Page 1

17. märts 2011 Laps • Psühholoogia • Liikumine • Karjäär • Toit


3

Aeg särada ja kevadeks häälestuda

Margit Kirsipuu

Felixi uuenenud supiklassika! Felixi supid on saanud täiesti uue väljanägemise ja sisu. Sortimenti jätsime ainult parimad ja populaarseimad: borši, seljanka, hernesupi, rassolniku, lihapallisupi ja kanasupi. Uusi suppe on kokku seitse – üks supp igaks päevaks. Kõik supid on valmistatud uue retsepti järgi ega sisalda lisaaineid. Uutele Felixi suppidele annab võrratu meki parim liha, värsked kodumaised aedviljad ja õiged maitseained.

Head isu!

Nüüd on käes see hetk, kus seisan nõutu näoga kapi ees ja nuputan, kuidas oma kevadistesse lemmikriietesse mahtuda. Liigset toidu piiramist ja keha karmide dieetidega piitsutamist ma ei poolda. Imettegevatesse tablettidesse ja salendavate teede pikaajalisse toimesse ka ei usu. Kuuldavasti on ikka mingisugust tagasilööki või jojo-efekti oodata. Mõistlikum on kuulata oma keha ja nautida elu täiel rinnal. Usun, et tervislikumalt toitudes on võimalik nauditavat, aga tõhusat paastuaega pidada. Muutma peab mõtlemist ja elustiili ning see on pikem protsess, mille juures tuleb säilitada mõõdutunne, liialdamata söögi-joogi või töö-trenniga. Algatuseks tuleb elimineerida ajanappuses käigu pealt allakugistatud megaportsjonid või vahelejäänud lõunast tingitud õhtuse hundiisu leevendamine kolmekäigulise rammusa einega. Esimene lihtne, kuigi sageli raskesti teostatav reegel on süüa sageli, mitmekesist toitu ja võimalikult pisikeste portsjonite kaupa. Selline mõtteviisi muutumine tingib söömisviisi muutumise ja kilod hakkavad tasapisi kaduma. Liigutama muidugi peab ka. Looduse ärkamist tasub jalutades või ratast vändates füüsiliselt kogeda ja mitte lasta sellel autoaknast mööda tuhiseda. Seekord anname toidukülgedel ideid, milliseid kergemaid roogi valmistada, et ka keha end kevadiselt kergemana tunneks. Kerget kevadet soovides! Toimetajad Anne-mari Alver annemari.alver@lehed.ee Margit Kirsipuu margit.kirsipuu@lehed.ee

Kujundus Advig Stahl Keeletoimetaja Marilin Look

Reklaam Margit Elts, tel 669 8330, margit.elts@lehed.ee EE lisade juht PiRET TAMM, piret.tamm@lehed.ee Väljaandja AS Eesti Ajalehed, Tallinn, Narva mnt 11e


5

Esimene tõeline sünnipäevapidu Kui esimese ja teise eluaasta tähistamisel on päeva­kangelane oma nõudmistes veel tagasihoidlik, siis kolmas sünnipäev talletub juba lapsepõlvemälestustesse. Kolmeseks saav laps oskab juba tõelist pidu soovida.

Fotod: Vallo Kruuser

Tekst: Margit Kirsipuu

S

uure hulga õhupallidega võib ka kodus kergesti lustaka peoõhkkonna luua. Kui veel pilvedega kleepse seinale panna ning mööbel ja põrand valge kangaga katta, saab elutoast lausa taevaliku mängutoa. Papist pilvekesi võib kinnitada mööbli külge ja tõmmata tamiiliga lakke. Lastele võib näiteks mõnest tuntud muinasjutust rollid jagada ja nendega etenduse korraldada. Sünnipäevakutsete valmistamisel ja saatmisel tasub kutsututele vihjata, mis neid ees ootab. Tähtpäeva peaks planeerima nii, et peokulgu juhiks keegi vanematest: peaasi et jooksutuurile järgneks rahulikum nuputamise või näiteks vana tuntud katkise telefoni mäng.

Mida pakkuda? Lapsed ju pidudel suuremad sööjad pole. Põnnide peolauale sobib tükkideks lõigatud suur plaadipitsa või pitsa­kringel. Rohkelt tasub varuda sobivateks ampsudeks tükeldatud puuvilju ja korralik kogus morssi. Põlevate küünaldega sünnipäevatort, pühendusega lauluke ja sünnipäeva­ lapse õhku tõstmine kuulub kindlalt päeva rituaalide hulka. Sageli on tordi valimine või valmistamine sünni­päevalapsele vaat et tähtsamgi kui selle maitsmine.

Muidugi on mugavam ja vanematele lihtsam tähistada meeldejääv sünnipäev väljaspool kodu. Kui kutsuda sõbrad ja sugulased korraga ühele peole, kipub kodus ruumi nappima. Pealegi pole peojärgne kraamimine just kõige mõnusam tegevus.

