Tüm Yurtta Halı Yıkama Dergisi Sayı 11

Page 1

Uğur Avni Başarır

Halı Yıkamacılar Konfederasyonu Genel Başkanı

BİRLİK, BERABERLİK İÇİNDE YOLA DEVAM… Öncelikle sizleri selamların en güzelli olan Allah’ın selamıyla selamlıyor ve tekrardan sektörün tek reel dergisi olan, sektörün nabzını tutan Tüm Yurtta Halı Yıkama Dergisinde sizlerle buluşmaktan kıvanç duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum bu dergide emeği geçen arkadaşlarımıza azimlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor ve kendilerine muhakkafikiyet diliyorum. Değerli meslektaşlarım, 2018 sezonunu geride bırakarak yeni bir sezona giriş yapmanın heyecanını sizlerle paylaşıyorum. Malumunuz 2018 sezonunda sektörümüzde yüzde elliden fazla düşüş oldu. Tabi ki bu düşüş sadece sektörümüzle alakalı değil. Takdir edersiniz ki ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Bize düşen sadece tedbirli olmak ve ülkemizin yanında devletimizin yanında sapa sağlam durmaktır. Seksen iki milyonluk ülkemizde, bir milyon kişinin ekmek yediği, geçimini sağladığı halı yıkama sektöründe, üst düzey bir temsilci kardeşiniz olarak sektörümüz adına her türlü çalışmayı ekibimizle beraber ihlas ve samimiyetle yapmaya çalışıyoruz. Öncelikle görevlerimizden başlıcası her ilde halı yıkamacılar sanayi sitesini kurdurmak ve buna teşvik etmektir. Bu konuda tüm derneklerimizi bilgilendirdik ve bağlı olan tüm oluşumları bu konuda çalışma yapması için görevlendirdik. Sektörümüzde çoğu meslektaşımız ruhsat konusunda yerel yönetimlerden dolayı sıkıntı çekmektedir. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 3308 sayılı kanunda revizyona gidilmesi konusunda halı yıkama akademiyi faaliyete geçiriyoruz. İnancımız tam bu gayretle fiyat istikrarı çalışmaları, kayıt dışıyla mücadele, haksız rekabetle mücadele gibi konularda meslektaşlarımızda istişare halinde, resmi kurumlarla iş

birliği halinde çalışarak, denetimleri arttırmayla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Meslektaşımıza faydası olmayanlar, meslektaşlarımızı maalesef ki yanlış yönlendirmeden başka hiçbir katkı sunmamışlardır. Sadece sektörden kendilerine rant sağlamak, menfaat elde etmek, dernekleri ve meslektaşlarımızı çakıştırmaktan ötede bir iş yapmamışlardır. Kendilerinden başka kimseye faydası olmayan bu zihniyetler, adeta bizim mesleğimizden utanırcasına halı yıkama işi yapmayanları sözde temsilci olarak benimsemek ve görmektedirler. Beni temsil eden, mesleğimi temsil eden ancak ve ancak halı yıkamacı olması gerekmektedir. Bir başka mesleği icra eden hiçbir kişi bizleri temsil edemez, sektörde bunu kabul etmez. Ustalık belgesi verenlerin bizleri başka meslek altında gösterme çabalarına kesinlikle boyun eğmeyeceğiz. Sektörümüz kesinlikle sahipsiz değildir. Bu sektörü hak ettiği yerlere hep birlikte taşıyacağız. Meslektaşlarımıza eğitim programları düzenleyip esnafımızı mesleki olarak daha da bilinçlendireceğiz. Meslektaşlarımızı hibe ve kredilerden faydalanması için çalışmalar yapacağız. Tüketici hakem heyetlerine bilirkişi atanması konusunda çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Kooperatifleşmeye önem vererek meslektaşlarımızı tek çatı altında toplanmayı hedefliyoruz. Bizlerin, siz dostlarımızdan tek ricamız derneklerimize birlik ve beraberliğimize sahip çıkmanızdır. Haksızlığa karşı ses çıkarmanızdır. Bizler her zaman meslektaşlarımızın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz saygı ve hürmetlerimle. MART 2019

11


KÜNYE

İÇİNDEKİLER MART 2019 • YIL: 4 • SAYI: 11

HALI YIKAMACILAR KONFEDERASYONU ADINA Başkan Uğur Avni BAŞARIR Dernek Başkanlarımız Zerrin Kömeçoğlu İbrahim Dinçer Abdullah Şahan Ali Ak Sefa Taşkurt Düzgün Aslan Gürol Korkut Selçuk Karadağ Orhan Yüzgeç İmtiyaz Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Alpay ERÜS alpayerus@goldencitymedia.com Editör / Sinan DEMİR sinan@goldencitymedia.com

14 42 54

Reklam Sorumlusu / Name ALPARSLAN name@goldencitymedia.com Abone Dağıtım / Seval APAYDIN seval@goldencitymedia.com

YÖNETİM YERİ / YAYINA HAZIRLIK GOLDEN CITY MEDIA PERPA İş Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2307 Okmeydanı - Şişli / İST Tel: 0212 320 00 34-35 Faks: 0212 320 00 36 www.goldencitymedia.com info@goldencitymedia.com BASKI VE CİLT ŞAN OFSET MATBAACILIK HAMİDİYE MAH. ANADOLU CAD. NO:50 KAĞITHANE / İSTANBUL TEL: 0212 289 24 24 www.sanofset.com SÜRELİ YEREL YAYIN Tüm Yurtta Halı Yıkama Dergisi iki ayda bir yayınlanır. Yayınlanan yazı ve reklamların sorumluluğu sahibine aittir. Dergideki yazılar, görseller ve reklam çalışmaları izin alınmaksızın kullanılamaz. Gönderilen yazı ve görseller yayınlansın ya da yayınlanmasın iade edilmez. Sertifika No: 12049

48| DERNEK HABERLERİ

KONFEDERASYON BAŞKANI BAŞARIR, YURT ÇAPINDA HALI YIKAMACILARI VE FİRMALARI ZİYARET ETTİ Halı Yıkamacılar Konfederasyonu Genel Başkanı Uğur Avni Başarır, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Boyraz, Gürol Korkut ve Zerrin Kömeçoğlu ile birlikte, il il Halı Yıkamacıları ve Dernekleri ziyaret ederek, yapılacak organizasyonlar ve etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulundular. Konfederasyon yetkilileri ayrıca halı yıkamacılara destek veren çeşitli firmaları da ziyaret etti. Konfederasyon Genel Başkanı Uğur Avni Başarır, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Boyraz, Gürol Korkut ve Zerrin Kömeçoğlu üye dernekleri ziyaret ederek başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüş alışverişinde bulundu. Yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak önümüzdeki dönem yapılması planlanan çeşitli organizasyonlar ve etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Genel Başkan Uğur Avni Başarır, Yöne-

tim Kurulu Üyeleri Yusuf Boyraz, Gürol Korkut, Zerrin Kömeçoğlu Adana, Aksaray, Alanya, Ankara, Balıkesir, Batman, Bitlis, Ceyhan, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş Elbistan, Erzurum, Ege Bölgesi temsilcileri, Eskişehir, Gaziantap, Gebze, Darıca, Giresun, Hatay, Isparta, Mardin, Mersin, Nevşehir, Niğde, Ordu, Trabzon, Şanlıurfa, Siirt, Uşak, Zonguldak ve Van’da bulunan Halı Yıkama Dernekleriyle bir araya geldi.

Aksaray Halı Yıkamacılar Derneği ve Konfederasyon yetkilileri bir araya geldi.

Ayrıca Konfederasyon Genel Başkanı Uğur Avni Başarır, Yönetim Kurulu Üyeleri Gürol Korkut, Yusuf Boyraz ve Zerrin Kömeçoğlu, ziyaret ettiği illerde faaliyet gösteren halı yıkama tedarikçi firmalarını da ziyaret etti. Barjet, Boybey Makine, Doğan Plastik, İmaj Makine, Karaçaylı Makine, Baksi Kimya, Worldchem Kimya ve Konfor Makine firmalarını da ziyaret ederek halı yıkamacılara vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

Konfederasyon yetkilileri Ankara’da Halı Yıkamacılarla ilgili Mesleki Yeterlilik Kurumunda yetkililerle toplantı yaptı.

Alanyalı Halı Yıkamacılar ile bir araya gelindi. İl Başkanı ve Ankara Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Yusuf Çelik, İç Anadolu Bölgesi Başkanı Erkan Durmaz ve halı yıkamacılarla bir araya gelindi.

14

MART 2019


Ankara Halı Yıkamacıları tarafından düzenlenen yemeğe Konfederasyon yetkilileri de katıldı.

Konfederasyon yetkilileri Balıkesir’de il başkanı Mükerrem Örs ekibiyle bir araya geldi.

Batmanlı halı yıkamacılar ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Bitlis İl Başkanı Faruk Yalvaç ve halı yıkamacılarla toplantıda bir araya gelindi.

Çanakkale Halı Yıkamacılar Derneği ile istişare toplantısı yapıldı.

Gaziantep Halı Yıkamacılar Başkanı Uğur Akar, Tekin Koç, Yakup Kazcıoğlu ve halı yıkamacılarla Konfederasyon yetkilileri bir araya geldi. MART 2019

15


| DERNEK HABERLERİ

16

Denizli’de bizleri ağırlayan il başkanı Levent Armağan meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkileriyle halı yıkamacılar sanayi sitesi kurulması için görüşmeler yapıldı.

Konfederasyon yetkilileri Diyarbakır Dernek Başkanı Şirin Asan, İl Başkanı İmran Aslan ve halı yıkamacılar ile istişare toplantısında bir araya geldi.

Ege Bölge Başkanı Erkan Saran Konfederasyon yetkililerini ağırladı.

Konfederasyon yetkililerini Kahramanmaraş Elbistan’da İl Başkanı Mustafa Heleteli, Elbistan Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Sefa Özer ve halı yıkamacılar karşıladı.

Erzurum Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Erol Karslı ve yönetimine, İl Başkanı Murat Bey ve ekibine teşekkür edildi.

Konfederasyon yetkilileri Başkan Neslihan Yürüksoy, İl Başkanı Ferhat Yeşilay ve halı yıkamacılar ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

Hasan Şimşek, Hüseyin Çakmak, Ali Çekiç, Ahmet Şimşek, Mehmet Şanlı, Hasan Çirkin, Ahmet Şimşek, Ferdi Demir ve halı yıkamacılarla Konfederasyon yetkilileri bir araya geldi.

MART 2019


Konfederasyon Başkanı Başarır, Gebze Darıca Halı Yıkamacılar derneğinin yaptığı etkinliğe katıldı.

Giresun Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Güven Abdioğlu ve ekibi Konfederasyon Yetkilileriyle toplantıda buluştu.

Hatay İl Başkanı Hüseyin Ceylan ve ekibi konfederasyon yetililerini ağırladı.

Isparta Halı Yıkamacılar Derneği Konfederasyon Yetkililerini ağırladı.

Mardin Halı Yıkamacılar Dernek Başkanı Halil Bey, İl Başkanı Mehmet Ziya Işıkhan ve halı yıkamacılar Konfederasyon Yetkilileriyle bir araya geldi.

Akdeniz Bölge Başkanı İlhan Demir, Mersin İl Başkanı Celal Can ve Mersin Halı Yıkamacılar Dernek yöneticilerine Konfederasyon yetkilileriyle istişare toplantısında bir araya geldi.

Konfederasyon yetkilileri Nevşehir Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Ergin ve halı yıkamacılarla bir araya geldi. MART 2019

17


| DERNEK HABERLERİ

Konfederasyon yetkilileri ve Niğde Halı Yıkamacılar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile Belediye Başkanı Rıfat Özkan bir araya geldi ve sanayi sitesi kurulması konusunda söz alındı.

18

Ordu Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Serdar Bey ve Yönetim Kurulu ile bir araya gelindi.

Konfederasyon yetkilileri, Baksi Kimya Barış Timurtaş ile biraraya geldi.

Karadeniz Bölge Başkanı Nuri Şahin, Karadeniz Profesyonel Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Tuncay Kocaman, Trabzon İl Başkanı Fatih Sema Aydın, Trabzon Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Aytekin Keleş, dernek yöneticileri ve halı yıkamacılarla toplantı yapıldı.

Şanlıurfa dernek Başkanı Ramazan Arslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Konfederasyon yetkilileri istişare toplantısında bir araya geldi.

