Page 1


00

AĞUSTOS AUGUST 2019


Doç. Dr. MUSTAFA AYDIN

UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı • UFRAD President

Sevgili Dostlarım,

Dear Friends,

Franchise Dünyası dergimizin yeni sayısında sizlerle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Franchise sektöründeki en yeni gelişmeler ve haberler ile bir kez daha sizlerin karşısındayız. Ulusal çalışmalarımızın da hızla devam ettiği bu dönemde Uluslararası platformlarda da etkin olarak faaliyet gösteren derneğimiz Dünya Franchise Konseyi, Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu ve Avrupa Franchise Federasyonu toplantılarında Türkiye’nin ekonomik gücünü ve markalarımızın global başarılarını Dünya Franchise Dernekleri ile paylaşmaya devam etmekte.

We are very proud to meet you in the new issue of the Franchise World Magazine. We meet once again with new developments and news from our association which is also active in international platforms along with our ongoing local projects. Our association continues to share the economic strength and the success of our brands in Turkey with the other Franchise Associations and in the meetings like World Franchise Council, Asia Pacific Franchise Confederation and the European Franchise Federation.

UFRAD’ın desteklediği Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı her yıl Türk ve Dünya markalarını yurtiçi ve yurtdışı girişimcilerle bir araya getirmesi açısından önemli bir platform. Hem Türkiye pazarını, hem de Franchise vermek isteyen markaları etkin bir şekilde uluslararası girişimcilere tanıtma fırsatı sunmaktayız. Bu noktada Franchise vermek isteyen markalar, bu tür etkinliklerle çok sayıda yerli yabancı girişimcileri bir arada değerlendirerek, marka değerlerine ve büyüme stratejisine uygun hareket edebilecek girişimciler arasından seçim yapabilmekte. Franchise vermek isteyenle girişimcinin ikili görüşmeler yapması, birbirlerini tanımaları, iş birliği potansiyellerini görmeleri, iş ortaklığının temellerini ortaya atmaları açısından büyük faydaları bulunmakta. 10-13 Ekim 2019 tarihlerinde her yıl olduğu gibi dünyanın en büyük Franchise fuarlarından olan fuarımızda ülkemizin ve dünyanın lider markalarını yatırımcılarla buluşturacağız. Hepinizi fuara katılmaya, markanızın gücünü ulusal ve uluslararası yatırımcılara sunmaya davet ediyoruz.

Be My Franchise and Dealership Fair that supported by UFRAD is a significant platform in terms of bringing together Turkish and global brands with domestic and foreign entrepreneurs every year. We provide the opportunity to promote effectively both the Turkish market and our Franchisors to the international entrepreneurs. At this point, Franchisors can evaluate many domestic and foreign entrepreneurs together and choose among the entrepreneurs who can act in accordance with brand values and growth strategy. Bilateral discussions among the franchisors and entrepreneurs, getting to know each other, seeing the potential of cooperations are very important in terms of laying the foundations of business partnerships. We will bring together the leading brands of our country and with the investors in our fair which is one of the biggest Franchise fairs in the world on 10-13 October 2019. We invite you all to participate in the fair and to present the power of your brand to national and international investors.

Kararlılık ve heyecanla yürüttüğümüz çalışmalarımıza, aynı hızda devam edecek ve daha birçok başarılı projeler ile karşınıza çıkacağız. Ülkemizin ve Franchise sistemi içinde faaliyet gösteren tüm firmaların başarılı ve verimli yarınlara doğru yol alması hedefiyle sürdürdüğümüz yoğun çalışmalarımız süresince sizleri aramızda görmek ve başarılarımızı sizlerle paylaşmak en büyük ödülümüzdür.

We will continue our works with determination and enthusiasm at the same speed and come up with many more successful projects. Our greatest reward is to see you among us and share our achievements with you during our intense efforts to ensure that all companies operating in our country and franchise system will move towards successful and productive future.

Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere sağlık ve mutluluk dileklerimi sunarım…

I wish you health and happiness and hope to see you again in our next issue…

AĞUSTOS AUGUST 2019

05


54

Concessionnaire On Behalf of UFRAD UFRAD Adına İmtiyaz Sahibi Doç. Dr. Mustafa Aydın

Executive Editor Genel Yayın Yönetmeni / In charge Editor-in-chief Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Alpay Erüs alpayerus@goldencitymedia.com

Editor Editör

Sinan Demir sinan@goldencitymedia.com

Publishing Council Yayın Kurulu

Prof. Dr. M. Salih Çelikkale Prof. Dr. Zafer Aslan Yrd. Doç. Dr. Mesut Demirel Tevfik Özkavcı Günseli Özen Ocakoğlu Gürkan Donat Özkan Mutlugil İlhan Erkan Osman F. Bilge

Communication Coordinator İletişim Koordinatörü

İrem Arman iremarman@ufrad.org.tr

BÖREK SEKTÖRÜNDE FRANCHISING FRANCHISING IN PASTRY SECTOR

08

10

UFRAD NİSAN AYI YUVARLAK MASA TOPLANTISI TAKSİM’DE GERÇEKLEŞTİ UFRAD APRIL ROUND TABLE MEETING WAS HELD IN TAKSIM

Advertisement Manager Reklam Müdürü

Sema Erüs sema@goldencitymedia.com

Advertisement Officer Reklam Sorumlusu

Derya Yaman derya@goldencitymedia.com

Advertisement Officer Reklam Sorumlusu

Seval Sayılan seval@goldencitymedia.com

Antalya Branch Antalya Şube

UFRAD, MADRİD’ DE DÜZENLENEN “FRANCHISE SHOW MADRID” FUARINA VE EFF TOPLANTISINA KATILIM SAĞLADI UFRAD PARTICIPATED TO “FRANCHISE SHOW MADRID FAIR” AND EFF MEETING HELD IN MADRID

12

14

UFRAD ÜYELERİ İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ UFRAD MEMBERS CAME TOGETHER FOR IFTAR DINNER

UFRAD YÖNETİM KURULU ÜYELERİ HAZİRAN AYINDA GÖNÜL KAHVESİ’NDE BİR ARAYA GELDİ UFRAD BOARD MEMBERS CAME TOGETHER AT GONUL KAHVESI IN JUNE

Mehmet Dikbaş Tel: (0242) 323 71 90

Managerial Center İDARE MERKEZİ

Beşyol Mah. İnönü Cad. A Blok No: 40 Kat:7 Sefaköy - Küçükçekmece / İST Tel: 0212 599 17 84 0212 425 61 51 Dahili: 1263-1264 www.ufrad.org.tr ufrad@ufrad.org.tr

Printing-Binding Baskı - Cilt

Şan Ofset Hamidiye Mah. Anadolu Cad. No:50 Kağıthane / İSTANBUL 0212 289 24 24 www.sanofset.com Sertifika No: 12049

AĞUSTOS • AUGUST 2019 ISSUE • SAYI: 45 Publication Preparations Yayına Hazırlık

GOLDEN CITY MEDIA • www.goldencitymedia.com PERPA İş Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2307 Okmeydanı / Şişli / İST Tel: 0212 320 00 34-35 Faks: 0212 320 00 36 SÜ­RE­Lİ YE­REL YA­YIN • Franchise Dünyası der­gi­si iki ay­da bir ya­yın­la­nır. Der­gi­de­ki ya­zılar ve gör­sel­ler izin alın­mak­sızın kul­la­nı­la­ maz. İlan­la­rın so­rum­lu­luk­la­rı ilan verenlere ait­tir. Periodical General Publication • Franchise World is published every 2 months. The articles and visuals in the Franchise World cannot be used without permission. The owners of the advertisements are responsible for their own adverttissements.


dernek haberleri • assocIatIon news

UFRAD, MADRİD’ DE DÜZENLENEN “FRANCHISE SHOW MADRID” FUARINA VE EFF TOPLANTISINA KATILIM SAĞLADI UFRAD PARTICIPATED TO “FRANCHISE SHOW MADRID FAIR” AND EFF MEETING HELD IN MADRID İspanya’nın başkenti Madrid ev sahipliğinde gerçekleşen EFF toplantısına UFRAD Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Donat katılım sağladı. 4 Mayıs 2019 İspanya’nın başkenti Madrid’ de düzenlenen 34 Ülkenin katıldığı 60 katılımcı ile başlayan Dünya Franchise Konseyi toplantısına İspanya Ticaret Bakanı da konuşmacı olarak yer aldı. Franchise sektörüne verdikleri ve vermeyi planladıkları desteklerin paylaşıldığı toplantı katılımcıların dilek ve temennileri ile sona erdi. Toplantının ardından katılımcılar “Franchise Show Madrid” fuarındaki standları gezdi.

08

AĞUSTOS AUGUST 2019

UFRAD Board Member Gürkan Donat participated in the EFF meeting, which was hosted by Spain’s capital, Madrid. The Spanish Minister of Commerce took part in the World Franchise Council meeting, which started with 60 participants from 34 countries in Madrid, Spain on 4 May 2019. The Spanish Minister of Commerce shared their supports and planned supports for franchise sector. The meeting was finished with the wishes and requests of participants. After the meeting, the participants visited the stands at the Madrid Franchise Show Madrid Fair.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


dernek haberleri • assocIatIon news

UFRAD NİSAN AYI YUVARLAK MASA TOPLANTISI TAKSİM’DE GERÇEKLEŞTİ UFRAD APRIL ROUND TABLE MEETING WAS HELD IN TAKSIM Nisan Ayında hem UFRAD Yönetim Kurulu hem de Yuvarlak Masa Toplantısı Taksim Point Hotel’de gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Toplantısında üyelik başvuruları değerlendirilirken, Yuvarlak Masa Toplantısında ise iki marka sunum yaptı. Both UFRAD Board and Round Table Meetings were held at Taksim Point Hotel in April. While evaluating membership applications at the Board Meeting, two presentations were made at the Round Table Meeting. Taksim Point Hotel’de hem UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısı hem tüm UFRAD üyelerinin davet edildiği UFRAD Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirildi. UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısına UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın ve UFRAD Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

Both UFRAD Board Meeting and UFRAD Round Table Meeting were held in Taksim Point Hotel where all UFRAD members were invited. Assoc. Dr. Mustafa Aydın, the President of UFRAD and the board members were participated in the UFRAD Board Meeting.

UFRAD Yönetim Kurulu toplantısının gündeminde yeni üyelerin başvuruları değerlendirilirken, 3 -6 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen İspanya Dünya Franchise Konseyi ve Avrupa Franchise Fedarasyonu toplantılarının notları da konuşuldu. Yönetim Kurulu toplantısı katılımcıların dilek ve temennileri ile sona erdi.

The applications of the new members were evaluated and the notes of the Spanish World Franchise Council and European Franchise Federation meetings, held between 3 and 6 April 2019, were discussed in the agenda of the UFRAD Board meeting. The meeting of the Board of Directors ended with the wishes and

10

AĞUSTOS AUGUST 2019


Ahmet Polat,Yiğit Barut, Doç. Dr. Mustafa Aydın, Salim Çam, Cem Helvacı

Doç. Dr. Mustafa Aydın

UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısının ardından 100’e yakın UFRAD Üyesinin katıldığı ,UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın ‘ın açılış konuşmasını yaptığı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Bidolu Baskı Satış Müdürü Yiğit Barut ‘Franchise Modellerde Teknolojiyle Etkin Kaynak Yönetimi’ konusunda ilk sunumu gerçekleştirdi. Ardından Progroup Yönetim Kurulu Başkanı Salim Çam ‘Turquality ve Marka Yönetimi Destekleri’ başlıklı sunumu ile franchising sistemine Turquality desteğinin katkılarından bahsetti. Katılımcılar UFRAD’ın Nisan sayısı Franchise Dünyası dergisini de inceleme imkanı bularak 15 dakikalık soru cevap şeklinde fikirlerini sundular. Ardından bir akşam yemeği gerçekleştirilerek UFRAD ailesinin samimi buluşması sona erdi.

requests of the participants. A roundtable meeting was held with the participation of nearly 100 UFRAD members in which Dr. Mustafa Aydın made the opening speech after the UFRAD Board Meeting. Yiğit Barut, Bidolu Print sales director made the first presentation on “Efficient Resource Management with Technology on Franchise Models”. Then, Salim Çam, Progroup CEO talked about the contribution of Turquality support to the franchising system with his presentation on “Turquality and Brand Management Supports”. Participants were able to review UFRAD’s April issue, Franchise World, and presented their ideas in 15 minute in the form of question and answer. Then a dinner was held and the UFRAD family’s intimate meeting was ended.

AĞUSTOS AUGUST 2019

11


dernek haberleri • assocIatIon news

UFRAD geleneksel İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ UFRAD MEMBERS CAME TOGETHER FOR tradıtıonal IFTAR DINNER UFRAD üyeleri, Bursa Kebap Evi ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Sıcak ve samimi bir işbirliği fırsatı yaratan iftar yemeğine UFRAD üyelerinin yanı sıra Franchising sektörü temsilcileri de katıldı. UFRAD members met at the Iftar dinner hosted by Bursa Kebap House. UFRAD members as well as franchising sector representatives attended the iftar dinner, which created a warm and friendly business network opportunity. İftar yemeği öncesinde gerçekleştirilen UFRAD Yönetim Kurulu toplantısında üyelik başvuruları değerlendirmelerinin yanı sıra, gelecek döneme ait birçok faaliyet planlamaları da yapıldı. Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında UFRAD İftar yemeğine geçildi. Yüzün üzerinde üyenin katılım sağladığı UFRAD Franchising Derneği Geleneksel İftar yemeği UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahibi Bursa Kebap Evi’ne plaket takdimi ile sona ermiştir. Sıcak ve samimi bir işbirliği fırsatı yaratan

12

AĞUSTOS AUGUST 2019

At the UFRAD Board of Directors meeting held before the Iftar Dinner, many activities were planned for the next term as well as evaluating membership applications. UFRAD Iftar dinner was held after the Board of Directors meeting. UFRAD Franchising Association Traditional Iftar Dinner, attended by over one hundred members, ended with the presentation of a plaque to the host Bursa Kebab House by UFRAD President Assoc. Prof. Mustafa Aydın. Creating a warm and friendly network opportunity, iftar dinner brought


Cem Helvacı, Doç. Dr. Mustafa Aydın

iftar yemeği üyelerimizi ve Franchising sektörünü bu yılda bu anlamlı günde bir araya getirmiştir.

together our members and the Franchising industry on this meaningful day.

Sektörümüzün her geçen gün büyümesinin yanı sıra markalarımızın daha kurumsal ve yurtdışı hedeflerine odaklı ilerlemelerini memnuniyetle takip ettiğini ve desteklediğini belirten UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Yatırımcıların markalarımıza karşı olan ilgisi, dünya pazarlarında yükselen başarılarımız ve her geçen gün genişleyen UFRAD ailemiz ile Franchising sektörü gelecek dönemde hizmet ihracatına ve ekonomimize hissedilir katkılar sağlayacaktır” dedi.

Stating that he is glad to follow and support the progress of our sector as well as the progress of our brands focused on more corporate and international targets, UFRAD President Assoc. Prof. Mustafa Aydın said: “With the interest of investors towards our brands, our success in the world markets and our expanding UFRAD family, the franchising sector will make a significant contribution to service exports and economy in the future.”

AĞUSTOS AUGUST 2019

13


dernek haberleri • assocIatIon news

UFRAD YÖNETİM KURULU ÜYELERİ HAZİRAN AYINDA GÖNÜL KAHVESİ’nDE BİR ARAYA GELDİ UFRAD BOARD meetıng held at GONUL KAHVESI IN JUNE Ataşehir’de bulunan Gönül Kahvesi ev sahipliğinde bir araya gelen UFRAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile EFF Toplantısına ait notlar ve Marka Araştırması projesiyle ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. The notes of the EFF Meeting were shared with UFRAD Board members who met at Gonul Kahvesi in Ataşehir and information was shared about the Franchise Brand Survey. UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısı, 27 Haziran Perşembe günü Gönül Kahvesi merkez ofisinde Yaman Yardımcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. Yönetim Kurulu Toplantısında, 13 Haziran 2019 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen EFF Toplantısına ait toplantı notları diğer Yönetim Kurulu üyeleri ile paylaşıldı. Türkiye genelinde yapılan “Marka Araştırması” projesine ilişkin katılımcılara detaylı bilgi aktarıldı. UFRAD 2019 Marka Araştırması projesi Türkiye genelindeki tüm markaların Franchising sistemlerine ait tüm detaylara ulaşmayı hedeflemektedir.

14

AĞUSTOS AUGUST 2019

UFRAD Board Meeting was held on Thursday, June 27th at Gönül Kahvesi’s head office and hosted by Yaman Yardımcı. The meeting notes of the EFF Meeting held in Brussels on 13 June 2019 were shared with other board members at the Board Meeting members were informed in detail regarding Franchise Brand Survey conducted in all Turkey. UFRAD 2019 Franchise Brand Survey aims to reach all the details of Franchising systems of all brands throughout the country.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


dernek haberleri • assocIatIon news

UFRAD YÖNETİM KURULU TEMMUZ AYINDA İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ’NDE TOPLANDI UFRAD BOARD OF DIRECTORS CAME TOGETHER AT ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY IN JULY İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan UFRAD Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısında, marka araştırma projesi ve planlanan çalıştay hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ideas were exchanged about the brand research project as well as the planned workshop at the UFRAD July Board Meeting, hosted by Istanbul Aydın University. UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısı, 29 Temmuz Pazartesi günü İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. En güncel veriler ile sektöre katkı sağlamayı amaçlayan UFRAD, Türkiye genelinde gerçekleştirilen marka araştırma projesini Yönetim Kurulu Üyelerinin değerlendirmelerine sundu. Sektör içerisindeki sorun ve çözümlerin konuşulacağı bir çalıştay gerçekleştirilmesi planlandı, aynı zamanda çatımız altındaki üyelerin de fikirlerine rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir anket çalışması yapılmasına karar verildi. Toplantı, katılımcıların dilek ve temennileri ile sona erdi.

16

AĞUSTOS AUGUST 2019

Hosted by Istanbul Aydın University, UFRAD July Board, UFRAD presented the Brands Survey Project to the considerotion of Board Members with as possible current data by aiming to contribure to franchise sector. It was decided to carry out a workshop to discuss the problems and solutions in the sector and to conduct a questionnaire that we can easily reach the opinions of the members under our roof. The meeting ended with the wishes and requests of the participants.


2019 FRANCHISE FUARLARI • 2019 FRANCHISE FAIRS SEPTEMBER 2019 • EYLÜL 2019 6-8, September Franchise & License Expo Indonesia (FLEI) 2019 organized by: Reed Panorama Exhibitions September Bilbao, Spain Frankinorte https://www. frankinorte.com/ 9-11, September JW Marriott, Washington DC, USA IFA Franchise Action Network Annual Meeting & Fall Leadership Meetings https://www. franchise.org/fan 14-15, September Montreal, Canada The Franchise Show - Montreal http://www. thefranchiseshow.ca/ Canadian Franchise Association (CFA) 16, September Montreal, Canada Franchise Your Business Montreal Seminar https://www.cfa.ca/events/ franchise-yourbusiness/ Canadian Franchise Association (CFA) 19 September Murcia, Spain Franquishop Murcia www.franquishop.com SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF) OCTOBER 2019 • EKİM 2019 October 3 - 5, 2019 COEX, Seol, South Korea The 46th International Franchise Seoul http://franchiseseoul.co.kr/en Korean Franchise Association (KFA) 4-7, October Taipei International Chain and Franchise Autumn Exhibition http:// franchise.org.tw

5-6, October Toronto, Canada The Franchise Show - Toronto http:// www.thefranchiseshow.ca/ Canadian Franchise Association (CFA)

20-22 October (tbc) Gold Coast, Australia National Franchise Convention https://nationalfranchiseconvention.org. au/ Franchise Council of Australia

10, October Toronto, Canada Franchise Your Business Toronto Seminar https://www.cfa.ca/events/ franchise-yourbusiness/ Canadian Franchise Association (CFA)

NOVEMBER 2019 • KASIM 2019 November Pamplona, Spain EMPRENDEFRANQUICIA http:// emprendefranquicia.es/ SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF)

10-13 October 2019 BE MY FRANCHISE EXHIBITION ISTANBUL, TURKEY

November Málaga, Spain Feria de Franquicias y Negocios de Andalucía fifSUR http://www.fifsur.com/ SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF)

17 October (provisional date) Madrid, Spain Franquishop Madrid www. franquishop.com SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF) 17 – 19, October Poland Polish Franchise Expo 2019 organized by: PROFIT system http://franchiseexpo.pl Polish Franchise Organization 24 - 26 October 2019 Marina Bay Sands, Singapore Franchising and Licensing Asia 2019 (FLAsia 2019) http://franchiselicenseasia.com/ Franchising and Licensing Association (Singapore) 17-19 October Valencia, Spain SIF Salón Internacional de la Franquicia de Valencia http://sif.feriavalencia.com/ SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF)

7-9 November 2019 BEXCO, Busan, South Korea The 47th International Franchise Busan http://franchiseseoul. co.kr/en Korean Franchise Association (KFA) 7 November (provisional date) Barcelona, Spain Franquishop Barcelona www.franquishop.com SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF) 21 November Zaragoza, Spain Franquishop Zaragoza www. franquishop.com SPANISH FRANCHISE ASSOCIATION (AEF) 22-24 November, 2019 Info Franchise & Business Concept Expo Balai Kartini, Jakarta, Indonesia www. infofranchiseexpo.com

AĞUSTOS AUGUST 2019

17


AKTÜEL • CURRENT

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN YENİ ADRESİ: THE NEW ADDRESS IN THE REAL ESTATE SECTOR: Kuruluş hikâyesi Dogrufiyat.net 3 yıllık çok ciddi bir arge sonucunda ortaya çıkan bir sistem. Bu sistemimizin temeline insanların gayrimenkullerini alırken ve satarken doğru fiyat felsefesini koyduk. Yani çıkış noktamız aslında isimde saklıdır diyebiliriz. Araştırmamızda şunu fark ettik aslında ilan sitelerinin ilanları yayınlarken fiyat bilgisini kontrol etmediği ya da edemediğini ve bundan kaynaklı olarak yanlış fiyatların sektörü tıkadığını görüyoruz. İlk işimiz ilan sitesi gibi hareket ederek bir dijital platform kurmak oldu. Daha sonra Dogrufiyat.net de sadece bir ilan sitesi gibi kalmamalıydık. Sahada gayrimenkul sektöründe aktif bir şekilde hareket etmeliydik. Yani “Doğru fiyattan alın satın” sloganımızın duyurulması gerekti. Bunun için sektörde ofis bayiliği aracılığıyla bizzat sektörde gerçek bir oyuncu olmaya karar verdik.

The story of its founding Dogrufiyat. net is a system which has been developed over 3 years of very serious research and development. As the base of our system we have put the philosophy of correct pricing when people are buying or selling property. In other words we can actually say that our philosophy is written in our mail address. In our researches we find property is shown on advertising sites but a control of the price is not made or could not be made and based on this problem of wrong pricing the sector is coming to a stand still. That is why we made it our first objective to set up our own web site.

Hem ofis hem de e-ticaret mantığıyla çalışan bir platformuz Bu konseptimiz aslında bayilik olarak çok avantajlı bir konsept diyebiliriz. Türkiye ‘de ilk ve tek olan bir sistem karlı bir iş modeli yani. Dogrufiyat.net bayiliğini aldınız bir bölgede veya bir il de çalışmak istiyorsunuz diyelim. A: Bölgede kendi portföylerinizi kendi ilan sitenizin aracılığıyla satabiliyorsunuz bu zaten sizin belirli bir gelirinizi oluşturuyor, artı olarak sizin başka bir ilan sitesine bağımlılığınızı kırıyor. B: Dogrufiyat.net sisteminde paylaşım modeli esastır. Dogrufiyat.net sizin alanınızdaki emlakçılara galericilere ve bireysel üyelere de sistemi kullanma hakkı açabiliyor yani buna üyelik geliri de diyebiliriz. Buradan gelen ücret gelirlerini de o bölgede şubemizle paylaşarak bayinin gelirine somut bir şekilde katkı sağlıyoruz.

We are a platform which works both as an office and with the mentality of e-commerce. We can safely say that our concept is one which is very advantageous to the dealers. It is a one only in Turkey system and a profitable one.Lets suppose that you wish to be a distributor of Dogrufiyat.net and you wish to work in a certain district or province. A: You can have your own portfolio and own advertising site, this in itself will bring you in a certain income but additionally it also means that you are not tied to a another advertising site. B: The basis of the Dogrufiat.net system is really one of sharing. Dogrufiyat. net can open the rights for you to use in your location the system of other property sales galleries and offices and we can all profit from that membership income. The income that is realized by the membership income is shared amongst our offices there which is also an additional source of gain.

Bayilik sistemine yeni bir soluk getirdik Aslında Dijital Bayilik fikri klasik emlak sitelerinin sahada aktif bir şekilde rol almamasından ortaya çıktı diyebiliriz. Türkiye’deki sisteme baktığımızda emlak firmaları portföylerini satabilmek için ilan sitelerini kullanıyor yani bir nevi kendine ait bir pazarlama ilan sitesi yok. İlan siteleri ise bölgelerde yeterince aktif olamadığı için emlak firmaları ilan sitelerinden beklediği satış rakkamını yakalayamıyor istenen düzeyde bir türlü ulaşamıyor. Bu Dogrufiyat.net’ in bir dijital bayilik sistemi üzerinden gitmesi gerektiğini düşündük. Hem Ofis hem e ticaret Türkiye’nin yeni sistemi. Dogrufiyat.net çıkış noktası olarak evet emlak sitesi olarak devam etmekti ama geldiğimiz noktada yoğun taleplerde galeri köşesinde açacağız. İnsanlar araç ve gayrimenkulü aynı ilan sitesinde görmek istiyorlar. Galericiler rahatlıkla üyelikler alarak ilanlarını yayınlayabilecek. Burada biraz daha detaylara girmek istiyorum. Türkiye de takas mantığı ilan sitelerinde tam uygulanmıyor zaten emlak ilan sitelerinden bir tanesi dışında araç ilanları da yayınlanmıyor işte biz bu alanda araç ve gayrimenkul takas mantığını da geliştirmeyi düşünüyoruz sizde görüyorsunuz ki kriz zamanlarında takas ticareti ön plana çıkıyor buradan da bir avantaj yakalayacağız.

We have brought a breath of fresh air to the dealership system Actually one can really say that The Digital Dealership idea has meant that the classic property sites do not now have a very active role. When we look at the Turkish system the property agencies in order to sell from their portfolios use the general advertising sites and do not have their own advertising site.Because those advertising sites are not active enough in that particular district the property agents can not obtain the number of sales they require and consequently they are never able to achieve the success they hope for. This is the reason that we thought we should work with this our system of Dogru fiyat.net which is a digital dealership system. In fact it is a new concept of office and of e-ticaret.

18

AĞUSTOS AUGUST 2019

However we did not wish Dogrufiat. net to be simply an advertising site. We needed to play an active part in the real estate sector in other words our slogan of “Sell and Buy at the correct price” needed to be heard. So the decision was taken that we became true players in the sector by forming a distribution net.

