Page 1

27. detsember 2012

uudised

ajadisain

RAKENDUSKUNSTI TRIENNAAL

VANAD ja UUED KELLAD

Y

KALEDS E

AKEN II KUNI GARANT AASTAT

5

PASSIIVAKEN


Jõulukuul parim pakkumine koostöös Itaalia tootjaga L'abbaté (www.labbateitalia.it).

Gio Ponti disainiklassika aastast 1937,

tool Livia!

Jõulukuul ainult 149 €! Hind enne 245 €. Iga tooliga kaasa jõuluüllatus Toscanast, ehtne Sangoviese punavein!

Pakkumine kehtib vaid kuni 06.01.2013.

Tool & Tool | C. R. Jakobsoni 14, Tallinn | tel 670 0498 | tool@tool.ee www.tool.ee

Uus kvaliteetne santehnika, disaintapeedid ja laminaatparkett kuni 90% soodsamalt!

Ole trendikas ja osta soodsalt! Tellitavad disaintapeedid –20% normaalhinnast.

Kuidas on see võimalik? Toome kauba ise maale ja müüme otse lõpptarbijale, samuti ostame pankrotistunud ettevõtete vara, seega on meie hinnad tihti isegi tootjahinnast madalamad.

Moodsad kivimassist vannid normaalhinnast, alates €.

–45%

595

Vaata lähemalt: www.pankrotivara.com ja www.laohind.ee


Uus & huvitav

Duii Mini Tilluke versioon Duii Mini tekkis justkui iseenesest, kui oli näha, millist muljet Duii publikule avaldas. Selge paralleel vintage-autolaterna, töömehe kiivri või – miks ka mitte – turris juuksetutiga kiilaka mohikaanlasega, kes on ajalooliselt olnud Dieseli mässumeelsuse ja pungi­laadse stiili sümboliks.

Diesel Foscarini Sims 3 Meie arhitektide järelkasvu eest on juba aastaid hästi hoolitsenud arvutimäng Sims. Nüüd on selle väärtusi tunnistanud ka itaallaste trenditiim Diesel Foscarini, kes teeb oma toodangu, valgustitest-mööblist kuni lisanditeni, kättesaadavaks selle virtuaalkeskkonna kasutajatele: diesel.foscarini.com.

„Äpid”

Ajal on kella kuju Esimene kell oli post. Polegi vaja liikuvate osadega mõõtjat, päikese vari liigub ise! Ehk võiks ürgkellaks pidada Stonehenge’i mõistatuslikku postide süsteemi? Küllap oli päikesekell läbi aegade igal linnaväljakul. Mehaaniliste imede tulekuga sattusid need ajaloo prügikasti, kuigi sümbolina on endiselt au sees: võtke või Kadrioru tiigikell. Kord seisin Taube-äärses Rothenburgis ühe maja ees ja mõistatasin, miks on sellel kolm kõrvuti asetsevat päikesekella. Sein koosnes kolmest tahust, kuhu päike paistis erineval ajal. Ehk sai nii aega täpsemini mõõta? Märksa pikemate ajaühiku­te kell on Bolognas San Petronio basiilika põrandas­se inkrusteeritud. 16. sajandi dominikaa­ni munga loodud joon, mida sajand hiljem täpsustas astro­noom Cassini, on oma 67 m pikk. Sel sodiaagitähistega marmormeridiaanil ei mõõda aega vari, vaid päikesekiir, mis siseneb hämarasse löövi tilluke­ sest august kirikuvõlvis. Küllap on tuntuimaks ajasümboliks siiski liivakell, seda klaasi leiutamisest peale. Hiljem jäi see siiski mehaanika-­ajastu põnevatele süsteemidele alla, kuni tekkisid elekter ja digimaailm. Aga nüüd on liivakell ringiga tagasi ja tiirutab alalõpmata arvuti­ekraanil... Anneliis Aunapuu toimetaja

Marset TamTam

Valgustiseeria APPS eest pälvis FLOS tänavu paljude teiste hulgas ka Red Dot’i disainipreemia. Jorge Herrera Stuudios disainitud signaallambid oma LED-valgustusega piktogrammide ja seda raamiva värvilise kumaga sulanduvad valutult interjööri, seda eriti kohtades, kus tähis ei peaks silma kargama.

