Page 1


DR. MUSTAFA AYDIN

Genel Başkan UFRAD Franchising Derneği UFRAD President Sevgili Dostlarım Franchise Dünyası dergimizin yeni sayısında sizlerle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Franchise sektöründeki en yeni gelişmeler ve haberler ile bir kez daha sizlerin karşısındayız.

Dear Friends, We are honored to share the new issue of our magazine with you. We, once again, have the latest developments and news in franchising sector.

15-17 Ekim 2016 tarihleri arasında CNR Expo Center’ da düzenleyeceğimiz 25. Uluslararası Franchising Fuarı bu sene de büyük başarılara imza atacak. Bu sene üç holde, 25,000 m2 alanda, 500’e yakın markanın bir araya geleceği fuarımız bu yılda ülkemizden ve dünyadan sektörümüzün liderleri ile gerçekleşecek. Hepinizi bekliyoruz.

25th International Franchising Expo scheduled to take place on October 15-17, 2016 at CNR Expo Center is committed to achieve great success. The exhibition will gather nearly 500 brands at three halls on a 25,000 square meters exhibition space. You are all invited.

Uluslararası platformlarda da etkin olarak faaliyet gösteren derneğimiz Dünya Franchise Konseyi toplantılarında Türkiye’nin ekonomik gücünü ve markalarımızın global başarılarını tüm dünya Franchise dernekleri ile paylaşmaktadır.

Our association that works actively in international platforms shares our brand’s global achivements and the economic power of Turkey with other world franchise associations during World Franchise Council meetings.

Kararlılık ve heyecanla devam ettirdiğimiz çalışmalarımıza, aynı hızda devam edecek ve daha birçok başarılı projelerle karşınıza çıkacağız. Ülkemizin ve Franchise sistemi içinde faaliyet gösteren tüm firmaların başarılı ve verimli yarınlara doğru yol alması hedefiyle sürdürdüğümüz yoğun çalışmalarımız süresince sizleri aramızda görmek ve başarılarımızı sizlerle paylaşmak en büyük ödülümüzdür.

Our work will continue at the same pace with the same determination and excitement and we will come back with many successful projects. It is our biggest award to share our achievements with you and to have you by our sides during the times when we work hard to reach our goal to have our country and all the brands within franchising system succeed.

Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere sağlık ve mutluluk dileklerimi sunarım…

Until the next issue, I wish you good health and happiness.

TEMMUZ JULY 2016

03


Concessionnaire On Behalf of UFRAD UFRAD Adına İmtiyaz Sahibi Dr. Mustafa Aydın

Executive Editor Genel Yayın Yönetmeni / In charge Editor-in-chief Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Alpay Erüs alpayerus@goldencitymedia.com

Editor Editör

Sinan Demir sinan@goldencitymedia.com

Publishing Council Yayın Kurulu

Prof. Dr. M. Salih Çelikkale Prof. Dr. Zafer Aslan Yrd. Doç. Dr. Mesut Demirel Tevfik Özkavcı Günseli Özen Ocakoğlu Gürkan Donat Özkan Mutlugil İlhan Erkan Osman F. Bilge

50 DONDURMA SEKTÖRÜNDE FRANCHISING FRANCHISING IN THE ICE CREAM SECTOR

12

Communication Coordinator İletişim Koordinatörü

İrem Arman iremarman@ufrad.org.tr

Advertisement Manager Reklam Müdürü

Sema Erüs sema@goldencitymedia.com

Advertisement Officer Reklam Sorumlusu

Derya Ergül derya@goldencitymedia.com

Advertisement Officer Reklam Sorumlusu

Seval Apaydın seval@goldencitymedia.com

08 UFRAD ÜYELERİ FRANCHISING& RETAIL EXPO FUARI’NA KATILDI UFRAD MEMBERS ATTEND FRANCHISING & RETAIL EXPO

WFC TOPLANTISI BOLOGNA’DA GERÇEKLEŞTİ WFC MEETING HELD IN BOLOGNA

16

18

Antalya Branch Antalya Şube

Mehmet Dikbaş Tel: (0242) 323 71 90

Managerial Center İDARE MERKEZİ

Beşyol Mah. İnönü Cad. A Blok No: 40 Kat:7 Sefaköy - Küçükçekmece / İST Tel: 0212 599 17 84 0212 425 61 51 Dahili: 1263-1264 www.ufrad.org.tr ufrad@ufrad.org.tr

Printing-Binding Baskı - Cilt

Şan Ofset Hamidiye Mah. Anadolu Cad. No:50 Kağıthane / İSTANBUL 0212 289 24 24 www.sanofset.com Sertifika No: 12049

UFRAD, EFF YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI UFRAD ÜYELERİ 25.GELENEKSEL İFTAR UFRAD ATTENDS EFF BOARD MEETING YEMEĞİ’NDE BULUŞTU / UFRAD MEMBERS MEET AT 25TH TRADITIONAL IFTAR DINNER

JULY / TEMMUZ 2016 • ISSUE / SAYI: 36 Publication Preparations Yayına Hazırlık

GOLDEN CITY MEDIA / www.goldencitymedia.com PERPA İş Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2307 Okmeydanı / Şişli / İST Tel: 0212 320 00 34-35 Faks: 0212 320 00 36 SÜ­RE­Lİ YE­REL YA­YIN / Franchise Dünyası der­gi­si iki ay­da bir ya­yın­la­nır. Der­gi­de­ki ya­zılar ve gör­sel­ler izin alın­mak­sızın kul­la­nı­la­maz. İlan­la­rın so­rum­lu­luk­la­rı ilan verenlere ait­tir. Periodical General Publication / Franchise World is published every 2 months. The articles and visuals in the Franchise World cannot be used without permission. The owners of the advertisements are responsible for their own adverttissements.


å

UFRAD ÜYELERİ FRANCHISING& RETAIL EXPO FUARI’NA KATILDI UFRAD MEMBERS ATTEND FRANCHISING & RETAIL EXPO Bu yıl ilki düzenlenen Franchising & Retail Expo Fuarı 28-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Bologna’da gerçekleştirildi. UFRAD üyeleri de fuara katılarak, katılımcı markalardan bilgi alma fırsatı buldu. The first edition of Franchising & Retail Expo Fair took place in Bologna on April 28-30, 2016. UFRAD members attended the exhibition and had a chance to get information from the participating brands. 08

TEMMUZ JULY 2016


Fuara

, UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri ve dernek üye markalarınında katılımıyla 17 kişilik bir heyet ile katılım sağlandı. Fuarda yabancı marka ve yatırımcılar, İtalya Franchise Derneği üyeleri, devlet kurumları ile ikili görüşmeler gerçekleştirilirken Türk markalarına ilgi oldukça büyüktü. Açılan stantlarda Avrupa franchise markaları ve İtalya markaları hakkında bilgi verildi. 160’ın üzerinde markanın katıldığı F&re Expo 2016 Fuarında girişimci adayları ve franchise verenler bir araya geldiler. Dünya Franchise Konseyi’nin bu yılki toplantısı ile eş zamanlı gerçekleşen fuara 40’ın üzerinde uluslararası delege katıldı. UFRAD heyetinin çeşitli görüşmeler yaptığı fuarda, açtığı stand ile yer alan Bayim Olur musun? Franchise Fuarımızıda Türkiye pazarını tanıtarak Avrupa markalarını İstanbul’a davet etti.

TEMMUZ JULY 2016

09


ĂĽ

A

delegation of 17 people including UFRAD Franchising Association President Dr. Mustafa Aydin, Board Members of UFRAD and some of the member brands attended the exhibition. Meetings among foreign brands and investors, members of the Italian Franchise Association and state institutes were held during the exhibition. European Franchise brands and Italian brands were introduced during the exhibition. Over 160 brands and prospective entrepreneurs and franchisees participated at the F&re Expo 2016. World Franchise Council’s annual meeting took place concurrently with the fair and 40 international delegations attended the meeting. Bayim Olur musun? Franchise Fair was introduced and European brands were invited to Istanbul at the exhibition booth.

10

TEMMUZ JULY 2016


TEMMUZ JULY 2016

00


å

WFC TOPLANTISI BOLOGNA’DA GERÇEKLEŞTİ

WFC MEETING HELD IN BOLOGNA

UFRAD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın başkanlığında 17 kişilik UFRAD heyeti bu yıl İtalya Bologna’da düzenlenen Dünya Franchise Konseyi ve eş güdümlü düzenlenen F&re Franchise ve Perakende fuarına önemli bir çıkarma gerçekleştirdi. UFRAD Franchising Association President and UFRAD delegation of 17 people attended World Franchise Council meeting in Bologna that was held simultaneously with F&re Franchise and Retail exhibition.

27

-29 Nisan tarihleri arasında Bologna da düzenlenen WFC toplantısının ev sahipliğini İtalya Franchise Derneği yaparken bu yıl WFC toplantısına rekor seviyede üye ülke katılımı gerçekleşti. Franchise Dünyasının çatısını teşkil eden bu zirve toplantılarında ülke franchise dernekleri franchise sisteminin tüm dünya da aynı standartlarda uygulanmasını, yayılmasını ve bu sistemi daha da güçlü bir yapıya kavuşturmayı hedefliyorlar. Tecrübe paylaşımlarının yoğun bir şekilde yaşandığı toplantı oturumlarında ülke temsilcileri özellikle iyi uygulama örneklerini diğer ülke dernekleri ile paylaşarak pozitif etkileşime katkıda bulunuyorlar. Bologna’daki WFC tecrübe paylaşım oturumlarına UFRAD heyetindeki Türk Franchisor firmaları da katılarak toplantılara ayrı bir renk kattılar. Bu yıl ayrıca özel bir oturum Dünya Google Proje Direktörlüğünün sunumuna ve Google’ın Franchise Sistemine nasıl ve hangi alanlarda katkısı olabileceğine ayrıldı.

12

TEMMUZ JULY 2016

This

year’s WFC meeting was hosted by Italian Franchise Association in Bologna on April 27-29, 2016 and a record number of member countries have attended the meeting. Franchise associations of member countries aim to implement the same standards of franchising system applicable around the world, disseminate it and improve the system during these meetings that make the foundation of Franchise world. Country representatives contribute to the positive interaction by sharing good examples with other member countries during the meeting sessions where experience sharing take place. Turkish franchisors’ attendence liven up the WFC experience sharing meetings.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

UFRAD YÖNETİM KURULU ÜYELERİ MAYIS AYINDA BİR ARAYA GELDİ

UFRAD BOARD OF DIRECTORGATHER IN MAY

UFRAD Yönetim Kurulu Toplantısı 24 Mayıs 2016 Salı günü UFRAD üyesi Lunch Box ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda gündemdeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. UFRAD’s Board meeting took place on Tuesday May 24, 2016, hosted by Lunch Box. Ideas and thoughts were exchanged about the current agenda during the meeting.

T

UFRAD

Toplantıyı UFRAD Genel Başkanı Dr. Aydın, tüm yönetim kurulu üyelerin dilek ve temennilerini alarak sonlandırdı.

Collaboration between Job Opportunities Special Edition of Hurriyet Daily Newspaper which gets published every weekend and UFRAD; Bologna Franchise Exhibition; founding of Franchise Trade Association were discussed during the meeting. Applications of seven new candidates such as Dry Clean Express, Chay Tea&Coffee, Guzel Evim, Biev, Sherpa, Action Coach ve Cloud Media were evaluated during the meeting. The meeting ended with exchange of suggestions and wishes of the board members by UFRAD president Dr. Aydin.

oplantıya, UFRAD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, UFRAD Başkan Yrd. Ahmet Polat, ERA- Türkiye CEO’su Can Ekşioğlu, UFRAD Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Özkavcı, F&M Kurucusu Osman Bilge, Yönetim Kurulu Üyesi Alpay Erüs, MediaFors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ve Yönetim Kurulundan birçok isim katıldı. Toplantı gündeminde, Hürriyet Gazetesi her hafta sonu yayınlanacak olan “İş Fırsatları Özel Sayfası & Ufrad İşbirliği” teklifinin değerlendirilmesi, Bolagna’da gerçekleştirilmiş olan Franchise Fuarı, Türkiye’de bir ilk olacak olan Franchise Meslek Odası kuruluşlarının temelleri için görüşler ve çalışmaların paylaşılması konuşuldu ve 7 yeni aday üyeler değerlendirildi. Yeni adaylar arasında; Dry Clean Express, Chay Tea&Coffee, Güzel Evim, Biev, Sherpa, Action Coach ve Cloud Medya markaları yer almaktaydı.

14

TEMMUZ JULY 2016

president Dr. Mustafa Aydin, UFRAD vice president Ahmet Polat, ERA- Turkey CEO Can Eksioglu, UFRAD Audit Committee President Tevfik Ozkavcı, F&M Founder Osman Bilge, members of the Board Alpay Erüs, MediaFors Exhibitions Director Aycan Helvacioglu and the members of the Board attended the meeting.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

UFRAD ÜYELERİ 25.GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ’NDE BULUŞTU UFRAD MEMBERS MEET AT 25TH TRADITIONAL IFTAR DINNE

UFRAD Franchising Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Kınay ev sahipliğinde Steigenberger İstanbul Maslak Hotel’de, UFRAD üyeleri ve diğer birçok markanın katılımıyla Geleneksel 25. UFRAD İftar Yemeği 14 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Participated by UFRAD members and many other brands, 25th Traditional Iftar Dinner hosted by Cenk Kinay, board member of UFRAD, at Steigenberger Istanbul Maslak Hotel on June 14th.

Yönetim

Kurulu ve dernek üyeleri ile iftar programında bir araya gelen UFRAD Genel Başkanı Dr.Mustafa Aydın, “ UFRAD Franchising Derneği’nin üye sayısının gün geçtikçe artarak devam ediyor.. Tabi bu artışın yanı sıra üye seçiminde oldukça hassas davranılıyor, farklı sektörlerden gelen adayların adaylığını o sektörde deneyimli kişi ve markalar tarafınca değerlendirilip sonrasında asil, yedek ya da destekçi üyeliğine karar verilmektedir” dedi. Steigenberger Istanbul Maslak Hotel’de düzenlenen iftarda; UFRAD Franchising Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, asil üyeler ve destekçi üyeler, UFRAD Franchising Derneği’nin misafiri olarak ağırlandı. İftar yemeğinden sonra misafirlere hitaben bir konuşma yapan Başkan Aydın, günümüzde teknolojinin oldukça fazla kullanılmasıyla birlikte bu teknolojiyi markaların gelişim sürecinde kul-

16

TEMMUZ JULY 2016

Gathering

with the Board members and members of the association, UFRAD president Dr. Mustafa Aydin said, “The number of UFRAD members are increasing day by day. We choose our members rigorously. Candidates applying from different sectors are evaluated by the individuals or brands experienced in that sector and are selected as full, associate of supportive members.” Speaking at the dinner, Dr. Aydin said that with the advancement in technology it can redirected for the use of the brands’ development process. As UFRAD family, we are constructing a new website in order to catch up with the advancement in technology and increasing the number of memberships at our association and that the new website will be in use next week. Dr. Aydin emphasized the need for going abroad, following rival companies and exporting their goods.


lanılacağını da ifade etti. Bununla birlikte UFRAD ailesi olarak bizlerde gelişen teknolojiye ve artan üye sayımıza ayak uydurabilmek adına yeni bir kurumsal web sitesinin hazırlandığını, sitenin önümüzdeki haftadan itibaren yayına gireceğini de belirtti. Dr. Aydın, markaların gelişim süreçlerinde mutlaka yurtdışına çıkmaları gerektiğini, rakip firmaların da neler yaptıklarının takip etmesi gerektiğini ve mutlaka ithalat yapmalarının gerekliliğini önemle vurguladı. “UFRAD ve Hürriyet İK İşbirliği” 2017 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan WFC fuarı, UFRAD işbirliği ile yapılan Bayim Olur Musun? Fuarı ile eş zamanlı olacağını belirten Dr. Aydın, “Hürriyet Gazetesi ve UFRAD işbirliğinin üye markalarımıza ve ülkemizin Franchise sektörüne hissedilir katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz. Hürriyet Gazetesi İK ekinde yer alacak olan UFRAD sayfasında markalarımızın başarı hikayeleri Türkiye’nin dört bir yanındaki yatırımcılarımıza arayışlarında yol gösterecek, genç girişimcilere ilham kaynağı olacaktır. Bu çalışma markalarımızın çok değerli başarılarının daha detaylı olarak geniş kitleler ile paylaşılmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Tüm markalarımızın katılmasını arzu ettiğimiz bu önemli çalışmada yer almak isteyen üyelerimiz Hürriyet gazetesi yetkilileri veya Derneğimizle iletişime geçebilirler” dedi.

“UFRAD and Hurriyet HR Collaboration” Dr. Aydin announced that WFC exhibition which will take place in Istanbul in 2017 and Bayim Olur Musun? fair will occur concurrently and added, “ The collaboration between UFRAD and Hurriyet Newspaper will contribute to our members and to our franchise sector. Success stories of UFRAD brands will inspire investors looking for good investments around the country. It will also help these success stories to be disseminated in details. Members who want to be part of this collaboration can contact us or Hurriyet daily newspaper.” TEMMUZ JULY 2016

17


å

UFRAD, EFF YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

UFRAD ATTENDS EFF BOARD MEETING

UFRAD Franchising Derneği - EFF Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. EFF toplantısında UFRAD’ı Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Donat temsil etti. UFRAD has attended EFF- European Franchise Association’s Board meeting. Gurkan Donat, a member of the Board of UFRAD, presented UFRAD at the EFF meeting.

Avrupa

Franchise Derneği (EFF)’nin, Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda ve İngiltere’nin katılımı ile 6-7 Haziran 2016 ‘da gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısı’na Türkiye ve UFRAD adına UFRAD Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Donat katıldı. Toplantıda, 2016 EFF Konferansı’nın, İstanbul’da Ekim ayında düzenlenecek UFRAD Franchise Fuarı kapsamında düzenlenmesini Yönetim Kuruluna teklif eden UFRAD, Konferansın Türkiye’de düzenlenmesi halinde UFRAD’ın Türkiye adına otel ve konferans salonu, konuşmacıların konaklamaları, bazı ücretsiz aktivitelerin sponsorluklarını üstlenebileceğini ifade etti. Yönetim Kurulu’na sunulan görüşün delegeler tarafından dikkate alınarak tekrar detaylı olarak görüşüleceği vurgulandı. Toplantıda aynı zamanda 2016 EFF Konferansı’na ev sahipliği teklifinin yanı sıra hali hazırda Fransa ve İngiltere’de uygulanan Franchise Haftası etkinliklerine benzer etkinliklerin Türkiye’de de yapılması konusunda karar alındı.

18

TEMMUZ JULY 2016

EFF

- European Franchise Association Board meeting took place on June 6-7, 2016 with the participation of Turkey, Germany, Belgium, Holland and England. Gurkan Donat, UFRAD Board member, attended the meeting on behalf of UFRAD and Turkey. Gurkan Donat offered to hold 2016 EFF conference during UFRAD’s Franchise Exhibition and to compensate hotel and conference hall, accomodation of the speakers and sponsporship of some activities on behalf of UFRAD. It was emphasized that the offer would be discussed among the delegates. It was decided to hold Franchise Week in Turkey, similar to those held in France and England.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

ÇITIR USTA 1993 ile 2003 yılları arasında Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerinde ilk adımlarını atan Çıtır Usta, 2003 yılında Türkiye’deki ilk restoranını Galeria Alışveriş Merkezinde açarak sektöre girmiştir. Pide ve Kebap sektörünün dinamiklerini çok iyi bilen Çıtır Usta, bu konudaki tecrübesiyle kendi varlığını kısa sürede ispatlamış , sektörün güçlü bir markası haline gelerek , yaptığı atılım ve ürün çeşitliliği ile liderlik misyonunu üstlenmiştir. 2003 yılından 2015 yılına kadar geçen süreç içerisinde sürekli kendini geliştirmiş, 2012 yılında bin metrekaresi Kırmızı ve Beyaz Et işleme tesisi olmak üzere toplamda 2 bin metrekarelik Lojistik Üssünü kurmuştur. Yaptığı yatırımlar ile sektörel olarak bağlı bulunduğu Resmi Kurum ve Kuruşlar tarafından örnek tesis olarak kayıtlara geçmiştir. Üretim Tesisinde tüm yarı mamullerini tek noktada üreterek bugün Türkiye başta olmak üzere, Fas ve Tacikistan’daki toplam 62 şubede müşterilerine ürünlerini aynı kalitede vermeyi başarmıştır. Bugüne gelindiğinde işletme maliyetleri ve kira oranı olarak zorlaşan koşullarda yatırımcısını daha da mutlu edebilmek adına, ürün kalitesinden asla taviz vermeden; Çıtır Usta Ekspress ve Çıtır Usta Full Konsept olarak 2 ayrı segmentte yoluna devam etmektedir. Bu anlamda Çıtır Usta Yatırımcıları için daha ekonomik ve kar payı daha yüksek olan Çıtır Usta Ekspress modeli ön plana çıkmaktadır. Pide ve Kebap restoran konseptinde 72 çeşit ürünün bir sistem üzerinden aynı anda denetim ve kontrollerini çağın gerektirdiği şekilde yapan Çıtır Usta bu anlamda hizmet kalitesine vermiş olduğu önemi de ortaya koymakta ve sektöründe ciddi fark yaratmaktadır. Franchise sistemindeki gerekliliklerin yerine getirilmesini ana koşul olarak belirleyen Çıtır Usta, Franchise modelinde de kurallara uyan , bu kuralları benimseyecek kendisine ilke edinecek franchise adaylarından bayilerini itina ile seçen Çıtır Usta bu tutumunu yurtdışında da göstermektedir. Çıtır Usta Ortalama mutfak yatırımı diğer tek kalem ana ürün çıkaran restoran tiplemelerine göre inanılmaz şekilde uygun olan ve bir Cafe yatırımı kadar bir yatırım ile dörtdörtlük bir restoran kurabilen tek markadır. Önemli olan şube sayısı değil çalışan şubelerin verimliliği bu bilinçte olan marka günümüzde biraz zorlu görünse de işine sadık sistemin gerekliliklerini yerine getiren tüm yatırımcılarını baş tacı eden tüm ekibi ile onların daha çok kazanması için gerekli pazarlama ve eleman desteğini sağlayan ender firmalardandır Çıtır Usta. Günümüzün gerekliliklerinden ve yoğun iş hayatında ki kolaylıklardan biri olan eve servis paket servis konusunda da tartışılmaz olarak bulunduğu bölgede en iyi sonuçlara ulaşan güçlü markalardan bir tanesidir Çıtır Usta. Yatırımcılarını dinleyen onlarla beraber hareket eden onlarla büyüdüğünün farkında olan Çıtır Usta bir kebap bir Pide peşinde kestirme yolu almadan en iyi hizmeti sunarak var olacağı bilincinde olan ekibi ile bugün Fas ve Tacikistan dan sonra Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile de yakın temaslar halindedir Çıtır Usta Çıtır Usta İhtiyaç karşılayıp fark yaratacağı her noktada müşterilerine ulaşmayı hedef olarak belirlemiştir. Bu anlamda Yatırımcı adaylarının franchise sistemi hakkındaki tüm sorularına cevap verebilmek adına genel merkezinde çağrı merkezi kurmuştur. Franchise sistemiyle ilgili olarak 7/24 iletişim adreslerinden bilgi alınabilmektedir.

