Skip to main content

PEQ_032421

Page 1

Pequea Valley

home appeal Lancaster County | Spring 2021

home | garden | renovation

Inviting Shade and Greenery

Look Inside

Get Your Garden Ready for Spring Planting

townlively.com

MARCH 24, 2021

SERVING THE LOCAL COMMUNITIES SINCE 1954

VOL LVII • NO 14

KEEP THE WATER OUT: Waterproofing a Basement or Crawl Space

Published by Engle Printing & Publishing Co., Inc. | townlively.com

Reaching Out To Support Grieving Parents Ministry Looks To Expand Offerings BY ANN MEAD ASH

Jim Brashear (left), pastor of Limeville United Methodist Church, and Jeff Markle who oversees the Blessings Store clothing ministry at the church.

Partnership Gives Away Hundreds Of Coats BY ANN MEAD ASH

lthough the coat giveaway for area men, women, and children held at The Factory was not announced far in advance, cars were lined up two abreast in the Together Community Center parking lot a halfhour before the event started on Feb. 13. Some waiting in line were also there for the Fresh Express grocery giveaway, held monthly at The Factory, but a number had come to protect themselves or their children from the cold with a new coat. The coats, which were given away until 2 p.m., were provided through a partnership between The Factory and the Blessings Store, a clothing bank ministry of Limeville United Methodist Church, 5783 Limeville Road, Gap. The store is a project of Limeville pastor Jim Brashear and Jeff Markle, who travels from the Allentown area to oversee the clothing bank that was started at the church in late 2020. “ We have partnered with the school districts,” said Markle, who

“We are hoping we will be able to help families in need.” “It was his vision 15 years ago to open a store in downtown Allentown for homeless and those in need,” said Markle. When Markle retired, he took over the Allentown store, partnering with the Burlington Coat Factory in the area to hold a coat drive each October and November. “I would give out 500 coats in the Lehigh Valley between November and January (annually),” said Markle, who noted Burlington customers could bring a clean coat in good condition to donate to receive a discount from the store.

Customers could also purchase a coat to donate. Markle said about 20% of the collected coats are gently used, and the rest are purchased new. The 250 coats collected to be given away at The Factory were donated at the Trexlertown Burlington Coat Factory store between Thanksgiving of 2020 and Jan. 9, 2021. Markle said that he is at the Blessings Store at the Limeville Church on Tuesdays and Fridays from 8 a.m. to noon. “If people can’t make it at that time, we can make arrangements,” Markle said, adding, “We follow all the social distancing guidelines and (require) masks.” Only one family is served in the store at a time. “We are hoping we will be able to help families in need,” said Markle. In addition to clothing, the store offers a limited selection of free hygiene items for adults, teens, children, and infants. Those wishing to visit the store may call 610-349-3458 to arrange a time to shop. To learn more about the church, visit www.limevillechurch.org. Specific questions may be answered at 717442-4010 or limevilleumc@gmail.com.

See Reaching Out pg 5

Dan Steinman, BASIS ministry assistant.

Tips For Marketing With Websites

INSIDE THIS ISSUE Spreading Dementia Friendliness Countywide . . . . . . . . . . . .4

BY DAYNA M. REIDENOUER

During the pandemic and the subsequent changes to shopping, dining, and business practices, websites have been indispensable. “More and more during COVID, (the internet) becomes the place where transactions happen. (People are) placing orders and buying products (online),” explained marketing expert Adam Grim. “Websites are the first impression for the business. In most cases these days,

STEM Camp, Club And More Posted . . . . . . . . . . .5 UL Township Offices Move To New Location . . . . . . . .8 House Of Worship . . . . . .10 Business Directory . . . . .10 Classifieds . . . . . . . . . . .13

See Marketing pg 6

Chamblee Mattress Queen

Only

449

Hurry in while supplies last. www.martinfurniturepa.com

EPHRATA 1717 West Main St. (2 miles w. of Ephrata on Rt. 322) 717-721-3139

NEW PROVIDENCE 2318 Beaver Valley Pk. (1 mile n. or Quarryville on Route 222)) 717-806-7373

R069531

$

PRSRT STD ECRWSS U.S. Postage Paid Engle Printing Co

POSTMASTER: PLEASE DELIVER MAR. 24, 2021

Postal Patron

PEQ B

A

noted that the church has been in contact with both Pequea Valley and Octorara Area school districts. “We have sent out emails to parents telling them we have clothing for families in need,” he added. The clothing ministry has roots in Bethany Church, located in Allentown, where Brashear was pastor at the time the ministry started.

BASIS, a Christian support group for grieving parents, is currently operating in six locations in Lebanon, Chester, and Lancaster counties and the state of Delaware. The decades-old ministry is part of Handi-Vangelism Ministries International in Ephrata. BASIS stands for Brothers And Sisters In Support, and the ministry provides resources, educational workshops, structured gatherings, and more for bereaved couples and single parents. In July of 2020, Dan Steinman, who is now a BASIS ministry assistant, retired from his job as a maintenance mechanic to become a representative for the ministry. “Never did I picture I would be doing anything like this when I retired,” said Dan. In fact, after Dan and his wife, Phyllis, lost their son, Andy, in an auto accident four years ago, Dan did not initially attend BASIS meetings. But when Phyllis came home from meetings she attended in Akron, Dan had

questions for her. “Nobody ever pictures losing a child,” stated Dan. Now, Dan wants to let those who have shared his experience of losing a child know that BASIS is there for them. “Your heart just goes out to people,” said Dan, who added that the loss of a child can lead to a shift in a parent’s social network. “Everyone is there at the beginning, but the friendship circle changes (in time),” explained Dan, who noted that BASIS brings grieving people together to walk beside each other.


2 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

Horseshoe Pitching Planned

PUBLISHED WEDNESDAYS

The Penny Saver reserves the right to reject any advertisement. The Penny Saver assumes no financial responsibility for any typographical errors in advertisements but will reprint that portion of an ad in which error occurs. Advertisers submitting artwork and images for use in advertisements assume all liability in regards to trademark and copyright infringements.

Display Advertising Deadline 11 A.M. Thursday

Submit Camera Ready Ads at:

engleonline.com sales@engleonline.com

Display Ad Customer Service

717-492-2530 Fax 717-492-2580

Submit Classified Ads at:

Classified Advertising Deadlines

townlively.com 1-800-428-4211

By phone 10 A.M. Thursday Online Noon Wednesday (Except Early Holiday Deadlines)

classifieds@engleonline.com

We encourage civic and fraternal groups, schools, churches, scouts, and other local organizations to submit news releases of general interest to the majority of our readership. Primary consideration is given to dated articles of an informative nature–activities and events of local interest sponsored, presented, or planned by area organizations and institutions. Related photographs of good quality are encouraged also, but complete picture identification must be included. Undated articles of general interest are used as space permits. All articles must contain a contact name and telephone number.

Send news requests to: Penny Saver Editor Engle Printing & Publishing Co., Inc. P.O. Box 500 Mount Joy, PA 17552 or submit by email to news@engleonline.com

News Deadline 3 P.M. Tuesday News Department 1-800-800-1833 Extension 6018

circulation@engleonline.com

Circulation / Distribution Customer Service 1-800-800-1833 Extension 6014 Mailed outside our circulation area for $36.00 a year.

Scholarship Applicants Sought The SPARKS Foundation will award $1,000 college scholarships to high school seniors whose intended college major is in the sciences. The scholarships are open to students who can demonstrate the need for financial assistance.

S852807

Try a n o pair y! toda

The scholarship application is available at www.sparksfoundation.org under Our Programs. For more information regarding this process, readers may contact Robbyn Bhatt at 610816-5047 or rbhatt@sparks foundation.org.

SHOE REPAIR ALSO AVAILABLE Brandywine Shoe Shop will fix your boots & shoes with quality materials!

Now Open Monday Thru Saturday Closed Sundays

Stoney Lane Greenhouse

1620 Cambridge Rd., Honey Brook, PA 19344 • (610) 273-2990 Monday-Thursday 8-5; Friday 8-8; Saturday 8-2; Sunday Closed

Perennials, Grasses (Many Types To Choose From) Vegetable Plants, Flowers - Pansies, Geraniums, Impatiens, Begonias, Petunias, and lots more. We also have Custom Planters & Hanging Baskets Easter is Sunday, April 4th 171 Newport Road, Rt. 772 Leola, PA 17540

LARGE SELECTION OF GOURMET DRINKS!

(formerly South Maple Greenhouse)

VISIT OUR WEBSITE AT

www.townlively.com

Street. Everyone is welcome. For more information, call Bruce at 717-371-9020 or Norm at 610-458-5391.

R069088

Published By

Engle Printing & Publishing Co., Inc.

Community members are invited to gather to pitch horseshoes every Monday at 9:30 a.m. at New Holland Park on East Jackson

717-661-7316 • Leave message

R068731

Frappes • Lattes • Milk Shakes Smoothies • and other Specialty Drinks Taco Potato Bake k - Bake & Serve Zook’s Chicken Pies Frozen Desserts Frozen Soups Also: • Beautiful Silk Flower Arrangements • Bird Houses • Crafts & More

WATCH FO WEEKLY SP R ECIALS

R069514

PEQUEA VALLEY EDITION

Zook's Z ook's R Roadside oadside S Stand tand & Cafe Cafe

2021

ld Philadelphia hil d l hi Pike ik (Rt. 340) Open Wed.-Fri. 7:30am-4:30pm 3918 Old Gordonville, PA 17529 Sat. till 4pm, Closed Sun.-Tues. (Located 1.5 miles East of Intercourse on Rt. 340) 717-768-7119

RETURN TO THE FOUNDATION REVIVING THE SEED OF OUR NATION

Happy Easter! ERIC METAXAS

Calla Lilies Hydrangeas Tulips Daffodils Hyacinths Easter Lilies Hardy Lilies

JONATHAN CAHN

Closed Good Friday, April 2 & Easter Monday, April 5

SATURDAY, MAY 1, 2021 LIVESTREAM |

7:00

Also A

Great Selection of Unique

Gift Baskets! Something for Everyone …

PM

, LLC

32 South Belmont Road Paradise, PA 17562

Smoker Door Sales

(½ mile South of Rt. 30)

Voice Mail #717-687-8756

DAYSPRINGCHRISTIAN.COM 717.285.2000

R068793

LIVESTREAM TICKETS & SPONSORSHIP OPPORTUNITIES

R069319

Engle Printing & Publishing Co., Inc


PENNYSAVER

townlively.com

TFC Global Celebration Planned

RACE FOR A REASON

PREMIUM BARK MULCH

SPRING MEAT & CHEESE SALE!

All Natural - Double & Triple Ground Bark Mulch Black Dyed Mulch - Wood Chips

Call For Delivery Today!

Register online at: ywcalancaster.org/RaceAgainstRacism $30 – Adult/Team Registration | $12 – Child Registration | $5 – Kids Fun Run

Prices start at $28.00 per yard

Race your way in the longest-running Race Against Racism in the country! This year you can participate in a self-guided 5K run/walk in Lancaster City with a curated playlist featuring music and spoken word about historic stops along the route to learn and experience our history in an impactful way.

Picked up at our store

Spring Hours

Tuesday & Wednesday, April 20-21

APRIL 24 - MAY 22, 2021

Open: Mon.-Fri. 7am-4pm

1640 Mine Road, Paradise, PA 17562 1/8 Mile East of Kinzer Rd.

(717) 442-4116

Chicken Legs & Thighs Fresh ...................... 40 Lb. Case 88¢ Lb.

Get Social and Encourage Each Other! Use #RARLancaster on the Race Against Racism Facebook and Instagram pages. Registration is now open. Must be registered by 11:59 p.m. on April 24 to participate. Registration includes a t-shirt and a reusable Race Against Racism water bottle, while supplies last. Kids 12 and under can participate in a 100 yard dash virtually and earn a bandanna, ribbon, and book.

R069553

have been set for adults and for children ages 3 to 10. Table sponsorships are available for groups of six. Centerpiece and event sponsorships are also available. To purchase tickets, visit www.CelebrateTFCG21.give smart.com. More information is available by emailing info@tfcglobal.org.

R068270

TFC Global will hold a TFC Global Celebration at Yoder’s Restaurant, 14 S. Tower Road, New Holland, on Saturday, April 10, at 6 p.m. The event will include dinner as well as music by Julie Nevel. Details about Nevel are available at www.julienevel.com. Separate ticket prices

- Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 3

All registration fees are non-refundable.

Supports peace, justice, freedom and dignity for all, and funds our Center for Racial and Gender Equity.

Chicken Breast Fresh, Boneless/Skinless ... 40 Lb. Case $1.60 Lb. Chicken Thighs Fresh, Boneless/Skinless .. 40 Lb. Case $1.40 Lb. Jennie-O Turkey

MARCH 25-27

Ham ................................. 14 Lb. Case $2.16 Lb.

Sausage Grillers Cheese .............................. 10 Lb. Case $3.35 Lb. Sausage Grillers Pepper & Onion............... 10 Lb. Case $3.30 Lb.

Breath of Spring

Chicken Pies 8” .............................................................. $5.95 Ea. Ground Beef Fresh Homegrown ..................................... $3.35 Lb. Hamburger Patties Frozen......................... 10 Lb. Case $3.55 Lb. Cheese White & Yellow American, Longhorn, Muenster, Farmers, WC Swiss....Regular Price 10%

ANNUAL FLOORING SALE!

OFF

Saltine & Ritz Crackers ......................Regular Price 10% OFF See store for details. Some prices subject to change.

Order deadline Tuesday, April 6 Pick up days Tues. & Wed. April 20 & 21 7:30-5:00

96 Paradise Lane, Ronks, PA 17572 Ph: 717-687-8111

R069454

FAIRVIEW GROCERIES

Starting at

20

• We offer free ultrasound screenings

%

OFF

Up to

%

70

OFF

5x8 Rug w/ Hardwood purchase

FREE PREMIUM

Sound Pad

SHEET VINYL

Up to

FREE

SQ FT

In-stock Specials from

CARPET

Congoleum Triversa

HARDWOOD

VINYL PLANK NK

BEFORE AFTER

• Insurance covers most treatments

1.99

In-stock Vinyl Plank Flooring at a reduced price

AREA RUGS

Spring?

$

100% Waterproof

NEW Colors!

LAMINATE

Legs

Are Your Ready For

FREE

39¢ SQ FT

PREMIUM

Pad w/ purchase

w/ purchase

• We treat spider veins and varicose veins Actual Patient Results

896A Plaza Blvd., Lancaster, PA 17601 717-295-VEIN (8346)

veinsbegone.com

Carpet & Vinyl REMNANTS Up to

DAVID WINAND, MD, FACS

Call Us Today! The ONLY Certified Vein Center in the Region

50% OFF

SAVE on DIY Materials and Accessories.

(717) 656-7077 FlorHaus.com SALE HOURS Thurs-Fri 8-6 Sat 8-1

Meet product reps and observe install demos.

Financing available.

R068984

R069102

• Treatments offer relief from tired, achy, and heavy legs


4 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

Spreading Dementia Friendliness Countywide Organization Aims To Change Perspectives BY ANN MEAD ASH

After Crystal Yunginger, who has a background in gerontology, moved to New Holland, she asked her mother-in-law, Joan Yunginger, director of social services with CrossNet Ministries, if there were memory cafes in the area. Joan answered, “That’s on our agenda.” In March of 2019, Crystal

BUY ONE & GET ONE FREE Breakfast, Lunch or Dinner Entree Valid Weekdays Only. Please bring this coupon with you to redeem your Buy One / Get One. Not valid on holidays and cannot be combined with any other offer. Drinks not included.

717-768-3637 Located in the center of Intercourse Village Open Mon.-Sat. 6am-8pm; Sun.7am-2pm

R068654

Hours subject to change, please call to confirm.

SINGING SPRING FOODS FRUITS IN SEASON

Checkout Our New Line of Am Amish - Freshly Baked Goods!

Nestlé Strawberry Shortcake

Ice Cream Bars

GROCERY

Ritz Crackers Food Lion Wheat

Saltine Crackers Jif

Peanut Butter Cravin Cheddar Cheese

Crackers

7.99

$

16 Oz. 99¢

JONAGOLD, CRISPIN APPLES, GRAPEFRUIT, PINEAPPLES, NAVEL ORANGES, FLORIDA STRAWBERRIES REFRIGERATED Walnut Creek, Salted

28 Oz. 4.50 Butter Quarters $

Havarti 12/1 Oz. 99¢ Cheese Chunks

BULK MARCH SPECIALS GREAT ASSORTMENT OF EASTER CANDY NOW IN!

12.5 Oz. $1.99

Transparent

Nabisco Costco Size Nabisco Costco Size

Pt. 59¢

Ice Cream

HAVING A FUNDRAISER?

Give us a call about our Sub, Ham & Cheese Specials or all of your BBQ Chicken Needs.

