Page 1

12. detsember 2013

Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus

UUS & HUVITAV

JÕULUD

LAPSE KASVATAMINE

SILMADE TERVIS

ABI APTEEGIST

tasub teada

Eestikeelsed arendavad mänguasjad!

vanusele va a 6-36 kuud

Laugh & Learn™ Laulev kutsu

Õpetab lapsele tähestikku, numbreid, värve ja kehaosi. Tuttavad laulukesed, mida on lapsega koos tore laulda.

vanusele 6-36 kuud maaletooja Rimonne Baltic • www.rimonne.ee


igailmaga.ee

Kõik Molo talveriided supersoodsate jõuluhindadega! Ootame ostuhuvilisi jõulumüügile 14. detsembril kell 11–14 meie näidistesaalis, Seljaku 4, Laagri (Hortese aianduskeskuse kõrval) või netipoes www.igailmaga.ee. Info tel 521 6156, 565 3883.


Uus & huvitav

RAAMATUSOOVITUS: „Matemaatika õhtuõpik” nii õpilastele kui ka teistele matemaatikahuvilistele „Matemaatika õhtuõpikuga” soovivad autorid muuta matemaatikat lihtsamaks ja huvitavamaks. Õhtuõpik sobib nii õpilastele, sest toetab koolitunde ja päris õpikut, kui ka kõigile teistele, kes sooviksid matemaatikat iseseisvalt avastada või taasavastada. Iga tähtsama keskkooli ainekavas mainitud teema ning mõiste kohta leiab siit intuitiivseid seletusi, aga ka nende ajalugu, huvitavaid fakte ja rakendusi. Raamatu esimene tiraaž on juba peaaegu läbi müüdud, teine trükk jõuab poodidesse 18. detsembril. Autorid: Juhan Aru, Kristjan Korjus, Elis Saar. Kirjastus: Hea Lugu

Lumekoristus saab sel talvel sisse uue hoo, sest Fiskars esitleb laia valikut uusi SnowXpert™-i sarja lume­tööriistu, millel on eristuv oranž käepide ja kauakestev laba. Sarja täiustavad stiilsed lumelabidad Fiskars White, mis vastavad ka kõige nõudlikumatele lumeoludele.

Archos 80 ChildPad

UUS ETENDUS: „Nublu”

Jaana Süld

Archos 80 ChildPad on sobiv tahvel­ arvuti nii lapsele kui ka lapse vanemale. Nooremate ilmakodanike jaoks on seadmel spetsiaalne mängurakenduste pood ning äärmiselt vahva disain. Vanematele on südamerahustuseks tahvlil eelpaigaldatud tarkvara, mis võimaldab määrata, millisele sisule pääseb internetis ligi ning milliste rakenduste kasutamine on lubatud. Tihti ei suuda noored tehnika kasutamise aega piirata – nad võivad ilma igasuguste probleemideta istuda ekraani taga terve ilusa päeva. Liigse kasutamise takistamiseks saavad vanemad seadme kasutusaja enne paika panna nii kellaajaliselt kui ka nädalapäevaliselt. Mis kõige mugavam – lapse tegemisi ja tehnika kasutamist saab jälgida teise arvuti või nutiseadmega. Tehniliselt on Archos 80 ChildPad igapidi võimekas – kiire protsessori, terava ja kvaliteetse 8tollise ekraani ning Androidi operatsioonisüsteemiga. Lisaks on sel olemas kaamera nii eesmisel kui ka tagumisel küljel ning andmete salvestamiseks 4 GB sisemälu.

Kurjad linnud maandusid Iittala tassidel

Nukuteatri uue etenduse „Nublu” käigus osaleb publik tuleohutus­ õppusel, mida viivad läbi lustakad tuletõrjujad Mustpea (Tarmo Männard) ja Valgemaa (Mihkel Tikerpalu) ning nende tuletõrjekoer Nublu. Õppusega koos jutustavad nad loo sellest, kuidas vapper Nublu nende juurde tuli, vahepeal kaduma läks ja siis jälle õnnelikult tuletõrjemeeskonnaga liitus. Etendus on hariv ja lapsi kaasav, võimaldades kaasa rääkida ning oma teadmisi proovile panna. Etendus sobib vanusele 4–10 eluaastat. Vaata lisa: www.nuku.ee

Nüüd leiavad suured ja väikesed „Angry Birdsi” fännid Iittala tootevalikust oma lemmikkangelastega tassid. Linnud jätkavad tassidele maalituna oma sihikindlat tegevust, tagamaks liigikaaslaste ellujäämise Eesti turul. „Angry Birdsi” keskseks ideeks on see, et igaüks meist võiks leida oma tugeva külje ning kasutada seda heade eesmärkide hüvanguks. Sel moel kujuneb ka maailmast toredam koht, kus elada.

Fotod tootjatelt

Fiskarsil nüüd ka valged lumelabidad

KIRJUTA meile! Suur aitäh kõigile kirjasaatjatele! Väga tore oli lugeda teie jõulumõtetest ja peretraditsioonidest. Soovime teile kaunist pühadeaega ning kõikide soovide ja plaanide täitumist! Loodame, et leiate põnevaid artikleid ka seekordsest Tervest Perest. Kirjutage, mida sooviksite Tervest Perest veel lugeda. Kõigi meilisaatjate vahel läheb loosi­ rattasse Fiskarsi SnowXpert™-i sarja lumelabidas. Teie kirju ootame kuni 10. jaanuarini aadressil pere@ekspress.ee. Suur aitäh kõigile kirjasaatjatele. The Body Shop®-i „piparkoogi koolimaja” kingituse võitis Kristel K. Palju õnne! Võtame võitjaga ise ühendust.

Terve Pere Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus. Toimetaja: Eve Kaljusaar, eve.kaljusaar@lehed.ee, tel 669 8321 Reklaam: Helen Lehismets, helen.lehismets@lehed.ee, tel 661 3312

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: AS Eesti Ajalehed Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall

RAAMAT, MIS MINECRAFTI FÄNNI KINDLASTI EKRAANI EEST MINEMA MEELITAB :) SOODUSKOOD MINEC TOOB EGMONTI VEEBIPOEST DETSEMBRI LÕPUNI RAAMATU KÄTTE POSTIKULUDETA!

IRAAMAT

ESIMENE KÄS

3

www.egmont.ee


Fotod tootjatelt

JÕULUD

Millised mänguasjad lastele meeldivad? Kohe-kohe on jõulud ukse ees ning paratamatult peas küsimus, mida lapsele osta. Mis on praegu suurimad mänguasjade trendid ja hitt-tooted?

„K

õige rohkem kujundavad mänguasjade populaarsust nii kinos kui ka televiisoris näidatavad eestikeelsed multifilmid,” selgitab mänguasjade hulgimüügiga tegeleva Rimonne Balticu turundusjuht Tiina Karjahärm. Tähtsa tegurina nimetab ta ka telereklaamide mõju – mida teles reklaamitakse, seda ka rohkem ostetakse. Kuigi enamik mänguasju on Karjahärmi sõnul pigem hooajatrendi tooted, on ka selliseid, mis juba aastaid turul püsivad ega tundu kuhugi kaduvat – näiteks Barbie’d. „Barbie on klassika. Selle nuku populaarsus kasvab Eestis iga aasta: võrreldes eelmise aastaga on Barbie’sid müüdud 20 protsendi võrra enam.” Väikelastele vanuses 6–36 elukuud eelistatakse eelkõige kvaliteetseid ja arendavaid lelusid. „Kõige populaarsem selles vanuserühmas on muidugi Fisher Price’i laulev koer. Veel on menukad sama sarja eesti- ja venekeelsed arendavad mänguasjad, näiteks kell, raamat, klotsitünn ja CD-pleier.” Väikelastega on Karjahärmi sõnul lihtsam – vanem saab mänguasja üle pigem ise otsustada. Veidi suurema lapse puhul mängivad väga suurt rolli huvid ja eelistused.

