Seikle Eestis 2023

Page 1

SEIKLE EESTIS Teejuht suvisteks seiklusteks

Lehe koostas Delfi Meedia erilahenduste ja sisuturunduse osakond

SUVI 2023


UUS C5 X

Tunneta tõelist rahulolu Advanced Comfort aktiivvedrustus Advanced Comfort istmed Heliisolatsiooniga lamineeritud aknad

citroen.ee

Garantii 5a läbisõidupiiranguta


SISUKORD

6 LUGEJAMÄNG Pildista oma suviseid seikluseid ja võida vägevaid auhindu!

12

SAAREMAA Saaremaa ei väsi üllatamast ehk Mida teha sel suvel Eesti suurimal saarel?

8

IDA-VIRUMAA Müstiline Ida-Virumaa, kus seiklusi jagub igaühele

16

TARTUMAA

Kaheksa soovitust suvepuhkuseks Tartumaal

28

24

JÕGEVAMAA

Tule upu Põlvamaa rohelusse!

Legendid, vanausulised, suursugused mõisad ja hingematvalt kaunis loodus

PÕLVAMAA

32

VÕRUMAA Kõige-kõigem Võrumaa kostitab loodusrekorditega ja omapärase kultuuriga

40

RAPLAMAA Raplamaa pakub suvel ainulaadseid seiklusi

36

VALGAMAA Looduskaunis Otepää koos piiriülese Valgaga

42

Eesti süda Eesti südames saad nautida kaunist loodust, leidmata ei jää ka närvikõdi

| SUVI 2023 | 3


E S I T L E B

MUUSIKALINE LAVASTUS ADA LUNDVERIST

Osades: Saara Nüganen, Anne Reemann, Sepo Seeman, Peeter Oja, Jan Uuspõld, Birgit Sarrap, Kalle Sepp, Liina Tennosaar, Priit Strandberg, Ott Raidmets jt Idee autorid: Tarmo Kiviväli, Maarek Toompere . Teksti autor: Ott Kilusk Lavastaja: Ain Mäeots . Muusikajuht: Siim Aimla . Kunstnik: Karmo Mende

SUURIM SUVELAVA STUS TULEB TA AS! Piletid: piletitasku.ee


SISSEJUHATUS

Shutterstock

Sinu teejuht

suvisteks seiklusteks

E

esti suvi võib tunduda lühike, kui lased sel lihtsalt mööda minna, kuid kui võtad aega meie kaunil maal ringirändamiseks ja avastad iga päev midagi uut, on see ilmatu pikk! See on nii sellepärast, et aega ei saa mõõta tundide, vaid elamustega. Eestimaa maakonnad on elamusi täis. Oleme sinu käes olevasse eriväljaandesse kokku kogunud parimad neist, et sul oleks kergem teha valikut, kuhu oma järgmine avastusretk ette võtta. Eestlased armastavad loodust. Me uitame metsas, rändame riburada pidi rabarajal, kanuutame jõgedel, supleme järvedes, surfame merel. Saame olla õnnelikud, et meie maal on nii palju rikkumata loodust ja samas on kõik see kenasti kaardistatud, nii et eksimisvõimalus on väike. Eesti maakonnad on teinud ära suure töö, et leida üles just enda tõmbenumbrid, kus avastamist jätkub ja põnevus ei lõpe. Eestlane oskab loodusega koostööd teha, nii on ka kõige ürgse-

matest paikadest võimalik leida imelisi puhkepaiku, kus rännakust väsinuna puhata ja keha kosutada. Siseturismi tipphooaeg on käes. Toome sinuni parimad võimalused kodumaist suve nautida erinevates Eesti maakondades. Siit eriväljaandest leiad tegevusi kõikidele – nii lastega perele, sõpruskonnale kui ka üksi uitajale. Samuti panime kokku suviste ürituste kava, et ükski põnev laat, rahvaspordisündmus ega giidi juhendatud põnev avastusretk sul kahe silma vahele ei jääks. Samuti leiad neilt lehekülgedelt põneva suvemängu, milles osaledes saad võita ägedaid auhindu. Hea lugeja, me tahame aidata sul luua endale selline suvi, mis jääb alatiseks meelde ja mille elamused soojendavad südant ka külmadel talvekuudel. Tee midagi sellist, mida sa pole kunagi varem teinud! Täiesti kindel, et eriväljaandest Seikle Eestis sa selle leiad. Ilusat suve!

Kairi Prints

Väljaandja: Delfi Meedia AS  Erilahenduste ja sisuturunduse osakonna juht: Irmeli Karja, irmeli.karja@delfi.ee  Reklaam: Siret Samarüütel, siret.samaruutel@delfi.ee  Kujundaja: Marju Viliberg, marju.viliberg@delfi.ee  Keeletoimetaja: Kaire Puumets-Sõber, kaire.puumets-sober@delfi.ee  Trükk: AS Printall

| SUVI 2023 | 5


Shutterstock

LUGEJAMÄNG

Pildista oma suviseid seikluseid ja võida vägevaid auhindu! Sellel suvel lükkab Delfi kõikide seiklushimuliste hingede rõõmuks käima lugejamängu Seikle Eestis. Vali välja selle suve sihtkohad, pane paika üks mõnus üle-eestiline marsruut ja astu suveseiklustele vastu koos Delfiga, sest nii võid võita vingeid auhindu!

Delfi Reisijuhi veebikeskkonnas stardib fotoväljakutse, mis ootab kõiki suvenautlejaid jagama pilte oma seiklustest mööda Eestimaad. Osalemiseks ei ole vaja teha muud, kui valida välja paigad, mida suvel külastada tahad, teha kohapeal mõni äge pilt ja postitada see Instagrami teemaviitega #seikleDelfigaEestis. Eestimaa avastamisega saab algust teha juba täna ja põnevaid seiklusi planeerida kasvõi igasse nädalavahetusse, sest auhinnamäng kestab terve suve – kuni 17. augustini! Lugejamängu raames ootavad sind kõik Seikle Eesti keskkonnas kajastatud maakonnad ehk Ida-Virumaa, Saaremaa, Tartumaa, Jõgevamaa, Põlvamaa, Valgamaa, Võrumaa ja Raplamaa. Külasta neist ühte või mis 6 | SUVI 2023 |

veel parem, käi suve jooksul läbi kõik kaheksa! Nii saad Eestile korraliku ringi peale teha ja selle käigus ka sõpru piltidega inspireerida, sest meie väikses Eestis on peidus veel nii palju avastamata aardeid! Suveseikluse viimasel nädalal läheb suureks loosimiseks. Kõikide hashtag’i kasutanud osalejate vahel loositakse välja mitmeid vägevaid auhindu. Postitama ja pildistama tasub hakata aga kohe, sest lisaks augustis loositavatele auhindadele panevad partnerid väiksemaid auhindu mängu ka iga nädal. Inspiratsiooni sihtkohtade osas saad lisaks ammutada ka meie Seikleja blogist Reisijuhi portaalis. Sinna hakkavad suve jooksul ilmuma

blogipostitused julgetest seiklejatest, kes on mõne ekspeditsiooni ette võtnud. Postitustest saad lugeda nende muljeid sihtkohtadest ja ka maakondade hingeeluga veidi lähemalt tutvuda ning selle käigus ehk endagi reisiplaanidesse täiendusi tuua. Seikle Eestis keskkonnal tasub silma peal hoida veel sellepärast, et terve mängu kestel, kuni 17. augustini, näeb seal osalejate postitatud pilte. Pildid valib süsteem juhuslikkuse alusel ja need vahetuvad pidevalt. Postita oma pilt ja mine vaata, kas õnnestub see ka Delfis tabada! Jälgi kindlasti ka Reisijuhi Instagrami ja Facebooki, et olla kursis kõige põnevamate reisiuudistega.

#seikleDelfigaEestis

Info auhinnamängu kohta Auhinnamängu periood: 17.mai 2023–17.august 2023 ( Avasta suvel meie kaunist kodumaad ( Jaga oma suveseikluste pilte Instagramis ja kasuta hashtagi #seikleDelfigaEestis ( Võida vägevaid auhindu


VUDILA MÄNGUMAA

Päev läbi lustimist Vudila Mängumaal Marin Lõo

Vudila on Eesti suurim kogupere mängumaa, kus tegevust jagub nii noortele kui ka vanadele ja seda iga ilmaga. Aeg möödub Vudilas kiirelt, seega tasub külastuseks varuda terve päev ja nautida sajaga. Kui otsid vahvat kohta, kuhu suvel lastega minna, siis oled õigel teel! Eesti suurim väliveepark Vudila on veepark, millest lapsed öösel und näevad. Siin on erineva sügavusega basseinialad koos voolava jõe ning liumägedega.

Batuudid Kellele ei meeldiks hüpata, kui miski sulle vägeva põrke juurde annab? Vudilas aitavad hüppevajadust rahuldada lisaks tavalistele hüppebatuutidele ka maabatuut ja mitu suurt õhkbatuuti, mis lasevad gravitatsiooni eirata ja pakuvad suurt rõõmu.

Sky-jump See on hüppeabi 4.0, kus lisaks batuudipõrkele tõmbavad hüppajat kergelt üles ka kummidega traksid, mille külge ta turvaliselt kinnitatud on. Neid leiutisi on meil siin neli.

Mängualad Lisaks paljudele vahvatele väliatraktsioonidele on Vudilas palju tegevusi ka katuse all. Seal saab tegutseda, kui ilm pole parajasti kõige meeldivam.

Suur sisemine mängutuba Bistroohoone teisel korrusel asub mänguala, mis on suur nagu Vudilas kombeks. Turnimine, pallimerega liumägi, lauatennis, didicar-rattad, kõverpeeglid, käpiknukuteater ning palju muud käelist ja mängulist tegevust.

Elektrooniliste mängude maja Siia on kokku toodud mängud neile, kellele meeldib teleriekraani ees oma osavust proovida. Oodatud on kõik Xboxi ja Playstationi sõbrad,

kes Vudilas jooksmisest ja hüppamisest korraks vaheldust soovivad.

Lounge mängusaal Suur mänguruum, kus jällegi rõõmu nii lastele kui ka vanematele. Jääb mulje, et Vudilasse polegi midagi uut lisada, sest kõik maailma mängud on siin juba olemas: erikujulised lauatenniselauad, õhuhoki, korvpall, palju elektroonilisi mänge jne.

ATV-d Tõeline adrenaliinitekitaja. Lihtsamalt öeldes on see tegevus, mis tekitab elevust, paneb südame kiiremini lööma ja julguse ka natuke proovile. Kiiver pähe ja rehvivirnadest ehitatud raja vahele neljarattalise mootorsõidukiga sõitu nautima!

Vesirattad Meie järvel on kahte sorti veesõidukeid. Kui aerupaat proovitud või jalad on tugevamad kui käed ega plaani neid hetkel järele aitama hakata, siis on pedaalidega vesiratas äge sõiduriist, mille kapteniks asuda.

Ronila Vudila meeskonna ja arhitektide poolt välja mõeldud turnimisatraktsioon kahel tasandil. Ronila on 11 m kõrge. Sõnu jääb väheks selle laheda asja iseloomustamiseks. Tulge ronima!

Seiklusrajad ja turnimine Vudilas on rohkelt turnimist ning ka väiksemad tegelased ei pea jääma elamusteta. Üks madalseiklusrada asub grillmaja taga platsil ja teine rannas ning seal on veel mitu turnimisatraktsiooni.

Tasakaaluliinid Tasakaaluliin on kahe posti vahele tõmmatud elastne rihm, mis arendab tasakaalu ja kannatlikkust. Areng toimub juba minutitega, tasakaalu kauem hoidmine pakub tõelise eduelamuse ning siis saab juba hakata õõtsuma üles-alla ning proovima kõndimist ühest otsast teise.

Disc golf

Marin Lõo

Marin Lõo

Siin saad viie korviga rajal proovida tohutult populaarseks saanud spordiala, mis on lihtne ja meelelahutuslik. Lennuta ketas korvi ja tee seda võimalikult väheste visetega, kusjuures pole üldse oluline, millise liigutusega viset sooritad.

Ja veel palju-palju muudki! vudila.ee Facebook.com/vudila Instagram.com/vudila

| SUVI 2023 | 7


IDA-VIRUMAA Kiviõli Seikluskeskus Joosep Martinson

Müstiline Ida-Virumaa, kus seiklusi jagub igaühele Ida-Virumaa on seiklusmaa, kus seikluseid jagub maa all, vee peal, mäe otsas, piiril ja mujalgi veel. Viimaste aastate jooksul on piirkonna populaarsus jõuliselt kasvanud ja siin pole midagi imestada – see koht on külastamist väärt! Seiklused pruuni kulla maal Eesti teravamaid elamusi pakkuv seikluskolmnurk – Kohtla-Nõmme, Aidu ja Kiviõli – puuduks praegu turismikaardilt, kui poolkoksimägi, kaevandus ja karjäär oleksid tavapärasel viisil suletud. Õnneks tekitasid need kohalike peades lennukaid ideid ja nii pöörati endised tööstusalad hoopis turismiatraktsioonideks. Selleks et tööstusest paremat aimu saada, tasub alustada Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumist – nemad juba oskavad seda teistmoodi maailma selgitada. Järgmiseks tasub minna otse maa alla, Kohtla-Nõmmele Eesti Kaevandusmuuseumisse. Muuseumi magnetiteks on giidid, kes on endised kaevanduse töötajad, ja töökorras

masinad, mida kaevanduskäikudes üksteise järel demonstreeritakse. Vaid 2 km kaugusel kaevandusmuuseumist asuvad nn Eestimaa fjordid – ehk Aidu veemaa. Aidu maastik on seiklemiseks ainulaadne ning seigelda saab seal mitte ainult maad, vaid ka vett mööda. Suletud põlevkivikarjäär pakub veesõiduks 30 km kanaleid. Adrenaatori seiklusmeistrid on siin parimad giidid – olgu jalgsi-, džiibi- või veematkal. Kiviviske kaugusel Aidust asub Kiviõli Seikluskeskus. Kompleks on rajatud tehisaladele ja talvisest suusamäest saab suvel tõeline seikluste meka, kus täiskasvanutel ja igas vanuses lastel on lustimist hommikust õhtuni, sest valikus on hulgaliselt tegevusi liikluslinnast Eesti pikima trosslaskumiseni välja.

