Page 1


2


Seyahatlerinizde çektiğiniz fotoğrafları pr@festtravel.com adresine göndererek ya da sosyal medyada #festtravel ve #festilekesfet etiketleriyle paylaşarak bu maceralara tüm FEST Travel Ailesi’ni ortak edin. Fotoğraflarınızın FEST Takvimi’nde yayınlanması şansını ve FEST Travel gezilerinde kullanılmak üzere ₺5000 değerindeki hediye çeki ödülünü kaçırmayın. Keyif dolu seyahatler geçirmenizi dileriz. ÖNEMLİ UYARI: Bu programdaki her türlü içerik, fotoğraf, bilgi veya işaretlerin tüm hakları münhasıran FEST Travel’a ve/veya ilgili eser sahiplerine aittir. Bu program ve içeriği ilgili yasal mevzuat ve diğer fikri mülkiyet kanunları ile korunmaktadır. Önceden izin almaksızın, bu programda bulunan içerik, malzemeler, bilgi veya işaretler hiçbir şekilde kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz, postalanamaz, aktarılamaz veya dağıtılamaz. Yukarıdaki maddelerle ilgili sorularınız ve izin işlemleri için lütfen e-posta ile (fest@festtravel.com) iletişime geçiniz. FEST Travel’ın sair mevzuattan kaynaklanan her türlü hakkı saklıdır. Kapak Fotoğrafı: Engin Öztürk

3


FEST Travel PROGRAM 2020 / I

festtravel.com

4


5


İçindekiler 6 7 11 13 18 20 31 37 42 44 46 49 55 58 59 60 61 62 63 64 67

Önsöz 2019 FEST Travel’da Nasıl Geçti? 2020 İçin Neler Planlıyoruz? Adım Adım İstanbul® ve Günübirlik Geziler Adım Adım İstanbul® Hafta İçi ve Gece Gezileri Adım Adım Anadolu® (Yurtiçi) Gezileri Avrupa Gezileri Asya, Ortadoğu ve Uzakdoğu Gezileri Kuzey, Orta ve Güney Amerika Gezileri Exodus Gezileri Afrika Gezileri Kişiye Özel ve Münferit Paketler OEconomica® Gezileri Festival Rotaları Yeşil Rotalar® Notalı Rotalar® Lezzetli Rotalar® Sürdürülebilir Turizm ve Sorumlu Gezgin KAİ Ormanları ile Karbon Ayak İzlerimizi Siliyoruz! Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri Kronolojik Gezi Listesi

6


7


8


Önsöz Gezginleri seyahat etmek mutlu ediyor. Bizleri ise bu seyahatleri tasarlamak. Var olan güzergâhları detaylıca irdeleyip farklı dokunuşlar ile nasıl bir deneyim düzlemi yaratırız onun peşindeyiz. Bir önceki günün doğurduklarını benimseyerek doğru kurgular içerisinde terzi misali ile gezilerimize işlemenin, kaybolmadan, bilinç ve sorumluluk içerisinde ileriye adım atmanın peşindeyiz. Önemli olan vardığımız öncülüğümüzü ve özgünlüğümüzü koruyabilmek, bunu da sizlerin sevgisi ve inancı ile sürdürebilmek. 2019’da tüm hedeflerimizi başararak 35. yılımıza giriyoruz. Dile kolay 35 yıl ayakta durmak, bununla yetinmeyip öncü olmak, oldukça dalgalı bir sektörde hâlâ parmakla gösterilmek, kolay değil. Çok emek var, çok sorumluluk var, çok tutku var. 2020’deki en önemli amacımız sadece yeni yerler keşfetmek değil, aynı zamanda gezginlerimizin kendi zihinlerini doygunluğa ulaştırmak. 2019’da Çad, Afganistan, Kuzey Irak, Pakistan, Hakkâri Şırnak, Lena Deltası gibi ilklerimize imza attık. Yeni yılda Omo Vadisi’nin bilinmeyen yüzüne, Japonya ve Çin’in bilinmeyen köşelerine, eşsiz sergilere, özel gezilere ve ülkemizin hala keşfedilmemiş sürprizlerine doğru yol almaya devam edeceğiz. 35. yılımızı yine özel ve özgün bir kurgu ile sizinle kutlamayı amaçlıyoruz. 2020’de en güzel seyahatlerde, keşfetme tutkunuzu hem doyuracak hem büyütecek güzergâhlarda görüşmek üzere!

9


2019 FEST Travel’da Nasıl Geçti?

2019’a başlarken heyecanımız daha dün gibi gelse de bizim için çok özel bir yılın başlangıcındayız. 35. yılımızı kutlayacağımız 2020’den önce 2019’u uğurlarken yoğun ve hızlı geçen bu yıla bir dönüp bakalım istiyoruz.

Elbette her yeni yıl arifesinde geriye dönüp bakmakta fayda var. Hem koca bir yıl çabucak gelip geçerken belki aklımıza gelmeyenleri tekrar hatırlamak, hem de yenilerini yaratırken eskileri gözden geçirmek için… 2019 Ocak ayında başlarken bembeyaz bir kanvas gibi önümüzde açılan umut dolu 2019 defterini projelerle, yeni güzergâhlarla, tanışmalar, birliktelikler ve keşiflerle doldurduk. 2020’ye ve nicesine hazırlanırken fikirlerimizin nüvelerini 2019’un cesaretlendiren sayfalarında bulduk.

Bitirmekte olduğumuz 2019’u Hindistan Yılı ilan ederek, FEST Travel Özel Treniyle Hindistan grubumuzun heyecanıyla girmiştik. Sonrasında yine gezginlerimize ayrılmış bir trenle 12 yılda bir düzenlenen Kumbh Mela Festivali’ne gittik FEST Travel özel trenlerinin yanında, Ladak’ta özel çadırlarda kaldığımız kampta dinginliğin keyfini çıkardık. Ayrıca Hindistan Katmandu ve Holi Festivali gezilerimizle 2019 Hindistan yılını en iyi şekilde değerlendirdik. Hindistan yıllardır yaptığımız ve uzmanı olduğumuz bir rota olsa da bitmeyen, katman katman açılan kültürü ve tarihiyle seyahat tutkumuzu canlı tutmaya devam ediyor. 2020 yılının ilk aylarına da biri Kuzey Hindistan diğeri de Güney Hindistan olmak üzere iki FEST Travel treniyle başlayacağız.

Gezginlerimize

özel ayrılmış tren ve gemilerle yaptığımız geziler

Hindistan’la sınırlı kalmadı. Dünyanın en lüks trenlerinden Rovos Rail ile yaptığımız Güney Afrika - Zimbabve - Viktorya Şelalesi gezisinde unutulmaz

10


anlar yaşadık. Rovos Rail’in bize sunduğu konforlu yolculukla Güney Afrika ve Zimbabve’nin uçsuz bucaksız düzlüklerinde doğal yaşamı keşfettik. FEST Travel Özel Teknesiyle Lena Nehri gezisinde kendine özgü kültürüyle Yakutistan’ı görme, dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan bu bölgede benzersiz bir doğa ile karşılaşma şansını yakaladık.

2019’un son heyecanlarından biri de FEST Travel Özel Teknesiyle Mısır gruplarımız oldu. Yaklaşık bir yıl kadar önce satışa açtıktan sonra büyük ilgiyle karşılaşan gezimize ikinci bir tarih daha düzenlemiştik. 2019’un Aralık ayında toplamda yaklaşık 140 kişilik iki ayrı gezgin grubumuz Mısır’ı kendilerine özel ayrılmış olan tekne ile keşfetti.

Yine 2019 yılında sadece FEST Travel farkıyla yaşanabilecek bir geziye imzamızı attık. Antarktika gezimizle Türkiye’den Güney Kutup Dairesi’ni geçen ilk büyük grup olduk. Gezginlerimiz Quark Expeditions’ın çok özel gemisiyle Yedinci Kıta’yı keşfederek nefes kesici doğayı, benzersiz bir iklimi keşfetme imkânı buldu. Penguenler, foklar ve balinalarla geçen müthiş bir macera yaşadılar. Bu gezimizin hayran bırakan fotoğraflarını ve daha fazlasını görmek için Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Gezginlerimize özel ayırdığımız tren ve gemilerle olan gezilerimizin dışında 2019’da Kuzey Irak, Çad, Batman - Siirt - Şırnak - Hakkâri, Batı Amerika’nın Doğal Park ve Kanyonları, Afganistan gibi birçok yeni güzergâh heyecanı da yaşadık. Bu gezilerimizin bazıları satışa açılır açılmaz sizlerin büyük ilgisiyle karşılaşarak doldu. Gezginlerimizle beraber bu bölgelere giden ilk gezgin grubu olmanın mutluluğunu yaşadık, yaşayacağız. Bu rotalarımızın yeni tarihlerini 2020 için de size sunduk. Adım Adım İstanbul gezilerinde Çağdaş Sanat Buluşmaları’nı başlattık. Bu buluşmalarda Türkiyeli sanatçılarla buluştuk, atölyelerini gezdik; İstanbul Bienali’ni keşfettik ve 2020’de de bu buluşmalarımız devam edecek.

11


Hem tasarlarken hem de gezi sırasında bizi oldukça heyecanlandıran yeni güzergâhlarımıza 2020 için planladıklarımız ve sizlere sunduklarımız da eklendi. Omo Vadisi’nin Öteki Yakası, Küçük Menderes Havzası, Kuzey Kafkasya - Çeçenistan gibi 2020 için tasarladığımız yepyeni rotalarımız sizlere sunulmayı bekliyor.

Sürdürülebilir ve Sorumlu Turizm ilkelerini benimseyen bir acente olarak bu konuda birçok yeni adım attık. Özellikle plastik atık konusunda girişimlerimizi hızlandırarak sorumlu gezginler ve sorumlu turizm profesyonelleri olmak adına ofisimizde ve gezilerimizde plastik atığa sebep olan malzemeleri azaltma yoluna gittik. Önceleri plastikten yapılan bavulluklarımızı geri dönüşümlü kâğıttan yapılmış olanlarla değiştirdik. Bazı gezilerde gerekli görülmesinden ötürü gezginlerimize dağıttığımız plastik galoşlar yerine bez olanları kullanmaya başladık. Adım Adım İstanbul gezilerimizde gezginlerimize verdiğimiz kullan-at kulaklıklar yerine gezginlerimizden kendi kulaklıklarını getirerek bize destek olmalarını istiyoruz. Yine bazı gezilerimizde tek kullanımlık plastik şişe atığını azaltmak adına mataralar yaptırdık. Kargo poşeti kullanımımızı azaltmak için gezi öncesi gönderimlerimize sınırlama getirdik. Son olarak da kartvizitlerimizi geri dönüşümlü kâğıttan yapılma malzemeyle değiştirdik.

Bu yıl her sene gezginlerimizin katkısıyla büyüttüğümüz Karbon Ayak İzi (KAİ) Ormanlarımızı büyütüyoruz. Bu sene yaptığımız girişimler sonrasında 128.685 fidan daha dikilerek KAİ Ormanlarımız toplamda 100 hektar alanda 150.685 adet fidandan oluşan kocaman bir ormana dönüşecek.

Gezilerimiz dışında bizi sevindiren haberlerden biri Traveller Made üyeliğimiz oldu! Dünyanın en lüks gezi tasarımcılarının üye olduğu bu kulüpte elbette FEST Travel da yerini aldı.

12


Öncü olmanın, belli ilkeleri benimsediğini duyurmanın sorumluluklarının da farkında olarak her zaman bu konuda adımlar atmaya çalışıyoruz. 2018 yılından beri sürdürdüğümüz sponsorluklarımız bunun bir parçası. Tunceli Yüzey Araştırmaları ve Hattuşa kazılarına verdiğimiz destek ile kültür varlıklarının korunmasına ve yenilerinin günışığına çıkmasına çalışıyoruz. 2020 yılında da devam edecek olan sponsorluklarımız meyvelerini vermeye, çalışmalar yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Hattuşa kazısı ile Shanghai Archaeology Forum tarafından verilen ödüle layık görülürken, Tunceli Yüzey Araştırmaları’nda ele geçen buluntularla ilgili bir sunum KBGV’de geçtiğimiz aylarda sunuldu.

35. yılımızı kutlayacağımız 2020 yılına hazırlanırken MyFEST Gezgin Programı ile gezginlerimize yeni fırsatlar sunmaya başladık. Bizi yıllardır yalnız bırakmayan, bizimle keşiflere yelken açmış gezginlerimiz için hazırladığımız bu programla 35. yılımızda gezginlerimize bir hediye vermek istedik.

2019’a dönüp baktığımızda en güzeli, keşfeden, yeni yerler, insanlar tanıyan gezginlerimizin mutlu yüzlerini görmek… Bayram tatillerinde, yılbaşı günlerinde, özel gezilerde, günübirlik Adım Adım İstanbul gezilerinde, Anadolu’nun birçok farklı köşesinde binlerce gezginimizle seyahat tutkumuzun peşinde yeni yollar bulduk, kendimizi gördük, kendimizi başka yerlerde, gözlerde gördük; dünyayı başka gözlerle gördük. 2020’de, 35. yılımızda, seyahat tutkumuzun, keşfetme heyecanımızın peşinde sizlerle birçok güzergâha doğru yola çıkacağız. Yeni keşiflerimiz için sabırsızlanıyoruz!

13


2020 İÇİN NELER PLANLIYORUZ? • 2020 FEST Travel için çok özel bir yıl olacak! 35. yılımızı kutlayacağımız 2020 boyunca birçok farklı kutlama, söyleşiler, özel etkinlikler planlıyoruz. Hepsini size duyurmak için sabırsızlanıyoruz! • Türkiye’de yeni rotalarının öncüsü olma misyonumuzu yerine getirmeye devam ediyoruz! Nisan ayında gerçekleştireceğimiz Afganistan rotası siz gezginlerimizden çok büyük ilgi gördü ve iki ayrı grubumuz Nisan ayında hareket edecek, üçüncü bir grubumuz için de Ekim ayını planlıyoruz! • 2018 yılında başlayan Tunceli Yüzey Araştırmaları ve Hattuşa kazıları sponsorluklarımıza bu yıl da devam ediyoruz. Tabii Anadolu’nun az bilinen bu güzelliklerini gezginlerimizle keşfetmeye devam ediyoruz. • Omo Vadisi’nin kabileleriyle yıllardır yaptığımız gezilerde gezginlerimizle muhteşem keşifler yaptık. 2020’de bu gizemli vadinin diğer yakasına geçeceğiz. Faruk Pekin liderliğinde Omo’nun Diğer Yakası gezimiz çok yakında satışta! • Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Kuzey Irak gezisiyle başladığımız Mezopotamya keşfine 2020’de Güney Irak ile devam edeceğiz. Bağdat ve Güney Irak’ta kadim toprakların bilinmeyen hazinelerine benzersiz bir yolculuk gezginlerimizi bekliyor! • Adım Adım İstanbul® gezileri kapsamında devam ettiğimiz Çağdaş Sanat Buluşmaları 2020 yılında da artarak devam edecek. Farklı disiplinlerden birçok sanatçıyla gerçekleştirdiğimiz buluşmaları mutlaka takip edin!