20

TEMMUZ JULY 2016

Çıtır Usta started out in different European countries beginning with Germany in the years 1993-2003, it opened its first restaurant in Turkey in 2003 in the Galeria Shopping Center.It knew the dynamics of the Pide and Kebap sector extremely well, this added to its experience ensured that Çıtır Usta very quickly proved itself,became a strong brand and took its position as sector leader because of the steps it took and the breadth of its products. The period from 2003 to 2015 saw it constantly develop itself and in 2012 it founded a 1000 sq.m red and white meat producing 2000 sq.m Logistical Base.The official institutions recorded the facilities as an example to all. Today all its part products are produced in one place the main being in Turkey but also in Morocco and Tajikistan and it is successful in offering the same quality throughout. Today despite increased costs in production and rents in order to keep its investors happy it has never deviated from its quality.It continues on its path in two segments the Çıtır Usta Express and the Çıtır Usta Full Konsept. The Çıtır Usta Express is more economical and the profit margin is higher consequently this model is usually preferred. Within the Pide and Kebap restaurant concept it has a variety of 72 products which,because of its system it is able to control and try out in the manner appropriate to modern controls and because of the importance of its quality service it has made an important difference in the sector. Çıtır Usta makes one of the essential conditions of its Franchising that of the Franchisee complying exactly with the requirements and regulations and only then does it effect its careful choice,it also sets the same conditions abroad. The establishing of the kitchen is effected at an amazingly good price in fact it equals other only one product restaurants it is the only brand capable of setting up the perfect restaurant at the expense of a normal cafe. The brand Çıtır Usta is totally aware that the number of restaurants is not the important factor but the efficiency of them is and even under todays difficult conditions is faithful to the business ethic and the system and with its crown, its team,it works to ensure those investors are able to earn more and is in fact one of the rare brands which act always with this end in sight. Çıtır Usta with its home packet service, one of the necessities of todays busy working life,is without doubt the brand which in each of its districts achieves the best results. Çıtır Usta listens to its investors and is aware that growth is via them, never cutting corners,it offers Kebap and Pide with the best service and today with its team in addition to Morroco and Tajikistan is now in ongoing discussions with the Middle East and the Gulf States. Çıtır Usta aims to reach customers, meet their needs and make a difference.With this in mind in order to be able to answer all the questions of its investor candidates it has formed a central call station from which information about the Franchise system is available 7 days a week,24 hours a day.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

DİLİM BÖREK FRANCHISE SİSTEMİNDE “FAİR PLAY” DÖNEMİ THE”FAIR PLAY”PERIOD WITHIN THE DİLİM BÖREK FRANCHISE SYSTEM Özlenen geleneksel lezzetleri 12 yıldır İstanbulluyla buluşturan Dilim Börek, şu an 18 olan mağaza sayısını 2018 sonunda 60’a çıkarmayı hedefliyor. Dilim Börek 2015 yılından bu yana, Türkiye’de 50 mağazada müşterilerle buluşan “Ankara’nın Börekçisi” Erciyes Börek ve Pastannecim markalarını da içinde bulunduran Payna Grup bünyesinde hizmet veriyor. Yeni konsept mağazaları ve daha uygun yatırım maliyetleriyle, daha çabuk bir büyüme hedefleyen Dilim Börek, mahalle börekçiliği konseptini tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyor. Üretimde teknolojik alt yapısı ve 2009 yılından beri hizmet veren 444 4 356 lezzet hattıyla sektöre örnek olmayı başarmış Dilim Börek; yeni franchise sistemi kurgusuyla da bir ilki gerçekleştiriyor. “Yatırımı Şansa Bırakmıyoruz” Franchising ile sürekli büyüyen ve gücüne güç katarak yoluna devam eden Dilim Börek; sektörde kazanmış olduğu tecrübe ve bilgi birikimini, müşterileri tarafından markasına duyulan güvenle birleştirerek girişimcilere yeni bir yatırım fırsatı sunuyor. Franchise sisteminde geliştirdikleri “Fair Play Modeli Franchising” sistemi ile Dilim Börek, ciro dalgalanmalarına karşın karlılığı optimal seviyede tutmayı başarıyor ve yatırımcıya karlılık garantisi veriyor. Yenilikçi bakış açısı ile adil bir biçimde franchise sisteminin devamını hedefleyen Dilim Börek’in Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çiçek, sistemi şöyle anlatıyor: “Yatırımcılar, ülkemizde değişen ekonomik ve siyasi koşullarda en garanti yatırımı yapmak için araştırma yapıyor. Hemen hemen aynı yatırım maliyetlerini ödeyerek sisteme dahil oluyor. Biz yeni franchise modelimizle; yatırımcı için işletme kabiliyeti, işletmenin yeri, ciroların mevsimsel azalması gibi dış etkenleri ortadan kaldırarak yatırımı şansa bırakmıyoruz.” Dilim Börek’in çağrı merkezinde kayıtlı sadık müşteri portföyü ile yatırımcının rahatlıkla, düşük bir yatırımla, rasyonel bir ciroya ulaştığını belirten Çiçek, “Yeni sistemde, yatırımcıların risklerini de en aza indirgeyerek karlı bir iş ortaklığı imkânı sağlıyoruz.” dedi. Sistemde yatırımcının korunmasına öncelik verdiklerini dile getiren Uğur Çiçek; yönetim, organizasyon ve üretim sürecinden satışa kadar her aşamada profesyonel bir ekiple çalıştıklarını ve yatırımcılara ana firmadan aldıkları know-how ışığında iyi bir yatırım fırsatı sunduklarını belirtti. Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet prensiplerinden taviz vermeyerek, hem müşterilerinin hem de iş ortaklarının yüzünü güldürmeye devam eden Dilim Börek’in 2017 yılı sonunda franchise ağını daha da geliştireceğini belirten Uğur Çiçek, hedeflerini şöyle açıkladı: “Kısa dönemde doğru lokasyonlarda, düşük yatırım maliyetleri ile daha ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz. Uzun dönemde ise geleneksel su böreği lezzetinin dünya çapında bilinirliğini sağlamayı hedefliyoruz.”

22

TEMMUZ JULY 2016

Dilim Börek,has for 12 years been offering Istanbul people the traditional tastes they had previously been missing, presently it has 18 shops but has the goal of having 60 by the end of 2018.Since 2015 Dilim Börek has worked under the Payna Group, which also includes the Ankara Börekçisi with its 50 shops, the Erciyes Börek and the Pastannecım brands. Dilim Börek aims to enlarge more rapidly as it brings the concept of the neighborhood börekçısı to the whole of Turkey by its new shop model and its more reachable investment amount. Dilim Börek has succeeded in becoming an example to its sector with its technological product foundations and its 444 4 356 call line service which has been in effect since 2009 “We do not leave ınvestment to luck” Dilim Börek is constantly enlarging and adding strength to its strength by the Franchise system;with the experience and knowledge it has gained in the sector it has become a brand which customers trust and also one which offers investment opportunities.Dilim Börek has now put into action a Franchise system it has developed called “The Fair Play Model of Franchising” it succeeds in maintaining profits at a maximum regardless of the fluctuations of the market and is able to offer to its investors a profit guarantee. Dilim Börek uses a new fair franchising system and the Chairman of the Board Uğur Çiçek explained this system in the following manner”Because of constantly changing economical and political situations in our country investors now search to invest in what they feel to be a sure manner and that is what they are constantly in search of.By making only approximately the same investment they can now become a part of this system. With this new model our aim is to eliminate other influences such as the investors capacity, the shop location and any seasonal drop of turnover so that we do not leave the investment open to luck” Çiçek said that people who are enrolled in the faithful customer portfolio can easily with only a small investment reach a rational turnover.Çiçek also said”With this new system we offer to investor partners a profitable business in which risks are decreased to a minimum”.Uğur Çiçek also said that the management,the organization and the production period then right up to the time of sale each step is with a professional team and this added to the Know-How the investor receives from the mother company makes for a good investment opportunity. Never deviating from the principles of quality product and quality service Dilim Börek continues to make both customers and investors happy and will enlarge their Franchise Network at the end of 2017. Uğur Çiçek stated their goals as “In the short term be in the correct location and because of the lower investment be easily reached by investors.For the long period to ensure that the taste of the traditional water börek becomes known world wide”.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

TÜRKİYE’NİN EN DOĞUSUNDAKİ PİZZACI TURKEYS MOST EASTERN PIZZA Domino’s Pizza Iğdır’da açtığı yeni şubesi ile, ‘Türkiye’nin en doğusundaki zincir pizza restoranı’ unvanını aldı. Firmanın Türkiye’deki 477’nci şubesi olan yeni restoran, Iğdırlılara 92 kişilik oturma kapasitesi ile hizmet verecek. Domino’s Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Yeni şubemiz hem Türkiye’nin en doğusundaki ilk zincir pizzacı hem de kentte hızlı servis sektörü anlamındaki nadir yatırımlardan bir tanesi. Bölgedeki yatırımlarımızı artıracağız. Hedefimizde ise öncelikli olarak Kars ve Doğubeyazıt bulunuyor” dedi.

The new branch which Domino’s Pizza has opened in Iğdır has gained the title of “Turkeys most eastern pizza chain restaurant”. The company opened its 477th branch with a sitting capacity of 92 people in Iğdır. Domino’s Turkey General Manager Aslan Saranga said “With our new branch in the most eastern part of Turkey we shall be one of the first rare quick service investors and the first pizza chain. We intend to enlarge our investments in that region. Primarily our goals are to be in Kars and Doğubeyazıt”.

Domino’s Pizza Türkiye’deki 477’nci restoranını ülkenin en doğusunda, Iğdır’da açtı. Firma böylece hem hizmet verdiği il sayısını 67’ye yükseltti hem de kentteki ilk pizza zinciri haline geldi. 92 kişilik oturma kapasitesine sahip yeni şubesinde Domino’s Pizza, tüm dünyada milyonlarca pizza severin ortak keyfi olan lezzetleri ile Iğdırlıları da tanıştıracak.

Domino’s Pizza Turkey opened its 477 th restaurant in the most eastern part of our country,in Iğdır.With this our company is now serving in 67 provinces and we are of course the first pizza chain there. With its 92 person sitting capacity this new branch of Domino’s Pizza will now introduce to the people of Iğdır the taste that the millions of world pizza lovers enjoy.

Doğubeyazıt ve Kars’ta da yatırım yapacak Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Türkiye’deki 20’nci yılımızda, ülkenin dört bir yanına yayılarak, şube sayımızı en az 500’e çıkartmak istiyoruz. Bu plan doğrultusunda Doğu Anadolu, yatırımlarımıza hız vermek istediğimiz hedef bölgeler içerisinde yer alıyor. Yeni şubemiz hem Türkiye’nin en doğusundaki ilk zincir pizzacı hem de kentte hızlı servis sektörü anlamındaki nadir yatırımlardan bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Yakın gelecekte bölgedeki şube sayımızı artıracağız. Hedefimizde ise öncelikli olarak Kars ve Doğubeyazıt bulunuyor. Bölgede bu tarz yatırımların artması, sadece daha çok kişinin farklı lezzetlerle ve kültürlerle buluşmasını sağlamayacak, piyasanın hareketlenmesini sağlayarak kalkınmayı tetikleyici bir unsur da oluşturacak” dedi.

24

TEMMUZ JULY 2016

We shall also invest in Doğubeyazıt and kars Domino’s Pizza Turkey General Manager Aslan Saranga also said, “Now in our 20th year in Turkey we hope to enlarge to all its corners and to increase the number of our branches to 500. Within this plan the region of Eastern Anatolia is one of the regions in which we intend to increase our investments. Our new branch is the first pizza chain and we are one of the rare investors there. In the near future we shall increase the number of our branches in that region. Our goals are first of all Kars and Doğubeyazıt. The increase of this type of investment will not only introduce the people there to a different culture and a different taste, it will bring life to the market place and be a trigger factor in development there”.


TEMMUZ JULY 2016

00


å GÜÇLÜ BİR MARKANIN PARÇASI OLUN BECOME A PART OF A STRONG BRAND %100 Michelin Grubu iştiraki olan Euromaster, 1992 yılında yolculuğa başladığı günden bu yana 17 ülkede 2400’den fazla entegre ve franchise noktası ile alanında Avrupa’nın yaygın dağıtım ağına sahip oldu. Sunduğu kapsamlı çözümlerle müşterilerinin lastik ve araç bakımı konusunda beklentilerini eksiksiz karşılayan Euromaster, 2012 yılı Eylül ayından itibaren Türkiye pazarına giriş yaptı. Euromaster Lastik ve Servis Ltd. Şti. Genel Müdürü Herve Skrzypczak, Türkiye’de 52 ilde 183 franchise servis noktası ile kapsama alanını genişletmeye, yatırımcıları ile birlikte büyümeye ve kazanmaya devam ettiklerini belirterek, yeni yatırımcıları kazanan olmaya davet ediyor! Euromaster’la fark yaratmaya var mısınız? Euromaster Servis Noktası’na dönüşen tüm iş yerleri Euromaster’ın bilgi birikimi, danışmanlık hizmeti ve operasyonel çalışma yöntemleri sayesinde; daha modern, daha verimli, ürün ve hizmetlerin daha profesyonel sunulduğu bir çalışma ortamına kavuşuyor. Franchise Bölge Müdürü desteği ve eğitimlerle de sürekli desteklenen bu sürdürülebilir yapı sayesinde Euromaster franchiseeleri, pazardaki rekabet gücünü günden güne arttırıyor. Lastik için gelen müşterilere ücretsiz uygulanan “11 Nokta Kontrolü’’ sayesinde araçta var olan diğer sorunlar da tespit edilerek son kullanıcının tüm ihtiyacı aynı noktada çözülürken, bu hizmetlerin de sunulmasıyla firmanın satışlarında artış sağlanıyor. Euromaster’ın sahip olduğu geniş ağın avantajlarıyla; lastikte Michelin Grup markaları, yedek parça ve servis ekipmanı temininde Bosch, motor yağında Exxon Mobil gibi alanında iyi ve güvenilir dünyaca ünlü markalarla iş ortaklığı kurma ve cazip tedarik koşulları imkanı doğuyor. Euromaster’in sağladiği avantajlar nelerdir? Franchise Bölge Müdürü desteği (Eğitimler & Danışmanlık) Yeni servis noktası açılışında kurulum desteği ve kurumsal kimlik Euromaster operasyonel çalışma yöntemleri ile süreç optimizasyonu Yalın, verimli ve kârlı operasyon imkanı Pazarlama aktiviteleri ve kampanyalar İletişim faaliyetleri (Radyo, dijital, sosyal medya, vb.) Michelin, Bosch, Exoon Mobil gibi dünyaca ünlü markalarla iş ortaklığı Geniş dağıtım ağının sağladığı avantajlar Global bir marka olan Euromaster çatısı altında, değişen pazar koşullarına uygun “bilgi birikimi” desteği. Büyüme tutkunuzu gerçekleştirmek için sizi de Euromaster’a davet ediyoruz! “Euromaster Ailesi” olarak, her gün ilave bilgi birikimi, kampanyalar ve satış aktiviteleri, daha iyi tedarik koşulları, gelişmiş bilgi işlem çözümleri için çalışıyor, değişen müşteri beklentileri ve zorlu pazar koşullarına ayak uydurmanız için sizinle birlikte mücadele ediyoruz. Müşteri trafiğinizi ve kârlılığınızı arttırmak için sizi de dağıtım ağımıza katılıp, kazanan olmaya davet ediyoruz!

26

TEMMUZ JULY 2016

Euromaster a 100% Michelin Group subsidary was founded in 1992, it has a wide distribution network and more than 2400 integrated Franchises throughout 17 countries. Euromaster offers a wide range of solutions for customer tire and vehicle care with which it is able to totally resolve such problems, it has since September 2012 been in the Turkish market as the Euromaster Lastık and Servis Ltd. Stı. Its manager is Herve Skrzypczak, it has 183 Franchise Service points throughout 183 regions and it intends to continue this enlargement, with this in mind it invites new investors to gain from this opportunity! Would you like to make a difference together with Euromaster? All Euromasters ‘Service Points have the advantage of its know how, its consultancy service and its operational work methods; which bring a more modern, more efficient and more professional manner of working. Within this formation Euromaster Franchisees are able to have the help of the area management and on going support and training so that day by day competitiveness is increased. To customers who buy tyres an “11 point control” is effected free of charge with which it is possible to become aware of other problems there might be in the vehicle, the user then is able to have all these problems solved there at the same time, when this service is offered it naturally also increases sales. Euromasters ‘being the owner of a quite vast network brings its own advantages; tyres are Michelin Group brand, obtaining of spare parts and service equipment is Bosch, motor oil is Exxon Mobil which results in one being partner with world brands each good, each trustworthy and because of this one obtains more attractive supplier conditions. What are the advantages that Euromaster offers? The support of the Regional Franchise Management (Training and Consultancy) At the time of a new sevice point being opened corporate support and identity Euromaster operational work methods and the maximization of time usage. The ability to have more simple, efficient, profitable operations. Market activities and campaigns. Methods of Communication (Radio, digital, social media etc) Partnership with world wide famous brands Michelin, Bosch, Exon Mobil. The advantages that a wide network can offer. By working under the roof of a global brand such as Euromaster being more able to adjust to differing market conditions. The support of accumulated Know-How. We invite you to work with euromaster and thus satisfy your wish to enlarge! As part of the “Euromaster Family” you are able to satisfy your customers ‘wishes and adjust to the difficulties of the market as we are there working beside you and everyday adding to the accumulation of your knowledge, offering campaigns and sales activities. Better supplier conditions and more advanced information on operating methods. In order for you to increase your customer numbers and consequently your profit we invite you to do it together with us!


TEMMUZ JULY 2016

00


å TAB GIDA FRANCHISE SİSTEMİ AVANTAJLI FIRSATLARIYLA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR WITH THE ADVANTAGES THAT THEIR FRANCHISING SYSTEM HAS BROUGHT TAB GIDA CONTINUES ITS RAPID ENLARGEMENT Türkiye’de 1000’e yakın restoranı ve 22 yıllık tecrübesiyle hızlı servis restoran zinciri sektörü lideri olan TAB Gıda, kurduğu franchise sistemi ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. TAB Gıda, çatısı altında hizmet veren Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci markalarında yatırımcılarına hem anahtar teslim işletme hem de restoran inşaatını kendileri gerçekleştirmek isterlerse proje desteği fırsatı sunuyor. Burger King, Türkiye’de 200’den fazlası franchise olmak üzere 600’den fazla restoranla hizmet verirken, Popeyes’ın 150’den fazla restoranı bulunuyor. 90’a yakın Sbarro, 50’den fazla Arby’s ve 50’den fazla Usta Dönerci restoranı bulunan TAB Gıda yatırımcılarına sunduğu avantajlı franchise fırsatlarıyla sektöre yön veriyor.

TAB Gıda, has almost 1000 quick service restaurants in Turkey and 22, years of experience. With the Franchise system which it has put in place it continues to enlarge with each passing day. TAB GIDA has under its auspices, the Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s and Usta Dönerci brands and it offers to its investors if wished the opportunity of project support if they wish to undertake building or if they wish supply them with a ‘complete with key’delivery.In Turkey Burger King has more than 200 Franchisees which work more than 600 restaurants, Popeyes has more than 150 restaurants,Sbarro nearly 90, Arby’s more than 50 and Usta Dönerci more than 50 these and the advantages that Tab Gıda offers to its investors, give shape to the sector.

TAB Gıda Franchising Müdürü İlhan Erkan, franchise sistemleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “TAB Gıda, 4 global ve 1 yerel markayla Türkiye’de hızlı servis restoran zinciri sektörü lideri konumunda. Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci olmak üzere 5 markamızla franchise sistemimiz Türkiye genelinde çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor; geçen yıl 35 franchise restoranımız açıldı, bu sene ise hedefimiz 80 yeni franchise restoranı açmak yönünde. Özellikle Türkiye’nin en büyük tavuk restoran zinciri Popeyes ve 20 yıllık deneyimimizi aktararak yarattığımız Usta Dönerci’nin bu sene franchise yatırımcılarının büyük ilgi gösterdiği markalarımız. Tamamen yerli sermayeyle yarattığımız geleneksel döner lezzetini hızlı servis anlayışıyla sunan Usta Dönerci markamızda ilk franchise restoranı Manavgat Novada AVM’de açıldı.” ifadelerini kullandı.

In the evaluation of which Franchise the TAB Gıda Franchising Manager İlhan Erkan made he stated”TAB Gıda with its 4 global and 1 domestic quick service restaurants is the leader in its sector.Under our Franchising system our 5 brands,Burger King,Popeye’s,Sbarro,Arby’s and Usta Dönerci continue to spread rapidly throughout Turkey;Last year 35 Franchise restaurants were opened,this year we have a goal of 80 new ones. This year franchise investors have shown a particular interest in the biggest chicken restaurant Chain in Turkey, Popeyes and the brand which we ourselves based on our 20 years of experıence have brought into being Usta Dönerci. The later, which has been created by totally domestic financing uses its traditional döner taste within the quick service system it opened its first restaurant in Manavgat Novads Shopping Mall.

Yalnızca tüketimde değil, üretimde de iddialı Ata Şirketler Grubu’nun üretim sektöründeki yatırımlarının franchise yatırımcıları için büyük avantajlar sağladığını belirten Erkan sözlerine şunları ekledi: “TAB Gıda olarak hızlı servis restoran zinciri sektöründe mükemmel bir gıda ekosistemine sahibiz. Ata Şirketler Grubu tarafından yatırımları gerçekleştirilen salata, ekmek ve patates fabrikalarımız, üretim alanındaki gücümüzü yansıtıyor ve franchise yatırımcılarımız için ciddi fırsatlar sağlıyor. Diğer taraftan TAB Gıda markalarının sektördeki gücü, yatırımcılarına hazır sistem içerisinde yatırım yapma imkanı sağlıyor. Yani yatırımcılarımız sektöründe lider TAB Gıda’nın çatısı altında olma avantajına sahip oluyorlar. Sunduğumuz anahtar teslim işletme fırsatının yanı sıra yatırımcılarımız isterlerse sağladığımız proje desteğiyle restoran inşaatını kendileri de yapabiliyorlar. Ayrıca, eğitim ve destek programlarından faydalanma imkanı sağlıyoruz ve yatırımcılarımız geniş lojistik ağımız ile operasyonel tecrübemizden faydalanıyorlar. Kurumsal yönetim, eğitim, insan kaynakları, kalite kontrol, pazarlama alanlarında profesyonel destek alma imkanı elde ediyorlar.”

We are pretentious not only in using but also in producing Erkan stated that the ATA group of companies within the production sector has offered investor Franchisees great advantages and he continued “We at TAB Gıda within our restaurant chains are the owners of a slendid ecosystem. The investment which the ATA Group Companies are making in the production of salads, bread and potato are serious opportunities for investors. While on the other hand the TAB Gıda brand with its strength in the sector offers investors the possibility of entering an already existing system. That is to say investors have many advantages being under the roof of the leaders of the sector. TAB Gıda offers ‘complete with key delivery’to their business or if they wish to undertake building themselves they can have our support with the project. Additionally they are able to make use of our training and support programs and to take advantage of our wide logistical net work and our operating expertise. They receive professional support in corporate management, training, human resources, quality control and marketing”.

TAB Gıda franchise sistemi Türkiye’nin dört bir yanında büyüyor TAB Gıda franchise sisteminin uzun dönemde istikrarlarını korumak isteyen yatırımcıları beklediğini belirten Erkan: “Sinop, Burdur, Karaman, Kilis, Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Ardahan, Ağrı ve Hakkari’de ciddi bir pazar fırsatı olduğunu söyleyebiliriz; bu illerde henüz franchise restoranımız bulunmuyor. Özellikle bu illerdeki pazar fırsatlarını takip eden potansiyel yatırımcılarımızla beraber bu sene %20 oranında büyümeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

TAB Gıda Franchise System Is Enlarging Throughout Turkey The TAB Gıda Franchise system is one which wishes to protect its investors over a long steady period. Erkan said “Sınop, Burdur, Karaman, Kilis, Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Ardahan, Ağrı and Hakkarı all are serious marketing opportunities; presently our Franchise restaurants are not yet to be found in those regions. We follow the opportunities and hope together with our potential investors we shall enlarge and see a 20% increase”.

28

TEMMUZ JULY 2016


TEMMUZ JULY 2016

00


SEYİDOĞLU’NDAN YAZA ÖZEL ÇOK HAFİF SÜTLÜ TATLILAR SPECIAL TO SUMMER LIGHT MILKY DESSERTS FROM SEYİDOĞLU Lezzet yolculuğunda 64 yılı geride bırakan Seyidoğlu, farklı damak zevklerine göre hazırladığı tatlılarıyla büyük küçük herkesi cezbetmeye devam ediyor. Özellikle yaz aylarında tatlıdan vazgeçemeyen ama hafif olsun diyenler için enfes sütlü tatlılarına yenilerini ekleyen Seyidoğlu, kendisine özel reçeteleri ile limonlu, kabaklı, kestaneli, meyveli ve kara orman meyveli muhallebilerini müşterileri ile buluşturuyor. Seyidoğlu, sütlü tatlılarına yeni lezzetler eklemekle kalmadı, görüntülerini de yenileyerek çeşitlerini artık daha sağlıklı ve şık cam kaselerde sunuyor. Seyidoğlu tarafından, geleneksel tariflere sadık kalınarak titizlikle hazırlanan Anadolu mutfağının en özel zenginliklerinden biri olan baklavadan pastaya, lokumdan çikolataya ve farklı tatlı çeşitlerine A’la, Vusta ve Suğra mağazalarından ulaşmak mümkün. Seyidoğlu a company which has now been on its flavourful journey for 64 years continues to appeal to young and old alike with its choice of different desserts. For its customers who still wish for desserts even in the summer months they have now added lighter,delicious new milk blancmanges from their own secret recipes, lemon, marrow, chestnut, fruit and black forest fruit. Seyidoğlu uses local natural ingredients and produces its milky desserts for Turkey and the world. Not only by adding its new flavours but also with its new presentation it offers even healthier products as it is now presenting them in glass bowls.

PROFİLO ÖDEME SİSTEMLERİ 12 ÜLKEDE HİZMET VERİYOR THE PROFİLO PAYMENT SYSTEM HAS BEEN ACTIVATED IN 12 COUNTRIES

LITTLE CAESARS PİZZA’NIN 2018 HEDEFİ: 300 ŞUBE LITTLE CAESARS PIZZA HAS THE GOAL OF OPENING 300 BRANCHES BY 2018 Çelebi Holding güvencesinde Türkiye’de toplam 81 şubesiyle hizmet veren Little Caesars, büyüme hamlesine yeni şubeleri ve frachise yatırımları ile devam ediyor. Türkiye’nin birçok noktasında tüketicilerle buluşan Little Caesars, şube ağını daha da büyüterek pizzanın en lezzetli halini daha fazla noktaya taşımayı hedefliyor. Dünyanın sevilen ve en çok tercih edilen pizza zinciri markalarından biri olan Little Caesars’ın satışlarında geçen yıl yaşadığı yüzde 32 oranındaki artış, yüzde 8 oranında büyüyen sektörle karşılaştırıldığında oldukça dikkat çekici bir başarı olarak göze çarpıyor. Little Caesars under the auspices of Çelebi Holding has a total of 81 branches in Turkey and continues its enlargement by opening new branches with franchise investors.Little Caesars meets its consumers in many points in Turkey.It has the aim of carrying their most tasty of pizzas everywhere. Little Caesars one of the most loved and preferred chain pizza brands in the world attracted lots of attention last year with its increase of 32% in a sector which had an average growth rate of 8%. The company was formed in Michigan USA in 1959 by Mike and Marion Ilitch.

