Page 1


Spis treści Miło Cię widzieć! 3 Poznaj nas 4 Jesteśmy nagradzani 5 O Finale WOŚP 6 Jak zostać wolontariuszem? 7 Twoja praca w dniu Finału 7 Jak zorganizować Finał? 8 Zostań sponsorem sztabu 9 Wspieraj nas 10 Finanse 11 Nasze programy medyczne 12 Działamy przez cały rok 16 Dbamy o seniorów 17 Leczyć z miością 18 Wczesna diagnostyka to jest to 18 Wspieramy bezpośrednio dzieci z niepenosprawnościami 19 Policz się z cukrzycą 20 Bieg WOŚP 21 Ratujemy i Uczymy Ratować 22 Cała Polska Uczy Ratować 23 Pokojowy Patrol 24 Pol’and’Rock Festival 26 99% uczestników Festiwalu czuje się bezpiecznie 28 Zaraz Będzie Czysto 29 Bądź z nami przez cały rok 30 Kręcioła 31 Zaraz Będzie Ciemno 31 Radio Pol’and’Rock 31 To nie wszystko! 32 Wielki Mecz WOŚP vs TVN 33

Miło Cię widzieć! Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie „Róbta co chceta” zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych. (Jurek Owsiak) Sukces Pierwszego Finału spowodował, że postanowiliśmy powołać do życia Fundację, która podjęłaby się zorganizowania następnego Finału. Czyli poszliśmy za ciosem. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Naszym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Swój cel realizujemy przede wszystkim poprzez zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali dziecięcych. Dziś sprzęt zakupiony przez Fundację WOŚP stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia polskiej medycyny dziecięcej. Fundacja prowadzi i w pełni finansuje pięć całorocznych ogólnopolskich programów medycznych, które uzyskały szerokie uznanie wśród światowych specjalistów medycyny dziecięcej. Więcej na ich temat znajdziecie na kolejnych kartach.

Złoty Melon 34 Szadowo-Młyn 35 Siemashop 36 Najcześciej zadawane pytania 38 Wieloletni przyjaciele Fundacji 39

W ciągu 26 Finałów WOŚP zebraliśmy 951 mln PLN i kupiliśmy 59 700 nowoczesnych urządzeń medycznych.  

2

Także dzięki Tobie! Dziękujemy, że z nami jesteś!

3


Poznaj nas Jesteśmy nagradzani!

Prezesem Zarządu Fundacji jest Jurek Owsiak - pomysłodawca, założyciel i po dziś dzień wolontariusz Orkiestry.

Otrzymaliśmy między innymi: Europejską Nagrodę Obywatelską ustanowioną przez Parlament Europejski 1 Nominację do Pokojowej Nagrody Nobla 2 Nagrordę Nagrodę Polish Medical Society 3 Effie Awards 4 Złote Spinacze 5 Nagrodę Honorową Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów 6 Nagrodę Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów POLONICUS za wybitne zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego Perły Medycyny Dziesięciolecia 7 International Music Industry Award w kategorii: Najlepszy promotor Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Jerzego Owsiaka Nagroda Kobieta Roku 2017 miesięcznika „Twój STYL” dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak Medal „Plus ratio quam vis” dla Jerzego Owsiaka 8 Nagroda Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej

W skład Zarządu Fundacji wchodzą cztery osoby: Jerzy Owsiak – Prezes Zarządu Fundacji WOŚP prof. Piotr Burczyński – Wiceprezes Zarządu Lidia Niedźwiedzka-Owsiak – Członek Zarządu prof. Bohdan Maruszewski – Członek Zarządu

7

I wiele, wiele innych. Znajdziecie je na wosp.org.pl/fundacja/wazne/nagrody-i-badania 4

2

6

Organem kontrolnym jest Rada Fundacji, która sprawuje nadzór nad całą działalnością Fundacji. W jej skład wchodzą: prof. Andrzej Budaj dr Irena Eris ks. Arkadiusz Nowak prof. Bogumiła Milewska-Bobula prof. Michał Matysiak 1

Ufacie nam!

5

Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown w 2016 roku wynika, że aż 97% Polaków zna WOŚP, 80% ankietowanych wie, że powierzone Fundacji pieniądze wykorzystywane są w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) niezmiennie, czyli od roku 2002, od kiedy to badania te są prowadzone, w rankingu zaufania Polaków Orkiestra znajduje się na pierwszym miejscu. W lutym 2016 roku 85% badanych deklarowało, że ufa WOŚP!

4

8

3

5


Jak zostać wolontariuszem?

O Finale WOŚP Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku.

1. Chcesz zostać wolontariuszem? Zgłoś się do Sztabu, który zarejestruje Cię w naszej bazie. To w Sztabie dostaniesz identyfikator, puszkę kwestarską i serduszka. Jak znaleźć Sztab? Wejdź na iwolontariusz.wosp.org.pl – tam znajdziesz wszystkie dane kontaktowe do naszych Sztabów. 2. Jak się zarejestrować? Masz dwie możliwości:

Tego dnia około 1 700 sztabów, organizatorów imprez zamkniętych, firm wystawiających skarbony stacjonarne oraz 120 000 wolontariuszy w Polsce i na całym świecie zbiera pieniądze na konkretny cel mający wspierać polską medycynę dziecięcą.

rekrutacja online - wolontariusz ma możliwość zgłoszenia się za pomocą strony iwolontariusz.wosp.org.pl i samodzielnego uzupełnienia formularza zgłoszeniowego. Pamiętaj, że każdy Sztab ma ograniczoną liczbę miejsc, zgłoszenie niepotwierdzone może zostać odrzucone.

Orkiestra grała m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Francji, Grecji, Portugali, na Wyspach Kanaryjskich, na obu biegunach i w naszych bazach wojskowych w Afganistanie.

rekrutacja w Sztabie - standardowa, dotychczasowa forma wolontariusz kontaktuje się ze Sztabem i udaje się na spotkanie ze wszystkimi niezbędnymi danymi i swoim zdjęciem.