Mängtuppa mürama Suurepärane võimalus on pidada sünni­päev Lucca restorani Juku mängu­toas, kus lapsed saavad (ilma ruumirendi tasuta!) liumägedel lustida ning mänguasjade ja lauamängudega tegeleda. Sünnipäevasöögi (näiteks pitsa, salati ja sünnipäevatordi) peab restorani poole pealt tellima, aga hindu vaadates tuleb see kokkuvõttes ikkagi tunduvalt soodsam kui renditasuga mängutoad. Soovi korral saab tellida juurde mängujuhi (Juku, Pipi, Mustkunstniku), joonistaja onu Raivo või näomaalingute tegijaga. Suvekuudel võib lõbusaid sünnipäevi koos mängudega korraldada ka restorani terrassil ja muruplatsil. Kõige pisemate silmaterade peo pidamiseks sobib privaatne ja turvaline Tibu mängutuba Viimsis, kus pallimeri, ronimislabürint, batuut ja nukumajad paeluvad tegelikult ka suuremaid sünnipäevalisi. Hubane ja mõõtmetelt pisem on Lelula Tartus, kus privaatse sünni-


6

päeva aitavad sisustada liumägi ja põnevad mänguasjad. Võrus on vahvate seinamaalingutega Tiku Taku mängutuba, mis loob täiesti teistmoodi õhkkonna. Batuut, liumägi ja pallimeri on samuti olemas. Rakvere Põhjakeskusest leiab muinasjutumaalingute, ronimislabürindi, batuudi ja meisterdamisnurkadega avara Mürala mängutoa. Parajalt suure sünnipäevaseltskonna mahutab ka mängutuba Hopp Tallinnas, kus lisaks tavaatribuutikale on diskosaal ning lava neile, kes juba karaoke laulmisega hakkama saavad.

Kasulikke linke: www.restoranlucca.ee www.tibumangumaa.ee http://lelula.edicypages.com/lastesunnipaevad www.filmer.ee/tikutaku www.hopp.ee www.lastepidu.ee http://linnamuuseum.ee/ miiamillamanda www.mm.ee www.forumcinemas.ee/Cinemas/ CocaColaPlaza www.volumaa.pri.ee www.imeline.eu www.meritonhotels.com

Diskoruumi leiab ka Tallinna RikiTiki mängutoast. Lisaks ootab seal lapsi pallimeri, kiiged, liumägi ja suur nukumaja. Muinasjutuliste seinamaalingutega põnevalt sopilises Võlumaa mängutoas on sünnipäeva­lapsele kasutada lausa kuninglik troon, kust külalisi tervitada ja kinke vastu võtta. Lisaks on siin nukumaja ja loss, kuhu saab sisse ronida ning kus draakonitega võidelda. Raudrüüd ning haldjate, Zorro, printsesside ja printside kostüümid passivad igas vanuses külalise selga. Pärnus on näiteks vahva Põnnila mängumaa, kus samuti hunnitu hulk kostüüme kogu õhtuks pisikestele sünnipäevalistele elevust pakub. Täiesti teistmoodi sünnipäeva saab maha pidada Imelisel mängumaal, kust leiab maailmaimedest (Giza püramiidist, muinasjutulisest Taj Mahalist) inspireeritud atraktsioonid. Mängumaa on kujundatud nii, et laps mängu kaudu õpiks ja teadmisi arendaks.

Sünnipäev muuseumis, teatris, kinos või veekeskuses Vahva peo saab korraldada ka muuseumis. Kadrioru imelises MiiaMilla-Manda muuseumis oodatakse sünnipäevakülalisi alates neljandast eluaastast. Tasudes 115 eurot, saab

muuseumipiletid kuni 20 külalisele, kaks kannutäit morssi ja kaks kausitäit komme. Tartu mänguasjamuuseum on põnev peopaik, sest seal leidub neid lelusid, mida kodus pole, poelettidel ammugi mitte. Nukumajad, kus nukkudega kodu mängida, ja põnevad kostüümid paeluvad eelkõige pisikesi tüdrukuid. Ilusa ilmaga saab suurematele rüblikutele korraldada vahva peo ka vabaõhumuuseumi Kuie koolis või loomaaias. Hotelli Meriton veekeskuse sünnipäevapakett maksab küll 122 eurot, aga selle eest saab 15 last ja kaks täiskasvanut vee- ja saunakeskuses kolm tundi hullata. Hind sisaldab ka söögipoolist (friikartuleid ja viinereid), kannujooki ja Mademoiselle’i kohviku kringlit. Sõbrad võib muidugi kutsuda ka nukuteatrisse ja siis pärast etendust kohvikus sünnipäevatorti süüa. Coca-Cola Plazas pakutakse laste sünnipäevaks võimalust rentida sirmiga eraldatud nurk, kus siis enne või pärast filmi vaatamist saab kringlit või sünnipäevatorti pakkuda. Suuremale seltskonnale võib aga rentida terve saali (112 kohta) ja valida filmiarhiivist oma lemmiku. Sellise peo eelarve on aga juba 385 eurot.


VÄHENDAGE PUNNKÕHTU!

Ma vihkasin iga kilogrammi oma kehal!