Uşak Halı Yıkamacılar Derneği Yönetim Kurul üyeleri ile Konfederasyon yetkilileritoplantı da bir araya geldi.

Van Halı Yıkamacılar Derneği üyeleriyle bir araya gelindi.

MART 2019


Barjet Makine Seyfettin Baran ziyaret edildi.

Konfederasyon yetkilileri Suat Boybey ve Ali Mete ile bir araya geldi.

Konfederasyon Üyeleri, Doğan Plastik yetkileriyle bir araya geldi.

Konfederasyon yetkililerini İskenderun’da İmaj Makina Murat Yıldız ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Karaçaylı Makine Uğur Girmez bir araya gelindi.

İzmir’de bizleri misafir eden Konfor Makina Davut Damar Bey’e teşekkür ederiz.

İzmir’de Worldchem Kimya Mete Bey ve ekibine teşekkür ederiz.

Konfederasyon yetkilileri Siirtli halı yıkamacılarla toplantıda bir araya geldi.

MART 2019

19


| AKTÜEL

AFBAMAK MAKİNE Afbamak Otomatik halı yıkama makinesi, halı kurutma makinesi, halı sıkma makinesi imalatı, konularında hizmet vermektedir. Firmamız halı yıkama sektöründe hizmet veren değerli işletmeci arkadaşlarımızın halı yıkama işlerindeki ağır çalışma şartları, müşteri memnuniyeti, personel çalıştırmadaki zorluklar, halı yıkamadaki zaman gecikmelerini tespit ederek en uygun makineleri üretmektedir. Afyonkarahisar’da 3 bin metrekare açık alanı, 450 metrekare kapalı alanı ile kendi yerimizde hizmet vermekteyiz. Halı yıkama işletmeleri son dönemlerin en popüler işletmeleri olup günlük nakit 20

MART 2019

girdisi sağlayan önemli bir iş kolu haline gelmiş olmakta ve ciddi profesyonel işletmeler kurulmaktadır. Bulunduğunuz il ve ilçede profesyonel halı yıkama işletmesi kurmak için bazı kriterler gerekmekte ki bu kriterleri analiz edip doğru ve başarılı bir yatırım yapabilmelisiniz. Örnek nüfus 10.000 ise 1 adet 10.000 /50.000 arası bir nüfusa sahipseniz 5 adet 50.000/150.000 arası nüfus için 10 adet 150.000/300.000 arası nüfus için 20 adet 300.000/500.000 arası nüfus yoğunluğuna sahip iseniz 30 adet profesyonel işletme halı yıkama işinden ciddi kazanç sağlayabilir.

Halı yıkama işletmesi için genelde kurulacak yerin uygun kiralı ya da kendi mülkünüz olması durumunda buranın metrekaresine göre makine yerleşimi yapılabilmekte ve minimum ölçülerde 70 m2 ve üzeri olması gerekmekle beraber 150 ve 200 metrekare alanlar bu iş için uygun olup rahat çalışma ortamı sağlanabilir. Örnek olarak halı yıkama, bölümü halı sıkma bölümü, halı kurutma ve paketlemeye hazırlama bölümü olarak işyerinde iyi bir çalışma ortamı kurulmalıdır ki, halıların iyi ve rahat bir şekilde temizlenmesi açısından, müşteri memnuniyetinin sağlanması adına faydalı olacaktır.


MART 2019

13


| AKTÜEL

AYDOS MAKİNE SANAYİ 2005 yılından bu yana endüstriyel temizlik makinaları üretimi yapmaktayız. Halı yıkama ve ekipmanları üretimi üzerine uzmanlaşmış ekibimizle teknolojiyi takip ederek her geçen gün ekibimizle daha kaliteli, ekonomik ve üstün performanslı makinalar üretip Türkiye’nin ve dünyanın her yerine halı yıkama ve 22

MART 2019

endüstriyel makinaların satışını ve satış sonrası hizmeti sağlıyoruz. Hitap ettiğimiz halı yıkama sektöründe müşterilerimize daha kaliteli ve ekonomik hizmet vermek adına 2017 yılında kayseri fabrikamızı açtık ve hizmet vermeye başladık.

Dünyanın halısını yıkıyoruz sloganımız ve uzman kadromuz ile sizler için çalışıp üretmeye sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz. Bizimle iletişime geçmeden sizler için uygun ödeme kolaylıkları için bilgi almadan makine almaya karar vermeyin.


MART 2019

13


| AKTÜEL

BİNBOĞA MAKİNA 2005 İstanbul merkez fabrikamızı kurduktan sonra 2017 yılında kayseri firmamızı açarak üretime devam etmekteyiz. Gelişen teknolojiyi yakından takip ederek ARGE çalışmalarımızla her geçen gün daha da büyüyerek yenilikçi yatırımlarla yeni model halı yıkama sektörüne yeni makineler üretiyoruz. Hitap ettiğimiz sektörü halı yıkama ve oto yıkamacılar oluşturmaktadır. Müşterilerimize sektörümüzde kullanılan 24

MART 2019

tüm makine ve ekipmanların satış, yedek parça ve bakım onarım hizmetini veriyoruz. Müşterilerimize anahtar teslim halı yıkama fabrikası ve oto yıkama fabrikası alanında uzman makine mühendisi ve teknisyenlerden oluşan ekibimizle profesyonel hizmet prensibi ile işletmeyi kuruyor ve teslim ediyoruz. Bizi tercih eden müşterilerimiz sorunsuz ve kaliteli hizmetin farkını yaşarlar. Kaliteli malze-

me kaliteli işçilik ve kaliteli hizmet sloganımızdır. Bu anlamda firmamızı ziyaret eden müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Her bütçeye uygun maliyette, kaliteli makine ve ekipman modellerim İle Kayseri’den Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerine makine üretiyoruz. Bize uğramadan makine almaya karar vermeyin.


MART 2019

13


| AKTÜEL

KOMMAN MAKİNA Bünyesinde barındırdığı teknik mühendis ve deneyimli usta kadrosu ile İnovasyona dayalı; sağlam, kullanışlı ve uzun ömürlü makinalar üretmeyi ilke edinmiştir. Komman Makina Mekatronik Hava ve Kara Taşıtları A.Ş İzmir İTOB Organize sanayi bölgesinde 3.000 m² alanda üretimini gerçekleştiren, ürettiği makinaları ihraç ederek ülke teknolojisi ve ekonomisine katkı sağlamayı vizyon edinmiş kalite ve performans odaklı bir sanayi işletmesidir. Yerbol Yesenaliev • Komman Makina SNG Satış ve Teknik İşlem Müdürü Üretmiş olduğu makinalarda otomasyon ve mekatronik alt yapıyı da kendi bünyesinde gerçekleştiren firmamızın temel değerleri; Kalite ve Yenilik, Müşteri odak26

MART 2019

lılık ve Uzun vadeli düşünmek, Pratik ve Sonuç odaklılık olarak özetlenebilir. Ben Yerbol Yesenaliev Rusya Kazakistan daha doğrusu tüm SNG ülkelerinde yıllardır halı yıkama konusunda danışmanlık hizmeti veriyorum. Komman otomatik halı yıkama makinaları şahsımın da görüşleri alınarak üretildi. Dünyanın en başarılı makinası olarak kabul göreceğine hiç şüphem yok. Andrey Grankin • Komman Rusya Temsilcisi Komman Makina Ukrayna Temsilcisiyim. Ülkemdeki halı yıkama firmalarına sektörün en kaliteli halı yıkama makinalarını ulaştırıyorum. Komman Makina ekibine teşekkür ederim.

Andrey Leschenko • Komman Makina Ukrayna Temsilcisi Andrey Grankin • Komman Rusya Temsilcisi Rusya temsilcisi olduğum Komman tam otomatik halı yıkama temizleme makinalarının ferdi olmaktan ötürü çok mutluyum. Muhteşem temizleme gücü ile, yeniliklerin öncüsü olan makinalarımızı sizlerde çok beğeneceksiniz. Anlatılmaz Yaşanır diyerek sizleri de yüksek teknoloji eseri makinalarımızı kullanmaya davet ediyorum. Ahmet Toktaş • Usta Başı Verimli, Etkin, İşlevsel bir otomatik halı yıkama makinası balanssız merdane üretiminden başlar. Yıllara sari mekanik


tecrübelerimi bu makinalarda sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Her zamanda söylediğim gibi yerde yıkama kalitesine tek alternatif bu makinalardır. Hatike Şen • Satış Uzmanı Komman A.Ş. Halı Yıkama Makinaları departmanında Satış Uzmanı olarak yer alıyorum. Üretimini yaptığımız halı yıkama makinaları hakkında öğrenmek istediğiniz ve merak ettiğiniz detaylı, teknik bilgiyi size memnuniyetle aktarabilirim. Dünyanın dört bir yanına ihraç ettiğimiz Komman Halı Yıkama Makinalarını kullanmanın size bir ayrıcalık tanıdığını siz de göreceksiniz. Çatalçam Halı Yıkama • Murat Akçay • Samsun Atak K 2400 Otomatik Halı Yıkama Makinasının ilk sahiplerinden biri olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Hergün kazandırmaya devam ediyor.

Başak Halı Yıkama • Ali Ekberbakan • İzmir Atak K 2400 Otomatik Halı Yıkama Makinası bizim için çok değerli. Bu makinaya sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Herkesten 5 adım önde olmak için Komman Makinayı tercih ettik. Ve en iyisi olduğu için Komman Otomatik Halı Yıkama Makinası Atak K 2400 ü seçtik. Kaliteli hizmet üretmek için Komman Makina diyoruz. Duru Halı Yıkama • Adem Yüce • Kocaeli Komman Otomatik Halı Yıkama Makinası Atak K 2400 beklentilerimizin çok üstünde. Daha önceden eşini benzerini görmediğimiz halı yıkama makinasına sahip olmamızı sağladıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Otomatik Halı Yıkama Makinası Komman’dan alınır. Hüseyin Kılıç • Şehzade Halı Yıkama • Amasya Atak K 2400 Otomatik Halı Yıkama Ma-

kinası ile tanıştığım andan itibaren iş gücü azaldı, müşteri memnuniyeti arttı. İyiki Komman Makina ile tanıştık, tercih ettik. Elinize, kolunuza, yüreğinize sağlık Komman Makina Ekibi... Karani Şahinbaş • Asrın Halı Yıkama • Van Komman Makina’dan aldığım Halı Sıkma Makinası gerçekten kalitesiyle olsun, işçiliğiyle olsun muazzam bir makina ve ayrıca Müşteriye karşı göstermiş oldukları samimiyet ile de 1 Numara. Teşekkürler KOMMAN... Erkan Altıntaş • Has Doğu Halı Yıkama • Malatya Komman Makinadan aldığım sıkma makinası ve manuel makina gerçekten çok farklı. Halı sıkma makinasının üzerinde kullanılan malzemelerin kalitesi 1. sınıf. Biz Halı Yıkamacıları bu şekilde düşünüp özveri ile çalışıp bu denli kaliteli makina ürettiğiniz için teşekkürler. Teşekkürler Komman Makina. İyi ki varsınız. MART 2019

27


| AKTÜEL

DOĞRU ADRES: MAXİS MAKİNA MAXİS Kalite anlayışını hem yönetim hem de üretimde benimseyen, sunduğu MAXİS ürünleriyle ve sektörde geldiği nokta itibari ile bunu ispatlamıştır. Müşteri odaklı yönetim stratejileri sonucu maksimum müşteri memnuniyeti sağlamak için Türkiye genelinde yetkili servisi ile satış sonrası hizmet anlamında, anında ve hızlı çözümler sunan maksimum ticaret her zaman ön planda olmayı hedeflemiştir. Söylemlerimiz biraz klasik olacak ama biz müşteri değil dost kazanıyoruz. Her gittiğimiz İl’de kapısını açacak dostlarımız olsun istiyoruz. Kalite standartlımız belli kesinlikle ka28

MART 2019

liteden ödün vermeden müşteri odaklı müşteri taleplerini karşılıyoruz Şirketimiz geçerli 4 altın kuralı • Karşılıklı güven • Kalite • Zamanında teslimat • Satış sonrası hizmet Yeterli tecrübe ve bilgi birikimine ulaştığımı hissettiğim 2006 yılında Maximum ticaret adı altında kendi üretim ve satış şirketimi kurdum, 2009 yılına kadar ağırlıklı olarak Yüksek Basınçlı yıkama makinaları, sanayi tip süpürgeleri, köpük tankları ve Basınçlı kümes yıkama makinaları üretimine ve satışına devam ettim. 2009 yılında ise ARGE ve dene-

me çalışmaları yaptığım ve sonrasında OTOMATİK HALI YIKAMA MAKİNAMIZI (YERDEN VE SEHPA SİSTEMLİ), HALI SIKMA MAKİNAMIZI VE MANUEL HALI YIKAMA MAKİNAMIZIN üretimini ve satışını gerçekleştirdik. Halı yıkama ve Oto yıkama sektöründe her gün kendimizi geliştirerek Tüm yurtiçi ve yurtdışı müşteri portföyümüze, geniş yelpaze çeşidimizle hizmet vermekteyiz. Maximum ticaret olarak Maxis markamızın isim hakkını tescillendirdik. İhracata yönelik tüm evraklarımız bünyemizde mevcuttur. Amacımız daha bir kurumsal yapıya sahip olmaktır.


