Zimowe wydanie Magazynu Pokładowego Enter Air 2019

Page 1

O D KRYJ MY R A ZEM GAM B I Ę

W Y WIAD: AN ITA D EM IAN OWI CZ. PO D R ÓŻ, K TÓ R A ZM I EN I Ł A M OJ E ŻYCI E

NR 38 ZIMA 2019 www.enterair.pl

MENU DKU O R Ś W O D L E Ć

Z

N A M I

SPACERUJĄC PO PALERMO

N A

W A K A C J E

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKUE DY TO R I A L 3 www.enterair.pl

S Z A N OW N I PA Ń ST WO ! Witam serdecznie na pokładzie Enter Air w nowym 2019 roku! Początek roku to czas na postanowienia, także te podróżnicze. Jeśli czytają Państwo ten tekst, to prawdopodobnie właśnie realizują jedno z nich. Gorąco namawiam do zrobienia długiej listy destynacji Must See na 2019! Podróżujmy jak najczęściej i cieszmy się, iż dzięki atrakcyjnym ofertom biur podróży, zobaczenie niemalże każdej wymarzonej miejscówki jest możliwe i dostępnie tak, jak nigdy wcześniej!

ŻYCZĘ PAŃSTWU MIŁEJ LEKTURY I SPOKOJNEGO LOTU. ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ NASZEGO KATALOGU SPRZEDAŻY POKŁADOWEJ.

Z zadowoleniem obserwuję zmiany na rynku turystycznym. W 2018 roku aż 36 procent Polaków więcej niż w roku poprzednim, zdecydowało się polecieć na wakacje samolotem. Nic dziwnego! Tego typu wyjazdy są nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także charakteryzują się starannie wyselekcjonowanymi destynacjami. Podróżujemy częściej i dalej. To fakt, z którego należy się cieszyć! Podróże rozwijają, kształcą i pozwalają na moment zwolnić oraz oderwać się od rzeczywistości. Jak wynika z badań statystycznych wyjazdy, podczas których poznajemy nowe kultury i obyczaje, ładują nas pozytywną energią jeszcze długo po powrocie. Jako najszybciej rozwijająca się wakacyjna linia lotnicza w Polsce, jesteśmy gotowi na te pozytywne zmiany i jeszcze większy ruch w branży turystycznej! W ostatnim czasie powitaliśmy w naszej flocie dwa samoloty nowej generacji – B737 MAX 8! Te najmłodsze z rodziny Boeingów maszyny, mogące pokonać trasę nawet do 6,5 tysiąca kilometrów, są bardzo ekonomiczne oraz przyjazne zarówno dla środowiska, jak i pasażera – są o 40 procent cichsze niż B737 800. To jednak nie wszystko – w najbliższych sezonach do naszej floty dołączą kolejne B737 MAX 8! Zapraszamy zatem do planowania wycieczek, urlopów oraz życiowych wypraw – chętnie tam Państwa zabierzemy! A ponieważ wakacje zaczynają się już w samolocie, pamiętajmy o tym, że liczy się nie tylko kierunek, ale też sama podróż do wymarzonego miejsca! Zachęcam do skorzystania z MENU, które znajdą Państwo na ostatnich stronach niniejszego magazynu pokładowego. Nie mogą Państwo także przegapić atrakcyjnej oferty katalogu sprzedaży pokładowej, który wypełniony jest ekskluzywnymi produktami premium. Perfumy, kosmetyki, alkohole, biżuteria i praktyczne gadżety z pewnością sprawią radość tym, którzy czekają na Państwa powrót. Życzę udanej podróży, wspaniałych wakacji i niezapomnianych wrażeń w najbliższych dniach oraz w całym 2019 roku!

Andrzej P. Kobielski Członek Zarządu ds. Handlowych Enter Air


4 SPIS TREŚCI www.enterair.pl

W ŚRODKU NR 38 ZIMA 2019

KIEROWNICTWO PUBLIKACJI: Aleksandra Mikołajczyk a.mikolajczyk@enterair.pl PROJEKT, WYKONANIE, DRUK: 360 Content Team – TIME S.A. ul. Dęblińska 6 04-187 Warszawa tel. 22 590 54 86 faks 22 590 54 44 www.grupazpr.pl www.360contentteam.pl REDAKTOR NACZELNA: Aneta Magnuszewska

6

KO M I K S P R Z YG O DY P TA K A M A X A , O D C . 11

8 DZIEJE SIĘ CO S ŁYC H AĆ N A Ś W I EC I E ?

12

KURS NA GAMBIĘ U Ś M I EC H N I Ę T E W Y B R Z E Ż E A F RY K I

18 MIASTO

S PAC E R UJ ĄC P O PA L E R M O

24

K U C H N I E ŚW I ATA R O ZG R Z E J S I Ę – C I E P Ł E N A P OJ E N A Z I M N E D N I

28 WA R T O Z O B AC Z YĆ T E AT R M A R Z E Ń

32

WYWIAD NUMERU P O D R Ó Ż , K TÓ R A Z M I E N I Ł A M OJ E Ż YC I E

38 D E S T Y N AC J E

D O K Ą D L ATA M Y ?

40

NO TO LECIMY PA S A Ż E R 1 . K L A S Y I N A S Z A F LOTA

SEKRETARZ REDAKCJI, REDAKTOR PROWADZĄCA: Marlena Felisiak ZESPÓŁ REDAKCYJNY: Beata Ciepłowska-Kowalczyk Magdalena Grzeszczuk-Rełko Magdalena Mojduszka (korekta) Małgorzata Żebrowska PROJEKT MAKIETY: Tomasz Rosłon OPIEKA GRAFICZNA: Piotr Śliwiński ZDJĘCIE NA OKŁADCE: Shutterstock REKLAMA: tel. 22 590 53 56 zapytania_custom@grupazpr.pl Za treść ogłoszeń redakcja ponosi odpowiedzialność w granicach wskazanych w ust. 2 art. 42 ustawy Prawo prasowe. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.

43

MENU ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU6 KO M I K S www.enterair.pl

O D C IN E K 11

LOT NAD CHAMBÉRY

TATO, POKAŻESZ MI JAK ŚMIGAĆ NA NARTACH?

AFISZ Z MISTRZEM ROBI WRAŻENIE...

PO WYLĄDOWANIU PTASZKI SPACERUJĄ PO MIEŚCIE

TATO, POKONAŁBYŚ GO?

JASNE SYNU, BĘDZIESZ ZASKOCZONY...

WIESZ, ŻE JUTRO NICOLAS TRĄBA BĘDZIE BIŁ REKORD PRĘDKOŚCI NA NARTACH?

JAKIE UROCZE MIASTECZKO! UWAŻAJ! MISTRZ TRĄBA PRZYCZEPIŁ SOBIE RAKIETY TATO, TRĄBA GRA DO BUTÓW, BY UZYSKAĆ NIE FAIR. UŻYWA ODRZUTOWYCH LEPSZY WYNIK

MOGĘ SPRÓBOWAĆ!

MISTRZ TRĄBA LĄDUJE W ZASPIE

BUTÓW!

PANIE MAX, JEST PAN JEDNAK NAJLEPSZY. GRATULUJĘ! WY Z ENTERA MACIE STYL... I NA ZIEMI, I W POWIETRZU.

OJ, OJ, COŚ TE RAKIETY ŹLE DZIAŁAJĄ!

A MAX PĘDZI 250 KM NA GODZINĘ, CO JAK NA PTAK JEST ŚWIETNYM WYNIKIEM

25km0/h ZIU

ZŁOTE NARTY JUŻ CZEKAJĄ NA MAXA

DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM ZA WSPARCIE. NAGRODĘ PRZEKAZUJĘ NA SCHRONISKO DLA SÓJEK.

CIEKAWE, ILE KARMY DOSTANĄ W SCHRONISKU ZA TE NARTY?

UU !

NIE ŁAM SIĘ NICOLAS, PO PROSTU MUSISZ JESZCZE POĆWICZYĆ!

ALE JAZDA! BRAWO EKIPA ENTERA!

WYSTARCZY IM NA NAJBLIŻSZE 100 LAT.8 DZ I E J E S I Ę www.enterair.pl

BITWA NA POMARAŃCZE I V R E A , W ŁO C H Y

C O

S ŁYC H AĆ

N A Ś W I EC I E ?

W pierwszych dniach marca w prowincji pod Turynem zaczyna się bitwa, podczas której w ruch idzie 500 ton świeżych pomarańczy. Kilka drużyn obrzuca się owocami, odwzorowując historyczną walkę pomiędzy mieszkańcami miasteczka a panującym w nim niegdyś tyranem. Na ulicach odbywa się prawdziwa rebelia, dlatego należy zachować ostrożność. Wiele osób w trakcie uroczystości doznaje poważnych obrażeń, a część budzi się następnego dnia z wielkimi siniakami. Mimo to chętnych z roku na rok przybywa. Jeśli masz ochotę wziąć udział w bitwie, zapisz się do jednej z drużyn i wnieś opłatę w wysokości 120 dolarów. Dobrej zabawy!

TAPATI RAPA NUI W YS PA W I E L K A N O C N A , C H I L E

Wyspa Wielkanocna leży na Oceanie Spokojnym i administracyjnie należy do Chile. Miejsce znamy przede wszystkim z kamiennych posągów, zwanych moai. Szacuje się, że jest ich 887, ale dziś większość została zniszczona i powalona na ziemię. Te, które zostały, patrzą nie na Pacyfik, ale w głąb wyspy, jakby o czymś przypominały jej mieszkańcom. Posągi to najbardziej znane osiągnięcie cywilizacji polinezyjskich mieszkańców wyspy, choć do dziś nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie. Wyspa Wielkanocna od lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Z roku na rok przyciąga podróżników z całego świata, którzy marzą o zobaczeniu monumentalnych głów na własne oczy. Ale wielu z nich przyjeżdża tutaj także z powodu święta Tapati, obchodzonego w pierwszej połowie lutego. To niezwykle barwny festiwal, któremu towarzyszą liczne imprezy sportowe, takie jak pływanie, kajakarstwo, wyścigi konne, haka pei (zjeżdżanie po stromym zboczu na pniu bananowca) i triathlon. Odbywa się od 40 lat i ma na celu utrzymanie oraz promowanie kultury Rapa Nui, a szczególnie kształtowanie poczucia tożsamości wśród dzieci wyspiarzy. Ostatniej nocy festiwalu wybierana jest Królowa Tapati, która rządzi wyspą przez kolejny rok. Główne wydarzenia odbywają się każdego wieczoru na scenie w Hanga Vare Vare i zapewniają niesamowite wrażenia.

