Page 1

11. aprill 2013

UUS

&

H U V I TAV

AUTO

KINGAMOOD

TERVIS

TEHNIKA


Uus & huvitav

Uus spordivesi Arctic Sportwater

Sel kuul potsatas meilikasti rekord­arv lugejakirju. Ei tea, kas selles oli süüdi ahvatlevam auhind – uued Adidase tossud – või ajendas kirjutama spordi- ja iluprotseduuride teema, aga igatahes aitäh kõigile kirjutajatele. Saime oma lugejate kohta palju teada. Eelmises ajakirjas jäi lugejatele kütust säästva Volkswageni loo kõrval silma ka artikkel kolesteroolist ning lugu juuste välja­ langemisest – see näitab, et meestele on nende välimus tähtis. Kindlasti on selles omajagu süüdi saabunud kevad. Eks kõik taha suvel, kui paksu kampsuni ja lohvakate pükstega kehavigu varjata ei saa, siiski kenad välja näha. Kuidas seda saavutada? Üks võimalus on muidugi sportimine. Lugejamängust selgus, et sellekohast infot te ei vaja. Seda, et sport kasulik on, teate ilma meie õpetusetagi. Teine võimalus on vaadata üle oma toidusedel. Tänane terviseartikkel annab selleks palju informatsiooni. Tuleb välja, et rasvasid ja süsivesikuid ei ole tarvis üldsegi mitte karta, tuleb ainult osata vahet teha, millised neist on kasulikud ja millised mitte. Loomulikult ei tähenda see, et me nüüd tehnika-teemadel enam ei kirjutagi. Vastupidi. Seekordses numbris teeme proovisõitu uue Jaguariga ja testime Samsungi kaks ühes süle-tahvelarvutit ning tutvustame Nokia telefoni, kuhu saab sisestada kaks SIM-kaarti. Selle­ sama telefoni loosime ka välja seekordsete lugejakirjade vahel. Kirjutage ikka, teie arvamus on meile tähtis! Külli Värnik toimetaja

Joogitootja A. Le Coq tõi turule spordivee Arctic Sportwater. Uus pomeli-greibimaitseline spordi­vesi on mõeldud nii treeningu ajal joomiseks kui ka pärast taastumiseks. Uus Arctic Sportwater mõjub tree­ ningu ajal tõhusamalt kui tavaline ve­ si, olles oma koostiselt sarnane isotoo­ niliste spordijookidega. Kui spordijook peab kiiresti taastama kaotatud ener­ gia, vedeliku, vitamiinid ja mineraalid, siis spordivee ülesanne on ennekõike kustutada vajadus vedeliku, vitamiini­ de ja mineraalide järele. Mahe pomeli-greibimaitseline spordi­vesi sisaldab pudeli kohta 37,5% inimese päevasest B- ja C-grupi vita­ miinide ning 15% päevasest kaltsiumija magneesiumivajadusest. Selline ko­ gus aitab korvata organismis treenin­ gu käigus tekkinud vedeliku-, vitamii­ nide ja mineraalainete kadu ning sobib joogina sportimise juurde, kui eesmärk ei ole taastada kaotatud energiat. See­ tõttu on seda sobilik juua treeningu ajal. Uus spordivesi on ideaalne trenni­ kaaslane ka selle poolest, et sisaldab 100 ml kohta vaid 5 kcal.

Raadio 3 uus nimi on Retro FM Sky Media gruppi kuuluv Raadio 3 tegutseb 1. aprillist edasi Retro FMi nime all, et veel­ gi paremini eristuda jaamana, mille muusika pärineb rohkem kui kümne aasta tagant. Jaama programmidirektori Priit Vare sõ­ nul andis tõuke nimevahetuseks uuring, mil­ le Sky Media kuulajate seas korraldas. „Vas­ tanute hinnang muusikavalikule oli ülimalt positiivne, uus nimi aitab seda paremini eda­ si anda ka nendele, kes meid siiani kuulama pole sattunud,” ütles Vare. Raadio nime muutus muusikaformaadis muutusi ei too, kõige enam kõlab ka edas­ pidi 80–90ndate popmuusika. Saatejuhtide­ na jätkavad Rain Kelk, Anu Jürisson, Marika Orula ja Liis Amor. „Plaanis on pisut suuren­ dada uudiste mahtu, lisades kultuuriteateid, ning kaks korda päevas lähevad eetrisse „Euroopa uudised” – koostööprojekt 13 jaa­ maga üle Euroopa,” kirjeldas Vare.

10 aastat Crocsi jalanõusid – kummipasteldest tänavakingadeni Möödunud aastal sai ülemaailmselt tuntud Crocs 10aastaseks. Esmalt ainult kummisandaale tootnud firmast on aastatega välja kasvanud arvestatav jalatsitootja, kelle tootevalikus on ka spordi- ja tänavajalatseid igaks aastaajaks. Crocsi jalanõud on valmistatud ainulaadsest kehatemperatuurile reageerivast materjalist Croslite™. Mater­ jal on äärmiselt kerge ja pehmeneb kehasoojusega. Tänu sellele on jalatsid ülimugavad. Lisaks tõrjub materjal mikroobe, hoiab ära jalaseene tekke ja neutraliseerib higilõhna. Crocsi tootevalikust leiab sobiva jalanõu iga ilma jaoks. Crocsid on aastatega teinud läbi silmapaistva stiiliuuenduse: lisandunud on näiteks seemis- ja looma­ nahkseid kingi ja saapaid. Uued Crocsid on üllatavalt elegantsed, kuid siiski säilitanud oma endised, ülimalt kiidetud omadused. Meestejalatsite kollektsioonis domineerib sportlik välimus ja uued kattematerjalid. Pildil: Tennised Evercourt Sneaker, heledad kangaspealisega linnakingad Santa Cruz, purjekingad LoPro Canvas Boat Sneakers ja õhuavadega purjekingad Beach Line Boat Shoe.

