Skip to main content

Hervannan Sanomat 8.12.2021

Page 1

Oikea hetki on juuri nyt.

Paremman palvelun apteekki

Aukioloajat: ma–pe la su

Sammonkatu 050 4488 090 Hervanta 050 434 9380

8–20 9–18 12–16

Insinöörinkatu 23, Kauppakeskus Duo Puh. 010 617 0100 info@hervannanapteekki.fi

Hervannan Sanomat

Hervanta, Kaukajärvi, Lukonmäki, Messukylä, Hallila, Vuores • N:o 45 • 8.12.2021

Palkinnot: Olli Kultalahti palkittiin Kaava: Asuntoja ja liiketilaa

ansiokkaasta työstä

Valtaväylän varteen

Sivu 2

Liikunta: Liikuntakeskus GoGo avaa pian ovensa

Sivu 11

Sivu 13

TUNNETUSTI ENITEN TARJOUKSIA!

HK VILJAPORSAAN JUHLAKINKKU n. 3 kg, pakaste, Suomi

HINNAT VOIMASSA T0-LA 9.–11.12.2021 tai niin kauan kuin tavaraa riittää ellei tuotteen kohdalla toisin mainita. Kotitalouksille, ei jälleenmyyjille. Tuotteita runsaat, mutta rajoitetut erät!

695 KG

4

JYVÄBROILERIN FILEEPIHVIT

350-390 g (12,78-13,57/kg)

3

Snellman

KUNNON NAUDAN JAUHELIHA 20% 400 g (8,23/kg)

7

HK

VILJAPORSAAN SISÄFILEE

naturel n. 550 g ja marinoitu n. 650 g

ERÄ ASC LOHIMEDALJONKI myös maustettu, Norja

-28-39%

6 kpl/195-225 g (4,44-5,13/kg) Ilman Plussa-korttia 1,39-1,65/ps (6,62-7,67/kg) raj. 4 ps/talous

-13%

Valio

RAEJUUSTO

200 g, ei hyla, laktoositon eikä pehmeä (5,00/kg) Ilman Plussa-korttia 1,15/rs (5,75/kg) Rajoitus 3 rs/talous

Pirkka

MINILUUMUTOMAATTI

250 g, Marokko/Espanja (4,00/kg)

75 PKT

29 RS

1 1 1

VIRIKE KANANMUNA

Valio OLTERMANNI PALAJUUSTOT

1

95 KG

95 KG

00 PS

00 RS

-25-32%

M10 580 g tai

ISOJA VAPAAN KANAN MUNIA

250 g (4,00/kg) Ilman Plussa-korttia 2,39/kpl (9,56/kg) raj. 4 kpl/talous

L6 408 g (1,72-2,45/kg) Ilman Plussa-korttia 1,35-1,49/rs (2,57-3,31/kg) raj. 3 rs/talous

HK MAKSAMAKKARA

150 g (6,67/kg)

100

00

100

KPL

KPL

RS

-31%

Valio LAKTOOSITTOMAT MAUSTETUT JOGURTIT 200 g (1,25/kg) Ilman Plussa-korttia 0,48/prk (2,40/kg) raj. 2 erää/talous

100 4

PRK

-20-35% FLORA MARGARIINIT

Maatilan Parhaat JUUSTORAASTEET

400 g tai

CULINESSE 500 ml,

120 g (8,33/kg) Ilman Plussa-korttia 1,45/ps (12,08/kg) raj. 3 ps/talous

ei Flora&voi (2,50/kg, 2,00/l) Ilman Plussa-korttia 1,25-1,55/kpl (3,13/kg, 3,10/l) raj.3 kpl/talous

100

100

PS

KPL

WIGREN ERÄ! HERKKUNAKKI ja CHEDDARNAKKI 390-420 g (10,69-11,51/kg)

4

KOTIMAINEN MEETWURSTI

OHUTLENKKI

230 g (15,61/kg)

480 g (7,48/kg)

359

49

359

PKT

PKT

PKT

TURTOLAN OMASTA LEIPOMOSTA AIDOSTI

SUOMALAISTA

SINULLE TÄÄLLÄ CITYMARKETISSA LEIVOTTU!

Taatusti kotimaista ja uunituoretta aamusta iltaan!

00

SAKSAN SÄMPYLÄ

TURTOLAN KAURAINEN

4 kpl/350 g (7,11/kg)

300 g (6,63/kg)

249

199

RS

PS

TURTOLA

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 24%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 24%)

Pirkka

-58%

-47%

19

Vaasan

RUISPALAT OHUT HERKKU, OHUT KAURA 100 % TAI OHUT KAURAHERKKU

EUROLLA

P. 020 740 5100 AVOINNA 24h

KPL

MINIPATONKI

135 g (7,33/kg)

099 KPL

Helposti myös verkkokaupasta

- Mene sivulle K-RUOKA.FI/TURTOLA tai käytä K-Ruoka-sovellusta - TILAA ostokset verkosta - TOIMITAMME ostokset osoitteeseesi


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

2

Pääkirjoitus Sirpa Koivu

Hyvää mieltä auttamisesta

J

oulun lähestyessä järjestöt ja toimijat ovat avanneet kanavia maailman hädänalaisten ja köyhien auttamiseksi. Voi valita erilaisista aineettomista ja eettisistä lahjoista. Käytännössä lahjoitetaan rahaa, jolla saadaan hankituksi esimerkiksi puhdasta vettä perheelle, koulutusmahdollisuuksia tytöille tai terveyspaketti taaperolle. Kotimaassa voi auttaa esimerkiksi Punaisen Ristin, Joulupuu-organisaation ja Pelastusarmeijan kautta. Joulupuun keräyspisteisiin voi viedä lahjoituksia 10.12. saakka. Kaakkoisella Tampereella niitä on muun muassa Hervannan ja Kaukajärven Sointu Senioreiden toimipisteissä sekä Kauppakeskus Duossa ja Citymarket Turtolassa. Lahjoituksia voi tehdä myös netin kautta. Pelastusarmeijan joulupata tulee jouluviikolla kauppakeskus Duoon. Sinne voi viedä lahjoituksia neljän päivän ajan 20.-23.12 klo 10–16. Pataa hoitaa asukasyhdistys Tampereen Hervantalaiset yhdessä Hervannan Karjala -seuran kanssa. Lahjoitukset käytetään Tampereen alueella. - Antaminen tuntuu hyvältä, kun tietää avun menevän lähelle, siksi asukasyhdistys on mukana tässä, kertoo puheenjohtaja Anja Nummela. - Tämä on jo viides vuosi, jolloin päivystämme padan ääressä. Rahalahjoitusten lisäksi padalle voi tuoda uusia lahjaksi tarkoitettuja tavaroita. Tavaralahjoitukset käytetään tarvitsijoiden hyväksi jo tänä jouluna. Miten voi auttaa, jos ei ole mahdollisuutta antaa rahaa, vaikka hyvää sydäntä ja auttamishalua löytyy. Lähellämme on köyhiä lapsiperheitä, yksinhuoltajien perheitä, vähävaraisia vanhuksia, emme ehkä tunne heitä, mutta haluamme antaa heille jouluiloa. Kun haluaa auttaa lähialueella, kysy neuvoa seurakunnalta, palvelutaloista tai yhdistyksiltä. Saattaa löytyä juuri sellainen avuntarvitsija, joka ilahtuu pakettiin käärityistä itsetehdyistä sukista tai jouluisesta ruokalahjasta.

Sairastatko tietämättäsi uniapneaa? Lue lisää s. 20

Hervannan Meriittitiili 2021 professori Olli Kultalahdelle elämäntyöstä Hervannan hyväksi Anja Mulari-Ikonen Vuodesta 1979 lähtien vuosittain jaettu Hervannan Meriittitiili on huomionosoitus henkilölle, yhteisölle tai toiminnalle, joka on edistänyt merkittävästi hervantalaisten hyvinvointia ja viihtyisyyttä sekä tuonut Hervantaa erityisen myönteisesti esille Tampereen seudulla ja laajemmin maailmalla. Aluetieteen professori (emeritus) Olli Kultalahden meriittilista Hervannan hyväksi tehdystä työstä on pitkä. Hän on ollut mukana Tampereen tytärkaupungin kehittämisessä 1990-luvun jälkipuoliskolta lähtien. Olli Kultalahden työpanos on näkynyt erityisesti Hervanta-tiedon tuottamisessa ja sen jakamisessa, kun on perusteltu hervantalaisten ajamia kehittämishankkeita. Hänen toimintavuosiinsa mahtuvat paitsi Hervannan lähiöuudistus ja EU-ohjelma myös viime vuosien Hervannan suuret kehityshankkeet. Faktatieto oli hyödyksi esimerkiksi silloin kun Hervannan EU-hankkeelle haettiin rahoitusta. Hervanta on hyötynyt Kultalahden laajasta kaupunkien ja lähiöiden tuntemuksesta. Samoin hänen verkostostaan valtakunnan, maakunnan ja kaupungin päättäjien keskuudessa. Hervanta-faktaa on tullut päättäjien tietoon, kun hän on tuottanut tutkimuksia, kirjoituksia, esitelmiä,

Hervannan vesitornin katto uusitaan Hervannan Sanomat Hervannan vesitornin vesikaton saneeraushanke on käynnistynyt. Saneerauksen aikana katon vanhat rakennekerrokset poistetaan ja alimpana oleva vedeneristykerros uusitaan kokonaan. Samalla uusitaan myös vesikaton lämmöneristeet. Saneeraushankkeen ajan vesitorni ja sen lähialue on aidattu työmaa-alueeksi. Hankkeen aikana liikkuminen aidatulla alueella on turvallisuussyistä ulkopuolisilta kielletty. Kattotasanteelle pystytetään marraskuun aikana koko tasanteen kattava tiivis sääsuoja. Katon varsinaiset rakennustyöt alkavat vanhojen rakenteiden purkutöillä heti sääsuojauksen valmistuttua joulukuun alussa. Uuden ka-

ton on tarkoitus olla kokonaisuudessaan valmis maaliskuun 2022 loppuun mennessä. Saneeraushankkeen aikana vesitorni on normaalissa käytössä eikä siitä aiheudu katkoksia vedenjakeluun. Hervannan vesitorni on valmistunut vuonna 1983 ja se on yksi kuudesta Tampereen Veden vesitornista. Tornien avulla Tampereen yli 800 kilometrin pituisessa vesijohtoverkostossa pidetään yllä tasaisia painetasoja. Torneihin on varastoitu vettä, jonka avulla tasataan veden kulutushuippuja ja turvataan vedensaanti myös mahdollisissa häiriöissä. Lähde: Tampereen kaupunki, tiedotteet

ollut järjestämässä Hervanta-seminaareja, antanut haastatteluja ja ennen kaikkea antanut Hervannan hyväksi koko akateemisen asiantuntemuksensa. Hervannan Tiedotusyhdistys ry on ollut yksi kanava, jonka kautta Olli Kultalahti on vaikuttanut. Yhdistyshän oli aktiivinen vaikuttaja ja aloitteen tekijä Hervannan uudistuksissa 1990-luvulta lähtien. Kultalahti oli yhdistyksen puheenjohtaja vuosina 2001-2013 ja on edelleen aktiivinen. Hervantalaiset pyysivät asiantuntijaksi Tampereen yliopistossa ja myös kansainvälisesti tutkijauraa tehnyt Kultalahti muutti perheineen Hervantaan asumaan vuonna 1980. Professorin tutkijatausta tuli vähitellen tutuksi hervantalaisten lähiöuudistusaktiivien keskuudessa. Niinpä he kutsuivat hänet asiantuntijaksi kaupunginosan kehittämistä koskeneeseen suunnitteluryhmään vuonna 1997. Kultalahti vastasi silloin alkaneen tutkimustyön johtamisesta ja kirjan kirjoittamisesta. Kysely- ja haastattelututkimus Hervanta ja tulevaisuus 1998 valmistui ensin ja viisi vuotta myöhemmin julkaistiin seuraava: Hervanta, kasvun vaihtoehdot 2003, joka oli Hervannan 30-vuotisjuhlajulkaisu. Samana vuonna Kultalahti oli järjestämässä myös arkkitehtuurikilpailua yhteis-

työssä Tampereen yliopistojen, kaupungin ja Hervannan EU-hankkeen kanssa. - Tutkimukset ovat osoittaneet, että väestörakenteeltaan erittäin monipuolisessa Hervannassa eri ryhmät ovat oppineet elämään ja toimimaan yhdessä. Siitä on tullut myös kansainvälinen ”digikukkula”, jonka merkitys on huomattava maailman laajuisesti, sanoo kultalahti. Tutkimukset avasivat 2000-luvun alkupuolella päättäjien ja kanssaihmisten silmiä näkemään asukkaiden toiveita sekä lähiökehittämisen tarpeita ja mahdollisuuksia. Asukkaiden ideoita kuunneltiin suunnitelmissa. Kultalahti sanoo, että hänen työnsä Hervannan Tiedotusyhdistyksen puheenjohtajana on lähtenyt tiedotusyhdistyksen tavoitteista; se on ollut Hervantaa koskevaa tiedottamista medialle, yhteydenpitoa päättäjiin, virkailijoihin ja suunnittelijoihin Hervantaa koskevissa kysymyksissä. Hervannan oma lehti, Hervannan Tiedotusyhdistyksen perustama Hervannan Sanomat, on ollut tärkeää pitää pystyssä viime vuosikymmenien mediakehityksen keskellä. Uusin projekti on jo Olli Kultalahden mielessä: - Mitä Hervanta on tilastojen valossa, mitä numerot kertovat ja mitä ne eivät kerro? Työ jatkuu, seminaarikin on suunnitteilla.


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

3

KOLUMNI

Heikki Vilén (vas.), Petri Pekkola ja Olli Kultalahti juhlistivat Ollin elämäntyötä Hervannan hyväksi Hervannan Sanomien toimituksessa. K U VA : J O H A N N A N O R D L U N D

Hervanta täyttää kahden vuoden päästä 50 vuotta, ensimmäiset asukkaathan muuttivat Hervantaan vuonna 1973

Olli Kultalahden työpanos on näkynyt erityisesti Hervanta-tiedon tuottamisessa ja sen jakamisessa, kun on perusteltu hervantalaisten ajamia kehittämishankkeita.

Salaojaremontin

ASENNUSNÄYTÖS to 9.12. klo 14 - 16 Reunakuja 1, Hervanta

Makkaratarjoilu!

Kysy tarjous 010 4114 900 tai salaojakeskus.com!

Alkuaikoina Hervantaan muutti eräänä vuonna jopa 3000 asukasta, kahdenkymmenen vuoden aikana keskimäärin 1000 asukasta vuodessa. Hervantaan ensimmäisinä muuttaneiden joukossa oli niitä, jotka oivalsivat, että oli kasvamassa vauhdilla todella iso ja ainutlaatuinen asumisja työympäristö. Nämä tulijat eivät tunteneet toisiaan eivätkä tienneet paljoakaan siitä, mitä heidän asuinympäristössään tapahtui. Tietoa tarvittiin siihen, että voitaisiin sopeutua ja että voitaisiin nähdä Hervanta kotiseutuna ja omana omintakeisena työ- ja toimintaympäristönään. He myös tunnistivat riskin, että alueeseen liittyvä medianäkyvyys ei pysyisi kehityksen tahdissa ja Aluetieteen professori (emeritus) Olli mielikuva Hervannasta voisi Kultalahden meriittilista Hervannan vääristyä, jos oikea ja ajanhyväksi tehdystä työstä on pitkä. kohtainen tieto ei ole jatku- K U VA : J O H A N N A N O R D L U N D vasti helposti saatavilla. Niinpä he päättivät perustaa yhdistyksen – Hervannan Tiedotusyhdistyksen – ja lehden, joka sai nimekseen Hervannan Sanomat. Näin tapahtuikin vuonna 1975 – kaksi vuotta ensimmäisten asukkaiden muuton jälkeen! Lehden julkaisemisen periaatteet, jotka toimivat samalla yhdistyksen toiminnan perustana, ovat olleet koko ajan samansuuntaiset. Ja Hervannasta haluttiin sen alkuajoista asti tehdä hyvä paikka asua, työskennellä ja yrittää; siihen tarvittiin oikeaa tietoa, vaikuttamista monella rintamalla sekä edunvalvontaakin. Seuraava teksti on vuodelta 2013, mutta sen sanoma ei ole ymmärtääkseni muuttunut. ”Lehti tiedottaa aktiivisesti alueen julkisen sektorin ja julkisyhteisöjen toiminnasta, yritystoiminnasta, palveluiden ja kaupan kehityksestä, yhdyskuntasuunnittelusta, koulujen ja oppilaitosten sekä seurakuntien toiminnasta. Lehti seuraa ja tiedottaa alueen asukas- ja kansalaisjärjestöjen sekä muiden vastaavien kolmannen sektorin toimijoiden toiminnasta.” Seuraava periaate on myös edelleen tärkeä: ”Lehti pyrkii huomioimaan tasapuolisesti erilaiset ihmiset ja ihmisryhmät iästä, sukupuolesta, etnisestä taustasta ja kansallisuudesta sekä poliittisesta tai muusta maailmankatsomuksesta riippumatta.” Tietoa tarvitaan. Jos tietoa ei ole tai tieto on puutteellista tai väärää, syntyy ennakkoluuloja, epäilystä ja jopa vihaa. Tiede-lehti otsikoi tämän vuoden marraskuun kannessaan: ”Tiedon puute tukahduttaa demokratian.” Siinä on meille kaikille Hervannassa asuville ja Hervannassa työssä käyville pohtimista ja kannustinta. Älkäämme unohtako myöskään muita Hervannan kehitykseen vaikuttavia tahoja.

Perinteiset Pian päivä -rokat Hervannassa valitettavasti peruttu koronatilanteen vuoksi.

TAVATAAN

Tammelan torilla la 11.12. klo 12.30 Tervetuloa juttusille - huomioidaan turvavälit

EDUSKUNTA

oulua, Hyvää J delle Uu lämpöä vuodelle. T: Pia


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

4

ILMOITUS

Orion keräilykampanjan loppukiri

Keräilytuotteet

-20% Orionin keräilykampanjasta saat upeat lahjat pukinkonttiin! Osta Orionia, kerää kuusi leimaa tai koodia ja valitse upea tuotelahja – saat sen meiltä heti mukaan. Tule jouluostoksille apteekkiimme!

SUPER-TARJOUS Sebamed Olive Face &Body Wash 1000 ml

10€

HERVANTA

Kauppakeskus DUO Tampere puh. 03 447 5510

max 2 kpl/asiakas

Norm. 20,45€ Tarjous voimassa 24.12.2021 asti tai niin kauan kuin tarjouserää riittää.