NIE TYLKO JOGA OA H U, H AWA J E

Wanderlust to więcej niż joga. Oprócz wyciszenia i relaksu festiwal zapewnia też dobrą zabawę. W przerwie między ćwiczeniami można posłuchać muzyki, skorzystać z inspirujących wykładów i popróbować zdrowego, ekologicznego jedzenia. Impreza odbywa się w dniach 27.02–2.03. Aby wziąć w niej udział, trzeba wnieść opłatę w wysokości około 500 dolarów (za całość, włączając w to koncerty). Organizatorzy podkreślają, że nie trzeba być ekspertem od jogi, żeby dobrze się bawić. Warto jednak przed wyjazdem na festiwal pójść na kilka lekcji.


DZ I E J E S I Ę www.enterair.pl

KARNAWAŁ W MASKACH W E N E C JA , W ŁO C H Y

S ŁYC H AĆ

Festiwal Śniegu trwa przez tydzień i odbywa się w lutym w stolicy Hokkaido – Sapporo. Jest to jedna z najpopularniejszych zimowych imprez w Japonii. Jej początki sięgają 1950 roku, kiedy to uczniowie szkół średnich zbudowali kilka rzeźb śnieżnych w parku Odori. Od tamtego czasu festiwal odbywa się cyklicznie i biorą w nim udział rzeźbiarze z całego świata. Niektóre z ich dzieł osiągają monumentalne rozmiary – 25 metrów szerokości i 15 metrów wysokości. Spacerując po parku, można podziwiać m.in. repliki budynków, podobizny znanych ludzi czy postacie z mangi. Impreza każdego roku przyciąga tłumy.

C O

RZEŹBY ZE ŚNIEGU SA P P O R O, JA P O N I A

Niezwykłe maski, barwne kostiumy, gorące rytmy, a w tle malownicze miasto na wodzie ze słynnymi gondolami. Legendarny karnawał to doskonały powód, by wybrać się na przełomie lutego i marca do Wenecji. Bajkowa, romantyczna atmosfera tej niezwykłej imprezy znakomicie pasuje do pełnych uroku wąskich uliczek i klimatycznych kanałów, a piękne zabytki dopełniają całości. W czasie karnawału w mieście odbywają się radosne uliczne parady, ciekawe pokazy i happeningi, a także eleganckie bale, na których można poczuć się niczym prawdziwa księżniczka lub dostojny książę. Kanałami suną gondole pełne przebierańców. Ludzi w historycznych strojach i oryginalnych maskach można zobaczyć niemal wszędzie – na ulicach, placach, specjalnych platformach. Całe miasto wypełnia wesoły, kolorowy tłum. Tej atmosferze dobrej zabawy nie sposób się oprzeć.

© Shutterstock (4), Andrew Wyatt (Frozen Dead Guy Days)

Wyścigi trumien, wskakiwanie do lodowatej wody w przebraniu, konkurs na najciekawszą rzeźbę ze śniegu czy najlepsze kostiumy Królowej Lodu i Dziadka Mroza – to tylko jedne z wielu atrakcji przewidzianych w ramach festiwalu, który odbywa się w dniach 7–9 marca w stanie Kolorado. Przez kilka dni uczestnicy przebrani w najdziwniejsze kostiumy zamarzniętych na śmierć bawią się na paradach i biorą udział w licznych konkursach. Jednym z popularniejszych jest ten na zamarznięty podkoszulek. Uczestnicy rywalizują ze sobą w roztapianiu bloków z lodu, w których znajdują się t-shirty. Kto pierwszy stopi bryłę i założy koszulkę, wygrywa.

N A Ś W I EC I E ?

DNI ZAMARZNIĘTEGO NA ŚMIERĆ N E D E R L A N D, KO LO R A D O, U SA

9


10 DZ I E J E S I Ę www.enterair.pl

JAK SIĘ PODRÓŻUJE PO WŁOSKU? REJSY WYCIECZKOWE COSTA CRUISES

DZIĘKUJĄC ZA WYSŁUCHANIE

C O

S ŁYC H AĆ

N A Ś W I EC I E ?

KUALA LUMPUR, MALEZJA

Statki linii Costa Cruises urzekają włoską atmosferą – na pokładach życie tętni do późnego wieczora, w barach z muzyką na żywo rozbrzmiewają hity z San Remo, a w restauracjach unosi się zapach spaghetti allo scoglio. Smaczna kuchnia, przystępne ceny i niska średnia wieku pasażerów to główne powody, dla których Polacy pokochali rejsy pod włoską banderą. Adriatyk i wyspy greckie Wycieczki z Wenecji cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy dojazd samochodem z południa Polski oraz codzienne bezpośrednie loty z Warszawy. Na trasie rejsów znajdują się takie perełki, jak Santorini, Mykonos, Dubrownik czy Zatoka Kotorska uznawana za jedyny fiord Adriatyku. To też ostatnia szansa na podziwianie kanałów Wenecji z wysokości 10. piętra, gdyż lokalne władze chcą wprowadzić zakaz ruchu dużych statków przed 2021 rokiem. Rejsy z Wenecji obsługiwane są przez siostrzane statki Costa Luminosa i Costa Deliziosa. Na obu jednostkach znajdują się teatr, kino 4D, kilkanaście barów i restauracji, kasyno, trzypoziomowe spa, jacuzzi, baseny zewnętrzne oraz z rozsuwanym dachem. Przystępne ceny Ceny tygodniowych rejsów z Wenecji rozpoczynają się od 489 EUR/os. (z opłatami portowymi). Co ważne, cena obejmuje pełne wyżywienie i atrakcje na statku. W przypadku wybranych rejsów, dzieci do 18. roku życia, jako trzecia i czwarta osoba w kabinie, płyną gratis (obowiązują je tylko opłaty portowe). PEŁNA OFERTA DOSTĘPNA NA STRONIE: WWW.TANIEREJSOWANIE.PL

Motto święta Thaipusam, odbywającego się 7 lutego, brzmi: Wszyscy jesteśmy na drodze do prawdy, ale czasem ta prawda " boli". I to dosłownie. Malezyjczycy raz w roku przekłuwają swoją skórę, pokazując w ten sposób oddanie i wdzięczność za wysłuchanie modlitw. Swoim zachowaniem manifestują pokonanie przeszkód i zbliżąją się do Boga. W celu uniknięcia blizn rany wywołane hakami i lancami są natychmiast polewane sokiem z cytryny oraz posypywane świętym popiołem. Widowisko wydaje się krwawe, jednak jego zwolennicy wierzą, że krótkotrwały ból cielesny jest wart korzyści duchowych. Co kraj, to obyczaj…

RAJSKIE WAKACJE CZYLI LATO W ZIMIE

Egzotyczne podróże są spełnieniem marzeń o rajskich tropikach, zwłaszcza kiedy pogoda za oknem budzi tęsknotę za słońcem. Wyśnioną wyspą jest Nosy Be (Madagaskar) z piaszczystymi plażami, krystalicznymi wodami Oceanu Indyjskiego i zabawnymi lemurami. Albo Zanzibar, gdzie piasek ma konsystencję białego pudru, a ocean hipnotyzuje kolorem... Na Wyspach Zielonego Przylądka z kolei często słyszy się no stress", a jedna z nich – Sal – jest istnym " rajem dla miłośników surfingu i błogiego relaksu. Tajemniczy Oman urzeka krajobrazami oraz wspaniałymi plażami, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wypoczynek warto połączyć ze zwiedzaniem metropolii przyszłości. Na Kubie możemy odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał, natomiast Dominikana zachwyca karaibską żywiołowością i dźwiękami merengue. Jeszcze Tajlandia... Ta kraina uśmiechu kusi plażami na Krabi, Phuket i Khao Lak. A ty, dokąd się wybierzesz? Na egzotyczne wakacje zaprasza Biuro Podróży ITAKA. WIĘCEJ NA STRONIE: WWW.ITAKA.PL

HOTEL VANILA & SPA, NOSY BE


DZ I E J E S I Ę www.enterair.pl

STATUETKI CZAS WRĘCZYĆ LO S A N G E L E S , U SA

© Adventure & Cruises, Itaka, Shutterstock (4)

Autentyczny, żywiołowy, spontaniczny… Tak w skrócie można opisać karnawał odbywający się w dniach 27.02– 5.03 w Salwadorze. Jego światła widać nawet z kosmosu! W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział niemal 2 miliony ludzi, co sprawiło, że zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa uliczna impreza na świecie. Co ją wyróżnia? Gorące rytmy, niebanalne stroje i piękne tancerki. Na potrzeby głównego pochodu zamykanych jest 25 kilometrów ulic nadbrzeżnej promenady oraz centrum miasta. Jeśli więc marzysz o tym, by tegoroczny karnawał spędzić w Brazylii, weź pod uwagę nie tylko osławione Rio de Janeiro. W Salwadorze też może być ciekawie.

N A Ś W I EC I E ?

GORĄCE RYTMY I FEERIA BARW SA LVA D O R DA BA H I A , B R A Z Y L I A

S ŁYC H AĆ

13 lutego niemal 200 tysięcy lampionów rozświetli niebo nad Tajwanem. Każdy z nich będzie zawierał kartkę z marzeniem. Choć uroczystość obchodzona jest w całej Azji, jednym z najpopularniejszych miejsc do wypuszczenia lampionów jest właśnie górskie miasteczko Pingxi na Tajwanie. Z rytuałem wiąże się bowiem legenda sięgająca dynastii Ming. Ponad dwa tysiące lat temu, gdy bandy wyrzutków zmuszały osadników do ucieczki w góry, strażnicy wioski wypuszczali lampiony, by poinformować uchodźców, że mogą już bezpiecznie wrócić do domu. Dzisiaj też lampiony przekazują wiadomości, tyle że ich odbiorcami są siły wyższe.

C O

LAMPIONY Z MARZENIAMI P I N G X I , TA J WA N

Na to wydarzenie czekają nie tylko filmowcy i aktorzy. Gala wręczenia Oscarów to jedna z najważniejszych imprez branżowych, a na pewno najbardziej prestiżowych. W tym roku odbędzie się ona 24 lutego. To już 91. edycja. Czy będzie szczęśliwa dla Polaków? Szanse są duże, ponieważ naszym kandydatem do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Biorąc pod uwagę, że obraz zgarnia wszystkie nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie, a jego reżyser już jednego Oscara na koncie ma – za „Idę”, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie i tym razem. Ale oczywiście ceremonia wręczenia Oscarów to także ogromny blichtr i rewia mody. Dolby Theatre znów zapełni się gwiazdami światowego formatu, które będą walczyć na czerwonym dywanie o miano najlepiej ubranych aktorki i aktora. Gorzej, jeśli czyjaś stylizacja nie przypadnie do gustu fashionistom. Taka oscarowa krytyka potrafi bowiem zepsuć humor na długie tygodnie. A jeśli chodzi o nominacje? Kto ma największe szanse? Wśród potencjalnych zwycięzców pierwsze trzy miejsca zajmują filmy „Roma”, „Narodziny gwiazdy” i „Faworyta”.

