Täyden palvelun isännöinti Kirjanpitopalvelut Tekninen isännöinti Laillistettu vuokravälittäjä LVV
MA-PE 9-19, LA 9-16
O Y
Insinöörinkatu 40, 33720 Tampere puh. 03 3390 0100 www.iisoy.fi
Hervannan Sanomat kehittämiseksi
käyttö laajenee
Sivu 2
Keskisenkatu 5, 33710 Tampere (03) 3143 9500
apteekki@kaukajarvenapteekki.fi www.kaukajarvenapteekki.fi
Hervanta, Kaukajärvi, Lukonmäki, Messukylä, Hallila, Vuores • N:o 46 • 15.12.2021
Korona: Koronapassin
Hervanta: Työpaja Hervannan
KAUKAJÄRVEN APTEEKKI
Sivu 4
Joulu: Hoida joulukukat
oikein
TUNNETUSTI ENITEN TARJOUKSIA!
HINNAT VOIMASSA T0-LA 16.–18.12.2021 tai niin kauan kuin tavaraa riittää ellei tuotteen kohdalla toisin mainita. Kotitalouksille, ei jälleenmyyjille. Tuotteita runsaat, mutta rajoitetut erät!
ERÄ! Brander gluteeniton JOULUTORTTU 2 kpl/120 g (29,08/kg)
ERÄ! Brander gluteeniton JYVÄSÄMPYLÄ 3 kpl/270 g (11,07/kg)
349
299
PKT
Atria
NAUTA-VILJAPOSSU JAUHELIHA Suomi, 1 kg
ERÄ POSSUN ULKOFILEE Suomi, vac., noin 1,5 kg
ERÄ TUORE KOKONAINEN KIRJOLOHI
Suomi, rajoitus 2 kalaa/talous
-40%
JUHLA MOKKA JAUHETUT KAHVIT 400 - 500 g (7,00-8,75/kg) Ilman Plussa-korttia 5,89/pkt (11,78-14,73/kg) Rajoitus 1 erä/talous
-21%
Valio
NORMAALISUOLAINEN VOI
500 g (4,50/kg) Ilman Plussakorttia 2,85/pkt (5,70/kg) Rajoitus 1 erä/talous
-35-39%
Pepsi ja Pepsi Max
VIRVOITUSJUOMAT 0,33 l (0,96/l) sis.pantit 2,40 Ilman Plussa-korttia 14,15-14,99 (1,48-1,59/l) sis. pantit 2,40, raj. 2 erää/talous
ERÄ Candyking IRTOMAKEISET myös gluteenittomat, rajoitus 2 kg/talous
5
99 RS
PIHVIATERIAT
HERKKULENKKI
350 g (8,54/kg)
450 g (4,42/kg)
199
99
299
PKT
KG
7 00 7
99 KG
2
50 2
PKT
99
4
800-900 g (2,78-3,13/kg) yks. 2,99/pkt (3,32-3,74/kg)
500 2
PKT
PKT
LEMPI JOGURTIT
Turkkilainen, Kreikkalainen, Islantilainen ja Sipoolainen 300 g (4,00/kg) Ilman Plussa-korttia 1,29/prk (4,30/kg)
HURMAAVA JUHLAJUUSTO 900 g (6,65/kg)
599
240 2
KPL
PRK
LEMPI CREME FRAICE
200 g (6,95/kg)
139
PRK
JOULUKINKUT
PKT
4
HORNET
ARLA
HK JUHLAKINKKU POTKALLA
HK JUHLAKINKKU luuton, pakaste, n. 6 kg
pakaste, n. 7 kg
5
695
99
KG
KG
Kivikylän JUHLAKINKKU makurasvalla, pakaste
7 95 KG
ELONEN
24 PACK
99 KG
TOSIHYVÄ ROUHESÄMPYLÄT
6 kpl/240 g (4,17/kg)
100
TURTOLA
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 24%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 24%)
PS
ATRIA
4
9
Sivu 12
P. 020 740 5100 AVOINNA 24h
PS
JOULULEIPÄ
450 g (3,98/kg)
179 KPL
Malvialan JOULUTORTTU
6 kpl/270 g (7,37/kg)
199 PKT
Helposti myös verkkokaupasta
- Mene sivulle K-RUOKA.FI/TURTOLA tai käytä K-Ruoka-sovellusta - TILAA ostokset verkosta - TOIMITAMME ostokset osoitteeseesi
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
2
Pääkirjoitus Sirpa Koivu
Ei siihen enää montaa päivää ole
J
ouluun ja joulurauhaan? Lahjakääröihin ja lasten iloihin? Niin. Tietenkin. Kaikkeen tuohon ja paljon muuhun kynttilöistä joulun ruokapöytään. Mutta ennen joulua on tärkeä käännekohta. Tiistaina 21.12. on talven lyhyin päivä. Talvipäivänseisaus merkitsee sitä, että Aurinko näkyy tällöin päivällä taivaalla eteläisimmillään ja alkaa sitten pikkuhiljaa nousta pohjoisemmaksi. Auringon kiertoakselin kallistuskulman muutos tapahtuu tänä vuonna täsmälleen klo 17.59! Niin lähdetään menemään jälleen valoa kohti. Ensin päivä pitenee hitaasti hipsimällä, sekunti kerrallaan, ja yö lyhenee yhtä hitaasti. Kuinka ollakaan helmikuussa valo jo iskee täydellä voimalla, maaliskuussa päivä pitenee minuutteja kerrallaan. Ollaan menossa kohti kevättä ja kesää. Mutta nautitaan ensin joulusta kukin omalla tavallamme. Vielä ehdit siivota, karkottaa pölyt nurkista, puunata kylppärin ja vaihtaa ikkunoihin jouluverhot. Niin saat tehdä, jos haluat ja se tuottaa Sinulle hyvää mieltä. Saat myös kutoa sukkia, kääriä niitä paketteihin ja rustailla näppäriä runoja ystävien iloksi. Tai ehkä haluatkin vain köllötellä sohvan nurkassa television ääressä. Mikset saisi? Tai tee lasten kanssa se riemukas retki lumiseen metsään talven ihmeitä etsimään ja tähtitaivaasta lumoutumaan. Vielä ehdit.
Junisaurus-hahmo tutustuttaa lapsia kiehtovaan yliopistomaailmaan. Lue lisää s. 8
Käteisen käyttö siirtyy Nysseliikenteessä historiaan Hervannan Sanomat Tampereen joukkoliikennelautakunta päätti 9. joulukuuta muutoksista joukkoliikenteen lippu- ja maksukäytännöissä. Lautakunta päätti poistaa busseissa käteisellä myytävät kertaliput. Mahdollisuus ostaa kertalippu käteisellä lakkautetaan 6.6.2022 eli joukkoliikenteen siirtyessä kesäaikaan. Useamman kuukauden siirtymäaika turvaa käyttäjille mahdollisuuden hankkia jälleenmyyjiltä tai Nyssen asiakaspalvelupisteestä joko matkakortti tai kertalippuja etukäteen. Li-
säksi päätettiin, että ennakkokertalippujen myyntipisteen on löydyttävä jokaisesta seudun kunnasta. Lautakunta päätti myös tehdä muutoksen lippuvalikoimaan. Aikuisten, lasten ja nuorten 30, 90 ja 360 vuorokauden kausilipuilta poistuu yömaksu ensi vuoden puolella, 1. helmikuuta 2022 alkaen.
Huolehdi lintujen talviruokinnassa ruokintapaikan puhtaudesta Hervannan Sanomat Lintujen talviruokinta auttaa monia talvehtivia lintuja selviytymään talven yli, jos ruokintalaite ja sen alusta
Työpaja Hervannan kehittämiseksi
Tytärkaupungin hyvät puolet halutaan nostaa esiin on puhdas ja siisti ja tarjottu ruoka oikeanlaista. Ruokinnassa on otettava huomioon myös oman taloyhtiön ja kaupungin ohjeistus ja säännöt. Lintujen talviruokinta kannattaa aloittaa vasta, kun maa on jäätynyt tai peittynyt lumeen. Sulan maan aikana linnut löytävät ravintonsa luonnosta. Ruokintaan tulisi käyttää pelkästään ruokinta-automaattia, maaruokintaa ei suositella lainkaan. Jos ruokintapaikan lähialueella on havaittu rottia, ei lintujen talviruokintaa suositella aloitettavaksi ruokinta-automaateillakaan. Linnut syövät mielellään muun muassa auringonkukansiemeniä, maapähkinöitä, kauraa ja talia. Suolaista, homeista tai maustettua ruokaa ei tule tarjota linnuille. Myöskään leipä ei ole linnuille kovin ravitsevaa. Ruokinta-automaatin ja ruokinta-
paikan säännöllinen puhtaanapito on ensiarvoisen tärkeää lintutautien ja rottaongelmien ehkäisemiseksi. Ruokintapaikan sijaintiakin voi vaihtaa
talven aikana. Erityisesti lämpimillä ja kosteilla säillä hygieniassa on oltava tarkkana. Puhdistamisessa on hyvä käyttää käsineitä ja pestä kädet
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
3
Kaupungin järjestämässä työpajassa asukkaat ideoivat 50 ehdotusta Hervannan turvallisuuden ja viihtyisyyden lisäämiseksi. K U VA : K AT R I H E I N I N E N
vyyden lisäämiseksi. Yhdistys on Hervannan Sanomien perustaja ja kotiseutupäivien alulle panija. Ahvenispuistoon toivotaan piknikkipaikkaa Kaikkiaan osallistujat ideoivat 50 ehdotusta, joista monet kohdentuivat Hervannan keskustaan ja Duon ympäristöön. Viihtyisyyden lisäämiseksi he ehdottivat muun muassa keskuspuiston rakentamista Duon ja Ahvenisjärven väliselle alueelle sekä viherpuiston toteuttamista Duon eteläpuolella olevalle pysäköintialueelle. Duon ja toimintakeskuksen väliin ehdotettiin kesäkahvilan perustamista ja Ahvenisjärven ympäristöön toivottiin penkkejä ja piknikpöytiä. Viihtyisyyttä ja turvallisuutta lisäisi osallistujien mielestä myös 2–3 roskapöntön asentaminen Ahvenisjärventien, Lindforsinkadun ja Ahvenisjärven rantatien alueelle. - Yksi ratkaisuehdotus oli, että pystytetään jätteiden keräyspaikoille infotaulut, joissa kerrotaan säännöt muutamalla Hervannassa yleisimmällä kielellä. Näin asukkaat tietäisivät paremmin, mitä jätteitä keräyspisteille saisi tuoda, Veiste kertoo. - Asukkaiden ratkaisuehdotukset viedään tiedoksi kaupungin eri yksiköihin. Niiden etenemisestä tiedotamme osallistujille, Heininen lupaa. - Osa ehdotuksista voidaan ottaa huomioon kaupungin suunnitelmissa, mutta osa ehdotuksista on sellaisia, jotka eivät kuulu kaupungin toimivaltaan. Edistämme asiaa kuitenkin mahdollisuuksien mukaan.
