Page 1

Dzisiaj: badania specjalistyczne, kalendarz szczepień, ciąża, stomatologia Już za tydzień: druga część poradnika

goniec t h e

p o l i s h

t i m e s

polski .com nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

35-43

Poradnik medyczny

Sprawdź wersję online! Wystarczy zeskanować kod

Żenada

Kompromitacja na stadionie w Warszawie byłaby smutniejsza bez niego. „Pływakiem z Narodowego” okazał się Polak mieszkający w Londynie.

str. 6-8 Gra o miliony w SPK

Gdzie się podział majątek polskich kombatantów w UK?

Elita polskiej nauki

Młodzi polscy badacze w najsłynniejszych uczelniach


4 w numerze 

| |

6 temat tygodnia    Żenada

Adam Dziewulak z Londynu stał się mimowolnym bohaterem kibiców na Stadionie Narodowym. Wbiegając na murawę rozładował napięcie spowodowane głupotą, niemocą i brakiem wyobraźni organizatorów meczu Polska – Anglia. Potem spędził dwie nocki w areszcie, a do sądu doprowadzono go w kajdankach. Dostał dwuletni zakaz stadionowy. Taka to sprawiedliwość po polsku.

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Żenada zdjęcie na okładce: PAP/Leszek Szymański

WIADOMOŚCI

To-nie-my! Znowu...

goniec T H E

nr 21 (327) 28 maja 2010 / ISSN 1741-11746

N

o dobrze, pośmialiśmy się, porobiliśmy sobie jaja, stworzyliśmy setki satyrycznych memów i virali. Tutaj, w Wielkiej Brytanii część z nas odczuła całą tę żenadę ze Stadionem Narodowym na własnej skórze, bo nazajutrz po niedoszłym meczu musieliśmy tłumaczyć Anglikom, z którymi pracujemy, o co w tym wszystkim chodzi. Sęk w tym, że sami nie za bardzo wiemy. Po raz drugi nasz tytuł z okładki z maja 2010 roku (na zdj.) okazuje się doskona-

łą metaforą do paranoicznej sytuacji w Polsce. Wtedy chodziło o powódź, która przyszła „niezapowiedziana” po tzw. powodzi tysiąclecia z 2007 roku, po której wszystko miało się zmienić, a nie zmieniło się nic. W przypadku „powodzi” na Stadionie Narodowym znowu „toniemy”, a wszyscy odpowiedzialni krzyczą chórem „To nie my!” Szlag człowieka trafia, kiedy widzi, jak banda działaczy i polityków kpi w żywe oczy przerzucając się winą jak futbolową piłką, żeby w końcu wykopać ją poza trybuny, gdzie nikt jej – winy, a nie piłki – już nigdy nie pols ki .com znajdzie. W dodatku konsekwencje wyciągane są jePolska pod wodą dynie wobec tych, którzy zdołali nas w tej beznadziejnej żenadzie nieco rozśmieszyć. Ręce opadają.

P O L I S H

T I M E S

TO-NIE-MY

str. 6-8

Po 13 latach od „powodzi tysiąclecia” Polska znowu znalazła się pod wodą. Bilans? Dwa kataklizmy, dziesiątki tysięcy poszkodowanych, miliardy strat i zero winnych.

sekcja4_327.indd 36

2010-05-27 13:36:27

sekcja1_327.indd 1

Adam Skorupiński

2010-05-25 17:08:07

10 Z Polski 12 Ze świata 14 Z Wielkiej Brytanii 16 Polak na Wyspach

18 Sport

|

20 felieton    Prze... targ

|

22 kontrowersje    Kombatancka gra o miliony

|

24 wydarzenia    Elita polskiej nauki 25 w obiektywie

porady

|

28 pieniądze    Rodzina nie bardzo na swoim

PO GODZINACH

|

30 gadżety    Asus PadFone 2

|

37 motoryzacja    Opel/Vauxhall Cascada

|

32 turystyka    Atrakcje z duchami

poradnik medyczny 36 Plan szczepień w UK 37 Natura w służbie zdrowia i piękna 38 Ciąża po brytyjsku

40 Coś na ząb Adres: Goniec Polski - The Polish Times, Exchange Plaza, 58 Uxbridge Road, London, W5 2ST Dyrekcja: E: dyrekcja@mail.goniec.com Redaktor naczelny: Adam Skorupiński, E: ska@mail.goniec.com Redakcja (Editorial): T: 020 7099 7106, F: 020 7099 6815, E: redakcja@mail.goniec.com, Anna Rączkowska, Jakub Ryszko, Dominik Waszek Współpraca: K. Bzowska, J. Rujna, R. Folta, A. Szlejter, R. Głowacki, I. Tokc-Wilde, A. Dobiecka, Szymon Szar Korekta: Maja Wasilewska Zdjęcia: PAP/EPA • Shutterstock • Goniec Team Skład i Grafika: Agata Olewińska, E: ao@mail.goniec.com, Jacek Czerek Redakcja portalu Goniec.com: Szczepan Całek, E: szczepan.calek@mail.goniec.com Marketing i Reklama (Advertising), ogłoszenia: T: 020 7099 7107, E: marketing@mail.goniec.com, Sylwia Bohatyrewicz, T: 07974 99 00 11, E: sylwia@mail.goniec.com, Łukasz Zawisza, T: 07974 99 00 12, E: lukasz.zawisza@mail.goniec.com, Bożena Szul, E: bozena.szul@mail.goniec.com, Samanta Kulpa, T: 07974 99 00 14, E: s.kulpa@mail.goniec.com, Administracja i finanse: Sabina Stępień T: 020 7099 7105, T: 07974 99 00 05, E: sabina.stepien@mail.goniec.com Dystrybucja: E: dystrybucja@mail.goniec.com, T: 020 7099 7107 Prenumerata: T: 020 7099 7105 Wydawca (Publisher): 1MM Media Limited Tytuł zarejestrowany pod numerem ISSN 2044-5202 Redakcja Gońca Polskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji ogłoszenia bez podania przyczyny.

26 października 2012

41 Pielęgnacja zębów u dzieci 42 Pacjencie, nie bój się badań GONIEC KULTURALNY

45 hit weekendu  |  Zombie Walk London

|

46 polecamy    Nosferatu

48 konkursy  |  Wygraj bilety

48 recenzja  |  Frankenweenie 50 program tv 53 łamigłówki  54 horoskop 55 ogłoszenia drobne


6 temat tygodnia 

| To był protest przeciwko temu absurdowi. Człowiek przylatuje dwa tysiące kilometrów na mecz i ktoś mi mówi, że się nie odbędzie, choć na stadion zostały wydane miliony, to jestem rozczarowany i w szoku.

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Adam Dziewulak

Adam Skorupiński

Grzegorz Lato, Donald Tusk, zarząd Narodowego Centrum Sportu, PZPN, FIFA, sędzia, ministra Mucha, konstruktorzy nieszczęsnego dachu – choć zapewne w tym towarzystwie trzeba by było szukać winnych, to do tej pory udało się skazać trzech „zamieszanych” w sprawę, czyli tak zwanych „pływaków z Narodowego”. W Polsce przyjęto wyroki dwuletniego zakazu stadionowego ze zrozumieniem, bo przecież mogli wylądować w więzieniu nawet na trzy lata. Kosztów sądowych też nie pokryją z własnych kieszeni, jak nakazał sąd, bo z odsieczą pospieszył satyryczny serwis Kwejk.pl, który zaoferował, że zapłaci za nich. Polacy, nic się nie stało?

Prawie białoruski horror

Żenada Adam Dziewulak z Londynu stał się mimowolnym bohaterem kibiców na Stadionie Narodowym. Wbiegając na murawę rozładował napięcie spowodowane głupotą, niemocą i brakiem wyobraźni organizatorów meczu Polska – Anglia. Potem spędził dwie nocki w areszcie, a do sądu doprowadzono go w kajdankach. Dostał dwuletni zakaz stadionowy. Taka to sprawiedliwość po polsku. 26 października 2012

Stało się. To, co się dzieje wokół „pływaków”, zakrawa na białoruski horror. Nie dość, że zaraz po wtargnięciu na murawę zostali brutalnie obezwładnieni, potem aresztowani i wsadzeni na dwie noce na dołek komisariatu przy ul. Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe. Jeden z nich twierdził, że siedzieli tam „o szklance wody”, co już wydaje się zdecydowanie przesadzoną karą za ich czyny. Na tym jednak nie koniec. Następnie doprowadzono ich przed sąd. W kajdankach! – Nie mogłem uwierzyć, kiedy zobaczyłem ich w tych kajdanach – mówi Tadeusz Melka z Londynu. – To się po prostu w głowie nie mieści, żeby tak traktować ludzi, którzy nie zrobili nic złego ani niebezpiecznego, tylko rozśmieszyli tłum coraz bardziej wściekłych kibiców. Powinni ich nagrodzić, a nie zakuwać w kajdany. Wstyd!


|  temat tygodnia

Jeden ze skazanych kibiców mieszka na stałe w Anglii. 41-letni Adam Dziewulak – żonaty, trójka dzieci, w Londynie prowadzi firmę budowlaną. W sumie klasyczny portret polskiego imigranta. Jednak po jego deszczowym show na warszawskim stadionie można dorzucić do tego opisu inne typowe cechy „wyjechanego”: indywidualizm, pewność siebie, śmiałość w wyrażaniu własnych poglądów, pewien rodzaj charyzmy. Dziewulak wraz z drugim kolegą zostali wyłapani przez obiektywy fotoreporterskich aparatów wcześniej, jeszcze zanim wybiegli na murawę. Na trybunach trzymali plansze z niewybrednymi epitetami pod adresem ciągle urzędującego prezesa PZPN. Londyńczyk trzymał ten bardziej obsceniczny: „Lato, ty ch...”, a napis w rękach sąsiada uzupełniał: „I twoi koledzy też!!!”. Co było potem, wszyscy widzieli. Dziewulak w charakterystycznych biało-czerwonych dresach, żółtej bluzie z kapturem, okularami przeciwsłonecznymi na twarzy i czapeczce z napisem „Polska” stanął na bramce, po czym ścigany przez stadionowych stewardów rozpoczął samotny rajd na drugą stronę boiska, zakończony efektowną „jaskółką” w kałuży pod przeciwległą bramką. – Ich zachowanie wywołało raptem powszechny śmiech. To mały pikuś w porównaniu ze szkodami, których doznali kibice, które teraz trzeba będzie naprawić. Jaskółka na wodzie pozwo-

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski fot. PAP/Leszek Szymański

Pływak z Londynu

– Trzeba wziąć pod uwagę sytuację. Atmosfera była napięta. Oskarżony zdecydował się rozweselić publiczność, efekt został osiągnięty. Ale sąd nie mógł uznać, że nic się nie stało – mówił w uzasadnieniu sędzia. – Gdyby umorzył postępowanie całkowicie, jaki byłby sygnał do społeczeństwa? Że sąd zezwala na takie zachowania. Większość komentatorów i mediów zdaje się akceptować tę karę. Mecenas Stępiński uważa jednak, że wszyscy oskarżeni powinni zostać uniewinnieni. Jego zdaniem, w tym przypadku powinien mieć zastosowanie przepis z art. 2 § 1 Kodeksu Karnego, który stanowi, że nie jest przestępstwem czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. – Dwóch deszczowych kibiców rozładowało napięcie. Gniew kibiców zamienili w śmiech. Ktoś, kto nie wie, jak reaguje tłum, który czuje się oszukany przez kilku idiotów, powinien dostrzec w działaniu sprawców swojego rodzaju wartość pozytywną. Wartość, której nie sposób pominąć podczas oceny stopnia społecznej szkodliwości czynów – mówi mecenas. Wszystko wskazuje na to, że prokuratura chce jednak kontynuować tę szopkę, czyli zaskarżyć orzeczenie, jeśli śledczy dojdą do wniosku, że sąd obszedł się z oskarżonymi zbyt łagodnie. Adam Dziewulak zostawił już tę sprawę za sobą i wrócił do Londynu. – Zapomniałem zapytać sędziego, czy zakaz będzie obowiązywał za granicą. Za rok rewanż na Wembley. Mógłbym to powtórzyć – prowokował po ogłoszeniu wyroku.

fot. PAP/Leszek Szymański

Białoruskie porównania wcale się tu nie kończą. Kiedy prokuratura i sądy nie popuszczają, oskarżonych w obronę musi wziąć najpierw minister sprawiedliwości, a następnie sam premier. Trzeba dbać o bezpieczeństwo na stadionach, ale to była wyjątkowa sytuacja” – oznajmił Donald Tusk za pośrednictwem Twittera. – „Ich akcja nikomu nie zagrażała. Moim zdaniem nie zasługują na karę.” Zaraz potem został nazwany „kieszonkowym Putinkiem”, który najpierw „z groźną miną mówił o odpowiedzialności za narodową wannę, a potem dyscyplinował sądy”. Kancelarii Premiera nie mogło również zabraknąć wśród fanów profilu „Uwolnić Bohaterów Basenu Narodowego”, który od chwili aresztowania „pływaków” polubiło 114 tys. osób. Z obowiązku wypada przypomnieć, że zarówno minister Gowin, jak szef rządu wypowiadając nie tak dawno wojnę „kibolstwu”, apelowali o surowe wyroki za łamanie prawa na stadionach. To oni między innymi sprawili, że za wtargnięcie na murawę można pójść do więzienia na trzy lata.

7

Jak to się robi na Wyspach

liła rozładować agresję skumulowaną w zawiedzionym tłumie kibiców. Na sprawcach nie ciążyły żadne obowiązki, nie musieli respektować żadnych zasad ostrożności. Wszystko, co zrobili trudno ocenić inaczej niż niegroźny publiczny żart – mówi dla „Rzeczpospolitej” adwokat Krzysztof Stępiński. W ten sam sposób Dziewulak bronił się przed sądem. Kiedy prowadzący rozprawę sędzia Jerzy Ożdżeński zapytał go, czy nie wiedział, że wtargnięcie na murawę jest nielegalne, odpowiedział: – Wiedziałem, ale nie sądziłem, że grożą mi za to aż takie konsekwencje. Jestem oskarżony o wtargnięcie na murawę podczas imprezy sportowej.

Chciałbym podkreślić, że w tym czasie impreza sportowa była już odwołana. Zrobiłem to pod wpływem chwili, adrenaliny. Może to śmiesznie zabrzmi, ale ten mój występ wręcz rozbawił ludzi i rozładował napięcie na trybunach.

Kara ponad miarę Kolejną odsłoną tej farsy jest wyrok. 41-latek przyznał się do winy i poprosił o łagodny wymiar kary. Sędzia Ożdżeński zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania na rok, ale jednocześnie zasądził wobec „pływaka” dwuletni zakaz wstępu na imprezy masowe i zapłatę 110 zł kosztów sądowych.

Prześledziliśmy ostatnie wyroki na tzw. pitch invaders w Wielkiej Brytanii. Z naszego małego dochodzenia wynika, że w przypadku, gdy wdzierający się na boisko swoim czynem nie wyrządził nikomu krzywdy, może liczyć na pobłażliwość. Ostatnim szeroko komentowanym aktem kibolskiej ingerencji był incydent podczas ubiegłotygodniowego meczu Sheffield Wednesday z Leeds United w angielskiej lidze Championship. Pseudokibic, który wtargnął na boisko i uderzył bramkarza gospodarzy, byłego reprezentanta Anglii Chrisa Kirklanda, został w poniedziałek skazany na cztery miesiące bezwzględnego więzienia. Identyczny wyrok zapadł w 2002 roku na fana zespołu Birmingham City, który uderzył w twarz bramkarza lokalnego rywala – Aston Villi – Petera Enckelmana. To jednak przykłady ewidentnego naruszenia nietykalności cielesnej, zwykłej bandyckiej napaści w miejscu publicznym.


nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Kary powinni się spodziewać również ci, którzy wtargnąwszy na murawę obrażają gestami lub okrzykami rywali. Fan Liverpoolu, który w kwietniu tego roku wbiegł na boisko podczas meczu swojej drużyny z Norwich City i wykonał obsceniczne gesty w kierunku trybuny kibiców dostał zakaz wstępu na stadion na trzy lata. Charakterystyczne, że sędzia oznajmił mu, iż uniknąłby tej kary, gdyby ograniczył się do okazania radości z gola strzelonego przez napastnika The Reds. – Wykonałeś z premedytacją gest ręką w stronę fanów Norwich. Ten akt mógł sprowokować wybuch przemocy i zamieszek – uzasadnił wyrok sędzia. W przypadkach, gdy „invader” nie zrobi nikomu krzywdy, policja i sąd zazwyczaj odstępują od oskarżenia. Tak było w przypadku słynnej „chuliganbabci”, 63-letniej Margaret 'Mags' Musgrove, która w ubiegłym roku wbiegła na murawę, by przytulić piłkarzy swojego ukochanego klubu Leeds United. Ochroniarze ją złapali, policja zaś aresztowała, ale szybko wypuszczono ją na wolność bez postawienia zarzutów. Nie obyło się jednak bez kary, bo w Anglii prawo wydawania zakazu stadionowego mają władze klubów. W przypadku pani Musgrove Leeds United wydał zakaz wstępu na stadion przez okrągły rok. Wszystko wskazuje na to, że Polak – gdyby chciał naprawdę powtórzyć swój show na Wembley – mógłby liczyć na łagodny wymiar kary. Z pewnością obyłoby się bez kajdanek i dwóch nocy na dołku.

Szok angielskich kibiców Dziewulak usprawiedliwia swój czyn próbą rozładowania narastającego napięcia na trybunach, w miarę gdy farsa się przedłużała. – To był protest przeciwko temu absurdowi. Człowiek przylatuje dwa tysiące kilometrów na mecz i ktoś mi mówi, że się nie odbędzie, choć na stadion zostały wydane miliony, to jestem rozczarowany i w szoku – wyjaśniał swoje zachowanie. Smutny fakt jest taki, że polski londyńczyk nie był tego dnia jedynym, który przebył podróż z Wysp do Polski tylko po to, żeby zobaczyć powiększające się kałuże na Narodowym. Około 2,5 tys. angielskich kibiców z coraz większym niedowierzaniem patrzyło na wodny taniec z piłką w wykonaniu sędziego i strugi deszczu lejące się wprost na trawę. Z minuty na minutę wyglądali na coraz bardziej zdezorientowanych, bo organizatorzy nie kwapili się z jakimikolwiek wyjaśnieniami. – Najgorszy był kompletny brak informacji. Oni tam mieli „wypasiony” 26 października 2012

fot. PAP/Leszek Szymański

|

Fuszer z Narodowego Fot. Twitter/@chloeeverton

8 temat tygodnia 

W Polsce trwa zacięta walka o znalezienie winnego zamieszania na Stadionie Narodowym. Na początku wskazano PZPN, ale władze związku natychmiast odpowiedziały pismem, w którym winą za kompromitację z przeniesieniem meczu Polska – Anglia obarczyły operatora stadionu i ministerstwo sportu. W sukurs rządowi przyszła z kolei prezydent Warszawy, która domaga się od PZPN odszkodowania za straty, jakie poniosło miasto. Donald Tusk zlecił kontrolę w Narodowym Centrum Sportu i resorcie sportu. Minister Joanna Mucha oddała się do dyspozycji premiera, który telebim, więc dlaczego nie wykorzystali go do przekazania jakichkolwiek wiadomości? – zastanawiał się Scott Thompson z kilkunastoosobowej grupy kibiców ze Stockport. – Żeby się czegoś dowiedzieć, korzystałem z Twittera. Wszystko zrobili źle – narzekał Anglik. – Po raz pierwszy od kiedy sięgam pamięcią, zdarzyło się coś takiego. Mecz, będący częścią głównego turnieju FIFA, na stadionie wybudowanym w tym roku, został odwołany z powodu pogody. To jakieś szaleństwo – dodawał Richard Clark z Nottingham.

miał zdecydować o jej ewentualnej dymisji. Ostatecznie okaże się pewnie, że „zawiniły procedury”. Rzecznik rządu Paweł Graś już oznajmił, że z raportu pokontrolnego „wynika dosyć jasno, iż problemem przy organizacji meczu, nie przesądzając po czyjej stronie była wina, był brak jednego organizatora, podmiotu, który czułby się w pełni odpowiedzialny za podejmowanie decyzji”. Wygodnym wyjściem jest również wskazanie kogoś z zewnątrz – w ostatnich dniach coraz częściej podejrzenie pada na nadzorującego organizację spotkania delegata FIFA, Słoweńca Dane Josta. Nikt nie zadaje podstawowych pytań. Dlaczego zdecydowano o budowie dachu, który można zamknąć tylko wtedy, gdy nie pada? Jak to możliwe, że w górnej części trybun zbiera się woda, co dokumentuje wystawione na Twitterze zdjęcie zrobione przez angielskich kibiców zażywających tam regularnej kąpieli? Dlaczego na ludzi, którzy wchodzili schodami na trybuny obiektu, lały się strumienie deszczu, co można z kolei zobaczyć na filmiku na YouTube? Odpowiedź rzeczniczki NCS, że to „awaryjny system zrzutu wody” wygląda na ponury żart. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z ewidentna fuszerką za dwa miliardy złotych. Do dziś nie ma zresztą protokołu końcowego odbioru Stadionu Narodowego przez inwestora. Tutaj tkwią źródła tego skandalu.

Nie ma się co dziwić, że angielscy kibice liczyli swoje straty. – Dotarliśmy do Warszawy lotem czarterowym, który kosztował każdego 400 funtów albo więcej, do tego trzeba doliczyć stracone pieniądze za wzięcie dnia wolnego w pracy – rachował Warren Sadler z Southend. Dla nich wszystkich „pływacy z Narodowego” byli chwilą rozrywki w tej całej niewiarygodnej sytuacji. Jeden z dziennikarzy BBC, opisujący kompromitację na warszawskim stadionie, napisał na swoim blogu, że „pływacy” po tym akcie desperacji na pewno zostali

„przeniesieni w bardziej suche, lepsze miejsce”. Nawet nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo się mylił... *** Po zakończeniu rozprawy Adam Dziewulak wypowiedział jeszcze jedno charakterystyczne zdanie. Na pytanie dziennikarza po ogłoszeniu wyroku, czy ma sobie coś do zarzucenia, odpowiedział szczerze: – Żałuję tylko jednego, że do tej pory nie jestem w domu… Welcome home, panie pływak.


wiadomości

10 z Polski 

| Fot. PAP/Radek Pietruszka

Mgły nad Polską, paraliż na lotniskach

Fot. PAP/Tomasz Gzell

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Biskup się kaja

  WARSZAWA    Biskup pomocniczy

archidiecezji warszawskiej Piotr J. usłyszał zarzut prowadzenia samochodu po pijanemu. W sobotę duchowny wjechał w latarnię uliczną w pobliżu skrzyżowania Wisłostrady i ul. Boleść. Miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi. „Przepraszam wiernych, których zgorszyłem swoim czynem” – pisze biskup w oświadczeniu na stronie archidiecezji warszawskiej. Hierarcha chce dobrowolnie poddać się karze i specjalistycznemu leczeniu. Żąda dla siebie kary ograniczenia wolności na osiem miesięcy. Przez ten czas wykonywałby prace społeczne w wysokości 20 godzin miesięcznie.

Polacy o marihuanie   SONDAŻ    Tylko 52 proc. ankie-

towanych w sondażu TNS Polska dla „Gazety Wyborczej” wie, że posiadanie marihuany to w Polsce przestępstwo, a aż 43 proc. uważa, że to legalne. Jednocześnie według 75 proc. badanych prawo powinno zakazywać używania i posiadania skrętów z tym miękkim narkotykiem. Jednak 73 proc. ocenia, że więzienie za posiadanie niewielkiej ilości marihuany to zbyt surowa kara. Zdaniem aż 40 proc., palenie konopi indyjskich jest bardziej szkodliwe niż picie alkoholu.

reklama

26 października 2012

W poniedziałek na warszawskim lotnisku im. Chopina kłębiły się tłumy pasażerów, którzy nie mogli wylecieć z Polski. Utrzymująca się mgła spowodowała paraliż lotnisk w całym kraju.

  TRANSPORT   Od poniedziałku poranne i wieczorne mgły wpływały na zmiany i opóźnienia w rozkładach lotów w Polsce. W Warszawie odwołano z tego powodu 40 lotów, we Wrocławiu – kilkanaście. We wtorek lot z Katowic do Londynu został przeniesiony do Krakowa. W poniedziałkowy poranek na Okęciu znowu zapanował chaos spowodowany zawirowaniami pogodowymi. Gęsta mgła sprawiła, że trzeba było odwoływać loty – w sumie prawie 40, wiele lądowań się opóźniło. Brakowało jak zwykle precyzyjnych informacji, a zdenerwowani pasażerowie nie wiedzieli, czy i kiedy odlecą z Polski. Kilkanaście lotów trzeba było również odwołać we Wrocławiu. Le-

piej było wieczorem – spodziewane warunki atmosferyczne okazały się korzystniejsze niż zapowiedzi i ruch lotniczy odbywał się prawie bez zakłóceń. Mgły nad Polskę jednak powróciły we wtorek, utrudniając ruch lotniczy i drogowy w województwach: opolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim. W Lublinie i Lesku widoczność była ograniczona do 100 metrów, w Katowicach – do 300. Z tego względu poranne loty do Londynu, Monachium oraz Paryża zostały przeniesione z Katowic do Krakowa. Jednak ze względu na poprawę pogody dalsze odloty i przyloty odbędą się zgodnie z rozkładem

lotów. Wtorkowy poranek na Okęciu nie przypominał poniedziałku – przy widoczności rzędu 10 kilometrów ruch lotniczy odbywał się bez zakłóceń. Mgły mogą jeszcze długo uprzykrzać życie pasażerom na polskich lotniskach, ponieważ standardem na nich jest system ILS pierwszej kategorii, który umożliwia wykonywanie operacji lotniczych przy widoczności co najmniej 600 m i podstawie chmur 60 m. Jedynie warszawski port Chopina ma lepszy ILS drugiej kategorii, a żadne polskie lotnisko nie ma systemu, który pozwala na lądowanie przy zerowej widoczności, jak np. Heathrow w Londynie. Nowy port w Modlinie w ogóle nie ma ILS. (drm)

Tusk: Zabiegi in vitro będą refundowane przez państwo   WARSZAWA    Pomimo braku ustawy, zabiegi in vitro będą refundowane – oznajmił niespodziewanie premier Donald Tusk. Służyć ma temu program zdrowotny opracowywany w ministerstwie zdrowia. – Jest niepokojące, że wycięcie migdałków jest opisane w procedurach medycznych, a in vitro nie – powiedział Tusk. Szef rządu przyznał, że według

rozporządzenia, z finansowania in vitro będą mogły skorzystać pary, które co najmniej rok leczyły się z bezpłodności. Ograniczony będzie też wiek ludzi, którzy chcą poddać się tej procedurze – górna granica to 40 lat. Szacuje się, że program umożliwi skorzystanie z tej procedury pięciu tysiącom par rocznie. – Do tej pory prawo nie regulowało tej metody. Kto miał pieniądze, nie-

zależnie od tego, czy żyje w małżeństwie, czy jest singlem, czy jest homo, czy hetero, mógł z tej procedury skorzystać – tłumaczył premier. – Finansowaniem z budżetu ograniczymy pełną dostępność tej procedury. Program rozpisano na trzy lata. Jeśli ustawa nie wejdzie w tym czasie w życie, to rozporządzenie będzie przedłużone.


wiadomości

12 ze świata 

|

Mozarella z Polski, Włosi w szoku nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

  NEAPOL    114 podejrzanych, 39

aresztowanych, konfiskaty w 34 fabrykach sera – to pierwsze efekty akcji „Białe złoto” wymierzonej w producentów mozzarella di bufala campana. Ten ser z okolic Caserta i Salerno jest musi być produkowany z mleka pochodzącego od bawolic. Tymczasem zakłady serowarskie na masową skalę wytwarzały go z mleka krowiego, pochodzącego m.in. z Polski. Zdarzało się, że ser powstawał z mleka w proszku. Oszustwo ma podłoże finansowe. Litr świeżego mleka bawolic kosztuje 1,35 euro, a krowie z Polski jest dwa razy tańsze. Prowadząca śledztwo prokuratura z Neapolu twierdzi, że w aferę zamieszana jest kamorra.

Fot. EPA/Cubadebate/Ho

Fidel Castro dał głos

  KUBA    Mimo pogłosek rozsiewa-

nych przez zachodnie media i serwisy społecznościowe, były kubański prezydent żyje i ma się całkiem dobrze. Ostatnio napisał artykuł opublikowany w internecie i zaprezentował swoje zdjęcia. Żeby nie było wątpliwości, 86-letni Fidel pozuje z piątkowym wydaniem gazety „Granma”. Castro wyjaśnił, że zdjęcia miały zdyskredytować doniesienia hiszpańskiego dziennika „ABC”, który cytował lekarza mówiącego, że były kubański przywódca miał udar i zostało mu kilka tygodni życia.

  UE    Brytyjski premier grozi zawetowaniem unijnego budżetu, jeśli ten oznaczać będzie wzrost wydatków. Tymczasem kanclerz Niemiec straszy Londyn, że nie da Cameronowi zgłosić weta i odwoła kolejny szczyt w Brukseli. Według niemieckiego wydania „The Financial Times”, Merkel zamierza spotkać się z Cameronem na początku listopada w Londynie. Przy tej okazji chce go poinformować, że w przypadku podtrzymania decyzji o wecie szczyt nie ma sensu. Jak twierdzi dziennik, Merkel zależy na osiągnięciu na listopadowym szczycie w Brukseli porozumienia w sprawie ram finansowych, by oczyścić przedpole przed zaplanowaną na grudzień kolejną turą negocjacji dotyczących rozwiązania kryzysu w strefie euro. Trwający spór o budżet jest z punktu widzenia szefowej niemieckiego rządu niebezpiecznym odwracaniem uwagi od najważniejszego zadania – ocenia „FT Deutschland”. Merkel zabiega o poparcie dla niemieckiej propozycji w sprawie unijnego budżetu, ocenianej jako kompromisowa. Berlin chce ograniczyć wydatki do jednego procenta unijnego produktu krajowego brutto, natomiast Komisja Europejska zaproponowała wydatki w wysokości niemal 1,1 proc. PKB. Tymczasem

Fot. EPA/Olivier Hoslet

Merkel kontra Cameron. Unia drży w posadach

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas obrad październikowego szczytu UE w Brukseli. W głębi premier David Cameron.

