Page 1

17. aprill 2014

Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus

U U S & H U V I TAV

S Ü DA M E T E R V I S

U R O LO O G I A

LASTE HAMBAD

SUL ON MURE? OLEN ÜKS SUUR KÕRV

116111

Kuulan ära kõik suured ja väikesed mured! Helista Lasteabi tasuta numbrile 116111 ükskõik millal, kasvõi öösel. Lasteabi on olemas ka facebookis ja Skype’is (otsisõna: lasteabi). Räägi julgesti, meie aitame alati! Lasteabi

Lasteabi_116111

D -V I TA M I I N


Uus & huvitav

Uus kirev Crocsi kollektsioon

McDonald’s saadab ühe Eesti lapse jalgpalli-MMile McDonald’s annab kampaania „Saada staar staadionile!” raames ühele 6–10aastasele Eesti lapsele kordumatu võimaluse sõita Brasiiliasse, Rio de Janeirosse ning saata FIFA jalgpalli-MMi poolfinaalkohtumisel miljonite vaatajate silme all staadionile üks jalgpallur. Brasiiliasse sõitev laps valitakse välja jalgpallipäeval, mis toimub 26. aprillil kell 13 Tallinnas Eesti Jalgpalli Liidu sisehallis. Jalgpallipäeval tuleb lapsel koos oma vanemaga täita mitmeid mängulisi ülesandeid, kus pannakse proovile nii osavus, meeskonnavaim kui ka teadmised. Mänge korraldab Eesti Jalgpalli Liit koostöös Martin Reimi jalgpallikooliga. Jalgpallipäeval osalejate seast loositakse võitjapaar, kes saab reisiks täispaketi: lennupiletid, neljapäevase viibimise Rio de Janeiros, linnaekskursiooni, transpordi lennujaamast linna ja tagasi, pääsmed FIFA jalgpalli-MMi poolfinaalile ning ametliku staarisaatja kostüümi koos paljude kinkide ja suveniiridega. Võitja osaleb spetsiaalses staarisaatjate programmis koos teiste lastega kõikjalt maailmast.

SOS-pill aitab vältida soovimatut rasedust Veebileht www.escapelle.ee teavitab naisi SOS-pillist ja selle kasutamise võimalustest. SOS-pill ehk hädaabipill on vahend, mis aitab vältida soovimatut rasedust kaitsmata vahekorra järel. Kuna SOS-pill tuleb sisse võtta võimalikult kiiresti pärast kaitsmata vahekorda, aitab veebileht välja arvutada aja, mis on pilli võtmiseks jäänud, ning leiab üles lähima apteegi. SOS-pill on suukaudne rasestumisvastane vahend raseduse vältimiseks eriolukorras. Pilli kasutatakse kaitsmata seksuaalvahekorra järel või rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumisel. SOSpill tuleb sisse võtta võimalikult kiiresti, kuid mitte hiljem kui 72 tundi pärast kaitsmata vahekorda. Eestis on müügil vaid üht tüüpi SOS-pill – Escapelle (levonorgestreel), mis on apteekides saadaval käsimüügiravimina.

Vichy päikesekaitsevaht lastele

Saabunud kevadest annab märku ka uus Crocsi kollektsioon, mis on sel aastal eriti värviküllane ja mugav. 2014. aasta kevadsuve kollektsiooniga tutvustab Crocs uue tehnoloogiaga kingi Fit2U Technology. Sarja Stretch Sole kingad, mille sisetallad on täiustatud Croslite’i materjaliga, on valmistatud venivast nöörist ning igasse suunda venivast pealisriidest. See suurendab kinga elastsust ja paindlikkust veelgi. Sel aastal sai endale täiendust Crocsi naiselik kollektsioon Huarache. Lisaks Huarache plätudele ja baleriinadele on nüüd saadaval kontsaga versioon, mis sobib iga naise kevadsuvise riietusega ideaalselt. Värvilised Huarache baleriinad saavad endale pidupäevaks valida ka väikesed preilid.

Laulupeol serveeritakse 210 000 supiportsjonit XXVI laulu- ja XIX tantsupeo suurtoetaja Põltsamaa Felix tarnib seekord peolistele rekordilise 210 000 supiportsjonit. Laulupeosupi ehk värskekapsa­borši retsepti koostas Põltsamaa Felixi tootearendaja Karin Veeroja, kelle sõnul valmib supp ainult eestimaisest toorainest, säilitusaineid ja maitse­ tugevdajat ei kasutata. „Kokku kulub laulupeosupi valmistamisele ligi 23 tonni köögi­vilju: 10 tonni kartulit, 5 tonni puna­peeti, lisaks porgandit, kapsast ja sibulat,” lisas ta. Laulupeosupi jaoks vajalikud juurviljad pärinevad Jõgeva-, Tartu- ja Põltsamaa piirkonna kasvatajatelt, supi jaoks vajaminev liha Atrialt. Erilise sildiga laulu­peosupp jõuab aprilli lõpus ka poelettidele üle Eesti.

Vichy päikesekaitsevaht Capital Soleil (SPF 50+) on tõhustatud kaitsega UVB- ja UVA-kiirte vastu, sh pika­lainelise UVA-kiirguse vastu. Vaht on ülimalt vastupidav, isegi 4 x 20minutilisel veega kokku­ puutel. Puuviljalõhnaline ja -värviline kreemjas koostis muutub manustades mõnusasti käsitsetavaks vahuks, mida on kerge nahale kanda ning mida on peale­ kandmisel näha, et ei tekiks katmata piirkondi. Toode sisaldab nahka rahustavat, tugevdavat ja ergutavat Vichy Thermal Spa allikavett. Päikesekaitsevaht on testitud tundlikul nahal, dermatoloogide ja pediaatrite järelevalve all. Parabeeni­vaba, oktokrüleenivaba, hüpoallergeenne. Sobib lastele vanuses 6–12 a. Hind apteekides 29 eurot.

Tark kohver Bag2go Rimowa tutvustas Hannoveris peetud infotehnoloogiamessil CeBIT esimest kadumiskindlat kohvrit. Tänu Rimowa, T-Systemsi ja Airbusi ühistele jõupingutustele on loodud kohver, mille teekonda saab omanik jälgida spetsiaalse rakenduse abil alguspunktist lõpp-punktini. Raadio- ja tarkvaramoodul teevad võimalikuks kohvri nn iseseisva teekonna korterist hotellituppa. Omanik saab triipkoodiga märgistatud pagasil mobiilirakenduse abil alati silma peal hoida, isegi siis, kui asja­olude kokkusattumuse tõttu on see valesse sihtkohta lennanud. Kadumiskindel kohver jõuab müüki 2014. aasta lõpul. Kontseptsiooni loojad arvavad, et hiljemalt viie aasta pärast on sellest saanud üldlevinud meetod. Ka lennufirmad on Bag2go suhtes positiivselt meelestatud ning usuvad, et see aitab neil kadunud pagasi hulka vähendada.

Uus jumestusbränd Oriflame’ilt The One on Oriflame’i uus jumestusbränd, inspireeritud naisest ja tema elustiilist. The One – sinu üks ja ainus ilu­ valik. Kolme sarjaga (High Impact, Everyday Beauty, Long Wear) on lihtne muuta oma välimust ükskõik milliseks sündmuseks. Elin Kling esindab rahvusvahelise The One Collective’i saadikuna Oriflame’i kuumimatel moeja iluüritustel ning aitab uuel brändil olla nähtav miljonitele üle maailma.

