2017 Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
Sisällysluettelo Innehållsförteckning Table of Contents 4
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
8
STYRELSENS VERKSAMHETSBERÄTTELSE
12
BOARD OF DIRECTORS’ REPORT
17
KONSERNIN TILINPÄÄTÖS KONCERNENS BOKSLUT CONSOLIDATED FINANCIAL STATEMENTS
19
Konsernin tuloslaskelma Koncernens resultaträkning Consolidated Profit and Loss Account
20
Konsernin tase Koncernens balansräkning Consolidated Balance Sheet
22
Konsernin rahoituslaskelma Koncernens finansieringsanalys Consolidated Statement of Cash Flows
25
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS MODERBOLAGETS BOKSLUT PARENT COMPANY’S FINANCIAL STATEMENTS
27
Emoyhtiön tuloslaskelma Moderbolagets resultaträkning Parent Company’s Profit and Loss Account
28
Emoyhtiön tase Moderbolagets balansräkning Parent Company’s Balance Sheet
30
Emoyhtiön rahoituslaskelma Moderbolagets finansieringsanalys Parent Company’s Statement of Cash Flows
32
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
34
NOTER TILL BOKSLUTET
36
NOTES TO THE ACCOUNTS
39
Allekirjoitukset Underteckningar Signatures
40
TILINTARKASTUSKERTOMUS
42
REVISIONSBERÄTTELSE
44
AUDITOR’S REPORT
Hallituksen toimintakertomus 1.1.–31.12.2017 YLEISTÄ Yhtiön toimintaa harjoitetaan kolmella toimialueella. Forcit Explosives harjoittaa siviiliräjähdeliiketoimintaa, Forcit Defence puolustusvoimille ja puolustusmateriaalivalmistajille suunnattua liiketoimintaa, ja F orcit Consulting tarjoaa räjähdealan yrityksille mittaus-, valvonta-, suunnittelu- ja koulutuspalveluita. F orcitin tavoitteena on olla johtava pohjoismainen toimija Explosives- ja Consulting-palveluiden osalta. Defencetoimialueella yritys pyrkii olemaan yksi maailman johtavista toimijoista epäherkkien räjähdysaineiden alalla. Forcit Consulting -toimialan harjoittama konsulttitoiminta on menestynyt hyvin. Sekä liikevaihto että liiketulos ovat hyvällä tasolla. Forcit Consulting on nykyisin alan suurin toimija Pohjoismaissa. Forcit Defence -toimiala on saanut vuoden aikana loppuun uusien BLOCKER-merimiinojen toimitukset. Forcit Defence on vuoden aikana toiminut kansainvälisillä markkinoilla, tavoitteenaan toimittaa tarvikkeita puolustusvoimille EU- ja Nato-maissa. Toimituksia on tehty Pohjoismaihin, Baltian maihin ja Puolaan. Viennin määrä ei ole tästä huolimatta yltänyt odotetulle tasolle. Forcit Defence toimii nykyisin yhteensä 18 markkina-alueella. Ruotsin ja Norjan markkinoilla Forcit toimii suoraan itse ja muilla markkinoilla agenttien välityksellä. Vuonna 2017 Explosives-toimialalla kohdattiin sekä menestystä että vastoinkäymisiä. Suomessa vuoden 2015 lopulla alkanut ja vuonna 2016 jatkunut nousukausi vaihtui vuoden 2017 aikana markkinoiden laskuun. Kaivos- ja urakoitsijasegmenttien osalta tilanne on verrattain hyvä, kun taas tunneliurakoitsijoiden segmentillä on koettu huomattavaa laskua. Myynti Suomen markkinoille on vähentynyt vuoteen 2016 verrattuna. Ruotsin markkinoiden myönteinen kehitys jat-
kui vuonna 2017. Tunneliurakoitsijoiden segmentti on kehittynyt voimakkaasti Tukholman alueen rakennustoiminnan ansiosta. Kaivossegmentin osalta on solmittu sopimus Zinkgruvanin kanssa. Joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta Ruotsin kaivokset ovat vaikuttaneet vahvasti Ruotsin markkinoiden kehitykseen. Norjan markkinoilla on perustettu vielä yksi Kemiitti 510 -asema Bergeniin ja toinen Jelsaan. Uusia sopimuksia on solmittu, mikä tarkoittaa, että toimintamme Norjassa tulee kasvamaan huomattavasti. Yhtiön laatujärjestelmä on sertifioitu standardin ISO 9001 mukaisesti ja ympäristöjärjestelmä standardin ISO 14001 mukaisesti. Defence-toimiala on sertifioitu Naton AQAP 2110 -laatustandardin mukaisesti. ISO- ja AQAP-standardien lisäksi Defence-toimiala on sertifioitu Kansallisen turvallisuusauditointikriteeristön (KATAKRI) mukaisesti. KATAKRI on viranomaisten käyttämä työkalu, jolla varmistetaan yritysten kyky ylläpitää toimivaa turvallisuusjärjestelmää ja tietoturvaa. Järjestelmässä on neljä turvallisuutta koskevaa vaatimustasoa. Defence-toimiala on auditoitu toiseksi korkeimmalle tasolle päivitystä varten.
TALOUSKATSAUS Alla esitetyt tunnusluvut kuvaavat yrityksen kehitystä viimeisimpien tilikausien aikana. Konserni Liikevaihto, milj. euro Liiketulos, milj. euro Liiketulos % liikevaihdosta ROE % Vakavaraisuus- % Henkilöstömäärän keskiarvo
2017 2016 97,544 100,730 5,766 8,564 5,9 8,5 10,6 18,4 40,0 43,5 330 322
2015 84,867 2,515 3,0 4,6 38,5 300
Kemiitti-panostusajoneuvo työmaalla Suomessa. Kemiitti-laddningsfordon på arbetsplats i Finland. Kemiitti charging truck at blasting site in Finland.
4
oy forcit ab | 2017
Emoyhtiö Liikevaihto, milj. euro Liiketulos, milj. euro Liiketulos % liikevaihdosta ROE % Vakavaraisuus- % Henkilöstömäärän keskiarvo
2017 52,331 1,831 3,5 6,3 42,0 198
2016 58,210 4,741 8,1 12,0 45,6 199
2015 53,569 1,406 2,6 3,8 42,9 202
Vuoden liiketulos sekä emoyhtiön että konsernin osalta on heikompi kuin vuonna 2016. Kannattavuuteen on vaikuttanut Suomen heikko markkinatilanne, mikä on tarkoittanut kovan hintakilpailun jatkumista. Kustannusten osalta Kemiitti-toiminnan ylläpitokustannukset ovat nousseet. Emoyhtiö on tehnyt vuoden 2017 tilinpäätöksessä suurimmat mahdolliset poistot.
Konsernin investoinnit olivat tilikauden aikana yhteensä 8,9 miljoonaa euroa (5,6 miljoonaa euroa). Emo yhtiön investoinnit omaan toimintaan olivat 3,1 miljoonaa euroa (1,4 miljoonaa euroa). Tärkeimmät investoinnit on tehty maanalaisen toiminnan panostuslaitteisiin Ruotsin markkinoilla sekä maanpäällisiin laitteisiin Norjan markkinoilla. Tämän lisäksi Suomen markkinoiden latausyksiköt on peruskorjattu. Konsulttitoiminnan osalta on investoitu tärinänmittauslaitteisiin.
MUUTOKSIA KONSERNIRAKENTEESSA Vuoden aikana Spijkerman Berg och Sprängteknik AB sekä Bergutbildarna AB ovat yhdistyneet ja muodostaneet yrityksen Bergcon AB.
HENKILÖSTÖ
RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Yhtiön henkilöstörakennetta on kehitetty ja muokattu strategisten suuntaviivojen, tavoitteiden ja liiketoiminnan mukaan. Koko henkilöstö on vuoden aikana suorittanut ForSafe-koulutuksen, jonka tarkoituksena on varmistaa ennaltaehkäisevän turvallisuuskulttuurin yrityksessä. Koulutus jatkuu vuonna 2018.
Raaka-aineiden saatavuus on ollut hyvä. Forcitin tavoitteena on kuitenkin ylläpitää vakituinen yhteistyö eri materiaalitoimittajien kanssa niin, että jokaista pääraaka-ainetta varten on vähintään kaksi toimittajaa. Jos sopivan vaihtoehdon löytäminen on vaikeaa, yritys pyrkii varmistamaan raaka-aineiden saannin pitkäkestoisilla toimitussopimuksilla. Forcit ottaa toiminnassaan aktiivisesti huomioon työturvallisuuden ja muut turvallisuustekijät. Yhtiöllä on riittävä vakuutusturva. Koska yhtiöllä on toimintaa myös Ruotsissa ja Norjassa, Ruotsin kruunun ja euron sekä Norjan kruunun ja euron väliset kurssimuutokset muodostavat valuuttakurssiriskin. Yhtiö on pyrkinyt suojautumaan valuuttariskejä vastaan solmimiensa sopimusten avulla.
TUTKIMUS JA KEHITYS Forcit Explosives -toimialan tuotekehitys on keskittynyt pääasiassa maanpäälliseen ja maanalaiseen panostukseen tarkoitettujen Kemiitti-järjestelmien kehittämiseen. Normet Oy:n ja TEKESin kanssa on aloitettu yhteistyöhanke, jonka tarkoituksena on koneistaa panostaminen tunnelissa. Myös edullisempien raaka-aineiden käyttömahdollisuuksiin ja herkkiin ympäristöihin tarkoitetun typettömän räjähdeaineen kehittämiseen on panostettu paljon. Explosives-toimialalla on aloitettu panostusprosessien digitalisoimista koskeva kehitystyö. Vuoden aikana Forcit Defence on keskittynyt edelleen pioneerituotteiden, merimiinojen ja DFC-tuotteiden kehittämiseen ja tarjonnan laajentamiseen. Konsulttitoiminnan osalta oman tärinänmittausjärjestelmän kehittämistä on jatkettu aktiivisesti.
6
INVESTOINNIT
oy forcit ab | 2017
VUODEN 2018 NÄKYMÄT Forcit on viime vuosien aikana saavuttanut merkittävän markkinaosuuden kaivosteollisuudessa. Vuoden aikana on solmittu uusia sopimuksia koskien toimituksia kaivoksiin. Sopimukset ovat pitkäaikaisia, mikä tuo vakautta Forcitin tulevaan toimintaan. Malmin hintojen nousu on lisännyt kiinnostusta nykyisten kaivosten kapasiteetin lisäämiseen sekä uusien tai aikaisemmin suljettujen kaivosten avaamiseen.
Kilpailu räjähdysainemarkkinoilla on kovaa. Eurooppalainen räjähdysainetoimiala on läpikäymässä rakenteellisia muutoksia. Forcit uskoo, että nykyistä tulostasoa voidaan parantaa. Parannukset tapahtuvat pääasiassa Ruotsin ja Norjan markkinoilla. Suomen markkinoiden odotetaan pienenevän edelleen. Forcit Defence -liiketoiminnan panostukset kansainvälisiin markkinoihin antavat tulevaisuudessa edellytykset tasaiselle kasvulle. Forcit Defence on kehittynyt räjähdysainetoimittajasta järjestelmätoimittajaksi. Järjestelmä perustuu epäherkkiä räjähdysaineita koskevaan osaamiseemme. Järjestelmä on teknisesti ja hinnan osalta kilpailukykyinen. Forcit Consulting -toiminnan markkina-asema on vakaa. Yhtiön kehitys tulevana vuonna odotetaan olevan positiivinen.