Avoinna

ma–pe 8.30 – 20 la 12 - 16 su 12 - 16 www.hervanta.hyma.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

5

TARJOUKSET VOIMASSA TO-SU 9.-12.12. ELLEI TOISIN MAINITA

Talvipäivän herkut helposti

HERKKUDUOSTA PLUSSA-KORTILLA

PLUSSA-KORTILLA

-25-32%

-16-37%

ERÄ

SITRUKSIA

Sitruuna 500 g, klementiini verigreippi, Pirkka appelsiini (1,00-2,00/kg) Espanja

NAUDAN JAUHELIHA 10 %

1.- 5

3

10

99 KG

2

KPL

OMASTA PAISTOSTA

Porin Leipä TÄHTITORTTU

99

5.-

6 99

Leivon GRAHAMSÄMPYLÄ

2

1.-

99 PKT

350-400 g (4,17-4,76/kg)

PLUSSA-KORTILLA Ilman Plussa-korttia 7,45 rs (10,96-13,07/kg)

Voimassa TO-LA 9.-11.12.

PORSAAN WIENINLEIKE 9,95/KG SUOMI

ERÄ Hyvä Apaja TUORE SUOMALAINEN KIRJOLOHIFILEE

Valio OIVARIINIT tai JUOKSEVA

350-400 g, 400 ml (5,00-5,71/kg, 5,00/l) Rajoitus 1 erä/talous

C-leikattu, kasvattaja Storfjärdens Fisk, Eckerö, rajoitus 2 fileetä/talous

12,95/KG SUOMI

2KPL

Ilman Plussa-korttia 2,75-2,89 kpl (6,88-7,86/kg, 7,23/l)

Kivikylän WANHANAJAN NAKKI

Saarioinen MAKSA-, MAKARONI- JA PERUNASOSELAATIKO

RS

K-Ruokamestarin

RS

4.-

KG

KPL

5.-

3RS

Yksittäin 1,95 rs (4,885,57/kg)

5 kpl/300 g (3,33/kg) PS

AMARYLLIS

2-vanainen, Suomi

7 90 KPL

SUOMI

HERKKUTORILTA

4 kpl/200 g (14,95/kg)

2

6

95

99

Ilman Plussa-korttia 3,59-4,79 kpl (4,22-6,14/l)

380 g (7,87/kg)

n. 2,5 kg

570-680 g (10,28-12,26/kg)

RS

643-850 ml (3,52-4,65/l)

Ilman Plussa-korttia 1,35-1,49 rs (2,57-3,31/kg)

Naapurin Maalaiskana KANAN OHUET FILEEPIHVIT

800-1000 g (5,00-6,25/kg)

390 g (7,66/kg)

99

PS

Atria KANAN FILEESUIKALEET

Fazer KIIREETÖN JUHLALIMPPU

1.- 2

Atria PORSAAN KASSLER

95

CREAMY tai CARTE D’OR JÄÄTELÖT

RS

PKT

Kypsä, pakaste, 2 kg (5,48/kg)

Israel/Chile/Kolumbia

L6/408 g (1,72-2,45/kg) Rajoitus 3 rs/talous

49

Kariniemen KANANPOJAN PAAHDETUT SIIVET

SYÖNTIKYPSÄ AVOKADO

M10/580 g tai

ISOJA VAPAAN KANAN MUNIA

600 g (9,15/kg)

KG/PS

Ingman

VIRIKE KANANMUNA

PLUSSA-KORTILLA

-27-30%

ERÄ TUORE SUOMALAINEN TAIMEN

Kasvattaja Nordic trout, Ahvenanmaa

10,95/KG SUOMI

Kotimaiset ainesosat. Eksoottinen maku. Monipuolinen ruokavalio.

KANG SUSHI BAR

Nyt tuoreet herkulliset sushit meiltä edullisesti.

KANTA-ASIAKKAILLE 2h ilmainen pysäköintietu parkkihallissa

Edun saa käyttöön kirjautumalla kanta-asiakkaaksi: www.kauppakeskusduo.fi/pysakointi

Pietilänkatu 2, 33720 Tampere, puh. (03) 358 0100 kari.salmipuro@k-supermarket.fi

Mukava kauppa kivoille ihmisille

MA-PE 7.00-22.00 • LA 8.00-22.00 • SU 10.00-22.00

UUDISTETTU PUOMITON PYSÄKÖINTI ON ENTISTÄKIN HELPOMPAA JA NOPEAMPAA. TUNNIN ILMAINEN PYSÄKÖINTI PARKKIHALLISSAMME. TULE!


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

6

LOPPUKUUN TARJOUKSET KAUKAJÄRVEN APTEEKISSA

BETOLVEX JA BETOLVEX STRONG

RATIOPHARM KYLMÄGEELI 150 ml

RATIOPHARM MELATONIINI 1.9 mg 30 tbl

RATIOPHARM MELATONIINI 1.9 mg 100 tbl

(norm. 30,14-30,49)

(norm. 8,10)

(norm. 9,90)

(norm. 22,36)

23,90 /prk

6,90 /tb 6,90 /pkt 17,90 /pkt Olemme kiinni Jouluaattona 24.12.21

Tarjoukset voimassa 23.12.21 asti tai niin kauan kunnes tuotteita riittää

Keskisenkatu 5, 33710 Tampere • puhelin (03) 3143 9500 apteekki@kaukajarvenapteekki.fi • Palvelemme: MA-PE 9-19, LA 9-16

Tee löytöjä joulun lahjatalosta! Savonia

ATERINSETTI

24-osainen, mukana tarjoiluvälineet

VOHVELIKANGAS KYLPYTAKIT

Aikuisten

PÖRRÖSUKAT

Säästä jopa 33%

Kuosit vaihtelevat myymälöittäin

69

Säästä 12%

90

3

3

95

0,08/kpl (4,95)

WC-PAPERI

(12,25)

Full color logo

9

Säästä 22%

40RLL SÄKKI!

loytotex.fi

(29,95)

8,33/kg

50 0,24/rll

(á 4,50) (11,25/kg)

ER

VIHREITÄ KUULIA 500g

Ä!

4

Säästä 13%

95

Esim. 45x150cm laudeliina (6,95) NYT 5,21!

ALUMIINIVUOAT

ERÄ!

0,5 - 1,9L (á 1,95)

-30%

3 - 7kpl/pkt

- Toppatakit & -haalarit - Ulkoilupuvut Tarjous ei koske ulkoiluhousuja

5,-

-30%

Esim. 60cm samettilakilla 27cm + lyhty Tarjoukset voimassa 8.-14.12.2021 tai niin kauan kuin tuotteita riittää. (9,95) NYT (12,90) Ei jälleenmyyjille. Kaikki tarjoukset eivät ole voimassa verkkokaupassa. 6,96! NYT 9,03!

LIELAHTI Harjuntausta 4, TAMPERE ARK. 10-19, LA 10-18, SU 11-18

TURTOLAN kauppakeskus, TAMPERE ARK. 10-20, LA 10-18, SU 11-18

(5,69)

ERÄ!

2,-

3 PKT

3 PKT

ULKOILU

9,90/kg

Säästä 32%

Säästä 14%

KOKO PERHEEN

Keltainen

B&W logo

10,-

3 KPL

HUOPATONTTUJA Säästä 20%

musta, v.pun tai v.sin

95

Säästä 25%

-25%

5,-

3-Kerroksinen 50kpl/pkt

puuvillaa

LAUDELIINAT & SAUNATYYNYT

(á 2,79) (2,79-5,58/L)

KASVOMASKI

Aikuisten

Ä!

400g

Lesswaste

2 KPL

2,505,00/L

(24,95)

(4,95)

Säästä 10%

Suomalainen perheyritys vuodesta 1979

95

95

1L YLEISPUHDISTUSAINEET TAI PUHDISTUSSPRAYT 500ml

1 color logo

16 19 Lasten

Säästä 20%

(79,90)

100%

ER

SYMPHONY

Ilona

(á 0,99)

ARKKILEIVINPAPERI

20 arkkia/pkt 1 ERÄ/AS.

1,-

Säästä 16%

KINKKUPUSSI

2kpl/pkt (1,20)

LIHALÄMPÖMITTARI

2,-

Säästä 20%

SUORAMA, Alasenkuja 1 KANGASALA ARK. 9-20, LA 9-18, SU 11-18

(2,50)

HUOM! PIDENNETYT SUNNUNTAIN AUKIOLOAJAT


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

7

Tampereen suurin

LOPPUUNMYYNTI OUTLET

Nekalassa

OUTLET

OUTLET

-80% PALJON TUOTERYHMIÄ JOPA

Askartelutarvikkeet | Lyhdyt | Kynttilät | Joulukoristeet | Koristevalot | Lelut & pelit

KAIKKI TUOTTEET VÄHINTÄÄN

-50%

Joulupukki vierailee myymälässä LA 11.12. klo 11-15 Bussilinjoilla 5 ja 14 pääset lähelle myymälää!

OUTLET

OUTLET Tammer Brands Outlet TAMPERE Ajokinkuja 3, Nekala www.tammeroutlet.fi ma-pe 10–19 | la 10–18 | su 12–18

OUTLET HYVIEN KULKUYHTEYKSIEN PÄÄSSÄ, REILUSTI ILMAISTA PARKKITILAA! MYYMÄLÄ LOPETETAAN. ALENNUKSET LASKETAAN MYYMÄLÄN NORMAALIHINNOISTA. MYÖS JÄLLEENMYYJILLE.


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

8

Pirkanmaan K-Supermarketeissa Eläinhoitola voi lahjoittaa ruokalahjan LAADUKASTA TÄYSIHOITOA KOIRILLE JA KISSOILLE vähävaraiselle lapsiperheelle JO 20 VUOTTA! Etelä-Hämeen

# Eläinlääkäri Johanna Seppäsen vastaanotto # Koirien koulutukset ja koulutushalli # Tarvikkeet, puruluut ja ruuat # Pesut, trimmaukset ja kynsienleikkaukset

NOPEA yhteys moottoritiELTÄ!

www.koirahoitola.fi

Tassutie1 13720 PAROLA p. 040 555 8878

Yli 120 K-Supermarketia ympäri Suomen toteuttaa tänä jouluna ensimmäistä kertaa Auta Ruokalahjalla -keräyksen. Myös pirkanmaalaisilla on mahdollisuus auttaa vähävaraisia lapsiperheitä ruokalahjoituksin. Keräys alkoi 7.12., ja se toteutetaan yhteistyössä Mannerheimin Lastensuojeluliiton kanssa. Lisäksi K-Supermarketit tekevät Mannerheimin Lastensuojeluliiton kautta erillisen lahjoituksen, jonka myötä PIrkanmaan alueella jaetaan ruokalahjakortteja 220 perheelle. Lapsiperheköyhyys koskettaa Suomessa yli 120 000 lasta*. Koronapandemia on lisännyt lapsiperheiden avun tarvetta koko Suomessa. K-Supermarketeista valtaosa tekee jatkuvaa yhteistyötä erilaisten avustusjärjestöjen kanssa. K-Supermarketeille tehdyn kyselyn mukaan

Joulutorttu ja kahvi

2,50

(norm. 2.90,-)

Viialan Leipomo Kahvila

TARJOUS VOIMASSA 23.12.2021 ASTI Avoinna ark. 8-16, la 9-13. Tervetuloa! Lindforsinkatu 2, 33720 Tampere, p. 0400 550 480

Haluatko toimia yrittäjänä perustamatta yritystä Mietitkö toimimista kevytyrittäjänä?

TAMPESTI ON RATKAISU Autamme kevytyrittäjää hoitamalla:

• laskutuksen • maksujen perinnän • rahojen siirron • ennakkopidätykset verottajalle • työnantajan sairausvakuutusmaksujen tilitykset • tulotietojen ilmoittaminen tulorekisteriin • YEL -maksut ja mahdolliset vapaaehtoiset vakuutusmaksut vakuutusyhtiöön

Yrittäjänä saat keskittyä 100 % työntekoon.

SOITA 0400 805 795 ja suunnitellaan yhdessä

www.tampesti.fi • info@tampesti.fi Kevytyrittäjyys

96 % vastanneista kaupoista sanoo tekevänsä hyväntekeväisyyttä jatkuvasti. Yleisimmät tavat auttaa ovat hävikkiruoan lahjoittaminen vähävaraisille seurakuntien tai järjestöjen kautta, koulujen ja paikallisten urheiluseurojen tukeminen sekä erilaiset keräykset juhlapyhien yhteydessä. Auta Ruokalahjalla -keräys toteutetaan tänä jouluna ensimmäistä kertaa yli 120 kaupassa yhteistyössä Mannerheimin Lastensuojeluliiton kanssa. Keräys järjestetään 7–31.12.2021, ja asiakkaat voivat osallistua keräykseen lahjoittamalla hyvin säilyviä elintarvikkeita. Lahjoitetut jouluherkut jaetaan eri puolilla Suomea Mannerheimin Lastensuojeluliiton kohtaamispaikoissa lapsiperheille. Auta Ruokalahjalla -keräyksen lisäksi Kkauppiailla voi olla omia paikallisia keräyksiä joulun aikana. - Hyvä ruoka on keskeinen osa joulua, joten halusimme osallistua vaikeassa tilanteessa olevien lapsiperheiden auttamiseen erityisesti nyt, kun avun tarve on entisestään kasvanut. Kaikilla ei ole mahdollisuutta ostaa joulupöytään haluamiaan ruokia

ja herkkuja. - Keräys on asiakkaillemme konkreettinen tapa auttaa. Lisäksi K-Supermarketit tekevät erillisen 100 000 euron lahjoituksen Mannerheimin Lastensuojeluliiton kautta. Summa jaetaan ruokalahjakortteina 2 000:lle apua tarvitsevalle perheelle, kertoo K-Supermarketin ketjujohtaja Anne Hujala. Pirkanmaalla lahjoitukset jaetaan muun muassa Tampereella sijaitsevan MLL:n Laivapuiston perhetalon ja Nokialla sijaitsevan Perhetalo Tuutikin kautta apua tarvitseville perheille. Lisäksi alueella jaetaan 220 perheelle K-Supermarketien lahjoittama ruokalahjakortti. - Meidän alueellamme moni lapsiperhe joutuu tuskailemaan joulun ruokaostosten kanssa. Mahdollisuus jakaa ruokalahjoja tulee todella tarpeeseen. On iso ilo myös jakajalle, kun saa auttaa näin konkreettisella tavalla , kertoo toiminnanjohtaja Päivi Meduri MLL:n Hämeen piiristä. Tarkista mukana olevat K-Supermarketit: www.k-supermarket.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

9

JOULUKSI UUTEEN KOTIIN?

Täytä toiveet

HEMMOTTELULAHJAKORTILLA Lahjakortin löydät tästä hoitolasta. Meiltä myös ihanat tuotelahjat!

Kohtuuhintaista vuokra-asumista ympäri Kangasalaa, Sahalahtea ja Kuhmalahtea. Meillä käytössäsi myös oma asumisneuvontapalvelu sekä asukkaiden palkitsemisohjelma pitkäaikaisesta asumisesta.

Katso vapaat asunnot ja täytä hakemus:

taloherttua.fi

Täydellinen kasvohoito • alkupuhdistus • timanttihionta • mek. ihonpuhdistus • kulmien siistiminen • pitkä hieronta • naamio • hoitovoiteet • kotihoito-ohjeet 89€ (124,50) Luxus kasvohoito • alkupuhdistus • timanttihionta • mek. ihonpuhdistus • kulmien kestoväri • pitkä hieronta • silmänympärysnaamio • naamio kaulalle • seerumit ja voiteet • kotihoito-ohjeet 110€ (170€)

Kiinteistö Oy Taloherttua 03 357 5262 | vuokraus@herttuankp.fi | taloherttua.fi

Suosituin hoitomme lahjakorteista toivotuin

Päivä Prinsessana -hoidot Ranskalainen kasvohoito • pintapuhdistus • hellä kuorinta • kosteuttava ampulli • rentouttava hieronta • kiinteyttävä naamio • kulmien siistiminen Täydellinen käsihoito • käsien hieronta • kynsien viilaus • kynsinauhojen hoito • ynsien lakkaus • lakka omaksi Täydellinen jalkahoito • jalkakylpy • kovettumat pois • kynsien leikkaus • kynsinauhojen hoito • kynsien lakkaus • lakka omaksi 159€ (206€)

Täydellinen jalkahoito • kylpy • kuivaus ja tarkastus • kovettumien poisto • hieronta • kynsien leikkaus • kynsinauhojen hoito • lakkaus ja lakka omaksi 58€ (72€) Hot Stone Kuumakivihieronta naisille on hyvä vaihtoehto, kun perinteinen hieronta ei sovi • vartalohieronta • kasvohieronta • päähieronta 75€ (96€) Ripsien laitto Ripsien kestotaivutus ja kestoväri ripsiin 49€ (70€)

www.tampereenkauneushoitola.fi Hämeenkatu 1, katutaso Ajanvaraus 03 213 2211 Ark. 10–18, la 10–15

Tervetuloa makumatkalle Intiaan!

Paremman palvelun apteekki Rauhaa ja kosteutta nenään. Terveempien nenien puolesta.

A-Vita Hydra+

Ravintola Gate Of India sijaitsee kauppakeskus Duossa ja on avoinna ma-la klo 10.30-20.00 (sisäänkäynti ulkokautta Hervannan valtaväylän puolelta)

Lounasbuffet arkisin klo 10.30-15 10,90€ Juhlabuffet lauantaisin 16,90€ Á la Carte -lista Opiskelija-alennus -10% Meillä maksuvälineiksi kelpaavat myös Smartum, Edenred, Eazybreak ja e-Passi. Kotiinkuljetus Foodoran välityksellä

www.gateofindia.fi

p. 040 411 0272 Facebook: @RestaurantGateOfIndia

20 ml

13,(norm. 15,55)

Tarjous voimassa 31.12.2021 asti.

AVOINNA MA-PE 8-20, LA 9-18, SU 12-16 Insinöörinkatu 23, Kauppakeskus Duo, p. 010 617 0100 info@hervannanapteekki.fi, www.hervannanapteekki.fi


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

10

Jäähyväiset rakentuvat muistoista suruviesti läheisille p asiointi hautaustoimistossa p hautapaikan varaus siunaus- ja muistotilaisuuden järjestelyt p kukat p pitopalvelu siunaus- ja muistotilaisuuden musiikki p kutsut hautajaisiin papin tapaaminen p suruliputuksen järjestäminen vainajan valokuva muistotilaisuuteen p käsiohjelma p valokuvaus kuolinilmoitus p hautakivi tai kaiverrus p perunkirjoitus

Palvelua surun hetkellä, vuosikymmenten kokemuksella Hoidamme hautauspalvelut Pirkanmaalla Tampere p Nokia p Pirkkala p Lempäälä Valkeakoski p Kangasala p Ylöjärvi Näsilinnankatu 18, 33210 Tampere 044 786 6964 päivystys 24 h

Käytännön järjestelyissä teidän on helpointa kääntyä meidän puoleemme. Hoidamme kaikki yhteydenotot seurakuntaan ja viranomaisiin. Ammattitaitoinen henkilökuntamme on teitä varten ja antaa vastaukset kysymyksiinne.

www.tampereenseudunhautauspalvelut.fi asiakaspalvelu@tampereenseudunhautauspalvelut.fi

Nopean asioinnin ruokakauppa HERKKUTORILTA

SUOMI

HERKKUTORILTA

34

TUORE SUOMALAINEN KIRJOLOHIFILEE

12

Atria

800 g (1,61/kg)

norm. 3,79 rs (4,74/kg)

Valio

1

KERROSKIISSELI

175 g (5,72/kg)

1.-

Voimassa TO-LA 9.-11.12.