MART 2019

13


| AKTÜEL

WORLDCHEM KİMYA Genel merkezi İzmir olan firmamız WORLDCHEM markası ile endüstriyel bakım kimyasalları ve temizlik ürünleri üreterek profesyonel satış ekibi ile tüm Türkiye’de faaliyet göstermektedir. WORLDCHEM markası her daim kalitesinden ödün vermeden sizlere sunduğu çözüm odaklı konsantre ürünleri sayesinde; satın alınan ürünlerin en ekonomik şekilde kullanımının yolunu açarak tasarruf sağlayan akılcı çözümler sunmaktadır. WORLDCHEM markası müşteri memnuniyetini ve dürüstlüğü 30

MART 2019

ön planda tutan şirket anlayışıyla Endüstriyel bakım kimyasalları ve temizlik ürünleri konusunda geniş ürün yelpazesi ve Ar-ge çalışmaları ile sadece temizliği değil HİJYENİ de sağlamaktadır. Yaşamın devamlılığı içim çevresel sürdürülebilirliğin korunmasının gerekliliğine inanıyor ve bunun bilinci ile tüm üretim aşamalarımızın ve ürünlerimizin çevre dostu özelliğine uygun sistemde olmasına önem göstermekteyiz. Fabrikamız son teknoloji üretim tesisi ile üretimini gerçekleştirmektedir. Temizlik,

hijyen ve teknik özellikli konsantre hazır ürünlerimizin yanında siz değerli tüketicilerimizin probleminin çözümüne yönelik özel ürün üretimimi de yapmaktayız. WORLDCHEM ailesi olarak hayaller kuruyor ve bu hayallerin hayata geçirilmesi için yeni plan ve projeler üretmeye devam ediyoruz. WORLDCHEM alanında yurtiçi ve yurtdışında kabul gören kalite onay ve tescil belgeleri ,almış olduğu birçok ödülle gurur duymakta ve temiz adımlarla hızla büyümektedir.


MART 2019

13


| AKTÜEL

TÜRK HALILARI VE DİĞERLERİ... Kapalıçarşı esnafından halıcı Suat Aytan bir Sivas Zara halısı gösteriyor “Elinizi sürün hele” diyor, okşuyoruz yumuşacık, bir kuzunun sıcaklığı var dokusunda. “İşte ipi kirmanla eğrilen yün böyle olur” diyor, “çünkü kirman lifleri zedelemez hırpalamaz. Çelik çarklar harım eli gibi olamaz!”

Şimdi Kapalıçarşı’da bile Çin, Afganistan ve Pakistan halıları satılıyor. SEÇERKEN DİKKAT! Halıcılıkta malzeme çok önemli, has yün mü, değil mi? İpekse nerenin ipeği? Kök boya mı, sentetik mi? Gerçi krom boyalara da kalitesiz diyemeyiz ama kökboyanın yerini tutamaz asla. Otu yaprağı kaynatıyorsunuz bir renk çıkıyor ama kazanın altı başka üstü başka. Zaten aynı renkleri bir daha elde etmeniz mümkün değil. Sadece size özel, bir ikincisi yok piyasada. Birim alana düşen ilmek sayısı da önemli, aynı piksel gibi. Mesela şu ipek halının santimetrekaresinde 20x20 ilmek var. Yani serçe tırnağınız kadar bir alan içinde 400 ilmek. Ben santiminde 40x40=1.600 düğüm olan ipek halılar gördüm, 52x52 olduğunu da duydum hatta. Milyonla ilmekten bahsediyoruz dile kolay.

Devam ediyor: İpek ise sağlığın adıdır, toz çekmez, kir tutmaz, mikrop barındırmaz. Sağlamdır da. Bir ipek lifi, aynı kalınlıktaki çelikten 5 kat daha mukavim çıkmış teste alınınca. Bıçakla kesemez, hançerle delemezsin, kurşun bile geçirmez icabında. Marmara havalisinde yetiştirilen kozalardan takriben 1.200-1.300 metre ip çıkar. Hâlbuki Hindistan ve Çin’de 5 km ip çekiyorlar, artık ne yediriyorlarsa zavallılara? Hayvan bitiyor tabii, kalite de düşüyor. Bizim ipimiz değerli ama buna rağmen ilk ve son iki yüz metrelerini kullanmıyoruz, kırıklar kopuklar olabilir zira. Onları yolluyoruz gömleğe kravata. Yani malzememiz tertemiz, on numara. Kızlarımız da işi biliyor, hakkını veriyor. Düşünün batılı halı hastaları Hereke dendi mi bülbül kesiliyor, bizden iyi anlatıyorlar. Hâlbuki sorsan haritada Türkiye’yi bile gösteremezler sana. Hereke işin zirvesi, Rolls Royce gibi marka. TÜRK DÜĞÜMÜ Suat Baba “Zaten halıcılık bizimle başlar” diyor ve devam ediyor: Ecdat önce kilimle giriyor alana. O zamanlar büyük ihtiyaç, çadır yapacak, heybe, çuval yapacak. Sonra nakış başlıyor, ilmek atalım, kirkit vuralım derken halı şekilleniyor. 1950 yılında bir Rus antropolog Pazarık Kurganında donmuş vaziyette bir halı buluyor. Karbon testi yapıyorlar 2.500 yıllık çıkıyor. Aynı bizim gibi çift düğüm tekniği ile dokunmuş. Çift düğümün öbür adı Türk düğümüdür zaten. Bu usul daha fazla vakit alır, ancak sabırlı olanlar altından kalkar. Ucundan çekiverince ele gelen ilmek ile penseyle asılıp çıkaramayacağın ilmek bir olur mu? İşte fark orada. Anadolu’da 18. YY’a kadar göçebe halıları var, baştan ayağa her şeyi yün. Ama bunlarla motif çalışmak kolay olmuyor. Abdülmecid Han devlet-i âliyyenin en iyi sanatkârlarını Hereke’de topluyor. Saraylar için halı ve mefruşat malzemesi dokutuyor onlara. Sonra ipek işine el atıyorlar ve o kendi hâlindeki balıkçı köyü, merkez oluyor halıcılara. Dost ülkelerin emîrleri, melikleri, sultanları için hediyeler yapılıyor. Rus, Japon, İngiliz, Fransız sarayları Hereke halıları ile şenleniyor. 32

MART 2019

Dokuyucu kızın eli de mühim, severek dokunan halı kendini belli eder, uzaktan göz kırpar âdeta.

Düşünün Alman İmparatoru 2. Wilhelm, bizzat Hereke’yi gezip dolaşıyor, bilgi alıyor. İran halıları bizim kalitemizde değil, ancak Acemler ticarete daha yatkınlar. Zamanında Avrupa’ya, Amerika’ya gitmiş, köşeleri tutmuşlar. Diyelim müzede nadide bir parça gördün. Kesin Türk halısıdır. Çünkü İran halısı 7-8 asır dayanamaz.

ÇİN’DEKİ HEREKE (!) Taklitçiliği ile tanınan Çin, Henan’da bir sanayi bölgesinin adını “Hereke” koymuş “Hereke in Made” diye etiket takıyorlar telmaşa halılara. Ellerinde zibil gibi mal var, 30 dolardan tutun 80 bin dolara. Yani, ne kadar paranız varsa. Sorsanız “bu halı Hereke’de mi dokundu?” Eğilip bükülmeden “evet” diyecekler, hani yemin etseler karınları ağrımaz. Hâlbuki el halısı bile değil, ipek yerine de bambu lifi kullanıyorlar. Tamam parlak ve canlı görünüyor ama torunlara bırakacak bir hatıra arıyorsan külli hata. Alanımıza dalıp pay almaları bir yana, yaptıkları çakma ürünlerle itibarımızı da zedeliyorlar ayrıca. Satışları daha ziyade AliExpress, Ebay, Amazon, Facebook üzerinden gerçekleştiriyorlar ki Zhengzhou Limanı’nda kargolar kuyrukta. Hasılı Hereke pazarının yüzde 90’nını ele geçirdiler şu anda.

MEKTUP GİBİ... Bizim halılarımızda hayat ağaçları, kandiller, yıldızlar, eli belindeler vardır, gül ise Efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem) teşbihtir. Çiçek bahardır gençliktir, nar bettir berekettir. Bir halının saçakları bağlı ise dokuyan kız bekâr demektir, yok henüz kızımızı vermedik, dünürcü gelebilir. Eskiden hanımlar halı tezgâhlarında buluşur konuşurlardı. TV yayılınca el halısı sert bir darbe yedi, hele cep telefonları çıkınca iş bitti. Köylerde kasabalarda kirkit sesi duyulmaz oldu o saatten sonra.

Bilhassa “Top-Turkey” serisi ile ciroyu katladılar. Ellerinde birkaç göstermelik el tezgâhı var, onunla da reklam çekiyorlar. Düşünün bir metrekare ipek halı ancak bir yılda dokunur. Saç kılı inceliğinde iplerle çalışan kızcağıza asgari ücret verseniz, 25 bin lira işçilik tutar. Sen burada seçme malzemelerle milim milim ilerlerken adam bağlıyor makineye, takır takır motiflerimizi basıyor. Bu da bir nevi kalpazanlık değil mi ama? Eğer bir sonraki sanayi sitelerine; Eğin, Bünyan, Uşak, Gördes, Milas, Yağcıbedir, Yahyalı, Yuntdağı adını koyarlarsa hiç şaşma.


MART 2019

13


| FİRMA

BAKSİ KİMYA 10 yılı aşkın süredir farklı sektörlerde edindikleri tecrübe ve bilgi birikimini, ürettiği kimyasallarla halı yıkamacıların beğenisine sunan Baksi Kimya, güven ve kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam ediyor. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Baksi Kimya olarak 2016 yılında halı yıkama sektörüne girdik. Firmamızın farklı dallarda 10 yıllık geçmişi vardır. Sektörde yeni olmamıza rağmen birçok firmanın önüne geçerek büyük bir özveri ile çalışmaktayız. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Baksi kimya olarak sektöre girmeye karar verdikten sonra firmaların şikâyetleri ve beklentileri üzerine epey bir çalıştık. Kısa sürede çoğu halı yıkamacı dostların güvenini kazandık. Müşteri portföyünüz ve ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? Hitap ettiğimiz müşteri portföyümüz en başta halı yıkamacılardır. İlerleyen zamanlarda oto yıkama ve bakım ürünleri çalışmalarımız da olacaktır. 34

MART 2019


Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Sektöre girdiğimizden buyana epey dostumuz oldu. Kısa sürede ciddi bir müşteri kitlemiz oluştu. Amacımız müşteri memnuniyeti ve her halı yıkamacıyı Baksi kalitesiyle tanıştırmaktır. Sizce, müşteriler neden firmanızı tercih etmelidir? Baksi Kimya olarak ciddi bir halı yıkama müşteri kitlesine sahibiz. Bunun sebebi kalite, güven ve güler yüzümüzdür. Her müşterimiz bizim için önemlidir. Sektöre getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz? Baksi ile her gün bir adım daha ileriye sloganı ile yenilikler getirerek işimize ve sektöre fayda sağlayarak devam edeceğiz. Bu sezonda da işimizi özverili bir çalışma prensibi ile tamamlayacağız. MART 2019

35


| FİRMA

MAREŞAL İKLİMLENDİRME “Halı yıkama işi yaptığım için kurutma ve nem alma konusunda yaşadığım sorunları meslektaşlarımın yaşamaması için bu alana yöneldim. Kaliteden ödün vermeden uygun fiyata ürettiğimiz makinelerimizi halı yıkamacıların hizmetine sunduk. Zor kazanılan paranızı kolay dağıtmayın” diyen firma sahibi Hüseyin Bozkırlı sorularımızı yanıtladı. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 1974 Sivas doğumluyum. 1977 yılında ailem İstanbul’a taşınmış ve o tarihten beri Sultangazi ilçesinde ikamet etmekteyim. 7 yıla yaklaşan bir süredir halı yıkama işleriyle uğraşmaktayım. Firmanızın kuruluş gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Üç yıla yakın bir süredir halı kurutma makinesi üretim işini yapıyorum. Bu işe girmemdeki en büyük neden halı yıkama işi yaparken kullandığım kurutma nem alma makinesinden memnun kalmamam, arızalanınca firmadan teknik servisin zamanında gelmemesi, tamir ve bakım için çok yüksek paralar istemeleridir. Ürünümüzde dünyaca tanınan ve bilinen copeland motor, ABB pano kullandık. Kasasını ise kendimiz tasarlayıp anlaşmalı olduğumuz bir firmaya ürettirdik. İşçilik ve performans bakımından oldukça verimli bir makine ürettik. Üç çeşit 300, 400 ve 600 metrekareye kadar kurutma yapabilen makinamız bulunuyor. 5, 6 ve 7 HP’lik motor seçeneğiyle müşterilerimize ürünümüzü sunuyoruz.

