Pequea Valley
home appeal Lancaster County | Spring 2021
home | garden | renovation
Inviting Shade and Greenery
Look Inside
Get Your Garden Ready for Spring Planting
townlively.com
MARCH 17, 2021
SERVING THE LOCAL COMMUNITIES SINCE 1954
VOL LVII • NO 13
KEEP THE WATER OUT: Waterproofing a Basement or Crawl Space
Published by Engle Printing & Publishing Co., Inc. | townlively.com
Spreading Dementia Friendliness Countywide Organization Aims To Change Perspectives BY ANN MEAD ASH
fter Crystal Yunginger, who has a background in gerontology, moved to New Holland, she asked her mother-in-law, Joan Yunginger, director of social services with CrossNet Ministries, if there were memory cafes in the area. Joan answered, “That’s on our agenda.” In March of 2019, Crystal became a volunteer with ELANCO Dementia Friendly Community (DF), an outreach of Garden Spot Village (GSV). In June of 2019, the organization launched memory cafes to provide settings for individuals with dementia and their caregivers to enjoy social engagement and conversation about relevant topics in a stigmafree environment. By September of 2020, Crystal was working as coordinator for the organization, which moved to join Dementia Friendly America (DFA) in November of that year, becoming
A
Dementia Friendly Lancaster County (DFLC). At the same time, Crystal became a champion for Dementia Friends PA, which gave her the opportunity to host Dementia Friends sessions. In January, Crystal held her first Dementia Friends information session in a virtual format.
“One of our hopes is to break the stigma of dementia ... We don’t need to hide it or be ashamed of it, and we are the people that can make a difference.” The session covered key messages about dementia and how it affects individuals, among other topics. It ended with participants developing a plan involving ways to make the community more dementia friendly. To introduce the organization to community members, a pamphlet
about Dementia Friendly Lancaster County and a volunteer guidelines booklet have been created. The booklet outlines the ways people can serve, including an advisory board, which acts as the organization’s eyes and ears in the community, and a working group, which furthers DFA initiatives and plans events. Crystal noted that people with dementia and caregivers will be essential to the group, but that representatives from businesses and organizations will be important as well. “We want to discuss ways businesses can be more dementia friendly to customers, (such as) creating an atmosphere that is conducive to a customer with dementia or supporting an employee who is a caregiver,” she said. Melody Karick, who serves as director of memory care with GSV, noted that a goal of the organization is to eliminate stereotypes. “One of our hopes is to break the stigma of dementia, by making people aware that it’s OK to have this disease,” See Friendliness pg 10
Couple Honored By Seminary
VisionCorps’ Virtual Format Provides Education And Community BY ANN MEAD ASH
See Seminary pg 2
When COVID-19 restrictions shut down the state in March of 2020, VisionCorps, a nonprofit organization working to empower the blind and vision impaired, stopped providing services, but not for long. “We shut down services for a couple weeks, but we quickly realized our services were still needed out in the community,” said Chris Ament, vice president of rehabilitation and
education with VisionCorps. To stay within the restrictions, Ament explained that VisionCorps developed a hybrid approach to service delivery. The hybrid programming is part virtual and part in-person. “You can’t safely teach someone how to cross the street over the computer,” noted Ament, who added that the organization was careful to protect all involved. “Our goal is to address safety with employees and the clients we serve,” See VisionCorps pg 4
Miranda Golden leads the VisionCorps book club online. Many of the organization’s services are available virtually to clients and others.
King’s Pet
IDENTIFY WITH LLC.
3867 Old ld Phi Phila Phila. ila la Pi P Pik Pike Pike, ike ke Gordonville, Gordo Go rdonvi donville nvilllle PA nvi PA 17529 Store Hrs: Mon.-Wed: 8 - 4:30, Fri: 8-7 Sat: 8-12. Closed Thurs. & Sun.
NEXT DAY DELIVERY
FOR ONLY $7 ($75 order), Bulk = $11
COLOR!
INSIDE THIS ISSUE Business Directory . . . . . .5 UL Township Offices Move To New Location . . . . . . .5 Paradise Elementary PTO Donut Drive Through . . . . .6 PVHS To Stream “Les Misérables” . . . . . . . .8 Sports . . . . . . . . . . . . . . . .8 House Of Worship . . . . . .12 Classifieds . . . . . . . . . . .13
Your Supplier for Raising a Happy, Healthy Puppy!
R066951
“As a couple, we love sharing the gifts and talents the Lord has given both of us with others, especially the nonprofits we cherish,” said Beth Bostwick, speaking for herself and her husband, Bernie, about the recent Friends of Evangelical Seminary Servant Leader Corporate Partner Awards the couple received at the end of 2020. “We are humbled by this award,” continued Beth. “(We) feel that there are so many business partners and collaborators who are worthy of this as well.”
PRSRT STD ECRWSS U.S. Postage Paid Engle Printing Co
POSTMASTER: PLEASE DELIVER MAR. 17, 2021
Postal Patron
PEQ
BY ANN MEAD ASH
Melody Karick (left) and Crystal Yunginger are hoping to change perspectives through Dementia Friendly Lancaster County, an outreach of Garden Spot Village.
12 Pk. for $33.48, that’s only $2.79 each!
Call King’s Pet LLC (717) 614-9484 • KingsPetLLC.com • Follow us on
2 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
The Penny Saver reserves the right to reject any advertisement. The Penny Saver assumes no financial responsibility for any typographical errors in advertisements but will reprint that portion of an ad in which error occurs. Advertisers submitting artwork and images for use in advertisements assume all liability in regards to trademark and copyright infringements.
Display Advertising Deadline 11 A.M. Thursday
Submit Camera Ready Ads at:
engleonline.com sales@engleonline.com
Display Ad Customer Service
717-492-2530 Fax 717-492-2580
Submit Classified Ads at:
Classified Advertising Deadlines
townlively.com 1-800-428-4211
By phone 10 A.M. Thursday Online Noon Wednesday (Except Early Holiday Deadlines)
classifieds@engleonline.com
We encourage civic and fraternal groups, schools, churches, scouts, and other local organizations to submit news releases of general interest to the majority of our readership. Primary consideration is given to dated articles of an informative nature–activities and events of local interest sponsored, presented, or planned by area organizations and institutions. Related photographs of good quality are encouraged also, but complete picture identification must be included. Undated articles of general interest are used as space permits. All articles must contain a contact name and telephone number.
Send news requests to: Penny Saver Editor Engle Printing & Publishing Co., Inc. P.O. Box 500 Mount Joy, PA 17552 or submit by email to news@engleonline.com circulation@engleonline.com
News Deadline 3 P.M. Tuesday News Department 1-800-800-1833 Extension 6018 Circulation / Distribution Customer Service 1-800-800-1833 Extension 6014 Mailed outside our circulation area for $36.00 a year.
VISIT OUR WEBSITE AT
www.townlively.com
S852807
Month of March
BUY ONE & GET ONE FREE Breakfast, Lunch or Dinner Entree Valid Weekdays Only. Please bring this coupon with you to redeem your Buy One / Get One. Not valid on holidays and cannot be combined with any other offer. Drinks not included. Hours subject to change, please call to confirm.
R068654
717-768-3637 Located in the center of Intercourse Village Open Mon.-Sat. 6am-8pm; Sun.7am-2pm Now Open Monday Thru Saturday Closed Sundays
Stoney Lane Greenhouse Perennials, Grasses (Many Types To Choose From) Vegetable Plants, Flowers - Pansies, Geraniums, Impatiens, Begonias, Petunias, and lots more. We also have Custom Planters & Hanging Baskets 171 Newport Road, Rt. 772 Leola, PA 17540 (formerly South Maple Greenhouse)
717-661-7316 • Leave message
R068731
Low Cost Venue Weddings and other Events Prices starting at $995 Up to 50 Guests 1,500 SqFt Inside 2,500 SqFt Outside u Customer Service 610-715-3370 www.HolyLandChristianFoundation.org
R068650
Holy Land Center
LAWN & GARDEN • MULCH Bark & Leaf Mulch Blend Mushroom Mulch Bark & Leaf Mushroom Mix Available Call For Prices - Delivery Available *Tilling Service Available
NATURE’S COMPOST (717) 442-8140 or (717) 442-4632
R068287
Engle Printing & Publishing Co., Inc. PUBLISHED WEDNESDAYS
In a normal year, the Bostwicks would have received their award when Evangelical Seminary, located in Myerstown, held its fall banquet, but 2020 was not a normal year. When the banquet was canceled due to COVID-19 restrictions, representatives of Evangelical Seminary traveled to the offices of the couple’s businesses, Masterpiece Mar- Bernie (left) and Beth Bostwick of keting and Ambas- Ambassador Advisors and Mastersador Advisors in piece Marketing, respectively, hold Lancaster, to pre- the Friends of Evangelical Seminary Servant Leader Corporate sent the award. Beth was intro- Partner Awards they received at duced to Evangeli- the end of 2020. cal Seminary more than a time, talent, and treasures decade ago by then seminary to advance the mission of president Michael Sigmund. the seminary.” Bernie recalled that he Since then, Beth and her team at Masterpiece Marketing began a relationship with have worked with school lead- Jesus Christ while serving his ers, including current presi- country in the Air Force. Recdent Tony Blair, on rebrand- ognizing the importance of ing, developing a new logo, sharing Christ with those in and designing the annual the armed services, he is espereport, among other projects. cially impressed with the sem“I have had the pleasure of inary’s tuition-free Master of collaborating with Evangelical Divinity program degree for Seminary’s leadership to military chaplain candidates. shape inspirational marketing Bernie also noted the signifitactics that meet their organi- cance of the school’s work to zational goals and motivate bring the community into supporters,” said Beth, who conversation through its Faith added that she values the in the Marketplace breakfast school’s focus on training stu- series, which was held regulardents to effectively serve, ly prior to COVID-19 restriccare, train, and mentor. “Their tions. The program features goal is to create leaders who speakers who discuss “how to will be conduits of change and let your light shine for Christ boldly preach the Gospel of in a secular business.” “It’s a very meaningful way to conJesus Christ,” she said. Ambassador Advisors, a nect,” noted Bernie. Beth summed up her reacChristian financial planning entity, has aided the board tion to the honor by noting of Evangelical Seminary in that her relationship with the managing the school’s seminary has been mutually endowment since 2013. “I’ve beneficial. “Working with a experienced firsthand, from client like Evangelical Semileadership and staff, the nary (that) sees challenges or dedication and love for the barriers as an opportunity mission of the seminary,” rather than a threat inspires said Bernie, president of our team of marketing conAmbassador Advisors, who sultants,” she said. “Our team added that the firm has also has been blessed through this been involved in planned positive attitude.” Readers who would like to giving and the school’s efforts to create a museum. learn more about the seminary “It has … sparked a desire to may visit https://evangelical join others who give their .edu/about/about-evangelical.
R068520
Published By
Provided as a community service by this civic minded publication and the Association of Free Community Publications
Legs
Are Your Ready For
Spring? BEFORE AFTER
• Insurance covers most treatments • We offer free ultrasound screenings • We treat spider veins and varicose veins • Treatments offer relief from tired, achy, and heavy legs
Actual Patient Results R069102
Seminary from pg 1
PEQUEA VALLEY EDITION
896A Plaza Blvd., Lancaster, PA 17601 717-295-VEIN (8346)
veinsbegone.com
DAVID WINAND, MD, FACS
Call Us Today! The ONLY Certified Vein Center in the Region
PENNYSAVER
townlively.com
- Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 3
Get local favorites delivered to your door without leaving your house.
HOME DELIVERY!
S TA R T A L I F E LO N G R E L AT I O N S H I P and more! Your partner in good health.
bestoflancastercounty.com
Get the care you need, when you need it, in the safest way possible. At Lancaster General Health, your health is our top priority. Don’t delay your annual check-up, or care for chronic conditions and new health concerns. We have extensive safety measures in place for in-person appointments, or we offer convenient video or telephone visits. It’s easy to connect with our team. Start your relationship with an LG Health primary care provider today!
R069209
R068742
Schedule your in-person appointment or telemedicine virtual visit (video or telephone) at LGHealth.org/PrimaryCare.
20 Years. / Driven by You.
Join us for our 20th Anniversary event! We’re offering the best discounts in two decades. Visit our sponsors’ tents to learn the latest news about their products and services. Thank you to our sponsors for making this event possible:
TITLE SPONSOR
Visit PineHill20.com for more info. Date: March 18, 2021 Time: 10:00 AM – 3:00 PM Location: Pine Hill 2969 Lincoln Highway East Gordonville, PA
PLATINUM SPONSORS
GOLD SPONSORS
PineHillTrailers.com R068981
2969 Lincoln Highway East | Gordonville, PA | (888) 897-1925
4 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Spring Is Here! Apply Crabgrass Preventer
Pro Mix Potting Soil 1 Cu. Ft.
$
9
NOW! Covers 15, 15,000 sq. ft.
Covers t. 5,000 sq. ft.
99
$
$
10 999
22999
Mark Your Calendars for our Annual
Spring Sale!
10% Off Most Items • 5% Off Power Tools 10% Off Sale - March 25
3 Different Sizes of HyRBrix Fertilizer to Suit Your Needs!
March 22-27, 2021
We also carry HyrBrix Fruit & Berry Fertilizer
VisionCorps from pg 1
We Stock:
• Diamond, Victor & Joy Dog Foods • Pet Supplies • Muck Boots • Dairy & Farm Supplies • Hardware • Plumbing • Fencing • Full Line of: Hand & Power Tools and Accessories • Bird Food & Feeders • Suet Cakes & Sunflower Seeds • Gardening Supplies • Groceries
* No discount on groceries, baler twine, bale wrap, farm chemicals & liquid fuels. Accounts must be current. Cash & carry. Other restrictions may apply.
2805 Old Philadelphia Pike, Bird-In-Hand, PA 17505 Hours: Monday-Thursday 6am-6pm, Friday 6am-7:30pm, Saturday 6:30am-2:30pm
EST. 1970
FRUITS & PRODUCE • GROCERIES • BULK FOODS • MEAT & CHEESE
R068974
(717) 768-3550
he said. “For instance, a lot of our intakes are done either over the computer or the phone, but when someone needs direct attention, whether it’s our occupational therapy or mobility program, (it’s completed in person) with safety precautions taken.” Virtual programming in a variety of formats has been utilized by VisionCorps staff as well as associated groups that receive services. “ We have a lot of small groups meeting virtually,” said Ament, referring to the nearly 20 groups that discuss topics from mobility to books to service dogs. “ We serve five counties, and each one has a support group and topics to discuss,” shared Ament. VisionCorps covers Lancaster, Chester, York, Adams, and Lebanon counties. VisionCorps vice president
SPRING MEAT SALE Wednesday, April 14, 8:00-6:00 & Thursday, April 15, 8:00-8:30
1614 Division Hwy., Ephrata, PA Located in Hinkletown • 717.738.9086
ORDER DEADLINE: MARCH 27, 2021 *Pricing and availability subject to change without notice* *No changes or cancellations after order deadline*
DELI
FROZEN
PRODUCE
Gene Wenger’s Fresh HAM LOAF ...................(48 Lb.)
GROCERY
*CALL FOR PRICING*
80/20 Fresh
GROUND BEEF ..................................................... (10 Lb.) $2.49 Lb. Fresh Boneless Skinless CHICKEN THIGHS .................................................(40 Lb.) $
1.39 Lb.
Fresh Bone-in
Spring Meadow Farms
Deans Praline Pecan
Florida
Multi-Grain
CHICKEN BREAST
ICE CREAM
YUKON POTATOES
TOASTED OATS
3
Lb.
$
69
16
Root Beer Float ICE CREAM ................................................................. Pt.
3 Gal. ¢
59
Nestle Strawberry Shortcake $ ICE CREAM BARS ..................................... 12.5 Oz.
1.99
Deans Praline Pecan $ ICE CREAM .................................................3 Gal.
16.69 $ Fine Line Cut GREEN BEANS ................. 32 Oz. 1.89 Transparent
¢
FRENCH FRIES ..........................................................Lb. 79
$ 99
2
Lb.
Farm Rich
GRILLED CHEESE STIX ............................17 Oz. Tyson Grilled
1.39
$
4.89
$
3.99 $ Colby Jack STRING CHEESE ........................... Lb. 1.99 ¢ Havarti CHEESE CHUNKS .............................. 7 Oz. 99 CHICKEN NUGGETS ............................... 20 Oz.
Diced Mozzarella/Provolone/Cheddar $ BLEND CHEESE ............................................5 Lb.
8.95 $ Hatfield BACON ................................................ 1 Lb. 2.69 Cravin Double Stuff Chocolate Mint $ SANDWICH COOKIES ................................20 Oz.
1.29 $ Planters Variety Pack NUTS ............. 24/1.5 Oz. 6.99 $ Clover Valley ELBOWS .................................. 32 Oz. 1.69 Kraft
CHEESE WHIZ ................................................15 Oz.