ONLY Honey Grahams 4 Ct. 14 Oz. Box $5.99

FROZEN Root Beer Float

Bacon

Fully Cooked

Lb. $1.29

Egg Rolls Boneless Skinless

Lb. $1.39

Chicken Tenders

Farm Rich By The Case Only Grilled Cheese Sticks 17 Oz. $4.89 Lb. $1.99

DELI

7 Oz. 99¢

Diced Mozzarella/Provolone/Cheddar Cheese Blends 5 Lb. $8.99 Hatifled

Lb. 79¢

French Fries

Fresh John F. Martin Ham Portions

1 Lb. $2.69

99¢

Lb. Present this coupon at the register with your product. WITH COUPON. EXPIRES 3/31/21.

2021 SPRING MEAT SALE Wednesday, April 14th & Thursday, April 15th 7:00am - 4:30pm Ground Beef (Fresh) 10 Lb. ....................................................... Per Pound $2.49 Lb. .................Case $24.90 Chicken Thighs B/S (Fresh) 40 Lb. ..................................................... Per Pound $1.39 Lb. ................... Case $55.60 Chicken Thighs B/S (Fresh) 10 Lb. ..................................................... Per Pound $1.49 Lb. ....................Case $14.90 Chicken Breast B/S (Fresh) 40 Lb. ..................................................... Per Pound $1.49 Lb. .................. Case $59.60 Chicken Breast B/S (Fresh) 10 Lb. ..................................................... Per Pound $1.59 Lb. ................... Case $15.90 Chicken Leg & Thigh (Fresh) 40 Lb. .................................................... Per Pound 89¢ Lb. ...................... Case $35.60 Chicken Bone-In Thigh (Fresh) 40 Lb. ............................................... Per Pound 89¢ Lb. ...................... Case $35.60 John F. Martin Turkey Hams Avg. 2/9 Lb. ............................................... Per Pound $2.39 Lb. Carolina Turkey Ham Avg. 2/8 Lb. .................................................... Per Pound $2.25 Lb. John F. Martin Sausage Grillers (Original) 12-1 Lb. ................................ Per Pound $2.99 Lb. .................Case $35.88 John F. Martin Sausage Grillers (Pepper & Onion) 12-1 Lb. ..................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $35.88 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Original) 10 Lb. Bulk .......................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Pepper & Onion) 10 Lb. Bulk ............... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Apple Maple) 10 Lb. Bulk .................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 John F. Martin Bacon Ends Avg. 15 Lb. ..................................................... Per Pound $1.29 Lb. John F. Martin Pork Roll Avg. 2/5 Lb. ....................................................... Per Pound $2.59 Lb. Kunzler Sweet Bologna Avg. 2/7 Lb. .................................................... Per Pound $3.79 Lb. Stoltzfus Pork Scrapple 6 Lb. ................................................................ Per Pound $2.00 Lb. ..................Case $12.00 Gene Wenger's Ham Loaf 8 Lb. ................................................................ Per Pound $3.25 Lb. .................Case $26.00 Gene Wenger's Ham Loaf Case 6/8 Lb. CASE LOT ONLY ............................... Per Pound $3.13 Lb. ................Case $150.00 Esh's Sliced Pot Roast Sliced, Approx. 5 Lb. Frozen ................................ Per Pound $5.99 Lb. Prices subject to change with Esh's Sliced Pot Roast Sliced, Approx. 15 Lb. Frozen .............................. Per Pound $5.69 Lb. any market 80/20

SINGING SPRING FOODS 810 Vintage Rd., Christiana, PA 17509 610-593-6577

Wealand Tax & Financial Services • Complete Income Tax Service For Individuals & Small Businesses • Electronic Filing • Payroll • Open Year-Round

1140 S. State Street, Suite 2, Ephrata Hours: Monday-Friday 9-9; Saturday 9-5; Sunday 10-4

disruptions as in example with COVID.

INSTANT HEAT WOOD PELLETS

Melissa K. Wealand, EA 33 Years Experience

717-733-5050

R069490

Please have orders in by 4pm on March 26th, 2021

working group, which furthers DFA initiatives and plans events. Crystal noted that people with dementia and caregivers will be essential to the group, but that representatives from businesses and organizations will be important as well. “We want to discuss ways businesses can be more dementia friendly to customers, (such as) creating an atmosphere that is conducive to a customer with dementia or supporting an employee who is a caregiver,” she said. Melody Karick, who serves as direc- Melody Karick (left) and Crystal tor of memory care Yunginger are hoping to change with GSV, noted that perspectives through Dementia Friendly Lancaster County, an a goal of the organioutreach of Garden Spot Village. zation is to eliminate stereotypes. “One of our hopes is to break the their care partners,” said stigma of dementia, by mak- Crystal, who is planning a ing people aware that it’s OK Wednesday, April 28, breakto have this disease,” she fast for a limited number of said. “We don’t need to hide people. The breakfast will it or be ashamed of it, and bring key businesses in the we are the people that can Lancaster County area that make a difference.” She are already doing dementia added that when she trains work on board with the orgateam members at GSV ’s nization. “(The breakfast is Meadow View Memory Sup- about) how we can partner port campus, she focuses on together to make this a showing them different dementia-friendly Lancaster County,” said Crystal. approaches to a situation. Those who wish to become “There is a way to enhance quality of life for someone involved with the organizawho is going through this and tion may call 717-487-6223.

Hours: Mon.-Thurs. 7-4:30 Fri. 7-7; Sat. 7-4, Closed Sun.

$

20off*

Call Now To Schedule An Appointment

Tax Preparation Fees Wealand Tax & Financial Services *First-time clients only. Only applies if we prepare the Federal return. Cannot be combined with any other offers. Limit one coupon per person. Expires 4/15/2021.

R067507

Month of March

became a volunteer with ELANCO Dementia Friendly Community (DF), an outreach of Garden Spot Village (GSV). In June of 2019, the organization launched memory cafes to provide settings for individuals with dementia and their caregivers to enjoy social engagement and conversation about relevant topics in a stigma-free environment. By September of 2020, Crystal was working as coordinator for the organization, which moved to join Dementia Friendly America (DFA) in November of that year, becoming Dementia Friendly Lancaster County (DFLC). At the same time, Crystal became a champion for Dementia Friends PA, which gave her the opportunity to host Dementia Friends sessions. In January, Crystal held her first Dementia Friends information session in a virtual format. The session covered key messages about dementia and how it affects individuals, among other topics. It ended with participants developing a plan involving ways to make the community more dementia friendly. To introduce the organization to community members, a pamphlet about Dementia Friendly Lancaster County and a volunteer guidelines booklet have been created. The booklet outlines the ways people can serve, including an advisory board, which acts as the organization’s eyes and ears in the community, and a


PENNYSAVER

townlively.com

CREEKSIDE FOODS

aged to share their feelings. The pandemic and consequent mitigation efforts have spurred the ministry to expand its offerings. Citing rising suicide rates and COVID-19 losses, Dan noted, “Families need to connect, and we are looking to branch out to other churches throughout the county.” Dan is meeting with pastors and heads of ministries to find ways to bring the support BASIS offers to new places in

Lancaster County and beyond. Currently, two meetings are held monthly in Lancaster County - one in Paradise and the other in Akron. Masking and social distancing measures are used to promote safety during the meetings. Readers who are interested in joining or forming a BASIS group may call Dan at 717-859-4777 or email dsteinman@hvmi.org. More information about BASIS may be found at www.hvmi.org.

Prices Good Until March 29, 2021 or While Supply Lasts.

Creamy Peanut Butter $

Rocky Road Ice Cream

3.79 22.00

$

40 Oz. $ 6 in a Case

Creamy Peanut Butter C $

4.99 29.90

6 Lb. Block $ Sliced

Mayonnaise M $

2.59

6 in a Case

$

$

BU

20 Lb. Bulk Corn Flakes $ Case

24.95

20 Lb. Crisp Rice

$

31.00

Natural Vitality Natural Calm Orange or Raspberry Lemon

25.4 Oz. Bottle By the Bottle or Case

STEM Camp, Club And More Posted purchase and home delivery. Using the videos or written instructions in the kit, recipients may conduct science experiments involving colors. In addition, the next STEM Club topic will be “Is There a Doctor in the House?” Club members will participate in five sessions beginning the week of Monday, April 5. Participants will explore medical phenomena like what runs through veins and what hap-

pens to lunch after it is eaten. Some of the experiments will include making a model of the digestive system, building a working lung model, and observing a real sheep brain. The club offers in-person, virtual, and DIY options. There is a per-person cost, and preregistration is required. For more information and registration for all programs, readers may visit www.scienceexplorers.com.

3.99 35.00

32.5 Oz. Bottle $ 9 in a Case Original, Oxy, Antibacterial or Pure & Clear

SA VE

Hospitality Cereal

LK

$

Ultra Palmolive Dish Detergent

15.00

Sparkling Red Grape

Science Explorers and the SPARKS Foundation will offer a Spring Break Virtual Camp live on Zoom on Thursday, April 1, and Friday, April 2. The camp will run from 10 a.m. to noon both days. Participants will experiment with special bubbles, magic sand, making their own sidewalk chalk, and more. For children unable to participate in the live sessions, a STEM lab kit is available for

Muenster Cheese

2.19 Lb. 2.49 Lb.

4 Lb. $ 6 in a Case

60 Oz.

1.79 9.00

48 Oz. $ 6 in a Case

16 Oz.

CREEKSIDE FOODS 339 Spring Garden Rd., Kinzers, PA 17535

$

19.95

STORE HOURS MON.-THURS. 7:30 A.M.- 5 P.M. FRI. 7:30 A.M.- 7 P.M.; SAT. 8 A.M.- 4 P.M.

R069107

Reaching Out from pg 1 When Dan felt God calling him to join the ministry, he trained to become an associate. “(The training) changed the way I looked at things,” he said, noting that he learned about different ways individuals handle grief. Dan acknowledged that because men and women often grieve differently, BASIS has styled the support group atmosphere to be comfortable for all involved. Speaking is not required, but those who wish to are encour-

- Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 5

Where Whe Wh W he her erre ev e every v ve errry e yd da day ay a y is is a s sp spe special pec pe p e cial ciiia c all o a occasion! cc ca as siio ion on! n! Fear not for I have redeemed thee, I have called thee by thy name, thou art mine. ISAIAH 43:1

Learning Center Opens Camp Plans Open House

LAWN & GARDEN • MULCH Bark & Leaf Mulch Blend Mushroom Mulch Bark & Leaf Mushroom Mix Available

“Spring Deluxe”

We Have Potted Varieties include Easter lilies, tulips, daffodils, etc.

$

Easter Special:

• Lifetime Trans Warranty • Optional Attachments: Furrower, Rotary Plow, Mowers, Broom, Shredder, Snow Thrower, and More.

Subject to change with the seasons. Order in any size/seasonal color options.

Medium: 35 • Large: 65

$55)

Baskets are decorated with special touches including ribbons, bird’s nests, chocolates and more! Decorations will vary.

! " Ranunculas, Anemone & More!

Fresh-Cut Flowers for All Occasions! Dave & Sylvia Glick • 4547 White Oak Road, Paradise, PA 17562

610-593-5416 • 610-721-0589 Hours: Mon - Fri 8-5, Sat 8-1

SAVE 100 to $300 On Select Models

WES STAUFFER EQUIPMENT LLC 717-738-4215

www.wesstauffer.com

Delivery: $12 We are closed Good Friday, April 2nd & Mon., April 5th

Auto Home Business Farm Life Health

$

23 Pleasant Valley Rd. East of Ephrata

28

$

R069174

• 7 To 13 H.P.

$

Please Note may vary slightly.

Basket of Mixed Potted Flowers $

“Spring Delight”

65

No Belts • No Chains • No Equal

R068287

(717) 442-8140 or (717) 442-4632

40

$

THE BEST TILLER ON EARTH

Call For Prices - Delivery Available *Tilling Service Available

NATURE’S COMPOST

“Happy Hydrangea”

R069337

Karla Neff, director of Pequea Valley elementary advocacy at The Factory Ministries, welcomes visitors to the new Brave Kids Learning Center in the Together Community Center. A ribbon cutting and walk-through to open the center, which includes four offices and a multipurpose room, was held on March 11.

Woodcrest Retreat, 225 Woodcrest Road, Ephrata, will host an open house on Saturday, April 17, from 9 a.m. to 1 p.m. Families will have opportunities to meet leadership staff members, ask questions, and familiarize children with the camp. During the open house, visitors may also view a summer camp video, explore the camp and visit a bunkhouse, enjoy a wagon ride and a snack, play gaga and carpet ball, and check out the nature shack. Attendees will have an opportunity to register at discounted prices. The open house is free and open to the public. For more details, readers may contact 717-738-2233 or info@woodcrestretreat.org.

5406 Lincoln Hwy. P.O. Box 189 Gap, PA 17527

(717) 442-9234 www.beilerinsurance.com

Affordable Insurance Local Service That Makes a Difference R067239


6 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

from pg 1 PA 211 Offers Saturday Marketing people are looking at your Grim commented. “Every before they’re willing business should have a Resource Help April 3, 2021 website to have a call with you or SCORE mentor.”

1 p.m.-6 p.m.

- or until sold out Take-Out Dinners: $

14

Take-Out Quarts from 8 a.m.-? ($6.00 per quart) Bring Your Own Containers

Selling Pepper Cabbage, Homemade Bread, Cakes & Pies

R068771

White Horse Fire Co. 111 White Horse Rd., Gap, PA 17527 (On the Corner of Route 340 and 897 South)

whitehorsefire.org

Farmersville Fire Co. 46th Annual

Community Sale Friday, April 23, 2021 Starting at 4:30 p.m.

(717) 354-5094 … (717) 354-8122 Donated Items Appreciated

R069328

If you have any items for our sale bill, Please call us by March 26

stop by your location.” Grim has worked in digital marketing in Lancaster County for nearly a decade. With a business partner, he built Sparrow Websites before recently shifting his focus from doing the design work to helping business owners develop content and opening Bootstrap Local. “I have a passion for those businesses who have a great idea, a lot of grit and determination, but don’t have a huge budget for marketing,” Grim said. Grim is a member of the Southern Lancaster County Chamber of Commerce and has been a guest speaker on the subject of effectively using the web to market small businesses. Additionally, he offers marketing advice with Lancaster SCORE, which provides free mentoring and education for business owners and entrepreneurs. “I’m on my second business, but I got a SCORE mentor. She’s been fantastic,”

Kids’ Easter Egg Drive-Thru

at Limeville UM Church

Saturday, March 27th 2021 2 - 4 pm or while supplies last Due to Covid-19, our Annual Easter Egg Hunt has been changed to a Drive-Thru.

Come drive up to our table that we will have set up and pick up an Easter Bag! Each bag will contain: -PUT PG $BOEZ t (JGUT t %SJOL $IJQT

-JNFWJMMF 3E t (BQ 1" Website: limevillechurch.org Limeville United Methodist Church

R069082

We Hope to See You There!

With how important websites are, Grim advocated spending time, if not money, to develop one. Domain names can be purchased relatively inexpensively from Google, and free or low-cost site builders like Wix, Weebly, and Webs are available. Grim recommends using SquareSpace, which has a strong search engine optimization (SEO) framework that helps websites become visible in searches. Before starting, however, business owners should plan a good messaging strategy by identifying their target audience and how the business’ service or product can solve customers’ problems, and they should create a mood board, which will lead to the creation of a style guide. Grim recommended visiting www.mystorybrand.com to help with that process. Once the site is live on the web, the next thing is to update it on a regular basis through blog posts, video content, and voice recordings. These can be uncomfortable at first, Grim noted. “For most businesses, in order to grow, (owners) need to step out a bit,” Grim shared. “For a while, I didn’t like being on camera, so I didn’t do anything, but then I discovered podcasts. I got comfortable with them, and now I do videos.” Podcasts are a significant missed marketing opportunity, Grim said, as there are large databases of podcasts looking for guests. Even if a podcast is not local, the link will point back to the business page, which will improve rankings in search results. Other resources for business owners include www.canva.com for creating attractive visuals and www.answerthepublic.com for discovering what questions potential customers are asking. “(Go here) if you want to create helpful (website) content but don’t know where to start,” Grim advised. Readers may also visit https://lancaster.score.org and www.bootstrap local.com for free resources. Those with questions may email Grim at adam@boot straplocal.com.

On Feb. 11, the national 211 resource celebrated 211 Day, joining the United Way of Pennsylvania and the more than two hundred 211 call centers across the country to celebrate this resource and those who make it possible. The date 2/11 was chosen for 211 Day in connection with the three-digit number anyone in need can dial to connect to a call center to obtain local resources across the U.S. Help is also available at www.pa211.org, where readers may also find information about requesting help via text. PA 211 East, United Way of Lancaster County’s signature program, covers Berks, Lancaster, Lebanon, Lehigh, Northampton, Carbon, and Schuylkill counties. The 12 employees work to assist countless residents year-round. PA 211 call centers have been working to meet the increased needs brought on

by the COVID-19 pandemic. In total, PA 211 East had 69,377 contacts with the community in 2020, which is an increase of 7,322 from 2019. PA 211 is the free, confidential, 24/7/365 service that connects Pennsylvanians with all the health and human services in their area that are available to help. During the COVID-19 pandemic, PA 211’s contact center staff shifted to remote operations and continued to provide trained resource navigators. PA 211 provided its statewide resource database as a backbone to deliver up-to-the minute information about available local services and volunteer opportunities. PA 211 uses the PA 211 Counts dashboard, available at https://pa.211counts .org, to understand the needs of individuals in counties, legislative districts, and regions.