Cameron powiedział po ubiegłotygodniowym szczycie UE, iż zablokuje każdą propozycję, która zmierza do wzrostu wydatków. Merkel rozmawiała telefonicznie z Cameronem 15 października i ocenia niezbyt optymistycznie szanse porozumienia. Jej zdaniem Cameron uważa weto za popularny gest zarówno w brytyj-

skim społeczeństwie jak również we własnej partii. Niemiecka propozycja popierana jest przez co najmniej sześć innych krajów UE: Holandię, Szwecję, Danię, Austrię, Finlandię i Czechy. Także Francja i Włochy uważane są za zwolenników tej koncepcji, choć ich poparcie jest mniej pewne.

Czterej prezydenci na reklamach serwisu randkowego   PARYŻ    Skandal we Francji. Wchodzący na tamtejszy rynek portal randkowy Ashley Madison wykorzystał wizerunki czterech ostatnich prezydentów Francji w swojej kampanii reklamowej. Co gorsza, billboardy w kilku punktach Paryża sugerują, że obecny prezydent Francji Francois Hollande i jego poprzednicy: Nicolas Sarkozy,

Jacques Chirac i Francois Mitterand zdradzali swoje żony. Na reklamach na twarzach polityków widoczne są ślady po szmince, a na dole widnieje napis: „Co mają ze sobą wspólnego? Powinni byli pomyśleć o Ashley Madison”. Portal specjalizuje się w kojarzeniu osób, które mimo pozostawania w stałym związku, poszukują roman-

su. Wcześniej wykorzystywał wizerunki innych znanych polityków, m.in. burmistrza Londynu Borisa Johnsona, Silvio Berlusconiego i Mitta Romneya. – Wizerunek tych osób jest wolny i powszechnie dostępny. Oczywiście istnieje droga prawna, ale nie wierzę w pozwy. To raczej karykatura – mówi rzeczniczka firmy, Helene Antier.

reklama

18 Colonnade Walk

Sindbad Travel Ltd

125 Buckingham Palace Road

Victoria

London SW1W 9SH

Tel. 02078289008 Tel. 08708502054 Fax 0207 828 7070 e-mail: london@sindbad.pl MO-FR 08.30-19.00  SA 08.30-14.00  SU and Bank Holidays 10.00-14.00 

Regularne połączenia autokarowe z Wielkiej Brytanii do Polski Możliwość płacenia kartami:

26 października12012 _194x65 sindbad_432.indd

2012-06-22 12:18:18


wiadomości

14 z Wielkiej Brytanii 

|

Apple ma przeprosić Samsunga fot PAP/EPA

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

  LONDYN    W USA Samsung musiał

zapłacić Apple okrągły miliard funtów za kopiowanie wyglądu i rozwiązań zastosowanych w produkowanych przez Amerykanów urządzeniach mobilnych. W Zjednoczonym Królestwie takie samo oskarżenie skończyło się nakazem wystosowania oficjalnych przeprosin przez Apple wobec konkurenta z Kolei Płd. Sprawa, która toczyła się przed brytyjskim sądem dotyczyła tabletów Galaxy Tab, które według Apple miały być kopią iPadów. Wyrok, który w niej zapadł, nakazał Apple umieszczenie na swojej głównej stronie internetowej w UK oraz w prasie drukowanej ogłoszeń o treści „Samsung nie skopiował iPada”. Anonse miały pojawić się m.in. w „Financial Times”, „Daily Mail”, „The Guardian” najdalej na szóstej stronie i czcionką nie mniejszą niż Arial 14. Apple odwołało się do Sądu Najwyższego, ten jednak podtrzymał decyzję niższej instancji, stwierdzając, że Samsung nie naruszył patentów Apple. Dodatkowo Sąd Najwyższy zażyczył sobie, aby na stronie Apple znalazł się nie tylko stosowny tekst, ale także link do werdyktu sądu wraz z jego uzasadnieniem. (ryk)

reklama

26 października 2012

  LONDYN    David Cameron obiecuje, że jeśli zostanie ponownie wybrany, ogłosi referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zapowiada także renegocjację warunków akcesyjnych. Premier zasygnalizował swoim wyborcom, że chce pozostawić w ich rękach kwestię przynależności do UE. Nie oznacza to, że zamierza z niej wystąpić, ale z pewnością planuje renegocjację niektórych warunków dalszego w niej trwania. Uważa bowiem, że obecny stan rzeczy jest niekorzystny dla Zjednoczonego Królestwa. Według „The Spectatora” Cameron zamierza ogłosić zamiar przeprowadzenia referendum w ciągu najbliższych dziewięciu tygodni. Miałby w nim zaoferować wybór między wyjściem z Unii a pozostaniem w niej na lepszych warunkach. Już wcześniej Theresa May zapowiadała, że Wielka Brytania zamierza zrezygnować z niektórych unijnych traktatów i dyrektyw w zakresie władz związanych z wymiarem sprawiedliwości, policją i ściganiem przestępstw. Premier zasugerował także możliwość zawetowania unijnego budżetu. Ale o szczegółach nie mówi na razie oficjal-

fot. PAP/EPA THIERRY ROGE

Cameron: Przyszłość w Unii nie za wszelką cenę

Bruksela, 19 października 2012. Premier David Cameron wchodzi na spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej.

nie, a tylko w rozmowach kuluarowych lub w formie medialnych przecieków. Zapowiedzi premiera tradycyjnie skrytykowali laburzyści. Peter Mandelson, były minister handlu i przemysłu w rządach Tony’ego Blaira i Gordona Browna, skomentował, że to na życzenie premiera Wielka Brytania „dryfuje w stronę wyjścia z Unii Europejskiej”: – Bombardujemy naszych partnerów egoistycznymi żądaniami, gdy oni próbują poradzić sobie z kryzysem – powiedział. – To jak negocjowanie ze strażakami jadącymi gasić pożar. Nasze

działania wyglądają na sabotaż i cierpliwość Europy dla wyjątkowości Brytyjczyków jest na wyczerpaniu. Twardy eurosceptycyzm niesie ze sobą ryzyko rozpadu tymczasowego lub ostatecznego. Musimy zaprzestać podążania w tym kierunku, bo nasi partnerzy stracą do nas cierpliwość. Na razie ciągle jeszcze chcą mieć nas w Unii, a nie na zewnątrz niej – ale nie za wszelką cenę. (…) Powinniśmy mieć jeden wspólny europejski cel na względzie: upewnić się, że strefa euro przetrwa kryzys – dodał Mandelson.  (drm, Goniec.com)

Już tylko 2,5 miliona bezrobotnych w Wielkiej Brytanii   LONDYN    Z danych opublikowanych przez brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics) wynika, że bezrobocie na Wyspach spadło do dwóch i pół miliona osób. Liczba bezrobotnych wśród młodzieży jest niższa niż milion. ONS informuje również, że tylko w okresie od czerwca do końca sierpnia liczba bezrobotnych spadła o 50 tys., co oznacza, że aktualnie jest ich 2 mln 530 tys. O zasiłek dla bezrobotnych we wrześniu ubiegało się 1,57 mln osób – o 4 tys. mniej niż w sierpniu. Te napawające

optymizmem wyniki osiągnięto pomimo faktu, że Wielka Brytania znalazła się w tym roku w ponownej recesji. Zdaniem opozycji wciąż jednak jest zbyt wcześnie na świętowanie. – Nadal rośnie liczba osób, które pracy nie mają dłużej niż rok – ostrzegał w Izbie Gmin lider Partii Pracy, Ed Miliband. Zupełnie inne zdanie ma oczywiście na ten temat premier. – Stoimy w obliczu olbrzymich wyzwań gospodarczych i nikt tego nie neguje. Ale od czasu wyborów po-

wstał milion nowych stanowisk pracy w sektorze prywatnym. Oznacza to, że Wielka Brytania jest w stanie konkurować na globalnym rynku – ripostował David Cameron. Zaistniałe zjawisko brytyjscy ekonomiści określają jako „zagadkę wydajności”, gdyż mimo nawrotu recesji gospodarka tworzy nowe miejsca pracy. Wynika z tego, że wydajność nie rośnie tak jak działo się w poprzednich okresach dekoniunktury na początku lat 80. i 90. (ryk)


wiadomości

16 Polak na Wyspach 

|

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Itaka poszukuje   ZAGINIENI    Osoby te są poszuki-

wane na prośbę ich rodzin przez Itakę – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ktokolwiek widział zaginionych lub ma jakiekolwiek informacje o ich losie proszony jest o kontakt z Itaką pod całodobowym numerem 0048 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie: itaka@zaginieni.pl. Informatorom gwarantuje się anonimowość.

  LUTON   Przed zapowiadanym na wtorek meczem Polska – Anglia jeden z lokalnych pubów wprowadził... zakaz wstępu dla kibiców innej drużyny niż angielska. – Nie ma się co oszukiwać, chodziło o to, żeby nie wchodzili Polacy – komentuje czytelnik, który zaalarmował „Gońca Polskiego”. W miniony wtorek na drzwiach pubu „The White House” w centrum Luton pojawiła się kartka informująca, że jedynymi mile widzianymi osobami są tam kibice reprezentacji Anglii. Pod zaproszeniem na oglądanie meczu kwalifikacyjnego pomiędzy Polską i Anglią, wielkimi literami napisano: „England fans only”. Szokujący zakaz pod spodem uzupełniono zwrotem po polsku, jak ze znaku informującego o drogowym objeździe: „Przepraszamy za utrudnienia”. O zdarzeniu poinformował „Gońca” czytelnik, który udokumentował pubowy anons fotograficznie.

– Przecież wiadomo o kogo chodzi, nie ma się co oszukiwać. Nikogo innego ten mecz nie interesował, a poza tym polski napis pod spodem precyzuje, do kogo jest skierowany – mówi oburzony Polak. – Zastanawiam się, czy to w ogóle jest zgodne z prawem i czy takie coś można zrobić, bo moim zdaniem mamy do czynienia z dyskryminacją i rasizmem. Nie wyobrażam sobie, żeby takie coś mogło mieć miejsce np. na meczu w krykieta Anglia – Pakistan. Zdaniem działaczy organizacji polonijnych w zakazie wstępu dla kibiców reprezentacji Polski można się łatwo dopatrzyć przejawu dyskryminacji na tle rasowym. – To jest sprawa kryminalna – mówi Andrzej Tutkaj, lider Koła Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. – Moim zdaniem trzeba to zgłosić na policję, a następnie niech sąd zdecyduje o tym, czy

Fot. Archiwum

Skandal: wstęp do pubu tylko dla tubylców!

Tak wyglądało „zaproszenie” na telewizyjną relację z meczu Polska – Anglia przed pubem „The White House” w Luton.

właściciel pubu popełnił przestępstwo. W brytyjskim prawie jest przecież zapis o dyskryminacji na tle rasowym, narodowościowym i religijnym – dodaje. „Goniec” będzie informował o rozwoju sytuacji w tej sprawie w kolejnych wydaniach tygodnika. (ska/sm, Goniec.com)

Żywa tradycja Dariusz Michałowski 46 lat, Wzrost: 170 cm, Oczy: niebieskie, Ostatnie miejsce pobytu: Huddersfield, Zaginął 15 marca 2011 r.

Katarzyna Kubiak-Gut 37 lat, Wzrost: 170 cm, Oczy: szare, Ostatnie miejsce pobytu: Londyn, Zaginęła 26 grudnia 2006 roku.

  LIST DO REDAKCJI    To, że Polacy sprężają się w czasach trudnych, wiemy z historii. Ileż to razy gdy nie było nadziei, a polskość była zagrożona, dawaliśmy z siebie wszystko, często wręcz przemycaliśmy ducha narodu. W niedzielę, 14 października południe Londynu widziało kolejny świeży dowód na entuzjastyczne kontynuowanie tradycji. W Klubie Białego Orła na Balham wielopokoleniowy zespół ludowy „Orlęta” dał wspaniały popis nie tylko umiejętności, ale też i żywotności polskiego serca. Zaprezentowały się trzy grupy dziecięce w wieku od 5 do 14 lat oraz grupa dorosłych. Ci

Fikcyjny ślub nie doszedł do skutku   DUNGANOON    42-letnia Polka i 28-letni Pakistańczyk zostali

26 października 2012

aresztowani w Irlandii Północnej tuż przed rozpoczęciem ceremonii ślubnej. Ślub zaplanowany w ubiegłą środę w urzędzie stanu cywilnego w Dunganoon na godzinę w 13 nie doszedł do skutku. „Państwo młodzi” zostali aresztowani przez funkcjonariuszy Agencji Ochrony Granic (BA). Podobny los spotkał niedoszłych świadków zaślubin: Polkę i mężczyznę określanego jako mieszkaniec Dunganoon. Niedoszłym małżonkom grozi kara więzienia lub deportacja za złamanie przepisów prawa imigracyjnego, poprzez udział w przygotowaniu fikcyjnego małżeństwa.  (sm, Goniec.com)

ostatni oprócz wiązanki tańców rzeszowskich zadziwili cudownie żwawą tradycją piosenek i tańców ze starego polskiego Lwowa. Wszyscy mogliśmy dołączyć do wspólnego chóru podczas znanych kawałków, takich jak np. „Ni ma jak Lwów”. Tradycja ta jest szczególnie bliska kierowniczce Orląt, Basi Klimas-Sawyer, która po matce wywodzi się ze Lwowa. Zespół prowadzi już 40 lat, a pod jej skrzydłami wychowały się pokolenia Polaków, setki polskiego pochodzenia młodych ludzi, którzy dzięki wartościom zaklętym w ludowych pieśniach oraz niezwykle porywającej energii tańców poczuli znacznie moc-

niej swe korzenie. Zaangażowanie całych rodzin, również ich zagranicznej strony stale potwierdza sens starań pani Basi i jej podopiecznych. A rezultaty? Nie chodzi o sukcesy na występach, ale o to, że ludzie którzy wychowują się z dala od Polski, (...) są dumni ze swych korzeni, śpiewają polskie piosenki, znają zwyczaje i cieszą się tym niezmiernie. Prawdopodobnie bardziej niż wielu ich rówieśników mieszkających w naszej ojczyźnie. (...) Jestem dumna ze mój syn należy do Orląt, bo wiem że zespół pomoże mi w wychowaniu go po polsku, z poczuciem specyfiki tego kraju. (...) Alina Cox reklama


Miałeś wypadek w pracy? Nie musisz się martwić!

Odszkodowania

Bezpłatnie i szybko odzyskamy Twoje odszkodowanie

Poleć

nas znajomym a otrzymasz voucher w wysokości

£100

ZAJMUJEMY SIĘ: l l l l

wypadki w pracy wypadki komunikacyjne uszkodzenia ciała PPI (Payment Protection Insurance)

l wypadki w podróży l wypadki w miejscach publicznych

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

020 3318 4626 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Zrelaksuj się: my zajmiemy się Twoim przelewem Przelewy do/z Polski są bardzo łatwe z Grosikiem. Możesz zrobić przelew online o każdej porze dnia i nocy. To bezpieczne i bardzo szybkie transfery. Najlepszy kurs wymiany walut Niskie prowizje Polsko-angielska obsługa klienta Atrakcyjna usługa dla prywatnych i biznesowych transferów Zarejestruj się już dziś – skorzystaj z DARMOWYCH przelewów.

T 01908 222212

M 07850 162715

Brygida

Dojeżdżamy do klientów w całej Anglii!

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk

www.grosik.co.uk


wiadomości

18 sport  

|

Kiepski debiut Boruca. Chelsea ciągle niepokonana Fot. EPA/Andy Rain

  PIŁKA NOŻNA  Lider tabeli Premier League, Chelsea, w meczu zapowiadanym jako spotkanie VIII kolejki pokonała w derbach Londynu na boisku rywala Tottenham Hotspur 4:2. Swoje mecze wygrały także zespoły z Manchesteru – City nie bez problemów wygrał na wjeździe z West Bromwich Albion 2:1, a United w sobotę pokonał u siebie Stoke City 4:2. Pierwsze spotkanie w barwach Southampton rozegrał Artur Boruc. nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Błędy Boruca i obrony Świętych

Polak nie tak zapewne wyobrażał sobie swój debiut w Premier League. Artur Boruc w debiucie w Southampton aż cztery razy wyciągał piłkę z siatki, a jego drużyna przegrała na wyjeździe z West Ham United aż 1:4. Pierwszy gol padł po błędzie polskiego bramkarza. Z rzutu wolnego pokonał go Mark Noble. Zaledwie 82 sekundy później drugą bramkę dla West Hamu zdobył Kevin Nolan. Przyjezdni odpowiedzieli bramką kapitana Kevina Lallany. Potem było już tylko gorzej dla ekipy Świętych. Najpierw rzut karny wykorzystał Noble, a później przy fatalnej postawie obrony czwartego gola dla gospodarzy strzelił rezerwowy Modibo Maiga.

Lider nie zwalnia tempa W meczu kolejki na White Hart Lane od pierwszych minut dominowali piłkarze Chelsea. Już w początkowej fazie meczu przed szansami na bramkę stawali Defoe i Torres, ale czujność zachowali się bramkarze obu drużyn. W 10. minucie po podaniu Hazarda groźny strzał oddał Oscar. Piłka nieznacznie minęła bramkę Tottenhamu. Siedem minut później goście objęli prowadzenie. Po rzucie rożnym piłka trafiła do Gary’ego Cahilla, który potężnym strzałem posłał piłkę do bramki Brada Friedela. Duży wkład w zwycięstwo The Blues miał Juan Mata, który zdobył dwa gole. Hiszpan trafiał do siatki w 66. i 69. minucie, przy stanie 2:1 dla Tottenhamu. Wcześniej bramkę dla rywali strzelił Francuz William Gallas i Jermain Defoe. Wynik ustalił w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Daniel Sturridge. Dzięki zwycięstwu podopieczni Roberto Di Matteo, nie doznali jeszcze porażki i pozostali na pierwszym miejscu w tabeli.

The Citizens bez straty Drugim niepokonanym w tym sezonie zespołem pozostaje Manchester City, który w ósmej kolejce nie bez problemów wygrał na wjeździe z West Bromwich Albion 2:1. Goście mieli utrudnione zadanie, gdyż od 23. minuty grali w osłabieniu. Czerwoną kartką ukarany został James Milner, za faul na wychodzącym na pozy-

Eden Hazard z Chelsea w powietrznej walce o piłkę z Janem Vertonghenem z Tottenhamu.

cję Irlandczyku Shanie Longu. Sytuacja ta miała miejsce około 20 metrów od bramki strzeżonej przez Joe Harta. Podopieczni Włocha Roberto Manciniego od 67. minuty przegrywali po golu Longa, w końcówce dwie bramki zdobył jednak Bośniak Edin Dżeko i zapewnił im zwycięstwo. Dzięki temu pozostają na trzecim miejscu w tabeli, ze stratą czterech punktów do prowadzącej Chelsea. Mają ich tyle samo co lokalny rywal – Manchester United, który w sobotę pokonał u siebie Stoke City 4:2. Czerwone Diabły są w tabeli wyżej dzięki lepszemu stosunkowi bramek. Zwycięstwo nad Stoke zapewniły piłkarzom Szkota Alexa Fergusona gole Holendra Robina van Persiego, Danny’ego Welbecka oraz dwie Wayne’a Rooneya. Ten ostatni zaliczył także samobójcze trafienie, w 11. minucie głową pokonując własnego bramkarza.

Blamaż Arsenalu W pozostałych spotkaniach ósmej kolejki należy zanotować zwycięstwo Liverpoolu oraz pierwszą w sezonie porażkę Arsenalu. The Reds wymęczyli jednobramkowe zwycięstwo nad Reading FC. Komplet punktów zapewnił im 17-letni Raheem Sterling. Na całej linii zawiódł natomiast Arsenal Londyn. Kanonierzy pozwolili wygrać Norwich City pierwszy mecz w sezonie. Choć podopieczni Arsene’a Wengera przez większość meczu okupowali połowę Kanarków, to z ich przewagi nie wynikało nic konkretnego. Przez 90 minut graczom z północnego Londynu nie udało się stworzyć ani jednej sytuacji, którą można by określić mianem stu procentowej. Jedynego gola dla gospodarzy zdobył Grant Holt w 19. minucie.  Szymon Szar

Trzy medale Polaków na mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym   KOLARSTWO  Na podium mistrzostw Europy, które odbyły się w miniony weekend na Poniewieżu, Polacy stawali trzykrotnie. Trzecia w konkurencji omnium była Katarzyna Pawłowska, po srebrne krążki sięgnęły kobiety w drużynowym wyścigu na dochodzenie oraz mężczyźni w sprincie drużynowym. 26 października 2012

Mistrzyni Polski prowadziła po pierwszym dniu rywalizacji, gdy była najlepsza w wyścigu ze startu lotnego, zajęła drugie miejsce w wyścigu punktowym oraz trzecie w eliminacyjnym biegu australijskim. W niedzielę nasza reprezentantka była jednak piąta w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, ósma

w scratchu oraz trzecia w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Przed ostatnią konkurencją Pawłowska zajmowała jeszcze drugie miejsce i miała punkt przewagi nad Ausrine Trebaite. Litwinka uzyskała jednak lepszy czas od Polki, zrównała się z nią punktami i w końcowym zestawieniu

wyprzedziła ją. Konkurencje wygrała Białorusinka Tacciana Szarakowa. Bliski miejsca na podium był także Rafał Sarnecki, który zajął najgorsze dla sportowca czwarte miejsce w keirinie. W rywalizacji wielobojowej mężczyzn na szóstym miejscu rywalizacje ukończył Mateusz Nowak.


|   Fot. PAP/Michał Walczak

Kielecka drużyna radzi sobie doskonale w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów. Na zdjęciu akcja z meczu z Gorenje Velenje w meczu grupy C – atakujący Zeljko Musa z Vive Targi blokowany przez rywali.

ty karne. Bardzo mądrze grą mistrzów Polski kierował Tomasz Rosiński. Jakby tego było mało, Francuzi mieli problemy ze sforsowaniem bardzo dobrze funkcjonującej defensywy kielczan, a w licznych kontratakach brylował duet Manuel Strlek – Ivan Cupić. W oka mgnieniu zrobiło się 26:19. Wtedy o czas poprosił trener francuskiego zespołu. Na nic to się zdało. Mistrzowie Polski nie zwalniali tempa. Skrupulatnie powiększali przewagę,

która w 50 minucie wynosiła już 10 bramek. Mecz ostatecznie zakończył się ostatecznie z przewagą aż dziesięciu goli - 36:26. Vive wygrali tym samym swój czwarty mecz z rzędu i dzięki lepszemu bilansowi bramek, wrócili na fotel lidera grupy C. Kolejny mecz w tych rozgrywkach podopieczni Bogdana Wenty rozegrają 18 listopada – wówczas na wyjeździe zmierzą się z także z niepokonanym Metalurgiem Skopje.

Jakub Giermaziak zwycięzcą małego wyścigu Le Mans   MOTOSPORT  Polski kierowca zwyciężył w swojej klasie podczas 10-godzinnego wyścigu Petit Le Mans. Garemziak prowadził Porsche 997 GT3 Cup, którym na co dzień jeździ w swojej serii Porsche Supercup. Wyścig rozgrywany był na torze Road Atlanta w Braselton w Stanach

Zjednoczonych na dystansie 1000 mil (1600 kilometrów) w czterech klasach. Na jeden samochód przypadało dwóch lub trzech kierowców. Partnerami Giermaziaka byli Amerykanin Henrique Cisneros i Niemiec Mario Farnbacher. Mimo że spotkali się dopiero w czwartek, dwa dni przed wy-

sport 19

Trzech Polaków w cyklu Grand Prix

Vive Targi Kielce nadal niepokonane w LM!   PIŁKA RĘCZNA  Podopieczni Bogdana Wenty odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu, ogrywając na wyjeździe Chambery Savoie aż 36:26. Tym samym kielczanie są już o krok od fazy pucharowej tych prestiżowych rozgrywek. Mistrzowie Polski potyczkę w Chambery rozpoczęli od mocnego uderzenia, po siedmiu minutach prowadząc 6:2. Chwilę później dwuminutową karę otrzymał Manuel Strlek, a skuteczną interwencją rzutu karnego popisał się Sławomir Szmal. Kielecka defensywa miała jednak olbrzymie problemy z obrotowymi wicemistrzów Francji, zwłaszcza z Gregoirem Detrez. Na domiar złego podopieczni Bogdana Wenty „stanęli” w ofensywie, z czego skrzętnie skorzystało Chambery, doprowadzając w 14 minucie pojedynku do remisu 7:7. W dalszej części spotkanie przebiegało rytmem bramka za bramkę. W ostatnich minutach pierwszej partii mnożyły się błędy zespołu prowadzonego przez Mario Cavalliego. Mistrzowie Polski skwapliwie skorzystali z nadarzającej się okazji i ze stanu 13:13 wyszli na trzybramkową przewagę, której nie oddali do przerwy. Po zmianie stron Vive Targi Kielce utrzymywało prowadzenie. Newralgicznym momentem była 40 minuta meczu. Jak natchniony w kieleckiej bramce bronił Sławomir Szmal, który w całym meczu wybronił aż trzy rzu-

wiadomości

ścigiem, w sobotę wszystko znakomicie zaprocentowało. Cała trójka przejechała swoje okrążenia bardzo równo i dzięki temu udało się wygrać w klasie samochodów GTC. Warto również dodać, że Kuba wykręcił najlepsze okrążenie w porównaniu do swoich partnerów z zespołu.

  SPEEDWAY    W miniony weekend

organizator cyklu o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu firma BSI przyznała stale cztery dzikie karty, które upoważniają do startu w przyszłym roku. Jedną z kart otrzymał Jarosław Hampel. Tym samym w SGP 2013 zobaczymy trojkę biało-czerwonych. Pozostałe trzy „dzikusy” zostały przyznane Martinowi Vaculikowi, Darcyemu Wardowi i Taiowi Woffindenowi. W Grand Prix pojedzie też dziewiąty w sezonie 2012 Andreas Jonsson. Szwed skorzystał na wycofaniu się z cyklu Jasona Crumpa. Wszyscy zawodnicy, którzy otrzymali dzikie karty, startowali już w GP. Jarosław Hampel w tym sezonie nie utrzymał się w elicie, ponieważ kontuzja wykluczyła go z jazdy na kilka tygodni. Martin Vaculik zastępował w tym roku właśnie Hampela i wychodziło mu to znakomicie – wygrał turniej w Gorzowie. Tai Woffinden wraca do cyklu po dwuletniej przerwie. Z kolei Darcy Ward mógł jeździć w Grand Prix już rok temu, ale zrezygnował ze stałej dzikiej karty z powodu przepisów w polskiej Ekstralidze.

Uczestnicy SGP 2013 1. Chris Holder (Australia), 2. Nicki Pedersen (Dania), 3. Greg Hancock (USA), 4. Tomasz Gollob (Polska), 5. Emil Sajfutdinow (Rosja), 6. Antonio Lindbaeck (Szwecja), 7. Fredrik Lindgren (Szwecja), 8. Andreas Jonsson (Szwecja), 9. Martin Vaculik (Słowacja), 10. Jarosław Hampel (Polska), 11. Krzysztof Kasprzak (Polska), 12. Matej Zagar (Słowenia), 13. Niels Kristian Iversen (Dania), 14. Tai Woffinden (Wielka Brytania), 15. Darcy Ward (Australia), 16. jednorazowa "dzika karta” reklama

POLSKIE DELIKATESY HARROW

6 Central Parade Harrow HA1 2TW (obok Tesco) Tel. 0208 8614 050 shop@mini-market.eu

BRENTFORD

123 High Street Brentford TW8 8AT (na przeciwko sądu) Tel. 0208 5687 544

poniedziałek-sobota 9.00-20.00 | niedziela 10.00 -17.00


20 felieton 

|

Dominik Waszek

Prze... targ

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Jeśli ktokolwiek kiedykolJako, że kryzys wieku średniewiek rozpisze konkurs na go już nawet nie czai się za najważniejsze słowo w Polżadnym rogiem, ale zupełnie sce po 1989 roku, to „przetarg” powiwygrać w cuglach. Bo tak naprawbez obciachu drwi ze mnie nien dę wszelkie medialne hucpy wokół w żywe oczy, mam ostatnio kolejnych afer, wpadki i słowne lapsusy wiele sposobności rozmawia- polityków, taśmy i na nich nagrania, co dwa tygodnie murawy nia z młodzieżą. I choć im bar- zmieniane na stadionach, dachy, które działają dziej z nią rozmawiam, tym tylko, gdy nie pada czy choćby ostatnia bardziej dzieląca nas pokole- perełka – to, że autostrada A2 jest o 30 za krótka i prowadzi do lasu niowa przepaść nastroju mi kilometrów – to jedynie burze w szklance wody, nie poprawia, to jednak sta- powierzchniowe i powierzchowne nowią te rozmowy przyczy- wypiętrzenia, skutki niejako tego, o co naprawdę chodzi i co dzieje się pod nek do snucia interesujących tak spodem: w zaciszu gabinetów i sal konwniosków. Ot choćby, że jak ferencyjnych w niezliczonych urzędach się w życiu robi niewiele wię- i placówkach administracji publicznej, obradują komisje przetargocej, tylko łoi na playstation, to wwe.których Oto jak to działa. można żyć w Polsce niemal 30 lat i nie wiedzieć, co to Chłopaki nie płacą jest... przetarg! Jeśli prowadziłeś kiedykolwiek biz-

nes w Polsce wiesz, że nikt tam nikomu za nic nie płaci. Taki zwyczaj. Jeśli prowadzisz biznes w UK wiesz, że i tu się to zdarza, ale zapewniam cię – niepłacenie w UK ma się nijak do niepłacenia w RP. Tutaj to coś, co się zdarza, tam reguła; tutaj są prawne środki egzekwowania należności, tam są od tego ruscy i lokalna gangsterka, która pobiera zwyczajowe 90 procent prowizji i tak dalej. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Za towary i usługi w Polsce płacą dwie grupy kontrahentów: kompletni idioci i ci, którzy płacą nie swoimi pieniędzmi. Oparcie stabilności swojego biznesu na tych pierwszych jest marnym pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, historia zna przypadki nawet najbardziej beznadziejnych kretynów, którym w końcu jednak zdarzały się olśnienia. Po drugie –

26 października 2012

jeśli olśnienie jednak się nie zdarzy – ci nieszczęśnicy długo na rynku miejsca nie zagrzewają. Biznes w Polsce nie jest dla idiotów i nieudaczników. Co innego ten na Wyspach – jak to kiedyś ktoś sugerował... Tak czy inaczej, jeśli chcesz mieć w miarę stabilny biznes w Polsce, musisz oprzeć go na drugiej grupie płacących faktury, czyli tych, którzy nie płacą z własnej kieszeni. Mogą to być duże firmy i korporacje, ale mają one to do siebie, że na stanowiskach, od których zależysz, zatrudniają fanatycznych dziwaków. Raz, że korporacje płacą sensowne pensje, dwa – płacą je tylko jednostkom, które dają się dosyć łatwo wkręcać w nieswoje sprawy i identyfikując się z firmą dochodzą do przekonania, że „pieniądze firmy to są w pewnym sensie jakby ich pieniądze”. Tacy zawodnicy co prawda płacą, ale w zamian wymagają np. określonego rodzaju jakości, dotrzymywania terminów czy spełniania innych irytujących warunków. Czasem trudno temu sprostać, tym bardziej, że zwykle w grę wchodzą także jacyś konkurenci, którzy zawsze mogą próbować zrobić to samo taniej lub lepiej. Słowem: trudno.