Dogrufiyat.net starting point is of course a property site however viewing the results we have received and the number of approaches we have had we shall open in the corners of certain galleries. People wish to see vehicle and property adverts on the same site. Galleries can easily broadcast their adverts to their members. Here I wish to go into a little more detail, in Turkey the exchange philosophy is not used in advertising and there is only one company which shows both property and vehicles. We aim to work this sector and develop the mentality of vehicle and property exchange. It is easy for one to see that in times of economic crisis the exchange system comes to the fore and it is here that we shall obtain an advantage.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

ULUSLARARASI BİR MARKA: JUSTE INTERNATIONAL BRAND: JUSTE

Juste, anlık ve keyif için tüketilen ürünleri en sağlıklı ve lezzetli şekilde tüketici ile buluşturmayı amaçlayan merkezi Hollanda Amsterdam’da bulunan Selmorin Global’e ait, Çin’den Fransa’ya gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tescilli uluslararası bir gıda markasıdır. Juste Franchise Systems, uzun yıllara dayanan hijyen ve gıda ham maddeleri üretimi tecrübesi ile uluslararası pazarlarda kültürel ve geleneksel tatların harmonisi olan ‘Juste’ markasını oluşturarak, özellikli kahve çekirdekleri ve dünya mutfağının vazgeçilmez hazzını sevenleri ile buluşturmayı hedeflemiştir. Kiosk, cafe ve cafe&bistro şeklinde hizmet veren noktaları ile ‘Juste’, hem görsel hem ekonomik olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Bilhassa Avrupa, MENA ve Asya bölgesinde yayılmayı hedefleyen ‘Juste’, yatırımcısına girişimci olmanın hazzını tattırmayı hedeflemiştir. Zengin menü ve kahve / çay seçenekleri, özel tatları ve uygun satış fiyatları ile çok kısa bir zamanda müşterilerin ilgi odağı haline ‘Juste’, profesyonel pazarlama ve franchising ekibi ile yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet vermektedir. Juste, bağlı bulunduğu Selmorin Global’in uluslararası pazarlardaki tecrübeleri ve bilgi birikimi ile dünyanın her bölgesinde operasyonel faaliyetlerini sürdürebilecek teknik alt yapı ve profesyonel ekibi bünyesinde barındırmaktadır.

20

AĞUSTOS AUGUST 2019

Juste is an international food brand registered in the developed and developing countries from China to France, owned by Selmorin Global based in Amsterdam, the Netherlands, aiming to bring consumers food products for instant and pleasure in the most healthy and delicious way. Juste Franchise Systems, with its long years of hygiene and food raw material production experience, aims to bring together the indispensable delight of coffee beans and world cuisine by creating the ‘Juste’ brand, which is a harmony of cultural and traditional flavors in international markets. Juste is designed and produced both visually and economically with kioks, cafes and cafes & bistros. Juste aims to give his investors the pleasure of being an entrepreneur. Juste, which plans to spread in Europe, MENA and Asia, aims to taste the joy of being an entrepreneur with its low investment budget. With its rich menu and coffee/tea options, special tastes and reasonable sales prices, ‘Juste’ becomes the center of attention of the customers in a very short time and provides the highest level of service to its investors with its professional marketing and franchising team. Juste incorporates the technical infrastructure and professional team of Selmorin Global with its experience and knowledge in the international markets to carry out its operational activities in every region of the World.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

EMİN GRUP İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR THE EMIN GRUP CONTINUES ITS MOBILIZATION ON EMPLOYMENT ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şubat ayında gerçekleştirdiği istihdam çağrısına dikkat çekti. 2019 yılı başından bugüne dek yaklaşık 250 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, “Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam çağrısına destek vermek amacıyla yılsonuna kadar 500 kişiyi daha iş imkânı sağlayacağız. İstihdam sayımızı yüzde 35 artırarak çalışan sayımızı toplamda 1852’ye çıkaracağız. Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu süreçte işsizliğin önüne geçecek yatırımlara ağırlık vereceğiz. Türkiye’nin dört bir noktasında yer alan 103 şubemiz ile çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Daha geniş kitlelere ulaşmak adına şube sayımızı yılsonuna kadar 129’a çıkaracağız. Yaptığımız önemli yatırımlar ile hem istihdamı artıracağız hem de ülke ekonomisine destek vereceğiz” dedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın Şubat ayında yapmış olduğu istihdam çağrısı ile birlikte yaklaşık 250 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, “2019 yılsonuna kadar bu sayıyı iki katına çıkaracağız. 500 kişiye daha istihdam sağlayarak çalışan sayımızı toplamda 1852’ye çıkaracağız. Aynı zamanda 2019 yılında İstanbul, Bingöl, Siirt, Karabük, Rize, Giresun, Çanakkale, Yalova, Bursa, Karaman, Erzincan ve Kırıkkale gibi 16 noktada yeni şube açarak, şube sayımızı 129’a çıkaracağız. İşsizliğin en büyük nedenlerinden biri, yatırımların durması. Bu noktada bizlere büyük görevler düşüyor. Emin Grup olarak ülkemize katma değer kazandırmak adına tüm çalışmaları yapacağız ve yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

22

AĞUSTOS AUGUST 2019

The President Recep Tayyip Erdoğan while speaking at the ATO Congress which was the opening program of the 12 th Working Council in February attracted attention with his call to make more employment available. The Emin Group Chairman of the Board Emin Üstün drew attention to the fact that they had given employment to 250 more people from the beginning of 2019. He continued” Esteemed President in order to support your call to find more employment we intend to offer employment to 500 more people by the end of the year.We shall increase our employment by 35% to make a total of 1852.In order to help our country through this difficult period of no employment and we shall focus on effecting new investments. In our 103 branches which are to be found in Turkey we continue to work never reducing our speed. In order to reach more people we shall increase the number of our branches to 129.With the important investments which we are effecting we intend to both offer more employment and help the economy of our country”. The Emin Group answering the call of our respected President in February the Emin Group Chairman of the Board Emin Üstün Said “We have given employment to almost 250 people by the end of 2019 we intend to double that which will bring the number of our employees to 1852. Over the same period of time we shall open new branches they are to be in Istanbul, Bingöl, Siirt, Karabük, Rize, Giresun, Çanakkale, Yalova, Bursa, Karaman, Erzincan and Kırıkkale and with the new 16 branches we shall be bringing the total number up to 129 One of the main reasons for the employment rate is the fact that investments have ceased. That is why a large responsibility rests on all our shoulders. We at the Emin Group will continue our investments and effect all our work with the goal of earning added value for our country”.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

İLPEN PROMOSYON • ILPEN PROMOTION 1988 yılında kurulmuş olan İLPEN; sektördeki yerini en üst düzeye taşıyabilmenin gururu ile 30 yılı geride bırakarak tanıtım ürünleri sektörünün seçkin firmalarından biri olmayı başarmıştır. İLPEN, promosyon ürünleri konusunda özgün tasarım ve farklılaşmanın gerekliliğini kendi bünyesinde gerçekleştirerek çözüm ortaklarına sınırsız hizmetler sunmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Altınşehir’de 4 bin metrekare kapalı üretim alanına sahip olan İLPEN, ürün gamındaki mevcut ürünlerin birçoğunu kendi tesislerinde üretmektedir. Üretim sonrası baskı noktasında da hizmet veren şirketimiz ürün tasarımı, kalıp, montaj, ambalajlama, enjeksiyon, tampon, lazer ve uv baskı gibi tüm üretim süreçlerini kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Kurumsal politikamızın temel taşları olan; kaliteli ve hızlı hizmet anlayışı, disiplin, çözüm odaklı bir sisteme dayalı ekip çalışmasını ilke edinmiş olan şirketimiz, teknolojinin sunduğu olanakları en iyi şekilde kullanmaktadır. İLPEN PROMOSYON; ürettiği ürünlerin kurumsal firmalara dağıtımının yanı sıra promosyon sektöründeki birçok firmaya ve bayilerine de ürün temini noktasında çözüm ortağı olmasıyla rakiplerinden ayrılmıştır. Birçok ülkeye ihracat yapmakta olan şirketimiz ürettiği ürün yelpazesini gün geçtikçe daha da genişletmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini araştırdı. Araştırma sonucunda İLPEN, 2012-2015 yılları arasında yüzde 150 ciro artışı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasında üçüncü kez yer aldı. Kuruluşumuzdan bugüne dek süregelen 30 yıllık yolculuğumuzda bizleri yalnız bırakmayan değerli çözüm ortaklarımıza teşekkür eder, iş birliğimizin sürekliliğini temenni ederiz.

ILPEN was founded in the year 1988; we can proudly say that through our 30 years in the sector we have been able to carry our brand to a top position, in the introductory items sector we have worked with very prestigious companies. ILPEN has its own special different range of promotion designs. It offers solutions to its partners and is happy to offer them service without borders. ILPEN has a 4 thousand sq m closed production unit in Altinsehir and produces many of the items in their range themselves. Once the item is produced then It is given over to the press section for design, pattern, mounting, packing, injections, padding, laser and printing all of which take place in our own premises. Our institutional policy is based on certain fundamental foundations, our understanding of quality and speedy service, discipline, a problem solving system which is worked by a team and our technological abilities, all which are used in the very best manner. ILPEN PROMOTION; as well as making and delivering the products also helps many companies and distributors in obtaining certain items and solving certain problems this is something that separates our brand from our competitors. Our company effects exports to many countries and as the days pass our product range widens. The Turkish Chamber of Commerce and the Stock Exchange ( TOBB ) made a survey to find the first 100 fastest enlarging companies. The result showed that in the years 2012-2015 with a % growth of 150 for the third time we were placed in that 100. To those valuable enterprises whose support we have had during our 30 year march our problem solving partners we offer our sincere thanks and hopes that our partnerships will continue to flourish.

24

AĞUSTOS AUGUST 2019


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

TÜRK BARTER HAZIR İŞ, FRANCHISE İLE BÜYÜYOR TURK BARTER IS ENLARGING ON GOING WORK WITH FRANCHISING Türk Barter’ın franchising hizmetleri kapsamında kendi kurumsal isim ve markasının kullanılmasına izin veriyor. Sözleşme süresince franchise hizmeti sunduğu kuruluşu denetleme hakkına sahip olan Türk Barter, franchise alan kuruluşa teknik, eğitim, CRM, IT/MIS, pazarlama ve işletmecilik desteği ve hizmetleri sunuyor. Bununla birlikte Türk Barter, imtiyazlar karşılığı başlangıçta üyelik bedeli talep ediyor. Franchise Kuruluşlara Tam Destek Türk Barter’ın sağladığı avantajlar arasında Türk Barter’ın işletme sistemine ait teknik bilgi, doküman, el kitapları ve prosedürleri kullanma imkanı; kalifiye personel bulma, işe alma ve eğitim verme alanlarında Türk Barter’ın olanaklarından yararlanma; mali, ticari ve personel konularında destek alma, operasyonel verimliliğin artırma; Türk Barter’la ortak hareket ederek işletmenin karşılaşacağı risk ve işletme sorunlarını minimum düzeye çekme; Türk Barter araştırma ve geliştirme projelerinden yararlanma; Franchise alan kuruluşun oluşma aşamasından yer seçimine kadar tüm etkinliklerde bilimsel destek alma, kuruluş aşamasında leasing vb. kurumlardan kolay finans sağlanması, reklam ve tanıtım giderlerinden tasarruf elde edilmesi; düşük riskle iş kurulması; CRM, PR, Pazarlama ve Trade Broker’lık operasyonlarına standart getirilmesi; eğitim, reklam, tanıtım, malzeme ve promosyon etkinliklerinde destek alınması; uluslararası standart ve kalitenin garanti edilmesi; yeni teknoloji ve iş organizasyonları ile tanışma fırsatı; yeni iş ve istihdam alanı açılması gibi kolaylıklar yer alıyor. Türk Barter’da Franchise Eğitimi ve Denetimi Türk Barter franchise sistemi köklü eğitim faaliyetlerine dayanıyor. Başlangıç eğitimi 15 gün olan programda Türk Barter’ın kurumsallığı, Kalite Yönetim Sistemi, Yönetim Organizasyonu ve İş Akışları; PR Çalışmaları, Franchise Reklam Gücü, Yerel Tanıtımlar ve Kampanyalar; CRM ve Uygulama İlkeleri, Pazarlama Stratejileri ve Pazarlama Planı; Online Hizmetler, Franchise Modülü, Operasyonel İşlemler, Trade Broker’lık faaliyetleri gibi temel konular uygulamalı olarak işleniyor. Sürekli Operasyonel Destek Türk Barter franchise kuruluşlara sürekli operasyonel destek sağlıyor. Franchise işlemlerinin her aşamasında, uzman bir ekipten oluşan dayanışma ile merkezden destek sağlanıyor. Bilgisayar ağı, periyodik ziyaretler, performans değerlendirme programları, ulusal konvansiyonlar, tanıtım ve promosyon malzemeleri temeli genel destekler arasında yer alıyor. Söz konusu desteklerin yanı sıra Türk Barter, halkla ilişkiler ve reklam, kâr geliştirme ve pazarlama konularında da destek sağlıyor. Türk Barter’ın tanıtım ve pazarlaması; kitlesel reklamların barter Ortak Pazarı’nda genişleme stratejisine, franchise kuruluşların müşteri kazanmasına ve barter işlemlerine büyük katkı sağlıyor. Türk Barter’ın franchise’lara sağladığı önemli desteklerden biri de etkin toplu reklam imkanı. Bu sayede franchise’lar çok büyük bütçelerle bile gerçekleştirilmesi zor hedeflere ulaşıyor. Franchise kuruluşlar kendi müşteri portföylerini geliştirmek için merkezi reklamların dışında yerel tanıtıma ağırlık veriyor. Bu alanda Türk Barter franchise’ları rakiplerine oranla büyük avantajlara sahip bulunuyor.

26

AĞUSTOS AUGUST 2019

The primary mission which Turk Barter has set for itself is to give franchise companies on going well organized operational support but in addition it helps with effecting public relations and advertising campaigns, forming an advertising pool and setting up big opening campaigns. Among the Franchising services which Turk Barter offers it also gives permission for use of its own company name and brand. Throughout the period of the contract Turk Barter has the right to inspect the premises of the franchisee which it is helping. Turk Barter gives to a franchisee support in technology, education, CRM, IT/MIS, in marketing and operations.For these services it demands an up front fee. Total support to Franchise setups Among the advantages that Turk Barter offers are technical knowledge on the working of the system, on documentation, their hand books and procedure explanations can be used; Use can be made of the Turk Barter methods for finding qualified personnel and help in setting personnel on and the necessary education of them; Turk Barter gives support fiscally, on business and on personnel so as to increase the operational output. The enterprise and Turk Barter work together to decrease risk and production problems to a minimum; Use can be made of R and D effected by Turk Barter; From the moment that the franchise has been taken out starting with choice of location the franchisee receives knowledgeable support from Turk Barter, leasing etc, obtaining credit easily, advertising and introductory expenses are saved upon, the business is set up with a minimum of risk. CRM, PR, Marketing and Trade Brokering operations are brought up to the correct standards; education, advertising, introducing, product and promotional materials all receive support, the guarantee of international standards and quality; the opportunity of getting to know new technologies and to be introduced to work procedures and easy methods of setting up a new business and offering more employment. The Turk Barter Method of Franchising and Franchise Controlling The Turk Barter franchise system is based on well rooted educational activities.In the beginning there is a 15 day program where the basic subjects are worked on The Turk Barter corporate enterprise, its Quality Control System, Its Management Organization and Work Flow; PR Work, The Strength of Franchise Advertising; Local Introductions and Campaigns; CRM and Application Principles, Marketing Strategies and Planning; On line Services; Franchise Modules, Operational Methods and Trade Brokering Activities those basic subjects are taught. Ongoing Operational support. Turk Barter gives franchise set ups on going support. Help is given from Central by an expert team on every facet required. General subjects of support are given by the Internet, by periodic visits, by progress valuation programs, by international conventions, and introductory and promotional materials are obtained. In addition to all the subjects mentioned Turk Barter also supports with public relations and advertising and manners of increasing profits and marketing .With the Turk Barter methods of introduction and marketing and its Common Market development strategies the brand offers to franchise establishments the opportunity to gain more customers as well as adding strength to bartering.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

TAB GIDA, “AİLE İŞLETMECİLİĞİ’’ MODELİYLE GİRİŞİMCİLERİNİ ARIYOR

TAB GIDA IS LOOKING FOR ENTREPRENEURS WHO WILL WORK WITHIN THEIR NEW MODEL OF “THE FAMILY ENTERPRISE SYSTEM” Türkiye’nin hızlı servis restoran sektörü lideri TAB Gıda, markalarından Sbarro ve Usta Pideci için yeni bir aile işletmeciliği modeli geliştirdi. Bu yeni modelde, girişimciler, tüm yatırımı TAB Gıda’ya ait olduğu restoranların işletmecisi olacak. Türkiye’nin lider hızlı servis restoran zinciri işletmecisi TAB Gıda, aile işletmeciliği modeli ile yeni girişimcilerini arıyor. TAB Gıda markaları Sbarro ve Usta Pideci’yi bir araya getiren bu yeni modeli, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 18 ilde 29 restoranda uygulanacak. Girişimciler, özel fırsattan Ekim ayı sonuna kadar faydalanabilecek. Kendi restoranlarını işletecekler İtalyan pizzasıyla Türk pidesini bir araya getiren bu yeni model ile girişimcilerin kendi restoranlarının işletmecisi olacağını belirten TAB Gıda Finans ve Franchise Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Çetinkaya, “Tüm ekipmanların da dâhil olduğu tüm yatırım TAB Gıda’ya ait olacak. Girişimciler kendi işinin işletmecisi olacak. Bizim hedefimiz; Sbarro ve Usta Pideci markalarımızın en iyi şekilde temsil edilmesi ve TAB Gıda standartlarına bağlı kalınarak işletilmesi. Bu yeni modele, ailesi ile birlikte işinin başında durabilecek girişimcileri davet ediyoruz’’ diye konuştu. Tüm yatırım TAB Gıda’ya ait Girişimcilerde aradıkları özellikleri de belirten Özgür Çetinkaya şöyle konuştu: “Öncelikle girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip, başarılı bir iş geçmişi ve yönetim tecrübesi olan girişimcileri ve aileleri tercih ediyoruz. TAB Gıda olarak franchise sistemimiz gıda işletmeciliği konusundaki tüm sorunları kendi bünyesinde çözen bir yapıya sahip. Yeni aile işletmeciliği modelinde yatırım da tamamen TAB Gıda’ya ait olacak. Bu da girişimci adayları için oldukça cazip ve büyük bir avantaj sağlayacak. Bizimle beraber yeni bir başarı hikâyesi yazmak isteyen tüm girişimcilere kapımız açık.”

28

AĞUSTOS AUGUST 2019

TAB Gida the leader of the Turkish quick service food restaurant chains has developed a new family management system to use in its restaurants Sbarro and Usta Pideci. With this system entrepreneurs will work the establishment but TAB Gida will be responsible for all the investment. The leaders of the fast food chains sector in Turkey is TAB Gida and now it is looking for entrepreneurs for their new system of family management. This system will be used in the restaurants of the brands Sbarro and Usta Pideci. The restaurants are to be found mainly in Istanbul, Ankara and Izmir in 18 provinces a total of 29 restaurants. Entrepreneurs will have the opportunity of making use of the special opportunities which are available until the end of October. They themselves will manage the restaurants This new model brings together Italian pizza and Turkish Pide and the entrepreneurs themselves will manage them. The Assistant to the TAB General Manager of Finance and Franchise Investments Ozgur Cetinkaya stated “All the equipment and all the investment will be effected by TAB Gida. The entrepreneurs will work their business. Our aim is; that they be capable of representing the brands of Sbarro and Usta Pideci in the best possible manner and will effect it in accordance with TAB Gida standards. With this new model we are inviting entrepreneurs and their families to work the business together”. All the investment is effected by TAB Gida Ozgur Cetinkaya explained the type of entrepreneurs they are looking for by saying “First the entrepreneur has to have both the energy and the strong intention to be successful. We prefer families who have previously been successful in business and also who have experience in management. TAB Gida is a company which has the ability to solve any problems from within its own set up. This new model of family management will have TAB Gida effecting the total investment. This is attractive and a great advantage for the entrepreneur candidates. Our door is open to all those entrepreneurs who wish to write a new success story together with us”.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


AKTÜEL • CURRENT

BEREKET DÖNER’DEN BÜYÜK FRANCHISE KAMPANYASI BIG FRANCHISE CAMPAIGN FROM BEREKET DÖNER 125 şubesi, doğrudan 500 dolaylı 2.500 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük döner üreticisi olan Bereket Döner, sektöre taze bir soluk getiren kampanyanın duyurusunu yaptı. Türk dönerinin dünyadaki sözcüsü olan Bereket Döner, yaz sezonunda yatırıma hazırlanan girişimcilere %50 indirim fırsatı sunuyor. Dünyadaki en büyük hazır et döner üreticisi şirketleri arasında olan Bereket Döner’in franchise’ı olmak şimdi %50 franchise bedeli indirim kampanyasıyla çok kolay. Bereket Döner CEO’su Muhammet Nezif Emek, yatırımcılara yaptığı çağrıda yaz sezonu boyunca geçerli olacak kampanyanın bir yandan sektöre canlılık getirirken, girişimcilere de büyük imkanlar sunduğunu söyledi. Sektöre ilk kez adım atmaya hazırlanan girişimcilerin önünü açmayı hedeflediklerini belirten Muhammet Nezif Emek, küçük yatırımlara yüksek getiri sağlayan yeni uygulamaya daha ilk haftadan çok olumlu etkileşim aldıklarını ve gelen talepleri belirlenen lokasyon önceliklerine göre hızlıca değerlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. YENİ YATIRIMCILAR KAZANACAK Bereket Döner’in daha once 60.000 TL’den franchise bedeli ile satışını yaptığı Bereket Döner Express’lerin 30.000 TL’ye çekildiğini söyleyen Emek şu bilgileri verdi: “Sektörün en Pratik yatırım aracı olan Bereket Döner Express, hızlı geri dönüşü ve kolay kurulumu olan, sadece Bereket Döner’in sunduğu bir işletme modelidir. Genç yatırımcılarımız için ideal bir başlangıçtır. Yaz dönemi kampanyası boyunca 100.000 TL’den satışını yaptığımız Standart Bereket Döner Restoran franchise bedelini de 50.000 TL’ye düşürdük. Sektörde franchise’ın zirvesi olarak kabul edilen Bereket Döner Since 1988 Büyük Alakart Konsept’in fiyatını ise 200.000 TL’den 100.000 TL’ye çektik.” Günlük 60 ton üretim kapasitesine sahip Bereket Döner, franchise yatırımcılarına kesintisiz teknik ve eğitim desteği de sağlıyor. Üretimin her aşamasından tüketime kadar geçen süreçte Türkiye’nin en güvenilir gıda ürünlerine imzasını atan Bereket Döner’in yurt dışı satış ağı da hızla genişliyor.

Bereket Döner, the largest döner producer of Turkey with its 125 branches, its 500 employees in payroll and its indirect labour force of 2.500 employees, made the announcement of the campaign that brings a fresh breath to the sector. Bereket Döner, the spokesman of the Turkish döner in the world, offers a 50% discount to entrepreneurs preparing for the investment in the summer season. Thanks to 50% franchise fee discount campaign, it is now very easy to become a franchisee of Bereket Döner which is one of the largest ready döner producing companies in the world. Muhammet Nezif Emek, CEO of Bereket Döner, told investors that the campaign, which will be valid during the summer season, brings vitality to the sector and offers great opportunities for entrepreneurs. Muhammet Nezif Emek stated that they aim to open the path for the entrepreneurs who are preparing to take the first step in the sector and that they have received more positive interactions even from the first week, so they are trying to evaluate the incoming demands quickly according to the determined location priorities. NEW INVESTORS WILL GAIN Emek said that Bereket Döner Express, which Bereket Döner previously sold with a franchise price of 60.000 TL, has been reduced to 30.000 TL. “Bereket Döner Express, which is the most practical investment tool of the sector, is a business model offered only by Bereket Döner with quick return and easy installation. It is an ideal start for our young investors. During the summer campaign, we reduced the fee from 100.000 TL to 50.000 TL to become Standard Bereket Döner Restaurant franchise. We have also decreased the price of Bereket Döner Since 1988 Great A la carte Concept from 200.000 TL to 100.000 TL.” With a daily production capacity of 60 tons, Bereket Döner also provides continuous technical and training support to franchise investors. The overseas sales network of Bereket Döner which produces most reliable food at every stage of the process from production to consumption is expanding rapidly.

30

AĞUSTOS AUGUST 2019


FRANCHISE SEKTÖRÜNE 1 MİLYAR DOLARLIK NEFES A 1 MILLION DOLAR BREATH OF AIR FOR THE FRANCHISE SECTOR Katılımcı marka, metrekare ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en büyük franchise fuarı iş dünyasına yön vermeye devam ediyor. Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD desteği ve ERA Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. CNR Fuar Merkezi 5-6-7. hall’lerde gerçekleştirilecek fuar, franchise ve markalı bayilik veren firmaları, ürün ve hizmet veren tedarikçileri girişimci ve yatırımcılarla 17. kez İstanbul’da buluşturacak. Franchise sektörünün kalbinin attığı Bayim Olur musun 2019, sektöre 4 günde 1 milyar dolarlık hacim kazandırmayı hedefliyor. Sektörün büyümesi için en önemli platformlardan biri olan Bayim Olur musun 2019’da, 100’ü aşkın ülkeden gelecek sektör profesyonelleri, fuardaki yerel ve uluslararası katılımcılarla buluşacak. Ulusal markaların uluslararası arenada boy gösterebilmesi konusunda aracılık eden ve geçtiğimiz yıllarda önemli iş birlikteliklerine imza atan yabancı yatırımcılar bu yıl da fuara, damgasını vuracak.

With the brands which participate and the number of visitors per sq m this is the biggest franchising fair in Europe and the Middle East and continues to give direction to the business world. The organization is effected by Medyafors Fuarcilik While UFRAD and ERA give support and are the main sponsors. The Bayim Olur musun Franchise and Brand Dealership Fair will take place this year on the 10-13 of October 2019. The Fair will be held in the CNR Fuar Merkezi in the halls 5-6-7. The companies giving franchise and brand distributorships and product and service suppliers will be meeting together with entrepreneur and investors for the 17th time in Istanbul. The Fair Bayim Olur musun 2019 which is the heart beat of the franchise sector aims at a 1 million dollar business volume in the 4 days of the fair. The Bayim Olur musun Fair plays one of the most important roles in the enlargement of the sector and at this years fair professionals from near to 100 countries will participate. It is a place where International brands show themselves off in the international arena both they and those who previously signed important business contracts here will put their mark on this years fair.

BURGER KING, REAL MERTER’DE

BURGER KING IS NOW TO BE FOUND IN REAL IN MERTER

BAFRA PİDE FRANCHISE VERİYOR

BAFRA PIDE IS NOW OFFERING FRANCHISES İstanbul’a pide keyfini yaşatan Çoşkun Usta’nın kurduğu Bafra Pide günümüzde tüm gelişmelerini tamamladı. 2000 yılında Türkiye’nin en iyi Pidecisi seçilen Bafra Pide Çoşkun Usta’nın evlatları Tolga ve Koray kardeşler tarafından yönetiliyor. İstanbul’a Bafra Pidesini getiren Çoşkun Kuru, mesleğe ilk adımlarını Bafra’da attı. Coşkun Kuru ağabeyi, 1981’de İstanbul’a gelerek ağabeyi İdris Kuru ile Kızıltoprak’ta olarak kurduğu pide fırını Bafra Pide ise günümüzde en çok tanınan ve en iyi Bafra Pide unvanını kazandı. Çoşkun Kuru Usta’nın vefatından sonra Bafra Pide’nin yönetimine geçen Tolga ve Koray Kardeşler işletmeyi pek çok yönden geliştirdi. Lezzet ve kaliteyi koruyarak ilerleyen iki kardeş Bafra Pideyi şimdilerde Franchise açıyor. Çoşkun Usta set up the brand of Biafra Pide and it was he who taught Istanbul to love it and now the brand has completed all the new developments needed for today’s market. The brand was chosen in 2000 as the best Pide brand in Turkey. Today the company is managed by the two sons of Çoşkun Kuru the brothers Tolga and Koray. Bafra Pide was brought to Istanbul by Çoşkun Kuru who had taken his first steps in the profession in Basra. Coşkun Kuru came to Istanbul in 1981 and together with his elder brother Idris Kuru they set up a pide oven in Kızıltoprak. It won the title of the most well known and best suppliers of Bafra Pide. After the death of Coşkun Kuru Usta the 2 brothers Tolga and Koray took over the management of the brand and developed it in many ways.The two brothers are moving forward while always maintaining the taste and quality of their product and they are opening the brand to franchising.

