Page 1

Prawdziwa Strefa Kibica w Londynie jest tylko jedna!

goniec Przekonaj siÄ™ sam! PrzyjdĹş do Coronet Theatre str. 18-21

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

t h e

p o l i s h

t i m e s

polski .com

Do boju, Polsko!

str. 6-8


4 w numerze 

| |

fot. PAP / Radek Pietruszka

6 temat tygodnia    Do boju, Polsko!

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Do boju, Polsko!

P

Organizacja i przygotowania do Euro 2012 obudziły w nas nie tylko piłkarskie nadzieje. Przez kolejne trzy tygodnie większość Polaków, a z nimi niemal cała Europa, będzie jednak żyła czysto sportowymi emocjami. Biało-czerwoni są głodni sukcesu. My, kibice, dzielimy ten głód.

fot. PAP/EPA / Helmut Fohringer

WIADOMOŚCI

Moc piłki

rzed kilkoma dniami Brytyjczycy pokazali światu przywiązanie do monarchii, potężną dumę nie tyle narodową, co państwową (!) i wielkie, zjednoczone pod sztandarem Union Jacka ego drzemiące w tym społeczeństwie. Nie jestem ani typem stadnym, ani nawet przesadnym monarchistą, ale pomyślałem sobie wtedy, że czasem dobrze jest być częścią takiej siły. Patrząc na morze granatowo-czerwono-białych flag przed Pałacem Buckingham zastanawiałem się, czy coś

takiego możliwe byłoby w podzielonej Polsce. Na poważnie rozważane są scenariusze na wypadek, gdyby polska reprezentacja nie wyszła z grupy. Polacy mieliby przejrzeć wtedy na oczy, dostrzegając te wszystkie łatane na parę dni przed rozpoczęciem Euro autostrady, brudne kible w pociągach, a może nawet rasizm na rodzimych stadionach. Rząd miałby upaść pod ciężarem tego wzroku. Szok i rewolucja! Co by się jednak stało, gdyby Lewandowski, Szczęsny i spółka dotarli do finałów? Na przykład z Niemcami, co to przecież stoją Podolskim i Klose? Rozkopane wzdłuż i wszerz drogi, niskie płace, szybujące ceny paliw, chamstwo w internecie, kolejki w przychodniach, posłowie Niesiołowski, Brudziński i Palikot – wszystko to zostałoby przykryte niosącą się w kosmos biało-czerwoną euforią. Rząd rządziłby do końca świata i jeden dzień dłużej. Potężną moc ma ta piłka nożna... Chyba, że się to jednak nie zdarzy. Na razie idziemy oglądać mecz... Adam Skorupiński

10 Z Polski 12 Ze świata 14 Z Wielkiej Brytanii 16 Polak na Wyspach

18 Strefa Kibica

|

22 felieton    Niemiecka stówa

|

24 kontrowersje    Hotelowe pole bitwy

|

26 fotoreportaż    Monarchia spłynęła

dodatek specjalny: Prawo dla Ciebie 28 Jak szkoda, to odszkodowanie 32 No Win No Fee. Jaka przyszłość? 35 Co powoduje, że zwolnienie jest niesłuszne 35 Prawo po stronie klienta

PO GODZINACH

|

38 turystyka    Cztery miasta współgospodarza

DOM

|

40 kuchnia    Czas na szparagi!

|

42 przepisy    Cannelloni ze szpinakiem

|

42 hobby    Sekrety wybornych pierogów

DLA CIAŁA

43 zdrowie  |  Jaki jest najlepszy wiek na satysfakcję z seksu? Adres: Goniec Polski - The Polish Times, Exchange Plaza, 58 Uxbridge Road, London, W5 2ST Dyrekcja: E: dyrekcja@mail.goniec.com Redaktor naczelny: Adam Skorupiński, E: ska@mail.goniec.com Redakcja (Editorial): T: 020 7099 7106, F: 020 7099 6815, E: redakcja@mail.goniec.com, Anna Rączkowska, Jakub Ryszko, Dominik Waszek Współpraca: K. Bzowska, J. Rujna, R. Folta, A. Szlejter, R. Głowacki, I. Tokc-Wilde, A. Dobiecka Korekta: Maja Wasilewska Zdjęcia: PAP/EPA • Shutterstock • Goniec Team Skład i Grafika: Agata Olewińska, E: ao@mail.goniec.com Redakcja portalu Goniec.com: Szczepan Całek, E: szczepan.calek@mail.goniec.com Marketing i Reklama (Advertising), ogłoszenia: T: 020 7099 7107, E: marketing@mail.goniec.com, Sylwia Bohatyrewicz, T: 07974 99 00 11, E: sylwia@mail.goniec.com, Łukasz Zawisza, T: 07974 99 00 12, E: lukasz.zawisza@mail.goniec.com, Bożena Szul, E: bozena.szul@mail.goniec.com, Samanta Kulpa, T: 07974 99 00 14, E: s.kulpa@mail.goniec.com, Administracja i finanse: Sabina Stępień T: 020 7099 7105, T: 07974 99 00 05, E: sabina.stepien@mail.goniec.com Dystrybucja: E: dystrybucja@mail.goniec.com, T: 020 7099 7107 Prenumerata: T: 020 7099 7105 Wydawca (Publisher): 1MM Media Limited Tytuł zarejestrowany pod numerem ISSN 2044-5202 Redakcja Gońca Polskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji ogłoszenia bez podania przyczyny.

8 czerwca 2012

44 zdrowie  |  Zbawienne groty solne

|

45 uroda    Recepta na długowieczność

GONIEC KULTURALNY

47 hit weekendu  |  Anime Weekend w BFI Southbank

|

48 polecamy    London Naked Bike Ride

50 konkursy  |  Wygraj bilety

50 recenzja  |  Snow White and the Huntsman 52 program tv 55 łamigłówki  56 horoskop 59 ogłoszenia drobne


6 temat tygodnia 

|

fot. PAP / Radek Pietruszka

Do boju, Polsko! Szymon Szar Adam Skorupiński

Organizacja i przygotowania do Euro 2012 obudziły w nas nie tylko piłkarskie nadzieje. Przez kolejne trzy tygodnie większość Polaków, a z nimi niemal cała Europa, będzie jednak żyła czysto sportowymi emocjami. Biało-czerwoni są głodni sukcesu. My, kibice, dzielimy ten głód. W piątek mecz otwarcia Euro 2012. Na Stadionie Narodowym w Warszawie Polacy zagrają z Grecją. Na kolejny piłkarski sukces naszej narodowej drużyny polscy kibice czekają już niemal 20 lat. Wtedy to na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w roku 1992 ekipa prowadzona przez Janusza Wójcika zdobyła srebrny medal olimpijski. Polscy prze-

Cristiano Ronaldo – pochodzący z wyspy Madera piłkarz to prawdziwy fenomen. Ronaldo dokonuje wspaniałych rzeczy na boisku dzięki nietypowym proporcjom oraz konstrukcji swoich mięśni. Mimo wysokiego wzrostu dysponuje niesamowitą szybkością i zwrotnością. Do tego potrafi uderzać piłkę z ogromną siłą, nadając jej przedziwną rotację.

Andres Iniesta – mały, chudy i niepozorny zawodnik nie jest typową gwiazdą futbolu. Mimo to hiszpański pomocnik wyrósł na piłkarza, na którego wątłych barkach spoczywa odpowiedzialność za siłę ofensywną zarówno Barcelony, jak i reprezentacji. To jego gol zdobyty w finale mundialu w RPA tuż przed końcem dogrywki przesądził o tym, że „Furia Roja” została mistrzem świata.

Robin Van Persie – To mogą być jego mistrzostwa. W zakończonym sezonie angielskiej Premier League holenderski snajper strzelał dla Arsenalu gole jak natchniony, zdobywając koronę króla strzelców. Przed dwoma laty, mimo iż Oranje zostali we wspaniałym stylu wicemistrzami świata, Van Persie nie błyszczał i strzelił tylko jedną bramkę. Teraz ma być dużo lepiej.

fot. PAP / Leszek Szymański

fot. PAP/EPA / Koen Van Weel

fot. PAP/EPA / Marta Perez

fot. PAP/EPA / Mario Cruz

To mogą być gwiazdy finałów Euro 2012

Robert Lewandowski – w ciągu dwóch sezonów spędzonych w Borussii Dortmund zrobił niesamowity progres. Po znakomitym tegorocznym sezonie Bundesligi możemy go spokojnie nazwać napastnikiem kompletnym. Polski snajper potrafi strzelać gole z każdej pozycji, także stojąc tyłem do bramki, a problemu nie stanowią nawet stoperzy wielkiego Bayernu.


grali wówczas z reprezentacją Hiszpanii. Rywale w kolejnych latach rozwijali się piłkarsko i dzisiaj są jedną z najlepszych reprezentacji narodowych świata. Biało-czerwoni natomiast wyraźnie nie wykorzystali otwierającej się przed nimi szansy.

Wielka nadzieja biało-czerwonych Teraz najwięksi optymiści stawiają nawet na awans Polaków do finału europejskiego mundialu. Nikt nawet nie wyobraża sobie, że możemy odpaść w fazie grupowej. – Wszyscy są przekonani, że jak nie wyjdziemy z grupy, to będzie tragedia – mówił w specjalnym wywiadzie dla „Gońca” Zbigniew Boniek. – I tutaj ludzie mają rację, to nie jest żadna wielka grupa. Rosja ma swoje problemy, Czesi są tacy jacy są, Grecy są właściwie wielką niewiadomą. Gramy u siebie, mamy naszą publiczność, mamy nasze stadiony. Brak sukcesu w tej grupie na pewno spowodowałby falę krytyki. W awans do dalszej fazy rozgrywek wierzą również sami piłkarze. Według Wojciecha Szczęsnego, bramkarza londyńskiego Arsenalu i reprezentacji Polski, trafiliśmy do grupy marzeń. Jest tylko jedno „ale”... – Identycznie myślimy we wszystkich czterech krajach. Dla każdego zespołu brak awansu do ćwierćfinału będzie narodową tragedią. Każdy może wygrać z każdym, ale mam nadzieję, że to jednak my awansujemy do ćwierćfinału. Mamy dobrych zawodników. Nasz trener mawia co prawda, że rywale to także nie „ogórki”, tylko piłkarze światowej klasy, ale wierzę, że damy radę – powiedział. Szczęsny stoi na straży naszej twierdzy, ale nie on jeden ma być podporą biało-czerwonych. W składzie mamy bowiem niezawodną w tym sezonie trójkę piłkarzy z Borussii Dortmund: Łukasz Piszczek – Jakub Błaszczykowski – Robert Lewandowski. Jeśli dodamy do tego doświadczonego Marcina Wasilewskiego i Ludovica Obraniaka, Rafała Murawskiego oraz młodego perspek-

Kto zarobi na Euro Zyski z mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie są obliczane łącznie na około 2,5 mld euro. Do kas państw organizatorów trafi tylko nikła część tej kwoty. Gigantyczne dochody jakie ma przynieść organizacja Euro 2012 niemal w całości trafią na konta Europejskiej Unii Piłkarskiej. Wynika to z warunków postawionych przez UEFA już na etapie wyboru ofert. Państwa – organizatorzy już wówczas zrezygnowały z egzekwowania niemal wszystkich podatków i opłat.

tywicznego Macieja Rybusa – o wynik Polski możemy być spokojni. Najbliższe europejskie święto piłkarskie będzie wydarzeniem szczególnym. Nie tylko z dlatego, że Polska będzie współorganizatorem po raz pierwszy w swojej historii tak wielkiej imprezy. Euro 2012 może być również historycznym osiągnięciem pod względem sportowym. A podopieczni Franciszka Smudy pomimo nie najlepszych wyników w meczach towarzyskich mogą być prawdziwym czarnym koniem.

7

fot. PAP / Leszek Szymański

|  temat tygodnia

Anglicy jako dobrzy turyści Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą z pewnością przyglądać się poczynaniom drużyny angielskiej. Selekcjoner reprezentacji Anglii, Roy Hodgson podał ostateczną 23-osobową kadrę na mistrzostwa Europy, jednak nie wygląda ona tak, jakby sobie tego Anglicy życzyli. Największą stratą w reprezentacji Trzech Lwów jest jednak nieobecność Franka Lamparda. Pomocnik reprezentacji Anglii doznał kontuzji uda na treningu, która wykluczyła go z gry w mistrzostwach Europy. Kontuzja gwiazdy Chelsea Londyn jest kolejnym osłabieniem reprezentacji Angli. Wcześniej urazy wyeliminowały z udziału w Euro 2012 bramkarza Norwich City Johna Ruddy'ego i pomocnika mistrza Anglii Manchesteru City Garetha Barry'ego. Tego ostatniego zastąpi Phil Jagielka, dla którego podróż do Krakowa, gdzie została zakwaterowana angielska kadra, będzie wizytą sentymentalną do kraju przodków. Zawodnik Evertonu ma bowiem polskie korzenie, o których nie zapomina. Roy Hodgson i działacze Football Association chcieliby zresztą, żeby wyprawa do Polski i na Ukrainę była swego rodzaju oczyszczeniem dla wszystkich piłkarzy. Dziennik „The Telegraph” zaleca im, by byli „dobrymi turystami”. – Euro 2012 to dobry czas, by piłkarze pokazali, że są ludźmi i przestali być postrzegani jak aroganci – pisze felietonista gazety. UEFA, jako instytucja zarejestrowana w Szwajcarii, nie jest zobowiązana do płacenia podatków Polsce czy na Ukrainie. Opłaty poniesie natomiast zarejestrowana w Polsce na zlecenie UEFA spółka Euro 2012, zapłacą też polscy piłkarze. UEFA została zwolniona z większości podatków, zapłaci jedynie VAT, mimo że w myśl pierwotnych ustaleń federacja miała być z niego zwolniona. Nie będzie także mogła odliczyć cła i akcyzy od zakupów dokonywanych w Polsce, zapłaci także VAT od sprzedawanych przez siebie dóbr, m.in. biletów. Podatku nie zapłacą jednak działacze, piłka-

Skład reprezentacji Polski W fazie grupowej Anglicy zagrają w grupie D. 11 czerwca zmierzą się z Francją w Doniecku, 15 czerwca ze Szwecją w Kijowie, zaś cztery dni później ponownie w Doniecku – z Ukrainą. *** Czy polska reprezentacja spotka się z Anglikami, jeśli obie drużyny awansują z grupy i przejdą do dalszych rozgrywek? Choć to mało prawdopodobne, zdarzyć może się wszystko. Na pewno takiego pojedynku nie będzie sędziował Howard Webb, chociaż najbardziej znienawidzony przez Polaków angielski arbiter pojawi się na murawach tegorocznego Euro. Będzie gwizdał w pierwszym meczu naszych grupowych rywali – Rosji i Czech. Kto wie, może tym razem będziemy mieli za co go pokochać?... rze i sędziowie, z wyjątkiem tych, którzy reprezentują Polskę. Dla polskiego budżetu nie jest to korzystny układ, zwłaszcza że w organizację mistrzostw zainwestowano ogromne środki finansowe związane m.in. z budową infrastruktury. Nie można będzie także zarobić na reklamach podczas imprez w ramach Euro, ponieważ UEFA zapewniła wyłączność koncernom, które zawarły z nią umowy. Na pocieszenie zostaje nadzieja, że przy okazji piłkarskiego święta zarobi branża turystyczna i firmy pracujące przy obsłudze imprez oraz gości odwiedzających Polskę.

Pod koniec maja Franciszek Smuda podał ostateczny skład polskiej reprezentacji na finały mistrzostw Europy. Z szerokiego składu na Euro 2012 wypadli: Michał Kucharczyk, Tomasz Jodłowiec oraz Kamil Glik. Kontuzjowanego Łukasza Fabiańskiego zastąpi Grzegorz Sandomierski. n  Bramkarze: Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn), Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (KRC Genk, na wyp. w Jagiellonii Białystok) n  O brońcy: Sebastian Boenisch (Werder Brema), Marcin Kamiński (Lech Poznań), Damien Perquis (FC Sochaux), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznań) n  Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Duesseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafał Murawski (Lech Poznań), Ludovic Obraniak (Girondins Bordeaux), Eugen Polanski (FSV Mainz), Maciej Rybus (Terek Grozny), Rafał Wolski (Legia Warszawa) n  N apastnicy: Paweł Brożek (Celtic Glasgow), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover 96)


8 temat tygodnia 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Ocena ze sprawowania Anna Rączkowska

Brukowce ostrzegały Brytyjczyków przed krakowskimi hejnalistami, kleszczami i prostytutkami. BBC przebiła konkurencję filmem „Stadiony nienawiści”. Rozpętała się jatka i w Polsce, i w Wielkiej Brytanii. Czy tego chcemy, czy nie – wszystko wskazuje na to, że w piątek rozpoczyna się nie tylko Euro, ale także największy sprawdzian dla Polaków. Z zachowania.

Szacownej brytyjskiej telewizji ponoć wszyscy wierzą. Po emisji dokumentu „Stadiums of Hate” w świat poszła informacja, że gospodarze tegorocznych mistrzostw Europy to faszyści, nienawidzą Żydów, kolorowych, są rasistami, a cały swój jad wylewają na stadionach. Na dowód dziennikarze pokazali materiały wideo, na których wyraźnie widać, co potrafią ukraińscy i polscy troglodyci stadionowi. Były piłkarz reprezentacji Anglii Sol Campbell komentując dantejskie sceny oznajmił: – Nie jedźcie tam, zostańcie w domu, bo wrócicie w trumnach! Zaraz potem posypały się protesty, listy i żądania przeprosin. Polskie MSZ napisało do BBC, premier wydał zaproszenie dla kibiców, a ministra Mucha w CNN płynnym angielskim deklarowała, że w Polsce jest bezpiecznie.

Nie będzie Anglik pluł nam w twarz Tak zażartował w radiu TOK FM Jacek Kurski. – W Parlamencie Europejskim 8 czerwca 2012

chyba nikt nie zauważył tego filmu – przekonywał. – Zauważyli raczej kibice i Brytyjczycy, dla których był on emitowany. Nie należy jednak lekceważyć takich rzeczy, bo ci, do których jest to emitowane, nabierają bardzo nieprzyjaznego spojrzenia na naszą ojczyznę. Zupełnie niepotrzebnie – tłumaczył. Na obronę Polaków Kurski dodał, że BBC nie jest już taka szacowna jak niegdyś i coraz częściej staje się tabloidem. – Jest mitem, że BBC jest standardem obiektywizmu. Tak było kiedyś. Dzisiaj to typowa demoliberalna telewizja, która kiedyś miała dobrą reputację. Teraz to takie samo barachło jak każde inne – ocenił. Kurski, który sam przez lata dziennikarstwem się pałał, film uznał za manipulację. – Polega ona na tym, że w każdym kraju można znaleźć patologiczne zjawiska marginalne – wyjaśnił. – Film jednak powinien odpowiedzieć, na ile te zjawiska są reprezentatywne dla całego społeczeństwa. W filmie BBC zaś znaleziono marginalne sytuacje i ekstrapolowano je na wrażenie całego narodu. Na tym polega ta obrzydliwa manipulacja – podkreślił.

Bałagan na własnym podwórku BBC brak obiektywizmu zarzucili także internauci. Pod listem premiera Donalda Tuska z zaproszeniem do brytyjskich kibiców na Euro 2012, który na Wyspach wydrukował dziennik „The Guardian” posypały się komentarze. Poza kilkoma przerażonymi chuligaństwem, większość stanęła w obronie Polaków lub przynajmniej była neutralna. Wpisujący dali brytyjskiej telewizji do wiwatu. Przytaczano gorszące przykłady z zachodnioeuropejskich stadionów. Jak z rękawa sypano rasistowskimi incydentami z lokalnego podwórka. Internauta z Londynu wskazywał, że podpora angielskiej reprezentacji John Terry ma sprawę w sądzie za rasistowskie komentarze. Ktoś z Manchesteru przypomniał, że były kapitan angielskiej drużyny Sol Campbell, który w dokumencie

BBC ostrzega przed przyjazdem do Polski i na Ukrainę, ma na koncie zatarg z brytyjską federacją piłkarską. W wywiadzie dla telewizji Sky zarzucił brytyjskiemu światu piłkarskiemu, że hamuje karierę czarnym zawodnikom. Campbell skarżył się, że nie ma szans na pracę trenerską, którą jest zainteresowany. – Nie jest ważne jaki masz kolor skóry, jeśli jesteś dobry, powinieneś móc się rozwijać – mówił. – Mam wrażenie, że w Wielkiej Brytanii jest przyzwolenie na tego rodzaju rasizm także wśród kibiców – utyskiwał. Kwintesencją wszystkich wpisów była opinia komentatora z Holandii, który napisał: „Żyję w Holandii, gdzie na co dzień dzieją się rzeczy, które zszokowałyby Brytyjczyków… Mamy czekoladki, które nazywamy <pocałunkami cz...ucha>, w grudniu tysiące ludzi wysmarowało twarze na czarno i udawało czarnoskórych. Czy z tego powodu nie przyjechalibyście do Holandii na mistrzostwa Europy w piłce nożnej?”.

Dublin to nie Londyn W obronę Polaków wzięła też Irlandia, a konkretnie publicysta „Sunday Independent”. Dziennikarz napisał, że dokument „Stadiony nienawiści” ma w sobie tyle faktów, co komedia „Borat”. – Takie dziennikarstwo to wypisz

wymaluj zachowanie Sachy Cohena grającego takie postaci jak Ali G. czy Borat – napisał Jacob o filmie. Zarzucił poza tym BBC, że niewłaściwie przedstawia problem antysemityzmu w Polsce. – BBC wyświadczyłaby Polakom rzeczywistą przysługę, gdyby poważnie naświetliła zagadnienie antysemityzmu w rzetelnym dziennikarskim śledztwie, uczciwie i jasno. Temat zasługuje na poważny materiał dokumentalny, ale wymagałby więcej niż trzech miesięcy i musiałby dotyczyć o wiele szerszych spraw niż sport – tłumaczył. W ostatniej chwili odsiecz dla Polaków przyszła z zupełnie niespodziewanej strony... W tym tygodniu wziął Polskę w obronę dziennik „Daily Telegraph”, który w dokopywaniu Polakom ściga się zazwyczaj z „Daily Mail”. Tanya Aldred, która od początku felietonu zdradza swoją sympatię do kraju nad Wisłą pisze, że mamy do czynienia z „najgorszą przedturniejową propagandą w pamiętanej historii”, a z Polski można wynieść znacznie więcej wrażeń niż tylko pojęcie o „gładko wygolonych idiotach naśladujących małpy i rzucających banany na murawę”. Tekst kończy się apelem do czytelników, by dali naszemu krajowi szansę. „Szansę na przekonanie do siebie przez najbliższe trzy tygodnie”.

I live in the Netherlands, and they do plenty of things that would shock the Brits, and make them sound just like the Polish in terms of racism... We have chocolate buscuits called „n*gger kisses”... In December, thousands of people will put on black makeup and pretend to be black. Would you also not go to the Netherlands if the Euro cup was being held there? @Bohobunny wpis na stronie BBC w oryginale, 1 czerwca 2012, godz. 12:21


wiadomości

10 z Polski 

|

  BYDGOSZCZ    Zabraniał pójść do

toalety, karmił śmierdzącym jedzeniem, uderzył jednego z pracowników – wynika z zeznań sześciu Wietnamczyków, którzy uciekli z fabryki odzieżowej MatPol należącej do polityka PJN Macieja Polakowskiego. Obcokrajowcy twierdzą, że Polakowski zabrał im paszporty oraz telefony komórkowe, a potem zmuszał do niewolniczej pracy. Zdaniem śledczych, którzy badają sprawę, w zeznaniach jest sporo prawdy, polityk może jednak nie usłyszeć zarzutów, bo zeznania cudzoziemców mogą nie okazać się wystarczające. Sam Polakowski wszystkiemu zaprzecza.

fot. PAP/Leszek Szymański

Internet w teorii

  TRANSPORT    Do końca roku PKP

Intercity zamierza wprowadzić w swoich pociągach sieć WiFi i umożliwić pasażerom korzystanie z internetu podczas podróży. Bez szału jednak, bo sieć ma działać tylko na trasach międzynarodowych oraz w ekspresach, wyłącznie w wagonach pierwszej klasy, będzie w dodatku płatna (ok. 5 złotych) i... może nie działać – ze względu na zakłócenia sygnału przez trakcję. Dodatkowym problemem dla użytkowników mobilnych terminali będzie też to, że w większości przestarzałych wagonów nie ma gniazdek elektrycznych.

Sowieckie symbole nie są rzadkością na rosyjskich ulicach i wiecach komunistów. W Warszawie mogą je nosić kibice Sbornej.

zgodziły się, by na Stadion Narodowy, gdzie 12 czerwca zostanie rozegrany mecz Polska – Rosja, przyszli w marszu zorganizowanym z okazji przypadającego w tym dniu rosyjskiego święta państwowego. Sporo zamieszania wokół pobytu Rosjan w Warszawie narobiła także minister sportu Joanna Mucha, która zaproponowała rosyjskiej reprezentacji zmianę hotelu z uwagi na to, że znajduje się on w pobliżu trasy, którą każdego 10 dnia miesiąca przechodzi

marsz poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Rosjanie zrezygnowali ostatecznie ze specjalnej strefy kibica, na której utworzenie zgodziły się władze Warszawy. Będą jednak mogli znaleźć schronienie w „lewicowej” strefie kibica organizowanej przez SLD. Niewykluczone, że znajdzie się tam miejsce także dla sierpa i młota. Ostatnio takie symbole widziano na pochodzie zorganizowanym przez tę partię z okazji święta 1 Maja.

Wojewódzki i Figurski przed sądem za „Murzyna”   WARSZAWA    Aż do trzech lat w więzieniu mogą spędzić prezenterzy radia Eska-Rock Michał Figurski i Kuba Wojewódzki. Do warszawskiego sądu trafił akt oskarżenia w sprawie publicznego znieważenia na antenie Alvina Gajadhura, rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a chodzi o audycję z 2011 r., w której prezenterzy użyli m.in. słów: “zadzwońmy do Murzyna”, a potem sugerowali, że telefon rzecznika GITD działa „w buszmeńskiej sieci dla czarnych”, dziennikarze używali również

takich zwrotów jak „krajowy rejestr Murzynów”, czy „audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu”. Matka Alvina Gajadhura jest Polką, ojciec Hindusem. On sam od urodzenia mieszka w Polsce. Po audycji złożył on do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa, które jednak zostało początkowo umorzone. Pokrzywdzony skutecznie się jednak odwołał i prezenterzy otrzymali zarzuty w marcu i kwietniu. Teraz sprawa trafiła do sądu. Za znieważenie osoby ze

fot. PAP/Stach Leszczyński, Radek Pietruszka

Więził Wietnamczyków?

