TERVE PERE (oktoober 2013)

Page 1

17. oktoober 2013

UUS & HUVITAV

Laste pidu

Vaimne tervis

Abi apteegist

Hammaste hooldus

Naiste tervis

KÜÜginurk

www.lenne.ee


u st k i in i l k a gi st m o e lo K端si v探i apte febanteel, prasikvanteel, p端ranteel

p端ranteel, prasikvanteel


Uus & huvitav Tiina-Liina Uudam

Tervist! Elus on paratamatu, et teatud asju kiputakse võtma enesestmõistetavalt. Nii juhtub sageli ka tervisega. Kui oma auto, arvuti, telefoni ja teiste tehnikavidinate eest hoolitseme regulaarselt, siis tervisega käime ümber hooletult – kui midagi otseselt juhtunud ei ole, jääb see sageli tagaplaanile, sest elu on kiire ja kõike ju ei jõua. Meile, eestlastele, ei meeldi vinguda ning kuidas me ikka arsti ukse taha läheme, kui midagi otseselt viga ei ole? Tänastest terviselugudest kumab välja üks ja sama mõte: kui on mure, tegele sellega kohe, veel parem – enneta! Miks mitte ka ennast vahel „korralisse hooldusesse” viia? Tegelikult on see ju lihtne ja loomulik, kuid kipub siiski ununema või tähtsusetuna tunduma. Seekordne Terve Pere number ongi väga tervisekeskne – selleks et mõtteainet oleks ja loodetavasti uusi teadmisi tuleks. Kõike ikka selleks, et veel palju imelisi sügiseid näha ja allalangenud lehtedes sahistades mõelda, küll see elu on üks ilus asi.

Avasta mesimagus niisutus Honeymania™ Proovi The Body Shop®-i luksuslikku Honeymania vanni- ja kehahoolduskollektsiooni kuuluvaid tooteid, mis on rikastatud loodusest pärit mee heade omadustega, et sinu nahk tunduks hoolitsetud ja lõhnaks hästi, justkui oleksid end kastnud päris mee sisse. The Body Shopi luksuslikus Honeymania toodetes kasutatav mesi pärineb Sheka vihmametsast, mis asub Etioopia mägismaal. Tegu on piirkonnaga, mis oma bioloogilise mitmekesisuse tõttu on UNESCO kaitse all. Mesi on selles Etioopia eraldatud osas kohalikele üks väheseid rahateenimisvõimalusi. Sheka mesi on väga iseloomuliku maitse ja lõhnaga, sest mesilased koguvad nektarit vihmametsa lilledelt ning see kerge aroom muudab mee kõigist teistest eristatavaks. Selleks et koguda Honey­mania sarja ühe toote jaoks piisavalt mett, on vaja sajal mesilasel lennata üle 2100 kilomeetri ja koguda nektarit ligi 50 000 lillelt. The Body Shopi luksuslikku Honeymania vannija kehahoolduskollektsiooni kuulub vannivaha, keha­koorija, kehapesugeel, kehavõi, seep, huulepalsam ja tualettvesi. Honeymania vannimesi. Lõõgastu! Sukeldu kihisevate mullidega meepotti ja saa osa The Body Shopi luksuslikust vannimeekogemusest. Vannimesi sisaldab õiglase kaubanduse programmi raames toodetud mett Etioopiast. Honeymania kehavõi. Ole mesimagus kaunitar The Body Shopi niisutava kehavõi abil. See luksuslik kehavõi pakub 24 tunni pikkust niisutust. Kehavõi sisaldab mett, mis on valmistatud lilleõie nektarist, ning muudab naha siidiselt pehmeks, elastseks ja lillelõhnaliseks. Honeymania pesugeel. See seebivaba dušigeel puhastab õrnalt, jättes nahale magusa lõhna. Sisaldab õiglase kaubanduse programmi raames toodetud mett, mis on valmistatud metsa­lille nektarist. Honeymania kehakoorija. See luksusliku lillelõhnaga kehakoorija eemaldab õrnalt surnud rakud ja muudab naha vastupandamatult pehmeks. Sisaldab õiglase kaubanduse raames toodetud mett Etioopiast.

Feng Shui teemaline Uus-Meremaa hõbemünt “Kured” Hõbe: 99,9% Kaal: 1 unts Tiraaž: 8000 tk Hind: 125 €

Igavene Armastus – Uus-Meremaa 2013.a hõbemünt Hõbe: 99,9% Kaal: 1 unts Tiraaž: 20 000 tk Hind: 125 €

us valikuspäevaks k i l a k k i R nte sünni dlikeks ü m d i e s a r isikupä muudeks perekon ja usteks! tähtsündm Hambahaldjas Uus-Meremaa 2013.a hõbemünt Hõbe: 99,9% Kaal: 1/2 untsi Tiraaž: 5000 tk Hind: 99 €

Hobuse aasta 2014 Uus-Meremaa hõbemünt Hõbe: 99,9% Kaal: ½ untsi Tiraaž: 5000 tk Hind: 99 €

Eve Kaljusaar toimetaja

KIRJUTA meile! Loodame, et leiate ka seekordsest Tervest Perest põnevat lugemist. Kirjutage, millised artiklid seekord meeldisid ja millised mitte. Millest sooviksite Tervest Perest veel lugeda? Kõigi meilisaatjate vahel läheb loosirattasse The Body Shop®-i luksuslik Honeymania™ vanni- ja kehahoolduskomplekt, mis koosneb pesugeelist (7,30 ¤), kehakoorijast (18,20 ¤), kehavõist (18,20 ¤) ja vannimeest (15,50 ¤). Teie kirju ootame kuni 11. novembrini aadressil pere@ekspress.ee.

Anne Geddes – Beebi 2013.a hõbemõnt Hõbe: 99,9% Kaal: 1 unts Tiraaž: 2500 tk Hind: 129 €

Suur aitäh kõigile kirjasaatjatele! Madara toodete komplekti võitis Eda L. Palju õnne! Võtsime võitjaga ise ühendust.

Terve Pere Väljaanne valmib koostöös erinevate firmadega. Toimetaja: Eve Kaljusaar, eve.kaljusaar@lehed.ee, tel 669 8321 Reklaam: Külli Kruusandi, kylli.kruusandi@lehed.ee, tel 669 8237

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: AS Eesti Ajalehed Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall

KOOSTÖÖPARTNER: Pharma Holding OÜ

3

Vana-Viru 5, 10111 Tallinn, avatud: E-R 10-17, L 11-16 Tel: 644 0593 • myndipood@myndipood.ee Lihtsaim viis tellimiseks – e-mündipood: www.myndipood.ee Kohaletoimetamine Eesti Posti ELS kulleri või Post24 Pakiautomaadi vahendusel.


Lenne uus kollektsioon on poodides

Splati vahud Splati vahud on kiire ja efektiivne suuõõnehooldus ilma vee ja hambaharjata. Takistavad hambakatu moodustumist 97%. Takistavad kaariest tekitavate bakterite tegevust sagedasel kasutamisel. Normaliseerivad suuõõne pH-tasakaalu viie sekundiga pärast kasutamist. Parandavad märgatavalt suuõõne hügieenilist seisundit breketite või teiste ortopeediliste konstruktsioonide kasutamisel. Tagavad värske hingeõhu pikemaks ajaks. Tagavad pehme hamba­ katu ja toidujääkide eemaldamise hammaste pinnalt.

Lennujaam muutus põnevamaks! Tallinna lennujaamas avati uue kujundusega värv nr 5, mille eesmärk on tutvustada reisijatele Eestis toimuvaid rahvusvahelisi sündmusi, turismivõimalusi ja IT-lahendusi. Visit Estonia väravas saavad ennast mugavalt tunda nii puhke- kui ka ärituristid, nii väiksed kui ka suured. Selle naelaks on hiiglaslik laste mängumaja, mis on pühendatud leiutajakülale ja Lottele ning mis rõõmustab kindlasti pisikesi lennureisijaid. Visit Estonia värav on jagatud temaatiliselt kolmeks osaks: Lotte laste­ ala koos suure Lotte leiutajateküla majaga, informatiivne oote- ja puhkeala ning värava juurest lennukisse viiv reisijate sild, mis tutvustab Eesti loodust. Reisijatel on võimalus interaktiivsete vahendite abil tutvuda Eesti turismitoodetega, vaadata Eestit tutvustavaid videoid, võtta lugemiseks kaasa trükiseid, vahetada kontakte ning teha paljut muud huvitavat. Eraldi koht on loodud uute Eesti IT-lahenduste tutvustamiseks. Väravasse on paigaldatud ka Skype’i kiosk.

Müügile on jõudnud kvaliteetsed, vastupidavad ja värviküllased Lenne õueriided. Lenne on Eesti kapitalil põhinev lasteriiete tootmisega tegelev pereettevõte, mille eesmärk on pakkuda just meie kliimasse sobivaid laste õuerõivaid. Riiete valmistamisel on kasutatud ainult kõige kvaliteetsemaid materjale. Igal hooajal valmib üle saja mudeli uute mustrite ja värvidega. Leia lähim edasimüüja Lenne kodulehelt www.lenne.ee.

Teletornis toimub Sügisesel koolivaheajal pakutakse lisaks teletorni külastamisele huvitavaid tegevusi nii tüdrukutele kui ka poistele. Tüdrukuid oodatakse 23. ja 25. oktoobril kell 12.00 või 13.30 osa võtma kosmeetika­ koolitusest, kus õpetatakse koostöös Grimmikooliga meikimise algtõdesid ning meigitarvete õiget kasutamist. Poisid saavad 23. ja 24. oktoobril kell 12.00 võimaluse lähemalt tutvust teha erinevate tehniliste mudelitega. Kuidas töötab üks mudelauto? Kuidas on masinad ehitatud ja mismoodi nad töötavad? Lisaks muu vajalik informatsioon raadio teel juhitavatest masinatest. Automudeleid ja nende ehitust tutvustab Tõnis Lattik Eesti automudelispordi klubist.

Teatrifestival „Kuldne mask” Eestis Üheksas teatrifestival „Kuldne mask” toimub Tallinnas 14.–24. oktoobril 2013. Festival tutvustab viimaste hooaegade parimaid vene lavastusi, mis on olnud kas Venemaa riikliku teatripreemia „Kuldne mask” nominentideks või laureaatideks. Festivali raames toimuvad seminarid, meistriklassid ja loengud. Kõikidel etendustel on eestikeelne sünkroontõlge. Täpsem info: www.goldenmask.ee

Vajalik on eelregistreerimine. Kõik õpitoad on teletorni soodus­piletiga (4 ¤) tasuta! Pisemaid rõõmustavad tele­torni muinasjutuhommikud, mida saab nautida 27.10 ja 17.11. Piletid on saadaval Piletilevis.

Ostes kauplusest MOTHERCARE vähemalt 75€ eest, saad KINGITUSEKS pehme mõmmi!*

Vaata lisa: www.teletorn.ee

Usside vaenlane, lemmiklooma abiline Bayer HealthCare on aastate­ pikkuse parasiidiuuringute tulemusel töötanud välja väga efektiivsed ussirohud nii koertele kui ka kassidele: Drontal Plus Flavour (febanteel, prasikvanteel, püranteel) koertele ja Drontal (püranteel, prasikvanteel) kassidele. Lemmikule soovitatakse ussi­rohtu anda vähemalt kord kvartalis. Regulaarne ussitõrje aitab loomal olla terve ning vähendab nakkust keskkonnas, kaitstes seeläbi ka inimeste tervist. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendi info­lehte. Kaebuste püsimisel või kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu loomaarstiga. Ainult veterinaarseks kasutamiseks.

Vichy spaa vaid käeulatuse kaugusel Vichy on toonud turule Aqualia Thermal Spa sarja kaks uut luksuslikku nahahooldustoodet, mis loovad spaa tervendavat õhustikku, annavad kauakestvat niisutust ning nahale kohest ilutulemust. Day Spa on tugevdav, kosutav, ülikerge ja kristalse tekstuuriga õli­vaba geel, mille kasutamise järel on nahk meeldivalt pehme ega kleepu. Night Spa on taastav ja väsimus­ märkidevastane õlivaba mittekleepuv geelkreem-mask, mis mähib naha rikkalikku ja värsketundelisse luksusesse, muutes selle sametiselt pehmeks. Tooted on apteegilettidel alates novembrist.

