Page 1

ПРОШЕТКА десна страна на која завршува КУМАНОВСКО-КРИВОПАЛАНЕЧКИОТ регион верзија 3 - 29.07.2011


ETNOSelo

На 15 км од Куманово, на патот кон Крива Паланка, на површина од 30000 м2 се наоѓа комплексот ЕТНО СЕЛО, со ресторан и хотелско сместување. Ресторанот ги нуди сите видови домашни јадења приготвени на традиционален домашен начин во фурна. Располага со 150 места во затворен простор, летна тераса со 250 места и летна бавча со 250 места.

с. Младо Нагоричане, Куманово v. Mlado Nagorichane, Kumanovo

Во склоп на објектот се наоѓаат и сопствена винарија, детски забавен парк, велосипедски патеки и паркинг, како и летен клуб со базен. Комплексот располага со 12 двокреветни соби, три апартмани, како и простории за семинари и деловни состаноци.

389 31 481 542 389 70 306 647 etnoselo@yahoo.com

ETHNO Village На 15 км од Куманово, на патот кон Крива Паланка, на површина од 30000 м2 се наоѓа комплексот ЕТНО СЕЛО, со ресторан и хотелско сместување. Ресторанот ги нуди сите видови домашни јадења приготвени на традиционален домашен начин во фурна. Располага со 150 места во затворен простор, летна тераса со 250 места и летна бавча со 250 места. Во склоп на објектот се наоѓаат и сопствена винарија, детски забавен парк, велосипедски патеки и паркинг, како и летен клуб со базен. Комплексот располага со 12 двокреветни соби, три апартмани, како и

www.e

t n o s e l o .com.mk


Batko

|or|ija 499 916

национален ресторан Трета македонска ударна бригада бб

389 76

Куманово

national restaurant Treta Makedonska udarna brigada NN

Kumanovo

Batko

Gjorgija restaurant

Куманово

Kumanovo


hote l

Lav

389 31 413 999 389 70 236 675 389 71 211 755 Хотелот нуди пријатен престој во своите комплетно реновирани простории. Секоја соба e опремена со безжичен интернет, мини бар и телевизија со сателитска програма. Објектот поседува и ресторан, во кој може да се вкуси добра национална храна и сето тоа да се залие со добра чаша вино. Ресторанот е специјализиран за организирање свадби, крштевки, банкети , коктели. Има летна тераса со прекрасен амбиент и љубезен персонал. Хотелот поседува сопствен базен, сала за семинари, кафе-бар, дискотека и затворен паркинг-простор.

Започна со работа во 2010 година и за помалку од една година се вброи во еден од најпрестижните ресторани во Куманово, но и во Македонија. Поминете единствени и незаборавни моменти со семејството, пријателите и деловните соработници во овој неповторлив амбиент. Ве очекуваат специјалитети од богатото македонско традиционално поднебје, вкусна скара, пијалаци за уживање и префинети аперитиви.

eтно-ресторан

БАБА ЦАНА

Железничка бр. 13

Куманово Zeleznichka 13 Kumanovo

Се наоѓа недалеку од центарот на Куманово. Нуди оригинална кумановска скара и традиционална стара кујна исклучително со домашно свежо месо. Со своето долгогодишно работење и традиција, ќебапчилниците Корнер се докажуваат со врвниот квалитет и услуга на високо ниво. Своето производство на месо и месни производи го работат по рецепт на старата кумановска скара, исклучително со преработка на домашно свежо месо, без употреба на адитиви. Успеваат да направат спој на традиционалниот квалитет и современите европски стандарди (HACCP). Со своето богато искуство стекнато низ долгите години успешно работење, ќебапчилниците Корнер се докажуваат како место кое нуди квалитетна и вонредно вкусна храна за сечиј вкус.