TamTami võib kirjeldada mitmeti: see on nagu mahlane küps viinamarjakobar, nagu Nick Masoni trummikomplekt Pink Floydi päevilt või nagu Perseuse tähtkuju. Fabien Dumas on aluseks võtnud arhetüüpse lambi­varju ja korraldanud sellest elegantse „organiseeritud kaose”. Keskse kupli ümber on haagitud väiksed satelliit­kuplid, mida saab pöördmehhanismi abil 360° suunata. Marseti ja teisi Euroopa tuntud valgusti­brände küsi uuest valgustite projektimüügifirmast www.lampard.ee.

Sõnumiga tapeedid Poolteist nädalat tagasi esitleti salongis Põrrand+Zein uudisfirma Most Interiors tapeete. Lisaks Eesti kunstnike loodud näidistele saate piiramatult eri­ kujundusega tapeete tellida või lausa ise kujundada. Disainer Riina Eigi-Sobolewska on vanal heal katoliiklikul Poolamaal leidnud oma niši, tuues sisustusturule tapeedid, mis meie mehelikku maailma sügavat ja läbitunnetatud naiselikkust lisavad. Kontseptsioon tugineb ka feng shui taustale – tapeetide kujundikeel sisaldab sümboleid, mis inimesi tasakaalustavad. Julgetes koloriitides tapeetide kujundusse on haaratud ka kunstiajalugu ja folkloori, realistlik on kokku keevitatud abstraktsega, peegeldused ja kordused muudavad üld­mulje kuidagi kosmiliseks. Muide, minimaalne tellitav kogus erikujundusega tapeeti on üks rull. Lisa vaadake kodulehelt www.mostinteriors.eu.

EE kodu Väljaanne valmib koostöös erinevate firmadega. Toimetaja: Anneliis Aunapuu, anneliis.aunapuu@lehed.ee Reklaam: Marit Kõrven, marit.kõrven@lehed.ee, tel 669 8236

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: Advig Stahl Väljaandja: AS Eesti Ajalehed, Trükk: AS Printall

KOOSTÖÖPARTNER: Airvitamin OÜ

3


AJADISAIN

Kell kui turismimagnet – vasakul Orsay muuseumi kell Pariisis, paremal Tallinna Pühavaimu kiriku uhke kell, mille kujutise on Leonardo Meigas äsja kandnud tänapäevase kella sihverplaadile.

Tiksuv sild mineviku ja tuleviku vahel Kellade isikupära ja sisemist hingust on disainerid püüdnud väljendada ajastule omases võtmes juba kauges minevikus. Uurisime kahelt nüüdisaja silmapaistvalt kelladisainerilt, millest nemad oma loomingus lähtuvad ning mida kell kui ajamasin nende jaoks tähendab.

Leonardo Meigase Tiksuv tellis (2001).

N

ii Leonardo Meigas kui ka Tarmo Luisk on disainerid, kelle looming ei vaja tutvustamist. Erakordsed ajadisainerid, kelle minevikus, olevikus ja kindlasti ka tulevikus valmiv looming suudab meid oma erakordsuse ja tavapärastest raamidest väljas olemisega üha uuesti üllatuma panna.