Portal aukcyjny Allegro.pl gra z nami od 2001 roku. To za jego pośrednictwem na stronie internetowej aukcje.wosp.org.pl można licytować niezwykłe przedmioty podarowane Orkiestrze przez najróżniejsze osoby – gwiazdy muzyki, kina, sportu i polityki. Od lat internetowe licytacje cieszą się ogromnym powodzeniem. W tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, symbolicznego światełka i dobrej energii. W tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni. Przez cały dzień w studiu telewizyjnym trwa Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców (popularnie zwana licytacją Złotych Serduszek i Złotych Kart Telefonicznych). Kulminacyjny moment, czyli licytacja Serduszka nr 1 i Karty nr 1, zaczyna się około godziny 22:00. Po północy zawsze podajemy wstępne, szacunkowe wyniki naszej zbiórki. Więcej informacji: wosp.org.pl/final

6

Twoja praca w dniu Finału Zostałeś zarejestrowany w Sztabie jako wolontariusz, otrzymałeś już swój identyfikator, puszkę zabezpieczoną banderolami oraz serduszka, które otrzyma od Ciebie każda osoba wrzucająca pieniądze do puszki kwestarskiej. Zapoznałeś się z Regulaminem Wolontariusza jesteś zatem gotów do rozpoczęcia kwesty.

Zbierasz pieniądze wyłącznie w dniu Finału. Jeśli nie zostałeś zarejestrowany jako wolontariusz w Sztabie Imprez Zamkniętych nie ma możliwości, abyś kwestował w innym terminie niż dzień Finału.

7


Jak zorganizować Finał? Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, sprawdź czy w Twojej okolicy nie ma już Sztabu lub kogoś, kto tak jak Ty jest zainteresowany orkiestrowym działaniem. Jeśli obok Ciebie działa Sztab – dołącz do niego, może uda się Wam zorganizować Finał na większą skalę! Ideą Fundacji jest łączenie różnych organizacji, środowisk i dlatego zachęcamy Was do współpracy między sobą.  Jeżeli w Twojej okolicy nie ma Sztabu, w którego działania możesz się włączyć – zarejestruj swój. 1. Zbierz grupę ludzi, która razem z Tobą poświęci czas na działania w ramach Sztabu (organizatorów Sztabu). 2. Zapoznajcie się z Regulaminem Sztabu. 3. Wybierzcie Szefa Sztabu (odpowiedzialnego za całą akcję). 4. Szef Sztabu rejestruje się w  Bazie Szefa Sztabu, wypełnia formularz zgłoszeniowy, akceptuje regulamin i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień. Fundacja ma prawo odmówić rejestracji Sztabu bez podania przyczyny. Staramy się jednak zawsze informować Was o powodach naszych decyzji. Najczęściej, jeśli wniosek nie budzi naszych zastrzeżeń, zgoda jest przyznawana. Jako Szefowie Sztabu podejmujecie się niezwykle ciężkiego zadania i za to jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni. Wiemy, że to dzięki Waszym staraniom jednego dnia w roku, cała Polska gra rock’n’rollowo i kolorowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Jesteśmy z Wami i gramy do końca świata i jeden dzień dłużej, a Dobre Anioły zawsze są nad nami w tych wspaniałych, radosnych chwilach! Wielkie dzięki!

Zostań sponsorem Sztabu Chcesz zostać sponsorem lokalnego Finału? To fantastycznie! Jeśli nie masz dużych środków finansowych – nic straconego. Sponsorzy nawiązując współpracę ze Sztabami często wybierają rozwiązania barterowe – np. płacą fakturę za usługi transportowe, materiały biurowe lub po prostu przekazują rzeczy niezbędne do prowadzenia Sztabu czy imprez towarzyszących Finałowi. Od czego zacząć? Skontaktujcie się z Szefem Sztabu - osobą, która odpowiada za działanie danego Sztabu. Możecie skorzystać z danych kontaktowych podanych na naszej liście lub z kontaktu podanego na stronie Sztabu. Tam również możecie zobaczyć, jakie aktywności zaplanował dany Sztab - może ułatwić to podjęcie decyzji co do sposobu Waszej współpracy. Co może zaoferować Sztab w zamian za wsparcie? Większość Sztabów w Polsce w ramach zbiórki organizuje imprezy plenerowe lub imprezy odbywające się na terenie różnych instytucji tzw. Imprezy Zamknięte. W czasie ich trwania mogą na ustalonych wcześniej zasadach reklamować firmy, z którymi współpracują. Jest to dla Was okazja pokazania swojej firmy lokalnej społeczności jako firma, która wspiera działania związane z Finałem WOŚP. Również działalność internetowa Sztabów, strony internetowe oraz serwisy społecznościowe - cieszą się dużym zainteresowaniem i mogą być dobrym nośnikiem reklamy.

8

9


Finanse Jak zbieramy pieniądze? Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy raz w roku prowadzi jednodniową zbiórkę publiczną zwaną Finałem WOŚP. Tego dnia do specjalnych kolorowych puszek pieniądze zbiera 120 000 wolontariuszy, 1 700 sztabów, organizatorów imprez zamkniętych oraz firm wystawiających skarbony stacjonarne. Fundacja WOŚP oprócz pieniędzy zebranych w czasie Finałów, otrzymuje także przez cały rok darowizny od osób indywidualnych, wsparcie ze strony sponsorów, a także jako organizacja pożytku publicznego pozyskuje środki w ramach 1%.   Fundacja WOŚP ok. 92 % zebranych środków przeznacza na bezpośrednią pomoc charytatywną; koszty administracyjne to jedynie ok. 8 proc. - wynika ze sprawozdania za 2012 rok, które Fundacja złożyła w resorcie pracy i polityki społecznej. „Te dane mówią o wyjątkowo dużej skuteczności Fundacji” - ocenił rzecznik ministerstwa w 2014 roku - Janusz Sejmej.  Jak dodał, jest to jeden z najwyższych wyników wśród fundacji i stowarzyszeń, jeśli chodzi o stosunek kosztów do wartości przekazywanej pomocy.

Jak się rozliczamy?

Wspieraj nas Ty też możesz być częścią naszych działań! Wejdź na wplacam.wosp.org.pl i przekaż dowolną kwotę. Przekaż 1% podatku na rzecz WOŚP - KRS: 0000030897. Dzięki Waszemu wsparciu w ramach 1% do tej pory Fundacja WOŚP mogła między innymi kupić samochody dla wszystkich hospicjów dziecięcych, a także otworzyć Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci. Na stronie nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl znajdziesz informacje, ile zebraliśmy podczas kolejnych Finałów, a także co dzięki Twojemu wsparciu mogliśmy kupić. Możesz nas także wesprzeć kupując w Siemashop lub biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez firmę Złoty Melon.

