Page 1

Fen ve Edebiyat Fakültesi .Dünya’da ilk 601-800 .Türkiye’de 6. .KKTC’den tek Üniversite

www.emu.edu.tr


Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Öğrencilerine Sunduğu Ayrıcalıklı Olanaklar • 11 fakülte ve 5 yüksekokulda 102 programda lisans ve ön lisans, 93 programda lisansüstü eğitim • 106 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam • Tüm dünyada tanınan diploma • Çok az üniversitenin sahip olduğu uluslararası denklikler • 3000 dönüm alana yayılmış modern kampüs • Uluslararası standartlarda İngilizce eğitim • Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, İtalyanca ve Yunanca gibi dilleri öğrenme imkanı • Öğrenci değişim programları • 7,000 m2’lik kapalı alana sahip, 160,000 kitap ve 100 civarı akademik dergi aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane • 30’u aşkın araştırma merkezi • Yurtlarda 12,000 öğrenciye barınma imkanı

• 3,500 kişilik kapalı spor salonu, 5,000 kişilik tartan zeminli atletizm pistine sahip stadyum, kardiyo merkezi, spinning salonu, TRX salonu ve 66,500 m2’lik açık spor alanı • 50’yi aşkın öğrenci kulübü • 9 uzman doktorun görev yaptığı tam donanımlı Sağlık Merkezi • Psikolojik Danışmanlık, Rehberlik ve Araştırma Merkezi • Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Merkezi • Huzurlu, güvenli ve özgür ortamda eğitim • Mesleklerinde başarılı 56,000’i aşkın mezun •Modern derslikler, laboratuvarlar, güçlü bilgisayar ve internet bağlantısı • Huzur dolu, güvenli ve özgür ortam • 30’u aşkın ülkeden, 200’den fazla yüksek öğrenim kurumu ile iş birliği


Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ali ÖZARSLAN

Değerli akademik kadromuz, uluslararası niteliğimiz, çağın gerekliliklerine göre güncellenen müfredat ve laboratuvar ortamlarımız ile birlikte öğrenci merkezli bir eğitim anlayışıyla, analitik düşünen, sosyal bilince sahip, etik değerleri yüksek, hayat boyu öğrenme ve üretme anlayışını kendine felsefe haline getirmiş liderleri yetiştirmeyi, kurulduğumuz tarih olan 1986 yılından beri kendimize misyon edindik. Bu misyon sayesinde bulunduğumuz bölgenin en önde gelen Fen ve Edebiyat Fakülteleri’nden biri olmayı başardık. Fen ve Edebiyat Fakültesi olarak temel vizyonumuz bünyemizdeki tüm disiplinleri daha çok saygı duyulan ve daha rekabet edebilir niteliğe ulaştırmak, ilgili alanlarda süregelen gelişmelere katkıda bulunmak, uluslararası arenadaki bilimsel gelişmeler doğrultusunda müfredatlarımızı düzenleyerek çağın yeniliklerini rahatlıkla takip edebilen ve bu yeniliklere katkıda bulunabilecek öğrenciler mezun etmektir. Yukarıda belirttiğimiz misyon, vizyon ve sahip olduğumuz değerlerle mezun ettiğimiz öğrencilerimiz en çok aranan meslek dallarında kolaylıkla görev alabiliyorlar.

Fakültemizin lisans programları olan Aktüerya Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden mezun olan öğrencilerimiz uluslararası geçerliliği olan diplomaları sayesinde gerek fakültemiz bünyesindeki lisansüstü programlarda, gerekse dünyanın önde gelen üniversitelerinde akademik kariyer yapabilmektedirler. Aynı zamanda pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan mezunlarımız öğretmen olmaya hak kazanmaktadırlar. Fakültemiz bünyesinde, Matematik, Fizik, Kimya, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyat’ı bölümlerinde yüksek lisans ve yine Matematik, Fizik ve Kimya bölümlerinde doktora programlarımızdan mezun ettiğimiz akademisyenler, uluslararası geçerliliği olan diplomaları sayesinde, gerek dünyanın önde gelen üniversitelerinde gerekse özel sektörde kariyerlerini sürdürmektedirler. Eğer bilimin aydınlattığı bu yolda bizimle yürümek isterseniz, sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

PROGRAMLAR - Aktüerya Bilimleri Lisans Programı (İngilizce)

-Mütercim-Tercümanlık Lisans Programı (İngilizce)

- Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Lisans Programı (İngilizce)

- Psikoloji Lisans Programı (Türkçe-İngilizce)

-Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans Programı (İngilizce)

-Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı (Türkçe)

Accreditation Agency in Health and Social Sciences

Türk Psikologlar Derneği


. . . AKTÜERYA BILIMLERI . Lisans Programı (Ingilizce) ^

^

Egitim / Ögrenim

Aktüerya Bilimleri Lisans Programı özellikle Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi, Karabük Üniversitesi gibi sadece birkaç üniversitede mevcuttur. Avrupa ve Amerika’da ise örneğin Ohio State University, Temple University, Purdue Univesity gibi önemli üniversitelerde bulunmaktadır. Bu program hazırlanırken Hacettepe Üniversitesi ve Ohio Üniversitesi örnek alınmış olup benzeşmektedirler. Bu program, İşletme ve Ekonomi Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü ile ortak yürütülmektedir. Bu bağlamda işletme, ekonomi, risk yönetimi ve gerekli hukuk dersleri destek olarak bu bölümden alınacaktır. Ayrıca, öğrencilerin stajları Bankacılık ve Finans Bölümü tarafından kontrol edilerek değerlendirilecektir. Gerek matematik, istatistik ve bilgisayar desleri gerekse işletme, ekonomi ve hukuk desleri, mevcut eğitim kadroları ve altyapıları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yeni programın bazı dersleri, mevcut programlardaki öğrenciler tarafından seçmeli ders olarak da alınabileceğinden programlar ve öğrencilerin altyapısı ve birikimleri daha da zenginleşecektir.