Ajamasin inspireerib Kui uurin disaineritelt, miks nad on oma loomingulise tee sidunud just kellade kummalise rajaga, vastab Leonardo Meigas filosoofiliselt: „Usun, et asetume oma elus just selliste valikute ette, mis meile on määratud. Blaise Pascal on kirjutanud, et inspiratsioon külastab vaid ettevalmistatud aju. Ei ole banaalne kinnitada, et hea kontsert, näitus, reis, raamat ja film on osa sellest ettevalmistusest. Nagu ka taiji treeningud. Inspiratsioon ja armastus liiguvad lähestikku. Aga neil on erinevus: inspiratsioon tuleb kutse peale. Tasub keskenduda. Disaineri töö eesmärk ei ole ju sama mis vabade kunstide loojal. Mõte saab tiivad ülesandesse süvenedes, vastust otsides. „Design: problem comes first,” nagu ütles kokkuvõtvalt Taani disaini­ keskuse juht Jens Bernsen. Minu valikuid suunavad samad vaimsed hoovused mis meid kõiki. 4

Need mõjutavad nii riidemoodi kui ka majade arhitektuuri, ruumide mööblivalikut, käitumismustrit ja usutunnistust või selle puudumist. Disaineri „antenn” nende hoovuste tajumiseks peab olema hästi ühendatud.” Leonardo Meigas tunnistab, et tema looming on olnud kelladega seotud juba üle kahekümne aasta. „Oli aasta 1989, pöördeline aeg Eestis ja ka minu elus. Ees seisis kokkulepitud autorinäitus Tallinna kunstihoone galeriis. Olin aga hõivatud saja muu asja ja projektiga, mida sain esimest korda elus teha ilma riikliku bürokraatiata. Näitus ja ajahäda tõid teema ise kätte – ajanäitaja kui metafoor. Kella kaudu sain vaatajat kõnetada nii vormi kui ka graafikaga. Iga kell iseloomustab oma valmimisaega ja valmistajat. Täna ma muidugi selliseid, nagu 20 aasta eest, ei tee. Aeg on teine,” juhtub Meigase sõnul iga asi omal ajal ja põhjusel. Tarmo Luisk seevastu põhjendab ajanäitajate disainimist ratsionaalsemal moel. „Kellasid hakkasin disainima eelmisel sajandil, sest kõik, mida kauplusest osta sai, tundus igav ja sisutühi. Esimese kella disainisin endale koju. Edasi muutus see selliseks mõnusaks ja üsna ladusalt teostatavaks hobiks. Disainin neid ka aeg-ajalt täna, kui aega on ja kui mõni väga hea idee tuleb. Aeg, aja kulg ja üldisemalt kulgemise teema on mind alati paelunud. See on midagi, mida me ei suuda õnneks kontrollida,” selgitab ta, lisades, et reeglina leiavad ideed ta ise üles ning valivad end ellu kutsuma. „Kunst realiseerub inspireerituna ümbritsevast, inimestest, mõtetest ja helidest, lõhnadest ja muusikast ning miljonist muust aspektist. Jätkuvalt ammutan inspiratsiooni Arvo Pärdi loomingust. Neid igavikulisi teoseid kuulates ei saa lihtsalt luua midagi igavat või keskpärast,” sõnab Luisk.

Igal kellal oma lugu Meigas nimetab oma loomingu taustaks ERKI tudengiajal saadud valguskoopiaid muusikateoreetik Leo Semleki ajateooriast ja sinusoidsest kolmeosalisest ajateljest. „1989. aastal ühiskonnas toimunud pragunemised ja pöörded kajastusid ka näitusekollektsiooni vormides. Iroonilise käokella „Moskva aeg” numbridki olid tunni võrra nihkes, 12 kohal oli üks jne. 1991. aasta näitusekellad valmisid juba teises ajas. Must poleerlakk, kroomitud metall, poleeritud roostevaba teras ja valgevask kandsid Ilusa Kodu õhustikku ja märgistasid Tallinna esimese disainigalerii Molen suunatust väärikale ostjale – oli pankade tekkimise aeg. Aeg, juba märksa mitmetasandilisemalt, on ka 2004. aastal loodud keraamikasarja „Meri” sisuks. 2006. aastal kujun-


AJADISAIN

Jäigad ja elastsed seina- ja laeliistud, valguskarniisid, laerosetid, sambad ja Leonardo Meigase keraamikasari „Meri” esitab kaunilt aja kulgu nii läbi ajas ülikestva materjali (kõrgkuumus­ savi), liivalainelise kujunduse kui ka otseselt kellana.