36

MART 2019

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? Mareşal İklimlendirme olarak sadece halı yıkamacılara hizmet veriyoruz. Kendimde halı yıkamacı olduğum için öncelikli olarak bu alanda hizmet vermeye başladım. Meslektaşlarımın en büyük sorunu olan nem alma ve kurutma alanında ürettiğimiz makine büyük bir yenilik getirdik.

rimizin hizmetine sunuyoruz. Biz hem kalite açısından hem de elektrik gideri açısından daha üstün olan makinemizi daha uygun fiyata satıyoruz. Özellikle halı yıkamacı meslektaşlarımın çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Başka firmalar benzer ürünleri astronomik fiyatlara satmaya çalışırken bizim sektöre girmemizle birlikte onlarda fiyatlarında indirime gitmeye başladılar.

Farklarınız nelerdir? Elektrik tüketimi konusunda diğer makinelerle karşılaştırdığımız zaman yarıya yakın bir fark oluşturuyor. Servise ihtiyaç olduğu zaman İstanbul içinde bir gün içinde müdahale edebiliyoruz. Şehir dışında ise mesafeye göre en geç 3 gün içinde müdahale ediyoruz. Günü birlik gidip gelinecek yerlere kendimiz gidiyoruz. Çok uzak bir mesafe oldu zaman ise müşterimize makineyi ödemeli olarak göndermesini istiyoruz tamir edip gönderiyoruz.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Kendimde halı yıkama işi yaptığım için meslektaşlarımın ne gibi sorunlarla karşılaşacağı biliyorum. Bu makineyi üretirken de bu sorunların ortadan kalmasını amaçladım. Makinemiz kullanma talimatları doğrultusunda çalıştırıldığında kolay kolay arıza yapmaz. Bu tür makinelerin bozulmasında elektrik akımının yüksek ya da düşük gelmesi etkili olur. Bizim makinemiz elektrik akımında herhangi bir terslik olduğunda kendini korumaya alıyor ve çalışmıyor. Üzerinde yer alan gösterge tabloları da makinenin düzgün çalışıp çalışmadığını gösteriyor. Kullanıcı bu göstergeye bakarak makinede sorun olup olmadığını anlayabiliyor.

Fiyat politikanız hakkında neler söylersiniz? Sektörün en kaliteli ve en hesaplı makinesini müşterilerimize sunuyoruz. Aynı işlevi yapan makinelerin neredeyse yarı fiyatına biz makinelerimizi müşterile-


Kurutma ve nem almada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Halı kurutma işlemi yaparken en önemli nokta doğru kurutma ve nem alma makinesini kullanmaktır. Bunun kadar önemli olan başka bir nokta ise doğru bir oda yapmaktır. İdeal bir oda boyutu vardır. Bunu uyguladığınız zaman hem zamanında halınız kurur hem de enerjiden tasarruf yaparsınız. Halı kurutma odasını yaparken kullanacağınız kurutma makinesinin kapasitesine göre hareket etmeniz önemlidir. 200 metre kare kurutmak için aldığınız bir büyük bir odaya kurup 300-400 metre kare halı kurutmaya kalkarsanız başarılı olamazsınız. Hem enerjiden hem de zaman yönünden sıkıntı yaşarsınız. Kurutma makinesi çalıştığında ön taraftan üflediği hava karşı duvara çarpıp

geri gelmesi gerekir. Hava sirkülasyonu olmuyorsa havadaki nemi makine alamayacaktır. Bu ortamdaki nemin içerde kalmasına neden olacak halıların geç kurumasına sebep olacaktır. Halı yıkama sektörünün gidişatını ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Halı yıkama sektörü son 5 yılda inanılmaz bir şekilde gelişmeye başladı. Yeni makinelerin ve kimyasalların piyasaya çıkmasıyla birlikte kolay bir hal aldı. Bu durumda halı yıkama konusunda bilgisi olsun olmasın yeni yatırımcıların bu alana girmeye başlamasına neden oldu. Her önüne gelen halı yıkamacı açmaya başladı. Denetimsiz, vergisiz, merdiven altı, sağlıksız koşullarda halı yıkanmaya başlandı. Denetimlerle

bunun önüne geçilmesi gerekir. Burada bizlerin yanı sıra müşterilerimize de büyük görev düşüyor. Her önüne gelene halısını yıkatmasınlar. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Kaliteden ödün vermeden, hesaplı makine yapıp halı yıkamacı meslektaşlarımın hizmetine sunmak istiyorum. Bunun içinde daha büyük firmalarla çalışmaya başladım. Toptan ürün alarak girdi maliyetlerini düşürerek makinelerin uygun fiyata mal olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Halı yıkamacı olarak yaşadığım sorunları diğer meslektaşlarımın yaşamaması için elimden gelenin en iyisini hem fiyat hem de kalite olarak sunmaya devam edeceğim. MART 2019

37


| FİRMA

GAYE KİMYA “Gaye Kimya’ya dokunan herkesle, ihtiyaçları anlamaya, doğru çözümler üretmeye ve memnuniyete dayalı, mutlaka başarmayı hedefleyen yaşam boyu sürecek bir ortaklık kurmayı amaçlıyoruz” diyen firma yöneticisi Hasan Şişli sorularımızı yanıtladı. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 01.04.1971 Elazığ doğumluyum ilk, orta ve lise tahsilimi Elazığ’da yaptım. 1987 yılında babamın vefatı ile kendimize ait iş yerimizin başına geçtim.o tarihte daha 17 yaşında olduğum için Elazığ vergi dairesince en genç vergi mükellefi olarak taltif edildim.Lise döneminde başladığım tiyatro faaliyetleri Elazığ Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyunculuğuna kadar devam etti.son olarak 2003 yılındaki ODTÜ şenliklerinde tiyatro oyunculuğunu bıraktım.Elazığ Eldaş spor kulübünde amatör takım yöneticiliği yaptım Elazığspor profesyonel takımında transfer komitesinde görev aldım, Elazığ Zihinsel engelli çocuklar vakfında 3 dönem yöneticilik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum,1991 yılında bandırma ilçe jandarma komutanlığında turizm jandarması olarak vatani görevimi tamamladım.1994 yılında çok değerli eşimle evlilik gerçekleştirdim bu mutlu evliliğimden 1 kızım 1 oğlum var,1998 yılında Malatya-Elazığ illeri arasında ticari faaliyetlerimin yoğunlaşmasından dolayı Malatya iline taşındım.Malatya 1999 yılında Çaydaçıra İlim Kültür ve Dayanışma Derneğinin kurucu başkanlığını ve 3 dönem yönetim kurulu başkanlığında bulundum.yine Malatya ilinde 2003-2005 yılları arasında Aydınlar Ocağı Derneği İlim İstişare kurulunda görev aldım.1999 yılında DSP Malatya il kongresinde il yönetim kurulu üyeliğine seçildim.2002 yılı 3 kasım seçimlerinde Malatya dan milletvekili adayı oldum.2010 yılı nisan ayında yapılan kongrede Malatya Merkez ilçe başkanlığına seçildim.26 Aralık 2010 tarihinde il başkanlığı görevine atandım.10.03.2011 tarihinde çok sevdiğim partimdeki bu görevimden istifa ederek 24.ncü dönem milletvekili seçimlerine katılmak için ikinci kez adaylığımı açıkladım.2016 yılında TEMSİAD Kurucu Başkanlığını yaptım. Halen Halı Yıkama sektöründe 3 Derneğin üyeliğini yapmakla birlikte Kendime ait Uluslararası Faaliyet gösteren Endüstriyel Temizlik hizmet ve imalat sektöründeki şirketimde yöneticilik yapmaktayım… 38

MART 2019

rekabet anlayışımız saygı ve etik ticari değerler çerçevesinde devam etmektedir. Herkese hayırlı ve bereketli kazançlar temenni ederiz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Yaklaşık 25 yıldır Endüstriyel temizlik sektöründe kendimize ait şirketimizde Türkiye geneli faaliyet gösterip uluslararası Marka değeri yüksek birçok firmanın distribütörlüklerini yaptık. Gelişen zaman ve görülen taleplerin değerlendirilmesi ile 2010 yılında Halı yıkama sektörüne de giriş yaptık. Sektörün ihtiyaçlarını daha iyi tanıdıktan sonra Halı Yıkama sektörü ile tekstil sektörüne özel formülasyonlarımızla Gaye Kimya Firması bünyesinde Always Markalı Ürünlerimizle ana yıkama kimyasalları yardımcı yıkama elemanları ve sarf malzemeler konusunda imalat departmanımızı faaliyete geçirdik. Kaliteye ve sisteme olan sektörel ihtiyaçları kendimizde arayarak öncelikle Marka tescilimizi ve kalite standartları ile ilgili çalışmalarımızı başlattık ve an itibari ile sektöre hitap eden üreticiler içerisinde ISO 9001-2015 Kalite sistem belgesine sahip ilk ve tek firma olmanın ayrıcalığını kıymetli iş ortaklarımızla birlikte yaşıyoruz. Müşteri portföyünüz ve ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? 13 Farklı ülke 56 farklı vilayete ürünlerimizi pazarlayarak vergi ve döviz girdisi sağlamanın gururunu da sizlerle paylaşıyoruz. Sektörün gelişmesi ve büyümesi ile birlikte bilinçli işletmeci eğitimli sektör hayat felsefemiz olmuştur. Sektörün tüm aktörleri ile kalite ve hizmet deki

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Halı Yıkama Sektöründeki İş Ortaklarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kullanılan insan, iş, ürün veya hizmet kalitelerinin sistematik bir yaklaşım ile tüm çalışanlarının da katkılarıyla sağlamaktır. Bu gaye ile uygulanan her süreçte tüm çalışanların fikir ve hedefleri kullanılmakta ve tüm çalışanlarımız üretim kalitesine dahil edilmektedir. Gaye Kimya’ya dokunan herkesle, ihtiyaçları anlamaya, doğru çözümler üretmeye ve memnuniyete dayalı, mutlaka başarmayı hedefleyen yaşam boyu sürecek bir ortaklık kurmak. Hammaddeden başlayan yan sanayi, tüm çalışanları,dağıtım örgütünü, bayileri ve Halı Yıkamacı İş Ortaklarını kapsayan ve satış sonrası hizmetleri de içerisine alan bir süreç olduğunu unutmamak Gaye Kimya’nın Gayesidir…Öncelikle Ülkemiz ve Dünya Halı Yıkama Sektörünü başarıya taşıyacak her bireysel ve ticari planın mimarı olmak… Önümüzde ki dönem hedefleriniz nelerdir? Felsefemiz; ürünlerin ve hizmetlerin sürekli iyileştirilmesi yoluyla; İş ortaklarımızın memnuniyeti ve çalışanların bağlılığını sağlayan bir Esnaflık anlayışıdır. Yönetim tarzımız sürdürülebilir mükemmellik sağlayan ve sürekli iyileştirmeye açık hedeflerdir. Ürünler ve süreçler mutlak suretle dikkate alınır. İş ortaklarımızın ve Halı Yıkama ustalarımızın katılımı sağlanır. Ekip ve takım çalışması yapılır. Tüm çalışanlarımız sorumluluklarının bilincindedir. Bu Felsefe ve Hedeflerimiz üst yönetimin liderliği, tüm çalışanların katılımı ve uzun dönemli, sistematik bir programla gerçekleştirilir. Yönetimin katılımı, iletişim, sürekli gelişme, eğitim, ekip çalışması, süreç iyileştirme, Gaye Kimya İşletmesinin başarısı için gerekli kilometre taşlarıdır.


