ISDIN MEDIO Guía Profe CAT

Page 1

NIVELL

MITJÀ CAMPANYA

Guia didàctica del professorat

Aquests continguts didàctics han estat elaborats per un equip de pedagogs i revisats per la dermatòloga Dra Asunción Vicente Villa de l’Hospital Maternoinfantil Sant Joan de Déu. ESCOLAR DE

Presentació

A ISDIN estem compromesos amb la prevenció del dany solar i el càncer de pell.

L’exposició als raigs ultraviolats i les cremades en edats primerenques constitueixen un factor de risc important per desenvolupar càncer de pell més endavant. Per això, ensenyar als infants a protegir-se del sol s’ha convertit en una de les estratègies més efectives.

La Campanya escolar de fotoprotecció vol sensibilitzar sobre la importància de protegirnos adequadament del sol. D’aquesta manera, ens unim a les escoles per conscienciar tant les famílies com l’alumnat sobre l’eficàcia de protegir-se del sol de manera correcta.

Creada el 1995, la Campanya escolar de fotoprotecció, s’ha consolidat com una de les campanyes de conscienciació més rellevants d’Espanya.

Objectius didàctics

Els objectius generals per a aquesta etapa són els següents:

- Millorar o canviar actituds i hàbits de fotoprotecció.

- Adquirir coneixements bàsics sobre la pell.

- Reflexionar sobre els beneficis del sol per a la vida a la Terra.

- Prendre consciència dels riscos del sol per a la nostra pell i de les conseqüències d’una exposició incorrecta als raigs de sol.

- Generar consciència sobre sostenibilitat i reciclatge.

- Establir relacions entre coneixements geològics, geogràfics i atmosfèrics (moviments de translació i rotació, incidència dels raigs solars sobre diferents superfícies, climes, estacions, la capa d’ozó) i els hàbits de fotoprotecció.

Per tant, ISDIN utilitza aquesta campanya per aportar la seva experiència en l’àmbit de la fotoprotecció i insistir en la importància de tenir hàbits fotosaludables, sempre des d’una perspectiva preventiva i de conscienciació.

Duu a terme la seva tasca mitjançant dues dimensions:

• Informar: fer recerca i experimentar.

• Interioritzar hàbits i actituds.

Competències

Amb el projecte treballem les àrees de coneixement de l’entorn natural, social i cultural.

COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L’ÀREA

Assumir la competència de conviure i habitar el món implica, entre d’altres, el següent:

• Utilitzar el coneixement científic per comprendre situacions pròximes relacionades amb problemes ambientals, la conservació de la salut o l’ús d’objectes tecnològics, i prendre decisions coherents a partir d’aquest coneixement.

Aportacions de l’àrea a les competències bàsiques:

Competències comunicatives

· Expressar idees i organitzar informacions de manera eficaç i intel·ligible sobre espais, fets, problemes i fenòmens geogràfics, històrics, socials, naturals i tecnològics.

· Comunicar idees i dades de manera oral, escrita, visual i mitjançant les TIC per informar, convèncer i dialogar.

· Identificar dades rellevants de l’àrea en textos que utilitzen canals comunicatius diferents i de procedències diverses.

Competències metodològiques

· Plantejar-se preguntes que puguin ser objecte de recerca.

· Utilitzar habilitats per planificar la feina.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 2

· Utilitzar habilitats per recopilar i tractar la informació.

· Utilitzar el pensament crític i creatiu per analitzar la informació, resoldre problemes i prendre decisions.

Competències personals

· Aplicar coneixements i habilitats en contextos familiars i de l’entorn propi.

· Dissenyar i aplicar projectes individuals i col·lectius de manera responsable i creativa.

Els continguts del medi natural

Els continguts del medi natural procedeixen de diverses disciplines científiques, com ara la biologia, la física, la geologia, la química i la tecnologia. Aquests coneixements han de permetre que l’alumnat d’educació primària es faci preguntes sobre fenòmens del món natural i els efectes que té l’activitat humana sobre el medi, i també que elabori explicacions racionals que tinguin en compte les observacions que han fet i que orientin la seva actuació.