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS Mikäli tilinpäätös vahvistetaan, Oy Forcit Ab:n yhtiökokouksen jaettavana on Käyttörahasto Tilikauden ylijäämä Yhteensä
18 114 316,64 € 3 791 687,93 € 21 906 004,57 €
Hallitus ehdottaa, että varat jaetaan seuraavasti: Osakkeenomistajille maksetaan osinkona 18,00 euroa / osake (20,00 euroa) 3 542 400,00 € Käyttörahasto 18 363 604,57 € Yhteensä 21 906 004,57 €
Yhtiön taloustilanteessa ei ole tapahtunut oleellisia muutoksia tilikauden päättymisen jälkeen. Yhtiön likviditeetti on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä.
YRITYKSEN OSAKKEET Yhtiön kaikki osakkeet ovat samanlaisia: jokaisella osakkeella on yksi ääni sekä yhtäläinen oikeus osinkoon ja yrityksen varoihin. Osakkeiden määrä 2017 2016 196 800 196 800
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
7
Styrelsens verksamhetsberättelse 1.1.–31.12.2017 ALLMÄNT Bolagets verksamhet drivs inom ramen för tre affärsområden. Forcit Explosives driver den civila sprängämnesverksamheten, Forcit Defence den verksamhet som riktar sig till försvarsmakter och till tillverkare av försvarsmaterial och Forcit Consulting som erbjuder mätnings-, övervaknings-, planerings- och skolningstjänster åt sprängämnesaktörer. Målsättningen är att Forcit inom Explosives och Consulting skall vara den ledande aktören på den nordiska marknaden. Inom affärsområdet Defence skall bolaget vara en ledande aktör inom okänsliga sprängämnen på världsmarknaden. Konsultverksamheten, som bedrivs inom ramen för Forcit Consulting har gått bra. Både omsättningen och rörelseresultatet är på en god nivå. Forcit Consulting är idag den största aktören inom sitt gebit i Norden. Forcit Defence har under året slutfört leveranserna av den nya sjöminan BLOCKER. Defence har under året bearbetat den internationella marknaden, med målsättningen att leverera material till försvarsmakter och tillverkare av försvarsmaterial inom EU och Nato. Leveranser har gjorts till de nordiska och baltiska länderna och till Polen. Exportförsäljningen andel har trots det inte nått upp till den förväntade nivån. Totalt är Forcit Defence idag representerat på 18 marknader. Marknaderna i Sverige och Norge bearbetas direkt av Forcit, övriga marknader genom agenter. Året 2017 har varit ett år med både framgångar och motgångar inom affärsområdet Explosives. Den uppgång som började i Finland under slutet av 2015 och som fortsatte under år 2016, har under år 2017 förbytts till en nedgång i marknaden. Gruvsegmen-
tet och entreprenörssegmentet har gått förhållandevis bra, medan segmentet för tunnelentreprenörer har minskat dramatiskt. Försäljningen på den finska marknaden har minskat i jämförelse med år 2016. Den svenska marknaden har fortsatt att utvecklas positivt under år 2017. Segmentet för tunnelentreprenörer har utvecklats starkt tack vare byggverksamheten i Stockholmsregionen. Inom gruvsegmentet har ett avtal gjorts med Zinkgruvan. Med något undantag har de svenska gruvorna bidragit till en stark positiv utveckling på den svenska marknaden. På den norska marknaden har en Kemiitti 510 station etablerats i Bergen och en i Jelsa. Nya kontrakt har tecknats, vilket innebär att vår norska verksamhet kommer att öka betydligt. Bolagets kvalitetssystem är certifierat enligt standarden ISO 9001 och miljösystemet enligt standarden ISO 14001. Defence-verksamheten är certifierad i enlighet med NATO´s AQAP 2110-kvalitetsnormer. Förutom ISO och AQAP standarderna har Defenceverksamheten också genomgått en certifiering i enlighet med en nationell kriteriesamling för säkerhetsauditering (KATAKRI). KATAKRI är ett verktyg som myndigheterna använder för att säkerställa företagens förmåga att upprätthålla fungerande säkerhetssystem och dataskydd. Systemet har fyra kravnivåer för säkerheten. Defence-verksamheten har auditerats för uppgradering till den näst högsta nivån.
EKONOMISK ÖVERSIKT Nedanstående nyckeltal beskriver utvecklingen under de senaste räkenskapsåren.
Maanalainen panostus Kemin kaivoksella. Laddning underjord i Kemi gruva. Underground charging in Kemi mine.
8
oy forcit ab | 2017
Panostaja valmistelemassa Fordyn-pohjapanosta. Laddaren laddar en Fordyn bottenladdning. Charger preparing a Fordyn bottom charge.
Koncernen Omsättning, milj.euro Rörelseresultat, milj.euro Rörelseresultati % av oms. ROE % Soliditet % Antal anställda i genomsnitt
2017 2016 97,544 100,730 5,766 8,564 5,9 8,5 10,6 18,4 40,0 43,5 330 322
2015 84,867 2,515 3,0 4,6 38,5 300
Moderbolaget Omsättning, milj.euro Rörelseresultat, milj.euro Rörelseresultati % av oms. ROE % Soliditet % Antal anställda i genomsnitt
2017 52,331 1,831 3,5 6,3 42,0 198
2015 53,569 1,406 2,6 3,8 42,9 202
2016 58,210 4,741 8,1 12,0 45,6 199
Årets rörelseresultat för både moderbolaget och koncernen är sämre än under år 2016. Lönsamheten har påverkats av den svaga finska marknaden, vilket inneburit en fortsatt hård priskonkurrens. Bland kostnaderna har underhållskostnaderna för Kemiitti verksamheten ökat. Moderbolaget har i bokslutet för år 2017 gjort maximala avskrivningar.
PERSONAL Bolagets personalstruktur har utvecklats och formats efter de strategiska riktlinjerna, målsättningarna och verksamheten. Hela personalen har under året genomgått en utbildning, ForSafe, som skall tjäna till att säkerställa bolagets proaktiva säkerhetskultur. Utbildningen fortsätter under 2018.
FORSKNING OCH UTVECKLING Forcit Explosives produktutveckling har huvudsakligen fokuserat på vidareutveckling av Kemiitti-system ovan- och under jord. Ett samarbetsprojekt har startats med Normet Oy och TEKES med sikte på att mekanisera laddningen i tunnel. En stor arbetsinsats har också gjorts på möjligheter att använda fördelaktigare råvaror och att utveckla ett kvävefritt sprängämne för känsliga miljöer. Inom Explosives har utvecklingsarbetet för att digitalisera laddningsprocesser påbörjats. Forcit Defence har under året fortsatt att utveckla och utvidga utbudet av pionjärprodukter, sjöminor och DFC-produkter.
10
oy forcit ab | 2017
Inom konsultverksamheten har man aktivt fortsatt utveckla ett eget vibrationsmätningssystem.
INVESTERINGAR Räkenskapsperiodens totala investeringar i koncernen uppgick till 8,9 miljoner euro (5,6 miljoner euro). Moderbolagets investeringar i den egna verksamheten var 3,1 miljoner euro (1,4 miljoner euro). De viktigaste investeringarna har gjorts i ladd utrustning för underjordsverksamheten på svenska marknaden samt ovanjords laddutrustning på den norska marknaden. Därtill har ladd enheterna på den finska marknaden genomgått grundrenoveringar. Inom konsultverksamheten har man investerat i utrustning för vibrationsmätning.
ÄNDRINGAR I KONCERNSTRUKTUREN Under året har Spijkerman Berg och Sprängteknik AB och Bergutbildarna AB fusionerats och bildat bolaget Bergcon AB.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER Tillgången till råmaterial har varit god. Forcit arbetar dock aktivt med att upprätthålla kontakter till minst två leverantörer för samtliga huvudråvaror. Om ett gångbart alternativ är svårt att hitta strävar bolaget efter att säkra råvarutillgången genom långsiktiga leveransavtal. Forcit arbetar aktivt med arbetarskydds- och säkerhetsfrågor. Bolaget har ett tillräckligt försäkringsskydd. Till följd av etableringen i Sverige och i Norge finns det en valutakursrisk på grund av kursförändringarna mellan SEK och EUR samt NOK och EUR. Bolaget har strävat efter att skydda sig mot valutariskerna i de avtal som ingåtts.
UTSIKTER FÖR 2018 Forcit har under de senaste åren fått en betydande marknadsandel inom gruvsegmentet. Nya avtal gällande leveranser till gruvor har gjorts under året. Avtalen är långsiktiga, vilket ger en stabilitet i Forcits framtida verksamhet. De stigande malmpriserna har ökat intresset för att utvidga befintliga gruvors kapacitet och att öppna nya eller tidigare nedlagda gruvor.
Konkurrensen på sprängämnesmarknaden är hård. Den europeiska sprängämnes-verksamheten genomgår strukturella förändringar. Forcit räknar med att den nuvarande resultatnivån kan förbättras. Förbättringen sker främst på den svenska och den norska marknaden. Den finska marknaden förväntas fortsätta minska. Forcit Defence satsningar på den internationella marknaden ger oss i framtiden förutsättningar för en stabil tillväxt. Forcit Defence har utvecklats från att vara en sprängämnesleverantör till att vara en systemleverantör. Systemen byggs kring vårt kunnande om okänsliga sprängämnen. Systemen är tekniskt och prismässigt konkurrenskraftiga. Forcit Consultings marknadsposition är stabil. Bolagets utveckling förväntas vara positiv under det kommande året.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION Om bokslutet fastställs, står till Oy Forcit Ab:s bolagsstämmas disposition Dispositionsfond 18 114 316,64 euro Räkenskapsperiodens överskott 3 791 687,93 euro Sammanlagt 21 906 004,57 euro
Styrelsen föreslår att medlen disponeras på följande sätt: Till aktieägarna utdelas i dividend 18,00 euro/aktie (20,00 euro) Dispositionsfond Sammanlagt
3 542 400 euro 18 363 604,57 euro 21 906 004,57 euro
I bolagets ekonomiska situation har inte skett väsentliga förändringar efter räkenskapsperiodens slut. Bolagets likviditet är god och den föreslagna vinstutdelningen äventyrar inte bolagets betalningsförmåga.
