20 20 VUOSIKERTOMUS ÅRSBERÄTTELSE ANNUAL REPORT
SISÄLLYSLUETTELO INNEHÅLLSFÖRTECKNING TABLE OF CONTENTS
4 8 12
Hallituksen toimintakertomus Styrelsens verksamhetsberättelse Board of Directors’ Report
17
KONSERNIN TILINPÄÄTÖS KONCERNENS BOKSLUT CONSOLIDATED FINANCIAL STATEMENTS 19 Konsernin tuloslaskelma Koncernens resultaträkning Consolidated Profit and Loss Account 20 Konsernin tase Koncernens balansräkning Consolidated Balance Sheet 22 Konsernin rahoituslaskelma Koncernens finansieringsanalys Consolidated Statement of Cash Flows
25 EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS MODERBOLAGETS BOKSLUT PARENT COMPANY’S FINANCIAL STATEMENTS 27 Emoyhtiön tuloslaskelma Moderbolagets resultaträkning Parent Company’s Profit and Loss Account 28 Emoyhtiön tase Moderbolagets balansräkning Parent Company’s Balance Sheet 30 Emoyhtiön rahoituslaskelma Moderbolagets finansieringsanalys Parent Company’s Statement of Cash Flows 32 Tilinpäätöksen liitetiedot 34 Noter till bokslutet 36 Notes to the Accounts 39 Allekirjoitukset Underteckningar Signatures 40 Tilintarkastuskertomus 42 Revisionsberättelse 44 Auditor’s Report
4
OY FORCIT AB | 2020
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
1.1.–31.12.2020 YLEISTÄ
Yhtiön toimintaa harjoitetaan kolmessa liiketoimintayksikössä. FORCIT Explosives harjoittaa siviiliräjähdeliiketoimintaa, FORCIT Consulting tarjoaa mittaus-, valvonta-, neuvonta-, suunnittelu- ja koulutuspalveluita, ja FORCIT Defence puolustusvoimille ja puolustusmateriaalien valmistajille suunnattua liiketoimintaa. Forcitin tavoitteena on pitää asemansa Pohjoismaiden markkinajohtajana ja ensisijaisena valintana räjäytyksiin, panostamiseen ja ympäristövaikutusten valvontaan liittyvissä palveluissa, tuotteissa ja osaamisessa. Defence-toimialueella yhtiön päämääränä on olla haluttu teknologiakumppani ja johtava järjestelmätoimittaja epäherkkien räjähteiden maailmanmarkkinoilla. Yhtiön toiminta kehittyi vuoden aikana suotuisasti maailmanlaajuisesta koronaviruspandemiasta huolimatta, ja kaikilla toimialueilla näkyi kasvua verrattuna edeltävään vuoteen. FORCIT Explosives -toimialueen liikevaihto kasvoi vuonna 2020. Kasvua tapahtui Ruotsin ja Norjan markkinoilla, kun taas Suomen markkinoiden liikevaihto pieneni. Forcit Internationalin toiminta pysyi vuoden aikana edeltävän vuoden tasolla. Defence-toimialueen liikevaihto kasvoi vuonna 2020. Myös FORCIT Consultingin liikevaihto kasvoi vuonna 2020. Suomen ja Norjan markkinoilla kasvu oli vahvaa, kun taas Ruotsin markkinoilla liikevaihto pysyi edeltävän vuoden tasolla. FORCIT Consulting -toimialueella toteutettiin vuonna 2020 nimimuutos, jossa aikaisemmat yritysnimet Finnrock, Bergsäker ja Bergcon korvattiin kaikille yhteisellä nimellä FORCIT Consulting. Yhtiön laatujärjestelmä on sertifioitu standardin ISO 9001 ja ympäristöjärjestelmä standardin ISO 14001 mukaisesti. Defence-toimiala on sertifioitu Naton AQAP 2110 -laatustandardin mukaisesti. ISO- ja AQAP-standardien lisäksi Defence-toimiala on sertifioitu kansallisen turvallisuusauditointikriteeristön (KATAKRI) mukaisesti. TALOUSKATSAUS
Alla esitetyt tunnusluvut kuvaavat yrityksen kehitystä viimeisimpien tilikausien aikana.
2020
2019
2018
Liikevaihto, milj. euro
KONSERNI
127,413
115,401
107,390
Liiketulos, milj. euro
8,576
6,266
6,282
Liiketulos % liikevaihdosta
6,7
5,4
5,9
Oman pääoman tuotto-%
16,2
12,2
11,4
Vakavaraisuus- %
45,8
43,8
41,3
Henkilöstömäärän keskiarvo
432
392
358
2020
2019
2018
Liikevaihto, milj. euro
61,654
55,276
54,241
Liiketulos, milj. euro
3,723
1,877
2,060
Liiketulos % liikevaihdosta
6,0
3,4
3,8
Oman pääoman tuotto-%
12,7
8,1
7,7
46,4
47,0
43,5
225
216
204
EMOYHTIÖ
Vakavaraisuus- % Henkilöstömäärän keskiarvo
Konsernin vuoden liiketulos on kasvanut huomattavasti vuoteen 2019 verrattuna. Kannattavuuteen ovat vaikuttaneet negatiivisesti heikko Norjan kruunu ja positiivisesti alhaisemmat raaka-ainekustannukset. Vuoden aikana tehdyn taseanalyysin seurauksena tehtiin ylimääräinen omaisuuden alaskirjaus ja myytiin ei-operatiivista omaisuutta. Alaskirjaus oli 0,7 miljoonaa euroa, ja omaisuuden myynnistä saatiin myyntivoittoa 0,2 miljoonaa euroa. HENKILÖSTÖ
Konsernin henkilöstömäärä on kasvanut kaikissa maissa myötäillen toiminnan ja liikevaihdon kasvua. Vuoden 2020 lopulla toteutettiin koko konsernin kattava henkilöstötutkimus henkilöstön sitoutumisen ja tyytyväisyyden selvittämiseksi. Tulokset osoittivat henkilöstön sitoutumisen olevan keskimäärin korkealla tasolla. Vuoden aikana ryhdyttiin ennakoivasti noudattamaan COVID-19-tautitilanteeseen liittyviä rajoituksia ja uusia työskentelytapoja henkilöstön terveyden ja yhtiön toiminnan turvaamiseksi. Henkilöstö säästyi vakavilta COVID19-sairastumisilta vuonna 2020.
Consulting-toimialan tytäryhtiöt tuotiin yhteen ja ne toimivat nyt yhtenäisen FORCIT Consulting -brändin alla. Dotterbolagen inom affärsenheten Consulting arbetar nu under ett enhetligt varumärke FORCIT Consulting. The Consulting subsidiaries were brought together and now they operate under a unified FORCIT Consulting brand.
6
OY FORCIT AB | 2020
TUTKIMUS JA KEHITYS
FORCIT Explosives -alueen tuotekehitys keskittyy maanpäälliseen ja maanalaiseen panostukseen tarkoitettujen Kemiittijärjestelmien edelleen kehittämiseen sekä uuden ympäristöystävällisemmän ja kestävän kehityksen tavoitteiden mukaisen räjähteen kehitystyöhön. Raaka-ainekustannuksien, tuotantoprosessien ja liikkuvan kaluston optimointi ovat pysyneet merkittävinä huomion kohteina. Tärkeä tutkimuksen ja kehityksen painopistealue on ollut digitalisaatio, jonka osalta Forcit kehittää edelleen panostus- ja räjäytystöiden suunnitteluun, tilaukseen, suorittamiseen ja seurantaan tarkoitettua digitaalista alustaansa. Digitalisaatiotyö on tehty ForDEXkokonaisuuden (Forcit Digitalized Excavation) puitteissa. Consulting-toimialueella on jatkettu järjestelmäkokonaisuuden kehitystyötä mittaustietojen ja niiden seurannan ja hyödyntämisen parissa. Lisäksi on tehty työtä palvelutarjonnan laajentamiseksi muun muassa uusilla ympäristöön liittyvillä palveluilla sekä lupakonsultointipalveluilla. INVESTOINNIT
Konsernin investoinnit olivat tilikauden aikana yhteensä 9,4 miljoonaa euroa (6,8 milj. €) ja leasingrahoitus mukaan lukien 14,5 miljoonaa euroa (10,7 milj. €). Emoyhtiön investoinnit omaan toimintaan olivat 5,4 miljoonaa euroa (3,8 milj. €). Tärkeimmät investoinnit on tehty sekä maanpäällisen että maanalaisen toiminnan panostuslaitteisiin ja asemiin Norjan, Suomen ja Ruotsin markkinoilla. Merkittäviä investointeja on tehty myös panostus- ja toimitusprosessien digitalisointiin. Konsulttitoiminnassa on investoitu tärinä- ja melumittauslaitteisiin. VASTUULLISUUS JA KESTÄVÄ KEHITYS
Vuoden aikana yhtiössä on muodostettu uusi vastuullisuuden ja kestävän kehityksen organisaatio, joka on keskittynyt ennen kaikkea turvallisuuskysymyksiin. Yhtiön tavoitteena on opettaa, parantaa ja lujittaa turvallisuuskulttuuriaan vahvan turvallisuusjohtamisen ja turvallisuuspoikkeamien käsittelyn keinoin. Tapaturmataajuutta mittaava LTIF-luku (poissaoloja aiheuttaneiden tapaturmien määrä miljoonaa työtuntia kohti) pieneni yhtiössä vuonna 2020 lukemaan 1,3. Vuoden aikana on keskitytty liiketoiminnan mitattavissa oleviin tekijöihin pitkän aikavälin tavoitteen saavuttamiseksi, eli yrityksen ympäristövaikutusten vähentämiseksi.
Toimittajien kanssa tehtävän yhteistyön ja kestävän toimitusketjun lisäksi huomiota on suunnattu yhtiön energiankäyttöön, jätteisiin ja kuljetuksiin. Yhtiön työ energiankulutuksensa ympäristövaikutusten vähentämiseksi on johtanut siihen, että tällä hetkellä 74 % operatiivisen toiminnan kokonaisenergiankulutuksesta on uusiutuvaa energiaa. Tehtyyn kestävyystyöhön sisältyy myös kattava elinkaarianalyysi. Analyysi on antanut kokonaiskuvan siitä, kuinka suuri monien yhtiön omaa tuotantoa olevien tuotteiden kokonaisympäristövaikutus on niiden elinkaaren aikana. Analyysista saadaan tuotekohtaiset ympäristöselosteet (Environmental Product Declaration, EPD), joita julkaistiin yhtiön tuotteille vuonna 2020 yhteensä 11. RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Raaka-aineiden saatavuus on yleisesti ottaen ollut hyvä. Forcitin tavoitteena on ylläpitää vakituista yhteistyötä eri materiaalitoimittajien kanssa niin, että jokaista pääraaka-ainetta varten on vähintään kaksi toimittajaa. Jos sopivan vaihtoehtoisen toimittajan löytäminen on vaikeaa, yhtiö pyrkii varmistamaan raaka-aineiden saannin pitkäkestoisilla toimitussopimuksilla. Koska yhtiöllä on yhä enemmän toimintaa Ruotsissa ja Norjassa, Ruotsin kruunun ja euron sekä Norjan kruunun ja euron väliset kurssimuutokset muodostavat valuuttakurssiriskin. Yhtiö on pyrkinyt suojautumaan valuuttariskejä vastaan solmimiensa sopimusten avulla. Koronaviruspandemian jatkuminen on edelleen merkittävä riski sekä henkilöstön terveydelle että liiketoiminnalle vuonna 2021. Yhtiö on toiminut aktiivisesti ja tilannetta tarkasti kuulostellen vähentääkseen koronaviruspandemian vaikutusta henkilöstön terveyteen ja liiketoimintaan. VUODEN 2021 NÄKYMÄT
Kilpailu jatkuu kovana siviiliräjähdetuotteiden markkinoilla. Infra-alan urakoitsijasegmentin näkymät viittaavat edelleen volyymien laskuun Suomessa, kun taas Ruotsissa ja varsinkin Norjassa näkymät ovat positiivisemmat. Kaivosalan näkymät ovat positiiviset yhtiön saamien vuonna 2021 jatkuvien toimitussopimusten ansiosta. Yhtiö katsoo, että hyvänä pysyvä kilpailukyky ja keskittyminen kehitykseen ja tehokkuuteen mahdollistavat sille edelleen kannattavan toiminnan päämarkkina-alueillaan. FORCIT Consultingilla on vahva markkina-asema, ja sitä on mahdollista kasvattaa edelleen jatkamalla maantieteellistä
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
laajentumista sekä lisäämällä tuotevalikoimaa sellaisten palveluiden osalta, jotka ovat lähellä nykyistä tarjontaa. Forcit odottaa sekä myynnin että kannattavuuden kasvavan vuonna 2021 verrattuna vuoteen 2020 huolimatta koronaviruspandemian etenemiseen liittyvästä epävarmuudesta. HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Mikäli tilinpäätös vahvistetaan, Oy Forcit Ab:n yhtiöko kouksen jaettavana on: Käyttörahasto
21 845 122,85 €
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Tilikauden ylijäämä Yhteensä
397 980,00 € 5 884 670,25 € 28 127 773,10 €
YRITYKSEN OSAKKEET
Varsinainen yhtiökokous on 1.4.2020 valtuuttanut hallituksen tekemään päätöksen enintään 300 osakkeen osakeannista osakeyhtiölain mukaisesta osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen. Ylimääräinen yhtiökokous on lisäksi 12.11.2020 valtuuttanut hallituksen tekemään päätöksen enintään 5 000 osakkeen osakeannista osakeyhtiölain mukaisesta osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen, jotta yhtiön johto voi sijoittaa yhtiöön. Valtuutuksen perusteella on annettu merkittäväksi 3 150 uutta osaketta. Kaikki osakkeet on maksettu vuonna 2020 ja rekisteröity helmikuussa 2021. Osakkeilla on oikeus osinkoon. Yhtiön kaikki osakkeet ovat samanlaisia: jokaisella osakkeella on yksi ääni sekä yhtäläinen oikeus osinkoon ja yrityksen varoihin. OSAKKEIDEN MÄÄRÄ
Hallitus ehdottaa, että varat jaetaan seuraavasti: OSAKKEENOMISTAJILLE MAKSETAAN OSINKONA 16,00 euroa/osake
3 219 360,00 €
Käyttörahasto
24 510 433,10 €
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Yhteensä
397 980,00 € 28 127 773,10 €
Yhtiön taloustilanteessa ei ole tapahtunut oleellisia muutoksia tilikauden päättymisen jälkeen. Yhtiön likviditeetti on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä.