14


• Daha “yeşil” bir ofis için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Plastik kullanımımızı azaltmak için yaptığımız bavulluk, matara, etiket çalışmalarından sonra tüm çalışanların kartvizitlerini geri dönüşümlü kâğıttan yapılmış malzemeye çevirerek bir adım daha atıyoruz. Ayrıca kargo gönderimlerimizi de azaltarak plastik atık azaltma konusunda ilerliyoruz. • Oeconomica® gezilerimizle ilgili yepyeni bir düzenlemeye gidiyoruz. Size çok yakın zamanda açıklayacağımız yeniliklerle yeni bir döneme imza atacağız! • Anadolu gezilerimizle de öncü olmaya devam ediyoruz. Anadolu’nun sunduğu bütün zenginlikleri kucaklamak, keşfetmek ve algılamak için çabalarımız sürüyor. Bu yıl da MuşBingöl, Kahramanmaraş, Ege köyleri, Ermenek, Dağlık Kilikya gibi birçok noktaya yeni rotalarımızla yola çıkacağız. • Youtube sayfamızı daha da aktif olarak kullanmaya devam ediyoruz. Bilgilendirici, tanıtıcı, eğlenceli videolarımızdan ve rotalarımızdan karelerden haberdar olmak için Youtube’da bizi takip etmeyi unutmayın! • Elbette 2021 gezilerimiz için de çalışmalarımız başladı. Henüz açıklayamasak da 2021’de FEST Travel’a özel tren ve tekne gezilerinin damga vuracağını söylemezsek olmaz. Afrika’nın bir yakasından diğer yakasına, iki okyanus arasında trenle yapacağımız bir maceranın adımları şimdiden atılıyor! •Adım Adım İstanbul gezilerimizi internet üzerinden de satın alabildiğiniz adimadimistanbul.com yeni ve gelişmiş çehresiyle çok yakında sizlerle olacak!

15


16


17


ADIM ADIM İSTANBUL® VE GÜNÜBİRLİK GEZİLER İSTANBUL'DAKİ MISIR İZLERİ 4 Ocak 2020 Cumartesi ___________ İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI 4 Ocak 2020 Cumartesi • 22 Şubat 2020 Cumartesi • 21 Mart 2020 Cumartesi ve üç farklı tarihte ___________ KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat - Ayvansaray 5 Ocak 2020 Pazar • 1 Şubat 2020 Cumartesi • 16 Şubat 2020 Pazar • 29 Şubat 2020 Cumartesi • 14 Mart 2020 Cumartesi ve beş farklı tarihte ___________ SÜLEYMANİYE-VEFA-ZEYREK İstanbul’un Kadim Semtlerine Yolculuk 5 Ocak 2020 Pazar ___________ HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL - YEŞİLKÖY 6 Ocak 2020 Pazartesi ___________ HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL - YENİKÖY 6 Ocak 2020 Pazartesi ___________ BİR ZAMANLAR BAKIRKÖY 11 Ocak 2020 Cumartesi

18


ARKEOLOJİ MÜZESİ 12 Ocak 2020 Pazar ___________ KARİYE MÜZESİ’NDE BİR GECE 18 Ocak 2020 Cumartesi • 28 Nisan 2020 Salı ___________ AYASOFYA MÜZESİ’NDE BİR GECE 19 Ocak 2020 Pazar • 22 Şubat 2020 Cumartesi• 10 Mart 2020 Salı • 19 Nisan 2020 Pazar • 9 Haziran 2020 Salı ___________ YERALTINDAKİ İSTANBUL 25 Ocak 2020 Cumartesi • 7 Mart 2020 Cumartesi• 9 Mayıs 2020 Cumartesi ___________ FETİH YA DA DÜŞÜŞ: ŞEHRİN YENİDEN KURGULANMASI 26 Ocak 2020 Pazar ___________

İSTANBUL'DA MİMAR SİNAN ESERLERİ 2 Şubat 2020 Pazar ___________ DÜNDEN BUGÜNE SAMATYA (Samatya'da Yeme - İçme Kültürü) 15 Şubat 2020 Cumartesi ___________ PERA’DA 6 - 7 EYLÜL 16 Şubat 2020 Pazar • 10 Mayıs 2020 Pazar

19


ADIM ADIM BEYOĞLU - II: PERA II: Galatasaray’dan Tünel’e 22 Şubat 2020 Cumartesi ___________ AYASTEFANOS'TAN YEŞİLKÖY'E 23 Şubat 2020 Pazar • 16 Mayıs 2020 Cumartesi ___________ ADIM ADIM BEYOĞLU GALATA I: Tophane’den Bankalar Caddesi’ne 23 Şubat 2020 Pazar ___________ KUMKAPI - SAMATYA 29 Şubat 2020 Cumartesi ___________ TARİHİ YARIMADA: SULTANAHMET VE ÇEVRESİ 1 Mart 2020 Pazar ___________ ESKİ İSTANBUL KAHVEHANELERİ VE KIRAATHANELERİ 7 Mart 2020 Cumartesi ___________ İSTANBUL'UN KADINLARI VE KADIN ESERLERİ 8 Mart 2020 Pazar ___________ MİHRİMAH SULTAN KÜLLİYESİ’NDEN VLAHERNA AYAZMASI’NA Kariye Müzesi ve Tekfur Sarayı ile 8 Mart 2020 Pazar

20


İSTANBUL EFSANELERİ VE TILSIMLARI 15 Mart 2020 Pazar ___________ KADİM BİR SEMT: ANADOLUHİSARI 15 Mart 2020 Pazar ___________ BOĞAZIN İNCİSİ YENİKÖY 21 Mart 2020 Cumartesi ___________ ADIM ADIM BEYOĞLU - II: PERA - I: Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a 22 Mart 2020 Pazar ___________ KÖRLER ÜLKESİ KALKHEDON: KADIKÖY 29 Mart 2020 Pazar ___________ BELGRAD ORMANI FLORASI - ATATÜRK ARBORETUMU 29 Mart 2020 Pazar ___________ ÜSKÜDAR - BEYLERBEYİ - KUZGUNCUK - ÇENGELKÖY 31 Mart 2020 Salı ___________ 1968 MAYISINDA İSTANBUL 4 Nisan 2020 Cumartesi ___________ BÜYÜKADA 5 Nisan 2020 Pazar

21


ADIM ADIM BEYOĞLU GALATA II: Şişhane’den Bankalar Caddesi’ne 5 Nisan 2020 Pazar ___________ İSTANBUL'DA TÜRBE KÜLTÜRÜ (Avrupa Yakası) 11 Nisan 2020 Cumartesi ___________ İZNİK 11 Nisan 2020 Cumartesi ___________ BOĞAZİÇİ YALILARI 12 Nisan 2020 Pazar • 10 Mayıs 2020 Pazar • 17 Mayıs 2020 Pazar ___________ İSTANBUL'DA TÜRBE KÜLTÜRÜ (Anadolu Yakası) 12 Nisan 2020 Pazar ___________ BOĞAZİÇİNDE BİR KÖY: KANLICA 14 Nisan 2020 Salı ___________ İSTANBUL’UN ARKA BAHÇESİ: ÇATALCA 18 Nisan 2020 Cumartesi ___________ NİKOMEDİA'DAN İZMİT'E 19 Nisan 2020 Pazar ___________ HEYBELİADA 19 Nisan 2020 Pazar

22


ATATÜRK'ÜN İSTANBUL'DAKİ İZLERİ 23 Nisan 2020 Perşembe ___________ YEDİ TEPE - YEDİ CAMİ - YEDİ TÜRBE 3 Mayıs 2020 Pazar ___________ ERKEN DÖNEM BİZANS YAPILARI 9 Mayıs 2020 Cumartesi ___________ İSTANBUL'DA SUYUN ÖYKÜSÜ 6 Haziran 2020 Cumartesi ___________ BURGAZADA - KINALIADA 14 Haziran 2020 Pazar

Adım Adım İstanbul® Gece Gezileri KARİYE MÜZESİ’NDE BİR GECE 18 Ocak 2020 Cumartesi • 28 Nisan 2020 Salı

• AYASOFYA MÜZESİ’NDE BİR GECE 19 Ocak 2020 Pazar • 22 Şubat 2020 Cumartesi• 10 Mart 2020 Salı • 19 Nisan 2020 Pazar • 9 Haziran 2020 Salı

23


Adım Adım İstanbul® Hafta içi Gezileri HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL - YEŞİLKÖY 6 Ocak 2020 Pazartesi

HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL - YENİKÖY 6 Ocak 2020 Pazartesi

AYASOFYA MÜZESİ’NDE BİR GECE 10 Mart 2020 Salı • 9 Haziran 2020 Salı

ÜSKÜDAR - BEYLERBEYİ - KUZGUNCUK - ÇENGELKÖY 31 Mart 2020 Salı

BOĞAZİÇİNDE BİR KÖY: KANLICA 14 Nisan 2020 Salı

ATATÜRK'ÜN İSTANBUL'DAKİ İZLERİ 23 Nisan 2020 Perşembe

KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat - Ayvansaray 23 Nisan 2020 Perşembe • 19 Mayıs 2020 Salı

KARİYE MÜZESİ’NDE BİR GECE 28 Nisan 2020 Salı

24


25


26


ADIM ADIM ANADOLU® YURTİÇİ GEZİLERİ

festtravel.com/yurtici-gezileri yurtici@festtravel.com

27


SATIŞI SÜRENLER 6 - 10 Ocak 2020 • 8 - 12 Ocak 2020 • 13 - 17 Ocak 2020 • 26 - 30 Ocak 2020 • 15 - 19 Şubat 2020 • 23 - 27 Şubat 2020 ve iki farklı tarihte TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars'tan Ankara'ya Tren Yolculuğu ile...) UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne 2016’da giren ortaçağın görkemli yerleşimlerden Ani ve bu kadim yerleşimin tüm bilinmeyen ve gidilmeyen güzelliklerinin keşfi. Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış. Doğu Anadolu’nun en zengin müzelerinden Kars Müzesi ve 2018 yılında Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi olarak düzenlenen Kanlı Tabya. Rus işgali döneminden kalma taş binalar ve Kars Kalesi. Kızaklarıyla ve balıkçılarıyla kışın donarak bembeyaz örtüye bürünen bir kış masalı Çıldır Gölü. Şifalı otlarıyla, mis kokulu yayla balıyla, çeşit çeşit enfes peyniriyle Boğatepe Köyü ve Türkiye’nin ilk peynir müzesi Zavot Eko Müze… ______________ 13 - 17 Ocak 2020 • 10 - 14 Şubat 2020 • 20 - 24 Şubat 2020 • 29 Şubat 4 Mart 2020 • 7 - 11 Mart 2020 TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile...) UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne 2016’da giren ortaçağın görkemli yerleşimlerden Ani ve bu kadim yerleşimin tüm bilinmeyen ve gidilmeyen güzelliklerinin keşfi. Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış. Doğu Anadolu’nun en zengin müzelerinden Kars Müzesi ve 2018 yılında Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi olarak düzenlenen Kanlı Tabya. Rus işgali döneminden kalma taş binalar ve Kars Kalesi. Kızaklarıyla ve balıkçılarıyla kışın donarak bembeyaz örtüye bürünen bir kış masalı Çıldır Gölü. Şifalı otlarıyla, mis kokulu yayla balıyla, çeşit çeşit enfes peyniriyle Boğatepe Köyü ve Türkiye’nin ilk peynir müzesi Zavot Eko Müze… ______________ 7 - 9 Şubat 2020 HATAY LEZZET DURAKLARI Gastronomi alanında UNESCO ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Hatay mutfağı. Türk ve Arap kültürlerinin iç içe geçerek yarattığı kültür ve mutfak zenginliği. Özgün lezzetler: Tadı unutulmayacak humus, patlıcanın belki de en lezzetli hali babagannuş, Hatay’a özgü tepsi

28


kebabı, kekik salatası, zahter salatası, yöreye özgü içli köfte oruk. Yapımından tadımına kadar, Hatay’ın en namlı ustalarının ellerinden künefe. Dünyanın sayılı mozaik müzelerinden Hatay Arkeoloji Müzesi, Hıristiyanlık tarihinin en eski ve en önemli kiliselerinden Aziz Piyer Kilisesi, Anadolu’nun ilk camilerinden Habibi Neccar Camisi, Titus Tüneli ve Aziz Simon Manastırı. Türkiye’nin tek Ermeni köyü Vakıflı… ______________ 6 - 9 Şubat 2020 KARS, BİLİNMEYEN ÇEVRESİYLE ANİ VE KIZAKLA ÇILDIR GÖLÜ Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren ortaçağın görkemli yerleşimlerden Ani, Allahuekber Dağları’nın eteğindeki Sarıkamış, Kars Müzesi, Rus işgali döneminden kalma taş binalar ve Kars Kalesi, Çıldır Gölü, Türkiye’nin ilk peynir müzesi Zavot Eko Müze ve Kars mutfağıyla tanışma. ______________ 8 - 9 Şubat 2020 LEZZET BAŞKENTİ GAZİANTEP Mutfak kültürüyle UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında Türkiye’den ilk dâhil edilen kent Gaziantep, çağdaş müzeciliğin en güzel örneklerinden Zeugma Mozaik Müzesi, sakin şehir (Cittaslow) Halfeti. ______________ 15 - 16 Şubat 2020 • 22 - 23 Şubat 2020 BADEM ÇİÇEKLERİYLE DATÇA VE DALYAN KAYA MEZARLARI Can Yücel’in sevgili Datçası’na sıcacık bir haftasonu yolculuğu… Sağlık ve dinginlik memleketi Datça; dönemin bilim, mimarlık ve sanat merkezi Knidos; badem çiçekleri; Dalyan’ın en büyük zenginliklerinden biri olan Kaunos antik kenti; geçmişin sırlarını geleceğe taşıyan ölümsüz Likya Kaya Mezarları; Dalyan’a ve Can Yücel’in sevgili Datçası’na sıcacık bir haftasonu yolculuğu… ______________ 21 - 22 Mart 2020 ORMANA - DÜĞMELİ EVLER Toroslar’ın eteklerindeki gizli cennet Ormana: Kendine has düğmeli evleriyle mimari dokusunu Osmanlı’dan günümüze taşıyan bir köy. Bahar aylarında rengârenk çiçeklerle bezenen Eynif Ovası ve yılkı

29


atlarının öyküsü. Türkiye’nin en güzel yeraltı sistemlerinden Altınbeşik Mağarası Milli Parkı… ______________ 21 - 22 Mart 2020 TRENLE ESKİŞEHİR Tarihin ışığında kendini baştan kurgulayan bir kent. Bilim Sanat Kültür Parkı: Eti Sualtı Dünyası ve Sabancı Uzay Evi. Seyyit Battal Gazi Külliyesi, Şucaeddin Veli Külliyesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Arkeoloji Müzesi. Osmanlı döneminden kalma tarihi evleriyle ünlü, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Odunpazarı. ______________ 21 - 22 Mart 2020 TARİHİN DÖNÜM NOKTALARI: TRUVA VE ÇANAKKALE SAVAŞ ALANLARI Tarihte yer etmiş iki önemli savaş, iki kahramanlık destanı. Mitolojiden destana Troya ve Çanakkale. Dünya’nın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden Troya Müzesi, Truvalı Helen’den Hektor’a, Seyit Onbaşı’dan Gazi Mustafa Kemal’e Çanakkale coğrafyasının olağanüstü hikâyesi. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve Çanakkale savaş alanları: Anzak Koyu, 57. Alay Anıtı, Seddülbahir, “Cape Helles” Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi… ______________ 27 - 29 Mart 2020 • 3 - 5 Nisan 2020 • 10 - 12 Nisan 2020 • 23 - 25 Nisan 2020 • 23 - 25 Mayıs 2020 TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT - HASANKEYF Taşın dile geldiği Mardin, 4000 yıllık geçmişin tanığı Deyrul Zafaran, ayaktaki en eski Süryani Ortodoks Manastırı Deyrul Umur, Mezopotamya’nın en önemli antik kentlerinden Midyat ve Süryani köyleri, Artuklu başkenti Hasankeyf, namlı ustaların ellerinden yöresel lezzetler ve binlerce yıllık Süryani şarabı geleneği. ______________ 2 - 5 Nisan 2020 • 23 - 26 Nisan 2020 • 16 - 19 Mayıs 2020 • 23 - 26 Mayıs 2020 • 11 - 14 Haziran 2020 • 30 Temmuz - 2 Ağustos 2020 DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN - TATVAN - AHLAT Lale Devri’nin son büyük anıtlarından İshakpaşa Sarayı, Urartuların başkenti Tuşpa, Nemrut Krater Gölü, Akdamar Adası ve Kutsal Haç Kilisesi, Çavuştepe ve Hoşab kaleleri, Selçuklu ve İlhanlı dönemlerinin

30


en önemli eserlerinden abidevi Ahlat Mezar Taşları ve sevimli Van kedileri. ______________ 3 - 5 Nisan 2020 • 10 - 12 Nisan 2020 • 17 - 19 Nisan 2020 • 1 - 3 Mayıs 2020 • 15 - 17 Mayıs 2020 • 17 - 19 Mayıs 2020 ve alternatif tarihlerle ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ Cemevleri, ziyaretler ve ocaklarla Dersim Aleviliğinin kalbi konumundaki Tunceli, olağanüstü doğasıyla Ovacık, Türkiye’nin en önemli milli parklarından Munzur Vadisi Milli Parkı, Çemişkezek, Hozat, Pülümür, Keban Barajı suları altında kalmaktan kurtarılan Çelebioğlu ve Baysungur camileri, yüzyıllarca birlikte yaşayan Sünni, Alevi, Türk, Ermeni ve Kürt nüfusun tarihi mirası.