Eesti kõrgeim pankrannik ja tema pärlid Kui aga nendelt aladelt hoopis põhja poole suunduda, siis tasub kindlasti kiigata pankrannikule, sest seal on ootamas mitu rekordpaika – Ontika pankrannik, mis on Balti klindi kõrgeim, ja Eesti kõrgeim juga Valaste. Pankranniku pärliks on Saka mõis, mis pakub

8 | SUVI 2023 |

Valmar Voolaid

Matti Kämärä

Lammasmäe Puhkekeskuse turbasaun

lõõgastavat spaapuhkust ja mõnusat looduse keskel kulgemist. Suundudes hetkeks mererannast eemale, saab põigata Jõhvi linna, kus muuhulgas asub kultuurist pakatav Jõhvi kontserdimaja. Kontserdimajas võib erinevatel aegadel nautida teatrietendusi, muusikat, tantsulist kunsti ning paljut muud. Liikudes rohkem ida suunas, jõuab looduskaunisse Toilasse. Toilas asuv ajalooline Oru park on olnud läbi aegade üks maakonna külastatavaimaid parke. Suvisel ajal saab virtuaalreaalsuses „VR Toila 1938“ näha, milline nägi välja pargis asunud K. Pätsi loss enne teist maailmasõda. Kui siin juba pikemalt peatuda, siis tasub külastada Toila Spa hotelli, kus saab nautida spaamõnusid, mängida minigolfi ja nautida maitseid nt suvises Mio Mare grillpaviljonis. Veel enne kui jõuad Narvasse, jääb tee peale mitmeid avastamist väärt kohtasid, nt Sillamäe. Endise salastatud linnaga aitab kõige paremini tutvuda Sillamäe Muuseum ja loomulikult ei saa linnast lahkuda, külastamata Mere puiesteed ja rannapromenaadi, kus lisaks puhke- ja mängualadele on ka vaatetorn. Sillamäelt vaid 10

Aidu veemaa


IDA-VIRUMAA

Liikudes Narvast kagu suunas, jõuame Alutagusemaale. Ida-Virumaa on tuntust kogunud oma tehisliku looduse poolest, aga meie pärisloodusest leiab ka mitmeid põnevaid nähtusi ja liike, mida mujal Eestis ei kohta, näiteks kriivad Alutaguse metsades või lendoravad Iisakus. Lisaks asub Ida-Virumaal ka Eesti noorim, Alutaguse rahvuspark, mis on koduks Eesti suurimale, Kurtna järvestikule.

Pankrannik Sakal Sven Začek

Looduse rüpes Alutagusemaa

Sven Začek

minuti autosõidu kaugusele jäävad Sinimäed ja Sinimägede Muuseum, mis on keskendunud sõjaajaloole. Väljast väike maja, kuid sees suur lugu, millest jutustab ka tuntud film „1944“. Spaapuhkajate lemmikpeatuspaigaks on Narva-Jõesuu, sest seal asub ju Eesti pikim mereäärne kuurortrand (ca 10 km!). Kui suvekuumus liiga teeb, siis päikese eest saab varjuda mereäärse männimetsa alla, kus düünidele on rajatud stiilsed istumis- ja lõkkekohad. Kui aga ilmataat õues viibimist üldse ei soosi, saab aasta ringi sooja nt ajaloolises hoones asuvas Medical Spa hotellis, aga ka Meresuu Spa hotellis. Narva-Jõesuud ja Narvat ühendab Narva jõgi ning juba mitmendat aastat on võimalik jõetrammiga Caroline ühest linnast teise liikuda, samal ajal end puhvetis kosutades ning kuulates audiogiidi pajatusi piirkonna vaatamisväärsustest ja ajaloost. Narva, Eesti idapoolseim linn ja Euroopa alguspunkt, on aastate jooksul hoogsalt uuenenud. Sel hooajal avatakse ka täielikult renoveeritud Narva raekoda, kus saab juulikuust kogeda virtuaalreaalsust „Vana Narva uus elu“. Muuseumide valik on piirkonnas veelgi laiem. 17. sajandi Põhjamaade suurimast kindlustuskompleksist Narva linnusest, kus asub Narva Muuseum, ja Victoria Bastionidest on saanud piirilinna suurimad turismimagnetid. Kui Narvas olles keha vahepeal kosutust vajab, siis valikuid on mitmeid – omanäoline Valge Kõrvits ja linnuses asuv restoran Rondeel, mõlemad on selleks suurepärased paigad. Kui otsid ööbimispaika, siis linna noobleim majutus on Hotell Narva, šoppajate paradiisid on Astri ja Fama kaubanduskeskused.

Sillamäe Mere puiestee

Iisaku on Alutagusemaa keskus, endine poluvernikute rahvakillu pealinn. Iisaku Kihelkonna Muuseum pajatab nende loo väga ehedalt ja kaasahaaravalt. Ja siinsamas ootab kiviviske kaugusel armastatud Peipsi oma rannamõnudega. Peipsi põhjarannikul on Eesti pikim liivarand – üüratud ligi 33 km. Keskseks rannaks on Kauksi supelrand, kus rannamändide rüpes asub Rannahoone ja kuhu on rajatud promenaadid, parklad ning mänguväljakud. Alutagusemaa puhkusemõnude keskus on kaunis Mäetaguse von Rosen Spa, mis on Eesti ainuke täiskasvanutele mõeldud hotell. Kui mereäärsed spaad on väisatud ja mõisaspaades puhkus tehtud, siis jääb üle mainida veel üht pärli – suurtele saunasõpradele on eriliseks

elamuseks kindlasti Lammasmäe Puhkekeskus oma 10 erineva saunaga, mille hulgas on ainulaadne turbasaun ning ka väga omanäoline kahekordne Soome suitsusaun (saunasõbrad tõid selle päriselt Soomest kohale!).

Tahad olla kursis sellega, mis Ida-Virus toimub? Vaata lähemalt kodulehelt www.idaviru.ee

Sven Začek

Valmar Voolaid

Narva jõepromenaad

Alutaguse rahvuspark, Kurtna järvestik | SUVI 2023 | 9


IDA-VIRUMAA

Troopiline rannapuhkus Meresuu SPA & Hotellis Eesti pikima liivaranna ääres asub Meresuu SPA & Hotel, kus on võimalik nautida kuuma päikest, jahutavat spaabasseini, mõnusaid saunasid ning maailma kaunimat päikeseloojangut. Hommikusöök ja piiramatu spaakülastus alati hinnas!

Eesti Kaevandusmuuseum – elu sügavaim elamus

Karukella Puhkemaja – luksuslik suvepuhkus Sinu perele!

Võimalused Eesti Kaevandusmuuseumis: ekskursioonid ja toitlustamine nii maa all kui maa peal, konverentsi- ja seminariruumid, retromajutus, saun, territoorium suurüritusteks, meeskonnakoolitused. Kaevandusmuuseum pakub seiklusi!

Viie privaatse ja helikindla toaga avar puhkemaja, kus parimad tingimused nii sinu päritolupere, tööpere kui ka sõprade jaoks: 24/7 soe kuumaveetünn, saun, grillmaja, elektriauto laadija, mängumaja, discgolf, spikeball, võrkpall.

www.kaevandusmuuseum.ee / info@kaevandusmuuseum.ee / tel 332 4017

www.meresuu.ee Meresuu / @meresuuspahotel +372 357 9600 / sales@meresuu.ee Meresuu SPA & Hotel asub Narva-Jõesuus aadressil Aia 48a.

www.karukella.ee / puhkemaja@karukella.ee / tel 518 4803 Papli 7 b, Lüganuse alevik, Ida-Virumaa

Toila SPA Hotell – elamus iga ilmaga! Toila SPA Hotell pakub nii ravi- kui heaoluspaa teenuseid. Täiuslikuks muudavad puhkuse VanaRooma stiilis Termid, wellness-keskus Orhidee, mängumaa lastele, restoranid. Mereäärses männisalus on suvehooajal avatud kämping.

Mäetaguse von ROSEN Spa – Eesti esimene täiskasvanute hotell

Saka Mõis – puhkus koos spaa ja parimate maitsetega

Armas mõisahotell, mis on mõeldud kvaliteetaja veetmiseks just lapsevanematele. Loome võimaluse aega maha võtta ja akusid laadida: soe spaa, kõrge unekvaliteet, kohalik toit, paketid nii lõõgastava kui aktiivse puhkuse nautijatele. www.moisahotell.ee / info@moisahotell.ee / tel 5303 5436 Pargi 1, Mäetaguse alevik, Alutaguse vald

Külastajate käsutuses on nii luksuslikku majutust pakkuv härrastemaja kui ka 29 toaga hotell, suvel lisaks kämpingumaja, karavani- ja telkimisplats. Hotelli juurde kuulub privaatne spaa saunade, basseini ja hoolitsustega.

www.toilaspa.ee / admin@toilaspa.ee / tel 334 2900

www.saka.ee / Saka Mõis Saka Mõis asub otse Põhja-Eesti pankranniku serval.

Gruusia trahter Mimino Asume Jõhvi sissesõidul Tallinn-Narva maantee ääres. Toidumenüü sisaldab Gruusia köögi paremikku, millest ei puudu hatšapurid, hinkaalid, hartšo ja sütel küpsetatud šašlõkid. Tule nautima ehtsaid Gruusia maitseid Jõhvis!

Narva-Jõesuu Medical Spa Narva-Jõesuu Medical Spa puhkusepaigana on tõeline pärl. Siin on Eesti suurim soojendusega välibassein ja päikeseterrass mullivanniga ning neljandal korrusel asub elegantne restoran Kuurort, kust avaneb suurepärane vaade männimetsale ja päikeseloojangule. Siin pakutakse nii ainulaadseid innovaatilisi seadmeid ja aparaate kui ka aastakümnete jooksul äraproovitud ja ennast tõestanud kuurortravi raviplaane. www.ravispa.ee / tel 5344 7779

10 | SUVI 2023 |

Jõelaev Caroline – regulaarsed laevareisid Narva ja Narva-Jõesuu vahel Kaks korda päevas väljuv, mugav ja moodne kahekorruseline ning ruumikas reisilaev Caroline on Narva ja Narva-Jõesuu külastajatele tore võimalus sõita mööda jõge naaberlinna uudistama. Sobib hästi ka lastega peredele. mimino.ee / GruusiaTrahterMimino trahter_mimino / tel 337 5750 Lääne 1 b, Jõhvi

Jõelaeva on võimalus broneerida eriüritusteks. www.narva-line.ee / info@narva-line.ee / tel 5559 5550


IDA-VIRUMAA Sutterstock

Põlevkivi – miks, kuidas, mida? Külastajatel on võimalus tutvuda põlevkivi kui maavara kasutamise ajaloo ja tänapäevaga. Püsiekspositsiooni ilmestavad mitukümmend kunstiteost, mida võib võtta ka omaette näitusena.

Asume Kohtla-Järve linnas aadressil Tuuslari 22. www.pkm.ee / info@pkm.ee

#seikleDelfigaEestis

Müüdid kummutatud! Taavet Kase Muidugi on Ida-Viruga seotud mitmeid eelarvamusi! Aga uskuge mind, kui ütlen, et need eelarvamused lükatakse kohale jõudes kohe kummuli! Külalislahkus, millega valab Ida-Viru ühe keskmise Eesti turisti üle ... see teeb seest soojaks. Ja inimene peabki seest soe olema.

Olgu see siis Narvas linnatuuri tehes, Sillamäel tuumapommi ajalooga tutvudes, Toila spaas mõnuledes või saunalavalt otse merre hüpates (vaata pildilt fotosüüdistust). Ida-Viru ei torka kõigile võib-olla esimese sihtkohana pähe? Ometi, ometi! Tegelikult ju võiks, sest siit leiab tegevust väga nõudlik programmijanune turist (mitte ainult keskmine).

Seiklejad saavad Aidu karjääris tõelist safariseiklust kogeda (džiip ronib üles pea täisnurksetest küngastest), rahulikumad võivad aga sulistada Baltikumi suurimas detox-keskuses Narva-Jõesuus. Aga miks mitte? Ongi ju otsustatud! Sel suvel lähme Ida-Virusse puhkama! Glänel Tirrand

| SUVI 2023 | 11


SAAREMAA

Sääre majakas

Saaremaa ei väsi üllatamast ehk Mida teha sel suvel Eesti suurimal saarel? Eestlased armastavad Saaremaad. Kuna kõik nagunii saarele ihkavad, võiks ju arvata, et saar ei pea omalt poolt pingutama, et mandrieestlastele elamusi pakkuda, kuid see pole sugugi nii — igal aastal lisab saarerahvas oma varasalve põnevaid tegevusi, mida teistega jagada. Paneme kokku vastupandamatu tegevuskava, mida sel suvel Saaremaal ette võtta. Enamik saarte külastajaid valib sihtkohta jõudmiseks parvlaeva. Kui sinagi kuulud nende sekka, tasub kindlasti peatuda Saaremaa väravas Muhu saarel ning võtta aega selle avastamiseks. Kui oled omadega jõudnud juba näiteks Kuressaarde, tasub lisaks kohvikutele, muuseumidele, spaadele ja Kuressaare lossile läbi põigata otse linna südames asuvast Kuressaare jahisadamast. Siit leiad suurepärase mereõhu ja idüllilise vaate lossile ning hea õnne korral saad seilata kogenud kaptenite käe all jahiga merele, et külastada näiteks pisikest Abruka saart, mille suurimaks ehteks on uhke salulehtmets — selle võimsad krobelise koore ja laiuvate okstega pärnad on kui vanad head sõbrad, kelle turvalisse rüppe varjule minna. Kõrged sõnajalad ja rikkalik taimestik rammusate viinamäetigudega loovad ilme haldjalikust võlumetsast, 12 | SUVI 2023 |

mille sügavast smaragdrohelusest võiks suvalisel hetkel välja ilmuda mõni ebamaine muinasjututegelane.