GOLD BUYING WE MAKE HOUSECALLS! ANY CONDITION (717) 587-7487 Buying: Gold • Sterling Costume Jewelry • Vintage Watches R068527

CHICKEN BBQ Saturday, April 3rd, 2021 10:00 AM - ? Take Price of a dinner is $10.00 Out Only! LEG QUARTERS ONLY Will Be Offered For Sale For $4.00 Meal includes: Leg/Thigh of Chicken, Pit-Roasted Potato, Applesauce, Roll & Butter, Dessert, & a 12 oz. Kreider Farm Drink. To Order Delivery Call 717-442-4121 “Delivery available in a five mile radius to the Company.”

Multi Family YARD SALE

Starts 8 AM

To reserve space call 717-442-9284

KINZER FIRE CO. 3521 Lincoln Hwy., East Kinzers, PA 17535 W. of Kinzers, PA along US Rt. 30

Major Credit/Debit Cards Accepted.

R069063

IE P T ER O P INN D TAKE-OUT ONLY

townlively.com


PENNYSAVER

townlively.com

Sierra Club To Offer Grants expertise and labor to support those projects that are awarded grants. The program annually awards grants of up to $500 to charitable, educational, or business associations that demonstrate a commitment to the Sierra Club’s mission of exploring, enjoying, and protecting the planet in Lancaster County. When applying for a grant, organizations should consider how

their projects relate to an ecological preservation or educational effort that focuses on a topic such as storm water management, rain gardens, and rain barrels; native plantings; pollinator plants; organic gardens; composting programs; or hands-on learning. For more details and to apply for a grant, readers may visit www.lancaster sierraclub.org and click on

Virtual Food Drives Needed Central Pennsylvania Food Bank (CPFB) will launch another virtual food drive. The virtual food drive is an online tool allowing individuals and organizations to raise funds to help the CPFB purchase and distribute large quantities of fresh, nutritious, and shelf-stable healthy foods at deeply reduced rates. Every dollar raised through the virtual food drive will help the food bank distribute more than six healthy

meals to those in need throughout 27 central Pennsylvania counties. CPFB is currently serving more than 200,000 individuals per month through its network of 1,000 partner agencies and programs, and it distributes more than 1.3 million pounds of food per week. Hosting a virtual food drive allows community members to reach more of these individuals by helping the food bank purchase fresh fruits,

vegetables, dairy products, and proteins, in addition to nonperishable food items. Readers interested in starting a virtual food drive on behalf of the CPFB are encouraged to visit www.cen tralpafoodbank.org. Instructions for setting up a drive can be found under the Ways to Give tab. For additional details, readers may contact vfd@centralpafoodbank.org or 717-564-1700.

Saturday, April 3

Grant Program. After submission, an email will be sent to confirm that the proposal was received. Winners will be notified on Earth Day, Thursday, April 22. A list of the awardees will be posted at the aforementioned website. For additional information about the program, readers may contact Jim Meenan at 717-475-0586 or jimsmeenan@gmail.com.

at 11:00 A.M. for all children through 6th grade Refreshments served following Egg Hunt Bridgeville E.C. Church 5971 Division Hwy., Narvon, PA (2.2 miles east of Rte. 897 along Rte. 322) Phone: 717-354-8459 • Email: bridgevillechurch@gmail.com R069338

Easter Events at Pequea E.C. Church Good Friday Service Friday, April 2nd at noon A community Good Friday Service with a gathering of 4 area churches and their members delivering messages from Jesus’s 7 words from the cross.

Easter Egg Hunt for children ages 3-6th grade.

Friday, March 26th at 6:30 pm Rain Date: Saturday, March 27th at 6:30 pm

Sunday, April 4th at 7:00 am

Palm Sunday Worship

VISIT THE ARK

Sunday, March 28th at 9am

Bus Tour

Maundy Thursday Service

Palm Sunday Worship with a message from Mark 11:1-11 and the waving of Palm Branches as we celebrate Christ’s Triumphal entry.

The Ark Encounter & The Creation Museum in Kentucky Plus The Flight 93 Memorial outside of Shanksville, PA

Easter Sunrise Service Pequea EC and Mount Airy EC churches will join together to host an outdoor Easter sunrise service celebrating the resurrection of Jesus Christ with refreshments to follow. In the event of inclement weather service will be held indoors.

Thursday, April 1st at 7:00 pm

Resurrection Morning Worship Service

A community Maundy Thursday service with a coming together of 4 area churches to celebrate communion song, and devotional messages. Location: Pequea Presbyterian Church 273 Cambridge Road, Gap, PA 17527

A traditional Easter morning worship service celebrating Jesus Christ through song, prayer, and a message reminding us of the importance of the resurrection of Jesus Christ.

Sunday, April 4th at 9:00 am

5482 Old Philadelphia Pike • Gap, PA 17527

Bus Tour Departs Thursday, April 29th & Returns Sunday, May 2nd

R069109

The Sierra Club - Lancaster Group announced a request for proposals for its next round of green project grants. The deadline to apply is Wednesday, March 31. Any Lancaster County organization with a project that promotes sustainability, expands environmental awareness, and improves green infrastructure is eligible to apply for a grant. The local club also will offer its

- Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 7

All services will be offered both in-person and online via Pequea EC Church’s Facebook livestream and more details can be obtained by emailing pequeaevents@gmail.com or by visiting pequeaecchurch.com

3 Nights Lodging • Most Meals Included Snacks/Beverages & Entertainment while aboard the Bus. Pricing Per Person (based on occupancy): Single $725 • Double $665 • Triple $625 • Quad $575

Soup & Sdwich FUNDRAISER

Call Mr. Fun Country (717) 823-2086 to book or with questions

funcountrytours.com

R069433

TOPIC:

Dream Big, Work Hard, Bless Others 7:30-9:15am (Breakfast will be served at 7:30am) Seating is limited RSVP by March 24, 2021

Hosted by: Twin Brook Ministries Contact: Heinrich Botes 484-653-9646 Email: heinrichbotes@gmail.com Twin Brook Retreat 5697 Strasburg Rd. Gap, PA 17527 Admission by Donation Registered 501c3a

11 AM - SOLD OUT DRIVE-THRU ORDER OR PICK-UP AT PARADISE TOWNSHIP COMMUNITY BUILDING

Speaker CLAIR HOOVER Executive Director National Coalition of Ministries To Men

Clair is a business owner specializing in commercial real estate development and management and has a calling to challenge and encourage men as Christ followers. Clair has a background in the marketplace with an emphasis in Accounting and Information Technologies and a degree from Millersville University. For the past 14 years, he has also led the Men’s Ministry Leadership team at his home church and has had the opportunity to minister to and encourage over 12,000 men.

Connecting Men with God and Other Godly Men

IF YOU WANT TO PRE-ORDER YOUR SOUP & SANDWICHES FOR PICK-UP. CHOOSE ONE OF THE FOLLOWING OPTIONS: • CALL BILL @ 717-435-0706 • EMAIL PARADISELIONSCLUB@GMAIL.COM OR ORDER ON FACEBOOK AT PARADISE LIONS CLUB • FILL OUT THE ONLINE ORDER FORM: HTTPS:// HVALUDES.WUFOO.COM/FORMS/M1CJUWIZ0R76GTQ R068719

Men’s Breakfast Saturday, March 27

SATURDAY, MARCH 27, 2021

For 93 years, the Lions have been operating in Paradise Township. All of the proceeds from this fundraiser will be utilized to support community needs such as contributing to the food pantry, updating Scouts’ buildings or covering the cost of eye doctor visits for community members.

10

$

FOR A QUART OF THE

FAMOUS

PARADISE TOWNSHIP LIONS CHICKEN CORN SOUP

3

$

FOR EACH HAM & CHEESE SANDWICH

WE SERVE

R069033

Discounts for children and larger families


8 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

The Scoop

townlively.com

Subscribe today & stay in the loop on all things Lancaster County.

Don't miss a beat. Get fresh stories and event info delivered weekly to your inbox. Subscribe online at:

LancasterCountyMag.com R068700

UL Township Offices Move To New Location Leola, moved to new offices at Former Leola 161 Newport Road, Leola, the Elementary School To Be Sold At Auction former home of World Travel Agency and originally a BY ANN MEAD ASH Meridian Bank office. “We’re downsizing,” said On March 15, employees of township manager Michael Upper Leacock Township who Morris, who noted that the had been working in the for- new building will offer 4,000 mer Leola Elementary School square feet of space. For at 26 to 46 Hillcrest Drive, township residents, this means that township business regarding water, sewer, roads, zoning, and payments will Timely Themed Section Newsprint now be handled at the new (within publication): address. An outside drop box Mount Joy Winterfest Julie Barker / Wendy Stahl and separate meeting room “Layout is very organized.” entrances are offered at the Single Space Ad (small space, color): new location. Willoughby & Associates Morris reported that the Ina Bunnell/Jeremy Knaub “Unique text that pulls you in. Clean and offices had been located on organized.” Hillcrest Drive since 1999. In Honorable Mention addition to township offices, Original Writing – Feature Story: “Visiting Kittens Bring Comfort to the 47,000-square-foot buildHospice Patients” by Francine Fulton ing has served as the home to “Heartwarming story.” Veritas Academy, Steps to Single Space Ad (large space, color): Success Christian Childcare, Fire Stop Solutions Wes Ferguson / Jeremy Knaub and the former location of the “Love the theme and use of color.” Leola Branch Library, along Timely Themed Section Newsprint with other organizations. The (pull out, stand alone): building offers 23 classrooms, Gift Local Editor: Wendy Royal outside play areas, a gym, a Designer: Fawn Lilly cafeteria, and a commercial “Quality of paper is very nice. Organized. Great guide.” kitchen. It will be sold at aucVisit townlively.com to see the winning tion by Martin and Rutt Aucads and view the articles. tioneers on Tuesday, April 27, R069556 at 5 p.m. The building is cur-

EPC Brings Home MACPA Honors

1st Place General Excellence Community Paper: Lampeter-Strasburg Advertiser “Great layout. Front page filled with local articles. Everything is organized.” Original Writing – Feature Story: “Checking in with L-S Paws Facility Dogs” by Dayna Reidenhour “Such a great story to share.” Restaurant Ads: New Holland Family Restaurant Pamela Hildebrand / Jeremy Knaub “Very clean ad. Looks great.”

Timely Themed Section Newsprint (pull out, stand alone): AgCentral Editor: Wendy Royal Designer: Fawn Lilly “Organized. Great stories throughout!” Grocery Ad: Stone Ridge Beef Pamela Hildebrand / Wendy Stahl “Black background pulls you to the ad.” Restaurant Ads: The Shotgun Pub & Grille Ina Bunnell / Jeremy Knaub “Color pops on the page. Everything you need to know.” 3rd Place COVID-19 Recognition of Essential Workers & Heroes Articles: “Hometown Heroes-Ambulance Association” by Ann Mead Ash

Timely Themed Section (glossy pull out, stand alone): Wedding Planner 2nd Place COVID-19 Recognition of Essential Workers Editor: Wendy Royal Designer: Fawn Lilly & Heroes Articles: “Employee Recognized for Kindness” “A lot of great information for anyone planning a wedding.” by Cathy Molitoris

Echo Valley Painting and Refinishing Llc.

717-723-5079

Quarryville, PA 17566

Premium Bark Mulch Playground Mulch Dyed Mulch Red, Black & Brown

WE DELIVER

Screened Topsoil Mushroom Soil

HARDSCAPING & LANDSCAPING Free Estimates

RESIDENTIAL • COMMERCIAL President/CEO: Robbie Stuart

717-945-2794 | 717-989-8527

Since 1987

10 OFF $1OFF

PER CUBIC YARD

Retail & Wholesale

11 or more cubic yards

of mulch* delivered by 03/31/21. *Call for product eligibility.

Delivering Quality Mulch Since 1987

*Call for product eligibility. R069219

WE ARE

HIRING 4054 E. Newport Rd Kinzers, PA 17535

717-768-3239

FREE Delivery Available Ask for details

711 E. Main St Ephrata, PA 17522

717-733-4388

R067494

6-10 cubic yards

FENCING SPECIALISTS

All Types of Fencing

Barn & House Paint Roof Coa ngs Deck & Fence Paint Stains & Varnish Epoxy & Sealers Spray Equipment

$

of mulch* delivered by 03/31/21.

U.S. Coast Guard Auxiliary Flotilla 19-04 of Lancaster will present an “About Boating Safely” course on Saturday, April 10, from 8 a.m. to 5 p.m. via Zoom. Check-in will begin at 7:45 a.m. the day of

Operations Manager: Dave Fisher

3186 Strasburg Road Coatesville, PA 19320 610-383-6818 weavermulch.com

significantly lower maintenance and other costs associated with a larger building. Township office hours at the new building will be on Mondays through Fridays from 8 a.m. to 4:30 p.m. Zoning office hours will be on Tuesdays and Thursdays from 8 a.m. to 3:30 p.m. The township office number remains 717-656-9755. More information about Upper Leacock Township may be found by visiting www.ultwp.com.

Boating Safety Course Slated

For All Your Outdoor Needs

Fully Insured

rently owned by Upper Leacock Township. “There’s a lot of potential use for this (Hillcrest Drive) building,” shared Morris. An open house will be held at the Hillcrest Drive building on Saturday, April 3, from 1 to 3 p.m. Readers who would like to know more about the building to be auctioned may call 717-587-8906 or email johnruttsold @gmail.com. Morris noted that the move to the smaller building will

R067842

Spring is Here!

• Refinishing Cabinets & Furniture • Large or Small Painting Jobs • 11 Years Experience R069447

Free Estimates!

The former Leola Elementary School building (top photo), which has been home to the Upper Leacock Township offices since 1999, will be sold at auction on April 27. The township offices have moved to 161 Newport Road, Leola (bottom photo).

R067317

Engle Printing & Publishing Co., Inc. (EPC) had a strong showing at the MidAtlantic Community Papers Association (MACPA) 2020 awards competition. MACPA is an association of publishers in Maryland, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, Virginia, and Washington, D.C. EPC’s honors in the 2020 awards competition include the following:

610-857-1676 Rt. 10, Parkesburg (2½ miles north of Rt. 30)

the course. This class is mandatory for all operators of personal water craft and for persons born after Jan. 1, 1982, who operate a boat with greater than a 25 HP motor. The boat and water safety course topics include an introduction to boating, boating law, safety equipment, safe boating, navigation, rules of the road, trailering, and other boating tips. Upon successful completion of the course and certification exam, students will be eligible to receive a certificate from the Pennsylvania Fish and Boat Commission showing successful completion of the course, which is NASBLA approved. There is a nonrefundable fee per registrant. Preregistration and prepayment are required and must be completed by Saturday, April 3. The Zoom link will be emailed upon registration and receipt of payment. For additional information, including how to register, contact Matthew Samley at 717-581-3434.


PENNYSAVER

townlively.com

Ground Pork Turkey Roll

1.49 lb.

3/6.5 lb. rolls

$

1.49 lb.

H Discounts throughout Store H SALES & SERVICE

Stihl BR-800 Blowers NEW - One of the Largest Blowers in the Industry!

• Service - All Makes & Models - Pick Up & Delivery • Stihl - complete line of Battery Tools • Repair & Service Electric & Cordless Power Tools

200 Order Receive 2 Cases of Yogurt FREE 300 Receives Berry Punch 8/59 Oz. FREE

$

Hatfield Pure Lard ................................. 38.5 lb. pail $1.69 lb. Boneless Skinless Chicken Breasts ........ 40 lb. case $1.39 lb. Bone-in Chicken Thighs .............................40 lb. case 89¢ lb. Cooked Diced Chicken Breast ............................30 lb. 99¢ lb. Cut Chicken Wings ..................................40 lb. case $1.19 lb. Boneless Skinless Chicken Thighs ... 12/2.5 lb. pks. $1.79 lb. Breaded Chicken Patties .............................. 29.7 lb. $1.39 lb. Turkey 30 lb. or Chicken 40 lb. Drumsticks ................ 79¢ lb. Kutztown Chicken Franks .................................3/3 lb. 99¢ lb. Regular Split Chicken Breast ....................40 lb. case 99¢ lb. Cooked Chicken Nuggets .......................20 lb. case $1.59 lb. Turkey Bacon Real Bits ................................10/1 lb. $1.39 lb. Jennie-O Boneless Cooked Turkey Breast .......7/5 lb. 99¢ lb. Roasted Turkey Breast Thick Sliced .......... 25 lb. bulk 89¢ lb. Turkey Kielbasa ............................................... 12 lb. $1.29 lb. Turkey Canadian Bacon ......................... 3/5 lb. rolls $1.39 lb. Sliced Turkey Bacon ........................................ 10 lb. $1.49 lb. Thin-Sliced Herb Turkey Breast ..................12/7 oz. $1.69 lb. Plain/Honey/Turkey Ring Bologna ...............12/1 lb. $1.69 lb. Ground Sausage .................................... 2/5 lb. rolls $1.29 lb. Boneless Pork Loins ...............................30 lb. case $1.29 lb. Bacon Ends ............................................ 40 lb. bulk $1.19 lb. Bulk Sliced Bacon....................................15 lb. case $2.59 lb. Boneless Hams ...................................... 2/12 lb. pc. $1.59 lb. Sliced Ham ......................................................4/6 lb. $1.69 lb. Boneless Pork Butts ............................ 4/7.5 lb. avg. $1.89 lb. Pork Scrapple ............................................... 2/5 lb. $1.19 lb. Ground Pork (Unseasoned) .................. 12/1 lb. pks. $1.79 lb.