Fotod: Tiit Blaat

9 Kui Vilma Hilton esindas Costa Ricat iludusvõistlustel USAs, kohtas ta seal oma saatkonnatöötajast abikaasat, kes nüüd töötab Eestis USA saatkonnas.

Latiinorütmides basseinivees

„Kuuma“ nimega preparaat Chili Burn™ aitas Laural lahti saada liigsest kehakaalust. „Mul on hea meel, et hakkasin tarvitama Chili Burni. Uskuge mind – ma ei lähe enam mitte kunagi paksuks!“ „Minu salenemise lugu algas nii: Helises uksekell. Avasin ukse ja seal seisis vennanaine ja „Tere“ asemel prahvatas südamest tuleva imestusega: „Sa oled nii paksuks läinud!“ Vaikus... Tundsin, kuidas näost punaseks läksin. Jah, ma teadsin, et olin paksuks läinud ja kavatsesin midagi ette võtta juba ammu. Lubasin pidevalt endale: homme, alates esmaspäevast, järgmisel kuul ... Nüüd sain aru, et õige aeg on saabunud. Et pean alustama JUST NÜÜD. Need vennanaise sõnad ja imestus tema näos äratasid mind justkui tardumusest ja juba tund aega hiljem panin end spordiklubisse kirja.“

Võitlus kehakaaluga

“ Püüdsin kehakaalu alandada mitte ainult sportides, vaid ka dieeti pidades, kaloreid arvestades ja ainult tervislikku toitu süües. Alguses kõik oli suurepärane. Kaotasin mitu kilo. Kuid märkasin õige varsti, et rohkem kaalust alla võtta ei õnnestu. Kaaluosuti seisis samas kohas. Olin väga pettunud, sest sain aru, et ainult nendest jõupingutustest ei piisa. Hakkasin vihkama iga kilogrammi oma kehal.“

vade põletamist. Kliinilised uuringud, mis on avaldatud teadusajakirjas „Obesity“ („Rasvumine“), näitasid, et samasugused nende aktiivsete ainete kogused, mis on ka Chili Burn tabletis, võivad vähendada rasva kogust organismis.

Start

Chili Burn toime põhimõte on väga lihtne: te olete seda juba kogenud süües pikantseid ja teravamaitselisi roogi, näiteks mehhiko pitsat jalapeno pipraga või teravamaitselisi toite karriga. Seda põhimõtet nimetatakse „ainevahetuse stimuleerimiseks teravamaitselise toidu abil“. Teravad maitseained, sellised nagu tšillipipar ja ingver, sunnivad teie ainevahetussüsteemi töötama suurema kiirusega. Need ained koos rohelise tee ekstraktist saadud epigallokatehhiin-galaadiga ning apteegitilli ekstraktiga sunnivad organismi põletama rohkem kaloreid, kui toidust saate.

Särtsakast Costa Ricast pärit Vilma Hiltonit tuntakse Eestis kui Zumba maaletoojat. Energiat, rütme ja kirge ühendav Zumba on hetkel üks maailma populaarseim treeningstiil. See on võimalus lõbutseda, põletades sama ajal ka kaloreid.

Uus tõuge

„Juhtusin üks kord lugema Chili Burni kohta. Sain teada, et Chili Burni tablettide koostises on tšillipipart ja teisi looduslikke aineid, mis aitavad liigsetest kilodest ja punnkõhust lahti saada. See tundus mulle väga huvitav ning jooksin lähimasse apteeki. Apteeker seletas, et Chili Burn koostises olevad toimeained aktiviseerivad ainevahetust, kiirendavad rasvade põletamist ja see aitab liigsetest kilodest lahti saada. Apteekri sõnad innustasid mind ja ma mõtlesin, et Chili Burn Kolmekordne efekt tabletid võivad anda mulle uue tõuke liigsest Chili Burn tablettide koostises on ka piparkehakaalust lahti saamiseks. Otsustasin neid mündiõli, mis vähendab kõhupuhitust, kõhugaaside tekkimist ja parandab seedimist. Chili tablette proovida. Burn tablettidel on kolmekordne efekt. LooduKaal kinnitas seda slikud toimeained mitte ainult ei aita saada „Nüüd mul on hea meel, et hakkasin tarvitama lahti punnkõhust ja liigsetest kilodest, vaid ka Chili Burni! Juba kuu aja pärast hakkas minu kiirendavad rasvade põletamist, vähendavad kehakaal langema. Kõik toimub nagu unenäos, söögiisu ja pärsivad kõhugaaside tekkimist. ma ei jõua imestada, kui hästi need tabletid Imeline tunne toimivad. Nad vähendavad isegi söögiisu. Chili Burn tabletid ei tekita teravatele roogaTunnen end suurepäraselt, seetõttu võin Chili dele omast põletustunnet, ei mingit ebaBurni kohta öelda ainult parimaid sõnu. Ei ole meeldivat kuumust ja higistamist. Vastupidi, võimalik kirjeldada, kui hea on välja näha sale ja juba pärast esimese tableti võtmist kogete seksikas. Uskuge mind – ma ei lähe enam mitte tõenäoliselt meeldivat soojustunnet ja tunnete, kunagi paksuks!“ et rasvad hakkasid põlema. See on ainulaadne Chili Burn tablettide toime saladus ja uuenduslik kontsentreeritud taimeekstrakChili Burn tablettide efektiivsuse saladus pei- tide kompleks, mis kiirendab ainevahetust, tub nende koostises. Tšillipipar, ingver, rohelise rasvade põletamist, vähendab punnkõhtu ja tee ekstraktist saadud epigallokatehhiin- alandab kehakaalu. Ärge lükake edasi Chili galaat ning apteegitilli ekstrakt aktiviseerivad Burni tarvitamist. Kõige parem on alustada ainevahetust ja kiirendavad kogunenud ras- selle tarvitamist kohe!