Les ciències i la tecnologia han de permetre que l’alumnat d’aquesta etapa assoleixi:

· Coneixements sobre:

· Els éssers vius: què els caracteritza i com es relacionen entre ells i amb el medi. Així, doncs, podran comprendre la necessitat, per una banda, de conservar la diversitat del medi i els diferents hàbitats i, de l’altra, que les persones adoptem maneres de viure que possibilitin mantenir la salut pròpia i col·lectiva.

· Habilitats i estratègies per buscar respostes o solucions a problemes de l’àmbit científic o tecnològic a partir de plantejar-se preguntes i hipòtesis que es puguin investigar; dissenyar en equip processos que donin resposta a aquests problemes; identificar regularitats i arribar a conclusions a partir de les proves obtingudes, i construir models o prototips i descriure i justificar (oralment, gràficament i per escrit) el procés que s’ha dut a terme i els resultats obtinguts.

En resum, els coneixements científics i tecnològics que cal adquirir durant l’educació primària han de permetre a l’alumnat començar a afrontar la recerca de possibles respostes a problemes o qüestions del seu entorn que siguin rellevants socialment i que possibilitin donar sentit a les seves actuacions. Alhora, els infants han de començar a apreciar el plaer de trobar explicacions racionals dels fets i han de valorar la utilitat d’aplicar actituds i procediments científics.

Aportació a les competències bàsiques

· Utilitzar diferents llenguatges per expressar i comunicar els continguts de l’àrea de manera personal i creativa, seleccionar i interpretar dades expressades per mitjà de diferents codis (lingüístics, numèrics i gràfics) i reflexionar sobre el procés d’aprenentatge propi.

· Comportar-se d’acord amb els hàbits de salut i d’higiene personal derivats del coneixement del cos humà i mostrar una actitud d’acceptació crítica i de respecte vers les diferències individuals (edat, gènere, trets físics i personalitat).

· Participar activament en el treball en grup; adoptar una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant; argumentar les opinions pròpies i contrastar-les amb les dels altres, i respectar els principis bàsics del funcionament democràtic.

· Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement i per compartir-lo amb els altres, sempre a partir del desenvolupament de les competències pròpies de l’àrea (descripció, explicació, justificació, interpretació i argumentació).

· Apreciar el plaer de trobar explicacions racionals dels fets i els problemes que s’identifiquen al nostre entorn i valorar la utilitat d’aplicar actituds i procediments científics.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 3

Continguts

LES PERSONES I LA SALUT

· Identificar i justificar hàbits d’higiene, de descans, d’exercici físic i d’una alimentació variada i equilibrada per tenir una vida saludable. Identificar els missatges i les pràctiques que no afavoreixen un desenvolupament bo tant personal com de la salut.

Criteris d’avaluació:

· Valorar positivament la pràctica de certs hàbits associats a la higiene, l’alimentació, l’exercici físic i el descans que és recomanable mantenir i, alhora, identificar les activitats que perjudiquen la salut.

Connexions amb altres àrees:

· Comprendre i produir missatges orals, escrits i audiovisuals.

· Aplicar hàbits de salut i d’higiene.

Material didàctic

El material específic desenvolupat per ISDIN per al nivell mitjà (alumnes d’entre 7 i 9 anys) consta del conte «Vila Ombra» i d’uns materials específics per a cada curs.

La narració és un element imprescindible en aquestes edats per motivar els infants i presentarlos els diferents conceptes que els volem transmetre i que després es desenvoluparan a la resta de materials de treball (la caça del tresor, el joc de la fotoprotecció i l’experiment).

El conte és l’espai ideal per presentar la necessitat d’una fotoprotecció adequada. Mitjançant una història amena i plena d’aventures, els protagonistes ens ensenyen com ens hem de cuidar la pell davant de les agressions del sol.

Després de treballar el conte com a activitat introductòria, us proposem unes activitats per fer a l’aula que ajudin l’alumnat a adquirir coneixements i desenvolupar actituds adequades vers la fotoprotecció:

- Per a l’alumnat de 2n, el material inclou els experiments grupals «La teva ombra és sempre igual?», «Fotoprotecció» i «El joc de la fotoprotecció».