гостилница

КОРНЕР

restaurant

KORNER

Б. Б. Гуцман бб, Куманово B. B. Gucman NN, Kumanovo

389 31 ethno-restaurant

BABA CANA

Започна со работа во 2010 година и за помалку од една година се вброи во еден од најпрестижните ресторани во Куманово, но и во Македонија. Поминете единствени и незаборавни моменти со семејството, пријателите и деловните соработници во овој неповторлив амбиент. Ве очекуваат специјалитети од богатото македонско традиционално поднебје, вкусна скара, пијалаци за уживање и префинети аперитиви.

425 424

Се наоѓа недалеку од центарот на Куманово. Нуди оригинална кумановска скара и традиционална стара кујна исклучително со домашно свежо месо. Со своето долгогодишно работење и традиција, ќебапчилниците Корнер се докажуваат со врвниот квалитет и услуга на високо ниво. Своето производство на месо и месни производи го работат по рецепт на старата кумановска скара, исклучително со преработка на домашно свежо месо, без употреба на адитиви. Успеваат да направат спој на традиционалниот квалитет и современите европски стандарди (HACCP). Со своето богато искуство стекнато низ долгите години успешно работење, ќебапчилниците Корнер се докажуваат како место кое нуди квалитетна и

Хотелот нуди пријатен престој во своите комплетно реновирани простории. Секоја соба e опремена со безжичен интернет, мини бар и телевизија со сателитска програма. Објектот поседува и ресторан, во кој може да се вкуси добра национална храна и сето тоа да се залие со добра чаша вино. Ресторанот е специјализиран за организирање свадби, крштевки, банкети , коктели. Има летна тераса со прекрасен амбиент и љубезен персонал. Хотелот поседува сопствен базен, сала за семинари, кафе-бар, дискотека и затворен паркинг-простор.


Се наоѓа на излезот од Куманово, на патот кој води кон Свети Николе. Во модерно уредената сала на две нивоа, во пријатен амбиент и опкружување, ресторанот нуди првокласно мени со најразлични специјалитети. Со капацитет од 540 гости, ресторанот организира секаков вид прослави и семинари.

Се наоѓа на излезот од Куманово, на патот кој води кон Свети Николе. Во модерно уредената сала на две нивоа, во пријатен амбиент и опкружување, ресторанот нуди првокласно мени со најразлични специјалитети. Со капацитет од 540 гости, ресторанот организира секаков вид прослави и семинари.

Palas

restaurant

Перо Чичо бр. 66, Куманово

389 31 452 222

Перо Чичо бр. 66, Куманово

motel-restaurant

мотел-ресторан

Trajko Loparski Kumanovo

Trajko Loparski Куманово

Во прекрасна природа, во непосредна близина на Кумановска Бања, се наоѓа комплексот Трајко Лопарски. Во состав на комплексот е Вила Вера, опремена во современ стил и модерен ентериер со капацитет од 11 соби. Во ресторанот се приготвуваат разновидни специјалитети и се организираат секакви видови прослави. Ресторанот располага со капацитет од 200 места.

389 72 786-590

Во прекрасна природа, во непосредна близина на Кумановска Бања, се наоѓа комплексот Трајко Лопарски. Во состав на комплексот е Вила Вера, опремена во современ стил и модерен ентериер со капацитет од 11 соби. Во ресторанот се приготвуваат разновидни специјалитети и се организираат секакви видови прослави. Ресторанот располага со капацитет од 200 места.


EXCLUSIVE

Комплексот ресторани ЕКСКЛУЗИВ се состои од три ресторани, кои пленат со својот специфичен стил и убавина. Ресторанот-пицерија располага со летна бавча la c arte и нуди семејна атмосфера и одбрано мени од ладни и топли предјадења, свежи салати, скара, риба, морски плодови, македонски специјалитети, пастрамајлии, пици. Ресторанот располага со простор за организирање свадби, крштевки, матури, семинари, предавања. Ресторанот ЕКСКЛУЗИВ БАСТИОН е на само еден километар од центарот на градот и плени со гламурозноста и исклучителната убавина. Овој ресторан е пристојно место каде секој може да се опушти и да се забавува.