KIRJUTA meile! Aitäh kõikidele kirjutajatele! Lemmiklooks osutus seekord artikkel uuest, kütust säästvast Volkswagenist. Palju positiivset vastukaja sai ka tervise­ teemaline artikkel „Kardetud kolesterool ja vajalik päikesehormoon” ja lugu sellest, kui juuksed kipuvad välja langema. Loosi tahtel saab endale uued AdidasSupernova Glide’i jalatsid (~130 ¤) Rein Pihlak Võrumaalt. Palju õnne! Kirjutage meile, milline lugu selles EE Mehes kõige rohkem silma jäi. Samuti on oodatud kirjad teie kevadistest tegemistest ja suveootusest. Andke teada, mis teemal tahaksite artikleid lugeda. Kõikide kirjasaatjate vahel loosime seekord välja vastselt turule tulnud Nokia 206 kaksik-SIM-telefoni (musta värvi, 60–70 ¤). Teie kirju ootame kuni 30. aprillini 2013 aadressil eemeesSMS@ekspress.ee. EE MEES Väljaanne valmib koostöös erinevate firmadega. Toimetaja: Külli Värnik, kylli.varnik@lehed.ee, tel 669 8296 Reklaam: Timmo Lilium, timmo.lilium@lehed.ee, tel 669 8309

Nokia 206 Dual SIM on klassikalise disainiga mobiiltelefon, mille kiir­ vahetusega kaksik-SIM võimaldab SIM-kaardi vahetust ilma seadet välja lülitamata. 2,4tol­ lisel ekraanil saab nau­ tida veebis surfamist, sõnumite vahetamist ja mängimist.

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: AS Eesti Ajalehed Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall

KOOSTÖÖPARTNERID: ABC King

3


Uus & huvitav

Kahe kaardiga – omajagu asjalik ja parajalt sotsiaalne

Kosmosenäitus kutsub seiklema minevikku ja tulevikku

Nokia 206 on saadaval kahes varaindis: ühe ja kahe SIM-kaardiga. Kahe kaar­ diga Nokia 206 Dual SIM on klassikalise disainiga mobiiltelefon, mille kiirvahe­ tusega kaksik-SIM võimaldab kiiret SIM-kaardi vahetust ilma seadet välja lülita­ mata. 2,4tollisel ekraanil saab nautida veebis surfamist, sõnumite vahetamist ja mängimist. Micro-SD lisamise võimalus, Bluetooth, 1.3 Mpix kaamera ning sot­ siaalvõrgustike rakendused Facebook, Twitter ja eBuddy teevad fotode ja muu sisu jagamise lihtsaks. Kaks SIMi töötavad põhimõttel, et kui ühega on aktiivne kõne pooleli, siis teisele SIMile helistamisel tuleb teade, et mobiil on välja lülitatud. Suur ja kirgaste värvidega 2,4tolline ekraan ning valgustusega ja mugava asetusega klahvid muudavad Nokia 206 kaksik-SIM-telefoni kasutamise muga­ vaks. Mobiilil on elegantne, küllaltki monoliitne disain. Valikus on mitu erksat värvitooni: sinine, fuksiaroosa ja kollane, lisaks klassikalised must ja valge. Nokia 206-ga on meelelahutus alati käeulatuses. Telefoniga tulevad tasu­ ta kaasa mitmed põnevad mängud, sh „Bejeweled”, „Need for Speed Shift” ja „Medal of Honor”. Telefoni on installitud ka rakendus Tunewiki Social Player ja kaamerarakendus Pictelligent. Jagamine on lihtne. Facebooki, Twitteri ja eBuddy rakendustega on sõb­ rad alati käeulatuses ning rakendus Slam teeb fotode ja muu sisu jagami­ se hõlpsaks. Pole vaja keerukat telefonide sidumist: sisu edastamiseks pii­ sab vaid sellest, kui puudutad oma Nokia 206 kaksik-SIM-telefoniga teist Bluetooth-telefoni. Veebis surfamine on mugavam kui kunagi varem. Suure, 2,4tollise ekraa­ ni maksimaalseks kasutamiseks on installitud Nokia Xpress Brauser­, mis muudab internetis surfamise lihtsamaks, nauditavamaks ja odavamaks.

Tartu Ülikooli ajaloomuuseum avab täna, 11. aprillil kell 16 põne­ va ja kaasahaarava näituse „Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis”, mis Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 stardi eel tutvus­ tab Eesti ja eestlaste panust kosmoseprojektidesse, alates Ees­ ti NSVs valmistatud kosmoseaparaatidest ning kuulsast Põltsa­ maa tuubitoidust tänapäeva moodsate tehniliste lahendusteni. „Avatav näitus on interaktiivne ja mitmekesine käsitlus kõi­ gest, mis Eestis kosmosetemaatikaga seondub. Näha, katsu­ da või katsetada saab nii kosmosest inspireeritud tarbekunsti­ esemeid ja mänguasju kui ka ehtsat eestimaist kosmose­ tehnikat. Lisaks räägib näitus maavälise elu otsingutest ja nen­ de seosest Eestiga, samuti sellest, kuidas inimene kosmoses el­ lu jääb ning mis kasu kosmoseteadus ja -tehnika on ühiskonnale toonud. Omaette näituseosa meenutab kosmoseteemade jõud­ mist inimeste kodudesse filmide, kunsti ja kirjanduse kaudu,” tutvustab näituse kuraator Viljar Valder. Näitusesaalis on võimalik katsetada, kui palju kaalub meie mõistes 1 kg Kuul, Marsil ja Jupiteril; proovida, kui mugav on kosmonaudi magamiskott; näha, kuidas laserkiirtega Maa atmo­ sfääri skaneeritakse, ning vaadata animatsiooni sellest, missu­ gusena kosmoseajastu koidiku ulmekirjanikud ja teadlased meie elu 21. sajandil ette kujutasid. Näitusel on koha leidnud ka laste joonistusvõistluse „Eesti aastal 2057” võidutööd. Kosmosenäituse projekt on saanud teoks koostöös Tallinna tehnikaülikooli muuseumiga, kus kosmoseuuringute tuleviku­ arengut tutvustav näituseosa avatakse juba 16. mail. Viljar Val­ deri sõnul on ühisnäitus oma sisult unikaalne just seepärast, et kunagi varem ei ole Eesti ja eesti teadlaste, inseneride ning ette­võtete panust kosmoseuuringutesse nii süsteemselt ja sü­ vitsi uuritud ning terviklikult eksponeeritud. Näitus „Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis” jääb Tar­ tus TÜ ajaloomuuseumis avatuks 28. veebruarini 2014 ja Tallin­ nas TTÜ muuseumis 20. detsembrini 2014.