Tekst: Margit Kirsipuu

Kust osta? Chili Burn tablette võite osta apteekidest. „New Nordic“ eksperdid on valmis vastama Teie küsimustele. Helistage telefonil 688 8383 või külastage kodulehekülge www.newnordic.ee.

L

iitume Kalev Spa veekeskuses Vilma Hiltoni basseinipeoga. Aqua Zumba trennis liigume veekeskkonda kohandatud tantsusammudega merengue, cumbia ja salsa rütmide saatel. Liigutused vees on aeglasemad ja koormus kehale jaotub ühtlasemalt kui tavalises Zumba tunnis, aga tulemus on sama tõhus kui treeningsaalis. Vees tehtavate vastu­ voolu tantsuliste liigutuste toimet saab võrrelda jõusaalimasinatel raskuste tõstmistega. Lisaks suurendab veesolek vastupidavust ja painduvust ning tugevdab lihaseid. 45 minutit kestva Aqua Zumba treeningus jõuame koos Vilmaga tantsida umbes kümmet eri tempo ja stiiliga tantsu. Liigutused on kergesti jälgitavad ja tantsud ise koosnevad hõlpsasti järele tehtavatest põhiliikumistest, millele siis muusika iseloomu järgi lisanduvad tantsulised, aga ka jõulisemad elemendid. Tantsude ülesehitus on nii lihtne, et sammude järjekorra meelespidamisega selles tunnis küll pead vaevama ei pea. Ja kui midagi lähebki sassi, tuleb lihtsalt muusika­rütmis improviseerida.

Sobib igaühele Kus Aqua Zumbat harrastada saab? Kalev Spa veekeskuses Artic Sport Clubis Tartus Aura keskuses Meriton Hotels veekeskus

Tundub, et kõik osalejad, hoolimata vanusest ja kehakaalust, naudivad basseinivees iseennast ja tantsivad ennastunustavalt. Nääpsukesest costa­ricalannast kiirgav energia ja kaasakiskuv muusika on muidu vaoshoitumad eestlannad oma turvalisest kestast välja mee-

Foto: Tiit Blaat

Laura lugu

Vilma Hilton, Zumba treener: Olen nüüd eestlasi treeninud juba aasta ja usun, et Zumba on hästi omaks võetud. Enamiku puhul on kohe näha, et nad tundi naudivad. Eestlased on hästi avatud ja soovivad uusi treeningstiile õppida. Eriti meeldivad mulle Aqua Zumba trennid, sest vees liigutades on osalejad julgemad ega häbene oma keha. Muidugi on ka neid, kellest ei loe ühtegi emotsiooni välja, aga kuna nad trenni ikka ja jälle tagasi tulevad, siis järeldan, et ka neile meeldib.

litanud. Ka need, kes varem tantsimisega kokku puutunud pole, saavad end vees liigutades tantsijannadena tunda. Vees on tantsimine hoopis lõbusam. Tunni lõpus venitatakse ja tehakse veel mõned rahulikumad kombinatsioonid. Pärast trenni tunnen end kõledavõitu ja heitlikus kevadilmas jalutades palju paremini. Ka väsimus on nagu peoga pühitud. Need, kes nädala­ vahetustel klubis rokivad, hakkavad seda treeningstiili kindlasti armastama. Pealegi tunned end basseini­ vees palju paremini, ja märkamatult on Aqua Zumbast saanud pidu nii mitu korda nädalas, kui jaksad ja tahad. Ületreenimise ohtu ei teki.


10

11 Mõlemad noormehed ütlevad, et tahtsid tegelikult minna koka­ametit õppima, kuid sinna erialale oli nii suur konkurss, et nad jäid ukse taha. Selleks et aega mitte raisku lasta, läksid poisid pagariks, hiljem võtavad aga ka kokanduse käsile. „Tahame oma pitsarestorani avada. Selleks tulevad kasuks nii koka- kui ka pagarioskused.”

Oskused või amet kogu eluks Kevadel on nii põhikooli- kui ka gümnaasiumilõpetajatel paras aeg hakata oma elus olulisi otsuseid langetama.