Y & SATURDAY A 27 D I & R 6 M 2 F ARCH

Stand On Walk Behind Zero Turn Mowers In Stock

$

4/5 lb.

FREE DELIVERY $100 OR MORE

$

Ham Steaks In Packs ............................... 18 lb. avg. $1.19 lb. Kunzler Hot Dogs ...........................................8/3 lb. $1.99 lb. Beef Burgers ............................... 10 oz., 10 lb. case $2.69 lb. Beef Ribs .................................................35 lb. case $1.79 lb. Breaded Angus Beef Steaks .......... 4 oz./10 lb. case $1.59 lb. Ground Beef .......................................... 6/10 lb. rolls $2.29 lb. Sliced Roast Beef Ends....................................25 lb. $1.29 lb. Chipped Beef Steak .................................10 lb. case $1.99 lb. Dried Beef Loaves ................................... 2/5 lb. avg. $2.89 lb. Sweet Lebanon Bologna Rolls........................2/5 lb. $3.29 lb. Beef Ring Bologna ................................10.5 lb. case $1.99 lb. Ice Cream Vanilla ................................................3 gal. $13.99 Mozzarella String Cheese Sticks ............. 12/12 oz. $1.49 lb. Sliced White American Cheese ......................4/5 lb. $2.29 lb. Velvetta-Style Cheese .................................5 lb. bar $2.89 lb. Sliced Provolone Cheese ............................. 12/8 oz. $2.29 lb. Swiss Cheese Blocks......................................2/6 lb. $2.89 lb. Colby Jack Cheese ........................... 12/8 oz. blocks $1.99 lb. Muenster or Havarti Cheese Ends ........... 10 lb. avg. $2.49 lb. Shredded Cheddar Cheese .............................4/5 lb. $2.89 lb. Unsalted Foil-Wrapped Butter Portions .....17 lb. case 89¢ lb. Salted Butter Quarters ............................36 lb. case $1.99 lb. Unsalted Butter ......................................5.5 lb. block $1.69 lb. Elbow Macaroni Noodles ................................ 20/1-lb. $14.99 Minced Salmon ...........................................5/6.6 lb. $2.99 lb. Breaded Fish Portions .............................10 lb. case $1.89 lb. Tropicana Berry Punch .............................8/59 oz. $5.99 case General Mills Oatmeal Crisp Cereal .......6/19 oz. $14.99 case *Prices & Availability Subject to Change One Week from Publication or While Supplies Last. Payment Expected On Delivery.

We Stock Bulk Flour, Sugar, & Oatmeal

EPHRATA 322 GENERAL STORE WAREHOUSE CALL TO ORDER 717-368-5964 • Hours 7 a.m. - 6 p.m.

DELIVERY ONLY! (CASE LOT SALES ONLY)

R069488

SPRING OPEN HOUSE

- Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 9

SALE ON EVERYTHING IN STOCK Excluding Already Discounted Red Tag Specials

A & B SALES & SERVICE

R069087

Open Friday 6 a.m.- 7 p.m. & Saturday 7 a.m.- 1 p.m.

Café

Easter

303 Queen Road, Gordonville, PA 17529 • 717-656-6080

Dinner Meal 3CALLOPED 0OTATOES

"UTTERED #ARROTS (AM

(/53%7!2%3 s !00!2%, s (!2$7!2%

Spring Has Arrived! "AGGED 0RODUCTS

Get local favorites delivered to your door without leaving your house.

Mulch, Potting Mix, Top Soil, Play Sand, Compost Manure, River Rock, Organic Compost, Peat and Sphagnum Peat

8

$ 99

+tax -ARCH !PRIL (Closed Good Friday)

HOME DELIVERY! 6$/( '$7(6

?<D

j

=;=< <@9=B8

C9 +: 1 &+)"00 1"") .2""$""

352*5$0 $/ /$:1 &$5( j <?DD 3+$6( $118 j

<BDD

j

=?9 +: 2/3"! ),,/ .2""$""

;@>DCD;

;@>DC>>

j

j AD

CC@;ACB

j

j

DD ?A <?AA?A@

>C

<@8;;; .: 1:

<?AA?@B

<@8;;; .: 1:

j??:DD <@8;;; .: 1:

j

and more!

<=DD

j

A

<D<?C@=

<<

;@>DD>=

j

>>DD

<@8;;; .: 1: ;@>DD?;

<;

@8;;; .: 1: 7"/V ""! G ""! B;>;?CD =?9;9? j BD BA<@;C<

@8;;; .: 1: /"*&2* 4+ ,,!

j

<;DD > @8;;; .: 1:

j j >D

DD

@=D j>;DD

<;9 : A@CA=?=

?9 : <@8;;; .: 1: /$ +& BA<@;DD V ,+" " ) ) +1 ,,!

>:@9 : "/1&)&7"/ 2/0"/6 )20 4N / $/ 00 ) +1 ,,! /"3"+1"/ <?AA@>< =>9;9?

#LOSED 'OOD @ &RIDAY !PRIL j

=CDD

CA???=D

j

=

=

<9 ): 2)1&9 2 /-,0" )" +"/ G &0&+#" 1 +1

A<?C@;A

j >D j AD

<;DD

j

)2*&+2* )),6 01"") ) !":

BA<@;B>

<?DD

>:C 2: 1: /"*&"/V -% $+2* " 1 ,00

D9 +: 2) ) +1"/ CD;;=AC

,))6 /!"+"/ ?; ) $

jB:DD C9 : ABB@C?@

D@CA?@?

;DC<>DD

A

D>?C@>>

@

216 1"") 201 +

A=D<=@A

=CD?B><

j

<<

=;9 : 2-/"*" &/! ,,!

,20"%,)! /,,*

B@<@@><@

<<?D

j

+$)"! " ! /2 /20%

A?<<;A;

=

j =D

<D:?9 7: 4+V &0% "1"/$"+1

%&0( /,,*

D

j DD

BD

=@DD

j

>

j >D

@?AD@DC

;?>CA==

p j >D EACH @ =C9 7: V

"*,+ "+1 ))9 2/-,0" )" +"/ "#&))

<A9 +: ,,) ,5 ;@@AB?A

A<=>;=;

<D=?>A?

) &2* &*" 201 "*,3"/

<

DA=<@@C

=<DD

@DD j

j

A@B<DCC

C>?>B?< B;

?B>DB;=

CA;@B<D

<?DD

j

>D9 ): j =D / 401/&+$ @NC9 +: 5 @;9 1: <<:=@9 /! $0 7: /!"+ ,0" 51/ 1,2$%: B; $0: C9 )6 ,+01/2 1&,+: & )V BA>CBBC &.2&! A==;@D? +! , -

-, ?DA;B9 ;@?=? +! +&1&7"/8 C ,7

?DACB=>

<<@<@CC

>AACD??

AA?<;A=

j>:?D

=

j BD ,&)"1 ,4) /20%

B>;;DC<

>

j ?D

<CDD

AC;?D=A

j ?D >=9 7: ?;r< =9 6 )" 2")M &)

<@DD

j

>9 : j ?D /2+"/ "1

=CD?BB=

<DDD

j

>=9 ): ) 01& / $" +

@9 ): 0 +

C?;>B=B

??DA@=B

" 12/"0 * /1 ,+1/,) " 06 -,2/ 0-,21 :

:

>

C9 1: ) ( ,)!V ,11&+$ ,&)

C=>C<C;

A<=>;D@

j ?D

?9 : /$ +& V ,))6 ,+"V ) +1 ,,!

<A

;<<>@;A

<<;9 7: @;r< =9 6 )" 2")M &)

@C>D;A>

<DA>?BD

=D

@<>A?=D

CBB;>><

??D

<=9<N=9 +: /!"+ /,4")

<@8;;; .: 1:

>AA;C@D

bestoflancastercounty.com

=

;@>DB@D

j

BA<@;A@

j

<?

2/-,0" <;9 : ""! ) +1 ,,! " 1"/V <?AA?C< ,*-)"1"

<?9 +:

<9 ): / G % &+ &)

>9 (: & /,#& "/ ),1%

<=

j

?D <<9<N?9 +: +! 2)1&3 1,/ <9 ): 01 CCD>A=; / +$ "V ,1&,+ +!j @D )" +" / <>I +! A=;D<<C /,4")

j =D DD j =9 : ))9

=

j CD

@BC@B=;

B;>;@;@

<<9 1:

1&)&16 j 2 DD ("1

C

j <D

j BD

@CD?<?=

D

@9 :

@9 :

<?AA?B>

<<BD

j

&.2&!

j DD

D

j DD

;@>DCC=

,2/ %,& " j>:DD <:@ 9 :

;@>DCAA

;@>DC=@

DD

@<D=BBC

<=:A9 7: ' 5V / +$" &0%4 0%&+$

<>I +! / +0-) +1"/

;@>DD;C

D<@ABD@

j DD j BD @ 6$/( '$7(6 0$5&+ ? " 36

<;9 +:

/2 "/ G .2""$"" ,* ,

<

j =D

=

>ADD

<@8;;; .: 1:

;@>DBD<

D

j DD

;A<@A?<

% 0" ?

;@>DCB?

A

j DD ,20"%,)! /,,*

B=B=;B>

<>A<D>;

<??D

@8;;; .:

+0" 1 G ""! % 0" >

>

j =D 201 /,,* 4&1% 201 +

A

j =D D9 +: ")25" 0% /20%

j

j <?DD 1: <BDD 3/$17,1* 6833/,(6 6723 ,1 72'$< &+1"/&7"/ @8;;; .: 1:

@8;;; .: 1: ""! G ""! % 0" =

@8;;; .: 1: / $/ 00 /"3"+1"/ % 0" <

@>D

j

<A9 +: A==D?@?

@=>>C?A

j j

?DD <A9 1:

@CD

<9 : ,*-,01"! ,4 +2/" <DA>=?C

D@CA?A=

6$/(6 '$7(6 0$5&+

Over 75 Specials!

.OW THROUGH -ARCH

Family Owned & Operated in Lancaster County Since 1959 Not Responsible For Typographical Errors

R069487

R068742

$RY 4AVERN 2D $ENVER 0! &IVEPOINTVILLE s s WWW WEAVERSSTOREINC COM s Hours: Mon., Tues., Thurs., Fri. 8am-8pm; Wed. & Sat. 8am-5pm


10 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

Holy Week Services Set

WISHING YOU A BLESSED AND JOY-FILLED EASTER Engle Printing & Publishing Co., Inc.

R069491

engleonline.com | townlively.com

LOCAL BUSINESS DIRECTORY WINDOWS • DOORS ROOFING • SIDING

cking Now Sto Doors! s& Window

Glass Cut & Screens Repaired

April Savings! 10% OFF Screen Doors

1317 Georgetown Road Quarryville, PA 17566 HIC PA#015834

R069339

Hours: Mon-Fri 7:00-5:00

Screen Doors In Stock

•

• Siding • Windows • Doors

(717) 529-3299

R067246

Retail & Installation 834 Pumping Station Road Kirkwood, PA 17536

PA 015834

R067247

CHRISTIAN FELLOWSHIP CHURCH: 758 Spruce Rd., New Holland 717-354-8428. “Building Community with Christ, to Impact a World without Christ” Pastor: Dr. Doug Bozung. Please visit cfcnewholland.org/updates to receive current information for worship services, Sunday School (Adult Bible Fellowship), Children’s Ministry, and Prayer Meetings. Onsite services are at 8:15 & 10:45 am on Sunday.

PETRA CHURCH: 565 Airport Rd., New Holland, 354-5394, www.petra.church, Lead Pastor: Brian Coles. Sunday Worship Services on site: 9 a.m. & 11 a.m. Ministries for children, students, and young adults. Services streamed through Facebook, YouTube, Petra’s website & the Petra App. Handicapped access.

MIDDLE OCTORARA PRESBYTERIAN CHURCH: 1199 Valley Road Quarryville. Sunday Services: Sunday School 9 AM; Blended Worship 10:30 AM. 717-786-3402 Visit us online at www.middleoctorara.org

PA-015100

See Holy Week pg 13

SALEM EVANGELICAL REFORMED CHURCH, HELLERS (founded 1725), 2555 Horseshoe Rd. Lancaster. 717-656-9249. Sunday Worship at 9:30 am (includes Church Hour Nursery). Holy Communion 1st Sun. of month. Adult Sunday School at 10:45 am. Handicap Accessible. Pastor: Bruce Tully. E-mail: info@salemhellers.com; Website: www.salemhellers.com ST. STEPHEN REFORMED CHURCH (Presbyterian Church In America): “A Beacon on the Hill.” The Word of God is central to our worship. Sunday worship at 8:15 and 10:30am with Kingdom’s kids and nursery provided for the 10:30 service. Sunday school for all ages at 9:30am. Choir sings the last Sunday of each month. Youth group on Sundays at 6:00 pm for grades 6th-12th. Lead Pastor: Rev. Dr. Timothy Witmer. 249 East Main Street, New Holland. 717-354-7871. http://ststephenpca.org WordUP Community Ministries: 160 Rt. 41 Gap, PA – located in Dutchland Corporate Center. Pastor Buck Mowday, 717-330-0561. Start your Sunday experience in the Café beginning at 10:00 am with Worship and Children’s Services following at 10:45 am (Children infant thru 5th grade). Facebook: WordUP Community Ministries. We serve God by serving others: Me serving you, You serving others, Others serving Others. wordupcommunityministries.org

Please Note: Updates can be made to your church’s listing for 1st issue date of each month only. (Changes must be submitted by the previous Wednesday.) For More Information On Church Listings And Rates, Call Justin at 717-492-2533

610-593-0351

blueridgewindows@gmail.com

PARKESBURG WORD OF FAITH CHURCH Meets Saturday evenings at 7 PM & every other Sunday at 10 AM. Call 610-593-2277 or visit us online at www.parkesburgwordoffaith.org

MT. EDEN EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH: 1241 May Post Office Rd., Quarryville, (5 mi. South of Strasburg, 3 mi. North of 372). Rev. Walter Wagner, Interim Pastor. Sunday worship service 9:30 am, nursery provided. Sunday School 11 am- all ages. Various ministries, groups available. Youth groups. Limited handicap accessibility. 717-786-7565. www.mteden.org

Truck 'SBNF & Trailer Restoration Services Stop by for. . . Welding & Fabricating • Sandblasting & Painting

ATGLEN MISSIONARY BAPTIST CHURCH: E. Main and Dallas Sts., Atglen, PA. Joe Newsome, Interim Pastor. Join us Sundays at 11am as we preach Christ crucified, risen and coming again so all may come to a personal, saving relationship with Christ.

LIGHTHOUSE CHURCH (AG): located at 105 Earland Drive New Holland, invites you to join us for a time of contemporary worship and biblical preaching at our 8:45 or 11:00 services on Sunday Mornings. Child care for infants - 5th grade is available both services. Lead Pastor: Stephen Ritchey Associate / Youth Pastor: Scott Gray. For more information about our services and programs, visit Lighthouseag.com

610-593-0351 Powder Coated Aluminum

service celebrating the resurrection of Jesus Christ. The service, held at Pequea EC Church, will be moved indoors in the event of inclement weather. Community members who do not wish to attend these events in person may view the services on Pequea EC Church’s Facebook page. For links, visit www.pequeaecchurch.com or email pequeaevents@gmail.com. Additionally, each church will hold its own service on April 4. At Pequea Presbyterian Church, the service will begin at 10:30 a.m., with more details available by emailing pequeapres1724 @gmail.com. Pequea EC Church will worship at 9 a.m.; information is available by visiting www.pequeaecchurch.com or emailing pequeaevents@gmail .com. Mount Airy EC Church, 480 Springville Road, New

GAP COMMUNITY CHURCH: located at 835 Houston Run Drive, Gap PA 17527. Sunday morning gathering at 10:00 am as well as streaming live.To learn more, please check out our website at: http://gapcommunity.church

Expert Installation On All Products

Lifetime Warranty

Pequea Valley area churches will offer Holy Week services to the community. Pequea Presbyterian Church, Pequea EC Church, Mount Airy EC Church, and Limeville United Methodist Church will host a service on Maundy Thursday, April 1, at 7 p.m. The event will take place at Pequea Presbyterian Church, 273 Cambridge Road, Gap, and will feature Holy Communion, devotional messages, and worship through song. A service will be held at noon on Good Friday, April 2, at Pequea EC Church, 5482 Old Philadelphia Pike, Gap, featuring messages from members of each participating church. Speakers will examine Jesus’ last words on the cross. On Easter Sunday, April 4, at 7 a.m., Mount Airy EC and Pequea EC churches will host an outdoor Easter sunrise

R067658


PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 11

townlively.com

Beiler Insurance Agency Honored

The Atlantic League announced recently that it will open its 23rd official championship season on Friday, May 28. League officials will work with team executives on additional details of the 2021 season, including COVID-19-related safety protocols. The league is finalizing the admission of new teams, conducting player signings, and working with its Major League Baseball partners on test initiatives for the 2021 campaign. Mindful of government safety concerns, especially ballpark attendance allowances, the league felt it was critical to announce its intention to play a full season this year. Additional details regarding the full 2021 season are forthcoming. For more information, readers may visit www.atlanticleague.com.