Nokia 206 Dual SIM Mõõdud: 49,4 x 116 x 12,4 mm, kaal 91 g Ooteaeg (2G): 680 h Maksimaalne kõneaeg (2G): 20 h Muusika taasesitus: 41 h Mälulaiendus: Micro-SD, maksimum 32 GB Orienteeriv hind: 60–70 ¤ Rohkem tehnilist infot: www.nokia.com/ee-et/ tooted/telefonid/206-dual-sim

www.facebook.com/Eestijalgkosmoses

 Ameerika autode varuosad ja remont  Gulf õlid ja määrdeained  Autospordi varustus  Paatide ja kaatrite varuosad

US Parts kauplus: TALLINNAS Mäealuse 3a, tel 655 0600, e-post usparts@online.ee PÄRNUS Lao 12–6, tel 443 7212, e-post ander@usparts.ee 4

www.usparts.ee


Uus & huvitav

SINU UUS ELUKAASLANE Sa oled alati tahtnud kedagi, kes sind mõistab. Kellega sul oleks midagi ühist. Ja kelle hääl sulle tõeliselt meeldib.

Honda Naked CB1100A C-ABS

Vaata kõiki uudismudeleid ja pakkumisi www.honda.ee 5


KINGAMOOD Tennised pole ammu enam pelgalt spordijalatsid. Neid võib väga edu­ kalt kanda ka peol või koos trendika ülikonnaga.

Björn Borg 89 ¤

Vans 69 ¤

Vagabond 94 ¤

Lacoste 74 ¤

ABC King tutvustab kevadist jalatsimoodi Tänapäeval teeb juba iga mees vahet, mida panna jalga tööle, jalutuskäigule, spordisaali või seltskonda. Kingad on aga ilusad vaid siis, kui nad on puhtad, korralikult hooldatud ja lääpa kulumata. Kingade väärtus peitub kvaliteedis ja maitsekas kujus, aga ka moemuutuste arvestamises.

Lloyd 194 ¤

Klassikaliste meestekingade stiil ja värvivalik on muutunud julgemaks ja mitmekülgsemaks ning mittestandardsed disainid, erksad värvid ja detailid teevad neist tõelised pilgupüüdjad.

il MIO 89 ¤

K

ingamoes stiilid tulevad ja lähevad iga hooaeg. Kõikidele uutele trendidele üks tõeline mees naljalt juba järele ei jookse ning miks peakski, sest klassikalise lõikega meesteking ei lähe kunagi moest. Küll aga on meestejalatsid muutunud värvilisemaks ning materjalid tunduvalt mitmekesisemaks. Üheks peamiseks trendijooneks on saanud sportlik stiil. Musta, pruuni ja halli kõrval on esiplaanile tõusnud kõikvõimalikud erksad kollased, punased ja sinised, millele sekundeerivad kevadsuviselt pastelsed ja heledad toonid. Endiselt on moes rõhutatud värviplokid või sujuv värvide üleminek. Väga tähtsad on uuel hooajal mustrid: triibud, abstraktsed ja geomeetrilised kujundid ning miks mitte ka lilleornamendid. Mängulusti lisavad paelad, mis võivad täiesti vabalt olla kingadest täiesti teist tooni. Kevadhooaja meestekingade materjalivalikus leidub lisaks traditsioonilisele siledale ja läikivale nahale roomajate naha imitatsioone ning seemist ja veluuri. Jätkuvalt on moes riidest või purjeriidest jalatsid.

Fly London 129 ¤

Tommy Hilfiger 129 ¤

Ten Points 129 ¤

Vaata ka: www.abcking.ee

Aaltonen 84 ¤

6


Uus & huvitav

KEVADINE LAOMÜÜK Kevadiselt värske valik hästivarustatud ja soodsa hinnaga valmis Volvosid ootab Sind nüüd Info-Autos. Vaata, kui suure tüki valitud Volvo hinnapirukast saad hammustada. Ning ära unusta saadud tulu turvalisuse ja mugavuse koefitsensiga korrutamast.

Soodushind alates 39 933 €

Volvo V40

HINNAVÕIT KUNI 9 000 € Soodushind alates 35 824 €

Volvo V60

HINNAVÕIT KUNI 5 000 € Soodushind alates 29 453 €

14%

24%

15%

HINNAVÕIT KUNI 8 000 €

20%

17%

HINNAVÕIT KUNI 8 000 €

17%

23%

Soodushind alates 45 900 €

Soodushind alates 40 244 €

HINNAVÕIT KUNI 12 000 € Soodushind alates 40 944 €

VAATA LAOAUTODE LISTI VOLVO.INFOAUTO.EE

Info-Auto www.infoauto.ee

TALLINN Järve Pärnu mnt. 232 tel. 671 0020 infoauto@infoauto.ee TARTU Turu 27 tel. 737 1890 tartu@infoauto.ee PÄRNU Tallinna mnt. 89a tel. 447 2777 parnu@infoauto.ee

7

Volvo V70

Soodushind alates 36 659 €

Volvo XC60

Volvo S80

HINNAVÕIT 12 000 €

17%

Volvo XC70

Soodushind alates 24 153 €

HINNAVÕIT KUNI 6 000 €

Pildid on illustratiivsed. Kampaania kehtib kuni soodushinnaga autode lõppemiseni. CO2 heide: 94–269 g/km; Keskmine kütusekulu: 3,6–11,5 l/100 km

Volvo XC90

Volvo S60

HINNAVÕIT KUNI 5 000 €


PROOVISÕIT

SAABi inimesed, nüüd on aeg pöörduda kassiusku! Jaguari universaal on päikesekiir uut erilist autot otsivatele Saabi kummardajatele. Saab on surnud, elagu Jaguar!