KIRJUTA meile! Suur aitäh kõigile kirjasaatjatele! Teie tagasiside on meile väga tähtis. Loodame, et leiate põnevat lugemist ka seekord. Kirjutage meile, mida plaanite teha suvel. Teie kirju ootame 8. maini aadressile pere@ekspress.ee. Kõigi meilisaatjate vahel loosime välja Oriflame’i komplekti The One, milles on kreemjas lauvärv Colour Impact, ripsmetušš Volume Blast, huulepulk Power Shine ning puuder ja jumestuskreem Illuskin. Lisaks läheb loosi kolm Vichy päikesekaitsevahtu Capital Soleil lastele. Möödunud kuu kirjasaatjate vahel loosisime välja kolm Avoni komplekti. Õnnelikud võitjad on Laura A., Kersti V. ja Maido P. Palju õnne! Võtame võitjatega ise ühendust.

Terve Pere Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus. Toimetaja: Külli Värnik, kylli.varnik@lehed.ee, tel 669 8296 Reklaam: Helen Lehismets, helen.lehismets@lehed.ee, tel 661 3312

3

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: AS Eesti Ajalehed Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall


Shutterstock

D-vitamiin

Päikese käes olemine toob tervise ja elujõu Meie kliimavööndis napib päikesevalgust enamikul kuudel aastast. Seetõttu pole ime, et just see võib olla nõrkuse ja jõuetuse põhjustajaks organismis. Sestap tasub pimedal ajal – oktoobrist märtsini – profülaktika mõttes võtta lisaks D-vitamiini.

L

ääne meditsiini rajaja Hippokrates ütles juba umbes 400 eKr, et kõige tervislikum on elada mäe päikesepoolsel küljel. Ja eks ta tõsi ole – neil, kes elavad 35. laiuskraadist ekvaatori poole, on tervislik kogus päikesekiirgust olemas terve aasta vältel. Meie 56.–60. laiuskraadil on D-vitamiini sünteesiks vajalik hulk päikesekiirgust olemas vaid suvisel päeval kella 10–14 vahel. Seetõttu pole ime, et Eestis on umbes 70 protsendil inimestest talvel D-vitamiini puudus. Eriti hoolikad peaksid D-vitamiini taseme jälgimisel olema rasedad, väikelapsed ja noorukid, sest kasvavas organismis saavad D-vita­ miini puuduse tagajärjel kannatada kõige enam luud ning tekkida võib rahhiit. Selle vältimiseks lisatakse paljudes riikides D-vitamiini laste piima­segudesse, piima, hommikusöögi­ helvestesse, mahla. Õnneks on ka Eesti kauplustesse viimastel aastatel müügile ilmunud D-vita­miiniga rikastatud piim, toiduõli ja määrdemargariin.

Hormoon, mida toodab inimkeha D-vitamiini puhul ei ole tegelikult tegu mitte vitamiini, vaid hormooniga, sest meie keha on võimeline seda päikesest saadava UV-kiirguse toimel ise tootma. Ida-Tallinna Keskhaigla kesklabori bioanalüütilise töö koordineerija Kaja Osi sõnul reguleerib D-vitamiin kaltsiumi ja fosfori imendumist peensoolest ning nende ainete talletamist luudesse ja hammastesse. D-vitamiin hoiab korras närvid, naha, südame ja lihased, toetab organismi immuunsüsteemi, aitab veresuhkrul püsida õigel tasemel, reguleerib vähirakkude teket,

mõjutab mitmete raskete haiguste, nagu polü­ skleroos, autoimmuunhaigused jt, teket ja kulgu ning võimaldab verel hüübida. Seega võib öelda, et D-vitamiin on äärmiselt vajalik, sest mõjutab organismi nohust kuni vähkkasvajateni. D-vitamiini omandamist võivad häirida mitmed meditsiinilised põhjused: imendumishäired peensooles, ülekaalulisus, vanus, liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, ravimite pikaajaline manustamine, maovähendusoperatsioon.

D-vitamiini õige tase organismis Kaja Osi kinnitusel annavad märku sellest, et kehas võib nappida D-vitamiini, mitmesugused väsimustunnused: jõuetus, lihasenõrkus, kurnatus. Lisaks võib esineda raskustunne jalgades, valu luudes, sagedased infektsioonhaigused, depressioon. Reeglina tähendab see, et D-vitamiini on organismis tunduvalt vähem, kui normaalseks peetakse. D-vitamiini puuduse saab selgeks teha vere­ analüüsi käigus. Kui tulemus ületab 75 nmol/l, ei ole muretsemiseks erilist põhjust. Muret peaks tundma juhul, kui tulemus jääb alla 50 nmol/l. Sel juhul aitavad tabletid, tilgad või õlikapslid – parima lahenduse oskab soovitada arst. Mida aga teha, kui D-vitamiini on organismis tugevalt üle normi? Siis räägime vereanalüüsi tulemusest, mis ületab 370 nmol/l. Siinkohal kinnitab Kaja Osi, et seda probleemi esineb väga harva. Võib-olla juhul, kui inimene tarvitab pikema aja jooksul järjepidevalt D-vita­ miini ülisuuri koguseid toidulisandina. Ent isegi siis läheb kõrvalnähtude tekkeni (iiveldus, sügelus, kõrge vererõhk, kõhuvalu, janu) väga pal-

4

ju aega. Arstide järelevalve all on võimalik normaalne D-vitamiini sisaldus saavutada juba mõne päevaga.

Päike, toit ja vitamiinid Millistest allikatest saab D-vitamiini? Kindlasti on üks tähtis allikas päike. Värskes õhus päikese käes viibides saab Eesti inimene vajaliku koguse D-vitamiini kätte neljal suvekuul. Ülejäänud ajal aastast on päike meil nii väheintensiivne, et D-vitamiini sünteesi nahas ei toimu. Vähesel määral ja mõistlikkuse piires aitab solaarium, aga sellega liiale minna ei tohiks. Hea ei ole ka „liiga intensiivne” lõunamaareis, sest kui nahk on kuumast päikesest põlenud – nagu põhjamaalastest turistidel kombeks –, siis D-vitamiini sünteesi enam ei toimu. Tulemuseks on vaid tugev põletus ja naha kiirenenud vananemine. Liigse põletuse korral ei saa jätta märkimata nahavähi tekke ohtu. Heleda nahaga põhjamaalased peaksid lõuna­maareisil kindlasti kasutama päikesekaitse­ kreemi, mille kaitsefaktor on üle 15 SPF. Samas soovitatakse olla mõned(!) minutid ilma päikese­ kaitsekreemita, et organism saaks UV-kiirguse abiga toota vajaliku koguse D-vita­miini. Kokkuvõttes on kõige mõistlikum viibida võimalikult palju mitteintensiivse päikese käes – abiks on ka käte ja näo päikesele näitamine, kuid võimalusel tasub eelistada mõõdukat ülekehapäevitust, süüa mitmekesiselt (eriti külluslikult sisaldavad D-vitamiini rasvane kala, munad, piim, suvine või, maks, juust, seemned, teravili) ning vajadusel teha pimedal ajal läbi üks D-vitamiini kuur. Kadri Penjam


laste hambad Shutterstock

Beebide gaasivalusid leevendab Espumisan Simetikoon

100 mg/ml

su tad

a

Kuigi Eestis on hambaravi alla 18aastastele tasuta, ei külasta regulaarselt hambaarsti siiski kõik. See aga ei tähenda, et lastel hambad korras oleks.