„Kopertowe”, „kieszonkowe”, „wziątki” Na całe szczęście w tym momencie pojawia się ostatnia grupa płacących, czyli administracja publiczna. Urzędnicy płacą, bo to po prostu należy do ich obowiązków i mało kto zastanawia się tam nad jakością, terminowością czy też nawet zasadnością realizowanych projektów. Pieniądze podatnika to pieniądze niczyje, przychodzą z budżetu, czyli znikąd, po prostu zjawiają się na koncie i są rozliczane jako zupełnie pozbawione znaczenia cyfry w kolumnach. Takie pieniądze to już nie są pieniądze i dlatego nikt się ich wydawaniem za specjalnie nie przejmuje. I teraz tak: jednostki budżetowe to jest klient na wagę złota, kłopot tylko, że nie jesteś jedynym, który o tym wie. Ten, od którego one kupują produkty i usługi (od ołówków po dachy stadionów i autostrady), jest wyłaniany w drodze przetargu – i to jest ostatni moment, gdzie teoria prawa spoty-

ka się z jego praktyką. W tej drugiej przetargi zwykle są dwa. Pierwszy to ten niby prawdziwy, w którym komisja wybiera najlepszą z możliwych ofert. Drugi, mniej oficjalny to ten, w którym dyrektorzy, wójtowie, prezydenci, sekretarze lub nawet poszczególni członkowie komisji wybierają przedsiębiorcę, który złoży najlepszą ofertę. Tutaj decydują układy, znajomości, wysokość „kopertowego”, a także wsparcie udzielone partii w kampanii wyborczej lub tegoż wsparcia obietnica.

Zima po Lacie Układ taki – żeby było jasne – nie jest dziełem kilku niemoralnych urzędników w jakimś jednym mieście czy powiecie. To jest zasada. Tak działa Polska po prostu! W mniej lub bardziej zawoalowanej formie, mniej lub bardziej bezczelnie, ale wciąż jednak tak to działa – od lat, nawet dziesięcioleci. A działa, bo się po prostu wszystkim opłaca. Urzędnikom, szefom, dyrektorom, bo oni też mają dzieci, które chcą posłać na studia i domy na przedmieściach do pobudowania, przedsiębiorcom, bo chcą mieć w miarę stabilne biznesy itd. To dlatego dach się na stadionie nie zamyka jak pada, bo nie musi się zamykać skoro ten, kto budował, wręczył komu tam trzeba ile było trzeba. To dlatego murawa na stadionie jest siedem razy zmieniana, bo przecież niejedna firma taką murawę może dostarczyć i każda ma coś do dania, żeby kontrakt złapać! To dlatego brakuje 30 kilometrów autostrady A2, bo teraz trzeba znowu przetarg rozpisać na ten brakujący odcinek i znów wyłonić tego, kto da „najlepsze warunki”. Dlatego nie pitol, drogi kibicu, że jak Latę zdejmą ze stołka, to się dach będzie zamykał, bo nie będzie! Po Lacie przyjdzie jesień, po niej zima i wiosna, a show będzie trwał, bo taki jest system społeczno-prawny w Polsce. I nie pitol, drogi wyborco, że Tusk zły, a po wyborach się wszystko zmieni, bo nic się nie zmieni. No bo skoro od dwudziestu paru lat dajesz się mamić przedwyborczą reklamą i wybierasz źle, to jaka jest szansa, że nagle teraz wybierzesz dobrze?!


22 kontrowersje 

|

Kombatancka gra o nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

fot. copyright 2012 Joanna Dudzic

W minioną sobotę odbyły się dwa zjazdy Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Obydwaj nieuznający się nawzajem prezesi zgromadzili popierających ich delegatów w budynkach oddalonych od siebie o kilkaset metrów. Żadnej ze stron nie przyszło do głowy, żeby się spotkać. A rozmawiać jest o czym. Na szali postawiony został wciąż jeszcze wart miliony funtów majątek stowarzyszenia. Jakub Ryszko

Pierwsze ze spotkań miało miejsce w Sali Szafirowej w POSK-u, gdzie obradował stary zarząd z prezesem Czesławem Maryszczakiem i wiceprezes Barbarą Orłowską na czele. Towarzyszyło im 27 delegatów z 23 terenowych kół SPK WB i – co ciekawe – pięciu delegatów kół, które zostały przez władze stowarzyszenia zlikwidowane. W sumie razem z członkami zarządu głównego, komisji rewizyjnej i kilkoma obserwatorami zebrało się trzydzieści kilka osób. Jak poinformował „Gońca Polskiego” prezes Maryszczak, „celem nadzwyczajnego zjazdu było poinformowanie delegatów wszystkich kół SPK Wielka Brytania o działalności zarządu głównego i przedstawienie sprawozdań za okres 2010-2012 zarówno z działalności organizacyjnej, jak i finansowej”. Ważnym punktem w programie było również „omówienie i przedyskutowanie działalności fundacji SPK, która przejmie fundusze stowarzyszenia, w tym pozostałe domy kombatanta”. Właśnie temu „przejmowaniu funduszy” próbują się sprzeciwić buntownicy, którzy tego dnia zebrali się w pobliskiej restauracji „Robin Hood”. Trzy miesiące temu udało się im zebrać poparcie ponad 800 członków SPK i zwołać w Leicester nadzwyczajny zjazd. Zapadła na nim decyzja o odwołaniu kierownictwa SPK oraz zarządów powiązanych z organiza26 października 2012

Wiktor Moszczyński (z lewej) rozmawia z jednym z przeciwnych rozwiązaniu SPK weteranów podczas spotkania w restauracji „Robin Hood” na Hammersmith.

cją fundacji i zarządzającej gospodarką stowarzyszenia spółki PCA Ltd. Stary zarząd jednak nie ustąpił. Od tego czasu w Londynie działają dwa ośrodki władzy SPK, nieuznające się i oskarżające nawzajem o chęć zagarnięcia społecznych pieniędzy.

Sztandary wyprowadzić Przyczyny sporu sięgają jeszcze roku 2010, kiedy to podczas poprzedniego zjazdu zapadła decyzja o stopniowym wygaszaniu działalności organizacji. Powód był prosty. W szeregach SPK z przyczyn jak najbardziej naturalnych działało już coraz mniej prawdziwych weteranów i większość jego członków zaczynały stanowić wdowy po żołnierzach i ich synowie oraz córki. Kierownictwo organizacji przekonywało również, że coraz trudniej jest z członkowskich składek utrzymać znajdujące się w posiadaniu SPK, rozsiane po całej Wielkiej Brytanii, 32 Domy Kombatanta. Rozpoczęła się więc wielka wyprzedaż. Wszystkie nieprzynoszące zysków budynki miały zostać sprzedane, a po likwidacji organizacji fundusze przekazane na konto powstałej na jej bazie fundacji The Polish Ex-Combatants Association In Great Britain Trust Fund. Na reakcję na to działanie trzeba było czekać dosyć długo. Kiedy odby-

wał się wspomniany już zjazd nadzwyczajny w Leicester, czynnie działało już tylko sześć Domów Kombatanta SPK. Siedem kolejnych, już bez lokatorów, czekało na sprzedaż. Jak poinformował „Gońca” Czesław Maryszczak, dzisiaj pozostało już tylko sześć budynków. Innymi danymi dysponuje jednak prezes konkurencyjnego zarządu – Wiktor Moszczyński. Jego zdaniem sześć wspomnianych Domów Kombatanta to budynki, w których wciąż jeszcze spotykają się lokalne koła. Oprócz nich w rękach SPK pozostają jeszcze cztery puste nieruchomości, których do tej pory nie udało się władzom organizacji sprzedać. Ostatnio w internecie pojawiła się oferta sprzedaży domu w Peterborough. Cena za budynek wynosi 690 tys. funtów.

To nie Pizza Hut O tym, że dom wykorzystywany przez działające w Peterborough koło SPK poszedł pod młotek, działacz SPK Zbigniew Humański dowiedział się po powrocie z urlopu w Polsce. – Nikt w naszym kole się na takie postępowanie nie zgadza – mówi i dodaje, że w budynku w dalszym ciągu prowadzona jest działalność. Pomieszczenia są wynajmowane na wesela i spotykają się w nim członkowie SPK. Według niego, budynek w dalszym ciągu przynosi

pewne dochody, ale nie są one wystarczająco wysokie, żeby pokryć wszystkie koszty. – Były takie lata, że zarabialiśmy na nim całkiem nieźle i w tym czasie pieniądze odprowadzano do spółki PCA Ltd. Niestety od lat nie możemy się doprosić o dofinansowanie remontu. Wiele razy prosiliśmy o to, tłumacząc, że dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć dochody – przekonuje. Zdaniem Humańskego wciąż istnieje szansa, żeby siedziba SPK w Peterborough zaczęła na siebie zarabiać. – Tam jest naprawdę bardzo dużo pomieszczeń. Niestety kierownictwo PCA Ltd. nie pozwalało nam na wynajęcie sal na górze. Mieliśmy propozycję otwarcia tam gabinetu dentystycznego. Właściwie brakowało już tylko podpisania kontraktu, ale pani Orłowska się na to nie zgodziła. – W zakres działalności domów kombatanta nie wchodzi prowadzenie przychodni lekarskich czy restauracji Pizza Hut – odpowiada na ten zarzut prezes Maryszczak. Mówi, że SPK miało już z tego powodu wielkie kłopoty. – Żeby wynajmować pomieszczenia, trzeba najpierw w nie zainwestować. Później wychodzą z tego umowy, które trudno doprowadzić do skutku – tłumaczy. Jego zdaniem pomysłów na uratowanie domu w Peterborough było już wiele, żadnego jednak nie udało się wprowadzić w życie.


|  kontrowersje

miliony Kto tego przypilnuje? Jednym z głównych zarzutów, jakie zbuntowani członkowie SPK stawiają staremu zarządowi, jest chęć dobrania się do pieniędzy organizacji. Po likwidacji stowarzyszenia cały jego majątek ma zostać przekazany fundacji. Czesław Maryszczak uspokaja, że jej działalność kontrolowana jest przez brytyjskiego audytora z Charity Commission for England and Wales. „Goniec” dotarł do rozliczeń finansowych SPK z pięciu ostatnich lat. Wynika z nich, że pieniądze głównie przeznaczane są na finansowanie uroczystości okolicznościowych i wspieranie polonijnych publikacji historycznych. Największym wydatkiem w ciągu kilku ostatnich lat było dofinansowanie pomnika Polish War Memorial, który w 2009 ro k u z os t a ł odsłonięty na terenie położonego w pobliżu Lichfield National Memorial Arboretum. Na ten cel przeznaczono w sumie 159816 funtów. Według ostatniego rozliczenia z 31 marca 2011 roku, na koncie fundacji znajdowało się 610413 funtów. W momencie zakończenia likwidacji SPK ta suma może się jednak poważnie zmienić. Próbowaliśmy się dowiedzieć, jakim środkami finansowymi dysponuje obecnie stowarzyszenie. W biurze SPK odmówiono nam informacji na ten temat. Rąbka tajemnicy uchylił członek koła w Bristolu, a zarazem wiceprezes nowego zarządu Krzysztof Lus. Jego zdaniem obecnie na koncie PCA Ltd. spoczywają niecałe 3 mln funtów, a wartość niesprzedanych jeszcze nieruchomości to dodatkowe 4 mln.

Sami znajomi Zarówno w zarządzie SPK, jak i na listach dyrektorów PCA Ltd. oraz powierników fundacji przewijają się te same nazwiska. We wszystkich trzech ciałach zasiadają Czesław Maryszczak i Barba-

ra Orłowska. Krzysztof Lus przypomina też pewne dziwne przepływy środków pomiędzy kontami stowarzyszenia i fundacji. – W 2010 roku SPK przelało na konto fundacji prawie 110 tysięcy funtów. Nie wiem dlaczego to zrobili. Przecież SPK też potrzebuje pieniędzy, a po tym przelewie organizacja została ze sporym minusem – mówi. Jego zdaniem jeszcze większym skandalem jest sprawa oszczędności, które terenowe koła przez lata składały w depozycie na koncie PCA Ltd. Pieniądze pochodziły z organizowanych przez nie imprez. To, co nie zostało wykorzystane, przekazywane było centrali. W ten sposób koło w Bristolu odłożyło 18 tys. funtów. – Faktem jest, że co roku dostajemy rozliczenie, na którym doliczane są kilkuprocentowe odsetki. Co z tego, skoro od dawna odzyskanie przynajmniej części tej sumy graniczyło z cudem – tłumaczy Lus i dodaje, że po likwidacji SPK te pieniądze również trafią na konto fundacji. Podczas sobotniego zjazdu przedstawiciele niektórych kół próbowali się upomnieć o depozyt. Dowiedzieli się, że nie można finansować nieistniejących jednostek.

*** Według prezesa Maryszczaka zjazd w Leicester był całkowicie nielegalny, podobnie jak wybrane na nim nowe władze. – Spotkanie zostało zwołane bez powiadomienia zarządu głównego – tłumaczy dlaczego nie ma zamiaru zrezygnować ze stanowiska. Innego zdania są oczywiście jego uczestnicy. – Jeżeli nie zmienią zdania, będziemy musieli niestety iść z tym do sądu – przekonuje Wiktor Moszczyński. Problem polega na tym, że zapowiedzi rychłego rozwiązania konfliktu słyszymy już od kilku miesięcy. Do tej pory na konsultacje z adwokatami poszło już ponad 10 tysięcy funtów, a efektów na razie nie widać. W tym czasie znikają kolejne domy, a SPK konsekwentnie zmierza ku swemu końcowi.

23

Dover Niesamowita podróż jeszcze taniej

Francja

Samochód + 4 W jedNą StroNę już od

39

£

DOVER-FRANCJA DFDS.PL


24 wydarzenia 

| Po patdronaszym nate m

Elita polskiej nauki fot. Radek Lach

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Na hasło „polska nauka” laik ma często pustkę w głowie. U niektórych wywołuje ono mimowolne skojarzenie z ustawicznym brakiem pieniędzy na badania. Młodzi Polacy z najsłynniejszych brytyjskich uczelni widzą to inaczej. Oni na co dzień współpracują z noblistami, szukają nowych planet, lekarstwa na raka, zajmują się bardzo prywatnym życiem zwierząt. To nasza naukowa elita. Anna Rączkowska

Ponad 200 młodych Polaków z całego świata zjechało w miniony weekend do Oxfordu, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami i zachęcić ambitnych rodaków do poświęcenia się nauce. Konferencję zorganizowały trzy stowarzyszenia studentów w Wielkiej Brytanii: Oxford University Polish Society, Cambridge University Polish Society i LSE: Polish Business Society. Większość uczestników konferencji pochodzi z tych i innych angielskich uczelni, ale byli także delegaci z Polski, Szwecji, Niemiec, Holandii, Austrii, Francji i Włoch. Zjechali, aby rozprawiać nad przyszłością polskiej nauki i za granicą, i w kraju. Po liczbie osób i pracy, jaką wykonują, śmiało można pomyśleć, że polska nauka – za granicą – ma się dobrze.

Tęgie głowy Dzięki energii młodych studentów i naukowców świat dowiedział się jak wielu Polaków pracuje w najlepszych instytutach zagranicznych. Udział w konferencji wzięła prof. Magdalena Żernicka-Goetz, pierwsza polska profesor Uniwersytetu Cambidge. Polska uczona zajmuje się badaniami komórek macierzystych, pracowała w grupie prof. Martina Evansa, który w 2007 roku został laureatem Nagrody Nobla w tej dziedzinie. Do Oxfordu przyjechał także prof. Bartłomiej Głowacki, który w Cambridge kieruje Applied Superconductivity and Cryoscience Group – zespołem zajmującym się zastosowaniami nadprzewodnictwa i niskich temperatur. Jest autorem ponad 200 publikacji i 10 patentów. Gościem konferencji był również prof. Ryszard Horodecki z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współtwórcą nowej interdyscyplinarnej dziedziny – informatyki kwantowej. W 2012 roku otrzymał grant Europej26 października 2012

Jeden z uczestników konferencji – Jakub Bochiński z The Open University w Milton Keynes w trakcie prezentacji.

skiej Rady ds. Badań Naukowych wart blisko 2 mln euro. Gospodarzy reprezentowała prof. Maria Kwiatkowska, specjalistka od nanoinformatyki z Trinity College. – Proszę tylko popatrzeć, jakich wspaniałych młodych ludzi tu mamy, na jak wysokim poziomie są wykłady. Pasji i determinacji Polaków mogą pozazdrościć nam najlepsze uczelnie na świecie – powiedziała „Gońcowi Polskiemu” prof. Kwiatkowska.

Magia Oxbridge Polacy z Oxfordu i Cambridge są niezwykle dumni z tego, że udało im się dostać w progi najbardziej prestiżowych uczelni świata. – Świadomość, że każdego dnia przechadzamy się ulicami, którymi kiedyś spacerował na przykład Oscar Wilde, robi wrażenie. Tu siada się przy stoliku, przy którym tworzył Tolkien i pracuje w budynkach, gdzie swoje gabinety mają nobliści – mówił „Gońcowi Polskiemu” doktorant z Oxfordu Krzysztof Bar. To, jak twierdzą młodzi naukowcy, daje ogromne możliwości rozwoju, nie tylko pod względem naukowym, ale też osobowościowym, sportowym czy organizacyjnym. – Te uczelnie sprawiają, że studenci mają niezmierzone pokłady energii. Od wieków misją Oxbridge było kształtowanie elity społeczeństwa bry-

tyjskiego. Dlatego studenci mogą angażować się w działalność najróżniejszych stowarzyszeń czy grać w orkiestrze. My stawiamy na związki z Polską – mówi Bar. W zeszłym roku tylko na Oxfordzie uczyło się i pracowało około 200 Polaków. – Spotykamy się bardzo często, ale wzrost liczby studentów spowodował, że trudno znać wszystkich osobiście – powiedział Krzysztof Bar. Studiująca na Uniwersytecie Cambridge Ola Janusz dodaje, że organizowane przez polskich studentów konferencje sprawiają, że Polacy poznają się bardziej i więzi między nimi stają się jeszcze silniejsze.

Angielski przepustką Każdy może przekroczyć próg najlepszych uczelni świata. Potrzebna jest tylko determinacja. – My Polacy wyróż-

niamy się z grona studentów, którzy studiują w Oxbridge. Często pochodzimy z maleńkich miasteczek i niezamożnych rodzin, ale dzięki temu bardziej doceniamy możliwości, jakie dają nam te uniwersytety – mówi Krzysztof Bar. – Czujemy się wyróżnieni, że tu studiujemy, ale to naprawdę nie jest niemożliwe. Poziom polskich szkół jest wysoki, w niektórych dziedzinach nawet może wyższy, ale bez angielskiego nic się nie zdziała – dodaje. Podobnego zdania jest prof. Bartłomiej Głowacki. – Polakom trzeba uświadamiać, że powinni robić wszystko, aby szkolić język. Cambridge University podniósł w tym roku próg znajomości języka. Nie mogę zaproponować nikomu doktoratu, jeśli nie będzie znał języka przynajmniej na poziomie Cambridge Advanced. Proszę tylko pomyśleć, jak nieograniczone możliwości ma student w Polsce, który nie ma kłopotu z językiem angielskim. Może zgłosić się na przykład do naszej uczelni i rozwijać naukowo. Ja apeluję do Polaków, proszę uczyć się angielskiego – mówi profesor.

Ważne więzi Większość polskich studentów i doktorantów w Oxfordzie deklaruje chęć utrzymywania kontaktu z rodzimą nauką albo powrót do Polski po kilku latach pracy w Wielkiej Brytanii. – Dlatego tu jesteśmy, dlatego ta konferencja, chcemy dzielić się wiedzą z rodakami, chcemy wymiany, kontaktu, chcemy budować polską elitę naukową – tłumaczy Krzysztof Bar. – Panuje tu opinia – mówi Ola Janusz, że byłoby nieuczciwe, gdybyśmy teraz odwrócili się plecami do kraju. Chcemy zachować więzi, powiem, że budować jeszcze większe – zapewnia. Polscy młodzi naukowcy wyznaczyli sobie misję. – Będziemy robić wszystko, aby zachęcać do rozwoju naukowego polskich studentów i polską młodzież w ogóle – mówi Krzysztof Bar.

Nauka – polskie perspektywy Konferencja popularnonaukowa „Nauka. Polskie perspektywy” na Oxford University poświęcona była młodym polskim badaczom studiującym lub pracującym za granicą. W zamyśle była to okazja do wzajemnego poznania się oraz do dyskusji na temat uczestnictwa Polaków w rozwoju nauk ścisłych i technologii. W programie znalazły się m.in. panele nauk matematycznych, przyrodniczych i ekonomicznych, a także dyskusja na temat stanu nauk ścisłych i pokrewnych w Polsce. Była również dyskusja o perspektywach powrotu do kraju.


|  w obiektywie

Kamienie nie do zdarcia Dla członków zespołu The Rolling Stones czas co prawda się nie zatrzymał, ale oni i tak nic sobie z niego nie robią. Ostatnio pojawili się wszyscy razem na światowej premierze filmu „Crossfire Hurricane” podczas 56th BFI London Film Festival. 

Fot. EPA/Andy Rain

25


Pół wieku Rolling Stones Charlie Watts, Keith Richards, Mick Jagger i Ronnie Wood zjawili się na czerwonym dywanie przed kinem przy słynnym Leicester Square w Londynie z powodu premiery „Crossfire Hurricane”. Film celebruje 50-lecie powstania legendarnego brytyjskiego zespołu. 

Fot. EPA/Andy Rain

Cud rozdzielenia

W słynnym Great Ormond Street Hospital w Londynie dokonano udanej operacji rozdzielenia bliźniąt syjamskich Rosie i Ruby Formosa. Obecnie 13-tygodniowe niemowlęta rodziny z Bexleyheath w hrabstwie Kent były złączone brzuszkami. Team chirurgów pediatrów i anestezjologów pod kierownictwem prof. Agostino Pierro dokonał udanej operacji rozdzielenia bliźniąt pod koniec lipca, zaledwie dzień po ich urodzeniu. W ubiegłym tygodniu dzieci opuściły szpital. Na zdjęciu obok: chirurg Edward Kiely (z lewej), matka Angela Formosa i ojciec Daniel Formosa z Rosie i Ruby oraz prof. Agostino Pierro (z prawej).   Fot. EPA/Great Ormond Street Hospital 26 października 2012


Protest przed kliniką

Nie tylko w Polsce toczy się światopoglądowy spór o aborcję. Jej przeciwnicy zebrali się przed prywatną kliniką aborcyjną otwartą w Belfaście, pierwszą taką placówką na wyspie irlandzkiej.   Fot. EPA/Paul Mcerlane

Virgin połknie RBS?

Finansowe imperium sir Richarda Bransona rośnie w siłę. Virgin Money zgłosiło chęć przejęcia 316 oddziałów Royal Bank of Scotland po fiasku rozmów o ich zakupieniu przez hiszpańską grupę bankową Santander.   Fot. EPA/Facundo Arrizabalaga

Fizylierzy się burzą Setki weteranów z Królewskiego Regimentu Fizylierów przemaszerowały pod oknami brytyjskiego parlamentu, żeby zaprotestować przeciw decyzji rządu o rozwiązaniu ich batalionu. Przyczyną likwidacji jednostki są oczywiście cięcia budżetowe. 

Fot. EPA/Andy Rain

Rok pod świątynią Duchowny z katedry św. Pawła w Londynie mija działaczki antykapitalistycznego ruchu Occupy, które przykuły się do pulpitu w świątyni. Minął już rok od chwili, gdy przed katedrą w centrum brytyjskiej stolicy powstała wioska demonstrantów.   Fot. EPA/Kerim Okten


porady

28 pieniądze 

|

nieruchomości

Program dopłat do mieszkań kupowanych w Polsce „Rodzina na Swoim”, z których skorzystało również wielu Polaków wracających do kraju z UK, wygasa z końcem roku. Rząd chce go zastąpić dopłatami do kredytu hipotecznego do 20 proc. wartości nieruchomości. To dużo mniej, niż można zyskać dzięki „Rodzinie na Swoim”. W dodatku na najwyższe sumy mogą liczyć tylko rodziny wielodzietne.

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Rodzina nie bardzo na swoim

Nowak zapowiada, że z nowego programu o nazwie „Mieszkanie dla Młodych”, skierowanym dla rodzin i singli do 35. roku życia, skorzysta nawet 36 tysięcy zainteresowanych. Jak to będzie działać? Na początek każdy dostanie 10 proc. wartości kredytu. Jeśli w rodzinie przed złożeniem wniosku będzie jedno lub więcej dzieci, dostanie ekstra zniżkę w wysokości kolejnych 5 proc. Gdy w ciągu kolejnych pięciu lat w mieszkaniu pojawi się trzecie dziecko, to należy się kolejne 5 proc. Maksymalnie zatem można zyskać 20 proc. wartości kredytu. Program „MdM”, tak samo jak „Rodzina na Swoim”, obejmie mieszkania o powierzchni do 75 metrów kwadratowych, z dopłatą do pierwszych 50 metrów. Zmieni się jednak to, że dofinansowaniem będą objęte tylko mieszkania z rynku pierwotnego, według wskaźnika 1,0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. – Koszt odtworzenia metra mieszkania w danej lokalizacji to suma kosztów potrzebna do jego zbudowania. W skład wchodzi cena ziemi, robocizna, a nawet koszty finansowe, jeżeli deweloper korzysta z kredytu. Koszt odtworzenia jest niższy od faktycznej ceny, bo nie ma w niej przede wszystkim marży deweloperskiej – tłumaczy Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker. Wszystkie wyliczenia wskazują, że „Mieszkanie dla Młodych” jest mniej korzystne dla Polaków niż program „Rodzina na Swoim”. W „RnS” budżet państwa przez pierwsze osiem lat kredytowania dopłaca blisko połowę odsetek od kredytu, co w sumie odpowiada nawet 26 proc. wartości nieruchomości – wynika z obliczeń Home Broker. Dało to w sumie nawet 80 tysięcy złotych.

Koniec zwrotu VAT za remont Pieniądze na program „MdM” będą pochodzić z likwidacji zwrotu VAT za materiały budowlane użyte przy remoncie. Państwo przestanie nam 26 października 2012

zwracać ten podatek od 1 stycznia 2013 roku, jeśli parlament zdąży ze zmianami w prawie. Likwidacja tej ulgi była wcześniej planowana na rok 2014. Wygląda więc na to, że warto rozpocząć remont jeszcze w tym roku, bo oszczędności z tego tytułu mogą sięgnąć nawet ponad 14 tysięcy złotych. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku z ulgi skorzystało ponad 490 tysięcy remontujących, którzy kupili materiały budowlane na remont lub budowę mieszkania albo domu w łącznej sumie ponad miliarda złotych. Średnio każdy z nich odzyskał ponad dwa tysiące złotych. – Rząd co prawda zlikwiduje możliwość odliczenia VAT-u od kosztów remontu, jednak będą to pieniądze lepiej wydane – twierdzi Bartosz Turek z Home Broker. – W tym momencie brakuje w kraju od miliona do trzech milionów nowych mieszkań. Z kolei aż milion lokali dostępnych już na rynku jest w tak fatalnym stanie, że trzeba by je było wyburzyć – dodaje.

Ceny na rynku wtórnym Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Polsce w sierpniu 2012 r. miasto Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gdynia Gorzów Wlkp. Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Rzeszów Sopot Szczecin Warszawa Wrocław

średnia zł/m2

mediana zł/m2

najtańsze zł/m2

najdroższe zł/m2

4431 3874 5890 5982 2960 3877 4464 7021 5062 3938 4493 4207 5578 4921 9367 4334 8511 6070

4523 3808 5600 5659 2932 3717 4321 6718 5085 3890 4510 4196 5447 4828 8333 4322 8000 5876

3189 2365 4033 3954 2030 2671 3530 4444 3718 2860 3300 3140 3692 3879 5801 2917 5925 4284

5903 5578 9195 9865 3871 5927 5882 11468 6393 5412 5740 5526 8057 6466 17258 6008 13623 9036

źródło: Raport z rynku nieruchomości domy.pl i Open Finance


|  pieniądze porady

Stare i nowe błędy „MdM” powiela wiele wad z poprzedniego programu. Minister Nowak chce znowu skorzystać z wskaźnika odtworzeniowego, który jest ustalany przez deweloperów. Nie wiadomo zresztą na jakiej podstawie i nikt tego dokładnie nie sprawdza. Wystarczy zestawić Bydgoszcz i Warszawę (patrz tabela: Rynek wtórny). Współczynnik odtworzeniowy jest tam niemal taki sam, ale ceny mieszkań są zupełnie różne. Ostatecznie osoba, która kupuje mieszkanie w Bydgoszczy dostanie tyle samo wsparcia, co nabywca dużo droższej nieruchomości w Warszawie. Analityk Open Finance Marcin Krasoń wskazuje też, że program może być niedostępny dla rodzin, które mieszkają

W cenie metra Struktura ceny 1m2 nowego mieszkania w Warszawie n  Podatki n  M arża n  Koszty finansowe n  Koszty pozostałe n  Koszty budowlane n  Koszty gruntu

9% 5%

daleko od największych miast. Minister infrastruktury postawił bowiem wyłącznie na rynek pierwotny i zrezygnował z dopłat do domów wolnostojących. – Pochodzę z małej miejscowości, w której mieszka kilkanaście tysięcy osób. Ostatnie mieszkania w blokach powstały tam w połowie lat 90. Prawdopodobnie nikt nie będzie mógł skorzystać z programu, chyba że któryś z deweloperów uzna, że opłaca mu się ruszyć z inwestycją – dodaje Krasoń. „MdM” to wciąż tylko projekt. Sławomir Nowak chce, żeby program wszedł w życie już od połowy 2013 r. Sytuacja mieszkaniowa wśród młodych Polaków jest dramatyczna. Około 2,5 miliona osób w wieku 25-34 lata, (41 proc. obywateli należących do tej grupy wiekowej), nadal mieszka z rodzicami – wynika z danych Eurosta44% tu. W Europie ten problem dotyczyśrednio 28 proc. ludzi rozpo18% czynających aktywność 7% 17% zawodową.