Vana laev ja uuendatud spaad Omaette elamus on minna sõitma Eesti vanima puulaevaga Hoppet. See 1926. aastal ehitatud kahvelkuunar mahutab 50 inimest ja seal saab maitsta ehtsat rannarahva sööki Admiral von Bellingshauseni nimelises restoran-salongis. Pardal pakutakse vaid ehtsat ja hääd kraami ning auhinnatud snapse nii maalt kui merelt — nende hulgas saare käsitöödžinnid, -ölutid ja -siidrid. Pärast meresõitu on suvitaja ära teeninud ühe korraliku lõõgastuse. Kohe jahisadama kõrvalt leiab kolm mõnusat spaahotelli. Kaks neist — Asa Spa Hotel ja Meri Spa — on värskelt üles vuntsitud, GoSpa hurmab külalisi oma tuntud headuses. Siinkohal tuleb rõhutada seda,

et need pole mitte ainsad meite spaahotellid! Teatavasti oleme siiski Spaaremaa ning kõik teised spaad leiad kenasti üles Visit Saaremaa kodulehelt. Nendele, kes on tulnud Saaremaale haagissuvilaga, on sadama kõrval ka haagissuvilate plats ja kõik võimalused mõnusaks äraolemiseks, alustades saunaga ja lõpetades restoraniga Hafen. Ja kui tuleb väikese jalutuskäigu isu, siis Kuressaare loss on vaid kiviviske kaugusel.

Abruka saar ja Illiku laid Kellel nüüd eelnenud jutust Abruka kõrvu kõlama jäi, siis sinna saarele saab lisaks Hoppetile ka liinilaevaga Roomassaare sadamast, kust leiad eest samuti armsa sadamakohviku. See on eriti hea info neile, kes avastavad Saaremaad rattal või mootorrattal ja soovivad Abrukalgi oma kaherattalisega ringi sõita. Saarel on külalistele uudistamiseks pisike muuseum/külakoda ja saarevahi autokastis saab kuulata kultuuripärandit, sõites samal ajal ringi. Abrukal saad mängida discgolf'i ja sealt leiad ka kaks toredat uut majutuskohta: Abruka Boutique Spa ja Must Pärl. Muide, Vilsandi ja Abruka pole mitte ainsad väikesaared, mida kindlasti külastada tasub. Sealt samast Roomassaare sadamast pääsed


SAAREMAA Priidu Saart

suvekuudel teisipäeviti ja neljapäeviti tõelisele paradiisisaarele Ruhnu. Vaata Visit Ruhnu kodulehelt kogu tõde transpordist ja majutusest kuni tegevuste ja sündmusteni välja. Illiku laid on Väikeses väinas asuv poolsaar — ühel päeval on see tõeline rahuoaas keset sumisevat Saaremaa suve, teisel päeval võib sealt leida nii muusikat kui ka tantsu ja muidugi saab suvel restoranis Köht süüa kõhu head saare kraami täis.

Loomaaed ja hülgevaatlus

Angla tuuleveskid Priidu Saart

Maris Sepp

Orissaares Tõnu talus on uksi avamas Saaremaa esimene loomaaed! Seal saab uudistada kõikvõimalikke põnevaid tegelasi — jäneseid ja rebaseid, okassigu ja nandusid, makenat ja kaimani, kui nimetada vaid mõnda. Loomaaia ametlik avamine toimub 3. juunil, sel päeval on peremees Risto Ränk avanud kohviku ja pakub avamise puhul pidulistele tortigi. Võta loomaaia külastamine oma puhkuseplaani ja ole nende tegemistega kursis. Meil on siin teinegi tore saar, kus nii metsa kui ka adruvalle. Vilsandi mehed viivad huvilised nii saarele matkama kui ka hülgeid vaatlema. Kalastushuviline leiab kogenud kalagiidi ja kõik muu vajamineva aga Käbruotsa Puhketalust – need mehed juba teavad, kus ja kuidas suurimad kollid välja tõmmata.

Uued põnevad majutusvõimalused

Tee oma Saaremaa puhkuseplaanid valmis: https://visitsaaremaa.ee www.minusaaremaa.ee www.saare.events

Vilsandi tuuleveski

Saaremaa kohalikud hõrgutised

Kristina Mägi

Lembit Michelson

Kui soovid Saaremaal veeta öö mitte maa, vaid vee peal, siis Koguva sadamas asub kena suvekohvik-majutus Bottengarn, kus just seda saabki teha. Vee peal saad muuhulgas saunamõnusidki nautida. Kui tahad lisada oma Saaremaa puhkusesse natuke glamuuri, siis Mia Glamping on täitsa uus uhke majutusvõimalus, kus tänu pehmele unele, südamega tehtud toidule ning merehõngulisele keskkonnale tärkab parim versioon sinust. Kui oled mõnusasti välja puhanud ja kõht täis, saad kohapeal matkata või surfata, teha ise kunsti või imetleda teiste tehtut. Mõnus puhkus linnakärast on igal juhul garanteeritud. Saaremaal tahaks süüa ja juua ikka ehedat saare kraami. Seda kraami pole Saaremaalt sugugi raske leida, sest kohalikud väiketootjad ja teenusepakkujad koonduvad märgise EHTNE alla – neil on ka oma esinduspood Auriga Keskuses Kuressaare linnaserval, kust leiad sadu saaremaiseid tooteid. Tutvu ehtsate ja tublide tegijatega ning soeta kaasa kohalikud meened kodustele Saaremaa isu tekitamiseks. Tutvu Saaremaa, Muhu, Abruka ja Vilsandi elu-oluga lähemalt ja tule kasvõi päriseks! Oma kõige kenamad sündmused oleme ritta ladunud veebilehele Saare Events!

Kajakisõit Kuressaares

Kuressaare jahisadam

| SUVI 2023 | 13


SAAREMAA

Suveterrass ja saunad Grand Rose SPAs

Asva Viikingiküla Ajastuküla koos linnuse, tegevuskodade, seikluspargi ning looma- ja linnupargiga. Tegevusi ja uudistamist kogu perele: hobusõidud, vibulaskmine, kirvevise, Odrakoja ajaloonäitus ning saaremaine söök ja jook.

Ühe korraliku puhkuse juurde kuulub alati kuum saun. Grand Rose SPAs saunata 7 õdusas saunas, päevita päikeselisel suveterrassil, jahuta end värskendavates basseinides ning naudi saare parimaid maitseid auhinnatud restoranis Rose.

Luksuslikud puhkemajad Saaremaal Kolm imelist puhkemaja erinevais Saaremaa paigus, et leiaksid just endale sobivaima! Privaatne aed, saun, grill, terrass koos lamamistoolide ning muude mugavustega. Puhkemajad mahutavad 8–12 täiskasvanut. grandrose.ee / @grandrosespa Asume Kuressaare vanalinna peatänaval aadressil Tallinna 15.

#seikleDelfigaEestis

www.thepeacefulvacation.com, tel 5309 6358

saaremaaviikingid.ee Asva Viikingiküla / @saaremaaviikingid 17.06–27.08 T–P 11–19 Asva küla, Saaremaa, info@vikingvillage.ee, tel 5757 1510

Suvelavastus „Külm supp“

Roomassaare kohvik

Ema, tema kolm ammu täiskasvanuks saanud last, täisealine lapselaps ja külafilosoofist naabrimees, lisaks hulk maid ja metsi, mis järsku jagamist vajavad. Tragikoomiline lavalugu inimestest, jaanipäevast ja külmast supist.

Kohalikud maitsed, tõeline sadamaromantika ja 360˚ merevaadet! Asume Roomassaare jahisadamas, vaid 5 minuti kaugusel Kuressaare kesklinnast. Telli purjereis Abrukale, rendi mootorpaat, kajakk või SUP. Siit pääsed ka Ruhnu saarele.

Lause Puhketalu õu, Jursi küla, Valjala vald, Saaremaa www.kuressaareteater.ee

Vastab Martin Hanson Milline on sinu kõige eredam mälestus Saaremaast ja Abrukast? Mis on selle maakonna pärl? Seikluse tõeliseks pärliks oli Abruka saarevaht Rein Lember, kes on samal ajal ka sertifitseeritud ilvesepüüdja. Seda siis ajast, kui talvise jääga oli saarele tulnud üksik ilves, kes pisikese saarekogukonna ellu segadust hakkas külvama. Kindlasti tuleb pärliks pidada ka viisi, kuidas on mugavaim Abrukale pääseda: selleks on sulnis tunnine jahisõit, mille hulka kuuluvad ka värsked maasikad, pisikene mullivein ja vestlused merest ning elust. Kapteniks on sellel 32-jalasel jahil 14 | SUVI 2023 |

Erakogu

Saaremaa & Abruka

Avatud maist septembrini iga päev alates kl 11-st Roomassaare tee 12, Kuressaare tel 453 3947, 56 644 837 / info@roomassaare.ee RoomassaareKohvik roomassaarekohvik www.roomassaare.ee

nimega Printsess Roosi igapäevaselt hoopis Saare Arenduskeskuse juhatajana tegutsev Rainer Paenurk, kes on tartlasena leidnud enda jaoks mere. Kuhu soovitaksid minna inimesel, kes pole sealkandis kunagi varem käinud? Kui jätta nüüd Abruka korraks kõrvale, siis kindlasti tasub minna uudistama Saaremaa südames asuvaid Pidula kunagisi kalakasvatustiike, kuhu mehega saarele tulnud Janet Väärtnõu on ehitanud uhke wakepark’i. Lisaks vees lustimisele pakutakse suurepärast pitsat, kokteile ja võimalust metsade keskel vaikuses lesida. Täiesti teistsugune Saaremaa, kui me kõik teame!

Kas sul oli seoses Saaremaaga mõni eelarvamus ning kas see muutus pärast külastust? Saaremaa on muutunud viimaste aastakümnetega „laulupeoks“, seda eriti suvel. Minu eelarvamust muutiski see, et kui minna peamistest kuurortidest välja, sõita veelgi väiksematele saartele või Saaremaa keskele, siis seal on rahu ja vaikus.


SUVESEIKLUSED ON EES, HEA REISIJUHIGA NÄED ROHKEM! Kui plaanid Läti reisi, siis on Regio „Läti reisijuht” parim inspiratsiooniallikas! Siit leiab kaunid looduspaigad, lastepargid, põnevad muuseumid, uhked mõisad ja palju muud.

Regio teedeatlas võiks ikka autos olla! Atlasest näed märksa laiemat ala kui telefoniekraanilt ja atlas on kindel tagala, kui levi parasjagu ei ole.

Eesti teede voldikkaart rattamarsruutidega on hea abimees nii autoga sõitjaile kui rattaga seiklejatele. Kaardil on ka 75 põnevat reisisoovitust. Kaart on vee- ja rebenemiskindel!

UUS!

REGIO KAARDID ON MÜÜGIL

www.regio.ee/pood Apollo ja Rahva Raamatu kauplustes


TARTUMAA

Kaheksa soovitust suvepuhkuseks Tartumaal Ruudu Rahumaru

Voronja galerii

Milline on Tartu suve vaib? See on soojad õhtud Emajõe Rivieral, rattasõit kuldsel tunnil elurikkust täis parkides ja seiklused Peipsiveerel ning miks mitte ka mööda Saadjärve? Tartu ja Tartumaa ootavad sind suveks külla, et saaksid välja puhata tõeliselt tartulikult!

1. Avasta kohalikku elu Karlova moodi!

2. Seiklused järvedel ja jões!

Juuni alguses toimub Karlova linnaosas tänavafestival, mille ajaks täituvad sealne Aparaaditehas ja Kastani tänav toidu, muusika, spordi ja kunstiga! Lisaks leiab Karlova puitmajadest legendaarse kogukonnabaari Barlova ja ökokohvi röstikoja Karlova Kohv, kus pakutakse putru, saiakesi ja nädalalõppudel ka hommikueinet. Uudistamiseks naudi mõnusat jalutuskäiku või vura linnarattaga nagu kohalik.

Arbi järve kaldale rajatud rannapromenaad on traditsioonilisest männilinnast Elvast teinud tõelise suvituslinna! Kel on huvi ujumise kõrvale ka seigelda, saab Jääaja Keskuses Saadjärvel ette võtta parveretke põnevate lugude saatel ja avastada maalilisi loodusvaateid. Järvede kõrval on vähemalt sama kutsuv ka Emajõgi, kus pakutakse suviseid sõite kanuudel, lodjal Jõmmu ja teistel jõelaevadel.

16 | SUVI 2023 |

3. Tralli ja ralli! Nooremaid puhkajaid kutsub päevaks lustima Vudila mängumaa, kus veerõõmud ei lakka. Adrenaliinihuvilistel tasub lisaks uurida ka Elva või Lättemaa seiklusparke. Põhjamaade suurim motokeskus Langel paneb oma kardi- ja krossiradadega silma särama igal mootorispordihuvilisel, kes armastab suuri kiirusi ja meeldejäävat sõitu!

4. Tartus puhkame autovabalt! Autovabaduse puiestee pakub juuni lõpust augusti alguseni põnevat ruumiprogrammi ja kultuurielamusi Tartu südalinna tuiksoonel! Juba neljandat korda seob autovaba puiestee Tartu südalinna pargist Emajõeni tervikuks, tuues külalisteni kontserdid, liikumispäevad ja pereprogrammi koos tänavamööbliga, mis loob ruumi isetekkeliseks rõõmuks ja headeks mõteteks.


TARTUMAA Näljane Nelik

Kristi Kuuse

Autovabaduse puiestee

Suvesündmused 2023: Juuni

( 1.6 – Tartu linna lastekaitsepäev ( 3.6 – Festival „Eesti Rocki kuldaeg“ Elva lauluväljakul ( 3.–4.6 – Kastani tänava festival ( 7.–11.6 – Loodusfestival „Elu aed“ ( 16.5 – Elva Südaööjooks ( 17.–18.6 – Eesti Lennupäevad ( 29.6 – Tartu linna päev: Ooperisümbioos 7 ( 29.6.-6.8 – Autovabaduse puiestee

Lodi Jõmmu Peipsi järvel

Juuli

5. Uudista elu Sibulateel!

7. Puhka päikesest muuseumides!

( 1.7 – Emajõe Festival ( 7.–8.7 – Eesti liikumis- ja elamusfestival I Elva kohvikutepäev ( 8.–9.7 – Hansalaat ( 20.–23.7 – Rally Estonia ( 31.7–6.8 – Tartu armastusfilmide festival Tartuff

Peipsi äärde tasub minna igal aastaajal, ent eriliselt mõnus on mööda rannakülasid kulgeda suvel, kui sibulapealsed haljendavad ja järv on mõnusalt soe. Sibulateel toimetavad Samovarimaja, Voronja galerii ja Lendav Laev annavad aimu ehedast vanausuliste elust. Samuti on külastamist väärt Alatskivi loss ja looduskeskus, kuhu seigeldes tasub tee äärest kaasa osta ka suitsukala.