▪ Tunceli Yüzey Araştırması Sponsoru FEST Travel ▪ ______________ 3 - 5 Nisan 2020 • 10 - 12 Nisan 2020 • 17 - 19 Nisan 2020 • 23 - 25 Nisan 2020 ve alternatif tarihlerle ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - HARRAN 12 bin yıl öncesine tarihlenen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin yeni göz bebeği Göbeklitepe. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Zeugma Antik Kenti ve Harran. Çağdaş müzeciliğin önemli örneklerinden Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi. Fırat nehri altında kalan Cittaslow Halfeti. Yaklaşık 50 yıl sonra Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçalarının getirildiği ve sergilendiği dünyanın sayılı mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi… ______________ 3 - 5 Nisan 2020 LALE ZAMANI KONYA: Çatalhöyük, Sille, Kelebek Vadisi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki neolitik dönem kenti Çatalhöyük. Anadolu medeniyetinin incisi Selçuklu başkenti Konya. Sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuş evrensel bir felsefe: Mevlevilik. Zengin bir geçmişe sahip, farklı inanç, kültür, gelenek ve coğrafi yapısıyla Anadolu’da bir hoşgörü kenti Sille. Binden fazla kelebek, böcek ve tropikal bitki türleriyle bambaşka bir dünyadaymış hissi uyandıran Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi. Görüntüsüyle müthiş bir görsel şölen sunan Konya’nın uçsuz bucaksız lâle tarlaları…

31


4 - 5 Nisan 2020 HAFTA SONU HATTUŞAŞ UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Hitit başkenti Hattuşaş. Sfenksli Kapı’daki binlerce yıllık çift başlı kartal kabartmasının öyküsü. Hititlerin izinde Çorum, Alacahöyük, Yazılıkaya ve meşhur Boğazköy Sfenksi’yle Boğazköy Müzesi. Kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi. “Bin tanrılı kent” Hattuşaş’ta nefis bir hafta sonu yolculuğu…

▪ Hattuşa Kazıları Sponsoru FEST Travel ▪ _____________ 8 - 12 Nisan 2020 KASTAMONU - SİNOP Eşsiz doğası, türbeleri, camileri ve köşkleriyle Kastamonu. Candaroğulları’ndan günümüze 700 yıllık bir başyapıt: Muhteşem ahşap işçiliğiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Mahmut Bey Camisi. Hazırcevap filozof Diyojen’in kenti Sinop, Sinop Arkeoloji Müzesi. 3000 yıllık tarihiyle Sinop Kalesi ve birçok ünlü sürgünün mekânı olmuş tarihi Sinop Cezaevi. Karadeniz’deki fiyort benzeri oluşum Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun. Barındırdığı endemik bitkiler ve zengin florayla Avrupa’nın önemli ekolojik noktalarından Küre Dağları Milli Parkı, Valla ve Horma Kanyonları, Erfelek Şelaleleri… ______________ 17 - 19 Nisan 2020 EGE'NİN SAKLI HAZİNELERİ Strabon’un Katakekaumene “Yanık Ülke” diye adlandırdığı, UNESCO Küresel Jeopark Ağı Listesi’ndeki Kula Volkanik Jeoparkı ve muhteşem bir doğal oluşum: Kula peribacaları. Dünyanın en büyük kanyonlarından Ulubey Kanyonu. Helenistik dönemde temelleri atılan Blaundus antik kenti. Ünlü Kral Yolu’nun başlangıcı Sart antik kenti. Tarihi dokusunu günümüze dek korumayı başarmış ender Osmanlı kentlerinden Kula ve ilgi çekici sivil mimari örnekleri. Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti Birgi ve Tire…

32


18 - 19 Nisan 2020 HARPUT’UN TÜRKÜSÜ - ELAZIĞ - MALATYA - ASLANTEPE Hurriler’den Urartular’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya Yukarı Fırat’taki medeniyetin izlerini sürüyoruz: Eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun kavşak noktası Malatya, Battalgazi ve Aslantepe Höyüğü, Harput, Battalgazi Ulu Camisi ve muhteşem manzarasıyla Levent Vadisi. ______________ 23 - 25 Nisan 2020 MEZOPOTAMYA VE ANADOLU MEDENİYETLERİNİN BEŞİĞİ DİYARBAKIR UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri. 5. Harem-i Şerif kabul edilen Ulu Cami. Kentin çokkültürlü yaşamının ilginç örneklerinden Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi. Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi. Ermeni taş ustalığının en iyi örneklerinden biri olan Surp Giragos Ermeni Kilisesi. Özgün mimarisiyle Anadolu’da benzerine rastlanmayan Dört Ayaklı Minare, Nebi Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi, Dicle Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Ongözlü Köprü… ______________ 23 - 26 Nisan 2020 IŞIK ÜLKESİ LİKYA ANTALYA ELMALI FİNİKE Bu yıl Türkiye’ye iadesi sağlanan Herakles Lahdi, yüzyılın definesi Elmalı Hazinesi ve daha pek çok eserle Antalya Arkeoloji Müzesi. Işık ülkesi Likya kentleri: Phaselis, Olympos, Myra, Limyra ve Arykanda. Likya’nın en önemli liman kentlerinden Olympos. Noel Baba olarak bilinen Demreli Aya Nikola. Ters kayık biçimli lahitleri ve görkemli kaya mezarlarıyla Likya nekropolleri. Akdeniz’in en güzel manzaralarından birine sahip Gelidonya Feneri. Anadolu’nun ünlü erenlerinden, filozof ve ozan Abdal Musa Tekkesi ve Elmalı… ______________ 15 - 17 Mayıs 2020 KÜÇÜK MENDERES HAVZASI VE İZMİR'İN KÖYLERİ UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Efes ve içerisindeki saklı güzellik: Yamaç Evleri. Küçük Menderes havzasında Tarihi Kentler Birliği üyesi Ödemiş ve Tire’nin köylerine masal gibi bir yolculuk. Kaystros havzasında Ana Tanrıça’ya adanmış bir kent: Metropolis. Belevi Mozolesi ve Kral Lisimakos’un hüzünlü hikâyesi. Bozulmamış

33


tarihi dokusuyla müze kentler Tire, Ödemiş ve tablo gibi köyleri. Hayalet köy Lübbey. Eski Rum evleriyle ve şaraplarıyla Şirince. Bir renk cümbüşü Ödemiş pazarı, şaşırtıcı yerel lezzetler ve Ege bağlarından enfes tadımlar… ______________ 23 - 25 Mayıs 2020 İZMİR - BERGAMA - KOZAK YAYLASI UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki tarih, kültür ve sanat kenti Bergama. Helenistik dönemin önemli kültür ve sanat kentinde geçmişin izlerinde yepyeni bir festival: Bergama Uluslararası Tiyatro Festivali. Akropol ve Helenistik dönemin en büyük tedavi merkezi Asklepion. İncil’de bahsi geçen Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biri Bergama Kızılavlu Bazilikası. Bozulmamış kültürü ve doğasıyla Kozak Yaylası ve Alevi Türkmen köyleri. Ege’de hiç gidilmeyen muhteşem bir köy: Tarhalı ve eski Soma. En büyük İyon kentlerinden antik Phokaia ve Akdeniz foklarının yurdu Foça. Taş evleri, dibek kahvesi ve muhteşem deniz manzarasıyla 600 yıllık Türk köyü Kozbeyli… ______________ 23 - 27 Mayıs 2020 DOĞUDA MASALSI BİR GEZİ: Batman - Siirt - Şırnak - Hakkâri Dünyadaki en geniş taş köprü olma özelliğiyle ortaçağdan günümüze kalmış görkemli bir Artuklu eseri: Malabadi Köprüsü. Anadolu'nun en eski mağara yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Hasuni Mağaraları. Veysel Karani Türbesi, Ortadoğu'nun ve Anadolu'nun bilinmeyen topluluklarından Ezidiler'in mezarlığı, Kasrık Boğazı… ______________ 5 - 7 Haziran 2020 HAKKÂRİ Yüksekova, Şemdinli, Çukurca, Berçelan Yaylası, Durankaya, Zap Vadisi, Meydan Medresesi, Devrimci Gençlik Köprüsü, Cilo Dağları… ______________ 25 - 28 Haziran 2020 • 2 - 5 Temmuz 2020 • 9 - 12 Temmuz 2020 • 16 19 Temmuz 2020 • 23 - 26 Temmuz 2020 ve beş farklı tarihte MAÇAHEL VE KUZEY DOĞU KARADENİZ Zengin bitki örtüsü ve el değmemiş ormanlarıyla Türkiye’nin ilk biyosfer rezerv alanı Maçahel. Saklı bir vadide gizlenmiş Maral Şelalesi. Dik yamaçlardaki ahşap evleri ve rengârenk ahşap camileriyle dağ

34


köyleri. Türkiye’nin kuzey ucundaki şirin Gürcü köyleri. Borçka’da bir doğa harikası Karagöl…

PLANLANANLAR 3 - 5 Nisan 2020 ADANA PORTAKAL ÇİÇEKLERİ _____________ 9 - 12 Nisan 2020 KAPADOKYA ______________ 17 - 19 Nisan 2020 GÖLLER BÖLGESİ: SALDA - KİBYRA - YAZILI KANYON ______________ 23 - 24 Nisan 2020 KÖPRÜLÜ KANYON FLORASI ______________ 23 - 25 Nisan 2020 İSTİKLÂL YOLU İNEBOLU’DAN ÇANKIRI’YA ______________ 23 - 26 Nisan 2020 ÜÇ YENİ MÜZE: ANTAKYA, GAZİANTEP, ŞANLIURFA MÜZELERİ ______________ 25 - 26 Nisan 2020 BATI KARADENİZ'DE İLKBAHAR RENKLERİ ______________ 5 - 6 Mayıs 2020 EDİRNE HIDRELLEZ VE KAKAVA ŞENLİKLERİ ______________ 7 - 10 Mayıs 2020 ISPARTA GÜL YOLU - SAGALASSOS

35


8 - 10 Mayıs 2020 AFRODİSYAS VE İYON KENTLERİ ______________ 16 - 17 Mayıs 2020 KAZ DAĞI FLORASI ______________ 23 - 26 Mayıs 2020 DİVRİĞİ - SİVAS - KEMALİYE ______________ 23 - 26 Mayıs 2020 HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ ______________ 29 - 31 Mayıs 2020 PAMUKKALE-EFES: DENİZLİ BAĞLARINDAN AFRODİSYAS'A ______________ 30 - 31 Mayıs 2020 HAFTA SONU EDİRNE ______________ 30 - 31 Mayıs 2020 KURTULUŞ SAVAŞI COĞRAFYASI ______________ 30 - 31 Mayıs 2020 İĞNEADA LONGOZLARI ______________ 10 - 12 Temmuz 2020 ISPARTA LAVANTA VE KİRAZ MEVSİMİ ______________ 24 - 26 Temmuz 2020 SAGALASSOS - LAVANTA KOKULU KUYUCAK

36


37


38


KÖŞE BUCAK DÜNYA® YURTDIŞI GEZİLERİ

festtravel.com/yurtdisi-gezileri yurtdisi@festtravel.com

39


AVRUPA GEZİLERİ SATIŞI SÜRENLER 16 - 19 Ocak 2020 MALTA VALETTA BAROK MÜZİK FESTİVALİ Valletta tarihi kenti ve Hagar Qim ile Mnajdra Megalitik Tapınakları, tarihi ve doğal güzellikleri ile üç Malta kasabası: Mosta, Mdina ve Marsaxlokk. Valletta Barok Müzik Festivali’nde 5 konsere katılma fırsatı, unutamayacağınız bir sanat festivali. ______________ 19 - 23 Ocak 2020 • 26 - 30 Ocak 2020 • 13 - 16 Şubat 2020 LAPLAND - KUZEY FİNLANDİYA İgloo’larda (cam oda / iglu) muhteşem gökyüzü altında konaklama. Kuzey Işıkları’nı seyredebilme olanağı. Haski (Sibirya kurdu) kızaklarıyla ve kar motosikletleriyle buz üzerinde safari. Rengeyiklerinin çektiği kızaklarla macera. Buzkıran gemisiyle yolculuk… ______________ 25 - 27 Ocak 2020 • 27 - 30 Ocak 2020 SALZBURG KIŞ MÜZİK FESTİVALİ - MOZARTWOCHE 2020 Salzburg Müzik Festivali’nin artistik direktörü Rolando Villazón liderliğinde eşsiz konserlerle süslenen Mozart’a adanmış müzik haftası. Viyana Filarmoni Orkestrası, Camerata Salzburg ve Daniel Barenboim. Marc Minkowski ve Les Musiciens du Louvre müzik grubunun festivale dönüşünü kutlayan Messias Oratoryosu. ______________ 3 - 9 Şubat 2020 SİCİLYA ADASI - SANT’AGATA FESTİVALİ Uygarlıkları buluşturan Sicilya’nın Katanya kentindeki büyük dini festival. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki dört yer: Etna Yanardağı, Palermo’nun Arap-Norman Mimarisi ile Monreale’nin Katedralleri, Agrigento Arkeolojik Alanı ve Villa Romana del Casale. 19. yüzyıl entelektüellerinin ünlü “Grand Tour” güzergâhı üzerinde bulunan, Siciliya’nın incisi Taormina. Ünlü metamatikçi Arşimed’in kenti Sirakusa.

40


14 - 17 Şubat 2020 VENEDİK'TE KARNAVAL VE OPERA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki muhteşem yüzen şehir, on binlerce kişinin birbirinden göz alıcı kostüm ve maskelerle geçit törenini izleme imkânı, Guggenheim Evi ve Müzesi, Accademia Galerisi, Teatro La Fenice’de Donizetti'den Aşk İksiri operası. ______________ 19 - 25 Nisan 2020 İSPANYA’DA ORTAÇAĞ KASABALARI Bilbao, Zaragoza, Montserrat, Hondarribia, Anana Tuz Vadisi… ______________ 22 - 26 Nisan 2020 ADIM ADIM ROMA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki dört yer: Vatikan, Hadrianus Villası, Villa d’Este, Roma tarihi merkezi. Görkemli yapılar, göz kamaştırıcı mozaikler. Bernini ile Borromini’nin adeta yarışırcasına oluşturdukları, barok sanatı başkenti Roma. Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli. Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı dünyanın en az nüfuslu, en küçük bağımsız devleti Vatikan… ______________ 22 - 28 Nisan 2020 SİCİLYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki dört yer: Etna Yanardağı, Palermo’nun Arap-Norman Mimarisi ile Monreale’nin Katedralleri, Agrigento Arkeolojik Alanı ve Villa Romana del Casale. 19. yüzyıl entelektüellerinin ünlü “Grand Tour” güzergâhı üzerinde bulunan, Siciliya’nın incisi Taormina. Ünlü metamatikçi Arşimed’in kenti Sirakusa. ______________ 19 - 26 Mayıs 2020 MOSTAR - SARAYBOSNA - HIRVATİSTAN - DALMAÇYA KIYILARI UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 7 yer: Split Tarihi Merkezi ve Diocletian Sarayı, Dubrovnik Eski Kenti, Trogir Tarihi Merkezi, Šibenik Aziz Yakup Katedrali, Euphrasius Bazilikası ile Poreč, Mostar Köprüsü ve çevresi, Plitvice Ulusal Parkı. Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi’ndeki en batı noktası İstra Yarımadası, ihtişamlı amfi tiyatrosu ile Pula ve Rovinj.