Sirpa Koivu Hervannan asukkaille järjestettiin marraskuussa työpaja, jossa asukkaat saivat pohtia ideoita alueen kehittämiseksi. Tilaisuuden järjesti Tampereen kaupunki ja Solvea Oy:n Jarkko Puranen. Kaupunki oli kartoittanut asukkaiden hyvinvointia laajalla karttapohjaisella kyselyllä helmikuussa 2021. Kyselyssä esiin nousseet hyvinvointiin liittyvät huolet olivat pohjana Hervannan työpajassa. - Halusimme kokeilla uutta tapaa osallistaa asukkaita kokemustiedon analysointiin. Kaupunki kysyy usein erilaisista asioista asukkaiden mielipiteitä ja kokemuksia, mutta juuri koskaan he eivät pääse osallistumaan tiedon analysointiin ja ratkaisujen tekemiseen. Asukkailla kuitenkin on
huolellisesti. Automaatin voi pestä kuumalla vedellä ja astianpesuaineella ja tarvittaessa desinfioida. Kiinteistön haltija päättää lintujen ruokinnasta omalla alueellaan. Esimerkiksi taloyhtiöillä voi olla omat ohjeet lintujen ruokinnasta, ja ruokinta parvekkeilla on useimmiten kielletty talon säännöissä. Tampereen kaupungin omistamissa puistoissa lintujen maaruokinta on kielletty. Pienimuotoinen ruokinta kuten talipallojen ripustaminen oksille on sallittu, kunhan se ei aiheuta roskaantumista eikä houkuttele rottia tai muita haittaeläimiä. Lasten leikkipaikkojen läheisyydessä, toreilla tai talviuintipaikoilla ei lintuja saa ruokkia. Lintujen ruokinta ei saa ylipäätään aiheuttaa roskaamista ja syömättä jäänyt ruoka on siivottava maasta. Jätelaki kieltää roskaamisen.
paljon tietoa oman asuinalueensa tilanteesta ja erityispiirteistä, Tampereen kaupungin analyytikko Pekka Veiste toteaa. Mitä hyvinvointikysely sitten kertoi hervantalaisista. Se kertoi, että he voivat pääosin hyvin, mutta heillä on muita tamperelaisia enemmän huolenaiheita, jotka liittyvät oman alueen maineeseen, turvallisuuteen ja viihtyisyyteen. Myönteistä kampanjaa tarvitaan Työpajassa käsiteltiin neljää teemaa eli Hervannan mainetta, turvallisuutta, viihtyisyyttä ja palveluita. - Ilahduttavasti osallistujissa oli monen ikäisiä, oli nuoria aikuisia, työssä käyviä ja vanhempia hervantalaisia, joten saatiin monipuolisia näkemyksiä pohdittuihin asioihin,
analyytikko Katri Heininen kuvailee. – Osallistujista puolestaan oli tärkeää, että mielipiteiden kuuntelemisen lisäksi he pääsivät miettimään konkreettisia ratkaisuja ongelmiksi koettuihin asioihin. Maineen kohentamiseksi osallistujat ehdottivat, että paikallismediat ja kaupunki toteuttaisivat alueellisten toimijoiden kanssa juttusarjan ja some-kampanjan, jossa nostettaisiin esiin Hervannan hyviä puolia. Luonto, korkean teknologian osaaminen, uusi ratikka sekä rouhea maine tarjoaisivat hyvät lähtökohdat positiiviselle viestinnälle. Maine on ollut Hervannan taakkana kaupunginosan rakentamisesta alkaen. Asiaan on kiinnittänyt huomiota myös Hervannan Tiedotusyhdistys, joka aloittaa keväällä 2022 kampanjan Hervannan positiivisen näky-
Alvarista alueverkostoon Hervannassa ja lähikaupunginosissa asukkaat ovat aiemminkin päässeet kehittämään asuinaluettaan ja kertomaan mielipiteensä alueen ja kaupungin asioista. Kaupunginhallituksen nimeämät Kaakkois-Alvarin jäsenet tekivät aloitteita, ottivat kantaa muun muassa kaavoitukseen, kaupungin talousarvioon ja palveluverkkosuunnitelmiin. Alvarin toiminta päättyi 2017. Sen jälkeen kaakkoisen alueen asioista on keskusteltu avoimissa alueverkostoissa. Hervannassa toimi vuosina 20112015 Suomen Setlementtiliiton Uuspaikallisuus-hanke. Se innosti asukkaita ottamaan kantaa lähiympäristöön. Lähde: Tampereen kaupunki, tiedotteet
Joulukuusien myynti toreilla alkaa 17. joulukuuta Hervannan Sanomat Joulukuusien myynti kaupungin toreilla alkaa 17. joulukuuta. Myynti päättyy jouluaattona. Myyntipaikkoja on Tammelantorilla, Laukontorilla, Hervannan torilla, Pyynikintorilla sekä muutamalla muulla kaupungin omistamalla alueella. Näitä myyntipaikkoja on myönnetty joulukuusikauppiaille joihinkin kaupunginosiin. Joulukuusia saa myydä kaupungin myyntipaikoilla arkisin kello 6–18, sunnuntaina kello 9–18 ja jouluaattona kello 6–12. Kuusia myydään toki eri puolilla kaupunkia, muun muassa kauppakeskuksien puutarhamyymälöissä, markettien edustalla tai niitä voi tilata myös netin kautta. Kuusien keräämien alkaa tammikuussa. Kun joulu on ohi, joulukuusi pitää viedä biojäteastian tai seka-astian vierelle viimeistään 13.1.2022. Kuuset kerätään erillisellä kierroksella parin viikon sisään.
Joulupata Duossa jouluviikolla Hervannan Sanomat Pelastusarmeijan joulupata tulee Duon tiloihin neljäksi päiväksi jouluviikolla. Keräysaika Hervannassa on 20.-23.12 klo 10-16. Patavahteina ovat asukasyhdistys Tampereen Hervantalaisten ja Hervannan Karjala-seuran jäsenet. Pataan voi rahan ja lahjakorttien lisäksi antaa myös uutta tavaraa. Se jaetaan alueen vähävaraisille heti tänä jouluna. Muut lahjoitukset otetaan vastaan Pelastusarmeijan iCare-myymälöissä. Myös netissä voi tehdä lahjoituksia. Keräyspaikalla noudatetaan voimassa olevia koronaohjeistuksia.
Tampereen Taidetalon Galleriassa
LOPPUUNMYYNTI
Elämyslahjat Kangasala-talosta
Tapahtumaliput ja lahjakortit ovat aineettomia lahjoja täynnä iloa! Katso tarinoiden kevään ohjelmisto kangasala-talo.fi Lipunmyyntimme palvelee 23.12. klo 15 asti, ja avaamme taas 2.1.2022. Lippu.fi on auki aina. Kuohunharjuntie 6, 36200 Kangasala | 040 773 0148 | info@ kangasala-talo.fi
Hyvä valikoima taidetta -30 -60%
mm. C. Abassov, H. Autere, A.Brams, E.Favorin, S.Haapaniemi, A.Jaakola, O.Joki, P.Kaskipuro, P.Koivikko, I.Krohn, E.Maarni, A.Lucander, N.Mikkola, H.Matinkari, J.Palmu, E.Thesleff, O.Vaarula, V.Vionoja, T.Waenerberg ym. ym.
Mustalahdenkatu 24 ark. 11-18 ja la 11-15 www.taidetalo.fi
Taidetalon kehystämö ark. 10-17 ja la 11-15 Vanha kirkkotie 17 Rahola
Kehykset vielä jouluksi!