-27-30%

Ilman Plussa-korttia 2,75-2,89 kpl (6,88-7,86/kg, 7,23/l)

1.-

KG/PS

5 99 3 PKT

Sitruuna 500 g, klementiini verigreippi, Pirkka appelsiini (1,00-2,00/kg) Espanja PLUSSA-KORTILLA

NAUDAN JAUHELIHA 10 %

49

SITRUKSIA

350-400 g, 400 ml (5,00-5,71/kg, 5,00/l) Rajoitus 1 erä/talous

4.-

KG

600 g (9,15/kg)

KPL

RS

Norm. 1,65 kpl (9,43/kg)

KPL

95

Saarioinen

OIVARIINIT tai JUOKSEVA

2

KG

Voimassa TO-LA 9.-11.12.

49

KANAN KOIPI

24 Norja

95

KG

Voimassa TO-LA 9.-11.12.

ERÄ

KALEVAN OMA GRAAVILOHI

C-leikattu, kasvattaja Storfjärdens Fisk, Eckerö, Suomi Irto tai pakattu kaupan valikoiman mukaan. Rajoitus 2 fileetä/talous

90

TO-SU 9. -12.12.

Ellei toisin mainita. Ei jälleenmyyjille.

HERKKUTORILTA

Hyvä Apaja

ROTUKARJAN NAUDAN ULKOFILEEPIHVI Suomi

SUOMI

TARJOUKSET VOIMASSA

ERÄ

Israel/Chile/Kolumbia

KG

SMARTPOST JA SMARTMILE PAKETTIAUTOMAATIT

Jäähallinkaari 3, 33540 Tampere puh. 03 4108 1655 KALEVA

Parkkihallissa kaksi ensimmäistä tuntia veloituksetta

SYÖNTIKYPSÄ AVOKADO

Palvelemme: MA-PE 7-23 LA 8-23 SU 10-23

OSTA & NOSTA max. 200€

TILAA JA NOUDA

Käteistä kassalta

ostosten yhteydessä ilmaiseksi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

11

Tekniikankadun asemakaavaehdotus nähtävänä 2.12.2021-14.1.2022

Asuntoja ja liiketilaa Valtaväylän varteen

alueelta pohjoiseen Vaajakadulle. Kaavassa on tilavaraus Poliisikoulunkadun alittavalle alikululle, joka mahdollistaa reitin jatkumisen pohjoiseen. Ne toteutetaan Poliisikoulun alueen kehittämisen yhteydessä. Linja-autopysäkki siirretään poliisikoulun kohdalta kaava-alueelle.

Sirpa Koivu Hervannan kauppakeskuksesta itään, Tekniikankadulle on tulossa lisää asuntoja noin 750 asukkaalle sekä uutta toimisto- ja liiketilaa. Kauppakeskus Duo on sitä vastapäätä, Valtaväylän toisella puolella. Asemakaavaehdotus on nähtävänä 2.12.202114.1.2022. Asemakaavaan liittyvä Mörrimöykynpuiston yleissuunnitelmaluonnos on myös nähtävänä 2.12.2021– 14.1.2022, jolloin siitä voi antaa palautetta kirjaamoon. Asumista rakennetaan kolmeen kortteliin, joista kaksi on ehdotuksen mukaan Hervannan valtaväylän varrella. Viisi- ja kuusikerroksisiin taloihin on tulossa myös liiketilaa. Tekniikankadun ja Hervannan Valtaväylän kulmaan on suunniteltu korkeampi tornimainen osa. Toimistotilojen kortteli sijoittuu niistä itään. Lisäksi alueelle rakennetaan asuinrakennusten maanalaiset pysäköintilaitokset. Asemakaavan tavoitteena on mahdollistaa raitiotielinjaukseen tukeutuvaa täydennysrakentamista Hervannan liikekeskuksen ja kampusalueen lähiympäristöön. Lähin raitiotiepysäkki sijaitsee noin 300 metrin päässä Insinöörinkadulla

Mörrimöykyn puisto ja uhanalainen sammal

Tekniikankadun kaavakartta, asemakaava 8772. ja valaistuksesta laaditaan maisemasuunnitelma, joka hyväksytetään kaupunkikuva-arkkitehdilla ennen rakennusluvan myöntämistä. Uusi suojatie ja pyöräilyreitti

Toimistorakennus säilyy, kallion kylkeen kaupunkiaukio Suunnittelualueella sijaitsevassa Tutka-toimistorakennuksessa palvelee Maahanmuuttoviraston toimipiste ja Puolustusvoimien asiointipiste asevelvollisille. Rakennus säilytetään, siihen tulee laajennusosa, halliosa puretaan ja sen tilalle tulee pysäköintiä. Pirkanmaan Maakuntamuseo edellytti, että Tutka-rakennus säilytetään osana alueen käytöstä kertovana kerrostumana. Rakennustapaohjeessa todetaan muun muassa, että Tutkan monipolvinen rakennusmassa tulee säilyttää ja huomioida rakennuksen muutos- ja laajennustoimenpiteissä. Alueella olevalle Teekkari-

Hervannan valtaväylän vierellä asuinkorttelit muodostavat pihoja suojaavan massan. Tekniikankadun eteläpuolella kulmaan on sijoitettu tornimainen rakennusosa. V I I T E K U VA , V E R S TA S A R K K I T E H D I T O Y saunalle erotetaan tontti nykyisen vuokra-alueen mukaan. Rakennukset ja pihat yhdistyvät kallioihin, jotka säilytetään puustoisina, ja pihojen korkeuseroja hyödynnetään pysäköintilaitoksien rakentamisessa.

Hervannan valtaväylän varrella säilytetään kalliomuodostelma, johon yhdistetään kapea kaupunkiaukio liiketiloineen. Aukio ja taideaihe valaistuksineen korostavat korttelin sijaintia Hervannan keskusakselilla. Kalliosta, aukiosta, taideaiheesta

Tekniikankadulle ja Poliisikoulunkadulle rakennetaan uudet jalkakäytävät. Uusi suojatie rakennetaan Hervannan Valtaväylän yli Tekniikankadun pohjoisreunaan. Se liitetään liittymän nykyiseen valo-ohjaukseen. Suojatie vähentää katujen ylitystarvetta ja lyhentää jalankulun yhteyttä raitiotiepysäkille ja kauppakeskukseen. Kaavaan liittyvässä liikenneselvityksessä esitetään, että tulevaisuudessa Hervannan valtaväylän olosuhteita tulee kehittää uudeksi pyöräliikenteen pääreitiksi. Sitä varten saadaan lisätilaa nykyisiä leveitä ajokaistoja kaventamalla. Alueen itäosaan, puiston viereen tulee uusi etelä-pohjoissuuntainen jalankulku- ja pyöräilyreitti kampus-

Mörrimöykynpuiston rakentaminen sisältyy Tekniikankadun asemakaavaehdotukseen. Puiston osuva nimi on lainattu Teekkarisaunalta. Alue on nykyisellään melko luonnontilaista sekametsää, jossa on näyttäviä kalliokumpareita. Puistosta on laadittu alueen luonnonarvoja korostava ja säilyttävä suunnitelma. Mörrimöykynpuisto rakennetaan uuden kaava-alueen toteuduttua. Uusi puisto on ilmeeltään metsäinen ja luonnonmukainen. Sinne tulee leikkipaikka, pelikenttä ja kuntoilupaikka. Ne sijoitetaan nykyisestä käytöstä poistuvalle pysäköintialueelle Tekniikankadun varteen. Leikkipaikan välineiksi on tulossa keinuja, tasapainoilusilta, leikkimökki ja karuselli. Puistoalueen keskivaiheilla on soistunut korpialue. Siellä on havaittu erittäin uhanalaista ja suojeltua lahokaviosammalta. Lahokaviosammal on vanhojen metsien erikoinen, hyvin pienikokoinen, lähes lehdetön sammal, jonka voi tunnistaa helpoiten jokseenkin kaviota muistuttavista vihreistä itiöpesäkkeistä. Korpialue säilytetään luonnonmukaisena. Lahokaviosammalen kasvupaikoilla ei tehdä metsänkäsittelytoimia, ja kaikki lahot ja kuolleet puut jätetään alueelle. Paikoitellen pienempää puustoa poistetaan kapeiden näkymälinjojen avaamiseksi pitkospuiden ympäristöön. Maankäyttösopimus laaditaan ennen kaavaehdotuksen käsittelyä kaupunginhallituksessa. Kaupunginvaltuusto hyväksyy asemakaavan.


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

12

LOUNAS TARJOLLA KLO 10-13

MAUKASTA KOTIRUOKAA

LOUNAS

8,80

sis. lounasruuan, salaatin, jälkiruuan tai kahvin

istä Yllööjjäärrvveellääisotäa! Yammattitaitoa! ammattitait

Eturuskonkatu 2, 33720 Tampere p. 044 238 5535

Lounaslistamme löytyy sivuiltamme www.ruskonhelmi.fi

TAMPERE-TALO ESITTÄÄ ELÄMYSTEN JUHLAA! Julius Production & PH International Music & Great entertainment presents

16.12. CLUB FOR FIVE

10.–11.12. LIISA IHMEMAASSA -BALETTI

17.2. JESSE KAIKURANTA

POIMINTOJA TULEVASTA OHJELMISTOSTA: Ke 8.12. Suklaasydän -näyttämökonsertti To–pe 9.–10.12. Maustetytöt: Vuoden pimein yö Pe–la 10.–11.12. Viron kansallisbaletti: Liisa Ihmemaassa – Alice In Wonderland Su 12.12. Jaakko Ryhänen & Seppo Hovi: Oi aika sä entinen 150-vuotisjuhlakonsertti Ma 13.12. Teetanssit Ke 15.12. Manhattan Transfer (USA) To 16.12. Club for Five – Jouluna 2021 Pe 17.12. Erja Lyytinen & Friends: Blue Christmas 2021 La 18.12. Edu Kettunen: Kone älä hyydy La 18.12. SORSAKLUBI: Neljä Ruusua Su 19.12. Petri Kumela & Vesa Vierikko: Harmo ja minä Su 19.12. Rajaton Joulu 2021 La–ma 1.–3.1. Lumikuningatar-jääshow (Nokia Arenalla) Ma 3.1. Uudenvuoden wieniläiskonsertti Ke 5.1. The Dire Straits Experience (UK) Pe 7.1. Jethro Tull (UK) To 20.1. Supermarsu 2 -elokuvan maailmanensi-ilta 28.1.–2.4. TEATTERI SIPERIA: MIESLIVE (20 näytöstä) La 29.1. Eppu Normaali – Musiikkia Rantalasta Ke 2.2. Arttu Wiskari – Suomen Muotoinen Kiertue Ke 2.2. Aron & Cool Company: Blue Hawaii

La 5.2.

Vesterinen Yhtyeineen: Meissä asuu elämä – konserttisalikiertue To 10.2. Happoradio: Majakka – konserttisalikiertue To 17.2. Jesse Kaikuranta 10-vuotistaiteilijakonsertti Pe 18.2. Iskelmä Gaala 2022 (Nokia Arenalla) La 26.2. Easy The Eagles Tribute Band 2.3.–12.3. Tampereen Ooppera esittää: W. A. Mozart: Taikahuilu La 19.3. Ikuisen maalaispojan 70-vuotisjuhlakonsertti Su 20.3. Laulu tähtien takaa – Lasse Heikkilän 60-vuotisjuhlakonsertti La 26.3. Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani Ma 28.3. Postmodern Jukebox – The Grand Reopening Tour (USA) Ke 30.3. Tänä iltana: Club for Five & Ilmavoimien Big Band La 2.4. Uusi Helsinki -kvartetti Ke 6.4. SF-Blues La 9.4. Hunks One Night Only 20-vuotisjuhlakonsertti Su 10.4. Ile Vainio -juhlakonsertti Ke 13.4. Joel Hallikainen 60 vuotta ”Kuurankukkia” -juhlakonsertti Pe–la 15.–16.4. Tubecon Games 2022 Pe 22.4. Linda Fredriksson: Juniper Ti 26.4. Musta laatikko 17, Tampere To 28.4. Tapiola Sinfonietta solistinaan Maria Ylipää, johtaa Marzi Nyman Pe 29.4. Samuli Putro: Keskellä kesää

TUTUSTU KULTTUURITARJONTAAN: TAMPERE-TALO.FI/OHJELMISTO Osta liput Tampere-talon lipunmyynnistä tai Lippu.fin myyntikanavista. Yhteystiedot: lipputoimisto@tampere-talo.fi, lippu.fi puh. 0600 900 900 (2 €/min+pvm)

@TAMPERETALO Konstailematon ja kiitetty! RAVINTOLATUHTO.FI

Kruunaa elämys majoituksella:


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

13

GOGO Hervanta edelläkävijänä liikuntaalan uutuuksien tuomisessa Suomeen Hervannan Sanomat Tamperelainen perheyritys GOGO avaa uusimman täyden palvelun liikuntakeskuksensa, GOGO Hervannan osoitteeseen maanantaina 20. joulukuuta. Nykyinen GOGO Hermia muuttaa tuolloin uusiin tiloihin osoitteeseen Lindforsinkatu 9. Upouusi liikuntakeskus sisältää jopa 2300 neliömetriä harjoittelutilaa ja on varusteltu maailmanlaajuisten laitevalmistajien uusimmilla, GOGObrändätyillä ratkaisuilla. GOGO Hervannan suunnittelussa lähtökohtana on ollut ymmärtää asiakkaiden tarpeet sekä luoda ainutlaatuisia liikuntaelämyksiä, jotka nostavat GOGOn esiin ja erottavat sen kilpailijoistaan. GOGO Hervannan jäsenet pääsevät ensimmäisten eurooppalaisten joukossa kokemaan kaksi uutta treenikonseptia: Hammer Box-konsepti on uusi, mukaansatempaava pienryhmäharjoittelumuoto, joka yhdistää voima-, syke- ja toiminnallisen harjoittelun ammattivalmentajan johdolla. Toinen innovatiivinen uutuus on täysin lasista rakennettu Run, Ride, Row -studio, joka on oma tilansa ohjattua ja pienryhmissä tehtävää Hiittreeniä varten. Studiosta löytyy korkealuokkaiset juoksumatot, suotulaitteet sekä sisäpyörät. Kaikissa aerobisissa laitteissa on interaktiiviset ohjausnäytöt, jotka

tuovat lisää ulottuvuuksia harjoitteluun. GOGO on tunnettu monipuolisesta ja korkealuokkaisesta ryhmäliikunnastaan, ja GOGO Hervanta tarjoaakin monipuoliset puitteet ryhmäliikunnasta pitävälle asiakkaalle. Keskuksen kokonaisvaltaista palvelukokonaisuutta täydentää lämpöstudio esimerkiksi hotjoogaa varten, spinning -studio, jossa asiakkaille on tarjolla Les Mills THE TRIP Live -konsepti, sekä iso ja avara, yli 250 m² ryhmäliikuntasali. Myös ryhmäliikuntatiloissa lattian, valaistuksen ja teknologiaratkaisuiden valinnoissa on huomioitu alan uusimmat ratkaisut. GOGOn Taru Vähätalo kommentoi uutta keskusta seuraavasti: Olemme työskennelleet tiiviisti yhteistyökumppaniemme kanssa luodaksemme keskuksen, joka on linjassa liikunta-alan viimeisimpien trendien kanssa. Haimme muun muassa inspiraatiota yksiöllisistä butiikkisaleista luodaksemme keskuksen sisäisiä kokemuksia, samalla vastaten asiakaskuntamme laajoihin tarpeisiin. Olemme erittäin ylpeitä uudesta GOGO Hervannasta, ja uskomme, että keskuksen innovaatiot ja ratkaisut auttavat asiakkaitamme löytämään liikunnan ilon yhä uudelleen.” Lisää tietoa GOGO Hervannasta: gogo.fi/gogo-hervanta


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

14

Rakennetaan yhdessä hervantalaisesta joulusta Tampereen paras joulu! Joulumieli ja Tampereen parhaat tarjoukset ovat löytäneet tiensä liikkeisiimme. Lämpimästi tervetuloa Duoon – parkkihallissamme voit pysäköidä ilmaiseksi tunnin ja kanta-asiakkaana kaksi tuntia. Kaikki tarjoukset löydät osoitteesta kauppakeskusduo.fi/tarjoukset Olemme mukana Joulupuu-keräyksessä 14.11.–10.12.

VALITSE VIHREÄMPI LAHJA UFF:N LAHJAKORTTI PUKINKONTTIIN! DUO 2. KERROS PERFECT HAIR DAY – HEALTHY TRIO PHD SHAMPOO 236ml PHD CONDITIONER 236ml PHD WEIGHTLESS MASK 200ml

AIKKI AINEKSET SATUMAISEEN JOULUUN

49,90€ (Norm. 85€)

Hellävaraista hoitoa kaikille hiustyypeille.

.

-20%

valitsemastasi tuotteesta

Tarjous voimassa 8. 8.–23.12. 23.12. tällä kupongilla vain Duon myymälässä.

Pysähdy jouluostoksien lomassa nauttimaan joulusesongin herkkuja PIPARKAKKULATTE PIPARKAKKUKAAKAO

470 420

sekä paljon muita ihania jouluisia makuja! Etu ei koske oppikirjoja, postimerkkejä, lehtiä, elokuva- ja muita lippuja, Suuren Suomalaisen Kirjakerhon kuukaudenkirjoja, ohjelmalisenssejä eikä lahjakortteja. Ei voi yhdistää muihin etuihin.

Café Linkosuo Duo

puh. 020 770 2463

duo@linkosuo.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

15

Premiumburgerin ostajalle limppari kaupan päälle Premiumburgerin ostajalle (0,4l) limppari ilmaiseksi (norm 3,50 €). Mainitse tilatessa tarjous DUO. Tarjous voimassa Hervannan Zarillossa 8.12.-31.12.2021

Minisun D-vitamiini 20 mikrog 300 tabl.

LAHJAVINKKI!

Osta lahjakortti Hyvän Mielen Apteekki Hervantaan. Lahjakortilla voi maksaa niin kauneuspisteen hemmottelevia hoitoja kuin lääkeostoksiakin.

Lahjakortin ostajalle Favora käsivoide (arvo 9,80€)

veloituksetta. Tarjous voimassa 24.12.21 asti.

18,90

HERVANTA

Kauppakeskus DUO Tampere puh. 03 447 5510

(norm. 22,70)

Tarjous voimassa 31.12.2021 asti Insinöörinkatu 23, 33720

Paremman palvelun apteekki

e ijöillemm aikaa! v ä k e l l i ik n Kiitos ka ja Hyvää Joulu

Tällä kupongilla

2

BUFFETATERIAA

rax398

0106170100 info@hervannanapteekki.fi

Avaamme 11.1. uuden kohtaamispaikan Hervannan valtaväylän puolella. Tervetuloa tutustumaan!