härm. Kõige populaarsem poiste valik on ikkagi Lego. „3–6aastaste hulgas on autodest jätkuvalt väga menukad „Carsi” filmi tegelased, uute toodetena sellel sügisel kinodesse jõudnud „Lennukite” lelud,” tutvustab Karjahärm. „Samale vanuserühmale meeldivad ka näiteks Thomas & Friendsi sarja kahte tüüpi rongid: kas „Taken-Play”, mida saab kokku pakkida ja kaasa võtta, või suured „Track­ masteri” rajad, kus rongid sõidavad patareide peal.” Veidi vanematele poistele, 5–6aastastele, meeldivad Hot Wheelsi mudelid, mida Eestis müüakse ligi 400 tüüpi. Kuna need on soodsamas hinnaklassis, paari euro ringis, ostetakse neid palju ka päkapikukingitusena sussi sisse. Automudelite juurde saab soetada spetsiaalsed rajad, kus peal mängida ja millest osa kahepoolse teibiga ka seina peale käib. „Muidu vedelevad mängu­asjad põrandal, aga kui saad need seina peale kinnitada, ei jää midagi jalgu. Seinapealset mängu võib rajajuppidega edasi viia ka põrandale,” ütleb Karjahärm. „Neile, kes enam autode-­rongidelennukitega ei mängi (alates 6. eluaastast), meeldivad Max Steeli spinnerid.” Karjahärmi sõnul on nii poistele kui ka tüdrukutele alati kindla peale minek UNO kaardid: Monster High, Cars, Disney Princess jne. „Angry Birdsi vaimustus on hakanud juba vähenema,” ütleb ta.

Rongid, lennukid, autod… „Poistele on tähtsam see, mille fänn ta on: kas rongide, lennukite või autode,” ütleb Karja­

4

Monster High on jätkuvalt hitt „Tüdrukutele alates 6. eluaastast on jätkuvalt number üks valik Monster High’ nukud,” ütleb Karjahärm. Hetkel on populaarsemad Dracula tütar Draculaura, libahundi tütar Clawdeen Wolf ja Frankensteini tütar Frankie Stein. Karjahärmi sõnul ei ole sel aastal ka karta, et kordub eelmisel aastal juhtunu, kui nukud said lihtsalt otsa. Seekord ollakse korralikult varustatud. „See on väga huvitav, et näiteks nooremaid, 4–5aastaseid, Monster High ei huvita – neile meeldib Barbie ja Disney printsesside maailm.” Barbie’dest on praegu kõige popimad need, mis ka telereklaamides jooksevad: Mari­posa, haldjaprintsess, merineitsi, moestuudio ning juuksurisalong. Disney printsessidest on menukaimad laulev Ariel ja Rapuntsel. Eriti popp on võlukammiga Rapuntsel. Vanusele 4–6 eluaastat meeldivad ka Polli Pocketi pisikesed nukud, mida on saadaval erinevate lisadega. Nagu autode radu, saab ka Polli „maju” seina peale kinnitada ning omavahel ühendada. „Arendavatest mängudest on lastele alates 10. eluaastast väga sobiv populaarne sõnamäng „Scrabble”. Seda saab mängida kogu perega,” tutvustab Karjahärm.

Eve Kaljusaar


Uus & huvitav

Reklaamtekst

Šungiidi tervisekivi – ilus kingitus lähedastele Karjala maakoorest pärit süsinikku sisaldavat mineraali šungiiti on tervise parandamiseks kasutatud aastasadu. Selle ainulaadse musta ja hallikarva kivi omadused on imelised, eriti joogivee rikastamisel. Ka Eesti kodudes näeb üha sagedamini laual veekanne, mille põhjas lebab haruldane kivi. Mis see on, mis šungiidi nii vajalikuks teeb? Erinevalt teemandist ja grafiidist, mis on šungiidi sõsarmineraalid, on selle molekulidel ebatavaline kristallvõre. 20. sajandi lõpus (Nobel 1996) avastati varem tundmatu süsiniku eksisteerimise vorm õõnsate pallikujuliste fullereenide näol, millele teadlased ja uurijad panevad suuri lootusi. Suur fullereenide sisaldus šungiidis lubab oletada kosmilist päritolu – samasuguseid maaväliseid fullereene on leitud meteoriitidest. Ühe hüpoteesi kohaselt on šungiit meie päikesesüsteemis eksisteerinud planeedi Faetoni jäänus. Kivimi vanus on üle kahe miljardi aasta, selle tegelik päritolu on siiski seni teadmata. Kindel on vaid, et kivimit leidub maailmas vaid üksikutes kohtades, neist tunnustatuim asub Karjalas. Fullereenisisaldusega seletatakse kivimi toimet mitmete hädade leevendamisel ja organismi värskuse säilitamisel. Selgus, et kokkupuutel šungiidiga omandab vesi ravitoime. Šungiit

struktureerib seda. See omakorda aitab töötada kõigil organismi bioloogilistel struktuuridel, kahjustamata terveid rakke. Fullereen osutus võimsaks ja pikatoimeliseks antioksüdandiks. Šungiit puhastab vett praktiliselt kõikidest orgaanilistest ainetest (ka naftast ja pestisiididest), paljudest metallidest ja mittemetallidest, bakteritest ja mikro-organismidest. Šungiitveel on valuvaigistav ja põletikuvastane toime. Selle anti-bakteriaalsed omadused on unikaalsed, E. coli bakter hävib hetkega. Šungiitvesi aitab taastada immuun- ja energeetilist seisundit kroonilise väsimuse sündroomi korral. Tõestatud on, et fullereenid takistavad arteroskleroosi teket ja arenemist. Kui 1991. aastal hakati valmistama šungiidist joogivee filtreid, võis mõne aja pärast nentida, et selline vesi leevendas enesetunnet paljude krooniliste haiguste puhul: maohaavandite, sapiteede tõbede ja pankrease, kõrgvererõhktõve, neerukivide, erinevate allergiavormide ja isegi ekseemide puhul. Selliselt töödeldud vesi avaldab organismile üldtugevdavat ja noorendavat mõju: näonahk puhastub, nahk muutub elastsemaks, kortsud vähenevad. Šungiidiga rikastatud vesi tugevdab juuksejuuri, vähendab kõõma teket, annab juustele terve läike. Šungiitvesi aitab luu- ja lihaskonna ning vege-

tatiivse närvisüsteemi häirete puhul. Üks tähelepanek veel: vähe sellest, et šungiitvesi aitab leevendada pohmelli, armastavad vett ka kassipidajad, õigemini nende lemmikud. Nimelt eelistavad kassid kustutada janu veega, mida on rikastatud šungiidiga. Sellise looma tunneb ära tiheda ja läikiva kasuka järgi. Et vee omadused paraneksid, tuleb veenõusse panna paarsada grammi šungiiti. Esmalt tuleb see jooksva vee all ära loputada ja siis kaks-kolm liitrit vett peale valada. Sama kivi võib kasutada aastaid. Maakohtades piisab 30–60 kg šungiitkillustiku kaevu puistamisest, et puhastada vesi bakteriaalsest reostusest, nitraatidest, naftasaadustest, metallidest ning struktureeruda ümber vee molekulid ravitoimelisteks. Šungiidiga tehakse vanni, selle purul tammumine on hea massaaž näiteks eakatele ja sportlastele – ajab minema valu jalgadest ja ristluudest. Šungiidi kohta on maailmas avaldatud üle seitsmesaja teadusartikli Venemaa, USA, Hiina, Jaapani, Lõuna-Korea, Saksamaa, Norra jpt riikide autoritelt. Huvi jätkub tõusvas tempos, märgib tervisekivi hulgi- ja jaemüüja, Gyllenhaal OÜ juht Toivo Kuldkepp. Ta kutsub üles neid, kes on juba jõudnud šungiidi positiivseid omadusi kogeda, jagama oma kogemust ja

üksteist hea nõuga toetama internetilehel www.tervisekivi. ee rubriigis „Jagame kogemusi”, e-posti aadress on info@ gyllenhaal.ee. Võimalik, et selle imekivi põnevamad omadused on veel avastamata.