7
2020 198 060 kpl
2019 197 760 kpl
8
OY FORCIT AB | 2020
STYRELSENS VERKSAMHETSBERÄTTELSE
1.1.–31.12.2020 ALLMÄNT
Bolagets verksamhet drivs inom tre affärsområden. FORCIT Explosives driver den civila sprängämnesverksamheten, FORCIT Consulting erbjuder mätnings-, övervaknings-, rådgivnings-, planerings- och skolningstjänster och FORCIT Defence verksamhet riktar sig till försvarsmakter och till tillverkare av försvarsmaterial. Forcits målsättning är att upprätthålla sin position som nordisk marknadsledare och prefererade leverantör av tjänster, produkter och kunskap relaterat till sprängning, laddning och övervakning av miljöpåverkan. Inom Defence affärsområdet är målsättningen att vara en efterfrågad teknologipartner och ledande systemleverantör på världsmarknaden inom ickekänsliga sprängämnen. Bolagets verksamhet utvecklades positivt under året, den globala Coronapandemin till trots och samtliga affärsområden uppvisade tillväxt mot föregående år. FORCIT Explosives omsättning har under 2020 vuxit. Omsättningen växte på den svenska och norska marknaden och sjönk på den finska. Under året har verksamheten inom Forcit International varit på samma nivå som under föregående år. Omsättningen inom Defence affärsområdet har vuxit under 2020. FORCIT Consultings omsättning har även vuxit under 2020. Tillväxten var stark på den finska och den norska marknaden medan omsättningen på den svenska marknaden var på samma nivå som under föregående år. Under 2020 utfördes en varumärkesförändring inom FORCIT Consulting. Varumärkena Finnrock, Bergsäker och Bergcon harmoniserades till ett gemensamt varumärke, FORCIT Consulting. Bolagets kvalitetssystem är certifierat enligt standarden ISO 9001 och miljösystemet enligt standarden ISO 14001. Defence-verksamheten är certifierad i enlighet med NATO´s AQAP 2110-kvalitetsnormer. Förutom ISO och AQAP standarderna har Defence- verksamheten också genomgått en certifiering i enlighet med en nationell kriteriesamling för säkerhetsauditering (KATAKRI). EKONOMISK ÖVERSIKT
Nedanstående nyckeltal beskriver utvecklingen under de senaste räkenskapsåren.
KONCERNEN Omsättning, milj. euro Rörelseresultat, milj. euro Rörelseresultat i % av oms.
2020
2019
2018
127,413
115,401
107,390
8,576
6,266
6,282
6,7
5,4
5,9
Avkastning på eget kapital%
16,2
12,2
11,4
Soliditet %
45,8
43,8
41,3
Antal anställda i genomsnitt
432
392
358
MODERBOLAGET Omsättning, milj. euro Rörelseresultat, milj. euro Rörelseresultat i % av oms. Avkastning på eget kapital% Soliditet % Antal anställda i genomsnitt
2020
2019
2018
61,654
55,276
54,241
3,723
1,877
2,060
6,0
3,4
3,8
12,7
8,1
7,7
46,4
47,0
43,5
225
216
204
Årets rörelseresultat för koncernen har stigit avsevärt i jämförelse med 2019. Lönsamheten har påverkats negativt av den svaga norska kronan samt positivt av lägre råmaterialkostnader. Under året utfördes en balansräkningsanalys vilken resulterade i en extraordinär nedskrivning av tillgångar samt försäljning av vissa icke operativa tillgångar. Nedskrivning uppgick till 0,7 miljoner € och försäljningen av tillgångar resulterade i försäljningsvinster på 0,2 miljoner €. PERSONAL
Koncernens personal har vuxit i samtliga länder i linje med ökad verksamhet och omsättning. Under slutet av år 2020 genomfördes en personalundersökning inom hela koncernen för mätandet av personalens engagemang och tillfredsställelse. Resultatet visade att personalens genomsnittliga engagemang är på en hög nivå. Restriktioner och nya arbetssätt relaterade till COVID-19 har proaktivt implementerats under året för att säkerställa personalens hälsa och bolagets verksamhet. Personalen har under 2020 besparats från allvarliga sjukdomsfall relaterade till COVID-19.
Vuonna 2020 louhinnan optimointiin liittyvien mittausten määrä jatkoi kasvuaan. År 2020 fortsatte antalet mätningar relaterade till optimering av gruvdrift och brytning att öka. In 2020, the number of measurements related to mining/ excavation optimisation continued to grow.
10
OY FORCIT AB | 2020
FORSKNING OCH UTVECKLING
FORCIT Explosives produktutveckling fokuserar på vidareutveckling av Kemiitti-system ovan- och under jord samt på utveckling av ett nytt mer miljövänligt och hållbart sprängämne. Fortsatt fokus har lagts på optimering av råmaterialkostnader, produktionsprocesser samt mobila enheter. Inom F&U har ett viktigt fokusområde varit digitalisering där Forcit vidareutvecklar sin digitala plattform för planering, beställning, utföring och uppföljning av laddnings- och sprängarbeten. Digitaliseringsarbetet har gjorts inom ramen för ForDEX (Forcit Digitalized Excavation) helheten. Inom Consulting har utvecklingsarbete fortsatt gällande systemhelheten kring mätdata och dess uppföljning och utnyttjande. Ytterligare har utvecklingsarbete utförts för att utvidga tjänsteutbudet bland annat gällande nya miljötjänster samt konsultering inom tillståndsgivning. INVESTERINGAR
Räkenskapsperiodens totala investeringar i koncernen uppgick till 9,4 miljoner euro (6,8 M€) och inklusive leasingfinansiering till 14,5 miljoner euro (10,7 M€). Moderbolagets investeringar i den egna verksamheten var 5,4 miljoner euro (3,8 M€). De viktigaste investeringarna har gjorts i laddutrustning och stationer för både ovanjords och underjordsverksamheten på den norska, finska och svenska marknaden. Betydande investering har även gjorts i digitalisering av laddnings- och leveransprocesserna. Inom konsultverksamheten har man investerat i utrustning för vibrationsmätning och bullermätning. HÅLLBARHET
Under året har bolagets nya hållbarhetsorganisation formats och fokuserat främst på säkerhetsfrågor. Bolaget har som målsättning att genom ett starkt säkerhetsledarskap samt avvikelsehantering lära, förbättra och stärka företagets säkerhetskultur. Bolaget reducerade under året sin olycksfallsfrekvens LTIF (olyckor med frånvaro per 1 miljon arbetstimmar) till 1,3. Under året har mätbara faktorer från verksamheten för en mer långsiktig målsättning med att minska bolagets totala miljöpåverkan varit i fokus. Förutom samarbete med leverantörer och en hållbar leverantörskedja har fokusområdet omfattat bolagets egen energianvändning, avfall och transporter. Bolagets arbete med att minska sin miljöpåverkan avseende energiförbrukning har resulterat i att 74% av den
totala energikonsumtionen inom den operativa verksamheten idag är förnybar energi. Inom ramen för hållbarhetsarbetet har även en omfattande livscykelanalys utförts. Analysen har givit en helhetsbild av hur stor den totala miljöpåverkan från flera av bolagets egenproducerade produkter är under dess livscykel. Resultatet av analysen är redovisade produktvarudeklarationer (Environmental Product Declaration, EPD) och totalt har bolaget presenterat 11 st EPD:er under 2020. RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Tillgången på råmaterial har generellt varit god. Forcit arbetar aktivt med att upprätthålla kontakter till minst två leverantörer för samtliga huvudråvaror. Om ett gångbart alternativ är svårt att hitta strävar bolaget efter att säkra råvarutillgången genom långsiktiga leveransavtal. Med en växande del av verksamheten ägande rum i Sverige och i Norge finns det en valutakursrisk på grund av kursförändringarna mellan SEK och EUR samt NOK och EUR. Bolaget har strävat efter att skydda sig mot valutariskerna i de avtal som ingåtts. Coronapandemins fortsatta utveckling ses fortsättningsvis som en signifikant risk både gällande personalens hälsa och affärsverksamheten under 2021. Bolaget har aktivt och lyhört arbetat med att minska Coronapandemins inverkan på personalens hälsa och affärsverksamheten. UTSIKTER FÖR 2021
Konkurrensen på den civila sprängämnesmarknaden är fortsatt hård. Utsikterna inom entreprenörssegmentet för infrastruktur indikerar på fortsatt nedåtgående volymer i Finland medan utsikterna för Sverige och särskilt Norge ser mer positiva ut. Utsikterna inom gruvsegmentet är positiva i och med vunna leveranskontrakt som fortlöper under 2021. Genom en fortsatt god konkurrensförmåga med fokus på utveckling och effektivitet ser bolaget sig fortsättningsvis kapabel att upprätthålla en lönsam verksamhet inom sina huvudmarknader. FORCIT Consultings marknadsposition är stark och ger möjligheter till tillväxt genom ytterligare geografisk expansion samt tillväxt genom utökat produktutbud inom tjänster som ligger nära det nuvarande utbudet. Forcit förväntar en ökning i både försäljning och lönsamhet under år 2021 i jämförelse med 2020 trots osäkerhet som råder kring Coronapandemins vidareutveckling.
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
11
STYRELSENS FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
BOLAGETS AKTIER
Om bokslutet fastställs, står till Oy Forcit Ab:s bolagsstämmas disposition
Årsstämman har den 1 april 2020 bemyndigat styrelsen att fatta beslut om en emission uppgående till högst 300 aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt enligt aktiebolagslagen. Den extraordinära bolagsstämman den 12 november 2020 bemyndigade ytterligare styrelsen att fatta beslut om en emission uppgående till högst 5 000 aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt enligt bolagslagen för att möjliggöra bolagets ledning att investera i bolaget. På basis av bemyndigandet har 3 150 nya aktier emitterats. Samtliga aktier har betalats under 2020, och registrerats i februari 2021. Aktierna har rätt till dividend. Bolaget har endast ett slag av aktier, vilka alla har en röst och samma rätt till dividend och till bolagets medel.
Dispositionsfond Fonden för fritt inbetalt eget kapital
21 845 122,85 € 397 980,00 €
Räkenskapsperiodens överskott
5 884 670,25 €
Sammanlagt
28 127 773,10 €
Styrelsen föreslår att medlen disponeras på följande sätt: TILL AKTIEÄGARNA UTDELAS I DIVIDEND 16,00 euro/aktie
3 219 360,00 €
Dispositionsfond
24 510 433,10 €
Fonden för fritt inbetalt eget kapital Sammanlagt
397 980,00 € 28 127 773,10 €
I bolagets ekonomiska situation har inte skett väsentliga förändringar efter räkenskapsperiodens slut. Bolagets likviditet är god och den föreslagna vinstutdelningen äventyrar inte bolagets betalningsförmåga.