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
4
Koronapassin käyttö laajenee Tampereen kaupungin liikunta- ja kulttuuripalveluissa Hervannan Sanomat Maanantaina 13.12.2021 voimaan astuneet aluehallintoviraston tiukentuneet rajoitukset vaikuttavat joihinkin Tampereen kaupungin palveluihin ja laajentavat koronapassin käyttöä. Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston päätöksen mukaan asiakas- ja yleisötilat on järjestettävä siten, että asiakkaiden, toimintaan osallistuvien sekä seurueiden tartuntariskiä voidaan ehkäistä. Avin päätös on voimassa näillä näkymin vuoden loppuun saakka. Kaupungin toiminnoissa tämä tarkoittaa joidenkin tilojen asiakasmäärien rajoittamista tai koronapassin käyttöönottoa, esimerkiksi palvelupiste Frenckellin asiakasmäärä rajoitetaan 25 asiakkaaseen kerrallaan, Frenckellissä toimii kaupungin palvelupisteiden lisäksi muun muassa Nyssen asiakaspalvelu sekä koronapassin tulostuspiste. Lakisääteisiin kaupungin palveluihin päätöksellä ei ole vaikutusta, mutta merkittävässä osassa kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalveluita korona-passin käyttö laajenee. Koronapassin käyttö koskee vain yli 16-vuo-
tiaita. Kasvomaskin käyttöä suositellaan 12 vuotta täyttäneille myös yleisissä tiloissa. Tampereen kaupungin järjestämissä yleisötilaisuuksissa edellytetään koronapassin esittämistä. Tuoreet rajoitukset koskevat laajasti erilaisia asiakas- ja yleisötiloja kuten esimerkiksi urheilutiloja, kirjastoja, museoita ja teattereita, myös näissä edellytetään koronapassia. Koronapassia kysytään liikuntatiloissa, kuten uimahalleissa Koronapassi vaaditaan uimahallien yleisövuorojen, kuntosalien, seura- ja ohjausryhmien 16 vuotta täyttäneiltä käyttäjiltä. Varauduthan todistamaan myös henkilöllisyytesi. Sisäliikunta: Seuravuorojen vastuuhenkilöt huolehtivat siitä, että kaikilla yli 16-vuotiailla osallistujilla on koronapassi. Uimahallit: Seuravuorojen vastuuhenkilöt huolehtivat siitä, että kaikilla yli 16-vuotiailla osallistujilla on koronapassi. Mikäli vuoro on uimahallin normaalina aukioloaikana, tarkistetaan koronapassi myös seurojen vuorolle tulevilta. Koronapassi tarkis-
tetaan tarkastuspisteellä tai lippukassalla. Rajoitusten vaikutukset kulttuurija vapaa-aikapalveluihin Yleisötilaisuuksissa edellytetään koronapassin esittämistä sisäänpääsyssä vuoden loppuun saakka. Museot: Vapriikissa, Milavidassa, Sara Hildénin -taidemuseossa ja Tampereen taidemuseossa ja Muumimuseossa museokäynneillä kaikkien 16 vuotta täyttäneiden tulee esittää koronapassi. Kulttuuritalot: Kulttuuritalo Laikussa, Lasten kulttuurikeskus Rullassa, Haiharan taidekeskuksessa ja Hiedanrannan kulttuuritapahtumissa kaikkien 16 vuotta täyttäneiden tulee esittää koronapassi. Tampere Filharmonia: Tampere Filharmonian konsertteihin sisäänpääsyssä noudatetaan Tampere-talon ohjeistuksia. Tampere-talossa sisäänpääsyssä koronapassia edellytetään kaikilta 16 vuotta täyttäneiltä. Kirjastot: Tampereen kaupungin kirjastossa asioidessa lainaus- tai kokoelmapalveluissa ei tarvitse esittää koronapassia. Kirjaston tiloissa järjestettävissä yleisötilaisuuksissa kaikki-
en 16 vuotta täyttäneiden tulee esittää koronapassi. Työväenopisto: Työväenopiston järjestämissä yleisötilaisuuksissa kaikkien 16 vuotta täyttäneiden tulee esittää koronapassi. Tulethan yleisötapahtumiin tai harrastuksiin vain terveenä ja pidät turvavälin muihin käyttäjiin, käytä käsidesiä ja pese kätesi. Muistathan myös kasvomaskin yleisissä tiloissa. Koronapassina toimii Omakannasta ladattava EU:n koronatodistus. To-
distuksen saa, kun molemmat rokotukset on otettu, koronatauti sairastettu tai kun tuoreen koronatestin tulos on negatiivinen. Koronapassin voi ladata puhelimelle tai tulostaa paperille etukäteen Omakannasta. Koronapassitulosteen voi myös noutaa Frenckellin palvelupisteeltä tai terveysasemalta. Nämä linjaukset eivät koske oppilaitosten toimintaa, varhaiskasvatusta, ammattiurheilemista eikä yksityistai perhe-elämän piiriin kuuluvaa toimintaa.
Hervannan Lintuhytin jouluikkunat ilahduttavat jälleen ohikulkijoita Jo kolmatta vuotta saamme ihastella joulukalenterin luukuksi koristeltuja ikkunoita Lintuhytin alueella. Ikkuna on aina päivän ajan kaikkien nähtävänä. Asukkaat haluavat toivottaa mukavia kävelylenkkejä ja iloista joulun aikaa kaikille asukkaille ja ohikulkijoille. Joulukalenteriluukut löydät näistä osoitteista: 1. Mettonkatu 34 2. Kirrinkatu 2 A 7 (pääty)
3. Mettonkatu 14 4. Mettonkatu 24 5. Terrinkatu 15 6. Mettonkadun katuaukio 7. Terrinkatu 18 8. Mettonkatu 42 9. Lintuhytinkatu 21 c 30 10. Terrinkatu 16 11. Mettonkatu 30 12. Mettonkatu 52 13. Mettonkatu 26 14. Kirrinkatu 14 15. Kirrinkatu 2 c 13
16. Mettonkatu 60 17. Lintuhytinkatu 24 18. Heinurinkuja 7 a 1 19. Lintuhytinkatu 20 20. Mettonkatu 53 21. Kirrinkatu 15 22. Kirrinkatu 22 23. Lintuhytinkatu 13 a 1 (pääty) 24. Terrinkatu 22 Päivi Myllylä Asukasyhdistyksen puheenjohtaja
Jouluvatsan kaveriksi Rela Tabs Mild Lemon kuuri 10 purutabl.
1€
Norm. 7,55€ Tarjous voimassa 31.12.2021 asti tai niin kauan kuin tarjouserää riittää.
Lahjavinkki!
Apteekin lahjakortti käy maksuksi kaikkiin apteekin tuotteisiin ja kauneushoitolan palveluihin.
HERVANTA
Kauppakeskus DUO Tampere puh. 03 447 5510 Avoinna
ma–pe 8.30 – 20 la 12 - 16 su 12 - 16 www.hervanta.hyma.fi
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
5
TARJOUKSET VOIMASSA TO-SU 16.-19.12. ELLEI TOISIN MAINITA
Kohti joulua
HERKKUDUON kautta PLUSSA-KORTILLA
PLUSSA-KORTILLA
-41%
PLUSSA-KORTILLA
-21-22%
Juhla Mokka
JAUHETUT KAHVIT 400-500 g (7,00-8,75/kg) Rajoitus 1 erä/talous
PLUSSA-KORTILLA
-16%
Atria
KANAN SISÄFILEET tai OHUET FILEELEIKKEET
-35%
Saarioinen KEITOT sekä PERUNASOSE-, MAKSA- JA MAKARONILAATIKOT
Laitilan kanatarha
VAPAAN KANAN MUNIA
350-400 g (4,17-5,95/kg) Rajoitus 2 erää/talous
M10/580 g (2,16/kg) Rajoitus 1 erä/talous
7.- 10.- 5.- 2 480-600 g (8,33-10,42/kg)
2 PKT
Ilman Plussa-korttia 5,99 pkt (11,98-14,98/kg)
Atria TAKUUMUREA NAUDAN PAAHTOtai SISÄPAISTI Palana
12
95 KG
Ilman Plussa-korttia 6,35-6,45 rs (10,58-13,44/kg)
NAUDAN KULMAPAISTI
1.-
Palana ja jauhettuna
11,95/KG SUOMI Tapolan
MUSTAMAKKARA 5,95/KG K-Ruokamestarin
NAUDAN MAKSA
Palana, pihvinä tai jauhettuna
7,95/KG SUOMI
ERÄ TUORE KUHAFILEE
Peipsjärvi tai Riianlahti Viro, säävaraus
22,95/KG
Kasvattajat: Brändö Lax, Napapiirin kala tai Kalankasvatus Vääräniemi Rajoitus 2 kalaa/talous
7,99/KG SUOMI
ERÄ TUORE SUOMALAINEN SILAKKAFILEE Selkämeri, säävaraus
8,99/KG SUOMI
ERÄ TUORE LOHIFILEE JA LOHIMEDALJONKI
Selkä- ja vatsarasvaton, D-leikattu, Norja, ruodoton, vastuullisesti kasvatettu
19,95/KG
Ilman Plussa-korttia 1,95 rs (3,36/kg)
12 95
PS
ERÄ Benella TUORE SUOMALAINEN SUPERIOR KIRJOLOHI
2 RS
1-3 kg
1 99
KG
50
Tapola KYPSÄ MAALAISKINKKU
1,5 kg (1,33/kg) Espanja
Extra, Costa Rica
Voimassa TO-LA 16.-18.12.
Ilman Plussa-korttia 1,99 rs (4,98-7,11/kg)
KLEMENTIINI
BANAANI
HERKKUTORILTA K-Ruokamestarin
3 RS
2 RS
KG
Kotimaiset ainesosat. Eksoottinen maku. Monipuolinen ruokavalio.
KANG SUSHI BAR
Nyt tuoreet herkulliset sushit meiltä edullisesti.
KANTA-ASIAKKAILLE 2h ilmainen pysäköintietu parkkihallissa
Edun saa käyttöön kirjautumalla kanta-asiakkaaksi: www.kauppakeskusduo.fi/pysakointi
Pietilänkatu 2, 33720 Tampere, puh. (03) 358 0100 kari.salmipuro@k-supermarket.fi
Mukava kauppa kivoille ihmisille
MA-PE 7.00-22.00 • LA 8.00-22.00 • SU 10.00-22.00
UUDISTETTU PUOMITON PYSÄKÖINTI ON ENTISTÄKIN HELPOMPAA JA NOPEAMPAA. TUNNIN ILMAINEN PYSÄKÖINTI PARKKIHALLISSAMME. TULE!
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
6
ERÄ! ERÄ! ERÄ! ERÄ! ERÄ! Lasten työkalupöytä tarvikkeineen 59x60cm TAI
Tee löytöjä joulun lahjatalosta!
Supermarket leikkisetti tarvikkeineen 69cm
Miesten
LÄMPÖ PITKIKSET
KÄSIPYYHE
50x70cm
5,-
Säästä 15%
(5,95)
(7,95)
(3,50)
KRUUNUKYNTTILÄ
19cm, 30kpl/pkt paloaika n.6h
7,-
ALE ON
ALKANUT!
KOKO PERHEEN
ULKOILU
- Toppatakit & -haalarit - Ulkoilupuvut Tarjous ei koske ulkoiluhousuja
UUNIKOKKI VUOAT
Esim. Kulmikas 2L vuoka (21,90) NYT 17,52!
-20%
Säästä 29% (9,95)
Alkali
ARCTICA
-30%
-25%
Soft embo
WC-PAPERI 16RLL
5,-
Säästä 23% 0,31/rll
Emilia design
TALOUSPAPERI 8RLL Säästä 11%
50
0,44/rll
(4,95)
3
Säästä 20%
95
musta, v.pun tai v.sin
Ä!