Vazgeçilmez Lezzetlerin Adresi Burger King, en yeni restoranı Real Merter Şubesi ile Burger Severlerin yeni adresi olacak. Hızlı servis restoran zinciri sektörü lideri TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren, efsane lezzetlerin adresi Burger King, Türkiye’de 650’den fazla restoranı ile hizmet vermeye ve restoran sayılarını arttırmaya devam ediyor. Yeni açılan Real Merter Burger King birbirinden lezzetli ekonomik ve doyurucu menüleri, sıcak ve soğuk içecek çeşitleri, kral patatesi, bol çeşitli enfes sosları ve daha birçok ürünü, lezzet severler ile buluşturacak. Burger King the address of the tastes loved by all has now opened its newest branch in Real Merter which will now be its newest branch and place of call for Burger Lovers.The brand works under the auspices of the TAB Gıda Holding which is leader in the fast food restaurant chains in Turkey.The brand of Burger King with its splendid flavor has more than 650 restaurants throughout Turkey and continues to increase that number.The newly opened Burger King in Real Merter offers its each one more flavorful than the other foods in their economic and filling menus also to be found are hot and cold beverages, king potatoes, lots of choices of wonderful sauces and many other products to delight its flavor lovers.

AĞUSTOS AUGUST 2019

31


AKTÜEL • CURRENT

YATIRIMIN EN KAZANÇLI, KAZANCIN EN LEZZETLİ HALİ: HOSTA THE MOST PROFITABLE INVESTMENT AND THAT PROFIT IN ITS MOST FLAVORFUL FORM: HOSTA

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan dönerin, HOSTA ile Ankara’da başlayan lezzet yolculuğu tüm Türkiyeyi sararak, fast food sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilere kârlı bir franchise imkanı sunuyor. Yapılan yatırımların hızla geri dönüşü ve istikrarlı yapısıyla alanındaki diğer işletmelerden ayrılan HOSTA, güvenli duruşu ve yatırımcısına verdiği destekle sektördeki liderliğini emin adımlarla sürdürüyor. Büyük bir marka çatısı altında sektöre adım atmak isteyen girişimciler, HOSTA’nın başarılı iş modeli sayesinde yatırımın en lezzetli haline katılım sağlıyor ve kârlılığın tadını çıkartıyor. Yüksek kalite anlayışı, geniş ürün yelpazesi ve damaklarda iz bırakan lezzetleriyle HOSTA, Türkiye’nin her noktasındaki tüketiciler ile buluşmaya devam ediyor. One of the flavors of the Turkish kitchen which certainly cannot ever be forsaken is the Doner. The brand HOSTA set out on its taste adventure in Ankara however it is now to be found throughout Turkey. For investors who wish to enter the food sector it offers the opportunity of profitable franchises. The investment which is made gives a speedy return and with the well directed methods which make it different to others in the sector, HOSTA with its dependable stance and with the support which it supplies to its investors is continuing with strong steady steps to becoming a leader of the sector. For investors who wish to make their first moves in the sector under the roof of a big brand by means of the HOSTA successful work model they can effect an investment in an extremely tasty form and can enjoy its flavor! This brand has together with the understanding of quality which it has, a wide choice of product with tastes which leave enjoyable flavors on the palate. In this manner HOSTA continues to meet its customers in all points of Turkey.

YENİLİKÇİ TARZIYLA SEKTÖRE YÖN VEREN BALHOME, FRANCHISE VERİYOR…

THE BRAND OF BALHOME IS BRINGING A BREATH OF FRESH AIR TO ITS MANNER OF GIVING FRANCHISING AND IS ALSO SHOWING DIRECTION TO THE WHOLE SECTOR... 1976 yılında Balcı Mobilya olarak ticari hayata başlayan Balhome 2010 yılı itibariyle mobilya sektöründe yaptığı farklı yatırımlar, benimsediği kalite, güven ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle kısa sürede sektörde öncü firmalar arasındaki yerini almayı başarmıştır. Değişen ve yenilenen mağazacılık anlayışıyla Türkiye’nin 81 ili ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki müşterileri ile en önemli ilkesi olan mutlu müşteri halkasını genişleterek büyüme hedefini sürdüren Balhome, şubelerinin yanı sıra internetten de hızlı ve güvenilir alışverişe imkân sağlıyor… Ücretsiz teslimat, ücretsiz montaj ve 2 yıl garanti imkânı veriyor. Balcı Furniture began its business life in 1976 and under its brand name of Balhome from 2010 onwards with the different investments it has made, with the quality which it offers and with its principles of total customer satisfaction has in a short time taken its place among the leaders of the sector. With its very different constantly changing understanding of the retail trade it is in place in 81 provinces of Turkey and also in different European countries where it continues to enlarge and add to its chain of customers always with the principle of customer satisfaction to the fore. Balhome as well as its branches also offers the possibility of internet buying in a swift and sure manner... It gives no fee delivery, no fee setting up and a 2 year guarantee.

32

AĞUSTOS AUGUST 2019


HAPPY MOON’S SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDA HAPPY MOON’S IS NOW TO BE FOUND IN THE SABIHA GOKCEN AIRPORT Türkiye’de büyük porsiyonları, uygun fiyata, konforlu ortamlarda sunmayı ve lüksü erişilebilir hale dönüştürmeyi ilke edinen Happy Moon’s Cafe, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı giden yolcu katında İtalyan, Meksika, Amerika ve Türk lezzetlerinden oluşan menüsü ve 24 saat devamlı işleyen yapısı ile hizmet verecek. Yeni şubesiyle, insanların gelip sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra kahvelerini ve soğuk içeceklerini içebilecekleri, 20’nin üzerinde günlük üretilen pastalardan yiyip yolculuk öncesi iyi vakit geçirebilecekleri bir adres olacaktır. Sabiha Gökçen havalimanında açılan Happy Moon’s işletmesini, dünya çapındaki havalimanlarında ve otoyollarda yenilikçi yemek mekanları yaratan lider işletme HMSHost firması üstlenmiştir. HMSHost dünyanın en büyük gıda ve içecek hizmetleri sağlayıcısı Autogrill Group bünyesinde bulunmakla birlikte, dünya çapında 57.000’den fazla çalışanı ve yıllık 4,6 Milyar Euro satışla, seyahat edenlere yerel, bölgesel ve uluslararası markaların benzersiz bir karışımını sunmaktadır. With its big portions, its reasonable prices, its comfortable sitting place and its principle of offering luxury at a viable price a Happy Moon’s Cafe is now to be found on the departure floor of the Sabiha Gokcen International airport.There it offers a 24 hour continuous service with menus that include Italian, Mexican, American and Turkish food. In this its new branch people can have breakfast, lunch or evening meal as well as different coffees and cold beverages.It has 20 different kinds of cakes which are cooked daily.Calling there prior to your journey means calling at an address where you can be sure to spend an enjoyable time. The Happy MOON’S which has opened in the Sabiha Gokcen is directed by the HMSHost company which is a leader in the new wave of food premises in world airports and highways. HMSHost works under the auspices of the Auto grill Group which has more than 57,000 workers and effects a yearly sales turnover of 4.6 Million Euros.It offers to local, country or international travelers a splendid choice which can never be bettered.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE ASSOCIATION FOR COACHING TÜRKİYE’DEN TAM DESTEK! TURKEY OFFERS TOTAL SUPPORT TO THE YOUNG ENTREPRENEUR ASSOCIATION FOR COACHING

LORIS PARFUM 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren parfüm üreticisi Loris, yüzlerce mağazası ve binlerce çalışanıyla dev bir mağaza zinciri. Kurum hali hazırda 170’i yurt dışı olmak üzere 400’ü aşkın şube ve 1000 çalışanı ile hizmet veriyor. Gebze’de bulunan 5 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinde günde 50 bin adet üretim yapma kapasitesi ile çalışıyor. 2018 yılında kurduğu InoLab (Innovative Fragrance Laboratory) markası altında giderek büyüttüğü GCMS teknolojisine de sahip olan Ar - Ge laboratuvarı ile önemli başarılara imza atan marka, Loris Akademi ile de sadece kurum içi ihtiyaca değil, sektörün nitelikli eleman sıkıntısına yönelik de çözümler sunuyor. Karlı bayilik fırsatları ile dikkat çeken Loris, 2020’de yurt içinde ve dışında toplam 600 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. The perfume producer Loris has been in action since 2006, it has hundreds of personnel and is a gigantic chain shop group. It is already an institution which has around 400 branches of those 170 are abroad and has 1000 personnel.Its production unit is situated in Gebze where it has a 5 thousand sq m covered production area which has the capacity to produce 50 thousand units daily.In 2018 taking the name of the Innovative Fragrance Laboratory it increased its GCMS technology and with the R-D laboratory it became a brand which has put its signature to important successes.The Loris Academy offers a solution not only for its own use but for the sector in general on the problem of finding qualified personnel.Loris draws attention to itself with the profitable dealer opportunities that it offers and has the intention of reaching domestically and internationally a total of 600 shops by the end of 2020.

JCI (Junior Chamber International) - Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği İstanbul şubesi Liderliğin Mimarisi eğitim serisini hayata geçirmesinin ardından ASSOCIATION FOR COACHING ile de protokol imzaladı. Sivil Toplum Dünya’da ve Türkiye’de gelişmekte olan dinamik ve hareketli bir alandır. Sivil Toplum Kuruluşları toplumların gelişmesi için önemli bir insiyatif olmakla beraber günümüzde STK’ların paydaşlık yaparak çevrelerinde yaratacakları etkiyi büyütmeleri de çok önemlidir. Bu misyonla Genç Liderlerin ve Girişimcilerin gelişmesinde katkıda bulunan JCI İstanbul, ASSOCIATION FOR COACHING Türkiye ile imzaladığı protokol ile koçluk çalışmalarının girişimciler üzerindeki etkisini ortaya koydu. JCI ( The Junior Chamber International )- the Istanbul branch of the International Young Leaders and Entrepreneurs Association after actioning the Leader Architectural educational series has now signed a protocol with the ASSOCIATION FOR COACHING. Civil Society both in the world and in Turkey is a field which is constantly developing and is a dynamic and action motivated field.The Civil Societies play an important role in the development of the population while this alone is an important initiative today meeting up with other Civil Societies the joint efforts play an important role in enlarging the effects. With this mission JCI Istanbul played an important role in the development of the Young Leaders and Entrepreneurs now with the protocol signed with the ASSOCIATION FOR COACHING Turkey it is now making a big impression in the coaching and working of the entrepreneurs.

AĞUSTOS AUGUST 2019

33


AKTÜEL • CURRENT

HOT DÖNER LEZZETİNİ DİYARBAKIR’DA SEVENLERİ İLE BULUŞTURDU THE FLAVORFUL HOT DONER HAS NOW REACHED ITS APPRECIATIVE CUSTOMERS IN DIYARBAKIR

Hot Döner, Türkiye’deki ilk AVM şubesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin gözde alışveriş merkezlerinden ve buluşma noktası haline gelen Ninova Park AVM’de, düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinliklerle hizmete açtı. Hot Döner’in İlk AVM Şubesi Diyarbakırlılara hizmet vermek için dev kadrosuyla büyümeye ve yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Ninova Park AVM Genel Müdürü Kenan Çetin, AVM’nin ailesine yeni bir üyeyi kattıklarını söyledi. Çetin, “Hot Döner, Türkiye’de AVM olarak ilk bizi tercih etti. Bu da bizim üyelerimize verdiğimiz desteği ve güveni yansıtıyor. Şu anda 15 Eylül itibariyle araba çekilişimiz söz konusu, onun hazırlıkları da devam ediyor. Kurban Bayramı’nda ziyaretçilerimizi ağırlamak için en güzel şekilde hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Büyük bir enerjiyle ziyaretçilerimizi bekliyoruz.” dedi. The new Shopping Mall Ninova Park the first Shopping Mall to be situated in the East and South East Anatolian District has become the favorite getting together place there and now with its effective cultural and artisan presentation Hot Doner has opened there

Hot Doner’s first Shopping Mall Branch

The General Manager of the Ninova Park Shopping Mall Kenan Cetin stated in order to serve the Diyarbakir people he and his large personnel group are continuing to enlarge and to invest.He continued” We have added a new member to our family.Hot Doner chose us as their first Shopping Mall. This is because of the support and confidence we offer our members. Presently discussion is under way for starting from 15th of September a car raffle we are effecting preparations for that along with our preparations to welcome our guests in the best possible manner at Kurban Bayram (an important religious holiday ).With great energy we await our visitors.

ETİBEYAZ, FRANCHISE AĞINI BÜYÜTÜYOR ETIBEYAZ IS ENLARGING ITS FRANCHISE NETWORK

HAMBURGERDE BİR NUMARA: “BURGER BAR” THE HAMBURGER SECTOR “BURGER BAR” IS NUMBER ONE

Kendi Hamburgerini Kendin Yarat! Mantığı ile kendi hamburgerinizi yaratabileceğiniz, isteğinize göre ekstra malzemeleri ekleyip sınırsız içecek imkânı ile hamburger lezzetini bir üst seviyeye çıkartan, özel sosları ve avantajlı fiyatlarıyla ezber bozan bir marka BurgerBar. Burger Bar olarak şuanda Gazipaşa ve Barajyolu’nda 2 şube ile hizmet verdiklerini belirten Marka yetkilisi Hüsamettin Hüyük, “Kısmet olur ise 2019 yılında franchise vermeye başlayacağım. Franchise sisteminde de inşallah yeni bir anlayış ve yeni bir sistem ile piyasaya çıkacağız. Öncelikle Adana ve çevre illerde şube açmayı planlıyoruz. Daha sonra yine 2019 yılı içerisinde İstanbul’da ve yurtdışında şube açmak gibi bir planım var inşallah bu hayalimi gerçekleştirmiş olacağım” diyor. Create your own hamburger yourself! With this mentality you can make your own hamburger, according to your own particular preferences you can add all the necessary ingredients yourself and added to this have unlimited beverage possibilities which will carry the hamburger flavor to it highest peak, add also the available special sauces and add the advantageous prices it can be seen the brand Burger Bar is really something out of the ordinary. Husamettin Huyuk the authority from the brand said that they were presently serving in two locations in Gazipasa and Barajyolu he then stated “All being well during 2019 we shall begin to give franchises. God willing we shall be coming to the market place bringing a new mentality and a new system.We plan first to open in Adana and its surrounding districts.Later but still in 2019 I have the plan to open in Istanbul and abroad, Godwilling I will succeed in my dream”.

34

AĞUSTOS AUGUST 2019

2000 yılında dönercilik piyasasına giren ETİBEYAZ, kendisine has özel formülü, eşsiz lezzeti, el yapımı limonatası, değişik sos ve garnitürleri ile kısa sürede tercih edilen bir marka oldu. ETİBEYAZ, Türkiye’nin değişen ekonomik, sosyal yapısı içerisinde, müşterilerine özel hazırladığı lezzetleri üretim, dağıtım, fiyatlama ve pazarlama yöntemleri ile sunan, geçmiş hikayesi mütevazı, geleceği son derece parlak, tamamen yerli ve milli bir şirkettir. 1 DÖNER markasının şubelerini de satın alarak bünyesine katan ETİBEYAZ, bugün İstanbul ve Ankara’da olmak üzere 23 ayrı noktadan hizmetlerine devam ediyor. ETIBEYAZ entered the Doner sector in the year 2000 it very rapidly became a preferred brand with its own special formula, its unbeatable flavors, its home made lemonade, its various sauces and garnishes. Within the social set up of the changing Turkish economy, ETIBEYAZ with the very flavorful product it prepares for its customers, its deliveries, its pricing and its marketing strategies has changed from its previous modest position and now its future is very bright, it is a totally domestic national company. When ETIBEYAZ bought out the 1 DONER brand and added it to its own existing ones the company is now continues at 23 separate points in Istanbul or Ankara.


PROMASİAD: ‘AVRUPA’DA DAHA ÇOK YER BULMALIYIZ’ PROMASIAD STATES THAT WE NEED TO FIND MORE PLACES IN EUROPE PROMASİAD Genel Başkanı, Çin’in Avrupa’ya yönelik promosyon ve matbaa alanındaki ihracatının düşmesinin ardından Türk iş adamlarının harekete geçtiğini ve Avrupa’daki ihracat açığını kapatmaya talip olduklarını belirtti. Promosyon ve Matbaa Sanayici İşadamları Derneği (PROMASİAD) Genel Başkanı Ömer Karatemiz, Çin’in Avrupa’ya yönelik promosyon ve matbaa alanındaki ihracatının düşmesinin ardından Türk iş adamlarının harekete geçtiğini belirterek, promosyon ürünleri, baskı sanayi ve matbaa sektörlerinde Çin’in Avrupa’daki ihracat açığını kapatmaya talip olduklarını bildirdi. Karatemiz, promosyon ürünü ve matbaa sektörünün Türkiye’de 2 milyar dolarlık ihracat potansiyelinin bulunduğunu, kurdukları derneğin çatısı altında yapacakları faaliyetlerle 2023’te bu rakamı 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

The General Chairman of PROMASIAD states that now that China has stopped its promotions to Europe in the printing sector and consequently seen a decrease in its exports to them Turkish businessmen have gone into action and have become contenders for the void in the market. The General Manager of the Promotion and Printing Businessmen’s Association (PROMASIAD) Ömer Karatemiz after the decline of exports from China to Europe said that Turkish Businessmen had taken action and with their promotional effects and their printing and blocking are making the attempt to fill the void. Karatemiz stated in promotional products and our printing sector there is the potential for exports to the value of 2 million dollars in this sector.Now with the activities they effect under the roof of the association which they have formed,by the year 2023 they envisage that this figure can be increased to 5 million dollars.

Dünyada ilk 10 arasında Bu anlamda önlerinde fırsatların bulunduğunu belirten Karatemiz, baskı sanayi ve matbaa alanında ciddi oranda ihracat gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yayıncılık alanında dünyada ilk 10 arasında olduğunu aktardı.

Positioned in the first 10 in the world Karatemiz stated there are many opportunities in the printing sector and that a serious amount of export had been effected he also added Turkey in the printing and distributors sectors is positioned in the first 10.

“Türk ürünleri Avrupa’da yer bulmalı” Karatemiz, Çin’in ihracat potansiyelinin azalmasının ardından promosyon ve tanıtım ürünlerinde Türk mamullerinin piyasada kendine yer bulmaya başladığını bildirdi. Bu konuda ciddi çalışma içerisinde olduklarını aktaran Karatemiz, Avrupa ülkelerine daha fazla ihracat yapmak için çalışmaları artırdıklarını kaydetti. Karatemiz, “2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var ülkemizin. Bunun yüzde 1’ini, yani 5 milyar dolarını, sektörümüzün yapması zor değil. Dernek faaliyetlerini artırarak ciddi çalışmalarla 5 milyar doların üzerine bile çıkabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Turkish products must find a place for themselves in the European Market” Karatemiz said “As the Chinese market saw a drop in export sales then the Turkish businesses began to find their place in the market and so as to export more to Europe they have increased production quantities Karatemiz said that very serious work was been done in order to succeed he also said that the figure of 500 million dollars was for the 2023 Turkish export total.For our sector to effect 5 million dollars, only a 1% of the whole was not difficult to do. If we increase the actions of our Association and working seriously we can even pass that figure”.

FRANCHISE ALT YAPISI SAĞLAM MARKA, RAKİPLERİNDEN AÇIK ARA ÖNDEDİR… THE BRAND WITH A STRONG FRANCHISE INFRASTRUCTURE IS FAR IN FRONT OF ITS COMPETITORS... 6,5 yıldır Türkiye’de uzman ekibiyle markalara, marka yönetimi başta olmak üzere, yurtiçi ve yurt dışı pazarlama faaliyetleri, uluslararası master franchise hizmetleri, franchise projelendirme, satış ve lokasyon konularında hizmet veren The Franchise Company büyümesine hızla devam ediyor. Franchise Company Yönetici Ortağı Efrah Ceyhan Atacan; ‘Avrupa ve Ortadoğu’da lider perakende gruplarına ulaşarak temsilcisi olduğumuz markaların tanıtımını yapıyoruz. Bu süreç bazen çok kısa bazen çok uzun sürebiliyor. Önemli olan sağlıklı iletişimin kurularak markalarımız için müzakerelerin doğru yönetilmesidir. ‘Her pazar için sağlıklı projeksiyon hazırlamak, doğru hedefleme yapmak, işin olmazsa olmazıdır…’ The Franchise Company has been in action in Turkey for six and a half years, it continues to enlarge with its specialized team of brand experts, it primarily works in brand managing but it also effects domestic and international projects, international master franchising services, franchise projects and the subjects of marketing and locations. Efrah Ceyhan Atacan a Managing Partner of the Franchise Company said; We approach European and the Middle Eastern leading retailers and we introduce the brands which we represent. That period of time can sometimes be very short sometimes very long. The important thing is to form a healthy contact so that we can set the scene for our brands to move onto negotiations. There is no other way to succeed ‘One must prepare the right projection for the right market and head for the correct goal, these are the absolute essentials in order to effect business...’

AĞUSTOS AUGUST 2019

35


AKTÜEL • CURRENT

MCDONALD’S TÜRKİYE EFFIE’DE ALTINI KAPTI MCDONALDS TURKEY CAPTURED THE EFFIE GOLD

McDonald’s Türkiye, Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği ve Effie Worldwide Inc. işbirliğiyle düzenlenen, en etkili reklam ve pazarlama iletişimi kampanyalarının ödüllendirildiği Effie Türkiye’de turizm-eğlence-restoran kategorisinde “Daba Daba” kampanyası ile altın ödülün sahibi oldu. Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en zorlu ve itibarlı yarışması olarak kabul edilen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri’nde altın ödülün sahibi olmaktan çok mutlu olduklarını belirten McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş,”15-30 yaş arası gençlerin ve genç yetişkinlerin en sevdiği markalar arasında yer alıyoruz. Bu nedenle onların ilgi alanları, beklentilerine uygun menüler hazırlıyoruz. Geçen yıl Daba Daba Burger’i öğrencilerin ‘10,95’e doymak istiyoruz’ iç görüsünden hareketle çıkardık ve “Dibi dibi öde daba daba doy” mottosuyla müşterilerimizle buluşturduk. Başarılı bir kampanya oldu, çok iyi sonuçlar aldık. Effie ödüllerinde aldığımız altın ödülü ile kampanyamızın başarısı tescillenmiş oldu” dedi.

SUPER BUBBLE WAFFLE ‘Süper Bubble Waffle’ markasının yaratıcıları Türk gıda sektörünün deneyimli firmalarından biri olan Sasi Gıda. 1990 yılından günümüze gıda sektörüne Türkiye’nin en güçlü markalarından ikisini katmış olan firma, şimdiye dek; nefis tost ve sandviçlerin yanı sıra döner, tantuni, ızgara, salata, tatlı v.b ürünlerin sunulduğu ‘Tombiş’ ve yöresel Türk mutfağında alanında Türkiye’nin lideri konumundaki ‘Ziyafe Kayseri Mutfağı’ markalarını yarattı. Gıda sektöründeki başarılarına bir yenisini eklemek üzere yola çıkan firma, maharetli Türk ustalarının ellerinde, dünyanın meşhur tatlılarından waffle’a yeni bir tat ve sunum tarzı kazandırdı. Belçika usulü waffle’ı Türk ustaların elinden çıkan farklı hamuruyla, farklı sunum tarzıyla ve Belçika çikolatasının kalitesiyle, malzemeden kaçınmaksızın görsel bir şölen oluşturarak Türkiye’nin beğenisine sunuyor. The creators of the “Super Bubble Waffle” brand are one of the food sectors experienced companies, Sasi Gida. It has been a two in one company up to now; with its flavorful toast and sandwiches as well as Doner, tantuni, grills, salads and its confectionery etc its Tombis and its traditional Turkish foods it is a leader in its sector and has created the brand ‘Ziyafe Kayseri Mutfagi’. Now it is setting off on a journey to add yet one more success to its others in the sector. The dexterous hands of the Turkish cooks are making the world’s most well known sweet, the waffle but with a different flavor and a different presentation. The Belgian type of waffle with the different dough made by Turkish master cooks has a different presentation but the same quality of Belgian chocolate no ingredients are omitted this feast presentation is now being offered to the Turkish public.

36

AĞUSTOS AUGUST 2019

The Advertising Association, the Advertising Givers Association and Effie Worldwide Inc in conjunction with each other chose the most effective advert and marketing communication campaign and awarded it a prize.In the tourism / amusement / restaurant Effie Turkey became the owner of the gold award with its “Daba Daba” campaign.In the marketing and communication sector world wide the Effie Turkey Advertising Awards are known as the most respected and difficult competition.McDonald’s Turkish Marketing Director Elif Goktas stated just how delighted she was to receive that award for the company.She said” In the 15 To 30 years old young people and in the young adults categories we have taken our place among the most loved brands.Consequently we are preparing menus to suit their tastes.Last year we took out the Daba Daba Burger and used the ‘We wish to satisfy the 10,95 students’ and with that as our starting point we came forward to our customers with the” Dibi dibi öde daba daba doy” motto. It was a very successful campaign with which we received very good results.Receiving the Effie award is the proof of our successful campaign”.


PİDEOR FRANCHISE İLE BÜYÜYECEK… PIDEOR INTENDS TO ENLARGE BY FRANCHISING...

38 yıllık tecrübesiyle Aktaşlar Lezzet Grubu, 2018 yılında kurulan Pideor markası ile 2019’da yurt içinde yurt dışında büyümeyi hedefliyor. ISO 9001, ISO 22000, BRC, HALAL belgelerine sahip üretim tesislerinde hijyenik koşullarda, 30 yıllık pide ustalarının tarifleri ile hazırlanan ve lezzet testlerinden geçen Pideler, Pideor şubelerinde pide severler ile buluşuyor. Avantajlar ile dolu Pideor franchise sisteminde, franchiseelerin kolay ve kontrollü yönetebileceği bir iş modeli planlanmıştır. Ürünler 4 dakika pişmekte, restoran ve paket serviste maksimum zaman kazanılmaktadır. Hamur ve malzeme fire oranı sıfıra indirilmiştir. The Aktaşlar Lezzet Group has 38 years of experience it formed its brand Pideor in 2019 and it has the intention of enlarging it both domestically and internationally. Its production establishment is set up under very hygienic conditions and the company is the owner of, ISO 9001, ISO 22000, BRC, HALAL certificate. Their Pide is prepared to the recipes of ustas who have been in that sector for 30 years and then the Pides are put through a taste test prior to their being served in the Pideor branches to their customers, those who love their flavor. The Pideor franchise system offers many advantages and has made plans so that their franchisees will have an easy and controllable work model. The product cooks in 4 minutes so that both the restaurants and the packet services gain maximum time while the dough and the ingredients have had their wastage decreased to zero.

DOYUYO, İKİNCİ ŞUBESİNİ ANKARA’DA AÇTI

DOYUYO YAS OPENED ITS SECOND BRANCH IN ANKARA Doyuyo, kocaman, dolu dolu ve şık tabakları, kendine özel benzersiz sosları ve baharat karışımlarıyla hazırladığı sunumları ile Türkiye’yi lezzete doyurmaya geliyor. İlk şubesini İstanbul Özdilek AVM’de açan Doyuyo, ikinci şubesini 31 Temmuz 2019 tarihinde, Ankara’da, Meşrutiyet, Karanfil Sokak, No:31 Çankaya Odtülüler Dershanesi Altı adresinde açtı. Doyuyo, Ağustos ayında Viaport AVM, Mavibahçe AVM, İzmir Optimum AVM, Venezia AVM, Metropol İstanbul AVM, Cevahir AVYM ve 41 Burda AVM’de açılacak yeni şubelerinden sonra hızla Türkiye genelinde büyümeyi hedefliyor.

USTA DÖNERCİ ÖZDİLEK PARK AVM’DE USTA DONERCI HAS NOW OPENED IN THE OZDILEK PARK SHOPPING CENTER

Doyuyo, with its huge full chic plates, its unique sauces it’s spice mixtures and its excellent presentations is now in action so as to fill Turkey with its fully flavored food. Doyuyo opened its first branch in the Ozdilek Shopping Mall and now on the 31st of July 2019 it is opening a second branch. It is in Ankara Mesrutiyet, Karanfil Sokak No 31 It is below the Cankaya Odtululer school rooms.Then Doyuyo in August will open in the Viaport shopping mall then the Mavibahce shopping mall, Izmir Optimum shopping mall, the Venezia shopping mall, the Metropol Istanbul shopping mall, the Cevahir shopping mall and the 41 Burda shopping mall it then intends to enlarge even more through out Turkey.