30

TEMMUZ JULY 2016

Yenilikçi ve teknoloji lideri ürünleriyle, Türkiye’de sektörünün öncüsü olan Profilo Ödeme Sistemleri, dünyada 147. ürün onayını Belçika’da Farex Secure Box Mali Modül için aldı. Böylece aktif olduğu ülke sayısını 12’ye çıkartan Profilo Ödeme Sistemleri, Batı Avrupa pazarına doğru attığı bu başarılı adım ile bir dünya markası olduğunu tekrar kanıtladı. Farex Secure Box, mali olmayan sistemleri, üzerlerinde herhangi bir değişiklik yapmadan mali hale getiren tümüyle Profilo Ödeme Sistemleri’nin kendi bünyesinde geliştirdiği ve ürettiği bir ürün. Profilo Payment Systems, with its innovative, technological products is at the fore of its sector in Turkey.It has now received its 147th product approval for the Farex Secure Box financial module, from Belgium. This means that the Profilo Payment systems are now to be found in 12 different countries. With this successful step into the West European market once again it proved itself to be a world brand. The Farex Secure Box is for companies without fiscal systems and there without eliminating the existing mathod changes it to a fiscal system.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

BAYDÖNER HIZ KESMEDEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR NO SLOWDOWN IN THE BAYDÖNER ENLARGEMENT Yılsonuna kadar Türkiye genelinde 40 restoran daha açacağını duyuran Baydöner, Ortadoğu’da en az 2 ülkede, Suudi Arabistan ve İran’da da yıl sonuna kadar faaliyete geçecek. 2006 yılından bu yana ülke genelinde ve yurt dışında stratejik lokasyonlarda açtığı restoranları ile Türk halkına döneri, zincir restoranlar kalitesinde sunan Baydöner, yıl sonuna kadar Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 40 restoran daha açacağını duyurdu. Önümüzdeki dönemde yatırımlarına ağırlık vererek 40’ı yurt içinde olmak üzere Ortadoğu’da Suudi Arabistan ve İran’da, ayrıca yaz aylarında da Kıbrıs’ta ilk Baydöner restoranı faaliyete geçecek. Türkiye genelinde 120 restoranla hizmet veren Baydöner, 4 yıl içinde toplamda 300 restorana ulaşmayı hedefliyor.

In Turkey in general by the end of the year Baydöner intends to open 40 more restaurants,it will also open in Saudi Arabia and Iran those also will be by the end of the year. Since Baydöner started in 2006 it has opened chain restaurants in stategic positions both domestically and abroad. These offer quality döner.It has now announced it will open 40 more restaurants in various regions in Turkey by the end of the year.In the upcoming period it will increase its investments and together with the 40 more restaurants in Turkey it will also open in Saudi Arabia and Iran and in the summer months in Cyprus. In Turkey Baydöner has a total of 120 restaurants and in the upcoming 4 years. İts goal is to have 300.

MARKANI SEÇ, İŞİNİ KUR CHOOSE YOUR BRAND THEN SETUP YOUR BUSINESS

BEBEK WAFFLE 2007 yılında kurulmuş olan Bebek Waffle istanbul’un en popüler Waffle markalarından biridir. Her damak tadına hitap eden eşsiz ve zengin menüsü, güler yüzlü ve profesyonel ekibi ile ‘önce sağlık’ felsefesi doğrultusunda taze, kaliteli ve steril hizmet anlayışını misyon edinen Bebek Waffle 2 şube ile sürdürdüğü konseptini, franchise sistemi uygulayarak geliştirmeye başlıyor. Bebek Waffle sunduğu kendine özgü lezzetleri kusursuz bir görsel şov ile tamamlayıp fark yaratarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutuyor. Founded in 2007 Bebek Waffle is one of Istanbul’s most popular brands. It appeals to everyone with its matchless rich menu and its smiling faced professional staff. It has the philosophy of”health is of primary importance” and with its quality and its understanding of sterile service offers its concept in two branches and now by means of the franchise system has begun to enlarge. Bebek Waffle holds customer satisfaction to the fore and combines its special superb flavours with a magnificent presentation.

32

TEMMUZ JULY 2016

Coğrafi konumu ve kıtalar arasında oluşturduğu köprü görevi açısından Türkiye, bayilik ve franchise vermek isteyen uluslararası markaların öncelikli tercihi oluyor. Bu kapsamda yeni iş ortakları arayan markalar, ülkemizin franchising alanındaki ilk ve tek fuarı olan Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nda girişimcilerle bir araya geliyor. Birçok firmanın franchise sayısını arttırdığı bir platform olan fuar, birçoğunun da ilk çıkış, gelişim ve lansman noktası olma özelliğini taşıyor. franchise hacmi ile birlikte sektörün önde gelen platformu “Bayim Olur musun” fuarı; katılımcı marka sayısı, metrekare ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini de taşıyor. The focus point for international brands which wish to offer franchises and dealerships is Turkey. Its geographical position and the fact that it forms a bridge between two continents are the reasons for those brands which are searching for partners to come together with entrepreneurs at the one and only “Will you be my Franchisee and Brand Dealership Fair” This fair, has been the platform from which brands have increased the number of their Franchisees and seen the debut and development of many enterprises. This “Will You Be My Franchisee?” fair with its franchise volume,its numberof brands, its square meter size and its number of visitors, make it the foremost one in Europe and the Middle East.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

BİOTA’DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE BEDELSİZ FRANCHISE DESTEĞİ BİOTA OFFERS TO FEMALE ENTREPRENEURS FREE FRANCHISE SUPPORT Sağlık ve güzelliği bir arada sunan Biota mağazacılık konseptine özellikle kadın girişimcilerden ciddi talep geldiğini belirten Biota Laboratuvarları Satış Direktörü Engin Deniz Acemoğlu, “Franchise taleplerinde, pozitif ayrımcılık yaparak kadın girişimcilerimizden franchise bedeli almıyoruz” dedi. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep ve diğer büyük şehirler başta olmak üzere, önümüzdeki 3 yılda 30 satış noktasına ulaşmayı hedefleyen Biota Laboratuvarları, mağazacılık zincirini büyütüyor. Son üç ayda İstanbul’da; Kozyatağı Carrefour, Tepe Nautilus, Kadıköy ve Maltepe Park AVM’de olmak üzere 4 mağaza açan Biota Laboratuvarları, şimdi de bedelsiz franchise vererek kadın girişimcileri destekliyor.

Biota shop concept, which specializes in health and beauty is the object of serious interest especially from female entrepreneurs. The Biota Laboratories’ Sales Director Engin Deniz Acemoğlu stated “We are effecting a very positive difference where female entrepreneurs are concerned-we do not take a franchise fee from them”. Biota laboratories are enlarging by way of chain shops and intend to open 30 shops in the coming 3 years. In Istanbul, during the last 3 months they have opened 4shops, in Kozyatağı Carrefour, Tepe Nautilus, Kadıköy and Maltepe Park Shopping Mall and are now giving free franchises to female entrpreneurs.

BURSA KEBAP EVİ “ÜSTÜN LEZZET ÖDÜLÜ” ALAN TEK ULUSAL İSKENDER MARKASI OLDU BURSA KEBAP EVİ IS THE ONLY INTERNATIONAL İSKENDER BRAND TO HAVE WON THE SUPERIOR TASTE AWARD.

KASAPDÖNER’İN BÜYÜMESİ HIZ KESMİYOR NO SLOW DOWN IN THE SPEED OF KASAP DÖNERS GROWTH Türkiye’nin en sıra dışı döner markası KasapDöner, 2 haftada 5 yeni restoran açarak farkını bir kez daha ortaya koydu. Böylece KasapDöner’in toplam restoran sayısı 37’ye yükseldi. “Hamburger çocuklarına döner yedirmeye geliyoruz” sloganıyla yola çıkan KasapDöner, 15 günde 5 restoran açtı. Üsküdar, Erenköy, Sultanahmet, Bayrampaşa Axis AVM ve Ümraniye Modern East AVM’de açılan restoranlar ile birlikte KasapDöner restoran sayısını 37’ye çıkarmış oldu. Once again the difference that is Kasap Döner,Turkey’s most unusual döner brand can be seen as in 2 weeks it opened 5 new restaurants. With these, Kasap Döner’s total number of restaurants has risen to 37.Under its slogan of “We come to feed döner to hamburger loving children”it opened 5 restaurants in 15 days. With them, Üsküdar, Erenköy, Sultanahmet, Bayrampaşa Axis Shopping Mall and Ümraniye Modern East Shopping Mall the total number of restaurants has become 37.

34

TEMMUZ JULY 2016

Bursa Kebap Evi, merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından, mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içeceklere verilen “Üstün Lezzet Ödülü”ne (Superior Taste Award) layık görüldü. Bursa Kebap Evi, lezzette kalitenin tek damgası olarak kabul edilen bu ödülü alan tek ulusal iskender markası oldu. Brüksel’de düzenlenen törende ödülü alan Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, amaçlarının Bursa Kebap Evi’ni bir dünya markası yapmak olmak olduğunu dile getirdi. The Brussels based International Taste and Quality Institute (iTQi) awarded the Bursa Kebap Evi its’ Superior Taste Award which they give for outstanding taste and quality in food and beverage. Bursa Kebap Evi is the only international iskender brand to receive this award which is recognized as the highest possible one.Cem Helvacı, the Bursa Kebap Evi Chairman of the Board when speaking in Brussels at the award presentation ceremony,stated that the goal of their company was to make their brand into a world brand and added that “True İskender needs mastery”.


TEMMUZ JULY 2016

00


å ERA GAYRIMENKUL TÜRKIYE, BÜYÜMESINI YENI YATIRIMLARLA SÜRDÜRÜYOR ERA REAL ESTATE TURKEY CONTINUES TO ENLARGE AS IT MAKES NEW INVESTMENTS 2016 yılını atak yılı ilan eden ERA Gayrimenkul, yılın ilk yarısında tüm hedeflerini gerçekleştirdi. İK, altyapı ve teknoloji üzerine önemli yatırımlar yapan ERA Türkiye, büyümesini yeni yatırım ve bünyesine kattığı ofis açılışlarıyla sürdürüyor. Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden ABD merkezli ERA, 2016 yılının ilk yarısında yaptığı yatırımlarla adından sıklıkla söz ettirdi. Altyapı ve teknolojinin yanı sıra insan kaynağına yaptığı yatırımlarla büyümeye devam eden ERA, 2016 yılını ‘atak yılı’ ilan etmişti. Dört yılı geride bırakan ERA Gayrimenkul Türkiye, aktif 33 ofisle hizmetlerini sürdürüyor. İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Aydın, Kuşadası’ ve Girne’de ofisleri bulunan ERA Gayrimenkul, bu yılsonunda 60 ofise ulaşmayı hedefliyor.

Era Real Estate declared 2016 to be a year of attack and in fact in the first half of the year met all its goals.It made important investments in HR, infrastructure and technology and, with the new offices which are being opened,continues its enlargement. The investments which ERA,USA centrally based and one of the biggest European and Middle East real estate and consultancy companies,made in the first half of 2016 have meant that it drew lots of attention to itself with its investments in foundation and technology in addition to human resources.It had in effect declared 2016 to be a year of attack. ERA Real Estate Turkey has been in business for 4 years and presently has 33 offices. They are in Istanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Aydın, Kuşadası and Girne. Its goal is to have 60 offices by the end of the year.

LEZZET DÜNYASI DÖNERAMA İLE ŞENLENİYOR DÖNERAMA LIVENS UP THE TASTE WORLD

BURGER KİNG’TEN YEPYENİ “ÇİKOLATA DOLGULU KORNET” BURGER KING NOW OFFERS A TOTALLY NEW CONCEPT “A CHOCOLATE FILLED CORNET” Burger King’in tadına doyulmaz kornet dondurması bu yaz çikolata sürprizi ile sizleri bekliyor. Altı çikolata dolgulu yepyeni sütlü kornet dondurma lezzet severlerin beğenisine sunuluyor. Türkiye’de 600’den fazla restoranıyla hizmet veren Burger King, yepyeni “Çikolata Dolgulu Kornet” lezzeti ile yaza tatlı bir başlangıç yapacak. Altında yepyeni çikolata sosu üstünde nefis sütlü dondurması ile adeta bir lezzet şölenine dönüşen ‘’Çikolata Dolgulu Kornet’’ önümüzdeki günlerde Burger King restoranlarında lezzet severlerin beğenisine sunulacak. In addition to its other icecream cornets, which people never have their fill of, Burger King this summer offers a new chocolate surprise. Burger King which has more than 600 restaurants in Turkey brings a sweet surprise to the beginning of summer with its “Chocolat Filled Cornet.” It will offer its taste lovers this unbeatable super new flavour-a totally new chocolate sauce ontop of which is its delicious milk icecream-in the Burger King restaurants during the upcoming days.

36

TEMMUZ JULY 2016

Türk mutfağının geleneksel lezzeti döneri, usta aşçıların özel reçeteleriyle hazırlanan soslarla harmanlayan yeni nesil döner markası DÖNERAMA ilk şubesini Çekmeköy MetroGarden’da açtı. DÖNERAMA, kullanılan malzemenin kalitesi, hazırlanışındaki titizlik ve sunumdaki farklılığıyla eşsiz bir deneyim vadediyor. DÖNERAMA; birbirinden leziz sekiz farklı sos seçeneği sunuyor. Közbican sos, gurme sos, dağ kekikli krem sos, acı sos, kokteyl sos, Cafe de Paris sos, cheddar sos ve barbekü sos… Usta ellerden çıkan soslar, döner yeme alışkanlıklarınızı değiştirecek. Tamamen doğal malzemelerle hazırlanan DÖNERAMA; kızartma yerine fırınlanmış, yağsız, “patates, soğan halkası ve mozarella stick” gibi atıştırmalıklar, yalnızca cam şişede sunulan içecekler, geri dönüşümlü ambalajlar ve çevreci ekipmanlarla fark yaratıyor. The new generation döner brand DÖNERAMA, with its master chefs’secret recipes which are combined with Turkish traditional döner, has opened its first branch in Çekmeköy Metro Garden. With the quality of its ingredients, its rigorous preparation and its special presentation DÖNERAMA promises to be an incomparable experience. DÖNERAMA offers the choice of 8 different sauces each one more tasty than the other.Közbican sauce,gourmet sauce,mountain thyme cream sauce,sharp sauce,cocktail sauce, Cafe de Paris sauce, cheddar sauce and barbecue sauce. These masterfully prepared sauces will certainly change your normal döner eating habits. At DÖNERAMA everything is produced by totally natural methods, non oily as rather than fried, food is oven cooked, appetizers are such as potato, onion and mozarella, beverages are from glass bottles only, wrappings are to be recycled and utensils are environmental all of which make that important difference.


TAB GIDA, EN ÇOK İSTİHDAM SAĞLAYAN İLK 10 ŞİRKETİNDEN BİRİ TAB GIDA ONE OF THE FIRST TEN COMPANIES PROVIDING THE MOST EMPLOYMENT HERE Türkiye’nin hızlı servis restoran zinciri sektörü lideri TAB Gıda, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu Türkiye’deki on binlerce şirket arasından “En Çok İstihdam”, “En Çok Kadın İstihdamı” ve “En Çok Engelli İstihdamı” sağlayan ilk 10 şirketten birisi oldu. Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci olmak üzere bünyesinde 4 global ve 1 yerel markayı bulunduran TAB Gıda’nın ülke istihdamına sağladığı katkı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödüllendirildi. TAB Gıda, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 10. Yıl temalı Sosyal Güvenlik Haftası Etkinlikleri kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda istihdam alanında en güçlü ilk 10 şirketten birisi oldu. Türkiye’deki on binlerce şirket arasından “En Çok İstihdam”, “En Çok Kadın İstihdamı” ve “En Çok Engelli İstihdamı” sağlayan ilk 10 şirket arasında yer alan TAB Gıda, istihdam alanındaki başarısını taçlandırmış oldu. Ülke genelinde 600’den fazla Burger King, 150’den fazla Popeyes, 90’a yakın Sbarro, 50’den fazla Arby’s ve 50’ye yakın Usta Dönerci restoranıyla hizmet veren TAB Gıda, aynı zamanda Burger King’in dünyadaki en büyük master franchisee’si olma özelliği taşıyor. Geçtiğimiz yıl yalnızca Burger King markasıyla 250 milyon kişiye, yani Türkiye nüfusunun 3 katına hizmet veren TAB Gıda, bu sene 300 milyon kişiye hizmet vermeyi planlıyor. Başarılı büyüme grafiği istihdam rakamlarına yansıyan TAB Gıda önümüzdeki senelerde de istihdam alanındaki liderliğini sürdürecek gibi gözüküyor.

The Turkish fast food restaurant chain sector leader is TAB Gıda.The results of the Social Security Institutions’evaluations effected on thousands of companies in Turkey show that TAB Gıda is one of the first 10 companies which have”The most employees”,”The most women employees” and”The most disabled employees”. Tab Gıda has under its auspices 4 global and 1 domestic companies.Burger King,Popeyes,Sbarro,Arby’s and Usta Dönerci.The Social Security Institution has given an award to TAB Gıda for the employment which it supplies in our country.During the activities which celebrated the 10th Anniversary of the formation of the Social Security Institution that Institution made a survey.TAB Gıda was seen to be amongst the strongest 10 companies in Turkey which offer”The most employment”,”The most female employment”and “The most disabled employment”and for its success in the employment field TAB Gıda received an award. TAB Gıda has restaurants throughout our country,more than 600 Burger King,more than 150 Popeye’s,near to 90 Sbarro,more than 50 Arby’s and near to 50 Usta Dönerci.At the same time it has the honour of being the world’s Master Franchisee for Burger King.Last year only under the Burger King brand it served 250 million people,that is to say 3 times the total population of Turkey,this year it plans to serve 300 million.Its successful growth graphic is automatically equated with the number of employees it takes on,thus it appears that its leadership in the employment field will be on going.

ANTEP FISTIĞI İLE SERİNLEMENİN YOLU: LAVAZZA ICE LATTE PİSTACCHİNO / COOLING DOWN WITH PISTACHIO NUTS: LAVAZZA ICECREAM LATTE PİSTACCHİNO Üstün kaliteli gerçek İtalyan kahvelerini müşterileri ile buluşturan Best Coffee Shop, Lavazza’nın dünyada ilk kez piyasaya sunduğu crunchy’li ürünlerini soğuk kahvelerde kullanarak daha önce denemediğiniz tatlarla bu yazın soğuk kahve trendini belirliyor. Antep fıstığının enerji veren ve yorgunluk giderici etkisini, kahve ile bir araya getiren “Ice Latte Pistacchino” her zamankinden daha yorgun hissetmenize neden olan yaz sıcaklarına karşı bu yazın ferahlatan tatlarından olacak. Best Coffee Shop Lavazza’nın eşsiz espressosunu, beyaz çikolata, antep fıstığı ve acıbadem ile tatlandırılmış mükemmel bir sosla birleştiriyor. Best Coffee Shop always offers its clients top quality real Italian coffee.For the first time Lavazza now uses its crunchy products with cold coffee-a flavour not known before but now starting a new trend for summer.Antep Pistachio aleviates tiredness and adds to ones energy so LAVAZZA is now offering it together with its coffee as “Ice Latte Pistacchino”which makes the effects of the tiring summer heat soon diminish.Best Coffee Shop Lavazza now offers its unequalized esspresso with white chocolate which is sweetened with a super sauce of pistachio and bitter almond.


HOSTA İLE BÜYÜDÜKÇE ARTAN LEZZET / AS HOSTA GROWS IT INCREASES ITS FLAVOURS Yükselen değeri ve sevilen lezzetleriyle her yıl milyonlarca müşterisini şubelerinde ağırlayan HOSTA, başarılı işletme yapısı ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla yatırımcısına yüksek kâr marjı sağlayan başarılı bir iş modeli sunuyor. Türkiye geneli hızla artan şubelerine, Çorlu’daki ikinci şubesi Trend Arena AVM’yi de ekleyen HOSTA, gelişen ve değişen müşteri taleplerini yüksek kalite standartlarında karşılayarak sektöre adım atmak isteyen girişimciler için güven teşkil eden bir marka olmaya devam ediyor. Tüm şubelerinde dekorasyonundan, sunumuna, lezzetten, menü çeşitliliğine başarılı bir konsept oluşturan HOSTA, markasına ve ürünlerine duyduğu güvenle Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerini Türkiye’nin her noktasındaki tüketiciler ile bir araya getiriyor. HOSTA, a company of rising value, yearly welcomes millions of customers to its branches.It is a company which offers entrepreneurs a high profit margin with its successful customer satisfaction based working model. With the number of its branches increasing rapidly throughout Turkey it has now opened a second Çorlu branch this one situated in the Trend Arena Shopping Mall.HOSTA answers the requirements of its ever enlarging and changing customers while never deviating from its own high standards. It is a brand which entrepreneurs wishing to enter this sector can depend on.In all its branches with their decoration, their presentation,their flavours,their menu choices HOSTA offers a successful concept. The HOSTA brand and products have become a respected, trusted brand which offers to its cients throughout Turkey flavours which are indispensable.

MR.KUMPİR BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR / MR KUMPIR CONTINUES TO ENLARGE Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde kumpir restoranları açarak adından sıklıkla söz ettiren ve aynı zamanda UFRAD tarafından bu bağlamda ödüle layık görülen Mr.Kumpir, hızlı bir şekilde yeni restoranlarını açmaya devam etmektedir. Son 1 ay içerisinde Ortaköy’de 2 restoran, Axis İstanbul AVM ve Modern East AVM’de bir restoran açarak hem tüketicilere lezzetli ve doyurucu kumpirlerini ulaştırmaya hem de franchise vererek yatırımcılarını kar marjı yüksek bir iş sahibi yapmaya devam etmektedir. Yurtiçindeki büyümenin yanı sıra yurt dışındaki nokta sayısını da arttırmayı hedefleyen Mr.Kumpir, Katar’dan gelen taleplerden birini değerlendirerek geçtiğimiz hafta yurtdışındaki şubelerine yeni bir nokta ekleyerek Katar ile franchise anlaşması imzalamıştır. Mr.Kumpir, a name heard often as it continues to open kumpir restaurants in Turkey and other countries in the world,has in fact within this context received an award from UFRAD.During the last month it opened 2 restaurants in Ortaköy,1 in Axis Istanbul Shopping Mall and 1 in the Modern East Shopping Mall where it continues to serve its satisfied clients with tasty and filling kumpirs. It offers to entrepreneurs franchises for a high profit margin business. As well as its domestic enlargements it also intends to grow abroad.Last week, in answer to one of the many requests coming from Katar, it added a new branch when it signed a franchise agreement with them. The fact that Katar is preparing to hold the 2020 World Cup and also its being positioned in the Gulf States means with this franchise the Mr.Kumpir network will be greatly widended.

38

TEMMUZ JULY 2016


SİMİT SARAYI ANKARA’DA BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR SIMIT SARAY CONTINUES TO ENLARGE IN ANKARA Yüksek kalite anlayışı ve geniş ürün yelpazesi ile gün boyu lezzet tutkunlarını ağırlayan Simit Sarayı, Ankara’da gördüğü yoğun ilgi üzerine başkentteki altıncı mağazasının Kızılay’da gerçekleştirdi. Kızılay Karanfil mağazasının ardından Kızılay’da açılan ikinci mağaza olan Kızılay Simit Sarayı; menüsündeki kahvaltı çeşitleri, simit, börek, kurabiye, sandviç, pasta ve dondurma çeşitleri, sıcak ve soğuk içeceklerin yanı sıra Simit Burger, Simit Pizza, mantı, köfte, makarna gibi günün her saatine uygun Simit Sarayı lezzetlerini konukların beğenisine sunuyor.

With its understanding of quality and its wide assortment of products Simit Saray serves its customers all day.Because of the intensive interest it has received in Ankara it has now opened its 6th shop in the capital,again in Kızılay.After the Kızılay Karanfıl shop it has now opened its second shop along that boulevard,the Kızılay Simit Saray.In addition to its breakfast choices of simit,börek,kurabiye,sandwiches,cakes and icecream together with hot or cold beverages it also offers its customers the choice of Simit Burgers,Simit Pizzas,Mantı,Meatballs and Macaroni in fact food for any time of day.

TAVUK DÜNYASI LEZZETLERİNE ULUSLARARASI ÖDÜL AN INTERNATIONAL AWARD FOR TAVUK DÜNYASI TASTES Tavuk Dünyası menüsünün iki yıldızı “Kekiklim” ve “Şefin Tavası”, Belçika’nın Brüksel kentinde Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü (The International Taste & Quality Institute – iTQi) düzenlenen uluslararası tadım oturumunda, dünyanın en nitelikli jüri üyeleri tarafından test edilerek, sıra dışı değerlendirmesi ve yüzde 90’ın üzerinde oy ile “Üstün Lezzet Ödülü” aldı. Dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet gösteren iTQi’nin jüri üyeleri arasında Türkiye Aşçılar Derneği de bulunuyor.

The Taste and Quality Association held its 15th Food and Beverage Tasting in Brussels Belgium.The iTQi(The International Taste and Quality Institution)jury there is the most qualified one in the world.They made a special award the “Ustun Lezzet Ödülü”for the stars of the Tavuk Dünyası Menus’”Kekiklim”and the “Şefin Tavası”.An extraordinary evaluation which showed Tavuk Dünyası receiving more than 90% of the votes.Among the consumers who come from all corners of the globe one of the jury is from the Turkish Cooks Association.120 well known taste experts attended this most prestigious International event.