Loe www.gyllenhaal.eu; www. shunga-shungite.eu. Vt ka ajakirjas Tervendaja Tõnu Aru artikleid www.sisemiserahutempel.eu

5


Shutterstock

PSÜHHOLOOGIA Laps vajab oma arenguks vanema seatud piire. Need aitavad tal maailma korrastatumalt tajuda ja ennast tundma õppida. Piire seades saab vanem lapsele õpetada teistega arvestamist – nii on lihtsam elus hakkama saada. Kuna laps tunneb korrastatud maailmas end turvaliselt, tajub ta selgemalt ka vanema armastust. Piiride seadmisega saab alustada kohe, kui laps hakkab iseseisvalt ringi liikuma. Näiteks tuleb ohtlikud esemed tema käeulatusest eema­le panna, et ta ennast ei vigastaks. Seegi on juba esimene piiride seadmine.

„Kõhkleva vanema tunneb laps kohe ära ja kasutab võimalust oma soove kasvõi kisaga väljendada,” ütleb Kadri Järv-Mändoja.

Kuidas oleks õige lapsele piire seada? Tänapäeval räägitakse palju, et last ei tohi karistada. Kuidas õpetada, et tegudel on tagajärjed? Piire saab seada ka ilma karistust kasutamata, suunates last hoopiski teiste inimeste vajadustega arvestama. Näiteks ei tule laps kokkulepitud ajal koju. Vanema jaoks tähendab see muretsemist. Kui laps saabub, võiks talle öelda näiteks nii: „Kui sa kokkulepitud ajal koju ei tule, siis ma muretsen, et sinuga juhtus midagi. See on väga halb tunne”. Vanem ei nääguta teema kallal, vaid ütleb selgelt ja ausalt, milline käitumine on talle vastuvõetamatu ja mis tundeid see temas tekitab. Need mina-keeles öeldud laused toimivad vaid siis, kui vanem on oma tegelikest vajadustest teadlik ja tunnete väljendamisel ehe. Oluline on ka vanema oskus lapse vajadusi kuulata. Kui mingi probleemne olukord tekib korduvalt, tuleks vanemal välja öelda nii enda vajadused kui ka kuulata lapse omi. Nii saab lahenduste leidmise ja vastutuse olukorra eest ka lapsele anda. Näiteks: „Mina enam ei taha kodus muretseda, kas sinuga on kõik korras. Seda on nüüd juba mitu korda juhtunud ja minu jaoks on see väga halb kogemus. Ma saan aru, et sul on sõpradega huvitav, aga mis sa arvad, mis tuleks ette võtta, et meie kokkulepped edaspidi peaksid?” Vanem, kes on harjunud karistama, võib sellisesse suhtlusesse suhtuda umbusuga. Tegelikult aga suudavad lapsed väga hästi vanematega koostööd teha ja ise vastutust võtta, kui neile see võimalus anda.

Milleks lapsele piirid? Kas last on õige karistada? Kuidas oleks õige käituda, kui ta sõna ei kuula või mõne pahandusega hakkama saab? Need on küsimused, mis vaevavad pea iga lapsevanemat.

„L

Tasub teada! E-koolitus „Tark lapsevanem – piiride seadmine lastele!” E-koolitus võtab piiride seadmise teema üksipulgi lahti ja annab mängulises ülesehituses tekstide, videoloengute ja elust-enesest-videoklippide abil teemast hea ülevaate. Samuti on võimalik vanemal testida end mina-sõnumi saatmise oskuses ning saada enda näitel teada, kui palju kasutatakse lastega suhtlemisel autoritaarsust. Vaata koolitust: www.sinamina.ee

apsele piiride seadmine on paljude jaoks väljakutse,” ütleb perekeskuse Sina ja Mina koolitaja, pereterapeut Kadri Järv-Mändoja, et ei ole sugugi lihtne olla ühel ja samal ajal last toetav ning kindlalt piire seadev vanem. Karistamise teema tekitab Kadri Järv-Mändoja sõnul enamasti kirglikke arutelusid. „Täiskasvanute seas on palju neid, kes peavad õigeks lapsele laksu andmist või muul moel alandamist. Need samad täiskasvanud aga ilmselt ei pea õigeks seda, kui üks vanem kodus teist vanemat lööb või alandab. Miks arvatakse, et lapsi tuleks kohelda kuidagi teistmoodi kui täiskasvanuid?” Sellest tuli Kadri Järv-Mänd­oja sõnul perekeskusel Sina ja Mina ka mõte teha lapsevanematele tasuta e-koolitus, kust on võimalik lugeda ja kuulata-vaadata, mida karistamine lapsega teeb ning kuidas selle asemel toimida.

Miks on karistamine halb? Karistamise mõju lastele on uuritud. Tulemused näitavad, et karistust kasutavate vanemate lapsed on

Kas lapsele peab üldse piire seadma ning millal sellega alustada?

6

otsustusvõimetumad ja ebakindlad ega oska teha koostööd või oma vajaduste eest seista. Pealegi ei maksa last karistades loota, et tal tekivad põhjus-tagajärg-seosed. Karistused panevad lapse alluma vanemale hirmutunde kaudu. Vanemad möönavad, et nad alati ka selgitavad, miks mingit karistust rakendavad, kuid uuringud näitavad, et pikemas perspektiivis ei ole karistamisel käitumist muutvat jõudu. Hirmu pärast lõppeb vanema jaoks ebasobiv käitumine vaid mõneks ajaks ning tegelikult tehakse neid samu asju edasi varjatult. Paljud karistamise tagajärjed ei avaldu kohe lapsepõlves ning ka täiskasvanuna ei oska mõni oma pidevat rahulolematust ja süütunnet siduda lapsepõlves kogetud karistustega – aga seos on olemas. Kui öelda lapsele kümme korda ja ta ikka ei kuula… Vanemana on päris raske end lõputult kontrollida. Kui lapsele üht ja sama asja mitu korda öelda, aga see ikka ei toimi, tasuks mõelda, miks see nii on ja kas tuleks midagi teisiti teha. Lapsele võib ka ausalt ütelda: „Mina olen tülidest tüdinenud ja me peame koos mõtlema, mida teha.” Kui laps ei kuuletu, on selle taga mõni lapse jaoks tähtis vajadus, mida ta ei oska muud moodi rahuldada. Näiteks võib väikelapsel olla nii põnev mäng, et ta ei suuda selle lõpetamisele lülituda. Abiks võiks olla koristamise muutmine mänguks. Mõne probleemi võib lahendada, kui kodust keskkonda muuta. Näiteks mööblit ümber tõstes, midagi lisades või ära pannes. Vahel katsetab laps ka lihtsalt piire, mis on tema arenguks oluline vajadus – näiteks kas sa täna võtad mind trepist üles minnes sülle või mitte. Poes jonniv laps on tavapärane näide – vanem on meeleheitel, teistelt tulevad kurjad pilgud ja õpetussõnad. Kuidas teie käituksite? Kolme väikelapse emana olen selliseid olukordi omal nahal kogenud. Jonn on lapse viis oma vajadustest märku anda. Kui jonni põhjustajaks on tühi kõht, saab abi mõnest suupistest, mida olen ikka üritanud kotis kaasas kanda. Mõnikord on aga tegu „katkise küpsise” kisaga ehk laps teeb suure probleemi näiliselt