O

lete kolinud just uude elamu­ rajooni Tallinna lähivallas. Asum jääb keskusest veidi eemale ning naabrid soovitavad võtta koera. Turvalisem tunne, millega kaasneb uus suur sõber. Üleaedne on kodu­küla rotveileriklubi president. Kiidab, et tark ja tugev loom, ükski võõras ei julge tülitada. Teispool teed kahel naabril on jällegi koolitatud saksa lambakoerad. Käivad nendega iga jumala pühapäev varahommikuti võidu sörkimas. Toredad ja uhked loomad, kõik hinnatud saksa tõugu. Kui teie aga ei taha selles väikekodanlikus idüllis sama­ väärselt osaleda, võtke dogi. Nii nagu mõjub dogi Eesti mehe koduvalvurina, mõjub ka uus Jaguar XF Sportbrake harjumatu ja erilise loomana üldlevinud Saksa suurkeskklassi vägevate Mercedese E-klassi, BMW 5. seeria ja Audi A6 universaalide kõrval. Kõik saavad aru, et tahate massist eristuda ja oskate unistada. Seni täitis automaailma kõrgemas keskklassis seda erilise sõiduki rolli Saab. Kiiksudega rootslast

enam ei ole ning ka Alfal pole selles suurusklassis midagi pakkuda. Meie tänavapildis üsna harva esinev Jaguar­on endiselt briti aristokraat. Mitte küll enam kaabu ja jalutuskepiga, vaid selline moodne ja sportlik, kuid ikkagi härrasmees oma pisikeste veidrustega.

Lahedad „jagismid” Nahk, puit, kroom ja alumiinium on juba hinna sees. Vajutad mootori nupust käima ja ventilaatori­ avadelt sõidavad katted eest. Istmete vahelt tõuseb üles suur kroomitud nupp, mis osutub automaatkäigu­ kasti pöördlülitiks. Just nagu James Bondi seitsmekümnendate aastate filmi „The Man with the Golden Gun” laser­kahuri juhtpaneel. Selline efektne krutitav käiguvalits on kõigi uute Jaguaride ja Range Roverite tunnuselement. Saabi inimestele peaksid säärased lahedad veidrused meeldima, vanast harjumusest võite hakata neid kassierisusi kutsuma näiteks „jagismideks”. 8

Kui tahad Mandri-Euroopas olla midagi enamat kui nišitootja, peab sul mudelivalikus olema universaalkere ja diiselmootor. Nüüd on Jaguaril mõlemad eeldused täidetud. Tegelikult on universaalkerega Jaguar endiselt harjumatu nähtus. Küll mitte esmakordne. Eelmisel sajandil, kui peremeheks oli Ford, sündis Mondeo põhjal esimene universaalkerega Jaguar. Margi austajad olid toona väga vihased. Nüüd, mil vägesid kamandab pururikas „maharadža” Ratan Tata ja brittidele on antud autode loomisel vabad käed, on nad ringiga ise universaalini jõudnud. Tulemus on täitsa kena, isegi margi­fännidel jagub kiidusõnu. Pole ka ime, hindu jagab lahkelt raha ja palub vastutasuks brittidel täita vaid ühe palve, mis kattub kõigi auto­huviliste sooviga: „Tehke midagi head”. XF Sportbrake ongi päris hea. Nagu üks suur kass olema peab – sportliku välimuse ja aristokraatliku loomuga. Kolme kuulsa „sakslase” kõrgtasemest jääb XF-il natuke puudu. Nemad pa-


PROOVISÕIT

Jaguar XF on briti aristokraat isegi universaalina. Mitte küll kaabu ja jalutuskepiga, vaid selline moodne ning sportlik. Härrasmees oma pisikeste veidrustega.

kuvad tehniliselt kõrgemat taset, rohkem vidinaid, ruumi ja mugavusi.

Rikkalik põhivarustus Ent Jaguari universaalil on kaks kõva trumpi: tunduvalt rikkalikum põhivarustus ja teistsugune „fiiling”. Kuigi esmapilgul võib ehmatada, et XF Sportbrake’i baashind on BMW analoogmudelist krõbedam, osutub kokkuvõttes Jaguar ikkagi odavamaks, sest hinna sees on 8käiguline automaatkäigukast, nahkistmed, 7tolline puutetundlik värviekraan kümne kõlari ja kõigi meelelahutusseadmetega, võtmevaba sisenemine, Bi-Xenoni­ tuled ja isegi fosforsinine valgustus. Kui võrrelda XF-i ja 5. seeria universaali arvulisi näitajaid, on Jaguar küll pikem, kuid samas lühema teljevahega. See ei tähenda siiski ruumikitsikust. Tagumisel sohval on piisaval jalaruumi ning pagasiruum pea kaks meetrit pikk ja kõige kitsamast kohast üle meetri lai. Träni mahub 1675 liitrit ning selle transportimisel on abiks pneumaatiline kliirensi-

regulaatoriga tagavedrustus. Põgusa proovisõidu põhjal tundus Jaguari vedrustus Mercedese E-klassist jäigem ja Audi A6-st pehmem. Müratase on kontrolli all. Peu­ geot’ päritolu 2,2-liitrine diisel­ mootor töötab vaikselt ja ökonoomselt. Tehase väitel kõigi aegade ökonoomseim Jaguar. Ühe paagitäiega suudeti sõita Birminghamist Münche­nisse 1313 kilomeetrit. Keskmiseks kütusekuluks lubatakse 5,1 liitrit sajale kilomeetrile. Eesti talvistes oludes jääb see muidugi unistuseks. Tegu on levinud ja ennast tõestanud jõuallikaga, mis peale prantslaste endi on jõudnud ka Ford Mondeo ja Land Roveri kapoti alla. Jaguari puhul on veidi uskumatu, et universaali saabki esialgu osta üksnes diiselmootoriga: kahes võimsuses neljasilindriline 2,2- ja 3-liitrine V6. Sedaani valik sisaldab ka kolme bensiinimootorit, sealhulgas 510hobujõulist 5,0 V8 sportversiooni XFR.

