Page 1

Imelised Jþulud Väljaande koostas Ekspress Meedia erilahenduste ja sisuturunduse osakond

Detsember 2019


Golden People

SEE ONGI LUKSUS

SEE ONGI LUKSUS – KONTINENTAALVOODI GOLDEN PEOPLE Kui luksusel oleks nimi, siis oleks see Golden People. Kamjo kõige luksuslikum ning pehmem voodi on etaloniks tõelisest mugavusest, mille sarnast pole pakkunud veel kunagi ükski voodi. Just nagu ka kõik teised Kamjo voodid valmib ka Golden People käsitööna Eestis. Kamjo parimad käsitöömeistrid on valmistanud voodi, mille juures on

enneolematult ühtlaselt, tagades suurima mugavuse ning pehmuse ja seeläbi puhkuse. Selline ongi Kamjo voodite luksuslikeim voodi – Golden People. Voodi, millel iga veedetud uneminut on justkui kuldne, kui mitte veelgi enam.

kasutatud ainult naturaalseid ning sinu keha ja tervise jaoks parimaid täidismaterjale. Madratsisse, milles on täidismaterjalidena suisa 28 erinevat kihti on leidnud oma tee näiteks hobusejõhvid, vill, puuvill ning Vita Talalay® lateks. Tagamaks veelgi suuremat mugavust, on madratsisse paigaldatud 9273 vedru, tänu millele jaotub sinu keharaskus madratsil

100% käsitöö

EESTIS TOODETUD

Pärnu mnt 160C, Tallinn, TEL: +372 566 44 123, E-MAIL: info@kamjo.eu www.kamjo.eu


IMELISED JĂ•ULUD

Kuidas Euroopa riikides lastele jþulud tulevad? Kuidas jþuluvana korstna kaudu Inglismaa ja Ameerika laste sokkidesse kinke toob, seda oleme kþik filmidest näinud. Itaalias tuleb korstnast aga nþid.. Islandil vþib lapse akna taga piiluda hoopis Lambaehmataja. Eri maades tähistataksegi jþule alati natuke isemoodi.

Näiteks mþnes Saksamaa piirkonnas käib Santa Claus ehk Pßha Nikolaus juba 5. detsembri þhtul. Ta on kßll välimuselt päris jþuluvana moodi, aga jagab vaid þunu ja maiustusi. 24. detsembri þhtul tuleb mþnele saksa lapsele kßlla hoopis ingli välimusega Christkind. Hollandis käib laste juures jþuluvana asemel Sinterklaas, kelle abiline on mustanahaline poiss Must Peeter. Sinterklaas ei ela sugugi Lapimaal, vaid hoopis Hispaanias, ning tuleb lastele kßlla samuti 5. detsembri þhtul.

Itaalias ja Hispaanias jagatakse kinke kolmekuningapäeval

Itaalias seevastu tuuakse kingitused hoopis purki ehk saatuseurni. Lastele Üeldakse, et korstna kaudu tuleb hea nþid La Befana ja täidab purgid kingitustega. Paraku tuleb see vahva vanamoor kßlla alles kolmekuningapäeval, 6. jaanuaril. No vþtab see kingiootamine Itaalias alles aega!

           

JÕULUKUU PAKKUMISED VILLA AMMENDES          � ���  ��    ��

          

 Â   Â 

Â?

VILLA AMMENDE IMELINE JĂ•ULUMAAILM OOTAB TEID! TĂ„PSEM INFO JA BRONEERIMINE:

­­­€‚‚ƒ„………

����  ­€‚­­ƒ­„…†‡ˆˆ‰ˆŠƒ€‹


IMELISED JÕULUD

Kolmekuningapäeval, 12 päeva pärast jõulupühi saavad kingitusi ka Hispaania lapsed. Hispaanias on kombeks panna kingadesse õlgi, mida kolme kuninga kaamelid saaksid süüa. Vastutasuks jätavad nad siis kingadesse kingitusi. Üsna kaua, 31. detsembrini peavad kingitusi ootama ka Venemaa lapsed. Vana kombe kohaselt ei too kinke seal jõuluvana, vaid näärivana Ded Moroz. Näärivanal on ka abiline – tema lapselaps lumehelbeke ehk Snegurotška.

Islandi Lambaehmataja, Uksepaugutaja jt

Rootsis on ilus komme tähistada Santa Lucia päeva ehk luutsinapäeva. 13. detsembril liiguvad ringi rongkäigud, kus valgesse riietatud neiud ja noormehed, küünlad käes, vanu laule laulavad. Kõige ees käib Luciaks riietatud neiu, peas küünaldest kroon.

Väljaandja: AS Ekspress Meedia Erilahenduste ja sisuturunduse osakonna juht: Irmeli Karja, irmeli.karja@ekspressmeedia.ee

Väikesel Islandi saarel on aga hoopis kummalised asjalood päkapikkudega – nad kõik on parajad vembumehed. Sellest annavad aimu ka nende nimed: Stekkjarstaur (Lambaehmataja), Giljagaur (Piimahabe), Stúfur (Jupats), Thvörusleikir (Kapalakkuja), Pottasleikir (Potinoolija), Askasleikir (Taldrikulimpsija), Hurdaskellir (Uksepaugutaja), Skyrgámur (Kohupiimaõgija), Bjúgnakrækir (Vorstivaras), Gluggagægir (Aknastpiiluja), Gáttathefur (Uksenuhkija), Ketkrókur (Lihahaaraja) ja Kertasníkir (Küünlanäppaja). Kuna päkapikke on kolmteist, käivad nad laste susside juures kolmteist päeva. Islandi päkapikkudel on ka nõiast ema Grýla, kes on 1200 aastat vana, ja trollist isa Leppalúði. Tasub teada sedagi, et vanal ajal olid nii päkapikud kui ka nende ema väga kurjad tegelased, kellega lapsi hirmutati, kuid aja jooksul on nad palju leebemaks muutunud. Küllap on ka Islandi trollid aru saanud, et head lapsed – need kasvavad vitsata.

Reklaam: Heigo Eslas heigo.eslas@ekspressmeedia.ee Kujundaja: Marju Viliberg

Allikas: Täheke, Pere ja Kodu

Keeletoimetaja: Triinu Mölder Trükk: AS Printall

Parim kingitus – Sinu enda loomulikud, tihedad ja tumedamad ripsmed

Müügil Tallinna, Tartu ja Stockmanni kaubamajades, I.L.U., Ideaal Kosmeetika, Mylook veebipoes ja Tradehouse’i kauplustes.


Üks väga eriline kingitus

Laseroperatsiooniga nägijaks — silmalaser.ee LASIK ADVANCED

900€*

Klassikaline laseroperatsioon uue tehnoloogiga

FEMTO LITE

1500€*

Operatsioon vaid laseriga * Kahe silma hind

Dr Kai Noor Silmakabinet. Tegevusluba L03064


IMELISED JÕULUD

Üllatavad

jõulutraditsioonid teistes riikides

Mujal maades tähistatakse jõule pisut teistmoodi kui Eestis. Aga kuidas? Koos lastega välismaale kolinud eesti peredel on jõulude paiku kõvasti imestamist.

Elin Kanadast

Kanadas on küll üks aspekt, mis tekitab eesti lastele suurt arusaamatust. Nimelt elab jõuluvana kanada laste meelest hoopis Põhjanabal, mis asub Kanadas. Olen siin päris mitme inimesega vaielnud, sest meie jõuluvana elab Soomes. Ega nad ei usu ikka küll! Jõuluvana sihtnumber on HOH OHO – siin ongi selline sihtnumbri kombinatsioon – 3 ja 3 numbrite ja tähtedega. Sellele aadressile saab jõuluvanale kirju saata ja saab jõuluvanalt ka vastuse. Jõuluvana aadress, kuhu kirjutada, on selline: Santa Claus North Pole Canada HOH OHO Ei suutnud ma neile selgeks teha, et tegelikult elab jõuluvana Soomes, sest siin on vist tõesti ka üks vanake, kes kirjadele vastab ja elab koos Mrs Clausiga. Sellist küla nagu Soome jõuluvanal neil siiski ei ole. Vancouver on muidugi teistmoodi kui ülejäänud Kanada. See on nagu Kanada oma Los Angeles, kuna siin on nii palju kultuure segunenud. Traditsioonid on sarnased USA omadega ehk kingid ilmuvad kuuse alla 25. detsembri hommikul ja lapsed ei pea nende kättesaamiseks midagi tegema. Samas avatakse mõnes provintsis kingid juba 24. detsembril nagu Eestis. Kui laps on olnud paha, siis pannakse talle kamina küljes rippuva soki sisse söetükk. Nüüd tehakse niimoodi nalja, et lastele pannakse soki sisse petukaks söetükki meenutav šokolaad. Veidi häirib asjaolu, et lapsed saavad siin liiga palju kinke. Eestis ei kujutaks sellist olukorda ettegi, aga ühe ko6

DETSEMBER 2019

haliku tuttava juures on lastel veel mõni eelmistel jõuludel saadud kingitus lahti pakkimata, kui käes on juba uued jõulupühad. Televisioonis on lastele ja täiskasvanutele suunatud reklaamid stiilis “What did you get?”. See on väga tähtis, mida ja kui palju keegi kingiks saab. 24. detsember on veel tööpaev ja 26. detsembril toimub poodlemishullus ehk boxing day – inimesed tagastavad kinke ning ostavad uusi asju, sealhulgas järgmisteks jõuludeks. Siin on populaarsed eesti lastele tundmatud cracker’id. Christmas cracker’id on suured kommid, mida peavad kaks inimest tõmbama, et käiks pauk. See on brittide komme, kanadalased tahavad üldse väga brittide moodi olla.

