Page 1

eesti golfi liidu väljaanne · kevad 2014

Ainult üks küsimus: miks golf?

Golfi ABC ehk võta julgus kokku ja proovi!

Tallinn saab unikaalse linnagolfiväljaku


Suur valik kaupu maailma parimatelt golfikaubamärkidelt.

NR 1 GOLFIPOOD BALTIMAADES

Ole mees või naine, alustaja või edasijõudnud golfar, GolfLife Shopi asjatundlike konsultantide abiga leiad endale kindlasti sobivaima golfivarustuse. Küsi meilt

ALUSTAJA GOLFIMÄNGIJA PAKETTE, mis sisaldavad kõike vajalikku alates golfiõpetuse algkursusest kuni täiusliku golfivarustuseni.

Küsi meilt ka GOLFIREISE lähedale ja kaugele!

Täiuslik golfivarustus

alates 59 € kuus.

LHV abiga saab nüüd GolfLife Shopis ja GolfLife Travelis kõige eest tasuda osade kaupa! Tutvu järelmaksu tingimustega kaupluses või aadressil www.lhv.ee/jarelmaks. Vajaduse korral pea nõu asjatundjaga. Järelmaksu krediidikulukuse määr on 19,91% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidisumma 600 eurot, sissemakse 0%, intressimäär 15,9% aastas, lepingutasu 19,9 eurot, tagasimakse periood 36 kuud, tasumine igakuiste annuiteetmaksetena.

GolfLife Shop Toompuiestee 33a, 10149 Tallinn tel 663 0150

e-post info@golflifeshop.eu www.golflifeshop.eu

Lahtiolekuajad: E–R 10–19, L 11–16

2014 TaylorMade staff player Sergio Garcia


Sisukord 4

Golfijutud

6

Kuus enamlevinud müüti golfi ja golfimängija kohta

8

Ainult üks küsimus: miks golf?

10

Jüri Reitsakas: golf on strateegiamäng, mida raamatust ei õpi

14

Golfi ABC ehk võta julgus kokku ja proovi!

18

Eesti golfiväljakud

21

Tallinn saab unikaalse linnagolfiväljaku

22

Golfiväljakul unustagu naised kontskingad ja mehed maikad

24

Meie golfikoondislastest võiks tulevikus saada professionaalsed mängijad

26

Lapsed golfirajal

28

Golf ja põnevad telefonirakendused

30

Ristsõna

välaandmist toetavad

Golfimängu võlu avaldub seda ise proovides Enamik inimesi pole elus kunagi golfi mänginud. Küll aga on paljud meist käinud pikkadel jalutuskäikudel, nautinud ilusat loodust ja pingutanud mõne eesmärgi nimel. Miks mitte need tegevused ühendada oma hobiks. Golfimäng pakubki ju värsket õhku, enese liigutamist, mängureeglite ja etiketi tundmaõppimist, iseenda proovilepanekut ja mõttetöö arendamist. Golfis nagu eluski on alati võimalus olla täna parem kui eile ja seda mitte tingimata teiste, vaid iseenda silmis. Lisaks sellele, et golf on sõltuvust tekitav mäng peamiselt iseenda vastu, tuleb igal ajahetkel arvestada ka tuule ja maastikuga. Golfi ümber ringleb palju müüte, mis juba ammu enam ei kehti. Kasvõi see, et golf pole sport. Alates Rio de Janeiro 2016. aasta mängudest on see enam kui saja-aastase pausi järel taas olümpiaala. Julgen kinnitada, et golf on sportlik mäng, mida on võimalik harrastada erineva taseme ja erineva põlvkonna inimeste vahel nii, et mängulust jääb alles. Kuidas sellele kinnitust saada? Tuleb ise proovida. Golf on kõige põnevam siis, kui oled väljakul ja paned tööle oma mõtlemise, füüsilised oskused ja tehnilise taibu. Golf on ilus ja huvitav ala, mida igaüks võiks proovida. Kodumaised väljakud on enamasti avatud varakevadest hilissügiseni ja asuvad looduskaunites kohtades üle Eesti.

Arti Ots Eesti Golfi Liidu president

R EN EE ALT R OV

golfimaailm

3


Golfitreener Torel Neider soovitab ...

Golfipäev 2014 1. juunil kell 12 ootame huvilisi perede ja sõpradega kõikidesse Eesti golfiklubidesse avatud uste päevale. Kõike saab tasuta proovida! Pane ennast kirja golf.ee

The Unstoppable Golfer: Trusting Your Mind & Your Short Game to Achieve Greatness

Üldine päeva tutvustus, golfi teooria ABC, võimalus harjutusväljakutel pro´de juhendamisel ise golfi proovida, golfi demo väljakul, piknik.

See raamat annab sulle edukaks mängimiseks õige suhtumise, keskendudes sellele, mis toimub mängija peas, ja selgitab, miks on lisaks füüsilisele vormile oluline treenida ka oma vaimu. Kui õpid keskenduma sihtmärgile, suudad visualiseerida palli lendu ja kuhu see maandub ning oled iga löögi ajal ka mõtetes kohal – nii saavutad head tulemused.

Võistlused Niitväljal, mida vaatama minna: • • • •

4.–5. juuli Estonian Junior Open 11–13. juuli XXII Niitvälja Karikas by Mandatum Life 6–7. september klubidevahelised meistrivõistlused 11. oktoober Tallinna meistrivõistlused / PGA

Võistlused EGCCs, mida vaatama minna: • • • •

5–8. juuni Eesti meistrivõistlused rajamängus 23.–26. juuli International European Ladies Amateur Championship 31. juuli–03. august EGCC Trophy 25. oktoober EGCC Cross Country hooaja lõpetamine

Teatrietendused Estonian Golf & Country Clubis 8., 9., 17., 18., 23., 24. ja 30. juulil 2014 algusega kell 19.30 lavastub Jõelähtme golfikeskuses taas Norm Fosteri komöödia „NELJAKESI PAARIS“.

Tule oma ettevõtte töötajate või klientidega suvel Jõelähtmele teatrisse! Piletid ja kontakt: info@egcc.ee, 6025 290

4

golfimaailm

Tegemist on mõnusa vabaõhuetendusega, mis räägib neljast sõbrast, kes mängivad kogu etenduse ajal golfi. Komöödias ei esitata ainult nalju, vaid kõike, mis sinna juurde kuulub, ja ka seda, mis on sõpradel meelel ja keelel. Etenduse tegelastest on üks peaaegu elukutseline golfar, kaks mängivad talutaval tasemel ja üks on esimest korda golfiväljakul. Võita tahavad iga hinna eest kõik. Siit ka põnevus! Näidendi positiivne lõpp toonitab tuntud tõde: „Vanad sõbrad kaaluvad rohkem kui kuld“.

Golf is Not a Game of Perfect Golfi on kõige mõnusam mängida pingevabalt ja nii, et ka endal on lõbus. Sellele aitab kaasa oma mõtete treenimine. Henry Ford on öelnud, et kui usud, et suudad, või usud, et ei suuda, on sul mõlemal juhul õigus. See raamat annab kahtlemata enesekindlust.

väljaandja Eesti Golfi Liit www.golf.ee

golfiliit Piret Sepp EGL peasekretär piret@golf.ee

teostaja o2 Works www.o2works.ee

Projektijuht Kadri Kaljumets Kujundaja Margus Tammik reklaam Heike Kiiv Eesti Ajalehed


Miks jätkata Miks mängimist, kui hakata golfi sul juba on mängima? Green Card? Golf arendab kehalist koordinatsiooni. Arendab keskendumist ja treenib kannatlikkust. Väljakutseid pakkuv mäng. Õnnestunud löögid annavad hea emotsiooni mitmeks päevaks. Koos saavad mängida erinevad põlvkonnad ja erineva tasemega mängijad ning võistlusmoment on ikkagi olemas. Kiireid võite golfis ei eksisteeri. Seda mängu pole võimalik lõpuni osata, vaid seda on võimalik ainult mängida. 18 golfiraja läbimisel põletad sama palju kaloreid kui 1,5 tundi intensiivselt suusatades. See on spordiala, mis pakub enim võistlusmomente iseenda vastu. Noored saavad selle mänguga etiketti õppida. Golf on ainuke spordiala, kus saab nautida maalilist loodust kõige ilusamatel ja puhtamatel maa-aladel. Golf on tuntud klubimänguna, mis eeldab palju suhtlemist. Mängides on garanteeritud uued sõbrad ja tuttavad.