  WARSZAWA    Narastają kontrowersje wokół przyjazdu rosyjskich kibiców piłkarskich na mecze Euro, których drużyna zagra w Warszawie z Polską i Grecją. Na ulicach polskiej stolicy mogą pojawić się symbole sierpa i młota. Rosyjski minister sportu zwrócił się do polskiego rządu o wyjaśnienia dotyczące symboli Związku Sowieckiego. Jest to reakcja na akcję informacyjną ambasady RP w Moskwie, w ramach której rosyjskich kibiców uprzedzano, że symbole takie jak sierp i młot są w Polsce prawnie zakazane. Zastępca ambasadora RP w Rosji Jarosław Książek miał stwierdzić, że radziecka symbolika na koszulkach rosyjskich kibiców może nie zostać przyjęta najlepiej przez Polaków. – Jeśli strona polska będzie obstawać przy swoim, to sądzę, że poprosimy 50 tys. rosyjskich fanów w Warszawie o założenie czerwonych koszulek z sierpem i młotem. I wtedy jeśli chcą, to niech aresztują – powiedział Aleksandr Szprygin, szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców. To nie jedyna kontrowersja wokół rosyjskich kibiców. Władze Warszawy

Fot. PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Sierp i młot na ulicach polskiej stolicy?

względu na jej przynależność rasową i narodową, grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.  (dw)

reklama

Odszkodowania powypadkowe Wypadki na skutek poślizgnięcia, potknięcia lub upadku Wypadki drogowe Wypadki w pracy Wypadki na budowie ZADZWOŃ DO NAS: 0208 342 70 70 – 07816 646 345 sersan@ersans.co.uk – www.ersans.co.uk 7 Willoughby Road, Turnpike Lane, London N8 0HR

Jeśli twój wniosek o odszkodowanie zostanie przez nas przyjęty, będziesz miał prawo do wyboru jednego z prezentów: telefonu Iphone lub Laptopa. Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków oferty zgłoś się do nas osobiście lub skontaktuj poprzez e-mail info@ersans.co.uk. Oferta dotyczy wypadków, które nastąpiły od 1 grudnia 2011.


T-TALK

Dzwoń Tanio do Polski Korzystaj z tej samej karty SIM Używaj kredytu na rozmowy z dowolnej komórki lub telefonu domowego Nie musisz posiadać kontraktu z Auracall Możesz doładować konto na wiele sposobów

Doładuj 1 Doładu £10 kredytu

£5

kredytu

Wyślij ANNA na 65656

(koszt £10 + std.SMS)

Wyślij ANNA na 81616

(koszt £5 + std.SMS)

Przy doładowaniu przez Internet

Stawki do Polski na tel. domowy

1

.70

pence/min

2.00 1.45

pence/min

pence/min

Używaj serwisu T-Talk i dzwoń za darmo na numery 0800 Używaj serwisu T-Talk i dzwoń tanio na numery 0845/0870 Używaj wygodnej opcji automatycznego doładowanie konta Polskojęzyczna Obsługa Klienta

Stawki do Polski na komórkę

5

.90

pence/min

7.00 5.10

pence/min

pence/min

2 Zadzwoń Wybierz

037 0041 0015

i postępuj zgodnie z instrukcją operatora. Proszę nie wybierać ponownie. Najniższe ceny dostępne na www.auracall.com/anna

Obsługa Klienta: 020 8497 4622 T&Cs: Ask bill payer’s permission before using the service. SMS costs £5 or £10 + standard sms. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. Connection fee varies between 0p & 25p depending on the destination. Calls to 03 number cost standard rate to a landline and can be used as part of the bundled minutes. To ensure that your call is not disconnected, we will automatically top-up your T-Talk account with the initial top-up amount when you will have 3 minutes talk time remaining. To cancel Automatic Top-up feature, text AUTOOFF to 81616. Credit expires 90 days from the last top-up. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 4.4.12. This service is provided by Auracall Ltd.


wiadomości

12 ze świata 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

  KUWEJT    10 lat w więzieniu spędzi

26-letni mężczyzna, którego oskarżono o internetowe kpiny z islamu. Hamad al-Naki nie przyznał się do winy, a podczas procesu twierdził, że nie zamieścił w internecie obraźliwych treści i utrzymywał, że ktoś włamał się na jego konto na Twitterze. Sąd uznał jednak, że mężczyzna jest winny wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym obrazy Mahometa i jednej z jego żon Aiszy, naśmiewania się z islamu, wywoływania napięć na tle wyznaniowym, znieważania władców saudyjskich oraz niewłaściwego wykorzystywania telefonu komórkowego w celu rozpowszechniania komentarzy. Trybunał wymierzył mu najwyższą możliwą karę.

fot. PAP/EPA/Stian Lysberg Solum

Pasjans na procesie

  OSLO    Na układaniu pasjansa na

komputerze w czasie posiedzenia sądu przyłapały kamery jednego z ławników mających zdecydować o wyroku dla Andersa Breivika, oskarżonego o ubiegłoroczną masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo, w których zginęło 77 osób. Zdjęcie Ernsta Henninga Eielsena układającego w najlepsze pasjansa w czasie zeznań świadka, szwedzkiego profesora Mattiasa Gardella, zamieścił na swojej stronie internetowej norweski dziennik „Verdens Gang”. Eielsen nie zaprzeczył, by w czasie posiedzenia układał pasjansa, a rzeczniczka sądu powiedziała dziennikarzom, że „można być skoncentrowanym na wiele sposobów”.

Barack Obama użył sformułowania o „polskim obozie śmierci” podczas uroczystości pośmiertnego nadania Medalu Wolności Janowi Karskiemu. Zmarłego reprezentował w Białym Domu polski dyplomata Adam Daniel Rotfeld (z przodu).

Wolności Janowi Karskiemu. W liście do prezydenta Komorowskiego Obama podkreślił, że decyzja o uhonorowaniu była nie tylko wyrazem najwyższego uznania dla Jana Karskiego, ale też dla nadzwyczajnego poświęcenia Polaków podczas okupacji nazistowskiej w czasie II wojny światowej. – Jestem przekonany, że władze i instytucje państwa polskiego, ze

szczególnym wskazaniem na resort spraw zagranicznych, potrafią odpowiednio wykorzystać deklarację prezydenta Stanów Zjednoczonych w dalszej, skutecznej walce o wykorzenienie mylących, bolesnych i nieprawdziwych określeń funkcjonujących w języku publicznym poza Polską – skomentował wagę listu prezydent Bronisław Komorowski.

Platforma Obywatelska powstaje... w Rosji   MOSKWA    Michaił Prochorow, kontrkandydat Władymira Putina w wyborach prezydenckich i człowiek, którego uznaje się za „licencjowanego opozycjonistę”, zakłada w Rosji nową partię. Ma się ona nazywać... Platforma Obywatelska i sprawić, że ludzie, którzy nie mogą znaleźć dla siebie siły politycznej na rosyjskiej scenie, będą wreszcie mieli na kogo głosować. Prochorow liczy, że jego partia uzyska dobry wynik w najbliższych wyborach samorządowych, a on sam chce zostać merem Moskwy. 46-letni Prochorow jest wyceniany na 13 miliardów dolarów. Teoretycznie jest przeciwnikiem Władimira Putina, jednak opozycja oskarża go, że tak naprawdę walcząc z Kremlem, robi to na polecenie władz i ma za zadanie odciągnąć ludzi od prawdziwych przeciwników rosyjskiego przywódcy.  (dw)

fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

Obraził Mahometa

  WASZYNGTON    W liście przesłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego prezydent USA wyraził ubolewanie z powodu użycia przez siebie określenia „polski obóz śmierci” w trakcie uroczystości w Białym Domu. Fragmenty listu upublicznił belwederski minister Jaromir Sokołowski. Według jego słów (list nie został odczytany), Barack Obama wyjaśnia w korespondencji, że nieumyślnie użył kontrowersyjnego terminu. Jak tłumaczył Sokołowski, amerykańskiemu prezydentowi chodziło o nazistowski obóz na Polsce okupowanej przez Niemców. Obama wspomniał w liście o prowadzonej przez Polaków na całym świecie akcji przeciwko „polskim obozom śmierci”, podkreślając jej słuszność i zrozumienie, że używanie tego typu określeń jest dla Polaków bolesne. Prezydent napisał także, że jego „błąd” jest dobrą okazją, by zadbać o wiedzę przyszłych pokoleń o historycznej prawdzie. Amerykański prezydent użył sformułowania „polski obóz śmierci” podczas uroczystości przyznania pośmiertnie amerykańskiego Medalu

Fot. EPA/Jim Lo Scalzo

Obama ubolewa, że mówił o „polskim obozie”

reklama

Sindbad Travel Ltd 18 Colonnade Walk 125 Buckingham Palace Road Victoria, London SW1W 9SH Tel. 02078289008, Tel. 08708502054, Fax 0207 828 7070, e-mail: london@sindbad.pl

MO-FR 08.30-20.00 SA 08.30-14.00 SU and Bank Holidays 10.00-14.00

Regularne połączenia autokarowe z ponad 30 miast w Wielkiej Brytanii do Polski

8 czerwca 2012 1 194x65 sindbad od 400.indd

2011-10-27 13:40:39


KANCELARIA PRAWNA

ODSZKODOWANIA POWYPADKOWE RO S ZC Z E NI A Z T YT UŁU S Z KÓ D NA Z D ROW I U LONDON & BIRMINGHAM. Firma zalożona w 1989.

Bezpłatna polska infolinia:

0800 018 3299

Zrelaksuj się: my zajmiemy się Twoim przelewem Przelewy do/z Polski są bardzo łatwe z Grosikiem. Możesz zrobić przelew online o każdej porze dnia i nocy. To bezpieczne i bardzo szybkie transfery. Najlepszy kurs wymiany walut Niskie prowizje Polsko-angielska obsługa klienta Atrakcyjna usługa dla prywatnych i biznesowych transferów Zarejestruj się już dziś – skorzystaj z DARMOWYCH przelewów aż do 30 Kwietnia!

T 01908 222212

M 07850 162715

Telefon dostępny 7 dni w tygodniu:

020 8826 1475

www.levenes.pl zgloszenie@levenes.pl Rozmowa w języku polskim: Dagmara 020 8826 1217 Katarzyna 020 8826 1304 Paweł 020 8826 1229 Joanna 020 8826 1321 Barbara 020 8826 1206

Uzyskujemy 100% Odszkodowania* wypadki drogowe, wypadki w pracy potknięcia, poślizgnięcia, pobicia bezpłatna konsultacja prawna i medyczna profesjonalne doradztwo obsługa w języku polskim

www.grosik.co.uk

* nie dotyczy spraw MIB i CICA


wiadomości

14 z Wielkiej Brytanii 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Julian Assange zostanie wydany Szwecji

Doradca Camerona w areszcie

  LONDYN    Andy Coulson, były doradca premiera Davida Camerona do spraw wizerunku, trafił do aresztu w związku z aferą podsłuchową w gazecie „News of the World”, należącej do koncernu Ruperta Murdocha. Jak podała prokuratura, Coulson został aresztowany pod zarzutem składania fałszywych zeznań w związku z nielegalnymi podsłuchami prowadzonymi przez nieistniejący już niedzielny tabloid. W roku 2010 zeznał, że nic mu nie wiadomo o podsłuchach, co jak ustalili śledczy nie było prawdą. Do roku 2007 Andy Coulson był redaktorem naczelnym „News of the World”. Gdy sprawa podsłuchów wyszła na jaw, a sąd skazał w związku z nią dwie osoby, zrezygnował z pracy i wkrótce został zatrudniony przez premiera. W styczniu 2011 roku zrezygnował z posady doradcy Camerona w związku ze wznowieniem śledztw dotyczących redakcji, w której wcześniej pracował. (midi, Goniec.com)  reklama

8 czerwca 2012

  LONDYN   Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o wydaniu szwedzkiemu wymiarowi sprawiedliwości założyciela portalu WikiLeaks. Na miejscu czeka go proces o gwałt i napaść na tle seksualnym. Odwołanie do Sądu Najwyższego było dla Australijczyka ostatnią deską ratunku. Starał się on za wszelką cenę uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie został oskarżony przez dwie kobiety o gwałt i napaść. Do przestępstw miało dojść w Sztokholmie 14 sierpnia 2010 roku. Assange spotkał się wówczas z dwiema Szwedkami, z którymi miał rozmawiać na temat seminarium ze swoim udziałem. Sześć dni później kobiety złożyły zawiadomienie na policji. Założyciel portalu WikiLeaks, publikującego tajne dokumenty i niekiedy kompromitujące dla amerykańskiej administracji depesze dyplomatyczne, został zatrzymany w Londynie w grudniu 2010 roku na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego w Szwecji. Wkrótce został umieszczony pod dozorem policyjnym. Australijczyk twierdzi, że jest

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał, że Julian Assange może zostać wydany władzom Szwecji. Na miejscu czeka go proces o gwałt i napaść na tle seksualnym.

niewinny i utrzymuje, że seks był za obopólną zgodą, a w jego przypadku doszło do prowokacji. Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem – podobnie jak żołnierza armii USA Bradleya Manninga, który obecnie odpowiada przed woj-

skowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy tajnych dokumentów, dotyczących działań w Iraku i Afganistanie. W razie deportowania Assange będzie wciąż mógł odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ale będzie mógł to uczynić tylko w Szwecji. (sm, Goniec.com)

Darmowy internet w londyńskim metrze podczas igrzysk   KLUCZ    Zarządzająca londyńskim metrem spółka London Underground nazwała pierwsze stacje, na których w trakcie igrzysk olimpijskich działać będzie sieć WiFi. Bezprzewodowy internet ma być dostępny na terenie 80 najbardziej popularnych stacji już pod koniec czerwca, a pod koniec roku ma już działać na 120 stacjach. Z siecią będzie można się łączyć na platformach, ruchomych schodach i na terenie kas biletowych, jednak w tunelach pomiędzy stacjami pasażerowie nadal będą odcięci od świata. Firma Virgin Media, która wygrała kontrakt na instalację infrastruktury zapowiada, że dostęp do internetu ma być darmowy przez cały czas trwania olimpiady. Później za przeglądanie stron czy sprawdzanie e-maili trzeba będzie zapłacić w systemie pay-as-you-go. Osobny kontrakt na budowę sieci WiFi na terenie wszystkich 56 stacji Overgroundu podpisała firma The Cloud. Pasażerowie pomarańczowej linii będą mogli

surfować po intrenecie za darmo przez godzinę w ciągu dnia. W odróżnieniu od metra, system ma działać na takich samych zasadach po zakończeniu olimpiady.  (ryk)


Gwarancja . najwyzszej , jakosci www.szubryt.pl Specjalna oferta dla polskich sklepów

Wyłączny dystrybutor w UK: Szubryt.uk@gmail.com, Tel. 0782 587 5530


wiadomości

16 Polak na Wyspach 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Trio polskich prostytutek prowadziło dom publiczny

Itaka poszukuje   ZAGINIENI    Osoby te są poszu-

kiwane na prośbę ich rodzin przez Itakę – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ktokolwiek widział zaginionych lub ma jakiekolwiek informacje o ich losie proszony jest o kontakt z Itaką pod całodobowym numerem 0048 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie: itaka@zaginieni.pl. Informatorom gwarantuje się anonimowość.

  BELFAST   Sąd skazał trzy Polki za prowadzenie domu publicznego w prywatnym mieszkaniu. Jedna z nich odpowiadała również za utrudnianie pracy policji, bo w momencie nalotu funkcjonariuszy połknęła kartę SIM. Wszystkie dostały wyroki w zawieszeniu. Sandra Poklewska (23 l.), Milena Tarnowska (23 l.) i Marta Kozakowska (27 l.) zostały aresztowane w ubiegły wtorek w mieszkaniu przy Alfred Street w Belfaście. Po krótkim dochodzeniu ustalono, że nie stanowiły zorganizowanej grupy przestępczej, a jedynie świadczyły usługi seksualne we własnym zakresie. Ze względu na to, że kobiety nie brały udziału w handlu żywym towarem, sędzia orzekł wobec nich wyroki dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu. Jedna z Polek, studentka, systematycznie przyjeżdżała do Irlandii Północnej na krótkie wizyty, aby świadczyć usługi jako „osoba do towarzystwa”. Inna twierdzi, że przyjechała na dwa tygodnie, żeby się „zabawić” i „zawrzeć nowe znajomości”, zanim wróci do Polski, gdzie zamierza wyjść za mąż. Ostatnia z kobiet przebywa w Belfaście od listopada ubiegłego roku i świadczy „usługi”. To ona jako najbardziej biegła w angielskim prowadziła rozmowy telefoniczne i wynajmowała mieszkanie. Polki zostały aresztowane w ramach szerokiej operacji

policji pod nazwą Quest, w ramach której przeprowadzono ok. 120 akcji, dokonano przeszukań w 20 domach w regionie i zatrzymano 7 osób. Uwolniono też trzy osoby będące ofiarami handlu ludźmi. W ramach operacji prowadzonej równolegle w rejonach przygranicznych zatrzymano mężczyznę i dwie kobiety, zabezpieczono także dokumenty, telefony, komputery i gotówkę. W operacji uczestniczyli funkcjonariusze brytyjskiej straży granicznej, Europolu, oddziałów zwalczających przestępczość zorganizowaną i Straży Pokoju (Garda Síochána). (sm, Goniec.com)

Sąd Najwyższy nie ułaskawił Tomczaka

Krzysztof Bylica 37 lat, Wzrost: 180, Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Southend-on-Sea Zaginął 15 października 2011 r.

  WARSZAWA    Wniosek o ułaskawienie Jakuba Tomczaka, skazanego w Wielkiej Brytanii na podwójne dożywocie, został odrzucony przez Sąd Najwyższy. Wniosek złożyła żona Tomczaka, która według relacji jednego z prokuratorów, wskazywała zarówno na powody osobiste, jak i na uchybienia, do jakich doszło w śledz-

twie prowadzonym przez brytyjską policję. Wniosek został odrzucony, co oznacza, że Tomczak spędzi za kratami jeszcze kilka lat. Poznaniak odbywa karę pozbawienia wolności za gwałt i ciężkie pobicie 48-letniej Jane Hamilton. Sąd w Exeter skazał go na podwójne dożywocie. W ubiegłym roku polski sąd do-

stosował wyrok do polskiego prawa, orzekając wyroki 10 i 12 lat więzienia. Wobec tego, że obie kary są wykonywane jednocześnie, Tomczak opuści więzienie najpóźniej po 12 latach, licząc od skazania w 2008 roku. Zgodnie z orzeczeniem sądu o przedterminowe zwolnienie skazany może się ubiegać po 9 latach.

Kara dla pijanego kapitana

Leszek Styrnik 38 lat, Wzrost: 175, Oczy: zielone Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 1 maja 2009 r.

  DOWNPATRICK    Na rok pozbawienia wolności został skazany kapitan statku towarowego Union Moon, który doprowadził do zderzenia z promem pasażerskim. Do kolizji doszło 7 marca na wodach Zatoki Belfaskiej, u ujścia rzeki Lagan. Union Moon, obciążony ładunkiem, wbił się dziobem w burtę

promu Stena Feronia. Straty spowodowane zderzeniem wyceniono na 1 mln funtów. Statkiem Union Moon dowodził kapitan Mirosław Poźniak. Sąd w północnoirlandzkim Downpatrick uznał kapitana winnym, skazując go na rok więzienia. Jak ustalono, kapitan był pod wpływem alkoholu i nie sprawował należytego nadzoru

nad jednostką. Polak przyznał się do winy. Stwierdził, że w istocie spożywał alkohol. Utrzymywał, że po raz pierwszy pił na służbie, ponieważ był przygnębiony z powodu choroby żony. Jak ustalono w trakcie dochodzenia, do zderzenia doszło dlatego, że Union Moon zboczył z kursu o 20 stopni.

reklama

Pomogliśmy już wielu osobom w trudnych sprawach. Wypadki w pracy | Wypadki drogowe Poślizgnięcia i potknięcia Obrażenia głowy i mózgu Obrażenia kręgosłupa Wypadki na wakacjach | Wypadki śmiertelne Choroby przemysłowe

Miałeś wypadek w pracy? Możliwe, że należy Ci się odszkodowanie Skontaktuj się z biurem adwokackim Osbornes po bezpłatną konsultację.

jestesmy kancelarią prawniczą – nie firmą pośredniczącą. 8 czerwca 2012

Aby dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc, skontaktuj się z naszym Polskim doradcą prawnym, absolwentką UAM, Ebru Mokhtarnia pod numerem 02074828437, a także na adres: e-mail ebrumokhtarnia@osbornes.net

Osbornes jest doświadczonym biurem adwokackim specjalizującym się w sprawach odszkodowawczych, które pomoże Ci wygrać rekompensatę po wypadku - bezpłatnie (no win no fee).

http://www.osbornes.net/ Livery House, 9 Pratt Street, London NW1 0AE


Organizujesz koncert, wystawę, imprezę? Chcesz poinformować o tym Polaków żyjących w UK? Napisz do nas: patronaty@mail.goniec.com

Patrona imprezy.indd 1

2011-06-28 13:24:51


Goniec Strefa Kibica czeka Doping trzech tysięcy osób w naszej Strefie Kibica będzie największym londyńskim wydarzeniem związanym z piłkarskim świętem Euro. Żadna pokątnie organizowana impreza w pubie, barze czy własnym domu nie dostarczy tylu emocji. To także fantastyczna okazja, żeby pokazać, jak potrafią bawić się Polacy. Trzy tysiące gości Strefy Kibica Gońca w Londynie będzie tak blisko stadionów Euro 2012, na których swoje mecze będą rozgrywać biało-czerwoni, jak to tylko możliwe. Ty też możesz znaleźć się wśród nich. Przyjdź do Coronet Theatre przy stacji Elephant & Castle zobaczyć ceremonię otwarcia mistrzostw Europy i dopinguj polską reprezentację w meczu Polska – Grecja!

Pojemny Coronet Theatre otwiera drzwi dla polskich kibiców 8 czerwca (piątek) o godz. 14.00 – na miejscu można będzie kupić jeszcze bilety. Godzinę później goście Goniec Strefy Kibica będą wspólnie oglądać na olbrzymich telebimach uroczystość otwarcia Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Emocje sięgną zenitu o godz. 17.00, kiedy sędzia odgwiżdże początek pierwszego meczu tych mistrzostw, w którym Polacy spotkają się z Grekami. Po meczu wcale nie zwalniamy tempa – dla naszych gości w Coronet Theatre przygotowaliśmy wspólną zabawę przy muzyce prosto z Ibizy. Szykuje się naprawdę wspaniały wieczór!

Jeśli jesteś prawdziwym kibicem, nie może cię tam zabraknąć!

VIP-y o Goniec Strefie Kibica Przez ostatnie tygodnie pytaliśmy znanych i sławnych ludzi o to, jak oceniają pomysł zorganizowania Strefy Kibica Gońca w Londynie. Przypominamy ich reakcje. – Oglądanie spotkań razem i bycie na takim wspólnym wirtualnym stadionie, jest bardzo miłe. Przede wszystkim w takim miejscu jest zawsze atmosfera. Będzie dobra jak wygramy, trochę smutniejsza, jak przegramy, ale to zawsze jest okazja, żeby wspólnie napić się piwa i obejrzeć mecz. A przede Zbigniew Boniek wszystkim pozostaną przy- legenda polskiej jemne wspomnienia. reprezentacji

Kazimierz Marcinkiewicz b. premier RP

Robert Kudelski

aktor z serialu „Na Wspólnej” – Często bywam w Londynie i wiem, że dla Polaków tu mieszkających będzie to wyjątkowa okazja do wspólnego kibico-

– W historii Polski nie było tak wielkiej międzynarodowej imprezy, co mistrzostwa Europy w piłce nożnej. (…) To idealny czas do pokazania naszego dorobku i naszej gościnności, ale też idealny czas do zjednoczenia, do bycia razem, do wspólnego kibicowania polskiej drużynie i Polsce. Mam nadzieję, że przy okazji tego europejskiego święta piłki zagości w nas poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

wania i okazania dumy, że Euro 2012 odbywa się w Polsce. Ja niestety będę w tym czasie na planie filmowym, ale zachęcam z całego serca do przyjścia do Coronet Theatre i wspólnego kibicowania polskiej reprezentacji.

CORONET THEATRE 28 New Kent Road, London SE1 6TJ (przy stacji metra Elephant & Castle)


22 felieton 

|

Jacek Rujna

Niemiecka stówa

– Nie ma sprawy – mówi hotelarz. Turysta bierze klucz zastrzegając, że jak mu się pokój albo widok z okna nie spodoba, to za pół godziny będzie mógł zrezygnować. – Jak najbardziej! – potwierdza hotelarz i inkasuje 100 euro. Niemiec znika na pięterku. Hotelarz łapie komórkę, dzwoni gdzieś. Po chwili drzwi się otwierają, wchodzi właściciel pobliskiej kwiaciarni. – Trochę to trwało, ale wreszcie załatwimy sprawę. Tu masz 100 euro za miesięczną dostawę kwiatów do hotelu. Następna stówa za miesiąc – dodaje. Kwiaciarz chowa stówę, znika za drzwiami. Idziemy za kwiaciarzem. Ten siada w swojej kwiaciarni za swoim stołem, zadumany lekko, ale drzwi się otwierają i ich skrzypienie przerywa miłe rozmyślania. – Dobrze, że cię zastałem – już na wejściu, bez zasadniczego powitania mówi przybysz. – Nie ma rady, mam pilne płatności, wstawiłem ci tydzień temu panoramiczną szybę w kwiaciarni. Materiał, robocizna, transport, razem sto euro! – mówi bez ogródek. Kwiaciarz wzdycha bez słowa, gmera w kieszeni i podaje szklarzowi stówę. Kwiaciarz wychodzi, my idziemy za nim. W warsztacie szklarza, na tyłach hotelu na szklarza czeka miejscowa córa Koryntu o imieniu, powiedzmy, Lola. Siedzi Lola na zniszczonej sofie na zapleczu, widzimy opaleniznę ramion, smukłość długich nóg, ściśnięty koszulką imponujący biust. I zaciętą twarz bez uśmiechu, którą wita szklarza. Ten chce ją pocałować, ale ona ani myśli poddawać się „obłapkom”. – Albo mi dzisiaj zapłacisz za trzy minione noce, albo powiem Ricziemu i jak on tu przyjdzie, to ani żadnej całej szyby tu nie będzie ani całej gęby się nie doszukasz – mówi konkretnie i bez wstępów. Szklarz wzdycha i wyjmuje stówę. Ona bierze, uśmiecha się i wychodzi. My, rzecz jasna – za nią. Idziemy wprost do hotelu, Lola podchodzi do recepcji. – Tu masz należność za miniony tydzień za pokój na poddaszu – mówi krótko 8 czerwca 2012

fot. Patrick Seeger PAP/EPA

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Historia tej stówy zaczyna się w hotelu gdzieś w Polsce. Przychodzi bogaty, powiedzmy, Niemiec. Hotel jak hotel, wiadomo, recepcja, szafa z przegródkami na klucze, właściciel życzliwym wzrokiem łypie i węszy zarobek, a Niemiec oczywiście mówi „gutenmorgen” i że ze dwie noce by przekimał...