Original, 400g (1,79)
1,-
Säästä 44% 2,50/kg
TALIPALLOT
Ä!
6x90g (0,99)
0
Säästä 20%
79
JUHLAPÖYDÄN KONVEHTEJA
CELEBRATIONS
186g (á 2,95) (15,86/kg)
3 x 300g (9,95)
4,-
Säästä 10%
8
Säästä 32%
5
Säästä 33%
90
9,94/kg
10,75/kg
LATTIAPUHDISTAJA
1
(2,49)
29
NESTE- TAI SUIHKUSAIPPUA
500ml (á 2,49-2,95)
2,58/L
!
ER
Ä
(4,98-5,90/L)
11,80/L
500ml
(8,90) (17,80/L)
SHAMPOO 250ml TAI HOITOAINE 200ml
Airi 500ml
Säästä 48%
1,46/kg
HIUSKIINTEET
95
2 KPL
0,08/kpl
DIGESTIVE
ER
ER
Säästä 28%
(3,50)
KASVOMASKI
50kpl/pkt
Esim. syvä Ø21cm lautanen (10,90) NYT 7,63!
AA tai AAA 10kpl/pkt
50
Valikoima vaihtelee myymälöittäin 3-Kerroksinen
SORMIPARISTOT
3
Ä!
ER
595
95
(3,95)
(9,95) NYT 6,95!
Valikoima vaihtelee myymälöittäin
Säästä 25%
Säästä 15%
(6,50)
-30%
(11,95)
TEKSTIILI
2
TYYNYLIINOJA
995
-30%
(3,95)
Ä!
ER
Säästä 16%
(34,95)
Esim. (12,90) NYT 9,03!
2
Sukissa jarrupohja
RUKKASET
2995
95
(4,95)
Naisten heijastavat
PEHMOTONTTUJA
40kpl/pkt, paloaika n.8h
2
Säästä 25%
95
Valikoima vaihtelee myymälöittäin
ERILAISIA
LÄMPÖKYNTTILÄ
PEHMOSUKAT
3
Säästä 14%
Ä!
Lämmin teddyvuori
Sukissa jarrupohja
OLOASU
ER
Lämmin teddyvuori
Säästä 20%
Värit vaihtelevat myymälöittäin
-50%
Lasten jouluiset
KOTISUKAT
Naisten Velour
(59,00) NYT 29,50!
Naisten
3
pa 40% Säästä jo
50
2 KPL
3,50/L
(á 2,89) (11,5614,45/L)
4
ER
Ä!
Säästä 22%
50 2 KPL
9,00-11,25/L
Tarjoukset voimassa 15.-21.12.2021 välisenä aikana tai niin kauan kuin tuotteita riittää tarjousaikana. Ei jälleenmyyjille. Oikeudet muutoksiin pidätetään.
Suomalainen perheyritys vuodesta 1979
loytotex.fi
LIELAHTI Harjuntausta 4 TAMPERE ARK. 10-19, LA 10-18 SU 11-18
TURTOLAN kauppakeskus TAMPERE ARK. 10-20, LA 10-18, SU 11-18
SUORAMA Alasenkuja 1 KANGASALA ARK. 9-20, LA 9-18, SU 11-18
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
7
Lempäälän Tredussa alkavia koulutuksia Yhteishaussa 2022: • • • • • •
Lähihoitaja Lastenohjaaja Merkonomi Turvallisuusvalvoja Artesaani Matkailupalvelujen tuottaja, matka-asiantuntija (koulutuksen aloitus Sammonkadulla Tampereella ja tutkinnon edetessä Lempäälään)
• TUVA-tutkintoon valmentava koulutus Kaksoistutkintomahdollisuus kaikissa perustutkinnoissa yhden katon alla -yhteistyössä Lempäälän lukion kanssa
Keväällä alkavia osatutkintoja:
• Luonto- ja elämystoiminnan ohjaaminen 20 osp • Matkailupalvelujen toteuttaminen 40 osp • Lähihoitaja, Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala 75 osp • Lähihoitaja, Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala 75 osp
Lisätiedot:
Monien a������������en T�e��
Nyt uusille Easy Wash -asiakkaille ensimmäinen kuukausi
0€
norm. 29,00€/kk
Sopimuskauden pituus 30 päivää, jonka jälkeen sopimus jatkuu normaalihintaisena (29 €), ellei sopimusta päätetä vähintään 1 päivä ennen seuraavan laskutuskauden alkamista.
XpressWash Turtolan Kauppakeskus Säälänkatu 2, 33710 Tampere Puh. 040 960 5121 easywash.info
Rajattomat Kiiltopesut vuodeksi
19 €/kk Kertamaksu 228,00 €/vuosi Tarjous on voimassa rajoitetun ajan.
Lue lisää easywash.info
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
8
Palveluksessanne joulun tunnelman luonnissa. Tilaa joulukukat etukäteen esim. verkkokaupastamme: Skannaa minut!
Whatsapp 046 922 7041 Puhelin (03) 317 3415 keinupuistonkukkapuoti @gmail.com
Lindforsinkatu 2, 33720 Tampere Avoinna ma-la 9-18 ja su 9-16
NAS KAHVILALOU12.12.
la 11.12. • sue 17.12. to 16.12. • p
www
KLO 11–14
Koko lehti myös verkossa hervannansanomat.fi Yrittäjä! Näy aidosti paikallisessa mediassa. Varaa paikkasi Hervannan Sanomista! Myyntijohtaja Johanna Nordlund 0400 422 805
Junisaurus-hahmo tutustuttaa lapsia kiehtovaan yliopistomaailmaan Annika Pusa Junisaurus on herttainen ja hyväntahtoinen pikku dino, joka on kiinnostunut kaiken uuden oppimisesta. Tänä syksynä tämä lapsiin vetoava hahmo on alkanut seikkailla omilla videoilla, joissa se käy tapaamassa eri tieteenalojen tutkijoita ja opettajia Tampereen yliopistomaailmassa. Juniversity on lasten ja nuorten oma yliopisto ja erikoistunut tiedekasvatukseen. Junisauruksen kokonaisuuden suunnittelusta ovat vastanneet Juniversityn koordinaattori Lotta Abendstein ja asiantuntija Eeva Niemelä. Kokonaisuus sisältää valtakunnallisia varhaiskasvatuksen suunnitelmaa tukevia videoita, jotka ovat pituudeltaan 10-15 minuuttia. Videoihin sisältyvät myös oppimistehtävät, jotta työskentelyä on helppo liittää osaksi päiväkotien arkea. - Yhteisenä päämääränä on ollut näyttää lapsille, että yliopistossa on monenlaisia tutkijoita ja opettajia ja mahdollisuus opetella monenlaisia asioita. Kaikki sarjan videot ladataan Juniversityn omalle you tube -kanavalle, jotta niitä on mahdollisuus katsoa ympäri Suomen, Niemelä kertoo. - Haluamme kannustaa lapsia videoiden avulla uteliaisuuteen, ihmettelyyn ja tutkivaan toimintaan, joka
Juniversityn omalle you tube -kanavalle on ladattu videoita, joissa seikkailee sympaattinen Junisaurus. Videot tukevat virallista varhaiskasvatuksen opetussuunnitelmaa ja ne ovat kaikkien vapaasti käytettävissä. Asiantuntijat Eeva Niemelä ja Lotta Abendstein, jotka ovat avastanneet Junisauruksen kokonaisuuden kehittämisestä. K U VA A N N I K A P U S A voi liittyä mihin vaan, Abendstein sanoo. - Tässä ensimmäisessä Junisaurus-videossa esimerkiksi tutkitaan kieltä ja sanoja. Lähes kaikki Juniversityn toiminta on osallistujille maksutonta. Taustalla on ajatus, että toiminta on tasa-arvoista ja helposti saavutettavaa. Juniversityn tiedeluokka sijaitsee Hervannassa, joten hervantalaisten lasten on helppo osallistua toimintaan.
- Järjestämme esimerkiksi oppilasryhmille tiedetyöpajoja ja vierailuja yliopistoon. Olemme mukana myös avoimissa tiedetapahtumissa, kuten tammikuussa 2022 järjestettävässä Tiedon valoa -tapahtumassa, Abendstein ja Niemelä sanovat. You tube-kanavalta löytyy Junisaurus-videoiden lisäksi lyhyitä opetuksellisia tiedekoevideoita vaikka kotona tehtäväksi.
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
9
01/2020
Mitsubishi Electric lämpöpumput nyt lämmityskauden kampanjahinnoin! Pyydä tarjous! Maa- tai ilma-vesilämpöpumpun tilanneille nyt langaton huonesäädin kaupan päälle (arvo n. 300€)
ILMA-VESILÄMPÖPUMPPU Täydellinen ilma-vesilämpöpumppujärjestelmä talon ja käyttöveden lämmittämiseen. Mallisto kaikkiin tarpeisiin.
Puh. 010 319 5870
UUSI YMPÄRISTÖYSTÄVÄLLINEN
Lentolantie 20, Kangasala
www.lvistalot.fi
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
10
ERIKOISSUUTARIT
Jalkineet kaikkiin jalkoihin! Valmistamme - Yksilölliset ortopediset jalkineet - Mittajalkineet - Yksilölliset tukipohjalliset
Joulun toivelahja. OSTA LAHJAKORTTI !
MYYMÄLÄSTÄ
Naisten muodikkaat NEW FEET MAIHARIT
Naisten ja miesten VAPAA-AJAN JALKINEET
198 € / pari
179 € / pari
- koot 36 -46, vedenpitävät, pitävä kumipohja ja tekstiilivuori, irroitettava sisäpohja
- Lämmin vuori
ERIKOISSUUTARIT KY MYYMÄLÄ
PINNIKATU 58 • AVOINNA MA-PE 12-17 • www.erikoissuutarit.fi YKSILÖLLISET TUOTTEET: Ajanvaraus p. 010 39 71777
LEMPÄÄLÄN NUORISOSEURAN TEATTERI Ensi-ilta perjantaina 4.2.2022
muut esitykset helmi – ja maaliskuussa Nuorisoseurantalolla
KAHDEN HERRAN palvelija
”Kun kumartaa yhdelle, niin pyllistää toiselle” Carlo Goldonin 1745 kirjoittama nauruhermoja kutkuttava huvinäytelmä. Ohjaus Heidi Lakaniemi
K-Supermarket HerkkuDuon kauppias Kari Salmipuro.