$
1.99
Fresh Whole
12.8 Oz. ¢
CHICKEN BROTH .............................................. 32 Oz. 99 Mothers Maid
Fresh Boneless Skinless CHICKEN BREAST ................................................(40 Lb.) $
1.49 Lb.
$
$
Fresh John F. Martin
$
PEPPER & ONION SAUSAGE GRILLERS ..................................... (12/1 Lb.) $2.99 Lb.
Multi-Grain
TOASTED OATS ..........................................12.8 Oz.
1.69
Maple Brown Sugar
¢
INSTANT OATMEAL ...........................................15 Oz. 99
2.99 Lb.
Fresh Stoltzfus Meats Original SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $
2.99 Lb.
Ladies Fellowship Plans Event
Fresh Stoltzfus Meats
DELI Walnut Creek off the bone $ HONEY HAM ........................................................Lb.
2.99
PEPPER & ONION SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $2.99 Lb. Fresh Stoltzfus Meats
Spring Meadow Farms $ CHICKEN BREAST ............................................ Lb.
3.39
BULK
APPLE MAPLE SAUSAGE GRILLERS ...............................(10 Lb. Bulk) $2.99 Lb. Carolina
SPEARMINT LEAVES .........................................Lb. Hershey’s Semi Sweet
MINI CHOCOLATE CHIPS .............................Lb.
$
1.19
$
1.99
TURKEY HAM ..........................................(Approx. 15 Lb.) $2.29 Lb.
John F. Martin PORK ROLL .............................................. (Approx. 10 Lb.) $
2.59 Lb.
Kunzler
SWEET BOLOGNA ..............................(Approx. 2/7 Lb.) $3.79 Lb.
PRODUCE $
2.99 $ CHILE BLUEBERRIES ..................................6 Oz. 3/ 2 $ SNAP/SNOW PEAS ........................................ Lb. 1.49 ¢ CUCUMBERS .......................................................... Lb. 69 ¢ NY FUJI APPLES ................. Basket $9.95 or Lb. 69 $ UNCLASSIFIED POTATOES ................... 10 Lb. 1.99 FLORIDA YUKON POTATOES .................5 Lb.
CHICKEN LEGS ......................................................... (40 Lb.) 89¢ Lb.
Fresh John F. Martin Original SAUSAGE GRILLERS ..................................... (12/1 Lb.) $
2.39 Caramel HARD CANDY ......................................Lb. 1.89 CHERRY PIE FILLING ................................ 21 Oz.
1.29
$ CHICKEN TENDERS .............................................Lb.
1
College Inn Organic
$ Fully Cooked EGG ROLLS ....................................Lb. Skinless Boneless
$ 69
Mon., Tues., Wed. 8 a.m.-6 p.m.; Thurs. & Fri. 8 a.m.-8:30 p.m.; Sat. 8 a.m.-5 p.m.; Sun. Closed
Frozen John F. Martin BACON ENDS ...........................................(Approx. 15 Lb.) $
1.29 Lb.
Frozen Esh Foods Sliced POT ROAST ................................................(Approx. 5 Lb.) $
5.99 Lb.
Frozen Esh Foods Sliced POT ROAST ..............................................(Approx. 15 Lb.) $
5.69 Lb.
Fresh Stoltzfus
PORK SCRAPPLE ..................................(Approx. 6 Lb.) $2.00 Lb.
R069152
$ 39
CHICKEN THIGHS ................................................... (40 Lb.) 89¢ Lb.
and chief development officer Megan Tomsheck said that one woman who receives services shared how the virtual connection has changed her life. “(She) said that the (situation) has improved her life because it is hard for her to get out of her home, but now she can participate virtually,” recalled Tomsheck. Ament noted that, overall, the changes have benefited clients and the organization. “The reality is that our service delivery model will be much stronger because we can do these things virtually,” he said, adding that virtual connections use time more efficiently. “We have a very creative team, and I think the opportunities are endless,” Ament said. In addition to offering virtual services to clients, Tomsheck said that presentations can be made to outside groups. “Part of our marketing, awareness, and public education is that we do theme presentations to service clubs, churches, or any group that would be interested in learning how we can help them,” said Tomsheck. “We realize a lot of groups are meeting online, so we have made ourselves available to do those presentations for them.” Tomsheck noted that online training is available for educational purposes as well. “Chris’ team can do training for a retirement community that has several residents who are blind, and (the community’s) staff may not have training,” she said. “We can offer that support as well.” To learn more about VisionCorps, readers may visit www.visioncorps.net.
The Ladies Fellowship at Christian Fellowship Church, 758 Spruce Road, New Holland, will host a “Spring Celebration!” event on Thursday, March 25. The event will include a message from guest speaker Tawn Battiste, music and dinner. Donations will be received at the door. To make reservations by Monday, March 22, call 717354-8428 or email cfc@cfc newholland.org.
PENNYSAVER
townlively.com
UL Township Offices Move To New Location
- Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 5
TAX RETURN PREPARATION
1040 Accounting Service, Inc. 18A South Seventh St. (Rt. 272) • Akron, PA 17501
717-390-1040 or 717-859-1040
Try a n o pair y! toda
$
Clip This Ad For
10 OFF
SHOE REPAIR ALSO AVAILABLE
Tax Preparation
Brandywine Shoe Shop will fix your boots & shoes with quality materials!
Not Valid With Any Other Offer. PS Expires 3/31/21
FREE
1620 Cambridge Rd., Honey Brook, PA 19344 • (610) 273-2990 Monday-Thursday 8-5; Friday 8-8; Saturday 8-2; Sunday Closed
w/Tax Preparation
717-390-1040 or 717-859-1040
R067403
R069088
Former Leola Morris reported that the offices had been located on Hillcrest Drive since Elementary School To Be Sold At Auction 1999. In addition to township offices, the 47,000-square-foot building has BY ANN MEAD ASH served as the home to Veritas Academy, Steps to Success Christian ChildOn March 15, employees of Upper care, and the former location of the Leacock Township who had been Leola Branch Library, along with other working in the former Leola Elemen- organizations. The building offers 23 tary School at 26 to 46 Hillcrest Drive, classrooms, outside play areas, a gym, Leola, moved to new offices at 161 a cafeteria, and a commercial kitchen. Newport Road, Leola, the former It will be sold at auction by Martin and home of World Travel Agency and Rutt Auctioneers on Tuesday, April 27, originally a Meridian Bank office. at 5 p.m. The building is currently “We’re downsizing,” said town- owned by Upper Leacock Township. ship manager Michael Morris, who “There’s a lot of potential use for this noted that the new building will (Hillcrest Drive) building,” shared Moroffer 4,000 square feet of space. For ris. An open house will be held at the township residents, this means that Hillcrest Drive building on Saturday, township business regarding water, April 3, from 1 to 3 p.m. Readers who sewer, roads, zoning, and payments would like to know more about the will now be handled at the new building to be auctioned may call 717address. An outside drop box and 587-8906 or email johnruttsold separate meeting room entrances @gmail.com. are offered at the new location. See Township pg 9
24th Year!
MARCH 25-27
Breath of Spring ANNUAL FLOORING SALE! The former Leola Elementary School building (upper photo), which has been home to the Upper Leacock Township offices since 1999, will be sold at auction on April 27. The township offices have moved to 161 Newport Road, Leola (lower photo).
Starting at
R067247
Up to
%
70
OFF
w/ Hardwood purchase
FREE PREMIUM
Sound Pad
50% OFF
R067658
SQ FT
PREMIUM
Pad w/ purchase
SAVE on DIY Materials and Accessories.
(717) 656-7077 FlorHaus.com SALE HOURS Thurs-Fri 8-6 Sat 8-1
PA-015100
FREE
39¢
w/ purchase
Carpet & Vinyl REMNANTS Up to
In-stock Specials from
Meet product reps and observe install demos.
Financing available.
R068984
PA 015834
(717) 529-3299
OFF
5x8 Rug
SHEET VINYL
blueridgewindows@gmail.com
20
%
FREE
SQ FT
CARPET
610-593-0351
834 Pumping Station Road Kirkwood, PA 17536
R067246
Retail & Installation
Up to
HARDWOOD
Stop by for. . . • Welding & Fabricating • Sandblasting & Painting
Congoleum Triversa
AREA RUGS
• Siding • Windows • Doors
VINYL PLANK NK
Truck 'SBNF & Trailer Restoration Services
1.99
In-stock Vinyl Plank Flooring at a reduced price
LAMINATE
LOCAL BUSINESS DIRECTORY
$
100% Waterproof
NEW Colors!
6 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Paradise Elementary PTO Donut Drive-Through
GOLD BUYING WE MAKE HOUSECALLS!
BY ANN MEAD ASH
R068527
PARADISE FIRE COMPANY
BEEF DINNER
SATURDAY, MARCH 20TH 11 A.M. until sold out!
TAKE OUTS ONLY $
1600
Delivery available within a reasonable radius call 717-687-7171
5 Hershey Avenue, Paradise, PA www.paradisefire.org
R068779
Any questions call: 717-687-7171 or Email: Paradisefireco@aol.com
Kids’ Easter Egg Drive-Thru
at Limeville UM Church
Saturday, March 27th 2021
English
Looking forward to munching on some tasty donuts from the first Paradise Elementary PTO Donuts with Grownups DriveThru are (from left) Paradise principal Rick Esche, Katie Knaub, and Christy Fieldsa.
Although any funds raised by the event will be used for field trips or to bring educational experiences to the school, organizer Christy Fieldsa said that the effort is really about bringing families together. “This is more of a family involvement event than a fundraiser,” she said. “It encourages dedicated time together for families.” She added that participating families are encouraged to take photos of themselves eating donuts to post to the Paradise Elementary School PTO Facebook group page. Donut sales will not be limited to Paradise families. “Anybody in the community is invited to order,” said Fieldsa, who added that those who wish to purchase donuts for local heroes are welcome to do so. “People can order donuts to donate to school staff, fire company (volunteers), emergency medical services (staff), teachers, district office (staff), and The Factory
staff,” said Fieldsa. “Get a half dozen for your family and another half dozen to donate.” She added that any donuts not picked up by 10 a.m. on April 24 will be donated.
2 - 4 pm or while supplies last
Donuts may be purchased by emailing paradiselementary pto@gmail.com for a link or by using one of the QR codes found in this article. Readers who have questions may call 610-812-9884.
TOPIC:
Dream Big, Work Hard, Bless Others
Due to Covid-19, our Annual Easter Egg Hunt has been changed to a Drive-Thru.
Men’s Breakfast Saturday, March 27
Come drive up to our table that we will have set up and pick up an Easter Bag! Each bag will contain: -PUT PG $BOEZ t (JGUT t %SJOL $IJQT
7:30-9:15am (Breakfast will be served at 7:30am) Seating is limited RSVP by March 24, 2021
Hosted by: Twin Brook Ministries Contact: Heinrich Botes 484-653-9646 Email: heinrichbotes@gmail.com
We Hope to See You There!
Twin Brook Retreat 5697 Strasburg Rd. Gap, PA 17527 Admission by Donation Registered 501c3a R069082
-JNFWJMMF 3E t (BQ 1" Website: limevillechurch.org Limeville United Methodist Church
Español
R068870
Buying: Gold • Sterling Costume Jewelry • Vintage Watches
Due to COVID-19 restrictions, the Donuts with Dudes and Muffins with Ma’ams events that the Paradise Elementary PTO has run annually were canceled for 2021. However, PTO members have devised a way for families to enjoy donuts together and share their school spirit with others. On Saturday, April 24, preordered donuts may be picked up at Paradise Elementary School, 20 N. Belmont Road, Paradise, from 8 to 10 a.m. during the first Donuts with Grownups Drive-Thru. The donuts, made by Dutch-Way Farm Market in Gap, may be purchased by the half-dozen through Wednesday, April 14. Each box will contain two glazed doughnuts, two white frosted donuts with red sprinkles and two red frosted donuts with white sprinkles. The donut decorations were chosen to match Pequea Valley School District colors.
Speaker CLAIR HOOVER Executive Director National Coalition of Ministries To Men
Clair is a business owner specializing in commercial real estate development and management and has a calling to challenge and encourage men as Christ followers. Clair has a background in the marketplace with an emphasis in Accounting and Information Technologies and a degree from Millersville University. For the past 14 years, he has also led the Men’s Ministry Leadership team at his home church and has had the opportunity to minister to and encourage over 12,000 men.
Connecting Men with God and Other Godly Men
R068719
ANY CONDITION (717) 587-7487
PENNYSAVER
townlively.com
Local Dealerships Join In Fight Against Hunger The Subaru franchise, with its 633 retailers nationwide, will work with Feeding America to disburse the donation to the organization’s 199 food banks across the U.S. To ensure that food banks with the highest need are served, Subaru will allocate 20% of the donation to national food programs and food banks with the highest food insecurity rates and child food insecurity rates. Furthermore, participating Subaru retailers nationwide have made supplemental donations to their See Subaru pg 9
Wealand Tax & Financial Services • Complete Income Tax Service For Individuals & Small Businesses • Electronic Filing • Payroll
717-733-5050
Easter Events
1140 S. State Street, Suite 2, Ephrata
at Pequea E.C. Church
Hours: Monday-Friday 9-9; Saturday 9-5; Sunday 10-4
$
Good Friday Service Friday, April 2nd at noon A community Good Friday Service with a gathering of 4 area churches and their members delivering messages from Jesus’s 7 words from the cross.
Easter Egg Hunt for children ages 3-6th grade.
Friday, March 26th at 6:30 pm Rain Date: Saturday, March 27th at 6:30 pm
Sunday, March 28th at 9am Palm Sunday Worship with a message from Mark 11:1-11 and the waving of Palm Branches as we celebrate Christ’s Triumphal entry.
20off*
Wealand Tax & Financial Services *First-time clients only. Only applies if we prepare the Federal return. Cannot be combined with any other offers. Limit one coupon per person. Expires 4/15/2021.
Easter Sunrise Service
Café
Pequea EC and Mount Airy EC churches will join together to host an outdoor Easter sunrise service celebrating the resurrection of Jesus Christ with refreshments to follow. In the event of inclement weather service will be held indoors.
New Espresso
Thursday, April 1st at 7:00 pm
Resurrection Morning Worship Service
A community Maundy Thursday service with a coming together of 4 area churches to celebrate communion song, and devotional messages. Location: Pequea Presbyterian Church 273 Cambridge Road, Gap, PA 17527
Sunday, April 4th at 9:00 am
Machine Has Arrived!
A traditional Easter morning worship service celebrating Jesus Christ through song, prayer, and a message reminding us of the importance of the resurrection of Jesus Christ.
/&&
Maundy Thursday Service
Tax Preparation Fees
Call Now To Schedule An Appointment
Sunday, April 4th at 7:00 am
Palm Sunday Worship
Melissa K. Wealand, EA 33 Years Experience
• Open Year-Round
R067507
which it helped provide 50 million meals to the hunger-relief organization. Locally, the Central Pennsylvania Food Bank will benefit from the donation. The Central Pennsylvania Food Bank, a member of Feeding America, has reported that demand for food assistance is at record high levels. Thousands of families in central Pennsylvania are experiencing food insecurity for the first time as a result of the pandemic. Of those individuals, onethird are children.
Subaru of America Inc., joined by its two regional independent distributors, Subaru of New England and Subaru Distributors Corp., recently announced its continued commitment to supporting people affected by the COVID-19 pandemic by helping provide an additional 100 million meals to Feeding America. Each dollar helps to provide at least 10 meals secured by Feeding America on behalf of local member food banks. This donation is double the automaker’s April 2020 donation, in
- Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 7
(/53%7!2%3 s !00!2%, s (!2$7!2%
Stop in and celebrate!
FABRIC SALE
!NY %SPRESSO $RINK
R069109
5482 Old Philadelphia Pike • Gap, PA 17527 All services will be offered both in-person and online via Pequea EC Church’s Facebook livestream and more details can be obtained by emailing pequeaevents@gmail.com or by visiting pequeaecchurch.com
.OW THRU -ARCH Select group of prints & solids.
Soup & Sdwich FUNDRAISER
IF YOU WANT TO PRE-ORDER YOUR SOUP & SANDWICHES FOR PICK-UP. CHOOSE ONE OF THE FOLLOWING OPTIONS: • CALL BILL @ 717-435-0706 • EMAIL PARADISELIONSCLUB@GMAIL.COM OR ORDER ON FACEBOOK AT PARADISE LIONS CLUB • FILL OUT THE ONLINE ORDER FORM: HTTPS:// HVALUDES.WUFOO.COM/FORMS/M1CJUWIZ0R76GTQ For 93 years, the Lions have been operating in Paradise Township. All of the proceeds from this fundraiser will be utilized to support community needs such as contributing to the food pantry, updating Scouts’ buildings or covering the cost of eye doctor visits for community members.
j
=;=< <@9=B8
10
@8;;; / $/ 00 /"3"+1"/ % 0" <
% 0"
+0" 1 G ""! % 0" >
""! G ""! % 0" =
;@>DCD;
;@>DCB?