389 31

E X C L U S I V E BASTION

454 445

Комплексот ресторани ЕКСКЛУЗИВ се состои од три ресторани, кои пленат со својот специфичен стил и убавина. Ресторанотпицерија располага со летна бавча la c arte и нуди семејна атмосфера и одбрано мени од ладни и топли предјадења, свежи салати, скара, риба, морски плодови, македонски специјалитети, пастрамајлии, пици. Ресторанот располага со простор за организирање свадби, крштевки, матури, семинари, предавања. Ресторанот ЕКСКЛУЗИВ БАСТИОН е на само еден километар од центарот на градот и плени со гламурозноста и исклучителната убавина. Овој ресторан е пристојно место каде секој може да се опушти и да се забавува.

B i l j a n o v s ka N N ,

389 31

411 141 389 70

433 300 258 986 389 31

NAMA café & cocktail bar

Се наоѓа во центарот на Куманово и е најдоброто место за излегување во градот. Нуди најразлична програма за ноќна и денска забава. Во текот на денот е вистинското место за кафе и пријатен разговор, а навечер се организираат најдобрите забави со различна програма, живи свирки и гостувања на познати DJ-и.

Се наоѓа во центарот на Куманово и е најдоброто место за излегување во градот. Нуди најразлична програма за ноќна и денска забава. Во текот на денот е вистинското место за кафе и пријатен разговор, а навечер се организираат најдобрите забави со различна програма, живи свирки и гостувања на познати DJ-и.

Плоштад Маршал Тито бр. 10 Куманово 389 31 389 70

421 470 236 122

Marshal Tito Square 10 Kumanovo

Ku m a n o v o


Хотелот се наоѓа на само три километри од центарот на Куманово, во Долно Којнаре, на клучката пред граничниот премин Табановце. За добредојде и среќен пат Ви нудиме традиционално гостопримство и гастрономско уживање. Специјалитет на куќата е добропознатото гиро. Модерно и удобно сместување во соби со француски кревети, плазма-телевизори, бесплатна интернет-врска, џакузи туш-кабини и мини-бар. Хотелот поседува сопствен паркинг за 50 возила. Се организираат веселби, семинари и други средби. Во моментов се работи на проширување на капацитетот за 40 легла.

Хотелот се наоѓа на само три километри од центарот на Куманово, во Долно Којнаре, на клучката пред граничниот премин Табановце. За добредојде и среќен пат Ви нудиме традиционално гостопримство и гастрономско уживање. Специјалитет на куќата е добропознатото гиро. Модерно и удобно сместување во соби со француски кревети, плазма-телевизори, бесплатна интернет-врска, џакузи тушкабини и мини-бар. Хотелот поседува сопствен паркинг за 50 возила. Се организираат веселби, семинари и други средби. Во моментов се работи на проширување на капацитетот за 40 легла.

Harmonija hotel-restaurant

restaurant

Fratelis

Се наоѓа на 20 км од Куманово, во близина на изворот Визиана - прекрасен амбиент среде убавините на природата. Располага со беспрекорна услуга и врвни специјалитети со единствен вкус. Најпознати се специјалитетот цементиран сом и крап, како и белата пастрмка приготвена на скара.

389 31

с. Клечовце, КУМАНОВО v. Klechovce, Kumanovo

Се наоѓа на 20 км од Куманово, во близина на изворот Визиана - прекрасен амбиент среде убавините на природата. Располага со беспрекорна услуга и врвни специјалитети со единствен вкус. Најпознати се специјалитетот цементиран сом и крап, како и белата пастрмка приготвена на скара.