BOLAGETS AKTIER Bolaget har endast ett slag av aktier, vilka alla har en röst och samma rätt till dividend och till bolagets medel. Antalet aktier 2017 2016 196 800 196 800
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
11
Board of Directors’ Report 1.1.–31.12.2017 GENERAL The company's business operates within the framework for three business areas. Forcit Explosives operates the civil explosives business, Forcit Defence the business targeting the armed forces and defence material manufacturers, and Forcit Consulting provides measurement, monitoring, planning and training services to the actors in the explosives sector. The objective is for Forcit to be the leading actor on the Nordic market for Explosives and Consulting. In the Defence business area, the company shall be a leading actor for insensitive munitions on the global market. The consultancy business, which is operated within the framework of Forcit Consulting, has been successful. Both the turnover and the operating profit are on a good level. Today, Forcit Consulting is the leading actor in its field in Scandinavia. During the year, Forcit Defence has completed the deliveries of the new BLOCKER Influence naval mine. During the year, Defence has cultivated the international market, with the goal of delivering materials to the defence forces in the EU and NATO. Deliveries have been made to the Nordic and Baltic countries and to Poland. The share of export sales, despite this, have not reached the level expected. In total, Forcit Defence is represented on 18 markets today. Forcit cultivates the markets in Sweden and Norway directly and other markets through agents. 2017 has been a year with both successes and reversals in the Explosives business area. The upswing, which started in Finland at the end of 2015, and which continued during 2016, has been replaced in 2017 by
a decline in the market. The mining and contractor segments have gone relatively well, while the segment for tunnel contractors has shrunk dramatically. Sales on the Finnish market have shrunk compared to 2016. The Swedish market has continued to develop positively during 2017. The segment for tunnel contractors has grown strongly thanks to the building activities in the Stockholm region. In the mining segment, an agreement has been reached with Zinkgruvan. With the odd exception, the Swedish mines have contributed to a strong positive development on the Swedish market. On the Norwegian market, one additional Kemiitti 510 station has been set up in Bergen and one in Jelsa. New contracts have been signed, which means that our Norwegian business will increase significantly. The company's quality system is certified to the ISO 9001 standard and the environmental system to the ISO 14001 standard. The Defence business is certified to NATO's AQAP 2110 quality norms. Apart from the ISO and AQAP standards, the Defence business has also been accredited in accordance with the Finnish National Security Auditing Criteria (KATAKRI). KATAKRI is a tool used by the authorities to ensure that companies can maintain functioning security systems and data protection. The system has four requirement levels for security. The Defence business has been audited for upgrading to the second highest level.
FINANCIAL OVERVIEW The key figures below describe the development during the recent financial years.
Kemiitti-panostusta avolouhoksella Suomessa. Kemiitti-laddning pĂĽ ett dagbrott i Finland. Kemiitti charging at an open cut site in Finland.
12
oy forcit ab | 2017
Kemiittipanostaja työssään tielinjauksella. Kemiittiladdare arbetar vid vägskärning. Kemiitticharger working at road line.
The Group Net sales in EUR million Operating profit in EUR millions Operating profit as % of net sales ROE % Solidity % Average number of employees
2017 2016 2015 97,544 100,730 84,867 5,766 8,564 2,515 5,9 8,5 3,0 10,6 18,4 4,6 40,0 43,5 38,5 330 322 300
The Parent Company Net sales in EUR million Operating profit in EUR millions Operating profit as % of net sales ROE % Solidity % Average number of employees
2017 2016 2015 52,331 58,210 53,569 1,831 4,741 1,406 3,5 8,1 2,6 6,3 12,0 3,8 42,0 45,6 42,9 198 199 202
The operating profit for the year, for both the parent company and the Group, is worse than in 2016. The profitability has been affected by the weak Finnish market, which has involved continuing severe price competition. Among the costs, the maintenance costs for the Kemiitti business has increased. In the accounts for 2017, the parent company has made the maximum depreciations.
INVESTMENTS The total investments in the Group during the financial period amounted to EUR 8.9 million (EUR 5.6 million). The parent company's investments in its own activities were EUR 3.1 million (EUR 1.4 million). The most important investments have been made in charging equipment for the underground sector on the Swedish market, as well as above-ground equipment on the Norwegian market. In addition to this, the charging units on the Finnish market have gone through basic renovation. In the consultancy business, investments have been made in equipment for measuring vibrations.
CHANGES TO THE GROUP STRUCTURE During the year, Spijkerman Berg och Sprängteknik AB merged with Bergutbildarna AB and formed the company Bergcon AB.
PERSONNEL
RISKS AND UNCERTAINTIES
The company's personnel structure has been developed and shaped in conformity with the strategic guidelines, objectives and activities. During the year, all of the personnel have attended a course, ForSafe, which will ensure the company's proactive safety culture. The training is continuing during 2018.
There has been good access to raw materials. However, Forcit is actively working to upholding contacts with at least two suppliers for all main raw materials. If a practical alternative is difficult to find, the company endeavours to secure access to raw materials by means of long-term supply agreements. Forcit works actively regarding safety at work and general safety issues. The company has satisfactory insurance cover. As a consequence of setting up the businesses in Sweden and Norway, there is an exchange risk due to fluctuations in the exchange rate between SEK and EUR as well as NOK and EUR. The company has endeavoured to make provisions in the agreements concluded in order to protect against the currency risks.
RESEARCH AND DEVELOPMENT Forcit Explosives' product development has focused mainly on the further development of the Kemiitti system aboveground and underground. A collaborative project has been started with Normet Oy and TEKES with the aim of mechanising the charging in tunnels. A large amount of work has also been invested in the possibilities for using more advantageous raw materials and developing a nitrogen free explosive for sensitive environments. In Explosives, the development work to digitalise the charging processes has started.
14
During the year, Forcit Defence continued to develop and extend the range of pioneering products, naval mines and DFC products. In the consultancy business, they have worked actively to develop their own vibration measurement system.
oy forcit ab | 2017
PROSPECTS FOR 2018 In recent years, Forcit has taken a significant market share in the mining segment. New agreements concerning deliveries to mines have been concluded during the
year. The agreements are long-term, which provides stability to Forcit's future business. The increasing ore prices have increased the interest in extending the capacity of existing mines and in opening new or previously closed mines. The competition on the market for explosives is tough. The European explosives business is going through structural changes. Forcit assumes that the current level of earnings can be improved. The improvement is primarily happening on the Swedish and the Norwegian markets. The Finnish market is expected to continue shrinking. Forcit Defence's investments in the international market are providing us with the future conditions for stable growth. Forcit Defence has developed from being a supplier of explosives into being a system supplier. The system is built around our knowledge of insensitive explosives. The system is competitive in terms of technology and price. Forcit Consulting's market position is stable. The company's development is expected to be positive during next year.
SHARES IN THE COMPANY The company has one series of shares. Each share carries one vote at shareholder meetings and confers identical dividend rights. Number of shares 2017 196 800
2016 196 800
THE BOARD’S PROPOSAL FOR THE USE OF DISTRIBUTABLE FUNDS If the annuals accounts are accepted, Oy Forcit Ab's general meeting has at its disposal Disposition fund 18 114 316,64 euro Profit for the financial year 3 791 687,93 euro Total 21 906 004,57 euro
The board of directors proposes that the funds be allocated as follows: Paid out to the shareholders as a dividend 18,00 euro / share (20,00 euro) 3 542,400 euro Disposition fund 18 363 604,57 euro Total 21 906 004,57 euro
No significant changes have occurred in the company’s financial position after the end of the financial year. The company's liquidity is good and the proposed allocation of profit does not compromise the company's solvency.
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
15
Konsernin tilinpäätös Koncernens bokslut Consolidated Financial Statements
Finnrockin konsultti työmaalla. Finnrocks konsult på arbetsplatsen. Finnrock’s consultant on site.
Konsernin tuloslaskelma Koncernens resultaträkning Consolidated Profit and Loss Account 1000 € LIIKEVAIHTO OMSÄTTNING NET SALES Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos Förändring i lager av färdiga varor och varor under tillverkning Change in stocks of finished goods and work in progress Valmistus omaan käyttöön Tillverkning för eget bruk Work performed for own use Liiketoiminnan muut tuotot Övriga rörelseintäkter Other operating income
2017
2016
97 544
100 730
-413
53
1 521
-14
54
556
Materiaalit ja palvelut Material och tjänster Raw materials and services
Varastojen muutos Förändring av lager Change in stocks Materiaalit ja palvelut yhteensä Material och tjänster totalt Total raw materials and services
2017
2016
190
113
-838
-978
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä Finansiella intäkter och kostnader totalt Total financial income and expenses
-648
-864
VOITTO ENNEN VEROJA VINST FÖRE SKATTER PROFIT BEFORE TAXES
5 117
7 700
-20
-216
Tuloverot Inkomstskatter Income taxes
-1 467
-1 652
TILIKAUDEN VOITTO RÄKENSKAPSPERIODENS VINST PROFIT FOR THE FINANCIAL YEAR
3 631
5 832
Rahoitustuotot ja -kulut Finansiella intäkter och kostnader Financial income and expenses Muut korko- ja rahoitustuotot Övriga ränte- och finansiella intäkter Other interest income and other financial income Korkokulut ja muut rahoituskulut Räntekostnader och övriga finansiella kostnader Interest and other financial expenses
Laskennallisen verovelan muutos Förändring av latent skatteskuld Change in deferred tax liability
Aineet, tarvikkeet ja tavarat Material, förnödenheter och varor Raw materials and consumables Ostot tilikauden aikana Inköp under räkenskapsperioden Purchases during the financial year
1000 €
-40 469