Tarmo Luisu vaimukate sihverplaatidega kelli võite leida disanipoodidest, näiteks Kunstihoones asuvast Nu Nordikust.

dasin Tallinna Pühavaimu kiriku seinakella kujutisega meene. Möödus kuus aastat ja nüüd on jõudnud Eestisse selle valmistamiseks sobiv tehnoloogia. Iga asi omal ajal.” Tarmo Luisk sõnab aga, et eks alateadlikult on kindlasti iga kella loomise taga elukestev otsimine, muutused toimuvad lihtsalt millalgi, kontrollimatult… ning kui enam ei otsi, ei teki ka tungivat vajadust midagi luua.

Looming on disaineri nägu Kuidas on omaenda loominguga? Kas tagant­ järele mõtlete, et oleks võinud midagi teisiti teha või on mõni teisest südamelähedasem? „Ma ei ole eriline enda loomingu austaja, ei klammerdu millegi tehtu külge, üritan pigem edasi liikuda ja teha midagi veel lahedamat või siis teistsugust,” jätab Tarmo Luisk valminu minevikku ega oska midagi loomingust esile tuua, lisades, et ei raiska reeglina aega kehvade ideede teostamise peale. Iga kell, mis on valminud, on sel eluetapil tähendanud järelikult midagi, mis on sundinud seda valmistama. Leonardo Meigas kinnitab, et tema jaoks on enda töödest meeldejäävamad olnud vast 1991. aasta kollektsioonist oma ajatu sõnumiga „Must” ja „Valge”. Vertikaalne sinusoid visualiseerib maiste ja taevaste jõudude lainelist energeetikat. „See huvitab mind jätkuvalt. Ei unune ka 1999/2000 Tallinna linnavalitsuse hoones paiknenud ja kümnel õhtul Vabaduse väljakult näha olnud kell võimsa laseri kiirest osutitega, mille tipud kadusid 3 km kõrgusel pilvedesse. Samuti oli mahukas ja aeganõudev, kuid huvitav töö 2010 Kiek in de Köki 6. korrusele valminud 2,5 m läbimõõduga, valguse abil aega näitav „Ajakuul”,” selgitab Meigas.

Leonardo Meigas „Must” ja „Valge” 1991.

Vanades kellades peegeldub aja väärtus Praegu on külastajatel võimalik nautida Rannarahva muuseumis väljas olevat haruldast kellakogu. Mis ajast pärit kelladega tegu ning kust on need kokku kogutud? „Tegu on kunstnik Heli Rõõmu erakollektsiooni kuuluvate kelladega, mis pärinevad 19. sajandist ja on hangitud enamjaolt Saaremaalt, kuid valmistatud põhiliselt Schwarzwaldis. Näitusel on veel mõned Inglise kellad. ­Kogu on mitmekesine, sinna kuuluvad nii talurahva seas ülimalt populaarsed lille­mustriga lakk-kilpkellad kui ka uhkemad klassitsistlike ja baroki mõjudega seinakellad. Kogus on ka kaks käokella,” selgitab Maivi Kärginen, SA Rannarahva Muuseumi teadusjuht.