TEMMUZ JULY 2016

39


NARSİST PARFÜM / NARSİST PARFUM “Kalite, güvenlik ve müşterilerinin memnuniyetini her zaman en üst düzeyde sağlamayı amaç edindik. Yüzde yüz iş güvenliği, profesyonel yönetim ve üretim uygulamaları, yaratıcı ve yenilikçi bir marka olarak hizmet veriyoruz” diyen marka kurucusu Erol Yüksek sorularımızı yanıtladı. Erol Yüksek, the founder of the brand said,while answering our questions “We have always aimed to keep quality, trust and customer satisfaction at the highest level. We act as a brand which gives 100 percent guarantee of business security with professional management and production methods and which is innovative and open to change”. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 1971 Kastamonu doğumluyum. 1 yaşındayken ailem İstanbul’a yerleşmeye karar vererek buraya gelmişler. 45 senedir İstanbul’da yaşamaktayım. Çeşitli sektörlerde çalışma hayatıma devam ederken bundan 8 yıl önce parfüm alanında çalışmaya karar verdim. İlk 4 yıl başka bir markanın bünyesinde çalışmalarımı sürdürdükten sonra kendi markamı kurarak çalışmaya devam ettim.

Will you please briefly introduce yourself? I was born in Kastamonu in 1971. When I was one year old my family decided to come to Istanbul and settle here. I have been living in Istanbul for 45 years.I worked constantly in different facets of the business sector until 8 years ago when I decided to enter into the perfume sector.For the first 4 years I worked for another brand then formed my own company and began to work for it.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Kalite güvenlik ve müşterilerinin memnuniyetini her zaman en üst düzeyde sağlamayı amaç edinmiştir yüzde yüz iş güvenliği, profesyonel yönetim ve üretim uygulamaları, yaratıcı ve yenilikçi, değişen piyasa şartlarına uyumlu kalitesine ve startlarından söz ettiren. Sektöründe kalitesi yüksek projeleri gerçekleştirerek, hayata geçirdiği projelerle yıllar sonra da adından takdirle söz edilen bir firma olmaktır. Fayda üretmeyi temel alan çalışma prensipleri ile hareket eden bir yapı olarak, ideal olanı, ideali isteyenle buluşturan ve ülkemiz, toplumumuz, müşterimiz ve çalışanımız için değer yaratan bir kuruluş olmaktır. Kısacası her yaptığımız projede kendimizle yarışıyoruz.

Will you tell us about the foundıng and enlarging of your company? We have always aimed to keep quality,trust and customer satisfaction at the highest level.We act as a brand which gives 100 percent guarantee of business security with professional management and production methods and which is innovative and open to change and always maintains the standards required for changing market needs. The high quality projects which we brought into being are such that years after our company is still admired for them. As a company with the work principle of-a product must be something useful, an ideal and then offering this ideal to our country,our customers and our workers. In other words a company making a difference. In this manner with each project that we effect we are in reality competing with ourselves.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? İlk başta İstanbul Avrupa noktasında kendimize ait corner mağazalar açarak hizmet vermeye başladık. 4 noktada hizmet vermeye başladıktan sonra girişimciler kapımızı çalarak bizden bayilik almak istediklerini belirttiler. Bizde gerekli alt yapı çalışmalarımızı

40

TEMMUZ JULY 2016

When and how did you start to give franchises? We first began by opening our own service shops on the Europa side of Istanbul.After we had opened 4 of those corner shops entrepreneurs kept ringing our doors and


tamamladıktan sonra gelen talepleri değerlendirerek franchise vermeye başladık. 2013 yılının sonlarından itibaren franchise vermeye başladık. Kaç şubeniz ve çalışanınız var? Bugün itibariyle Türkiye genelinde 50 noktada müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bunun yanı sıra 400 civarında noktada stant açarak satış gerçekleştiriyoruz. Yurtdışında da Bulgaristan ve Almanya noktalarımız mevcut. Ayrıca yurtdışına ihracat yapıyoruz. Neden franchising sistemini seçtiniz? Kuruluşumuzun bir yıl gibi sonrasında mağazalarımızı görenler, sattığımız ürünlerin kalitesini anlayanlar bizden bayilik istemeye başladılar. Bizde gerekli çalışmaları yaptıktan sonra, sistemi oluşturduktan sonra franchise vermeye başladık. Girişimciler güvenilir bir markanın çatısı altında yer almak istiyorlar. Müşterinin güvenini kazanmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için franchising sistemini tercih ettik. Kendi adımıza şube açtığımız zaman işimize hakim olamayacağımızı, gerektiği kadar büyüyemeyeceğimizi düşünerek bu sistemin altında çalışmalarımıza devam etmeye karar verdik.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? Öncelikle bizden franchise almak isteyen girişimcilerin vizyonuna bakıyoruz. Gerekli araştırmayı yaparak bizim markamızı taşıyıp taşımayacağını bakıyoruz. Gerekli analizi yaptıktan sonra görüşümüz olumlu ise mağazanın açılacağı lokasyona bakıyoruz. Lokasyonun doğru olması halinde gerekli desteği girişimcimize sunarak, mağazanın gerekli dekorasyonu tarafımızdan yapıldıktan sonra ürünlerimizi verip açılışını yapıyoruz. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Bilinen ve güvenilen bir markanın çatışı altında yer aldığınız zaman hazır bir müşteri kitlesine hitap edersiniz. Ürünün satılmayacağı endişesini yaşamazsınız. Arkanızda mar-

requesting Franchises. First we effected the necessary groundwork and then began to evaluate the coming requests and so we began to give Franchises. This was at the end of 2013. How many branches and personnel do you have? Presently throughout Turkey we have 50 points at which customers are served, in addition to this we have approximately 400 selling point stands. We have also premises in Bulgaria and in Germany. We also export. Why did you choose the franchise system? By the time we had been working for 1 year people saw our shops and understood the quality of our product and started to ask for Franchises.After effecting the essential work to form our system we began to give Franchises.Investors wish to be under a safe roof. In order to gain the confidence of customers and be able to reach more people we decided to use the Franchise system.We also realised that if we opened more shops under our own name we would not be able to be totally in charge nor would we be able to enlarge as we wished to do. These were the reasons we decided to continue under that system. What are the standards that you search for in the people you have given or will give to? When people wish to become our Franchisees we try to estimate their vision and we also check to see if they will be capable of carrying our brand or not. If the results of our analisis are positive then we review the location of the shop they propose. If that is correct we offer the investors the necessary support and after the shop is decorated we supply our products and open up there. Why do you believe investors prefer your company? When one works under the roof of a known and loved brand one has the ready

TEMMUZ JULY 2016

41


customers. You are not afraid that you maybe can’t sell the product. You know that you have the support of the brand behind you. For this reason you yourself need only focus on selling and beginning to earn. We also offer an added advantage in that we do not take payment for the use of our brand name we only take the finance for the system we have set up. These are some of the reasons that entrepreneurs prefer our company. What is the average price of opening a shop under your franchise system? It varies according to the sq.m.of the premises its somewhere between 15 and 25,000 TL.This cost covers the decoration of the shop and the products you buy from us. Apart from this nothing else comes out of the investors pocket.

kanın gücünün olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle de satışa odaklanarak rahatlıkla para kazanmaya başlarsınız. Başka bir özelliğimiz ise biz isim hakkı bedeli almadan sadece kurduğumuz sistemin ücretini alıyoruz. Bunun gibi avantajlardan dolayı girişimciler markamızı tercih ediyor. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Franchising sistemiyle açılacak bir mağazamızın metrekaresine bağlı olmakla birlikte 15 bin TL ile 25 bin TL arasında bir maliyeti bulunmaktadır. Bu maliyet aldığı ürün ve mağazanın dekorasyon maliyetidir. Girişimcinin cebinden bunun dışında herhangi bir para çıkmamaktadır. Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Markamız altında yer alan girişimciler mağazasını açtıktan sonra kargo desteği, ambalaj, poşet, hediye paketi, testır gibi malzemeleri merkezimizden hemen gönderiyoruz. Girişimcimizin satış dışında başka şeylere odaklanmasını istemediğimiz için gerekli bütün destekleri sağlıyoruz. Bu şekilde girişimci sadece işini yapıp kazancını artırmak için enerji harcıyor. Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz? Daha önceden denetlemelerimizi raf sistemine göre gerçekleştiriyorduk. Bu yılın başında barkot sistemine geçtik ve bu şekilde denetlemelerimizi yapıyoruz. Ayrıca mağazalarımızın genel denetimini de genel merkezimdeki deneyimli personelimiz belirli aralıklarla giderek yerinde denetliyor. Bunun yanı sıra gizli müşterilerle de denetleme yapıyoruz. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Gerçekten kendi işini kurmak ve para kazanmak isteyen girişimciler bu alanda çalışma yapabilirler. Kar marjımız yüzde 100-120 civarındadır. Nakit çalıştığımız için her zaman elinizin altında sıcak para bulunmaktadır. Ayrıca insanlar her zaman çevresine güzel kokular yaymak istediği için tercih edilirliğimiz her zaman artmaktadır. Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Gün geçtikçe ülkemizde parfüm satışı artmaktadır. Yeni kokular deneme hevesi her zaman vardır. Bu nedenle bu sektör her geçen gün daha da büyümektedir. Parfüm sektörünün ülkemizde önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Her yıl mağaza sayımızı artırarak yolumuza devam etmek işitiyoruz. Türkiye genelinde 100 mağaza sayısına ulaşıncaya kadar da girişimcilerden isim bedeli ya da başka bir isim altında para talep etmiyoruz. Sadece satacağı ürünün parasını istiyoruz.

42

TEMMUZ JULY 2016

What kind of support do the people who take out a franchise with you receive? To the entrepreneurs who open under our brand we send immediately by cargo wrappings, packing, plastic bags and gift wrappings from our central. We support as much as possible as we wish to ensure that the entrepreneurs focus on nothing except sales. In this manner they use all their energy on the work of sales which is essential so as to increase profit. How do you check up on your franchisees? Previously we were checking by the shelf system, however from the beginning of this year we have introduced the bar code system and now we effect our controls from that. In addition for the control of the shop in general our experienced staff from our central make periodic visits.We also use the ‘secret customer’method. Why should entrepreneurs take franchises in this sector? People who truly wish to set up their own business and to earn should work in this sector. The profit margin is in the 100-129% approximately. We work ‘ready cash’ so there are available funds immediately. People also love the thought of spreading around lovely fragrances so that also is an additional reason. How do you evaluate the point to which Turkey has come in this sector? In our country with every passing day the sale of perfume increases. People love to be able to try a new fragrance. This is why the sector enlarges daily. I believe that in our country the perfume sector has a very bright future. Which are your goals for the upcoming period? We wish to continue increasing the number of our shops each year. Until we reach 100 shops we shall not take a fee from the entrepreneurs for the use of our name, or request any other money. We only wish to receive the money for the products they buy.


TEMMUZ JULY 2016

00


SAMPİ PİDE “30 yıl öncesinde uluslararası zincirlerin ülkemize girmesi ile birlikte Türk markalarının da bu güçlü sistemleri örnek almaları, sektörümüze olumlu yönde fayda sağlamaktadır.” diyen Sampi Gıda Genel Müdürü Ercan Yılmaz sorularımızı yanıtladı. “This international chain which came into Turkey 30 years ago has with the example of its strong system become a leader in the sector” said Sampi Gıda General Manager Ercan Yılmaz while answering our questions. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Turizm Otelcilik mezunuyum, 1989’dan beri sektörde yer alıyorum. 4 yıl farklı otellerde görev yaptıktan sonra 18 yıl Pizza Hut / KFC grubunda çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak görev yaptım. Ardından, 1 yılı aşkın bir süre HD Group’ta Gn. Koordinatör olarak çalıştım. Son olarak 2013 Mayıs ayından beri Sampi Gıda Genel Müdürü olarak mesleğimi sürdürmekteyim. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Sampi, 1989 yılında Ankara’da Samsun’lu bir girişimci tarafından kurulmuştur. 2008 yılından bu zamana kadar da görev yaptığım grup tarafından yönetilmektedir.

44

TEMMUZ JULY 2016

Would you please briefly introduce yourself? I am a graduate of Hotel Tourism and have been in the sector since 1989.After holding positions in various hotels for 4 years I have been in managerial positions in the Pizza Hut/KFC group. After which for 1 year I was General coordinator at the HD group, then finally since May 2013 I continue my work as General Manager at Sampi Gıda. Will you please tell us about the founding and development of your company? Sampi was founded in 1989 in Ankara by an investor from Samsun. From 2008 it has been managed by the group for which I work.


Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? 15 yılı aşkın bir süredir franchise sistemi ile çalışmaktadır.

When dıd your company begın to gıve franchıses? We have been using the Franchise system for 15 years.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var? Halen aktif olarak 27 şubemiz ve 300’e yakın personelimiz bulunmaktadır.

How many branches and personnel do you have? We have 27 branches and almost 300 personnel.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? Hem mental hem de finansal anlamda bu işe uygun kişilerle çalışmak isteriz. İşlerinin başında durmalı, Sektörün gereklerini yerine getirebilmeli, “müşteri öncelikli” prensipleri edinmiş olmalıdırlar. Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Düşük yatırım maliyeti, markamıza güven ve en önemlisi ürün kalitemiz.

What are the standards you search for in the ınvestors that you have given or will give to? We wish to work with people who are both mentally and financially suitable.They must always be in charge of their business.They must be capable of bringing into being the sector requirements and they must work under the principle of”customer satisfaction”

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Açılacak mekanın metrekaresine bağlı olarak 200 bin ile 250 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Why do you you belıeve investors prefer your company? Because of the low investment, trust in our brand and most importantly the quality of our product.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Uygun fiyatlı ve kaliteli hammadde, marka desteği, eğitim, denetleme, koçluk, usta tedariği gibi birçok konuda tam destek vermekteyiz.

What is the average investment needed to open a shop under your franchise system? Dependant on the sq.m of the premises it can change from 200-250,000 TL.

TEMMUZ JULY 2016

45


With a franchise from your company which support is receıved? Reasonably priced but quality raw materials,brand support, training, controlling, coaching, supplies from professionals in fact we give total support on many sides. How do you check up on your franchisees? Our District Managers and our Sector experts effect on going controls and give coaching. We also check on many facets with’secret customer’visits Why should investors take out franchises in this sector? We are one of the sectors where buying is based on short term fixed payments while selling is in ready cash. When they have their Z report each evening it means that the ready cash has already come in. It’s a rapid amusing and profitable way of effecting business, How would you evaluate the point that this sector has come to in Turkey recently? 30 years ago when our chain first came to Turkey it had a very strong system this has meant that it has become an example for the rest of the sector which of course is good for it.At the present moment a number of foreign brands are continuing to enter here, while some Turkish brands that have become too strong to only fit in here have begun to export some of their products and have opened branches in the 4 corners of the world. What should franchisees who take franchises from you be careful of in order to succeed? Primarily they must always be in charge of their business,they must be patient and manage the becoming known period well. They must plan their finance well. If they have low motivation or moral, as in all sectors it becomes impossible to succeed. For this reason their motivation must be high at all times. Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz? Bölge müdürü ve saha uzmanlarımız ile sürekli denetim ve koçluk yapıyoruz. Gizli müşterilerle de çeşitli konular için denetlemeler yapmaktayız. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Kısa da olsa, vadeli mal alıp peşin satış yapan sektörlerin başında yer almaktadır. Akşam “Z” raporu aldığınızda tüm tahsilatlar gerçekleşmiş anlamına gelmektedir. Hareketli, eğlenceli ve karlı bir ticaret yapma şeklidir. Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? 30 yıl öncesinde uluslararası zincirlerin ülkemize girmesi ile birlikte Türk markalarının da bu güçlü sistemleri örnek almaları, sektörümüze olumlu yönde faydalar sağlamıştır. Son durum itibariyle belli sayıda yabancı marka ülkemiz pazarına girmeye devam etmekle birlikte, ülkemizde de kabuğuna sığmayan birçok Türk markası ihraç edilmeye başlanmış ve dünyanın dört bir yanında şubeler açmışlardır. Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Öncelikle işlerinin başında durmalılar, sabırlı olmalılar ve tutunma sürecini iyi yönetmeleri gerekir. Finansal planlamayı çok iyi yapmalıdırlar. Düşük moral ve motivasyon ile her işte olduğu gibi bu sektörde de başarılı olmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle motivasyonun sürekli yukarıda tutulması gerekir. Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Yaklaşık 2 yıldır yeni bir yapılanma sürecine girdik. Bu yapılanma sürecinin bir parçası da zaruri küçülme politikası oldu, bu nedenle 10’dan fazla şube kapattık. 2016 sonu itibariyle tekrar atılım sürecine geçeceğiz. 2017 yılı sonunda yeniden 40 şube olmayı planlıyoruz.

46

TEMMUZ JULY 2016

What are your goals for the future? It is almost 2 years since we entered into a period of new planning. Within this restructuring there has been a certain amount of unavoidable decreases and we closed certain branches. At the end of 2016 we shall once again enter a period of expansion.By the end of 2017 we plan to have once again,40 branches.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

BÜYÜME STRATEJİSİ GROWTH STRATEGY İLHAN ERKAN • ilhane@tabgida.com.tr

TAB GIDA

Franchising sistemini, üç ana unsuru bulunan bir iş ilişkisi olarak tanımlamak daha doğru bir yaklaşım olarak kabul edilebilir. Bu üç ana unsur ise; ➤ Ortak bir ismin veya ticaret markasının kullanılması, ➤ Prosedürler, uygulamalar ve teknikler dâhil kuralları belirlenmiş bir işletme yönteminin kontrolünün veya önemli bir işletme desteğinin bulunması, ➤ Franchisor tarafından istenen çeşitli isimler altında ödemelerinin olması.

We can describe franchising system as a Business relationship with 3 major aspects. These 3 aspects are: ➤ Using a shared name or trademark. ➤ Having considerable support from the owner for procedures, applications, and

techniques. ➤ Having payments made to the franchisors under different names.

Burada şunu unutmamak gerek ki bir iş ilişkisi nasıl tanımlanırsa tanımlansın, distribütörlük, müşterek teşebbüs veya iş fırsatı, işin kesinlikle franchise olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bir franchise sisteminin geliştirilmesi zaman ve para yatırımını gerektirmeyebilir, ancak profesyonel danışmanların size doğru yolda gitmeniz için vereceği hizmetin bedeli her zaman bir yeni mağaza açmanın masrafından daha düşük olacaktır. Bu tespit ve yorumlardan sonra iyi bir franchise sisteminin unsurlarına bir göz atalım;

We should know that no matter how it is described, whether it is distributorship, joint Business venture or opportunity, it has to be designed as a Franchise. Although developing a Franchise system may not require time and Money investment, the payment made to a Professional consultant will be much less that opening a new store. After this information let’s look at what is needed to have a successful Franchise system.

Konsept: Başarılı bir franchise sisteminin ana unsurlarından biri kanıtlanmış bir Konsepti olmasıdır. Bu bir zorunluluk olmasa da, sunabileceğiniz değerli bir şeye sahip olduğunuzun en iyi göstergesidir. Sadece bir fikre dayanarak franchise satabileceklerini düşünen şirketlerin başarısızlıkla sonuçlanan öykülerini sık duyarız. Bir avukat, deneyimli bir reklam yöneticisi veya operasyonlardan sorumlu bir kişi tarafından kurulan bir şirket düşünün. Bunlar düşündükleri alanlarda deneyimleri ve bilgileri olduğu için mükemmel bir franchise konsepti yaratabileceklerine inanırlar. Göze çarpan pazarlama öğelerini, mağaza prosedürlerini ve el kitaplarını oluşturmak için binlerce dolar harcarlar. Ancak bir sorun vardır; mağaza kar etmiyordur. Bu takım daha işe başlamadan batmıştır. Yatırımcısına kazandırmayan franchise sistemler ne kadar mükemmel olursa olsun başarılı olamazlar. Buradaki ders nedir? Beklentilerinizi gerçekleştirecek en önemli şey başarılı bir prototiptir. Başarılı bir prototip, işteki beklentilerinizin gerçek hayattaki örneğini oluşturur. Faal ve heyecan verici bir operasyon, izleyenleri kendilerini sizin resminizin içine girmelerini sağlar. Ancak konseptinizin görsel olarak sunumunun arkasındaki orijinal lokasyon, gelecekteki yeni franchisee’ler için canlı bir eğitim merkezi, yeni ürünler, hizmetler veya teknikler için bir deney laboratuarı niteliğinde olmalıdır.

Concept: The main aspect of a successful Franchise system is to have a solid concept. Although it is not necessary, it shows that you have something valuable to offer. We hear stories of franchises who believe that they can sell Franchise based on just one idea. Think about a company set up by a lawyer, an experienced advertisement executive, and operations manager. As these people have great experiences in their own fields, they believe that they can create a great Franchise concept. They spend thousands of dollars on marketing, store procedure, and handbooks. But there is a problem; the store doesn’t make profit. Another team goes down before even starting. The Franchise system will surely fail if they can’t raise profit for its own owners. What is the lesson here? The most important thing to make the expectations become real is the prototype. A successful prototype reflects your expectations in real life. An active and exciting operation will make people step into your dream Business. However, the other aspects behind the visual of the concept, such as original location, training center, new products, service or techniques should be on trial/error basis.

Belgelenen sistemler: Fonksiyonu olan bir konseptin veya prototipin en önemli parçası işin nasıl yürütüldüğünün belgelenmesidir. Yani, yöntemlerinizin açıkça belirtildiği ve her yeni franchiseeleri eğitmenizde yardımcı bir kitap ve orada yer alacak yazılı prosedürler bu işin en önemli unsurlarındandır. Bu prosedürler sizin işletme el kitabınız olacaktır; operasyon, pazarlama, ofis prosedürleri ve personel yönetimine kadar her şeyi kapsayacak değerli bir belge, resimler, tablolar ve listeler bu tip bilgileri daha kolay anlaşılır hale sokacaktır. Ofis personelinizin yeteneklerine bağlı olarak kendiniz de bir el kitabı geliştirebilirsiniz ancak okunması ve izlenmesi kolay prosedürlerin nasıl oluşturulacağını bilen profesyonel kişilerden yardım almanız daha doğru bir yöntemdir. En azından bu hazırlanan çalışmaların yetkili bir franchise danışmanı, franchising sözleşmesinin ise yine deneyimli birdanışman ve franchise avukatı tarafından incelenmesini sağlayın.

Registered Systems: The most important part of a functional concept or prototype is the registration of how it works. This means that you have a book that explains the methods, written procedures, and everything that the new franchisee needs to know. These procedures will be your Business hand book. It will be a valuable document explaining the operations, marketing, Office procedures, personnel management with tables and lists. You can develop a Business handbook as well according to the needs and responsibilities of your employees, but I will suggest assistance from a Professional who knows the detailed work that goes into the handbook. At least you should have an experienced Franchise consultant or a Franchise lawyer to go over the handbook.

48

TEMMUZ JULY 2016


Korunan ticaret markası: Bir franchise sisteminın en değerli varlıklarından biri korunan bir ticaret markasıdır. Ticaret markası, konseptin tüm kimliğini ve mistiğini temsil eder. Ticaret markasını koruyamama yeni franchisorlar tarafından yapılan iptik hatalardan biridir bu nedenle ilk görev korunabilecek bir isim geliştirmektir. Yani; başkası tarafından kullanılmayan ve resmi olarak onaylanabilecek bir isim. Kayıtlı bir ticaret markasını korumak kolay ancak meşakkatli bir iştir. Ticaret markası ile ilgili haklarınız ticaret markası başvurusu yaptığınızda başlar ve eğer bu haklarınızı korumazsanız paranızı boşuna harcamış olursunuz. Bu konuda sizin için araştırma yapması ve başvuru işlemlerinde bulunması için deneyimli bir marka uzmanı veya avukatla çalışabilirsiniz. Bu pahalı bir süreç değildir ancak her kuruşuna değecek bir işlemdir. Pazarlama malzemeleri: Yasal belgeleriniz hazırlanıp ilgili yerlere sunulduktan ve işletme yöntemleriniz belgelenip eğitim materyallerine döndürüldükten sonra, franchise fırsatınızı satmanıza yardımcı olacak pazarlama araçlarını geliştirmeniz gerekecektir. Bu noktada güçlü satış araçlarını tasarlamada ve geliştirmede deneyimli olan birine ihtiyacınız olacaktır. Bu araçlar bir franchise broşürünü, konseptinizi ve şirketinizi potansiyel yatırımcılara tanıtan bir DVD’ i ve franchise satış teknikleri ile ilgili bir eğitimi kapsayabilir. Diğer önemli bir konu da franchise reklam bütçenizi arttırarak franchise satış amaçlarınızı karşılayacak şekilde bir pazarlama planı geliştirmektir. Burada tekrar deneyimli bir kişiye ihtiyaç vardır. Bir sürü web sitesi ve yayın burada devreye girecektir ancak bu noktada paranızı akıllıca harcamanız gerekir. Her aracın sonuçlarını dikkatle takip etmeniz, neyin işe yaradığını neyin yaramadığını görmeniz ve planlarınızı buna göre ayarlamanız gerekir. Profesyonel danışmanlar size doğru kararları almanızda destek olacaktır. Franchise Tanıtım belgeleri: Franchise Tanıtım Belgesi kesin kurallara dayanılarak hazırlanmalıdır. Burada sizin teklifiniz, iş geçmişiniz, ana çalışanlarınız öz geçmişleri yer alacaktır. Bu belgeye, franchise sözleşmesi ve diğer ilgili sözleşmeler eklenir. Tanıtım belgeleriniz içinde yer alacak konuların çoğu iş kararlarınızla ilgili olmalıdır. Örneğin, franchise ücretiniz ne olacak? Franchise şirketinizi desteklemek için ne kadar telif hakkına ihtiyacınız olacak? İhtiyacınız olan reklam nedir? Franchise süresi ne olacak? 5 yıl-10 yıl veya daha fazla mı? Yenileme şartlarınız nelerdir? Ne kadar eğitim vereceksiniz? Alan geliştirme hakkı verecek misiniz? Yeni franchisorlara ayrıntılı bir iş planı hazırlamaları önerilir. (profesyonel bir franchise danışmanı ile). Planınız gerçekçi bir mali analizi içermelidir. İyi hazırlanmış bir franchise tanıtım belgesi sağlam bir franchise sisteminin temelini oluşturur. Bunun hazırlanmasında deneyimli kişilere harcanacak para, her zaman deneyimsiz kişilerin neden olacağı zararları kapatmak için harcanacak paradan az olacaktır.