476 444

389 31 416-383 389 70 211-860 389 75 211-860 389 75 644-492 с. Долно Којнаре Куманово

v. Dolno Kojnare Kumanovo


JOCO TOURS

Куманово Kumanovo

ГОСТИЛНИЦА

АЏИ ТРАЈКО Се наоѓа во центарот на Куманово и работи веќе девет години. Се приготвуваат сите национални македонски јадења, како и повеќе видови месо на скара. Познато за кумановскиот крај, специјалитет на куќата е кумановскиот мезал'к. Капацитетот на ресторанот е 50 места внатре и 20 места надвор на летната бавча.

Индустриска бр. 27

Куманово 076 353 360

RESTAURANT

ADZI TRAJKO Се наоѓа во центарот на Куманово и работи веќе девет години. Се приготвуваат сите национални македонски јадења, како и повеќе видови месо на скара. Познато за кумановскиот крај, специјалитет на куќата е кумановскиот мезал'к. Капацитетот на ресторанот е 50 места внатре и 20 места надвор на летната бавча.

421 426 070 334 426 031

Industriska 27

Kumanovo 076 353 360

pizza restaurant

FRESKIA Се наоѓа во Липково и работи од 2002 година. Се приготвуваат пици, повеќе видови скара, риба на скара. Капацитетот на ресторанот е 50 места внатре и 150-200 места надвор, на прекрасната летна бавча.

Се наоѓа во Липково и работи од 2002 година. Се приготвуваат пици, повеќе видови скара, риба на скара. Капацитетот на ресторанот е 50 места внатре и 150-200 места надвор, на прекрасната летна бавча.

s. Lipkovo, KUMANOVO

v. Lipkovo, KUMANOVO

389 78

285 071


лок. Гарнизон приземје 8

КУМАНОВО

ресторан

lok. Garnizon prizemje 8

restaurant

Kuze

KUMANOVO

Kuze

Јосиф Даскалов бр. 38, Кратово

Туристичка агенција

Kratovo

Се наоѓа во центарот на градот и работи шест години. Се приготвува секаков вид скара и повеќе видови печено месо (јагнешко, прасечко), а од риба - ослич и пастрмка, како и пица, пастрамајлии, зелници и кратовска мантија.

MAR TEO Travel Agency

AirBusTravel

389 31

412 640 389 70 381 967

marteotravel@yahoo.com marteotravel.webs.com

389 31

с. Липково, Куманово

RESTAURANT Ресторанот се наоѓа на брегот на Липковското Езеро и работи веќе четири години. Се приготвуваат сите видови скара со месо, риба на скара и домашни пици. Специјалитет на ресторанот е мешана скара. Капацитетот е 200 места внатре и 500 места надвор.

Josif Daskalov 38

Се наоѓа во центарот на градот и работи шест години. Се приготвува секаков вид скара и повеќе видови печено месо (јагнешко, прасечко), а од риба - ослич и пастрмка, како и пица, пастрамајлии, зелници и кратовска мантија.

614 495 389 71 748 171

481-540

389 72

v. Lipkovo, Kumanovo

389 70 236 217

Ресторанот се наоѓа на брегот на Липковското Езеро и работи веќе четири години. Се приготвуваат сите видови скара со месо, риба на скара и домашни пици. Специјалитет на ресторанот е мешана скара. Капацитетот е 200 места внатре и 500 места надвор.


etno-restoran

KANU

секогаш верни на традицијата

ethno-restaurant

KANU

always faithful to tradition

Во малото гратче Кратово, каде сонцето се крие зад карпите, каде традицијата и уметноста се пренесуваат од колено на колено, историските моменти се зачувани во Кану, кој се наоѓа во средината на градот, после Старата чаршија и Стариот мост. Нуди специјалитети познати по добриот македонски вкус од времето, пријатна и добра услуга и добар сместувачки карактер. Ентериерот нуди убави моменти кои потсетуваат на нашите стари обичаи и далечни времиња. Капацитетот на ресторанот е 80 столчиња. Ресторанот нуди професионална услуга и е туристички атрактивен.