Cykl rozliczenia głównego celu Finału trwa około 1,5 roku, gdyż tyle czasu potrzeba na rozpoznanie potrzeb szpitali i dokonanie zakupu sprzętu. Wtedy następuje podpisanie i realizacja kontraktów, dostarczenie sprzętu do szpitali, a także przeszkolenie kadry medycznej w zakresie jego użytkowania. Dlatego właśnie wstępne rozliczenie środków zebranych podczas Finału możliwe jest najszybciej w czerwcu następnego roku. Zależy nam na tym, żeby zebrane pieniądze wydawać jak najbardziej efektywnie i w związku z tym, im więcej środków zbierzemy w czasie finału, tym proces wydawania ich na zakup sprzętu wydłuża się. Termin całkowitego rozliczenia danego Finału zależy więc od wielkości zebranej kwoty, ilości zawartych kontraktów i czasu potrzebnego na ich realizację tj. wyprodukowanie sprzętu, rozwiezienie do obdarowanych szpitali, zainstalowanie i przeszkolenie personelu. Jesteśmy zawsze precyzyjni, transparentni i rzetelni. Co roku nasza działalność audytowana jest przez niezależne firmy. Fundacja WOŚP każdego roku prowadzi skrupulatną sprawozdawczość, nasze raporty i sprawozdania otrzymują wszystkie urzędy sprawujące nadzór nad działaniami WOŚP. Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów wraz z odpowiednim Urzędem Skarbowym – te instytucje prowadzą bieżącą weryfikację naszej działalności.

Jak kupujemy sprzęt? Po dokonaniu analizy potrzeb i przygotowaniu wykazu szpitali, które mają otrzymać wsparcie WOŚP, odbywają się Konkursy Ofert, podczas których Fundacja wybiera spośród złożonych ofert najlepszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz dokonuje jej zakupu. Wybierając sprzęt medyczny kierujemy się opinią specjalnie powoływanej na każdy konkurs ofert grupy ekspertów medycznych – osób reprezentujących środowisko medyczne (lekarze, konsultanci krajowi, specjaliści z danej dziedziny). Każdorazowo na ogłoszenie wyników naszych zakupów zapraszamy media.

Sprawdź, na co poszły Twoje pieniądze

Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów. Powołanie spółki podyktowane było przede wszystkim chęcią wyraźnego oddzielenia działalności statutowej od działalności gospodarczej. Spółka ma za zadanie wspierać Fundację w zakresie jej działalności, pomagać w optymalizacji kosztów i pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodów, które są przekazywane do Fundacji w postaci dywidendy.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od samego początku dba o rzetelne rozliczanie każdego Finału WOŚP. Dzięki pomocy firmy The Story udało nam się stworzyć specjalny serwis, dzięki któremu każdy może sprawdzić swój finansowy wkład w zakupy z funduszy zebranych podczas ostatnich Finałów WOŚP. Wystarczy wejść na stronę:

10

11

nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl


Nasze programy medyczne

.

RATUJEMY WZROK PROGRAM ZAPOBIEGANIA I LECZENIA RETINOPATII WCZEŚNIAKÓW

Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków Celem programu jest zdiagnozowanie i leczenie dzieci, które ze względu na przedwczesny poród, doznały uszkodzenia siatkówki oka. Fundacja WOŚP ufundowała dla oddziałów intensywnej terapii noworodka w całej Polsce 122 wzierników pośrednich (oftalmoskopów) do badania dna oka oraz 24 urządzenia laserowe. Obecnie w Polsce jest 19 centrów okulistycznych wyposażonych przez WOŚP w najnowocześniejsze fotokoagulatory laserowe. Do końca listopada 2017 roku przebadano 215 453 wcześniaków, a wzrok uratowano 8 680 wcześniakom!

PROGRAM WSPOMAGANIA ODDYCHANIA U NOWORODKÓW - INFANT FLOW

Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Program ten ma na celu ograniczenie wentylacji mechanicznej u wcześniaków i noworodków, która w wielu przypadkach jest przyczyną ostrych powikłań płucnych. W zamian proponujemy metodę nowoczesną, nieinwazyjną, która nie wymaga intubacji dziecka. Nasz rejestr zastosowań tej metody jest największą tego typu bazą danych na świecie. Na koniec 2017 roku w bazie danych programu odnotowano ponad 52 200 leczonych noworodków. wosp.org.pl/medycyna/programy/wspomaganie-oddechu

wosp.org.pl/medycyna/programy/retinopatia

PROGRAM PRZESIEWOWYCH BADAŃ SŁUCHU PRZEBADALIŚMY JUŻ PRAWIE 6 MILIONÓW NOWORODKÓW

.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków Celem Programu jest objęcie wszystkich dzieci w Polsce przesiewowym badaniem słuchu. Od 2002 roku na oddziałach noworodkowych wykonywane są bezpłatne badania mające na celu sprawdzenie, czy słuch dziecka rozwija się prawidłowo. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dziecko jest kierowane na dalszą szczegółową diagnostykę, następnie podjęta zostaje decyzja o sposobie leczenia oraz rehabilitacji. Program w całości jest finansowany przez Fundację WOŚP. Przebadaliśmy już ponad 5 800 000 dzieci!

NARODOWY PROGRAM WCZESNEJ DIAGNOSTYKI ONKOLOGICZNEJ DZIECI

Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci Celem Programu jest stworzenie ogólnopolskiego systemu wczesnej diagnostyki onkologicznej dzieci. Stworzyliśmy w całej Polsce punkty wczesnej diagnostyki, które pomagają wykryć chorobę. Wyposażyliśmy kliniki onkologii dziecięcej w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, zakupiliśmy 80 wysokiej klasy ultrasonografów i 6 tomografów komputerowych. Zwiększamy także świadomość lekarzy i rodziców prowadząc akcje informacyjne dotyczące wczesnej diagnostyki onkologicznej. wosp.org.pl/medycyna/programy/onkologia

wosp.org.pl/medycyna/programy/badania-sluchu

12

13


Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą OGÓLNOPOLSKI PROGRAM LECZENIA POMPAMI INSULINOWYMI DZIECI Z CUKRZYCĄ

Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą W ramach Programu kupowaliśmy pompy insulinowe, które dają dzieciom szansę na aktywne i prostsze życie z cukrzycą. Osobista pompa insulinowa po zaprogramowaniu sama podaje insulinę. Dziecko ma założone specjalne wkłucie, przez które płynie lekarstwo. Bez częstych bolesnych zastrzyków życie dziecka ulega diametralnej zmianie, może ono, dzięki tym małym urządzeniom, normalnie funkcjonować, uczyć się, bawić, śmiać, smakować słodycze - jednym słowem, korzystać z uroków dzieciństwa. Co za tym idzie, zupełnie inaczej wygląda także codzienność rodziców. Kupiliśmy 2978 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0 - 10 lat. Program realizowany w latach 2001-2008. wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-dzieci

Możesz skorzystać z Programu Fundacji WOŚP i wypożyczyć pompę insulinową jeśli: masz cukrzycę typu 1; planujesz ciążę; jesteś we wczesnej ciąży (w I trymestrze).