PSÜHHOLOOGIA väga tühisest asjast. Näiteks ei ole kinnas käes nii, nagu tema tahaks. See on pigem märk, et lapsel on liialt palju emotsioone ja ta otsib võimalust neist vabaneda. Kui selline asi juhtub avalikus kohas, tuleb laps kaenlasse haarata ja autosse minna, auto puudumisel kuhugi vaiksemasse nurgatagusesse. Alguses on nutt enamasti vihane, mõne aja pärast tuleb aga südamest. Hea on laps sülle võtta ja öelda „Nuta nüüd kõik ära. Emme hoiab sind”. See on uskumatu, kuidas nutmine aitab – laps nagu vabaneks mingist raskest koormast. Teiste inimeste kurje pilke pole mul enamasti olnud aega tähele panna. Küll aga arvestan sellega, et ei lase lapsel keset kaubanduskeskust ennast tühjaks nutta, vaid ikkagi kusagil, kus see asjasse mittepuutuvaid inimesi ei häiri. Muidugi võib esineda piiride kompamise jonni. Näiteks tahab laps mingit mänguasja. Vanema kindlameelne „ei” on sellises olukorras hädavajalik. Kõhkleva vanema tunneb laps kohe ära ja kasutab võimalust oma soove kasvõi kisaga väljendada. „Ei” juurde peaks vanem andma lühikese selgituse, näiteks „Ei, ma ei osta seda, see on liiga kallis”. Selles olukorras on lapsele abiks seegi, kui vanem annab märku, et tema tundeid ja soove mõistetakse, näiteks „Sa nii väga tahad seda saada. Sa oled kurb/vihane, et ma seda ei osta. See teebki kurvaks/ vihaseks, aga mul tõesti ei ole võimalik seda osta”. Alati tulevad kasuks ennetavad kokkulepped. Enne poodi sisenemist leppige kokku, kas ostetakse mänguasju/maiustusi või mitte. Näiteks „Nüüd me läheme poodi. Mänguasju me täna ei osta, sest meil on vaja osta süüa”. Üldiselt aga soovitaks vanematel võimalusel väsinud ja näljaseid lapsi poodi mitte kaasa võtta. Aja maha võtmise meetodit kasutatakse laialdaselt. Nurka panemine on asendunud lasteaias „paha lapse tooliga” või kodus käsklusega „mine oma tuppa ja mõtle järele”. Koolitusmaterjale uuri­d es selgus üllatuse-

na, et tegelikult on see meetod vale. Kui rahunemise kohta nimetada paha lapse tooliks, rõhutame, et laps on halb. Nii tekitame olukorra, kus laps hakkab ka vastavalt käituma. Teise tuppa rahunema saatmine tähendab lapsele, et armastuse saamiseks tuleb hästi käituda. See on aga kurb, sest oma arenguks vajab laps tingimusteta armastust, vastasel juhul on tal täiskasvanuna raske lähedussuhetest täit rõõmu tunda. Toolide ja teises toas rahunemistega loodetakse, et laps mõtleb järele, mis ta halvasti tegi. Isegi kui vanem hiljem selgitusi jagab, on üksi veedetud minutid üsna raisatud aeg. Laps ei tee seal meile loodetud järeldusi. Neid suudab ta teha vaid koos vanemaga asja arutades. Enne seda muidugi koos vanemaga rahunedes, sest üksi olles ei õpi laps ka rahunema mitte.

Miks valida oma pere toidulauale MAHETOIT?

M

iks tuleks eelistada mahetoitu? Igasugune toidu tootmine on ju range kontrolli all ja peaks olema tervisele ohutu. Paraku läheb ohu mõistmiseks tihtipeale üsna kaua aega, mille jooksul oleme kõik, kes me usaldavalt poeriiulilt tooteid ostukorvi tõstame, parajad katsejänesed. Kogu tänapäevase põllumajanduse arengu käigus on toodud turule taimekaitsevahendeid, mis algselt on tunnistatud ohutuks, kuid pikema katsetamise järel ohtliku ainena keelustatud keelustatud, nagu nt DDT. Kuna elame Eestis, kus puhast loodust on märksa rohkem ja põllumajanduse intensiivsus on väiksem kui Euroopas keskmisena, kipub ohutunne kaduma. Siiski näitab statistika, et taimekaitsevahendite müük läheb ülesmäge meilgi. See suurendab ohtu, et nende jäägid jõuavad järjest enam ka inimese organismi. Hea indikaator on siin mesilased, kes põllumajanduskultuure tolmeldades ja neilt nektarit kogudes pestitsiidijääkidega vahetult kokku puutuvad. Uuringud näitavad, et neid leitakse nii mesilastest kui ka meest. Ka meie toidulauale jõudvate saaduste proovidest leitakse üha rohkem pestitsiidijääke. Tõsi, enamasti on nende sisaldus alla kehtestatud piirmäärade, aga kasvab ka selliste proovide hulk, kust leitakse korraga mitme pestitsiidi jääke. Kuidas hinnata nende mõju siis ja milline võiks olla piirmäär? Kuna maailmas kasutatakse ligi 1200 toimeainet, on ka eri kombinatsioonide uurimine pea võimatu ülesanne. Lisaks suudavad toidujärelevalve laborid sellest suurest hulgast toimeainetest määrata vaid umbes pooli. Krooniline väikeste dooside mõju nõrgestab kõiki organisme, sh inimest ning eriti väikelapsi. Paljud tarbijad on seda mõistnud. Nii ongi mahetoidu ostjateks peamiselt väikeste lastega pered. Sageli on just laste allergiad sundinud emasid samme mahepoodi seadma. Tihti on nii, et kui mõni toit põhjustab lapsel allergilisi reaktsioone, siis sama toidu maheversiooni saab süüa probleemideta. Mõne lasteaia kogemus aga näitab, et pärast mahetoidu kasutuselevõttu on lapsed tervemad ja keskendumisvõimelisemad. Ka uuringutes on kinnitust saanud, et mahetoidul võib olla otsene mõju inimese tervisele. Näiteks Hollandis leiti, et regulaarselt mahepiima ja mahepiimatooteid tarbinud rinnaga toitvate emade lastel esines vähem nahahaigusi ja allergiaid. Viies Euroopa riigis ligi 14 000 lapsega tehtud uuringus selgus, et mahetoidu tarbijatel esines vähem allergiaid ning neil oli vähem ülekaalulisust kui tavatoidu sööjatel. Lisaks sellele, et mahetoidus pole pestitsiidijääke, on seal keelatud sünteetilised värvained, maitse- ja lõhnatugevdajad ning magusaineid ehk suhkruasendajad. Mida aga tähendavad ja põhjustavad need sünteetilised e-ained, mida mahetoodetes ei ole? Uuringutega on täheldatud maitsetugevdajate võimalikke kõrvalmõjusid: nahalööve, allergia, söögiisu tõus (rasvumine), ainevahetushäired, käitumis- ja õpihäired, kergesti ärritumine, närvilisus, diabeedirisk. Lapse organism on võrreldes täiskasvanuga eriti tundlik ning reageerib kõigele kiiremini ja valulikumalt. Seepärast on tähtis, et lapsed saaksid toiduga vaid parimat – selleks sobibki hästi just mahetoit. Mahetooted tunneb ära Euroopa Liidu ökomärgi järgi – see on müügipakenditel kohustuslik. Suuremal osal Eesti mahetoodetest on ka Eesti riiklik ökomärk. Samuti on mõistlik võtta lahti mahepõllumajanduse register ja leida sealt mahetalunik, kellelt osta otse.

Millised on teie põhisoovitused, et luua usaldav suhe lapse ja vanema vahel ning et kasvaks õnnelik ja elus hästi hakkama saav inimene? Esmalt peaks vanem endaga hästi läbi saama. Lapse jaoks on tähtis, et vanem oleks õnnelik ja rahul. Kui armastan ennast sellisena, nagu olen, ei püüa välja paista veatuna, saan aru, mida ma mingis olukorras tunnen ja tahan, on mul lihtsam ka lapse vajadusi ja tundeid mõista ning seeläbi talle piire seada. Lapsevanemaks olemine tähendab pidevat õppimist koos lapsega ja enda isiklikku arengut. Vanemana võiksin endale sõnastada, mis on minu pikaajalised eesmärgid lapse kasvatamisel. Milliseid väärtusi tahan lapsele edasi anda ja miks. Kui tunnen, et jään nende saavutamisel hätta, tuleks küsida nõu targematelt. Ise ei peagi kõike teadma ja oskama. Lapsevanemaks olemise kõrvalt aga ei maksa unustada ka partneri ja abikaasa rolli. Head lähisuhted annavad jõudu, et olla parem lapsevanem.