„M

takse esimest korda arsti juurde alles siis, kui midagi valu teeb.” Viimastel aastatel on Eesti Hambaarstide Liit asunud jõuliselt tegelema ennetustööga ja sellest on arsti sõnul olnud abi vähemalt vanemate teadlikkuse tõstmisel.

m u gav Ohutu* - ei imendu seedetraktist Banaanimaitseline

Ka piimahambaid peab ravima Millal peaks lapsega esimest korda hambaarsti külastama? „Sellele küsimusele on ühest vastust raske anda, sest lapsed arenevad erineva kiirusega,” sõnab dr Ilp. Koostööd saab teha juba 2–2,5aastasega, kuid soovitatav on last endaga kaasa võtta varemgi, et ta näek üldist hambaravikabineti olustikku. „Palju oleneb vanema enda tunnetest. Kui hambaarsti ees on ikka vägev hirm, ei tasu lapsi samasse ruumi tuua, sest nad tunnetavad kõike väga hästi.” „Kindlasti võiks esimene visiit olla ainult kabinetti ja hambaarsti tutvustav, et lapsel tekiks positiivne esmakogemus,” soovitab arst. „Paraku näeme ka seda, et arsti poole pöördutakse alles siis, kui midagi juba haiget teeb. Sel juhul on lihtsalt jutu rääkimiseks veidi hilja.” Äärmiselt vale on suhtuda nii, et piimahambad tulevad niikuinii suust ära, miks neid ikka ravida. „Kahjuks olen seda päris mitmel korral pidanud lapsevanemate suust kuulma,” tunnistab hambaarst. Ravimata piimahambad võivad põhjustada mitmeid ebameeldivaid taga­ 5

Näidustus: kõhugaasidega seotud seedetrakti vaevuste sümptomaatiline ravi. Annustamine imikutele: 10 tilka igal toidukorral. Võib panna pudelitoidu sisse või anda lusikaga enne imetamist.

*Mehra IV et al. US Pharmacist 1993; 18(2): 40-58 and 101

eie laste hammaste tervise ei ole kiita. Jäävhammaste kujunemise ajal (vanuses 6, 7, 9 ja 12 aastat) vajas hamba­ raviteenust üle poolte lastest,” tunnistab haigekassa kvaliteedi talitluse juht Sirje Vaask, tuginedes 2013. aasta andmetele. „Hamba­arsti tuleks sotsiaalministri määruse alusel külastada 3, 6, 7, 9 ja 12, 14 ja 15 aasta vanuses. Pere­ õed ja kooliõed tuletavad peredele neid aegu meelde, ent vastuvõtule broneerimine jääb siiski pere/noore enda vastutusele,” sõnab haigekassa esindaja. „Kui vaadata 2013. aasta andmeid, oli kolmandikul hambaarstile pöördunud lastel vaid ennetav vastuvõtt. See piirdub hammaste kontrolli, suuhügieeniõpetuse ja profülaktiliste menetlustega. Ennetavate visiitide osana dokumenteeritakse ka DMF-indeks – see näitab, kui palju on puuduvaid, parandatud või kaariesega jäävhambaid. Ka 14%-l ennetava kontrolli läbinud lastest esines hambahaiguseid. Seega on hammastega probleeme ligi pooltel,” toob Vaask välja. „Eesmärgiks peaks olema, et enamikul on 12 aasta vanuses hambad terved ega vaja korrigeerivat ravi.” „Suhtumine lapse hammaste tervisesse peegeldab sageli vanema suu olukorda,” sõnab Wismari Hambaravi hambaarst dr Karmen Ilp. „Kahjuks näeme ka praegu lapsi, kellega jõu-

ka

Miks tasub hambaarstiga varakult tuttavaks saada?

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege palun tähelepanelikult pakendis olevat teabelehte. Kaebuste püsimisel või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Täiendav teave: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, Tallinn.


laste hambad järgi. „Kõigepealt valu, mistõttu langeb lapse elukvaliteet. Lagunenud ja puuduvate hammaste tõttu halveneb mälumise efektiivsus. Juurealused ja hamba ümber olevad põletikud omavad mõju kogu organismile. Väga lagunenud või eemaldatud hammaste puhul hakkavad suus alles jäänud hambad nihkuma ja selle tagajärjel ei ole jäävhammastel kohta, kuhu hiljem lõikuda – tekivad ortodontilised probleemid,” loetleb dr Ilp võimalikke tagajärgi. Jäävhambad on arsti sõnul kõige õrnemad just lõikumise ajal, sest nende email ei ole veel lõplikult mineraliseerunud. „Kui hammas lõikub keskkonda, kus vohab kaaries, võime olla peaaegu kindlad, et probleemid on kiired tulema,” võtab dr Ilp kokku peamise, miks on ka juba piimahammaste korralik ravimine väga tähtis. Veel üks oluline aspekt, miks peaks lapsega varakult hambaarstile minema, on hambumuse hindamine. „Korralise ülevaatuse ajal näeb iga hambaarst ka lapse hambumust ja suunab vajadusel edasi ortodondi juurde,” soovitab dr Ilp ka just see­ pärast käik hambaarstile aegsasti

ette võtta. Hambumushäirete ravi on arsti sõnul täiesti individuaalne. „Sageli algab hambumuse korrigeerimine siis, kui jäävhambad lõikuma hakkavad, kuid teatud juhtumite puhul kasutatakse juba ortodontilisi aparaate ka piimahammaskonnas. Arvestama peab veel lapse kasvutsükli ja palju muuga.” Ortodontilist ravi aga rahastab haige­kassa ainult teatud kindlate diagnooside ja hambumushäirete puhul.

Vanem mõjutab oma hirmuga last Lapse ettevalmistamine esimeseks hambaarstivisiidiks peaks olema võimalikult mänguline. Mõnel eelneval õhtul soovitab ta näiteks kodus käepärastest vahenditest hambaravi­ kabinet luua ja eesootav läbi mängida. Väga tähtsa tegurina nimetab dr Ilp vanemate ja vanavanemate positiivset suhtumist. „Lapsele peab jääma mulje, et hambaarsti juures käimine on igaühe jaoks täiesti normaalne ja korrapärane tegevus. Hamba­ arsti juurde peaks lapsega minema tema jaoks turvaline ja samas hamba­ arsti mittekartev inimene.”