41


Avrupa’nın başka bir yüzü, savaşın izlerini hâlâ barındıran BosnaHersek ve Srebrenitsa Müzesi… ______________ 22 - 27 Mayıs 2020 LOMBARDİYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki sekiz yer: Santa Maria della Grazie Kilisesi ve Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” adlı eseri, Dokuz Kutsal Dağ’dan birinin olduğu Varese, Crespi D’Adda, Bernina Demiryolu, kaya oymalarıyla Valcamonica, Mantova, Brescia’daki Aziz Salvatore-Azize Giulia Manastır Kompleksi, Rönesans ideallerinin temsilcisi Sabbioneta. Bernina Ekspresi’yle muhteşem manzaralar eşliğinde Tirano’dan St. Moritz’e yolculuk, Avrupa'nın moda başkenti Milano. UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi'ndeki geleneksel keman işçiliğiyle Cremona. 2000 yıla meydan okuyan arenasıyla Verona. ______________ 22 - 29 Mayıs 2020 MANŞ KIYISINDA İKİ KOMŞU: BRETONYA VE NORMANDİYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mont St. Michel, II. Dünya Savaşı’nda Normandiya Çıkarması’na şahitlik eden denizcilerin memleketi Bretonya, Jeanne d’Arc’ın önce mahkûm edilerek yakıldığı sonra kahraman ve azize ilan edildiği Rouen, halılarıyla ünlü Breton kültürü, Deauville ve Trouville kasabaları. Bölgeye özgü midyeler, şaraplar, peynirler ve deniz ürünleri. Ortaçağdan kalma taş binalar, büyülü manastırlar ve Sen Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı şehirler... ______________ 24 - 28 Mayıs 2020 BORDEAUX - PERIGORD - DORDOGNE St. Emilion ve Lascaux Mağaraları, Bordeaux şehrinin eşsiz yansıması Su Aynası “Miroir d’eau” ve Borsa Meydanı, Şarap Müzesi “La Cité du Vin”. Güneybatı Fransa’da tarihle doğanın birleştiği Perigord ve Dordogne bölgeleri, Dronne Nehri’nin sakin vadisindeki kent Brantome, Fransa’nın masal bahçeleri Marqueyssac. Yerel lezzetler: Kaz ciğeri ve trüf mantarı. Grand Barrail Şatosu’nda konaklama. Ortaçağ köyleri ve kasabaları: Sarlat, La Roque Gageac, Beynac Şatosu, Domme…

42


24 - 31 Mayıs 2020 GALİÇYA - PORTEKİZ Bilbao, San Sebastian, Elciego, Burgos, Ponferrada, Santiago De Compostela, Porto, Coimbra, Batalha, Lizbon, Sintra, Cabo De Roca, Cascais ______________ 25 Temmuz - 2 Ağustos 2020 BUZULLAR VE VOLKANLAR ÜLKESİ: İZLANDA UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Thingvellir Ulusal Parkı. Amerika ve Avrupa plakalarının buluşma noktasında yer alan buzlar ülkesinde nefis bir macera. Yeryüzünün el değmemiş ve vahşi yörelerinden birinde nefes kesen doğa. Aktif volkanlar, buzullar, fiyortlar, ay yüzeyini andıran kraterler, gayzerler, yerden fışkıran sıcak sular, Avrupa’nın en güçlü çavlanları. ______________ 31 Temmuz - 8 Ağustos 2020 İSKANDİNAVYA: İSVEÇ - NORVEÇ - DANİMARKA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Bergen, Çok yönlü kültür birikimlerine sahip Oslo ve Stockholm, Yaratıcı tasarım ve sanat yönü tüm dünyada bilinen Kopenhag. Fiyortlar diyarı Norveç’in en uzun fiyortu Sognefjord’u deniz yoluyla tanıma. Kuzeyin iki başkenti Oslo ve Kopenhag arasında yapılan deniz yolculuğu…

PLANLANANLAR 21 - 24 Şubat 2020 ST. PETERSBURG'DA KIŞ VE KLASİK MÜZİK ______________ 20 - 23 Mart 2020 BEETHOVEN FESTİVALİ BONN ______________ 9 - 12 Nisan 2020 BERLİN MÜZİK FESTİVALİ

43


18 - 26 Nisan 2020 ATATÜRK’ÜN İZİNDE BALKANLAR ______________ 23 - 26 Nisan 2020 HAMBURG'DA MÜZİK ŞÖLENİ VE ELBPHILHARMONIE ______________ 25 Nisan - 2 Mayıs 2020 GEÇMİŞE BİR YOLCULUK: GİRİT ______________ 1 - 5 Mayıs 2020 CINQUE TERRE ______________ 7 - 11 Mayıs 2020 LONDRA'DA KÜLTÜR VE SANAT ______________ 16 - 18 Mayıs 2020 AMSTERDAM MAHLER FESTİVALİ ______________ 18 - 26 Mayıs 2020 OSMANLI'NIN İZİNDE ROMANYA ______________ 19 - 25 Mayıs 2020 POSTA GEMİSİ İLE LOFOTEN ADALARI _____________ 23 - 30 Mayıs 2020 • 20 - 27 Haziran 2020 • 26 Temmuz - 2 Ağustos 2020 MOSKOVA - ST. PETERSBURG ______________ 24 - 31 Mayıs 2020 GÜNEY İTALYA: AMALFİ KIYILARI VE PUGLIA

44


25 - 31 Mayıs 2020 • 30 Temmuz - 5 Ağustos 2020 RİGA - TALLİNN - HELSİNKİ ______________ 6 - 13 Haziran 2020 BULGARİSTAN: KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN KOMŞU ______________ 13 - 16 Haziran 2020 BACH FESTİVALİ ______________ 19 - 25 Haziran 2020 KIRIM ______________ 24 - 28 Haziran 2020 FRANSA - PROVENCE ______________ 2 - 6 Temmuz 2020 VERONA'DA OPERA VE BAĞ ROTALARI ______________ 15 - 19 Temmuz 2020 MONTRÖ CAZ FESTİVALİ ______________ 23 - 26 Temmuz 2020 ANDREA BOCELLI KONSERİ VE TOSKANA ______________ 25 Temmuz - 2 Ağustos 2020 KUZEY İNGİLTERE VE GALLER ______________ 27 Temmuz - 2 Ağustos 2020 FRANSA RÖNESANS ŞATOLARI VE ORTAÇAĞ KATEDRALLERİ

45


46


47


ASYA, ORTADOĞU VE UZAKDOĞU GEZİLERİ SATIŞI SÜRENLER 17 - 30 Ocak 2020 VİETNAM - LAOS - KAMBOÇYA (Satışı Tamamlandı) UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 5 yer: Hue Anıtları, Hoi An Eski Kenti, Halong Körfezi, Luang Prabang ve Angkor. Uzakdoğu coğrafyasının tarihi şehirleri: Ho Çi Min (Saygon), Hanoi, Hue ve Siem Reap. Kızıl Nehir, Parfüm Nehri. Çinhindi Yarımadası’nın dinler ve diller mozaiği. Uzakdoğu masalının en önemli durağı Angkor Vat Tapınağı… ______________ 22 Ocak - 3 Şubat 2020 HİNDİSTAN - KATMANDU Delhi, Varanasi, Kacuraho, Cansi, Agra, Caypur, Katmandu… _____________ 3 - 14 Şubat 2020 MAHARACALAR DİYARI RACASTAN Delhi, Mandava, Fatehpur, Bikaner, Calsaymer, Codpur, Udaypur… _____________ 21 Şubat - 1 Mart 2020 FEST ÖZEL TRENİYLE GÜNEY HİNDİSTAN Dekkan Ekspresi tarafından FEST Travel’a özel olarak tasarlanan tren rotasıyla 3400 km’lik masalsı bir yolculuk. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 5 yer: Çatrapati Şivaci Tren İstasyonu, Victoria Dönemi yeni-gotik, “art-deco” ve “Indo-deco” yapılar, Hampi, Mahabalipuram anıtları ve yaşayan büyük Çola tapınaklarından Brihadeşvara, Minakşi Tapınağı… _____________ 1 - 10 Mart 2020 • 13 - 23 Mart 2020 MYANMAR'IN SIRLARI Myanmar, eski adıyla Birmanya ya da Burma’da güçlü krallıkların tarihi izleri, 4 bini aşkın tapınağıyla Bagan ören yeri, hayatın su üzerinde sürüp gittiği İnle Gölü, Myanmar İmparatorluğu’nun son başkenti Mandalay, 2000 yıllık geçmişiyle Sule Pagoda ve Altın Tapınak Şvedagon Pagoda…

48


16 - 22 Mart 2020 • 23 - 29 Mart 2020 MİSTİK İSRAİL VE KUTSAL KUDÜS UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki altı yer: Kudüs Eski Kenti, Masada Kalesi, Akka Eski Kenti, Bahai Bahçeleri’yle Bahaullah Türbesi, Tel Aviv’in Beyaz Şehri, İsa’nın doğduğu Bethlehem. Üç dinin kutsal mekânlarının bulunduğu, eşsiz inanç atmosferiyle Kudüs. Hz. Muhammed’in Miraç’a çıktığına inanılan Kubbet-üs-Sahra. Musevilerin Büyük Tapınaklarının Romalılar tarafından yıkılmasının yasını 2000 yıldır tuttukları Ağlama Duvarı, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği Golgota Tepesi. Doğu Akdeniz’deki en önemli Roma limanlarından Kayserya… ______________ 21 - 27 Mart 2020 ÜRDÜN VE PETRA VADİSİ (Satışı Tamamlandı) UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki dört yer: Emevi Halifeleri’nin duvarlarına erotik resimler yaptırdıkları Kasr Amra, ünlü kilise taban mozaikleri şehri Um er Rassas, kayaya işlenmiş masal kenti Petra ve Rum Vadisi. Akabe Körfezi, antik Roma kentlerinden Ceraş, dünyanın en çukur yeri Lût Gölü, Musa Peygamber’in kavmine Kutsal Topraklar’ı gösterdiği Nebo Dağı, Rum Vadisi’nde 4x4’lerle safari. ______________ 3 - 13 Nisan 2020 • 15 - 25 Nisan 2020 “İRAN GÖRÜLMEDEN ANADOLU ALGILANAMAZ” Şiraz, Persepolis, Yezd, İsfahan, Kaşan, Tahran, Meşhed, Tus… ______________ 3 - 14 Nisan 2020 • 17 - 28 Nisan 2020 JAPONYA: GELENEKLER VE MODERNİTE Sakura - Kiraz Çiçekleri Zamanı Tokyo, Hiroşima, Nara, Kyoto, Hakone, Miyajima , Osakai, Kamakura… ______________ 21 - 28 Nisan 2020 İPEK YOLU’NUN KALBİ: SEMERKANT - BUHARA - HİVA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Buhara, Semerkant, İşan Kale-Hiva, Orta Asya’nın kalbi Özbekistan. İslam’ın manevi merkezlerinden efsanevi şehir Buhara. Dünyanın aynası, Doğu’nun incisi ve asırlar boyunca tüccarların, gezginlerin uğrak noktası Semerkant, bir açık hava müzesi ve her adımı tarihin ayrı bir köşetaşı “Harzem Ülkesi’nin Gözbebeği” Hiva.

49


23 - 26 Nisan 2020 BEYRUT UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Neolitik çağa uzanan Biblos, Baalbek antik şehri ve tarihi yerleşim birimi Anjar. Osmanlı ve Haçlı izleri. Tüm Arap dünyasının kültür ve eğlence merkezi, küllerinden yeniden doğan “Ortadoğu’nun Paris’i” Beyrut… ______________ 30 Nisan - 8 Mayıs 2020 KUZEY KORE Batılıların deyimiyle “Asya’nın Kapalı Kutusu”. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Koguryo Mezarlar Külliyesi ve Kaesong Tarihi Anıtlar Bölgesi. “Ölümsüz Devrim”in sembolü Büyük Mansuade Anıtı. Taedong Nehri kıyısına kurulu başkent Pyongyang… ______________ 16 - 30 Mayıs 2020 BORNEO ADASI: SABAH VE SARAVAK - MALEZYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki iki yer: Baş döndürücü manzaralarıyla Kota Kinabalu ve tarihi şehir Melaka. Güney Çin Denizi'nin anakaradan ayırdığı, dünyanın üçüncü büyük adası Borneo Yağmur ormanları, mağara oluşumları, mağara hayvanları, endemik bitkiler. Doğa harikası ortamlarda tekne yolculukları… ______________ 19 - 31 Mayıs 2020 ÇİN UYANINCA: ÇİN UYGARLIĞININ GEÇMİŞİ VE BUGÜNÜ Beycing, Xi’an, Şanghay, Suzhou, Tongli, Wuhzen ______________ 13 - 21 Haziran 2020 TÜRKLERİN İZİNDE ALTAYLAR UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tabiatın hazinelerini tüm cömertliğiyle sunduğu ve binlerce yıllık kültür yollarının kesiştiği Altay dağlık yöresi, Altın Dağlar, Teletskoye Gölü, Altay inancında dünyeviliğin ruhaniliğe yükseldiği Şambala’nın kapısı olarak bilinen Beluha Dağı’nın Gebler Buzulu’ndan doğan Katun ile Çulişman ırmakları. İskitler’in mirası ve Bronz Çağ’dan günümüze kadar gelmiş olan Pazırık Kurganları. Altay Özerk Cumhuriyeti’nin kültürel merkezi Gorno - Altaysk ve gizemli Altay Prensesi…

50


4 - 14 Temmuz 2020 MOĞOLİSTAN ve NAADAM FESTİVALİ Orhun Anıtları, Türklerin Orta Asya’daki İzleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Orhun Vadisi Kültürel Değerleri (Orhun Anıtları, Erdenezu Manastırı). Ulan Batur, Gobi ve Taklamakan çölleri. Moğolların geleneksel Naadam Festivali… ______________ 22 Temmuz - 3 Ağustos 2020 EGZOTİK ENDONEZYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan üç yer: Dünyanın en büyük Budist stupası Borobudur, Prambanan Tapınağı Kompleksi ve Bali bölgesinin kültürel peyzajı. 17 binden fazla adasıyla dünyanın en büyük takımada ülkesi Endonezya. “Zafer” şehri Cakarta. Tarihi kraliyet şehri, Yogyakarta. Büyüleyici doğası, kaya mezarları ve ilginç gelenekleriyle Toraca. “Tanrıların Adası” Bali. ______________ 30 Temmuz - 6 Ağustos 2020 GÜRCİSTAN - ERMENİSTAN Batum - Kutaisi - Gori - Tiflis - Mtskheta - Stepandsminda - Erivan Sevan - Garni - Geghard - Khor Virap - Eçmiadzin

PLANLANANLAR 29 Şubat - 6 Mart 2020 ÜRDÜN VE PETRA VADİSİ ______________ 3 - 9 Nisan 2020 BİLİNMEYEN FİLİSTİN ve KUDÜS ______________ 3 - 10 Nisan 2020 İPEK YOLU’NUN KALBİ: SEMERKANT - BUHARA - HİVA ______________ 23 - 28 Nisan 2020 AZERBAYCAN

51


5 - 15 Haziran 2020 KUZEY KAFKASYA - ÇEÇENİSTAN ______________ 12 - 27 Haziran 2020 TRANSSİBİRYA EKSPRESİ ______________ 20 Haziran - 2 Temmuz 2020 TACİKİSTAN, KAZAKİSTAN VE KIRGIZİSTAN ______________ 3 - 9 Temmuz 2020 KAMÇATKA ______________ 18 - 30 Temmuz 2020 TEKNEYLE VOLGA NEHRİ ______________ 25 Temmuz - 2 Ağustos 2020 BAYKAL GÖLÜ'NÜN GİZEMİ ______________ 12 - 25 Ağustos 2020 TEKNEYLE LENA NEHRİ