Olanaklar

Programımızın öngördüğü dersler, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki tüm akademik birimlerin hizmetinde olan Merkezi Derslikler binasında yapılacaktır. Merkezi derslik binasında 42 adet derslik (50 kişilik) ve 8 adet amfi (150-350 kişilik) bulunmaktadır. Tüm dersliklerde, Doğu Akdeniz Üniversitesi ağı üzerinden yaklaşık olarak 13Mbitlik hıza sahip internet erişimi bulunmakta olup ayrıca, bilgisayar ve data projektörle ders verme imkanı bulunmaktadır. Fen Edebiyat Fakültesi binasında toplam 60 adet kişisel bilgisayar ekipmanlı laboratuvarımız mevcuttur. Ayrıca, öğrencilerimizin İngilizce eğitiminin yanı sıra almış oldukları seçmeli yabancı dil eğitimleri de Dil Laboratuvarı’nda gerçekleştirilebilmektedir. Matematik Bölümü bünyesindeki araştırma laboratuvarı, yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlarken, Bankacılık ve Finans Bölümü’nde bulunan ‘‘Trade Master Lab’’ finansal işlem hareketlerinin izlenerek tecrübe kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

Aktüerya Bilimleri programımız yeni açılan ve sadece bir dönemlik geçmişi olan bir programdır. Dolayısıyla, öğrencilerimiz de bilgi birikimlerini tam oluşturamamışlardır. Fakat önümüzdeki dönemlerde onların gelişimlerine yön verecek şekilde kariyer günleri ve seminerler gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.


Akademik Kadro

Prof. Dr. Aghamirza BASHIROV Prof. Dr. Benedek NORBERT NAGY Prof. Dr. Cahit ADAOĞLU Prof. Dr. Eralp BEKTAŞ Prof. Dr. Hatice JENKINS Prof. Dr. Hüseyin AKTUĞLU Prof. Dr. Mehmet Ali ÖZARSLAN (Dekan) Prof. Dr. Mustafa BESİM Prof. Dr. Nazım MAHMUDOV (Bölüm Bşk.) Prof. Dr. Rashad ALIYEV Prof. Dr. Rza BASHIROV Prof. Dr. Salih KATIRCIOĞLU Prof. Dr. Sonuç ZORLU OĞURLU (Rektör Yrd.) Doç. Dr. Bilge ÖNEY Doç. Dr. Derviş SUBAŞI Doç. Dr. Hasan Ulaş ALTIOK Doç. Dr. Korhan GÖKMENOĞLU Doç. Dr. Mete FERİDUN Doç. Dr. Nesrin ÖZATAÇ Doç. Dr. Suzan CİVAL BURANAY Yrd. Doç. Dr. Arif AKKELEŞ Yrd. Doç. Dr. Arran FERNANDEZ Yrd. Doç. Dr. Ersin Kuset BODUR Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ETİKAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali TUT (Bölüm Bşk. Yrd.) Yrd. Doç. Dr. Mehmet BOZER (Dekan Yrd.) Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARA Yrd. Doç. Dr. Müge SAADETOĞLU Yrd. Doç. Dr. Nidai ŞEMİ Yrd. Doç. Dr. Nigar TAŞPINAR Yrd. Doç. Dr. Pembe SABANCIGIL ÖZDER Yrd. Doç. Dr. Yücel TANDOĞDU

Fakülte

Bu programın amacı, gerekli görünen aktüerya, matematik, istatistik, bilgisayar uygulamaları, ekonomi, finans, hukuk ve sosyal bilim dersleri alarak yetiştirilmiş elemanları topluma kazandırmaktır. Bunu yaparken öğrencilerimizin güçlü bir teorik eğitim alırken bunları sahada kullanılan yazılımları kullanarak uygulamaları sağlanacaktır. Son zamanlarda sigortacılık alanlarındaki düzenleme ve gelişmeler bu alanı popüler bir meslek durumuna getirmiştir. Bu nedenle yetişen aktüerlerin önemli bir avantaj yakalamış olmaları açıktır.

Program Derece Süre

Fen ve Edebiyat Aktüerya Bilimleri Lisans 4 yıl

Eğitim Dili

İngilizce

Tel

0 392 630 1227

Faks

0 392 365 0416

E-posta

math@emu.edu.tr

Lisansüstü olanağı Lisansüstü Eğitim Olanakları yoktur.

Web

https://math.emu.edu.tr


Program Hakkında Genel Bilgi Aktüerya Bilimleri Lisans Programı, İngilizce dilinde eğitim veren Fen ve Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü ile İşletme Ekonomi Fakültesi, Bankacılık ve Finans bölümleri tarafından yürütülen ortak bir programdır.

P rogram

Program mezunlarımız çok yönlü bir meslek alanı olması nedeniyle ayrıca KKTC ve Türkiye’de İngilizce dilinde eğitim veren tek Aktüerya lisans programı olması nedeniyle farklı alanlarda iş olanaklarına sahip olacaklardır.

Bu program müfredatında gerekli görülen 34 dersin karşılığı olan toplam 131 krediyi (240 ECTS kredisi) tamamlayan her öğrenci programdan mezun olur. Mezun olacak öğrenciler ayrıca (altıncı dönemde) 20 iş günü süreli stajlarını tamamlamaları gerekmektedir. Programdan mezun olabilmek için gerekli koşullar arasında belirtilen 20 işgünü süreli stajın tamamlanması için öğrencilerimizin, bölümümüzde oluşturulacak Staj Koordinatörlüğü’nün teması sonucu sağlanacak kontenjanlar çerçevesinde, KKTC ve Türkiye’deki işletmelerde stajlarını yapabileceklerdir. Ayrıca, yabancı uyruklu öğrencilerimizin de stajlarını kendi ülke şirketlerinde yapabilmeleri sağlanmaya çalışılacaktır.

Birinci Yıl - Güz

Birinci Yıl - Bahar

Analiz - I

Analiz - II

Ekonomiye Giriş - I

Doğrusal Cebir

İşletmeye Giriş - I

Ekonomiye Giriş - II

Bilgisayar Biliminin Temelleri - I

Sigortacılığın Esasları ve Aktüerya

Akademik İngilizce - I

Akademik İngilizce - II

İngilizce'de İletişim - I

İngilizce'de İletişim - I

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi İkinci Dil Olarak Türkçe İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Olağan Diferansiyel Denklemler

