ pociągało, ale w pewnym momencie przestało mi wystarczać. Bo wiesz, aktor musi słuchać „stań tu”, „zrób to”, „zrób to tak”, „a teraz stań tam”. To na pewno jest fajny zawód, ale dla mnie to za mało. Twoi ulubieni reżyserzy? Masz takich? Hmm... Jarzyna, Warlikowski, lubię Frantic Assembly, GETINTHEBACKOFTHEVAN... Gdy ostatnio Jarzyna wystawiał Nosferatu w London Barbican stałam na schodach przy scenie, by go zobaczyć, przywitać się, porozmawiać. Niestety nie udało się. Ale wiesz, to są po prostu moi ulubieni reżyserzy i grupy. Nie traktuję ich jak guru. Co w takim razie czyta reżyserka teatralna? Jak to co? Sztuki teatralne! (śmiech) Lubię Konwickiego, Grassa. Co jeszcze? Chyba literaturę niemieckojęzyczną: austriacką, szwajcarską, mroczną, gorzką, np. Maxa Frischa, Dürrenmatta. A czego słuchasz? Jakiej muzyki? To też muszą być mroczne klimaty? A tu bardzo różnie – i opera, i dance (bo uwielbiam tańczyć!), i taka muzyka, którą nazywam „pejzażową”. Ale jest warunek – muzyka musi mieć dla mnie taki podskórny rytm, energię. A to może dlatego, że sama jesteś bardzo dynamiczną osobą? Tak, to prawda, jestem zazwyczaj pełna energii. Takiej, powiedziałabym, dość chaotycznej. Czy to w takim razie może być recepta na sukces? Bo przecież udało się wam stworzyć swoje miejsce na ziemi. No chyba tak, bo skoro cały czas jedziemy razem na fali takiej maksymalnej fascynacji i miłości do tego, co robimy. Musiało się udać!

23


24 fotoreportaż 

|

Promem do Brugii Brugia to jedno z popularniejszych miast w Belgii (północnozachodnia część). Co roku odwiedza je ponad cztery miliony turystów. Nową atrakcją dla zwiedzających jest Muzeum Historium Brugii, w którym będzie można cofnąć się do Złotego Wieku Belgii (XV w.). Dostać możemy się tu m.in. promem DFDS – Seaways, który odpływa z Dover. Zawozi nas do Dunkierki, skąd już tylko godzina drogi samochodem. 

Fot. Krzysztof Kakolewski / www.krislens.com


SAMOCHÓD +9 W JEDNĄ STRONĘ OD

*

38

£

OFERTA BOŻONARODZENIOWA Podróżuj taniej z DFDS Seaways

Dover

Dunkierka Calais

DOVER-FRANCJA DFDS.PL/SWIETA *Obowiązują warunki i zasady sprzedaży dostępne na stronie www.dfds.pl/swieta.


26 fotoreportaż 

|


|  fotoreportaż

27

Promem na święta

Fot. Krzysztof Kakolewski / www.krislens.com

Specjalnie z myślą o Polakach, którzy na Boże Narodzenie wybierają się na spotkanie ze swoimi rodzinami, linie DFDS Seaways przygotowały specjalną promocję OFERTA BOŻONARODZENIOWA. Bilety można kupić w stałej cenie 38 funtów*. – W DFDS Seaways wiemy, jak ważne dla polskich rodzin są święta Bożego Narodzenia – mówi Jakub Górski z DFDS Seaways. – Nasza oferta to prezent dla tych, którzy ten wyjątkowy okres w roku, chcą spędzić w gronie najbliższych osób. Dla wygody wszystkich naszych pasażerów oferujemy, w ciągu doby, do 44 rejsy pomiędzy Dover a francuskimi portami w Calais oraz Dunkierce. – Rejs promem ma wiele zalet. Szczególnie w trakcie podróży świąteczno-noworocznych. Można zabrać praktycznie nieograniczoną ilość bagażu. W sklepach na pokładach naszych jednostek można również zrobić zakupy – to propozycja dla tych, którzy zapomnieli o prezentach dla swoich bliskich. Prom to także dobre miejsce na wypoczynek przed długą podróżą do Polski lub innych krajów Europy, dodaje Górski. Bilety w ramach promocji OFERTA BOŻONARODZENIOWA można zarezerwować do 12 grudnia 2012 roku pod adresem www.dfds.pl/swieta Szczegóły oferty specjalnej przygotowanej dla pasażerów przez DFDS Seaways oraz warunki sprzedaży znajdują się poniżej.

Oferta * Oferta jest ważna na przeprawy samochodem do 9 pasażerów lub motocykl z przyczepką do 2 osób. Oferta nie jest ważna na inne typy pojazdów. Oferta jest ważna na rejsy powrotne pomiędzy Dover a Dunkierką oraz Calais i Dover. Kod oferty ECXMAS musi zostać podany w trakcie dokonywania rezerwacji. Nie obowiązuje dodatkowa opłata w przypadku zmiany rezerwacji pod warunkiem, że nowy termin rejsu nie obejmuje terminów wyłączonych ze sprzedaży promocyjnej. Opłata dodatkowa w wysokości £40 obowiązuje przy zmianie rezerwacji na następujące daty/godziny – z Francji 05-

06.01.2013 r., wszystkie rejsy. Z Dover 21.12.2012 r., rejsy od 00:00 do 12:00 oraz 22.12.2012 r., rejsy od 16:00 do 23:59. Bilety można rezerwować do 12 grudnia 2012 roku na rejsy pomiędzy 15 grudnia 2012 roku a 31 stycznia 2013 roku. Oferta ma ograniczoną dostępność i jest ważna tylko dla nowych rezerwacji. Nie ma możliwości refundacji biletów. Oferty nie można łączyć z innymi promocjami. Obowiązuje dodatkowa opłata €7,50 przy rezerwacja dokonanych za pośrednictwem Call Centre w Dover oraz €5 przy rezerwacjach za pośrednictwem europejskiego Call Centre. Obowiązują zasady oraz warunki sprzedaży firmy DFDS Seaways.

O firmie DFDS Seaways DFDS Seaways jest międzynarodowym operatorem żeglugi morskiej i częścią grupy DFDS, największego przedsiębiorstwa transportu morskiego w północnej Europie. DFDS Seaways oferuje przewozy pasażerskie pomiędzy Wielką Brytanią i Francją, Danią oraz Holandią. Firma

do 2010 roku działała pod nazwą Norfolkline i była wielokrotnie nagradzana za jakość usług na trasie Dover-Dunkierka przez brytyjską prasę, m.in. dzienniki The Guardian, Observer i The Daily Telegraph. Więcej informacji o DFDS Seaways znajduje się na stronie www.dfdsseaways.pl


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

28 film 

|

Mój rower już w UK

Często zdarza się, że film, który bardzo dobrze, a wręcz entuzjastycznie przyjęła krytyka, nie był zbyt pochlebnie komentowany przez widza. W tym przypadku jednak nie ma tego niebezpieczeństwa. Film „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego można zobaczyć w kinach w Wielkiej Brytanii już od 30 listopada. Polska premiera odbyła się dwa tygodnie wcześniej. Tak jak spodziewali się krytycy, spodobał się on także szerszej publiczności w kraju. Internauci najczęściej piszą o nim tak: „obejrzałem ten film z przyjemnością, polecam każdemu, kto chce trochę oderwać się od rzeczywistości” czy: „rewelacyjny, sam jestem ojcem i synem”. Część podkreśla, że historia opowiedziana oszczędnymi środkami zawsze trafia bezpośrednio w serce widza. Najważniejsze jednak, że opowieść mówi o trudnych relacjach w rodzinie, szczególnie po męskiej stronie, gdzie bardzo trudno powiedzieć słowo „kocham”. Ale przede wszystkim o tym, jak skutecznie można takie stosunki naprawić. Warto wybrać się do kina także ze względu na rewelacyjne role Artura Żmijewskiego i Michała Urbaniaka.

Lista kin „Mój rower” (My Father’s Bike) n  H ammersmith, 207 King Street, Hammersmith, London, W6 9JT n  W ood Green, Wood Green Shopping City, Off Noel Park Road,

Wood Green, N22 6LU

n  W andsworth, Southside Shopping Centre, Wandsworth High Street,,

SW18 4TF

n  O 2 Greenwich, The O2, Peninsula Square, London SE10 0D n  Luton, The Galaxy, Bridge Street, Luton, LU1 2NB n  G lasgow Renfrew Street, 7 Renfrew Street, Glasgow, G2 3AB n  Edinburgh, Fountain Park, 130/3 Dundee Street, Edinburgh, EH11 1AF n  Southampton, Ocean Village, 4 Ocean Way, Southampton,

Hampshir, SO14 3TJ

n  D ublin, Parnell Street, Dublin 1, n  N ottingham, The Corner House, 29 Forman Street, Nottingham, NG1 4AA n  Bradford, Bradford Leisure Exchange, Vicar Lane, Bradford, BD1 5LD n  Cineworld Birmingham, 181 Broad Street, Birmingham B15 1DA 30 listopada 2012


|

porady

30 praca 

Dlaczego nie lubię swojego szefa nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

czy(li) style zarządzania

Szef to jedna z ważniejszych osób w naszych życiu. Sprawiedliwy i doceniający może być źródłem naszej satysfakcji. Nieumięjętnie radzący sobie z emocjami, złośliwy czy leniwy może zmienić nasze życie w prawdziwe piekło.

– Gdy zaczęłam w Anglii pracę kelnerki, po kilku dniach mój szef wyrzucił mnie na zmywak. Zrobił to publicznie, w ohydny sposób – opowiada 23-letnia Paulina Pieprzyk z Lublina. – Strzelił mi w ramię ramiączkiem od mojego stanika krzycząc, że pod białą bluzką muszę mieć białą bieliznę, a nie różową. Wykrzyczał, że jestem nieatrakcyjna, bo się nie maluję i w związku z tym mam nie pokazywać się klientom. Współpracownicy powiedzieli, że on ma taki styl, że jest cholerykiem i żebym się nie przejmowała. 42-letnia Lidia Barc narzeka na unikający styl zarządzania menadżerki restauracji YO!Sushi, w której Lidia pracuje już od 2 lat. – Szefowa pół roku temu obiecała mi szkolenie, ale dziś udaje, że nic o tym nie wie. Za szczególne osiągnięcie miałam dostać nagrodę, ale ciągle słyszę, że nie miała czasu (musi przygotować specjalny formularz) lub że to jednak nie od niej zależy, albo że to musi potrwać... Bądź każe mi o tym przypominać sobie mailem lub telefonicznie, ale potem słyszę, że nie dostała maila lub nie odbiera ode mnie telefonów.

Praca ma okrągło – Swoich szefowych nie lubię przede wszystkim za to, że pojęcie „godziny pracy” wydaje się dla nich nie istnieć. 10 godzin siedzenia w firmie praktycznie codziennie to za mało, należy brać ze sobą komputer do domu, by pracować wieczorami. A oczekiwanie umowy o pracę i wynagrodzenia powyżej 1500 złotych to są „wygórowane wymagania” – mówi 27-letnia Małgorzata Kopalak pracująca w Human Partners, małej agencji reklamowej w Łodzi. Znajomi doradzają, by Małgosia obniżyła żądania, cierpliwie wyczekała, bo jak będzie dobra, to ją w końcu zatrudnią na stałe. To taki dzisiejszy styl. – Zaczęłabym od tego, że prezentowane powyżej postawy wcale nie są stylami zarządzania – tłumaczy Agnieszka 30 listopada 2012

Major, psycholożka, coach, psychoterapeutka, specjalistka od NLP. – Lidia, Paulina i Małgorzata przedstawiły sytuacje, w których padły ofiarami manipulacji, agresji bądź wykorzystywania. Jak sobie w nich radzić? To dość złożona sprawa. Przede wszystkim dziewczyny powinny sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcą dalej pracować w tak niekorzystnych, „nieekologicznych” środowiskach. Bo oczywiście, można doradzić ofierze agresora, żeby starała się nie brać zachowania szefa do siebie i zachowała spokój. Lidia być może powinna następnym razem wykorzystać inne sposoby komunikacji, kazać podpisać szefowej oświadczenie, poprosić o powtórzenie obietnicy w obecności jeszcze kogoś. Małgosia pewnie by mogła poopowiadać swoim przełożonym, jak to praca jest dla niej pasją i spędza wieczory studiując zagadnienia BTL. Ale to wszystko nie ma sensu, ponieważ w ten sposób dziewczyny będą wspierały działania niezgodne z prawem, po prostu nieetyczne. A robiąc tak poniosą ogromne konsekwencje – podsumowuje Major. – Mogą się oszukiwać, że tak muszą, że nie ma innej możliwości, bo przecież pracować trzeba. Ale gdy dłuższy czas będą postępowały wbrew sobie, odczują dolegliwości psychosomatyczne: bóle głowy, żołądka, stawów, jakieś alergiczne wysypki. W koń-

cu uwierzą, że z nimi samymi jest coś nie tak, skoro inni mogą je wykorzystywać, manipulować nimi, a one się na to zgadzają. Z obserwacji Agnieszki Major wynika, iż w Anglii istnieją bardziej partnerskie układy na linii szef-pracownik. Niektórzy Polacy natomiast nadal żyją w przekonaniu, iż szef to nieomal bóg i wszystko może, a pracownik powinien się podporządkować, jeśli chce zdobyć i utrzymać pracę. Jakie więc cechy i style mogą charakteryzować osobę na kierowniczym stanowisku i jak możemy wykorzystać wiedzę o nich, by dobrze ułożyć sobie współpracę z przełożonym?

Nie mogę się pomylić ­– Jest wiele klasyfikacji stylów zarządzania i typów osobowości szefa. Wydaje mi się jednak, że poniższa dość dokładnie odzwierciedla podstawowe cechy menadżerów, ich oczekiwania

i metody postępowania – opowiada Agnieszka Major. – Wyróżniamy: Analityków, Przyjaciół, Błyskawice i Wodzów. Pierwszy z nich, jak wskazuje nazwa, będzie koncentrował się na zadaniach, działał powoli i analizował różne opcje. Jest spostrzegawczy, ma dobrą pamięć i lubi działać według ustalonych wzorców i schematów. Zwykle nie ma problemów z komunikacją, za to jest mocno krytyczny i niepokoi się wieloma sprawami naraz. Jego dewiza życiowa to „Nie mogę się pomylić”. Jeżeli więc masz szefa Analityka, to pamiętaj, że najbardziej w życiu obawia się on ryzyka i podjęcia niewłaściwej decyzji. Jeśli więc chcesz usprawnić komunikację między tobą a Analitykiem, nie popędzaj go, zawsze przedstawiaj mu fakty, liczby i dane do porównań, by mógł podjąć właściwą decyzję.

Przyjaciel nie lubi ryzyka Przyjaciela również motywuje poczucie bezpieczeństwa, ale w przeciwieństwie Analityka, jak podkreśla Major, koncentruje się on na ludziach. Jeśli chcesz go sobie zjednać, zadbaj o dobrą atmosferę w kontaktach, zapracuj na jego zaufanie i nie nadużyj go. Przyjaciel podobnie jak analityk nie lubi ryzyka, ale jeszcze bardziej obawia się odrzucenia, ponieważ to właśnie wśród ludzi czuje się jak ryba w wodzie i uwielbia pracę zespołową. Jest spokojny i zgodny, unika konfliktów. Gdy potrzebujesz, by ktoś cię wysłuchał, Przyjaciel będzie do tego idealny. Ale gdy preferujesz szybkie tempo działania i błyskawicznie podejmowanie decyzji, współpraca z nim będzie cię irytować.

Wódz, jest wizjonerem, ma dobre zdolności organizacyjne, chętnie podejmuje ryzyko i wyzwania i nie boi się szybko podejmować decyzji. psycholog Agnieszka Major


|  finanse porady

Szef-Przyjaciel nie lubi podejmować decyzji i zanim rozstrzygnie jakąkolwiek kwestię, poradzi się zaufanych osób i cztery razy zmieni zdanie. Pamiętaj, Przyjaciela się nie krytykuje – bardzo go to boli.

Koncentracja na zadaniach Częścią wspólną Przyjaciela i Błyskawicy (inaczej: Gwiazdy) jest skupianie się na ludziach. Ale Błyskawice robią to z innych powodów – one oczekują uznania w oczach innych. Nietrudno więc zgadnąć, że jak diabeł święconej wody będą bały się krytyki i... nudy. Nazwa Błyskawica też jest nie bez powodu – uwielbiają działać szybko. Czasem nawet zamiast na wyniku bardziej koncentrują się na samym działaniu. W przeciwieństwie do Przyjaciela, Błyskawica lubi być w centrum zainteresowania, śmiać się i opowiadać dowcipy. Poświęca temu sporo energii, bo dewizą życiową Błyskawicy vel Gwiazdy jest „wszyscy muszą mnie kochać”. Na ogół jest bardzo kreatywna, zaczyna wiele projektów, ale niewiele z nich doprowadza do końca. Jest bardzo skoncentrowana na sobie, więc nie przychodź do niej ze swoimi problemami – nie wysłucha cię. A jeśli nawet, to

się tym znudzi – ostrzega ekspertka. – Błyskawice są jednak lubiane za swoją spontaniczność, gotowość do zabawy i ekspresyjność. Kluczem do Błyskawicy jest umożliwienie jej generowania pomysłów i jednoczesne wspieranie przy ich realizacji. Jak można się domyśleć, cechą czwartego typu, czyli Wodza będzie koncentracja na zadaniach. On uwielbia być liderem i najbardziej boi się utraty władzy. Motywuje go do działania sukces, ale równie mocno rywalizacja. Jeśli chcesz go do czegoś przekonać, postaw na racjonalne argumenty, ale przede wszystkim korzyści, jakie Wódz może osiągnąć podejmując określone działanie. Jest chyba najmniej przyjaznym ze wszystkich czterech typów. Kontakt z nim może być stresujący, bo Wódz mówi to co myśli, preferuje formalne relacje, skupia się tylko na swoich celach i sukcesach. Wódz rzadko też okazuje emocje i lubi przyjmować postawę dominującą w stosunku do innych ludzi. – Możemy go nie lubić za to, że chętnie sprawuje kontrolę nad innymi – tłumaczy Agnieszka Major. – Jeśli już zdecydowałeś się zabrać głos w jego towarzystwie, nie przynudzaj – przedstaw wnioski, bo Wódz łatwo się może zniecierpliwić.

31

Za złom nie płacimy gotówką Szereg istotnych zmian dotyczących handlu złomem i regulującej przemysł złomowania metalu, wprowadziła ustawa, której przepisy wejdą w życie 3 grudnia. Zmiany mają na celu zniesienie wynagrodzeń gotówkowych i związanego z tym niskiego ryzyka popełnienia przestępstwa przez złodzieja i pozbawionego skrupułów handlarza. Poprawka do ustawy wprowadza nowe przestępstwo kryminalne, zabraniając handlarzom złomem płacenia za skup złomu gotówką, a tym samym zezwalając jedynie na płatność kartą lub czekiem. Ustawa spowoduje również znaczny wzrost grzywny za kluczowe przestępstwa dokonywane przez handlarzy złomem. Najpoważniejsze naruszenia mogą zakończyć się nałożeniem grzywny piątego stopnia. Ustawa rewiduje również uprawnienia policji, zezwalając na wejście z odpowiednim nakazem do jardów ze złomem lub do jakiegokolwiek miejsca, do którego wstęp jest konieczny, by móc ustalić, czy zakaz płacenia gotówką jest przestrzegany. Wymóg bezgotówkowego skupu złomu do-

tyczy wszystkich handlarzy złomem, niezależnie od tego, czy są oni zrejestrowani przez władze lokalne, czy nie. Jakakolwiek działalność handlowa związana ze skupem złomu powinna być zarejestrowana u władz lokalnych. Jedynym odstępstwem od reguły są niektórzy zbieracze wędrowni, ale muszą oni spełniać następujące warunki: być zarejestrowani u władz lokalnych, uzyskać oddzielne polecenie na mocy art. 3 Ustawy o handlu złomem z 1964 r., który zwalnia ich z pewnych wymogów. Przed wydaniem każdego nakazu władze lokalne muszą skonsultować się z szefem miejscowej policji. Jeśli kolekcjoner nie będzie spełniał powyższych wymogów, wówczas nie będzie podlegał zwolnieniu, a co za tym idzie nie będzie mógł legalnie kupować złomu za gotówkę. Ustawodawca kładzie duży nacisk na elektroniczne przelewy pieniędzy. Oznacza to, że bezgotówkowe formy płatności są dopuszczalnymi formami zapłaty podlegającymi ustawodawstwu. Szczegóły ustawy na www.goniec. com reklama

Okna i drzwi drEwnianE naJwYŻSzEJ JakOŚCi 10% off dla stałych klientów

dostawa oraz montaż Okna typu sash

przed

po

info@awmwindows.co.uk www.awmwindows.co.uk

Okna typu casement

przed

T: 0208 230 7297 M: 075 1591 3491

po


po godzinach

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

32 turystyka 

Cuda nad Wełtawą Do you speak English – zapytał mnie na dworcu w Pradze miejscowy „wyłapywacz turystów”. – Antonin – dodał po chwili. Później się przekonałem, że nie tylko on włada tam biegle językiem Szekspira. Po kilku minutach podszedł do nas tamtejszy „żul”, równie płynnie po angielsku prosząc o kilkadziesiąt koron, ponoć na leki. Jak nic to jego miał na myśli Ivan Mladek, śpiewając, że Jozin z bazin „žere hlavně Pražáky”...

