Page 1

28. veebruar 2013

Goldtime juveelikauplused asuvad Tallinna, Tartu, P채rnu, Narva, Viljandi, J천hvi ja Kuressaare suurimates kaubanduskeskustes. Vaata infot veebis www.goldtime.ee


Foto: Shutterstock

Milline on tänapäeva pulm?

Kõik muutub ajas. Nii ka pulmad ja sellega seonduv. Kuigi ajaloost tuttavate pulmatraditsioonide ja -rituaalide osatähtsus on märkimisväärselt vähenenud, ei ole muutunud selle sündmuse tähendus – armastus ja pühendumine. Üks väga ilus ja tähtis päev. Lisaks omamoodi aja märk, mis peegeldab ajastule iseloomulikke väärtusi ja trende. Kõik, kes on pulmakorraldamisega seotud, teavad, et selles on palju osalisi ja detaile, millega arvestada tuleb. Tänastest lugudest kumab läbi mõte, et tähtsaim on mõista, kes oled sina, ja leida enda ümber need inimesed, kes aitavad sind kõige paremini edasi anda – fotograaf, disainer, pulmakorraldaja jne. Milline on tänapäeva pulm? Üritame Pulmaekspressis sellele küsimusele läbi oma lugude ja osaliste vastata.

Eve Kaljusaar

Pulmaekspress Toimetaja: Eve Kaljusaar, eve.kaljusaar@lehed.ee, tel 669 8321 Reklaam: Monika Dobrjakova, monika.dobrjakova@lehed.ee, tel 669 8037 EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: Mart Nigola Korrektuur: Marilin Look Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall

toimetaja

Bar Catering tagab teie peokülalistele kiire, professionaalse ja meelelahutusliku baariteeninduse ning kokteilimenüü, mis sisaldab uusi ja huvitavaid maitseid.

• • • • •

kogenud baarmenid suurepärased kokteilid mobiilne baarilett show-baarmen kokteilikoolitused

www.barcatering.ee info@barcatering.ee www.facebook.com/BarCateringOU


Foto: Vallo Kruuser

Kleit, mis ongi sina

„Minu suureks rõõmuks ei olegi eestlane nii vagur ja tagasihoidlik,” ütleb moestuudio NYMF asutaja, omanik ja disainer Triin Kärblane, kelle karismaatilistele mustri- ja detailiderohke käekirjaga kleitidele on mõne aastaga tekkinud suur austajaskond. evadel oma kuuendat sünnipäeva tähistav Nymf sündis Triin Kärblase usust, et tal on see miski, mis suudab inimesed õnnelikuks teha ja tuua esile tahke, mida nad ei tea endil olevat – muutes nad seeläbi enesekindlamaks ja säravamaks. Moestuudioga alustas Triin päris üksi – klientidega suhtles päeval, õmblustööd vuristas valmis õhtu- ja öötundidel. „See oli kogu mu elu,” ütleb ta. „Õnneks on minu kõrvale jõudnud mitu imelist naist, kes aitavad mu mõtteid ellu viia.” Moeteemani jõudmine ei olnud juhuslik. „Kõige esimene moepisik tuli vanaemalt, kes meisterdas pea kõik minu lapsepõlveriided. Nägime õega välja nagu kaks imeilusat nukukest.” Siis algas periood, kus tüdruk joonistas vaid printsesse. „Mulle tundub, et see periood kestab siiani,” tunnistab moelooja. Pärast Kuressaares keskkooli lõpetamist ta pikalt ei kaalunud – läks lihtsalt Tallinna tehnikaülikooli rõivatootmist õppima. „Tagantjärele mõeldes ei olnud see tootmise pool ehk kõige õigem valik, aga korraliku tausta andis siiski,” tõdeb Triin ning lisab, et saadud teadmiste ellurakendamine oleneb pigem enda soovidest ja võimetest. Kes on need nymfitarid, kellele Triin rõivaid teeb? „Mul on vist tõesti vaimusilmas välja kujunenud üks naine, keda tegelikult reaalsuses ei tunne ega tea. Ta on ülimalt naiselik, aga samas nukulikult armas brünett. Iseloomult karismaatiline, kuid mitte furoorikas sekspomm. Pigem selline hõrk naine, kes astub uksest sisse ja ilma sõnagi lausumata on tuba sära täis,” kirjeldab ta. Fotosessioonidel ja etendustel eelistab Triin ilmselt just seetõttu pigem brünette modelle. „Minu nymfitari-

4

de taust on pärit Vana-Kreeka mütoloogiast, kus nümfe peeti jumalikeks naisideaalideks ja imeliste võimetega looduse kaitsevaimudeks.” Nymfi tähendus kütab tihti kirgi ka seltskonnas, eriti meespoole seas. Lemmikklientideks on Triinul aga kõik, kes on Nymfist heas mõttes sõltuvusse sattunud. „Need, kes on mõistnud, et Nymfi toodet ei saa võrrelda anonüümse 10 000tiraažilisest tootmisest tulnuga. Iga kleit on ainulaadne, valminud kogu hingest, järeleandmisi tegemata, iga detail oma looga ja läbimõeldud. Kui selle selga paned, tunned, et see oledki nii sina! Uskumatult hea on saada tagasisidet, kus räägitakse õhinaga, mis emotsioonid kandjat valdasid, kui palju komplimente saadi ja kuivõrd erilisena end tänu sellele kõigele tunti. Vot sellistel hetkedel tunnen, et teen õiget asja.” Disainerid ei saa üle ega ümber ka pruutkleitidest – nii on nende hõngus möödunud viimased suved Nymfil­gi. „Õnneks on pruutpaarid enda jaoks avastamas teisigi aastaaegu – leidub palju talvepruute,” rõõmustab Triin, et sel juhul saab kasutada hoopis teisi materjale, ilmeid ja stiile.

Mida tähendab pruutkleidi tegemine sinule kui disainerile?

Pruutkleidi disainimine on põnev. Eelkõige just seetõttu, et Nymfi brändile omasele mustrilisusele ja kontrastsetele värvidele vastukaaluks on mul põhimõtteliselt kasutada ainult üks värv – valge. Õnneks on sellelgi palju toone ja varjundeid. Jumaldan pitsi – seal mõjutavad üldmuljet läbipaistvus, muster ja struktuur. Pits töötab eri pindadelgi niivõrd erinevalt, lisaks hakkavad omavahel mängima pärltikandi läige, kanga iseloom, langevus ja vorm. See


Kelle nägu on pruutkleit?

Pruutkleit on ikka pruudi nägu, ent samas peab sisaldama tükikest disainerit. Õnneks tulevad paljud kliendid minu juurde just seetõttu, et olen oma loominguga tekitanud neis mingi emotsiooni ja äratundmise. Sellistel puhkudel on ka koostöö palju lihtsam. Nii materjale kui ka disaini valides saan aru, et oleme õigel teel, kui hõiskame kliendiga otsekui ühest suust „Oh, see ongi see!”. Ma ei taha kunagi rahulduda n-ö poolheade lahendustega, kui näen, et kliendil ei ole sära silmis ja minul mõte ei jookse. Niisama ärategemise või raha pärast ma ei tegutse. Soovin pärast kleidi valmimist uhkusega öelda, et see on Nymfi pruutkleit.

Milline on tänapäeva ­pruutkleit?

Kleit võiks ideaalis olla ajatu: peale vaadates ei tohiks aru saada, mis aastast see pärineb, või veel hullem – mis aasta mis hooaja trendi matkib. Võiks ju olla nii, et ema saaks kleidi tütrele ja tema omakorda oma tütrele pärandada. Kui võrrelda praeguseid kleite paarikümne aasta tagustega, on materjalid läinud kvaliteetsemaks ja naturaalsemaks. Kui juba õmmelda lasta, siis ikka heast materjalist, eelistatuna siidist. Lisaks sellele, et siid näeb niivõrd palju kaunim ja liikuvam välja kui kunstmaterjal, hoiab see ka imeliselt kehatemperatuuri – laseb nahal kuumal suvepäeval hingata, kargemal talveõhtul annab aga mõnusasti sooja. Õnneks saadakse järjest rohkem üle lapsepõlveunistuste kinnisideest kanda pulmapäeval paeltega pinguldatavat ebamugavat korsetti ja ebaloomulikult liikuvaid korvipõhjalisi vahukooreseelikuid. Tegelikkuses on ju ääretult palju kauneid siluette, mille vahel valida. Tänapäeval ei olda ka valges värvitoonis enam nii kinni – vaid üksikud otsustavad kriitvalge kasuks. Pigem eelistatakse elevandiluutoone ning piimjaid ja kreemikarva kangaid, mõned julgemad on valmis katsetama mahedama vanaroosa, lavendli, mündi ja beeži varjundeid. Veelgi julgemad on astunud altari ette suisa laimirohelises või fuksiakarva pruutkleidis. Samuti ei kardeta valida lühikesi pruutkleite, eriti siis, kui tegu on intiimsema üritusega – romantiliselt kahekesi või registreerimisasutuses pere keskel. Kokkuvõttes võib öelda, et tänapäeval on pruutkleidid rohkem kandja nägu – traditsioonides ja stampides niipalju kinni ei olda.