Good''s MULCH Family $29.00 per scoop $29.00 per scoop $26.50 per scoop $21.50 per scoop $13.00 per scoop $25.00 per scoop $23.00 per scoop $3.75 per scoop

Wesley Good Not a licensed delivery driver...yet!

$

R068520

Bagged • Bulk Pick Up • Delivery Reasonable Delivery Rates

(717) 687-7565

Provided as a community service by this civic minded publication and the Association of Free Community Publications

Clip & Save

Also Available: Fill Dirt, Leaf Compost, Wood Chips

500

OFF Your Purchase of 5 Scoops or More 1 coupon per customer Expires 4/30/21

GoodsMulch.com

FRUITS & PRODUCE • GROCERIES • BULK FOODS • MEAT & CHEESE

R069254

Premium Bark Mulch Dyed Mulch (Black or Brown) Bark Blend Mulch Mixed - Bark & Mushroom Shredded Mushroom Mulch Certified Playground Mulch Screened Topsoil Optional MULCH GUARD

SPRING MEAT SALE Wednesday, April 14, 8:00-6:00 & Thursday, April 15, 8:00-8:30

1614 Division Hwy., Ephrata, PA Located in Hinkletown • 717.738.9086

ORDER DEADLINE: MARCH 27, 2021 *Pricing and availability subject to change without notice* *No changes or cancellations after order deadline* Gene Wenger’s Fresh

DELI

FROZEN

PRODUCE

HAM LOAF ............................................................. (48 Lb.) $3.09 Lb.

GROCERY

80/20 Fresh

GROUND BEEF ..................................................... (10 Lb.) $2.49 Lb.

Fresh Boneless Skinless CHICKEN THIGHS .................................................(40 Lb.) $

1.39 Lb.

Honey

Strawberry Cheesecake

TURKEY BREAST

ICE CREAM

$ 39

3

Lb.

$ 95

Mighty Big

ICE CREAM SANDWICHES ....................24 Ct.

3 Gal.

$

7.49

Outshine NSA

$

1.99

FRUIT BARS .....................................................18 Oz. So Delicious Dairy Free

$

1.99

VANILLA BEAN ICE CREAM BARS .....9.2 Oz.

Strawberry Cheesecake $ ICE CREAM .................................................... 3 Gal.

9.95 $

1.29

SHOE PEG CORN ................................................Lb.

$

1.49

DUCK HALVES .......................................................Lb.

1.99

Chicken Breast & Vegetable DINO NUGGETS .......................................................Lb. Activia Peach & Strawberry YOGURT .................................................................... 4 Pk.

¢

99

¢

99

$

1.69

John Morrell

¢

HOT DOGS ........................................................... 12 Oz. 69 DINNER HAMS .....................................................Lb.

45

Lb.

$ 99

Club Box

6

$

Eckrich

LITTLE SMOKIES ........................................... 14 Oz.

1.89

$

1.49

Hershey’s All Time Greats $ CANDY ...................................... Snack Size 35 Ct.

2.79

Moms Best Toasted

WHEATFULS CEREAL ..............................16.5 Oz.

$

1.79

3 Lb.

Swiss Miss

¢

HOT COCOA MIX ..................................................10ct. 99 Nabisco Ritz

CRACKERS .....................................3 Lb. Club Box

$

Nature Valley

6.99

$

7.99 $ Wise MIXED SNACKS ................................ 22 Oz. 2.49 OATS & HONEY BARS ........................... 71.5 Oz.

EVAPORATED MILK ........................................ 12 Oz.

$

1.19

Fresh Whole

CHICKEN LEGS ......................................................... (40 Lb.) 89¢ Lb.

Fresh Boneless Skinless CHICKEN BREAST ................................................(40 Lb.) $

1.49 Lb.

Fresh John F. Martin Original SAUSAGE GRILLERS ..................................... (12/1 Lb.) $

2.99 Lb.

Fresh John F. Martin

PEPPER & ONION SAUSAGE GRILLERS ..................................... (12/1 Lb.) $2.99 Lb. Fresh Stoltzfus Meats Original SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $

2.99 Lb.

Fresh Stoltzfus Meats

LEMONADE DRINK MIX ......................82.5 Oz.

$

5.99

PEPPER & ONION SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $2.99 Lb.

$

Fresh Stoltzfus Meats

Hellman’s

Whole Panko Breaded $ ONION RINGS ...................................................... Lb.

Hatfield

¢

Country Time

Frozen

CHEDDAR CHEESE .......................................8 Oz.

CRACKERS

Spring Farm

Fine Line

Tillamook Shredded

CHICKEN THIGHS ................................................... (40 Lb.) 89¢ Lb.

Nabisco Ritz

BANANAS

9

Fresh Bone-in

MAYO W/OLIVE OIL ..................................... 30 Oz.

1.79

DELI $

2.69 Hormel COOKED HAM ..................................... Lb. 2.69 $ HONEY TURKEY BREAST ............................ Lb. 3.39 Hatfield SMOKED HAM ................................. Lb.

$

PRODUCE

Mon., Tues., Wed. 8 a.m.-6 p.m.; Thurs. & Fri. 8 a.m.-8:30 p.m.; Sat. 8 a.m.-5 p.m.; Sun. Closed

Carolina

TURKEY HAM ..........................................(Approx. 15 Lb.) $2.29 Lb.

John F. Martin PORK ROLL .............................................. (Approx. 10 Lb.) $

2.59 Lb.

Kunzler ¢

59 1.99 ¢ GREEN SQUASH ..................................................Lb. 89 ¢ FLORIDA CABBAGE ..............................................Lb. 59 ¢ BANANAS ................................................................. Lb. 45 ¢ BARTLETT PEARS .................................................Lb. 99 McINTOSH APPLES ............Basket $8.95 or Lb. $ LOCAL LEAF LETTUCE .........................................

APPLE MAPLE SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $2.99 Lb.

SWEET BOLOGNA ..............................(Approx. 2/7 Lb.) $3.79 Lb.

Frozen John F. Martin BACON ENDS ...........................................(Approx. 15 Lb.) $

1.29 Lb.

Frozen Esh Foods Sliced POT ROAST ................................................(Approx. 5 Lb.) $

5.99 Lb.

Frozen Esh Foods Sliced POT ROAST ..............................................(Approx. 15 Lb.) $

5.69 Lb.

Fresh Stoltzfus

PORK SCRAPPLE ..................................(Approx. 6 Lb.) $2.00 Lb.

R069330

Atlantic League Plans Season

Meet our

Clip & Save

Beiler Insurance Agency Inc. of Gap is one of six independent insurance agencies that have been named to Mutual Benefit Group’s Inner Circle, based on 2020 business results. This is the fourth time Beiler Insurance Agency has qualified for the honor. Mutual Benefit Group is a multiline property/casualty insurance company based in Huntingdon. It is represented by 300 independent agents in Pennsylvania and Maryland. Each year, the company presents its Inner Circle award to those agents who provide superior customer satisfaction while establishing a consistent record of profitable growth. Beiler Insurance has served Lancaster and Chester counties since opening its doors in 1978. Agency principals Robert L. Beiler, president, and Christopher E. Beiler, vice president, work with a staff of eight to provide home, auto, life, business and umbrella insurance to the communities they serve. The agency specializes in farm and business coverage. Both agency principals are active in their hometown through involvement in the local volunteer fire department. Learn more about Beiler Insurance Agency Inc. at www.beilerinsurance.com.

We will d loa your truck or trailer.

Year 0 2 Our th


12 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

Lancaster SHRM Announces Scholarship

MORGANTOWN/ELVERSON AREA

WED., APRIL 14, 2021 AT 4 P.M.

LOCATION: 933 Elverson Rd., Morgantown, PA 19540. From Morgantown, take Rt. 10 N for 2.4 miles, sharp right on Elverson Rd. for 0.4 miles to property on left. REAL ESTATE: 3 BR 2002 Redman Mobile Home on .35 Acres. This well-maintained home has a kit. w/double bowl SS sink, gas range and breakfast bar, living room with cathedral ceiling & ceiling fan, 2 full baths and 3 BRs w/ ceiling fans and closet laundry. The home has a 4x14 covered front porch and a 12x20 rear deck. The property also contains a 20x19 block storage shed and a garden shed with backyard backed by woods. Propane hot air heat w/on site water and sewer. NOTE: This affordable home is situated on a country lot, backed by woods with convenient locations to Elverson, Green Hills and Morgantown with quick access to PA Turnpike and 176. Excellent investment opportunity! OPEN HOUSE: Saturday, March 27 and April 3 & 10 (1-3 p.m.) or by appt. call 610-286-5183. TERMS: 10% down day of sale; settlement within 45 days of sale; Terms by: Moses King. Kling and Deibler attorneys.

AUCTIONEERS • REALTORS • APPRAISERS

Merle Eberly • Alvin Horning C. Ivan Stoltzfus CAI Horning Farm Agency, Inc. AY002091

PUBLIC AUCTION Friday, April 30th

Annual Meadow Creek Barbecue Equipment Consignment Auction Auction held at: Meadow Creek Welding LLC, 221 Jalyn Drive, New Holland, PA 17557

It’s Barbecue Season At Meadow Creek Again! Selling new & used barbecue equipment & miscellaneous items!

CALL TODAY!

Terms by: Meadow Creek Welding LLC & Mel Hoover Cash or Honorable PA Check Only. All Announcements Sale Day Take Precedence Over All Advertising. 5% Buyer’s Premium. Not Responsible for Accidents, Food on Premises. Auctioneer: Mel Hoover AU-003111-L Home 717-354-8397 Barn 717-354-6431

ROBERT FULTON FIRE COMPANY

R069544

If you have barbecue equipment or supplies to sell, please call Melvin Stoltzfus at (717) 354-7533 or Mel Hoover at (717) 354-6431 or cell (717) 989-8050 by April 10th to have your items advertised at no charge!

LAWN & GARDEN EQUIPMENT @ 2 P.M.

220 Covered Bridge Rd., Ephrata, PA 17522 – Lancaster County Directions: From Route 222: Take Rt 322 East to right on Wanner Rd. Straight on Farmersville to right on E. Farmersville, to right on N. Farmersville, to right on Covered Bridge Rd. 1st farm on the right.

Consignment Auction of Live Edge Slabs, Slab & Lumber Saw Logs in most all domestic and some exotic species. Specializing in Black, English and Butter Nut Walnut Logs & Lumber Will take slabs in any stage from fresh cut green to kiln dried, also in the rough to planned, sanded and finished. We have a lot of surfaced air dried slabs this year. Also taking Sawmill & Woodworking Equipment on consignments. Farms & Homeowners: Bring in your large diameter slab logs and turn them into cash! Tailgate Auction: Selling shop and garage tools right off your truck. Starts at 1PM. Lawn & Garden Equipment: consignments to be sold starting at 2 PM. Terms: Pay in full on day of auction with PA Check, Cash or Credit Card with a 3% Convenience Fee. This is a taxable consignment auction. If tax exempt, bring exemption # and sign form. Receiving Dates: April 1, 3, 5, 6 & 7 Call by March 26th for free Advertising!

Debbie Stremmel career exploration programming. Applications must be received or postmarked by Saturday, April 3, to be considered for this award. Debbie Stremmel was born and raised in Lancaster County. She held the position of LNP Media Group recruitment solutions supervisor and was a member of Society for Human Resource Management her entire career, participating at the local and national levels. Most recently she was the co-chair of Lancaster SHRM’s Workforce Readiness Committee and had been elected to the board. Her expertise in recruitment marketing was born from experience working on local, regional, national and international platforms. An early adopter of new technology, Stremmel championed the use of labor statistics and

Auctioneer: Noah Shirk: 717-354-0192 AU#005928 Harold Martin: 717-738-4228 AA#019488 Wilmer Martin: 717-333-4881 AA#019644 Seller: Noah Shirk Auctions 717-354-0192

Salisbury Twp.

PUBLIC AUCTION

2 BDRM. VINYL-SIDED RANCH HOME w/DETACHED 1,200 SF SHOP/GARAGE

SATURDAY, MARCH 27 AT 11 A.M. Located at 5170 Diem Rd., New Holland, PA 17557 Directions: From Peters Rd., take Redwell Rd. North to Right on Diem Rd. Sale on Right. Circa 1951, 2 bdrm, full bath plus, vinylsided home on .59 ac. M/L lot in Salisbury Twp., Lancaster Co, PA. Also included a 30’x40’ stucco & vinyl sided shop/garage w/high overhead truck door. Main floor of this 896 sq. ft. home has enclosed side porch; kitchen elec. range, pantry; living rm. w/closet & front door; bathroom; 2 bdrms, one w/closet. Bsmt: rec rm. w/closet, elec. basebd heat; laundry rm w/washer/dryer hookup, shower stall, family rm, furnace rm. w/oil burner, 275 gal. fuel oil tank & 200 Amp elec. service. Home has insulated glass, Tilt, Capped Windows, forced warm air het, asphalt shingle roof w/ridge vent, drilled well, cesspool, & macadam driveway. 1,200 sq. ft. shop/garage w/overhead truck door. NOTE: Country setting w/both farmland & woodland views; Buildings need some TLC. Terms of Real Estate: 10% down day of sale; balance on or before 45 days. Shown by appointment. Call 717-940-0245. See pics on auctionzip.com #5627. Attorney: Kling & Deibler Sale by Henry K. Wismer Estate

See Scholarship pg 20

PUBLIC AUCTION OF ANTIQUES

20th Annual Spring Auction Sat, April 3, 2021 at 8:15 AM Auction to benefit Robert Fulton Fire Company; Local Auctioneers - AU-003117-L

Sat., March 27th

Miscellaneous, Crafts, Sporting Goods, Contractor Tools, Building Material, Furniture, Shrubbery, Quilts, FarmRelated Items, Antiques, Lawn & Garden Equipment, Farm Equipment, Tractors, & Lawn Furniture, Stone, Hay & Straw, Carriages, Tack, Etc., Sheds & Firewood, and more. Plus lots of Good Food Served All Day

Starting at 10:00 A.M. (EST) Sale location: 1141 Wea Wit Street, East Earl, PA 17519

***Consign your items early for best advertising.*** Antique auction with live and online bidding. Featuring approx. 500 lots with 3D artwork, furniture, WWI & WWII items, advertising and lots more. Auction details: This is a live cataloged auction with online bidding available. Visit www.paauctioncenter.com to view catalog and bid online.

Times subject to change as needed! We reserve the right to reject non-salable goods. Not an absolute auction. Not responsible for no-show items. On the day of the sale, all announcements take precedence over prior advertisements.

C on

signment Auctions

Join Us In Quarryville for Food, Family and Fun And for a Community Consignment Auction

Saturday, April 17 starting at 8:30 A.M. At the Solanco Fairgrounds Lots of Consignments Already Committed from Skid Loaders and Tractors to the Smallest Craft Item. Some Farm Equipment, Construction Equipment, New & Used Tools Already Committed and Looking for More.

All buyers need proper ID, not responsible for theft or accidents, all items must be removed by April 7, 2021. After April 8, everything becomes the property of Robert Fulton Fire Company. No used tires, no pets, no hazardous materials, no junk, no appliances, no guns. Consignment items will be accepted: Tues, Wed, & Thurs (March 30 - April 1) from 8 AM - 7 PM Fri, April 2 (8 AM - 5 PM)

There Will Be New, Used, Refinished and Primitive Furniture, Antiques, Lawn & Garden Equip., Nursery Stock, etc. Also a New Live Edge Slab Wood Hunting Blind and New Log Style Furniture.

Due to limited help on Good Friday, April 2 - please try to consign Tues, Wed, Thurs.

Donated Items/Consignment Contact: 717-548-8995 Sale grounds are closed on Sundays! Terms: Cash, PA Check; or Bank letter of guarantee for out of state checks; Visa and Mastercard - 3% Handling Fee

Consignment Advertising Deadline Extended to 3/27/21.

Shuttle Bus Service from Swift Middle School, 1866 Robert Fulton Hwy., Quarryville, PA or Log Yard, 101 Pilottown Road, Peach Bottom, PA 17563

Chicken BBQ, Soft Pretzels, Ice Cream and Huge Benefit Food Stand in the Hoffmann Building to Benefit Needy Family. To Help Out Contact Joe Beiler 717-874-7390

On the day of the sale, all announcements take precedence over prior advertisements.