ANTALET AKTIER
2020 198 060 st.
2019 197 760 st.
12
OY FORCIT AB | 2020
BOARD OF DIRECTORS’ REPORT
1.1.–31.12.2020 GENERAL
The company conducts operations in three business units. FORCIT Explosives operates the civil explosives business; FORCIT Consulting provides measurement, monitoring, consulting, planning and training services; and FORCIT Defence’s business is oriented towards the armed forces and manufacturers of defence materials. Forcit’s goal is to maintain its position as the Nordic market leader and preferred supplier of services, products and knowledge related to explosives, charging and monitoring of the environmental effects. Within the Defence area, the goal is to be an indemand technology partner and leading system supplier in the world market for insensitive munitions. The company’s operations developed positively over the past year, despite the worldwide Coronavirus pandemic, and all the company’s business sectors showed growth compared to the year before. FORCIT Explosives’ revenue grew during 2020; it increased in the Swedish and Norwegian markets and decreased in the Finnish market. During the past year, Forcit International´s operations remained at the same level as during the year before. The revenue within the Defence Business area has grown during 2020. FORCIT Consulting revenue has also grown during 2020. The growth was strong in the Finnish and Norwegian markets while the revenue in the Swedish market was at the same level as the previous year. FORCIT Consulting underwent a brand change in 2020. The brands Finnrock, Bergsäker and Bergcon were harmonised under the single trademark of FORCIT Consulting. The company’s quality system is certified according to the ISO 9001 standard, and its environmental system according to the ISO 14001 standard. The Defence business is certified to NATO's AQAP 2110 quality norms. Apart from the ISO and AQAP standards, the Defence business has also been accredited in compliance with the Finnish National Security Auditing Criteria (KATAKRI). FINANCIAL OVERVIEW
The key figures below describe the development during the recent financial years.
THE GROUP Net Sales, million Euro Operating profit, million Euro Operating profit as % of net sales Return on equity (%)
2020
2019
2018
127,413
115,401
107,390
8,576
6,266
6,282
6,7
5,4
5,9
16,2
12,2
11,4
Solidity %
45,8
43,8
41,3
Average number of employees
432
392
358
THE PARENT COMPANY Net Sales, million Euro Operating profit, million Euro
2020
2019
2018
61,654
55,276
54,241
3,723
1,877
2,060
Operating profit as % of net sales
6,0
3,4
3,8
Return on equity (%)
12,7
8,1
7,7
46,4
47,0
43,5
225
216
204
Solidity % Average number of employees
The past year´s operating profits at the Group level show a considerable increase compared with 2019. Profitability has been negatively affected by the weak Norwegian krone, and positively affected by lower raw material prices. A balance sheet analysis was carried out during the past year, resulting in an extraordinary write-down of assets and the sale of certain non-operating assets. The write-down amounted to EUR 0.7 million, and the sale of assets resulted in sales profits of EUR 0.2 million. PERSONNEL
The Group’s personnel have increased in all countries, in line with growing operations and increased revenue. During the end of 2020, a personnel survey was conducted throughout the Group in order to measure personnel engagement and satisfaction. The results showed that personnel’s average engagement is at a high level. Restrictions and new modes of working related to COVID-19 were proactively implemented during the past
FORCIT Consulting tarjoaa laajasti asiantuntijapalveluita ympäristövaikutusten hallintaan. FORCIT Consulting erjuder ett brett utbjud av professionella tjänster förhanterandet av omgivningspåverkan. FORCIT Consulting provides a wide range of professional services for managing environmental impacts.
14
OY FORCIT AB | 2020
year, in order to safeguard the health of the personnel and the operations of the company. In 2020, the personnel was spared from any serious cases of illness related to COVID-19. RESEARCH AND DEVELOPMENT
FORCIT Explosives' product development has focused mainly on further development of the Kemiitti on-ground and underground systems, and on development of a new more environmentally friendly and sustainable explosive. Continued focus has been placed on optimising raw material costs, production processes and mobile bulk fleet. An important area of focus within R&D has been digitalisation, where Forcit has been further developing its digital platform for the planning, ordering, implementation, and follow-up of charging and blasting work. This digitalisation work has been done within the framework of the ForDEX (Forcit Digitalized Excavation) system. In Consulting, development work has continued regarding the overall system in terms of measurement data and its monitoring and utilisation. Development work has also been carried out towards broadening the range of available services, to offer (e.g.) new environmental services and consulting on permitting. INVESTMENTS
The Group’s total investments during the financial period amounted to EUR 9.4 million (6.8 M€), and if lease financing is included, they reached EUR 14.5 million (10.7 M€). The parent company’s investments in its own operations totalled EUR 5.4 million (3.8 M€). The most important investments made were in the areas of charging equipment and stations for both on-ground and underground operations, in the Norwegian, Finnish, and Swedish markets. Significant investments have also been made in the digitalisation of the charging and delivery processes. In the company’s consultancy business, investments have been made in equipment for vibration and noise measurements. SUSTAINABILITY
During the past year, the company formed a new organisational structure around sustainability, focusing this year primarily on safety issues. The company’s goal is to teach, improve and strengthen its own safety culture through strong safety leadership and deviation management procedures.
The company reduced its frequency of accidents LTIF (accidents with min. 1 sick day per million hours worked) to 1.3. During 2020, there has been a focus on measurable factors from the company’s operations, towards a more longterm objective of reducing the company’s total environmental impact. In addition to cooperation with suppliers, and a sustainable supplier chain, the area of focus has also included the company’s own energy use, waste production and transports. As a result of the company’s work towards reducing its environmental impact from energy consumption, 74 % of the total energy consumption from its operational activities now consists of renewable energy. Within the framework of the company’s sustainability work, a comprehensive life-cycle analysis has been carried out as well. The analysis has given an overall picture of how large the total environmental impact is from several of the company’s self-produced products during the life cycle of the products. The results of the analysis are reported in Environmental Product Declarations (EPDs); the company presented a total of 11 EPDs during 2020. RISKS AND UNCERTAINTIES
Overall, access to raw material has been at a good level. Forcit actively works to maintain contact with at least two suppliers for all its main raw materials. In situations where a practical alternative is difficult to find, the company endeavours to secure access to raw materials by means of long-term supply contracts. With a growing portion of operations taking place in Sweden and Norway, there is a currency risk due to fluctuations in the exchange rate between SEK and EUR and between NOK and EUR. The company has endeavoured to protect itself against currency risks in the contracts and agreements it has entered into. The Corona pandemic’s continued development is still viewed as a significant risk during 2021, regarding both the health of personnel members and business operations. The company has worked actively and attentively to reduce the impact of the Corona pandemic on personnel members’ health and the company’s business operations. PROSPECTS FOR 2021
Competition in the civil explosives market continues to be stiff. The outlook for the contractor segment of the infra-
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
structure sector points to a continuing decline in volumes for Finland, whereas the outlook for Sweden and Norway in particular appears to be more positive. The outlook in the mining segment is positive with won delivery contracts that will continue in 2021. By sustaining its good level of competitiveness, and with a focus on development and efficiency, the company expects that it will continue to be able to maintain profitable operations in its main markets. FORCIT Consulting’s market position is strong and provides opportunities for growth through further geographical expansion and through an expanded selection of products in services closely related to the current offering. Forcit expects an increase in both sales and profitability in 2021 compared with 2020, despite uncertainty surrounding the Corona pandemic’s further development. THE BOARD OF DIRECTORS’ PROPOSAL FOR THE ALLOCATION OF PROFITS
If the annual accounts are accepted, Oy Forcit Ab’s general meeting has at its disposal Disposition fund
EUR 21,845,122.85
Reserve for invested unrestricted equity
EUR 397,980.00
Profit for the financial period
EUR 5,884,670.25
Total
EUR 28,127,773.10
The board of directors proposes that the funds be allocated as follows: PAID OUT TO THE SHAREHOLDERS AS A DIVIDEND: 16.00 euros/share Disposition fund Reserve for invested unrestricted equity Total
EUR 3,219,360.00
EUR 24,510,433.10 EUR 397,980.00 EUR 28,127,773.10
No significant changes have occurred in the company’s financial position after the end of the financial year. The company's liquidity is good, and the proposed allocation of profit does not compromise the company's solvency.
15
SHARES IN THE COMPANY
On 1 April 2020, the Annual General Meeting authorised the board of directors to decide on a share issue amounting to a maximum of 300 shares, with deviation from the shareholders’ preferential rights in compliance with the Companies Act. The extraordinary General Meeting of 12 November 2020 further authorised the board of directors to decide on an issuance of up to 5,000 shares, with deviation from the shareholders’ right of priority under the Companies Act to allow the company’s leadership to invest in the company. On the basis of the authorisation, 3,150 new shares have been issued. All shares have been paid for during 2020, and registered in February 2021. The shares have a right to a dividend. The company has only one series of shares. Each share carries one vote at shareholder meetings and confers identical dividend rights. NUMBER OF SHARES
2020 198 060
2019 197 760
KONSERNIN TILINPÄÄTÖS KONCERNENS BOKSLUT CONSOLIDATED FINANCIAL STATEMENTS
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
19
KONSERNIN TULOSLASKELMA KONCERNENS RESULTATRÄKNING CONSOLIDATED PROFIT AND LOSS ACCOUNT 1000€
2020
2019
127 413
115 401
-829
1 051
Valmistus omaan käyttöön Tillverkning för eget bruk Work performed for own use
183
52
Liiketoiminnan muut tuotot Övriga rörelseintäkter Other operating income
511
870
LIIKEVAIHTO OMSÄTTNING NET SALES Valmistevarastojen muutos Förändring i produktlager Change in inventory of finished goods
Materiaalit ja palvelut Material och tjänster Raw materials and services
Varastojen muutos Förändring av lager Change in stocks Materiaalit ja palvelut yhteensä Material och tjänster totalt Total raw materials and services
-53 864
-49 734
1 844
-604
-52 020
-50 338
-25 610
-22 707
Henkilösivukulut Lönebikostnader Social security expenses Eläkekulut Pensionskostnader Pension expenses Muut henkilösivukulut Övriga lönebikostnader Other social security expenses Henkilöstökulut yhteensä Personalkostnader totalt Total personnel expenses
2019
-8 272
-7 921
-550
0
-25 389
-23 463
8 576
6 266
Muut korko- ja rahoitustuotot Övriga ränte- och finansiella intäkter Other interest income and other financial income
571
154
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva Impairment of Investments
-111
0
Korkokulut ja muut rahoituskulut Räntekostnader och övriga finansiella kostnader Interest and other financial expenses
-816
-863
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä Finansiella intäkter och kostnader totalt Total financial income and expenses
-356
-709
8 220
5 557
-201
17
Tuloverot Inkomstskatter Income taxes
-1 766
-1 358
TILIKAUDEN VOITTO RÄKENSKAPSPERIODENS VINST PROFIT FOR THE FINANCIAL YEAR
6 254
4 217
Poistot ja arvonalentumiset Avskrivningar och nedskrivningar Depreciation, amortisation and writedowns Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset Avskrivning enligt plan och nedskrivningar Depreciation according to plan and impairments Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva Impairment of Investments
LIIKEVOITTO RÖRELSEVINST OPERATING PROFIT
Henkilöstökulut Personalkostnader Personnel expenses Palkat ja palkkiot Löner och arvoden Wages and salaries
2020
Liiketoiminnan muut kulut Övriga rörelsekostnader Other operating expenses
Aineet, tarvikkeet ja tavarat Material, förnödenheter och varor Raw materials and consumables Ostot tilikauden aikana Inköp under räkenskapsperioden Purchases during the financial year
1000€
Rahoitustuotot ja -kulut Finansiella intäkter och kostnader Financial income and expenses
-3 217
-3 372
VOITTO ENNEN VEROJA VINST FÖRE SKATTER PROFIT BEFORE TAXES
-3 644
-3 307
Laskennallisen verovelan muutos Förändring av latent skatteskuld Change in deferred tax liability
-32 471
-29 387
Mittausdatan tuoma tieto antaa työkalut ja mahdollistaa toimimisen haastavissakin kohteissa. Informationen härledd ur mätdata ger verktyg för utveckling och möjliggör verksamhet i utmanande miljöer. Information obtained from measurement data provides tools for development and enables operations in challenging environments.