Marek Poznański Pewnie też dlatego, że byłem dosłownie oszołomiony starą częścią ich "hlavní nádraží", czyli kolejowego dworca otwartego w 1871 przez samego Franciszka Józefa I, przebudowanego w stylu secesyjnym na początku XX wieku. Kawa spożyta w kawiarni widokowej smakowała tak jak powinna, czyli wybornie.

Smažený sýr v housce Antonin zaprowadził mnie do kamienicy zlokalizowanej nieopodal Vaclavskich Namesti. Niewielki pensjonat, w pokojach obok goście z USA, Rosji i bodajże z Mołdawii. Bodajże, bo na bliższe poznanie się nie było czasu. Praga to bowiem nie tylko przytulna kamienica na Opletalovej, ale jedno z piękniejszych miast w tej części Europy. Jak na państwo z dawnego bloku wschodniego świetnie funkcjonujące metro sprawia, że zwiedzanie stolicy Czech naprawdę 30 listopada 2012

należy do przyjemności. Zwłaszcza po tym jak skosztujemy na wspomnianych Vaclavskich jedno z miejscowych szybkich dań, czyli parka w rohliku. Niby to hot dog, ale jednak smakuje o niebo lepiej. A już furorę robi tam od lat "smažený sýr v housce", czyli przepyszny serowy burger, którym zajadają się nawet turyści z Dalekiego Wschodu.

Dzielnica Franza Kafki Na słynnych Hradczanach z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, gdzie w pierwszej kolejności skierował mnie Antonin, natrafiłem na podniosłą zmianę warty na tzw. Pierwszym Dziedzińcu. Trzymają ją tam gwardziści ubrani w mundury zaprojektowane przez Teodora Pištka (zdobywcy Oscara za kostiumy do filmu „Amadeusz”). Praga to oczywiście nie tylko Hradczany z Lorettą. Koniecznie trzeba zobaczyć Złotą Uliczkę, kusi też pełna kościołów, pałaców i ogrodów Malá Strana, zatykający dech w piersiach most Karola, późnogotycka Brama Prochowa, majestatyczna, pełna synagog


|  turystyka po godzinach

dawna dzielnica Żydowska – Józefów, miejsce narodzin Franza Kafki.

Magia czeskich pivnici Ale stolica Czech to też nie tylko zabytki. Bo gdzież indziej zrobimy sobie bardziej oryginalne zdjęcie z wojakiem Szwejkiem czy hokejowym mistrzem Jaromirem Jagrem, niż w tamtejszym muzeum figur woskowych? I nigdzie podane z beczki piwo nie smakuje lepiej niż w miejscowych pubach, przepraszam,

pivnici, zlokalizowanych dosłownie co kilkanaście metrów na bocznych uliczkach głównej arterii miasta. Centrum Pragi właściwie nie uznaje pór dnia. Życie toczy się od zmierzchu do świtu. Tłumy turystów z całego świata snują się bez końca. Angielski miesza się z francuskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim i polskim. Oczywiście po czesku też można usłyszeć kilka zdań, bo jak pamiętamy Jozin trafił do zoo i wszystkich prażan zjeść nie zdążył.

33

Ceny w Pradze

n  Bilet komunikacji miejskiej (24h)

n  D uży chleb – £0,63 n  W oda mineralna 1,5l – £0,47 n  O biad w restauracji – £4,42-£9,49 n  Parek w rohliku – £0,63 n  Piwo Pilsner Urquell 0,5l – £0,94 n  W ódka Beherovka, 1 kieliszek

n  Przejazd taksówką (1 km)

– £1,42

n  Bilet dla jednej osoby Londyn – Pra-

ga (w dwie strony) – od £127

n  Podróż samochodem Londyn

– Praga 1277,7 km – ok. £164

n  N ocleg (pokój 1-osobowy/doba)

– od £12

n  M etro (podróż 60 min.) – £0,63

– £3,16

– £0,88

n  Przejazd taksówką na lotnisko

– £12,65

n  M uzeum Narodowe – £3,16 n  M uzeum Sex Machine – £6,32 n  Loretta – £3,48 n  H radczany – do £11,07 n  Katedra św. Mikołaja – £1,89 n  Krizikova Fontana (Śpiewające

fontanny) – £7,91

n  O gród zoologiczny – £4,74 n  Portret-karykatura na Moście Ka-

rola – £7,91

reklama


po godzinach

34 gadżety   

| Grand wszedł bez rozgłosu

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

fot. engadget.com

ZAPOWIEDZI Rewolucja w dotyku

Komu wydaje się, że smartfony wyposażone w bardzo czułe wyświetlacze pojemnościowe z obsługą multidotyku są szczytem techniki powinien bacznie przyglądać się poczynaniom firmy Qeexo, która wkracza ze swoją rewolucyjną technologią FingerSense. Technologia polega na wyposażeniu wyświetlacza w czujnik akustyczny, który wyczuwa drgania dotykających go obiektów i dzięki temu potrafi je od siebie odróżnić. Jednym słowem, nasz smatrfon rozpoznaje, czy ekran dotykany jest palcem, paznokciem, knykciem czy rysikiem. Według producenta, nowa technologia stwarza nieograniczone możliwości. Co ciekawe, FingerSense to nie tylko koncepcja przyszłości. Powstał już prototyp. Na razie nie wiadomo, kiedy i za ile urządzenia trafią na półki sklepowe. (za: komorkomania.pl)

Magnetyczna pokrywa

ARCHOS 101 XS to jedyny na rynku tabletów internetowych model wyposażony w magnetyczną pokrywę, która nie tylko chroni wyświetlacz przed uszkodzeniem, ale również pełni funkcję stacji dokującej oferując pełnowymiarową klawiaturę QWERTY. Archos to m.in.: 10.1-calowy wyświetlacz, dwurdzeniowy procesor OMAP, 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 16 GB pamięci wbudowanej, slot kart microSDXC do 64 GB, port micro USB, kamerę frontową HD 720p, system Google Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich i wiele innych. A wszystko to w obudowie o wymiarach 273 x 170 x 8 mm i wadze 600 gramów. Tablet oferowany jest od 26 listopada w niemieckim sklepie Lidl w cenie 329 euro, czyli niecałe 265 funtów. (za: tabletmaniak.pl)

Samsung bez rozgłosu wypuścił na rynek nowy smartfon reprezentujący rodzinę Galaxy. Model Grand jest kompromisem między Galaxy S III, a Galaxy Note II. Został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480 pikseli (to aku-Wyjście USB zamiast ostrza Choć szwajcarska firma Victorinox słynie głównie z produkcji specjalnych scyzoryków dla wojska, coraz śmielej poczyna sobie także na rynku komputerowym. Wszystko za sprawą scyzoryka Presentation Master. W wersji „Flight” (lotniczej) nie zawiera nawet scyzorykowego ostrza, dzięki czemu szczęśliwy posiadacz nie zostanie pozbawiony swojego gadżetu w imię walki z terroryzmem. Za to Presentation Master ma szyfrowany pendrive o pojemności 32-128 gigabajtów, zabezpieczony odciskiem palca właściciela oraz dwie funkcje cenne dla podróżujących biznesmenów – bluetoothowego pilota do kontrolowania prezentacji i czerwony wskaźnik laserowy do pokazywania interesujących fragmentów slajdów. 

30 listopada 2012

rat smutna wiadomość, bo Galaxy Note II i Galaxy S III mają rozdzielczość 1280 x 720 pikseli). Na otarcie łez jest jednak czterordzeniowy procesor Exynox 4412 taktowany zegarem o częstotliwości 1,4 GHz. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 4.1.1 Jelly Bean z nakładką TouchWiz Nature UX. Bateria ma pojemność 2100 mAh. Galaxy Grand ma moduł Wi-Fi, LTE, NFC. Premiera miała miejsce na rynku koreańskim. Kosztuje 800 tysięcy wonów, czyli około 458 funtów. Nie wiadomo kiedy trafi na rynek europejski.

(za: gazeta.pl)

(za: t-mobile.pl)


|   

po godzinach

motoryzacja 35

Gorąca Cupra dostępna już w marcu Już w kwietniu Seat pokazał prototyp Ibizy na salonie motoryzacyjnym w Pekinie. Producent zapowiedział, że samochód trafi do sprzedaży mniej więcej w marcu przyszłego roku. Jakie niespodzianki przygotowali inżynierowie z Hiszpanii? Widać, że nowa Cupra ma zacięcie do szybkiej jazdy, linie nadwozia jednoznacznie mówią, że to samochód, który ma sprawiać satysfakcję kierowcy. Zarówno dzięki niezłym osiągom jak i sportowej sylwetce. Zaprezentowany model wyposażony jest w 17-calowe felgi z lekkich stopów. Charakterystyczny trapezowy wydech został umieszczony centralnie. W standardzie mają znaleźć się biksenonowe reflektory ze światłami diodowymi do jazdy dziennej. Pod maską znajdziemy silnik benzynowy z turbodoładowaniem o pojemności 1,4 litra. Udało się z niego wycisnąć aż 180 KM i 250 Nm. W układzie przeniesienia napędu zastosowano siedmiostopniową przekładnię DSG (samochód nie ma dźwigni zmiany biegów, lecz łopatki przy kierownicy) i system XDS, czyli elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego. Ciekawostką jest system wspomagania ruszania na wzniesieniu. Kierowcy w prowadzeniu będzie pomagał również system ESP. Jak na silnik 1,4 litra TSI osiągi auta są zadowalające. W dobrych warunkach auto może rozpędzić się aż do 230 km/h, a przyśpieszenie do „setki" trwa niecałe 7 sekund. Kupujący otrzyma w standardzie czujniki deszczu i zmierzchu, sportowe fotele ze skórzaną tapicerką oraz automatyczną klimatyzację. Cena tego modelu w Wielkiej Brytanie będzie oscylować w granicach 18 825 funtów, czyli niecałych 100 tysięcy złotych. ML

Wiemy już jak będzie wyglądać produkcyjna wersja nowego Seata Ibizy. Hiszpanie pochwalili się najwyższą wersją modelu, Cuprą.

Micro Commuter Prototype – gadżet czy przyszłość? Honda, z myślą po poruszaniu się po miastach, opracowała nowy elektryczny samochód. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, wszak to nie pierwsze małe elektryczne autko, jednak ten model został stworzony w oparciu o wytyczne japońskiego Ministerstwa Środowiska, Transportu i Turystyki. Commuter może pomieścić kierowcę i dwójkę dzieci lub po wymianie tylnego siedzenia dwójkę dorosłych. Funkcje deski rozdzielczej pełni w nim laptop ze specjalnym oprogramowaniem, z którego możemy odczytywać dane jak z tradycyjnych wskaźników. Tablet może być zasilany z ogniw słonecznych umieszczonych na dachu. Silnik ma moc zaledwie 15 kilowatów. Maksymalny zasięg auta wynosi około 60 km, ładowanie akumulatorów trwa mniej niż trzy godziny. Samochodzik nie jest zbyt szybki, jednak nie to było priorytetem projektantów. Rozpędza się maksymalnie do 80 km/h.


po godzinach

36 styl    

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Co zrobić, gdy na zewnątrz coraz zimniej. Czy w czapce i szaliku też można wyglądać czarująco? Koniecznie przeczytaj, jak ubrać się w taką pogodę pamiętając o najnowszych trendach mody.

Piękno w kożuchu Które części ciała marzną nam najszybciej? Każde dziecko wie, że mowa tu o głowie i stopach. Zacznijmy więc od nakryć głowy. Z tym zawsze jest pewien problem, bo większość kobiet rezygnuje z nich twierdząc, że nie do twarzy im w kapeluszach czy czapkach lub zasłaniając się uczesaniem prosto od fryzjera. To błąd, bo te elementy dobrze dobrane potrafią poprawić nie tylko wygląd, ale i samopoczucie każdej z nas.

Seksowna uszatka Warto więc zaopatrzyć się choćby w czapkę – uszatkę. Wbrew pozorom można ją zakładać nie tylko podczas wielkiego mrozu, ale nawet do jesiennej kurtki. W tym sezonie modne są zestawienia, które na pierwszy rzut oka mogą się źle uzupełniać, by za chwilę zaskoczyć nas swoją wyjątkowością. Taka czapka, ubrana nawet podczas lekkiego mrozu, skutecznie ochroni nas przed wiatrem, deszczem czy niską temperaturą. Na mniejsze chłody przydadzą się nauszniki. Są one stosunkowo tanie, a więc można pozwolić sobie na kilka par i dobierać je do reszty ubioru, a nawet nastroju. Bardzo popularne są także tzw. „kołnierze”, czyli rodzaj szalika o dużej szerokości, którym możemy owinąć prawie całą głowę. Przy 30 listopada 2012

wyborze kolorów unikajmy odcieni czerni i szarości, by choć trochę poprawić sobie humor podczas tych krótkich dni.

Kalosze inaczej Jeżeli chodzi o okrycie stóp, tu także mamy szeroki wachlarz możliwości. Zacznijmy przede wszystkim od kaloszy, ale koniecznie tych z ocieplaczami w środku. Są one nieco droższe od zwykłych, ale za to dają gwarancję przejścia suchą stopą przez największą kałużę. W ten sposób uchronimy nogi zarówno od przemoczenia, jak i przemarznięcia. W słoneczne, bezdeszczowe dni możemy natomiast pozwolić sobie na kozaki typu Emu. Są one wyjątkowo ciepłe i wygodne, zdarzają się jednak modele, które bardzo szybko przemakają. Na największe mrozy, opady śniegu i ślizgawki potrzebne będą buty typu trapery. Nie są to jednak bezkształtne, toporne kozaki, tylko zgrabne, dopasowane do stopy buty. Kreatorzy mody i twórcy blogów dotyczących strojów znani na całym świecie podkreślają, że od kilku lat nie mniej ważny od podążania za modą jest komfort i wygoda na co dzień.


|    

po godzinach

Płaszcz wyciągnięty z szafy Co roku każda kobieta stoi przed dylematem, co zrobić z zeszłoroczną kurtką zimową. Czy kupić nową, czy zachować tę z poprzedniego sezonu, bo przecież cały czas jest jeszcze niezniszczona, a przede wszystkim ciepła. Odpowiedź jest bardzo prosta, na dodatek dobrze przysłuży się naszemu portfelowi. Jeżeli masz w szafie puchową kurtkę, z wysoko postawionym kołnierzem, śmiało możesz ją nosić. W tym roku projektanci kolejny raz wyszli naprzeciw potrzebom klienta i są zgodni co do tego, że im więcej puchu, im dłuższy płaszcz, tym lepiej. Nie musisz się więc martwić o to, że tej zimy zmarzniesz. Pamiętaj także o rękawiczkach, nawet (a może szczególnie) o tych na sznurku lub z jednym palcem, które przypomną ci lata dzieciństwa. Im bardziej zwariowane kolory i nadruki, tym lepiej. Tak ubrana możesz iść zarówno do pracy, jaki i z dzieckiem na lodowisko czy sanki!

Na cebulkę Kiedy na przełomie listopada i grudnia wychodzisz z domu, nigdy do końca nie wiesz, jak trzeba się ubrać. Będzie padać deszcz czy może już spadnie pierwszy śnieg? Niby wkrótce ma przyjść zima, ale aura cały czas jakby późnojesienna. Mamy jednak kilka prostych porad, co zrobić, by nie dać się szarudze tych ostatnich tygodni w roku i pozytywnie wyróżnić się wśród przechodniów. Przede wszystkim powinnaś pamiętać o słynnym ubieraniu się na cebulkę. W tym wypadku mamy miały rację, bowiem taki strój nie pozwala na przegrzanie się, ani wychłodzenie organizmu. W każdej chwili można ubrać lub zdjąć którąś z warstw. Ważne jednak, aby pamiętać, że nawet jeśli poszczególne elementy z pozoru do siebie nie pasują, jako całość mogą dać oszałamiający i zadziwiający efekt.

styl 37


dom

38 kuchnia 

|

Zdrowo i z pałeczkami Japońska kuchnia kojarzy nam się dosyć jednoznacznie – sushi, sushi i... sushi. Czasem pomyślimy jeszcze o rybach w najróżniejszej postaci, czyli sushi... To jednak wierzchołek góry lodowej. Wachlarz potraw azjatyckich wyspiarzy jest tak samo bogaty jak reszta kontynentalnej kuchni orientalnej.


|  kuchnia dom

Japończycy używają w swojej kuchni również sporo innych owoców morza, w tym wodorostów. Na stołach, tak samo jak u nas goszczą różne rodzaje zup, które pije się prosto z miseczki. Z talerzy jada się pałeczkami. Po lewej stronie nakrycia zazwyczaj stoi miseczka z ryżem, obok inne miseczki z różnymi przystawkami, na przykład marynowanymi warzywami. Japońska kuchnia zawdzięcza swój kształt XIX-wiecznym reformom. Wszystkie dania przed epoką meiji, która otworzyła Japonię na świat zewnętrzny przyrządzane są według tradycyjnych wyspiarskich receptur. Mówi się na nie washoku, nihon-ryōri lub nihon-shoku. Druga grupa to dania, które pojawiły się wraz z przyswajaniem kultury Zachodu. To na przykład kluski ramen czy wieprzowe kotleciki tonkatsu.

Soba na serce Dania główne często sporządzane są na bazie makaronu. Japończycy wyróżniają ich typy klusek. Ramen (styl chiński), soba (pełnoziarniste), udon (grube, białe), somen (cienkie i białe). Przyrządza się je najpierw gotując, a potem zasmażając z innymi składnikami. Często serwowane są także w zupach. Gotuje się je bardzo szybko, zazwyczaj tylko kilka minut lub wręcz jedynie namacza w gorącej wodzie. Serwowane nie powinny być zbyt miękkie. Co ciekawe gryczane kluski soba rozrzedzają krew. Powszechnie uważa się, że jest to przyczyną niskiej liczby chorób serca w Japonii.

Natto z soi Popularną potrawą jest także natto. To produkt otrzymywany z soi, którą w tradycyjny sposób poddaje się procesowi fermentacji. Nie wygląda może zbyt apetycznie, lecz posiada zadziwiające właściwości zdrowotne. Kuchnia japońska to także bogactwo przypraw i sosów. Mirin to rodzaj wina ryżowego o lekko słodkawym smaku. Przyprawia się nim ryby, aby zneutralizować ich zapach. Jest także istotnym składnikiem gęstego i aromatycznego sosu teriyaki.

39

Ostra pasta Wasabi to bardzo popularna przyprawa nie tylko na terenie Japonii, często nazywana japońskim chrzanem. To zielonkawa, piekielnie ostra pasta używana do wzmocnienia smaku potraw. Wyspiarska kuchnia z Dalekiego Wschodu jest coraz popularniejsza na świecie. Wiele potraw jest jednak niejadalnych dla przeciętnego Europejczyka. Zazwyczaj przyczyną jest sposób przygotowania niektórych dań, w których występują egzotyczne dla nas składniki takie jak wodorosty lub fermentowane warzywa. Niektóre restauracje, jak brytyjska Wagamamma wyspecjalizowały się w serwowaniu zeuropeizowanych wersji japońskich przysmaków, które podawane są w tradycyjnych japońskich jadłodajniach przypominających wystrojem polskie stołówki zakładowe z minionej epoki. Warto spróbować.

Grzyby shitake Dashi, czyli japoński bulion jest nieodzownym składnikiem kuchni japońskiej. Dashi jest podstawową bazą japońskich zup, sosów i wielu dań duszonych, używa się go także do gotowania warzyw. Japończycy gotują go na kilka sposobów, zazwyczaj jednak z czterech podstawowych składników w różnych kombinacjach. Pierwszym z nich jest katsuobushi, czyli suszone płatki wędzonego i fermentowanego tuńczyka. To najbardziej niepowtarzalny i trudno dostępny składnik. Przygotowanie katsuobushi to długotrwały i skomplikowany proces. Drugi to wodorosty Kombu. Jest to jadalna odmiana morskich wodorostów o długich liściach. Uprawia się je na szeroką skalę na morskich plantacjach w Japonii i Korei. Kolejnym składnikiem bulionu są grzyby shitake – popularnego azjatyckiego grzyba, drugiego, po pieczarce, najpopularniejszego uprawnego grzyba świata. Shitake mają wyraźny smak i aromat. Do dashi dodaje się również niboshi, czyli suszone, małe sardynki.  (ML)

Orientalne sposoby Japońską kuchnię możemy również podzielić ze względu na sposób w jaki potrawa została przygotowana. n  N amasumono – to rodzaj posiłków

podawanych na surowo, nie są smażone ani gotowane. n  N imono – to zupy (shirumono i nabemono), dania gotowane na parze (mushimono) oraz potrawki z ryb, mięsa, owoców morza i warzyw (aemono). n  T eppanyaki – to dania, do których używa się specjalnego podgrzewanego stołu, tak zwanego teppana. Obecnie jest to duży stalowy blat elektrycznie lub gazowo podgrze-

wany od spodu, na którym grilluje się wymieszane składniki. n  Yakimono – dania przyrządzane na ruszcie lub drzewnym grillu. Zazwyczaj są to ryby, owoce morza, mięso czerwone i drób. n  Agemono – dania smażone lub frytowane w głębokim oleju, np. tempura. n  T sukemono – japońskie pikle czyli warzywa marynowane lub poddane fermentacji mlekowej w celu ich dłuższego przechowywania. n  Sunomono – sałatki przyrządzane z warzyw, ryb i owoców morza. n  G ohanmono – potrawy z ryżu. n  Sushi – jedno z najbardziej znanych dań z ryżu, wodorostów nori oraz z rozmaitych ryb.


dom

40 przepisy 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Makaron Soba Hosan z warzywami Gdybyśmy dysponowali teppanem, czyli specjalnym japońskim grillem w kształcie podgrzewanej płyty to danie należałoby przygotować właśnie na nim. W domowych warunkach w zupełności wystarczy nam tradycyjny wok lub duża patelnia.