Źródło: REAS dla Wealth SolutionsMaciej Rynkiewicz, Money.pl

29

T R A N S P OR T

Nowe promy na kanale La Manche Od 20 sierpnia trasę z Dover do Calais można przebyć nowymi promami pod nazwą MyFerryLink. Właścicielem nowego operatora promowego jest Eurotunnel. Dwa identycze promy o nazwie M.V. Rodin oraz M.V. Berlioz kursują 16 razy dziennie przeprawiając samochody osobowe oraz ciężarowe. Trzeci prom o nazwie M.V. Nord Pas de Calais dołączy do pozostałych jeszcze tej jesieni. Jednostki pływają pod francuską banderą. Jean Michel Giguest, prezes firmy MyFerryLink wierzy, że oferując solidne i tanie usługi promowe uda mu się zdobyć zaufanie klientów. – Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro naszych klientów. Marketing manager Piotr Szewcow zapewnia, że MyFerryLink przede wszystkim jest wyjątkowo konkurencyjne pod względem jakości usług, jak i pod względem cen biletów. – Posia-

damy wyjątkowo komfortowe oraz nowoczesne promy. Pragniemy zachęcić wszystkich do podróży z nami oferując wyjątkowo niskie ceny biletów oraz możliwość łatwej zmiany daty rezerwacji za około 10 funtów. Co więcej, podczas rezerwacji nie naliczamy żadnych dodatkowych opłat za karty debetowe czy kredytowe, a czas podróży promem z Dover do Calais zajmuje jedyne 1,5 godziny, czyli znacznie krócej niż podróż do Dunkierki – mówi Piotr Szewcow. Więcej informacji na stronę internetowej www.myferrylink.com lub pod numerem 0844 248 2100. reklama

Okna i drzwi drEwnianE naJwYŻSzEJ JakOŚCi 10% off dla stałych klientów

dostawa oraz montaż Okna typu sash

przed

po

info@awmwindows.co.uk www.awmwindows.co.uk

Okna typu casement

przed

T: 0208 230 7297 M: 075 1591 3491

po


po godzinach

30 gadżety   

|

CUDO TYGODNIA BeoPlay A9

Asus PadFone 2 Klasa sama w sobie

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Produkowany przez Asusa PadFone to urządzenie nie mające na rynku swojego rywala. Tablet i smartfon w jedynym doczekał się właśnie swojego następcy. Bezprzewodowe głośniki, które można postawić lub powiesić. Pochodzą z serii B&O PLAY, czyli kategorii, która teoretycznie ma w mniejszym stopniu nadwyrężać nasze kieszenie. Niestety, w przypadku Bang & Olufsen oznacza to wydatek rzędu 1699 funtów. Duńska firma nigdy jednak nie była nastawiona na masowego klienta. W zamian możemy liczyć na cztery głośniki, z których każdy wyposażony jest we własny 80-watowy wzmacniacz klasy D, dwa 0,75-calowe tweetery i dwa 3-calowe głośniki średnich tonów. Do tego dochodzi również 8-calowa jednostka basowa zasilana 160-watowym wzmacniaczem. Wszystko uzupełnia bezprzewodowa komunikacja AirPlay i DLNA. Googluj: BeoPlay A9 Cena: 1699£

APP TYGODNIA Camera+

Nokii Lumii jeszcze nie ma na rynku, jednak telefon już zdążył namieszać. Wszystko oczywiście z powodu kamerki, która robi przy słabym oświetleniu nieporównywalnie lepsze zdjęcia niż Galaxy S III czy iPhone 5. Na wszystko jest jednak odpowiedni „app”. W tym przypadku jest to Camera+, której najnowsza aktualizacja wprowadza tryb low-light. Dzięki temu zdjęcia wykonane w słabym oświetleniu prezentują się znacznie lepiej. W praktyce oznacza to zwiększenie trybu czułości z ISO 800 nawet do ISO 3200, przy czym ponoć tryb 2000 jest bezpiecznym maksimum. Efekt? Zdjęcia, które wyglądają tak, jakby zostały wykonane Lumią 920. Platforma: iOS Cena: £0,69 26 października 2012

Asus PadFone 2 to smatrfon, który dzięki stacji dokującej przekształcić możemy w tablet. Telefon ma 4,7-calowy ekran Super IPS o rozdzielczości 1280x720 pikseli. Sercem układu jest 4-rdzeniowy procesor Snapdragon S4 wspomagany przez 2 GB pamięci RAM. Ponadto w środku znajdziemy pamięć flash o pojemności 16/32/64 GB, baterię 2140 mAh i dwie kamery – 13 Mpix oraz 1,2 Mpix. Dołączona do kompletu stacja dokująca to właściwie 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1280x800 pikseli i bateria o pojemności 5000 mAh. W porównaniu ze starszą wersją jest nieco lżejsza i cieńsza. Inaczej też rozwiązano problem dokowania w niej smartfonu. W „jedynce” należało go umieścić w ochranianym przez klapkę zasobni-

ku – teraz zastąpiła go wygodna w użyciu wnęka, do której po prostu wsuwamy główne urządzenie. Nad wszystkim czuwa nie najnowszy już Android 4.0 podczas gdy Jelly Bean pojawił się już

dobrych kilka miesięcy temu. W Europie, w tym również w UK, Asus PadFone 2 ma się pojawić na początku przyszłego roku. Ma kosztować 799 euro za wersję 32 GB i 899 euro za 64 GB. (ryk)

HTC J Butterfly. Motylek w wysokiej rozdzielczości Ten smartfon na razie kupić można jedynie w Japonii. Prezentuje się jednak na tyle ciekawie, że warto o nim wspomnieć. W środku znajdziemy czterordzeniowy procesor Snapdragon S4 Pro 1,5 GHz, dwa gigabajty pamięci operacyjnej i ośmiomegapikselowy aparat. Telefonem zarządza system operacyjny Android Jelly Bean. Nie zabrało też slotu na karty microSDHC,

łączności 802.11a/b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0 (LE), NFC, LTE oraz obsługi DMA/GSM/ UMTS/GPRS, co oznacza, że urządzenie będzie działać praktycznie w każdej sieci telefonii komórkowej na świecie. Jeśli więc przypadkiem wybierzemy się na wycieczkę do Kraju Kwitnącej Wiśni, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go sobie kupić jako pamiątkę.

Sony VPL-VW1000ES. Cztery razy więcej pikseli To pierwszy na rynku projektor do kina domowego, który może pracować w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli. Jest to cztery razy więcej, niż w przypadku obowiązującego dziś na rynku standardu Full HD. Sercem projektora są trzy matryce Sony SXRD pozwalające uzyskać dynamiczny kontrast 1000000:1 o wielkości do 200 cali (4,5 x 2 m). Urządzenie ma jasność 2000 lumenów i obsługuje projekcje 3D. Sony VPL-VW1000ES oferuje rozszerzoną przestrzeń barw, co daje bogatszą paletę i o wiele lepsze wrażenia wizualne. Zoptymalizowany dla potrzeb 4K obiektyw ma

bardzo wysoką rozdzielczość i najwyższą jakość – precyzyjnie wyświetla szczegóły we wszystkich rogach obrazu. Technologia Motionflow zapewnia wrażenia bardzo zbliżone do kinowych i gwarantuje większą płynność ruchu. Niestety projektor ma jedną bardzo poważną wadę. Obecnie materiały w rozdzielczości 4K oglądać możemy jedynie w kinowych multipleksach. Jak na gadżet, którego przynajmniej na razie, jedyną funkcją jest imponowanie sąsiadom, cena 16799 funtów wydaje się być stanowczo zbyt wysoka.


|   

po godzinach

motoryzacja 31

Opel/Vauxhall Cascada Komuś przygrzało

Pokazywanie kabrioletu o tej porze roku roku może wyglądać na prowokację. Nieco cieplej robi się, gdy zdamy sobie sprawę, że to konkretne cabrio będzie produkowane w swojskich Gliwicach.

Cascada to samochód duży. Mierzy 4,7 m długości i 1,84 m szerokości, a rozstaw osi wynosi 2,7 m. To sporo więcej od Astry TwinTop, której jest pośrednim następcą. Nowe cabrio różni się również od poprzedniczki konstrukcją dachu. Astra wyposażona była w składany stalowy dach, podczas gdy Cascada ma miękki, materiałowy top, który kierowca otworzy poprzez naciśnięcie jednego przycisku w 17 sekund. Cała operacja może być przeprowadzana do prędkości 50 km/h. W momencie debiutu dach Cascady będzie dostępny w trzech kolorach do wyboru. Przy otwartym dachu w bagażniku znajdziemy przestrzeń bagażową mieszczącą 280 litrów. Gdy dach jest zamknięty w bagażniku zmieścimy 350 litrów. Tylne fotele składają się w proporcji 50:50. Podstawową jednostką napędową będzie benzynowy silnik 1.4 Turbo w dwóch wariantach mocy: 120 i 140 KM. Topową jednostką będzie nowy silnik 1.6 SIDI Turbo EcoTec o mocy 170 KM oraz 280 Nm maksymalnego momentu. Z jednostek wysokoprężnych dostępny będzie dwulitrowy silnik o mocy 165 KM (380 Nm). Opel będzie oferował do wyboru 6-biegową skrzynię manualną bądź automatyczną. Samochód trafić ma do salonów z początkiem przyszłego roku. Ceny nie są jeszcze znane, chociaż można się spodziewać, że na rynku brytyjskim koszt zakupu podstawowej wersji nie przekroczy 29 tys. funtow. (ska)

Porsche Cayenne Turbo S. Jasna strona mocy Najnowsze Cayenne został wzbogacony o wariant z przytupem. Pod maskę wsadzono silnik V8 o pojemności 4,8 litra, jaką znamy z Panamery Turbo S, jednak inżynierowie Porsche dołożyli więcej starań, aby wzmocnić silnik dokładając 50 KM. W efekcie, model dysponuje mocą 550 KM i momentem obrotowym 749 Nm. To wystarczy, żeby Cayenne mogło przyspieszyć do setki w 4,5 sekundy i rozpędzić się maksymalnie do 283 km/h. Zła wiadomość jest taka, że samochód potrzebuje średnio 11,4 litra paliwa na 100 km, a emisja CO2 wynosi 270 g/km. Zmiany wizualne to tylko kosmetyka. Ograniczyła się do dołożenia nowych 21-calowych aluminiowych obręczy, przyciemnianych reflektorów, czarnych akcentów na lusterkach i zderzakach oraz prostokątnych końcówek układu wydechowego. W środku jest nowa, skórzana tapicerkę oraz dekoracje z włókna węglowego. Cayenne Turbo S będzie dostępny na rynku od stycznia przyszłego roku. Ceny zaczynają się od 152 tys. euro.


Atrakcje z duchami W Wielkiej Brytanii roi się od miejsc przeznaczonych dla turystów o wyjątkowo mocnych nerwach, a zatrważających atrakcji przybywa zwłaszcza w okolicach święta Halloween. W zebranych poniżej propozycjach na odwiedziny, wycieczkę bądź weekend nie trzeba się jednak wyłącznie bać. Równie dobrze można się czegoś nowego dowiedzieć.

Celtycki festiwal Samhain Kto chce ominąć całą komercję Halloween, powinien wziąć udział w celebracji Samhain. To najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku według kalendarza Muncaster Castle, Cumbria

26 października 2012

celtyckiego. Współcześnie umownie przypada na noc z 31 października na 1 listopada). Celtowie wierzyli, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Ludzie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch. Tradycyjny festiwal Samhain w prawdziwie celtyckim stylu odbywa się co roku na brzegu Loch Tay w Scottish Crannog Centre. To miejsce samo w sobie jest godne odwiedzenia. Crannog Centre to unikalna rekonstrukcja „domostw na wodzie”, w sumie 18 chat budowanych na palach w głębi jeziora przez ludzi żyjących we wczesnej epoce żelaza (ok. 2500 lat p.n.e.). 31 października w godz. 1922 odbywa się tam procesja z pochodniami leśnym szla-

kiem wzdłuż jeziora, pokazy z ogniem w roli głównej, snucie starych opowieści oraz tradycyjne zabawy Halloween. Konieczna rezerwacja. Bilety £8 dorośli i £4.50 dzieci. Kenmore, Loch Tay, Aberfeldy Perthshire, PH15 2HY, Scotland Tel. 01887 830583 Email: info@crannog.co.uk

London Wetland Centre Wszyscy byliśmy już w londyńskim zoo, odwiedziliśmy jedno z safari dla zmotoryzowanych czy przeszliśmy wszerz i wzdłuż London Aquarium. Jest jednak w brytyjskiej stolicy jeszcze jedna lokalizacja dla znawców i wielbicieli zwierząt. Bardzo dobrze odwiedzić ją właśnie w okolicach Halloween. London Wetland Centre to teren stworzony dla amatorów flory i fauny z mokradeł, bagien, torfowisk i jaskiń. 31 października w godz. 16.30-19.30 chętni wilgotnych wrażeń będą mogli uczestniczyć w Rotten Show, które organizatorzy reklamują jako „obrzydliwe eksperymenty pokazujące, co się dzieje, gdy roślinność i zwierzęta z terenów podmokłych gniją i rozkładają się”. Będzie również ognisko z mrożącymi krew w żyłach opowieściami oraz spacer w poszukiwaniu nietoperzy.


|  turystyka po godzinach

33

Kenmore, Loch Tay, Aberfeldy

Atrakcje przeznaczone są dla całych rodzin z dziećmi powyżej 7 lat. Bilety w cenie £10 dla dziecka włącznie z akompaniującym mu dorosłym. Konieczna rezerwacja. WWT London Wetland Centre Queen Elizabeth's Walk Barnes, London SW13 9WT Tel. 020 8409 4400 Email: info.london@wwt.org.uk

Muncaster Castle, Cumbria Ten zamek uchodzi na za najbardziej nawiedzone miejsce w całej Wielkiej Brytanii, która jest wszakże ich pełna.

W Muncaster Castle cały dzień od 27 października do 3 listopada naładowany jest sporą dawką wydarzeń związanych ze świętem duchów. Są więc i klasyczne, lekkie zabawy Halloween, przechadzki po zakamarkach zamku oraz innych miejscach o wiele mówiących nazwach, np. Ghostly Grotto, Creepy Owl Crypt czy Scary Maze. Można się również załapać na całonocne śledztwo nad aktywnością paranormalną w zamku, prowadzone przez prawdziwych badaczy z użyciem całego arsenału naukowego i technologicznych wynalazków. Muncaster Castle Ravenglass Cumbria, CA18 1RQ Tel. 01229 717 614 www.muncaster.co.uk

Freek Week w Hop Farm Tylko dla spragnionych naprawdę mocnych wrażeń. Na terenie Hop Farm w hrabstwie Kent organizowany jest popularny Freak Week od 25 do 31 października, przeznaczony zdecydowanie dla dorosłych. Odwiedzających to miejsce wieczorami straszą żywi (choć często wyglądający na absolutnie martwych) aktorzy. Jedną z atrakcji jest przejście przez korytarze i zakamarki Mr Porky's Meat Factory z opcją zakończenia wizyty

jako element produkowanych tam przetworów. W innych miejscach czekają na chętnych kanibale z Piwnicy Tortur oraz zatrważające seanse spirytystyczne. Za te przyjemności trzeba zapłacić co najmniej 25 funtów.

The Hop Farm Family Park Paddock Wood, Tonbridge Kent, TN12 6PY www.hopfarmfreakweek.co.uk reklama


wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj wytnij i zachowaj

Poradnik Medyczny Poradnik Medyczny

9 stron!

Terminy l Plan szczepień w UK Porady l Wszystko o wybielaniu zębów Niezbędnik l Słowniczek badań specjalistycznych

Za tydzień kolejna część poradnika!


poradnik medyczny

Plan szczepień w UK Kalendarz szczepień w Wielkiej Brytanii różni się od tego w Polsce. Inne są rodzaje szczepionek, terminy, w niektórych przypadkach również choroby, przeciw którym się je wykonuje, a także kwestie dobrowolności bądź obowiązku.

W Wielkiej Brytanii rodzice mogą zadecydować o tym, czy chcą, by ich dzieci były szczepione. Niemniej brytyjskie służby medyczne i większość lekarzy podkreślają, że jest to najbardziej bezpieczny i skuteczny sposób zabezpieczenia dziecka przed wieloma ciężkimi chorobami. Szczepienia wykonuje głównie pielęgniarka lub lekarz GP, ale dostępne są także w tzw. Baby Clinics. Poniżej podajemy spis szczepionek, które NHS rutynowo i bezpłatnie oferuje wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii po osiągnięciu odpowiedniego wieku przez pacjenta.

2 miesiące DTaP/IPV/Hib – szczepionka skojarzona obejmująca choroby takie jak: błonnica (diphtheria), tężec (tetanus), krztusiec/koklusz (pertussis/whooping cough), polio i Haemophilus influenzae type b (Hib)), czyli bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; Pneumococcal conjugate vaccine PCV – szczepionka przeciwko zakażeniu pneumokokowemu (pneumococcal infection).

3 miesiące DTaP/IPV/Hib – błonnica, tężec, krztusiec/ koklusz, polio, Haemophilus influenzae type b (Hib); Meningitis C (MenC) – szczepionka przeciwko meningitis C – meningokowemu zapaleniu opon mózgowych typu C (meningococcal group C).

4 miesiące DTaP/IPV/Hib – błonnica, tężec, krztusiec/ koklusz, polio, Haemophilus influenzae type b (Hib); Meningitis C (MenC) – szczepionka przeciwko meningitis C – meningokowemu zapaleniu opon mózgowych typu C (meningococcal group C); Pneumococcal conjugate vaccine PCV – druga dawka

12-13 miesięcy Hib/MenC – szczepionka skojarzona przeciwko Haemophilus influenzae type b (Hib) i meningitis C; dawka przypominająca (booster dose)

Od 3 lat 4 miesięcy, lub jak najwcześniej po tym czasie DTaP/IPV – błonnica, tężec, krztusiec i polio MMR – druga dawka

MMR – szczepionka skojarzona przeciwko takim chorobom jak: odra (measles), świnka (mumps) i różyczka (rubella) Pneumococcal conjugate vaccine – trzecia dawka

12 do 13 lat (dziewczynki) HPV (human papillomavirus) – wirus brodawczaka ludzkiego, będący przyczyną raka szyjki macicy. Składa się z trzech dawek, które powinny zostać podane w ciągu 12 miesięcy. 26 października 2012


poradnik medyczny

Od 13 do 18 lat Td/IPV – błonnica, tężec i polio

Przeoczone szczepienie? n  Pacjenci i lekarze powinni trzymać się zalecanego harmonogramu

szczepień. Jeśli z jakichś powodów nie zaszczepiono dziecka w terminie, można to zrobić później. Nie należy jednak zwlekać zbyt długo – w tym celu trzeba jak najszybciej ustalić nowy termin ze swoim GP.

Dorośli Grypa i PCV – dla osób w wieku powyżej 65 lat, a także w grupach wysokiego ryzyka Td / IPV (polio) – dla tych, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni jako dzieci: Revaxis. DTaP / IPV (polio) – dla kobiet w 28-38 tygodniu ciąży.

Natura w służbie zdrowia i piękna tym samym ich rozsze- i przenikanie toksyn w głąb tkanek. Dzięki swemu pochodzeniu zapobiegając rzaniu się oraz pękaniu. Przypisuje im Zmniejszają również obrzęki. Doskosą łatwo i dobrze przyswaja- się również dużą rolę w wyłapywaniu nale sprawdzają się w kosmetykach ne przez nasze ciała, a ponad- i usuwaniu wolnych rodników, co w re- stosowanych m.in. przy nadmiernej potliwości czy skórze trądzikowej. to zawierają mnóstwo wyjąt- zultacie przedłuża młodość skóry. kowo wartościowych i biolo- Garbowanie cery Hormony z natury gicznie czynnych substancji. Niewątpliwie istotną grupą użyWiele kosmetyków zawiera sapoSkutek? Naturalne substan- wanych w kosmetyce produktów niny. Jest to duża grupa związków cje zawarte w kosmetykach naturalnego pochodzenia są olejki o różnorodnych właściwościach: od mogą wygładzać zmarszczki, eteryczne, które przyśpieszają pro- tych hamujących procesy zapalne, poregeneracyjne komórek skóry. przez działające przeciwobrzękowo, rozjaśniać cerę, wzmacniać cesy W rezultacie wygląda ona młodziej, aż do tych poprawiających ukrwienie włosy i paznokcie. Słowem, a włosy stają się mocniejsze i bardziej tkanek, a w rezultacie także ich dotleczynią nas zdrowszymi. Nic sprężyste. Wszystkie olejki, chociaż nienie i koloryt skóry. Saponiny przede różnym stopniu, mają również wła- wszystkim jednak więc dziwnego, że producen- wściwości odkażające, bakteriobójcze obniżają napięcie ci tak chętnie ich używają. i przeciwzapalne, poprawiają ukrwie- powierzchniowe Składnikiem kosmetycznym numer jeden są bez wątpienia flawonoidy, czyli zawarte w wielu ziołach związki flawonowe. Stosowane bywają jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, bo mają zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB, działają też przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C, której działanie przedłużają. Flawonoidy zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych, przywracają im elastyczność,

nie i koloryt skóry, silnie działają na zmysł zapachu, a gdy odpowiednio dobrane mogą pobudzać, uspokajać, poprawiać nastrój, dzięki czemu są często wykorzystywane m.in. w przemyśle perfumeryjnym. Wysoko cenione są też garbniki, które łączą się z substancjami białkowymi, tworząc warstwę ochronną na skórze i mają silne właściwości ściągające. Działają one także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obkurczają naczynia oraz hamują drobne krwawienia

wody, tworząc pieniące się wodne roztwory, a do tego zwiększają przepuszczalność błon komórko-

wych, przez co ułatwiają wnikanie substancji odżywczych do skóry. Są one często składnikiem mydeł, płynów do mycia twarzy, preparatów do demakijażu, toników czy żeli pod prysznic. Przełomem w zastosowaniu naturalnych składników w kosmetyce okazało się jednak odkrycie fitohormonów, czyli złożonych substancji o działaniu przypominającym kobiece hormony płciowe. Pełnią one rolę niszczycieli wolnych rodników, przez co opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego zapewniającego odpowiednie nawilżenie skóry. Pod ich wpływem poszerzają się naczynia krwionośne, a skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Fitohormony doskonale sprawdzają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej, o obniżonej elastyczności i ze skłonnością do przesuszania naskórka.


nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

poradnik medyczny

Ciąża po brytyjsku Słowniczek Ciąża – Pregnacy Pregnancy test – test ciążowy Urine sample – próbka moczu First day of the last period – pierwszy dzień ostatniej miesiączki Fertility investigations – badania płodności Vaginal infections – infekcje pochwy Sexually transmitted disease – choroby weneryczne Medical history – historia chorób Vaginal bleeding – krwawienie z pochwy Viral infection – infekcje wirusowe Last cytology smear – wynik ostatniego wymazu cytologicznego Drug allergies – alergie na leki Other allergies – inne alergie 26 października 2012

Ciąża jest pięknym okresem w życiu każdej kobiety. To czas, kiedy zmienia się nasze życie, a my oczekujemy na pojawienie się nowego członka rodziny. Jednak to także źródło stresu i powodów do zmartwień. Negatywne wrażenia oddalimy, jeśli tylko będziemy wiedzieć, co nas czeka w ciągu nadchodzących 9 miesięcy. Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl, że rodzi się w nas nowe życie, jest zatrzymanie miesiączki, choć czasem zdarza się, że do 3 miesiąca może pojawić się niewielkie plamienie. O ciąży świadczyć też mogą inne objawy: częste oddawanie moczu, nudności, wymioty, ślinotoki, wzrost lub spadek apetytu, niestrawność, zachcianki, ból, mrowienie, wyjątkowa wrażliwość piersi, zmiany nastroju, zmęczenie. Ciążę trzeba bezwzględnie potwierdzić u lekarza pierwszego kontaktu, czyli u GP. Kolejny krok to kontakt z położną, która już do koń-

ca będzie prowadziła twoją ciążę. To ona zrobi szczegółowy wywiad, zbierze informacje o twoim stanie zdrowia, przeanalizuje historię chorób w rodzinie.

Pierwsze badania W Wielkiej Brytanii zrobi je właśnie położna. Będzie to test krwi. Potrzebny jest bowiem pomiar hemoglobiny, określenie grupy krwi, badania serologiczne na różyczkę, kiłę, zapalenie wątroby typu B i HIV. Położna przeprowadzi również kilka ogólnych badań, takich jak pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia, krwi

i moczu. Pierwsza wizyta to także czas, kiedy położna odpowiada na wszystkie nurtujące cię pytania. Przyszła mama koniecznie powinna poinformować położną i lekarza jeśli cierpi na padaczkę, cukrzycę lub

Za darmo Szkoła rodzenia w Anglii jest bezpłatna, nie trzeba także dopłacać za znieczulenie i poród rodzinny. Co więcej, w trakcie ciąży i jeszcze przez rok po niej przysługuje darmowa opieka dentystyczna i bezpłatne lekarstwa na receptę.


poradnik medyczny

Słowniczek

depresję. Od położnej powinnaś dostać formularz aplikacji o „Maternity Exemption Certificate”, który upoważnia do darmowej opieki dentystycznej i darmowych leków. Dostaniesz również broszurę informacyjną „NHS Pregnancy Book”, w której znajdziesz wszelkie potrzebne informacje dotyczące ciąży, porodu i zasiłkach.

Poród – Labour

Pierwsze USG Robi się je na ogół około 12-13 tygodnia ciąży. Przeprowadza je lekarz, który określa wiek ciąży, dokonuje kilka podstawowych pomiarów płodu, sprawdza, ile jest zarodków, ocenia czynność serca. Lekarz wykona także test na PAPP-A i hCG, który w Wielkiej Brytanii stanowi standard opieki dla każdej ciężarnej. Są to nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży, które określają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń u dziecka, na przykład zespołu Downa.

Kolejne badania Kolejna wizyta u położnej przebiega na ogół około 16. tygodnia.

To czas, w którym położna wyjaśnia i omawia wszystkie wyniki testów, wykonuje kolejne rutynowe badania i odsłuchuje bicia serca dziecka. Przyszłe mamy z ujemną grupą krwi otoczone zostaną dodatkową opieką z powodu możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego, a około 28. będą musiały przyjąć antyciała. Drugie USG wykonuje się zazwyczaj między 20. do 22. tygodniem ciąży. Na tym spotkaniu lekarz przeprowadza pomiary dziecka, ocenia stan jego serca, sprawdza, czy dziecko nie

ma wad wrodzonych, a także sprawdza kondycję łożyska.

Poród Narodziny dziecka w Wielkiej Brytanii mogą odbywać się w szpitalu lub w domu pod nadzorem położnej. Na specjalną prośbę można otrzymać znieczulenie. Podczas porodu obecny może być partner lub ktoś z bliskich. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie należy zarejestrować dziecko.

Birth plan – plan porodu Midwife – położna Pregnancy – ciąża Contractions – skurcze Labour pains – bóle porodowe Induction – wywołanie porodu Episiotomy/cut – nacięcie krocza przy porodzie Ventouse/suction cap or forceps – przyssawka lub kleszcze Caesarean section – cesarskie ciecie Vaginal breech birth – poród pośladkowy Amniotic fluid – wody płodowe My waters broke – odeszły mi wody płodowe Stitches – szwy Placenta – łożysko Cord – pępowina Belly button – pępek Internal bleeding – krwotok wewnętrzny Tear – rozdarcie Stitches – szwy reklama


poradnik medyczny

Coś na ząb nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Każdy z nas marzy o pięknym i białym uśmiechu. Decyduje on często o pierwszym wrażeniu, jakie robimy na innych i wpływa na naszą samoocenę. Hollywoodzki uśmiech doda nam pewności siebie. Co jednak zrobić, żeby go mieć? Wystarczy odpowiednio zadbać o swoje zęby. Oto kilka sposobów, które przywrócą im biel.

niewłaściwych past do zębów. Na przebarwienia zębów może wpływać również nieodpowiednia dieta o zbyt kwaśnym odczynie oraz picie kawy, herbaty i palenie papierosów. Naturalny kolor szkliwa zależy od indywidualnych czynników. Niektórzy ludzie po prostu urodzili się z perlistymi, białymi zębami, u innych odcień zębów jest szarawy lub żółtawy. Na szczęście białe zęby to już nie tylko przywilej gwiazd ekranu i milionerów. Droga do hollywouszkodzić szkliwo. odzkiego uśmiechu Napoje gazowe jest prostsza niż są tak naprawdę bardziej jeszcze kilkanaście Z wybielaniem zębów lepiej nie niebezpieczne eksperymentować samodzielnie, lat temu. Nie jest dla twoich zętaki zabieg lepiej powierzyć projednak pozbabów niż kawa fesjonalistom w gabinetach wiona wyrzeczeń. i herbata, które stomatologicznych. Przede wszystkim powodują jedytrzeba uważać na nie żółknięcie, ale colę oraz inne słodkie nie naruszają szkliwa. Szkliwo to najlepsza ochrona dla napoje gazowane. Zawietwoich zębów. Niestety, jest delikatne rają one kwas cytrynowy, który rozmiękcza szkliwo. Nigdy nie szczoti narażone na uszkodzenia. Niszczyć może je także niepra- kuj więc zębów bezpośrednio po ich widłowe szczotkowanie i używanie wypiciu. W ten sposób możesz trwale Rzekomo możesz je kupić w aptece i zastosować w domu bez konsultacji z dentystą. Zawierają żel wybielający Po wybielaniu zębów należy pamiętać o: (hydrogen peroxide) ten sam, który jest stosowany w profesjonalnych gawyższają ryzyko wystąpienia non  zachowaniu białej diety co najbinetach, ale w mniejszym stężeniu. wotworów jamy ustnej. Poza tym mniej 3 doby po zabiegu – można Trzeba jednak pamiętać, że wybiela dym papierosowy przebarwia zęby jeść wszystko to, co nie pobrudzi on tylko prawdziwe zęby i nie działa białego płótna – powinny o tym na plomby i koronki. Jako alternatywę pamiętać zwłaszcza osoby cierpią- n s tosowaniu past i preparatów z więkpolecamy kurację sodą oczyszczoną. ce na alergie pokarmowe, dla któszą ilością fluoru – jest to szczególnie Dwa razy w tygodniu przed szczotkorych zachowanie białej diety po zaważne w przypadku pojawienia się waniem posmaruj zęby sodą. Nie rób biegu mogłoby stanowić problem silnej nadwrażliwości lub białych, tego jednak częściej, gdyż twoje zęby porowatych plam na zębach mogą stać się zbyt wrażliwe. n z aprzestaniu palenia na czas wybielania i po nim – wolne rodniki n r egularnym odwiedzaniu dentysty powstające podczas wybielania po zabiegu oraz usuwaniu kamiezębów wraz z substancjami, które nia i przebarwień minimum raz na Zawierają zazwyczaj drobinki krzewdychamy paląc papierosy podrok mu, przez co działają na zasadzie po-

Sposobów, teorii i mitów na temat wybielania zębów jest wiele. Gdy podejmiemy decyzję, żeby wybielić sobie zęby, czeka nas nie lada zadanie – jak wybrać najlepszą opcję spośród setek ofert? Gwarancja bielszego uśmiechu w kilka tygodni – to prawda czy komercyjna fikcja? Czy wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne? Innowacyjne pasty, nakładki, wybielające gumy do żucia, nowoczesne żele, a może plastry? Naturalnie i szybko czy domowymi sposobami? Skutecznie i tanio czy profesjonalnie i dyskretnie? Takimi oto oraz wieloma innymi sloganami konsumenci są zasypywani na starcie, co wcale nie ułatwia ani nie przyspiesza ich decyzji jak wybielić sobie zęby najlepiej. Przedstawiamy kilka z nich.