20
OY FORCIT AB | 2020
KONSERNIN TASE KONCERNENS BALANSRÄKNING CONSOLIDATED BALANCE SHEET VASTAAVAA | AKTIVA | ASSETS PYSYVÄT VASTAAVAT | BESTÅENDE AKTIVA | NON-CURRENT ASSETS
VAIHTUVAT VASTAAVAT | RÖRLIGA AKTIVA | CURRENT ASSETS
1000 €
1000 €
2020
2019
Aineettomat hyödykkeet Immateriella tillgångar Intangible assets
2020
2019
Aineet ja tarvikkeet Material och förnödenheter Raw materials and consumables
5 358
5 268
Vaihto-omaisuus Omsättningstillgångar Stocks
Aineettomat oikeudet Immateriella rättigheter Intangible rights
2 017
808
Konserniliikearvo Koncerngoodwill Goodwill
3 816
4 593
Valmiit tuotteet Färdiga produkter Finished products
2 445
3 285
Aineettomat hyödykkeet yhteensä Immateriella tillgångar totalt Total intangible assets
5 832
5 400
Muu vaihto-omaisuus Övriga omsättningstillgångar Other stocks
6 806
4 868
13
0
14 622
13 421
Aineelliset hyödykkeet Materiella tillgångar Tangible assets Maa- ja vesialueet Mark- och vattenområden Land and water
Ennakkomaksut Förskottsbetalningar Advances paid Vaihto-omaisuus yhteensä Omsättningstillgångar totalt Total stocks
1 632
1 513
Rakennukset ja rakennelmat Byggnader och konstruktioner Buildings and constructions
19 554
18 644
Saamiset Fordringar Receivables
Koneet ja kalusto Maskiner och inventarier Machinery and equipment
16 950
17 837
Myyntisaamiset Kundfordringar Trade receivables
14 189
15 766
505
517
Lainasaamiset Lånefordringar Loans receivable
30
95
Muut saamiset Övriga fordringar Other receivables
536
270
Siirtosaamiset Resultatregleringar Accrued income and prepayments
1 138
995
15 893
17 126
0
0
9 871
1 108
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ RÖRLIGA AKTIVA TOTALT TOTAL CURRENT ASSETS
40 386
31 655
VASTAAVAT YHTEENSÄ AKTIVA TOTALT TOTAL ASSETS
90 618
81 322
Muut aineelliset hyödykkeet Övriga materiella tillgångar Other tangible assets Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar Advance payments and construction in progress Aineelliset hyödykkeet yhteensä Materiella tillgångar totalt Total tangible assests
5 198
43 839
4 846
43 358
Sijoitukset Placeringar Investments Osakkeet ja osuudet Aktier och andelar Shares Osakkuusyritykset Intresseföretag Associated companies Muut sijoitukset Övriga placeringar Other investments Sijoitukset yhteensä Placeringar totalt Total investments PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ BESTÅENDE AKTIVA TOTALT TOTAL NON-CURRENT ASSETS
288
22
251
560
50 231
423
21
464
909
49 667
Saamiset yhteensä Fordringar totalt Total receivables Rahoitusarvopaperit Finansiella värdepapper Financial securities Muut arvopaperit Övriga värdepapper Other securities Rahat ja pankkisaamiset Kassa och banktillgodohavanden Cash in hand and cash at banks
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
21
VASTATTAVAA | PASSIVA | EQUITY AND LIABILITIES OMA PÄÄOMA | EGET KAPITAL | EQUITY
VIERAS PÄÄOMA | FRÄMMANDE KAPITAL | LIABILITIES
2020
2019
3 242
2 977
Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
20 194
8 989
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä Långfristigt främmande kapital totalt Total non-current liabilities
23 437
11 967
4 770
17 541
Saadut ennakot Erhållna förskott Advances received
65
101
Ostovelat Leverantörsskulder Trade payables
9 685
6 693
Muut velat Övriga skulder Other payables
3 319
2 771
Siirtovelat Resultatregleringar Accrued expenses
7 832
6 640
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä Kortfristigt främmande kapital totalt Total current liabilities
25 671
33 746
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ FRÄMMANDE KAPITAL TOTALT TOTAL LIABILITIES
49 108
45 713
VASTATTAVAT YHTEENSÄ PASSIVA TOTALT TOTAL EQUITY AND LIABILITES
90 618
81 322
1000 €
2020
2019
1000 €
Osakepääoma Aktiekapital Share capital
3 149
3 149
Pitkäaikainen Långfristigt Non-current liabilities
Osakeanti Aktieemission Share issue
1 024
0
398
300
30 685
27 943
6 254
4 217
41 510
35 609
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Fonden för fritt inbetalt kapital Reserve for invested unrestricted equity Käyttörahasto Dispositionsfond Disposition fund Tilikauden tulos Räkenskapsperiodens resultat Result for the reporting period OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ EGET KAPITAL TOTALT TOTAL EQUITY
Laskennallinen verovelka Latent skatteskuld Deferred tax liability
Lyhytaikainen Kortfristigt Current liabilities Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
22
OY FORCIT AB | 2020
KONSERNIN RAHOITUSLASKELMA KONCERNENS FINANSIERINGSANALYS CONSOLIDATED STATEMENT OF CASH FLOWS 1000 €
2020
2019
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Cash flows from operating activities
1000 €
2020
2019
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Cash flow from financing activities
Liikevoitto Rörelsevinst Operating profit
8 576
6 266
Lyhytaikaisten lainojen nostot Upptagning av kortfristiga lån Proceeds from short-term borrowings
1 670
334
Oikaisut liikevoittoon Korrigeringar till rörelsevinsten Adjustments to operating profit
9 614
7 894
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av kortfristiga lån Repayments of short-term borrowings
-17 616
-2 237
Käyttöpääoman muutos Förändring i rörelsekapitalet Changes in working capital
4 200
-271
Pitkäaikaisten lainojen nostot Upptagning av långfristiga lån Proceeds from long-term borrowings
22 000
0
Maksetut korot Betalda räntor Interest paid
-660
-547
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av långfristiga lån Repayment of long-term borrowings
-7 620
-1 110
188
58
1 024
300
23
8
-2 373
-2 362
0
-59
98
0
-1 741
-1 446
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Net cash used in financing activities
-2 818
-5 075
20 201
11 904
RAHAVAROJEN MUUTOS FÖRÄNDRING I LIKVIDA MEDEL CHANGE IN CASH AND CASH EQUIVALENTS
8 763
432
Rahavarat tilikauden alussa Likvida medel vid periodens början Cash and cash equivalents at the beginning of the period
1 108
677
Muutoksia tilikauden aikana Förändringar under räkenskapsperioden Change during the period
8 763
432
Rahavarat tilikauden lopussa Likvida medel vid periodens slut Cash and cash equivalents at the end of the period
9 871
1 108
Saadut korot Erhållna räntor Interest received Saadut osingot Erhållna dividender Dividends received Muut rahoituserät Övriga finansiella poster Other financial items Maksetut verot Betalda skatter Income taxes paid Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Net cash generated from operating activities Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Cash flows from investing activities Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin Investeringar i materiella och immateriella tillgångar Investments in tangible and intangible assets
-8 892
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot Överlåtelseintäkter från materiella och immateriella tillgångar Proceeds from sale of tangible and intangible assets
272
143
Investoinnit muihin sijoituksiin Investeringar i övriga placeringar Other investments
0
11
Lainasaamisten takaisinmaksu Återbetalning av lånefordringar Repayments of loans
0
56
-8 620
-6 397
Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Net cash used in investing activities
-6 607
Osakeanti Aktieemission Share issue Maksetut osingot Utbetalda dividender Dividends paid Oman pääoman maksullinen lisäys Ökning av eget kapital mot betalning Paid-up increase in equity
Laboratorioissamme kehitetään tuotteita, ja varmistetaan jatkuvasti tuotteiden ja raaka-aineiden laatu. I våra laboratorier utvecklas produkter och säkerställs enhetlig kvaliteten hos produkter och råvaror. In our laboratories we develop products and ensure the consistant quality of products and raw materials.
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS MODERBOLAGETS BOKSLUT PARENT COMPANY’S FINANCIAL STATEMENTS
Konsultoinnin tarve kasvaa, kun louhitaan rakennetussa ympäristössä. Behovet av konsultering växer då man bryter i bebyggd omgivning. The demand for consulting services grows, when blasting works are done in a built up environment.
Vuonna 2020 palveluverkostomme sekä tuotantokapasiteettimme jatkoi kasvuaan Pohjoismaissa. Under 2020 fortsatte vårt servicenätverk och vår produktionskapacitet att växa i de nordiska länderna. In 2020, our service network and production capacity continued to grow in the Nordic countries.
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
27
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING PARENT COMPANY’S PROFIT AND LOSS ACCOUNT 1000 € LIIKEVAIHTO OMSÄTTNING NET SALES Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos Förändring i lager av färdiga varor och varor under tillverkning Change in stocks of finished goods and work in progress
2020
2019
61 654
55 276
-835
Valmistus omaan käyttöön Tillverkning för eget bruk Work performed for own use
176
Liiketoiminnan muut tuotot Övriga rörelseintäkter Other operating income
1 514
1 044
20
2 213
Materiaalit ja palvelut Material och tjänster Raw materials and services Aineet, tarvikkeet ja tavarat Material, förnödenheter och varor Raw materials and consumables Ostot tilikauden aikana Inköp under räkenskapsperioden Purchases during the financial year Varastojen muutos Förändring av lager Change in stocks Materiaalit ja palvelut yhteensä Material och tjänster totalt Total raw materials and services
-25 469
-23 680
771
-1 173
-24 698
-24 852
-14 061
-12 832
Henkilösivukulut Lönebikostnader Social security expenses Eläkekulut Pensionskostnader Pension expenses Muut henkilösivukulut Övriga lönebikostnader Other social security expenses Henkilöstökulut yhteensä Personalkostnader totalt Total personnel expenses
-2 064
-2 286
-566
-435
-16 690
-15 553
Poistot ja arvonalentumiset Avskrivningar och nedskrivningar Depreciation, amortisation and writedowns Suunnitelman mukaiset poistot Avskrivning enligt plan Depreciation according to plan Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva Reduction in value of non-current assets Liiketoiminnan muut kulut Övriga rörelsekostnader Other operating expenses LIIKEVOITTO RÖRELSEVINST OPERATING PROFIT
2020
2019
1 820
1 652
562
129
2 382
1 782
-111
0
0
0
-751
-712
-751
-712
5 243
2 947
Poistoeron muutos Förändring av avskrivningsdifferens Change in accumulated depreciation difference
-108
234
Saadut konserniavustukset Erhållna koncernbidrag Group contribution
1 785
1 250
Tilinpäätössiirrot yhteensä Bokslutsdispositioner totalt Total appropriations
1 677
1 484
Tuloverot Inkomstskatter Income taxes
-1 035
-586
TILIKAUDEN VOITTO RÄKENSKAPSPERIODENS VINST PROFIT FOR THE FINANCIAL YEAR
5 885
3 844
Rahoitustuotot ja -kulut Finansiella intäkter och kostnader Financial income and expenses Muut korko- ja rahoitustuotot Övriga ränte- och finansiella intäkter Other interest income and other financial income Konserniyhtiöt Koncernbolag Group company Muut Övriga Others Rahoitustuotot yhteensä Finansiella intäkter totalt Total financial income Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva Reduction in value of investments held as noncurrent assets Muut korko- ja rahoituskulut Övriga ränte- och finansiella kostnader Other interest income and other financial expenses Konserniyhtiöt Koncernbolag Group company Muut Övriga Others
Henkilöstökulut Personalkostnader Personnel expenses Palkat ja palkkiot Löner och arvoden Wages and salaries
1000 €
-3 213
-3 120
-550
0
-13 636
-13 153
3 723
1 877
Rahoituskulut yhteensä Finansiella kostnader totalt Total financial expenses VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA VINST FÖRE BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH SKATTER PROFIT BEFORE APPROPRIATIONS AND TAXES Tilinpäätössiirrot Bokslutsdispositioner Appropriations
28
OY FORCIT AB | 2020
EMOYHTIÖN TASE MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING PARENT COMPANY’S BALANCE SHEET VASTAAVAA | AKTIVA | ASSETS PYSYVÄT VASTAAVAT | BESTÅENDE AKTIVA | NON-CURRENT ASSETS
VAIHTUVAT VASTAAVAT | RÖRLIGA AKTIVA | CURRENT ASSETS
1000 €
1000 €
2020
2019
2020
2019
Vaihto-omaisuus Omsättningstillgångar Stocks
Aineettomat hyödykkeet Immateriella tillgångar Intangible assets Aineettomat oikeudet Immateriella rättigheter Intangible rights
1 951
767
Aineet ja tarvikkeet Material och förnödenheter Raw materials and consumables
4 432
4 065
