Page 1

Reklama

Reklama

Tygodniki bezpłatne 13 lipca 2012 Nasz Raciborz Rok V, nr 26 (185) ISSN 1689-5606 Cafe Rybnik Rok II, nr 26 (67)

20 tys. egzemplarzy NAJWIĘKSZY NAKŁAD W regionie Reklama

Reklama

Reklama

pomysły na lato 2012

Zapraszamy na Morawy strona 8-9


2 » Aktualności »

Racibórz 60-latek utonął na żwirowniach

Prokuratura Rejonowa w Raciborzu wyjaśnia okoliczności śmierci 60-latka z Raciborza. Mężczyzna utonął w sobotę przed 17.00 w wyrobisku pożwirowym na Ostrogu. Zarządzono sekcję zwłok. W miejscu tym obowiązuje zakaz kąpieli. Mimo to nie brak osób, w tym z małymi dziećmi, które łamią ten zakaz.

Wychowanek Unii Racibórz w Cracovii

20-letni Łukasz Zejdler, wychowanek Unii Racibórz, do niedawna piłkarz czeskiego Banika Ostrawa, powoływany do młodzieżowej reprezentacji Polski od czwartku trenuje z Cracovią. – Mam nadzieję, że zostanę w Cracovii na dłużej – twierdzi Zejdler.

Racibórz » Reprezentanci z naszego regionu przejdą 27 lipca w składzie polskiej ekipy podczas uroczystego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Polska ekipa liczy 216 sportowców.

fot. za www.arturnoga.pl

Kurier tygodniowy

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Artur Noga

Nasi sportowcy

w Londynie

Największe nadzieje związane są ze startem 24-letniego Artura Nogi, najlepszego polskiego zawodnika na 110 m przez płotki, 5. zawodnika w Pekinie, brązowego medalisty niedawnych mistrzostw Europy w Hel-

Bóg na blokowisku czyni cuda...

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spektakl w ramach Letniego Teatru na Schodach w wykonaniu teatru Zielone Słońce z Dąbrowy Górniczej. Święci Osiedlowi to sztuka, która powstała na podstawie książki Żywoty świętych osiedlowych autorstwa Lidii Amejko. Opowiada o losach osiedlowych antybohaterów pokazując ich relacje ze światem i z Bogiem. 13 lipca (piątek) godz. 21.00, Biblioteka przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!

Miejski projekt na liście rezerwowej

fot. za www.fijalek-prudel.pl

Przygotowany przez raciborski magistrat projekt pod nazwą Budowa przystani wodnej ze sceną na terenie modernizowanych Bulwarów Nadodrzańskich na odcinku od mostu Zamkowego do ul. Brzozowej znalazł się na liście rezerwowej marszałka. Chodzi o konkurs na dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Poddziałania 3.2.2. Infrastruktura okołoturystyczna/podmioty publiczne, Priorytet III. Turystyka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Raciborski projekt, warty blisko 5 mln zł (wnioskowane dofinansowanie 4,2 mln zł), przeszedł pomyślnie oceny formalną i merytoryczną. Nie znalazł się jednak na liście przedsięwzięć, które dostaną pieniędze. Na wsparcie może liczyć 16 wnioskodawców. Kolejnych 33 jest na liście rezerwowej. Racibórz zajmuje na niej 33. miejsce, prakytycznie bez szans na dofinansowanie.

Justyna Święty

Zmarła doktor Alina Konzal

Reklama

fot. za www.jbg2-team.pl

5 lipca zmarła lek. med. Alina Konzal, specjalista transfuzjolog i chorób wewnętrznych, była dyrektor Rejonowej Stacji Krwiodawstwa w Raciborzu. Pogrzeb odbędzie się 14 lipca o godz. 12.00 na cmentarzu Jeruzalem – o czym zawiadamia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel

Odlewnia w Kuźni ma nowy zarząd

Zarząd Rafametu S.A. poinformował, że rada nadzorcza spółki zależnej – Zespołu Odlewni RAFAMET sp. z o.o. powołała na nową wspólną trzyletnią kadencję zarząd w składzie: Przemysław Grabiec – prezes zarządu, Adam Witecki – wiceprezes zarządu. Poprzedni zarząd odwołano w listopadzie 2011 r.

Kolejny kontrakt Rafako w Połańcu

Rafako S.A. podpisało kolejny kontrakt z Elektrownią Połaniec S.A. – Grupa GDF SUEZ Energia Polska, tym razem na wykonanie modernizacji części ciśnieniowej kotła EP-650-137 na siedmiu blokach energetycznych. Rafako ma na to czas do końca 2014 roku. Wartość umowy to 93,5 mln zł.

W czerwcu spadła liczba bezrobotnych

2807 – tylu bezrobotnych było na koniec czerwca w powiecie raciborskim. To o 102 osoby mniej niż w maju. Pracodawcy zgłosili 133 oferty, najmniej od marca tego roku. Pracę podjęło 139 osób, również mniej niż w maju i kwietniu. W urzędzie pracy są pełni obaw co do lipca, bo rejestrują się absolwenci.

Wicher będzie miał nowe boisko

Do końca listopada tego roku magistrat zmodernizuje boisko przy szkole na Płoni, na którym rozgrywa swoje mecze miejscowy Wicher (B-klasa). Zakres prac obejmuje m.in. rekultywację murawy, wymianę bramek, budowę ścieżek, częściowego oświetlenia, postawienie trybun i ławeczek na ponad 160 miejsc.

Rybnik Dodatkowe prace w rejonie wiaduktu

W rejonie przebudowywanego wiaduktu kolejowego na ul. Żorskiej w Rybniku trwają prace dodatkowe związane z koniecznością wzmocnienia nasypów pod drogami dojazdowymi. Ich wartość oszacowano na ok. 3 mln. zł. Wykonawca to firma Hak Construction. Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, roboty dodatkowe nie powinny mieć jednak wpływu na termin zakończenia remontu, który – przypomnijmy – przypada 5 listopada.

Piotr Brzózka

sinkach. Noga to wychowanek raciborskiej Victorii. Czy osiągnięte w Finlandii 13,27 sek. pozwoli choćby tylko powtórzyć wynik z Chin? Do Londynu jedzie także niedawna koleżanka klubowa Artura, 20-letnia Justyna Święty. Raciborzanka wystartuje w sztafecie 4x400 m. Trenerem polskiej kadry klasyków jest Ryszard Wolny z Miejskiego Klubu Zapaśniczego Unia Racibórz. Niestety, na igrzyskach nie zobaczymy żadnego raciborskiego zapaśnika, choć realne szanse miało trzech. Swoich reprezentantów ma też Rybnik. W rozgrywkach siatkówki plażowej wystartuje 26-letni Mariusz Prudel z TS Volley Rybnik. Wśród kolarzy górskich będzie się ścigał 23-letni Piotr Brzózka rodem z Rydułtów, który przygodę z tym sportem rozpoczął w MTB Silesia Rybnik, podwójny wicemistrz świata MTB 2007 z Fort William w kat. junior i w sztafecie. Niestety, kwalifikacji nie zdobył rybnicki pięściarz Mateusz Mazik. W kadrze znalazł się także siatkarz Jastrzębskiego Węgla, Michał Kubiak. (waw)


« Aktualności « 3

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Racibórz » Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zalecił centrom zarządzania kryzysowego, by te informowały media i mieszkańców naszego regionu o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych ozonu. Oznacza to, że szczególnie w godzinach popołudniowych powinniśmy ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu. Czy jest się czego bać?

Reklama

Reklama

O co chodzi z tym ozonem? Ostrzeżenie wskazuje konkretnie na ozon troposferyczny, zwany też smogiem fotochemicznym lub ozonem przypowierzchniowym. Przemieszczany jest nad powierzchnię Ziemi np. w trakcie burzy lub powstał w dolnych warstwach atmosfery w wyniku reakcji chemicznych. To efekt obecności tlenków azotu, węglowodorów i innych substancji pochodzących przede wszystkim ze spalin samochodowych, które ulegają przemianom fotochemicznym. Specjaliści nie mają wątpliwości. Ozon to bardzo „przekorny” gaz – niezbędny w stratosferze, gdzie chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV, szkodliwy przy powierzchni Ziemi. Na czym polega ta szkodliwość? – Ozon jest gazem reaktywnym i drażniącym, i w wysokich stężeniach prowadzi do problemów z układem oddechowym. Może spowodować zapalenie płuc i oskrzeli. Nasz organizm próbuje chronić przed ozonem pęcherzyki płucne. Jednak nie wchłanianie ozonu oznacza także dostarczanie mniejszych ilości tlenu. Mniej tlenu powoduje, że serce musi ciężej pracować. Narażeni na to ryzyko są przede wszystkim ci ludzie, którzy już mają problemy zdrowotne (np. astmę). W najgorszym wypadku ozon może stać się przyczyną śmierci – czytamy na stronie http://www. atmosphere.mpg.de. Prowadzi do uszkodzenia tkanek organizmów żywych. Szkodzi więc nie tylko ludziom, ale i roślinom. Zimą służby ostrzegają nas o smogu spowodowanym przez pył zawieszony. Letni smog fo-

Reklama

tochemiczny to jednak nowość. Tymczasem Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w uzgodnieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, Zakładem Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z/s w Katowicach przestrzega, że żartów nie ma. – Stężenie ozonu troposferycznego w godzinach dziennych na całym obszarze województwa śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 µg/ m3. Lokalnie wartości chwilowe (1 godzinne) ozonu mogą wynosić około 180 µg/m3. Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowymi dużym zachmurzeniem. W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej

informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych (180 µg/m3), zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych – czytamy w komunikacie. Cóż, przyjdzie się więc przyzwyczaić do nowych ostrzeżeń i wziąć je sobie do serca. (waw) Reklama

Reklama

T W Ó J S T O M AT O L O G

tel. 32 77 00 224

Racibórz, ul. Kochanowskiego 3 (50 m od E.Leclerc

)

24h weekendowe pogotowie stomatologiczne Reklama

www.dentica24.pl

Reklama

Reklama


4 » Aktualności » Szonowice » Wielką fetę z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety w praskim Polo Clubie obsłuży restauracja Dworek z Szonowic w powiecie raciborskim. Imprezę, 15 lipca, dla 120 wybranych gości, książąt Harrego oraz Williama i jego żony Kate, korpusu dyplomatycznego krajów wspólnoty brytyjskiej, organizuje brytyjska ambasada.

Kurier tygodniowy Zatrzymali porywaczy

Prezydent z Laską Skautową

W sobotę, 7 lipca, w amfiteatrze w Jaworzu oraz w ośrodku obozowym Hufca Ziemi Rybnickiej w Wapienicy odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia Harcerskiej Akcji Klimczok. Uroczystość była okazją do wręczenia prezydentowi Rybnika Adamowi Fudalemu Laski Skautowej. To najwyższe harcerskie wyróżnienie wręczane „Niezawodnemu Przyjacielowi za troskę o sprawy wychowani dzieci i młodzieży, w podziękowaniu za życzliwość i pomoc okazaną Harcerstwu”.

Wypadek na Zabrzańskiej

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło 5 lipca o 7.25 na ul. Zabrzańskiej w Czerwionce-Leszczynach. W zdarzeniu obrażenia odniosły dwie osoby. Jak ustalili funkcjonariusze, kierowca opla, jadąc w kierunku ul. Furgoła, na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w jadący z przeciwka samochód renault scenic. Kierowca renault zjechał na pobocze i wpadł do rowu. Kierowca opla astry, 52-letni mieszkaniec Przyszkowic, doznał poważnego urazu kregosłupa i został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Sosnowcu, natomiast jego żona została przewieziona do szpitala w Gliwicach. Obaj kierujący byli trzeźwi.

Koncertowe lato

W każdą niedzielę lipca i sierpnia, od 16.00 do 18.00, na scenie na rybnickim rynku organizowane są występy plenerowe. 15 lipca czeka nas koncert uczestników Letnich warsztatów wokalnych oraz zespołu The Blues Experience.