;@>DC>>
j
j
;@>DD;C
j
>C
<@8;;; .: 1:
<?AA?@B
j
;@>DCC=
,2/ %,& " j>:DD <:@ 9 :
;@>DCAA
;@>DC=@
FOR A QUART OF THE
DD ?A <?AA?A@
<@8;;; .: 1:
j??:DD <@8;;; .: 1:
DD
j
DDD j
FAMOUS
j
<=DD
j
<D<?C@=
<<
;@>DD>=
j
PARADISE TOWNSHIP LIONS CHICKEN CORN SOUP
>>DD
<@8;;; .: 1: ;@>DD?;
<;
@8;;; .: 1: 7"/V ""! G ""! B;>;?CD =?9;9? j BD BA<@;C<
@8;;; .: 1: /"*&2* 4+ ,,!
j
<;DD > @8;;; .: 1:
j j >D
DD
@=D j>;DD
j
A@CA=?=
<?
=CDD
??D
j
)2*&+2* )),6 01"") ) !": CA???=D
j
=AD
j
=>D
CD;;=AC
3
@<>A?=D
jB:DD C9 : ABB@C?@
D@CA?@?
ABD
>9 (: & /,#& "/ ),1% D>?C@>>
j
A=D<=@A
j ?D << ,20"%,)! j DD /,,*
<ADD
j
C
j <D
<@
<<;9 7: @;r< =9 6 )" 2")M &)
<9 ): / G % &+ &) ;DC<>DD
@
j
=BD
,&)"1 ,4) /20% A?<<;A;
>AACD??
<<?D
B>;;DC<
j
==D
<A9 +: ,,) ,5
%&0( /,,*
-, ?DA;B9 ;@?=? +! +&1&7"/8 C ,7 <D=?>A?
"*,+ "+1 ))9 2/-,0" )" +"/ "#&))
BDp ?DACB=>
@>D
<
j =D
=@DD
j
@NC9 +: 5 @;9 1: /!"+ ,0" C9 )6 ,+01/2 1&,+:
=C9 7: A<=>;=; V &2* &*" 201
j
DA=<@@C 51/ 1,2$%: B; $0: BA>CBBC
@DD
B;
A@B<DCC
?B>DB;=
C>?>B?<
CA;@B<D
<?DD
j
<<:=@9 7: & )V &.2&! >D9 ): +! / 401/&+$ , - /! $0
A==;@D?
EACH )
"*,3"/
<<@<@CC
;@@AB?A
>
j >D
@?AD@DC
j
=;9 : 2-/"*" &/! ,,!
AC;?D=A
+$)"! " ! /2 /20%
=CD?B><
DDD
<CDD
j
B@<@@><@
>9 : AA?<;A= /2+"/ "1
j>:?D
=CD?BB=
j ?D j
>
@DD
" 36 216 1"") 201 +
;<<>@;A
>=9 7: ?;r< =9 6 )" 2")M &)
j ?D
j
?BD
<<9 1: 1&)&16
=<DD
j
<DDD
j
>=9 ): ) 01& / $" +
@9 ): 0 +
C?;>B=B
??DA@=B
" 12/"0 * /1 ,+1/,) " 06 -,2/ 0-,21 :
:
>
C9 1: ) ( ,)!V ,11&+$ ,&)
j
A<=>;D@
j ?D
?9 : /$ +& V ,))6 ,+"V ) +1 ,,!
D<@ABD@
@C>D;A>
<DA>?BD
$
A<?C@;A
,20"%,)! /,,*
B=B=;B>
>:C 2: 1: /"*&"/V -% $+2* " 1 ,00
D9 +: 2) ) +1"/
,))6 /!"+"/ ?; ) $
@=D
j
;?>CA==
<;DD
<9 ): 2)1&9 2/-,0" )" +"/ G &0&+#" 1 +1
<?DD
C=>C<C;
CBB;>><
=@D
<<BD
<?9 +:
<>I +! /,4")
j
BA<@;B>
j
j
<D:?9 7: 4+V &0% "1"/$"+1
A=;D<<C
<=9<N=9 +: /!"+ /,4")
<@8;;; .: 1:
>AA;C@D
j
<
;@>DB@D
j
BA<@;A@
<;9 :
A
j
201 /,,* 4&1% 201 +
2 ("1 6$/( '$7(6 0$5&+
@<D=BBC
j =D
j ?D =CD <=
ADD
j =D
DDD
<;9 +: /2 "/ G .2""$"" ,* ,
;A<@A?<
<9 ): 01 <<9<N?9 +: +! / +$"V 2)1&3 1,/ ,1&,+ CCD>A=; +! )" +"/
2/-,0" <;9 : ""! ) +1 ,,! " 1"/V <?AA?C< ,*-)"1"
>:@9 : "/1&)&7"/ 2/0"/6 )20 4N / $/ 00 ) +1 ,,! /"3"+1"/ <?AA@>< =>9;9?
?9 : <@8;;; .: 1: /$ +& BA<@;DD V ,+" " ) ) +1 ,,!
j
=D DD j =9 : ))9
MORE
<>A<D>;
j
<??D
DDD
@BC@B=;
B;>;@;@
A=D
D9 +: ")25" 0% /20%
=?9 +: 2/3"! ),,/ .2""$""
@CD?<?=
@9 :
@9 :
<?AA?B>
j
A==D?@?
=
CC@;ACB
j
j
yd.
>
@>D
<A9 +:
@=>>C?A
<=:A9 7: ' 5V AD / +$" &0%4 0%&+$ <>I +! / +0-) +1"/ &.2&!
>ADD
<@8;;; .: 1:
;@>DBD<
?<D
C9 +: 1 &+)"00 1"") .2""$""
352*5$0 $/ /$:1 &$5( j <?DD 3+$6( $118 @8;;; .: j <?DD 1: j <BDD j<BDD 3/$17,1* 6833/,(6 6723 ,1 72'$< &+1"/&7"/ .: 1: @8;;; .: 1: @8;;; .: 1: ?
$
j j
?
DD
<A9 1:
@CD
<9 : ,*-,01"! ,4 +2/" <DA>=?C
D@CA?A=
6$/(6 '$7(6 0$5&+
Over 75 Specials!
FOR EACH HAM & CHEESE SANDWICH
WE SERVE
j
$ 9$3 OR
BY THE "/,4
.OW THROUGH -ARCH
$RY 4AVERN 2D $ENVER 0! &IVEPOINTVILLE s s WWW WEAVERSSTOREINC COM s Hours: Mon., Tues., Thurs., Fri. 8am-8pm; Wed. & Sat. 8am-5pm
Family Owned & Operated in Lancaster County Since 1959 Not Responsible For Typographical Errors
R069115
11 AM - SOLD OUT DRIVE-THRU ORDER OR PICK-UP AT PARADISE TOWNSHIP COMMUNITY BUILDING
yd.
6$/( '$7(6
R069033
SATURDAY, MARCH 27, 2021
$
.OW THRU -ARCH
SPORTS
8 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
Jay’s Handyman Service A Father-Son Operated Business
No Job Too Small!
Free Estimates Cell: 484-467-4069
Fully Insured PA 113649
R068373
Clean Up • Clean Out • Roof Seal Coating Power Washing & Soft Washing Gutter Repair • Gutter Cleaning Painting & Drywall • Screen & Door Repair Light Electrical & Light Plumbing Vinyl Flooring • Work on Mobile Homes & More...
For All Your Outdoor Needs
HARDSCAPING & LANDSCAPING Free Estimates R067842
Fully Insured
RESIDENTIAL • COMMERCIAL President/CEO: Robbie Stuart
Operations Manager: Dave Fisher
717-945-2794 | 717-989-8527
Land Development Lot Add-On Plans E&S Permits
Conestoga Valley • Donegal • Elizabethtown Garden Spot • Hempfield Lampeter-Strasburg • Manheim Central Penn Manor • Pequea Valley • Solanco
PV Matmen Compete PVHS To Stream in Super Regional “Les Misérables” BY ARA GRIGORIAN
Jace Beegle was one of three Pequea Valley wrestlers competing in the PIAA Class 2A East Super Regional, held at Pottsville on Saturday, March 6. Beegle joined Nate Miller and Liam McGinley. Wrestling in the 126-pound bracket, Beegle suffered two very close defeats as he bowed out of the tournament. In the opening round, Camp Hill’s Christian Doi managed a 3-2 decision over the PV senior. In the consolations, Beegle lost a 4-2 decision to Evan Maag of Notre Dame-Green Pond.
The Factory Ministries, 3293 Lincoln Highway East, Paradise, is seeking donations of small, new items that range in value from $10 to $15. Gift cards worth no more than $10 will also be accepted. The items will be used as prizes at
R067023
Quick Response Time Call Rob for a free estimate! 717.898.5254
MORE SPORTS PICTURES and other high school sports news at
McGinley lost a major decision to the eventual second place finisher, Aylen Smith of Notre Dame-Green Pond, in the first round of the 106-pound brackets. McGinley was unable to wrestle his way back as a technical fall by Brock Weiss of Jersey Shore ended that quest. In the heavyweight class, Nate Miller went to the consolations following a pin by eventual champ Riley Robell of Bishop McDevitt. Miller’s competitive effort in the consolations came up empty as Caleb Burkhart of Hughesville prevailed 5-2 in a decision.
Small Bingo Prizes Sought
Looking to build or develop? Property Subdivision Stormwater Plans NPDES Permits
townlively.com
the monthly bingo event at The Factory Ministries. Donations may be dropped off on weekdays from 9 a.m. to 4 p.m. For more information, readers may contact 717-687-9594 or info@the factoryministries.com.
Spring is Here!
robv@ravassociates.com
BY ANN MEAD ASH
Nathan Bankert, director of the Pequea Valley High School (PVHS) production of “Les Misérables,” is happy to laud the cast members, videographers, audio specialists, learners, and others who have helped make the spring show a reality. “It has been a community effort to put such a major production together in a totally different way,” said Bankert. The show will be recorded and livestreamed to ticketholders via a link on Thursday, March 18, at 7 p.m.; Friday, March 19, at 7:30 p.m.; and Saturday, March 20, at 2 and 7:30 p.m. Tickets are on sale now at www.showTix4U .com/events/19236. Known as “Les Mis,” the show is set in early 19th-century France, and the story follows French peasant Jean Valjean, played by Ian Hershey, who was imprisoned for 19 years a a result of stealing a loaf of bread to feed his sister’s starving child. After Valjean’s life is changed by the forgiveness of a
priest, he attempts to create a new, respectable life for himself, eventually raising Cosette, played by Sarah Keenan, as if she were his daughter. Over the years, Valjean is pursued by Inspector Javert, played by Jazae Maina-Itegi, who is determined to send him back to prison. Others playing lead roles include Alexandria Martelli as Eponine, Julia Shaubach as Fantine, and Jamison Caster as Marius. The show is sung through, but it is known for specific songs, including “One Day More.” Well-known solos include “I Dreamed a Dream,” sung by Shaubach; “On My Own,” sung by Martelli; and “Stars,” sung by Maina-Itegi. Both Hershey and Caster noted that memorization for the lengthy production is a challenge, but that issues related to COVID-19 restrictions are more complicated. “It’s hard to decide how to do a scene without being too close,” said Hershey. Martelli agreed, sayting, “We can’t really do any partner dancing and no hugging.” See Les Mis pg 10
Premium Bark Mulch
Tree Removal & Stump Grinding Grass Seeding • Mulching Yard Clean Ups • Snow Removal Firewood
Dyed Mulch Red, Black & Brown
WE DELIVER
Screened Topsoil Mushroom Soil
& Rentals, LLC
610.857.2169 Parkesburg, PA PA123810 R068231
Barn & House Paint Roof Coa ngs Deck & Fence Paint Stains & Varnish Epoxy & Sealers Spray Equipment
Since 1987
10 OFF $1OFF
$
6-10 cubic yards
WE ARE
4054 E. Newport Rd Kinzers, PA 17535
717-768-3239
FREE Delivery Available Ask for details
711 E. Main St Ephrata, PA 17522
717-733-4388
R067494
of mulch* delivered by 03/31/21.
HIRING
3186 Strasburg Road Coatesville, PA 19320 610-383-6818 weavermulch.com
PER CUBIC YARD 11 or more cubic yards
of mulch* delivered by 03/31/21. *Call for product eligibility.
Delivering Quality Mulch Since 1987
*Call for product eligibility. R069219
Leads in the cast of the Pequea Valley High School production of “Les Misérables” include (from left) Jazae Maina-Itegi, Julia Shaubach, Ian Hershey, Sarah Keenan, Jamison Caster, and Alexandria Martelli.
THE BEST TILLER ON EARTH No Belts • No Chains • No Equal
• 7 To 13 H.P. • Lifetime Trans Warranty • Optional Attachments: Furrower, Rotary Plow, Mowers, Broom, Shredder, Snow Thrower, and More.
SAVE 100 to $300
$
On Select Models
WES STAUFFER EQUIPMENT LLC 23 Pleasant Valley Rd. East of Ephrata
717-738-4215
www.wesstauffer.com
R069174
Spring
Playground Mulch
CLEAN UP
PENNYSAVER
townlively.com
- Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 9
Subaru from pg 7 local Feeding America member food banks, currently totaling an additional 5.6 million meals to those in need, totaling 105 million meals donated from Subaru. Local dealerships in central Pennsylvania that will help provide 99,000 meals to Central Pennsylvania Food Bank include Faulkner Subaru Harrisburg, Apple Subaru and Lancaster County Motors Subaru. To join the effort, Subaru and its retailers invite consumers to make their own donation to Feeding America. Donations will be directed to the food bank that serves the donor’s ZIP code, giving everyone an opportunity to help their communities. Visit www.feedingamerica.org/subaru lovestohelp to learn more. The automaker’s donation to Feeding America is a part of the Subaru Loves to Help pillar, the community-focused pillar of the Subaru Love Promise. To learn more about Subaru Loves to Help and the community work Subaru does, visit www.subaru.com/help. To learn more about the Central Pennsylvania Food Bank, visit www.centralpafoodbank.org or www.facebook.com/Central PAFoodBank or follow the organization on its YouTube channel.
Township from pg 5 Morris noted that the move to the smaller building will significantly lower maintenance and other costs associated with a larger building. Township office hours at the new building will be on Mondays through Fridays from 8 a.m. to 4:30 p.m. Zoning office hours will be on Tuesdays and Thursdays from 8 a.m. to 3:30 p.m. The township office number remains 717-656-9755. More information about Upper Leacock Township may be found by visiting www.ultwp.com.
FENCING SPECIALISTS
All Types of Fencing
610-857-1676 Rt. 10, Parkesburg (2½ miles north of Rt. 30)
R068633
R067317
Retail & Wholesale
10 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Les Mis from pg 8 Other COVID-related issues include the unpredictability of the situation. “We never really know if we will be at school the next day or even the next week,” said Caster, noting that the snowy weather has added to the problem. Hershey said that he is intrigued with the process of creating a movie rather than doing a live performance, and Martelli added that the opportunity to do the show adds an element of normalcy to the cast members’ lives. Practicing a scene from “Les Misérables” at Pequea Valley High School are (standing, from left) Ian HerBankert said that he specificalshey as Jean Valjean and Jazae Maina-Itegi as Javert. ly chose the show because he
15% OFF All Shoes, Clothing & Toys With thi this ad. Expires 4/17/21. Cannot be used with an any other offer or on clearance items.
Women’s • Babies • Kids • Maternity • Men’s
(717) 687-8470
fashioncentsconsignment.com
Mon.-Sat. 9am-8pm
R069202
240 N. Reading Rd. Ephrata, PA 17255 255 N. Decatur Street Strasburg, PA 17579
SINGING SPRING FOODS FRUITS IN SEASON
Checkout Our New Line of Am Amish - Freshly Baked Goods!
Vanilla
Ice Cream Bars
HAVING A FUNDRAISER?
Give us a call about our Sub, Ham & Cheese Specials or all of your BBQ Chicken Needs.