Kui oled juba Green Cardi kursused läbinud, siis on mõistlik saadud teadmised kinnistada neid pidevalt korrates. Kui oled teinud esimese sammu, tee ka teine. Kursustel kulutatud aeg ja raha peavad teenima eesmärki. Ära häbene oma kehva golfioskust või reeglite mittetundmist. Ka head mängijad on alustanud nullist. Tule väljakule ja lihtsalt mängi ning kõik saab varem või hiljem selgeks. Golfimäng on pidev eneseareng ja igav ei hakka kunagi. Golfi tõelist olemust mõistad vaid mängides. Statistiliselt on algajal golfaril kõige suurem võimalus võita võistlus, mis on punktimängu formaadis. Golfist võib saada harrastus kogu eluks. Mõnus seltskonnaelu. Mängides unustad kõik muud mured. Mida rohkem mängid, seda rohkem oskad ja mida rohkem oskad, seda suurem on rõõm.

Eesti Golfi Liidu Facebookis korraldatud küsitluse tulemused


6 enamlevinud müüti golfi ja golfimängija kohta Sven Neider foto klingfoto.se

Golf on kõhukate vanapapide mäng

Golfi mängimiseks peab olema miljonär

Golf on neetult keeruline mäng

„Vaid golfiväljakul saan ma veel nii palju adrenaliini kui korvpallis oma karjääri tipphetkil või mingil ajal pesapallis, milles naiivselt lootsin tippu jõuda,“ kuulutas korvpallilegend Michael Jordan. Golfiga alustada pole kunagi hilja – seda võib teha nii seitsme- kui ka seitsmekümneaastaselt. Golfi harrastab ligi 100 miljonit inimest kogu maailmas ja neile lisandub igal aastal veel kuus miljonit.

Arvutagem: päevapilet golfiväljakule maksab umbes 50 eurot (võib ka varakult hakata kokkuhoiuga tegelema, ostes eluaegse mänguõiguse umbes 6000 euroga, mis teenib end 50 mängupäevaga aastas tasa juba mõne aastaga), normaalse golfivarustuse saab endale soetada alates 500 eurost (see teenib omanikku kindlasti vähemalt kümmekond aastat ja hakkama saab ka odavama kasutatud või laenutatud varustusega). Nii et miljonist on asi kaugel. Arvestuslikult on üks mänguring lõunast McDonaldsis odavam.

Sir Winston Churchill: „Golfis tuleb pisike pall lüüa veidi suuremasse auku keppidega, mis antud ülesande sooritamiseks on absoluutselt ebasobivad.“ Tegelikult on golf lihtne mäng, milles tuleb pall avalöögikohast auku toimetada võimalikult väheste löökidega. Väljak koosneb 18 eri pikkusega rajast, mille golfar peab läbima. Mängu teevad keerulisemaks nn looduslikud takistused: veekogud, liivaaugud, kõrge rohuga alad ja asjaolu, et palli tuleb lüüa alati sealt, kus see parajasti lamab.

Golf on male, kabe ja trips-trapstrulliga võrreldes hoopis teine tase.

Miljonäristaatus ei sega golfiga tegelemist.

6

golfimaailm

Golfar Sam Snead: „Golf on mõnusaim asi maailmas, mida tehakse riided seljas.“

Golfiväljakul paistavad kobakäpad ja algajad alati selgelt silma „Golf – see on 20% löögitehnikat ja 80% filosoofiat, huumorit, tragöödiat, romantikat, melodraamat, sõprust, kadedust ja võitlust,“ on öelnud Ühendriikide president Gerald Ford. Tänu omapärasele händikäp-süsteemile saavad kõik omavahel võrdselt rinda pista. Pole ime, kui aasta golfi harjutanud peretütar võidab golfimeistrist isa ja kaotab ... vanaemale. Golf võib põhjustada parimateski peredes esivanemate autoriteedi kadumise.

Kõik halvad mängud saavad alguse Šotimaalt

Golf soodustab alkoholisõltuvuse teket

„Erinevalt teisest Šotimaal sündinud mängust – viskijoomisest – ei kahjusta golf tervist,“ on öelnud sir Walter Simpson. Juba XV sajandil Šotimaal leiutatud golf hoopis parandab mängija enesetunnet – mänguga paratamatult kaasnevad 7–9 km pikkused jalutuskäigud värskes õhus aitavad taastada reipa meeleolu ja optimismi.

Näitleja Bob Hope: „Arst ütles, et kui ma joomist ei jäta, siis suren. Et aga surnult ei saa golfi mängida, tuli loobuda alkoholist.“ Klaasi veini või kannu õlut ei peeta ühiste huvidega golfarite seltskonnas pärast mänguringi läbimist patuks. Hea golfitava nõuab ka kogu seltskonnale klaasikese väljategemist pärast õnnestunud supersooritust hole-in-one (esimese löögiga palli saatmist 150–230 meetri kaugusel olevasse auku). Niitväljal on 12 aasta jooksul tehtud vaid 34 sellist lööki.

Šotlastel on kõik teistmoodi: spordiks peavad nad jalutamist ja kepiga vehkimist, moekaimaks meeste riietusesemeks aga seelikut ehk kilti.

Golfibaaris võid surnuks oodata, enne kui keegi sulle klaasikese välja käristab.


Ainult üks küsimus: miks golf?

Anu Uuemõis

Arnold Tokko

„Golfiväljakutele viisid mind juba umbes 6 aastat tagasi koostööpartnerid ja kolleegid. Esialgu pakkusin neile pigem head seltskonda ja golfivarustusega toimetamine ei tundunud minu rida. Samas oli ja on positiivne järjepidev sotsiaalne surve selle spordialaga tegeleda suur ja ühel hetkel adusin, et pikemalt nn valge varesena teiste seas aega veeta pole minu jaoks kõige parem lahendus.

„Meie pere jõudis golfi juurde 2010. aasta suvel: poeg Christopher tahtis minna minigolfi mängima, abikaasa Merle aga leidis netist Niitvälja Green Cardi kursuste reklaami ja läksime kogu perega kohale. Nii see algas.

Alles eelmisel aastal ehk kuus aastat pärast esimest tutvust golfiga otsustasin asja veidi tõsisemalt käsile võtta. Võtsin tunde, käin rajal ja nüüd võin end juba nimetada golfi austajaks. Ei oskagi välja mõelda paremat võimalust end värskes õhus füüsiliselt vormis hoida ja samal ajal meeldivate inimestega suhelda.“

Golfi seltskonnas oli mulle palju varasemast elust tuttavaid tegelasi, nii et tundsin end kohe alguses omade keskel olevat. Mis võib veel parem olla heas seltskonnas sportlikust, osavust ja tervist tugevdavast tegevusest, nagu seda on golf?“

Ago Markvardt

Katre Kõvask

„Esimesed kohtumised golfiga olid mul 1990ndate alguses, kui kaasvõistlejad laias maailmas treeningute vahel swing’i harjutamiseks kepid välja võtsid. Umbes samal ajal valmis Niitväljal ka Baltikumi esimene rada, kus läbisin oma Green Cardi kursused. Golfi mängu naudin tänu värskele õhule ja aeroobsele treeningule. Tippsportlasena olid treeningud üldjuhul intensiivsed ja suhteliselt kõrge pulsiga, golf seevastu annab umbes 4–5tunnise jalutamisega piisava koormuse. Vaikus, loodus, väljakutsed, väikesed edusammud ja eneseületamised igal mänguringil on need, mis uuesti ja uuesti väljakule tagasi kutsuvad. Kindlasti ka kaasmängijad, väljakute töötajad ja meeleolu. Golfiväljak on hea koht päevamurede seljataha jätmiseks.“