Nasi kucharze

gotują dla księcia

Williama i Kate Zaplanowano towarzyski mecz polo. Negocjacje w kwestii cateringu trwały prawie rok. – O możliwości obsługi takiej imprezy dowiedziałem się pocztą pantoflową od znajomych, którzy podobnie jak ja uprawiają polo. Postanowiliśmy spróbować. Przygotowaliśmy szczegółową ofertę wraz ze zdjęciami z naszych poprzednich imprez, kilka razy byliśmy w tej fot. restauracja Dworek Szonowice

Rybniccy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy usiłowali wymusić pieniądze i pozbawili wolności 24-letniego wodzisławianina. Do zdarzenia doszło 2 lipca tuż po godzinie 23.00 w Rybniku. Z uzyskanych informacji wynikało, że 24-latek został porwany przez nieznanych mężczyzn, a sprawcy zażądali w zamian za jego uwolnienie pieniędzy. Porywacze wskazali kwotę i miejsce, gdzie gotówka miała zostać przekazana przez jednego ze znajomych poszkodowanego. Poinformowani o zdarzeniu policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawców. Jeszcze tej samej nocy zatrzymali jednego z przestępców. Kolejny został zatrzymany około godziny 6.00 następnego dnia. Śledczy zabezpieczyli równiez samochód, którym porywacze przewozili ofiarę. Zatrzymani mają 32 i 45 lat. Już wcześniej byli karani. Sąd aresztował ich na 3 miesiące. 5 lipca zatrzymano trzeciego ze sprawców.

Pasja zaprowadziła go do Krakowa

Pasja ma ogromną siłę przebicia. Potrafi zmobilizować człowieka do ciężkiej pracy nad sobą, co często przynosi wspaniałe rezultaty. Przykładem niech będzie Szymon Abrahamczyk, absolwent Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku. Szymek został laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z chemii, przez co został zwolniony z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego. Jako jeden z nielicznych w województwie śląskim pojedzie do Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie, najlepszej szkoły kształcącej osoby wszechstronnie utalentowane. Nie musi się martwić o koszty – całość, łącznie z bursą, wyżywieniem, podręcznikami i kieszonkowym, będzie sponsorowana przez fundację PKN Orlen.

Trójskoczek w magistracie

4 lipca prezydent Adam Fudali spotkał się z przedstawicielami Towarzystwa Lekkoatletycznego ROW Rybnik, którego reprezentanci bardzo dobrze zaprezentowali się na mistrzostwach Polski juniorów w lekkiej atletyce. W magistracie gościł Mateusz Magiera, który wywalczył złoty medal w trójskoku. Warto dodać, że na mistrzostwach Polski w Białymstoku dobrze wypadł również inny zawodnik TL „ROW” Rybnik – trenowany przez Łukasza Skibskiego Dawid Skorupa, który w konkursie rzutu młotem zajął piąte miejsce z wynikiem 61,82 m.

Fitch podniósł rating Rybnika do A+(pol)

4 lipca Fitch Ratings podniósł krajowy rating długoterminowy Rybnika z „A(pol)” do „A+(pol)”. Perspektywa ratingu jest stabilna. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku miastu, dla ratingu na poziomie „A”, zmieniono perspektywę ze stabilnej na pozytywną. Jak podkreślają analitycy z Fitch Ratings, podniesienie ratingu odzwierciedla bardzo dobre wyniki budżetowe Rybnika na poziomie operacyjnym, bardzo dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które wraz z wysokimi dochodami majątkowymi oraz znacznymi wolnymi środkami zapewniają miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji. ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w Raciborzu uprzejmie informuje, iż wykazy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa oraz Powiatu Raciborskiego, przeznaczonych do sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę w trybie bezprzetargowym i przetargowym oraz ogłoszenia o przetargach, podawane są do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie stosownych informacji na tablicy ogłoszeń tut. urzędu z siedzibą w Raciborzu przy Placu Okrzei 4, jak również na bieżąco publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej: www.powiatraciborski.pl Dział: NIERUCHOMOŚCI.

Reklama

sprawie w Pradze – wspomina Marek Setkiewicz. Jego ludzie przygotują: przystawki, trzy dania główne, deser i napoje bezalkoholowe, a także dekoracje. Nie zabraknie akcentów kuchni indyjskiej czy pakistańskiej. – Przystawką będzie mozaika składająca się z miniprzystawek, która układa się we wzór przypominający buddyjskie mandale. Zazwyczaj kiedy ją

fot. restauracja Dworek Szonowice

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

podajemy, ludzie na początku boją się ruszać, aby nie zepsuć kompozycji. W końcu zawsze jednak ktoś się przełamie – dodaje Setkiewicz. Jako jedno z dań głównych pojawi się kaczka z jabłkami. Goście będą też mogli skosztować polędwiczki

zawijanej w cieniutkim boczku, najpierw gotowanej na parze, a później przysmażanej. Elementami dekoracji będą dwie figury koni naturalnej wielkości ozdobione emblematami królowej Elżbiety II. opr. w

Region » Izba Skarbowa w Katowicach ujawniła, ilu mamy milionerów na Śląsku. To osoby, które w zeznaniach podatkowych za 2011 r. wykazały minimum milion złotych dochodu. Łącznie w całym województwie jest ich 1598, aż od 214 więcej niż w roku 2010. A ilu w powiecie raciborskim i na ziemi rybnickiej?

Śląscy milionerzy Liczba osób deklarujących dochody pow. 1 mln. zł w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła. W 1598 zeznaniach za rok 2011 podatnicy wykazali dochód do opodatkowania powyżej 1 mln zł, zaś w rozliczeniu za 2010 r. zrobili to w 1384 zeznaniach. Podobnie jak w latach poprzednich największą grupę pośród osób deklarujących do-

chody pow. 1 mln zł stanowią podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i wybrali opodatkowanie 19% liniową stawką podatku (1477 zeznań). Drugą, co do wielkości grupą podatników deklarujących dochód do opodatkowania przekraczający 1 mln zł, to podatnicy składający PIT-38, tj. między innymi osoby ociągające przychód ze sprzedaży papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Łącznie, w zeznaniach za rok 2011, śląscy „milionerzy” wykazali dochód do opodatkowania w wysokości ponad 3,7 mld zł, to o prawie 500 mln zł więcej niż w zeznaniach za rok 2010. Porównanie liczby osób wykazujących dochód do opodatkowania przekraczający 1 mln zł: • w 2006 r. – 903 „milionerów” • w 2007 r. – 1281 „milionerów” • w 2008 r. – 1501 „milionerów” • w 2009 r. – 1323 „milionerów” • w 2010 r. – 1384 „milionerów” • w 2011 r. – 1598 „milionerów” Porównanie liczby osób wykazujących dochód do opodatkowania przekraczający 1 mln zł: w 2006 - 903, 2007 - 1281, 2008 1501, 2009 - 1323, 2010 – 1384, 2011 – 1598 „milionerów”. Gdzie najwięcej milionerów w rozliczeniu za rok 2011? Liczba „milionerów” w urzędach skarbowych na terenie woj. śląskiego w rozliczeniu za rok 2011: Będzin 58, Bielsko-Biała I 72, Bielsko-Biała II 73, Bytom 37, Chorzów 48, Cieszyn 56, Czechowice-Dziedzice 27, Częstochowa I 93, Częstochowa II 70, Dąbrowa Górnicza 44, Gliwice I 47, Gliwice II 49, Jastrzębie-Zdrój 12, Jaworzno 25, Katowice I 90, Katowice II 95, Kłobuck 46, Lubliniec 32, Mikołów 42, Mysłowice 29, Myszków 31, Piekary Śląskie 15, Pszczyna 51, Racibórz 23, Ruda Śląska 30, Rybnik 68, Siemianowice Śląskie 16, Sosnowiec 29, Tarnowskie Góry 48, Tychy 72, Wodzisław Śląski 34, Zabrze 49, Zawiercie 38, Żory 15, Żywiec 34.


« Reklama « 5

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl artyku sponsorowany

Racibórz » Obecnie rośnie zainteresowanie pokarmami przeznaczonymi dla konkretnych gatunków gryzoni i królików. Coraz istotniejsze staje się też to, by pokarmy nie zawierały sztucznych dodatków. Czym zatem karmić koszatniczki, znane ze skłonności do cukrzycy? Jaka karma jest odpowiednia dla świnek morskich, a jaka dla królików?

Czym karmić króliki i gryzonie?

W ostatnich latach obser- zapewniać trwałość i mieć elewujemy kilka tendencji, któ- gancką szatę graficzną. re wywierają wpływ na wybór przez właścicieli gryzoni i królików pożywienia dla swoich ulubieńców. Po pierwsze rośnie zainteresowanie pokarmami przeznaczonymi dla konkretnych gatunków. Klienci sklepów zoologicznych interesują się na przykład, czy pożywienie dla koszatniczek, znanych ze skłonności do cukrzycy, nie zawiera cukru, czy karma dla świnek morskich jest bogata w witaminę C, a przeznaczona dla królików, które przecież gryzoniami nie są, ma dużą zawartość błonnika. Po drugie coraz istotniejsze staje się, by pokarmy nie zawierały żadnych sztucznych dodatków i zostały wytworzone metodami gwarantującymi wysoką jakość produktu. Po trzecie właściciele zwierząt zwracają uwagę na opakowanie, które musi chronić przed szkodliwymi czynnikami, Reklama

Reklama

Produkty dostępne w sklepa ch

Zoo-Mar

przy ulic y Opawskie j 82 i Długiej 10 www.zoo -mar.pl

Reklama

Wychodząc na przeciw tym tendencjom firma Nestor wprowadziła nową linię produktów „Premium”. Wśród produktów „Premium” możemy odnaleźć nie tylko kolby ziarnowe, z których słynie firma Nestor, będąca pierwszym w historii Polski producentem tego typy pokarmów, ale i mieszanki oraz przekąski. Ekskluzywne kolby „Premium” wyprodukowano w tradycyjny sposób, wypiekając w chlebowym piecu, wyłącznie z naturalnych składników. Kolby nie zawierają konserwantów, barwników, dodatków zapachowych, po-

lepszaczy i oczywiście żadnych sztucznych spoiw. Receptury zarówno kolb, jak i mieszanek „Premium”, zostały starannie opracowane z myślą o konkretnych gatunkach tak, by zapewnić gryzoniom i królikom wyjątkowo smaczne pożywienie, które jednocześnie dostarcza wszystkich niezbędnych składników, wspomagających zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmów zwierząt. Naturalne przekąski „Snacks” stanowią doskonałe uzupełnienie mieszanek i kolb nowej linii Nestora. Wszystkie produkty „Premium” z łatwością można odnaleźć na półkach sklepowych po eleganckich ciemnozielonych opakowaniach, które nie tylko cieszą wzrok, ale i gwarantują świeżość i trwałość. Warto wspomnieć, że także właściciele różnych gatun-

Reklama

Reklama

ków ptaków mogą zapewnić swoim ulubieńcom doskonałe pożywienie, podając im ekskluzywne mieszanki i kolby z linii „Premium” firmy Nestor. Z przyjemnością informujemy, że w sklepach Zoo-Mar w Raciborzu przy ul. Opawskiej 82 i Długiej 10 w prezencie od firmy Nestor z okazji rozpoczynających się wakacji do każdego zakupionego pokarmu NESTOR otrzymacie Państwo saszetkę odżywki witaminowej gratis. Wszystkich zainteresowanych prawidłowym żywieniem oraz odpowiednią pielęgnacją ptaków i gryzoni producent pokarmów Nestor zaprasza na swoją stronę www.nestor.krakow.pl, gdzie bezpłatnych porad udziela dr nauk biologicznych Maria Turoń. Firma Nestor będzie jednym ze sponsorów wyścigu gryzoni, który odbędzie się 18 sierpnia w Raciborzu.