Edy's Caramel Delight
Ice Cream
GROCERY
Dean's Coffee
ONLY Honey Grahams 4 Ct. 14 Oz. Box $5.99
48 Oz. $2.09 3 Gal. $16.99
Ice Cream
Country Time
Uncle Harry's Chocolate & Vanilla Ice Cream Cakes 80 Oz. $9.79
Kraft Hickory Smoke
BBQ Sauce
18 Oz. 99¢
JONAGOLD, FUJI & CRISPIN APPLES, GRAPEFRUIT, Simplot Home Fries PINEAPPLES, NAVEL ORANGES REFRIGERATED
Kraft
15 Oz. 2/ 4 Walnut Creek, Salted $
Cheez Whiz Santa Sophia
Wide Egg Noodles Arizona Lemonade/Tea
Drink Mix DELI Jennie-O Browned
Turkey Breast
12 Oz. 89
¢
Butter Quarters Cream Cheese
73 Oz. $5.99 Shredded
Provolone Cheese Whole Piece Lb. $2.89 Muenster Cheese
she said. “We don’t need to hide it or be ashamed of it, and we are the people that can make a difference.” She added that when she trains team members at GSV’s Meadow View Memory Support campus, she focuses on showing them different approaches to a situation. “There is a way to enhance quality of life for someone who is going through this and their care partners,” said Crystal, who is planning a
30 Oz. 2/$4
Nabisco Costco Size
Lemonade Drink Mix 82.5 Oz. $5.99
Friendliness from pg 1
FROZEN
Lb. $1.19
Bubba Original
Beef Snack Bites
By The Case Only Raw Breaded Lb. $1.79 Chicken Tenders
10.5 Oz. $2.89 Lb. $1.19
2 Lb. $2.99
BULK MARCH SPECIALS 5 Lbs. $9.99 Spearmint Leaves Lb. $1.19 Milk Chocolate Lb. $2.49 Coffee Beans
Auto Home Business Farm Life Health
Lb. $4.69
2021 SPRING MEAT SALE Wednesday, April 14th & Thursday, April 15th 7:00am - 4:30pm Ground Beef (Fresh) 10 Lb. ....................................................... Per Pound $2.49 Lb. .................Case $24.90 Chicken Thighs B/S (Fresh) 40 Lb. ..................................................... Per Pound $1.39 Lb. ................... Case $55.60 Chicken Thighs B/S (Fresh) 10 Lb. ..................................................... Per Pound $1.49 Lb. ....................Case $14.90 Chicken Breast B/S (Fresh) 40 Lb. ..................................................... Per Pound $1.49 Lb. .................. Case $59.60 Chicken Breast B/S (Fresh) 10 Lb. ..................................................... Per Pound $1.59 Lb. ................... Case $15.90 Chicken Leg & Thigh (Fresh) 40 Lb. .................................................... Per Pound 89¢ Lb. ...................... Case $35.60 Chicken Bone-In Thigh (Fresh) 40 Lb. ............................................... Per Pound 89¢ Lb. ...................... Case $35.60 John F. Martin Turkey Hams Avg. 2/9 Lb. ............................................... Per Pound $2.39 Lb. Carolina Turkey Ham Avg. 2/8 Lb. .................................................... Per Pound $2.25 Lb. John F. Martin Sausage Grillers (Original) 12-1 Lb. ................................ Per Pound $2.99 Lb. .................Case $35.88 John F. Martin Sausage Grillers (Pepper & Onion) 12-1 Lb. ..................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $35.88 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Original) 10 Lb. Bulk .......................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Pepper & Onion) 10 Lb. Bulk ............... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 Stoltzfus Meats Sausage Grillers (Apple Maple) 10 Lb. Bulk .................... Per Pound $2.99 Lb. .................Case $29.90 John F. Martin Bacon Ends Avg. 15 Lb. ..................................................... Per Pound $1.29 Lb. John F. Martin Pork Roll Avg. 2/5 Lb. ....................................................... Per Pound $2.59 Lb. Kunzler Sweet Bologna Avg. 2/7 Lb. .................................................... Per Pound $3.79 Lb. Stoltzfus Pork Scrapple 6 Lb. ................................................................ Per Pound $2.00 Lb. ..................Case $12.00 Gene Wenger's Ham Loaf 8 Lb. ................................................................ Per Pound $3.25 Lb. .................Case $26.00 Gene Wenger's Ham Loaf Case 6/8 Lb. CASE LOT ONLY ............................... Per Pound $3.13 Lb. ................Case $150.00 Esh's Sliced Pot Roast Sliced, Approx. 5 Lb. Frozen ................................ Per Pound $5.99 Lb. Prices subject to change with Esh's Sliced Pot Roast Sliced, Approx. 15 Lb. Frozen .............................. Per Pound $5.69 Lb. any market 80/20
610-593-6577
(717) 442-9234
Local Service That Makes a Difference
Year 0 2 Our th
R067239
Veritas Academy, 26 Hillcrest Ave., Leola, a K-12 classical Christian school, will host an open house on Saturday, March 27, from 10 to 11:30 a.m. At the event, families will have the opportunity to talk with teachers, administrators, and current students. Classrooms will be open for students and parents to explore, with a special story time in the kindergarten classroom. Attendees will also enjoy presentations and a continental breakfast, as well as a goodie bag with a classic children’s novel, a book for parents, coupons to Fox Meadows Creamery and Tiny Town, and other gifts. Attendees can drop in at any time during the event. While there is no cost to register, reservations are requested to aid in planning. Interested families can register at www.veritas academy.com/open-house or by calling the school at 717-556-0690 between 7:45 a.m. to 3:30 p.m. on weekdays.
We will d loa your truck or trailer.
Meet our
Good''s MULCH Family Premium Bark Mulch Dyed Mulch (Black or Brown) Bark Blend Mulch Mixed - Bark & Mushroom Shredded Mushroom Mulch Certified Playground Mulch Screened Topsoil Optional MULCH GUARD
$29.00 per scoop $29.00 per scoop $26.50 per scoop $21.50 per scoop $13.00 per scoop $25.00 per scoop $23.00 per scoop $3.75 per scoop
Wesley Good Not a licensed delivery driver...yet!
$
Also Available: Fill Dirt, Leaf Compost, Wood Chips Bagged • Bulk
disruptions as in example with COVID.
INSTANT HEAT WOOD PELLETS
Affordable Insurance
www.beilerinsurance.com
Pick Up • Delivery R069170
SINGING SPRING FOODS 810 Vintage Rd., Christiana, PA 17509
5406 Lincoln Hwy. P.O. Box 189 Gap, PA 17527
Veritas Academy Plans Open House
Hours: Mon.-Thurs. 7-4:30 Fri. 7-7; Sat. 7-4, Closed Sun.
Reasonable Delivery Rates
(717) 687-7565 GoodsMulch.com
500
OFF Your Purchase of 5 Scoops or More 1 coupon per customer Expires 4/30/21
Clip & Save
Please have orders in by 4pm on March 26th, 2021
Wednesday, April 28, breakfast for a limited number of people. The breakfast will bring key businesses in the Lancaster County area that are already doing dementia work on board with the organization. “(The breakfast is about) how we can partner together to make this a dementia-friendly Lancaster County,” said Crystal. Those who wish to become involved with the organization may call 717-487-6223.
knew it could be streamed. To make the process safe for all involved, the audio and video were recorded separately with help from faculty member Kent Haberern on video and volunteer Frank Heverin on audio. “I thought that would be the safest way to do it,” said Bankert.
R069254
Great Prices on Gently Used Clothing
Clip & Save
Lancaster’s Favorite Consignment Shop!
PENNYSAVER
townlively.com
Take Two - Cavod To Present “The Music Man Jr.” overcome his lisp, Paroo begins to fall for the trickster. “The Music Man” has been a staple of musical theater since it debuted on Broadway in 1957. The show is known for toe-tappers such as “76 Trombones” and “Ya Got Trouble,” along with the softer melodies of “‘Til There Was You,” and “Goodnight, My Someone.” Because “The Music Man” is such a popular show, Weaver is planning to deliver the classic tale but still offer audiences a bit of a fresh take by encouraging his actors, ages 9 to 17, to look into the depth of their characters. “I am a big fan of character development,” said Weaver. “I am trying to help them understand that every line in the script is in there for a reason to help them … understand their character a little better.”
Stop & Browse! Lots to see! • Perennials Galore • Violas & Pansies (in full bloom) • Hardy Helleborus, African Violets • Houseplants, Cactus, & Succulents (good selection) • Composts, Fertilizers, & Mulch for Gardens & Yards • Onion Sets, Seed Potatoes, & Asparagus Roots • Garden Seeds & Supplies
lack Creek Greenhouses, LLC. R069217
211 E. Black Creek Rd. East Earl, PA 17519
(a half mile off Rt. 625 in Bowmansville)
Plain/Honey/Turkey Beef Ring Ring Bologna Bologna $ $ 10.5 lb. case 1.99 lb. 12/1 lb.
1.69 lb.
Hatfield Pure Lard ................................. 38.5 lb. pail $1.69 lb. Boneless Skinless Chicken Breasts ........ 40 lb. case $1.39 lb. Bone-in Chicken Thighs .............................40 lb. case 89¢ lb. Cooked Diced Chicken Breast ............................30 lb. 99¢ lb. Cut Chicken Wings ..................................40 lb. case $1.19 lb. Boneless Skinless Chicken Thighs ... 12/2.5 lb. pks. $1.79 lb. Breaded Chicken Patties .............................. 29.7 lb. $1.39 lb. Turkey 30 lb. or Chicken 40 lb. Drumsticks ................ 79¢ lb. Kutztown Chicken Franks .................................3/3 lb. 99¢ lb. Regular Split Chicken Breast ....................40 lb. case 99¢ lb. Cooked Chicken Nuggets .......................20 lb. case $1.59 lb. Turkey Bacon Real Bits ................................10/1 lb. $1.39 lb. Jennie-O Boneless Cooked Turkey Breast .......7/5 lb. 99¢ lb. Ground Turkey ................................................4/5 lb. $1.49 lb. Roasted Turkey Breast Thick Sliced .......... 25 lb. bulk 89¢ lb. Turkey Kielbasa ............................................... 12 lb. $1.29 lb. Turkey Hams ...........................................12 lb. case $1.69 lb. Turkey Canadian Bacon ......................... 3/5 lb. rolls $1.39 lb. Sliced Turkey Bacon ........................................ 10 lb. $1.49 lb. Thin-Sliced Herb Turkey Breast ..................12/7 oz. $1.69 lb. Ground Sausage .................................... 2/5 lb. rolls $1.29 lb. Boneless Pork Loins ...............................30 lb. case $1.29 lb. Bacon Ends ............................................ 40 lb. bulk $1.19 lb. Bulk Sliced Bacon....................................15 lb. case $2.59 lb. Boneless Hams ...................................... 2/12 lb. pc. $1.59 lb. Sliced Ham ......................................................4/6 lb. $1.69 lb. Boneless Pork Butts ............................ 4/7.5 lb. avg. $1.89 lb. Pork Scrapple ............................................... 2/5 lb. $1.19 lb.
717-445-5046 717
Ground Pork (Unseasoned) .................. 12/1 lb. pks. $1.79 lb. Ham Steaks In Packs ............................... 18 lb. avg. $1.19 lb. Kunzler Hot Dogs ...........................................8/3 lb. $1.99 lb. Beef Burgers ............................... 10 oz., 10 lb. case $2.69 lb. Beef Ribs .................................................35 lb. case $1.79 lb. Breaded Angus Beef Steaks .......... 4 oz./10 lb. case $1.59 lb. Ground Beef .......................................... 6/10 lb. rolls $2.29 lb. Sliced Roast Beef Ends....................................25 lb. $1.29 lb. Chipped Beef Steak .................................10 lb. case $1.99 lb. Dried Beef Loaves ................................... 2/5 lb. avg. $2.89 lb. Sweet Lebanon Bologna Rolls........................2/5 lb. $3.29 lb. Ice Cream Vanilla ................................................3 gal. $13.99 Mozzarella String Cheese Sticks ............. 12/12 oz. $1.49 lb. Sliced White American Cheese ......................4/5 lb. $2.29 lb. Velvetta-Style Cheese .................................5 lb. bar $2.89 lb. Sliced Provolone Cheese ............................. 12/8 oz. $2.29 lb. Swiss Cheese Blocks......................................2/6 lb. $2.89 lb. Colby Jack Cheese ........................... 12/8 oz. blocks $1.99 lb. Muenster or Havarti Cheese Ends ........... 10 lb. avg. $2.49 lb. Shredded Cheddar Cheese .............................4/5 lb. $2.89 lb. Unsalted Foil-Wrapped Butter Portions .....17 lb. case 89¢ lb. Salted Butter Quarters ............................36 lb. case $1.99 lb. Unsalted Butter ......................................5.5 lb. block $1.69 lb. Elbow Macaroni Noodles ................................ 20/1-lb. $14.99 Minced Salmon ...........................................5/6.6 lb. $2.99 lb. Breaded Fish Portions .............................10 lb. case $1.89 lb. Tropicana Berry Punch .............................8/59 oz. $5.99 case General Mills Oatmeal Crisp Cereal .......6/19 oz. $14.99 case *Prices & Availability Subject to Change One Week from Publication or While Supplies Last. Payment Expected On Delivery.
EPHRATA 322 GENERAL STORE WAREHOUSE CALL TO ORDER 717-368-5964 • Hours 7 a.m. - 6 p.m.
DELIVERY ONLY! (CASE LOT SALES ONLY)
Derrick Lambert will play Harold Hill in the rescheduled production of “The Music Man Jr.,” set to play at Cavod Theatre, New Holland, on two weekends in March.
Weaver noted that it has been satisfying to see students take a break from what is happening in the world when they come to rehearsals. “(I enjoy) seeing the kids come in here and have fun for three or four hours and forget about everything else in a safe environment putting on a show,” he said. After having to reschedule, the director is especially looking forward to sharing the hard work of the cast with audiences. “I really hope audiences can see there is still fun to be had in bad times,” he said, adding that he also hopes the theme of authenticity will shine through. “The message behind the show is being able to find your true self,” he explained. “You don’t have to lie or be fake. It’s OK to be who you are.” Tickets, which are limited, are available at https://cavod.org or by calling 717-354-3355.
Nice Bart Twp. ranch home on .76 acre lot w/beautiful backyard farmland views. Main floor features 3 BRs, full bath, living rm., kitchen & dining area. Full divided bsmnt w/brick FP & shop area. Large open side yard. Low taxes. Zoned agricultural. See website for information, pictures, terms SHOWN BY APPOINTMENT – CALL TODAY Sale For: Grace B Reed Estate c/o Melvin & David Reed, Executors
THURSDAY, APRIL 29
6:00 P.M.
136 Keller Ave., Lancaster, PA ABSOLUTE TOWING SPRING USED VEHICLE AUCTION 25+ Vehicles cleared for Public Auction. 10% Buyer Premium See Website Or Call For Complete Listing & Terms Of Sale Sale For: Absolute Towing, LLC
THURSDAY, MAY 20
6:00 P.M.
REAL ESTATE ONLY 4107 White Oak Rd., Paradise, PA Directions – Take White Oak Rd. West From Rt. 896 For ½ Mile
Well maintained bi-level in Pequea Valley School District. This home features 4 BRs, 2 full baths, living rm., eat-in kitchen, finished family rm. w/wood stove, laundry, and 1-car garage. New rear covered deck w/stunning southern farmland view. New stamped concrete walk and two patios. Large 24’x40’ heated garage w/floor drain. SHOWN BY APPOINTMENT – 1% BROKER PARTICIPATION OFFERED Sale For: James & Freda Pletcher
LEFEVER & HART AUCTIONS - AY2206 717-989-5110 717-669-1483 WWW.LHAUCTIONS.COM
WWW.AUCTIONZIP.COM ID#4902
1655 Main St., East Earl, PA 17519 / Along Rt. 23 at the east end of Goodville
200 Order Receive 2 Cases of Yogurt FREE 300 Receives Berry Punch 8/59 Oz. FREE
$
We Stock Bulk Flour, Sugar, & Oatmeal
623 Mount Pleasant Rd., Quarryville, PA Directions – North On Mt Pleasant Rd. From Rt. 372 REAL ESTATE – COINS – TOOLS – BEAR TRAP FURNITURE - HOUSEWARES – LAWN & GARDEN
ABSOLUTE AUCTION
FREE DELIVERY $100 OR MORE
$
9:00 A.M. REAL ESTATE OFFERED AT 1:00 P.M.