Składniki

Sposób przyrządzenia: Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu . Odcedzamy i odstawiamy. W woku lub dużej patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju sezamowego. Dodajemy pokrojoną w paseczki marchewkę mieszamy smażymy chwilkę . Dodajemy pokrojoną w piórka cebulę, cukinię. Dodajemy pokrojone pieczarki. Smażymy kilka minut. Doprawiamy przyprawą do kuchni japońskiej i sosem sojowym. Dodajemy groszek. Na koniec dodajemy ugotowany makaron mieszamy i podajemy.

makaron S o 1 łyżka olejuba Hosan 5 pieczarek sezamowego 1 czerwona 1/4 cukinii cebula 1 marchew k przyprawa a japońskiej do kuchni sos sojowy 3 łyżki zielo nego groszk u

Drink po japońsku Składniki

40 ml. wina ryżowego sa sok z limon ke k sok z wiśni i plasterek lim do dekorac etki ji kostki lodu

30 listopada 2012

Wódkę odmierzyć miarką i przelać wraz z sokami z limetki i wiśni domowej roboty do shakera z lodem. Wstrząsać mocno i energicznie przez kilka minut. Przelać do szklaneczek z grubym dnem, uzupełnić lodem. Podawać drink udekorowany plasterkiem limetki.


|  zdrowie

dla ciała

41

Poświęć godzinę na serce Nie trzeba regularnie ćwiczyć by pomóc swojemu sercu. Nawet krótkie i mało intensywne ćwiczenia wykonywane raz w tygodniu zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i wpływają korzystnie na układ krążenia.

Jeżeli przeznaczymy tygodniowo chociaż godzinę na ćwiczenia mamy szanse zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca nawet o 15 proc. Poświęcenie na wysiłek fizyczny od 1 do 2 godzin tygodniowo redukuje ryzyko zachorowania o 40 proc., a ponad 2 godzin aż o 61 proc.! Nawet prosty wysiłek, taki jak niezbyt intensywny spacer, może b ograniczyć ryzyko zgonu. Niestety osoby pracujące fizycznie nie powinny cieszyć się przedwcześnie bowiem wśród tej grupy zagrożenie

atakiem serca jest znaczne. Prawdopodobnie związane jest to z wysiłkiem, który wkładamy w wykonywaną pracę jednocześnie pracując w stresie i wykonując wiele innych czynności. Całkowity brak ruchu latem i zimą powoduje niekorzystne zmiany we krwi, na przykład wzrost stężenia substancji białkowych włączonych w antyzapalne funkcje systemu immunologicznego, co skutkuje powstawaniem na ściankach naczyń krwionośnych szkodliwych płytek zwężających arterie i powodujących ich kruchość.

Zawał – co robić aby go uniknąć? n  r zucić palenie n  z acząć ćwiczyć – najlepiej 30 minut przez 5

dni w tygodniu

n  nabrać zdrowych nawyków żywieniowych n  pilnować prawidłowej masy ciała n  kontrolować ciśnienie tętnicze krwi n  utrz ymywać prawidłow y poziom

cholesterolu

n  dbać o prawidłowy poziom cukru we krwi n  unikać nadmiernego stresu

Dużo klikasz? Ćwicz!

Wiele osób pracuje długie godziny przy komputerze. Niesie to ze sobą pewne ryzyko, gdyż nasz organizm nie jest przystosowany do spędzania tak długiego czasu w pozycji siedzącej. Co więcej nawet przy tak niepozornym zajęciu możemy nabawić się kilku schorzeń takich jak zespół ciesni n a d garstka. Jego najczęstszą

przyczyną jest obrzęk zapalny tkanek lub nerwów. Dochodzi do niego w wyniku długotrwałego używania myszki. Jeżeli nie zostanie w porę wyleczony może prowadzić nawet do zaniku mięśni dłoni. Ponadto grozi nam zespół de Quervaina objawiający się zapaleniem pochewki ścięgien mięśnie, do którego dochodzi

w wyniku długotrwałego zaciskania pięści (na przykład na myszce). Aby korzystanie z komputera nie przynosiło szkód naszemu organizmowi, musimy przestrzegać p o d s t aw o w y c h z a s a d y e rgonomii. Najważniej-

szą zasadą jest prawidłowe ustawienie monitora. Ważnym elementem stanowiska komputerowego jest dobrze dopasowany fotel. W czasie pracy przy komputerze warto przestrzegać następujących zaleceń: n  często zmieniać pozycję ciała n  r obić przerwy n  m yszkę trzymać lekko n  w ykonywać prostećwiczenia fizyczne n  dbać o odpowiednią temperaturę dłoni n  w stawać i spacerować n  nie uderzać zbyt mocno w klawiaturę.


dla ciała

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

42 zdrowie  

|

Trochę kory na ból zęba Czy to możliwe aby drzewa pomagały w leczeniu zębów? Według niektórch przesądów – tak. W Polsce, niedaleko Częstochowy, wielka lipa rosnąca przy świątyni w Cielętnikach była przez długie dziesięciolecia ogryzana z kory przez pątników, gdyż miała rzekomo uśmierzać ten ból. Miejscowi proboszczowie walczyli z tym zwyczajem, m.in. smarując drzewo smołą. Poskutkowało dopiero ogrodzenie go solidnym metalowym płotem. Ślady ludzkich zębów na korze słynnej lipy widać do dziś.

Antybiotyki przyczyną astmy?

Antybiotyki zażywane podczas ciąży mogą oznaczać większe szanse zachorowania na astmę u dzieci. Prawdopodobnie mają one znaczący wpływ na florę bakteryjną odpowiedzialną za odporność na astmę, co jest przekazywane na noworodka. Według badan duńskich naukowców, dzieci wystawione na działanie antybiotyków, były o 17 proc. bardziej podatne na astmę od tych, których matki w ciąży antybiotyków nie zażywały. Niekótrzy naukowcy są jednak sceptyczni. Nie wykluczają oni, że za rozwój astmy odpowiada np. choroba, którą miały zwalczać zażywane przez matki antybiotyki. 30 listopada 2012

Masz niebieskie oczy? Jesteś z Afganistanu Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzą, że pierwsi ludzie z niebieskimi oczami pojawili się od sześciu do dziesięciu tysięcy lat temu. A wszystko to z powodu mutacji jednego genu. Jeżeli taka mutacja miała miejsce oznacza to, że wszystkie niebieskookie osoby mają wspólnego przodka i są mniej lub bardziej spokrewnieni. – Naturalnym kolorem oczu ludzi jest kolor brązowy - powiedział Hans Eiberg z instytutu medycyny komórkowej i molekularnej. Mutacja, dzięki której u ludzi pojawił się niebieski kolor tęczówki dotyczyła tzw. genu OCA2. Bierze on udział w produkcji melaniny – pigmentu,

który odpowiedzialny jest za kolor włosów, oczu i skóry. Genetyczna mutacja, która spowodowała zatrzymanie produkcji właśnie tego pigmentu. Gdyby OCA2 został zupełnie wyeliminowany z naszego organizmu, wszyscy zostalibyśmy albinosami. Hans Eiberg i jego zespół zbadał niebieskookich w wielu krajach na świecie, w tym m.in. z Jordanii, Danii, Indii i Turcji. Genetyczny materiał wszystkich uczestników badania miał taki sam „ha-

plotyp". Jeśli grupa osób ma takie same parametry w tej dziedzinie, oznacza to, że genetyczna mutacja musiała powstać niedawno. Sekwencja DNA nie miała bowiem jeszcze wystarczająco dużo czasu, by się wymieszać z innymi. – Po zbadaniu 800 osób i wykluczeniu jednej z brązową plamką na tęczówce doszliśmy do wniosku, że wszystkie niebieskookie osoby muszą mieć jednego przodka – powiedział Eiberg Zdaniem naukowca pierwszy niebieskooki człowiek pochodzi z północnego Afganistanu. Stamtąd dotarł do północnej części Europy. Teraz najwięcej osób z niebieskimi oczami pochodzi z Finlandii. Dziewięciu z dziesięciu mieszkańców tego kraju może pochwalić się takim kolorem oczu.

Nasze nałogi w przyszłości Amerykańskie Towarzystwo Przyszłości Świata zajmujące się futurologią opublikowało swoje wnioski, mówiące jakim uzależnieniom będziemy najczęściej ulegać w przyszłości. Oprócz tradycyjnych używek, jak papierosy alkohol czy narkotyki będzie przybywać uzależniających sposobów życia. Gwałtownie wzrośnie rzesza pracoholików, ogromnie powiększą się zastępy siecioholików. Naukowcy amerykańscy przewidują, że wielu ludzi zafascynowanych sztuczną rzeczywistością wirtualno-internetową straci zainteresowanie otoczeniem realnym. Pojawi się też prawdziwa fala uzależnionych od publicznych występów – w ciągu stulecia skala tego problemu osiągnie niespotykane rozmiary. Uzależnieni nie przepuszczą żadnego castingu, byleby tylko zaistnieć w telewizji.


|  uroda dla ciała

43

Zadbaj o skórę zimą Nadchodzące chłodne miesiące to nie najlepszy czas dla naszej skóry. Częste zmiany temperatur, silnie wiejący wiatr czy padający na zmianę deszcz ze śniegiem bardzo niekorzystnie wpływają na naszą cerę. Jest jednak kilka prostych sposobów, jak sobie z tym poradzić. Na pewno zauważyłaś, jak szybko zimą twoja cera przesusza i łuszczy się. Wszystko to spowodowane jest suchym powietrzem w pomieszczeniach, gdzie często panuje temperatura wyższa, niż potrzebuje tego nasz organizm. Ważne więc, by w codziennej pielęgnacji nie zapominać o wklepaniu nawilżającego balsamu w całe ciało. Zwróć uwagę, aby nie był to balsam chłodzący, bo ten tylko niepotrzebnie da wrażenie chłodu, zamiast odpowiednio natłuścić skórę. Najlepszy to taki, który dodatkowo zawiera choćby niewielkie ilości witamin. To samo dotyczy się twarzy. Pod żadnym pozorem nie wychodź z domu bez dobrego kremu ochronnego. Mimo, że słońca na niebie praktycznie nie widać, krem powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne. Dopiero na taką warstwę możemy nałożyć puder czy podkład. Pamiętaj także o pielęgnacji ust, które w tym okresie są szczególnie narażone na spierzchnięcia, a nawet na pęknięcia. Poza używaniem pomadki ochronnej (w zależności od potrzeb każdej z nas, a więc nawet kilka razy dziennie), warto zaaplikować sobie szybką maseczkę z mio-

Energia na co dzień du. Przepis jest bardzo prosty – usta smarujemy miodem i powstrzymujemy się od oblizywania ich do czasu wchłonięcia. Na pęknięcia narażone są także stopy. Na zimę warto zaopatrzyć się w specjalny peeling oraz krem z dodatkiem papryki czy imbiru. Raz czy dwa razy w tygodniu przygotujmy kąpiel specjalnie dla stóp, z dodatkiem soli rozgrzewających. Po takim wymoczeniu (10-15 minut) posmarujmy je tłustym kremem i załóżmy ciepłe, najlepiej wełniane skarpety, by skóra jak najlepiej wchłonęła substancje z kremu. Na koniec zostało nam „zimowe przekleństwo kobiet”, czyli włosy. Z jednej strony puszą się one ponad miarę, elektryzują się częściej niż zwykle, ale także znacznie szybciej się przetłuszczają. Lekarstwem mogą być różnego rodzaju odżywki stosowane po myciu. Dzięki nim staną się one bardziej nawilżone, a co za tym idzie, nie będą aż tak podatne na zmiany temperatur i wilgotność powietrza. Warto też raz w tygodniu wcierać we włosy i skórę głowy naturalne oleje, np. kokosowy lub oliwę z oliwek. Tak przygotowane nie musimy bać się zimy!

Coraz krótsze dni, coraz mniej promieni słonecznych. Co za tym idzie – nasze samopoczucie oraz energia z każdym dniem spadają. W tym okresie szczególnie zadbajmy o dietę, bowiem odpowiednio dobrane składniki odżywcze nie tylko wzmocnią organizm, ale także dodadzą siły i witalności oraz poprawią samopoczucie. Wraz z nadejściem pierwszych chłodów nasz organizm zwiększa zapotrzebowanie na energię, którą mu dostarczamy. Mimo że nasz tryb życia nie zmienia się znacząco o tej porze roku, przyjmujemy nieco większą dawkę kalorii. W związku z tym musimy szczególnie uważać na to, co jemy, by wiosną nie okazało się, że waga drgnęła nie w tę stronę, w którą byśmy chciały. Przede wszystkim nie można zapominać o ciepłym, porannym posiłku.

Płatki na początek Najzdrowsze będą nasze tradycyjne płatki owsiane. Do przygotowania takiego zdrowego posiłku wystarczy nam porcja płatków (w zależności od tego, ile możemy zjeść na śniadanie)

zalana gorącym mlekiem lub naturalnym jogurtem, z dodatkiem owoców. Jeżeli efekt wyda się za mało słodki, cukier warto zastąpić miodem. Po tak pożywnym śniadaniu energii starczy nam na co najmniej trzy-cztery najbliższe godziny. Aby nie opaść z sił pamiętajmy o regularnych posiłkach. W ten sposób unikniemy wieczornych napadów głodu, czyli podjadania wszystkiego, co nam wpadnie w ręce i w konsekwencji chodzenia spać z pełnym żołądkiem.

Ciepła zupa Zimowe obiady powinny być ucztą dla podniebienia. Jeżeli mamy czas na przygotowanie dwudaniowego posiłku, nie można zapomnieć o najbardziej rozgrzewającej polskiej zupie, czyli rosole. Dobry też będzie krupnik czy kapuśniak. Na drugie danie proponujemy wszelkiego rodzaju kasze, koniecznie z dodatkiem warzyw, najlepiej ugotowanych na parze. Chociaż trzy razy w tygodniu zastąpmy czerwone mięso na korzyść ryb czy drobiu. reklama

Klinika otwarta wieczorem oraz w soboty i niedziele. Wypełnienia, usuwanie korzeni Wyrwanie zęba i zębów mądrości Koronki, protezy Mosty Polska linia: Anna Polska linia: Ela

teraz od £39 teraz od £75

teraz od £139 teraz od £249

077 4903 1427


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Organizujesz koncert, wystawę, imprezę? Chcesz poinformować o tym Polaków żyjących w UK? Napisz do nas: patronaty@mail.goniec.com

30 listopada Patrona imprezy.indd 1 2012

2011-06-28 13:24:51


goniec kulturalny

45

CO GDZIE KIEDY Polecamy POSK Królewna Śnieżka 1 grudnia godz.16.00 2 grudnia, godz. 15.00 Bilety £7, £8 Nitro Circus Live 3 grudnia 18.30 The O2 £144 – £240 Peter Andre 4 grudnia 18.30 The O2 £28 – £328 Florence and The Machine 5,6 grudnia 18.30 The O2 £35 – £299 One Direction, Cheryl Cole, JLS, The Script, Bruno Mars, Lawson, Rizzle Kicks&Little Mix 8 grudnia 18.30 The O2 £69 – £999 Pod patronatem „Gońca” Cezary Pazura

str. 44

Sylwester 2013

str. 44

Nie przegap A Bigger Splash

str. 46

WYSTAWA Płyta Akurat

str. 46

Boże Narodzenie kiedyś

str. 47

Zabawkowy raj

str. 47

Nordic Film Festiwal

str. 48

Taylor Wessing Photographic

str. 48

Mroczny Rycerz

str. 48

Konkursy

str. 48

Od 16 listopada 2012 do 20 stycznia 2012 roku Tate Liverpool, Liverpool Waterfront, L3 4BB Cena: £5

Wystawa „Tracing the Century” podkreśla rolę rysunku jako nieodzownego elementu w sztuce dawnej i współczesnej. Twórcy starają się pokazać, że jest on zarówno bodźcem do zmian, jak i elementem, który je znacznie przyspiesza. Wystawiono tu ponad 100 elementów takich autorów, jak Sara Barker, Leon Golub, Jasper Johns, Julie Mehretu, Matthew Monahan, Richard Tuttle czy Hannah Wilke. Głównym tworzywem, jakim posługują się twórcy, jest ciało ludzkie. Zwracają uwagę zarówno na warstwę duchową, jak i cielesną, wręcz anatomiczną. Podkreślona

Tracing the Century: Drawing as a Catalyst for Change zostaje tu różnica między abstrakcją, a dosadnością, naturalizmem. Autorzy pokazują, jak idealnym bytem jest człowiek, gdyż w pełni współpracuje tu duch (serce, rozum) z materią (a więc z ciałem oraz wszelkimi jego niedostatkami). Rysunek podkreśla tu całą złożoność organizmu ludzkiego, nie są to więc tylko proste statyczne kreski, ale takie, które niejako na nowo tworzą człowieka. Część dzieł będzie można zobaczyć tu po raz pierwszy, np. model anatomiczny Williama Orpen’a, używany przez studentów medycyny na początku XX w.


goniec kulturalny

46 polecamy 

|

WYSTAWA Od 14 listopada 2012 do 1 kwietnia 2013 Cena: £10 Tate Modern London SE1 9TG

A Bigger Splash: Painting after Performance Wystawa ta, według jej twórców, ma rzucić nowe spojrzenie na związek pomiędzy sztuką rozumianą jako „performance”, a tradycyjnym malarstwem po 1950 roku. Związek ten bardzo szybko się zmienia, dając przewagę raz jednej, raz drugiej formie. Zaprezentowane zostały tu obrazy i dzieła kontrastujących ze sobą artystów, jak Jacksona Pollocka czy Davida

Hockney’a. Mają one ukazać dwa różne podejścia do idei płótna jako odbiorcy przekazu autora. Jedna koncepcja opowiada się za podejściem teatralnym, druga jest jego przeciwieństwem. Ciekawym przykładem jest obraz „Shooting Pictures” Niki de St Phalle. Przedstawiono go w oderwaniu od kontekstu, w którym powstał i był prezentowany do tej pory. Celem wystawy

P ŁY TA Hej, kolęda! Aleksandra Kurzak, gościnnie Sebastian Karpiel-Bułecka Do sprzedaży trafiła płyta kolęd wykonana przez duet z pozoru do siebie niepasujący. Z jednej strony Aleksandra Kurzak, wokalistka, śpiewaczka operowa, która pracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami. Natomiast z drugiej strony pojawił się Sebastian Karpiel-Bułecka. Szerszej publiczności znany jako lider zespołu Zakopower, śpiewający piosenki w oparciu o motywy ludowe, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki góralskiej. Karpiel-Bułecka występuje tu tylko gościnnie, ale poza partiami w trzech duetach, zarejestrował także dwa utwory jako solista. Na składance będzie można usłyszeć kolędy zarówno podniosłe („Bóg się rodzi”), spokojne („Cicha noc”), jak i bardziej wesołe, szczególnie lubiane przez dzieci („Przybieżeli do Betlejem” czy „Wśród nocnej ciszy”). Płyta ta jest wyjątkowa nie tylko ze względu na dobór wykonawców, ale także dlatego, że jest pierwszym wydawnictwem spod znaku Decca Classic. Jest to znana firma fonograficzna, z którą śpiewaczka ma podpisany ekskluzywny kontrakt. Cena: od £8

jest pokazanie procesu tworzenia, nowego spojrzenia odbiorcy na pracę artysty, a także pokazanie, jakie elementy wpływają na poszczególnych twórców. Jednym z nich są korzenie kulturowe i historyczne, jakie kształtują się w każdym człowieku. Według twórców postrzeganie obrazu zależy także od miejsca wystawy czy kontekstu kulturowego.

P ŁY TA Led Zeppelin, Celebration Day CD+DVD Prawie pięć lat temu, 10 grudnia, w londyńskiej O2 Arena miał miejsce niezapomniany spektakl legendarnej grupy Led Zeppelin. Teraz przyszedł czas na przypomnienie emocji, jakie towarzyszyły fanom zebranym na koncercie i przeniesienie się do londyńskiej areny wraz z wydaną wersją na płycie DVD. Aby dostać się do Areny trzeba było mieć dużo szczęścia, bo na 20 milionów chętnych przypadło zaledwie 18 tysięcy biletów. Tym razem nie trzeba wychodzić z domu, tylko wystarczy zaopatrzyć się w płytę. Zespół w składzie: John Jones, Jimmy Page, Robert Plant i zastępujący za perkusją legendarnego ojca Jason Bonham, był gwiazdą dwugodzinnego koncertu poświęconemu pamięci przyjaciela i założyciela Atlantic Records, Ahmeta Erteguna. Cena: od £18

P ŁY TA „AKURAT gra Kleyffa i jedną Kelusa”

raj Wygytę! pł str. 48 Pa t

rz

AKURAT to zespół znany na polskim rynku muzycznym z oryginalnych i dowcipnych tekstów. Tym razem jednak powstała płyta, na której artyści zaprezentowali własne wersje piosenek jednego ze swoich mistrzów, Jacka Kleyffa. Część tych utworów oficjalnie nigdy nie była wydana, rozpowszechniano je głównie dzięki przegrywaniu kaset magnetofonowych. Wokalista Piotr Wróbel miał okazję spotkać Kleyffa aż trzykrotnie. Między innymi na Przystanku Woodstock w 1995 roku, gdzie nowy zespół Kleyffa – Orkiestra Na Zdrowie zdobył główną nagrodę. Cena: £6


|   MUZEUM Boże Narodzenie kiedyś

MUZEUM Zabawkowy raj Co środę do 12 grudnia (11.00-12.00) w Museum of London najmłodsze pociechy (od 6 miesięcy do raczkujących) będą miały okazję nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do rozwijania swoich wszechstronnych umiejętności. Do dyspozycji będą zabawki, klocki, kredki czy proste gry usprawniające zdolności manualne dzieci. Najważniejsze jednak, że spędzą czas ze swoimi rodzicami, w gronie rówieśników.