Ważne!

Bezcenne szkliwo

Wybielające nakładki i plastry

Pasty wybielające

26 października 2012

dobnej do papieru ściernego. Dlatego nie są polecane przez większość dentystów. Krzem skutecznie czyści zęby, ale niestety również uszkadza szkliwo. Jeśli decydujesz się na pastę wybielającą, wybierz tę z sodą oczyszczoną i nie stosuj jej częściej niż dwa razy w tygodniu.

Laserem po zębach Zabieg u dentysty jest znacznie skuteczniejszy i szybszy niż wszelkie metody domowe. Można mieć pewność, że gdy stomatolog zaaplikuje ci żel wybielający, będziesz olśniewać otoczenie hollywoodzkim uśmiechem. Wybielanie laserowe to najskuteczniejsza metoda. Stomatolog nakłada na zęby żel, a następnie za pomocą lasera potęguje jego działanie. Alternatywą jest naświetlanie zębów różnego rodzaju lampami. Należy jednak pamiętać, że oddanie się w ręce specjalisty nie jest rozwiązaniem tanim i wcale nie gwarantuje nam efektu długotrwałego, gdyż każdy zabieg lub wybielające sesje należy regularnie powtarzać. Nie każdy zabieg jest również w pełni bezpieczny, może powodować skutki uboczne, na przykład nadwrażliwość zębów.


poradnik medyczny Środki wybielające do zastosowania w domu n  pasta wybielająca n  guma do żucia – oprócz działa-

nia wybielającego, żucie gumy często chroni także przed próchnicą i chorobami dziąseł; powinno się ją żuć 3 razy dziennie przez około 10 minut n  s zczoteczki aktywowane światłem – urządzenia emitujące światło aktywują środek wybielający n  l akier – nakłada się go po dokładnym oczyszczeniu zębów i konsultacji ze stomatologiem, przeważnie używa się go 1-2 razy dziennie przez 14 dni n  paski – są to elastyczne i przezroczyste paski, oddzielne do zębów

górnych i dolnych; używa się PO ich 2 razy dziennie po 30 minut przez 2 tygodnie; bardzo dobrze wybielają zęby, jednak po około 6 miesiącach należy ponownie ich użyć n  w osk – często jest używany w połączeniu z żelem, używa się go raz dziennie przez 2-3 tygodnie; n  ż el – usuwa się go szczoteczką do zębów 30 minut po nałożeniu; stosuje się 2 razy dziennie przez 2-3 tygodnie n  nakładka – plastyczną nakładkę umieszcza się na zębach (2 razy dziennie na kilkadziesiąt minut) i nakłada na nią środek wybielający zęby

Dentysta bez bólu Bezigłowe znieczulenia Przyjazna atmosfera i rozsądne ceny Oferta świąteczna: 3 okolice botoxu za £199 + £10 zniżki za każdą poleconą osobę.

g

najniższe ceny w Blue Light Dental Clinic 75 Tottenham Lane, London N8 9BE 02083 400 666

DENTYS PRZED

Ze względu na nowo otwarty oddział na PO KILBURN, obecnie gwarantujemy Leczenie bez bólu ze znieczuleniem za darm

Pielęgnacja OFERUJEMY BEZPŁATNI zębów u dzieci Wypełnienia, najniższeusuwanie ceny w korzeni Londynie

DENTYSTA

Wyrwanie zęba i zębów mądrości Koronki, protezy Mosty OFERUJEMY BEZPŁATNIE: konsultacje przegląd zębów

t

t

te

te

Leczenie bez bólu ze znieczuleniem za darmo! prześwietlenia Klinika otwarta wieczorem oraz w sob Wypełnienia, usuwanie korzeni £39 Wyrwanie zęba i zębów mądrości Koronki, protezy Mosty

teraz od

teraz od £75

Dr Hak

teraz od £249

341 Kilbu

teraz od £139

Klinika otwarta wieczorem oraz w soboty i niedziele 2 min od

Dr Hakim (DDS Szwecja)Jubilee Li 341 Kilburn High Road, NW6 7QB 2 min od stacji metra Kilburn, Jubilee Line. Przy samej stacji Brondesbury Overground Station

Polska linia: Anna Polska linia: Ela

Pediatrzy i stomatolodzy zalecają, żeby zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, a nawet jednego, wprowadzać codzienny rytuał czyszczenia. Pierwsze ząbki, ponieważ jest ich niewiele, myje się trochę na niby, tzn. bez szczoteczki i rzecz jasna bez pasty. Do pielęgnacji ząbków można używać zwilżonego gazika, którym owijamy własny palec i takim „narzędziem” przecieramy wnętrze jamy ustnej, w szczególności powierzchnię zębów. Pierwsza szczoteczka powinna być mała i z miękkim włosiem. Czyszczenie nią ząbków można za-

cząć tak szybko, jak dziecko oswoi się z tą czynnością. Już półtoraroczne dzieci same próbują myć swoje zęby. Jeżeli maluch radzi sobie już ze szczoteczką, można zacząć uczyć go używania pasty do zębów. Należy jednak wybrać specjalną dla dzieci, o obniżonej zawartości fluoru, dzieci bowiem więcej jej zjedzą niż użyją. Trzylatek powinien radzić sobie z myciem zębów. Można go więc zacząć uczyć doskonalenia techniki. Trzeba zwracać uwagę, by dziecko czyściło zęby ruchami okrężnymi i docierało szczoteczką kolejno do wszystkich zębów.

Brondesb

079 39 077 49

Polska linia: Anna 079 3935 1115 Polska 077linia: 4903 1427 Ela

Już za tydzień!

Druga część

Poradnika Medycznego

a w nim: Jeszcze więcej praktycznych porad i ciekawych tematów


nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

poradnik medyczny

Pacjencie, nie bój się badań Wczesne wykrycie choroby to często całkowity powrót do zdrowia – mówią specjaliści. Tymczasem regularne badania profilaktyczne wciąż nie cieszą się wielką popularnością. Wystarczy na to poświęcić 30 minut miesięcznie, aby mieć pewność, że wszystko z nami w porządku.

reklama

26 października 2012

Do częstych kontroli lekarze namawiają przede wszystkim panie. Częste wizyty u ginekologa, badania piersi powinny wejść w nawyk. Także panowie powinni zadbać o siebie, zbadać prostatę czy sprawdzić ciśnienie. W leczeniu każdej choroby najważniejsza jest wczesna diagnoza wszelkich zmian oraz szybka reakcja. Jak mówi jedna z zasad medycyny; „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego regularne wykonywanie badań

profilaktycznych to pierwszy krok do zdrowego życia. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, co kryje się za dziwnymi nazwami badań specjalistycznych ani nie znają terminów czy częstotliwości, w jakich powinny być przeprowadzane. Od dzisiaj przez trzy kolejne wydania naszego Poradnika Medycznego publikujemy całą listę badań, o których każdy szanujący się pacjent powinien wiedzieć choć trochę. Na początek te najbardziej znane.


poradnik medyczny   Badanie ciśnienia krwi  – powinno „wejść w krew” każdej osobie, która ukończyła 21 lat. Lekarze zalecają przynajmniej jedną kontrolę na rok, bo nieleczone lub źle leczone nadciśnienie prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i powikłań narządowych. Prawidłowe ciśnienie u człowieka wynosi 120/80 mmHg. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, a druga to ciśnienie rozkurczowe. Obie wartości mierzone są w milimetrach słupa rtęci. Nadciśnienie tętnicze krwi ma miejsce, gdy wartości pomiarów ciśnienia są zbyt wysokie – ponad 140/90 mmHg. Niskie ciśnienie to wartości poniżej 100/60 mmHg.   Cytologia    – to obowiązkowe badanie każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie płciowe. Powinno się je wykonywać regularnie raz do roku, w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne należy wykonać nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem. Badanie cytologiczne pozwala nie tylko na wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy, ale również zmian, które nieleczone mogą prowadzić do jego rozwoju.

  Lipidogram    – oznaczenie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu i trójglicerydów we krwi – mężczyźni w wieku powyżej 30 lat, a kobiety w wieku powyżej 45 lat powinni wykonywać to badanie raz do roku. Każda osoba powyżej 20. roku życia powinna raz na 5 lat oznaczyć poziom cholesterolu całkowitego we krwi. W przypadku stwierdzenia podwyższonych wartości cholesterolu całkowitego lub obecności innych czynników ryzyka choroby wieńcowej, badanie poziomu cholesterolu we krwi powinno być wykonywane częściej.   Mammografia    – badanie zalecane każdej kobiecie po 40. roku życia i przynajmniej raz do roku, w ramach profilaktyki raka piersi. Powinny ją także wykonać panie młodsze, liczące mniej niż 40 lat, jeśli w ich najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na raka piersi bądź sutka. Decyzja o mammografii powinna być jednak poprzedzona konsultacją u specjalisty. Samo badanie polega na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni RTG. Jest ono całkowicie bezpieczne. Podczas badania pacjentka jest proszona o umieszczenie

kolejno każdej z piersi na specjalnej płytce. Nowoczesne mammografy cyfrowe pozwalają już rozpoznać zmiany wielkości 1 milimetra.   Badanie prostaty    – podejmowane regularnie od 40. roku życia znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka tego gruczołu i wyleczenie go. Testem, który może pomóc we wczesnym wykryciu raka prostaty jest oznaczanie poziomu tzw. antygenu PSA w surowicy krwi. Jest to białko produkowane przez komórki prostaty. Jego produkcja rośnie wraz ze wzrostem objętości prostaty, dlatego podwyższony poziom PSA stwierdza się też w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. U mężczyzny 40-letniego stężenie PSA nie powinno przekraczać 2 nanogramów na mililitr (ng/ml).

  Elektrokardiogram    – zwykle nazywany EKG. Jest to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu EKG można również ocenić wielkość komór serca. Prawidłowo serce powinno kurczyć się z częstością pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Zaburzenia rytmu serca uwidocznione w EKG wskazują na złe funkcjonowanie układu przewodzącego serca lub zaburzenie jonowe. Jeżeli przebyłeś zawał serca, EKG pomoże ocenić rozległość i umiejscowienie uszkodzenia mięśnia sercowego. Powiększenie komór serca na skutek zbyt dużego obciążenia, jest również widoczne w badaniu EKG. cdn.

reklama


26 października 2012

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202


CO GDZIE KIEDY

goniec kulturalny

45

Polecamy Jazz Cafe POSK Koncert charytatywny na rzecz Juvenale Children Diabetic Foundation z udziałem Willie Garnett Big Band i Stan Reynolds Jazz Orchestra 26 października, godz. 21.00 Bilety £10 Denmark Street Big Band 27 października, godz. 21.00 Bilety £8 Cameo 26 października, godz. 19.00 Jazz Cafe Bilety £37,.25 Dead Can Dance 26 października, godz. 19.00 Royal Albert Hall Bilety £33 Alice Cooper’s Halloween Night of Fear 28 października, godz. 19.00 Wembley Arena Bilety £42,25 Lionel Richie 28, 29 października. godz. 18.00 The O2 Bilety £56,25 – £73,25 Bat for Lashes Tickets 29, 30 października, godz. 19.00 The Forum Bilety £22,50 Diana Krall 30, 31 października, godz. 20.00 Royal Albert Hall Bilety £49,75 – £71 Lee Scratch Perry 2 listopada, godz. 22.00 Electric Brixton Bilety £20 Pod patronatem „Gońca” Kabaret Ani Mru Mru Alladyn Grubson Piwnica pod baranami

str. 44 str. 44 str. 44 str. 44

Nie przegap Nosferatu str. 46 Halloween Masquerade str. 46 Halloween Ghost Bus Tour str. 46 Day of the Dead Festival str. 46 London Horror Festival str. 46 Hollywood Costume str. 47 Shoot! Existential Photography str. 47 Taylor Swift: Red str. 47 Outlast str. 47 Fankenweenie str. 48 Konkursy

str. 48

HIT TYGODNIA 27 października, godz. 13.00 Zbiórka pod Slug and Lettuce 5 Chicheley Street Londyn SE1 7PJ

Zombie Walk London

W sobotnie popołudnie centrum Londynu opanują gnijący pożeracze ludzkich ciał. Upiorna procesja wyruszy spod pubu Slug and Lettuce w pobliżu stacji Waterloo. Każdy, kto pragnie wziąć udział w happeningu, powinien przygotować pasujący do sytuacji strój i przećwiczyć w domu adekwatny krok. Wzorce czerpać nale-

ży z takich klasyków horroru jak „Noc żywych trupów” czy „28 dni później”. W trakcie trwającego ponad sześć godzin przemarszu niezliczone zastępy zombich nawiedzać będą mijane po drodze puby. Więcej halloweenowych wydarzeń na stronie 46.


goniec kulturalny

46 polecamy 

|

teatr 31 października, godz. 21 1 – 3 listopada, godz. 19.45 Barbican Theatre Barbican Centre, Silk Street London EC2Y 8DS Bilety £16 - £35

Nosferatu

W tym roku w Londynie nie zabraknie mocnego halloweenowego akcentu z Polski. Barbican Centre wystawia oparty na słynnej powieści „Drakula” Brama Stokera spektakl pod tytułem

Ha l l o w e e n Mas q u e r a d e Na doroczną halloweenową maskaradę na Brick Lane obowiązkowo należy się stawić w pełnym przebraniu. Lista atrakcji zawiera ludzkie osobliwości w swojej najbardziej przerażającej formie, zapierające dech w piersiach performance i projekcje horrorów wyświetlanych wprost na ścianach klubu The Brickhouse. Wszystko oczywiście przyprawione występami DJ-ów.

Halloween Masquerade 27 października, godz. 22.30 – 05.00 The Brickhouse 152c Brick Lane The Old Truman Brewery Londyn E1 6RU Bilety £10

Nosferatu. Nie ulega wątpliwości, że najmocniejszym atutem sztuki jest w tym wypadku nazwisko jej reżysera. Grzegorz Jarzyna to marka, której nikomu chyba reklamować nie potrze-

ba. Sztuka wystawiana jest po polsku z angielskimi napisami. W tym samym czasie w Barbican Centre będzie można obejrzeć instalację filmową polskiej stylistki Jagi Hupało.

Ha l l o w e e n G h o st B u s T o u r Wycieczka starym routemasterem, która odsłoni przed nami mroczną stronę Londynu. Po drodze odwiedzimy między innymi miejsca egzekucji, nawiedzone teatry i demonicznego golibrodę z Fleet Street. Autobus został specjalnie przebudowany, aby wzmocnić nasze wrażenia. Pomóc w tym mają efekty specjalne i zatrudnieni przez firmę aktorzy.

26 – 31 października godz. 19.30, 21.00 Northumberland Ave Londyn WC2N 5BY Bilety £22 – £14

Da y o f t h e D e a d F e st i v a l Zorganizowane w Old Vic Tunnels Zaduszki w stylu meksykańskim, to cztery dni muzyki, przygody ze sztuką, filmem, a przede wszystkim dobra zabawa. Oczywiście nie mogło zabraknąć czegoś na ząb. Cały tunel został przekształcony w tymczasową uliczną kuchnię. Podczas imprezy będzie można zobaczyć wystawę dzieł znanej meksykańskiej fotograf Gracieli Iturbide, instalację grupy Le

Gun oraz prace brytyjskich artystów Hew Locke and Nancy Fouts. 31 października – 3 listopada Godz. 14.00 The Old Vic Tunnels Station Approach Road Tunnel 228 Londyn SE1 7XB Bilety £5

L o n d o n H o r r o r F e st i v a l To wydarzenie opanowało budynek działającego na Camden Etcetera Theatre. Przez najbliższe kilka tygodni czeka na nas cała seria teatralnych horrorów, uzupełnionych przez występy komediantów, magików i performerów. Pełen program na stronie www.londonhorrorfestival.com.

Do 7 listopada Etcetera Theatre 265 Camden High Street London NW1 7BU Bilety £6 – £13


|   WY S T A W A Hollywood Costume Do 27 stycznia 2013

WY S T A W A Shoot! Existential Photography Do 6 stycznia 2013

Nowo otwarta główna wystawa w V&A, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt kostiumów, które pojawiły się w najbardziej rozpoznawalnych filmach wyprodukowanych w Hollywood. Bawełniana sukienka bez rękawów w biało-niebieską kratę, którą nosiła Judy Garland w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”; mała czarna zaprojektowana dla Audrey Hepburn przez Givenchy do „Śniadania u Tiffaniego”; strój, który pomagał Johnny’emu Deppowi wcielać się w Jacka Sparrowa w „Piratach z Karaibów”. Eksponaty są pretekstem do głębszej analizy roli, jaką odgrywa kostium w całym procesie filmowym. Od tworzenia postaci przez scenarzystę, społeczny i technologiczny kontekst, po moment, w którym aktor przeistacza się w konkretny charakter. O tym ostatnim procesie opowiadają Meryl Streep i Robert de Niro w specjalnie nagranych na potrzeby wystawy wywiadach. Obok nich zobaczymy i usłyszymy wielu uznanych reżyserów, aktorów i twórców kostiumów, którzy przybliżą nam jakże interesującą stronę przemysłu filmowego, która nie zawsze jest odpowiednio doceniana. (rf) Do 27 stycznia, codziennie 10.00 – 17.45 (pt. do 22.00), Victoria & Albert Museum Cromwell Road, Londyn SW7 2RL, bilety do £15,80 www.vam.ac.uk

Tuż po I wojnie światowej jedną z ulubionych rozrywek w miejskich lunaparkach była fotograficzna strzelnica. Kula, którą uczestnik trafił w środek tarczy, aktywowała spust aparatu. Nagrodą nie był miś pluszowy czy balonik, ale zdjęcie, na którym dana osoba została utrwalona w akcie strzelania. Wystawa w „Photographer’s Gallery” prześledzi historię tego fenomenu, który zafascynował wielu artystów i intelektualistów (Jean-Paul Sartre, Man Ray). Erik Kessels zgromadził 60 zdjęć zrobionych w ten sposób przez jedną osobę, rok w rok od połowy lat 30. XX wieku. Inni artyści poszukują analogii pomiędzy strzelaniem i robieniem zdjęć, m.in. Rudolf Steiner w „Pictures of me, shooting myself into a picture”. Jest też wideoinstalacja Christiana Marclay’a „Crossfire”, na której aktorzy z różnych hollywoodzkich filmów mierzą i strzelają w stronę publiczności. Ta ośmiominutowa praca to prawdziwa ogłuszająca kanonada. Na koniec każdy odwiedzający galerię będzie mógł utrwalić swoją podobiznę na fotograficznej strzelnicy. (rf) Do 6 stycznia 2013, pn. – sb. 10.00 – 18.00, czw. do 20.00, nd. 11.30 – 18.00, Photographer’s Gallery 16-18 Ramillies Street, Londyn W1F 7LW, wstęp £5 www.thephotographersgallery.org.uk

© Jazz Editions / Gamma / Gamma-Rapho Courtesy of The Photographers’ Gallery, London

goniec kulturalny

polecamy 47

A L B UM Taylor Swift Red

W USA, gdzie muzyka country dorównuje popularnością innym gatunkom, bycie gwiazdą tejże stylistyki jest nie lada wyczynem. Taylor Swift była fenomenem country pop od momentu debiutu w 2006 roku, w wieku zaledwie szesnastu lat. Trzy płyty utwierdziły tylko jej pozycję, potwierdzoną przez sześć nagród Grammy, miliony fanów na całym świecie i tyleż sprzedanych płyt. Czwarty album w jej dorobku jest wyjątkowy. Po raz pierwszy piosenki na niego skomponowała z pomocą innych twórców (m.in. Eda Sheerana). Brzmienia country rozmyte zostały produkcyjnie przez wyraźne wpływy muzyki pop (klawisze, mocniejszy bit, efekty elektroniczne). Ta próba zagarnięcia szerszego niż do tej pory rynku może się powieść, bo jej utwory nadal brzmią lekko i przyjemnie. Taylor śpiewa o osobistych sprawach, toksycznych związkach, zazdrości, frustracjach. Robi to bezpretensjonalnie i wbrew pozorom – bardzo pogodnie. Jednak przy aż szesnastu kompozycjach nie obyło się bez kilku słabszych momentów. (rf) Mercury cena od £9

GRA Outlast Red Barrels to studio zrzeszające ludzi odpowiedzialnych za „Prince of Persia”, „Assassin’s Creed” czy kilka części „Splinter Cell”. Tym razem twórcy zabrali się za survival horror. „Outlast” to gra przeznaczona tylko na PC, podobno jeszcze straszniejsza niż roczne rozliczenie podatkowe. Rozgrywka toczy się w obrębie Mount Massive Asylum, szpitala dla psychicznie nietypowych, w którym coś poszło „nie tak”. Jako dziennikarz, Miles Upshur, będziemy musieli rozwiązać zagadkę łączącą ze sobą eksperymenty naukowe, bluźnierstwa religijne i tym podobne rzeczy – prawdopodobnie dowiemy się więc, że ktoś wykonywał na pacjentach bardzo nielegalne eksperymenty. Gierka ma być oparta na konwencji survival horror. Jeśli więc ktoś liczy na niekończące się strzelaniny i mordobicia, powinien raczej rozejrzeć się za jakimś innym tytułem. Nie oznacza to jednak, że rozgrywka ma się opierać jedynie na budowaniu mrożącego

krew w żyłach klimatu. Nasz nieuzbrojony bohater biegać ma po okolicy z aparatem/kamerą. Ciągle coś go goni i ciągle coś mu wyskakuje zza kadru. Możemy się więc spodziewać gry bazującej bardziej na akcji, ale

wygląda na to, że i tak będzie dosyć strasznie. Premiera wstępnie przewidziana jest na lato 2013. Ciekawi mogą jednak już teraz obejrzeć sobie na Facebooku debiutancki teaser trailer.


goniec kulturalny

48 recenzja

|

kino

Tezę o tym, jak przewrotna potrafi być historia, doskonale ilustrują perypetie tego filmu. W 1984 roku szerzej nieznany młodzieniec o imieniu Timothy przygotowywał swój projekt filmowy. Stworzył półgodzinny, animowany krótki metraż o małym chłopcu, który postanawia wskrzesić psa, swego najlepszego przyjaciela, przejechanego przez samochód. Pracując dla studia Walta Disneya musiał liczyć się z tym, że tę dość makabryczną historię dość ciężko będzie gdziekolwiek przepchnąć. Efekt tego wyczynu był jednak jeszcze bardziej dramatyczny – reżyser stracił pracę. Krótko potem, już gdzie indziej, nakręcił swoje najlepsze filmy. „Sok z żuka”, „Batman”, „Edward Nożycoręki”, „Ed Wood”. Tim Burton stał się światowej sławy reżyserem i wtedy szefowie studia Disneya zaprosili go do siebie ponownie. Dla nich stworzył dwie animacje – „Miasteczko Halloween” i „Gnijącą pannę młodą”, a następnie przyniósł im komercyjny i kasowy sukces w „Alicji w Krainie Czarów”. Pora zatem, by Myszka Miki spłaciła swój dług. „Frankenweenie” jest najbardziej osobistym projektem Burtona chyba od połowy lat 90., kiedy budżety jego filmów zaczęły puchnąć do niesamowitych rozmiarów. W najnowszej animacji, która wchodzi do kin ide-

Frankenweenie alnie przed Halloween, to nie gwiazdy i efekty specjalne grają główną rolę. Nakręcony metodą mozolnej animacji poklatkowej, z ręcznie wykonanymi w londyńskim studio figurkami, obraz wprost powala szczegółami. To także chyba pierwszy film w 3D i czarno-biały jednocześnie. Historię, którą przed niemalże 30 laty opowiedział w krótkiej formie, postanowił rozbudować. Punkt wyjścia pozostał taki sam. Victor Frankenstein traci wiernego psa Sparkle w wypadku samochodowym. Zainspirowany lekcją biologii nawiedzonego nauczyciela, wskrzesza swojego czworonoga przy użyciu piorunów i bły-

skawic. Tym razem jednak to dopiero początek przygód. Efekt jego eksperymentu dość szybko wychodzi na jaw. Wśród kolegów Victora szybko znajdują się tacy, którzy chcieliby wykorzystać ten proceder do swoich potrzeb. To już tylko krok od małej katastrofy. Będąc filmem skierowanym dla całej rodziny „Frankenweenie” jest momentami zbyt dosłowny, a humor jest naprawdę cmentarny. Scena z reanimacją żaby za pomocą elektrowstrząsów jest dość brutalna i dzieci poniżej pewnego wybitny

dobry

wieku nie powinny jej oglądać. Natomiast dorośli, a szczególnie miłośnicy horrorów wytwórni Hammer i Universal, będą w siódmym niebie. Cały obraz jest jednym wielkim ukłonem w stronę klasyki, od imion i nazwisk bohaterów począwszy (Edgar E. Gore, Elsa Van Helsing), po całe sceny i kultowe teksty z tych niezapomnianych filmów. Przede wszystkim jest to jednak piękna opowieść o przyjaźni. Wsadzona, jak na Burtona przystało, w niezwykle makabryczny kontekst. Radosław Folta przeciętny

słaby

zły

konkursy POLUB I WYGRAJ BILET

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

reż. Tim Burton USA 2012

Ani mru mru

Paluch I DJ Story

Grubson

Cztery bilety do wygrania na Kabaret Ani Mru Mru, który odbędzie się w Birmingham 4 listopada 2012.

Do wygrania 4 bilety na koncert 30 listopada 2012 w Arista Bar w Londynie.

Wygraj bilety na koncert Grubsona i Dj BRK w Londynie w Cargo 4 listopada 2012.

Alladyn

Kabaret NonSens

PIH

Do wygrania bilety na spektakl dla dzieci ‘Cudowna lampa Alladyna’ 11 listopada w Ravenscourt Arts (na tyłach POSK-u).

Wygraj bilety na występ Kabaretu NonSens 3 listopada.

Do wygrania bilety na koncert PIH’a 17 listopada 2012 w Coventry.

Polub/podziel się i wyślij email ze zgłoszeniem na adres konkurs@mail.goniec.com

Więcej nagród do zgarnięcia

na Facebooku! http://www.facebook.com /Goniec.com.Polski 26 października 2012


TV

Hit tygodnia

Park jurajski 3

na weekend

TVP 1, przygodowy, godz. 20:20

Program polskich stacji telewizyjnych na 26-28. 10. 2012 Uwaga! Godziny programów podane zgodnie z czasem polskim.

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Piątek 05:20 05:55 07:35 08:00 08:04 08:05 08:25 08:35 08:55 09:30 10:00 10:30 10:55 11:25 12:00 12:10 12:30 12:45 13:00 13:35 14:00 14:25 15:00 15:10 15:25 16:25 17:00 17:15 17:25 17:50 19:00 19:30 20:00 20:10 20:20 22:05 00:05 01:45

26. 10. 2012

Telezakupy - Magazyn; Kawa czy herbata? - porady; Polityka przy kawie - ; Wiadomości - informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Telezakupy - Magazyn; Miłka i Człapek - odc.: 11 ; Tata lew - odc.: 15 - Wyrocznia delficka; Natura w Jedynce - odc.: 1 - Jak ryba w wodzie, Nie tylko pływanie; Natura w Jedynce - odc.: 2 - Jak ryba w wodzie, Podwodne pustynie; Słownik polsko@polski - Rozrywka; Plebania - odc.: 1364; Moda na sukces - odc.: 5704; Galeria - odc.: 113; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Agrobiznes - Magazyn porady; Agro Show 2011; Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Magazyn publicystyczny; Blaski i wrzaski - Magazyn edykacyjny; Jaka to melodia? - Rozrywka; Klan - odc.: 2343; Wszystko przed nami - odc.: 20; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Sprawa dla reportera - Magazyn publicystyczny; Moda na sukces - odc.: 5705; Teleexpress - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Jaka to melodia? - Rozrywka; Ranczo 3 - odc.: 40 - Szok poporodowy; Wieczorynka - odc.: 5/26 - Była sobie Ziemia, Puszcza amazońska; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Sport - Magazyn sportowy; Pogoda - Magazyn informacyjny; Park jurajski 3 - Film przygodowy; Oszukana - Film thriller; Czysta karta - Film thriller; Żywe trupy 2 - odc.: 2/13;

05:45 Licencja na wychowanie - odc.: 45 - Lulu na moście; 06:15 Licencja na wychowanie - odc.: 46 - Najlepsze perfumy są w najmniejszych flakonach; 06:50 M jak miłość - odc.: 65; 08:00 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 08:50 Panorama - informacyjny; 08:55 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 09:30 Pogoda - Magazyn informacyjny; 09:40 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 10:10 Pogoda - Magazyn informacyjny; 10:15 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 10:45 Rodzinka.pl - odc.: 42 ; 11:20 Telezakupy - Magazyn; 11:55 Makłowicz w podróży: Mołdawia - Mołdawia winem płynąca Magazyn kulinaria; 12:35 Klasyka polskiego kabaretu: A to historia. Wielka gala polskiego kabaretu i estrady - Rozrywka; 13:40 Barwy szczęścia - odc.: 809; 14:15 Świat bez tajemnic: Rak - nie mam na to czasu - Film dokumentalny; 15:10 Ja to mam szczęście! - odc.: 39; 15:45 Panorama kraj - Magazyn informacyjny; 16:05 Pogoda - Magazyn informacyjny; 16:16 Poziom 2.0 - Magazyn kultura/ sztuka; 17:05 Castle 3 - odc.: 40/58; 18:00 Panorama - Magazyn informacyjny; 18:30 Sport telegram - Magazyn sportowy; 18:40 Pogoda - Magazyn informacyjny; 18:50 Jeden z dziesięciu - Rozrywka; 19:30 Ja to mam szczęście! - odc.: 40; 20:05 Barwy szczęścia - odc.: 810; 20:40 Rodzinka.pl - odc.: 67 - Komunikacja głupcze; 21:10 Rodzinka.pl - odc.: 68 - Rodzice na zawsze; 21:50 Kino na maksa: Indiana Jones i ostatnia krucjata - Film przygodowy; 00:05 Kryminalne zagadki Las Vegas 9 - odc.: 18/24; 01:00 Mordercza rozgrywka - Film thriller;

05:00 Wstawaj! Gramy! - Magazyn muzyczny; 06:00 Nowy dzień z Polsat News Magazyn informacyjny; 07:30 Przygody Animków - odc.: 53; 08:00 Pinky i Mózg 3 - odc.: 61; 08:25 Gang Misia Yogi - odc.: 15; 08:55 Rodzina zastępcza - odc.: 40 - Rodzinna tajemnica; 09:25 I kto tu rządzi? - odc.: 40; 10:00 Synowie - odc.: 10 - Siostrzenica z prowincji; 10:30 Świat według Kiepskich - odc.: 316 - Skowyt; 11:00 Dlaczego ja? - odc.: 43; 12:00 Hotel 52 - odc.: 40; 13:00 Dom nie do poznania 4 - Rozrywka; 14:00 Pierwsza miłość - odc.: 1573; 14:45 Trudne sprawy - odc.: 236; 15:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 16:10 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 16:15 Interwencja; 16:30 Malanowski i partnerzy - odc.: 474; 17:00 Dlaczego ja? - odc.: 342; 18:00 Pierwsza miłość - odc.: 1574; 18:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 19:20 Sport - Magazyn informacyjny; 19:25 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 19:30 Świat według Kiepskich - odc.: 230 - Remoncik; 20:00 Tylko taniec. Got to dance - Rozrywka - Na żywo; 22:00 Gothika - Film thriller; 00:15 Martwy za życia - Film sensacyjny; 02:00 Zagadkowa noc - Rozrywka; 03:00 Tajemnice losu - Rozrywka

Gothika POLSAT thriller godz. 22:00 Doktor Miranda Grey (Halle Berry) wraz z mężem Douglasem (Charles S. Dutton) pracuje na oddziale psychiatrycznym w zakładzie karnym dla kobiet. Jedną z jej pacjentek jest skazana za morderstwo Chloe (Penélope Cruz), która twierdzi, że torturuje ją szatan. Miranda traktuje jej opowieści jako wytwór chorej wyobraźni. Pewnego wieczoru wracając z pracy spotyka zakrwawioną młodą kobietę. Następnego dnia lekarka budzi się na własnym oddziale jako pacjentka. Jej mąż nie żyje, ona nie pamięta, co się z nią stało, dręczą ją dziwne zjawy i wizje. Wszystko wskazuje na to, że w jej życie wtargnęły moce z zaświatów. Reżyserem tego psychologicznego thrillera jest Francuz Mathieu Kassovitz, autor „Nienawiści”, „Zabójcy” i obrazu „Purpurowe rzeki”, znany również jako aktor (m.in. z „Amelii” Jean-Pierre’a Jeuneta). Efektowne zdjęcia są dziełem Matthew Libatique, operatora „Requiem dla snu”. Zaletą filmu jest znakomita obsada. 26 października 2012

Doktor Alan Grant przystaje na propozycję Paula i Amandy Kirbych, którzy w zamian za zorganizowanie wyprawy na jedną z wysp dinozaurów, proponują bardzo wysokie wynagrodzenie. O prawdziwych intencjach pary Grant dowiaduje się zbyt późno, aby się wycofać.