Elen Peetsmann Eesti Maaülikooli Mahekeskus

Eve Kaljusaar

Loe lähemalt:

www.maheklubi.ee 7


Shutterstock

SILMADE TERVIS

Silmad on hinge peegel!

Andrus Palts

KSA Silmakeskuse silmaarsti Ants Haaveli sõnul on inimsilm tundlik kõiksugustele muutustele ning vastuvõtlik erinevatele ärritajatele. Kuiva silma sündroom on aga vaid üks neist muredest, millega arsti poole pöördutakse.

M

illised on levinumad silmaprobleemid, millega arsti juurde minnakse? Doktor Ants Haavel sõnab, et mured sõltuvad ealistest iseärasustest. „Väikelastel võib esineda laisksilmsust, koolilapsed ja

ANTS HAAVEL KSA Silmakeskuse silmaarst

teismelised on hädas lühi- ja kaugnägelikkuse ning traumadega, noored ja täiskasvanud põletike ja kontaktläätsede kasutamisest tulenevate probleemidega. Üle 40aastased hakkavad vajama – kes varem,

Eesti Optik

8


kes hiljem – lugemisprille ning 60aastaste vanuserühm on mures silma­põhjaprobleemide, kõrgenenud silmarõhu ning silmaläätse hägustumisega. Probleeme on igasuguseid, kuid need on peamised.”

Mis toimub meie silmas? Kui uurida, kuidas inimsilm elu jooksul muutub, vastab doktor alustuseks, et silm on dünaamiline organ. „Vastsündinutel on tugev kaugnägelikkus ja astigmatism, nende nägemine ei ole üldse väga hea. Kooliminekuks areneb välja hea nägemine ning tegelikult on see kõige parem 20.– 30. eluaastal. Seejärel hakkavad toimuma jälle silmanägemist muutvad arengud.” Kui lastel esineb tihti lühinägelikkust, siis millal saadakse tavaliselt lugemisprillid? „Väga paljudel tekib vajadus lugemisprillide järele juba 45. eluaasta paiku, mil silmaläätse elastsus kaduma hakkab,” selgitab Haavel, lisades, et vanematel inimestel võib tekkida mitmesuguseid probleeme. „Enamikul üle 60aastastel esineb mingisugune silmaprobleem. 30 protsendil inimestest tekib meie kliimavööndis katarakt, 20 protsendil on kõrgenenud silmarõhk ning 20 protsendil silmapõhja degeneratsioonid, mis ei lase eakana lugeda ja detaile silmitseda.” Mida ja kas üldse annab ette võtta? „Tuleb kasutada päikeseprille, süüa C-vitamiini ja muid vitamiine, elada võimalikult tervislikult ja hoiduda võimalusel ravimite kasutamisest, sest need talletuvad aastatega silmaläätses ja muudavad seda hägusemaks, nagu ka UV-kiirgus. Elama peab optimistlikku normaalset elu,” soovitab Ants Haavel.

Kuivsilmsus – millega tegu? Tänapäeval ollakse tihti kimpus kuivsilmsusega. Millega tegu ning kas olukorda saab kuidagi parandada? „Kuivsilmsuse ehk Dry Eye Syndrome’i puhul tuleks üles leida kõigepealt põhjus, miks on pisarate hulk või kvaliteet langenud, ja tegeleda eelkõige sellega. Silmatilgad küll leevendavad olukorda, kuid ei ravi seda,” sõnab Ants Haavel, lisades, et põh-

juseks võivad olla ravimid, hormoonid, antidepressandid. Pisarate kvaliteeti muudavad tunduvalt ka vere­rõhuravimid, põhjustades mitmesuguseid kaebusi. „Võin öelda, et kuiva silma sündroom on viimasel ajal laialt levinud probleem,” selgitab Ants Haavel. „Selle puhul on pisaranäärmete töö häiritud. Pisara­ vedelik koosneb veest, õlidest, valkudest ja antikehadest. Pilgutuse ajal kattub sellega silma pind ja pilgutused tagavad pideva niisutuse.” „Kui silmade niisutamine on kuidagi häiritud, võib kogeda valu, valgustundlikkust, sügelust, punetust, nägemise hägusust, tunnet, et justkui midagi oleks silmas. Üllatuslikult võib veel üks sümptom olla liigne pisaraeritus. Kui silm ei saa piisavalt niisutatud, saadetakse ajule vastav signaal ning keha hakkab tootma rohkem pisaraid. Nende kvaliteet pole aga vajalikuks niisutusmääraks piisav – nad uhavad ära küll mustuse, kuid ei kata silmapinda pisaravedeliku rikkaliku koostisega,” lisab Haavel. „Tihti inimesed silmade olukorra ja ravimite seostamise peale ise ei tule ning üllatuvad väga, kui võimalikke põhjuseid nimetan. Loomulikult võib kuivsilmsust põhjustada ka pidev arvutisse vaatamine, sestap peaks tööruumides – seda juhtub eriti kontorites – püüdma vältida kuiva kliimat. Kindlasti saab silmade mugavust paremaks muuta toidu ja elustiiliga. Ebamugavustunde korral soovitan pöörduda kõigepealt silmaarstile, kes vaatab silmad üle ning pakub lahendusi,” ei tasu arsti sõnul probleemiga vaevlema jääda. „Paraku ei saa kuivsilmsust kuidagi lõplikult ravida, kuid sümptomite leevendamiseks on tavapäraseim lahendus kunst­ pisarate appivõtt. Üheks võimaluseks on veel paigaldada silma ajutised või püsivad pisarakanalikorgid. Kuivsilmsuse sümptomite korral tuleb kindlasti konsulteerida silmaarstiga, et oma silmade jaoks parim ja tõhusaim lahendus leida,” sõnab Haavel. Kadri Penjam

9

Microlife uued vererõhuaparaadid on kliiniliselt testitud ja rütmihäirekindlad!

BP A3 Plus

BP A2 Basic

BP A6 PC

Kuna tegu on meditsiiniseadmega, siis loe hoolikalt kasutusjuhendit ja vajadusel konsulteeri arstiga!

Rahulikke jõule ja tervet uut aastat!


Uus & huvitav

Seedehäired?

Seedida aitab Seedeensüümide ebapiisav moodustumine ja vabanemine võib tekitada seedehäireid. Mezym 10000 (pankreatiin) sisaldab seedeensüüme. Sõltuvalt toidust ja seedehäirete raskusest manustatakse söögi ajal 2 – 4 tabletti. Näidustus: Mezym 10000`t kasutatakse seedeensüümide ebapiisava moodustumise ja vabanemise korral kõhunäärmest (ensüümasendusravi). Käsimüügiravim Täiendav informatsioon: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, 10612 Tallinn Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. 10


ABI APTEEGIST Shutterstock

„Pärast ohtrat söömist oleks hea, kui leiaksite võimaluse liigutada. See aitab kiirendada seedimisprotsessi ja varustab organismi hapnikuga,” soovitab Triinu Entsik-Grünberg.

Peale külmetushaiguste teevad talvisel ajal muret ka mitmesugused kõhuprobleemid: lisaks seedetrakti viirusinfektsioonidele reisimisega kaasnevad kõhutõved ning pühade ajal ülesöömisest tingitud vaevused. Kuidas oleks kõhumurede korral õige käituda ning mida reisi- või koduapteeki varuda?

Kui kõht teeb muret gestumise ja teiste nakatamise vältimiseks on tihe ja korralik käte­pesu väga tähtis. Kui olete juba nakatunud, on vaja püsida kodus, puhata ja juua palju vedelikku (gaseerimata vett, soovitatavalt keedetud ja jahutatud, samuti kummeliteed). Enesetunde parandamiseks võib kasutada adsorbeeriva toimega ravimeid (söetablette, Smectat) või soolemotoorikat pärssivaid preparaate (loperamiidi sisaldavaid tablette, kapsleid – lastele ei sobi). Tegu on sümptomaatiliselt mõjuvate vahenditega, mis aitavad leevendada tagajärgi, aga ei likvideeri põhjust. Organismi mikrofloora taastamiseks võiks kasutada probiootikume.