R069431

2271 Robert Fulton Hwy. (Corner of Rts. 272 & 222) Peach Bottom, PA 17563

Visit our website at www.rffc89.com or our Facebook Page

For forms & additional pictures go to: www.beiler-campbellauctions.com www.auctionzip.com • www.GoToAuction.com

AH001873

13% buyer’s premium for all onsite bidders, additional 5% for online bidders. All items sold as is. Auction day announcements take precedence over all advertisements. www.paauctioncenter.com R069216

Se Auction rvices By: Auctioneers: Amos Fisher AU005735 Daniel F. King Daniel King (Brownie) Auction Zip #30845

For more info call: Amos Fisher 717-468-7148 717-354-4418

R069545

610-286-5183

R068572

HorningFarmAgency.com

Lancaster Society for Human Resource Management (SHRM), in partnership with Steinman Communications and LNP Media Group, has announced a new scholarship, the Debbie Stremmel Memorial Scholarship. The annual scholarship will provide financial support to a Lancaster County student pursuing a career in a trade/technical field and provide financial assistance to the student’s home school district for career exploration programming, new technology or innovations. A $1,500 award will go to a student for postsecondary tuition or education-related expenses, and a $1,000 award will be presented to the student’s school district for trade/technical

R069453

MOBILE HOME ON COUNTRY LOT

LIVE EDGE SLAB & SLAB LOG AUCTION FRIDAY, APRIL 9 AT 10:00 A.M.

R068937

PUBLIC AUCTION


PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 13

townlively.com

CLASSIFIEDS

Holy Week from pg 10 Holland, will worship at 10:30 a.m. and may be contacted at mountairyec @gmail.com. The worship service at Limeville United

Methodist Church, 5783 Limeville Road, Gap, will start at 10:15 a.m., with more information available from hallddmm@gmail.com.

townlively.com

Business Opp Cards of Thanks Child Care Church Listing Elder Care Free Items Garage Sales Items Wanted Legal Notices Lost & Found Seasonal Services Rendered Special Notice Your Attention

Call: 1.800.428.4211 or 717.653.9848 Mon-Fri 8am-4:30pm Mail: EPC/Classifieds P.O. Box 500 Mount Joy, PA 17552-0500

PUBLIC AUCTION 11.9 ACRES ZONED R-2 * BRICK SCHOOL BUILDING 47,000+ SQ. FT. OF CLASS ROOMS, OFFICES & GYM POSSIBLE SUBDIVISION OR TOWNHOUSES

DEADLINES (for the following Wednesday issue - call for holiday deadlines)

TUESDAY, APRIL 27 AT 5:00 P.M. LOCATED AT: 26-46 Hillcrest Dr., Leola PA (old Leola Elementary School) DIRECTIONS: From Rt. 23 & Newport Rd. intersection in Leola, travel East on Rt. 23 to first Rd. right, to school on right. REAL ESTATE: An 11.9 acre school property zoned R-2 Residential w/an approx. 47,041 sq. ft. brick Commercial school building. Building is all brick construction, all on 1-level; has abundant natural lighting and includes 23 roomy classrooms; 6 common area bathrooms, some handi-cap stalls; 11 private bathrooms; large cafeteria w/S.S. folding wall tables; commercial kitchen & oversized pantry rooms; gymnasium w/19’ ceilings & rubber floor; 4 office areas; library room & storage; several storage rooms & closets; several water fountains; beautiful center-building courtyard w/picnic area; all classrooms have windows for natural lighting; 7 entrance/exits for safety; public gas steam radiator heat; 1 section has central A/C; good macadam parking area w/87 parking spaces; bus unloading area; macadam basketball hoop & play area; 2 baseball fields w/back-stops; soccer field; numerus storage sheds; public water & sewer; double throw-switch for generator; basement 30’x75’ mechanical room; plus more details unlisted. AUCTIONEER NOTE: An outstanding rare property that zoning allows many possible uses. Zoned R-2 Residential w/610 ft. of frontage on Horseshoe Rd. and approx. 480 ft. on Hillcrest Dr, also Village Dr. dead ends to this property. Dream big as a school, a worship building, residential development, townhouses, a day care center or many other possible uses. Contact Auctioneer for terms. OPEN HOUSE DATE: Saturday, April 3 from 1-3 PM, or contact auctioneer, Call/Text at 717-587-8906, email at johnruttsold@gmail.com for private showing or questions. Please visit our updated website at www.martinanrutt.com OFFERING BROKER PARTICIPATION, AGENTS NEED TO REGISTER

Wednesday Noon: Wednesday 2:00pm: Thursday 10:00am: Thursday 1:00pm: Thursday 3:00pm: Thursday 4:00pm:

Web ads (All papers) Chester Co. Community Courier Pennysaver Advertiser Columbia/Wrightsville Merchandiser, Hershey/Middletown Community Courier Merchandiser

General 2ND SHIFT COOK apply at Aunt Jennie’s Diner 42 Route 41, Gap, PA email resume auntjenniesdiner@gmail.com

CAREGIVERS NEEDED: CNA's, HHA's & care assistants, make a difference in the life of a senior & put your caregiving experience to work. All shifts available. Visiting Angels at 717-393-3450.

DRIVER WORKER NEEDED for vinyl siding crew. Valid drivers license required. Immediate opening. Trumark Builders 717 419 0610

Drivers needed to escort oversized loads, local or long distance, must be 21+ & supply own vehicle. Seniors welcome to apply. Call Sunshine Flag Car Service, 717-534-1213, 8am-5pm, M-F DRIVER & GROUND WORK ASSISTANT for roofing crew in White Horse area. Full-time or Part-time. 717-799-6155

THURS. APRIL 22, 2021 – 6pm Real Estate / Online Only Personal Property 1270 S. Mount Joy St. Elizabethtown, PA 17022 AFFORDABLE ELIZABETHTOWN TOWNHOME – 0.06 Acres – Elizabethtown Area SD OPEN HOUSES: SAT. APRIL 10, 10AM – 12PM & MON. APRIL 12, 5PM – 6:30PM OR SHOWN BY APPOINTMENT Auction For: Sara Jane Witmer

1.7 ACRES

FRI. APRIL 23, 2021 – 10am Personal Property 6pm Real Estate 4435 Oregon Pike, Ephrata, PA 17522 SHOWN BY APPOINTMENT Real Estate Auction For: Rose Hill Investment LLC Personal Property For: Rose Hill Construction, Inc.

IS

TH ! EK

WE

AFFORDABLE REAL ESTATE INVESTMENT OPPORTUNITY – 3 Parcels – Eastern York SD

SHOWN BY APPOINTMENT Auction For: Ray Kreider & Bessie Kreider

THURS. APRIL 1, 2021 – 6pm Real Estate Adjacent to: 173 Sego Sago Rd. Lititz, PA 17543 2.3 ACRE WOODED LITITZ PLOT WITH FARMLAND VIEWS – Parcel Number: 500-35071-0-0000

– Manheim Central SD AAuction For: James R. Spahr & Joanne S. Welsh

TUES. APRIL 27, 2021 – 6pm Real Estate 1111 Brunnerville Rd. Lititz, PA 17543 OPEN HOUSES: SAT. APRIL 17, 10AM – 12PM & MON. APRIL 19, 5PM – 6:30PM

WED. APRIL 28, 2021 – 6pm Real Estate 2386 Risser Mill Rd. Mount Joy, PA 17552 RURAL MOUNT JOY FAMILY HOME WITH FARMLAND VIEWS – 0.63 Acres – Donegal SD

OPEN HOUSES: SAT. APRIL 17, 10AM – 12PM & MON. APRIL 19, 5PM – 6:30PM OR SHOWN BY APPOINTMENT

– Cornwall Lebanon SD Auction For: Ralph Kaylor

AY000253L

WWW.

717-664-5238 877-599-8894 HESSAUCTIONGROUP.COM

PT MAINTENANCE POSITION AVAILABLE, self-motivated, independent worker, $14/hr. 717-768-2626. SELF MOTIVATED, INDEPENDENT, WORKER for housekeeping position, weekends required, $11/hr. 717-768-2626.

DUMP TRUCK DRIVERS Clean MVR, Top wages paid based on experience. Benefits & qrtly bonuses. MUST be dependable & want to work Email dbhauling389@comcast.net or call 484-571-9589

WHITE OAK CAMPGROUND

PART-TIME HELP WANTED

Looking for an energetic individual to join our team in the maintenance department. Job details incl. grass trimming, light electrical, plumbing and carpentry. Work commitment is Mon.-Fri. 9 to 2 or 3 to 8, this is negotiable. Contact Briankopan@whiteoakcampground.com or send résumé for consideration.

HARDWARE STORE CUSTOMER service / stocker needed. Part-time. W. L. Zimmerman & Sons, 3615 Old Philadelphia Pike, Intercourse 717-768-8291 HELP WANTED FOR residential remodeling, drivers lic. needed, IJK Construction, Honey Brook, 610-273-9584 HELP WANTED, DRIVER to take Amish employees to and from work, Monday through Friday. Approx. 4 hours per day. We have company van available for use if needed. True Form Plastics, 717-875-4521

ZOOK MASONRY HIRING. Looking for experienced or non-experienced, motivated, eager to learn and work hard guys. Hiring masonry construction laborers and experienced masons. Family owned and operated commercial business. Call 484-797-9439

Mechanical Trades

HIRING FT PAINTER, must have good work ethic, training avail., pd vac. & holidays, Strasburg, 717-405-5981.

AUTOMOTIVE TECH 2 years experience Must have PA drivers license, state and emissions license. Contact Keeseys Service Center 610-857-2411 EXPERIENCED HVAC SERVICE TECHNICIAN Kauffman Gas, in Atglen, PA is looking to fill a FT position for an experienced HVAC technician. Duties will incl. diagnosing, repairing, and installing heating and AC equipment. This position offers FT benefits incl. health, dental ins., paid time off, retirement plan, and yearly safety bonus. A CDL with a hazmat endorsement and a clean driving record is a plus. Compensation will be based on experience. Contact Allen at 610-593-5063

HOMEMAKER - CAREGIVER The Groves Retirement Home in Ephrata has full and part time openings. Other positions, CNA Housekeeping, Maintenance, Staff Helper, Evening Cook. 717-733-2040 or TheGrovesHome.net

Medical LABOR & DELIVERY Nurse needed to assist a Certified Nurse Midwife with home births. Part Time. LPN or RN You can choose which days you can work each month. 717-464-0327 POST PARTUM VISITING Home Care nurse needed. Part Time. LPN or RN Must have reliable vehicle. You can choose what days you work each month. 717-464-0327 PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM

YOUR ATTENTION NOTICE: It is recommended that you begin your garage or yard sale ad with the town, then street address, dates & times.

P.T. or F.T.

Downsizing? Have Questions?

OPEN HOUSES: SAT. APRIL 3, 10AM – 12PM & MON. APRIL 5, 5PM – 6:30PM OR SHOWN BY APPOINTMENT

PART-TIME DRIVER/WORKER, JZ Horse Shoeing, Georgetown, 717-806-0602

SHORT ORDER COOK

OUTSTANDING 24 ACRE LEBANON COUNTY LOT

WELL-MAINTAINED 3 BEDROOM HOME ON LARGE CORNER LOT – 0.68 Acres – Conestoga Valley SD

Auction For: Larry & Eileen Wenger

Auto Parts & Supplies Autos Cycles Recreational Vehicles S.U.V.s HELP WANTED: Employment Agencies Trucks

Help Wanted

THURS. APRIL 29, 2021 –6pm Real Estate 130 Cassadee Ct. Lebanon, PA 17042

THURS. APRIL 15, 2021 – 6pm Real Estate 201 Parkview Ln. Lancaster, PA 17602

AUTOMOTIVE:

LOWBOY/TRIAXLE DRIVER (Operate Equipment on Job a Plus) GENERAL LABORERS EQUIPMENT OPERATORS For Sitework, Pipe & Paving. Benefits, Local Work. Drug Screen Required. kanderson@wcraigadamsinc.com or apply in person M-F 8-3:30 W. Craig Adams, Inc. 107 Campbell Road, York, PA (717) 751-0231

OR SHOWN BY APPOINTMENT Auction For: Jeffery Lambert

R069520

LANDSCAPE EQUIPMENT, COLLECTION OF SANDSTONE & ARCHITECTURAL GARDEN ITEMS– • John Deere 2155 Diesel Tractor • ’99 Ford F-800 Flatbed Truck w/ Dump Bed • Antiques • Large Collection of Sandstone • Variety of Landscaping Stone • Landscape Architecture Items • Landscape Accent Pieces • & so much more! Auction For: Jim Keener (Jim’s Landscaping)

For Rent For Sale Manufactured Housing Wanted

LOOKING FOR FRIENDLY, FRONT DESK CLERK, weekends, Rodeway Inn, Paradise. Seniors welcome. 717-222-2355

AFFORDABLE, WELL-LOCATED LITITZ INVESTMENT PROPERTY – 0.80 Acres – Warwick SD

Auction For: Kevin & Anna Knier

SAT. APRIL 3, 2021 – 9am Live / 10am Live & Online 2822 Harrisburg Pike, Lancaster, PA 17601

REAL ESTATE:

is looking for a DRIVER for employee transportation, Monday- Friday for 34 men in the Ephrata/Reamstown or Gordonville/Kinzer areas. Shop hrs. 6am-4:30 pm. Please call 717-355-9179 or email info@commercecoating.com.

IDEALLY LOCATED 1.7 ACRE HIGHWAY COMMERCIAL PROPERTY - Conestoga Valley SD

Online Only Auctions Every Week! Furniture, Antiques & Collectibles, Single Consignors and More! Be Sure to Visit www.hessauctiongroup.com for more!

MARKET DRIVER/WORKER WANTED at Produce stand in Harrisburg, Saturdays. Leave Lancaster at 4:30am, home by 4pm. 717-687-0775. NO EXPERIENCE NECESSARY - Plaque Pattern Maker. Computer experience helpful. Print negatives from computer. Use photopolymer equipment to create the pattern and affix to wood or plastic. Fill in metal shop and office when needed. Salary negotiable. M-Th 10 hour days. Paul W. Zimmerman Foundries 637 Hempfield Hill Road Columbia, PA 17512 717-285-5253

General

DRIVERS WANTED.

See HessAuctionGroup.com for more details & photos of all of these great properties!

General Management Mechanical Trades Medical Office/Secretarial Professional Sales

Errors & Corrections: Check your ad the first time it appears to make sure that it is correct! Engle Printing & Publishing Co., Inc. will be responsible only for the first incorrect insertion and to no greater extent than the cost of the space occupied by the error. The publisher assumes no financial responsibility for errors or the omission of copy. If you find an error, please call 1-800-428-4211 immediately for a correction. All ads must be prepaid. Minimum one week charge on all ads placed.

DRIVER NEEDED FOR door deliveries in PA, NJ using our van. Requirements are: Able to lift 50 lbs., reliable, clean driving record and great with customers. 717-786-7895 ext. 0

R068762

TUES. MARCH 30, 2021 – 6pm Real Estate 333-335, 337, 339 Walnut St. Wrightsville, PA 17368

Antiques Appliances Bicycles

CHRIS’S LAWN & GARDEN SERVICE We are looking for motivated individuals that love outside work, driver’s lic. helpful, we have year-round work, team leader position available for the right individual, great pay, Gap, 717-989-2060.

AUCTION FOR: UPPER LEACOCK TOWNSHIP

Online Only Auctions 768 Graystone Rd. Manheim, PA 17545

FOR SALE:

Boats Building Materials Clothing Collectibles Computers Electronics Furniture Household Goods Lawn & Garden Livestock Machinery Musical Instruments Pets Photographic Produce and Edibles Sporting Goods Tools Miscellaneous

General

HELP WANTED

Public Auctions

2.3 ACRES

CLASSIFICATIONS

Fax: 717.492.2566

(Leola Area)

AUCTION BY: Martin & Rutt Auctioneers AY-002189-L Ephrata & New Holland, PA John J. Rutt II, 717-587-8906 Michael J. Martin, 717-371-3333

PLACE AN AD

General

624 W. Main St., New Holland

(717) 355-2600 nhfr@newhollandfamily.com F069597


14 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

YOUR ATTENTION

:H DOO GHV×YH D OLØOH

SELL YOUR ANTIQUE OR CLASSIC CAR. Advertise with us in the Mid-Atlantic Network. You choose where you want to advertise. Call Engle Printing & Publishing Co. Inc., Classifieds, 1-800-4284211 for more details.

FEED TRUCK DRIVER Night Shift – Full & Part Time Available Full-time position features a competitive starting hourly rate and benefits package including company match 401(k) and health savings account. Qualified applicants will possess a Class A CDL License and valid DOT Medical Card.

BUSINESS OPPORTUNITY BUSINESS ON FIRE! Work from Home Around YOUR Schedule. 717-474-2010 for details

! "

# "

$ " # " %

& " ' $

# % &

(

When You Work With Us. We hire employees who want to be part of a team that values you and your work. We promote diversity in our workforce and provide competitive compensation. Positions are available at our hotel, restaurants and in our retail stores.

R069563

ELDER CARE ASSISTANCE FOR ELDERLY, caregivers provide hygiene assistance, meals, light housework in your home. Insured, Bonded, RN owned & operated. Call Visiting Angels, 717-393-3450.