Kui kaua pruutkleidi ­tegemine aega võtab? Millal tuleks ­alustada?

Kleidi tegemisega ei tasu kiirustada, kogu protsess võiks olla pruudile nauditav elamus. Alustada tuleks paar kuud varem. Kõik algab mõnusast teejoomisest ja pruudi mõtete kuulamisest. See on hea ka arusaamiseks, kas me üldse omavahel klapime ja samal lainel oleme. Hea, kui pruut on natuke eeltööd teinud: mõistnud, mis talle meeldib ja mis üldse mitte. Ma ei soovi, et minu juurde tuldaks konkreetse kleidi fotoga, aga mõned näited detailidest, stiilidest, siluettidest on alati abiks, et klienti paremini mõista, eriti veel esimest korda. Selle põhjal saame enam-vähem paika panna suuna, kuidas edasi liikuda: milline oleks just tema kleit, kust võiksime leida sobivad materjalid ning milline oleks ligikaudne ajakava.

Milline on disainerkleidi ­eelarve ja kuidas see kujuneb?

Olen lähtunud pigem pruutpaari eelarvest. Selle järgi saab valida nii disaini, materjali kui ka käsitöö mahu. Laias laastus moodustab kleidi eelarvest umbes pool materjali hind ning pool kleidi disainimine ja meisterdamine. Isegi kõige lihtsama siluetiga maani pruutkleit peidab endas vähemasti kuut meetrit kangast. Kuna materjale on saada väga mitmesuguse koostise ja kvaliteediga, on ka hinnaskaala lai – nii et mänguruumi on. Naturaalsed kangad on aga reeglina tunduvalt kallimad kui kunstmaterjalid. Foto: Diana Unt

on põnev – kõikide nüansside kombineerimine nii, et kogu kleit ei oleks maitsetult ülepakutud, ent samas ei jääks igavaks. Pruutkleidi valmistamisele eelneb veelgi põnevam osa: ettekujutuse saamine naisest, kes stuudiouksest anonüümsena sisse astub ja oma elu kõige tähtsamat kleiti soovib. Tähtis ei ole mitte ainult see, mis lõige või siluett figuuriga sobib, vaid milline stiil, kangas ja detailid iseloomustavad teda kui isiksust kõige rohkem. Arvesse peab loomulikult võtma pulmapeo asukohta ja iseloomu, peigmehe riietust, lauakaunistusi ning miljonit muud pisiasja, et kõik omavahel ilusti kokku sulanduks.

5


Foto: Mait Jüriado

Kõige kulukam osa kleidi juures on ilmselt pits, mille hind oleneb eelkõige luksuslikkuse astmest ehk sellest, kas ja kui palju on tal pärlikesi ja kivikesi. Meetrihind võib vabalt kümneid kordi erineda. Käsitöö maht sõltub paljuski materjalist – hinnalisi pitse ikka ei tihka robustselt masinaga õmmelda, vaid tuleb kinnitada käsitsi, tihtipeale pärl pärli haaval. Mida suurem on eelarve, seda rohkem on mänguruumi. Väiksemate eelarvetega on lihtsalt pisut enam nuputamist ning mõnikord peame soovides veidi järeleandmisi tegema, aga tulemus on minu meelest olnud alati imeilus.

Kuidas toimub kanga valimine?

Kanga valime alati kliendiga koos. Õige kangas on see, mis paneb nii minul kui ka kliendil silmad särama ja mõtte jooksma. Üldiselt olen proovinud hakkama saada siinse kaubanduse pakutavaga, sest siis näeb suures pinnas ära, kuidas materjalid omavahel käituvad, kuidas pits alusmaterjalide ja naha peal töötab, kuidas kangas langeb ja helke heidab. Ühesõnaga, kui kõike saab käega katsuda ja katsetada, tekib ka kliendil parem visioon ja arusaam. Kui kaubandusest midagi ei leia, on alati võimalus tellida.

Mis peaks tulema esimesena – stiil või mugavus?

Stiil, mugavus, isikupära – kõik see peaks käima käsikäes. Ei ole mõtet teha üliuhket kleiti, millega pruut tegelikult kusagile ei mahu ega hästi liikuda ja tantsida ei

Meilt suur valik pulma- ja peokleite!

saa; või korsetti, mis on nii kõvasti ümber tõmmatud, et õhtul seljast võttes on keha verevalumeid täis; või üüratut dekolteed, mida terve õhtu kohendama peab, kartes, et partii sealt välja vupsab. Kleit peab olema mugav – see on üks elu tähtsamaid päevi ja pruutpaar peab end ülihästi tundma.

Millal tuleks osta kingad ja pesu?

Kingad ja pesu võiksid olemas olla juba esimeses proovis. Pesu kindlasti. Seetõttu peaks kangaste ostu ja esimese proovi vahele jääma piisavalt aega, et need leida. Kuna Eesti kingaturg on teatavasti päris kehva, on see pruudile alati päris suur väljakutse. Õnneks ei olda täpses värvitoonis enam nii kinni ning valitakse põnev kontrastne paar, et riietusele rohkem särtsu ja iseloomu anda. Samuti ei olda kinni kõrges kontsas, vaid kasutatakse mugavaid ja madalaid baleriina-tüüpi kingi. Ülitähtis on veel kaunis ja hästi istuv pesu – sellest oleneb kogu kleidi istuvus. Voogavad ja õhukesed siidkangad on tihti kapriissed ning näitavad välja iga pisema pesurandikese ja -voldikese. Õnneks on tänapäeval maagilised pesud, mis kõik ilusaks ja ühtlaseks vormivad, nii et pruut ei pea ühegi ebatasasuse pärast muretsema.

Millega peaks veel arvestama, mille peale võibolla esmapilgul ei tule? Kuna suvel peetakse pulm sageli vabas õhus, ei saa ilma peale alati kindel olla. Seega võiks ette mõelda, mis juhtub siis, kui sadama hakkab või õhtul jahedaks läheb. Õlgade katmiseks mõeldud jakike, sall või boolero ei tohi rikkuda kleidi üldmuljet, vaid peab olema läbimõeldud ja toetama kogu stiili.

Hakka fänniks ning saad osa super pakkumistest!

6

Külasta lehte: www.milieu.ee info@milieu.ee • 5694 4445

Veel üks asi, mis võib isegi viimasel minutil üllatusena tulla, on laudlina värvus. Pruudid eelistavad elevandi­ luu- ja kreemikarva kleite, laudlinad aga on tihtipeale lumivalged. Võimalusel võiks paluda toitlustusfirmal või kujundajal kasutada loodusvalgeid linu, et pruudi kleit ei tunduks kriitvalge kõrval tuhm või määrdunud.

Eve Kaljusaar


tihedamad

tumedamad

pikemad

nooremad

Soovite kauneid ripsmeid?

Püsivalt ilusad ripsmed!

Pikemad, tihedamad ja tumedamad ripsmed juba nelja nädalaga! Maxeylash on ripsmekasvu soodustav seerum, mis toidab ripsmeid ja need muutuvad silmnähtavalt pikemaks ja tihedamaks.

Maxeylash Maintenance on ripsmete hooldusseerum, mis sisaldab Kariibi merest pärit looduslikku koralli ekstrakti (P. Homomalla). Loodusliku koostisega seerum sobib ka tundlikumatele silmadele ja neile, kes on saavutanud Maxeylashiga pikad ripsmed ning soovivad tulemust säilitada.