Triin Türgist

Türgis arvatakse, et jõulud tähendavadki aastavahetust. Tegelikult keelab islamiusk neil jõulukaunistusi koju tuua, kuid enamik teeb seda ikkagi. Kohalikud pühad tekitavad Eestist siia kolinud laste jaoks muidugi imes-

tust. Kõik pereliikmed ja sugulased lähevad hommikul vara kõige vanema pereliikme juurde – meie peres on selleks minu äi. Selga pannakse parimad riided ja minnakse vanemate inimeste vastu austust näitama. Selleks suudeldakse vanema inimese kätt ja pannakse see oma laubale. On inimesi, kes arvavad, et suudlemine on liiast, ja hoiavad kätt tugevalt paigal. Leidub ka neid, kes võtavad seda enesestmõistetavalt ja suruvad käe kohe ise noorte näo ette. Lastele antakse pärast käesuudlust mõnikord kommi, kuid enamasti raha. Sellega õpetatakse juba lapsepõlves, et kasvõi näilise lugupidamise väljenduse eest antakse raha! Kui kõik on üksteisele häid pühi soovinud ja endast vanemate käed ära suudelnud (või vähemalt üritanud seda teha), siis hakkavad naised lõunasööki või lausa hommikusööki valmistama – oleneb, kui vara külla minnakse. Pühade ajal valmistatakse tavaliselt keerulisemaid toite, söömine ja sellest ainuüksi rääkimine on väga tähtis. Külas ollakse tavaliselt kaua, hommikul minnakse ja alles õhtul jõutakse tagasi koju. Vahepeal võib ka teisi vanemaid sugulasi külastada. Ohvripühade ajal süüakse palju liha ja pärast ramadaani on suhkrupühad, kui lapsed söövad kõhud maiustustest punni. Kohalikud kristlased tähistavad jõule kirikus ja kinke toob jõuluvana – kõik on üsna sarnane Eesti kommetega.

Linnet Hispaaniast

Päkapikud siin üldiselt ei käi, aga meil siiski käivad, kuna lapsele jäi see ootus Eestist külge ja kuidas seletada lapsele, et siia nad ei tule. Oma klassist on ta ainuke, kellel päkapikud käivad. Ühel päeval viis ta päkapiku toodud maiustuse kooli ja rääkis klassikaaslaste-

le, et päkapikk tõi. Teised jäid suu ammuli vaatama ja imestasid, sest neile küll päkapikud miskit ei too. Minu tütar soovitas neile seepeale suss aknale panna, et siis peaks päkapikk kindlasti midagi tooma – ilma sussita ei ole kuskile tuua. Ei tea, mis sellest sai, kas nad proovisid järele või mitte. Ilmselt kujunes olukord naljakaks ja veidraks, kui lapsed läksid sellest hiljem vanematele rääkima. Kuuse ehtimine ja jõuluehete riputamine ei ole hispaanlaste kodudes eriti moes, vaid mõnes kohas riputatakse kuusele ehted. Hispaanlaste seas on hästi populaarne aga Beleni ehk Petlemma linnakese miniatuuri meisterdamine. Igal aastal lähevad koolilapsed seda linnavalitsusse vaatama ja paljudel on see koduski olemas. Kirikus käimine on pühade ajal hispaania perede seas väga populaarne. Lapsed saavad kingitusi aga tihtipeale isegi topelt. Esimesed kingitused saavad nad 25. detsembri hommikul ärgates ja põhilised kingitused 6. jaanuaril ehk kolmekuningapäeval, mis on hispaanlaste jaoks kõige tähtsam päev. Suuremaid kingisoovegi ei kirjutata jõuluvanale, vaid kolmele kuningale. Detsembris külastavad kuningad suuremaid kaubanduskeskusi ja lapsed ootavad järjekorras, et nendega pilti teha. Jõuludel istutakse ikka perega koos nagu Eestiski. Süüakse ka verivorsti, mida tuntakse morchilla nime all ja see sarnaneb tõepoolest väga Eesti verivorstiga. Samuti on hispaanlastel olemas sült, kuigi kohalikud ei pea sellest väga lugu. Süüakse lambaliha, värsket salatit ja mereande. Jõulude üks tähtsam sündmus on Jõululoterii, mis on Hispaanias pühade sissejuhatust tähendanud juba 19. sajandi algusest.


Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol vþib kahjustada teie tervist.


IMELISED JÕULUD

Kätlin Norrast

Norra jõulud on laste jaoks küll pisut teistsugused kui meil. Näiteks ei too kinke jõuluvana, vaid need ilmuvad ise kuuse alla ja neid on seal palju. Lapsed ei pea luuletusi pähe õppima, vaid pakid harutatakse niisama lahti. Lasteaedades peetakse pudrupidu ehk grøtfest’i. Kõigil on päkapikuriided või miskit punast seljas, põsed punaseks joonistatud ja tedretäpid näos. Lõunaks keedetakse riisiputru, mida süüakse moosi, kaneeli, suhkru või võiga. Pudrupotti peidetakse üks mandel – kes selle oma taldrikust leiab, saab kingituseks martsipanipõrsa. Teine suur pidu on Luciafest – laule ja jõulunäidendit harjutatakse kaua. Peopäeval on kõigil seljas pikad valged Lucia-särgid, peas on sädelevad pärjad ja käes küünlad. Pärast etendust süüakse safranisaiakesi, mida nimetatakse Lussekatter’iteks ja juuakse glögi.

Merit USA-st

Jõuluaeg algab siin maal pärast tänupühi. Black Friday on üks suurem kingituste ostmise päev. Samuti tuuakse tuppa kuusk ja ehitakse kodu sellel nädalava8

DETSEMBER 2019

hetusel. Võõras traditsioon on kindlasti see, kui paljudele on kombeks teha jõulukingitusi. Kõik vähegi tuttavad peavad kingi saama – mail man, garbage guy, nanny, treenerid, õpetajad, koristajad... Lapsed aitavad tihti kaarte joonistada ja jõuluküpsiseid küpsetada. Samuti on see suur annetuste ja heategevuse aeg. Püüame perega vähemalt paarist sellisest üritusest osa võtta. Veel aitavad meie lapsed toidupoes annetuseks toiduained valida ja mänguasjapoest ostab kumbki oma raha eest ühe kingituse lastele, kelle perel ei ole võimalik seda endale lubada. Paljudes peredes on kombeks teha perepilt koos jõulutervitusega ja saata see nii sõpradele kui ka sugulastele. Päkapikud siin lastel külas ei käi, vaid nad on jõuluvana abilised, kes aitavad kingitusi pakkida. Paljud pered ostavad päkapiku (Elf on the Shelf), kes istub riiulis ja vaatab, kuidas lapsed käituvad, ning räägib nähtust siis jõuluvanale. Emadele ja isadele on see rõõmus aeg, kuna kõik lapsed kardavad Elf on the Shelf´i. 24. detsembril umbes kella 16 paiku sureb riik täielikult välja – poed, baarid ja restoranid suletakse ning liiklus on peaaegu olematu. Seda juhtub ainult

üks kord aastas. Suurem osa ameeriklasi veedab Christmas Eve´i perega. Korraldatakse suur õhtusöök, mida ei saa Eesti pidulauaga siiski võrrelda. Sel õhtul käiakse veel kirikus, vaadatakse koos perega filmi või mängitakse mõnd lauamängu. Enne magamaminekut pannakse klaas piima ja paar küpsist jõuluvanale kamina peale. Sellel ööl tuleb jõuluvana. Ta tuleb korstna kaudu tuppa, paneb kingid kuuse alla, puhkab jalgu ning sööb küpsised ja joob piima. 25. detsember on samuti tähtis päev ja kogu USA on peaaegu väljasurnud. See on kõigi laste absoluutne lemmikpäev. Kuuse all on alati palju kingitusi – need on väga suured ja lapsed on nendega justkui üle kuhjatud.