Protected Trademark: The most valuable asset of a Franchise system is a protected trademark. The trademark represents the identity and mystique of the concept. Not protecting the trademark is one of the common mistakes of the franchisors and should be first thing to do. This means having a name that no one else can use and officially registered. Protecting your trademark is an easy but a grueling process. Your rights of the trademark start with your application but if you don’t protect your rights then your Money will go to waste. You can work with a brand specialist or a lawyer to do the necessary research for you. This is not an expensive process and it will worth every penny. Marketing Tools: After all the legal documents are prepared and Business methods are all written down it is time to prepare the marketing tools that will help you sell your Franchise opportunity. You are going to need a professional to design the sales tools and develop them. These tools may be a DVD explaining your concept, Franchise brochure and the sales techniques training. Other important step is to increase your advertisement budget and create a marketing plan to sell your Franchise concept. You will also need Professional help at this point. Websites and publications will play an important role. You have to follow up every result closely, figure out what is working and what is not, and adjust your plan accordingly. Professional consultants will help you to market he right decision. Franchise Promotion Documents: Franchise Promotion Document has to be prepared by certain rules. In this document, there will be your offer, your Business history, and the CV of your high rank executives. The Franchise contract and other related contracts are added to this document. The content should be mostly based on your Business decisions. For example, how much is the Franchise fee? How much copyright fee you are going to need? How much advertisement do you need? How long is the Franchise contract? What are the conditions for renewal? How much training are you going to provide? Are going to give expansion options? It is recommended to prepare a detailed Business plan for new franchisors (with a Professional Franchise consultant). This plan should have financial analysis. The Money spent to experienced specialists during this process will always be much less than trying to correct the mistakes of unexperienced businessmen. TEMMUZ JULY 2016

49


å

DONDURMA SEKTÖRÜNDE FRANCHISING FRANCHISING IN THE ICE CREAM SECTOR Dondurma süt, krema (veya süt kaymağı), şeker ve tatlandırıcı ara maddelerinin karıştırılıp dondurulması suretiyle yapılan yiyecek maddesidir. Yumurta katılan türleri de bulunan dondurmanın yüzlerce çeşidi arasında en yaygınları; vanilyalı, kakaolu, çikolatalı, dövme, kaymaklı ve meyveli olanlarıdır. İlk yapılış yeri doğu ülkeleri olan dondurma, 17. yüzyılda Avrupa’ya getirilmiş ve kısa sürede yayılmıştır. 1676 senesinde Fransa’nın başkenti Paris’te 250’ye yakın dondurmacı olduğu bilinmektedir. ABD’de ise Philadelphia, dondurma üretiminin merkezi haline geldi. Özellikle sıcak yaz mevsimlerinde serinletici olarak yenilen dondurma ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de dondurma eskiden sadece dövülerek yapılırdı. Dövme dondurma “Maraş dondurması” diye de ünlü olmuştur. Salep katılarak koyulaştırılan kaynamış süt önce kepçeyle karıştıra karıştıra soğutulur. Daha sonra da dövülerek dondurulur. Etrafı kalın bir buz tabakasıyla kaplı olan ve bir yandan dövülürken, bir yandan da donmaya devam eden dondurma sakız gibi uzayan kolay kolay erimeyen bir durum alır. Kahramanmaraş’ta dövme dondurma kasap çengeline asılarak ve dönerci bıçağına benzer bir bıçakla kesilerek satılır. Önceleri sadece külah içerisine konularak tüketilen dondurma zamanla çeşitli sunum teknikleriyle müşterileri çekmek için göze hitap etmeye başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı marka, dondurmayı ürünlerinin merkezine koyup mağaza açmaya başladı. Piyasada faaliyet gösteren markaların iyi hizmet ve lezzetli ürün ortaya koymasıyla birlikte dondurma, daha çok tüketilmeye başlandı. Franchising stratejisiyle büyüme yoluna giden markalar ülkemizin dört bir tarafında faaliyet göstererek önemli bir istihdam olanağı sunmaktadır. Bu alanda hizmet veren markalar, franchise sistemiyle Türkiye geneline açılmayı hedefliyorlar. Markayı taşıyabilecek, yeniliğe açık girişimcilerle çalışmayı ilke edinen firmalar, sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve türlü türlü yeniliklerle insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bizde dergimizin bu sayısında dondurma alanında franchise veren markalara ışık tutup, franchise olanakları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bu alanda faaliyet gösteren, önde gelen firmalarından görüşler alarak, girişimcilere rehberlik etmeye çalıştık.

50

TEMMUZ JULY 2016

When milk, cream(or milk cream), sugar, sweetner and some other ingredients are mixed together and frozen then we have what we all know as ice cream. The sort which is mixed with egg is amongst the most common in the vast assortments available; vanilla, cocoa, beaten, cream and fruit. Ice cream was first made in Eastern countries but was brought to Europe in the 17th century where in a short time it became widely known.We are aware that in the French capital, Paris in 1676 there were almost 250 makers of ice cream.In America it was Philadephia which became the center of ice cream making.In our country particularly in the hot summer months it is eaten increasingly because of its cooling capacities. Previously in Turkey it was made only by the beating method. This beaten ice cream became famous as the “Maras Dondurması”. Boiled milk was first beaten while it was cooling, then thickened by the addition of sahlep.Beaten again then frozen.It became covered with a thick layer of ice it continued to be beaten while freezing still went on by that time it became something similar to gum it lengthened into a difficult composition, one which did not easily melt. In Kahramanmaraş that beaten ice cream used to be hung up on a butcher hook and sliced off when being sold by use of a a knife similar to a döner knife. Previously it was only sold in tubs,however as time passed to make it more attractive to customers it was presented in different manners by different techniques.Many domestic and foreign brands began to include the frozen product in the markets which they were opening. As the brands at the markets began to offer better service and more flavourful products ice cream sales increased. The brands which have enlarged by the Franchising method have opened throughout Turkey and have in fact become important sources of employment.The brands which are in this sector always try to enlarge by use of franchises.Those companies make it their principle to attract the attention of investors who are capable of carrying the brand name and who are open to innovations and then those companies follow carefully market trends and become successful in attracting customers by offering all kinds of novelty. Therefore we,in this copy of our magazine have attempted to shed light on the brands in the ice cream sector which are offering Franchise opportunities.While effecting this we have met with,and obtained the views of authorities who are in foremost positions in the companies of this sector so that we in turn can offer guidance.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

BİTEZ DONDURMA “15 metrekare bir mekanda faaliyete geçen Bitez Dondurma, doğal ürünler kullanılarak üretilen dondurmayı, ülkemizin her köşesinde meraklılarıyla buluşturmak için ilk günkü heyecanla çalışmalarına devam etmektedir” diyen firma yetkilileri sorularımızı yanıtladı. The company authority who answered our questions said”Bitez Dondurma first started in a 15sq. m shop, its icecream which is made from totally natural products. We still work with the same enthusiasm as we did when we first opened, to bring our product to all corners of our country in order for it to meet with enthusiasts everywhere.” Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Firmamız 1995 yılında Bitez Köy meydanında Mehmet, Ahmet ve Ramazan İhtiyar kardeşler tarafında n 15 metrekare bir dükkanda kuruldu. Artvinli 3 kardeş el ele verip sadece doğal malzemelerden katkı maddesi kullanmadan dondurma yapmaya başladılar. O zamanlar Bitez Köy meydanında dondurmacıdan başka dükkan yoktu. Ta ki yıl 2003’e geldiğinde, bir köşe yazısıyla şansı değişen dondurma dükkanı, ertesi günü kapıda kuyruklar olan meşhur Bitez Dondurmacısı burasımı diye sıraya giren insanlarla dolup taşmaya başladı. Daha sonra meyvenin nerden daha iyisini bulabiliriz diye Ar-Ge çalışmaları yaptık. Kendi tarlalarımız da karadut, vişne, çilek yetiştirmeye başladık. Bodrum mandalina bahçelerinde taze meyveleri bizzat kendimiz topladık ve bu günlere geldik. Kendi süt çiftlik projemize koyulduk. İneklerin yedikleri yeme kadar kendimiz seçtik. Kısacası dondurma yapımında ne kullanılıyorsa kendimiz her işin başındaydık. 3 kardeşin her biri kendi branşlarında çok üst düzey çalışmalarıyla Bitez Dondurmayı bu modern üretim merkezine ve adını tüm dünyada tanınmış bir marka haline getirdi.

Will you please tell us about the foundation and development of your company? Our company was founded in 1995 in a tiny 15sq.m.place in Bitez village square by the brothers Mehmet,Ahmet and Ramazan İhtiyar. The 3 Artvinli brothers together started to make icecream and used totally natural ingredients. At that time there was no other icecream maker in Bitez village square. It continued in the same manner until 2003 when suddenly an article in a newspaper totally changed its luck.One day after that queues had formed from people who had read that the famous Bitez Icecream maker was there.Afterwards we began RD work to learn where we could obtain the best fruit. We began to grow mulberry,cherries and strawberries on our own land.We collected our fresh mandarins from Bodrum orchards moved forward and began our own milk farm project.We chose everything ourselves, even the food the cows ate.In other words we were in charge of whatever was needed to produce icecream.Each brother did top level work in his own own subject in this manner we brought Bitez Dondurma to its present modern center and formed the now world wide known Bitez brand.

Şuan kaç şube ile nerelerde hizmet veriyorsunuz? Şu an itibariyle Bodrum da 10 şube (Bitez merkez, Yalıkavak çarşı içi, Bodrum Barlar sokağı, Bodrum Marina, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak Palmarina, Gündoğan), İstanbul Yeşilköy, Antalya Konyaaltı, İzmir Alaçatı şubelerinde faaliyet göstermekteyiz.

At the moment how many branches do you have and where are they? Presently we have 10 branches in Bodrum (Bitez central, Yalıkavak in the market place, in the Bodrum Bar street, Bodrum Marina, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak Palmarina and Gündoğan) additionally branche are in each of Istanbul Yeşilköy, Antalya Konyaaltı and İzmir Alaçatı.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden franchise sistemini tercih ettiniz? Franchise vermeye 2009 yılında başladık. Artık şubelerimiz yetmez oldu. Yatırımcılardan yo-

When did you first begin to gıve franchises and why did you choose the franchise system? We first began to give in 2009. By then our branches were not enough and there were many

52

TEMMUZ JULY 2016


ğun talepler gelmeye başladı. O kadar yol geliyoruz, bu kadar sıra nasıl geçer diye bizde yavaş yavaş bayilik vermeye başladık. Daha sonra niye İstanbul’a açmıyorsunuz diye talep gelmeye başladı. Derken arkasından Ankara, İzmir, Antalya derken elimizden geldiğince yeni yerler açmaya başladık. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir? Yatırımcılarımız bire bir işin başında durmaları gerekmektedir. Aile şirketi tercihimizdir. Biz kocaman bir aileyiz. Aradığımız ailemize girecek insanların bize uygun olmaları, işlerine, markamıza bizim gibi sahip çıkacak insanlar olması, bizim için en önemli kriter den biridir. Yoğun tempoya dayanıklı, yaratıcı insanlar bizim için tercih sebebidir. Yeterli bir süre eğitim programını tamamlayabilmek ve Bitez Dondurma işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara şahsen sahip olmak tercih sebeplerimiz arasında yer almaktadır. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Şube denetlemeleri Genel Müdürlüğümüzün, Satış ve Pazarlama Müdürlüğünce titizlikle yapılmakta, gizli müşteriler gönderilmektedir. Müşteri memnuniyeti bizi için her şeyden önemlidir. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? İşyeri cadde üzerinde, yürüyüş alanı üzerinde, araç park kolaylığı olacak yerlerde ve bahçeli ya da teraslı binalar olması gerekir. AVM’lerin yiyecek içecek bölümleri ile ana giriş bölümlerinde 35-50 metrekarelik işyerlerinde de açılabilir. İşyeri kapalı alanı minimum 40 metrekare olmalı, ayrıca 25 metrekare kısmı (dolapların konacağı) depo, 35 metrekare oturma alanı ise yarı açık yarı kapalı alan olmalıdır. 70 metrekare–150 metrekare arası bir şubenin dekorasyon ve ekipman maliyeti 35 bin USD-50 bin USD arasındadır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Bitez Dondurma işletmesi olmak, size verilecek eğitim ve destekler sonucu başarılı bir iş sahibi olabilme imkanı yanında bir çok avantajı da yanında getirecektir. Bir yandan kendi işinizin sahibi olurken bir yandan da Bitez Dondurma uzmanlığı ve deneyimini yanınıza almanız, dolayısıyla da risklerinizi büyük ölçüde azaltmanız demektir. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmesi gerekir? Daha öncede belirttiğim gibi, işletmecilerin bizzat işin başında durması ve müşteri memnuniyeti her zaman başarılı olmanın öncelikli anahtarıdır. Sizce girişimciler neden bu alanda franchise almalıdır? Bir takım olarak çalışacağınız ekibiniz ve müşterilerinizle kuracağınız iletişim size insan ilişkilerinin zengin olduğu bir ortam yaratacaktır. Bitez Dondurma başarısına katkıda bulu-

requests from investors. We who had come so far then slowly began to give Franchises. The queries were coming, why arent you opening in Istanbul?the same query from Ankara, İzmir and Antalya and we began to open more and more. What are the criterıa you search for in your investor candidates? It is essential that they themselves are at the head of their business. We prefer family companies. We are a large family so one of the most important factors is that the people we choose to enter our group will fit in with the others and that they also understand the true value of the brand, as we do. Our preference is for people who can stand up to hard work and can also be creative.That they can complete the training course in the necessary time and that they personally have the finance available which is needed to open a Bitez Dondurma. How do you check up on your branches? Branch controls are effected by our General Management and by our Sales and Marketing Management who all pay great attention to detail.We also use the ‘secret customer’ system. The satisfaction of the customer is always, for us, the most important factor. What is the approxımate ınvestment needed to open under your system? The position must be on a thoroughfare or busy street, there must be a place for easy parking and the position must have a balcony or a garden. Inside Shopping Malls it must be a 35-50 sq. m. position near to the enterance of the food and beverage seection.The position must have a closed space of 40 sq.m.additionally a 25 sq.m.depo(for the ice boxes) and a half open half closed 35sq.m. part.A 70-150 sq. m. Branch, its decoration and its equipment would be between 35-50 thousand $ USA What are the reasons that investors prefer your company? When they invest in Bitez Dondurma as well as the other advantages, the training and support which they are given offer them the opportunity to be the owner of their own successful business while at the same time they have the Bitez Dondurma expertise and its experience at their side which to a large extent minimizes the risks. What should investors be careful of in order to succeed? As I said they must be there in person at the head of their business and customer satisfaction must always be of utmost importance.These are the keys to success. Why should investors enter this sector? Working with your team and the contacts you form with your customers offer you a great human contact opportunity. As well as being a party to the success of Bitez. Investors should not only apply the system well but should also play an active role in helping to make it even better.Also the management can have an important role in the development of new products.

TEMMUZ JULY 2016

00


å nabilmesi fırsatının yanı sıra işletmeciler sadece sistemi en iyi şekilde uygulayan değil, aynı zamanda sistemin mükemmelleştirilmesi konusunda da aktif rol alan kişilerdir. İşletmeciler ayrıca, yeni ürünler geliştirme konusunda da önemli roller üstlenmişlerdir. Bu alana getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz? Türkiye’de %100 doğal, meyveli dondurmalarda şeker içermeyen, diyabetik hastaların rahatlıkla tüketeceği dondurmalar ürettik. Tatlılarımız az şekerli, bunun yanı sıra Bodrum serpme köy kahvaltımızda da kendi bahçemizin zeytin ve zeytinyağını kullanıyoruz. Domates, biber, patlıcan hep kendi bahçemizin ürünüdür. Ayrıca kendi bahçemizden ürettiğimiz mandalina ve satsuma reçellerimiz mevcuttur. Yine kendi logomuzla sunduğumuz Türk kahvemiz insanların dilinden düşmemektedir. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceğiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hedeflerimizin başında gerçek doğal dondurmayı tüm Türkiye’ye yaymak gelmektedir. Günümüzde her dondurmacı tabelalarına doğal yazıyor. Fakat birçoğu doğal değil. Bunun böyle olmadığını neredeyse tüm Türkiye biliyor. Dondurma eskiden sadece yazın yenilen bir ürün olarak bilinirken günümüzde ise 4 mevsim tüketilmeye başladı. Hatta insanlar çocuklarına özellikle doğal diye Bitez Dondurma alıp yediriyor. Buda bizim için çok gurur verici bir olay. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi verir misiniz? Öncelikli hedeflerimiz arasında her yıl ülke genelinde en az 5 yeni şube açmak yer almaktadır. Birkaç yıl içerisinde ülkemizin en doğusundan en batısına kadar Bitez dondurmayı, bu müthiş lezzeti herkese tattırmak istiyoruz. Yurt dışı görüşmelerimiz devam etmekte. Özellikle Suudi Arabistan, Rusya ve Amerika başta olmak üzere fabrikasyona geçmeden, el yapımı doğal dondurmalarımızı ve diğer lezzetlerimizi yurt dışına taşımak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Will you tell us about the novelties you have brought to the sector? In Turkey we have produced a 100% natural fruit icecream which contains no sugar consequently it can also be enjoyed by diabetics. Our desserts contain only a little sugar and in the Bodrum ‘serpme’(spread) village breakfast we use our own olives and our own olive oil from our own gardens. Tomatoes, peppers and aubergines all are our own grown. We also have jam produced from mandarin and satsuma again from our own gardens. As for our own logo Turkish coffee thats a taste customers never forget. How do you vıew the future of your sector? Primarily we wish to be able to offer our truly natural icecream throughout Turkey. Today all icecream makers write on their signs’natural’, but lots of them are not and most of Turkey knows this. Icecream used to be eaten only in summer now its a product enjoyed through all 4 seasons. It is a matter of pride to us that people particularly choose Bitez Dondurma to give to their children. Which are your future goals? First we aim to open at least 5 branches each year in Turkey in general in fact within a few years we hope to be able to offer the superb taste of Bitez Dondurma from the whole east to west of Turkey. Talks with abroad are on going? Especially with South Arabia, Russia and the USA. Our goals are to carry our handmade natural icecream and our other tastes abroad but always to ensure that it never becomes a fabricated product.

00

EKİM OCTOBER 2015


EKÄ°M OCTOBER 2015

00


å

CI GUSTA “Ci Gusta konseptimizde Türkiye’de franchising sisteminde daha önce yapılmayan bir sistemi uygulamaya başlayacağız. Çok katmanlı kazanç sistemini yatırımcılarımıza uygulayacağız” diyen marka yetkilisi Tahir Haytoğlu sorularımızı yanıtladı. “The Ci Gusta concept ıs one which has not prevıously been used ınternatıonally. We shall offer a multi-tier profit possibility system to our investors” said Tahir Hayatoğlu when he answered our questions. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? ODTU Fizik Bölümünde Lisans, İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım. Telekomünikasyon ve Bilişim sektörlerinde 14 yıl kadar profesyonel çalıştıktan sonra Ekolojik Tekstil ile ilgili ilk şirketimi kurdum. 2012 yılının sonlarına doğru da ortaklarımla beraber Tamy Grup Gıda isimli şirketimizi kurup ci gusta markasını Türkiye’ye getirdik. Halen de ci gusta’ya ağırlık vererek gıda sektöründe gelişmeye ve büyümeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Ci Gusta 2012’de İtalyan’da kurulmuş yeni bir gelato-cafe zinciri markasıdır. Fakat arkasında, yaklaşık yarım asırlık yaşıyla, dünyanın en büyük dondurma ve pastacılık ham maddeleri üreticililerinden biri konumunda olan İtalyan devi bir firma vardır. Frozen Yogurt’un mucidi, ci gusta! konseptinde bulunan, ev yapımı tadında, düşük kalorili ve sağlıklı gerçek İtalyan Gelato, Soft Gelato ve Frozen Yogurtun yanısıra, en kaliteli kahve çekirdekleri ile oluşturulan İtalyan kahve menüsü, kahve ve frozen yogurt ile yapılan buzlu içecekler, taze meyve ve soft gelato ile yapılan meyveli, buzlu içecekler, İtalyan tatlıları, İtalyan soğuk ve sıcak sandöviçleri ile sıcak ve soğuk içeceklerle yediden yetmişe herkese hitap ediyor.

56

TEMMUZ JULY 2016

Will you please introduce yourself? My education was a physics license at ODTÜ followed by a Masters in Management at Istanbul University. After working professionally in the telecommunication and information sector for 14 years I formed my first company which was in ecological textiles.Towards the end of 2012 together with my partner we formed the Tamy Group Gıda Company and brought the Ci Gusta brand to Turkey. While presently giving most of our attention to Ci Gusta we continue enlargement and development work in the food sector. Will you please tell us about the founding and developing of your company? Ci Gusta is a new gelato-cafe brand which was formed in Italy in 2012. However behind it is the strength of one of the worlds largest ice cream and cake raw ingrediemts producers. That company exists for almost half a century and is in Italy. Ci Gusta was the inventor of Frozen Yogurt,within that concept can be found healthy home made tasting, low caloried as well as the real Italian Gelato, Soft Gelato and Frozen Yogurt. There is a menu of the best quality Italian coffee made from only the highest quality coffee beans, iced drinks which are made with coffee and frozen yogurt,iced drinks made with fresh fruit and


Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? Şu anda 3 şube ile yolumuza devam ediyoruz. Ankara, İstanbul ve Fethiye’de şubelerimiz bulunmaktadır.

soft gelato.Italian desserts, Italian hot and cold sanwiches and hot and cold beverages which appeal to people of 7 to 70,that is they appeal to all.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? Franchise vermeye 2013 yılında başladık. Franchise sistemi, yatırımcılar için oldukça avantajlı ve karlı bir sistem. Bilinen, denenmiş ve karlı bir işe hızlı giriş yapabiliyorsunuz. Franchise verenin önderliğinde hem işi, hem konsepti hızlı bir şekilde öğrenip satış yapmaya ve para kazanmaya başlayabiliyorsunuz. Ana firmanın gerek satış, pazarlama konusundaki tecrübesiyle gerekse de Know-how’ı ile hızlı bir şekilde iş sahibi olabiliyorsunuz.

At the moment how many branches do you have and where are they? Presently we continue with 3 branches one in Ankara, one in Istanbul and one in Fethiye.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Yatırımcıların kesinlikle sağlam bir finansal yapıya sahip olup olmadıklarına ve ciddi bir şekilde istekli olup olmadıklarına bakıyoruz. Gelecekle ile ilgili hedeflerini ve planlarını sorguluyoruz. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Denetlemeleri, gizli müşteri ve direkt ziyaretlerle yapıyoruz. Bu konuda sosyal medyayı da kullanıyoruz. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Bizim Kiosk, Küçük Mağaza, Orta Mağaza ve Büyük Mağaza olmak üzere dört iş modelimiz vardır. Yatırımcının bütçesine, yerin büyüklüğüne ve istenilen ürün gamına göre konseptleri oluşturabiliyoruz. Bu nedenle sabit ücretli paketlerimiz yoktur. Fikir vermesi açısından bir rakam vermek gerekirse, yaklaşık olarak, her şey dahil 25 bin Euro + kdv den başlar ve ucu açıktır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Ci Gusta henüz çok bilinen bir marka değil. Fakat Ci Gusta dünyanın en büyük dondurma ve pastacılık ham maddeleri üreticilerinden biri olan İtalyan bir firmanın dondurma-cafe zinciri markasıdır. 30’u aşkın ülkede 60’tan fazla mağazasıyla hızla büyüyen bir markadır. Arkamızda çok büyük bir tecrübe ve bir üretici firma var. Bildiğim kadarıyla kendi dondurma ham maddesini üreten, Türkiye’deki tek yabancı firmadır. Aynı zamanda Frozen Yogurt’un dünyadaki mucididr. Ciddi bir AR-Ge yatırımına ve Know-How’a sahiptir. Sektörü çok farklı, alışılmamış ve inanılmaz lezzetli ürünlerle tanıştırıyoruz. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Her şeyden açacakları mağazanın lokasyonuna çok dikkat etme-

When did you first begin to give franchises and why the franchise system? We began to give in 2013. The Franchise system is one which is quite advantageous and profitable for the investors. They can make a rapid entery into a known, tried and profitable business. Under the leadership of the Franchise supplier investors can rapidly learn the business and the concept and begin to earn under the mother company with its experience in sales, marketing and know-how so the Franchisee soon becomes a business owner. Which are the criteria you search for in your candidate investors? To us it is extremely important that investors are financially sound and that they are sincerely enthusiastic. We also always query their future goals and plans. How do you control the branches? Trial is by both secret customer and direct visits. Here we also use the social media. What is the approximate investment needed so as to open within your franchising system? We have within our concept 4 models-Kiosk, Small Shop, Medium Shop and Large Shop. We can form a concept suitable to the investors budget, the size of his premises and his wished for product range. This is the explanation for our not having a fixed packet price.Should it be necessary in order to give an idea we can say it starts at all inclusive 25,000 Euro + KDV and the sky is the limit. Why do ınvestors prefer your company? Presently Ci Gusta is not a well known brand.However it is the brand which belongs to the huge Italian Company which is one of the worldd’ largest icecream and cake producers. That is a rapidly increasing brand which has more than 60 shops placed in almost 30 countries. Therefore we have behind us a huge experienced producing company. As far as I know it is the only foreign company in Turkey which actually produces its own raw materials.At the same time it is the inventor of TEMMUZ JULY 2016

57


å Frozen Yogurt. It has a seriously large investment in RD and Know-How. We are therefore offering a very different,out of the ordinary, unbelievably flavourful product. What should investors do in order to succeed? Primarily they must be extremely careful in their choice of position. Location is all important. Additionally they must be disciplined, innovative and open to new ideas. They must be capable of constantly enlarging their business, be smiling faced and make trust worthy acquaintances.Choosing the correct personnel and sticking to rules are also important while aiming to succeed. Why should investors take out franchises in this sector? The Ci Gusta concept is an amusing and tasty concept which appeals to all,7 to 70. It has products which people know and love. With the right location and the right work discipline its impossible not to make a profit.

lidirler. Lokasyon çok önemlidir. Ayrıca disiplinli olmaları, yaratıcı ve yeniliğe açık bir vizyona sahip olmaları gerekiyor. İşlerini ve çevrelerini sürekli geliştirebilen, samimi ve güler yüzlü olmaları gerekir. Doğru personel seçimi ve kurallara uymak da başarı için mutlaka gereklidir. Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? ci gusta konsepti, yediden yetmişe herkese hitap eden eğlenceli ve lezzetli bir konsepttir. Herkesin bildiği ve çok sevdiği ürünler içerir. Doğru bir lokasyonda iyi bir işletme disiplini ile para kazanmamak mümkün değil. Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Ben yenilikleri ve yapılmayanları yapmayı severim. Ci Gusta konseptimizde Türkiye’de franchising sisteminde daha önce yapılmayan bir sistemi uygulamaya başlayacağız. Çok katmanlı kazanç sistemini yatırımcılarımıza uygulayacağız. Bundan sonra sadece Ci Gusta’ya yatırım yapıp mağaza açan değil başka yatırımcılar kazandıran yatırımcılarımız da onlar üzerinden sürekli bir gelire sahip olabilecekler. Detayları ilgilenen yatırımcılarla paylaşacağız. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Sonuçta dondurma sektöründeyiz. Dondurma sektörü çok eski ve herkesçe bilinen bir sektör. Dünya döndükçe de gelişerek var olmaya devam edecek bir sektör. Biz bu sektörün en büyüklerinden, dondurma sektörüne yön veren ve en yenilikçi olan bir firmanın markasıyız. Özellikle İtalyan dondurması ülkemizde bence daha yeni yeni tanınıyor ve önünde daha gideceği çok yol var. Biz markamız adına gelecekte çok güzel şeyler yapacağız. Sektör için ise, her geçen yılda, gelişerek büyüyeceğini söyleyebilirim. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Önümüzdeki dönemde full konsept mağaza sayımızı arttırmak, fazla dağılmadan, sağlam bir şekilde büyümek istiyoruz. Kalite bizim için çok önemli. Kalitemizi asla bozmadan, gelişmeyi ve büyümeyi hedefliyoruz.