Во малото гратче Кратово, каде сонцето се крие зад карпите, каде традицијата и уметноста се пренесуваат од колено на колено, историските моменти се зачувани во Кану, кој се наоѓа во средината на градот, после Старата чаршија и Стариот мост. Нуди специјалитети познати по добриот македонски вкус од времето, пријатна и добра услуга и добар сместувачки карактер. Ентериерот нуди убави моменти кои потсетуваат на нашите стари обичаи и далечни времиња. Капацитетот на ресторанот е 80 столчиња. Ресторанот нуди професионална услуга и е туристички атрактивен.

Гоце Делчев бр. 20, Кратово

Гоце Делчев бр. 20, Кратово

389 31 482 954 Името на ресторанот се состои од четири збора: КАНУ - Кратовска академија на науките и уметностите

Името на ресторанот се состои од четири збора: КАНУ - Кратовска академија на науките и уметностите

празно место кое дополнително се појави по додавањето на ХАРМОНИЈА на 1/2 и АЏИ ТРАЈКО на 1/4 да се размисли како да се пополни ова место?! - најверојатно со нова реклама

389 31 373 800 389 31 481 542 389 70 306 647

с. Дурачка Река Крива Паланка

v. Durachka Reka Kriva Palanka

Vodenica

етно-гостилница

etno-restaurant

Vodenica

Комплексот се наоѓа во непосредна близина на Крива Паланка, на самото течение на Дурачка Река, лоциран во живописен предел со зеленило и прекрасна природа. Ресторанот ги нуди сите видови на скара и свежа риба.

Комплексот се наоѓа во непосредна близина на Крива Паланка, на самото течение на Дурачка Река, лоциран во живописен предел со зеленило и прекрасна природа. Ресторанот ги нуди сите видови на скара и свежа риба.


ДА БО рибен ресторан

Партизанска бр. 62, Крива Паланка Partizanska 62 Kriva Palanka

fish restaurant

DA BO Рибниот ресторан се наоѓа на патот од Крива Паланка кон македонскобугарската граница (Деве баир). Располага со сопствен рибник, каде се подготвува свежа риба и сите видови скара. Објектот располага и со сместувачки капацитет.

мотел-ресторан

motel-restaurant

V illa Lulu

Ви го нудиме мирот и тишината на Крива Паланка, природните убавини на Осоговските Планини и зачуваниот дух од минатото од манастирот Св. Јоаким Осоговски. Заедно со комфорот и гостопримливоста на која ќе наидете во нашиот мотелресторан, веруваме дека Вашиот престој ќе биде посебен и незаборавен. Располагаме со една двокреветна,една трикреветна и две соби со француска спална.

389 31 37 27 27 389 71 26 79 30

031 386 126 рибник и ресторан 031 371 685 пекара 070 244 902

Рибниот ресторан се наоѓа на патот од Крива Паланка кон македонско-бугарската граница (Деве баир). Располага со сопствен рибник, каде се подготвува свежа риба и сите видови скара. Објектот располага и со сместувачки капацитет.

Крива Паланка

Kriva Palanka

Ви го нудиме мирот и тишината на Крива Паланка, природните убавини на Осоговските Планини и зачуваниот дух од минатото од манастирот Св. Јоаким Осоговски. Заедно со комфорот и гостопримливоста на која ќе наидете во нашиот мотелресторан, веруваме дека Вашиот престој ќе биде посебен и незаборавен. Располагаме со една двокреветна,една трикреветна и две соби со француска спална.

motel@villa-lulu.com


ЛИСТА НА ОБЈЕКТИ Министерство за економија


ЛИСТА НА ОБЈЕКТИ Министерство за економија


НОВ РЕГИОН лева страна на која почнува следниот регион

Kumanovsko-krivopalanecki - REKLAMI 3 (29.07.2011)  

Macedonia, tourism

Advertisement