Page 1


Dr Sabina Dosani & Peter Cross Raise pre-teens 2006

Raamatu eesti keeles kirjastamise õigus kuulub eranditult kirjastusele ERSEN. Selle raamatu reprodutseerimine, tõlkimine ja levitamine ilma valdaja loata on õigusvastane ja seadusega karistatav.

Toimetanud Maria Kleimann Korrektor Mari Mets

© 2006 by The Infinite Ideas Company Limited. All rights reserved. © 2008 Kirjastus ERSEN B02160308 ISBN 978-9949-12-460-2

Kirjastuse ERSEN kõiki raamatuid võite osta Interneti-poest aadressil www.ersen.ee

2


Hiilgavad ideed Hiilgavad alajaotused............................................................................................................xii Sissejuhatus .........................................................................................................................xiii 1. Minu pidu ....................................................................................................................1 Kordaläinud pidu on kui eduka lapsevanemarolli kroonijuveel. Teie eesmärk on, kui otsustate sellega nõustuda, korraldada oma puberteedieelikust lapse sõpradele parim pidu, kus nad kunagi viibinud on – seejuures ilma eelarvet laastamata. 2. Potile..............................................................................................................................7 Potil käima õppimine märgib mähkmeea lõppu ning pärast seda algab aluspükste ajastu. Beebiiga lõpeb, väikelapseiga algab. Kas muretsete, et teie puberteedieelik ei saa hakkama ja vajab veel ülikooliski mähkmeid? 3. Nagu kass ja koer ....................................................................................................13 Kujutlege, et olete just diivanile puhkama heitnud, klaas auga välja teenitud Chardonnayd käes, kui kuulete lastetoast kohutavat kisa. Jälle nad kaklevad. Kas nad siis üldse ilma kisklemata olla ei oska? Meie ütleme, et oskavad küll. Lugege ja saate teada, kuidas. 4. Pärast tööd ................................................................................................................19 Kes tänasel tooga ja tequila peol lapsi valvab? Jätta oma lapsed teismelise hoolde, kes tahab tegelikult ise teie kodus peremeest mängida? Ei saa alkoholi juua, sest peate lapse pärast pidu koju sõidutama? Lapsehoidja tasu on suurem kui vaba õhtu veetmise hind? Teil on kaks valikut: kas jääte igaveseks lapsehoidjaks või loete seda peatükki. 5. Häbiväärselt märg ....................................................................................................23 Enurees on julm ja häbiväärne seisund, mis teeb raskeks nii puberteedieelikute endi, nende vanemate kui ka pesumasina elu. Lõpetage see kuivadest öödest unistamine – siit saate teada, kuidas unistused tegelikkuseks muuta.


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

6. Televiisor kinni ..........................................................................................................27 Soovite, et lapsed oleksid tervemad, õnnelikumad ja et neil oleks parem siht silme ees? Olete juba tüdinud kuulamast nende nuiamist „osta mulle see,” et nad saaksid oma uued barbi-mänguasjad juba viie minuti pärast kõrvale heita? See on väga lihtne. Televiisoril on väljalülitamiseks nupp olemas. 7. Lapsehoidjaotsingute Kolgata tee ......................................................................31 Peate rabama mitmel kohal, et maksta eluasemelaenu või ei taha mõeldagi sellest, et peaksite ööpäevarinaselt ja seitse päeva nädalas kodus istuma? Pole kedagi peale teie enda, kes väikese järele vaataks? Teil on lapsehoidjat tarvis. 8. Kindel kui kindlus ....................................................................................................37 Väikelaste elu on raske. Võrdses koguses uudishimu ja kohmakust korraga on parasjagu ohtlik kombinatsioon. Oma kodu lapsekindlaks muutmine võimaldab neil vabalt maailma avastada ja samal ajal kinnistab nende usaldust teie, iseenda ja ümbritseva keskkonna suhtes. 9. Kas me oleme varsti kohal? ..................................................................................43 Kas pikad autosõidud koos lastega ajavad teil juuksed halliks? Kui natuke planeerida, võib reisidest kujundada midagi toredat, mis on kõigi pereliikmete jaoks pigem midagi nauditavat kui väljakannatamatut. Selle asemel, et pikki sõite juba ette karta, hakkate neid hoopis õhinal ootama, et saaksite koos oma lastega autoga sõita. 10. Unejuturaamat ..........................................................................................................47 Raamatud teevad targaks. Hea lugemusega vanematel on edukad lapsed. Väike investeering, kõigest 20 minutit päevas, toob suurt tulu. 11. Tõrksa taltsutus ........................................................................................................53 Ei tea, kuidas seda teile leebelt öelda, aga mis puutub teie lapse jonnituuridesse, siis nende põhjuseks olete teie ise. Niipea kui teete midagi valesti, õpivad nad kontrollima ja manipuleerima. Kas leidub lahendus? Igatahes. 12. Vanavanemad: abilised või takistused? ............................................................57 Aitame teil leida midagi positiivset ka kõige tõredama ja tüütuma vanapaari juures. Parimal võimalikul juhul on vanavanemad targad sõbrad, hea eeskuju, perekonna arhivaarid, sporditreenerid ja tasuta lapsehoidjad.