Aineettomat hyödykkeet yhteensä Immateriella tillgångar totalt Total intangible assets
1 951
767
Valmiit tuotteet Färdiga produkter Finished products
2 263
3 098
Muu vaihto-omaisuus Övriga omsättningstillgångar Other stocks
2 298
1 894
13
0
9 007
9 057
Myyntisaamiset Kundfordringar Trade receivables
5 041
6 778
Saamiset saman konsernin yrityksiltä Fordringar hos företag inom samma koncern Amounts owed by group companies
11 238
8 207
Lainasaamiset Lånefordringar Loans receivable
30
95
Muut saamiset Övriga fordringar Other receivables
70
33
536
523
16 914
15 636
9 675
929
35 596
25 622
83 805
72 748
Aineelliset hyödykkeet Materiella tillgångar Tangible assets Maa- ja vesialueet Mark- och vattenområden Land and water
1 221
1 203
Rakennukset ja rakennelmat Byggnader och konstruktioner Buildings and constructions
14 584
13 597
Koneet ja kalusto Maskiner och inventarier Machinery and equipment
6 943
7 388
73
73
Muut aineelliset hyödykkeet Övriga materiella tillgångar Other tangible assets Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar Advance payments and construction in progress Aineelliset hyödykkeet yhteensä Materiella tillgångar totalt Total tangible assests
3 399
26 220
4 092
26 352
Sijoitukset Placeringar Investments Osuudet saman konsernin yrityksissä Andelar i företag inom samma koncern Holdings in group companies Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä Lånefordringar hos företag i samma koncern Loans owed by group companies Muut lainasaamiset Övriga lånefordringar Other loans receivable Osakkeet ja osuudet Aktier och andelar Shares
19 315
18 783
352
489
85
313
287
422
Sijoitukset yhteensä Placeringar totalt Total investments
20 039
20 007
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ BESTÅENDE AKTIVA TOTALT TOTAL NON-CURRENT ASSETS
48 209
47 126
Ennakkomaksut Förskottsbetalningar Advances paid Vaihto-omaisuus yhteensä Omsättningstillgångar totalt Total stocks Saamiset Fordringar Receivables
Siirtosaamiset Resultatregleringar Accrued income and prepayments Saamiset yhteensä Fordringar totalt Total receivables Rahoitusarvopaperit Finansiella värdepapper Financial securities Rahat ja pankkisaamiset Kassa och banktillgodohavanden Cash in hand and cash at banks VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ RÖRLIGA AKTIVA TOTALT TOTAL CURRENT ASSETS
VASTAAVAT YHTEENSÄ AKTIVA TOTALT TOTAL ASSETS
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
29
VASTATTAVAA | PASSIVA | EQUITY AND LIABILITIES OMA PÄÄOMA | EGET KAPITAL | EQUITY
VIERAS PÄÄOMA | FRÄMMANDE KAPITAL | LIABILITIES
1000€
2020
2019
Osakepääoma Aktiekapital Share capital
3 149
3 149
Osakeanti Aktieemission Share issue
1 024
0
398
300
21 845
20 374
5 885
3 844
32 300
27 668
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Fonden för fritt inbetalt kapital Reserve for invested unrestricted equity Käyttörahasto Dispositionsfond Disposition fund Tilikauden tulos Räkenskapsperiodens resultat Result for the reporting period OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ EGET KAPITAL TOTALT TOTAL EQUITY
Poistoero Avskrivningsdifferens Accumulated depreciation difference
8 176
8 069
1000 €
2020
2019
Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
19 908
7 728
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä Långfristigt främmande kapital totalt Total non-current liabilities
19 908
7 728
4 770
17 541
Saadut ennakot Erhållna förskott Advances received
63
71
Ostovelat Leverantörsskulder Trade payables
5 266
2 853
Velat konserniyhtiölle Skulder till företag inom samma koncern Amounts owed to group undertakings
7 292
4 097
Muut velat Övriga skulder Other payables
2 043
1 848
Siirtovelat Resultatregleringar Accrued expenses
3 988
2 876
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä Kortfristigt främmande kapital totalt Total current liabilities
23 420
29 284
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ FRÄMMANDE KAPITAL TOTALT TOTAL LIABILITIES
43 328
37 012
VASTATTAVAT YHTEENSÄ PASSIVA TOTALT TOTAL EQUITY AND LIABILITES
83 805
72 748
Pitkäaikainen Långfristigt Non-current liabilities
Lyhytaikainen Kortfristigt Current liabilities Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
30
OY FORCIT AB | 2020
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA MODERBOLAGETS FINANSIERINGSANALYS PARENT COMPANY’S STATEMENT OF CASH FLOWS 1000 €
2020
2019
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Cash flows from operating activities
1000 €
2020
2019
1 670
334
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Cash flow from financing activities
Liikevoitto Rörelsevinst Operating profit
3 723
1 877
Lyhytaikaisten lainojen nostot Upptagning av kortfristiga lån Proceeds from short-term borrowings
Oikaisut liikevoittoon Korrigeringar till rörelsevinsten Adjustments to operating profit
3 796
3 125
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av kortfristiga lån Repayments of short-term borrowings
-16 641
-2 237
Käyttöpääoman muutos* Förändring i rörelsekapitalet* Changes in working capital*
4 328
1 373
22 000
0
Maksetut korot Betalda räntor Interest paid
Pitkäaikaisten lainojen nostot Upptagning av långfristiga lån Proceeds from long-term borrowings
-530
-492
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av långfristiga lån Repayment of long-term borrowings
-7 620
-900
224
42
Maksetut osingot Utbetalda dividender Dividends paid
-2 373
-2 362
21
6
1 024
300
-65
-140
Oman pääoman maksullinen lisäys Ökning av eget kapital mot betalning Paid-up increase in equity
98
0
-800
-804
Osingot tytäryhtiöiltä Dividend från dotterbolag Dividens from group undertakings
1 768
1 589
10 698
4 987
Saatu konserniavustus, joka on maksettu Erhållet koncernbidrag, som betalts Received group contribution paid
1 250
1 640
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Net cash used in financing activities
1 175
-1 636
8 746
391
929
538
Muutoksia tilikauden aikana Förändringar under räkenskapsperioden Change during the period
8 746
391
Rahavarat tilikauden lopussa Likvida medel vid periodens slut Cash and cash equivalents at the end of the period
9 675
929
* Josta muutos konsernitilillä muodostaa * Varav förändringen på koncernkontot utgör * Whereof the change in cashpool amount to
2 056
1 907
Saadut korot Erhållna räntor Interest received Saadut osingot Erhållna dividender Dividends received Muut rahoituserät Övriga finansiella poster Other financial items Maksetut verot Betalda skatter Income taxes paid Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Net cash generated from operating activities Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Cash flows from investing activities Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin Investeringar i materiella och immateriella nyttigheter Investments in tangible and intangible assets Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot Överlåtelseintäkter från materiella och immateriella nyttigheter Proceeds from sale of tangible and intangible assets Tytäryhtiöiden lainasaamisten takaisinmaksut Återbetalning av lånefordringar från dotterbolag Group undertakings repayments of loans Saatu korko Erhållna räntor Interest received Investoinnit tytäryhtiöihin Investeringar i dotterbolag Investments in subsidiaries
-3 902
409
-3 721
74
711
560
12
65
-532
0
Investoinnit muihin sijoituksiin Investeringar i övriga placeringar Other investments
25
6
Lainasaamisten takaisinmaksu Återbetalning av lånefordringar Repayments of loans
150
56
-3 127
-2 961
Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Net cash used in investing activities
Osakeanti Aktieemission Share issue
RAHAVAROJEN MUUTOS FÖRÄNDRING I LIKVIDA MEDEL CHANGE IN CASH AND CASH EQUIVALENTS Rahavarat tilikauden alussa Likvida medel vid periodens början Cash and cash equivalents at the beginning of the period
Korkean teknologian tuotantolaitteistot mahdollistavat osaltaan kestävän kehityksen. Högteknologiska produktionsanläggningar bidrar till hållbar utveckling. High-tech production facilities contribute to sustainable development.
32
OY FORCIT AB | 2020
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT 1. TILINPÄÄTÖKSEN PERIAATTEET 1.1. ARVOSTUSPERIAATTEET Taseen pysyvät vastaavat arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoonsa vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla. Vaihto-omaisuus arvostetaan hankinta-arvoonsa tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaansa. Taseen valuuttaerät arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Konsernitilinpäätös raportoidaan tasa euroina (EUR). 1.2. POISTOT Suunnitelman mukaiset poistot pohjautuvat pysyvien vastaavien laskettuun taloudelliseen käyttöikään. Laskentaperusteet ovat seuraavat: Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Aineettomat hyödykkeet Muut pitkävaikutteiset menot Konserniliikearvo
20–50 5–10 10–20 5–10 10 5–10
1.3. KONSERNITILINPÄÄTÖS Konsernitilinpäätös käsittää emoyhtiö Oy Forcit Ab:n lisäksi tytäryhtiöt Forcit Sweden AB:n, Forcit Norway AS:n, Forcit International Oy Ab:n, Forcit Consulting Oy:n, Suomen Tärinämittaus Oy:n, Forcit Consulting AB:n, Forcit Consulting AS:n ja Forcit Ireland Ltd:n. Konsernitilinpäätös sisältää myös osakkuusyritys Vipnordic AB:n. Vipnordic AB:n tilinpäätös on laadittu per 31.8.2020. Konsernitilinpäätös on laadittu hankinta-arvomenetelmän mukaisesti. Konsernin sisäiset toimitukset, sisäiset saamiset ja velat sekä sisäinen voitonjako on eliminoitu.
Tilikauden keskimääräinen henkilökuntamäärä Konsernissa Emoyhtiössä
2020 432 225
2.3. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT Konserni Vuokratulot Palautus Muut erät Yhteensä
2020 136 5 370 511
2019 156 477 237 870
Emoyhtiö Konsernin sisäiset transaktiot Vuokratulot Palautus Muut erät Yhteensä
2020
2019
1 131
1 303
136 5 242 1 514
156 477 278 2 213
2.4. TILINTARKASTAJAN PALKKIOT Konserni Tilintarkastus Muut palvelut Yhteensä
2020 115 5 120
2019 80 23 103
Emoyhtiö Tilintarkastus Muut palvelut Yhteensä
2020 34 5 39
2019 35 19 53
2020 1 785
2019 1 250
2.5. TILINPÄÄTÖSSIIRROT Emoyhtiö Konserniavustus
2. TULOSLASKELMA
2.6. OSINKOTUOTTO TYTÄRYHTIÖILTÄ
2.1. LIIKEVAIHDON JAKAUTUMINEN TOIMIALOITTAIN
Emoyhtiö Osinkotuotto tytäryhtiöiltä
Konserni Räjähteet Konsulttitoiminta Yhteensä
2020 111 322 16 091 127 413
2019 100 173 15 228 115 401
Emoyhtiö Räjähteet Yhteensä
2020 61 654 61 654
2019 55 276 55 276
2.2. TILIKAUDEN SUORITEPERUSTEISET PALKAT SEKÄ KESKIMÄÄRÄINEN HENKILÖKUNTAMÄÄRÄ Konserni Hallitukset ja toimitus johtajat Muu henkilöstö Yhteensä
2020
2019
1 555 24 054 25 610
1 169 21 539 22 707
Emoyhtiö Hallitus ja toimitusjohtaja Muu henkilöstö Yhteensä
2020 566 13 495 14 061
2019 486 12 347 12 832
2019 392 216
Konserniliikearvo joka on muodostunut yrityskaupoissa, poistetaan 5–10 vuoden aikana. Konserni Hankintameno 1.1. Lisäykset Vähennykset Siirrot erien välillä Hankintameno 31.12. Kertyneet poistot 1.1. Vuoden poistot Vähennysten kertyneet poistot Kertyneet poistot 31.12. Arvonkorotus Arvonalentuminen Kirjanpitoarvo 31.12. Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo
2020 118 676 9 367 -604 352 127 791 -70 334 -8 272
118 666 -62 580 -7 921
60 -78 546 437 -11 49 672
166 -70 334 437 -11 48 758
13 996
14 966
2020 68 644 5 414 -458 -692 72 909 -41 962 -3 213
2019 64 990 3 822 -168 68 644 -39 007 -3 120
0 -45 175 437 28 170
164 -41 962 437 27 119
6 882
6 934
Emoyhtiö Hankintameno 1.1. Lisäykset Vähennykset Siirrot erien välillä Hankintameno 31.12. Kertyneet poistot 1.1. Vuoden poistot Vähennysten kertyneet poistot Kertyneet poistot 31.12. Arvonkorotus Kirjanpitoarvo 31.12. Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo
2019 112 195 6 785 -314
3.2. SIJOITUKSET, EMOYHTIÖ
2020
2019
1 768
1 589
Osakkeet ja osuudet Konserni Muut Yhteensä Hankintameno 1.1. 18 783 422 19 205 Lisäykset 532 0 532 Vähennykset 0 -136 -136 Hankintameno 31.12. 19 315 287 19 601
Konserni Varsinaisesta toiminnasta Laskennallisen verovelan muutos Yhteensä
2020 1 766
2019 1 358
3.3. VAIHTO-OMAISUUS
201 1 967
-17 1 341
Emoyhtiö Konserniavustusten tulovero Varsinaisesta toiminnasta Yhteensä
2020
2019
357 678 1035
250 336 586
2.7. TULOVEROT
3. TASE 3.1. AINEETTOMAT JA AINEELLISET HYÖDYKKEET Liitetiedoissa esiintyy hankintakustannuksia ainoastaan sellaisille pysyville vastaaville, joita ei ole vielä kokonaan poistettu suunnitelman mukaisesti.