-43 154
468
-432
-40 001
-43 585
-18 565
-18 333
-2 983
-2 916
-2 723
-2 728
-24 271
-23 978
-7 717
-7 391
-20 951
-17 807
5 766
8 564
Henkilöstökulut Personalkostnader Personnel expenses Palkat ja palkkiot Löner och arvoden Wages and salaries Henkilösivukulut Lönebikostnader Social security expenses Eläkekulut Pensionskostnader Pension expenses Muut henkilösivukulut Övriga lönebikostnader Other social security expenses Henkilöstökulut yhteensä Personalkostnader totalt Total personnel expenses Poistot ja arvonalentumiset Avskrivningar och nedskrivningar Depreciation, amortisation and writedowns Suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset Avskrivning enligt plan och nedskrivningar Depreciation according to plan and impairments Liiketoiminnan muut kulut Övriga rörelsekostnader Other operating expenses
LIIKEVOITTO RÖRELSEVINST OPERATING PROFIT
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
19
Konsernin tase Koncernens balansräkning Consolidated Balance Sheet Vastaavaa | Aktiva | Assets PYSYVÄT VASTAAVAT • RESTÅENDE AKTIVA • NON-CURRENT ASSETS 1000 €
2017
VAIHTUVAT VASTAAVAT • RÖRLIGA AKTIVA • CURRENT ASSETS 2016
Aineettomat hyödykkeet Immateriella tillgångar Intangible assets
2017
2016
Vaihto-omaisuus Omsättningstillgångar Stocks
Aineettomat oikeudet Immateriella rättigheter Intangible rights
1 304
1 671
Aineet ja tarvikkeet Material och förnödenheter Raw materials and consumables
5 106
4 831
Konserniliikearvo Koncerngoodwill Goodwill
6 225
7 228
Valmiit tuotteet Färdiga produkter Finished products
1 958
2 314
Aineettomat hyödykkeet yhteensä Immateriella tillgångar totalt Total intangible assets
7 529
8 899
Muu vaihto-omaisuus Övriga omsättningstillgångar Other stocks
3 276
3 278
10 340
10 423
Aineelliset hyödykkeet Materiella tillgångar Tangible assets Maa- ja vesialueet Mark- och vattenområden Land and water Rakennukset ja rakennelmat Byggnader och konstruktioner Buildings and constructions Koneet ja kalusto Maskiner och inventarier Machinery and equipment Muut aineelliset hyödykkeet Övriga materiella tillgångar Other tangible assets Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar Advance payments and construction in progress Aineelliset hyödykkeet yhteensä Materiella tillgångar totalt Total tangible assests
Vaihto-omaisuus yhteensä Omsättningstillgångar totalt Total stocks
Osakkeet ja osuudet Aktier och andelar Shares Osakkuusyritykset Intresseföretag Associated companies Muut sijoitukset Övriga placeringar Other investments Sijoitukset yhteensä Placeringar totalt Total investments PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ BESTÅENDE AKTIVA TOTALT TOTAL NON-CURRENT ASSETS
oy forcit ab | 2017
Saamiset Fordringar Debtors
1 532
1 542
17 416
18 519
Myyntisaamiset Kundfordringar Trade receivables
14 660
13 104
20 622
20 543
Lainasaamiset Lånefordringar Loans receivable
155
168
520
486
Muut saamiset Övriga fordringar Other receivables
55
55
1 124
1 103
15 994
14 429
0
0
3 590
935
29 923
25 788
84 703
79 628
6 062
46 154
2 600
43 690
Sijoitukset Placeringar Investments
20
1000 €
Siirtosaamiset Resultatregleringar Accrued income and prepayments Saamiset yhteensä Fordringar totalt Total receivables Rahoitusarvopaperit Finansiella värdepapper Financial securities Muut arvopaperit Övriga värdepapper Other securities
423
423
76
114
598
715
1 098
1 252
54 780
53 841
Rahat ja pankkisaamiset Kassa och banktillgodohavanden Cash in hand and cash at banks VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ RÖRLIGA AKTIVA TOTALT TOTAL CURRENT ASSETS
VASTAAVAT YHTEENSÄ AKTIVA TOTALT TOTAL ASSETS
Vastattavaa | Passiva | Equity and Liabilities OMA PÄÄOMA • EGET KAPITAL • EQUITY 1000 € Osakepääoma Aktiekapital Share capital Käyttörahasto Dispositionsfond Disposition fund Tilikauden tulos Räkenskapsperiodens resultat Result for the reporting period OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ EGET KAPITAL TOTALT TOTAL EQUITY
VIERAS PÄÄOMA • FRÄMMANDE KAPITAL • LIABILITIES
2017
2016
1000 €
2017
2016
3 149
3 149
Pitkäaikainen Långfristigt Non-current liabilities
27 092
25 633
Laskennallinen verovelka Latent skatteskuld Deferred tax liability
3 036
3 016
3 631
5 832
Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
16 258
17 640
33 871
34 613
19 294
20 656
18 010
10 566
Saadut ennakot Erhållna förskott Advances received
10
34
Ostovelat Leverantörsskulder Trade payables
6 311
5 816
Muut velat Övriga skulder Other payables
2 194
2 621
Siirtovelat Resultatregleringar Accrued expences and advances received
5 013
5 322
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä Kortfristigt främmande kapital totalt Total current liabilities
31 538
24 359
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ FRÄMMANDE KAPITAL TOTALT TOTAL LIABILITIES
50 832
45 015
84 703
79 628
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä Långfristigt främmande kapital totalt Total non-current liabilities Lyhytaikainen Kortfristigt Current liabilities Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
VASTATTAVAT YHTEENSÄ PASSIVA TOTALT TOTAL EQUITY AND LIABILITES
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
21
Konsernin rahoituslaskelma Koncernens finansieringsanalys Consolidated Statement of Cash Flows 1000 €
2017
2016
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Cash flows from operating activities
2017
2016
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Cash flow from financing activities
Liikevoitto Rörelsevinst Operating profit
5 766
8 564
Lyhytaikaisten lainojen nostot Upptagning av kortfristiga lån Proceeds from short-term borrowings
8 701
4 770
Oikaisut liikevoittoon Korrigeringar till rörelsevinsten Adjustments to operating profit
7 753
7 403
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av kortfristiga lån Repayments of short-term borrowings
-1 482
-14 740
-1 943
623
Pitkäaikaisten lainojen nostot Upptagning av långfristiga lån Proceeds from long-term borrowings
1 000
4 241
-482
-433
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av långfristiga lån Repayment of long-term borrowings
-2 382
-1 536
75
16
Maksetut osingot Utbetalda dividender Dividends paid
-3 936
-1 968
7
6
1 901
-9 233
-247
-483
2 654
-1 052
935
1 987
Muutoksia tilikauden aikana Förändringar under räkenskapsperioden Change during the period
2 654
-1 052
Rahavarat tilikauden lopussa Likvida medel vid periodens slut Cash and cash equivalents at the end of the period
3 590
935
Käyttöpääoman muutos Förändring i rörelsekapitalet Changes in working capital Maksetut korot Betalda räntor Interest paid Saadut korot Erhållna räntor Interest received Saadut osingot Erhållna dividender Dividends received Muut rahoituserät Övriga finansiella poster Other financial items Maksetut verot Betalda skatter Income taxes paid
-1 483
-1 951
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Net cash generated from operating activities
9 445
13 747
Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Cash flows from investing activities Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin Investeringar i materiella och immateriella tillgångar Investments in tangible and intangible assets
-8 939
-5 552
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot Överlåtelseintäkter från materiella och immateriella tillgångar Proceeds from sale of tangible and intangible assets
135
90
0
-215
Investoinnit muihin sijoituksiin Investeringar i övriga placeringar Other investments Lainasaamisten takaisinmaksu Återbetalning av lånefordringar Repayments of loans Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Net cash used in investing activities
22
1000 €
oy forcit ab | 2017
113
111
-8 691
-5 566
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Net cash used in financing activities
RAHAVAROJEN MUUTOS FÖRÄNDRING I LIKVIDA MEDEL CHANGE IN CASH AND CASH EQUIVALENTS Rahavarat tilikauden alussa Likvida medel vid periodens början Cash and cash equivalents at the beginning of the period
Ruotsalaiset alan ammattilaiset kuuntelemassa luentoa Bergsprängningsdagarna-tapahtumassa. Experter från branschen i Sverige lyssnar på föreläsning under Bergsprängningsdagarna. Swedish experts from our sector are listening to a presentation during the Bergsprängningsdagarna event.
Emoyhtiön tilinpäätös Moderbolagets bokslut Parent Company’s Financial Statements
Konsultoinnin tarve kasvaa, kun louhitaan rakennetussa ympäristössä. Behovet av konsultering växer då man bryter i bebyggd omgivning. The demand for consulting services grows, when blasting works are done in a built up environment.
Forcitin laboratoriotyöntekijä analysoi testituloksia. Forcits laboratoriearbetare analyserar provresultat. Forcit’s laboratory worker analyzing test results.
Emoyhtiön tuloslaskelma Moderbolagets resultaträkning Parent Company’s Profit and Loss Account 1000 €
2017
2016
1000 €
LIIKEVAIHTO OMSÄTTNING NET SALES
52 331
58 210
Rahoitustuotot ja -kulut Finansiella intäkter och kostnader Financial income and expenses
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos Förändring i lager av färdiga varor och varor under tillverkning Change in stocks of finished goods and work in progress Valmistus omaan käyttöön Tillverkning för eget bruk Work performed for own use Liiketoiminnan muut tuotot Övriga rörelseintäkter Other operating income
-424
-16
37
37
1 681
853
Materiaalit ja palvelut Material och tjänster Raw materials and services
Varastojen muutos Förändring av lager Change in stocks Materiaalit ja palvelut yhteensä Material och tjänster totalt Total raw materials and services
-22 339
-109
-22 449
-24 994
-576
-25 570
-10 588
-10 945
Henkilösivukulut Lönebikostnader Social security expenses Eläkekulut Pensionskostnader Pension expenses Muut henkilösivukulut Övriga lönebikostnader Other social security expenses Henkilöstökulut yhteensä Personalkostnader totalt Total personnel expenses
-2 099
-424
-13 111
-2 089
-833
-13 867
Poistot ja arvonalentumiset Avskrivningar och nedskrivningar Depreciation, amortisation and writedowns Suunnitelman mukaiset poistot Avskrivning enligt plan Depreciation according to plan Liiketoiminnan muut kulut Övriga rörelsekostnader Other operating expenses
LIIKEVOITTO RÖRELSEVINST OPERATING PROFIT
1 099
887
136
95
1 235
982
-1
-128
-742
-693
-743
-821
2 323
4 902
Poistoeron muutos Förändring av avskrivningsdifferens Change in accumulated depreciation difference
946
238
Saadut konserniavustukset Erhållna koncernbidrag Group contribution
1 225
861
Tilinpäätössiirrot yhteensä Bokslutsdispositioner totalt Total appropriations
2 171
1 099
Tuloverot Inkomstskatter Income taxes
-703
-1 067
3 792
4 934
Muut korko- ja rahoitustuotot Övriga ränte- och finansiella intäkter Other interest income and other financial income Konserniyhtiöt Koncernbolag Group company Muut Övriga Others Rahoitustuotot yhteensä Finansiella intäkter totalt Total financial income
Konserniyhtiöt Koncernbolag Group company
Henkilöstökulut Personalkostnader Personnel expenses Palkat ja palkkiot Löner och arvoden Wages and salaries
2016
Muut korko- ja rahoituskulut Övriga ränte- och finansiella kostnader Other interest income and other financial expenses
Aineet, tarvikkeet ja tavarat Material, förnödenheter och varor Raw materials and consumables Ostot tilikauden aikana Inköp under räkenskapsperioden Purchases during the financial year