MART 2019

41


| FİRMA

SARMAL ETİKET “30 seneyi aşkın bir süredir faaliyet göstermekteyiz. Kırtasiye imalatından etiket basımına dönüş yaptık. İlk 4 renkli etiket makinesini Ankara’ya Sarmal Etiket olarak getirdik. O zamandan bu zamana kadar etiket basım alanında hizmet vermekteyiz” diyen firma yetkilisi Suzan Bıçakcıoğlu sorularımızı yanıtladı. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 1985 Ankara doğumluyum. Ankara 100. Yıl Meslek Lisesi Tasarım Teknolojisi Bölümünden mezun oldum. Gazi Üniversitesi Matbaa Öğretmenliği Bölümünü Bitirerek, etiket sektöründe hizmet vermeye başladım. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci Hakkında bilgi verir misiniz? Firmamızın 1988 senesinde kurulmuş olup aile şirketi olarak devam etmektedir. Kısacası tam olarak 31 senelik bir firmayız. Kırtasiye imalatından etiket basımına dönüş yaptık. İlk 4 renkli etiket makinesini Ankara’ya SARMAL Etiket olarak getirdik. O zamandan bu zamana kadar etiket basım alanında hizmet vermekteyiz. Müşteri portföyünüz ve hizmet portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? 40

MART 2019

Müşteri portföyümüzde Nuh’un Ankara Makarnası, Yakupoğlu Deri Sanayii, İŞBİR Yatak, Bağdat Baharat, Ankara Mantar, Gimat Esnafı, Türkiye dâhil olmak üzere Yurtdışında pek çok halı yıkama firmasına hizmet vermekteyiz. Git gide genişleyen müşteri portföyümüze kâğıt etiket, kumaş Etiket hizmetlerimizi sunmaktayız. Sektörünüzde güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Her zaman en kaliteli kumaş ve kâğıt etiketleri kullanarak, istenilen zamanda, kaliteli iş basımı ve teslimatı gerçekleştirmekteyiz. Müşteri porföyümüze eksik etmeyerek, şirket politikamızın en iyi ve güçlü bir şekilde nesilden nesile geçen bir basım firması olmaktayız.

Sizce, müşteriler neden sizin firmanızı tercih etmelidir? Önce müşteri memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Bu sebeple zamanında ve kaliteli hizmet vermekteyiz. 2 adet dört renk, 1 adet 4 renk UV makinemiz bulunmaktadır. Sektöre getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz? Halı yıkama sektörüne muşamba etiket, pvc yapışkanlı etiket, kendinden yapışkanlı saten sticker ürünlerini geliştirerek, firmalarımıza daha kaliteli hizmet sunmaktayız. Önümüzde ki dönem hedefleriniz nelerdir? Etiket Sektöründe AR-GE çalışmalarımız neticesinde baskı teknolojilerini geliştirerek sektörde lider olmak hedefimizdir. %100 müşteri memnuniyeti ve ürün garantisi sunarak hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.


MART 2019

41


| ÖZEL HABER

KAFKAS HALISI VE ÖZELLİKLERİ YAZI: Sinan DEMİR sinan@goldencitymedia.com

Geleneksel sanat eserlerinden bahsederken ortaya çıktığı toplumun kültürü, hayata bakışı, acısı, sevinci hakkında ipuçları verirler diye açıklarız ya; dünyaca ünlü Kafkas halıları da son derece trajik bir şekilde içinde yaşadığımız modern çağın şartlarında onlarca yıllık kendi gerçeğini yansıtmaktadır. Tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengin bir mirasa sahip olan Kafkas Bölgesinde halıcılık oldukça yaygındır Hazar denizinin batısında, Karadeniz kıyısına kadar uzanan, güneyde İran’ın bir kısmını da içine alan Kafkasya bölgesinde yaşayan yaklaşık 350 aşiretin ortak kültürü halıcılıktır. Etnografik açıdan çok zengin olan ve büyük bir coğrafyaya sahip olan Kafkasya üç büyük bölgeye ayrılır: Dağıstan bölgesi, Şirvan bölgesi, Trans – Kafkas bölgesi. 17 ve 18. yüzyıllarda İran’ın kuzey toprakları ve Türkiye’nin doğusundaki Kafkaslar adı verilen küçük bir alanda bazı küçük halılar yapılırdı. Doğu Anadolu’dan Hazar denizine kadar neredeyse her kasaba kendilerine has niteliklerde halı dokumaya başlamıştır. Kafkasya’da çok yaygın olan halıcılık ilk önce İran etkisinde kalmışsa da daha sonra yerel ögelerin yorumlanmasıyla özgün bir Kafkas usulü oluşmuştur. Bu halılarda kullanılan motiflerin başında dört ayaklı hayvan figürleri, geometrik şekiller ve ejder figürleri gelir. 42

MART 2019

DAĞISTAN HALILARI Dağıstan, dağlar diyarı anlamına gelmektedir. Kafkasların kuzeydoğusundaki dağlık bir bölgenin adıdır. Derbend şehri yer almaktadır. Bu bölgelerdeki 19. yüzyıl halıları küçüktür. Genellikle halının tüm yüzeyinde kafes deseni veya Lesgi yıldızı olarak adlandırılan 8 köşeli yıldız madalyonu kullanılmıştır. Bölgenin halılarında, yün çözgü üzerine simetrik düğümler atılmıştır. Atkılar yün ve pamuktur. Dağıstan en eski zamanlardan beri özgün, canlı renkleri olan kilimleri ile ünlüdür. Kilimlerden ilk kez 2000’li ve 1000’li yıllarda yaşayan tarihçiler söz etmiştir. Dağıstan’ın yüksek kalitesi, güzel, sağlam halıları ve kilimleri Doğu ve Batı’nın en büyük ticaret unsuru haline gelmiştir. Bu el sanatı dağlıların yaşam koşullarının bir sonucudur. Koyun yetiştiriciliğinden yün elde edilmiş, çeşitli kayalardaki ma-

denler ve zengin bitki örtüsü tükenmez bir doğal boya deposu olmuş, sanatsal gelenekler eşsiz bir renk yelpazesi ve ilginç desenler yaratmıştır. Halı dokumacılığında en tanınan yerler güney Dağıstan; Lezgi, Tabasaran, Rutul, Derbend, Azeriler, Dağıstan’ın yamaçlık kısımları; Buynaksklı Kumuk ve Avarlar, Dağıstan’ın dağlık yörelerinde; Tloyrata bölgesidir. Halı ve kilim çeşitleri olarak en yaygın bilinenler, Derbend, Ahti, Mikrah, Tabasaran, Rugul, Hiv, Rutul, Kasumkent, Kazanişe, Jengulay, Tiyarata bölgelerine ait olanlarıdır. KAZAK HALILARI Kafkasya’nın güneyinde, Tilflis ve Erivan’ı içine alan Aras nehrinin kuzeyinde, kura nehrinin güneyinde sınırları olmayan bir bölgedir. Genelde Türk dünyası, özelde ise Kazakistan’da halı sanatının özel bir yeri vardır. Kazakistan’ın özellikle Özbekistan tarafından yer alan bölgelerinde eskiye


dayalı zengin bir kirkitli dokuma sanatları kültürü bulunmaktadır. Başta Türkistan olmak üzere Çimkent ve Kızılarda yöreleri bu hususta merkez konumundadır. Geçmişte, genelde Kamf tezgâhlarının kullanıldığı, bu tezgâhlarda halı, kilim, sumak, cicim ve baskur turu kirkitli dokumalar üretildiğini bilinmekteyiz. Üretilen ürünlerini genellikle geleneksel olarak yaygı ve dekorasyon malzemesi şeklinde kullanıldığına dair halen geniş bir kültürel yaşam mevcuttur.

Türkistan ve Kızılarda bölgesinin 1853 yılında 23 gün süren çok çetin savaşlardan sonra Rusların eline geçmesiyle birlikte el sanatları ürünlerinin (halı, kilim, cicim, sumak dokumalar) geleneksel üretim yöntemlerine devlet tarafından yön verilmeye başlanmıştı. Bu kapsamda halıcılığın atölyelerde üretilmesiyle birlikte, geleneksel olarak kullanılan dokuma tekniklerine de müdahale edilmiştir. Eski orijinal dokuma tekniği bozularak kaliteyi olumsuz yönde etkileyen yeni bir dokuma

tekniği uygulaması başlatılmıştır. Bu yeni uygulama devlet tarafından verilen kurslar vasıtasıyla yaygınlaştırılmıştır. Bunun sonucunda ise bir orta Asya Türk kültürü olan halıcılık sanatı aslından uzaklaştırılmıştır. Bu halılarda; Kamf ve ıstar tezgâhlar yerine sadece germe tip tezgâhlar kullanılmaya başlanmıştır. Kapalı düğüm yerine açık düğüm uygulanmıştır. İki atkı yerine tek atkı atılmaya; atkı, çözgü ve ilmesi yün olacak halılar yerine atkısı, çözgüsü hatta ilmesinde pamuk ya da gelişi MART 2019

43


| ÖZEL HABER güzel sentetik ipler kullanılmıştır. Kök boyalar yerine kimyasal boyalar kullanılmaya başlanmıştır. Kazak motif ve desenleri de yavaş yavaş kasıtlı olarak değiştirilmeye başlanmıştır. Buna rağmen yarı göçebe hayatı yaşayan Kazaklar asırlarca motif ve desenlerini saklayabilmişlerdir. Fakat sonradan yapılan resmi müdahaleler, desenler konusunda fazla bir yozlaşma oluşturmamıştır. KAFKAS HALILARININ GENEL ÖZELLİKLERİ 1923’te Kafkas göçüyle Anadolu’ya gelen Terekemelerin dokumalarını andırmaktadır. Suyolu şeklindeki etik kısmı ile geometrik hâlde küçük çiçeklerle çevrili iç ve dış bordürler lacivert zeminli, geometrik motifli büyük bordürden ibaret olan halının orta kompozisyon alanı kırmızıdır. Birbirini takip eden geometrik hâlde yedi topla kompozisyonlaştırılan halının toplar arasındaki boşlukları hayvan figürleri ile dolgunlaştırılmıştır. Kültürel ve sanatsal açıdan Kafkasya bölgesinin Anadolu’daki uzantısı olan Kars yöresi çeşitli kültürlerin kavşak noktası konumundadır. Kars, geçmişte Ermeni Bağratlı Krallığı’na Cenub-i Garbi Kafkas hükümetine (güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti) başkentlik yapmış bir şehirdir. Kafkasya bölgelerinden Anadolu’ya göç eden halk halıcılık sanatını da bütün orijinalliğiyle Anadolu’ya taşımış ve icra etmeye devam etmişlerdir. Kars Kafkas halılarında kullanılan motifler genellikle kazak motifleridir. En fazla kullanılan desenler geometrik, bitkisel ve hayvansal figürlerdir. Hayvan figürlü desenlerin

62

MART 2019

kaynağını, ejderha oluşturmaktadır. Kars Kafkas halılarına özgü olan ejderha motifine, Doğu Anadolu’nun hiçbir yöresinde rastlanmamıştır. Kars Kafkas halılarında hammadde yün olup, pamuk hiç kullanılmamaktadır. Çözgü, atkı ve ilmeleri bütünüyle yünden oluşturulmaktadır. Ancak son zamanlarda dokunan halılarda maliyeti düşürmek amacıyla kalitesiz fabrika iplikleri de kullanılmaktadır. Renk temini önceleri kök boya ile elde edilirken, günümüzde kökboyacılığı azalmış bunun yerini sentetik boyalar almıştır. Halılarda en fazla kullanılan renkler; lacivert, siyah bordo, kahverengi, beyaz, yeşil, kül rengi ve kırmızıdır. Kars Kafkas halılarında kullanılan düğüm türü Gördes düğümü (Türk düğümü) dür. Yörede bu düğüme Kafkas düğümü de denilmektedir. Kars Kafkas halılarının bir önemli özelliği de bordür kullanımının çok fazla olmasıdır. Kafkas motifleri bordürlerde çok sıklıkla kullanılmıştır. Yörede bordüre yele veya yelende denilmektedir. Kars Kafkas halılarının en fazla dokunduğu yerler başta şehir merkezi olmakla beraber merkez köylerinden Kümbetli, Dikme, Çağlayan, Hasçiftlik, Bozkale ve Karakale köyleri; ilçelerden Arpaçay, Çıldır, Susuz, Akaya ve Göle ilçeleridir. Ülkemizde muhtelif yörelerde dokunan halıların kendilerine özgü kalite, desen, malzeme, düğüm tekniği, hav yüksekliği gibi özellikleri vardır. Türk Standartları Enstitüsü yöresel özellikleri dikkate alarak her yöre halısı için belirli standartlar getirmiştir.