4


Hiilgavad ideed

13. Ja nüüd voodisse ......................................................................................................61 Väga võimalik, et teie puberteedieelikutel on välja töötatud mitu taktikalist manöövrit, millega vältida voodisse minekut ja seal püsimist. Kuid isegi kui nad on mõne pidžaamalahingu võitnud, saate te nüüd nad üle kavaldada üldise uneajasõjaplaaniga, mille me siin peatükis teile anname. 14. Topeltmured ..............................................................................................................67 Kaks last, kahekordsed mured, kahekordne väsimus? Viljakusravi tõttu sünnib järjest rohkem mitmikuid, kuid selles peatükis leiduvaid nõuandeid järgides võib see olla kahe- (või kolme-)kordselt tore. 15. Põlvkonnamängud....................................................................................................71 Mäng on võluvalem, mille abil erinevad põlvkonnad sõbralikult liita. 16. Head lapsed kasvavad vitsata ..............................................................................77 Teile endale ei tundu lapsepõlves kirjuks nüpeldatud tagumik või siraka saanud sõrmed mingi õnnetusena, kuid need ei paranda kunagi laste käitumist. Ranged ja julmad vanemad jätavad ühe või mitu head nippi kasutamata. Distsiplineerida saab ka valu- ja süütunnet tekitamata. 17. Präänikud ..................................................................................................................83 Püüate oma lapsele häid kombeid õpetada? Võtke präänik, jätke piits. See on ärahellitamisest kaugel ja teie jaoks tasuta. 18. Kuritegevus lastetoas ............................................................................................87 Vanemad satuvad paanikasse, kui saavad teada, et lapsel on komme asju näpata. Tabasite ta teolt ja tema eitab kõike? Kuidas väike suli sellest võõrutada, nii et temast suurt kurikaela ei kasvaks? 19. Tants sama pilli järgi................................................................................................91 Tema teeb teistmoodi? Tema arusaam distsipliinist on teine? Taastage tasakaal. 20. Aeg maha....................................................................................................................97 Paha, mitte pai? Tehke halvale käitumisele lõpp – selleks kulub kõigest viis minutit.

5


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

21. Lõõgastav puhkus ..................................................................................................101 Emme tahab puhata ja lõõgastuda, issi igatseb lahedat pidu, kuid teie puberteedieeliku arusaam täiuslikust puhkusest on mängimine, kallite pisiasjade nuiamine ja kummalise võõrapärase toiduga pirtsutamine. Soovige kolm soovi ja juba oletegi teel oma elu parimale puhkusereisile. 22. Rõõmsad sööjad......................................................................................................105 Kas teie peres ollakse gurmaanid või rämpstoitlased? Me aitame teil midagi kokku keeta, mis teeb teie puberteedieelikutest rõõmsad sööjad. 23. Kuulake ja õppige ..................................................................................................109 Kui soovite, et teie puberteedieelikust laps teid ära kuulaks, ei ole vaja karjuda kuni kurk kähe. Paar nippi ja üllatute isegi, kui lihtne on tegelikult oma lastega suhelda. 24. Keegi ei armasta mind ..........................................................................................113 Peole ei kutsuta, külla ei kutsuta? Mida teha, kui laps väidab, et „keegi teda ei armasta”. 25. Sportlase elu............................................................................................................117 Pole oluline, kas teie laps mängib linna meeskonnas kriketit või piirdub ainult kooli kehalise kasvatuse tundidega, aidake tal vaimult heaks sportlaseks saada. 26. Pole minu kord ........................................................................................................121 Oleme kõik näinud vanemaid, kellest saavad oma laste tasuta koristajad, sekretärid, kullerid, taksojuhid, kokad, kammerneitsid ja teenrid. Kõlab tuttavalt? Tunnete, et teie ei saa midagi teha? Me tuleme appi. Näitame, kuidas teie lapsed muutuvad kenamaks, huvitavamaks ja iseseisvamaks. 27. Räägime seksist......................................................................................................125 Miks noku kõvaks läheb? Kuidas laps ema kõhust välja saab? Kes on homoseksualistid? Kas issi võib ka rase olla? Viimane aeg on lõpetada ümber nurga keerutamine ning õppida oma laste värvikatele ja uudishimulikele küsimustele vastama.