6 » Aktualności »

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Policjanci zjadą Lamy, strusie na raciborski zamek Chcesz zobaczyć uroczystą defiladę śląskiej policji, jej nowoczesne pojazdy i sprzęt, a do tego wyposażenie śląskich pograniczników oraz strażaków, szybkie jak strzała alfy romeo czy motocykle, pokazy samoobrony, a przy okazji zdać na kartę rowerową albo motorowerową, wybierz się 15 lipca do Raciborza. Odbędą się tu woje-

i inne takie

wódzkie obchody Święta Policji. O 10.30 w kościele farnym odbędzie się uroczysta msza św., 45 gatunków zwierząt i ptapo której policjanci przejdą na ctwa można oglądać w mini zamek, gdzie o 13.00 rozpocznie -zoo, które od minionej niesię uroczysta akademia, a po dzieli czynne jest w Gamowie, niej, wokół zamku, policyjny fe- w gminie Rudnik. Ekspozycja styn dla mieszkańców całego przy ul. Długiej (wjazd od Ogrodowej) zajmuje około hektara. regionu. (w) Jest dziełem Piotra Rybki, który w ten sposób realizuje swo-

je pasje. Mini zoo oferuje nie tylko oglądanie zwierząt, ale także przejażdżki na kucykach i bryczką, plac zabaw oraz skansen maszyn rolniczych. Czynne jest w weekendy, w piątek od 15.00, w sobotę od 10.00, w niedzielę od 12.00. (w)

Królowe kwiatów Sikawki znów staną na starcie pokażą w Rybniku

Od niepamiętnych czasów 17.00. Na koniec wyprzedaż ekslilia symbolizuje królewskość, ponatów. Wstęp na imprezę jest majestat i chwałę. W starożyt- bezpłatny. nym Rzymie oznaczała nadzieję. W chrześcijaństwie uchodzi za symbol niewinności, czystości, dziewiczości i zmartwychwstania. Lilie już od soboty można oglądać w RCK-u. W ten weekend w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się XXII Międzynarodowa Wystawa Lilii i Kompozycji Kwiatowych. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę 14 lipca o 10.00. Tego dnia zaplanowano sprzedaż roślin ozdobnych i bylin. W niedzielę 15 lipca wystawa będzie czynna w godzinach od 9.00 do

Już w najbliższą niedzielę do Bieńkowic w powiecie raciborskim znów zjadą sikawki konne z całego regionu. Na miejscowym boisku będą rywalizować o Puchar Starosty. To niezwykle widowiskowa impreza. Na starcie spodziewanych jest ponad 20 ekip, w tym Cze-

si. Przed nimi bojówka na czas. Początek zawodów o 15.00. Kto jednak chce zobaczyć przejazd zabytkowych sikawek ten powinien przyjechać do Bieńkowic już na 13.30 pod miejscową remizę. O 17.00 przewidziano pokazy strażackie. (w)

artykuł sponsorowany

Racibórz » Bezpieczne dziecko, to szczęśliwe dziecko, dlatego tak ważne dla rodzica jest znalezienie dla malucha właściwej opieki. Wykwalifikowana kadra, bogata oferta dotycząca zajęć dodatkowych, przyjazne otoczenie, indywidualne podejście, na te aspekty powinniśmy zwrócić uwagę wybierając żłobek.

Najlepszy żłobek

dla Twojej pociechy

Jak długo po urodzeniu dziecka zostać w domu? Czy wracać do pracy od razu po urlopie macierzyńskim, a jeśli tak, to czy dzieckiem powinna zająć się niania czy też maluch powinien spędzać czas w żłobku? Podjęcie tej decyzji nie jest

łatwe. Każdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko miało zapewnioną jak najlepszą opiekę. Jak wybrać odpowiedni żłobek? Dobrej placówki warto poszukać z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy zwrócić

cje pracowników takiego miejsca oraz ich podejście do dziecka. Są miejsca, gdzie maluchy traktowane są indywidualnie, co zapewnia ich prawidłowy rozwój oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Takim miejscem jest właśnie „Skrzatkowo”, nowy prywatny żłobek przy ul. Cecylii 28 w Raciborzu.

uwagę na wyposażenie, stan budynku, ale też na to, czy w pobliżu jest teren, gdzie dzieci mogą się pobawić na świeżym powietrzu. Bardzo ważne są także odpowiednie kwalifika„Skrzatkowo” zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodni do 3 lat. Zostawiając dziecko w „Skrzatkowie” rodzic może być spokojny i pewny, że jego pociecha jest pod dobrą opieką. Żłobek przy ul. Cecylii w Raciborzu jest miejscem, gdzie dziecko spędzi czas w niewielkiej grupie dzieci (1 opiekun na 5 dzieci do 1 roku życia; 1 opiekun na 8 dzieci starszych). W placówce zatrudniona jest wykwalifikowana kadra (położne oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego), która zapewni dzieciom

zróżnico wany program zajęć dostosowany do wieku i poziomu rozwoju malucha. w ramach podstawowej opieki placówka zapewnia wyżywienie, zajęcia z j. angielskiego i niemieckiego, zajęcia plastyczne i muzyczne, konsultacje stomatologa i pediatry. Żłobek czynny będzie przez pięć dni w tygodniu od 6.00 do 18.00. Czas opieki sprawowanej nad pociechami jest elastyczny, dostosowywany do wymagań rodziców dzieci. Istnieje również możliwość przedłużenia opieki nad dzieckiem po wcześniejszym uzgodnie-

niu. Placówka proponuje również opiekę nad maluchami w weekendy, w zależności od potrzeb rodziców. W „Skrzatkowie” znajduje się kolorowa bawialnia dostosowana do potrzeb najmłodszych, sypialnia, gdzie dzieci mogą odpocząć po zabawie, a także pełne zaplecze sanitarne. W pobliżu żłobka jest miejsce, gdzie dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu. Żłobek „Skrzatkowo” spełnia najwyższe wymagania rodziców dotyczące bezpieczeństwa, higieny i opieki nad małym dzieckiem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę: www.skrzatkowo.com Sisi


« Aktualności « 7

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl tekst płatny

Racibórz » Dzielnica położona na południu miasta, przy drodze wylotowej w stronę czeskiej Opawy, od kilkudziesięciu lat stale się rozrastająca za sprawą domków jednorodzinnych. Można rzec, że w Raciborzu panuje moda na Ocice, bo są tu i ciekawe krajobrazy, i dobrze rozwinięta infrastruktura.

Dzielnice Raciborza – Ocice HISTORIA

Rodowód Ocic sięga XIII wieku. Była to samodzielna osada rozdzielona pomiędzy dwie parafie – w Cyprzanowie w obecnej gminie Pietrowice Wielkie oraz na Starej Wsi, dziś dzielnicy Raciborza. Od 1946 roku samodzielna parafia. Ocice Zamek przyłączono do Raciborza w 1927 r., zaś Ocice Górne dopiero w 1977 r. Na terenie Ocic, na wzgórzu przy ul. Chłopskiej, znajduje się budowla drewniana w stylu modernistycznym, wykonana według projektu wybitnego architekta Konrada Wachsmanna, dziś Śląskie Obserwatorium Geofizyczne, jednostka podporządkowana Instytutowi Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Założycielem tej stacji badawczej w latach 20. XX w. - Górnośląskiego Krajowego Naukowego Obserwatorium Ziemi (Oberschlesische Erdwissenschaftliche Landeswarte) był znany naukowiec prof. dr Carl Mainka.

TOPOGRAFIA

Najstarsi mieszkańcy Ocic rozróżniają podział dzielnicy na cztery części: Ocice Górne - tereny wzdłuż końca ul. Wiejskiej, przy ul. Zbożowej i okolice; Ocice Nowe, położone w odległości niespełna kilometra na południowy zachód od Ocic Górnych, obejmujące folwark z okoliczną zabudową; Ocice Średnie, położone na południowy-wschód od Ocic Górnych, dawny folwark z folwarcznymi zabudowaniami gospodarczymi, dziś tereny naprzeciw kościoła św. Józefa przy ulicy Gdańskiej oraz Ocice Dolne, osiedle mieszkalne dla służby folwarcznej, położone na północny wschód od folwarku. Ocice Dolne i Średnie określa się też wspólnym mianem Ocice Zamek.

2. W jego ramach funkcjonuje szkoła podstawowa kształcąca w zakresie klas 1-6 oraz przedszkole. Obiekt został kilka lat temu gruntownie odnowiony. Dobudowano do niego salę gimnastyczną. Przy szkole jest boisko, na którym rozgrywa swoje mecze drużyna LKS Ocice, obecnie w klasie B. Przy szkole działa Filia PublicznoSzkolna nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. W zakresie gimnazjum Ocice należą do obwodu Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ul.Żorskiej.

INFRASTRUKTURA KOMUNALNA

Dzielnica ma dostęp do wszystkich mediów – wodociągu i sieci kanalizacji sanitarnej. Może się pochwalić dobrą INFRASTRUKTURA siecią dróg wewnętrznych. Z przygotowanej dla ratusza anaSPOŁECZNA Na Ocicach funkcjonuje Ze- lizy rynku nieruchomości niespół Szkolno-Przedszkolny nr zabudowanych w latach 2006-

ogłoszenie

ogłoszenie

2011[2] wynika, że średnia cena m kw. działki wyniosła tu 61,50 zł. Tu odpowiednio trzeba było zapłacić 32,92 oraz 37,71 zł. Obecnie – mając na uwadze oferty z portali i biur pośrednictwa - kształtuje się – zależnie od lokalizacji – od 70 do nawet 100 zł za m kw. W latach 2008-2010, w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Gospodarka wodno- ściekowa miasta Racibórz”, w dzielnicy położono sieć kanalizacji sanitarnej i jednocześnie odnowiono szereg dróg dojazdowych. Plan miejscowy dla jednostki strukturalnej Ocice obejmuje obszar pomiędzy ul. Opawską a Ocicką, a także teren przy ul. Bolesława Leśmiana oraz Ocice Górne. Dla terenów objętych planem dominującym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, tereny rolnicze oraz tereny zieleni urządzonej i ogródków działkowych. Wyszczególnić można również tereny przeznaczone pod usługi publiczne oraz usługi drobnego handlu i rzemiosła obsługujące tereny mieszkaniowe. Ponadto w rejonie ul. Nowy Zamek i Wiejskiej występują tereny przemysłowe. Tereny przeznaczone do obsługi produkcji w gospodarstwach rolnych znaj-

dują się w rejonie ul. Gdańskiej i Bolesława Leśmiana. Na przedłużeniu ul. Węgierskiej i Czeskiej istnieje znaczna rezerwa terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dodajmy, że działa tu wiele firm, m.in. znane Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A (zakład nr 2 przy ul. Opawskiej) czy rolniczy Agromax. Szereg mniejszych firm ulokowało swoją działalność w bazie RSP.

POŁĄCZENIA KOMUNIKACYJNE

Ocice to typowa dzielnica domków jednorodzinnych, osadzona w ciekawym pagórkowatym terenie, otoczona od wschodu ogródkami działkowymi, od południa i zachodu polami uprawnymi, przez które wiodą ścieżki rowerowe. Z zamieszkania będą zadowoleni zarówno ci, którzy preferują ciszę i spokój, ucieczkę od zgiełku miasta, ale jednocześnie chcący szybko dotrzeć do centrum lub też w łatwy sposób wydostać się na ciekawe ścieżki rowerowe. Z zabytków warto obejrzeć Kościół zbudowany w 1938 r. według projektu architekta Feliksa Hinssena, jednoprzestrzenny, orientowany, modernistyczny – tzw. Heimatstil, charakterystyczny dla kościołów budowanych w czasach III Rzeszy. W elewacji frontowej mozaika z 1943 r. z wizerunkiem Chrystusa Dobrego Pasterza, projektu Egberta Lammersa, wykonana przez berlińską firmę Augusta Wagnera.