Lisätietoa: www. nuorisoseura .fi puh. 0400 749 986
”Tarkoitus on antaa, ei ottaa” Sirpa Koivu Auta Ruokalahjalla -keräys on käynnissä K-Supermarketeissa ympäri Suomea. Myös kaakkoisen alueen asukkailla on mahdollisuus auttaa vähävaraisia lapsiperheitä ruokalahjoituksin. Keräys jatkuu 31. joulukuuta saakka. Lahjoituksia kerätään K-Supermarket Kaukajärvessä ja K-Supermarket HerkkuDuossa. Duossa lahjoituksille varatut rullakot ja ostoskärryt ovat käytävän puolella kassojen takana. Ne tyhjennetään säännöllisesti ja lahjoitukset viedään odottamaan kuljetuksia. - Ruokalahjojen keräys on lähtenyt
hyvin käyntiin, sanoo kauppias Kari Salmipuro. - Luotan siihen, että Mannerheimin Lastensuojeluliitto jakaa lahjoitukset oikeudenmukaisesti Pirkanmaalla. – Itsekin lahjoitan mieluiten seurakunnan ja MLL:n kautta. HerkkuDuossa kerätään myös ruoka- ja tarvikelahjoituksia kodittomille kissoille yhteistyössä Maukula ry:n kanssa. Keräys jatkuu jouluun asti. - Lähdin mukaan, koska pidän kissoista, vaikka olenkin enemmän koiraihminen. Lahjoituksia tulee mukavasti, mutta harmillisesti niitä myös katoaa. Toivoisin, että kauppakeskuksessa liikkuvat ymmärtäisivät, että tarkoitus on antaa, ei ottaa, Salmipuro muistuttaa.
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
11
Tampereen suurin
LOPPUUNMYYNTI OUTLET
OUTLET
Nekalassa
-80% OUTLET
Tuoteryhmiä jopa
Askartelutarvikkeet | Lyhdyt | Kynttilät | Joulukoristeet | Koristevalot | Lelut & pelit
OUTLET
OUTLET
Koko myymälän valikoima vähintään
OUTLET
-50%
Bussilinjoilla 5 ja 14 pääset lähelle myymälää!
Tammer Brands Outlet TAMPERE Ajokinkuja 3, Nekala www.tammeroutlet.fi ma-pe 10–19 | la 10–18 | su 12–18
HYVIEN KULKUYHTEYKSIEN PÄÄSSÄ, REILUSTI ILMAISTA PARKKITILAA!
MYYMÄLÄ LOPETETAAN. ALENNUKSET LASKETAAN MYYMÄLÄN NORMAALIHINNOISTA. MYÖS JÄLLEENMYYJILLE.
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
12
Joulukukat luovat joulun tunnelman -mutta mikä on joulukukista helppohoitoisin? Annika Pusa Nyt niitä taas saa! Joulukukat ovat ilmestyneet kukkakauppoihin huokumaan joulun henkeä. Kukkia oikein hoitamalla niistä on iloa pitkään ja ne ilahduttavat omistajaansa vielä joulun jälkeenkin. Keinupuiston Kukan omistaja Nadja Orelma kertoi meille viisi lempijoulukukkaansa ja sen, miten niitä hoidetaan. Uudet lajikkeet ihastuttavat Orelma muutti Suomeen Virosta 11 vuotta sitten ja on siitä asti asunut Hervannassa. Oman kukkakaupan hän osti nelisen vuotta sitten. - Ystäväni Svetlana kertoi, että kukkakauppa, jossa hän on töissä, on nyt myynnissä. Hän pelkäsi, että omistajanvaihdoksen myötä häneltä loppuisivat työt. Yrittäjyys on aina kiinnostanut minua ja asiaa pohdittuani päätin ostaa kaupan itselleni, Orelma kertoo. -Svetlana jäi minulle töihin ja on opettanut minulle kukista kaiken, alkaen kukkiensidonnasta niiden hoitamiseen. Orelma on opiskellut Virossa taloushallintoa ja hänellä on myös kirjanpitoyritys. Oma kukkakauppa on hänellä unelmien täyttymys ja joulukukista hän on innoissaan. - Vuodesta toiseen tulee uusia joulukukkalajikkeita, jotka ovat aivan ihania. Tässä on esimerkiksi uudenlainen joulutähti, jonka lehdet ovat tällaiset kiharat, Orelma näyttää. -En yksinkertaisesti voinut lähteä tukusta ilman näitä. Joulutähtihän on oikeastaan viherkasvi, jonka ylimmät lehdet vain muuttuvat myöhemmässä vaiheessa punaisiksi.
Joulutähti viihtyy sisätiloissa lämpimässä, ei tykkää vedosta ja säännöllinen kastelu ainakin joka toinen päivä on tärkeää. - Kukkana joulutähti on pitkäkestoinen, jos sitä hoitaa oikein. Anopilleni viime vuonna tuomamme joulutähti kukkii edelleen. Toinen joulun helmi, amaryllis, on perinteinen sipulikukka, jota on myynnissä sekä multaan istutettuna että leikkokukkana. Amarylliksen varsi on ontto ja jos sitä kastelee liikaa, sipuli mädäntyy helposti. - Amaryllista kastellaan hyvin niukasti. Jos sitä kastelee paljon, se kasvattaa varsista todella pitkiä. Aivan pieni määrä vettä viikoittain riittää. Joulukukista amaryllis on mielestäni kestävin ja helppohoitoisin. Upea kukinta keskellä lumihankea Jouluruusu on nimestään huolimatta leinikkikasvi ja sen hoito-ohjeet ovat samat kuin orvokilla. - Se viihtyy viileämmässä paikassa ja sitä pitää muistaa kastella säännöllisesti. Jouluruusu on sitkeä kasvi, joka ulos istutettuna kestää jopa pakkasasteita. Sopivan leudoissa olosuhteissa jouluruusu voi siis kukkia puutarhassa upeasti keskellä sydäntalvea ja lumihankia. Uudet jouluruusulajikkeet puolestaan sopivat sisätilojen joulukukiksi aikaisempia lajikkeita paremmin. Halutessaan jouluruusun voi pyhien jälkeen laittaa esimerkiksi kellariin odottamaan kevättä ja puutarhamultaan istuttamista. Tulilatva on Orelman mukaan hyvin vaatimaton kukka, joka pärjää hyvin vähemmälläkin huomiolla.
OLETKO MYYMÄSSÄ AUTOASI?
- Se tykkää lämpimästä ja riittää, kun sitä kastelee kerran tai kaksi viikossa. Jouluksi laitamme tulilatvoihin kimmallesuihketta, joka tekee niistä juhlavan ja hienon näköisiä. Omenat ja banaanit kauaksi orkideoista Orkidealla on Orelman mukaan turhaan vaativan ja vaikean kukan maine. - Se kukkii ympäri vuoden, lepää keväällä muutaman kuukauden ja alkaa taas kukkia. Orkidea ei vaadi paljon hoitoa, mutta valoisa paikka on sille erittäin tärkeää. Kastelu on niukkaa. Omenat ja banaanit on syytä pitää orkideoista kauempana, sillä niiden sisältämä etyleeni lopettaa orkideoiden kukkimisen. Etyleeni on kaasu, jota syntyy kasvisten hengittäessä ja saa aikaan niiden kypsymisen.
Tulilatvat koristellaan joulun alla juhlaviksi kimallesuihkeella.
Nadja Orelma on pitänyt kukkakauppaa nelisen vuotta. Hervannassa hän on asunut pian 11 vuotta ja viihtyy hyvin. -Tämä on pieni kaupunki toisen kaupungin sisällä, Orelma sanoo.
Uusissa joulutähtilajikkeissa on kiharat, suloiset lehdet.
Me autamme sinua nopeasti ja edullisesti. Keskimääräinen myyntiaikamme on 28 vrk. Lue lisää: www.omax.fi.
Oliver 050 431 9920 Otto 050 513 4811
Puh. 010 504 8800 myynti@omax.fi
Realparkinkatu 12 37570 Lempäälä
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
13
Keltanokanpuiston kentällä voi pelata jääkiekkoa.
Suolijärven avanto
Luistelukentät jäädytetty, järvet jäässä Sirpa Koivu Lähes kaikki kaakkoisen alueen puistojen peli- ja lähikentät on saatu jäädytettyä luistelukäyttöön. Lauhtuva sää heikentää niiden kuntoa, mutta toistaiseksi luistelemaan pääsee Vuoreksessa, Hervannassa, Lukonmäessä, Kaukajärvellä ja Hallilassa. Jääkenttiä on koulujen pihoilla, lisäksi on muita ulkojääkaukaloita ja avojääkenttiä. Kentät ovat käyttö-
kunnossa silloin, kun ne ovat valaistuina illalla. Luistelukentät ovat arkipäivisin pääsääntöisesti koulujen ja päiväkotien käytössä, ja kaukaloihin jaetaan myös joitakin ilta- ja viikonloppuvuoroja. Muulloin kentät ja kaukalot ovat vapaasti kaikkien käytettävissä. Suurimmassa osassa kenttiä sallitaan jääpelit. Jääpeleille varatut kentät on aina varustettu jääkiekkomaalein. Osa kentistä on varattu vain pie-
nemmille käyttäjille luisteluharjoittelua varten. Näsijärven lisäksi vankat jääpeitot löytyvät niin Hervannan kuin Kaukajärvenkin järvistä. Jäätymistä, lumipeitettä jäällä ja maastossa tarkkailevat kaupungin latumiehet. Josko pian päästäisiin latujen tekoon. Järville tehdyt ladut ovat erinomainen lahja epävarmoille ja heikkotaitoisille hiihtäjille, toki muillekin hiihdon harrastajille.