„Minu tulemine ja jäämine golfi juurde on olnud üsna käänuline, kuid seda kindlamaks on muutunud teadmine, et tahan seda mängu õppida ja mängida. Kõik sai alguse aastaid tagasi, kui ühe koostööpartneri kutsel Green Cardi kursustele läksin. Olin esimese päeva hommikul 150% veendunud, et see mäng ei ole minu jaoks, kuid otsustasin osaliselt viisakusest ja osaliselt iseendale ja teistele tõestamiseks siiski esimese päeva kuidagi õhtusse veeretada, et siis võidukalt golfile selg keerata. Läks aga hoopis teisiti – kui esimene päev õhtusse jõudis, oli selge, et sellest mängust enam loobuda ei saa. Küll aga võttis aega veel ligi kuus aastat paralleelseid rännakuid mööda tenniseväljakuid, kui ringiga selle mängude mängu juurde tõsisemalt tagasi jõudsin. Nüüd võib öelda, et tagasiteed enam ei ole ja tahe golfi õppida ja oma mängu parandada on ajas ainult kasvanud. Tehniliselt ja psühholoogiliselt keeruka mänguna on golf võimas väljakutse igale harrastajale ja professionaalile ja just see ongi see, mis mind selle mängu juures enim paelub. Lisaboonuseks on värske õhk, kaunis loodus, arvestatav füüsiline koormus ja mitte iialgi otsa lõppevad võimalused oma mängu lihvida, et võita ennast ja raja PARi.“

8

golfimaailm


United Motors

www.bmw.ee

Sõidurõõm

ÄRIKLASSI PAKKUMINE. BMW BUSINESS EDITION ERIMUDELID. BMW Business Edition erimudelid on valik BMW sõiduautosid, mis on spetsiaalselt väljatöötatud Eestis registreeritud ettevõtetele. Siinjuures on tähelepanu pööratud võimalikult madalatele ülalpidamiskuludele, sh. väike kütusekulu ning 0 € hooldus- ja remondikulud 5 aastase kasutusperioodi jooksul (läbisõit kuni 100 000 km). BMW Business Edition erimudelid on keskkonnasäästlikud ning valikus on ka BMW intelligentse xDrive nelikveoga mudelid. BMW Business Edition erimudelid on ainulaadne võimalus soetada ettevõttele ökonoomne ning tipptasemel esindusauto minimaalsete kulutustega.

BMW 316d Sõiduki hind kokku 39 640 € Business Edition erimudeli hind 33 500 € Soodustus koos KM 6140 €

BMW 520d xDrive Sõiduki hind kokku 56 390 € Business Edition erimudeli hind 49 490 € Soodustus koos KM 6900 €

BMW 520d xDrive M-Sport Sõiduki hind kokku 60 920 € Business Edition erimudeli hind 52 900 € Soodustus koos KM 8020 €

BMW X1 xDrive18d Sõiduki hind kokku 39 500 € Business Edition erimudeli hind 34 100 € Soodustus koos KM 5400 €

BMW X3 xDrive20i Sõiduki hind kokku 48 870 € Business Edition erimudeli hind 42 790 € Soodustus koos KM 6080 €

BMW X5 xDrive30d Sõiduki hind kokku 74 670 € Business Edition erimudeli hind 63 990 € Soodustus koos KM 10 680 €

United Motors AS Tallinn, Paldiski mnt 108, tel 659 3700; Peetri, Reti tee 4, Rae vald, tel 663 0000; Tartu, Võru tn 242, tel 730 2870; Pärnu, Tallinna mnt 82, tel 448 1740; Kohtla-Järve, Järveküla tee 22, tel 336 4700 www.bmw.ee www.unitedmotors.ee


Jüri Reitsakas:

golf on strateegiamäng, mida raamatust ei õpi

Golf on pealtnäha igav ja kuuldavasti väga kallis mäng. Kes aga korra on sellele tegelikult raskele mängule sõrme andnud, ei saa seda nii lihtsalt enam jätta. IT-ettevõtte Võrguvara juht Jüri Reitsakas jutustab oma loo, kuidas golf mitmes mõttes tema elu muutnud on. tekst Gerli Ramler

10

golfimaailm

foto Rasmus Jurkatam


„golf on väga keeruline strateegiamäng, mille igal löögil peab olema mõte. Niisama toksida on mõttetu – see ei vii eesmärgile. Peab oskama arvestada, et kas on ikka mõtet teha ühte tugevat lööki, kui kahe lihtsamaga saab kergemini ja kiiremini,“ räägib Jüri, kes tegi oma esimesed golfilöögid juba 16 aastat tagasi. Lisaks vajab golfimängimine tema sõnul piisavat enesevalitsuse oskust, sest kehvad löögid võivad rikkuda tuju terveks õhtuks ja samuti on emotsioonid laes, kui löögid eriti hästi välja tulevad. Kindlasti pole golf kergete spordialade killast, sest üsna

keeruline on omandada oskus panna keha koos golfikepiga ruumiliselt liikuma. Kooliajal maadlemise ja ujumisega tegelenud Jüri avastas esimest korda golfi enda jaoks 1998. aastal, kui suviti Kloogarannas suvilas elades Niitvälja keskus silma jäi. Ta tegi endale Green Cardi ja käis kaks aastat püüdlikult suviti golfipalli toksimas. Siis aga kerkisid esiplaanile majaehitus ja tööasjad ning golf ununes mõneks ajaks. „Mõned aastad tagasi aga hakkas mu tervis pirtsutama. Suurenenud kehakaalu tõttu ei jaksanud ma

enam isegi pikemaid jalutuskäike teha. Pealegi pole lihtsalt jalutamine üldse minu jaoks: pea on kogu aeg mõtteid täis ja tekib tahe võtta kiirelt märkmik, raamat või otsida internetist vastuseid oma küsimustele. Ma ei suuda jalutamise ajal keskenduda jalutamisele, vaid mõtted jooksevad alati oma rada,“ räägib Jüri, kellel tuli idee veel kord golfiga alustada – nüüd aga tõsisemalt. 2012. aastal astuski Jüri taas golfirajale, seekord koos treeneriga. Ta märgib, et ka talvel on täiesti võimalik kvaliteetselt golfi mängida-harjutada, sest Tallinnas Pirital

golfimaailm

11


asuv sisegolfikeskus on hea ja suure saaliga. Mees käis seal talv läbi, tänu treenerile hakkasid löögid välja tulema ja huvi kasvas. Eelmisel aastal käis ta vähemalt kaks korda nädalas treeningul ja mängis kokku juba üle 80 ringi. Jüri on hea näide sellest, kuidas ühe hooajaga on võimalik palju saavutada ja inimesed võiksid julgemalt ka talve harjutusteks ära kasutada. „Kui võrrelda minu golfiõppimise esimest ja teist korda, siis esimesel korral olin iseõppija, lugesin muudkui raamatuid ja püüdsin kirjeldatut järele teha. Aga see, mida näeb korralik treener golfirajal ja millele ta tähelepanu oskab pöörata, on ikka hoopis teine asi. Raamatust loed, kuidas lüüa, aga no ei tule välja. Treener vaatab, parandab ja tulemused paranevad silmnähtavalt.“ Golf on pigem aja- kui rahakulukas

„Mulle meeldib, et golf on toonud mulle juurde väga palju toredaid tuttavaid. Kui muidu käiakse läbi

võrrelda teiste spordialadega ja peab tõdema, et need on sarnases hinnaklassis. Muidugi läheb omajagu raha varustusele ja rajamaksule, aga tänapäeval on saadaval väga hea hinnaga kasutatud golfivarustust. Pigem teeb golfi kalliks ajakulu, kuid selle kaalub üles värskes õhus viibimine, kümnekilomeetrine jalutuskäik, ajupuhkus ja emotsioonide tulv – seega toob golf kõik kulud mitmekordselt tagasi tööalase efektiivsuse näol. Pelgalt golfi vaadates ei taju mängu fantastilisust