* Kampaania ei laiene eripakkumistele. Mängu „Mõmmijaht” reeglid leiab veebilehelt mothercare.ee ning Rocca al Mare, Ülemiste ja Kristiine keskuse Mothercare’i kauplusest.

4

Martin Ojala

Uus & huvitav


Uus & huvitav

EESETSI ! KEEL 5


LASTE PIDU

Lapse sünnipäeva korraldamine: emade kogemused Lapse sünnipäeva korraldamine on vanematele sageli stressirohke ülesanne – arvestama peab paljude detailidega. Elus õpime suuresti kogemuste käigus – nii positiivsete kui ka negatiivsete. Selleks et õppida teiste kogemustest, uurisime emadelt nii õnnestumisi kui ka ebaõnnestumisi, mida kõrva taha panna. Mida siis emmed soovitavad?

Tordi puhul on tähtsaim välimus haaras see tegevus isegi poisse, kes õhinal fantaasial lennata lasid. Toitudest meeldivad lastele enim krõpsud, viineripirukad, juustu­saiad vms. Elu on näidanud, et tordi puhul omab tähtsust ainult­peal ilutsev pilt. Negatiivse õppetunnina võib nimetada juhuse, kus oma suvelapse sünnipäevale kutsutud külalistest saabus kohale vaid mõni. Sellise olukorra vältimiseks võib pidu edasi lükata, mitu korda meeldetuletust saata ning varuga külalisi kutsuda.

Shutterstock

Anu Puusaag kahe lapse ema

Mängutuba on alati mugav lahendus, sest kodus ei pea kokkama ja hiljem koristama. Vahel on jälle hea nostalgitseda ja pidu kodus pidada, kui ruum seda võimaldab. Mängutoa puhul on alati tähtsad ronimisatraktsioonid – need meeldivad lastele väga ja seda tasub valikul silmas pidada. Selle aasta sünnipäeva hitt­ avastus oli muffinikoolitus: lapsed said juhendaja näpunäidete järgi muffineid kaunistada, kaunisse pakendisse panna ja siis järele tulnud emmele-issile kinkida. Üllatuslikult

Väiksema lapse puhul on sünnipäevapidu tähtsam pigem vanematele ja seega otsustusõigust rohkem. Sellist üritust on hea pidada kodus – kõigil on mugavam. Suurema lapse puhul on lapse soovidega arvestamine väga tähtis. Last saab kaasata igasse valikusse: peo teema, toidud, mängud ja tegevused. Samuti saab koos külaliste nimekirja koostada ja kutseid meisterdada. Juba lapse eakaaslaste surve nõuab suuremat pingutust, et pidu ikka lahe tuleks.

6


LASTE PIDU

AnnaKristiina Vellend kolme lapse ema

Tegevus on tähtsam kui söök-jook

Meie oleme neli korda pidanud pidu koduhoovis, kaks korda mängutoas. Mõlemal variandil on omad head ja vead. Hoovipeo puhul on konkreetset sünnipäevalõpu kellaaega raskem öelda, eriti kui kohal on peale lapse sõprade ka enda omad. Pidu kipub venima hilistesse õhtutundidesse. Sassi jäävad ka toad, kuigi oleme püüdnud hoida pidu peamiselt õues, ning järgmistel päevadel on eriti väsinud tunne. Ürituse teeme alati paar nädalat enne õiget tähtpäeva, et ilmaga enam-vähem veaks. Mängutubades oleme käinud nii teiste laste sünnipäevadel kui ka ise seal pidu korraldanud. Positiivne on see, et üritusel on konkreetne algus ja lõpp, kodu jääb korda ja laps alati rahule! Aastate jooksul saadud kogemustest olen õppinud, et mängutubade puhul tasub teha eeltööd – pildid on küll ilusad, aga tegelikkus teine. Näiteks pärast ühel jaanuaris käidud sünnipäeva jäid lapsed haigeks. Mängutoas oli nimelt õhuke vaip otse betoonpõranda peal, põrand soojustamata, ukse alt ja sõna otseses mõttes seinast puhus sisse tuul. Ka viiruste ajal on mängutuba koht, kust peaaegu alati saab midagi külge haakida. Ometi – ikka käime seal teiste sünni­päevadel ja korraldame ka ise. Headest toidunippidest töötavad alati viinerid. Täna­päeva lapsed ei ole kartulisalatipõlvkond. Pigem tasub pakkuda suupisteid: viineripirukaid, õunu, marju. Negatiivse õppetunni poole pealt tahaks rõhutada just külma ruumi teemat – järgmisel korral võtame talvel kindlasti igaks juhuks villased sokid kaasa.

Inge Merila kahe lapse ema

Laste sünnipäevapeol peaks alati olema tort küünaldega ja õhtujuht: näiteks kloun, käsitööõpetaja, mustkunstnik vms. Tegevus on mudilastele tähtsam kui söök-jook. Toiduks sobivad hästi suupisted: pirukad, võileivad, viilud, kuubikud jms. Joogiks läheb hästi peale morss või ilma lisanditeta külm vesi. Poisile võib meisterdada rongikujulise vagunitega küpsisetordi ja tüdrukule printsessitordi. Toitu-jooki tasuks võtta alati varuga, juhul kui midagi peaks otsa saama. Külalistele võiks teha kingituse koju kaasa, näiteks igale lapsele õhtujuhi poolt kena parima külalise diplomi. Negatiivse kogemusena (mille peale varem ei tulnudki) – kui mängutoas toimub pidu ilma vanemateta, peab alati üle rääkima, kus asub tualett. Seda tuleb meelde tuletada kõigile, ka suurematele koolilastele.

Shutterstock

Piret Britta Pallon

Nii kodus kui ka mängutoas on oma head ja vead

UUDIS!

VANA HEA MONOPOLY NÜÜD UUES JA UHKEMAS PAKENDIS! UUDIS! Nüüd on mängul ka uus käimisnupp KASS! 7


LASTE PIDU

Meelespea

Lapse rõõm on kõige olulisem

Planeerimisega alusta aegsasti! Otsi sobiv peokoht. Koha valik sõltub eelkõige võimalustest, vanema ja lapse soovidest, külaliste arvust ja vanusest ning aastaajast. Peokoht tasub broneerida vähemalt kaks kuud ette, muidu ei pruugi enam sobivat leida.

Vahetut lapse sünnipäeva korraldamise kogemust on mul napp­kaks aastat – laps on veel väike. Igal aastal olen võtnud endale eesmärgiks valmistada ise üks uhke sünnipäevatort – vahendeid ja võimalusi selleks on tänapäeval palju. Parima valiku tordikaunistusvahendeid leiab suhkrukunst.ee lehelt. Elu on aga näidanud, et iga kord, kui asjatoimetusteks või enda ilusaks tegemiseks on jäänud viimased kriitilised minutid, olen hoopis tordile auto säravaid velgi või helkivaid tulesid joonistamas. Alati kinnitan, et jäägu see viimaseks korraks, järg-

Eva Ainsoo ühe lapse ema

Keda kutsuda? Kui palju tuleb külalisi? Kas pidu on ainult sõpradele või ka nende õdedele­-vendadele ja vanematele? Lastekollektiivis jää kutsete jagamisel diskreetseks, kui kõiki ei ole plaanis kutsuda.

Shutterstock

Telli või valmista kutsed ise. Kutse tasuks saata välja kaks nädalat enne üritust. Kõige lihtsam ja kiirem on saata elektrooniline kutse, aga järjest enam koguvad populaarsust käsitsi valmistatud kutsed. Kutsele tasuks võimalikult täpselt kirja panna kogu tähtis info.

misel aastal hoopis ostan tordi. Mõte aga muutub tähtsusetuks, kui koogile küünlaid peale pannes või esimesi matsuvaid ampse nautides laps silma vaatab ja ütleb: minu emme tegi selle! See hetk väärib küünlaid ka järgmistel aastatel. Kui negatiivsetest kogemustest rääkida, siis sünnipäevaruumide rentimise puhul kehtib kindlasti ütlus „Usalda, aga kontrolli!”. Pakkujad lubavad küll mitmesuguste vahendite olemasolu (nt kohvimasin, -filtrid jms), kuid tähtis on nende toimimist enne kontrollida ja võimalusel oma vahendid kaasa võtta.

Milline pidu teha? Teema aitab muuta peo veidi erilisemaks. Koosta peomenüü. Peol ei ole lastel aega palju süüa, seega ei tasu toidukogusega üle pingutada. Plaani mängud ja tegevused ja kaasa sellesse ka laps. Kui tema arvates on mäng vahva, meeldib see suure tõenäosusega teistelegi samavanustele. Kaval on kasutada kõik-­ võidavad-strateegiat, kui plaanis on jagada auhindu. Mõtle läbi sünnipäeva jäädvustamine. Lepi enne kokku, kes sünnipäeva pildistab, sest vanematel selleks aega ei ole. Ole valmis ootamatusteks!

Kommenteerib mängutoa omanik

Margit Kilk kahe lapse ema

Peokoha valikul on soovitatav lähtuda eelkõige sünnipäevalapse vanusest ja talle sobivatest tegevustest, sest see on ju ikkagi tema pidu. Kuna tavaliselt on külaliste hulgas ka sünnipäevalapsest vanemaid või nooremaid lapsi, on hea, kui mingit laadi tegevust oleks kõigile. Mängudest pakub minu meelest kõige rohkem põnevust aaretejaht, mis sobib igas eas lastele ja seltskondadele, kus laste vanuse­vahe on suur. Lapsed otsivad, kas siis enne koostatud kaardi või suuliselt antud vihjete abil, mõnda mänguasja, komme, üllatusmune jms. Pimesiku mäng: maiustused riputatakse nööride külge ning laps püüab neid, silmad kinni, lõigata. Korra last ka keerutatakse, et kõik oleks aus, sest muidu lõikavad esimesed lapsed tõenäoliselt parimad palad ära.

Samuti meeldib põngerjatele pinjata: lapsel seotakse silmad kinni ja ta püüab tabada maiustustega täidetud kera (neid võib teha erineva kujuga). Boonusena on sünnipäeva eel tore koos lapsega midagi meisterdada, millest hiljem kõik osa saavad. Lõpuks läheb kera katki ja maiustused kukuvad välja. Negatiivse koha pealt on mängu­toas/peoruumis pidutsedes oluline enne uurida, millised teenused on hinna sees ja millised mitte. Mõni teenus, mis enamikus kohtades sisaldub hinnas, võib mõnes kohas olla lisaraha eest: näiteks külaliste arv, kohustus osta mängutoa valmistatud kohvi, diskovalgustuse kasutamine jms. Samuti tasub uuri­ da, kui palju antakse ette­valmistusja hiljem koristusaega. Nendest peab kinni pidama, sest nädala­ vahetusel toimuvad peod järjest

8

ja kui esimesed pidulised nõuetest ei hooli, valmistab see lõpuks eba­ mugavust kõigile, sest ruume ei jõuta korralikult puhastada ja tuulutada. Kõikide sünnipäevad on ühtmoodi tähtsad ja teeb kurvaks, kui ühe ükskõiksus teise peo alguse ära rikub. Mängutoa pidamise nelja ja poole aasta jooksul on jäänud arusaamatuks, miks paljud emad lubavad lastel toiduga ringi joosta – olen leidnud pooliku apelsini pallimerest ja banaani mänguauto seest. Mängutoa omaniku jaoks annab lastepidude korraldamine palju positiivseid emotsioone. Tegu on rõõmsa sündmusega, mille käigus kohtab väga palju toredaid ja südamlikke inimesi. Kui kontoritööl on omavaheline suhtlus võõraste inimestega ametlik, siis mängutoas suheldakse vabalt ja altimalt.


Talupidu

Uus & huvitav

Kikerikii! Tere tulemast lehmade, kasside ja küülikutega talupeole! Valmista koogid ning korralda mängud ja lauakatmine nii, et pidu oleks nagu tõelises talus.