Czasami mam wrażenie, że jesteśmy tak samo głupi jak tysiąc i pięć tysięcy lat temu. W większości wydaje nam się, że świat nas nie dotyczy, że jesteśmy nieprzemijalni, że jak spada cegła na łeb, to na pewno nie nam, że dziś będzie trwało do jutra. kładąc na ladzie banknot. Hotelarz kiwa z uznaniem głową. – Jaka ta Lola jest, taka jest, ale umów dotrzymuje – myśli. Lola znika za drzwiami, my zostajemy w hotelu. Mija pięć minut, słychać kroki. Z piętra schodzi zdegustowany czymś bogaty Niemiec. – Nie będę tu spał – mówi. – Bo są pchły! Hotelarz stara się rzecz załagodzić, że jakie pchły, mucha może to i jakaś podfruwała, mucha owszem, może była, ale Niemiec nie słucha. Zabiera swoją stówę i wychodzi. Hotelarz jednak jest zadowolony. Spłacił kwiaciarza. Kwiaciarz

szklarza. Szklarz Lolę, a Lola hotelarza. Kasy wprawdzie jak nie było tak i nie ma dalej, ale interes się kręci…! ***

Model opisany powyżej funkcjonuje w najlepsze w całej Europie, jeśli nie na całym wręcz świecie. Ludzie niby pracują i niby dostają wynagrodzenie. Część idzie na podatki, część na raty kredytu, resztę się przejada i przepija oczekując następnej wypłaty. A jak już komuś uda się zebrać albo nakraść jakąś fortunę,

to przychodzi krach na giełdzie. Miliardy euro znikają z wirtualnych kont, a bankierzy rozkładają ręce i mówią, że ostrzegali, że niewidzialna ręka rynku i że trzeba podnieść podatki, bo inaczej kicha. I rżnie się ludzi z kasy… Do następnego razu. Tego już się niestety nie da odkręcić. Nawet rewolucja czy monarchia niczego tu nie zmienia, żyjemy od dziesięcioleci w oderwaniu od własności. Każdego dnia może przyjść Państwo i powiedzieć, że nasz dom (pamiętacie „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa?) leży na trasie autostrady i zostanie wyburzony. Skąd wiadomo, że Ziemia nie leży na trasie jakiejś kosmicznej inwestycji? Skąd wiedzieć, że na pewno za chwilę nie zmiecie nas jakiś cholerny, gwiezdny buldożer? Czasami mam wrażenie, że jesteśmy tak samo głupi jak tysiąc i pięć tysięcy lat temu. W większości wydaje nam się, że świat nas nie dotyczy, że jesteśmy nieprzemijalni, że jak spada cegła na łeb, to na pewno nie nam, że dziś będzie trwało do jutra. Przyczyn ze skutkiem nie wiążemy, „swoim” politykom bezkrytycznie wierzymy, „tamci” to kłamliwe świnie, telewizor staje się wyrocznią. Załama. Że pesymistyczne, co napisałem?! A z czego się tu cieszyć? Mówię ostatnio koleżce w Polsce na stacji benzynowej: – Jednakowoż cholernie droga ta benzyna, mógłby rząd coś zrobić. On mi na to: – Mnie osobiście podwyżki paliwa nie dotyczą. Podnoszę brwi w zdumieniu, a on dodaje: – Nie dotyczą mnie, bo ja od dziesięciu lat zawsze tankuję za sto złotych! I ani grosza więcej! – mówi i się śmieje. Obawiam się, że nie żartował. Obawiam się, że coraz mniej żartów wokół nas. O czym – mam nadzieję – nie przekonamy się w najbliższych dniach w Polsce i na Ukrainie. Bo całe te mistrzostwa, to przecież też nic innego jak ta niemiecka stówa. I tym razem ktoś – obawiam się – będzie chciał nią coś ugrać.


Miałeś wypadek w pracy? Nie musisz się martwić!

Odszkodowania

Bezpłatnie i szybko odzyskamy Twoje odszkodowanie

Poleć

nas znajomym a otrzymasz voucher w wysokości

£100

ZAJMUJEMY SIĘ: l l l l

wypadki w pracy wypadki komunikacyjne uszkodzenia ciała PPI (Payment Protection Insurance)

l wypadki w podróży l wypadki w miejscach publicznych

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

020 3318 4626 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Dojeżdżamy do klientów w całej Anglii!

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk


24 kontrowersje 

| zresztą okazało się, że dniówka nie zależy również od ilości posprzątanych pokoi. – Kiedy posprzątałam ich więcej niż wymagane minimum, często nie dostawałam za nie dodatkowych pieniędzy, bo w umowie wyraźnie było zaznaczone, że mamy płacone za godzinę, a nie za pokoje – tłumaczy.

My ci pokażemy

Hotelowe pole bitwy Barbara Pokryszka została obwołana przez prasę bohaterką walki hotelowego proletariatu z wielkimi sieciami w tej branży. Miała zmusić wielkiego Hiltona do zgody na wprowadzenie wyższych wynagrodzeń dla personelu. Faktem jest, że dzięki uporowi i pomocy związków wywalczyła swoje. Reszta nie jest już tak różowa. Jakub Ryszko O prawa pracowników branży hotelowej wspólnie ze związkiem zawodowym Unite od lat walczy organizacja London Citizens. Wspólnymi siłami udało się im między innymi przekonać burmistrza Londynu do wsparcia kampanii London Living Wage. Obecnie stawka ta wynosi £8.30 za godzinę. Jest to minimalna płaca, jaką powinni dostawać ludzie w Londynie, aby moc się utrzymać i żyć w godziwych warunkach. Stawka LLW jest obliczana co roku przez biuro burmistrza. Do tej pory organizacja London Citizens zdołała przekonać ponad 200 firm do podniesienia płac dla swoich pracowników. Za taką decyzją przemawiają nie tylko względy etyczne, ale również zyski finansowe. Niedawno opublikowany raport KPMG, jednej z największych firm zajmujących się doradztwem finansowo-gospodarczym, udowadnia, że płacenie LLW jest opłacalne ze względu na poprawę motywacji i wydajności pracowników, a także na obniżenie kosztów rekrutacji i szkoleń nowych pracowników. Ostatnio „Obywatele” odtrąbili sukces w negocjacjach z siecią hoteli Holiday Inn, która zgodziła się na podniesienie 8 czerwca 2012

stawek swoim pracownikom. Jest to pierwszy wielki sukces w tej branży. Na początek osiem londyńskich hoteli podniesie stawki o około 12 proc. Stawki będą wzrastały stopniowo co roku, ale największym sukcesem jest to, że podwyżki obejmą również pracowników agencji, a nie tylko osoby bezpośrednio zatrudnione przez hotel. Od samego początku kampania skupiała się również wokół hoteli Hilton, jednak firma zerwała niedawno negocjacje i zaprzeczyła, że jej pracownicy skarżą się na płace i warunki pracy. London Citizens twierdzą jednak, że jest inaczej. Ich zdaniem Hilton to jedna z sieci, gdzie łamane jest prawo. Pokojówki są opłacane za pokoje, a nie za godziny. Jeśli nie wyrobią się z dziennej normy, muszą zostać po godzinach, za co nikt im nie płaci. Często słychać też o mobbingu i zastraszaniu utratą pracy. O warunkach panujących w należących do sieci hotelach „Gońcowi Polskiemu” opowiedziała jedna z działaczek London Citizens Barbara Pokryszka.

Wyśrubowane normy Kłopoty Barbary zaczęły się po około trzech miesiącach od rozpoczęcia pracy w hotelu Hilton London Metropole.

– Zaczęłam się domagać respektowania warunków umowy – wyjaśnia przyczyny swojego zatargu z menedżerkami z agencji pośrednictwa pracy. Barbarze nie podobał się między innymi fakt, że agencja nie płaciła swoim pracownicom za nadgodziny. Według umowy dziewczyny miały dziennie przepracować 7,5 godziny i za tyle dostawały wypłatę. Problem polegał na tym, że w tym czasie każda miała do posprzątania około 15 pokoi. Żeby pokoje zachowały standard czterogwiazdkowego hotelu, każda z nich pracę wykonywać musi zgodnie z listą „spot check”. Znajdują się na niej 52 pozycje. Wszystkie muszą być odhaczone; pościel na łóżkach zmieniona, szafki, drzwi, framugi i lampki przetarte, a podłoga odkurzona. Do tego dochodziło jeszcze sprzątanie łazienki. Agencja wymagała, żeby każdy z pokoi został posprzątany w ciągu pół godziny, co było po prostu niewykonalne. Właśnie dlatego, żeby wyrobić dzienną normę, Barbara w hotelu zostawała dłużej niż regulaminowe 7,5 godziny. – Przy wyjściu z pracy menedżerki zawsze mówiły mi, żebym wpisywała godzinę 16, a nie faktyczną godzinę wyjścia. Tłumaczyły, że agencja nie płaci za nadgodziny, więc pisanie prawdy i tak nie ma sensu – wspomina. Bardzo szybko

Za domaganie się swoich praw Barbarę szybko zaczęły spotykać różnego rodzaju szykany. Tygodniowo przysługiwał jej jeden dzień wolnego. – Grafik był jednak ustalony w taki sposób, że w jednym tygodniu miałam wolne na początku, a w drugim na końcu. Zdarzało się więc, że pracowałam 12 dni pod rząd. A jeszcze zdarzało się, że menedżerki kazały mi przyjść w dzień wolny od pracy – tłumaczy. Została również pozbawiona swojej sekcji, czyli części piętra, którą na stałe zajmuje się jedna z dziewczyn. – My o te pokoje dbamy. Dbamy o gości, którzy w nich przebywają. Kiedy ma się pod opieką stałą sekcję, praca jest łatwiejsza. Wiadomo co i kiedy posprzątać – wyjaśnia. Barbara przez pół roku była przerzucana z jednego miejsca na drugie. Najczęściej dostawała sekcje, w których jest najwięcej wymagających większych nakładów pracy pokoi po wyprowadzce. – Codziennie byłam gdzie indziej. Nie mogłam sobie spakować wózka. Nie mogłam przewidzieć, gdzie będę. Nie mogłam się przygotować do pracy – wspomina i dodaje, że wkrótce zaczęły się jej kłopoty ze zdrowiem. – Byłam skrajnie wykończona i psychicznie, i fizycznie. Miałam podwyższone ciśnienie, problemy z sercem, zaczynała mi się arytmia. Miałam też problemy z żołądkiem – mówi. Lekarz stwierdził, że w tym stanie nie może iść do pracy i że to dla niej niebezpieczne. – Dał mi pięć dni zwolnienia, później dwa tygodnie, później kolejne, aż w końcu wszystko przedłużyło się do pół roku – mówi. To zresztą stało się przyczynkiem do kolejnych szykan. – Zamiast przelewu na konto dostawałam czek, który mogłam zrealizować po siedmiu dniach. Zostawałam praktycznie bez funduszy na życie. Menedżerki mówiły mi, że to kara za niestawienie się w pracy, a ja po prostu źle się czułam – wspomina i dodaje, że sprawę próbowała wyjaśnić oficjalnie. Dowiedziała się, że zaginął jej numer konta. – Który zresztą już przy następnej wypłacie cudownie się znalazł – dodaje.

Po pomoc do związków W tym czasie Polka postanowiła zgłosić się po pomoc do związków zawodo-


|  kontrowersje

25

promY Do Euro 2012

Barbara Pokryszka swoją historię opowiedziała podczas spotkania z kandydatami na urząd burmistrza Londynu, jakie London Citizens zorganizowali podczas niedawno zakończonej kampanii wyborczej.

wych. Do Unite the Union zapisała się co prawda już siedem miesięcy po rozpoczęciu pracy w hotelu, jednak długo nie chciała się z tym afiszować. – W Anglii mieszkałam niedługo, a po hotelu chodziła plotka, że jeśli się ujawnię, że jestem w związkach zawodowych, będę miała problem ze znalezieniem innej pracy – tłumaczy. Dziewczyny straszyły się nawzajem, że agencje przekazują sobie takie informacje. Dopiero na krótko przed pójściem na zwolnienie lekarskie postanowiła działać. – Mój reprezentant pomógł mi zredagować list, który przekazałam moim menedżerom. Dotyczył łamania mojej umowy, nierespektowania zwolnień lekarskich i o dyskryminacji, jak spotykała mnie w pracy. W odpowiedzi została wezwana na spotkanie dyscyplinarne. Oficjalnym powodem miała być odmowa sprzątania pokoi i samowolne wyjście z pracy. Na spotkaniu Barbara stawiła się w towarzystwie reprezentanta związków zawodowych. W jego trakcie okazało się, że Barbara z pracy wyszła o przepisowej godzinie 16. – Agencja musiała mnie przeprosić za nieporozumienie. Ja przepracowałam tego dnia 7,5 godziny, tak jak wymagała umowa. Pokoje były bardzo brudne i zrobiłam tyle, ile mogłam – tłumaczy i dodaje, że w umowie jest zaznaczona jedynie sugerowana liczba

pokoi. – Agencja z hotelem mieszają pracę na akord z płacą za godziny, a tego zgodnie z angielskim prawem nie wolno robić – wyjaśnia. Od czasu, kiedy w sporze z agencją Barbarę wsparły związki, jej warunki pracy znacznie się poprawiły. – Nie mam na liście więcej niż 15 pokoi. Każdego tygodnia mam dwa dni wolne. Przestrzegam regulamin, wydaje mi się, że jestem bardzo dobrym pracownikiem, moje „spot checks” są wysokie, hotelowi goście piszą mi listy z pochwałami, są zadowoleni z mojego serwisu – mówi. Jak przyznaje, przynależność do związków daje jej ochronę i opiekę. – Mogę w każdej sytuacji, która z różnych powodów wydaje mi się podejrzana i do której nie znam odnośników, liczyć na poradę. W każdej sprawie mogę się poradzić mojego reprezentanta. Na każdym mitingu mogę się stawić z moim reprezentantem związkowym. To jest ktoś, kto zna prawo i kto będzie mnie chronił w imieniu prawa – tłumaczy i dodaje, że większość dużych firm boi się procesów. – Jeśli występuje ktoś ze związków zawodowych, to oni dobrze wiedzą, że związki mają prawników, że wtedy już nie jest tak łatwo kogoś oszukiwać, okradać, wyzyskiwać, więc firmy boją się związków zawodowych. Dzięki temu, że jestem w związkach, moja umowa jest respektowana.

FrANCJI

Dover - FrANCJA auto + 4 BilEt poWrotny od

Z A O S ZCZ

Więcej istotnych informacji można znleźć na stronie internetowej: www. hotelworkers.org.uk Aby uzyskać więcej informacji na temat kampanii Living Wage i London Citizens, piszcie: marzena.cichon @londoncitizens.org.uk Poradę na temat prawa pracy można również uzyskać w swoim lokalnym Citizens Advice Bureau.

ĘDŹ

*

£10 RONY W DWIE ST KI: 2012 KOD ZNIŻ

Gdzie się zgłosić Jeśli jesteś gotowy upomnieć się o swoje prawa, możesz zgłosić się do związków zawodowych Unite. Związki udzielą ci porady na temat prawa pracy i reprezentują swoich członków w rozmowach z pracodawcą. Unite uruchomił specjalny adres e‑mailowy, pod którym mogą się zgłaszać Polacy: polacy.w.hotelach @hotelworkers.org.uk

29

£

*Warunki i obowiązujące zasady można znaleźć na naszej stronie internetowej

DOVER-FRANCJA DFDS.PL


|

Monarchia Wielka rzeczna parada ponad 1000 łodzi z królewską barką wiosłową „Gloriana” w roli głównej i z niemal całą rodziną królewską na pokładzie była kulminacyjnym punktem uroczystych obchodów 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. Na nabrzeżach Tamizy w centralnym Londynie ten jubileuszowy spływ podziwiało milion osób. Gdyby trochę bardziej dopisała pogoda, całe widowisko wyglądałoby niemal identycznie jak na jednym z obrazów słynnego pejzażysty Canaletto, który w XVIII wieku malował Wenecję, Paryż, Londyn, Warszawę i inne miasta europejskie. Takie były zresztą ambicje organizatorów. Koszt widowiska został oszacowany na 10 mln funtów. fot. PAP/EPA i Kris Kakolewski www.krislens.com/blog

fot. Kris Kakolewski www.krislens.com/blog

26 fotoreportaż 


fot. Kris Kakolewski www.krislens.com/blog

|  fotoreportaż

spłynęła 27


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

prawo dla ciebie

Jak szkoda, to odszkodowanie

Emocje na sądowej sali, zdecydowani na wszystko prawnicy i wielogodzinne debaty przysięgłych – to wszystko kojarzy nam się zazwyczaj z amerykańskimi serialami i z pozoru nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jednak walka o odszkodowania powypadkowe to nie tylko amerykańska domena. Równie dobrze umieją walczyć o pieniądze firmy na rynku brytyjskim, gdzie przed sądami toczą się prawdziwe batalie w sprawie roszczeń i gdzie równie zacięta jest walka o klienta. reklama

NIESŁUSZNIE ZWOLNIONY/A Z PRACY? PRACODAWCA ZATRUDNIA/Ł BEZ KONTRAKTU? NIE PŁACI/Ł ZA NADGODZINY, URLOP? DYSKRYMINOWAŁ najefektywniejsza pomoc w zakresie prawa praCy odzyskanie należności i maksymalnie możliwej rekompensaty na zasadzie:

NO WIN NO FEE ConCilium international conciliumint@gmail.com 020 8998 5578 „To nie jest kwestia czy wygramy, tylko ile wygramy” 8 czerwca 2012

0208 452 3007 : top.claims@hotmail.co.uk : www. top-claims.com


prawo dla ciebie Tylko w ubiegłym roku brytyjskie sądy rozpatrywały ponad 800 tys. tego rodzaju spraw. Taki wysyp to zasługa kampanii prowadzonych przez prawników obiecujących dochodzenie odszkodowań bez ryzyka. – W rezultacie pracodawcy, szkoły czy organizacje wolontariuszy wykazują nadgorliwość w minimalizowaniu ryzyka, wikłając się w zbędną biurokrację i bez potrzeby rezygnując z wielu działań – mówi David Young, doradca premiera Davida Camerona i były minister gospodarki w rządzie Margaret Thatcher. Yo u n g , k t ó r e g o j e d n y m z głównych zadań jest poprawa warunków prowadzenia biznesu, dokonał przeglądu regulacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W wyniku tego brytyjski rząd zapowiada zmianę przepisów łącznie z ograniczeniem „kampanii” prowadzonych przez prawników i uproszczeniem przepisów w zakresie BHP w miejscach pracy, w których ludzie są w niewielkim stopniu narażeni na zagrożenia, takich jak np. biura. Mimo to nic nie wskazuje, aby brytyjska kultura pozywania do sądu wszystkich za wszystko miała rychło się zmienić.

Za kółkiem i nie tylko Wśród spraw o odszkodowania poczesne miejsce zajmują wypadki komunikacyjne. O rekompensatę możemy się starać nawet wtedy, gdy np. byliśmy pasażerem w samochodzie, którego kierowca ten wypadek spowodował i nawet wtedy, gdy jest on członkiem naszej najbliższej rodziny. To samo dotyczy też pieszych i rowerzystów poszkodowanych w kolizjach, a nawet pasażerów środków komunikacji miejskiej. Firmy zajmujące się dochodzeniem odszkodowań zapewniają zazwyczaj kompleksową obsługę i potrafią pomóc nawet wtedy, gdy wypadek nastąpił z winy ich klienta. Często możemy tak też liczyć na poradę telefoniczną bez potrzeby fatygowania się do biura. Niektóre z firm obiecują jeszcze więcej, m.in. odszkodowania za uszkodzenia samochodu, rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu, wyrównanie płatności za nieobecność w pracy czy pokrycie innych kosztów, tzw. out of pocket expenses, związanych z wypadkiem. Eksperci przestrzegają przed pochopnym braniem winy na siebie. Często zdarza się bowiem, że klienci wchodząc do firmy są przekonani, że nic im się nie należy, a już po chwili doznają miłej niespodzianki. O tym,

kto jest winien, rozstrzyga sąd, więc pozwólmy mu na to – to pierwsza i najważniejsza z wielu rad, jakie swoim potencjalnym klientom dają specjaliści w branży odszkodowań.

W pracy i poza nią Gdy w grę wchodzą wypadki w pracy, ich ofiary powinny wiedzieć, że odszkodowanie należy się nie tylko wtedy, gdy do niefortunnego zdarzenia doszło na terenie firmy, ale również np. w delegacji, w czasie podróży służbowej oraz w drodze do i z pracy. Kolejna ważna rzecz: nie ma znaczenia, czy jesteśmy zatrudnieni legalnie, na stałe i czy pracodawca płaci za nas ubezpieczenie, czy też pracujemy dorywczo, bez umowy, albo jest to nasz pierwszy dzień w nowym miejscu. Według brytyjskiego prawa każdy pracodawca musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, a zaistniały wypadek odnotować w specjalnych dokumentach. Jeśli tego nie zrobi – tym gorzej dla niego. Z naszej strony jednak powinniśmy zadbać o to, by niefortunne zdarzenie móc jak najlepiej udokumentować. Dlatego specjaliści polecają kilka metod. Jedną z nich (i najbardziej niezawodną) jest zrobienie zdjęć na miejscu wypadku, najlepiej pokazujących także odniesione obrażenia. Powinniśmy także od razu zapisać dane świadków zdarzenia, także tych, w obecności których o wypadku informujemy swych przełożonych. Jeśli potrzebujemy lekarza, żądajmy od niego wszelkiej dokumentacji dotyczącej poniesionych obrażeń – radzą specjaliści. Nie zwlekajmy też z powiadomieniem firmy, która będzie starać się dla nas o odszkodowanie. Dobrze jest mieć jej numer, tak na wszelki wypadek wpisany w telefon komórkowy. Jak twierdzą eksperci, jest kilka mitów, które najczęściej sprawiają, że poszkodowani nie dochodzą swych praw i nie starają się o odszkodowanie. Jednym z nich jest lęk przed utratą pracy. Tymczasem, jeśli pracodawca zwolni nas za to, że „donieśliśmy” o wypadku, zazwyczaj sam pakuje się w ogromne kłopoty. Wtedy możemy bowiem żądać od niego kolejnego odszkodowania, tym razem za bezpodstawne zwolnienie. W praktyce pracodawcy wolą zapłacić odszkodowanie z ubezpieczenia niż pchać się w jeszcze większe tarapaty.

Gdy zdarzy się wypadek Co ciekawe, odszkodowanie nie musi obejmować tylko obrażeń ciała. Ubezpieczenie sprawcy obejmuje

TopAccidentClaims Odszkodowania Powypadkowe

Wypadki którymi się zajmujemy:

samochodowe pasażerskie w pracy poślizgnięcia złamania za granicą

Anita Olesińska Mob. 077 6515 0507 Miałeś wypadek nie z Twojej winy? ZADWOŃ po bezpłatną poradę!

24h

280 King Street, W6 0SP London Tel. 0208 5632 100, fax 0208 5637 518 Mob. 077 6515 0507 www.topaccidentclaims.com email: info@topaccidentclaims.com


prawo dla ciebie

TUTKAJ Services Jeśli miałeś wypadek nie z Twojej winy

BYĆ MOŻE NALEŻY CI SIĘ nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

ODSZKODOWANIE Najstarsza polska firma w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w odszkodowaniach lnformacje pod numerem telefonu:

020 8742 9050 office@tutkaj.co.uk www.tutkaj.co.uk

TUTKAJ

News www.tutkajnews.co.uk wiadomości angielsko-polskie odwiedź serwis:

Miałeś wypadek nie ze swojej winy w UK? Skontaktuj się z nami. Accident Line Lawyers

103 Cranbrook Road, Second Floor, Ilford London, IG1 4PU

Zapewniamy: 100% sumy odszkodowania No win, No fee ( nie ponosisz żadnych kosztów sprawy ) Nie płacisz udziału własnego ( excess ) W celu przedyskutowania Samochody zastępcze w całym kraju Twojej sprawy prosimy o kontakt: Doświadczonych prawników Doradcy Klienta: Wielojęzyczny personel działu obsługi klienta Paulina tel. 07761671244 Skierowania na fizjoterapię oraz rehabilitację Magdalena tel. 07742156766 Odzyskanie utraconych zarobków Case Manager: Bartłomiej Sporyszkiewicz Szybkie i skuteczne działanie tel. 07849454027 email: bartlomiej@accidentlinelawyers.com Badania lekarskie w przeciągu 2 tygodni od zaakceptowania Twojej sprawy

www.wypadekwanglii.com 8 czerwca 2012

Działamy na podstawie zezwolenia Ministerstwa Sprawiedliwości nr CRM24256. Accident Line Lawyers stanowi własność Southern Premier Limited.


prawo dla ciebie również np. utratę zarobków spowodowaną spóźnieniem do pracy czy na spotkanie biznesowe powstałym na skutek kolizji, koszty podróży, wydatki na lekarstwa i środki opatrunkowe. Powinniśmy też wiedzieć, że szkoda, za którą możemy żądać odszkodowania, nie musi pojawić się w czasie wypadku lub zaraz po jego zaistnieniu. Czasami niegroźne z pozoru potłuczenia czy siniaki mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne w przyszłości. Na dochodzenie swoich roszczeń brytyjskie prawo daje nam aż trzy lata od zaistnienia wypadku. Dlatego, gdy do niego dojdzie, warto od razu zatroszczyć się o zgromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji. Dane sprawcy i świadków, włącznie z ich adresami, numerami telefonów, numerami samochodów i polis ubezpieczeniowych – to coś, co zawsze warto zdobyć. Pomocne okazują się też często zdjęcia miejsca wypadku oraz odniesionych obrażeń. Te same „żelazne zasady” znajdują też zastosowanie przy okazji innych zdarzeń, za które możemy starać się o zadośćuczynienie. Statystyki uzyskiwania odszkodowań wymieniają kilka z nich. Na czele listy, zaraz po wypadkach w pracy i komunikacyjnych,

znajdują się poślizgnięcia i potłuczenia w miejscach publicznych, np. w restauracjach, klubach czy na koncertach. Zaraz za nimi plasują się szkody powstałe w wyniku niezabezpieczonych wykopów drogowych, rusztowań w ciągach komunikacyjnych czy pozostawionych w publicznych miejscach narzędzi. Ścisła czołówka to także obrażenia odniesione w wyniku pobić i napadów. Liczby wypłaconych w takich sytuacjach odszkodowań sięgają milionów funtów.