“REAL ESTATE & PERSONAL PROPERTY - COINS” SATURDAY, MARCH 20, 2021 @ 9:30AM
R069114
MARCH HOURS: Monday-Saturday 8am-5pm, Closed Sunday
SATURDAY, APRIL 24
R069136
After more than a decade bringing musicals and dramas to the New Holland area, Cavod Theatre has looked back to the organization’s roots to stage a junior version of one of the theater’s first productions “The Music Man.” Last set to play in December 2020 but postponed due to COVID-19 restrictions, the show, “The Music Man Jr.,” will be presented at Cavod Theatre, 641 W. Main St., New Holland, at 7 p.m. on Fridays, March 19 and 26; at 2 and 7 p.m. on Saturdays, March 20 and 27; and at 4 p.m. on Sundays, March 21 and 28. “It’s one of the more fun junior shows,” said director Alex Weaver, who grappled with the challenges of rehearsing under COVID-19
restrictions. Weaver divided the 36member cast into “family groupings,” and taught the show’s lovebirds, Harold Hill, played by Derrick Lambert, and Marian Paroo, played by Soren Lefever, how to portray emotion without getting too close or looking directly at each other while singing. The plot of the musical revolves around Hill, a con man who pretends to be a band leader. He sells musical instruments and band uniforms to the residents of River City, Iowa, while promising to train the members of the new band. The townspeople, with the exception of librarian and piano teacher Paroo, fall for Hill’s tricks. Although Paroo sees the truth, after witnessing Hill helping her younger brother, Winthrop, played by Brandt Esh,
LEFEVER & HART PUBLIC AUCTIONS
BEAUTIFUL STONE RANCHER ON 1/2 ACRE Approx. 1,250 sq. ft. living area plus finished basement. 2 bedrooms, 1-1/2 bath. Nice kitchen by Kraft-Maid, dining area, family room, laundry room. Hardwood flooring, many closets. Finished basement w/rec room, cold cellar, & utility room. Large attic. Heat is oil hot water, also Mini Split for heat/AC. One car garage attached. Private well & conventional sewer. House built in 1957. • 20’x24’ Pole Building w/overhead doors & concrete floor - only a few years old. • 10’x14’ Utility Shed. Note: This is a nice, well-built house and features a beautiful view across the valley from the “behind the house” patio! East Earl Twp. - Eastern Lancaster County School Dist. See photos @ MoreAuctionInfo.com Terms: $20,000.00 deposit @ auction, Balance within 45 days. Open House: By appointment. Real Estate @ 1:00 P.M. John is moving to assisted living & property sells ABSOLUTE! 9:30 A.M. - SILVER COINS: Silver Dollars: 20 Morgans, 3 Peace, 8 Silver Eagles, 5 Eisenhower; 29 pc. “150 yrs. America’s Most Famous Coins” in display case; 2 - 5 pc. “American Historic Dollar Collection”; 10 Franklin halves; Bicentennial halves; 11 - $10.00 President coins; gold-plated $1 state & president coins; painted state quarters; wheat pennies. Approx. 10 A.M. - TOOLS: 3300w portable generator; 15 amp battery charger w/boost; 6’ work bench w/vise; appliance cart; 1 h.p. motor; Makita 18V drill; Craftsman 4” jointer; scroll saw; router w/table; many hand tools - wrenches, wheel puller, shop hardware; many lawn & garden hand tools; 16’ alum. ext. ladder; 6’ f.g. stepladder; Stihl FS80 weedeater; elec. leaf blower; alum. mower ramps; 3’x8’ vinyl hot bed; plus more. HOUSEHOLD GOODS: Kenmore glass top stove; Whirlpool & Frigidaire refrigerators w/freezer tops; 9 & 11 cu. ft. chest freezers; 3 pc. double bedroom suite; nice Howard Miller grandfather’s clock; 55” walnut china closet; smaller china closet; oak rolltop desk; kneehole desk; nearly new recliner; power recline recliner; 3 blanket chests; narrow 8’ drop leaf table; older Bernina sewing machine; 6 wooden clothes trees; treadmill; folding chairs; 2 upright sweepers; stereo; elec. log heater; 2 dehumidifiers; Kitchen Aid mixer; other kitchen items; 55 kettles; oil lamps; misc. glass & china-overlay, hobnail opalescence; many canning jars; 2 nut crackers; braided rugs; bedding; several binoculars; Bible story books; games; toys; marble roller; 2 sleds; express wagon; croquet set; quoits; fishing poles & tackle; 5 gal. cooler; metal hunting licenses: 1936, ‘39, ‘41; stereoscope; dec. hand saw; brace saw; plus more general items. See photos @ www.MoreAuctionInfo.com Auction For: Terms: Cash, PA check, also credit card w/3% fee. John M. Horst Lunch stand.
Nevin, Andrew, Victor, & Gordon Martin Andrew - 717.816.1803 / Victor - 717.658.9930 Email: Info@MartinsAuctionService.com / Lic. #2826L
R068435
BY ANN MEAD ASH
- Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 11
12 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Holy Week Services Set
CHRISTIAN FELLOWSHIP CHURCH: 758 Spruce Rd., New Holland 717-354-8428. “Building Community with Christ, to Impact a World without Christ” Pastor: Dr. Doug Bozung. Please visit cfcnewholland.org/updates to receive current information for worship services, Sunday School (Adult Bible Fellowship), Children’s Ministry, and Prayer Meetings. Onsite services are at 8:15 & 10:45 am on Sunday.
PETRA CHURCH: 565 Airport Rd., New Holland, 354-5394, www.petra.church, Lead Pastor: Brian Coles. Sunday Worship Services on site: 9 a.m. & 11 a.m. Ministries for children, students, and young adults. Services streamed through Facebook, YouTube, Petra’s website & the Petra App. Handicapped access.
LIGHTHOUSE CHURCH (AG): located at 105 Earland Drive New Holland, invites you to join us for a time of contemporary worship and biblical preaching at our 8:45 or 11:00 services on Sunday Mornings. Child care for infants - 5th grade is available both services. Lead Pastor: Stephen Ritchey Associate / Youth Pastor: Scott Gray. For more information about our services and programs, visit Lighthouseag.com MIDDLE OCTORARA PRESBYTERIAN CHURCH: 1199 Valley Road Quarryville. Sunday Services: Sunday School 9 AM; Blended Worship 10:30 AM. 717-786-3402 Visit us online at www.middleoctorara.org MT. EDEN EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH: 1241 May Post Office Rd., Quarryville, (5 mi. South of Strasburg, 3 mi. North of 372). Rev. Walter Wagner, Interim Pastor. Sunday worship service 9:30 am, nursery provided. Sunday School 11 am- all ages. Various ministries, groups available. Youth groups. Limited handicap accessibility. 717-786-7565. www.mteden.org
SALEM EVANGELICAL REFORMED CHURCH, HELLERS (founded 1725), 2555 Horseshoe Rd. Lancaster. 717-656-9249. Sunday Worship at 9:30 am (includes Church Hour Nursery). Holy Communion 1st Sun. of month. Adult Sunday School at 10:45 am. Handicap Accessible. Pastor: Bruce Tully. E-mail: info@salemhellers.com; Website: www.salemhellers.com ST. STEPHEN REFORMED CHURCH (Presbyterian Church In America): “A Beacon on the Hill.” The Word of God is central to our worship. Sunday worship at 8:15 and 10:30am with Kingdom’s kids and nursery provided for the 10:30 service. Sunday school for all ages at 9:30am. Choir sings the last Sunday of each month. Youth group on Sundays at 6:00 pm for grades 6th-12th. Lead Pastor: Rev. Dr. Timothy Witmer. 249 East Main Street, New Holland. 717-354-7871. http://ststephenpca.org WordUP Community Ministries: 160 Rt. 41 Gap, PA – located in Dutchland Corporate Center. Pastor Buck Mowday, 717-330-0561. Start your Sunday experience in the Café beginning at 10:00 am with Worship and Children’s Services following at 10:45 am (Children infant thru 5th grade). Facebook: WordUP Community Ministries. We serve God by serving others: Me serving you, You serving others, Others serving Others. wordupcommunityministries.org
Please Note: Updates can be made to your church’s listing for 1st issue date of each month only. (Changes must be submitted by the previous Wednesday.) For More Information On Church Listings And Rates, Call Justin at 717-492-2533
A service will be held at noon on Good Friday, April 2, at Pequea EC Church, 5482 Old Philadelphia Pike, Gap, featuring messages from members of each participating church. Speakers will examine Jesus’ last words on the cross. On Easter Sunday, April 4, at 7 a.m., Mount Airy EC and Pequea EC churches will host an outdoor Easter sunrise service celebrating the resurrection of Jesus Christ. The service, held at Pequea EC Church, will be
moved indoors in the event of inclement weather. Community members who do not wish to attend these events in person may view the services on Pequea EC Church’s Facebook page. For links, visit www.pequeaecchurch.com or email pequeaevents@gmail.com. Additionally, each church will hold its own service on April 4. At Pequea Presbyterian Church, the service will begin at 10:30 a.m., with more details available by emailing pequeapres1724
Salisbury Twp.
PUBLIC AUCTION
Pub
2 BDRM. VINYL-SIDED RANCH HOME w/DETACHED 1,200 SF SHOP/GARAGE
Antiques & Collectibles Furniture & Appliances Household Goods – Tools 700 Books – Lawn & Garden Saturday March 27th at 8:30 A.M.
New Holland, PA 17557 Directions: From Peters Rd., take Redwell Rd. North to Right on Diem Rd. Sale on Right. Circa 1951, 2 bdrm, full bath plus, vinylsided home on .59 ac. M/L lot in Salisbury Twp., Lancaster Co, PA. Also included a 30’x40’ stucco & vinyl sided shop/garage w/high overhead truck door. Main floor of this 896 sq. ft. home has enclosed side porch; kitchen elec. range, pantry; living rm. w/closet & front door; bathroom; 2 bdrms, one w/closet. Bsmt: rec rm. w/closet, elec. basebd heat; laundry rm w/washer/dryer hookup, shower stall, family rm, furnace rm. w/oil burner, 275 gal. fuel oil tank & 200 Amp elec. service. Home has insulated glass, Tilt, Capped Windows, forced warm air het, asphalt shingle roof w/ridge vent, drilled well, cesspool, & macadam driveway. 1,200 sq. ft. shop/garage w/overhead truck door. NOTE: Country setting w/both farmland & woodland views; Buildings need some TLC. Terms of Real Estate: 10% down day of sale; balance on or before 45 days. Shown by appointment. Call 717-940-0245. See pics on auctionzip.com #5627. Attorney: Kling & Deibler Sale by Henry K. Wismer Estate
957 Weaverland Road, East Earl, PA 17519 Auctioneer Note: Anna Petersheim was a collector. An unbelievable collection of smalls, miniatures, toys, etc. Large selection of good books including spiritual, religious & Bible books, some in German dating back to the 1800s. Also “Salvation Full and Free” by Daniel Mast, The Wondering Soul, Arthur Maxwell Bible stories, German/ English Ausbund, etc. There are slavery books, Underground Railroad, prairie & western books, Laura Ingalls, Mother Goose nursery rhymes & lots more. Bells, Cups, Shakers & such will be sold by the Dozen or by the Shelf Lot. Don’t miss it. For more info or full listing call Amos Fisher 717-468-7148. Se Auction rvices By: Auctioneers: Amos Fisher AU005735 Selling For: Daniel F. King Anna Petersheim Estate Daniel King (Brownie) Isaac Petersheim Auction Zip #30845 Executor 717-354-4418 All announcements on Auction Day take precedence over previous advertisements.
THURS. APRIL 1, 2021 – 6pm Real Estate Adjacent to: 173 Sego Sago Rd. Lititz, PA 17543 2.3 ACRE WOODED LITITZ PLOT WITH FARMLAND VIEWS – Parcel Number: 500-35071-0-0000
See HessAuctionGroup.com for more details & photos of all of these great properties!
2.3 ACRES
Online Only Auctions 768 Graystone Rd. Manheim, PA 17545
OPEN HOUSES: SAT. APRIL 3, 10AM – 12PM & MON. APRIL 5, 5PM – 6:30PM OR SHOWN BY APPOINTMENT Auction For: Larry & Eileen Wenger
TH
WEDS. APRIL 21, 2021 – 6pm Real Estate 915 Shreiner Ave. Lancaster, PA 17603
! EK
WE
THURS. MARCH 18, 2021 – 5pm Real Estate Online Only Personal Property 424 West Orange St. Lititz, PA 17543
IS
Directions: Rt. 23 West of Blue Ball. Property on left.
WELL-LOCATED 4 BEDROOM LANCASTER HOME – 0.31 Acres – Manheim Twp SD
WELL-LOCATED 3 BEDROOM LITITZ BRICK RANCH HOME – 0.42 Acres – Warwick SD
OPEN HOUSES: SAT. APRIL 10, 10AM – 12PM & MON. APRIL 12, 5PM – 6:30PM OR SHOWN BY APPOINTMENT
SHOWN BY APPOINTMENT ONLY Auction For: Clara I. Yackly
!
EK
WE
Online Only Thru March 24th • 6pm Closing Time
1.7 ACRES
FRI. APRIL 23, 2021 10am Personal Property 6pm Real Estate 4435 Oregon Pike, Ephrata, PA 17522
PREVIEWS WED. MARCH 17TH & TUES. MARCH 23RD • 3-6PM
IDEALLY LOCATED 1.7 ACRE HIGHWAY COMMERCIAL PROPERTY - Conestoga Valley SD
• BASEBALL CARDS • BOBBLEHEADS • GAME PROGRAMS • SCORECARDS • AUTOGRAPHED ITEMS • FOOTBALL CARDS • & SO MUCH MORE
Auction For: Rose Hill Investments LLC/ Rose Hill Construction, Inc.
TH
SHOWN BY APPOINTMENT
CURRENTLY CONSIGNING FOR
IS !
EK
WE
WED. MARCH 24, 2021 Online Only Jewelry Auction 768 Graystone Rd. Manheim, PA 17545 Online Only Thru March 24th • 7pm Closing Time
PREVIEWS WED. MARCH 17TH & TUES. MARCH 23RD • 3-6PM • GOLD • STERLING SILVER • DIAMOND RINGS & NECKLACES • COSTUME JEWELRY • WATCHES • & MUCH MORE!
Auction for: Jenny Nolt Estate Mervin Nolt, Exec. (717) 355-9447
We are currently taking consignments for a Spring Firearms Auction as well as our next Antiques & Americana Catalog Auction! Drop off days are Wednesdays, 8am-4pm. Questions about the items you’re looking to consign? Give us a call! We’d be happy to help.
Downsizing? Have Questions?
TUES. MARCH 30, 2021 – 6pm Real Estate 333-335, 337, 339 Walnut St. Wrightsville, PA 17368 R068075
Tim Weaver Auct. Srvc. Phone: 717-354-9524 Lic.#AY2109
IS
Auctioneers: Tim Weaver Dave Stoltzfus, Steve Schuler, Matthew Martin
Auction For: Sandra Evans Merritt
TH
WED. MARCH 24, 2021 Online Only Sports Memorabilia Auction 768 Graystone Rd. Manheim, PA 17545
- REAL ESTATE 3 Bdrm. House on .23 Acre +/-. 2½ Sty. house w/1923 sq ft., 3 bdrms, 1½ baths, eat-in kitchen, dining rm., living rm., front & side enclosed porches, rear deck, attic & basement (level walkout). Oil/HW radiator heat ((2) 275 gal. tanks). Outbuilding: 26’x40’ bldg. w/2 bay garage & horse stall. All on a .23 Acre lot w/macadam drive & parking, public water & sewer. Zoned commercial neighborhood. E. Earl Twp. ELANCO Schools. Taxes, approx. $2900 (2020). Auctioneer’s Note: Property a good fit as investment or personal residence. Very convenient location. Minutes to New Holland, Goodville, etc. Easy access to Rts. 23, 322, 897, 625 & Pa Turnpike. Property to be sold to settle estate. Available for immediate possession. Prepare to buy. Terms: 10% down, settlement on or before May 7, 2021. Doug Good, Atty. (717) 354-4456 Personal Inspection by appointment or OPEN HOUSE: Saturdays, March 6 & 13, 1-3 P.M. Contact seller at (717) 355-9447 for a private showing. See more at auctionzip.com, ID#25403
AAuction For: James R. Spahr & Joanne S. Welsh
WELL-MAINTAINED 3 BEDROOM HOME ON LARGE CORNER LOT – 0.68 Acres – Conestoga Valley SD
Online Only Auctions Every Week! Furniture, Antiques & Collectibles, Single Consignors and More! Be Sure to Visit www.hessauctiongroup.com for more!
TUES., MARCH 23, 2021 AT 6:00 P.M. Location: 1080 Main St., Blue Ball, Pa. 17506 (E. Earl Twp./Lanc. Co.)
– Manheim Central SD
THURS. APRIL 15, 2021 – 6pm Real Estate 201 Parkview Ln. Lancaster, PA 17602
- Blue Ball Area -
REAL ESTATE PUBLIC AUCTION
lic Estate Auction Anna Petersheim
SATURDAY, MARCH 27 AT 11 A.M. Located at 5170 Diem Rd.,
Public Auctions
2½ STY., 3 BDRM. HOUSE - 26’X40’ BARN/GARAGE .23 ACRE +/-
@gmail.com. Pequea EC Church will worship at 9 a.m.; information is available by visiting www.pequeaecchurch .com or emailing pequeaevents @gmail.com. Mount Airy EC Church, 480 Springville Road, New Holland, will worship at 10:30 a.m. and may be contacted at mountairyec@gmail.com. The worship service at Limeville United Methodist Church, 5783 Limeville Road, Gap, will start at 10:15 a.m., with more information available from hallddmm@gmail.com.