58

TEMMUZ JULY 2016

Will you tell us about the innovations that you have brought to the sector? I love innovations and I love to do that which has not been previously done. In Turkey with Ci Gusta we shall start to use a Franchise system which hasn’t been previously used. For our investors we shall offer a multi-tiered profit system. From now onwards our investors will profit not only from their own shop investment but also they will have an ongoing profit from any other investors which they might gain for our company. We shall share these details with interested investors. How do you see the sector in the upcoming period? In the end we are in the ice cream sector. Which is of course a well known one. As long as the world turns around it will continue to exist. Our brand is based with one of the largest producers and they are leaders in their field, a field which is ever open to innovations. I also believe that the Italian type ice cream has not yet reached its true position in the market here and is only recently starting to become well-known and so has lots to look forward to. We, with our brand will do great things in the future. For the sector itself I can say that every year it will continue to enlarge. What are your upcoming goals? We wish to increase the number of our full concept shops however that increase must be effected in a healthy manner. For us quality is very important. We wish to enlarge and to develop but we shall never spoil in any way the quality which is ours.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

COLD STONE CREAMERY “Türkiye’de kişi başı dondurma tüketimiyle birlikte pazar hızla büyümeye devam edecektir. Markasına, ürününe ve müşteri memnuniyetine önem firmalar, faaliyetlerine başarıyla devam edecektir” diyen Cold Stone Creamery markası yetkilileri sorularımızı yanıtladı. The Cold Stone Creamery brand authority who answered our questions said” In Turkey as the amount of icecream eaten per person increases the sector will continue to grow The companies for which the brand, the product and customer satisfaction are important will continue to succeed” 60

TEMMUZ JULY 2016


Markanızın kuruuluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? KRM Mağazacılık, “Dünyanın 1 numaralı Premium Dondurması” olan Cold Stone Creamery’i Türk halkıyla buluşturmak üzere 2013 yılında kuruldu. Bir Yıldız Holding iştiraki olan KRM Mağazacılık, Franchising sistemiyle Cold Stone Creamery mağazalarını hizmete açarak büyümeye devam etmektedir. Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? İstanbul’da Anadolu yakasında 4 noktada, Avrupa yakasında 7 noktada; Ankara, Bursa, Alaçatı ve Bodrum’da birer noktada hizmet vermekteyiz. Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? 2013 yılında açılan ilk 3 mağazamızdan sonra gelen yoğun talepler doğrultusunda bu sisteme girilmeye karar verildi. Kazan-Kazan politikamız doğrultusunda hem firmamıza hem de ilgili yatırımcılara kazanç sağlaması için bu sisteme girmeye karar verdik. Cold Stone Creamery’nin dünya üzerindeki büyüme şekli böyle olduğu için biz de bunu tercih ettik. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir? Markanın gücünü ve önemini idrak etmiş, genç, dinamik ve tercihen gıda işletmeciliği sektöründe deneyimli olması kriterlerimiz arasında yer almaktadır. Denetimleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Tüm mağazalarımız her ay düzenli olarak Amerika’nın belirlediği standartlar doğrultusunda denetlenmektedir. Yapılan denetimler “kalite, servis, temizlik ve müşteri deneyimi” başlığı altında yapılmaktadır. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Mağazanın büyüklüğüyle ve mimari süreçle değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak 150 bin USD civarındadır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Marka ve ürün kalitemiz ile birlikte farklı konseptimiz girişimcilerin firmamızı tercih sebeplerinin başında gelmektedir.

Will you please tell us about the foundation and development of your brand? Cold Stone Creamery, of KRM Merchandising and “The worlds number one Premium Icecream” met the Turkish people in 2013 when the company was first founded here. KRM Merchandising with the participation of Yildiz Holding opened Cold Stone Creamery venues and continues to grow by way of the franchise system. At the moment how many branches do you have and where are they? We serve in 4 points in Istanbul on the Anatolian side and in 7 on the European side. We also have 1 each in Ankara, Bursa, Alaçatı and Bodrum When did you begin to give franchises and why did you choose the franchise system? After we opened our first 3 shops in 2013 we saw such a large demand that we decided to go along with this system. Under our policy of profit and profit share this meant profit for us and profit for investors. Also this is the system used by Cold Stone Creamery worldwide so we preferred to use the franchising method. What are the criteria you search for ın your candidate investors? Those who are able to perceive the strength of our brand,young,dynamic and preferably with experience in the food sector. Those are the things we look for. How do you check up on your branches? All our branches are controlled on a monthly basis in order to ensure they meet the criteria of the standards set up in America. The check ups are effected under the headings of quality, service, cleanliness and customer tests. What is the approximate investment needed to open premises under your franchise system? Dependant on the size of shop and its architectual features it is in the region of 150 thousand dollars.

TEMMUZ JULY 2016

61


å Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Doğru lokasyon ile birlikte, ekip ruhu oturmuş, profesyonel yaklaşım ile iş birliği ve iletişime açık olması bir girişimciyi başarıya götürecek temel unsurlardır. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar? Ülkemizde Cafe ve Dondurma konseptinin hızla büyüyor olması ve uzun vadede karlı bir yatırım olması sebebiyle tercih edilmelidir. Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Dondurma ve cafe konseptini birleştirerek oluşturduğumuz mekanlarımızda “Kendi dondurmanı yarat” mottomuzla birlikte, kişiye özel sunumlarımızla misafirlerimize farklı dondurmalar sunmaktayız. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Türkiye’de kişi başı dondurma tüketimiyle birlikte pazar hızla büyümeye devam edecektir. Markasına, ürününe ve müşteri memnuniyetine önem firmalar, faaliyetlerine başarıyla devam edecektir. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Her yıl 10 mağaza açarak başta büyük şehirler olmak şartıyla Türk halkını “Dünyanın 1 numaralı Premium Dondurması” ile buluşturmaya devam edeceğiz.

For which reasons do investors prefer your company? The principle reasons are our brand name, our quality product and our different concept. What should investors pay attention to in order to succeed? The basic elements which point the way to success are correct location, a well established team mentality, a professional approach and the investor being open to working together. Why do you believe investors should enter this sector? In our country the cafe and icecream concept is rapidly increasing thus this sector offers a long term profitable investment opportunity. Will you tell us about the innovations you have brought to your sector? We have brought the concept of icecream and coffee together and we use the motto”invent your own icecream” and with this we are able to offer our clients a personal icecream speciality. How do you view your sector in the upcoming years? In Turkey as the consumption of icecream increases per person the sector will continue to enlarge. The companies for which the brand, the product and customer satisfaction are important will continue to be successful. Which are your goals for the upcoming period? We aim to open 10 shops each year positioned especially in the big cities and in this manner be able to introduce” The Worlds number one Premium Icecream” to Turkish people everywhere.

62

TEMMUZ JULY 2016


TEMMUZ JULY 2016

00


å

VELİ USTA “Yatırımcı kişinin az da olsa perakende sektörü hakkında bilgisinin olması, operasyon konusunda tecrübeye sahip olması gerekmekte. Kısacası ticareti doğru bilen yatırımcılar ile yola çıkmaktan keyif alıyoruz” diyen Yönetim Kurulu Üyesi Onur Yüce sorularımızı yanıtladı. Onur Yüce, Member of the Board of VELİ USTA when answering our questions said “The investor should have some experience of operating in the retail sector. In other words it is more attractive to us to set out with more knowledgeable investors.”

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Merhaba, öncelikle bu röportajımız için çok teşekkür ederiz. Veli Usta bundan yıllar önce Çeşme’de babamız Veli Yüce tarafından kuruldu, o zamanın zor şartları küçük bir dükkan olarak başlayan serüvenimizde sunduğu doğal lezzetler kadar güler yüzlülüğü ile de tanınan Veli Yüce’nin mücadelesi var. Bugün Veli Usta dondurma ve tatlılarının ikinci kuşağı olan Onur Yüce, Oğuzhan Yüce ve Gizem Yüce tarafından yönetilen marka uluslararası marka olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Şirketimizin kuruluşu başlarda doğal meyvelerden yapılan ürünlerimizi yerel bir işletme mantığında Çeşmelilere ve Çeşme’ye gelen misafirlerimize sunmaktı ancak yıllar içerisinde gelen franchise talepleri bizi işimizi büyütmeye, işimizde benimsediğimiz doğallığı, kalite standartlarını ve sürekliliği nasıl sağlarıza itti. Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz? Toplam 11 adet şubemiz bulunmaktadır. Bugüne kadar franchise alt yapımızın sağlam olması ve yeni açılan üretim tesisimizin faal hale gelmesini bekliyorduk, bundan sonra büyümemizin önünde

64

TEMMUZ JULY 2016

Will you please briefly introduce yourself? Hello, first of all I would like to thank you for this interview. Veli Usta was founded in Çeşme many years ago by our father Veli Yüce who started it all. It was under difficult conditions in a tiny shop but because of his natural ingredients and also because of his smiling face, it worked.The struggle was effected by Veli Yüce.Today as Veli Usta Ice Cream and Desserts marches along the path of becoming an international brand it is managed by us ,the second generation Onur Yüce, Oğuz Yüce and Gizem Yüce. Will you please tell us about the foundation and development of your company? When our company was first founded our product was one which was made with natural fruit and it was being offered only to the people of Çeşme and their guests however as the years have passed and Franchise requests forced us to increase the size of our business, it also forced us to study how we could maintain the naturalness and the quality as well as the continuity of our product. At the moment how many and where are your branches? We have 11 branches.Up until now we were working on


hiçbir engelin kalmadığını görmek bizi bulunduğumu bu günde aşırı heyecanlandırıyor. Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz? Bahsettiğimiz gibi çok fazla franchise talebi ile karşılaştık, amacımız her zaman doğallığımızı ve kalite standartlarımızı korumak bu yüzden bugüne kadar hep bekledik. Seferihisarda Yeni kurulan üretim tesisimiz tüm ar-ge, ür-ge departmanlarına sahip oldukça teknolojik bir tesis. Tüm bunları oluşturmak takdir edersiniz ki büyük bir zaman ve çalışma gücü gerektirmekteydi, bu sebepten bayilik vermeye artık hazırız. Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Yatırımcı adaylarımızda oldukça titiz davranıyoruz, evet talep çok fazla olabilir ancak siz de biliyorsunuz ki her şey yatırımla parayla olmuyor. Yatırımcı kişinin az da olsa perakende sektörü hakkında bilgisinin olması, operasyon konusunda tecrübeye sahip olması gerekmekte. Kısacası ticareti doğru bilen ve sürdürebilir kılma gayretinin değerini bilen yatırımcılar ile yola çıkmaktan keyif alıyoruz. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Denetimleri gerçekleştiren bir ekibimiz var. Her şey merkezi sistemden olduğundan denetimlerimiz de belirli periyodik süreçler ile teknik analizler ve ölçümlemeler ile yapılmaktadır. Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Veli Usta Dondurma ve Tatlılarının Genel Müdürü olan Özlem Aslan, yatırım koşulları arasında; mağazanın iç mimari yapısı ve metrekaresinin öne çıktığını belirtiyor. Mağaza büyüklüğü ve lokasyonun doğru ve karlı yatırım için çok önemli olduğunu belirten Aslan kar marjında ki detayları şu şekil de aktarıyor: Genel Karlılık oranı Ortalama %40 civarındadır. Ürün bazında karlılığımız ise içecek grubunda %500 dondurma ve tatlı grubunda ise %100 -300 civarında değişiklik göstermektedir. Ayrıca hangi şehirde düşünülüyorsa da şehir ve lokasyonla ilgili fizibilite çalışması yapılmaktadır. Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Doğru ve karlı kazanç sunması, operasyonun basit olması girişimcilerin bizi tercih etme nedenleri arasında yer almaktadır. Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Bizce sürekliliğe ve ilişkilerdeki bağlılık beraberinde başarıyı getirecektir.

forming a sturdy Franchise base and opening new facilities and presently we are really excited that there is nothing to slow down our enlargement. When did you begın to give franchises and why did you choose the franchıse system? As I mentioned we were faced with many Franchise Requests but as our goal was always to maintain our natural product and its quality standard those were the reasons we waited until now.Our new facility in Seferihısar is quite a technicological one it has all RD and PD divisions.It will be appreciated that to set up all of this has taken lots of time and hard work however now we are ready to offer Franchises. What are the criteria you search for in your investor candidates? We are extremely careful when making our choices,as you are aware demand can be large but finance is not the only thing involved. The investor should have at least some experience of operations in the retail sector.In other words we enjoy starting out on our journey with investors who understand correct trading and who are the type that can sustain the effort. How do you effect controls? We have a control team. As everything is from a central system our controls are mainly composed of technical analysis and measures. What is the average investment needed to open a position under your franchise system? The General Manager of Veli Usta Ice cream and desserts, Ozlem Aslan states that the positions, the interiors and the m.sq are to the fore. The size and the right location are very important for a profitable investment and Aslan details this profit margin in this manner. Average profit margin is 40%.Based on product the beverage group is 500% the ice cream and dessert group changes between 100-300%. Essentially whichever city is being thought about a feasibility study is effected there. What are the reasons that investors prefer your firm? Because we offer a correct and profitable income and because operations are easy, these are the reasons. What must investors be careful of in order to succeed? We believe that continuity and being aware of the value of relationships are the important factors. TEMMUZ JULY 2016

65


å

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar? Dondurma tatlı sektörü alt yapısının çok güçlü olması gereken ancak tüketici tarafında sürekli aranan ve tüketilen bir sektör. Kolaymış gibi görünse de arka planınızın çok güçlü olması gerekmekte, bu sebepten biz bu gücü gerçekleştirdiğimiz için yatırımcılara veya girişimcilere yılların emeğini, bilgisini ve gücünü sunuyoruz. Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Ar-ge, ür-ge ve son teknoloji üretim tesisimiz ile daha önce hiç denenmemiş doğal lezzetleri müşterilerimizin deneyimlemesine sunuyoruz. Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Gelecekten oldukça heyecanlıyız, bizim için yarınlar güzel umutlar demek. Dondurma ve sütlü tatlılar her geçen gün seviliyor, eskiden ülkemizde kışın dondurma yenmezdi günümüzde bu tabu da yıkıldı, artık kışın da tüketiliyor. Tüketilmeli de, yakın zamanda eşi aş eren bir müşterimiz için yurt dışına dahi dondurma gönderdik kış mevsiminde. Doğanın bize sunduğu bu lezzetlerden sadece yazın değil her mevsim faydalanmalı insanoğlu. Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Çeşme’den başladığımız yolculuğumuzda Türkiye’nin doğal dondurmacısı olmak ve bu doğallığı uluslararası kıtalara yayma hedefindeyiz. Gerek franchise, gerek toptan gerek perakende olsun tüm projelerimizde benliğimizi koruyarak müşterilerimiz mutlu etmeye devam edeceğiz.

66

TEMMUZ JULY 2016

Why should investors enter this sector? It is essential that the making of the ice cream and dessert be well done which then ensures that it is a product with a constant customer demand. Although from a distance this sector can appear easy it is essential that its base be strong, we ourselves have effectively put this into place so we offer our strong base,our years of experience our work and our strength. Will you please tell us about the ınnovations you have brought to this sector? Because of our RD and PD latest technological facilities we are able to offer our natural product to our customers What are your thoughts on the future of the sector? We are really excited, for us tomorrow fills us with hope. Ice cream and milk desserts are something which are always loved now whereas in previous times in Turkey ice cream was not eaten in winter, but now that has totally changed and it is enjoyed in winter also. Recently in winter for the wife of one of our customers who lives abroad and really craved it we even sent it abroad to her. Humans should make use of these tastes which nature offers not only in summer but all year round. Will you tell us about your future projects? Our goal is to spread this natural ice cream product which was first started in Çeşme to international countries. Be it by our Franchises, or by our wholesale or retail. We shall always protect our personalities and we shall continue to make our customers happy.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

DONDURMA FRANCHISE OLUR MU? IS FRANCHISING THE CORRECT SYSTEM FOR ICECREAM? OSMAN BİLGE • post@franchisemore.com Franchise & More

Dondurmanın geçmişi milattan önceye kadar gidiyor. Dağdan kar getirip bal ve meyveyle karıştırırlarmış, yazın iyi gidermiş. Haliyle maliyeti yükseldiği için yüksek tabakaya mahsus bir zevkmiş. Çinliler, İranlılar, Yunanlılar da yaparmış ama, bugünkü formatına Romalılar getirmiş. İtalya’dan 16. yy da Fransa’ya, 17. yy da İngiltere’ye, 18. yy da Amerika’ya geçmiş. 19. yy da halkın alabileceği fiyatlara inmiş. 1930’larda Amerikalılar ustalık gerektirmeyen, havayla şişirilmiş, yumuşak ve çok ucuz makine dondurmasını bulunca fast food ile birlikte yayılmış. Bugün dünyada dondurmada İtalyan ve Amerikan tarzı yarışıyor. Endüstriyel dondurmanın ambalajlı, gastronomi ve ev olmak üzere üç farklı pazarı var, Algida üretimde, McDonald’s tüketiciye satışta lider. Sektörün oyuncuları büyük olunca reklam bütçeleri de büyüyor, tüketimi yönlendiriyor, hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Türkiye’ye dondurmanın gelişi yeni sayılır. Maraş’ın salep ve keçi sütüyle yapılan koyu dondurması üstün lezzetiyle sarayda sevilmiş, fesli ve atraksiyonlu sunumu, sade ve kakaolu çeşidiyle Türkiye’ye yayılmış. İtalyan tarzı dondurma Balkanlardan gelmiş, İstanbul’dan başlayarak “Roma dondurması” adıyla satılmış. Hemen her yörede yazları çalışan irili ufaklı dondurmacılar var, eskiden hepsi kendi yapardı, şimdi endüstri gelişti, çoğu hazır alıyor. Her işte olduğu gibi, bu işte de “Premium” ve “Standart” ayrımı var, her yörede az sayıda meşhur, usta işi, pahalı dondurmacı ve çok sayıda sıradan, ucuz dondurmacı var. Uzun yıllar dondurmacılık işi bu formatta gitti. İnsanlar akşam yürüyüşe çıkınca dondurmacının önünde kuyruğa girdi, iyi dondurma yapan yazın para kazandı, kışın kapadı veya turşu sattı. Ama artık markalı kafelerde sosyalleşme dönemine girdik, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sevdiği ürün için taa bilmem nerelere gitme devri bitti, insanlar sevdiği mekana gidiyor, sevdiği ürünün aslını değilse bile benzerini buluyor. Pastalar donuk dilimlerle, dondurmalar 5 litrelik küvetlerle geliyor. Meşhur dondurmacılar kafeye dönüşmek, franchise vermek, merkezi üretimden para kazanmak istiyorlar, ama geç kaldılar. Mado’nun takipçisi çok ama, rakibi yok, onun franchise işini öğrenmek için zamanı vardı, yenilerin yok. Zincirleşmek

68

TEMMUZ JULY 2016

The history of icecream dates from before A.D. Ice was brought from the mountain,mixed with honey and fruit and was great in summer.However it was expensive to make consequently it was a product special to high society. The Chinese, the Iranians and the Greeks all made it but the format which we know today was brought by the Romans. From Italy to France in the 16th century, to England in the 17 th century and to America in the 18th century. By the 19th century the price of production had decreased so that the man in the street could afford it.In 1930, America introduced a cheap icecream making machine and by a method which needed no mastery the air blown icecream was made the sale of that spread along with fast food. In todays’ world the Italian type and the American type of icecreams compete. Industrial icecream appeals to 3 different markets wrapped,gastronomical and home.Algida is the largest producer McDonald’s is the sales leader.When players in the sector are large their advertising budget enlarges,they direct consumption and nothing is as it was before. The coming of icecream to Turkey is relatively new. Because of its taste the Maraş type made from ‘salep’and goats milk was greatly enjoyed in the palaces and with the added attraction of the costume and the fez its selling spread throughout Turkey.It was made in both plain and chocolate. The Italian type of icecream came from the Balkans,started in Istanbul and was sold under the name of “Roman Icecream”.In almost all regions of Turkey there are large and small icecream shops. Formerly they all made their own,now that the industry has spread most buy it ready made. As in every profession there are ‘Standard’ and ‘Premium’. In every region there are one or two famous, master made expensive icecreams but also lots of cheap ordinary makers of icecream. The making of icecream continued for long years in the same manner. When people were out on their evening stroll they would queue infront of the icecream makers.The good makers earned well in summer and in winter closed or sold pickles.However we then entered the period of socializing in brand cafes and things would never be the same again.The period of going a distance to eat the make one liked most has gone and now people go to the place they like and even if there their preferred product is not sold they find something similar.Frozen cake comes as does icecream in 5 litre tubs. Famous icecream makers become cafes,give franchises, produce centrally and hope to earn in this way, but they are already too late. There are many


için iyi ürün tek başına yetmiyor, gereken altı unsur, güçlü marka, işlek yer, farklı konsept, akıcı operasyon, uygun fiyat, en son olarak da iyi ürün. Dondurmadan para kazanmak isteyenin bu durumu göz önüne almazsa hayal kırıklığı yaşar. Bir ustanın dondurması çok iyi olabilir, yazın çok iyi satabilir, ama buna güvenip mekan açan, hele ki franchise alan beklediğini bulamayabilir. İyi ürüne uzaktan gelen müşteri sayısı giderek azalıyor. Endüstri gelişti, aslı değilse bile benzeri her yerde bulunuyor. Zincir kurmak isteyene önerim, franchise tekniklerini geliştirmesini ve altı unsurun en az dördünde iyi olması. İşletme açacak olana önerim, ürünü en iyi olanı değil, iyi franchise yapan ve altı unsuru dengeleyen zinciri seçmesi. Tüketicilere ise önerim, üşenmeyip iyi ürünün peşinden gitmeleri, ustasını iyi franchise yapmaya özendirmeleri. Bu ülkenin daha çok Mado’lara ihtiyacı var.

who copy Mado but there are no real competitors.It took time for Mado to learn franchising and the new comers do not have this time.To become a chain it is not enough to have simply a good product the main components are a strong brand, a good position,a different concept,a smooth operation, the right price and then the good product. If makers of icecream do not realise these criteria they will end in disillusionment. In summer a master icecream maker can sell well but to depend on this and open a place especially under a franchise might not be successful. The number of customers who will go a distance to eat good icecream is decreasing. The industry has grown, if the exact original cannot be found something similar is to be found everywhere. My advice to those who wish to set up a chain,they must understand franchising and the four basics must be there. To those who will open I say its not only the best product it is essential they choose the company which offers a good franchise and which can balance the six elements. My advice to consumers is don’t be lazy go after the good product and encourage the master franchiser. This country needs more Mados. TEMMUZ JULY 2016