Jeśli chcesz otrzymać pompę insulinową: zgłoś się do jednego ze specjalistycznych ośrodków uczestniczących w Programie; najlepiej już na etapie planowania ciąży poproś swojego diabetologa o skierowanie do ośrodka specjalistycznego; nie czekaj aż będziesz w ciąży! Planuj! do pierwszej wizyty w ośrodku specjalistycznym potrzebne będą: skierowanie od diabetologa lub położnika, karty informacyjne z hospitalizacji, wyniki badań – zwłaszcza poziom HbA1c, kreatyniny, moczu, badania okulistyczne, glukometr lub dzienniczek samokontroli, rodzaj stosowanych insulin.

Refundacja/koszty:

PROGRAM LECZENIA OSOBISTYMI POMPAMI INSULINOWYMI DLA KOBIET CIĘŻARNYCH Z CUKRZYCĄ

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą W ramach Programu zakupujemy pompy insulinowe, które następnie bezpłatnie wypożyczamy kobietom w ciąży lub przygotowującym się do niej. Dzięki tym pompom zmniejsza się ryzyko poronienia, wystąpienia wad wrodzonych u dziecka oraz powikłań okołoporodowych u matki i dziecka. Tym samym zapewniają one prawidłowy rozwój dziecka oraz dobre samopoczucie i komfort matki. Ośrodki realizujące ten Program znajdują się w całej Polsce. Więcej informacji znajdziesz na kolejnej stronie. cukrzycaiciaza.wosp.org.pl

14

pompę insulinową kobiety z cukrzycą typu 1 wypożyczają bezpłatnie w specjalistycznym ośrodku; bezpłatne są także sensory do ciągłego monitorowania glikemii zarówno dla kobiet z cukrzycą typu 1 planujących ciążę jak i w ciąży; zestawy infuzyjne do pomp dla kobiet ciężarnych podlegają całkowitej refundacji niezależnie od pochodzenia pompy; w przypadku pacjentek planujących ciążę, refundacja pokrywa 70% kosztów zestawów; Więcej informacji znajdziesz na cukrzycaiciaza.wosp.org.pl

15


Działamy przez cały rok! Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Dzięki styczniowym zbiórkom w czasie Finału WOŚP, całorocznemu wsparciu, a także zbiórce 1% kupujemy sprzęt na oddziały szpitali i placówek medycznych w całej Polsce, prowadzimy programy medyczne, a także popularyzujemy naukę pierwszej pomocy i zdrowy styl życia. Do tej pory pochylaliśmy się nad takimi dziedzinami medycyny jak: Kardiochirurgia dziecięca Neonatologia Onkologia i hematologia dziecięca Dziecięca ortopedia i traumatologia (chirurgia urazowa) Nefrologia dziecięca Anestezjologia i Intensywna Terapia noworodków i dzieci

Dbamy o seniorów! W ciągu minionej dekady obserwujemy postępujące zmiany sytuacji demograficznej. Społeczeństwo się starzeje, upada tradycyjny model rodziny wielopokoleniowej. Wokół nas  żyje i będzie żyło coraz więcej osób w podeszłym wieku, wymagających pomocy medycznej w walce z chorobami przewlekłymi. Osób, które zasługują na dobre wyposażenie oddziałów szpitalnych, ośrodków opiekuńczych, na troskę i zrozumienie lekarza, i na końcu na poszanowanie godności przez wszystkich dookoła.

Łącznie, w ciągu pięciu lat (2013-2017) realizowania hasła godnej opieki medycznej seniorów, Fundacja WOŚP zakupiła  około 13 642 urządzeń za ponad 99 mln PLN, wspierając tym samym 314 placówek zajmujących się leczeniem osób w podeszłym wieku.   Doposażyliśmy: 202 ZOLe 58 oddziałów geriatrycznych

Chirurgia noworodka

15 oddziałów psychogeriatrycznych

Pediatria Gastroenterologia dziecięca Otolaryngologia dziecięca, Audiologia i Foniatria

17 oddziałów paliatywnych 22 innych    Kupiliśmy między innymi: 

Urologia dziecięca Diabetologia dziecięca

8 289 łóżka

Okulistyka dziecięca

1 590 materacy przeciwodleżynowych

Pulmonologia dziecięca

875 wózków inwalidzkich

Reumatologia dziecięca

229 podnośników

Geriatria

286 foteli kąpielowych

16

17


Leczyć z miłością W 2017 roku nami i całą Polską wstrząsnęło zdjęcie matki, która spała w szpitalu w Jeleniej Górze pod łóżeczkiem swojego dziecka. Bolączką polskich oddziałów pediatrycznych jest częsty brak jakichkolwiek możliwości pozostania na noc opiekuna chorego dziecka.  Chcemy to zmienić!