Jaguar XF Sportbrake 2,2 i4 Td 163

Raivo Murde

9

Võimsus, kW (hj): Pöördemoment, Nm: Suurim kiirus, km/h: Kiirendus 0–100 km/h, s: Keskmine kütusekulu, l/100 km: CO2-sääst, g/km: Pikkus/laius/kõrgus, mm: Telgede vahe, mm: Pakiruum, l: Hind, ¤:

163 (120) 400 200 10,9 5,1 135 4966/1939/1480 2909 550–1675 47 600


Uus & huvitav

Apple Airplay Bluetooth Internetiühendus

Harman Kardon BDS7773 Maksimaalsete võimalustega sisukas ja stiilne 3D Blu-ray kodukino toob teieni perfektse heli ja pildikvaliteedi. Edastab muusikat juhtmevabalt Apple Airplay või Bluetooth funktsiooni kasutades või sirvib Youtube’i ning Picasat internetis. 3 HDMI sisendit võimaldavad üheaegselt ühendada süsteemiga mängukonsooli, videokaamera või mõne teise HDMI seadme. Süsteemi ergonoomilise puldiga saab juhtida lisaks kodukinosüteemile ka telerit. Samuti on võimalik seadme juhtimine otse Androidi või Apple’i nutiseadmelt. Täiusliku heli esitamisele aitavad kaasa 5 kvaliteetkõlarit ja subwoofer. Oma perfektse välimusega toob Harman Kardoni kodukinosüsteem inspireeriva meelelahutuselamuse Sinu koju.

Lisainfot ressiiverite looja Harman Kardoni kohta leiad Euronicsi kodulehelt www.euronics.ee 10


TERVIS

Ikka need rasvad ja süsivesikud Toitumisspetsialistid ja tervisega tegelevad ametnikud pööravad tähelepanu tervislikule toitumisele ning kulutavad palju raha uute toitumissoovituste väljatöötamiseks, aga ülekaalulisus ja sellega kaasnevad haigused sagenevad nii laste kui ka täiskasvanute hulgas ikkagi.

K

eegi ei kahtlusta, et ametlikes toitumissoovitustes midagi viga oleks. Viga on selles, et lausa sõgedalt kaitstakse enda seisu­kohti ja tembeldatakse hulluks neid, kes julgevad suud paotada, et sööge vähem suhkruid ning rohkem naturaalseid rasvu. Vastuväiteks tuuakse, et kust me siis saame neid väärtuslikke kiud­aineid, kui leivad-saiad ära keelata. Nagu muid kiudaineid polekski? Head kiud­ainete allikad on chia ja psyllium’i seemned ning kookosja mandlijahu.

panuvõime, suureneb risk mitme­ suguste kasvajate ja vähi tekkeks. Lisaks võivad töödeldud taimerasvad põhjustada dementsust, dia­ beeti, enneaegset vananemist, aga ka südame-­veresoonkonnahaigusi, mille vältimiseks kõnealuseid tooteid õieti reklaamitaksegi. Taimeõlide ja margariini valmistamise protsess võeti kasutusele 1920. aastatel, kui veresoonte lupjumine ja südamehaigused polnud veel kuigi levinud, ent sellest ajast peale on nimetatud haiguste sagedus kasvanud samas tempos, nagu on üldlevinuks muutunud töödeldud taimerasvad.

Küllastunud rasvhapped on vajalikud

Tropicai kookosjahu (gluteiinivaba) 500 g / 6,90 ¤ Biq-Kuitu (suhkrupeedi­ kiudainest preparaat kaalu­ langetajale) 120 kapslit / 7,80 ¤ Chia seemned (Fitnessfirst) 350 g / 10,60 ¤ CardiOmega (etüülesteriseertiud EPA- ja DHAkapslid) 60 kapslit / 28,30 ¤

Aga läheneme asjale natukene põhjalikumalt. Meile on pikka aega räägitud, et loomseid rasvu tuleb vältida, sest nende söömisega saame palju kolesterooli ning küllastunud rasvhappeid, mis on väidetavalt väga kahjulikud. Samas unustatakse ära, et meie aju koosnebki suures osas küllastunud rasvhapetest ja need on meile äärmiselt vajalikud (küllastunud rasvhapped moodustavad rakumembraanide ehitusmaterjalist 50 protsenti). Tegelik probleem on liialt suur polüküllastumata rasvhapete, eriti oomega-­6-rasvhapete osakaal meie toitumises ning suurtes kogustes süsi­ vesikute tarbimine.