FOR SALE Boats BOAT, MOTOR, TRAILER 14 ft. V. Hull, 9.9 Mercury . Excellent condition $2,200.00 717-475-4695

Apply online now at TESOnline.jobs.

Bldg. Materials R068674

is dedicated to helping to create the most beautiful homes in the world. We are large enough to produce high volume specialty pieces, but small enough to create one of a kind pieces. We work as a team where we value all employees and expect all to offer their best. We are seeking candidates for Sander and Hardware Assembler. Both positions are full time with benefits and offer a starting rate over $14.00/hour.

ELIMINATE GUTTER CLEANING forever! LeafFilter, the most advanced debrisblocking gutter protection. Schedule a FREE LeafFilter estimate today. 15% off Entire Purchase. 10% Senior & Military Discounts. Call 1-855-791-1626

SANDER

880 E. Main St. New Holland, PA 17557

R069475

717-768-7021

attaches the hardware components (doors, drawers, lights and other interior pieces).

Conestoga Valley Custom Kitchens Established 1974

Now Hiring PLUMBING

INSTALLER

Applicants must be quality conscious. Able to work independently. Extensive finish experience. Ability to communicate with sales designer. Ideal candidate must have significant industry experience. Salary Range $20-$25 with Medical & Disability Insurance, Retirement Plan, Vacation and Holidays Provided.

Benefits: Paid Holidays and Vacation Health/Dental/Vision Insurance Retirement Plan

Specials Department/ Lead Technician

Come work for a growing team with great earnings potential. Responsibilities: • Working through all phases of plumbing including underground, above ground, rough-in to finish-out Qualifications: • 3 years experience preferred Email hr@jmlappplumbing.com for an application or call 717-768-0484

Come work for the finest in custom manufactured cabinetry. Please submit your resume along with references via mail, email, fax:

330 E. Main St., New Holland, PA 17557 717-768-0484

Conestoga Valley Custom Kitchens Inc.

Open Mon.- Fri. 7am - 4:30pm

jmlappplumbing.com

R068693

R068598

• FACILITIES COORDINATOR Full-Time

Extensive woodworking experience with an eye for detail is a must. Ability to read prints and build special cabinets. Ability to communicate with sales designers. Ability to communicate with field staff. Ability to operate all types of machinery. The ideal candidates will have significant industry experience and product knowledge. Salary Range $20-$25 with Medical & Disability Insurance, Retirement Plan, Vacation and Holidays Provided.

2042 Turkey Hill Road, Narvon, PA 17555 Phone 717-445-5415 - Fax 717-445-6849 Email: cvck@frontiernet.net Please visit us at www.cvck.com

R069017

R068649

Lead Finisher

Welsh Mountain Home, a Personal Care Home in New Holland, PA is seeking the following:

• DIETARY Part-Time $12/Hr.

jbzimmerman.com or

Apply In Person

14 S. New Holland Rd., Gordonville, PA 17529

Contact Melody Blochberger at 717-355-9522 ext. 102 or visit our website at www.welshmountainhome.org

Apply online at:

Meadowview Woodwork, LLC

HARDWARE ASSEMBLER

• PERSONAL CARE AID Full-Time, $13/Hr, (Med Tech Training Provided)

Competitive Wages, Company Discount, Paid Vacation, Paid Holidays, 401 (k) Plan, Life Insurance, Health Insurance and Overtime. Weekday, Evening and Weekend Hours Available. Training Provided.

• Gazebo Manufacturing Full-Time Position Available clean environment, benefits

No prior experience and a great way to begin a career in cabinet making.

Apply online at www.qcci.com or send your resume to 125 Peters Rd., P.O. Box 189, New Holland, PA 17557 EOE and drug free workplace.

WE’RE HIRING! HARDWARE FLOOR ASSOCIATE PART-TIME and FULL-TIME

NOW HIRING

Quality Custom Cabinetry, Inc.

Email resume to hr@esbenshadefarmmill.com or apply in person Monday-Friday 8am-5pm

R069536

And that’s what you’ll get

220 Eby Chiques Rd., Mount Joy, PA 17552


PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 15

Collectibles

Lawn & Garden

Pets

Miscellaneous

BUYING TOYS & COLLECTIBLES www.DNRCollectibles.com PA’s Largest Buyer of Toys & Collectibles 27 E Lancaster Street, Red Lion, PA Hours: 10:00am-4:00pm, Mon.-Thurs. 717-329-8167 • rhoward1771@gmail.com Toys Vintage or Modern, New or Used, Hess Trucks, Barbies, Diecast, Hot Wheels & Matchbox, Action Figures, Models, Trains, Sports Cards/Memorabilia, Movie/Music Memorabilia, Video Games & much more!

100 SERIES JOHN DEERE RIDING mower, 5 spd., 17 HP, VG cond., $600. AGWAY GARDEN TRACTOR, 12.5 HP, new starter and battery, fully serv., Good cond. $525. 223-221-2729.

ACA CHOCOLATE LAB puppies, 2 males 4 mo. old, up-to-date shots, dewormed, rabbies, 717-445-6680.

DISH TV $64.99 For 190 Channels + $14.95 High Speed Internet. Free Installation, Smart HD DVR Included, Free Voice Remote. Some restrictions apply. Promo Exp. 7/21/21. 1-855-270-5098.

Dollars. Best Price Around! $29 717-669-5402

Sporting Goods EARTHWISE LANDSCAPE & TREE CARE Spring clean-ups. Edging, seeding, fertilization, mulching, shrub & tree pruning. 717-626-2541 (PA 088021) ECONOMY FRIENDLY. Mott’s Lawncare & Landscapes, Inc offering Free est for 2021. Mow, mulch, clean-ups, shearing & more. Over 20yrs exp. Dave, 717-405-1130

Computers

FREE REMOVAL of Riding Mowers. Call/text Jim 717-940-9029

COMPUTER REPAIR- On Line Support, New & Used Computers. CSA Tech Solutions, 717-354-4272

NEW KEYSTONE SINGLE AXLE, 9.5’x5’ bed, lawn mower landscaping trailer, $1,575. 717-380-2761

GUNS WANTED INSTANT PAYMENT 1 gun or collection- Will travel Kinsey’s Outdoors, 717-653-5524

Miscellaneous GENERAC STANDBY GENERATORS provide backup power during utility power outages, so your home and family stay safe and comfortable. Prepare now. Free 7-year extended warranty ($695 value!). Request a free quote today! Call for additional terms and conditions. 1-855-465-7624

HEARING AIDS!! BUY one / get one FREE! Nearly invisible, fully rechargeable INEAR NANO hearing aids priced thousands less than competitors! 45-day trial! Call: 1-877-436-0234 HERNIA REPAIR? DID you receive a hernia mesh patch between 2009 - present? Did you suffer complications from removal surgery, bowel perforation, infection, abdominal wall tears, puncture of abdominal organs or intestinal fistulae after placement of this device? You may be entitled to compensation. Attorney Charles Johnson 1-800-535-5727

Looking For:

• Good References • Clean Driving Record

Call to schedule a time to pick up an application

(484) 722-8274

Honey Brook, Pa

Building to Excellence by Teamwork

Eagle River Homes located in Leola, PA is

IMMEDIATELY HIRING FOR ALL positions/departments in plant production.

LOOKING FOR AUTO INSURANCE? Find great deals on the right auto insurance to suit your needs. Call today for a free quote! 1-866-924-2397.

Great benefits and wages starting at $18/hour and higher for experienced construction/manufacturing candidates.

NEED IRS RELIEF $10K - $125K+ Get Fresh Start or Forgiveness. Call 1-844431-4716 Monday through Friday 7 AM - 5 PM PST

On-the-spot interviews at 21 S. Groffdale Rd. or contact (717) 656-2381

HIRING

R068499

PEACE & MORGAN

BOXER PUPS, 5 males, 2 whites, 2 brindles, 1 fawn, $1,500, 717-529-6067

Applicants Must Have:

Barn & House Paint Roof Coa ngs Deck & Fence Paint Stains & Varnish Epoxy & Sealers Spray Equipment R069583

LOOKING TO PURCHASE YOUR TRADING CARD COLLECTION: BASEBALL-BASKETBALL-HOCKEY-FOOTBALL FOR $$$$ 717-889-9331

DELLA ROVA’S LANDSCAPING Mowing, mulching, edging. Lowest prices guaranteed. 717-875-6090, ask for John.

Construction Company looking for a Driver/Errand Runner

R069334

townlively.com

WE ARE

HIRING

CONCRETE PUMP OPERATOR

4054 E. Newport Rd Kinzers, PA 17535

717-768-3239

FREE Delivery Available Ask for details

711 E. Main St Ephrata, PA 17522

717-733-4388

HELP WANTED Driver/Worker PT/FT

Must have valid driver’s license, dependable. FT/paid vacation. Overtime available.

Stoltzfus Masonry

717-687-6955

R068594

, LLC

HELP WANTED

Residential & Commercial Wood Framing

Contact Amos

717-940-8806

• Paid Vacations, Holidays • Health Insurance, 401K

525 Hollander Road New Holland, PA 17557 717-575-0675

www.kingconcretepumping.com

R069018

KING CONCRETE PUMPING

York Building Products is seeking qualified Machine Operators, Warehouse Supervisor, Production Supervisor Skilled Laborers & Forklift Operators for our New Holland Location. High School diploma or equivalent is preferred. York Building Products provides a comprehensive salary and benefits package that includes competitive wages, Medical/Dental/ Vision coverage, company paid life and disability insurance, paid vacation, and retirement plan. To apply for a position with York Building Products please view our career opportunities at yorkbuilding.com or apply at 828 E. Earl Rd., New Holland Monday – Thursday, 8:00 am until 4:00 pm. EOE

R068647

CDL Preferred - Willing to Train

R069245

Competitive wages & benefits. Great work environment. No experience needed if willing to learn and able to work well as a team.


16 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

HELP WANTED Seeking motivated individuals to join our growing team of pole building carpenters. Competitive wages and benefits with opportunities to learn and grow. Experience preferred but not necessary. Located in New Holland, PA.

Now Hiring Landscapers

BATH & SHOWER UPDATES in as little as ONE DAY! Affordable prices - No payments for 18 months! Lifetime warranty & professional installs. Senior & Military Discounts available. Call: 855-761-1725

WANT FASTER & AFFORDABLE INTERNET? Get internet service today with Earthlink. Best Internet WiFi Plans. Call us Today to Get Started. Ask about our specials! 866-396-0515.

Full Time: $16.00-$18.00*

FREE ITEMS

on experience

HAVE SOMETHING TO GIVE AWAY? Place a FREE Ad! Call 1-800-428-4211 15 word, private party ad for 1 week (some restrictions apply) PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM

Part Time, Seasonal: $14.00

Apply Now at SKH.com/careers or call 717-626-3365 for an application

R068778

R069133

THE GENERAC PWRCELL, a solar plus battery storage system. SAVE money, reduce your reliance on the grid, prepare for power outages and power your home. Full installation services available. $0 Down Financing Option. Request a FREE, no obligation, quote today. Call 1-855-900-2894.

Landscape Crew Leader Landscape Team Member

Form 4029 exemptions available.

NATIONAL

PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM

*based

To apply call : 717-419-7384

Miscellaneous

NATIONAL AFFORDABLE HOME SOLUTIONS! Foreclosures, Rent to Own, Short sales and more! Call Toll Free 844-275-0948

Stauffers of Kissel Hill is an equal opportunity employer. We are committed to creating an inclusive environment for all team members.

AT&T INTERNET. Starting at $40/month w/12-mo agmt. 1 TB of data/mo. Ask how to bundle & SAVE! Geo & svc restrictions apply. 1-888-796-8850 ATTENTION OXYGEN THERAPY users! Inogen One G4 is capable of full 24/7 oxygen delivery. Only 2.8 pounds. FREE info kit. Call 1-877-929-9587 ATTENTION: IF YOU or a loved one worked around pesticide Roundup (glyphosate) for at least 2 years & have been diagnosed with non-Hodgkin’s lymphoma, you may be entitled to compensation. 855-341-5793

DENTAL INSURANCE- Physicians Mutual Insurance Company. Covers 350 procedures. Real insurance, not a discount plan. Get your free dental info kit! 1-888-6233036 www.dental50plus.com/58 #6258 DIRECTV NOW. No Satellite. $40/mo. 65 Channels. Stream news, live events, sports & on-demand titles. No contract/ commitment. 1-866-825-6523. DISH TV $64.99 For 190 channels + $14.95 High Speed Internet. Free installation, Smart HD DVR included, Free voice remote. Some restrictions apply. Promo Expires 7/21/21. 1-833-872-2545 DONATE YOUR CAR to kids! Fast free pickup running or not - 24 hour response. Maximum tax donation. Help find missing kids! 877-831-1448 ELIMINATE GUTTER CLEANING Forever! LeafFilter, most advanced debris-blocking protection. Schedule free estimate. 15% off Purchase. 10% Senior & Military Discounts. Call 1-855-995-2490 GENERAC STANDBY GENERATORS. The weather is increasingly unpredictable. Be prepared for power outages. FREE 7-yr ext warranty ($695 value!). Schedule FREE inhome assessment. . Special financing if qualified. HEARING AIDS! BOGO free! High-quality rechargeable Nano hearing aids priced 90% less than competitors. Nearly invisible! 45-day money back guarantee! 1-833-669-5806 LIFE ALERT. ONE press of a button sends help fast 24/7! At home and on the go. Mobile Pendant with GPS. Free first aid kit (with subscription.) 877-537-8817 Free brochure.

HELP WANTED TUSKY RIDGE SIDING

NOW HIRING SHOP CARPENTER Experienced wood worker preferred but willing to train

• Motivated Worker • Driver’s License • Benefits Available • Willing to Train R069538

Paid holidays & competitive pay

717-278-7076

For more info, call Brett 717-575-5058

HELP WANTED

717-808-9344 • Leola, PA

R068909

Looking for self-motivated individuals with a great attitude and team spirit. Residential construction, remodeling and commercial roofing. Paid holidays, vacation, and other benefits. Must have a driver’s license. To apply, please call:

Escort Drivers Custom Door Design, LLC | 525 Hollander Road New Holland, PA 17557 | www.customdoordesign.com R069042

R069577

Enjoy a part-time schedule and excellent supplemental income. High Transit LLC seeks responsible Drivers to escort our oversized, heavyweight vehicles safely to their destinations. Candidates must pass a DOT physical and NY/VA certification program. A good driving record, familiarity with standard stick shift, the ability to follow written instructions and minimum HS diploma/GED are also needed. Apply: www.high.net/careers EEO M/F/Disability/Vet


PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 17

townlively.com

NOW HIRING

Hardscape, Landscape & Excavation

Equipment Operators, Truck Drivers, Laborers

• Landscape Driver • Dump Truck Driver • Equipment Operator

apply in person Benefits include meal discounts, employee discounts at Best Western hotels worldwide.

Ephrata, PA

Call to Apply

Winter Work Provided • Competitive Wages Paid Holidays & Vacation

(717) 768-8288 White Horse, PA Area

(717) 733-0643

R069050

R069177

Intercourse Village Inn 3610 E. Newport Rd., Intercourse, PA 17534 www.amishcountryinns.com Family Owned and Operated for over 25 Years

NOW HIRING

NOW HIRING

Dishwasher Hotel Breakfast Attendants Restaurant Food Servers Housekeeping

R068822

Or Resume to office@hurstexcavating.com

Reliable Dispatchers

NOW HIRING!

Concrete Finishers Skilled Carpenters Operator/CDL Driver Laborers

For more information and to apply, please go to

for projects across Pennsylvania.

https://www.pencor.com/careers/ blue-ridge-communications/dispatcher-2

Visit www.warfelcc.com/careers or email careers@warfelcc.com for more information. R069344

Seeking friendly, energetic person who loves helping customers and assisting with appliance sales. Training provided. FT and PT hours available. Generous rates and additional compensation. Flexible hours.

NOW HIRING Warfel Construction Company is seeking

Competitive pay and benefits offered. Sign-On BONUS! Interviews available on site. Warfel Construction is an equal opportunity employer.

E.O.E.

Stop by or apply online:

jbzimmerman.com

R069535

Training period will be a combination of remote and on-site learning. Once training is complete, agents will have the ability to work from home until Covid-19 restrictions are lifted or possibly long term if the agent proves successful working in a WFH setting.

APPLIANCE SALES ASSOCIATE

CONSTRUCTION

R069273

are needed to dispatch service calls, verify work orders for accuracy and assist Field Technicians with changes, pricing and special equipment needs.

880 E. Main St. New Holland, PA 17557

JOB FAIR Where: &RUSRUDWH 2IÀFH /LWLW] 3LNH /LWLW] When: )ULGD\ 0DUFK SP SP 6DWXUGD\ 0DUFK DP SP Why: :H·UH +LULQJ )XOO 7LPH 3DUW 7LPH 7HDP 0HPEHUV IRU )UHVK )RRGV DQG +RPH *DUGHQ 6WRUHV

Recruiters On-Site for Immediate Interviews Flexible Hours

10% Shopping Discount

Competitive Wages

6WDXIIHUV RI .LVVHO +LOO LV DQ HTXDO RSSRUWXQLW\ HPSOR\HU :H DUH FRPPLWWHG WR FUHDWLQJ DQ LQFOXVLYH HQYLURQPHQW IRU DOO WHDP PHPEHUV

R069541

• • • •


18 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

CLERK

!!OLD GUITARS WANTED!! GIBSON, FENDER, MARTIN, Etc. 1930’s to 1980’s. TOP DOLLAR PAID. CALL TOLL FREE 1-866-433-8277

R069389

Must be at least 14. Transportation provided.