- Per a l’alumnat de 3r, el material inclou les activitats grupals «Construïm un rellotge de sol», «L’hora solar» i la caça del tresor «A la recerca de la paraula perduda»

Aquestes activitats es basen en l’article «Sabem molt de sol, de pell i de fotoprotecció», que es pot trobar a la biblioteca de la pàgina web www.isdinsunlab.com.

Per posar en marxa les activitats, teniu aquesta guia didàctica, que inclou les pautes i els suggeriments que us caldran. D’altra banda, l’alumnat disposa d’un quadern de l’investigador amb les tasques necessàries per desenvolupar totes les activitats (es pot descarregar en format PDF a www.isdinsunlab.com).

Diploma d’experts en fotoprotecció

Un cop fetes totes les activitats, proposem que l’alumnat s’endugui a casa el diploma d’experts en fotoprotecció. Amb això, volem que la família en sigui partícip i, d’aquesta manera, que assumeixi el compromís de seguir hàbits saludables en el futur.

Proposem que pengin el diploma en un lloc visible de casa (a la nevera, a la porta d’entrada…). El diploma es pot descarregar a l’àrea privada de www.isdinsunlab.com

Per acabar i també per confirmar que s’hagin assimilat els conceptes i que se segueix aprenent sobre fotoprotecció, us proposem que animeu l’alumnat a provar els jocs que hi ha a www.isdinsunlab.com. Així, aprendran mentre es diverteixen.

ORIENTACIONS ESTRATÈGIQUES PER DUR A

TERME EL PROGRAMA

Les activitats estan plantejades perquè es desenvolupin a 2n i 3r d’educació primària. Els dos cursos comparteixen el recurs del conte. A partir d’aquest material es plantegen tres activitats per a cada curs: dues per fer-les en paper i una tercera per treballar-la a la pissarra digital o a la pantalla tàctil.

TEMPORALITZACIÓ

Es preveu que les activitats de cada curs es desenvolupin en dues sessions d’uns 40 minuts, aproximadament.

SUGGERIMENTS DIDÀCTICS I

DESENVOLUPAMENT DEL MATERIAL

MATERIAL EDUCATIU DE 2n D’EDUCACIÓ PRIMÀRIA

Fitxa 1 - La teva ombra és sempre igual?

En aquesta activitat grupal, l’alumnat ha de comprendre els riscos de la incidència del sol en funció de la longitud de l’ombra.

Per dur a terme l’activitat, cal dividir la classe en quatre o cinc grups. A cada alumne/a se li assigna un paper dins del grup:

• Rellotge humà

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 4

• Mesurador/a

• Anotador/a

• Observador/a

En cas que hi hagi més de quatre persones per grup, es poden formar parelles i que les dues persones facin el mateix paper.

Per poder fer les anotacions i després arribar a unes conclusions, l’alumnat té la fitxa 1 («La teva ombra és sempre igual?») al quadern de l’investigador.

Cada equip necessita:

• Les taules d’anotació del quadern de l’investigador

• Un llapis i una goma d’esborrar

• Un metre

Al llarg del dia, els equips sortiran al pati dos cops: un a les 10 hores i un altre a les 13 hores. Uns 30 minuts abans, s’han d’aplicar correctament un fotoprotector, complement imprescindible que s’hauria d’utilitzar sempre que els infants facin una activitat a l’aire lliure (esbarjo, excursió, esport, etc.).

Han d’observar la seva ombra i anotar les diferències en la longitud segons l’hora del dia. Cada alumne/a tindrà unes responsabilitats diferents segons el paper que se li hagi assignat:

• Rellotge humà: s’ha de col·locar en una zona on li doni el sol.

• Mesurador/a: ha de fer dos mesuraments. El primer, de l’alçada del rellotge humà (només cal mesurar-la el primer cop), i la segona, de la longitud de l’ombra que projecta a terra.

• Anotador/a: ha d’anotar a la taula del quadern de l’investigador els resultats que li

comuniqui el mesurador o la mesuradora.