AFFORDABLE REAL ESTATE INVESTMENT OPPORTUNITY – 3 Parcels – Eastern York SD
SHOWN BY APPOINTMENT Auction For: Ray Kreider & Bessie Kreider
AY000253L
WWW.
717-664-5238 877-599-8894 HESSAUCTIONGROUP.COM
R069192
GAP COMMUNITY CHURCH: located at 835 Houston Run Drive, Gap PA 17527. Sunday morning gathering at 10:00 am as well as streaming live.To learn more, please check out our website at: http://gapcommunity.church
Pequea Valley area churches will offer Holy Week services to the community. Pequea Presbyterian Church, Pequea EC Church, Mount Airy EC Church, and Limeville United Methodist Church will host a service on Maundy Thursday, April 1, at 7 p.m. The event will take place at Pequea Presbyterian Church, 273 Cambridge Road, Gap, and will feature Holy Communion, devotional messages, and worship through song.
R069198
PARKESBURG WORD OF FAITH CHURCH Meets Saturday evenings at 7 PM & every other Sunday at 10 AM. Call 610-593-2277 or visit us online at www.parkesburgwordoffaith.org
R068937
ATGLEN MISSIONARY BAPTIST CHURCH: E. Main and Dallas Sts., Atglen, PA. Joe Newsome, Interim Pastor. Join us Sundays at 11am as we preach Christ crucified, risen and coming again so all may come to a personal, saving relationship with Christ.
PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 13
CLASSIFIEDS
021 • 2:00 P.M. , 2REAL 0 2 L I ESTATE 6:30 P.M. R AP , Y A SANDSTONE RANCH HOME D WITH 3 CAR GARAGE ON 3.1 ACRES TUES
PLACE AN AD
townlively.com
Fax: 717.492.2566
LOCATION: 6742 DIVISION HIGHWAY, NARVON, PA 17555 From Blue Ball take Rt. 322 East approx. 5 miles to property on left. Real Estate is a solid sandstone one story ranch home. Main level has Kitchen with oak cabinetry and pantry closet. Dining room, and spacious Living room. 2 bedrooms, full bath and mud room/ laundry room. Additional bedroom on upper level. Concreted basement for extra storage of workshop area. Detached 3 car garage with steps to upper level storage. Great 3.1 acre level tract with circular drive and mature trees. Terms: 10% down, balance due at settlement on or before 60 days Open house dates: Thursdays April 1, 8, 15 5-7 p.m. Solid home on level 3.1 acre Lancaster County tract Terms by: Leroy J. Zook 610-286-7834 (real estate) John Scharer www.tljonesauctioneers.com (personal property)
Mail: EPC/Classifieds P.O. Box 500 Mount Joy, PA 17552-0500
DEADLINES (for the following Wednesday issue - call for holiday deadlines)
R069268
Wednesday Noon: Wednesday 2:00pm: Thursday 10:00am: Thursday 1:00pm: Thursday 3:00pm:
CAREGIVERS NEEDED: CNA's, HHA's & care assistants, make a difference in the life of a senior & put your caregiving experience to work. All shifts available. Visiting Angels at 717-393-3450. CHRIS’S LAWN & GARDEN SERVICE We are looking for motivated individuals that love outside work, driver’s lic. helpful, we have year-round work, team leader position available for the right individual, great pay, Gap, 717-989-2060.
10, 2O0O2N1 L I R P AY, LAESTATE 12:00 N BI-LEVEL HOME WITH D R U ADDITION, 24X40 OUTBUILDING, SAT .M. • REA AND KENNEL ON 2.1 ACRES
What are local businesses offering? curbside | takeout delivery/shipping
GUNS, TOOLS AND PERSONAL PROPERTY
LOCATION: 471 SWAMP ROAD, MORGANTOWN, PA 19543 From Churchtown, take Rt.23 East to left on California Rd., to right on Swam Rd., to property on right. Many pieces of cast-iron, signs, pans, advertising, Anvil, pedal car, road signs and many other items not listed. Pieces have been stored and collected over many years, MANY ITEMS NOT UPACKED FROM STORAGE. Frame, brick & siding dwelling with approx. 1840 SF of living space. Newer eat-in kitchen w/ granite counter top. LR w/refinished solid HW floors. New bath w/tile shower & floors. MBR addition w/master BA, walk-in closet & separate outside entrance, (could make a great Air BnB set up). 2 additional BRs - w/refinished HW floors. Daylight, walk out LL has laundry area & partially finished extra room. Fenced backyard has htd/ac multi-dog kennel. 2.1 acre country tract also has 24’x40’. detached outbuilding. Open House: Saturdays, March 20, 27 and April 3, 1 –3 p.m. or by appointment Terms: 10% down, balance due on or before 60 days. Great country setting in Caernarvon Township, Lancaster County, Low Taxes! and kennel. Note: Guns not on premises.
FOR SALE: Antiques Appliances Bicycles
/shopping
R069266
DRIVER & GROUND WORK ASSISTANT for roofing crew in White Horse area. Full-time or Part-time. 717-799-6155 DRIVER NEEDED FOR door deliveries in PA, NJ using our van. Requirements are: Able to lift 50 lbs., reliable, clean driving record and great with customers. 717-786-7895 ext. 0
DRIVER/WORKER WANTED for home improvement company. Paid vacations and holidays. Good pay for willing worker, 717-468-2693
DUMP TRUCK DRIVERS Clean MVR, Top wages paid based on experience. Benefits & qrtly bonuses. MUST be dependable & want to work Email dbhauling389@comcast.net or call 484-571-9589
HELP WANTED FOR residential remodeling, drivers lic. needed, IJK Construction, Honey Brook, 610-273-9584 HIRING FT PAINTER, must have good work ethic, training avail., pd vac. & holidays, Strasburg, 717-405-5981.
EXPERIENCED WOOD WORKER PREFERRED BUT WILLING TO TRAIN
CALL BRETT 717-575-5058 FOR MORE INFO CUSTOM DOOR DESIGN, LLC 525 HOLLANDER ROAD NEW HOLLAND, PA 17557 WWW.CUSTOMDOORDESIGN.COM
Sale location: 1141 Wea Wit Street, East Earl, PA 17519 Antique auction with live and online bidding. Featuring approx. 500 lots with 3D artwork, furniture, WWI & WWII items, advertising and lots more. Auction details: This is a live cataloged auction with online bidding available. Visit www.paauctioncenter.com to view catalog and bid online.
• Roofer’s Buggies & Construction Equipment • Tractors, Farm Equipment & Farm-Related Items • Carriages & Buggies • Building Materials • New and Used Tools • Antiques & Primitives • Shrubs & Flowers • Woodcrafts & Furniture Ponies Wanted for Evening Pony Auction at the May 4th Auction Clean out your buildings now and turn it into CASH! We will take complete dispersals - or just one item. If needed, we will clean out for you. These could be large auctions, lots of consignments already committed. No Buyer’s Premiums - No Online Bidding. Just Good Old Fun Country Auctions. We do take Phone Bids & Left Bids. Benefit Food Stand in Hoffman Building.
Services B y: For more info call: Amos Fisher 717-468-7148
717-354-4418
R069199
Auction
AH001873
HOMEMAKER - CAREGIVER The Groves Retirement Home in Ephrata has full and part time openings. Other positions, CNA Housekeeping, Maintenance, Staff Helper, Evening Cook. 717-733-2040 or TheGrovesHome.net
is looking for a DRIVER for employee transportation, Monday- Friday for 34 men in the Ephrata/Reamstown or Gordonville/Kinzer areas. Shop hrs. 6am-4:30 pm. Please call 717-355-9179 or email info@commercecoating.com. MARKET HELP WANTED at busy coffee & donut shop in PA or MD. Thurs, Fri, & Sat. Call 717-725-3963
PAID HOLIDAYS & COMPETITIVE PAY
Consignments Wanted
Auctioneers: Amos Fisher AU005735 Daniel F. King Daniel King (Brownie) Auction Zip #30845
Auto Parts & Supplies Autos Cycles Recreational Vehicles S.U.V.s HELP WANTED: Employment Agencies Trucks
HIRING: PRESSURE WASHING TECHS Full-Time: CLEAN Driving Record • TEACHABLE • HONEST • NOT intimidated by HARD WORK! Training: $14/Hr - Lead: $20+/Hr. PAID HOLIDAYS. CALL: 717-809-4141
***Consign your items early for best advertising.***
5269 Paes Road, New Holland, PA (Welsh Mtn.)
AUTOMOTIVE:
DRIVER WORKER NEEDED for vinyl siding crew. Valid drivers license required. Immediate opening. Trumark Builders 717 419 0610
Starting at 10:00 A.M. (EST)
Tuesday, May 4th PM Evening Auction
For Rent For Sale Manufactured Housing Wanted
General
Sat., March 27th
Solanco Fairgrounds in Quarryville, PA
REAL ESTATE:
General
PUBLIC AUCTION OF ANTIQUES
signment Auctions Con Saturday, April 17th at 8:00 A.M.
General Management Mechanical Trades Medical Office/Secretarial Professional Sales
Errors & Corrections: Check your ad the first time it appears to make sure that it is correct! Engle Printing & Publishing Co., Inc. will be responsible only for the first incorrect insertion and to no greater extent than the cost of the space occupied by the error. The publisher assumes no financial responsibility for errors or the omission of copy. If you find an error, please call 1-800-428-4211 immediately for a correction. All ads must be prepaid. Minimum one week charge on all ads placed.
HIRING SHOP CARPENTER
Terms by: Melissa Haas Attorney: Kling and Deibler
www.tljonesauctioneers.com
Thursday 4:00pm:
Web ads (All papers) Chester Co. Community Courier Pennysaver Advertiser Columbia/Wrightsville Merchandiser, Hershey/Middletown Community Courier Merchandiser
HELP WANTED General
CHURCHTOWN AREA
610-286-7834
Business Opp Cards of Thanks Child Care Church Listing Elder Care Free Items Garage Sales Items Wanted Legal Notices Lost & Found Seasonal Services Rendered Special Notice Your Attention
Call: 1.800.428.4211 or 717.653.9848 Mon-Fri 8am-4:30pm
2 VINTAGE CARS, TOOLS, PERSONAL PROPERTY
A 9:00
CLASSIFICATIONS
Boats Building Materials Clothing Collectibles Computers Electronics Furniture Household Goods Lawn & Garden Livestock Machinery Musical Instruments Pets Photographic Produce and Edibles Sporting Goods Tools Miscellaneous
13% buyer’s premium for all onsite bidders, additional 5% for online bidders. All items sold as is. Auction day announcements take precedence over all advertisements. www.paauctioncenter.com R069216
NO EXPERIENCE NECESSARY - Plaque Pattern Maker. Computer experience helpful. Print negatives from computer. Use photopolymer equipment to create the pattern and affix to wood or plastic. Fill in metal shop and office when needed. Salary negotiable. M-Th 10 hour days. Paul W. Zimmerman Foundries 637 Hempfield Hill Road Columbia, PA 17512 717-285-5253
General PART-TIME DRIVER/WORKER, JZ Horse Shoeing, Georgetown, 717-806-0602 PART-TIME DRIVERS WANTED for Amish Taxi Service. Day and Evening shifts available. Applicants must be over 25 years old and have at least 7 years driving experience. Call 717-955-0298 Salvage Yard is Looking for a BURNER/LABORER, FT, 7am-4:30pm Mon.-Fri., 610-269-1298 WHITE OAK CAMPGROUND
PART-TIME HELP WANTED
Looking for an energetic individual to join our team in the maintenance department. Job details incl. grass trimming, light electrical, plumbing and carpentry. Work commitment is Mon.-Fri. 9 to 2 or 3 to 8, this is negotiable. Contact Briankopan@whiteoakcampground.com or send résumé for consideration. ZOOK MASONRY HIRING. Looking for experienced or non-experienced, motivated, eager to learn and work hard guys. Hiring masonry construction laborers and experienced masons. Family owned and operated commercial business. Call 484-797-9439
Mechanical Trades CDL TRUCK DRIVER class B. Oil delivery. Benefits/competitive wage. W. L. Zimmerman & Sons, Intercourse PA 717-768-8291. EXPERIENCED HVAC SERVICE TECHNICIAN Kauffman Gas, in Atglen, PA is looking to fill a FT position for an experienced HVAC technician. Duties will incl. diagnosing, repairing, and installing heating and AC equipment. This position offers FT benefits incl. health, dental ins., paid time off, retirement plan, and yearly safety bonus. A CDL with a hazmat endorsement and a clean driving record is a plus. Compensation will be based on experience. Contact Allen at 610-593-5063
Medical LABOR & DELIVERY Nurse needed to assist a Certified Nurse Midwife with home births. Part Time. LPN or RN You can choose which days you can work each month. 717-464-0327 POST PARTUM VISITING Home Care nurse needed. Part Time. LPN or RN Must have reliable vehicle. You can choose what days you work each month. 717-464-0327
Eagle River Homes located in Leola, PA is
IMMEDIATELY HIRING FOR ALL positions/departments in plant production. Great benefits and wages starting at $18/hour and higher for experienced construction/manufacturing candidates.
On-the-spot interviews at 21 S. Groffdale Rd. or contact (717) 656-2381
R068499
NARVON AREA
York Building Products is seeking qualified Machine Operators, Warehouse Supervisor, Production Supervisor Skilled Laborers & Forklift Operators for our New Holland Location. High School diploma or equivalent is preferred. York Building Products provides a comprehensive salary and benefits package that includes competitive wages, Medical/Dental/ Vision coverage, company paid life and disability insurance, paid vacation, and retirement plan. To apply for a position with York Building Products please view our career opportunities at yorkbuilding.com or apply at 828 E. Earl Rd., New Holland Monday – Thursday, 8:00 am until 4:00 pm. EOE
R068647
townlively.com
14 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Office-Secretarial
ELDER CARE
P/T OFFICE/CLERICAL. 25 hr/wk. W. L. Zimmerman & Sons True Value, 615 Old Philadelphia Pike, Intercourse, 717-768-8291
ASSISTANCE FOR ELDERLY, caregivers provide hygiene assistance, meals, light housework in your home. Insured, Bonded, RN owned & operated. Call Visiting Angels, 717-393-3450.
Clark, Inc is growing and seeking candidates for multiple positions • • • • • •
PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM
HVAC SERVICE TECH HVAC INSTALLATION ELECTRICAL INSTALLATION ELECTRICAL SERVICE TECH SHEET METAL FABRICATOR SHOP & PARTS POSITIONS
YOUR ATTENTION NOTICE: It is recommended that you begin your garage or yard sale ad with the town, then street address, dates & times.
Individuals who value honesty, safety, teamwork and quality of work are encouraged to apply to join the already outstanding team of employees here at Clark. Excellent compensation and extensive benefits!
BUSINESS OPPORTUNITY R068565
To apply in person: 619 E Ross St - Lancaster or 3109 Lincoln Hwy - Paradise To apply via e-mail: resume@clarkinc.org www.clarkinc.org
SELL YOUR ANTIQUE OR CLASSIC CAR. Advertise with us in the Mid-Atlantic Network. You choose where you want to advertise. Call Engle Printing & Publishing Co. Inc., Classifieds, 1-800-4284211 for more details.
FOR SALE Antiques ANTIQUES ENTHUSIASTS! SUBSCRIBE to Antiques & Auction News and save 40%! Only $48 for one year antiquesandauctionnews.net promo code Renew48 or call 1-800-800-1833 ext. 2541 Expires 3/21/21. *CUSTOM AMISH MADE DESK *roll top with 5 drawers *solid wood construction *like new condition $800 OBO
We are growing our business and need:
EQUIPMENT OPERATORS & LABORERS To work on Production & Mix Lines
Qualified Applicants Must: • Have reliable transportation • Work well with others • Loader and/or Forklift experience (helpful but not necessary).
Benefits: • Competitive Hourly Wage • Holiday & Vacation Pay • Medical Insurance • AFLAC
717-490-2567
BUSINESS ON FIRE! Work from Home Around YOUR Schedule. 717-474-2010 for details
FREY GROUP, LLC
Bldg. Materials ELIMINATE GUTTER CLEANING forever! LeafFilter, the most advanced debrisblocking gutter protection. Schedule a FREE LeafFilter estimate today. 15% off Entire Purchase. 10% Senior & Military Discounts. Call 1-855-791-1626
Collectibles BUYING TOYS & COLLECTIBLES www.DNRCollectibles.com PA’s Largest Buyer of Toys & Collectibles 27 E Lancaster Street, Red Lion, PA Hours: 10:00am-4:00pm, Mon.-Thurs. 717-329-8167 • rhoward1771@gmail.com Toys Vintage or Modern, New or Used, Hess Trucks, Barbies, Diecast, Hot Wheels & Matchbox, Action Figures, Models, Trains, Sports Cards/Memorabilia, Movie/Music Memorabilia, Video Games & much more!