Müügil Ideaal Kosmeetika kauplustes, Ülikooli Apteekides ja paljudes ilusalongides. Kontakt: Cayman Europe OÜ Teaduspargi 3/1, 12618 Tallinn facebook.com/maxeylash Tel: 670 3737, e-post: info@maxeylash.com

www.maxeylash.com


Fotod: Annika Metsla

Annika Metsla: „Tänapäeva pulmapildid jutustavad lugu” „Fotograafile on pulma pildistamine väljakutse: sul on konkreetne päev, ilm, koht, valgus, inimesed ja meeleolu. Pead reageerima ja olema loominguline olukorras, mis sulle on antud,” ütleb Eesti tuntuim pulmafotograaf Annika Metsla. ümne aasta eest pulmi pildistama hakanud Annika Metslast on tänaseks saanud mitmete rahvusvaheliste auhindadega pärjatud pulmafotograaf. Ametini jõudis ta aga läbi juhuse, kuigi pildistamist on naine armastanud maast madalast – tollal pulmakorraldajana töötades polnud ühte pulma fotograafi enam kuskilt võtta ja ta pakkus ennast. „Tolleks hetkeks juba unistasin sellest ametist,” tunnistab Annika Metsla. Pulmafotograafide tööd kõrvalt jälgides tekkis tal visioon, mismoodi võiksid fotod erilised olla. „Toona tehti rohkem staatilisi stuudiopilte, mulle on aga kogu aeg meeldinud liikumine.” Tippaastatel, enne masu oli pildistamisi väga palju. „Rekord oli kuus pulma nädalas ja 70 pulma aastas,” ütleb Annika Metsla, kuigi tunnistab, et tal on hea meel, et muutus tekkis. Samas oli ääretult meelitav, kui mõni lükkas pulma esmaspäevale või teisipäevale puhtalt selle pärast, et soovis teda fotograafiks. „Tegelikult ei ole ka praegu abiellumist ära jäetud,” tõdeb ta. „Pigem mingi aeg ei korraldatud enam nii suuri pidusid ega lastud raha taevasse, aga fotograaf võeti ikka. Näiteks käidi kahekesi registreerimas ja tehti ainult ilupilte. Hetkel tundub, et suuremad pulmapeod on taas moes.” Kui uurin Annika edu saladuse kohta, ütleb ta, et rolli on mänginud mitme teguri koosmõju. „Kümme aastat tagasi oli hoopis lihtsam alustada. Praegu on turg pulmafotograafe täis ning tunduvalt raskem mingi uue stiiliga välja tulla ja silma paista. Tihe konkurents on ainult plussiks, hoiab vormis ja paneb pingutama .” Lisaks puudusid tol ajal kodulehed – ei olnud võimalik näha,

8

mis teised teevad, ning pidi ise loov olema. Teiste töid sai piiluda ainult kord aastas võistlustel või klientide kaudu. Plussiks oli veel see, et enamik pulmafotograafe olid toona mehed. „Arvan, et meie Kristiina Männikuga olimegi pulmafotograafias esimesed naised. Nais­ fotograafil on palju eeliseid, sest tegu on romantilise sündmusega, mida naine näeb teistmoodi,” nendib Annika Metsla. „Tänaseks on olukord täiesti muutunud – nüüd teevadki seda tööd valdavalt naiste­rahvad.” „Ma ei mõtle kunagi, et lähen tööle,” tunnistab foto­graaf, et peab ka enda jaoks iga kord midagi looma ja n-ö kaifi kätte saama. „Minu jaoks on see ennekõike looming ja ma olen väga õnnelik inimene, sest teen tööd, mis on minu hobi ja mida väga armastan. Väikeses Eestis ja tihedas konkurentsis on päris raske eristuda, sest tekib tunne, et kõik on juba ära tehtud. Uued kohad ja keskkonnad inspireerivad alati rohkem.”

Ei olegi nii lihtne, kui võib tunduda…

Annika Metsla tõdeb, et tegelikult on fotograafil pulma päris raske pildistada. Esiteks on päev pikk – 10–12 tundi pildistamist, lisaks ajakulu Eesti piires rändamiseks. Arvestada tuleb ka paljude aspektide ja ebamäärasusega. „Fotograaf annab endast sellel päeval päris palju, et kõik laabuks. Selleks peab teadma mitmeid asju ja olema alati õigel ajal õiges kohas. Kunagi ei tea ette, mis ja millal juhtuma hakkab, mistõttu tulevad kogemused ainult kasuks.”


Pulmafotograafiks olemine nõuab palju oskusi. „Heas pulmafotograafis peab peituma mitu fotograafi: portree-, moe-, maastiku- ja reportaažifotograaf,” loetleb Annika Metsla. „Lisaks ei tea ju kunagi, milliseks kujuneb ilm ja tingimused. Sõidad kohale, ning sellega, mis sel päeval antakse, tuleb toime tulla.” Kuna päev on pingeline ja inimesed kõik väga erinevad, siis vähem tähtis ei ole ka fotograafi hea suhtlus- ja psühholoogioskus. „Vahel ütleb peigmees, et on nõus tegema ainult ühe pildi. Siis näed pruudi anuvaid silmi – tema tahab veel,” toob Annika Metsla näiteks olukorra, mis lahendada tuleb. „Kohtumisel on tavaline, et hakatakse rääkima sama juttu: ei ole kogemust ja pildile jäädakse halvasti. Fotograafi töö on luua selline õhkkond, kus pruutpaar ennast mugavalt tunneks, kaamera ees krampi ei läheks ning pärast lahedat kogemust kiidaks.” Vahel tuleb ka oma arvamust peale suruda. „Kui ollakse ajagraafikust maas, võib pruutpaar tahta näiteks grupipiltidest loobuda. Siis ma ikkagi üritan neid ümber veenda, sest tean, et pärast võib pruut õnnetu olla ja kahetseda,” teab Annika Metsla, et piltide väärtus ajas kasvab ja aastaid hiljem on neid väga mõnus albumist vaadata. „Pigem ei tasu aega raisata kõikide õnnitlevate külaliste ükshaaval pildistamisele. Oluline on parimad emotsioonid kätte saada.”

Fotograaf peab meeldima

Sobiva pulmafotograafi leidmiseks soovitab Annika Metsla aegsasti tegutsema asuda ja suurema ürituse plaanimisega aasta aega enne alustada, et kõik soovitud tegijad oleksid saadaval. „Vahepeal, kui olid raskemad ajad, ärgati üsna hilja, kuid nüüd on see taas muutunud,” nendib naine ning lisab, et iga aasta tekivad kiiresti mõned kuumad kuupäevad, mida kõik järsku tahavad. „Kindlasti ei ole mõtet minna kellegi teise piltidega fotograafi juurde ja öelda: tee mulle samasugused,” soovitab Annika Metsla esimese asjana üle vaadata valitud fotograafi pildid, et olla kindel, kas käekiri meeldib. Enne otsuse langetamist tasub temaga ka aegsasti kohtuda. „Fotograaf on sel päeval paarile kõige lähemal seisev isik, kellega peab kogu aeg suhtlema. Seega on omavaheline keemia tähtis. Kliendi jaoks on oluline, et tal oleks äratundmine, et oled n-ö tema inimene, ning fotograafil jällegi oluline aimu saada, mis tüüpi paariga on tegu, et pulmapäeval värsked abikaasad just neile omasel stiilil pildile püüda.” Annika Metsla sõnul tuleks kogu päev enne läbi arutada ja detailid kokku leppida. Fotograaf on siin jäl-

Annika Metsla soovitused:

• Vali fotograaf, kelle käekiri sulle meeldib. Kindlasti tuleks enne otsuse tegemist kohtuda, et tekiks omavaheline klapp. • Asjaajamisega peaks alustama aegsasti, et soovitud fotograaf vaba oleks. • Aruta fotograafiga pulmapäev ja pildistatavad detailid läbi, et soovitud hetked jäädvustatud saaks. • Kui soovid suurt valikut häid pilte, tuleks päeva sisse arvestada ka piisav pildistamise aeg. • Ära võta fotosessioonile kaasa mobiili. Delegeeri pulmakorraldus sõbrannale või pulmakorraldajale. • Usalda ennast täielikult fotograafi kätesse ja naudi oma imelist päeva! • Vahel, kui tundub, et fotograafiteenus on kallis, soovitan seda võrrelda teiste pulmakulutuste kestusega: ruumide rent, söök-jook, pruutkleit, õhtujuht, bänd. Mitu tundi fotograaf teiega koos aega veedab, kaua ta pärast materjali töötleb ning mitmekümneteks või isegi -sadadeks aastateks sellest mälestus jääb? Kõigele lisaks on kõik eespool loetletud investeeringud kenasti teie loosse jäädvustatud. legi oma kogemustega abiks, sest suurem osa abi­ellub esimest korda. On ka neid, kes ei ole käinud üheski pulmas. Selleks et suurt pildivalikut saada, peab piisavalt aega planeerima. „Ilupildid teeme tavaliselt samal päeval, sest eesti traditsioonid ei näe ette, et peigmees ei tohi pruuti näha. Ideaalis on nii, et ilupildid tehakse enne tseremooniat, hiljem on raskem pruutpaari külaliste juurest ära meelitada. Ja sellele võiks planeerida paar tundi,” sõnab Annika Metsla. „Kui tahta suurt valikut häid pilte ja erinevaid lokatsioone, varuge piisavalt aega. Vastasel juhul võib pärast olla pettumus suur. Mina kui fotograaf ei tee ju pilte üksi. Tark on jätta ka väike ajavaru, sest muidu võib õhkkond närviliseks muutuda. Selliseid kogemusi on ette tulnud, kui aega ilupiltide jaoks napib ning hiljem pildi­valik ei vasta pruudi ootustele.” Pildistamise ajaks soovitab Annika

9


Metsla telefoni maha jätta ja paluda asjade korraldamisel kellegi teise abi. Selleks et pulmapäev nii pikk ja stressirohke ei oleks, võib ilufotosid teha ka mõnel teisel päeval. „Kui pruutkleit on olemas, saab edukalt ära kasutada proovimeiki ja -soengut. Pildistada võib ka hoopis pärast pulmi,” pakub fotograaf välja veel ühe võimaluse. „Aga see on jällegi kahe otsaga asi, sest õigel päeval on ikka see judin sees.”