Od 1 grudnia dzieci będą mogły dowiedzieć się nowych rzeczy na temat świąt Bożego Narodzenia i okresu, który je poprzedza. Dodatkową atrakcją będzie też możliwość poznania, jak ponad 100 lat temu obchodzono ten szczególny okres w roku. Każdy z obecnych będzie mógł przygotować własną kartkę świąteczną, a także zaprojektować i własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe z kolorowych wycinanek i bezpiecznych dla najmłodszych przedmiotów. Dla lubiących ciekawe opowieści również przygotowano niespodziankę. Dziewczynki powinna zainteresować opowieść o królewnie, która czekała na księcia, natomiast dla chłopców przygotowano historię o bitwie ze złowrogim Królem Myszy o siedmiu głowach. Wszystko to odbędzie się pod opieką seniorów – wolontariuszy, rodzice mogą więc zostawić swoje pociechy pod ich czujnym i doświadczonym okiem.

polecamy 47

T E AT R Spektakl teatralny: „Królewna Śnieżka” Teatr SYRENA

Museum of London 150 London Wall, London EC2Y 5HN Wstęp: free

Teatr Syrena zaprasza na jesienne przedstawienie specjalnie dla dzieci. Opowieść o złej Królowej i pięknej niewinnej królewnie to obowiązkowa lektura każdego dziecka. Gdy do tego dodamy siedmiu dobrodusznych krasnoludków i przystojnego królewicza historia staje się jeszcze bardziej intrygująca. Przedstawienie dla dużych i małych w wykonaniu aktorów i dzieci Szkół Polskich. Rezerwacje i bilety pod numerem telefonu: 07770765983 lub email: kryssiebell@msn.com.

V&A Museum of Childhood, Cambridge Heath Road London E2 9PA. Kiedy: każda sobota oraz niedziela od 1 do 23 grudnia 2012 r., każdy czwartek od 27 grudnia 2012 r. (wraz z wigilią ) do niedzieli 6 stycznia 2013 r., godz. 10.30 – 16.00 Wstęp: free

POSK 238-246 Kings Road, Hammersmith, Londyn W6 Kiedy: 1 grudnia 2012 (godz. 16.00) oraz 2 grudnia 2012 (godz. 15.00)

GRA LEGO@Władca Pierścieni (PC) Producent: Warner Bross Nowa gra wydana przez LEGO to gratka dla fanów trylogii „Władca Pierścieni”. Znajdują się tam elementy odnoszące się do każdego z trzech tomów historii. Hobbit Frodo, główny bohater, musi opuścić rodzinny dom i udać się do Mordoru. Po drodze czeka go wiele niebezpiecznych przygód i prób, z których największa i tak czeka go na samym końcu. Wszystko przez jeden złoty pierścień, który w niepowołanych rękach może zniszczyć cały świat. Po drodze Frodo i jego towarzysze muszą zmierzyć się ze złymi orkami, mądrymi entami (żyjącymi drzewami), nieśmiertelnymi elfami, a przede wszystkim ze swoimi słabościami i wątpliwościami. Mają do rozwiązania także wiele zagadek, z którymi każdy gracz będzie musiał sobie poradzić. Gra LEGO@Władca pierścieni to uzupełnienie zestawu zabawek, które pojawiły się w sprzedaży latem 2012 roku. Na grających czeka wiele propozycji, np. możliwość grania jednym z 80 bohaterów (odnajdziemy tu: Froda, Gandalfa, Legolasa czy Aragorna), budowa własnych narzędzi, zbiera-

goniec kulturalny

nie przedmiotów, które przenoszą do magicznej krainy elfów i krasnoludów, czy wzięcie udziału w bitwie z orkami. Wystarczy tylko wcielić się w jedną z postaci zbudowaną z klocków LEGO i wkroczyć w tajemniczy świat dostępny nie tylko dla dzieci.

Cena: od £23


goniec kulturalny

48 recenzja

|

F E S T I WA L F I L M O W Y Nordic Film Festival 30 listopada – 5 grudnia 2012 r.

WYSTAWA Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2012 Czynna do 17 lutego 2013 r.

FILM DVD Batman: Mroczny Rycerz powstaje (Edycja specjalna) Dystrybutor: Galapagos

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Zaletą tego konkursu jest z pewnością to, że może wziąć w nim udział praktycznie każdy, kto się zgłosi. W zasadzie więc równe szanse mają zarówno początkujący fotografowie, jak i doświadczeni portreciści. Ten jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych przyciągnął w tym roku ponad 2500 artystów, którzy nadesłali łącznie ponad pięć tysięcy prac. Sędziowie wybrali 60 spośród tych, które najwięcej mówią o sztuce portretu oraz o fotografowanym człowieku. Poruszają one ciekawe tematy, powstały w różnych stylach, a także prezentują odmienne podejścia do tematu. Mamy więc pewność, że na wystawie zobaczymy najlepsze obrazy, jakie powstały w ostatnich miesiącach. W tym roku pierwsze miejsce zdobył portret autorstwa Jordi Ruiz Cirery pt.: „Margarita Teichroeb”. Przedstawia on postać boliwijskiej kobiety wyznania menonickiego. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż ta religia zabrania robienia sobie zdjęć.

Na przeglądzie, po raz pierwszy organizowanym w Londynie, będzie można zobaczyć filmy z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii oraz Szwecji. Cały projekt ma na celu ukazanie, jak bardzo różnić mogą się od siebie filmy, które na pierwszy rzut oka powstały w podobnym, jeśli nie tym samym kręgu kulturowym. Na tle europejskiego, kino nordyckie wyróżnia się kreatywnością, niezależnością reżyserów i aktorów oraz tym, że nie zawsze schlebia gustom masowego widza. Czas płynie tu wolniej, czasem ma się nawet wrażenie, jakby zatrzymał się w miejscu. Festiwal otworzy film Susanne Bier pt.: „Love is All You Need”, w którym główną rolę zagrał Pierce Brosnan oraz Trine Dyrholm. Warto wybrać się na ten festiwal szczególnie dlatego, że jest to jedyne tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii. day for night* 154 St Paul’s Rd London N1 2LL szczegółowe informacje o programie festiwalu: www. day-for-night.org

National Portrait Gallery St Martin’s Place London WC2H 0HE Cena: £2, dzieci do lat 12: bezpłatnie

Właśnie na półki sklepów trafia edycja specjalna kinowego hitu tego roku, czyli kolejny (ostatni już) epizod przygód Batmana. Film w reżyserii Christophera Nolana, z genialną rolą Christiana Bale’a, przyciągnął przed srebrne ekrany rzesze fanów. Jak brzmi napis na okładce płyty, jest to monumentalne zakończenie „epickiej trylogii”. Dystrybutorzy płyty z przygodami nieustraszonego bohatera broniącego Gotham City z całą pewnością liczą na to, że właśnie ci fani udadzą się do sklepu po wersję na DVD i znacząco przyczynią się do wzrostu sprzedaży krążka. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż film ten nakręcono wspierając się najnowszymi technologiami, nowoczesnym sprzętem, ale przede wszystkim wykorzystując potencjał kryjący się w aktorach grających główne role. Przy spełnieniu takich założeń płyta DVD nie tylko powinna okazać się hitem nadchodzących miesięcy (tak jak kinowy pierwowzór), ale może nawet i zbliżającego się roku. A jeśli wierzyć producentowi – hitem dekady. Cena: £10

POLUB I WYGRAJ BILET

k o n k u r sy Cezary Pazura

Sylwester z Kalwi & Remi

Akurat

Wygraj bilety na Jubileusz Cezarego Pazury w Londynie w Sali Teatralnej POSK-u 8 i 9 grudnia o godz. 20.00.

Wygraj zaproszenia na Sylwestra z Kalwi & Remi w Arista Bar.

Wygraj najnowszą płytę Akurat „Gra Keyffa i jedna Kelusa”.

Wyślij zgłoszenie na adres konkurs@mail.goniec.com w temacie wpisując nazwę wydarzenia/wykonawcę, a w treści swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową. Polub wpis na fanpage’u „Gońca”, a zwiększysz swoją szanse na wygraną!

Więcej nagród do zgarnięcia

na Facebooku! http://www.facebook.com /Goniec.com.Polski

30 listopada 2012


TV

Hit tygodnia

Miłość z przedszkola 2

na weekend

TVP 1, komedia, godz. 20:20 Ludo Decker i Anna Gotzlowski są już razem od dwóch lat. W ich życia wkradła się rutyna i zniechęcenie. Kobieta jest zła na ukochanego, który zrzuca wszystko na nią. Były reporter ma z kolei dość jej ciągłych narzekań. Napięta sytuacja komplikuje gdy mężczyzna spotyka swoją dawną kochankę...

Program polskich stacji telewizyjnych na 30.11-2. 12. 2012 Uwaga! Godziny programów podane zgodnie z czasem polskim.

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Piątek 05:20 05:55 07:35 08:00 08:04 08:10 08:25 08:40 09:00 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:10 12:30 12:50 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:10 15:20 16:10 16:40 16:50 19:10 19:30 20:00 20:10 20:20 20:40 22:35 00:15 01:50

30. 11. 2012

Telezakupy Kawa czy herbata? Polityka przy kawie Wiadomości Pogoda poranna Telezakupy Tupi i Binu: Bistro Binu - serial animowany odc. 25 Tata Lew: Być albo nie być - serial Natura w Jedynce - Dziennik z życia wielkich kotów - film dokumentalny Słownik polsko@polski - talk show prof. Jana Miodka Plebania - telenowela odc. 1387 Moda na sukces - serial obyczajowy odc. 5727 Galeria - serial obyczajowy Wiadomości Agrobiznes Magazyn Rolniczy Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... Weekendowy magazyn filmowy - magazyn Jaka to melodia? - teleturniej muzyczny odc. 2522 Klan - telenowela odc. 2362 Wszystko przed nami - telenowela odc. 39 Wiadomości Pogoda Sprawa dla reportera Moda na sukces - serial obyczajowy odc. 5728 Teleexpress Skoki Narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo Wieczorynka Wiadomości Sport Pogoda Miłość z przedszkola 2 - komedia romantyczna Zagadkowa Jedynka Nora Roberts - W samo południe - serial obyczajowy Głód serca - film obyczajowy Żywe trupy 2 - serial grozy odc. 7

05:55 Licencja na wychowanie - serial obyczajowy odc. 93 07:05 M jak miłość - serial obyczajowy 08:00 Pytanie na śniadanie 10:35 Rodzinka.pl - serial komediowy 11:05 Telezakupy 11:40 Makłowicz w podróży: Austria - Narty u Amadeusza magazyn kulinarny 12:15 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - sprint techniką klasyczną ( studio ) 12:25 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo sprint techniką klasyczną 13:00 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - sprint techniką klasyczną (studio ) 13:30 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo sprint techniką klasyczną 14:10 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - sprint techniką klasyczną (studio) 14:35 Barwy szczęścia - serial obyczajowy odc. 833 15:10 Ja to mam szczęście! - serial komediowy odc. 37 15:45 Panorama Kraj 16:05 Pogoda 16:16 Poziom 2.0 - magazyn odc. 97 17:10 Magia kłamstwa - serial kryminalny odc. 5 18:00 Panorama 18:30 Sport Telegram 18:40 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu - teleturniej 19:25 Ja to mam szczęście! - serial komediowy odc. 38 20:05 Barwy szczęścia - serial 20:40 Rodzinka.pl - serial komediowy 20:45 Prorok - dramat 21:10 Rodzinka.pl - serial komediowy 21:45 Kino na maksa - Gliniarz z metropolii - komedia 23:55 CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas IX - serial sensacyjny odc. 182 00:45 Operacja „Kondor” - film przygodowy

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:30 Przygody Animków - serial animowany odc. 71 08:00 Pinky i Mózg - serial animowany odc. 16 08:30 Sylwester i Tweety na tropie serial animowany odc. 5 09:00 Czarodziejki - serial mystery odc. 34 10:00 Zakręcone - serial obyczajowy odc. 9 10:30 Świat według Kiepskich - serial komediowy odc. 344 11:00 Dlaczego ja? - serial fabularno-dokumentalny odc. 67 12:00 Hotel 52 - serial obyczajowy odc. 64 13:00 Dom nie do poznania - reality TV odc. 125 14:00 Pierwsza miłość - serial obyczajowy odc. 1598 14:45 Trudne sprawy - serial paradokumentalny odc. 187 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja - magazyn reporterów odc. 972 16:30 Malanowski i Partnerzy - serial dokumentalno-kryminalny odc. 49 17:00 Dlaczego ja? - serial fabularno-dokumentalny odc. 307 18:00 Pierwsza miłość - serial obyczajowy odc. 1599 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich - serial komediowy odc. 275 20:05 Artur i Minimki - film familijny 20:10 Zagadkowa noc - teleturniej interaktywny odc. 1002 22:10 Omen - horror 00:25 Notatki o skandalu - dramat 03:10 Zza kamery - magazyn odc. 34 03:25 Tajemnice losu - program interaktywny odc. 1178

12:40 13:40 14:15 15:15 15:55 16:55 17:25 18:00 19:00 19:30 19:40 19:50 20:00

22:15 00:40 01:40 01:55

Uwaga! - program interwencyjny Rozmowy w toku - talk show Mango - Telezakupy Julia - serial obyczajowy Dzień dobry TVN - magazyn Na Wspólnej 10 - obyczajowy Sąd rodzinny - serial dokumentalno-fabularny odc. 47/52 Ostry dyżur XI - serial obyczajowy Mango - Telezakupy Ukryta prawda - serial dokumentalno-fabularny odc. 11/72 W-11 Wydział Śledczy - serial dokumentalno-fabularny Rozmowy w toku - talk show Detektywi - serial dokumentalno-fabularny odc. 1040 Julia - serial obyczajowy Ukryta prawda - serial dokumentalno-fabularny Fakty Sport Pogoda Uwaga! - program interwencyjny odc. 3453 Krucjata Bourne’a - film sensacyjny Jason Bourne i Marie Kreutz nie odnaleźli spokoju na greckiej wyspie, ponieważ ciągle ścigają ich zabójcy. Mijają dwa lata. Para zaszywa się na terytorium Goa, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. Jason cierpi na amnezję, ale nie zapomniał, że był szpiegiem wyszkolonym przez tajną organizację Treadstone, której agenci chcą go unicestwić. Wkrótce w Berlinie, podczas akcji kierowanej przez agentkę CIA Pamelę Landy (, ginie jeden z jej ludzi. Na miejscu zbrodni zostaje odkryty odcisk palca Bourne’a. Okazuje się, że pod Jasona podszywa się płatny zabójca Kirill, który zamierza go zlikwidować. Bourne oraz jego partnerka muszą uciekać. Tymczasem Pamela wpada na trop tajemniczej operacji, w której brał udział Jason. Czerwony smok - film sensacyjny Kuba Wojewódzki 7 - talk show Uwaga! - program interwencyjny Arkana magii

00:45 Wszystko przed nami - telenowela odc. 14 01:15 Janka - serial przygodowy 01:45 Dobranocka za oceanem 03:50 Polonia 24 04:20 Pogoda.pl 04:35 Barwy szczęścia - serial 05:05 Fabryka wódki - dokumentalny 06:10 Warto kochać - serial obyczajowy 07:00 Spotkajmy się w kościele reportaż 07:25 Powrót do Wiklinowej Zatoki serial animowany odc. 2 07:40 Powrót do Wiklinowej Zatoki serial animowany odc. 3 08:00 Pytanie na śniadanie 10:45 Pogoda.pl 11:00 Polonia 24 11:30 Pogoda.pl 11:35 Dwie strony medalu - serial obyczajowy odc. 102 12:00 Barwy szczęścia - serial 12:25 Polonia w Komie 12:35 Wiadomości 12:50 M jak miłość - serial obyczajowy 13:45 Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! magazyn 14:20 Fabryka wódki - dokumentalny 15:25 Złotopolscy - telenowela odc. 573 15:55 Hala odlotów - Czy diabeł powraca? Czy wracamy do religijności magicznej? - talk show 16:50 Dwie strony medalu - serial 17:20 Polonia w Komie 17:30 Teleexpress 17:55 Poziom 2.0 - magazyn odc. 97 18:55 Ex Libris - magazyn 19:15 Barwy szczęścia - serial 19:45 Dobranocka 20:00 Wiadomości 20:25 Sport 20:35 Pogoda.pl 20:40 Pogoda.pl 20:45 Na dobre i na złe - serial 21:45 Polonia w Komie - (123) 22:00 Polonia 24 22:30 Pogoda.pl 22:45 Wir - film psychologiczny 00:05 Piosenki z widowiska muzycznego: Tych miasteczek nie ma już 01:05 Dwie strony medalu - serial obyczajowy odc. 102 01:30 Powrót do Wiklinowej Zatoki 01:45 Dobranocka za oceanem

Gliniarz z metropolii

Artur i Minimki

TVP 2, sensacyjny, godz. 21:45

POLSAT godz. 20:05 animowany

Scott Roper od lat pracuje jako negocjator w departamencie policji San Francisco. Choć stosuje niekonwencjonalne metody działania, kolejne sukcesy zapewniły mu szacunek kolegów i pobłażliwość zwierzchników. W życiu prywatnym Scottowi nie wiedzie się już tak dobrze - jest nieustannie skłócony ze swoją dziewczyną, Ronnie i bezskutecznie zmaga się z uzależnieniem od hazardu. Dotychczasowy partner Ropera, Sam Baffett, ma rzejść na emeryturę, funkcjonariuszowi zostaje więc przydzielony były strzelec wyborowy, Kevin McCall. Wkrótce Scott dowiaduje się o śmierci Sama, który zginął z rąk złodzieja biżuterii, Michaela Kordy. Zaczyna śledztwo w tej sprawie, ale szef powierza ją komuś innemu. Kilka dni później Korda dokonuje napadu na sklep jubilerski. Dzięki błyskawicznej akcji Scotta i Kevina bandyta zostaje schwytany i trafia za kratki. Korda poprzysięga policjantom zemstę. 30 listopada 2012

05:00 05:20 06:20 07:25 08:00 11:05 11:40

Dziesięcioletni Artur (Freddie Highmore) jest nieszczęśliwy z powodu samotności. Rodzice zostawili go, aby robić kariery, a dziadek, którego chłopiec bardzo kochał, zaginął przed laty w tajemniczych okolicznościach. Dodatkowym problemem jest pewien przedsiębiorca, obmyślający, jak zabrać dom babci Artura. Chłopiec postanawia uratować posiadłość i zaczyna zgłębiać tajniki czarodziejskich ksiąg swojego dziadka. Wkrótce zauważa, że zostawił on wskazówki, jak odnaleźć ukryty w ogrodzie skarb. Dzięki wytycznym zawartym w księdze trafia do magicznej krainy Minimków. Wraz z nimi udaje się w podróż po siedmiu królestwach, a przy okazji zdobywa to, czego mu brakowało: przyjaźń i miłość. Obraz Luca Bessona łączy w sobie elementy filmu z udziałem aktorów i animacji.