Kupiliśmy 4 874 sztuk leżanek i foteli dla rodziców, które służą na 469 oddziałach!* Całą akcję nazwaliśmy „Leczyć z miłością”, ponieważ poszukujemy drogi, dzięki której jakość leczenia w Polsce się poprawi. Dotyczy to wielu aspektów, zarówno wyposażenia szpitali, jak również odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu, podchodzącego do pacjentów z życzliwością. * Stan na 24.11.2018

Wspieramy bezpośrednio dzieci z niepełnosprawnościami

Wczesna diagnostyka to jest to! Podczas 51. Konkursu Ofert  dokonaliśmy rekordowych zakupów. Kupiliśmy ponad 2 800 urządzeń, a dzięki negocjacjom zaoszczędziliśmy aż 20 milionów złotych! Pieniądze te chcemy teraz przeznaczyć na rozwój ośrodków profilaktyki nowotworowej do wczesnego wykrywania zachorowań, między innymi na raka piersi i raka szyjki macicy. Pragniemy upowszechnić prowadzenie wczesnej diagnostyki nowotworów u kobiet w całej Polsce, a także zapobiegać chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka. W październiku 2018 roku otworzony został Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej w Zduńskiej Woli, wyposażony w całości przez Fundację WOŚP. Chcemy, aby powstało więcej takich miejsc, które pozwolą skutecznie dbać o zdrowie kobiet w Polsce, poprzez wczesne wykrywanie wszelkiego rodzaju symptomów wskazujących na chorobę. Chcemy, żeby dobre praktyki wypracowane w Zduńskiej Woli były impulsem do powstania nowych pracowni. Stworzenie ich w całym kraju oraz wyszkolenie kolejnych lekarzy i personelu medycznego to nasze marzenie. Powstanie tego typu ośrodków dałoby szansę skutecznego leczenia kobiet.

18

Głównym celem naszych działań jest zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Pomoc indywidualna to rocznie kilkadziesiąt wybranych przez Zarząd Fundacji próśb o pomoc w rehabilitacji domowej. Nigdy nie przekazujemy pieniędzy, nie finansujemy rehabilitacji, ani turnusów, nie płacimy za operacje i leki, nie udzielamy pomocy dorosłym – tylko dzieciom i osobom niepełnosprawnym do 26. roku życia. W ramach naszej pomocy dofinansowujemy zakup urządzeń potrzebnych w rehabilitacji domowej. W 2018 roku podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wydatków na realizowany program pomocy indywidualnej oraz o zmianie kryteriów przyznawania wsparcia. Zmianie uległa górna granica wieku osoby potrzebującej. Do tej pory Fundacja wspierała w ramach tego programu dzieci i młodzież do 18 roku życia. Od 2018 roku pomoc jest realizowana także wobec niepełnosprawnych rozpoczynających dorosłe życie, czyli osób do 26 roku życia.

Od 2005 roku w ramach pomocy indywidualnej kupiliśmy niezbędny sprzęt dla 5 388 dzieci i wydaliśmy na ten cel 21 857 294,54 PLN!* *Stan na dzień 27.11.2018 Więcej informacji znajdziesz na wosp.org.pl/medycyna/programy/pomoc-indywidualna

19


Bieg WOŚP Chcąc zwrócić uwagę Polaków na narastający problem zachorowań na cukrzycę, Fundacja WOŚP organizuje coroczny Bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Jego ideą jest solidarność z diabetykami, a także promowanie aktywności fizycznej jako sposobu zapobiegania rozwoju cukrzycy.

Policz się z cukrzycą Cukrzyca jest problemem globalnym. Choroba swe ofiary wybiera niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, narodowości czy wyznania. Akcja “Policz się z cukrzycą” ma na celu pogłębienie wiedzy Polaków na temat cukrzycy. W ramach naszych działań promujemy efektywniejsze leczenie diabetyków, zdrowy tryb życia jako sposób na zapobieganie rozwojowi cukrzycy oraz walkę z uprzedzeniami i nietolerancją wobec diabetyków. Jednym z kluczowych elementów akcji jest upowszechnienie umieszczania na opakowaniach produktów żywnościowych informacji o zawartości wymienników białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych – liczby te pozwalają osobom chorym na cukrzycę w łatwy i szybki sposób obliczyć, ile insuliny należy przyjąć przy spożyciu danego produktu i tym samym uniknąć błędów przy dawkowaniu insuliny.

W 2014 po raz pierwszy w czasie 8. edycji Biegu „Policz się z cukrzycą” wprowadziliśmy opłatę startową. Miała ona formę „cegiełek”, dzięki którym Fundacja zakupiła osobiste pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Całość środków uzyskanych dzięki organizacji Biegu została przekazanych na zakup pomp insulinowych, a te następnie zostały przekazane do dyspozycji ośrodków uczestniczących w Programie Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą.  Dzięki Biegom WOŚP „Policz się z cukrzycą” organizowanym w latach 2014-2017 kupiliśmy 43 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą! Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie bieg.wosp.org.pl

Co roku do naszego Programu dołączają kolejne firmy. Zachęca je do tego możliwość pozytywnego wpływania na prozdrowotne zachowania konsumentów, coraz bardziej zainteresowanych zdrowym stylem życia. Sięgają oni po produkty, które im to umożliwiają. Znak Programu „Policz się z cukrzycą” coraz częściej odgrywa decydującą rolę przy wyborze produktu danej marki. Udział w Programie jest więc nie tylko możliwością realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Szukaj produktów z logo Programu “Policz się z cukrzycą”!

20

21


Cała Polska Uczy Ratować Sprawdź, czy w szkole Twojego dziecka są przeszkoleni nauczyciele oraz czy jest wyposażona w nas sprzęt Na naszej stronie znajdziecie wyszukiwarkę szkół podstawowych uczestniczących w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Sprawdź czy w szkole Twojego dziecka są przeszkoleni nauczyciela i nasz sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie takich zajęć.

Ratujemy i Uczymy Ratować Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” kierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie, już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest: 28 858 nauczycieli z 12 337 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!*

szkoly.wosp.org.pl

Zaproponuj współpracę szkołom w Twojej okolicy Nasz Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” obejmuje uczniów klas I-III szkół podstawowych a my sami nie jesteśmy w stanie szkolić kolejnych grup wiekowych. Jeśli chcesz jednak takie szkolenie zorganizować warto odezwać się do pobliskiej szkoły, która uczestniczy w naszym programie i ma odpowiednie umiejętności i sprzęt i zaproponować im współpracę. Bardzo dużo szkół takie współprace nawiązuje a ich efekty pozwalają na jeszcze lepszą integrację lokalnych środowisk.

*Stan na 26.11.2018

Nasze działania w ramach Programu: Szkolenia dla nauczycieli - każda szkoła podstawowa w Polsce może przystąpić do Programu i uczyć pierwszej pomocy razem z Fundacją WOŚP. „Ogólnopolski Konkurs Ratujemy i Uczymy Ratować” - celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów szkół podstawowych, nauczycieli i rodziców. W dwóch pierwszych etapach szkoły mają zadanie przygotować prace plastyczne lub multimedialne na temat pierwszej pomocy. W ostatnim etapie najlepsze szkoły z całej Polski spotykają się w czasie miejskiej gry w Warszawie. Rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo –oddechowej przez jak największą liczbę osób - co roku w okolicach 16 października, czyli “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, w całej Polsce w samo południe przez pół godziny podejmujemy próbę pobicia rekordu. W ciągu 6 lat w naszej akcji wzięło udział ponad 500 000 osób!

SZKOLENIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE SĄ BEZPŁATNE!

22

23


Działaj z WOŚP przez cały rok – zostań członkiem Pokojowego Patrolu 1. Zarejestruj się na patrol.wosp.org.pl Pokojowy Patrol to wolontariusze, którzy przyjeżdżają na Festiwal Pol’and’Rock i styczniowy Finał WOŚP, by pomagać przy organizacji tego pozytywnego zamieszania. Aby zostać członkiem Pokojowego Patrolu, wystarczy, że ukończysz trzydniowe szkolenie. Czekają tam na Ciebie zajęcia z pierwszej pomocy, ale także szereg zadań survivalowo-integracyjnych oraz kurs, po którym dostaniesz uprawnienia służby informacyjnej na imprezach masowych. Dzięki Pokojowemu Patrolowi nasz Festiwal jest (w ocenie zawodowych służb) najbardziej profesjonalnie przygotowaną i najbezpieczniejszą imprezą masową w Polsce, ale wciąż zachowuje swój niepowtarzalny charakter, oparty na hasłach: „Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Rock&Roll! Stop przemocy! Stop narkotykom!”.

24

2. Pobierz i wypełnij formularz dostępny w zakładce PLIKI 3. Wypełniony formularz wyślij (skan/foto) na adres: patrol@wosp.org.pl . Gdy dotrze do nas – potwierdzimy Twój udział w szkoleniu i wyślemy Ci informacje organizacyjne. 4. Przyjedź na szkolenie* do Centrum Wolontariatu WOŚP. 5. Po ukończeniu szkolenia będziemy współdziałać podczas różnych wydarzeń, z których najważniejszymi są Festiwal Pol’and’Rock oraz Finał WOŚP. *W czasie szkolenia zapewniamy Ci oprócz licznych wrażeń – nocleg i wyżywienie. Na koniec szkolenia – zdobyte umiejętności i wiedzę potwierdzimy specjalnymi certyfikatami.

25


Pol’and’Rock to Najpiękniejszy Festiwal Świata! Potwierdzają to także nagrody i badania!

2017

MIŁOŚĆ! PRZYJAŹŃ! MUZYKA!

Przystanek Woodstock na trzecim miejscu w rankingu Music Festival Wizard w kategorii festiwale Europejskie i na pierwszym miejscu wśród festiwali organizowanych w Europie Środkowej.

„Pol’and’Rock Festival to ogromna impreza muzyczna organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce. Artyści występują w jego czasie na pięciu scenach: Dużej, Małej, Viva Kultura, scenie ASP i scenie Lecha. Podczas każdej edycji festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata.

Przystanek Woodstock nominowany w trzech kategoriach European Festival Awards: za wyjątkowe podejście do współpracy z marką, za innowacyjne rozwiązania w zabezpieczeniu terenu imprezy, oraz za zaangażowanie społeczne festiwalu.

System zabezpieczenia Pol’and’Rock Festival to efekt doświadczeń prawie 25 lat organizowania tak ogromnej imprezy. Dziś Najpiękniejszy Festiwalu Świata uznawany jest za najlepiej zabezpieczoną imprezę masową w Polsce. Taka ocena była wielokrotnie wyrażana przez Policję oraz przez służby Wojewody Lubuskiego.

Przystanek Woodstock najbardziej medialnym festiwalem muzycznym - raport Press-Service Monitoring Mediów. 450 tys. wzmianek o Woodstocku w Internecie - podsumowanie przygotowane przez SentiOne.

2016

Przystanek Woodstock na trzecim miejscu wśród polskich marek o najwyższej wyróżnialności - badanie Millward Brown oraz agencji Young & Rubicam.

2015

Przystanek Woodstock wyróżniony Międzynarodową Nagrodą Przemysłu Muzycznego Los Angeles MUSEXPO 2015 (International Music Industry Awards 2015) w kategorii Promotor Roku – Jurek Owsiak.

Akademia Sztuk Przepięknych Bardzo ważnym elementem festiwalu jest Akademia Sztuk Przepięknych. Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z festiwalowiczami. O czym? O wierze, prawdzie, marzeniach, przygodach i arcyciekawych drobnostkach. Każdy rok, każde kolejne spotkanie to coraz większa publiczność i zainteresowanie. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

26

2014

„25 na 25 lat. Marki dla Polski” - wyróżnienie WOŚP, Przystanku Woodstock i Jerzego Owsiaka przez magazyn Brief.

2011

Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Przystanek Woodstock – trzeci najlepiej zorganizowany festiwal w Europie według badań Havas Sports & Entertainment.

27


99% uczestników Festiwalu czuje się bezpiecznie! Firma IQS przeprowadziła badanie na temat naszego Festiwalu na kilka sposobów, między innymi na miejscu, wśród uczestników. Jesteście ciekawi wyników? No to lecimy!   Jako Festiwal zostaliśmy ocenieni bardzo wysoko. Fachowo nazywa się to “wskaźnikiem atrakcyjności”. Nasz wynik to 91 punktów na 100 możliwych. To bardzo dużo! Żeby to sobie uświadomić, porównano go ze średnim wynikiem atrakcyjności dla pozostałych festiwali rockowych, który wynosi… 76 punktów. A to także dzięki Wam! Bo na Pol’and’Rock przyjeżdżacie z bardzo wielu powodów, ale głównie dla: wyjątkowej atmosfery - 38% spędzania czasu ze znajomymi - 33% koncertu gwiazdy lub ogólnie muzyki - 33%

Zaraz Będzie Czysto Festiwal to nasi uczestnicy! W 2018 roku poprosiliśmy festiwalowiczów, aby pomogli nam zachować porządek na kostrzyńskim polu. Dzięki ich pomocy – w przyszłym roku będziemy mogli wydać pieniądze do tej pory przeznaczane na sprzątanie – na to, żeby nasz Festiwal był jeszcze bardziej kolorowy. Tradycyjnie zwróciliśmy się z prośbą o zachowanie czystości wokół siebie i miejsca noclegu. Co roku z Festiwalu wyjeżdża około 400 ton śmieci. W czasie Festiwalu na całym terenie powstało 35 obrandowanych stref, w których uczestnicy mogli zostawiać swoje śmieci. Organizowane były także happeningi, w czasie których kolorowy samochód akcji jeździł po terenie festiwalu i zachęcał do sprzątania po sobie. Redakcja internetowa wszystkie te akcje rejestrowała i pokazywała w SM, a z happeningów realizowała także transmisje na żywo Pol’and’Rock Festival to nasze wspólne miejsce i razem musimy o to miejsce zadbać, by móc ponownie spotkać się tu za rok.