„Kabinetis viibides on äärmiselt vale arsti jutule/tegevusele vahele hüüda: „Ära karda, ta ei tee haiget!”. Kuna lapsel kogemus puudub, ei oskagi ta seda oodata, et keegi peaks haiget tegema,” paneb dr Ilp südamele. „Oma praktikast mäletan eredaima näitena juhtumit, kus esmasele vastuvõtule saabus laps, kellel oli kahjuks juba probleem hammastega tekkinud. Kaasas oli vanaema, sest ema parkis väljas autot. Saime lapsega hea kontakti, ta oli kõigega nõus, kuniks kabinetti tormanud ema ukse pealt hüüdis: „Ära karda, ta teeb küll haiget, kuid sa oled tubli poiss ja kannatad selle ära!”. Loomulikult oli pärast sellist lauset lapse tuju rikutud ja meie töö tunduvalt raskem,” meenutab dr Ilp. Lapsevanemal ei tasuks solvuda, kui korduvate visiitide puhul pakutakse talle võimalust oodata lapse ravi ajal ooteruumis. „Praktika näitab, et kui arst ja laps juba teineteist tunnevad, on laps palju tublim vanema juuresolekuta.”

neks minutiks, seejärel on bakterid hambapinnal tagasi,” selgitab dr Ilp. Palju tähtsam on jälgida lapse toitumisharjumisi ja proovida teha nii, et bakterid piisavalt süüa ei saaks. „Alati, kui suhu satub süsivesikuid, algab pisikutel pidu, mille otseseks tulemuseks on nende ainevahetuse eritiste tõttu suukeskkonna happelisemaks muutumine – reklaamidest tuttav happerünnak. Sülg üritab seda muidugi neutraliseerida, kuid see võtab aega üle poole tunni, mille jooksul viib langenud pH hamba­kudedest välja mineraale. Pärast normaalse olukorra taastumist algab mineraalide tagasiliikumine, seekord süljest hamba emaili – see protsess on paraku eelmisest aeglasem. Inimese hambad suudavad arsti sõnul oma jõududega üle elada umbes viis happerünnakut ööpäeva jooksul. „Kui laps pidevalt midagi näksib, on hambad terve ärkveloleku aja happelises keskkonnas ja sellest need augud tulevadki.”

Ainult harjamisest ei piisa

Kaaries ei ole ainus probleem

Kui rääkida laste hambahooldusega levinud valearusaamadest, kuuleb ka tänapäeval vanemate suust lauset „Kuna peseme hambaid kaks korda päevas, arvasime, et auke tulla ei saa”. „Hammaste harjamine on küll tähtis, kuid ainult üks osa võitlusest kaariese vastu. Suus elab väga palju baktereid, mis moodustavad koos toidujääkidega hammaste peale õhukese kile – biofilmi. Pesemine eemaldab selle maksimaalselt mõneküm-

Lisaks kaariesele võivad lapse hambaid mõjutada arenguhäired, millest sagedaseim on fluoroos. „Eestis on piirkondi, kus joogivee fluorisisaldus on üle normi. Sellise vee pikaajalisel tarbimisel hammaste arengu ajal võivad hammastele tekkida iseloomulikud kriitjad laigud, mis on ebaesteetilised ja ka struktuurselt nõrgemad kui terve email. Õnneks on fluoroosi ennetamiseks tehtud palju tööd ja asulate veevärgi vesi peaks

Mille eest haigekassa maksab? Haigekassa rahastab kuni 18aastaste laste hambaravi. (Kui ravi on alustatud 18aastaselt, võib see jätkuda ka 19aastasena. Ravi tuleb jätkata sama hambaarsti juures, kus seda alustati.) Haigekassa rahastab ka laste ortodontiat (sh breketid), ent ainult juhtudel, kus: 1) ülemine lõualuu on alumisest 9 mm või enam eespool asendis; 2) alumine lõualuu on ülemisest eespoolses asendis; 3) esimeste hammaste kontakt puudub ja kokku puutuvad ainult tagumised purihambad; 4) õigel ajal pole eesmine lõikehammas või silmahammas lõikunud; 5) ühel lõualuu poolel pole moodustunud rohkem kui üks jäävhammas; 6) huule- ja suulaelõhe ning teised näo-lõualuusüsteemi väärarengud on kaasa sündinud. Muudel juhtudel haigekassa ortodontiliste teenuste eest ei tasu. Soovitame kontrollida, kas hambaarstil/ortodondil on haigekassaga leping. Täpsemat infot laste hambaravi, ortodontia ja haigekassa lepingupartnerite kohta saab haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee või infotelefonilt 16 363. Allikas: Eesti Haigekassa

6


laste hambad Arsti sõnul on tähtis jälgida ka seda, et laps hingaks nina kaudu, vajadusel tuleks lasta eemaldada adenoidid või ravida kroonilist nohu. „Suuõõnele mõjub suu kaudu hingamine kahte moodi: esiteks suruvad pidevalt pinges olevad põsed ülemist hambakaart kitsamaks ja tekib hambumushäire ning teiseks kuivatab see hambaid ja sülg ei saa neile kaitsvat mõju avaldada – tulemuseks on suurenenud kaarieserisk.” „Võrdlemisi harva esineb õnneks laste agressiivset parodontiiti ehk hamba kinnituskudede põletikku, mille tagajärjel hävineb hamba ümbert luu,” sõnab dr Ilp. Seda on kodustes tingimustes arsti sõnul ise päris raske diagnoosida, kuid regulaarse kontrolli käigus peaks hambaarst ohumärgid ära tundma. „Kindlasti peaks arsti poole pöörduma siis, kui lapse igemed veritsevad ja valutavad ning liikuma on hakanud need hambad, mis vastavas eas veel sugugi liikuma ei peaks,” soovitab hambaarst.

Kuidas lapse hambaid õigesti hooldada? Tuleb meeles pidada, et kaaries on nakkus­haigus ja seda on palju lihtsam ennetada, kui hiljem selle taga­järgi ravida. Tavaliselt saab laps kaariesenakkuse oma pere käest ning seetõttu on väga tähtis kohe esimesest päevast hoolitseda rangelt selle eest, et lapsel oleksid oma joogi­pudel, söögiriistad, hambahari – kõik, mis läheb suhu, peab olema ainult tema oma. Lapsevanem ei tohi last joota enda pudelist, sööta enda lusikaga jne. Mida kauem suudetakse kaariesetekitajad bakterid suust eemal hoida, seda tugevamaks jõuavad hambad saada ja paremini happerünnakutega võidelda. Hambapesuga (kaks korda päevas) peab alustama kohe esimese piima­hamba lõikumisel. Väike­laste jaoks on olemas ka spetsiaalsed lapse­vanema näpu otsa käivad harjad, millega saab järgmiste hammaste lõikumise tõttu ka sügelevaid igemeid masseerida. Hamba­ pastat nii väikestel lastel kasutama ei pea, vanematele lastele tuleks hankida fluori­ta hamba­ pasta. Fluoriga pastat võib kasutama hakata siis, kui laps on võimeline seda välja sülitama. Hamba­ arsti külastamise sageduse määrab hambaarst ise. Kui hambad on täiesti terved, siis mõnel juhul kutsume tagasi isegi korra aastas, kui aga probleeme on palju, siis pärast esmase ravi lõpetamist juba mõne kuu järel.

Eve Kaljusaar

Vt uuringuid ja artikleid: kiku.hambaarst.ee

Shutterstock

nüüdseks juba üle Eesti vastama kõikidele normidele,” selgitab dr Ilp. Veel nimetab arst hammaste arengu häirest tingitud probleeme. „Emaili mittetäieliku arengu puhul on hambad nõrgemad ja kaariese­ altimad. Peale selle võib pärilikel põhjustel puududa hambaid nii piima- kui ka jäävhammaskonnas. Kui on kahtlus, et mõni hammas ei ole õigel ajal lõikunud, võib arst teha röntgen­ülesvõtte, et vaadata, kas hamba alge luu sees on olemas.” Hambumushäirete ennetamises on tähtis see, mida vanemad ise ära teha saavad: jälgida, et laps ei imeks pöialt, pliiatsit või muud sarnast asja. „Pikaajalise pöidlaimemisega suudab laps oma ülemised eeshambad nii palju ette suruda, et ortodondil on hiljem tükk tegu neid tagasi ritta liigutada.” Imikute puhul on väga oluline see, et laps saaks piisavalt imeda. „Sündides on lapse alalõug tagumises asendis ja rinda imedes hakkab ta sellega intensiivselt töötama. Tulemuseks on intensiivsem alalõua kasv ja nihe ettepoole. Kui laps ei saa piisavalt imeda, võibki alalõug ebakorrektsesse asendisse jääda.”