52


KUZEY, ORTA VE GÜNEY AMERİKA GEZİLERİ SATIŞI SÜRENLER 22 Ocak - 2 Şubat 2020 • 22 Nisan - 3 Mayıs 2020 KÜBA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 4 yer: Havana, Cienfuegos ve Trinidad tarihi merkezleri, Şeker Kamışı Vadisi. Varadero’da deniz kıyısında dinlenme. Şarkı söyleyip dans ederek sokakları ve meydanları daimi karnaval alanına çeviren Kübalılar. Fidel Castro, Che Guevara ve Ernest Hemingway’in ayak izlerinde, müziğin, dansın ve devrimin ülkesi Küba’da unutulmaz bir yolculuk… ______________ 7 - 20 Şubat 2020 PATAGONYA: ŞİLİ - ARJANTİN - BREZİLYA Buenos Aires, Santıigo, Valparaiso, Torres Del Paine, El Calafate, Ushuaia, Buenos Aires, Iguazu, Rio De Janeiro… ______________ 9 - 22 Şubat 2020 ORTA AMERİKA: PANAMA - NİKARAGUA - KOSTA RİKA Panama Eski Kenti, Portobelo, Koloniyal dönemden kalma birçok esere ev sahipliği yapan Granada ve Masaya Volkanı, Panama treniyle gezi, Arenal Volkanı… ______________ 15 - 28 Mayıs 2020 KOLOMBİYA - PERU - BOLİVYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden beş yer: Cuzco, Machu Picchu, Tivanaku ören yeri, Lima tarihi merkezi ve Nasca Çizgileri. And Dağları’nın dorukları arasında eşsiz İnka Uygarlığı’nın kayıp şehirlerindeki kolonyal mimari şaheserlerle dolu modern şehirlere unutulmaz bir keşif gezisi. Dünyanın en büyük tuz düzlükleri Salar de Uyuni…

53


16 - 30 Mayıs 2020 (Satışı tamamlandı) BATI AMERİKA'NIN DOĞAL PARK VE KANYONLARI Büyük Kanyon, Yosemite Ulusal Parkı, Monument Vadisi…

PLANLANANLAR 8 - 18 Ağustos 2020 TEKNE İLE GALAPAGOS ADALARI VE EKVADOR

54


55


56


SATIŞTAKİ EXODUS PROGRAMLARIMIZDAN BAZILARI EXODUS: VIVA KÜBA 9 - 16 Ocak 2020• 6 - 13 Şubat 2020 • 5 - 12 Mart 2020 EXODUS: KAHİRE - İSKENDERİYE - ASVAN 10 - 22 Ocak 2020 • 28 Şubat - 11 Mart 2020 • 6 - 18 Mart 2020 • 3 - 15 Nisan 2020 •24 Nisan - 6 Mayıs 2020 • 25 Eylül - 7 Ekim 2020 • 30 Ekim - 11 Kasım 2020 EXODUS: SU ALTINDAN MALDİVLER: 18 - 25 Ocak 2020 • 25 Ocak - 01 Şubat 2020 • 01 - 08 Şubat 2020 • 29 Şubat - 07 Mart 2020 EXODUS: ATLAS DAĞLARI’NIN GÖLGESİNDE FAS 2 - 16 Şubat 2020 • 19 Nisan - 3 Mayıs 2020 • 10 - 24 Mayıs 2020 • 14 28 Haziran 2020 EXODUS: URUGUAY - ARJANTİN - BREZİLYA 3 - 14 Şubat 2020 • 9 - 20 Mart 2020 • 5 - 16 Ekim 2020 • 16 - 27 Kasım 2020 EXODUS: ÜRDÜN 8 - 16 Şubat 2020 • 15 - 23 Mart 2020 • 21 - 29 Mart 2020 EXODUS: VİETNAM LEZZET KEŞİFLERİ 9 - 18 Şubat 2020 • 1 - 10 Mart 2020 • 11 - 20 Ekim 2020 •8 - 17 Kasım 2020 EXODUS: İTALYANIN GÜNEYDEKİ İNCİSİ AMALFİ 15 - 22 Şubat 2020 • 21 - 28 Mart 2020 EXODUS: UMMAN SULTANLIĞI 8 - 14 Mart 2020 • 18 - 24 Ekim 2020 • 15 - 21 Kasım 2020 • 13 - 19 Aralık 2020

57


EXODUS: İNKA YOLU YÜRÜYÜŞÜ 9 - 17 Nisan 2020 • 8 - 16 Mayıs 2020•14 - 22 Mayıs 2020 •28 Mayıs - 5 Haziran 2020 • 5 - 13 Haziran 2020 EXODUS: PERU INTI RAYMİ FESTİVALİ 12 - 18 Nisan 2020 • 17 - 23 Mayıs 2020 • 14 - 20 Haziran 2020•12 - 18 Temmuz 2020 • 6 - 12 Eylül 2020 • 11 - 17 Ekim 2020 EXODUS: MACHU PICCHU 12 - 18 Nisan 2020•17 - 23 Mayıs 2020 • 14 - 20 Haziran 2020 • 12 - 18 Temmuz 2020•6 - 12 Eylül 2020 • 11 - 17 Ekim 2020 EXODUS: JAPONYA 9 - 16 Mayıs 2020 • 26 Eylül - 3 Ekim 2020 • 17 - 24 Ekim 2020 EXODUS: MEKSİKA MAYA VE AZTEK KEŞFİ 9 - 23 Mayıs 2020 EXODUS: ANTİK YUNAN 16 - 24 Mayıs 2020•30 Mayıs - 7 Haziran 2020•13 - 21 Haziran 2020 • 11 19 Temmuz 2020 • 5 - 13 Eylül 2020 • 12 - 20 Eylül 2020 • 26 Eylül - 4 Ekim 2020 • 10 - 18 Ekim 2020 EXODUS: BOSNA HERSEK ve KARADAĞ 4 - 14 Temmuz 2020 • 1 - 11 Ağustos 2020 • 15 - 25 Ağustos 2020 • 29 Ağustos - 8 Eylül 2020 EXODUS: TANZANYA’DA SAFARİ 25 Temmuz - 1 Ağustos 2020 • 24 - 31 Ekim 2020 EXODUS: MEKSİKA MAYA VE AZTEK KEŞFİ VE ÖLÜLER BAYRAMI 26 Eylül - 10 Ekim 2020

Programımızda ve sitemizde bulunan EXODUS programlarına ek olarak EXODUS sitesinden istediğiniz geziler olduğunda satış bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

58


AFRİKA GEZİLERİ SATIŞI SÜRENLER 16 - 27 Ocak 2020 OMO VADİSİ VE TİMKAT FESTİVALİ Lalibela’nın Ünlü Kaya Oyma Kiliseleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Omo Vadisi, Lalibela Kaya Oyma Kiliseleri ve Tiya Stelleri. Bilinen ilk hominid (insanımsı), 3,2 milyon yaşındaki “Lucy”ye ev sahipliği yapan Ulusal Müze. Dünyanın en büyük fay kırığı olan Büyük Rift Vadisi üzerinde yolculuk. Omo Vadisi’nin farklı etnik kökene sahip halkları: Dorzeler, Mursiler, Karolar, Hamerlar. Etiyopya’ya özgü hayvan türleri… ______________ 9 - 18 Şubat 2020 MISIR: 5000 YILLIK GİZEM Luksor - Assuan - Abu Simbel - Kahire UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve “Dünyanın 7 Harikası” arasında sayılan Giza Piramitleri, dünyanın en büyük antik dini mekânı Karnak Tapınağı, Luksor Tapınağı… ______________ 7 - 14 Mart 2020 BÜYÜLÜ FAS Modern başkent ve tarihi şehir Rabat, Fez yerleşkesi, Aid Bin Haddu, Marakeş yerleşkesi, tarihi Meknes ve Volubilis antik kenti, Kazablanka, Erfud, Varzazat, Büyük Sahra’nın en ünlü kum tepelerinin yer aldığı Merzuga Çölü, çölde safari. ______________ 14 - 22 Mart 2020 UYGARLIKLAR VAHASI TUNUS Afrika ve Akdeniz’in Mağrip topraklarındaki buluşması Afrika ve Akdeniz’in Mağrip topraklarındaki buluşması: Dünyanın en geniş Roma mozaikleri koleksiyonuna sahip Bardo Müzesi, Kartaca antik kenti, Eski Tunus, El-Cem Kolezyumu, Kutsal Şehir Kayrevan ve Thugga antik kenti, Cerbe adası, Matmata, Sbeitla, Sidi Bu Said, çölde trenle gezi ve safari.

59


20 - 31 Mayıs 2020 SİHİRLİ ADALAR ÜÇGENİ: MADAGASKAR, RÉUNION ve MAURITIUS İçinde yaşayan canlıların yüzde 95'ini dünyanın başka yerlerinde görmenin mümkün olmadığı Madagaskar. Lemurlar, kurbağalar, bukalemunlar, zehirli olmayan sürüngenler, kuş türleri ve rengârenk orkideler. Réunion ve Mauritius. ______________ 23 Mayıs - 2 Haziran 2020 LÜKS ROVOS TRENİYLE VİKTORYA ŞELALELERİ Güney Afrika Cumhuriyeti - Zimbabve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Viktorya Şelalesi, Güney Afrika İnsansı Fosilleri Bölgesi, Kap Yarımadası Ulusal Parkı. Güney Afrika Cumhuriyeti ve Zimbabve boyunca lüks tren yolculuğu. Cape Town, Johannesburg ve Pretoria kentleri, Ümit Burnu, Kalahari Çölü, Hvange Ulusal Parkı’nda safari…

PLANLANANLAR 13 - 21 Haziran 2020 RUANDA - UGANDA GORİL SAFARİSİ ______________ 23 Temmuz - 3 Ağustos 2020 AFRİKA’DA SAFARİ: KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR ______________ 25 Temmuz - 5 Ağustos 2020 AFRİKA’NIN FARKLI YÜZÜ: NAMİBYA

60


61


62


63


KİŞİYE ÖZEL VE MÜNFERİT PAKETLER 4 Ocak - 31 Aralık 2020 arasında dilediğiniz bir tarihte KİŞİYE ÖZEL ÖZBEKİSTAN UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Buhara, Semerkant, İşan Kale-Hiva. İslam’ın manevi merkezlerinden efsanevi şehir Buhara. Dünyanın aynası, Doğu’nun incisi ve asırlar boyunca tüccarların, gezginlerin uğrak noktası Semerkant. Bir açık hava müzesi ve her adımı tarihin ayrı bir köşetaşı “Harzem Ülkesi’nin Gözbebeği” Hiva… • 15 - 22 Ocak 2020 MÜNFERİT HAVANA CAZ FESTİVALİ UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Havana Eski Kenti, Cienfuegos ve Vinales Vadisi. Şarkı söyleyip dans ederek sokakları ve meydanları daimi karnaval alanına çeviren Kübalılar. Fidel Castro, Che Guevara ve Ernest Hemingway’in ayak izlerinde, müziğin, dansın ve devrimin ülkesi Küba’da unutulmaz bir yolculuk… • 1 Şubat - 31 Aralık 2020 arasında farklı tarih seçenekleriyle MÜNFERİT MOSKOVA Rusya’nın kalbine özel bir yolculuk… • 1 Şubat 2020 - 10 Ocak 2021 arasında farklı tarih seçenekleriyle MÜNFERİT KENYA’DA MASAİ MARA SAFARİSİ Bilinen yaban hayatı gözlemleme deneyimlerinin ötesinde bir yolculuk… Yaban hayat meraklılarına benzersiz deneyimler sunan bir rota ve sonsuzluğun simgesi: Masai Mara… • 20 Şubat- 15 Mart 2020 • 24 Ekim - 17 Kasım 2020 ÖZEL JETLE DEVR-İ ÂLEM Fort Lauderdale (ABD) - Cusco (Peru) - Paskalya Adası (Şili) - Apia (Samoa) - Daintree Yağmur Ormanları (Avustralya) - Siem Reap

64


(Kamboçya) - Agra (Hindistan) - Serengeti (Tanzanya) - Petra Vadisi (Ürdün) - Marakeş (Fas) - Orlando (ABD) 80 kişilik özel jetle yolculuk, 24 günde 10 ayrı ülke… Machu Picchu, sırtlarını Pasifik Okyanusu’na dönen Moailer ve Ahular, dünyanın en eski yağmur ormanlarından Daintree, Uzakdoğu masalının en önemli durağı Angkor Vat Tapınağı, görkemli Tac Mahal, büyüleyici doğal yaşamıyla Tanzanya, masal kenti Petra, Marakeş… • 30 Mart 2020’ye kadar dilediğiniz tarihte KİŞİYE ÖZEL MYANMAR Yangon - Mandalay - Bagan - Inle Lake 4 bini aşkın tapınağıyla Bagan, İnle Gölü, Myanmar İmparatorluğu’nun son başkenti Mandalay, 2000 yıllık geçmişiyle Sule Pagoda ve Altın Tapınak Şvedagon Pagoda, görkemli tarihi ve Budist kültürüyle Asya’nın gizemli ülkesi Myanmar… • 31 Mart 2020’ye kadar dilediğiniz tarihte LÜKS HİNT SARAYLARINDA KONAKLAMALI ÖZEL GEZİ Delhi - Agra -Caypur - Udaypur - Mumbay Hindu, Budist, Caynacı, Parsi, Sikh inançları, milyonlarca tanrı ve tanrıça. Doğu felsefeleri, yaşam biçimleri, ölü yakma törenleri, ayinler, mimari zenginlikler, doğa, tarih, insan... • 12 Nisan - 1 Haziran 2020 arasında farklı tarih seçenekleriyle MÜNFERİT KOLOMBİYA UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, limanı, kalesi ve anıtlarıyla Karayipler’deki sihirli şehir Cartagena. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki iki yer: Üniversite şehri Bogota, tuz şehri Zipaquira. Bogota’da Altın ve Botero müzeleri. • 1 Haziran - 21 Aralık 2020 KİŞİYE ÖZEL TANZANYA’DA SAFARİ - ZANZİBAR Manyara Ulusal Parkı, Ngorongoro Koruma Alanı, Serengeti Ulusal Parkı, Zanzibar…

65


5 - 19 Haziran 2020 SENEGAL SAINT LOUIS CAZ FESTİVALİ ve DAKAR SANAT BİENALİ 1993 yılından beri dünyanın en önemli uluslararası caz etkinliklerinden biri olan Saint Louis Caz Festivali. Archie Sheep, Randy Weston, Lucky Peterson, Jake DeJohnette, Mc Coy Tyner, Ali Farka Tourè, Abdoullah Ibrahim, Joe Zawinul gibi dünyaca ünlü sanatçıların performanslarını sergiledikleri sahne. Caz’ın ritimlerinin, Afrika’nın doğal ritimleriyle birleşimi. Çağdaş Afrika sanatının yüzü olan Dakar Sanat Bienali. Senegal’in en güzel şehrinde en güzel Caz Festivali… • 15 Haziran 2020’ye kadar dilediğiniz bir tarihte… KİŞİYE ÖZEL KUZEY HİNDİSTAN’DA SAFARİ Delhi - Corbett - Dudhwa - Lucknow Kaplan Krallığı olarak bilinen Hindistan'ın en eski koruma alanı Corbett Ulusal Parkı, Hindistan - Nepal sınırında bulunan, ülkenin biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ulusal parkı Dudhwa, yaban hayat meraklılarına benzersiz deneyimler sunan bir rota… • 1 Temmuz - 31 Aralık 2020 arasında dilediğiniz bir tarihte… KİŞİYE ÖZEL VARANASİ LÜKS BRİJRAMA PALACE KONAKLAMA Delhi - Varanasi - Delhi Hindu, Budist, Caynacı, Parsi, Sikh inançları, milyonlarca tanrı ve tanrıça. Doğu felsefeleri, yaşam biçimleri, ölü yakma törenleri, ayinler, mimari zenginlikler, doğa, tarih, insan... • 31 Ekim 2020’ye kadar dilediğiniz bir tarihte… KİŞİYE ÖZEL KÜBA UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Havana Eski Kenti, Cienfuegos ve Trinidad; müziğin, dansın ve devrimin ülkesi Küba’da unutulmaz bir yolculuk…