Decydując się na wybór Ocic pod budowę domków jednorodzinnych, inwestorzy podkreślają dobre skomunikowanie, zarówno z centrum miasta poprzez ulice Ocieką i Opawską, jak również z drogą wojewódzką 919 Racibórz-Pietraszyn-Opawa (Cz) oraz – poprzez DW 919 i wspomnianą ul. Ocicką – z drogą krajową nr 45 Opole-Chałuki, a także z drogą wojewódzką 416 Racibórz-Kietrz-Głubczyce. Ocice mają dostęp do komu- ZAMIERZENIA nikacji miejskiej prowadzonej INWESTYCYJNE przez Przedsiębiorstwo KomuZwiązane są przede wszystnalne oraz usług PKS. Znajdują kim z wytyczaniem i uzbrojesię w drugiej strefie TAXI. niem nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne, moWALORY PRZYRODNICZE dernizacją sieci dróg i chodników. I KULTUROWE ogłoszenie

Zarząd Powiatu Raciborskiego zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity – Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.),

podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. 1. Zarząd Powiatu Raciborskiego podaje do publicznej wiadomości, iż zamierza sprzedać lokale mieszkalne nr 1, nr 2, oraz nr 3 wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w prawie własności gruntu, na którym budynek ten jest posadowiony, oznaczonego geodezyjnie jako działka nr 2213/160, k.m.4, obręb Racibórz, o powierzchni 0,0555 ha, położonego w Raciborzu przy ulicy Ludwika 4. 2. Przedmiotowa nieruchomość zapisana została w rejestrze ewidencji gruntów pod numerem G 1930, jako teren zabudowany. 3. Prawo własności nieruchomości gruntowej, na której usytuowany jest budynek, zapisano w księdze wieczystej nr GL1R/00033128/0, prowadzonej przez Wydział V Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Raciborzu, na rzecz Powiatu Raciborskiego. 4. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Racibórz, przedmiotowa nieruchomość zapisana jest w obszarze H49U z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę usługową. Zapisy planu dotyczące przeznaczenia uzupełniającego przewidują funkcje mieszkaniowe z wyłączeniem kondygnacji parteru oraz usługi publiczne. 5. Lokale mieszkalne będące przedmiotem niniejszego wykazu zostaną sprzedane na rzecz dotychczasowych najemców na mocy Uchwały Nr XIII/147/2011 Rady Powiatu Raciborskiego z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych mieszczących się w budynku położonym w Raciborzu przy ulicy Ludwika 4 oraz ustalenia warunków bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych oraz Uchwały Nr 76/371/2012 Zarządu Powiatu Raciborskiego z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych mieszczących się w budynku położonym w Raciborzu przy ulicy Ludwika 4. 6. Wartość rynkowa lokalu mieszkalnego nr 1 o pow. użytkowej 75,03 m² wraz z udziałem w wysokości 759/10000 w nieruchomości wspólnej, którą stanowi zabudowany grunt oznaczony jako działka nr 2213/160 oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali wynosi 155 940,00 zł. 7. Wartość rynkowa lokalu mieszkalnego nr 2 o pow. użytkowej 74,42 m² wraz z udziałem w wysokości 753/10000 w nieruchomości wspólnej, którą stanowi zabudowany grunt oznaczony jako działka nr 2213/160 oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali wynosi 154 670,00 zł. 8. Wartość rynkowa lokalu mieszkalnego nr 3 o pow. użytkowej 46,50 m² wraz z udziałem w wysokości 470/10000 w nieruchomości wspólnej, którą stanowi zabudowany grunt oznaczony jako działka nr 2213/160 oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali wynosi 89 200,00 zł. 9. Zostanie udzielona bonifikata w wysokości 90% od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych. 10. Zgodnie z art. 34. ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zastrzega się prawo pierwszeństwa w nabyciu przedmiotowej nieruchomości osobie: • której przysługuje roszczenie o nabycie przedmiotowej nieruchomości na podstawie niniejszej ustawy lub odrębnych przepisów, jeżeli złożą wniosek o nabycie; • która jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości pozbawionym prawa jej własności przed dniem 5 grudnia 1990 r. lub jego spadkobiercą. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu przedmiotowej nieruchomości, winny złożyć stosowny wniosek w terminie do 6 tygodni licząc od dnia wywieszenia niniejszego wykazu, pod rygorem utraty prawa pierwszeństwa. 11. Informacje szczegółowe uzyskać można w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Placu Okrzei 4 oraz pod numerem telefonu 032- 4597330.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu ul. Wileńska 3 ogłasza przetargi dn. 20.07.2012 r. w siedzibie Spółdzielni w sali nr 16 na ustanowienie odrębnej własności dla lokali: 1. w Raciborzu przy ul. Lotniczej 2/15 o pow. użytkowej 30,52 m2, 1 pokój, kuchnia, łazienka z w.c. przedpokój , loggia, piwnica – położone na IV p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 60.772,- zł. wadium 6.100,- zł. Przetarg o godz. 9.00. 2. w Raciborzu przy ul. Lotniczej 10/1 o pow. użytkowej 37,90 m2, 1 pokój, kuchnia, łazienka z w.c. przedpokój z oknem, loggia, piwnica – położone na I p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 76.480,- zł. wadium 7.600,- zł. Przetarg o godz. 9.20. 3. w Raciborzu przy ul. Żorskiej 53/10 o pow. użytkowej 52,25 m2, dwa pokoje, kuchnia, łazienka z w.c. przedpokój, loggia, piwnica – położone na IV p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 107.970,- zł. wadium 10.800,- zł. Przetarg o godz. 9.40. 4. w Raciborzu przy ul. Katowickiej 23/8 o pow. użytkowej 55,52 m2, trzy pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka z w.c., loggia, piwnica – położone na II p. w bud. 10 p. cena wywoławcza 105.761,- zł., wadium 10.600,- zł. Przetarg o godz. 10.00 5. w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 11a/11 o pow. użytkowej 25,40 m2, 1 pokój, ślepa kuchnia, łazienka z w.c. przedpokój, piwnica – położone na IV p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 47.693,- zł. wadium 4.800,- zł. Przetarg o godz. 10.20 6. w Raciborzu przy ul. Kościuszki 11/13 o pow. użytkowej 39,62 m2, 1 pokój, kuchnia, łazienka z w.c. przedpokój, piwnica – ogrzewanie piecowe, położone na III p. w bud. 3 p. cena wywoławcza 62.203,- zł. wadium 6.200,- zł. Przetarg o godz. 10.40. 7. w Raciborzu przy ul. Ludwika 8/13 o pow. użytkowej 46,42 m2, dwa pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka z w.c., loggia, piwnica – położone na IV p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 89.665,- zł., wadium 9.000,- zł. Przetarg o godz. 11.00 8. w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 14/13 o pow. użytkowej 46,42 m2, dwa pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka z w.c., loggia, piwnica – położone na IV p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 90.620,- zł., wadium 9.100,- zł. Przetarg o godz. 11.20 9. w Raciborzu przy ul. Ludwika 28/12 o pow. użytkowej 47,64 m2, dwa pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka z w.c., loggia, piwnica – położone na III p. w bud. 4 p. cena wywoławcza 100.356,- zł., wadium 10.000,- zł. Przetarg o godz. 11.40 10. w Raciborzu przy ul. Kossaka 5/2 o pow. użytkowej 38,60 m2, jeden pokój, kuchnia, przedpokój, łazienka z w.c., loggia, piwnica – położone na parterze w bud. 4 p. cena wywoławcza 72.120,- zł., wadium 7.200,- zł. Przetarg o godz. 12.00 Lokale można oglądać po wcześniejszym uzgodnieniu z administracją: Poz. od 1 do 2 tel. 415 29 62 Poz. od 3 do 4 tel. 415 21 49 Poz. od od 5 do 10 tel. 415 26 07 Pierwszeństwo w nabyciu lokalu mają członkowie, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłaszają gotowość zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych pierwszeństwo ma członek najdłużej oczekujący. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności, jest wpłata wartości rynkowej lokalu. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej na konto PKO BP Nr 09 1020 2472 0000 6202 0018 6668. najpóźniej w dniu przetargu. Dowody wpłaty należy zarejestrować co najmniej na 2 godziny przed rozpoczęciem przetargu w dziale członkowsko-mieszkaniowym ul. Wileńska 3 bud. A pokój nr 3. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo odwołania przetargu, unieważnienia przetargu lub wycofania lokalu z przetargu bez podania przyczyny. Pozostałe informacje dotyczące przetargu można uzyskać w biurze Spółdzielni ul. Wileńska 3 pokój nr 2 i 3 lub telefonicznie pod nr 032 415 45 76 wew. 342 lub 303.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” w Raciborzu przy ul. Wileńskiej 3, ogłasza przetarg na wysokość czynszu za lokal użytkowy położony w Raciborzu przy ul. Ogrodowa 36. Charakterystyka lokalu przy ul. Ogrodowej 36 Powierzchnia ogólna 34,15 m2 Cena wywoławcza 21,00 zł/m2 + VAT - bez mediów Działalność: usługowo - handlowa Vadium: 1.100,- zł. Przetarg na lokal przy ul. Ogrodowej 36 odbędzie się w dniu 23.07.2012 r. w Świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu przy ul. Wileńskiej 3, pok. nr 16, godz. 10ºº. Vadium należy wpłacić na konto PKO nr 09 1020 2472 0000 6202 0018 6668, dowód wpłaty należy przedłożyć do wglądu w pokoju nr 3 ul. Wileńska 3 do dn. 23.07.2012r. do godz. 930. Informacje o pozostałych warunkach najmu lokalu uzyskać można pod nr tel. 032/415 45 76 wew. 342. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo odstąpienia od przetargu bez podania przyczyny.

Wydawca:

Fabryka Informacji s.c. ul. Batorego 7/2 II p., 47-400 Racibórz

Redaguje zespół:

Redaktor naczelny: Grzegorz Wawoczny Redaktor: Sylwia Prusowska Dyrektor techniczny: Łukasz Pawlik Fotoedycja i skład: Marcelina Gąsior

Redakcja dziennikarska: 47-400 Racibórz, ul. Batorego 7/2 II p. Tel. +48 519 189 036, Tel. +48 32 415 18 66 redakcja@naszraciborz.pl

Reklama w gazecie i na portalu:

Tel. +48 32 415 18 66, reklama@naszraciborz.pl Małgorzata Plewczyńska – Kierownik Działu Reklam

Tel. 509 505 765, plewczynska@naszraciborz.pl Anna Obuchowska – Specjalista ds. marketingu Tel. 519 189 047, a.obuchowska@naszraciborz.pl Monika Deka – Specjalista ds. marketingu Tel. 789 132 083, deka@naszraciborz.pl Joanna Komaniecka Specjalista ds. marketingu Tel.: 512 039 720, komaniecka@caferybnik.pl

Druk:

POLSKAPRESSE Sp. z o.o, Sosnowiec nakład: 20 000 egz. (10 tys. Nasz Racibórz, 10 tys. Cafe Rybnik) Teksty dziennikarskie i zdjęcia są chronione prawem autorskim. Kopiowanie rozwiązań graficznych zabronione. Materiałów niezamówionych nie zwracamy.


8 » Czytadło na weekend »

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Morawy » Tam gdzie Hana, winne sklepy i młody burčák! Jeśli Ty także należysz do szerokiego grona wielkich miłośników Czech, dla których znajomość tego kraju kończy się jednak na Pradze i kilku przygranicznych miasteczkach, w których wszyscy zatrzymują się celem nabycia piwa i lentilek, to … właśnie teraz jest najlepsza okazja by to zmienić.

Odkryj tajemnice Moraw Nie ufaj pięknym pilotkom… Kiedy po raz pierwszy przejeżdżałem przez Morawy, na licznych parkingach, przy polach i w małych sklepikach napotykałem całe mnóstwo sprzedawców Burčáka (czyt: burczaka) – mętnego, złocistego trunku sprzedawanego prosto z kilkudziesięciolitrowych beczułek, lanego do starych plastikowych butelek, własnych baniaczków lub nawet do „naczyń własnych”: butelek po wodzie mineralnej, słoików, plastikowych kubeczków itp. Producenci Burčáka wyglądali mniej więcej jak dobrze nam znani rolnicy sądeccy handlujący truskawkami, czereśniami i porzeczkami prosto z pola. Podobna organizacja, podobne zaplecze, podobne warunki sanitarne. Jednym słowem: sto procent pozytywnie rozumianej ludowizny i zero komercji, okupione chwilą strachu o losy swojego żołądka. Co oni kupują? – pomyślałem zdziwiony, wypowiadając pytanie na głos. Z odpowiedzią przyszła młoda i piękna pilotka, która zajmowała się naszą grupa zmierzającą do Wiednia. – Burčák, to taki słodki sok z buraków cukrowych. Stąd taka dziwna nazwa. Właśnie trwają zbiory (faktycznie, na co drugim tirze jechały buraki), a tu mają właśnie taki zwyczaj, że przed oddaniem buraków do skupu najpierw produkuje się trochę soku i sprzedaje sąsiadom czy przyjezdnym. Ależ byłem zdziwiony. Sok z białych buraków! Dlaczego nikt nie pije, ani nie produkuje go w Polsce!? Ci Czesi to jednak są zwichrowani – pomyślałem, otwierając butelkę Radegasta… I to był mój błąd! Bo pilotka wygadywała kompletne bzdury (piękno jak widać w praktyce nie zawsze idzie w parze z mądrością), a ja przez kolejne dwa lata nie wiedziałem, czym jest i jak smakuje „Morawskie Beaujolais”…

dyna i niepowtarzalna okazja degustacji „burčáku” – słodkiego soku wytłoczonego z winogron, poddanego krótkiej tzw. pierwszej fermentacji. Burčák kupić można w tym czasie zarówno prosto z pola, na parkingach i w przydrożnych knajpkach, jak i w sklepach czyli piwnicach winnych prowadzonych przez producentów. Cześć morawskich Viniarni – sklepów handlujących winami, na przełomie