Emajõe linnaujulas mõnulemise vahepeale tasub kiigata mõnda Tartu muuseumisse, kust leiab kogu suve vahvaid püsi- ja rändnäitusi ning õpitube, kus teha kunsti, teadust ja avastada loodust. AHHAA teaduskeskuses vältab kogu suve koguperenäitus „Ahhaa, meeled!“, kus saad siseneda pöörasesse meeltelabürinti, kus kõik pole nii, nagu esmapilgul näib. Kas oma silm on kuningas? On, aga igaks juhuks tasub siiski ka kõrvu teritada. Ent pea meeles, et kõik, mida kuuled, ei pruugi käega katsudes tõele vastata. Ja kui oma nina valesse kohta topid, võid sattuda hoopis petlike lõhnade maailma. Lubame, et AHHAA ja Eesti Rahva Muuseum on vaid väike osa põnevast maailmast, mis Tartus kultuurielu uudistades lahti rullub.

August ( 4.–6.8 – Tartu toidu- ja veinifestival ( 6.8 – Alatskivi lossipäev ( 16.–19.8 – Linnafestival UIT ( 9.–31. – Emajõe suvekontserdid ( 19.–20.8 – Peipsi Toidu tänav ( 24.–27.8 – SOFF (spordi- ja olümpiafilmide festival) Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis ( 25.-26.8 – Aparaaditehase festival

6. Kontserdid üle Tartu ja Tartumaa! Suveajal saab mõnusaid kontserdielamusi koguda nii Emajõe ääres kui ka kaunites mõisaparkides. Siinne muusikasuvi toob Luke mõisasse armastatud artiste, pakub Antoniuse õuel eriilmelist programmi ja paneb helisema kogu autovabaduse. Kontserte saadab parim vaib ja energia, mida kogeb vaid Tartus.

8. Naudi filmielamusi vabas õhus!

Mana Kaasik

Kel on suvine käik Tartusse ees suve keskel, võib sel ajal öökino külastada näiteks Autovabaduse puiesteel. Eesti suurim vabaõhukino avaneb raeplatsil aga juuli lõpus, mil toimub Tartu armastusfilmide festival Tartuff, mis teeb au väärtfilmidele ja pakub tavapärasest teistmoodi kinoelamust. Ning mis veel parem – filmifestivali nädalalõppu saadab ka Tartu toidu- ja veinifestival, kust saab filmile kaasa haarata maitsvat tänavatoitu!

Tutvu Tartu maakonnaga lähemalt leheküljel www.visittartu.ee

Karlova linnaosa

| SUVI 2023 | 17


TARTUMAA

Must Kast esitleb: suvelavastus „Luikede järved“

Mõnus puhkus Tartu südalinnas algab siit!

Augustis esietendub maailmaklassika Musta Kasti marinaadis. Ikka seesama Tšaikovski, aga seekord sõnade ja draamanäitlejatega. Intrigeeriv, ootamatusi ja koomikat pakkuv lõpptulemus kuumas augustiöös on garanteeritud! Luke mõisapargis Tartumaal www.teatermustkast.ee / teatermustkast / mustkast / info@teatermustkast.ee

Hotell Tartu on Teie parim valik, kui hindate sõbralikku teenindust, soodsat hinda ning mugavat hotellituba Tartu südalinnas.

www.spordimuuseum.ee

Soola 3, 51004 Tartu www.tartuhotell.ee / hotel.tartu / tel 731 4300 / sales@tartuhotell.ee

Sibulatee – üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri! Sibulatee ootab puhkama, osalema sündmustel, nautima kohalikke maitseid ja kohtuma põnevate sibulateelistega. Tule jalgratta, paadi või autoga. Sibulateel näeme!

Vooremäe tervisespordikeskus – tõeline spordisõprade unistus

Tartu loodusmaja – roheline külastuskeskus kesklinnas

Looduskaunis Vooremäe tervisespordikeskuses leiab aktiivset tegevust igal aastaajal. Terviserajad sobivad nii jalutamiseks, jooksmiseks kui ka ratta- ja suusaspordi ning disc golf’i huvilistele. Äsja valminud keskusehoone ruume saab rentida erinevateks spordiüritusteks ja seminarideks.

Tartu loodusmaja on peresõbralik keskus, mis pakub harivat ajaveetmist ja hingetõmbepausi roheluses. Majas on avatud erinevad keskkonnateemalised näitused, troopiliste taimede ja kilpkonnabasseiniga talveaed ja mängunurk. www.tartuloodusmaja.ee /

tartuloodusmaja

Peipsiääre vald www.sibulatee.ee / sibulatee

Kullapaja, Uniküla, Kastre vald, Tartumaa vooremaetervisespordikeskus

Elamused ootavad Lange Motokeskuses! Lange Motokeskus on Põhjamaade suurim motokeskus, mis tagab igale külastajale positiivse emotsiooni ja kustumatu elamuse. Meil on sise- ja välikardi- ning motokrossirada. Nädalavahetustel toimuvad lastehommikud.

Siseveelaevanduse teemapark ja laevasõidud Tartus

AHHAA Teaduskeskus AHHAA Teaduskeskus on Baltikumi suurim teaduskeskus. Meie eesmärk on väärtustada teadust ja õppimist, muutes selle võimalikult lõbusaks ja lihtsasti hoomatavaks. AHHAA Teaduskeskus asub Tartus Sadama tn 1 ja Tartu bussijaama vahetus läheduses. www.ahhaa.ee / ahhaakeskus / ahhaa_science

18 | SUVI 2023 |

Lodi Jõmmu teeb temaatilisi piletisõite ja elamusterohkeid eraretki Emajõel ja Peipsil aprillist novembrini. Lodjakojas ootab puutööhuvilisi Baltikumis ainulaadne teemapark koos uue kahemastilise lodja ehitusega. Pärnavälja tee 1, Kastre vald, Tartumaa langemotokeskus www.langemotokeskus.com /

www.lodi.ee / Emajõe Lodjaselts / @lodjaselts info@lodi.ee / tel 551 8386


TARTUMAA

Tiimi-, meeskonna- ja sõpruskondade üritused

Eesti Rahva Muuseum – neli uut põnevat näitust

See on aktiivtegevusepõhine postapokalüptilise ulmestsenaariumi võtmes üliseikluslik 6–8 km matk-orienteerumine-rännak keset ilusat loodust ja urbex-industriaali. Apokalüptiline catering.

Lisaks ERMi püsinäitustele ootavad suvel külalisi kehanäitus „Õige keha, vale keha?“, Eesti talutooli näitus „Nelja jalaga maa peal“, värvikirev suveniirrätikute näitus „Sõnumid kolmnurgas“ ning Anu Raua pere kunstikogu näitus.

Tartu Ülikooli muuseum, kunstimuuseum ja tähetorn Mölla Hullu Teadlase kabinetis, uudista tõelist Egiptuse muumiat ja uuri kosmost Tartus Toomemäel ja selle jalamil. Muuseumid asuvad põneva ajalooga hoonetes – Tartu toomkirikus, ülikooli sammastega peahoones ja tähetornis. Lossi 25, Tartu muuseum.ut.ee / tartuylikoolimuuseum / tel 737 5674

ERM on avatud T–L kell 10–18. eestirahvamuuseum www.erm.ee /

Shutterstock

Tartus ja Tallinnas www.lostfear.ee / tel 520 0040

#seikleDelfigaEestis

Eesti Lennunduspäevad 2023 Õhuetendused 17.–18. juunil

Tule vaata Baltimaade esinduslikumat ja mitmekesisemat lennukite kogu! Täpsem teave piletiinfo kohta veebilehel www.lennundusmuuseum.ee või Facebookis.

Sihtasutus Eesti Lennundusmuuseum Lange, Kastre vald, 62115 Tartumaa www.lennundusmuuseum.ee Eesti Lennundusmuuseum on avatud maist septembrini kell 10–18, oktoobris kell 11–16. Grupikülastused palume eelnevalt broneerida telefonil 502 6712 või e-postil info@lennundusmuuseum.ee.


SEIKLUSPARK

Pealinna seikluspargid üllatavad mitmekülgsuse ja valikuvõimalustega Kaks Tallinna vingeimat seiklusparki leiab Nõmme ja Pirita kõige rohelisematest paikadest. Nõmme Spordikeskuses asuv Nõmme Seikluspark võimaldab lisaks tervisespordi harrastamisele ja välibasseinide nautimisele põnevaid atraktsioone absoluutselt kõigile ning sama käib ka Pirita rannahoone rannaäärses metsatukas asuva Pirita Seikluspargi kohta – rohkelt avastamisrõõmu nii väikestele kui ka suurtele. Kaks seiklusparki – Nõmme ja Pirita seikluspark – kuuluvad sama ettevõtte alla, mis omab ligi 20-aastast erialast oskusteavet ja kogemusi ning kasutab oma parkides vaid parimat ohutusvarustust. Samuti on mõlemad pargid pidevas uuenduses ehk eelmisel suvel külastatud seiklusradadelt võib sel aastal juba täiesti uusi elemente ja võimalusi avastada. Seiklusrajad asuvad looduslikus keskkonnas, mistõttu pakuvad iga ilmaga erinevat kogemust. Kõrgradu on parkides seitse ning jõudes viimastel radadel 10–12 meetri kõrgusele maapinnast, saab puuga tuule käes kiikumisestki omamoodi elamuse, puudevahelistest takistusmängudest rääkimata. Lisaks kõrgradadele on mõlemas pargis olemas mitmerajaline lastepark pere kõige pisematele ja eelkooliealistele. 2023. aastal olete kõik oodatud lustima uuenduse läbinud Nõmme Seiklusparki! Üks suurimaid uuendusi seisneb selles, et meil on 20 | SUVI 2023 |

nüüd uus julgestussüsteem, tänu millele ei pea kogu raja jooksul kordagi karabiini avama, tagades sellega maksimaalse turvalisuse!

Uued põnevad sünnipäevapaketid Suvesünnipäev korralda seikluspargis! Oleme koostanud rohkete valikuvõimalustega sünnipäevapaketid. Eri vanustele mõeldud sünnipäevapaketid koosnevad seiklusradadel ronimisest, piknikualast ja lisategevusest. Sünnipäevapaketid palume broneerida varakult ette, kuna kohad täituvad kiirelt, eriti nädalavahetuseti. Mõlemas seikluspargis on uued turvasüsteemid ja uued lisategevused. Alates 2023. aastast on Nõmme Seikluspargis täiesti uued atraktsioonid: täispuhutav batuut, kuhu mahuvad kõik sünnipäevalapsed korraga ära, ning põrkepaadid, millega saab mööda tiiki ringi kihutada ja ilusat loodust nautida.

Firmaüritused ja sündmused seikluspargis Firmadele pakume meeskonnavaimu tugevdavat ja toredat aktiivset vaheldust töökeskkonnale. Suvepäevad, spordipäevad, meeskondlik pärastlõuna – kõik need saavad teoks Nõmme Seikluspargis. Võimalik on broneerida basseine, rannavõrkpalli- ja jalgpalliväljakuid, riietus-, saunaja seminariruume. Kohvik Legend pakub head ja kvaliteetset toitlustust. A l a t e s 2 0 23 . a a s t a s t k o r r a l d a m e n i i Nõmme kui ka Pirita seikluspargis mitmesuguseid üritusi, näiteks tasuta perepäevi, kus pakume lastele mängulisi tegevusi ning alati ka erinevaid soodustusi. Lisaks toimuvad seiklusparkides ka kontserdid tuntud muusikutega. Sel suvel on oodata Nõmme Seiklusparki Tom Valsbergi, kes esineb 2. juulil kell 15.

Saa 20% soodustust Seikluspargi piletitelt, kasutades sooduskoodi „SEIKLE EESTIS“ www.eluonseiklus.ee


20% soodustust Seikluspargi piletitelt, kasutades sooduskoodi ”SEIKLE EESTIS”

park.ee

piritaseiklus

nommeseiklu

spark.ee

Alates 2023. aastast on Nõmme Seikluspargis atraktsioonid: täispuhutav batuut, kuhu mahuvad kõik sünnipäevalapsed korraga ära, ning põrkepaadid, loodust.

uuenduse läbinud Nõmme Seiklusparki! Üks suuremaid uuendusi seisneb selles, et meil on nüüd uus julgestussüsteem, tänu millele ei pea kogu raja jooksul kordagi karabiini avama, tagades sellega maksimaalse turvalisuse!

Firmadele pakume meeskonnavaimu tugevdavat ja toredat päevad, meeskondlik pärastlõuna – kõik need saavad teoks Nõmme Seikluspargis.

Suvesünnipäev korralda seikluspargis! Oleme koostanud Eri seiklusradadel ronimisest, piknikualast ja lisategevusest.

20% soodustust Seikluspargi piletitelt, kasutades sooduskoodi ”SEIKLE EESTIS”

Võimalik on broneerida basseine, rannavõrkpalli- ja jalgpalliväljakuid, riietus-, sauna- ja seminariruume. Kohvik Legend pakub head ja kvaliteetset toitlustust. Alates 2023. aastast korraldame nii Nõmme kui ka Pirita Seiklusparkides mitmesuguseid üritusi, näiteks TASUTA perepäevi, kus pakume lastele mängulisi tegevusi ning kus

Lisaks toimuvad seiklusparkides ka konserdid tuntud muusikutega. Sel suvel on oodata Nõmme Seiklusparki Tom Valsbergi, kes esineb 02.07 kell 15.


SEIKLE EESTIS

Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna! Jäädvusta oma suvised hetked, postita pilt Instagrami, kasuta #seikleDelfigaEestis ja võida vingeid auhindu!