Bez opłat? Niemal wszystkie firmy zajmujące się obsługą ofiar wypadków podkreślają, że nie pobierają żadnych opłat od poszkodowanych. Czy to aby na pewno prawda i na czym polega ich biznes? Wiele kancelarii rzeczywiście zadowala się kosztami procesowymi, jakie uzyskują one od przegranej strony, zapewniając swym klientom wypłatę całości odszkodowania. Inne działają na zasadzie „no win no fee”, czyli pobiorą od nas opłatę dopiero po tym, gdy wygrają dla nas sprawę. Zawsze jednak warto dokładnie sprawdzić szczegóły oferty, aby uniknąć potem rozczarowania.

Informacje niezbędne do dochodzenia roszczeń: n  z ebranie danych uczestników wy-

padku i sprawcy (numery telefonów, adresy korespondencyjne); n  zebranie informacji o pojeździe sprawcy (numer rejestracyjny, marka i rok produkcji pojazdu, nazwa ubezpieczyciela i numer polisy OC, właściciel pojazdu); n  notatka o wypadku sporządzona

przez uczestników (powinna zawierać informacje, w jaki sposób doszło do wypadku, kto odpowiada za wypadek, do jakich szkód doszło, informacje o czasie i miejscu wypadku); n  j eżeli istnieje możliwość wykonania zdjęć (nawet telefonem komórkowym), warto je zrobić. reklama

Telefon: 0208 998 3076


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

prawo dla ciebie

No Win No Fee Jaka przyszłość?

Coraz częściej na łamach prasy pojawiają się głosy podważające zasadność istnienia instytucji działających na zasadzie No Win No Fee. Przepisy ograniczające swobodę ich działalności forsuje rząd, nie brakuje jednak zagorzałych przeciwników zmian. O co tak naprawdę tu chodzi? reklama

8 czerwca 2012

Praktyka No Win No Fee na dobre wpisała się w rzeczywistość brytyjskiego sektora odszkodowawczego. Z tej formy pomocy prawnej korzysta rocznie około 600 tysięcy osób, co samo przez się świadczy, jak bardzo system ten jest potrzebny. Rząd uważa jednak, że trzeba go zmienić. – Dualizm poglądów jest tak stary jak ludzkie dzieje – komentuje Daniel Lalewicz z firmy DNS Rollin. – Obie strony sporu mają swoje

racje. Pozostaje kwestia, czyje lobby zwycięży – beneficjentów status quo czy reformatorów. System ten nie zniknie całkowicie, może jednak zostać usprawniony. Zależy, z czyjej perspektywy na to spojrzymy...

Koszty roszczeń Za rządową determinacją stoją dwa główne argumenty. Pierwszy to ten, że silna


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

prawo dla ciebie

konkurencja rynkowa wymusza na części podmiotów zawyżanie rzeczywistych kosztów pomocy prawnej lub eksperckiej. Zwolennicy zmian twierdzą, że klient kancelarii No Win No Fee nie ma wystarczającej kontroli nad rzeczywistymi kosztami dochodzenia swych roszczeń naturalnie więc nie wie, czy ich wysokość jest adekwatna do rangi i charakteru sprawy. Klient nie może również zdecydować na jakie koszty się godzi, wszystko bowiem pozostaje w rękach kancelarii, która cieszy się pełną swobodą, bo jakakolwiek płatność uzależniona jest od sukcesu sprawy, na co klient przystał podpisując umowę. Co więcej kancelarie odszkodowawcze i prawnicze często zawyżają koszty dochodzenia roszczenia starając się albo kompensować straty poniesione w wyniku prowadzenia spraw drobnych, acz kosztownych, przy których zawyżenie kosztów spowodowałoby niezadowolenie klienta z sumy odszkodowania (a sprawy takie muszą prowadzić, by nie wypaść z rynku), albo też wykorzystując fakt, że klientowi przyznano wyższe odszkodowanie aniżeli pierwotnie oczekiwano. – Faktycznie, opłaty jakie ponosi strona przegrana, są niekiedy powiększone o pokaźne wynagrodzenie prawników, często nieadekwatne do zasądzonego odszkodowania – mówi Daniel Lalewicz. – Być może reforma pójdzie w kierunku systemu amerykańskiego, gdzie klient zobowiązuje się oddać procent swojego wynagrodzenia firmie prawniczej w przypadku wygranej. Ma to wiele plusów, zmusza prawnika do wysokiego poziomu reprezentacji, a także powoduje przejrzystą dystrybucję zasądzonej wygranej – dodaje. Drugi argument stojący za ograniczeniem swobody tego rodzaju kancelarii to problemy, jakie z tego rodzaju sprawami mają pracodawcy i – wedle konserwatywnego rządu – zbytnio rozwinięta kultura ochrony pracowników. 8 czerwca 2012

Jeszcze na początku roku premier Wielkiej Brytanii David Cameron, w przemówieniu do liderów biznesu w Berkshire, wypowiedział wojnę dostrzeganemu w Wielkiej Brytanii „potworowi zdrowia i bezpieczeństwa, który stał się kamieniem u szyi brytyjskich firm”. Dodał, że jego celem będzie zapewnienie ochrony pracodawcom stającym w obliczu roszczeń w wyniku wypadków przy pracy oraz pomoc w zakończeniu tzw. kultury strachu wśród przedsiębiorców w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa pracy.

Co

powoduje, że zwolnienie jest niesłuszne

System zwykłych ludzi Zupełnie inne argumenty przytaczają jednak zwolennicy systemu No Win No Fee, według których stanowi on bardzo ważny element brytyjskiego systemu sądownictwa, umożliwiający milionom zwykłych i nie posiadających pokaźnych oszczędności ludzi dochodzić swych praw przed tutejszym wymiarem sprawiedliwości. Szacuje się, że wobec planowanych zmian ustawy o pomocy prawnej i karaniu przestępców, która ma znacznie ograniczyć swobodę działania firm typu No Win No Fee, do sądów trafiać będzie o około 25 proc. mniej pozwów o odszkodowania, a w pozostałych 75 proc. zasądzone kwoty mogą być znacznie niższe niż dotychczas. – Proszę również pamiętać, że setki tysięcy ludzi pracują w oparciu o system No Win No Fee i nie można ich pozbawić nagle pracy – dodaje Lalewicz z DNS Rollin. Przeciwnicy zmian podnoszą również, że dodatkowe miliardy funtów zatrzymają natomiast korporacje ubezpieczeniowe, już teraz dysponujące kapitałem pozwalającym im na zatrudnianie świetnych prawników. Słowem, bogaci staną się się jeszcze bogatsi, a zwykłym ludziom odbierze się możliwość szeroko dostępnej pomocy prawnej.

Ustawa Employment Rights Act, określa pięć potencjalnie uczciwych powodów, które pracodawca może wykorzystać, aby legalnie (zgodnie z prawem) zwolnić pracownika. Jednakże nawet jeśli jeden lub więcej z tych powodów zostanie wykorzystany, nie oznacza to automatycznie, że zwolnienie jest słuszne i może pojawić się możliwość złożenia skargi do Trybunału Pracy. Poniżej opisane zostały potencjalnie uczciwe powody do zwolnienia oraz sytuacje, które twój pracodawca musi rozważyć przed zwolnieniem. Każdy pracownik powinien wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany uzasadnić każde zwolnienie pracownika jednym z tych powodów.

Zdolność do pracy Jako przyczyna zwolnienia może zostać podana słaba wydajność w pracy. W tym wypadku pracownik może bronić się przed zwolnieniem na podstawie tego, czy zostało mu zaoferowane dodatkowe szkolenie lub wsparcie tak, aby mógł się poprawić, czy zaproponowano mu lżejszą pracę, czy

dostał w związku z tym jakiekolwiek ostrzeżenia i czy takie same normy pracy obowiązują wszystkich. Przyczyną zwolnienia może być również zły stan zdrowia. W tym wypadku liczy się, czy pracownik jest osobą niepełnosprawną lub o ograniczonej zdolności według Equality Act. A jeśli tak, to czy pracodawca zaoferował mu odpowiednie korekty w celu dostosowania pracy do jego niepełnosprawności lub zaoferował bardziej odpowiednią pracę. Czy zaproponowano mu rentę z tytułu niezdolności do pracy (w sytuacji, gdy jest poważnie chory i trwale niezdolny do jakiejkolwiek pracy)? Czy są jakieś inne prace u danego pracodawcy, które pracownik może zacząć wykonywać?


prawo dla ciebie Artykuł sponsorowany

Prawo po stronie klienta

Postępowanie Jeśli pracownik został zwolniony za wykroczenie w pracy, pracodawca musi być pewien, że jest on winny czynu, zwykle w następstwie przeprowadzonego już wcześniej dochodzenia. Pracownik powinien sprawdzić swoją umowę o pracę, aby zobaczyć, co stanowi wykroczenie w pracy. Czy te przepisy są stosowane uczciwie i konsekwentnie w miejscu pracy i czy dotyczą każdego? Czy są jakieś okoliczności łagodzące i czy były jakieś

ostrzeżenia? W takim ostrzeżeniu musi być podany termin obowiązywania. Wygasłe ostrzeżenia nie mogą być brane pod uwagę przy rozważaniu zwolnienia.

Redukcja etatu Podstawowym faktem w takim przypadku jest to, że redukowane jest stanowisko pracy, a nie konkretna osoba. Proces redukcji etatu powinien być sprawiedliwy i bezstronny. Pracownikowi powinno zostać zaofero-

wane alternatywne stanowisko, jeżeli jest taka możliwość. Może on sprawdzić kryteria wyboru i jeśli istnieje taka możliwość, to powinien porównać je z ofertami kolegów, którzy nie zostali zwolnieni z pracy. Szczególną ochroną objęte są kobiety na urlopie macierzyńskim.

Niemożność wykonywania zawodu zgodnie z prawem Taka sytuacja ma miejsce, gdy zgodnie z prawem pracownik reklama

Świat odszkodowań powypadkowych przeżywa rozkwit rozróżniając dwa główne typy organizacji – wykwalifikowane kancelarie prawne oraz firmy pośredniczące, które kuszą wysokimi odszkodowaniami, a następnie sprzedają sprawy firmom prawnicznym, gubiąc przy tym zainteresowanie dalszymi postępami. Legal Solutions Partnership jest kancelarią prawną, w której analizujemy możliwości i oceniamy ewentualne ryzyko przed przyjęciem sprawy, a następnie walczymy do końca w imieniu naszych klientów, którym gwarantujemy stały i bezpośredni kontakt z prawnikiem prowadzącym, jak również profesjonalne doradztwo i dostępność na każdym etapie sprawy. Wychodzimy z założenia, że każdy klient powinien mieć prawo do ułatwionego kontaktu ze swoim przedstawicielem prawnym i uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. W naszej kancelarii udzielamy bezpłatnych wstępnych porad prawnych i wybieramy najlepsze rozwiązania dla naszych klientów bez szukania łatwych pieniędzy i mydlenia oczu nierealnymi kwotami bądź obietnicami. Specjalizujemy się w uzyskiwaniu odszkodowań powypadkowych tj. wypadki drogowe, wypadki w pracy czy miejscach publicznych i pobiciami. Zajmujemy się również wszelkimi zagadnieniami z dziedziny prawa pracy. Pamiętamy o tym, że nie sztuką jest złapać klienta, sztuką jest doprowadzenie sprawy do końca zgodnie ze wstępnymi założeniami i przy udziale usatysfakcjonowanego klienta. A co najważniejsze, w Legal Solutions Partnership dbamy, aby prawo było zawsze po stronie naszego klienta.


prawo dla ciebie

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

stała stworzona, by objąć wszystkie inne powody, które pozwalają pracodawcy zwolnić pracowników z tzw. innych powodów. Pracodawca musi przestrzegać sprawiedliwej procedury i Trybunał Pracy musi uznać, że powód był „znaczący” na podstawie faktów dotyczących konkretnego przypadku. Jeśli pracownik został zwolniony, a pracodawca powołał się na SOSR, najlepszym sposobem jest zasięgnięcie porady prawnej na temat roszczenia w Trybunale Pracy.

Nieuczciwe powody

nie może kontynuować swojej pracy. Przykładem może być przypadek, gdy kierowca ciężarówki utraci swoje prawo jazdy i nie może już wykonywać pracy zgodnie z przepisami prawa. W tej sytuacji pracodawca powinien omówić wszelkie alternatywy dla zwolnienia, ale jeśli pracownik jest winny i nie ma alternatywnych stanowisk

pracy w danym momencie, to prawdopodobnie można uznać tę przyczynę za słuszną do zwolnienia.

Inne ważne powody W angielskim prawie pracy mieszczą się one w kategorii SOSR (Some Other Substantial Reason). Ta kategoria zo-

Wśród przyczyn, które automatycznie uznawane są za nieuczciwe, wymienia się w pierwszej kolejności: n  ciążę i poród n  urlop wychowawczy n  powody Health and Safety (BHP w Polsce) n  działanie pracownika jako pełnomocnik w pewnych sytuacjach n  donosicielstwo n  r epresje n  szukanie tzw. elastycznego pracownika n  nieobecność w pracy z powodu wezwania do tzw. jury service (bycie ławnikiem)

n  udział w chronionej prawem akcji

protestacyjnej Jeśli pracownik uważa, że jego zwolnienie z pracy było związane z jakimkolwiek powodem spośród wymienionych, jego sprawa może mieć spore szanse powodzenia i należy ją wnieść przed Trybunał Pracy. Istnieje dużo więcej „automatycznie nieuczciwych powodów”, dlatego jeśli pracownik został zwolniony, warto natychmiast skonsultować się z prawnikiem. Dzięki profesjonalnemu wsparciu można uzyskać najlepszy wynik finansowy. Rachel Blynthe – Employment Law Team Simpson Millar www.pogotowieprawne.co.uk

Artykuł zawiera informacje na temat aktualnych zagadnień prawnych obowiązujących w momencie oddania artykułu do druku. Proszę zwrócić uwagę na późniejsze zmiany, które nie zostały włączone do materiału. Niniejszy tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych, a jego zawartość nie powinna być stosowana do konkretnego stanu faktycznego lub być zastosowana bez prawnej lub innej profesjonalnej porady.

reklama

&

100% Odszkodowania. No Win, No Fee Polskie Korzenie

WYPADEK?

Zadzwoń do nas

01332 205966 Rudzki & Jones, 2a City Road, Derby, DE1 3RQ 8 czerwca 2012

info@rudzkiandjones.co.uk

www.rudzkiandjones.co.uk


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Cztery miasta współgospodarza Ukraina jest wraz z Polską współorganizatorem Euro 2012. Podczas piłkarskich mistrzostw kraj ten ma odwiedzić około miliona zagranicznych turystów. Jeśli jesteś jednym z nich, musisz wiedzieć, że w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie jest do zobaczenia dużo więcej niż strefy kibica i stadiony.

Władze Ukrainy włożyły wiele pracy, aby miasta, w których odbędą się rozgrywki Euro 2012 wyglądały pięknie. Ładnie wyglądać mają nie tylko stadio-

Kijów Stolica i zarazem największe miasto Ukrainy, położone jest nad Dnieprem. Kijów jest nowoczesnym miastem z wieloma architektonicznymi budowlami, ponad setką muzeów, 33 teatrami i 141 bibliotekami. Wszystkie najlepsze uniwersytety znajdują się właśnie w stolicy Ukrainy, m.in. Akademia Kijowsko-Mohylańska, jedna z najstar-

ny, ale nawet osoby witające kibiców na granicach. Dlatego celniczki przechodzą przyspieszony kurs urody. A mieszkańcy miasta uczą się podstawowych zwrotów po angielsku. szych instytucji oświatowych w Europie. Jedną z najstarszych ulic miasta jest Andriejewski Zjazd, znany na świecie dzięki powieściom Andrija Kurkowa. Ulica bierze swój początek u podnóża wspaniałego kościoła św. Andrzeja, zaprojektowanego przez tego samego architekta, którego dziełem jest petersburski Pałac Zimowy. W połowie drogi na „kijowski Montmartre” znajduje się Muzeum Michaiła Bułhakowa.

Lwów Położone na Wyżynie Podolskiej, nad brzegami Pełtwi miasto jest najważniejszym ośrodkiem zachodniej Ukrainy. Najwyższym punktem Lwowa jest Wzgórze Zamkowe, znajduje się na wysokości 409 m nad poziomem morza. Położony jest tam Zamek Wysoki, z którego roztacza się piękny widok na historyczne Stare Miasto i charakterystyczne zielone kopuły kościołów. Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO w 1998 roku. 8 czerwca 2012

Do niezwykle cennych zabytków należą: zbudowana w stylu gotyckim Katedra Łacińska i XIV-wieczna Katedra Ormiańska, barokowe kościoły dominikanów i jezuitów. Będąc we Lwowie koniecznie należy odwiedzić Cmentarz Orląt Lwowskich – ma on szczególną wagę dla Polaków. Ponadto każdy, kto odwiedza Lwów musi przejść się jedną z głównych promenad zwaną Aleją Wolności (Prospekt Swobody). Została ona utworzona w końcu XIX wieku, gdy zasklepiono koryto rzeki Pełtew i pierwotnie nosiła nazwę Wałów Hetmańskich.


|  turystyka Donieck Zwany niegdyś „miastem róż”, powstał w 1869 roku, gdy walijski przedsiębiorca John Hughes wybudował zakłady metalurgiczne oraz kopalnie węgla na terenie kilku osad założonych w XVII wieku przez kozaków zaporoskich. Hughes zakupił ten teren za 24 tys. funtów od kniazia Siergieja

39 fot. Iurii Osadchi/www.shutterstock.com

po godzinach

Koczubeja, który zobowiązał się wobec cara Aleksandra II do zbudowania w tym regionie fabryki produkującej szyny dla kolei żelaznej. Donieck leży na południowy-wschód od Kijowa, nad rzeką Kalmus (przez miasto przepływają jeszcze cztery inne rzeki). Jest oddalony tylko o godzinę jazdy od Morza Azowskiego, najpłytszego morza na świecie.

Charków To drugie co do wielkości miasto Ukrainy, a jednocześnie jeden z największych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych w kraju. Został założony ok. 1655 przez Kozaków jako warownia. Dumą Charkowa jest Plac Wolności, dziewiąty pod względem wielkości plac na świecie. Nie ma on jednak typowego prostokątnego kształtu, a przypomina raczej ogromną... żarówkę. Wokół sto-

ją najbardziej znane budynki miasta – uniwersytet czy wieżowiec Derżpromu, uznawany za pierwszy sowiecki drapacz chmur. W początkowej fazie budowy, wznoszono go bardzo tradycyjną metodą, bazując wyłącznie na ręcznej pracy robotników. Przez pewien czas był najwyższym budynkiem w Europie. Derżprom dostarcza nieustannej inspiracji dziesiątkom pisarzy, pośrednio przyczyniając się do rozsławienia Charkowa jako miasta kojarzonego z literaturą science-fiction i fantasy. (ara)

reklama

Przekroczenie granicy Obywatele Polski mogą wjechać do Ukrainy na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Na granicy otrzymują tzw. dokument migracyjny, na którego podstawie mogą

przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni w ciągu 6 miesięcy z możliwością pobytu 90 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy (uwaga: należy zachować ów dokument aż do wyjazdu z Ukrainy; w razie jego zagubienia służby graniczne mogą żądać zapłacenia kary).


dom

40 kuchnia 

|

Czas na szparagi!

Przed wiekami rozkoszował się nimi sam rzymski wódz Juliusz Cezar, a dziś możemy je kupić równiutko ułożone w pęczkach na straganach lub sklepowych półkach. Białe, zielone lub fioletowe – zwracają naszą uwagę. Szparagi! Oto kilka powodów, dla których warto po nie sięgnąć właśnie teraz.


|  kuchnia dom

Kto jeszcze ich nie próbował, powinien to uczynić natychmiast, bo te grube mięsiste pędy to prawdziwy raj dla podniebienia. Są one szczególnie cenione za wykwintny smak, który różni się w zależności od ich koloru. Za najbardziej delikatne uważa się szparagi białe, rosnące pod ziemią. Po nie sięgamy najczęściej. Natomiast zielone, które przebijają się przez glebę, cechują się nieco intensywniejszym smakiem, lekko korzennym. Rzadziej spotykane są szparagi o barwie fioletowej, ale to one są we Francji traktowane jak rarytas ze względu na swój zdecydowany smak. Niech potwierdzeniem wyjątkowych walorów smakowych szparagów będzie fakt, że raczyli się nimi już starożytni, między innymi sam Juliusz Cezar. Uwielbiała je także księżna Diana. Szparagi to także znakomita propozycja dla dbających o linię oraz zwolenników zdrowego odżywiania się. 100 g szparagów zawiera jedynie 25 kalorii, a 93 proc. ich składu to woda i niewielkie ilości składników mineralnych czy witamin.

Najlepsze w sezonie Co można przygotować z tych mięsistych pędów? Szparagi to bogactwo

Skąd się wzięły szparagi Warzywo to może się poszczycić tradycją, która liczy około 4500 lat. Uczeni odkryli na jednym ze staroegipskich malowideł z roku 2700 p.n.e. różnego rodzaju jarzyny, między innymi pęczek szparagów. Starożytni Rzymianie byli entuzjastami, a zarazem największymi zjadaczami szparagów w ówczesnych czasach. Pliniusz (23-79 p.n.e) wspomina, iż największą sławą cieszyły się uprawy w Rawennie. I to właśnie z Włoch szparagi wyruszyły na podbój Europy. Nie stało się to jednak błyskawicznie. Ciekawostką jest pierwsza wzmianka o szparagach z roku 1469 we Francji. Pochodzenie szparagów przypisywane jest również Azji. Starożytni Chińczycy znali je zarówno jako środek od kaszlu, jak i jarzynę o właściwościach pobudzających (afrodyzjak). W czasach współczesnych największym producentem szparagów na świecie jest Peru, gdzie odpowiedni klimat oraz gleba pozwalają na zbiór dwa razy do roku. Dużym ośrodkiem uprawy szparagów są także Nowa Zelandia, Tajwan i Chiny. W Europie do czołowych producentów zalicza się Holandię, Niemcy, Francję, Hiszpanię oraz Grecję.

propozycji zarówno dla wielbicieli tradycyjnych smaków, jak i dla kulinarnych eksperymentatorów. Cudownie smakują kremy, w których białe lub zielone szparagi grają pierwsze skrzypce. Znakomicie sprawdzają się także jako dodatek do dań mięsnych i ryb, na przykład gotowane na parze, polane sosem beszamelowym lub obtaczane w bułce tartej. Można je również grillować, dodawać do sałatek, zapiekać w tartach, używać do sporządzania sosów. Właściciele wykwintnych podniebień docenią szparagi zawinięte w szynkę parmeńską i zapiekane z parmezanem. Sezon na szparagi jest krótki i trwa zaledwie kilka tygodni. Rozpoczyna się przeważnie w połowie kwietnia, a kończy tradycyjnie 24 czerwca. Ten czas szczególnie celebrują Niemcy, którzy są ogromnymi wielbicielami szparagów i urządzają liczne festyny na cześć tego warzywa. Np. w mieście Meinheim podczas dwóch ostatnich tygodni maja odbywa się słynny Spargelfest, który przyciąga rzesze "szparagożerców".

Szparagowe know-how Aby sprawdzić świeżość szparagów podczas kupowania, musimy zwrócić uwagę na obcięte końce – lekko naciśnięte powinny puścić sok. Ponadto świeże szparagi dają się nakłuć końcem paznokcia, a także wyginają się, a nie łamią. Nie są to warzywa trwałe, więc najlepiej przyrządzić je i zjeść tego samego dnia, w którym je kupiliśmy. Jeśli chcemy je przechować do jutra, koniecznie musimy umieścić je w chłodnym miejscu i okryć wilgotną ściereczką. Ponadto białe szparagi musimy obrać – koniecznie od góry, spod główki, ku dołowi. Odcinamy także zdrewniałe końce. Zielonych nie obieramy, odłamujemy jedynie dolną zdrewniałą część. Szparagi najlepiej

41

Spróbuj sama!

Grillowane szparagi z cheddarem Składniki

12 sztuk szp 0,2 łyżeczk aragów i 1 szklanka soli st artego sera cheddar pieprz 8-10 piecza 1/2 szklank rek 1/2 cytryny i wody 5 łyżek oliw y

Sposób przygotowania: Szparagi oczyść, umieść we wrzątku na 3 minuty, a następnie przełóż do wody z kostkami lodu. Wyciągnij je i odsącz. Pieczarki pokrój na plasterki i dodaj do nich sok wyciśnięty z połowy cytryny, oliwę, wodę oraz pieprz i sól. Szparagi piecz na grillu lub ruszcie, do momentugdy pojawią się na nich ciemgotować powiązane w pęczki w lekko osolonej wodzie, znad której powinny wystawać główki. Do wody możemy też dodać odrobinę soku z cytryny. Najkrócej gotujemy szparagi zielone, którym wystarczy zaledwie 10-15 minut (w zależności od grubości pędów), natomiast białe i fioletowe powinniśmy pogotować nieco dłużej: 15-20 minut. Ugotowane szparagi powinny być miękkie, ale jędrne – nakłute nożem muszą stawiać lekki opór. Co jeszcze? Chyba tylko... smacznego! (hk)

ne paski. Blachę wyściel pergaminem, na nim połóż szparagi i posyp startym cheddarem. Zapiekaj, do czasu kiedy ser się rozpuści. Podawaj z sałatką z pieczarek.


dom

42 przepisy 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Cannelloni ze szpinakiem Są tacy, którzy twierdzą, że renoma jaką cieszy się włoska kuchnia jest skutkiem jedynie gadatliwości i wybuchowego charakteru Włochów. Legenda głosi, że jej prawdziwymi autorami byli wiele wieków temu polscy kucharze na emigracji, którzy byli tak zmęczeni hałasem, jaki Włosi wokół siebie robili, że po prostu musieli ugotować dla nich coś, co... łagodnie mówiąc zatka im buzię. Coś w tym może być bo takie np. cannelloni ze szpinakiem to przecież nic innego jak zwykłe kluski z sosem... tyle, że włoskie i zielone!