Sobota

TELE

1. 12. 2012

05:15 Telezakupy 05:55 Kawa czy herbata? 06:25 Marta mówi!: Marta pielęgniarka - serial animowany odc. 23 06:55 Dlaczego? Po co? Jak? - magazyn 07:10 Las bliżej nas - magazyn 07:30 Rok w ogrodzie 08:00 Naszaarmia.pl - magazyn 08:25 Dora poznaje świat - Rapid Tico serial animowany odc. 28 08:55 SpongeBob Kanciastoporty: Jakie święta? - serial animowany odc. 28 09:25 Supah Ninjas: Dwutonowy Harley - serial komediowy odc. 2 10:00 Dom - serial obyczajowy odc. 24 11:35 Blaski i wrzaski - magazyn odc. 4 12:00 Wszystko przed nami - telenowela odc. 36 12:30 Wszystko przed nami - telenowela odc. 37 12:55 Wszystko przed nami - telenowela odc. 38 reż. Piotr Wereśniak,Polska 2012 13:25 Wszystko przed nami - telenowela odc. 39 reż. Piotr Wereśniak, Polska 2012 13:55 Skoki Narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - konkurs indywidualny ( studio ) 14:15 Skoki Narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - konkurs indywidualny ( I seria ) 16:15 Zwierzęta świata 2 - Jak ryba w wodzie - cykl dokumentalny cz. 12 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Ojciec Mateusz - serial kryminalny odc. 108, reż. Maciej Dejczer, Polska 2008 18:20 Gwiazdy na 60 lat TVP - przeżyjmy to jeszcze raz... 18:50 Komisarz Alex. Kulisy serialu 19:00 Wieczorynka - Była sobie Ziemia: Bieda - serial animowany odc. 11 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:00 Kroniki Rajdu Barbórki 20:03 GOL T-Mobile Ekstraklasa 20:10 Pogoda 20:20 Komisarz Alex - serial kryminalny odc. 26 21:15 Hit na sobotę - Hellboy: Złota Armia - film akcji, reż. Guillermo del Toro, wyk. Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, John Alexander, USA/Niemcy 2008 23:25 Żywe trupy 2 - serial grozy odc. 7, USA 2010 00:15 Afryka, moja miłość - serial obyczajowy odc. 1 05:20 Telezakupy 05:55 Wodnikowe Wzgórze: Więzień Efrafy - serial animowany, odc. 14

05:25 Koń Świętego Mikołaja - film obyczajowy 07:05 M jak miłość - serial obyczajowy odc. 948 08:00 Pytanie na śniadanie 09:50 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 5 km kobiet ( studio ) 10:00 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 5 km kobiet 11:10 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 5 km kobiet ( studio ) 11:20 Barwy szczęścia - serial obyczajowy odc. 828 11:50 Barwy szczęścia - serial obyczajowy odc. 829 12:30 Kabaretowy Klub Dwójki - Życie w realu kontra życie w wirtualu widowisko rozrywkowe 13:20 Bliskie i groźne spotkania Steve’a - serial dokumentalny odc. 9 14:00 Familiada - teleturniej odc. 1993 14:40 Rodzinka.pl - serial komediowy odc. 77 15:10 Rodzinka.pl - serial komediowy odc. 78 15:45 Czas honoru - serial wojenny odc. 65 reż. Michał Kwieciński, Michał Rosa, Polska 2008 16:35 Słowo na niedzielę 16:50 Kocham Cię, Polsko! - zabawa quizowa 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:55 Kulisy - Postaw na milion 19:05 Postaw na milion - teleturniej odc. 38 20:05 XIV Mazurska Noc Kabaretowa - Mrągowo 2012 - widowisko rozrywkowe cz. 2 20:25 Operacja „Kondor” - film przygodowy reż. Jackie Chan, wyk. Jackie Chan, Carol „Do Do” Cheng, Eva Cobo, Daniel Mintz Hongkong 1990 21:10 XIV Mazurska Noc Kabaretowa - Mrągowo 2012 - widowisko rozrywkowe cz. 3 22:10 Huragan - dramat reż. Norman Jewison, wyk. Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber USA 1999 00:45 Ładunek 200 - dramat reż. Aleksiej Bałabanow, wyk. Aleksiej Połujan, Leonid Gromow, Jurij Stiepanow, Aleksiej Sieriebriakow Rosja 2007 05:55 Zmiennicy - serial komediowo-obyczajowy odc. 13 reż. Stanisław Bareja,

04:55 Wstawaj! Gramy! - program muzyczny odc. 2123 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II - serial animowany odc. 1 08:15 Miś Yogi - serial animowany 08:25 Miś Yogi - serial animowany 08:35 Miś Yogi - serial animowany 08:45 Pinky i Mózg - serial animowany odc. 18 09:15 Scooby Doo - serial animowany odc. 14 09:45 Looney Tunes Show - serial animowany odc. 11 10:15 Ewa gotuje - program kulinarny odc. 174 10:45 Studio Weekend 12:15 Dom nie do poznania - reality TV odc. 236 13:15 Dom nie do poznania - reality TV odc. 237 14:15 Artur i Minimki - film familijny 16:15 Dlaczego ja? - serial fabularno-dokumentalny 17:15 Trudne sprawy - serial paradokumentalny odc. 211 18:15 Imperium Disco Polo - program dokumentalny odc. 1 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich - serial komediowy odc. 276 20:00 Zagadkowa noc - teleturniej interaktywny odc. 1002 00:00 Podniebni rycerze - film przygodowy Francuska superprodukcja nakręcona na kanwie popularnego w tym kraju komiksu. Podczas pokazów lotniczych w niewyjaśnionych okolicznościach znika z radaru nowy model myśliwca Mirage. Kapitanowie Antoine Marchelli (Benoit Magimel) i Sébastien Vallois (Clovis Cornillac), młodzi piloci francuskiej marynarki wojennej, otrzymują zadanie odszukanie go. Gdy trafiają na zaginiony samolot, jego załoga zaczyna ich atakować. By uratować Sébastiena, Antoine zestrzeliwuje Mirage’a. Wkrótce okazuje się, że obaj piloci znaleźli się w samym centrum akcji terrorystycznej. Obraz Gérarda Piresa, autora przebojowej komedii „Taxi”, nie ujmuje ani scenariuszem, ani aktorstwem, ale ukazane w nim podniebne widoki zachwycą nie tylko amatorów lotnictwa. 03:00 Zza kamery - magazyn odc. 32 03:15 Tajemnice losu - program interaktywny odc. 1178 04:55 Wstawaj! Gramy! - program muzyczny odc. 2124

05:00 Uwaga! - program interwencyjny odc. 3452 05:20 Rozmowy w toku - talk show odc. 1977 08:00 Kobieta na krańcu świata 3 - program podróżniczo-rozrywkowy odc. 7/8 08:30 Dzień dobry TVN - magazyn odc. 615 10:55 Na Wspólnej Omnibus 10 - serial obyczajowy odc. 424 12:40 MasterChef - program rozrywkowy odc. 13 13:40 Sekrety chirurgii - reality show odc. 1/12 14:40 Ugotowani 3 - program kulinarno-rozrywkowy odc. 12 15:45 Julia omnibus - serial obyczajowy odc. 36/38 18:00 Kuchenne rewolucje 6 - program kulinarno-rozrywkowy odc. 13 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! - program interwencyjny odc. 3454 20:00 Życie od kuchni - komedia Nowy Jork. Kate (Catherine Zeta-Jones) to szefowa kuchni w modnej restauracji na Manhattanie. Dla pracowników jest wymagająca i surowa. Swojemu zajęciu poświęca się bezgranicznie. Uwielbia gotować, a każda jej potrawa musi być perfekcyjnie przygotowana. W kontaktach osobistych kobieta bywa jednak zimna i oschła, więc szefowa restauracji Paula (Patricia Clarkson) kieruje ją na terapię. Tymczasem w życiu Kate szykują się duże zmiany. Okazuje się, że po tragicznej śmierci siostry w wypadku samochodowym jest zmuszona zaopiekować się swoją 9-letnią siostrzenicą Zoe (Abigail Breslin). Natomiast w restauracji, do zespołu w kuchni, dołącza nowy, bardzo energiczny kucharz Nick (Aaron Eckhart). Podczas gotowania uwielbia on słuchać oper i rozśmieszać wszystkich wokół. Poza tym traktuje pracę w towarzystwie Kate jako zaszczyt. Ona jednak nie potrafi mu zaufać. Sądzi, że chce on ją zastąpić. 20:20 Uwaga! - program interwencyjny odc. 3454 20:35 Arkana magii - program interaktywny odc. 766 22:10 Ogłaszam was Chuckiem i Larrym - komedia 00:40 Porywacze ciał - film SF 05:35 Uwaga! - program interwencyjny odc. 3453 05:55 Mango - Telezakupy

05:00 Wir - film psychologiczny 07:10 Złotopolscy - telenowela odc. 569 07:40 Złotopolscy - telenowela odc. 570 08:10 Złotopolscy - telenowela odc. 571 08:35 Złotopolscy - telenowela odc. 572 09:05 Złotopolscy - telenowela odc. 573 09:35 Polonia 24 10:05 Pogoda.pl 10:20 Hotel Pod Żyrafą i Nosorożcem serial obyczajowy odc. 1 11:10 Załoga Eko - magazyn odc. 12 11:40 Czterej pancerni i pies - serial wojenny odc. 13 12:45 Pamiętaj o mnie - koncert życzeń 13:05 Ojciec Mateusz - serial kryminalny odc. 87 14:00 Na dobre i na złe - serial obyczajowy odc. 499 15:00 13. Przystanek Woodstock 2007 Kobranocka - koncert 16:00 Kulturalni PL - magazyn 17:00 Słownik polsko@polski - talk show 17:30 Teleexpress 17:55 M jak miłość - serial obyczajowy odc. 931 18:50 XVI Festiwal Kabaretu Koszalin 2010 - Kabaretowa stacja ko(s)miczna - widowisko rozrywkowe 19:35 Polonia w Komie - (119) 19:45 Dobranocka - Przygody Bolka i Lolka: Na drodze - serial animowany 20:00 Wiadomości 20:20 Sport 20:30 Pogoda.pl 20:40 Czas honoru - serial wojenny odc. 55 20:45 Czas honoru - serial wojenny odc. 55 21:40 Pamiętaj o mnie - koncert życzeń 22:00 Polonia 24 22:20 Pogoda.pl 22:35 Kino Mistrzów - Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - dramat obyczajowy 00:15 Słownik polsko@polski - talk show 00:50 M jak miłość - serial obyczajowy odc. 931 01:40 Dobranocka za oceanem - Przygody Bolka i Lolka: Na drodze - serial animowany odc. 65 03:25 Pamiętaj o mnie - koncert życzeń 03:45 Polonia 24 04:05 Pogoda.pl 04:20 Kino Mistrzów - Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - dramat obyczajowy, reż. Krzysztof Zanussi, wyk. Zbigniew Zapasiewicz,

Hellboy: Złota armia

Huragan

TVP 1 fantastyczny godz. 21:15

TVP 2 dramat godz. 22:10

1944 r. Anung un Rama, zwany Hellboyem rodzi się w płomieniach w wyniku eksperymentu okultystycznego przeprowadzonego przez nazistów. Dziecko demona znajdują alianci. Specjalista od zjawisk paranormalnych, prof. Trevor „Broom” Bruttenholm, podejmuje się opieki nad nim. W wigilię Bożego Narodzenia 1955 r. naukowiec opowiada Hellboyowi legendę o wojnie, którą przed wiekami ludzie toczyli z królestwem elfów, faunów i trolli. Ich władca Balor rozkazał wówczas stworzyć legion 5-metrowych, mechanicznych żołnierzy. Po rozejmie „złota armia” została uśpiona. Niezniszczalnych rycerzy może skierować do boju tylko posiadacz trzyczęściowej korony. Mija kilkanaście lat. Tajne Biuro ds. Badań Paranormalnych i Obrony odkrywa, że wygnany syn władcy elfów Nuada chce obudzić armię i wzniecić rebelię. Bliźniacza siostra księcia, piękna Nuala, nie potrafi go powstrzymać. Wydaje się, że tylko Hellboy może zapobiec wojnie.

Błyskotliwa kariera Rubina „Huragana” Cartera (Denzel Washington), mistrza bokserskiego, zostaje w 1966 roku załamana. Mężczyzna - na podstawie fałszywych zeznań - zostaje skazany za potrójne morderstwo na dożywotnie więzienie. Przez kolejne lata próbuje udowodnić, że jest niewinny. W jego obronie organizowane są demonstracje, a sprawę popiera m.in. Muhammad Ali, aktorka Ellen Burstyn czy Bob Dylan, który poświęca bokserowi piosenkę pt. „Hurricane”. W latach 70. sąd w New Jersey odrzuca kolejno dwie apelacje w tej sprawie. Rubin rozstaje się z ukochaną żoną, Mae Thelmą. W więzieniu pisze autobiografię. Książka trafia w ręce czarnoskórego nastolatka Lesry Martina (Vicellous Reon Shannon). Zaintrygowany i wzruszony historią boksera, postanawia mu pomóc. Przekonuje swych opiekunów Terry’ego, Lisę i Sama - aby zaangażowali się w sprawę. Wspólnie kontaktują się z prawnikami, analizują uchybienia w procesie. Mimo gróźb pod swoim adresem nie rezygnują z walki.


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

Niedziela

TELE

2. 12. 2012

05:20 Telezakupy 05:55 Wodnikowe Wzgórze: Więzień Efrafy - serial animowany odc. 14 06:05 Hubert i Hipolit: Kret Hanusz serial animowany odc. 9 06:20 Miłka i Człapek: Na ratunek - cykl dokumentalny cz. 2 06:30 Była sobie Ziemia: Lasy świata - serial animowany odc. 12 07:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 08:00 Tydzień 08:25 Magazyn Ligi Mistrzów 08:55 Ziarno - magazyn 09:30 Jak to działa? - program popularnonaukowy odc. 184 10:05 LOL: -) - program dla dzieci 10:40 Siedem życzeń - serial komediowy odc. 5 11:50 Między ziemią a niebem - magazyn 12:00 Anioł Pański 12:15 Między ziemią a niebem - magazyn 12:50 Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! magazyn 13:25 Nie ma jak Polska - magazyn odc. 20 14:00 BBC w Jedynce - Prawda o lwach - serial dokumentalny odc. 1 15:00 Miecz prawdy - serial fantasy odc. 9 15:50 Miecz prawdy - serial fantasy odc. 11 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Komisarz Alex - serial kryminalny odc. 26 18:20 Jaka to melodia? - teleturniej muzyczny odc. 2523 19:00 Wieczorynka - Gumisie: Jak bliźnięta - serial animowany odc. 59 19:30 Wiadomości 19:55 Sport 20:00 Kroniki Rajdu Barbórki 20:05 Pogoda 20:20 Nad rozlewiskiem... - serial obyczajowy odc. 1 21:15 Zakochana Jedynka - Afryka, moja miłość - serial obyczajowy, odc. 1, reż. Carlo Rola, Niemcy 2007 23:00 Hellboy: Złota Armia - film akcji 01:10 Karate po polsku - film obyczajowy reż. Wojciech Wójcik, wyk. Edward Żentara, Dorota Kamińska, Michał Anioł, Zbigniew Buczkowski Polska 1983 05:15 Telezakupy

05:55 Zmiennicy - serial komediowo-obyczajowy odc. 13 06:05 Bliskie i groźne spotkania Steve’a - serial dokumentalny odc. 9 06:45 Ostoja - magazyn przyrodniczy odc. 84 07:25 M jak miłość - serial obyczajowy odc. 949 08:15 Barwy szczęścia - serial obyczajowy odc. 830 Polska 2007 08:50 Barwy szczęścia - serial obyczajowy odc. 831 Polska 2007 09:20 Kultura, głupcze - magazyn kulturalno-społeczny 10:00 Wojciech Cejrowski - boso przez świat: Słoń domowy - cykl reportaży 10:30 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 10 km pościgowy kobiet ( studio ) 10:45 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 10 km pościgowy kobiet 11:40 Biegi narciarskie - Puchar Świata: Kuusamo - 10 km pościgowy kobiet ( studio ) 12:00 Gwiazdy w południe: Pierwsza Liga II - nowy sezon - komedia 14:00 Familiada - teleturniej odc. 1994 14:40 Ja to mam szczęście! - serial komediowy odc. 29 15:10 Ja to mam szczęście! 15:25 Janosik - serial przygodowy odc. 3 16:25 Na dobre i na złe - serial obyczajowy odc. 501 Polska 2007 17:20 Kocham to, co lubię - talk show 18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:55 Kabaretowy Klub Dwójki - Dopalacze i rozweselacze - pozwalać czy zabraniać? - widowisko rozrywkowe 20:05 Dwójka w akcji - Szyfry wojny dramat wojenny reż. John Woo, wyk. Nicolas Cage, Adam Beach, Peter Stormare, Noah Emmerich USA 2002 20:45 Pitbull - serial policyjny odc. 31 reż. Patryk Vega, Polska 2005 22:30 Paradoks - serial kryminalny odc. 12 reż. Grag Zgliński, Polska 2012 23:20 Kocham Kino - magazyn filmowy 23:50 WOK - Wszystko o Kulturze magazyn 00:45 Studio filmowe Dwójki - Jasminum - komedia obyczajowa 03:40 Szyfry wojny - dramat wojenny

04:55 Wstawaj! Gramy! - program muzyczny odc. 2124 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 New Scooby Doo Movies II - serial animowany odc. 2 08:15 Gang Misia Yogi - serial animowany odc. 11 08:45 Pinky i Mózg - serial animowany odc. 19 09:15 Scooby Doo - serial animowany odc. 14 09:45 Looney Tunes Show - serial animowany odc. 12 10:15 Ania z Zielonego Wzgórza: dalsze losy - film familijny cz. 1 reż. Stefan Scaini, wyk. Megan Follows, Jonathan Crombie, Cameron Daddo, Schuler Grant, Patricia Hamilton Kanada 2000 12:00 Z księżyca spadłeś? - komedia reż. Mike Nichols, wyk. Garry Shandling, Annette Bening, John Goodman, Greg Kinnear, Ben Kingsley, Judy Greer, Danny Zorn USA 2000 14:30 Moja macocha jest kosmitką komedia SF reż. Richard Benjamin, wyk. Kim Basinger, Dan Aykroyd, Jon Lovitz, Alyson Hannigan USA 1988 16:45 Hotel 52 - serial obyczajowy odc. 78 reż. Michał Kwieciński, Grzegorz Kuczeriszka, Polska 2009 17:45 Przyjaciółki - serial obyczajowo-komediowy odc. 13 reż. Grzegorz Kuczeriszka, Polska 2012 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Państwo w Państwie 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami serial kryminalny odc. 176 USA 2006 21:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami serial kryminalny odc. 177 USA 2006 22:00 Kości - serial kryminalny odc. 85 USA 2005 23:00 Instynkt mordercy - dramat kryminalny odc. 1 reż. Robert Lieberman, wyk. Johnny Messner, Chi McBride, Kristin Lehman, Ramon De Ocampo USA 2005 00:00 The Listener: Słyszący myśli serial fantasy odc. 9 Kanada 2008 01:00 Magazyn sportowy 03:00 Tajemnice losu - program interaktywny odc. 1179

04:20 Kino Mistrzów - Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - dramat obyczajowy 06:00 Galeria - serial obyczajowy odc. 105 06:25 Galeria - serial obyczajowy odc. 106 06:50 Wszystko przed nami - telenowela odc. 13 07:20 Wszystko przed nami - telenowela odc. 14 07:45 Dwie strony medalu - serial obyczajowy odc. 102 08:25 Polonia 24 08:45 Pogoda.pl 09:00 Trzy Szalone Zera - serial przygodowy odc. 8 09:30 Ziarno - magazyn 10:05 Stawka większa niż życie - serial wojenny odc. 13 11:10 Blaski i wrzaski - magazyn odc. 2 11:35 Pamiętaj o mnie - koncert życzeń 11:50 Między ziemią a niebem - magazyn 12:00 Anioł Pański 12:15 Między ziemią a niebem - magazyn 12:45 Pod Tatrami - magazyn 13:00 Transmisja Mszy Świętej z kościołapw.BożegoCiaławJankowicach Rybnickich 14:25 Pod dachami Paryża. Wieczór piosenkifrancuskiej-widowiskorozrywkowe cz.1 15:15 Polonia w Komie 15:20 Okrasa łamie przepisy: Wędzony twaróg - magazyn kulinarny 15:50 Dzika Polska - Bogatsze życie: Nieprzytulajmyniedźwiedzi-serial dokumentalny 16:20 Skarby nieodkryte - teleturniej 16:50 Salon Polonii - magazyn 17:30 Teleexpress 17:50 M jak miłość - serial obyczajowy odc. 932 18:45 Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! magazyn 19:10 Nie ma jak Polska - Pomorze magazyn 19:40 Dobranocka - Baśnie i bajki polskie - serial animowany 20:00 Wiadomości 20:20 Sport 20:25 Pogoda.pl 20:30 Pogoda.pl 20:40 Ranczo - serial obyczajowy odc. 77 20:45 Ranczo - serial obyczajowy odc. 77 21:40 Pamiętaj o mnie - koncert życzeń 22:00 Tygodnik.pl - magazyn 22:30 Pogoda.pl 22:45 Kocham Cię, Polsko! 23:50 Salon Polonii - magazyn 00:25 Blaski i wrzaski - magazyn odc. 2 00:50 M jak miłość - serial obyczajowy 01:40 Dobranocka za oceanem

Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze losy

Afryka, moja miłość, odc. 1/3

POLSAT obyczajowy godz. 10:15

TVP 1 obyczajowy godz. 21:15

Ania Shirley (Megan Follows) jest już dorosłą kobietą. Po zakończeniu pracy w szkole dla dziewcząt w Kingsport znalazła wreszcie swoją wielką miłość. Jest nią Gilbert Blythe (Jonathan Crombie), przyjaciel z lat szkolnych. Po śmierci Maryli Ania sprzedaje Zielone Wzgórze i razem z narzeczonym wyjeżdża do Nowego Jorku, bowiem Gilbert dostał tam posadę w renomowanym szpitalu. Ania marzy o tym, by wydać swoją powieść i zgłasza się z rękopisem do jednego z wydawnictw. Jej książka nie zyskuje aprobaty, ale ona sama dostaje tam pracę redaktora. Poznaje młodego pisarza powieści sensacyjnych, Jacka Garrisona (Cameron Daddo), który proponuje jej współpracę. 30 listopada 2012

05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:55 Mango - Telezakupy 08:00 Maja w ogrodzie - magazyn ogrodniczy odc. 49/53 08:25 Akademia ogrodnika - magazyn ogrodniczy odc. 49/53 08:30 Dzień dobry TVN - magazyn 11:00 Kobieta na krańcu świata - program podróżniczo-rozrywkowy odc. 1/10 11:35 Co za tydzień - magazyn odc. 575 12:20 Lekarze - serial obyczajowy 13:20 Prawo Agaty 2 - serial obyczajowy odc. 28 14:20 Mam talent 5 - program rozrywkowy odc. 1/13 16:00 Agencie, podaj łapę - komedia 18:00 Ugotowani 2 - program kulinarno-rozrywkowy odc. 5/15 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! - program interwencyjny odc. 3455 20:00 Gala Zwykły Bohater 21:35 Czarny pies - film sensacyjny Jack Crews utracił licencję na prowadzenie ciężarówek, gdy spiesząc się na urodziny swojej córki Tracy, zmęczony wielogodzinnym kursem, zasnął za kierownicą. Zobaczył we śnie czarnego psa i, chcąc go ominąć, spowodował wypadek. Zginęło wówczas kilka osób. Po wyjściu z więzienia, gdzie spędził dwa lata, Crews podejmuje pracę jako mechanik w firmie transportowej. Zarabia jednak znacznie mniej niż wcześniej i ma kłopoty ze spłatą kredytu. Wkrótce bank grozi mu przejęciem domu. Kiedy zatem obecny pracodawca Jacka, Cutler, proponuje mu 10 tysięcy dolarów w zamian za kurs z Georgii do New Jersey, mężczyzna zgadza się bez wahania. Wątpliwości ogarniają go dopiero, gdy Red, wspólnik Cutlera, oprócz zmiennika Earla przydziela mu uzbrojoną obstawę. Wkrótce Jack przekonuje się, że Red wysłał za nimi swoich ludzi, którym zlecił przejęcie ładunku. Gdy odkrywa, że na naczepie ukryto broń, dzwoni do Cutlera, chcąc się wycofać. Ten, by zmusić Jacka do wywiązania się z zadania, porywa jego córkę i żonę Melanie (Brenda Strong). Nie mając innego wyjścia, Crews rusza w dalszą drogę. Jemu jednak również grozi śmiertelne niebezpieczeństw 23:20 Posłańcy - horror 01:20 Uwaga! 01:35 Arkana magii

Berlin, 1914 rok. Katharina von Strahlberg (Iris Berben) odkrywa, że jej mąż Richard (Robert Atzorn) miał romans ze swoją bratową Marthą (Catherine H. Flemming). Upokorzona kobieta zabiera należące do niego ważne plany i zdjęcia Niemieckiej Afryki Wschodniej. Następnie porzuca życie w Europie i udaje się do Dar es Salaam. Już po dotarciu do niemieckiej kolonii Katharina przekonuje się, że nikt nie zamierza jej zatrudnić, ani pomagać, by nie narazić się jej wpływowemu mężowi. Wkrótce jednak kobieta znajduje sojuszników: lekarza Franza Lukasa (Matthias Habich) i Victora Marcha (Pierre Besson), który jest z pochodzenia Szkotem.


|  łamigłówki rozrywka

Sudoku

Krzyżówka

K

Z diagramu należy wykreślić podane słowa. Wpisane są pionowo, poziomo, wspak oraz po przekątnej. Pozostałe, nie skreślone litery, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie końcowe.