2017
-3 487
-3 718
-12 747
-11 187
1 831
4 741
Muut Övriga Others Rahoituskulut yhteensä Finansiella kostnader totalt Total financial expenses
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA VINST FÖRE BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH SKATTER PROFIT BEFORE APPROPRIATIONS AND TAXES Tilinpäätössiirrot Bokslutsdispositioner Appropriations
TILIKAUDEN VOITTO RÄKENSKAPSPERIODENS VINST PROFIT FOR THE FINANCIAL YEAR
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
27
Emoyhtiön tase Moderbolagets balansräkning Parent Company’s Balance Sheet Vastaavaa | Aktiva | Assets PYSYVÄT VASTAAVAT • RESTÅENDE AKTIVA • NON-CURRENT ASSETS 1000 €
2017
VAIHTUVAT VASTAAVAT • RÖRLIGA AKTIVA • CURRENT ASSETS 2016
2017
2016
Vaihto-omaisuus Omsättningstillgångar Stocks
Aineettomat hyödykkeet Immateriella tillgångar Intangible assets Aineettomat oikeudet Immateriella rättigheter Intangible rights
1 257
1 598
Aineet ja tarvikkeet Material och förnödenheter Raw materials and consumables
4 318
4 256
Aineettomat hyödykkeet yhteensä Immateriella tillgångar totalt Total intangible assets
1 257
1 598
Valmiit tuotteet Färdiga produkter Finished products
1 890
2 314
Muu vaihto-omaisuus Övriga omsättningstillgångar Other stocks
1 599
1 794
Vaihto-omaisuus yhteensä Omsättningstillgångar totalt Total stocks
7 807
8 364
6 921
7 045
10 057
6 416
Lainasaamiset Lånefordringar Loans receivable
155
168
Muut saamiset Övriga fordringar Other receivables
26
7
430
391
17 589
14 027
3 543
773
Aineelliset hyödykkeet Materiella tillgångar Tangible assets Maa- ja vesialueet Mark- och vattenområden Land and water Rakennukset ja rakennelmat Byggnader och konstruktioner Buildings and constructions Koneet ja kalusto Maskiner och inventarier Machinery and equipment Muut aineelliset hyödykkeet Övriga materiella tillgångar Other tangible assets Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar Advance payments and construction in progress Aineelliset hyödykkeet yhteensä Materiella tillgångar totalt Total tangible assests
1 203
1 203
12 079
12 601
Saamiset Fordringar Debtors
8 854
10 321
Myyntisaamiset Kundfordringar Trade receivables
116
137
3 599
1 662
25 851
25 924
Osuudet saman konsernin yrityksissä Andelar i företag inom samma koncern Holdings in group companies
Saamiset saman konsernin yrityksiltä Fordringar hos företag inom samma koncern Amounts owed by group companies
Siirtosaamiset Resultatregleringar Accrued income and prepayments
Sijoitukset Placeringar Investments
Saamiset yhteensä Fordringar totalt Total receivables
17 914
17 140
2 212
4 142
Muut lainasaamiset Övriga lånefordringar Other loans receivable
431
543
Rahat ja pankkisaamiset Kassa och banktillgodohavanden Cash in hand and cash at banks
Osakkeet ja osuudet Aktier och andelar Shares
422
422
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ RÖRLIGA AKTIVA TOTALT TOTAL CURRENT ASSETS
28 940
23 164
Sijoitukset yhteensä Placeringar totalt Total investments
20 979
22 247
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ BESTÅENDE AKTIVA TOTALT TOTAL NON-CURRENT ASSETS
48 086
49 769
VASTAAVAT YHTEENSÄ AKTIVA TOTALT TOTAL ASSETS
77 026
72 933
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä Lånefordringar hos företag i samma koncern Loans owed by group companies
28
1000 €
oy forcit ab | 2017
Rahoitusarvopaperit Finansiella värdepapper Financial securities
Vastattavaa | Passiva | Equity and Liabilities OMA PÄÄOMA • EGET KAPITAL • EQUITY 1000 €
VIERAS PÄÄOMA • FRÄMMANDE KAPITAL • LIABILITIES
2017
2016
Osakepääoma Aktiekapital Share capital
3 149
3 149
Pitkäaikainen Långfristigt Non-current liabilities
Käyttörahasto Dispositionsfond Disposition fund
18 114
17 116
Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
Tilikauden tulos Räkenskapsperiodens resultat Result for the reporting period
3 792
4 934
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä Långfristigt främmande kapital totalt Total non-current liabilities
25 055
25 199
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ EGET KAPITAL TOTALT TOTAL EQUITY
1000 €
2017
2016
14 496
15 541
14 496
15 541
17 790
10 336
Saadut ennakot Erhållna förskott Advances received
9
9
Ostovelat Leverantörsskulder Trade payables
2 929
2 776
Velat konserniyhtiölle Skulder till företag inom samma koncern Amounts owed to group undertakings
4 038
4 354
Muut velat Övriga skulder Other payables
1 419
1 790
Siirtovelat Resultatregleringar Accrued expences and advances received
2 207
2 897
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä Kortfristigt främmande kapital totalt Total current liabilities
28 392
22 163
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ FRÄMMANDE KAPITAL TOTALT TOTAL LIABILITIES
42 888
37 704
VASTATTAVAT YHTEENSÄ PASSIVA TOTALT TOTAL EQUITY AND LIABILITES
77 026
72 933
Lyhytaikainen Kortfristigt Current liabilities Lainat rahoituslaitoksilta Skulder till kreditinstitut Loans from credit institutions
Poistoero Avskrivningsdifferens Accumulated depreciation difference
9 083
10 030
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
29
Emoyhtiön rahoituslaskelma Moderbolagets finansieringsanalys Parent Company’s Statement of Cash Flows 1000 €
2017
2016
2016
1 831
4 741
Lyhytaikaisten lainojen nostot Upptagning av kortfristiga lån Proceeds from short-term borrowings
8 471
4 770
3 499
3 730
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av kortfristiga lån Repayments of short-term borrowings
-1 017
-12 838
-4 248
1 267
Pitkäaikaisten lainojen nostot Upptagning av långfristiga lån Proceeds from long-term borrowings
1 000
4 200
-425
-397
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut Återbetalning av långfristiga lån Repayment of long-term borrowings
-2 045
-1 239
115
87
Maksetut osingot Utbetalda dividender Dividends paid
-3 936
-1 968
1 043
6
1 037
841
Muut rahoituserät Övriga finansiella poster Other financial items
-241
-247
861
806
Maksetut verot Betalda skatter Income taxes paid
-824
-1 287
4 371
-5 429
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Net cash generated from operating activities
750
7 900
2 770
326
773
447
Muutoksia tilikauden aikana Förändringar under räkenskapsperioden Change during the period
2 770
326
Rahavarat tilikauden lopussa Likvida medel vid periodens slut Cash and cash equivalents at the end of the period
3 543
773
* Josta muutos konsernitilillä muodostaa * Varav förändringen på koncernkontot utgör * Whereof the change in cashpool amount to
-4 913
2 355
Oikaisut liikevoittoon Korrigeringar till rörelsevinsten Adjustments to operating profit Käyttöpääoman muutos* Förändring i rörelsekapitalet* Changes in working capital* Maksetut korot Betalda räntor Interest paid Saadut korot Erhållna räntor Interest received Saadut osingot Erhållna dividender Dividends received
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin Investeringar i materiella och immateriella nyttigheter Investments in tangible and intangible assets Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot Överlåtelseintäkter från materiella och immateriella nyttigheter Proceeds from sale of tangible and intangible assets Myönnetyt lainat tytäryhtiöille Beviljade lån åt dotterbolag Loans to group undertakings
-3 061
53
0
-887
129
-1 898
Tytäryhtiöiden lainasaamisten takaisinmaksut Återbetalning av lånefordringar från dotterbolag Group undertakings repayments of loans
1 318
1 010
Investoinnit tytäryhtiöihin Investeringar i dotterbolag Investments in subsidiaries
-774
-513
0
-100
112
112
-2 351
-2 146
Investoinnit muihin sijoituksiin Investeringar i övriga placeringar Other investments Lainasaamisten takaisinmaksu Återbetalning av lånefordringar Repayments of loans Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Net cash used in investing activities
oy forcit ab | 2017
Osingot tytäryhtiöiltä Dividend från dotterbolag Dividens from group undertakings Saatu konserniavustus, joka on maksettu Erhållet koncernbidrag, som betalts Received group contribution paid Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Net cash used in financing activities
RAHAVAROJEN MUUTOS FÖRÄNDRING I LIKVIDA MEDEL CHANGE IN CASH AND CASH EQUIVALENTS
Investointien rahavirta Investeringarnas kassaflöde Cash flows from investing activities
30
2017
Rahoituksen rahavirta Finansieringens kassaflöde Cash flow from financing activities
Liiketoiminnan rahavirta Rörelsens kassaflöde Cash flows from operating activities Liikevoitto Rörelsevinst Operating profit
1000 €
Rahavarat tilikauden alussa Likvida medel vid periodens början Cash and cash equivalents at the beginning of the period
Avaamaton Kemix A –tuotepakkaus avolouhoksella. En oöppnad Kemix A –produktförpackning på ett dagbrott. An unopened Kemix A package at an open cut quarry.
Työntekijä merkitsee ANFOkuormalavaa Hangon tehtaalla. Arbetaren märker ANFO-lastpallen på fabriken i Hangö. Worker marks ANFO pallet at the factory in Hanko.
Tilinpäätöksen liitetiedot 1. TILINPÄÄTÖKSEN PERIAATTEET
2.2. Tilikauden suoriteperusteiset palkat sekä keskimääräinen henkilökuntamäärä
1.1. Arvostusperiaatteet Taseen pysyvät vastaavat arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoonsa vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla. Vaihtoomaisuus arvostetaan hankinta-arvoonsa tai sitä alempaan todennäköiseen luovutushintaansa. Taseen valuuttaerät arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Konsernitilinpäätös raportoidaan tasaeuroina (EUR). 1.2. Poistot Suunnitelman mukaiset poistot pohjautuvat pysyvien vastaavien laskettuun taloudelliseen käyttöikään. Laskentaperusteet ovat seuraavat: Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Aineettomat hyödykkeet Muut pitkävaikutteiset menot Konserniliikearvo
20 – 50 5 – 10 10 – 20 5 – 10 10 5 – 10
1.3. Konsernitilinpäätös Konsernitilinpäätös käsittää emoyhtiö Oy Forcit Ab:n lisäksi tytäryhtiöt Forcit Sweden AB:n, Forcit Norway AS:n, Forcit International Oy Ab:n, Oy Finnrock Ab:n, Räjäytyskonsultit Oy:n, Suomen Tärinämittaus Oy:n, Bergsäker AB:n, Bergcon AB:n ja Bergcon AS:n. Konsernitilinpäätös sisältää myös osakkuusyritys Vipnordic AB:n. Vuoden 2017 aikana Bergutbildarna i Vaxholm AB on fuusioitu Spijkerman Berg och Sprängteknik AB:n kanssa. Uuden yhtiön nimi on Bergcon AB. Vipnordic AB:n tilinpäätös on laadittu per 31.8.2017. Konsernitilinpäätös on laadittu hankinta-arvomenetelmän mukaisesti. Konsernin sisäiset toimitukset, sisäiset saamiset ja velat sekä sisäinen voitonjako on eliminoitu. 2. TULOSLASKELMA 2.1. Liikevaihdon jakautuminen toimialoittain Konserni Räjähteet Konsulttitoiminta Yhteensä Emoyhtiö Räjähteet Yhteensä
32
oy forcit ab | 2017
2017 2016 81 143 84 565 16 401 16 165 97 544 100 730 2017 52 331 52 331
2016 58 210 58 210
Konserni Hallitukset ja toimitusjohtajat Muu henkilöstö Yhteensä
2017
2016
1 111 17 454 18 565
969 17 364 18 333
2017
2016
525 10 063 10 588
460 10 486 10 945
Tilikauden keskimääräinen henkilökuntamäärä 2017 Konsernissa 330 Emoyhtiössä 198
2016 322 199
2.3. Tilintarkastajan palkkiot Konserni Tilintarkastus Muut palvelut Yhteensä
2017 76 11 87
2016 86 2 87
Emoyhtiö Tilintarkastus Muut palvelut Yhteensä
2017 22 0 22
2016 33 1 34
2017 1 225
2016 861
2017
2016
1 037
841
2017
2016
1 467