Składniki

Sposób przyrządzenia: Makaron ugotować w osolonym wrzątku z dodatkiem oliwy, przelać zimną wodą i skropić 1 łyżką oliwy. Cebulę i czosnek posiekać, szpinak oczyścić, umyć, osuszyć i pokroić. Jeśli używany jest szpinak mrożony, należy go po rozmrożeniu odsączyć z płynu. Na rozgrzanym maśle zeszklić cebulę i czosnek, po chwili smażenia wrzucić szpinak, dusić na małym ogniu 3-4 minuty, doprawić solą, pieprzem i gałka muszkatołowa. Pod koniec smażenia szpinak połączyć ze śmietaną, roztrzepanymi jajkami i serem kremowym. Farsz przestudzić i nadziać nim cannelloni. Przygotować sos beszamelowy. W rondelku rozgrzać masło. Dodać do niego mąkę i po chwili smażenia wlewać masło cały czas mieszając. Sos doprawić solą, pieprzem i gałka muszkatołowa. Do naczynia żaroodpornego wylać 1/3 sosu, ułożyć na nim cannelloni i polać reszta sosu. Wszystko obłożyć serem i zapiekać w nagrzanym do 200°C piekarniku ok. 40 min.

10 dag żółte sól, pieprz go sera w plastrach 3 łyżki śmie 1 cebula tany 30% 2 jajka 1 łyżka oliw 1 opakowan y 2 ząbki czosnie makaronu cannello ni 10 dag krem ku o 40 dag szpin wego białego serka gałka musz aku k 2 łyżki masł atołowa a Sos: 1,5 szklank i 2 łyżki masł mleka 2 łyżki mąk a i

Sekrety wybornych pierogów Z pozoru, gdy ktoś urodził się nad Wisłą to o pierogach wie wszystko, a nawet więcej. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom jest to danie dość pracochłonne, ale dające nieskończone pole możliwości smakowych. Odrobina cierpliwość i kilka dobrych rad na pewno pozwolą osiągnąć sukces w kuchni i zadowolenie domowników. Pierogi dobrze się skleją, jeśli brzegi ciasta posmarujemy od we8 czerwca 2012

wnątrz roztrzepanym białkiem lub zwilżymy palce zimą wodą. Ważne jest też, by farsz nie był za rzadki i by ani odrobina nie dostała się między brzegi sklejanego ciasta. Pamiętajmy także, że już zlepione pierogi trzeba przykryć ściereczką, by nie wysychały, w przeciwnym razie popękają w czasie gotowania. Przeznaczone do gotowania pierogi (z ciasta podstawowego, gryczanego lub litewskiego) wkła-

damy do posolonego wrzątku i gotujemy do chwili, gdy wypłyną. Tylko pierogi z surowymi farszami mięsnymi lub rybnymi wymagają dłuższego gotowania. Jeśli do wody dodamy łyżkę oleju lub łyżeczkę mąki ziemniaczanej, pierogi nie posklejają się w czasie gotowania. Gdyby jednak zaczęły pękać, powstrzymamy ten proces, szybko zmniejszając ogień i dolewając do garnka parę łyżek zimnej wody. (gw)


|  zdrowie

dla ciała

43

Jaki jest najlepszy wiek na satysfakcję z seksu?

Wiek męski, wiek klęski? Wcale nie. Największy brytyjski portal zajmujący się sprzedażą gadżetów erotycznych przepytał ponad 1000 osób i uzyskał niezwykle interesujące odpowiedzi na wiecznie nurtujące pytania na temat inicjacji seksualnej, wieku, w którym seks jest najlepszy i kiedy jest go najwięcej.

Okazało się, że różnice między płciami są faktem i w przypadku równolatków mogą prowadzić do łóżkowych nieporozumień. Jednak różnica wieku, w którym osiąga się szczyt możliwości seksualnych i czerpie się najwięcej przyjemności z seksu, wcale nie jest tak duża jak utrzymywano do tej pory: zamiast około dwudziestu lat (mężczyźni) i trzydziestu (kobiety) średni wiek, w którym nasze subiektywne wrażenia i poziom zadowolenia z seksu jest najwyższy to odpowiednio 33 i 28 lat. Co ciekawe faceci osiągają największą satysfakcję z seksu około cztery lata po okresie, kiedy uprawiają go najwięcej czyli wieku 29 lat oraz piętnaście lat od daty

inicjacji seksualnej. Ilość przechodzi zatem w jakość, a praktyka czyni mistrza. Z badań wynika również, że kobiety „uczą się” szybciej – osiągnięcie największej satysfakcji seksualnej zajmuje im około jedenastu lat od średniego wieku, w którym tracą dziewictwo (17 lat). Mając 28 lat są najbardziej zadowolone z jakości swojego życia seksualnego, choć podobnie jak mężczyźni lata największej intensywności zbliżeń mają już za sobą – z ankiety wynika, że najwięcej czasu w łóżku spędzają 25-latki. Późniejszy niż dotąd wiek, w którym mężczyźni mogą pochwalić się najbardziej satysfakcjonującym seksem, można tłumaczyć nie tylko fizjologią, ale

wrę c z przede wszystkich psychiką. – Dla wielu mężczyzn czas najlepszego seksu przychodzi wtedy, kiedy czują się pewni w roli kochanków – tłumaczy jeden z ekspertów. Badania, oprócz tego, że obalają mit napalonej trzydziestki i osiemnastoletniego ogiera, pozwalają wysnuć optymistyczne wnioski: okazuje się bowiem, że stworzyć dobraną pod względem wiekowym i seksualnym parę jest dużo prościej, a różnice wynikające z fizjologii wcale nie są tak znaczne, jakby się mogło do tej pory wydawać. 

(ghr)

reklama


dla ciała

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

44 zdrowie 

Zbawienne groty solne Anna Rączkowska

Za dużo soli szkodzi – każdy to wie. Sól w odpowiedniej postaci ma jednak zdecydowanie zdrowszą stronę. Wystarczy ją trochę... powdychać.

Właściwości lecznicze soli były znane w medycynie już w starożytności. Ówcześni lekarze zalecali chorym wdychanie morskiego powietrza na różne dolegliwości ciała i umysłu. W dzisiejszych czasach nie wszyscy mają czas i okazję, żeby jeździć nad morze. Z tego powodu nadmorski mikroklimat został „sprowadzony” w głąb lądu, do wielkich miast w postaci specjalnie aranżowanych grot solnych. Mikroklimat groty solnej przypomina ten nadmorski. Podobnie też działa na nasz organizm. Czyste, zjonizowane dzięki soli powietrze odpręża i wspo-

maga leczenie wielu chorób. Dlatego groty stały się jednym z najbardziej popularnych i nieodłącznych elementów w prywatnych klinikach, centrach spa czy klubach fitness.

wagę. Grota solna to pomieszczenie w bezpieczny sposób łączące w sobie cechy sauny, kąpieli solankowej i czegoś, co można określić mianem domowego sanatorium. Krystaliczna sól kamienna jest naturalnym jonizatorem, efektywnie poprawia jakość powietrza, produkując jony ujemne, które w ogromnych ilościach znajdują się nad morzem, przy wodospadach, po burzy. – Godzinne przebywanie w grocie solnej to tak, jakbyśmy spędzili trzy dni nad morzem – wyjaśnia Grażyna Hart z Adalex Clinic, która otworzyła pierwszą grotę solną w Londynie. – Powietrze

Jak nad morzem Pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, a do tego zanieczyszczenia wielkiego miasta – to wszystko obciąża nasz organizm. Komnaty solne są tak skonstruowane, aby zwiększyć ilość jonów ujemnych, co pomaga organizmowi znaleźć równo-

reklama

Zainteresowanych rozwojem duchowym zapraszamy na kurs Hooponopono-starohawajskiej techniki zmiany rzeczywistości poprzez wybaczenie i oczyszczenie. Prowadzi Anna Kligert.

DENTYSTA Ze względu na nowootwarty oddział na KILBURN, obecnie gwarantujemy

najniższe ceny w Londynie

OFERUJEMY BEZPŁATNIE: • konsultacje • przegląd zębów • prześwietlenia

Wypełnienia cena normalna £120 Wyrwanie zęba cena normalna £170 Koronki cena normalna £250 Mosty cena normalna £700

teraz £40 teraz £75 teraz £149 teraz £250

. . . . . . . . . . . .

Londyn 1-2 wrzesień 2012. Bliższe informacje: www.nagaria.com.pl email j.kulig.kasper@wp.pl tel.07856098874 8 czerwca 2012

. . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dr. E. Hakim 341 Kilburn High Road, NW6 7QB 2 min od stacji metra Kilburn (Jubilee line)

Przyjmujemy od rana do późnego wieczora. Polska linia (Anna):

07939 351 115 07749 031 427


|  uroda

dla ciała

45

w takiej zaaranżowanej jaskini solnej zawiera takie pierwiastki, jak jod, potas, wapń, sód, magnez, brom i selen. Przez uzupełnianie w organizmie braku tych pierwiastków poprawie ulega nasza kondycja zdrowotna – wylicza. Komora solna wspomaga ciało w leczeniu różnych chorób, m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, alergii, łuszczycy, stanów zapalnych skóry oraz schorzeń przewodu pokarmowego. Doskonale sprawdza się także wspomagając leczenie osób znerwicowanych lub w depresji.

Relaks dla każdego Jaskinie solne sprawiają wrażenie niemal bajkowych wnętrz. Swoisty klimat podtrzymuje panujący tam półmrok, szum wody, często także cicha relaksacyjna muzyka. Świeże powietrze, bogate w mikroelementy niemal od razu sprawia, że każdy, kto tam przebywa, czuje się bardziej wypoczęty i spokojny. – To nie jest miejsce tylko dla chorych osób – podkreśla pani Grażyna. – To idealne miejsce, aby oderwać się od otaczającego nas świata. Żyjemy szybko, w stresie. Tu mamy możliwość zatrzymać się, wyciszyć, a przy okazji zafundować sobie drogocenną dla zdrowia terapię – wyjaśnia. Przebywanie w takim miejscu poleca się wszystkim, leczniczo natomiast osobom z przewlekłymi infekcjami nosa, zatok przynosowych, uszu, gardła, krtani i oskrzeli. Uważa się, że regularne i systematyczne inhalacje solankowe gwarantują utrzymanie właściwej kondycji obronnej naszego organizmu i mogą zmniejszyć ilość infekcji.

Pierwiastki z komory solnej n  J od – odpowiedzialny za prawi-

dłowe funkcjonowanie tarczycy, która zarządza przemianą materii i reguluje wagę ciała. n  W apń – wzmacnia odporność organizmu, łagodzi podrażnienia i reguluje funkcje układu krwionośnego. n  M agnez – znany pierwiastek antystresowy, wywiera pozytywny wpływ na układ sercowonaczyniowy. n  Potas, sód i chlorki – wpływają korzystnie na serce i poprawiają ukrwienie skóry; n  Żelazo – składnik hemoglobiny. n  M iedź – działa przeciwgrzybicznie, wpływa na gruczoły wydzielania wewnętrznego. n  Selen – spowalnia proces starzenia się skóry.

Recepta

na długowieczność Amerykańscy badacze zauważyli, że większość długowiecznych ludzi charakteryzuje się określonymi cechami osobowości i pozytywnym nastawieniem do życia. Wyniki opublikowano w „Aging”.

Stwierdzono, że osoby badane, które miały co najmniej po 95 lat, były optymistyczne, towarzyskie, niefrasobliwe i doceniały rolę śmiechu w życiu człowieka. Łatwo przychodziło im okazywanie emocji, nie skrywały swoich uczuć. Pozostawały też zaangażowane w różne aktywności oraz posiadały wielu znajomych i bliskich osób. Dotychczas wiązano długowieczność z wpływem genów na zdrowie. Przypuszczano, że niektórzy ludzie mogą żyć dłużej, gdyż mają wysoki poziom dobrego cholesterolu. Teraz wiadomo, że długowieczność jest też

prawdopodobnie następstwem działania genów, związanych z podstawowymi cechami osobowości. – Istnieją dowody mówiące, że osobowość może zmienić się pomiędzy 70. a 100. rokiem życia, więc nie wiemy czy nasi stulatkowie posiadali określone cechy osobowości przez całe życie. Jednakże wyniki naszego badania sugerują, że stulatkowie współdzielą poszczególne cechy i genetyczne podłoże osobowości może odgrywać istotną rolę w osiąganiu zarówno dobrego zdrowia, jak i nadzwyczajnej długowieczności – komentują badacze. (dn)

Trądzik po trzydziestce Patrzysz w lustro i widzisz dojrzałą kobietę z cerą nastolatki? Nie jesteś sama – z trądzikiem i wypryskami zmaga się coraz więcej kobiet, które wiek pokwitania dawno mają za sobą. Jak pielęgnować taką skórę? Choć trądzik w dojrzałym wieku brzmi niedorzecznie, nie jesteś osamotniona w walce z problemami, które zwykle kojarzą się z wiekiem młodzieńczym. Dziś na trądzik cierpi znacznie więcej kobiet niż przed laty – wynika z badania, którego rezultaty prezentowała w marcu podczas swojego dorocznego zjazdu Amerykańska Akademia Dermatologii. Okazuje się, że trądzik dotyka 45 proc. kobiet

w wieku od 21 do 30 lat; 26 proc. kobiet w wieku 31-40 lat i 12 proc. pań w wieku 41-50 lat, dowodzą badania prowadzone przez naukowców z Massachusetts General Hospital. Nie ma niepodważalnych dowodów wskazujących, że jakieś potrawy mogą powodować nasilenie wykwitów skórnych, ale niektórzy lekarze uważają, że w jego leczeniu istotną rolę odgrywa dieta. – Tak naprawdę jednak na trądzik nie ma skutecznego lekarstwa, a jedynym całkiem dobrze się sprawdzającym środkiem jest izotretynoina – mówi Ranella Hirsch, dermatolog z Bostonu. – To był i jest najlepszy lek na trądzik torbielowaty i ropowiczy.

Lekarze coraz częściej oferują jednak terapię laserową i fototerapię, zwłaszcza odkąd w czasopismach „Journal of Cosmetic Laser Therapy” i „Journal of Dermatological Treatment” ukazały się badania, dowodzące ich skuteczności w redukowaniu zmian ropnych i zapalnych. Diane Lang, 42-letnia terapeutka z hrabstwa Morris w New Jersey, która zmaga się z bolesnymi guzkami, poddaje się takim zabiegom raz w miesiącu. Są już nawet dostępne w sprzedaży urządzenia umożliwiające taką terapię w domu, choć póki co są one drogie, a i recenzje konsumentów pozostawiają mieszane odczucia. (go)


Organizujesz koncert, wystawę, imprezę? Chcesz poinformować o tym Polaków żyjących w UK? Napisz do nas: patronaty@mail.goniec.com


goniec kulturalny

47

CO GDZIE KIEDY Polecamy Jazz Cafe POSK Gary Wilcox Quartet 9 czerwca, godz. 20.30 Bilety £6 Megadeth

12 czerwca, godz. 19.00 Electric Ballroom Bilety £40,25 Suzanne Vega 13 czerwca, godz. 19.30 Union Chapel Bilety £33,50 Liza Minnelli

14 czerwca, godz. 17.30 Hampton Court Palace Bilety £130 Lovebox 2012 15 – 17 czerwca Victoria Park Bilety £31,90 – £108,90 Pod patronatem „Gońca” Koncert muzyki klasycznej str. 46 Festiwal Piosenki Religijnej str. 46 Paluch & DJ Story

str. 46

Nie przegap London Naked Bike Ride str. 48 Estelle Kokot Trio

str. 48

The Horse: Ancient Arabia to Modern World str. 49 Havana Rumba

HIT weekendu 8 – 10 czerwca BFI Southbank 21 Stephen Street London W1T 1LN Bilety £5 – £10

Anime Weekend w BFI Southbank

str. 49

Alexandra Burke „Heartbrake On Hold” str. 49 Sleeping Dogs

str. 49

Snow White and the Huntsman

str. 50

Konkursy

str. 50

W powszechnej opinii panuje pogląd, że japońskie filmy anime cechuje spora doza przemocy i że są one przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych. Znawcy tematu wiedzą oczywiście, że nie ma nic bardziej mylnego. Podczas weekendowego przeglądu filmów anime w BFI Southbank będzie się można przekonać, że takie tytuły jak „List do Momo” w reżyserii Hiroyuki Okiury czy „Oblivion Island” Shinsuke Sato znakomicie nadają się do obejrzenia przez najmłodszych. Będziemy mogli również zobaczyć

najnowszą produkcję słynnego Studio Ghibli’s „From Up on Poppy Hill”. Nie zabraknie również regularnie pojawiającego się BFI Makoto Shinkai, który zaprezentuje „Children Who Chase Lost Voices from Deep Below”. W programie przewidziana jest również brytyjska premiera filmu „Full Metal Alchemist”. Po projekcji z widzami spotkają się reżyser filmu Kazuya Murata i jego producent Masahiko Minami. Miłośnicy gatunku z pewnością ucieszą się z możliwości obejrzenia klasyka „Akira” z 1988 roku. (ryk)


goniec kulturalny

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

48 polecamy 

PRZYGODA 9 czerwca Start między 15.00 a 15.30 z ronda Hyde Park Corner w pobliżu Wellington Arch Wstęp wolny

London Naked Bike Ride Ta impreza swoimi korzeniami sięga 2004 roku. Wtedy to 60 golasów przez pół godziny pedałowało po alejkach parkowych. Akcja mała na celu nagłośnienie problemu uzależnienia londyńczyków od benzyny oraz zmuszenie kierowców do zwracania większej uwagi na przejeżdżających rowerzystów. W tym roku gotowość do przejechania 10-kilometrowej trasy zgłosiło już ponad 1000 osób. Jeżeli wszyscy się stawią

na starcie, rajd zostanie uznany za największy goły protest w historii Wielkiej Brytanii. Żeby wziąć udział w happeningu, wystarczy mieć rower. Tylko rower. Ubranie chowamy do worka i ruszamy ulicami Londynu. Wrażenia wzrokowe gwarantowane. Uwaga! Osoby, które zaczną się rozbierać przed godziną 15, zostaną poproszone o opuszczenie miejsca zbiórki.

KONCERT Estelle Kokot Trio 16 czerwca Z pochodzenia Brytyjka, południowoafrykańska wokalistka, kompozytorka i pianistka Estelle Kokot obdarzona jest nie tylko znakomitym talentem wokalnym, ale również bogatą inwencją kompozytorską oraz wspaniałym opanowaniem gry na fortepianie. Jest entuzjastycznie przyjmowana w klubach, salach koncertowych i na festiwalach zarówno w Afryce Południowej, 8 czerwca 2012

jak również w Wielkiej Brytanii i w Europie. Obok aktywnej kariery wokalnej, artystka zajmuje się pracą pedagogiczną dzieląc się swoją rozległą wiedzą z młodymi adeptami sztuki wokalnej. W Jazz Café POSK Estelle Kokot wystąpi z basistą Nervillem Malcolmem oraz amerykańskim perkusistą Gene Calderazzo. 16 czerwca, godz. 20.30, Jazz Cafe POSK 238-246 King Street, Londyn W6 0RF bilety £6


|   WYSTAWA The Horse: Ancient Arabia to Modern World Do 30 września

Jak już słusznie zauważył ks. Chmielowski, „koń jaki jest, każdy widzi”. Jaka była jednak rola tego zwierzęcia w rozwoju naszej cywilizacji? Udomowiony 3,5 tysiąca lat przed naszą erą koń wywarł ogromny wpływ na rozwijające się kultury, początkowo zastępując osła jako środek transportu. Szybko zaczęto wykorzystywać go podczas operacji wojennych i polowań. Zwierzę odgrywało ogromną rolę w czasie rozwoju imperium perskiego oraz w Cesarstwie Rzymskim. Na wystawie zobaczymy najstarsze zachowane formy przedstawiające konia i jego jeźdźca, pochodzące ze starożytnej Mezopotamii. Zgromadzone artefakty obrazują wierzchowce w różnych kulturach, w czasie wojny i pokoju, w mitologii oraz literaturze. Trudno o lepsze kompendium wiedzy, łączące sztukę z historią naszych przodków. (rf)

TANIEC Havana Rumba do 8 lipca Mambo, cha cha, rumba, salsa i reggaeton dają nam pojęcie o tym, jak przez dziesięciolecia ewoluowały mody muzyczne na Kubie. Jak wyglądają tańczone na żywo, przez profesjonalistów z Havany, przekonać możemy się w Southbank Centre. Grupie tancerzy towarzyszy grający muzykę zespół Sonora La Calle. Grupa ma dwie niekwestionowane gwiazdy. Pierwszą jest były członek Buena Vista Social Club – Eric Turro „El Maestro” Martinez, tancerz choreograf i reżyser. Drugi to Osvadys Ganza, zwany też „el Don of Reggaeton”, gwiazda „Afro Cuban All Stars” i „Los Van Van”. Nie zabraknie oczywiście pięknych tancerek, gotowych złamać niejedno serce. Niezapomniana podróż na Kubę bez konieczności wyciągania paszportu z szuflady. (rf) Do 8 lipca, wt-pt 19.00, sb-nd 14.30 i 18.00 Underbelly, Southbank Centre, Belvedere Road Londyn SE1 8XX bilety £10 – £25; www.unerbelly.co.uk

Do 30 września, 10.00 – 17.30, pt. do 20.30 British Museum, 44 Great Russell Street Londyn WC1B 3DG, wstęp wolny www.britishmuseum.org

polecamy 49

P ŁY TA Alexandra Burke Heartbrake On Hold

Zwyciężczyni piątej edycji X-Factora w końcu wydaje drugi album. Nie śpieszyła się zbytnio z następcą „Overcome”, który w ciągu trzech lat rozszedł się w 1,5 mln kopii. Ale też nie próżnowała. Nieustająca trasa koncertowa po całym świecie, występy w programach telewizyjnych... „Heartbreak On Hold” to idealny album na lato, pełen popowo-tanecznych kompozycji, zabarwionych electro i mocnymi basami. Nie spodziewajmy się po tej płycie niczego nowego. Do wyprodukowania nowych kawałków przyłożyli się m.in. Eric Morillo i Rosjanin DJ Smash. Z utworami w stylu singlowego „Elephant” czy „Tonight” Alexandra powinna ugryźć trochę rynku zarezerwowanego dla muzyki dance. Z drugiej strony jednak na albumie brakuje wysokiej jakości, unikalnych kompozycji. Całość zlewa się w jedną, trudno do rozróżnienia papkę. Nawet balladowy „What Money Can’t Buy” nie ratuje płyty. Utalentowana piosenkarka rozmieniła się na drobne. (rf) Sony; od £9

GRA Sleeping Dogs Głównym bohaterem produkowanego przez debiutanckie studio United Front Games tytułu jest Wei Shen – pracujący jako policyjna wtyczka agent, którego celem jest rozpracowanie przynależnego do Triady gangu. Jak mogliśmy się przekonać w filmach typu „Donie Brasco” lub „Infiltracja”, zadanie to nie jest łatwe. Prędzej czy później pozostającego pod przykrywką dopadają wątpliwości, a z przestępcami zaczyna nawiązywać się nić porozumienia. Shen również stanie w obliczu wielu wyborów moralnych. Będzie musiał zabijać, żeby zaskarbić sobie zaufanie bossów. Z czasem oddziaływanie kodeksu mafijnego i relacje z członkami Triady dodadzą sprawie niejednoznaczności. Twórcy zapowiadają, iż moralny wymiar historii ma mieć kluczowe znaczenie w jej przekazie. Mechanikę rozgrywki współtworzą głównie trzy elementy – pościgi, strzelaniny i walki. Pierwsze, niesamowicie dynamiczne i świetnie oddające prędkość, nastawione zostaną na zręcznościowy model jazdy. Pełno będzie miejsc do wykonywania ewolucji, środ-

goniec kulturalny

ki lokomocji zmienimy przez bardzo efektowne skoki między pędzącymi autami, a przeciwników zestrzelimy lub zepchniemy z trasy, rozbijając o przydrożne budynki. Drugi element często łączyć będzie się z pierwszym, co zapewni szybki skok adrenaliny. Dodatkowo, w sekwencjach strzelanych wykorzystamy – znany z Maxa Payne’a – bullet time. Oprócz tego, do przelewania hektolitrów krwi dostaniemy broń białą, w tym wszechobecny na trailerach tasak, a także m.in.

palniki gazowe, haki, piły, rury wentylacyjne czy nawet budki telefoniczne. Na koniec pozostaną walki, których system w intuicyjny sposób nawiązywać ma do „kina kopanego”. Jak przystało na sandboksowy świat, Sleeping Dogs przyciągnie wieloma mniejszymi smaczkami. Podczas gry będziemy mogli szkolić naszego bohatera w sztukach walki i zarabiać pieniądze. Kupimy nowe ubrania lub pojazdy. Wraz z wykonywaniem kolejnych misji, przejmowaniem dzielnic i oddawaniem przysług urośnie respekt Shena, dzięki czemu uzyskamy dostęp do lepszych sklepów, większych zniżek i nowych zadań. Oderwanie od historii zapewnią nielegalne wyścigi rodem z „Szybkich i Wściekłych” oraz przeróżne minigry. Wypełniony akcją sandbox zadebiutuje już 17 sierpnia. Pełen tekst można przeczytać na portalu miastogier.pl


goniec kulturalny

50 recenzja

|

kino

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

reż. Rupert Sanders USA 2012 W kinach dla widzów od 12 lat

konk u rsy Bilety do wygrania

Paluch & DJ Story

Do wygrania pojedyncze bilety na koncert Paluch & DJ Story. Aby wziąć udział w losowaniu należy przesłać zgłoszenie mailem do 10 czerwca na adres konkurs@mail.goniec.com podając w temacie wiadomości hasło Paluch & DJ Story a w treści: imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz kod pocztowy. Koncert odbędzie się 16 czerwca w londyńskim klubie Rhythm Factory.

Bartosz Jażdżewski

Do wygrania podwójne bilety na koncert muzyki klasycznej, premierę kompozycji Bartosza Jażdżewskiego. Aby wziąć udział w losowaniu należy przesłać zgłoszenie do 17 czerwca na adres konkurs@mail.goniec. com, podając w temacie wiadomości hasło Bartosz Jażdżewski a w treści: imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz kod pocztowy. Koncert odbędzie się w sobotę 23 czerwca w Sali Teatralnej POSK.

Rozwiązanie konkursu

Festiwal Hip-Hop

Pojedyncze bilety na Festiwal HipHop wygrali Mariusz Prystupa, Paulina Mikuła, Emil Szymanek i Igor Stróżyński. Koncert odbędzie się 9 czerwca, w londyńskim klubie Scala. Osoba, która bierze udział w konkursie, wyraża zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska w „Gońcu Polskim”.