Aktüerya Matematiği

Muhasebe İlkeleri - I

Finanasal Matematik

İstatistik - I

Sigorta Muhasebesi

Hayat Sigortasının Esasları

Olasılık ve İstatistiksel Metodlar

Yönetim İlkeleri

Üniversite Geneli Seçmeli - I

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

İstatistik

Stokastik Kalkülüs

Sigorta Hukuku

Regression Analysis

İşletme Finansmanı

Uluslararası Finans

Hayat Dışı Sigorta

Para ve Bankacılık

Sigorta Yazılım Uygulamaları

Yatırımlar

Üniversite Geneli Seçmeli - II

Üniversite Geneli Seçmeli - III Staj

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Risk Teorisi

Portföy Yönetimi

Reasürans

Finansal Modelleme

Veri Madenciliği

Alan Seçmeli Dersi - III

Alan Seçmeli Dersi - I

Davranışsal Finans

Alan Seçmeli Dersi - II

Alan Seçmeli Dersi - IV


Kariyer Olanakları ve Mezunlar

Aktüerya mesleği, ABD ve Avrupa’da para, prestij ve iş memnuniyeti açısından en başta gelen on meslek arasında ilk beşteki yerini almıştır. ABD’de News & World Report’un 2017 yılında En Yüksek İş Güvenliği olan ilk 26 iş sıralamasında (ortalama yıllık gelir 97.070 ABD doları olarak) 23. sıradadır. İş Gücü İstatistikleri Bürosuna göre, aktüerlerin

istihdam oranının 2016 ile 2026 arasında yüzde 22 büyüyeceği öngörülmektedir ki bu tüm mesleklerin ortalamasından daha hızlıdır. Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur. Türkiye’deki “Aktüerya Düzenlemeleri”ne göre, yaşam dalında faaliyet gösteren her sigorta şirketinin Aktüerya Siciline kayıtlı bir aktüer çalıştırması gerekmektedir.


. . . MATEMATIK . . . ve BILGISAYAR BILIMLERI . Lisans Programı (Ingilizce) ^

^

Egitim / Ögrenim

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Programı’nda lisans öğrenimi gören başarılı öğrenciler, ağırlıklı olarak alacağı Matematik ve Bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi veya Bankacılık ve Finans Bölümleri’nde yan dal yapma şansına sahiptirler. Yan dal programı kapsamında alınması gereken üçü zorunlu ve üçü seçmeli olan toplam altı dersten başarılı olması halinde öğrenciler, Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında sertifika belgesi almaya hak kazanırlar. Bu programda lisans öğrenimi gören her başarılı öğrenci Pedagojik Formasyon alarak Matematik veya Matematik / Bilgisayar öğretmeni olabilir.

Olanaklar

Matematik Bölümü’nde, 8 profesör, 2 doçent, 11 yardımcı doçent olmak üzere toplam 21 öğretim elemanından oluşan, kendini araştırmaya ve eğitime adamış seçkin, uluslararası bir akademik kadro görev yapmaktadır. 21 tam zamanlı öğretim elemanımız çeşitli, tanınmış üniversitelerde doktora öğrenimi görmüş öğretim üyeleridir. Bununla birlikte 13 yarı zamanlı öğretim görevlisi ve yüksek lisans/doktora öğrencilerinden oluşan 21 araştırma görevlisi de Matematik Bölümü bünyesinde çalışmaktadır. Bölümümüzde bulunan araştırma laboratuvarı, 5 adet yüksek donanımlı bilgisayar sistemiyle yapılan araştırmalara destek sağlanmaktadır.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

Matematik Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bilimsel araştırmaları ile ön plana çıkan bir bölümdür. Bölüm üyeleri, uluslararası endekslerde taranan dergilerde çok sayıda bilimsel makaleler yayınlamakta, prestijli uluslararası bilimsel toplantılarda sunumlar yapmakta ve konferanslar düzenlemektedirler. Ayrıca, Matematik Bölümü Kuzey Kıbrıs çapında liseler arası Matematik yarışmasını 25 yıldan beri kesintisiz olarak büyük bir başarı ile sürdürmektedir. Matematik Kulübü bünyesinde öğrencilere değişik faaliyetlere katılma imkanı da sağlanmaktadır.


P rogram

A k ad em i k K a d ro

Prof. Dr. Aghamirza BASHIROV Prof. Dr. Benedek Norbert NAGY Prof. Dr. HÜSEYİN AKTUĞLU Prof. Dr. Mehmet Ali ÖZARSLAN (Dekan) Prof. Dr. Nazım MAHMUDOV (Bölüm Bşk.) Prof. Dr. Rashad ALIYEV Prof. Dr. Rza BASHIROV Prof. Dr. Sonuç Zorlu OĞURLU (Rektör Yrd.) Doç. Dr. Derviş SUBAŞI (Öğr. İş. Koor.) Doç. Dr. Suzan CİVAL BURANAY Yrd. Doç. Dr. Arif AKKELEŞ (Rektör Koor.) Yrd. Doç. Dr. Arran FERNANDEZ Yrd. Doç. Dr. Ersin KUSET BODUR Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ETİKAN (Akad. İş. Koor.) Yrd. Doç. Dr. Mehmet BOZER (Dekan Yrd.) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali TUT (Bölüm Bşk. Yrd.) Yrd. Doç. Dr. Müge SAADETOĞLU Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARA (Sınav Koor.) Yrd. Doç. Dr. Nidai ŞEMİ Yrd. Doç. Dr. Pembe S. ÖZDER Yrd. Doç. Dr. Yücel TANDOĞDU

Birinci Yıl - Güz

Birinci Yıl - Bahar

Analiz - I (Calculus - I) Analitik Geometri Ayrık Matematik Bilgisayar Bilimine Giriş - I İngilizce İletişim - I

Analiz - II (Calculus - II) Lineer Cebir - I Fizik - I Bilgisayar Bilimine Giriş - II İngilizce İletişim - II

İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Reel Analiz - I Algoritma Tasarımı ve Analizi Bilgisayar Ağları ve İletişim Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi Fizik - II

Nesneye Yönelik Programlama Kompleks Analiz Adi Diferansiyel Denklemler Veri Yapıları Genel Seçmeli Ders - I

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

Kısmi Diferansiyel Denklemler Teorisi İnternet Tabanlı Programlama Alan Seçmeli Ders - I Alan Seçmeli Ders - II Genel Seçmeli Ders - II

Multimedya Tasarımı ve Gelişimi Sayısal Çözümleme - I Veri Tabanı Yönetim Sistemleri Genel Seçmeli Ders - III Alan Seçmeli Ders - III

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Olasılık ve İstatistiksel Yöntemler Web Tasarımı İşletim Sistemleri Alan Seçmeli Ders - IV Genel Seçmeli Ders - IV

Yöneylem Araştırması İleri İstatistiksel Yöntemler Programlama Dilleri Alan Seçmeli Ders - V Genel Seçmeli Ders - IV


Matematik Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kurulmasından kısa bir süre sonra açılan bir bölümdür. Başlangıçta, servis derslerini sağlayan bir bölüm olarak kurulmuştur. Otuz yıl boyunca, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin en büyük ve Ortadoğunun en rekabetçi matematik bölümlerinden biri olmuştur.

Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Lisansüstü Eğitim Olanakları

Tel Faks E-posta Web

Fen ve Edebiyat Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Lisans – B.S. 4 yıl İngilizce -Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (MS) -Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (PhD) 0 392 630 1227 0 392 365 1604 math@emu.edu.tr http://math.emu.edu.tr


Bölümün bugünkü temel görevi dünyanın önde gelen üniversiteleri ile rekabet edebilecek, ülkesine ve dünyaya uluslararası standartlarda eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet verecek öğrenciler yetiştirmektir. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Programı Matematik Bölümü tarafından yürütülmektedir.

Program Hakkında Genel Bilgi

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Programı, öğrencilerine Matematik ve Bilgisayar Bilimleri olmak üzere iki dalda eğitim imkanı sağlamaktadır. Ortak program sunma eğilimi yaklaşık olarak çeyrek asır önce ortaya çıkmıştır ve mezunlarına özel ve kamu sektörlerinde hemen hemen her alanda iş bulma konusunda iyi bir imkan sağladığından çok tercih edilen bir program türüdür. Matematik Bölümü, dünyanın önde gelen üniversitelerinin öğrencilerine sağladığı imkanları, kendi öğrencilerine de sağlamaktadır. Bu alandaki gelişmeleri ve eğilimleri takip etmekte ve müfredatını güncellemektedir.

Kariyer Olanakları ve Mezunlar

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, Türkiye, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde başarı ile yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmektedirler. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Programı’ndan mezun olanlar aşağıdaki alanlarda kariyer yapabilmektedirler: Bilimsel Araştırma, Dizayn ve Geliştirme Uzmanlığı / Akademisyenlik - Öğretmenlik / İstatistik / Risk Yönetimi / Finans Yönetimi / İdari Ekonomi / Yönetim Hizmetleri / Yazılım Gelişimi / Vergi Müfettişliği / Bankacılık / Muhasebecilik


. .. MOLEKÜLER . BIYOLOJI ve GENETIK . Lisans Programı (Ingilizce) ^

^

Egitim / Ögrenim

Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı kapsamında verilen eğitim; temel biyoloji derslerinin yanı sıra, öğrencilerin bilimsel altyapısını güçlendirmek için Matematik, Bilgisayar, Kimya ve Fizik derslerini de içermektedir. Lisans programının hedefleri şu şekildedir: • Biyolojik bilimleri moleküler ve genetik açıdan ele almak. • Biyolojik bilimlerin dahil olduğu araştırma konularını incelemek. • Teknoloji ışığında şekillenmiş güncel genetik ve genomik alanlarını incelemek. • Biyolojik bilimlerde yayınlanmış olan araştırmaları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmek. • Laboratuvar ve teknolojinin kullanımına yönelik becerileri geliştirerek, öğrencilerin alanla ilgili uygulama temelli altyapısını güçlendirmek.

Olanaklar

Biyoloji Uygulama ve Deney Laboratuvarları’na ek olarak, Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin Kimya, Fizik, Bilgisayar laboratuvarları ve görsel-işitsel teknoloji olanakları Biyolojik Bilimler Bölümü öğrencilerinin kullanımına sunulmaktadır. Ayrıca DAÜ Kütüphanesi’ndeki veritabanları öğrencilerin biyolojik bilimler ve ilişkili disiplinlerle ilgili en son gelişmeleri takip etmelerini sağlamaktadır. Uygulamalı çalışmalar açısından, DAÜ Biyolojik Bilimler Bölümü’nün iş birliği içinde olduğu ulusal ve uluslararası üniversite, kurum ve özel kuruluşlarda staj yapabilme olanağı vardır.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

Biyolojik bilimler çok farklı alt dalları bünyesinde barındırmaktadır. Bölümün akademik personeli tarafından değişik alanlarda araştırmalar yapılmakta, bilgi üretilmekte ve uygulamaya yönelik projeler gerçekleştirilmektedir. Bölüm akademisyenleri, çalışmalarını saygın yayınlarla bilim toplumuna sunmakta; genetik, moleküler biyoloji, ekoloji ve çevre konularında başarılı projeler yürütmektedirler. Genç bir bölüm olarak, bu çalışmalarda etkin rol üstlenecek yeni araştırmacıların yetiştirilmesine de katkı koymaktadırlar.


Ak a d e mi k Ka d ro

Moleküler Biyoloji ve Genetik bilim dalı günümüzde hızla gelişen alanlardan birisidir. Son yıllarda oldukça ivme kazanmış ve bu çalışmalar sayesinde moleküler hücre biyolojisi, moleküler genetik, genomik, proteomik ve biyoenformatik gibi özelleşmiş konuları da bir çatı altında toplayarak tüm dünyada üniversitelerde en çok tercih edilen lisans ve lisansüstü eğitimin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. DAÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik programının ana hedefi, lisans öğrencilerine bu disiplinde sağlam ve uluslararası nitelikte, teorik ve pratik olarak çok kapsamlı bir eğitim olanağı sunmaktır. DAÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans Programı KKTC’de ilk olma özelliğini de taşımaktadır. Moleküler Biyoloji ve Genetik akademik çalışmalar, sağlık sektörü, hayvancılık ve tarımsal uygulama alanları için de büyük önem taşımaktadır. Mezunları geniş bir iş yelpazesi beklemektedir. Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı ayrıca Uluslararası AHPGS Akreditasyon kurulu tarafından 2020 yılına kadar akredite edilmiştir.

Prof. Dr. Bahar TANERİ (Bölüm Bşk.) Prof. Dr. Şükrü TÜZMEN Yrd. Doç. Dr. Adil ŞEYTANOĞLU Yrd. Doç. Dr. Burak Ali ÇİÇEK (Bölüm Bşk. Yrd.) Yrd. Doç. Dr. Tuğçe KARADERİ

Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks E-posta Web

Fen ve Edebiyat Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans – B.S. 4 yıl İngilizce Lisansüstü olanağı yoktur. 0 392 630 3923 0 392 365 1604 mbg@emu.edu.tr http://fas.emu.edu.tr


Program Hakkında Genel Bilgi

Biyolojik Bilimler Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı’nın dört yıllık müfredatı ABD ve TC üniversitelerinin Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans programlarına uyumlu olarak hazırlanmıştır. Geniş kapsamlı bu müfredatla, öğrenciler genetik ve moleküler biyoloji temel olmak üzere, biyolojinin çeşitli alt dallarından dersler almaktadırlar. Biyolojik Bilimler Bölümü özellikle güncel biyomedikal araştırmaların takip edilip, derslerde öğrencilere aktarılmasına önem vermektedir.