Joululahjat meiltä Cavalier SAFARI
-matkalaukut Koot: 55 cm, 65 cm, 75 cm.
X´Blade 4.0 -lentolaukku matkustamokoko 55 cm
-40%
matkustamokoko 55 cm, etutasku
49-,
asi
lahj joulua e m t set toim Pake veloituk
norm. 59,00 €, 69,00 €
155,90 norm. 259,-
tettu Rajoi r e ä
PRODIGY -lentolaukku
i Kaikk t o ko
-50%
134,50
Hervannan latupartio on jo testannut Suolijärven jään kestävyyttä. Jäälle on myös kolattu ura luistelijoille. - Suolijärvessä on 20 senttiä vahva teräsjää, kertoo Raimo Pelkonen liikuntapalveluista. - Olen tarkastanut järven mönkijällä ja mitannut vahvuutta. Tilanne on paljon parempi kuin viime vuonna, jolloin jää oli enimmäkseen niin sanottua huokoista kohvajäätä.
Jäälle on jo ehtinyt pilkkijöitä, luistelijoita ja ulkoilijoita. Suoliojan ja Myllyojan puoleiset päissä on virtauksia, joten sinne ei pidä mennä. Tietenkin myös avannon ympäristö on sula. - Vaikka sää meneekin plussalle, sillä ei ole vaikutusta jäihin, Pelkonen vakuuttaa. - Jos lunta saadaan, päästään tekemään suositut ladut ja kävelyreitit myös jäälle.
Nahkarukkanen Tietokonereppu GUARDIT 2.0 14,1”
52,-
aidolla turkisvuorella miesten ja naisten malli
24,90
norm. 65,-
Valikoimissamme on myös runsaasti miesten ja naisten nahkakäsineitä
Hieno valikoima matkakasseja, nahkaa Nahkakäsine mm. Chesterfield
lämminvuori miesten ja naisten malli
24,90
norm. 269,-
Nahkapalakäsine
u itett Rajo ä er
naisten ja miesten malli
Hyvä valikoima ostoskärryjä
Baxxini
Miesten OLD WEST -olkalaukku
ostoskärry
90 19
nahkaa koko: 21 x 24 x 6 cm
9,90 RFID SAFE LOMPAKKO
suojaa RFID-sirulla varustetut kortit luvatonta käyttöä ja kopiointia vastaan. USEITA ERI MALLEJA
esim. lompakko
65,25,90 Matka- ja Nahkatavara nahkaa
Kaikki reput, salkut, lento- ja matkalaukut
vähintään Myös tilaustuotteet.
-20%
Miesten kotimaiset nahkavyöt alk.
11,90
Tuomiokirkonkatu 32, 33100 Tampere • puh. 03 222 5996 avoinna ark. 10-18 ja la 10-16 • www.matkajanahkatavara.com
HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021
14
Mitä, missä, milloin?
Lähetä oma tapahtumavinkkisi: hsyhd@hervannansanomat.fi Mitä, Missä, Milloin -palstalle otetaan julkaisuviikon maanantaihin klo 14 asti jakelualueen yhdistysten tapahtumia. Palstalla julkaistaan ainoastaan rekisteröityneiden yhdistysten ilmaisesta toiminnan tapahtumia eivätkä tapahtumatiedot saa sisältää maksullisia tapahtumia. Yhden ilmoituksen maksimimerkkimäärä on max 500 merkkiä ja Hervannan Sanomat pidättää oikeuden editoida ilmoituksia. Hervannan Karjala-seura (HKS): Kunnon Kulkuniekat kävelevät sopivina ryhminä (turvavälein) joka ma, ke ja pe (pl. 24.12.). Kokoonnutaan klo 10 Ahvenisjärven laiturille. Seuran väkeä on joulupadan vahteina Kauppakeskus Duossa 20.-23.12. klo 10-16. Kirjallisuuspiiri Kirjawaiset aloittaa uuden lukuvuotensa ke 5.1. 2022 klo 15.30 Venlantuvalla (Teekkarinkatu 5). Aiheena on kirjailija, kuvittaja Tove Jansson. Loppuvuodesta luettua. Vaihdetaan kirjavinkkejä. Tervetuloa uudet ”lukutoukat”. Käsityökerho Kätevät Käet ke 5.1. klo 17 myös Venlantuvalla. Torkkupeittoprojekti ja ideoita kevätkaudelle. Lisätietoja, puh. 040 833 9002. YSTI ry/Verkko: Maksutonta vapaaehtoisapua ikäihmisille ja vammaisille henkilöille sekä vertaistoimintaa omaishoitajille ja vapaaehtoisille. Uudet vapaaehtoiset ovat tervetulleita mukaan toimintaan!
Toimisto, Ruovedenkatu 20, avoinna ma-to 9-15, pe 9-14. Puh. 03 317 0826. Avoimet asiakaskahvilat viikoittain tiistaisin klo 11.30-13.30 Nuorisokeskus Kupolissa, Lindforsinkatu 1, ja keskiviikkoisin klo 12.30-14.30 Hervannan yhteisökeskuksessa, Lindforsinkatu 8. Tervetuloa mukaan! Lisätietoa toiminnasta: ww.yst.net/verkko Hervannan Martat: Hervannan Marttojen käsityökerho jatkaa toimintaansa perjantaisin klo 11-13 Hervannan kirkon takkahuoneessa. Tervetuloa uudet ja vanhat. Tied. Anne 0414526678 Hervannan AA-ryhmä kokoontuu keskiviikkoisin klo 15-17 Hervannan kirkon alakerrassa kulmahuoneessa. AA:n kyläryhmä kokoontuu keskiviikkoisin Messukylän seurakuntakodilla klo 18-20 Messukylänkatu 36. Tampereen Hervantalaiset ry/ Venlantupa: Venlantuvalle vaaditaan Koronapassi kaikilta avin määräysten mukaan 6.12.2021 lähtien. Lisäksi vahva maskisuositus. Avoinna ke ja to 11-15 ja pe klo 11-14. Keskiviikko 15.12. klo 12 Musiikkipäivä, Ollin joulukaraoke. Torstai 16.12. klo 11-15 Värkkäri-käsityö-juttukerho. Perjantai 17.12. klo 12 Bingo. Maanantai 20.12. klo 13-15 ”Venlan Vetreät”, leppoisaa liikuntaa yhdessä. Kaikille avoin ja maksuton. Tiistai 21.12. klo 12-14 Äijäkerho. Keskiviikko 22.12. klo 12 joululounas paikan
varanneille. Koronatmääräykset voivat aiheuttaa muutoksia. Tervetuloa! Jalkahoitajan ja hierojan aikoja (myös lahjakortteja) Anjalta p. 041 5184717. Hervannan Eläkkeensaajat ry: To 16.12. klo 9.30 Boccia, Vapari/Iso balettisali. Kiitos kuluneesta toimintavuodesta. Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2022! Kevätkauden kurssit alkavat viikolla 2. Ilmoitamme tarkemmin tässä lehdessä ja kotisivuillamme https://hervanta.elakkeensaajat.fi Linja20-hanke: Linja20 tarjoaa tukea ja toimintaa 18-29-vuotiaille kaakkoisen alueen nuorille aikuisille. Tarjoamme yksilöllistä tukea, mukavaa tekemistä kohtaamispaikoissa ja mentortoimintaa. Kohtaamispaikat Viri-Annalan tuvalla maanantaina klo 11-14, sekä Kaukajärven vapaa-aikatalolla tiistaina klo 11-14. Toiminta on vapaaehtoista ja ilmaista. Tule kahville! Tsekkaa Linja20.fi. Löydät meidät myös facesta ja instasta. Seurakunta ja sotainvalidien veljesliitto: Boccia peli vuoromme on kirkolla joka tiistai klo 9.00. Joulutauko alkaa vko 51. Aloitamme uuden kauden Vko 2 . 11.1.2022 klo 9.00. Terve tuloa entiset ja uudet pelaajat hauskan ja leppoisan pelin pariin. Tarvitset vain sisä jalkineet ja hurttia huumoria. Annamme opastuksen, kysy tai tule käymään. Harto 05068111
Konsertit
Jeena ja Vauhtikallot - iskelmäkonsertti pe 17.12.2021 klo 19 Mimin ja Kukun jouluseikkailu la 18.12. klo 11 Taivas sylissäni -joulukonsertti su 19.12. klo 16 Pirjo Turunen, Ilkka Niemi ja Maila Böhm Haiharan Taidekeskus Haiharankatu 30 Kaikkiin vapaa pääsy Maskisuositus Koronapassi tarkastetaan kaikissa.
Torilla
Tapahtumat
KENKÄVAUNU Hervannan torilla ma 20.12.21 JAAMME 100 PARIA MIESTEN TALVIKENKIÄ
JOULULAHJAKSI HINTAAN 5,-/PARI KLO 8 ALKAEN!
NASTA-JA KITKAPOHJAPÄIVÄ:
Vältä kaatuminen ja vakava loukkaantuminen. Kotimaisia nasta- ja gripkitkapohjaisia talvikenkiä TARJOUSHINNOIN!
Kastetut Zachary Elijah Graham Eeli Einari Johannes Hammar Bella Mikaela Edith Helmilaakso Frida Ariel Armi Hintikka Otto Sakari Jääskö Alpo Edvin Johannes Laine Helli Inkeri Laitinen Joona Viljami Nikkanen Touko Aarre Elias Pekuri Liinus Miio Mikael Säkkinen
Kuolleet Kerttu-Kaarina Palmu, 92 vuotta Reeta Valpuri Ristilä, 91 vuotta Kaarin Anneli Heinonen, 90 vuotta Ilmi Orvokki Järvinen, 86 vuotta Pirkko Marjatta Kaihlanen, 80 vuotta
Vilho Aatos Ahoniemi, 79 vuotta Heikki Reino Olavi Välimäki, 71 vuotta Hannu Kalervo Kallinen, 69 vuotta Lea Liisa Marjatta Rantanen, 69 vuotta Jarmo Juhani Särkijärvi, 67 vuotta
OSTA, MYY, VAIHDA, VUOKRAA, LAHJOITA
hersa.mainostaja.com
Ilmoituksen jättäminen
Mies, +70v, hakee savuttoman, 65+ naisen seuraa. Olen 03-alueelta, välimatka ei ole ongelma, autollahan pääsee kauemmaksikin. Otathan yhteyttä. (1225148)
TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita Rivi5 (väli) HER (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse viestissä myytkö/ ostatko/ vaihdatko/ vuokraatko/ lahjoitatko, tuote, lyhyt kuvaus ja hinta. Max. 160 merkkiä
Esimerkki
Rivi5 HER Myydään Toyota Corolla XSi -98 Sedan siisti. Hp. 2300e Lähetä viesti numeroon 17197. Ilmoituksen hinta 5e Ilmoitukseen tulee automaattisesti lähettävän kännykän numero, jos haluat toisen numeron, lisää se ilmoitustekstin loppuun.