„Kell tänavapildis lähendab linnaruumi elanikele ning tekitab meeldejäävaid orientiire külalistele. Meenutan kunstiajaloolase Karin Hallas-­ Murula aastakümnetagust väga head linnakellade ideeprojekti, mille eesmärk oli aidata moodsalt disainitud sisustuselementidega kaasa linna omapära arendamisele ja ajakohastamisele. Kella võiks ühendada infoaluse teemaga – kellsõnumi­sammas (südalinnas) või kell-infoviit (vana­linnas). Ettepanek jäi siis ametniku sahtlisse. Oleks aeg see projekt välja võtta. Lisada kellasambale nutitelefoni rakendused. Mõte ei peaks piirduma Tallinnaga,” kinnitab Meigas lõpetuseks. Kadri Penjam

5

Lai valik tapeete

Decorest Disain OÜ Sisustussalong Kunderi 8a/Tartu mnt 33, Tallinn tel 504 7587◉ decorest@decorest.ee

www.decorest.ee


Uus ja VANA

Aja uus kuju ja nägu Linnas ringi käies kurvastame sageli, sest kohaliku koloriidiga meenete aset täidavad matrjoškad. Asi on paranemas. Disainer Leonardo Meigas, kes on pidevalt tundnud huvi ajanäitajate disaini vastu, on nüüd leidnud võimaluse oma ideid tänapäevasel viisil ellu viia. Firmas Reklaamtoode OÜ lõikab täpne laserlõikur vineerist välja vajalikud kujundid, need liimitakse kokku ning printer trükib sellele kujutise ja vajalikud viimistluskihid. Nii sünnivad kohaliku koloriidiga kellad.

Väike kaval tootmisjääk

Meigase töö “Pühavaimu” pälvis aastal 2005 Tallinna suveniirivõistlusel teise preemia, kuid selle tootmiseni on jõutud alles tänaseks. Moodsa printeri abil sünnib üdini tallinlik meene. Ja uusi põnevaid kujundusi hakkab kaubamärgi Tempora all tulema ridamisi.

Eero Nigulas (Reklaamtoode OÜ) vaatleb ühes Leonardo Meigasega, kuidas printer trükib tulevasele kella sihverplaadile temaatilist Artur Alliksaare luuletust „Aeg”.

Sellise topeltspiraali suudab laser vaevata vineerist välja lõigata. Ja just selline tükk tuleb välja saagida Leonardo Meigase kella sisemisest vineerikihist, et sinna mahuks südamik. Universaalsele kujundile võib kanda igasuguse pildi, olgu selleks siis hooajaline meeleolu või firma­ stiil. Ja tegu on… klaasialustega!

Aeg kui kunst – Viini Ankurkell Ajal, mil Viin kandis veel oma iidset keldi nime Vindobona, seisis sellel krundil Vana-­Rooma valitseja residents ehk Praetorium. Praegu seisavad seal 19. sajandil asutatud kindlustusühingu Der Anker hooned. Aastatel 1912–1914 loodi hooneid ühendav galerii koos Franz von Matsch’i loodud põneva ja erakordselt kauni kineetilise kunstiteose – Ankurkellaga, mis on pühendatud ajaloolistele viinlastele. Kellal on ääretult omapärane numbrinäit, mille eest liiguvad läbi kaksteist Viinile tähtsat isikut. Kella ühest alustab keiser Marcus Aurelius, kes oli sõjas hävinud Vindobona üles ehitanud ning sinna impeeriumi jõudude peakorteri rajanud. Sealsamas Praetoriumis kuulus väejuht aastal 180 ka suri. Tema järel tuleb Karl XII, edasi näitavad ennast mitmed aukandjad ja meistrid. Pildil paistab kella kümne all Savoy prints Eugen ja vasakult läheneb juba keisrinna Maria Theresia. Kell kaksteist ilmub ringkäiku lõpetama kuulus Austria helilooja ja muusik Josef Haydn, Mozarti sõber ja Beethoveni õpetaja.

6


Uus & huvitav

7


AIDAKUNST Anneliis Aunapuu

Kogumisobjektiks võib olla mis tahes asi – kasutatud argiesemetest kõige ihaldusväärsemate kunstiteosteni. ETDMi näitusetutvustusest

Detailid taiesest Asjad (2009–2011). Åsa Elmstam, Rootsi.

Kõige maise, ka rakenduskunsti kaduvust peegeldab briti kunstniku David Clarke’i taies „Saabumisel surnud” (2011).