Allikas: dr Karmen Ilp

Beebide naer on vanemate rõõm! Protexin Restore on ainulaadne, lahustuv, 7 kasulikku piimhappebakteritüve sisaldav probiootikum imikutele ja lastele. Restoret kasutades asenduvad kahjulikud bakterid kasulikega, mille läbi korrastub teie lapse seedimise ja väheneb kõhugaaside teke. Tekib heaolutunne kõhus ja seeläbi on teie beebi terve ja õnnelik. Kui beebi on õnnelik, siis on õnnelik ka ema ja kui ema on õnnelik, siis on õnnelik ka isa! Mõtle sellele, kui pere rahulolu on sulle tähtis! Saadaval apteekides ja veebipoes www.hortusmedicus.ee Tootja: Probiotics International, Ltd Suurbritannia Maaletooja: Hortus Medicus OÜ

7


SÜDAME tervis

Südame tervis Korras ja töötav süda tundub reeglina nii iseenesestmõistetav. Ometigi näitab statistika, et Eestis on suremuse põhjus number üks just südame-veresoonkonnahaigused ja nende tüsistused. Samuti ei ole harvad uudised, mis räägivad mõne eduka noore mehe äkksurmast spordirajal. Südame-veresoonkonnahaiguste põhilised põhjustajad on kõrge vererõhk ja suur üldkolesterooli sisaldus, kusjuures mõlemad on petlikud, sest ei anna endast esialgu üldse märku – ehk võime elada kaunis pikka aega, teadmata, et tegelikult ei ole meie tervisega kõik korras ning südant ja aju verega varustavad veresooned on hakanud juba kahjustuma. Südame-veresoonkonnahaiguste riskirühma kuuluvad inimesed, kelle vererõhk on pidevalt üle 130/85 mm Hg ja kolesterool üle 5,0 mmol/l.

Triinu Entsik-Grünberg Südameapteegi proviisor

H

oolimata teadaolevast karmist statistikast ja ka uudistevoost kipume siiski arvama, et enesetundel pole ju viga midagi, niisama arsti juurde minna ei näe põhjust ning südame pärast muretseda on veel liiga vara. Vahel harva, näiteks kui õnnetus juhtub mõne tuttavaga, jõuab teadvusse, et võib-olla peaks siiski analüüside tegemiseks perearsti poole pöörduma.

Kõrge vererõhk Kõrge vererõhk tekib siis, kui arterid on pinges ja seetõttu tihenenud. Süda peab vere surumiseks läbi ahenenud soonte rakendama tavapärasest suuremat jõudu – vastasel kor-

ral ei oleks tagatud kudede piisaval tasemel hapnikuga varustatus. Püsivalt kõrge vererõhk on südamele seega lisakoormus. Kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab soonte lubjastumist. Kasulik on teada, et kõrgenenud vererõhust tingitud muutused enese­ tundes ei ilmne kohe, kuid süda ja vere­sooned kahjustuvad vaikselt siiski. Kui kõrge vererõhk püsib kaua, võivad elundite kahjustused muutuda pöördumatuteks. Seetõttu on vererõhku vaja regulaarselt kontrollida – vähemalt iga kahe aasta tagant ja seda ka siis, kui justkui midagi viga ei ole. Kui perekonnas on esinenud kõrgvererõhktõbe, infarkti või insulti või kui vererõhunäitajad on piiripealsed ehk 130–139 / 85–89 mmHg, tuleks vere­ rõhku mõõta vähemalt kord aastas.

Low noise

MMAD

3 µm

8

Nebulisation rate

0,3 ml/min.

Lower airways


Shutterstock

KAS HOOLITSETE OMA SÜDAME JA VERESOONTE EEST KORRALIKULT?

pidev stress liigne soola tarbimine mõni kaasuv haigus (näiteks neeru- või hormonaalne haigus)

Kõrgenenud vererõhk põhjustab: südame isheemiatõve, mis võib ilmneda stenokardiana (valuna rindkeres), südameinfarktina, äkksurmana südamepuudulikkust neerupuudulikkust ajuinsulti

Mida teha kõrge vererõhu vältimiseks? Piira soola tarbimist – liigne sool on ohtlik selles sisalduva naatriumi tõttu, mis tõstab vererõhku, põhjustab liigse vedeliku kogunemist organismi ja tursete teket.

Tunne stress ära õigel hetkel ja tegele selle maandamisega. Toitu tervislikult ja liigu regulaarselt – rohkem kiudaineid, viis portsjonit puu- ja köögi­vilju igas päevas, vähem soola, vähem tahkeid rasvu. Näiteks 10 kg kehakaalu kaotust ülekaalulistel võib langetada vererõhku kuni 10 mmHg. Loobu suitsetamisest. Väldi liigset alkoholi – alkohol kiirendab vere­soonte lubjastumist. Puhka regulaarselt.

Toidulisand

Kõrge vererõhu tekkimise riskitegurid:

®

Millist abi leiab apteegist? Südametilgad (sisaldab viirpuud, veiste-südame­ rohtu, palderjani, piparmünti) on abistav vahend kergema südamepuudulikkuse korral. Arooniat sisaldavad preparaadid laiendavad veresooni, tugevdavad veresoonte seinu ja langetavad vererõhku.

Tule mõõda SüdameapTeekideS üldkoleSTerooliTaSeT aprillikuuS SooduShinnaga 1€! Mõõtmisele on vajalik eelnevalt registreeruda www.sudameapteek.ee/kolesterool

OOMEGA-3 (EPA, DHA) KAITSEB SÜDANT KOENSÜÜM Q10 ANNAB ENERGIAT SELEEN OLULINE ANTIOKSÜDANT

KÕIK KOLM AINET ÜHESKOOS PAKUVAD PARIMAT HOOLITSUST SINU SÜDAME- JA VERESOONKONNALE.

Saadaval apteekides ja e-poes www.walmark.ee 9

Maaletooja: Remedex OÜ, Harjumaa, www.remedex.ee


SÜDAME tervis

Paberlehe tellijale on Eesti Ekspressi digipakett TASUTA!

Viirpuud sisaldavad preparaadid mõjutavad südamelöögi tugevust ja vatsakeste kokkutõmbejõudu, aeglustavad südamelöögi sagedust ja alandavad vererõhku. Oomega-3-rasvhappeid sisaldavad preparaadid aitavad vähendada kolesteroolisisaldust veres ja reguleerivad arteriaalset vererõhku.