PANTRY, BULK FOODS, CANDY & MORE

For an application, Call Andrae: 717-917-0503

PACKING POSITIONS - 1ST SHIFT

PROTECT YOUR HOME w/home security monitored by ADT. Starting at $27.99/mo. Get free equipment bundle including keypad, motion sensor, wireless door & windows sensors. 833-719-1073

Entry level positions Includes weekends & holidays Good starting Wage & Benefits Get application: www.esbenshadefarmmill.com Send resume to email hr@esbenshadefarmmill.com

TRAIN ONLINE TO do medical billing! Become a Medical Office Professional online at CTI! Get trained & certified to work in months. 1-888-572-6790 (M-F 8a-6p ET)

CLOCK REPAIR - TRAGER 717-786-7053

COAL/ WOOD/ PELLET Stoves and Inserts, New & Refurbished. Over 300 models in stock. $100-$800 & up. Buy/Sell/Trade. Call 717-577-6640 FIREWOOD, CUT, SPLIT & Seasoned $160/Cord. Also 1/2 Cord Available. Call 717-786-8368

R069561

LOST & FOUND FOUND AN ITEM? Place a FREE 15 word ad in your local issue to locate the owner of your found item. 1-800-428-4211 READ YOUR AD THE FIRST WEEK IT APPEARS

This publication will not be responsible for more than one incorrect insertion of any advertisement.

SERVICES RENDERED

AFFORDABLE CONCRETE & HANDYMAN New, Repair, Replace. 30+ yrs. experience 717-696-8760

SIGN-ON BONUS AVAILABLE! Looking for a great work environment with an exceptional benefit package that allows you the flexibility to be home every night? LCSWMA offers all of this and more! Join our team and experience a culture of safety, well-being, and excellence. LCSWMA is currently looking for qualified candidates to fill the following positions:

• General Laborer • Full-Time Truck Driver (CDL Class A required) (CDL Class A required)

R069179

WE’RE HIRING!

FULL SERVICE LANDSCAPING mowing, mulching, trimming, and more. Free estimates. Call Eric’s property service Llc full insured. 717-413-6118. GENERAL CONTRACTOR: Roofing, Siding, Replacement Windows & Doors. 15 Yrs Exp. PA153114 Sylvan Miller 717-468-2693 HAULING, JUNK REMOVAL. Bsmts, sheds, garages cleaned out. Tree brush. Odd jobs. We also move people. Free est. Visa/ MC/ Disc/ AmEx. 717-456-6051; 410-688-7569 CRASS HAULING HONEY BROOK HANDYMAN Home Improvement Services Carpentry, Electrical, Plumbing, Tile, Kitchens, Bathrooms, Water Heaters, etc. 35 Plus Yrs. Exp. 610-463-4144

HOUSE WASHING BY ME Removal of black stains off roof & exterior cleaning. 717-424-8504

Are you looking for a job with full benefits at a great company? Then join the Patterson Logistics team! We have numerous entry-level positions, plus maintenance, on-boarding specialist, and leadership roles available at our Mount Joy, Pennsylvania, fulfillment center. Multiple shifts available. Benefits include full medical, dental and vision, 401(k) retirement savings match plan, employee stock purchase plan, paid time off, holiday pay, volunteer time off and more. Join us and receive a $300 sign-on bonus! Apply today at jobs.pattersoncompanies.com or scan the QR code at right. An Equal Opportunity Employer. As a people-first company, Patterson promotes a culture that embodies and celebrates diversity and inclusivity. We believe our employees’ unique experiences and differences are what strengthen us and drive our success. We consider all qualified applicants without regard to race, religion, color, sex, national origin, age, sexual orientation, gender identity, disability or veteran status.

We are Patterson. We welcome you. 1004 Cornerstone Drive, Mount Joy, PA 17552

LATSHAW’S JUNK REMOVAL Junk Removal, Dumpster Service 610-273-7490 Since-2005 MARK GUSLER TREE SERVICE Snow Plowing, 30 Yrs. Exp., Free Estimates. Fully Insured. Bucket Truck Service. Parkesburg, 610-613-1885

TRANSPORT

We are growing our business and need:

EQUIPMENT OPERATORS & LABORERS

DISPATCH MANAGER

To work on Production & Mix Lines

Sindall Transport a motor carrier based in New Holland, PA with approximately 25 power units specializing in flatbed freight is looking for an experienced and reliable Dispatch Manager. We deliver freight in Northeast and Central United States as well as Ontario & Quebec, Canada.

Qualified Applicants Must: • Have reliable transportation • Work well with others • Loader and/or Forklift experience (helpful but not necessary).

Candidate must possess an extremely pleasant personality and earn the respect of the drivers who deliver our freight. Must have demonstrated an ability to grow revenue from the existing customer base. 5 years of dispatching experience required. Must be computer literate to effectively route drivers using mapping programs and other available software programs. Should be able to leverage the use of technology to offer improvements to our existing processes to improve the overall operation of the dispatch department. Must be detail-oriented, highly organized, and perform well under pressure. Experience with border crossings and related paperwork for deliveries into Canada helpful.

Benefits: • Holiday & Vacation Pay • Medical Insurance • AFLAC

Please visit our website at: www.lcswma.org for more information or submit an application/ resume to: LCSWMA (Attn: Human Resources Manager) P.O. Box 4425, Lancaster, PA 17604 or email: HRdept@lcswma.org

Chester County Fencing is hiring a Full-Time Project Leader & Laborer. Experience in construction is helpful, but willing to train.

FREY GROUP, LLC

• Competitive Hourly Wage

• Truck/Trailer Mechanic

Have Leadership Skills and Enjoy Construction Work?

FIND PEST CONTROL EXPERTS NEAR YOU! Don’t let pests overtake your home. Protect your loved ones! Call today to find great deals on Pest Control Services - 1-833-872-0012.

JUNK REMOVAL Basements, garages, attics, appliances. Five Star Property Service 717-278-1030

A&L TRIMMING, Interior Triming, Cabinet Installations, Install New Flooring, Install Replacement Windows. 717-405-9545 Leave Message

NOW HIRING

BEST BIRTHDAY PARTY EVER! www.sportsplexvelocity.com BUSHES PROFESSIONALLY TRIMMED & pruned. Hedges, shrubbery, ornamental plants aesthetically maintained. No job too small. Spring clean-up, mulching, light landscaping. 717-405-8733

SEASONAL

220 Eby Chiques Road, Mount Joy, PA 17552 717-653-8061

ANDY’S DRYWALL Interior Remodeling, Hanging, Finishing, Framing, Painting, Basements, Additions, Insured. PA 022669. 717-587-4102

THE GENERAC PWRCELL solar plus battery storage system. Save money, reduce reliance on grid, prepare for outages & power your home. Full installation services. $0 down financing option. Request free no obligation quote. 1-855-270-3785

PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM

EGG PROCESSING

AMISH MOVING COMPANY Will move households (will go out of state). Fair prices for Clean Outs of Attics, Basements. 717-442-3301

• 401K Retirement Plan

• Production Bonus • Life Insurance • Short-Term Disability • Long-Term Disability • Dental • Vision

Apply in person at: 372 Puseyville Rd., Quarryville, PA 7:00 a.m. – 3:00 p.m.

717.786.2146

We offer an excellent benefit package including medical, dental & vision insurance, 401(k) plan, paid vacation & holidays. Please submit cover letter, resume with salary requirements to greg@sindalltransport.com

R069135

Must be 18 or older. Valid driver’s license required.

to apply contact Chris (610) 273-3300 ext. 2 772 Poplar Road Honey Brook, PA 19344 R069355

MANAGER

NEW AUTHORS WANTED! Page Publishing will help self-publish your book. Free author submission kit! Limited offer! 1-866-951-7214

SERVICES RENDERED

R069159

NATIONAL

Fridays & Saturdays at New Castle Farmers Market

R069213

MARKET HELP WANTED

townlively.com


PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021 - 19

SERVICES RENDERED

Pool Attendants

PAINTING By Triple P

Int/Ext, Res/Com, 30 yrs exp. Free estimates, Fully insured Eric, 717-615-6442 PA 116089

Part-Time Summer Hours, Private Residential Communities, Lancaster Area Paid training + great hourly rate. EEO M/F/D/V

PAINTING: PRICELESS PAINTING Interior/Exterior. Free Estimates. Fully Insured. 717-330-1836, Ask for Bob STONE GRIDING,TREE removal and clean up, split rail fence installing and repairs, landscaping boulders for sale, can install, 610-273-2136 SURVEILLANCE CAMERA SYSTEMS INSTALLED. WATCH YOUR PROPERTY FROM YOUR PHONE! ALSO, CABLE AND NETWORKING OUTLETS INSTALLED. CALL SHEL 717-719-9376

Salad Dept. Breakfast Cook Desserts Grill & Fryers Buffet Dining Room/Hostess

Full Time Full Time Part Time Part Time & Full Time Part Time & Full Time Part Time

Market Deli Clerk Cook Soup & Salad Clerks Seafood Clerk Cashiers/Baggers

Full Time Full Time Full Time Full Time & Part Time Part Time

EARTHWISE LANDSCAPE & TREE CARE We use modern pruning techniques for the health & safety of your trees & shrubs. Certified arborist on staff. Also removals, storm damage, & yard cleanup. 717-626-2541 (PA 088021)

Smoked Meats Production 2nd Shift Full Time

Saturday only Part Time help multiple departments

Bakery Donut Room Mixer/Baker Floater

Gift Shop

Produce Stock Clerk & Scale Clerk

Cashier Full Time Cashier/Display Person Part Time

Full Time

Snack Shack Cook

Part Time

PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM

Full Time Full Time Full Time

AMERICAN & FOREIGN CLASSIC CARS and MOTORCYCLES WANTED. $$ PAYING CASH $$ KRMiller1965@yahoo.com 717-577-8206 BRITISH MOTORCYCLES WANTED Triumph, Norton, BSA, etc., running or not. I pay more. 484-252-1708, anytime. I BUY LIONEL, American Flyer, Marx Trains, Match Box, Slot Cars, Hot Wheels, Tonka, Smith Miller, Model Toys, Lead Figures. Call 610-804-6783.

REAL ESTATE EQUAL HOUSING OPPORTUNITY

All real estate advertised in this publication is subject to the Federal Fair Housing Act and the Pennsylvania Human Relations Act which makes it illegal to advertise a preference, limitation or discrimination based on race, color, religion, ancestry, sex, national origin, handicap (physical or mental) or familial status (people with children) or an intention to make any such preference, limitation or discrimination. This publication will not knowingly accept any advertisement for real estate which is in violation of the law. Our readers are hearby informed that all dwellings advertised in this publication are required to be available on an equal opportunity basis. *NOTE TO OUR CUSTOMERS* When placing your real estate ad please describe the property only, not who you wish to occupy it.

!" # $ % ' (

VINTAGE SELF STORAGE Brand new storage facility on Rt 30 in Paradise We have 5’x10,10’x10,10’x20’,10’x30’ available. Prices start at $65.00 for the 5’x10 You can come down to visit us at 3431 Lincoln Hwy East, Paradise, PA 17562 or call us at 717-442-8668

$0-$800 Always paying cash for junk cars. Prompt, Honest Service. 717-847-6083 PA0002 $100-$5,000 PAID FOR UNWANTED OR JUNK AUTOS Free same day removal. All paperwork taken care of legally. PA licensed & insured. Call anytime 717-989-6980. $200 TO $5000 CASH PAID FOR JUNK & USED VEHICLES. FREE REMOVAL. Call 717-823-1864 or 717-799-3872.

For Sale READY TO BUY, SELL, OR RENT YOUR VACATION HOME OR HUNTING CAMP? Advertise it here and in neighboring publications. We can help you. Contact Engle Printing & Publishing Co., Inc. Classifieds at 1-800-428-4211.

Wanted WE BUY HOUSES & APARTMENT BUILDINGS Any Condition. Tired of being a landlord? Cash out today! No Realtor Fees. Fast Easy Cash Settlement! 717-598-2661

AUTOMOTIVE ALIVE OR DEAD Junk Cars $300 & up, Full size Pick-Up trucks $400 & up; Construction Equipt WANTED. Must have titles. Covering Berks, Chester & Lancaster Co. 484-364-9382.

WANTED DEAD OR ALIVE! Cash paid for unwanted cars, trucks. Any condition. Call Tim 717-318-0372

CYCLES BRITISH MOTORCYCLES WANTED Triumph, Norton, BSA, etc., running or not. I pay more. 484-252-1708, anytime. CASH PAID FOR ATV’s, ATC’s, Motorcycles, 2, 3 or 4 Wheelers, Any Year, Running Or Not. Please Call 610-656-3158

Thinking of Selling? We Need Listings for Qualified Buyers in Lancaster & Chester Counties.

Call Us for Results! (717)442-9221

Barr Realty, Inc. barr1.com (610)384-8433

For Rent 2BR APARTMENTS at New Holland Apartments in New Holland. Rent $716-$895 incl. all utilities (heat/hot water/sewer/trash/electric) except telephone & cable. No Pets. Smoke-free Building. On-site laundry room, community room. Some income restrictions apply, the minimum income is $1,714/mo or $20,568/yr. Section 8 vouchers accepted. Credit, criminal, sex offender database registration, landlord, income & income from assets will all be verified during processing. Call Ron today 717-351-0855. Community Basics Inc. an Equal Housing Opportunity.

( ) ' * *

FOR RENT: 4 Bedroom, 2 Bath Farm House; Located in a beautiful country setting at Blue Bell Mobile Village, Ephrata, PA. $1,066 per month + Utilities. If interested, please call 717- 733-9390. R069001

+,+-/01-2134

STRASBURG BORO, 1BR, $725/mo. Includes S/W/T, Off-Street Parking. No pets. Sec. Dep. Req. 717-575-3091.

ITEMS WANTED AUTOS FOR SALE

R069529

Smorgasbord

TREE TRIMMING & REMOVAL Brush Clearing - Stump Grinding. Sunny Slope Tree Service. Family Owned & Operated Since 1996 Fully Insured PA103313 717-768-0114 www.sunnyslopetreeservice.com

Rothsville: Clean 1BR, 1st flr Apt, no pets Gordonville: Clean Single family home, no pets. Appl. Yard. Keep neat. 717-768-8427

AUTO PARTS & SUPPLIES

We Need Listings! IIff you y u ar are are th tthinking hhinkin i kkii g of selling – now is the time!

MYRTLE BEACH CONDO

2BR, 2BA, sleeps 8, 1200 sq.ft., no week over $650. Call 717-449-0014

A Local Name You Can Trust

5288 Lincoln Hwy., Gap (717) 442-4114 www.hostetterrealty.com

R069587

Please apply at www.high.net/careers

R069399

Say hello to refreshing summer jobs! Pool Attendants provide light maintenance and routine clean-up around the pool area while delivering safe, friendly service to our residents. Positions are available at Greenfield Estates Apartments (behind Costco) and other communities. Lifeguard/pool experience preferred. Must be age 15+ and able to work weekends/holidays.

For Rent

R069176

townlively.com


20 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 24, 2021

townlively.com

Scholarship from pg 12

data to build new technology tools to simplify and strengthen recruitment campaigns to attract the most qualified candidates. Stremmel wanted students to understand their options and learn to match their talents to lifelong careers, not just jobs. Lancaster SHRM is an affiliate chapter of the Society for Human Resource Management, a professional membership organization dedicated exclusively to the advancement of human resource management. With more than 400 members representing more than 100 organizations, Lancaster SHRM has been a resource for networking and the exchange of information in Lancaster County for over 60 years. The Debbie Stremmel Memorial Scholarship supports Lancaster SHRM’s mission of inspiring people and advancing workplaces by collaborating with Lancaster schools, students and businesses. For scholarship information and the application, readers may visit www.lancastershrm.org.

R068634

Veritas Academy Plans Open House Veritas Academy, 26 Hillcrest Ave., Leola, a K-12 classical Christian school, will host an open house on Saturday, March 27, from 10 to 11:30 a.m. At the event, families will have the opportunity to talk with teachers, administrators, and current students. Classrooms will be open for students and parents to explore, with a special story time in the kindergarten classroom. Attendees will also enjoy presentations and a continental breakfast, as well as a goodie bag with a classic children’s novel, a book for parents, coupons to Fox Meadows Creamery and Tiny Town, and other gifts. Attendees can drop in at any time during the event. While there is no cost to register, reservations are requested to aid in planning. Interested families can register at www.veritasacademy.com/open -house or by calling the school at 717-556-0690 between 7:45 a.m. to 3:30 p.m. on weekdays.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
PEQ_032421 by Engle Printing & Publishing Co., Inc - Issuu