Konserni Aineet ja tarvikkeet Valmiit tuotteet Ostetut tuotteet Ennakkomaksut Yhteensä
2020 5 358 2 445 6 806 13 14 622
2019 5 268 3 285 4 868 0 13 421
Emoyhtiö Aineet ja tarvikkeet Valmiit tuotteet Ostetut tuotteet Ennakkomaksut Yhteensä
2020 4 432 2 263 2 298 13 9 007
2019 4 065 3 098 1 894 0 9 057
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
3.4. KONSERNIYRITYKSET Omistusosuus- % Konserni Forcit International Oy Ab 100 Forcit Sweden AB 100 Forcit Norway AS 100 Forcit Consulting Oy 100 Forcit Consulting AB 100 Forcit Consulting AS 100 Forcit Ireland Ltd 100 Suomen Tärinämittaus Oy 100 Vipnordic AB 33
Emoyhtiö 100 100 100 100 100 100 100 33 33
3.5. KONSERNIN SISÄISET SAAMISET JA VELAT Emoyhtiö Pitkäaikaiset lainasaamiset Myyntisaamiset Lainasaamiset Muut saamiset* Saamiset yhteensä Ostovelat Siirtovelat Muut velat* Velat yhteensä
2020
2019
352 4 048 123 7 067 11 590
489 1 922 905 5 380 8 695
41 0 7 250 7 292
53 1 4 043 4 097
*Viittaa pääasiassa konsernitilin järjestelyihin 3.6. OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSET Konserni Osakepääoma 1.1. Osakepääoma 31.12. Osakeanti Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Käyttörahasto 1.1. Edellisen vuoden tulos Osingonjako edelliseltä vuodelta Käyttörahaston muutos Käyttörahasto 31.12. Vuoden voitto Oma pääoma yhteensä Emoyhtiö Osakepääoma 1.1. Osakepääoma 31.12. Osakeanti Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Käyttörahasto 1.1. Edellisen vuoden tulos Osingonjako edelliseltä vuodelta Käyttörahasto 31.12. Vuoden voitto Oma pääoma yhteensä Jakokelpoiset vapaat varat yhteensä 31.12.
2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 27 943 4 217
300 26 644 3 845
-2 373 899 30 685 6 254 41 510
-2 362 -183 27 943 4 217 35 609
2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 20 374 3 844
300 18 364 4 372
-2 373 21 845 5 845 32 300
-2 362 20 374 3 845 27 668
28 128
24 519
Vastattavaa
3.7. TILINPÄÄTÖSSIIRROT JA LASKEN NALLINEN VEROVELKA
Kertynyt poistoero Emoyhtiö Aineettomat hyödykkeet Aineettomat oikeudet Aineelliset hyödykkeet Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä
2020
2019
274
220
4 100 3 794 9 8 177
3 835 4 003 10 8 069
Laskennallinen verovelka Yllä oleviin poistoeroihin ja jaksotusvarauksiin sisältyvä laskennallinen verovelka on erotettu konsernitilinpäätöksessä. Konserni
2020 2019 3,24 M€ 2,98 M€
Loput poistoerosta ja jaksotusvarauksesta jaetaan vapaaseen omaan pääomaan. Konserni
2020 2019 12,44 M€ 11,46 M€
3.8. LYHYTAIKAISET VELAT Tase-erän kohtaan "Lainat rahoituslaitoksilta" sisältyy shekkitililimiitin käyttö. Konserni Emoyhtiö
2020 2 341 2 341
33
2019 2 855 2 855
3.9. SIIRTOVELAT
Vastaavaa Konserni Laskuttamattomat ostot Jaksotetut laskut Verojen palautus Muut Yhteensä
2020 222 623 98 194 1138
2019 0 551 301 142 995
Emoyhtiö Laskuttamattomat ostot Jaksotetut laskut Verojen palautus Muut Yhteensä
2020 222 97 79 138 536
2019 0 85 295 142 523
Konserni Jaksotetut henkilöstö kustannukset Muut jaksotukset Korot Verot Yhteensä
2020
2019
5 847 1 033 364 589 7 832
4 481 1 417 119 624 6 640
Emoyhtiö Jaksotetut henkilöstö kustannukset Muut jaksotukset Korot Verot Yhteensä
2020
2019
3 321 384 41 241 3 988
2 559 211 106 2 876
3.10. VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
3.10.1. Vastuu leasingsopimuksista Konserni Seuraavalla tilikaudella maksettavat Myöhemmin maksettavat
2020
2019
3 899 9 752
3 181 7 358
Emoyhtiö Seuraavalla tilikaudella maksettavat Myöhemmin maksettavat
2020
2019
1 963 4 747
2 194 4 212
3.10.2. Vuokravastuu (toimitiloista) Konserni Emoyhtiö Erääntyy maksettavaksi seuraavan tilikauden aikana Erääntyy maksettavaksi myöhemmin Yhteensä
823
55
2 449 3 272
235 290
3.10.3. Vastuuvelvoitteet konsernin sisäisten yritysten eduksi Konserni Emoyhtiö
2020 287 287
2019 1 261 1 261
3.10.4. Muut vastuusitoumukset Konserni Omille sitoumuksille asetetut vakuudet
2020
2019
2 531
2 634
Emoyhtiö Omille sitoumuksille asetetut vakuudet
2020
2019
2 378
2 477
34
OY FORCIT AB | 2020
NOTER TILL BOKSLUTET 1. REDOVISNINGSPRINCIPER 1.1. VÄRDERINGSPRINCIPER Balansräkningens bestående aktiva har värderats till sina anskaffningsutgifter minskade med avskrivningar enligt plan. Omsättningstillgångarna upptas till sitt anskaffningsvärde eller till tillgångens sannolika lägre realisationsvärde. Valutaposter i balansräkningen har värderats till bokslutsdagens kurs. Koncernbokslutet redovisas i hela euro (EUR). 1.2. AVSKRIVNINGAR De planenliga avskrivningarna baserar sig på anläggningstillgångarnas beräknade ekonomiska livslängd. Beräkningsgrunderna är följande: Byggnader och konstruktioner Maskiner och inventarier Övriga materiella tillgångar Immateriella tillgångar Övriga utgifter med lång verkningstid Koncerngoodwill
20–50 5–10 10–20 5–10 10 5–10
1.3. KONCERNBOKSLUT Koncernbokslutet omfattar moderbolaget Oy Forcit Ab och dotterbolagen Forcit Sweden AB, Forcit Norway AS, Forcit International Oy Ab, Forcit Consulting Oy, Suomen Tärinämittaus Oy, Forcit Consulting AB, Forcit Consulting AS samt Forcit Ireland Ltd. I koncernbokslutet ingår även intresseföretaget Vipnordic AB. Vipnordic AB:s bokslut är upprättat per 31.8.2020. Koncernbokslutet har upprättats i enlighet med förvärvsvärdemetoden. Koncernens interna leveranser, interna fordringar och skulder samt intern vinstutdelning har eliminerats.
Under räkenskapsperioden var antalet anställda i genomsnitt Koncernen Moderbolaget
2020 432 225
2019 392 216
2.3. RÖRELSENS ÖVRIGA INTÄKTER Koncernen Hyresintäkter Återbäring Övriga poster Totalt
2020 136 5 370 511
2019 156 477 237 870
Moderbolaget Koncerninterna transaktioner Hyresintäkter Återbäring Övriga poster Totalt
2020
2019
1 131
1 303
136 5 242 1 514
156 477 278 2 213
Koncernen Revisionsarvoden Övriga arvoden Totalt
2020 115 5 120
2019 80 23 103
Moderbolaget Revisionsarvoden Övriga arvoden Totalt
2020 34 5 39
2019 35 19 53
2.4. REVISORNS ARVODEN
2.5. BOKSLUTSDISPOSITIONER Moderbolaget Koncernbidrag
2020 1 785
2019 1 250
2. RESULTATRÄKNING
2.6. DIVIDENDINTÄKT FRÅN DOTTERBOLAG
2.1. OMSÄTTNINGENS FÖRDELNING PER BRANSCH
Moderbolaget Dividendintäkt från dotterbolag
Koncernen Sprängämnen Konsultverksamhet Totalt
2020 111 322 16 091 127 413
2019 100 173 15 228 115 401
Moderbolaget Sprängämnen Totalt
2020 61 654 61 654
2019 55 276 55 276
2.2. VERKSAMHETSPERIODENS LÖNER ENLIGT PRESTATIONSPRINCIPEN OCH DET GENOMSNITTLIGA ANTALET ANSTÄLLDA Koncernen Styrelser och verkställande direktörer Övrig personal Totalt Moderbolaget Styrelse och verkställande direktör Övrig personal Totalt
2020
2019
1 555 24 054 25 610
1 169 21 539 22 707
2020
2019
566 13 495 14 061
486 12 347 12 832
2020
2019
1 768
1 589
Koncernen På den ordinarie verksamheten Förändring av den latenta skatteskulden Totalt
2020
2019
1 766
1 358
201 1 967
-17 1 341
Moderbolaget Inkomstskatt på koncernbidrag Inkomstskatt på den ordinarie verksamheten Totalt
2020
2019
357
250
678 1035
336 586
2.7. INKOMSTSKATT
3. BALANSRÄKNINGEN 3.1. IMMATERIELLA OCH MATERIELLA TILLGÅNGAR I noterna har endast upptagits anskaffningskostnader för sådana anläggningstillgångar, vilka ännu inte helt avskrivits enligt plan.