Autem, pociągiem, autobusem lub stopem… nie ważne jak, ale ruszaj na Morawy! Na ulicach nie ma już tłumów turystów, do jaskiń i zamków można wejść bez kolejek, za to nigdzie nie brakuje burčáka i młodego wina…

wy, pachnący, świeży. W smaku dominuje oczywiście słodki smak winogron, ale wyraźnie odczuwalny jest posmak drożdży, dzięki którym następuje fermentacja, a napój jest lekko gazowany. Burčák ma od 1,5 do ok. 4 procent alkoholu (ten nabierany z góry kadzi jest mocniejszy), nie jest jednak w żaden sposób koncesjonowany, a każdy może go sprzedawać i kupować w dowolnych ilościach. Nazwa wzięła się od burczenia – najpierw w kadzi, gdzie dochodzi do burzliwej fermentacji, a potem w brzuchu, gdzie trunek daje znać o tym, że ciągle żyje. Mówi się, że burčák odmładza ciało, lecz bywa zdrad-

niż Polaków. Tym bardziej, że dojazd jest dogodny (autostrady), noclegi tańsze niż w pozostałych regionach Czech, jedzenie wyśmienite, a dodatkowo – ktokolwiek pojawi się tu choć raz, zawsze wraca, by odkrywać je wciąż od nowa i wciąż z innej strony… Bo Morawy odkrywać można po kawałku – szlak za szlakiem, miasto za miastem, skałę po skale; albo… rzucić się w nie bez pamięci raz a dobrze. Na Morawach jest wszystko, ale to dosłownie wszystko, czego potrzeba każdemu typowi podróżnika. Nie będą się tu nudzić ani rowerzyści (górscy i trekkerzy),

BURČÁK W BRZUCHU BURCZY

Góra Radhošť

O d w i e d z a j ą c M o r a w y, a zwłaszcza ich część południo- września i października także liwy dla głowy i żołądka. Praktywą w czasie winobrania, czyli prowadzi sprzedaż burčáku. ka podróżnicza mówi, że najlewczesną jesienią, trafia się je- Najlepszy jest trunek 3-4 dnio- piej na miejscu wypić nie więcej niż jeden kubek napoju, a resztę zabrać do hotelu lub przywieźć do domu (najlepiej go włożyć do BURČÁK lodówki i wypić w ciągu 2-3 dni). Dla nie wprawionych żołądków, większe ilości burčáka mogą bowiem skończyć się bardzo nerwowymi poszukiwaniami toalet. A tych w Czechach nie ma zbyt wiele…

Wszystkie skarby świata Na Morawy jest niedaleko. Rozpoczynają się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Cieszyna i Raciborza. Dość dziwne, że nieraz łatwiej spotkać tu Niemców, Węgrów i Austriaków

kajakarze, piechurzy, amatorzy jazdy konnej, wspinacze, speleolodzy; ani miłośnicy gotyckich świątyń, średniowiecznych zamków, renesansowych pałaców i ich ogrodów, barokowych rezydencji, ani nawet fani socjalistycznej siermiężnej tandety. Wśród atrakcji, dla których warto się tu zatrzymać i przyjechać na kilka lub kilkanaście dni są zarówno dzieła natury (góry, jaskinie, wąwozy, skały, lasy i rzeki) jak i rąk ludzkich: kościoły, katedry, zamki i pałace, całe miasta i starówki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoje uroki mają zarówno zapomniane przez ludzi, rząd i Boga wioseczki na Hanie, jak i majestatyczne centra miej-

skie jak Ołomuniec czy Brno. Morawy, które od wieków leżały na szlaku handlu soli i bursztynu, oraz przecinały drogę z Pragi do Wiednia, to niezwykle barwny tygiel kulturowy, historyczny i etniczny – mogący z jednej strony uchodzić za „Czechy w pigułce”, z drugiej zaś – za ich magiczne lustro, w którym giną stereotypy i rozpuszczają się przywary, a na wierzch wychodzą zupełnie nieznane oblicza naszych południowych sąsiadów: przywiązanie do wiary i religii, tradycje winiarskie, odmienna kuchnia…

Za Olzą i Odrą Najbliższymi celami polskich wycieczek są wbrew pozorom

(wszak Czesi uchodzą za naród niemalże w pełni laicki) … miejsca kultu i święta odpustowe oraz przepiękne skanseny. Morawy Północne graniczą bezpośrednio z Polską na pasie około 200 kilometrów pomiędzy Cieszynem a Głuchołazami, skąd bardzo blisko zarówno w Beskidy Śląsko – Morawskie jak i Jeseniki. W tych drugich znajduje się słynne miejsce pielgrzymkowe Maria Pomocná (zwane Maria Hilf) nad Zlatými Horami, dokąd we wrzeniu na pielgrzymkę narodów zjeżdża kilkadziesiąt polskich autokarów. W pobliżu znajdują się też liczne wyciągi i ośrodki narciarskie, ciekawe górskie szlaki piesze chętnie odwiedzane przez turystów oraz niezwykle urokliwa miejscowość uzdrowiskowa Karlova Studanka. Drugim miejscem obowiązkowych wycieczek w Północnej części Moraw jest położona w Beskidzie Morawskim góra Radhošť (1129 m n.p.m.) – według mitów i podań starosłowiańskich miejsce kultu Radegasta – boga słońca, walki, zwycięstwa i obfitości. To w tym kultowym miejscu odbywały się ceremonie sakralne, w czasie których ludzie opiewali swego boga i składali mu ofiary. Miejsce to do dziś owiane jest swoista nutą słowiańskiej magii i tajemnicy, choć na jej wierzchu już w 1735 roku wzniesiono drewniany krzyż i zaczęto odprawiać chrześcijańskie pielgrzymki. Dziś na szczycie góry stoi kaplica odpustowa czeskich świętych Cyryla i Metodego z kopią obrazu Madonny Wałaskiej. Ale już 2 km na wschód znajduje się potężna socha Radegasta (dzieło znanego socharza Albina Polaszka), przypominająca okres pogańskich obrządków. Mistyki temu miejscu dodaje to, iż roztacza się stąd jedna z najpiękniejszych panoram beskidzkich, a cała góra wręcz najeżona jest licznymi korytarzami podziemnymi i jaskiniami. U stóp magicznej góry znajduje się Skansen Wsi Walaskiej (Valašské muzeum w Rožnově pod Radhoštěm). Valašsko to niezwykły region, którego mieszkańcy do dziś kultywują tradycje swoich przodków,


« Czytadło na weekend « 9

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

pełne niespotykanej w innym regionach Czech architektury drewnianej (kościelnej i ludowej). Sam skansen, który w 1995 roku został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury, jest najstarszym i jednocześnie największym muzeum tego rodzaju w Europie. Znajduje się tu aż 120 zabytkowych obiektów, skupionych w trzech miejscach – Dřevěné městečko (Drewniane miasteczko), Valašská dědina (Wałaska wioska) i Mlýnská dolina (Młyńska dolina). Przejeżdżając przez Północne Morawy warto również odwiedzić dawną stolicę Czeskiego Śląska – Opawę, pałac Hradec nad Moravicí, zamek Hukvaldy oraz najmłodsze miasto w Republice Czeskiej – Havířov, będące typowym reliktem czasów socjalizmu.

Haná nad Haną Haná (inaczej Morawy Środkowe) to niewielka, ale za to urodzajna i niezwykle malownicza kraina rozciągająca się wzdłuż rzeki Morawy, która od XVI w. nazywana jest właśnie Haną. To serce Moraw. Każdy element tutejszej kultury stanowi o wyjątkowości i odrębności tego regionu. Mieszkańcy Hany posługują się charakterystycznym dialektem, a sam obszar słynie z przywiązania do swojej tradycji i folkloru oraz licznych festiwalu ludowych. Cechą, która wyróżnia Hanę pod względem architektonicznym jest duża liczba majątków ziemskich budowanych z niewypalanych, tynkowanych na biało cegieł oraz fasady domów, przed którymi znajdują się drewniane ganki kryte gontem. W miastach na odwiedzających czekają zaś barokowe fontanny, słupy morowe, stare ratusze, pałace i domy mieszczańskie oraz niezliczone ilości krętych uliczek… Na Hanie znajdziemy liczne, małe miasteczka, które zdają się żyć ciągle tempem sprzed 200 lat, miejscowości uzdrowiskowe oraz liczne zabytki przyrody, takie jak jaskinie Javoříčské, Mladečské i Zbrašovské czy najgłębsza na terenie Czech przepaść – Hranická propast. Przez cały region wiodą liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe (Morawska.in. Jantarowa i Morawska). Wśród atrakcji opływających tradycyjnych zabytki znajdują się Grody Bouzov, Helfštýn, Šternberk, zamki Náměšť na Hané, Čechy pod Kosířem. Na Hanie znajKromĕřiž

dują się także unikalne miejsca odpustowe. Do tradycyjnych imprez zaliczyć można Święta Hanackie w Náměsti na Hanie, w Prostějovie i Tovačovie, festiwal folklorystyczny w Chropyni czy Jazdę Królów w Doloplazach i Kojetinie. O życiu i ciężkiej pracy tutejszych mieszkańców dowiemy się odwiedzając Skansen Hanacki w Příkazach Nie sposób nie skosztować też kuchnia hanackiej, wśród której prym wiodą pyszne ciasta hansckie, świeży, domowy chleb oraz słynne serki ołomunieckie, które przyjeżdżają tu smakować turyści z całego świata. W hanackich browarach waży się też wspaniałe piwo, a w miejscowych gospodarstwach czeka na gości piekielnie mocna śliwowica. Sercem i stolicą Hany jest nieco zapomniany, choć swym pięknem i atmosferą mogący śmiało konkurować z Krakowem, Ołomuniec – dawniej siedziba biskupów, a dziś arcybiskupów morawskich. Miasto to już od czasów średniowiecza było ważnym centrum kulturalnym i administracyjnym. Będąc w nim na pewno natkniemy się na mierzącą ponad 35 metrów kolumnę Najświętszej Trójcy (zabytek wpisany na listę UNESCO), kilkanaście barokowych znaczących współczesnych fontann oraz inne działa obiekty sztuki architektonicznej, takie jak romański pałac Przemyślidów, barokowy klasztor Hradisko, będący największym klasztorem norbertańskim w Europie, oraz gotycki kościół św. Maurycego.

i Ogród Pałacowy. Obiekty te są słusznie uważane za najbardziej niezwykły przykład barokowej architektury i ogrodnictwa czeskiego. Z wieży Pałacu rozpościera się widok na całe miasto, w jego galerii wiszą wyśmienite obrazy (m.in. dzieła Tycjana, Bruegla i Van Dycka) a piwnice… właśnie… pod zamkiem mieszczą się piwnice, w których od połowy XVII wieku, kiedy miasto zostało siedzibą biskupów ołomunieckich, produkuje się wino. I to nie byle jakie! Niewielu wie o tym, że Kromeriż produkuje wina mszalne dla całej Europy Środkowo – Wschodniej. A kto, jak kto, ale księża znają się na winach i nie piją byle czego! A będąc w Kromeriżu zaopatrują się w nie całymi baniakami. Oczywiście wszystkie produkowane tu gatunki można skosztować w trakcie zwiedzania słynnych piwnic, oglądając potężne beczki i kadzie, butelki z winami liczącymi ponad 100 lat, oddychając wilgotnym winnym powietrzem, przechodząc wzdłuż ścian, które pokrywa kilkucentymetrowa warstwa szlachetnej pleśni drożdżowej. We wrześniu i październiku można tu skosztować najlepszego burčáka, a na pamiątkę kupić zapas wyśmienitej Frankovki. Po wyjściu na rynek czeka na nas kilkanaście niezłych kafejek, winiarni, barów i restauracji z typową kuchnia czeską, bynajmniej nie ograniczająca