66


31 Aralık 2020’ye kadar dilediğiniz bir tarihte… MÜNFERİT BÜYÜLÜ FAS UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki üç yer: Aid Bin Haddu Kasbası, Marakeş yerleşkesi ve Essaouira. UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cema el Fna Meydanı ve Akdeniz tipi beslenme. Kazablanka, Varzazat, Atlas Dağları, Kasbalar, Suklar… • 31 Aralık 2020’ye kadar dilediğiniz bir tarihte… MÜNFERİT GÜNEY AFRİKA Cape Town, Ümit Burnu, Robben Adası, Bo Kaap, Pilanesberg, Johannesburg, Viktorya Şelaleleri… • 31 Aralık 2020’ye kadar dilediğiniz bir tarihte… KATHMANDU VALLEY TREK • 31 Mart 2021’e kadar dilediğiniz bir tarihte… MÜNFERİT PIRLANTA ÜÇGEN Delhi – Bhubaneshwar – Puri Goa’nın yeni alternatifi, gözde sahil şehri Puri, Hindistan kabileleri mirası, doğu felsefeleri, yaşam biçimleri, ölü yakma törenleri, ayinler…

67


HAYATINIZIN EN ÖZEL TREN YOLCULUKLARI Lüks tren yolculuklarının dünya liderlerinin tasarımları ve sundukları konforla haklı bir ün yapmış olan trenleriyle, titizlikle hazırlanmış, dünyanın en az bilinen ve görülen noktalarına uzun mesafeli tren gezileri… Benzersiz manzaralar eşliğinde, dünyanın üçte birinin geçildiği destansı güzergâhlar… FEST Travel ayrıcalığıyla… 18 - 25 Ocak 2020 DEKKAN ODYSSEY İLE İHTİŞAMLI MAHARAŞTRA Hindistan’ın ruhunu keşfetme fırsatı ve trenle rüya gibi bir gezi... UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki iki yer: Champaner-Pavagadh Arkeoloji Parkı ve Çatrapati Şivacı Tren İstasyonu. Nashik, Palitana, Sasan Gir - Gir Ormanı ve Ulusal Parkı, Rann of Kutch…

30 Temmuz 2020’ye kadar dilediğiniz tarihte… MÜNFERİT TRENLE MEKSİKA VE COPPER KANYONU CHIHUAHUA - CUAUHTEMOC CITY - EL FUERTE UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan toplam 6 kanyonun birleşmesinden oluşan, derinlik ve genişlik olarak Büyük Kanyon'un tam dört katı olan Copper Kanyon, Yerli Raramuri (Tarahumara) halkının geleneksel evi…

31 Aralık 2020’ye kadar dilediğiniz tarihte… KİŞİYE ÖZEL TRENLE ALTIN ÜÇGEN UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki altı yer: Kutub Minar, Hümayun Türbesi, Tac Mahal, Agra Kalesi, Caypur Amber Kalesi ve Caypur Cantar Mantar. Hindu, Budist, Caynacı, Parsi, Sikh inançları, ayinleri, Tantra Hinduizmi, milyonlarca tanrı ve tanrıça. Doğu felsefeleri, yaşam biçimleri, ölü yakma törenleri, ayinler, mimari zenginlikler…

68


69


70


71


SATIŞI SÜRENLER 25 - 31 Ocak 2020 OECONOMICA: ALTIN ÜÇGEN Delhi, Agra, Caypur… _____________ 2 - 14 Mart 2020 OECONOMICA: HOLİ FESTİVALLİ KATMANDU - HİNDİSTAN Delhi, Caypur, Agra, Varanasi, Katmandu. Hümayun Türbesi, Kutub Minar, Amber Kalesi, Cantar Mantar, Fatehpur Sikri, Tac Mahal. Doğu felsefeleri, yaşam biçimleri, ölü yakma törenleri, ayinler, mimari zenginlikler. Renk cümbüşü içinde baharın gelişinin kutlandığı unutulmaz bir Holi festivali deneyimi… _____________ 8 - 16 Mart 2020 OECONOMICA: KRALLAR VE ŞAHLAR ÜLKESİ İRAN Şiraz, Persepolis, Yezd, İsfahan, Kaşan, Tahran… ______________ 11 - 23 Mart 2020 OECONOMICA: VİETNAM - LAOS - KAMBOÇYA Uzakdoğu coğrafyasının tarihi şehirleri: Ho Çi Min (Saygon), Hanoi, Hoi An, Luang Prabang, Siem Reap, Angkor; Kızıl Nehir, Parfüm Nehri, Halong Körfezi ve Uzakdoğu masalının en önemli durağı Angkor Vat Tapınağı… _____________ 18 - 30 Mart 2020 OECONOMICA: MEKSİKA - GUATEMALA Orta ve Kuzey Amerika coğrafyasının tarihi şehirleri Cancun, Tulum, Merida, Campeche, Palenque, Flores, Guatemala City, Atitlan, Antigua ve Mexico City

72


22 Mart - 2 Nisan 2020 OECONOMICA: JAPONYA Asya’nın doğusunda yay görünümlü takımadalar ülkesi Japonya. Binlerce yıllık gelenekleri, yüksek teknolojisi ve gündelik hayatına yansıyan tam bir karşıtlıklar diyarı. Tokyo, Hiroşima, Nara, Kyoto, Hakone, Miyajima , Osakai, Kamakura… ______________ 28 Mart - 2 Nisan 2020 • 21 - 26 Mayıs 2020 OECONOMICA: ENDÜLÜS Malaga, Granada, Cordoba, Sevilla, Ronda; İspanya’da Musevi, İslam, Mağribi katkıları, Rönesans, Mudehar, romanesk, gotik, barok ve çağdaş sanat akımlarının mirası… _____________ 19 - 30 Mayıs 2020 OECONOMICA: İSKOÇYA - İRLANDA Edinburgh, Aberfoyle, Glasgow, Belfast, Sligo, Killarney, Dublin… _____________ 22 - 28 Mayıs 2020 OECONOMICA: SALZBURG - BAVYERA Meersburg, Bregenz, Hallstatt Gölü, Salzburg, Reichenau… _____________ 23 - 27 Mayıs 2020 OECONOMICA: ALSACE Strazburg - Colmar - Eguisheim _____________ 23 - 30 Mayıs 2020 OECONOMICA: POLONYA'DA TARİH VE SANAT Eski Varşova ve Polonya’nın kalbi olarak bilinen Krakov, dünyanın en eski tuz madenlerinden Wieliczka, II. Dünya Savaşı döneminin en büyük toplama kampı Auschwitz, dünyanın en geniş kalesi Malbork ve Kopernik’in doğduğu ortaçağ kenti Torun.

73


PLANLANANLAR 27 - 30 Mart 2020 OECONOMICA: BEETHOVEN'IN İZİNDE VİYANA ______________ 1 - 9 Nisan 2020 OECONOMICA: TEKNEYLE MISIR ______________ 16 - 19 Nisan 2020 OECONOMICA: ADIM ADIM PARİS ______________ 23 - 26 Nisan 2020 OECONOMICA: MAKEDONYA ______________ 19 - 30 Mayıs 2020 OECONOMICA: GÜNEY KORE - JAPONYA ______________ 18 Temmuz - 2 Ağustos 2020 OECONOMICA: ALASKA'DA DOĞA VE VAHŞİ YAŞAM ______________ 23 - 26 Temmuz 2020 OECONOMICA: ANDREA BOCELLI KONSERİ VE TOSKANA ______________ 23 Temmuz - 3 Ağustos 2020 OECONOMICA: ASYA’NIN KADİM İMPARATORLUĞU ÇİN ______________ 24 Temmuz - 6 Ağustos 2020 OECONOMICA: PERU - BOLİVYA ______________ 29 Temmuz - 6 Ağustos 2020 OECONOMICA: ŞRİ LANKA PERAHERA FESTİVALİ

74


FESTİVAL ROTALARI Meydanlardan konser salonlarına, baharın coşkusunun bin bir farklı tonunu yansıtan eğlencelerden dini bir dönüm noktasını kutsayan kalabalıkların şevkine uzanan, Türkiye ve dünyadaki festivallere özel gezilerimiz için: festtravel.com/festival-gezileri

SATIŞI SÜRENLER 16 - 27 Ocak 2020 OMO VADİSİ VE TİMKAT FESTİVALİ 3 - 9 Şubat 2020 SİCİLYA ADASI - SANT’AGATA FESTİVALİ 3 - 14 Şubat 2020 MAHARACALAR DİYARI RACASTAN 2 - 14 Mart 2020 OECONOMICA: HOLİ FESTİVALİ İLE KATMANDU - HİNDİSTAN 4 - 14 Temmuz 2020 MOĞOLİSTAN VE NAADAM FESTİVALİ

PLANLANANLAR 29 Temmuz - 6 Ağustos 2020 OECONOMICA: ŞRİ LANKA PERAHERA FESTİVALİ

75


YEŞİL ROTALAR® Türkiye’nin ve dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik merkezlerinin, farklı flora ve faunaların keşfi: festtravel.com/yesil-rotalar

SATIŞI SÜRENLER 11 - 23 Mart 2020 OECONOMICA: VİETNAM - LAOS - KAMBOÇYA 19 - 26 Mayıs 2020 MOSTAR - SARAYBOSNA - HIRVATİSTAN - DALMAÇYA KIYILARI 31 Temmuz - 8 Ağustos 2020 İSKANDİNAVYA: İSVEÇ - NORVEÇ - DANİMARKA 13 - 21 Haziran 2020 TÜRKLERİN İZİNDE ALTAYLAR 22 Temmuz - 3 Ağustos 2020 EGZOTİK ENDONEZYA

PLANLANANLAR 25 - 26 Nisan 2020 BATI KARADENİZ'DE SONBAHAR RENKLERİ 16 - 17 Mayıs 2020 KAZ DAĞI FLORASI

76


NOTALI ROTALAR® Dünyanın en önemli sanat etkinliklerine, konserlerine ve festivallere yönelik olarak düzenlenen Notalı Rotalar®, müzikseverleri eşsiz mekânlarda ünlü şefler, orkestralar ve müzisyenlerle buluşturuyor: festtravel.com/notali-rotalar

SATIŞI SÜRENLER 16 - 19 Ocak 2020 MALTA VALETTA BAROK MÜZİK FESTİVALİ 25 - 27 Ocak 2020 • 27 - 30 Ocak 2020 SALZBURG KIŞ MÜZİK FESTİVALİ - MOZARTWOCHE 2020 14 - 17 Şubat 2020 VENEDİK’TE KARNAVAL VE OPERA

PLANLANANLAR 21 - 24 Şubat 2020 ST. PETERSBURG’DA KIŞ VE KLASİK MÜZİK

7 - 11 Mayıs 2020 LONDRA’DA KÜLTÜR VE SANAT

20 - 23 Mart 2020 BEETHOVEN FESTİVALİ BONN

16 - 18 Mayıs 2020 AMSTERDAM MAHLER FESTİVALİ

27 - 30 Mart 2020 OECONOMICA: BEETHOVEN’İN İZİNDE VİYANA

13 - 16 Haziran 2020 BACH FESTİVALİ 2 - 6 Temmuz 2020 VERONA’DA OPERA VE BAĞ ROTALARI

9 - 12 Nisan 2020 BERLİN MÜZİK FESTİVALİ 23 - 26 Nisan 2020 HAMBURG’DA MÜZİK ŞÖLENİ VE ELBPHILHARMONIE

15 - 19 Temmuz 2020 MONTRÖ CAZ FESTİVALİ 23 - 26 Temmuz 2020 ANDREA BOCELLI KONSERİ VE TOSKANA

77


LEZZETLİ ROTALAR® Gezilerinizde hem tarihi ve kültürel güzelliklerin hem de tadına doyulmaz lezzetlerin peşine mi düşüyorsunuz? O halde Lezzetli Rotalar ® tam size göre! Hem Türkiye’deki yöresel mutfakların hem de yabancı mutfakların en unutulmaz lezzetleri bu gezilerimizde: festtravel.com/lezzetli-rotalar

SATIŞI SÜRENLER 7 - 9 Şubat 2020 HATAY LEZZET DURAKLARI 8 - 9 Şubat 2020 LEZZET BAŞKENTİ GAZİANTEP 15 - 17 Mayıs 2020 KÜÇÜK MENDERES HAVZASI VE İZMİR'İN KÖYLERİ 24 - 28 Mayıs 2020 BORDEAUX - PERIGORD - DORDOGNE

78


79


80


Sürdürülebilir Turizm ve Sorumlu Gezgin Sürdürülebilir Turizm, turizm faaliyetleri içinde ekonomik sürekliliği, yerel kalkınmayı, istihdam kalitesine, sosyal katılım ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda adımlar atarak bu noktalarda gelişme sağlanmasına yönelik bir turizm biçimidir. Sürdürülebilir Turizm tüm turistik faaliyet gruplarına uygulanabilir bir ilkeler bütünüdür. Gezginlerin sosyal bozulmaya yol açmadan, kaynaklardan faydalanma konusunda yerel toplulukların ve daha küçük grupların haklarını gözeterek turistik faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için bir yol gösterici olan Sürdürülebilir Turizm fikri, gezginleri kültürel zenginlik ve mirasa saygı duymaya teşvik eder. Kültürel varlıklara sahip çıkılmasının yanı sıra biyolojik çeşitliliğin korunması, kaynakların verimli kullanılması, koruma - faydalanma dengesinin sağlanması ve bu dengenin korunması hakkında bilincin artırılması amaçlanır. Atık üretimini en aza indirmek de yine Sürdürülebilir ve Sorumlu Turizmin odak noktalarından biridir. Bu ilkeleri ve amaçları göz önünde bulundurarak FEST Travel ofisinde ve gezilerimizde birçok düzenleme yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu adımlarımıza öncelikle ofis içindeki düzenlemelerimizle başladık. Müsvedde kağıt kullanarak kağıt atıklarımızı, damacana su yerine arıtılmış suya geçerek de plastik kullanımını azalttık. Ofisimizdeki bütün aydınlatmalar daha az elektrik tüketenlerle, kartvizitlerimiz geri dönüşümlü kâğıttan yapılan kartvizitlerle değiştirildi. Ayrıca gezilerimizde bez galoş, matara, kumaş çantalar, kullan-at kulaklıklar ve geri dönüşümlü kâğıttan yapılan bavulluklar kullanmaya başladık. Buna ek olarak da her zaman bütün gezilerimizde hayvanlara yönelik hassasiyetimizi gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik adına attığımız bu adımlarla aynı zamanda Türkiye’nin öncü turizm acentelerinden olarak sektördeki diğer acentelerin ve gezginlerimizin bu konudaki farkındalıklarını arttırmak da bizim için çok önemli.