• Observador/a: ha d’estar atent per confirmar que tots els membres de l’equip facin la feina correctament. A més, ha d’assenyalar a la taula quin mesurament és més gran: el rellotge humà o l’ombra.

L’activitat s’acaba quan cada equip extreu les seves conclusions de la recerca, i per fer-ho ha de respondre a les preguntes plantejades al quadern de l’investigador. Per acabar, es posaran en comú els resultats amb la resta de la classe.

Al final de l’activitat, l’alumnat ha de comprendre que l’ombra és un indicador de la localització del sol:

A les 10 hores, el sol està en una posició més horitzontal respecte l’horitzó, projecta una ombra més allargada i, per tant, els raigs de sol tenen una incidència menys directa sobre la pell.

A les 13 hores, el sol està en una posició més vertical respecte l’horitzó, projecta una ombra més petita i, per tant, la incidència sobre la pell és més directa. A aquesta hora cal extremar les mesures de protecció davant del sol; a més, s’ha de recordar a l’alumnat que s’hauria d’evitar l’exposició solar entre les 12 i les 16 hores (moment del dia en què la intensitat solar és més elevada i l’ombra pròpia és més petita).

A més, poden relacionar les conclusions amb la temperatura que feia a les hores en què han fet els mesuraments (a les 10 i a les 13 hores).

Solucionari

A continuació, us facilitem el solucionari a l’activitat 6 de la fitxa 1: Com més temperatura, menys ombra feia i més alt estava el sol. Com menys temperatura, més ombra feia i més baix estava el sol.

Fitxa 2 - Fotoprotecció

En aquesta activitat grupal, l’alumnat ha de comprendre els riscos d’exposar-se al sol sense una protecció adequada.

Per poder fer les anotacions i després arribar a les conclusions corresponents, l’alumnat té la fitxa 2 («Fotoprotecció») al quadern de l’investigador.

Cada equip necessita:

• Una cartolina de color negre

• Un fotoprotector

• Una crema hidratant sense fotoprotecció

• Tres etiquetes adhesives

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 5

Activitat en línia - El joc de la fotoprotecció

Amb l’ajuda de l’equip docent, l’alumnat s’ha de dividir en dos equips: Vila Ombra i Vila Sol.

Els equips es col·loquen a la sortida. El o la docent llegeix les preguntes del qüestionari, que es mostren a continuació. Cada equip té les seves pròpies preguntes.

Després de deliberar tots els membres del grup, el portaveu de cada equip aprofita el seu torn per respondre en veu alta.

Si la resposta és correcta, s’avança una casella; si és incorrecta, l’equip roman a la mateixa casella. A cada torn, es formula només una pregunta per equip.

L’equip guanyador és el que arribi abans a la casella meta.

Sobre la cartolina negra, l’alumnat ha de marcar tres zones clarament diferenciades i identificar-les amb una etiqueta.

A l’etiqueta d’una de les tres zones cal escriure «SENSE PROTECCIÓ», a la segona «CREMA SENSE FOTOPROTECCIÓ», i a la tercera «FOTOPROTECTOR».

A la zona marcada amb «CREMA SENSE FOTOPROTECCIÓ», l’alumnat ha d’estendre una capa lleugera de crema hidratant.

A la zona marcada amb «FOTOPROTECTOR», l’alumnat ha d’estendre una capa lleugera de crema fotoprotectora.

Deixem la cartolina al sol durant 24 hores i n’observem els resultats.

L’activitat s’acaba quan cada equip extreu les conclusions de la recerca, i per això cal respondre a les preguntes plantejades al quadern de l’investigador. Per últim, es posaran en comú els resultats amb la resta de la classe.

Al final de l’activitat, l’alumnat ha de comprendre que la crema fotoprotectora és l’única que protegeix la pell de la radiació solar.

Solucionari

A continuació, us facilitem el solucionari de l’activitat 5 de la fitxa 2:

La part de la cartolina en què hem aplicat el fotoprotector no està alterada per l’efecte dels raigs de sol, perquè el fotoprotector ha impedit que els raigs ultraviolats la danyessin.

La part de la cartolina en què hem aplicat la crema hidratant no està alterada per l’efecte dels raigs de sol, perquè la crema hidratant ha impedit que els raigs ultraviolats la danyessin.