05:00 Uwaga!; 05:20 Rozmowy w toku: „Ore, ore”, czyli jakiej żony szuka młody Cygan? Rozrywka; 06:20 Mango - Magazyn; 07:25 Julia - odc.: 151; 08:00 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 11:05 Na Wspólnej - odc.: 1654; 11:40 Sąd rodzinny - odc.: 23; 12:40 Ostry dyżur 9 - odc.: 21/22; 13:40 Ukryta prawda 2 - odc.: 111; 14:40 Detektywi - odc.: 1015 - Idealny tata; 15:15 W-11 - Wydział Śledczy - odc.: 975 - Kobiety; 15:55 Rozmowy w toku: Maleńka, moja klata to ósmy cud świata Rozrywka; 16:55 Detektywi - odc.: 1016 - Ten moment; 17:25 Julia - odc.: 152; 18:00 Ukryta prawda 2 - odc.: 112; 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:30 Sport - Magazyn informacyjny; 19:40 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:50 Uwaga!; 20:00 Superkino: Starcie tytanów Film fantastyczny; Perseusz, pół bóg, pół człowiek, jest świadkiem buntu w mieście Argos, którego mieszkańcy postanowili wypowiedzieć posłuszeństwo bogom. W akcie zemsty Hades zabija wielu ludzi, w tym przybranych rodziców Perseusza. Stawia też mieszkańcom ultimatum: albo złożą w ofierze księżniczkę Andromedę, albo ich miasto zostanie zniszczone przez potężnego Krakena. Ojciec dziewczyny postanawia zorganizować grupę śmiałków, która uda się do krainy zmarłych, by powstrzymać okrutnego Hadesa i ocalić Ziemię przed zagładą. Na jej czele staje Perseusz, który chce zemścić się na bogu świata umarłych. Ten tymczasem knuje intrygę, mającą pozbawić Zeusa władzy nad Olimpem. 22:25 Wyspa tajemnic - Film thriller; 01:10 Kuba Wojewódzki - Rozrywka; 02:10 Uwaga!; 02:20 Arkana magii;

06:10 Warto kochać - odc.: 32; 07:00 Wspólnie czyniąc dobro; 07:30 Tajemnice Wiklinowej Zatoki odc.: 7-ost. - Rozstanie; 08:00 Pytanie na śniadanie - porady; 08:50 Panorama - informacyjny; 08:55 Pytanie na śniadanie - porady; 09:30 Pogoda - Magazyn informacyjny; 09:40 Pytanie na śniadanie - porady; 10:10 Pogoda - Magazyn informacyjny; 10:15 Pytanie na śniadanie - porady; 10:45 Pogoda.pl - informacyjny; 11:00 Polonia 24 - informacyjny; 11:30 Pogoda.pl - informacyjny; 11:35 Dwie strony medalu - odc.: 97; 12:00 Barwy szczęścia - odc.: 678; 12:25 Polonia w komie - Magazyn; 12:35 Wiadomości - informacyjny; 12:50 M jak miłość - odc.: 920; 13:45 Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! Magazyn muzyczny; 14:20 Do wolnego świata... - Film dokumentalny; 15:20 Złotopolscy - odc.: 548 - Już nie żyjesz, Jemioła!; 15:55 Hala odlotów: Klasa średnia Rozrywka; 16:50 Dwie strony medalu - odc.: 97; 17:20 Polonia w komie - Magazyn; 17:30 Teleexpress - Magazyn informacyjny; 17:55 Poziom 2.0 - Magazyn kultura/ sztuka; 18:55 Ex libris - Magazyn kultura/ sztuka; 19:15 Barwy szczęścia - odc.: 678; 19:45 Dobranocka - odc.: 24 - Noddy w krainie zabawek, Goblin chce się bawić; 20:00 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 20:25 Sport - Magazyn informacyjny; 20:40 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 20:50 Na dobre i na złe - odc.: 494 Lekcja pokory; 22:00 Polonia 24 - Magazyn informacyjny - Na żywo; 22:30 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 22:40 Polonia w komie - Magazyn; 22:50 Karate po polsku - Film dramat; 00:45 Dwie strony medalu - odc.: 97; 01:15 Tajemnice Wiklinowej Zatoki odc.: 7-ost. - Rozstanie;

Indiana Jones i ostatnia krucjata TVP 2, przygodowy, godz. 21:50 W 1938 r. Indiana Jones jest wykładowcą archeologii. Pewnego dnia kolekcjoner dzieł sztuki, Walter Donovan, mówi mu o ekspedycji poszukującej Świętego Graala. Według legendy artefakt ten zapewnia nieśmiertelność. Wskazówki wyryto na kamiennej płycie. Brakuje jednak fragmentu z nazwą miasta, w pobliżu którego ukryto kielich. Okazuje się też, że jeden z uczestników wyprawy został porwany przez nazistów, którzy też chcą znaleźć Graala. Gdy Indiana dowiaduje się, że uprowadzony członek ekspedycji to jego ojciec, jedzie z muzealnikiem Marcusem Brodym do Wenecji.


Sobota

TELE

27. 10. 2012

05:20 Telezakupy - Magazyn; 06:00 Gwiezdne wojny: Wojny klonów 2 - odc.: 44; 06:20 Marta mówi - odc.: 17 - Marta nie mówi po małpiemu/Marta i Truman się gubią; 07:00 Słoneczna róg Unijnej - Magazyn edykacyjny - Odcinek: 9; 07:10 Las bliżej nas - odc.: 24; 07:30 Rok w ogrodzie - Magazyn porady; 08:00 Naszaarmia.pl - Magazyn; 08:25 SpongeBob Kanciastoporty odc.: 13 - Bojącoporty; 08:55 Pingwiny z Madagaskaru - odc.: 4 - Operacja pluszak; 09:25 Big Time Rush 2 - odc.: 3 - Bardzo ważne dziewczyny; 09:55 Dom - odc.: 19 - Jestem dla ciebie niedzielą; 11:35 Weekendowy magazyn filmowy - Magazyn kultura/sztuka; 12:00 Wszystko przed nami - odc.: 17; 12:30 Wszystko przed nami - odc.: 18; 12:55 Wszystko przed nami - odc.: 19; 13:25 Wszystko przed nami - odc.: 20; 13:55 Zwierzęta świata - odc.: 1 - Jak ryba w wodzie 2, Walka o przestrzeń; 14:35 Okrasa łamie przepisy - Magazyn kulinaria; 15:10 Spacerkiem przez życie - Film komediowy; 17:00 Teleexpress - Magazyn informacyjny; 17:15 Pogoda - Magazyn informacyjny; 17:30 Ojciec Mateusz 8 - odc.: 103 Fatalna diagnoza; 18:20 Gwiazdy na 60 lat TVP - przeżyjmy to jeszcze raz... Rozrywka; 19:00 Wieczorynka - odc.: 7 - Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda, Dzikie otwarte przestrzenie/Uśmiech za grosik; 19:30 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 19:55 Sport - Magazyn sportowy; 20:00 GOL T-Mobile Ekstraklasa Magazyn; 20:10 Pogoda - Magazyn informacyjny; 20:20 Komisarz Alex 2 - odc.: 21 Zapach zbrodni; 21:20 Hit na sobotę: Skarb narodów: Księga Tajemnic - Film przygodowy; 23:35 Żywe trupy 2 - odc.: 2/13; 00:30 Halloween - Film horror; 02:20 Zakończenie programu

05:50 Zmiennicy - odc.: 8/15 - Fartowny dzień; 07:00 M jak miłość - odc.: 938; 08:00 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 08:30 Pogoda - Magazyn informacyjny; 08:40 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 09:10 Pogoda - Magazyn informacyjny; 09:15 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 09:50 Pogoda - Magazyn informacyjny; 09:55 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 10:35 Barwy szczęścia - odc.: 806; 11:05 Barwy szczęścia - odc.: 807; 11:40 Indiana Jones i ostatnia krucjata - Film przygodowy; 14:00 Familiada - Rozrywka; 14:40 Rodzinka.pl - odc.: 67 - Komunikacja głupcze; 15:10 Rodzinka.pl - odc.: 68 - Rodzice na zawsze; 15:45 Czas honoru 5 - odc.: 60 - Kanał; 16:35 Słowo na niedzielę - Magazyn religijny; 16:50 Kocham Cię, Polsko! - Rozrywka; 18:00 Panorama - Magazyn informacyjny; 18:35 Sport telegram - Magazyn sportowy; 18:40 Pogoda - Magazyn informacyjny; 18:55 Kulisy „Postaw na milion” - Film dokumentalny; 19:05 Postaw na milion - Rozrywka; 20:10 Bitwa na głosy - Rozrywka - Na żywo; 22:05 Prawo zemsty - Film thriller; Filadelfia. Żona i córka Clyde’a Sheltona (Gerard Butler) zostają brutalnie zamordowane przez dwóch bandytów, którzy włamali się do ich domu. Sprawcy szybko zostają ujęci przez policję. Sprawę dostaje młody, ambitny prokurator, Nick Rice (Jamie Foxx), który proponuje jednemu z podejrzanych złagodzenie wyroku w zamian za złożenie zeznań obciążających wspólnika. Mija dziesięć lat. Mężczyzna, który wówczas uniknął surowej kary, ginie. Do zabójstwa przyznaje się Clyde. Mężczyzna nigdy nie pogodził się z wyrokiem sądu i poprzysiągł zemstę wszystkim osobom zaangażowanym w proces, a które przyczyniły się do uwolnienia mordercy jego bliskich. Wkrótce kolejnym celem Sheltona staje się prokurator Rice i jego rodzina. 00:05 Miłość, szacunek i zdrada - Film thriller; 01:45 Prawo zemsty - Film thriller; 02:35 Zakończenie programu

05:00 06:00 07:15 08:10 08:50 09:15 09:45 10:15 11:45 12:20 14:25 15:15 17:15 18:15 18:50 19:20 19:25 19:30 20:05 22:50

01:45 02:35

Wstawaj! Gramy! - muzyczny; Nowy dzień z Polsat News ; Przygody Animków Miś Yogi Pinky i Mózg 3 - odc.: 63; Scooby-Doo 2 - odc.: 9; The Looney Tunes Show 2 ; Formuła 1: Grand Prix Indii studio - Na żywo; Jaś Fasola - odc.: 14; Tylko taniec. Got to dance ; Kabaretowa Ekstraklasa ; Tylko muzyka. Must be the music; Trudne sprawy - odc.: 199; Nieprawdopodobne, a jednak ; Wydarzenia - informacyjny; Sport - informacyjny; Prognoza pogody - informacyjny; Świat według Kiepskich; Negocjator - Film sensacyjny; Podziemny krąg - Film dramat; Trzydziestoletni biznesmen, który przedstawia się jako Narrator (Edward Norton), jest człowiekiem sukcesu - ma dobrze płatną pracę, perspektywę awansu i mieszka w eleganckim apartamencie. Mimo to odczuwa wewnętrzną pustkę i dręczy go poczucie niespełnienia. Bohater nie może normalnie funkcjonować, uskarża się na bezsenność. Frustracje rozładowuje, uczestnicząc w przeróżnych terapiach grupowych, uspokaja go bowiem kontakt z cierpieniem innych osób. Zaczyna nałogowo uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach. Jego intencje demaskuje dopiero dziewczyna, Marla Singer (Helena Bonham Carter), która również chodzi na terapie, mimo że jest zdrowa. Pewnego dnia podczas podróży samolotem biznesmen poznaje tajemniczego Tylera Durdena (Brad Pitt), ekscentryka, który zarabia na życie, handlując mydłem. Gdy w dziwnych okolicznościach mieszkanie przedsiębiorcy wylatuje w powietrze, nowy znajomy proponuje mu, by zatrzymał się u niego. Wkrótce mężczyźni się zaprzyjaźniają. Razem znajdują nowy sposób na pozbycie się stresu i frustracji zaczynają regularnie brać udział w bójkach, w których z czasem uczestniczy coraz więcej osób. Przyjaciele zakładają więc sekretny klub - „Podziemny krąg”, gdzie w każdą sobotę mężczyźni mogą się wykazać w nielegalnych walkach na pięści. Szczury - Film thriller; Zagadkowa noc - Rozrywka

Negocjator

05:35 Uwaga!; 05:55 Mango - Magazyn; 08:00 Kobieta na krańcu świata 4 odc.: 7/8 - „Królowa flamenco” - Hiszpania; 08:30 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 10:55 Na Wspólnej - odc.: 1651; 11:20 Na Wspólnej - odc.: 1652; 11:45 Na Wspólnej - odc.: 1653; 12:05 Na Wspólnej - odc.: 1654; 12:40 MasterChef - Rozrywka; 13:40 Perfekcyjna pani domu 2 Rozrywka; 14:40 Ugotowani 3 - Rozrywka; 15:45 Julia - odc.: 148; 16:10 Julia - odc.: 149; 16:35 Julia - odc.: 150; 17:10 Julia - odc.: 151; 17:35 Julia - odc.: 152; 18:00 Kuchenne rewolucje 6: Restauracja Orient Express, Lublin - Rozrywka; 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:25 Sport - Magazyn informacyjny; 19:35 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:45 Uwaga!; 20:00 Mam talent! 5 - Rozrywka - Na żywo; 21:55 Step Up 3 - Film muzyczny; Nowy Jork. Uliczny tancerz Luke (Rick Malambri) mieszka w starym magazynie, który jest również miejscem spotkań i ćwiczeń grupy tanecznej House of Pirates. Teraz jej członkowie przygotowują się do międzynarodowych mistrzostw, w których będą musieli się zmierzyć ze swoimi rywalami z ekipy House of Samurai. Przed zawodami Luke postanawia wzmocnić zespół, znajdując nowych tancerzy. Poznaje piękną i niezależną Natalie (Sharni Vinson). Między nią a Lukiem rodzi się uczucie. Młoda tancerka skrywa jednak sekret, który może zniszczyć ich miłość i zaprzepaścić szansę na wygranie mistrzostw. W ostatniej chwili do grupy dołączają Moose (Adam G. Sevani) i Camille (Alyson Stoner), absolwenci elitarnej akademii w Baltimore. Zrealizowana w technologii 3D kontynuacja przebojowych filmów tanecznych. 00:10 Constantine - Film horror; 02:30 Uwaga!; 02:45 Arkana magii; 04:05 Zakończenie programu

06:35 Złotopolscy - odc.: 544 - Mundur to pancerz; 07:00 Złotopolscy - odc.: 545 - Ty kochasz Marylin Monroe; 07:25 Złotopolscy - odc.: 546 - Skandal; 07:50 Złotopolscy - odc.: 547 - Najciemniej jest pod sławojką; 08:20 Złotopolscy - odc.: 548 - Już nie żyjesz, Jemioła!; 08:55 Polonia 24 - Magazyn informacyjny; 09:25 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 09:40 Dziewczyna i chłopak - odc.: 2/6 Tosiek i Tomka; 10:35 Załoga Eko: Kompostowanie Magazyn edykacyjny - Odcinek: 7; 11:05 Czterej pancerni i pies - odc.: 8/21 - Brzeg morza; 12:10 Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; 12:30 Polonia w komie: Indonezja kokos - Magazyn; 12:40 Ojciec Mateusz 3 - odc.: 42 Więzienna przeszłość; 13:30 Makłowicz w podróży: Szwecja Ekolandia - Magazyn kulinaria; 14:00 Na dobre i na złe - odc.: 494 Lekcja pokory; 15:00 Przystanek Woodstock 2010: Jelonek - Rozrywka; 15:55 Kulturalni PL - Magazyn kultura/ sztuka - Na żywo; 17:00 Słownik polsko@polski - Rozrywka; 17:30 Teleexpress - Magazyn informacyjny; 17:55 M jak miłość - odc.: 921; 18:50 Laskowik & Malicki - Rozrywka; 19:30 Polonia w komie: Indonezja kokos - Magazyn; 19:45 Dobranocka - Przygody Bolka i Lolka, Cygański wóz; 20:00 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 20:20 Sport - Magazyn informacyjny; 20:30 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 20:45 Sprawiedliwi - odc.: 5/7 - Mury; 21:40 Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; 22:00 Polonia 24 - Magazyn informacyjny; 22:20 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 22:30 Kino mistrzów: Rok spokojnego słońca - Film dramat; 00:20 Słownik polsko@polski - Rozrywka; 00:50 M jak miłość - odc.: 921; 01:45 Dobranocka za oceanem - Przygody Bolka i Lolka, Cygański wóz; 02:00 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 02:20 Sport - Magazyn informacyjny; 02:24 Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; 02:25 Cień - Film obyczajowy;

Spacerkiem przez życie TVP 1, komedia, godz. 15:10

POLSAT sensacyjny godz. 20:05 Porucznik Danny Roman jest jednym z najlepszych policyjnych negocjatorów w Chicago. Ostatnia akcja przysporzyła mu wielu pochwał przełożonych. Uratował wówczas życie dziewczynki terroryzowanej bronią przez szalonego ojca. Pewnego dnia Danny dowiaduje się od swojego kolegi i współpracownika Nate’a o kradzieży dwóch milionów dolarów z policyjnego funduszu emerytalnego. Według niego w defraudację są zamieszani wysocy rangą oficerowie wydziału wewnętrznego. Gdy Roman przyjeżdża na spotkanie, które zaaranżował kolega, znajduje zwłoki Nate’a. Funkcjonariusz o nieposzlakowanej reputacji zostaje oskarżony o morderstwo. Nie ma szans na uczciwą obronę. Danny bierze więc zakładników - wśród nich szefa wydziału wewnętrznego, Terence’a Niebauma - i barykaduje się z nimi w jego gabinecie. Żąda sprowadzenia Chrisa Sabiana, negocjatora z innego komisariatu, przy pomocy którego chce ujawnić prawdę o perfidnej intrydze, której padł ofiarą.

Adam Willingford (George Eads) zajmuje się wyprowadzaniem psów bogatych i zapracowanych nowojorczyków. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że jego zajęcie uważane jest za niepoważne, ale mimo to odrzuca wszystkie propozycje innej pracy od bliskich i przyjaciół. Pewnego dnia jeden z jego klientów, A.J. Preston, wynajmuje go na kilka dni, aby zamieszkał w jego luksusowym domu i zajął się jego czworonogiem. Adam zgadza się. Wkrótce poznaje piękną sąsiadkę Rachel (Jane Krakowski), która uwielbia psy. Kobieta jest przekonana, że ma do czynienia z prawdziwym Prestonem. Zakochany Willingford w obawie przed jej utratą, postanawia kontynuować swoją mistyfikację i nie wyjawiać prawdy. Z czasem sytuacja się komplikuje, gdy mężczyznę zaczyna śledzić wynajęty przez żonę A.J.-a prywatny detektyw, który chce zdobyć dla swojej klientki dowody do sprawy rozwodowej.


nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Niedziela

TELE

28. 10. 2012

05:20 Telezakupy - Magazyn; 05:55 Wodnikowe Wzgórze - odc.: 8 - Ucieczka z Efrafy; 06:30 Will i Dewitt - odc.: 23 - Nowy najlepszy przyjaciel; 07:00 Transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach - Magazyn religijny; 08:00 Tydzień - Magazyn porady; 08:25 Ziarno - Magazyn dla dzieci; 09:00 LOL:-) - Magazyn dla dzieci; 09:35 Jak to działa?: Cyfryzacja - Magazyn naukowy; 10:15 Pan Kleks w kosmosie: Misja Voltana II - Film przygodowy; 11:20 Magazyn Ligi Mistrzów - Magazyn; 11:55 Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; 12:00 Anioł Pański - Magazyn religijny; 12:15 Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; 12:50 Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! - Magazyn muzyczny; 13:25 Nie ma jak Polska: Szlak Orlich Gniazd - Magazyn podróżniczy Odcinek: 17; 14:00 BBC w Jedynce: Olbrzymy oceanów - Film dokumentalny; 15:05 Miecz prawdy - odc.: 6 - Słuchający; 15:55 Miecz prawdy - odc.: 7 - Tożsamość; 17:00 Teleexpress - Magazyn informacyjny; 17:15 Pogoda - Magazyn informacyjny; 17:30 Komisarz Alex 2 - odc.: 21 Zapach zbrodni; 18:20 Jaka to melodia? - Rozrywka; 19:00 Wieczorynka - odc.: 55 - Gumisie, Skradziona młodość; 19:30 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 19:55 Sport - Magazyn sportowy; 20:05 Pogoda - Magazyn informacyjny; 20:20 Siła wyższa - odc.: 9/13 - Świętokradztwo; 21:15 Zakochana Jedynka: Bez pamięci - Film komediowy; 22:55 Hania - Film obyczajowy; 00:45 Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię - Film kryminalny; 02:30 Zakończenie programu

05:35 Słowo na niedzielę - religijny; 05:50 Niedźwiedź brunatny - Film dokumentalny; 06:15 Ostoja - Magazyn przyrodniczy; 06:50 M jak miłość - odc.: 939; 07:50 Barwy szczęścia; 08:55 Kultura, głupcze - Magazyn; 09:35 Cały Gruza - Film dokumentalny; 10:40 Wojciech Cejrowski - boso przez świat: Wenezuelscy kowboje: Największa łąka świata; 11:15 Makłowicz w podróży: Rumunia Przez Karpaty - kulinaria; 11:50 Gwiazdy w południe: Miś - Film komediowy; Ryszard Ochódzki, prezes klubu sportowego „Tęcza”, szykuje się do wyjazdu do Londynu. Zostaje jednak zatrzymany na granicy, gdyż w jego paszporcie brakuje kilku kartek. Ochódzki podejrzewa, że wyrwała je jego żona Irena. Sądzi, że kobieta chce w ten sposób uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić jego wyjazd, aby dotrzeć do Londynu przed nim. Małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z tamtejszych banków. Odejście Ireny zmusiło ich do podziału posiadanych dóbr. Konto pozostało jednak nietknięte i całą sumę zgarnie ten, kto pierwszy dotrze nad Tamizę. Ochódzki usiłuje zatem wszelkimi sposobami udaremnić plan małżonki. W końcu postanawia znaleźć swojego sobowtóra, by na jego nazwisko wyrobić nowy paszport. Znajomy Ryszarda, reżyser Hochwander, ogłasza fikcyjny casting i znajduje łudząco podobnego do Ochódzkiego warszawskiego węglarza Stanisława Palucha. 14:00 Familiada - Rozrywka; 16:25 Na dobre i na złe - odc.: 496 - Na jedną kartę; 17:20 Kocham to, co lubię - Rozrywka; 18:00 Panorama - Magazyn informacyjny; 18:35 Sport telegram - Magazyn sportowy; 18:40 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:05 Kabaretowy Klub Dwójki: Fast food czy slow food? - Rozrywka; 19:55 Kocham Cię, Polsko! - ekstra Rozrywka; 20:05 Kocham Cię, Polsko! - Rozrywka; 21:15 Czas honoru 5 - odc.: 61 - Major Zwonariew; 22:10 Paradoks - odc.: 8/13 - Profil; 23:05 Kocham kino - Magazyn kultura/ sztuka; 23:35 WOK - Wszystko o Kulturze Magazyn; 00:30 Miś - Film komediowy; 02:35 PitBull 3 - odc.: 27;

05:00 Wstawaj! Gramy! - Magazyn muzyczny; 06:00 Nowy dzień z Polsat News Magazyn informacyjny; 07:15 Przygody Animków - odc.: 57; 07:45 Przygody Animków - odc.: 58; 08:15 Sylwester i Tweety na tropie odc.: 1; 08:50 Pinky i Mózg 3 - odc.: 64; 09:15 Scooby-Doo - odc.: 9; 09:45 Show Misia Yogi - odc.: 44; 10:00 Formuła 1: Grand Prix Indii studio - Na żywo; 10:30 Formuła 1: Grand Prix Indii - Na żywo; 12:30 Formuła 1: Grand Prix Indii studio - Na żywo; 12:45 Grubazzzki - Film komediowy; 14:45 Kłopoty z facetami - Film komediowy; Aktor Jack Nicholson, reżyser Bob Rafelson („Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”) i scenarzystka Carole Eastman ponownie łączą siły. Dwadzieścia kilka lat wcześniej zyskali sławę dzięki „Pięciu łatwym utworom” - filmowi głośnemu w latach 70. Tym razem porzucają dramatyczne tony na rzecz lekkiej komedii romantycznej podszytej sensacją. U boku Nicholsona wystąpiła już ceniona w filmowym świecie Ellen Barkin. Gwiazda opery Joan Spruance rozstaje się ze swoim dotychczasowym partnerem - dyrygentem. Od tej pory prześladują ją tajemnicze telefony z pogróżkami, a nawet ktoś się włamuje do jej mieszkania. Przestraszona śpiewaczka postanawia nabyć czworonożnego ochroniarza. Zwraca się z prośbą o pomoc do Harry’ego Blissa tresera psów obronnych. Harry, sam borykający się z problemami uczuciowymi, będzie miał spore problemy z zapewnieniem Joan ochrony... 16:45 Hotel 52 - odc.: 73; 17:45 Przyjaciółki - odc.: 8; 18:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 19:20 Sport - Magazyn informacyjny; 19:25 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 19:30 Państwo w państwie - Magazyn publicystyczny - Odcinek: 44 - Na żywo; 20:00 Tylko muzyka. Must be the music - Rozrywka - Na żywo; 22:00 Kości 7 - odc.: 139; 23:00 Głosy - odc.: 7; 00:00 Ryzyko - Film sensacyjny; 02:20 Magazyn sportowy - Magazyn sportowy; 03:00 Tajemnice losu

Bez pamięci TVP 1 komedia godz. 21:15 Amanda Pierce (Monica Potter) jest konserwatorką dzieł sztuki w nowojorskim Metropolitan Museum. Lubi swoją pracę i dostatnie życie, lecz wciąż nie może trafić na odpowiedniego mężczyznę. Pewnego dnia otrzymuje propozycję zamieszkania w luksusowym apartamencie na Manhattanie. Jej współlokatorki Roxana (Ivana Milicevic), Jade (Shalom Harlow), Candi (Sarah O’Hare) i Holly (Tomiko Fraser) są olśniewającymi supermodelkami. Kobiety nie mogą przejść do porządku dziennego nad niedbałym wyglądem Amandy i jej nazbyt prostolinijnym usposobieniem. Postanawiają zmienić ją w seksownego wampa. Na skutki tej metamorfozy nie trzeba długo czekać. Odmieniona dziewczyna wkrótce zakochuje się z wzajemnością w Jimie Winstonie (Freddie Prinze Jr.), przystojnym chłopaku z sąsiedztwa. Wybranek wydaje się ucieleśnieniem jej wszystkich pragnień. Pewnej nocy Amanda staje się jednak świadkiem dziwnego zachowania sąsiada. Wszystko wskazuje na to, że Jim zamordował kobietę 26 października 2012