Koncerngoodwill, som uppstått vid företagsförvärven avskrivs på 5–10 år. Koncernen Anskaffningsutgift 1.1. Ökningar Minskningar Överflyttningar mellan poster Anskaffningsutgift 31.12. Ackumulerade avskrivningar 1.1. Avskrivningar under räkenskapsperioden Ackumulerade avskrivningar på minskningar Ackumulerade avskrivningar 31.12. Uppskrivningar Nedskrivningar Bokföringsvärde 31.12. Balansvärde av maskiner och inventarier i produktionen Moderbolaget Anskaffningsutgift 1.1. Ökningar Minskningar Överflyttningar mellan poster Anskaffningsutgift 31.12. Ackumulerade avskrivningar 1.1. Avskrivningar under räkenskapsperioden Ackumulerade avskrivningar på minskningar Ackumulerade avskrivningar 31.12. Uppskrivningar Bokföringsvärde 31.12. Balansvärde av maskiner och inventarier i produktionen
2020 118 676 9 367 -604
2019 112 195 6 785 -314
352 127 791
118 666
-70 334
-62 580
-8 272
-7 921
60
166
-78 546 437 -11 49 672
-70 334 437 -11 48 758
13 996
14 966
2020 68 644 5 414 -458
2019 64 990 3 822 -168
-692 72 909
68 644
-41 962
-39 007
-3 213
-3 120
0
164
-45 175 437 28 170
-41 962 437 27 119
6 882
6 934
3.2. PLACERINGAR, MODERBOLAGET Aktier och andelar Koncern Övriga Totalt Anskaffningsutgift 1.1. 18 783 422 19 205 Ökningar 532 0 532 Minskningar 0 -136 -136 Anskaffningsutgift 19 315 287 19 601 31.12. 3.3. OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR Koncernen Material och förnödenheter Färdiga produkter Köpta produkter Förskottsbetalningar Sammanlagt
2020 5 358 2 445 6 806 13 14 622
2019 5 268 3 285 4 868 0 13 421
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
Moderbolaget Material och förnödenheter Färdiga produkter Köpta produkter Förskottsbetalningar Sammanlagt
2020 4 432 2 263 2 298 13 9 007
2019 4 065 3 098 1 894 0 9 057
3.4. KONSERNIYRITYKSET Ägarandel-% Forcit International Oy Ab Forcit Sweden AB Forcit Norway AS Forcit Consulting Oy Forcit Consulting AB Forcit Consulting AS Forcit Ireland Ltd Suomen Tärinämittaus Oy Vipnordic AB
Koncern Moderbolag 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 33 33 33
3.5. FORDRINGAR OCH SKULDER INOM KONCERNEN Moderbolaget Långfristiga lånefordringar Försäljningsfordringar Lånefordringar Övriga fordringar* Fordringar sammanlagt Leverantörsskulder Resultatreglering Övriga skulder* Skulder sammanlagt
2020 352 4 048 123 7 067 11 590
2019 489 1 922 905 5 380 8 695
41 0 7 250 7 292
53 1 4 043 4 097
* Hänför sig främst till koncernkonto arrangemang 3.6. FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL Koncernen Aktiekapital 1.1. Aktiekapital 31.12. Aktieemission Fond för fritt inbetalt eget kapital Dispositionsfonden 1.1. Resultat från föregående år Dividend för föregående år Förändring i dispositionsfond Dispositionsfond 31.12. Årets vinst Eget kapital totalt Moderbolaget Aktiekapital 1.1. Aktiekapital 31.12. Aktieemission Fond för fritt inbetalt eget kapital Dispositionsfonden 1.1. Resultat från föregående år Dividend för föregående år Dispositionsfond 31.12. Årets vinst Eget kapital totalt Utdelningsbara fria medel totalt 31.12.
2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 27 943 4 217 -2 373 899 30 685 6 254 41 510
300 26 644 3 845 -2 362 -183 27 943 4 217 35 609
2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 20 374 3 844 -2 373 21 845 5 845 32 300
300 18 364 4 372 -2 362 20 374 3 845 27 668
28 128
24 519
3.7. BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH LATENT SKATTESKULD
Ackumulerad avskrivningsdifferens Moderbolaget Immateriella tillgångar Immateriella rättigheter Materiella tillgångar Byggnader och konstruktioner Maskiner och inventarier Övriga materiella tillgångar Totalt
2020
2019
274
220
4 100 3 794 9 8 177
3 835 4 003 10 8 069
Latent skatteskuld Avskrivningsdifferans och periodiseringsfond avskiljs i koncernbokslutet till latent skatteskuld. Koncernen
2020 2019 3,24 M€ 2,98 M€
Resten av avskrivningsdifferensen och periodiseringsfonden utgör fritt eget kapital. Koncernen
2020 2019 12,44 M€ 11,46 M€
3.8. KORTFRISTIGA SKULDER I balansposten "Skulder till kreditinstitut" ingår utnyttjande av checkräkningslimit Koncernen Moderbolaget
2020 2 341 2 341
2019 2 855 2 855
3.9. RESULTATREGLERINGAR
Aktiva Koncernen Ofakturerade inköp Periodiserade fakturor Återbetalning av skatter Övriga Totalt
2020 222 623 98 194 1138
2019 0 551 301 142 995
Moderbolaget Ofakturerade inköp Periodiserade fakturor Återbetalning av skatter Övriga Totalt
2020 222 97 79 138 536
2019 0 85 295 142 523
Passiva Koncernen Periodiserade personalkostnader Övriga periodiseringar Räntor Skatter Totalt
2020
2019
5 847 1 033 364 589 7 832
4 481 1 417 119 624 6 640
Moderbolaget Periodiserade personalkostnader Övriga periodiseringar Räntor Skatter Totalt
35
2020
2019
3 321 384 41 241 3 988
2 559 211 106 2 876
3.10. SÄKERHETER OCH ANSVARSFÖRBINDELSER
3.10.1. Ansvar för leasingavtal Koncernen Förfaller till betalning under följande räkenskapsperiod Förfaller till betalning senare
2020
2019
3 899
3 181
9 752
7 358
Moderbolaget Förfaller till betalning under följande räkenskapsperiod Förfaller till betalning senare
2020
2019
1 963
2 194
4 747
4 212
3.10.2. Hyresansvar (för verksamhetslokaler) Koncern Moderbolag Förfaller till betalning under följande räkenskapsperiod Förfaller till betalning senare Totalt
823
55
2 449 3 272
235 290
3.10.3. Ansvarsförbindelser till förmån för företag inom samma koncern Koncernen Moderbolaget
2020 287 287
2019 1 261 1 261
3.10.4. Övriga ansvarsförbindelser Koncernen För egna förbindelser ställda säkerheter
2020
2019
2 531
2 634
Moderbolaget För egna förbindelser ställda säkerheter
2020
2019
2 378
2 477
36
OY FORCIT AB | 2020
NOTES TO THE ACCOUNTS 1. ACCOUNTING PRINCIPLES 1.1. VALUATION PRINCIPLES Fixed assets are stated at historical cost less accumulated straight-line depreciation. Current assets are stated at historical cost or at lower fair value. Foreign currency items are translated using the exchange rate at the balance sheet date. The consolidated financial statements are presented in equal euros (EUR). 1.2. DEPRECIATION AND AMORTISATION Depreciation is calculated from the historical cost, and is calculated on a straight-line basis over the estimated economic life on the asset. The basis of calculation are: Buildings and constructions Machinery and equipment Other tangible assets Immaterial rights Other long-term expense items Consolidated goodwill
20–50 5–10 10–20 5–10 10 5–10
1.3. KONSERNITILINPÄÄTÖS The consolidated financial statements include the parent company Oy Forcit Ab and the subsidiary companies Forcit Sweden AB, Forcit Norway AS, Forcit International Oy Ab, Forcit Consulting Oy, Suomen Tärinämittaus Oy, Forcit Consulting AB, Forcit Consulting AS and Forcit Ireland Ltd. The consolidated financial statements also include the associated company Vipnordic AB. Vipnordic AB's financial statements are prepared per 31.08.2020. The consolidated financial statement is prepared according to the acquisition method. All intercompany transactions, balances, gains and losses are eliminated as part of the consolidation process.
2. PROFIT AND LOSS ACCOUNT Consolidated Explosives Consulting Total
2020 111 322 16 091 127 413
2019 100 173 15 228 115 401
Parent Company Explosives Total
2020 61 654 61 654
2019 55 276 55 276
2.2. SALARIES FOR THE REPORTING PERIOD AND THE AVERAGE NUMBER OF PERSONNEL
Parent Company Boards of Directors and CEO´s Other personnel Total
2020
2019
1 555 24 054 25 610
1 169 21 539 22 707
2020
2019
566 13 495 14 061
486 12 347 12 832
2020 432 225
2019 392 216
2.3. OTHER OPERATING INCOME Consolidated Income from rents Return Other items Total
2020 136 5 370 511
2019 156 477 237 870
Parent Company Intra-group transactions Income from rents Return Other items Total
2020 1 131 136 5 242 1 514
2019 1 303 156 477 278 2 213
Consolidated Audit fees Other fees Total
2020 115 5 120
2019 80 23 103
Parent Company Audit fees Other fees Total
2020 34 5 39
2019 35 19 53
2.4. AUDIT FEES
2.5. APPROPRIATIONS Parent Company Group contribution
2020 1 785
2019 1 250
2.6. DIVIDEND INCOME FROM GROUP UNDERTAKINGS Parent Company Dividend income from group undertakings
2.1. NET SALES PER BUSINESS SECTOR
Consolidated Boards of Directors and CEO´s Other personnel Total
During the financial period the average number of personnel Consolidated Parent Company
2020
2019
1 768
1 589
Consolidated Income tax on ordinary items Change in deferred tax liability Total
2020
2019
1 766
1 358
201 1 967
-17 1 341
Parent Company Income tax on group contributions Income tax on ordinary items Total
2020
2019
357
250
678 1035
336 586
2.7. INCOME TAX
The goodwill in the consolidated Financial Statements is depreciated over a period of 5–10 years from acquisition. Consolidated Acquisition cost 1.1 Increases Decreases Transfers between items Acquisition cost 31.12 Accumulated depreciation 1.1 Depreciation for the reporting period Accumulated depreciation on reductions Accumulated depreciation 31.12 Increases Impairments Book value on 31.12 Balance value of intangible and tangible assets Parent Company Acquisition cost 1.1 Increases Decreases Transfers between items Acquisition cost 31.12 Accumulated depreciation 1.1 Depreciation for the reporting period Accumulated depreciation on reductions Accumulated depreciation 31.12 Increases Book value on 31.12 Balance value of intangible and tangible assets
2020 118 676 9 367 -604 352 127 791
2019 112 195 6 785 -314 118 666
-70 334
-62 580
-8 272
-7 921
60
166
-78 546 437 -11 49 672
-70 334 437 -11 48 758
13 996
14 966
2020 68 644 5 414 -458 -692 72 909
2019 64 990 3 822 -168
-41 962
-39 007
-3 213
-3 120
0
164
-45 175 437 28 170
-41 962 437 27 119
6 882
6 934
68 644
3.2. INVESTMENTS, PARENT COMPANY
3. BALANCE SHEET 3.1. INTANGIBLE AND TANGIBLE ASSETS The notes include the purchase cost for the noncurrent assets that have not entirely been depreciated by plan.
Shares
Consoli- Others Total dated Acquisition cost 1.1 18 783 422 19 205 Increases 532 0 532 Decreases 0 -136 -136 Acquisition cost 31.12 19 315 287 19 601 3.3. STOCKS Consolidated Raw materials and consumables Finished products Purchased products Advances paid Total
2020
2019
5 358
5 268
2 445 6 806 13 14 622
3 285 4 868 0 13 421
Parent Company Raw materials and consumables Finished products Purchased products Advances paid Total
2020 4 432 2 263 2 298 13 9 007
2019 4 065 3 098 1 894 0 9 057
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
3.4. CONSOLIDATED COMPANIES Participation-% Forcit International Oy Ab Forcit Sweden AB Forcit Norway AS Forcit Consulting Oy Forcit Consulting AB Forcit Consulting AS Forcit Ireland Ltd Suomen Tärinämittaus Oy Vipnordic AB
Parent Consolidated Company 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 33 33 33
3.5. CONSOLIDATED RECEIVABLES AND PAYABLES Parent Company Long-term loan receivables Trade receivables Loan receivables Other receivables* Total receivables Trade payables Accrued expenses Other debts* Total payables
2020 352 4 048 123 7 067 11 590
2019 489 1 922 905 5 380 8 695
41 0 7 250 7 292
53 1 4 043 4 097
*Refers mainly to cash pool arrangements
Parent Company Share Capital 1.1 Share Capital 31.12. Share issue Reserve for invested unrestricted equity Disposition fund 1.1 Profit last year Dividend for last year Disposition fund 31.12. Net profit for the period Total equity Distributable free funds in total 31.12.