E

dasiõppimine ja elukutse omandamine on tähtis otsus kogu eluks. Valikuid ja võimalusi on palju. Üks on võtta suund kutseõppeasutusse. Kutseharidus läheb järjest populaar­ semaks just praktilistel põhjustel. Osa valib selle tee, et omandada kiirelt ametioskus ning minna tööle ise raha teenima. Mõnel juhul on kutseharidus üks hariduse ja karjääri planeerimise vaheetapp. Mitmed noored on valinud kutsehariduses sellise eriala, mis õpetab head praktilised oskused ja võimaldab samas valdkonnas õpinguid jätkata kõrgkoolis. Seega annab kutseharidus mitmekülgsed võimalused kas tööleminekuks või haridustee jätkamiseks ning lubab noortel arukalt oma tulevikku planeerida. Kutseharidus on Eestis väga heal tasemel: kutsekoolid asuvad värskelt renoveeritud või uutes hoonetes,

samuti on tasemel tööoskuste omandamiseks kasutatavad seadmed, ka õpilaskodud on kiiduväärt. Kutse­haridus on hea valik neile lastele, kes on andekad mõnel praktilisel alal. Sel juhul annab kool neile võimaluse anne konkreetses valdkonnas välja arendada ning selle abil meeldiv ja hea töö leida.

valt juba kooli kõrvalt taskuraha teenida. „Tahtsin just kutseõppe­asutusse minna. Sealt edasi tööle saada on minu arvates kergem kui gümnaasiumist. Õppida jõuab alati, töö kõrvalt ka. Vaatasin, mida Tartus kutsehariduskeskuses pakutakse ning mulle sobis kõige rohkem õmbleja eriala.”

Uurisime kutseõppeasutuses õppivatelt noortelt, miks nemad just selle ala valisid ning kas valik on end õigustanud.

Marko Aus, Tallinna tööstushariduskeskus, mehhatroonik „Mehhatroonikas huvitas just mehaanika pool: saab igasuguseid seadmeid kokku panna. Õppima asusin sõbra soovitusel. Olen väga rahul.”

Silja Sopp, Tartu kutsehariduskeskus, õmbleja Silja on õmmelnud juba väiksest saati. Ka põhikoolis oli ta klassis, kus pandi käsitööle palju rõhku. Põhikooli järel tahtis neiu kohe mõne ameti selgeks saada, mis lubaks tal iseseis-

Kutseõppe võimalustega saad tutvuda: rajaleidja.ee/abiksotsustajale

Rauno Loik ja Ago Lepanurm, Tallinna teeninduskool, pagari­erala 2. kursus

Kristi Tölp, Tallinna polütehnikum, konkursi „Noor meister 2010” elektrikute arvestuses esimene koht „Elektrikuks läksin õppima seetõttu, et teema huvitas. Vanemate jaoks oli küll harjumatu, kuid nüüd enam kodus elektrikku vaja ei ole. Eriala valikuga olen igati rahul, see oligi mu konkreetne siht, miks polütehnikumi läksin. Edasi tahaks ülikoolis sama eriala õppida, et oskusi veelgi täiendada.” Joonas-Tanel Kessel, lõpetanud Tallinna ehituskooli ehituspuusepa eriala, õpib tehnikakõrgkoolis „Juba 8. klassi lõpus olin päris kindel, et lähen kutse­kooli ja õpin selgeks mõne praktilise oskuse. Ehituspuusepa eriala tundus põnev ja praktiline. Olen oma kooli­valikuga igati rahul, sest lisaks teadmistele üldainetes sain väga mitmekülgsed oskused. Ehk siis kutsekool on kui kaks ühes – saad kaks elus vajalikku asja omandada korraga.” Taavi Michelson, Kehtna majandus- ja tehnoloogiakool, ehituseriala „Läksin ehituseriala õppima see­ pärast, et mulle meeldib oma kätega luua midagi suurt, püsivat ja huvitavat. Ehituses saab valida mitmeid valdkondi ning igakülgselt areneda, seega ei hakka kunagi igav. Kutsehariduse valisin just sellepärast, et omandada enne tööle asumist teadmised ja oskused. Kutsekoolis saab kiiresti erialased oskused nii praktiliselt kui ka teoreetiliselt.” Kaj Pronko, Tartu kutsehariduskeskus, juuksur Tavaliselt poisid juuksuriks õppima ei lähe, aga Kaj lõikab, lokib ja värvib nii naiste kui ka meeste päid suure rõõmuga. „Mulle meeldis idee, et hakkan kedagi visuaalselt muutma. Teen inimesi ilusamaks ja kohe muutub minugi ümbrus seeläbi kaunimaks. Juuksuriameti valisin selleks, et minna välismaale edasi õppima. Mind huvitab mood ja koreograafia. Juuksurioskustega saab välismaal õppimise jaoks raha teenida. Koreograafiat plaanin minna õppima Rootsi, Soome või Inglismaale.” Greta Kaupmees