Kafkas Halısının Ülkemizdeki Yeri ve Önemi 17. yüzyıldan günümüze kadar çok geniş bir yelpaze ile dokunan Kafkas halıları (Dağıstan, Kazak, Şirvan) desen ve dokuma özellikleri yönünden ülkemizde ayrı bir yere sahiptir. Kafkasya bölgesinin Anadolu’daki uzantısı olan Kars yöresindeki dokumalar da Kafkas halılarının önemli bir kavşak noktasıdır. Ülkemizde çeşitli müzelerde sergilenen Kafkas halıları (Türk İslam Eserleri Müzesi, Elazığ Müzesi, Akşehir Taş Medrese Müzesi, Vakıflar Halı Müzesi) motif, desen ve renk özellikleriyle ayrı bir sanat eseridir. Kafkas Halılarının Dünyadaki Yeri ve Önemi Dünya, Kafkas halı sanatını dört ayaklı hayvan figürleri, geometrik şekiller ve ejder figürlerinin sık kullanımıyla tanımıştır. Tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengin bir mirasa sahip olan Kafkas halıları Anadolu’ya göç eden Kafkaslar tarafından Kars İlimize taşınmıştır. Kars ilinde Kafkas halıları dokunmaktadır. Dünyaca ünlü bu halılar günümüze kadar taşınmışlardır. Yörede dokunan halılarda Kafkas Osmanlı Türk sentezinin izleri görülmektedir. Selçuklu halı sanatının hayvan ve bitki motifleri, Osmanlı’nın geometrik ve dinsel motifleri en çok kullanılan motiflerdir. Günümüzde Kars merkezde Kafkas halıları az da olsa dokunmaya devam etmektedir. Dünya Dağıstan, Kazak ve Kars Kafkas halılarını izlemekte ve değerlendirmektedir.


Kafkas Halılarının Ülke Ekonomisine Katkısı El dokuma halıcılığın, gerek üretiminin gerekse pazarlamasının çok büyük problemlerinin olduğu günümüzde Kafkasya Anadolu’daki uzantısı olan Kars yöresi, çeşitli kültürlerin kavşak noktası konumundadır. Bu belgelerde Anadolu’ya göç eden Kafkas halkı halıcılık sanatını Anadolu’ya taşımışlardır. Yöresel Kafkas halılarını dünyaya tanıtan, kültürel değerlerini yaşatan ve geliştiren ayrıca işsiz gençlere iş imkânı sağlayan Kars Valiliği ‘‘Ardahan Kalkındırma ve Geliştirme Vakfı’’na bağlı olarak ‘‘Halıcılık Limitet’’ şirketini kurmuştur. Şirket atölyelerinde 32 tezgâhta ortalama 40 kişi çalışmakta, üretilen halılar pazarlanmaktadır. Genellikle ev halısı üretilen bu atölyelerde isteğe göre araba halıları, çantalar, minderler ve duvar yastıkları dokumaktadır. Sadece yün iplik kullanılarak

dokunan Kars Kafkas, Dağıstan ve Kazak halıları, ününü koruyarak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmektedir. KAFKAS HALISININ RENK ÖZELLİKLERİ Kafkas ve Anadolu halılarında, bölgelerin özelliği renklerde kendini gösterir. Halı ipliğinin doğal boya ile boyanmış olması eski halıların en belirgin özelliğidir. Doğal olan bu boyalar halk arasında “kök boya” olarak isimlendirilir. Kök boyalarla boyanmış halıların renkleri geç solmakta, zamanla solsa bile bu solma sentetik boyalardaki gibi olmamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle doğal boyalarla boyanan eski halılar, bugün aranan, özellikle yabancıların ilgisini kazanan ürünler tarihi değerini hala muhafaza etmektedir. 19. yüzyıl ortalarına kadar yaygın olarak uygulanan bu usul, boya maddelerinin bulunması ile önemini kısmen kaybetmiştir.

Doğal boyacılık, tabiattaki bazı böceklerle, çoğu bitkilerin köklerinden, dalından, yapraklarından, çiçek ve meyvelerinden faydalanarak yapılır. Kafkas (Dağıstan, Şivan, Kaza ve Kars Kafkas) halılarında tabii boya (kök boya) kullanmaya devam edilmektedir. Kars Kafkas halılarında renk temini önceden kök boyalarla elde edilirken günümüzde kök boyamacılığı azalmış, bunun yerini sentetik boyalar almıştır. Kars Kafkas halılarında en fazla kullanılan renkler; lacivert, siyah, bordo, kahverengi, beyaz, yeşil, kül rengi ve kırmızıdır. KAFKAS HALISININ DESEN ÖZELLİKLERİ Kafkasya’da çok yaygın olana halıcılık, önceleri İran’ın etkisinde kalmıştır. Daha sonra yerel öğelerin yorumlanmasıyla özgün bir Kafkas usulü oluşmuştur. Dağıstan, Kafkaslar’ın kuzeydoğusundaki dağlık bir MART 2019

45


| ÖZEL HABER

bölgenin adıdır. Bu bölgede 19. yüzyılda dokunana halıların ebatları küçüktür. Dağıstan halılarının tüm yüzeyinde genellikle kafes deseni veya Leşgi yıldızı olarak adlandırılan 8 köşeli yıldız madalyonu kullanılmıştır. Kazakistan Kafkasya’nın güneyindedir. Kazakistan’daki halı sanatının önemli bir yeri vardır. Kazakistan’daki halı sanatının sanatsal özelliklerinden biri de desenlerde kullanılan motiflerdir. En çok kullandıkları motifler ise koçboynuzu, şatır, gül, vb. örnek olarak verebiliriz. Kazak halılarında bunlarla beraber geometrik, bitkisel ve gökyüzü formlarına benzer motifler de görülmektedir. Kazak halısının bir başka sanatsal özelliği de halı kompozisyonudur. Suyolu, bordür ve zemin olarak üç bölüme ayırabiliriz. Bordür malzemesi ile halının suyu süslenir. Zemin içindeki motifler eşit olarak 4 veya 8’e bölünerek yerleştirilir. Halının bir başka özelliği de renklerin uyumudur. Bazı halılarda sıcak renkler, bazılarında ise soğuk renkler ön plana çıkmaktadır. Kars Kafkas halılarında kullanılan motifler genellikle Kazak motifleridir. En fazla kullanılan desenler; geometrik, bitkisel ve hayvansal figürlerdir. Geometrik desenlerde yıldız ve madalyonlar ilk sırayı alır. Hayvan figürlü desenlerin kaynağını ejderha oluşturmaktadır. 20. yüzyılın ortalarına kadar dokuyu kendi ezberindeki ya da herhangi bir yerde gördüğü motifleri kafasında kompozisyon hâline getirerek ya da başka bir halının arka yüzünden düğüm sayarak dokuma yapıyordu. 20. yüzyılın başlangıcında ise bazı Avrupalı halı ticaret işletmeleri istedikleri desenleri guaş boya ile çizerek Türkiye’ye gönderiyordu. Ancak resme bakarak da olsa düğüm sayma imkânı olmadığından zorluklar çekiliyordu. Günümüzde ise halının kalitesine göre düzenlenmiş kareli kâğıtlara desen hazırlanmakta ve buna göre dokuma yapılmaktadır. 46

MART 2019

KARS HALICILIĞI Bir hayvancılık bölgesi olan, koyun yetiştirilen Kars ve çevresinde de bu kaideye uygun olarak, yıllar boyu halı, kilim, çerim, zili, sunmak ve çiği kilimi gibi çeşitli kirkitli (dokuma tarağı ile sıkıştırılan) dokumalar yapılmıştır. Arkeolojik ve tarihi vesikalara göre dünyanın en eski kavimlerinden olan Türkler halı, kilim ve benzeri dokumalarında mucitleridir. Düğümlü halının vatanı Türkistan’dır. Araştırmalar burada yaşayan kavimlerin, hayvanlarından elde ettikleri yünlerle, hayvan postunu taklit ederek, suni post elde ettiklerini ortaya koymuştur. İşte bu suni post görünüşündeki dokuma ile halının en iptidai şekli ortaya çıkmış ve bu dokuma halının öncüsü olmuştur. Bu suni post ilk defa çul dokuma üzerine saçak yönleri düğümlemek sureti ile elde edilmiş, bu dokuma giderek çeşitli aşamalar geçirmiş, saçak yün yerine eğrilip bükülmüş iplik kullanılarak hah meydana gelmiştir. Halının ilkel örneği olan suni post görünüşündeki dokumanın ortaya konuluşundan bu yana yüzyıllar geçmesine rağmen, bu dokumanın benzeri ve gelişme safhalarını gösteren örneklerini günümüzde de görmek mümkündür. Bu dokumaya Kars’ta genellikle “Geve” denilmekte iken Azerbaycan ve Kağızman da “Hirsek” denilmektedir. Bu dokumada aynen halı gibi dokunur. Aradaki fark “Geve”de tüylü yüzey için boyanmış ve boyanmamış saçak yün, “Hah”da ise eğrilip bükülmüş yün iplik kullanılır. Bu dokuma, düğümlü halının yanı Türk halıcılığının öncülüğünü temsil eden ilk örnek olarak çok önemlidir. Vaktiyle Kars’ özellikle kırsal kesiminde, yaylakçı ve yerleşik hayatla devamlı dokunmuş olan bu dokumaya “Geve” denilmesinin yanında Kars’la ayrı-

ca bütük halılara da (Geve) denilmektedir. Kars’la çok değişik ve geometrik, çeşitli kilimler dokunmuş, kilimler üzerine ayetler yazılmış, ayrıca kilimler ve halılar üzerinde Göktürk harfleri ve eski Türk Damgaları işlenmiştir. Vaktiyle Sarıkamış’a bağlı olan Bardız Nahiyesinde kufi yazılı tarihi belge niteliğinde kilimler dokunmuştur. Bunlardan birinde Enver Paşa’ya hediye edilmek üzere dokunmuş ve bugün Ankara Etnografya Müzesinde bulunan kufi yazılı Bardız kilimidir. Kilimde 1914-1918 yılları arasındaki tarihi olaylar, kufi yazılarla yazılmıştır. Çok ince bir sanat eseri olan bu kilimin ortasında 12 mısralık bir kahramanlık şiiri yazılıdır. Kars halısı olarak bilinen halılardan bir grubu, köylere ve halk arasında “ejderha” desenli olarak adlandırılıyordu. Bunlar genelde, sekizgen göllü / madalyonlu halılarda. Sekizgen içindeki örneği ejderha kafasına benzettikleri için “ejderha göllü halı” demişlerdir. Bu halılara sekizgenlerin çevresindeki kıvrımlı desenlerden dolayı “kuyrum-lu diyenlerde vardır. Bu halıların benzerleri yabancı literatürde de yer almıştır. Kars’ta tipik Kars halıları olarak örneklerin yanı sıra, geometrik desenli halılar da dokunmuştur. Buraya kadar yaptığımız açıklamalardan da anlaşıldığı üzere Kars’ta Türk halıcılığının öncüsü dediğimiz “Geve”den, ince ve zor bir dokuma olan “Sumak” dokumaya kadar, kirkitlii dokumaların her çeşidi yapılmıştır. Özel Kars halısı olarak bilinen örnekler yakın zamana kadar köylerimizde çok sayıda dokunuyor. Ve evlerde sık sık rastlanıyordu. Bu halılar iplik hazırlanışından dokumaya kadar her yönü ile bu bölgenin ürünü ve kadınlarımızın el becerileri ile yapılmaktadır.| KÜLTÜR