11


12 KURS NA GAMBIĘ www.enterair.pl

U Ś M I E C H N I Ę T E W Y B R Z E Ż E A F RY K I T: IGA PAPROCKA

Jeden z najmniejszych krajów świata, w Afryce na pewno, a tyle może pomieścić. Wspaniałych ludzi, bogactwo wrażeń i doświadczeń. Choć Gambia jest nazywana „uśmiechniętym wybrzeżem Afryki”, to kształtem przypomina raczej emotikon smutku.

G

ambia należy do najbiedniejszych krajów na świecie, a jednak jego mieszkańcy – jakby na przekór geografii – są jednymi z najradośniejszych narodów. Płyną z prądem życia, jak rzeka, od której państwo zaczerpnęło nazwę, i nad brzegami której wszystko się zaczyna i kończy. RZEKA ŻYCIA

Bo Gambia to rzeka – potężna, dochodząca do 30 kilometrów szerokości. To ona wraz z pasmem mokradeł i bambusowej dżungli

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

tworzy państwo o tej samej nazwie. Od zachodu opływają je wody Atlantyku, do których przylegają czyste jak łza piaszczyste plaże. W całej Afryce, ale w Gambii szczególnie, życie zależy od natury. To kawałek Czarnego Lądu, jaki znamy z „Pieprzu i wanilii”. Są więc okrągłe lepianki pokryte strzechą, kozy na drogach oraz wozy ciągnięte przez osły. Pomiędzy nimi przemykają kobiety w przewiewnych sukienkach, z włosami owiniętymi w kolorowe chusty, niosąc na głowie kosze z pomarańczami, hibiskusem, papają czy mango. Z małych, pstrokato pomalowanych łódek wychodzą rybacy wracający z połowów. Pod nogami plączą się dzieci, sprzedające jedyne bogactwo naturalne Gambii – orzeszki ziemne. Chłopcy kopią piłkę. To jest właśnie prawdziwe oblicze kraju – kolorowe, pachnące, hałaśliwe i soczyste.


KURS NA GAMBIĘ www.enterair.pl

13

Market, który powstał w połowie XIX wieku i od tamtego czasu można tutaj kupić niemal wszystko. SZUKAJĄC KORZENI

DLA KONESERÓW Stare gambijskie monety mają wartość kolekcjonerską. Obecnie w obiegu znajdują się te o nominale 25 i 50 bututów.

W

W

YP A W RA

YP A W RA

YP A W RA

W

W

YP A W RA

WIDOK NA MIASTO

U ujścia rzeki do Atlantyku leży stolica państwa – Bandżul. Dawniej garnizon brytyjski, który miał pilnować handlu niewolnikami, a dziś spokojne, dostojne i usłane pomnikami oraz znakami wdzięczności dla kolejnych przywódców narodu miasto. Najwyższą budowlą, tu i w całej Gambii, jest Łuk 22 – Łuk Triumfalny, zbudowany w stylu neoklasycystycznym, o wysokości… tylko 35 metrów! Mimo tego z jego tarasu widać całe miasto, w tym słynny bazar Albert

Z Bandżulu warto się wybrać na jednodniowy rejs łodzią na wyspę Kunta Kinte, dawniej James Island. Obecna nazwa to pamiątka po bohaterze powieści Alexa Haleya i słynnego serialu „Korzenie” (przedstawiającego losy pierwszych ciemnoskórych mieszkańców Ameryki) – niewolniku, który urodził się nad brzegami Gambii, w Jufureh. Dziś potomków Kunta Kinte i mieszkańców łączy festiwal Korzenie, który odbywa się w kraju regularnie. Na samej wyspie znajduje się Fort James, który z kilkoma budowlami w pobliskiej Albredzie został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO. Twierdza znana jest z tego, że kiedyś przetrzymywano w niej niewolników przed wypłynięciem do Ameryki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z Kunta Kinte wiąże się polski epizod. W połowie XVII wieku wasal Rzeczypospolitej – Jakub Kettler z Kurlandii – założył w tym miejscu faktorię handlową. Można więc powiedzieć, że Gambia była w pewnym sensie naszą kolonią!


14 KURS NA GAMBIĘ www.enterair.pl

KROKODYLE, KAMIENIE I CZERWONY PYŁ

© Shutterstock (6)

Największym miastem Gambii jest Serrekunda. To jeden wielki bazar, idealny do zakupu pamiątek z podróży. Nieopodal w Kachikally, znajduje się już zupełnie inny świat – pełen czarów, szamanów i… krokodyli. W małym muzeum sztuki ludowej wisi kilkanaście rodzajów juju – tutejszych odpowiedników voo-doo, po okolicy spacerują czarownicy, a w świętym stawie wśród lilii wodnych pływają krokodyle. Jak głosi legenda gady mają cudowną moc. Gambijskie kobiety przyjeżdżają tu z nadzieją, że dzięki kąpieli z krokodylami zajdą w ciążę. Na pamiątkę udanej „terapii” urodzonym dzieciom na drugie daje się Kachikally. Ponoć w Gambii można spotkać bardzo dużo osób o takim imieniu… Dalej od wybrzeża znajduje się Janjanbureh (dawne Georgetown). To miasto o urzekającej postkolonialnej atmosferze, z muzeum niewolnictwa. Dziś nieco senne, ale w pobliżu ma coś cennego – tajemnicze kamienne kręgi w Wassu. W sumie to około tysiąca megalitycznych pomników, z których część dochodzi do 2,5 metra wysokości.


KURS NA GAMBIĘ www.enterair.pl

15

W KRÓLESTWIE ORZESZKA ZIEMNEGO

Na kuchnię Gambii składają się głównie ryby, owoce i spotykane na każdym kroku orzeszki ziemne. Śniadaniowym przysmakiem są smażone w głębokim tłuszczu pączki – często podawane z masłem orzechowym. Ten ostatni składnik jest również nieodzownym składnikiem typowej gambijskiej potrawy – domody. To gulasz, który robi się z marchwi, dyni, cebuli oraz mięsa, najczęściej jagnięciny. Popularny jest też kurczak yassa – podawany w sosie z limonek i musztardy, z cebulą. A na deser mamy szeroki wybór soczystych, wygrzanych afrykańskim słońcem owoców – aż sześć rodzajów mango, kokosy, papaje, pomarańcze, ananasy… Tylko czekają, żeby po nie sięgnąć. Pragnienie można zaspokoić sokiem z imbiru, hibiskusa, baobabu czy mlekiem z kokosa. Samą Gambią trudno się nasycić…

WAŻNE INFORMACJE: Wjazd: konsulat Gambii przyznaje wizy od maja do września, poza tym okresem nie są one wymagane Język: angielski (była kolonia brytyjska) Waluta: dalasi (100 GMD = 10 PLN) Szczepienia: obowiązkowa jest szczepionka przeciwko żółtej febrze, w porze deszczowej (od czerwca do października) warto zabezpieczyć się także przed malarią Najlepsze miesiące na wyjazd: od października do kwietnia


16 P R O M O C JA www.enterair.pl

ŚW I AT C Z E K A N A C I E B I E Starożytne cywilizacje, posiadłości władców, miejsca owiane legendą, miasta, w których przeszłość spotyka się z nowoczesnością... Wymieniać można bez końca. Czas na wakacyjne spotkanie z historią!

O

NIGDY SIĘ NIE ZNUDZI

Hiszpania, Portugalia oraz Włochy przyciągają turystów o każdej porze roku, ale to latem „smakują” najlepiej. Dziedzictwo kulturowe tych krajów jest tak ogromne, że, aby je poznać, jedna wizyta nie wystarczy. Andaluzja z dźwiękami flamenco, Barcelona śladami Gaudiego, Lizbona z żółtymi tramwajami oraz utkana dziełami sztuki Toskania czy romantyczna Wenecja to raptem skromny kawałek tego pysznego europejskiego tortu, który zachwyca non stop.

GRECJA CZY BAŁKANY?

R JAK RELAKS! Lato 2019 w ofercie Rainbow przedstawia się naprawdę imponująco. W zasięgu ręki mamy w zasadzie cały świat!

Podobnie jak Grecja, przyciągająca bogactwem atrakcji, zarówno tych rodem z mitologii, jak i tych będących dziełem natury. Spaceru wśród zabytków sprzed tysięcy lat nie da się porównać z niczym innym. Ale mnóstwo do zaoferowania mają także Bałkany – Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria czy coraz bardziej popularne Albania oraz Bośnia i Hercegowina. Piękno tych krajów jest nie do opisania i zawsze pozostawia niedosyt, który sprawia, że pragniemy tam ciągle wracać. TROCHĘ EGZOTYKI

Ciekawość świata sprawia jednak, że podróżujemy coraz dalej. Chcemy poznawać nowe kultury i smaki, chłonąć je wszystkimi zmysłami oraz przeżywać. Na dalsze eksploracje świetnie nadają się owiane nutą tajemnicy Chiny oraz Japonia. A może amerykański sen? Meksyk, Brazylia, Kuba, USA i Kanada to gwarancja niezapomnianego urlopu. Warto wziąć też pod uwagę Izrael, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie albo Tajlandię lub Bali. Z każdego z tych miejsc wrócimy naładowani energią, bogatsi o piękne wspomnienia i głodni kolejnych przygód. A więc – gdzie spędzamy wakacje w tym roku? OFERTĘ LATO 2019 SPRAWDŹ NA R.PL LUB W SWOIM ULUBIONYM BIURZE PODRÓŻY.

© Shutterstock (2)

ferta Rainbow – Lato 2019 – obejmuje niemal cały świat. Do wyboru mamy zarówno krótkie, kilkudniowe wycieczki po najpiękniejszych europejskich stolicach, takich jak Praga, Wiedeń oraz Budapeszt, jak i dłuższe, pełne magii sprzed wieków wojaże po Turcji czy Maroku. Warto wziąć pod uwagę także Kenię, Sri Lankę, Dominikanę lub dla odmiany – magiczną Skandynawię. Słowem, każdy znajdzie kierunek dla siebie.MIAS

TO

MIAS

TO

TO

TO

MIAS

18 D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

S PAC E R UJĄC P O PA L E R M O T: BEATA RADOMSKA

Piękne zabytki i niezwykła historia przyciągają turystów, ale, by naprawdę poznać miasto, trzeba znaleźć czas na rozsmakowanie się w jego niezwykłej atmosferze.