1 652
20 1 487
216 1 868
2017
2016
245
172
458 703
895 1067
Emoyhtiö Hallitus ja toimitusjohtaja Muu henkilöstö Yhteensä
2.4. Tilinpäätössiirrot Emoyhtiö Konserniavustus 2.5. Osinkotuotto tytäryhtiöiltä Emoyhtiö Osinkotuotto tytäryhtiöiltä 2.6. Tuloverot Konserni Varsinaisesta toiminnasta Laskennallisen vero velan muutos Yhteensä Emoyhtiö Konserniavustusten tulovero Varsinaisesta toiminnasta Yhteensä
3. TASE 3.1. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet Liitetiedoissa esiintyy hankintakustannuksia ainoastaan sellaisille pysyville vastaaville, joita ei ole vielä kokonaan poistettu suunnitelman mukaisesti. Konserniliikearvo joka on muodostunut yrityskaupoissa, poistetaan 5–10 vuoden aikana. Konserni Hankintameno 1.1. Lisäykset Vähennykset Hankintameno 31.12. Kertyneet poistot 1.1. Vuoden poistot Kertyneet poistot 31.12. Arvonkorotus Arvonalentuminen Kirjanpitoarvo 31.12. Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo Emoyhtiö Hankintameno 1.1. Lisäykset Vähennykset Hankintameno 31.12. Kertyneet poistot 1.1. Vuoden poistot Kertyneet poistot 31.12. Arvonkorotus Kirjanpitoarvo 31.12. Tuotannon koneiden ja laitteiden tasearvo
2017 2016 100 887 95 245 7 617 6 153 -433 -512 108 071 100 887 -47 000 -41 236 -7 717 -7 391 -54 718 -48 627 437 437 -108 -108 53 682 52 588 15 072
14 347
2017 59 391 3 106 -34 62 464 -32 307 -3 487 -35 794 437 27 107
2016 58 025 1 415 -49 59 391 -28 588 -3 718 -32 307 437 27 522
6 813
5 853
3.2. Sijoitukset, emoyhtiö Osakkeet Konserni Muut Yhteensä ja osuudet Hankintameno 1.1. 17 140 422 17 563 774 Lisäykset 774 0 0 Vähennykset 0 0 Hankintameno 31.12. 17 914 422 18 336 Muut sijoitukset Konserni Emoyhtiö Sijoitukset kapitalisaatiovakuutuksen kautta Hankintameno 1.1. 0 0 Vähennykset 0 0 Hankintameno 31.12. 0 0 Markkina-arvo 31.12.2017 10 10
3.3. Vaihto-omaisuus Konserni Aineet ja tarvikkeet Valmiit tuotteet Ostetut tuotteet Ennakkomaksut
2017 5 106 1 958 3 276 0
2016 4 831 2 314 3 254 24
Emoyhtiö Aineet ja tarvikkeet Valmiit tuotteet Ostetut tuotteet Ennakkomaksut
2017 4 318 1 890 1 599 0
2016 4 256 2 314 1 771 24
3.4. Konserniyritykset Omistusosuus- % Konserni Emoyhtiö Forcit International Oy Ab 100 100 Forcit Sweden AB 100 100 Forcit Norway AS 100 100 Oy Finnrock Ab 100 100 Räjäytyskonsultit Oy 100 100 Bergsäker AB 100 100 Bergcon AB 100 100 Bergcon AS 100 100 Suomen Tärinämittaus Oy 100 33 Vipnordic AB 33 33 3.5. Konsernin sisäiset saamiset ja velat Emoyhtiö Pitkäaikaiset lainasaamiset Myyntisaamiset Lainasaamiset Muut saamiset Saamiset yhteensä
2017
2016
2 212 416 1 829 7 813 12 269
4 142 2 280 1 916 2 221 10 558
Ostovelat Siirtovelat Konsernitilivelat Velat yhteensä
9 1 4 029 4 038
7 77 4 271 4 354
3.6. Oman pääoman muutokset Konserni Osakepääoma 1.1. Osakepääoma 31.12. Käyttörahasto 1.1. Edellisen vuoden Osingonjako edelliseltä vuodelta Muuntoero Käyttörahasto 31.12. Vuoden voitto Oma pääoma yhteensä
Emoyhtiö Osakepääoma 1.1. Osakepääoma 31.12. Käyttörahasto 1.1. Edellisen vuoden tulos Osingonjako edelliseltä vuodelta Käyttörahasto 31.12. Vuoden voitto Oma pääoma yhteensä
2017 3 149 3 149 17 116
2016 3 149 3 149 18 129
4 934
955
-3 936 18 114 3 792
-1 968 17 116 4 934
25 055
25 199
3.7. Tilinpäätössiirrot ja laskennallinen verovelka Kertynyt poistoero Konserni Aineettomat hyödykkeet Aineettomat oikeudet Aineelliset hyödykkeet Rakennukset ja rakennelmat Koneet ja kalusto Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä
2017
2016
294
298
3 356 10 911
3 374 10 597
12 14 572
18 14 287
Laskennallinen verovelka Yllä oleviin poistoeroihin sisältyvä laskennallinen verovelka on erotettu konsernitilinpäätöksessä. Konserni
3.9. Vakuudet ja vastuusitoumukset 3.9.1. Vastuu leasingsopimuksista Konserni Seuraavalla tilikaudella maksettavat Myöhemmin maksettavat Emoyhtiö Seuraavalla tilikaudella maksettavat Myöhemmin maksettavat
2017
2016
2 344
3 489
3 252
2 772
2017
2016
1 389
2 576
1 770
1 648
3.9.2. Vastuuvelvoitteet konsernin sisäisten yritysten eduksi 2017 2016 2 362 Konserni 1 968 Emoyhtiö 1 968 2 362 3.9.3. Muut vastuusitoumukset Konserni Omille sitoumuksille asetetut vakuudet Emoyhtiö Omille sitoumuksille asetetut vakuudet
2017
2016
1 786
1 794
2017
2016
1 474
1 458
2017 2016 3,04 M€ 3,02 M€
Loput poistoerosta jaetaan vapaaseen omaan pääomaan Konserni
2017 2016 11,53 M€ 11,27 M€
3.8. Lyhytaikaiset velat
2017 3 149 3 149 25 633 5 832
2016 3 149 3 149 26 802 1 202
-3 936 -437 27 092 3 631
-1 968 -403 25 633 5 832
33 871
34 613
Tase-erän kohtaan "Lainat rahoituslaitoksilta" sisältyy shekkitililimiitin käyttö. Konserni Emoyhtiö
2017 11 096 11 095
2016 2 913 2 913
Taseen erä siirtosaamiset sisältävät pääasiassa jaksotettuja henkilöstökuluja.
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
33
Noter till bokslutet 1. REDOVISNINGSPRINCIPER 1.1. Värderingsprinciper Balansräkningens bestående aktiva har värderats till sina anskaffningsutgifter minskade med avskrivningar enligt plan. Omsättningstillgångarna upptas till sitt anskaffningsvärde eller till tillgångens sannolika lägre realisationsvärde. Valutaposter i balansräkningen har värderats till bokslutsdagens kurs. Koncernbokslutet redovisas i hela euro (EUR). 1.2. Avskrivningar De planenligaavskrivningarna baserar sig på anläggningstillgångarnas beräknade ekonomiska livslängd. Beräkningsgrunderna är följande: Byggnader och konstruktioner Maskiner och inventarier Övriga materiella tillgångar Immateriella tillgångar Övriga utgifter med lång verkningstid Koncerngoodwill
20 – 50 5 – 10 10 – 20 5 – 10 10 5 – 10
1.3. Koncernbokslut Koncernbokslutet omfattar moderbolaget Oy Forcit Ab och dotterbolagen Forcit Sweden AB, Forcit Norway AS, Forcit International Oy Ab, Oy Finnrock Ab, Räjäytyskonsultit Oy, Suomen Tärinämittaus Oy, Bergsäker AB, Bergcon AB och Bergcon AS. I koncernbokslutet ingår även intresseföretaget Vipnordic AB. Under år 2017 har Bergutbildarna i Vaxholm AB fusionerats med Spijkerman Berg och Sprängteknik AB. Det nya bolagets namn är Bergcon AB. Vipnordic AB:s bokslut är upprättat per 31.8.2017. Koncernbokslutet har upprättats i enlighet med förvärvsvärdemetoden. Koncernens interna leveranser, interna fordringar och skulder samt intern vinstutdelning har eliminerats. 2. RESULTATRÄKNING 2.1. Omsättningens fördelning per bransch Koncernen Sprängämnen Konsultverksamhet Totalt Moderbolaget Sprängämnen Totalt
34
oy forcit ab | 2017
2017 2016 81 143 84 565 16 401 16 165 97 544 100 730 2017 52 331 52 331
2016 58 210 58 210
2.2. Verksamhetsperiodens löner enligt prestationsprincipen och det genomsnittliga antalet anställda Koncernen Styrelser och verkställande direktörer Övrig personal Totalt
2017
2016
1 111 17 454 18 565
969 17 364 18 333
Moderbolaget Styrelse och verkställande direktör Övrig personal Totalt
2017
2016
525 10 063 10 588
460 10 486 10 945
Under räkenskaps perioden var antalet anställda i genomsnitt Koncernen Moderbolaget
2017 330 198
2016 322 199
Koncernen Revisionsarvoden Övriga arvoden Totalt
2017 76 11 87
2016 86 2 87
Moderbolaget Revisionsarvoden Övriga arvoden Totalt
2017 22 0 22
2016 33 1 34
2.3. Revisorns arvoden
2.4. Bokslutsdispositioner Moderbolaget Koncernbidrag
3. BALANSRÄKNINGEN 3.1. Immateriella och materiella tillgångar I noterna har endast upptagits anskaffnings kostnader för sådana anläggningstillgångar, vilka ännu inte helt avskrivits enligt plan. Koncerngoodwill som uppstått vid företa gsförvärv avskrives på 5–10 år. Koncernen Anskaffningsutgift 1.1 Ökningar Minskningar Anskaffningsutgift 31.12 Ackumulerade avskrivningar 1.1 Årets avskrivningar Ackumulerade avskrivningar 31.12 Uppskrivningar Nedskrivningar Bokföringsvärde 31.12 Balansvärde av maskiner och inventarier i produktionen Moderbolaget Anskaffningsutgift 1.1 Ökningar Minskningar Anskaffningsutgift 31.12 Ackumulerade avskrivningar 1.1. Årets avskrivningar Ackumulerade avskrivningar 31.12. Uppskrivningar Bokföringsvärde 31.12 Balansvärde av maskiner och inventarier i produktionen
2017 2016 100 887 95 245 7 617 6 153 -433 -512 108 071 100 887 -47 000 -7 717
-41 236 -7 391
-54 718 437 -108 53 682
-48 627 437 -108 52 588
15 072
14 347
2017 59 391 3 106 -34 62 464
2016 58 025 1 415 -49 59 391
-32 307 -3 487
-28 588 -3 718
-35 794 437 27 107
-32 307 437 27 522
6 813
5 853
2017 1 225
2016 861
2017
2016
1 037
841
2017
2016
1 467
1 652
20 1 487
216 1 868
Övriga placeringar Koncern Moderbolag Placeringar via kapitaliseringsavtal
Moderbolaget 2017 Inkomstskatt på koncernbidrag 245 Inkomstskatt på den ordinarie verksamheten 458 Totalt 703
2016 172
Anskaffningsutgift 1.1. Minskningar Anskaffningsutgift 31.12. Marknadsvärde 31.12.2017
2.5. Dividendintäkt från dotterbolag Moderbolaget Dividendintäkt från dotterbolag 2.6. Inkomstskatt Koncernen På den ordinarie verksamheten Förändring av den latenta skatteskulden Totalt
895 1067
3.2. Placeringar, moderbolag Aktier och andelar Koncern Övriga Totalt Anskaffn.utg. 1.1. 17 140 422 17 563 Ökningar 774 0 774 Minskningar 0 0 0 Anskaffn. utg. 31.12. 17 914 422 18 336
0 0 0
0 0 0
10
10
3.3. Omsättningstillgångar Koncernen Material och förnödenheter Färdiga produkter Köpta produkter Förskottsbetalningar Moderbolaget Material och förnödenheter Färdiga produkter Köpta produkter Förskottsbetalningar
2017
2016
5 106 1 958 3 276 0
4 831 2 314 3 254 24
2017
2016
4 318 1 890 1 599 0
4 256 2 314 1 771 24
3.4. Koncernföretag Ägarandel-% Koncern Moderbolag Forcit International Oy Ab 100 100 Forcit Sweden AB 100 100 Forcit Norway AS 100 100 Oy Finnrock Ab 100 100 Räjäytyskonsultit Oy 100 100 Bergsäker AB 100 100 Bergcon AB 100 100 Bergcon AS 100 100 Suomen Tärinämittaus Oy 100 33 Vipnordic AB 33 33 3.5. Fordringar och skulder inom koncernen Moderbolaget 2017 2016 Långfristiga lånefordringar 2 212 4 142 Försäljningsfordringar 416 2 280 Lånefordringar 1 829 1 916 Övriga fordringar 7 813 2 221 Fordringar sammanlagt 12 269 10 558 Leverantörsskulder Passiva resultatregleringar Koncernkonto skulder Skulder sammanlagt
9
7
1 4 029 4 038
77 4 271 4 354
3.6. Förändringar i eget kapital Koncernen Aktiekapital 1.1 Aktiekapital 31.12 Dispositionsfonden 1.1 Resultat från föregående år Dividend för föregående år Omräkningsdifferens Dispositionsfond 31.12 Årets vinst Eget kapital totalt
2017 2016 3 149 3 149 3 149 3 149 25 633 26 802 5 832 1 202 -3 936 -1 968 -437 -403 27 092 25 633 3 631 5 832 33 871 34 613
Moderbolaget Aktiekapital 1.1 Aktiekapital 31.12 Dispositionsfonden 1.1 Resultat från föregående år Dividend för föregående år Dispositionsfond 31.12 Årets vinst Eget kapital totalt
2017 2016 3 149 3 149 3 149 3 149 17 116 18 129 4 934 955 -3 936 -1 968 18 114 17 116 3 792 4 934 25 055 25 199
3.7. Bokslutsdispositioner och latent skatteskuld Ackumulerad avskrivningsdifferens Koncernen Immateriella tillgångar Immateriella rättigheter
2017
2016
294
298
Materiella tillgångar Byggnader och konstruktioner 3 356 Maskiner och inventarier 10 911 Övriga materiella tillgångar 12 Totalt 14 572
3 374 10 597 18 14 287
Moderbolag Förfaller till betalning under följande räkenskapsperiod Förfaller till betalning senare
2017
2016
1 389
2 576
1 770
1 648
3.9.2. Ansvarsförbindelser till förmån för företag inom samma koncern 2017 2016 Koncern 1 968 2 362 Moderbolag 1 968 2 362 3.9.3 Övriga ansvarsförbindelser Koncern För egna förbindelser ställda säkerheter Moderbolag För egna förbindelser ställda säkerheter