FOTO: Sinan DEMİR sinan@goldencitymedia.com • YAZI: Ahmet Nadir UTKAN

OSMANLI’DA EĞİTİM KURUMLARI:

MEDRESELER

“Medrese, Müslüman ülkelerde orta ve yükseköğretimin yapıldığı eğitim kurumlarının genel adıdır. Medrese kelimesi Arapça ders kökünden gelmektedir. Medreselerde ders verenlere “müderris”, onların yardımcılarına “muid”, okuyanlara “danışmend”, “softa” veya “talebe” adı verilir” diyen İstanbul ve kültür aşığı Ahmet Nadir Utkan ile birlikte tarihe tanıklık eden İstanbul Medreselerini gezip, sizlere aktarmaya çalıştık. 48

MART 2019


Türk İslam devletlerinde medrese geleneği Karahanlılar ile başlar. Ayrıca Karahanlılar medrese geleneği ile birlikte burslu öğrencilik sistemini başlatmışlardır. F. Reşit Ünat’a göre ise İslam’da ilk medrese Büyük Selçuklu Devleti zamanında Alparslan’ın veziri Nizamülmülk tarafından açılan ve yine onun ismiyle anılan Nizamiye Medreseleri’dir. Necdet Sakaoğlu ise ilk medresenin kurucusu olarak, Nişabur Hâkimi Emir Nasır bin Sebüktekin’i göstermektedir. Medreseler, Selçuklularla zirve yapar. En kapsamlı, çok yönlü medreseleri Büyük Selçuklular açmıştır. En büyük Nizamiye Medresesi, Selçuklu veziri Nizamülmülk tarafından Bağdat’a kurulmuştur. İlk medreselerde ağırlıklı olarak dini dersler okutulurken, Nizamiye medreselerinde hem pozitif bilimler hem de dini bilimler birlikte okutulmuştur. Selçuklular Anadolu’ya geldikten sonra çeşitli şehirlerde çok sayıda medreseler inşa etmişlerdir. Anadolu’da açılan ilk medrese Danişmentliler tarafından Tokat Niksar’da açılan Yağbasan Medresesi’dir. Osmanlı Devleti’nin devrinde ilk medrese Orhan Bey zamanında 1330 yılında Orhan Gazi Medresesi adıyla İznik’te kurulmuştur. Daha sonra Osmanlı Devleti’nin sınırları genişlemesiyle beraber Bursa ve Edirne başta olmak üzere pek çok şehirde medreseler açıldı. İstanbul’un fethinden sonra üst seviyedeki eğitim kurumları başkentte yoğunlaştı.1331-1451 yılları arasında 82 adet medre-

se kurulmuştur. 1463-1471 yılları arasında kurulanlara Fatih medreseleri ya da Sahn-ı seman medreseleri denilir. 1550-1557 yılları arasında kurulanlaraysa Süleymaniye medreseleri denir. Osmanlı Devleti’nin ilk tıp okulu Darültıp Süleymaniye medreselerinde yer almıştır. Tıbbi bilgilerin uygulamalarının yapıldığı Darüşşifa ve diğer bazı bölümler olan Darülakakir (Eczane), Darüzziyafe, Tabhane ve İmarethane ilk kez Süleymaniye medreselerinde yer almıştır. 16. yüzyıla kadar medreseler arasında en yüksek konum Ayasofya Medresesi’nde idi. 60 akçe ücretli müderrisler burada görev yapıyordu. Bunlara altmışlı deniyordu. Sahn-ı Semân medreselerinde 50 akçe ücretli müderrisler çalışıyordu. XVI. yüzyılda Süleymaniye medreseleriyle bu tasnif değişip genişledi. 16. yüzyılında Süleymaniye’nin inşası sırasıyla şu hiyerarşik düzeni oluşturdu: Darulhadis-i Süleymaniye, Süleymaniye, Hamis-i Süleymaniye, Musile-i Süleymaniye, Hareket-i Altmıslı, İbtida-i Altmışlı, Sahn-ı Seman, Musile-i Sahn, Hareket-i Dahil, Ibtida-i Dahil, Hareket-i Haric, Ibtida-i Haric başlangıçta bütün eğitim faaliyetlerinin yapıldığı kurum olan medreseler, Tanzimat Döneminde yeni mesleki okulların açılması ile sadece din eğitimi verilen okullar haline getirildi. Osmanlı devletinin son döneminde medreselerin ders programında ve teşkilat yapısında yeni düzenlemeler yapıldı. 1914 yılında Darü-l Hilafeti-l Aliyye adı altında birleştirilen medreseler, Millî Mücadeleden sonra 03.03.1924 tarih ve 430 sayılı Tevhid-i Ted-

risat Kanunu’nun birinci maddesiyle Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlanmış ve zamanın Millî Eğitim Bakanı Vasıf Bey de 13.03.1924 tarihli genelgesiyle medreseler üzerindeki tasarruf hakkını kullanarak medreseleri kapatmıştır. Caferağa Medresesi Caferağa Medresesi İstanbul Sultanahmet’te, Ayasofya ile Alemdar Caddesi arasında yer almaktadır. Soğukkuyu adıyla da anılan medrese, Babüssade ağalarından Cafer Ağa tarafından yaptırılmaya başlandı; ancak kardeşi Gazanfer Ağa tarafından 1559/1560’ta tamamlanabildi. Tuğla ve küfeki taşının kullanıldığı medrese, avluyu çevreleyen kubbeli revaklara açılan bir derslik ile 16 odadan oluşmaktadır. Odalardan 12’si kubbe, 2’si ayna tonoz örtülüdür. Medresenin üst örtüsü kurşun kaplıdır. 1845 ve 1947’de onarılan yapı son kez Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nca aslına uygun biçimde onarılıp 1989’da Kültür Merkezi olarak hizmete açıldı. Türk el sanatlarıyla ilgili kursların gerçekleştirildiği atölyelerin yer aldığı ve üretilenlerin satışa sunulduğu medresede çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Ebru, hat, tezhip, porselen, cam, bakır, deri, halı, kilim, çini Kültür Merkezi’nde öğretim yapılan el sanatlarıdır. Süleymaniye Medreseleri Kanuni Sultan Süleyman’ın 1550–1557 yılında yaptırmış olduğu külliye cami, medreseler, türbeler, hamam, imaret, darülkurra, darüşşifa, tabhane, sıbyan mektebi, arastalardan

MART 2019

49


| KÜLTÜR

meydana gelmiştir. Külliyenin mimarı Mimar Sinan’dır. Süleymaniye Medresesinin yapımı ile birlikte o zamana kadar devrin ünlü kültür yuvarlarından Fatih Medreseleri ikinci planda kalmıştır. XVII. yüzyılda Süleymaniye Medreselerinde yapılan düzenleme ile burası 12 dereceye kadar yükseltilmiş ve bu düzen Osmanlıların son zamanına kadar sürmüştür. Süleymaniye Medreselerindeki eğitim İptidai’den başlayarak eğitimin en yüksek derecesi olan Darü’l-Hadis’le son bulmuştur. Yapı topluluğunun meyilli bir arazide oturtulması için arazinin meyline uydurularak medreselere en üst kottan girilmiş ve bu kota dershaneler yerleştirilmiştir. Hücrelerin önüne kademeli revaklar yerleştirilmiş, revak dışındaki yerlere de iki yandan merdivenlerle inilmiştir. Avluya doğru bir cumba ile uzanan dershanelerin altına da birer çeşme yerleştirilmiştir. Medreselerde 21’er hücre, birer nişli medrese odası ve helâlar bulunmaktadır. Süleymaniye Medreseleri kesme taştan, avlu etrafında sıralanmış medrese hücreleri ile dershaneden meydana gelmiştir. Simetrik düzende bir iç avlu ile birbirlerinden ayrılan Salis ve Rabi medreseleri Osmanlıların yapmış olduğu medreseler içerisinde mekân yönünden en zengin kuruluşlardır. Caminin girişinin batısında Salis, güneyinde de Rabi medresesi yer almaktadır. Rabi ve Salis medreseleri birbirine simetrik düzende yerleştirilmiştir. Bu yapılarda 23 hücre bir dershane, helâlar ve müderrisler için bir ev bulunmaktadır. Tıp Medresesi yapı topluluğuna 1552 50

MART 2019

yılında eklenmiştir. Günümüze bu medreseden yalnızca Tiryaki Çarşısı üzerindeki bir sıra hücresi gelebilmiştir. Sahn-ı Seman Medresesi (Fatih külliyesi) II. Mehmed‎’in İstanbul’u fethinden sonra kurduğu eğitim kurumları arasında en üst düzeyde eğitim veren yükseköğrenim kurumudur. Sahn-ı Seman; Kur’an, hadis, kelam, fıkıh, tefsir gibi dinî yani naklî bilimlerde ve fizik, kimya, matematik, astronomi gibi aklî bilimlerde dersler verirdi. Fatih Külliyesi içerisinde yer alan Sahn-ı Seman, külliye bütünlüğü içerisinde yapılmıştır. İnşaatı 1462 ile 1470 yılları arasında sürmüştür. Sahn-ı Seman’ın şekillenmesinde Ali Kuşçu ve Fatih Sultan Mehmet’in birlikteliği öne çıkmaktadır. Sahn-ı Seman İstanbul’un ilk Türk yükseköğretim kurumudur. Sahn-ı Seman medreseleri Fatih Külliyesi içindeki en yüksek düzeyli medresedir. Sahn-ı Seman’ın eğitim müfredatının hazırlayıcılarından biri de çağın önemli bilim insanlarından Ali Kuşçu’dur. Medreselerde Ali Kuşçu tarafından düzenlenen bir okutma planının olduğu, hattâ bunun “Kânûnnâme” şeklinde yapıldığı bilinmekle birlikte, ama bugüne kadar incelemesi yapılan Osmanlı arşiv belgeleri arasında bu belge ele geçirilememiştir. Sahn-ı Seman, I. Süleyman tarafından açılan Süleymaniye medreseleri zamanına kadar naklî (Dinî dersler) ve aklî (Fen dersleri) bilimlerde öğrenci yetiştirmekteydi. Kanuni devrinde bu medreseler din dersleri ihtisası yapılan medreseler olmuşlar, Süleymaniye


medreseleri de aklî bilimlerin ihtisas yeri olmuştur. Ayrıca “Sahn-ı Seman”ın sözlük anlamı “Sekiz Bölüm”dür. Sekiz bölümden oluşan bir medrese olduğu için bu ad verilmiştir. Her bölümde 19 oda bulunur, bu bölümlerde en fazla iki çocuk kalırdı. Sahn-ı Seman Medresesi, şekil bakımından günümüzdeki camileri andırmaktadır. Rüstempaşa Medresesi Eminönü Cağaloğlu’nda Rüstem Paşa ile Hoca Hanı sokaklarının kesiştiği yerde bulunmaktadır Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenen ve 1544–1553; 1555–1561 yıllarında sadrazamlık görevinde bulunan Rüstem Paşa Eminönü’ndeki külliyesinin yanı sıra bu medreseyi de 1550–1551 yıllarında yaptırmıştır.

mıştır. Ondan farklı olarak bu medrese dıştan kareye dönüştürülmüş ve köşe dönüşlerinde değişik bir çözüm uygulamıştır. Medresenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerinde derinliklere yerleştirilmiş iki eyvan vardır Bu bölümlere de üçü eyvandan girilen beşer hücre sığdırılmıştır. Toplam 22 adet olan medrese hücreleri değişik boyut ve plan düzenindedir. Medresenin güneybatı köşesindeki hücreler dışta sekizgeni oluşturacak biçimde sıralanmıştır Kare ve sekizgen arasında kalan alçak plandaki bahçe duvarı ile sınırlanan yere de helâ ve gusülhaneler yerleştirilmiştir. Medresenin güney köşesi diğerlerinden farklı olan bir üst örtü düzenine sahiptir. Diğerlerinden farklı Medrese değişik zamanlarda onarılmış ve bu yüzden de bazı yerlerine ilaveler yapılmıştır.