Suur kolesteroolisisaldus Kolesterool on iseenesest tähtis organismiomane aine, kõikide elundite ja kudede rakuseinte koostisosa, mis on lähteaineks sapisoolade, D-vitamiini ja hormoonide sünteesimisel. Ligikaudu kaks kolmandikku kolesteroolist sünteesitakse kehaomaselt, kolmandik saadakse toidust. Oluline on aga teada, et kolesterool jaguneb kaheks: nn heaks ehk HDL-kolesterooliks ja nn halvaks ehk LDL-kolesterooliks. LDL-kolesterooli suurt sisaldust veres peetakse südame- ja vere­soonkonnahaiguste riskifaktoriks, sest see põhjustab koleste-

Kui artikkel jääb pooleli, siis edasi saad lugeda veebis, mobiilis ja tahvelarvutis. Lugemisõigus annab paberlehe tellimise arvel olev lugejakood. Aktiveeri lugejakood aadressil www.digilehed.ee/lugejakood

Kui Sa ei tea oma lugejakoodi, kontakteeru klienditoega: klienditugi@lehed.ee või tel 680 4444

siooni ja väljutavad maksas olevat kolesterooli seedetrakti kaudu. Oomega-3-ravimpreparaadid aitavad alandada trigütseriidide ehk vererasvade taset veres, reguleerides arteriaalset vererõhku ja kolesteroolisisaldust. Artišokki ja maarjaohakat kasutatakse maksafunktsiooni toetamiseks. Punase riisi preparaadid vähendavad kolesterooli sünteesi maksas, vähendavad kolesterooli imendumist soolestikus ja suurendavad selle eritumist. Rohelise tee ekstrakt on tugev antioksüdant, millel on omadus vähendada LDL-kolesterooli sisaldust veres. Apteegis on saadaval ka mitmesuguseid kolesteroolivastaseid teesegusid.

Mida teha suure kolesteroolisisalduse vältimiseks? Kui patsiendi vere kolesterooli­ sisaldus on normtaseme piiri peal, peaks kõigepealt muutma toitumist (vähem rasvarikkaid toite, magu-

Kõik täiskasvanud peaksid oma vere kolesteroolisisaldust teadma. Seda tuleks hakata regulaarselt jälgima alates 30. eluaastast.

rooli kleepumise veresoonte seintele ja on seetõttu peamine ateroskleroosi ehk veresoonte lubjastumise tekitaja. Kõik täiskasvanud peaksid oma vere kolesteroolisisaldust teadma. Seda tuleks hakata regulaarselt jälgima alates 30. eluaastast, kuid südamehaiguste esinemise korral lähisugulaste seas veelgi varem. Erilist tähelepanu tuleb pöörata diabeetikute kolesteroolile, sest suhkruhaigetel areneb risk südame-veresoonkonnahaigustesse haigestuda kiiremini ning sellevõrra on suuremad kaasnevad ohud.

Mida kasutada suurenenud kolesteroolisisalduse puhul? Toetavateks ravimpreparaatideks võib kasutada letsitiinikapsleid, mis lahustavad kolesteroolikogumikke, parandavad maksa funkt-

10

sat ja alkoholi) ning kasutama eespool nimetatud ravimpreparaate. Kolme-­nelja kuu pärast tuleks kolesterooli uuesti mõõta. Kui elustiili muutus ja apteegipreparaatide kasutamine ei ole aidanud, tuleks pöörduda arsti poole, kes kirjutab välja kolesterooli seedetraktis siduvad ravimid. Kui kolesteroolisisaldus on juba esimesel mõõtmisel suur ehk üle 6,5 mmol/l, tuleks kohe pöörduda perearsti poole. Tervis on eelkõige ikka meie endi kätes. Kokkuvõtvalt võib soovitada: hoidke tervislikke eluviise au sees ja suure tõenäosusega ei kimbuta teid ka enneaegsed haigused. Kuna suuri asju soovitatakse alustada väikestest, asuge esimese sammuna enda tervemasse tulevikku astumiseks regulaarselt tervisenäitajaid jälgima – nii ei pääse hädad üllatama.


Uus & huvitav

Hoolitse oma südame eest juba täna! Oomega-3-rasvhapete tähtsus

Lisaks kala söömisele saab vajalikke oomega-3-rasvhappeid vajalikus koguses kalaõli ja kalamaksaõli toidulisanditest. Oomega-3 toidulisandi valimisel peaks pöörama tähelepanu oomega-3-rasvhapete (EPA ja DHA) ja kalaõli sisaldusele, sest oomega-3 kogus ei ole samaväärne pakendil mainitud kalaõli kogusega. Möller’s Omega-3 Cardio on kindel investeering südame tervisesse!

Rasvhapped on organismile eluliset vajalikud. Oomega-3- rasvhapetel on teaduslike uuringutega tõestatud positiivne toime nii südameleveresoonkonnale, ajule ja mälule, nägemisele, laste nägemise ja närvisüsteemi arengule ning kogu organismile. Tavapärase toiduga saame kolme sorti rasvhappeid: küllastatud, monoküllastamata ja polüküllastamata. Neist kõige olulisemad inimorganismile on polüküllastamata rasvhapped. Nende hulka kuuluvad oomega-3 (rasvases merekalas ja meresaadustes), oomega-6 (peamiselt taimeõlides) ja oomega-9 (taimeõlides, loomne rasv) rasvhapped.

Möller’s Omega-3 Cardio uues täiustatud koostises on olemas 3 kõige vajalikumat oomega-3-rasvhapet - EPA, DHA ja ALA.

Oomega-6 ja oomega-3 tarbimise õige tasakaal

Proovi ka Möller’s Premium kalaõli, mis sisaldab ekstra koguses oomega-3.

Erinevatel rasvhapetel on organismis erinevad ülesanded. Meie organismile olulisemad polüküllastamata rasvhapped on oomega-6 ja oomega-3, mida peame saama toiduga, sest inimorganism ise neid ei sünteesi. Sellest tuleneb ka oomega rasvhapete nimetus “asendamatud rasvhapped“. Oomega-6 ja oomega-3-rasvhapete tarbimine peaks olema tasakaalus, nende parim soovituslik suhe on 4:1. See tähendab, et organism peab saama 4 osa oomega-6 ja 1 osa oomega-3. Erinevad uuringud on näidanud, et igapäevases tarbitavas toidus on ülekaalus oomega-6-rasvhapped (tarbimise suhe on 30:1), seepärast on oluline suurendada oomega-3-rasvhapete tarbimist. Üleliigne oomega6-rasvhapete sisaldus organismis soodustab põletike teket, mis võivad kahjustada südant ja veresoonkonda ning on üheks südame-veresoonkonna haiguste tekke põhjuseks.

Oomega-3 kasulik toime

EPA, DHA ja ALA aitavad säilitada normaalset: vererõhku südame tööd kolesterooli taset

Olulisemad oomega-3-rasvhapped on eikosapentaeenhape (EPA), dokosaheksaeenhape (DHA) ja alfa-linoleenhape (ALA). Neil on positiivne toime südamele, veresoonkonnale, ajule ja mälule, nägemisele ning kogu organismi arengule. Oomega-3-rasvhapped aitavad langetada vererõhku ja normaliseerida kolesterooli taset veres, parandavad vere hüübivust ja muudavad veresoonte seinad elastseks. Positiivse mõju saavutamiseks vererõhule on vaja päevas tarbida 3 g EPA-d ja DHA-d; südamele 250 mg DHA-d ja EPA-d; normaalse kolesteroolitaseme jaoks 2 g ALA-d.

Oomega-3 allikad

M 1302-003

Kuna rasvane merekala sisaldab palju oomega-3-rasvhappeid, on mitmed uuringud kinnitanud, et rasvase kala söömine 2-3 korda nädalas vähendab oluliselt südame-veresoonkonna haiguste teket ja lisab elule kvaliteetseid aastaid. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab südamehaigetel tarvitada vähemalt 1000 mg oomega-3-rasvhappeid päevas.