La part de la cartolina en què no hem aplicat cap producte no està alterada, perquè els raigs de sol no tenen cap efecte sobre la cartolina.

Pregunta de la casella de sortida

Pregunta per a l’equip que comença la partida - Quin objecte portaven els habitants de Vila Ombra quan en Tomàs, l’Ainhoa i l’Helena van arribar al poble?

Equip 2 – Era un dia plujós a Vila Ombra? O feia sol?

Casella 1

Vila Sol - Per què necessiten sol les plantes?

Vila Ombra - Per què és important el sol per a les persones?

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 6
X

Casella 2

Vila Sol - De què s’intentaven protegir els habitants amb el paraigua?

Vila Ombra - A en Tomàs, l’Ainhoa i l’Helena els agradava fer esport amb els paraigües?

Casella 3

Vila Sol - Com es diuen els raigs de sol que ens poden danyar la pell?

Vila Ombra - Com podem evitar que els raigs de sol ens danyin la pell?

Casella 4

Vila Sol - Qui té la pell més sensible: els rossos amb la pell clara o els bruns amb la pell fosca?

Vila Ombra - Els bruns amb la pell fosca es poden cremar amb el sol?

Casella 5

Vila Sol - N’hi ha prou amb aplicar-se el fotoprotector un sol cop?

Vila Ombra - Quan ens hem d’aplicar el fotoprotector?

Casella 6

Vila Sol - Els dies que fa núvol ens hem de fotoprotegir?

Vila Ombra - Quines zones del cos són més sensibles?

Casella 7

Vila Sol - A quines hores hem d’evitar exposar-nos al sol?

Vila Ombra - A més del fotoprotector, què hem de dur a la motxilla quan anem a la platja o a la muntanya?

Casella 8

Vila Sol - Quin aspecte tindrà la teva pell de gran si no la protegeixes correctament del sol?

Vila Ombra - La pell té memòria?

Meta

Com es diu la crema que ens hem d’aplicar quan sortim a jugar fora?

- Crema sensible / - Crema hidratant / - Crema fotoprotectora

Solucionari

Pregunta de la casella de sortida

Quin objecte portaven els habitants de Vila Ombra quan en Tomàs, l’Ainhoa i l’Helena van arribar al poble? Un paraigua.

Era un dia plujós a Vila Ombra? O feia sol? Feia sol.

Casella 1

Per què necessiten sol les plantes? Perquè les ajuda a créixer i a produir oxigen. Per què és important el sol per a les persones? Perquè ens fa estar més contents i ens enforteix els ossos i les dents.

Casella 2

De què s’intentaven protegir els habitants amb el paraigua? De les cremades de sol.

A en Tomàs, l’Ainhoa i l’Helena els agradava fer esport amb els paraigües? No, no els feia cap mena de gràcia.

Casella 3

Com es diuen els raigs de sol que ens poden danyar la pell? Raigs ultraviolats. Com podem evitar que els raigs de sol ens danyin la pell? Utilitzant una samarreta, una gorra i un fotoprotector.

Casella 4

Qui té la pell més sensible: els rossos amb la pell clara o els bruns amb la pell fosca? Els rossos amb la pell clara.

Els bruns amb la pell fosca es poden cremar amb el sol? Sí, els bruns amb la pell fosca també es poden cremar.

Casella 5

N’hi ha prou amb aplicar-se el fotoprotector un sol cop? No, cal tornar-lo a aplicar cada dues hores.

Quan ens hem d’aplicar el fotoprotector? Mitja hora abans de sortir de casa.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 7

Casella 6

Els dies que fa núvol ens hem de fotoprotegir? Sí, perquè els raigs ultraviolats passen a través dels núvols.

Quines zones del cos són més sensibles? El nas, els llavis i els peus.

Casella 7

A quines hores hem d’evitar exposar-nos al sol? De les 12 del migdia a les 4 de la tarda.

A més del fotoprotector, què hem de dur a la motxilla quan anem a la platja o a la muntanya?

Una gorra, una samarreta, les ulleres de sol i aigua.