81


KAİ Ormanları ile Karbon Ayak İzlerimizi Siliyoruz! Katıldığınız her FEST Travel gezisiyle, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın 2012 yılında FEST desteğiyle başlattığı Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne destek olduğunuzu biliyor musunuz? Küresel ısınma hızla sürüyor, orman alanları ardı ardına tahrip ediliyor ve geleceğimiz, günden güne daha fazla tehdit ediliyor. Bizse, kullandığımız sanayi ürünleriyle pek çok tüketimimizin sonucunda doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmaya ve bu zararı olabildiğince telafi etmeye çalışıyoruz. İşte bu amaçla, FEST Travel ve Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı (KBGV) 2012 yılından beri Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne hayat veriyor! 2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016 ve 2017’de ise Kırklareli Lüleburgaz ve Babaeski’de oluşturduğumuz Karbon Ayak İzi Ormanlarının ardından dördüncü ormanımızın fidanları, Mart 2018’de Kırklareli Dereköy’de dikildi. Trakya’nın kalbine inşa edilecek ve yaklaşık 250 bin ağacın kesilmesine mal olacak kömürlü termik santral projesinin tehdit ettiği bölgede, doğal yaşamın nefes almaya devam etmesi gerekiyor. Yok olan her ağaç, geleceğimizden geri dönmemek üzere kopan bir parça demek. FEST Travel, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile yürüttüğü Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi'nde, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Kırklareli'ndeki muhtelif sahalarda toplam 14,6 hektar alanda 22.000 adet fidan dikimi gerçekleştirdi. Şimdi sıra, bu muhtelif alanları tek ve büyük bir ormanda bir araya getirerek, Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi'ni ülkemizde örnek olacak bir kültür ve doğa hareketine dönüştürmekte. Bu amaçla yapılan girişimler sonunda, Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü, Lüleburgaz Orman İşletme Şefliği Karahalil Ağaçlandırma Uygulama Projesi 228 nolu bölmede 2019-2020-2021-2022 yılları içerisinde 85,4 hektarlık alanda 128.685 adet fidan daha toprakla buluşturulacak. İki kurumun işbirliği ve sayısız doğa dostunun desteği sonunda, toplam 100 hektar alanda 150.685 adet fidandan oluşacak büyük bir Karbon Ayak İzi Ormanı'na hayat verilmiş olacak. Detaylar için: www.kulturbilinci.org•(0212) 347 24 25•festtravel.com/karbon-ayak-izi

82


83


84


KÜLTÜR BİLİNCİNİ GELİŞTİRME VAKFI TARİH, ARKEOLOJİ VE SANAT SEMİNERLERİ OCAK 2020 PROGRAMI DİNLER TARİHİNE GİRİŞ: TERİMLER VE METODOLOJİ Prof. Dr. Kürşad Demirci 3, 10, 17, 24, 31 Ocak (Cuma) 12.00-13.45

ANTİK DÖNEMDE KURT MİTOSLARI: GÜÇ, İKTİDAR VE İMGELEM Prof. Dr. Hamdi Şahin 9, 16 Ocak (Perşembe) 11.00-13.00

ANTROPOLOJİDE KURAMLAR VE KURAMCILAR Prof. Dr. Tayfun Atay 7, 14, 21 Ocak (Salı) 19.00-21.00

HOMEROS, HESİODOS VE HERODOTOS EDEBİYATLARINDA YEMEİÇME Murat Yankı 9, 16 Ocak (Perşembe) 19.0021.00

YARATICILIK: AKLIMIZIN SINIRLARINI AŞMAK Prof. Dr. Selçuk Erez 8, 15 Ocak (Çarşamba) 19.00-21.00

TÜRK TOPLUMUNUN ALIŞVERİŞ VE TÜKETİM DENEYİMLERİ Dr. Vahit İpekçi 11 Ocak (Cumartesi) 11.00-14.00

ORTADOĞU’DAN AVRUPA’YA MUTFAĞIN YOLCULUĞU Murat Yankı 8, 15 Ocak (Çarşamba) 11.00-13.00

KİMSEYE ETMEM ŞİKÂYET: GENÇ CUMHURİYET’İN BÜYÜK SESLERİ Serhan Bali 14, 21 Ocak (Salı) 11.00-13.00

ŞUBAT 2020 PROGRAMI ANTROPOLOJİDE KÜLTÜR KURUMLARI Prof. Dr. Tayfun Atay 4, 11, 18, 25 Şubat (Salı) 19.00-21.00

KADİM MISIR MİTOLOJİSİ: TANRILAR, TAPINAKLAR, RAHİPLER Turgay Tuna 6, 13, 20 Şubat (Perşembe) 19.00-21.00

KUZEYİN ÜÇ SLAVI Serhan Bali 5, 12, 19 Şubat (Çarşamba) 19.00-21.00

85


DRUİDLER Prof. Dr. Hamdi Şahin 6, 13 Şubat (Perşembe) 11.00-13.00

TÜRK TOPLUMUNUN ALIŞVERİŞ VE TÜKETİM DENEYİMLERİ Dr. M. Vahit İpekçi 8 Şubat (Cumartesi) 11.00-14.00

YAHUDİLİĞİN TARİHSEL DURUMU Prof. Dr. Kürşad Demirci 7, 14, 21, 28 Şubat (Cuma) 12.00-13.45

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE EKONOMİ TARİHİ Doç. Dr. Evren Bolgün 15, 22, 29 Şubat (Cumartesi) 11.0013.00

MART 2020 PROGRAMI HOLLANDA SANATININ ALTIN YILLARI Prof. Dr. Uşun Tükel 3, 10, 17, 24 Mart (Salı) 11.00-13.00

BÜYÜ, MİT VE DİN Prof. Dr. Tayfun Atay 7, 14, 21, 28 Mart (Cumartesi) 11.0013.00

TANIMLAR VE İKİ ÖRNEK: GERMENLER VE TÜRKLER Doç. Dr. Ahmet Kuyaş 4 Mart (Çarşamba) 19.00-21.00

BUDİZM Faruk Pekin 10, 17, 24, 31 Mart (Salı) 19.0021.00

KUTUPLAR, KAŞİFLER, GEMİLER (ANTARKTİK) Melih Kısagün 4, 11, 18 Mart (Çarşamba) 11.00-13.00

BÜYÜK İSKENDER’İN DOĞU SEFERİ VE HELLENİSTİK ÇAĞ Doç. Dr. Aliye Erol Özdizbay 11 Mart (Çarşamba) 19.00-21.00

YUNAN MİTOLOJİSİNDE ÖLÜMLÜLER Doç. Dr. Serap Yüzgüller 5, 12, 19, 26 Mart (Perşembe) 19.00-21.00

ROMALILAŞMA MI, ROMALILAŞTIRMA MI? Prof. Dr. Hamdi Şahin 18 Mart (Salı) 19.00-21.00 ORTADOĞU’DAN İBER YARIMADASI’NA ARAP FETİHLERİ Selçuk Yıldız 25 Mart (Çarşamba) 19.0021.00

YAHUDİLİĞİN KUTSAL KİTAPLARI Prof. Dr. Kürşad Demirci 6, 13, 20, 27 Mart (Cuma) 12.00-13.45

86


NİSAN 2020 PROGRAMI MİTOLOJİ, OYUN VE ONUR Doç. Dr. Aliye Erol Özdizbay 2 Nisan (Perşembe) 19.00-21.00

OSMANLI’DA GÖRSEL KÜLTÜR (18-19. YÜZYILLAR) Prof. Dr. Tarkan Okçuoğlu 7, 14 Nisan (Salı) 11.00-13.00

YAHUDİLİĞİN İNANÇLARI Prof. Dr. Kürşad Demirci 3, 10, 17 Nisan (Cuma) 12.00-13.45

DOĞUMUNUN 250. YILINDA LUDWİG VAN BEETHOVEN Serhan Bali 8, 15, 22 Nisan (Çarşamba) 11.00-13.00

SOSYAL ANTROPOLOJİ Prof. Dr. Tayfun Atay 4, 11, 18, 25 Nisan (Cumartesi) 11.0013.00

VİKİNGLER VE NORMANLAR (BRİTANYA, FRANSA, SİCİLYA) Doç. Dr. Ahmet Kuyaş 8 Nisan (Çarşamba) 19.00-21.00

İNSANLIĞIN SERÜVENİ: İLK İNSANDAN MODERN DÜNYAYA Dr. Öğr. Üyesi İlker Aktükün 7, 14, 21, 28 Nisan (Salı) 19.0021.00

İNSAN BESLENMESİNİN BİYOKÜLTÜREL DEĞİŞİMİ Banu Bingör 9, 16 Nisan (Perşembe) 19.00-21.00 RUSYA’NIN ASYA YAYILMASI Dr. Öğr. Üyesi İlker Aktükün 15 Nisan (Çarşamba) 19.00-21.00

MAYIS 2020 PROGRAMI HAKİKAT ÖTESİ VE POPÜLİZM Prof. Dr. Haluk Gürgen 5, 12 Mayıs (Salı) 19.00-21.00

KÜRESELLEŞME VE YEMEK KÜLTÜRÜ Banu Bingör 7, 14 Mayıs (Perşembe) 19.00-21.00

FELSEFE VE LAİKLİK Prof. Dr. Örsan K. Öymen 6, 13, 20, 27 Mayıs (Çarşamba) 19.0021.00

YAHUDİLİKTE İBADETLER Prof. Dr. Kürşad Demirci 8, 15, 22, 29 Mayıs (Cuma) 12.0013.45

BİLGİ VE REZERVASYON 0212 347 24 25 kultur@kulturbilinci.org kulturbilinci.org ONLINE KAYIT VE ÖDEME kulturbilinci.org/std/seminerler

87


KRONOLOJİK GEZİ LİSTESİ Adım Adım İstanbul® Gezileri ve Günübirlik Geziler yurtiçi@festtravel.com 4 Ocak 2020 Cumartesi 4 Ocak 2020 Cumartesi 5 Ocak 2020 Pazar 5 Ocak 2020 Pazar 6 Ocak 2020 Pazartesi 6 Ocak 2020 Pazartesi 11 Ocak 2020 Cumartesi 12 Ocak 2020 Pazar 18 Ocak 2020 Cumartesi 19 Ocak 2020 Pazar 25 Ocak 2020 Cumartesi 26 Ocak 2020 Pazar

1 Şubat 2020 Cumartesi 2 Şubat 2020 Pazar 15 Şubat 2020 Cumartesi 16 Şubat 2020 Pazar 16 Şubat 2020 Pazar 22 Şubat 2020 Cumartesi 22 Şubat 2020 Cumartesi 22 Şubat 2020 Cumartesi 23 Şubat 2020 Pazar

İSTANBUL’DAKİ MISIR İZLERİ İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray SÜLEYMANİYE - VEFA - ZEYREK HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL YEŞİLKÖY HAÇ ATMA TÖRENİYLE İSTANBUL YENİKÖY BİR ZAMANLAR BAKIRKÖY ARKEOLOJİ MÜZESİ GECE KARİYE MÜZESİ GECE AYASOFYA MÜZESİ YERALTINDAKİ İSTANBUL FETİH YA DA DÜŞÜŞ: FATİH’İN İSTANBUL’U YENİDEN KURGULAMASI KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray İSTANBUL’DA MİMAR SİNAN ESERLERİ DÜNDEN BUGÜNE SAMATYA (Samatya’da Yeme-İçme Kültürü) KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray PERA’DA 6 - 7 EYLÜL İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI ADIM ADIM BEYOĞLU - II: PERA II GECE AYASOFYA MÜZESİ AYASTEFANOS'TAN YEŞİLKÖY'E

88


23 Şubat 2020 Pazar 29 Şubat 2020 Cumartesi 29 Şubat 2020 Cumartesi 1 Mart 2020 Pazar 7 Mart 2020 Cumartesi 7 Mart 2020 Cumartesi 8 Mart 2020 Pazar 8 Mart 2020 Pazar 10 Mart 2020 Salı 14 Mart 2020 Cumartesi 15 Mart 2020 Pazar 15 Mart 2020 Pazar 21 Mart 2020 Cumartesi 21 Mart 2020 Cumartesi 22 Mart 2020 Pazar 28 Mart 2020 Cumartesi 28 Mart 2020 Cumartesi 29 Mart 2020 Pazar 29 Mart 2020 Pazar 31 Mart 2020 Salı 4 Nisan 2020 Cumartesi 5 Nisan 2020 Pazar 5 Nisan 2020 Pazar 11 Nisan 2020 Cumartesi 12 Nisan 2020 Pazar

ADIM ADIM BEYOĞLU GALATA I: Tophane’den Bankalar Caddesi’ne KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray KUMKAPI - SAMATYA TARİHİ YARIMADA: SULTANAHMET VE ÇEVRESİ YERALTINDAKİ İSTANBUL ESKİ İSTANBUL KAHVEHANELERİ VE KIRAATHANELERİ İSTANBUL’UN KADINLARI VE KADIN ESERLERİ (Avrupa) KARİYE MÜZESİ, TEKFUR SARAYI'NDAN FETHİYE CAMİSİ'NE GECE AYASOFYA MÜZESİ KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray İSTANBUL EFSANELERİ VE TILSIMLARI KADIM BİR SEMT: ANADOLU HİSARI İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI YENİKÖY ADIM ADIM BEYOĞLU - II: PERA - I KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI KÖRLER ÜLKESİ KALKHEDON: KADIKÖY BELGRAD ORMANI FLORASI ATATÜRK ARBORETUMU BEYLERBEYİ - KUZGUNCUK ÇENGELKÖY 1968 MAYISINDA İSTANBUL BÜYÜKADA ADIM ADIM BEYOĞLU GALATA II: Şişhane’den Bankalar Caddesi’ne İZNİK BOĞAZİÇİ YALILARI

89


12 Nisan 2020 Pazar 14 Nisan 2020 Salı 18 Nisan 2020 Cumartesi 18 Nisan 2020 Cumartesi 19 Nisan 2020 Pazar 19 Nisan 2020 Pazar 19 Nisan 2020 Pazar 23 Nisan 2020 Perşembe 23 Nisan 2020 Perşembe 28 Nisan 2020 Salı 2 Mayıs 2020 Cumartesi 3 Mayıs 2020 Pazar 9 Mayıs 2020 Cumartesi 9 Mayıs 2020 Cumartesi 9 Mayıs 2020 Cumartesi 10 Mayıs 2020 Pazar 10 Mayıs 2020 Pazar 16 Mayıs 2020 Cumartesi 17 Mayıs 2020 Pazar 19 Mayıs 2020 Salı 31 Mayıs 2020 Pazar 6 Haziran 2020 Cumartesi 9 Haziran 2020 Salı 14 Haziran 2020 Pazar

İSTANBUL’DA YATIR KÜLTÜRÜ ANADOLU YAKASI YATIRLARI KANLICA İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI ÇATALCA GECE AYASOFYA MÜZESİ NİKOMEDİA’DAN İZMİT’E HEYBELİADA KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray ATATÜRK’ÜN İSTANBUL’DAKİ İZLERİ GECE KARİYE MÜZESİ İSTANBUL'UN HANLARI VE ÇARŞILARI YEDİ TEPE - YEDİ CAMİ - YEDİ TÜRBE KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray YERALTINDAKİ İSTANBUL BİZANS YAPILARI PERA’DA 6 - 7 EYLÜL BOĞAZİÇİ YALILARI AYASTEFANOS'TAN YEŞİLKÖY'E BOĞAZİÇİ YALILARI KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray KÖŞE BUCAK HALİÇ Fener - Balat Ayvansaray İSTANBUL’DA SUYUN ÖYKÜSÜ GECE AYASOFYA MÜZESİ BURGAZADA - KINALIADA

90


Yurtiçi Grup Gezileri yurtici@festtravel.com

SATIŞI SÜRENLER 6 - 10 Ocak 2020 8 - 12 Ocak 2020 13 - 17 Ocak 2020 13 - 17 Ocak 2020 26 - 30 Ocak 2020 6 - 9 Şubat 2020 7 - 9 Şubat 2020 8 - 9 Şubat 2020 10 - 14 Şubat 2020 15 - 16 Şubat 2020 15 - 19 Şubat 2020 20 - 24 Şubat 2020 22 - 23 Şubat 2020 23 - 27 Şubat 2020 29 Şubat - 4 Mart 2020 2 - 6 Mart 2020 4 - 8 Mart 2020 7 - 11 Mart 2020 21 - 22 Mart 2020

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) KARS, BİLİNMEYEN ÇEVRESİYLE ANİ VE KIZAKLA ÇILDIR GÖLÜ HATAY LEZZET DURAKLARI LEZZET BAŞKENTİ GAZİANTEP TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile) BADEM ÇİÇEKLERİYLE DATÇA VE DALYAN KAYA MEZARLARI TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile) BADEM ÇİÇEKLERİYLE DATÇA VE DALYAN KAYA MEZARLARI TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Kars’tan Ankara’ya Tren Yolculuğu ile) TURİSTİK DOĞU EKSPRESİYLE KARS (Ankara’dan Kars’a Tren Yolculuğu ile) ORMANA DÜĞMELİ EVLER