160 aastat tervist Norrast! 11


MEESTE TERVIS

Uroloogi vastuvõttu ei tasu karta, enamjaolt piirdub ravi konsultatsiooni ja ravimikuuriga.

Uroloogia valdkond eelistab patsienti säästvat ravi Üha enam räägitakse meeste tervisest ning „uroloogia” pole uudissõna kellegi jaoks. Eesnäärme sagedasemad haigused on põletik, healoomuline suurenemine ja kasvaja. Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb umbes pooltel üle 50aastastel meestel, eesnäärmepõletiku käes kannatab 15–20% Eesti meestest. Eesnäärmevähk diagnoositakse ühel mehel kuuest. Need on hirmu tekitavad faktid, ent uroloogi vastuvõttu karta ei tasu – uroloogia ei tähenda vaid operatsioone ja lõikusi.

U

roloogia tegeleb täpsemalt nelja valdkonnaga: neerude, kuseteede ja eesnäärme põletikega, nii meeste kui ka naiste urineerimishäiretega, hea- ja halvaloomuliste kasvajate, sh neerude, kusepõie, eesnäärme, mehe suguti ja munandi kasvajatega, ning neerude-­kuseteede kividega kimpus olevate patsientidega. Lühidalt võib öelda, et uroloogia tegeleb neerude ja kuseteede haiguste varajase diagnoosi ja raviga.

Tõhus ja kiire abi Ida-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonna juhataja dr Toomas Tamm sõnab, et tänapäevaks on uroloogia valdkond jõudnud olukorda, kus eelistatakse väheinvasiivset ehk patsienti säästvat ravi. Ida-Tallinna Keskhaiglas on vii12

masel kümnel aastal haavakirurgiaks tarvidust vaid 30% või isegi vähem. Operatsioone teeb väljaõppinud personal kõige ajakohasema aparatuuriga, pidevalt rakendatakse praktikasse uusi metoodikaid. Näiteks sellest aastast hakatakse urineerimishäirete ühe ravimeetodina kasutama kusepõiesiseseid Botoxi süste. Kuidas on lood ravijärjekordadega? „Võib öelda, et urolooge on meil piisavalt. Hädalised pääsevad spetsialisti juurde võimalikult kiiresti ning abi saavad kõik, kel selleks tõesti vajadus. Ma ei tea, kuidas on korraldatud töö teistes haiglates, kuid meie oleme suutnud viia ravijärjekorra 1–2 nädalani,” sõnab dr Tamm. „Järjekorra pikkus ei peegelda ravivajaduse olukorda. 60–


MEESTE TERVIS 70% ambulatoorsetest visiitidest hõlmavad nõustamised, juba olemasolevate raviotsuste kinnitamised, vähihaigete järelkontroll ja patsientidele lisaselgituste andmised. Paljudel on tegelikult soov saada konsultatsiooni,” selgitab arst. „Eriarsti juurde ei peagi saama kohe, kui mõte või küsimus tekib. Siinkohal aitab paljuski välja perearst, kes oskab nõustada ja inimese vajadusel edasi eriarsti juurde suunata. Küll aga on lubamatu, kui uroloogilist abi vajav patsient peab ootama, kuid see johtub just nõustamise ja meditsiiniteenuse vahelise piiri puudumisest. Kindlasti on siin aidanud nn e-saatekiri, mille saadab uroloogile perearst. Loodan väga, et selle süsteemiga ühineb varsti ka Ida-Tallinna Keskhaigla.”

Märka muutusi, tunneta vaevusi Kas ja milliste muredega mehed üldse uroloogile jõuavad ning millal tuleks seda teha viivitamatult? Dr Tamme sõnutsi neil, kel mingi­ suguseid vaevusi ei ole, ei tasu ka keskeakünnisel muretsema hakata. Kindlasti võiksid 50+ mehed pidada nõu perearstiga ning teha vereproov, millest lasta määrata glükoos, kreatiniin, kolesterool ja eesnäärmemarker PSA. Sellest saab järeldada, kas diagnoosimisega tuleks edasi minna. Igasugused muutused enesetundes, mis lühikese aja jooksul ei möödu, vajavad vähemalt korra arstlikku tähelepanu. Küll aga peaks viivitamatult arstile pöörduma need, kel on uriin punane või veretükkidega. Samuti juhul, kui tekib kõrge palavik ning nimmepiirkonda valu, esineb valu urineerimisel või kui uriini vool on suuresti takistatud. Kindlasti ei tohi tähelepanuta jätta ka äkki ühte külge – ükskõik kas paremasse või vasakusse – tekkinud hoovalu. Sellisel juhul on tingimata vajalikud täpsemad uuringud, et selgitada välja, millega võib tegu olla ning kuidas oleks mõistlik edasi käituda. Nimetatud vaevused ei viita ühelegi haigusele spetsiifiliselt, kuid ilma uuringuteta ei saa ka midagi välistada. Esmaste kergemate vaevuste tekkides tuleb pöörduda pere­ arstile ning välja selgitada, kas mure taga võib olla midagi tõsi-

semat. Tihtipeale piisab vaevuste leevendamiseks toitumise ja elustiili korrigeerimisest ning sellisel juhul sõltub palju inimesest endast – kas ta on muudatusteks valmis.

Tullakse, kui vaevus segab igapäevaelu „Paljud mehed jõuavad meie juurde erektsiooni- ja teiste seksuaalmurede, samuti urineerimisprobleemidega,” teab dr Tamm. „Hädad, mis kipuvad igapäevaelu segama, on meil igapäevased – eks tullakse siis, kui enam kuidagi muidu ei saa ja mure on piisavalt suur.” Üle 50aastastel meestel tasuks pere­arstiga konsulteerida, milliseid riske võib konkreetse isiku puhul ette tulla, ning sellest lähtuvalt teha vajalikke muudatusi elustiilis. Arstid saavad inimesi aidata ja toetada, kuid see on alati kahe­poolne jõupingutus. Haiglas arutatakse alati tõsisemate diagnostiliste ja raviplaanide koostamise korral ühiselt läbi eesseisvad otsused. Näiteks uroonkoloogiliste kasvajate puhul koguneb parimate ravivõimaluste arutamiseks konsiilium, mis koosneb onkoloogist, uroloogist ja kiiritusarstist. Sel juhul püütakse leida parim lahendus ning otsustakse, mida edasi teha. Hea meel on selle üle, et vähihaigete ravi on järjest enam tõhustunud ning abi suudetakse pakkuda, patsienti säästes, rohkematele kui varem. Neeru- ja eesnäärmevähi hilis­ravis on nüüd uued tõhusamad ravimid, mis aita­vad hoida haigust kontrolli all varasemast paremini. Kuid mõned mured on meestel ja naistel ühised, näiteks alumiste kuseteede põletikud. Sel juhul võib abi saada operatsioonist, ravi koosneb mitmest etapist. Dr Tamm sõnab, et kuigi inimene saab enda jaoks õigeid otsuseid tehes haiguse teket ja kulgu veidi mõjutada, siiski paraku geneetika ning keskkonna vastu ei saa. Küll aga ei ole mitmekülgne toitumine ja positiivsed harjumused liiast, sest mõjutavad organismis paljusid haigusi, ka ees­ näärme- ja kuse­põiehaigusi. Kadri Penjam

Rosmariinileht, maasapiurt, leesputkejuur

Kuseteede p0letik? Neerukivid? binatsioon m o k e ln a a ik eainete un Taimsete toim Traditsiooniline taimne ravim, mille näidustus põhineb pikaajalistel kasutamiskogemustel. Kasutatakse neerude ja kuseteede põletikuliste haiguste täiendavaks raviks ning neerukivide tekke ennetamiseks. Taimedes sisalduvad koostisained omavad põletikuvastast, antimikroobset, spasmolüütilist ja uriinieritust soodustavat toimet.*

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Tootja: Bionorica SE, Saksamaa. Esindaja Eestis: Miecys-Pharm OÜ, Vitamiini 4, 51014 Tartu. * Peter Bradley, British Herbal Compendium, Vol.2: 105, 258-259, 334-335.