UUE PÕLVKONNA

GLÜKOMEETER ON CALL PLUS assa el! Haigek erimis e s n e komp

imad Odava d a testrib Eestis

MADE IN USA

TASAKAALUSTAGE OMA VERESUHKUR JA OMA ELU! OSTES 6 KARPI (á 50 tk) TESTRIBASID, SAATE GLÜKOMEETRI TASUTA KAASA. OSTES STARDIKOMPLEKTI, SAATE 1 KARBI (á 50 tk) TESTRIBASID TASUTA KAASA. Stardikomplektis on: glükomeeter, lansseerimisseade, 15 lansetti, 15 testriba, kott

SAADAVAL MÜÜGIVÕRGUS:

Esindaja Eestis:

TALLINN: Kotka 26, tel 683 7664 TARTU: Lembitu 24, tel 683 7604 www.semetron.ee


13

riskikäitumine. Seos on olemas: sõltuvuse teket ei mõjuta mitte niivõrd mängimise sagedus kui just panustele mängimine. See aga on aspekt, mida laiemalt ei teata ning mida seetõttu ka tähele panna ei osata. Panustele mängimine on suur risk hilisema mängu­ sõltuvuse tekkeks.”

Pärilikkusest on tänapäeva mängurite puhul raske rääkida. Praeguste sõltlaste lapsed pole veel mänguikka jõudnud.

Mängurite isiksuseomadused

Hasart allub nõustamisele ja koolitusele Hasartmäng seostub paljude jaoks eelkõige mängupõrgute ehk kasiinodega. Mängusõltlaste nõustaja, kliiniline psühholoog Pille-Riin Kaare aga rõhutab, et hasartmänge on palju enam. Ohtlikud võivad olla ka esmapilgul süütud meelelahutused. Tekst: Anne-Mari Alver

P

ille-Riin Kaare ja tema juhitav hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus korraldab koolitusi nii neile, kes vajavad seda töö pärast (näiteks õpetajatele, sotsiaaltöötajatele, kriminaalhooldajatele jt), kui ka neile, kes vajavad seda iseenda või oma lähedaste aitamiseks. Kuna koolitajate-nõustajate töörühm on pisike ja paindlik, suudetakse pakkuda igale tellijale just seda, mida tal enim vaja on. Mängu­ sõltlaste ning nende lähedaste nõustamine on tasuta. „Mängukäitumine on märksa laiem teema kui ainult kasiinod,” ütleb Pille-Riin Kaare. „Muide, kasiinos saab tänapäeval mängida ka kodust või töölaua tagant lahkumata – veebikasiinod on kiiresti omaks võetud. Lisaks sellele peibutavad mängusõltlasi spordiennustused ning paljud arvutimängud. Tegelikult on arvutimängud ohtlikumadki kui kasiinod. Viimaste puhul saab sõltlane üsna hõlpsa vaevaga enesele mängukeelu panna, arvutit aga tänapäeval käest ära ei võta. Isegi koolilapsel mitte – paljud koolitööd eeldavad näiteks iseseisvat internetikasutust.” Kuna ei koolinoorel ega täiskasvanul keegi pidevalt kõrval seista ei saa, kui ta arvutit kasutab, on ainsaks lahenduseks oma (ja pereliikmete) mängukäitumise tundmine. Nii saab aru, kui huvi mängude vastu lõõgastusest sõltuvuseks muutub.

Tähelepanu – esimene klass Pille-Riin Kaare kinnitab, et õige aeg lapse mängukäitumist jälgima hakata on esimeses klassis: seitsme­ aastasele turvalist arvutikasutust õpetades on suurim tõenäosus, et laps selle omaks võtab. „Tihti on peredes aga nii, et eelkooli­ealised saavad arvutis mängimise eest tublisti kiita. Nii kiire, nii taiplik – ja pahandust ka ei tee, istub ilusasti arvuti juures paigal... Kui aga mänguharjumused süvenevad, jäävad muud asjad tagaplaanile. Ühel hetkel ilmneb, et mängimine on tunduvalt põnevam kui õppimine. Enne kui sinna­maale jõutakse, peaks olema lapse arvutikäitumise õpetamisega juba alustatud.” Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus korraldas mängu­ käitumise leviku kohta uuringu. Selgus, et mängusõltuvuse riskirühma kuulub kaheksa protsenti Eesti elanikest. Riskirühm jaguneb omakorda kolmeks: suure, keskmise ja väikese riskiga inimesed. Suure riskiga inimesi on umbes üks protsent. Muret tekitab aga see, et väikese riskiga rühma kuulub väga palju noori – õpilasi ja üliõpilasi, kes mängivad kaughasartmänge. „Tavaliselt alustatakse hasartmängimist mitte raha, vaid panuste peale. Panusteks võivad olla ka punktid või tasandid,” selgitab Pille-Riin Kaare. „Uurisime ka, kuidas on seotud lapse­ põlve mänguharjumused ja hilisem