Taluküpsised u 40 tükki

KOOSTISAINED • 4 dl nisujahu • 200 g võid või margariini • 1/2 dl Dansukkeri ekstrapeent valget suhkrut • 1 tl Dansukkeri vanillisuhkrut • 1 munakollane Glasuur • 5 dl Dansukkeri tuhksuhkrut • 1 sl vedelat margariini • 1–2 sl vett • toiduvärve Näppige koostisained omavahel segamini, kuni moodustub ühtlane mass. Veeretage tainas palliks ja asetage vähemalt 30 minutiks külmkappi seisma. Rullige tainas umbes 3 mm paksuseks. Vormige küpsised vormiga või lõigake vastavalt šabloonile ning laduge küpsetuspaberiga kaetud Talupidu Loomapildid joogikõrtele plaadile. Küpsetage ahju keskel 225° juures ligikaudu 10 minutit. Segage tuhksuhkur, margariin ja vesi ühtlaseks massiks. Jagage glasuur väikestesse klaasidesse ning lisage erinevaid värve. Kaunistage küpsised glasuuriga ning laske neil restil kuivada.

Roheline õunapiimakokteil

D E K OR T I L L S U G R ÖR – K L I P P U T, V I K P Å M ITTE N OC H FÄ S T PÅ S U GR ÖR EN

u 8 klaasi

KOOSTISAINED • 1 l väherasvast piima • 1 l jogurtit • 1 dl Dansukkeri heledat siirupit • 2 sl Dansukkeri vanillisuhkrut • 2 dl 100% õunamahla • 3 sl värskelt pressitud laimimahla • rohelist toiduvärvi Segage koostisosad omavahel. Valage klaasi ja asetage sinna paberist loomaga joogikõrs (vt pilti).

Traktoritort u 10 lõiku

KOOSTISAINED Kook • 2 dl kakaod • 5 dl piima • 3 dl Dansukkeri fariinsuhkrut • 250 g võid või margariini • 3 dl Dansukkeri ekstrapeent valget suhkrut Talupidu Loomapildid joogikõrtele • 4 muna • 7 dl nisujahu • 2 sl Dansukkeri vanillisuhkrut • 3 tl küpsetuspulbrit Talupidu Loomapildid joogikõrtele Täidis • 400 g maitsestamata Philadelphia light-toorjuustu • 3 dl Dansukkeri tuhksuhkrut • 1 sl Dansukkeri vanillisuhkrut

D E KO R T ILL SUGR ÖR – K LI PP UT, VI K PÅ M I T T EN OC H F Ä ST PÅ SUGR ÖR EN

D EKO R T I L L SUGRÖ R – KL I PP UT, V I K PÅ MI T T EN O CH F Ä S T P Å S UG RÖREN

Kaunistamiseks • 1 roheline martsipanikate (nt Odense) • 150 g mandlimassi • 1 dl Dansukkeri tuhksuhkrut • kollast ja musta toiduvärvi • 50 g tumedat šokolaadi

Katke ahjupann küpsetuspaberiga. Määrige paber võiga ja puistake üle riivsaiaga. Segage potis kakao, piim ja suhkur, laske keema tõusta ja seejärel jahtuda. Vahustage rasvaine suhkruga heledaks vahuks. Lisage ükshaaval munad. Segage omavahel nisujahu, vanillisuhkur ja küpsetuspulber ning lisage koos piimaseguga vaheldumisi tainale. Valage tainas ahjupannile. Küpsetage kooki ahju alumises osas 175° juures umbes 30 minutit. Kallutage kook paberile ja laske sel jahtuda. Segage omavahel kokku täidise koostisosad. Lõigake koogist välja traktorikere ning kaks ratast. Lõigake kõik kolm detaili kaheks kihiks ning määrige täidis iga detaili ühele kihile. Asetage teised kihid peale. Katke kere rohelise martsipaniga. Lõigake üleliigne martsipan ära. Hõõruge tuhksuhkur mandlimassi sisse. Võtke neljandik mandlimassist ning värvige toiduvärviga kollaseks, ülejäänu aga mustaks. Rullige mandlimass õhukeseks. Katke rattad musta martsipaniga ning lõigake kollasest martsipanist välja kaks ringi, mis asetage rataste peale. Kaunistage tordi muud osad vastavalt soovile ülejäänud martsipani ja sulatatud šokolaadiga.

Vahva lastepeo korraldamiseks piisab vaid vähesest organiseerimisest ja killukesest fantaasiast! Dansukkeri kodulehelt www.dansukker.ee leiate kuus lastepeoteemat koos maitsvate retseptidega ja ilusate kutsekaartide prinditavate makettidega, lisaks soovitusi vahvateks mängudeks ja palju muudki.

Vaata ideid talumängudeks ja kutse maketti Dansukkeri kodulehelt! 9

w w w. d a n s u k k e r. e e


Shutterstock

VAIMNE TERVIS

Hingeprobleemid ei lahene iseenesest

Olenevalt inimtüübist ja olemusest suudame elus ette tulevaid muutusi ning kaotusi enda jaoks erinevalt lahti mõtestada. Üks võtab pingelist aega kui väljakutset, teine aga kui ohuolukorda. Kindlasti ei tohiks probleemide korral jääda üksi, vaid püüda leida lahendusi ja küsida abi.

P

sühholoog Piret Annuse sõnul on inimesed üha enam hakanud teadvustama seda, et kui elus ja hinges on madalseis, ei lähe see lihtsalt niisama üle. „On hea meel tõdeda, et noorem põlvkond ei kannata, hambad ristis, vaid püüab leida mure korral abi. Psühholoogi juurde tullakse nii suuremate kui ka väiksemate probleemidega. Tegelikult võib öelda, et kunagi ei ole mure liialt tühine. Inimesed on erinevad ning see, kuidas suudetakse stressiolukorda enda jaoks lahti mõtestada, sõltub üsna palju eelsoodumustest, isiksuseomadustest, hoiakutest ja arvamustest.” „Võin öelda, et peale negatiivsete olukordade võivad stressi esi-

le kutsuda ka positiivsed elusündmused. Stressi on erinevat tüüpi: sellist, mis paneb pingutama, ning sellist, mis laastab sisemiselt. Olgu tegu tööprobleemide, suhetes toimuvate muutuste, materiaalsete kitsaskohtade, lähedase kaotuse või hoopis lapse sünniga – inimesed elavad ette tulevaid olukordi läbi erinevalt ning siis ei tasu peljata abi küsida,” sõnab psühholoog. „Reeglina satutakse psühholoogi juurde siis, kui tuntakse, et enam edasi ei oska. Tihti on muu probleemi kõrval mureks läbipõlemine, väsimus – kas ei suudeta uinuda või magatakse lõpmatuseni –, ärritumine, söögiisu muutused, organismi nõrgenemine, vastuvõtlikkus haigustele, keskendumishäired jne. Selle põhjalt saame edasi rääkida, kaua on probleemne olukord kestnud. Kui juba pikemat aega, ei ole enam tegu lihtsalt stressiga, vaid inimene võib olla sattunud depressiooni. Ravi kestus on individuaalne, kuid enese-

Paraku saab aidata ainult soovijat ehk seda, kes oma murest rääkida tihkab – vägisi kedagi abistada ei saa.

10

tunnet saame parandada alati,” sõnab Piret Annus, lisades, et kindlasti tasub mure korral pöörduda perearsti juurde, kes oskab edasi soovitada, mida teha ja kuhu abi saamiseks pöörduda.

Julge muret tunnistada! Ka perearst Anne Kaldoja soovitab mure korral konsulteerida esiti pere­arstiga. „Nii stressi kui ka depressiooni äratundmine on keeruline, tihti ei soovita tunnistada, et ollakse ummikus. Perearstina märkan sageli, et oleks vaja sekkuda, patsienti juhtida oma tegevust jälgima, abi küsima. Sageli jooksen oma nõuannetega vastu seina, sest stress ja depressioon ei ole haigused, mida soovitakse põdeda, palju „õigem” on põdeda südamehaigust kui stressi,” sõnab perearst. „Paraku saab aidata ainult soovijat ehk seda, kes oma murest rääkida tihkab – vägisi kedagi abistada ei saa. Tegelikult võib öelda, et perearst on päris hästi koolitatud stressi


Uus & huvitav

11


VAIMNE TERVIS

ja depressiooni esmaseid ilminguid ära tundma, vajadusel ravi alustama ja psühholoogi või psühhiaatri konsultatsioonile edasi suunama. Depressiooni korral muutub inimene huvituks, ükskõikseks, senised tegevused ei paku enam rõõmu, meeleolu alaneb, piinab pidev väsimus, sageli esineb tähelepanu- ja kontsentratsioonivõime alanemist. Inimene tunneb end väärtusetuna, tulevik võib tunduda tume, mõttetu, kogu edasine elu on küsimärgi all, sageli esinevad unehäired ning isu vähenemine või hoopis tõus. Mõnel võib esineda enesetapumõtteid, sestap ei tohiks depressioonis inimese muret kindlasti tühiseks pidada,” lisab dr Kaldoja.

Stress või juba depressioon? Kuidas aru saada, kas tegu on stressi või juba depressiooniga? Perearst sõnab, et stress ei ole alati halb, stressi tingimustes saab organismi jõuvarusid mobiliseerida, tööd otstarbekamaks muuta. Kui stressi maandamisega jäädakse hiljaks või ei tunta selle kuhjumise sümptomeid ära, võibki kujuneda läbi­ põlemine, depressioon. „Pikaajalist madalseisu organismis iseloomustavad mitmed vaimsed ja emotsionaalsed, käitumisega seotud ja/või füüsilised sümptomid: liigne ärevus, muretsemine, meeleolumuutused, masendus, tigedus, kannatamatus, ärrituvus, rahutus, abitusetunne, seksuaalhuvi vähenemine, negatiivsed mõtted, söögi­ isu kõikumine (süüakse liiga palju või liiga vähe), rohke alkoholi ja tubaka tarbimine, rahutus, tööasjade edasilükkamine, tegevusetus või liigne rabelemine, hajameelsus, unustamine, keskendumisraskused. Sageli esineb unehäireid, ebamääraseid valuaistinguid (pea-, kõhu- ja lihase­

Kindlasti ei tasu pidada end inimeseks, keda stressirohked ajad murda ei võiks. Dr Kaldoja sõnul esineb depressiooni paraku igas eas, nii lastel kui ka täiskasvanutel.

valu vms), väsimust, ainevahetushäireid, süvenevad haavandid ning tihti põetakse viirushaiguseid,” kirjeldab perearst. „Kindlasti ei tasu pidada end inimeseks, keda stressirohked ajad murda ei võiks. Dr Kaldoja sõnul esineb depressiooni paraku igas eas, nii lastel kui ka täiskasvanutel. Koolilastel avaldub see tihti kõhuvaluna, vanemas eas mitmesuguste kehaliste aistingute, unehäirete ja kroonilise valuna. Kes meist poleks tundnud, et „keegi istub nagu seljas”? See ongi stressi põhjustatud õlavöötme lihaspinge, mis kestes võib süveneda tõsiseks probleemiks ning saada alguseks kroonilisele valule.” „Kutsun üles nautima igat päeva, ükskõik kui halb või hea ta paras­ jagu on, et leida üles see n-ö rosinake, mis muudab päeva ilusaks. Mõtle Mary Poppinsile ja su päev algab kaunilt. Tunnusta end, armasta end – siis armastavad sind ka teised!” lisab perearst. Kadri Penjam

Fotod: Ramuel Tafenau, Merje Sosi

Kogu sõbrad kokku ja tule uisutama! Rühmadele alates 10 inimesest soodustus! Kehtib ainult 21.–25. oktoobril kell 12.00–14.50, teistel aegadel tavahinnad.

Koolivaheajal saab uisutada ka nädala sees. Lisaks pakume peresoodustust ja firmaürituste korraldamist. 12

Täpsem info: www.icearena.ee


Uus & huvitav

Spaanaudingu pakett

-20%

Kehtib perioodil 18.10-27.10.2013 Hind al 33,60€ / 1 inimene / 1 öö

Lõõgastuspaketiga sõber

-50%

Maxima Aitäh kaardi ettenäitamisel, kehtib kuni 19.12.2013 Hind al 144€ / 2 inimest / 2 ööd Lisaks igale lapsele KOOLIVAHEAJAL TASUTA JOOK (smuuti või jäätisekokteil) Kehtib 18.10-27.10.2013 Info ja broneerimine: Estonia Medical Spa Hotel, Tammsaare 4a, 80010, Pärnu tel.: +372 447 6905 e-mail: estonia@spaestonia.ee 13


Uus & huvitav

BRONCOPHEN

®

Siirup 120 ml. Aed-liivatee ja altee juure ekstrakt

abaa v u r k ab suhoholiv alk

Köharavim, millel on kaks toimet – lahtistab röga ja vähendab kurguärritust! B KÖ LU

ÄRA A H

!