MIAS


D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

19

KATEDRA NA STYKU KULTUR

Warto przejść się klimatyczną, pełną pięknych budynków Via Vittorio Emanuele, która jest najstarszą ulicą miasta i prowadzi do jednej z najsłynniejszych budowli Palermo – Cattedrale di Palermo. Wzniesiona w XII wieku na miejscu dawnych zabudowań arabskich katedra stanowi zadziwiającą mieszankę stylów. Sąsiadują tu ze sobą elementy normańskie, gotyckie, renesansowe, barokowe, neoklasyczne, a nawet mauretańskie. Po zwiedzeniu wnętrza można wspiąć się krętymi schodami na dach, z którego rozpościera się widok na miasto i okoliczne wzgórza. Spacer na wysokości jest ciekawym przeżyciem. PAŁACOWY PRZEPYCH

Nieopodal Via Vittorio Emanuele znajduje się inna atrakcja miasta – Palazzo dei Normanni. Zbudowali go w XI wieku Arabowie, przebudowali królowie normańscy, a ostateczny wygląd nadali w XVI stuleciu Hiszpanie. Choć renesansowa fasada budowli nie wygląda imponująco, trzeba zajrzeć do środka. Wspaniały dziedziniec z piętrowymi galeriami oraz bizantyjski przepych Kaplicy Palatyńskiej robią ogromne wrażenie. Tuż obok pałacu znajduje się Porta Nuova, którą wzniesiono w XVI wieku. Przez wiele lat było to główne wejście do miasta.

P

alermo to miasto na skrzyżowaniu kultur. Na przestrzeni wieków splatały się tu ze sobą wpływy arabskie, bizantyjskie i normańskie. Widać to w architekturze oraz sztuce niemal na każdym kroku. Może dlatego Palermo jest tak fascynujące i tak chętnie się do niego wraca. A może magnesem, który najbardziej przyciąga, jest znakomita tutejsza kuchnia? By jej skosztować, nie trzeba iść do drogiej restauracji. Pyszne dania, na które nie trzeba czekać, sprzedaje się tu na każdym rogu. Nic dziwnego, że Palermo często nazywane jest stolicą street foodu. SERCE O CZTERECH KĄTACH

Serce miasta to skrzyżowanie Via Vittorio Emanuele i Via Maqueda oraz znajdujący się tu charakterystyczny Piazza Vigliena, zwany Quattro Canti. Cztery barokowe pałace, które go otaczają, mają takie same bogato zdobione fasady z kolumnami, posągami symbolizującymi cztery pory roku oraz figurami hiszpańskich królów Sycylii. U stóp każdego budynku znajduje się fontanna. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne wzorowane jest na słynnym rzymskim Piazza delle Quattro Fontane.

MOC ZABYTKÓW Główne zabytki Palermo to pozostałości murów rzymskich, pałac królewski i katedra ozdobiona mozaikami z XII wieku.

© Shutterstock (8)

FONTANNA WSTYDU

Tuż za Quattro Canti jest Piazza Pretoria, a na nim piękna XVI-wieczna Fontanna Wstydu (Fontana della Vergogna). Takie miano zyskała z powodu zdobiących ją posągów, na których bardzo precyzyjnie wyrzeźbiono intymne części ciała. Według legendy zgorszone zakonnice z pobliskiego klasztoru, którejś nocy postanowiły uszkodzić męskie postacie, ponieważ jednak nie śmiały dotknąć części intymnych, uszkodziły… nosy wszystkich panów". "


20 D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

TEATR I RODZINA CORLEONE

W Palermo znajduje się też prawdziwa gratka dla miłośników mitologicznej Melpomeny i nie tylko – monumentalny Teatro Massimo. To największa we Włoszech oraz trzecia pod względem wielkości opera w Europie (po paryskiej i wiedeńskiej). Zbudowana w XIX wieku imponuje gabarytami – znajdują się w niej miejsca dla ponad 3 tysięcy widzów. Teatr można oglądać nie tylko podczas przedstawień, ale także zwiedzając go z przewodnikiem. Scena, widownia i niezwykłe kulisy na pewno was zaciekawią. Massimo wystąpił bowiem w słynnym „Ojcu Chrzestnym”. To tu w boksie królewskim siedział sam Michael Corleone, a na długich schodach prowadzących do budynku zginęła jego córka Mary, trafiona przypadkowo kulą przeznaczoną dla ojca.

COŚ DLA KAŻDEGO W Palermo nie sposób się nudzić. Ciekawym przeżyciem będzie na pewno wizyta w katakumbach. Choć polecamy ją tylko podróżnikom o mocnych nerwach.

W MROKU KATAKUMB

Wielbiciele mocnych wrażeń i zwiedzania z dreszczykiem powinni wybrać się za to do katakumb przy klasztorze Catacombe dei Cappuccini. W podziemiach znajduje się około 8 tysięcy zmumifikowanych mieszkańców Palermo (tradycja balsamowania zwłok trwała tu aż do początków XX wieku). Wędrując mrocznymi korytarzami, można ich zobaczyć w całej okazałości na półkach, na ścianach, pod sufitem. Niektórzy, pomimo upływu lat, wciąż wyglądają jak żywi. Dla jednych widok to równie straszny, co fascynujący. Dla innych tylko straszny.


UROK TARGOWISK

Zupełnie innego rodzaju atrakcję stanowią miejskie targowiska. Można tam kupić lokalne produkty spożywcze, zjeść coś na szybko, a przede wszystkim poczuć niezwykłą atmosferę. Tłok, harmider i mieszające się zapachy zdają się nikomu nie przeszkadzać. Sprzedawcy przekrzykują się nawzajem, przekonując przechodniów do zakupów. Klienci szperają po straganach i przekomarzają się z kupcami. Obie strony uśmiechają się przy tym życzliwie. Tu zakupy robi się z przyjemnością. Trzeba tylko dobrze pilnować portfela, bo bazar pełen ludzi to raj dla kieszonkowców. Najbardziej znanym targowiskiem w Palermo jest Ballarò. ULICE PALCE LIZAĆ

Palermo słynie też z pysznego street foodu, czyli jedzenia serwowanego na ulicy. Żeby zjeść szybką przekąskę czy całkiem solidną kolację, nie trzeba iść do drogiej restauracji. Dania serwowane są tu niemal na każdym kroku i można je jeść dosłownie w biegu. Z kulinarnych atrakcji najbardziej znana jest Vucciria. By tam trafić, nie trzeba iść daleko. Obszar ten znajduje się w samym centrum, niedaleko Quattro Canti. Na wąskich uliczkach Vuccirii pełno jest straganów kuszących apetycznymi zapachami. Można tu skosztować arancini (ryżowe kulki z wytrawnym nadzieniem, usmażone w głębokim tłuszczu), panini con porchetta (bułka ze świeżo krojoną upieczoną wieprzowiną i warzywami), pane con la milza (bułka ze smażonymi paskami cielęcych płuc i śledziony) czy panelle (placki na bazie mąki z ciecierzycy, smażone w głębokim tłuszczu). Przekonani? No to w drogę!

D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

21


22 P R O M O C JA www.enterair.pl

S P O KOJ N I E , TO G R EC JA … Duńczycy mają hygge, Japończycy ikigai, Włosi dolce vita, Grecy zaś siga-siga. Szczęście można wyrazić w różny sposób, ale ten, którego doświadczycie w ojczyźnie Homera, z pewnością odmieni Wasze życie na zawsze. Jest milion powodów, dla których warto odwiedzić Grecję – dokładnie tyle, ilu klientów do bajkowej Hellady przewiózł Grecos.

P

romienie słońca muskające opaloną skórę, smak koziego sera z oliwkami, powiew bryzy na twarzy, ciepło piasku pod stopami – w Grecji nasze zmysły są w raju. Tutaj można się poczuć jak na uczcie z bogami Olimpu. Doświadczyć wdzięczności za udział w cudach, które spotyka się tu na co dzień. Bo jak inaczej opisać leniwy i radosny poranek z filiżanką aromatycznej kawy? Albo skondensowane bogactwo smaków tutejszych owoców i warzyw – darów wygrzanej słońcem ziemi? W jaki sposób przekazać serdeczność rozmów z Grekami, ich miłość do swojej ojczyzny, więź z bliskimi? GRECKI SLOW LIFE

Grecy ukuli na to wszystko jeden termin, a właściwie dwa brzmiące figlarnie słowa – siga-siga, co można przetłumaczyć jako „powoli, we własnym tempie, po swojemu”.

PRZYZWOLENIE NA LENISTWO Tu nikt się nie spieszy, nikt nie goni za codziennością — każdy ją celebruje. Nawet zwierzęta wiedzą, że siga-siga działa cuda!

My dodalibyśmy jeszcze „tu i teraz”, bo sednem tej filozofii jest zrozumienie, że ważna jest właśnie ta (!) chwila. A może nią być spotkanie z sąsiadem, wspólny posiłek, lampka wina o zachodzie słońca, obserwowanie rozbrykanych dzieci na plaży, uchwycenie piękna natury. Gdy pędzimy, spiesząc się, goniąc coś lub kogoś, te chwile nam umykają. A przecież na co dzień tęsknimy za leniwą i prostą słodyczą życia. Może dlatego ten grecki styl życia, mentalności tak bardzo nas – przyjezdnych – uwodzi? – Pamiętam, jak zapytałam starszego Greka z Lefkady, co oznacza siga-siga. „To słodycz życia, która jest jak tworzący się powoli miód” – odpowiedział. Ta zasada w połączeniu z pięknymi krajobrazami przylądka Doukato, turkusową wodą zachodniego wybrzeża i aromatem kawy w Nidri sprawiła, że Grecja stała się moim drugim domem – mówi Anna Kotnowska, rezydentka Grecosa z Lefkady. A jej historia nie jest przecież jedyna. Ewa Kęsy, rezydentka z Krety Zachodniej, ma podobne odczucia. – Gorące popołudnie, stolik w kameralnej kafejce. Aromatyczna kawa, a przy niej Grek z widocznymi bruzdami zmarszczek wokół oczu. Ukrywa wymowny uśmiech pod „strzechą” sumiastego, białego wąsa. Gdzie się tak spieszysz? „Siga-siga”… Powoli żyje się dłużej – wspomina z uśmiechem Ewa.