Milline on tänapäeva pulmapilt?

„Trend on läinud rohkem loo jutustamise poole,” kirjeldab Annika Metsla tänapäeva pulmapilti. Enam ei minda salongi pelgalt ühte paraadpilti tegema, vaid see on erinevatest killukestest ja emotsioonidest kokku pandud lugu, mis ideaalis võiks saada albumisse kujundatud. Fotod ei ole ka nii poseeritud – inimesed on palju vabamad. Päris palju pannakse rõhku üleüldisele stilistikale, et kõik detailid oleksid paigas ja omavahel sobiksid. „Kõik tahavad muidugi hästi palju erineda,” lisab ta.

Videograafia meistritelt!

Pruutpaarid on üha rohkem hakanud hindama fotograafi kujundatud albumit, mille vormistamise võimalused on tänapäeval väga suured. Enne pulmi on populaarne teha n-ö kihlussessioon, kuhu kaasatakse ka stilistid. „Neid fotosid saab hiljem pulmas hästi palju ära kasutada: panna kas tänualbumisse või korraldada näitus,” nendib fotograaf. Pärast pulmi tehakse Eestis päris palju ka fotosessiooni „Trash the dress”. „Osa soovib kohe järgmisel päeval merre joosta, osa ootab pulma-aastapäevani.” Ka pulma-aastapäevi jäädvustatakse päris tihti foto­graafi juures. „Eelmisel kevadel pildistasin tõeliselt ägedat hõbepulma, kus pruut pani selga oma 25 aasta taguse kleidi ja peigmees sama ülikonna. Ka soeng tehti sarnane,” kirjeldab Annika Metsla. „Kõik oli sama – aga 25 aastat hiljem.” Naise sõnul on sellised pildistamised temale kui fotograafile eriti emotsionaalsed.

Eve Kaljusaar

5656 6819

www.idspro.eu


Muinasjutuline pulm Sagadi mõisas! Kord soovinud Sagadi mõisahärra oma prouale teha kingitust, mis kinnitaks tema igavest armastust. Selleks laskis ta talupoegadel kaevata lõpmatuse sümboli kujulise tiigi. Nende õnnelik kooselu kestis kaua-kaua ning praegugi saavad Sagadi tiigi kallastel sõlmitud abielud olema pikaajalised ja õnnelikud.

Mõisa härrastemaja kaunis ajalooline interjöör Avar palkon ja mõisapark Suurepärased pildistamisvõimalused kogu mõisakompleksis Peoruumid, majutus ja toitlustus kuni 100-le külalisele Suurema peo korral on mõisakompleks vaid teie seltskonna päralt Meie kogenud töötajad on abiks peo ettevalmistamisel telefon 5348 4328, e-post tiia.traks@rmk.ee

Sagadi – 500 aastat külalislahkust! Info Sagadi kohta: RMK Sagadi mõis Sagadi, Vihula vald, Lääne-Virumaa telefon 676 7888 · sagadi@rmk.ee · www.sagadi.ee


Foto: Mari Kanasaare erakogu

Müstiline mõrsjaloor moes ja ajas „Oli varajane kevad, kõik õilmitses, õitses tormiliselt. Kahe ­saarlase noorpõlvearmastus oli sealmaal, kus – üks tudengina Tallinnas, teine Tartus – edasi elada oli võimatu. Igatsus mattis hinge.”

ellises romantilises õhinas algavad paljud abielud, mis isegi rasketel aegadel on olnud pidulikult tähistatavaks sündmuseks. Seepärast on ajast aega püütud pruuti-peigmeest päevakohaselt ehtida. Mõrsja kõige erilisem ja müstilisem peaehe on kahtlemata pruudiloor. Selle algupära kohta on tehtud mitmeid oletusi. Kõige levinuma uskumuse kohaselt pidi loor varjama mõrsja ilu kurjade vaimude eest, kes tahtnuks teda röövida. Teisalt kaitses see pruuti juhusliku kurja silma eest, mis võinuks abielu nurjata. On teada, et Vana-Kreekas kandsid naised maani ulatuvat kollast loori, Vana-Roomas sarnaselt punast. Valge riietuse võidukäik algas alles 19. sajandi lõpu poole. Valget ei peetud mitte üksnes ilusaks värviks, vaid mõrsja puhtuse ja süütuse sümboliks. Valge oli ka rõõmu värv. Valge kleit, loor ja mitmesugused lisandid on muutunud pruudiriietuse lahutamatuks osaks. Nii pruudi- kui ka leseloor sümboliseerivad eelkõige staatuse muutumist. Loori, mida varasemalt leieriks nimetati, hakkasid moekamad pruudid Eestis kandma juba 19. sajandi lõpus. Algselt oli naise peakate – linik, rätik, müts või tanu – märgiks neiu siirdumisest abielunaise seisusesse. Alles hiljem kujunes loorist puhtuse ja süütuse sümbol. 19. sajandi etikett nõudis, et pruut pidi loori kohe pärast laulatust ära võtma. Sajandivahetusel jäi abielukommetes püsima nii valge pruudiloor kui ka abielunaise kindel tunnus – kaetud pea. 20. sajandi alguses oli tavaks kaunistada ja kinnitada pruudiloor elavate lilledega. Peenest siidist valmistatud ja tikanditega kaunistatud loor oli enamasti ristkülikukujuline ning kinnitatud pähe mirdipärjaga. Kleidid hakkasid esikümnenditel järjest lühenema, kuid loor säilitas oma väärikuse, ulatudes maani. Eestlaste pidurõivas on varasemalt olnud enamasti sinine, pruun või must, kuid mõrsja kandis sinna juurde ikka valget loori.

12

Tähendus on ajas muutunud

Muutused hakkasid toimuma 1930ndatel. Malli võeti kinolinal ja ajakirjanduses nähtust. Moodi tuli koos lühikeseks lõigatud juustega ka loor, mis kattis vaid pealage ja oli kinnitatud pärjaga. Üldiselt oli loor pikk, vahel isegi väga pikk – oli see ju diivade ajastu, mil pruudid tahtsid sarnaneda staaridega. Pruudimoeks ja tavaks oli, et kes juba loori ja pruudi­ kimpu kandis, see pidi olema pruut pealaest jalatallani. Seepärast pidi mõrsja oma garderoobi hoolikalt valima, alates ihupesust ja lõpetades kingade-sukkadega. Teise maailmasõja ajal ja vahetult pärast seda oli pruudiloor väljakujunenud tava kohaselt valge ning pruudikleite valmistati isegi langevarjusiidist. Rahvapärimus nõudis küll, et süütuse kaotanud pruut loori pähe ei pane, aga sellest enam kinni ei peetud. Küllalt oli looritatud pruute, kelle süütuse puudumine lausa kaugelt välja paistis. Maal peeti siiski veel halvaks tooniks, kui juba mõnda aega koos elanud paar tuli registreerimisele looriga. 1940ndate lõpp oli aeg, mil pruudiloori kandmist ei peetud Eestis üldse tähtsaks. Kes seda siiski tarvilikuks pidas, sel soovitati loobuda pikast voogavast loorist ja asendada see lühikesega. 1950ndate tüüpsiluett – peeneks tõmmatud vöökoht, liibuv pihaosa ja pikk kahar seelik – on paljude pruutkleitide prototüübiks tänaseni. Täissiid asendus kunstmaterjaliga ka loori puhul. Kleidid polnud enam tingimata kriitvalged, vaid ka kreemjad. Kuuekümnendatel peeti loori pruudiriietuse oluliseks osaks. Seda võisid kanda vaid noored naised esimest korda abiellumisel. Kuna moes võidutses mini, olid lühikesed ka pruudiloorid. Uuematest loori kandmise viisidest pakuti lahtiselt, salli põhimõttel kantavat ja õrna nägu katvat loori. Mõlemal juhul pidi see olema eriti õhulisest siidtüllist või gaasist. Valge nailontüll, eriti jämedakoeline, näis kohevates kroogetes sinakana. Seda tuli hoolega silmas pida-


da, sest kollakates või roosakates toonides kleidiga moodustas selline toonivahe ebakõla ja loor mõjus võõrana. Loor pidi sobima oma kuju ja pikkuse poolest mitte ainult kleidi, vaid ka pruudi näo ja soenguga. Kui abielu sõlmiti esimest korda keskealisena või eakamana, soovitati loor asendada väikese kübaraga või peakattest üldse loobuda. Maani pruutkleit taastas oma õigused alles 1970ndatel ja koos kleidimoega muutus ka loorimood. Pikad, rikkalikud ja ülipidulikud pruutkleidid muutusid Eestis soosituks 1970ndate lõpus ja 1980ndatel. Loor kinnitati soengu külge juukseklambrite, pärja või pärlitest peaehtega. Lisaks kaunistati loori üksikute mirdiokstega, ka juuste ehteks kasutati nelgiõisi ja mirdioksi. Valitses arvamus, et kleit olgu pruudil endal, ja komme nõudis, et see pidi olema uus. Loori seevastu tohtis laenata või ise teha. Leidlikud pruudid valmistasidki neid Saksa nailonkardinatest. Need olid väikese mustriga ja looriks täiesti sobilikud. Nii pruudi kleit kui ka loor olid tihtipeale eri­tellimus, naise isikliku lemmikstiili järgi. Eesti moeajakirjadest enam soovitusi ja lõikeid ei leidunud. Jätkus pikkade looride kandmise traditsioon ja kõige levinum loori­ kinnitusviis oli kunstlilledest pärjake või kimbuke. Eriti popid olid looritüllist roosid. 1990. aastatel olid loori põhilisteks kaunistusteks tikandid, kunstlilled ja pärlid. Sealjuures levis ikka veel arusaam, et loori kannavad pulmas noored neiud, kellel veel lapsi ei ole.