RAPLAMAA

SAAREMAA

22 | SUVI 2023 |


SEIKLE EESTIS

IDA-VIRUMAA

JÕGEVAMAA

TARTUMAA

VALGAMAA

PÕLVAMAA

VÕRUMAA

| SUVI 2023 | 23


PÕLVAMAA

Meenikunno

Sven Začek

Tule upu Põlvamaa rohelusse! Kui armastad loodust ja matkamist ning otsid seiklusi, siis Põlvamaa on sinu jaoks just õige koht. Loodusnautleja leiab siit palju puutumata loodust: massiivseid metsi, säravaid järvi ja kauneid vaateid, mis pakuvad mitmeid võimalusi aktiivseks puhkuseks. Põlvamaa toodete ja teenuste eripäraks on puhas kvaliteet ja ressursside jätkusuutlik kasutamine ning vapiloomaks kobras, kes toimetab vaid puhtas keskkonnas. Loodusnautlejatele Loodusele lähemale toob sind kindlasti maaliline Taevaskoja, kus Taevaskoja turismi- ja puhkekeskuses saab ronida suisa üheksa meetri kõrgusel kõrgseiklusrajal, matkata kanuudega või tõukeratastega. Ürgset ja metsikut Ahja jõge ümbritseb looduskaunis maastik, mille uhked liivakivipaljandid, sh Suur ja Väike Taevaskoda, on juba ammusest ajast inimeste huviobjektiks olnud ning Ahja jõgi kanuu- ja süstamatkajate paradiisiks. Suviti saab romantilise jõelaevaga sõita Saesaarel. Põlvamaa lõunaosas asuv Meenikunno on loodusesõprade ja matkajate seas hinnatud puhkeala. Meenikunno mitmekesine raba24 | SUVI 2023 |

maastik on paljude kaitsealuste taimede, loomade ja lindude elupaik ning kuulub tähtsate linnualade ja Euroopa tähtsusega Natura 2000 võrgustikku. Ümber Meenikunno laiuvad liivased ja päikeselised palumännikud, kus soodsatel aastatel võib leida rikkalikult seeni, mustikaid, pohli ja metsmaasikaid. Liipsaare vaatetornist avaneb vaade lagerabale ja soosaartele ning tasub kindlasti ette võtta retk läbi raba mööda matkarada, mis algab Liipsaare valgusküllastest männikutest, läbib laudteena puis- ja lageraba, möödub soosaartest ja laugasjärvedest ning viib Kamarusemäeni – miljoni männi vaate ja maailma kauneimate päikeseloojangute paika.

Matkaonnid ja piknikukohad asuvad mõlemal pool raba ning piirkond on rikas harulduste poolest! Ilumetsa kandis juhivad kelmikad puust kuradikesed tähelepanu meteoriidikraatritele. Suurim neist, Põrguhaud, on 80 meetrit lai ja tosinkond meetrit sügav ning legendi järgi käivad kuradid just seal kulda pesemas. Ootsipalu orus kõrgub maailma kõrgeim harilik mänd (Pinus sylvesteris) – 46,6 meetrit. Tervist ja vaimu saab virgutada veel järgmistel kaunistel matka- ja õpperadadel: (Taevaskodade matkarada (Kiidjärve kuklasterada (Mammaste tervisespordikeskuse terviserada (Meenikunno raba matkarada (Mehikoorma jalgrada ja rannapromenaad (RMK Laari metsanduslik õpperada (RMK Nohipalo õpperada (RMK Roiupalu õpperada (RMK Tilleoru matkarada (RMK Valgesoo õpperada (RMK Voorepalu Põrgurada


PÕLVAMAA

Karilatsi vabaõhumuuseum

Sven Začek

Lisaks jalgsi või rattaga matkamisele pakub erilist elamust kindlasti Postitee, mis on tuntud kui üks Eesti kõige põnevamaid teelõike. Teelõiku kutsutakse ka „Pillerkaaritavaks Postiteeks“. See algab Tartu-Põlva maanteel Liiva ristmikul ning kulgeb läbi mitmete huvitavate kohtade, nagu Ihamaru, Karilatsi, Tilleoru ja Puskaru. Tee, mille äärde jäävad kaunid loodusmaastikud ja romantilised talukohad, on künklik ja kitsas, pakkudes matkajatele tõeliselt närvekõditavaid hetki. See möödub kunagistest kõrtsikohtadest ja sildadest, kus tasub kindlasti peatuda. Puhkajad saavad aega maha võtta matkaradadel või soojaveelises Palojärves. Postitee sobib ideaalselt nii väikestele seltskondadele kui ka suurematele kokkutulekutele ning piirkonnas asuv Põlva Talurahvamuuseum on külastamist väärt. Muuseumis on võimalik näha vanu kooli- ja külahooneid, põllutöömasinaid ning tarbeesemeid ning seal toimuvad sageli ka huvitavad üritused ja teemapäevad. Lisaks on augustis siin aset leidev Ökofestival üks Põlvamaa suursündmusi.

Sven Začek

Kaunid loodusmaastikud ja romantilised talukohad

Avasta loodustalusid Põlvamaa Postitee vahetus läheduses asub Kalda loodustalu, mis üllatab külastajaid lihtsuse ning rahuliku õhkkonnaga. Ökoturismi talu pakub rahulikku õhkkonda ning perenaine valmistab maitsvaid hoidiseid ja küpsetisi kohalikust toorainest, võttes inspiratsiooni oma lapsepõlve toitudest. Oluline on pärandipõhisus ja menüüdes domineerivad vanad talutoidud ning lihtsus. Talu aed, kust korjatakse hooajalisi aiasaadusi, annab suure panuse nende toitude valmimisse. Kõik see teeb Kalda loodustalust tõelise pärli Põlvamaa looduses. Sarnast kogemust pakub ka Süvahavva loodustalu. Elustiilitalus tegeletakse tee- ja maitsetaimede kasvatamisega ning kootakse koeravillast kudumeid. Külastajad saavad ööbida külalistemajas või telkida talu territooriumil ning osa võtta erinevatest loodusretkedest ja õpitubadest. Loodustalust leiab samuti maitseelamusi pakkuva kohviku, kus kasutatakse talu enda aias kasvatatud köögivilju ja marju. Süvahavva loodustalu on tuntud oma keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku tegevuse poolest ning on saanud ka vastavaid tunnustusi. Talu eesmärk on pakkuda oma külalistele unikaalset ja autentset elamust ning tutvustada loodushoidlikku eluviisi.

Puhka mõnuga Kes on peale pikka päeva tegevustest küllastunud, saab puhata rahvusvahelise ökotunnusega pärjatud hotellis Pesa, mis pakub Põlva südalinnas mugavaid tube ning mille töötajad jagavad soovi korral soovitusi piirkonna avastamiseks. Hotellis paikneb Minispaa Sõstar, kus saab pärast pikka aktiivset päeva lõõgastuda

Taevaskoda

saunas või mullivannis. Lisaks on hotellil suurepärane asukoht, sest see asub mitmete vaatamisväärsuste, sealhulgas Karilatsi muuseumi ja Taevaskoja matkaraja lähedal.

Ühenda töö ja puhkus Kui on soovi puhkus ja töö ühildada, siis mugavat kaugtöö võimalust looduse lähedal pakub Kupland. Kupland on innovatiivne võrgustik, mis koondab kaugtöö võimalusi pakkuvaid majutusasutusi Põlvamaal, Võrumaal ja Valgamaal. Tuleb ette olukordi, kui lastel on koolivaheaeg või kaaslasel puhkus, kuid tööasjad vajavad tegemist. Ööbida ja einestada saate kõik koos, kuid töötegemise ajaks pakutakse soovijale ergonoomilist keskkonda ja ülejäänud perele võimalusi aja sisustamiseks Kagu-Eestis. Eemaldumine linnakärast aitab keskenduda olulisele, mis argipäevas kaduma kipub. Tagatud on piisavalt suur laud, mugav istumisvahend, korralik internet, lisamonitor, piisavalt pistikuid, printimisvõimalus ning toitlustuse kättesaadavus. Kaugtöökohtades on tähelepanu pööratud ka heale valgusele ja meeldivale temperatuurile. Kohvi/teed saab kohapeal ise teha või osta. Mis kõige tähtsam – kiire internetiühendus! Viibides sealjuures vaid sammu kaugusel rohelusest ja loodusest.

Kuplandi kaugtöövõimalused on suurepärane valik, mis võimaldab töötajatel oma aega paremini planeerida ja elu rohkem nautida, ühendades puhkuse inspireeriva rohelise töökeskkonnaga. Kui otsid rahu ja vaikust, kaunist loodust ning võimalust linnakärast eemale pääseda, siis ootab sind roheline Põlvamaa oma metsaradade, järvede ja vaatamisväärsustega. Kaasaegse elukorraldusega inimene saab teha tööampse mugavas ja innovaatilises kaugtöökeskkonnas ning sukelduda pärast seda taas rohelusse.

Tutvu Põlva maakonnaga lähemalt leheküljel www.polvamaa.ee

Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks.

| SUVI 2023 | 25


PÕLVAMAA

Metsamaja ja kadakasaun Sanksaarõ järve kaldal Tule puhka ja hinga 120aastaste mändide vahel. Vaata elavat tuld läbi kamina klaasukse, naudi kadakasauna, tee grilli ja loe raamatut. Lisaks saad uudistada off-grid-süsteemi, kus kogu maja toidavad päikesepaneelid ja akud.

Miljöövahetus kutsub: sujuv kaugtöö looduse lähedal!

Salapärased seiklused Cantervilla Lossi mängumaal

Kagu-Eestist leiad üle 30 kaugtöökeskkonna, mis kannavad Kuplandi kvaliteedistandardi tähist. Kaugtööd saab teha mugavalt läbimõeldud keskkonnas kas privaatselt, tiimiga või perega. Sirutuspausid looduses on sageli sammu kaugusel.

Avasta kogu pere mängumaa looduskaunis kohas! Ajaloolises mõisakompleksis asuvad auto-, vee-, lõbustus- ja seikluspark. Mängumaa läbivaks teemaks on mõis ja mõisaajalugu. Tule naudi lõbusaid tegevusi koos perega.

Leia endale sobiv kaugtöökoht: www.kupland.ee @coworkingparadise

taalihomes.ee /

@taalihomes / tel 5819 3883

Pikajärve küla, Kanepi vald, Põlvamaa, Otepäält 7 km kaugusel info@cantervilla.ee / tel 5340 3523

Kohad, kuhu läheksin alati tagasi Riina Palmiste Pean tunnistama, et kui sõpradega on tulnud juttu suvepuhkusest, ei ole Lõuna-Eesti olnud just minu esimene valik. Kohe on minus pead tõstnud hiidlane küsinud: „Aga mis suvepuhkus see mereta õigupoolest on?“ Möödunudaastane kahepäevane seiklus Põlvamaal avardas mu võhiklikku vaadet. Tundub, et ka mu sõprade oma, sest pärast enda seikluste jagamist

sotsiaalmeedias ummistus postkast kirjadega: „Kus? Tahan ka!“ Esimeseks furoori tekitajaks oli Saarjärve saunamaja, kus tundus endalegi, et silme ees jookseb kaader mõnest Visit Estonia reklaamklipist, mitte päriselust. SUP-itamine idüllilisel järvel, isiklik ujumissild, mis võimaldas otse saunast vette hüpata, kohe maja kõrval podisev tünnisaun on ainult kübeke kogemusest ... Tegelikult peab koha võlu omal nahal maitsta saama. Olgu vihjeks öeldud nii palju, et

ise proovime sõbrannaga juba meeleheitlikult ka selleks suveks Saarjärvet oma kalendrisse mahutada. Kes tahab logelemise kõrvale mõnusat annust adrenaliini, sellele on pooletunnise autosõidu kaugusel teine üllataja – Metsjärve puhkekeskus, kus saab teha 24 meetri kõrgusest vaatetornist vabalangushüpet. Unustamatu kogemus! Filmisime oma hüpped üles ja need ajasid sõpruskonna ikka päris kihevile! Kõige kaugemad huvitundjad kirjutasid sõbrannale isegi Saksamaalt. Erakogu

26 | SUVI 2023 |JÕGEVAMAA

Legendid, vanausulised, suursugused mõisad ja hingematvalt kaunis loodus Need on vaid mõned märksõnad sellest, mis Jõgevamaal seiklejaid ees ootab, sest avastamist on seal palju. Jõgeva maakond koosneb eriilmelistest piirkondadest, igaüks neist rikas kultuuriloo, ajaloo ja traditsioonide poolest.

Vooremaa, nagu nimigi ütleb, on tuntud oma voorte poolest. See on üks omalaadsemaid maastikutüüpe Euroopas, mida iseloomustavad jääajal tekkinud seljandikud ja nende vahel paiknevad pikliku kujuga järved. Voori on rahvasuus kutsutud ka Kalevipoja künnivagudeks ja Jõgevamaad Kalevipoja tegude maaks. Vooremaa pakatab võimalustest nii loodust nautida kui ka seal lihtsalt mõnusalt ringi liikuda. Suurepärase päevase rabamatka saab sisustada näiteks Endla Looduskaitsealal, kus on võimalik valida kolme erineva pikkusega matkaraja vahel ja tee peal pidada piknik rabamülgaste keskel, õppida tundma rabataimi ja -linde või püüda kala Endla järvel. Kõik mütoloogia- ja loodushuvilised on aga oodatud Kassinurme linnamäel

ja hiies. See on vanade eestlaste hiiepaik, kus on tänaseks taastatud linnuse fragment. Hiies toimuvad kultuurisündmused ning on loodud mitmeid matkaradu. Peredega reisisellidele soovitame läbi käia Palamuselt, Kaiaverest ja Aruküla mäelt. Sealt leiab mõnusate mänguväljakute ja grillimisplatsidega puhkealad, kus lapsed saavad lustida ja pered ning sõpruskonnad piknikut pidada. Kel rohkem huvi iluaianduse vastu, see peaks kindlasti ära käima Luua Arboreetumis, kus on suursugune puittaimede kollektsioon ning aed. Vooremaal on sirgunud mitmed kirjanikud ja kultuuritegelased ja siin asuvad ka nende majamuuseumid. Kõigile tuntud „Kevade“ autori Oskar Lutsu muuseum asub näiteks Palamusel.