P R O M O C JA 23 www.enterair.pl

NA MORZU ŻYCIA

Bo po co się spieszyć? Jak mówią Grecy, świat będzie piękniejszy, gdy zwolnimy i zaczniemy celebrować chwile. Bez względu na to, czy przyjedziemy do tego raju sami czy w większym gronie. Każdy ma przecież swój własny scenariusz na życie i na wakacje życia. W Grecji szczególną wartość przypisuje się rodzinie. Zwłaszcza wyspiarze cenią sobie spotkania w kręgu bliskich. Często można ich spotkać rozmawiających w tawernach, w dużym i głośnym gronie, bo zwykle towarzyszą im dzieci. – Nie wyobrażam sobie życia bez bliskich mi ludzi. Zasada siga-siga, przekazywana w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie, sprawdza się zwłaszcza na morzu, gdzie trzeba zachować spokój i być otwartym na zmiany, bo woda często zaskakuje – mówi Dimitris Kaila, rybak z Attyki. SIGA-SIGA WEDŁUG GRECOSA

ZAGRAJ ZE MNĄ Grecy uwielbiają spędzać czas z innymi. Rozmawiają wtedy, ucztują lub po prostu grają wspólnie w tavli.

© Grecos (3), Shutterstock (3)

Chcielibyśmy, abyście właśnie taki fragment życia zapamiętali ze spędzonych tu wakacji. Dlatego z czułością wybraliśmy miejsca, które przeniosą was w inny wymiar słodkiego życia. Bez pośpiechu, organizacji, agendy. Możecie sięgnąć po wszystko, co w danej chwili będzie miłe i ważne – klimat, atmosfera, smak. Oferujemy spokój, słońce, rozmowy przy akompaniamencie cykad, krystalicznie czystą wodę, żwirkowy masaż stóp na plaży – czyli grecki slow life. To wszystko znajdziecie w pobliżu naszych hoteli, rozsianych po greckiej ziemi. Na Korfu będzie to San Georgio, Lefkadzie – Aspasia, Zakynthos – Mimoza Beach, Kefalonii – Remetzo, Peloponezie – Panorama, Rodos – Coralli Beach, Skiathos – Green Park, Chalkidiki – Coral Blue, Krecie Wschodniej – Albatros Spa Resort, a na Santorini – Arion Bay. W obiektach tych szeroko otwieramy drzwi słodkiemu lenistwu. Dołącz do nas!


24 D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

© Shutterstock (5)

NI

NI

A KUCH

A KUCH

KUCH NI

A NI

R O ZG R Z E J S I Ę …

A KUCH

T: MARTA GODZIECKA

Zima nie jest twoją ulubioną porą roku? Narzekasz na ciągły chłód? Nie tylko ty. Ale są tacy, którzy lubią mróz, ponieważ wtedy mogą się do woli rozkoszować rozgrzewającymi napojami. Bo grzaniec pity w ciepłej atmosferze, przy kominku, wprowadza w błogi stan i relaksuje…

M

yli się ten, kto sądzi, że grzaniec musi zawierać alkohol. To oczywiście najpopularniejsza wersja, którą znamy z towarzyskich spotkań. Ale jest też wiele przepisów na rozgrzewające napoje, które nie mają go w składzie, a smakują wyśmienicie i możemy je podać także dzieciom. Poniżej podajemy kilka sprawdzonych przepisów. Wypróbuj je! CZEKOLADA PO MEKSYKAŃSKU

Już samo słowo czekolada" sprawia, że na naszej twarzy pojawia się " uśmiech. Nic dziwnego, ten smakołyk to endorfiny, a endorfiny to szczęście. Meksykanie przyrządzają napój, łącząc czekoladę ze szklanką mleka, 4 łyżeczkami brązowego cukru, cynamonem, wanilią i połową szczypty soli. Najpierw gotują mleko z cukrem i solą, potem dodają pół tabliczki gorzkiej czekolady w kawałkach i podgrzewają wszystko do momentu uzyskania gładkiej masy. Po zdjęciu z kuchenki dodają odrobinę wanilii oraz cynamonu i wszystko ubijają trzepaczką, by nadać napojowi puszystości. Pycha!

HINDUSKA HERBATA

Masala czaj o niezwykle aromatyczna, smaczna i relaksująca herbata przyrządzana na indyjski sposób. Jej podstawą jest mleko, mocna czarna herbata, cukier lub miód oraz dużo pobudzających przypraw. Hindusi bardzo dużą wagę przywiązują do samego rytuału przyrządzania naparu. Do rondla wlewają dwie szklanki wody, dodają przyprawy (pół łyżeczki świeżo zmielonego zielonego kardamonu, kilka ubitych w moździerzu goździków, zmielony mały kawałek kory cynamonu, szczyptę gałki muszkatołowej, suszonego imbiru, czarnego pieprzu i kilka plasterków świeżego imbiru) oraz trzy łyżeczki czarnej herbaty. Wszystkie składniki gotują


D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

25

na wolnym ogniu, doprowadzając do wrzenia. Na koniec dolewają szklankę mleka i znów zagotowują. Herbata przed podaniem jest przecedzana przez drobne sitko i obficie słodzona cukrem lub miodem. KAWA PO IRLANDZKU

Ten rozgrzewający koktajl z odrobiną whiskey ma już ponad stuletnią tradycję, a za jego prekursora uważa się szefa kuchni portu w Foynes. To on, chcąc pomóc rozgrzać się zziębniętym pasażerom hydroplanów przeprawiających się do Ameryki, wpadł na pomysł serwowania im irish coffee. Dziś jedni traktują ten napój jak zwykłą kawę z prądem, inni jak deser. Zwykle irish coffee podawana jest we wcześniej ogrzanej wysokiej szklance z uchem lub w dużym kieliszku. A jak ją zrobić? Banalnie łatwo. Na dno wlewamy 25 ml irlandzkiej whiskey, wsypujemy dwie łyżeczki brązowego cukru i dolewany filiżankę świeżo zaparzonej kawy. Wszystko mieszamy, a następnie na wierzch ostrożnie kładziemy lekko ubitą śmietanę. I gotowe!

JEST PYSZNIE Kawa, herbata, czekolada czy grzane wino smakują wyśmienicie. Zwłaszcza kiedy pijemy je po długim zimowym spacerze.

PONCZ NA GORĄCO

Chociaż poncz kojarzy nam się z orzeźwiającym letnim napojem, to na gorąco także smakuje całkiem nieźle. Wbrew pozorom nie jest amerykańskim wynalazkiem, który znamy z filmów, ale podobnie jak masala czaj pochodzi z Indii. Pierwotnie napój składał się z mocnej herbaty, cytryny, wina oraz dowolnego owocu. Współcześnie dopuszcza się różne wariacje na jego temat. Do ponczu można dodać np. goździki, szklankę rumu i pół szklanki cukru. Całość trzeba mocno podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia. Przed podaniem napar należy przecedzić i przelać do filiżanek lub wazy. POLEWKA Z PIWEM

Na koniec zostawiamy staropolski przepis na polewkę. Spokojnie, nie czarną, a pyszną i rozgrzewającą na bazie wina, piwa i miodu. Pisał o niej w 1840 roku Jędrzej Kitowicz w Opisie obycza" jów za panowania Augusta III": Póki albowiem " nie była znajoma kawa, biała płeć dystyngowana na ranny posiłek używała polewki robionej z piwa, wina, cukru, jajec, szafranu albo cynamonu". Dzisiaj też możemy ją przyrządzić. Pół litra wytrawnego wina zagotuj z 1/4 litra wody, 3–4 goździkami i szczyptą cynamonu. Dodaj rodzynki oraz migdały bez skórki. W osobnym naczyniu utrzyj 2 żółtka z cukrem, postaw na kuchence i dolewaj stopniowo gorące wino. Całość mocno ubijaj trzepaczką. Uważaj tylko, aby płyn się nie zagotował, ponieważ wtedy zwarzą się żółtka i polewka będzie się nadawała tylko do wylania. Powodzenia i smacznego!


© Princess.com (5)

2 6 P R O M O C JA www.enterair.pl

LU K S U S N A FA L I Rejsy wycieczkowe to obecnie najmodniejszy sposób podróżowania. Świetna przygoda, doskonały relaks, najlepszy serwis oraz mnóstwo atrakcji na pokładzie. Takiej dawki wrażeń nie znajdziemy nigdzie indziej.

T

en sposób zwiedzania świata to idealne rozwiązanie dla nieco znudzonych stacjonarnymi pobytami turystów, a także zwolenników niecodziennych rozwiązań i niebanalnych metod spędzania wolnego czasu. NAJWYŻSZY STANDARD

PŁYWAJĄCY HOTEL Statki wycieczkowe to wysokiej klasy hotele, z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jakość świadczonych usług stawia się na pierwszym miejscu. Nowoczesne i luksusowe statki tworzone są bowiem z myślą o najbardziej wymagających pasażerach. Począwszy od komfortowych kabin, a kończąc na doskonale wyposażonej strefie relaksu – wszystko ma zagwarantować maksimum zadowolenia. Uśmiechnięci członkowie załogi zapraszają na pokład i towarzyszą podróżnym każdego dnia, służąc pomocą i radą. O podniebienia dbają najlepsi kucharze, którzy do przygotowywania potraw używają lokalnych produktów, tak komponując menu, aby jak najwięcej czerpało z kuchni regionu, który zwiedzamy. CHWILE PRZYJEMNOŚCI

Czas spędzony podczas rejsu to odpoczynek połączony z dobrą zabawą. Moc rozmaitych atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. Zabiegi oferowane w strefie spa przeniosą gości do świata harmonii i spokoju, a miłośnicy sportu o swoją kondycję zadbają na siłowni, basenie czy zajęciach zumby.

Boiska do gry w koszykówkę lub tenisa, pole do minigolfa – jest w czym wybierać. Niejeden wieczór na statku uprzyjemnią muzyka na żywo, spektakle teatralne, a nawet kino pod gwiazdami. NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA

Żadna inna forma podróżowania nie umożliwia zobaczenia aż tylu miejsc w tak krótkim czasie. Dodatkowo, to wyjątkowo komfortowa metoda zwiedzania, bez konieczności nieustannego pakowania się, dźwigania bagaży czy zmiany hoteli. Statki płyną głównie nocą, dzięki czemu w ciągu dnia istnieje możliwość skorzystania z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych, zwiedzania na własną rękę czy odpoczynku na plaży. Do wyboru mamy setki tras na wszystkich kontynentach, o każdej porze roku. Nie pozostaje więc nic innego, jak rzec: Ahoj przygodo! WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.PRINCESS.COMO B AC Z

OZ

WA R YĆ

Z TO

O B AC Z

2 8 D O O KO Ł A ŚW I ATA www.enterair.pl

T E AT R M A R Z E Ń

WA R T YĆ

T: JAN URBAŃSKI

Tak potocznie nazywany jest największy klubowy stadion w Anglii. Na Old Trafford swoje spektakle odgrywa jedna z najważniejszych drużyn piłkarskich świata – Manchester United.