20,90 €

Voimassa Rax Pizza Buffet Duossa 8.–23.12.2021. 1 tarjous / kuponki. Ei yhdistettävissä muihin tarjouksiin.

0–31,00 €)

KOHTAAMISPAIKKA TAMPURI-HERVANTA

(norm. 23,0

Kauppakeskus DUO, käynti Hervannan valtaväylän puolelta

Laadukkaat lahjat ja lahjakortit Hiustalosta Miehille

Kotimainen Kupla Professional paketti Valitse pakettiin neljä 500 ml Kupla tuotetta ETU LAHJAKORTIN OSTAJALLE

2990 pkt

67,60/pkt (14,95/l)

Vähintään 100€ lahjakortin ostajalle ILMAISEKSI 4 TUOTTEEN KUPLA PAKETTI

Cutrin Routa paketti

Color Freeze Moisture Kick

pkt

voimassa 9.-23.12.2021

2 TUOTETTA sis. shampoo, hoitosuihke, toilettilaukku 3 TUOTETTA sis. shampoo, hoitoaine tai -suihke ja naamio, toilettilaukku

sis. virkistävä shampoo 250 ml, vahva mattamuotoiluvoide 100 ml

1990

Kaikki riisinuudelit

BC paketit

ALK. sh. 34,80/pkt (56,86/l)

990 pkt

-10%

Bai Wei Asian Shop sh. 30,80-47,70/pkt

Hiustalo Hervanta, kauppakeskus Duo, 1 krs. p. 03-364 1150, ark. 9–20 la 9–17

Ma-La: 10 - 19 Kauppakeskus Duo Hervanta, Tampere Puh: 050 5778 776

Kaikista tuotteista -30% alennus opiskelijoille Parranajo 15.Parranajo, amerikkalainen 20.Miesten hiusten leikkaus alk. 15.Naisten lyhyiden hiusten leikkaus 20.Hiusten värjäys alk. 30.Hiusten pesu 7.Hinnat sis alv.

Terveystalo Hervanta, Pietilänkatu 2, 1. krs., 33720 Tampere


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

16

KAIKKEA HYVÄÄ

10

10

00

Fazer

BOXIT

3

KPL

• 270-350 g (9,52-12,35/kg) • yks. 3,99 (11,40-14,78/kg)

Marabou

SYMPHONY

3

KPL

• 400 g (8,33/kg) • yks. 4,49 (11,23/kg)

6

95

LED 80 VALOSARJAT

• lämmin valkoinen, kylmä valkoinen, moniväri, punainen • sisä- ja ulkokäyttöön

PKT

(34,95)

Björn Borg

MIESTEN BOKSERIT • 3-pack • koot S-XXL • kuosit vaihtelevat

25

00 KPL

Rainbocorns Rairycorn

Club Petz Milky

SURPRISE YLLÄTYSPEHMO

INTERAKTIIVINEN VUOHIVAUVA

29

26

95

95

Ideaparkinkatu 4, 37570 Lempäälä puh. 029 080 1620 www.minimani.fi /minimani.lempaala

00

KPL

KPL

Robo Alive

Smashers

DINO WARS RAPTORI

MEGA LIGHT UP DINO

16

95

Ideapark www.minimani.fi/perhe

®

KPL

29

95 KPL


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

17

JOKAISEEN JOULUUN

55

22

00

Stiga Snow Racer Colour Pro

KPL Stiga

RATTIKELKKA

• 3x1m • sähköisellä pumpulla

KPL

SNOW ROCKET GRAFFITI 80

• musta-harmaa

AIRTRACK ILMAVOLTTIPATJA

50

• sininen, vihreä

169

(89,00)

00 KPL

79

00

ERÄ! JBL Flip 5

BLUETOOTHKAIUTIN

• musta • IPX7-vesitiivis • akunkesto jopa 12 tuntia • PartyBoost-toiminto • nimellisteho 20W RMS • takuu 2 vuotta

KPL

Ravensburger

Tactic

MUUTTUVA LABYRINTTI

ETSI JA LÖYDÄ MAATILALLA

• Peli, jossa kaikki muuttuu jatkuvasti! Työnnä käytäviä, siirrä nappuloita, etsi aarteita. Toisinaan saatat törmätä lohikäärmeeseen tai jopa kummituksiin! Tehtäväsi on etsiä aarteita • Kanssapelaajiesi tehtävä on vaikeuttaa sitä parhaan kykynsä mukaan. • ikäsuositus 8+

• Etsi maatilan eläimiä ja nopein etsijä saa palkkion. Isoista palapelipaloista koottava pelilauta on kaksipuolinen. • ikäsuositus 4+

24,95

25,95 Haba

Tactic

VÄRIKKÄÄT SIILIT -PELI

KIMBLE

• Pelaajat nostavat pussista oikeanvärisiä lehtiä nopan osoittaman määrän. Voittaja on se pelaaja, joka saa ensimmäisenä siilinsä kokonaan koristeltua lempiväriään vastaavilla lehdillä. • ikäsuositus 3+

• Kimble on helppo ja jännittävä suomalainen suosikkipeli. Tavoitteena on kuljettaa kaikki pelinappulat ensin pelilaudan ympäri ja lopuksi maaliin. • ikäsuositus 5+ • pelaajia 2-4

19,95

12,50 Lempäälä

Palvelemme: ma–pe 10–20 la 10–18 su 11–18

SET TARJOUK A VOIMASS

KE-MA 2. 8.–12.1


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

18

Osta Osta 3, 3, maksa maksa 2. 2.

!

VT vk aainrj 1350vouVipTamaoinarntoäulslä k.ou.54i.T jsgtosiu .2a äla 1 pm 31 350v.o.54i.mo20an0r1sjg1o9si8uallslsaä .12 .2200a ll.a .20 1s19s8a. 21 ast i

SV-korjaamo

fixus.fi

svkorjaamo.fi

SV-korjaamo tarjoaa sinulle ja autollesi yksilöllistä ja hyvää palvelua, vain pienen matkan päässä Hervannasta! Subway® Turtola

Martinpojankatu 4, Tampere

Subway® Turtola Martinpojankatu 4, Tampere Subway® Kaukajärvi Juvankatu 14, Tampere

Subway® Kaukajärvi Subway® 14, Kangasala Juvankatu Tampere

Lentolan liikekeskus Subway® Kangasala Mäkirinteentie 4, Kangasala Lentolan liikekeskus Mäkirinteentie 4, Kangasala

Tarjouson onvoimassa voimassa tällä Tarjous tällä Tarjous on voimassa tällä kupongilla15.5.2019 31.12.2021 asti kupongilla 30.4.2018 vain kupongilla vain vain Turtolan ja Kangasalan Turtolan, ja Tarjous on voimassa tällätällä Tarjous on voimassa Turtolan jaKaukajärven Kangasalan Kangasalan Subway®®-ravintoloissa. Subway® -ravintoloissa. kupongilla 30.4.2018 kupongilla 15.5.2019 vainvain Subway ravintoloissa. Maksulliset Turtolan, Maksulliset lisukkeeteivät eivätja Turtolan jaKaukajärven Kangasalan Maksulliset lisukkeet lisukkeet eivät Kangasalan Subway®®-ravintoloissa. sisällyhintaan. hintaan. voiyhdistää yhdistää sisälly EiEisisälly voi Subway hintaan. Ei voiMaksulliset yhdistää ravintoloissa. muihintarjouksiin. tarjouksiin. muihin tarjouksiin. Maksulliset lisukkeet eivät muihin lisukkeet eivätEisisälly Max tarjousta/asiakas. Max555tarjousta/asiakas. tarjousta/asiakas. sisälly hintaan. voi yhdistää Max hintaan. Ei voi yhdistää ® isis Subway Subway® isaa aRegistetered Registetered muihin tarjouksiin. Subway® Registered muihin tarjouksiin. Trademark of Subway IPIPInc Trademark ofofSubway Inc Max tarjousta/asiakas. Trademark Subway IP Max 55 tarjousta/asiakas. © IP Inc. ©2018 ©2018 2018®Subway Subway IPInc IncIP Inc. isisSubway aaRegistetered Subway Subway® Registered Trademark ofof Subway IP Inc Trademark Subway IP © 2018 Subway IP IncIP Inc. Inc. ©2018 Subway

Anne Sällylän Liikuntakoulu HERVANNAN VAPAA-AIKAKESKUS SALI 108

- alustankorjaukset - moottorinkorjaukset - vianhaku - katsastuspalvelu - jarrukorjaukset

PUMP, PILATES, DANCE ÄÄNIMALJA RENTOUTUMNEN ULKOJUMPAT

- jakopäähuollot - öljynvaihdot - määräaikaishuollot - voit maksaa laskulla - yms.

Huolloissa ja korjauksissa käytämme aina laadukkaita Fixus -varaosia.

KINKUNSULATUSJUMPAT 27.12. Klo: 19.00 RVP-reisi-vatsa-pakara 28.12 Klo: 19.00 PUMP 30.12. Klo: 19.00 Äänimalja syvärentoutus- venyttely 16.12. Klo: 17.00 Äänimalja syvärentoutus Haiharan Kartano 10€

(ilmottaudu s.posti) Ei ennakkoilmottautumista, eikä sitoutumista. Kertamaksu 8€. Ostetuilla lipuilla ei aikarajaa. Tunnit alkavat 3.1.2022 anne.sallyla@hotmail.com Katso lukujärjestys annesallylanliikuntakoulu.com Puh. 0405456558

Soita, lähetä sähköpostia tai tule käymään, avoinna ma-pe 8-16, Puh. 045 124 2007 svkorjaamo@svkorjaamo.fi, Telinetie 19, 33880 Lempäälä

GOGO HERVANTA

AVAA MA 20.12 TERVETULOA KURKISTAMAAN SISÄLLE KESKUKSEEN to-pe 16.–17.12. klo 10–18!

Jäsenenä käytössäsi on:

SUOMEN PARAS RYHMÄLIIKUNTA Yli 200 ohjattua tuntia viikossa ja Les Mills-tunnit

(ei treenimahdollisuutta)

NORM. 65€/KK • • • •

Liittyminen 0 € + loppuvuosi 0 € 12 kk sopimus 1–2 kk taukomahdollisuus Voimassa rajatun ajan

ALO IT

PARAS HINTA 55€/KK

A

T: Y N

GOGO LIIKUNTAKESKUSTA GOGO City • GOGO Park • GOGO Hervanta

GOGO EXPRESS KUNTOSALIA GOGO ONLINE - TREENIKIRJASTO

TREENAA LOPPUVUOSI MAKSUTTA • Liittyminen 0 € + loppuvuosi 0 € • Maksa 11 kk, saat 12 kk • Päiväjäsenyys 550 €/v, kokoaikajäsenyys 605 €/v • 1–2 kk taukomahdollisuus • Voimassa rajatun ajan

(12 kk sopimus)

Uusi osoitteemme:

010 2871450

010 2871400

010 2871430


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

19

YIT ASUNTOMYYNTI Hatanpään valtatie 11, 1. krs, palvelemme ma−pe klo 9−16 Niemenrannan Asuntomyynti Raamikatu 2, palvelemme joulukuussa sopimuksen mukaan. p. 020 433 4635 (0,088 eur/min) asuntomyynti.tampere@yit.fi, facebook.com/YitKoti instagram.com/yitkoti

Tieteenkorttelin viimeiset kodit nyt myynnissä Hervannan Tieteenkorttelin viimeisen kodit Tampereen Teekkarissa ovat nyt myynnissä. Huoneistojakaumassa on yksiöitä ja kaksioita, 29 - 49,5 m². Valittavissa vaihtelevia pohjaratkaisuja mm. erillisellä työtilalla sekä huoneen jakavalla väliseinällä. Teekkarin valmistuessa puiston viereen on Tieteenkortteli valmis! Tampereen Teekkari Kerrostalo, Tieteenkatu 15 Arvioitu valmistuminen 12/2022. Vuokratontti. B2018 Esim. m² krs mh. vh. 1 h+kt+alk 29,0 5/5 47 940 159 800 1 h+kt 31,0 1/5 43 500 145 000 1 h+kt 35,0 3/5 52 560 175 200 2 h+kt 41,5 2/5 57 510 191 700 2 h+kt 45,0 3/5 59 910 199 700 2 h+kt 49,5 5/5 63 570 211 900 yit.fi/teekkari

2 h+kt, 49,5 m2

2 h+kt, 41,5 m2

1 h+kt, 35,0 m2

Toimisto 040 900 6206

www.asuntopalvelupeurala.fi

Tampere - Ylöjärvi - Lempäälä - Nokia - Kangasala - Pirkkala

Asuntopalvelu

PEURALA Yli 34 vuoden kokemuksella

JAANA PEURALA

OUTI TARKKILA

MIKKO ANTTIKOSKI

JAANA VUORINEN

Kiinteistönvälittäjä LKV 040 900 6200

Kiinteistönvälittäjä LKV 050 314 0086

Myyntineuvottelija KiLAT 044 318 7770

Myyntisihteeri, LKV kaupanvahvistaja 040 900 6201

MEILLE KIINTEISTÖNVÄLITTÄJÄN TYÖ ON ELÄMÄNTAPA – AIDOSTI SYDÄMEN ASIA.

Välityspalkkio 3,7% min. 3000 € / sopimuksen mukaan. Hinnat sis 24% alv.


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

20

Autolasien ykkönen AutolAsien AMMAttiAsentAMo AUTOLASIEN AMMATTIASENTAMO

tAMpereen tuulilAsiMyynti TAMPEREEN TUULILASIMYYNTI Lokomonkatu 25 D, Possijärvenkatu 2, Meiltä saat tuulilasit Meiltä saat tuulilasit kaikkiin automerkkeihin kaikkiin automerkkeihin ja ja kaikkiin malleihin. kaikkiin malleihin.

Lokomonkulma Lokomonkatu 25 D, 33900 Tampere Lokomonkulma 03 2610920, 0400 166600 33900 Tampere 03 2610920, 0400 166600

Lielahti Possijärvenkatu 2, 33400 Tampere Lielahti 0400 623 533 33400 Tampere Puh: 0400 623533

www.tuulilasimyynti.fi www.tuulilasimyynti.fi

MYYMME H OSTAMME KAIKENLAISET KERÄILYKOHTEET JA TARVIKKEET

H Postikortit H Kolikot, setelit H Kunniamerkit H Pinssit ja neulat H Mitalit H Etiketit, poletit H Rahasarjat H Kulta ja hopea H Lotta- ja suojeluskuntamerkit H Arviointi ja neuvontapalvelu liikkeessä! H

Tampereen Raha-apaja Ky Sammonkatu 14-16, 33540 Tampere puh. 03 260 9115 avoinna ma-pe 10-17

Jatkuvan väsymyksen syyksi voi selvitä uniapneasairaus, sillä moni sairastaa sitä tietämättään. K U V I T U S K U VA .

Sairastatko tietämättäsi uniapneaa? Satu Lepistö Kuorsaatko? Väsyttääkö jatkuvasti? Pitääkö nukkua päiväunet? Kyseessä voi olla uniapnea eli sairaus, johon liittyy unenaikaisia hengityskatkoksia. Jos on syytä epäillä itsellään tai läheisellään uniapneaa, se kannattaa tutkituttaa, sillä kyse ei ole ihan harmittomasta pikkuvaivasta. Hoitamaton uniapnea lisää kuolleisuutta sydän- ja verisuonisairauksiin 3-6-kertaisesti, lisää eteisvärinää, aivoinfarkteja, keuhkovaltimoverenpainetautia ja tyypin 2. diabetestä sekä onnettomuusriskiä, sillä uniapneasta kärsivä saattaa torkahdella aika ajoin väsyttyään katkonaisista unista. Onnettomuusriski on noussut myös niillä hoitamattomilla uniapneapotilailla, jotka eivät tunnista itsessään väsymyksen tunnetta. Mitä uniapnea johtuu? Uniapneassa esiintyvät unenaikaiset hengityskatkot johtuvat hengitysteiden ahtauden aiheuttamasta alipaineesta, joka tukkii kokonaan ilman virtaamisen sisäänpäin hetkellisesti. Katkos voi kestää muutamasta sekunnista jopa puoleen minuuttiin. Merkittävänä pidetään yli kymmenen sekunnin katkoksia, joita esiintyy vähintään viisi kertaa tunnissa. Katkos päättyy usein korahdukseen ja nukkuja havahtuu, vaikka ei aina he-

rääkään tietoisesti. Siksi uni jää katkonaiseksi ja aiheuttaa väsymystä. Moni sairastaa uniapneaa tietämättään. Uniapnean tärkein ehkäisytapa on ylipainon välttäminen tai ylipainoisella laihduttaminen. Lisäksi tulee välttää alkoholia, rauhoittavien lääkkeiden liiallista käyttöä ja tupakointia. Ylipaino on yleisin syy uniapneaan, sillä normaalisti nukuttaessa hengitystiet ovat avoimet. Pehmeän kitalaen liiallinen rasva ja muut rakenteelliset ongelmat voivat aiheuttaa sen, että pehmeä kitalaki tukkii hengitystien. Ylipainon lisäksi uniapnealle altistavat kasvojen ja kaulan rakenteelliset tekijät ja kilparauhasen vajaatoiminta. Uniapnea voi väsymyksen lisäksi aiheuttaa muitakin oireita, kuten ärtyneisyyttä, impotenssia, muistihäiriöitä, yöhikoilua, lisääntynyttä yöllistä virtsaamistarvetta ja yöllisiä rytmihäiriöitä. Miten uniapneaa hoidetaan? Jopa 9-24 % väestöstä sairastaa uniapneaa. Nykyisin se diagnosoidaan entistä useammin ja sitä voi esiintyä niin miehillä kuin naisillakin. Uniapnea on yleisintä 40-65-vuotiaille, mutta sitä voivat sairastaa kaikenikäiset. Uniapneaa voidaan hoitaa muun

muassa ylipainehengityshoidolla. Se on lääkkeetön hoitomuoto, jolla hoidetaan vaikea-asteista uniapneaa. Uniapneaa sairastava saa CPAP-laitteen lääkärin määräyksellä lainaksi ilmaiseksi. Uniapnean hoidon tavoitteena on lievittää sairauden aiheuttamia oireita, säilyttää sairastuneen työkyky ja parantaa hänen elämänlaatuaan. Uniapneaa voidaan hoitaa lievissä tapauksissa myös uniapneakiskolla, joka sopii parhaiten lievissä tapauksissa ja selällään nukkuville. CPAP-hoidossa potilas/hoidettava hengittää huoneilmaa ylipaineella nenämaskin kautta. Tällöin CPAP-laitteen puhaltama ilmavirta pitää hänen hengitystiensä auki, kun hän nukkuu. CPAP-hoitoa käytetään erityisesti keskivaikean ja vaikean uniapnean hoidossa. Hoitomuoto sopii lähes kaikille uniapneaa sairastaville. Hoidon vaikutus alkaa jo 1–2 hyvin nukutun yön jälkeen. CPAP-laite ei paranna itse sairautta, mutta parantaa unen laatua poistamalla hengityskatkokset. Väsymys ja muut oireet jäävät pois, kun unen laatu paranee. Laitteen käyttöön voi viedä aikaa totuttautua, mutta sen on todettu parantavan unen laatua merkittävällä tavalla. Joissakin tapauksissa voidaan harkita myös leikkaushoitoa, mutta siitä on apua vain harvoille.