Casella 8

Quin aspecte tindrà la teva pell de gran si no la protegeixes correctament del sol? Estarà envellida, amb arrugues i taques.

La pell té memòria? Sí, la pell té memòria.

Meta

Com es diu la crema que ens hem d’aplicar quan sortim a jugar fora? Crema fotoprotectora.

MATERIAL EDUCATIU DE 3r D’EDUCACIÓ PRIMÀRIA

Fitxa 1 - Caça del tresor: A la recerca de la paraula perduda

Una caça del tresor és un recurs en línia que presenta una sèrie de preguntes i una llista de pàgines web o recursos en què l’alumnat ha de buscar les respostes.

Al final, se sol incloure una «gran pregunta», la resposta de la qual exigeix integrar i valorar tot el que s’ha après durant la recerca.

Les caces del tresor són estratègies útils per adquirir informació sobre un tema determinat i practicar habilitats i procediments relacionats amb les tecnologies de la informació i la comunicació en general, atès que s’ha d’accedir a la informació mitjançant internet.

La caça del tresor que us proposem inclou els continguts d’aprenentatge següents per a l’alumnat:

• El sol i la relació que té amb el planeta: beneficis i riscos.

• La pell i la seva funció principal per a la vida de les persones.

• Hàbits principals de fotoprotecció: ús del fotoprotector adequat, hidratació, ús de roba i elements de protecció adequats.

Mitjançant aquests temes volem:

• Presentar les característiques principals de la pell.

• Introduir els elements de risc de l’exposició al sol.

• Conscienciar l’alumnat sobre els hàbits bàsics per a una fotoprotecció responsable. Per respondre a totes les preguntes que planteja la caça del tresor, l’alumnat s’ha de connectar mitjançant un ordinador a l’àrea privada del web www.isdinsunlab.com.

Per a cadascuna de les 13 preguntes plantejades, cal seleccionar la resposta correcta d’entre diverses opcions. Descobriran les respostes accedint als enllaços que es proposen i que apareixen al botó de pista, al costat de cada pregunta.

Si fan clic a la resposta correcta, apareix una lletra a la pantalla, que han d’anotar a la fitxa «La paraula trobada» del quadern de l’investigador.

Si ordenen les 13 lletres, descobriran la resposta a una pregunta plantejada.

A continuació, us facilitem el solucionari de les 13 preguntes de la caça del tresor i el solucionari de la fitxa «A la recerca de la paraula perduda».

Solucionari

1. Aquestes són les preguntes i les solucions de l’activitat:

1. Quin és l’estel més gran del sistema solar?

El Sol

2. Quin és l’òrgan més extens de l’ésser humà?

La pell

3. Per a què fan servir l’energia solar les plantes?

Per fer la fotosíntesi

4. Quantes capes té la pell?

Tres

5. Quins tipus de raigs ultraviolats hi ha?

UVA, UVB i UVC

6. Per què hi ha diferents colors de pell? Per la melanina

7. Quina vitamina es produeix gràcies a l’exposició solar?

La vitamina D

8. Quins raigs de sol penetren més profundament a la nostra pell?

Els raigs UVA

9. Quines zones del cos són més sensibles al sol?

El nas, els llavis i els peus

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 8

10. Què he de fer per protegir la pell dels raigs de sol?

Utilitzar fotoprotector, una gorra, les ulleres de sol i una samarreta

11. Què li passarà a la meva pell si no la protegeixo dels raigs UV del sol?

Tindrà cremades solars

12. Què és un fotoprotector?

Un producte que s’aplica a la pell i que ajuda a protegir-se dels raigs UV i prevenir els seus efectes nocius

13. Què és el factor de protecció solar?

La multiplicació del temps que em puc exposar al sol sense cremar-me si utilitzo fotoprotector.

2. La paraula de 13 lletres és: F O T O P R O T E C C I Ó

3. El text correcte que han de completar amb les paraules que proposem és el següent: La pell és l’òrgan més extens del cos i té tres capes. El Sol, que és una estrella del sistema solar, emet, entre d’altres, tres tipus de raigs ultraviolats cap a la Terra: els UVA, els UVB i els UVC. Només els raigs UVA i els UVB arriben a la Terra.