Eva Iirimaalt

Minu meelest ei ole siin jõuludel pooltki nii tore laste jaoks kui Eestis. Mina järgin siingi muidugi Eesti kombeid – päkapikud toovad sussi sisse kommi ja kingipaki kättesaamiseks tuleb lugeda luuletust jne. Mis on siis iiri laste jaoks jõulud – esimese advendi ajal vaatavad nad RTE telekanalist Late Late Toy Show’d. See eriti populaarne saade on tegeli-

kult lihtsalt uute ja põnevate mänguasjade esitlus. Jõuluvana reeglina koju ei tule, vaid toob kingid jõululaupäeva öösel kuuse alla. Näiteks jäetakse sel ööl jõuluvanale kandikule küpsiseid, porgandeid ja jooki ning lapsed panevad suupistete kõrvale jõuluvanale kirjutatud tänukirja. Jõululaupäeva õhtul on lastel kombeks käia vannis, panna selga uus pidžaama, jätta rippuma sokk ja enne vara magamaminekut tahavad lapsed kindlasti vaadata RTE kella kuuestest uudistest, kuidas jõuluvana põhjapooluselt teele asub. Jõuluhommikul avatakse kingitusi ja minnakse sugulastele külla. Loomulikult vaadatakse palju televiisorit ja mängitakse videomänge. Need on muidugi viimasel ajal lisandunud jõulukombed. Koolides korraldatakse Iirimaal jõulukontserte küll ja sinna tuleb mõnikord ka jõuluvana, kuid siiski väga harva. Kuna jõuluvana üldiselt kodudes lastele kinke toomas ei käi, kohtuvad iiri lapsed jõuluvanaga kaubanduskeskustes ja hotellides. Seal saavad lapsed jõuluvanale sülle istuda, temaga pilti teha ja temalt ka väikese kingituse. Allikas: Pere ja Kodu


IMELISED JÕULUD

Tee iseendale kingitus ja tunne end värske ning säravana!  The Health Clinic tähistab sel kuul oma 10. tegutsemisaastat ning sel puhul on kuni aasta lõpuni ilusüstid erihinnaga. Botuliintoksiin ja täitesüstid kuni –50%!  Lisaks on võimalik soetada endale mugavalt ilusüstide e-poest ka erihinnaga ilusüstide voucher, mis kehtib kuni 6 kuud. Vaata lähemalt www.thehealthclinic.eu või helista telefonil 600 0925. Broneeri aeg konsultatsiooniks ilusüstide spetsialisti juurde juba täna!

Väärikas kingitus, mis on ajatult elegantne ja läbinisti tervislik.

VESTIGE VERDANT

on võrratu valik, kui on soov teha kingituseks kompliment, üllatada ja pakkuda kauakestvat rõõmu. Eriti neile, kes hindavad elegantsust, tervislikkust ja ilu.

Orgaaniline sügavniisutav päevakreem ABSOLUTE HYDRANCE

Luksuslik ja erakordselt efektiivne turbamask ORGANIC PEAT MASK

Ajal, mil väljas on miinuskraadid ja siseruumides kuiv õhk, on asendamatuks valikuks ABSOLUTE HYDRANCE, mille orgaaniline koostis pakub tõhusat kaitset välistegurite eest ning sügavniisutab, silendab ja noorendab näonahka.

Turvast kasutati iluhoolduses juba muistses Egiptuses ja Hiinas. VESTIGE VERDANT on aga viinud selles peituvad sügavpuhastavad ja noorendavad kasutegurid lausa fenomenaalsele tasemele ning pälvinud seeläbi lausa rahvusvahelise fenomeni staatuse.

Tutvu kogu kollektsiooniga aadressil www.vestigeverdant.ee.


IMELISED JÕULUD

Talv on ilus aeg. Lumes sumpamist ja lumepallide tagaajamise mänge armastavad ka paljud koerad, kelle tervisele ja heaolule tuleb talverõõme nautides pisut suuremat tähelepanu pöörata. See, kui külm on koera jaoks liiga külm, oleneb koerast ja tema tõust.

Koeraomaniku talvine meelespea Väikesed koerad, vanurid ja lühikarvalised perelemmikud vajavad rohkem kaitset, kuid ära ei tohi unustada ka talvekülmadega paremini kohastunud lemmikuid ning õuekoeri. Talve saabudes pööra tähelepanu koera riietusele, tema tervisele, karvale ja toidule, mis võiks olla tavapärasemast pisut rammusam, kuid kooskõlas koera vajaduste ja elustiiliga. Vaata üle ka oma talvevarustus. Iga koer tahab talvel liikuda. Piisav füüsiline koormus ja regulaarsed jalutuskäigud on olulised ka külma ilmaga, küll aga tuleb jälgida õuetemperatuuri ja ilma ning valida hoolikamalt jalutuskohti, sest soola ja graniitliivaga kaetud tänavad kahjustavad koera käppasid. Et jalutuskäigud oleksid nauditavad, tuleb

12

DETSEMBER 2019

valida sobiv varustus nii koerale kui ka endale. Kuna õues on pime, tuleb end nähtavaks teha. Sellega pole õnneks võimalik liiale minna: mida rohkem helkivaid asju küljes on, seda parem. Eelista helkurdetailidega varustatud kaela- ja jalutusrihmasid, kasuta koeral helkurvesti või pane kaela ümber akul töötav helkurrihm, mis pimedas põleb. Koera ehtides ära ka iseennast unusta.

ti ei tohi teda talvel sinna tundideks jätta, kuid näiteks sportkoer, kes peab treeningu käigus autos või puuris oma korda ootama, vajab jopet, et lihased püsiksid soojad. Külma ilmaga peab koera ka hoolikamalt soojendama ja maha jahutama.

Kui külm on liiga külm?

Käpad olgu kaitstud

Nagu öeldud, on talvine tänavahooldus iga koeraomaniku ja koera õudusunenägu. Käpapadjandid ja varbavahed on neljakäpalise nõrgim koht. Need puutuvad kemikaalide, soola ja graniitliivaga pidevalt kokku, mistõttu tuleb koera käppadele talvel erilist tähelepanu pöörat a . Ja l u t u s k o ht a dena eelista puhta lumega kaetud teid ja metsaradasid, kuid enne ja pärast jalutuskäiku vaata käpad alati hoolikalt üle. Tuppa tulles pese need leige veega korralikult puhtaks, eemalda sinna kogunenud sodi ja määri peale käpavaha, mis padjandeid lõhenemise eest kaitseb,

neid niisutab ja hooldab. Pesemine on väga oluline, vastasel juhul lakub koer kogu selle mustuse endale sisse. Käppade kaitsevahendeid ja susse on müügil nii loomakliinikutes kui ka lemmikloomapoodides. Jalutuskäike planeerides jälgi õuetemperatuuri. See, kui hästi koer külmakraadidega toime tuleb, oleneb tema tõust, vanusest ja karva paksusest. Kõhualune, käpad, kõrvad ja saba kardavad kõige rohkem külma. On koeri, kes vajavad talvel ka riietamist. Jopet vajavad need, kellel puudub soe aluskarv. Ka eakad koerad võivad vajada lisasoojustust, kuid kui koeral on paks kasukas, siis ei ole vaja teda jope või kampsuniga koormata. Jälgi oma koera. Jope kasutamine võib olla vajalik ka siis, kui koer peab autos ootama. Kindlas-

Jalutuskäigud tuleb läbi mõelda. Sundtempos rihma otsas liikudes võib koeral külm hakata. Vabalt ja omas tempos liikudes suudab koera keha kõige paremini sooja hoida. Kui koer näitab õues olles välja ebamugavuse märke, näiteks keeldub liikumast ja tirib maja poole või tõstab hoopis käppasid, paneb saba jalge vahele ja väriseb, on selge, et tal on külm.

Mida jälgida õuekoerte puhul?