Rivo Veber

Endla raba 28 | SUVI 2023 |


JÕGEVAMAA Rivo Veber

TOP 10 kohta,

mida suvel Jõgevamaal külastada ( Kuremaa – mõis, veski, rand ( Palamuse muuseum ( Endla Looduskaitseala ( Kassinurme Linnamägi ja hiis ( Mustvee linn ( Kasepää vanausulised + 7 km tänavaküla ( Kalevipoja Koda ( Avinurme Puiduait ( Luua Arboreetum ( Jõgewa Militaarmuuseum

Palamuse muuseum

Kuremaa loss

külla loonud oma 7 km tänavaküla. Tänavakülas asuvad majad tihedalt üksteise kõrval, aedadest võib leida kõrgeid sibulavagusid ning kurgija tomatihooneid, mille saadusi elanikud otse tänava ääres müüvad. Kui sõidate suvel mööda küla, tungib ninna meeldiv suitsukala lõhn, mida saate osta soojalt otse ahjust, kõik on kui tõeline väikeküla idüll. Ja et kõike seda tänavaküla elu paremini mõista, astuge kindlasti sisse Peipsi järve elu tuppa ning Peipsimaa muuseumisse. Peipsi kaldal Kasepää laululaval toimuvad igal suvel ka suursugused sündmused: Kalevipoja Kala- ja Veefestival, Rääbisefestival, Peipsi Toidu tänav ning Peipsi Romantika. Mustvee linna peetakse kirikute pealinnaks, sest tõesti-tõesti, sealt leiab viis erineva usu kirikut, mitu erinevat rahvust ja segunenud kultuurid. Lisaks kirikutele astuge kindlasti sisse ka Kaalude muuseumisse ja Vanausuliste muuseumisse. Otseloomulikult leiate Peipsi järve äärest suurepärase liivaranna, kus veeta kuum suvepäev. Mustvee on tuntud ka oma imeliste koduaedade poolest, kindlasti tasub läbi käia Laidi Aiast. Perenaisel on alati jagada nippe ilusa aia loomiseks. Kalevipoja eepost ning elu-olu tutvustab lähemalt Kalevipoja Koda, mis asub Kääpal. Sinnasamma, Kääpa jõkke, kaotas Kalevipoeg

Rivo Veber

Veel on Vooremaaga seotud tuntud luuletaja Betti Alver ja muusik Alo Mattiisen – neile pühendatud muuseum asub Jõgeval. Jõgeval asub ka võimas Jõgewa Militaarmuuseum, mis on eriti populaarne meeste ja poiste seas. Sealsamas asub ka klaasikoda, kus saab valmistada endale sobiva meene. Jõgeva on ühtlasi koht, kus on sündinud Eesti külmarekord. Suviseks turistide meelispaigaks on aga Kuremaa, kus asub suursugune Kuremaa mõis, korrastatud tuuleveski ning suurepärane liivarand. Juulis toimub Kuremaal traditsiooniline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff ning augustis Küüslaugufestival, mis meelitab inimesi kohale üle Eesti ning kaugemaltki riikidest. Ja loomulikult, kes ei teaks Paunvere Väljanäitust ja Laata. Seal saavad kokku sajad müüjad ja tuhanded külastajad, et pidada maha tõeline laadapäev koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Torma kant on aga teada ja tuntud C.R. Jakobsoni järgi, ikka sule ja adraga maaelu edendamine. Siit leiad ka suursuguse Torma mõisakompleksi, kus suviti toimuvad laadad, teatrietendused ja suveüritused aga talvel muutub kogu kompleks hoopiski Eesti suurimaks Talvekülaks. Peipsi piirkond on aga tuntud külalislahkete vanausuliste poolest. Vanausulised saabusid siia elama 18.sajandi I veerandil ja on Kasepää

Rivo Veber

Rivo Veber

Peipsimaa muuseum

Kalevipoja Koda

oma mõõga. Terava silma korral on see jõest näha veel tänagi. Lisaks eepose tundmaõppimisele saab lustida Kalevipoja seikluspargis ning mänguhoovis ja õppida tundma loodust koos Vahur Sepaga. Kõik puutööhuvilised on aga oodatud Avinurme Puiduaita, kus on suurtes koguses müügil erinevaid laastu- ja puidutooteid, saunatarvikuid ning palju muud põnevat. Puiduaidas saab osaleda nt korvipunumise töötoas, küpsetada leivapõrsast või maalida endale hoopiski kenad kalossid.

Tutvu Jõgeva maakonnaga lähemalt leheküljel www.visitjogeva.com

Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks. | SUVI 2023 | 29


JÕGEVAMAA

Kalevipoja Koda on parim paik rahvuseepose avastamiseks Kalevipoja Kojas saad avastada Eesti rahvuseepose legendi muuseumis, seikluspargis ja mänguhoovis. Muuseum on sobilik igale vanusele ja haarab kaasa oma interaktiivsuse ja põnevusega. Lisaks saab muuseumis käia ära ka Põrgus (VR).

Palamuse muuseum ootab teid „Kevade“ maile!

Nõmme puhketalu – puhkemaja Peipsi järvest metsa poole Nõmme puhketalu asub privaatselt metsade keskel. Kogu elekter tuleb päikeseenergiast. Tiikides saab ujuda, tiigi kaldal asuvas saunas puuküttega kerisele leili visata või kümblustünnis mõnuledes taevatähti imetleda. www.nommepuhketalu.ee / sirle.tomson@mail.ee / Sirle Tomson, tel 523 1908

#seikleDelfigaEestis

Asume Tartust 40 km Jõhvi poole, suurest maanteest 2,5 km eemal. www.kalevipojakoda.ee / kalevipojakoda

„Kevadest“ tuttavas hoones saate tutvuda köstripere elu-oluga, kiigata köstriemanda kuningriiki – kööki – ning piiluda isegi nende magamistuppa. Sellest aastast saab osaleda ka põnevas liitreaalsusmängus „Tootsi seikluslik kodutee“. www.palamusemuuseum.ee / palamusemuuseum / telefon 7760 514, 5886 6805


T.O ENGINEERING

Adrenaliin lööb tavarutiinist välja Tondi Lasketiir on tegutsenud juba aastast 2009. Kui toona alustati rohkem professionaalide täiendkoolitamisega, siis nüüdseks võib lasketiiru uksest astuda sisse igaüks, kel vanust vähemalt 12 eluaastat. Idee teha lasketiir tekkis asutaja Tõnis Orumaa sõnul ikka varasemast töökogemusest jõustruktuurides. „Meie instruktorid on töötanud jõustruktuurides ja osalenud rahvusvahelistel missioonidel nii koolitajatena kui ka rahuvalveülesannete tagajatena,“ meenutab Tõnis Tondi Lasketiiru algusaega. Siiani õpetatakse inimesi jõustruktuurides, instruktoreid näiteks Kaitseliidus. „Kusjuures Kaitseliiduga soovitame liituda kõigil, kes tahavad oma kodu ja kogukonda turvalisemaks muuta,“ ütleb Tõnis.

Kes laskma võib tulla? Lasketiiru saavad külastada kõik, kes on vähemalt 12 aastat vanad. Laskmas käivad väga erinevate eluvaldkondadega seotud inimesed. Lasketiir on koht, kuhu tullakse uut kogemust otsima ja endale ka uusi oskuseid omandama. Tondi Lasketiir pakub erinevaid lahendusi – alates lihtsalt lõbu pärast laskmisest kuni erinevate spordi- ja relvakoolitusteni välja. Kuigi laskmist peetakse üldiselt meeste hobiks, siis tegelikkus päris nii mustvalge pole. Relvaloa taotlejate hulgas on väga palju naisi, neist paljud on meie lasketiirust leidnud endale uue hobi. Või siis tullakse sõpruskonnaga tagasi ja tuuakse tüdrukuteõhtu raames pruut ülesannet täitma. Siin käiakse pidamas sünnipäevi ja lihtsalt meeskondadega harjutamas. Tihti tulevad kollektiivid üksteisega mõõtu võtma – kes täpsem on? Relvade käsitsemine pakub uut kogemust ja aitab tavarutiinist väljuda.

Kellele laskmine sobib? Tegelikult sobib laskmine kõigile. „Mina ise võrdlen laskmist malega – 10 protsenti füüsist ja 90 protsenti ajutegevust,“ selgitab Tõnis. Ent paralleele võib tuua veelgi. Näiteks võrreldakse laskmise mõju ka joogaga. Jah! Ainus erinevus on selles, et laskmisega saab ka tulemust kohe näha. Mingit ooteaega pole. Kes ohutuse pärast kardab, see võib mureta olla. Professionaalsed instruktorid näitavad kohapeal kõik ette ja õpetavad uued laskjad välja. Kogu protsessi ajal inimest ka juhendatakse. Ainus, mis on keelatud – alkoholijoobes ei tohi laskma tulla.

TONDI LASKETIIR PAKUB MITMEID ERINEVAID PAKETTE, MILLE HULGAST ON VÕIMALIK VALIDA JUST ENDALE SOBIVAIM. Näiteks Asutuse Snaiper on ülipõnev võistlus sinu meeskonnaliikmete vahel, et selgitada välja töötaja, kellel on ettevõttes kõige täpsem käsi ja kõige kindlam närv. Nii on edaspidi teada, keda saata „rindele“, kui üle laua istub külmalt kalkuleeriv „vastane“. Seda sündmust mäletatakse kui parimat firmasündmust läbi aegade. Tulge ja pange end proovile! Asutuse Snaiperi pakett sisaldab: • 10 lasku püstolist Glock 19 (Glockist 5 lasku prooviks ja siis ülejäänud võistlus); • 3 lasku snaiperist, • 5 lasku Kalašnikovist või M4-st; • 5 lasku revolvrist Taurus S-Blue cal .38; • 5 lasku püstolist 1911 cal .45. Soojenduseks saab igaüks lasta viis lasku püstolist Glock 19. Snaiperivõistluse tulemuste laskmiseks saab relva ise valida. Tondi Lasketiiru instruktorid hoolitsevad selle eest, et teie seltskond saaks ülevaate relvaohutusest ja õpiks tundma valitud relvade hingeelu. Lisaks on võimalus kasutada kahe tunni vältel seminariruumi koolituse tarbeks või niisama mõnusaks äraolemiseks. Ruum on varustatud projektori, arvuti ja kõlaritega.

PIDEVALT TOIMUVAD KOOLITUSED Relvaloakoolitus distantsõppel annab sulle võimaluse relvaeksami jaoks korralikult harjutada. Distantsõpe tähendab seda, et oleme spetsiaalsesse programmi kokku pannud videoloengu, testid, animatsioonid ja diskussiooni. Erinevalt relvaloa taotleja veebikursusest saavad distantsõppel osalejad suhelda ja esitada õppejõule küsimusi loengute ajal. See on peaaegu nagu tavaline klassitund, ainult et saad õppimise ajal viibida seal, kus vaja. Meil omandad kõik vajalikud teadmised ja oskused, et läbida politseis edukalt relvaeksam. Lisaks saad baasteadmised edasiseks relvaõppeks. Õpe toimub videosilla vahendusel, lasketiirus instruktori juhendamisel ja iseseisvalt e-õppe abil. Koolitus maksab 190 eurot. PROGRAMM SISALDAB: • kolmel õhtul teoorialoengut distantsõppe programmi vahendusel (üks loeng kestab 3 tundi koos pausiga); • ligipääsu e-õppe süsteemile, kaasajastatud teste viimaste seadusemuudatustega – ligipääs on tagatud kaheks nädalaks (esimene nädal koolituse ajal ja teine nädal sinule sobival ajal, kui soovid õpitut korrata); • õppevideoid, animatsioone; • relva käsitsemise koolitust koos instruktoriga individuaalselt enne lasketreeningut; • KAHT lasketreeningut ja selle tarbeks mõlemal korral 30 padrunit. ESMAABIKOOLITUS. Ühe vajaliku dokumendina peab relvaluba taotlev isik esitama esmaabikoolituse läbimist tõendava dokumendi. Läbitud koolitus peab olema vähemalt 16 tunni pikkune ja selle läbiviijaks peab olema tervishoiutöötaja, kes on läbinud esmaabiõpetajate koolituskursuse ning omab sellekohast tunnistust. Relvade ja Taktikaõppekeskus pakub võimalust läbida esmaabiandja koolitus distantsõppel. Praktilist osa saab sooritada üle Eesti meie koostööpartnerite juures.

| SUVI 2023 | 31


VÕRUMAA

Kõige kõigem Võrumaa kostitab loodusrekorditega ja omapärase kultuuriga Sven Začek

Suvi Võrumaal

Võrumaa kuppelmaastik hämmastab oma mitmekesise ja puutumatult ürgse loodusega. Siin laiub Eestimaa mägisemaid paiku – Haanja kõrgustik, kus kõrgub Suur Munamägi, olles Eestimaa kõrgeim tipp. Mäel asuvast vaatetornist avaneb hingemattev vaade Lõuna-Eesti mitmekesisele loodusele. Kuid sellega looduslike vaatamisväärsuste rekordid ei piirdu. Julgetel avaneb võimalus supelda Eestimaa sügavaimas järves - Rõuge Suurjärves, mis on suisa 38 meetrit sügav ning võrreldav maailma suurima looma, sinivaala, pikkusega. Siin looklevad Eestimaa pikim jõgi Võhandu ja suurima kõrguste vahega jõgi Piusa. Piusa jõe kallastel kohtab maalilisi liivakivipaljandeid, millest Härma Mäemine müür on Eesti kõrgeim. Urvastes kasvab Eestimaa jämedaim tamm – Tamme-Lauri tamm. Eestimaa kõige lõunapoolsem tipp asub samuti Võrumaal – Naha külas. 32 | SUVI 2023 |

Arvukad turismitalud, ujumisvõimalused, paadisõidud, ratsutamine, laadad, saunad, suusarajad, võru keel – need on vaid mõned märksõnad, mis iseloomustavad Võru maakonda. Nii suurtele kui ka väikestele pakuvad avastamisrõõmu perepargid, muuseumid ja loomapargid. Loodus- ja spordisõbrad saavad oma meeli ergutada metsa-, matka- ja spordiradadel. Looduses matkates on võimalik pigem kohata lõunast jalutuskäiku tegevat reinuvaderit kui teist inimest. Osaliselt laud-

teega kaetud eriilmeline matkarada kulgeb läbi Luhasoo raba. Eriti kaunis vaatepilt avaneb sealt varahommikutel. Tõusev päike kuldab Mustjärve ja vaikselt-vaikselt kerkib udu. Kustumatu vaatepilt pikaks ajaks. Kindlasti on sealsed hommikud ja õhtud ka pildile salvestamist väärt. Luhasoo raba juures on ka metsaonnike, kus ööd veeta. Rulluisutajad ja -suusatajad saavad liikuda Võru-Kubija ning Haanja Puhke- ja Spordikeskuse terviseradadel. Samuti on nimetatud kohtades olemas jooksu- ja kõnnirajad. Haanja Puhke- ja Spordikeskuses on võimalik rentida ka ruume, et aktiivsete tegevuste kõrval saaks korraldada seminare ja sünnipäevi. Aktiivsed sportijad võivad osaleda Võrumaa jooksu- ja kõnnisarjas, mis on suisa 12-etapiline. Kõikidel etappidel on kavas jooks, kõnd ja mudilaste jooks, seega igaühele midagi. Aktiivne liikumine on Võru maakonnas au sees. Ka paljud ette-