Kariyer Olanakları ve Mezunlar

P rogram

Dört yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler “Biyolojik Bilimler Bölümü- Moleküler Biyoloji ve Genetik” programı diploması alacaklardır. Biyolojik Bilimler Bölümü’nde yüksek öğrenimlerini tamamlayarak lisans diploması alanlar, kariyerlerine üniversite ve enstitülerde araştırmacıakademisyen olarak devam edebilmekte; ayrıca eğitim kurumları ile tıbbi bilimler (tıp, eczacılık, biyomedikal), çevre, endüstri, tarım gibi sektörlerde hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarının değişik kademelerinde çalışabilmektedir. Birinci Yıl - Güz

Birinci Yıl - Bahar

Genel Biyoloji - I

Genel Biyoloji - II

Genel Kimya - I

Moleküler Biyoloji ve Genetiğe Giriş

Calculus - I

Genel Kimya - II

Tamamlayıcı İngilizce-I / İngilizce İletişim-I

Calculus - II

Türkçe İletişim / Türkiye Reform. Tarihi

Tamamlayıcı İngilizce-II / İngilizce İletişim-II

İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Fizik - I Bilgisayar Biliminin Temelleri - I Organik Kimya - I Moleküler Hücre Biyolojisi - I İnsan Genetiği

Fizik - II Bilgisayar Biliminin Temelleri - II Organik Kimya - II Moleküler Hücre Biyolojisi - II Hücresel ve Moleküler Fizyoloji

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

Moleküler Genetik Davranış Genetiği Veritabanı Yönetim Sistemleri Üniversite Seçmeli - I Bölüm İçi Seçmeli - I

Biyoenformatik ve Hesaplamalı Biyoloji Nörogenetik Biyokimya Biyoistatistik Üniversite Seçmeli - II

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Moleküler Evrim Gelişim Biyolojisi Genomik ve Proteomik Mikrobiyoloji Bölüm İçi Seçmeli - II

İmmünoloji Sistem Biyolojisi Genetik ve Genomiğin Biyoetiği Bölüm İçi Seçmeli - III Üniversite Seçmeli - III


. MÜTERCIM-TERCÜMANLIK . Lisans Programı (Ingilizce) ^

^

Egitim / Ögrenim

Öğrencilerin, yazılı ve sözlü çeviri mesleğinin gerektirdiği bilgi ve becerileri edinmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiş olan müfredatımızdaki dersler, sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerle işlenmekte ve uygulamalı olarak verilmektedir. Öğrencilerimiz; gerek kültürel ve uluslararası ilişkiler gerekse de teknoloji, siyaset bilimi, sosyal bilimler, ekonomi, edebiyat, iletişim ve medya gibi farklı alanlarda yetiştirilmektedir. Bölümümüz çağdaş bir mütercim tercümanın ihtiyacı olan terminolojilere ve teknolojilere hakim olmaları için tasarlanmış bir program çerçevesinde eğitim vermektedir.

Olanaklar

• Uluslararası bir üniversitenin çok kültürlü ve çok dilli ortamı, uzman çevirmenlerden oluşan akademik kadrosu, • İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programı, • Öğrencilerini iş yaşamına hazırlamayı ilke edinen uygulamaya dayalı eğitim programı, • Çok Amaçlı Çeviri Laboratuvarı (ardıl, eşzamanlı (simültane), görsel- işitsel çeviri), • Bilgisayar Destekli Çeviri Laboratuvarı, • Yazılı çeviri alanında kullanılan Trados gibi önde gelen yazılımlar yanında, işitsel-görsel çeviri (altyazı ve dublaj) ve medya çevirisi için gerekli çeşitli yazılımların eğitiminin verilmesi ve profesyonel düzeyde uygulatılması, • KKTC Dış İşleri Bakanlığı, KKTC Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanlığı ve BRT (Bayrak Radyo Televizyon) dahil olmak üzere, kamu kuruluşları ve özel sektörle yaptığımız staj anlaşmaları ile DAÜ Mütercim-Tercümanlık Bölümü nitelikli bir eğitim, gerçek bir iş ortamı, iş deneyimi ve profesyonel iş çevresiyle tanışma imkanı sunar.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

Bölümümüz, öğrencilerin mesleklerine aidiyet duygularını geliştirecek toplantılar, konferanslar, kültürel aktiviteler ve geziler düzenlemektedir. Yüksek lisans yapmak isteyen mezunlarımız, sınavlarını başarıyla geçtikleri Cambridge Üniversitesi gibi köklü üniversitelerden kabul almaktadırlar. Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerinin bir Çeviri Kulübü vardır. Mezunlarımız, iş hayatında, hem yazılı hem de sözlü çeviri alanlarında, kamu kuruluşlarında ve önemli uluslararası organizasyonlarda, çeşitli ülkelerde görev almışlar, kendilerini kanıtlamışlardır.

Program Hakkında Genel Bilgi

Müfredat, alan derslerinden ve genel kültür derslerinden oluşmakta olup, İngilizce Mütercim-Tercümanlık Programıdır. İkinci dil olarak bütün öğrencilerimize 7 dönem Fransızca verilmektedir. Öğrencilerimiz Fransızca’nın


Birinci Yıl - Güz

Birinci Yıl - Bahar

Çeviriye Giriş

Çevirinin Temel İlkeleri

Çevirmenler için İleri İngilizce - I

Çevirmenler için İleri İngilizce - II

İngilizce Sözcük Bilgisi ve Metinsel Analizler Çevirmenler için Etkili Konuşma ve Yazma Dünya Medeniyetleri