JOULUINEN PÖYTÄ Kaukajärvellä 8. – 20.12.2021

Kala kaunistaa ja veen vilja virkistää! Kalaravintola Kalax • Juvankatu 10 lt 3, 33710 Tampere p. 050 3376584 tai 044 931 2932 • AVOINNA MA-PE 10.30 – 15, SU 12 – 16

www.kalaxravintolat.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

21

01/2020

Mitsubishi Electric lämpöpumput nyt lämmityskauden kampanjahinnoin! Pyydä tarjous! Maa- tai ilma-vesilämpöpumpun tilanneille nyt langaton huonesäädin kaupan päälle (arvo n. 300€)

ILMA-VESILÄMPÖPUMPPU Täydellinen ilma-vesilämpöpumppujärjestelmä talon ja käyttöveden lämmittämiseen. Mallisto kaikkiin tarpeisiin.

Puh. 010 319 5870

UUSI YMPÄRISTÖYSTÄVÄLLINEN

Lentolantie 20, Kangasala

www.lvistalot.fi


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

22

Ole valovoimainen! Tiedätkö miten autosi valot toimivat? Hervannan Sanomat Nyt on korkea aika varmistaa, miten autosi ajovalot ja takavalot toimivat. Osaatko laittaa autosi ajovalot päälle sumussa, lumen pöllytessä tai kun näkyvyys muuten yllättäen heikkenee? Tärkeää on se, että tiedät, miten autosi valoautomatiikka toimii ja milloin valot pitää laittaa itse päälle. Kun ilta hämärtää tai näkyvyys on jonkun muun syyn takia heikenty-

nyt, on ajon aikana käytettävä ajovaloja ja takavaloja. Huomiovalot eli niin sanotut päiväajovalot eivät tällöin riitä. Autoilijan kannattaa tutustua auton valoautomatiikan toimintaan ja opetella myös laittamaan valot itse päälle sumussa, lumen pöllytessä tai kun näkyvyys muuten heikkenee. - Kun ajovalosi palavat, näet tielläliikkujat edessäsi – ja takavalosi näkyvät takanasi tuleville. Paras tapa tarkistaa autosi valoasetusten

toiminta on yksinkertaisesti kokeilemalla. Esimerkiksi vaihtele valokytkimen asentoa päivänvalossa ja iltahämärässä, käy katsomassa, mitkä valot palavat milloinkin, vinkkaa Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin johtava asiantuntija Otto Lahti. A-asennossa uudemmissa autoissa on päällä vain huomiovalot, jotka riittävät ainoastaan kesäliikenteessä, kun luonnonvaloa on tarpeeksi ja ajokeli on hyvä. Osassa vanhempia autoja A-asennossa mitkään va-

lot eivät pala, joten tarkista aina käyttämäsi auton valoasetusten toiminta käyttöohjekirjasta tai kokeilemalla. B-asennossa valot toimivat automatiikan mukaisesti. Automatiikan toimintalogiikoissa on eroja hämäräkytkimen lisäksi osa tunnistaa sateen ja sumun toiset ei.Tarkista toiminta ennen kuin luottaa automatiikkaan. C-asennossa palavat pelkät etuvalot eli niin sanotut parkit. Käännä valokytkin kohtaan D, niin

autossasi on päällä ajovalot eli ne valot, joita pitää käyttää aina hämärässä tai huonolla kelillä ajettaessa eli Suomessa käytännössä alkusyksystä loppukevääseen saakka. Tätä vaihtoehtoa saa käyttää aina liikenteessä. Tähän aikaan vuodesta kannattaa olla erityisen valovoimainen ja näyttää loistavaa esimerkkiä kaikille tielläliikkujille. - Eli muistakaa myös kävelijät olla loistavia ja käyttää heijastinta, muistuttaa Lahti.


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

23

Ilmoitus

Purjeet saavat Marri Bagin tuotteissa uuden elämän 28-vuotias Marianne Hartio on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt jo paljon. 3-vuotiaana telinevoimistelun aloittanut paljasjalkainen tamperelainen on voittanut Team Gymissa, telinevoimistelun kaltaisessa lajissa, EM-pronssia vuonna 2012. Vuonna 2014 hän aloitti voimanoston ja kaksi vuotta myöhemmin hän voitti lajissa MM-kultaa WABDL-Liiton kisoissa. Liikunta onkin aina ollut yksi tärkeimmistä asioista Hartion elämässä ja jo 7-vuotiaana hän tiesi haluavansa aikuisena työskennellä liikunnan parissa ja valmentaa. - Vuonna 2013 valmistuin sitten Varalan urheiluopistosta liikunnanohjaajaksi ja personal traineriksi. PT-työ on minulle sydämen asia, koska haluan antaa ihmisille hyvän olon liikunnasta ja heille sopivia tapoja voida arjessa paremmin. Monet asiakkaat ovatkin olleet minulla jo useita vuosia. Yksi vahvuuksistani on se, että osaan inspiroida ja innostaa ihmisiä, Hartio kertoo.

Yllättävä yritysidea syntyi kävelymatkalla Aikaansaava ja elämäniloinen Hartio on myös luova. Vuonna 2019 hän oli kävelemässä ystävänsä luokse Pispalan valtatietä ja häntä oli koko matkan ajan häirinnyt se, miten selässä olevan narurepun nyörit tahtoivat jatkuvasti pudota olkapäiltä. - Haulitornin kohdalla hoksasin, että narurepuissa pitäisi olla mahdollisuus kiinnittää nyörit edestä kiinni toisiinsa. Olin juuri silloin kohdassa, josta näki sekä Pyhäjärvelle että Näsijärvelle ja vesillä oli purjeveneitä. Tajusin, että purjeet olisivat myös oivallisia reppukankaiksi. Kangas on erittäin kestävää. Heti kotiin päästyään Hartio alkoi piirtää ja suunnitella ensimmäisiä malleja repuista. Syntyi uusi tuotemerkki, Marri Bag, jonka tuoteperheeseen kuuluvat narureppujen lisäksi toilettipussukat ja vyölaukut. Narurepuissa uusi oivallus muihin vastaaviin tuotteisiin verrattuna on rintaremmi, jolla nyörit saa kätevästi toisiinsa kiinni ja jonka korkeutta voi

Voimanostoa menestyksekkäästi harrastanut Marianne Hartio aloittaa aamunsa pulahtamalla järveen uimaan, säästä tai vuodenajasta riippumatta. -Laitan joka aamu Instagramiini kuvan sen päiväisestä uintireissustani, uudet tilini seuraajat ovat tervetulleita seuraamaan sen kautta elämääni.

tarvittaessa säätää. Vyölaukut ovat pullistuneen purjeen muotoisia. - Uutena tuotteena on nyt tulossa pikkupussukat. Toivon, että ne ehtivät markkinoille ennen joulua, Hartio suunnittelee. - Myyn tuotteitani toiminimen kautta, yrittäjänä olen aloittanut jo vuonna 2017.

Valtteina yksilöllisyys ja ekologisuus Alusta asti Hartiolle oli selvää, että hän haluaisi valmistaa tuotteensa kierrätetyistä ja käytetyistä materiaaleista. - Ostan kaiken muunkin nykyisin kierrätyskeskuksista tai kirpputoreilta. Jos tarvitsen esimerkiksi uuden vaatteen tai jonkun astian, suuntaan ensimmäisenä noihin paikkoihin, en vaateliikkeisiin tai Ikeaan. Narureppujen nyörit ovat Tampereen Kiipeilykeskuksesta hankittuja, turvallisuussyistä käytöstä poistettuja kiipeilyköysiä, purjekankaat Hartio hankkii purjeita korjaavasta yrityksestä Neb-Sailsista ja vyölaukkujen vyöt ovat entisiä turvavöitä, jotka hän hakee ro-

mutettavista autoista Autohuolto ja Kolarikorjaamo Valtosta. Vetoketjutkin ovat käytetyistä vaatteista otettuja. - Jos jotakin tarvitsen uutena, esimerkiksi metalli- tai muoviosia, ostan ne pirkanmaalaisista perheyrityksistä. Yhtäkään osaa en osta tai tilaa Kiinasta tai muualta, mistä niitä saisi halvemmalla. Käsityösuvun jälkeläisenä Hartio tekee tuotteensa lähes kokonaan itse. - Haen tarvittavat materiaalit, piirrän, leikkaan, suunnittelen, pesen kankaat käsin, kuivaan ne ja vien ne ompelijalle ja painattajalle. Sen jälkeen otan niistä valokuvat ja pistän ne yritykseni verkkosivuille. Ennen tuotteiden lähetystä asiakkaalle viimeistelen ja tarkistan ne vielä yksitellen. Jokainen Marri Bagin tuote on täydellisen yksilöllinen ja ainutlaatuinen, toista täysin samanlaista ei tule vastaan. - Se kierrätetyistä materiaaleista valmistuksessa onkin parasta, että jokaisesta nyörirepusta tai pussukasta tulee täysin uniikki, aina sen mukaan, millaisia käytettyjä purjekankaita asiakkaat ovat kulloinkin tuoneet Neb-Sailsiin poistoon.

Nyörireppu on kätevä esimerkiksi eväsretkellä, kirjastossa piipahtaessa tai kaupungilla, kun mukaan tarvitsee vähän kevyempiä tavaroita, kuten vesipulloa, lompakkoa ja puhelinta. Marri Bagin nyörireput ovat kaikki yksilöllisiä, eikä toista täysin samanlaista tule kadulla vastaan, lupaa yrityksen perustaja Marianne Hartio.

Marri Bag toimii tällä hetkellä lähes kokonaan verkossa, muutamia kertoja Hartio on käynyt myymässä tuotteitaan myös torilla. Yrityksen omistaja Marianne Hartio kehoittaa jokaista ihmistä kuuntelemaan sydäntään ja tekemään elämässään juuri niitä asioita, joista eniten nauttii.

Innovatiivinen rintaremmi takaa hyvän istuvuuden.

Suomalaista käsityötä kierrätysmateriaaleista

www.marribag.com


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

24

K U V I T U S K U VA

SecondHand TERVETULOA!

AVOINNA: ti-pe klo 11-18, la-su klo 11-16 Tiedustelut puh. 040 4131 699 Paikkavaraukset puh. 0400 755 464 Hämeenpuisto 42 , 33200 Tampere Pysäköinti Pyhäjärvenkadulle tampere@kirppis42.fi

Satu Sopanen ja Tuttiorkesteri: Pikkutonttu kiikaroi La 11.12. klo 13 ja klo 15 ilö / Liput alk. 14 € henkljälle ne u pp eli rh pe € 47 Apua, apua! Hajamielinen Joulupukki on unohtanut, mitä lauluja joulun alla lauletaan. Nyt tarvitaan viisaita neuvoja lapsilta, jotta tehtävä onnistuu! Katso koko ohjelmisto kangasala-talo.fi | Liput Kangasala-talon lipunmyynnistä tai Lippu.fi KANGASALA-TALO Kuohunharjuntie 6, Kangasala, info @ kangasala-talo.fi, 040 773 0148

Homekoira voi paljastaa sisäilmaongelman Satu Lepistö

Kimmo Pyykkö: Napoleon , 1968, rauta. Omistaja Maire Gullichsenin taidesäätiö. Kuva: Porin taidemuseo

KIMMO PYYKKÖ MATKALLA -66 16.10.2021-30.1.2022

KANGASALA-TALO Kuohuharjuntie 6, 36200 Kangasala, p. 040 773 0148, info@kangasala-talo.fi, kimmopyykkomuseo.fi AVOINNA ti-ke 11-17, to 11-19, pe-la 11-17, su 11-15, ma suljettu PÄÄSYMAKSUT 8/6 €, alle 18 vuotiaat ilmaiseksi.

Homekoiria käytetään entistä enemmän sisäilmaongelmien paljastamisessa. Kaikkeen koirakaan ei pysty, sillä ihmisen tehtävä on tulkita homekoiran havainto oikein. Koirat voidaan kouluttaa etsimään eri asioita, kuten huumeita, rahaa tai vaikkapa räjähdysaineita. Siksi koirat voivat auttaa myös sisäilmaongelmien löytämisessä. Koulutettu homekoira osaa tunnistaa erilaisten hometyyppien lisäksi myös sädesienen. Sädesieni ei ole oikeastaan sieni vaan bakteeri, joka viihtyy hyvin samankaltaisissa olosuhteissa kuin home. Sädesieni on hyvin yleinen luonnossa, mutta ongelma siitä tulee silloin, kun se pääsee valtaamaan rakennuksia. Jos rakennuksessa esiintyy maakellarin hajua, asia kannattaa ottaa vaka-

vasti. Toisinaan on jouduttu purkamaan kokonaisia kerrostaloja, kun sädesieni on päässyt leviämään. Homekoiran käyttö on hyödyllistä, sillä home-, kosteus- ja sädesienivaurioita on muutoin melkein mahdotonta havaita ilman rakenteiden purkamista, joka puolestaan aiheuttaa kustannuksia. Siksi homekoiratutkimus on usein ensimmäinen ja suositeltavakin toimenpide, jos sisäilmaongelmia epäillään. Koirasta voi myös olla apua silloin, kun ongelmaa epäillään, mutta syytä ei tutkimisesta huolimatta ole löytynyt mistään. Vuokralla asuvan on pyydettävä tutkimukseen lupa vuokranantajalta. Myös isännöitsijälle on hyvä ilmoittaa koiran tulosta. Jos koira ilmaisee, että rakennuksessa on hometta, löytö on todennäköisesti totta. Koira ei yleensä tee

vääriä havaintoja. Sitä, kuinka pahasta vauriosta on kyse, koira ei kuitenkaan osaa kertoa. Siksi tulokset vaativat aina ihmisen tekemää tulkintaa ja asian tutkimista. Rakennus- ja terveysalan asiantuntijat voivat ottaa näytteitä tiloista, joissa koira on ilmaissut homehavainnon. Pelkkä koiran havainto homeongelman toteamiseksi ei riitä, vaan rakenteita pitää avata. Mitä kannattaa huomioida, ennen kuin homekoira tulee paikalle? Kun homekoira työskentelee, sitä ei saa häiritä. Aikuiset asukkaat voivat olla paikalla, mutta esimerkiksi pienet lapset häiritsevät homekoiran työskentelyä helposti. Omat lemmikit, niiden tavarat sekä ruokakupit pi-

LÄHDE MUKAAN VALLOITTAVAAN JOULUTARINAAN RIITAN JA NALLEPERHEEN KANSSA!

ENSI-ILTA ke 1.12.

Kirjoittanut: Riitta Korpela Ohjaus: Panu Raipia

30 vuotta

Esitykset ajalla 30.11.-29.12 .

TAMPEREEN KOMEDIATEATTERI

Lapintie 3a, 33100 Tampere

puh. 0207 288 388

puh. hinta 8,35 snt/puh + 16,69 snt/min

komediateatteri.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

25

tää poistaa tutkittavista tiloista. Homekoira tarvitsee työrauhan. Ennen tutkimusta ei asuntoa siivota voimakkailla aineilla eikä tuuleteta. Myös särkyvät esineet ja myrkylliset aineet on hyvä viedä pois koiran ulottuvilta. Asunnon pohjapiirrokset on hyvä olla homekoiraohjaajan käytössä, joten ne kannattaa etsiä esille. Homekoirat paljastavat vauriot lähes yhdeksässä tapauksessa kymmenestä Viime vuosina yhä useammassa asunnon tai kiinteistön kaupan riitatilanteessa on ennen rakennetta avaavia tutkimuksia suoritettu homekoiratarkastus. Kiinteistöoikeuteen erikoistunut Asianajotoimisto Teräskulma Oy toteutti selvityksen, jonka tarkoituksena oli kartoittaa, kuinka usein homekoirien merkkaama rakennekohta paljastuu rakennetta avaavissa tutkimuksissa vaurioituneeksi. Selvityksen kohteeksi valittiin tietokannoista 83 viimeisintä asunnon tai kiinteistön kaupan virhettä koskevaa toimeksiantoa, jossa asunnon tai kiinteistön kaupan jälkeen kaupan kohteessa oli tehty ensin Suomen Homekoirayhdistykseen kuuluvan homekoirayrittäjän homekoiratutkimus ja sen jälkeen rakenneavauksia. Selvityksessä tutkittiin aineiston jutuissa kaupan jälkeen laadittuja homekoira- ja rakenneavausraportteja ja vertailtiin niiden havaintoja. Raporteista ilmenevistä rakenneavauksista vertailukohdiksi otettiin kohdat, joiden lähelle myös homekoira oli merkannut. Tämä tarkoittaa esim. samassa huoneessa merkkauskohdassa tai sen vieressä olevaa rakenneavauskohtaa taikka merkkauskohdassa väliseinän toisella puolella olevaa rakenneavauskohtaa. Jos homekoiran merkkauskohdan lähelle ei ollut tehty rakenneavauksia, huomioitiin muualle rakennuksessa tehdyt rakenneavaukset. Rakenneavausten vauriohavainnolla tarkoitetaan kuntotutkimuksen tekijän aistinvaraista havaintoa vaurioista ja/tai - materiaalimikrobinäyttein todettua vaurioviitettä. Aineiston perusteella homekoirat löytävät asunnon ja kiinteistön virheen kannalta merkityksellisiä vaurioita lähes yhdeksässä tapauksessa kymmenestä eli erittäin hyvin. Homekoiran merkkausten perusteella on syytä aina tehdä jatkotutkimuksia rakenteita avaamalla. Suomen Homekoirayhdistyksen kotisivut www.suomenhomekoirayhdistys.fi.