Wałaskie miasteczko pod Górą Radhošť

się do knedlików i smażonego sera. Choć odwiedzając Czechy po raz pierwszy, przysmaki te należy oczywiście skosztować w pierwszej kolejności! Spacerując po starówce należy zobaczyć perełkę sakralnej architektury barokowej – kościół św. Jana Chrzciciela z potężna 35 metrowa kopułą i freskami Etgensa i Sterna. Jeszcze starszy jest gotycki kościół świętego Maurycego z 1260 roku. Całe miasto wydaje się w zasadzie pamiętać swoją historię,

Šternberk na starej pocztówce

Wałaska wioska pod Górą Radhošť

Kromĕřiž – czyli Ateny Hany Każdy, kto po raz pierwszy wjeżdża do Kromeriża ma wrażenie, że oto znalazł się w oazie piękna, spokoju i sztuki. Nic dziwnego, że miasteczko zwane jest Atenami Hany. Faktycznie pozostaje jednym z najbardziej urokliwych i najpiękniejszych miast w całej Republice Czeskiej. Przez jego środek przepływa czysta Morawica, oko gościa cieszy pieczołowicie i w pełni odrestaurowana starówka, a dzieciom najbardziej podobają się poruszające się wolno po ogrodach pałacowych pawie. Najważniejszymi zabytkami Kromeriża, które widnieją na liście UNESCO jest Pałac Arcybiskupów, Ogród Kwiatowy która rozpoczęła się na początku XII wieku, gdy zawierano tu pierwsze porozumienia z kościołem katolickim, a tutejsze ziemie weszły w skład posiadłości biskupów ołomunieckich. To właśnie oni przyszli miastu z pomocą kilka wieków później, gdy w 1643 zostało zrujnowane przez Szwedów. Wielkim odnowicielem był książę-biskup Karl Eusebius von Lichtenstein-Castelcorno, który przybył do Kromeriża w roku 1690 i odbudował zamek, nadając mu dzisiejsza postać, dzięki czemu w 1777 roku mógł się stać rezydencją ołomunieckich arcybiskupów. Na rozwój miasta miał też wpływ fakt przeniesienia tu posiedzeń sejmu cesarskiego w 1848 roku, który uchwalał konstytucję dla wszystkich narodów Monarchii Habsburskiej.

Wino, folklor i tajemnice podziemi… Pierwsze skojarzenia dotyczące południowych Moraw wiążą się oczywiście z określeniami takimi jak wino, winnice, winiarnie i winobranie. Potężne niziny o ciepłym klimacie sprzyjają temu, że w przeciwieństwie do pozostałej części kraju gdzie strumieniami leje się piwo, tu rozwinęła się sztuka uprawiania winorośli. Na szczególną uwagę zasługuje Lednicko-Valtický areál – kolejne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wizerunek południa uzupełniają ludowe stroje, typowa architektura i muzyka oraz liczne festiwale folklorystyczne, typowe dla regionu Morawskie Słowacko. Region ten, położony przy granicy ze Słowacją za-

mieszkiwany jest wspólnie przez Czechów i Słowaków, przy czym gwara, kultura i zwyczaje zostały przyjęte od tych drugich. Nie należy zapominać jednak i o tym, że znajduje się tu Brno ze swoimi zabytkami i pięknym starym miastem, Sławków – bardziej znany jako Austerlitz, który pamięta słynną bitwę trzech cesarzy z 1805 roku, Białe Karpaty, wapienne Pavlovské szczyty i … przede wszystkim Morawski Kras – cudo natury na skalę światową, a zarazem najstarszy znajdujący się pod ochroną obszar na Morawach. Morawskiemu Krasowi poświecić należy przynajmniej dwa dni. Poza potężnymi skałami wapiennymi, licznymi zapadliskami, grotami, wywierzyskami itp., obszar ten szczyci się czterema potężnymi, długimi i obfitującymi w przepiękną i okazałą szatę naciekową jaskiniami: Balcarka, Kateřinská, Sloupsko-šošůvską i Punkevną. Trasy turystyczne wiodące przed potężne, wysokie nawet do 80 metrów komnaty o niesamowitej akustyce (w jaskini sloupskiej dla ukazania tego efektu puszczana jest muzyka Vangelisa), maja po kilka kilometrów, są profesjonalnie oświetlone i przygotowane do ruchu turystycznego. W jaskini punkiewnej odbywa się podziemny spływ łodziami na rzece Punkcie, w Skalnym Młynie podają wyśmienite pstrągi, a nieopodal znajduje się Przepaść u Macochy – licząca ponad 130 metrów wysokości! Wizyta w tych jaskiniach niczym nie odbiega od zwiedzania jaskiń Alpejskich i pozostaje w pamięci na bardzo, bardzo długo… Dawid „Tahir” Wacławczyk


10 » Reklama » Reklama

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

CERTYFIKAT NR 1634/1B

PRACA W NIEMCZECH I W AUSTRII ZATRUDNIMY: spawaczy, ślusarzy, monterów fasad OFERUJEMY: legalną pracę, dojazd, ubezpieczenie, polską obsługę, dobre warunki mieszkaniowe

KONTAKT: 0602 268 340, (32) 419 17 17 Reklama


« Aktualności « 11

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl komunikat urzędowy

UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

„Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby”

Powiat Raciborski zrealizował projekt pt.

„Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Priorytet VI. Zrównoważony rozwój miast Działanie 6.1 Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu Termin realizacji: 2008 – 2012 r. Przedmiotem projektu była rewaloryzacja obiektów Zamku Piastowskiego w Raciborzu na cele utworzenia Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej służące szeroko rozumianej edukacji kulturowej. Program odbudowy i uruchomienia kompleksu zamkowego podzielono na etapy: • remont i adaptacja Budynku Bramnego „F” na centrum organizacji imprez zamkowych, • remont i adaptacja Budynku Mieszkalnego „D” na cele wystawiennicze i naukowe, • remont i adaptacja Budynku Słodowni „B” na cele gastronomiczne, artystyczne, naukowe, noclegowe i magazynowo – techniczne (ograniczony zakres robót obejmujący remont i wstępną adaptację) • rewaloryzacja Dziedzińca Zamkowego i jego adaptacja na potrzeby spektakli i koncertów plenerowych wraz z wyposażeniem oraz roboty zabezpieczające przyziemie kaplicy i mury obronne. Głównym celem projektu był wzrost konkurencyjności i wzbogacenie funkcji miejskich głównych węzłów sieci osadniczej Subregionu Zachodniego, pozwalających im konkurować w skali Kraju i Europy oraz spełniać swoje zadania wobec regionu. Celem szczegółowym było wykreowanie markowego produktu turystki kulturowej regionu raciborskiego w historycznym mieście przygranicznym Racibórz, co istotnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej i przełoży się na zwiększenie konkurencyjności lokalnej gospodarki oraz atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu Raciborskiego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl


12 » Historia »

Piątek, 22 czerwca 2012 » www.naszraciborz.pl

Racibórz » Takie pytania zadają często turyści odwiedzający dawną piastowską witał do Raciborza. Wspomnia- w Raciborzu na Śląsku z królo- antyszwedzka konfederacja tysiedzibę w Raciborzu. Choć jest to dawny zamek książęcy to jednak z królami ma ny Rocznik raciborski informuje wą Jej Miłością i dworem swo- szowiecka zawiązała się dopiero wiele wspólnego. Co więcej, swoje korzenie mają tu królewskie rody. o tym w lapidarnej wzmiance: im tymczasowo zamieszkał – pi- 29 grudnia 1655 roku, kiedy Jan Również roku pańskiego 1475, wkrótce po rozstaniu się monarchów2 przybył do Raciborza król Węgier. Tam na zamku pozostał kilka dni i wrzucił także do więzienia księcia gliwickiego. Wstrzemięźliwość anonimowego kronikarza z kręgu raciborskich kanoników sugeruje, że Korwin nie spotkał się z tak hucznym przyjęciem, jak sześć lat wcześniej we Wrocławiu. Po pierwsze, raciborzan nie było inni ich poddani wysłali do te- stać na urządzenie wielkiej biegoż księcia [opawsko-racibor- siady, a po drugie, był na Śląsku skiego] posłów i listy ciężko mu niemile widziany, co na każdym grożąc, jak to w załączonych tu- kroku dawano mu wyraźnie do taj odpisach pism zobaczycie. zrozumienia. Dowodem jest takGdyby więc zdarzyło się, że król że unikanie przez raciborskiePolski czy Witold zamierzaliby przeciw nam i przeciw wam wystąpić, wtedy my przy was z całą siłą wspólnie być chcemy, aby im się przeciwstawić, gdyby powstała tego konieczność. Napisaliśmy także mistrzowi do Prus i całemu Zakonowi, że w razie potrzeby winni nam całą siłą pomóc, i nie mamy wątpliwości, że nam pomogą1. Dwór raciborski był stroną w polsko-węgierskim sporze o koronę Czech za czasów Jana III Młodszego, syna Wacława. Na zamku raciborskim przebywał król Węgier Maciej Korwin, w maju 1469 roku obwołany w Ołomuńcu królem Czech. Prosto z tego miasta monarcha pojechał na Śląsk. 26 maja został uroczyście przywitany we Wrocławiu, gdzie tamtejsi mieszczanie złożyli mu hołd lenny. Świadkami wizyty Korwina we Wrocławiu byli także raciborzanie. W spisanym w murach kolegiaty Roczniku raciborskim zapisano bowiem: W 1469 roku cały Śląsk, a także Wrocław, oraz sześć miast wraz z całymi Łużycami, złożył hołd lenny go skrybę, po 1467 roku, okrenajjaśniejszemu królowi Węgier ślenia Korwina jako najłaskawMaciejowi. Podobnie przedtem, szego i najmiłościwszego krótego samego roku, uczyniły nie- la. Pozwolił sobie na to dopiero mal całe Morawy. w 1490 roku, wzmiankując: Gdy Po tym wydarzeniu Korwin w niedzielę palmową z najwięksukcesywnie tracił popular- szą przyjemnością gawędził ze ność na Śląsku, gdzie przyby- swoimi i opowiadał im wesoło wało zwolenników Jagiellonów. o swoich sprawach, słuchając Należał do nich książę racibor- także radośnie, nagle dotknięski Jan Młodszy. W sierpniu 1471 ty został apopleksją, oślepł i zaroku był on w Pradze świadkiem niemówił. Zaś we wtorek rano 6 koronacji na króla Czech Włady- kwietnia w Wiedniu zakończył sława Jagiellończyka, syna kró- życie. Widać hołdował zasadzie, la polskiego Kazimierza. Władca że o zmarłym pisze się tylko doRaciborza zasiadł też przy stole brze lub wcale. na koronacyjnej uczcie. W 1474 Wspomnijmy, że w latach roku król Kazimierz wkroczył 1645-1666 księstwa Opola i Racina Śląsk, kierując się przeciw- borza były przedmiotem zastako rezydującemu we Wrocławiu wu na rzecz Wazów polskich, tyKorwinowi. Działania zbrojne tułujących się książętami opolwyrządziły wiele szkód. Ucier- sko-raciborskimi. Ludwika Mapiała przez to reputacja Macieja, ria, żona Jana Kazimierza Wazy, choć późniejsze wydarzenia rze- szwagierka króla polskiego Właczywiście dowiodły, że swoimi dysława IV Wazy, jako księżna nieudolnymi rządami przyspo- z Opola i Raciborza rozstrzygarzył śląskiej krainie sporych kło- ła spór pomiędzy Oppersdorffapotów. W 1488 roku króla Węgier mi, właścicielami zamku, a racizaczęto oskarżać o rujnowanie borskimi dominikankami. miast i wsi. W Roczniku raciborKoneksjami na polskim dwoskim czytamy: Potem po całym rze cieszyli się Oppersdorffowie, Śląsku rozproszył swoich żoł- właściciele zamku w Raciborzu nierzy, którzy zapełnili ziemię w latach 1642-1712. Jako że księniby szarańcza, wszystko nisz- stwo opolsko-raciborskie znajcząc i pochłaniając dorobek lu- dowało się w granicach Rzeszy, dzi, najwięcej w księstwie opol- która nie była w stanie wojny skim i na Górnym Śląsku. ze Szwedami, schronienie znaJan III Młodszy, pomny ob- lazł tu uciekający z Polski król lężenia miasta przez Węgrów Jan Kazimierz oraz jego żona i ich zwolenników, które prze- Ludwika Maria. Monarcha porwano okupem w kwocie 250 jawił się na Górnym Śląsku 17 guldenów, zmuszony był w tym października 1655 roku. Król, czasie trwać na pozycji wasala Pan Nasz Miłościwy, z KoroKorwina, który w 1475 roku za- ny przed Szwedami uchodząc,