Küsimustele vastab Südameapteegi proviisor – nõustamisteenuste juht Triinu Entsik-Grünberg

K

oos mandariinidega saabub Eestisse tavaliselt n-ö kõhu­gripi laine. Millist esmaabi selliste viiruste puhul soovitate? Mandariinidest saadava kõhu­ tõve puhul räägime noroviirusest. Nii nagu Eesti epidemoloogid ütlevad: mitte mandariinid ise ei nakata, vaid viirusega nakatunud inimene on mandariine katsunud ja viirus elab viljade koortel edasi. Teisisõnu on noroviirus mustade käte haigus, sest mandariine tavaliselt ei pesta, vaid kooritakse ja süüakse kohe ära. Tegu on väga nakkava tõvega. Kui keegi kollektiivis haigestub, na-

katuvad tavaliselt ka teised. Haigus algab järsult – nakatunud isik tunneb end väga halvasti (iiveldus, oksendamine, vesine kõhulahtisus kõhuvaluhoogudega, külmavärinad, peavalu, lihasvalu ning üldine väsimustunne). Umbes pooltel haigestunutest võib olla ka väike palavik. Sümptomid kestavad tavaliselt 24– 60 tundi ning üldjuhul tervistutakse ilma jääknähtudeta ja täielikult. Noroviirusega nakatunud isikud levitavad viirust mõnikord juba enne esimeste haigusnähtude ilmnemist ning nakatada võib isegi 2–3 päeva kuni nädal pärast paranemist. Hai-

Talviti reisitakse palju ka kaugematesse riikidesse. Mida tasuks kõhumurede tarbeks reisi­kohvrisse pista?

Vähemalt kuu enne reisile minekut võiks külastada perearsti või reisi­­ meditsiini kabinetti ning pidada nõu, kas soovitud sihtkohta reisimiseks võiks lasta end ja lapsi vaktsineerida. Organismi kaitsereaktsiooni tekkimiseks on vaja aega, see­ pärast tuleb vaktsineerimised teha ära varem. Kui aga plaanite viimase hetke reisi, peaks valima koha, kus nakkushaiguste oht on väiksem. Reisijate kõhutõbe võivad põhjustada mitmesugused bakterid ja viirused, nakkuse allikaks võivad olla toit, vesi ja mustad käed. Seetõttu tuleks tarbida töödeldud toitu ning pesta puuviljad enne söömist puhtaks, samuti peab tihti ja korralikult pesema käsi. Eriti tähtis on see lastel, kel on kombeks sõrmi suhu pista. Joogiks peaks kindlasti tarvitama pudelivett. Kui tekib kõhulahtisus, on väga tähtis palju juua. Soo-

Südameapteek kingib topeltpunkte!

Osta jõulukingid meilt, sest kuni 31.12.2013 teenid boonuspunkte kahekordselt! *Pakkumine kehtib mitteravimitele

11

südameapteek.ee


ABI APTEEGIST

VITALITY

Ärata elule oma head bakterid kolm ühes LOODUSLIKU PREBIOOTIKUMIGA!

`Parim Loodustoode` auhindade võitja Inglismaal ja Soomes!

Kasuta Molkosan Vitalityt igapäevaselt, et: äratada elule oma head bakterid paremat seedimist nautida pa tunda end energilise ja vitaalsena varustada oma organismi vitamiinide ja mineraalainetega Prebiootikumid soodustavad soodsa mikroobikoosluse tekkimist seedetraktis, toetades teie häid baktereid. Kui head bakterid on elujõulised, siis sinu seedesüsteem töötab häireteta ning sa tunned end hästi ja energilisena. Molkosan Vitality on valmistatud kääritatud vadakust, sisaldab L(+) piimhapet. Vadak ja lahustuvad mis si kiudained soodustavad seedimist. Molkosan Vitality sisaldab ka antioksüdantide poolest rikast rohelise tee ekstrakti.

Müügil apteekides ja loodustoodete poodides!

www.avogel.ee

vitatavalt võiks Eestist kaasa osta mineraalide kadu vältivat pulbrit. Vajamineva segu võib ka ise valmis teha: ühele liitrile keedetud ja jahu­tatud veele lisada 2 sl suhkrut, 1/4 tl soola ning kui on, siis 1/4 tl söögisoodat. Lisaks võib anda söetabletti või Smectat ja probiootikume. Probiootikumikuuriga tuleks alustada juba kodus, et kõht harjumatule toidule paremini vastu peaks. Kui oma soole mikrofloora korras on, ei pruugi kõhuviirustesse nii kergesti nakatudagi. Täiskasvanud saavad kõhulahtisuse puhul kasutada loperamiidi, väikelastele seda anda ei tohi. Mõnikord on siiski vaja arstiabi – kui laps hoolimata korralikust joomisest oksendab ning kõrge palavik ja kõhulahtisus püsivad. Igasuguste probleemide vältimiseks on soovitatav teha tervisekindlustus nii endale kui ka lapsele. Pühade ajal tuleb tahes tahtmata ette ülesöömisest tingitud kõhuvaevusi. Mida soovitate? Kergemal kujul väljendub ülesöömine unisuse ja üleüldise loidusena, kuid võib põhjustada ka gaasivalu, kõrvetisi ja ebameeldivat kõhulahtisust. Korraga liiga palju süües tekib seedenäärmetes häireolukord ja vere juurdevool seedeelunditesse suureneb järsult. Aju annab oma verevarustuse vähenemisest märku väsimusega. Seedetraktis võib see esile kutsuda tugevaid talitlushäireid või lausa põletikku. Millega ennast aidata, kui pidulaua ahvatlustele ei ole suudetud vastu panna? Pärast ohtrat söömist oleks hea, kui leiaksite võimaluse liigutada. Eriti hea, kui saaksite näiteks õues jalutada. See aitab kiirendada seedimisprotsessi ja varustab organismi hapnikuga. Kui liikumisega ei õnnestu seedimist turgutada või kui see piisavalt kiireid tulemusi ei anna, võib pöörduda apteeki. Kõhupuhituse, kõrvetiste, kõhulahtisuse või lihtsalt ülesöömisest tingitud kõhuvalu vastu leiab sealt kindlasti leevendust. Kõhupuhitus on suurenenud gaasihulk seedekulglas. Seda võivad tekitada süsihappe­ gaasi sisaldavate jookide tarbimine, samuti raskesti seeduv toit, sooletalitlushäired, kõhunäärmeprobleemid jms. Kõhupuhituse leevenduseks on apteegi käsimüügis saadavad toime­ ainetel simetikoon ja dimetikoon põhinevad ravimid. Looduslikest vahenditest aita­vad kõhugaase vähendada ravimteed, nagu köömne-, aedtilliseemne-, apteegikummeli-, mesika-, piparmündi- ja koirohutee. Kõrvetised tekivad tugevalt happelise maosi­saldise söögitorru tagasipaiskumise taga­järjel. Apteekides on müügil mao­hapet neutraliseeriv kaltsium- ja magneesiumkarbonaati sisaldav preparaat. Seda võetakse 1–2 tabletti korraga üks tund pärast sööki või kõrvetiste ajal. Samuti saab apteegist osta ranitidiini, omeprasooli ja pantoprasooli sisal-