Türkiye genelindeki 130’dan fazla restoranında Türk lezzeti olan döneri, hızlı servis restoran sistemiyle modern bir şekilde müşterilerine sunan Usta Dönerci, birbirinden leziz, özenle hazırlanmış menülerini, sevenleriyle Özdilek Park AVM’de buluşturacak. Türkiye’nin en büyük döner restoran zinciri Usta Dönerci, “Usta nerede, iyisi orada!” sloganıyla lezzetli et ve tavuk döner menüleri, çorba, salata, tatlı ve içecek çeşitleri ile Özdilek Park AVM’de lezzetin yeni adresi olacak. The brand has more than 130 restaurants which are spread throughout Turkey. It has the fast food restaurant system which offers to customers its menu of Turkish specialities, each one more tasty than the next and prepared with care. Now lovers of its flavors have the opportunity of finding them at the Ozdilek Park Shopping Center. Usta Dönerci with its slogan of “The best is found where the usta is” with its chicken doner menus, its soups, its salads, its desserts and its beverage choices are all also to be found at this new address.

AĞUSTOS AUGUST 2019

37


DANIŞMANLIK • consultancy

İŞ FİKRİ VE STRATEJİ BUSINESS IDEA AND STRATEGY İLHAN ERKAN TAB GIDA Franchise Müdürü ilhane@tabgida.com.tr

Günümüz iş dünyasında her gün yeni iş fikirleri olan kişilerle karşı karşıya geliyoruz. Fakat bu iş fikirleri neticesinde inşa edilen yani hayata geçirilen işler, akıllara getirilen iş fikirlerinden oldukça az sayıdadır. Çevremize dikkatle baktığımızda başarıya ulaşan işletmeler kadar başarılı olamayan işletmeleri de görmekteyiz. Bu yüzden bir iş fikrini hayata geçirmeden önce bu iş fikri için iyi bir planlama yapılmalı ve doğru stratejiler oluşturulmalıdır. Atacağımız ilk adım, o an için nerede olduğumuzu açıkça kavramaktır. Bir yolculuğa çıkarken başlangıç noktasını bilmek her zaman yararlıdır. Bu makalemde sizlere kısaca stratejin önemini bir kez daha gözlerinizin önüne sergilemek istedim. Stratejinin tamamen zihinsel ve analitik yapısının ötesinde bir perspektif yaratması gerektiğini söylemek gerekir. Burada en önemli olan insanın evrende şu an için bilinen en stratejik canlı olduğu ve bu becerisini kendi hedefleri doğrultusunda nasıl farkındalıkla kullanabildiğidir. Artan hareketlilikteki iş çevresinde ve hızlanan özel yaşamlar içerisinde stratejik olabilmek ve merkezde durabilmek çok önemlidir. Kendimizi geliştirmek artan seçeneklerle daha kolay gibi gözüküyor. Ancak bizi kendimizle temastan uzaklaştıran fazlaca aracın ortaya çıkması ve bunların giderek hızlanması dikkat edilmesi gereken en önemli konu öne çıkmaktadır. Kısaca ifade etmek gerekirse strateji değer yaratan kaynaklar hakkında farkındalık yaratıyorsa, bunların kullanımını özendiriyorsa ve kullanıldığında ödüllendiriyorsa işlevini gerçekleştiriyor diyebiliriz. Bu anlamda tersten düşünürsek strateji süreci kaynaklara eğilmediğinde ve katılımı kısıtladığında yaratabileceği katkıyı daralttığını söyleyebiliriz. 38

AĞUSTOS AUGUST 2019

In today’s business world, we encounter with people having new business ideas. However, the number of business ideas which come into action is lower than the number of the business ideas coming to mind. When we look around carefully, we see unsuccessful enterprises as many as the successful ones. Thus, before realising a business idea, a proper planning should be made for this idea and correct strategies should be developed. The first step must be comprehending clearly where we stand at that time. It is always useful to know the start point when setting out a journey. In this paper, I wanted to highlight the importance of strategy briefly once more. I must specify that the strategy should create a perspective beside to its completely cognitive and analytical structure. What is important here is that humanbeings are the most strategical creatures in the world now and how they can use this skill in line with their own targets. Being strategical and standing in the center are of great importance within the intensifying business world and accelerating private lives. It seems that improving yourselves is easier with the increasing alternatives. However, the existence of a great number of tools preventing us from contacting with ourselves and acceleration of these tools are important factors that should be paid attention. Briefly stated, if a strategy raises awareness about the sources creating values, encourages the use of them and awards one person when they are used, we can say that it fulfills its function. So, if we think adversely, when the strategy process does not address the sources and restricts the participation, it also limits its potential contribution. We can define strategy as acting in line with the objective. Based on this definition, several basic issues gain importance: First of all, if there is no objective, the existence of a strategy means nothing. Strategy can serve only when it clarifies the function and meaning of an individual or whole.


Stratejiyi amaca uygun hareket etme olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımdan hareketle birkaç temel konu ortaya çıkar: Birincisi amaç yoksa stratejinin varlığının bir anlamı olmayacağıdır. Strateji ancak bir birey ya da bütünün kendi fonksiyon ve anlamını netleştirdiğinde hizmet edebilir. Şimdi düşünün, giderek hızlanan şartlar içerisinde bu anlamı keşfetmeye ne derece yöneliyoruz ve bunun için ne kadar vakit ayırıyoruz. İkinci olarak herhangi bir stratejinin katkı sağlaması için düşünme ile uygulamayı bir araya getirmesi gerektiriyor. Strateji ancak temas anında yani piyasa koşullarında, müşteri ilişkilerinde, vb. konularda katkı sağlayacağı için enerjiyi harekete geçirmesi gerekir. Dolayısıyla bireysel ya da organizasyonel stratejinizin ne kadar enerji kattığına bakarak stratejinizle ilgili bir değerlendirme yapabilirsiniz. Bilmek ve yapmak arasındaki ilişki insan sistemlerinin en ilginç konusudur. Zira insan ne yapması gerektiğini bilse bile (mesela sigarayı bırakmak, spora başlamak, dinlemek, vb) bununla ilgili aksiyona geçmeyebiliyor. Zira insan sistemlerinde birbirine zıt yönlerde esen rüzgârlar sistemi belli bir dengede tutuyor ve bu denge insan ya da organizasyon sağlığı açısından her zaman olumlu sonuçlar yaratamayabiliyor. Burada rüzgârlar bir tarafta hareket ve değişim yönündeyken diğer taraf aynılık ve hareketsizlik yönünde esiyor. Dolayısıyla stratejinin de kapsandığı bir değişim süreci, bir organizasyonda eğer dirençlere dikkat etmiyorsa kaçınılmaz olarak stratejinin önemli bir kısmı uygulanamıyor diyebiliriz.

Now think, how motivated we are to explore this meaning under the ever-accelerating conditions and how much time we allocate to this end. Secondly, a strategy should combine the idea and the practice to make contribution. As strategy makes contribution only at contact moments such as market conditions, customer relations etc., it must convert energy into action. Thus, you can make an evaluation on your strategy by considering how much energy your individual or organisational strategy gives to your business idea. Relationship between knowing and making is the most interesting issue of human systems. Even though humanbeings know what they have to do (for example, giving up smoking, doing sports and resting etc.), they may not take the necessary action for that. Opposite winds keep the system of humanbeigns at a certain balance and this balance may not always create positive results fort he health of the individual or organisation. Here, while winds blow for action and change on one part, another wind blows for uniformity and inaction on the other part. Thus, if a change process also covering the strategy does not pay attention to the resistances in an organisation, it is inevitable that an important part of the strategy can not be implemented. Humanbeings should pay attention to their behaviors at times when the balance is fragile. For instance, riding bike on a narrow and muddy path in the forest requires you to focus, maintain your balance on the bike and remain calm. If you get distracted on such a path for just one moment, we have the potential of going off the road. In other words, we can start ignoring our own objective or creative sources by disturbing the normal flow and we can deviate ourselves form the center with the effect of external factors. We can lose our contact with the objective and sources especially due to the accelerating organisations and more active lifestyles. Therefore, we should frequently feel it necessary to remind our sources and objective to ourselves and the others. We should not let the concerns and anxieties to distract us and to lower our energy. Energy is everything; creating the processes and mechanisms that will energize our business or business idea at the strategy process, facilitating the realisation of strategy by making the process of strategy creation participatory and increasing the value that it creates are important components. It is of great importance to integrate the teams in contact with the market, data and clients into the process of strategy development and to develop applicable and effective alternatives. Our targets must be perceiving the strategy as a tool providing clarity, rendering the communication providing this clarity continuous, defining the sources in a visible manner, encouraing the use of human-related sources, strengthening the awarding processes and mechanisms, realisingthe resistances, pointing out to their values and creating a new perspective in line with the objective of coming into action.

Dengenin hassas olduğu alanlarda insan davranışına özen göstermek gereklidir. Örneğin ormanda çok dar, çamurlu bir patikada bisiklet kullanmak odaklanarak denge kurmanızı ve sakin kalmanızı gerektirir. Zira böyle bir dar bir patika üzerinde ilerlerken bir an dikkatimizi diğer engellere kaydırırsak kendimizi yoldan çıkarabilme özelliğine sahibiz. Diğer bir deyişle, akışı bozarak, kendi amacı ya da yaratıcı kaynaklarımızı yok saymaya başlayabilir ve dış olayların etkisiyle kendimizi merkezden çıkarabiliriz. Özellikle hızlanan organizasyonlarda ve giderek hareketlenen hayat biçimi amaç ve kaynaklarla teması kopabiliyor. Dolayısıyla sık sık kaynaklarımızı ve amacımızı kendimize ve diğerlerine hatırlatma duyarlılığına ihtiyaç duymalıyız. Kaygı ve korkuların enerjimizi bozmasına ve bizi merkezimizden çıkarmasına izin vermemeliyiz. Enerji her şeydir; strateji sürecinde işimize veya iş fikrimize enerji katacak süreç ve mekanizmaları yaratmak, strateji yaratım sürecini katılımcı hale getirerek, stratejinin hayata geçmesini kolaylaştırmak ve yarattığı değeri artırmak önemli bir bileşendir. Piyasayla, veriyle, müşteriyle temas halindeki ekipleri strateji oluşturma sürecine dâhil ederek uygulanabilir ve uygulandığında etki yaratacak alternatifler oluşturmak çok önemlidir. Stratejiyi netlik sağlayan bir araç olarak algılamak ve netlik sağlayan iletişimi sürekli kılmak, kaynakları görünür bir şekilde tanımlamak, insana dair kaynakların kullanımını özendirmek ve ödüllendirme süreç ve mekanizmalarını güçlendirmek ve dirençleri fark etmek, bunların değerine dikkat çekmek ve eyleme geçme doğrultusunda yeni bir perspektif yaratmak olmalıdır hedeflerimiz. AĞUSTOS AUGUST 2019

39


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

JUMBO KÜNEFE “Son 1.5 yıldır durmadan markalaşma ve franchise konularında çalıştık. Ürün tedariğinden, şube denetlemesine kadar çok güçlü bir alt yapı kurduk. Bugün dünyada bu iş nasıl yapılıyorsa Jumbo Künefe markasında da o şekilde yapılıyor” diyen marka kurucusu Emre Keklik sorularımızı yanıtladı. Emre Keklik the founder of the brand answering our questions stated” Over the last one and a half years we have constantly worked on the subjects of branding and franchising.We now have a very strong base from the first point of the product supplies on through to the supervision of the branches.Today the manner in which the world effects its business is the manner in which our brand Jumbo Kunefe works. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Aslen Gaziantepliyim, Ailemizin 2. kuşağını temsilen tatlıcılık mesleğimizi yapıyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım. İşimi çok seviyorum ve iyi yapmak için çok çalışıyorum. Firmanızın kurulum ve gelişim aşamaları hakkında bilgi alabilir miyiz? Kervan yolda düzülmez, kervan kurulur ve yola çıkar. Söylediğim gibi ailemizin 2. Kuşağı olarak bu mesleği yapıyorum. Babam ve amcam 1985 yılından bu yana, Gaziantep’te tatlıcılık yapmışlar, çocukluğum bu mesleğin içerisinde geçti. Jumbo Künefe’de Gaziantep usulü künefe yapıyoruz, bir künefenin en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli malzemeleri çok iyi tanıyoruz ve ustalığımızla bunu birleştiriyoruz. Tabi bir ürünü çok iyi yapmamız bu işin franchise sistemi ile büyüyeceği anlamına gelmiyor. Nasıl tatlıcılık konusunda biz uzmansak bu işin de uzmanları var. Dünya standartlarında bir marka hayal ettim ve bunu başarmak için işin profesyonelleriyle çalışmaya başladım. Marka danışmanlığı konusunda oldukça deneyimli bir şirket olan Goodjob ile marka stratejimizi çalıştık. Bunun için birçok araştırma gerçekleştirdik. Yaklaşık 6 aylık bir ön hazırlık süreci tamamladık, demo çalışmaları yaptık, stratejimizi test ettik, alt yapıyı kurduk. Ancak bunlar tamamlandıktan sonra franchise vermeye başladık. Bu işin birinci evresiydi. Önce markamızı oluşturduk sonra da franchise vermeye başladık.

40

AĞUSTOS AUGUST 2019

Will you please briefly introduce yourself? In actual fact I am from Gaziantepe, I represent the second generation of our family and I work in the confectionary sector.I am married and the father of one child.I love my work and work hard to effect it in the best possible manner. Will you tell us of the foundation and development of your company? The kervan procession is not formed on the road, first it is formed and then it sets off on a journey. As I said I am the second generation of our family effecting this profession. Both my father and my uncle have been in the confectionary sector in Gaziantep since 1985 until the present and my childhood was spent in it. We make our Jumbo Kunefe in the Gaziantep manner in order to make the Kunefe in the best manner we know the proper ingredients and we combine this with our skillful workmanship. Naturally the fact that we make a product very well does not mean that we can automatically enlarge by the franchise system. Just as we are experts in confectionary that business also has its experts. I dreamed of becoming a brand of world standards and in order to make this dream come true I began to work with professionals. In the brand consultancy sector Goodjob is a quite experienced company and we worked with them on our strategies. To do this much research was effected.


Sektörü bu konuda biraz eleştiriyorum, alt yapı hazır olmadan franchise vermeye başlıyorlar ve sırf bu nedenle çok az dünya markası adayımız var. Oysa bu işi dünyada yapmak istiyorsak standardımız da dünya ortalamasının üzerinde olmalı. Diğer bir konu da; kimlere, ne şartlarla, nerelerde franchise vermemiz gerektiği. Bu iş başlı başına bir uzmanlık, ben tatlıcıyım ama iyi şube nereye açılmalı kaça açılmalı bilmem, bilmemem de lazım, çünkü tatlıyı en iyi şekilde yapmaya odaklanmalıyım. Goodjob firmasının referansıyla Dealer Franchise yönetimi şirketi ile bu konuda çalışmaya başladık. Her yerde mağaza açamazsınız çok hassas bir konu, yatırımlar büyük, dolayısıyla başarı oranımızı maksimum seviyeye çıkarmak zorundayız. Bunun için de bu işin uzmanlarıyla çalıştık. Son 1.5 yıldır durmadan markalaşma ve franchise konularında çalıştık. Bugün 15. Şubemizi açıyoruz ve yatırımcılarımızla birlikte çok mutluyuz. Ürün tedarikinden, şube denetlemesine kadar çok güçlü bir alt yapı kurduk. Bugün dünyada bu iş nasıl yapılıyorsa Jumbo Künefe markasında da o şekilde yapılıyor, diyebiliyorum, kervan yolda düzelmez, kervan kurulur ve yola çıkar. Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Franchise vermeye 2018 yılının Haziran ayı itibariyle başladık. Çok daha önce de başlayabilirdik ama bu işte markanız kadar alt yapınız da çok önemli. İnsanlar franchise alırken sisteme güvenirler ve sizin güçlü bir sisteminiz yoksa yatırımcılarınıza karşı sorumluluğunuzu tam anlamıyla yerine getiremezsiniz. Kaç şubeniz ve çalışanınız var? Şu anda 15. Şubemizi açıyoruz ve şube çalışanlarımızla birlikte yaklaşık 450 kişilik bir aileyiz. Franchise vereceğiniz verdiğiniz kişilerde aradığınız standartlar neler? Öncelikle işlerini tutkuyla yapacak ve markamızın DNA’sına uygun insanlar olmalarını bekliyoruz. Günün sonunda yatırımcılarımızla uzun süreli bir yolculuğa çıkıyoruz; bunun için uyumumuz oldukça önemli. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri neler? Bu iş modelini kurarken merkeze iki hedef kitleyi koyduk; 1) Şube misafirlerimiz 2) Yatırımcılarımız. Yatırımcılarımızın işlerini en kolay ve en kazançlı şekilde yapmalarını sağlamak üzerine bir sistemimiz var. Teknolojik alt yapı yatırımlarına çok önem veriyoruz. Hiç bir işin aksamaması için; siparişten, stok takibe, personel performansına kadar takip ettiğimiz bir sistemimiz var. Örneğin A şubesine ilk sevkiyatta ne kadar malzeme gideceğini sistem otomatik olarak belirleyebiliyor. Bu üretim planımızı ve lojistiğimizi kolay yönetmemizi mümkün kılıyor. Diğer yandan gelişime ihtiyacı olan bir personeli sistemden anında tespit edip, eğitim uygulayabiliyoruz. Bu kolaylıklar öncelikle bayilerin bizi tercih etmeleri için bir neden. İş modelimizde yalınlık var. Yatırımcılarımız çok az satın alma kalemi ile bütün operasyonu yönetip kolayca takip edebiliyorlar. Önemli bir konu da şu; franchise sisteminin mantığında ölçek ekonomisi yaratmak vardır. Biz bunun farkındayız ve bu ekonomiyi bayilerimizin kazancına olacak şekilde kullanıyoruz. Temel mesele sistemin sürekliliğidir.

The pre - preparation took almost 6 months, then came the demo work, then we tested our strategies and so we set up the foundations. Only after all these actions were completed did we begin to give franchises. This was the first phase.First we formed our brand and then we began to give franchises. Here I feel the necessity of slightly criticizing the sector, my reason being that before setting up a stable system many of them begin to give franchises and this is the real reason that we have only a few world brand candidates. Whereas if we wish to effect this work throughout the world our standards must certainly be better than the average standards there. There is also another subject; to whom, with which conditions and where should we give franchises.This side of the business alone needs expertise.I am a confectioner but I do not know where I should open or how much the location should cost. In any case I shouldn’t know because my expertise is in making confectionary in the very best manner and that is what I should focus on. Goodjob referred us to the Dealer Franchise management company and we began to work with them on this subject. Branches can not be opened everywhere it is a very sensitive issue, investment is large so it is essential that we increase our success to a maximum. For this reason we worked with experts. Over the last 1.5 years we have worked nonstop on franchise working.Today we are opening our 15th branch and we are very happy with our investors. We have formed an excellent strong system as our base and this covers starting from procuration of ingredients right onto the supervision of the branches. Today the manner in which the world works is the manner that Jumbo Kunefe works in.The caravan procession is not set up on the road first it is formed and then it sets off on a journey. When and how did your company begin to give franchises? We began to give in June 2018. We could have done it much earlier but the substructure was just as important as the brand name is. When people take out a franchise they trust the system but if you have not set up that strong system you cannot fulfill the responsibilities towards your investors in the manner you should do. How many branches and how many personnel do you have? Presently we are opening our 15th branch and together with those working in the branches we are a family of 450 Which are the standards you search for in those that you have given or will give franchises to? Primarily they must really be keen on their work and must also be people whose DNA is in keeping with our brand.We must take into consideration that with our investors we are setting off on a long mutual journey; for this reason it is very important that we are in union. Which do you believe are the reasons that investors choose your company for? While forming our working model we decided on 2 main theories; 1) The

AĞUSTOS AUGUST 2019

41


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

branches are our guests and 2) We must ensure that our investors can effect their work in the easiest and most profitable manner that is the system we are offering them. We attach great importance to our technological base system so that no action can go wrong; from the order, to the stock follow up, to the personnel performances our system follows all. As an example our system automatically shows which branch should receive the first delivery. It makes management easier as it does production plan and logistics. On the other hand on the subject of development of personnel being needed it immediately gives a signal so the necessary teaching can be given. The easiness that the system brings with it is one of the reasons that entrepreneurs prefer our company. Our work model is a simple one.it is easy for investors as they need to buy only a few ingredients in order to easily manage and follow the complete operation. Another important subject is; within the franchise system mentality it is possible to have volume scale economy. We are aware of this and we act on this so that the economy makes added gain for the investor. The all important position is if this is always made available the result in the end is profit, but if only profit is the goal of both of you then you and your investor each of you loses out.

Eğer bunu mümkün kılarsanız kazanç sonuç olur, ama kazanç amaç olursa hem kendinize hem de yatırımcınıza zarar verirsiniz. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Şube metrekaresine göre değişiklik gösteriyor. Kabaca 850.000 TL - 1.200.000 TL arasında değişiyor. Yatırımın 24 aydan kısa sürede dönmesini bekleyerek şube açıyoruz. Bu da sektör ortalamasının üzerinde ve yatırımcılarımızı tatmin ediyor. Biraz önce bahsettiğim ölçek ekonomisi işte bunu sağlıyor. Sizden Franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Öncelikle mimari proje aşamasından şube açılışına kadarki sürecin eksiksiz sorumluluğunu alarak yürütüyoruz. Yatırımcımıza anahtar teslim şube teslim ediyoruz. Açılış öncesinden başlayarak eğitim ve reklam desteği veriyoruz. Merkezi ürün temini yapıyoruz. Sistemimiz tamamen yatırımcı konforu üzerine tasarlanmış durumda. Kolaylık ve kazanç iki anahtar kelime bizim için. Sektörün Türkiye’de geldiği son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör bizce henüz kurumsallaşma aşamasında ve potansiyelinin %10’unu dahi gerçekleştirmedi. Bu müthiş bir iş fırsatı sunuyor aynı zamanda çok büyük bir kirlilik potansiyeline de sahip, eğer sektör oyuncuları bu işi ciddiyetle yaparsa kısa sürede sektöre güven oturur ve büyümesi oldukça hız kazanır.

What is the average price for a shop taken out under your Franchise system? A difference is seen in the different sq.m. Approximately it changes between 850,000 and 1200,000TL. We open branches with the expectation that return of capital be within less than 24 months. This figure is above the average of the market and meets the expectations of the investor. The scale measure economy system that I mentioned ensures this. What type of support do you give to those who take out franchises with you? Beginning from the architectural project until the branch is opened we take total responsibility. We hand over the premises by ‘Turn the Key’. We start from well before the opening give education and we also give advertising support. We buy ingredients at Central. Actually our system is designed to offer the investor the utmost comfort. Our two key words are easiness and profit. How do you evaluate the position that the sector has presently come to? We believe that the sector is only at the beginning of its institutionalization and it has not reached even a 10% of its potential. There is an excellent business opportunity however at the same time there is the possibility that it becomes sullied, if the sector players will effect business correctly in only a short time confidence will be restored and enlargement will become quite speedy.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Biz yatırımcılarımızın başarılı olması için maksimum çabayı gösteriyoruz. Onların yapması gereken sisteme adapte olmaları ve işlerini tutkuyla yapmaları. Dediğim gibi bizim işimiz yatırımcıya kolaylık ve kazanç sunmak; onlardan beklediğimiz de işlerine tutkuyla sarılmaları.

What must those who take franchises from you do so as to be successful? We put all our efforts into ensuring that our investors are successful. They in turn must become adapted to the system and work with diligence. As I said our job is to make life easy for the investor and ensure they make a profit; what we expect in return is that they be passionate about their work.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? 2019 yılında 24 şube hedefine ulaşmak istiyoruz. Diğer yandan yurtdışı için de görüşmelerimiz sürüyor. Yıl sonuna kadar en az bir dünya başkentinde şube açmayı hedefliyoruz.

What are your plans for the upcoming period? We wish to have 24 branches by the end of 2019. On the other hand our meetings continue abroad. By the end of the year we also hope to have a branch in one of the capitals of the world.

42

AĞUSTOS AUGUST 2019


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

STARTKEY TÜRKİYE “Girişimcilerin sektörün dinamikliğine ayak uydurabilen, girişken, eğitimlere ve yeniliklere açık, güvenilir, azimli, etik değerlere bağlı, sorumluluk sahibi ve insan ilişkilerinde etkin olmaları bizim için önemli noktalardır” Startkey Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Halil Altunsu sorularımızı yanıtladı. Halil Altunusu The Chairman of the Board of Directors of the brand in Turkey while answering our questions stated “The important points for us is that entrepreneurs are able to keep up with the dynamics of the sector, that they are sociable, that they be open to learning and to what’s new, are trustworthy, are resolute, are attached to ethic values, are responsible and in public relations have an impact.” Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1966 İzmir doğumluyum. Evliyim, iki kızım var. Uzun yıllar mücevherat sektöründe çalıştım. Severek yaptığım kuyumculuk mesleğini devam ettirirken emlak sektörüne ilgi duymaya başladım. Zaman geçtikçe bu ilgim aşka dönüştü. Gerekli eğitimleri tamamlayarak sektöre giriş yaptım. Startkey’in İzmir Bölge Müdürlüğü’nde Broker/Ofis sahibi iken markanın franchise haklarını ve tescilini satın almaya karar verdim. Şu an Startkey Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Startkey markası 2013 yılında İstanbul’da kuruldu. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Muğla’da bulunan ofisleri ile emlak sektöründe adını duyurdu. 2017 yılının Haziran ayında markayı benim satın almamla merkez İzmir’e taşındı. Şu an emlak sektöründe hizmet veren bir franchise markasıyız. Kızım Cansu Altunsu ile birlikte markamızı büyütmek için çalışıyoruz. Eğitim direktörümüz ve alanında uzman danışmanlarımız ile profesyonel işler gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz franchise fırsatları, ofislerimize sağladığımız olanaklar ve sosyal sorumluluk projelerimiz ile sektörde ilklere imza atıyoruz. Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Markamız kuruluşundan itibaren franchise altyapısını oluşturmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda tüm Türkiye’de franchising olarak bü-

44

AĞUSTOS AUGUST 2019

Will you please briefly introduce yourself? I was born in Izmir, am married and have two daughters. I have worked for long years in the jewelry sector. While I was still working in the jewelry sector the sector I love I began to be interested in the building sector. With the passing of time this interest changed to love. After completing the necessary education I entered the sector. While I was owner in the Startkey Izmir District Manager Broker/Office I decided to buy the franchise rights and license. Presently I am the Chairman of the Board of Startkey Turkey Will you please tell us about the founding of your company and its development? The Startkey brand was set up in Istanbul in 2013. It made its name known in the property sector with the branches which it opened in Istanbul, Izmir, Balikesir and Mugla. When in June 2017 I bought the rights to the brand we brought the headquarters to Izmir. At the present we are a franchise brand working in the property sector.Together with my daughter Cansu Altunsu we are working to enlarge our brand. We work with our educational director and specialized consultants this is the manner in which we effect our professional business. With the opportunities that we offer to our franchisees, the means we give in our offices and the social responsibility projects we take on we are putting our names to ‘first time’ actions in the sector.


When and how did you first begin to give franchises? From the moment of the formation of our company we began the foundations of our system. Particularly over the last few years we have gained speed in enlarging by franchise. We have the policy of choosing quality over quantity that is the reason for our acting in a controlled manner when taking on new candidates. With those offices which are joining our brand the location is chosen with care and step by step we are moving forward. How many branches and personnel do you have? We have a total of 10 offices 9 in Izmir 1 in Balikesir and we work with 110 property consultants. We also have some more potential offices.

yüme sürecimiz hız kazanmıştır. Nicelikten ziyade niteliğe önem veren marka politikamız sayesinde bayi sayısı artırımı konusunda kontrollü davranıyoruz. Markaya katılacak olan ofislerimizi itina ile seçiyor ve adım adım ilerliyoruz. Kaç şubeniz ve çalışanınız var? İzmir’de 9, Balıkesir’de 1 adet olmak üzere toplam 10 ofisimiz ve 110’u aşkın gayrimenkul danışmanımız ile hizmet vermekteyiz. Ayrıca hazırlık aşamasında olan potansiyel ofislerimiz de mevcut. Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? Sektörün dinamikliğine ayak uydurabilen, girişken, eğitimlere ve yeniliklere açık, güvenilir, azimli, etik değerlere bağlı, sorumluluk sahibi ve insan ilişkilerinde etkin olmaları bizim için önemli noktalar. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne uyum sağlamış ve daha önce hedefli sektörlerde çalışmış kişiler avantajlı oluyor. Markamızı en iyi şekilde temsil edebilecek ve kurumsallığımızı taşıyabilecek adayları tercih ediyoruz. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Genç ve yüzde yüz yerli bir emlak markasıyız. Sektördeki yenilikçi tavrımız ve öncü atılımlarımız ile dikkat çekiyoruz. Sektördeki kurallara uyarak çalışıyor, müşterilerimize güvenilir hizmet sağlıyoruz. Ofislerimize ve gayrimenkul danışmanlarımıza mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hep daha iyisini hedefliyoruz. Her anlamda fark yaratarak girişimcilere karlı bir gelecek sunuyoruz.