I dumni jesteśmy bardzo, że najmocniejszą stroną jest dla Was… atmosfera! Coś, czego nie da się kupić, coś, to jest tworzone latami, wspólnie. Tak mówi aż 65% z Was. Dziękujemy, Wy jesteście tego częścią!    Pewnie jesteście ciekawi kto na Festiwalu udzielał nam takich odpowiedzi i kim jest publiczność Pol’and’Rocka. Większość z Was to osoby młode, do 29 roku życia (aż 81%), mężczyzn i kobiet jest niemal tyle samo (panowie to 48%, panie 52%). Co jeszcze ciekawego o Was wiemy? Aż 41% z Was było wolontariuszem WOŚP, a aż 88% przekazywało środki na rzecz zbiórek organizowanych przez WOŚP. Co jeszcze? 48% z Was pracuje zawodowo w pełnym wymiarze godzin :) - czyli możemy się domyślać, że spędzacie z nami swój urlop. Ale się cieszymy!   Najczęściej przyjeżdżacie do nas z przyjaciółmi (75%) i co najważniejsze - czujecie się bezpiecznie. Taką deklarację daje aż 99% uczestników Pol’and’Rocka! A to wszystko dzięki służbom medycznym i Pokojowemu Patrolowi. Co za spektakularny wynik! Czy Festiwal Wam się podobał? Co za pytanie! 97% z Was chce przyjechać do nas za rok, a 98% poleci Festiwal swoim znajomym. Czy można marzyć o lepszych wynikach?

28

29


Bądź z nami przez cały rok! Kręcioła Internetowa telewizja Pol’and’Rocka i WOŚP! Całe koncerty, wywiady z zespołami, retransmisje spotkań w ASP, relacje z pola – to wszystko czeka na Was na kreciola.tv i na youtube.com/ kreciolatv! Znajdziecie nas na Facebooku, Instagramie (Insta Stories!), Twitterze i Snapchacie. Szukajcie @kreciolatv

Zaraz Będzie Ciemno Autorska audycja Jurka Owsiaka „Zaraz Będzie Ciemno” w każdy poniedziałek 20:00-22:00 na antenie Antyradia. Czekamy na Was i Wasze maile!

wosp.org.pl

polandrockfestival.pl

Radio Pol’and’Rock Słuchajcie festiwalowej muzyki przez cały rok! Czekamy na Was na radiopolandrock.pl, gdzie znajdziecie najpiękniejsze występy świata. Szczególnie mocno zapraszamy Was na koncertowe środy między 20:00 a 22:00 – to Wy wybieracie, co dla Was gramy!

patrol.wosp.org.pl

30

31


To nie wszystko! Poznaj nasze wyjątkowe akcje W 1997 r. roku przygotowaliśmy 156 transportów z pomocą w czasie wielkiej powodzi, jaka nawiedziła południową Polskę. W 1999 r. zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii. W 2005 r. zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance – kupiliśmy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju. W 2006 r. po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej. W 2010 r. w lipcu wyjątkowo ogłosiliśmy „mały finał” pod hasłem STOP POWODZIOM i za zebraną sumę 2 644 507,34 zł zakupiliśmy sprzęt dla 564 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2012 r. przekazaliśmy dla niewidomych dzieci 100 maszyn do pisania alfabetem Braille’a do ośrodka misyjnego prowadzonego przez Siostry Franciszkanki w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce. W 2013 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencję Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. Bolączką polskich oddziałów pediatrycznych jest często brak możliwości pozostania na noc opiekuna chorego dziecka. W 2017 roku zapoczątkowaliśmy akcję „Leczyć z miłością”, w czasie której kupiliśmy 4 874 sztuk leżanek i foteli dla rodziców, które służą na 469 oddziałach. W 2018 roku podczas 51. Konkursu Ofert dokonaliśmy rekordowych zakupów - kupiliśmy ponad 2 800 urządzeń a dzięki negocjacjom zaoszczędziliśmy aż 20 milionów złotych. Pieniądze te chcemy teraz przeznaczyć na rozwój ośrodków profilaktyki nowotworowej do wczesnego wykrywania zachorowań, między innymi na raka piersi i raka szyjki macicy.

32

Wielki Mecz WOŚP vs TVN We wrześniu 2018 roku już po raz drugi spotkaliśmy się na stadionie miejskim przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie, gdzie drużyna WOŚP stanęła do walki z reprezentacją telewizji TVN, podczas charytatywnego Wielkiego Meczu. Trybuny stadionu Legii Warszawa niemal po brzegi wypełniły się kibicami, a transmisja Wielkiego Meczu przyciągnęła przed telewizory prawie 1,4 mln widzów. Ogromną popularnością cieszył się również internetowy streaming, który obejrzało niemal 500 tys. kibiców. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Polki i Polacy przez cały rok chcą grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Pierwsza część spotkania zakończyła się wynikiem 0:2 dla drużyny WOŚP, dla której obie bramki strzelił Łukasz Karda. Po rozpoczęciu drugiej połowy meczu punkty dla drużyny TVN zdobyli Piotr Świerczewski oraz Robert Stockinger, tym samym doprowadzając spotkanie do remisu. W rzutach karnych podobnie jak w ubiegłym roku, bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy WOŚP. Do bramki drużyny TVN trafili: Sebastian Mila, Jan Szczęsny, Dawid Błaszczykowski oraz Ireneusz Jeleń. W drużynie TVN przechytrzyć Grzegorza Szamotulskiego udało się jedynie Michałowi Mikołajczakowi i Marianowi Owerko. Mimo że zwycięzcą meczu okazała się drużyna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która po serii rzutów karnych zakończyła spotkanie wynikiem 4:2, tak naprawdę wygraliśmy my wszyscy - dzięki sprzedanym biletom oraz SMS-om wysłanym przez widzów, Fundacja WOŚP wraz z Fundacją TVN „nie jesteś sam” kupiła nowoczesną karetkę noworodkową dla Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dziękujemy, że byliście razem z nami!