2017
2016
1 786
1 794
2017
2016
1 474
1 458
Latent skatteskuld I ovanstående avskrivningsdifferenser ingående latenta skatteskuld har i koncernbokslutet avskilts. 2017 2016 Koncernen 3,04 M€ 3,02 M€ Resten av avskrivningsdifferensen utgör fritt eget kapital. 2017 2016 Koncernen 11,53 M€ 11,27 M€ 3.8. Kortfristiga skulder I balansposten "Skulder till kreditinstitut" ingår utnyttjande av checkräkningslimit. 2017 2016 Koncern 11 096 2 913 Moderbolag 11 095 2 913 Balansposten resultatregleringar inkluderar i huvudsak periodiserade personalkostnader. 3.9. Säkerheter och ansvarsförbindelser 3.9.1 Ansvar för leasingavtal Koncern Förfaller till betalning under följande räkenskapsperiod Förfaller till betalning senare
2017
2016
2 344
3 489
3 252
2 772
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
35
Notes to the Accounts 1. ACCOUNTING PRINCIPLES
2.2. Salaries for the reporting period and the average number of personnel
1.1. Valuation principles Fixed assets are stated at historical cost less accumulated straight-line depreciation. Current assets are stated at historical cost or at lower fair value. Foreign currency items are translated using the exchange rate at the balance sheet date. The consolidated financial statements are presented in 1.2. Depreciation and amortisation Depreciation is calculated from the historical cost, and is calculated on a straight-line basis over the estimated economic life on the asset. The basis of calculation are: Buildings and constructions Machinery and equipment Other tangible assets Other capitalized long-term expenditure Other long-term expense items Consolidated goodwill
20 – 50 5 – 10 10 – 20 5 – 10 10 5 – 10
1.3. Consolidated financial statements The consolidated financial statements include the parent company Oy Forcit Ab and the subsidiary companies Forcit Sweden AB, Forcit Norway AS, Forcit International Oy Ab, Oy Finnrock Ab, Räjäytyskonsultit Oy, Suomen Tärinämittaus Oy,Bergsäker AB, Bergcon AB and Bergcon AS. The consolidated financial statements also include the associated company Vipnordic AB. During the year 2017 Bergutbildarna i Vaxholm AB has been merged with Spijkerman Berg och Sprängteknik AB. The name of the new company is Bergcon AB. Vipnordic AB's financial statements are prepared per 31.08.2017. The consolidated financial statement is prepared according to the acquisition method. All intercompany transactions, balances, gains and losses are eliminated as part of the consolidation process. 2. PROFIT AND LOSS ACCOUNT 2.1. Net sales per market area Consolidated Explosives Consulting Total Parent Company Explosives Total
36
oy forcit ab | 2017
2017 2016 81 143 84 565 16 401 16 165 97 544 100 730 2017 52 331 52 331
2016 58 210 58 210
Consolidated Boards of Directors and CEO´s Other personnel Total
2017
2016
1 111 17 454 18 565
969 17 364 18 333
2017
2016
525 10 063 10 588
460 10 486 10 945
2017 330 198
2016 322 199
Consolidated Audit fees Other fees Total
2017 76 11 87
2016 86 2 87
Parent Company Audit fees Other fees Total
2017 22 0 22
2016 33 1 34
2017 1225
2016 861
Parent Company Board of Directors and CEO Other personnel Total Average number of personnel Consolidated Parent Company 2.3. Audit fees
Parent Company Income tax on group contributions Income tax on ordinary items Total
Consolidated Acquisition cost 1.1 Increases Decreases Acquisition cost 31.12 Accumulated depreciation 1.1 Depreciation for the reporting period Accumulated depreciation 31.12 Increases Impairments Book value on 31.12 Balance value of intangible and tangible assets
2016
1 037
841
2017
2016
1 467
1 652
20 1 487
216 1 868
Shares
2017
2016
245
172
458 703
895 1 067
2.6. Income tax Consolidated Income tax on ordinary items Change in deferred tax liability Total
The notes include the purchase cost for the non-current assets that have not entirely been depreciated by plan. The goodwill in the consolidated Financial Statements is depreciated over a period of 5–10 years from acquisition.
2017
2.5. Dividend income from group under takings Parent Company Dividend income from group undertakings
3.1. Intangible and tangible assets
Parent Company Acquisition cost 1.1 Increases Decreases Acquisition cost 31.12 Accumulated depreciation 1.1. Depreciation for the reporting period Accumulated depreciation 31.12. Increases Book value on 31.12 Balance value of intangible and tangible assets
2.4. Appropriations Parent Company Group contribution
3. BALANCE SHEET
2017 2016 100 887 95 245 7 617 6 153 -433 -512 108 071 100 887 -47 000
-41 236
-7 717
-7 391
-54 718 437 -108 53 682
-48 627 437 -108 52 588
15 072
14 347
2017 59 391 3 106 -34 62 464
2016 58 025 1 415 -49 59 391
-32 307
-28 588
-3 487
-3 718
-35 794 437 27 107
-32 307 437 27 522
6 813
5 853
3.2. Investments, parent company Consoli- Others Total dated Acquisition cost 1.1 17 140 422 17 563 Increases 774 0 774 Disposal 0 0 0 Acquisition cost 31.12 17 914 422 18 336
Other investments Investment via Company capitalization agreement Acquisition cost 1.1 Disposal Acquisition cost 31.12 Market value 31.12.2017
ConsoliParent dated Company 0 0 0
0 0 0
10
10
2017
2016
5 106 1 958 3 276 0
4 831 2 314 3 254 24
2017
2016
4 318 1 890 1 599 0
4 256 2 314 1 771 24
3.3. Stocks Consolidated Raw materials and consumables Finished products Purchased products Advance payments Parent Company Raw materials and consumables Finished products Purchased products Advance payments 3.4. Consolidated companies Participation-%
Consoli- Parent dated Company Forcit International Oy Ab 100 100 Forcit Sweden AB 100 100 Forcit Norway AS 100 100 Oy Finnrock Ab 100 100 Räjäytyskonsultit Oy 100 100 Bergsäker AB 100 100 Bergcon AB 100 100 Bergcon AS 100 100 Suomen Tärinämittaus Oy 100 33 Vipnordic AB 33 33 3.5. Consolidated receivables and payables Parent company Long-term loans receivables Trade receivables Loans receivables Other receivables Total receivables
2017
2016
2 212 416 1 829 7 813 12 269
4 142 2 280 1 916 2 221 10 558
Trade payables Accrued expenses Group account liabilities Total payables
9 1 4 029 4 038
7 77 4 271 4 354
3.6. Changes in equity
3.8. Current liabilities
Consolidated Share Capital 1.1 Share Capital 31.12 Disposition fund 1.1 Profit last year Dividend for last year Translation difference Disposition fund 31.12 Net profit for the period Total equity
2017 3 149 3 149 25 633 5 832 -3 936 -437 27 092 3 631 33 871
2016 3 149 3 149 26 802 1 202 -1 968 -403 25 633 5 832 34 613
Parent Company Share Capital 1.1 Share Capital 31.12 Disposition fund 1.1 Profit last year Dividend for last year Disposition fund 31.12 Net profit for the period Total equity
2017 3 149 3 149 17 116 4 934 -3 936 18 114 3 792 25 055
2016 3 149 3 149 18 129 955 -1 968 17 116 4 934 25 199
The balance sheet item "Loans from financial institutions" also includes use of current account with overdraft facility. Consolidated Parent Company
2017 11 096 11 095
2016 2 913 2 913
Accrued income in the balance sheet item mainly includes amortized personnel costs. 3.9. Contingencies and commitments 3.9.1. Leasing liabilities Consolidated Due during the next Reporting period Due later
2017
2016
2 344 3 252
3 489 2 772
2017
2016
1 389 1 770
2 576 1 648
3.7. Appropriations and deferred tax liabilities
Parent Company Due during the next Reporting period Due later
Accumulated depreciation in excess on plan Consolidated Intangible assets 2017 Intangible rights 294
3.9.2. Contingent liability on behalf of group companies 2017 2016 Consolidated 1 968 2 362 Parent Company 1 968 2 362
Tangible assets Buildings and constructions Machinery and equipment Other tangible assets Total
2016 298
3.9.3. Other contingent liabilities 3 356
3 374
10 911 12 14 572
10 597 18 14 287
Deferred tax liability The deferred tax liability from the depreciation in excess on plan has been separated in the consolidated financial statements. Consolidated
Consolidated Contingencies on own behalf Parent Company Contingencies on own behalf
2017
2016
1 786
1 794
2017
2016
1 474
1 458
2017 2016 3.04 M€ 3.02 M€
The remaining depreciation difference has been booked as unrestricted shareholders’ equity. 2017 2016 Consolidated 11.53 M€ 11.27 M€
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
37
Allekirjoitukset Underteckningar Signatures
Juhani Mäkinen hallituksen pj., styrelsens ordf., chairman of the board
Ulf Sjöblom TJ, VD, CEO
Claes Tallberg
Thomas Palmgren
Juhani Kaskeala
Tom Melbye
Lauri Stadigh
Helsingissä 26. helmikuuta 2018 Helsingfors den 26 februari 2018 Helsinki 26th of February 2018
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
39
Tilintarkastuskertomus Tilinpäätöksen tilintarkastus LAUSUNTO Olen tilintarkastanut Oy Forcit Ab:n (y-tunnus 0103189-6) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2017. Tilinpäätös sisältää sekä konsernin että emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot. Lausuntonani esitän, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin sekä emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
LAUSUNNON PERUSTELUT Olen suorittanut tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiani kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa. Olen riippumaton emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaani tilintarkastusta ja olen täyttänyt muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuuteni. Käsitykseni mukaan olen hankkinut lausuntoni perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä. Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa
40
oy forcit ab | 2017
esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA Tavoitteenani on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntoni. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella. Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytän ammatillista harkintaa ja säilytän ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi: »» Tunnistan ja arvioin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelen ja suoritan näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankin lausuntoni perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista. »» Muodostan käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäkseni
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta en siinä tarkoituksessa, että pystyisin antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta. »» Arvioin sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta. »» Teen johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teen hankkimani tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätökseni on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, minun täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessani lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntoni. Johtopäätökseni perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa. »» Arvioin tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan. »» Hankin tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäkseni antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaan konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaan tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoin hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistan tilintarkastuksen aikana.