Haukkuva koira voi olla pelokas Satu Lepistö Haukkuvaa tai jopa murisevaa koiraa tulee helposti pelänneeksi, eikä pelko aina täysin aiheetonta olekaan. Moni ei kuitenkaan tule ajatelleeksi, mistä koiran käytös johtuu. Usein on nimittäin niin, että vihaisen kuuloinen, haukkuva koira onkin itse pelokas. Koiran sosiaalistaminen on sitä hankalampaa, mitä vanhemmaksi koira ehtii- täysin mahdotonta se ei kuitenkaan ole. Vanhakin koira nimittäin oppii uusia temppuja. Koira ärähtää vähänkin vieraammalle helposti. Rappukäytävässä kuuluvat askeleet saavat sen rähähtämään ärhäkkään haukkuun. Vastaan tuleva koira saa sen suunniltaan. Aina koiran käytöksessä ei ole kyse aggressiivisuudesta, vaan äkkinäisiä liikkeitä kavahtava ja ääniä pelkäävä koira on aggressiivisuuden jälkeen toiseksi yleisin koirien kanssa esiintyvä ongelma. Aran koiran kanssa voi olla hankalaa liikkua Aran koiran kanssa liikkuminen ja harrastaminen voi olla hankalaa. Koira voi paeta, sulkeutua tai jopa käyttäytyä näennäisesti aggressiivisesti eli näykkäistä, kun vieras lähestyy koiraa. Pahimmillaan koira on niin pelokas, että omistaja alkaa miettiä ulkoilutusreittejä ja -aikoja sen mukaisesti, milloin muita ihmisiä, koiranomistajia tai mitä tahansa koira pelkääkin, on vähiten liikkeellä. Ja kun koira näkee pelonaiheita vielä vähemmän kuin ennen eikä pääse toteamaan niitä harmittomiksi, ongelma pahenee. Todella arka koira voi pelätä esimerkiksi kaikkia vieraita ihmisiä, tiettyä ihmisryhmää tai sukupuolta edustavia ihmisiä, tietyn kokoisia koiria tai erilaisia ääniä, paikkoja tai uusia asioita yleensä. Myös pesu tai kynsien leikkaaminen voi aiheuttaa koiran nopean katoamisen sängyn alle. Koirissa on luonne-eroja, joten mikään rotu-ominaisuus pelko ei ole, vaikka toki tietyt ro-

duille tyypilliset ominaisuudet voivat lisätä pelkoja: jotkut rodut esimerkiksi pitävät vedestä yleensä ottaen enemmän kuin toiset ja toisten rotujen jalostus on painottunut esimerkiksi vartiointipiirteisiin. Huonot kokemukset ja sosiaalistamisen puute vaikuttavat Koira on pahimmassa tapauksessa on jo ehtinyt asua useammassa kodissa kuin yhdessä ja sillä saattaa olla huonoja kokemuksia, joista nykyinen omistaja ei ole tietoinen. Sellaistakin koiraa, joka ei ole tottunut ihmisiin tai vaikkapa muihin koiriin, voi kuitenkin aikuisiällä vielä sosiaalistaa. Koiran parasta sosiaalistamisikää ovat pentuiän varhaiset viikot, eikä menetettyä sosiaalistamisaikaa voi myöhemmin täysin korvata. Se ei tarkoita, että peli olisi täysin menetetty, mutta kärsivällisyyttä ja kokenutta koiran kouluttajaa tilanne saattaa vaatia, varsinkin jos arkuus näkyy murinana ja puremisena. Ensin on hyvä miettiä, onko koira oikeasti pelokas vai dominoiva: onko koiran elekieli pelokasta, sen paino takaosalla, korvat päätä myöten ja häntä alhaalla? Onko varmistettu, että koiralla ei ole kipuja? Onko koira niin pelokas, että se ennen pelottavalle asialle altistamista tarvitsee jonkinlaista lääkitystä? Pelokas koira kaipaa kotona ennalta-arvattavuutta. Voidaan sopia, että vieraat antavat koiran olla rauhassa. Koira saa tutustua ihmiseen omilla ehdoillaan ja tilanteesta tehdään koiralle miellyttävä, jolloin koira oppii, ettei ihmisen lähestyminen ole pelottavaa. Koiraa saattaa auttaa jo se, että kaikki mukava, kuten leikkiminen, aktivointi ja ulkoilu tapahtuvat vieraan ihmisen tai muun pelolle altistavan asian paikalla ollessa. Ei kannata pelätä hankkia asiantuntijan apua ajoissa. Kysy suositteluja koirakouluttajista muilta ja varmista, että kyseessä on positiivisen vahvistamisen tapoja käyttävä kouluttaja.

Me palvelemme suurella sydämellä <3 Pesut ja trimmit rakkaudella Raakaruuat: Mush, HurjaBarf, Neu Laadukkaat kuivaruuat Tarvikkeet Neuvontaa pitkällä kokemuksella Pentupainit lauantaisin klo 12-13 (koronan takia ilmoittautuminen etukäteen)

Eläintarvikeliike Ellintie 6, Kangasala, p. 050 453 2140, ark. 10 -18, la 10-14 www.toptassut.fi

Painaako Huoli läheisesi mielenterveydestä tai päihdeongelmasta? Pirkanmaan FinFamin tarjoama omaisneuvonta on luottamuksellista ja maksutonta keskusteluapua, jonka tarkoituksena on tukea huolta kantavan läheisen omaa hyvinvointia ja jaksamista.

Diagnoosia ei tarvita,

omaisneuvonnan ajanvaraus pelkkä huoli läheisen Sähköinen ajanvaraus:

Puolet taloyhtiöiden asunnoista ilman toimivia palovaroittimia Hervannan Sanomat Pelastustoimen tilastot kertovat, että viimeisen viiden vuoden aikana puolessa taloyhtiöiden asuntopaloista ei ollut palovaroitinta lainkaan tai varoittimessa ei ollut paristoa tai se ei toiminut. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön keväällä julkaisemasta tutkimuksesta käy ilmi, että vuokrataloasunnoissa peräti 70 prosentissa oli puutteita palovaroittimissa. Pelastusopisto teki kansalaistutkimuksen Suomalaisten pelastusasenteet 2020. Sen mukaan 96,5 prosenttia suomalaisista ilmoittaa, että kodista löytyy palovaroitin. - Tilanne ei ole kuitenkaan näin hy-

vä, sillä havaitsimme ARAn kanssa tekemässämme tutkimuksessa, että 70 % vuokra-asunnoista on jokin puute palovaroittimissa - niitä ei ole riittävästi, ne eivät toimi, ne ovat liian vanhoja tai ne on väärin asennettu. Lisäksi kuolemaan johtaneissa tulipaloissa noin 63 % asunnoista oli ilman palovaroittimia tai ne eivät olleet toimintakunnossa. Tässä on otettu huomioon vuosina 2009–2018 kaikki ne asuntopalot, joissa palovaroittimen toiminta oli tiedossa, SPEKin johtava asiantuntija Kari Telaranta sanoo. Jos naapurissa syttyy tulipalo, se on hengenvaarallista muillekin asukkaille. Palovaroitin ei estä tulipaloja, mutta sen avulla voidaan ehkäistä ihmis-

henkien menetyksiä, suuria omaisuusvahinkoja ja pitkäkestoista haittaa asumiselle. Toimivat palovaroittimet antavat aikaa alkusammutukselle ja pelastautumiselle ja havahduttavat usein myös naapurit onnettomuustilanteessa. Toimivat palovaroittimet ovat kaikkien asukkaiden turva. Valtaosassa taloyhtiöistä vastuu palovaroittimista on tällä hetkellä asukkaalla itsellään. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö, Kiinteistöliitto, Isännöintiliitto ja LähiTapiola kampanjoivat yhdessä sen puolesta, että taloyhtiöt ottaisivat suuremman roolin ja asennuttaisivat kaikkiin asuntoihin palovaroittimet. Lähde: Kiinteistöliitto, 16.11.2021

nteri

varauskale

hyvinvoinnista riittää.

www.finfamipirkanmaa.fi/tuki-ja-neuvonta

Voit myös soittaa, jättää viestin puhelinvastaajaan tai lähettää sähköpostia. Vastaamme jätettyihin viesteihin yhden arkipäivän kuluessa.

040 722 4292 omaisneuvonta@finfamipirkanmaa.fi Voit olla halutessasi anonyymi. Keskusteluja ei kirjata ylös. Tietoa käynnistä ei välitetä viranomaisille tai esimerkiksi läheisillesi.

Sähköinen ajanvaraus

Tietoa, tukea ja toivoa Lue lisää muista maksuttomista tukimuodoistamme:

www.finfamipirkanmaa.fi


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

26

Hervannan elokuvateatterin kunto tutkitaan

Sirpa Koivu Tämän vuoden syyskuussa elokuvateatterin omistus siirtyi toimintakeskuksen kiinteistöjen myynnin myötä kaupungilta Tampereen Kiinteistöpalvelut Oy:lle. Elokuvateatterin lisäksi kauppaan kuuluivat rakennus, jossa sijaitsevat Hervannan terveysasema sekä rakennus, jossa on kirjasto ja nuorisotilat. Yhtiö on kiinteistösijoittaja ja kiinteistökehittäjä, joka vastaa rakennusomaisuuden arvon kehittymisestä ja säilymisestä ja rahoittaa ja rakennuttaa asiakkaille tarkoituksenmukaiset vuokratilat ja toimintaolosuhteet.

Kiinteistöpäällikkö Mikko Salonen

Hyvän olon hoitola Haihara Haiharankatu 3 Kaukajärvi

Nikin Beautypysäkki Kynsi-ja ripsiteknikko Sanna Hirjola

Geelilakkaukset 30-38€ Ripsienpidennykset 43-70€ Ripsien kestotaivutus 47€ Aloe vera tuotteiden jälleenmyynti p. 046 632 0066 Ajanvaraus: Facebook, IG, puh/txt

Kauneus ja Hyvinvointikeskus Tampere SKY- kosmetologi Maria Degert

Jalkahoito 55€ Kasvohoito 60min 65€ Kuumakivi- ja imukuppihieronnat alk. 35e Opiskelija-hieronnat 50 min 25€ 110 min 50€ p. 044 305 5806 www.kauneusjahyvinvointikeskustampere.fi

PIKKUJOULUT 11.12 klo 15-17. Tervetuloa glögille!

Ihmeinen

Lymfahoitola Lea

Kätilö, terveydenhoitaja Marika Vigren

Sairaanhoitaja, lymfaterapeutti Lea Niskanen

Synnytysvalmennus, imetysohjaus, vyöhyketerapeuttinen vauvahieronta, raskausajan hieronta ja synnytyksen käynnistelyhoito. Tens-vuokraus, synnytysdoulaus. Vastaanotto ma ja to, myös kotikäynnit.

Vastaanotto myös Pirkanmaan Syöpäyhdistyksellä Hämeenkatu 5 A 7. krs

p. 0442451291 Ajanvaraus: www.ihmeinen.fi, txt/whatsapp

p. 040 730 4469 www.lymfahoitola.fi

Urheiluhieroja Leena Aura Leena Lehto p. 050 359 0007 www.urheiluhieronta-aura.fi


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

27

ULU

J

O

RISTMAS

202

1

CH TAM PERE

Tule hakemaan Tampereen joululeima joulupostiisi! 7.–9.12. klo 11–19

Joulutori

Tampereen Keskustorilla

Puhallinyhtye Mansetti konsertoi elokuvateatterin isossa salissa parikin kertaa vuodessa. Omistajana sen tehtävä on muun muassa huolehtia tilojen kunnosta siten, että ne ovat turvallisia käyttäjille. Erikoinen arkkitehtuuri haastaa korjaajia Kiinteistöpäällikkö Mikko Salosen mukaan 1989 valmistuneen elokuvateatterin tilojen kunnon kartoitus on aloitettu. - Rakennus on haasteellinen. Tilat ovat toiminnallisesti ja teknisesti, silmämäärisestikin nyt käyttöikänsä päässä. Katon kunto on jo kartoitettu ja siellä on korjaustarvetta. Seuraavaksi tutkitaan tekniset järjestelmät, kuten sähkö, putkistot ja ilmanvaihto. Haasteena on elokuvateatterin erikoinen arkkitehtuuri ja tekniset ratkaisut, jotka eivät vastaa nykyajan vaatimuksia. - Työ on vasta alussa, mutta esimerkiksi nousevan katsomon toteutustapa pitää tutkia. Tilat eivät ole kannattaneet elokuvatoiminnassa, joten on mietittävä sisätiloihin muutoksia, sikäli kun se suojellun rakennuksen osalta on mahdollista. Rakenteista riippuen korjausten hinta voi olla korkeakin. Tilojen eteenpäin vuokraaminen kannattavasti markkinahintaisesti ei ole helppoa niiden nykyisessä kun-

nossa. - Koen kuitenkin mielenkiintoisena haasteena etsiä ratkaisuja siihen, millaiseen tulevaisuuden käyttöön tilat voitaisiin korjata, jopa muokata. Tehtävä on kiinnostava siksikin, että tilat ovat hyvin erikoiset, jopa mielikuvitusta kiehtovat. Pieneen kulttuuritoimintaan mahdollisuuksia Hervannan elokuvateatteri on ollut keväästä 2020 lähtien suljettuna koronan vuoksi. Tiloissa huomattiin myös merkittävä vesivahinko, joka on nyt korjattu. Tila on saanut kuitenkin toimia ilmaisten maskien jakopaikkana pari kertaa viikossa. Nyt koronan hiljentämä harrastustoiminta on heräilemässä. Monet hervantalaiset toimijat ovat huolissaan, saadaanko tiloja enää pienten harrastus- ja kulttuuriryhmien käyttöön. Sopivia tiloja, sopivalla paikalla ja sopivalla vuokralla ei Hervannassa juuri ole. Vapaa-aikakeskuksessa alkaa remontti 2023 ja kirkon sisätilat korjataan 2023-25. Nekin ovat poissa laskuista. Mikko Salonen ei täysin tyrmää mahdollisuutta tilojen vuokraamisesta paikallisten pienkäyttöön. - Ensin on varmistettava tilojen kunto ja turvallisuus, jottei rakennuk-

Postimuseon näyttelyt museokeskus Vapriikissa Alaverstaanraitti 5, Tampere 14 €/7 € tai Museokortti•www.postimuseo.fi

sessa ole esimerkiksi sisäilmaongelmaa. - Kun niin pitkälle on päästy, voidaan asiasta keskustella. Käyttämättömät tilathan rapistuvat ja ovat alttiina ilkivallalle. Nuoriso- ja kulttuuripalvelut ovatkin jo olleet yhteydessä ja esittäneet yhteistyötä, hän kertoo. Elokuvia, nukketeatteria ja jumalanpalveluksia Elokuvateatteri on historiansa aikana paitsi toiminut elokuvateatterina, tarjonnut myös paikallisille harrastusryhmille esitys- ja harjoitustilaa. Siellä on ollut kaupungin ja muiden järjestäjien tapahtumia ja esityksiä nukketeattereista päivätansseihin. Pari vuotta sitten kirkon ilmanvaihtoremontin ajan pidettiin jumalanpalvelukset elokuvateatterissa. Elokuvien esittäminen ei ollut kannattavaa. Teekkareiden Cinola toimi parikymmentä vuotta, sitten elokuvia esitti pari vuotta yksityinen yrittäjä, lisäksi paikallinen elokuvakerho Viva Cinola toimi jonkin aikaa. Tilojen laskennalliset kustannukset kaupungille olivat kuitenkin jo muutama vuosi sitten noin 50 000 euroa. Saaduilla vuokratuloilla ja palvelutarjonnalla ei näitä kuluja pystytty kattamaan.

JOULUKUUN TARJOUKSET: BDR Basic & Sensitive herkän ja kuivan ihon kasvohoito .........

79 € (ovh. 99 €) BTB13 kotimainen ripsiseerumi ...... 4O € (ovh. 50 €) Lash Lift & Brown Lift.....................

Anna lahjaksi hyvää oloa KAUNEUSHOITOLA SOFTYN LAHJAKORTTI Joulun toivelahja! www.kauneushoitolasofty.fi Vuoreksen puistokatu 76 lt2, 33870 Tre, 041 313 2272

TUNNEMME NÄMÄ KULMAT. -Jos olet vaihtamassa kotia, kutsu meidät apuun. ANNE-MARIA HIRVINIEMI 050 527 2420

ROSITA NUMMIKOSKI 040 831 6238

JUTTA RIHU 0400 487 410

13O € (ovh. 155€ )

JUHA RISSANEN 050 534 5440

TAHDON ASIALLA

PANU SEPPÄNEN 050 340 9228

Sp-Koti Tampere Rosmarin | Kiinteistönvälitys Rosmarin Oy LKV | Insinöörinkatu 23, 33720 Tampere | tampere-rosmarin@spkoti.fi | spkoti.fi


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

28

Ratikan taiteen avajaiset Yo-talolla lauantaina Hervannan Sanomat Yo-talolla järjestetään Ratikan taiteen avajaiset lauantaina 11.12. klo 13–14.30. Tapahtumassa Ratikan taide -ohjelmassa mukana olleet taiteilijat pääsevät kertomaan lisää teoksistaan ja tarinoista niiden takana. Tapahtuman juontaa toimittaja Sean Ricks. Mukana ovat taiteilijat Brrum-kollektiivi Navigation Figures -teoksen takaa, pysäkkitaiteilijat Anni Kytömäki, Mia Erlin ja Silja Merikallio, väliaikaista taidetta tuottaneet taiteilijat Tarmo Paunu ja Pia Feinik, taiteilija Maikki Rantala sekä taideratikan taitelijat Mari Hyde ja Juliana Hyrri. Avajaiset juontaa toimittaja Sean Ricks. Avajaisista voi lukea lisää osoitteessa https://www.tampereenratikka.fi/ratikan-taiteen-avajaiset Tilaisuudessa on käytössä koronapassi. Jokaista tapahtumaan saapuvaa pyydetään ystävällisesti esittämään henkilöllisyystodistuksensa sekä EU:n koronatodistuksen sisäänpääsyn yhteydessä. Yo-talon ovet avataan klo 11.45 ja yleisöä pyydetään saapumaan paikalle ajoissa ruuhkien välttämiseksi. Tapahtuman aikana suositellaan kasvomaskin ja käsidesin käyttöä. Tapahtumaa voi seurata myös suorana lähetyksenä verkon kautta klo 13–14 osoitteessa https://live.tampereenratikka.fi.

Mitä, missä, milloin?