Kui koer on harjunud õues elama, siis tuleks enne talvekülmade saabumist üle kontrollida tema kuut. See peab olema nii vee- kui ka tuulekindel ning püsima kuiv ja soe, et koeral oleks võimalik külma eest varjuda. Kuudi põhi peab olema maapinnast kõrgemal. Seal sees võiks olla kuiv põhk, mis hoiab hästi sooja, samuti koerale sobivas suuruses ase, tekk, padi vms. Oluline on pöörata tähelepanu ka koera karvkattele ja seda eriti õues elavate koerte puhul. Sügisel tuleks


IMELISED JÕULUD

koera karv puhtaks pesta, korralikult ära kuivatada ja läbi kammida, sest vaid hooldatud karv hoiab hästi sooja. Kui seda on kodus tülikas teha, tasub koer professionaalide hoolde usaldada. Kindlasti peab jälgima, et õuekoera karv oleks kuiv. Niiske karv ei hoia sooja ja külmetushaigused on kerged tulema. Ka söögile ja joogile tuleb tähelepanu pöörata. Õuekoerte toidulaud olgu talvel

pisut rammusam, sest koer vajab lisaenergiat. Võimalusel võiks toit olla soe ja kogus nii suur, et koer selle korraga ära sööks, vastasel juhul võib see ära külmuda. Külmuma kipub ka joogivesi, mida tuleb pidevalt jälgida ja vahetada. Ka talvel on oht dehüdratsiooni tekkeks täiesti olemas. Paku koerale leiget vett ja vaheta seda päeva jooksul mitu korda. Meeles tuleb pidada, et lumi ei ole värske vee alternatiiv.

Kui hästi koer külmakraadidega toime tuleb, oleneb tema tõust, vanusest ja karva paksusest.

Kui vana on sinu õuekoer? Mida vanemaks ta saab, seda vastuvõtlikumaks ta haigustele muutub. Tema immuunsüsteem nõrgeneb, mistõttu võib käre pakane osutuda tema tervisele koormavaks. Kontrolli koera tervist regulaarselt ja jälgi tema käitumist. Väga külmade ilmadega tasub koer ööseks tuppa või kas või koridori lubada. Seda peab tegema ka juhul, kui koera karv on niiske või saanud märjaks.

Kingiideed lemmikloomadele Närimismaiused Iga koer hindab korralikku ja vastupidavat konti, mida jõuluõhtul närida, või hoopis maiustusi, mida treeningul mekkida. Kondi andmisel ole aga ettevaatlik ja vali vastupidav ning loomale sobiv maiuspala. Värske kondi puhul eelista sellist, kus oleks küljes ka liha, mida koer saaks rebida, ning jälgi, et sealt ei pudeneks koera jaoks ohtlikke ega teravaid kilde. Väikesed teravad luukillud võivad tekitada soolestikus traumasid. Kontide söömine suures koguses tekitab sooleummistust. Eriti ohtlikud on just süldikondid. Ära jäta koera koos kondiga järelevalveta!

GPS-kaelarihm GPS-jälgimisseadmega kaelarihm sobib koertele ja kassidele, kes kipuvad jalutuskäikudel omapäi uitama või kel on kombeks aiast ära joosta. GPS-kaelarihm võimaldab lemmiku asukoha kindlaks määrata ja veenduda, et temaga on kõik korras. GPS-kaelarihma tasub kaelas hoida ka aasta vahetusel, mis on koerte jaoks üks keerulisemaid stressiperioode. Sikutamismänguasi Sikutamismänguasjad sobivad täiskasvanud koertele. Neid on väga erineva suuruse ja kujuga. Osa mänguasjadest on kombineeritud piiksuvate pallide või karvaste leludega. See teeb mänguasja põnevaks ja koerale vastupandamatuks. Sikutamismängudega peab olema ettevaatlik kutsika ja eaka koera puhul.

Muuda koer nähtavaks Talv on pime aeg ja pimedas liikudes tuleb nähtavaks teha nii iseennast kui ka oma loom. Selleks sobivad hästi helkurvest või kaugele nähtav LED-ribaga kaelarihm. Helkurdetailidega kaela- ja jalutusrihmade valik on lai.

Arendavad mänguasjad Arendavaid mänguasju soovitavad lemmikule nii treenerid kui ka veterinaarid üle kogu maailma. Need on loodud eesmärgiga pakkuda loomale vaimset väljakutset. Otsides peidetud maiust, peab lemmik kasutama aju ja õppima lahendama probleeme. See on väga hea viis anda loomale tegevust, kui ta on üksi, vigastatud või kui väljas on halb või külm ilm. Pehmed mänguasjad Pehme mänguasi koos piiksuva leluga ei jäta külmaks ühtegi koera. Kassidele sobivad pehmed mänguasjad, millel on küljes näiteks tilisev kelluke. Sedasorti lelu sobib kingituseks igale lemmikloomale. Personaalne kaelarihm Nimetähtedega personaalne kaelarihm sinu või sinu sõbra lemmikloomale on peen ja elegantne jõulukingitus. Sinna võib igaks juhuks lisada ka omaniku kontaktandmed.

14

DETSEMBER 2019

Magamisase Korralik magamisase on suurepärane jõulukingitus nii kassile kui ka koerale, sest pidevalt kõval pinnal magamine ei ole looma tervisele hea. Vältimaks erinevate parasiitide levikut, kes aseme sisse koguneda armastavad, tasubki pesa aeg-ajalt välja vahetada. Uut pesa valides tuleks tähelepanu pöörata selle materjalile, mis võiks olla vastupidav ja taluda ka sagedast pesemist. Erilist tähelepanu pesa kvaliteedile tuleks pöörata juba eakama koera puhul, kel on liikumise või tervisega probleeme.


IMELISED JÕULUD

Valik jõulutoite –

mitte kõige tavalisemaid

Kui võtta jutuks jõulutoidud, siis tõenäoliselt lähevad mõtted traditsiooniliste roogade peale, mida on söödud aastakümneid ja isegi aastasadu. Ometi võib jõulumenüüd värskendada ka meie jaoks vähetuntud toitudega või uuendada tuntud toitude koostist. Järgnevad Lia Virkuse retseptid on pärit raamatutest “Jõulud meil ja mujal maailmas” ja “Eesti Naise kokaraamat”. Retseptide autor: Lia Virkus Foto: Jaan Heinmaa

Soome jõululeib

Jõuluvürtsidega seapraad

3 tk

Mõnusalt magusa mekiga jõululeib on ahjusoojalt koos võiga suurepärane. Leib säilib mitu päeva mahlane ja maitsev. Seda lihtsalt peab proovima! • 1 l õuna- või apelsinimahla või hapupiima • 100 g pärmi • 3 dl tumedat siirupit • 3 dl kaerakliisid • 3 dl rukkijahu • 3 dl maltoosat • 1 sl meresoola • 10 dl nisujahu • vormide määrimiseks võid või õli 16

DETSEMBER 2019

Kuuele kuni kaheksale Leota pärm käesoojas mahlas ja sega hästi. Lisa kõik ained ja sega. Tainas peaks jääma nii pehme, et saad seda puulusikaga segada. Kata rätiga ja jäta 40 minutiks kerkima. Määri 3–4 leivavormi rasvainega, täida need poolenisti tainaga ja kata rätiga. Lase veel pool tundi kerkida. Küpseta leibu 175 kraadi juures 30 minutit, määri siirupi-veeseguga ja küpseta veel pool tunnikest või kuni leivad on küpsed. Lase hetk vormides jahtuda, kummuta restile ja jäta sinna lõplikult jahtuma. Leiba on hea ka sügavkülmutada.

Jõuluvürtsidega maitsestatud seapraad hoolitseb enda eest ahjus ise ning saab nõrgal kuumusel kaua küpsedes mahlane ja hea. Kui jõuluvürtsidest isu täis, maitsesta liha soola ja pipraga ning hõõru kokku hoopis mee-sinepiseguga! • • • • • • •

1,5 kg kamaraga seapraadi 1 tl musta pipart 1 tl soola 1 tl jahvatatud ingverit 1 tl jahvatatud kaneeli 1 tl köömneid serveerimiseks ahjuõuna ja -peeti, aurutatud lehtkapsast

Lõika kamarale terava noaga triibud. Sega kokku jõuluvürtsidega maitsesegu ja hõõru lihatükk sellega kokku, määri segu ka kamara sisselõigetele. Tõsta lihapraad ahjuvormi ja küpseta 150 kraadi juures 2 tundi. Suurenda kuumust 200 kraadini ning pruunista praetükki veel 10– 15 minutit või kuni kamar on kaunilt pruun ja krõbe.