Kuigi Jüri abikaasa käib meelsasti golfiväljakul värsket õhku nautimas ja abis, pole tema suuremat huvi spordiala vastu ilmutanud. Seevastu oli nende tütar väga rõõmus, kui isa talle golfikursuse kinkis. Nüüdseks on golfipisiku saanud ka väimees ja veidikene oskab palli kõksata ka kuueaastane lapselaps. „Lapselaps ütleb küll tegelikult praegu, et talle golf ei meeldi, sest see viib ema ja isa pikaks ajaks kodunt ära. Samas jumaldab ta hobuseid ja Niitväljal on need kaks harrastust mugavalt kõrvuti,“ sõnab Jüri ja lisab, et lastetrenne on väga vahva jälgida – pisikesed suudavad teha väga fantastilisi lööke, sest nad on paindlikumad ja neile jäävad löögid paremini meelde. Õnneks pole golfil ei ülemist ega alumist vanusepiiri ning nii kohtab golfiväljakul päris väikeseid lapsi ja ka üle 80aastaseid paare. „Muidu olen ma nõus, et golfi vaadata on sama huvitav, kui jälgida värvi kuivamist seinal – niikaua, kuni ise pole mänginud. Kui ikka ei oska lööke tõlgendada, on see igav,“ ütleb Jüri ja lisab, et lisaks mängu nautimisele on ka tema tervis selle 1,5 aastaga oluliselt paranenud. „Nüüd jalutan vahel kesklinnast Piritale koju

puhul ei ole »»Golfi aega mõelda millelegi muule peale mängu ning see annab ajule tööasjadest ja olmemuredest mõnusat puhkust.

enamasti oma tööga seotud inimestega, siis golfivõistlused avardavad oluliselt silmaringi – tutvud uute inimestega ja kuuled, mis teistes valdkondades toimub,“ mõtiskleb Jüri. Kui mehelt küsida, kas golfi puhul on tegemist nii kalli spordialaga. nagu tavaliselt vihjatakse, muigab ta, et on püüdnud oma kulusid golfile

12

golfimaailm

ning see pole enam mingi probleem. Sammulugejagi on näidanud, et 18 raja tegemisel kõnnin maha keskmiselt 12–13 km. Eks see on algaja asi, kes jalutab lööke tehes väljaku ühest servast teise, mitte ei suuda palli otse aukudesse lüüa,“ muigab ta. Otseselt golfireisidel Jüri veel käinud pole, kuid kui välismaal lähetuses olles on hotelli ligiduses mõni golfiväljak, proovib ta selle alati ära. „Kuna minu töö põhiaeg möödub kontoris laua taga, annab palju juurde juba see, et viibin värske õhu käes. Teiseks pole golfi puhul aega mõelda millelegi muule peale mängu ning see annab ajule tööasjadest ja olmemuredest mõnusat puhkust.“ Lisaks golfiväljakutele püüab Jüri igal reisil külastada ka ooperimaju – see on tema teine suur kirg. Komandeeringus uurib ta alati, kas hotelli lähedal asuval golfiväljakul on vabu aegu ja mis kohalikus ooperis parasjagu esitamisel on. Peterburis arvutite projekteerimist ja tootmist õppinud Jüri tegeleb arvutivõrkude ehitamise ja omavahelise ühendamise, nende turvalisuse ja erinevate lahendustega. Tema esimene, kolme arvutit ühendanud võrk valmis 1988. aastal ja Võrguvara sündis 1995. aastal. „Võin öelda, et kolmandaks hobiks on minu töö. Kui ma 14 aastat tagasi oma kodu projekteerima hakkasin, soovisin luua nutimaja. Nüüd saan golfirajalt tulema hakates telefoni teel sauna sisse lülitada, et see minu koju jõudes juba piisavalt soe oleks. Enamik asju toimib aga iseenesest, automaatselt ja üksteisega suheldes: signalisatsioon ütleb teistele süsteemidele, et kui ta on sisse lülitatud, tuleks valgus välja lülitada ja ventilatsiooni vähendada. Kui maja pole valve all, mõistab valgustus ise, et inimese ruumi sisenedes tuleb tööle hakata. Minu jaoks on maja arendamine pidev protsess, kuhu püüan aina uusi võimalusi liita.“


Golfi ABC ehk võta julgus kokku ja proovi! Eesti Golfikooli õpetaja Torel Neider soovitab, kuidas alustada golfiharrastusega ja hajutab peamisi painavaid hirme, ja väärarvamusi, mis selle mänguga seoses tekkida võivad. Kirjutab Kristi Kirsberg

14

golfimaailm

foto klingfoto.se

Mis oleksid esimesed sammud, kui inimene soovib proovida midagi uut ja mõtleb golfile?

Esmalt tuleks selgeks teha, kus asub lähim golfiväljak. Hea pildi annab golf.ee kodulehel olev interaktiivne kaart. Eestis saab mängida Saaremaal, Otepääl, Läänemaal, Pärnumaal, Tallinna läheduses ja ka Ida-Virumaal, kuhu on rajatud mõne rajaga Ojasaare väljak. Kui väljak on valitud, tuleks selle kodulehelt või kohapealt uurida, mis teenuseid täpsemalt pakutakse. Sageli korraldatakse gruppidele demopäevi – soovitan neis osaleda. Samuti võib kohe õpetajaga isiklikult kontakti võtta. Teine variant on minna kohale, küsida administraatorilt golfikepp ja paari euro eest 25 palli ning sammuda harjutusväljakule, mis on kõigile avatud.


Kui palju peab esimesel korral raha kaasa võtma?

Alustamiseks on vaja vaid kohalesõitu, golfikepi rentimist ja mõnda žetooni, mille eest saab palle. Esimese korra kulutus on umbes viis eurot. Golf on sotsiaalne mäng. Kas esimene kord väljakule minnes tasuks juba sõbrad kaasa võtta või pigem omaette proovida?

Sõltub inimesest. Golf on tõesti sotsiaalne ala ja hiljem on mängu kõrval just meeldiv ajaveetmise viis see põhjus, miks koos käiakse. Kui aga inimene on oma loomult individualist, on tal kindlasti lihtsam alustada üksi. Küll aga on väljakul inimesi, kelle käest saab alati vajaduse korral nõu küsida. Meie, õpetajate ja töötajate ülesanne ongi tagada, et inimestel oleks golfi mängides hea tuju. Mismoodi leevendada hirmu, et kuidas ikka üksi mängima lähen, kui kõik teised on omavahel juba tuttavad?

Golfirahvas on üldiselt väga avatud ja sõbralik. Kui parasjagu ei ole kellegagi mängida, saab alati paluda administraatoril end gruppi paigutada. Golfis on ütlus, et 18 raja jooksul õpid inimest

väga hästi tundma, sest samad käitumismustrid, mis avalduvad väljakul, kirjeldavad inimest ka elus. Nelja-viie tunniga ei pruugi sõpra leida, kuid uusi tuttavaid kindlasti. Kas on eeldusi, mille olemasolul on lihtsam golfimänguga alustada?

Üldiselt ei ole. Golfi eripära seisnebki selles, et ala sobib kõigile, ole sa kolmeaastane laps või

alustamiseks on vaja »»Golfiga vaid kohalesõitu, golfikepi rentimist ja mõnda žetooni, mille eest saab palle.

75aastane pensionipõlvenautija. Alustada pole kunagi hilja. Tõepoolest, tehniliselt on ala raske ja koordinatsioon peab paigas olema, kuid see on arenguks oluline. Golfilööke tehes kasutab inimene praktiliselt kõiki lihaseid. Need, kes tulevad mõnepäevasele kursusele, tunnevad avapäeva õhtul lihaseid, mille olemasolust neil enne aimugi polnud.

Müüa privaatsed krundid mere kaldal ~7000m2 suurused krundid Välja on ehitatud teed Olemas elekter, vee- ja kanalisatsioonitrass Läheduses lasteaed, kool, pood

Rem Sillastu rem.sillastu@metro.ee +372 503 3091 Eva Maria Montvila evamaria.montvila@metro.ee +372 5400 4010

www.laheranna.ee

Estonian Golf & Country Club’i läheduses


Torel Neider siirdus golfiärist õpetajaks

„2007. aastal läksin Inglismaale ülikooli golf management’i õppima. Naastes suundusin kohe Soome neljaks kuuks Talma golfiväljakule tööle,“

Kuidas selgitada eakamale eestlasele, et golf sobib ka talle?

Golf võimaldab palju liikuda ja värskes õhus viibida. Maailmas soovitavad väga paljud arstid liikumiseks just golfimängu. Tähtis on seegi, et eakamal on rohkem vaba aega, mida see spordiala nõuab. Kuidas orienteeruda kõigis golfi reeglites?