Loor ei ole kuhugi kadunud

21. sajandi vahetusel lähtuti mõtteviisist „printsess üheks õhtuks” ja loor oli pulmas väga ihaldatud peaehe. Noored naised muutusid isepäisemaks ja lähtusid rohkem oma soovidest. Meilgi läksid moodi printsessi­ kleidid, mida Euroopas palju kanti, ning lisaks pulmakleitide ja looride laenutus. Sagedasem on siiski olukord, kus kleit laenutatakse ja loor soetatakse päriseks, et midagi esemelist ka mälestuseks jääks. Nüüdisajal, kus mitmendat korda abiellujaid on järjest rohkem, ei loeta enam sündsusetuks kanda pikka valget kleiti ja isegi neitsilikkuse sümboliks peetud loori ka teist või kolmandat korda altari ees seistes. Kuigi valik on vaba, suhtutakse mõrsjaloori kandmisse endiselt mõningase reservatsiooniga. Loori müstika ja algne tähendus ei ole oma mõju täielikult kaotanud. Põlvest põlve kandunud uskumused on visad kaduma. Näiteks on Haapsalust pärit uskumus, et loori tuleb õnneliku kooselu huvides alal hoida või et pulmas katki läinud loor ennustab tulevikuks kooselu purunemist. Seega tuleb loori valides meeles pidada, et sellega saaks liikuda, istuda ja isegi tantsida. Läbipaistev loor mõjub romantiliselt ja eriti kaunid on elavad lilled loori kinnituskohtades. Loorid ei varja ega kata enam naise nägu, vaid on pigem eriliseks ehteks pruudile, sümboliks nooruse ja armastuse ühendusele sel kordumatul eluhetkel.

Piret Meos


Pulmadeks kauniks: rõhuta meeldivat ja leia üles isikupära! Iga naine soovib oma pulmas näha välja kaunim kui kunagi varem. Uurisime meigikunstnike, juuksurite ja personaaltreeneri käest, kuidas end pulmadeks vormi saada ning tavalisest rohkem särada. ulmade-eelsel ajal tasub kindlasti läbi mõelda ja spetsialistiga arutada, milline soeng ja meik toob välja pruudi isikupära ning rõhutab seda, mida naine soovib. Samuti tasub pruutpaaril üle vaadata oma toidusedel ning panustada kaunima figuuri nimel treeningusse.

Kaunis meik toob välja isikupära

Kui uurida, millised on praegusel ajal kõige enam soovitud pulmameigid ning millest üldse selle tegemisel lähtuda, kinnitavad meigikunstnikud Reet ja Loore Härmat, et kindlasti tuleks alustada proovimeigist. Selle abil saab selgeks, millised värvid ja stiil pruudile sobivad ning missugused on tema enda eelistused. „Optimaalne proovimeigi tegemise aeg on paar nädalat enne pulmi, sest siis on jumestajal kõik hiljem ilusasti meeles. Kui teha meik liiga vara, võib juhtuda, et jumestajal on pärast raske kõike meelde tuletada, ja ka pruudi nahatoon võib olla vahepeal muutunud. Seda eriti juhul, kui pulmad toimuvad suvisel ajal ning nägu läheb päevitamisega mitu tooni tumedamaks,” selgitavad Reet ja Loore Härmat, hoiatades ühtlasi, et kindlasti ei tohiks enne pulmi päevitamisega liialdada. „Enne suvist pidu tuleks jälgida, palju päikese käes viibitakse, sest ülepäevitunud jume ei ole enamjaolt ilus. Talvel on aga eesti naise nahk üsna kahvatu ja siis võib paar solaariumiseanssi selle enne pulma hoopis kaunimaks teha,” tuleks meikarite sõnul kõigisse ilu­ rituaalidesse suhtuda mõõdukalt. Lisaks võib käia kosmeetiku juures ja võtta kergeid nahka parandavaid hooldusi. Siinkohal soovitavad Reet ja Loore Härmat olla ettevaatlik keerulisemate protseduuridega, näiteks happekoorimise ja mesoteraapiaga, sest kunagi ei tea, kuidas nahk neile reageerib. Millist meiki kõige enam soovitakse? „Võib öelda, et pulmameigi trendid eriti ei muutu. Meie kogemuse järgi tahetakse olla eelkõige isikupärane ja küllaltki loomulik. Enim ihkavad pruudid loomulikku ja värsket meiki, mis muudab näo säravaks ning sobib kokku kleidi ja soenguga. Loomulikult oleneb palju naise temperamendist ja sellest, kuidas ta on harjunud ennast värvima. Mõni kannab välja ka julgema meigi, näiteks punased huuled, mõni soovib tugevat suitsusilma ja kunstripsmeid, aga valdavalt on populaarseim mahedates toonides värske meik,” kinnitavad meikarid. „Selleks et kaunis meik püsiks kaunina terve õhtu, soovitame kasutada nahatüübile sobivat meigi alus-

14

kreemi. See tagab meigi püsivuse ja lubab kergemini kanda peale ka jumestuskreemi. Viimane peab kindlasti jääma nahal märkamatuks, kuid samas katma kõik iluvead ja ühtlustama naha tooni. Jumestuskreem ei tohiks väga määrida ja peaks olema kauapüsiv. Väga hea on näiteks Rouge Bunny Rouge Liquid Foundation – selle valikus on palju toone ja siidine koostis jätab tõesti sametise lõpptulemuse. Meigi aluskreemidest on kindlasti asendamatu kuiva naha puhul Guerlaini kullageel, mis niisutab tänu selles sisalduvatele ehtsatele kullaosakestele ja tagab meigi püsivuse. Eriti särava ja müstiliselt kumava tooni annab Rouge Bunny Rouge meigi aluskreem Sea Of Tranquiliti. Kui kanda seda kergelt pärlmutter-roosaka­ alatooniga kreemi enne või pärast jumestuskreemi põse­sarnadele ja kulmuluule, jääb mulje otsekui helendavast näost. Rasusele nahale, mis kipub kergelt läikima, sobivad matistavad aluskreemid, näiteks Lumene Matifing Primer ja YSL Matt Touch,” lisavad jumestus­ kunstnikud nippe, kuidas meik terve õhtu kaunina püsib.

Juuksed kui kroon näo ümber

Kuidas sättida juuksed, et soeng oleks moekas ning ühtlasi lihtne ja kaunis? Juuksur Margit Merirand sõnab alustuseks, et juba mitu aastat on pruutide seas konkurentsitult populaarsed lokid. Nende puhul võib jätta kõik juuksed lahti või panna osaliselt kinni. „Mida aga soovitan: kui otsustate lahtise lokilise soengu kasuks, peaks teil olema tagavaraks ka teine, kinnisem soeng juhuks, kui pidupäeval sajab. Niiskuse ja vihmaga ei jää ilusatest lokkidest peo lõpuks tavaliselt midagi järele. Seepärast on mõttekam valida mõni teine soeng,” selgitab Merirand, lisades, et sel aastal on soengumood 1950. aastate mõjutustega: krunnid (Evita Perón), külgedelt keeratud ja rullitud juuksed taha kokku. Samuti on moes nii nagu eelmiselgi hooajal punutised. Kehtib reegel: mida lihtsam, seda ilusam. Juuksur Ivika Nurk lisab, et juhul kui tegu on lühikeste juustega, võib katsetada lainelisi lokke ja sättida need ühele küljele. „Kõik juuksed võib ka kinni panna, jättes mulje, et tegu on pikkade juustega. Juustesse annab sättida palju kaunistusi: väga ilusad on klassikaliselt väikesed pärlid, kristallid sillerdavad samuti säravalt, lilled – nii kunstlilled kui ka päris – sobivad rannapulmalistele ning viimase aja kena trend on kaunistamine pitsi või paelaga,” selgitab Nurk.