05:35 Uwaga!; 05:55 Mango - Magazyn; 08:00 Maja w ogrodzie - Magazyn porady - Odcinek: 44; 08:25 Akademia ogrodnika - Magazyn porady - Odcinek: 44; 08:30 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 11:00 Kobieta na krańcu świata 4 odc.: 8-ost. - Making of; 11:35 Co za tydzień - Magazyn informacyjny; 12:05 Lekarze - odc.: 8; 13:05 Prawo Agaty 2 - odc.: 8; 14:05 Mam talent! 5 - Rozrywka; 16:00 Kroniki Spiderwick - Film fantastyczny; Trójka rodzeństwa przeprowadza się z matką, Helen Grace do zrujnowanej wiktoriańskiej rezydencji. Bliźniacy Jared i Simon oraz ich siostra Mallory znajdują w starym domostwie wiele ciekawych przedmiotów. Pewnego dnia w ręce dzieci wpada magiczna książka autorstwa Arthura Spiderwicka. Przenosi ona swoich czytelników w tajemniczy świat zamieszkany przez różne stwory. W krainie tej dzieci przeżywają wiele niezwykłych przygód. Muszą też stawić czoło niebezpieczeństwu... Scenariusz na motywach serii książek fantasy autorstwa Holly Black i Tony’ego DiTerlizziego. 18:00 Ugotowani 3 - Rozrywka; 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:25 Sport - Magazyn informacyjny; 19:35 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:45 Uwaga!; 20:00 MasterChef - Rozrywka; 21:00 Kiler - Film komediowy; Taksówkarz Jurek Kiler wskutek fatalnego zbiegu okoliczności zostaje wzięty za legendarnego płatnego zabójcę zwanego Kilerem. Aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną i komisarza Rybę, trafia do więzienia. Tu również wszyscy wierzą, że to właśnie on jest znanym mordercą. Dowiaduje się o tym szef mafii i postanawia działać. Jego ludzie odbijają Jurka podczas transportu do innego więzienia. Gangster proponuje mu wolność i możliwość zarobienia ogromnych pieniędzy w zamian za zabicie senatora Lipskiego i odzyskanie połówki banknotu, który jest przepustką do wielkiej fortuny. 23:15 Epidemia - Film sensacyjny; 01:55 Uwaga!; 02:10 Arkana magii; 03:30 Zakończenie programu

06:00 06:25 06:50 07:15 07:40 08:25 08:45 09:00 09:30 10:05 11:10 11:35 11:55 12:00 12:15 12:45 13:00 14:20 15:15 15:50 16:20 16:50 17:30 17:50 18:45 19:10 19:40 20:00 20:20 20:30 20:45 21:40 22:00 22:30 22:45 23:50 00:25 00:50 01:40 02:00 02:20 02:25

Galeria - odc.: 95; Galeria - odc.: 96; Wszystko przed nami - odc.: 3; Wszystko przed nami - odc.: 4; Dwie strony medalu - odc.: 97; Polonia 24 - Magazyn informacyjny; Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; Trzy Szalone Zera - odc.: 3/13 Żegnaj, nadziejo; Ziarno - Magazyn dla dzieci; Stawka większa niż życie - odc.: 8/18 - Wielka wsypa; Szlakiem gwiazd: Sylwia Gruchała - Magazyn dokumentalny - Odcinek: 10; Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny - Na żywo; Anioł Pański - Magazyn religijny; Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny - Na żywo; Pod Tatrami - Magazyn; Transmisja mszy świętej z kościoła pw. św. Rocha w Poznaniu; Benefis Romualda Lipki - Rozrywka; Kastylia - Leon i jej skarby - Film dokumentalny; Dzika Polska: Bogatsze życie ryjek wiecznie głodny - Magazyn dokumentalny; Skarby nieodkryte - Rozrywka Na żywo; Salon Polonii; Teleexpress - Magazyn informacyjny; M jak miłość - odc.: 922; Wideoteka - 60 hitów na 60 lat! Magazyn muzyczny; Nie ma jak Polska: Świętokrzyskie - Magazyn podróżniczy - Odcinek: 16; Dobranocka - odc.: 15 - Baśnie i bajki polskie, Korale czarownicy; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Sport - Magazyn informacyjny; Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; Ranczo 6 - odc.: 72 - Przeciek kontrolowany; Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; Tygodnik.pl - Magazyn; Pogoda.pl - Magazyn informacyjny; Kocham Cię, Polsko! - Rozrywka; Salon Polonii; Opole 2009 na bis - Rozrywka; M jak miłość - odc.: 922; Dobranocka za oceanem - Baśnie i bajki polskie, Korale czarownicy; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Sport - Magazyn informacyjny; Pogoda.pl - informacyjny;

Grubazzzki POLSAT komedia godz. 12:45 Zdolna i błyskotliwa projektantka mody, Jazmin Biltmore (Mo’Nique), nie może rozwinąć skrzydeł i rozpocząć kariery w przemyśle odzieżowym. Kolejne projekty strojów dla otyłych kobiet i dziewcząt, są odrzucane przez wymagających właścicieli sklepu z ubraniami i jednocześnie pracodawców Jazmin. Brak własnych środków na wypromowanie kolekcji, skazuje szkice kobiety na schowanie do szuflady. W ślad za niepowodzeniami zawodowymi idą problemy w życiu prywatnym. Rozgoryczona Jazmin winą za te ostatnie obarcza swoją nadmierną tuszę. Wszystko zmienia się, gdy wygrywa wycieczkę, na której poznaje doktora Tunde Jonathana. Uroczy Nigeryjczyk sprawi, że Jazmin zaakceptuje swoje ciało i wreszcie poczuje się piękna. „Grubazzzki” czarnoskórej reżyserki Nnegest Likké to romantyczna komedia o tym jak miłość pomaga pozbyć się kompleksów i dzięki temu pełniej cieszyć się życiem.


|  łamigłówki rozrywka

Sudoku

53

Krzyżówka

W każdym rzędzie i w każdej kolumnie oraz w małym kwadracie 3x3 kratki (o pogrubionych bokach) powinny znaleźć się wszystkie cyfry od 1 do 9. Każda z cyfr może być wpisana tylko raz.

Wykreślanka

Z diagramu należy wykreślić podane słowa. Wpisane są pionowo, poziomo, wspak oraz po przekątnej. Pozostałe, nie skreślone litery, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie końcowe.


Horoskop tygodniowy 29 października – 4 listopada 2012

Baran

21 III - 20 IV Miłość: Poznasz kogoś bardzo wyjątkowego. Nie zmarnuj takiej szansy. Może i charakterami na pierwszy rzut oka nie pasujecie do siebie, ale to złudzenie. Praca: Skup się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie wartościowe, nie zwracaj uwagi na innych. Przemyślane decyzje będą nagrodzone. Finanse: Koniecznie zagraj w grę liczbową. Szczęście się do Ciebie uśmiechnie. Pamiętaj tylko byś się nie nastawiał na ogromne pieniądze. Zdrowie: W szczególności zwróć uwagę na kręgosłup. Najlepiej udaj się do specjalisty.

Lew

23 VII - 23 VIII Miłość: Dobry czas dla Lwów, które są w okresie remontu. Twoje plany uda się w pełni zrealizować. Praca: Idealny czas na odpoczynek. Idealny okres na zajęcie się długo odkładanymi sprawami. Nie jest to jednak dobry czas dla osób, które poszukują lepszej pracy. Finanse: Zły czas na pożyczanie pieniędzy. Spróbuj bez potrzeby ich nie inwestować, bo jesienią będziesz ich potrzebował. Zdrowie: Uważaj na sprawy jelitowożołądkowe. Zweryfikuj swoją dietę. Działaj z umiarem i rozwagą.

Strzelec 23 XI - 21 XII

Miłość: Wspaniały okres na wspomnienia i na budowanie nowych życiowych celów. Poświęć czas dla partnera. Praca: Praca nie zając, nie ucieknie. Wcześniej rozpoczęte projekty zostaną zakończone pozytywnie. Finanse: Miej oczy dookoła głowy, by zauważyć szansę na dobre pieniądze. Nie szukaj na siłę tylko spójrz co zaproponuje Ci los. Jeśli myślisz o remoncie możesz spokojnie go wykonać. Zdrowie: Zwróć uwagę na sprawy kostne. Jeśli będzie taka potrzeba udaj się do ortopedy.

Byk

21 IV - 21 V

Miłość: Przeznacz więcej czasu dla partnera. Zbudujcie jeszcze większą i silniejszą więź emocjonalną. Bądźcie otwarci i zawsze kreujcie cele, które da się zrealizować w krótkim czasie. Praca: Spodziewaj się w pracy audytu. Nie będzie to miłe, ale na przyszłość przyniesie Ci to korzyści. Końcówka tygodnia zaskakująca. Finanse: Wreszcie otrzymasz długo obiecywaną premię. Nie myśl o jutrze, ciesz się obecnym szczęściem. Zdrowie: Uważaj na zmienne pogody, ubierz się odpowiednio do aury. Pod koniec tygodnia możliwe przeziębienie.

Panna

24 VIII - 23 IX

Miłość: Osoba, która pojawi się w Twoim otoczeniu troszkę Tobą zakołuje. Najpierw sprawdź co ma dopowiedzenia, a dopiero potem oceniaj. Praca: Będziesz podejmował ważne decyzje i dostaniesz podwyżkę. Koniec tygodnia intensywny i twórczy. Finanse: Bardzo dobry okres finansowy. Dostaniesz coś ekstra do wynagrodzenia. Czekają cię także małe wydatki spowodowane Twoimi najbliższymi. Zdrowie: Wykonaj wcześniej odkładane badania okulistyczne. Zwróć uwagę na swoje stopy i układ krążenia. Nie przeciążaj się.

Koziorożec

22 XII - 20 I

Miłość: Tydzień będzie bardzo pozytywny pod względem emocji. Mile widziane randki i spotkania. Dotychczasowe związki poczują spokojniejszą atmosferę relacji partnerskiej. Praca: W pracy stagnacja. Pamiętaj, że masz prawo do błędu i możesz się uczyć na tych błędach. Finanse: Większe wydatki proponuję odłożyć na kolejny miesiąc. Zdrowie: Skoki ciśnienia będą niestety dawały odczuć się na każdym kroku. Uważaj na bóle w dolnej partii brzucha.

Horoskop tygodniowy klasyczny opracował Rosarius http://www.wrozbyonline.pl/ekspert/496/Rosarius

Bliźnięta 22 V - 22 VI

Miłość: Bardzo dobry okres na poznanie drugiej połówki. Zwróć uwagę na swoje otoczenie. Czasem życie lubi nas zaskakiwać. Praca: Trudny tydzień dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Sprawy urzędowe nie będą zakończone pomyślnie. Finanse: Niestety zaplanowany remont będzie kosztował więcej niż myślałeś. W ostateczności weź mały kredyt, ale tylko by dokończyć co zacząłeś. Zdrowie: Zwróć uwagę na sprawy krążeniowe. Zrób sobie kilka dni wolnego i wykonaj badania.

Waga

24 IX - 23 X

Miłość: Zaskakuj i bądź zaskakiwany. Kochaj i bądź kochany. Romantyczny wyjazd, dobra kolacja, wszystko co tylko jeszcze bardziej Was do siebie zbliży. Praca: Zbyt duża ilość zajęć i projektów doprowadzą do lekkiego zmęczenia. Nie panikuj, bez problemu sobie ze wszystkim poradzisz. Finanse: Bardzo miłe zaskoczenie, uda Ci się coś wygrać. Oczywiście możesz powiedzieć, że to kropla w morzu, ale satysfakcja sięgnie zenitu. Zdrowie: Uważaj na zatoki, zawsze miałeś z nimi problemy. Przeziębienie musisz wyleżeć.

Wodnik 21 I - 18 II

Miłość: Okres pełen zaskoczenia. Ale nie tylko względem drugiej połówki, ale i samych siebie. Praca: Na początku tygodnia pojawią się problemy w pracy. Spróbujcie nie wchodzić przełożonemu w drogę. Finanse: Szykuje Ci się niezapowiedziany remont, na który nie jesteś przygotowany. Pieniądze się na niego znajdą, ale ty sam nie będziesz z tego powodu zadowolony. Zdrowie: Uważaj na swoje gardło i struny głosowe. Układ mięśniowy też jest lekko zagrożony.

Rak

23 VI - 22 VII

Miłość: Uważaj na kłótnię z bliską osobą. Pójdźcie na kompromis. Sprawy rodzinne zostaną rozwiązane do końca roku. Praca: Jeden z gorszych okresów dla Raków. Stagnacja, której tak nie lubisz niestety będzie skutkowała wypaleniem i znudzeniem. Finanse: Słaby okres na inwestowanie. Spróbuj przeznaczyć odłożone pieniądze na to o czym zawsze marzyłeś. Zdrowie: Uważaj na głowę i gardło. Mogą się także pojawić problemy, które doprowadzą do dłuższej hospitalizacji. Dbaj o siebie!

Skorpion 24 X - 22 XI

Miłość: Zostaniesz poproszony przez partnera o wyrzeczenia, które nie są zgodne z Twoim charakterem. Praca: W pracy sporo niepokoju, ponieważ zostaną wprowadzone decyzje, które zmienią obecną hierarchię w firmie. Ty akurat skorzystasz, inni niekoniecznie. Nie łącz pracy i emocji. Finanse: Zwróć szczególną uwagę na podejmowane decyzje dotyczące inwestycji długofalowych. Kup coś ładnego dla swojego partnera. Zdrowie: Postaw na poprawienie własnej kondycji fizycznej. Zwróć uwagę na powtarzający się katar.

Ryby

19 II - 20 III

Miłość: Rybom ten tydzień spłata figla. Wszystkie wcześniej ułożone plany zostaną przesunięte. Praca: Niestety pracy w tym okresie będzie zbyt dużo. Pod koniec tygodnia staniesz przed ważnym wyborem. Finanse: Bardzo dobry okres finansowy. Mało wydatków, spory dopływ gotówki. Możesz sobie pozwolić na małe przyjemności. Zdrowie: Zwróć uwagę na bóle głowy. Musisz odpocząć, szczególnie psychicznie. Wskazane więcej ruchu i odpoczynku.


|  ogłoszenia

55

STAWKI W OCHRONIE £ 8-25/h PRACA W OCHRONIE - KURSY SIA

PRZESZKOLIMY CIĘ: SZYBKO, TANIO, PROFESJONALNIE

OFERUJEMY: Z TYM OGŁOSZENIEM -MATERIAłY SZKOLENIOWE DOSTANIESZ £30 -POMOC JĘZYKOWą -POMOC Z ZNALEZIENIU ZATRUDNIENIA ZNIŻKI NA KURS DOOR SUPERVISOR Organizujemy również kursy w: Cambridge, Reading, Portsmounth oraz Northampton Landmark House, Uplands Business Park, Unit B Blackhorse Lane, Walthamstow E17 5QJ

Tel: 075 259 38 478, 020 852 35 654 Ú

PRACA DAM

XXKucharza zatrudni restauracja na NW3. Kuchnia europejska. Part time: wieczory i weekendy. Doświadczenie i kwalifikacje niezbędne. CV proszę wysyłać na adres ravelsbistro@live.co.uk lub dzwonic 07831683825 (do godz. 17.00). XXPoszukujemy sympatycznej opiekunki do dwójki dzieci w wieku 1 i 9 lat. Wymagamy odpowiedzialności, spędzania i zorganizowania im zabaw, gier, czytania książek, przygotowywania posiłków, wychodzenia na spacery czy na playgrupe, odprowadzanie i przyprowadzanie ze szkoły, itp. Czasem będę prosiła o niewielką pomoc w przygotowaniu posiłków czy delikatnym posprzątaniu domu np. odkurzenie. Wiek powyżej 23 lat, doświadczenie w opiece nad dziećmi, grzeczność, pomysłowość w wymyślaniu gier i zabaw, kreatywność i cierpliwość WYMAGANE. Oferuje własny pokój, wyżywienie oraz wynagrodzenie w wysokosci Ł80 tygodniowo. Poważnie zainteresowane osoby proszę o emaila na london1@onet.eu

od 900 do 1600

XXAVON - od zaraz, bez ryzyka i na super zasadach zostań konsultantem (darmowe dostawy i zwroty, duże zniżki dla reprezentantów) www.buyorsellcosmetics.co.uk, 07727062239 XXDobry tapicer potrzebny od zaraz. Praca na pół etatu. Wimbledon Tel. 07877158834 XXOpiekunowie osób starszych poszukiwani do pracy w hrabstwie Buckinghamshire. Wymagana dobra znajomość j. angielskiego w mowie i piśmie, wcześniejsze doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, kwalifikacje NVQ mile widziane, lecz nie konieczne. Wszystkie zainteresowane osoby proszone są o rejestracje na naszej stronie www. peakstaff.co.uk, 01454 838477, karolina@peakstaff.co.uk CSCS w 1 dzien £40, materialy do nauki gratis, jezyk polski i inne. 7 dni w tyg. Egzaminy i kursy Inspection & Testing, 17th Edition. Marcin: 0208 8100 776, 13a The Mall, W5 2PJ, Ealing Broadway

www.intelligentsecuritytraining.com XX Poszukujemy 30x Warehouse Operative do pracy w magazynie (Dunstable, LU5 4RZ). Wymagani: dobra / komunikatywna znajomość j. angielskiego, umiejetność pakowania produktów, sumienność, elastyczność w godzinach pracy. 07795528907, eczubakowska@singleresource.co.uk XXProfesjonalna grupa taneczna Bollywood poszukuje nowych kandydatów. Zadzwoń już dziś i dowiedz się więcej. Ps. to nie jest striptiz! Tel. 07738583888 XXZatrudnię mechanika do warsztatu samochodowego w Londynie (Anglia). Wymagania: preferowany wiek 22 - 40 lat; umiejętność samodzielnej naprawy samochodów; doświadczenie zawodowe minimum 6 lat; wykształcenie o profilu mechanicznym; podstawowa / komunikatywna znajomość j. angielskiego; osoba zmotywowana do pracy i fizycznie zdrowa; zakaz picia alkoholu w godzinach pracy. Osoby zainteresowane ofertą pracy prosimy o kontakt: Tel: 0044-208-774-98-78, 0044-78-17-555-660 (informacja w j. angielskim) prosimy dzwonić po godz.19-tej. CV ze zdjęciem prosimy wysyłać na e-mail adres: shahab_buket@msn.com

XXZatrudnię fryzjerkę damskomęską z min. 3-letnim doświadczeniem i przynajmniej komunikatywnym angielskim. Praca w zachodnim Londynie; dla odpowiedniej kandydatki dobre wynagrodzenie. Tel: 07875587910, 02089987770. HELP! Our organic healthcare business is exploding! If you believe you are honest, ethical and believe you are worth £5000 per month (£2000 part time). Call Paula and Marcin Tadzik NOW! 07985 677414 XXOferujemy pracę dla spawaczy w fabryce zajmującej się produkcja dla potrzeb przemysłu meblarskiego zlokalizowanej w okolicach Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Wymagania: min. 2 lata stażu pracy w zawodzie; doświadczenie w spawaniu stali czarnej i nierdzewnej max. grubości 3mm; spawanie MIG/MAG, TIG; umiejętność samodzielnego czytania rysunków technicznych oraz pracy w zespole; sumienność; dobry stan zdrowia. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie życiorysu (CV) na adres: magda@2binterface.com 07507 856132

KURSY ELEKTRYCZNE

17th Edition, Inspection & Testing, Domestic, Installer (Part P), PAT Testing, Panelesłoneczne, CSCS & NVQ

Jobs available at Casna Group:

Cleaning Operatives Kitchen Porters Please apply on our website http://www.casnagroup.co.uk/index.php/our-people

Egzamin 2391 Inspection & Testing ,

18 Pazdziernika, 6 Grudnia PolSCy EGzamiNatorzy

CSCS - EKSPRESOWE EGZAMINY W 1 DZIEŃ! Egzaminy odbywają się na Ealing Broadway, 7 dni w tygodniu, w języku polskim. Cena £40. Materiały do nauki gratis!

Kom. 075 0303 3535 Tel. 0208 8100 776 info@smartsisters.co.uk www.smartsisters.co.uk


56 ogłoszenia 

|

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Long and Short term Food Production and WarehouSe/Packing StaFF

XXPoszukuje pomocników budowlanych od zaraz prace przy dociepleniach. Wymagane doświadczenie, pracowitość, NIN, UTR CSCS oraz konto bankowe (ściemniaczom dziękujemy!). Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny od godz 9:00 - 17:00 +44 (0) 7598856105.

XXSzukam pracy jako opiekunka do dziecka + mieszkanie na min. 12 mies. Mam referencję i kocham dzieci. Przylecę za 2 tyg. Proszę o email: milena.szymczak@op.pl

XXPoszukujemy ekspedientki do pracy w polskim sklepie - Ealing W5, Wymagany język angielski na poziomie komunikatywnym, wiek powyzej 25 lat, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość obsługi kasy fiskalnej oraz krajalnicy. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie cv wraz ze zdjęciem na adres email: polskisklep@hotmail.com

XXSzukam pracy przy ocieplaniu budynków w Anglii: styropian, wełna, wszystkie struktury. 15 lat doświadczenia. Uprawnienia na montaż rusztowań; posiadam karte CSCS.Tel: 07522009003

Ú

XXExperienced tailor. Seven years in UK. Basic English. Looking for some part time jobs as a tailor & dressmaker. Pls call 07786520997

SZUKAM PRACY

XXPilnie poszukuje pracy przy sprzątaniu domów, mieszkań, biur. Mam kilkuletnie doświadczenie. Sprzątałam także po budowach, remontach i przeprowadzkach. Pracy szukam na 4 dni w tyg. Jestem osobą self-employed. Mam 33lata. 07730771699, aneta-polk@wp.pl

26 października 2012

XXSzukam pracy w budownictwie jako pomocnik lub w fabryce lub inne prace. 07801275862

XXPlastrarz, 6lat doświadczenia, szukam pracy. Tanio i solidnie! Jacek 07523550213

XXSzukam pracy jako elektrykhydraulik z 10 letnim doświadczeniem w angielskiej firmie. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFE z własnymi narzędziami i vanem. 07707717053


|  ogłoszenia Ú

MIESZKANIE WYNAJMĘ

XX Hounslow West. 1 lub 2 osobowy pokój w spokojnym domu z ogrodem. Blisko komunikacji i sklepów. Tel. 07523510272 XX Peckham 2 strefa SE15. Duży pokój dla spokojnej pary, własny prysznic, umywalka, lodówka. Internet. £125 + depozyt. Tel: 07747 687 797. XX Alperton. Wynajmę duży pokój dla młodego chłopaka. Czysto i spokojnie. Internet i rachunki w cenie, 5min od stacji metra Alperton. Cena £100. Proszę o kontakt 07710546533 XX Stockwell, wynajmę miejsce w pokoju dla mężczyzny. Tel. 07940186730 lub 07748348973 po 16-tej XX North Finchley. Do wynajęcia 2-osobowy pokój od zaraz dla pary lub jednej osoby. Pokój posiada duże łóżko, szafkę nocną, szafę i komodę oraz kanape, możliwość dostawienia dużego stołu. tel: 07535600891 XX Finsbury Park. Do wynajęcia 1 bedroom flat bardzo blisko stacij metra i autobusu. Flat nowy po remoncie, wszystko oddzielnie, kuchnia, lazienka, pokoj, living room. Wszystko nowe. Tel 07553044995

XX South Ealing. Dwa pokoje, dwojka i trójka. Blisko metra i polskiego sklepu w spokojnym domu ze starszymi lokatorami bez nałogów. Tel: 0 7947928739 XX Arnos Grove. Pokój dwuosobowy do wynajęcia w dużym dwupietrowym domu. Bardzo blisko stacji metra. Dostępny darmowy parking przed domem i ogród. Proszę dzwonić po 17.00: 07525 347678- Andrzej, 07889 845206- Piotr. XX SW19

Morden/Wimbledon.

Ú

MIESZKANIA SZUKAM

XX Dwie dziewczyny szukają one bedroom flat w Slough. Najchętniej w okolicach Tesco lub polskiego kościoła. Kontakt pod nr 07707463061 XX Wraz z koleżanką szukamy pokoju na Ealing. Z dostępem do internetu. Bardzo pilne. 078 3569 7374

Ú

USŁUGI

Wizytówki, ulotki, strony www. W cenie druku projekt i dostawa do klienta. Kontakt: 07872 494 746, office@jaldesign.co.uk

Duży ładny pokój w spokojnym domu po remoncie, nowa kuchnia, łazienka z dodatkową ubikacją, nowe dywany. Bardzo dobra lokalizacja w cichej uliczce, blisko metra. Tel: 07895441854 Orpington. Pokój na Orpington 2-osobowy dla pary GBP110 tygodniowo lub dla 1 osoby GBP95, rachunki wliczone. Dobra spokojna dzielnica, 5 min Orpington stacja. 07904732787

Studio Gregory Videofilmowanie i fotorgrafia ślubna. Oferujemy kompleksową obsługę związaną z filmem i fotografią uroczystości rodzinnych. Ślub, chrzest, komunia oraz filmy reklamowe. Tel: 07864834741, www.studiogregory.com

57

AWM WINDOWS LTD. Tradycyjne, drewniane okna i drzwi NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI. Zapewniamy dostawę i montaż oraz 10% zniżki dla stałych klientów. Zapraszamy na stronę internetową WWW. AWMWINDOWS.CO.UK. Email: info@awmwindows.co.uk, Tel. 0208 230 7297, Mob: 075 1591 3491.

Ú

URODA / ZDROWIE

Blue Light Dental Clinic. Dentysta bez bólu; Bezigłowe znieczulenie; Przyjazna atmosfera; ROZSĄDNE CENY! Oferta: 3 okolice botoxu za Ł199 + 10% zniżki za każda poleconą osobę! 75 Totenham Lane, London N8 9BE. Tel. 02083 400 666

XXUsługi krawieckie, przeróbki, naprawa odzieży itp. Z przyjemnością pomogę zrealizować własne pomysły klientek i klientów. Zapraszam: 07935656121

Profesjonalne kursy kosmetyczne: meniciure, pediciure, woskowanie, acryl, zel oraz masaż. Grupy 4 osobowe. Do wyboru nauka korespondencyjna lub stacjonarna. Płacisz tylko za dyplom! Tel: 07703606574

GP_OBRYS CMYK.pdf 29/09/2011 17:23:37

Najcenniejszą wartością Gońca Polskiego są ludzie, którzy u nas pracują. Stworzyliśmy kompetentny, zaangażowany i pozytywnie nastawiony do wyzwań zawodowych zespół, który buduje konkurencyjność na polskim rynku. Obecnie w związku z dynamicznym rozwojem firmy oraz wdrażanymi projektami poszukuje osób na stanowisko:

Sales & Marketing Executive Od kandydatów oczekujemy:

 Doświadczenia popartego sukcesami w sprzedaży usług B2B  Bardzo dobrej znajomości języka angielskiego  Bardzo dobrych umiejętności sprzedażowych  Umiejętności nawiązywania i budowania długofalowych

relacji z Klientami

 Umiejętności realizacji wyznaczonych celów sprzedażowych

i nastawienia na osiąganie rezultatów  Bardzo dobrych umiejętności interpersonalnych  Otwartości umysłu, kreatywności i samodzielności w działaniu

Oferujemy:

 Samodzielną i pełną wyzwań pracę w dynamicznie rozwijającej

Aplikacje (CV ze zdjęciem) prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@mail.goniec.com

rekrutacja polowka_449.indd 1

się firmie  Możliwość rozwoju zawodowego i awansu  Niezbędne narzędzia pracy  Motywacyjny system wynagradzania i premiowania, zarobki do £40 000 rocznie

2012-10-23 13:24:31


58 ogłoszenia 

| Firma Księgowa Fracture Zaprasza

ROZLICZENIA PODATKOWE REJESTRACJA SELF EMPLOYED, PARTNERSHIP I LIMITED COMPANY PROFESJONALNE PROWADZENIE KSIĘGOWOŚCI FIRM PAYROLL REJESTRACJA I ROZLICZENIA VAT ROZLICZENIA ROCZNE (P45, P60) BENEFITY

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

Autoryzowany agent HMRC Kontakt: Kasia 01442385290, 07868970474

Dojazd do klienta! Promocja teraz 10% taniej!

HEMEL HEMPSTEAD WATFORD LONDYN I OKOLICE

Polska Przychodnia w Londynie - Watford, Phoenix Medical Clinic. Lekarz rodzinny, ginekolog, dentysta, chirurg, psycholog, leczenie uzależnień i alkoholizmu. Rejestracja telefoniczna: 07550077232, 798A St. Albans Rd. Watford, WD25 9FF, www.phoenix-medical.org.

Ú

NAUKA/KURSY/SZKOLENIA

XXLiceum Polsie i Matura dla dorosłych, system weekendowy, max w 1 rok! Najbliższe egzaminy już w lutym. Szybko, skutecznie, bezstresowo. Tel: 07947928739

Tax Assist Ltd

KSIęGOWOść Rejestracja i rozliczenia podatkowe SELF-EMPLOYED, PARTNERSHIP, LTD ZWROT PODATKU z P45, P60 NIN, UTR, CIS, PAYROLL, VAT BENEFITY - aplikacje, odwołania, pomoc w przypadku kontroli możliwość dojazdu do klienta Adrian 078-6147-6148

www.arrowtaxassist.co.uk Biuro: 11.oo - 18.oo

1 Turnpike Lane, Chris Aria (II p.), WOOD GREEN, N8 0EP

020 8342 5682 info@arrowtaxassist.co.uk

26 października 2012

A1 School of English, Callan Method. Tu nauczysz się 4x szybciej mówić po angielsku niż tradycyjną metodą. Przyjazne grupy. Przyjdź i sprawdź Sam!!! West London, Ealing Broadway, W5 2AB. Czynne od Poniedziałku do Piątku. www.a1schoolofenglish.com, email: info@a1schoolofenglish.com, tel: 02088403438

Ú

KSIĘGOWOŚĆ

Ú

TŁUMACZENIA

XXTŁUMACZENIA

przysięgłe

i

zwykłe, pisemne i ustne, dokumentów i wszelkiego rodzaju tekstów, e-mail: jowita.jozwik@yahoo. co.uk Jowita tel.07932064970 lub 02088641014 Tłumaczenia przez NATIVE SPEAKER - tłumaczenia, pisanie listów, CV, podań, wypełnianie dokumentów i aplikacji. Zapraszamy! Gosia & Richard, tel: 07919337249

Ú

TRANSPORT

Firma Blue Skip London Ltd oferuje wywóz śmieci różnego rodzaju. Tanio, szybko i solidnie. Posiadamy wszystkie licencje. www.blueskiplondon.co.uk Telefon 07966637974

Ú

KOMPUTERY

!!Pogotowie Komputerowe!! Profesjonalna naprawa, modernizacja, instalowanie Windows, usuwanie wirusów, ponad 10 lat doświadczenia. Tel. 07887793332

Ú

SPRZEDAM

XXSprzedam ubranka dla dziewTermin rozliczeń podatkowych na papierze do 31 pażdziernika. Rozlicz się już dziś! CIS, LTD, VAT, PAYROLL. Konkurencyjne ceny. Dojazd do klienta! Kasia 01442385290, 07868970474

czynek / bliźniaczek od 1,5 – 3 lat. Dodatkowo posiadam do sprzedania także chodzik, bramkę do drzwi oraz sportowy, trzykołowy, podwójny wózek Thill&Teds. Po więcej informacji zapraszam pod numerem telefonu 07816102947


|  ogłoszenia XXSprzedam

łóżeczko

120x60

XXDarek lat 36, 176 cm wzrostu, oczy zielone, włosy krótkie, ciemne. Jestem samotnym kawalerem. Jestem szczery, uczciwy, wyrozumialy, odpowiedzialny. Lubie dobre polskie filmy, muzyke disco polo, spacery we dwoje. Szukam kobiety do stałego związku o podobnych walorach w wieku od 35 do 40 lat. Obecnie pracuje w Londynie. Nie odpowiadam na sms-y. Tel. 07423582786 od pon. do sob. Po 19:00. e-mail darek.basia@facebook.com

drewniane z szufladą i materacem (wkład orzecha kokosa) posiadam również kołderkę, poduszkę, 3 zmiany pościeli z bawełny i

prześcieradła.