A czy na tym zamku

bywali królowie? Grzegorz Wawoczny Królewskie wędrówki po raciborskim zamku zaczniemy od pewnych wydarzeń z lat 80. XIII wieku, kiedy to miejscowy książę Władysław, zwany wojowniczym, nie krył aspiracji do władzy nad całą Polską, a potem postanowił wesprzeć w staraniach o Kraków księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Były to złote czasy księstwa opolsko-raciborskiego, a wydarzenia, które opiszemy, odbiły się głośnym echem w całym kraju i znalazły swoje miejsce na łamach kroniki Jana Długosza. Władysław, jak można się domyśleć, nie wsparł księcia Henryka bezinteresownie, widząc na krakowskim tronie swoją córkę Konstancję. Młodziutka księżniczka została przeznaczona do ożenku z władcą Wrocławia i – u jego boku - zostać w przyszłości królową, zapewniając ojcu, rzecz jasna, wpływy na Wawelu. Niestety, ze starań o koronę nic nie wyszło. Książę Henryk, zakochany od dawna w Matyldzie brandenburskiej, odesłał Konstancję na rodzinny dwór, czyniąc tym wielki afront jej rodzinie, a przede wszystkim braciom, którzy w odwecie udzielili w Raciborzu schronienia skonfliktowanemu z Probusem biskupowi wrocławskiemu Tomaszowi II. Hierarcha Kościoła próbował uzyskać poparcie papieża i polskich biskupów dla antyhenrykowskiej krucjaty. Słane z Raciborza do Rzymu i Gniezna listy pozostały bez echa. Na domiar złego Henryk najechał ziemie byłych szwagrów, co skłoniło biskupa do pojednania. Stało się to w Raciborzu niedaleko kościoła na Starej Wsi, w miejscu, gdzie dziś stoi pomnik zwany statuą zgody. Raciborski dwór nie spełnił zatem dalekosiężnych, królewskich aspiracji, a potem był już za słaby, by aspirować do wielkiej polityki ówczesnych czasów, ale trzeba wspomnieć, że wywodząca się stąd Eufrozyna, córka Kazimierza opolsko-raciborskiego i Violi zwanej Bułgarką, jest matką Władysława Łokietka a i babką Kazimierza Wielkiego, a jednocześnie kuzynką wspomnianej Konstancji, niedoszłej królowej Polski z Raciborza. Król Kazimierz Wielki, choć w Raciborzu miał przodków po linii matki, w 1345 roku najechał wschodnie rubieże księstwa raciborskiego z powodu konfliktu z Mikołajem II Przemyślidą, który przejął te ziemie piastowskie po śmierci księcia Leszka. Spektakularnym wydarzeniem na zamku w Raciborzu była uroczystość zaślubin księcia raciborskiego Jana II Żelaznego z Heleną, córką księcia li-

tewskiego Korybuta, bratanicą króla Władysława Jagiełły. Doszło do tego w 1407 roku. Narzeczoną przywiózł do Pszczyny biskup krakowski Piotr. Książę Jan miłował zabawy i nie stronił od uczt. Podobnie Helena. Na początku 1412 roku król polski Władysław udał się z żoną, królową Anną, z Krakowa do Nowego Sącza. Jan Długosz tak opisał to wydarzenie: A kiedy tam zjechali się do niego książę mazowiecki Siemiowit Starszy i jego żona Aleksandra, książę mazowiecki Bolesław, książę litewski Zygmunt Korybut i księżna raciborska Helena oraz wielki tłum panów i rycerzy, spędził zapusty na wesołej zabawie. Mimo związania z dworem Luksemburgów, wspomniany książę Jan II, znany z okrucieństwa i przebiegłości, wziął udział po stronie polskiej w wojnie z Zakonem Krzyżackim w 1414 roku, ale już siedem lat później polecił synowi Mikołajowi uwięzić na zamku raciborskim poselstwo husyckie zmierzające do Krakowa zaoferować Władysławowi Jagielle tron czeski. Wątek ten podjął w szkicu poświęconym blaskom i cieniom panowania Przemyślidów opawsko-raciborskich wytrawny mediewista, dr Norbert Mika. Odnośnie zdarzenia badacz przytacza interesującą zapiskę czeskiego kronikarza: 1421. Tego roku mieszkańcy Pragi i [przywódca husycki Jan] Žižka posłali do króla polskiego w poselstwie 4 rycerzy: Wilhelma Kostkę z Postupic, pana Hlasa z Kamenicy, pana Wańka Piwo i pana Wańka, syna pana Pawlika z Pragi, aby im raczył dać władcę lub sam nim został. Gdy wspomniani rycerze – posłowie przyjechali do Raciborza, książę Mikołaj, syn oprawcy Jana, który na Karlsztajnie swym katowskim [czynem] panów zamordował, pojmał [wspomnianych 4 rycerzy] i wydał królowi węgierskiemu na Szpilberg [koło Brna]. Uwięzienie poselstwa spotkało się z ostrą reakcją polskiego dworu, z którym Żelazny, poprzez małżeństwo z Heleną, był przecież skoligacony. Władysław Jagiełło oraz książę Witold wysyłali do Raciborza listy z żądaniem uwolnienia czeskich rycerzy, a król Węgier, Zygmunt Luksemburczyk, obawiając się interwencji zbrojnej polsko-litewskiej armii, proponował Krzyżakom sojusz wymierzony w Polskę i husytów. Świadczy o tym dokument z 9 X 1421 roku, w którym czytamy: Zygmunt z Bożej łaski król rzymski, węgierski i czeski. Gdy szlachetnie urodzony książę na Opawie i Raciborzu uwięził i zatrzymał heretyków z Pragi oraz ich poselstwo, które wysłali do króla Polski i Witolda, tenże sam król Polski i Witold oraz pewni

sał Maciej Korbek-Letow (cytat po redakcji N. Miki), autor pamiętnika z tego okresu. Polski dwór nie był jednak mile widziany w Rzeszy, obawiającej się konfliktu z królem Karolem X Gustawem. 18 grudnia 1655 roku Jan Kazimierz opuścił Górny Śląsk, znów zatrzymując się po drodze w Raciborzu. Pisze o tym Wespazjan Kochowski: – Królowi towarzyszył 300-osobowy orszak – więcej ludzi miał nadzieję zgromadzić, gdy przybędzie do ojczyzny. Nikomu nie ujawniono marszruty. Zaledwie król wyruszył, gdy w Raciborzu natknął się na posłów od wojska, którzy winszowali mu powro-

tu do kraju i przyrzekli posłuszeństwo. Stamtąd skierował się w stronę gór. O tym, iż posłowie przybyli do króla [Jana] Kazimierza, w Raciborzu mieszkającego, z legacją tyszowiecką, wspomina Mikołaj Jemiołowski. Tło ówczesnych wydarzeń kreśli w Dziejach Ziemi Raciborskiej dr Norbert Mika, wskazując, iż owa legacja tyszowiecka nie mogła mieć miejsca z tej racji, że

!

Kazimierz był już na terenie Słowacji. – Niewykluczone jednak, że pisząc o spotkaniu z legacją tyszowiecką w Raciborzu (około 19 grudnia 1655 roku), Mikołaj Jemiołowski miał na myśli poselstwo polskiej szlachty, która dopiero planowała zawiązać antyszwedzką konfederację w Tyszowcach i przybyła na Górny Śląsk, by zachęcić króla Jana Kazimierza do powrotu do Polski i poparcia swoim autorytetem walkę z groźnym najeźdźcą – konkluduje dr Mika. Jak widać, zamek w Raciborzu wielokrotnie przewija się na kartach źródeł w kontekście ważkich politycznych wydarzeń z udziałem koronowanych głów. Najgłośniejszym echem we współczesnych wzmianka odbiła się jednak wizyta w 1683 roku króla Jana III Sobieskiego. Polski monarcha podążał przez Racibórz pod Wiedeń. Na zamku postanowił zjeść obiad, a jego relacja z tego wydarzenia jest wielokrotnie przytaczana z racji pewnego szczegółu, który wprawił króla w osłupienie. W liście do ukochanej Marysieńki, spisanym 25 sierpnia 1683 roku w Opawie, monarcha napisał: Byliśmy też wczora w Raciborzu u p. grafa Obersdorfa w zamku; ale się jemu nie godziło nas częstować, tylko z kamery cesarskiej. Sama p. grafowa sprowadziła najmniej dam trzydzieści3, które siedziały z nami do stołu; a lubo młodsza jest siostra naszej p. podkomorzyny, zda się, że jest jej matką. Grzeczna bardzo białogłowa i podobna mową i gestami cudownie do p. podkomorzyny. Ma dwie czyli trzy córki: najstarsza za p. von Prazmo, ruchawa i rozwodzi się z mężem; młodsza panna, nadobna, podobna bardzo do p. marszałkowej. Graliśmy w karty przed obiadem; najstarsza jakaś i najszpetniejsza ograła mię. Cyt. za N. Mika, Przemyślidzi opawsko-raciborscy. Blaski i cienie panowania, [w:] Ziemia Raciborska rok IX (69), s. 49. 2 Chodzi o spotkanie Macieja Korwina z królem Kazimierzem Jagiellończykiem. 3 Były to panny z kręgu górnośląskiej arystokracji, z rodów: Gaszyn, Prażma, Wilczek, Paczyńska, Reiswitz, Trach, Kotulińska, Vetter, Vrochen.

1

Informacja dla turystów

Zamek piastowski w Raciborzu otwarty jest dla turystów codziennie, w tygodniu od 9.00 do 16.00, w weekendy od 10.00 do 18.00. W dawnych książęcych wnętrzach można obejrzeć zbroje, wspaniałe modele okrętów wojennych czasów żagla, antykwariat naukowy a w nim zabytki techniki i historii naturalnej, m.in. ząb mamuta, skamieliny i preparaty zwierząt, do tego eksponaty poświęcone technikom kryminalistycznym, galerie zdjęć i obrazów. Zapraszamy do wnętrza XIII-wiecznej kaplicy zamkowej p.w. św. Tomasza Becketa oraz na zamkowy krużganek. W punkcie IT można zaopatrzyć się w szereg pamiątek i książek historycznych, a na dziedzińcu wrzucić grosik do studni szczęścia. Zamek Piastowski w Raciborzu Punkt Informacji Turystycznej ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz, Budynek Bramny tel. +48 32 414 02 33, 32 700 60 52, +48 32 700 60 50 wewn. 105

www.zamekpiastowski.pl


« Reklama « 13

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

OGŁOSZENIA DROBNE Dla domu Usługi remontowe Remonty od A-Z Płyty k-g, sufity wielopoziomowe, gładzie gipsowe, malowanie, tapetowanie, wymiana okien, panele, deska barline, sufity termatex, docieplanie budynków, remonty elewacji, kafelki, elektryka. Solidnie i tanio. Tel.: 530 907 950.

Usługi budowlane

Dachy od A do Z Kompleksowe remonty dachów Tel. 32 410 21 05 kom. 604 24 72 32 www.dachy-szczuka.dzs.pl Rzetelnie i solidnie Firma RAF-BUD.Kompleksowe wykończenia wnętrz, budowa domów „pod klucz”, elewacje, tynki, zabudowy z drewna. Nadzór budowlany z uprawnieniami Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Tel.: 606933383, email: raf.bud@poczta.fm.

Dla dzieci Sprzedam Wózek Sprzedam wózek dziecięcy firmy TAKO typu VOYAGER CITY, głęboki plus spacerówka. Kolor niebieski. Używany, w bardzo dobrym stanie. Cena 500zł. Tel.: 609347919, email: mkm36@o2.pl.

Imprezy / Przyjęcia Oprawa muzyczna DJ wodzirej Krzysztof Łucki PROFESJONALNA OPRAWA IMPREZ. BOGATY REPERTUAR-SUPER ZABAWY-DOBRE CENY. W OFERCIE WESELA,POPRAWINY,ITD. OŚWIETLENIE DEKORACYJNE W TECHNOLOGI LED. ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY.ZOBACZ. Tel.: 531666066, email: kontakt@bsmusic.pl. www.bsmusic.pl. Zespół muzyczny Prestige Zespół muzyczny PRESTIGE to doskonały wybór na każdą imprezę. Oferujemy profesjonalną oprawę muzyczną wesel, zabaw, bankietów, festynów itp. Duże doświadczenie oraz bogaty repertuar pozwala nam stworzyć niezapomniany klimat oraz doskonał. Tel.: 790 228 455, email: zespolprestige@o2.pl. www.zespol-prestige.pl.