Tegelikult on vaid üks universaalne norm: mängi palli sealt, kus see asub. Kui see ei ole

on ütlus, et 18 raja »»Golfis jooksul õpid inimest väga hästi

tundma, sest samad käitumismustrid, mis avalduvad väljakul, kirjeldavad inimest ka elus. võimalik, käitu reeglite järgi. Eesti keeles on golfi juhised kättesaadavad nii golf.ee lehel kui ka raamatuna. Küll aga on golfis oluline etikett?

Kuna golf on üks vanemaid spordialasid maailmas, on seal tõepoolest säilinud põhiväärtused: ausus, viisakus, sihikindlus, 16

golfimaailm

rääkis Neider, kes oli ühtlasi esimene eestlane ja teine mandrieurooplane, kes golfiäri Suurbritannias õppinud on. 2009. aasta lõpus tehti talle ettepanek minna juhtima Saaremaa golfielu. „Ausalt öeldes oli see minu tollast vanust – olin 21aastane – vaadates ikka hirmuäratav positsioon, kuid kaks aastat ma Saaremaal elasin ja töötasin ning võtan seda aega kui elu parimaid õppetunde,“ sõnas ta. Seejärel hakkas golfiäri õppinud noormees tundma sügavamat huvi hoopis õpetajatöö vastu. „Otsustasin teha kannapöörde ja läksin Soome professionaalseks õpetajaks õppima. Kool kestab 2015. aasta septembrini. Praegu alustasin neljandat taset ja kokku on viis astet,“ lisas ta. Golfiringile satub ta viimasel ajal samuti eeskätt koos õpilastega.

aumehelikkus, sportlaslikkus, lugupidamine, enesekindlus, otsustavus ja vastutustunne. Teiseks on ka riietumisel normid: kraega särgid ja golfijalatsid ning meestel viisakamad püksid ja naistel spordiseelikud. Ent mood on nii palju arenenud, et kõik leiavad endale rõivad, milles end mugavalt tunda. Teksastes ja tossudes golfiväljakule ei minda. Aga ega tegelikult tehta ühtegi sporti teksastes. Kas golf on kallis ala?

Ainuke reaalselt kallis osa golfist on aeg, mida ala tõesti nõuab. Aga ka siin saab ju valida, kas olla väljakul terve päeva või lüüa palle õhtul vaid pool tundi. Spordiala kalliduse kohta toon aga näite: eelmisel aastal maksis Jõelähtme väljaku Stone Course’i aastapilet 300 eurot. Samas oli hooaeg ülipikk. Tõepoolest, alguses tuleb teha lisainvesteering varustuse ja riiete ostmiseks, kuid järjest enam saab kõike soetada väga hea hinnaga järelturult. Soovitan lihtsalt võrdluseks aasta jõusaalis käimise, suusatamise või rattasõidu kulud kokku lüüa. Lisaks on golf mäng kogu eluks. Tunne, kui pall lendu läheb, on imeline. Samuti saab golfis lõputult areneda. Ära ei tohi unustada ka perekesksust: lapselaps ja vanaisa võivad koos mängima minna ja kunagi ei tea, kes edukamana naaseb. Igal juhul soovitan kõigil golfi proovida.

M AT S SO OM R E

Eesti Golfikooli õpetaja Torel Neider tutvus alaga 2000. aastal. Tema isa Sven Neider töötas Niitvälja golfikeskuse juhatajana ja mõistagi võttis ta poja väljakule kaasa. „Kui pall lendama hakkas, oli protsess tagasipöördumatu,“ rääkis Torel, kes enne seda mängis FC Flora noorte meeskonnas jalgpalli. Kohe tekkis neil mõnus seltskond noori, kelle vanemad samuti golfi mängisid ja kes ka ise iga vaba minuti väljakul veetsid. „Kiiresti hakkasime võistlustel käima ja lõpuks jõudis kogu sõpruskond Eesti koondisesse,“ rääkis Torel, kes 2010. aastal tuli rajamängus ka Eesti meistriks. Ent mitu aastat enne võitu asus ta lemmikala nüansse ka akadeemiliselt omandama.


Niitvälja Golfi noorte treeninguprogramm

Young Masters Golf

Inglismaalt pärit treeninguprogramm on mõeldud 7–14-aastastele lastele. Loe programmi kohta lisa www.niitvaljagolfikool.ee.

Kõikide 20 14. YMG treen aastal ingu osalejate v tel ahel loositakse välja

iPad Mini!

Kuidas tulla Niitväljale? • Tellitud bussitransport Tallinn-Niitvälja-Tallinn. • Niitvälja rongipeatus klubihoonest vaid 5 min kaugusel!

Koostööpartnerid:

Kursused algavad 4. mail ja 20. juulil. Kursuse hind on alates 75 eurost / 9 nädalat. Lisainfo: Merle Eenmaa, merle@niitvaljagolf.ee, 505 8363 Registreerumine: www.niitvaljagolfikool.ee

Green Card ’i kursus Roheline Algus sisaldab: • algkursus (2 x 3 tundi) • puttamistreening • chip’i treening • swing’i treening • bunkrilöögi treening • üks lisatreening etteantud nimekirjast • mänguring Pro’ga PAR20-väljakul ja varustuse konsultatsioon • etiketi- ja reeglitekoolitus • Green Card ’i ring PAR20-väljakul Tasuta: • 5 ämbrit palle nädalas • varustuse laenutus • mänguõigus PAR20-väljakul Pärast Green Card ’i kursust pakume: • Sinust saab Niitvälja Golfiklubi kandidaatliige • saad endale Niitvälja Golfis kehtiva HCP arvestuse • püsikliendisoodustusi

Tule kursusele ja me teeme Sinust golfari! Kursuse hind on 149 eurot. Rohelise Alguse läbimise aeg on 45 päeva alates rajale asumisest. Täpsem info ja treeningukava: www.rohelinerada.ee Info ja registreerimine: 678 0454, info@niitvaljagolf.ee


Eesti golfiväljakud

Estonian Golf & Country Club (Jõelähtme golf)

www.egcc.ee 18rajaline võistlusväljak Sea Course 9rajaline links-tüüpi Stone Course harjutusväljakud klubimaja, restoran, ürituste korraldamine, majutus, ProShop

Tahkuranna

www.parnubaygolf.ee avatakse 2015 kevadel 18 rada 5rajaline Par 3 väljak lisaks harjutusaladele ja range´ile klubimaja, restoran, ürituste korraldamine, ProShop

White Beach Golf / Valgeranna Golf www.wbg.ee 18 rada harjutusväljak klubimaja, kohvik, ürituste korraldamine, väike ProShop

Suuresta Golf

www.golfest.ee 18 rada harjutusväljakud klubimaja, restoran, ürituste korraldamine, ProShop matkarada

Otepää Golfiväljak www.otepaagolf.ee 18 rada klubimaja, restoran, ürituste korraldamine, ProShop

Rõuge Golf

karel.saarna@gmail.com telefon 55 603 989 Väljak asub Jaanipeebu surnuaia kõrval, Rõuge alevikus Võrumaal 3 griiniga väljakut

Audru Golf

www.audrugolf.ee 9 rada harjutusväljak

18

golfimaailm


Saare Golf

www.saaregolf.ee 18 rada harjutusväljak klubimaja, restoran, ürituste korraldamine, ProShop

Niitvälja Golf

www.niitvaljagolf.ee 18rajaline parkväljak 5rajaline pay and play-väljak harjutusväljakud klubimaja, restoran, ProShop

Ojasaare Golfiväljak www.ojasaare.ee 18 rada lisaks on tähistatud 20 rada pitch & putt mänguks

Haapsalu Golf

www.haapsalugolf.ee 9rajaline linksväljak 30 löögikohaga murukattega range pikkusega chipping ja putting green

Tartu Range

www.ihastetall.ee/golf harjutusväljak


HOBI TERVEKS ELUKS! SAAREMAA GOLFIVÄLJAK KUTSUB KÕIKI HUVILISI AVASTAMA ENDALE UUT HOBI.

GOLFIKURSUS + MAJUTUS AL. 125 EUR

* JUUNIORITELE AL. 100 EUR

Pakkumine sisaldab: PGA treeneri juhendamisel kokku 10 h koolitust (löögitehnika ja reeglid) Majutus ühele DBL toas valitud hotellis Golfivarustuse ning harjutuspallide kasutamist Reeglite raamatut

GREEN-FEE + MAJUTUS SPAA-HOTELLIS AL. 90 EUR ÜHENDAGE LÕÕGASTAV SPAA-PUHKUS JA GOLFIRING SAAREMAAL.