Which are the qualities you search for in the people to whom you have given or will give franchises to? We look for those who can keep up with the dynamics of the sector, that they are sociable, open to being educated and to modernization, trustworthy, resolute, that have strong ethics, are responsible and can make an impact in their public relationships all these listed are important criteria for us. They should also be at ease with the management of business in the property market and if they have previously worked at a target orientated company before that is yet another advantage. We of course prefer people who can represent our brand and its institutional set up in the best possible manner. Which do you believe are the reasons that investors prefer your company? We are a young and a one hundred percent domestic property brand. We are attracting attention in the sector with our more modern approach and the ‘first time’ actions we effect in the sector are of interest to the others there. We work according to the principles of the sector and so our clients have confidence in us. In our offices and with our property consultants we ensure a happy and peaceful work place. Because of our vision and our mission we are always aiming to do better. Also from every point of view our aim is to make a difference and ensure a profitable future for our entrepreneurs. What is the approximate price of opening an office under your franchise system? The price of a new office changes between 100 -150 thousand. What type of support do you give to your franchisees? First of all the brand name which is in itself an institutional support. We also have our own system which does not take a percentage of the profits. This for new entrants to the sector is a big advantage. With

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Yeni bir ofis maliyeti 100-150 bin arasında değişiyor. Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Öncelikle isim yani kurumsallık desteği veriyoruz. Ayrıca kazançtan pay almayan bir sistemimiz var. Sektöre yeni giren girişimciler için büyük bir kolaylık bu. Startkey Akademi bünyesi altında ücretsiz, yerinde ve kesintisiz eğitimler veriyoruz. Sıfırdan gelen bir danışmana kısa süre içinde yetişme imkanı sunarken tecrübeli danışmanlarımızın kendilerini geliştirmelerine destek oluyoruz. Sektörümüzün önemli altyapısı Re-Os

AĞUSTOS AUGUST 2019

00


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

the Startkey Academy free of charge education there is in place an ongoing educational program. People who come for the first time to a consultant are in only a short time period taught all the basics, while for the experienced consultants we give them support. We use one of the sectors important infrastructures the Re-Os CRM. We also place our offices to the fore thanks to the effective original advertising and digital marketing. Our district protection policy also differs from most of the other property companies. In order to protect our offices, our brokers and our consultants we open our offices according to the size of the population in a district or a province. How do you checkup on your franchisees? We are in constant contact with our franchisees we have face to face meetings and we also pay visits to their offices.

Crm kullanıyor, reklam ve dijital pazarlama anlamında özgün çalışmalar yaparak ofislerimizi öne çıkarıyoruz. Bölge koruma politikamız da çoğu emlak firmasından farklı. Ofislerimizi, brokerları ve danışmanları koruyabilmek adına, il ve ilçelerin nüfus yoğunluğu ve büyüklüğüne göre açıyoruz. Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz? Franchiseelerimizle her zaman iletişim halindeyiz. Yüz yüze görüşmeler yapıyor, periyodik olarak ofislerimizi ziyaret ediyoruz. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Türkiye’de gayrimenkul sektörü dinamik bir yapıda ve kesintisiz olarak devam ediyor. Doğru yatırımlar ile yüksek kazançlara ulaşmak mümkün. Beyaz yakalı kesimin bile sektöre girmeye başladığını görüyoruz. Pazarın büyüklüğü ve sirkülasyon kapasitesi düşünüldüğünde emlak oldukça cazip bir sektör haline geliyor. Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Emlak sektörü yakın zamanda çıkan yönetmelikle birlikte disiplin altına girmeye başladı. Artık daha profesyonel bir meslek olarak kabul ediliyor. Kurumsallık ve sektörel eğitim gibi kavramlar önem kazandı. Sektörün standartları franchise sistemi ile belirleniyor. Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Startkey Türkiye olarak ofislerimize pek çok olanak sağlıyor, onların sektörde emin adımlarla ilerlemelerine yardımcı oluyoruz. Müşteri memnuniyetini esas alarak hizmet veriyoruz. Etik ilkelere bağlı ve alanında uzman kişiler ile çalışıyoruz. Bir aile gibiyiz, birbirimize destek olmak görevimiz. Böyle olunca başarı da kendiliğinden geliyor. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Öncelikli hedefimiz Franchise sistemiyle büyümek. Kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışımızdan ödün vermeden Türkiye’de daha fazla noktada var olmak istiyoruz. Yıllardır sektördeki özgün duruşumuz ve profesyonel iş yapış şeklimiz ile müşterilerimizin yanındayız. Mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamımız var. Aramıza yeni katılacak ofislerimiz ile bu aileyi genişletmeyi amaçlıyoruz.

46

AĞUSTOS AUGUST 2019

Why should entrepreneurs take out franchises in this sector? In Turkey the property market is a dynamic one and continues to be so.With the correct investment it is possible to obtain a good profit.We now see that even the white collar sector are entering this sector.When one thinks of the size of the market and the capacity of its circulation property is becoming a really interesting sector. How do you evaluate the position the sector has come to recently? With the measures which are being put in place the sector is beginning to become more disciplined. It is now beginning to be thought of as a more professional sector than it was previously. Institutionalization and sectoral education concepts are becoming more important.Under the franchise system the sectoral standards are coming forward. What should those who take franchises from you do in order to succeed? As Startkey Turkey our offices offer many advantages and we by means of those help those in the sector to move forward. Our services always have the principle of placing customer satisfaction in the primary position. We work with people who have high ethical principles and who are experts in their field. We are like a family and it is our duty to help each other. When that is the situation success is bound to come. What are your plans for the near future? Primarily to enlarge via the franchise system. Without ever lowering our standards of quality and trustworthiness we wish to be in more positions in Turkey. For years we have been in the sector with our own special approach and with it and our professional manner of working we are always at the side of our customers. We have a happy and peaceful atmosphere at our offices and with those who join with us we hope to enlarge our family.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

So CHIC… • SEZGİN GROUP “Zengin ürün çeşitliliğimizle, takı alanındaki tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Gümüşü tercih eden modern ve şehirli kadınlar, takılarını yatırım amaçlı görmüyor. Günlük kıyafetleri ile kombinleyeceği takıları tercih ediyor” diyen Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin sorularımızı yanıtladı. The Chairman of the Board of the Sezgin Group, Hakan Sezgin answering our questions said “We have a very wide range of items and can answer all requirements for accessory jewelry. The modern city female prefers silver as she does not see the items as investments. She prefers to have jewelry which can be combined with her day to day outfits” Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1964 yılında İstanbul’da doğdum. İş hayatıma babamın Kapalıçarşı’daki altın ve gümüş dükkanında başladım. Askerden geldikten sonra gümüş sektöründe boşluk olduğunu gözlemleyerek bir gümüş firması kurdum. Daha sonra 2004 yılında ilk gümüş perakende zincirini hayata geçirdim. Bugün gümüş ve değerli madenlerden takı üreterek mücevher sektöründe faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

Will you please briefly introduce yourself? I was born in 1964 in Istanbul. I begun my business life in my father’s shop for both gold and silver in the Kapaliçarşı. After completing my military service I became aware that the silver sector was not filled and so I set up my silver company. Later in the year 2004 I brought into being the first link in my silver retail chain. Today we are to be found in the silver and precious metal jewelry sector where we are in action and effect production.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Sezgin Group olarak 60 yılı aşkın bir süredir, gümüş ve değerli madenlerden takı üreterek yurt içi ve yurt dışında çeşitli kanallar ile satış yapıyoruz. Sektördeki deneyimimizi mağazacılık alanında da hissettirmek için, 2004 yılında So CHIC… markasıyla Türkiye’de kurumsal gümüş mağazalaşmasında bir ilki gerçekleştirdik. Zengin ürün çeşitliliğimizle, takı alanındaki tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Gümüşü tercih eden modern ve şehirli kadınlar, takılarını yatırım amaçlı olarak görmüyor. Günlük kıyafetleri ile kombinleyeceği takıları tercih ediyor. Tam bu noktada So CHIC… zengin ürün çeşitliliğiyle modern kadına hitap ediyor. Yenilikçi fikirlerle ve trendleri yakalayan özgün tasarımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Will you tell us of the foundation and development of your company? The Sezgin Group has been producing silver and precious metal jewelry for 60 years and has been selling through various channels both domestically and abroad. In order to have the retail sector understand our experience we formed the brand So CHIC... We were the first in the sector to set up a corporate brand. With our wide range of jewelry we can satisfy every taste. The modern city female prefers silver and they do not see their jewelry as an investment. They prefer to look for items which can be combined with their day to day outfits. It was exactly at this point that So CHIC... With its wide range of jewelry appealed to the modern female. We continue on our path always with new trends and new ideas combined with our own originality.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var? So CHIC…’in yurt içinde 55 yurt dışında ise Kıbrıs’ta 2 ve Nahçıvan’da 1

How many branches do you have and how many personnel? So CHIC... has in total 58 branches of those 55 are in Turkey then 2 in Cyprus

48

AĞUSTOS AUGUST 2019


and 1 in Nakhchivan. Of these 37 are working under the Franchising system. As for personnel presently we have 250 people working for us. Which are the standards you search for in the people to whom you have given or will give franchises? Our brand So CHIC... does not take a franchise fee.What we take is 6% of the items bought which is used only for our advertising, introductions and marketing. In actual fact we receive very positive returns from our franchisee investors when discussing those activities. The most important thing that we search for in our franchise investors is that they be people who have the vision that is needed to show the correct So CHIC... brand image to the clients. In other words they must be truly attached to this business. They must enjoy earning, they must add value to the brand, they must be open to new developments and they must effect their business with great care. Those are the investors with whom we wish to be partners.

Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı • Hakan Sezgin The Chairman of the Board of the Sezgin Group • Hakan Sezgin

olmak üzere toplamda 58 mağazası bulunuyor. Bunların 37’si franchising yöntemi ile çalışıyor. Bünyemizde şu anda 250 kişi çalışıyor. Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? So CHIC…’in franchise giriş bedeli bulunmuyor. Sadece reklam, tanıtım ve pazarlama çalışmaları için ürün alımlarında %6 oranında bir bedel alınıyor. Aslında bu bedel markanın bilinirliğini artırmak ve satışı desteklemek için kullanıldığından yine So CHIC…’ten franchise alan yatırımcılara olumlu geri dönüşleri oluyor. Franchise girişimcilerinden en büyük beklentimiz, So CHIC… markasının imajını tüketicilere doğru aktaracak vizyona sahip olmaları. Yani bu işe gönülden bağlı olmalarını istiyoruz. Kazanmaktan keyif alan, markasına değer katacak, gelişime açık ve işini titizlikle takip eden yatırımcılarla iş birliği yapmak istiyoruz. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? So CHIC…’in sürekli büyüyen ve bilinirliğini arttıran bir marka olmasının nedeni gümüş mücevherat sektöründe özgün tasarımları, yıllar içerisinde kazanılmış değerlerin iş ortaklarına etkin bir şekilde aktarılmasıdır. Bizi tercih eden franchise’larımızın ilk günden itibaren her konuda yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. Satış, pazarlama, muhasebe, insan yönetimi, kiralama gibi birçok unsurda uzman kadromuzla yanlarındayız.

Which do you believe are the reasons that entrepreneurs prefer your company? So CHIC... is a brand which is constantly enlarging while at the same time everyone pays attention to the brand, it attracts that attention because of its own original designs and with the value that has been added to the brand thro the years that also is of additional interest to investing partners. From the first day that they are our partners we take care to be at their side and we support them with our specialist staff for sales, marketing, accounting, management of personnel and rents. What is the approximate investment needed to open a shop under your franchising system? We prefer the shop in size to be a minimum of 30 sq.m.We install 1,000-2,000 dollars of stock per sq.m. While the design of the shop is our responsibility the decorating is the responsibility of the franchise entrepreneur. On average we can say that to obtain a franchise shop the investment is between 500 thousand TL -1 million TL. What kind of support do you offer those who take franchises from your brand? Our brand So CHIC... became the first Corporate silver shop and we gained the title of the ‘ One and Only ‘ Turkish silver jewelry brand here. With the success we have had at retail and its proof of our strength we offer investors the opportunity of becoming a part of the leading brand in the sector. We support our investors in many ways, in marketing, advertising, public relations

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Minimum 30 metrekarelik bir mağaza tercih ediyoruz. Metrekare başına 1.000 – 2.000 dolar arasında ürün koyuyoruz. Mağazanın çizimleri bize aitken, dekorasyon gibi çalışmalar ise franchise girişimcisine ait. Ortalama bir franchise mağazası her şey dahil 500 bin lira – bir milyon lira civarında yatırım gerektiriyor. Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? So CHIC… markasıyla Türkiye’de kurumsal gümüş mağazalaşmasında bir ilki gerçekleştirerek “ilk ve tek” yerli gümüş takı markasını ülkemize kazandırdık. Başarılarımızı mağazacılık alanında da kanıtlamanın verdiği güçle, yatırımcılarımıza sektörünün lider markasının bir parçası olma fırsatı sunuyoruz. Pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, satın alma,

AĞUSTOS AUGUST 2019

00


BAŞARI ÖYKÜLERİ • SUCCESS STORIES

lojistik, eğitim, operasyon ve kalite kontrol gibi destek hizmetlerle, işletmecimizin her zaman yanındayız. Yatırımcılarımız, ürün ve hizmette kalite, özgün tasarımlar, markamız için özel olarak tasarlanan modern dekorasyon konsepti ve dikkat çekici ürün ambalajları ile yıl boyunca destekleniyor. Ayrıca yatırımcılarımızı stratejik ortaklarımız olarak görüyor ve onların mali performansını önemsiyoruz. Bu anlayışla, yatırımcılarımızın karlılıklarını artırabilmeleri amacıyla onlarla birlikte kar - zarar hesapları yapıyor ve satış adetleri karşılaştırmaları ile öne çıkarılabilecek ürün çeşitleri konusunda yol gösterici bir rol üstleniyoruz. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? So CHIC… olarak öncelikle Anadolu’nun birçok noktasında ve yurt dışında mağazalar açmayı hedefliyoruz. Franchising yönteminde bizim için en gözde pazarlar Orta Doğu ve Avrupa. Hedeflerimiz bu bölgelerde büyümek. Balkan ülkeleri, Orta Avrupa ve Katar ile iletişim halindeyiz. Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Emek yoğun ve katma değer yaratan bir sektörümüz var. Ülkemizdeki kuyumculuk sektörü, şu anda dünyanın Hindistan, Çin, ABD ve Rusya’dan sonra en büyük 5. pazarı, Hindistan ve Çin’den sonra en büyük 3. üreticisi, İtalya’dan sonra en büyük 2. ihracatçısı konumunda yer alıyor. Sektörümüz önümüzdeki süreçte, üretim ve ihracat odaklı strateji ile katma değeri yüksek ürünler üretmeye odaklanmalı. Yurtdışı pazarlarına ulaşmayı bu açıdan da önemsiyoruz. Franchiselerinizi nasıl denetliyorsunuz? Franchise modelimizde merkez mağazalarımızı ve franchise mağazalarımızı aynı ölçütler doğrultusunda değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda merkez mağaza ve franchise mağaza diye bir ayrım yapmıyoruz. Sahada perakende ekibimiz merkez mağazalarda nasıl mağaza yöneticilerinin yanındaysa aynı şekilde franchise mağazalarımızın yöneticileri ve bayii sahiplerinin de yanında yer alıyor. Franchise ve merkez mağazalarımızı daha iyi konuma getirmek için düzenli saha kontrolleri ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca satış sonrasına da çok değer veriyoruz, sürekli geri dönüşleri değerlendirerek bir bütünlük içinde takip oluşturuyoruz. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar? Mücevherler tarih boyunca kadınların ilgi odağı olmuştur ve bu ilgiyi hiç kaybetmemiştir. Bu ilgi, mücevher sektörünün her zaman heyecanını korumasını sağlıyor. Mücevher sektörü ilgi çekici ve değerli bir sektör olmasının yanında oldukça da keyifli. Geri dönüşü çok hızlı ve geleceği çok parlak. Tüm bu değerler girişimciler için avantajlar oluşturuyor. Özellikle girişimcinin bu alana ilgisi de varsa başarılı olmama olasılığı yok.

50

AĞUSTOS AUGUST 2019

buying, logistics, education, operations and quality control. Additionally we support them throughout the year with the product and the quality of service, with our original designs, with specially prepared for our brand modern decorating concepts and wrappings which attract attention. We also view our franchisees as our strategic partners and we attach importance to their financial performance. With the insight which we have we effect profit and loss accounts with them and discuss the methods required to increase their profits while also advising generally them on which of the items could see most turn over, that is showing the path they need to take. What are your plans for the upcoming period? Our brand So CHIC... has plans to open shops in many places in Anatolia and also abroad. We intend to enlarge by the Franchising method in the Middle East and Europe as we believe that it is they which are the most advantageous markets. Presently we are in contact with the Balkan states, Central Europe and Katar. How do you evaluate the position that your sector has come to in Turkey over the recent time period? Our sector is one which needs a lot of effort but also one that creates added value. This jewelry sector in Turkey is the 5th biggest in the world after India, China, America and Russia while it is the third largest producer after India and China and is the 2nd largest in exports after Italy. During the upcoming time period our sector must effect a strategy of production and export of more valuable items which carry higher added value. It is for this reason that we are attaching importance to reaching outside markets. How do you check up on your franchisees? We evaluate both our franchise shops and our central shops in the same manner and make no difference between the two. In exactly the same way that our retail teams are supporting the central shops they also take their places at the side of the franchise managers and dealers.In order to move both our central shops and our franchises forward positively we effect regular controls and effect development actions. We also attach great importance to the after sale situation and evaluate all incoming information and all together follow up on it. Why should entrepreneurs take out a franchise in this sector? Jewelry has throughout history been a source of great interest to women everywhere and they have never lost that interest. This interest in the jewelry sector is always maintained meaning a sector which always attracts attention. However as well as the sector being of interest it is also a sector which is very enjoyable to work in. The return is rapid and the future is bright. These reasons all are advantages to entrepreneurs. If additionally the entrepreneur himself/ herself has interest in the subject it is impossible for them not to succeed.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


DANIŞMANLIK • consultancy

MARKA•TEDARİKÇİ İŞBİRLİĞİ

THE PARTNERSHIP OF BRAND -PROCURMENT OSMAN BİLGE Franchise & More

post@franchisemore.com

Piyasa halen döviz dalgalanmasının etkilerini yaşıyor. Dolar kuru iki yılda ikiye katlandı, ani çıkış ve inişler yüzünden kafalar karıştı. AVM kiraları dövize bağlı katlandığında, UFRAD’ın başlattığı kamuoyu tepkisiyle yasayla TL ye döndürüldü, enflasyona paralel artar hale geldi. Toptancılar her hafta zam yapınca perakendeciler de artırmak zorunda kaldılar. Tüketici ani tepki vermeyince kabullenmiş gibi göründü. Perakendeciler rakiplerine bakıp piyasanın zammı kabullendiğini sandı, doğru yolda olduğunu düşündü. Ancak herkesin geliri düştüğünden, fiyatı kabullenen tüketici mecburen harcamayı kıstı. Perakendeciler ciro düşünce işi çeviremez oldu, canlı çarşılarda kepenkler inmeye başladı. Toptancılar tahsilat sorunuyla karşılaşınca vadeyi kıstı, peşine döndüler. Sonuçta döviz kurundaki ani artışın artçı şokları piyasayı vurmaya devam ediyor. İstikrarlı piyasa için tedarik ve satış fiyatlarının uygun ve istikrarlı olması birinci koşul. Bizde denge bozuldu, düzelmiyor. Bu durum organize perakendecilere yarar. Tek elden yönetilen şube zincirleri tedarikçisine yüklenir, kârını kısar, satış fiyatını düşürür, müşteri çeker, krizde işini artırır, rakiplerini batırır. Gelişen pazarda şube zincirleri çoğalırken, müstakil perakendeciler giderek yok oluyor. Franchise zincirlerinin şansı da fiyat yapısını yönetebilmesine bağlı olacak. Franchise sektörünü bekleyen en büyük tehlike bu. Kafe zincirlerinden örnek vereyim. Sektörün lideri Starbucks şube zinciri, self servis veriyor, her yerde açıyor, fiyat kırmadan müşteri çekiyor. Sektörün öncüsü Kahve Dünyası şube zinciri, her yerde açıyor, masaya servis veriyor, düşük fiyatla müşteri çekiyor, çikolata satarak para kazanıyor. Yerli onlarca franchise zincir yemek veriyor, masaya 52

AĞUSTOS AUGUST 2019

The market place is still under the influence of the unstable foreign exchange rate. The dollar rate has doubled within two years and with its sudden increases and decreases minds have become mixed up. The rent of the shopping malls was in dollars resulting in high increases of rent however with the campaign which UFRAD started and the resulting press reaction the rents there have been fixed to TL and consequently they come with the increase only on a parallel with inflation rates now. When the wholesalers began to increase their prices every week the retailers also were obliged to do the same. When the consumers did not immediately react the increases were seen as normal. The retailers looked at their competitors, thought the market place had accepted the price increases and then the retailers also thought it was the correct thing to do. However at a time that every ones income had decreased the consumers having accepted the increase were obliged to lower the quantities they were buying. When turnover decreased the retailers became unable to carry on with business and even in busy shopping places shutters began to be lowered. Then when the wholesalers were faced with non payments he began to no longer use due date payments he then began to go after ready cash payments. The result is that still there can be felt reverberations in the market place with sudden rises in the foreign exchange rates.In order to have a stable market place the primary need is to have a situation where produce can be found and prices are both viable and stable. Here the normal balance has been disrupted and cannot be rectified. Therefore this situation can benefit organized retailers. A retail chain which effects all its buying from one single place can use that force on the wholesaler, can force down his profits, can drop the retail prices, which results


in more customers, even tho it is a time of crisis enlarge its turnover and destroy its competitors. In the developing markets while branch chains are multiplying separate retailers are becoming fewer. The results of the Franchise chains will be tied to its ability to negotiate prices.That for the franchise sector is the big danger that they are facing. I will give an example from the cafe chains. The leader of the sector Starbucks is a branch chain, it gives self service, it opens everywhere and it brings in its customers without decreasing prices. Another front player in the sector Kahve Dunyasi is a chain branch, it opens everywhere, it gives service to the table, it collects its customers with its low prices but it earns money by selling chocolate. There are tens of franchise domestic brands which serve food, which offer table service, which are opening every where, the good locations make a profit but those in ordinary places close they move as the mehter (Historical Turkish soldier bands) did 2 forward but one back. Single cafes are becoming fewer, old and well known brands continue to do business whereas the new ones like hay burning open then close.

servis veriyor, her yerde açılıyor, iyi yerler kazandırıyor, vasat yerler kapanıyor, mehter gibi iki ileri bir geri yürüyorlar. Müstakil kafeler giderek azalıyor, eski ve tanınmışlar iş yapıyor, yeniler saman alevi gibi açılıp kapanıyor. Her sektörde şube zinciri – franchise zinciri – müstakil perakendeci rekabeti benzer sonuç veriyor. Marketlerde BİM, A101 gibi şube zinciri ucuzluk marketleri pazara hakim oldu. Migros, Carrefour, Şok gibi şube zincirleri rakipleri yutarak pazar payını artırdı, aynı grupların franchise zincirleri Bakkalım ve DiaSa kapandı, Bizim Toptan yaşıyor. Yani şube-franchise zinciri rekabetinin girişimciyle, beceriklilikle ilgisi yok, tüketici özel hizmet beklemiyorsa şube zinciri fiyat kırarak pazarı ele geçiriyor. Elektronik eşya sektöründe Media Markt, Teknosa gibi şube zincirleri birbiriyle yarışıyor, franchise zincirler rekabete dayanamadı, Arçelik, Vestel gibi bayi zincirleri üretici desteği ile rekabet edebiliyor. Gözlük sektöründe Avrupalı dev, Atasun şube zinciriyle pazarı ele geçiriyor. Örnekleri uzatmayalım, her alanda şube zincirleri franchise zincirlerini de, müstakil perakendecileri de kar politikasıyla eziyor. Şube zincirinin sahibi tek, düşük karla satabiliyor. Franchise zincirlerde hem veren, hem alan tatminkar kar beklediği için fiyat inmiyor, müşteri daha az hizmet veren, daha ucuz ürün satan şube zincirlerine gidiyor. Bunlar iyi günlerimiz, Alibaba (Trendyol), Delivery Hero (yemeksepeti), Amazon gibi güçlü internet satıcılarıyla perakendecinin rekabet etmesi çok zor. Franchise zincirlerin çok azı müşterisine yüksek fiyatı kabul ettirme gücüne sahip. Çoğu şube zincirleri karşısında ezilmeye mahkum. Bu çıkmaz yoldan dönmek için fiyat politikasını baştan ele almak şart. Yatırımı olabildiğince düşürmek, gösteriş ve israftan kaçınmak gerek. Franchise alanlara yatırımı 2-3 yılda çıkarmayı beklemenin, bindiği dalı kesmek olduğunu anlatmak gerek. Perakende satış fiyatlarını cazip kampanyalarla olabildiğince düşürmek gerek. İşletmenin verimli ve karlı çalışması standartları belirlemek, sürekli eğitmek ve denetlemek gerek. Tedarikçilere işbirliği şart, hedefleri birlikte koyup birlikte büyümek gerek. Ama kârı kendinde tutan destek alamaz, faydayı tüketiciye yansıtmak gerek. Bunu yapan kazanacak, yapmayan sorunlarla boğuşup duracak, franchise alanların sermayesini tüketerek durumu idare edecek, sonunda kaybolup gidecek. Güçlü ve istikrarlı zincir markaların çıkması için UFRAD üyeleri tedarikçilerle işbirliğinde öncü olabilir.