Encara que el sol aporta beneficis, com per exemple que les plantes poden fer la fotosíntesi i que les persones generem vitamina D, els raigs UVA i els UVB poden produir danys a la nostra pell.

Per protegir-nos del sol hem d’utilitzar samarreta, beure molta aigua, utilitzar ulleres de sol i seleccionar bé el fotoprotector amb un factor de protecció solar adequat al nostre tipus de pell. Si fas tot això, t’hauràs fotoprotegit adequadament.

Resultats d’aprenentatge

Al final de l’experiment, l’alumnat haurà après a:

a) Seguir correctament les instruccions per dur a terme l’experiment.

b) Utilitzar els resultats obtinguts per argumentar les seves conclusions.

c) Conèixer les conseqüències de l’exposició al sol.

Desenvolupament de l’activitat

L’activitat es desenvolupa en cinc passos.

L’alumnat ha de construir un rellotge de sol bé de manera individual o bé en grups. Per ferho, ha d’utilitzar la fitxa «Construïm un rellotge de sol», inclosa al quadern de l’investigador. Els materials necessaris per construir el rellotge són els següents:

• Retallables de la fitxa

• Tisores

• Cartó

• Cola

• Brúixola (opcional)

Fitxa 2 - Construïm un rellotge de sol

L’experiment que es presenta a continuació serveix perquè l’alumnat pugui observar que la intensitat de la radiació solar és més intensa en determinades hores del dia.

Per això, farem l’experiment del rellotge de sol, que és un instrument que s’ha utilitzat des de l’antiguitat per mesurar el temps. El seu funcionament es basa en el moviment de rotació de la Terra, de manera que l’hora es mesura tenint en compte la projecció de l’ombra sobre una superfície. Per aquest motiu, el rellotge de sol no solament ens dona informació sobre l’hora, sinó que també ens permet fer servir l’ombra com a indicador de la radiació solar.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 9

Pas 1: Conèixer les peces que formen el rellotge

En primer lloc, cal presentar als alumnes les tres peces que formen el rellotge de sol, que trobaran com a retallables al quadern de l’investigador:

• Peça de la cara primavera-estiu

• Peça de la cara tardor-hivern

• Plantilla de l’estil, que és l’objecte que projecta l’ombra (hi ha quatre angles possibles, que es trien segons la latitud)

Atès que el sol no incideix de la mateixa manera a l’estiu que a l’hivern, el rellotge té dues cares. S’han inclòs les dues cares del rellotge, que finalment formaran part d’una mateixa peça. Segons l’estació en què siguem, l’ombra es projectarà en un costat o en l’altre. Un altre factor que cal tenir en compte és la latitud: en funció de la latitud del lloc en el qual ens trobem, cal triar un estil o un altre, ja que la latitud del lloc determina la incidència dels raigs solars.

Al quadern de l’alumne hi ha quatre plantilles d’estil diferents. Cadascuna correspon a una latitud i, a més, s’hi indiquen les ciutats espanyoles a les quals correspon cada latitud. Si no hi surt la vostra ciutat, trieu la plantilla d’estil de la latitud d’una localitat pròxima.

a la circumferència i a la plantilla d’estil perquè hi encaixin les peces.

És molt important que les cares del rellotge s’enganxin al mateix cartró, una a cada costat, i que coincideixin els centres de la circumferència.

A continuació, cal fer una ranura: per fer-la, l’alumnat ha de retallar la línia vermella vertical que hi ha a la meitat de la circumferència. Després, s’ha d’enganxar la plantilla d’estil sobre un altre cartó, retallar-lo i fer-hi una altra ranura perquè encaixin les dues peces, com es mostra al dibuix.

Pas 3: Encaixar les peces

Cal encaixar les peces com es mostra al dibuix.