Dünya Kültürleri - I

Türkçe - I: Yazılı İletişim Becerileri

Beşeri Bilimler - I

Fransızca - I

Fransızca - II

İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Metin ve Söylem: Türkçe

Kültür, Dil ve Çeviri Problemleri

Karşılaştırmalı Dilbilgisi - II

Kültürel ve Edebi Çalışmalara Giriş

Bilgisayar - I

Karşılaştırmalı Dilbilgisi - II

Beşeri Bilimler - II

Not Alma ve Özetleme Teknikleri

Çeviri Teknolojileri

Yazılı Anlatım ve Biçem- II

Fransızca - III

Fransızca - IV

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

Çevirmenler için Genel Dilbilime Giriş

Çeviride Özel Konular - III: Siyaset Bilimi ve Avrupa Birliği Metinleri

Çeviride Özel Konular - I: Bilim ve Teknoloji

Ardıl Çeviri - I

Çeviride Özel Konular - II: Ekonomi ve İşletme

Üniversite Seçmeli - II

Üniversite Seçmeli - I

Çeviri Eleştirisi

Sözlü Çeviriye Giriş

Çeviri ve Medya

Fransızca - V

Fransızca - VI

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Ardıl Çeviri - II

Çeviri Projesi ve Staj

İşitsel - Görsel Çeviri

Çeviri Kuramları

Üniversite Seçmeli - III

Alan Seçmeli Dersi - I

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Alan Seçmeli Dersi - II

Fransızca - VII

Alan Seçmeli Dersi - III

Akademik Kadro

P rogram

Günümüzde küreselleşme sürecinin ivme kazanmasıyla, uluslararası iletişimin önemi artmıştır. Uluslararası ilişkilerden günlük yaşama, ticaretten medyaya, hukuktan siyasete kadar her alanda çeviri faaliyetlerine her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulmakta, bu da çeviri faaliyetlerinin önemini çok daha fazla artırmaktadır. Bölümümüz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler, medya, hukuk, ekonomi, tıp, turizm gibi bir çok alanında, gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışacak uzman yazılı ve/veya sözlü çevirmen ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerimizin bu alanlarda gereksinimlerini en üst düzeyde karşılayacak şekilde bilgi, beceri ve deneyimle donatılması öncelikli hedefimizdir.

Yrd. Doç. Dr. Can A. SANCAR (Bölüm Bşk.) Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN Dr. Rıza TUNCEL Öğr. Gör. Mine Elmaz ÇELİKER Öğr. Gör. Ahmet Sanel GÜNER Öğr. Gör. Neslihan B. HEKİMOĞLU

Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks E-posta Web

Fen ve Edebiyat Mütercim - Tercümanlık Lisans B.A. 4 yıl İngilizce Lisansüstü olanağı yoktur. 0 392 630 1312 0 392 365 1604 tercuman@emu.edu.tr http://tercuman.emu.edu.tr


yanı sıra üniversite seçmeli dersleri olarak Rusça, Almanca, Çince, Yunanca gibi farklı dillerin eğitimini de alabilmektedirler. Bazı derslerimiz uygulama ağırlıklı olup, çeviri alanında halen kullanılmakta olan çeşitli yazılımlar tanıtılmakta, ve daha sonra kullanacakları şekilde uygulamalı olarak öğretilmektedir. Öğrencilerin mesleki hayatta karşılaşabilecekleri problemler öngörülerek derslerde de bu problemlerin çözümü olabilecek uygulamalara yer verilmektedir. 8. dönemde uzmanlaşma amacıyla, öğrencilerimiz Yazılı Çeviri ya da Sözlü Çeviri Alan Seçmeli derslerine devam etmektedir.

Kariyer Olanakları ve Mezunlar

Mütercim-Tercümanlık diplomasına sahip olmak bir ayrıcalık olup, bu meslek için sağlam bir zemin oluşturur. Mezunlarımız, alanlarında akademik kariyer yapabilecekleri gibi, kamu, görsel medya, basın ve yayın organları, uluslararası şirketler, bakanlıklar, Avrupa Komisyonu gibi uluslararası komisyonlar, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar, turizm sektörü, bankalar, üniversiteler, ithalat-ihracat sektörleri, serbest mütercim tercümanlık ve yeminli tercümanlık gibi çok geniş bir yelpazede iş olanağına sahiptirler.


. .. PSIKOLOJI

. Lisans Programı (Türkçe-Ingilizce) ^

^

Egitim / Ögrenim

Psikoloji Bölümü Lisans Programı’nda öğrencilerine; Sosyal, Endüstri, Adli, Gelişim, Eğitim, Sağlık, Klinik gibi Psikolojinin çeşitli alt dallarında yüksek lisans yapabilmeleri için gerekli temel psikoloji eğitimi vermektedir. Lisans Programı’nın hedefleri şu şekildedir: • Kuramsal ve uygulamalı çalışmalar arasındaki ilişkiyi incelemek. • Psikoloji kuramlarının tarihsel gelişimini, felsefi ve toplumsal açılımları yönünden irdelemek. • Psikolojik süreçlerin etkinliğinin ölçüldüğü farklı alt dallardaki araştırmaları incelemek. • Çağdaş psikolojik yaklaşım ve araştırmalarla şekillenmiş farklı disiplinlerin etkilerini incelemek. • Psikoloji disiplininde yayınlanmış olan araştırmaları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmek. DAÜ Psikoloji Bölümü, lisans eğitiminin yanı sıra 2018-2019 akademik yılı güz döneminden itibaren Genel Psikoloji Yüksek Lisans Programına da öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Böylelikle Psikoloji öğrencileri 6 yıllık formal eğitimlerini tamamlayıp, Avrupa Psikoloji Diplomasına denk bir diploma sahibi olma şansına sahip olmaktadırlar.

Olanaklar

Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin bilgisayar ve görsel-işitsel teknoloji olanakları psikoloji öğrencilerinin kullanımına sunulmaktadır. Ayrıca DAÜ Kütüphanesi’ndeki veri tabanları öğrencilerin Psikoloji disiplini ile ilgili en son gelişmeleri takip etmelerini sağlamaktadır. DAÜ Psikoloji Bölümü 2010-2011 Akademik yılında Psiko-Biyoloji Laboratuvarını, 2014-2015 Akademik Yılında ise Bilişsel Davranış Laboratuvarını açmıştır. Bu laboratuvarlar, KKTC üniversiteleri içindeki ilk ve tek psikoloji laboratuvarları olma özelliklerini halen korumaktadır. DAÜ Psikoloji Bölümü, öğrencilerine sosyal anlamda da zengin bir ortam sunmaktadır. DAÜ Psikoloji Öğrencileri Kulübü düzenli olarak bilgilendirici toplantılar, bilimsel geziler düzenlemekte, film gösterimleri, okuma tartışma grupları, Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu (TPÖÇG) aktiviteleri gibi farklı alanlarda faaliyet göstermekte ve DAÜ Psikoloji Günleri’ni düzenlemektedir. Psikoloji Bölümü ayrıca aylık çıkan bir bültene de sahiptir.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

DAÜ Psikoloji Bölümü 2015 yılında Türk Psikologlar Derneği tarafından akredite edilerek KKTC Üniversiteleri arasında ilk, Türkiye Üniversiteleri arasında da 8. akredite olan Psikoloji bölümü unvanını almıştır. DAÜ Psikoloji Bölümü, Psikoloji Disiplinini toplum ve insan gönenci için bir hizmet olarak görmektedir. Bu bağlamda, üniversite içinde ve dışında farklı meslek gruplarına, öğrencilere-velilere yönelik etkinlikler düzenlenmekte ve toplum yararı için çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerin sürekli eğitimine önem veren Psikoloji Bölümü, alanında uzman kişilerce verilen Psikoloji Seminerlerini her akademik yılda ayda 2 kez düzenlemektedir.