W każdym rzędzie i w każdej kolumnie oraz w małym kwadracie 3x3 kratki (o pogrubionych bokach) powinny znaleźć się wszystkie cyfry od 1 do 9. Każda z cyfr może być wpisana tylko raz.

Wykreślanka

53

O

NKUR

S

Sponsorem krzyżówki jest firma PACZKI.CO.UK Wyślij rozwiązane hasło z krzyżówki wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym do 06/12/2012 pod e-mail: konkurs@mail.goniec. com. Nazwisko zwycięzcy opublikujemy w wydaniu z dn. 14/12/2012. Nagrodą jest bezpłatna wysyłka paczki do 30kg, o max. wymiarach: 70x60x40cm, na trasie UK-Polska lub Polska-UK. Czas realizacji usługi do 17/12/2012.


Horoskop tygodniowy 03 grudnia – 09 grudnia 2012

Baran

21 III - 20 IV Miłość: Jeśli nie jesteś pewien uczuć partnera, porozmawiaj z nim. Będzie z Tobą szczery i powie ci, o co chodzi. Samotbe Barany mają szansę w tym tygodniu się trochę wyszaleć. Praca: Szef pozwoli Ci wykorzystać własne pomysły i da Ci wolną rękę w projektach, na które dawno czekasz. Finanse: W tym tygodniu Twój portfel zapełni się dodatkową gotówką. Może nawet będzie to zmiana długotrwała? Zdrowie: Ten tydzień to świetna okazja by ćwiczyć koncentrację i wzrok. Nie zaniedbuj małych przeziębień.

Lew

23 VII - 23 VIII Miłość: Kłopoty w związku Cię nie zniechęcą i nadal będziesz walczyć o jego przetrwanie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze warto postrzymywać przy życiu coś, co dawno już umarło. Praca: Nie będziesz miał zbyt wiele pracy, co wprawi Cię w świetny nastrój. Nie potrwa to jednak długo. Finanse: Jeśli nie wierzysz w swoje szczęście to czas zacząć uwierzyć. Zagraj w Lotto, a wygrana będzie Twoja. Zdrowie: Czas przyjąć zaproszenie bliskiej osoby i razem z nią systematycznie odwiedzać siłownię.

Strzelec 23 XI - 21 XII

Miłość: Nie uganiaj się za miłością, ona sama do Ciebie przyjdzie. W związkach zalecane jest wrprowadzenie odrobiny pikanterii. Praca: Koniec stagnacji. Praca będzie Ci się wprost paliła w rękach. Nabierzesz rozpędu, zwłaszcza pod koniec tego tygodnia. Finanse: Znajomy poprosi Cię o pożyczkę. Zastanów się zanim pożyczysz. Zdrowie: Niestety, oczekująca Cię wizyta lekarska zostanie odwołana. Będziesz musiał poszukać innego.

Byk

21 IV - 21 V

Miłość: Ukochany będzie szukał u Ciebie zrozumienia, więc zamiast stawiać wymagania wspieraj go. Ta sytuacja może bardzo wpłynąć na Waszą wspólną przyszłość. Praca: Zbieg okoliczności sprawi, że będziesz musiał kierować pracą innych. Może to jednak przynieść Ci korzyści, zostaniesz zauważony przez szefa. Finanse: Uważaj na swoją kieszeń w środkach komunikacji miejskiej, możesz paść ofiarą złodzieja. Zdrowie: W tym tygodniu koniecznie wybierz się do dentysty i do zielarza.

Panna

24 VIII - 23 IX

Miłość: Z łatwością nawiążesz nowe znajomości, wykorzystując swój olbrzymi urok. Praca: Masz szansę osiągnąć silną pozycję, której nie osłabią nawet najbardziej nieprzychylne Ci osoby. Finanse: Planujesz duże zakupy? Lepiej wstrzymaj się do przyszłego tygodnia. Cena wymarzonego produktu będzie niższa. Zdrowie: Jeśli czujesz się przemęczona, nic nie sprawia Ci przyjemności, wykorzystaj ten tydzień na jesienne spacery.

Koziorożec

22 XII - 20 I

Miłość: Wreszcie zauważysz kogoś, kto od jakiegoś czasu zabiega o Twoje zainteresowanie. Związane Koziorzce będą się rozkoszować stabilizacją. Praca: Przed Tobą wiele zajęć, a wszystkie bardzo pilne i na już. Finanse: Pamiętaj, w tym tygodniu musisz zapłacić zaliczkę na zabawę sylwestrową. To może trochę nadwyrężyć Twój portfel. Zdrowie: I po co było to wszystko? Wizyty u lekarza, drogie leki, jeśli kompletnie nie dbasz o swoje zdrowie.

Horoskop tygodniowy opracował Alessandro http://www.wrozbyonline.pl/ekspert/620/Alessandro

Bliźnięta 22 V - 22 VI

Miłość: Będziesz się zachowywać dziecinnie, ale partner właśnie takiego Cię lubi. Twoje kaprysy go rozbawią i sprosta wszystkim Twoim zachciankom. Praca: Błyśniesz talentem przywódczym więc szef powierzy Ci ważne zadania. Finanse: Koniecznie usiądź z partnerem i przeliczcie swoje finanse. Pamiętajcie, że zbliżają się święta. Zdrowie: Bolą Cię stawy, czujesz łamanie w kościach? Zażywaj więcej witaminy C. W razie potrzeby nie ociągaj się z wizytą u lekarza.

Waga

24 IX - 23 X

Miłość: Wolne Wagi zaczną zastanawiać się nad tym, czy warto brnąć w ryzykowną relację. Te w stałych związkach zmierzą się z przeciwnościami, ale to tylko wzmocni Wasz związek. Praca: Będziesz bardzo zapracowany, bo wszystko, co robisz musisz dopiąć na ostatni guzik. Finanse: Jeżeli Twoje interesy idą słabo może czas najwyższy znaleźć dobrego doradcę? Zdrowie: W tym tygodniu uda Ci się odnaleźć receptę, której szukasz od jakiegoś czasu.

Wodnik 21 I - 18 II

Miłość: Twój związek będzie wymagał ogromnego nakładu pracy. Pokonacie jednak trudności. Na samotne Wodniki czeka niespodzianka. Praca: Przyłóż się do pracy, być może ktoś będzie chciał sprawdzić Twoją efektywność. Finanse: Wizyta rodzinna będzie bardzo miła i serdeczna, jednak znacznie uszczupli Twój budżet. Zdrowie: Absolutnie zaskakująca diagnoza lekarska wprawi Cię w ogromne zadowolenie.

Rak

23 VI - 22 VII

Miłość: Weźmiesz sprawy w swoje ręce, a szczęście się do Ciebie w końcu uśmiechnie. Ktoś z otoczenia wspomoże Cię w sprawach sercowych. W związkach ze stażem może nieco powiać nudą. Praca: Twoje oryginalne pomysły i zapał do ciężkiej pracy przyniosą Ci upragniony sukces. Finanse: Chciałeś podwyżki? Szef chyba czyta w Twoich myślach i dorzuci Ci parę groszy do wynagrodzenia. Zdrowie: Pamiętaj o wszystkich badaniach kontrolnych.

Skorpion 24 X - 22 XI

Miłość: W miłości nie będziesz szukać mocnych wrażeń, a i tak ktoś zawróci Ci w głowie. Za to samotne Skorpiony będą bezkutecznie poszukiwać. Praca: W pracy idealny spokój. Szefowa będzie bardzo wyrozumiała. Finanse: Wciąż po głowie chodzi Ci „wziąć pożyczkę czy jej nie wziąć?”. To dobry moment, aby złożyć wniosek kredytowy. Zdrowie: W tym tygodniu będziesz miał dużo czasu dla siebie, pora więc rozpocząć ziołowe kąpiele, które zalecił Ci lekarz.

Ryby

19 II - 20 III

Miłość: Nawet jeśli będziesz bardzo zakochany nie stracisz całkiem głowy. Nie czekając inicjatywę partnera, sam zaczniesz planować wspólne życie. Praca: W tym tygodniu praca Cię nie interesuje. Nie zapominaj, że jesteś na urlopie. Finanse: W tym tygodniu niestety, ale pieniądz nie będzie się trzymał Twojego portfela. Zdrowie: Zdrowie, zdrowie, zdrowie. Ciesz się w tym tygodniu pełnią sił witalnych i energią.


|  ogłoszenia

55

STAWKI W OCHRONIE £ 8-25/h PRACA W OCHRONIE - KURSY SIA

PRZESZKOLIMY CIĘ: SZYBKO, TANIO, PROFESJONALNIE

OFERUJEMY: Z TYM OGŁOSZENIEM -MATERIAłY SZKOLENIOWE DOSTANIESZ £30 -POMOC JĘZYKOWą -POMOC Z ZNALEZIENIU ZATRUDNIENIA ZNIŻKI NA KURS DOOR SUPERVISOR Organizujemy również kursy w: Cambridge, Reading, Portsmounth oraz Northampton Landmark House, Uplands Business Park, Unit B Blackhorse Lane, Walthamstow E17 5QJ

Tel: 075 259 38 478, 020 852 35 654 Ú

PRACA DAM

XX Zatrudnię polską nianie z dobra znajomością j.ang do rocznej dziewczynki na Isleworth, Zach Londyn, od końca stycznia 2013. 3/4 etatu z docelowo pełnym etatem. Tylko osoby z doświadczeniem i referencjami. Marta 07703773651 XX Agencja Careermakers Recruitment poszukuje chętnych do trybowania kurczaków w Rochdale. Wymagane doświadczenie na w/w stanowisku. Praca na akord. Start: 26/11/2012. Kontakt: Piotr – 07940290565, peter@ career-makers.co.uk XX Poszukuję opiekunki dla półrocznej córeczki. Praca obejmuje trzy dni w tygodniu i rozpoczyna się w połowie stycznia. Jest to praca dla kreatywnej osoby, z podejściem do dzieci i umiejętnościami zainteresowania ich wspólną zabawą. Proszę tylko o osoby niepalące, odpowiedzialne oraz punktualne, znające angielski w stopniu komunikatywnym. Do obowiązków niani będzie należało m.in.: spacery, plac zabaw, kontrolne wizyty u lekarza, uczestnictwo w play grupach, zabawy, przygotowanie posiłków, usypianie, przewijanie, utrzymanie porządku. Proszę o kontakt na emaila z opisem swojego doświadczenia, wieku oraz proponowanym wynagrodzeniem: lucco@go2.pl , 07584575270

od 900 do 1600

XX Food Production Ops Required for immediate starts. Food Factory in Leeming Bar, North Yorkshire, DL7. Temporary on-going work. £6.19 p/h all shifts. Shift rotation including days/ nights and weekends. Must be available to do all. Start and finish times can vary. Full induction and assessment will be given. Own transport will be required as no public transport in this area. Email Lisa Whitaker. Lisawhitaker@linearrecruitment.co.uk Or call 0113 245 8468 XX Care Assist are a specialist organisation providing quality support services for adults with mental health issues. We are looking for Project/ Support Workers to provide quality service to the people we support. Vocational training experience, or equivalent qualifications essential. We offer competitive salaries, comprehensive training, progressive opportunities and flexible working. Contact Internet Technology Solutions LTD on Tel: 02083262736, or by e-mail for an application pack for an immediate response. 02083262736 XX Praca nie w Londyne! Poszukuje pomocników budowlanych od zaraz prace przy dociepleniach. Wymagane doświadczenie, pracowitość, NIN, UTR CSCS oraz konto bankowe (ściemniaczom dziekujemy). Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny od godz 9:00 - 17:00, 07598856105

www.intelligentsecuritytraining.com XX Poszukuje pracowników do magazynów dla naszego partnera w Corby. Praca przy pakowaniu ubrań i realizowaniu zamówień internetowych dla sklepów firmy Zara. Do świadczenie nie jest wymagane. Proszę o odpowiedź w j. angielskim. Numer: 07506921011. Email: Mindaugas.butkevicius@staffline.co.uk XX Opiekunki/ z prawem jazdy do Anglii obszar, Basingstoke, Wooking, Winchester. Wymagamy: prawo jazdy; dobrą znajomość angielskiego. Praca polega na jeżdżeniu do osób starszych, i opiece nad nimi. Przed rozpoczęciem pracy zapewniamy 5 -dniowy trening, w czasie którego pracownik uzyskuje wynagrodzenie. Proszę o CV po angielsku bw.michal@gmail.com Możliwość wyjazdu par. XX Praca dla spawaczy TIG w fabryce specjalizującej się produkcją na zamówienie wyrobów ze stali nierdzewnej zlokalizowanej w okolicach Sandy, Bedfordshire, w Wielkiej Brytanii. Wymagania: min. 2 lata stażu pracy w zawodzie; doświadczenie w spawaniu TIG; umiejętność samodzielnego czytania rysunków technicznych; umiejętność pracy w zespole, sumienność; dobry stan zdrowia. Lokalizacja: Sandy, Bedfordshire. Stawka: £8.50 brutto/godz. Przewidywany start: od zaraz. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie życiorysu (CV) na adres: magda@2binterface.com 07507 856132

XX We are currently looking for Carers available between 07:00 – 18:00 for weekend/ week day part time Care Work around North & North West London. Care experience is an advantage but not a requirement as all necessary training will be provided for the right candidate at no cost. Duties include: personal care, housework, shopping, accompanying client to outings and other events as required. All Applicants must have good communication skills and have a good understanding and be able to speak English. Our starting pay rates are £6.50 - £7.50 per hour. You have to live in or be able to travel to North-west London. What you need to provide when applying: Photo ID- passport or UK driving licence with a paper counterpart, 2 references one of which must be from your most recent employer and 2 proofs of address. Applicants will have to undergo a police check (CRB) as it is a requirement for those working with vulnerable adults. Please send your CV to dominika@hartwigcare.co.uk if you are interested. 02079169080 Oferujemy prace w ochronie dla kobiet i mężczyzn. Zarobki £10£30/h. Organizujemy też szkolenia przygotowujące do pracy www. symbiosec.co.uk, 02085394969, 02081238322, 07825397161. Zapraszamy.

KURSY ELEKTRYCZNE Food Production Ops Required for immediate starts Food Factory in Leeming Bar, North Yorkshire, DL7 Temporary on-going work £6.19 p/h all shifts Shift rotation including days/nights and weekends. Must be available to do all. Start and finish times can vary. Full induction and assessment will be given. Own transport will be required as no public transport in this area

Email Lisa Whitaker. Lisawhitaker@linearrecruitment.co.uk Or call 0113 245 8468

17th Edition, Inspection & Testing, Domestic, Installer (Part P), PAT Testing, Panelesłoneczne, CSCS & NVQ

Egzamin 2391 Inspection & Testing ,

18 Pazdziernika, 6 Grudnia PolSCy EGzamiNatorzy

CSCS - EKSPRESOWE EGZAMINY W 1 DZIEŃ! Egzaminy odbywają się na Ealing Broadway, 7 dni w tygodniu, w języku polskim. Cena £40. Materiały do nauki gratis!

Kom. 075 0303 3535 Tel. 0208 8100 776 info@smartsisters.co.uk www.smartsisters.co.uk


56 ogłoszenia 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

XX Pielęgniarki/pielęgniarzy do pracy w domu opieki zlokalizowanym w okolicy Maidstone, Kent. Dom usytuowany jest na 3 akrach ziemi na których znajdują się dwa tarasy z dostępem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Stawka początkowa to £12.16/ godzinę. Aktualna rejestracja NMC oraz dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie wymagana. Podstawowe wprowadzenie do obowiązków oraz trening zapewnione jednak kandydat musi posiadać wcześniejsze doświadczenie zdobyte podczas pracy w podobnym środowisku w UK. Prosimy o rejestrację na www.peakstaff.co.uk 017 785 0680, karolina@peakstaff.co.uk

XX Szukam fryzjerki damsko - męskiej z doświadczeniem I komunikatywnym angielskimm do salonu na Acton. 07885298701 XX Firma Dako poszukuje do współpracy w Wlk. Bryt., koordynatora odpowiedzialnego za pozyskiwanie firm z branż recyclingowych oraz pokrewnych. 0048322795999, export@dako. org.pl Oferujemy prace w ochronie dla kobiet i mężczyzn. Zarobki £10-£30/h. organizujemy również szkolenia przygotowujące do pracy. www.symbiosec.co.uk. Tel: 02081238322, 07825397161

CSCS w 1 dzien £40, materialy do nauki gratis, jezyk polski i inne. 7 dni w tyg. Egzaminy i kursy Inspection & Testing, 17th Edition. Marcin: 0208 8100 776, 13a The Mall, W5 2PJ, Ealing Broadway

Ú

SZUKAM PRACY

XX Młody 38 lat szukam pracy jako pomocnik budowlany, do fabryki ogólnie do różnych prac. Posiadam wszystkie dokumenty. Tel. 07775077853

XX Part time bookkeeper. Requirements: good knowledge of double entry; ability to bring accounts to trial balance; bank reconciliations; sales and purchase ledger; fluency in English and Polish; good phone manners; experience in computerised bookkeeping software. 1 - 2 days per week to full time in future. Part time internship. Requirements: willingness to work and learn; some experience in accounting environment; good phone manners; fluency in English and Polish. 1-2 days per week leading to part time employment in future. Refund of travelling costs and participation in cost of education. All CV’s are welcome but only some will be answered. 02034755561, accounts@knbc.co.uk

XX Nazywam sie Łukasz szukam studia tatuażu, w którym mógłbym podjąć prace i oczywiście powiększyc zasób wiedzy i umiejętności lub ewentualnie nawiązać współprace. Moje prace znajdują się na www.serdlo.yoyo.pl, 07564560845

XX Food Production Ops Required for immediate starts. Food Factory in Leeming Bar, North Yorkshire, DL7. Temporary on-going work £6.19 p/h all shifts. Shift rotation including days / nights and weekends. Must be available to do all. Start and finish times can vary. Full induction and assessment will be given. Own transport will be required as no public transport in this area Email Lisa Whitaker. Lisawhitaker@linearrecruitment.co.uk or call 0113 245 8468

XX Pilnie poszukuje pracy w chrakterze pomocnika budowlanego w okolicach Ipswich. Mimo młodego wieku posiadam 5 letnie doświadczenie w branży remontowo-wykończeniowej i nie tylko. Jestem osobą spokojną odpowiedzialna i ambitna. Szybko nabywam doświadczenie w nowych technologiach pracy. Ponadto posiadam doświadczenie w systemach izolacji przeciwwodnych różnych producentów. 07868985764

XX Poszukuje pracy jako malarz dekorator. Posiadam własne narzędzia mam 29 lat i ponad 5 lata doświadczenia w UK posiadam również karte CIS i CSCS, konto bankowe. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. Jestem również w stanie podjąć pracę jako pomocnik do innych prac budowlanych. Leszek 07732082361

WWW.