07722912826,

maga1981@o2.pl, London E17 XXHounslow West. Wyprzedaż zawartości domu rodzinnego z powodu przeprodzadzki. Wszystko do kuchni, stołowego, sypialni, dziecinnego i ogrodu. Wysoka jakość,

TOWARZYSKIE

lat, szczupla budowa ciała, wzrost 175cm, ciemne blond włosy i nie-

Ú

bieskie oczy. Poznam miłą, sympatyczną panią w wieku od 30-40

RÓŻNE

XXKoło Przyjaciół Harcerstwa na Ealingu zaprasza na kiermasz tanich polskich książek w niedzielę 4-go listopada w godz. 9.30 16.00 w Windsor Hall, 2 Windsor Road, W5

lat w celu wspólnego spędzania wolnego czasu. Proszę na początek jedynie o smsy. 07591539003, London

szklance herbaty

w 24 Burza nam fabryki Nie przenoście

niż wcale

późno 22 Lepiej na Wyspach W 70 lat po wojnie

goniec doceniają polskich

T I M E S

P O L I S H

Orkiestra made in poland

Sam Jurek Owsiak promował w Londynie WOŚP

T I M E S

1 lipca Polska obejmu nictwo w Radzie Unii je przewodEuropejskiej. Apetyty mamy olbrzym ie, a machina promocyjna parą. Start polskiejpracuje pełną wypadł jednak na prezydencji zakręcie. Europa najwyraźniej hamuje , gdy my chcemy przyspieszać.

36

dla branży kosmetycznej!

Arrinera znad Wisły

po lsk i .com

Po co Brytyjczykom

Brytania da się lubić Teraz Polska!

lands? Mieszkasz w Mid

Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży

zaręcz zamieszanie wokół

a i Kate Middleton yn księcia William

już dziś

str. 6-8 2010-11-23

19:08:28

3.indd 1

sekcja1_68_35

str. 6-8

ndd 1

oferta

Pierwszy polski supersamoc hód z brytyjską pomocą

Histeria miłosna

sekcja1_68_382.i

Specjalna

z domu

po lsk i .com

listopada 2010

24

goniec

polski .com

Ten kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jest w nim czar – to on przyciąga ludzi z całego świata, którzy po jakimś czasie przyswajają brytyjski sposób życia. Definiujemy tę magię.

Strajkuje cała budżetówka chaos jest nieuniknion , y

nie wychodząc

2011 / ISSN 2044-5202

nr 29 (385) 22 lipca 2011 / ISSN 2044-5202

P O L I S H

T H E

Bezpłatne kursy podnoszące kwalifikacje dla Czytelników!

T I M E S

nr 26 (382) 1 lipca

goniec T H E

29 Akcja reaktywacja

Ataki na imigrantów podczas zamieszek w Irlandii Płn.

2010-10-22 13:45:58

Wielki sprzeciw

H P O L I S

i w bamboszach

42 Andrzejk y wieczór Spędź fantastyczn

do Swarzędza

pilotów

nr 47 (353) 26

22

24 Ulster straszy

Afera podsłuchowa

/ ISSN 1741-11746

T H E

22 Głowy lecą parami

*Promocja cenowa dla czytelników GOŃCA Tel: 020 8563 7833 Godz otwarcia: Pon - Pt: 9am - 8pm, Sob: 9am - 6pm, Niedz: 10am - 4pm 297 King Street Hammersmith W6 9NH (200m od POSK)

XXMłody (38 lat) poszukuje kobiety na dobre i złe, może być z dzieckiem. Tel. 07591566613

XXMam na imie Marek. Wiek 37

Untitled-1 1 zbiera kolejne żniwo

GŁĘBOKIE OCZYSZCZANIE TWARZY £45 - £35 MIKRODERMABRAZJA £50 - £40 KWASY AHA, BHA, TCA £60 - £40 PEELING CYPRYJSKI £60 - £40 MEZOTERAPIA BEZIGŁOWA £80 - £60 MAKIJAŻ PERMANENTNY – PROMOCJA! DEPILACJA WOSKIEM MANICURE, PEDICURE, MANICURE HYBRYDOWY (shellac) PRZEDŁUŻANIE RZĘS 1:1 ZABIEGI NA CIAŁO, HENNA

XX Successful English businessman, 46. would like to meet attractive Polish lady for funfilled days and romantic evenings. John. 07570913858

Zapraszamy. Tel: 07523510272

Ú

str. 6-8

steśmy!

My też tu je 2011-06-28 18:22:25

sekcja1_68_385.indd 1

1-8 na TV - mieszkasz w Midlands.indd 1

59

19/07/2011 18:30:59

2011-08-02 12:07:42

´ cu Z reklamą w gon nie mam czasu wałków kręcić! marketing@mail.goniec.com Tel. 020 7099 7107


60 ogłoszenia 

| Organizujesz koncert, wystawę, imprezę? Chcesz poinformować o tym Polaków żyjących w UK?

TUTKAJ Services

Napisz do nas: patronaty@mail.goniec.com

Jeśli miałeś wypadek nie z Twojej winy

BYĆ MOŻE NALEŻY CI SIĘ

ODSZKODOWANIE Najstarsza polska firma w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w odszkodowaniach lnformacje pod numerem telefonu:

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

020 8742 9050 office@tutkaj.co.uk www.tutkaj.co.uk

odwiedź serwis:

www.tutkajnews.co.uk

TUTKAJ

News wiadomości angielsko-polskie Patrona imprezy.indd 1

j 1_8 str.indd 1

2011-06-28 13:24:51

2010-10-19 17:32:10

wyślij SMS * pod nr 81 616 Na początku wiadomości wpisz GP01

telefonicznie

020 7099 7107 przez stronę www www.goniec.com/ogloszenia lub e-mail drobne@mail.goniec.com

Zamów ogłoszenie drobne Promocja biznesu

Promocja za liczbę powtórzeń!

Skierowana do klientów PROWADZĄCYCH działalność gospodarczą

3+1 gratis

Dotyczy ogłoszeń drobnych z działów: 

USŁUGI, KSIĘGOWOŚĆ/PRAWNICY, TŁUMACZENIA, NAUKA/KURSY/SZKOLENIA, KOMPUTERY, URODA/ZDROWIE, TRANSPORT

 Standardowe

5+2 gratis 7+3 gratis

£20 + VAT

wyróżnione ramką

£25 + VAT

ramka z tłem

£30 + VAT

10+5 gratis

! aga w U a

£0

e jaln Speocmocjaniekomeermcy!jn r ia p głoszen ne SMS na o wysyła

Formy płatności CZEK (wraz z treścią ogłoszenia w kopercie) TELEFONICZNIE na nr 020 7099 7107 KARTAMI PRZEZ INTERNET

UWAGA:

Koszt SMS-a £0 + standardowa opłata operatora. Treść ogłoszenia nie powinna przekraczać 160 znaków łącznie ze spacjami i numerem telefonu. Używaj wielkich liter tylko na początku zdania, nie stosuj polskich znaków oraz posługuj się telefonami tylko z angielskim menu. Aby ogłoszenie ukazało się w piątkowym wydaniu Gońca Polskiego, należy je nadać do piątku tydzień wcześniej do godz. 17.00 lub wysłać SMS-em do godz. 24.00 do niedzieli poprzedzającej wydanie. Goniec Polski informuje, że ogłoszenia dotyczące handlu wyrobami tytoniowymi oraz ogłoszenia agencji towarzyskich nie będą zamieszczane w naszym magazynie.

ogloszenia drobne_424.indd 2

jal

design

design and printing

wizytówki ulotki plakaty strony www nadruki na materiale reklamy zewnętrzne oklejanie samochodów

M. 0 787 249 4746 E. office@jaldesign.co.uk W cenie zamówienia projekt, druk, zdjęcie lub ilustracja, oraz dostawa 26 października 2012

2012-05-01 15:50:59

WSZYSTKIE POLSKIE TELEWIZJE SATELITARNE!!! Dostępne na umowę z gwarancją na zakupiony sprzęt. Możliwość wymiany zepsutych dekoderów.

telewizja bez umowy

POLSKA TELEWIZJA BEZ ANTENY SATELITARNEJ

Serwis satelitarny 24/7: * montaż anten satelitarnych * ustawienie sygnału * sprzedaż akcesorii

KAROL 07713358081


|  ogłoszenia

61

Usługi Kurierskie ANGLIA – POLSKA Londyn, Suffolk, Norfolk, Essex PRZEWÓZ: - paczek Paczki do 30kg - £25 - rowerów, motocykli - sprzętu AGD, RTV - mebli - przeprowadzki EŁK AUGUSTÓW SUWAŁKI GIŻYCKO ŁOMŻA POZNAŃ WARSZAWA OLSZTYN

Telefon: 078 359 155 01, 079 384 474 15, 077 749 942 90 (UK), +48 796 537 753 (PL)

transpolgom@gmail.com www.transpolgom.com

SPRINTERTRANS SZYBKA PACZKA

Przewóz paczek Przeprowadzki Londyn i okolice

Zaopatrujemy polskie sklepy

WWW.SPRINTERTRANS.COM 07810797308 07712516737 +48 515445506 nie możesz znaleźć

Gońca

w swojej okolicy?

Wróżka Santina

DAJ NAM ZNAĆ!

- Przepowie Ci przyszłość - Zdejmie złe fatum - Odwraca złe uroki - Wróży z kart tarota

dystrybucja@mail.goniec.com tel. 020 7099 7107

Nie czekaj, zadzwoń

020 3609 4548

075 8737 5316 Dystrybucja - 1-2_409.indd 2

2012-01-13 21:40:01


nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

62 ogłoszenia 

|

Anglia-Polska-Anglia

PACZKA

do 30kg - £20

Bez dodatkowych opłat Londyn • Slough • Birmingham - CAŁA ANGLIA

Usługi Transportowe Paczki Przesyłki Przeprowadzki Palety Sprzęt RTV, AGD, meble Przewóz motorów, quadów i rowerów

CODZIENNY ODBIÓR PACZEK OD JUMBO TRANS INC LTD. 6p .6 0 www.jumbo-trans.com ZA KG T faktury VA jumbo.trans@yahoo.co.uk

Tel. UK:

077 637 01 627 077 637 01 625 Tel. Polska: +48 513 053 175

KAZ–COURIER transport do/z Polski Profesjonalny service door to door Wszystkie miejscowości w Anglii/Polsce Paczka już od £19 za sztukę w Całym UK! * Paczki, przeprowadzki, motocykle, rowery, sprzęt AGD * więcej informacji uzyskasz telefonicznie

Tel. Anglia 07900907483 9.30 – 22.00 02032397483 10.00 – 18.00 Tel. Polska 0632716325 9.30 – 17.00 0609687821 10.00 – 20.00 Email: info@kaz-courier.com www.kaz-courier.com

Kaz-Courier_od411.indd 1

26 października 2012

16/10/2012 12:07:38


|  ogłoszenia

63

internetowa

Wywóz śmieci BudoWlanych ogrodoWych oraz gruzu, ziemi i gliny

07916122268 www.rubbish-master.co.uk

environmental services ltd.

Pomoc kierowcy przy załadunku

wywóz śmieci wynajem skipów

tel: 0844 800 8861 www.bkltd.co.uk

KINGS OF RUBBISH OFERUJEMY POMOC PRZY ZAŁADUNKU NAJNIŻSZE CENY JESTEŚMY ZAWSZE NA CZAS 24/H 7 DNI W TYGODNIU

WYWÓZ ŚMIECI OGRODOWYCH BUDOWLANYCH BIUROWYCH Z GARAŻU SKLEPÓW

TEL. 07587849446 07535471013

tel. 075 06 283 300


64 ogłoszenia 

|

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

´ cu Z reklamą w gon robota pali się w rękach!

Specjalna oferta

dla branży motoryzacyjnej!

Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży

już dziś

marketing@mail.goniec.com Tel. 020 7099 7107

branza mechanik_95x134.indd 2

23/10/2012 14:56:53

Miedź (Copper) ....................................£4,00 - 4,50 aluminium (aluminum) ....................£0,60 - 1,00 Mosiądz (Brass) ..................................£2,20 - 2,50 kwasówka (Stainless Steel)..............£0,60 - 1,00 KaBle (Cable) ........................................£0,80 - 2,30 zŁoM stalowy (Scrap metal).....£80 - 120/tona oŁów (lead) .........................................£0,70 - 1,00

tel. 075 11 279 940 26 października 2012


£4,00 - 4,50 £2.20 - £2.50 £0.80 - £2.30 £0.70 - £1.00 £0.60 - £1.00 £0.60 - £1.00 £80 - 120/tona

*Podana cena moze ulec zmianie w zależności od notowań gieldowych danego surowca

|  ogłoszenia

65

£4,00 - 4,50 £2,20 - 2,50 £0,80 - 2,30 £0,70 - 1,00 £0,60 - 1,00 £0,60 - 1,00 £80 - 120 / tona

*Podana cena moze ulec zmianie w zależności od notowań gieldowych danego surowca

Miedź £4,00 - 4,50 Mosiądz £2,20 - 2,50 Kable £0,80 - 2,30 Olów £0,70 - 1,00 Aluminium £0,60 - 1,00 Nierdzewka £0,60 - 1,00 Złom stalowy £80 - 120 / tona


0/2012 11:44:02

katalog firm

Dodaj swoją firmę do katalogu XX Euro Paczka M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07786267949 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048322419002 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.euro-paczka.pl

BUDOWNICTWO

HURTOWNIE XX JBB w Łysych M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048508148698 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . bartek.lenart@jbb.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.jbb.pl

XX AWM WINDOWS LTD T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02082307297 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07515913491 E:. . . . . . . . . . . info@awmwindows.co.uk W: . . . . . . . . . www.awmwindows.co.uk

XX Lukullus M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07808191519 E:. . . . . . . . . . . . . . m.wowczuk@lukullus.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.lukullus.pl

nr 43 (449) 26 października 2012 / ISSN 2044-5202

XX AJ Metal T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01375845563 K: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07586899661

XX Inter House Windows M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07502290300 f 23/10/2012 11:44:02 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07502290303 E:. . . . . . . . . . . . . . . info@inter-house.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . www.inter-house.co.uk

EDUKACJA

XX A1 School of English T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088403438 E:. polski@a1schoolofenglish.com W: . www.a1schoolofenglish.co.uk znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 XX Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07737331113 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . londyn@ewspa.edu.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ewspa.edu.pl

kursy i szkolenia XX Intelligent Security Training M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07525938478 W:www.intelligentsecuritytraining.com XX Smart Sisters CSCS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088100776 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07503033535 E:. . . . . . . . . . . . . . info@smartsisters.co.uk W: . . . . . . . . . . . . www.smartsisters.co.uk XX Wilmowski Training Limited M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07801230123 W: . . . . . www.kursyelektryczne.com

FINANSE XX Hipoteki.co.uk T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02071400170 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07411000525 E:. . . . . . . . . . . b.drogowska@gmail.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.hipoteki.co.uk

XX PSW - hurtownia spożywcza T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02084520090 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07949735272 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@psw-uk.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.psw-uk.com

XX Advice Specialist T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 951 9406 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0754 035 7002. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . E:. . . . . . . . kasia@advicespecialists. co.uk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . W:. . www.advicespecialists.co.uk XX Arrow Tax Assist Ltd Księgowość M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07861476148 W: . . . . . . . . www.arrowtaxassist.co.uk E:. . . . . . . . . . info@arrowtaxassist.co.uk XX Financial Republic T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02086826950 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087674088 W: . . www.financialrepublic.org.uk znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 XX Fracture M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07868970474 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01442385290 XX MWK Consultants T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02089423484 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07838253131 E: mwkconsultants@hotmail.co.uk XX Smart Sisters Limited T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088100776 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07503033535 W: . . . . . . . . . . . . www.smartsisters.co.uk

XX CLAIMS PRO LIMITED T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02033698522 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07740292237 E:. . . . . . . . . . . . . . . . info@claimspro.org.uk XX Debenhams Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01727837161 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.dolegal.co.uk XX Ersan &Co Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083427070 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07816646345 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . sersan@ersans.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ersans.co.uk

XX One Call Claim M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07500565758 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07850881025 W: . . . . . . . . . . . . . www.onecallclaim.com XX Quality Claim znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07776377763 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07933325552 E:. . . . . . . . . . info@wypadekanglia.com W: . . . . . . . . www.wypadekanglia.com XX Quick Claim Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01582523311 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01582523313 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@e-wypadki.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.e-wypadki.com XX Top Accident Claims T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085632100 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07765150507 E:. . . info@topaccidentclaims.co.uk W: . www.topaccidentclaims.co.uk XX Tutkaj Services T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087429050 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@tutkaj.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.tutkaj.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . www.tutkajnews.co.uk

XX Tax & Finance M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07952249267 XX TOP CLAIMS M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07905857075 E:. . . . . . . . . . . . . . topclaims@yahoo.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.top-claims.com

MOTORYZACJA SERWIS XX Fenix Cars M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07983431479

XX The Peace of Mind Group T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01413487900 W:www.thepeaceofmindgroup.co.uk

Dodaj swoją firmę do katalogu

26 października 2012

XX CAMPS Solicitors T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08001124385 W: . . . . www.odszkodowania.org.uk

XX IKANNA Accident Claims T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02084238473 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07756284190 KSIĘGOWOŚĆ E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . ikaanna@yahoo.co.uk znaczki.pdf 23/10/2012 W: 11:44:02 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ikanna.co.uk

XX Tani kredyt T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02034329889 W: . . . . . . . . . . . . www.tanikredyt.com.pl

020 7099 7107

ODSZKODOWANIA

020 7099 7107

REKRUTACJA XX Casna Group W: . . . . . . . . . . . . . www.casnagroup.co.uk XX Olympic Staff T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088400707

sklepy spożywcze XX Alisha Polski Sklep - Birmingham 5-9 Station Rd, Erdington, Birmingham B23 6UB T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01213734759 E:. . . alishapolskisklep@yahoo.com XX Alisha Polski Sklep - Handsworth 242-246 Wellington Rd, Handsworth B20 2QL T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01212504277 E:. . . alishapolskisklep@yahoo.com XX Mini Market Miś - Brentford 123 High Street, Brentford TW8 8AT T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 5687 544 XX Mini Market Miś - Harrow 6 Central Parade, Harrow HA1 2TW T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088614050 XX Polski Smak 58 The Mall, London W5 3TA

XX Grosik Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01908 222212 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07850 162715 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.grosik.co.uk XX Sami Swoi PrzekazyPieniezne. com T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02070992441 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08458682201 W: . . www.PrzekazyPieniezne.com

Reklama

020 7099 7107 marketing@mail. goniec.com

XX Family Cars M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07773399000 E:. . . . . . . . . familyminicab@gmail.com XX Importpol M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07878457617 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02032868734 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.importpol.com XX J.A EUROBUS M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07778826709 E:. . . . . . . . . . . . . . . . kontakt@ja-eurobus.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ja-eurobus.pl XX Jumbo Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07763701627 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07763701625 E:. . . . . . . . . . jumbo.trans@yahoo.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . www.jumbo-trans.com XX Kaz - Courier M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 004407900907483 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 00480609687821 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@kaz-courier.com W: . . . . . . . . . . . . . . . www.kaz-courier.com XX Lotniska M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07788778853 XX Lotniska Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07922337783 XX Lotniska Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07592215600 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07522336366 W: . . . . . . . . . . . www.lotniskatrans.co.uk XX PACZKA DO M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07761656272 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@paczkado.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.paczkado.com XX Pegasus Travel T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087437471 E:. . . . . . . . . . . . . . . . info@pegasustravel.eu W: . . . . . . . . . . . . . . www.pegasustravel.eu

TELEKOMUNIKACJA XX O2 W: www.o2.co.uk/internationalsim

TRANSPORT PRZEKAZY PIENIĘŻNE

XX Express Bus Podkarpacie M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07511413199 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07593006033

XX DFDS Seaways T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08715747221 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . dover.pax@dfds.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.dfdsseaways.pl XX Eagle Express T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08445555033 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02080992522 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . info@eagleexpress.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . www.eagleexpress.pl XX Eagle Transport T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072869485 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072665525 W: . . . . . . . www.eagletransport.co.uk XX ELLA TRAVEL T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01215546922 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07966523363 E:. . . . . . . . . . . . . . ellatravel@hotmail.com

XX Polonia Transport T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02077306872 W: . . . . . . . . . www.poloniatransport.pl XX Przejazdy na lotniska M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07951799106 XX Przewozy Żurawscy M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07706374131 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048792663005 E:. . . . . . biuro@przewozyzurawscy.pl W: . . . . . . www.przewozyzurawscy.pl XX Sindbad Travel Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02078289008 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08708502054 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . london@sindbad.pl XX Sprinter Trans M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07810797308 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07712516737 W: . . . . . . . . . . . . www.sprintertrans.com XX Transfer na lotniska M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07592215600 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07522336366 W: . . . . . . . . . . . www.lotniskatrans.co.uk XX Transpol T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08008101030 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07862278730 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07862278729 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.transpol.co.uk

020 7099 7107


020 7099 7107 XX TRANSPOL GOM M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07835915501 E:. . . . . . . . . . . transpolgom@gmail.com W: . . . . . . . . . . . . www.transpolgom.com XX Transporter M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07544147985 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0048601473925

ZDROWIE XX AA Pomoc M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07757234889 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@aapomoc.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.aapomoc.co.uk

ki.pdf 23/10/2012 11:44:02

XX Blue Light Dental Clinic T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083400666 W:www.bluelightdentalclinic.co.uk

TV SAT XX TV Sat Karol M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07713358081 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07590677234

XX Dentysta Dr. Hakim M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07939351115 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07749031427 znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02 XX Phoenix Medical Centre M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07550077232 W: . . . . . . . www.phoenix-medical.org

USŁUGI DLA FIRM

znaczki.pdf 23/10/2012 11:44:02

XX JAL Creative Design Collective M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07872494746 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07864841591 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . office@jaldesign.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . www.jaldesign.co.uk

URODA XX ANNA D’AURIA T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085637833 E:. . . . . . . . . annadauria@hotmail.co.uk XX Kursy kosmetyczne T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07703606574 XX TRENDY T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079981929 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@trendy.uk.com W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.trendy.uk.com

WYWÓZ ŚMIECI XX Blue Skip London Ltd T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07966637974 W: . . . . . . www.blueskiplondon.co.uk E:. . . . . . blueskiplondon@gmail.com

XX Private Medical Centre M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07908133998 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . info@pmc-medic.com W: . . . . . . . . . . . . . www.pmc-mediac.com XX Tooting Medical Centre T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087678389 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02086485111 W: . . . . . . . . . . . www.polski-lekarz.co.uk

RÓŻNE XX Polski Zespół ANTIDOTUM T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07902720521 W: . . . . . . . www.antidotumband.com XX WODZIREJ T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07875690760 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . info@wodzirej.co.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.wodzirej.co.uk XX Wróżka Santina T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02036094548 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07587375316

INFORMATOR

XX B & K T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08448008861 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.bkltd.co.uk

XX Ambasada RP w Londynie Wydział Konsularny 73 Cavendish Street, London W1W 6LS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072913900 T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072913934 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . london@msz.gov.pl

XX Kings of Rubbish M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07587849446 M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07535471013

XX NHS T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08454647 W: . . . . . . . . . . . . . . www.nhsdirect.nhs.uk

XX Lukpol Ltd M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07737639920 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.lukpol.co.uk

B I B LIOTE K I

XX Rubbish Master M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07916122268 W: . . . . . . . www.rubbish-master.co.uk XX Sim Vic - skup złomu M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07583900400 XX Wywóz śmieci – Michał M: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07974137910

XX Biblioteka Polska POSK 238-246 King Street, London W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8741 0474 E:. . . . . . . . . library@polishlibrary.co.uk

FUNDACJE XX Barka linia zaufania T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08001712926 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.barkauk.org

marketing@mail.goniec.com INSTYTUC JE NAUKOWE

Londyn – EALING

Hastings

XX Instytut Kultury Polskiej T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02032062004 W: . . . . . . . . www.polishculture.org.uk

XX Kościół pw. Matki Bożej Matki Kościoła 2 Windsor Rd., W5 5PD E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ealing@pcmew.org

XX Kościół pw. Matki Boskiej Gwiazdy Mórz 1 High Street, TN34 3EY

XX Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego 20 Princes Gate, London SW7 1PT T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02075899249 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.pism.co.uk XX Polski Uniwersytet na Obczyźnie 236-246 King Street, Londyn W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088469305 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.puno.edu.pl XX Polski Ośrodek Naukowy UJ Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road (II piętro), London SW7 2PN E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . pon.office@uj.edu.pl W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.pon.uj.edu.pl

ORGANIZACJE SPOŁECZNE XX Polska Macierz Szkolna 240 King Street, London, W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411993 E:. . . . . . . . . . . . . pms@polskamacierz.org W: . . . . . . . . . . . www.polskamacierz.org XX POSK - Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny 238-246 King Street, Hammersmith, London W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411940 W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.posk.org XX Zjednoczenie Polski w Wielkiej Brytanii 240 King Street, Londyn W6 0RF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087411606 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . office@zpwb.org.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.zpwb.org.uk XX Związek Harcerstwa Polskiego 23-31 Beavor Lane, Londyn W6 9AR T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02087488006 E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . okregwb@zhp.org.uk

U R Z Ę D Y B R Y T YJ S K IE XX British Council 10 Spring Gardens, London SW1A 2BN T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01619577755 E:general.enquiries@britishcouncil.org W: . . . . . . . . . . . . . www.britishcouncil.org XX General Register Office PO Box 2, Southport PR8 2JD T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 08456037788 E:. certificate.services@ips.gsi.gov.uk W: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.gro.gov.uk XX Home Office 2 Marsham Street, London SW1P 4DF T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02070354848 E:. . . public.enquiries@homeoffice. gsi.gov.uk W: . . . . . . . . . . . www.homeoffice.gov.uk XX UK Border Agency T:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 01619577755 W: . www.ukba.homeoffice.gov.uk

POLS K IE K O Ś C IO ŁY Londyn – CROYDON XX Parafia pw. Jezusa Miłosiernego 6-8 Oliver Grove, SE25 6EJ E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . croydon@pcmew.org

Londyn – BALHAM XX Kościół pw. Chrystusa Króla 232-234 Balham High Rd., SW17 7AW E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . balham@pcmew.org

Londyn – GREENFORD XX Kościół pw. Nawiedzenia NMP 358 Greenford Rd., UB6 9AN E:. . . . . . . . . . . . . . . greenford@pcmew.org

Londyn – HAMMERSMITH XX Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli 1 Leysfield Rd., W12 9JF E:. . . . . . . . hammersmith@pcmew.org

Londyn – ISLINGTON XX Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza 2 Devonia Rd., N1 8JJ

Londyn – PALMERS GREEN XX Kościół pw. św. Moniki The Presbytery, Stonard Rd, Green Lanes, N13 4DJ

Londyn – WIMBLEDON Park XX Kościół pw. Chrystusa Króla 9 Crescent Gardens, SW19 8AJ

Birmingham XX Kościół pw. Św. Michała Archanioła Moor Street, B4 7UG E:. . . . . . . . . . . birmingham@pcmew.org

Blackpool XX Kościół pw. Św. Kentigerna 25a Newton Drive, FY3 8BT XX Bournemouth XX Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 1 Albert Rd., Richmond Hill, BH1 1BZ

Brighton XX Kościół pw. Św. Marii Magdaleny 55 Upper North Street, East Sussex, BN1 3FH E:. . . . . . . . . . . . . . . . . brighton@pcmew.org

Bristol XX Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej Cheltenham Rd., BS6 5RH

Cambridge XX Kosciół pw. Matki Bożej Królowej Polski 231 Chesterton Rd., CB4 1AS

Coventry XX Kościół pw. Sw Stanisława Kostki Springfield Rd., W Midlands, CV1 4GR E:. . . . . . . . . . . . . . . . . coventry@pcmew.org

Crawley XX Kościół pw. Matki Bożej Królowej Niebios 19 Stagelands, Langley Green, RH11 7QD

Halifax XX Kościół pw. Matki Bożej 2 Clarens Street, West Yorkshire, HX1 5DH

020 7099 7107

High Wycombe XX Kościół pw. Św Wulstana Hollis Rd., Totteridge, Bucks, HP13 7UN E:. . . . . . high.wycombe@pcmew.org

Ipswich XX Kościół pw. Matki Bożej 322 Woodbridge rd., Suffolk, IP4 4BD

Leicester XX Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Wakerly Rd., LE5 4WD E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . leicester@pcmew.org

Leeds XX Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i sw. Stanisława Kostki Newton Hill Rd., LS7 4JE E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . leeds@pcmew.org

Manchester XX Kościół pw. Bożego Miłosierdzia Moss Lane East, Moss Side, M14 4QB

Northampton XX Kaplica Sióstr Nazaretanek 437 Wellingborough Rd., NN1 3EZ E:. . . . . . . . . northampton@pcmew.org

Oxford XX Kościół pw. Ducha Świętego w klasztorze o. dominikanów 64 St Giles, OX1 3LY E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . oxford@pcmew.ogr

Peterborough XX Kościół pw. Św. Piotra i Wszystkich Świętych Park Rd., Cambs., PE1 2RS E:. . . . . . . . peterborough@pcmew.org

Portsmouth XX Kościół pw.św. Swithuna 105 Waverley Rd., Southsea, PO5 2PL

Reading XX Kościół pw. Najświętszego śerca Pana Jezusa Watlington Street, Berks., RG1 4RF E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . reading@pcmew.org

Sheffield XX Kaplica pw. Matki Bożej Ostrobramskiej 518-520 Ecclesall Rd., S11 8PY

Slough XX Kościół Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Królowej Polski 48 Pitts Rd., SL1 3XH E:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . slough@pcmew.org

Southampton XX Kościół pw. Św. Edmunda The Avenue, SO15 2EQ E:. . . . . . . . . southampton@pcmew.org

West Bromwich XX Kościół pw. Św. Michała i Świętych Aniołów 260 High Street, B70 8AQ


Goniec Polski 449 – Żenada  

No dobrze, pośmialiśmy się, porobiliśmy sobie jaja, stworzyliśmy setki satyrycznych memów i virali. Tutaj, w Wielkiej Brytanii część z nas o...

Advertisement