VÕRUMAA

Sven Začek

Tiina Männe

v õ t t e d s o o d u s t ava d s p o r d i s ü n d m u s t e l osalemist. Kõige looduskauni ja sportliku kõrval iseloomustab Võrumaad kultuuriline rikkus, kus kohtuvad kaks omanäolist kultuuriruumi – võro ja seto kultuur. Siinseid inimesi iseloomustab selge kultuuriline identiteet ja oma juurte tunnetus. Võrukesed kannavad uhkusega edasi oma esivanemate kombeid ning räägivad võro või seto keelt. Võruke peab lugu vanadest tarkustest – ta oskab teha töid, mida tegid ka tema esivanemad, olgu selleks siis lihasuitsutamine, vikatiga niitmine või palkmajaehitus. Samuti on omanäoline võrukeste omavaheline kõnepruuk, mille erinevus eesti ühiskeelest on arusaadavuse piiri peal. Kõige parema ülevaate piirkonna kultuuridest saab, külastades Setomaa muuseumeid ja Vana-Võromaa kultuurikoda. Setomaa Muuseumid haldab kuute erinevat hoonet üle Setomaa. Suvehooaeg on Setomaa muuseumides kindlasti aktiivsem, avatud on erinevad hooajanäitused, korraldatakse teemapäevi ja iloõdaguid ehk leelokoori kontserte, kuid ka muul ajal tasub muuseumidesse sisse astuda. Kevadel, sügisel ja talvel toimuvad erinevad üritused, mis aitavad seto kultuuriga sügavamalt tutvuda. Vana-Võromaa kultuurikoda annab hea ülevaate paikkonna eluolust alates asustamisaegadest kuni 20. sajandi keskpaigani. Näha saab arheoloogilisi leide, etnograafilisi esemeid, dokumente Võru linna rajamisest, esemeid ja fotosid eri aegade kultuuri- ja hariduselust jm. Kes soovib ühildada ööbimise ja puhkuse, see leiab Võru maakonnast kaks spaahotelli: Kubija hotell-loodusspaa ja Värska Kuurortravikeskus. Mõlemad pakuvad vee-elamusi aastaringselt, seega saab ka jahedama suvega

Kubija terviserada

Suuremad suvesündmused Võru maakonnas: 17.–18. juuni Vastseliina Maarahva laat 6.–8. juuli Festival Võnge 6.–8. juuli Võru Pärimustantsu Festival 14.–16. juuli Tour de Rõuge MTB 2023 21.–22. juuli Ostrova Festival 12.–13. august Hauka Laat 11.–13. august Treski muusika- ja inspiratsioonifestival

ujumas käia. Kubija hotell-loodusspaas saavad minigolfi huvilised suvel palli auku veeretada suisa 18-rajalisel minigolfirajal. Värska kuurortravikeskuses asuv Värska sanatoorium on Eestis ainulaadne oma raviarsenali poolest, sest turgutust pakutakse kohalike looduslike vahenditega – magevee ravimuda ja Värska mineraalveega. Suvehooajal väljub Värska sadamast Seto Line'i laev, mis viib nii Värska ringreisile kui ka päikeseloojangu kumas Lämmijärvele. Tule, näe maismaad hoopis teise nurga alt ja lase hea maitsta laevasõidu ajal pakutava veiniga Nautimuselt. Lisaks on võimalik laenutada SUP-laudu ja paate. Võrumaa hämmastab oma mitmekesisusega ning Võrumaa inimeste külalislahkus ja ehedus ootab avastamist!

Tutvu Võru maakonnaga lähemalt leheküljel www.visitvoru.ee või Facebookis: Visitvoru.

Luhasoo raba

| SUVI 2023 | 33


VÕRUMAA

UMA MEKK – maitsete teekond UMA MEKI maitsete teekond ühendab VanaVõromaa kohalikud maitsed ühele kaardile. Puhtast toorainest tooted talupoest, väiketootmise telgitagused ja armsad taluloomad ning kohalikust toorainest inspireeritud menüüd ootavad Sind!

Tindioru talu puhkekompleks saunadega

Uue-Saaluse Veinitalu Kasvatame astelpaju ja viinamarju ning valmistame käsitööveine. Ootame teid külla, et saaksite osa väikese veinitalu tegemistest ja ilusast Haanjamaa loodusest. Pakume ekskursioone, degustatsioone ja toitlustust. www.uuesaaluseveinitalu.ee / @uuesaaluseveinitalu / info@uuesaaluseveinitalu.ee / tel 518 3249

Tindioru talu on hubane puhkekompleks KaguEestis kauneima oru – Ööbikuoru – serval. Tindioru talusse saab tulla puhkama või pidama üritust: sünnipäeva, tiimiüritust või pulma. Külastajad saavad nautida tünnisauna ja saunamõnusid. www.umamekk.ee/maitseteteekond

Tindioru talu / tindiorutalu.ee / evelin@tindiorutalu.ee / tel 529 2467

Võrumaal on oi kui hea! Mariann Vilbre Võrumaa võlus mind nii oma looduse, inimeste kui ka tõelise vaikuse ja rahuga. Kõige eredamat mälestust on keeruline valida, sest tegelikult oli kogu reis omaette kogemus. Eriline elamus oli ehk öömaja Nedsaja külas.

Nedsaja Metsamaja asub keset metsi, kohas, kus puudub interneti- ja telefonilevi. See on koht, kus saab kõik juhtmed seinast välja tõmmata ja unustada sootuks, kust sa tuled või kuhu lähed, ning lihtsalt nautida metsa õhku ja linnulaulu. Inimesel, kes pole Võrumaale varem sattunud, soovitaksin aga kindlasti ära käia Hinni kanjonis.

Kui räägitakse Lõuna-Eesti omapärasest ja imelisest loodusest, siis see on see koht, kus seda oma silmaga näha ja tunda saab. Võrumaale minnes olin üsna kindel, et maalilistest paikadest seal puudust ei ole, ja õnneks ei pidanud ma pettuma. Looduskauneid kohti on seal pea kõikjal ja ka inimesed on soojad ja sõbralikud. Erakogu

34 | SUVI 2023 |VALGAMAA

Looduskaunis Otepää koos piiriülese Valgaga Valgamaa on paik, kus saab nautida nii Otepää maalilisi vaateid, spordi- ja muid suveüritusi kui ka Valga ümbrust, mis on täis avastamata aardeid ning piiriäärset ürgsust. Ühena nende seast mitmekultuurilist ja põneva ajalooga Valga linna. Ainulaadne kaksiklinn Valga / Valka seob kokku Eesti ja Läti kultuuriruumi ning pakub avastamisrõõmu nii suurtele kui väikestele. Signe Hunt

Murimäe veinikelder

36 | SUVI 2023 |


VALGAMAA Sven Začek

Lummav loodus Iseseisvaks looduse avastamiseks on väga sobilikud Karula Rahvuspargi matkarajad, mis keerlevad ümber 60 järve. Alustuseks võib proovida Ähijärve õpperada, mis tutvustab kunagisi teid, taaselustades heinamaatee, Ähijärve kallasraja, jalgraja, aga ka metsatee ja hobusetee. Ideaalne paik, kus loodust ja linde vaadelda, on Taheva 28 meetri kõrgune puidust Tellingumäe vaatetorn, kust avaneb imeline vaade käärulise Mustjõe luhtadele. Torni juurest algavad ka Tellingumäge ümbritsevad jalg- ja rattarada.

Päris uus kogemus võib olla Pühajärve matkaradadel sooja suveõhtu paitusel tõukerattaga sõitmine, kasvõi ümber Pühajärve. Ka Otepää Looduspargist leiab radu, kus kilomeetreid koguda: näiteks ümber Pühajärve kulgev Pühajärve matkarada või selle lühem versioon Murrumetsa matkarada. Käärikul saab matkata ümber Kääriku järve, seigelda hoopis Kekkose matkarajal või alistada näiteks Seinamägi. Harimäe vaatetornist avanevad aga vaated Otepää Looduspargi kuplitele. Kääriku Spordikeskuses on lisaks matkaradadele veel hulganisti mitmekülgseid tegevusi kergejõustikust erinevate pallimängudeni, suvised vollevõistlused ning saunad ja väliujula. Ja kui on soov loodusturismi raames ka pisut romantikat kogeda, on Pühajärv sobiv nii iseseisvaks paadiseikluseks kui ka juhendatud matkadeks. Suuremad seiklejad võivad ette võtta Kooraste järvistu vallutamise.

Seikluslik meelelahutus Kui sind kutsuvad teravad elamused ja valid iga kell aktiivse puhuse, võta koos tegusate kaaslastega suund Otepää poole. Põhjuseid selleks on mitmeid ja enamasti on need sportliku iseloomuga. Päris uus kogemus võib olla Pühajärve matkaradadel sooja suveõhtu paitusel tõukerattaga sõitmine, kasvõi ümber Pühajärve. Või kihuta hoopis maastikurattal alla Väikese Munamäe nõlvadest! Munamägi pole ainult talvine meelelahutuskoht. Keskus ja tooltõstuk on suveperioodil avatud nii jalgsimatkajatele kui ka ratturitele. Munaka Bike & Hike võib olla just see, mida sinu teismelised selle suve tippelamuseks peavad. Tehvandi Spordikeskus on kaasaegne kauni looduse keskel paiknev aktiivse puhkuse paradiis, kus on nii maastikurattarada, disc golf kui ka K-90 vaateplatvorm. Grammigi ei jää alla Otepää Seikluspark, mille pikad ja kõrged

õhusõidud üle ajaloolise Linnamäe oru on muljetavaldavate pikkustega - 300 ja 350 m. Linnamäel asuvad 12.–13. sajandist pärit ordulinnuse varemed, kust avaneb ilus vaade Otepää ümbrusele. Või ihkad hoopis adrenaliini ja närvikõdi? Sangaste Safari korraldab suurematele ja väiksematele seltskondadele off-road seiklusi, pakkudes lisaks ka kohalikke maitseid.

Murimäe veinikelder on paik, kus pererahvas ja koerustükke täis Murid jagavad külalistele lahkelt oma kogemusi veini valmistamisest ja ehedaid veinielamusi maapealses paradiisis. Inspireerivad naudingud Armastad looduslikult lummavaid elamusi? Siis tasub üles otsida maailma kõige põhjapoolsem terrassidel asuv viinamägi, mille leiad maaliliste Otepää kuplite vahelt! Murimäe veinikelder on paik, kus pererahvas ja koerustükke täis Murid jagavad külalistele lahkelt oma kogemusi veini valmistamisest ja ehedaid veinielamusi maapealses paradiisis. Pärast kohalike veinide degusteerimist võib nautida sealsamas ka öömaja. Vidrike Külamaja itaaliapärasest restoranist on Otepääl saanud juba omaette legend, Valgamaa metsade vahelt leiab lisaks omanäolise Leno Tacobaari ning Lüllemäel hellitab ettetellimisel maitsemeeli restoran Kolm Sõsarat. Sauna-aastale omaseid elamusi pakuvad Toidupaja suitsusaun, Sokka puhkekeskus ning Vahi talu.

Elamusi täis suvi Pühajärve rand on selleks hooajaks saanud uue ilme ning traditsioonilised suve suursündmused Pühajärve Jaanituli ning ajastufestival Retrobest ei jää ka sel aastal tulemata. Kohal on nii kodukui ka välismaised staarid, nii uued tegijad kui ka vanad dinosaurused. Ning kui suured peod ja festivalid peetud, vallutavad järvekalda spordisõbrad, sest siis toimub 42. Pühajärve jooks ja pargitriatlon. Kindlasti tasub juulis uudistama tulla Kaagjärve Roosifestivali, millele annavad näo ja hinge kaunis muusika, särtsakad tantsutrupid ning põnevad töötoad. Pakutakse parimat tänavatoitu ning festivalialal toimub Eesti-Läti gurmee- ja roosilaat. August ei möödu Valgas kindlasti ilma rahvusvahelise Valga militaarajaloo festivalita. Plaanis on nii paraad, näidislahing kui ka vanavaralaat. Ning kui juba Valgas olla, siis tasub kindlasti minna piirile kiikuma ning miks mitte põigata ka üle piiri!

Tutvu Valga maakonnaga lähemalt leheküljel www.valgamaa.ee

| SUVI 2023 | 37


VALGAMAA Sutterstock

Pirnipuu mesi – võta oma mesi ise Ettevõtte põhitegevusala on mesindus ja sellega seotud teenused. Suvehooajal on võimalus osaleda põnevas töötoas „Kuidas mesi purki saab?“.

Elamused maalilisel Pühajärvel Pühajärve veesõidukite laenutusest saad laenutada aerupaate, vesirattaid, kanuusid, SUP-laudu, süstasid ja surfbike’e sõiduks pere või sõpradega kaunil Pühajärvel. Tule veeda tervislikult ja meeldivalt vaba aega! Ranna tee 5, Otepää, Pühajärve rannahoone kõrval paadikas.ee

Meie meemaja asub Valgamaal Vana-Otepää külas Oleviku talu maadel. pirnipuumesi.ee / pirnipuumesi

#seikleDelfigaEestis

Kus elavad kõige külalislahkemad eestlased? Erakogu

Riina Palmiste Õige vastus, Valgamaal. Täpselt sellise järelduseni jõudsime eelmisel suvel sõbrannaga, k u i võ t s i m e et t e k a h e p ä eva s e s e i k l u s e Valgamaal. Peale Valga militaarmuuseumi-teemapargi, kus saab hea õnne korral teha sõitu legendaarse Willisega või võtta ette virtuaalne kopteritiir Valga linna kohal, oli põnev avastus Sangaste mõisa endisesse ringtalli ehitatud interaktiivne elamuskeskus. Üheks lemmikleiuks osutus aga hoopis Tõrva Veemõnula. Kui keegi otsib spaad, kuhu suvepuhkusele sõita, soovitaksin just seda. Miks? Roheluse keskel asuvas veemõnulas on neli erinevat sauna, mitu mullivanni, klassikaline 25 meetri pikkune ujumisbassein, aga mis suvel kõige tähtsam – kaks eri küljele avanevat päikeseterrassi. Seal lamamistoolil lesides, kõrval basseinibaarist võetud jahutav kokteil, võis küll ära unustada, et oleme endiselt Tõrvas. Tunne oli, nagu oleksime teleporteerunud mõnele soojamaareisile. Teist nii mõnusat terrassi ei meenu ühestki Eesti spaast! Samuti hämmastas spaakülastajate sõbralikkus. „Tere“ lipsas kõigil pikemalt mõtlemata üle huulte nii sauna sisenedes kui ka sealt väljudes. Kui tahate ka selle isevärki toreda rahva, kes tõsise eestlase stereotüübi ümber lükkab, oma silmaga üle vaadata, tasub sammud Valgamaale seada. 38 | SUVI 2023 |


PÄRNUMAA Sutterstock

#seikleDelfigaEestis Pernova Loodusmaja kogupere külastuskeskus! Loodusmaja on unikaalne murukatusega keskus Pärnus, mis peidab endas kerakino, näituseala erinevate looma-, linnu- ja taimeliikidega, filmi- ja helidekoobast, talveaeda ja huvitavaid temaatilisi väljapanekuid.