In every sector branch chains- franchise chains become competitors of the existing small retailers with the same result.In the markets ,brand chains such as BIM and A101 are at the fore in cheap markets. The branch chains such as Migros, Carrefour and Şok have swallowed up their rivals while increasing their own shares of the market. Franchise groups such as Bakkalım and DiaSa have closed while Bizim Toptan still exists. In other words branch franchise chains have nothing to do with the capability of the entrepreneur if the consumer does not expect special service the branch chain can reduce their prices and grasp the market. In the Electronics sector such branch chains as Media Markt and Teknosa are competing with with each other, the competition in the franchise chains could not survive while such distributor brands as Arçelik and Vestel survive because of the support of their manufacturers. In the eye glass sector the giant of Europe Atasun with its branch chain has taken over the market. Don’t let’s continue with examples, in every sector franchise branch chains are squashing the single retailers with their profit policies. The owner of a branch chain is alone and he can sell with a low profit mark up. However in the franchise chains as both the franchise giver and taker expect a viable profit so consequently won’t decrease their prices result the customer goes to the branch chains which do not give as much service but who sell at a cheaper price. These are our good days, as the strong internet sales of brands such as Alibaba (Trendyol), Delivery Hero (Yemeksepeti) and Amazon will make it even more difficult for retailers to compete in the future. Very few of the franchise chain customers are able to accept high prices. So most of branch chains are doomed to be squashed by the competitors. In order to turn back from this wrong road the whole question of the pricing policy must be taken in hand. The investment should be made as low as possible, one must not effect unnecessary spending on showing off and waste. It is also essential to explain to franchisees who expect return of capital in 2-3 years that is simply cutting off the branch they are sitting on. Retail prices should be decreased as much as possible this can be effected by having interesting campaigns. The business should work efficiently and profitable business standards should be established, education should be given on an ongoing basis and and checkups made regularly. It is essential to work together with the supplier both need to get together and grow together. However if one person attempts to take all the profit then he cannot have the support the extra gain must be passed on also to the consumer. Those who do this will gain, those who don’t will be faced with drowning in problems and in the end will be lost, those who take franchises will manage by using up their capital then they also will be lost and will leave. In order that more strong steady chain brands come into being the members of UFRAD can be those who push the method of working together with suppliers forward. AĞUSTOS AUGUST 2019

53


SEKTÖR • SECTOR

BÖREK’TE FRANCHISING

FRANCHISING IN PASTRY SECTOR Üzerinde yaşadığımız topraklar, ülkemiz, insanlık tarihi boyunca göç yollarının kavşak noktası olmuş, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, birçoğunu da misafir etmiştir. Bin yılların birikimi üzerinde yükselen büyük bir insanlık kültürünün doğal, tarihi, kültürel mirasçısı olmak, bugün haklı olarak övündüğümüz başlıca ulusal değerlerimiz arasında yer almaktadır. Burada konaklayan, buradan geçen her kavim kendi lezzet birikimlerini de beraberinde getirmiş; yüz yıllar boyu yan yana yaşayan bu birikimler birbiri içinde harman olmuştur. Bugün tüm dünyanın kıskançlıkla andığı engin bir yemek ve lezzet kültürünü bizlere armağan etmiştir. Bu kültürün içinde böreklerimizin ayrı bir yeri olduğunu hepimiz biliriz. Birbirinden lezzetli börekleri üretip, insanların damağında lezzet cümbüşü yaratan markalarımız, franchising sistemini kendilerine büyüme stratejisi olarak belirlemişlerdir. Börekçilik alanında franchise veren markalar, birçok yatırımcıya yeni iş olanakları sunmaktadır. Franchising stratejisiyle büyüme yoluna giden markalar ülkemizin dört bir tarafında faaliyet göstererek önemli bir istihdam olanağı sunmaktadır. Börek alanında faaliyet gösteren firmalar, franchise sistemiyle ülke ve dünya geneline açılmayı hedefliyorlar. Markayı taşıyabilecek, yeniliğe açık girişimcilerle çalışmayı ilke edinen firmalar, sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve türlü türlü yeniliklerle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bizde dergimizin bu sayısında börekçilik alanında franchise veren markalara ışık tutup, franchise olanakları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu alanda faaliyet gösteren firmalardan görüşler alarak, girişimcilere rehberlik etmeye çalıştık.

54

AĞUSTOS AUGUST 2019

The lands that we live on, our country, has been throughout history a crossing point for peoples migrating, we have given hospitality to peoples of many different ethnic sources. In this manner we have inherited a big cultural humanistic historical society. It is because of this that today we rightly praise ourselves and our country because of our welcoming attitude which is an important part of our culture. Those peoples which have remained or which have passed through have all brought with them their own particular tastes and living here sometimes for hundreds of years their tastes and flavors have also become integrated with ours. In fact it is for these reasons that today we have an extensive range of foods and of taste cultures one which the whole world envies us for. Within this culture we all know that our boreks hold a special place. Our brands produce them one more tasty than the other and each leaves a delightful riot of flavor on our tongue. As their vehicle for enlargement the brands use the franchise strategy. The Borek sector is one which with its franchise systems offers investors new business opportunities and as the brands enlarge by that system and work in all corners of our country they offer a very valuable source of employment. The brands which are active in the Borek sector have the goal of spreading both in our own country and abroad. They make it a prerequisite that their franchisees are people who can carry the brand name, and who are open to new systems. The brands follow closely the movements of the sector and constantly come up with new products to delight their customers. We, in this magazine will hold a light to the brands in this sector who are giving franchises and pass on such information to you. We have talked to many of the brands in the sector and in this manner believe we can guide new entrepreneurs.


SEKTÖR • SECTOR

BOŞNAK BÖREKÇİ Girişimcilerimize en büyük tavsiyemiz kesinlikle inandığı işi yapmalarıdır. İnanan ve işe gönül vermiş girişimcilerin başarısız olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Oturmuş bir sektör ve işletme için franchise düşüncesi daha olumlu bir yapıya bürünmektedir” diyen Firma Müdürü Hamit İbrahimoğlu sorularımızı yanıtladı. The manager of the brand Hamit Ibrahimoglu while answering our questions answered” My most important advice to entrepreneurs is that they must go into a sector which they love. The chance of failing by those who believe in the work and give their all to it is almost zero. Entering an already installed sector by the franchise method means being better enclosed in the system”. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Boşnak böreğini perakende olarak satan ilk firma Boşnak Börekçi, 2000 yılında Fikret Balkan tarafından kuruldu. Bekirdere’de küçük bir dükkânda faaliyet gösteren Boşnak Börekçi, kısa sürede büyük ilgi topladı ve firmaya franchising talepleri gelmeye başladı. Sektöründe hızla büyüyen ve gelişen Boşnak Börekçi ailesi olarak, 2001 yılında Kocaeli’nde, 2002 yılında ise İstanbul’da ilk şubelerimizi bünyemize kattık. Zaman içerisinde, hem kurumsal hem de dijital platformlarda kendimize özgü duruşumuz ile büyük bir aile haline geldik. Boşnak Börekçi, 19 yılı aşkın bir süredir devam eden hizmetlerinde, gün geçtikçe artan ilgi ve taleplerle birlikte bugün, Kocaeli ve İstanbul çevresinde hizmet vermektedir.

56

AĞUSTOS AUGUST 2019

Will you tell us of the foundation and development of your brand? The first brand to sell at retail the Bosnian boreck was the Bosnian Borekcisi it was founded by Fikret Balkan in the year 2000. Selling in a tiny shop in Bekirdere the brand quickly saw a great deal of interest and very rapidly requests for franchises came in. The Bosnian Boreckcisi family grew and developed then in 2001 in Kocaeli and in 2002 in Istanbul we added our first branches into our organization. As time passed both as an establishment and on a digital platform we grew in our own particular manner into a large family The Bosnian Borek maker has, throughout 19 years always seeing a growing demand we serve our customers all around Kocaeli and Istanbul. Presently how many branches do you have and where are they? Presently we have 45 branches spread around Kocaeli and Istanbul. We plan to increase the number of our branches and are effecting the necessary work to do this.


Şu an kaç şube ile nerelerde hizmet veriyorsunuz? Şu anda 45 şube ile Kocaeli ve İstanbul genelinde hizmetlerimize devam ediyoruz. Şubelerimizi arttırmayı planlıyoruz bu yöndeki çalışmalarımız da devam etmekte. Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? İlk franchise 2001 yılında Değirmendere’ye verildi. Boşnak Börekçi’sinde ürünlerimiz mutfaktan masalarınıza gelene kadar uzun ve değerli bir süreçten geçmektedir. İstediğimiz bu duygusal bağı genişletip daha fazla kişiye sağlıklı ve kaliteli bir hizmet sunarak her noktada insanlarla buluşmaktır. Bu düşünce ile yola çıkarak franchise sistemimizi başlatmış bulunduk. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Franchasing sistemimizde en önemli nokta konum ve duygusal bakış açısı diyebiliriz. Konumun şubeler arası mesafesi ve yerleşkesi bizim için önemli olmakla birlikte, Boşnak Börekçi ailesi olarak yaptığımız işe gönülden bağlıyız. Franchise talebi olacak kişilerden de aynı yaklaşımı bekliyor ve markamıza en az bizim kadar önem vermeleri franchise sürecinin onaylanması için yeterli olacaktır. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Franchise işlemleri tamamlanıp şube açılışı sağlandıktan sonra ilk 15 gün birlikte çalışıyoruz. Sistem oturduktan sonra belirli periyotlar ile denetlemelerimiz devam ediyor. Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Aslına bakarsanız net bir rakam belirtmek doğru değil. Binanın yapısı, alan ve bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte konseptlere göre 200 bin - 450 bin arası değişiklik göstermektedir. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Boşnak Börekçi uzun yıllardır bu sektörde yer alan başarısını ve kalitesini kanıtlamış bir markadır. Ayrıca franchise sistemimiz dahilinde yeni açılacak bir şubeye neredeyse bütün ürün desteğini sağlıyoruz. Bu durum tercih edilme oranını biraz daha arttırmış oluyor.

When did you begin to give Franchises? Why did you choose the Franchise system? We gave our first franchise in 2001 in Degirmendere. Our product takes a long valuable time to come from our kitchen and reach the tables. We wished to put in place and enlarge an emotional tie up as we offered more and more customers our healthy and quality product.It was with this idea in mind that we set off on the journey with the franchise system. Which are the criteria you wish for in your investor candidates? We can safely state that the most important points in the Franchising system are locations and emotions. It is important for our brand that the spacing of our branches be correct but also that our family be truly emotionally attached to the business. In those who wish to take out a franchise we require them to have the same outlook and that they also value the brand name as much as we do that is enough to come to an agreement. How do you effect check ups on your branches? Once franchise procedures have been put into action and the new premises are opened we work there with them for 15 days. Once the system is working we effect periodic check ups. What is the approximate investment needed to set up a franchise with your brand? Frankly it’s not really correct to declare a figure as the quality of the premises, the location and concept and the district itself all are factors creating different figures which can be from 200-450 thousand. Why do you think that entrepreneurs choose your company? The Bosnian Boreck Brand has been in the sector for a long time during which it has proved both its quality and its success. Additionally in our franchising system to a newly opening brand we give support on almost the whole product. This is also a reason for out brand being preferred. In order to be successful what should entrepreneurs pay attention to? My most important advice to entrepreneurs is, without a doubt, they

AĞUSTOS AUGUST 2019

57


SEKTÖR • SECTOR

must enter a sector in which they believe. We entered this business because we believed in it and the position we have reached today is because of our love of it. If clarification is needed one can say that the entrepreneurs who believe in the business and who give their all to it have an almost zero chance of failing. Why should entrepreneurs take out a franchise in this sector? Our brand is one which appeals to every age and every social group. At the same time we also offer something which appeals to every ones taste. Our sector is firmly in place while the franchise system offers the opportunity of all round help. Will you tell us of the innovations you have brought to the sector? The point we make and will make again is that we are proud of the fact that we have women workers. Our brand is one that is very sensitive to the issue of there being women workers and we attach importance to the female work force. In our kitchens all the products are made by our team which is totally female. The reason that Bosnian Boreck maker has met with such interest is thanks to those beautiful, successful women and their superb handwork.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Girişimcilerimize en büyük tavsiyemiz kesinlikte inandığı işi yapmaları. Bizler bu işe girerken inandık ve bugün bu noktada olmamızı sağlayan şey kesinlikle işimize duyduğumuz aşktır. Toparlamak gerekirse inanan ve işe gönül vermiş girişimcilerin başarısız olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar? Boşnak Börekçi her yaşa ve sosyal hedef kitleye hitap eden bir işletmedir. Aynı zamanda her damak tadına hitap eden lezzetleri bünyemizde barındırıyoruz. Ve gerçekten oturmuş bir sektör ve işletme için franchise düşüncesi daha olumlu bir yapıya bürünmektedir. Bu alanda getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Her zaman gururlanarak anlattığımız kadınlarımızın her işin içinde olması gerektiği konusunu yine vurgulamak isteriz. Boşnak Börekçi kadınların istihdamı konusunda oldukça hassas yaklaşan ve kadın gücüne değer veren bir işletmedir. Mutfağımızda ürünlerimizi hazırlayan ekip arkadaşlarımızın tamamı kadındır. Boşnak Börekçi’sine olan bu ilgi, en güzel ve en başarılı kadınların el emekleri sayesinde oluşmuştur. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Faaliyet alanımız her ne kadar gıda sektörü olsa da insanlar onlara özel hissettirmeyen ve lezzetinin damaklarında yer etmediği bir yeri ikinci bir kez tercih etmiyor. Bizler bu uzun süreci geride bırakarak Boşnak Börekçi’sini insanlara sevdirmeyi başardığımızı düşünüyoruz. Sadık bir müşteri kitlemiz ve onlarla birlikte sektördeki rakiplerden sıyrılarak geleceğimizi garantilediğimizi düşünüyoruz. Bununla bağlantılı olarak gelecekte daha fazla kişiye hizmet vererek hız kesmeden büyüyeceğimiz konusunda şüphemiz yoktur. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Boşnak Börekçi olarak farklı noktalarda franchise vermeye devam ederek lezzetimizi ülke genelinde duyurmak ve daha sonra uluslararası bir lezzet noktası haline gelmek planlarımız arasında. Bursa, Yalova, Sakarya bölgelerine franchising çalışmalarımız devam etmektedir.

58

AĞUSTOS AUGUST 2019

What are your thoughts on the future of your sector? Although our product is in the food sector if a person is not made to feel special and if the flavor is not loved by those who eat it they will not return a second time. Our brand with such a long period of time behind us believe that we have succeeded in having clients love us. We also think that because of our group of faithful customers we have differed from others in the sector and thus ensured our future. Accordingly we have no doubt that we shall continue to serve more and more clients and will continue to enlarge. Will you tell us of your plans for the future? The Bosnian Boreck Maker will continue to give franchises so that people throughout our country will be able to enjoy the flavor and later still we plan to become a flavor spot internationally. Presently we continue our franchising work in Bursa, Yalova and the district of Sakarya.


MART MARCH 2018

AĞUSTOS AUGUST 2019

0000


SEKTÖR • SECTOR

DİLİM BÖREK • ERCİYES BÖREK “Payna Grup bünyesinde Dilim Börek, Erciyes Börek ve Pastannecim markalarıyla hizmet vermekteyiz. 3 markamız, 100’e yakın mağazamızda müşterilerimizi en iyi şekilde ürünlerimizle buluşturmaktayız” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eker sorularımızı yanıtladı.

“Within the Payna Group we give service with the three brands, Dilim Borek, Erciyes Borek and Pastannecim. We have near to 100 customers and we work to ensure that our products reach our customers in the best possible manner” said Serdar Eker the Chairman of the Board while answering our questions. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1984 yılında Ankara’da doğdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okudum. 2003 yılından beri gıda sektöründe ve Payna Grup çatısı altındaki markalarımızda Yönetim Kurulu Başkanıyım. Payna Grup; bünyesinde Erciyes Börek, Dilim Börek ve Pastannecim markalarını barındıran güçlü bir grup. Payna, bu üç markayı tek bir denetleme mekanizmasının çatısı altında topluyor ve organizasyonları kolayca yönetmemizi sağlıyor. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Markalarımızdan şirketler grubumuzun yaşça en büyüğü Erciyes Börek; 2003 yılında Ankara Erciyes İş yerleri Sitesi’nde, sabahları sıcak simit ve çay satışı yaparak yola çıkmış, kısa zamanda “ev hanımlarından sofranıza” sloganıyla markalaşma sürecini hızla tamamlayarak franchise sistemiyle büyümeye devam etmiştir. Bugün bilgi birikimi ve markaya duyulan sadakat ve güvenden güç alarak Ankara’da 34 şubeye ulaşmıştır. Ankara’nın doğum günü pastacısı Pastannecim’i 2013 yılında kurduk. Kişiye özel tasarım pastaları ve günlük üretilen vitrin pastaları ile özel günlerimizi unutulmaz kılan Pastannecim 27 şubeye ulaşmıştır. 2015 yılında ise Payna Grup içine İstanbul yüzümüz olan Dilim Börek’i de dahil ettik. 2003 yılında kurulan ve İstanbul ‘da kendine has lezzeti ile ünlenen marka; börek, baklava, kurabiye ve mantı gibi Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini müşterileri ile buluşturmaktadır. Şu anda İstanbul’da 32 şube ile hizmet vermektedir. Dilim Börek; müşteri memnuniyetini ön planda tutan anlayışı, markayı devamlı yenileme ve kaliteyi arttırma yönünde destekliyor. Üretim ise 2011 yılından itibaren, BRC standartlarında tasarlanan 5000 metrekarelik teknolojik tesislerde gerçekleşiyor. Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? Dilim Börek İstanbul’da 32 şube ile hizmet vermektedir. Grubumuzun ise diğer markalar dâhil olmak üzere toplam 100’e yakın şubesi bulunuyor.

60

AĞUSTOS AUGUST 2019

Will you please briefly introduce yourself? I was born in in Ankara in 1984. I am married and the father of two. I studied Management at the Bilkent University. Since the year 2003 I have been working in this sector under the auspices of the Payna Group and am now the Chairman of the Board. The Payna Group is a strong group which has the brands Erciyes Borek, Dilim Borek and Pastannecim. Payna has set up one single inspection mechanism for the 3 brands and in this manner management is made easier. Will you tell us of the founding and development of your enterprise? In the three brands Erciyes Borek is the both the oldest and the biggest one. It was formed in 2003 in Ankara in the Erciyes Is (Work) Places city and it set off on its journey by selling hot simit and tea in the mornings. After only a short time under the slogan of “the table of the housewife” which was swiftly made an official brand it then began to enlarge under the franchise system. Today with the experience it has gathered, the faithfulness of the customers to the brand and the confidence that its strength has given it, it has reached the number of 34 branches. The Birthday Cake Maker of Ankara Pastannecim we founded in 2013. With its specially designed for a person cakes and the cakes which are prepared for display every day Pastannecim helps us to ensure we do not forget special occasions and this brand has already reached 27 branches. In the year 2015 we integrated the Dilim Borek brand into the Payna Group this is our Istanbul Group. That brand was formed in 2003 in Istanbul and became famous for its boreks, baklava, kurabiye and manti- all of which are tastes from the traditional Turkish kitchen. Presently it serves in 32 branches in Istanbul. The brand Dilim Borek works under the principles of customer satisfaction, constantly new products and always works to increase its quality. Its production from 2011 onwards has been effected in 5000 sq m technological premises working to BRC standards.


Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? Dilim Börek 2009 yılında franchise vermeye başladı. Markalar kuruluş sürecini tamamladıktan sonra, daha fazla müşteriye ulaşmak ve lezzetimizi yaymak için franchise sistemine geçiş sağladık. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Markamıza değer verecek ve değer katacak, franchise sistemine hâkim, işletmesini sahiplenecek ve devamlı gelişmesine katkıda bulunacak iş ortaklarını ailemize dâhil etmek istiyoruz. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Firmamızda bulunan bölge operasyon sorumluları, bayilerimizi gerçekleştirdikleri haberli ve habersiz denetimlerle devamlı kontrol altında tutuyor. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Franchise sistemiyle açılan bir mağazamızın ortalama maliyeti, metrekaresine göre 250.000-350.000 TL aralığında değişiyor. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Kalıcı bir marka olabilmek için kurumsal bir yapı, dolayısıyla kurumsal bir kimlik ve duruş sahibi olmak çok önemli. Markalarımızda biz yönetim, organizasyon, üretim ve denetim sürecinde her alanda profesyonel bir ekiple çalışmaktayız. Müşterilerimize hizmeti kendimize sunulmasını beklediğimiz kalite ve hijyen şartlarında sunuyoruz. Duruşu ve kalite anlayışıyla sürekli büyüyen disiplinli ve başarılı bir grubun çatısı altında olmak; girişimcilerin daha az risk almasını sağlamakta ve düşük maliyetlerle elde edilen yüksek karlılık da franchise alanlar için doğal bir sonuç haline gelmektedir. Ayrıca iş modelinin sade ve kolay olması finansal sonuçların da hemen görülmesini ve karlı bir franchise sistemi ile yatırımcının aklındaki belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Biz franchise sahiplerine; kaliteli ürün, yönetim, eğitim, personel, ulusal reklam ve tanıtım çalışmaları, satış ve stok yönetimi konularında destek sağlıyoruz. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? İşine sahip çıkan, işini takip eden, markayı yükseltmek için çalışan ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan yatırımcılar başarıya kolaylıkla ulaşmaktadır. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Gıda sektörü günümüz koşullarında popülerliğini ve ivmesini kaybetme-

At the moment how many branches have you and where are they located? Dilim Borek offers its services in 32 branches in Istanbul. Our company when adding the branches of the other brands results in our having almost 100 branches. When did you first begin to give franchises? and why did you choose that system? Dilim Borek first gave franchises in2009. When our other brands had completed their registration period so as to reach more customers and so as to make known our flavors further afield we started to use the franchise system. Which are the criteria you look for in your franchise candidates? People who will value our brand name and who will add value to it, who understand the franchise system well, who will take the responsibility for their business and who will be always attempting to enlarge out brand, those are the type of people that we wish to add to our family as our partners. How do you inspect your branches? We have responsible district managers and visits, announced and unannounced are made regularly in this manner there is a constant control. What is the average investment needed to open a franchise branch under your company? The average would be 250.000-350.000 TL. The difference is the difference in the sq m. Which do you believe are the reasons that entrepreneurs prefer you company? In order to be a brand which stands strong it must have its institutionalization set up which then carries its institutional identity as the standing of the brand is very important. We at our brand with all management, organization, production and inspections on each and every facet work with professional teams. We offer to our customers the type of service and hygiene that we ourselves would like to be offered. Our standing and our understanding of quality and our constantly increasing discipline is all effected under a successful group roof. We ensure that entrepreneurs are faced with much less risk and in addition with our reasonable prices it is normal that entrepreneurs be able to make a good profit. In addition the fact that our work model is simple and easy means its financial results are able to be quickly seen and this profitable franchise system easily deletes any doubts investors might have from their minds. We give to the franchisee; a quality product, education, personnel national advertising and introductory works and sales and stock management support.

AĞUSTOS AUGUST 2019

61


SEKTÖR • SECTOR

What should entrepreneurs do in order to be successful? The must be present and in charge of the business, they must work to elevate the profile of the brand, must always ensure customer satisfaction then they, the entrepreneurs will easily be successful. Why should entrepreneurs take out franchises in this sector? The food sector even under today’s conditions does not lose its popularity nor its acceleration. The food sector does not need skill, the entrepreneur becomes owner of a business, and sells to its customers products such as baklava and borek for which the love for the flavors will never go out of fashion. It is also an added advantage and difference for entrepreneurs that the work model is a simple one.

yen bir alan. Gıda sektöründe ustalık gerektirmeyen bir iş sahibi olmak, baklava ve börek gibi modası geçmeyen lezzetlerle müşterileri buluşturmak ve sade bir iş modeline yatırım yapmak girişimciler için hem avantaj hem de ayrıcalık. Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Yaptığımız iş geleneksel ve yeniliğe açık bir iş değil. Biz üretim ve hizmet ağımızda ürünün yapısını bozmadan üretim ve hizmet kalitemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Tepsi börekçiliğini mahallelere taşımakla hizmet ağımızı genişlettik. Dilim Börek’in alanında ilk olan 2009 yılının Haziran ayında kurulan 444 4 356 (ALODLM) lezzet hattıyla müşterilerin bize daha rahat ve hızlı ulaşmasını sağladık. Müşteri memnuniyetini artırmak için sektöre örnek olan kampanyalarımızla geleneksel lezzetleri uygun fiyatla müşteriyle buluşturmayı başardık. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Gıda sektöründe, lezzet, hijyen, hizmet ve güçlü marka imajı gibi bileşenleri yan yana getiremeyen işletmeler, daha büyük firmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sektörde merdiven altı işletmeler, sosyal güvenliği olmayan işçi yapıları, hijyen ve kalite standartlarına uygun olmayan üretim şartları da insanların sektöre bakışını olumsuz yönde etkiliyor. Sektördeki dengeleri aşağı çeken asıl problemin ise sektördeki yetersiz hizmet şartlarının olduğunu düşünüyorum. Unlu mamuller sektöründe yer alan firmaların; ayağa hizmet anlayışını benimseyerek, mağaza tasarımından pazarlamaya kendini geliştirerek, kaliteden ödün vermeden bu pazarda kısa sürede söz sahibi olabileceklerine inanıyorum. Tüm bunlara ek olarak, ülkemizde ve dünyada yaşanan krizler de sektörün yön değiştirmesine neden oluyor. Bu krizler, tüketicilerin en temel ihtiyaçlarını düşük alım gücüyle sağlama çabasına itiyor ve doğal olarak tüketici daha da seçici oluyor. Biz de Dilim Börek ve diğer markalarımızda müşterilerimizin bu durumdan etkilenmemesi için; markamıza yaptığımız yatırımların büyük bir kısmını hammadde temini, teknolojik alt yapı ve geliştirme faaliyetleri üzerine yapıyoruz. Franchise sistemiyle de bu amaç doğrultusunda müşterilerimiz tarafından erişilebilirliğimizi arttırıyor ve fiyatlarımızı daha da uygun hale getiriyoruz. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Önümüzdeki süreçte markalarımızın İstanbul’da etkin olmasını istediğimiz için bu yönde bir büyüme stratejisi kurguluyoruz. 2020 yılında 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Kısa dönemde, İstanbul ve Anadolu’da dağıtım ağımızı geliştirmeyi; geleneksel lezzetlerimizi Türkiye çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Markamız ve kurumsal kimliğimize dair tüm çalışmalarımızı profesyonel ekiplerle adım adım gerçekleştiriyoruz.

62

AĞUSTOS AUGUST 2019

Will you tell us of the novelties that you have brought to the sector? The work in our sector is traditional so is not particularly open to novelties. Our work is to make our production and our network larger without spoiling the quality of the product. By taking our oven baked boreks in to outlying districts we have enlarged our net work. In the June of 2009 we setup the line 444 4 356 (ALODLM) in that manner it was easier and more speedy for customers to reach us. We have also been an example to the sector by successfully increasing customer satisfaction with our campaigns of their traditional tastes and their viable prices. What are your thoughts for the future of the sector in which you are active? One of the reasons that larger firms are emerging is that in this sector smaller set ups simply can not bring taste, hygiene, service and the image of a strong brand together. The sector has underground set ups, works with people who have no social security, the quality of production does not conform to hygienic and quality standards all these points make peoples views of the sector negative. I also believe that the real reason that the sector values are pulled down is the problem of the lack of service. I believe that companies in the flour sector could with their experience of full service very easily develop themselves in the decoration of premises and as long as they maintain their quality could in only a short time became an arbiter in the sector. In addition to the points I have stated as the crisis in both our own country and abroad arise it also brings a change of direction to the market place. When these crisis occur customers have only a little cash to spend on their basic needs and this brings the situation that the customer is much more choosy in his buying. We at Dilim Borek and at our other brands so as not to be affected by the situation of the customer are making investments to a large part in raw materials then technological infrastructure and development. In this manner and under the Franchise system we believe that our customers will be more able to reach our prices which we are putting at a viable rate. Will you tell us of your plans for the upcoming period? In that period we wish our brands to have more influence in Istanbul so we are effecting our enlargement plans accordingly. In the year 2020 we plan to open 20 branches. In a short period of time we wish to enlarge our delivery system in Ankara and Istanbul and we aim to have our traditional tastes reach large parts of Turkey. Concerning our brand and its institutional systems step by step we are making it come true, all the time working with professional teams.


AĞUSTOS AUGUST 2019

00


SEKTÖR • SECTOR

LABARBA BÖREK

“Türk mutfağında ‘hamur işi’ denince akla ilk börek gelir. İnce açılmış hamurun ya da hazır yufkanın arasına isteğe göre peynir, ıspanak, kıyma vb. yiyecekler konularak türlü biçimler verilerek yağda ya da fırında pişirilerek hazırlanır. Börek yapımında hamuru incecik açabilmek büyük marifet ister.” diyen Labarba Börek Kurucu Ortağı Recep Fatih Gültekin sorularımızı yanıtladı. The founding partner of LABARBA Börek Recep Fatih Gultekin answering our questions said” When in the language of the Turkish kitchen the mention of ‘dough work’ comes up the first thing which sprigs to mind is Borek. It is made by using a thin dough (yufka) and can be bought ready made or homemade. Into that, the choice of the filling is up to the maker, it can be cheese, spinach, mincemeat etc. and they are used as a filling for the dough which is shaped depending on how it is to be eaten then it is either cooked in the oven or fried on top of the stove.In the dough making process the ability to open it very thinly needs a lot of skill”. 64

AĞUSTOS AUGUST 2019


Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Gıda sektöründe uzun yıllardır hizmet vermiş biriyim. İşin çıraklığından, kalfalığına kadar, kalfalıktan ustalığa kadar bedellerimizi ödedik. Şuan da kendi işimizin başındayız.