IMELISED JÕULUD

Piparkoogi-kodujuustu kausikook Neljale kuni kuuele Veerand tunniga saad kokku laduda mahedalt hapuka magustoidu, mis jääb ka ilma suhkruta piisavalt magus. Kes loeb kaloreid, võib poole vahukoorekogusest asendada maitsestamata jogurtiga. Jõuluajal on see magustoit võrratult maitsev piparkookidega, muul ajal kasuta muredaid šokolaadiküpsiseid. • • • • •

500 g piparkooke (või šokolaadiküpsiseid) 500 g hapukat moosi (kirsi- või kreegimoosi) 250 ml vahukoort 350 g kodujuustu kaunistuseks piparkooke ja moosi

Vahusta vahukoor ja sega kodujuustuga. Lao klaaskausi põhja kiht näppude vahel purustatud piparkooke, seejärel kiht moosi ja selle peale koorega segatud kodujuust. Korda kihte veel kord, jättes pealmiseks kihiks kodujuustuvahu. Pane magustoit mõneks tunniks kilega kaetuna külma. Kaunista piparkookide ja moosikuhjakestega. Raamatust “Eesti Naise kokaraamat”


IMELISED JÕULUD

Lucia saiad (lussekatter) 30 tk Valmistamisaeg: 30–40 minutit + 1,5 tundi kerkimiseks + 5–8 minutit ahjus 13. detsembril tähistatakse Rootsis luutsinapäeva, mil tehakse kodudes safranist pungil saiakesi lussekatter’eid. • • • • • • • • • •

150 g võid 5 dl piima 50 g pärmi st 1 pakk (5 g) safranit Raamatu eil m 250 g kohupiimapastat d “Jõulu l ja 1 muna u ja m s” a m 2 dl suhkrut il maa 16–17 dl nisujahu näpuotsaga soola peale 1 muna määrimiseks ja 100 g rosinaid (u 60 tk)

Sulata poti põhjas või. Kalla sulavõi hulka piim ja soojenda segu 37 kraadini. Võta väike kogus segu, lahusta selles pärm ja kalla tagasi potti ülejäänud piima-võisegu hulka. Lahusta safran piimatilgas ja lisa samuti potti. Sega juurde toasoe kohupiimapasta. Edasi sega hoolsalt juurde muna, suhkur ja sool. Lisa enamik jahust ja sõtku korralikult läbi. Vajaduse korral lisa veel jahu, et tainas lööks kausi servade küljest lahti. Esimese hooga pane aga jahu vähem – tainas võiks olla pigem pehmem, et saiad ei jääks küpsedes kõvad. Lase tainal kerkida soojas kohas rätiku all 45–60 minutit ehk kuni see saavutab kahekordse mahu. Rulli kerkinud tainas jahusel laual lahti. Lõika tainast paari sentimeetri laiused ja 10–12 cm pikkused ribad. Veereta iga riba peeneks ümaraks toruks (umbes 15 cm pikkuseks). Rulli kaks toru mõlemast otsast teineteisele vastu (vt pilti). Tee nii ka ülejäänud tainatorudega. Tõsta saiad ahjuplaadile, kata rätikuga ja lase 30 minutit kerkida. Seejärel määri lahtiklopitud munaga ja vajuta mõlema osa keskele rosin. Küpseta 250-kraadises ahjus 5–8 minutit ehk kuni saiakesed on kuldkollased. Jahuta restil.


Saksamaalt pärit sülti söödi Eestis juba keskajal

Kartulisalat heeringa ja kalamarjaga Neljale kuni kuuele Valmistamisaeg: 30 minutit Rootsis tehakse kartulisalatit heeringa ja kalamarjaga. See on laual nii jõulude ajal kui ka teistel tähtpäevadel. • • • • • • • • • •

0,5 dl hakitud porrut 0,5 dl hakitud punast sibulat 0,5 dl hakitud tilli 200 g soolaheeringat 5 keedetud kartulit 3 keedetud muna 4 sl kalamarja 0,5 dl hapukoort 1,5 dl majoneesi kaunistuseks punast sibulat, värsket tilli, kalamarja

Haki porru, punane sibul, till, heeringas, kartulid ja munad. Lisa tükeldatud ainetele kalamari, hapukoor ja majonees, sega korralikult läbi. Vajaduse korral maitsesta soolaga. Tõsta salat napsuklaasidesse, kaunista punase sibula, tilli ja soovi korral kalamarjaga.

Ahjukartulid ehk lootsikud sibula ja tomatiga Kuuele kuni kaheksale Valmistusaeg: 20 minutit + 1 tund ahjus Kaunis ja maitsev viis ahjukartulite valmistamiseks. Sibul ja tomat koos aroomika rosmariiniga lisavad rikkalikult maitsenüansse. • • • • • • •

2 kg kartulit 2 suurt sibulat 4 tomatit paar oksa värsket rosmariini 2–3 loorberilehte 1 dl külmpressitud oliiviõli soola ja musta pipart

Lõika hoolikalt pestud koorega kartulid, sibulad ja tomatid sektoriteks. Maitsesta soola, pipra ja ürtidega. Nirista peale oliiviõli, sega läbi ja küpseta ahjus 200 kraadi juures umbes 1 tund või kuni kartulid on pehmed ning kaunilt pruunikad ja krõbedad.

Sült, mida peame justkui Eesti rahvusroaks, on vana saksa toit ja mitte sugugi argine. 18. sajandil olid tuntud näiteks soolane härjapeasült naeristega, magushapu veisejalasült ning vasikapeasült mandlite, pistaatsiapähklite, korintide ja sidrunikoorega. Kui Eesti taluperes tapeti pühadeks või peoks loom, keedeti peast, jalgadest ja muudest rupskitest “jaheliha” ehk sülti. Raamatus “101 Eesti toitu ja toiduainet” annavad autorid Ester Bardone, Anu Kannike, Inna Põltsam-Jürjo ja Ulrike Plath muu hulgas ülevaate süldi jõudmisest meie toidulauale. Sülti peetakse saksa toidukultuuri panuseks keskaja Euroopa kööki. Arvatavasti levis sülditegu ka Eestis just saksa kultuuri mõjul. Keskaja kihistustest saadud arheoloogiline luuaines annab põhjust arvata, et sült kuulus Eesti linnarahva toidusedelisse. Nimelt näitavad leiud sülditeoks sobivate väheväärtuslike kerepiirkondade, nagu pea ja jäsemed, kasutamist toiduvalmistamisel. Padise linnuselääni foogtide 16. sajandi lõpu arveraamatutest ilmneb, et pärast loomade tapmist valmistati alati ka suures koguses sülti, mida parema säilimise huvides tugevalt soolati. Keskaja peenele köögile oli iseloomulik liha ja kala kallerdamine, sealhulgas kihilised liha- ja kalasüldid. Selle aja kokaraamatute andmeil valmistati sülti erinevast lihast mitmesuguste maitsetaimede ja vürtsidega maitsestatult. Lihasüldi kõrval tehti kalasülti. Eestis on kalasülti pakutud eliidi pidusööminguil, näiteks 1525. aastal ordumeistri vastuvõtu puhul Tallinnas korraldatud peole telliti kala kallerdises koguni Tartust. Süldi valmistamise traditsioon püsis baltisaksa köögis läbi aegade. 18. sajandil oli uhke pidusöök suurele seltskonnale kihtidena tarretatud vasikapeasült, kuhu lisati keedetud muna, linnulihatükke, keelt, terveid väikesi linde, kalu ja vähisabasid. Seasüldile lisati ingverit, peterselli ja nelki. Sülti söödi estragoniäädika, sidrunimahla või brändiga. Seasülti hakati Eestis tegema 19. sajandi lõpupoole, eeskätt pulmadeks. Sülti keedeti suurtest lihatükkidest koos väiksemate kontidega ning lisati maks ja kops. 19.–20. sajandi vahetusel levis saksa köögi eeskujul kontidest puhastatud sült, millesse siseelundeid ei pandud. Samal ajal jäi harvemaks seapea keetmine tähtpäevadeks. Rannapiirkondades valmistati kalasülti, Setumaal kuulus pidulauale ahvena-, lutsu-, koha- ja kiisasült. 1930. aastate ajakirjanduses soovitati sülti kui maitsvat ja odavat toitu. Toonitati, et süldiks sobib ainult täiesti värske liha, parema tulemuse saamiseks soovitati kasutada nii vasikakui ka sealiha. Anti nõu kasutada peale tardainet sisaldavate kontide veel keelt, neeru ja fileed ning lisada kaunistamiseks köögiviljalõike. Tavapäraste sea-, veise- ja kalasültide kõrval õpetati kokaraamatutes valmistama peenemaid tarrendeid,