Medrese Haliç’e doğru eğimli bir arazide olup, kuzeyi dayanak duvarları ile desteklenmiş bir teras üzerindedir Medresenin kuzeydoğu duvarı da bu dayanak duvarından yaklaşık 750 metre geriye çekilmiştir Bulunduğu yerden kuzeybatıya doğru kıvrılarak devam eden medrese, XVIII yüzyıl sonrasında yapılmış bir su terazisi ile birleştirilmiştir. Kesme köfeki taşı ve tuğladan yapılan medrese Mimar Sinan’ın eseridir. Bu medresede Mimar Sinan Amasya’da Kapı Ağası Medresesinde uyguladığı sekizgen planlı avlu düzenini tekrarla-

Şehzade Külliyesi Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) kendinden sonra padişah olmasını dilediği Şehzade Mehmed’in anısına adadığı bu cami. Dış avlu duvarının kuzeydoğu duvarını oluşturan yapılardan biri olan medresenin asimetrik bir planı vardır. Medresede de taş polikromisi ve saçak komişlerinin palmet dizisiyle süslendiği görülmektedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabede medresenin bitiş tarihi 953/1546-47 olarak verilmiştir. Dış avlu duvarının kuzeydoğu duvarını oluşturan yapılardan biri olan

medresenin asimetrik bir planı vardır. Temelde klasik tipolojiye uygun, bir dershane ve yirmi hücreden, hücreler arasında girişin karşısında bir eyvan ve helalardan oluşan basit bir yapıdır. Dershanesi kıbleye dönüktür ve mescit olarak da kullanılmak üzere bir mihrap nişi vardır. Medresede de, camide olduğu gibi, taş polikromisi ve saçak komişlerinin palmet dizisiyle süslendiği görülmektedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabede medresenin bitiş tarihi 1546-47 olarak verilmiştir. 1950’den sonra kız talebe yurdu olarak kullanılmak için revakları camekanlarla kapatılmıştır. Mimar Sinan, Şehzade Külliyesi tasarımıyla Osmanlı klasisizminin başlangıcını belirler. Şehzade Külliyesi bir sultan ve bir sevgi yapısıdır. Kanuni’nin yaşamında olduğu kadar, Sinan’ın yaşamında da Şehzade-Süleymaniye bir diyalektik alışveriş içinde değerlendirilmelidir. Atik Valide Cami ve külliyesi ( Üsküdar) Atik Valide Camine göre daha alçak zemin ve çarpık planlı medrese, kuzey taraftan caminin avlu duvarları ile birleşir ve merdivenli bir geçitle cami avlusuna açılır. Revaklar arasında medrese hücreleri ocaksızdır. Dershane dışa çıkıntı yapar. Caminin güneyinde kalan Sıbyan Mektebi, kare duvarlar üzerine tek kubbeli bir yapı olup, cami ile arasında duvarla çevrili hazire bulunur. Çok tadilat gördüğü için ori-

MART 2019

51


| KÜLTÜR

jinal halini koruyamayan yapı, 18. yüzyılda kütüphaneye dönüştürülmüş, 19.yy sonlarına kadar bu yeni kullanımını sürdürdükten sonra terk edilerek harap olmuş, külliye darülhadis ve darülkurra binalarının cezaevine çevrildiği yıllarda ise cezaevini koruyan Jandarma Bölüğü’nün emrine verilmiş. Caminin batısında yine ayrı bölüm halinde büyük ölçüde planlanmış olan külliyenin imaret ve darüşşifası yan yana yapılmış olup, bunların üst tarafında kervansaray veya misafirhane binası yer almış. Bu binaların hemen önünde de uzun yıllar cezaevi olarak kullanılan külliyenin darülhadis ve darülkurra binaları yer alır.Cami avlusunun doğusunda bulunan külliyenin tekkesi bir medrese binası tarzında olup etrafında hücreler, ortasında da büyük bir avlu dikkat çeker. Külliyenin en önemli parçası olan ve medrese ile birlikte yapılar topluluğunun merkezini oluşturan cami, 1579’da büyük usta, ustaların ustası Mimar Sinan tarafından tamamlandığında günümüze ulaşan yapının altıgen planlı orta bölümünden ibaretti 52

MART 2019

Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi Saraçhanebaşı’nda, Mimar Ayas Mahallesi’nde bulunan Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi, dershane-mescit, kütüphane, sıbyan mektebi, on altı medrese hücresi, sebil ve sonradan bunlara eklenen bir çeşmeden meydana gelmiş olup, 2580 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Medreseyi Sultan II. Mustafa (1695–1703) devrinin sadrazamı Köprülüzade ailesinden Amcazade Hüseyin Paşa 1697–1702 yıllarında devam eden sadareti sırasında Mimarbaşı İbrahim Ağa tarafından yapılmıştır. Medresenin yuvarlak kemerli girişinin yanında 1739 yılında eklenmiş Şeyhülislâm Mustafa Efendi Çeşmesi ile altında dört dükkân bulunan sıbyan mektebi bulunmaktadır. Kapının diğer yanında da üç ayrı bölüm halinde hazire ve sebil bulunmaktadır. Yuvarlak kemerli giriş kapısı köfeki taşından olup, profilli silmelerle daha belirgin bir şekle sokulmuştur. Külliyenin ön cephesinde bulunan sıbyan mektebine dış cephedeki dükkânların arasında bulunan yuvarlak kemerli bir kapıdan

küçük bir girişe, oradan da merdivenle çıkılmaktadır. Dikdörtgen planlı olan, üzeri tonozlu sıbyan mektebi iki bölümden meydana gelmiştir. Medreselerin Mimari Yapısı Medrese yapıları kubbeli ve eyvanlı olmak üzere iki tip gelişim göstermiştir. Bu süreç içinde sürekli bir yenilik ve gelişim arayışı izlenebilmektedir. Esasları değişmeyen bir plan şemasından hareketle bu denli varsıl bir mimarinin çeşitliliğinin ortaya konulması, Türk sanatının büyük dinamizmini göstermektedir. Derslerin görüldüğü yer büyükçe bir oda hacminde ve genellikle kubbelidir. Zemin hasır veya kilimle kaplıdır. Öğrenciler minderler üzerine oturur, müderris büyükçe bir rahle arkasından ders anlatırdı. Süleymaniye ve Fatih medreselerinin her birinde merkezi konumda birer dershane bulunmakta idi. Genelde ise her medresede bir dershane mevcuttu. Medrese avlusunda çoğunlukla bir kuyu, müstakil suyu olan medreselerde ortada bir şadırvan veya sebil yer alırdı. Bunun dışında çamaşırhane, gusülhane ve abdesthane vardı.


MART 2019

61


| HABER

ÇANAKKALELİ HALI YIKAMACI TAMER KOKAROĞLU HAYaTINI KAYBETTİ Çanakkale Budak Halı Yıkama Fabrikasında çalışmakta olan Tamer Kokaroğlu, geçirmiş olduğu talihsiz kaza sonucu yaşam mücadelesini kaybetti. Tamer Kokaroğlu boynuna bağladığı atkının halı çırpma makinesine dolanması nedeniyle başını ve gövdesini makineye kaptırarak ağır bir şekilde yaralanmıştı. 10 gün boyunca devlet hastanesinde tedavi edilmeye çalışılan Tamer Kokaroğlu, tüm müdahalelere rağmen yaşam mücadelesine yenik düştü. Halı Yıkamacılar Konfederasyonu Genel Başkanı Uğur Avni Başarır, Tamer Kokaroğlu’nun ailesine, eş, dost ve meslektaşlarına baş sağlığı diledi. Biz de Halı Yıkama Dergisi olarak Tamer Kokaroğlu’na Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. 54

MART 2019


BEYAZIT KİMYA “Gelişim, değişim ve yenilenme, içinde bulunduğumuz dünya da sektörümüzün de asla vazgeçmediği tek olgudur. Biz de bunun bilinciyle hareket edip, kendimizi ve firmamızı bu yol doğrultusunda hareket ettirmekteyiz.Disiplin ve dürüslük temel ilkemizdir” diyen firma yetkilisi Murat Oran sorularımızı yanıtladı. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 1975 Osmaniye’de eğitim ve öğretim hayatımı tamamladım. Ticaret hayatıma çocuk yaşta başladım ve 1996 yılından ihtibaren Kimya sekterüne hizmet ederek tecrübe kazandık ve bu tecrübeyi hergün biraz daha geliştirerek güçlendirerek sektördeki varlığımızı devam ettirmekteyiz. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Firmamızı 2013 yılında kurduk. Faaliyetini icra ettiğimiz müessesemiz İOSB’deki merkezimizden ülkemizin dört bir tarafına sevkiyatlarını yapmaktadır. Gelişim, değişim ve yenilenme içinde bulunduğumuz dünyanın da sektörümüzün de asla vazgeçmediği tek olgudur. Biz de bunun bilinciyle hareket edip kendimizi ve firmamızı bu yol doğrultusunda hareket ettirmekteyiz.Disiplin ve dürüslük temel ilkemizdir. Müşteri portföyünüz ve hizmet portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? Hitap ettiğimiz müşteri portföyümüz deterjana dair ihtiyacı olan tüm branşlara ve sektörlere satış yapmaktadır. Ağırlıklı hitap ettiğimiz sektörler Halı Yıkama Firmaları , Çamaşırhaneler, Kuru Temizlemeler ve Oto yıkama faliyeti gösteren firmalar ağırlıklı çalıştığımız sektörlerdir. Müşteri sayımızı gün geçtikce arttırmaktayız.

Sektörünüzde güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ürünlerimizle hitap ettimiz müesseseler bize şimdiye kadar çok güvendiler bundan sonra da çok güvenecekleri konusunda hiçbir şüpehemiz yoktur. Çünkü daima kaliteli ürün sunmak en öncelikli görevimiz ve prensibimiz olduğu kendimizinde firmamızında karakteristik yapısıdır. Çünkü var olmak ve bu varlığı devam ettirmek kaliteyi uygun fiyata satabilmekten geçer. Amacımız sadece para kazanmak değil aynı zamanda müşterilerimizinde memnun kalıp işlerini en güzel şekilde yapmalarını sağlamaktır. Sizce, müşteriler neden sizin firmanızı tercih etmelidir? Müşteri ilişkilerini kurmak bir merdivene tırmanmaya benzer . Hızlı teslimat, servis, kalite, güleryüz ve güven ön planda olduğu için müşterinin öncelikli tercihi durumundayız. Memnun olmuş müşteri yeni müşteri kazanmanın temelidir.Yaptığımız işi empati kurarak yapmaya çalışıyoruz. Sektöre getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz? Bir firmanın büyümesi için üretken olması ve hep daha iyisini nasıl yapalirim düşüncesi olması gerekir.Bizde bu düşünceyle ilerleyerek kalitemizi en üst seviyeye çıkarma çalışmaları yapıyoruz ve;

➤ Kimyagerlerimiz farklı yenilikler için çalışmalar yapıp, ➤ Arge çalışmaları Firmamızda kesintisiz devam etmekte, ➤ Az ürünle çok iş yapılması sağlanmaktadır. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Sürekli yeni hedefler üretip bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz.İnsanlar hedeflerini gerçekleştirerek yükselir.Buna göre; ➤ Kimyagerlerimizin 6 aylık Arge çalışması sonucu yeni çıkarmış olduğumuz (hiçbir firmarmada böyle bir şampuanın olmadığını iddia ettiğimiz, )ORMİX A + PLAS konsantre şampuanı tüm yurt çapında tanıtmak. ORMİX A+ PLAS konsantre şampuan olup ,leke çıkartmada en üstün özelliklere sahiptir. Eşsiz bir parlaklık sağlar ve halıların yumuşak düşmesini sağlar. Halılarınızı deforme etmez.(not: ORMİX A+ PLAS ‘la leke takibi yapmaya son) ➤ Kirliliği geciktirme özelliğini sahipleşrme, ➤ Fuar ve organizasyon seminerlerinde yer almak, ➤ Faaliyet alanını yurt çapında verdiği bayiiliklerle ağını daha da genişletmek, ➤ Servis ekibini çoğaltarak hızlı teslimat, ➤ Kaliteli hizmet vermek, ➤ Kimyagerlerimizin 6 aylık Arge çalışması sonucu yeni çıkarmış olduğumuz ORMİX A + PLAS konsantre şampuanı tüm yurt çapında tanıtmaktır. MART 2019

55