Margit Meriranna sõnul algab soengu valimine ja kaunistamine sellest, kas pruudile tuleb pähe loor või mitte, ning sellest, kas loor on juustes peo või laulatuse lõpuni. „Kui loor on peas peo lõpuni, ei ole tegelikult rohkem kaunistusi tarvis. Kui loori pole või see võetakse mingil hetkel ära, peaks kindlasti olema juustes midagi veel. Väga tihti kasutatakse tiaarat. Kui kaelas või kleidil on pärlid, võiks need olla ka juustes. Veel võib tarvitada samu lilli, mis on esindatud pruudikimbus.” Aga peigmees? Mida annab ette võtta tema juustega? Mõlemad juuksurid kinnitavad, et mehe juustega saab teha nii mõndagi. „Kindlasti on neid hea lõigata nädal enne pulmi. Pulmapäeval võiks panna juustesse natuke geeli või vaha. Kui on väga tuuline ilm, lasta veidi lakki, et piltidel juuksed püsti ei jääks,” soovitab Merirand. Ivika Nurk lisab, et eesti mehed on tegelikult tagasihoidliku loomusega ega soovi juustesse kunstläiget. Seepärast tuleks geelitamisega olla ettevaatlik. Pigem soovitab ta kasutada viimistlusvahendina just matte soengupastasid või juukselakki. „Pruudi proovisoengu võiks graafikusse planeerida 1–2 nädalat enne pulmi. See on vajalik selleks, et juuksur ja klient saaksid soengust ühtmoodi aru ning pulmapäeval oleks selge, kui palju selle tegemine aega võtab,” sõnab Margit Merirand, et kindlasti ei tohiks proovisoengu tegemist jätta viimasele hetkele või hoopis tegemata. Ivika Nurk paneb pruutpaaridele südamele, et enne pulmi võiks juustega katsetamisest loobuda. „Üks kuu enne tähtsündmust ei soovita kohe kindlasti enam drastiliselt juuksevärvi ja -lõikust muuta. Arvatakse, et soengud jäävad ilusad vaid ühevärvilistesse juustesse, kuid minu praktika näitab, et kergelt päikesepleegitatud juustes hoiavad soengud väga efektselt ja mänguliselt. Enne soengu tegemist peavad juuksed olema korralikult puhtad. Vältimaks liiglibedust, tasub palsami kasutamisega olla tagasihoidlik ja korralikult loputada. Loomulikult saab siinkohal abiks olla ka juuksur.”

Keha pulmadeks trimmi

Loomulikult ei saa lisaks kaunile meigile ja soengule mööda siredast figuurist. Kui vara tuleks hea vormi saamiseks treeningutega alustada? Spordiklubis Fittest tree-

ninguid juhtiv ning ühtlasi personaaltreenerina tegutsev Kaia Heinleht sõnab, et vorm ja kaal on tegelikult kaks eri asja. Kaal langeb eelkõige õige toitumisega, aga füüsilise vormi parandamiseks tuleb trenni teha regulaarselt. Kui tervislik kaalulangus on 0,5 kg nädalas, tuleks alustada kümme kuud enne pulmi. Tihti langeb kaal ka ärevusest ja kiirest elust, mis pulma korraldamisega kaasneb, aga lihastoonuses keha see ei anna. Parim on ühendada teadlik toitumine ja treening. Mis puutub sportimisse, siis nädalas peaks trenni tegema vähemalt kaks korda, alla selle tulemusi kohe kindlasti ei tule,” rõhutab Kaia tervisliku koosluse tähtsust hea eesmärgi nimel. Enamasti on motivatsioon pulma-eelsel ajal väga kõrge ning seetõttu kiputakse üle pingutama. Siin­ kohal tuleks kindlasti tagasi hoida, sest ületreenimine võib lõppeda hoopis valutavate lihaste või, veelgi hullem, mõne vigastusega,” paneb treener liigagaratele südamele, et mõõdukus on alati kõige tähtsam. „Mehed soovivad tavaliselt näha välja turskemad ja lihaselisemad, naised jällegi saledamad, lihaseid kardetakse. Nii mehed kui ka naised peavad treenima kogu keha, kui rääkida ilusast, proportsionaalsest ja hästi treenitud figuurist. Naiste suurim murekoht on kõht, tuharad, jalad ja õlavarred, meestel tavaliselt ülakeha ja kõht.” „See, milline treeningustiil valida, on jällegi väga individuaalne,” lisab Heinleht. „Minu jaoks on tähtsaim ilus rüht. Ülikond ja kleit istuvad seljas paremini, kui selg on sirge. Selleks soovitan Pilatest, mis ongi eelkõige rühti toetavate lihaste treening. Tihti on levinud vale arusaam, et kui soovitakse lahti saada nn päästerõngast, tuleb harjutusi teha ainult sinna. Treenida tuleb siiski kõiki lihasgruppe ja suunata rõhk probleemsetele kohtadele. Naistele soovitan kombineerida Pilatest ja joogat aeroobsete treeningutega, nagu kõnd või jooks (vastavalt vormile) ja tantsimine. Meestele sobib lihastreeninguks ilmselt kõige paremini jõusaal ja Pilates ning aeroobseks kõnd või jooks, rattasõit, ujumine ja talvel ka suusatamine. See, kuidas kõik vajalik oma treeninguplaani ära paigutada, olekski hea personaaltreeneriga läbi arutada,” julgustab Heinleht kõiki huvilisi personaaltreeneriga nõu pidama.

Kadri Penjam

Iluprotseduurid enne pulmi Kommenteerib Reet Härmat

Oma elu kõige tähtsamal päeval tahab iga naine näha välja kauneim maamuna peal ja selleks ei piisa ainult meigist. Et olla värske kui kastepiisk ja silmipimestavalt särav, on õige tegu läbida spetsiaalne sära andev hooldus iluspetsialisti juures. Protseduuri on soovitatav teha päev enne pidu, et ennetada igasuguseid ärritusi ja muid riske. Üheks taevaliku jume esiletoovaks protseduuriks on ilukliiniku Medemis näohooldus Intraceuticals – taimsete ekstraktidega tõhus niisutaja. Vitamiinikokteil viiakse hapnikuaparaadi abil nahka ilma seda traumeerimata. Protseduuri tulemusena on näonahk siledam, kumavam ja jume selgem – nii puhas, et meigikihti pole vajagi, piisab õrnast jumestusest. Kusjuures hästi hooldatud nahal püsib jumestus eriti kaua. Pulmapeo päeval kasutamiseks sobivad hästi nn efektiampullid, nt Sothys Instant Radiance Ampouls, Babor Collagen Booster Ampouls ja Guinot Mini-Lift Éclat Beauté 2 Ampoules. Iluampullide toime püsib vähemalt kaks päeva ja on väga hea meigialuseks – jumestus püsib nahal tunduvalt kauem ja värskem.

15


Pulmakorraldaja

aitab teoks teha suurimad unistused

Selleks et pulmaeelses kiirustamises midagi kahe silma vahele ei jääks ning kõik plaani­ päraselt sujuks, ei pea tingimata pingutama pruutpaar. Pigem tasub pöörduda pulmakorraldaja poole, kelle abiga on võimalik muuta tähtis päev nii eriliseks kui vähegi võimalik. foto: Annika Metsla

AGT Stuudio pulmakorraldaja Gätlin Tanni sõnul on pulmakorraldaja eesmärk muuta pruutpaari eriline päev nende jaoks nii stressivabaks kui võimalik. „Siis peaks pruutpaar mõtlema vaid sellele, et käes on elu erilisim hetk. Kindlasti ei tohiks päeva nautimist segada mure toitlustuse, külaliste majutuse või pulmas kõlava muusika pärast,” loodab Gätlin Tanni, et suudab abiellujate jaoks sel tähtsal päeval kõik lihtsaks teha.

Varuma peab aega ja kannatust

Kui uurin Gätlinilt, milles siis täpselt pulmakorraldaja töö seisneb ning kuidas ta selgeks teeb, millised eelistused pruutpaaril on, kinnitab ta, et kindlasti eelneb ette­ valmistustööle pikem jutuajamine ning kohtumised pruutpaariga. „Kõigepealt selgitan välja, millises stiilis pulma paar soovib, kas klassikalist, modernset või hoopiski hetkel moes olevat vintage- ehk rustikaalses stiilis pidu. Või on pruutpaaril hoopis mõni muu eriline variant mõttes. Kui stiil on otsustatud, asub pulma­ korraldaja soovitama sobivat peokohta, õhtujuhti, muusikat, fotograafi ning täpsustama muud vajalikku infot pisimate detailideni välja.” Küsimuse peale, millises järjekorras pulma planeerida, selgitab Gätlin Tanni, et juhul kui pulmakorraldajat ei palgata, peaks kõigepealt leidma sobiva peokoha, õhtujuhi, muusikud ja fotograafi. „Visuaalse poole pealt jõuab mõtteid koguda kuni kutseteni, sest ideaalis saab nendest alguse nii-öelda kujunduse stiil,” lisab ta. „Kindlasti peab varuma peo ettevalmistamiseks piisavalt aega, sest sel juhul suureneb võimalus broneerida tähtsaks päevaks just lemmikesineja ja -peokoht. Juhul kui soovitakse pidada suvepulma – eriti juulis või augustis –, soovitan alustada ettevalmistustega juba eelneva aasta septembris või oktoobris, et leida peo pidamiseks ilus koht ning sobivaim õhtujuht ja esinejad,” lisab pulmakorraldaja. „Meie saame noorpaaridele abiks olla algusest peale. Valmistame pulmakutsed, leiame peokoha, õhtujuhid, muusikud, fotograafi ning aitame paika panna toitlustuse – kuni pisidetailide ja dekoratsioonideni välja,” on Gätlin Tanni sõnul alati lihtsam kõik pulma­ korraldaja hooleks jätta ning ise elu suursündmuse ootust­ nautida.