Kogumise kunst on kunst Kas teate Tallinna vanalinnas aita, mille kõrval jookseb omanimeline tänav? Selle 17. sajandist pärit kõmavate võlvide all avati Tallinna 6. rakenduskunsti triennaal. Välja on pandud asju, mis lapsed kilkama võtavad ja suurtele mõtlemist pakuvad.

K

aarja sissepääsu kaudu Lai tänav 17 pääsetegi Tarbekunstija Disainimuuseumi. (Nimi on sel kohmakas ja meelde ei jää, aga koht on tõesti tore!) Aita on välja pandud rahvusvahelise autorkonna taiesed teemal „Kogumise kunst”, näitust kureeris Love Jönsson Rootsist. Aida kahele korrusele on väljapaneku kujundaja 3+1 Arhitektid (Markus Kaasik, Karin Leht, Andres Ojari, Ilmar Valdur) loonud männipulkadest „sisemajad”, kuhu on kunst elama pandud.

li. Vulgaarselt võttes piirdub „Kogumise kunsti” rakendatavus paari leedulanna gobelääntehnikas seinavaibaga ja mõne eseme saaks ehk punkpeol ehtena kaela riputada. Aga ärge otsige otstarvet – „Kogumise kunst” on vaatamiseks. Ja vaadata on lõbus, see on sisukas meelelahutus.

Kogu Taies, mis hästi „Kogumise kunsti” mõtet kannab ja edasi annab, on rootslanna Frida Breife välja­panek „Valge varjundid” (2008–2012), materjaliks tikitud ja trükitud tekstiilid. Imehästi on need laotunud ümaraks kompositsiooniks, moodustades aluspinnaga (milleks on aida tore laudpõrand) suure­pärase terviku. Eestlastest jäi kõige enam meelde Krista Leesi, kes on teinud enesele omase irooniavarjundiga kummarduse kadunud Eesti oma rahale, õmmeldes „kogutust” „rakendusobjekte”. Taiesele on ta andnud nime

Rakendus Ei ole selle näituse kangas sugugi igavalt ühtlane. Kokku on kogutud tööd, milles on parasjagu nalja ja parasjagu sügavust, tasakaal idee ja teostuse vahel kord siia-, kord sinnapoole kaldu. Rakendatavusest ei hooli see kogum siiski põrmugi. Pigem rakendatakse tarbemaailma objekte kui kunstitegemise materja8

„Rahapesu (sooline võrdõiguslikkus)” 2010. Vähemalt sama hea õmblustööna jääb meelde „Susside kollektsioon” (2010–2011), mille on tekitanud prantslanna Brigitte Amarger röntgenipiltidest ja niitidest. Susside kujundusvariatsioone on uskumatu hulk, kogu jätab tugeva, aga õhulise mulje.

Kunst Võimas kogu ootab ka tagaseinas: A5 – Annika Pettersson, Adam Grinovich ja Romina Fuentes (Rootsi, USA, Argentina) – „Aeon Profit / Piano Forte” (2010–2012, jätkuv projekt). Raske pole ära tunda selle kogu päritolu, ja sildilt võitegi lugeda: „Kõik materjalid pärinevad pianiinost (niiti ja terast on kasutatud otstarbekohaselt)”. Peapreemia saanud kontseptsioonis on Jaanus Samma üles seadnud kulunuvõitu „vaadake, mida ma


Uus & huvitav

KODU SOODSALT SOOJAKS! TALA 06

479 €

605 €

LOVERO

1611 €

2047 €

2014 €

KV 055 R/L

MARONO

1503 €

1889 €

1670 €

MENDOLO 3S 2558 €

KV 055A

1441 €

2362 €

1601 €

NORRA KERGAHJUD LUGANO

5410 €

–10% SALZBURG

BASEL

2930 € 4181 €

RONDA

3194 €

Suur valik sooduspakkumisi: www.raidkivi.ee Salong KAMINAKODA TALLINN: Pärnu mnt 139e/2, tel 677 6977 TARTU: Tähe 127e (XNord OÜ Kaminasalong), tel 5661 5954

kaminakoda@raidkivi.ee • www.raidkivi.ee 9


AIDAKUNST

Detail taiesest Aeon Profit/Piano Forte.