6


Hiilgavad ideed

28. Kõik elukad kraabivad ja lehkavad....................................................................129 Sisalik või laama, papagoi või pekingi paleekoer, geko või liivahiir – puberteedieelikud, kellel on lemmikloom, õpivad palju armastuse, truuduse, kiindumuse, paljunemise, laste, turvatunde, haiguse, vastutuse, usalduse, õnnetuste, surma ja leina kohta. 29. Kuulutan koosoleku avatuks ..............................................................................135 Kui kogu teie tööpäev on üksainus suur koosolek ja nii nädalast nädalasse, siis võib selle idee rakendamine kodustes tingimustes teile parasjagu perversne tunduda. Näitame teile, kuidas hoida tööasjad töö juures ning lahendada kodused vaidlused demokraatlikul teel. 30. Kaunimad ajad nende elus ..................................................................................139 Teie ei saa anda garantiid, et teie puberteedieeliku koolipäevad oleksid parimad päevad nende elus, kuid valige talle sobivaim kool ja võite kindel olla, et ta saab sealt palju innustavaid, reibastavaid ja inspireerivaid kogemusi. 31. Koduste ülesannete paradiis ..............................................................................144 Kas tunnete endas vastupandamatut kihku päästa oma lapsed koduste ülesannete põrgust, mis teil omaenda kooliajast meeles on? Siinkohal mõned nõuanded, mille abil vältida ajaloo kordumist. 32. Mis teie aias toimub? ............................................................................................149 Soovite oma puberteedieelikule õpetada, mida tähendab aia eest hoolitsemine, kasvatamine ja ellujäämisvõitlus ning et teie aed oleks liblikaid täis? Kui kasvatate midagi koos, kasvate teiegi kokku. Tulge ja nuusutage roose. 33. Riiukukkede alistamine ........................................................................................153 Et mitte pikalt keerutada, ütleme otse välja: riiukukkedel ei ole mingit õigust teie lapsi kiusata. Kuidas saaksite teie aidata, nii et asjad ei muutuks hoopis hullemaks? 34. Julgem surfata ........................................................................................................159 Internet on fantastiline infoallikas. Enamasti võib seda käsitleda kasuliku ja lõbusa ajaviitena. On täiesti mõistetav, et vanemad muretsevad selliste avalikuks tulnud ohtude pärast nagu perverdid ja e-postiterror. Aitame teil kaitsta teie lapsi solvava, pornograafilise ja hirmutava kraami eest.