Pakkumine sisaldab: 18 raja green-fee Saare Golfi väljakul Majutus ühele DBL toas valitud hotellis -10% Mo restoranis

Maitseelamuse peale kursust või mänguringi ja võrratud vaated golfiväljakule pakub R ES TO R A N

Broneerimiseks või lisainfo saamiseks helistage numbril +372 4533 502 või kirjutage aadressil booking@saaregolf.ee


Kadarik Tüür Arhitektide koostatud Tondiraba golfikeskuse ideekavand

Tallinn saab unikaalse linnagolfiväljaku Kristi Kirsberg

jutud tallinna munitsipaalgolfiväljaku kerkimisest on kestnud päris pikka aega – räägitud on selle rajamisest Pääsküla rabasse, Merimetsa kanti, Väo karjääri. Lõpuks on aga õige ja äärmiselt perspektiivikas asupaik leitud: 2016. aastal peaksid pallid lendu tõusma Tondirabalt, kuhu kerkivad samaaegselt golfiväljakuga ka jäähall, ujula, võimlemishall ja hostel. „Tulevikku silmas pidades on see hea väljavaatega projekt, sest kompleks asub sisuliselt linnas, mis on Euroopa mõistes väga eriline lahendus,“ sõnas Tallinna Spordi- ja Noorsooameti juhataja Rein Ilves. Golfiväljaku omanikuks on pealinn, aga seda hakkab haldama Eesti Golfikool koostöös Eesti Golfi Liiduga. Kuigi Eestis saab golfi mängida Tallinna kandis, Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal ja Otepääl, pole meil ühtegi linnaväljakut. „Linnaväljakul on 9 rada, kuid ka seal saab händikäppi arvestada,

mis on eelduseks klubi loomisel. Peaasjalikult on tegu aga ikkagi treeningkompleksiga, mis on avatud kõigile huvilistele,“ sõnas projektijuht Sven Neider. „Linna eesmärk on kindlasti kaasata rohkem lapsi, kutsuda rahvast golfiga tutvuma ja võimaldada elanikel teha esimesi lööke väga väikese raha eest,“ nõustus ka Ilves, kes ise on käinud munitsipaalväljakutega tutvumas Portugalis. „Lissabonis maksis korv 25 palliga 1,50 eurot, nii et tegelikult saab mängumaitse suhu üsna soodsalt.“ Samuti jäid spordijuhile LõunaEuroopa harjutusväljakutel silma just eakamad mängijad. Aastaringsel väljakul Green Cardi ei küsita

Nii Neider kui ka Ilves kinnitasid, et linnaväljaku puhul on kõige olulisem, et huvilised, eeskätt lapsed ja noored, aga ka eakamad elanikud saaksid lihtsalt ja mugavalt väljakule sõita. Lasnamäele rajatav väljak on suurtest

trassidest eemal, õhk on seal värske ja liikuda mõnus. Tondiraba linnaväljakust saab oma olemuselt maksa-ja-mängi-tüüpi väljak, kus Green Cardi ei küsita, kuid Neideri sõnul tuleb siiski paari asjaolu silmas pidada. „Esiteks peab inimesel olema mugav mängida – kui ta ilma teadmisteta väljakule läheb, ei suju mäng nii, nagu peaks, ja see ei paku kellelegi rahulolu. Lisaks on tähtis, et väljakul on kõigil ohutu mängida,“ tõdes ta. Lähiriikides sarnast väljakut ei ole. Tõsi, ka Helsingis on väljak linnas, kuid tegemist on auväärse klubiga, mis on avatud vaid kitsale ringile klubiliikmetele. Talvel, kui lumi maha sajab, kaetakse väljak pneumohalliga, kus saab nii golfi mängida kui ka täismõõtmetes platsil jalgpalli taga ajada. „Meie heitlikus kliimas ei pääse kuidagi katusealuseta. Üldkokkuvõttes on Tondiraba väljaarendamine tõesti üks väga positiivne ettevõtmine,“ lisas Ilves. golfimaailm

21


Golfiväljakul unustagu naised kontskingad ja mehed maikad Golfiga alustamiseks pole vaja kallist varustust ega spetsiaalrõivaid, kuid siiski on pikkade traditsioonidega mängul mõned reeglid, mille vastu pole viisakas eksida. Välistatud on teksased ja liigne minimood nii meeste kui ka naiste puhul, kuid värvide ja mustrite kohta ettekirjutusi pole. „tegelikult võib öelda, et konservatiivsus on ajalugu. Teatud tavad golfiriietuse puhul küll kehtivad, kuid lubatud on nii värvilised ja silmapaistvad toonid kui ka mustrid: triibuline, laiguline ja mummuline,“ tutvustab Eesti Golfi Liidu peasekretär Piret Sepp. Valik on suur: paljud kaubamärgid pakuvad erinevas hinnaklassis väga mugavaid golfiriideid. Kuna golf on tänapäeval kõigile kättesaadav mäng, on Eestis Green Cardi omanikke tekkinud omajagu: umbes 15 000 inimest. Golfitreenerid panevad alati alustajatele

22

golfimaailm

südamele, et kohe pole vaja kõige kallimat ja paremat varustust, vaid piisab ka senistest vabaaja- ja spordiriietest ning renditud mänguvarustusest. Huvitaval kombel on golfis naistele rohkem lubatud: näiteks ei sobi meestel ilmuda väljakule varrukateta särgis ja professionaalsed meesgolfimängijad ei kanna lühikesi pükse. Keelatud ei ole muide ka ehted nagu mõnel muul spordialal. Pigem peaks mängija ise arvestama, et sõrmuste ja liiga pikkade kõrvarõngastega võib olla ebamugav mängida. Lisaks riietusele vajab mängija muidugi ka varustust: golfikeppi, kinnast, palle, tiid ja griinikahvlit. Aga siingi pole oluline kõiki neid vahendeid endale osta, vaid alguseks on isegi soovitatav proovida rendivarustust, et teada saada, millised konkreetsele mängijale sobivad. Algaja ei tee golfipallidel vahet ja ei pruugi teada, et golfikepi pikkus peab vastama lööja pikkusele ja olema peos mugav. Samuti ei osata aimata, millist kinnast on erinevates olukordades parem kasutada. Alles pärast mitmeid treeninguid professionaalse mängija või treeneriga hakkab selguma, mis tegelikult konkreetsele golfarile sobib. Eesti golfipoed korraldavad ka varustuse proovipäevi, millest on kindlasti kasulik osa võtta, Eestis müüvad golfivarustust 3 poodi: Exit Golf, GolfLife ja BoLifeStyle. Enne varustuse ostmist on soovitatav konsulteerida spetsialistiga. Niisiis pole golfi juures kindlasti kõige olulisemad mitte professionaalsed vahendid ja kallid brändirõivad, vaid mängutahe ja motivatsioon.


Golfiväljakul ei ole lubatud: • • • • • • •

kontskingad; teksapüksid ja -jakk; kraeta särk, tavaline T-särk; väga lühike tenniseseelik; tennisekleit; rannajalatsid ja paljad varbad; meestel ilma varrukateta polosärk.

ERAKORDNE VISKI. ERAKORDNE SAAR. Šotimaa läänerannikul asuval Jura saarel elab kõigest 185 inimest ja üle 5000 hirve. Jura saar on nagu maailm omaette – erinevate rituaalide, müütide ja uskumustega.

Golfiväljakule sobivad lisaks golfivarustusele: • • • • • • •

igasugused spordijalanõud; kõik pikad püksid, välja arvatud sinised teksased; kilepüksid ja -jakk vihmase ilmaga; nii meeste kui ka naiste puhul umbes põlveni lühikesed püksid; golfikleit; fliis, kapuutsiga jakk; talvel tuttmüts, suvel nokkmüts.

Saare südames asub 1810. aastal loodud viskivabrik, mis töötab tänaseni ning toodab saare hingest ja legendidest kantud ühelinnaseviskisid. Erilise karakteriga ning kuldmedalitega pärjatud viskidest on saamas kõige kiiremini kasvav viskibränd maailmas. ‹◊›

Jura viskide ametlik esindaja Eestis on Liviko AS. Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.