näiteks kihilist veisekeele-, vähisaba- ja angerjatarretist. 1930. aastatel tootsid sülti lihavabrikud, näiteks Estonia vorstivabriku toodangus oli see üks populaarsemaid artikleid, mida müüdi umbes tuhat kaussi päevas. Sülti valmistati peamiselt peekonisea peast ja jalgadest, millele lisati vasikaliha. Nõukogude ajal oli levinuim traditsioonilisel viisil keedetud seasült. Vasikalihasülti tehti harva, sest vasikaliha ei olnud saada. Eelistati kodusülti, sest poes müüdu oli kehva kvaliteediga. Tavaliselt söödi sülti keedukartuliga, lisandiks mädarõigas, äädikas, sinep ja marineeritud salatid. Sült oli populaarne peo- ja jõululaua toit. Sülditegemine on olnud tähtis ka väliseestlastele. Tänapäeval on liha- ja kalatarretised endiselt menukad, sülti peetakse sümboolseks eesti rahvustoiduks, varasemast rohkem süüakse kanasülti ja mitmesuguseid tarrendeid. Kodune sülditegu on nüüdisajal küll harvaks jäänud, sest head sülti leiab ka toidukauplusest. Millist eesti sülti pidada traditsiooniliseks? Eesti sült on ainulaadne roog, mis sarnaneb väliselt teiste rahvaste lihatarretisega, kuid valmib sellest täiesti erineval moel. Vanasti keedeti sülti vaid jõuluks, hiljem on seda hakatud sööma aasta ringi külma suupistena või lõunaroaks koos kuumade kartulitega. Eesti rahvustoiduna tuntud traditsiooniline sült keedetakse seapeast, -kaelast, -kootidest ja -jalgadest, mis sisaldavad nii palju liimainet, et jahtuv leem tardub ilma täiendava tardaine lisamiseta. Sülti keedetakse tasasel tulel 3–4 tundi. Keemise ajal lisatakse sibulat, soola, musta pipart ja loorberilehti, mõnikord ka vürtspipart, porgandit, küüslauku jms. Serveerimisel kasutatakse võimalusel väikeseid kõrgema sirge või sakilise äärega vorme. Süldi keetmiseks pannakse liha külma vette, aetakse kiiresti keema, lastakse paar minutit keeda (kupatatakse) ning loputatakse siis nii lihatükid kui pott külma veega. Liha pannakse uuesti keevasse vette ning keedetakse hästi nõrgal tulel vaevu keevana ilma kaaneta kuni liha luudelt lahti tuleb (3-4 tundi). Enne keemise lõppu lisatakse maitseained – sool, sibul, vürtsid. Liha tõstetakse leemest välja, tükeldatakse. Keeduleem kurnatakse, lastakse koos tükeldatud lihaga uuesti korraks keema tõusta, kallatakse vormidesse jahtuma. Allikas: maitsed.ee Foto: Argo Ingver


SHISHI

Disainerikujundus jõulukuusele Disaineriehetega on võimalik üsna lihtsalt luua kodus pidulik ja tõeliselt luksuslik õhkkond.

Shishi 2019. aasta sügistalviste kollektsioonide ehted Paradiis Pallikeste hulgas võib näha muinasjutulisi linde, liblikaid ja põrnikaid ning lilli, lehti ja vanikuid nii eredates kui ka pehmetes toonides. Kõik on valmistatud sulgedest, helmestest, kristallist ja metallist. Skandinaavia Lihtne, vaoshoitud ja mugav: taimsed elemendid, puhtad vormid, jääpurikad ja pallid naturaalsetes toonides.

Rahvusvahelise disaineribrändi Shishi kauplusse on juba saabunud uus sügistalvine kollektsioon. Siit saab kõike, mida on vaja selleks, et kodu muutuks nagu võluväel jõuludele ja uusaastapidudele sobivaks ning üldse pimedal ajal mugavaks ja kauniks talvekeskkonnaks. „Jõuludeks ja aastavahetuseks ostetakse kuuse külge kõige meelsamini igasuguseid kujukesi,“ räägib florist ja müügijuht Ljudmilla Grigorjeva. „Näiteks võib valida hooaja trendikollektsiooni Paradiis, mis koosneb helmestest, klaasist ja plastist värvitud linnu-, looma- ja põrnikakujukestest. Pallid nende juurde on väga eredad ja tikanditega.“ Ljudmilla jätkab: „Kui klassikalisi pallikesi täiendavad kuusel eri kujukesed ja ripatsid, näeb kuusk välja märksa mitmekülgsem ja seda on huvitav vaadata. Kui aga osa ehteid ära jätta ja täiendada kuuske uute asjadega, siis on see igal aastal veidike teistsugune.“ Shishis ollakse alati abiks valmis. Saab tellida kuusele uue kujunduse, näiteks ühe hooaja kontseptsioonidest või valida täiendusi juba olemasolevale, aga ikkagi trendidest lähtudes. Nii on tänavu efektne kollektsioon Gootika – pallikeste värvus on seal huvitava üleminekuga sü22

DETSEMBER 2019

Muud kaunistused

• Lauakuusekesed, mängutoosid ja lumepallid • Kristallpärlitega puud • Õuekaunistused • Metallkuused ja okasteta šikid pärjad • Sametlindid, paelad, küünlad, karbid ja lasertöödeldud kaardid

gavast bordoost kuni puudriroosani. Kuusk võib olla ka väga askeetlik – Skandinaavia stiilis või kaunistatud ainult tähtedega. Sealjuures võib valida ka pool kuuske, mis toob peomeeleolu väikestesse ruumidesse, sest selle saab paigutada tihedalt vastu seina. Kuuske saab kaunistada ka muude aksessuaaridega Shishi sügistalvistest kollektsioonidest, näiteks küünlajalgadega. Need võivad olla klassikalised, antiiksed või inglikujulised. Sama efektsed on ka uue kollektsiooni muud osad: vaasid, puud, mööbel. Shishi maja Noblessneris Peetri 3, Tallinn www.shishi.ee

Gootika Tänapäevane esteetika ja klassikaline elegants. Pallid pirnide, tilkade ja jääkildude kujul – läbipaistvast klaasist ja hõbedast, kerge mati kuldse kattega. Kuld Klassika, soojuse ja luksuse sümbol. Rohkesti palle: miniatuurseid ja tohutuid, lihtsaid ning keerukate tekstuuride ja kaunite mustritega. Vanaaegne stiil Peaaegu viktoriaanlikud jõulud. Eri ajastute lelud: autokesed, karukesed, pähklipurejad. Kasutatud on nii kullatud katteid kui ka hõbedasi varjundeid. Ideaalne kodu Klassika: rohelised ja punased toonid. Ühevärvilised või käsitsi maalitud pallid, jõuluvanakujukesed, kompvekid, käbid vanikud ja jõulukaardid.


IMELISED JÕULUD

Kuidas jõulude ajal riietuda? Meeleolukad jõulupeod tööl või pere ja sõpradega nõuavad veidi erilisemat rõivastust. Riietust valides on oluline silmas pidada, et pigem tuleb arvestada seltskonnaga, kellele üritus on korraldatud, ja mõelda, kuidas on selles ringkonnas tavaks kujunenud. Siin mõni moevihje ja nõuanne igat laadi jõulupeoks.

Pidulik ja mugav võivad olla erinevad mõisted erinevate inimeste jaoks. Sel, kes riietuse poolest teistest väga palju erineb, võib olla ebamugav.

Jõulupidu kontoris – mõtle riietus juba hommikul läbi

Kui pärast tööpäeva ei ole aega, et kodust läbi minna, siis annab üht-teist juba hommikul ära teha ja vajalikud esemed kodust tööle kaasa võtta. Pane selga näiteks väike must kleit, mida saab õhtu saabudes detailidega hõlpsalt pidulikuks muuta. Kui soovid päeval kanda näiteks musti pükse ja triiksärki, siis vahetades õhtul püksid seeliku vastu, saabki kohe uue komplekti. Riietuse muudavad pidulikumaks kõrvarõngad, 24

DETSEMBER 2019

kaela- või käeehted, peen õlasall või rätt, Haapsalu sall või pääsusaba rätt vms. Viimased on elegantsed, kuid annavad ka sooja – vajadusel võtad õlgadele ja oled šikk või kui tahad, seod särbiks ümber minimalistlikus stiilis kleidi. Kvaliteetne seelik ja heast lõngast kudumgi võib sobida. Võimalusel riietu kihiliselt – mängi eelnimetatud salli-rätiga või jaki-kudumiga, mille alla saad midagi panna. Sõltuvalt temperatuurist oled siis õhemalt või soojemalt riides.