Cara superior: primavera/estiu

Cara inferior: tardor/hivern

Costat de baix

Pas 2: Retallar i enganxar

Un cop triat l’estil segons la latitud, l’alumnat ha de retallar les tres peces per les línies vermelles, les ha d’enganxar en un bocí de cartó i, posteriorment, ha de retallar el cartó amb la forma del rellotge. L’alumnat no s’ha de descuidar de retallar també les ranures marcades

Pas 4: Orientar el rellotge

Com es mostra al dibuix, l’alumnat ha d’orientar el rellotge cap al nord o cap a l’estel polar, en un lloc on incideixi el sol (una finestra, el pati…). Es pot fer servir una brúixola.

S’ha d’indicar a l’alumnat la cara del rellotge que cal observar en funció de l’època de l’any en què construeixin el rellotge de sol:

• La cara superior llegeix l’hora a la primavera o l’estiu.

• La cara inferior llegeix l’hora a la tardor o l’hivern.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 10
Cara de
Estil per a 40 º Estil per a 36 º Estil per a 42 º Estil per a 38 º 40 º 36 º 42 º 38 º Cara
primavera/estiu
de tardor/hivern

Pas 5: Observar l’ombra

El quadern de l’investigador està pensat perquè l’alumnat sigui el protagonista del procés, ja que durant l’experiment l’alumnat pot observar i respondre les qüestions plantejades de manera autònoma.

El professorat és una guia i ofereix ajuda sempre que calgui, resolent possibles dubtes i preguntes.

Fitxa 3 - L’hora solar

Un cop s’hagi construït el rellotge de sol i s’hagi col·locat al lloc triat, l’alumnat ha d’observar-lo i contestar la fitxa 3 («L’hora solar»), que trobarà al quadern de l’investigador. Per completar la fitxa, l’alumnat ha d’observar el rellotge i anotar els mesuraments oportuns. D’aquesta manera, es pretén que l’alumnat diferenciï l’hora solar de l’hora convencional (l’hora civil) i que relacioni el moviment de l’ombra al rellotge de sol amb la rotació de la Terra.

Advertència:

Cal recordar a l’alumnat que els rellotges de sol no marquen l’hora del rellotge, sinó l’hora solar. Per això, cal fer una petita correcció: l’hora que marca el rellotge està avançada una hora en horari d’hivern (des de l’últim diumenge d’octubre fins a l’últim diumenge de març) i dues hores en l’horari d’estiu.

És a dir, cal sumar una o dues hores a l’hora solar, segons si s’observa el rellotge de sol en horari d’hivern o d’estiu.

Reciclatge dels envasos

Tan important és aprendre a protegir-se adequadament del sol, com ser conscients de la necessitat de la gestió responsable dels envasos buits de fotoprotector.

El projecte afegeix criteris de sostenibilitat, incorporant la responsabilitat del reciclatge. Recorda als teus alumnes que reciclar correctament ajuda a reduir l’impacte al medi ambient i fer que els residus es converteixin en nous recursos.

Avaluació

La taula següent ofereix les eines per avaluar l’alumnat en funció dels objectius del projecte. Els indicadors proporcionats us permetran valorar el grau d’assoliment de cada objectiu.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 11
Nord
Estel Polar
o

Objectius Millorar o canviar actituds i hàbits de fotoprotecció

Adquirir coneixements bàsics sobre la pell

Reflexionar sobre els beneficis del sol per a la vida a la Terra

Indicadors L’alumne/a comprèn i coneix els hàbits i les conductes per a una fotoprotecció responsable.

L’alumne/a coneix l’estructura de la pell i els efectes que hi té la radiació solar.

Prendre consciència dels riscos del sol per a la nostra pell i de les conseqüències d’una exposició incorrecta als raigs de sol

Establir relacions entre coneixements geològics, geogràfics i atmosfèrics i els hàbits de fotoprotecció

L’alumne/a sap identificar els principals beneficis i perills del sol i entén la importància de l’existència del sol.

L’alumne/a comprèn i identifica els perills d’exposar-se al sol sense una protecció adequada.

L’alumne/a entén la incidència de la radiació solar en funció de les hores, les superfícies i la situació geogràfica, i ha assimilat la importància de l’hàbit de la fotoprotecció.

NIVELL MITJÀ Guia didàctica del professorat 12
Alumne Molt Força Poc Gens M F P G M F P G M F P G M F P G

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.