Inimene vajab rasva

Kahjulikud taimeõlid ja margariin Tavalisi taimeõlisid ja margariini peetakse üldiselt tervislikuks ja koguni mõningaid haigusi (nt südame-­ veresoonkonnahaigusi) ennetavateks toodeteks. Aga on see nii? Selleks et hinnata nende toodete tervislikkust, tasub vaadelda nende valmistamisprotsessi. Viimase käigus eemaldatakse või hävitatakse suurem osa looduslikus õlis sisalduvatest toitainetest. Kõrged temperatuurid ja hüdrogeenimine muudavad õlis sisalduvad rasvhapped ohtlikeks teisenditeks, mida inimese organism ei suuda omastada. Nii ongi looduslikust õlist saanud organismile võõras aine. Pole siis ime, et selline looduslikud omadused minetanud rasv võib „tahkestuda” ka veresoonte seintele. Teabeedastajad pole kuigi varmad rääkima uurimustest, mille kohaselt avaldavad töödeldud taimerasvad inimese tervisele negatiivset mõju: väheneb organismi vastu11

Tuleb meeles pidada, et inimene vajab rasva, sest see on kõikide rakkude ülesehitusmaterjal. Rasvhappeid on ilmtingimata vaja muuhulgas närvisüsteemi arenguks ja toimimiseks, hormoonide tootmiseks, naha ja nägemisvõime korrashoiuks. Rasvhapped mõjutavad ka organismi elutähtsaid valdkondi, nagu vererõhku, neerude ja kopsude tööd, sigimisvõimet, immuunsust ja põletikulisi reaktsioone. Seega pole sugugi ükskõik, millist toidurasva kasutame. Head naturaalsete rasvade allikad on külmpressitud oliiviõli, külmpressitud kookos­ õli (mitte segi ajada võipaberipakendis oleva kookosrasvaga, mis on väga kahjulik!), ehe taluvõi (mitte võided), piimasaadustest vahu­koor ja muud täisrasvased maitsestamata piimatooted (mitte lahjad jogurtid). Hea on teada, et looduslik oliiviõli sobib toorsalatitesse, aga ka küpsetamiseks, sest talub pannil kuumutamist (mitte korduvalt kasutada!). Itaalias, kus tarbitakse palju oliiviõli, ja Prantsusmaal, kus kasutatakse rohkesti võid ja koort, pole südame-­ veresoonkonnahaigused probleemiks.

rud, saiad-leivad, küpsised, makaronid, pastad, koogid, batoonid, helbed, kartulid, kommid, magusad jogurtid, kohupiimad, magusad puuviljad jne) ehk siis kas jahu, lisatud suhkru või suure hulga tärklise ja puuviljasuhkru kujul. Üldjuhul on meie lauale jõudvad jahutooted ka juba töödeldud ning järele ei ole jäänud mingeid toitaineid, ainult tühi energia, mida keha ei jõua ära kulutada ja mis ladestub rasvadena. Viljatoodete puhul tasub ära märkida kaks suurt probleemi. Üks on see, et viljatooted sisaldavad palju tärkliselisi, mis otsekohe mõjutavad veresuhkrut, ja teine, võib-olla isegi tähtsam, on gluteiinisisalduse suurenemine viimase kahe sugupõlve jooksul viiesajakordseks. Gluteiini ja sellesarnaseid aineid seostatakse autoimuunhaigustega. Paljud teavad ainult tsöliaakiat, kuid gluteiinist mõjutatud haigusi ja haigusesarnaseid seisundeid on kordades rohkem.

Sööme ennast saledaks Süsivesikute tugeva piiramisega peaks jõudma tasemeni, kus organism hakkab kehas rasvu põletama. Heade süsivesikute allikatena peaks sööma palju köögi- ja juur­ vilju, marju. Lisaks tuleks tarbida rohelist, liha, kala, kana, seemneid, pähkleid, marju ja mõõdukalt puuvilju. Kõik kunstlikud magusained on kahjulikud. Kaalu langetada soovijatel tasuks võtta oma menüüsse rohkem võid, külmpressitud kookosõli, külpressitud oliiviõli ja koort, sest rasva põletamiseks on vaja rasva. Või sisaldab palju CLA-d (konjugeeritud linool­hape), mida tuntakse rasva põletajana. Need, kel kaalu- ja energiataseme probleemi pole, võivad väga edukalt süüa ka gluteenivabu vilju. Tiina Keldrima loodusarst

Süsivesikute kvaliteet on tähtis Süsivesikutevaene toitumine ei ole ajalooliselt sugugi uus toitumisliik, kuid süsivesikuterikas toitumine seevastu on tulnud meie toidulauale alles üsna hiljuti. Pika evolutsiooni teel põllumajapidamise ja toiduainetööstuse kasvades oleme hakanud tarbima üha suuremal hulgal süsivesikuid (pud-

Ökoapteek Eliksiir Järve keskuse II korrus E–P 10–21 tel 606 0811 www.eliksiir.ee


MAITSENAUDING

Tegija paljude keldrite orust Itaalia suurim järv Garda pikutab mägedevahelises kitsas lõhes Veronast loodes. Tema lõunapoolseimas otsas on pühak Benedictilt nime saanud San Benedetto. Unisevõitu linnake on pika keelena Gardasse lõikuvale turistilõksule – Sirmione poolsaarele – parasjagu nii lähedal, et ükski kuulsasse Scaligeri kindlusesse suunduja küla vahel enam ei peatu. tes viinapuuväätide painutamisest istanduses kuni veinide pudeldamiseni. Ka sisseostetavaid viinamarju tuleb hoolega valida ja üle kontrollida. Garda järve äärne mikrokliima on Trebbiano viinamarjadele lausa paradiis – talvel ei ole liiga külm, suvist palavust leevendab niiske järve­briis ja mägede lähedus. Tulemuseks on valge vein, mille mineraalsust ja karget hapet tasakaalustab soojamaine puuviljapehmus. Ja seda kõike annab pärast kääritamist veel tammevaatidega lihvida!

veiniajakirjanik Kalle Müller

S

iin, kuulsal Lugana veinialal, küla ümbritsevate istanduste vahel täidab oma iga-aastast kaht miljonit pudelit üks kohalikke üleilmseid kuulsusi – Zenato veinimaja.