Will you please briefly introduce yourself? I am someone who has spent long years in the food sector.I paid the price by starting as an apprentice, then a foreman and then a master. Presently we are at the head of our own business.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Firmamız 2017 de basit bir börek dükkanı olarak kuruldu, gelen talepler doğrultusunda, frigofrik araçlarımızı, soğuk hava depolarımızı, üretim altyapımızı ve tüm eksiklerimizi tamamladıktan sonra franchise vermeye başladık.

Will you please tell us of the company’s founding and development? We set our firm up in 2017 as a modest little borek shop, but as requests started to pour in we bought our refrigerated vehicles, our cold store house, the inter -structure of our production then when all were completed we began to give franchises.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? Şu an 17 şube ile hizmet veriyoruz. İstesek 50 şube olurduk. Ama hedefimiz maksimum 35 şube, 35 doğru ve düzgün şube ile yola devam etmek istiyoruz. Çünkü gıda ürünü üretiyoruz. Her ustanın üretip kapasitesi ve bununla paralel orantılı kalitesi de belli, belli bir sınırdan sonrası kaliteyi bozuyor. Bizim de makisimum 40 şubeye kadar kapasitemiz var, bu kapasiteyi kasmamak için de biz 35 şube hedefliyoruz. Şu an; İstanbul 4 şube, Ankara, Lüleburgaz, Edirne, İzmir, Bursa, Çanakkale, Isparta illerinde bulunmaktayız.

Presently how many branches do you have and where are their locations? At the moment we give service in 17 branches. Had we wished we could have been 50 but our goal was maximum 35 and today we continue with that same number of correct and ordered branches. The reason of course is that we are producing food. Every master cook has a production capacity and according to that a quality so that after a certain quantity the quality is spoilt. We actually have the capacity for 40 branches but we do not wish to stretch our capacity so our aim is 35. Presently we have 4 branches in Istanbul and we can be found in the provinces of Ankara, Luleburgaz, Edirne, Izmir, Bursa, Cannakale and Isparta.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? İki sene önce franchise vermeye başladık. Herkesin işine kendi işi gibi sarılmasından dolayı bu sistemi seçtik.

When did you begin to give franchises and why the Franchise system? We began to give franchises 2 years ago. This system means that each person is obliged to work the business as though it were his own that is why we chose this system

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Yatırımcıdaki aradığımız özellik, mutlaka işin başında duracak, güleryüzlü olması lazım, ve mutlaka aile bireylerinin bir arada olduğu bir işletme arıyoruz. Yani karı kocanın işlettiği bir mağaza olması lazım. Mağazanın aile sıcaklığını yansıtması gerekmektedir.

Which are the criteria you search for in your franchise candidates? Of primary importance is that they are always at the head of their business, they need to be smiling faced and we definitely wish to see that they are working with their families. In other words the ideal is a husband and wife working together. The shop needs to reflect the warmth of a family.


SEKTÖR • SECTOR

How do you inspect your franchisees? First we do it by the system of the secret shopper.In addition we train some people from our company and when they have the necessary know how they also make periodic visits. What is the average price of opening a branch under your system? The minimum investment is between 250,000 and 400,000 TL the difference appears because of the difference in the sq m of the premises. Everything is included in the budget figures. Which are the reasons that entrepreneurs choose your brand? Our product is not factory production nor is it rapid production it will only be a product based on tastiness and then the fact that we have only a limited number of branches is also valuable. Some vehicles are produced in small quantities but they have quality and their prices are high. We at Labarba wish to move in that direction and please believe me when I say that we are turning most of the requests away. If your criteria is not in accord with ours we certainly do not give a franchise.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Öncelikle denetlemeleri gizli müşteri sistemi ile yapmaktayız. Ayrıca markamız bünyesinde bulunan konusuna hakim ekip arkadaşlarımızda zaman zaman denetleme yapmaktadır. Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Kurulum maliyeti minimum 250.000 (ikiyüzellibin tl) ile 400.000 (dörtyüzbin tl) bu mağazanın metrekaresine göre değişkenlik gösteriyor. Bu bütçe içerisindeki herşey dahil fiyattır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Fabrikasyon olmayacak, seri üretim olmayacak, tamamen lezzetli üretim olacağı için ve tabiki de az şube olacağımız için bir değerimiz olacaktır. Bazı arabaların üretim adeti azdır, ama fiyatları pahalıdır ve kalitelir. İşte Labarba olarak da hedefimiz bu yönde ve şu an inanın bayilik isteyenlerin çoğunu geri çeviriyoruz. Eğer kriterimize uygun değilse vermiyoruz bayiliği. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Bizim verdiğimiz eğitimlere mutlaka katılması ve bizzat benim verdiğim bilgi birikimini uygulaması lazım. Kısacası esnaflığına önem vermesi lazım. Bizim işletmecilerimize verdiğimiz sır şu yönde; gelen müşterinin %30’u ürüne kalan ve bunun dışında devam eden müşterinin %70’i de sizin güler yüzünüze ve esnaflığınıza gelir. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Üretim altyapısı olmayan bir iş bu, herşeyi biz yolluyoruz, sadece ön hazırlıkları tamamladıktan sonra müşteriye sunuyoruz. Bence bu yüzden tercih etmelidirler. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Biz maksimum 35 şube olmayı hedefliyoruz. Franchise vermek için ince eleyip sık dokuyoruz. Sadece düzgün esnaflarla, düzgün lokasyonlarda düzgün mağazalar açmak istiyoruz.

66

AĞUSTOS AUGUST 2019

What should entrepreneurs pay attention to in order to succeed ? They must without fail attend all our educational lessons and they must apply the examples of situations which I give from my experience.In other words they must pay attention to tradesmanship. The secret that we give to the people who work with us is- of those that are regular customers 30% of them remain because of our quality while the other 70% remain because of your smiling face and your tradesmanship Why should entrepreneurs wish to invest in this sector? It is a profession which has no pre -preparation, we send everything from central and only then is it offered to the customer. In my opinion this is a good reason for investing here. Will you tell us of your plans for the near future? We are aiming for a maximum of 35 branches. Taking on franchisees is a situation when we scrutinize them and study them with great care. We only wish to work with suitable tradesmen, in suitable locations and open suitable shops.


MART MARCH 2018

AĞUSTOS AUGUST 2019

0000


SEKTÖR • SECTOR

BOŞNAK BÖREKÇİSİ “Bizim için en önemli kriter, yatırımcı adaylarının bizim elimizde doğup, büyüttüğümüz Yepita’yı kendi çocukları gibi benimsemeleri ve ilgilenmeleridir. İşlerinin başında durmalarını istiyoruz. Bunun dışında işletme deneyimi ve kültürüne sahip olmalarına da çok önem veriyoruz” diyen marka yetkilisi Engin Arapoğlu sorularımızı yanıtladı. Engin Arazoğlu the authority from the brand while answering our questions stated “For our brand the most important criteria are that the investor candidates grow up with us and as Yepita enlarges they are as pleased and interested as though it were their own child. We wish also that they be there in charge of their business. Additionally we attach importance to their work experience and to their culture.” Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Aslen Boşnak kökenliyim. Dedelerimiz, şu anda Sırbistan sınırları içinde olan, eski Yugoslavya’daki Müslüman Türklerin yaşadığı Sancak bölgesinden Düzce’ye göç etmişler. Ben Düzce’de doğup büyüdüm. Sonrasında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik ve Boşnak Mahallesi olan Pendik Sapanbağları’nda yaşamaya başladık.

Will you please briefly introduce yourself? Actually my roots are Bosnian. Our grandfathers emigrated from what is today within the Serbian border the Sancak part of old Yugoslavia where the Moslem Turks lived to Duzce. I was born and grew up in Duzce. Later together with my family we moved to Istanbul and settled in the Bosnian district of Pendik Sapanbaglar.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Yepita Boşnak Börekçisi 2007 yılında kuruldu. İlk mağazamızı yine bir Boşnak Mahallesi olan Pendik Yeşilbağlar’da açtık. 2010 yılına kadar burada devam ettikten sonra, Yepita’yı daha ileriye nasıl taşıyabiliriz diye düşünmeye başladık ve Pendik çarşısında ilk şubemizi açarak gelişim sürecini başlatmış olduk. Bu süreçte imalat için daha büyük bir alana ihtiyaç duy-

May we learn of the founding and the development of your company? The Yepita Bosnian Borek Brand was founded in 2007. We opened our first branch in the Bosnian district of Pendik Yesilbaglar. There we continued until 2010 when we began to think of how we could carry our brand forward, our development started when we opened our first branch it was in the Pendik market place. During that time we began to feel the need for a

68

AĞUSTOS AUGUST 2019


maya başladık ve 2013 yılında 500 metrekarelik bir alanda yer alan bugünkü imalathanemize taşındık. Artan üretim kapasitemizle birlikte yeni pazar arayışlarına girdik ve kurumsal firmalara tedarik hizmeti vermeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada, çoğunluğu Boşnak kökenli olan 50 çalışanımızla birlikte, Türkiye’deki en iyi standartlarda üretimimizi gerçekleştiriyoruz ve İstanbul’daki en büyük kurumsal tedarikçi durumundayız. Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? Pendik Bahçelievler Mahallesi, Pendik Çarşı, Küçükyalı ve Düzce’de olmak üzere, toplam 4 şubeyle hizmet veriyoruz. Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? Yepita olarak franchise vermeye yeni başlıyoruz. Kendi şubelerimizi açmaya başladığımız süreçten itibaren çok sayıda franchise talebi gelmesine rağmen, sistemimizi her açıdan mükemmel hale getirmek istediğimiz için bu talepleri geri çevirdik. Şu anda kendi mağazalarımızda edindiğimiz perakende deneyimi ve oluşturduğumuz sistemle yatırımcılar için karlı ve sürekli olacak bir fırsat yarattık. Bu süreçte, sektörün önde gelen profesyonellerinden danışmanlık hizmeti aldık. Amacımız Yepita markasının daha da büyüterek, herkes için bir kazanç kapısı haline gelmesi. Kurumsal tedarikçi olarak sürdürdüğümüz liderliğimizi bu alana da taşımayı hedefliyoruz. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Bizim için en önemli kriter, yatırımcı adaylarının bizim elimizde doğup, büyüttüğümüz Yepita’yı kendi çocukları gibi benimsemeleri ve ilgilenmeleri. İşlerinin başında durmalarını istiyoruz. Bunun dışında işletme deneyimi ve kültürüne sahip olmalarına da çok önem veriyoruz. Bize gelen her franchise talebini karşılamak gibi bir düşüncemiz kesinlikle yok. Doğru yerde, doğru yatırımcıyla mağazalarımız açılsın ve herkes bu işten kazanç elde etsin diye düşünüyoruz. Bizim arayışımız, bu yolda beraber yürüyeceğimiz iş ortaklarıdır. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Franchise sözleşmemizde belirtilmiş olan, haberli ve habersiz periyodik denetimler yapıyoruz. Ayrıca gizli müşterilerle de bu denetimleri sıkılaştırıyoruz. Denetimlerdeki amacımız kişileri yargılamak veya suçlamak değil, hizmet kalite ve standartların aynı seviyede kalmasını sağlayarak bu sistemden kazanç sağlayan herkesin haklarını korumaktır.

larger production unit and in 2013 we moved to our 500 sq m position to the premises which is still today our production unit. With the increase in our capacity we began to search for other outlets and that was when we began also to supply to corporate companies. The point at which we are today is we have 50 workers mostly of Bosnian origins with us and we produce to very high Turkish standards and in Istanbul we have become the largest suppliers of corporate companies. Presently how many branches have you and where are they? We have a total of 4 branches serving they are positioned in the Pendik Bahcelievler district, Pendik market, Kucukyali and Duzce. When did you first begin to give franchises? Why did you choose the Franchise system? Our brand Yepita has only recently begun to give franchises. Despite the fact that while opening our own branches we were approached many times by people wishing to take out a franchise but we always turned those away as we wished to ensure that we had brought our system to a truly excellent state. However we have now with the experience we gained in our own branches set up a system which will offer a profitable enterprise for entrepreneurs. During the same time period we also consulted with leading professionals in the sector. Our goal is to enlarge the Yepita brand and have it become a source of profit for everyone.We also intend to maintain our position as leaders in the sector as suppliers to corporate companies. Which are the criteria you search for in investors? For us the most important is that the investor candidates like and are really interested in the brand which we gave birth to and brought up with care. We wish them to be there at the head of their business. In addition we attach great importance to their work experience and to their general culture. We definitely do not wish to take on all the franchise requests which come to us. We wish the branches to be in the correct position with the correct investor in that manner everyone will profit. We look for working partners who will make the journey with us. How do you effect controls? In our contract we state that periodic check ups will be effected sometimes forewarned sometimes ‘secret customer’. We are also increasing the number of ‘secret customer‘ visits.Our aim is not to find fault or guilt it is to ensure that the quality service and standards are maintained at the


SEKTÖR • SECTOR

correct level so that the rights of all those who profit from this enterprise are maintained. What is the average investment needed to open premises under your franchise system? According to the estimates we have effected depending on sq m and surroundings the investment is between 150.000 and 250.000 TL For which reasons do entrepreneurs prefer your company? We never deviate from our quality. Any time any place that you eat a Yepita borek it is the same quality. We are one of the top best Turkish high standard borek makers. We have a very efficient logistic system.Our product without fail is delivered on the day and on the hour stated.To that I can add that as each day passes the value and knowledge of the Yepita brand increases. What do entrepreneurs need to be careful of in order to succeed? Primarily they must maintain the system and the high quality which presently exists. The other important points they must be present and in control of their business while always careful in their follow up.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Yaptığımız çalışmalara göre, metrekare ve fiziki koşullara bağlı olarak ortalama yatırım maliyeti 150.000 ile 250.000 TL arasındadır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Kaliteden asla taviz vermiyoruz. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde yediğiniz Yepita böreği her zaman aynı kalitededir. Türkiye’deki en iyi üretim standartlarına sahip börekçilerden biriyiz. Çok iyi işleyen bir lojistik sistemimiz var. Ürünlerimiz belirtilen gün ve saatte, belirtilen yere mutlaka teslim edilir. Son olarak da, her geçen gün değeri ve bilinirliği artan Yepita markasını söyleyebilirim. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Öncelikle kurulmuş olan sisteme ve belirlenmiş olan standartlara en yüksek oranda uymaları gerekir. İşlerinin başında durmaları ve sıkı takip etmeleri diğer önemli bir etkendir. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar? Boşnak böreği tüketiciler tarafından çok seviliyor. Son beş yılda bilinirliği ve buna bağlı oluşan talep büyük artış gösterdi. Ayrıca yatırım maliyetine ve genel giderlere oranla elde edilen karlılık oldukça cazip. Operasyonel olarak da, birçok işe göre daha az zorluğa sahip olması başka bir tercih unsuru. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Yatırımcımız olacak yeni iş ortaklarımızla birlikte, geçmişte attığımız değerli adımlarımızı daha da öteye taşımak en öncelikli hedefimiz. Doğru bir üretici olarak, doğru yatırımcıyla, doğru lokasyonda, doğru zamanda açılan ve doğru işletilen her Yepita halkası, bu hedefe ulaşma yolundaki en büyük gücümüz olacaktır. Hiçbir zaman değişmeyen ve en önemli hedefimiz ise, Yepita ailesi içinde yer alan herkesin çabalarının karşılığını maddi ve manevi olarak fazlasıyla almasıdır.

70

AĞUSTOS AUGUST 2019

Why do you believe entrepreneurs should take out franchises in this sector? The Bosnian boreck is really enjoyed by its customers. Over the last 5 years the knowledge and appreciation for the product has shown a large increase. While viewing the investment versus the general expenses the profit margin is an attractive one. Operationally the work involved in comparison to many other businesses is more viable which is an additional attraction. Will you tell us of your plans for the future? Our primary aim is that we, together with our new business partners, will build on the very important steps which we have already taken and so carry our brand forward. As we effect our correct production together with the correct investor in the correct location at the correct time and correctly managed each new investor will become an important link and give strength to the chain of the Yepita brand. Our goal never changes and as always it is that all who are part of the Yepita family will receive their right and more both financially and spiritually.


MART MARCH 2018

AĞUSTOS AUGUST 2019

0000


FİRMA • FIRM

CAFE ITALIANO 1995 senesinden beri kazandığımız tecrübeler doğrultusunda, bizler markalarımızdan Cafe İtaliano için zamanın doğru olduğunu düşünerek markamızı, bilgilerimizi ve uzun zaman çalışarak kurduğumuz sistemimizi paylaşma kararı aldık” diyen firma yetkilisi Oğuz Şenol sorularımızı yanıtladı. “We have gained our experience by working in the sector since 1995. We have decided that for our brand Cafe Italiano now is the correct time, based on our knowledge and our experience with our system which has been in effect for a long period to share that system with others” stated Oğuz Şenol authority from the brand when he answered our questions. Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? 1985’de yurtdışında başladığım yükseköğrenimimi bitirdikten sonra 1990 senesinde iş hayatına toptan gıda işiyle başladım. 1995 senesinde sektörün ilklerinden olmak üzere cafe restaurant işine girdim. Kurduğumuz markalar arasında Harvard Cafe, Cafe İtaliano, Bursa Kebap Evi, Cafe Salad, Dreams olmak üzere sektörde 24 senedir artan hizmet anlayışı ile hizmet etmekteyiz. Sizin kurduğunuz sistemin çıkış noktası oldu? Firmamızın, cafe/restaurant sektöründe 1995 senesinden beri 24 senedir kazandığı tecrübeler doğrultusunda, bizler markalarımızdan Cafe İtaliano için zamanın doğru olduğunu düşünerek markamızı, bilgilerimizi ve uzun zaman çalışarak kurduğumuz sistemimizi paylaşma kararı aldık. Asıl çıkış noktası yaşanılan ekonomik krizdir. Diyeceksiniz ki tersi olmalı, ancak günlük nakit ile sirküle olan ve sektörde yatırımcının az bir yatırımla, misafirin çok uygun fiyat ile çıkabileceği, dekorasyonuyla, hizmetiyle, 4/4 lük kazandıran bir sektör boşluğu olduğunu gördük. Ve tüm sistemi yatırım giderinden, gelir marjından, kira ve çalışan sayısından tutunda menü içeriği ve food cost (yiyecek maliyetine) kadar bu kriz ortamına en uygun projeyi Cafe İtaliano franchise sistemi altında birleştirdik.

First of all will you tell us a little about yourself? I began my higher studies abroad in 1985 and on completing them in 1990 I began my working life in the wholesale food sector. In 1995 I was among the first to enter the sector of the cafe/ restaurant. Among the brands which we have set up are Harvard Cafe, Cafe Italiano, Bursa Kebap Evi, Cafe Salad and Dreams and through 24 years we have constantly increased our understanding of good service. Which is the starting point to the system you have set up? We have been working in the cafe/restaurant sector since 1995 throughout 24 years we have added to our experience and now, viewing our experience, knowledge and our work system which has been formed over a long period of time, we have come to the decision that now is the correct time for Cafe Italiano to share this knowledge with others. Actually the starting point has been the economical crisis. You may think that the opposite would be more normal, however now viewing the smaller amount of liquid cash available it is more viable for entrepreneurs to set up a business which needs only a small investment and little decoration added to this their service which in turn offers a 4/4 opportunity for profit. Our brand saw that there was a void in such a sector. Our brand therefore decided that the most feasible solution to the crisis was the project of Cafe Italiano giving franchises under its own systems of investment, profit margins, rents, personnel costs, menu contents and food costs.


Markanızdan franchise alabilmesi için nelere dikkat ediyorsunuz? Uygun bir çalışma partneri ile uygun bir lokasyon olması lazım öncelikle. Başvuruları hem finansal hem göz önünde bulundurduğumuz bazı kriterlerden geçirerek 2.ci görüşmemize olumlu ya da olumsuz cevap ile yaklaşıyoruz. Amacımız sürekli her 2 tarafında kazan kazan modeli ile belli bir aile ortamı sıcaklığında başarılı bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktır. Siz nasıl bir model geliştirdiniz? Bizim bir modelimiz var. Adını ‘düşeş formülü’ koyduk. Bu Cafe İtaliano yatırımcımız için en net formül ve tariftir: Lezzet + Fiyat Avantajı +Düşük Maliyet + Düşük Risk (Yatırım) + Yüksek Kar marjı + En hızlı yatırımın geri dönüşü = Cafe İtaliano Bu model ile hedefiniz nedir? Hedefimiz yatırımcımız için: Yukarıdaki formülde de bahsettiğimiz üzere, en az yatırım ile elde edilebilecek en fazla kar marjı. Ve bunu yaparken bizim tüm bilgi tecrübe ve desteklerimizden faydalanarak en kısa zamanda yatırımın geri dönüşünü sağlamak. Sizin hazırladığınız modelin diğerlerinden farkı nedir? Öncelikle şeffaflık en büyük farklarımızdan. Bildiğim kadarıyla bizim gibi info kitapçığında tahmini aylık mizan vererek kar / zarar tablosu çıkaran ve bunu paylaşan yok. Başka en önemli farkımız aylık mizan verilerinde de gözükeceği gibi % 24 kar marjı ile yatırım geri dönüş süresi 15 – 18 aydır. Bu bizim caferestaurant sektöründe çok çok iyi bir süredir. Ayrıca tarafımızca A dan Z ye anahtar teslim dükkan yapılması ve bunun her harcamasının kendimizce hiç kar edilmeden en uygun şekilde yapılması, en tecrübeli eğitmenler tarafından sürekli eğitimler ve süreç içerisinde aylık kontroller yapılmasını da saymalıyız. Bir başka en önemli farkımız ise tam 24 senelik sektör tecrübemizdir. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Biz bu sistemi Cafe İtaliano markasını, ülkemizin ve sektörün yaşadığı günün zor koşullarını görerek ve yatırımcı gözlüğünden olduğu kadar misafirlerimizin gözünden bakarak kurduk. Bu sistem çalışması yaklaşık 1 sene sürdü. İtalya’daki trattoria tarzı çok şirin, pötikareli masalar ve dekorasyonu ile davetkar, fiyatları ile çok uygun ve yatırımcının kar marjı en yüksek sistemi kurarak para kazanması üzerine çalıştık. Amacımız bu sistemin başarısı ve karşılıklı memnuniyet esasına göre büyümektir.

To what does your brand attach importance in those who seek franchises? Primarily the person must be a suitable partner and the location must be correct. We view the applicants and evaluate their financial and various other criteria then at our second meeting with them we approach them with a positive or negative reply. Our aim is always the same, both sides should gain equally and our business should be effected in an amicable family like atmosphere. What kind of model have you developed? We have one model. Its name is ‘the windfall formula’ .We at Cafe Italiano offer a net formula to our franchisees: Taste+Price Advantage+Low Investment+Low Investment Risk+High Margin Profit+Speedy return on investment=Cafe Italiano. What is your goal with this model? Our goal for the investors is: As described above in our formula their obtaining of the best profit margin from the lowest investment and while they are effecting that they will have all our experienced knowledge and our support so that they can see return of capital in the shortest time possible. Why is the model which your brand has set up different to others? One of our biggest differences is our transparency. As far as I know there is no other brand which issues an information booklet which calculates the approximate profit/loss of the businesses which is available to all.In addition as can be seen in that graph with a %24 of profit the investment return is 15-18 months. This for our cafe/restaurant sector is an extremely good return time In addition we give A-Z turn the key premises and we effect this without any profit to ourselves, training is given on a constant basis by experienced teachers and we also effect a monthly control during that period. One of the other very important differences is our 24 years of experience in the sector. Is there anything which you wish to add? This system which our brand Cafe Italiano has set up we formed by studying the difficulties in our country and also in our sector but we have additionally studied the subject both through the eyes of the investors and the eyes of the clients. Forming this system has taken us almost one year. We have worked to form premises similar to the Italian trattoria type, small and cute with checked covers on the tables, inviting decorations, feasible prices while offering the investor a good margin of profit. Our goal is to see the success and growth of the system with mutual pleasure.

AĞUSTOS AUGUST 2019

73


DANIŞMANLIK • consultancy

PAZARLAMADA ÖNEMLİ ROL OYNAYAN KARŞILAŞTIRMALI REKLAMLARIN HUKUKSAL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Süleyman Soysal Avukat

COMPETITIVE ADVERTISING PLAYS AN IMPORTANT ROLE IN MARKETING HOWEVER IT IS ESSENTIAL TO MAKE THAT COMPARISON IN A LEGAL MANNER.

Şu sıralar televizyonlarda bir fast food zinciri olan McDonald’s’ın, “McDonald’s’ta şov yok Show Burger var” sloganı ile öne çıkan reklamlarını görmekteyiz. Reklamda, bir kişinin şov yaparken yaşadığı ve müşterilerine yaşattığı kazalar gösterilerek, yapılan şov ve dolayısıyla ürün ile kendi ürünü karşılaştırılmaktadır. Yine Lipton Ice Tea’nin “Kolaya kaçma” sloganıyla sergilediği reklamları da televizyonlarda görmeye başladık. Bu reklamda da akla kolalı içecekler gelebilmektedir.

Presently on TV we see a fast food chain, McDonald’s, coming out with one of the foremost adverts its slogan is “At McDonald’s they don’t make a show but they do make Show Burger”. The advert shows a person making a show and the consequent accidents which happen to the customer, it is a comparison between the product being made by show and how their own product being produced. Likewise we have also begun to see the Lipton Ice Tea advert which uses the slogan “ Don’t choose the easy manner” on TV. With that the kola like drinks come to mind.