7


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

35. Kõrgelennulised......................................................................................................163 Tipus on alati ruumi nendele, kellel on kõrge enesehinnang. Ükskõik, kas nad ronivad puu otsa või mööda karjääriredelit, olge neile toeks. 36. Stressihävitajad ......................................................................................................167 Stress on kurikaval tegelane. Ta hiilib lastele ligi ja võib korraliku kaose tekitada. Unustage meditatsioon ja lõdvestumistehnikad. Paljud puberteedieelikud vajavad midagi märksa fantaasiarikkamat. Meie stressihävitajad hoiavad selle pahategija lastest eemal. 37. Mitte meie majas! ..................................................................................................171 Kes teie majas reegleid kehtestab? Me ei leia siinkohal, et igas peres peaks olema tegevusplaan ja missioon, aga kui te soovite, et kodus valitseks rõõm ja rahulolu, on parem tegelda ennetamise kui tagajärgede likvideerimisega. 38. Suits, narkots ja alkohol ......................................................................................175 Kardate paaniliselt, et teie puberteedieelikust võib narkosõltlane saada? Meie arvasime, et mitte. Kummaline ja kurb on fakt, et sellal kui enamik 11-aastasi lapsi on kindlad suitsetamise, joomise ja narkootikumide vastased, on kolm aastat vanematest lastest viiendik kuni kolmandik juba neid aineid proovinud. 39. Targalt tänaval ........................................................................................................179 Maailm meie ümber on hullumeelne ja kuri. Ei pane enam ammu imestama, et paljud lapsevanemad sooviksid oma lapsi ööpäev läbi ja seitse päeva nädalas toas hoida. Aga kui te ei õpeta talle, kuidas tänaval hakkama saada, võite ühel hetkel tõdeda, et teie laps on 37-aastane ega julge tänavat ületada… ja see on juba päris õudne. 40. Nurjatud kasuvanemad ........................................................................................185 Nurjatu: pahatahtlik, negatiivselt meelestatud, õel. Nurjatu: nutikas, eriline, silmapaistev. Meie näitame, kuidas õiges suunas minna.

8


Hiilgavad ideed

41. Sujuv kolimine ........................................................................................................191 Kolimine tekitab stressi. Vanematel on nii palju teha ja mõelda ja puberteedieelikud satuvad niiviisi väga lihtsalt (emotsionaalselt) tõrjutute rolli. Siin on mõned näpunäited, kuidas kolimisest konarliku sõidu asemel unustamatu seiklus teha. 42. Külalisvanemad ......................................................................................................195 Kas teil on juba kõrini sellest jäisest tundest pärast tööreisilt saabumist? Lapsele ülikalli Bratzi nuku või mudellennuki ostmine vähendab küll teie süütunnet, kuid ei sulata üles puberteedieeliku jäätunud südant. Oleme mõne eduka külalisvanema kogemustest õppinud ja jagame hea meelega neid teiegagi. 43. Väike peakokk ........................................................................................................199 „Võtke lapsed appi süüa tegema” ei pruugi ilmtingimata katastroofi retsept olla. Mida varem te nad kööki kraanikausi ligi lubate, seda parem. Kes teab, äkki tahavad nad ühel heal päeval nõusidki pesta. 44. Nutikas poeskäik....................................................................................................205 Sõda või pidu riiulite vahel? Lapsega koos poes käimine võib osutuda nii üheks kui teiseks. Kasvatada puberteedieelikutest nutikad ostjad on üks lapsevanemarolli alahinnatud aspekte. 45. Muusikajutud ..........................................................................................................209 Shakespeare nimetas muusikat „armastuse toiduks”. Muusika on midagi enamat kui suurepärased lood ja kaasakiskuv rütm. Muusika on toit, mis ei tohi ühegi puberteedieeliku laualt puududa. 46. Vihma ajaks tallele ................................................................................................215 Väljas sajab paduvihma ja lapsed kaebavad, et neil on igav. Ei pruugi olla, kui teil on varuks järgmised nipid. 47. Täiuslikud piknikud, peod ja lõunasöögikarbid ..............................................219 Juba jälle võileivad ja vardasse aetud vorstid? Likvideerige see kulinaariakriis ning muutke üksluised eined võrratuteks elamusteks.

9


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

48. Kunstifaktid ............................................................................................................223 Me ei luba siinkohal, et iga puberteedieelik, kes pintsli pihku võtab, on tulevane Picasso, kuid igaüks, kes oskab midagi teha värvide, söe, kriidi, pliiatsite või kollaažidega, õpib uusi suhtlemisviise ja fantaasiamänge. 49. Pliiats ja paber ........................................................................................................227 Kirjutamine teeb imesid. Selle abil õpivad lapsed palju enamatki kui klassitoas õpetatav koolitarkus. Lubage puberteedieelikutel kirja panna, mida nad näevad ja teavad ning nad on üsnagi altid arutlema, väitlema, võrdlema ja looma. Kõik võim pliiatsile! 50. Surmaga silmitsi ....................................................................................................231 Surm on üks väheseid absoluutseid asju meie elus, kuid puberteedieelikutele on see ulmeline mõiste, millesarnase kaotusega nad ei ole kunagi varem kokku puutunud. Kuidas te neid aidata saate? Lugege siit peatükist. 51. Suhte lõpp ................................................................................................................235 Suhte lõpetamine võib olla raske, kuid selle otsusega elamine on veel raskem. Me ei väidagi, nagu oleks meil kõik vastused olemas, kuid on teatud asju, mille abil lahkumineku mõju oma puberteedieelikust lapse jaoks pehmendada. 52. Midagi nädalavahetuseks ....................................................................................241 Teil on hirm järjekordse pöörase 48 tunni ees? Soovite rõõmsat ja rahulikku nädalavahetust? Selle saavad vanemad, kes oskavad planeerida. Lõpp ..................................................................................................................................248 Või hoopiski uus algus?