8 czerwca 2012

Snow White and the Huntsman Baśnie braci Grimm okazują się niekończącą skarbnicą inspiracji dla hollywoodzkich scenarzystów, którym zabrakło oryginalnych pomysłów. W tym roku aż dwa studia filmowe wzięły na warsztat historię Królewny Śnieżki. Wyszły z tego dwie zupełnie różne produkcje. Campowe „Mirror Mirror” z Julią Roberts w roli Złej Królowej to manifestacja lekkości i dobrego nastroju, pełna dowcipów z podtekstami i mrugnięć okiem do znającej konwencję publiczności. „Snow White and the Hunstman” lokuje się po przeciwnej stronie osi, z nastrojem mrocznym niczym wąwozy Mordoru i średniowieczno-baśniowym uniwersum rodem z „Gry o tron”. Nie ma tu miejsca na piosenki i uśmiechy. Tu toczy się prawdziwa walka o przetrwanie, a Śnieżka będzie musiała nauczyć się władania mieczem, by pokonać okropną macochę. To nie jedyna wariacja w stosunku do oryginału, na którą zdecydowali się producenci. Początek filmu daje nam wgląd w okropny świat i panujące w nim zasady. Ravenna (Charlize Theron) wychowybitny

dzi za mąż za króla, którego pozbywa się w noc poślubną, patrosząc go sztyletem. Więzi pasierbicę w wieży i przejmuje władanie w królestwie bez słowa sprzeciwu. Pragnąc zachować wieczną młodość wysysa dusze z młodych kobiet. Magiczne „lustereczko” mówi jej przecie, że jest najpiękniejsza, ale tylko do momentu, kiedy Śnieżka (Kirsten Stewart), której udało się uciec z zamknięcia, nie osiągnie pełnoletności. Metodą na długowieczność złej królowej ma być skonsumowanie jej serca. Biedna Śnieżka nie wie, co się święci, do momentu kiedy nie odnajduje jej Łowca (Chris Hemsworth), który na zlecenie Ravenny miał dostarczyć jej wnętrzności. Zmienia jednak zdanie, kiedy dostrzega prawdziwy dar dziewczyny. Jednym sposobem na zapewnienie sobie spokoju będzie zmierzenie się z królową w krwawej walce. Obsadzona w roli Śnieżki Stewart robi dokładnie to samo, co pokazała w „Zmierzchu”. Czyli włóczy się po lesie z niezbyt wesołą miną. Nie ma w sobie za krzty iskry i charyzmy, byśmy modobry

przeciętny

gli uwierzyć, że poprowadzi zbrojne powstanie. Zupełnie inaczej rzecz ma się z Theron. Piękna, lodowato zimna, choć gra na jednej nucie, jest niesamowicie przekonująca. Głos, język ciała, wzrok – to prawdziwy gad w ludzkiej skórze. Hemsworth zamienił młot Thora na potężny topór, ale jego postaci brakuje wielowymiarowości. Ot tępy, przystojny osiłek. On przynajmniej ma trochę czasu ekranowego. Co mają jednak powiedzieć świetni brytyjscy aktorzy tworzący gromadkę ośmiu (!) krasnoludków, którzy pojawiają się na około dziesięć minut? Ray Winstone, Nick Frost, Bob Hoskins marnują tylko swój czas. Wizualnie dopracowany film, z fantastycznymi efektami specjalnymi, kapiący dolarami z każdego kadru, zawodzi na podstawowym poziomie. Ani postaci, ani przerobiona na pseudofeministyczną modłę historia, nie są wystarczająco interesujące, by dać się porwać. Niektóre opowieści powinny zostać takimi, jak je stworzono.  Radosław Folta słaby

zły


TV

Hit tygodnia

Doktor Dolittle

na weekend

POLSAT, komedia, godz. 20:10 John, który został lekarzem weterynarii, nie pamięta, że w dzieciństwie potrafił porozumiewać się ze zwierzętami. Kiedy potrąca psa, odkrywa, że rozumie każde jego słowo. Wiadomość, że znalazł się doktor, który potrafi porozumieć się z czworonożnymi pacjentami rozchodzi się lotem błyskawicy...

Program polskich stacji telewizyjnych na 8-10.06. 2012 Uwaga! Godziny programów podane zgodnie z czasem polskim.

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Piątek 05:20 06:00 08:00 08:05 08:10 08:35 09:05 09:20 09:40 10:10 11:05 11:35 11:50 12:00 12:10 12:30 12:45 13:40 13:50 14:15 14:50 15:00 15:10 15:15 15:45 15:50 16:05 16:15 16:20 17:15 17:20 17:35 20:00 20:15 20:40 20:50 20:55 21:00 22:30 23:00 23:10 00:00 00:10 00:55 01:45

8. 06. 2012

Telezakupy - Magazyn; Kawa czy herbata? - Magazyn Wiadomości Pogoda - Magazyn informacyjny; Polityka przy kawie - Magazyn 08:25 Z Jedynką po drodze Domisie - Magazyn dla dzieci; Moliki książkowe - dla dzieci; I kudłate, i łaciate - dla dzieci; Galeria - odc.: 91; Klan - odc.: 2310, 2311; Galeria - odc.: 92; Biało-czerwoni - sportowy; Strefa kibica - sportowy; Wiadomości Agrobiznes - Magazyn porady; Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - Magazyn publicystyczny; Natura w Jedynce: Rekin - Film dokumentalny; Strefa kibica -portowy; Do przerwy 0:1 - odc.: 6/7 Gorycz zwycięstwa; Do przerwy 0:1 - odc.: 7-ost. Pożegnanie z wakacjami; Piąty stadion - odc.: 42 Wiadomości Pogoda - Magazyn informacyjny; Biało-czerwoni - sportowy; Piąty stadion - odc.: 42 Teleexpress Pogoda - Magazyn informacyjny; Przed meczem - Magazyn; Euro 2012 - ceremonia otwarcia Przed meczem - Magazyn; Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Polska - Grecja Po meczu - Magazyn; Wiadomości Sport - Magazyn sportowy; Pogoda - Magazyn informacyjny; Piąty stadion - odc.: 42 Fuks - Film sensacyjny; Strefa kibica - sportowy; Piłka nożna: Euro 2012 - skróty meczów; Euro 2012 - piłka w grze. Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; Strefa kibica - sportowy; Wakacyjny seans filmowy - odc.: 1/13 Wyspa Harpera - odc.: 1/13; Pestka - Film dramat;

05:25 05:55 06:45 07:25 08:30 09:05 09:15 09:55 10:00 10:50 11:25 11:55 12:00 12:20 12:50 14:30 15:20 15:50 16:00 16:15 16:25 17:20 18:00 18:30 18:35 18:40 19:05 19:40 20:05 20:15 20:20 20:35 22:50 23:05 00:10 00:15 02:15 02:25

Codzienna 2 m. 3 - odc.: 20; Warto kochać - odc.: 38; Telezakupy - Magazyn; Na dobre i na złe - odc.: 443 Popisowy numer; Pytanie na śniadanie - Magazyn Pogoda - Magazyn informacyjny; Pytanie na śniadanie - Magazyn Panorama - Magazyn informacyjny; Pytanie na śniadanie - Magazyn Lokatorzy - odc.: 141 - Druga młodość; Jeden z dziesięciu - Rozrywka; Piąty stadion - odc.: 42 Reporter polski; Sztuka życia - Magazyn porady; Kocham Cię, Polsko! - Rozrywka; Męskie-żeńskie - odc.: 6 - Danie świąteczne; Nasi rywale - Magazyn sportowy; Piąty stadion - odc.: 42 - Polska Grecja; Panorama kraj - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Poziom 2.0 - Magazyn kultura/ sztuka; Babylon Tour - Rozrywka; Panorama - Magazyn informacyjny; Sport telegram - Magazyn sportowy; Pogoda - Magazyn informacyjny; Reporter polski; Rodzinka.pl - odc.: 25 - Kwestia zaufania; Rodzinka.pl - odc.: 26 - Wielka wyprzedaż; Piąty stadion - odc.: 42 - Polska Grecja; Przed meczem - Magazyn; Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Rosja - Czechy Na żywo; Po meczu - Magazyn; Kabaretowy Klub Dwójki: Ekstrasy - Rozrywka; Przed meczem - Magazyn; Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Polska - Grecja; Po meczu - Magazyn; Serafina - Film biograficzny;

05:00 Wstawaj! Gramy! - Magazyn muzyczny; 06:00 Nowy dzień z Polsat News Magazyn informacyjny; 07:15 TV Market - Magazyn; 07:30 Przygody Animków - odc.: 62; 08:00 Scooby-Doo - odc.: 15; 08:30 Miś Yogi - odc.: 26; 08:40 Miś Yogi - odc.: 27; 08:50 Miś Yogi - odc.: 28; 09:00 Rodzina zastępcza plus - odc.: 233 - Ryba zdrowieje od głowy; 10:00 Daleko od noszy 2 - odc.: 23 Gdy zachoruje ordynator; 10:30 Świat według Kiepskich - odc.: 265 - Impreza; 11:00 Malanowski i partnerzy - odc.: 323; 11:30 I kto tu rządzi - odc.: 47; 12:00 I kto tu rządzi - odc.: 48; 12:30 Dom nie do poznania - Rozrywka; 13:15 Pierwsza miłość - odc.: 1526; 14:00 Pierwsza miłość - odc.: 1527; 14:45 Trudne sprawy - odc.: 74; 15:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 16:10 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 16:15 Interwencja; 16:30 Malanowski i partnerzy - odc.: 324; 17:00 Dlaczego ja? - odc.: 196; 18:00 Pierwsza miłość - odc.: 1528; 18:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 19:20 Sport - Magazyn informacyjny; 19:25 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 19:30 Świat według Kiepskich - odc.: 364 - Krew z krwi, kość z kości; 20:10 Doktor Dolittle - Film komediowy; 22:00 Władcy ognia - Film fantastyczny; 00:00 Urodzeni mordercy - Film sensacyjny; 02:30 Zagadkowa noc - Rozrywka; 03:00 Zza kamery... - Magazyn kultura/sztuka Odcinek: 26; 03:15 Tajemnice losu - Rozrywka

06:05 06:40 07:30 08:00 08:30 09:05 09:15 09:55 10:00 10:50 11:00 11:35 11:55 12:20 12:35 12:50 13:45 14:35 15:35 16:10 16:35 17:00 17:30 17:45 18:55 19:15 19:45 19:55 20:15 20:40 20:50 21:00 22:00 22:45 00:45 01:15

Dwie strony medalu - odc.: 78; Warto kochać - odc.: 12; Podniesiona z popiołów; Bajki pana Bałagana - Królewna Śmieszka; Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; Pogoda - Magazyn informacyjny; Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; Panorama - Magazyn informacyjny; Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; Pogoda.pl - Magazyn; Polonia 24 - Magazyn informacyjny; Galeria - odc.: 83; Dwie strony medalu - odc.: 78; Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; Wiadomości M jak miłość - odc.: 905; L jak Laskowik, T jak Tey: Narodziny gwiazdy - Rozrywka; Mury runą - Film dokumentalny; Złotopolscy - odc.: 449 - Tylko lubczyk!; Dzika Polska: Polot trzmiela Magazyn dokumentalny; Euro według Gesslera - kulinaria; Galeria - odc.: 83; Teleexpress; Euroexpress - Magazyn 17:55 Poziom 2.0 - Magazyn kultura/ sztuka; Magazyn medyczny: Tętnicze nadciśnienie płuc - Magazyn zdrowie; Dwie strony medalu - odc.: 78; Dobranocka Baśnie i bajki polskie - Złota jabłoń; Wiadomości Sport - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Na dobre i na złe - odc.: 483 Margines błędu; Polonia 24 - Magazyn informacyjny; Piłkarski poker - Film komediowy; Galeria - odc.: 83; Bajki pana Bałagana - Królewna Śmieszka;

Władcy ognia

Mumia

POLSAT fantastyczny godz. 22:00

TVN przygodowy, godz. 20:00

Niedaleka przyszłość. Dwunastoletni chłopiec (Ben Thornton) przypadkowo budzi ze snu smoka. Potwór zabija jego matkę (Alice Krige) i kilka innych osób, po czym wydostaje się na powierzchnię. Wraz z nim pojawia się jego potomstwo. Przez dwadzieścia lat bestie sieją spustoszenie na Ziemi. Nieliczni pozostali przy życiu ludzie ukrywają się w podziemnych schronach. Nieumyślny sprawca tragedii sprzed lat, Quinn Abercromby (Christian Bale), stoi na czele grupy zwalczającej skutki ataków smoków. Jej kryjówka znajduje się w starej fabryce niedaleko ruin Londynu. Pewnego dnia zjawia się u nich kilku Amerykanów, którzy twierdzą, że są pogromcami potworów. Ich przywódca Denton Van Zan (Matthew McConaughey) mówi, że jest w stanie wybawić świat od bestii. Towarzyszy mu piękna Alex Jensen (Izabella Scorupco), która spisuje w kronice wszystkie wydarzenia. Denton przekonuje Quinna i jego przyjaciół, że zna skuteczny sposób na pokonanie smoków. 8 czerwca 2012

05:25 Mango - Magazyn; 07:30 Julia - odc.: 112; 08:00 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 11:05 Na Wspólnej - odc.: 1622; 11:40 Usta Usta 2 - odc.: 25; 12:40 Ostry dyżur 5 - odc.: 102; 13:40 Ukryta prawda - odc.: 8; 14:40 Detektywi; 15:15 W-11 - Wydział Śledczy; 15:55 Rozmowy w toku - Rozrywka; 16:55 Ukryta prawda - odc.: 9; 18:00 Ukryta prawda - odc.: 10; 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:30 Sport - Magazyn informacyjny; 19:40 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:50 Uwaga! - Na żywo; 20:00 Superkino: Mumia - Film przygodowy; 22:40 Dwanaście małp - Film fantastyczny; Rok 2035. Niebezpieczna choroba doprowadziła do niemal całkowitej zagłady ludzkości. Nieliczni ocalali znajdują schronienie pod ziemią. Naukowcy usiłują znaleźć sposób umożliwiający powrót do normalnego życia. Według nich, wyhodowany w laboratorium zabójczy wirus w 1996 roku wymknął się spod kontroli. O wykradzenie go podejrzewają członków radykalnej organizacji walczącej o prawa zwierząt zwanej Armią Dwunastu Małp. Nakłaniają więźnia Jamesa Cole’a, aby odbył podróż w czasie do tego roku i zapobiegł katastrofie. Jeśli wykona zadanie - odzyska wolność. Wskutek pomyłki Cole trafia do roku 1990, do szpitala psychiatrycznego w Baltimore, prowadzonego przez Kathryn Railly. Uznany za psychopatę zostaje jej pacjentem. W instytucie poznaje Jeffreya Goinesa, syna znanego mikrobiologa, który nakłania go do wspólnej ucieczki z zakładu. Jeffrey jest ogarnięty wizją katastrofy ludzkości, którą wywołają eksperymenty prowadzone przez jego ojca. 01:15 Uwaga!; 01:30 Arkana magii - Na żywo; 02:50 Od hitu do świtu - Rozrywka

Starożytny Egipt. Imhotep, potężny kapłan Ozyrysa, romansuje z kochanką faraona. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, zostaje żywcem zmumifikowany i pogrzebany w Hamunaptra - legendarnym mieście zmarłych. Ten, kto odnajdzie i spróbuje ożywić mumię, ściągnie na świat straszliwą klątwę. Po trzech tysiącach lat Rick (Brendan Fraser), oficer Legii Cudzoziemskiej, odkrywa starożytną nekropolię, w której spoczywa mumia Imhotepa. Kilka lat później trafia do więzienia w Kairze. Wydostaje go stamtąd Evelyn (Rachel Weisz), która potrzebuje jego pomocy w dotarciu do Hamunaptry. Chce bowiem odnaleźć księgę, dzięki której mogłaby rozwiązać wiele zagadek dotyczących historii starożytnego Egiptu. Evelyn, Rick, brat dziewczyny Jonathan (John Hannah) - liczący przede wszystkim na odnalezienie ukrytych w grobowcach skarbów - i przekupiony strażnik więzienny ruszają na wyprawę.


Sobota

TELE

9. 06. 2012

05:50 Telezakupy - Magazyn; 06:25 Moda na sukces - odc.: 5662, 5663; 07:15 Z Jedynką po drodze - Magazyn edykacyjny; 07:25 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 07:30 Rok w ogrodzie - Magazyn 08:00 Naszaarmia.pl - Magazyn; 08:30 Przed meczem - Magazyn; 08:35 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Polska - Grecja; 10:35 Po meczu - Magazyn; 10:45 Biało-czerwoni - sportowy; 10:55 Strefa kibica - sportowy; 11:00 Tylko hity! Opole 2012; 11:35 Jak to działa?: Żarówka - Magazyn naukowy; 12:05 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 12:10 Powrót do Tamakwa - Film komediowy; 13:55 Strefa kibica - Magazyn sportowy; 14:00 Zwierzęta świata - odc.: 9 - Małpi gang, Zaginiony w akcji; 14:30 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 14:35 SOS dla czterech łap - odc.: 13; 15:10 Nieustraszony - odc.: 1/19; 16:00 Bananowy doktor - odc.: 1/13; 16:40 Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; 16:50 Strefa kibica - sportowy; 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda - Magazyn informacyjny; 17:25 Galeria - odc.: 92; 17:50 Galeria - odc.: 93; 18:25 Galeria - odc.: 94-ost.; 19:00 Wieczorynka - odc.: 24 - Marta mówi, Alicja na puentach; 19:30 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 19:55 Sport - Magazyn sportowy; 20:04 Pogoda - Magazyn informacyjny; 20:05 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 20:10 Przed meczem - Magazyn; 20:20 Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; 20:35 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Niemcy - Portugalia - Na żywo; 22:55 Po meczu - Magazyn; 23:05 Piłka nożna: Euro 2012 - skróty meczów; 23:20 Euro 2012 - piłka w grze - Magazyn sportowy; 23:45 Strefa kibica - sportowy; 23:50 Wakacyjny seans filmowy - odc.: 9/21 - 07 zgłoś się, Rozkład jazdy; 01:15 Terminator: Kroniki Sary Connor 2 - odc.: 10; 11 02:55 Zagubieni. Zew przeznaczenia Film obyczajowy;

05:45 Familijna Dwójka - odc.: 1 SuperSprytek i Sprytusie, Rechot chce latać!; 06:20 Familijna Dwójka - odc.: 15 - Flintstonowie, Barnie brzuchomówca; 06:50 Familijna Dwójka - odc.: 16 - Flintstonowie, Wielka przeprowadzka; 07:20 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 07:30 M jak miłość - odc.: 922; 08:30 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 09:00 Pogoda - Magazyn informacyjny; 09:03 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 09:40 Panorama - Magazyn informacyjny; 09:47 Pytanie na śniadanie - Magazyn porady; 10:40 Barwy szczęścia - odc.: 767; 11:10 Barwy szczęścia - odc.: 768; 11:40 Kabaretowy pojedynek gigantów - Rozrywka; 12:25 Stawka większa niż życie - odc.: 10/18 - W imieniu Rzeczypospolitej; 13:25 Wojciech Cejrowski - boso przez świat: Z kamerą i strzelbą do dzikich plemion; 14:00 Familiada - Rozrywka; 14:35 Ja to mam szczęście! - odc.: 1; 15:10 Słowo na niedzielę - Magazyn religijny; 15:20 Bitwa na głosy - Rozrywka; 16:50 Nasi rywale - Magazyn sportowy; 17:20 Panorama flesz - Magazyn informacyjny; 17:25 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 17:30 Przed meczem - Magazyn; 17:35 Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; 17:50 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Holandia - Dania - Na żywo; 20:05 Po meczu - Magazyn; 20:10 Piąty stadion - odc.: 43 - Portugalia - Niemcy; 20:25 Kabaretowa Noc Listopadowa Tarnów 2011 - Rozrywka; 21:30 Kabaretowa Noc Listopadowa Tarnów 2011 - Rozrywka; 22:30 Kino relaks: Randki na zlecenie - Film komediowy; 00:05 Przed meczem - Magazyn; 00:10 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Holandia - Dania; 02:15 Po meczu - Magazyn; 02:20 Spadek - Film dramat; 03:45 Zakończenie programu

05:00 06:00 07:15 08:15 08:45 09:15 09:45 10:15 10:45 11:45 12:20 12:55 13:50 16:15 18:00 18:30 18:35 18:45 19:00 20:00 20:15

22:30 01:15 03:45

Wstawaj! Gramy! - muzyczny; Nowy dzień z Polsat News Przygody Animków - odc.: 63; Pies Huckleberry - odc.: 15; Pinky i Mózg 3 - odc.: 62; Scooby-Doo - odc.: 16; Scooby-Doo - odc.: 17; Ewa gotuje - Magazyn kulinaria; Się kręci na żywo - Magazyn kultura/sztuka - Odcinek: 15 - Na żywo; Rozmowy nieoswojone - odc.: 3; Rozmowy nieoswojone - odc.: 4; Dom nie do poznania 8 - Rozrywka; Sprawa Kramerów - Film dramat; Simpsonowie: Wersja kinowa Film dla dzieci; Wydarzenia; Sport - Magazyn informacyjny; Prognoza pogody informacyjny; Formuła 1: Grand Prix Kanady studio - Na żywo; Formuła 1: Grand Prix Kanady sesja kwalifikacyjna - Na żywo; Formuła 1: Grand Prix Kanady studio - Na żywo; Mr. Deeds - milioner z przypadku - Film komediowy; Umiera Preston Blake, niezwykle zamożny potentat prasowy, którego majątek szacowany jest na miliardy dolarów. Współpracownicy zastanawiają się, komu przepisał fortunę. Nieboszczyk nie miał ani dzieci, ani żony. Okazuje się, że wybór Prestona padł na dalekiego krewnego, Longfellowa Deedsa. Szczęśliwy dziedzic prowadzi pizzerię w miasteczku w New Hampshire. Jest człowiekiem powszechnie lubianym, a dodatkowej popularności przysparza mu dar układania i wygłaszania okolicznościowych wierszy. Longfellow przenosi się do Nowego Jorku, by przejąć majątek. W świat milionerów wprowadzają go współpracownicy Blake’a, Chuck Cedar i Cecil Anderson, którzy mają nadzieje na uszczknięcie fortuny. Tymczasem Deedsem interesuje się producent popularnego telewizyjnego show, Mac McGrath. Przygotowaniem kompromitującego materiału do programu ma się zająć piękna i pozbawiona skrupułów Louise „Babe” Bennett. Liczy ona na zdobycie popularności po wyemitowaniu nagrania. Będzie musiała jednak zmienić plany, gdy zakocha się w Deedsie. Ława przysięgłych - Film dramat; Byt - Film horror; Tajemnice losu - Rozrywka;

Randki na zlecenie TVP 2, komedia godz. 22:30 Interesująca się modą dziennikarka Lane Daniels (Hilary Duff) marzy o pracy w czasopiśmie „Cosmopolitan”. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje zlecenie od redakcji tego magazynu. Szefowa Kate White (Jaime Pressly) prosi ją o napisanie artykułu o tym, czy w biurze można znaleźć prawdziwą miłość i jacy są mężczyźni w garniturach. By zdobyć materiały, Lane zatrudnia się jako sekretarka w dużym banku. Śliczna blondynka zwraca na siebie uwagę męskiej części pracowników. Wkrótce zaczyna się spotykać m.in. z dyrektorem naczelnym, Tomem Reinhartem i kilkoma jego podwładnymi. Na krótko przed oddaniem gotowego artykułu Lane poznaje w barze młodego muzyka, Liama, i zupełnie traci dla niego głowę.

05:55 Mango - Magazyn; 08:00 Pan i Pani House - Rozrywka; 08:30 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 10:55 Na Wspólnej - odc.: 1619-22 12:35 Surowi rodzice - Rozrywka; 13:35 X Factor 2 - Rozrywka; 14:55 You can dance - Po prostu tańcz! ; 15:55 Kobieta na krańcu świata 3 odc.: 1/8 - Indie 16:30 Julia - odc.: 110; 17:05 Julia - odc.: 111; 17:30 Julia - odc.: 112; 18:00 Kuchenne rewolucje 4: Karczma Nałęczowska, Nałęczów 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:25 Sport - Magazyn informacyjny; 19:35 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:45 Uwaga! - Na żywo; 20:00 Seks w wielkim mieście - Film komediowy; Nowy Jork. Carrie Bradshaw, dziennikarka i ikona mody, oraz jej przyjaciółki - Samantha, Charlotte i Miranda - znają się od lat. Wszystkie cenią sobie niezależność, lubią atrakcyjnie wyglądać i przeżywają sercowe problemy. W ich życiu nadchodzi jednak przełomowy czas. Samantha podejmuje decyzję o opuszczeniu ukochanego miasta i przeprowadza się do Kalifornii. Charlotte i Miranda osiągają stabilizację i zakładają rodziny. Większość ich czasu absorbują dzieci albo problemy z partnerami. Tymczasem Carrie kolejny raz próbuje znaleźć szczęście u boku Mr. Biga. Znają się od lat. Do tej pory nie udało im się stworzyć trwałego związku, ale wiedzą też, że nie potrafią bez siebie żyć. Teraz ich przyszłość wydaje się rysować w jasnych barwach. Znajdują piękny i przestronny apartament. Ustalają także datę ślubu. Carrie wybiera idealną suknię ślubną i znajduje miejsce na wesele. Niestety, życie znowu płata jej figla. Słynna felietonistka zawsze może jednak liczyć na pomoc koleżanek. Wszystkie zostawiają swoje sprawy i lecą razem do Meksyku. Egzotyczna podróż pozwala Carrie odzyskać równowagę i spojrzeć na wszystko z dystansu. Losy bohaterek słynnego serialu, który powstał na podstawie książki Candace Bushnell. 23:00 Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street - Film muzyczny; 01:20 Porywacze ciał - Film fantastyczny; 03:00 Uwaga!;

06:05 Złotopolscy - odc.: 445 - Do widzenia! Marylka; 06:30 Złotopolscy - odc.: 446 - Popołudnie; 06:55 Złotopolscy - odc.: 447 - Cichy ślub; 07:20 Złotopolscy - odc.: 448 - Elektryczny pastuch; 07:50 Złotopolscy - odc.: 449 - Tylko lubczyk!; 08:25 Polonia 24 - informacyjny; 09:10 Wakacje - odc.: 2/4 - Tajemnice „Atlanty”; 10:10 Załoga Eko: Opakowania po nawozach i środkach ochrony roślin - Magazyn - Odcinek: 17; 10:35 Żuraw i czapla - Film obyczajowy; 11:45 Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; 12:05 Euro według Gesslera - Magazyn kulinaria; 12:30 Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; 12:40 Ojciec Mateusz 6 - odc.: 80 Adrenalina; 13:30 Makłowicz w podróży: Podróż 25. Holandia - Haga - Magazyn kulinaria; 14:00 Na dobre i na złe - odc.: 483 Margines błędu; 15:00 Siew nadziei - Film dokumentalny; 15:55 Kulturalni PL - Magazyn kultura/ sztuka - Odcinek: 92; 17:00 Słownik polsko@polski - Rozrywka; 17:30 Teleexpress - Magazyn informacyjny; 17:50 M jak miłość - odc.: 906; 18:45 Szansa na sukces: IRA - Rozrywka; 19:40 Dobranocka - Wielka podróż Bolka i Lolka, Małpi król; 20:00 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 20:20 Sport - Magazyn informacyjny; 20:25 Pogoda - Magazyn informacyjny; 20:45 Głęboka woda - odc.: 11/13 Zawód fotoreporter; 21:40 Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; 22:00 Polonia 24 - Magazyn informacyjny; 22:25 Modrzejewska - odc.: 1/7 Początek; 00:20 Euro według Gesslera - Magazyn kulinaria; 00:50 M jak miłość - odc.: 906; 01:40 Dobranocka za oceanem - Wielka podróż Bolka i Lolka, Małpi król; 02:00 Wiadomości - Magazyn informacyjny; 02:20 Sport - Magazyn informacyjny; 02:25 Pogoda - Magazyn informacyjny; 02:35 Głęboka woda - odc.: 11/13 Zawód fotoreporter; 03:25 Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; 03:45 Polonia 24 - Magazyn informacyjny;

Sprawa Kramerów POLSAT, dramat, godz. 13:50 Ted Kramer (Dustin Hoffman) jest całkowicie pochłonięty karierą zawodową. Zniechęcona sposobem życia męża i zmęczona rolą gospodyni domowej Joanna (Meryl Streep) decyduje się porzucić Teda. Odchodzi z domu, pozostawiając pod jego opieką sześcioletniego synka, Billy’ego (Justin Henry). Okazuje się wtedy, że Kramer nie ma żadnego pojęcia o wychowywaniu dziecka, nie rozumie jego problemów ani potrzeb. Wkrótce jednak ten zajmujący się do tej pory wyłącznie pracą mężczyzna przekonuje się, że potrafi stworzyć synowi kochający dom, nawet kosztem kariery. Tymczasem Joanna, nie licząc się z uczuciami bliskich, chce ponownie zająć się Billym. Ted postanawia walczyć o prawo do opieki nad synem. Sprawa Kramerów trafia do sądu. Przejmujący obraz Roberta Bentona nagrodzony został 5 Oscarami.