Broncophen® SINE köhasiirup on looduslik rögalahtisti ja köha leevendaja. Siirup sisaldab aed-liivatee kuivekstrakti ja altee juure vedel-ekstrakti. Ei sisalda alkoholi ega suhkrut. Aed-liivatee soodustab lima eritumist ja sitke lima väljutamist hingamisteedest. Selle tulemusena muutub köha lahtisemaks, köhimine väheneb ja kergeneb. Altee juures sisalduvad limaained moodustavad kurgu limaskestal kaitsekihi, mille tõttu kurguärritus leevendub ja röga eritumine kergeneb. Köhasiirup sobib kasutamiseks ka väikelastele. Siirup ei kahjusta hambaid ja sobib kasutamiseks õhtul pärast hambapesu ja ka öösel. Puhas looduslik vaarikasiirup annab ravimile meeldiva lõhna ja maitse.

sa!ba Uku ruv ba

Kakshtiüstahvejasku: rguärritust vähendav

suh holiva alko

röga la

Loodbuaesdli-liikva:tee ja altee

sisalda trakti juure vedeleks a ja suhkruvab Alkoholivaba Sobib lastele

Käsimüügiravim. Näidustus: Leevendava vahendina kurguärrituse vähendamiseks ja rögalahtistina ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonidega kaasneva köha puhul. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Tootja: Kwizda Pharma GmbH, Effingergasse 21, Viin, Austria. Täiendav informatsioon müügiloa hoidjalt Eestis: OÜ KBM Pharma, Tähtvere 4, 51007 Tartu, Eesti. Tel. 733 8080

14


ABI APTEEGIST

Shutterstock

Köha leevendamiseks soovitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg proovida ka looduslikke segusid sibulast, meest, küüslaugust ja ingverist.

Köha – sügisene „lemmikhaigus” nr 2 Sügistalvisel ajal on köha meie kliimas levinud probleem, mis segab nii haiget ennast kui ka tema pereliikmeid-kolleege. See võib olla külmetuse kiirelt ja iseenesest mööduv tagajärg, ent ka mõne tõsisema haiguse sümptom. Kuidas ja milliste vahenditega köha vastu võidelda? Kuidas soovitate köha ravida? Köha on organismi normaalne kaitserefleks, mis kaasneb enamasti erinevate haigustega. Seetõttu tuleb enne ravimist kindlaks teha köha tekkepõhjus ning otsustada, kas antud olukorras on mõtet köha maha suruda. Üldistatult jaguneb köha kolmeks. Äge köha – põhjuseks on tavaliselt äge hingamisteede viirus- või bakteriaalne infektsioon, aga ka otsene mehaaniline ärritus, mis on tingitud näiteks võõrkeha (vedeliku või toidu) organismi sattumisest või toksiliste aurude sissehingamisest. Krooniline köha – tekkepõhjuseid on palju: krooniline bronhiit, astma, kroonilised kopsuhaigused.

Küsimustele vastab Südameapteegi proviisor – nõustamisteenuste juht Triinu Entsik-Grünberg

15

Rögaeritusega köha – põhjustatud bakteriaalsete infektsioonide, mitmete kopsupõletikutüüpide ja mitteinfektsioossete hingamisteede haiguste poolt, võib kaasneda ka südame-veresoonkonna­haiguste korral. Enne köha ravimist tuleks kindlaks teha, mis tüüpi köhaga on tegu. Selleks on vaja apteekrile rääkida pikemalt, millal köha tekkis, kaua kestnud on, milline on selle iseloom jne. Kui tegu on külmetusest või viirusinfektsioonist põhjustatud köhaga, möödub see tavaliselt 1–3 nädalaga ja erilist ravi ei vaja. Kui köha on siiski tugev ja häiriv, võib seda leevendada.


ABI APTEEGIST Shutterstock

Rögaeritusega köha puhul tuleks kasutada rögalahtisteid, mis muudavad röga väljaköhimise kergemaks. Neid on apteegis erineva toimeainesisaldusega, nt atsetüül­ tsüsteiini, ambroksooli, broomheksidiini, karbotsüsteiini või guaifenesiini sisaldavad köha lahtistavad ravimid. Kuiva ärritava köha puhul, mis segab öösel magamist, võib kasutada köharefleksi pärssijaid, käsimüügis on näiteks okseladiinsiirup.

Triinu Entsik-Grünberg: „Kui peres on väike laps, peaks jälgima, kas inhalaatoriga on kaasas väiksema lapse mask – otse suhu jooksva auruga inhalaatoreid väikelastel kasutada ei saa.“

Millised ravimid sobivad lastele? Laste puhul soovitaksin alustada ravi leebemate looduslike vahenditega: teepuuõli, hanerasva või tärpentinisalvi määrimine rind­kerele või jalataldadele ning sinepi­jalavannid. Väga hästi aitab ka auru­tamine. Kui need võtted ei aita, tuleks kasutada lastele mõeldud röga lahtistavaid või köha pärs­sivaid ravimeid.

supilusikatäit tekkinud mahla hommikul ja õhtul. Proovida võib ka sinepijalavanni, aga seda ei tohi teha palaviku ajal ning pärast ei tohi külma saada. Hästi mõjuvad ka sinepiplaastrid: aseta sooja veega märjaks tehtud plaastrid rindkerele (aga mitte südame kohale), kata rätikuga ja hoia 5–15 minutit. Rindkerele võib määrida ööseks mett, rindkerele ja jalataldadele ka teepuuõli, Vietnami palsamit Kuldtäht või tärpentinisalvi.

Palju on räägitud inhalaatoritest. Kuidas seda valida ja kasutada? Inhalaatoreid jagatakse kompressor-­ tüüpi inhalaatoriteks ja ultraheli­ inhalaatoriteks. Inhalaatori valikul tuleb esmaselt selgeks teha, milleks ja kellel seda kasutada tahetakse. Kui peres on väike laps, peaks jälgima, kas inhalaatoriga on kaasas väiksema lapse mask – otse suhu jooksva auruga inhalaatoreid Kuidas peaks käituma imiku väikelastel kasutada ei saa. Lastele puhul? võiks olla kaasas ka pikem voolik, Imiku puhul soovitame kasuta- et teha inhalatsiooni pikali asendis. da inhalaatoreid, teha destilleeri- Kuna lapsed kardavad müra, sobitud veega (või keedetud-jahutatud vad pigem ultraheli-tüüpi vaiksed veega) auru ja/või määrida jalatal- inhalaatorid. du hanerasvaga. Alla kaheaastasMõelda tuleks ka sellele, kas tele ei tohi ilma arstiga konsultee- inhalaatoris on vaja kasutada ravirimata anda ühtegi köha pärssivat meid või soovitakse lihtsalt leevenravimit. Röga lahtistavate ravimite dada kuiva köha-nohu. Kõikides puhul tuleb väga selgelt jälgida do- inhalaatorites vastavat kohta ei ole seerimist, mis tavaliselt on seotud ning ravimeid kasutada ei saa. Imiimiku kaaluga. Looduslikest röga kutele antakse inhalatsiooniks deslahtistajatest soovitatakse luude- tilleeritud vett, lastele ja täiskasvarohtu sisaldavat siirupit. Köha ajal nutele 0,9% NaCl-i lahust. Soovivõiks imikutele ja väikelastele pan- tatav on osta 5 ml füsioloogilise lana pea alla kõrgema padja. huse ampulle – üheks korraks üks, sest suuremat pudelit ei saa kasuKas on ka looduslikke nippe-­ tada kauem kui üks nädal pärast ravimeid, mis köha puhul mõ- avamist. juvad? Inhalaatorisse võib lisada Köha lahtistavad näiteks paisele- Brontex-­lahust (sisaldab ambrokhetee, nõmm-liivatee, raudrohutee sooli), sest annustamine sõltub ja muud köhateesegud. Loodus- kehakaalust ja vanusest. Kindlaslikest nippidest on väga hea sibu- ti tuleb apteekrilt küsida, kui pallamahl meega: haki sibul, lisa üks ju lisada tohib. Täiskasvanud võisupi­lusikatäis mett ja jätta mõneks vad lisada veel 1–2 tilka eeterlikku ajaks seisma, kuni sibulamahl väl- õli: euka­lüpti-, mentooli-, männi-, ja nõrgub. Võta üks supilusikatäis pipar­mündi-, teepuu- või sidruni3–4 korda päevas. Sibulamahlal, õli. Lastele neid ei soovitata. mis on mõnda aega meega seisnud, Lastele tuleb panna pea alla ei ole sibula maitset ja seda võta- padi, et röga ei valguks ööseks hinvad hea meelega ka lapsed. Väga gamisteedesse, sest nad ei oska hea segu saab veel ingverist, küüs- korralikult köhida. laugust, meest ja sidrunist: lase sel Eve Kaljusaar mõnda aega seista ning anna paar

Milleks inhalaator? Inhalaatoris muudetakse veeauru- või ravimiosakesed väikeseks, et nad jõuaks sügavale hingamisteedesse. Kui kasutada inhalaatorit viirushaiguse korral, aitab aur põletikulist sekreeti vedeldada, et seda oleks kergem välja köhida. Sageli muutuvad köhimise käigus hingamisteed kuivaks ning ärritusköha süveneb. Inhalaatoriga hingamisteedesse viidav niiskus aitab ka seesugust ärritusköha vähendada ja turset hingamisteedes alandada. Inhalaator kergendab olukorda kõikide köhahaiguste korral, samuti leevendab nohu. Kui nina on kinni, hakkab inimene hingama läbi suu, mis muudab ka kurgu kuivaks. Inhalaatori abil muutub sekreet vedelaks ja aitab sel välja tulla. See omakorda kiirendab haigusest vabanemist. Allikas: Triinu Entsik-Grünberg

CURAMED - ainulaadsed

topelt-toimega kurgutabletid CuraMed kurgutabletid on valmistatud lehma ternespiima baasil. Tabletid sisaldavad väärtuslikke ternespiima koostises olevaid antikehi ehk immuunoglobuliine ja laktoferriini. Tänu sellele omavad kurgutabletid korraga kahte positiivset toimet – tõstavad keha kaitsevõimet ja leevendavad kähedat kurku. Sügisel aktiviseeruvad viirused ja bakterid. Kui need “kutsumata külalised” jäävad lõksu meie kehasse, võivad nad hakata põhjustama probleeme. Esimesed külmetuse tunnused nagu kare kurk ja kähe hääl võivad areneda edasi haiguseks. Ternespiima antikehad ja laktoferriin neutraliseerivad viiruseid ja baktereid CuraMed ternespiima imejuba sissetungimise kohas - nina ja kur- mistabletid aitavad käheda gu limaskestadel. Niimoodi takistatakse kurgu puhul ja tugevdavad nende edasine tungimine sügavamale organismi kaitsevõimet kehasse ja külmetuse areng külmetus- külmetusperioodil. haiguseks. Kasutage CuraMed kurgutablette Kui tunnete külmavärinaid, Oktoobris soodustus kähedust kurgus ja aevastate Kui immuunsus on langenud ja külmetushaigused kimbutavad Kui on oht nakatuda inimrohketes kohtades, lasteaias või koolis Oluline on alustada tablettidega kohe esimeste külmetusnähtude ilmnemisel. CuraMed imemistabletid - lastele meeldiva tutti-frutti ja täiskasvanutele sidruni maitsega.

16


Uus & huvitav

Kรถha? Bronhiit?

17


Uus & huvitav

18


Eveli Hark: „Väikelapse hambaid tuleb pesta juba esimese hamba suhulõikumisest alates.”

Kümme küsimust hammaste hooldusest Hambapesust on sageli kujunenud argirutiin, nii et enam ei teadvustatagi, kuidas oleks korrektne hambaid pesta ja nende eest hoolitseda. Juurdunud on kindlad arvamused ja harjumused. Kui õiged need on ja mida tuleks veel tähele panna?