Z

wiedzanie tego obiektu to nie lada gratka – i to nie tylko dla fanów kultowego klubu. Jego historia sięga 1910 roku, a dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że słowa zapisane w „Sporting Chronicle” w dniu otwarcia były w pełni uzasadnione. Nie ma wątpliwości, że od ponad 100 lat Old Trafford stanowi „dom drużyny, która może czynić cuda”. W dodatku jest to dom z tradycją, świadek najważniejszych wydarzeń ubiegłego wieku i nieodzowna część historii footballu.

KLASYK ARCHITEKTURY?

Stadion został zaprojektowany przez słynnego szkockiego architekta – Archibalda Leitcha. I choć przez lata był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany, nie stracił swojego typowo wyspiarskiego charakteru. Wciąż ma prostokątny kształt, który nawiązuje do najlepszych tradycji architektury stadionowej


© Shutterstock (5)

ubiegłego wieku. To podkreśla wyjątkowość tego miejsca i sprawia, że czujemy ducha historii, choć obecnie przy bardzo nowoczesnych udogodnieniach. Przez lata przeobrażeń udało się też zbliżyć do pierwotnej „pojemności” stadionu – obecnie Old Trafford może pomieścić ponad 75 tysięcy kibiców. Jednak sam obiekt to nie wszystko – zajrzyjmy do środka! OCZAMI PIŁKARZY

Kibicowanie z trybun legendarnego stadionu to dla fanów footballu przeżycie i zawsze wielkie święto. Jednak możliwość znalezienia się po tej drugiej stronie potrafi dostarczyć równie silnych emocji. Dlatego na Old Trafford jedną z największych atrakcji jest możliwość wyjścia na murawę tym samym tunelem, którym wychodzą zawodnicy. Obejrzeć możemy też szatnie, pomieszczenia sanitarne, trybuny, strefę dla vipów czy salę konferencyjną, w której odbywają się spotkania piłkarzy z dziennikarzami. Po stadionie oprowadza przewodnik, a w niektórych miejscach czeka fotograf, żeby zrobić nam pamiątkowe zdjęcie. PODRÓŻ W CZASIE

Ciekawych historii klubu z pewnością nie zabraknie w nowoczesnym muzeum, w którym na aż trzech poziomach zlokalizowane są różne

HERB CZERWONYCH DIABŁÓW Aktualny herb Manchesteru United obowiązuje od 1998 roku.

sale przedstawiające legendę Czerwonych Diabłów. Znajdziemy tu m.in. The Trophy Room, w którym zgromadzono wszystkie najważniejsze trofea, zdobyte przez drużynę czy The Legend's Corridor, czyli korytarz upamiętniający największe sławy Manchesteru United. Na ogromnej ścianie sław Roll of Honour wypisane są setki nazwisk piłkarzy, którzy kiedykolwiek zagrali dla klubu. W innych miejscach możemy zobaczyć na przykład koszulki, w jakich grali piłkarze lub wystawę poświęconą kibicom klubu. Po takiej dawce ciekawych historii i oryginalnych eksponatów z pewnością zapragniemy zatrzymać przynajmniej skrawek Old Trafford dla siebie. Tu z pomocą przychodzi jeden znajwiększych stadionowych sklepów na świecie. Najróżniejsze gadżety – od koszulek po akcesoria dla pupili to gratka, jak się zazwyczaj okazuje, nie tylko dla najmłodszych...


3 0 P R O M O C JA www.enterair.pl

OBSERWUJESZ ROZWÓJ MŁODYCH PROJEKTANTÓW OD WIELU LAT. JAK OCENIASZ WPŁYW PODRÓŻY NA POZIOM ICH PRAC?

Od początku pragnęłam, aby laureaci FDA zwiedzali świat! To właśnie dlatego pula wygranych w konkursie wygląda czasem jak oferta biura podróży. Wpływ wyjazdów na proces twórczy jest niesamowity! Podróże uszczęśliwiają, otwierają umysł i sprawiają, że niemal od razu powstają piękne kolekcje. JURY KONKURSOWE TO LUDZIE ZNAJĄCY BRANŻĘ MODY OD PODSZEWKI, ŚWIATOWCY...

W jury zasiadają osoby kochające podróże, np. Marieta Żukowska w Rzymie zawsze czuje się jak w domu, Gosia Baczyńska często odwiedza Nowy Jork i Paryż, Agnieszka Dygant właśnie wróciła z Kolumbii oraz Londynu. Moje jury to grupa „w podróży”. Często dyskutujemy o zagranicznych pokazach, a teraz będziemy też rozmawiać z młodymi projektantami o włoskim stylu.

ZGŁOŚ SIĘ DO 15 LUTEGO 2019 www.fashiondesignerawards.com.pl

PARTNER GŁÓWNY

PARTNERZY

CZEGO POSZUKUJESZ W PODRÓŻACH? JAKIE SĄ DLA CIEBIE CZTERY CECHY IDEALNEJ WYPRAWY?

enterair PARTNERZY MEDIALNI

organizator: Fashion Boulevard Sp. z o.o.

WŁOSKI SZYK

JEST TAKIE MIEJSCE NA ZIEMI, DO KTÓREGO MOGŁABYŚ WRACAĆ NIEUSTANNIE?

To na pewno Nowy Jork. Pierwszy raz pojechałam tam mając 20 lat i wbiłam sobie to miasto do głowy już na zawsze. Wracałam tam wielokrotnie i tam też 10 lat temu wymyśliłam FDA. Dla mnie NYC pulsuje jak żadne inne miejsce na ziemi.

TEGOROCZNY TEMAT FASHION DESIGNER AWARDS (FDA) TO „BE ITALIAN BE GLAMOUR”. SKĄD INSPIRACJA WŁOSKIM STYLEM I CZY MA ON SZANSĘ ZREWOLUCJONIZOWAĆ POLSKIE SZAFY?

Joanna Sokołowska-Pronobis: W FDA Nigdy nie było tematu „włoskiego”, a przecież Włochy są niesamowicie inspirujące. Uwielbiam tamtejszy design, styl życia, tkaniny, dodatki, sztukę i kulturę! Czuję, że nasi uczestnicy pokochają ten temat, jednak rewolucji w polskiej szafie się nie spodziewam. Choć ubrania z włoską metką mogą być ozdobą każdej garderoby. WŁOSKI TEMPERAMENT I ROZMACH, ZMYSŁOWA KOBIECOŚĆ I ELEGANCJA – FDA ZABIERA NAS W PODRÓŻ DO WIECZNEGO MIASTA. CZYM JESZCZE ZASKOCZY?

Na wspomnienie o Wiecznym Mieście od razu stanęła mi przed oczami piękna Anita Ekberg w „Słodkim życiu” Felliniego! Ach, rozmarzyłam się... W tym roku FDA obchodzi jubileusz. To już 10. edycja! Chciałabym w niej czerpać z tego, czego się nauczyłam, doświadczyłam i stworzyłam przez ostatnie lata. Jestem naprawdę dumna, że udało się wypromować tylu zdolnych młodych projektantów.

JOANNA SOKOŁOWSKA-PRONOBIS Pomysłodawczyni i producentka prestiżowego konkursu dla młodych projektantów Fashion Designer Awards (FDA).

ORGANIZACJA FDA TO OGROM INTENSYWNEJ PRACY. GDZIE ZAMIERZASZ ODPOCZĄĆ PO FINALE ?

To faktycznie ogromny projekt. W czasie konkursu cierpię na brak czasu, ale po zakończeniu totalnie się wyłączam. W Europie coraz trudniej już mi odpocząć. Mam wrażenie, że jestem za blisko Warszawy, dlatego uciekam dalej. Po FDA może wrócę na Sri Lankę. Tamtejsi ludzie, plaże, masaże, kultura buddyjska... to jest magia.

© Monika Szalek, materiały prasowe

C-10, M-100, Y-70, K-0

To zależy, czy jadę służbowo czy prywatnie. Służbowa podróż jest idealna, gdy zrealizuję wszystko to, co zaplanowałam. Prywatna, kiedy oderwę się od codzienności, usłyszę własne myśli, porozmawiam sama ze sobą i odpocznę tak, że poczuję szczęście. Ostatnio taki stan osiągnęłam na Zanzibarze, który mnie po prostu uwiódł!3 2 WYWIAD NUMERU www.enterair.pl

P O D R Ó Ż , K TÓ R A Z M I E N I Ł A M OJ E Ż YC I E T: KATARZYNA KOPEĆ

Droga do szczęścia bywa kręta i długa, lecz jeśli czujemy, że gdzieś za zakrętem czeka nas spełnienie, warto podjąć wyzwanie. Anita Demianowicz jedną podróżą odmieniła swoje życie. Praca w korporacji ustąpiła miejsca narastającemu marzeniu. Zapadła więc decyzja odważna, można by rzec nawet, że zuchwała. Pięć miesięcy w Ameryce Środkowej to jak na pierwszą samotną wyprawę spore wyzwanie. Od tamtej chwili Anita stale podąża swoją drogą.

KIEDY CZYTAŁAM TWOJĄ KSIĄŻKĘ „KOŃCA ŚWIATA NIE BYŁO” TOWARZYSZYŁO MI TAK WIELE EMOCJI, JAKBYM TO JA MIAŁA ZA CHWILĘ ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE. PODZIWIAŁAM CIĘ WTEDY ZA ODWAGĘ I SIŁĘ POTRZEBNĄ DO REALIZACJI MARZEŃ. KOBIETOM CHYBA TRUDNIEJ ZE WZGLĘDU NA PRZYPISANĄ SPOŁECZNĄ ROLĘ PRZYZNAĆ SIĘ DO SWOICH PRAGNIEŃ, GŁOŚNO JE WYPOWIEDZIEĆ I ZACZĄĆ REALIZOWAĆ… CO CIEBIE SKŁONIŁO DO TAK ODWAŻNEGO KROKU?

życia – pracy od 8 do 16 i tylko dwóch tygodni wakacji w roku. Marzyła mi się długa podróż, taka bez pośpiechu i znalezienie tego, co tak naprawdę chcę robić. Chciałam się przekonać, czy łamiąc schematy można znaleźć szczęście. Okazało się, że tak.