Jõulud koos pere ja külalistega

Jõulupühad toovad kindlasti kaasa koduseid koosviibimisi pere ja lähedaste-

ga. Kuidas koduses miljöös jõulude ajal riietuda? Oleneb perekonnast ja traditsioonidest, aga kui tulevad külalised, siis nemad on kindlasti ennast natuke sättinud ning oleks tore, kui ka võõrustaja ei oleks dresside ja T-särgiga. Vastuvõtuks sobib näiteks hommikumantlistiilis maani hõlmikkleit, mille all võivad olla nii paljad jalad kui ka sussid – keegi isegi ei näe. Hõljud ringi justkui oma salongis!

Lõbusad jõulud koos sõbrannadega

Sõbrannadele meeldib kommenteerida ja rääkida, mis on kellelgi seljas – peo riietuse märksõnad võiksid olla mängulisus ja efektsus. See, mida keegi kannab, tekitab kohe jututeemat – kust sa selle said, palju maksis, teeme koos pilte. Selliseks peoks riideid valides võib fantaasia lendu lasta ja seejärel kõige edevamad asjad selga panna. Ei ole ka kartust, et tehakse mingi viga või ollakse liiga värviline ja särav. Pigem võikski suhtuda nii, et mida rohkem ja erilisem, seda ägedam.

Glämm galapidu – kõik mängu

Ees ootab jõulupidu, mida tähistatakse eriti pidulikult? Kui kadestad selliste ürituste puhul salamisi alati mehi, kel valikuid sisuliselt kaks: frakk või must ülikond, siis tegelikult on hoopis naistel suur eelis – sel puhul saab selga panna midagi väga erilist. Kui rahakott võimaldab, soovitame minna moekunstniku juurde ja lasta endale õmmelda modernne, kuid samas ajatu kleit. Kui seda võimalust ei ole, soovitame kokku seada komplekti seelikust ja pluusist. Kui garderoobis on olemas pikk must seelik, siis saab sealt edasi minna – lisada juurde väikese musta topi või hoopis korsetilaadse ülaosa. Musti pikki seelikuid on saadaval hea hinnaga nii massimoe kui ka kodumaiste brändide valikus. Kui selline asi on olemas, saab ka galad üsna odavalt üle elada. Allikas: Karolin Kuusiku nõuanded, Anne & Stiil


IMELISED JÕULUD

Viis nippi, mis aitavad jõulupeol tõeliselt särada Jõuluajal on planeerimist, organiseerimist ja ringisebimist palju. Selles möllus ei tohi aga iseennast unustada. Anname mõne kasuliku nipi, kuidas end jõuludel tõeliselt kaunina tunda.

1.

Võtmesõnad on särav lauvärv, kaunilt kumav särapuuder põsesarnadel, volüümikad ripsmed ja efektsed huuled. Kiire ja lihtsa meigi jaoks võiks kasutada üht kreemjat lauvärvi, mida saab sõrmega kanda üle kogu lau ning siis kergelt laiali hajutada. Särapuudrit võiks kanda peale põsesarnade ka õige pisut kulmuluule, ninajuurele, huule kohale ja lõua otsale. Kõige volüümikamad ripsmed saab loomulikult kunstripsmetega, aga kui eelistada lihtsalt tušši, siis volüümi andvat ja pikendavat. Kõige kauem püsivad punased huuled saab kasutades

huulepliiatsit ja huulepulka, matti huulepulka või vedelat kauapüsivat huulevärvi. Juustega tegelemine võib võtta terve igaviku, seega võiks proovida lihtsat, kuid vägagi elegantset soengut: keeruta juuksed alates meelekohast ja kinnita väikese lõksuga kõrva taha. Korda seda teisel pool ja kõik taha jäänud juuksed säti kergesse sasikrunni. Lihtne, kuid elegantne! Hoia alkoholiga tagasi. See kuulub justkui peomeeleolu juurde, aga naha arvates mitte. Kui tõepoolest tahad klaasikest nautida, ei tohi unustada kõrvale ohtralt vett juua, sest alkohol imab muidu nahast kogu niiskuse ja koos sellega kauni sära. Silmad on hilistest tundidest tantsupõrandal ja öistest kingituste pakkimisest väsinud? Abiks on mitu head

2.

3.

4.

trikki. Võib proovida õrna silmamassaaži teha või jahutavaid ja turgutavaid geelekreeme kasutada. Üks nipp on kasutada valgust peegeldavat peitepliiatsit, mis on selliseks olukorraks lausa loodud. Silmameiki tehes võiks poetada ka veidi särapuudrit päris silma nurka. Põsepuna pealekandmisel peaks olema ettevaatlik, sest kandes seda liiga kõrgele, võib see näiliselt väsinumaks muuta. Maitsvate õhtusöökide, piparkoogihunnikute, jõuluveinide ja -kommide söömine ning joomine võib lõppeda suure kõhuga, mis ei näe liibuvas peokleidis võib-olla kuigi atraktiivne välja. Seega oleks nutikas soetada juba vara mugav vormiv pesu või aluskleit ning hoida peol tagasi juustu, alkoholi ja teiste kõhtu paisutavate toiduainetega. Allikas: naistekas.ee

5.


IMELISED JÕULUD

Meestele: kuidas hästi riietuda? Riietuse juures rohkem kui kolme värvitooni kasutamine ei ole mõistlik. Stiilne mees ei kanna korraga rohkem kui kolme ehet. Riie peab seljas hästi istuma. Suur osa meestest kannab liiga suuri riideid. See möödalask on kahjuks üpris massiline. Riie ei tohi olla lohvakas ega liiga liibuv. Kui proovid selga uut särki või püksipaari ja tunned, et riietusese embab õrnalt keha, siis on suurus õige. Kui kannad sageli triiksärke, siis väikese otsimise tulemusena leiad kindlasti midagi täiesti uut: näiteks värvilise kraega triiksärgi. Sviiter on küll mõnus, lihtne ja mugav, aga samas muudab kergesti vormi. Kui ostad või kannad sviitrit, jälgi, et ülemine ja alumine osa oleksid ühtselt vormitud. Rusikareegel: kui kannad lobedamat sviitrit, olgu see lobe ülevalt ja alt. Kui liibuvat, siis olgu liibuv õlgadest puusadeni. Kahtlemata tead ise kõige paremini, milliseid riideid vajad ja ihaldad. Kui vähegi võimalik, kaasa ostlemisse siiski ka mõni trenditeadlik sõber või sõbranna. Nad toovad su vajadusel maa peale ja suure tõenäosusega lahkud poest too-

detega, mida hiljem ka reaalselt kandma hakkad. Riietus võib olla stiilne ja lööv, kuid sageli äratab teistes tähelepanu just mõni viimasel hetkel paika sätitud pisiasi: rinnataskust piiluv taskurätikuserv, eksootilise kujuga seotud lipsusõlm või ootamatud mansetinööbid, mille toon haakub mobiilikattega. Naised hindavad meeste juures kingi. Kui naisel tekib mehega silmside, peatuvad tema silmad õige pea mehe jalatsitel. Jalatsitesse tuleb investeerida. Tark oleks vältida igasuguseid reklaamsärke. Parem on mõni ühevärviline V-kaelusega firmasärk. Ole truu eelistatud kaubamärkidele ja tarbi toodangut, milles tunned ennast tõeliselt hästi. Ole innovatiivne, katseta, proovi ja uudista, aga ainult mõõdukuse piires. Allikas: naistekas.ee