Inimene, kes tõesti hoolib oma hammaste tervisest, külastab hamba­arsti kaks korda aastas, käib suuhügienisti juures kord aastas hammaste sügavpuhastuses, kasutab endale sobivat hambaniiti või -vaheharjakesi ja võimalusel keelekaabitsat.

Küsimustele vastab Kliinik 32 suuhügienist Eveli Hark

1. Mida inimesed hambahoolduses kõige sagedamini valesti teevad? Tehakse kahte sorti vigu: osa on liiga usinad ja osa liiga laisad hambapesijad. Esimesed rakendavad hammaste pesemisel suurt jõudu ning tagajärjeks on taandunud igemed ja paljad hambakaelad, mis muutuvad tihti tundlikuks. Teised pesevad hambaid eba­ korra­päraselt, võimalikult kiiresti, sealjuures mõne hambapinna ära unustades. Tagajärjeks on igeme­ põletik ja hambaaugud.

2. Kas hambaid tuleks hommikul pesta enne või pärast sööki? Kindlasti enne. Pärast tekib suus happeline keskkond, mis muudab hamba­emaili pehmeks. Kui siis hambaid harjaga hõõruda, harjame osa emaili lihtsalt ära. Kui on harjumus pesta hambaid pärast hommikueinet, tuleks sellega oodata vähemalt pool tundi, et happerünnak jõuaks taanduda. Kõige parem on pesta hambaid kohe ärgates, sest nii on väikseim võimalus emaili ja igemeid kahjustada. 19

Pärast hommikusööki võiks suud lihtsalt veega loputada. 3. Mis vahendid peaksid hammaste hoolitsemiseks kodus olema? Koduse suuhügieeni eest hoolitsemisel on hambahari tähtsal kohal. Nii tavaline kui ka elektriline hari peab olema pehme (soft) ja väikese peaga, sest nii ei vigasta te igemeid ja pääsete puhastama ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Hambaharjaga saame puhtaks ainult hambapinnad. Hambavahede puhastamiseks on vaja hambaniiti ja/või -vaheharjakesi. Õige hammaste puhastamise järje­kord: kõigepealt puhastage hammaste kontaktpinnad ja siis harjake hambaharjaga, sest nii pääseb pasta oma tööd tegema ka hambavahedes. Ära ei tohiks unustada ka keele puhastamist.

Shutterstock

HAMBAD


HAMBAD Õigetest võtetest annavad ülevaate Hambaaeroobika videod, mille leiab Youtube’ist. Hambahooldus­ vahendite valiku ja õige puhastustehnika kohta annab nõu suuhügienist või hambaarst. 4. Kas eelistada elektrilist või tavalist hambaharja? Korrektne hambapesu eeldab head hambaharja. See peab olema kindlasti pehme ja pisikese peaga, et mahtuda ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, nagu tarkusehammaste juurde. Kas teile sobib paremini tavaline või elektriline hari, ütleb teie oma suu­hügienist või hamba­arst. Mõlemat tüüpi harja puhul on tähtis õige tehnika ja pesuaeg. Uuringud on kinnitanud, et elektriline hambahari eemal­dab kattu tõhusamalt. Poelettidel on saada ka taimeriga elektrilisi harju, mis annavad märku, kui pesuks mõeldud aeg läbi saab, ning lülituvad välja, kui liiga tugevalt hambale suruda. Samuti on olemas lastele mõeldud elektriharjad, mis mängivad harjamise ajal meloodiaid. Elektrilist hambaharja on kindlasti vaja inimestele, kel on piiratud käeline tegevus (reumahaiged, käelise puudega), noorukitele ja neile, kel on soodumus kiiremaks hambakivi tekkeks.

Shutterstock

5. Kui hambad on terved, aga suust tuleb ikkagi halba lõhna, siis mida soovitaksite ette võtta?

Halb hingeõhk ehk halitoos on üldlevinud probleem, mida põhjustavad suus olevad bakterid. Tavaliselt inimene probleemi ise ei sedasta, tihti saadakse seda teada oma lähedaselt. Halva hingeõhu põhjuste väljaselgitamiseks on mitu võimalust. Esmalt tuleks pöörduda suuhügienisti või hambaarsti poole, kes püüab küsimuste abil probleemini jõuda. Hal-

diga. Pärast sellist puhastust tunduvad hambapinnad siledad ja puhtad. 7. Pärast toidukorda soovitatakse närida nätsu. Kas ja kui tähtis on ksülitoolisisaldus nätsus? Üsna tähtis. Söögi nautimine on tõeliselt mõnus tegevus, mis teinekord kestab tunde, eriti kui ollakse heas

Väikelapse hambaid tuleb pesta juba esimese hamba suhulõikumisest alates. Esiti väikese näpuharja ja veega, suuremaks saades, kui laps oskab pastat suust välja sülitada, juba hambaharja ja -pastaga.

ba hingeõhku tekitavad veel suitsetamine, ravimid ja vürtsikad toidud, aga päris tihti ka igemehaigused. Sageli kaob halb hingeõhk pärast hammaste sügavpuhastust suuhügienisti juures. Kodus tuleks järgida suuhügienisti või hamba­arsti nõuandeid, milline peaks edasine suuhügieen välja nägema. Kui hambaarst/suuhügienist tõdeb, et halb hingeõhk pole seotud hammastega, tuleks konsulteerida kõrva-nina-kurguhaiguste arstiga.

seltskonnas. Sel ajal toimub suus pidev happerünnak, mis on pidupäev seal elavatele bakteritele. See muudab meie hamba kaariesepisikule vastuvõtlikumaks. Happerünnaku peatamiseks on soovitatav suud loputada veega või pista suhu ksülitooli sisaldav närimiskumm. Ksülitool on ainuke magusaine, mida bakterid ei saa oma ainevahetuseks kasutada, ja nii nende kasv peatub. Lisaks baktereid pärssivale mõjule stimuleerib ksülitooli magusus sülje­ eritust. Juba sülg ise kaitseb suuõõnt ja hambaid. Ksülitoolisisaldusega sülg on aluselisem kui teiste magusainete esile kutsutud sülg.

6. Milleks hammaste valgendamine, sooda- ja pärlipesu? Hammaste valgendamine on kõige levinum kosmeetiline protseduur, mille tulemuseks on heledamad hambad ja säravam naeratus. Valgendamine on keemiline protseduur, mille käigus peab valgendusgeel tungima läbi hambaemaili, muutes nii hamba heledamaks. Valgendamise ajal ja pärast seda võib esineda tundlikkust, kuid tavaliselt möödub see paari päevaga. Hambaid kodus päris täielikult puhtaks pesta pole võimalik ning seega on soovitatav käia kord aastas suuhügienisti juures sügavpuhastuses, mille käigus eemal­datakse hambakivi, -katt ja pigment. Üks osa sellest protseduurist ongi soodapesu. Soodapesuga eemaldatakse kohvist, punaveinist, teest, rauapreparaatidest, tubakast ja isegi suuloputusveest tekkinud pigment. Samuti on võimalik soodaga puhtaks „puhuda” hamba­ vahed, mida on raske puhastada nii-

8. Poes on müügil hulk hambapastasid. Kas ka nende etikette peaks lugema? Kas on mingeid kriteeriume, mille järgi peaks pastat valima? Kõige tähtsam on jälgida, et hamba­ pasta sisaldaks fluoriidi, sest sellel ainel on mitu head omadust hambaid kaitsta ja parandada. Kui hambas on algjärgus kaariesekahjustus, saab selle edasiarengut fluoriidi abil takistada. Kui kaariesekahjustuse peal leidub fluoriidi ja ka ksülitooli, on katubakterite elutegevus ja seega happe tootmise võime häiritud. Samal ajal soodustab fluoriid hambavaaba uuesti kristalliseerumist. See uuesti kõvenenud hambavaap on katupisikute happerünnakute suhtes tunduvalt vastupidavam. Hambapastakarbi pealt saab teada, kui suur hulk on tootes fluoriidi. Soovitatav ppm ehk kontsentratsiooni mõõtühik on täiskasvanutel 1400 ppm ja lastel kuni 1000 ppm. Valgendavaid hambapastasid ei

20

soovitata üldse kasutada, sest pasta on väga abrasiivne (teraline) ja kahjustab hambaemaili. Tänapäeval on moodne kasutada ökohambapastasid, mis sisaldavad ürte, õieekstrakte, eeterlikke õlisid, meresoola, looduslikku savi jms. Ökopastad leevendavad igemepõletikke, kuid ei kaitse hambaid kaariesepisiku eest. 9. Kas hambakivi tekkimist on võimalik ära hoida? Igemepõletikku ja hambakivi teket saab takistada, hoides kõik pinnad katust puhtad. See eeldab peale hambaharja ka teiste abivahendite (hambaniidi või -vaheharja) kasutamist hambavahede puhastamisel. Kuna kodus ei ole võimalik hambaid täielikult puhtaks pesta, tuleb käia kord aastas suuhügienisti juures hammaste sügavpuhastuses, kus eemaldatakse hambakatt ja -kivi. Visiidi lõpus korratakse üle õiged suuhügieenivõtted. 10. Kui oluline on alustada lapse hammaste hooldamisega võimalikult vara? Paljud suhtuvad nii, et piimahambad tulevad suust niikuinii ära. Kodust saab eluks kaasa traditsioonid ja harjumused, nii ka hammaste eest hoolitsemise tähtsuse. Kui vanem lapse hammaste pärast ei muretse, ei hoolitse laps oma hammaste eest hästi ka täiskasvanuks saades. Väga tähtis on teha laps hambaharja ja -arstiga sõbraks varakult. Alati on kergem hambaauke ennetada kui tagajärgedega tegeleda. Väikelapse hambaid tuleb pesta juba esimese hamba suhulõikumisest alates. Esiti väikese näpuharja ja veega, suuremaks saades, kui laps oskab pastat suust välja sülitada, juba hambaharja ja -pastaga. Kindlasti tuleb lapsele osta oma hambapasta, mille fluoriidisisaldus on alla 1000 ppm. Hambapastakarpidel on kenasti välja toodud, mis vanusest mis pasta kasutusele võtta. Lastele mõeldud pastad on disainitud ja maitsestatud neile meeldivaks. Järgida tuleb sedagi, et hambapastat pandaks harjale herneterasuurune kogus – palju pastat suus ei pese hambaid puhtamaks. Eve Kaljusaar


Uus & huvitav

21


Shutterstock

NAISE TERVIS

Tervise eest hoolitsemist ei tohi unarusse jätta! Koju saadetud kutset sõeluuringul osaleda ei tohiks ükski naine tähelepanuta jätta, sest oma tervise eest saame hoolitseda vaid ise. Iga-aastane visiit naistearstile või osalemine pakutaval sõeluuringul aitab ennetada suuremaid terviseprobleeme ning annab kindlustunde tuleviku ees.

„K

ahjuks on tõde, et igal aastal avastatakse 150–180 esmast emakakaelavähi juhtu,” sõnab günekoloog Edda Väin. „Keskmine vanus emakakaelavähki haigestumisel on 45–55 eluaastat, kuid paraku on tendents haigete noorenemise poole.” Radioloog Lidia Lill lisab, et ka rinnavähk ohustab naisi pea igas vanuses. Arvatakse, et suurim risk haigestuda on alates 45. eluaastast, kuid paraku haigestuvad ka järjest nooremad. Eestis avastatakse igal aastal rinnavähk umbes 600 naisel.

tekib emakakaelal düsplaasia – tegu on rakulise või koelise muutusega –, mis tavaliselt ei põhjusta mingisuguseid vaevusi ning avastatakse vaid regulaarse kontrolli käigus, täpsemalt PAP-testi tegemisel. PAP-testi puhul on tegu emakakaela limaskesta rakuprooviga. See võetakse rutiinse günekoloogilise kontrolli käigus vastava harjakese või spaatliga ega ole valulik protseduur.” Millal tuleks PAP-testi tegemisega alustada? Siinkohal sõnab Edda Väin, et PAP-testi soovitatakse tegelikult anda pärast seksuaalelu algust paar-kolm aastat järjest igal aastal. „Juhul kui test on alati muutusteta ning ka partner pole vahetunud, võib PAP-testide tegemise vahet pikendada. Sellest hoolimata tuleks käia regulaarsel günekoloogilisel läbivaatlusel kord-paar aastas ning vähemalt kahe-kolme aasta tagant teha PAP-test. Seda isegi juhul, kui mingi­suguseid kaebusi ei esine.”