„Aeon Profit / Piano Forte” (2010–2012). Aina edasi arenevat taiest loob autorite kollektiiv A5: Annika Pettersson, Adam Grinovich ja Romina Fuentes (Rootsi, USA, Argentina).

Alexander Friedrichi Aumedal (2010) Saksamaalt.

Rootslanna Frida Breife taies Valge varjundid (2008–2012) on eksponeeritud põrandal.

Värviliste pliiatsite kogumise kunst, Maria Cristina Bellucci, Itaalia.

Osa Krista Leesi Rahapesust (Sooline võrdõiguslikkus) 2010.

Prantslanna Brigittte Amargeri röntgensussid.

julgen” lõksu (mis näib kunstimaailmas juba „meinstriimiks” trügivat), kuid tõsi ta on, et see vastab 120 protsenti näituse kontseptsioonile: „kogutud” „tänavakunst” on „rakendatud” „paeluvaks” „tarbeesemeks” ehk ulakas salasirgeldus on kootud kampsunisse. Teisest premeeritust, leedulanna Vita Gelūnienė vaibast „Ükssarvikujaht” (2011) mööda juba ei pääse, niivõrd vägev on selle värvimöll, jõuline selle irooniasegune kujundikeel ja vapustav sellesse sisestatud töömaht. Amortiseerunud töövahenditele pakub uusi võimalusi itaallanna Ma-

ria Christina Bellucci. Tema taiest „Värviliste pliiatsite kogumise kunst” (2010) võib käsitleda ka kui ehtekomplekti. Ehte mõistet avardavad sealsetest taiestest nii mõnedki. Neist kodutemaatikale on lähim rootslanna Åsa Elmstami kaksiktaies „Asjad” (2009–2011), mis sisaldab kaht toolidest koostatud (kaela)võru, ühel materjaliks plast ja teisel messing.

võlu. Imekaunis, kuid ajas kannatada saanud karp pole hakkama saanud oma pakendikohustusega, sest selles sisalduv hõbenõude grupp on karbist veel palju hullemini kannatada saanud... Taies kannab morbiidset tiitlit „Saabumisel surnud” (2010). Idee on väärinud sterlinghõbedat. Maskuliinsel lainel jätkates: sakslane Alexander Friedrichi taies „Aumedal” (2010) on näinud medalisaamist ja -andmist uue kandi pealt, esitades pintsaku, mille reväärilt on lahti rebenenud medalikujuline tükk. Näitusel on ka skulptuurile lähenevaid teoseid – olgu selle tões-

tuseks groteskne figuraaltaies Sergei Isupovilt (Venemaa, Eesti, USA), mille ta on nimetanud „Kogemuste kollektsiooniks” (2012). See keraamiline, ilmselgelt oma hiidtiibade all kannatav naisfiguur on nii idee kui ka teostuse poolest tragikoomiliselt kukerpallitav ese.

Aeg Aega kui hävitavat, põletavat ja määndavat faktorit esitlevad nii mitmedki näituse teosed. Efektseimaks näiteks on britt David Clarke’i esitatud taies, kus on võrdselt traagikat ja

10

Kõik nähtu ei pruugigi meeldida, aga näituselt väljudes on tunne, et oled sammukese moodsa rakenduskunsti mõistmisele lähemale nihkunud. Anneliis Aunapuu


Uus & huvitav

11


KAMIN SALVESTAMA!? Süütate tule ja kamin annab kohe sooja, tule kustudes jahtub aga kiiresti. Selle põhjuseks on kaminal puuduv soojasalvestusvõime, mistõttu läheb suurem osa sooja korstnasse. Sisse peaks vaatama ka õhurestiavadest, veendumaks, et kamina soojakapist ei paista ilma fooliumita villa. Juhul kui seda näha on, peate kindlasti mõtlema kamina ümberehitamisele, sest iga kütmisega lendleb tuppa villakiude, mida inimene endale sisse hingab. Ja see on ka põhjus, miks selline tehnoloogia Kesk-Euroopas juba keelatud on.