Başkalarının markalarının, ürünlerinin karşılaştırıldığı bu tür reklamlara yabancı ülkelerde çokça rastlamak mümkün. Özellikle ABD’de bolca kullanılan karşılaştırılmalı reklamlar; bir markanın ürün veya hizmetinin, başka bir rakip markanın ürün veya hizmetinden daha çekici veya daha iyi olduğunu göstermek amacıyla yapılmaktadır. Bu tür reklamları;

It is often possible in foreign countries to see brands while advertising making comparisons between others and their own product. Particularly in the USA the comparison type adverts are much used they are made to show the difference between ones own brand product or service and another competing ones.This type of advert;

➤ Audi’nin; Mercedes’in konforunu, BMW’nin sportif duruşunu, Alfa Romeo’nun tasarımını ve Volvo’nun güvenliğini simgeleyen anahtarlarını birleştirerek kendi amblemini ortaya çıkarıp tüm bu özelliklerin Audi’de toplandığını gösterdiği,

➤ Audi’s; Put together the symbols of the comfort of Mercedes, the sportive appearance of the BMW, the design of the Alfa Romeo and the dependability of the Volvo, joined them together and took it as their own symbol to show that all these qualities were to be found in the Audi ➤ When a Coca-Cola box was opened out came a Pepsi Cola

➤ Coca-Cola ile örtünmüş kutunun içerisinden Pepsi Cola’nın çıktığı, ➤ Blackberry’nin bir elmanın içerisinden kurşun gibi geçerken Apple’a gönderme yaptığı örneklerle çoğaltmak mümkün. Yaratıcılığın zirve yaptığı bu tür reklamlar, tüketicinin de ilgisini çekmekte ve rekabeti en üst seviyeye çıkarabilmektedir. Türkiye’de ise her iki markanın bu denli bir reklam kampanyasında bariz karşılaştırıldığını çok nadir görmekteyiz. Yenilikçi ve rekabetin artırılması yönünden faydalı gördüğümüz bu karşılaştırmalı reklam türünü gelin Türk Ticaret Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve esasen bu tür reklamları düzenleyen Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği açısından ele alalım: 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 55. maddesi haksız rekabet hallerini düzenlemektedir. Dürüstlük kuralına aykırı davranışlar, ticari uygulamalar başlığını taşıyan bu maddede reklamlara ilişkin düzenlemeyi a bendinin birinci ve beşinci fıkralarında görebilmekteyiz. Buna göre “1. Başkalarını veya onların mallarını, iş ürünlerini, fiyatlarını, faaliyetlerini veya ticari işlerini yanlış, yanıltıcı veya gereksiz yere incitici açıklamalarla kötülemek” ve “5. Kendisini, mallarını, iş ürünlerini, faaliyetlerini, fiyatlarını, gerçeğe aykırı, yanıltıcı, rakibini gereksiz yere kötüleyici veya gereksiz yere onun tanınmışlığından yararlanacak şekilde; başkaları, malları, iş ürünleri veya fiyatlarıyla karşılaştırmak ya da üçüncü kişiyi benzer yollardan öne geçirmek” haksız rekabet olarak sayılmaktadır ve bu tür davranışlar, ticari uygulamalar hukuka aykırı olarak kabul edilmiştir. Reklamlara ilişkin genel düzenlemenin yapıldığı Türk Ticaret Kanunu’nun yanı sıra 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61. maddesine göre ticari reklam; “Ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin 74

AĞUSTOS AUGUST 2019

➤ BlackBerry’s showed itself passing like a bullet through an Apple. It’s very easy to increase the number of these examples. Creativeness has reached a peak with this type of advert, so as to be able to raise the level of the interest of the consumer. Whereas in Turkey it is very rare to see extreme levels of comparative adverts. So now let’s study this type of advertising which brings both creativity and an increase in competition, and view the situation according to the Turkish Trade Law, The Protection of the Consumer Law and particularly the Trade Advertising and Unjust Trade Application Management : The 55th clause in the Turkish Trade Laws 6102 has put into order the unfair competition situations. Acting against the principles of honest trading-within this we can see in the first and fifth clauses information applicable to advertising. According to No 1 in connection with others or their goods, their trade products, their pricing, the errors of their trading, untrue information and erroneous belittling of the competitor. Whereas the No 5 states “Of the trader his person or his merchandise, his actions, or his pricing untrue statements must not be made nor remarks which could be misrepresented or belittling about him or that a third party could make use of, Nor should comparisons be made between the competitors prices nor should a third person be encouraged to do that”. All are seen as being unfair competition and these behaviors will be judged as unlawful. In conjunction with adverts in general the Turkish Trading Laws in the Protection of the Consumer Law no 61 the 6502nd clause states on Trade Adverts; Trade, business, crafts or anything joined to a business when advertising, in order to sell or to rent an article or a service, and it is being effected so as to give information or to convince the consumer must give the assurance that everything written, visual, heard or offered in any similar manner that the consumer is advised that it is being done with the intention of marketing a product” and in the same clause in the 5th article “With any product which meets the same need or is effected for the same reason


satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır.” Aynı maddenin 5. fıkrasına göre “Aynı ihtiyaçları karşılayan ya da aynı amaca yönelik rakip mal veya hizmetlerin karşılaştırmalı reklamı yapılabilir.” Reklamlarda rakip bilgilerin kullanılabilmesini öngören esas düzenleme ise Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’dir. Yönetmelik, karşılaştırmalı reklam tanımını direkt olarak 4. maddede tanımlamıştır. Buna göre “Karşılaştırmalı reklam: Bir mal veya hizmetin tanıtımı esnasında, rakip mal veya hizmetlere ilişkin unsurların doğrudan veya dolaylı olarak kullanıldığı reklamları” ifade etmektedir. Kilit nokta ise Yönetmeliğin 8. maddesinin 2. fıkrasıdır. İlgili fıkraya göre “Karşılaştırmalı reklamlarda, rakiplere ait isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadeler ile ticaret unvanı veya işletme adlarına, bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen hükümlere uygun olması koşuluyla yer verilebilir.” Yani reklamlar aldatıcı ve yanıltıcı olmayacak, haksız rekabete yol açmayacak, karşılaştırma objektif ve tüketiciye fayda sağlayacak bir durumda olması gerekmektedir. Yönetmelik karşılaştırmalı reklamların hangi koşullarda olması gerektiğini tek tek açıklamıştır. Buna göre; Karşılaştırmalı reklamlar, ancak;

adverts comparing these articles are permitted “. The situation when adverts are using information about a competing product can actually be seen more clearly in the Trade Advertising and Unfair Trading Management Applications. The management of comparative advertising can be most clearly assessed in the 4th clause, according to that its definition is “In comparative advertising an advert is made that directly compares the services or products of a competitor to ones own”. The all important point is that contained in the 2nd article of the 8th clause which is “Comparative advertising which uses the competitors name, brand, logo or any other item or wording of a Trade name which differs it from others must in order to use it do so under the 1st clause definition of the 1st paragraph”. In other words the advert must not be misleading or untruthful, it must not open up a situation whereby there is unfair competition, the comparison must be objective and it must be of use to the consumer.In the Management Comparison Laws show the situations which have the conditions needed one by one.According to that; Comparative Advertising is acceptable if; a) It is neither deceptive nor misleading b) As long as it does not result in unfair competition

a) Aldatıcı ve yanıltıcı olmaması,

c) The merchandise or service which is being compared must answer the same wish or need

b) Haksız rekabete yol açmaması,

ç) It must be of advantage to the consumer

c) Karşılaştırılan mal veya hizmetlerin aynı nitelikte olması ve aynı istek ya da ihtiyaca cevap vermesi,

d) Any measures, numerical standards or even prices, even various of these when making a comparison must be taken into account and compared with a typical item of this kind.

ç) Tüketiciye fayda sağlayacak bir hususun karşılaştırılması, d) Karşılaştırılan mal veya hizmetlerin, fiyatı da dahil, bir ya da daha fazla maddi, esaslı, doğrulanabilir ve tipik özelliğinin objektif olarak karşılaştırılması, e) Nesnel, ölçülebilir, sayısal verilere dayanan iddiaların; bilimsel test, rapor veya belgelerle ispatlanması, f) Menşei belirtilmiş mal veya hizmete ilişkin karşılaştırmada, mal veya hizmetlerin aynı coğrafi yerden olması, g) Reklam veren ile rakibinin markası, ticaret unvanı, işletme adı veya diğer bir ayırt edici işareti ya da mal veya hizmetleri ile ilgili karışıklığa yol açmaması, koşullarıyla yapılabilir. Özet olarak, yönetmelik çerçevesinde yapılan karşılaştırmalı reklamların rekabeti artırması bakımından bolca yapılmasının ticareti çok daha güzel bir şekilde canlandırabileceği düşüncesindeyim.

e). The claims must be built on and proven by numerical easily able to obtain measurements and compared to typical items of this kind and must have tests, reports and documents as proof. f) In the comparisons of products or services which have a Certificate of Country of Origin they must be compared to those of a similar geographical position. g) Between the brand advertising and the competing brand trade name or the name of the enterprise or any other sign which differentiates one from another can be used providing they do not result in a mix up Summing up in the frame work of comparative advertising there is opportunity to make more business and to enliven the market in a much fairer manner. AĞUSTOS AUGUST 2019

75


FİRMA • FIRM

PIERRE CASSI • ORAL TEKSTİL “40 yıldır erkek hazır giyim ürünleri üretiyoruz. Türkiye’de takım elbise, gömlek, pantolon, üretim yapan fabrikalarımız vardır. 42 ülkeye erkek giyim ihracat ediyoruz” diyen firma yetkilileri sorularımızı yanıtladı. When the the official from this company was answering our questions he stated “ We have been producing ready made garments for men for 40 years.In Turkey we have our production factory for suits, shirts and trousers.We effect exports to 42 countries.” Oral Tekstil 1970 yılında Hüseyin Ural tarafından kurulmuştur. 1970 öncesinden terzi çıraklığından gelen serüven, zamanın şartlarında ısmarlama, el emeği, göz nuru dediğimiz şartlardan gelip fabrikasyon ürettim yapmaktayız. Aile şirketi olan firmamız Oral, Hüseyin Ural’dan sonra çocukları tarafından devam ettirilmektedir. Oral Tekstil firmamız bünyesinde Pierre Cassi markası olarak erkek giyim imalatı ve satışı yapılmaktadır. Erkek takım elbise, erkek gömleği, erkek ceketi, erkek pantolonu, kravat, erkek kemer. Erkek giyimin aranan markası olmanın gururu ile üretime devam etmekteyiz. Kalite tesadüf değildir, yılların emeği olduğunu unutmadık unutmayacağız da. Küresel pazarda yer edineme adına Pierre Cassi markamızı oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz Pierre Cassi markamızı, franchise ile bayilik şartları oluşturmaya başladık. Global pazarda yer bulmak adına çalışmalar ve faaliyetler yürütmeye başladık. Yaklaşık 25 yıl önce dünya pazarında yapmış olduğumuz reklam çalışmaları, fuarlar ve üretmiş olduğumuz ürün kalitesiyle, yurt içi ve yurt dışı pazarda kendimize yer edindik. Pierre Cassi markası olarak 107 bayiye ulaşmış bulunmaktayız. Yaklaşık olarak 800-900 kişiye direk olarak istihdam sağlamaktayız. Franchise, bayilik vereceğimiz firmalar ve kuruluşları bayilik şartlarımıza uygun firmalardan seçmekteyiz. Birinci en temel unsur aynı il veya ilçede bir birine yakın yerlere franchise vermemekteyiz. Ticari

76

AĞUSTOS AUGUST 2019

The company of Oral Tekstil was founded in 1970 by Hüseyin Ural. Prior to 1970 the adventure had taken place from apprentice tailor, to making ‘made to measure’ which was the normal at that time, hand made under eye straining conditions and on to production. The Oral company is a family one however after Hüseyin Ural the new generation in the family have not continued there. Within our Oral Tekstil company under the brand name of Pierre Cassi we effect production and sales of male ready to wear. Men’s suits, shirts, jackets, trousers, ties and belts. We proudly continue to effect our work as a brand which is much sought after. Quality does not come about by chance we never have forgotten nor will forget our years of experience. We set up the brand Pierre Cassi to take a position in the international market. Then we began to form franchise and dealership conditions for our brand and to undergo the work and actions which were needed in order to take a place in the global market. Actually almost 25 years previously we had already made ourselves known in the sector both domestically and internationally with our advertising, our taking part in fairs and the quality of our product. Presently the Pierre Cassi brand has 107 dealers. We supply work directly to between 800 and 900 people. We also ensure that the dealers and establishments to whom we give franchises are of the correct type to carry our brand. One of our first priorities is that franchises are not given to establishments that are in the same district or province. From a profit making business point of view our dealers must be situated


amaçlı kar etmesini sağlaması adına, bayimizin doğru yerde, cadde, trafiğe kapalı alanlarda, AVMlerde faaliyet göstermesi doğru tercih yapılması noktasında girişimcilere yardımcı oluyoruz. Pierer Cassi’yi tercih etmeleri noktasında etkenler çok fazla. Bunları sıralayacak olursak, Kumaş tercihlerimizin doğru ürüne uygulanması, doğru üründe doğru kalıbı kullanmamız, uygun fiyat politikamız, esnek ödeme kolaylığımız, ürün devamlılığı, stoklu çalışma sistemi, ürün satılana kadar değil satıldıktan sonrada ürüne sahip çıkma politikamız, iade değişim kolaylığını söyleyebiliriz. Yeni faaliyet gösterecek franchise sistemiyle kurulacak olan mağazanın konumuna ve durumuna göre değişen ortalama maliyeti 150 bin TL civarındadır. Yeni açılan mağaza için girişimcimize ürün tercih noktasında, tabela noktasında, bölge analiz noktasında, ödeme noktasında yardımcı oluyoruz.

in a correct position, on a boulevard, in positions with no traffic or in Shopping Malls. We always help the dealers with their choice of position. The reasons that companies wish to take out franchises from us are many. If we list them we must state use of correct fabric for the garment, the correct pattern for the product, a suitable pricing policy, variable payment options, ongoing availability of stock system, we do not take the responsibility of our product only up to the selling point this policy is on going as is the ease of our exchange policy. The cost of a shop going into action under our franchise system depending on position and condition would on average be 150 thousand TL. We help the new entrepreneur in his choice of venue, the positioning of the name sign, with an analysis of the district and the payment.

Franchise verdikten sonra kenara çekilip izlemiyoruz. Girişimcinin başarılı olması ve kar etmesi için elimizden gelen yardımı sunuyoruz. Bayi takibi yapıyoruz birebir bayimize gidip bizzat yerinde inceliyoruz. Satış, sunum, müşteri memnuniyeti, dekorasyon gibi konuları yerinde görüp takipçisi oluyoruz.

Once our franchise is given we do not turn aside and watch the entrepreneur from a distance. We effect everything in our power to ensure their success and their making a profit. We effect personal visits to their business premises, direct the dealer and follow up on all such subjects such as sales, presentation, customer satisfaction and decoration.

Girişimcimize o kadar kolaylık sağlıyoruz ki, işletmenin üzerindeki yükün büyük bir kısmını alıyoruz. Tekstil sektöründe Türkiye kendini dünya’ya kanıtlamış bir ülkedir. Üretim noktasında, kaliteli ürün, sorunsuz ürün üretebilecek kapasitede aynı zamanda teknoloji harikası makinalarıyla göz doldurmaktadır. Kaliteyi ucuza satıyoruz. Bizi bu nedenlerden dolayı tercih etmeliler.

We offer the entrepreneurs so much help that the result is that a large part of the business weight is carried by us. Turkey is a country which has proved itself to the world in the textile sector. The production point, the quality product, the capacity to effect no problem products the new technology miracle machines all gladden the eye. The result is quality being sold cheaply.For these reasons we must be preferred.

AĞUSTOS AUGUST 2019

77


DANIŞMANLIK • consultancy

Barış Memiş Danışman

FRANCHISEE MÜŞTERİ MİDİR, ORTAK MI? IS A FRANCHISEE A CUSTOMER OR A PARTNER?

Sahibi ya da temsilcisi olduğunuz bir markaya yatırım yapmak amacı ile başvuran bir aday sizin olası iş ortağınızdır. Karşılıklı karar verme süreci sonunda sözleşme imzalanması ile beraber, artık yaşayacağınız tüm mutluluklar, başarılar, başarısızlıklar ve mutsuzluklar ortaktır, değilse de olmalıdır. Olmaması sistemin büyümesinin önündeki en büyük engeldir. Markanın sadece kendi kazancını düşünmesi ya da franchiseenin sadece kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmesi, sistemin er ya da geç çökmesine sebep olacaktır. Artık ülkemizde de perakende yatırımlarında “süreklilik” esas olmak zorundadır.

All the brand owners that I effect consultancy for have the same wish, that is to sell franchises. You sell bread, cheese, dessert you even sell something imaginary, but is a franchise a thing that should be sold? Someone likes your brand and that person wishes to make an investment so is that person a potential franchisee? Let’s imagine it is so. OK what is that candidate buying? Is there a guarantee for it? Is there the possibility of it having a fault? If there is a fault in which time period should it be rectified? If the buyer is not satisfied can he effect a return? If you ask my personal opinion I do not believe that a franchise is something that should be sold. If you are the owner or the representative of a brand and a candidate approaches you he is a possible business partner. If you come to a mutual agreement finally you both sign a contract, after that all the good things, the successes but also the delusions are mutual, or if they are not they should be. Their not being is one of the largest problems which are stopping the growth of the system. If the brand thinks only of its own profit or if the franchisee also thinks only of his own gain and acts accordingly sooner or later the system will fall apart. Finally the time has come in our country that rather than short term investments the true objective must be continuity.

Çünkü Dünya’da süreklilik adına büyük zaman ve emek harcanmaktadır. Sürekliliğin ise yegâne kuralı sektör paydaşlarının birbirlerinden memnun olması ve iş ortaklığını sürdürmek adına hareket etmesidir. Başka bir bakış açısıyla kazan-kazan ilkesi

The reason for this is that world wide much time and energy is invested in continuity. The only rule within that is that both brand owners and franchisees are in a happy partnership and both sides of the partnership ensure that actions taken are good for all

Danışmanlık için görüşme yaptığımız tüm marka sahiplerinin isteği franchise satmak. Ekmek satarsınız, peynir satarsınız, tatlı satarsınız hatta hayal bile satabilirsiniz ama franchise satılan bir şey midir? Markanızı beğenmiş ve yatırım yapmayı düşünen bir franchise adayı potansiyel alıcı mıdır? Öyle olduğunu düşünelim. Peki, bu aday ne satın almaktadır? Aldığı şeyin garantisi var mıdır? Arızalı olma ihtimali var mıdır? Eğer sorun olursa ne kadar zaman içinde değiştirmesi gerekir? Memnun kalmazsa iade edebilir mi? Bana sorarsanız franchise satılan bir şey değildir, olmamalıdır da.

Dünya

’da süreklilik adına büyük zaman ve emek harcanmaktadır. Sürekliliğin ise yegâne kuralı sektör paydaşlarının birbirlerinden memnun olması ve iş ortaklığını sürdürmek adına hareket etmesidir. World wide much time and energy is invested in continuity. The only rule within that is that both brand owners and franchisees are in a happy partnership and both sides of the partnership ensure that actions taken are good for all involved.

78

AĞUSTOS AUGUST 2019


sürekliliğin en önemli kuralıdır. Son dönemde ülkemizdeki birçok franchise sistemi içinde ciddi sıkıntıların olduğunu gözlemlemekteyim. İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluklarında etkisi ile birlikte bu sıkıntıların temel sebebi kazan-kazan ilkesinin bozulmuş olmasıdır. Bu ilke son yıllarda markalar lehine ciddi anlamda bozulmuştur. İşletmecilerin üzerindeki yük her geçen gün artmaktadır ve birçok işletmeci bu yükü kaldıramaz hale gelmiştir. Böyle bir durumda iş ortağına yardım elini uzatmayan markaların önümüzdeki süreçte hayatta kalamayacağını düşünmekteyim. Aslında bu duruma gelineceği yıllar öncesinden belliydi, onu da başka bir yazıda paylaşırım. İşletmecilerin üzerindeki yükün artması, karlılıkların düşmesi, yatırım maliyetlerinin artması gibi etkenlerin üstüne bir de son dönemde alternatif kazanç kanallarının (faiz,döviz,altın.v.s.) getirisinin artması markaların artık işletmeci bulmakta zorlanmasına sebep oluyor. Markalar açısından gelinen durumda artık yeni bir şeyler söyleme zamanıdır. Birçok marka bırakın yeni yatırımcı bulmayı elindeki mevcut yatırımcıyı tutmakta zorlanacaktır şartlar bu şekilde devam ederse. O zaman bu sektörün içinde yer alan tüm oyuncuların bir araya gelerek süreklilik adına neler yapılabileceğini tartışması gereklidir. Franchise sistemi tüm Dünya’da özel bir sistem olarak kabul edilir ve birçok ülkede kuralları özel olarak belirlenmiştir. Bunu artık ülkemizde de uygulamamız gereklidir. Amerika’da olduğu gibi özel franchise kanunlarının çıkarılması ile başlayıp, sektör içindeki sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla franchise vermek isteyen markalar içinde belirli kriterlerin uygulamaya konulması şarttır. Franchise almak isteyen yatırımcılar için de hem markaların hem de sivil toplum kuruluşlarının desteği ile eğitimler organize edilebilir. Franchise sektörünün kendini yeni kurallar ve uygulamalar ile yeniden yapılandırması sektör içindeki birçok oyuncunun ömrünü misli misli uzatacaktır. Yani süreklilik esas olacaktır.

involved. Looked at from a different angle the principle of earn and let the other earn is the manner in which there can be a prolonged partnership. Over the recent period I am aware that many franchise systems in our country are in serious trouble. Added to the present economy slow down and the difficulties that it has brought actually at the bottom of it all there has been the breakdown of the earn and let earn principle. This principle over the last years has been seriously distorted in favor of the brands. The weight of the problems rests more and more on the shoulders of the operators and many of them have now become unable to carry it. A market in this position means in my opinion that if a brand does not lend a helping hand to their partners they themselves will not be able to remain standing in the future. In actual fact that the situation would develop in this manner was obvious years ago, I’ll discuss that in a different article. Now the situation has become that the weight on the franchisees has increased, their profit has diminished the size of investments has increased as well as other forms of income such as interest, foreign exchange and gold etc have increased all of which now results in brands having difficulties in finding investors. For the brands the situation that has arisen means that the time has come for them to offer something different. Leave alone new investors many brands are having difficulties keeping their present ones if conditions continue in the same manner. In which case surely it is time that all the players in the sectors come together to discuss and argue what is to be done to maintain on going business. The Franchise system throughout the world is accepted as a different system and in many countries there are laws which apply only to franchising. This needs to be effected in our country. As in America special franchise laws shouldbe passed here and in the sectors together with the participation of the civil society stipulations must be made to the brands wishing to give out franchises do so under certain criteria. For those investors wishing to take out franchises the brands together with civil societies could organize lessons.If in the franchise sector new regulations are put in place and used the result would then be that within the new formations many players in the sectors will have their continuity lengthened many times over. That is that continuity will be king. AĞUSTOS AUGUST 2019

79


FRANCHISE VE MARKALI BAYİLER LİSTESİ • FRANCHISE AND BRAND DEALERSHIP LIST

FİRMA ADI 1453 OSMANLI KAHVE ABİDE KEBAP AKTÜEL EMLAK ALIN’S CAFE & RESTAURANT ALTIN GAYRİMENKUL ARBY’S ASLI BÖREK ATASAY KUYUMCULUK BAY DÖNER BAYRAMEFENDİ OSMANLI KAHVECİSİ BEREKET DÖNER B-FIT BIG CARMELO’S COFFEE BIGG SHOP BIND CHOCOLATE BİL KOLEJLERİ BİLİŞİM EĞİTİM MERKEZİ BİSSE BOLULU HASAN USTA BURGER KING BURSA KEBAP EVİ CAFE ITALIANO CAKE STATION CAR WAX CARL’S JR CENTURY 21 CHOCO DÖNER COLDWELL BANKER ÇITIR WAFFLE ÇİĞKÖFTEM ÇİLEK MOBİLYA ÇÖPS DAVID PEOPLE COFFEE & FOOD DEĞİRMEN PASTANELERİ DEULCOM DİLEK PASTA CAFE REST DİLİM BÖREK DOLICHE DOMINO’S PİZZA DÖNER STOP DRY CLEAN EXPRESS ELEGANCE OPTİK EMPA GAYRİMENKUL ERA GAYRİMENKUL ERCİYES BÖREK ESSİ GÜZELLİK ETİLER MARMARİS FEDERAL COFFEE INTERNATIONAL FOTOMATİK 80

AĞUSTOS AUGUST 2019

TELEFON 0232 502 33 13 0216 345 35 60 0216 411 10 00 0232 257 57 14 0216 654 17 60 0212 310 66 00 0216 418 25 72 0212 652 33 66 0232 464 42 35 0242 244 88 45 0212 771 55 55 0216 700 22 17 0216 504 40 61 0216 404 11 33 0212 735 39 13 0212 553 95 56 0216 550 99 50 0212 613 97 10 0232 328 02 75 0212 310 66 00 444 63 04 0212 709 60 70 0262 373 35 36 0216 540 03 48 0212 276 19 19 0212 324 37 07 0224 234 43 31 0212 488 00 00 0232 420 11 32 444 21 26 0224 711 88 66 0216 383 50 50 0216 414 34 34 0212 422 41 01 0212 292 10 90 0212 671 70 34 0216 594 55 50 0212 513 73 83 0212 280 96 36 0212 310 66 00 0216 331 10 00 0216 329 99 01 0312 231 06 28 444 93 72 0216 594 55 50 0553 210 46 41 0216 402 27 27 0212 223 30 55 0212 560 50 40

GÖÇMEN BÖREKÇİ GÖNÜL DAVET GÖNÜL KAHVESİ GÜZEL EVİM HACIOĞLU HAPPY MOONS HD İSKENDER HOT DÖNER INFINITY TEKNOLOJİ INFOLANG DİL OKULLARI İKBAL JAG CLUB JUICE PLANET KAHVE KÜLTÜRÜ KAHVE TİRYAKİSİ KAHVELAND KARAFIRIN KASAP DÖNER KOCATEPE 1949 KAHVE EVİ KOMAGENE LEMAN KÜLTÜR CAFE LETS FIT LITTLE CAESAR’S LORİS PARFÜM LUNCH BOX MAGIC AKADEMİ MARKİZ PATENT MARMARİS BÜFE MAVIA GAYRİMENKUL MC DONALD’S MEKTEBİM KOLEJİ MEMOŞ TANTUNİ MEŞHUR SAFRANBOLU LOKUMCUSU MR KUMPİR NALİA KARADENİZ MUTFAĞI OFFICE 1 SUPERSTORE OSES ÇİĞKÖFTE OTANTİK KUMPİR PARK KUMPİR PİZZA BULLS PİZZA HOUSE PİZZA HUT PİZZA LAZZA PİZZA PİZZA POLEN TANTUNİ POPEYES RE / MAX REALTY WORLD SALOON BURGER SAMPİ

444 49 64 0212 493 10 75 0216 688 81 11 0216 377 33 94 0216 387 30 30 0216 302 16 13 0212 281 63 64 0212 640 99 09 0212 483 71 80 0216 550 99 52 0216 456 90 05 0212 505 35 71 0232 445 91 93 0284 236 26 01 0212 591 55 91 0850 283 03 04 0212 696 69 91 0216 472 24 34 0312 424 14 54 0216 367 97 00 0212 325 05 70 0850 888 50 50 0212 604 14 14 444 83 45 0212 657 88 47 0216 592 32 36 0212 347 62 55 0216 411 02 66 0212 532 59 38 0212 336 34 00 444 30 95 0324 237 20 98 0216 441 10 82 0212 347 27 80 0212 515 07 00 0212 285 46 40 444 50 02 0312 472 64 46 0222 231 35 08 0216 533 75 75 0212 275 77 66 0212 329 20 00 0530 108 42 44 0232 853 70 70 0242 345 15 59 0212 310 66 00 0212 232 48 20 0212 467 22 77 0216 633 24 24 0212 640 08 40

SBARRO SHOW REALTY SINCERELY YOĞURT STARTKEY EMLAK SÜTLÜ ÇARDAK TATLISES ÇİĞKÖFTE TAVUK DÜNYASI TGM TREND TONTON BABA TURYAP VELİ USTA WAFFLEART WILLIAMS CAR CARE YOGOLAT ZAİKA ZIEBART ZİYAFET ÇİĞKÖFTE

444 72 27 0212 225 62 66 0535 871 52 66 0232 330 53 30 0532 324 34 99 0212 283 07 67 0216 399 17 80 444 70 98 0212 541 93 03 0212 373 13 00 0232 723 00 83 0224 234 43 31 0216 456 78 45 0212 361 75 13 0532 136 71 74 0212 270 75 00 444 34 05

DESTEKÇİ ÜYELER ADLIVE ADRES PATENT AIRBY ALİZE MÜHENDİSLİK BAIC HUKUK BÜROSU CLOUD MEDIA DESTEK PATENT EFOR PATENT EXPO CHANNEL FRANCHISE & MORE DANIŞMANLIK FRANCHISE COMPANY TURKEY GOLDEN CITY MEDIA IPR DANIŞMANLIK İEF&DANIŞMANLIK K&K HUKUK BÜROSU KDM AVM DANIŞMANLIK MAPROWORLD MARKA DOKTORU MARKİZ PATENT MAXI LOYAL MERCAN SİGORTA OMNİ PERGEL YAYINLARI PİSANO SOYSAL SOYSAL AVUKATLIK STRATEJİK İŞLER UNIFO VERA YAZILIM WISE.TV

0352 221 08 00 0212 347 89 89 0212 320 00 42 0212 210 71 21 0212 212 75 75 0212 963 23 76 0212 329 00 00 0212 211 42 02 0212 346 26 26 0216 349 18 29 0212 801 31 30 0212 320 00 34 0532 347 84 74 0532 643 96 16 0212 320 68 70 0212 269 01 50 0212 283 24 41 0532 232 74 40 0212 347 62 55 0539 933 80 39 0216 318 90 20 444 66 64 0212 423 65 87 0212 951 08 74 0212 212 99 70 0212 366 57 36 0212 942 87 78 0262 751 33 25 0212 438 30 33 0212 258 64 80


Profile for Ferhat Gedik

FRANCHISE WORLD / FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 45 • 2019     

UFRAD adına yayınladığımız ve sektörde tek olan dergimiz yıllardır profesyonel bir ekip tarafından oluşturulmaktadır. İki ayda bir yayınlana...

FRANCHISE WORLD / FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 45 • 2019     

UFRAD adına yayınladığımız ve sektörde tek olan dergimiz yıllardır profesyonel bir ekip tarafından oluşturulmaktadır. İki ayda bir yayınlana...

Profile for gometra
Advertisement