Mängurite isiksuseomadusi on uuritud üsna palju. Eri uuringute põhjal toob Pille-Riin Kaare välja mõned üldistused, näiteks on mängusõltlased sagedamini impulsiivse loomuga. Need on inimesed, kes pigem ei langeta otsuseid mitte tagajärgi vaagides, vaid kiiresti, nii-öelda tunde järgi. „Kindlasti ei saa aga väita, et impulsiivsus oleks üdini halb omadus. Impulsiivsuse saab ka enda kasuks tööle panna sedasi, et see elu ei kahjusta.” Pärilikkusest on tänapäeva mängurite puhul veel raske rääkida. Praeguste sõltlaste lapsed pole veel mängu­ikka jõudnud. Kasiinod tulid Eestisse alles eelmise sajandi 90ndate alguses. Mujal maailmas on aga leitud, et mängurite lastel on suurem šanss ka ise mängurlusega tegeleda. Pille-Riin Kaare märgib, et hasartmängurlus võib olla ka õpitud käitumine. „Kui inimene on loomult ärev ja depressiivne, viib mäng mõtted teistele radadele. Sellal, kui inimene mängib, pole tema peas ärevusele ega muremõtetele ruumi. Seda võiks võrrelda olukorraga, kus paha tuju leevendamiseks õpitakse jooma. Nii joomisest kui ka mängimisest aga võib hõlpsasti välja kujuneda surnud ring – algul juuakse või mängitakse probleemide korral paha tuju leevendamiseks, peatselt aga hakkab joomine või mängimine tekitama uusi probleeme ning paha tuju, depressiooni ja ärevust hoopis juurde tootma. Psühholoogilisest aspektist on eri mängude olemus sarnane, olenemata sellest, kas mängitakse kasiinos või oma arvutis. Ühelt poolt võib kasiinos naudingufaktor olla suurem – reeglina on kasiinodes kena interjöör ning väga meeldiv teenindus. Samas aga, kui mängusõltuvus on välja kujunenud, on mänguril sisekujundusest ja teenindusest üsna ükskõik. Kaughasartmängurluse suurim oht on aga selles, et mängija ei pea

kuhugi minema. Kus on arvuti, seal on ka mänguvõimalus.”

Mõistlikkuse piirid

Pille-Riin Kaare rõhutab, et ei tema ega teised mängukäitumise nõustajad pole mängimise kui niisuguse vastu. „Kõik vajavad oma tegevuses pause, ümberlülitumisvõimalusi – ning igaüks leiab selleks endale sobiva viisi. Mängimine võib olla üks selline viis. Mäng võib olla ka hobi. Tähtis on aga, et mängimine oleks terve, jääks mõistlikkuse piiridesse.” Kogenud nõustaja teab hästi, kust piirid jooksevad. „On olemas üsna kindlad märgid, mille ilmnemisel tuleks enda või lähedase käitumisele hakata rohkem tähelepanu pöörama. Üks kindel märk on meeleolu alanemine, kui mingil põhjusel mängida ei saa. Isegi ülemääraselt mängule kulutatud aeg pole nii tähtis näitaja kui kehv tuju mängust eemal olles. Või siis ärritus, viha ja närvilisus

olukorras, kus keegi püüab mängi­ja tegevusse sekkuda. Tuleb jälgida ka asjaolu, et muud tööd-tegemised mängimise pärast ei kannataks (näiteks noor käis enne hoolsalt trennis, kuid siis loobus sellest mängimise kasuks). Ohumärk on ka see, kui noorel pole enam aega sõpradega suhelda või kui põhiliseks suhtlusteemaks on mäng. Täiskasvanu puhul on kindel ohumärk see, kui tegemata tööd kuhjuvad: mäng neelab tööks vajamineva aja. Ohtlik on mänguhimu ka siis, kui mängur tunneb soovi varjata ja valetada, näiteks väites, et teeb parajasti arvutis pangaülekannet või muud vajalikku, tegelikult aga mängib.” Pille-Riin Kaare sõnul on mänguri mõtteviis teistsugune. „Kes mängib, kogeb reeglina nii võite kui ka kaotusi. Mänguri mõtteviisi juures jäädakse sõltuma tulevasest võidust, mis peaks korvama kõik senised kaotused. Nii moondub aga taju selle kohta, milline on isiku reaalne rahaseis, palju tal on kohustusi ja võlgu, palju ta teenib ning kui kaua aega kulub näiteks mängimiseks võetud võlgade maksmiseks. Mida suurem hulk inimesi on aga mängukäitumisest teadlikud ning oskavad ära tunda ohumärke enese ja oma lähedaste või hoolealuste juures, seda suurem on tõenäosus, et nii mõnigi isiklik majanduskrahh jääb tulemata,” arutleb Pille-Riin Kaare. Lähem info: www.15410.ee

Foto: iStockphoto

12


14

SINU TOAKASSI HEAKS Kas sinu kass elab peamiselt toas? Kas sulle meeldiks pakkuda oma kassile midagi enamat, kui tubane eluviis võimaldab? Loomulikult on toakassi pidamisel mitmeid eeliseid – näiteks vastastikune lähedustunne ja suur rõõm oma lemmikloomast ning eelkõige ohutus. Kassile tähendab see aga suuremat lakkumisvajadust, väiksemat aktiivsust ja piiratud võimalusi kontaktiks loodusega. Sellepärast vajabki ta spetsiaalselt toitu.