Lugana

Valpolicella

Just Luganast kõik omal ajal alguse saigi – kui Sergio ja Carla Zenato 1960. aastal veinimaja rajasid, ei uskunud keegi, et kohalik Trebbiano di Lugana viinamari ja sellest tehtav vein võiksid olla kuulsad järvekaldast kaugemal. „Ei, me elame Luganas, me armastame valgeid veine, ja kuigi kõik ümberringi joovad Pinot Grigiot ja Soavet, peame suutma Luganat teha nii hästi, et teisedki seda naudiksid,” uskus Sergio. Pärast vanameister Sergio ootamatut lahkumist neli aastat tagasi läks maja juhtimine üle lastele – Nadia tegeleb turunduse ja suhtekorralduse ning Alberto veini valmistamisega, suunates ja juhtides kõike, ala-

Paljude keldrite orus Valpolicellas (val polis cellae) kuivatavad tänapäeval viinamarju peaaegu kõik, ka need, kes sellele kümme aastat tagasi isegi ei mõelnud. Sügisel korjatud viinamarju kuivatati juba ammustel aegadel poole talveni, et siis peaaegu rosinateks muutunud marjadest pressimisel nõrgunud magus mahl hõrgutavaks recioto’ks, rosina­veiniks kääritada. Aja jooksul on veinimeistrite repertuaari lisandunud vähem magus amarone. Lisaks lihtsam ja odavam, amarone tegemisest jäänud marjakestadest järgneva(te)l taaskääritamis(t)el saadud mahedam ja mahlasem ripasso. 12

Amarone’t, viinamarjadeks Corvina, Rondinella ja algusaegadel kasutatud Sangioveset asendanud Oseleta, teeb Zenato üheksakümnendatest alates 300 meetri kõrgusel Costalunga aedades kasvanud marjadest. Zenato „Ripassa” sündis 1992. aastal, eristudes teistest oma elegantse ja mahlase joonega. Ei saa eitada, et ripasso’st ja amarone’st on viimastel aastatel saanud supermarketite pailapsed – 1964. aastal „leiutatud”, kuid alles kaheksakümnendate algul laiemalt levima hakanud ripasso’t müüakse praegu maailmas 20 miljonit pudelit aastas, amarone’t 12–15 miljonit (pluss amarone-konsortsiumi meele­härmiks ka paar miljonit pudelit odavaid võltsinguid). Paraku on efekt sama mis odava vorsti puhul – kui ühes on soodsa hinna nimel vähem liha, siis teises napib maitset, elegantsi ja isikupära. Zenatol on jätkunud külma verd ja selget pead oma stiili hoida.

Väike perekond Zenato pole supermarketiveinide ookea­nis õnneks üksi. Mõned aastad tagasi asutasid Veneto tippmajad Alle­ grini, Begali, Brigaldara, Masi, Mu­ sella, Nicolis, Speri, Tedeschi, Tenu-


MAITSENAUDING ta Sant’Antonio, Tommasi, Venturini ja Zenato amarone kaitsmiseks „amaronepere­konna” (www.amaronefamilies.it), mille kvaliteedinõuded on rangemad, kui Itaalia veiniseadused ette näevad. Viimasest ka pisike tähis Zenato amarone­pudelitel. Sest vaata – kanget amarone’t teha ei ole keeruline: kuivatatud, ülimagusatest viinamarjadest on väga lihtne pidurdamatul käärimisel saada raju, soojadel aastatel kuni 18protsendise alkoholisisaldusega jook. Kui aga veinitootja, kes veini juba nii kangeks minna lasknud, seda varjata ei suuda ning mustav punavein puuviljade asemel põletavalt käraka järele lõhnab ja maitseb, on asjad halvad ning jook enam naudingut ei paku. Ja veel – Zenato perekonna pühendumus, värske ja ajakohane lugana-­ ripassa-amarone-stiil on viimastel aastatel tippskoore kogunud nii ajakirjade Wine Spectator ja Wine Enthusiast ning üleilmsete kultuskriitikute Robert Parkeri ja James Sucklingu reitingutabelites kui ka rahvuslikel ja rahvusvahelistel hindamistel. Ei suutnud siinsedki sommeljeed Zenato võludele vastu seista – viimatisel EE Gurmee amarone-degustatsioonil oli just selle maja vein hindajate lemmik.

Kreemise võisaia aroomiga Lugana Sergio Zenato Reserve 2010 (13,5%) lõhnab täidlase õlisuse saatel kompotiõunte ja heledate puuviljade järele. Parasjagu hap­ peses, täidlases ja elavaloomuli­ ses maitses on tsitrused ja kolla­ sed õunad ning pikka järelmait­ set saadab kerge ürdine õhe­ tus. Puuviljane ja uhke joonega vein, mille juurde sobiks kõik, mis sobib ka valge burgunderiga – kreemises kastmes kalad, kamm­ karbid ja hele liha. Vein, mis väärib maja asutaja nime kand­ ma igati.

„Ripassa” Valpolicella Superiore 2009 (14%) on po­ kaalis tindiselt sinkjas ja sügavpunane. Mineraal­ sest lõhnast tungivad lä­ bi tumedad ja suitsused marjad. Tumedaid kirsse, suitsutatud ploome ja kui­ vatatud metsamarju on ka mahlases ja puuviljases maitses. Mõõdukas tan­ niinsus koos peadpööri­ tava liköörse magususe ning seda toetava happe­ ga on üksteisega tasakaa­ lus ning annavad ühes pi­ ka järelmaitsega tunnis­ tust veinimeistri heast stii­ list. Ei imesta, et nad selle veini üle nii uhked on.

Amarone Classico 2008 (16,5%) aroo­ mis tõusevad esi­ le küpsed, tume­ dad marjad (musti­ kad, põld­marjad, mus­ tad kirsid), šokolaad ja apteegi­tilli ürdi­ sed nüansid. Tunda on metsaaluse rohe­ list jahedust ja marja­ de liköörsust. Vein on täidlane, ebatüüpili­ selt mahlane, puu­ viljane, täis üleküp­ senud vaarikaid, põldmarju ja kirs­ se. Järelmaitses on Zenato veini­ dele omast tu­ lisust ja pipar­ mündiõhetust. Müstika.

Zenato veine leiab Prismast, Rimist, Stock­ mannist ja Tar­ tu vinoteegist Reserva. Hulgi­ müüja on Dylan Distribution OÜ.