12

davaid preparaate, mille toime põhineb mao­ happe tekke pärssimises. Kui midagi muud käepärast ei ole, leevendab lühiajaliselt kõrvetisi ka klaasitäis vett. Kõhulahtisuse puhul on soovitatav juua ohtralt toasooja gaasita mineraalvett ja kummeliteed, võtta sisse söetablette ning juua tammekoore- ja mustikateed. Kõhulahtisuse ja seedehäirete leevendamiseks sobivad ka mustika-tammekoore-ingveritabletid. Mustikaid tarvitatakse seedehäirete korral, tamme­ koort kui tugeva kootava toimega vahendit kõhulahtisuse ja soolepõletiku puhul. Ingver soodustab seedimist: leevendab iiveldust, kõrvetisi, kõhupuhitust ja -lahtisust. Kindlasti ei tohiks juua gaasiga vett või piima. Kui nimetatutest kõhulahtisuse puhul abi ei ole, võib kasutada loperamiidi, kindlasti tulevad kasuks probiootikumid. Seedimist kergendavad ensüümpreparaadid, mille koostis sarnaneb inimese kõhunäärmes toodetavate seedeensüümidega, ja looduslikku artišokki sisaldav ravim, mis soodustab sapi eritumist ja stimuleerib rasvade lõhustumist. Mao ja soole seedetegevus paraneb, maksa töökoormus väheneb. Raskesti seeditav toit muutub organismile kergemini omastatavaks. Arvestades, et jõulude ja aastavahetusega ei kaasne tihtilugu ainult toidu, vaid ka alkoholiga liialdamine, tuleks juba enne pidu sisse võtta apteegis müüdav nn pohmellipreparaat, ent abi on sellest ka pärast meeleolukat õhtut. Alkohol stimuleerib neere rohkem uriini tootma ja põhjustab seeläbi organismis vedelikupuuduse – sellest on tingitud peavalu. Seega on kohe pärast ärkamist mõistlik juua klaas vett ja niimoodi jätkata iga tunni tagant. Veele võiks võimalusel lisada lahustuvat C-vita­ miini, sest see kiirendab alkoholi ainevahetust maksas. Mida kiiremini alkohol verest kaob, seda kiirem on toibumine. Peavalu vastu aitavad tava­pärased valuvaigistid, nagu paratsetamool ja ibuprofeen. Samas tuleks nende võtmisega alkoholitarvitamise järel olla ettevaatlik, sest need võivad omakorda ärritada seede­ trakti, mis on alkoholist juba ärritatud. Millised vahendid võiksid kõhuhädade tarbeks lastega peredel alati kodus olla? Lastega peredel soovitame kodus hoida järgmisi ravimeid: kõhugaaside ehk -puhituse vastu simetikooni ja dimetikooni toimeainel põhinevaid rohte, kõhukinnisuse vastu laktuloosi­ lahust ja Microlaxi ning kõhulahtisuse vastu söetablette, Smectat ja probiootikumipulbrit. Ägeda kõhulahtisuse korral esineb vedelikukaotuse risk (soolade ja vee kadu), mille vastu aitab veevaba glükoosi, naatriumkloriidi, naatriumtsitraati ja kaaliumkloriidi sisaldav preparaat. Eve Kaljusaar


Uus & huvitav

Kõhukinnisus, kõhupuhitus – millest saaks abi? Seedehäired, kõhupuhitus, gaaside kogunemine, raskustunne kõhus, kõhukinnisus – need on väga sageli esinevad tervisehädad, mis võivad kimbutada kõiki inimesi sõltumata soost ja vanusest. Neil juhtudel oleks vaja sellist ravimit, mis normaliseeriks seedetegevuse ning aitaks vabaneda gaasidest, ebameeldivast täiskõhutundest ja kurnavast kõhukinnisusest. Heaks lahenduseks seedehäirete puhul on looduslik ravim EUCARBON herbal (sennalehtede ja rabarberijuure ekstrakt, pulbriline süsi) tabletid, millel on unikaalne toime. Taimne pulbriline süsi imab endasse gaasid ja kahjulikud toksiinid, tänu millele kaovad kõhupuhitus ja halb enesetunne. Sennalehtede ekstraktil ja rabarberijuure ekstraktil on soolemotoorikat intensiivistav ja pehme lahtistav toime. Tänu pehmele toimele sobivad EUCARBON herbal (sennalehtede ja rabarberijuure ekstrakt, pulbriline süsi) tabletid kasutamiseks ka töö ajal või reisil olles.

sennalehtede ja rabarberijuure ekstrakt, pulbriline süsi

e Unikaaln im k rav loodusli e ja puhitus use nis kõhukin vastu • Taimeekstraktid ergutavad sooletegevust ja pehmendavad soolesisu. • Pulbriline süsi imab endasse gaasid ja mürkained, tänu millele kaob kõhupuhitus. • Väiksemas annuses (1...3 tabletti päevas) toimib ravim seedetegevuse normaliseerijana, suuremas annuses (4...6 tabletti päevas) aga pehmetoimelise lahtistina.

1 tablett sisaldab: sennalehtede ekstrakti 105 mg, rabarberijuure ekstrakti 25 mg, pulbrilist sütt 180 mg. Näidustus: kõhukinnisus. Pakendis on 30 tabletti. Käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise või ravimi kõrvaltoimete tekkimise korral pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja: F. TRENKA Chem.-pharmazeutische Fabrik Ges.m.b.H. Goldeggasse 5, 1040 Viin, Austria. Täiendav teave müügiloa hoidja esindajalt Eestis: KBM Pharma OÜ, Tähtvere 4, 51007 Tartu. Tel. 733 8080

13


TASUB TEADA

Oska kodukeemia pakendilt infot lugeda! Kasutame iga päev oma majapidamises pesemiseks ja puhastamiseks hulka kodukeemiatooteid. Kas ja kuidas need meid ohustavad ning mida nende ostmisel jälgida? Millele kodukeemia puhul tähelepanu pöörata? • Vältige tooteid, millel on järgmised ohusümbolid (NB! 2015. aastal tulevad oranžide ohusümbolite asemel kasutusele punase äärega rombi­ kujulised piktogrammid):

• Järgige toote ohutuks kasutamiseks antud instruktsioone ning kasutage toodet selleks ettenähtud otstarbel! • Doseerige puhastusvahendeid õigesti! • Lugege toote koostisosade nimekirja ning püüdke valida vähem ohtlikke aineid sisaldavad tooted! • Vältige lõhnaainetega tooteid. Lõhnaained võivad põhjustada tundlikel inimestel allergiaid. Lõhnaained ei anna pesemisomadustele midagi juurde. • Suhtuge kriitiliselt tootjate roheväidetesse. Võimalusel valige ökomärgisega tooted ning otsige pakendilt usaldusväärseid keskkonnamärgiseid. • Hoidke kodukemikaalid lastele kättesaamatus kohas. Ärge valage puhastusvahendeid nende originaalpakendist ümber ega segage neid omavahel. • Mõelge, kas vajate nii palju puhastusvahendeid. Võimalusel kasutage üht universaalset puhastusvahendit. Allikas: Heli Nõmmsalu ja Katrin Juhanson / Balti keskkonnafoorum

Hea teada! 16662 mürgistusteabe­ keskuse infoliin Infotelefon 16662 on avatud ööpäev läbi kõikidel nädalapäevadel, välismaalt helistades numbril +372 626 9390. *MTÜ Balti Keskkonnafoorumi elluviidava projekti „Mõtle, mida tarbid. Vali vähem ohtlikke kemikaale sisaldavaid aineid” (www.thinkbefore.eu) eesmärk on tõsta tarbijate teadlikkust ohtlikest kemikaalidest tarbetoodetes ning nende mõjust inimese tervisele.