Matrymonialne Pani pozna Pana Poznam Pana do stałego związku ! Kobieta po 50 pozna Pana w stosownym wieku wyłącznie do stałego związku. Odpowiadam tylko na poważne oferty!. Tel.: 794732488.

Motoryzacja Sprzedam Sprzedam Renault Thalia 2001!!! Sprzedam Renault Thalia z 2001 roku. Auto zadbane, drugi właściciel, wspomaganie kierownicy, el. szyby, ABS, dwie poduszki powietrzne, radio. Gratis dodaję opony zimowe. Cena 8500 zł. Tel.: 533 610 912.

Nauka Inne Gitara dla początkujących Taby, riffy, akordy, kostkowanie. Wakacyjna zniżka. Racibórz i okolice . Tel.: 793 931 817.

Kursy Angielski z English School Letnie promocje w English School. Lekcje indywidualne - język angielski, lektor polski i brytyjski. W czasie wakacji 40 i 50%

taniej. Zapraszamy. Tel.: 32 415 12 22, email: englishschooldyrektor@yahoo.com, www.engli.pl.

Korepetycje Matematyka,statystyka,ekonometria Pomoc dorażna i systematyczna,uczniom i studentom. Przygotowanie do egzaminów poprawkowych i maturalnych. Racibórz, Matejki 4/2 (100m od marketu E.Leclerc). Tel.: 32 415 25 84, email: dzidmil@tlen.pl, www.matmzm.com.pl. Korepetycje z matematyki Nie zdałeś matury z matematyki? Lub do następnej klasy? Potrzebujesz pomocy? Studentka po 3 roku matematyki udzieli korepetycji. . Tel.: 694527800, email: becia119@wp.pl.

Nieruchomości Mieszkanie sprzedam Nowa oferta mieszkań Nowoczesnej Pełna oferta do sprawdzenia na podstronie http://www.naszraciborz.pl/nowoczesna.html. www:www.naszraciborz.pl/nowoczesna/ art/0-bez-kategorii/23680-przetarg-na-ustanowienie-odrebnej-wlasnosci-lokali-20-072012.html. Mieszkanie trzypokojowe tanio Sprzedam mieszkanie w Wojnowicach. Mieszkanie na I piętrze w bloku dwupiętrowym. Trzy pokoje, kuchnia, łazienka, WC, przedpokój oraz piwnica. Możliwość kupienia garażu i działki w pobliżu. 605-056-20. Tel.: 605 056 206. Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 52 m2 na 3 p.przy ul Siwonia -2 pokoje ,kuchnia, łazienka, duży balkon. Tel.: 693368255, email: mikpol07@gmail.com. Sprzedam 4 pokojowe mieszkanie Sprzedam mieszkanie-71 m2. Bardzo słoneczne z dużym balkonem.Bardzo ciepłe. Do mieszkania przynależy piwnica i komórka. W pobliżu szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, plac zabaw i duży parking. Tel.: 509876605 505367751.

Mieszkanie wynajmę Wynajme mieszkanie 3-pokojowe mieszkanie wynajme. Mieszkanie znajduje sie przy ul. Mariańskiej i jest do adoptacji. Opłaty to czynsz Imedia. Tel.: 600 356 173. Wynajmę mieszkanie wynajmę kawalerkę 38 m2 z balkonem, 3 piętro w bloku 4 p. ul. Chełmońskiego. 800 zł (czynsz + odstępne) + prąd i gaz.W czynszu zawiera sie ogrzewanie i ciepła woda. Kaucja 1000. Tel.: 505 640 401, email: malgorzata.jeszke@wp.pl. Wynajmę mieszkanie Wynajmę mieszkanie 2 pokoje 38 m2 z balkonem na Słowackiego po remoncie umeblowana kuchnia wymienione drzwi okna panele łazienka kafelki czynsz i odstępne 800 zł plus media kaucja blisko szkoła. Tel.: 792648639.

nie, 750 zł + media (gaz, prąd) oraz + jednorazowa kaucja. Tel.: 660 614 667.

Trzy kocięta szukają nowych domów. Rudy kocur i dwie kotki: czarna i wielokolorowa. Kotki maja ok 7 tyg, są samodzielne, oswojone i zabawne. Tel.: 728 316 156, email: w.paula@poczta.fm.

Wynajmę lub sprzedam mieszkanie Wynajmę lub sprzedam 2-pokojowe mieszkanie urządzone w centrum Raciborza. Tel.: 324152693, 697724960.

Zdrowie

Lokal użytkowy wynajmę

gabinet stomatologiczny

Lokal Ogrodowa 36 do wynajęcia Oferta Nowoczesnej sprawdź www.naszraciborz.pl/nowoczesna.html, www.naszraciborz. pl/nowoczesna/art/0-bez-kategorii/23681przetarg-ogrodowa-36-dn--23-07-2012. html.

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a

Inne

(z tyłu marketu E.Leclerc)

Wycena-zarządzanie-pośrednictwo Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi i komercyjnymi. Lic. Z-dcy 13444. Wyceny dla kredytów, sprzedaży/zakupu, post. spadkowego i podatkowego, odszkodowań, odwołania się od urz. decyzjj. Upr 1934. Tel.: 324182156, 602310776, email: marzennaskibinska@wp.pl. www:www.skibinskanieruchomosci.oferty.net/oferta/?typ=d&idn=4891 688&agencja=kon739&offset=.

Tel.: 32 417 28 75, 603 783 383 USG Racibórz lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Działkę sprzedam Nieruchomość SPSZEDAM DZIAŁKĘ O POWIESZCHNI 350 M KWADRATOWYCH ALTANA MUROWANA WODA ŚWIATŁO UBIKACJA. Tel.: 506176610.

Dom sprzedam Sprzedam dom Sprzedam dom- okolice Kietrza (ogród, działka, zabudowania gospodarcze, garaże). Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Tel.: 697300870,77 4855164.

Mieszkanie kupię Sprzedam kawalerkę w Raciborzu KAWALERKA-28 M 2. Pokój z balkonem, kuchnia, łazienka, przedpokój. Dobra lokalizacja. Cena 59.000 zł. Tel.: 692122812, 698420251.

Działkę sprzedam Sprzedam działki budowlane w Łubowicach Sprzedam działki budowlane w Łubowicach na nowo powstającym osiedlu, wszystkie media przy działce, piękne widoki. Tel.: 324105636, 609382051.

Praca Szukam pracy Szukam stałej lub dorywczej pracy od już Młody, niepalący, przystojny i wysoki, 29-letni chłopak mający 7-letnie doświadczenie w handlu, w obsłudze klienta, obsługa komputerawszelkie programy, znający języki obce pilnie szuka pracy. Tel.: 535 454 654.

Racibórz ul. Chodkiewicza 23 Dam pracę da Grasso zatrudni dostawę pizzy Pizzeria Da Grasso w Raciborzu, ul. Mickiewicza 3 zatrudni osobę z własnym samochodem na stanowisko DOSTAWCA PIZZY. CV prosimy wysyłać na adres e-mail, lub składać bezpośrednio w pizzerii. Tel.: 510197271, email: dagrasso.raciborz@gmail.com, www.dagrasso.pl.

w Soboty od 9 do 13 ul. Opawska 11 PARTER. Tel.: 324140875.

Zwierzęta Podaruję oddam kotki Reklama

Konsultant Telefoniczny Grupa Medivit zatrudni komunikatywne osoby do pracy w Raciborzu na stanowisko konsultant telefoniczny. Oferujemy stałe wynagrodzenie oraz wysoką premię zależną od wyników. Praca na 1/2 etatu. Tel.: 668 038 433. Lektor języka angielskiego Zatrudnimy dynamicznego i kreatywnego lektora języka angielskiego. Praca z dziećmi. CV in English. English School, Opawska 31/3, Racibórz. Tel.: 32 415 12 22, email: englishschooldyrektor@yahoo.com, www.engli.pl. Praca biurowa, biegły j. niemiecki Biurowa Racibórz, wymagany biegły j. niemiecki, tłumaczenia, dobra organizacja pracy, CV + zdjęcie na email: pionieer@interia.pl.

Różne Inne Garnitury Sklep męski DUET zaprasza na zakupy garniturów w cenie od 280 zł, spodni, koszul, krawatów. Duży wybór. Zapraszamy od 10 do 18

Reklama

Mieszkanie w Centrum wynajmę Wynajmę 2-pokojowe mieszkanie, na II piętrze o pow. 47,64 m2, w Raciborzu ul. Ludwika, dzielnica Centrum. Mieszkanie jest po remoncie. Umeblowana kuchnia. Możliwość wynajmu na dłuższy okres czasu. Tel.: 604 994 530. Kawalerka do wynajęcia kawalerka do wynajęcia na dobrych warunkach w starej kamienicy. Tel.: 502 966 907, email: arsand@onet.pl. Kawalerka do wynajęcia Mieszkanie po remoncie, w pelni wyposażone. Cena wynajmu to 650 + media ( prąd, gaz, internet, tv). Kaucja zwrotna w wysokości 1000 zł. Mieszkanie mieści się w dzielnicy Ostróg, bardzo blisko centrum. Tel.: 881363258, email: gusiek3@poczta.onet.pl. Wynajmę mieszkanie od zaraz Racibórz-Ostróg (ul.Królewska) mieszkanie 38 m2 z balkonem, parter, umeblowane lub

Ogłoszenia można dodać poprzez portal www.naszraciborz.pl lub osobiście w siedzibie redakcji przy ul. Batorego 7/2

Reklama

32 724-24-20

tel.: tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl


14 » Rozrywka »

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

RzaCpKrasza

Kino PRZEMKO

ul. Londzina 38, tel. 32 415 32 14 DATA

PROJEKCJA

TYTUŁ

PRODUKCJA

GODZ.

CZAS

OD LAT

BILETY

17 VII

D.K. ,,STRZECHA” ul. Londzina 38

SAFARI

Niemcy

11.00

93’

B/O

5,-

19 VII

D.K. ,,STRZECHA” ul. Londzina 38

MYSI AGENCI

Argentyna, Hiszpania

11.00

90’

B/O

5,-

KONCERTY LETNIE – Park im. Miasta ROTH 15 lipca godz. 16.00 ZESPÓŁ BEZ NAZWY i MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DIXIELANDOWA

Reklama

Specjały

Weroniki Chilmon

Lane ciasteczka

minają oponki. W smaku nieco przypo ru ki cukru, 2 łyżeczki cuk Ciasto: szku do pieczenia, 2 łyż pro ki ecz łyż 0,5 ki, mą 2,5 szklanki a (niepełne) ie jajka, 1,5 szklanki piw waniliowego, 4 średn ać: Dodatkowo przygotow lub po soku e dzi wo po kę Małą butel t nakrętka jes ie typu Kubuś Play, gdz smalec do lub j Ole a. lejk w kształcie niki ciaad skł e smażenia. Wszystki tawić ods ać, esz mi wy nie sta dokład telbu do ć wla m na 30 minut,po czy systenkon o być o inn pow o ki (ciast niż na naleścji trochę gęściejszej i porcjami łym ma lać sto Cia niki). zrumienioj, ole na głęboki i gorący mażone Us ać. rac odw du spo ne od dmiar u na z zyć ciasteczka odsąc chennym. ku ku zni ręc na zu tłuszc nież dodać 2 Do ciasta można rów . usu ryt spi ki łyżecz


Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Litery z pól ponumerowanych od 1 do 24 utworzą rozwiązanie – przysłowie

« Rozrywka « 15


16 » Reklama »

Piątek, 13 lipca » www.naszraciborz.pl, www.caferybnik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

ogłoszenie

Reklama

Wójt Gminy Nędza informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego 5, 47-440 Nędza (parter przy wejściu głównym) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.bip.nedza.pl zamieszczone są wykazy nieruchomości gruntowych przeznaczonych do dzierżawy - działki obrębu Babice o numerach: 216, 217, 221, 231, 232, 241, 243, 382, 385/2, 385/3, 685 o łącznej powierzchni 12.4478 ha.

26-2012-[185]  
26-2012-[185]