Lähetä oma tapahtumavinkkisi: hsyhd@hervannansanomat.fi Mitä, Missä, Milloin -palstalle otetaan julkaisuviikon maanantaihin klo 14 asti jakelualueen yhdistysten tapahtumia. Palstalla julkaistaan ainoastaan rekisteröityneiden yhdistysten ilmaisesta toiminnan tapahtumia eivätkä tapahtumatiedot saa sisältää maksullisia tapahtumia. Yhden ilmoituksen maksimimerkkimäärä on max 500 merkkiä ja Hervannan Sanomat pidättää oikeuden editoida ilmoituksia. Hervannan Karjala-seura (HKS): Hervannan Karjala-seuran oman väen Karjalainen joulujuhla la 11.12. klo 14 kirkon rippikoulusalissa. Jouluista ohjelmaa sekä puuro-, kahvija leivonnaistarjoilua. Kunnon Kulkuniekat reippailevat puisto- ja luontopoluilla (n. 1-1,5 t) joka ma, ke ja pe. Kokoontuminen klo 10 Ahvenisjärven laiturille. Lisätietoja seuran toiminnasta puh. 040 833 9002. YSTI ry/Verkko: Maksutonta vapaaehtoisapua ikäihmisille ja vammaisille henkilöille sekä vertaistoimintaa omaishoitajille ja vapaaehtoisille. Uudet vapaaehtoiset ovat tervetulleita mukaan toimintaan! Toimisto, Ruovedenkatu 20, avoinna mato 9-15, pe 9-14. Puh. 03 317 0826. Avoimet asiakaskahvilat viikoittain tiistaisin klo 11.30-13.30 Nuorisokeskus Kupolissa, Lindforsinkatu 1, ja keskiviikkoisin klo 12.30-14.30 Hervannan yhteisökeskuksessa, Lindforsinkatu 8. Poikkeuksellisesti vkoilla 49 ja 50 molemmat kahvilat yhdessä tiistaina klo 11.30-13.30 Nuorisokeskus Kupolissa, Lindforsinkatu 1. Joulukuussa vkolla 48 joulukorttiaskartelua, vkolla 49 yhteislaulua ja Ahvenisjärven koulun musiikkiluokan esiintyminen, vkolla 50 puurojuhla. Tervetuloa mukaan! Lisätietoa toiminnasta: ww.yst.net/ verkko Hervannan Martat: Hervannan Marttojen käsityökerho jatkaa toimintaansa perjantaisin klo 11-13 Hervannan kirkon takkahuoneessa. Tervetuloa uudet ja vanhat. Tied. Anne 0414526678 Hervannan AA-ryhmä kokoontuu keskiviikkoisin klo 15-17 Hervannan kirkon alakerrassa kulmahuoneessa. AA:n kyläryhmä kokoontuu keskiviikkoisin Messukylän seurakuntakodilla klo 18-20 Messukylänkatu 36. Tampereen Hervantalaiset ry/Ven-

lantupa: Avoinna ke ja to klo 11-15 ja pe klo 11-14. Keskiviikko 1.12. klo 12-14 Musiikkipäivä, Levyraati. Torstai 2.12. klo 11-15 Värkkäri-käsityöjuttukerho. Perjantai 3.12.klo 12 Bingo. Maanantai 6.12. Itsenäisyyspäivä, ei toimintaa. Tiistai 7.12. klo 12-14 Äijäkerho. Keskiviikko 8.12. ei toimintaa, Joulutori Duo:n keskusaukiolla klo 10-13. Tuulantei ja Duo R&T viihdyttävät jouluisissa tunnelmissa. Tervetuloa!. Seuraamme edelleen koronasuosituksia ja noudatamme niitä tilanteen mukaan. Jalkahoitajan ja hierojan aikoja Anjalta p. 041 5184717. Hervannan Eläkkeensaajat ry: Ke 8.12. klo 16 Luonto/ kävelyretki Joulutorille. Koronapassi/henkilötiedot mukaan. Lähtö Vaparilta. Matkat omakustant. ratikalla. To 9.12. klo 9.30 Boccia, Vapari/iso balettis. To 9.12. klo 12 Jäsentapaaminen, Vapari/Sali 222. Koronapassi/henkilötiedot mukaan. Palolaitoksen turvallisuuskoulutus. Kahvit klo 11.30. Pe 10.12. klo 19-22 TTT:n musikaali Matilda. Koronapassi. Ma 13.12. klo 13 Kuntosali/Vapari. Ke 15.12. klo 10 Luonto- ja kävelyretkeily. Lähtö Vapari/ Valtaraitti. To 16.12. klo 9.30 Boccia, Vapari/Iso balettis. Lisätiedot: https://hervanta.elakkeensaajat.fi Kaukajärviseura ry: To 2.12. klo 14:30 askarrellaan Haiharan Tallissa joulukortteja Eeva Mäkelän opastuksella, omat sakset ja paperiliima mukaan. To 9.12. klo 15:30 Harjunpään pelimannit esiintyvät joulutunnelmissa Haiharan Tallissa. Tallitapahtumiin on vapaa pääsy, tervetuloa! Lisäksi Tallissa kokoontuu Kaukajärviseuran avoin kuvataideryhmä keskiviikkoisin klo 16-18. Ryhmän viimeinen kokoontuminen tämän vuoden puolella on ke 15.12. - tule rohkeasti mukaan piirtämään ja maalaamaan, mukaan mahtuu vielä uusia harrastajia. Haiharankatu 30 / tallirakennus. SPR: Kielikahvila tiistaisin 10.8 14.12. klo 17–18.30 Hervannan kirjastossa. Kielikahvila kokoontuu tiistaisin klo 17–18.30 Hervannan kirjaston lukusalissa. Kaikille avoin keskusteluryhmä, jossa harjoitellaan suomen kielen puhumista. Kielikahvila sopii maahanmuuttajille ja äidinkielenään suomea puhuville. Osallistuminen on maksutonta. Hervannan kielikahvilaa vetävät Punaisen Ristin Tampereen osaston vapaaehtoiset ja

PALVELUKSESSASI

yhteistyökumppanit. Mukaan mahtuu 10-15 henkilöä. Koronavirustilanteen vuoksi tapahtuman osallistujamäärää on rajoitettu. Kielikahvilassa käytetään maskia. Ethän tule paikalle, jos sinulla on vähäisiäkään flunssaoireita. Huolehdi tapahtumiin tullessasi hyvästä käsihygieniasta ja turvaväleistä. Tervetuloa. Ety Hervannan kuntosalikerhon vuorot vaparilla 19.8.- 9.12.2021 torstaisin klo 10 -11.30. Linja20-hanke: Linja20 tarjoaa tukea ja toimintaa 18-29-vuotiaille kaakkoisen alueen nuorille aikuisille. Tarjoamme yksilöllistä tukea, mukavaa tekemistä kohtaamispaikoissa ja mentortoimintaa. Kohtaamispaikat ViriAnnalan tuvalla maanantaina klo 1114, sekä Kaukajärven vapaa-aikatalolla tiistaina klo 11-14. Toiminta on vapaaehtoista ja ilmaista. Tule kahville! Tsekkaa Linja20.fi. Löydät meidät myös facesta ja instasta. Seurakunta ja sotainvalidien veljesliitto:Boccia peli vuoromme on kirkolla joka Tiistai klo 9.00. Joulu tauko alkaa Vko 51. Aloitamme uuden kauden Vko 2 . 11.01.2022 klo 9.00. Terve tuloa entiset ja uudet pelaajat hauskan ja leppoisan pelin pariin. Tarvitset vain sisä jalkineet ja hurttia huumoria. Annamme opastuksen, kysy tai tule käymään. Harto 05068111

ETELÄINEN SRK Kastetut Neea Sofia Hännikäinen Konsta Onni Kalervo Kallioniemi Vilja Aino Pauliina Kallioniemi Roihu Kaapo Mikael Saarinen Olavi Aukusti Selänpää Voitto Veli Valdemar Soralahti Kuolleet Hilkka Helena Mäkelä, 98 vuotta Helvi Kaarina Paasio, 93 vuotta Kaisa Heleena Lahti, 90 vuotta Hilkka Annikki Rantala, 86 vuotta Terttu Mirjami Koivisto, 84 vuotta Veijo Vilhelmi Lehtonen, 75 vuotta Erkki Olavi Lupunen, 74 vuotta Petri Johannes Vuorenmaa, 56 vuotta

TALOUDEN AGENTIT

LUPA MENESTYÄ JPOND.FI


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

29

Maskipakko palasi Nysseliikenteeseen perjantaina 3.12. Hervannan Sanomat Koronatartuntojen määrä on jälleen kasvanut myös Pirkanmaalla. Tämän vuoksi kaikessa Nysse-liikenteessä astui voimaan maskipakko perjantaina 3.12. Maskipakko koskee 12 vuotta täyttäneitä matkustajia. Maskipakosta voivat poiketa vain sellaiset matkustajat, jotka eivät terveytensä vuoksi voi käyttää maskia. Emme vaadi todistusta terveydellisistä esteistä. Myös kuljettajat käyttävät maskia mahdollisuuksien mukaan, kuitenkin terveys ja liikenneturvallisuus huomioiden. Kuljettajien työturvallisuudesta vastaavat liikennöitsijät. Nysselle on tärkeää tarjota turvallinen matka kaikille joukkoliikenteen

käyttäjille. Heikentyneessä koronatilanteessa on erittäin tärkeää, että jokainen matkustaja pyrkii omalla toiminnallaan kaikin tavoin ehkäisemään viruksen leviämistä. Tartuntariski joukkoliikenteessä on kohtuullisen pieni, kun annettuja turvallisuusohjeita noudatetaan: • Käytä kasvomaskia. Aseta maski kasvoille jo ennen bussin tai ratikan kyytiin nousemista. Poista maski kasvoilta vasta poistuttuasi kyydistä. • Vältä mahdollisuuksien mukaan ruuhka-aikoja. • Matkusta vain terveenä. • Huolehdi hyvästä käsihygieniasta. • Muista turvavälit kyydissä ja myös pysäkillä. • Yski nenäliinaan tai hihaan, jos et

voi käyttää maskia. • Vältä käteistä, käytä matkakorttia tai Nysse Mobiilia. Matkan voi maksaa myös lähimaksulla.

Insinöörinkadun kävely- ja pyöräteiden kunnostustyöt Opiskelijankadun ja Teekkarinkadun välillä ovat valmistuneet. Töiden myötä pyöräily on muuttunut yksisuuntaiseksi siten, että Insinöörinkadun länsipuolella ajetaan etelän suuntaan ja itäpuolella, eli kauppakeskuksen puolella pohjoisen suuntaan.

Kadun itäreunan yhdistetty jalkakäytävä ja pyörätie on nyt eroteltu jalkakäytäväksi ja pyörätieksi. Länsireunassa eroteltua jalkakäytävää ja pyörätietä on saneerattu.Insinöörinkatu on osa seudullista pyöräilyn pääreittiä ja Kaakkois-Tampereen merkittävin pohjois-eteläsuuntainen pyöräily-yhteys. Se yhdistää Hervannan ja Hervantajärven kaupunginosat. Hervannan keskusta on hitaan liik-

Siivousta, ruuanlaittoa...

Arvonlisäveroton ikäihmisille, kaikille kotitalousvähennys. Asiakkaalla oma työntekijä, myös palvelusetelit

Legend Kokonaisvaltaiseen hierontaan!

p. 040 6845 145

Satamakatu 3 Ma-Pe 10.30-18, la 11-16

Isännöintipalvelut

Luotettavaa ja laadukasta isännöintiä

kumisen aluetta, ja Insinöörinkatu on sisäisen jalankulun ja pyöräliikenteen kannalta merkittävin katu. Kadun keski- ja pohjoisosa sijoittuu Hervannan keskustan hitaan liikkumisen alueelle, jossa liikenneympäristöä kehitetään kävelyn ehdoilla. Ensi vuoden puolella urakka jatkuu Teekkarinkadun ja Arkkitehdinkadun välillä sekä Opiskelijankadun ja Orivedenkadun välillä.

Insinöörinkatu 23, 33720 Tampere p. 0400 630 352 www.isannointimannisto.fi

Auto suojaan syksyn sateilta ja talven tuiskuilta!

Autohallipaikat

osoitteessa Opiskelijankatu 29, Tampere. Hinta 10 000 € /autopaikka. Vastike alk. 36,75/kk. Tiedustelut Lujatalo Oy/Mari Lampinen p. 044 5852 517 tai mari.lampinen@luja.fi

Lue lisää tapahtumista ja seuraa: www.tampereenseurakunnat.fi/seurakunnat www.facebook.com/TampereenEtelainenSeurakunta Instagram: tampereenetelainensrk Youtube: Eteläinen seurakunta

JOULUTAPAHTUMA Hervannan kirkolla pe 10.12. klo 18-21. Ohjelmaa ja tekemistä kaikenikäisille. KAUNEIMMAT JOULULAULUT Hervannan kirkossa su 12.12. klo 15 ja 18. Koronapassi mukaan. JOULUAATOSTA TAPANINPÄIVÄÄN pe 24.12. klo 15 Kansanedustaja Pia Viitanen julistaa joulurauhan Hervannassa Muusan aukiolla, mukana Tampereen rautatieläisten soittokunta. pe 24.12. klo 15 Jouluaaton puurohetki Hervannan kirkolla. Tarjolla riisipuuroa ja rusinasoppaa sekä jouluisia lauluja. pe 24.12. klo 16 Jouluaaton hartaus, Hervannan kirkko pe 24.12. klo 22 Jouluyön messu, Hervannan kirkko la 25.12. klo 9 Joulupäivän sanajumalanpalvelus, Hervannan kirkko su 26.12. klo 11 Tapaninpäivän sanajumalanpalvelus, Hervannan kirkko KONSERTIT to 9.12. klo 19 Joulun tunnelmaa - konsertti pe 10.12. klo 20 Viktori Klimenkon perinteinen joulukonsertti Suosittelemme tilaisuuksissamme kasvomaskien käyttöä, hyvää käsihygieniaa ja varautumaan koronapassin näyttämiseen. Epidemian vuoksi muutokset mahdollisia, ajankohtaiset tiedot kannattaa tarkistaa ennen tilaisuutta nettisivuiltamme. www.tampereenseurakunnat.fi/etelainen YouTube - Eteläinen seurakunta

Tarjoamme ammattitaitoista ja osaavaa hallinnollista, taloudellista ja teknistä isännöintipalvelua. Noudatamme Hyvää Isännöintitapaa - Isännöinnin eettisiä ohjeita, jotka korostavat avoimuutta ja luovat perustan toimivalle yhteistyölle.

Myydään

Messu Hervannan kirkossa sunnuntaisin klo 11 Messu Härmälän kirkossa sunnuntaisin klo 10 Messu Viinikan kirkossa sunnuntaisin klo 10

Tampereen Eteläinen seurakunta¤

Sekalaista

KOTIPALVELU ANNI JA ONNI OY

Lisätietoja: nysse.fi/korona

Insinöörinkadulla pyöräillään nyt yksisuuntaisesti Hervannan Sanomat

Kodinhoitopalvelut


HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021

30

Pesulapalvelut

TÄYDEN PALVELUN PESULA

PESULAX OY

Pesemme kaikki kodintekstiilit, puvut, hääpuvut, matot, työvaatteet ym. Vuokraamme myös pöytäliinat juhliisi Messukylänkatu 21, Tampere p. 03-31413900 Muista myös edullinen kuljetuspalvelumme!!!

Työsuoritukset

Laaja valikoima lasialan palveluita nopeasti saatavilla

pispalasi.fi

Tapahtumat

PÄIVYSTYS

24 h

Puh. 03 213 3303

Puh. 040 576 8380, ark. 8–18 Mäntytie 4, 37550 Lempäälä tupakeittio@gmail.com

Korjauslasitukset, eristyslasit, ovi- ja ikkunalasit, näyteikkunat, laminoidut / karkaistut lasit, kuvio / lankalasit, palonsuojalasit, peilit, pöytälasit, muovit sekä muut lasialan palvelut

monipuolinen lasitusliike

PISPALASI OY Su 12.12. klo 16 Katukappeli | Sunday Timo Penttilä Kauppakeskus Duo 2.krs. Insinöörinkatu 23, Tampere www.katukappeli.com

REMONTIT NIIN PIENET KUIN SUURETKIN ONNISTUU! • Keittiökalusteet mittatilaustyönä • Liukuovet • Työpöytälevyt

Käyräkuja 30, Vuorentausta, Ylöjärvi Puh. 010 248 4500 Puh. (ark. klo 9–15) 010 248

Puh. 010 248 4500 (ark. klo 9–15) Puh. 010 248 4500 (ark. klo 9–15) 9–16) toimisto@camini.fi toimisto@camini.fi

4500 (ark. klo 9–15)

toimisto@camini.fi toimisto@camini.fi

Asuinrakennusten Asuinrakennusten nuohoukset nuohoukset tutulta nuohoojaltasi! tutulta nuohoojaltasi! Asuinrakennusten nuohoukset Asuinrakennusten nuohoukset

tutulta nuohoojaltasi!

Pirkanmaan Nuohouspalvelu Pirkanmaan Nuohouspalvelu Oy ja Pirkanmaan Nuohouspalvelu on nyt Camini. IAQ Finland Oy on yhdessä Camini Pirkanmaa Oy on nyt Camini.

Tulisijojen nuohous Tulisijojen nuohous Ilmanvaihtotyöt Ilmanvaihtotyöt Savuhormien korjaus Savuhormien korjaus Öljypoltinten huollot Öljypoltinten huollot

tutulta nuohoojaltasi!

Tili Vuorenpää Oy

Pirkanmaan Nuohouspalvelu Tulisijojen nuohous Tee Tee kanssamme kanssamme maksuton maksuton on nyt Camini. Pirkanmaan Nuohouspalvelu Ilmanvaihtotyöt nuohoussopimus! Tulisijojen nuohous nuohoussopimus! Savuhormien korjaus Huolehdimme, että on nyt Camini. Huolehdimme, että Ilmanvaihtotyöt lakisääteisethuollot nuohoukset Öljypoltinten Tee kanssamme maksuton lakisääteiset nuohoukset

Puh. 0400-836 741 040-725 7128

Voit varata Voit varata

nuohousajan Savuhormien korjaus nuohousajan hoidetaan ajallaan. kätevästi hoidetaan ajallaan. nuohoussopimus! kätevästi Öljypoltinten huollot myös netistä! Olemme panostaneet koronaturvallisuuteen Tee kanssamme maksuton Huolehdimme, että myös netistä! Voit varata huolehtiaksemme asiakkaidemme ja Olemme panostaneet nuohoussopimus! lakisääteiset nuohoukset www.camini.fi henkilökuntamme turvallisuudesta. Olemme panostaneet nuohousajan koronaturvallisuuteen www.camini.fi koronaturvallisuuteen Huolehdimme, että hoidetaan ajallaan. huolehtiaksemme kätevästi Voit varata huolehtiaksemme www.tilivuorenpaa.fi asiakkaidemme ja asiakkaidemme ja lakisääteiset nuohoukset myös netistä! henkilökuntamme nuohousajan Mekaniikanpolku 8 A, 33720 Tampere henkilökuntamme turvallisuudesta. hoidetaan ajallaan. turvallisuudesta. Olemme panostaneet kätevästi

Sirkus

koronaturvallisuuteen huolehtiaksemme asiakkaidemme ja henkilökuntammeOlemme panostaneet turvallisuudesta. koronaturvallisuuteen

www.camini.fi

Tampereen viihdyttävin pyörähuolto Tervetuloa! huolehtiaksemme

myös netistä!

www.camini.fi

asiakkaidemme ja

henkilökuntamme UUSI OSOITE: INSINÖÖRINKATU 17 turvallisuudesta.

• Huolto ja korjaus

Tiimiikkunoiden lahoamattomuustakuu

25

• Varaosat ja tarvikkeet • Luistimien teroitus • Suksien voitelu • Myynnissä myös polkupyöriä Konan, Crecent ja Monark ja hinnat sopimuksen mukaan (edulliset)

Esitykset 19.11.2021 – 09.01.2022 sorinsirkus.fi/soilu/

Hervannan pyörähuolto M & M Oy p. 0500 142 664 Avoinna ma-pe 10-17, la 10-14

hervanta@pyorahuoltomm.fi www.pyorahuoltomm.fi

OSTA, MYY, VAIHDA, VUOKRAA, LAHJOITA Ilmoituksen jättäminen TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita Rivi5 (väli) HER (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse viestissä myytkö/ ostatko/ vaihdatko/ vuokraatko/ lahjoitatko, tuote, lyhyt kuvaus ja hinta. Max. 160 merkkiä

Esimerkki

Rivi5 HER Myydään Toyota Corolla XSi -98 Sedan siisti. Hp. 2300e Lähetä viesti numeroon 17197. Ilmoituksen hinta 5e Ilmoitukseen tulee automaattisesti lähettävän kännykän numero, jos haluat toisen numeron, lisää se ilmoitustekstin loppuun.