Przede wszystkim chyba niezgoda właśnie na te przypisywane nam role społeczne i na schematyczne życie, które jest nam narzucane z góry: studia, małżeństwo, dzieci, stała praca do emerytury, kredyt na mieszkanie. Wewnątrz mnie cały czas coś mówiło, że to nie ja, że nie chcę takiego

NAJCZĘŚCIEJ PODRÓŻUJESZ SAMA. NIEKTÓRZY TWIERDZĄ, ŻE SAMOTNE PODRÓŻOWANIE TO DOWÓD NA „ASPOŁECZNOŚĆ”, INNI WRĘCZ PRZECIWNIE – SĄ ZDANIA, ŻE TO NIE TYLKO ZWYKŁA


WYWIAD NUMERU www.enterair.pl

czy podczas spotkań autorskich. Fascynuje mnie życie kobiet szczególnie w świecie macho, czyli w krajach, które odwiedzam najczęściej: Gwatemala, Honduras, Salwador, Nikaragua. Napisałam też kilka reportaży na ten temat.

TURYSTYKA, ALE WRĘCZ DUCHOWE DOZNANIE POZWALAJĄCE SPOJRZEĆ NA ŚWIAT I SAMEGO SIEBIE Z ZUPEŁNIE INNEJ PERSPEKTYWY. CZYM DLA CIEBIE JEST TO SZWENDANIE SIĘ PO ŚWIECIE W POJEDYNKĘ?

Pierwszą podróż odbyłam sama, bo… nie miałam z kim. Wiedziałam, że nikt ze znajomych nie rzuci pracy, żeby wyjechać ze mną na 5 miesięcy. Potem uznałam, że taki wyprawa w pojedynkę to całkiem niezły pomysł, bo pozwoli mi na sprawdzenie samej siebie. Kolejne samotne wyjazdy były już z wyboru. Nie chodzi o aspołeczność, ale o możliwość decydowania o sobie, o tym, co chcę danego dnia robić, dokąd jechać, z kim rozmawiać. W podróży w pojedynkę nie trzeba iść na kompromis. Mam ochotę cały dzień przeleżeć w łóżku, to to robię i nie muszę się nikomu tłumaczyć. Nie mam ochoty oglądać kolejnych ruin z listy „Must see” to po prostu nie jadę w dane miejsce. Taka forma zwiedzania pozwala robić, co się chce i kiedy się chce. Z czasem, kiedy podróż stała się moją pracą, wybierałam samotne ekspedycje, bo nikt nie zniósłby wyprawy, w której znaczną część czasu spędzam na fotografowaniu lub rozmowach z ludźmi do kolejnego reportażu. Moje podróże różnią się od tych, które najczęściej odbywają ludzie mający 2–3 tygodnie urlopu. BĘDĄC W TAK WIELU MIEJSCACH, TAK INNYCH KRAJOBRAZOWO, KLIMATYCZNIE, ODMIENNYCH KULTUROWO ZDARZA CI SIĘ OBSERWOWAĆ ŻYCIE KOBIET? WIESZ, TAKIE CODZIENNE – ICH PROBLEMY, TO JAK SĄ TRAKTOWANE PRZEZ MĘŻCZYZN I PRZEZ SIEBIE NAWZAJEM.

Oczywiście, że obserwuję życie kobiet. Nawet o nim opowiadam potem w Polsce w trakcie prezentacji na festiwalach podróżniczych

33

TRAMPKI, CZYLI SPOTKANIA PODRÓŻUJĄCYCH KOBIET MAJĄ JUŻ SWOJĄ RENOMĘ. JESTEŚ POMYSŁODAWCZYNIĄ CAŁEGO TEGO POZYTYWNEGO, KOBIECEGO ZAMIESZANIA. CO CI DAJE TEN FESTIWAL?

ANITA DEMIANOWICZ Podróżniczka, autorka reportaży i fotografka. Współpracuje z magazynami Podróże, Poznaj Świat i Rowertour.

Satysfakcję. I to ogromną. Od początku wiedziałam, że takie wydarzenie jest potrzebne. Pamiętam, jaka ja byłam przestraszona przed moją pierwszą podróżą w pojedynkę. Nie znałam wtedy żadnych podróżniczek i nie miałam się kogo poradzić ani dopytać. Po powrocie stwierdziłam, że sama zorganizuję takie wydarzenie, jakiego mi brakowało przed wyjazdem. Imprezę dla kobiet, by dać im siłę, motywację oraz przekonanie, że samotna podróż wcale nie jest taka straszna i niebezpieczna jak mówią. Wiele pań rezygnuje z wyjazdu ze względu na brak towarzysza/towarzyszki. TRAMPki przekonują,


3 4 W Y W I A D N U M E R U www.enterair.pl

że nie warto rezygnować z marzeń. Gdy dostaję kolejną wiadomość, że dzięki mnie oraz TRAMPkom, któraś z pań odważyła się w końcu wyjechać, mam poczucie, że robię coś fajnego i dobrego dla innych, że oddaję tę energię, którą otrzymuję podczas wypraw. UKOŃCZYŁAŚ FILOLOGIĘ POLSKĄ, LOGOPEDIĘ, NAWET HIGIENĘ EMISJI GŁOSU! PRACOWAŁAŚ JAKO PRZEDSTAWICIEL W FIRMIE FARMACEUTYCZNEJ, JEŹDZISZ PO ŚWIECIE NA ROWERZE, ORGANIZUJESZ WYJAZDY INNYM, SAMA W PIERWSZĄ PODRÓŻ UDAŁAŚ SIĘ NA PIĘĆ MIESIĘCY DO AMERYKI ŚRODKOWEJ… CZY JEST COŚ W CZYM BYŚ SOBIE NIE PORADZIŁA? MASZ JESZCZE JAKIEŚ MARZENIA CZEKAJĄCE W KOLEJCE NA REALIZACJĘ?

Myślę, że jest masa rzeczy, z którymi bym sobie nie poradziła. Najczęściej mam problemy z najprostszymi i życiowymi sprawami, jak chociażby finanse, naprawa sprzętu domowego itd. Choć zdarzało mi się w życiu pracować przy remontach, malować, szpachlować. Chciałabym zdobyć ośmioty-

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE


WYWIAD NUMERU www.enterair.pl

35

sięcznik, ale obawiam się, że nie poradziłabym sobie. Nie dałabym sobie sama rady w dżungli. Boję się ciemności. Choć wiem też, że możliwości człowieka są nieograniczone i często nie zdajemy sobie sprawy na co nas stać, dopóki nie staniemy przed konkretnym wyzwaniem czy nie znajdziemy się w trudnej sytuacji. Więc kto wie… może jednak dżungla nie jest taka straszna, choć wielkie pająki i węże mnie przerażają. GDYBYŚ MIAŁA ZŁOŻYĆ SOBIE I INNYM DZIEWCZYNOM ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET, TO CO BYŚ IM POWIEDZIAŁA?

Życzę Wam przede wszystkim wiary w siebie, w to, że możecie tak naprawdę wszystko i że ogranicza Was jedynie obawa, że sobie nie poradzicie lub to, co powiedzą inni. Życzę Wam nie tego byście były odważne (ja też nie jestem), ale tego byście się nauczyły nad strachem panować. I tego, żebyście zawsze podążały swoja drogą, realizowały marzenia i nie oglądały się na innych i na to, co ludzie powiedzą. Macie tylko jedno życie. Przeżyjcie je tak, by pod jego koniec niczego nie żałować. ZOBACZYĆ WIĘCEJ Podróże Anity są niezwykle fascynujące. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć oraz poczytać o jej przygodach, zajrzyj na stronę: www.banita.travel.pl

© Anita Demianowicz, banita.travel.pl (6)

DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ I ZA INSPIRACJĘ. ŻYCZĘ KOLEJNYCH CIEKAWYCH WYPRAW.


3 6 O G ŁO S Z E N I E www.enterair.pl

R E K R U TAC JA Personel pokładowy czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem pasażerów. Masz ochotę dołączyć do naszej załogi? Zapraszamy!

TERMINY OBOWIĄZKOWYCH SZKOLEŃ: • 29.03-31.03 • 05.04-07.04 • 12.04-14.04 • 26.04-06.05

ZOSTAŃ STEWARDESĄ LUB STEWARDEM ENTER AIR W SEZONIE LETNIM 2019! OFERUJEMY:

Umowę zlecenie na okres wakacji

Pełną wyzwań, ciekawą pracę w zespole połączonym pasją lotnictwa

Atrakcyjne wynagrodzenie

Możliwość poznania najpiękniejszych kurortów w Europie, Azji i Afryce

Szczegóły rekrutacji sprawdź na stronie: www.enterair.pl/pl/kariera i wyślij swoje CV na adres: student_praca@enterair.pl.3 8 D E ST Y N AC J E www.enterair.pl

SPRAWDŹ OFERTĘ NASZYCH KIERUNKÓW NA WWW.ENTERAIR.PL


D E ST Y N AC J E 39 www.enterair.pl

DOKĄD LATAMY: KIERUNKI CAŁOROCZNE: HISZPANIA, WYSPY KANARYJSKIE LANZAROTE, FUERTEVENTURA, LAS PALMAS, TENERYFA PORTUGALIA MADERA, FUNCHAL TURCJA ANTALYA ZEA RAS AL KHAIMAH EGIPT HURGHADA, MARSA ALAM KENIA MOMBASA IZRAEL TEL-AWIW

NASZE BAZY:

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA SAL REI MAROKO AGADIR

KIERUNKI LETNIE: GRECJA ATENY, KORFU, CHANIA, PATRAS, HERAKLION, KOS, RODOS, ZAKYNTHOS, MITYLENA, SAMOS PORTUGALIA FARO, MADERA HISZPANIA MALAGA, BARCELONA, IBIZA, MAJORKA, GIRONA, ALMERIA, REUS, SEWILLA, MINORKA

KATOWICE

NASZE BAZY SEZONOWE:

POZNAŃ

MANCHESTER

WARSZAWA

PRAGA

WROCŁAW

TEL-AWIW

PARYŻ

VALLADOLID

LONDYN

WŁOCHY KATANIA, OLBIA, PALERMO, LAMEZIA TERME, NEAPOL CYPR LARNAKA CHORWACJA DUBROWNIK BUŁGARIA BURGAS, WARNA CZARNOGÓRA PODGORICA ALBANIA TIRANA

KIERUNKI ZIMOWE: FINLANDIA ENONTEKIÖ, ROVANIEMI SZWECJA PAJALA

BUŁGARIA SOFIA FRANCJA CHAMBÉRY SRI LANKA KOLOMBO ZANZIBAR ZEA FUJAIRAH OMAN SALALAH WŁOCHY WERONA GAMBIA BANJUL


40 N O TO L EC I M Y www.enterair.pl

PASA Ż E R 1. K L ASY

© Łukasz Jagodziński

Bezpieczeństwo i komfort pasażerów są dla nas priorytetem. Dlatego unowocześniamy naszą flotę i zatrudniamy najlepszy personel.

URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE

PODCZAS LOTU MOŻNA KORZYSTAĆ Z:

PRZED CZYM NALEŻY SIĘ POWSTRZYMAĆ PO WEJŚCIU NA POKŁAD SAMOLOTU?

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie urządzenia elektroniczne, zwłaszcza telefony komórkowe, należy wyłączyć na czas startu i lądowania samolotu do momentu wyłączenia/ włączenia sygnalizacji „ZAPIĄĆ PASY”.

 l aptopów z wyłączoną funkcją WLAN/Wi-Fi,  u rządzeń typu iPad z wyłączoną funkcją WLAN/Wi-Fi,  e lektronicznych gier, MP3, odtwarzaczy DVD oraz CD.

PALENIE

ALKOHOL

Palenie na pokładach samolotów jest surowo zabronione. Dotyczy to również papierosów elektronicznych, gdyż aktualne przepisy nie rozróżniają rodzaju papierosów.

Jeśli mamy ochotę napić się alkoholu w samolocie linii Enter Air, możemy skorzystać z dostępnej na pokładzie oferty sky baru (patrz MENU str. 43). Spożywanie alkoholi własnych – zakupionych w strefie wolnocłowej na lotnisku oraz z oferty sprzedaży pokładowej na pokładzie samolotów Enter Air – jest zabronione. Z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów załoga może odmówić sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym oraz niepełnoletnim.

TELEFONY KOMÓRKOWE MUSZĄ BYĆ WYŁĄCZONE PODCZAS CAŁEGO REJSU


N O TO L E C I M Y www.enterair.pl

41

N AS Z A F LOTA Obecnie nasza flota liczy 21 samolotów Boeing typu B737, które należą do najpopularniejszych maszyn używanych na trasach turystycznych.

BOEING 737 MAX 8 CZTERY KOLEJNE B737MAX8 JUŻ W DRODZE!

SP-EXA SP-EXB

BOEING 737-800 SP-ENQ SP-ENR SP-ENT SP-ENU

SP-ENV SP-ENW SP-ENX SP-ESC

SP-ESD SP-ENZ SP-ENO SP-ENP

SP-ENG SP-ENL SP-ENM SP-ENN

SP-ESA SP-ESB SP-ESE

CZY WIESZ, ŻE... Boeing 737 to najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu? Produkowany jest w USA od 1967 roku. Od tego czasu sprzedano 11 160 maszyn! Średnio co 5 sekund gdzieś na świecie startuje jedna z nich.

Maksymalna masa startowa Boeinga 737-800 wynosi 79 010 kilogramów? Pojedynczy samolot składa się z 367 000 części i 58 kilometrów wiązek elektrycznych, a na jego pomalowanie trzeba zużyć ponad 180 litrów specjalnej farby.

Jedna opona do Boeinga 737 kosztuje około 7000 dolarów, a kompletne koło (opona + felga) – 15 000 dolarów? Trzeba je zmieniać średnio co 150–200 lądowań. Wbrew pozorom najbardziej zużywają się nie podczas lądowania, lecz w trakcie kołowania.

Paliwo lotnicze to nafta, ale bardzo dokładnie oczyszczona z parafiny. Musi ona zachować płynność w bardzo niskich temperaturach, tj. do -55 0C na wysokości przelotowej, i nie zamarzać w samolotach parkujących na lotniskach syberyjskich.

CO ZROBIĆ, BY PODRÓŻ MINĘŁA NAM KOMFORTOWO?

Pijmy dużo wody. Pomoże nam ona ugasić pragnienie, ale także orzeźwi w razie złego samopoczucia i objawów choroby lokomocyjnej.

Wykonujmy proste ćwiczenia, które pomogą pobudzić krążenie krwi oraz uniknąć skurczów mięśni i bólów kręgosłupa.

Nie przeszkadzajmy innym pasażerom w podróży zbyt głośnym zachowaniem.

Ostrożnie otwierajmy półki. Wyjmując swoje rzeczy, uważajmy, żeby nie zrzucić komuś na głowę innych bagaży.

Nie siadajmy na podłokietnikach i stolikach oraz nie pozwalajmy innym (np. dzieciom) na niewłaściwe korzystanie z nich.

Jeśli podczas startu i lądowania czujemy, że zatykają nam się uszy na skutek zmian wysokości i ciśnienia, często przełykajmy ślinę lub żujmy gumę.

Przed wylotem kupmy zatyczki do uszu. Częstym powodem zmęczenia jest hałas, który panuje w samolocie.MENU 43 www.enterair.pl

SZANOWNI PAŃSTWO,

witamy w Podniebnym Barze. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy ofertę wyselekcjonowanych produktów najwyższej jakości. Jeżeli znajdą Państwo dla siebie lub swoich najbliższych atrakcyjny produkt, nasz personel pokładowy służy pomocą przy dokonaniu zakupu. Płatność może być realizowana gotówką w polskich złotych, walutach wymienialnych (USD oraz EUR) lub – na wybranych rejsach – za pomocą kart kredytowych (Visa, MasterCard, Diners Club, JCB International, American Express, Polcard). Enter Air ma prawo do zmiany cen bez wcześniejszego uprzedzenia. Zastrzega sobie również, iż ze względu na ograniczoną ilość miejsca na pokładzie oraz zmiany asortymentowe zakup wybranego przez Państwa towaru może się okazać niemożliwy. Z góry przepraszamy za ewentualne utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość. Informujemy, że na pokładach samolotów Enter Air obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia. Załoga ma prawo odmówić sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym. Życzymy Państwu udanych zakupów i miłej podróży.

N A P OJ E G O R ĄC E H E R B ATA D I L M A H

M O K AT E C A P P U CC I N O O S M A K U WA N I L I O W Y M

K AWA N E S C A F É G O L D

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

C Z E KO L A DA D EC O M O R R E N O L A F E S TA

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

WO DA / S O K I / N A P OJ E Z I M N E C O C A- C O L A | 330 M L

SPRITE | 330 ML

CO C A- CO L A Z E R O | 330 M L

FA N TA | 3 3 0 M L

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

S O K J A B Ł KO W Y C A P PY | 330 M L

W O DA N I EG A Z O WA N A K R O P L A B E S K I D U | 500 M L

SOK POMARAŃCZOWY C A P PY | 330 M L

F U Z E T E A B R Z O S K W I N I O WA Z HIBISKUSEM | 250 ML

SOK POMIDOROWY C A P PY | 2 0 0 M L

TO N I C K I N L E Y | 2 0 0 M L

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

A KC E P T UJ E M Y P Ł AT N O Ś C I K A RTA M I

6 00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $


44 M E N U www.enterair.pl

A L KO H O L E

8 00

10 00

12 00

2,0 €, 2,0 $

10 00 ZŁ

2,5 €, 2,5 $

WÓDKA Ż U B R Ó W K A | 50 M L

WHISKY GRANT’S | 50 ML

WÓDKA ŻUBRÓWKA B I A Ł A | 50 M L

BOURBON WILD TURKEY | 50 ML

TERAZ DO

20% TANIEJ

10 00

12 00

10 00

2,5 €, 2,5 $

G I N H E N D R I C K ' S | 50 M L

8 00 ZŁ

2,0 €, 2,0 $

P I W O Ż Y W I EC | 3 3 0 M L

M E TA X A 5* | 50 M L

TERAZ DO

20% TANIEJ

14

00 ZŁ

12 00 ZŁ

3,0 €, 3,0 $

W I N O C Z E R W O N E B A R E F O OT M E R LOT | 187 M L W I N O B I A Ł E B A R E F O OT P I N OT G R I G I O | 187 M L W I N O R Ó Ż O W E B A R E F O OT P I N K M O S C ATO | 187 M L

A KC E P T UJ E M Y P Ł AT N O Ś C I K A RTA M I

16

00 ZŁ

P R O S ECC O G A N C I A D.O.C . | 2 0 0 M L

14 00 ZŁ

3,5 €, 3,5 $


MENU 45 www.enterair.pl

P R Z E K ĄS K I

6

00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

Z ŁOT E M I S I E H A R I B O M&M'S

6

00 ZŁ

1,5 €, 1,5 $

C R O I S S A N T Z C Z E KO L A DĄ

SNICKERS MARS TWIX K I T K AT C H U N K Y TO B L E R O N E

Z U PA W I N I A RY P O M I D O R O WA Z MAKARONEM Z U PA W I N I A RY B A R S ZC Z C Z E R W O N Y

6 00

Z U PA W I N I A RY R O S Ó Ł Z K U RY

1,5 €, 1,5 $

6 00

Z U PA W I N I A RY Ż U R E K

ORZESZKI ZIEMNE FELIX

1,5 €, 1,5 $

8 00

2,0 €, 2,0 $

8 00

NUTELLA & GO! K R U C H E PA LU S Z K I Z KREMEM

C H I P SY P R I N G L E S PA P R I K A

O R Z E S Z K I N I C N AC ' S

A KC E P T UJ E M Y P Ł AT N O Ś C I K A RTA M I

2,0 €, 2,0 $

C H I P SY P R I N G L E S ORIGINAL


46 M E N U www.enterair.pl

KANAPKI

10 00 ZŁ

2,5 €, 2,5 $

KANAPKA Z SEREM

16 00

Pełnoziarnista bułka z serem oraz warzywami

4,0 €, 4,0 $

KANAPKA Z WĘDLINĄ Pełnoziarnista bułka z wędliną oraz warzywami

C I A B AT TA Z S E R E M Wyśmienita przekąska serwowana na ciepło

C I A B AT TA Z S A L A M I I S E R E M Pyszna przekąska podawana na ciepło

DA N I A C I E P Ł E

20 00 ZŁ

5,0 €, 5,0 $

PIEROGI Z MIĘSEM* Pożywna przekąska, podawana z okrasą, na ciepło

20 00 ZŁ

5,0 €, 5,0 $

DANIE WEGETARIAŃSKIE

PIEROGI RUSKIE* Pożywna przekąska, podawana z cebulką, na ciepło

DANIE WEGETARIAŃSKIE

24

00 ZŁ

6,0 €, 6,0 $

KURCZAK Z ZIEMNIAKAMI I FA S O L K Ą* Pożywne danie serwowane na ciepło

* Oferta dostępna podczas rejsów trwających powyżej 5 godzin A KC E P T UJ E M Y P Ł AT N O Ś C I K A RTA M I

20

00 ZŁ

5,0 €, 5,0 $

NALEŚNIKI Z SEREM I BRZOSKWINIAMI* Smakowity deser podawany na ciepło
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.