91


21 - 22 Mart 2020 21 - 22 Mart 2020 27 - 29 Mart 2020 2 - 5 Nisan 2020 3 - 5 Nisan 2020 3 - 5 Nisan 2020 3 - 5 Nisan 2020 3 - 5 Nisan 2020 4 - 5 Nisan 2020 8 - 12 Nisan 2020 10 - 12 Nisan 2020 10 - 12 Nisan 2020 10 - 12 Nisan 2020 17 - 19 Nisan 2020 17 - 19 Nisan 2020 17 - 19 Nisan 2020 18 - 19 Nisan 2020 23 - 25 Nisan 2020 23 - 25 Nisan 2020 23 - 25 Nisan 2020 23 - 26 Nisan 2020 23 - 26 Nisan 2020 1 - 3 Mayıs 2020 15 - 17 Mayıs 2020

TRENLE ESKİŞEHİR TARİHİN DÖNÜM NOKTALARI: TRUVA VE ÇANAKKALE SAVAŞ ALANLARI TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT HASANKEYF DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT HASANKEYF LALE ZAMANI KONYA: ÇATALHÖYÜK - SİLLE KELEBEK VADİSİ ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - HARRAN ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ HAFTA SONU HATTUŞAŞ KASTAMONU - SİNOP TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT HASANKEYF ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - HARRAN ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - HARRAN ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ EGE’NİN SAKLI HAZİNELERİ HARPUT’UN TÜRKÜSÜ: ELAZIĞ - MALATYA ASLANTEPE TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT HASANKEYF ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - HARRAN MEZOPOTAMYA VE ANADOLU MEDENİYETLERİNİN BEŞİĞİ DİYARBAKIR DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT IŞIK ÜLKESİ LİKYA: ANTALYA - ELMALI FİNİKE ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ KÜÇÜK MENDERES HAVZASI VE İZMİR’İN KÖYLERİ

92


15 - 17 Mayıs 2020 16 - 19 Mayıs 2020 17 - 19 Mayıs 2020 23 - 25 Mayıs 2020 23 - 25 Mayıs 2020 23 - 27 Mayıs 2020 23 - 26 Mayıs 2020 25 - 27 Mayıs 2020 5 - 7 Haziran 2020 11 - 14 Haziran 2020 25 - 28 Haziran 2020 2 - 5 Temmuz 2020 9 - 12 Temmuz 2020 16 - 19 Temmuz 2020 23 - 26 Temmuz 2020 30Temmuz-2Ağustos2020 1 - 4 Ağustos 2020 9 - 12 Temmuz 2020 30Temmuz-2Ağustos2020

ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ TAŞIN BELLEĞİ MARDİN - MİDYAT HASANKEYF İZMİR - BERGAMA - KOZAK YAYLASI DOĞUDA MASALSI BİR GEZİ: BATMAN - SİİRT - ŞIRNAK - HAKKÂRİ DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT ANADOLU’DA FARKLI BİR YOLCULUK: DERSİM TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ HAKKÂRİ DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ MAÇAHEL VE KUZEYDOĞU KARADENİZ DOĞUNUN MASALLARI İSHAKPAŞA - VAN TATVAN - AHLAT

PLANLANANLAR 3 - 5 Nisan 2020 9 - 12 Nisan 2020 17 - 19 Nisan 2020 23 - 24 Nisan 2020 23 - 25 Nisan 2020 23 - 26 Nisan 2020 25 - 26 Nisan 2020 5 - 6 Mayıs 2020

ADANA PORTAKAL ÇİÇEKLERİ KAPADOKYA GÖLLER BÖLGESİ: SALDA - KIBYRA - YAZILI KANYON KÖPRÜLÜ KANYON FLORASI İSTİKLAL YOLU İNEBOLU’DAN ÇANKIRI’YA ÜÇ YENİ MÜZE: ANTAKYA - GAZİANTEP ŞANLIURFA BATI KARADENİZ’DE İLKBAHAR RENKLERİ EDİRNE HIDIRELLEZ VE KAKAVA ŞENLİKLERİ

93


7 - 10 Mayıs 2020 8 - 10 Mayıs 2020 16 - 17 Mayıs 2020 23 - 26 Mayıs 2020 23 - 26 Mayıs 2020 29 - 31 Mayıs 2020 30 - 31 Mayıs 2020 30 - 31 Mayıs 2020 30 - 31 Mayıs 2020 10 - 12 Temmuz 2020 24 - 26 Temmuz 2020

ISPARTA GÜL YOLU - SAGALASSOS AFRODİSYAS VE İYON KENTLERİ KAZ DAĞI FLORASI DİVRİĞİ - SİVAS - KEMALİYE HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ PAMUKKALE - EFES: DENİZLİ BAĞLARINDAN AFRODİSYAS’A HAFTA SONU EDİRNE KURTULUŞ SAVAŞI COĞRAFYASI İĞNEADA LONGOZLARI ISPARTA’DA LAVANTA VE KİRAZ MEVSİMİ SAGALASSOS - LAVANTA KOKULU KUYUCAK

94


Yurtdışı Grup Gezileri yurtdisi@festtravel.com

SATIŞI SÜRENLER 3 - 12 Ocak 2020 16 - 19 Ocak 2020 16 - 27 Ocak 2020 19 - 23 Ocak 2020 22 Ocak - 2 Şubat 2020 22 Ocak - 3 Şubat 2020 25 - 27 Ocak 2020 25 - 31 Ocak 2020 26 - 30 Ocak 2020 27 - 30 Ocak 2020 3 - 9 Şubat 2020 3 - 14 Şubat 2020 7 - 20 Şubat 2020 9 - 18 Şubat 2020 9 - 22 Şubat 2020 13 - 16 Şubat 2020 14 - 17 Şubat 2020 21 Şubat - 1 Mart 2020 1 - 10 Mart 2020 2 - 14 Mart 2020 7 - 14 Mart 2020 8 - 16 Mart 2020 11 - 23 Mart 2020 14 - 22 Mart 2020 16 - 22 Mart 2020 18 - 30 Mart 2020 22 Mart - 2 Nisan 2020 28 Mart - 2 Nisan 2020 3 - 13 Nisan 2020

FEST ÖZEL TRENİYLE HİNDİSTAN MALTA VALETTA BAROK MÜZİK FESTİVALİ OMO VADİSİ VE TİMKAT FESTİVALİ LAPLAND - KUZEY FİNLANDİYA KÜBA HİNDİSTAN - KATMANDU SALZBURG KIŞ MÜZİK FESTİVALİ MOZARTWOCHE 2020 OECONOMICA: ALTIN ÜÇGEN LAPLAND - KUZEY FİNLANDİYA SALZBURG KIŞ MÜZİK FESTİVALİ MOZARTWOCHE 2020 SİCİLYA - SANT’AGATA FESTİVALİ MAHARACALAR DİYARI RACASTAN PATAGONYA: ŞİLİ - ARJANTİN - BREZİLYA MISIR: 5000 YILLIK GİZEM ORTA AMERİKA: PANAMA - NİKARAGUA KOSTA RİKA LAPLAND - KUZEY FİNLANDİYA VENEDİK’TE KARNAVAL VE OPERA FEST ÖZEL TRENİYLE GÜNEY HİNDİSTAN MYANMAR’IN SIRLARI OECONOMICA: HOLİ FESTİVALİ İLE KATMANDU - HİNDİSTAN BÜYÜLÜ FAS OECONOMICA: KRALLAR VE ŞAHLAR ÜLKESİ İRAN OECONOMICA: VİETNAM - LAOS KAMBOÇYA UYGARLIKLAR VAHASI TUNUS MİSTİK İSRAİL VE KUTSAL KUDÜS OECONOMICA: MEKSİKA - GUATEMALA OECONOMICA: JAPONYA OECONOMICA: ENDÜLÜS “İRAN GÖRÜLMEDEN ANADOLU ALGILANAMAZ”

95


15 - 25 Nisan 2020

“İRAN GÖRÜLMEDEN ANADOLU ALGILANAMAZ” 17 - 28 Nisan 2020 JAPONYA: GELENEKLER VE MODERNİTE 19 - 25 Nisan 2020 İSPANYA’DA ORTAÇAĞ KASABALARI 21 - 28 Nisan 2020 İPEK YOLU’NUN KALBİ: SEMERKANT BUHARA - HİVA 22 - 26 Nisan 2020 ADIM ADIM ROMA 22 - 28 Nisan 2020 SİCİLYA 22 Nisan - 3 Mayıs 2020 KÜBA 23 - 26 Nisan 2020 BEYRUT 25 - 28 Nisan 2020 OECONOMICA: ADIM ADIM PARİS 30 Nisan - 8 Mayıs 2020 KUZEY KORE 15 - 28 Mayıs 2020 KOLOMBİYA - PERU - BOLİVYA 16 - 30 Mayıs 2020 BORNEO ADASI: SABAH VE SARAVAK 19 - 26 Mayıs 2020 MOSTAR - SARAYBOSNA - HIRVATİSTAN DALMAÇYA KIYILARI 19 - 30 Mayıs 2020 OECONOMICA: İSKOÇYA - İRLANDA 19 - 31 Mayıs 2020 ÇİN UYANINCA: ÇİN UYGARLIĞININ GEÇMİŞİ VE BUGÜNÜ 20 - 31 Mayıs 2020 SİHİRLİ ADALAR ÜÇGENİ: MADAGASKAR REUNION - MAURITIUS 21 - 26 Mayıs 2020 OECONOMICA: ENDÜLÜS 22 - 27 Mayıs 2020 LOMBARDİYA 22 - 28 Mayıs 2020 OECONOMICA: SALZBURG - BAVYERA 22 - 29 Mayıs 2020 MANŞ KIYISINDA İKİ KOMŞU: BRETONYA VE NORMANDİYA 23 - 27 Mayıs 2020 OECONOMICA: ALSACE 23 - 30 Mayıs 2020 OECONOMICA: POLONYA’DA TARİH VE SANAT 23Mayıs-2Haziran2020 LÜKS ROVOS TRENİYLE VİKTORYA ŞELALELERİ 24 - 28 Mayıs 2020 BORDEAUX - PERIGORD - DORDOGNE 24 - 31 Mayıs 2020 GALİÇYA - PORTEKİZ 13 - 21 Haziran 2020 TÜRKLERİN İZİNDE ALTAYLAR 19 - 29 Haziran 2020 KUZEY KUTUP DAİRESİ - SPITSBERGEN 4 - 14 Temmuz 2020 MOĞOLİSTAN VE NAADAM FESTİVALİ 22Temmuz-3Ağustos2020 EGZOTİK ENDONEZYA 25Temmuz-2Ağustos2020 BUZULLAR VE VOLKANLAR ÜLKESİ: İZLANDA 30Temmuz-6Ağustos2020 GÜRCİSTAN - ERMENİSTAN 31Temmuz-8Ağustos2020 İSKANDİNAVYA: İSVEÇ - NORVEÇ DANİMARKA

96


PLANLANANLAR 21 - 24 Şubat 2020 29 Şubat - 6 Mart 2020 7 - 16 Mart 2020 20 - 23 Mart 2020 23 - 29 Mart 2020 27 - 30 Mart 2020 1 - 9 Nisan 2020 3 - 9 Nisan 2020 3 - 10 Nisan 2020 9 - 12 Nisan 2020 18 - 26 Nisan 2020 23 - 26 Nisan 2020 23 - 26 Nisan 2020 23 - 28 Nisan 2020 25 Nisan - 2 Mayıs 2020 1 - 5 Mayıs 2020 7 - 11 Mayıs 2020 16 - 18 Mayıs 2020 18 - 26 Mayıs 2020 19 - 25 Mayıs 2020 19 - 30 Mayıs 2020 23 - 30 Mayıs 2020 24 - 31 Mayıs 2020 25 - 31 Mayıs 2020 5 - 15 Haziran 2020 6 - 13 Haziran 2020 12 - 27 Haziran 2020 13 - 16 Haziran 2020 13 - 21 Haziran 2020 19 - 25 Haziran 2020 20 - 27 Haziran 2020 20Haziran-2Temmuz2020 24 - 28 Haziran 2020 2 - 6 Temmuz 2020

ST. PETERSBURG’DA KIŞ VE KLASİK MÜZİK ÜRDÜN VE PETRA VADİSİ OMO VADİSİ’NİN ÖTEKİ YAKASI BEETHOVEN FESTİVALİ BONN MİSTİK İSRAİL VE KUTSAL KUDÜS OECONOMICA: BEETHOVEN’IN İZİNDE VİYANA OECONOMICA: TEKNEYLE MISIR BİLİNMEYEN FİLİSTİN VE KUDÜS İPEK YOLU’NUN KALBİ: SEMERKANT BUHARA - HİVA BERLİN MÜZİK FESTİVALİ ATATÜRK’ÜN İZİNDE BALKANLAR HAMBURG’DA MÜZİK ŞÖLENİ VE ELBPHIHARMONIE OECONOMICA: MAKEDONYA AZERBAYCAN GEÇMİŞE BİR YOLCULUK: GİRİT CINQUE TERRE LONDRA’DA KÜLTÜR VE SANAT AMSTERDAM MAHLER FESTİVALİ OSMANLI’NIN İZİNDE ROMANYA POSTA GEMİSİ İLE LOFOTEN ADALARI OECONOMICA: GÜNEY KORE - JAPONYA MOSKOVA - ST. PETERSBURG GÜNEY İTALYA: AMALFİ KIYILARI VE PUGLIA RIGA - TALLINN - HELSINKI KUZEY KAFKASYA - ÇEÇENİSTAN BULGARİSTAN: KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN KOMŞU TRANSSİBİRYA EKSPRESİ BACH FESTİVALİ RUANDA - UGANDA GORİL SAFARİSİ KIRIM MOSKOVA - ST. PETERSBURG - BEYAZ GECELER TACİKİSTAN - KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN FRANSA - PROVENCE VERONA’DA OPERA VE BAĞ ROTALARI

97


3 - 9 Temmuz 2020 15 - 19 Temmuz 2020 18 - 30 Temmuz 2020 18Temmuz-2Ağustos2020 23 - 26 Temmuz 2020 23 - 26 Temmuz 2020 23Temmuz-3Ağustos2020 23Temmuz-3Ağustos2020 24Temmuz-6Ağustos2020 25Temmuz-2Ağustos2020 25Temmuz-2Ağustos2020 25Temmuz-5Ağustos2020 26Temmuz-2Ağustos2020 27Temmuz-2Ağustos2020 29Temmuz-6Ağustos2020 30Temmuz-5Ağustos2020 8 - 18 Ağustos 2020

KAMÇATKA MONTRÖ CAZ FESTİVALİ TEKNEYLE VOLGA NEHRİ OECONOMICA: ALASKA’DA DOĞA VE VAHŞİ YAŞAM ANDREA BOCELLI VE TOSKANA OECONOMICA: ANDREA BOCELLI VE TOSKANA AFRİKA’DA SAFARİ: KENYA - TANZANYA ZANZİBAR OECONOMICA: ASYA’NIN KADİM İMPARATORLUĞU ÇİN OECONOMICA: PERU - BOLİVYA KUZEY İNGİLTERE - GALLER BAYKAL GÖLÜ’NÜN GİZEMİ AFRİKA’NIN FARKLI YÜZÜ: NAMİBYA MOSKOVA - ST. PETERSBURG FRANSA RÖNESANS ŞATOLARI VE ORTAÇAĞ KATEDRALLERİ OECONOMICA: ŞRİ LANKA PERAHERA FESTİVALİ RIGA - TALLINN - HELSINKI TEKNE İLE GALAPAGOS ADALARI VE EKVADOR

98


________________________________ NOTLAR ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________

99


________________________________ NOTLAR ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________

100


________________________________ NOTLAR ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________

101


102

Profile for FEST Travel

FEST Travel Program 2020 - I  

FEST Travel'ın altı ayda bir olmak üzere yılda iki kere gezginlere sunduğu gezi programlarından 2020 yılının ilk programı sizlerle. Bu progr...

FEST Travel Program 2020 - I  

FEST Travel'ın altı ayda bir olmak üzere yılda iki kere gezginlere sunduğu gezi programlarından 2020 yılının ilk programı sizlerle. Bu progr...