Õigeaegne kontroll aitab säilitada rahu Arstide sõnul saab haiguse varajaseks avastamiseks ka ise palju ära teha. Kindlasti tuleks osata oma keha jälgida ning märgata sümptomeid, mis võivad vihjata, et kõik pole päris nii, nagu olema peaks. „Tegelikult on soovitatav juba alates 20. eluaastast endal rindu regulaarselt kontrollima hakata. Sel juhul on teada, millised on rinnad tavaliselt ning millised muutuste tekkides,” sõnab dr Lill. Tema sõnul tuleks rindu kontrollida kord kuus, soovitatav üks nädal pärast menstruatsiooni algust, sest siis on ka noorematel naistel rinnad pehmemad ning neid on parem kompida. Ka Edda Väin on kolleegiga samal arvamusel. „Kindlasti tuleb oma tervise eest järjekindlalt hoolt kanda. Ükski vähk, sealhulgas emakakaelavähk, ei tule üleöö. Kõigepealt

Kahtluse korral külasta kindlasti arsti! Nii Edda Väin kui ka Lidia Lill julgustavad naisi alati arstile pöörduma. „Kui leiate end kontrollides muutuse või esineb mingisuguseid muresid, ärge kahelge ega peljake kontrolli minna,” sõnavad nad. „Igasugused tsüklivälised veritsused tupest, rohkenenud voolus, vahekorrajärgsed veritsused või ükskõik missugune veristus menopausis on märk sellest, et tuleb minna kontrolli,” sõnab dr Väin. 22

Kindlasti on palju neid, kes kardavad, et järjekorrad on pikad ning arstile pääseb alles mõne aja pärast. „Arvan, et jutud kuudepikkusest oote­ järjekorrast on liialdatud. Enamikus naistenõuandlates on olemas erakorralised vastuvõtud, mille kohta saab teavet registratuurist. Samuti on meil piisavalt heatasemeline erameditsiinivõrk. Seega on hea tahtmise ja vajaduse korral kindlasti võimalik ruttu arstile pääseda,” sõnab Edda Väin. Lidia Lill lisab, et rindade puhul on sagedasemad healoomulised, näiteks fibrotsüstilised muutused, mida naine võib end kontrollides leida. „Nende põhjus ei ole selge, kuid arvatakse, et tegu on munasarjades toodetavate hormoonidega. Selliseid muutusi esineb umbes 60% naistest vanuses 30–50 eluaastat ning tegu on normivariandi, mitte haigusega. Selliste muutuste tunnuseks on tavaliselt mitmed sõlmed rindades, mis võivad suureneda menstruaaltsükli II faasis ja olla ka valulikud. Ultraheliuuringul on sellisel juhul nähtavad vedelikuga täidetud põiekesed ehk tsüstid. Noorematel naistel võib esineda ka fibroadenoome, mis arenevad tõusvate hormoonitasemete foonil.” Dr Lille sõnul on loomulikult olemas muidki eaga seotud healoomulisi muutusi rindades. Sestap tuleks kindlasti mure korral muutuste täpsustamiseks ja nende põhjuste väljaselgitamiseks pöörduda arsti poole. Kadri Penjam


Uus & huvitav

Sarja Protexin® tooted on mõeldud erinevatele vanuserühmadele: Restore alates sünnist (pulber), Vitality lastele (närimistabletid), Balance täiskasvanutele (kapslid), Balance + A-,C- ja E-vitamiinidega (kapslid) ning Protect tõhustatud küüslauguga (kapslid).

Sarja Protexin® tooted on mõeldud erinevatele vanuserühmadele: • Restore alates sünnist (pulber), Vitality • lastele (närimistabletid), Balance täiskasvanutele (kapslid), Balance • + A-,C- ja E-vitamiinidega (kapslid) ning Protect • tõhustatud küüslauguga (kapslid).

Esindaja • Eestis: Hortus Medicus OÜ, Tallinn www.hortusmedicus.ee Protexin® -sarja tooteid saab osta e-poest www.hortusmedicus.ee või apteegist.

• •

• • • •

• • • • • • •

Esindaja Eestis: Hortus Medicus OÜ, Tallinn ® Sarja Protexin tooted on mõeldud erinevatele www.hortusmedicus.ee vanuserühmadele: Protexin® -sarja tooteid saab osta e-poest Restore alates sünnist (pulber), või apteegist. www.hortusmedicus.ee Vitality lastele® (närimistabletid), Sarja Protexin tooted on mõeldud erinevatele Balance täiskasvanutele (kapslid), vanuserühmadele: Balance + A-,Cja E-vitamiinidega (kapslid) ning Restore alates sünnist (pulber), Protect tõhustatud küüslauguga (kapslid). Vitality lastele (närimistabletid), Balance täiskasvanutele (kapslid), Balance +Eestis: A-,C- jaHortus E-vitamiinidega (kapslid) ning Esindaja Medicus OÜ, Tallinn Protect tõhustatud küüslauguga (kapslid). www.hortusmedicus.ee Protexin® -sarja tooteid saab osta e-poest Esindaja Eestis: Hortus Medicus OÜ, Tallinn www.hortusmedicus.ee või apteegist.

www.hortusmedicus.ee Protexin® -sarja saab ostawww.protexin.com e-poest Tootja: Probiotics International, Ltd tooteid Suurbritannia, www.hortusmedicus.ee või apteegist.

• •

Tootja: Probiotics International, Ltd Suurbritannia, www.protexin.com Tootja: Probiotics International, Ltd Suurbritannia, www.protexin.com Tootja: Probiotics International, Ltd Suurbritannia, www.protexin.com

23


Shutterstock

TÄID

Täi – tüütu ja piinlik parasiit I

lmselt peab nii mõnigi lapse­ vanem sellise probleemiga silmitsi seisma, sest täid ei ole kuhugi kadunud. Ka lasteaedade ja koolide sügisestel koosolekutel mainitakse teema alati ära. Probleemina nimetatakse ka seda, et vanematel ei ole sageli julgust juhtunust rääkida. Sügisese täiehmatuse osaliseks sai ka teine vanem, kes on tänulik, et lapse klassikaaslasel täid avastanud vanemal oli julgust õpetajale sellest teada anda, nii et anonüümselt sai hoiatada tervet klassi. Igaks juhuks tehti läbi ka šampooni-

Rauno Volmar

„Emme, kui ma kontrolltööd kirjutasin, kukkus paberile mingi putukas,” tuli kevadel 11aastaselt pojalt emale ehmatav kõne.

Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar

24

kuur ja nädala jagu jälgiti last hoolega. Kuid nagu hiljem selgus, põhjuseta – seekord pääseti puhta nahaga. „Parem ikka karta kui kahetseda,” arvas kõne­alune ema. Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar tõdeb, et arenenud riikides ei ole täitõbi just suur tervishoiuprobleem, kuid põhjustab siiski intensiivset sotsiaalset tõrjereaktsiooni. „Inimese peatäitõbi on sotsiaalmeditsiiniline haigus, mille kujunemise määravaks teguriks on puudulik isiklik ja perekonna­ hügieen,” sõnab Kutsar.


TÄID

Kes on täi? Shutterstock

Inimese peatäi ehk Pediculus humanus capitis on verd imev parasiit, kes elab peanahal juustega kaetud alal. Täi on 2–4 mm suurune, lame ja pikliku kujuga parasiit, kes levib inimeselt inimesele kiiresti ja kergesti. Täi eluks sobiv temperatuur on +30° ja niiskusetase 70%. Täi ei talu temperatuuri, mis jääb alla +22° ja üle +44°, kuid tingud võivad kammil, peakatetel ja riideesemetel säilida eluvõimelistena kuni kaks nädalat. Peatäi elutsükkel (arenemine munast kuni täiskasvanud täini) kestab 21–27 päeva. Täiskasvanud ematäi muneb elu jooksul 50–150 hallikasvalget ovaalset muna ehk tingu, mis kleepuvad tugevasti juukse­karvadele ning mida on näha ka palja silmaga. 5–9 päevaga kooruvad valmikud, mis enne suguküpseks saamist teevad läbi kolm moonde- ehk kestumisfaasi. Paljunemisvõimelisteks saavad nad kahe nädalaga. Noored ja täiskasvanud peatäid imevad inimese verd mitu korda päevas ja korraga pool kuni kolmveerand tundi. Täid ei ela ilma verd imemata üle kahe-­kolme päeva.

Millist abi leiab täide vastu apteegist? Vastab Anu Hoop, Südameapteegi proviisor Täid ei kao iseenesest mitte kuhugi, küll aga aitavad nendest vabaneda mitmed apteegis müügil olevad tooted. • Lahused hävitavad nii täid kui ka tingud. Uuemad preparaadid (mille koostises on dimetikoon) ei sisalda kahjulikke putukamürke ning on inimesele ohutud. Enamasti on lahused mugavas aerosoolpudelis ning neid on lihtne juustele ja peanahale kanda. Kindlasti tuleb jälgida, et lahusega saaksid kaetud juuksed terves pikkuses ja ka peanahk. Mitmete preparaatide toime avaldub veerandtunniga, kuid mõnda on vaja peas hoida vähemalt kaheksa tundi. Kindlasti tuleb enne lahuse kasutamist tutvuda pakendis oleva infolehega. Pärast lahuse mahapesemist peab juuksed täikammiga hoolikalt läbi kammima, et eemaldada surnud täid ja tingud. Enamasti sisaldavad preparaatide pakendid ka täikammi, seega ei pea seda eraldi juurde ostma. Ravi tulemuslikkust saab hinnata 8–10 päeva pärast, et vajadusel protseduuri korrata.

Allikas: Kuulo Kutsar

Täistatistika tegemine lõpetati Eestis kümmekond aastat tagasi, seega nakatumisjuhtude täpset arvu teada enam ei ole. „Eestis registreeriti 1992. aastal 3306 täitõve juhtu, millest 80,8% olid kuni 14 aasta vanustel lastel. Täitõve registreerimine lõpetati pärast 2003. aastat, kui esines 373 haigusjuhtu, millest 15% kuni 14aastastel,” räägib Kutsar arvudest.

Sellise kiire paljunemise, suure eluvõime ja kerge leviku tõttu võivad peatäid Kutsari sõnul põhjustada puhanguid ja epideemiaid suletud ja poolsuletud kollektiivides: laste­aias, koolis, perekonnas, väe­ üksustes, kinnipidamisasutustes. Kollektiivis nakatunud laps toob peatäid koju ja nakatab siis tavaliselt enamiku pereliikmetest.

Nakatumine on lihtne

Tingud ei tähenda alati täitõbe

Paljude riikide kogemuse alusel esineb Kutsari sõnul peatäitõbe sagedamini 3–11 aasta vanustel kollektiive – lastesõime, -aeda, kooli jms – külastavatel lastel. Sagedamini põevad seda tüdrukud, kehvades hügieenitingimustes elavate suurperede ja pikkade juustega lapsed. „Nakatumiseks piisab vaid ühest peatäist,” ütleb Kutsar, et täi levib inimeselt inimesele kiiresti ja kergesti. „Peatäid levivad otsesel kokku­ puutel täitõve põdejaga – tema juuste, kammi, harja, mütsi, kõrvaklappide, pea- või kuivatusrätikuga. Juustelt mahakukkunud tingud elavad sobiva temperatuuri ja niiskuse korral umbes 14 päeva. Koduloomadelt peatäid inimene ei saa.”

sistusena tekkida mäda­põletik,” selgitab Kutsar märke, mida jälgida.