10


Hiilgavad alajaotused Meie raamatu iga peatükk on üles ehitatud nii, et ta pakuks teile inspireerivat ideed, mille saate kiiresti läbi lugeda ja kohe praktikas rakendama asuda. Raamatut läbivad nelja liiki näpunäited, mis aitavad teil otse idee tuumani tungida:

I Katsetage järgmist ideed.... kui idee paistab selline, et võiks teie elu muuta, siis ärge kaotage aega. „Proovige seda” juhatab teid otse sellega seonduva näpunäiteni, mis laiendab ja rõhutab esimest. I Siin on teile sobiv idee.... proovige – siin ja praegu – ning saate teada, kuidas teil siiamaani läinud on. I Määrav idee.... sententsid tuntud sõnameistritelt läbi ajaloo, lisaks mõned põnevad soovitused, mida proovida. I Kuidas läks? Kui teil kohe alguses midagi õnnestub, varjake oma imestust. Kui aga läheb vastupidi ja teid tabab ebaõnnestumine, leiate siit küsimuste ja vastuste rubriigi, kus tuuakse välja peamised probleemid ning vahendid nende ületamiseks.

11


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

12


1 Minu pidu Kordaläinud pidu on kui eduka lapsevanemarolli kroonijuveel. Teie eesmärk on, kui otsustate sellega nõustuda, korraldada oma puberteedieelikust lapse sõpradele parim pidu, kus nad kunagi viibinud on – seejuures ilma eelarvet laastamata.

Sünnipäevad, bismillah’d,ristimine, bar mitzvah’d– kas tundub, et nende elu verstapostid on muutumas veskikivideks teie kaelas? Olgu teie plaanitav pidu lärmakas ja suurele seltskonnale või midagi väikest ja intiimset pereringis – meie nõuanded ja näpunäited aitavad teil puberteedieeliku peo planeerimise labürindist edukalt läbi loovida. ASUKOHT, ASUKOHT, ASUKOHT

Rentida ruumid või korraldada pidu kodus? Lõpuks taandub kõik kahele küsimusele: esiteks teie planeeritav eelarve ja teiseks teie kodus olevate kergestipurunevate esemete hulk. Kui otsustate, et teete peo kusagil mujal, näiteks lähimas ujulas, tehke kindlaks, mida te oma raha eest saate. Mõned kohad näitavad kavalalt madalat rendihinda, seejärel sunnivad teid lisaks tellima kallist ja viletsa kvaliteediga toitlustust. Kui pakutakse peojuhi teenust, tehke kindlaks, kui kauaks. Enamasti piirdutakse tunniga, misjärel peate ise lõbustama 30 last enda jaoks võõrastes tingimustes.

1


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

Siin on teile sobiv idee...

Paluge oma abilisel lapsed kostümeerida, et nad oleksid kohe ja väga lihtsalt peol osalised. Näiteks kui peo teemaks on põrsad, siis võib igale lapsele rõngas saba külge kinnitada (väga lihtsalt traadist keeratav).

I I I I I I

APPI, TULGE KEEGI APPI

Mida nooremad lapsed, seda rohkem abilisi vaja läheb. Pakume siin lihtsa valemi, mille järgi täpne vajadus välja arvutada:

Alla 5-aastaste laste jaoks üks täiskasvanu iga viie lapse kohta; 6-aastaste laste jaoks üks täiskasvanu iga kuue lapse kohta; 7-aastaste laste jaoks üks täiskasvanu iga seitsme lapse kohta; 8-aastaste laste jaoks üks täiskasvanu iga kaheksa lapse kohta; 9-aastaste laste jaoks üks täiskasvanu iga üheksa lapse kohta; 10-aastaste ja vanemate laste jaoks üks täiskasvanu iga kümne lapse kohta.