INTERNETISSÄ hersa.mainostaja.com Netissä voit jättää myös kuva- ja kehysilmoituksen. Maksutapa verkkopankki sekä luottokortti.
Julkaiseminen Keskiviikon lehteen ilmoitus on jätettävä viimeistään sunnuntaina klo 14.
Sekalaiset Iloa ja energiaa elämääsi, toimi! Terapeutin valitsema valikoima intiimiterveystuotteita elämänlaadun nostamiseen Sinulle. Koska voit valita, toimi nyt. Etäpalvelut samasta osoitteesta. www.nakkipiilo.com
Mistä löytyis muorille tonttu-ukkeli, n. 60v, rento, pilkettä silmäkulmis, ei tosikko? Tenttu-ukot ja pukit ei kiitos. Mut joku, joka haluu nähdä päivänvalossakin eikä säikähdä tämmöstä hassuttelijaa. Tv mää itte. (1225199) Etsin rakasta, hellää miestä, joka ottaa naisen huomioon joka asiassa. Siis yhteispelillä se sujuu. Sinä mies, 67-73v, ota yhteyttä. (1225198) Olen seitsemänkymppinen, huumorintaj. ja ihan mukava naisihminen. Haluaisin mukavasta, huumorintaj. miehestä juttuseuraa ja ehkä muutakin myöhemmin. (1225168) Olen nainen miehen etsinnässä tositark. Jospa löytäisin kultakimpaleen ja kiltin miehen. Jos tunnet itsessäsi kiltteyden, niin täällä olis toinen samanlainen. Ikä n. 65-74v. 03-alue. (1225044) Hellurei ja hellät tunteet sinulta mies, 65-74v, naiselle, joka odottaa tosikumppania elämäntoveriksi. Olet tosi symppis ja yhden naisen mies. Vastaapa. 03-alue. (1225036) Olen 41v bi-nainen, etsin naista. Olen iloinen, huumorintaj., olen innokas oppimaan uusia asioita. Olisi ihana päästä hyväilemään naista ja saada elämään iloa. En polta enkä pahemmin käytä alkoholia. (1225007) Olen bi-nainen, naimisissa oleva. Olen iloinen, elämänmyönteinen, luotettava, liikun jonku verran. Haluaisin pitkästä aikaa olla naisen kanssa. (1225004) Riski, miehekäs maalaismies, 55v, metsuri, etsii yli 60v, pulskaa, mukavaa, halukasta maalaismuoria haalarisyliinsä. (1225110)
Etsin sinua aikuinen nainen. Kilot ei haittaa, jos jostain roikkuu, ei haittaa. Jos käytös on huonoa, haittaa. Ole siis oma ihana itsesi ja vastaile, eihän sitä koskaan tiedä. Olen terve, asiallinen, vapaa, tumma mies, 50/170/100. (1225080) Olen +60v, sopusuht. vanhapoika. Nainen, lapseton, sopusuht., 60v, tavataanko. Koko maa. (1225043) Yksinäinen nainen, ei ikärajaa. Txtaile mukavalle, 62v miehelle. (1225010) Riski, keski-ikäinen metsämies vailla tuhtia maalaismuoria, yli 60v. Viihdyt kotona ja metsässä. Olen vanhapoika maalta. Pirkanmaa, Häme. (1224964) Täällä tumma, pitkä mies, etsin itselleni tyttöystävää tositark. Olen urheilullinen, tykkään lenkkeilystä, muutenkin elämäntavat kunnossa. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä. Joulu yhdessä olis kiva. (1224957) Onko tää Parkanossa naista, joka haluaisi tutustua yksinäiseen, 68v mieheen? Odotan sinua. (1224955)
Su 19.12. klo 19 Katukappelin joulu Joulujuhla - joululauluja ohjelmaa, tarjoilua Kauppakeskus Duo 2.krs. Insinöörinkatu 23, Tampere www.katukappeli.com
Lämpimiä, kotimaisia vapaa-ajan jalkineita TARJOUSHINNOIN! Naisten säänkestävät leveälestiset, kitkapohjaiset TALVIKENGÄT
79€
TALVIMALLISTO -20% JOUSTONASTAKENKIÄ TARJOUSHINNOIN! Katso kenkävaunujen aikataulut ja verkkokauppamme www.kenkamatti.fi
ETELÄINEN SRK
Tampereen kaupunkikulttuuriyksikkö
Pesulapalvelut
TÄYDEN PALVELUN PESULA
PESULAX OY
Pesemme kaikki kodintekstiilit, puvut, hääpuvut, matot, työvaatteet ym. Vuokraamme myös pöytäliinat juhliisi Messukylänkatu 21, Tampere p. 03-31413900 Muista myös edullinen kuljetuspalvelumme!!!
Vuoden viimeinen lehti ilmestyy 22.12.21 Seuraava lehti ilmestyy 5.1.22
Yrittäjä! Näy aidosti paikallisessa mediassa. Varaa paikkasi Hervannan Sanomista! hervannansanomat.sinäköseoot.fi Myyntijohtaja Johanna Nordlund
0400 422 805 1 Ilmoitukseen vastaaminen
SOITTAMALLA Soita 0700 - 511 100 Kuulet ilmoituksen - halutessasi voit yhdistää puhelun ja voitte jutella heti - tai jättää viestin niin ilmoittaja voi soittaa sinulle.
TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita HER (väli) ILMOITUSNUMERO (väli) viestisi. Lähetä viesti numeroon 17193. Numerosi pysyy salaisena.
Esimerkki
HER 123456 Hei, luin ilmoituksesi ja kiinnostuin. Olen 35v. tumma...
Pidätämme oikeuden muokata, lyhentää tai olla julkaisematta ilmoitustanne.
3 Oma ilmoitus: vastaukset SOITA 0700 - 511 100 Kuulet saamasi viestit (myös tekstiviestit) ja voit soittaa kaikille vastaajille. TEKSTAA Saamasi viestin alussa on vastaajanro esim. V2. Kirjoita: V2 (väli) vastaustekstisi. Lähetä nroon 17193. Esimerkki
V2 Kiitos vastauksesta! Olen huumorintaj., vaalea nainen.
2 Ilmoituksen jättäminen
4 Oma ilmoitus: sulkeminen
SOITTAMALLA
SOITA 09 8563 2902 (pvm), näppäile 2. TEKSTAA SULJE (väli) ILMNRO (väli) TUNNUSLUKUSI. Lähetä numeroon 17193.
Soita 09 8563 2902 (paikallispuhelu) ja jätä ilmoitus.
TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita: HER (väli) ILMO (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse tekstissä sukupuolesi, millaista seuraa etsit ja miltä suuntanumeroalueelta. Lähetä viesti nroon 17193. Numerosi pysyy salaisena. Esimerkki
Neuvonta Neuvonta joka päivä klo 10-18 numerossa 0400 808 654. e-mail: neuvonta@movika.fi
HER ILMO Olen 32v. nainen ja etsin 32-38v miestä 03-alueelta.
Puhelut numeroon 0700-511 100 1,53e /min +pvm, tekstiviestit numeroon 17193 1,50e /kpl.
Olen 44v mies 03-pohjoinen alueelta ja etsin yli 60v, luotettavaa miestä. (1225128)
YRITYSILMOITTAJA
hersa.mainostaja.com
Olen 65v bi, haluaisin miestä. Tykkään erotiikasta monella lailla. Etsin miestä E-Suomesta. (1225079)
ONNITTELU- JA PERHEILMOITUKSET
Toimintaa Tampereen Härmälässä. Poikkea kylässä 44-vuotiaan, siistin ja komean miehen luona. Pitkä, vaalea ja siniset silmät. (1224996)
Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT
15
Joulukuusimyynti
Myydään
Myydään viljeltyjä kotimaisia, kauniita
METSÄ-, MUSTA- JA SERBIANKUUSIA
S-Marketin pihassa Sääksjärvellä Tampereentie 453 16.-23.12.2021 klo 10-18. Tiedustelut numerosta 050 362 2652
Partiolippukunta Tervaksentekijät myy
JOULUKUUSIA JA PÖYTÄKUUSIA!
Kuuset 40-50€ ja pöytäkuuset 8-12€
Asianajotoimistot
Auto suojaan syksyn sateilta ja talven tuiskuilta!
Autohallipaikat
osoitteessa Opiskelijankatu 29, Tampere. Hinta 10 000 € /autopaikka. Vastike alk. 36,75/kk. Tiedustelut Lujatalo Oy/Mari Lampinen p. 044 5852 517 tai mari.lampinen@luja.fi
Lue lehti verkossa hervannansanomat.fi Hammaslääkärit
Haluatko samanlaisia hampaita? Koko leuan kiinteät hampaat neljällä tai kuudella implantilla.