Ravikuuri ajal ei tohiks kollektiivis viibida Tänapäeval enam peatäide raviks juukseid maha ei aeta. „Juukseid tuleks määrida pedikuloosivastase määrdega pakendis oleva info­lehe juhise järgi või pesta pedikuloosivastase šampooniga. Vajadusel peab ravikuuri seitsme päeva möödumisel kordama. Üks-kaks päeva pärast ravi lõpetamist tuleb kontrollida peanahka ja juukseid täide võimalikuks avastamiseks,” selgitab Kutsar. „Kõiki pereliikmeid tuleks ravida ühel ajal. Täitõve ravimise ajal ei peaks laps kollektiivis käima.” Peatäid tuleks hävitada ka esemetel. „Riided, peakatted, voodi­ pesu jm tuleks pesta vähemalt +60° temperatuuril. Esemed, mida ei ole võimalik pesta, näiteks pehmed mänguasjad, tuleks sulgeda kilekotti ja hoida ööpäev külmkapis või kaks tundi +80° temperatuuril. Kammid, juukseharjad jm tuleks hoida enne pesemist üks tund täišampooni või 50% äädikalahuses. Põrandad, vaibad, pehme möö-

Peatäitõve kahtlusega inimesel soovitab Kutsar uurida peanahka ja juukseid tervikuna, kuid eeskätt kõrvataguseid, kuklalt ning juuste ja kaela piiri, otsides liikuvaid täisid, keda korraga on peanahal umbes tosina jagu. Ainult tingude leidmine peatäitõve esinemisele viidata ei pruugi. „Kuna inimesel tekib kaks-kolm kuud pärast nakatumist täide põhjustatud peanahasügelus, esineb nendes piirkondades peanahal kraapimisjälgi. Lisaks viitab täi­tõvele kõrvataguste lümfisõlmede suurenemine. Täi sülg ja roe põhjustavad nahaärritust ja -punetust. Kraapimise ja nahavigastuse tagajärjel võib tü25

• Elektriline täikamm – hävitab peatäid ja tingud ning eemal­dab need juustest. Sobib kasutamiseks nii lastel kui ka täiskasvanutel. Kammi­ piidest tulev elektripinge 100 volti hävitab täid ja nende munad elektrišokiga. Inimene seda pinget ei taju. Meeles tuleb pidada, et kammi ei tohi kasutada märgades juustes. Kammil puudub juukseid kahjustav toime, seega võib seda kasutada nii palju kui vajalik. Lisaks on apteegis saadaval spetsiaalne šampoon, mida saab kasutada tavalise šampooni asemel. Samal eesmärgil võib tavašampoonile lisada 5–10 tilka teepuuõli. Šampooni tuleb enne mahaloputamist mõni minuti peas hoida.

bel tuleks tolmuimejaga puhastada, seejärel kindlasti tolmukott vahetada, sest tingud võivad elada tolmus kuni 14 päeva,” õpetab Kutsar. Muud esemed, mida pesta ei saa (kaabud, mantlid jm), peaks Kutsari sõnul pakkima kaheks nädalaks hästi suletud kilekotti. Eve Kaljusaar


Shutterstock

VITAMIINID

D-vitamiin teeb meele rõõmsaks ja organismi tugevaks Mitmekülgne toitumine ja päikeseküllus on parim alus terve ja tugeva organismi heaks. Sestap ei tasu ka talvisel pimedal ajal käega lüüa, vaid perearstilt või apteekrilt nõu küsida, kust ja kuidas vajalikud vitamiinid kõige hõlpsamini kätte saada.

P

erearst Ulvi Usgami sõnul sõltub meie tervise tugevus just sellest, mida suhu pistame ning kas eluks vajalikud vitamiinidmineraal­ained kätte saame. Kui suvisel ajal naudime päikesevalgust ja soojust ning ammutame vajaliku D-vita­miini koguse just sealt, siis talviselt sombusel ajal tasub igapäevaselt D-vitamiini lisaks võtta. „Meie kliimas, kui päikesepaistet on vähe, tasub manustada D-vita­miini lisaks kaheksal kuul aastas. Mais, juunis, juulis ja augus-

tis kompenseerib vitamiinivajaduse päikesepaiste ning D-vitamiini juurde tarvitama ei pea,” selgitab perearst.

Vitamiinivaegus nõrgestab organismi Kui uurin perearstilt, millised probleemid D-vitamiini vaegusest organismis tekkida võivad, sõnab ta, et lastel tihti rahhiit, vanemaealistel osteomalaatsia ja osteoporoos. „Kindlasti on kõige õrnemad just pisemad, sestap peaksid nad profülak26

tika mõttes võtma päevas viis tilka ehk 400 ühikut D-vitamiini kuni teise eluaastani ning ka edaspidi, juhul kui ei tarbita D-vitamiiniga rikastatud rasvu või piimatooteid,” selgitab perearst. „Kindlasti rõhutaksin, et D-vita­ miin on organismile vajalik ning selle vaegus võib kaasa tuua mitmeid terviseprobleeme – seepärast ei tohiks sellest mööda vaadata. D-vitamiini puudus põhjustab luude pehmenemist ehk osteomalaatsiat, mille sümptomiteks on valulik selg ja


Uus & huvitav

Tervislikud šokolaadi-

ja marmelaadikarukesed Teadjamad on kindlasti märganud apteegiriiulitel Yomi šokolaadi- ja marmelaadikarukesi. Need pole tavapärased kummikommid, mille söömist lastel piirata proovime, vaid tervislikud vitaminiseeritud maiused.

Vitaminiseeritud šokolaadikarukestes peitub tervis ja rõõm Loomulikult on suurepärane, kui meie lapsed saaksid igapäevasest toidust kätte kõik neile kasvuks ja arenguks vajaliku. Kuid siiski jääb paljude toidulaud kesiseks ja üksluiseks, samuti ei sööda piisavalt või siis üldse mitte kala, mistõttu jääb vajaka eluliselt tähtsatest rasvhapetest. Yomi lastetoodete sarja esimesteks toodeteks olid šokolaadikarukesed: Yomi Multivitamiin, Yomi Oomega-3, Yomi Probiootikumid + Prebiootikum. Nüüdseks on lisandunud šokolaadikarude valikusse veel toode Yomi Kaltsium + D3-vitamiin. Kõik šokolaadikarukeste tooted sisaldavad arenevale, kasvavale organismile vajalikke aineid. Vitamiinid, mineraalained jm vajalikud ühendid on lisatud šokolaadimassile, mis muudab tooted lastele väga meeldivateks ning varjutab näiteks oomega-rasvhapete spetsiifilise lõhna ja maitse. Vitamiinid ja säilitusainetevaba puhas šokolaad sobivad suurepäraselt kokku. Võrreldes teiste maiustustega, on šokolaadil kasulikke omadusi rohkem kui halbu. Kakaouba on suurim antioksüdantide allikas planeedil. Mineraalidest leidub šokolaadis rohkelt kaaliumi ja magneesiumi, mis on hädavajalikud lihaste ja närvisüsteemi normaalse töö tagamiseks, samuti rauda, kroomi, kaltsiumi, tsinki, vaske ning A-, B1-, C-, D- ja E-vitamiini. Kakao sisaldab ebatavalist tüüpi vees lahustuvaid kiudaineid, mis kakaooa tolmpeeneks jahvatamisel säilitavad oma soolt puhastavad omadused.

Šokolaadi süsivesikud on „kerged”, organism lagundab ja kulutab neid kiiremini kui näiteks makaronide süsivesikuid. Mõistlikul tarvitamisel on šokolaad väga kasulik, isegi dieedipidajatele, sest annab hästi palju energiat. Uuringutega on tõestatud, et šokolaad ei tekita aknet ega hambakaariest. Kakaovõi ümbritseb hambaid kaitsekilega, ennetades hambaemaili hävimist. Kakao on ka tugeva antibakteriaalse toimega. Teada-tuntud on tõsiasi, et šokolaadis sisalduv trüptofaan on vajalik õnnehormooni – serotoniini – tootmiseks. Serotoniin parandab meeleolu, õpivõimet ja mälu, vähendab unehäireid, pärsib näljatunnet ning stimuleerib lihaste ainevahetust. Šokolaadis on leitud ohtralt türosiini, mis alandab vererõhku, stabiliseerib veresuhkrusisaldust ning aktiviseerib kilpnääret, kiirendades nõnda ainevahetust ja alandades kehakaalu. Rohkem kui midagi muud, toetab kakao südant. Ta laiendab kardiovaskulaarset süsteemi, muutes südame töö kergemaks. Seega on Yomi šokolaadikaruke ühtaegu nii tervendavate kui ka positiivsete emotsionaalsete omadustega. Lapsed armastavad šokolaadi. On igati tore, et sellele on olemas ka tervislik alternatiiv.

Tervistava toimega suus sulavad marmelaadikarud Peale šokolaadikarukeste on Yomi-sarjas veel neli sorti marmelaadikarukesi: Yomi Raud, Yomi Punane Päevakübar + Taruvaik, Yomi Multivitamiin Pluss ja Yomi Vitamiin D3. Marmelaadist rääkides peaksime alustama juttu hoopis pektiinist. Pektiin on taimse päritoluga süsivesikulise olemusega tarretuja, mida leidub taimede rakukestades, aga ka külluslikult marjades ja tsitrusviljades. Pektiinid punduvad hõlpsasti ja suhkru juuresolekul tarretuvad kergesti, moodustades marmelaaditaolise massi. Esialgu, enne agari kasutuselevõttu, kasutatigi marmelaadi valmistamiseks looduslikke, maitselt hapukaid, rohke pektiinisisaldusega vilju, mida kuumutati koos suhkruga. Yomi marmelaadis ongi agari asemel kasutatud tsitruselistest saadavat naturaalset pektiini. Pektiin seob vett ja pehmendab sellega soolesisu ning väldib seedetegevuse ohtlikke äärmusi: kõhukinnisust ja -lahtisust. Samuti kindlustab pektiin toiduallikana mikroobide elutegevuse soolestikus ning seob endaga toksilisi ühendeid, laskmata neil verre ja lümfi imenduda. Pektiinil on häid omadusi veel: suurendab toidu liikumiskiirust seedetraktis, mis vähendab kantserogeensete ainete toimeaega seedetraktile. Lisaks soodustab vitamiinide imendumist ning aitab hoida normaalset kolesteroolisisaldust veres. Briti teadlased avastasid, et pektiin võib alandada riski haigestuda vähktõppe. Yomi marmelaadikarukesed on lastele ja maiatele lapsevanematele tervendav alternatiiv. Mis võib olla parem, kui kommi asemel saab põske pista maitsva, isuäratava ja tervisliku vitamiini?

Yomi – vitamiinid, mida LAPSED armastavad!

27


VITAMIINID

D-vitamiin

„Kindlasti on kõige õrnemad just pisemad, sestap peaksid nad profülaktika mõttes võtma päevas viis tilka ehk 400 ühikut D-vitamiini kuni teise eluaastani ning ka edaspidi, juhul kui ei tarbita D-vitamiiniga rikastatud rasvu või piimatooteid,” selgitab perearst.

D-vitamiini on tarvis: - sest see soodustab kaltsiumi imendumist seedetraktist ja fosfori assimilatsiooni, mis on vajalik luude ja hammaste moodustumiseks; - lastele normaalseks kasvuks, sest selleta luud ja hambad ei lubjastu õigesti; - kuna see aitab sünteesida limas­kestas neid ensüüme, mis tegelevad olemas­ oleva kaltsiumi aktiivse transpordiga; - normaalse südame­ tegevuse ja verehüübimise saavutamiseks; - stabiilse närvisüsteemi ja vere­rõhu säilitamiseks.

-

2 g kalamaksaõlis, 15 g suitsuangerjas, 50–60 g küpsetatud lõhes, 60 g soolaheeringas, 120 g munakollases, 600 g hautatud maksas, 10 l piimas.