PIDU PILVINI

Mida nooremad lapsed, seda lühem peaks olema pidu, et see õnnestuks. Meie soovitame planeerida suurema osa puberteedieelikute pidudest kella kolmest kuueni pärast lõunat. Erandiks on näiteks pidžaamapeod, mida võiks teha väiksemale ja veidi vanemate laste seltskonnale. Peo õnnestumise eesmärgil planeerige see poole tunni kaupa ja andke plaan ka oma abilistele. Näiteks: 15.00 15.30 16.00 16.30 17.00 17.30 18.00

2

– – – – – – –

Saame tuttavaks: sõbralik tutvumismäng Müramismäng, midagi lõbusat Toidu ja tordi aeg Rahulikum mäng, kuniks toit seedib Elavamad mängud või auhinnalised võistlused Rahulikum mäng Kojuminek


Idee 1 – Minu pidu

PÕLVKONDADEVAHELISED ERINEVUSED

Kas lapsed on traditsioonilistest peomängudest tüdinud? Vaadake ideed nr 15, „Põlvkonnamängud”.

Nooremad lapsed mängivad hea meelega koti edasiandmise mängu või muusikaliste toolide mängu, kuid kooliealiste laste peod muutuvad väga konkureerivaks. Nad võivad teie soovitatud mängude peale nina kirtsutada ja neid „titekateks” nimetada. Koolikaaslaste surve on tugev, nii et peod peavad olema parimatest parimad, nii et ärge imestage, kui nad „magavate lõvide” mängu ajal magamast keelduvad.

Katsetage järgmist ideed...

ÕNNESTUNUD PEO VALEM

Õnnestunud peol on teema või stiil. Parim teemavalik sõltub sellest, mis teie puberteedieelikut hetkel enim paelub. Teemaks võib olla ükskõik mis alates lemmikvärvist kuni millegi spetsiifilisemani välja, näiteks „astronaudid”. Kui teil on teema paika pandud, tehke kõik ülejäänu selle järgi – kutsetest koju kaasa pakkimise kottideni ning teie pidu tuleb vahva. Ei ole tähtis, millise teema teie laps valib, peaasi on seda igal pool kajastada – dekoratsioonides, kostüümides, mängudes, muusikavalikus ja toidus. Kaasake laps planeerimise ajal appi, kus vähegi saate. Kui teie põngerjale meeldib roheline värv, kirjutage kutsed rohelistele kaartidele; valige kaunistusteks rohelised õhupallid ja serpentiinid. Paluge kõigil tulla rohelises kostüümis, isegi lapsevanematel. Pakkuge külalistele kurgivõileibu, sellerit guacamole-kastmega, oliive, rohelisi piprakaunu, rohelist tarretist ja muid rohelisi sööke. „Mida varem üks pidu lõpeb, seda parem.” JANE AUSTEN, „Emma”

Määrav idee...

3


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

Printsessipidu

Väikestele tüdrukutele meeldib balletikleitides uhkeldada. Seda pidu oleks tore korraldada õues, suure täispuhutava lossiga. Kutsekaardid võite teha sädelevad, tähekujulised. Iga külalise jaoks mõeldud papist krooni võib põnevamaks muuta, kleepides sellele kummikommidest kaunistusi. Iidsete egiptlaste pidu

Egiptuse-teema sobib peole, kus on palju erinevas vanuses ja erinevast soost lapsi. Mängige näiteks kinnisilmi sfinksile saba kinnitamist, korraldage „Egiptlase moodi kõndimise” võistlus, andke ühele oma abilistest silmapliiats ning las ta joonistab tüdrukutele Kleopatra silmad. Korraldage arheoloogilised kaevamised. Nädal enne pidu ostke odavamaid savist lillepotte, värvige need erinevat värvi, keerake pehme räti sisse ja lööge kolmeks-neljaks tükiks. Seejärel matke tükid liivahunnikusse. Jagage külalised võistkondadeks, öelge igale nende värv. Iga võistkond peab otsima oma värvi potikilde ja need teibiga kokku kleepima. Et väikestel arheoloogidel oleks põnevam, matke lisaks potikildudele ka mõned šokolaadimündid. Piraadipidu