Kevadel kergemalt Ahjus grillitud tuunikala

Värske salat Prosciutto singiga

Vaja läheb: 4 viilu tuunikala (2,5 cm paksused viilud) määrimiseks õli 4 sl palsamiäädikat 2 sl sidrunimahla 4 tl heledat pruuni suhkrut klaas vett 200 g marineeritud ingverit 100 g mahedat majoneesi soola musta pipart

Vaja läheb: 4 viilu Prosciutto sinki pott lehtsalatit (tammelehe või lollo rosso) punt rukolasalatit 3 päikesekuivatatud tomatit peotäis Kreeka pähkleid

Valmistamiseks maitsesta tuuni­ kalaviilud soola ja pipraga, pintselda õliga ning aseta kuumale grillile. Küpseta 3–4 minutit mõlemalt poolt. Jälgi, et tuunikala on küpsenud, aga seest siiski õrnalt roosa. Keeda potis palsamiäädikast, veest, sidrunimahlast ja suhkrust paraja paksusega kaste. Serveeri grillitud tuunikala salatilehel kerge majoneesi, palsamiäädikakastme ja marineeritud ingveriga.

Kastmeks: 3 sl Kreeka pähkli õli 1 sl palsamiäädikat 1 sl sidrunimahla musta pipart Valmistamiseks pese salatilehed, kuivata, rebi paraja suurusega tükkideks ning laota alusele. Lõika tomatid kääridega peenteks ribadeks. Sega valmis kaste, vala salatile ja purusta peale musta pipart. Kõige peale Prosciutto ehk Parma singi paberõhukesed viilud.

Mõnus ja kerge frikadellisupp Vaja läheb: 6 kartulit 2 porgandit 100 g sibulat 2 sl võid 2 l vett 2 tera musta pipart 1 loorberileht soola hakitud maitserohelist

Frikadellideks: 300 g hakkliha 1 sibul hästi peeneks hakituna 1 muna soola ja pipart Valmistamiseks haki sibul, viiluta porgand ja kuumuta potipõhjas kergelt võis. Vala vesi peale ja aja keema. Lisa kartulikuubikud ning

veidi aja pärast ka vürtsid ja frikadellid. Frikadellide valmistamiseks klopi lahti muna ja sega hakklihaga, lisa sibul ja maitseained ning sega ühtlaseks massiks. Veereta märgade kätega väikesed pallid. Maitsesta supp soolaga ja keeda, kuni juurviljad on pehmed. Küpsed frikadellid tõusevad pinnale.

www.purina.nestle.ee

KARVAPALLIDE KONTROLL

STABIILNE VORM

HALB LÕHN

KASS NÄRIB LILLI?

Kass köhib karvapalle?

Su kass võtab kaalus juurde?

Kodulõhna tunned alati ära? Kass ei tõmba vahel vett?

Sa armastad oma lilli, kuid kass teeb nendega kiiresti 1:0?

PURINA PetCare instituudi uurimisrühm koos teiste rahvusvaheliste ekspertidega on tõestanud, et siguri juur soodustab „heade“ bakterite teket kassi soolestikus ja vähendab „halbade“ bakterite hulka, luues nii stabiilse seedekeskkonna. Just seetõttu sisaldab Friskies Indoor sigurit. Uuringud näitavad ka, et sigur vähendab väljaheidete lõhna ja seeläbi liivakasti lõhna kuni 20%.

Kui su toakass närib potililli, rahuldab ta arvatavasti oma muru söömise vajadust. Andes oma kassile Friskies Indoori, saab ta taimetoidu vajaduse kätte igast toidukorrast ning sina ei pea kunagi enam ilusatest taimedest loobuma.

Friskies Indoori kiudainete sisaldus toidus on tähtis kasside terve soolestiku tagamiseks. Vähene temperatuuri ja valguse muutus toakeskkonnas ning koduste kasside suurem lembus end lakkuda, võivad viia pideva karvapallide köhimiseni. Friskies Indoor sisaldab kiudaineid, nagu kaera kiudained ja tselluloos, mis kergendavad seedimist, reguleerivad soolestiku tegevust ja vähendavad karvapallide teket.

Rasvumine on number üks kasside terviseprobleem. PURINA PetCare instituudi uurimisrühm teeb iga päev selle nimel tööd, et võidelda lemmikloomade rasvumise ja sellest tulenevate terviseprobleemidega. Uurimused näitavad, et toakassidel on väga kindlad toitainete vajadused. Selleks, et sinu kass ei muutuks ülekaaluliseks või rasvunuks, on Friskies Indoori retseptis õige proteiinide ja kalorite suhe, mis kindlustab sinu kassi hea vormi säilimise ning peale selle tagab see ka laitmatu lihastoonuse.


yks 0211 NEUTRAL.pmd

132

3/3/2011, 2:42 PM

Terve Pere märts 2011  

EE lisa Terve Pere (märts 2011)

Advertisement