P

rojekti „Mõtle, mida tarbid. Vali vähem ohtlikke kemikaale sisaldavaid aineid”* elluviimisega tegeleva Balti keskkonnafoorumi kemikaali­ekspert Heli Nõmmsalu ja projektikoordinaator Katrin Juhanson ütlevad, et inimesed on küll kodukeemiaga harjunud, aga tihti unustavad mõelda, mida need sisaldavad ning kas tegelikult on vaja nii palju puhastusvahendeid kasutada. „Tõenäoliselt teab enamik, et mõnes puhastustootes (näiteks spetsiaalsetes praeahju küürimise või tualeti puhastamise vahendites) sisalduvad kemikaalid on söövitava toimega ning nende kasutamisel tuleb olla eriti ettevaatlik. Sellisest ohust hoiatab ka kodukemikaali etiketil olev oranž sümbol, mis peaks inimesele silma jääma juba kaugelt. Samas ei pruugi kõik ohud, mis ühe või teise toote kasutamisega kaasnevad, meile kohe tuntavad ja tajutavad olla.” Kodukeemia kasutamine võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme. Ka pikaajaline ja pidev kokkupuude kõikidest puhastus­ vahenditest koduõhku ja -tolmu jäävate jääkidega võib Nõmmsalu ja Juhansoni sõnul põhjustada tervise­ probleeme. Kodukemikaalide kasutamisega kõige sagedamini esinevad mured on naha ja hingamisteede ärritus ning allergiad. Tõsisemad on mürgitusjuhtumid, kus lapsed on kodukeemiat alla neelanud. „On tõendeid, et pidev kokkupuude kemikaalide madalate kontsentratsioonidega võib tekitada pikaajalisi terviseprobleeme: nõrgestab immuunsüsteemi, tõstab allergiate ja diabeedi esinemise sagedust, mõjutab sperma kvaliteeti ja rasestumist. Need on tegelikult vaid mõned negatiivsed mõjud, mida kemikaalidega seostatakse. Ohtlike ainete üksikkogused ja -kontsentratsioonid on tavaliselt nii väikesed, et valdav osa inimesi nendega kokkupuudet ei tunneta. Kuid me kasutame iga päev paljusid tooteid ning väikestest kogustest saab küllaltki arvestatav kogus. Kemikaalide omavahelistest kombineeritud kokkupuudetest võivad tuleneda palju tugevamad või teistsugused tagajärjed, kui neil üksikuna on,” selgitavad Nõmmsalu ja Juhanson.

Mida sisaldavad? Mis on need ained, mis kodukeemiatoodetes on eriti ohtlikud ning mida tasuks vältida? „Kodukeemiatooted sisaldavad säilitus-, lõhna- ja värv­ aineid, pesemisomadusi parandavaid aineid jms. Nende seas võib olla ka ohtlikke kemikaale, mis on kahjulikud inimese tervisele ja keskkonnale, näiteks fosfaadid (kasutatakse pesu­pulbrites, põhjustavad veekogude kinni­kasvamist), anioonsed pind­ aktiivsed ained sulfaadid (lagunevad keskkonnas väga halvasti), klooripõhised pindaktiivsed ained (võivad põhjustada tervisekahjustusi). Anioonsete pindaktiivsete ainete hulka kuuluvad kõige tuntumad ja laialdasemalt kasutatavad ained naatriumlaurüülsulfaat (SLS), amooniumlaururüülsulfaat (ALS), naatriumlaurüüleetersulfaat (SLES) või ammooniumlaurüüleetersulfaat. Need on ärritava toimega – ärritavad silmi või nahka ja võivad põhjustada naha kuivust,” selgitavad Nõmmsalu ja Juhanson. Mitmeid tervisele ohtlikke aineid on ekspertide sõnul kodukeemiatoodete koostises lubatud kasutada vaid rangelt piiratud kontsentratsioonis. „Euroopa Liidus kehtiva detergentide määrusega on koostisosade jaoks sätestatud piirväärtused, kui palju neid ühes või teises tootes olla tohib. Siiski kasutatakse väga paljusid ohtlikke kemikaale kodukeemiatoodetes seatud piirkontsentratsioonidest allapoole jäävates kogustes ning tarbijal on õigus teada, millised ohtlikud ained koostisesse kuuluvad.”

Loe pakendilt infot! Tavatarbijal on Nõmmsalu ja Juhansoni sõnul tegelikult raske poes otsustada, milline vahend parem on. Üheks tähtsaks valikukriteeriumiks kujuneb tavaliselt hind. „Oluline on ikkagi koostisosi lugeda ja võrrelda. Samas hinnaklassis olevate toodete koostise loetelu võib olla väga erinev ning ühe puhul võib olla tegu ohutuma alternatiiviga.” Ekspertide sõnul on tarbijal juba praegu tavakaubanduses tervise- ja keskkonnasäästlikumate kodukeemia­toodete seas laiem valik. „Tooted on muutunud ohutumaks, sest Euroopa Liidu õigus­aktid on 14

Koostisained, mida kodukeemiatoodetes vältida võiks • Pesuained, pindaktiivsed ained: fosfaadid, tseoliit, nitrilotri­ äädikhape (NTA), etüleen­ diamiintetraäädikhape (EDTA), naatriumlaurüülsulfaat (SLS), naatriumlaurüüleetersulfaat (SLES), ammooniumlaurüülsulfaat (ALS), ammooniumlaurüüleetersulfaat. • Desinfitseerimisvahendid, säilitusained: formaldehüüd ja formalde­ hüüdi vabastavad ained (DMDM-hüdantoiin, imida­solidinüül uurea, diasolidi­nüül uurea), metüülkloroisotiasolinoon. • Lõhnaained: ELi määruses on nimetatud 26 allergeenset lõhnaainet, mida peab pakendile märkima: amüültsinnamaal, amüül­ tsinnamüülalkohol, alfaisometüül­ionoon, aniisalkohol, bensüülalkohol, bensüülbensoaat, bensüültsinnamaat, bensüülsalitsülaat, butüül­ fenüül-metüülpropanool, tsinnamaal, tsinnamüülalkohol, tsitraal, tsitronellool, koumariin, eugenool, Evernia furfuracea (halli karesambliku) ekstrakt, Evernia prunastri (kollase lõhnasambliku) ekstrakt, farnesool, geraniool, heksüültsinnamaal, hüdroksütsitronellaal, hüdroksüso­ heksüül 3-tsükloheksaankarbo­ksaaldehüüd, iso­ eugenool, limoneen, linalool, metüül-2-oktinoaat. Allikas: Heli Nõmmsalu ja Katrin Juhanson / Balti keskkonnafoorum

seadnud tootjatele rangemad piirangud. Ajaga on teadlikumaks muutunud ka tarbijad ning turul on tekkinud suurem nõudlus tervist ja keskkonda hoidvate toodete järele,” ütlevad Nõmmsalu ja Juhanson. Ökomärgistega puhastusvahen­ did on inimestele, loomadele ja keskkonnale vähem kahjulikud, sest sisaldavad vähem ohtlikke kemikaale. „Mis tahes ökomärgisega toodet on testinud põhjalikult sõltumatu institutsioon, kes on tõendanud toote vastavust ökomärgise kriteeriumidele. Siiski tasub keskkonnamärgiste usaldamisel olla tähelepanelik, sest mõned võivad eksitada,” soovitavad Nõmmsalu ja Juhanson endale selgeks teha, milliseid keskkonnamärgiseid usaldada. Eve Kaljusaar


Uus & huvitav

M端端gil Tallinna ja Tartu Kaubamaja Ilumaailmas ning loodustoodete kauplustes 端le Eesti.

15


levonorgestreel

®

MÕTLE ESCAPELLE ´ILE PÄRAST SEKSI, et vältida tuhandeid ebamugavaid küsimusi!

Escapelle® (levonorgestreel) on SOS-pill ehk hädaabi-pill, mida võib kasutada raseduse erakorraliseks vältimiseks pärast kaitsmata suguühet või pärast rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist. Tablett tuleb sisse võtta niipea kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 72 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda või rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist. NB! Escapelle® (levonorgestreel) ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest. Korduv Escapelle®`i (levonorgestreel) manustamine sama menstruaaltsükli jooksul ei ole soovitatav, kuna see võib esile kutsuda menstruaaltsükli häireid. Escapelle® sisaldab 1,5mg levonorgestreeli. Pakendis 1 tablett. KÄSIMÜÜGIRAVIM. Saadaval apteekides ilma retseptita. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne ravimi tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. MÜÜGILOA HOIDJA: Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapest, Ungari TÄIENDAV TEAVE MÜÜGILOA HOIDJA ESINDAJALT EESTIS: Richter Gedeon Eesti filiaal, Kitsas 8, 51003 Tartu Tel: +372 742 7056 • Ravimiohutus: +372 745 6277

pelle.com

www.escapelle.com

levonorgestreel

TERVE PERE (detsember 2013)  

EESTI EKSPRESSI kuukiri TERVE PERE (12.12.2013)

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you