Andke igale külalisele silmaside (väga lihtsalt valmistatav vilditükist ja kummipaelast) või pearätt. Varandusejaht muudab piraadipeo eriliseks. Teie teate paremini, mis teie lapse sõpradele võiks meeldida, seega ostke sobivaid pisikesi kingitusi ja peitke enne pidu ära. Valmistage ette otsinguvihjed. Esimene vihje, mille kirja panete, viib peidetud varanduse juurde. Kui peidate selle näiteks voodipesukappi, kirjutage vihjeks: „Ainus kapp ülemisel korrusel, milles ei ole koitõrjetablette”. Peitke see kaardike kuhugi, näiteks leivakasti – ning siis kirjutage järgmisele kaardile vihje, mis otsijad leivakastini juhatab. Seejärel mõelge tagurpidises järjekorras välja ülejäänud vihjed, kuni neid on kokku umbes 12.

4


Idee 1 – Minu pidu

Safaripidu

7–9-aastastele lastele on ööbimisega safaripeod alati tõeline hitt olnud. Need on õhtused peod, mida on parim korraldada sooja ilmaga. Kirjutage kutsed tavalisele valgele paberile ja paluge oma lapsel sebratriibud teisele poole joonistada. Täiskasvanud abilised (pargivahid) aitavad puberteedieelikutel lõkke peal süüa valmistada, seejärel jutustavad lugusid ning lõpuks lähevad kõik koos telkidesse magama. Daamide pidu

Paljud 11-aastased tüdrukud jõuavad sellesse keerulisse staadiumi. Te soovite neile suurepärast pidu korraldada, kuid eelarve ei võimalda paraku kogu seltskonda Hollywoodi totaalset muutumist tegema ega poodidesse ostlema sõidutada? Tehke siis näiteks pidu teemal „Hommikusöök Tiffany juures”. Teema määratleb Tiffany juveelipoe sinine, seda värvi tehke näiteks kutsekaardid. Joonistage kaardi nurka ring ja paluge tütrel selle külge, otsekui sõrmusele, mängukalliskivi kinnitada. Kui külalised saabuvad, värvige natukese huuleläikega nende huuled. Igale külalisele võite lasta paljundustöökojas teha Audrey Hepburni pildiga liniku. Pakkuge söögiks croissant’e, saiakesi, pannkooke või korralikku sooja hommikusööki. Kui leiate mõned Audrey pildiga postkaardid, pistke need odavatesse raamikestesse ja kasutage võistluste auhindadeks. Need on ainult mõned soovitused. Õnnestunud pidu sõltub sellest, mis teie puberteedieelikut hetkel enim huvitab. Kombineerige ja sobitage teemasid, kui need tunduvad liiga ühe soo kesksed. Loomulikult töötab „Piraadid ja printsessid” stiil paremini kui „Safarigrill Tiffany juures”.

5


52 hiilgavat ideed – Puberteedieelikute kasvatamine

PIDU LÄBI

Kui pidu saab läbi ja vanemad tulevad oma lastele järele, ärge isegi mitte mõelge neid sisse kutsuda. Väga halb mõte on laste peost täiskasvanute oma välja kasvatada. Nad ei vaata oma laste järele, kes jooksevad ringi ja kaklevad, teie abilised aga on loobunud nende järele vaatamast ja teenindavad ennast ise teie baarikapi kallal.

Kuidas läks?

6

272 pages

K

Mu tütar tahab suurt ja kallist pidu ja me ei saa seda paraku endale lubada. Mida me peaksime tegema?

V

Kas mõõtmeid saaks kärpida? Kas näiteks tuleks kõne alla variant, et 60 sõbraga Disneylandi ei sõida, aga paar-kolm sõpra võib kohalikku lõbustusparki kaasa võtta küll? Kui ta keeldub järele andmast, öelge ausalt, et teil ei ole selleks raha. Kas ta lepiks sellega, et pidu ise ongi kingitus? Või tehke pidu mõne teise lapsega koos, nii et mõlema korraldaja kulud lähevad poole väiksemaks?

Puberteedieelikute kasvatamine  

Puberteedieelikute kasvatamine

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you