XX Szukam pracy jako elektryk, pomocnik elektryka, monter bram i napędów, instalator sieci LAN, intruder alarm, cctv, access control i pochodnych. Doświadczenie przywiezione z Polski ma ponad 10 lat, dlatego chciałbym je wykorzystać w UK. Obecnie przebywam w Londynie SE18. 07565075455 XX Mam 35 lat i jestem wykwalifikowanym blacharzem samochodowym z 15 letnim doświadczeniem. Jestem staranny i uczciwy obecnie szukam pracy w Angli. Mój angielski jest podstawowy. 0048 602893449 XX Szukam pracy jako pomocnik budowlany, kłade płytki, regipsy, malowanie, gład szpachlowa, również dobrze sprzątam na budowie. Jestem nie pijący, nie spóźniam się, zawsze jestem na czas. Szukam pracy Londyn i okolice. 07423582786 XX Szukam pracy jako elektrykhydraulik z 10 letnim doświadczeniem w angielskiej firmie. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFE z własnymi narzędziami i vanem.07707717053 XX Murarz z wieloletnim starzem w polsce oraz w UK wraz z pomocnikiem szuka pracy od zaraz 07934359894

Hipoteki.co.uk

100%

wartości nieruchomości

Kredyty gotówkowe i na zakup mieszkania Doradzimy Ci jak na tym zarobić! Hounslow, Cranshaw House (office nr: G.6) 8 Douglas Road, TW3 1DA 30 listopada 2012

Zadzwoń to nic nie kosztuje: 0207 14 00 170 074 11 000 525


|  ogłoszenia XX Jeśli wyjeżdzasz i nie masz z kim zostawić swojego pupila(kotka, pieska, swinka morska,chomik),chetnie sie nim zaopiekuje.Mieszkam w domu z ogrodem.Jestem soba dyspozycyjna czasowo i posiadam doswiadczenie w opiece nad zwierzetami. 07561323345

Ú MIESZKANIE WYNAJMĘ XX Hillingdon, do wynajęcia 3 pokoje: dwie dwójki i jedynka. Polska telewizja, parking, internet, dwie lazienki. Rachunki wliczone. W pobliżu polskie sklepy. Blisko stacji Hillingdon Uxbridge College. Tygodniowy depozyt. Tel. 07921454650. Acton. Mam do wynajęcia pomieszczenie w salonie fryzjersko - kosmetycznym na Acton. £150 za tydzień. Levy76@hotmail.co.uk Telefon: 07885298701 XX Alperton / Hanger Lane. Dwójka, dom z ogrodem, living/dining, cicha spokojna okolica, możliwe podłączenie do netu, parking. £110/tydz (rachunki wliczone). 07532407570 XX Mam do wynajęcia Duży pokój dla jednej osoby w czystym spokojnym domu bungalow z ogrodem i miejscem parkingowym. Blisko dwie linie metra spokojna okolica. W domu mieszkają dwie osoby. Wszystkie rachunki wliczone pokój dostępny od 21 listopada. Tel. 07887716734

XX Acton Town. Pokój dla spokojnej, niepalącej pary w cichym i przytulnym domu. 300m od stacjii Acton Town (Picadilly, district). £150/ tydzien rachunki wliczone 07917425986

Miałeś wypadek w pracy?

XX Streatham Vale. Pokój do wynajęcia w spokojnym domu dla pracującego pana bez nałogów. 07904247531 XX Tooting. Mam do wynajęcia bardzo fajny pokój średniej wielkości w czystym spokojnym mieszkaniu 5min od Tooting Broadway Station z małą ilością osób - proszę o kontakt osoby niepijące i najchętniej niepalące. 07947928739

Nie musisz się martwić!

Odszkodowania

XX Edmonton. Mam do wynajęcia 2 pokoje 2 osobowe do wyboru w cenie 110£ i 120£ pokoje są odświeżone i umeblowane 5 min od Edmonton Green Shoping Centre, internet, parking, living room, ogród do dyspozycji. 120£ tyg + tydz depozytu. Tomek. 07423263918

Bezpłatnie i szybko odzyskamy Twoje odszkodowanie

XX Neasden. Wynajmę pokój spokojnemu chłopakowi na Neasden w zadbanym domu z ogrodem. Jest internet oraz bezplatne miejsce parkingowe. 75 GBP/tydzien lacznie z rachunkami. 07943069539 XX Mam do wynajęcia pokój 1 os, dla spokojnej osoby od 1 grudnia blisko stacji Hainult, dom świeżo po remoncie, duża kuchnia, miła atmosfera. 07703744044

EUROPEJSKA WYŻSZA SZKOŁA PRAWA I ADMINISTRACJI

owy ie ZamiejscPrawa w Londyn ł ia z l Wyd spa.edu.p www.ew

LICEUM dla dorosłych STUDIA niestacjonarne lub przez Internet

PRAWO Tylko 3,5 roku Birmingham, Manchester, Liverpool, Peterborough, Edynburg, Londyn i inne Tel. 020 329 00 250 rekrutacja@ewspa.edu.pl

Wpisz KOD PROMOCYJNY: GONIEC i zyskaj £25 zniżki

57

Poleć

nas znajomym a otrzymasz voucher w wysokości

£100

ZAJMUJEMY SIĘ: l l l l

wypadki w pracy wypadki komunikacyjne uszkodzenia ciała PPI (Payment Protection Insurance)

l wypadki w podróży l wypadki w miejscach publicznych

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

020 3318 4626 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Dojeżdżamy do klientów w całej Anglii!

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk


58 ogłoszenia 

|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

0208 452 3007 : topclaims@yahoo.co.uk : www. top-claims.com

Tax Assist Ltd

KSIęGOWOść Rejestracja i rozliczenia podatkowe SELF-EMPLOYED, PARTNERSHIP, LTD ZWROT PODATKU z P45, P60 NIN, UTR, CIS, PAYROLL, VAT BENEFITY - aplikacje, odwołania, pomoc w przypadku kontroli

Prowadzisz biuro księgowe? Wzmocnij swoją markę i zwiększ swoje dochody poprzez dotarcie do nowych klientów

z Gońcem Polskim!

możliwość dojazdu do klienta Adrian 078-6147-6148

www.arrowtaxassist.co.uk Biuro: 11.oo - 18.oo

1 Turnpike Lane, Chris Aria (II p.), WOOD GREEN, N8 0EP

020 8342 5682 info@arrowtaxassist.co.uk

Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży już dziś aby zapewnić swojej firmie najlepsze pozycjonowanie:

marketing@mail.goniec.com tel: 020 7099 7107 dodatek finan - ksiego jedna czwarta 07.10.indd 1

2012-10-08 17:03:20

Profesjonalne kursy kosmetyczne:

Manicure Pediciure Woskowanie Acryl Żel Masaż

Szkolenia pozwalą szybko zdobyć nowy, dobrze płatny zawód!

Grupy

4 osobowe. Do wyboru nauka korespondencyjna lub stacjonarna. Z tą reklamą atrakcyjny RABAT!

DENTYŚCI

Tel: 07703606574

GINEKOLODZY ORTOPEDA £60

Wypełnienie: £40 1.Badanie flory bakteryjnej Ekstrakcja zęba: £80 pochwy + 1 hormon: Free Znieczulenie: free 2.Kolposkopia + 1 hormon: Free Ortodonta, bond up: £450 3.Cytologia + 1 hormon: Free Implant : £550 Godziny otwarcia: 09am - 09pm od Poniedziałku do Soboty, 09am - 06pm Niedziela

LABORATOTIUM Wyniki badań: krwi i moczu tego samego dnia,

bez skierowania lekarza, pobranie krwi: FREE. Nasze laboratorium wykonuje badania również dla innych klinik – lekarzy

UROLOG £70 BOTOX £160 INTERNISTA £30

Tooting Medical Center, 5 London Road SW17 9JR, Londyn Tooting tel. 0208 767 8389, 0208 648 5111 zobacz więcej usług lekarzy specjalistów: www.polski-lekarz.co.uk, www.the-medical-centre.co.uk 30 listopada 2012


|  ogłoszenia XX Stretham common. Do wynajęcia dwójka dla pary lub 1 osoby od 18.11 w czystym, spokojnym domu. Więcej informacji 07706651597 lub 078581139 XX Wood Green. Bardzo duża dwójka dla jednej osoby, świeżo wyremontowana, umeblowana, nowy carpet. Północ Londynu, okolica Wood Green. Cena Ł100 na tydzień zawiera wszystkie rachunki (prad, woda, gaz, internet). Dom jest zadbany, nowy, czysty, podwójne okna, ogród, darmowe miejsce parkingowe. Mieszka spokojna rodzina. Dobra komunikacja miejska. Poszukujemy kogoś kto pracuje, jest odpowiedzialny, spokojny. Wymagany tygodniowy depozyt. Numer telefonu to 07933103019. XX Wimbledon/Colliers Wood SW19. Do wynajęcia duża jedynka w bardzo spokojnej okolicy, pomiedzy dwoma parkami. Pokój jest dostępny od 1 grudnia tylko dla spokojnej dziewczyny bez nałogów, która dba o czystość i spokój. Jest to 2 pokojowe mieszkanie z otwartym livingiem do podzialu z parą. Bardzo blisko znajduje się profesjonalna silownia Virgin Active, pieszo 6 minut Bardzo dobry transport około 8 min pieszo do przystanku autobusowego, gdzie autobus 200 jedzie prosto na Wimbledon lub do stacji metra Colliers Wood (Northernline) strefa 3, pieszo 8 min. Pokoj £650 za miesiąc (plus 2 tygodnie depozytu), wszystkie rachunki wliczone. Telefon: 07851218708

XX Beckenham Catford / Bromley Downham. Wynajmę pokój jednoosobowy w świeżo wyremontowanym domu z ogrodem dla spokojnej i pracującej osoby. Darmowy parking. Pralka, lodówka, inernet, możliwość podłączenia do polsatu i wszystkie rachunki w cenie pokoju. Blisko lokalne sklepy i przystanek autobusowy, stacja kolejowa: Beckenham Hill. Mieszka tylko jedna rodzina: 2+2. Okolica: Beckenham Catford Bromley Downham £100/tydz. 07892826279 XX Perivale Ub6. Pokój dwuosobowy dla pary w czystym I spokojnym domu niedaleko stacji Perivale około siedmiu minut. Możliwość korzystania z internetu I podłączenia polskiej telewizji. Cena £120. Telefon: 07738490020 XX Tooting. Wynajmę pokój dwójke dla jednej osoby. Blisko stacja pociagów Tooting. £100 + 2 tyg. depozytu. W domu mieszkają dwie osoby. Gosia 07954691242 XX Tooting. Jedyneczka do wynajęcia w bardzo miłej atmosferze blisko stacji metra Tooting bec i Tooting Broadway. Dom z ogrodem cena GBP350 miesięcznie plus rachunki na 6 osób. Michal: 07704610648, Piotrek: 07404039536 XX Wood Green. Wynajmę dużą dwójke na Wood Green, blisko stacja metra, pociagów, spokojna okolica, rachunki wliczone, internet, £130\tydzien. Tel. 07522092003

XX Poszukujemy lokatorów do pokoju na Vauxhall/Oval. Doskonała lokalizacja: 5 minut piechotą na stację metra Vauxhall, 10 minut do hipermarketu Sainsbury. Pokój w dwópokojowym mieszkaniu + living room, łazienka, kuchnia i ogród. Tylko 2 osoby już mieszkające - Polacy (student i gas enigneer). Cena: 1 osoba - 150£, 2 osoby - 160 funtów + dodatkowo opłaty (gaz,prąd,council tax), internet Virgin w cenie 11 funtów. Tel. 07838393806 XX Do wynajęcia pokój od 1 grudnia. Pokój jest w części wyposażony, internet, możliwość polskiej telewizji. Ogłoszenie tylko dla dziewczyny. Zainteresowane proszę o kontakt na emaila mikro-mariusz@wp.pl XX East Croydon. Mam do wynajęcia duży umeblowany pokój dla 2-3 osób (podwójne i pojedyncze lóżka) z własna łazienka. Dom znajduje się w odległości 10 min pieszo od stacji East Croydon i 7min od South Croydon. Niedaleko mieszczą się polskie sklepy. Dom z salonem (3kanapy) dodatkowa duża łazienka, z małym ogrodem. Cenimy ogólny spokoj i porządek, dostępny internet. 07447929758 XX Hounslow West. 1 lub 2 osobowy pokój w spokojnym domu z ogrodem. Blisko komunikacji i sklepów. Tel. 07523510272 XX Stockwell. Wynajmę miejsce w pokoju dla mężczyzny. Tel. 07940186730 lub 07748348973 po 16-tej.Cicho czysto i spokojnie.

59

Ú MIESZKANIA SZUKAM XX Szukam pokoju 2- osobowego w okolicy Clapham North od 1 grudnia. Tel: 07741954507, po godz. 17.

Ú USŁUGI AWM WINDOWS LTD. Tradycyjne, drewniane okna i drzwi NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI. Zapewniamy dostawę i montaż oraz 10% zniżki dla stałych klientów. Zapraszamy na stronę internetową WWW. AWMWINDOWS.CO.UK. Email: info@awmwindows.co.uk, Tel. 0208 230 7297, Mob: 075 1591 3491. XX Usługi krawieckie, przeróbki, naprawa odzieży itp. Z przyjemnością pomogę zrealizować własne pomysły klientek i klientów. Zapraszam: 07935656121 Urodzinowe atrakcje. Zapraszamy do naszej wypożyczalni, posiadamy bogatą ofertę dmuchanych zamków do skakania, dmuchane zjeżdżalnie, zawody sumo, kostiumy myszki miki. Specjalna oferta. Sala + zamek cena od £150 Tel 07956708670 www. yourbouncycastles.co.uk


60 ogłoszenia 

| WSZYSTKIE POLSKIE TELEWIZJE SATELITARNE!!!

TUTKAJ Services

Dostępne na umowę z gwarancją na zakupiony sprzęt. Możliwość wymiany zepsutych dekoderów.

Jeśli miałeś wypadek nie z Twojej winy

BYĆ MOŻE NALEŻY CI SIĘ

ODSZKODOWANIE Najstarsza polska firma w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w odszkodowaniach lnformacje pod numerem telefonu:

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

020 8742 9050 office@tutkaj.co.uk www.tutkaj.co.uk

odwiedź serwis:

www.tutkajnews.co.uk

TUTKAJ

News wiadomości angielsko-polskie

jal

j 1_8 str.indd 1

telewizja bez umowy

POLSKA TELEWIZJA BEZ ANTENY SATELITARNEJ

Serwis satelitarny 24/7: * montaż anten satelitarnych * ustawienie sygnału * sprzedaż akcesorii

KAROL 07713358081 Studio Gregory - Videofilmowanie i fotorgrafia ślubna. Oferujemy kompleksową obsługę związaną z filmem i fotografią uroczystości rodzinnych. Ślub, chrzest, komunia oraz filmy reklamowe. Tel: 07864834741, www.studiogregory. com

2010-10-19 17:32:10

design

design and printing

wizytówki ulotki plakaty strony www nadruki na materiale reklamy zewnętrzne oklejanie samochodów

M. 0 787 249 4746 E. office@jaldesign.co.uk W cenie zamówienia projekt, druk, zdjęcie lub ilustracja, oraz dostawa

Wizytówki, ulotki, strony www. W cenie druku projekt i dostawa do klienta. Promocyjne ceny ulotek i wizytówek. Kontakt: 07872 494 746 WWW.JALDESIGN.CO.UK

Ú KOMPUTERY XX NAPRAWA KOMPUTERÓW stacjo-

Profesjonalne kursy kosmetyczne: meniciure, pediciure, woskowanie, acryl, zel oraz masaż. Grupy 4 osobowe. Do wyboru nauka korespondencyjna lub stacjonarna. Płacisz tylko za dyplom! Tel: 07703606574

Polska Przychodnia w Londynie Watford, Phoenix Medical Clinic. Lekarz rodzinny, ginekolog, dentysta, chirurg, psycholog, leczenie uzależnień i alkoholizmu. Rejestracja telefoniczna: 07550077232, 798A St. Albans Rd. Watford, WD25 9FF, www.phoenixmedical.org

Ú UBEZPIECZENIA

narnych i laptopów, usuwanie wirusów, reinstalacje windows, internet i zabezpieczanie sieci, odzyskiwanie danych. Tel. 07939588940, 02083902229

Ú URODA / ZDROWIE Blue Light Dental Clinic. Dentysta bez bólu; Bezigłowe znieczulenie; Przyjazna atmosfera; ROZSĄDNE CENY! Oferta: 3 okolice botoxu za Ł199 + 10% zniżki za każda poleconą osobę! 75 Totenham Lane, London N8 9BE. Tel. 02083 400 666

30 listopada 2012

Ubezpieczenia na życie, od chorób, zdrowotne, budynku i zawartosci, hipoteki, biznesu, zabezpieczenie dochodu i inne. Umów się na spotkanie Ela 07733166594.

Ú MOTORYZACJA Opony Zimowe! Wulkanizacja na Kensal Green zaprasza! Opony nowe i używane, różnorodność marek i rozmiarów opon. Montaż, wywazanie na miejscu. Przystepne ceny! NW10 5NN Londyn. 02089694420


|  ogłoszenia POLSKA - ANGLIA - POLSKA Najlepsze ceny na ładunki ciężkie i objętościowe. Od 14 lat przewozimy paczki, meble, okna, materiały, budowlane, motocykle. Tel. 078 500 87 445, +48 662 109 390 www.grupa-ats.pl

61

Usługi Kurierskie ANGLIA – POLSKA Londyn, Suffolk, Norfolk, Essex PRZEWÓZ: - paczek Paczki do 30kg - £25 (cotygodniowy transport) - rowerów, motocykli - sprzętu AGD, RTV - mebli - przeprowadzki Telefon: 078 359 155 01, 079 384 474 15, 077 749 942 90 (UK), +48 796 537 753 (PL)

transpolgom@gmail.com www.transpolgom.com

Amelia - Tour polska - anglia

Przewóz osób oraz paczek Odbiór paczek z domu klienta Przeprowadzki: Anglia - Polska, Polska - Anglia Lecisz samolotem, bagaż przewieź z nami ;) Kontakt w Anglii: 075 2863 4012 Kontakt w Polsce: 00 48 166 782 637, kom. 0 600 476 962 Dla stałych klientów specjalne oferty Atrakcyjne ceny

SPRINTERTRANS SZYBKA PACZKA

Przewóz paczek Przeprowadzki Londyn i okolice

Zaopatrujemy polskie sklepy

WWW.SPRINTERTRANS.COM 07810797308 07712516737 +48 515445506


nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

XX Dekoder cyfrowego Polsatu HD. Stan bardzo dobry. Brytyjska wtyczka. Tel. 07533766289 XX Mercedes vito 109cdi, 2006stan dobry, mot 10.2013, tax 03.2013. 6-biegow, 130tys mil, nowe opony. 07944128408 XX Ford transit recovery spec lift 2,4td, 2004stan dobry, w ciągłym użytku, gotowy do pracy. Cena GBP4850. Tel. 07944128408

XX JAGUAR sovereign XJ8 4.0 V8, tax do konca 04/ 2013 , 7 miesiecy mot, przebieg 76 000 mil, pelna historia serwisowa, stan bardzo dobry, GBP1475. Tel. 075 988 561 05

XX VAUXHALL omega 2003 2.2 turbo diesel manual kombi TAX do lutego 2013, MOT do Marca 2013, pelna historia serwisowa, stan dobry, przyciemnione szyby, klimatyzacja, GBP1150. Tel. 075 988 561 05

Ú TRANSPORT XX Wywóz śmieci wywrotkami od 3,5t i 7,5t, wynajem skipów, sprzedaż piachu, balastu, auto holowanie osobowe i vany pojazdów – skup na złom, przeprowadzki. Cały Londyn. Andrzej – Transpol 078 622 787 29, 078 622 787 30 Przejazdy Polska - Anglia oraz powrotne, przewóz paczek. Przemysław Rozwadowski. Tel. +48 500255391 Firma Blue Skip London Ltd oferuje wywóz śmieci różnego rodzaju. Tanio, szybko i solidnie. Posiadamy wszystkie licencje. www.blueskiplondon.co.uk Telefon 07966637974

Ú KUPIE XX Kupie auta i vany po okazyjnej cenie, mogą być uszkodzone, złomujemy stare auta. Tel. 07944128408

Ú TOWARZYSKIE XX Successful English businessman, 46. would like to meet attractive Polish lady for funfilled days and romantic evenings. John. 07570913858 XX Szukam Dziewczyny 25-35 z okolic Londynu. 07516312648 XX Poznam Pana od 48 do 55 lat. Mam 51 lat, stan wolny, cel stały związek. Interesuje mnie tylko poważna znajomość. Okolice Southampton. Nie odpowiadam na sms’y. Tel. 07541675608

XX Man na imię Darek, lat 37, 176 cm wz, kawaler. Szukam kobiety do stałego związku, nie szukam przygód ani przelotnej znajomości. Jestem szczery, uczciwy, odpowiedzialny, wyrozumiały. Nie lubie kłamstwa, oszustwa, pijaństwa, wulgaryzmu. Tylko poważne oferty. Nie odpowiadam na sms-y. 07423582786

Ú RÓŻNE XX Szukam kogoś z dobrym pomysłem, biznesplanem, kogoś komu brakuje pieniędzy aby rozkręcić dobry biznes. Jesli pomysł będzie rozsądny i da się na tym zarobić zainwestuje i przystąpię do spółki z odpowiednią osobą. Interesuje mnie tylko legalny biznes.redecode@gmail.com

XX Single european catholic gentleman would like to hear from lady under 45 for friendship and exchanging language lessons 07811327399

1

18

24

Trudna podróż papieża

Wizyta Benedykta XVI  w UK to wielkie wyzwa

nie

T H E

XX Wysoki blondyn 38 lat szuka kobiety na dobre i złe. Pani może być z dzieckiem. Tel. 07591566613 XX NAPRAWA KOMPUTERÓW stacjonarnych i laptopów. Usuwanie wirusów, reinstalacje windows, internet i zabezpieczanie sieci, odzyskiwanie danych.07939588940, 02083902229

13:45:58

2010-10-22

Midlands? Mieszkasz w goniec goniec Untitled-1

P O L I S H

36

Drogie, bo zdrowe

38

Ceny  zdrowej  żywności  niezdrowo galopują

T I M E S

T H E

Mandat nie wyrok

Kontynent czeka Bez nich Stary śmierć emerytura, a potem

H P O L I S

Swobodny przeciek informacji ale ostatnio

24

Mundurek niejedną ma cenę

WikiLeaks to fenomen, dała plamę wolność słowa

T I M E S

Nie zgadzaj się pokorn ie  na mandat za parkowa nie

pols ki .com

Habibi znaczy kochanie

Arabskie „habibi” znaczy  tyle, co  Po wakacjach z tym kochaniem „moje kochanie”.   bywa jednak rozmaicie.

str. 6-8 Do

sekcja1_68_340.indd

22

Europa potrzebuje imigrantów

wyścig Wielkie sieci rozpoczęły uczniów o kasę rodziców

pol ski .com

Boris Johnson jako co z jego burmistrz ma coś, rowerowego fanatyzmu czyni oręż – władzę. rozpoczął Dzięki niej właśnie w Londynie rewolucję na dwóch kółkach.