• 401K Retirement Plan
• Production Bonus • Life Insurance • Short-Term Disability • Long-Term Disability • Dental • Vision
Apply in person at: 372 Puseyville Rd., Quarryville, PA 7:00 a.m. – 3:00 p.m.
R069213
NOW HIRING!
717.786.2146
LEBANON VA MEDICAL CENTER IS HIRING! At its Main Hospital & South Central PA Community Clinic Locations!
PEACE & MORGAN R068979
R068412
Dollars. Best Price Around! $29 717-669-5402
Computers COMPUTER REPAIR- On Line Support, New & Used Computers. CSA Tech Solutions, 717-354-4272
Registered Nurses, Licensed Practical Nurses, Nursing Assistants Call our Nurse Recruiter TODAY at 717-228-5948
Lawn & Garden
VETERAN NOT ENROLLED IN VA HEALTH CARE? CALL ENROLLMENT TODAY AT 717-228-6000!
EARTHWISE LANDSCAPE & TREE CARE Spring clean-ups. Edging, seeding, fertilization, mulching, shrub & tree pruning. 717-626-2541 (PA 088021)
Other Career Opportunities: lebanon.va.gov/careers
WE’RE HIRING!
ECONOMY FRIENDLY. Mott’s Lawncare & Landscapes, Inc offering Free est for 2021. Mow, mulch, clean-ups, shearing & more. Over 20yrs exp. Dave, 717-405-1130
TRANSPORT
FREE REMOVAL of Riding Mowers. Call/text Jim 717-940-9029
Pets 3 FEMALES BOXER puppies, 8 wks old 03/10, fawn color, AKC register, vet checked, $1,750. 717-367-5299.
LOCAL PART-TIME DRIVERS
ACA CHOCOLATE LAB puppies, 2 males 4 mo. old, up-to-date shots, dewormed, rabbies, 717-445-6680.
Retirees with a good driving record welcome!
JACK RUSSELL PUPPY, male, nice markings, tan & white, vet checked, shots, dewormed, $900, 717-354-0616.
PICK-UP/VAN, STRAIGHT TRUCK, AND/OR TRACTOR TRAILER Day Shift - part-time as needed usually to run for parts or deliveries for local manufacturing company Preferably living in a 10-12 mile radius of New Holland, PA. Interested in working in a positive and respectful environment for a stable, family-owned company where your contributions are recognized and appreciated, please consider Sindalls. CALL 717-354-0606 ext. 101 or 102 OR EMAIL deb@sindalltransport.com and INCLUDE a RESUME or JOB HISTORY Requirements: Good driving record, Dependable, Focused on safety and customer service, Trustworthy, Able to communicate with customers in writing and verbally. Tractor trailer drivers would need a valid CDL license. CDL HOLDERS INTERESTED IN PART-TIME TRACTOR TRAILER WORK, please apply!
Multiple shifts available. Benefits include full medical, dental and vision, 401(k) retirement savings match plan, employee stock purchase plan, paid time off, holiday pay, volunteer time off and more. Join us and receive a $300 sign-on bonus!
TRI-COLOR SHIBA INU pups, ready 3/22, $950 ea. Tri-colored mini Bernadoodle male $1,500 OBO. 610-593-3536
Sporting Goods GUNS WANTED INSTANT PAYMENT 1 gun or collection- Will travel Kinsey’s Outdoors, 717-653-5524
Apply today at jobs.pattersoncompanies.com or scan the QR code at right. An Equal Opportunity Employer. As a people-first company, Patterson promotes a culture that embodies and celebrates diversity and inclusivity. We believe our employees’ unique experiences and differences are what strengthen us and drive our success. We consider all qualified applicants without regard to race, religion, color, sex, national origin, age, sexual orientation, gender identity, disability or veteran status.
We are Patterson. We welcome you. 1004 Cornerstone Drive, Mount Joy, PA 17552
R069159
RED MINI POODLES, very dark & cute, ready 4/5, $2,250. 610-593-3536
R069232
FULL-TIME DRIVERS ALSO NEEDED! Sign-On Bonus Available for Full-Time Drivers. Benefits offered for Full-Time employment.
Are you looking for a job with full benefits at a great company? Then join the Patterson Logistics team! We have numerous entry-level positions, plus maintenance, on-boarding specialist, and leadership roles available at our Mount Joy, Pennsylvania, fulfillment center.
PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 15
townlively.com
Driver/Worker PT/FT
• Landscape Driver • Dump Truck Driver • Equipment Operator
Must have valid driver’s license, dependable. FT/paid vacation. Overtime available.
Winter Work Provided • Competitive Wages Paid Holidays & Vacation
R068594
, LLC
717-687-6955
Dishwasher Hotel Breakfast Attendants Restaurant Food Servers Housekeeping apply in person Benefits include meal discounts, employee discounts at Best Western hotels worldwide.
Stoltzfus Masonry R068822
(717) 768-8288 White Horse, PA Area
NOW HIRING • • • •
Intercourse Village Inn 3610 E. Newport Rd., Intercourse, PA 17534 www.amishcountryinns.com Family Owned and Operated for over 25 Years
JOB FAIR
HELP WANTED
KITCHEN KETTLE VILLAGE at the Harvest Café
TUSKY RIDGE SIDING
CONSTRUCTION
R068851
NOW HIRING Concrete Finishers Skilled Carpenters Operator/CDL Driver Laborers
717-278-7076
Why will you love working at Kitchen Kettle Village? • Great retail and foodservice hours! Closed evenings & Sundays • Great perks and benefits • Family-owned and operated since 1954 • Career training and growth opportunities • Scheduling flexibility to accommodate work/life/school balance
HELP WANTED
Looking for self-motivated individuals with a great attitude and team spirit. Residential construction, remodeling and commercial roofing. Paid holidays, vacation, and other benefits. Must have a driver’s license. To apply, please call:
Competitive pay and benefits offered. Sign-On BONUS! Interviews available on site.
R069273
Visit www.warfelcc.com/careers or email careers@warfelcc.com for more information.
717-808-9344 • Leola, PA
Friday, March 19 from 2:30-5:00pm Saturday, March 20 from 8:30-10:30am To keep our applicants and guests as safe as possible, we follow CDC guidelines: 1) wearing masks, 2) hand sanitizer and disinfectant, 3) social distancing, and 4) temperature check
R068909
for projects across Pennsylvania.
Warfel Construction is an equal opportunity employer.
Full- and part-time positions in Foodservice. Part-time positions in Retail. Part-time positions in Lodging (Housekeeping). Full- and Part-time Physical Plant Support and Landscaping.
• Motivated Worker • Driver’s License • Benefits Available • Willing to Train
Warfel Construction Company is seeking
Questions Call 717-768-2734
EOE M/F/V/D
3529 Old Philadelphia Pike, Intercourse, PA 17534
Hiring Open House Walk-in Interviews March 18 & 19, 12 – 4 p.m. March 20, 8 – 11 a.m. If you’re looking for flexible hours, attractive benefits and the advantages of working for a family-owned company that has served the community for generations, get your resume and references together for our walk-in interviews. Our Bird-in-Hand Family Restaurant & Smorgasbord is hiring: • Host/hostess/cashiers • Short-order cooks • Servers/waitstaff • Bussers • Buffet attendants • Dishwashers You can tour the restaurant, meet current staff and get a buffet coupon redeemable on a future visit. We ask that you please wear a mask. We are following Centers for Disease Control guidelines and taking precautions to protect the safety and health of team members and guests alike. If you can’t attend the walk-in interviews, you can apply online at www.Bird-in-Hand.com.
R069005
Bird -in -Hand Family Re st aurant 2760 Old Philadelphia Pike, Bird-in-Hand • Bird-in-Hand.com • (717) 768-1500
R069177
Hardscape, Landscape & Excavation
HELP WANTED
R069022
NOW HIRING
16 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
NOW HIRING
Barn & House Paint Roof Coa ngs Deck & Fence Paint Stains & Varnish Epoxy & Sealers Spray Equipment
Equipment Operators, Truck Drivers, Laborers
WE ARE
HIRING
R069050
4054 E. Newport Rd Kinzers, PA 17535
Or Resume to office@hurstexcavating.com
717-768-3239
FREE Delivery Available
711 E. Main St Ephrata, PA 17522
Ask for details
717-733-4388
PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM
DISH TV $64.99 For 190 Channels + $14.95 High Speed Internet. Free Installation, Smart HD DVR Included, Free Voice Remote. Some restrictions apply. Promo Exp. 7/21/21. 1-855-270-5098.
NATIONAL
GENERAC STANDBY GENERATORS provide backup power during utility power outages, so your home and family stay safe and comfortable. Prepare now. Free 7-year extended warranty ($695 value!). Request a free quote today! Call for additional terms and conditions. 1-855-465-7624 HEARING AIDS!! BUY one / get one FREE! Nearly invisible, fully rechargeable INEAR NANO hearing aids priced thousands less than competitors! 45-day trial! Call: 1-877-436-0234 LOOKING FOR AUTO INSURANCE? Find great deals on the right auto insurance to suit your needs. Call today for a free quote! 1-866-924-2397.
TRANSPORT Conestoga Valley Custom Kitchens Established 1974
NEED IRS RELIEF $10K - $125K+ Get Fresh Start or Forgiveness. Call 1-844431-4716 Monday through Friday 7 AM - 5 PM PST
Lead Finisher Applicants must be quality conscious. Able to work independently. Extensive finish experience. Ability to communicate with sales designer. Ideal candidate must have significant industry experience. Salary Range $20-$25 with Medical & Disability Insurance, Retirement Plan, Vacation and Holidays Provided.
DISPATCH MANAGER
Specials Department/ Lead Technician
Sindall Transport a motor carrier based in New Holland, PA with approximately 25 power units specializing in flatbed freight is looking for an experienced and reliable Dispatch Manager. We deliver freight in Northeast and Central United States as well as Ontario & Quebec, Canada.
WANT FASTER & AFFORDABLE INTERNET? Get internet service today with Earthlink. Best Internet WiFi Plans. Call us Today to Get Started. Ask about our specials! 866-396-0515.
Extensive woodworking experience with an eye for detail is a must. Ability to read prints and build special cabinets. Ability to communicate with sales designers. Ability to communicate with field staff. Ability to operate all types of machinery. The ideal candidates will have significant industry experience and product knowledge. Salary Range $20-$25 with Medical & Disability Insurance, Retirement Plan, Vacation and Holidays Provided.
Candidate must possess an extremely pleasant personality and earn the respect of the drivers who deliver our freight. Must have demonstrated an ability to grow revenue from the existing customer base. 5 years of dispatching experience required. Must be computer literate to effectively route drivers using mapping programs and other available software programs. Should be able to leverage the use of technology to offer improvements to our existing processes to improve the overall operation of the dispatch department. Must be detail-oriented, highly organized, and perform well under pressure. Experience with border crossings and related paperwork for deliveries into Canada helpful.
PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM
FREE ITEMS
Come work for the finest in custom manufactured cabinetry. Please submit your resume along with references via mail, email, fax:
HAVE SOMETHING TO GIVE AWAY? Place a FREE Ad! Call 1-800-428-4211 15 word, private party ad for 1 week (some restrictions apply)
Conestoga Valley Custom Kitchens Inc.
Please submit cover letter, resume with salary requirements to greg@sindalltransport.com
SEARCH OUR CLASSIFIEDS online at townlively.com
R069017
2042 Turkey Hill Road, Narvon, PA 17555 Phone 717-445-5415 - Fax 717-445-6849 Email: cvck@frontiernet.net Please visit us at www.cvck.com
R069135
We offer an excellent benefit package including medical, dental & vision insurance, 401(k) plan, paid vacation & holidays.
THE GENERAC PWRCELL, a solar plus battery storage system. SAVE money, reduce your reliance on the grid, prepare for power outages and power your home. Full installation services available. $0 Down Financing Option. Request a FREE, no obligation, quote today. Call 1-855-900-2894.
GARAGE SALES LEOLA THRIFT SHOPPE, 265 West Main St, between Mook’s Fabric & Sharp Shopper/Leola. 1/2 off Storewide Sale! Sat, 3/27, 9-4
NOW HIRING!
ATTENTION OXYGEN THERAPY users! Inogen One G4 is capable of full 24/7 oxygen delivery. Only 2.8 pounds. FREE info kit. Call 1-877-929-9587 ATTENTION: IF YOU or a loved one worked around pesticide Roundup (glyphosate) for at least 2 years & have been diagnosed with non-Hodgkin’s lymphoma, you may be entitled to compensation. 855-341-5793 BATH & SHOWER UPDATES in as little as ONE DAY! Affordable prices - No payments for 18 months! Lifetime warranty & professional installs. Senior & Military Discounts available. Call: 855-761-1725 DENTAL INSURANCE- Physicians Mutual Insurance Company. Covers 350 procedures. Real insurance, not a discount plan. Get your free dental info kit! 1-888-6233036 www.dental50plus.com/58 #6258 DIRECTV NOW. No Satellite. $40/mo. 65 Channels. Stream news, live events, sports & on-demand titles. No contract/ commitment. 1-866-825-6523. DISH TV $64.99 For 190 channels + $14.95 High Speed Internet. Free installation, Smart HD DVR included, Free voice remote. Some restrictions apply. Promo Expires 7/21/21. 1-833-872-2545 DONATE YOUR CAR to kids! Fast free pickup running or not - 24 hour response. Maximum tax donation. Help find missing kids! 877-831-1448 ELIMINATE GUTTER CLEANING Forever! LeafFilter, most advanced debris-blocking protection. Schedule free estimate. 15% off Purchase. 10% Senior & Military Discounts. Call 1-855-995-2490 GENERAC STANDBY GENERATORS. The weather is increasingly unpredictable. Be prepared for power outages. FREE 7-yr ext warranty ($695 value!). Schedule FREE inhome assessment. 1-844-334-8353. Special financing if qualified. HEARING AIDS! BOGO free! High-quality rechargeable Nano hearing aids priced 90% less than competitors. Nearly invisible! 45-day money back guarantee! 1-833669-5806
HELP WANTED Seeking motivated individuals to join our growing team of pole building carpenters. Competitive wages and benefits with opportunities to learn and grow. Experience preferred but not necessary. Located in New Holland, PA.
Smucker’s Hardscaping is looking for motivated individuals to help create amazing outdoor living spaces. Driver’s License Required
Mason & Hardscape Laborer Landscape Designing & Estimating PA I D H O L I D AY S & B E N E F I T S C O M P E T I T I V E WA G E S OV E RT I M E Contact Melvin Smucker • 717.940.2376 Located in New Holland R068409
AT&T INTERNET. Starting at $40/month w/12-mo agmt. 1 TB of data/mo. Ask how to bundle & SAVE! Geo & svc restrictions apply. 1-888-796-8850
“Creating the Backyard of Your Dreams”
PA124260
To apply call : 717-419-7384 Form 4029 exemptions available.
R069133
(717) 733-0643
R068890
Ephrata, PA
Call to Apply
Miscellaneous
PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 17
townlively.com
SERVICE TECHNICIAN
NATIONAL
Intercourse, PA
HUGHESNET SATELLITE INTERNET Finally, no hard data limits! Call Today for speeds up to 25mbps as low as $59.99/mo! $75 gift card, terms apply. 1-844-863-4478 LIFE ALERT. ONE press of a button sends help fast 24/7! At home and on the go. Mobile Pendant with GPS. Free first aid kit (with subscription.) 877-537-8817 Free brochure.
JOB REQUIREMENTS 9 Minimum of 3 years of equipment repair experience, with a strong mechanical aptitude in diesel engines, electrical, hydraulics, A/C, and computer technology. 9 Candidate should be a team player, detail oriented, and committed to superior customer service. BENEFITS 9 Paid Time Off Plan 9 Paid Holidays 9 Profit Sharing 9 401K w/ Company Match 9 Family Health Plan
NEW AUTHORS WANTED! Page Publishing will help self-publish your book. Free author submission kit! Limited offer! 1-866-951-7214
9 Tool Reimbursement Plan 9 Company reimbursement for safety equipment 9 A great team-based work environment
PROTECT YOUR HOME w/home security monitored by ADT. Starting at $27.99/mo. Get free equipment bundle including keypad, motion sensor, wireless door & windows sensors. 833-719-1073 R069006
CONTACT Please contact or submit resume to Ed Good at egood@hoober.com. Applications may be printed from www.hoober.com/employment.
Quality Custom Cabinetry, Inc. is dedicated to helping to create the most beautiful homes in the world. We are large enough to produce high volume specialty pieces, but small enough to create one of a kind pieces. We work as a team where we value all employees and expect all to offer their best. We are seeking candidates for Sander and Hardware Assembler. Both positions are full time with benefits and offer a starting rate over $14.00/hour.