33


Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów. Powołanie spółki podyktowane było przede wszystkim chęcią wyraźnego oddzielenia działalności statutowej od działalności gospodarczej a oddzielny podmiot gospodarczy oznacza czytelny i przejrzysty sposób prowadzenia działalności.

Spółka ma za zadanie wspierać Fundację w zakresie jej działalności, pomagać w optymalizacji kosztów i pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodów, które są przekazywane do Fundacji w postaci dywidendy.  Dzięki temu, że Fundacja WOŚP założyła spółkę Złoty Melon z o.o. -  korzysta ze zwolnień podatkowych, z których nie mogłaby korzystać, gdyby bezpośrednio prowadziła działalność gospodarczą.

Szadowo-Młyn Przeżyj z nami przygodę! Oferujemy Wam niezwykłą szkoleniową przygodę, która zapewni Wam nie tylko wiedzę na najwyższym poziomie, ale i wyśmienitą zabawę umacniającą relacje w grupie.

Złoty Melon przekazał Orkiestrze dywidendy w wysokości 4 776 987,27 złotych i nadal sprawnie prowadzi działalność, dzięki której spółka dynamicznie się rozwija. Pozwoliło nam to m.in. na rozbudowę Centrum Wolontariatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Szadowo-Młyn, gdzie szkolimy młodzież w zakresie pierwszej pomocy. Nasze kursy ukończyło już około 9 000 osób.

Spółka Złoty Melon, jako spółka należąca do Fundacji, świadczy także usługi w stosunku do sponsorów i partnerów WOŚP. Są to głownie firmy, dzięki którym możemy realizować dwa największe przedsięwzięcia Fundacji – Finał oraz festiwal Pol’and’Rock. Przychody związane z tymi działaniami są największą częścią rocznych przychodów Złotego Melona i to na nich opieramy realizację projektów Fundacji, przy znaczącym obniżeniu kosztów po stronie samej Fundacji.

34

DLA DOROSŁYCH W Ośrodku Szkoleniowym Szadowo-Młyn organizujemy szkolenia z zakresu nauki pierwszej pomocy, survivalu, a także imprezy integracyjne i motywacyjne dla firm. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy organizujemy również u klienta. DLA DZIECI Z myślą o dzieciach i młodzieży przygotowaliśmy „Zielony Zawrót Głowy”, a także „Wakacyjny Zawrót Głowy” - kilkudniowe warsztaty w Ośrodku Szkoleniowym Szadowo-Młyn. Celem zajęć jest: nauka pierwszej pomocy, walka z nieśmiałością, odzyskiwanie pewności siebie, odkrywanie swoich zdolności, przeżycie wspaniałej zabawy, zintegrowanie grupy. Zapraszamy do nas całe klasy wraz z opiekunami. „Zielony Zawrót Głowy” WIOSNA: marzec – czerwiec JESIEŃ: wrzesień – październik „Wakacyjny Zawrót Głowy” Turnus I – 25.06-06.07.2019 Turnus II – 09.07-20.07.2019 Turnus III – 06.08-17.08.2019 Turnus IV – 20.08-31.08.2019 Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn Szadowo 1, 82-500 Kwidzyn, tel. +48 55 261 34 55 szadowomlyn@szadowomlyn.pl www.facebook.com/szadowomlyn www.szadowomlyn.pl

35


36

37


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA Gdzie znajduje się Fundacja WOŚP?

Fundacja WOŚP mieści się w Warszawie na ulicy Dominikańskiej 19c.

Czy Fundacja WOŚP ma regionalne ośrodki?

Nie, Fundacja WOŚP nie ma regionalnych ośrodków. Nasza siedziba mieści się wyłącznie w Warszawie. Sztaby WOŚP (organizowane podczas Finału) nie są regionalnymi ośrodkami Orkiestry. To miejsca, w których zrzeszają się ludzie chcący przygotować Finał w swojej miejscowości. Działają oni na rzecz Orkiestry, ale nie w jej imieniu.

Czy Fundacja działa tylko w czasie Finału i festiwalu Pol’and’Rock?

Nie, Fundacja działa przez cały rok. Oprócz Finałów i festiwali Pol’and’Rock zajmujemy się całoroczną działalnością medyczną.

Jak mogę wspierać działania WOŚP?

Możesz razem z nami współpracować (np. Finał WOŚP, Pokojowy Patrol), ale możesz także przekazać nam darowiznę. Jak nas wspierać - dowiesz się na stronie wspieraj.wosp.org. pl. Bezpośrednią wpłatę na nasze konto możecie dokonać na stronie wplacam.wosp.org.pl.

Na jakich warunkach przekazywany jest sprzęt od WOŚP?

Każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze. Jako darczyńca, Fundacja zastrzega sobie jednak prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny). Ponadto nakłada na obdarowanego, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń. Polecenia Fundacji zawarte w umowie darowizny znajdziecie na stronie www.wosp. org.pl/medycyna/sprzet

W jaki sposób szpitale starają się o sprzęt od Fundacji WOŚP?

Prośbę zgodną z tematem ostatniego Finału WOŚP lub któregoś z programów medycznych prowadzonych przez WOŚP należy przysłać na piśmie pocztą. Prośbę należy uzasadnić opisując sytuację danego oddziału szpitalnego poprzez wskazanie posiadanej aparatury i sprzętu oraz potrzeb, określając również ilość leczonych pacjentów oraz wszystkie inne okoliczności uzasadniające potrzebę doposażenia oddziału. Należy określić dokładnie formę organizacyjno-prawną szpitala lub jednostki zgłaszającej prośbę tj. podstawę prawną prowadzonej działalności leczniczej oraz oświadczenie o nieodpłatnym świadczeniu usług w danej dziedzinie na podstawie umowy z NFZ. fot. Łukasz Widziszowski, Paweł Krupka, Krupek, Dawid Ilnicki, Ola Drutkowska, Marlena Kuczko, Igor Kohutnicki, Cezary Lewandowski, Michał Kwasniewski, Damian Mekal, Dariusz Breś, Marcin Michoń;

38


Profile for WOŚP

Poznajmy się! 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  

Poznajmy się! 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  

Advertisement