Meeldejäävad suvised regulaar- ja tellimusreisid Pärnu jõel ja lahel

Eestimaa valged suveööd otse looduse keskel Rannakodu pakub majutust kämpingutes, suuremates majades ja karavanidele. Alates jaanipäevast töötab meil kohvik, pakutakse koduseid ja kiirtoite. www.rannakodu.ee

Kolm laeva: MS Pärnu, MS Katamaraan ja MS Kuha.Alates jaanipäevast töötab meil kohvik, pakutakse koduseid ja kiirtoite.

pernova.ee/loodusmaja A. H. Tammsaare pst 57, Pärnu / tel 440 1055

Lai 2, Pärnu. Katamaraan asub kohe seal lähistel ja Kuha vallikraavis Tallinna väravate juures. www.parnucruises.ee / lobusoitou@gmail.com / tel 5637 3153

Ootame Sind Metsaluigele, kus leiad rahu ning kosutuse Oled alati unistanud puhkusest mere ääres, merre loojuvast päikesest ja kaunist männimetsast? Peatu meie palkmajas, kämpingus või hoopis karavaniplatsil. Mugavust pakub linnulauluga pesumaja ning meie väliköök, kus võimalik valmistada maitsvaid roogasid. Päikesesoojust saad nautida mõnesaja meetri kaugusel rannaliival.

Pärnu kardikeskuse suverajal on 10 hobikarti ja 7 driftiratast

Kabli küla, Häädemeeste vald, Pärnumaa metsaluige.ee / info@metsaluige.ee tel 5333 5799

Nendega saab 550 meetri pikkusel rajal turvaliselt kihutada ja üksteisega mõõtu võtta. Oleme avatud varakevadest hilissügiseni. Korraldame lisaks üksiksõitudele meeleolukaid võidusõidupakette gruppidele. J. V. Jannseni 50a www.kardikeskus.com / tel 505 0433

| SUVI 2023 | 39


RAPLAMAA

Raplamaa pakub suvel ainulaadseid seiklusi Raplamaal on rabavaid uudiseid! Alanud turismihooaeg pakub uusi ja uuenenud teenuseid. Kutsume sind Raplamaale puhkama või avastusretkele koos kaaslase, pere või sõpradega, aga miks mitte ka kolleegide või koostööpartneritega! Raplamaa on avastamist väärt! Tahad teistmoodi, ainulaadseid seiklusi? Tule puhu klaasi Järvakandi klaasistuudios, proovi sepatööd Puraviku Tuuleveski sepikojas, mängi indiaanimänge Preeriakoja indiaanikülas, tee ise tuld, meisterda räätsad või püüa välja murda põgenemismetsast, mis on ainulaadne kogu Eestis. Eriti ekstreemselt on võimalik aega veeta Kuusiku lennuväljal, kus SkyDive Estonia pakub võimalust osaleda langevarjukoolitusel või teha tandemhüpet. Lennuvälja lähedal asuvas Kuusiku põllumajanduspargis saab näha ja katsuda Eestis Harri Riim

Puraviku tuuleveski sepikoda Ülle Leesmaa

Rapla kardirada 40 | SUVI 2023 |

kasvatatavaid põllukultuure. Voore tallidest võid tellida kalessisõidu valgete hobustega, kuningliku pikniku ja glamuurse telkimise. Ratsutajaid ootavad Rapla ratsakool ja Juurimaa tallid. Juurimaal asub ka loomapark, kus lisaks hobustele elab palju teisigi loomi. Paluküla Mäe talus saab paitada kodulinde, küülikuid ja alpakasid. Eksootilisi loomi näeb aga Allikasilma elamustalus. Allikasilmal pakub Lohe Kindral julgematele tuliste tšillidega maitsestatud beseesid. Tulist jutti ergutab ka ekskursioon Tohi Distillery külastuskeskuses, kus giid tutvustab viinavabriku ajalugu ja säravaid vaskseid katlaid ning näitab, kuidas valmib käsitöödžinn ehk mismoodi ikkagi džinn pudelisse saab. Võimalus toodangut degusteerida ja osta. Seiklusi pakub Parvematkade parveküla, mis aina kasvab — valminud on veel uusi ujuvaid maju! Parvekülas saab pidada pidu, suvepäevi, koolitusi, nautida sauna või kümblustünni, püüda kala ja sõita kanuude või vesijalgratastega. Puhkust aitavad seikluslikumaks muuta Suur Seiklus ja seikluste juht Andres Lääne, kes korraldab mänge ja üleelamiskoolitusi ning õpetab matkatarkusi ja lõkketoitude tegemist. Võistluslikku elamust pakub Eesti kõige pikem, laiem ja kiirem Rapla kardirada, kus saab laenutada hobikarte ja korraldada võistlusi. Saunaelamusi saab Laukataguse puhkeküla pärnapuust suitsusaunas, Paluküla suitsu-, Soome või tünnisaunas, Adila puhke- ja heaolukeskuse saunades või hoopis Ruunawere postimõis-hotelli spaa saunakompleksis, Parvematkade parvekülas või Luhtre talu Vene saunas. Seikluste vahepeal võib mööduja sisse astuda Kohilas Harakapesa kohvikusse, Rapla keskväljakul Hollivuudi, Rapla lähistel Arturi trahterisse või Krantsi kõrtsi. Aasiapäraseid maitseid pakuvad Vaga Mama Raplas ja SushiMushi Kohilas ning Raplas. Ehedat sajanditetagust kõrtsiinterjööri saab nautida Nõmme kõrtsis. Restoranid eeldavad eelbroneeringut. Elamusi pakub Ööbiku Gastronoomiatalu kodurestoran, kus peremeheks-peakokaks Ants Uustalu isiklikult. Suvehakul avavad Gaidi ja Tarmo Mölder õdusa Loobergi talu koduresto uksed. Mõlemad kodurestoranid pakuvad mitmekäigulist õhtusööki ja kooskokkamise võimalust sõprade või kolleegidega. Maidla mõisa endise teenijatemaja residentsis asuvas Restoranis SOO pakub peakokk Daanius Aas eksklusiivset viiekäigulist õhtusööki.

Hüpe Sergei Zamsharski

Suvesündmused Raplamaal Igal neljapäeval Rapla keskväljakul HooviOTT 4.6 Atla mõisa pühapäevalaat 10.6 Kapa festival Tohisoo mõisa pargis 23.6 Atla sinikuslapuu päev 30.6–1.7 Vana-Vigala 22. Hard Rock laager 30.6–15.7 Rapla kirikumuusika festival 12.8 Rapla MELU 15.–16.9 Kultuurifestival SÄRIN 2023 23.9 Raplamaa kartulivorsti festival 7.–8.10 Raplamaa rabade päev

Seiklusi jagub Raplamaal mitmeks päevaks ja seepärast julgustame jääma kauemaks. Kindlasti on põnev ööbida looduskuurorti Maidla Nature Resort luksuslikes loodusvillades. Või hoopis Parvematkade vee peale ehitatud luksuslikes perevillades, Voore tallide glämpingutelgis, nautida privaatsust Viduva puhketalus, teha õdus peatus Jakobson House'i külaliskorterites, Krantsi kõrtsi külalistemajas, Luhtre turismitalus või spaaga Ruunawere Postimõisa hotellis. Küsi Rapla turismiinfokeskusest ka infot toitlustus- ja majutusvõimaluste kohta Raplamaal, giidide ja matkajuhtide kontakte või juhiseid põnevatesse kohtadesse jõudmiseks. Kasuta Raplamaa turismiäppi, mis avaneb QR-koodi abil:

Sündmused Raplamaal leiad www.raplamaa.ee kalendrist. Raplamaa rabab!


RAPLAMAA Sutterstock

Põnev ajalooline klaas. Suur karahvinide näitus Kas teate, miks hakkasid mõisnikud siin klaasivabrikuid rajama ja kuidas vanasti aknaklaasi tehti? Räägime teile klaasi ajaloost, valmistamise tehnoloogiatest ja taaskasutusest. Klaasipuhumine. Klaasitehase külastus. Toitlustus. Asume Raplamaal Järvakandi alevi keskuses. klaasimuuseum@klaasimuuseum.ee tel 518 2610, 5390 4677

#seikleDelfigaEestis


EESTI SÜDA

Eesti südames saad nautida kaunist loodust, leidmata ei jää ka närvikõdi

Marko Aleksejev

Rapla maakond on paljudel eestlastel oma kodumaa avastamise retkedel kahe silma vahele jäänud, sest see asub liiga … keskel? Ikka kiputakse minema saartele, Lõuna-Eestisse või Ida-Virumaale, aga vabariigi keskpaigast, kuhu tegelikult ühestki Eesti otsast eriti pikk maa pole, sõidetakse tihti heal juhul lihtsalt läbi. Tegelikult võiks see, et meie riigil on olemas niivõrd põnev keskosa, meelitada sinna kokku puhkama inimesed, kes üksteisest kaugel, Eesti eri otstes elavad. Juba vanarahvas tuli ju keskpõrandale kokku. Anname mõned ideed, kus on Raplamaal mõnus aega veeta.

Kõnnu järv

Kairi Prints Mariann Renee Vilbre

Alustuseks sõõm rabaõhku Rabivere rabas asuv Kõnnu järv sobib hästi väikseks peatuseks, et linnast tulles saada esimene korralik sõõm rabaõhku. Järv jääb parklast vaid veidi vähem kui kilomeetri kaugusele, tänu millele on see jõukohane matk ka õige väikestele. Pärast lühikest jalutuskäiku mööda metsarada avaneb suursugune vaade Kõnnu järvele, kus soovijad saavad iga ilmaga nautida ka rabasuplust. Kui päevakava väga tihe ei ole, saab ette võtta ka jalutuskäigu ümber järve, mis teeb raja pikkuseks umbes kolm kilomeetrit.

Põnevust ja närvikõdi Neil, kes väikest närvikõdi naudivad ning soovivad oma osavuse ja nutikuse proovile panna, soovitame kindlasti läbi käia Preeriakojast.

Erinevate vabaõhuürituste, indiaanimängude ja matkade kõrval korraldatakse Preeriakojas ainulaadseid põgenemistubasid vabas looduses ehk põgenemismetsi. Kuimetsa karstiala pakub aga hoopis teistlaadi põnevust. Eesti suurimal karstialal saad sisse pugeda karstikoobastesse ja teha tutvust veel mitme erineva karstivormiga. Kõige uhkem neist on kahtlemata 12 meetri pikkune ja 8 meetri laiune kõlakojakujuline koobas, kuhu sisse huvilised vabalt uudistama mahuvad.

Erilises mõisas kasvatatakse haruldasi marju Atla mõis on Eesti üks vanimaid mõisaid, mis on allikates esmamärgitud aastal 1241. Mõisal on läbi aastasadade olnud palju omanikke, selle keldrites on hoitud kinni mässulisi, see on maha põlenud ja seal on asunud sovhoosi keskus. Praegune omanik Raivi Juks ostis mõisa aastal 1997 lagunenuna ja hakkas seda otsast korda tegema. Lisaks mõisale enesele saad kohapeal uudistada veel Mõisakeraamika poodi vanas viljaaidas, kohvikut ja Piparkoogi Kuningriiki

Varbola linnus on üks Muinas-Eesti suurimaid linnuseid, mis kuulub pindala ja kaitsevalli võimsuse poolest Eesti tipplinnuste hulka. Kahe hektari suurust õue ümbritseb 580 meetri pikkune ringvall, mille laius on pealt kuni 3 ja alt 30 meetrit ning kõrgus välisservast kuni 10 meetrit. Varbola on koht, kus kõige väiksemad saavad joosta, turnida ja ronida, vanemad aga tutvuda Muinas-Eesti ajalooga või jalga puhata ja iidsest linnusest jõudu ammutada. Haimre pargis tiigi kaldal kõrguv Haimre kabel pakub kindlasti huvi kõikidele ajaloohuvilistele. Nimelt lasi kabeli ehitada Haimre mõisniku poeg Alexander Uexküll oma idamaise kallima jaoks. Sellest uhkest neogooti ehitisest on praeguseks alles üsna terviklikud müürid, mis pakuvad avastamisrõõmu nii suurtele kui ka väikestele.

Preeriakoja põgenemismets

Shutterstock

42 | SUVI 2023 |

Ajaloohuviliste maiuspalad

Marko Aleksejev

Eve Kallaste

Kuimetsa karstiala koopad

ning Mõisakeraamika tehast endises rehielamus. Taastatud on parkmets, jääkelder, saekaater ja moonakate maja. Mõisa põllul kasvatatakse sinikuslapuud, mida Eestis eriti ei tunta, aga mille marjad on väga maitsvad ja kasulikud.

Atla mõiswww.klick.ee Klick Eesti Klick Eesti AS

Tallinn

7 Haapsalu

Rapla

Pärnu

Jõhvi

Rakvere

Narva

Paide Tartu Viljandi

3

Laadija jäi maha? Ära muretse, meil on poed üle Eesti. Valga

Kuressaare

Tallinn

Võru

Jõhvi

7

Narva

Rakvere

Rapla Paide Haapsalu

Pärnu

Tartu

Viljandi

3

Kuressaare

Valga

Võru

TALLINN: Viru keskus, Kristiine keskus, Rocca Al Mare keskus, Ülemiste keskus, Järve keskus, Lasnamäe Centrum; TARTU: Tasku keskus, Lõunakeskus, kaubanduskeskus Eeden; HAAPSALU: Haapsalu Kaubamaja; JÕHVI: Pargi keskus; KURESSAARE: Auriga keskus; NARVA: Fama keskus; PAIDE: Paide Selver; PÄRNU: Kaubamajakas; RAKVERE: Põhjakeskus; RAPLA: Rappeli keskus; VALGA: Valga Maxima; VILJANDI: Viljandi Centrum; VÕRU: Kagukeskus.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.