Shutterstock

D-vitamiini päevane soovitatav kogus on 7,5–10µg, 5 µg D-vitamiini sisaldub näiteks:

Allikas: Tervise Arengu Instituut / www.toitumine.ee

Kommenteerib Viimsi Apteek 1 juhataja Moonika Markov Kokkuleppeliselt peetakse D-vitamiini optimaalseks tasemeks veres 80 nmol/l. Talvisel ajal novembrist märtsini on D3-vitamiini soovituslik lisaannus 25 mikrogrammi (1000 RÜ) kõigile täiskasvanuile. D-vitamiini imendumine organismis sõltub vanusest, naha värvusest ja tervislikust seisundist. On leitud, et 1 mikro­gramm (40 RÜ) D-vita­miini tõstab vereseerumi D-vitamiini sisaldust 0,6– 1,2 nmol/l võrra. Apteegi käsimüügist saab osta mitmeid D3-vitamiini preparaate eri ravimivormides: tablettidena, närimistablettidena, õlikapslitena, tilkadena – endale sobiva leiavad nii lapsed kui ka täiskasvanud. Tugevuselt on preparaadid erinevad, 10 mikro­ grammist 19,5 mikrogrammini. Oluline on, et D-vitamiini võetaks koos mõne põhitoidukorraga, mitte mingil juhul tühja kõhu peale. Muidu võib see kasu asemel organismile kahju tekitada.

jalad, vahel ka luude deformatsioonid. Lisaks on D-vitamiini puudus seotud infektsioonide, diabeedi ja südame-veresoonkonnahaigustega. Peamised vitamiiniallikad on rasvane kala, munad, maks, juust.” „Kahjuks ei ole D-vitamiini vaegus täiskasvanute puhul sugugi haruldane. Paraku on meie kliima selline, mis seda siiski tekitab. Kui organism ei saa ka toidust D-vitamiini piisavalt kätte, võibki tulemuseks olla vitamiinipuudus. Perearsti sõnul on alati parim valik saada organismile vajalik kätte loodusest – päikesest ja värskest toidust. Kui sellest ei piisa, tuleb nõu pidada oma perearstiga ning võtta D-vitamiini päikesevaesel ajal iga päev lisaks.

organismile vajalik kogus D-vitamiini kätte saada. Talvisel ajal on üld­ levinud soovitus siiski kasvueas lastel D-vitamiini lisaks tarbida. „Peale päikese saame vajaliku D-vitamiini koguse kätte ka toidu­ ainetest. Tõelise hitina võib nimetada rasvase kala. Eriti palju on D-vita­miini angerjas ja silmus, ent ka lõhes, heeringas, skumbrias, sprotis ja kilukonservides. Samuti on D-vitamiinirikkad muud toidu­ ained, nagu või, munakollane ja rasvasemad piimatooted. Süües päevas umbes 60–70 grammi rasvast kala, saame päevase organismile vajaliku D-vitamiini koguse tõenäoliselt kätte. Nendel päevadel võib toidulisandi kõrvale jätta ka talvisel ajal,” sõnab toitumis­spetsialist. Kätrin Karu sõnul piisab üldiselt pimedal ajal tavatoitumise juures tervel inimesel täiesti tavalisest õlilahusena müüdavast D-vitamiini tilgast. Kindlasti tuleks piirduda toidulisandi pakendil antud soovitusega, sest üleannustamise korral on D-vitamiin üks toksilisemaid vitamiine üldse. Kui uurin, kuidas erineb D-vitamiini saamine otse toidust ja D-vita­

Toit ja päike kui vitamiiniallikad Ka toitumisteadlane Kätrin Karu kinnitab, et kõige parem D-vitamiini allikas on päike. Kuna organism suudab D-vitamiini omajagu hästi varuda, piisab päikeselisemal pool­ aastal Eesti tingimustes isegi paarist tunnist päikese käes viibimisest, et

28

miini eraldi tarbides, sõnab toitumisspetsialist, et alati tasub eelistada looduslikul kujul saadavaid toitaineid. „Kui on vajadus vitamiini lisaks tarbida, võiks eelistada looduslikust toorainest saadud toidulisandeid, kus on võimalikult vähe lisa­ aineid, nagu lõhna- ja maitse­aineid, säilitusaineid ning mahu­a ineid. D-vita­miini preparaatidest soovitan eelistada õli baasil versioone. Kõige parem on muidugi igal võimalusel nina päikese kätte pista, seda ka talvel, sest siis toodab organism D-vita­miini ise ning just parajas koguses,” lisab ta. „Kõige levinumad D-vitamiinid on D3- (kolekaltsiferool) ja D2(ergo­kaltsiferool) vormid, millest esimene on iseloomulik looduslikele vitamiiniallikatele, teist kasutatakse enam toiduainete rikastamisel ja tööstuslike toidulisandite valmistamisel. Järjest enam allikaid soovitab eelistada D-vitamiini looduslikul kujul ehk toidulisandeid, kus D-vitamiin on D3-vormi ehk kolekaltsiferoolina,” sõnab Kätrin Karu. Kadri Penjam


KÖÖGINURK

Shutterstock

Muffinite valmistamise saladused Muffinite küpsetamine on äärmiselt lihtne, kui arvestada nende hingeeluga – kas tegu on soolaste, magusate, marju sisaldavate, kerkimist vajavate või mittevajavate muffinitega.

N

ipp number üks, mis kehtib kõikide muffinite küpsetamise puhul: ahi peab olema korralikult eelkuumutatud, seega lülita ahi sisse vähemalt 20 minutit enne muffinite küpsema panemist. Nipp number kaks: selleks et muffinid mõnusalt kerkiksid, tuleb piinliku täpsusega kinni pidada retseptis antud küpsetuspulbri ja suhkru kogusest. Nimelt on suhkrul palju suurem roll, kui pelgalt maitse andmine, mistõttu väiksem kogus võib

küpsetise struktuuri parandamatult rikkuda. Sama juhtub küpsetuspulbri vale doseerimisega – kui pulbrit on tainas vähe, jääb küpsetis oodatust madalam ja tihkem, üledoseerimisel hakkab aga tainas pidurdamatult kerkima ja voolab vormist välja. Seda viga enam parandada ei anna – oled kahjuks muffinitest ilma. Nipp number kolm kehtib eriti marju sisaldavate muffinite kohta – kuivade ja vedelate ainete ühendamisel segage tainast nii vähe kui või-

malik. Täielikult tuleks vältida sellel etapil mikserdamist ja lusikaga kloppimist. Selle nõuande eiramise tagajärg on ebaühtlase struktuuriga kõvad ja kuivad küpsetised, milles on lõhutud marjad. Marjade struktuuri hoiab ka nende eelnev läbisegamine kuivainetega. Pane aga tähele, et kui lisad muffinitesse külmutatud marju, kulub läbiküpsemiseks pisut rohkem aega.Nipp number neli: võta muffinid õigel ajal ahjust välja. Seda tuleks silmas pidada just soo-

laste muffinite puhul, sest soolased ained, eriti juust, hakkavad ülemäära pikaks ajaks ahju jäänud muffinites kuivama ja kõvenema. Nipp number viis, mis on ka kõige olulisem: küpseta muffineid kire ja armastusega, siis õnnestuvad nad alati! Mõnusat mufferdamist! Marge Rahu muffinite meister www.muffin.ee

Pisikesed muffinid päikesekuivatatud tomatite ja fetaüllatusega 1 pakk Vilma muffinipulbrit basiilikuga 500 g maitsestamata jogurtit toidublogija Eneli Kaarna e4retseptiraamat.blogspot.com

150 ml päikesekuivatatud tomatite õli ja tomatitükke 150 g fetajuustu

Eneli Kaarna

Muffinite valmistamine on lihtne ja kiire. Need on ootamatute külaliste puhul alati hea lahendus ning maitsevad ka lastele. Kui on kiire ja kodus vajalikke kuivaineid ei leidu, saab abi muffinipulbrist.

29

Valmista muffinitainas pakendil toodud juhendi järgi. Tavalise õli asemel kasuta 150 ml päikesekuivatatud tomatite õli, milles on umbes poole jagu tükeldatud päikesekuivatatud tomateid. Võta muffinivorm, kus on 24 väikest augukest. Aseta aukudesse paberist muffinikorvikesed. Pane igasse auku üks suur teelusikatäis tainast, et umbes 2/3 või isegi pisut rohkem täidetud oleks. Nüüd aseta pähklisuurune tükk fetajuustu peale, vajuta õrnalt sisse ja silu lusikaga pealt, et tainas kataks juustu ära. Küpseta 190 kraadi juures 16–18 minutit. Enne söömist lase pisut jahtuda – siis tuleb muffin paberist ümbrise küljest paremini lahti. Sellest kogusest saab umbes 55 väikest muffinit.


KÖÖGINURK Metsaseenemuffinid singikreemimütsiga

Need muffinid võluvad oma mahlase singikreemiga, seened sobivad sinna nagu valatult. Sügisesel ajal võib kindlasti kasutada enda korjatud seeni, aga kui neid võtta pole, müüakse poes juurviljalettides ka soolatud seeni, mis sobivad samuti hästi. 1 pakk Vilma basiilikuga muffinipulbrit 500 g maitsestamata jogurtit 1,5 dl õli 100 g riivitud juustu 300 g soolatud ja/või marineeritud metsaseeni 100 g toorjuustu 200 g suitsusinki 4 sl majoneesi

Sega muffinipulber jogurti ja õliga ühtlaseks. Lisa riivitud juust ja peenikeseks hakitud seened ning sega jälle. Kui kasutad soolaseeni, mida niisama süüa ei kannata, leota neid kuumas vees umbes 15 minutit, et soolasust vähendada. Täida muffinivormidesse pandud paberkorvikesed 2/3 osas tainaga. Küpseta 190 kraadi juures 19–22 minutit. Pane sink, toorjuust ja majonees köögi­kombaini ja purusta kuni ühtlase kreemi saamiseni. Kui muffinid on jahtunud, täida tordiprits singikreemiga ja tee muffinitele pähe ilusad kreemimütsid. Kui tordipritsi ei ole, tõsta lihtsalt teelusikaga väiksed tupsud peale. Sellest kogusest saab 16–18 muffinit.

Kalamuffinid päikesekuivatatud tomatitega 4,5 dl jahu 3 tl küpsetuspulbrit 2 tl kuivatatud tilli või basiilikut 75 g võid või margariini 1 muna 2,5 dl 10% rõõska või hapukoort 100–150 g kala (suitsuforell või -lõhe; kergsoolatud forell, lõhe või mõni muu kala) Eneli Kaarna

8–10 päikesekuivatatud tomatit

Lõika kala ja tomat pisikesteks tükkideks. Sega omavahel jahu, küpsetuspulber ja kuivatatud till/basiilik. Lisa tükeldatud margariin ja näpi segu sõrmedega sõmeraks. Lisa kalatükid, tomat, muna ja koor. Sega ühtlaseks. Kui kasutad paksu hapukoort ja tainas on liiga paks, võib lisada veel sortsu vett. Jaga tainas muffinivormidesse ja küpseta 220–225 kraadi juures 15 minutit. Kaunistada võib hapukoore, värske tilli ja kalatükkide või -marjaga. Täidiseks võib muffini sisse peita ära ka väikese tüki mitte väga soolast juustu.

RAAMAT, MIS MINECRAFTI FÄNNI KINDLASTI EKRAANI EEST MINEMA MEELITAB :) SOODUSKOOD PEREMINE TOOB EGMONTI VEEBIPOEST OKTOOBRI LÕPUNI RAAMATU KÄTTE POSTIKUKULUDETA!

IRAAMAT

ESIMENE KÄS

30

www.egmont.ee


Uus & huvitav

EESTI SUURIM TOIDUAJAKIRI

IGAS MAJAS, IGAS PAJAS

Vormista oktoobris tellimus

soodushinnaga!

Vaarika-brownie’d leiad OM-i novembri magusa-erist.

Tellimine

otsekorraldusega üheks kuuks

2.35 €

12 kuuks

27.90 € säästad 34%

6 kuuks

14.90 € säästad 29%

Lisaks võid võita OM Kokakooli b loosi Itaalia köögi kursuse, samuti lähe II”. 50 “Oma Maitse retseptiraamat Peaauhinnaks on pääse Oma Maitse Kokakooli 6. novembri Itaalia köögi kursusele, mida juhendab tippkokk Heimar Kuuskler. Kokakool toimub aadressil Niine 11, Tallinn. Tellimiseks helista 666 2233, kirjuta tellimine@kirjastus.ee või mine veebi www.ajakirjad24.ee/oma_maitse Vaata ka www.ajakirjad24.ee Kampaania kestab 31. oktoobrini, auhinnasaajad loositakse 1. novembril. Võitjatega võetakse isiklikult ühendust. 31


TEEKANNE – nr. 1 taimeja puuviljateed Euroopas* Ehtsad taimed ja puuviljad loovad TEEKANNE tee maitse ning aroomi. TEEKANNE ühendab lahtise purutee suurepärase maitse ning pakitee valmistamise lihtsuse. Vaata teekanne.com

UUS! *Allikas: Euromonitor 2012. Turustaja OÜ Interaltus interaltus.ee


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.