Smorgasbord Salad Dept. Breakfast Cook Desserts Grill & Fryers Buffet Dining Room/Hostess
Full Time Full Time Part Time Part Time & Full Time Part Time & Full Time Part Time
Market Deli Clerk Cook Soup & Salad Clerks Seafood Clerk Cashiers/Baggers
Full Time Full Time Full Time Full Time & Part Time Part Time
Smoked Meats Production 2nd Shift Full Time
TRAIN ONLINE TO do medical billing! Become a Medical Office Professional online at CTI! Get trained & certified to work in months. 1-888-572-6790 (M-F 8a-6p ET)
Saturday only Part Time help multiple departments
Bakery Donut Room Mixer/Baker Floater
PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM
Gift Shop
Produce Stock Clerk & Scale Clerk
Full Time
Cashier Full Time Cashier/Display Person Part Time
Snack Shack Cook
Part Time
SEASONAL
Full Time Full Time Full Time
R069222
RESPONSIBILITIES 9 Perform repairs and service to a wide variety of agricultural and rural lifestyle equipment in an efficient and professional manner.
COAL/ WOOD/ PELLET Stoves and Inserts, New & Refurbished. Over 300 models in stock. $100-$800 & up. Buy/Sell/Trade. Call 717-577-6640
SANDER
FIREWOOD, CUT, SPLIT & Seasoned $160/Cord. Also 1/2 Cord Available. Call 717-786-8368
No prior experience and a great way to begin a career in cabinet making.
HARDWARE ASSEMBLER
Apply online at www.qcci.com or send your resume to 125 Peters Rd., P.O. Box 189, New Holland, PA 17557 EOE and drug free workplace.
R068649
attaches the hardware components (doors, drawers, lights and other interior pieces).
NOW HIRING SHOP CARPENTER Experienced wood worker preferred but willing to train Paid holidays & competitive pay
NOW HIRING
For more info, call Brett 717-575-5058
SIGN-ON BONUS AVAILABLE! Looking for a great work environment with an exceptional benefit package that allows you the flexibility to be home every night? LCSWMA offers all of this and more! Join our team and experience a culture of safety, well-being, and excellence. LCSWMA is currently looking for qualified candidates to fill the following positions:
• General Laborer • Full-Time Truck Driver (CDL Class A required)
• Truck/Trailer Mechanic (CDL Class A required) Please visit our website at: www.lcswma.org for more information or submit an application/ resume to: LCSWMA (Attn: Human Resources Manager) P.O. Box 4425, Lancaster, PA 17604 or email: HRdept@lcswma.org R069179
Custom Door Design, LLC | 525 Hollander Road New Holland, PA 17557 | www.customdoordesign.com R069042
18 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
LOST & FOUND
Residential & Commercial Wood Framing
READ YOUR AD THE FIRST WEEK IT APPEARS
Competitive wages & benefits. Great work environment. No experience needed if willing to learn and able to work well as a team.
This publication will not be responsible for more than one incorrect insertion of any advertisement.
Contact Amos
SERVICES RENDERED
R069244
HELP WANTED
FOUND AN ITEM? Place a FREE 15 word ad in your local issue to locate the owner of your found item. 1-800-428-4211
717-940-8806
A&L TRIMMING, Interior Triming, Cabinet Installations, Install New Flooring, Install Replacement Windows. 717-405-9545 Leave Message
! " # $ %
AMISH MOVING COMPANY Will move households (will go out of state). Fair prices for Clean Outs of Attics, Basements. 717-442-3301 ANDY’S DRYWALL Interior Remodeling, Hanging, Finishing, Framing, Painting, Basements, Additions, Insured. PA 022669. 717-587-4102
% & $ ' '
BUSHES PROFESSIONALLY TRIMMED & pruned. Hedges, shrubbery, ornamental plants aesthetically maintained. No job too small. Spring clean-up, mulching, light landscaping. 717-405-8733 CLOCK REPAIR - TRAGER 717-786-7053
ELECTRICAL & PLUMBING
220 Eby Chiques Rd., Mount Joy, PA 17552
FEED TRUCK DRIVER Night Shift – Full & Part Time Available Full-time position features a competitive starting hourly rate and benefits package including company match 401(k) and health savings account. Qualified applicants will possess a Class A CDL License and valid DOT Medical Card.
Email resume to hr@esbenshadefarmmill.com or apply in person Monday-Friday 8am-5pm R069235
EXTERIOR PAINTING PROs *Metal roofs* *Aluminum & vinyl siding* *Wood staining* *Stucco & masonry* (GET YOUR FREE ESTIMATE). 717-305-0089 FIND PEST CONTROL EXPERTS NEAR YOU! Don’t let pests overtake your home. Protect your loved ones! Call today to find great deals on Pest Control Services - 1-833-872-0012. FULL SERVICE LANDSCAPING mowing, mulching, trimming, and more. Free estimates. Call Eric’s property service Llc full insured. 717-413-6118. GENERAL CONTRACTOR: Roofing, Siding, Replacement Windows & Doors. 15 Yrs Exp. PA153114 Sylvan Miller 717-468-2693
And that’s what you’ll get
When You Work With Us. We hire employees who want to be part of a team that values you and your work. We promote diversity in our workforce and provide competitive compensation. Positions are available at our hotel, restaurants and in our retail stores. Apply online now at TESOnline.jobs.
Welsh Mountain Home, a Personal Care Home in New Holland, PA is seeking the following: • FACILITIES COORDINATOR Full-Time • PERSONAL CARE AID Full-Time, $13/Hr, (Med Tech Training Provided) • DIETARY Part-Time $12/Hr.
R068598
:H DOO GHV×YH D OLØOH
Contact Melody Blochberger at 717-355-9522 ext. 102 or visit our website at www.welshmountainhome.org
HAULING, JUNK REMOVAL. Bsmts, sheds, garages cleaned out. Tree brush. Odd jobs. We also move people. Free est. Visa/ MC/ Disc/ AmEx. 717-456-6051; 410-688-7569 CRASS HAULING
! "
# "
$ " # " %
& " ' $
# % &
(
IS YOUR ROOF LEAKING? Do you want to have your roof inspected? We fix all roofs: Shingles, rubber, cedar shake, metal. Affordable and good workmanship. Integrity Roofing Repair, LLC. Fully insured. PA158434 “Quality roof repairs you can trust.” Give us a call! 717-490-2665 JUNK REMOVAL Basements, garages, attics, appliances. Five Star Property Service 717-278-1030 MARK GUSLER TREE SERVICE Snow Plowing, 30 Yrs. Exp., Free Estimates. Fully Insured. Bucket Truck Service. Parkesburg, 610-613-1885
PAINTING By Triple P
Int/Ext, Res/Com, 30 yrs exp. Free estimates, Fully insured Eric, 717-615-6442 PA 116089
PAINTING: PRICELESS PAINTING Interior/Exterior. Free Estimates. Fully Insured. 717-330-1836, Ask for Bob
R068674
SURVEILLANCE CAMERA SYSTEMS INSTALLED. WATCH YOUR PROPERTY FROM YOUR PHONE! ALSO, CABLE AND NETWORKING OUTLETS INSTALLED. CALL SHEL 717-719-9376
Now Hiring Landscapers Landscape Crew Leader Full Time: $16.00-$18.00* *based
on experience
Landscape Team Member Part Time, Seasonal: $14.00
Apply Now at SKH.com/careers or call 717-626-3365 for an application Stauffers of Kissel Hill is an equal opportunity employer. We are committed to creating an inclusive environment for all team members.
R068778
()(*+,-*.-/0
R069001
Reasonable Rates • Lic. & Insured PA20006 610-547-7789
PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021 - 19
townlively.com
INSTALLER
NOW HIRING
Benefits: Paid Holidays and Vacation Health/Dental/Vision Insurance Retirement Plan
• GENERAL LABORER No Experience Necessary.
Come work for a growing team with great earnings potential. Responsibilities: • Working through all phases of plumbing including underground, above ground, rough-in to finish-out Qualifications: • 3 years experience preferred Email hr@jmlappplumbing.com for an application or call 717-768-0484
• EXPERIENCED CONCRETE LABORER/FINISHER Sign-on bonus, competitive wages, paid holidays, paid vacation, fully paid healthcare for employee. Call for more information.
330 E. Main St., New Holland, PA 17557 717-768-0484
R068693
jmlappplumbing.com
THINKING ABOUT INSTALLING a new shower? American Standard makes it easy. FREE design consultation. Enjoy your shower again! Call 1-833-7690995 today to see how you can save $1,000 on installation, or visit www.newshowerdeal.com/mac
EARTHWISE LANDSCAPE & TREE CARE We use modern pruning techniques for the health & safety of your trees & shrubs. Certified arborist on staff. Also removals, storm damage, & yard cleanup. 717-626-2541 (PA 088021) PLACE YOUR CLASSIFIED AD ONLINE AT TOWNLIVELY.COM
717-442-3660
Open Mon.- Fri. 7am - 4:30pm
SERVICES RENDERED
TREE TRIMMING & REMOVAL Brush Clearing - Stump Grinding. Sunny Slope Tree Service. Family Owned & Operated Since 1996 Fully Insured PA103313 717-768-0114 www.sunnyslopetreeservice.com
ITEMS WANTED
R068930
Now Hiring PLUMBING
AMERICAN & FOREIGN CLASSIC CARS and MOTORCYCLES WANTED. $$ PAYING CASH $$ KRMiller1965@yahoo.com 717-577-8206
HIRING
BRITISH MOTORCYCLES WANTED Triumph, Norton, BSA, etc., running or not. I pay more. 484-252-1708, anytime. I BUY LIONEL, American Flyer, Marx Trains, Match Box, Slot Cars, Hot Wheels, Tonka, Smith Miller, Model Toys, Lead Figures. Call 610-804-6783.
REAL ESTATE EQUAL HOUSING OPPORTUNITY
All real estate advertised in this publication is subject to the Federal Fair Housing Act and the Pennsylvania Human Relations Act which makes it illegal to advertise a preference, limitation or discrimination based on race, color, religion, ancestry, sex, national origin, handicap (physical or mental) or familial status (people with children) or an intention to make any such preference, limitation or discrimination. This publication will not knowingly accept any advertisement for real estate which is in violation of the law. Our readers are hearby informed that all dwellings advertised in this publication are required to be available on an equal opportunity basis. *NOTE TO OUR CUSTOMERS* When placing your real estate ad please describe the property only, not who you wish to occupy it.
CONCRETE PUMP OPERATOR
For Rent
For Rent STRASBURG BORO, 1BR, $725/mo. Includes S/W/T, Off-Street Parking. No pets. Sec. Dep. Req. 717-575-3091. VINTAGE SELF STORAGE Brand new storage facility on Rt 30 in Paradise We have 5’x10,10’x10,10’x20’,10’x30’ available. Prices start at $65.00 for the 5’x10 You can come down to visit us at 3431 Lincoln Hwy East, Paradise, PA 17562 or call us at 717-442-8668
For Sale READY TO BUY, SELL, OR RENT YOUR VACATION HOME OR HUNTING CAMP? Advertise it here and in neighboring publications. We can help you. Contact Engle Printing & Publishing Co., Inc. Classifieds at 1-800-428-4211.
Wanted I WANT TO RENT OR RENT-TO-OWN, 3+ BRs, in Morgantown or surrounded areas, pet friendly, 484-387-4870. WE BUY HOUSES & APARTMENT BUILDINGS Any Condition. Tired of being a landlord? Cash out today! No Realtor Fees. Fast Easy Cash Settlement! 717-598-2661
AUTOMOTIVE AUTO PARTS & SUPPLIES $0-$800 Always paying cash for junk cars. Prompt, Honest Service. 717-847-6083 PA0002 $100-$5,000 PAID FOR UNWANTED OR JUNK AUTOS Free same day removal. All paperwork taken care of legally. PA licensed & insured. Call anytime 717-989-6980. $200 TO $5000 CASH PAID FOR JUNK & USED VEHICLES. FREE REMOVAL. Call 717-823-1864 or 717-799-3872. WANTED DEAD OR ALIVE! Cash paid for unwanted cars, trucks. Any condition. Call Tim 717-318-0372
CYCLES BRITISH MOTORCYCLES WANTED Triumph, Norton, BSA, etc., running or not. I pay more. 484-252-1708, anytime. CASH PAID FOR ATV’s, ATC’s, Motorcycles, 2, 3 or 4 Wheelers, Any Year, Running Or Not. Please Call 610-656-3158
2BR APARTMENTS at New Holland Apartments in New Holland. Rent $716-$895 incl. all utilities (heat/hot water/sewer/trash/electric) except telephone & cable. No Pets. Smoke-free Building. On-site laundry room, community room. Some income restrictions apply, the minimum income is $1,714/mo or $20,568/yr. Section 8 vouchers accepted. Credit, criminal, sex offender database registration, landlord, income & income from assets will all be verified during processing. Call Ron today 717-351-0855. Community Basics Inc. an Equal Housing Opportunity.
Thinking of Selling?
CDL Preferred - Willing to Train • Paid Vacations, Holidays • Health Insurance, 401K
We Need Listings
for Qualified Buyers in Lancaster & Chester Counties.
www.kingconcretepumping.com
Call Us for Results! (717)442-9221
Barr Realty, Inc. barr1.com (610)384-8433
R069176
525 Hollander Road New Holland, PA 17557 717-575-0675
R069018
KING CONCRETE PUMPING
20 - PENNYSAVER - Pequea Valley Edition - March 17, 2021
townlively.com
Marc
STEM Camp, Club And More Posted
Into Savings
Science Explorers and the SPARKS Foundation will offer a Spring Break Virtual Camp live on Zoom on Thursday, April 1, and Friday, April 2. The camp will run from 10 a.m. to noon both days. Participants will experiment with special bubbles, magic sand, making their own sidewalk chalk, and more. For children unable to participate in the live sessions, a STEM lab kit is available for purchase and home delivery. Using the videos or written instructions in the kit, recipients may conduct science experiments involving colors. In addition, the next STEM Club topic will be “Is There a Doctor in the House?” Club members will participate in five sessions beginning the week of Monday, April 5. Participants will explore medical phenomena like what runs through veins and what happens to lunch after it is eaten. Some of the experiments will include making a model of the digestive system, building a working lung model, and observing a real sheep brain. The club offers in-person, virtual, and DIY options. There is a per-person cost, and preregistration is required. For more information and registration for all programs, readers may visit www.science explorers.com.
EVENT
SPECIAL FINANCING
for up to
24 MONTHS
With approved credit, see store for details.
M A R C H 12th - M A R C H 22nd
FREE BOXSPRING Event
Upgrade to an
OR
Receive a FREE BOXSPRING with a mattress purchase over $449
ADJUSTABLE BASE and receive
200 OFF
$
Exclusions apply. See store for details. Excludes iComfort, Harmony Lux & Beautyrest Black Products.
Your Trusted Mattress Dealer, Providing Mattresses for Comfort & Every Budget
Harmony Lux Carbon Extra Firm
1,199
FREE
Local Delivery on mattresses $499 and up
$
TO G E TH E R FO R A CLE A N OCEAN
Queen Mattress
Harmony Lux Carbon Medium
Sustainable comfort with Seaqual Fabric Technology. Each Queen mattress recovers 50 plastic bottles from the world’s oceans.
1,399
$
Queen Mattress ©2020 Simmons Bedding Company, LLC. All rights reserved.
SAVE HERE
FIRST!
Twin Mattresses
Church To Host Easter Giveaway
for
99
$
HOT BUYS! Queen
449
$
Mattress only. While supplies last.
Renewed Night
899
$
Queen Mattress
EPHRATA
NEW PROVIDENCE
MYERSTOWN
CLEONA
1717 West Main St.
2318 Beaver Valley Pk.
740 E. Lincoln Ave.
308 W. Penn Ave.
717-806-7373
717-866-7555
717-273-7555
(2 miles west of Ephrata on Route 322)
717-721-3139
(1 mile north of Quarryville on Route 222)
(Mattresses Only)
martinfurniturepa.com
(Mattresses Only)
R069168
Serta Luxe Chamblee or Brookton
Leola United Methodist Church, 7 W. Main St., Leola, will host a free Easter giveaway event on Saturday, March 20, at 10 a.m. in place of the annual Easter egg event and the Spring Fling. This year’s drive-through event will be held rain or shine. Every family will receive the recipe and ingredients to make a breakfast casserole, along with Easter eggs filled with candy that they can use to have their own egg hunt at home. Through this outreach event, the church hopes to encourage families to spend time together. The Easter Bunny will be available for pictures at the event. All are welcome to participate. Additionally, the church is accepting donations toward this event. For more details, call 717-656-7600.