Iga pulm on pruutpaari moodi

Kui uurin, milliseid pulmi eestlased praegusel ajal kõige enam soovivad, kinnitab Gätlin Tanni, et suund on maaläheduse poole. „Võin öelda, et võrreldes paari aasta taguste pulmadega on moes pigem lihtsus. Varem olid tavapärased mõisapulmad, kuid nüüd otsitakse tiku­

16

Kui palju kulutatakse Eestis pulmapeole? Gätlin Tanni, pulmakorraldaja:

„Tegelikult sõltub pulma maksumus väga mitmest tegurist. Pulmakorraldaja jaoks pole ükski pulm teisest tähtsam – pole vahet, kas eelarve on 2000 või 120 000 eurot, pühendumus pulmade korraldusse sellest ei sõltu,” selgitab pulmakorraldaja Gätlin Tanni. „Kui palju on pulmas külalisi, milline on toiduvalik, millised detailid ja dekoratsioonid domineerivad – kõik see paneb paika konkreetse aspekti alghinna. Isegi kutsete hind võib kõikuda 2–10 euro vahel. Iga koht, ansambel, õhtujuht ja menüüvalik on eri hindadega, seepärast saab konkreetse pulma maksumuse paika panna alles kõiki detaile ja valikuid teades,” kinnitab Gätlin Tanni. tulega taga vanu küüne, et need peokõlblikuks muuta. Kui veel mõni aasta tagasi pidid ilmtingimata kõik toolid ja lauad olema ühesugused, siis nüüdne mood seda ei nõua, vaid annab vastupidiselt juurde omapära, kui enamik mööblist on erinev,” kirjeldab Gätlin Tanni, kui palju on viimase paari aastaga pulmastiilile esitatavad ootused muutunud. Sellest hoolimata on ette tulnud huvitavaid ja eksprompt-­käitumist nõudvaid pidusid. „Olen korraldanud üle kahesaja pulma ning väga paljud neist on olnud omamoodi meeldejäävad või erilised. Eelmisel suvel tuli mulle tore pakkumine korraldada pulm Toscanas. Nägin peopaika esimest korda alles Itaaliasse jõudes ehk kolm päeva enne sündmust ning seepärast ei saanud Eestis erilisi ettevalmistusi teha. Tegutseda tuli mitmekordse kiirusega kohapeal! Õnneks oli koha peremees ääretult lahke ning lubas majapidamisest kasutada kõike, mida arvasin vaja minevat. Lõppkooslusena sündis üks ääretult armas ja romantiline pulm,” meenutab Tanni.

Kadri Penjam


17


OÜ CATERING SERVICE • tel 661 1025 • catering@catering.ee

www.catering.ee


Pulmalaua traditsioonid

Selleks et pulmalaud hea ja paremaga katta, ei pea sugugi eksootiliste hõrgutiste kasuks otsustama. Pulmatoitlustajate sõnul eelistavad eestlased oma pulmas näha kodumaiseid toite. Pigem on muutumisel roogade serveerimise koht ja stiil. armen Cateringi müügijuht Kaire Prede kinnitab, et nii-öelda moodsat pulmalauda defineerida ei saagi. „Igal paaril on oma soovid ja maitsed, millest lähtudes koostame selleks tähtsaks päevaks sobiva menüü. Popp on viimasel ajal luua à la carte stiilis, n-ö vabaõhuvõi pop-up-restoran, st telgis ja taldrikul ettekandmisega. Küsitud on ka grill-lahendusi, mis on tavapäratu ja teistmoodi kui seaprae serveerimine pikka lauda. Moodne ja samas soodne on pakkuda kohalikke, eestimaisest toorainest valmistatud roogasid,” selgitab Prede pruutpaaride eelistusi.

Trendid sõltuvad pruutpaarist

Kui uurida, milliseid toite pulmalaual näha tahetakse, kinnitab müügijuht, et trendid vahelduvad vastavalt hooajale. „Mood ikka muutub, kuid pigem on see otseselt seotud hooajaga. Toiduained korduvad samuti, lihtsalt suvel on võimalik pakkuda rohkem värskeid lahendusi, talvel rammusamat ja toitvamat menüüd,” selgitab Prede ja toob näite, et kui varasuvel võib viia lauale risoto karulaugu ja spargliga, siis hilissuvel või sügisel hoopis risoto metsaseente ja kõrvitsaga. „Inspiratsiooniks on ikka tellija, kellel on kindel soov. Sellest lähtudes mõeldakse välja ning pakutakse uusi ja huvitavaid lahendusi. Kuna iga pulmapidu on isemoodi, saab võrdusmärki tõmmata harva,” selgitab Kaire Prede. Ka see, mis järjekorras toit lauale tuuakse, on pruutpaari valida. „Tõepoolest, nii nagu on erinevaid inimesi, on ka erinevaid valikuid. On pulmi, kus alustatakse pearoast, millele järgneb külmlaud, ent on ka paare, kes eelistavad esmalt külmlaua kasuks ja alles hiljem lasevad tuua sooja roa. See, et magus jääb pulmalaual viimaseks käiguks, on tavaliselt ainus reegel, mida keegi muutma ei kipu,” kinnitab müügijuht.

Kui veel täpsemalt uurida, milliseid toite näha eelis­ tatakse ning millised on eksootilisemad lahendused, kinnitab müügijuht, et tegelikult määrab pakutava pigem peo eelarve. On lihtsaid ja traditsioonilisi pulmi, aga ka väga priiskavaid. Võib öelda, et paarid soovivad lauale värskeid ja maitsvaid roogi. Kõige eksootilisem soov on olnud – seda küll kuldpulma puhul – värsked keedetud jõevähid.”

Suhtle toitlustajaga varakult

Tegelikult eeldab pulmamenüü paikapanek müügi­ juhi sõnul pikaajalisemat suhtlemist. „Esmalt, saanud kliendilt päringu, võtame pruutpaariga ühendust ning täpsustame lähteandmed ja soovid. Seejärel koostame personaalse pakkumise. Loomulikult võimaldame maitsta menüüs olevaid roogasid. Vajadusel saab seda nimekirja alati muuta, ümber mõelda. Soovitame ka sobiva veinivaliku ning hoolitseme muude jookide eest. Kõige suurem vastutus on loomulikult tort, kuid meie kondiitrid on osavad, maitseid on valikus palju ja välimuse koha pealt saab pruutpaar ise kaasa rääkida,” kirjeldab Kaire Prede omavahelist suhtlust pruutpaariga enne suurt päeva. Müügijuhi sõnul tuleks ladusa koostöö nimel toitlustajaga suhelda varakult. „Kuupäeva broneerimiseks soovitame ühendust võtta umbes kuus kuud enne pidu, nii reeglina ka tehakse. Loomulikult on neid, kes kontakteeruvad veelgi varem, ning neid, kes jäävad valiku tegemisega viimasele hetkele, kuid mida varem oma soovidest teada antakse, seda parem. Sel juhul on võimalik aegsasti ära kuulata kõik soovid ning pakkuda sobivaid lahendusi, lähtudes hooajast, peopaigast, rahvusest ja kõigest muust, millest toitude ja jookide valik sõltuda võib.”

Kadri Penjam

19


Villa Nõva asub Läänemaal, Tallinnast 78 km ja Haapsalust 50 km kaugusel. Pakume suurepärast võimalust korraldada meeldejääv pulm privaatses Villa Nõvas.

PEAMAJA • suur saal mahutab kuni 70 külalist • avarad toad koos kõikide lisakohtadega • majutus kuni 60 inimesele, telkimisvõimalus • kaminasaal koos trepihalliga • suur ja avar köök SAUNAMAJA • kaminasaal • puuküttega saun koos mullivanniga; ujumisvõimalus • magamistoad • väliterrass koos grilliga • suur õueala, võimalus pidada pulm ka õues • terrass bändi jaoks

Üheskoos kliendiga leiame parima lahenduse ruumide, majutuse, toitlustuse ja pulmakorralduse osas. Toitlustuse korraldavad meie koostööpartnerid. Küsi kindlasti personaalset hinnapakkumist!