DAÜ Psikoloji Bölümü, bölüme yeni başlayan öğrencilerini, derslerine katkıda bulunmak üzere, Akran Destek Programı’yla da desteklemektedir. Bu bağlamda üst sınıflardan başarılı öğrenciler arkadaşlarına akademik konularda destek vermektedirler. Psikoloji, üniversite adayları tarafından en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Buna paralel olarak, DAÜ Psikoloji Bölümü de, her geçen yıl bölüme öğrenci kabul sayısını artırmaktadır. Bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği beklenmektedir.


Program Hakkında Genel Bilgi

Psikoloji Bölümü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Kanada, Avusturalya ve ABD’den gelen öğretim elemanları ve dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri ile uluslararası bir akademik ortama sahiptir. Bu ortam hem bilimsel hem de sosyal anlamda zengin bir bilgi alışverişi sağlamaktadır. Öğrenci merkezli bir yapıya sahip olan Psikoloji Bölümü’nde öğrenciler öğretim elemanlarına istedikleri zaman danışabilmekte ve öğretim etkileşimsel bir ortamda sürdürülmektedir. DAÜ Psikoloji Bölümü Türk Psikologlar Derneği tarafındanakredite edilen 12 programdan birine sahiptir. Ayrıca KKTC üniversitelerinde halen ilk ve tek akredite edilen bölüm ünvanını korumaktadır. Öğrencilerin hem kişisel hem de sosyal olarak kendilerini geliştirmelerine önem veren Psikoloji Bölümü, gerek ders gereklilikleri olarak hazırlanan projelerle ve sunumlarla, gerekse öğrencilerin kendi girişimleriyle hazırlayıp sundukları forum ve tartışma gruplarıyla, Psikoloji öğrencilerini desteklemektedir. Psikoloji öğrencileri aynı zamanda öğretim elemanlarının araştırma projelerine katılabilmekte ve psikolojinin uygulama alanlarında da bilgi sahibi olabilmektedirler.

Kariyer Olanakları ve Mezunlar

Dört yıllık psikoloji lisansını tamamlayan öğrenciler psikoloji mezunu; yüksek lisansı tamamlayıp bir yıl süpervizyon alanlar ise, psikolog unvanını kullanmaya hak kazanmaktadırlar. Psikoloji Bölümü’nde yüksek öğrenimlerini tamamlayarak lisans diploması alanlar, eğitim kurumlarında, endüstride, insan kaynakları ofislerinde, danışma merkezlerinde ve psikolojik hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Günümüzde Psikoloji Bilimi birçok alt dalıyla sosyal yaşamın hemen her kesiminde hizmet vermektedir. Psikologların verdiği hizmetler arasında; psikoterapi, test uygulama, araştırma danışmanlığı, personel seçimi, işletme içi iletişim geliştirme, eğitimde ölçme araçları geliştirme ve buna benzer psikolojik hizmetler sayılabilir.

Psikoloji, zihinsel süreçleri ve davranışları inceleyen bir bilim dalıdır. Psikologların amacı, biyolojik, bilişsel, gruplararası, kişilerarası gibi birçok seviyede, davranışın temelini anlamaktır. Bunu yapabilmek amacıyla psikologlar, insan gelişiminden, kişilerlerarası ilişkilere, davranış bozukluklarından, gruplar içerisinde sosyalleşme sürecine kadar, birçok konuda araştırma yapmaktadır. Psikoloji Bölümü, üniversitenin en genç bölümlerinden biri olmasına rağmen, seçkin akademik kadrosu ve uygulama-araştırmalardaki kalitesiyle Türkiye ve KKTC üniversitelerindeki Psikoloji bölümleri içinde hızla üst basamaklara tırmanmıştır. Bu bağlamda bölüm Türk Psikologlar Derneği tarafından da akredite edilmiştir.


Birinci Yıl - Bahar

Psikolojiye Giriş - I Davranışın Biyolojik Temelleri Sanat ve Sosyal Bilimler için Matematik Temel İngilizce - I Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Psikolojiye Giriş - II Sosyal İstatistik- I Felsefi Konular Temel İngilizce - II Sosyolojiye Giriş

İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Araştırma Yöntemleri I Sosyal İstatistik II Gelişim Psikolojisi I Sosyal Antropoloji Bilgisayar Okuryazarlığı

Araştırma Yöntemleri II Gelişim Psikolojisi - II Deneysel Psikoloji - I: Öğrenme Sosyal Psikoloji Üniversite Seçmeli - I

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

Ölçme ve Değerlendirme Kişilik Kuramları Bilişsel Psikoloji Üniversite Seçmeli - II Psikopatoloji

Kişilik Değerlendirmesi Alan Seçmeli-I Fizyolojik Psikoloji Deneysel Psikoloji II: Dikkat ve Bellek Üniversite Seçmeli - III

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Endüstri Psikolojisi Danışmanlık Psikolojisi Epistemoloji Üniversite Seçmeli - IV Alan Seçmeli- II

Klinik Psikoloji Psikolojide Etik Sağlık Psikolojisi Alan Seçmeli - III Alan Seçmeli - IV

Ak a d em i k K a d ro

P rogram

Birinci Yıl - Güz

Prof. Dr. Mehmet ERGİNEL Doç. Dr. Fatih BAYRAKTAR (Bölüm Bşk.) Doç. Dr. Şenel Hüsnü RAMAN Doç. Dr. Yacoub KHALLAD Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Talat ZRİLLİ Yrd. Doç. Dr. Burcu Kaya KIZILÖZ Yrd. Doç. Dr. Çığır KALFAOĞLU Yrd. Doç. Dr. İlmiye SEÇER Dr. Deniz ATALAR (Bölüm Bşk. Yrd.) Akile Berfu ZORBA Ariel LADUM Şerif TÜRKKAL

Fakülte Program Derece Süre Eğitim Dili Lisansüstü Eğitim Olanakları Tel Faks E-posta Web

Fen ve Edebiyat Psikoloji Lisans B.S. 4 yıl Türkçe / İngilizce Genel Psikoloji MS 0 392 630 1389 0 392 365 2475 psychology@emu.edu.tr http://www.emu.edu. tr/psychology


. . . TÜRK DILI ve EDEBIYATI Lisans Programı (Türkçe) ^

^

Egitim / Ögrenim

Bölümde ezberciliğe kaçmayan, yenilikçi, bilimsel gelişmelere açık bir eğitim anlayışı benimsenmiştir. Bölüm farklı ülkelerde yetişen öğretim üyeleriyle çalışmaktadır. Öğrenci yetiştirmenin yanı sıra araştırma faaliyetlerine de büyük önem verilmekte, bu amaçla yoğun şekilde konferans ve seminerler düzenlenmektedir. Öğrencilere yakın ve sıcak bir iletişim ortamı ve kendilerini geliştirmeleri için her türlü destek sağlanmaktadır.