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Niedziela

TELE

10. 06. 2012

05:35 Telezakupy - Magazyn; 06:05 Moda na sukces 07:00 Transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Magazyn religijny; 08:00 Tydzień - Magazyn porady; 08:30 Przed meczem - Magazyn; 08:35 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Niemcy - Portugalia; 10:35 Po meczu - Magazyn; 10:45 Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; 10:55 Strefa kibica - Magazyn sportowy; 11:00 Zacisze gwiazd: Stanisława Celińska - Rozrywka; 11:30 Noc Kultury 2012; 11:55 Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; 12:00 Anioł Pański - Magazyn religijny; 12:15 Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; 12:40 Piąty stadion - odc.: 44 - Flamenco; 12:50 Siedlisko - odc.: 1/9; 13:45 Strefa kibica - sportowy; 13:55 BBC w Jedynce: Wielki Rów Afrykański - Film dokumentalny; 14:50 Piąty stadion; 15:00 Nieustraszony - odc.: 2/19; 15:50 Bananowy doktor - odc.: 2/13; 16:40 Strefa kibica - Magazyn sportowy; 16:48 Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda - Magazyn informacyjny; 17:25 Blondynka - odc.: 1/13 - Zatrzasnąć za sobą drzwi; 18:25 Daniec z gwiazdami, czyli EuroShow - Rozrywka; 19:00 Wieczorynka - odc.: 18 - Gumisie, Czarny Rycerz/Nie czyń ogrowi; 19:30 Wiadomości 19:55 Sport - Magazyn sportowy; 20:00 Pogoda - Magazyn informacyjny; 20:05 Piąty stadion; 20:10 Piąty stadion - odc.: 44 20:15 Przed meczem - Magazyn; 20:20 Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; 20:35 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Irlandia - Chorwacja - Na żywo; 22:55 Po meczu - Magazyn; 23:05 Piłka nożna: Euro 2012 - skróty meczów; 23:20 Euro 2012 - piłka w grze - Magazyn sportowy; 23:40 Strefa kibica - sportowy; 23:50 Wakacyjny seans filmowy: Ja, ty, oni - Film komediowy; 01:45 Dotknięcie ręki - Film dramat; 03:20 Kroniki domowe - Film obyczajowy;

05:25 Słowo na niedzielę - Magazyn religijny; 05:35 Nie tylko dla pań: Królowie magii - Rozrywka; 06:35 Ostoja - Magazyn przyrodniczy; 07:15 M jak miłość - odc.: 923; 08:05 Barwy szczęścia - odc.: 769; 08:35 Barwy szczęścia - odc.: 770; 09:10 Piąty stadion - odc.: 44 - Flamenco; 09:20 Kultura, głupcze - Magazyn kultura/sztuka; 10:10 Rodzinne oglądanie: Historia piłki nożnej - Film dokumentalny; 11:10 Wojciech Cejrowski - boso przez świat: W drodze do dżungli; 11:45 Makłowicz w podróży: Włochy. Piemont - Blaski Turynu - Magazyn kulinaria; 12:25 Gwiazdy w południe: Żądza pieniądza - Film komediowy; 14:00 Familiada - Rozrywka; 14:35 Ja to mam szczęście! - odc.: 2; 15:05 Szansa na sukces: Piosenka włoska - Rozrywka; 15:45 Na dobre i na złe - odc.: 476 Męskie sprawy; 16:50 Nasi rywale - Magazyn sportowy; 17:20 Panorama flesz - Magazyn informacyjny; 17:25 Piąty stadion - odc.: 44 - Flamenco; 17:30 Przed meczem - Magazyn; 17:35 Piłka nożna: Euro 2012 - studio Na żywo; 17:50 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Hiszpania - Włochy - Na żywo; 20:05 Po meczu - Magazyn; 20:15 Piąty stadion - odc.: 44 - Flamenco; 20:25 Podstępne druhny - Film komediowy; 22:05 Czas honoru 4 - odc.: 40 - Już czas...; 23:00 WOK wakacje - Magazyn kultura/ sztuka; 23:45 Przed meczem - Magazyn; 23:55 Piłka nożna: Euro 2012 - mecz fazy grupowej: Hiszpania - Włochy; 01:55 Po meczu - Magazyn; 02:05 PitBull - odc.: 1; 02:55 PitBull - odc.: 2; 03:35 Żądza pieniądza - Film komediowy; 05:00 Zakończenie programu

05:00 Wstawaj! Gramy! - Magazyn muzyczny; 06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 Przygody Animków - odc.: 65; 07:45 Przygody Animków - odc.: 66; 08:15 Miś Yogi 08:45 Pinky i Mózg 3 - odc.: 63; 09:15 Pinky i Mózg 3 - odc.: 64; 09:45 Sylwester i Tweety na tropie odc.: 11; 10:15 Jaskiniowcy - odc.: 1; 10:45 Minkey detektyw - Film obyczajowy; 12:30 Krok do sławy - Film muzyczny; 14:50 Uzbrojony i niebezpieczny - Film sensacyjny; 16:45 Dirty Dancing - Film muzyczny; Lato 1963 roku. Siedemnastoletnia Frances Houseman, zwana przez znajomych Baby, jest entuzjastycznie nastawioną do życia nastolatką, spędzającą wakacje z rodzicami i siostrą Lisą w letnim ośrodku wypoczynkowym. Pewnego dnia znudzona dziewczyna zwiedza pensjonat i trafia do części dla personelu. Staje się świadkiem występu instruktorów tańca, Penny Johnson i Johnny’ego Castle’a którzy przygotowują się do pokazu tanecznego. Niebawem okazuje się, że Penny nie może wziąć w nim udziału, bo jest w ciąży. Frances proponuje, że ją zastąpi, a ponieważ nie umie tańczyć, rozpoczyna niezwykle intensywny trening pod okiem Johnny’ego. Zwieńczeniem ich pracy jest udany występ na pokazie mambo w hotelu. W międzyczasie Frances i Johnny zakochują się w sobie, lecz ich związek nie jest aprobowany przez ojca dziewczyny, szanowanego lekarza, który podejrzewa chłopaka o nieślubne ojcostwo. Mimo zakazu spotykania się z tancerzem, Frances nie zrywa znajomości... 18:50 Wydarzenia - Magazyn informacyjny; 19:20 Prognoza pogody - Magazyn informacyjny; 19:25 Sport - Magazyn informacyjny; 19:35 Formuła 1: Grand Prix Kanady studio - Na żywo; 20:00 Formuła 1: Grand Prix Kanady Na żywo; 22:00 Formuła 1: Grand Prix Kanady studio - Na żywo; 22:15 Kości 5 - odc.: 96; 23:15 Jesse Stone: Nocna przeprawa Film dramat; 01:15 Magazyn sportowy - Magazyn sportowy; 03:15 Tajemnice losu - Rozrywka;

06:05 06:30 06:55 07:20 07:40 08:20 08:50 09:15 09:50 10:25 11:20 11:35 11:55 12:00 12:15 12:45 13:00 14:15 15:15 16:20 16:50 17:30 17:50 18:45 19:20 19:45 20:00 20:20 20:25 20:45 21:40 22:00 22:35 23:05 00:10 00:50 01:45 02:00 02:20 02:25 02:35 03:25 03:45 04:25 05:00

Galeria - odc.: 79; Galeria - odc.: 80; Galeria - odc.: 81; Galeria - odc.: 82; Galeria - odc.: 83; Polonia 24 - Magazyn informacyjny; Opole na bis - Rozrywka; Szkoła życia - odc.: 4/13 - Pożegnania; Zacisze gwiazd: Krzysztof Czeczot - Rozrywka; Mrożek i Baltazar - Film dokumentalny; Biało-czerwoni - Magazyn sportowy; Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; Anioł Pański - Magazyn religijny; Między ziemią a niebem - Magazyn publicystyczny; Pod Tatrami - Magazyn; Transmisja mszy świętej z kościoła pw. św. Szczepana w Skrzynnem - Magazyn religijny; 4. Festiwal „Serca Bicie” - Rozrywka; Kasztelanka - Film obyczajowy; Skarby nieodkryte - Rozrywka; Salon Polonii; Teleexpress - Magazyn informacyjny; M jak miłość - odc.: 907; Tylko hity! Opole 2012 - Rozrywka; Weekendowy magazyn filmowy - Magazyn kultura/sztuka; Dobranocka - odc.: 8 - Miłka i Człapek, Na zamku; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Sport - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Blondynka - odc.: 13-ost. - Ósmy kolor tęczy; Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; Tygodnik.pl - Magazyn; Tylko hity! Opole 2012 - Rozrywka; Kasztelanka - Film obyczajowy; Salon Polonii; M jak miłość - odc.: 907; Dobranocka za oceanem - odc.: 8 - Miłka i Człapek, Na zamku; Wiadomości - Magazyn informacyjny; Sport - Magazyn informacyjny; Pogoda - Magazyn informacyjny; Blondynka - odc.: 13-ost. - Ósmy kolor tęczy; Pamiętaj o mnie... - Rozrywka; Tygodnik.pl - Magazyn; Tylko hity! Opole 2012 - Rozrywka; Kulturalni PL

Ja, ty, oni

Żądza pieniądza

TVP 1 komedia godz. 23:50

TVP 2 komedia, godz. 12:25

Oparta na faktach historia Darlene Linhares (Regina Casé) - kobiety o wielkim sercu, mającej w swoim życiu trzech mężczyzn, z których każdy zaspokajał przynajmniej jedną z jej potrzeb. Stary Osias (Lima Duarte), hodowca kóz, zapewniał jej utrzymanie, czuły Zezinho (Sténio Garcia) przejął obowiązki gospodyni domowej, zaś młody i seksowny Ciro (Luiz Carlos Vasconcelos) był najlepszym kochankiem. Z każdym z nich Darlene doczekała się potomstwa. Co dziwne, cała czwórka mieszkała pod jednym dachem... Film nakręcono w Bahii, rodzinnym mieście króla tradycyjnej muzyki brazylijskiej Gilberta Gila, kompozytora ścieżki dźwiękowej. Obraz doceniono nie tylko w rodzinnym kraju, ale także na festiwalach w Hawanie, Cannes i Karlovych Varach. 8 czerwca 2012

05:55 Mango - Magazyn; 08:00 Maja w ogrodzie - Magazyn porady - Odcinek: 24; 08:25 Akademia ogrodnika - Magazyn porady - Odcinek: 24; 08:30 Dzień dobry TVN - Magazyn kultura/sztuka - Na żywo; 10:55 Co za tydzień - Magazyn informacyjny; 11:30 Prawo Agaty - odc.: 15-ost.; 12:30 Looney Tunes: Znowu w akcji Film przygodowy; 14:25 Surowi rodzice - Rozrywka; 15:25 Pan i Pani House - Rozrywka; 16:00 Gdzie jest generał - Film komediowy; 18:00 Milion w minutę - Rozrywka; 19:00 Fakty - Magazyn informacyjny; 19:25 Sport - Magazyn informacyjny; 19:35 Pogoda - Magazyn informacyjny; 19:45 Uwaga! - Na żywo; 20:00 Norbit - Film komediowy; Porzucone przez rodziców niemowlę, Norbit Albert Rice, trafia do domu dziecka zarządzanego przez pana Wonga (Eddie Murphy). Mija kilka lat. Chłopiec zaprzyjaźnia się z sierotą, Kate Thomas (China Anderson), lecz dziewczynka wkrótce zostaje adoptowana. Samotny malec jest zaczepiany przez łobuzów. Nieoczekiwanie jego obrończynią staje się silna grubaska, Rasputia Latimore (Lindsey Sims-Lewis). Jako dorośli, Norbit (Eddie Murphy) i jego potężna przyjaciółka (Eddie Murphy), pobierają się. Teraz to Rasputia wykorzystując fizyczną przewagę, znęca się nad małżonkiem. Regularnie zdradza go z nauczycielem tańca. Tymczasem do miasta wraca miłość Norbita z dzieciństwa, piękna Kate (Thandie Newton), z pomysłem kupna domu dziecka, w którym się wychowywali. Dawne uczucie dziewczyny i Rice’a zdaje się odżywać. Kate ma jednak niebawem poślubić dwulicowego Deiona Hughesa (Cuba Gooding Jr.). Okazuje się też, że trzej bracia Rasputii mają własne plany względem sierocińca pana Wonga. Eddie Murphy jest współtwórcą scenariusza, zagrał w filmie trzy główne role i był jednym z jego producentów. 22:10 Przepis na życie 3 - odc.: 1/13; 23:10 Detektyw Monk 7 - odc.: 12; 00:05 You can dance - Po prostu tańcz! 7: Finał - Rozrywka; 01:35 Uwaga!; 01:50 Arkana magii - Na żywo; 03:10 Od hitu do świtu - Rozrywka; 05:25 Zakończenie programu

Urbain (Christian Clavier) i Fleurette (Catherine Jacob) są małżeństwem od trzech lat i wspólnie prowadzą dobrze prosperującą firmę. Oboje nie należą jednak do ludzi uczciwych. Ona ma kochanka. Jest nim szofer i zarazem osobisty sekretarz jej męża - Jacques. Urbain z kolei systematycznie okrada przedsiębiorstwo żony i za zdefraudowane pieniądze nabywa sztabki złota. Drogocenną zdobycz ukrywa w domu swojej babci Zézette. Oboje usiłują znaleźć sposób na potajemne przerzucenie złota do Szwajcarii. Ułatwić ma im to hrabia Muller, którego wciągają do spółki. Na organizowaną przez hrabiego w Szwajcarii wystawę domków jednorodzinnych Urbain zgłasza model wyprodukowany w jego przedsiębiorstwie. Do jego budowy wykorzystuje wypełnione złotem cegiełki. Tymczasem Fleurette, która odkrywa oszustwa męża, nie może dopuścić, aby ciężarówka ze złotem przekroczyła granicę.


|  łamigłówki rozrywka

Sudoku

55

Krzyżówka

W każdym rzędzie i w każdej kolumnie oraz w małym kwadracie 3x3 kratki (o pogrubionych bokach) powinny znaleźć się wszystkie cyfry od 1 do 9. Każda z cyfr może być wpisana tylko raz.

Wykreślanka

Z diagramu należy wykreślić podane słowa. Wpisane są pionowo, poziomo, wspak oraz po przekątnej. Pozostałe, nie skreślone litery, czytane rzędami, utworzą rozwiązanie końcowe.


Horoskop tygodniowy 11 czerwca – 17 czerwca 2012

Baran

21 III - 20 IV Miłość: Wykorzystaj zdobytą dotychczas wiedzę z zakresu budowania relacji w najbardziej pożyteczny i doskonały sposób. Nie lekceważ zasad etycznych i moralnych. Praca: Masz przed sobą problem. Co gorsza opracowałeś kiepski plan jego rozwiązania. Nie działaj w pośpiechu. Zastanów się zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Finanse: Nowe możliwości i nowe pomysły mogą być szansą na polepszenie sytuacji finansowej. Zdrowie: Pamiętaj, żeby zachować równowagę w dawaniu i braniu.

Lew

23 VII - 23 VIII Miłość: Bardziej niż zwykle będą interesować Cię wieczory przy świecach, górnolotne deklaracje miłości. Świętowanie pięknych chwil jest tak samo ważne jak inne życiowe doświadczenia. Praca: Stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i nie wiesz, co zrobić. W ostatecznym momencie będziesz zmuszony zdecydować. Zdejmij opaskę z oczu i trzeźwo przeanalizuj sytuację. Najprawdopodobniej wiesz, co zrobić, jednak bardzo się tego obawiasz. Finanse: Pozostaw za sobą swoje zmartwienia. Nie myśl o przeszłości. Zdrowie: Dla relaksu medytuj.

Strzelec 23 XI - 21 XII

Miłość: W nadchodzących dniach panuj nad swoimi emocjami i hamuj instynkty, bo możesz zranić bliską Ci osobę. Praca: Ambitnie dąż do celu. Bądź stanowczy i wytrwały. Jeśli coś znajdzie się w centrum Twoich zainteresowań, skup na się na tym – masz ogromne szanse osiągnąć swoje cele. Finanse: Powstrzymaj się od większych inwestycji i wydatków. Jeśli to możliwe odłóż je na kolejny tydzień lub dokładnie przemyśl planowane wydatki. Zdrowie: Bądź uważny – możliwe kontuzje i urazy.

Byk

Bliźnięta

21 IV - 21 V

Miłość: Bądź świadomy tego, że możesz być szczęśliwy nie będąc samotnym. Może nadejść czas, gdy Twoja sytuacja zmieni się. Nie obawiaj się tych zmian. Praca: Twój pogląd na pewne sprawy zostanie zupełnie rozbity. Pozytywnym aspektem jest fakt, że zniszczy go prawda, której wcześniej nie dostrzegałeś. Finanse: Jeśli będziesz zmuszony podjąć jakąś ważną decyzję dotyczącą finansów, dokładnie rozważ i przeanalizuj wszystkie aspekty sytuacji. Nie działaj pochopnie i pod wpływem emocji. Zdrowie: Nie bagatelizuj problemu i nie lecz się sam.

22 V - 22 VI

Miłość: Relacje i związki wymagają pracy nad nimi. Będziesz teraz zaangażowany w proces dążenia do lepszej przyszłości. Sprzyja temu Twój zapał i pozytywne nastawienie. Wykorzystaj ten czas. Praca: Możesz poczuć chęć dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Wiedz, że dzielenie się spowoduje, że dzięki temu i Ty coś zyskasz. Finanse: Znajdź sposób, aby cieszyć się tym co posiadasz. To nie czas na skupianie się na własnych problemach. Zdrowie: Jeśli Twój stan zdrowia się pogorszy, będziesz potrzebował cierpliwości i wytrwałości. Myśl pozytywnie.

Panna

Waga

24 VIII - 23 IX

Miłość: Jesteś gotów, by spróbować czegoś nowego. Nadeszła pora, by Twoje koncepcje wprowadzić w czyn. Uczyń następny krok. Praca: Będziesz musiał stanąć w obronie swoich czynów bądź przekonań. Nie obawiaj się ataku. Stawiaj pytania, dzięki nim łatwiej zrozumiesz sytuację. Jeśli Twoje przekonania mają solidne podstawy, głębsza analiza im nie zaszkodzi, a przyczyni się do poszerzenia wiedzy. Finanse: Poszukaj rozwiązań, które wniosą równowagę do Twoich spraw finansowych. Zdrowie: Ciesz się zdrowiem.

24 IX - 23 X

Miłość: Masz przy sobie tych, dzięki którym możesz odczuwać radość. Doceniaj ich i nie zapominaj o okazywaniu wdzięczności. Spędzając czas z bliską osobą, ciesz się każdą chwilą. Praca: Nieustanne dążenie do równowagi i porządku może okazać się dążeniem do nieistniejącej doskonałości. Możesz kosztem obecnego szczęścia skupiać się na dążeniu do ideałów, które w rzeczywistości nie istnieją. Finanse: W najbliższych dniach Twoje finanse powinny ulec stabilizacji. Zdrowie: W sferze zdrowia bez zawirowań.

Koziorożec

Wodnik

22 XII - 20 I

Miłość: Czy dajesz bliskim to, czego potrzebują, czy to, co masz ochotę im dać? Wsłuchaj się w potrzeby bliskiej Ci osoby zanim coś jej ofiarujesz. Praca: Jeśli pojawi się przed Tobą nowe wyzwanie, wiedz, że masz wiedzę, którą możesz wykorzystać. Może brakować Ci doświadczenia, jednak bez względu na wynik Twoich działań zrobisz wszystko, co w Twojej mocy. Finanse: Słońce Ci sprzyja. Zdrowie: Nie uciekaj. Jeśli nie zmienisz swojego sposobu myślenia, będzie to chwilowa ucieczka od nieuniknionego.

21 I - 18 II

Miłość: Poczujesz, że naprawdę żyjesz. Możliwy początek romansu, uniesienia duchowe. Cokolwiek to będzie, znajdziesz się u progu ekscytującej przygody. Nie uciekaj od tego doświadczenia. Praca: Wojna lub każda inna niszcząca walka ma swoja cenę. Nie postrzegaj walki jako najłatwiejszego sposobu rozwiązywania sporów. Być może pojednanie przyniesie większe korzyści? Finanse: Jakiś zakup lub inwestycja może nie spełnić Twoich oczekiwań. Zdrowie: Poczujesz się zmęczony, może pomóc relaks na łonie natury.

Horoskop tygodniowy klasyczny opracowała Inspirati   http://www.wrozbyonline.pl/ekspert/696/Inspirati

Rak

23 VI - 22 VII

Miłość: W ciągu najbliższych dni możesz być bardzo skupiony na pracy i gromadzeniu dóbr. Nie zapomnij w tym czasie o bliskiej Ci osobie i pozwól sobie na chwilę oderwania od obowiązków. Korzystaj z dobrodziejstw, jakie niesie Ci życie. Praca: Początkowy etap jakiegoś projektu bądź przedsięwzięcia. Być może będziesz musiał się czegoś nowego nauczyć, posiąść jakieś nowe umiejętności. Finanse: Czerp przyjemność z życia. Zdrowie: Nie będziesz miał powodów do narzekań. Ty i Twój organizm będziecie w doskonałym porozumieniu.

Skorpion 24 X - 22 XI

Miłość: Chcąc uporządkować sprawy, które ostatnio Cię pochłaniają, kieruj się intelektem, prawdą i logicznym myśleniem. Postaraj się przy tym jednak okazywać trochę więcej czułości. Praca: Posiadasz w sobie siłę umożliwiającą osiągnąć wszystko, czego tylko zapragniesz. Wytęż wolę i postaraj się doprowadzić swoje umiejętności do perfekcji. Finanse: Jeśli napotkasz jakieś trudności, bądź spokojny i cierpliwy. Trudności mogą okazać się tylko pozorne. Zdrowie: Będziesz cieszył się dobrym zdrowiem.

Ryby

19 II - 20 III

Miłość: Masz do zaoferowania swoją miłość. Możesz otoczyć kogoś opieką. Ciesz się tym, co posiadasz i dziel się tym z innymi. Praca: Prawie ukończyłeś swoją pracę. Wykorzystaj wszystkie ukryte moce i zdolności, by sfinalizować to, co rozpocząłeś. Skoncentruj się na działaniu. Finanse: Być może będziesz musiał wycofać się z jakiejś inwestycji lub odłożyć w czasie jakiś większy wydatek. Zdrowie: Jeśli poczujesz się osłabiony, nie lekceważ tego, zasięgnij opinii lekarza.