Vaata ka: www.villanova.ee

Oleme avatud igal aastaajal. Kontakt: tel 5657 1710


Foto: Shutterstock

Ühiselu ­kihisev algus Tegu tehtud, kirikus käidud, sõrmused sõrmes… Mis edasi?

ooselurutiiniga tutvumisele-jätkamisele eelneb tavaliselt pulmapidu, kus hea tava kohaselt pakutakse saabujatele tervituseks šampanjat. Mis võiks olla väärikam ja peenem kui luksusest kihisev aromaatne jook, millega aastasadu võite on tähistatud? Kuid olgem enda vastu ausad – kui me just väga edukad ei ole või väga väikese seltskonnaga ei pidutse, pole champange eriti teemaks ning põhimõtteliselt võiks sel päeval noorpaarile jääda midagi, mida kibekarjujad ei näe ega millest osa saa. Üks on kindel – tervitusjook peab olema kuiv. Kuiv! Või isegi ekstrakuiv. Magusate jookide pakkumine peo alguses lihtsalt sellepärast, et süvenevas keskeas prouadele ja kooliplikadele meele järele olla, ei ole hea stiil. Tervitusjoogi eesmärk ei ole mitte suud kleepima saada, vaid pakkuda aperitiivi, mis eelseisva, enamasti eestlaslikult tundidepikkuseks veniva istumise jaoks organismi ette valmistaks. Happeline ilma suhkruta mullivein paneb kõhus vajalikud mahlad jooksma ning praad, kala tainas ja täidetud munad ei tee olemist nii raskeks kui tavaliselt.

Erinevusest

Kuiv, aga mis? Suvisel ajal palavaga võib proovida brut prosecco’t hästi külmalt. Kui keegi arvab selle liiga kuivaks, saab äiaga vestelda seni, kuni pokaal peos soojeneb ja suhkrused noodid esile tulevad. Edasijõudnutele soovitaks esimese hooga mõnd kuiva cava’t Hispaaniast või samamoodi traditsioonilisel meetodil ehk pudelis kääritamise teel valmistatud vahuveini. Saksamaal ja Austrias on nende jookide nimi sekt, Itaalias franciacorta, Prantsusmaal ja Luksemburgis crémant. Crémant’d valides peab arvestama, et Alsace’i ja Luxem-

bourgi mulliveinid on kargemad, Loire’i oru omad lillelisemad ja parfüümsemad. Kui on soov nautida midagi võimsamat – ja talvisel ajal on see täiesti mõistlik –, võib varuda hulgim Uue Maailma mulliveini. Argentina, Uus-Meremaa ja Lõuna-­Aafrika valik ei ole küll nii suur kui Euroopa oma, kuid pidulikkust on seal piisavalt. Lisaks on peokorraldajal võimalik sel moel hea stiilitunnetuse eest lisapunkte teenida. Võib juhtuda, et seltskonnas on täna­päeval mõni, kes seda isegi märkab. Kui palju? Arvestage, et ühest vahuveinipudelist saab umbes kaheksa korralikku, koonerdamata täidetud pokaalitäit. Kui võtate saledamad klaasid, siis veidi rohkem. Ja mõni pudel võiks olla varuks juhul, kui onu Heino ka tuleb...

Serveerimisest

Kui olete pulma tellinud toitlustusteenuse, hoidke silma peal: laialt levinud tooni kohaselt valatakse pool tundi enne külaliste saabumist pokaalid poolenisti täis ning selleks ajaks, kui rahvas kogunema hakkab, täidetakse ülessoojenenud lahtunud vedelikku sisaldavad anumad silmakirjalikult triiki. Mina isiklikult arvan, et see on nõme. Alati on seltskonnas mõni rühikam härra või küünarnukkideni kinnastega preili, kes tulijaile järjest pokaale täidaks. Tõenäoliselt on vahuvein selle piduõhtu kõige kallim ja elegantsem jook ning seda poollahtunult ja poolsoojalt pakkuda ei tohiks. Kellele

21


meeldiks pehme, lõtv ja higine käepigistus? Tervitusjook peab olema kuiv, karge ja temperamentne. Kui proovite pulmas suguvõsa jõududega hakka­ ma saada, olge vahuveinipudelite avamisega ettevaatlik (eriti hiljem lauas). Paugutamine sobib hästi vormeli­ässadele, kes ei pea ka maha paiskuva joogi eest maksma. Trendikat mõõgaga pudeli avamist võiks teha keegi, kellel on selleks kogemus… ja saabel. Kuna soliidses pulmas tänapäeval enam ei kakelda, võiks verd vältida. Meeldetuletusena, ärge mulliveine raputage, serveerige neid külmalt ja peaasi – ärge sihtige inimeste suunas, hoidke korgil kogu aeg pöial ning soovitatavalt ka servjett peal. Vaikne vuss! avamisel mõjub teie renomeele paremini kui pauk ja klaasiklirin. Tunnen ennast täiesti ogaralt neid nõuandeid jagades, aga pulmas juhtub ju igasugu asju.

Klaasist ja jääst

Vahuveinipokaalidest torni ehitamine on muidugi uhke. Tavaliselt võetakse selleks laiad, n-ö madam Pompadouri (rinnakujulised) pokaalid. Need on need, mis näevad välja nagu kausike varre otsas. Kahjuks ei anna seesugused klaasid vahuveini aroomi ja maitset kunagi piisavalt edasi – mida kallima ja maitsvama vahuveiniga kavatsete manulisi tervitada, seda kindlamalt klammerduge klassikaliste torukujuliste pokaalide külge. Sealjuures hoidke pokaali ikka ja alati

jalast – peopesa soojendab muidu külma veini mõne minutiga soelamedaks. See, kuidas pihus konjakiklaasi sossutatakse, et brändiaurud mõistuse viiks, ei sobi ühegi veinipokaaliga. Jah, igal veinil on oma serveerimistemperatuur. Vahu­veini antakse ette jahutatult. Ärge pudelit siiski sügavkülma pange. 1 : 1 vastu see ununeb. Lisaks, natuke alla nulli jahtunud jook ei külmu ja pudel ei purune, kuid vein on rikutud. Suvel või siseruumides nõudke jahutusanumaid ja jälgige, et need, kelle ülesanne on veini jahutada, jääkuubikute sekka ka külma vett valaks. Ainult jää pudelit jahutada ei suuda (koolifüüsika!), soojaülekandeks on vaja ka vett. Protsessi kiirendamiseks võib jääklotsivette lisada peotäie soola. Viimaks, kui pidu ükskord ühise torditükelduseni jõuab, tuleb kuiv vahuvein jätta. Magus kook vajab enda kõrvale mitte kuiva mulliveini (mis suhkrukreemi peale tundub aina hapum), vaid mõnd imelist dessert­ veini – icewine, beerenauslese või Põltsamaa Tõmmu teevad magustoidu ainult paremaks. Samal põhjusel peaks olema valiv vahuveini- või šampanjasuupistete osas – Eestimaa hapud maasikad on okei, paks tume šokolaad ja magusad kreemikoogiampsud ei sobi tervituseks mitte.

Kalle Müller veiniajakirjanik


ILUTEENINDUSE ERIALADE LAHTISTE USTE JA TEABEPÄEV toimub 7. märtsil 2013 kell 14–19 Lootsi 10 (Kochi Aidad).

JUUKSURITE JA KOSMEETIKUTE PRAKTIKAKESKUSES ENDISELT SÕBRALIKUD HINNAD! • ülespandud soengud 10 € • sära andev hooldus (C-vitamiiniga) 13 € • kulmude värvimine + ripsmete värvimine + modelleerimine 6 € • reite depilatsioon 7 € Juuksurite ja kosmeetikute praktikakeskus Lootsi 10 (Kochi Aidad, 50 m enne D-terminali), tel 680 1665

Parim kingitu s kallile inimesele on kursus ilukoolis! Kõik kursused selle kuulutuse ettenäitamisel ja lahtiste uste päeval kuni

–5%*

–20% soodsamad.

Kõikidele pulmalistele selle kuulutuse ettenäitamisel juuksuri ja kosmeetiku teenuste hinnad

–20%* soodsamad!

*Soodustus kehtib kuni 31. märtsini 2013.

KÕIK KURSUSED JA ILUTEENUSED ÜHEST KOHAST! Info tel 641 2214

www.kursused.ee

Tallinna parima hinnaga lastehoid!

www.perekeskus.ee

Eesti Rahvusvahelise Iluteeninduse Erakool on Eesti Töötukassa kinnitatud koolituskaardi partner.


Esimene ste kihla- ja abielusõrmu keskus Eestis

Üle 1500 mudeli abielusõrmuseid.

www.matikuld.ee Disaini oma ainulaadne sõrmus arvuti abil! EKS Kaubamaja • Mustamäe tee 12, Tallinn • tel 656 6516

PULMAEKSPRESS (veebruar 2013)  

Eesti Ekspressi erinumber PULMAEKSPRESS (28.veebruar 2013)

Advertisement