69


KRİSPY KREME TÜRKİYE KRISPY KREME TURKEY “Marka olarak baktığınızda sıradan tatlı-içecek sunan bir firmadan çok öte değerlerimiz ve kimliğimiz var. Türkiye’de donuk olmayan, günlük taze üretim gıda sunan ender firmalardanız” diyen Genel Müdür Halit Uğur Kesemen sorularımızı yanıtladı. Answering our questions the General Manager of Krispy Kreme Turkey, Halit Uğur Kesemen said “When you look at our brand you see that with our values and approach we are far from the normal dessert and beverage companies. We are one of the rare firms in Turkey that do not serve frozen products on the contrary our products are newly prepared each day.” Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? İş hayatıma Türkiye’nin ilk alışveriş merkezlerinden birinde sinema salonunda makinist olarak başladım, kısa bir süre sonra sinemanın büfesinin sorumluluğu bana verildi ve ardından yöneticilerimden biri, kendi işlettiği bir büfede iş teklif etti. Daha büyük bir yerin sorumluluğu fikri cazip geldiği için teklifi kabul ettim. Bu büfede ilk defa kumpir ile tanıştım. Kumpir işini öğrendiğimde bu işi ne kadar severek yaptığımı ve servis ettiğim kumpirleri tadan müşterilerdeki memnuniyeti fark edince kendi kumpir dükkanımı açmaya karar verdim. Alışveriş merkezlerinde de birkaç şube açtım. Ancak bu dönemde talihsiz 11 Eylül saldırılarının olumsuz etkileri ile beraber dükkanlarımı devretmek durumunda kaldım. Ardından internette pazar araştırması yaparken ABD’deki Türklere hitap eden bir internet sitesi fark edip, sitedeki forum bölümüne, “Türkiye’nin en iyi kumpircisiyim. Davet edin, size kumpiri öğreteyim” diye kısa bir metin yazdım. Bu yazı benim için bir dönüm noktası oldu. Dünyanın dört bir köşesinde yaşayan Türklerden davet yağdı. ABD ile başlayarak Finlandiya, İsveç, Danimarka, Almanya gibi pek çok Avrupa ülkeleri ve Körfez ülkelerinden gelen tekliflerle danışmanlık vermeye başladım. Gittiğim yabancı ülkelerde bana Mr. Kumpir dendiği için bu markanın patentini aldım ve işi büyüterek

70

TEMMUZ JULY 2016

Will you please brıefly ıntroduce yourself? I began my working life in Turkey as a machinist in a cinema salon inside 1 of the 1st shopping Malls here:after a short time I was given the responsibility of the cinema buffet,then later one of the managers asked me to work in one that he himself had.The idea of larger responsibility was attractive to me and I accepted his offer.At that buffet for the first time I saw Kumpir.I learn’t the making of Kumpir,greatly enjoyed the making of it then when I saw just how much the customers enjoyed it I decided to open my own Kumpir shop.I opened a few branches in various shopping malls.However that period coincided with the horrible September 11th attack and because of those negative effects I was obliged to give the shops up.After that while studying the internet markets I saw in America an internet city which was addressed to Turks,I wrote a small advert there saying”I am the best Kumpir maker in Turkey.Invite me and I’ll come to teach you Kumpir Making”.That advert was the turning point in my life.Invitations from Turks living in the 4 corners of the globe poured in.From America,European countries such as Finland,Sweden,Denmark and Germany to the Gulf States-and I became a consultant for them.When I was visiting the different countries they used to call me Mr Kumpir that made me decide to take out a patent for the name.I increased business,formed a team and began to give Franchises.Up until now I have been


ekibi kurup, franchise vermeye başladım. Bugüne kadar 14 ülkede 22 kumpir mağazasının kurulması için danışmanlık hizmeti verdim. 2010 yılında markamı devrederek dünya devi Krispy Kreme Doughnuts markasından gelen teklifi değerlendirerek uluslararası köklü ve kurumsal bir markanın bünyesinde farklı bir serüvene doğru yola çıkmaya karar verdim. Önce markanın ürünlerinin büyük marketlerdeki stantlarında doughnut satış operasyonunu yöneterek işe başladım. Yüksek performansım ve işi geliştirmemle, tüm şubeler ve satış kanallarından sorumlu Operasyon Müdürü olarak atandım. 5 yıl bu pozisyonu başarı ile yürüttükten sonra, 2015 Ekim ayı itibariyle şirketin Genel Müdürü olarak atandım. Yeni pozisyonumla birlikte hem şube sayısını hem satış kanallarını geliştirmeye devam ediyorum. Kısa bir süre önce de artık franchise şubeler açmaya başlama kararımızı açıkladık. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Firmamızın hikayesi kurucumuz, Vernon Rudolph’un New Orleanslı bir şeften özel mayalı doughnut tarifini satın alarak, 79 sene önce Amerika /Winston-Salem, NC’de Krispy Kreme markası olarak üretime geçmesi ile başladı. Rudolph’un ürün tazeliği, kalitesi ve müşteri memnuniyeti sağlama konularındaki tutkusu kısa zamanda markanın değer kazanmasına ve yeni mağazalarla birlikte firmanın büyümesine katkı sağladı. Bugün Amerika, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Asya’da olmak üzere toplam 26 ülkede 1100’den fazla Krispy Kreme mağazası bulunuyor. Krispy Kreme Türkiye operasyonu ise 2008 yılında, yine global bir şirket olan Katar orijinli Almana Grup’un Amerika ile yaptığı master franchise anlaşması ile başladı. 2009 yılında İstanbul’da ilk fabrika mağazamızı açarak başladık. Şu anda İstanbul’da toplamda 19 mağazamız ile hizmet veriyoruz. Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Mayıs 2016 itibari ile resmi olarak Krispy Kreme Türkiye için franchise verme yetkisini aldık. Öncelikle mevcut şubelerimiz ve merkezi yapımızdaki franchise sistemi için gerekli alt yapıyı oluşturma projelerimizi hazırladık. Bunun için oluşturulacak sistem, işleyiş ve prosedürler, 79 senelik franchise tecrübesi ile Krispy Kreme Doughnuts Corp.’un merkez desteği ile de birlikte yürütüldü. Sistemin en iyi şekilde işlemesi için gerekli tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra yatırımcılar ile görüşmeye ve gelen talepleri değerlendirmeye almaya başladık. Kaç şubeniz ve çalışanınız var? İstanbul’da 19 mağazamız ve toplamda 140 çalışanımız bulunuyor. Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? En az beş yıl aynı sektörde tecrübesinin olması, işin başında duracak olması, üniversite mezunu olması aradığımız temel standartlar.

consultant for 22 Kumpir shops situated in 14 different countries. In 2010 I decided to take a totally different direction,I turned over my brand in answer to the proposition made to me from the world famous,well established corporate brand Krispy Kreme Doughnuts.I began work there by managing the marketing of the company produced doughnuts on big stands in the big markets.Then thanks to my good performance and my development of the business I was made operations manager responsible for all of their branches and sales points.After successfully holding this position for 5 years in October 2015 I was promoted to General Manager.In my new position I continue to increase both the number of our branches and different sales’channels.A short time ago we announced that we were beginning to open Franchise Branches. Will you please tell us about the foundıng and development of your company? The story is that our founder Vernon Rudolph bought from a New Orleans chef the recipe for yeast doughnuts and 79 years ago first began the production of the Krispy Kreme Brand items. The freshness,quality and customer satisfaction which Rudolphs product realized rapidly resulted in the brand gaining value and new shops were added.Today in 26 countries of America, Europe, Latin America, the Middle East and Asia, Krispy Kreme has more than 1100 shops. The Krispy Kreme Turkish Operation came into being in 2008 when a Katar originated Almana Group entered into a Master Franchise agreement with America. We began by opening our first factory in Istanbul in 2009.Presently we have in total 19 shops here. When and how dıd your company fırst begın to offer franchıses? Officially since May 2016 which is when we received our official permission to give Franchises. First we prepared the project for the Franchising of our present central and our branches.While introducing this system and its procedures we had the added advantage of being able to call on the 79 years of Franchise experience which the Krispy Kreme Doughnut corporation had.Only once our system was set up in the best possible manner did we start interviewing investors and studying up the various requests we had received. How many branches and how many personnel do you have? We have 19 shops and a total of 140 personnel. What are the standards that you search for ın the entrepreneurs you have gıven or will gıve to? They must have at least 5 years experience in the sector, they musy be permanently at the head of their business and they must be University Graduates. What is the ınvestment amount needed? We have 2 types of Franchise. One the ‘Fresh shop’ model the other the ‘kiosk’ model. The


Fresh shops can be either on a thoroughfare or in a shopping mall and they are larger in size than the kiosks. The kiosks can be in shopping malls, stations or airports and they are an open form of shop. Our total range of product is to be found within both these concepts. Investment for a Fresh shop is 80,000 $ for the kiosk it is 45,000 $. What kind of support do you give to your franchisees? Viewing that we see all the places we give to Franchisees as our own shops we give every kind of our strong brand support from working system, the operation itself, training, marketing, controlling and product development.

Yatırım maliyetleriniz ne kadar? Franchise için verilmek üzere iki tip modelimiz bulunuyor. Fresh shop dediğimiz mağaza modeli ve kiosklar. Fresh shop’lar hem cadde üzerinde hem de alışveriş merkezlerinde bulunabiliyor, metre kare olarak da kiosklara göre daha geniş alanlara sahip. Kiosklar ise Alışveriş merkezleri, istasyonlar, havaalanı gibi lokasyonlarda duvarsız olan mağaza tipleri. Her iki konseptte de tüm ürün gamları mevcut. Fresh shop yatırım maliyeti 80.000 $, kiosk yatırım bedeli ise 45.000 $. Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Franchise olarak verilecek mağazalara da yine kendi mağazamız gözü ile baktığımız için ürün çeşitlerinden, sistem işleyişine, operasyondan, eğitim, pazarlama, denetim, ürün geliştirme konularına kadar tüm marka gücümüzle destek sağlıyoruz. Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz? Operasyonel olarak oldukça güçlü bir yapımız var. Hali hazırda kendi mağazalarımızı denetlemek için kullandığımız sistem ve audit programları franchiseelerimiz için de izleniyor olacak. Bunların içinde uluslararası merkezimiz tarafından global olarak yürütülen Krispy Kreme kalite standartları çerçevesinde yapılan gizli müşteri ziyaretleri, müşteri memnuniyet programı gibi gerçek müşterilerimiz tarafından anlık yapılan online değerlendirme programları da yer alıyor. Krispy Kreme Türkiye Franchise ile sektörde farklılıklarınız nelerdir? Öncelikle Türkiye’de alternatifi olmayan çok özel bir ürün üretiyoruz. Türkiye’de franchise veren diğer fast food ya da gıda firmalarına göre marka değerlerinin korunması açısından en doğru şekilde franchising sistemini yönetiyor olmak iddialı olduğumuz en büyük farkımız. Marka olarak baktığınızda sıradan tatlı- içecek sunan bir firmadan çok öte değerlerimiz ve kimliğimiz var. Türkiye’de donuk olmayan, günlük taze üretim gıda sunan ender firmalardanız. Ürün tazeliği ve kalite standartlarımız dışında Krispy Kreme olarak sahip olduğumuz keyifli mağaza atmosferi ve müşteri memnuniyetine dayalı eşsiz servis anlayışımızla sektördeki diğer firmalardan ayrılıyoruz. Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Biz tüm Krispy Kreme Türkiye ekibi olarak, hangi görevde olursak olalım markayı aşkla sahiplenen bir aileyiz. Bunun için standartlara, marka değerlerine, prosedürlere ve sisteme sıkı sıkıya bağlıyız ve markamıza olan tutkumuz, güvenimiz sonsuz. Bu bizi Türkiye operasyonu olarak başarılı kılan en büyük sebepti ve bu başarının bir getirisi olarak franchise vermeye başladık. Franchise alacaklar da aynı şekilde markayı sahiplenip, sistemi koruduğu sürece başarılı olmamaları için bir neden göremiyorum. Krispy Kreme Türkiye’nin ulaşmasını hedeflediği plan nedir? Bu eşi olmayan lezzeti, sıcak ve keyifli mağaza deneyimimizi, mükemmel servisimizi Türkiye’deki herkes ile tanıştırmak en büyük hedefimiz. Bunun için Franchise sistemi ile birlikte ilk etapta planımız İstanbul’da 40 mağazaya ulaşırken, İstanbul dışındaki illere de Krispy Kreme deneyimini taşıyor olmak.

72

TEMMUZ JULY 2016

How do you check up on your franchisees? Operation wise we have a strong system which we follow exactly, the same system and audit programs as we use for our own shops. Amongst these are the methods which Krispy Kreme uses globally-secret customer visits, customer satisfaction programs and online evaluations from real customers. What differs the Krispy Kreme Turkish franchise method to the others in the sector? First of all the product we supply is one which does not have an alternative choice here. We are very pretentious that our Franchise system is as it really should be in order to protect the value of our brand against other fast food and food companies. Studying our brand one can see that we are vastly different to the other run of the mill dessert and beverage offering firms. We have totally different values we do not sell frozen products we are one of the rare companies which make their product fresh daily. As well as the freshness and quality of our every product the pleasant atmosphere to be found at Krispy Kreme together with the customer satisfaction based service ensures we are totally different to the rest of the sector. What should those who take franchises from you do in order to be successful? At Krispy Kreme we are a family, one which works with a love of our brand. For this reson we follow very strictly the standards, brand values and procedures and our passion for, and our confidence in our brand is endless. These are the reasons which make the Turkish Operation a success additionally this success has made it possible to give Franchises. I see no reason why those who take out Franchises should not care for the brand in the same manner as we do so that when our system is correctly followed there is no way they don’t become successful. What are the upcoming plans of Krispy Kreme Turkey? Our biggest goal is to make our incomparable taste together with the enjoyable atmosphere experienced in our shops and our excellent service known to the whole of Turkey. So moving towards this goal we plan to achieve 40 shops in Istanbul and then carry the Krispy Kreme experience to all the other provinces.


TEMMUZ JULY 2016

00


å

TÜRKİYE MELEK YATIRIMCILIKTA AVRUPA ALTINCISI THE SIXTH BIGGEST EUROPEAN ANGEL INVESTORS ARE THE TURKS BAYBARS ALTUNTAŞ

Deulcom International

Geçen

haftalarda Portekiz’in Porto kentinde yapılan 16. EBAN kongresinde 2015 yılı Avrupa melek yatırım istatistikleri açıklandı ve Türkiye’nin iki basamak daha atlayarak İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve Finlandiya’dan sonra Avrupa’nın altıncı büyük pazarı olduğu duyuruldu. Bu detaya girmeden evvel, açıklanan rakamlara önce bir göz atalım: Avrupa’da 2015 yılında girişimcilere ve start-up’lara toplam erken aşama yatırım miktarı, bir önceki yıla göre yaklaşık % 10’luk bir büyüme ile toplam 8,6 milyar EUR olarak gerçekleşti. Erken aşama yatırım miktarı şu birimleri kapsıyor: Crowdfunding platformları, teknoparkların hızlandırıcı merkezleri, mini – VC’ler ( risk sermayesi şirketlerinin küçük yatırımları) ve melek yatırımcılar. Bu toplam miktarın 2,1 milyar EURO’u risk sermayesi şirketleri tarafından gerçekleştirilirken, 400 milyon EURO crowdfunding platformları ve 6,1 milyar EUR ise melek yatırımcılar tarafından gerçekleştiriliyor. Melek yatırımcılar, erken aşama yatırım pazarının % 71’ini gerçekleştiriyorlar. Bu miktar geçen yıl 5,5 milyar EUR idi. Burada ilginç olan, Avrupa’nın 2015 yılı içinde büyüyemediği gerçeğini göz önüne alırsak, bu % 10’luk büyüme müthiş bir gelişme. Yani, Avrupa ekonomisinde ne varsa yine melek yatırımcılarda var sonucu ortaya çıkıyor. Bu artış oranından, önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın melek yatırımcılığa daha da önem vereceğini de anlamak zor değil. Avrupa’daki bu miktarın yaklaşık 500 milyon EURO’u Türkiye’den geliyor. Yani, Türkiye tek başına Avrupa’nın toplam melek yatırım pazarının % 10’unu tek başına elinde tutuyor. Avrupa deyince, sadece AB ülkeleri olarak algılamayınız. Bu istatistikler 2015 yılında Avrupa’daki toplam 31 ülkenin rakamlarını kapsıyor. Geçen yıl Avrupa’da 303.650 melek yatırımcı tarafından toplam 32.940 adet girişimci ve startup’a yatırım yapılmış durumda. Buradan da şu sonuçlar ortaya çıkıyor: ● Şirket başı yapılan ortalama melek yatırım: 184.271 EURO

74

TEMMUZ JULY 2016

Last

week the 16th EBAN Congress was held in Porto Portugal. There the angel investor figures were declared. They showed that Turkey had moved up two positions and is now the 6th biggest market in Europe after England, Spain, Germany, France and Finland. Prior to giving details about this lets first take a look at the figures which were declared: 2015 in Europe saw the total number of investors and startups to have increased by 10% over the previous year it was the equvalent of 8.6 milyard Euros. Early investment covers the following: Group funding platforms, technopark speed centers,small investors(companies investing for small investors) and angel investors. Financing of 2.1 milyard Euros was effected by risk carrying firms, 400 million Euros by crowd funding and 6.1 milyard Euros by angel investors, who form 71% of the investment platform. That amount last year was 5.5 Euros. Actually a point of interest is that while Europe showed no growth in 2015 the increase of 10% investments is really incredible. In other words we come up with the result that European economy is angel investor based. Viewing those figures it is not difficult to realise that in the coming years Europe will attach even more importance to angel investors. Within this European amount 500 milyard Euro is coming from Turkey.In other words Turkey alone holds a 10% of Europes total angel investment market.These figures should not be seen as covering the European Union alone,they cover the total 31 European countries. Last year 303650 angel investors and 32940 entrepreneurs and startups made investments. Based on these numbers we see the following results. ● Angel investors effected per company 184-271 Euros while the average for angel investor networks was ● 1,292468 Euro thus each angel investor on average invested 19,990 Euros so as you


● Melek yatırım ağı başına yapılan ortalama yatırım: 1.292.468 EURO ●Her melek yatırımcının yaptığı ortalama yatırım: 19.990 EURO Gördüğünüz gibi, melek yatırımcılık milyonerlerin bir oyunu değil. Toplam yıllık 20.000 EURO ortalama bütçe ayırabilen herkesin melek yatırımcı olma ihtimali mevcut. Yapılan yatırımların % 22’i ise ICT teknolojileri sektöründen gelen iş fikirlerine, % 8’i ise mobil teknolojilerinden gelen iş fikirlerine gerçekleşmiş durumda. Yani, 2015 yılında Avrupa’da melek yatırımcıların parasının yaklaşık üçte biri, ICT ve mobil teknolojilerine gitmiş durumda. Yapılan yatırımın sayısal değerinde ise bu oran % 40’a çıkıyor. Yani, yatırım yapılan toplam 100 iş fikrinden 40’ı ve toplam yatırılan paranın da % 30’u ( yaklaşık 2 milyar EUR) ICT ve mobil teknolojilerine gitmiş durumda. Açıkçası, Türkiye’deki oranlar da hemen hemen aynı. Bu da, girişimcilerin, daha kolay finansman bulabilmeleri için hangi sektörlere odaklanmaları gerektiği hakkında bir ipucu veriyor. Yapılan yatırım tutarının % 11’i Seed (tohum) aşamasına henüz gelmemiş ve iş fikri aşamasındaki girişimcilere, % 32’i tohum aşamasına gelmiş girişimcilere ve % 40’ı da start-up aşamasına gelmiş girişimcilere yapılan yatırımlardan oluşuyor. Demek ki, teknoparkların, bağımsız inkubasyon merkezlerinin rol aldığı yatırım miktarı hiç te küçümsenecek gibi değil. Bu da, ileride, accelerator (hızlandırıcı) merkezlerinin bu sektör için daha da önem kazanacağını gösteriyor. Melek yatırımcıların, melek yatırım yapma yöntemlerini incelediğimizde de şunları görüyoruz: Melek yatırımcılar, tek başlarına yatırım yapmak yerine, diğer melek yatırımcılarla beraber ortak yatırım gerçekleştiriyorlar. Neredeyse tamamı bu şekilde yatırım gerçekleştirmiş durumda. Bir kısmı da, erken aşama yatırım fonları veya VC fonları veya aile yatırım ofisleri veya kamu fonları ile ortak yatırım gerçekleştiriyorlar. Ancak bu oranlar, melek yatırımcıların bir birleriyle ortak olarak yaptıkları yatırımların yanında oldukça düşük kalıyor. Bildiğiniz gibi, OECD istatistiklerine göre her 100 girişimciden sadece 1’i melek yatırımcıdan finansman bulabiliyor. Melek yatırımcılardan finansman bulmuş olan her 10 girişimciden de sadece 1’i çok başarılı olabiliyor, yani minimum 20 çarpan ile ideal sürede ( 5 yıl ve civarı) exit /çıkış gerçekleştirebiliyor. Bu istatistiki verilere sahip melek yatırımcılar, doğal olarak bir tek girişimciye, diyelim ki 100 bin TL yatırmak yerine, 10 ayrı girişimciye 10’ar bin lira yatırarak risklerini de minimize etmiş oluyorlar. Ancak bu şekilde hareket edebilmeleri için, her girişimcinin kalan 90 bin TL’ni karşılayacak başka melek yatırımcılar bulmaları gerekiyor. İşte bu yüzden, tüm dünyadaki yeni trend, tek başına melek yatırım gerçekleştirmek yerine, melek yatırım ağları kurup ağ üyesi olarak melek yatırımları gerçekleştirmek şeklinde seyrediyor. Yine açıklanan istatistiklere göre, 2015 yılında Avrupa’da toplam 470 melek yatırım ağı faaliyet gösteriyor. Bunlardan 15 tanesi Türkiye’deki melek yatırım ağları. EBAN’ın 1999 yılında kurulduğunda Avrupa’daki toplam melek yatırım ağının 80 civarında olduğunu göz önüne alırsak, sanırım trenddeki hızlı gelişimi daha rahat algılarız. Şimdi gelelim asıl Türkiye’yi ilgilendiren konuya: Türkiye, geçen yıl tam iki sıra atlayarak Avrupa’nın en büyük altıncı melek yatırım pazarı oldu. Avrupa’da yapılan melek yatırımın yaklaşık % 10’u Türkiye’de gerçekleşti. Ancak hemen altını çizeceğimiz birkaç husus var: Türkiye’den önünde olan İspanya, Avrupa’nın ikinci pazarı oldu, ancak İspanya bu başarıyı toplamda ülkedeki 52 melek yatırım ağı ile yakaladı. Türkiye ise 15 melek yatırım ağı ile altıncı oldu. En büyük pazar olan İngiltere ise bu başarıyı 12.000 akredite melek yatırımcı ile yakaladı, halbuki Türkiye’de henüz 300 civarında akredite melek yatırımcı var. Öte yandan, Türkiye, yapılan melek yatırımın gayri safi milli hasılaya oranında ise 15. ülke konumunda. Ayrıca, melek yatırım ağı başına düşen melek yatırım sayısında ise Türkiye 11.sırada. İlk sıralarda ise Estonya, Danimarka, Finlandiya, Avusturya, Lüksemburg gibi nüfusça ve melek yatırım ağı sayısınca az olan ülkeler yer alıyor. İngiltere ve İspanya, nüfus açısından Türkiye’ye benzeyen ülkeler. Yukarıdaki sayısal verilere dayanarak şunu çok rahat söyleyebiliriz ki, Türkiye şu anda Avrupa’nın melek yatırımcılıkta gelecek vadeden bir numaralı ülkesi. Çünkü hem melek yatırımcı sayısının artması, hem melek yatırım ağlarının artması ve Anadolu’ya yayılması ile müthiş bir potansiyelin aktif hale geçmesi söz konusu olacak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük ilk üç pazarından biri olarak görürsek hiç şaşırmayın derim.

can see they are not playing with millions. Anyone who can put aside a 20,000 Euro budget has the opportunity to be an angel investor. Of investments 22% are in ideas for technology, 8% on mobile technologies. In other words in 2015 a third of European total angel investments was placed in ICT and Mobile technology. Looking at actual value shows it to be 40% of the whole. Meaning of the 100 ideas on which investments are made 30% (an approximate 2 milyard Euros) went to ICT and mobile technology. Actually Turkish percentages show almost the same result. This should give entrepreneurs some idea of which categories they can find funds for. Of the investments 11% are ‘seed’-meaning investments which are effected on an idea, 32% in the ‘seed’ position and 40% at starting up time. Which means that investments in Technoparks and independent incubation centers are certainly of value. So in the future this sector will become more important. When we evaluate the manner in which angel investors effect their placements we see the following: Instead of investing singly they make investments together with other people. Almost all of them do this. Some participate in early fund investments or VC fund or family investment groups or public funds. However these in comparison to angel investors are relatively low. As you are aware according to OECD statistics,of 100 entrepreneurs only one is able to find financing. Of the 10 who find financing only 1 is successful- meaning being able to effect exit in the ideal time of 5 years. Based on these figures we see that instead of investing 100,000 TL with 1entrepreneur they prefer to minimize their risk and place 10,000TL with 10. Meaning every entrepreneur needs to find people who will invest the other 90. Therefore today the new world trend is rather than investing alone angel investor networks are formed and investments effected together with other members of the network. Again based on statistics 2015 in Europe saw 470 angel investment networks in action. Of these 15 were from Turkey. If we view the EBAN figures they show that in 1999 there were only 80 European angel investment networks so the trend can easily be seen. Now lets come specifically to the subject which interests Turkey: Last year by jumping 2 places Turkey became Europes’ 6th largest angel investment market. Turkey invested 10% of the total European amount.However we now come to a point which must be stressed: We see Spain, which has become Europes 2nd largest,in front of Turkey however it effected this success by way of in total 52 angel investment networks.Turkey with its 15 became 6th.England which has the biggest market has 12,000 accredited angel investors whereas Turkey has only approximately 300 accredited angel investors on the other hand our percentage of gross national product puts us in 15th position. Additionally the number of angel investors per network puts Turkey in 11th position whereas countries with low populations and low angel investor numbers, such as Estonİa, Denmark, Finland, Austria and Luxemburg take higher positions. The English and the Spanish populations are similar to that of Turkey. Viewing all the figures quoted above we can comfortably say that Turkey is now the number 1 European country to provide investment opportunities. As the number of angel investors and angel investor networks increases and spreads to Anatolia an enormous potential will come into being. If within the upcoming few years we see Turkey becoming one of the three best European Markets it certainly wont be surprising. TEMMUZ JULY 2016