/ ISSN 1741-11746

XX Sprzedam nowiutki telefon HTC 1x w pudełku, na gwarancji, polskie menu, super jako prezent. Nowość na rynku cena £490. Tel. 07410018989

XX Kupie Sprintery (nowe), Craftery do GBP3100 - cena zalezy od stanu auta Vito i T5 oraz Sprintery(stare) i LT do GBP1200 - zalezy od stanu. Kontakt 0746699 3292 kfkpeter@gmail.com Możliwa współpraca.

sierpnia 2010

XX Hounslow West. Wyprzedaż zawartości domu rodzinnego z powodu przeprodzadzki. Wszystko do kuchni, stołowego, sypialni, dziecinnego i ogrodu. Wysoka jakość, Zapraszamy. Tel: 07523510272

XX Wózek 3w1. W skład wózka wchodzi: nosidełko z osłoną na nóżki, gondola i spacerówki też z osłoną. Dodatkowo osłona przeciwdeszczowa i parasolka. Wózek posiada również skórzane części. Tel. 07703007346 Greenford.

nr 31 (337) 6

SPRZEDAM

2010 / ISSN 1741-11746

Ú

|

nr 34 (340) 27 sierpnia

62 ogłoszenia 

1

ety bil LT! ia KU ! ran społu ie 52 wyg t ze stron

yn Cały Lond pedałuje sekcja1_337a.indd

str. 6-8 2010-08-03

1

2010-08-24 18:29:52

!

1-16 na TV - mieszkasz w Midland1 1 2010-11-01 Anglia-Polska-Anglia

PACZKA

do 30kg - £20

Bez dodatkowych opłat Londyn • Slough • Birmingham - CAŁA ANGLIA

Usługi Transportowe Paczki Przesyłki Przeprowadzki Palety Sprzęt RTV, AGD, meble Przewóz motorów, quadów i rowerów

CODZIENNY ODBIÓR PACZEK OD JUMBO TRANS INC LTD. 6p 0.6 www.jumbo-trans.com ZA KG T ur kt y VA jumbo.trans@yahoo.co.uk fa

Tel. UK:

077 637 01 627 077 637 01 625 Tel. Polska: +48 513 053 175

KAZ–COURIER transport do/z Polski Profesjonalny service door to door Wszystkie miejscowości w Anglii/Polsce Paczka już od £19 za sztukę w Całym UK! * Paczki, przeprowadzki, motocykle, rowery, sprzęt AGD * więcej informacji uzyskasz telefonicznie

Tel. Anglia 07900907483 9.30 – 22.00 02032397483 10.00 – 18.00 Tel. Polska 0632716325 9.30 – 17.00 0609687821 10.00 – 20.00 Email: info@kaz-courier.com www.kaz-courier.com 30 listopada 2012

18:23:38

jesteśmy My też tu er y na konc ół na Szczeg

12:39:08


|  ogłoszenia

63

internetowa

Wywóz śmieci BudoWlanych ogrodoWych oraz gruzu, ziemi i gliny

07916122268 www.rubbish-master.co.uk

Pomoc kierowcy przy załadunku

environmental services ltd.

wywóz śmieci wynajem skipów

tel: 0844 800 8861 www.bkltd.co.uk


|

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

64 ogłoszenia 

tel. 075 06 283 300

Miedź (Copper) ....................................£4,00 - 4,50 aluminium (aluminum) ....................£0,60 - 1,00 Mosiądz (Brass) ..................................£2,20 - 2,50 kwasówka (Stainless Steel)..............£0,60 - 1,00 KaBle (Cable) ........................................£0,80 - 2,30 zŁoM stalowy (Scrap metal).....£80 - 120/tona oŁów (lead) .........................................£0,70 - 1,00

tel. 075 11 279 940 30 listopada 2012


£4,00 - 4,50 £2.20 - £2.50 £0.80 - £2.30 £0.70 - £1.00 £0.60 - £1.00 £0.60 - £1.00 £80 - 120/tona

*Podana cena moze ulec zmianie w zależności od notowań gieldowych danego surowca

|  ogłoszenia

65

£4,00 - 4,50 £2,20 - 2,50 £0,80 - 2,30 £0,70 - 1,00 £0,60 - 1,00 £0,60 - 1,00 £80 - 120 / tona

*Podana cena moze ulec zmianie w zależności od notowań gieldowych danego surowca

Miedź £4,00 - 4,50 Mosiądz £2,20 - 2,50 Kable £0,80 - 2,30 Olów £0,70 - 1,00 Aluminium £0,60 - 1,00 Nierdzewka £0,60 - 1,00 Złom stalowy £80 - 120 / tona


0/2012 11:44:02

katalog firm

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

Dodaj swoją firmę do katalogu

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

BUDOWNICTWO XX AJ Metal T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01375845563 K: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07586899661

HURTOWNIE XX JBB w Łysych M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048508148698 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . bartek.lenart@jbb.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.jbb.pl

nr 48 (454) 30 listopada 2012 / ISSN 2044-5202

XX AWM WINDOWS LTD XX Lukullus T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02082307297 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07808191519 znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07515913491 E:. . . . . . . . . . . . . . m.wowczuk@lukullus.pl E:. . . . . . . . . . . info@awmwindows.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.lukullus.pl W: . . . . . . . . . www.awmwindows.co.uk

11:44:02 X Quick Claim Ltd XX Smart Sisters Limited znaczki.pdf 23/10/2012 X T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01582523311 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088100776 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07503033535 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01582523313 W: . . . . . . . . . . . . www.smartsisters.co.uk E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@e-wypadki.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.e-wypadki.com XX Tax & Finance XX Top Accident Claims M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07952249267 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085632100 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07765150507 XX TOP CLAIMS E:. . . info@topaccidentclaims.co.uk M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07905857075 W: . www.topaccidentclaims.co.uk E:. . . . . . . . . . . . . . topclaims@yahoo.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.top-claims.com XX Tutkaj Services T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087429050 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@tutkaj.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.tutkaj.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . www.tutkajnews.co.uk

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

XX Inter House Windows M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07502290300 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07502290303 E:. . . . . . . . . . . . . . . info@inter-house.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . www.inter-house.co.uk

XX PSW - hurtownia spożywcza T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02084520090 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07949735272 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@psw-uk.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.psw-uk.com

EDUKACJA

XX A1 School of English T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088403438 E:. polski@a1schoolofenglish.com W: . www.a1schoolofenglish.co.uk

f 23/10/2012 11:44:02

XX Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07737331113 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . londyn@ewspa.edu.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ewspa.edu.pl

Miejsce na reklamę

T: 02070997107 E: marketing@mail.goniec.com T: 02070997106 E: redakcja@mail.goniec.com

PRZEKAZY PIENIĘŻNE XX Grosik Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01908 222212 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07850 162715 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.grosik.co.uk

MOTORYZACJA SERWIS XX Fenix Cars M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07983431479

XX Intelligent Security Training M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07525938478 W:www.intelligentsecuritytraining.com

XX Advena Business Services Ltd. T: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 4902 919 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07716161381 E: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@advena.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.advena.co.uk

XX Smart Sisters CSCS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088100776 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07503033535 E:. . . . . . . . . . . . . . info@smartsisters.co.uk W: . . . . . . . . . . . . www.smartsisters.co.uk

XX Advice Specialist T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 951 9406 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0754 035 7002 E:. . . . kasia@advicespecialists.co.uk W: . . . . www.advicespecialists.co.uk

XX Wilmowski Training Limited M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07801230123 W: . . . . . www.kursyelektryczne.com

XX Arrow Tax Assist Ltd Księgowość M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07861476148 W: . . . . . . . . www.arrowtaxassist.co.uk E:. . . . . . . . . . info@arrowtaxassist.co.uk

FINANSE XX Hipoteki.co.uk T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02071400170 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07411000525 E:. . . . . . . . . . . b.drogowska@gmail.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.hipoteki.co.uk XX Tani kredyt T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02034329889 W: . . . . . . . . . . . . www.tanikredyt.com.pl XX The Peace of Mind Group T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01413487900 W:www.thepeaceofmindgroup.co.uk marketing@mail.goniec.com 30 listopada 2012

XX Financial Republic T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02086826950 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087674088 W: . . www.financialrepublic.org.uk XX Fracture M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07868970474 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01442385290 XX MWK Consultants T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02089423484 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07838253131 E: mwkconsultants@hotmail.co.uk

Reklama

020 7099 7107 marketing@mail. goniec.com

XX Polski Smak 58 The Mall, London W5 3TA XX Tesco W: . . . . . . . . . . www.tesco/storelocator/

TELEKOMUNIKACJA XX O2 W: www.o2.co.uk/internationalsim XX Lebara Mobile W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.lebara.co.uk

Sami Swoi Przekazy Pieniezne.com T: 02070992441 T: 08458682201 W: www.PrzekazyPieniezne.com XX Transfer24 Sp. z o.o. T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02033840767 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . bok@transfer24.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . www.transfer24.co.uk

KSIĘGOWOŚĆ KURSY I SZKOLENIA

XX Polonez Delicatessen 116 High Street, Hounslow, TW3 1NA

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

Goniec Polski The Polish Times

020 7099 7107

marketing@mail.goniec.com

XX Mini Market Miś - Harrow 6 Central Parade, Harrow HA1 2TW T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088614050

MEDIA

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

XX TOP SPIRITS LTD T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07894044099 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . hello@topspirits.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.topspirits.co.uk

XX Mini Market Miś - Brentford 123 High Street, Brentford TW8 8AT T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 5687 544

ODSZKODOWANIA XX CAMPS Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08001124385 W: . . . . www.odszkodowania.org.uk XX CLAIMS PRO LIMITED T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02033698522 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07740292237 E:. . . . . . . . . . . . . . . . info@claimspro.org.uk XX Debenhams Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01727837161 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.dolegal.co.uk

REKRUTACJA XX Casna Group W: . . . . . . . . . . . . . www.casnagroup.co.uk XX Linear Recruitment Ltd. T: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 9602 833 W: . . . www.linearrecruitment.co.uk XX Olympic Staff T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088400707

XX Ersan &Co Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083427070 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07816646345 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . sersan@ersans.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ersans.co.uk XX IKANNA Accident Claims T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02084238473 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07756284190 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . ikaanna@yahoo.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ikanna.co.uk XX One Call Claim M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07500565758 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07850881025 W: . . . . . . . . . . . . . www.onecallclaim.com

SKLEPY SPOŻYWCZE XX Alisha Polski Sklep - Birmingham 5-9 Station Rd, Erdington, Birmingham B23 6UB T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01213734759 E:. . . alishapolskisklep@yahoo.com

XX Quality Claim M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07776377763 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07933325552 E:. . . . . . . . . . info@wypadekanglia.com W: . . . . . . . . www.wypadekanglia.com

XX Alisha Polski Sklep - Handsworth 242-246 Wellington Rd, Handsworth B20 2QL T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01212504277 E:. . . alishapolskisklep@yahoo.com

marketing@mail.goniec.com

marketing@mail.goniec.com

TRANSPORT XX DFDS Seaways T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08715747221 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . dover.pax@dfds.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.dfdsseaways.pl XX ELLA TRAVEL T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01215546922 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07966523363 E:. . . . . . . . . . . . . . ellatravel@hotmail.com XX Pegasus Travel T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087437471 E:. . . . . . . . . . . . . . . . info@pegasustravel.eu W: . . . . . . . . . . . . . . www.pegasustravel.eu XX Polonia Transport T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02077306872 W: . . . . . . . . . www.poloniatransport.pl XX Sindbad Travel Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02078289008 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08708502054 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . london@sindbad.pl

PACZKI XX Amelia – Tour M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07528634012 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048166782637 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048600476962 XX Eagle Express T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08445555033 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02080992522 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@eagleexpress.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.eagleexpress.pl XX Eagle Transport T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072869485 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072665525 W: . . . . . . . www.eagletransport.co.uk XX Euro Pack UK M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048500234243 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07938024840 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . euro-pack-uk@wp.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.euro-paczki.pl XX Euro Paczka M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07786267949 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048322419002 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.euro-paczka.pl


020 7099 7107 XX Express Bus Podkarpacie M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07511413199 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07593006033

XX Rubbish Master M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07916122268 W: . . . . . . . www.rubbish-master.co.uk

XX Importpol M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07878457617 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02032868734 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.importpol.com

XX Transpol T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08008101030 M: . . . . 07862278730 07862278729 E:. . . . . . . . . . . . info@transpol.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.transpol.co.uk

XX J.A EUROBUS M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07778826709 E:. . . . . . . . . . . . . . . . kontakt@ja-eurobus.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ja-eurobus.pl

XX Sim Vic - skup złomu M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07583900400

XX Jumbo Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07763701627 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07763701625 E:. . . . . . . . . . jumbo.trans@yahoo.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . www.jumbo-trans.com XX Kaz - Courier M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 004407900907483 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 00480609687821 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@kaz-courier.com W: . . . . . . . . . . . . . . . www.kaz-courier.com XX PACZKA DO M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07761656272 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@paczkado.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.paczkado.com

XX Wywóz śmieci – Michał M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07974137910 XX M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07951799106 XX Transfer na lotniska M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07592215600 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07522336366 W: . . . . . . . . . . . www.lotniskatrans.co.uk

TV SAT XX TV Sat Karol M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07713358081 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07590677234

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

XX Sprinter Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07810797308 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07712516737 W: . . . . . . . . . . . . www.sprintertrans.com XX TRANSPOL GOM M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07835915501 E:. . . . . . . . . . . transpolgom@gmail.com W: . . . . . . . . . . . . www.transpolgom.com XX Transporter M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07544147985 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048601473925

TAXI XX Family Cars M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07773399000 E:. . . . . . . . . familyminicab@gmail.com

FOTOGRAFIA VIDEOFILMOWANIE XX Studio Gregory T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07864834741 W: . . . . . . . . . . www.studiogregory.com

WYWÓZ ŚMIECI XX Blue Skip London Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07966637974 W: . . . . . . www.blueskiplondon.co.uk E:. . . . . . blueskiplondon@gmail.com XX B & K T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08448008861 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.bkltd.co.uk XX Kings of Rubbish M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07587849446 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07535471013 XX Lukpol Ltd M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07737639920 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.lukpol.co.uk

XX AA Pomoc M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07757234889 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@aapomoc.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.aapomoc.co.uk XX Blue Light Dental Clinic T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083400666 W:www.bluelightdentalclinic.co.uk XX Dentysta Dr. Hakim M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07939351115 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07749031427 XX i - Apteka W. . . . . . . . . . . . www.iapteka.co.uk

XX Private Medical Centre M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07908133998 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . info@pmc-medic.com W: . . . . . . . . . . . . . www.pmc-mediac.com XX Tooting Medical Centre T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087678389 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02086485111 W: . . . . . . . . . . . www.polski-lekarz.co.uk XX Twoja Apteka W. . . . . . . www.twojaapteka.co.uk

XX Polski Zespół ANTIDOTUM T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07902720521 W: . . . . . . . www.antidotumband.com XX WODZIREJ T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07875690760 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@wodzirej.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.wodzirej.co.uk XX Wróżka Santina T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02036094548 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07587375316

XX Lotniska Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07922337783

XX Przejazdy na lotniska

ZDROWIE

RÓŻNE XX JAL Creative Design Collective M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07872494746 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07864841591 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . office@jaldesign.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.jaldesign.co.uk

URODA XX Dieta Independent Cambridge Consultant Anna Maria Matuszek M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07730879646 E:. . . . annamatuszek28@gmail.com W:.www.cambridgeweightplan.com XX Kursy kosmetyczne T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07703606574

Miejsce na reklamę 020 7099 7107

marketing@mail.goniec.com

B I B LIOTE K I XX Biblioteka Polska POSK 238-246 King Street, London W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8741 0474 E:. . . . . . . . . library@polishlibrary.co.uk

FUNDACJE

USŁUGI DLA FIRM

XX Lotniska M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07788778853

XX Lotniska Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07592215600 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07522336366 W: . . . . . . . . . . . www.lotniskatrans.co.uk

XX TRENDY T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079981929 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@trendy.uk.com znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.trendy.uk.com

XX Phoenix Medical Centre M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07550077232 znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 W: . . . . . . . www.phoenix-medical.org

XX PACZKI .CO.UK T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01216678707 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.paczki.co.uk XX Przewozy Żurawscy M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07706374131 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048792663005 E:. . . . . . biuro@przewozyzurawscy.pl W: . . . . . . www.przewozyzurawscy.pl

marketing@mail.goniec.com

XX Barka linia zaufania T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08001712926 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.barkauk.org

INSTYTUC JE NAUKOWE XX Instytut Kultury Polskiej T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02032062004 W: . . . . . . . . www.polishculture.org.uk XX Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego 20 Princes Gate, London SW7 1PT T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02075899249 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.pism.co.uk XX Polski Uniwersytet na Obczyźnie 236-246 King Street, Londyn W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088469305 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.puno.edu.pl XX Polski Ośrodek Naukowy UJ Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road (II piętro), London SW7 2PN E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . pon.office@uj.edu.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.pon.uj.edu.pl

ORGANIZACJE SPOŁECZNE XX Polska Macierz Szkolna 240 King Street, London, W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411993 E:. . . . . . . . . . . . . pms@polskamacierz.org W: . . . . . . . . . . . www.polskamacierz.org XX POSK - Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny 238-246 King Street, Hammersmith, London W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411940 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.posk.org XX Society for Polish Philately in GB The White Eagle Club 211 Balham High Road SW17 7BQ T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01322273072 w:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.s-p-p.org.uk XX Zjednoczenie Polski w Wielkiej Brytanii 240 King Street, Londyn W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411606 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@zpwb.org.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.zpwb.org.uk XX Związek Harcerstwa Polskiego 23-31 Beavor Lane, Londyn W6 9AR T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087488006 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . okregwb@zhp.org.uk

INFORMATOR XX Ambasada RP w Londynie Wydział Konsularny 73 Cavendish Street, London W1W 6LS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072913900 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072913934 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . london@msz.gov.pl XX NHS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08454647 W: . . . . . . . . . . . . . . www.nhsdirect.nhs.uk marketing@mail.goniec.com

U R Z Ę D Y B R Y T YJ S K IE XX British Council 10 Spring Gardens, London SW1A 2BN T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01619577755 E:general.enquiries@britishcouncil.org W: . . . . . . . . . . . . . www.britishcouncil.org XX General Register Office PO Box 2, Southport PR8 2JD T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08456037788

REKLAMA 020 7099 7107 marketing@mail.goniec.com

E:. certificate.services@ips.gsi.gov.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.gro.gov.uk XX Home Office 2 Marsham Street, London SW1P 4DF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02070354848 E:. . . public.enquiries@homeoffice. gsi.gov.uk W: . . . . . . . . . . . www.homeoffice.gov.uk XX UK Border Agency T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01619577755 W: . www.ukba.homeoffice.gov.uk

POLS K IE K O Ś C IO ŁY Londyn – CROYDON XX pw. Jezusa Miłosiernego 6-8 Oliver Grove, SE25 6EJ

Londyn – BALHAM XX pw. Chrystusa Króla 232-234 Balham High Rd., SW17 7AW

Londyn – EALING XX pw. Matki Bożej Matki Kościoła 2 Windsor Rd., W5 5PD

Londyn – GREENFORD XX pw. Nawiedzenia NMP 358 Greenford Rd., UB6 9AN

Londyn – HAMMERSMITH XX pw. Św. Andrzeja Boboli 1 Leysfield Rd., W12 9JF

Londyn – ISLINGTON XX pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza 2 Devonia Rd., N1 8JJ

Londyn – PALMERS GREEN XX pw. św. Moniki The Presbytery, Stonard Rd, Green Lanes, N13 4DJ

Londyn – WIMBLEDON Park XX pw. Chrystusa Króla 9 Crescent Gardens, SW19 8AJ

Birmingham XX pw. Św. Michała Archanioła Moor Street, B4 7UG

Blackpool XX pw. Św. Kentigerna 25a Newton Drive, FY3 8BT

Bournemouth XX pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 1 Albert Rd., Richmond Hill, BH1 1BZ

Brighton XX pw. Św. Marii Magdaleny 55 Upper North Street, East Sussex, BN1 3FH

Bristol XX pw. Matki Bożej Ostrobramskiej Cheltenham Rd., BS6 5RH

Cambridge XX pw. Matki Bożej Królowej Polski 231 Chesterton Rd., CB4 1AS

Coventry XX pw. Sw Stanisława Kostki Springfield Rd., W Midlands, CV1 4GR


Goniec Polski 454 – Polowanie na arystokratę  
Goniec Polski 454 – Polowanie na arystokratę  

– Oczywiście, w Londynie nie znajdziemy ich na Lewisham ani na Ealingu – tłumaczy Marek Gołaszewski. – Lepiej przejechać się na St James czy...

Advertisement