Olanaklar

Bölümümüz alanlarındaki yetkin akademisyenleri bünyesinde bulundurmakta, böylece öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmeyi amaçlamaktadır. DAÜ Merkez Kütüphanesi, Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili zengin bir kitap koleksiyonuna sahiptir. Bölümümüz yeni çıkan yayınları titizlikle takip ederek mevcut kitap koleksiyonunun zenginleştirilmesine katkı sağlamakta ve kütüphanenin bu yöndeki çalışmalarına destek olmaktadır.

Aktivitelerimiz / Basarılarımız ,

Bölümümüz öğrencilerimizin çok yönlü gelişmesine ayrı bir önem vermekte, bu amaçla kurulan Edebiyat Kulübü vasıtasıyla gerek öğrenciler gerekse öğretim elemanlarımız tarafından birçok akademik faaliyet düzenlenmektedir. Son olarak ‘’Uluslararası Diyalektoloji Sempozyumu’’ düzenlenmiş ve geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca öğrenciler üniversite bünyesindeki çok sayıda kulübe üye olarak yeteneklerini geliştirme imkanlarına sahiptirler.

Program Hakkında Genel Bilgi

Programdaki zorunlu derslerde; edebiyat, dilbilgisi ve dilbilim alanındaki kuramlar, çağdaş araştırma ve inceleme yöntemleri tanıtılmakta, Türkçe’nin tarihi dönemler içindeki gelişimi, dilbilgisi ve dilbilim ile ilgili çeşitli konular, Türk Edebiyatının çeşitli dönemleri ve türleri ele alınıp incelenerek öğrencilerin araştırmacı kimlikleri geliştirilmektedir.

Kariyer Olanakları ve Mezunlar

Mezunların çalışabilecekleri iş alanları çok geniştir. Lisansüstü öğrenimlerini sürdürüp, akademisyen olabilmekte, değişik üniversitelerden formasyon dersleri alarak öğretmenlik yapabilmektedirler. Ayrıca kütüphane ve devlet arşivleri gibi kurumlar yanında halkla ilişkiler alanında iş sahibi olabilmektedirler. Mezunlarımız bunların dışında radyo, televizyon; gazete gibi yayın ve basın kuruluşlarında programcı, gazeteci, düzeltmen, metin yazarı, sunucu ve reklam yazarı olarak da çalışabilmektedirler.


Birinci Yıl - Güz

Birinci Yıl - Bahar

Osmanlıca - I Yazılı ve Sözlü Anlatım Edebiyat Bilgi ve Kuramları Bilgisayara Giriş İngilizce - I

Osmanlıca - II Türkçenin Sesbilgisi Metin Türleri Eski Türk Edebiyatına Giriş İngilizce - II

İkinci Yıl - Güz

İkinci Yıl - Bahar

Osmanlıca - III Türkçenin Biçimbilimi Eski Türk Edebiyatı Tarihi - I 1950 Sonrası Türk Edebiyatı - I Seçmeli Ders

Eski Anadolu Türkçesi Türkçenin Sözdizimi Eski Türk Edebiyatı Metin İncelemeleri - I Halkbilim 1950 Sonrası Türk Edebiyatı Metin İncelemeleri - II

Üçüncü Yıl - Güz

Üçüncü Yıl - Bahar

Türk Dilleri ve Lehçeleri - I T Eski Türkçe Eski Türk Edebiyatı Tarihi - II Türk Halk Edebiyatı - I Cumhuriyet Dönemi(1923 - 50) Edebiyatı - I

Türk Dilleri ve Lehçeleri - II Orta Türkçe Eski Türk Edebiyatı Metin İncelemeleri - II Türk Halk Edebiyatı - II Cumhuriyet Dönemi(1923 - 50) Edebiyatı - II

Dördüncü Yıl - Güz

Dördüncü Yıl - Bahar

Eğitim Dili

Türkçenin Ağızları Edebiyat Eleştirisi Eski Türk Edebiyatında Düzyazı Türleri Servet-i Fünun - Meşrutiyet Dönemi Edebiyatı Seçmeli Ders Seçmeli Ders

Türkçenin Anlambilimi Kıbrıs Türk Edebiyatı Tanzimat Edebiyatı

Lisansüstü Eğitim Olanakları

Atatürk İlkeleri ve Inkılâp Tarihi Seçmeli Ders

A ka d em i k K a d ro

P rogram

Bölümün amacı, hem geçmiş dönemlerdeki hem de günümüzdeki durumu açısından Türk Dilini ve Edebiyatını ele almak ve tanıtmaktır. Bölüm; seçkin bir öğretim kadrosu, yenilikçi lisans ve yüksek lisans programları, çok yönlü bilimsel ve kültürel etkinlikleriyle ayrıcalıklı bir konumdadır. Türk Edebiyatı alanında; Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı değişik yönleri ve dönemleriyle değerlendirilmekte, Günümüz Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Türk Cumhuriyetleri ve Toplulukları Edebiyatları ve Kıbrıs Türk Edebiyatı tanıtılmaktadır. Prof. Dr. Adnan AKGÜN (Bölüm Bşk.) Prof. Dr. Hakan TAŞ Yrd. Doç. Dr. Gülseren TOR Öğr. Gör. İpek OLGAN

Fakülte Program Derece Süre

Tel Faks E-posta Web

Fen ve Edebiyat Türk Dili ve Edebiyatı Lisans B.A. 4 yıl Türkçe Yüksek Lisans (Tezli)

0 392 630 1208 0 392 365 1604 tde@emu.edu.tr http://tde.emu.edu.tr/tr


www.emu.edu.tr

Tel: +90 392 630 1251 Faks: +90 392 365 1604 E-posta: fas.dekanlik@emu.edu.tr

/easternmeduniv /emuofficial

Baskı-Tasarım: DAÜ Basımevi-Farnoosh Zadmehr, Grafik Düzenleme: Selma Beyaz, Fotoğraflar: İsmail Gökçe (04.2019) T. No: 555545

Profile for Dervis Hasipoglu

Fen ve Edebiyat Fakültesi (2018/19)  

Doğu Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi (2018/19)

Fen ve Edebiyat Fakültesi (2018/19)  

Doğu Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi (2018/19)

Profile for emuweb
Advertisement