13


Shutterstock

LASTE ABI

Kui laps ütleb, et saab kodus haiget ... Mu ema meessõber oli ennast taas purju joonud. Meie igapäevane läbi­saamine oli väga halb ning siis see juhtuski. Olime kahekesi kodus ja ta asus ennast kehtestama. Kuna mehe kasvatusoskused olid kasinad, otsustas ta „plika paikasaamiseks” kasutada füüsilist ülevõimu. Niisiis jooksin purjus ja kirvest hoidva mehe eest, kes lubas mind ära tappa ja keda minu ema armastas. Tundsin hirmu, väga suurt hirmu. Õnneks olin kiire sporditüdruk ja minuga ei juhtunud midagi. Otsustasin mehe ähvardustest ja vabandustest hoolimata rääkida loo emale kohe, kui ta koju jõuab. Tegin seda veel sama päeva õhtul. Purjus onu ajas kõik tagasi, väitis, et mõtlen asju välja, sest tahan talle halba. Ema kostis, et inimeste kohta ei ole ilus valetada ega uskunud mind. Läksin õue ja ronisin puu otsa, istusin seal päris mitu tundi ja nutsin – tegin seda edaspidi korduvalt, kui napsutanud mees end taas kehtestama asus. Emale ei rääkinud ma sellest enam kunagi, isegi siis, kui mul oli füüsiliselt valus. Mäletan, et ühel hetkel võtsin seda kõike kui normaalset elu osa. Vägivalda tunnetasin ette ja läksin kodust ära – jooksma, trenni või kuhu tahes. Palju raskem oli aga leppida teadmisega, et mu oma ema mind ei uskunud ja valetajaks nimetas. Keegi ei näinud ega uskunud, ema sõbrannad arvasid, et hakkan kõike mõistma siis, kui ise täiskasvanud olen. Ikka ei mõista.

indu, mille tagajärjel lähevad teod veel võikamaks. Kannatajaks on aga laps, kes oma muret kellelegi usaldas ning rohkem sellest enam kunagi ei räägi. Liiga palju on juhtumeid, kus väärkohtlemine oleks võinud lõppeda varem. Palju varem. Kui sina oled lapse jaoks sõber, keda ta usaldab (ükskõik kas oma töö tõttu või sellepärast, et oled lihtsalt hea ja usaldusväärne), kui laps on välja valinud just sinu, et rääkida oma lugu sedasi, nagu ta oskab, kirjeldades, mida tundis, on sinu kui täiskasvanu kohus teda kuulata, mõista ja, mis peamine, uskuda. Jah, seda isegi siis, kui see usutavana ei tundu. Ka see laps, kes mõne loo välja mõtleb, vajab midagi. Täiskasvanu, kes lapsega toimunut ei usu, muutub väärkohtlejaga pea­ aegu sama­väärseks, sest tema võimuses on muuta lapse elu. Laps vajas abi, kuid tema hoolikalt valitud usaldusisik ei uskunud teda. Tähtis on last kuulata, isegi kui vastuseid alati kohe ei ole. Sellised jutud võivad ajada segadusse ka täiskasvanu – mis ma nüüd tegema

Miks ma seda lugu jutustan? Näen oma töö tõttu liiga palju, kus täiskasvanu last ei usu ning teeb talle seetõttu veel rohkem haiget, pannes kannatama aastateks. Tean juhtumeid, kus väärkohtleja on saanud näilistest anonüümsetest tegudest 14

pean, kui laps mulle midagi sellist räägib? Inimene, kes pole väärkohtlemisega kokku puutunud, ei pruugigi mõista, et keegi lähedane võib last sedasi kohelda. See tundubki uskumatuna. Lasteabitelefonile 116 111 tulnud kõnedest enim ongi selliseid lugusid, kus laps on enda elus tähtsale inimesele midagi rääkinud ja tema on omakorda sellest teada andnud. Kahjuks on nende lugude taga alati lapse füüsiline või seksuaalne väärkohtlemine. Iga lugu on erinev ja hargneb isemoodi. Peamine on see, et laps saaks abi ja mõistaks, et keegi teda usub. Mõelge, kui julge sammu teeb lugu rääkides laps, kes on vägivalla ohver ja keda väärkohtleja korduvalt vaikima hirmutab. Mõistke, et teie käes on võti, mis muudab selle väikese inimese elu. Vägivallaahel tuleb katkestada! Külli Friedemann lasteabitelefoni 116 111 projektijuht


Uus & huvitav

15


Tervita elu ilma nahaallergiata Allergia on kasvav probleem nii laste kui ka täiskasvanute seas. Seepärast on Neutral neutraalne. Juba rohkem kui 25 aastat ütleb Neutral allergiatele selge EI ja toodab kõrge kvaliteediga tooteid, mis aitavad vähendada allergiariski. Neutrali toodetes ei leidu säilitus-, lõhna- ega värvaineid, vaidneed sisaldavad rohkelt toimeained, mis hoolitsevad suurepäraselt Sinu ja Sinu pere naha ja hügieeni eest. Arvame, et parim viis hoida allergiat kontrolli all on teadmine, millega Sinu nahk kokku puutub. Meie tooted on dermatoloogiliselt testitud ning kõik koostisosad pakendile märgitud.

Allergiariski saab vähendada

Tooted igale vajadusele

Iga päev mõjutavad nahka hügieeni- ja kosmeetikatoodetes sisalduvad lõhnained ning muud ebavajalikud lisandid. Seega aina rohkem ja rohkem esineb inimestel allergiaid ja nahaprobleeme. Mõtle, kui palju lõhnaineid ümbritseb Sind ja Sinu peret iga päev? Neutrali tooted sisaldavad ainult seda, mida on vaja igapäevaseks hoolduseks, mitte midagi üleliigset. Tooted on välja töötatud kooskõlas Taani astmaja allergiaassotsiatsiooni kõrgete standarditega ning heaks kiidetud Eesti Allergialiidu poolt.

Kas Sul on tundlik nahk? Proovi meie puhastus-, pesemis- ja kosmeetikatooteid, sealhulgas neid, mis on välja töötatud spetsiaalselt beebi tundliku naha jaoks. Neutrali tooted ei sisalda kunstlikke lõhna- ja värvaineid ega muid lisandeid, mis võivad ärritada tundlikku nahka. Kõikide toodetega saab tutvuda hästi varustatud kauplustes ja internetilehel www.neutral.ee.

Kas sul on küsimusi allergoloogile? Külasta meie kodulehte www.neutral.ee ja konsulteeri allergoloogiga, kes vastab sinu kõikidele allergiat puudutavatele küsimustele.

TERVE PERE (aprill 2014)  

Eesti Ekspressi kuukiri TERVE PERE (17.04.2014)

Advertisement