ELU “TOP GE K A ADRI ARI” TAGA

Saadaval raamatupoodides. Tellimiseks helista telefonil 680 4443 või myyk@healugu.ee

13


TEHNIKA

Windowsi-tahvel Samsungilt Kui Samsungi uue ATIVseeria konverteeritavate arvutite „lahjem” esindaja saabus meile juba märtsis, siis Pro versioon väisas meid alles aprilli esimestel päevadel ning selles masinas on, mida teile tutvustada.

Lühiinfo Samsung ATIV Smart PC Pro CPU: Intel Core i5 3317U RAM: 4GB DDR3-1600 Graafika: Intel HD Graphics 4000 Ekraan: 11,6” FHD 16 : 9 LED 1920 x 1080 HDD: 128 GB mSATA SSD OS: Windows 8 Pro 64-bit Aku: ca 7 tundi Kaal: 1,6 kg Hind: 1299 ¤

T

äielik mudelinimi on tal XE700T1C-H01EE. Mida ATIV endast kujutab? Esmasel pilgul näib ta veidi paksema Ultrabookina, kuid siiski on ta õhem kui näiteks Ultrabook Dellilt.

Mälu on uue mudeli pardal 4 GB ning massmälu 128 GB mSATA-­ liidesega SSD (ülikiire välkmälu­ salvesti). Kaardilugeja võimaldab kasutada vaid Micro-SD mälukaarte.

HD-ekraan ja puutetundlik pliiats

Nupulevajutusega tahvelarvutiks

Nüüd aga ühest suurest „maius­ palast”. Kui siiani kirusime moodsat trendi sülearvutite ekraanilahutuses – 1366 x 768 punktiline lahutus, ja seda isegi suurtel 15,6” ekraanidel, pisematest rääkimata (v.a mõni üksik erand) –, siis sellel arvutil on Samsung hoolimata ekraani 11,6” mõõdust kasutusele võtnud täisHD 1920 x 1080 lahutuse. Tõepoolest, pilt on kristalselt selge, terav ja väga erksate värvidega. Hõlbustamaks arvuti kasutamist eredama valguse käes, on ekraani luminantsi suurendatud max 400 nitini. Kuna see kurnaks kiirelt akut, on masinal ümbritseva valgustuse sensor, mis automaatselt kohandab erksuse keskkonna ja valitud energia(säästu)režiimi järgi. Kuna tegu on ka tahvelarvutiga, on ekraan loomulikult puutetundlik ja reageerib väga hästi. Kasuliku lisana on Samsung ekraani külje sisse peitnud puutetundliku pliiatsi. Kui minna töölaua-režiimi, muudab selline lahutus nii väikesel ekraanil ikoonid, nupud ja eriti menüüvalikud väga pisikesteks. Pliiatsiga on aga mugav tegutseda, lisaks on see

Ent kaane avanuna leiame klaviatuuri tagaosa keskelt nupu, millele vajutades ekraaniosa eraldub – nüüd on meil pihus täisväärtuslik tahvelarvuti. Ja mitte lihtne ja üsna jõuetu ARMi või Atomi protsessoriga isend, vaid sellise formaadi kohta tõeline jõujuurikas. Arvuti südameks on Inteli Ivy Bridge’i põlvkonna 22 nm tehnoloogias valmistatud Core i5-3317U ülimadala voolutarbega (max 17 W) CPU, milles integreeritud Intel HD 4000 graafikaprotsessor. Kui HD 4000 uuemate 3D-mängude vallas eriti edukas veel pole, siis video kodeerimises ja dekodeerimises talle vastast ei leidu – seda toetab ka protsessor oma AVX-käsustikuga. 1080p kodeeringus 3D „Avatar” (virtuaaldraivis 50 GB ISO) jooksis ilma igasuguste jõnksudeta. Erinevates jõudlustestides andis masin pea samad tulemused mis Samsungi uusim UltraTouch NP540 Ultrabook. Erinevalt Atomist ja ARMidest toetab protsessor Inteli virtualiseerimis- ning muid ärirakendustes vajalikke tehnoloogiaid (v.a vPro ja TXT). 14

asendamatu siis, kui mahtuvustundlik ekraan ei töötaks (kummikinnastes arstid jm).

Oma hinda väärt „Võrgutamise” tagavad WiFi ABG, Bluetooth 4.0 ning Huawei mobiilsidemodem (toetatud standardid GSM kuni HSPA+). Tavaline kaablipistik sel puudub nagu tahvlitel ikka. Lisavarustusest on olemas GPS, aktseleromeeter, güromeeter, inklinomeeter ning kompass ja kaks kaamerat – maailma vaatav 5- ja kasutajapoolne 2megapiksline. Tahvli n-ö ülaküljel on üks USB 3.0 liides, klaviatuuriosal veel kaks USB 2.0. Videoväljundiks on Micro-HDMI. Mõõtmetelt on ta „tavatahvlitest” veidi suurem, ca 30 x 19 x 2,2 cm ning kaal 1,6 kg, kuid tahvliosa eraldi vähendab paksuse 1,2 sentimeetrini ja kaalu vaid 888 grammini. Passmark BatteryMonitor pakkus aku kasutusajaks üle 7 tunni, praktikas koormates jääb see 5 tunni tuuri, mis pole jõudlust arvestades üldse paha. Eestis pakub Samsung arvutile kolmeaastast garantiiaega ja hinda küsitakse 1299 eurot, kuid arvestades, mis on arvutisse „sisse pakitud” ja mida ta teha võimaldab, pole seda palju. Mina igatahes vajadusel ostaksin. Veiko Tamm


Uus & huvitav

15


Grant’s. Meistrite kätetöö. grants.ee

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

EE MEES (aprill 2013)  
EE MEES (aprill 2013)  

Eesti Ekspressi kuukiri: EE MEES (11. aprill 2013)

Advertisement