Työsuoritukset
Laaja valikoima lasialan palveluita nopeasti saatavilla
Hinta alkaen 8000,-
24 h
Puh. 03 213 3303
Korjauslasitukset, eristyslasit, ovi- ja ikkunalasit, näyteikkunat, laminoidut / karkaistut lasit, kuvio / lankalasit, palonsuojalasit, peilit, pöytälasit, muovit sekä muut lasialan palvelut
pispalasi.fi
monipuolinen lasitusliike
PISPALASI OY
Käyräkuja 30, Vuorentausta, Ylöjärvi
Palvelua ja puhtautta yli
20v
• Kodin siivoukset • Perussiivoukset • Porrasviivoukset • Muuttosiivoukset Pyydä tarjous: 045 126 6938 Anna siivouslahjakortti! www.uusierasiivouspalvelut.fi
ISOKIN
Paikallinen Pamis palvelee henkilökohtaisesti. Puh. 03 447 500 asiakaspalvelu@pamisoy.fi www.pamisoy.fi
Ajanvaraus 03 3173548
Avoinna ma-ke 8.30-16.00, to 8.30-15.00, pe suljettu Insinöörinkatu 23 Hervannan liikekeskus, D-porras, Tampere
puhelin 03 317 3548 • nettiajanvaraus: www.jansen.fi
HERVANNAN HAMMAS OY Hervantakeskus Insinöörinkatu 23 Vastaanotto Ma ja ke 9–15.30 Ti ja to 9–14 Pe ei vastaanottoa Puh. 03-317 6552
Yrittäjä! Näy aidosti paikallisessa mediassa. Varaa paikkasi Hervannan Sanomista!
Kiinteistönvälitys ASUNTOKAUPPAA YLI 40 VUODEN KOKEMUKSELLA
OSTAT TAI MYYT SOITA p. 03 22 33 901
Vuoden myydyin! Satisfyer Love Breeze
Satamakatu 3
Yhdistykset: hsyhd@hervannansanomat.fi Jakelualue: Hervanta, Hallila, Hankkio, Finninmäki, Lukonmäki, Kaukajärvi, Annala, Haihara, Viiala, Turtola, Messukylä, Vuohenoja, Korkinmäki, Muotiala, Vuores Mediatiedot tarkemmin www.hervannansanomat.fi
Toimitusjohtaja, päätoimittaja, yrittäjä Johanna Nordlund p. 0400 422 805 johanna.nordlund@ hervannansanomat.fi TOIMITUS
Annika Pusa p. 050 329 9867 hs@hervannansanomat.fi
toimisto@asuntopiste.fi ı www.asuntopiste.fi
Paikallinen välittäjäsi!
Satu Lepistö p. 050 408 6274 ILMOITUKSET
Keskisenkatu 10, 33710 Tampere
Ma-Pe 10.30-18, la 11-16, su 12-16
Myyntijohtaja: Postitusosoite: Johanna PL 99,33721 Nordlund P. 0400 422 805 Käyntiosoite: Insinöörinkatu 30, 3 krs., 33720 Tampere Avoinna: ma-to 9.00-16.00, pe suljettu Julkaisija: HerMedia Oy Painopaikka: Sanoma Manu Oy Sivunvalmistus: Seema Oy Ilmestymispäivä: keskiviikko Painosmäärä: n. 22 000 kpl Jakelu: Tampereen ykkösjakelu Jakeluhuomautukset: p. 0400 859 766 Ilmoitukset: hsilmo@hervannansanomat.fi
TIEDUSTELUT
Itsenäisyydenkatu 25, 33500 Tampere, Ristimäentie 9, 36270 Kangasala (aikavarauksella)
Otamme vastaan uusia asiakkaita.
Varaa paikkasi Hervannan Sanomista!
myös ilmoitusvaraukset
Sekalaista
Hammaslääkäri Lauri Julin
03-3186 431 041-5035 750
Yrittäjä! Näy aidosti paikallisessa mediassa.
PÄIVYSTYS
VOI OLLA KETTERÄ.
Sisällyttää kaikki (tarkastukset, kuvat, valmiit hampaat, jälkitarkastukset)
Asianajajat Kimmo Mäkelä, Jaakko Mäkelä, Lauri Penttilä
www. asianajotoimisto-mp.fi asianajotoimisto-makela@co.inet.fi
Isännöintipalvelut
Otetaan uusia potilaita.
Mäkelä & Penttilä Oy
Insinöörinkatu 40 33720 Tampere (Hervanta) ja Keernakatu 2 33100 (Tampellan alue)
Arkkitehdinkatu 9, 33720 Tampere Ma-Pe 17-20 | La-Su 10-18 Myös kotiinkuljetus! Lue lisää: terte.partio.net/kuuset
§
Asianajotoimisto
Juha Alakärppä 0401601482
Johannes Karjalainen 0407076110
Marja Karjalainen 0400640924
ASUNTOPALVELUKARJALAINEN.COM
Janne Koivisto 0415136669
Myyntipäällikkö Heini Eräsalo p. 050 438 0919 heini.erasalo@ hervannansanomat.fi
LEGENDA III-OLUT 4,4% 0,33L SIS.PANTIN 0,15€ (2,55/L) HINTA VOIMASSA 20.04.2019 HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 15. joulukuuta 2021 ALKAEN
16
TARJOUKSET VOIMASSA TO-SU 16.–19.12.21 ELLEI TOISIN MAINITA.
LISÄÄ TARJOUKSIA K-SUPERMARKET.FI/KAUKAJARVI HARTWALL
NOVELLE PLUS MULTI B+C JA PLUS SINKKI E
LEGENDA
III-OLUT 4,4%
0,33L SIS.PANTIN 0,15€ (2,55/L) 12X0,33L TLK SIS PANTIT 1,80 € (1,55/L) HINTA VOIMASSA 20.04.2019 ALKAEN
TILAA RUOAT VERKKOKAUPASTA JA NAPPAA MATKAAN MUKAAN VALMIIKSI KERÄTTYINÄ: WWW.K-RUOKA.FI/KAUPPA/ K-SUPERMARKET-KAUKAJARVI
TERVETULOA
K-SUPERMARKET
795 099 KAUKAJÄRVEEN 12-PACK
TLK
HUOMIOITHAN, ETTÄ TARJOUSTUOTTEISSAKIN SAATTAA ESIINTYÄ TUOTEPUUTOKSIA
PLUSSA-KORTILLA
2
-21-22%
PKT
2 RS SUPERIOR KIRJOLOHI
KASVATTAJAT: BRÄNDÖ LAX, NAPAPIIRIN KALA TAI KALANKASVATUS VÄÄRÄNIEMI, SUOMI RAJOITUS 2 KALAA/TALOUS
SUO M I
ATRIA
ATRIA
TUORE SUOMALAINEN
JUHLA MOKKA
KANAN SISÄFILEET TAI OHUET FILEELEIKKEET
TAKUUMUREA NAUDAN PAAHTO- TAI SISÄPAISTI PALANA
JAUHETUT KAHVIT 400-500G (7,00-8,75/KG) RAJOITUS 1 ERÄ/TALOUS
480-600G (8,33-10,42/KG)
799 1295 1000 KG
KG
2 RS
-41%
TO-LA 16.-18.12. SUOMI
K-RUOKAMESTARIN
NAUDAN KULMAPAISTI SUOMI, PALANA TAI JAUHETTUNA SUOMI
100 199 KG
EXTRA, COSTA RICA
PS
KLEMENTIINI
ESPANJA 1,5KG (1,33/KG)
1195 KG
SUOMI
129 089
SIPULIMIX
PS
KELTAINEN/PUNAINEN 1KG SUOMI
LANTTU TAI PUNAJUURI
PS
1 KG SUOMI
2 PKT
PLUSSA-KORTILLA
SUOMI
BANAANI
700
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 5,99/PKT(11,98-14,98/KG)
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 6,35-6,45/RS (10,58-13,44/KG)
249 249 KPL
PORKKANA- TAI LANTTUSOSE 500G (4,98-6,23/KG) TAI BATAATTISOSE 400G
RS
TAATELI
400G IRAN (6,23/KG)
795
K-RUOKAMESTARIN
KG
NAUDAN MAKSA PALANA, PIHVEINÄ TAI JAUHETTUNA
595
TAPOLAN
KG
MUSTAMAKKARA
SUOMI
TUORE SUOMALAINEN SELKÄMERI, SUOMI SÄÄVARAUS
TUORE SELKÄ- JA VATSARASVATON, D-LEIKATTU
LOHIFILEE JA LOHIMEDALJONKI
1995
TUORE KUHAFILEE
2295
PEIPSJÄRVI TAI RIIANLAHTI VIRO, SÄÄVARAUS
-20%
-14%
KG
PLUSSA-KORTILLA
-35%
2 RS
3 RS
PLUSSA-KORTILLA
KG
NORJA (RUODOTON, VASTUULLISESTI KASVATETTU)
2 RS
PLUSSA-KORTILLA
899 KG
SILAKKAFILEE
PLUSSA-KORTILLA
-16%
ATRIA
KANAN JAUHELIHA 400G (5,73/KG)
NAAPURIN MAALAISKANA
KANAN FILEESUIKALEET 550G (9,07/KG)
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 5,85/RS (10,64/KG)
229 499 RS
RS
ATRIA
449 1295
KEVYT JAUHELIHA 9,5% 600G (7,48/KG)
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 5,65/KG (9,42/KG)
TAPOLA
KYPSÄ MAALAISKINKKU 1-3KG
KAUKAJÄRVI
PKT
KG
ATRIA
KUNNON ARKI MIKROATERIAT
PLUSSA-KORTILLA
300 500 2 RS
300G (5,00/KG), YKSITTÄIN 1,79/RS (5,97/KG) SAARIOINEN KEITOT SEKÄ MAKSA-, MAKARONI- JA
PERUNASOSELAATIKOT 350-400G (4,17-5,95/KG) RAJOITUS 2 ERÄÄ/TALOUS
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 1,99/RS (4,98-7,11/KG)
3 RS
KORPELAN
SISKONMAKKARAT 400G (7,48/KG)
APETIT
299 199
PERUNA&KEITTOKASVIS 750G PAKASTE, EI LUOMU (2,65/KG)
RS
PS
LAITILAN KANATARHA
VAPAAN KANAN MUNIA
250 159 2 RS
M10/580G (2,16/KG) RAJOITUS 1 ERÄ/TALOUS ILMAN PLUSSA-KORTTIA 1,95/RS (3,36/KG)
SUNNUNTAI
VEHNÄJAUHO 2 KG (0,80/KG)
ILMAN PLUSSA-KORTTIA 1,75/PS (0,88/KG)
PAKETTIAUTOMAATTI
PS