INTERNETISSÄ hersa.mainostaja.com Netissä voit jättää myös kuva- ja kehysilmoituksen. Maksutapa verkkopankki sekä luottokortti.

Julkaiseminen Keskiviikon lehteen ilmoitus on jätettävä viimeistään sunnuntaina klo 14.

Olen nainen miehen etsinnässä tositark. Jospa löytäisin kultakimpaleen ja kiltin miehen. Jos tunnet itsessäsi kiltteyden, niin täällä olis toinen samanlainen. Ikä n. 65-74v. 03-alue. (1225044)

Hellurei ja hellät tunteet sinulta mies, 65-74v, naiselle, joka odottaa tosikumppania elämäntoveriksi. Olet tosi symppis ja yhden naisen mies. Vastaapa. 03-alue. (1225036) Sinulle, ehkä myös yksinäinen, +60v, autoileva nainen Uudenmaan alueelta. Voitaisko tapailla ja halailla lämpöä arkeen? (1224967)

Etsin sinua aikuinen nainen. Kilot ei haittaa, jos jostain roikkuu, ei haittaa. Jos käytös on huonoa, haittaa. Ole siis oma ihana itsesi ja vastaile, eihän sitä koskaan tiedä. Olen terve, asiallinen, vapaa, tumma mies, 50/170/100. (1225080) Olen +60v, sopusuht. vanhapoika. Nainen, lapseton, sopusuht., 60v, tavataanko. Koko maa. (1225043) Yksinäinen nainen, ei ikärajaa. Txtaile mukavalle, 62v miehelle. (1225010)

Olispa rakas ihminen lähellä, vierellä, joka kulkisi loppuelämänpituisen matkan rinnalla. Sinä mies, 65-76v, tulethan kulkijaksi, rakkaaksi hellälle naiselle? (1224917)

Riski, keski-ikäinen metsämies vailla tuhtia maalaismuoria, yli 60v. Viihdyt kotona ja metsässä. Olen vanhapoika maalta. Pirkanmaa, Häme. (1224964)

Olisipa mukava lähteä luontoon yhdessä marjastamaan, kalastamaan. Sinä hyväluonteinen, rehellinen ja täysin vapaa, savuton mies. Täällä 60v, sopivasti pyöreä nainen, joka toivoo onnellista parisuhdetta ja yhteistä elämää. (1224687)

Täällä tumma, pitkä mies, etsin itselleni tyttöystävää tositark. Olen urheilullinen, tykkään lenkkeilystä, muutenkin elämäntavat kunnossa. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä. Joulu yhdessä olis kiva. (1224957)

Nuorekas, 60v, liikunnallinen nainen etsii 55-60v, liikunnallista, luonnossa viihtyvää, lemmikkieläimet hyväksyvää miestä. Ei tatuointeja. (1224677)

Täällä 60v mies etsii 58-62v naista tositark. Olen rehell., luotettava, huumorintaj., puhuva ja pussaava. Koko Suomi. (1224940)

Olen 41v bi-nainen, etsin naista. Olen iloinen, huumorintaj., olen innokas oppimaan uusia asioita. Olisi ihana päästä hyväilemään naista ja saada elämään iloa. En polta enkä pahemmin käytä alkoholia. (1225007)

Etsitään vapaata, 18-30v naista koko Suomesta tositark. Olen mukava, rento, vapaa, 23v mies. (1224849)

Vanha äijä etsii naisystävää romanttiseen suhteeseen. Asun Treella ja minulla on auto. Olen yksin asuva ja kaipaan naista. Pystyn antamaan sopivalle naiselle rakkautta. (1224472)

Joustava rahoitus

Kysy nyt talvikampanjahintoja Soita ja sovi tapaaminen. Kuulet, kuinka työ hoituu nopeasti ja ammattitaidolla. Edustajasi palvelee myös iltaisin: Juha Välikangas 0400 767 545 Tuomo Järvenpää 0400 765 521

Suomen Tiimi-Ikkuna Oy, tiimi-ikkuna.fi

hersa.mainostaja.com

Sinä mies, 66-74v, oletko tunneihminen? Löydä avain sydämeen. (1224953)

Olen bi-nainen, naimisissa oleva. Olen iloinen, elämänmyönteinen, luotettava, liikun jonku verran. Haluaisin pitkästä aikaa olla naisen kanssa. (1225004)

vuotta

hervannansanomat.sinäköseoot.fi 1 Ilmoitukseen vastaaminen SOITTAMALLA Soita 0700 - 511 100 Kuulet ilmoituksen - halutessasi voit yhdistää puhelun ja voitte jutella heti - tai jättää viestin niin ilmoittaja voi soittaa sinulle.

TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita HER (väli) ILMOITUSNUMERO (väli) viestisi. Lähetä viesti numeroon 17193. Numerosi pysyy salaisena.

Esimerkki

HER 123456 Hei, luin ilmoituksesi ja kiinnostuin. Olen 35v. tumma...

Pidätämme oikeuden muokata, lyhentää tai olla julkaisematta ilmoitustanne.

3 Oma ilmoitus: vastaukset SOITA 0700 - 511 100 Kuulet saamasi viestit (myös tekstiviestit) ja voit soittaa kaikille vastaajille. TEKSTAA Saamasi viestin alussa on vastaajanro esim. V2. Kirjoita: V2 (väli) vastaustekstisi. Lähetä nroon 17193. Esimerkki

V2 Kiitos vastauksesta! Olen huumorintaj., vaalea nainen.

2 Ilmoituksen jättäminen

4 Oma ilmoitus: sulkeminen

SOITTAMALLA

SOITA 09 8563 2902 (pvm), näppäile 2. TEKSTAA SULJE (väli) ILMNRO (väli) TUNNUSLUKUSI. Lähetä numeroon 17193.

Soita 09 8563 2902 (paikallispuhelu) ja jätä ilmoitus.

TEKSTIVIESTILLÄ Kirjoita: HER (väli) ILMO (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse tekstissä sukupuolesi, millaista seuraa etsit ja miltä suuntanumeroalueelta. Lähetä viesti nroon 17193. Numerosi pysyy salaisena. Esimerkki

Neuvonta Neuvonta joka päivä klo 10-18 numerossa 0400 808 654. e-mail: neuvonta@movika.fi

HER ILMO Olen 32v. nainen ja etsin 32-38v miestä 03-alueelta.

Puhelut numeroon 0700-511 100 1,53e /min +pvm, tekstiviestit numeroon 17193 1,50e /kpl.

Toimintaa Tampereen Härmälässä. Poikkea kylässä 44-vuotiaan, siistin ja komean miehen luona. Pitkä, vaalea ja siniset silmät. (1224996)

YRITYSILMOITTAJA

hersa.mainostaja.com

Olen 65v bi, haluaisin miestä. Tykkään erotiikasta monella lailla. Etsin miestä E-Suomesta. (1225079)

ONNITTELU- JA PERHEILMOITUKSET

Rekkamies, +55v, haluaisi myös oman kunnollisen naisystävän ilman kummempia vaatimuksia. (1224788)


Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 – HERVANNAN SANOMAT

31

Museot

Isännöintipalvelut

VÄRITETTY TOTUUS – TAIDERIKOKSIA SUOMESSA

Asianajotoimistot

ISOKIN

VOI OLLA KETTERÄ. ILMAINEN SISÄÄNPÄÄSY Avoinna ti–pe 10–15, la 12–17

§

Asianajotoimisto

Paikallinen Pamis palvelee henkilökohtaisesti. Puh. 03 447 500 asiakaspalvelu@pamisoy.fi www.pamisoy.fi

Mäkelä & Penttilä Oy Asianajajat Kimmo Mäkelä, Jaakko Mäkelä, Lauri Penttilä

03-3186 431 041-5035 750

Insinöörinkatu 40 33720 Tampere (Hervanta) ja Keernakatu 2 33100 (Tampellan alue) www. asianajotoimisto-mp.fi asianajotoimisto-makela@co.inet.fi

Kiinteistönvälitys

Paikallinen välittäjäsi! Hammaslääkärit Keskisenkatu 10, 33710 Tampere

HERVANNAN HAMMAS OY Hammaslääkäri Lauri Julin Hervantakeskus Insinöörinkatu 23 Vastaanotto Ma ja ke 9–15.30 Ti ja to 9–14 Pe ei vastaanottoa Puh. 03-317 6552

Juha Alakärppä 0401601482

Varaa paikkasi Hervannan HAMMASLÄÄKÄRIASEMA Sanomista!

25v.

MESSUKYLÄN 03-363 2022 ☎ JANKAN LIIKEKESKUS Ankkarinraitti 2, TAMPERE

Teemme myös hammasproteeseja

HOIDAMME SINUAMyyntijohtaja: Johanna Nordlund TURVALLISESTI P. 0400 422 805

Marja Karjalainen 0400640924

ASUNTOPALVELUKARJALAINEN.COM

Yrittäjä! Näy aidosti paikallisessa mediassa.

Otamme vastaan uusia asiakkaita.

Johannes Karjalainen 0407076110

Janne Koivisto 0415136669

ASUNTOKAUPPAA YLI 40 VUODEN KOKEMUKSELLA

Itsenäisyydenkatu 25, 33500 Tampere, Ristimäentie 9, 36270 Kangasala (aikavarauksella)

OSTAT TAI MYYT SOITA p. 03 22 33 901

toimisto@asuntopiste.fi ı www.asuntopiste.fi

Autonhuolto

ILMAINEN PYSÄKÖINTI Tervetuloa uudet ja vanhat asiakkaat! Hammaslääkäri Liisa Perttula www.mersupurkaamo.fi

www.mb-varaosatjahuolto.fi

Tällä kupongilla vuoden 2021 loppuun saakka

ILMAINEN PROTEESIEN TARKISTUS JA PUHDISTUS Erikoishammasteknikko

Katariina Ruisvaara 040 5414 186

Aleksanterinkatu 29 B 11, 3 krs. Tampere

MERSUkoRjAAMo • MB Star diagnosistesteri

Ilmastointihuolto 85,• •MB Star diagnosistesteri • Jarrunesteiden vaihdot • •Huollot, MB-varaosat ja remontit Huollot ja remontit MB-Varaosat ja huolto Venetmäki Oy Venetmäki MB-Varaosat ja huolto Nahkatehtaantie 10, Viiala Nahkatehtaantie Ark. 9.00–17.00. Puh. 040 140 6000 10, Viiala

Oy

Ark. 9.00-17.00. Puh. 040 140 6000

KATTAVAT AUTOHUOLTOPALVELUT LUJALLA AMMATTITAIDOLLA Katso kaikki myyntikohteemme: www.asuntopiste.fi OSTAT TAI MYYT SOITA

Avoinna Ma-Pe 08:00 – 17:00

03 22 33 901

Tieteenkatu 24, 33720 Tampere Itsenäisyydenkatu 25, 33500 Tampere, Puh. 03 22 33 901

Puh. (03) 317 6206 • Gsm. 040 506 6595 Työhuoneemme Kangasalla Ristimäentie 9, aikavarauksella.

Remonttipalvelut

huolto@autohuoltomalmi.fi • www. autohuoltomalmi.fi

KATTOREMONTTI

010 470 8999 • WWW.PISAKATTOREMONTTI.FI

NT-Autohuolto Oy Vesiroineenkatu 6 B, 33720 Tampere

Hautauspalvelut

Sinulle, joka olet menettänyt läheisesi – palveleva perheyrityksemme

MERCEDES-BENZ HUOLTO

PÄIVYSTYS 24 h 050 362 9690 Kalevan puistotie 17 p. (03) 255 4102

Kauppakatu 12 p. (03) 253 1720

Aleksanterinkatu 15 (htsto Vuori) p. (03) 212 2137

Meillä on lähes vuosisata hautausalan kokemusta Tampereella.

Soita! 05 05 67 56 87 www.nt-autohuolto.fi

Postitusosoite: PL 99,33721 Käyntiosoite: Insinöörinkatu 30, 3 krs., 33720 Tampere Avoinna: ma-to 9.00-16.00, pe suljettu Julkaisija: HerMedia Oy Painopaikka: Sanoma Manu Oy Sivunvalmistus: Seema Oy Ilmestymispäivä: keskiviikko Painosmäärä: n. 22 000 kpl Jakelu: Tampereen ykkösjakelu Jakeluhuomautukset: p. 0400 859 766 Ilmoitukset: hsilmo@hervannansanomat.fi Yhdistykset: hsyhd@hervannansanomat.fi Jakelualue: Hervanta, Hallila, Hankkio, Finninmäki, Lukonmäki, Kaukajärvi, Annala, Haihara, Viiala, Turtola, Messukylä, Vuohenoja, Korkinmäki, Muotiala, Vuores Mediatiedot tarkemmin www.hervannansanomat.fi TIEDUSTELUT

myös ilmoitusvaraukset

Toimitusjohtaja, yrittäjä Johanna Nordlund p. 0400 422 805 johanna.nordlund@ hervannansanomat.fi TOIMITUS

Päätoimittaja Satu Lepistö p. 050 408 6274 satu.lepisto@ hervannansanomat.fi ILMOITUKSET

Myyntipäällikkö Heini Eräsalo p. 050 438 0919 heini.erasalo@ hervannansanomat.fi


LEGENDA III-OLUT 4,4% 0,33L SIS.PANTIN 0,15€ (2,55/L) HINTA VOIMASSA 20.04.2019 HERVANNAN SANOMAT – Keskiviikkona 8. joulukuuta 2021 ALKAEN

32

TARJOUKSET VOIMASSA TO-SU 9.–12.12.21 ELLEI TOISIN MAINITA.

LISÄÄ TARJOUKSIA K-SUPERMARKET.FI/KAUKAJARVI HARTWALL

NOVELLE PLUS MULTI B+C JA PLUS SINKKI E

LEGENDA

K-SUPERMARKET

III-OLUT 4,4%

0,33L SIS.PANTIN 0,15€ (2,55/L) 12X0,33L TLK SIS PANTIT 1,80 € (1,55/L) HINTA VOIMASSA 20.04.2019 ALKAEN

795 099 12-PACK

TERVETULOA

TILAA RUOAT VERKKOKAUPASTA JA NAPPAA MATKAAN MUKAAN VALMIIKSI KERÄTTYINÄ: WWW.K-RUOKA.FI/KAUPPA/ K-SUPERMARKET-KAUKAJARVI

TLK

KAUKAJÄRVEEN

HUOMIOITHAN, ETTÄ TARJOUSTUOTTEISSAKIN SAATTAA ESIINTYÄ TUOTEPUUTOKSIA PLUSSA-KORTILLA

SUOMI

-27-30%

NAUDAN JAUHELIHA 10% 600G (9,15/KG)

549 PKT

2

KPL

VALIO

OIVARIINIT TAI JUOKSEVA

TUORE SUOMALAINEN

TAIMEN

KASVATTAJA NORDIC TROUT, AHVENANMAA SUOMI

1095

SITRUKSIA

M10/580G TAI

400

100

ILMAN PLUSSA-KORTTIA 2,75-2,89/KPL (6,88-7,86/KG, 7,23/L)

2 KPL

PLUSSA-KORTILLA

-25-32% ISOJA VAPAAN KANAN MUNIA L6/408G

SITRUUNA 500 G, KLEMENTIINI, VERIGREIPPI, PIRKKA APPELSIINI ESPANJA (1,00-2,00/KG)

350-400G,400ML (5,00-5,71/KG, 5,00/L) RAJOITUS 1 ERÄ/TALOUS

KG

VIRIKEKANANMUNA (1,72-2,45/KG)

100

ILMAN PLUSSAKORTTIA 1,35-1,49/RS (2,57-3,31/KG)

KG/PS

RS

SU O M I SU O M I

SU O M I

119 199 PKT

SUIPPOPAPRIKA

200G ESPANJA/HOLLANTI (5,95/KG)

KG

JÄÄVUORISALAATTI ESPANJA

DUNNE MARZANO

TOMAATTI

230G SUOMI (7,78/KG)

KUKKAKAALI ESPANJA

179 269 RS

KG

399 790

SYÖNTIKYPSÄ AVOKADO

KG

ISRAEL/CHILE/KOLUMBIA

KPL

AMARYLLIS

2-VANAINEN SUOMI

K-RUOKAMESTARIN

PORSAAN WIENINLEIKE

SUOMI VOIMASSA TO-LA 9.-11.12.

ATRIA

PORSAAN KASSLER N.2,5KG

995 695 KG

KG

TUORE SUOMALAINEN

KIRJOLOHIFILEE

1295 799 KG

C-LEIKATTU, KASVATTAJA STORFJÄRDENS FISK, ECKERÖ, SUOMI RAJOITUS 2 FILEETÄ/TALOUS VOIMASSA TO-LA 9.-11.12.

LEROY

SUSHILAJITELMA

10KPL/320G (24,97/KG) VOIMASSA TO-LA 9.-11.12.

RS

PLUSSA-KORTILLA

-16-37%

3 RS

2

PLUSSA-KORTILLA

-16%

PRK

PLUSSA-KORTILLA

-20%

PLUSSA-KORTILLA

SAARIOINEN

500 1095

MAKSA-, MAKARONI- JA PERUNASOSELAATIKKO

3 RS

350-400G (4,17-4,76/KG) YKSITTÄIN 1,95/RS (4,88-5,57/KG) KARINIEMEN KANANPOJAN

PAAHDETUT SIIVET KYPSÄ, PAKASTE 2KG (5,48/KG)

PS

ATRIA

KANAN FILEESUIKALEET 800-1000G (5,00-6,25/KG) NAAPURIN MAALAISKANA

KANAN OHUET FILEEPIHVIT

570-680G (10,28-12,26/KG)

500 699 RS

RS

ILMAN PLUSSA-KORTTIA 7,45/RS (10,96-13,07/KG)

KAUKAJÄRVI

RÖNKÄ

PORON PAISTIKÄRISTYS 750G (29,20/KG)

2190 299 PS

MYLLYNPARAS

TORTTUTAIKINALEVY 1 KG

ILMAN PLUSSA-KORTTIA 26,15/PS (34,87/KG)

KIVIKYLÄN

WANHANAJAN NAKKI 380G (7,87/KG)

PKT

DRONNINGHOLM

TÄHTITORTTU MARMELADIT

280-300G (3,33-3,58/KG)

195 200 PKT

2 PRK

INGMAN

CREAMY TAI CARTE DÓR JÄÄTELÖT 643-850 ML (3,52-4,65/L)

299 499 KPL

ILMAN PLUSSA-KORTTIA 3,59-4,79/KPL (4,22-6,14/L)

CANDY KING

IRTOMAKEISET

(RAJOITUS N.2KG/TALOUS)

ILMAN PLUSSA-KORTTIA 1,25/PRK (4,17-4,46/KG)

PAKETTIAUTOMAATTI

KG


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Hervannan Sanomat 8.12.2021 by Hervannan Sanomat - Issuu