Meie golfikoondislastest v천iks tulevikus saada professionaalsed m채ngijad Golfi populariseerimiseks noorte seas moodustas Eesti Golfi Liit noortekoondise, kellest nii m천nelgi on potentsiaali j천uda professionaali tasemele.

24

golfimaailm


2012. aasta novembris kutsusid Eesti Golfi Liidu juures tegutseva saavutusspordi toimkond ning kaptenid Paul Põhi ja Mari Suursalu kokku 16 andekat noort golfimängijat, et anda neile võimalus treenerite käe all pideva harjutamisega oma mänguoskusi arendada ja omandada kogemusi nii Eestis kui ka väljaspool võisteldes. 18–24aastaste koondis moodustati kaheaastase projektina, mis kulmineerub selle aasta septembris meeskondlike maailmameistrivõistlustega Jaapanis. Programmis osalemise eeltingimus oli nõusolek treenida vähemalt üheksa tundi nädalas: 4,5 tundi golfi ja 4,5 tundi üldfüüsilist trenni. Eesti golfikoondise peatreeneri Mari Suursalu sõnul on noortekoondise kokkukutsumise kaugem

see spordiala pakub väga erinevaid karjäärivõimalusi,“ lisab ta. Praegu on Eestis vaid üks mängiv professionaal – Mark Suursalu, kes tõi eelmisel hooajal Eestile säravaima saavutuse, võites Norras Ecco Touri. Õpetavaid professionaale ja kandidaate on aga mitmeid. „Golf muutub aasta-aastalt populaarsemaks – väljakuid tekib juurde, mängu kajastatakse meedias, harrastamise hinnad muutuvad mõistlikumaks ja inimeste teadlikkus oma tervise eest hoolitsemisel tõuseb,“ kiidab Mari, kes on ka ise professionaalsel tasemel golfi mänginud. Muu maailma jaoks pole Eesti golf samuti sugugi võõras. Estonian Golf and Country Clubis on näiteks toimunud aastaid kõrgetasemelisi rahvusvahelisi võistlusi: Mission Hills European Qualifieri profivõistlus on olnud siin kaks korda, samuti Euroopa MV seenioridele ja poolamatööridele. Tänavu tulevad Jõelähtmele omavahel mõõtu võtma Euroopa parimad naised ehk toimub Euroopa MV naistele. Tallinna Golfiklubi Niitväljal on võõrustanud ka EGA Men’s Challenge Trophyt, mille Eesti meeskond võitis.

Eesti golf on nii »»Kuna väike, siis uued tulijad hakkavad silma ja koondisesse saab pidevalt lisanduda

Miks pürgida koondisesse?

Eesti noortekoondise liikmetele korraldatakse ühiseid treeninulaagreid Hispaanias ja Eestis nii kodumaa

UR M A S K A M D R O N

M AT S SO OM R E

unistus, et nendest kasvavad pärast amatöörikarjääri eesmärkide saavutamist ennekõike professionaalsed mängijad. „Mõne puhul on kindlasti potentsiaali ka professionaalse golfiõpetaja elukutse omandada. Tulevikus näen neid Eesti golfi eestvedavate spetsialistide ja entusiastidena, sest

parimate treenerite kui ka välistreenerite juhtimisel, regulaarsed on üldfüüsilised treeningud ja muud ühistegevused, nagu seminarid ja enesetäiendus. Võistlustel käiakse peamiselt Eestis ja lähiregioonis, näiteks Soomes ja Lätis. Treeningud on erinevad sõltuvalt ettevalmistusperioodist ja võistlushooajast. Tegeletakse erinevate mänguaspektidega, näiteks pööratakse praegusel kevadhooajal rohkem tähelepanu mentaalsele poolele, rutiinile ja eneseanalüüsile. Lisaks individuaalsetele treeningutele toimuvad umbes kaks korda nädalas ka ühistreeningud. Mari Suursalu lisab, et koondisega on võimalik liituda ka kaheaastase projektiaja vahepeal, kui golfaril on olemas lisaks tõsisele golfihuvile töötahe, visioon, enesekontroll ja distsipliinitaluvus. „Kuna Eesti golf on nii väike, siis uued tulijad hakkavad silma ja koondisesse saab pidevalt lisanduda,“ selgitab ta.

Eesti koondise peatreener Mari Suursalu

golfimaailm

25


Lapsed golfirajal Enamasti leiavad lapsed tee golfitrenni oma vanemate või vanavanemate kõrvalt, kuid Eesti Golfikooli treeneri Paul Põhi sõnul jõuab aasta-aastalt aina enam lapsi trenni ka isiklikust huvist. Miks golf? See on soliidne aumeeste mäng, kus ei puudu kirglikkus, füüsiline koormus ja head võiduvõimalused.

Estonian Golf & Country Club 50 € kuu, treeningud 2x nädalas, suvel tasuta treener Paul Põhi info@golfikool.ee www.golfikool.ee Valgeranna Golfiklubi treeningud suvel 2x nädalas treener Paul Põhi info@golfikool.ee viljar@wbg.ee Suuresta Golfiklubi treeningud suvel 1x nädalas treener Paul Põhi info@golfikool.ee restaurant@golfest.ee Otepää Golfiklubi 35 € kuu treeningud 2x nädalas või 8 € ühe korra trenn Otepääl treener Priit Jalasto Ihastes treener Valdek Apivala info@golfikool.ee ursula@ogk.ee Niitvälja Golf 35–95 € sõltuvalt paketist 4. mai–21. september Treeningprogramm: Young Masters Golf www.niitvaljagolfikool.ee

26

golfimaailm

paul on lapsi treeninud ligi neli aastat ja tema juures käivad golfi mängimas noored alates viiendast eluaastast. Talviti annab ta trenne neli ja suviti seitse korda nädalas. Kuigi golfi peetakse hooajaliseks spordiks, hakkab järjest enam Eesti inimesi seda harrastama aastaringselt, sest selleks on tekitatud suurepärased sisetingimused. Olgu laps või täiskasvanu – kellel on soovi kõrgemal tasemel golfi mängida, see saab ka talvel süstemaatilist trenni teha, et hooaja alguseks igati valmis olla. Ühes trennis käib Pauli juures korraga maksimaalselt kaheksa last ja ta püüab teha tunni võimalikult lõbusaks ja huvitavaks, et neil jätkuks huvi kaasa lüüa ning et nad saaksid samal ajal piisavalt füüsilist koormust ja teoreetilisi teadmisi. Kuigi lapsevanemad on tahtnud trenni tuua ka 3- ja 4aastaseid põnne, ei soovita Paul nii noori golfitrenni panna: „Pisematel pole veel piisavalt püsivust

M AT S SO OM R E

M AT S SO OM R E

Eesti Golfikooli treener Paul Põhi lööki lihvimas

ega arusaamist golfi olemusest ja ega koolieelikudki üle 5–6 minuti ühte asja järjest teha malda. Me peame mõtlema tõsiselt ka ohutusele, sest golfikepp on siiski metallist ja pallid kõvast materjalist.“ Ta lisab, et kui sisetingimustes tuleb treeningud vaheldusrikkaks teha erinevate elementidega, siis väljakul meeldib kõigile lastele: kuigi väljak on sama, ei tule ükski mäng kunagi ühesugune, sest nii palju oleneb lippude asukohast, ilmast, tuulest. Lastele on väga meeltmööda ka võistkonnas mängimine ja meeskonda kuulumine ning treener rõhutab, et trennides pole oluline tulemus, vaid liikumine, õppimine ja tahe kaasa teha. Golfiväljakuid ja siseruume jagub praegu noorte jaoks üle Eesti piisavalt ja eriti tore on see, et kõigil meie väljakutel saavad kuni 12aastased tasuta mängida ning enamikul väljakutest on kuni 18aastastele golfihuvilistele seatud väga soodsad tingimused. Ega lapse golfiharrastus ei maksagi tegelikult palju, sest näiteks Jõelähtmel ja Niitväljal lastakse lastel trennipäevadel kas või terve päev tasuta mängida ja koolivaheajal


on pandud Tallinna kesklinnast suisa tasuta buss lapsi väljakule ja tagasi sõidutama. Varustusegi jagab lastele enamasti väljak. „Kui kolm aastat tagasi oli mul Jõelähtmel umbes 15 noort kätt harjutamas, siis eelmisel suvel käis Jõelähtme, Pärnu, Saaremaa ja Niitvälja väljakute peale kokku igal nädalal trennis 177 last,“ toob treener näite golfi populaarsuse kasvust. Positiivne on ka, et laste golfitreeningutele saab taotleda toetust, tänu millele tuli näiteks eelmisel aastal Saaremaa ja Pärnu klubides ühe treeningkorra hinnaks vaid kolm eurot. „Kindlasti püüame ka sel aastal rahastust leida, sest meie eesmärk on, et nii Tallinna, Pärnu, Otepää, Saaremaa, Haapsalu kui ka Niitvälja klubides toimuksid regulaarsed lastetrennid,“ kinnitab Paul. Miks on golf noortele hea?