NORDLAND TRAVEL OÜ

Rikastav reis Lapimaale nii romantika- kui perepuhkuseks Lapimaale üha uuesti kvaliteetaega veetma sõitvad reisijad teavad hästi, mis neid seal peale lume veel kindlasti ees ootab. Neile, kellel esimene kogemus alles oma järge ootab, annab aimu ja pakub meeliülendavat terviklahendust juba 11 aastat Lapimaale reise korraldav Nordland Travel. Reisikorraldajate kalender on tänu eestlaste seiklushuvile tihe ja võimalusterohke aasta ringi, siiski ei osutu kõik pakutavad reisid kaugeltki mitte sama populaarseks. Nordland Travel tõdeb 11-aastase korraldamise kogemuse põhjal, et Lapimaale minna soovijate hulk on aastate jooksul liikunud vaid tõusvas joones ja detsembris toimuv reis saab juba sama aasta veebruaris rohkelt broneeringuid. Reisifirma asutaja ja projektijuhi Helen Noorkõivu sõnul on nii tema ise kui ka tema kolleegid kõik enda korraldatavad programmid algusest lõpuni koos lastega ise enne läbi teinud, et veenduda reisi sisukuses ja sobivuses nii paaridele kui ka lastega peredele. Lumelinnused, jääkoo-

pad, jääbaarid ning palju seiklusi tagavad nalja ja lõbu kõikidele ning sisustavad päeva hommikust õhtuni. Paindlik ülesehitus annab osalejatele valikuvabaduse, kuid ei jäta kedagi tegevuseta. „Meie kogemus näitab, et Lapimaa reis tugevdab ja värskendab suhet, seega on see üha populaarsem ka paaride seas,” lisab Noorkõiv. Lapimaa pehmet talve seletab oma silm alati paremini kui mistahes kaamerasilm ja võib olla kindel, et meeleolukat ning esteetilist silmailu pakub ka bussisõit, mis möödub kogenud ja tähelepanelike juhtidega mugavamalt kui ise roolis olles. Südamega korraldatud reisilt saavad positiivseid emotsioone kõik osalejad ning peale fantastilise looduse ja põneva-

AASTAVAHETUSPIDU 2019

te kohtade teavad korraldajad, et rõõmu pakuvad ka lihtsad ja väikesed asjad, näiteks saab hütis teetassi taga lõket vaadata ja mõtteid koguda ning postimajast ilusa pühendusega „äraunustatud” kaardi sõbrale või pereliikmele saata. Kemi linn ja sinna ehitatud lumekirik, Pajaküla koos jõuluvanaga, Ounasvaara suusakeskus, loomaaed ning haskide ja põtradega sõit on vaid loetud tegevused ja sihtkohad, millega Nordland Travel oma paketi huvitavaks suudab teha. nordlandtravel.ee info@nordlandtravel.ee +372 5071879 facebook.com/nordlandtravelestonia

Kalender 2019/2020 20.12–23.12.2019 • VIIMASED 6 vaba kohta (Hansabuss) 02.01–05.01.2020 • LISAREIS (Hansabuss) 25.02–28.02.2020 • Koolivaheaja erireis: Kemi lumelinnus, • Rovaniemi ja loomaaed, Ounasvaara suusakeskus.

AASTAVAHETUSPIDU

31.DETSEMBER KELL 20.00

RESTORANIS HÕLM

3 1 . DET SEMB ER 2 0 1 9 ALG U SEG A 1 9 . 0 0 Aastavahetuspeo pidulik õhtusöök peakokk

LAURI ÜLENURMELT

- ÕHTUT JUHIB VEIKKO TÄÄR - RIKKALIK PEOLAUD JA JOOGIVALIK - ÜLLATUSED JA FOTOBOX - PLAATE KEERUTAB DJ KALEV K - LASTEGA TEGELEB PIPI

Meeleolu loob särav

MAIA VAHTRAMÄE

LISAINFO

WWW.DORPAT.EE/AASTAVAHETUS

WWW.HÕLM.EE


ALTHEA esinduspood T1 Mall of Tallinn II korrusel

www.althea.ee


IMELISED JÕULUD

NIPID:

jõulumaagia igasse perre

Usutavasti nõustuvad paljud, et niivõrd ehedat jõulutunnet nagu lapsepõlves on hiljem täiskasvanueas keeruline kogeda. Tõelise jõulumaagia eest seisis toona ikkagi paljuski just see lapselik õhin ja imedesse uskumine. Kuidas tagada, et ka sinu laste jõule saadaks muinasjutulisus? Lubage lastel nautida tõelisi jõuluimesid, kuniks veel saab, ja võtke peres kasutusele järgmised nutikad nipid.

Saatke jõuluvanale kiri

Kirjutage üheskoos jõuluvanale kiri. Peale kingisoovide rääkige jõuluvanale oma pailapse tegudest. Kui laps ongi pahandusega hakkama saanud, on kiri habemikule hea viis käitumist analüüsida ja tehtu eest vabandust paluda. Ülestunnistus motiveerib kindlasti pere pisemaid paremini käituma. Pärast on eriti vahva koos jõulutaadi vastust oodata – laste õhin saabuva kirja ees võimendab kindlasti ka enda jõulutunnet.

Telefonikõne jõuluvanalt

Kui kirjavahetus on jõuluvana olemasolu tõestamisega juba ammu kaasas käinud, siis telefonikõne on pisut uuem nähtus. Siiski, nagu meil kõigil, on kindlasti ka tänapäeva jõulutaadil telefon täitsa olemas – kuidas muidu jõuaks ta ometi päkapikkudele ülesandeid delegeerida? Üllatuskõne jõuluvanalt paneb kindlasti 30

DETSEMBER 2019

iga väiksema pereliikme südame kiiremini põksuma. Taat helistab ju kõikidele lastele ikka selleks, et kontrollida, kas nad on olnud head või saanud vahepeal ka mõne pättusega hakkama. Kindlasti salvesta jõuluvana telefoninumber mobiili, et lapsel oleks tõestus, et kõne tuli tõesti jõuluvanalt, mitte issilt või mõnelt sõbralt.

Kuulake aisakelli

Mis annab tavaliselt märku, et jõuluvana on peagi saabumas? Eks ikka kuljuste helinal saabuv saan. Saada üks täiskasvanu õue ning anna talle kaasa kellukesed ja kivikesed. Kui kellukesed akna taga helisevad ja kivikesed vastu ust lendavad, lähevad laste silmad imestusest pärani ning ootusärevus ainult kasvab.

Taba jõuluvana otse teolt

Kui teie pere külastaval jõuluvanal on kiire ja ta armastab tavaliselt läbi hüpata

siis, kui lapsed magavad või on parasjagu kodust ära, muutuvad asitõendid eriti oluliseks. Kuidas sa muidu usud, et just habemik need kingitused jõulukuuse alla sättis? Selleks tee fotolavastus kuuse alla kinke sättivast jõuluvanast. Selline tõestusmaterjal pühib kahtlused ka kõige suurema jõuluvanakriitiku peast!

Jäta jälgi

Kui fotolavastus käib üle jõu, jäta vähemasti jälgi maha. Jaga lastele suure imestuse saatel lugu, kuidas jõuluvana ja Rudolf maandusid eelmisel õhtul, kui lapsed juba magasid, saaniga teie aias. Seejärel minge ja uudistage üheskoos maha jäänud jälgi. Neid saad ise teha, kui kasutad suuski ja suuri saapaid. Põhjapõdrajälgi joonista näiteks puupulgaga.

Hambajäljed

Viise, kuidas öisest jõulutaadi külastusest märku anda, on aga veel. Jätke lauale vedelema näiteks suure hammustusjäljega õun või leivapäts. Seejärel uuri uudishimulikult, kas see oli ikka isa, kes laua peal vedelevast õunast ampsu võttis? Või kelle hambajäljed küll on leivapätsi sees?

Jälgi taevast

Ole loominguline ja hoia pidevalt silmad lahti – kes teab, millest kõigest annab

vahva jõulujutustuse välja mõelda. Kui õhtune taevas pakub näiteks roosades ja lillades toonides värvidemängu, selgita pere pisematele, et selle taga peavad vist küll olema jõuluvana ja päkapikud, kes parasjagu jõuludeks piparkooke küpsetavad.

Peida pakkepaberid ja kingikotid

Sageli on nii, et ema-isa teevad kõik, et laste siirast usku toetada, aga unustavad siis mõne väga olulise detaili tähelepanuta. Oh seda õnnetust siis, sest väikesed detektiivid on väga varmad vigu märkama. Lapsed ju teavad, et kingitused pakitakse jõuluvana töökojas. Miks siis sinu kapp samuti pakkepaberit täis on?

Jäta jõuluvanale võti

Väikeseid detaile, mida kiputakse unustama, on veel. Näiteks küsimus, kuidas jõuluvana tuppa pääseb. Pange koos lapsega võti postkasti, linnumajakesse või mati alla, et jõuluvana ei peaks sisse murdma või – oh häda – hoopis lahkuma, sest tal ei õnnestu tuppa pääseda. Allikas: Pere ja Kodu


Väike kingitus, suur emotsioon!

Kalev Spa kinkekaart –

ideaalne võim

alus kinkida m eeldejäävaid elamu si ja lõõgasta vaid puhkusehetki .

kalevspa.ee/e-pood


Profile for Eesti Ekspress

Imelised jõulud (detsember 2019)  

Imelised jõulud (detsember 2019)  

Advertisement