Zarabiaj nawet £4000 miesięcznie! Dołącz do największej polskiej sieci przekazów pieniężnych Ponad 120 placówek na terenie całej Wielkiej Brytanii

MILUS , Nisa Store, 35-37 Carters Green, B70 9QP, BIRMINGHAM

Siedziba główna: Exchange Plaza, 58 Uxbridge Road, London, W5 2ST, Infolinia: 0845 868 2201 lub 0207 099 2441


|  ogłoszenia

59

CHCESZ ZOSTAĆ OCHRONIARZEM - MUSISZ POSIADAĆ BRYTYJSKĄ LICENCJE SIA

Najnowsze oferty pracy z Kent I Essex na stanowisko:

HGV Drivers – kierowcy ciężarówek Pickers & packers – zbieraczy i pakowaczy Cleaners – sprzątaczy Production Operatives – pracowników produkcji Warehouse operatives – pracowników magazynów

Ú

- PRZESZKOLIMY CIĘ: SZYBKO, TANIO, PROFESJONALNIE - POSIADAMY WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE - ZAPEWNIAMY POMOCE NAUKOWE STAWKI - MÓWIMY PO POLSKU W OCHRONIE PANIE MILE WIDZIANE! £ 8-25/h

07525938478

Wymagana komunikatywna znajomość j.angielskiego / Basic English needed

Landmark House, Uplands Business Park, Unit B Blackhorse Lane, Walthamstow E17 5QJ

Email: jobs@gogroup.org.uk, Telefon: 01622 690 555

www.intelligentsecuritytraining.com

PRACA DAM

XX Oferty pracy w ochronie dla kobiet i mężczyzn. Niewykwalifikowanych natychmiast przygotujemy. Mówimy po polsku, Tel: 02085394969, 07979311977, 07825397161. Biznes na sprzedaż! W związku z przejściem na emeryturę. Bardzo dobrze prosperujący biznes w Suffolk z angielskim FastFood’em. Ciepłe i gorące napoje, hamburgery, kiełbaski, itp. Z dużym parkingiem (również na ciężarówki). Proszę o kontakt email: cabincatering@gmail.co.uk, Tel: 07742961366 XX AVON - zostan konsultantką na super zasadach od zaraz i bez ryzyka. Tylko teraz zapisując się otrzymasz darmowo zestaw Avon o wartości GBP150. Warto! 07727062239, magdacosmeticsuk@aol.com CSCS w 1 dzien £40, materialy do nauki gratis, jezyk polski i inne. 7 dni w tyg. Egzaminy i kursy Inspection & Testing, 17th Edition. Marcin: 0208 8100 776, 13a The Mall, W5 2PJ, Ealing Broadway XX Poszukuję osoby, która uczestniczyła lub ma doświadczenie w prowadzeniu Grupy dla Anonimowych Narkomanów i chciałaby poprowadzić Polską Grupę AN w Southampton. Kontakt w godz 9-17. Tel: 07985706933

XX Poszukujemy Sprzątaczek do 4* i 5* hoteli w Londynie. GBP6,08 + lunch. Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie CV lub zadzwon 02087411190 XX Poszukuję doświadczonego fryzjera do Barber Shop’u. Tel: 07466249511 XX Poszukuję doswiadczonego fryzjera do Barber Shop’u. Tel: 07466249511. Szukam chętnych do roznoszenia ulotek. Praca codziennie. Proszę o kontakt tylko osoby z okolic Kingston Upon Thames. Tel: 07923161009 XX Agencja pracy pilnie zatrudni pracowników (preferowane kobiety) do fabryki owoców. Możliwa duża ilość godzin, stawka GBP6,08. Proszę o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, pod nr. Tel: 07720595004 Agata. XX Szukamy pracowników do sklepów obuwniczych. Sklepy znajdują się w ruchliwych częściach Londynu. Wymagane są: komunikatywny język angielski; kreatywność; punktualność; osoby radzące sobie ze stresem; dobry wizerunek; umiejetność nawiązywania kontaktu z klientem; umiejetność pracy w zespole. Osoby zainteresowane prosimy o osobisty kontakt w jednym z Naszych sklepów Quarter, ktory znajduje się na 241 Camden Higt Street, London NW1 7 BU lub 4feet 249 Camden Hight Street. Sklepy czynne są w godzinach 9.30- 19.30 od pn. do nd. Prosimy o kontakt pod numer 07845759887

XX Została wznowiona rekrutacja pracowników do pracy na magazynie w Hatfield Business Park. Praca polega na rozładunku i załadunku tirów, stawka GBP6.10. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt w godz 13.00-20.00. Tel: 01707267335 lub 07834751342 XX Doświadczone SZWACZKI. Wymagamy minimum 3-letniego doswiadczenia na stanowisku Szwaczki, punktualnosci oraz sumiennego podejscia do pracy. Nie wymagamy znajomosci jezyka angielskiego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przeslanie CV na adres e-mail: praca@euroforceltd. com, biuro: 0044 1204 393000, kom: 00447809841491 – Kasia XX Sprzątaczka do agencjii mieszkaniowej potrzebna, stała praca. Tel: 07586715585 XX Moja córka będzie rozpoczynać szkołę od września. Poszukuje osoby od godziny 7.30 –8.50.00 rano i od 13.45-16.30 po południu GBP20.00/ dzień (ok 4h). Proszę o kontakt tylko osoby z rejonu Rayners Park/ Morden lub okolic. Po więcej informacji proszę o kontakt na email: monika.majcherska@lifeways.co.uk XX Potrzebuję niani do dwóch chłopców na okres tylko 2 tygodni od 12 czerwca . Dzieci w wieku 8 lat i 8 miesięcy. Proszę o kontakt tylko osoby z okolic Dagenham. Tel. 07891280083

XX Fundacja pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii pilnie poszukuje członków zarządu i skarbnika. Fundacja jest nową organizacją charytatywną, działającą na terenie całej Wielkiej Brytanii, której celem jest niesienie pomocy i ulgi w ubóstwie, stresie i chorobie Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii i polepszenie ich bytu ekonomicznego i zdrowotnego. Prosze o kontakt z założycielką Fundacji, Elzbietą Vine na adres email e.vine2@googlemail.com lub telefon 07943728710. XX Spawacz TIG. Praca dla spawaczy w fabryce specjalizującej się produkcją na zamówienie wyrobów ze stali nierdzewnej zlokalizowanej w okolicach Hutton Brentwood, Essex. Wymagania: bardzo dobra znajomość języka angielskiego; min. 2 lata stażu pracy w zawodzie; doświadczenie w spawaniu stali nierdzewnej; umiejętność samodzielnego czytania rysunków technicznych; umiejętność pracy w zespole, sumienność; dobry stan zdrowia. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres: magda@2binterface.com, 07507 856132 XX Firma cleaning service poszukuje kobiety do pracy przy sprzątaniu domów wiek min. 30lat, wymagany komunikatywny angielski, doświadczenie. Tel: 07809380834, gabirenata@interia.pl

Praca dla KIEROWCÓW AUTOTRANSPORTERA Wymagania: prawo jazdy C+E doświadczenie w prowadzeniu autotransportera komunikatywny j.angielski Oferujemy: praca w różnych okolicach Anglii, atrakcyjne zarobki, praca od Sierpnia-Października, 50 godz tygodniowo

Kontakt: Tel: 01362656153 email:job@jark.eu www.jark.com


nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

60 ogłoszenia 

|

Promoc ja teraz 10 %

Ł20 OFF

za polecenie nas znajomym* *szczególy promocji można uzyskać telefonicznie

8 czerwca 2012

ROZLICZENIA PODATKOWE REJESTRACJA SELF EMPLOYED, PARTNERSHIP I LIMITED COMPANY PROFESJONALNE PROWADZENIE KSIĘGOWOŚCI FIRM REJESTRACJA I ROZLICZENIA VAT ROZLICZENIA ROCZNE (P45, P60) POMOC W UZYSKANIU NIN Dojazd do klienta! BENEFITY

taniej!

Autoryzowany agent HMRC Kontakt: Kasia 07868970474

HEMEL HEMPSTEAD WATFORD LONDYN I OKLOLICE


|  ogłoszenia Ú

SZUKAM PRACY

XX Poszukuję pracy niewymagajacej kwalifikacji. Posiadam umiejetność posługiwania się obrabiarkami stolarskimi, szycia na maszynie. Interesują mnie także prace porządkowe i remontowe. Mile widziane zakwaterowanie. jerzyporebski@interia.eu, tel: 07564040362, 0048885362619 XX Poszukuje pracy jako sprzątaczka lub opiekunka do dziecka. Świetnie gotuje, jestem pracowitą I entuzjastyczną osoba. Mogę podjąć pracę od zaraz. 07780 064735 XX Plastrarz 6 lat doświadczenia! Jacek 07523550213 XX Szukam pracy Elektryk - Hydraulik z 10 letnim doświadczeniem w angielskiej firmie. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFE z własnymi narzędziami i vanem. 07707717053 XX Plastrarz szuka pracy. Doświadczenie 7 lat. Gwarancja jakości. Grzegorz 07708613844

Ú

MIESZKANIE WYNAJMĘ

XX Wilsden Green. Wynajme pokój dwuosobowy dla dwóch osób lub pary. Tel: 07944721216, 02083571411 XX Peckham. Studio pokoj dla niepalacej!!! spokojnej pary, własny prysznic, umywalka, lodówka. Internet. 2 strefa. GBP130 i depozyt. Tel: 07747 687797 XX Clapton E5. Mam do wynajęcia 2bed flat mieszkanie czyste umeblowane z dwiema łazienkami pomieszczenia duże nadające się świetnie na 2 rodziny. Rachunki wliczone w czynsz GBP275 tyg lokalizacjia dobra blisko kolejki Clapton E5 i naprzeciwko stacji Hell. Tel: 07586784500

61

XX Londyn SW1. Do wynajęcia ładna, duża jedynka dla spokojnej i dbającej o czystość osoby (najchętniej dziewczyny), na początku 2 strefy. Mieszkanie w bardzo dobrym stanie, czyste, przestronne. Kuchnia wyposażona. Mieszkańcy, to osoby sympatyczne, dbające o czystość. Bardzo dobra lokalizacja, blisko Centrum. Victoria, Clapham Junction. 3min pieszo do przystanku autobusowego linii: 44, 137, 156, 344, 452. 5min do 2 stacji kolejki. Blisko metro. W pobliżu sklepy z polska żywnością, supermarkety oraz Park Battersea. Tygodniowy depozyt. Cena GBP90. Tel: 07749611050 XX Croydon. Mam do wynajęcia dużą dwójkę dla pary lub dziewczyn na croydonie. Dom jest czysty, świetna lokalizacja,bardzo blisko shoping center croydon, internet, polska telewizja, rachunki wliczone, 2 min.do stacji west croydon. Nie akceptuję benefitów, sorry. Zainteresowanych proszę o kontakt 07831508255 Jacek XX Londyn SE6. Do wynajęcia pokoje 1 i 2 osobowe w domu z ogrodem, kuchnią z jadalnią. Dwójka 110/tydzien, mała dwójka 100/tydzien (moze być jako duża jedynka za GBP85/ tydzień), plus 2 tygodnie depozytu, dostępne od zaraz. Kontakt: Jacek 07877422175 XX London N14. Pokój dla pary w domu z ogródkiem. 5 min do stacji metra Southgate (Piccadilly line). GBP125 tygodniowo (rachunkii i internet wliczone). Dwutygodniowy depozyt. Dobra lokalizacja, 2 min do Asdy, spokojna okolica, mili lokatorzy. Tel: 07737921927

Ú

USŁUGI

Meble z Polski dla Każdego. Wersalki, sofy, narożniki, kuchenne, szafy. Przystępne ceny. Dostawa do domu, montaż. Krótki termin realizacji. Tel: 07859803602

Zadzwoń i zamów ogłoszenie drobne

020 7099 7107

Unisex Hairdresser - strzyżenie damskie i męskie - koloryzacja: pasemka, baleyage, dekoloryzacja, kolor - uczesania: dzienne i okolicznościowe - trwała ondulacja i styling

Monika Giza, tel. 074 0324 1602 Neasden Shopping Centre, 281 Neasden Lane, NW10 1QJ

Dzwoń Tanio do Polski 1 Doładuj £10 kredytu Wyślij ANNA na 65656

(koszt £10 + std.SMS)

£5 kredytu Wyślij ANNA na 81616

(koszt £5 + std.SMS)

Polska tel. domowy

Polska komórka

1.70 5.90 2.00 7.00

2 Zadzwoń Wybierz

037 0041 0015

pence/min

pence/min

pence/min

i postępuj zgodnie z instrukcją operatora. Proszę nie wybierać ponownie. pence/min

Obsługa Klienta: 020 8497 4622

www.auracall.com/anna

T&Cs: Ask bill payer’s permission before using the service. SMS costs £5 or £10 + standard sms. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. Connection fee varies between 0p & 25p depending on the destination. Calls to 03 number cost standard rate to a landline and can be used as part of the bundled minutes. To ensure that your call is not disconnected, we will automatically top-up your T-Talk account with the initial top-up amount when you will have 3 minutes talk time remaining. To cancel Automatic Top-up feature, text AUTOOFF to 81616. Credit expires 90 days from the last top-up. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 05.04.12. This service is provided by Auracall Ltd.

jal

design

design and printing

wizytówki ulotki plakaty strony www nadruki na materiale reklamy zewnętrzne oklejanie samochodów

M. 0 787 249 4746 W cenie: projekt, jedno zdjęcie lub ilustracja, druk oraz transport pod wskazany adres


62 ogłoszenia 

|

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Polska TELEWIZJA SATELITARNA Marksat Ustawianie anten, montaż gotowych zestawów. Polsat, Cyfra +, N Tv, TNK. Akcesoria, serwis 24h na dobe. Gwarancja najniższych cen. Zapraszamy do biura: 701 High Rd, Seven Kings, Ilford IG3 8RH www.marksat.co.uk Tel. 07838551779, 07529204558 Szukaj nas na również na www.radioheynow.com Ubezpieczenia na Życie, od chorób krytycznych, wypadkowe oraz od utraty dochodów. Zadzwoń, by umówić wizytę domową konsultanta ubezpieczeniowego. Tel: 07584 28 31 37 Najtaniej w Londynie!! SATLAND - Polska Telewizja Satelitarna, montaż i ustawienia anten. Piloty, anteny, LNB, uchwyty, tunery. Najlepsze promocje POLSATU!!! Realizacja zamówienia w ciągu 4h! Tel: 07999008080, 07926900203. www.satland.co.uk. Mamy 6 lat doświadczenia w Londynie. Wizytówki, ulotki, strony www. W cenie druku projekt i dostawa do klienta. Promocyjne ceny ulotek i wizytówek. Kontakt: 07872 494 746 WWW.JALDESIGN.COM

8 czerwca 2012

Ú

KOMPUTERY

!!Pogotowie Komputerowe!! Profesjonalna naprawa, modernizacja, instalowanie Windows, usuwanie wirusów, ponad 10 lat doświadczenia. Tel: 07887793332

Ú

URODA / ZDROWIE

Mistrzyni fryzjerstwa zadba o Twoją fryzurę! Iwona Maryszewska 077 6355 2977 Zapraszam – Ealing.

NOWOŚĆ! Grota Solna z Tężnią! Leczenie astmy, alergii, układu oddechowego, ciśnienia i wielu innych schorzeń. Stężenie jodu trzykrotnie większe niż nad morzem. Zapraszamy! ADALEX CLINIC, 110 Gunnersbury Avenue, London W5 4HB. Mob: 0774 802 1483

Ú

NAUKA/KURSY/SZKOLENIA

Gaz, Elektryczność, Woda, Olej, Klima, LPG, Solary, Pompy Ciepła KURSY - do GasSafe, NICEIC itp. Tel: 07969 408335, www.pwwb.co.uk, marek.laskiewicz@pwwb.co.uk

Ú

KSIĘGOWOŚĆ / PRAWNICY

XX BIEGŁA KSIĘGOWA, pełna księgowość LTD, rozliczenia, zwroty podatkowe, NI, zasiłki mieszkaniowe i rodzinne. Tel. 07952466012 Stary rok podatkowy skończył się 5 Kwietnia, nie zwlekaj! Rozlicz się już dziś! CIS, LTD, VAT samozatrudnieni. Zwroty z P60 - zatrudnieni. Konkurencyjne ceny, Dojazd do klienta! Kasia 07868970474

Ú

TURYSTYKA

Bilety lotnicze i autokarowe. Konkurencyjne ceny. Szybkie i tanie transfery pieniężne. PEGASUS TRAVEL. 263 The Vale, Acton, London, W3 7QA. Tel. 020874374741 www. pegasustravel.eu

Ú

TŁUMACZENIA

XX TŁUMACZENIA przysięgłe i zwykłe, pisemne i ustne, dokumentów i wszelkiego rodzaju tekstów, e-mail: jowita.jozwik@yahoo.co.uk

Jowita

tel.07932064970 lub 02088641014

Ú

TRANSPORT

XX Firma Speedpol oferuje wywóz śmieci różnego rodzaju. Tanio, szybko i solidnie. Posiadamy wszystkie licencje. www.speedpol.co.uk Telefon 07966637974 Wywóz śmieci wywrotkami od 3,5t i 7,5t, wynajem skipów, sprzedaż piachu, balastu, auto holowanie osobowe i vany pojazdów – skup na złom, przeprowadzki. Cały Londyn. Andrzej – Transpol 078 622 787 29, 078 622 787 30. Wywóz śmieci, ziemi, gliny oraz gruzu. Zabieramy więcej niż skip, robimy to taniej. Szybko, tanio i solidnie. Tel. 077 376 399 20.

Ú

SPRZEDAM

XX Hounslow West. Wyprzedaż zawartości domu rodzinnego z powodu przeprodzadzki. Wszystko do kuchni, stołowego, sypialni, dziecinnego i ogrodu. Wysoka jakość, Zapraszamy. Tel: 07523510272 XX ODDAM LABRADORA biszoptowego. Ma 10 miesięcy. Wychowany przy dziecku. Po dalsze informacje proszę dzwonić 07574980644, Agnieszka


|  ogłoszenia

XX Londyn UB6. Vauxhall Vectra Club dti 2.0 turbo diesel, manual, 2003 rok, 97000 mil, pełna historia serwisowa, po wymianie klocków hamulcowych, po wymianie oleju, rok mot, możliwość wykupienia taxu, stan bardzo dobry. GBP1575. Tel: 074 277 734 40 XX Birmingham. Sprzedam Volkswagena Passata 1,9 TDI Rok produkcji : 2002 , Kombi , srebrny metalic, stan bdb lub zamienię na innego (wersja europejska). Tel: +447821677966, dominik_kaminski1@o2.pl XX Peugeot 308 cc. Sprzedam Peugeot 308 cc pierwsza rejestracja 04.2011 silnik 1,6 Turbo benzyna 150 KM przebieg 2000 km cena salonu Peugeot 104.000 zł. Cena sprzedaży netto 70.000 zl brutto 86.100 zł lub inne propozycje, wyślę wiecej zdjęć dla zainteresowanych. Wystawię fakturę z PL np na sam 60 tys a na wyposarzenie i naprawy 10 tys aby cały vat był do odpisania. Tel 500124559, Legnica 59-220

Ú

63

XX Poznam kobietę - Inteligentną, Zadbaną - wiek - 37 lat wzwyż. Ja Zadbany, około 40tki, ładnie zbudowany facet z walorami. Tel: 07778286096, Piotr. XX Młody 37 lat szuka kobiety na dobre i złe. Pani może być z dzieckiem. Tel. 07591566613 XX Brytyjski biznesman (46 lat) przystojny, z miłą aparycją, rozwiedziony, zamożny. Szuka partnerki (25-35 lat) do poważnego związku. Proszę o kontakt majidaramesh69@yahoo. com, 07435607822, 02083403399.

Ú

RÓŻNE

Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kiermasz tanich polskich książek w niedzielę 17-go czerwca od 9.30 do 16.00 w Windsor Hall, Windsor Road, Ealing W5.

TOWARZYSKIE

XX Kobieta samotna pozna pana 55-60 lat celem miłych spotkań. Nie szukam przygód. Tel: 07742379055

020 7099 7107 szklance herbaty

w 24 Burza nam fabryki Nie przenoście

niż wcale

późno 22 Lepiej na Wyspach W 70 lat po wojnie

goniec doceniają polskich

24 Ulster straszy

Afera podsłuchowa

Ataki na imigrantów podczas zamieszek w Irlandii Płn.

P O L I S H

T I M E S

polski .com

P O L I S H

24

Orkiestra made in poland

Sam Jurek Owsiak promował w Londynie WOŚP

T I M E S

1 lipca Polska obejmu nictwo w Radzie Unii je przewodEuropejskiej. Apetyty mamy olbrzym ie, a machina promocyjna parą. Start polskiejpracuje pełną prezydencji wypadł jednak zakręcie. Europa najwyraźniej na hamuje, gdy my chcemy przyspieszać.

36

z domu

po lsk i .com

Arrinera znad Wisły

Pierwszy polski supersamoc hód z brytyjską pomocą

po lsk i .com 2011 / ISSN 2044-5202

Ten kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jest w nim czar – to on przyciąga ludzi z całego świata, którzy po jakimś czasie przyswajają brytyjski sposób życia. Definiujemy tę magię.

2010-10-22 13:45:58

Wielki sprzeciw Strajkuje cała budżetówka chaos jest nieuniknion , y

goniec T H E

Bezpłatne kursy podnoszące kwalifikacje dla Czytelników!

nie wychodząc

nr 26 (382) 1 lipca

goniec T H E

29 Akcja reaktywacja

T I M E S

listopada 2010

22

22 Głowy lecą parami Untitled-1 1 zbiera kolejne żniwo

/ ISSN 1741-11746

T H E

i w bamboszach

42 Andrzejk y wieczór Spędź fantastyczn

do Swarzędza

pilotów

H P O L I S

nr 47 (353) 26

XX Angielski biznesman lat 46. Pozna atrakcyjną Polkę, aby móc spędzić z nią pełne wrażeń dni oraz romantyczne wieczory. 07570913858 John

Zadzwoń i zamów ogłoszenie drobne

nr 29 (385) 22 lipca 2011 / ISSN 2044-5202

XX 23 latek z Peterborough szuka dziewczyny do związku. Tel: 07933966501

Histeria miłosna Po co Brytyjczykom

Brytania da się lubić Teraz Polska!

sekcja1_68_35

zaręcz zamieszanie wokół

str. 6-8

lands? Mieszkasz w Mid sekcja1_68_382.i

ndd 1

sekcja1_68_385.indd 1

19/07/2011 18:30:59

str. 6-8

str. 6-8 2010-11-23

19:08:28

steśmy!

My też tu je 2011-06-28 18:22:25

a i Kate Middleton yn księcia William

3.indd 1


64 ogłoszenia 

| KAZ–COURIER transport do/z Polski Profesjonalny service door to door Wszystkie miejscowości w Anglii/Polsce Paczka już od £19 za sztukę w Całym UK! * Paczki, przeprowadzki, motocykle, rowery, sprzęt AGD * więcej informacji uzyskasz telefonicznie

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Tel. Anglia 07900907483 9.30 02032397483 10.00 Tel. Polska 0632716325 9.30 0609687821 10.00 061 / 625 06 35

– 22.00 – 18.00 – 17.00 – 20.00

Email: info@kaz-courier.com www.kaz-courier.com

Zapewniamy najwyżsZą jakość usług. 31/01/2012 Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! okazja! 79p/kg sokół 4 trans oferuje wachlarz usług z zakresu:

Kaz-Courier_od411.indd 1

przewóz paczek przeprowadzki uk-pL, pL-uk przewóz sprzętu agD i rtV motocykli, ładunków handlowych itp. firma kurierska sokół 4 trans

uk

www.sokol4trans.co.uk

uk

sokol4trans@gmail.com Anglia-Polska-Anglia

PACZKA

do 30kg - £20

Bez dodatkowych opłat

Londyn • Oxford • Slough • Reading i cała Anglia Usługi Transportowe Paczki Przesyłki Przeprowadzki Palety Sprzęt RTV, AGD, meble Przewóz motorów, quadów i rowerów

CODZIENNY ODBIÓR PACZEK

OD JUMBO TRANS INC LTD. 9p 0.Z8 www.jumbo-trans.com A KG T ur kt y VA jumbo.trans@yahoo.co.uk fa

8 czerwca 2012

Tel. UK:

077 637 01 627 077 637 01 625 Tel. Polska: +48 513 053 175

pL

07824995434 07466708743 880 157 259

13:15:25


|  ogłoszenia environmental services ltd.

65

wywóz śmieci wynajem skipów

tel: 0844 800 8861 www.bkltd.co.uk wyślij SMS * pod nr 81 616 Na początku wiadomości wpisz GP01

telefonicznie

020 7099 7107 przez stronę www www.goniec.com/ogloszenia lub e-mail drobne@mail.goniec.com

Zamów ogłoszenie drobne Promocja biznesu Skierowana do klientów PROWADZĄCYCH działalność gospodarczą Dotyczy ogłoszeń drobnych z działów: 

USŁUGI, KSIĘGOWOŚĆ/PRAWNICY, TŁUMACZENIA, NAUKA/KURSY/SZKOLENIA, KOMPUTERY, URODA/ZDROWIE, TRANSPORT

 Standardowe

£20 + VAT

wyróżnione ramką

£25 + VAT

ramka z tłem

£30 + VAT

! aga w U a

£0

Promocja za liczbę powtórzeń!

e jaln Speocmocjaniekomeermcy!jn r p głoszeniane SMS

3+1 gratis

na o wysyła

5+2 gratis 7+3 gratis

Formy płatności CZEK (wraz z treścią ogłoszenia w kopercie)

10+5 gratis

TELEFONICZNIE na nr 020 7099 7107 KARTAMI PRZEZ INTERNET

UWAGA:

Koszt SMS-a £0 + standardowa opłata operatora. Treść ogłoszenia nie powinna przekraczać 160 znaków łącznie ze spacjami i numerem telefonu. Używaj wielkich liter tylko na początku zdania, nie stosuj polskich znaków oraz posługuj się telefonami tylko z angielskim menu. Aby ogłoszenie ukazało się w piątkowym wydaniu Gońca Polskiego, należy je nadać do piątku tydzień wcześniej do godz. 17.00 lub wysłać SMS-em do godz. 24.00 do niedzieli poprzedzającej wydanie. Goniec Polski informuje, że ogłoszenia dotyczące handlu wyrobami tytoniowymi oraz ogłoszenia agencji towarzyskich nie będą zamieszczane w naszym magazynie.

ogloszenia drobne_424.indd 2

2012-05-01 15:50:59

NOWE C

A może jednak wolałbyś otrzymywać Gońca do twoich drzwi? Nic prostszego! Wypełnij kupon, załącz czek (wystawiony na 1MM Media Ltd) lub postal order i wyślij na nasz adres! Zaprenumeruj Gońca!

PRENUME ENY RATY Subscribe to Goniec Polski today and receive our magazine every week directly to your door.

Prześlij wypełnioną prenumeratę na adres:

Fill in the form, attach your check or postal order and send it to us:

1MM Media Ltd, Exchange Plaza, 58 Uxbridge Road London, W5 2ST lub skontaktuj się z nami   or contact us:

tel.: +44 (0) 207 099 7105 e-mail: sabina.stepien@mail.goniec.com prenumerata online   online subscription:

http://goniec.com/magazyn/prenumerata/

13 wydań 13 issues

26 wydań 26 issues

52 wydania 52 issues

£15

£ 24,00

£28

£ 48,00

£52

£90,00


66 ogłoszenia 

|

Auto Naprawy Profesjonalne usługi w zakresie mechaniki pojazdowej

nr 23 (429) 8 czerwca 2012 / ISSN 2044-5202

Diagnostyka komputerowa Kompleksowe naprawy silników Wymiany sprzęgła, zawieszenia Serwis, itd. W ciągłej sprzedaży duży wybór części samochodowych i opon używanych w okazyjnych cenach

Skup, sprzedaż oraz zamiana samochodów

tel. 075 06 283 300

Autoholowanie Obsługujemy całe UK

Złomujemy wszystkie auta Płacimy gotówką oraz załatwiamy wszystkie formalności w DVLA Zadzwoń do nas

tel. 079 83 431 479

*Podana cena moze ulec zmianie w zależności od notowań gieldowych danego surowca

tel. 075 11 279 940 8 czerwca 2012


*ŁŃŻŻ ŻŁŻŻŻŻŁŁJŻŻ, ŁZŻLŃŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŃŃŃŃŃŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁŁ

|  ogłoszenia

*PŻŚŻŻŻ ŻŻŻŻ ŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃŃ

67


Goniec Polski 429 – Do boju, Polsko!  

Przed kilkoma dniami Brytyjczycy pokazali światu przywiązanie do monarchii, potężną dumę nie tyle narodową, co państwową (!) i wielkie, zjed...

Goniec Polski 429 – Do boju, Polsko!  

Przed kilkoma dniami Brytyjczycy pokazali światu przywiązanie do monarchii, potężną dumę nie tyle narodową, co państwową (!) i wielkie, zjed...

Advertisement