„Golfi võlu laste jaoks on kindlasti händikäp-süsteem, mis teeb kõik mängijad võrdseks. Võistlustel võib täiesti algaja sattuda kokku väga hea amatöörmängijaga ja teda võita. Noored pingutavad võidu nimel palju,“ räägib Paul. „Laste jaoks on

oluline põhjus ka hea seltskond ja uute vahvate sõprade saamine nii trennist kui ka võistlustelt.“ Kuna ühe golfiringi mängimisel kõnnitakse 4–5 tunni jooksul läbi umbes 10 km, nõuab golf head füüsilist valmisolekut. Samal ajal on lapsed värskes õhus, eemal arvutitest, telerist ja muudest ekraanidest. Treeningutel ei tegeleta mitte ainult pallilöömise täpsusega, vaid hüppamise, koordinatsiooniharjutuste ja palli püüdmisega, mis annab hea kehalise kontrolli ning on suureks kasuks ka teiste spordialade harrastamisel. „Golf on aumeeste mäng, millega kaasneb vastav käitumine – kõiki inimesi golfiväljakul teretatakse, siseruumides võetakse müts peast ära ja võrreldes näiteks jalgpalliga on golfis 100 inimese peale ainult üks kohtunik, kelle funktsioon on reeglitega aidata. Golfimängija määrab iseendale karistuse, kui ta näiteks palli vette lööb,“ toob Paul Põhi näite ja lisab: „Trenni on oodatud kõik lapsed, kellel on huvi golfi vastu. Selleks ei pea olema peres mängijad ega varustust, vaid piisab huvist.“


Golf ja põnevad telefonirakendused Jüri Reitsakas

IT-alal töötava inimesena hakkasin golfi harrastama asudes otsima ja uurima lähemalt nutitelefonidele loodud rakendusi, mis mind selle mängu juures aitaksid. Esimesena tahtsin teada, kuidas mugavalt tulemuste kaarti täita ja neid arhiveerida. Pärast mitmeid katsetusi jäi sõelale GolfShot (golfshot.com), mille tasuta versioon vastab tõenäoliselt enamiku golfarite vajadustele. Äpp saadab tulemused pärast mängu e-postile, mis omakorda tagab nende lihtsa talletamise. Lisaks sisaldab rakendus piisavalt suurt golfiväljakute andmebaasi. Antud rakenduse tasuline versioon Golfshot GPS pole oma hinna poolest (26,99 €) sugugi kallis, arvestades, et tegu on ühekordse investeeringuga, millel puuduvad kasutamise aastamaksud. Tasulises versioonis avardab võimalusi tunduvalt GPSi vaade (GPS view), mis võimaldab näha põhiliste takistuste ja griini kaugust mängija

28

golfimaailm


asukohast. Piirkonna vaade (Areal view) võimaldab mõõta kaugust mängija asukohast suvalise punktini rajal ja sellest punktist griinini. See lihtsustab mängustrateegia valimist. Samuti näeb äpi abil löökide statistikat, kogudes mängude kohta palju huvitavat teavet: näiteks saab salvestada nii löögi kaugust kui ka seda, millise kepiga löök tehti. Sõltuvalt griini kaugusest ja löögistatistikast pakub rakendus välja ka oletuse, millise kepiga löök toimub. Golfshot kogub statistikat peale mängulöökide arvu ka puttamiste, trahvide ja liivalöökide kohta, kuid need on vaja ise äppi märkida. Lisaks arvutab rakendus välja edenemisala löökide protsentuaalsust, kuid ka siin tuleb ise kirja panna, kas löögi tulemusena jäi pall edenemisalale või läks paremale/vasakule ja kui pikaks ajaks. Golfshoti punktimängu tulemuste arvutamisel olen märganud, et vahel eksib rakendus 1 punktiga ühele või teisele poole, kusjuures eksimus on mingil moel seotud händikäpiga. Kui mälu ei peta, eksib äpp näiteks EGCC Stone’i esimese ringi esimesel rajal. Järgmine samm Golf GPSist edasi on rakendus Golfscape (golfscapeapp. com hinnaga 8,99 €). Golfscape muudab telefoni rajaleidjaks. Kaamera abil kuvatakse rada ekraanile ja sinna märgitakse ka Golfscape’i andmebaasist saadavad kaugused.

Eelmise aasta hooaja lõpus pakkus Golfscape mulle tasuta aastaseks proovimiseks nende järgmise taseme golfirakendust PGA TourCaddie Pro (pgatourcaddie.com). Äpp on küll tasuta, kuid selle kasutamine maksab umbes 26 eurot aastas. Mida saab antud rakendus anda juurde juba niigi täieliku GolfShot GPSi omadustele? Teatud erinevus siiski esineb. Esiteks on kasutajaliides tehtud kasutajasõbralikumaks, kogu GolfShot GPSi funktsionaalsus säilib ja mõlemad kasutavad sama pilveteenust, mille tulemusel ilmuvad PGA TourCaddie’ statistikasse automaatselt kõik ringid, mis olid sisestatud Golfshotiga ja vastupidi. Golfshotil oli piiratud takistuste arv, mille suhtes kaugust näidati, kuid PGA TourCaddie väidab, et näitab kõiki raja takistusi. Mängija löökide statistika alusel on rakendus nagu tõeline caddie, tehes soovitusi kepi valikul. Lisatud on ka 3D rajavaade, mis annab soovitusi raja läbimiseks nii löökide arvus kui ka kepi valikul. Kui Golfshot GPS näitab punktide ja griini kaugust rajal, siis PGA TourCaddie soovitab ka, millist keppi kindlast punktist griinile jõudmiseks kasutada. PGA TOURCaddie’le on võimalik juurde soetada TOURAcademy

(pgatourcaddie.com/academy, 9 € kuus), mis aitab golfaril mängu erinevaid osi parandada.

Veel üks huvitav vidin on Zepp (zepp.com/ golf ), mis on golfikindale kinnitatud väike käte ja kepi liikumise mõõtja. See on omakorda Bluetoothi abil ühenduses telefoniga, mis mõõdab keha liikumist. Rakendus paneb need andmed omavahel kokku ja annab löögiliigutuse statistikat näidates infot, millise kiirusega ja millises faasis käed ning keha liikusid, millised olid faaside plaanid ja palju muudki huvitavat. Järgmine põnev rakendus on Ubersense Golf (ubersense.com/golf-instruction), mis võimaldab telefoni kaameraga löögiliigutuse salvestada ja siis võrrelda seda mõne enda varasema, tuttava või pro löögiliigutusega. Samuti saab seda analüüsida graafilise joone abil ja vaadata aegluubis, kuidas keha või golfikepp joone suhtes liikus. Äpp võimaldab jagada oma golfi-swing’i ka teistega. Loomulikult ei asenda ükski äpp pro treenerit, kes näeb vigu oma silmaga ja juhendab mängijat erinevate ja just tema eripära arvestavate harjutuste abil, mis vähendavad händikäppi märgatavalt.

golfimaailm

29


GREEN FEE VOUCHER

30

golfimaailm

Ristsõna vastuseid ootame hiljemalt 4. juuniks emailile karin@golf.ee või postiga Eesti Golfi Liit, Tondi 84 Tallinn. Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja Green Fee Niitväljalt ja golfi demo 4 inimesele Eesti Golfikooli pro Torel Neiderilt.


GOLFIMAAILM (aprill 2014)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you