Tilinpäätöksen tilintarkastus LAUSUNTO Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomukseen sisältyvän informaation. Tilinpäätöstä koskeva lausuntoni ei kata muuta informaatiota. Velvollisuutenani on lukea toimintakertomukseen sisältyvä informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessäni arvioida, onko toimintakertomukseen sisältyvä informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimani tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Velvollisuutenani on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. Lausuntonani esitän, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. Jos teen suorittamani työn perusteella johtopäätöksen, että toimintakertomukseen sisältyvässä informaatiossa on olennainen virheellisyys, minun on raportoitava tästä seikasta. Minulla ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissa 14. maaliskuuta 2018
Jari Härmälä KHT
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
41
Revisionsberättelse Revision av bokslutet UTTALANDE Jag har utfört en revision av bokslutet för Oy Forcit Ab (fo-nummer 0103189-6) för räkenskapsperioden 1.1.– 31.12.2017. Bokslutet omfattar koncernens samt moderbolagets balansräkning, resultaträkning, finansierings analys och noter till bokslutet. Enligt min uppfattning ger bokslutet en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ekonomiska ställning samt av resultatet av deras verksamhet i enlighet med i Finland ikraftvarande stadganden gällande upprättande av bokslut och det uppfyller de lagstadgade kraven.
GRUND FÖR UTTALANDET Jag har utfört min revision i enlighet med god revisionssed i Finland. Mina skyldigheter enligt god revisionssed beskrivs närmare i avsnittet Revisorns skyldigheter vid revision av bokslutet. Jag är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernföretagen enligt de etiska kraven i Finland som gäller den av mig utförda revisionen och jag har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR FÖR BOKSLUTET Styrelsen och verkställande direktören ansvarar för upprättandet av bokslutet och för att bokslutet ger en rättvisande bild i enlighet med i Finland ikraftvarande stadganden gällande upprättande av bokslut samt uppfyller de lagstadgade kraven. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta ett bokslut som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid upprättandet av bokslutet ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av moderbolagets och koncernens förmåga att fortsätta
42
oy forcit ab | 2017
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om man avser att likvidera moderbolaget eller koncernen, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ än att göra så.
REVISORNS SKYLDIGHETER VID REVISION AV BOKSLUTET Mitt mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida bokslutet som helhet innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller mina uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i bokslutet. Som del av en revision enligt god revisionssed använder jag professionell bedömning och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom: »» Identifierar och bedömer jag riskerna för väsentliga felaktigheter i bokslutet, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för mina uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på fel, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll. »» Skaffar jag mig en förståelse av den del av moderbolagets eller koncernens interna kontroll som har betydelse för min revision för att utforma gransk-
ningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala mig om effektiviteten i den interna kontrollen. »» Utvärderar jag lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i ledningens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar. »» Drar jag en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av bokslutet. Jag drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om moderbolagets eller koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om jag drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste jag i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i bokslutet om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om bokslutet. Mina slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett moderbolag eller en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten. »» Utvärderar jag den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i bokslutet, däribland upplysningarna, och om bokslutet återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild. »» Inhämtar jag tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernbokslutet. Jag ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Jag är ensamt ansvarig för mitt uttalande. Jag kommunicerar med dem som har ansvar för bolagets styrning avseende, bland annat, revisionens pla-
nerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den, samt betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland betydande brister i den interna kontrollen som jag identifierat under revisionen.
Övriga rapporteringsskyldigheter ÖVRIG INFORMATION Styrelsen och verkställande direktören ansvarar för den övriga informationen. Övrig information omfattar informationen i verksamhetsberättelsen. Mitt uttalande om bokslutet täcker inte övrig information. Min skyldighet är att läsa informationen i verksamhetsberättelsen i samband med revisionen av bokslutet och i samband med detta göra en bedömning av om det finns väsentliga motstridigheter mellan informationen i verksamhetsberättelsen och bokslutet eller den uppfattning jag har inhämtat under revisionen eller om informationen i verksamhetsberättelsen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter. Det är ytterligare min skyldighet att bedöma om verksamhetsberättelsen har upprättats enligt gällande bestämmelser om upprättande av verksamhetsberättelse. Enligt min uppfattning är uppgifterna i verksamhetsberättelsen och bokslutet enhetliga och verksamhets berättelsen har upprättats i enlighet med gällande bestämmelser om upprättande av verksamhetsberättelse. Om jag utgående från mitt arbete drar slutsatsen att det förekommer en väsentlig felaktighet i informationen i verksamhetsberättelsen bör jag rapportera detta. Jag har ingenting att rapportera gällande detta.
Helsingfors den 14 mars 2018
Jari Härmälä CGR
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
43
Auditor’s Report Report on the Audit of Financial Statements OPINION I have audited the financial statements of Oy Forcit Ab (business identity code 0103189-6) for the year ended 31 December 2017. The financial statements comprise the balance sheets, the income statements, cash flow statements and notes for the group as well as for the parent company. In my opinion, the financial statements give a true and fair view of the group’s and the company’s financial performance and financial position in accordance with the laws and regulations governing the preparation of financial statements in Finland and comply with statutory requirements.
BASIS FOR OPINION I conducted my audit in accordance with good auditing practice in Finland. My responsibilities under good auditing practice are further described in the Auditor’s Responsibilities for the Audit of Financial Statements section of my report. I am independent of the parent company and of the group companies in accordance with the ethical requirements that are applicable in Finland and are relevant to my audit, and I have fulfilled my other ethical responsibilities in accordance with these requirements. I believe that the audit evidence I have obtained is sufficient and appropriate to provide a basis for my opinion.
RESPONSIBILITIES OF THE BOARD OF DIRECTORS AND THE MANAGING DIRECTOR FOR THE FINANCIAL STATEMENTS The Board of Directors and the Managing Director are responsible for the preparation of financial statements that give a true and fair view in accordance with the laws and regulations governing the preparation of financial statements in Finland and comply with statutory requirements. The Board of Directors and the Managing Director are also responsible for such inter-
44
oy forcit ab | 2017
nal control as they determine is necessary to enable the preparation of financial statements that are free from material misstatement, whether due to fraud or error. In preparing the financial statements, the Board of Directors and the Managing Director are responsible for assessing the parent company’s and the group’s ability to continue as a going concern, disclosing, as applicable, matters relating to going concern and using the going concern basis of accounting. The financial statements are prepared using the going concern basis of accounting unless there is an intention to liquidate the parent company or the group or cease operations, or there is no realistic alternative but to do so.
AUDITOR’S RESPONSIBILITIES FOR THE AUDIT OF FINANCIAL STATEMENTS My objectives are to obtain reasonable assurance on whether the financial statements as a whole are free from material misstatement, whether due to fraud or error, and to issue an auditor’s report that includes my opinion. Reasonable assurance is a high level of assurance, but is not a guarantee that an audit conducted in accordance with good auditing practice will always detect a material misstatement when it exists. Misstatements can arise from fraud or error and are considered material if, individually or in aggregate, they could reasonably be expected to influence the economic decisions of users taken on the basis of the financial statements. As part of an audit in accordance with good auditing practice, I exercise professional judgment and maintain professional scepticism throughout the audit. I also: »» Identify and assess the risks of material misstatement of the financial statements, whether due to fraud or error, design and perform audit procedures responsive to those risks, and obtain audit evidence that is sufficient and appropriate to provide a basis for my opinion. The risk of not detecting a material misstatement resulting from fraud is higher than for one resulting from error, as fraud may involve collusion, forgery, intentional omissions, misrepresentations, or the override of internal control.
»» Obtain an understanding of internal control relevant to the audit in order to design audit procedures that are appropriate in the circumstances, but not for the purpose of expressing an opinion on the effectiveness of the parent company’s or the group’s internal control. »» Evaluate the appropriateness of accounting policies used and the reasonableness of accounting estimates and related disclosures made by management. »» Conclude on the appropriateness of the Board of Directors’ and the Managing Director’s use of the going concern basis of accounting and based on the audit evidence obtained, whether a material uncertainty exists related to events or conditions that may cast significant doubt on the parent company’s or the group’s ability to continue as a going concern. If I conclude that a material uncertainty exists, I am required to draw attention in my auditor’s report to the related disclosures in the financial statements or, if such disclosures are inadequate, to modify my opinion. My conclusions are based on the audit evidence obtained up to the date of my auditor’s report. However, future events or conditions may cause the company to cease to continue as a going concern. »» Evaluate the overall presentation, structure and content of the financial statements, including the disclosures, and whether the financial statements represent the underlying transactions and events so that the financial statements give a true and fair view. »» Obtain sufficient appropriate audit evidence regarding the financial information of the entities or business activities within the group to express an opinion on the consolidated financial statements. I am responsible for the direction, supervision and performance of the group audit. I remain solely responsible for my auwdit opinion. I communicate with those charged with governance regarding, among other matters, the planned scope and timing of the audit and significant audit findings, in-
cluding any significant deficiencies in internal control that I identify during my audit.
Other Reporting Requirements OTHER INFORMATION The Board of Directors and the Managing Director are responsible for the other information. The other information comprises information included in the report of the Board of Directors. My opinion on the financial statements does not cover the other information. In connection with my audit of the financial statements, my responsibility is to read the information included in the report of the Board of Directors and, in doing so, consider whether the information included in the report of the Board of Directors is materially inconsistent with the financial statements or my knowledge obtained in the audit, or otherwise appears to be materially misstated. My responsibility also includes considering whether the report of the Board of Directors has been prepared in accordance with the applicable laws and regulations. In my opinion, the information in the report of the Board of Directors is consistent with the information in the financial statements and the report of the Board of Directors has been prepared in accordance with the applicable laws and regulations. If, based on the work I have performed, I conclude that there is a material misstatement in the information included in the report of the Board of Directors, I am required to report this fact. I have nothing to report in this regard.
Helsinki 14th of March 2018
Jari Härmälä APA
Vuosikertomus | Årsberättelse | Annual Report
45
Entisöity S43 merimiina, jonka Forcit sai 100-vuotislahjaksi Suomen Merivoimilta. En restaurerad S43 sjömina, som Forcit fick till 100-årsgåva av Finska Marinen. A restored S43 sea mine that Forcit received as a 100th birthday gift from the Finnish Marine.
OY FORCIT AB Hanko Tel. +358 (0)207 440 400 Fax +358 (0)207 440 225 Forcitintie 37, PL 19 FIN – 10901 Hanko Vihtavuori Tel. +358 (0)207 440 400 Fax +358 (0)207 440 502 Ruutitehtaantie 80 FIN – 41330 Vihtavuori www.forcit.fi forcit@forcit.fi