Accumulated depreciation in excess on plan Parent Company Intangible assets Intangible rights Tangible assets Buildings and constructions Machinery and equipment Other tangible assets Total
2020
2019
274
220
4 100 3 794 9 8 177
3 835 4 003 10 8 069
Deferred tax liability The deferred tax liability from the depreciation in excess on plan and accrual reserve have been separated in the consolidated financial statements. Consolidated
2020 2019 3,24 M€ 2,98 M€
The remaining depreciation difference and accrual reserve have been booked as unrestricted shareholders’ equity. Consolidated
3.6. CHANGES IN EQUITY Consolidated Share Capital 1.1 Share Capital 31.12. Share issue Reserve for invested unrestricted equity Disposition fund 1.1 Profit last year Dividend for last year Change in disposition fund Disposition fund 31.12. Net profit for the period Total equity
3.7. APPROPRIATIONS AND DEFERRED TAX LIABILITIES
2020 2019 12,44 M€ 11,46 M€
3.8. CURRENT LIABILITIES 2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 27 943 4 217 -2 373 899 30 685 6 254 41 510
300 26 644 3 845 -2 362 -183 27 943 4 217 35 609
2020 3 149 3 149 1 024
2019 3 149 3 149 0
398 20 374 3 844 -2 373 21 845 5 845 32 300
300 18 364 4 372 -2 362 20 374 3 845 27 668
28 128
24 519
The balance sheet item "Loans from financial institutions" also includes use of current account with overdraft facility. Consolidated Parent Company
2020 2 341 2 341
2019 2 855 2 855
3.9. ACCRUED EXPENCES AND ADVANCES RECEIVED
Assets Consolidated Uninvoiced purchases Periodic invoices Tax refund Other Total
2020 222 623 98 194 1138
2019 0 551 301 142 995
Parent Company Uninvoiced purchases Periodic invoices Tax refund Other Total
2020 222 97 79 138 536
2019 0 85 295 142 523
37
Equity and liabilities Consolidated Accrued personnel costs Other accruals Interests Taxes Total
2020 5 847 1 033 364 589 7 832
2019 4 481 1 417 119 624 6 640
Parent Company Accrued personnel costs Other accruals Interests Taxes Total
2020 3 321 384 41 241 3 988
2019 2 559 211 106 2 876
3.10. CONTINGENCIES AND COMMITMENTS
3.10.1. Leasing liabilities Consolidated Due during the next reporting period Due later
2020
2019
3 899 9 752
3 181 7 358
Parent Company Due during the next reporting period Due later
2020
2019
1 963 4 747
2 194 4 212
3.10.2. Rental responsibility (for business premises) ConsoliParent dated Company Due for payment during the following accounting period Due for payment later Total
823 2 449 3 272
55 235 290
3.10.3. Contingent liability on behalf of group companies Consolidated Parent Company
2020 287 287
2019 1 261 1 261
3.10.4. Other contingent liabilities Consolidated Contingencies on own behalf
2020
2019
2 531
2 634
Parent Company Contingencies on own behalf
2020
2019
2 378
2 477
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
ALLEKIRJOITUKSET UNDERTECKNINGAR SIGNATURES
Helsingissä 4. maaliskuuta 2021 Helsingfors den 4 mars 2021 Helsinki 4th of March 2021
LAURI STADIGH HALLITUKSEN PJ., STYRELSENS ORDF., CHAIRMAN OF THE BOARD
JOAKIM WESTERLUND TJ, VD, CEO
CLAES TALLBERG
TOM MELBYE
HANS KARLANDER
PASI TOLPPANEN
JARMO LINDBERG
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus Över utförd granskning har idag avgivits revisionsberättelse Our Auditor’s report has been issued today Helsingissä 4. maaliskuuta 2021 Helsingfors den 4 mars 2021 Helsinki 4th of March 2021
KPMG OY AB JARI HÄRMÄLÄ KHT/CGR/APA
39
40
OY FORCIT AB | 2020
TILINTARKASTUSKERTOMUS
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Oy Forcit Ab:n (y-tunnus 0103189-6) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2020. Tilinpäätös sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot. Lausuntonamme esitämme, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa. Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme. Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä. Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella. Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi: » Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista. » Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta. » Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta. » Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teem-
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
me hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa. » Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan. » Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin. Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
41
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota. Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että toimintakertomuksessa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissa 4.maaliskuuta 2021
KPMG OY AB JARI HÄRMÄLÄ KHT
42
OY FORCIT AB | 2020
REVISIONSBERÄTTELSE
REVISION AV BOKSLUTET UTTALANDE
Vi har utfört en revision av bokslutet för Oy Forcit Ab (fo-nummer 0103189-6) för räkenskapsperioden 1.1– 31.12.2020. Bokslutet omfattar koncernens samt moderbolagets balansräkning, resultaträkning, finansieringsanalys och noter till bokslutet. Enligt vår uppfattning ger bokslutet en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ekonomiska ställning samt av resultatet av deras verksamhet i enlighet med i Finland ikraftvarande stadganden gällande upprättande av bokslut och det uppfyller de lagstadgade kraven. GRUND FÖR UTTALANDET
Vi har utfört vår revision i enlighet med god revisionssed i Finland. Vårt ansvar enligt god revisionssed beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar för revisionen av bokslutet. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernföretagen enligt de etiska kraven i Finland som gäller den av oss utförda revisionen och vi har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden. STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR FÖR BOKSLUTET
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar för upprättandet av bokslutet och för att bokslutet ger en rättvisande bild i enlighet med i Finland ikraftvarande stadganden gällande upprättande av bokslut samt uppfyller de lagstadgade kraven. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta ett bokslut som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid upprättandet av bokslutet ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av moderbolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om man avser att likvidera moderbolaget eller koncernen, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
REVISORNS ANSVAR FÖR REVISIONEN AV BOKSLUTET
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida bokslutet som helhet innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i bokslutet. Som del av en revision enligt god revisionssed använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom: » Identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i bokslutet, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på fel, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll. » Skaffar vi oss en förståelse av den del av moderbolagets eller koncernens interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen. » Utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i ledningens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar. » Drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av bokslutet. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om moderbolagets
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
eller koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i bokslutet om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om bokslutet. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett moderbolag eller en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten. » Utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i bokslutet, däribland upplysningarna, och om bokslutet återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild. » Inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernbokslutet. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för vårt uttalande. Vi kommunicerar med dem som har ansvar för bolagets styrning avseende, bland annat, revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den, samt betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat under revisionen.
ÖVRIGA RAPPORTERINGSSKYLDIGHETER ÖVRIG INFORMATION
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar för den övriga informationen. Den övriga informationen omfattar verksamhetsberättelsen. Vårt uttalande om bokslutet täcker inte övrig information. Vår skyldighet är att läsa den övriga informationen i samband med revisionen av bokslutet och i samband med detta göra en bedömning av om det finns väsentliga motstridigheter mellan den övriga informationen och bokslutet eller den uppfattning vi har inhämtat under revisionen eller om
43
den i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter. Det är ytterligare vår skyldighet att bedöma om verksamhetsberättelsen har upprättats enligt gällande bestämmelser om upprättande av verksamhetsberättelse. Enligt vår uppfattning är uppgifterna i verksamhetsberättelsen och bokslutet enhetliga och verksamhetsberättelsen har upprättats i enlighet med gällande bestämmelser om upprättande av verksamhetsberättelse. Om vi utgående från vårt arbete på den övriga informationen, drar slutsatsen att det förekommer en väsentlig felaktighet i verksamhetsberättelsen, bör vi rapportera detta. Vi har ingenting att rapportera gällande detta.
Helsingfors den 4 mars 2021
KPMG OY AB JARI HÄRMÄLÄ CGR
44
OY FORCIT AB | 2020
AUDITOR’S REPORT
REPORT ON THE AUDIT OF THE FINANCIAL STATEMENTS OPINION
We have audited the financial statements of Oy Forcit Ab (business identity code 0103189-6) for the year ended 31 December 2020. The financial statements comprise the balance sheets, the income statements, cash flow statements and notes for the group as well as for the parent company. In our opinion, the financial statements give a true and fair view of the group’s and the company’s financial performance and financial position in accordance with the laws and regulations governing the preparation of financial statements in Finland and comply with statutory requirements. BASIS FOR OPINION
We conducted our audit in accordance with good auditing practice in Finland. Our responsibilities under good auditing practice are further described in the Auditor’s Responsibilities for the Audit of the Financial Statements section of our report. We are independent of the parent company and of the group companies in accordance with the ethical requirements that are applicable in Finland and are relevant to our audit, and we have fulfilled our other ethical responsibilities in accordance with these requirements. We believe that the audit evidence we have obtained is sufficient and appropriate to provide a basis for our opinion. RESPONSIBILITIES OF THE BOARD OF DIRECTORS AND THE MANAGING DIRECTOR FOR THE FINANCIAL STATEMENTS
The Board of Directors and the Managing Director are responsible for the preparation of financial statements that give a true and fair view in accordance with the laws and regulations governing the preparation of financial statements in Finland and comply with statutory requirements. The Board of Directors and the Managing Director are also responsible for such internal control as they determine is necessary to enable the preparation of financial statements that are free from material misstatement, whether due to fraud or error. In preparing the financial statements, the Board of Directors and the Managing Director are responsible for assessing the parent company’s and the group’s ability to continue as a going concern, disclosing, as applicable, matters relating to going concern and using the going concern basis of
a ccounting. The financial statements are prepared using the going concern basis of accounting unless there is an intention to liquidate the parent company or the group or cease operations, or there is no realistic alternative but to do so. AUDITOR’S RESPONSIBILITIES FOR THE AUDIT OF THE FINANCIAL STATEMENTS
Our objectives are to obtain reasonable assurance about whether the financial statements as a whole are free from material misstatement, whether due to fraud or error, and to issue an auditor’s report that includes our opinion. Reasonable assurance is a high level of assurance but is not a guarantee that an audit conducted in accordance with good auditing practice will always detect a material misstatement when it exists. Misstatements can arise from fraud or error and are considered material if, individually or in the aggregate, they could reasonably be expected to influence the economic decisions of users taken on the basis of the financial statements. As part of an audit in accordance with good auditing practice, we exercise professional judgment and maintain professional scepticism throughout the audit. We also: » Identify and assess the risks of material misstatement of the financial statements, whether due to fraud or error, design and perform audit procedures responsive to those risks, and obtain audit evidence that is sufficient and appropriate to provide a basis for our opinion. The risk of not detecting a material misstatement resulting from fraud is higher than for one resulting from error, as fraud may involve collusion, forgery, intentional omissions, misrepresentations, or the override of internal control. » Obtain an understanding of internal control relevant to the audit in order to design audit procedures that are appropriate in the circumstances, but not for the purpose of expressing an opinion on the effectiveness of the parent company’s or the group’s internal control. » Evaluate the appropriateness of accounting policies used and the reasonableness of accounting estimates and related disclosures made by management. » Conclude on the appropriateness of the Board of Directors’ and the Managing Director’s use of the going concern basis of accounting and based on the audit evidence
VUOSIKERTOMUS | ÅRSBERÄTTELSE | ANNUAL REPORT
obtained, whether a material uncertainty exists related to events or conditions that may cast significant doubt on the parent company’s or the group’s ability to continue as a going concern. If we conclude that a material uncertainty exists, we are required to draw attention in our auditor’s report to the related disclosures in the financial statements or, if such disclosures are inadequate, to modify our opinion. Our conclusions are based on the audit evidence obtained up to the date of our auditor’s report. However, future events or conditions may cause the company to cease to continue as a going concern. » Evaluate the overall presentation, structure and content of the financial statements, including the disclosures, and whether the financial statements represent the underlying transactions and events so that the financial statements give a true and fair view. » Obtain sufficient appropriate audit evidence regarding the financial information of the entities or business activities within the group to express an opinion on the consolidated financial statements. We are responsible for the direction, supervision and performance of the group audit. We remain solely responsible for our audit opinion. We communicate with those charged with governance regarding, among other matters, the planned scope and timing of the audit and significant audit findings, including any significant deficiencies in internal control that we identify during our audit.
OTHER REPORTING REQUIREMENTS OTHER INFORMATION
The Board of Directors and the Managing Director are responsible for the other information. The other information comprises the report of the Board of Directors. Our opinion on the financial statements does not cover the other information. In connection with our audit of the financial statements, our responsibility is to read the other information and, in doing so, consider whether the other information is materially inconsistent with the financial statements or our knowledge obtained in the audit, or otherwise appears to be materially misstated. Our responsibility also includes considering
45
whether the report of the Board of Directors has been prepared in accordance with the applicable laws and regulations. In our opinion, the information in the report of the Board of Directors is consistent with the information in the financial statements and the report of the Board of Directors has been prepared in accordance with the applicable laws and regulations. If, based on the work we have performed, we conclude that there is a material misstatement of the report of the Board of Directors, we are required to report that fact. We have nothing to report in this regard.
Helsinki 4th of March 2021
KPMG OY AB JARI HÄRMÄLÄ APA
Bangalore Blade esittelyssä. Tuotteen ensimmäiset toimitukset alkavat vuonna 2021. Bangalore Blade demonstration. De första leveranserna av Bangalore Blade sker under 2021. Bangalore Blade demonstration. The first deliveries of Bangalore Blade will be in 2021.
OY FORCIT AB Hanko Tel. +358 (0)207 440 400 Fax +358 (0)207 440 225 Forcitintie 37, PL 19 FIN – 10901 Hanko Vihtavuori Tel. +358 (0)207 440 400 Fax +358 (0)207 440 502 Ruutitehtaantie 80 FIN – 41330 Vihtavuori www.forcit.fi forcit@forcit.fi