75


BACASI OLMAYAN İŞLETMELERE DEVRİM NİTELİĞİNDE ÇÖZÜM

ALİZE MÜHENDİSLİK

ALİZE ENGINEERING HAS FOUND A REVOLUTIONARY SOLUTION FOR BUSINESSES WHICH DO NOT HAVE FLUES Isıtma, soğutma, havalandırma, klima ve hava şartlandırma alanlarında başarılı çalışmalar yapan Alize Mühendislik 2001 yılından bu yana Horeca sektörüne hizmet vermekte. Ürün ithalatından endüstriyel mutfaklarda uzmanlığa kadar çözüm sunan Alize Mühendislik sektörde büyük ihtiyaç olan ve bacası olmayan işletmelerde devrim niteliğinde çözüm sunduğu ‘Bacasız Davlumbaz’ı ile ön planda. Alize Mühendislik işletmecisi Cüneyt Tecer ile Isıtma, soğutma, havalandırma, klima ve hava şartlandırma sistemleri üzerine röportajımızı gerçekleştirdik. Alize Engiıneering, with its successful work in heating, cooling,air conditioning and air adjustments has been in the horeca sector since 2001. Alize Engineering offers from product import to industrial kitchen design secifically flueless problems are to the forefront. We effected our reportage on all those systems with Cüneyt Tecer the Alize Engineering Manager. Sizi biraz tanıyabilir miyiz? 1967 İstanbul’da doğdum. 1988 İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Mezun olduğum yıllarda bitirdiğim bölümün iş imkanı düşük olduğundan eğitim aldığım branş ile ilgili bir işte çalışma fırsatı bulamadım. Ulusal ve uluslararası şirketlerde satış bölümünde 10 yıl boyunca çalıştım. Edindiğim tecrübe ve çevreden aldığım cesaret ile kendi şirketimi açarak ticaret hayatına atıldım. Çalıştığım şirketlerde kendi işim gibi çalıştığım için bana ait olan şirkette hiçbir zorluk çekmedim. Mühendislik eğitimi alıp ardından ticaret yapan şirketlerde çalışmak bana oldukça bütüncül bir tecrübe kazandırdı. Bugün yaptığım iş, mühendislik gerektirdiği gibi bir o kadar da ticari bilgi gerektirmekte. Mühendis olarak bir şeyler yapabilmenin hazzını yaşarken bir o kadar da sektöre faydalı işler yapmanın mutluluğunu hissetmekteyim. Bundan sonrası için

76

TEMMUZ JULY 2016

Will you please introduce yourself? I was born in 1967 in Istanbul. I graduated in geophysics engineering in 1988 from the Istanbul University. In the year in which I graduated work was difficult to find in the subject which I had studied so for that reason for 10 years I worked in the sales departments of domestic and international companies.With the experience gained there and with the encouragement of the people around me I opened my own business. While working for the other companies I had always worked as though I was working for myself consequently I experienced no difficulty when I actually started for myself. An engineering education followed by business work actually provided me with very complete experience. In the work I effect today, just as the engineering part is essential so is the business part. I’m happy as I have the pleasure of effecting something


yeni ürünler ve çözümler ile daha da büyüyerek adımızdan daha da çok bahsettirecek işler yapmak istiyorum.

in engineering as well as something useful for the sector. In the future I wish to invent new products and solutions thus making the brand name and my business even better known.

Alize’nin kuruluşundan bugüne kadar ki gelişim sürecinden bahseder misiniz? Alize Mühendislik olarak 2001 senesinden itibaren HVAC sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Birçok önde gelen dağıtıcı firmanın temsilciliğini sekiz sene süresince başarıyla yürüttük. 2009 Eylül ayı itibarıyla sektörün önde gelen üreticisi EUROMATE B.V (Hollanda) ile Türkiye distribütörü olma anlaşmasını imzaladık. Havalandırma sektöründe başladığımız faaliyetlere; kısa sürede endüstriyel mutfaklarda havalandırma dizaynı, baca egzozu-kirli hava filtrasyonu, projelendirme ve danışmanlık alanlarını da ekledik. Egzoz arıtması, enerji tasarrufu, yangın önlemleri, danışmanlık, süpervizörlük, kontrolörlük ve servis hizmetleri konularında verdiği hizmet kalitesini artırabilmek için hem tasarım ve analiz programları gibi teknolojik yatırım yapmaya hem de konusunda uzman mühendis ve teknik servis kadrosunu geliştirmeye ve büyütmeye devam ederek temiz bir çevre için yatırımlara devam ediyoruz.

Will you please tell us about the foundation and the development of Alize? Alize Engineering has been in the HVAC sector since 2001.For 8 years we have successfully represented some of the foremost companies. In September 2009 we signed an agreement to become the distributor for one of the biggest in the sector, EUROMATE B.V. of Holland. We began in the airconditioning sector then rapidly added industrial kitchen design, flue exhausts, dirty air filtering, clearance and expertise. In order to increase the standards of our capabilities in exhaust clearance, energy saving, fire prevention, expertise, supervising, controlling and servicing we invested in technological design and analytical programmes, we enlarged and continue to increase our personnel with engineers and technical experts. We continue to make the necessary investments directed towards a cleaner environment.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? “Bacasız Davlumbaz” olarak da bilinen Elektrostatik Filtre (ESP, Electrostatic Precipitator), ürün gurubumuzun kalbini oluşturmaktadır. Türkiye’de ilk uyguladığımız dönemlerde ihtiyaç sahiplerine anlat-makta güçlük çektiğimiz ürünümüz bugün “Bacasız Davlumbaz” olarak aranmaktadır. Euromate Elektrostatik Filtre ile çalışmalarına yağ ve duman arıtımı üzerine başlayan firmamız, zaman içinde ihtiyaçların oluşmasıyla birlikte bilhassa koku, yangın riski ve enerji tasarrufu konularında ürün grubuna yenilerini ekleme ve mevcutları geliştirme yoluna gitmiştir. Bünyemizde bulunan davlumbazdan yangın damperine, ısı geri kazanım cihazından fana, elektrostatik filtreden plazma filtreye kadar geniş bir alana yayılan ürünlerimiz ile farklı ihtiyaçları tek çatı altında toplayarak çözüm üretmekteyiz. Her ne kadar ürün diye anılsa da biz iletişime geçtiğimiz tüm ihtiyaç sahiplerine proje olmadan değil cihaz teklif dahi vermek istemeyiz. Alize olarak sistem projelendirip, çözüm olacaksa ürün satışını tercih ediyoruz. Zira sistem doğru projelendirilmezse çıkan sonuç tatmin etmeyebilir ve telafisi de mümkün olamayabilir. Urun portföyünüzü yenilerken nelere dikkat ediyorsunuz? Ürün ve hizmet yelpazemizi yenileyip genişletirken, oluşturduğumuz çözümlerin ekonomik ve uzun ömürlü olması ve bunun sonucunda sağlanan müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulması temel ilkelerimizdendir. Ağırlıklı olarak gıda sektörüne hizmet veriyoruz ve bu sektör neredeyse 24 saat çalışmakta. Ürün ve hizmet kalitesindeki verilecek ödün bize arıza, kullanıcıya ise ciro kaybı olarak dönebilecektir. Bu bakımdan kalite her zaman hedef olmuştur. Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Otel, AVM, restoranlar gibi çeşitli sektörlere ürün tedarik edip, hizmet veriyoruz. Tüm müşterilerimizin farklı ve kendine has ihtiyaçları olabildiğinden, yaptığımız çalışmalarda her bir müşterimizi kendi özelinde değerlendirip, projelendirme ve sistem seçimini bu doğrultuda yapıyoruz. Bu aşamalarda ise detaylı keşif ve soruna yönelik projelendirme ve cihaz seçimini yaparken enerji tasarrufu, mutfak içi hava dengelerinin sağlanması, yangın riski gibi konuları da etüt edip bütüncül çözümler oluşturuyoruz. Dolayısıyla sistem oluşturma konumunu, ürün satıcılığı konumuna tercih ediyoruz.

Will you please tell us about your products? The heart of our products is the “Bacasiz Davlumbaz” (the ESP, Electrostatic Precipitator) This product when we first introduced it was difficult to explain to the customers who needed it, however today they ask for it as the “Bacasiz Davlumbaz”. With the Euromate Elektrostatik Filter our company began work on oil and smoke purification, with time and as need developed we increased and improved our group of odour, fire risk and energy saving and so developed to our ongoing position. The wide range of products, flues to fire dampers, fans to damp returners,elektrostatik and plazma filters are all solutions for different problems and all produced here thus found under one roof, but however many of these products we have when a customer needs to contact us we do not wish to sell them products when there is no project. As Alize we prefer to make the project and only then, if a product is going to be suitable, sell it to them. The reason being that if the correct system is not correctly projected the results may not be satisfactory and the situation maye impossible to rectify later When you renew your product portfolio which are the things you pay attention to? When we renew or add to our product and service solutions we ensure that they be economic and long lived so that the result obtained is total long term customer satisfaction. Our work serves in particular the food sector, a sector which can be working for as long as 24 hours. Any fault in the product or service can result in a problem for us and a loss of turnover for the user. For these reasons our goal is one of total quality. Which are the precautions you take with your sector products to ensure they are maintained for a long period of time? We supply a wide range of sectors, hotels, shopping malls and restaurants. Each customer has totally different requirements which are particular to themselves so we effect each project according to those special requirements. We work in detail on the subject exposure and question carefully the needs prior to coming up with a product to solve it. We also study energy saving, ensure air compensation for kitchens, fire risks etc. In other words we endevour to form a total solution: For these reasons we prefer systems to product sales.

TEMMUZ JULY 2016

77


Değişen teknoloji sizleri nasıl etkiliyor? Sektörü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz? Türkiye için endüstriyel mutfaklarda hava arıtımı çok yeni bir sektör olup gelişime çok açıktır. Ne tür çözümler oluşturabileceğimiz, bu konuda Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalardan, karşılaştığımız sorunlara, edindiğimiz tecrübelere ve tabi ki müşteri ihtiyaçlarına kadar pek çok temaya bağlıdır. Tüm bunların içinde en büyük etken ise tüm bu ihtiyaçlara verilebilecek çözümün niteliğidir ve bu da teknolojinin gelişimine bağlıdır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber havalandırma sektöründe karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm üretebilmek adına özel analiz programları geliştirilmiştir. 2015 yılı içerisindeki bu yeni yatırımımızla artık firmamızda, akışkanlar mekaniğine bağlı hava akış analizleri sanal ortamda çözdürülerek birçok problem önceden tespit edilebilmekte olup, hatalı uygulamaların önüne geçilerek hem ekonomik hem de zamandan kazanç sağlanmaktadır. Sektörün içindeki üreticiler tedarikçiler çözümlerini teknoloji kullanarak geliştirirken, işletmeciler ve müşteriler de gelişen teknolojiye bağlı olarak bilinçlenerek çarkları hızlandırmaktadır. Böylece düne kıyasla bugün hepimiz daha emin ve kararlı hareket etmekteyiz. Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda sizin bu konu da ne gibi çalışmalarınız vardır? Oluşturduğumuz çözümlerin büyük çoğunluğu endüstriyel mutfaklarda hava arıtımı üzerine olması nedeniyle yağlı, dumanlı ve kokulu havanın çevreye verdiği zarar azaltılmaktadır. Teknolojinin sağladığı analiz programları ve mühendislik çalışmalarımız ile Otel ve AVM gibi büyük yapılardan yazın soğutulan kışın ısıtılan çok büyük hacimli hava debilerinin atmosfere egzoz edilirken filtre edilerek zararsız hale getirilmesinin yanında, miktarı da azaltılarak enerji tasarrufu elde edilmesini katkıda bulunuyor ve teşvik ediyoruz. Ayrıca mutfak egzozundaki yağ ve duman filtre edildikten sonra ısı geri kazanım cihazları ile de enerji tasarrufu artırılabilmektedir. 2016 yılı için hedef ve öngörüleriniz nelerdir? Yeni projeleriniz var mıdır? Kendimizi daha iyi ifade edebileceğimiz, ürün ve hizmetlerin lansmanını iş sahamıza giren tüm sektörlere kolayca aktarabileceğimiz, kullanıcı dostu, yeni internet sitemizi kullanıma açarak, hedef kitlemizin bize daha kolay ulaşabilmesini ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Hedeflerimizden ve projemizden bir diğeri, bu yıl içerisinde teknoloji sahamıza kattığımız CFD analiz programı ile endüstriyel mutfak havalandırması problem çözümlerine yönelik analiz ve similasyon hizmetimizi Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirebilmektir. Özellikle endüstriyel mutfak havalandırmasında iç ortam hava kalitesi ve dengesizlikleri ile gereğinden fazla egzoz edilen hava miktarlarına bağlı kayıpların ve neden oldukları olumsuzlukların çözümlenebilmesin sektöre ve yatırımcılara oldukça fayda sağlayacağını düşünmekteyiz. Sektördeki sıkıntılar ve bu sıkıntılara sizin çözümleriniz nasıldır? Gelişmekte olan ülkelerin sanayi alanındaki gösterdiği ilerlemeler, insanların çeşitli alanlardaki ihtiyaçlarını ve beklentilerini çözüme ulaştırabilmede ana belirleyicidir. İçinde bulunduğumuz sektörde karşılaştığımız en büyük sıkıntıların başında, endüstriyel mutfaklarda hava arıtımının çok yeni olmasına ve fırsatları görüp sektöre giren bazı firmaların yeterli bilgi donanım ve çözüm yöntemlerine sahip olmamasına bağlı olarak, genel kalitenin henüz istenen seviyelere gelememesi bulunmaktadır. Dünya genelindeki sek- törel uygulamaların araştırılması, standartların ve yöntemlerin incelenmesi, teknolojinin yakından takibi, karşılaşılan sorunlara yönelik Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve tüm bu konuların içselleştirilip çözüme aktarılabilmesi ve buna gayret edilmesi ile bu sıkıntıların azaltılıp memnuniyetin ve kalitenin artırılmasına katkı sağlanabileceğini biliyor ve bu zorlu yolda ilerliyoruz. Sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj var mıdır? Alize olarak tecrübemizi, teknoloji ile birleştirerek endüstriyel mutfaklarda standartları yukarı çekmek hedefimiz.

78

TEMMUZ JULY 2016

How do changes in technology affect you? And will you please compare the sectors of yesterday with those of today? In Turkey the air purification system for industrial kitchens is a very new sector,consequently it is open to enlargement. The question of which solutions we can find are based on various factors, research effected in Europe and America, situations we have previously been faced with, the experience we have gained and then of course the customers special needs. The largest factor in all of these is being able to reply to a need that is dependant on technological development.As technology progresses special analytical programmes have been developed so as to be able to solve air conditioning problems which are likely to arise. In 2015 because of our new investments attached to fluid mechanics we can now prevent many would be problems beforehand and prevent wrong application so that it is more economical and more time saving. As customers use the new developments and discoveries effected by manufacturers operators, suppliers and customers all become more knowledgeable which also impels speeding things up. So if we compare with yesterday we can say that we are all taking more sure and more decisive actions. What kind of precautionary work are you effecting with regard to our living resouces and our environment both of which are today under threat today? The solutions which we have effected are mainly in air purification for industrial kitchens and because of those there is a decrease in the damage that oily, smoky and smelly air gives to the environment. With the analysis which technology now offers and with the work of our engineers in big edifices such as hotels and shopping malls summer cooling, winter heating the system as well as filtering and bringing to a harmless state makes also a contribution to energy saving. Also with the device we use for the oil in kitchen exhausts after smoke has been filtered the heat can also be used in energy saving. What are your goals for 2016? Do you have new projects? What do you believe is upcoming? We wish to launch our products and our services and we wish to explain those better and this will be effected by having the friends who use our products and solutions use our new internet city. So we can say that our goal is to ensure that the customers on which we are focused are able to reach us more easily so that in this manner we increase our turnover. An additional goal we have for this year is to activate, for the first time in Turkey, the CFD analytical programme which is directed at solving problems in the industrial kitchen


TEMMUZ JULY 2016

00


å FİRMA ADI

TELEFON

GÖNÜL DAVET

0212 444 66 85

SULTANAHMET KÖFTECİSİ

0216 527 53 10

ABİDE KEBAP

0216 345 35 60

GÖNÜL KAHVESİ

0216 688 81 11

SUN VİTAL

0212 358 41 41

AKTÜEL EMLAK

0216 363 25 30

GÜLAYLAR ALTIN

0212 455 05 05

ŞAMPİYON KOKOREÇ

0212 567 17 92

ALIN’S CAFE & RESTAURANT

0232 465 06 66

HACI HASANOĞULLARI

0224 362 62 34

TATLISES ÇİĞKÖFTE

0212 283 07 67

ALTIN GAYRİMENKUL

0212 654 17 60

HACIOĞLU

0216 387 30 30

TAVUK DÜNYASI

0216 399 17 80

ARBY’S

0212 310 66 00

HAWTHORN SUITES BY WYNDHAM 0212 285 16 45

TOMBİŞ

0312 320 58 88

AROW

0212 412 50 10

HERRY

0212 395 61 00

TONTON BABA

0212 589 22 22

ARTHUR&MILLER

0212 705 62 69

HOSTA

0216 414 62 88

TRYP BY WYNDHAM

0212 285 16 45

ATASAY KUYUMCULUK

0212 652 33 66

INFOLANG DİL OKULLARI

0216 550 99 50

TURK BARTER

0212 468 60 00

BAY DÖNER

0232 464 42 35

İKBAL

0216 456 90 05

TURYAP

0212 373 13 00

BAYRAMEFENDİ OSMANLI KAHVECİSİ 0242 351 19 19

JAG CLUB

0212 505 35 71

UNIFO

0262 751 33 25

BEBETO

0212 875 76 90

JIMMY JOKER

0216 550 33 50

VELİ USTA

0232 723 00 83

BEREKET DÖNER

0212 771 55 55

JUICE PLANET

0232 445 91 93

WAFFLEART

0224 234 43 31

BEYAZ KONUT

0212 855 58 70

KAHVE DÜKKANI

0224 246 35 12

WIENERLWALD

0216 301 20 21

B-FIT

0216 700 22 17

KARAFIRIN

0212 696 69 91

WILLIAMS CAR CARE

0216 456 78 45

BIG BIZ

0212 229 28 58

KASAP DÖNER

0216 472 24 34

WYNDHAM HOTELS

0212 400 00 00

BIGG SHOP

0216 404 11 33

KOCATEPE KAHVE EVİ

0312 424 14 54

YOGOLAT

0212 361 75 13

BİL ÖĞRETİM KURUMLARI

0212 553 95 56

KOMAGENE ÇİĞ KÖFTE

0216 367 97 00

ZEYNEL ÇİLLİ

0312 267 57 78

BİLİŞİM EĞİTİM MERKEZİ

0216 550 99 50

KÜMES MİNİ RESTORAN

444 17 52

ZIEBART

0212 270 75 00

BİSSE

0212 613 97 10

LAVAZZA

0216 331 47 91

ZİYAFE

0312 320 58 88

BURGER @

0216 327 45 45

LEMAN KÜLTÜR CAFE

0312 363 70 82

DESTEKÇİ ÜYELER

BURGER BREAK

0530 641 49 68

LITTLE CAESAR’S

0216 666 67 52

ACTIONCOACH TURKEY

0212 291 12 00

BURGER KING

0212 310 66 00

LORIS PARFUM

444 8 345

ADLIVE

0216 383 19 38

BURSA KEBAP EVİ

0212 690 52 52

LUNCH BOX

0212 657 88 47

ADRES PATENT

0212 347 89 89

BUSINESS CENTER

0212 292 64 40

MAGIC AKADEMİ

0216 592 32 36

AIRBY

0212 320 00 42

BUYBOX

0212 708 22 00

MALATYA PAZARI

0554 541 67 76

ALİZE MÜHENDİSLİK

0212 210 71 21

BOTTİ

0312 311 21 65

MANTI KEYFİ

0216 425 51 78

AVRUPA PATENT

0212 519 54 90

CAR WAX

0216 540 03 48

MARMARİS BÜFE

0216 411 02 66

BAIC HUKUK BÜROSU

0212 212 75 75

CENTURY 21

0212 324 37 07

MAXIMUM OFİS

444 3 109

CLOUD MEDIA

0212 381 62 12

CHOCO DÖNER

0224 234 43 31

MC DONALD’S

0212 336 34 00

DEPARTMAN MEDYA

0212 963 13 67

CIZBIZ KÖFTE

0212 665 99 99

MERU DÖNER

0242 323 03 28

DESTEK PATENT

0212 329 00 00

COLD STONE CREAMERY

0216 443 11 11

MEŞHUR SAFRANBOLU LOKUMCUSU 0216 441 10 82

EXPO CHANNEL

0212 346 26 26

COLDWELL BANKER

0212 488 00 00

MR KUMPİR

0212 347 27 80

GOLDEN CITY MEDIA

0212 320 00 34

CORNLATTE

0212 662 42 36

NEW FRANKS HOT DOG

0212 278 78 87

İSTANBUL PATENT

0212 241 72 72

ÇITIR USTA

0212 494 31 00

NEW YORK CAFE

0224 999 9173

KDM AVM DANIŞMANLIK

0212 269 01 50

ÇITIR WAFFLE

0232 420 11 32

OFFICE 1 SUPERSTORE

444 00 06

MARKA DOKTORU

0532 232 74 40

ÇİLEK MOBİLYA

0212 465 78 45

OSES ÇİĞKÖFTE

444 50 02

MAVİA GAYRİMENKUL

0212 532 59 38

ÇÖPÇÜ GIDA

0216 315 37 60

OTANTİK KUMPİR

0312 472 64 46

MAPROWORLD

0212 283 24 41

DAYS INN

0212 285 16 45

PARK KUMPİR

0222 231 35 08

MERCAN SİGORTA

0216 318 90 20

DEMLİK

0212 215 25 95

PIRLANT

0224 222 24 26

OMNİ

444 66 64

DEULCOM

0212 292 10 90

PIZZA HOUSE

0212 275 77 66

OSB DANIŞMANLIK

0212 327 11 72

DİLEK PASTA CAFE REST

0212 671 70 34

PİZZA HUT

0212 705 00 00

PİSANO

0212 951 08 74

DİLİM BÖREK

0216 594 55 50

PİZZA PİZZA

0232 853 70 70

PERGEL YAYINLARI

0212 423 65 87

DOMINO’S PİZZA

0212 280 96 36

POLEN TANTUNİ

0242 345 15 59

SARUHAN

0212 698 07 77

DONER EHLİ

0312 802 01 11

POPEYES

0212 310 66 00

SOYSAL

0212 212 99 70

DONER STOP

0216 413 07 30

RE / MAX

0212 232 48 20

STRATEJİK İŞLER

0212 227 66 90

DONUT WAFFLE

0212 423 05 04

REALTY WORLD

0212 467 22 77

TEMAS

0850 480 27 28

DÖNER-CHI

0212 690 52 52

RUMİ ETLİ EKMEK

0212 441 11 83

UMA PARTNER DANIŞMANLIK

0312 387 51 88

ELEGANCE OPTİK

0216 329 99 01

SAMPİ

0212 640 08 40

UNIFOOD PROFESYONEL

0532 295 66 80

EMPA GAYRİMENKUL

0312 231 06 28

SBARRO

0212 310 66 00

WISE.TV

0212 258 64 80

ERA GAYRİMENKUL

0212 444 93 72

SCHLOTZSKY’S

0216 489 73 77

DANIŞMANLIK FİRMALARI

ERCİYES BÖREK

0312 394 76 60

SHOW REALTY

0212 225 62 66

FRANCHISE & MORE DANIŞMANLIK 0216 580 88 28

FARUK GÜLLÜOĞLU

0212 451 48 00

SİMİT SARAYI

0216 564 44 44

İEF&DANIŞMANLIK

0532 643 96 16

FRANCHISE & MORE DANIŞMANLIK 0216 580 88 28

SOSYETİK KÖFTE EKMEK

0532 232 74 40

KK HUKUK

0212 320 68 70

GÖÇMEN BÖREKÇİSİ

SUBWAY

0212 256 00 85

TURK FRANCHISE

0312 580 85 80

80

0262 526 60 06

TEMMUZ JULY 2016


FRANCHISE WORLD /DÜNYASI DERGİSİ SAYI 36 • 2016  

UFRAD adına yayınladığımız ve sektörde tek olan dergimiz yıllardır profesyonel bir ekip tarafından oluşturulmaktadır. İki ayda bir yayınlana...

FRANCHISE WORLD /DÜNYASI DERGİSİ SAYI 36 • 2016  

UFRAD adına yayınladığımız ve sektörde tek olan dergimiz yıllardır profesyonel bir ekip tarafından oluşturulmaktadır. İki ayda bir yayınlana...

Advertisement