Selleks tuleb kamin lahti võtta, kuid üldjuhul piisab ainult soojakapi lammutamisest. Pärast seda saab kaminasüdamiku kohale paigaldada soojasalvestavad moodulid (CMA moodulid). Uue soojakapi ehitamisel kasutame soojasalvestavat plaati (CPA plaati). Sellega saavutame kaminal pea 90% kasuteguri ja 8–12tunnise salvestusaja ning seda kahe koldetäie (7 + 7 kg) kuivade puudega kütmise korral. Lühikese põlemisaja (1–2 tunni) jooksul koldes toodetud väga suur hulk energiat juhitakse otse läbi soojasalvestavate moodulite, mis selle enne korstnasse suundumist salvestavad. Suitsugaasid jahutatakse temperatuurini suurusjärgus 130– 200 kraadi, soojasalvestavates moodulites olev soojus aga kiiratakse välja pika aja (8–12 tunni) jooksul. Tänu sellele suureneb kamina võimsus 30–40 kW-ni.

WWW.KOLTSIKAMINAD.EE 12


Uus & huvitav

Kahe astmega treppredel lucano treppredel on disainitud Jaapanis ning suunatud kasutamiseks nii kodus kui ka bürooruumides. redel on äärmiselt lihtsa ja kasutajasõbraliku konstruktsiooniga, mis on ka perfektselt teostatud. Oluliseks lisaväärtuseks on jaapanlikult lakooniline tootedisain, mis kombineerituna sobiliku värvilahendusega lubab sellist praktilist toodet hoida ruumis nähtaval. esialgsesse värvivalikusse kuuluvad valge, must, punane ja oranž.

KOlme astmega treppredel Kolmeastmeline redel on kõrgem ning lisatud on turvabarjäär, mis tagab ohutuma ja mugavama kasutamise. praktiline ja ilus abivahend toimetamiseks nii kodus kui büroos. lisaks praktilisusele ka arvestatav ruumikujunduse element. esialgsesse värvivalikusse kuuluvad valge, must, oranž ja punane.

Hasegawa Kogyo Co., Ltd. Nishi-Ku Osaka 550-0002 Japan www.hasegawa-kogyo.co.jp www.halsinteriors.ee

Edasimüüjad TALLINNAS: 12 tooli mööblisalong Kodustuudio Intera mööblisalong spa sanitaartehnika TARTUS: tet-Ko vannitoa sisustussalong linea Casa PÄRNUS: palazzo sisustussalong

13


ÕHK ja VESI

Ionisaatori määrdunud tolmukorjeplaat.

Õhuionisaator AIRVITAMIN Puuduvad vahetusfiltrid, vajab vaid puhastamist. Soovitatav kasutusala 15–25 m2. Eemaldab ebameeldivad lõhnad, sigareti­suitsu ja heitgaasid. Sobib kasutamiseks kõikjal sise­ ruumides, soovitatavalt magamistoas (eriti vaikne). Hind 169 eurot.

Õhupesur-niisuti TOM Õhupuhasti ja niisuti ühes seadmes. Max niisutusvõimus 480 ml/t. Digitaalne näidik ja puhastussüsteem. Ei vaja vahetusfiltreid. Soovitatav büroodesse ja suurematesse ruumidesse (vaikne). Hind 479 eurot.

Ultraheli-õhuniisuti NORDCEL Täisdigitaalne sooja ja külma auruga õhuniisuti. Max niisutusvõimsus 400 ml/t. Vajab veefiltri vahetust 2–3 kuu tagant. Sobib nii koju kui ka kontorisse. Soovitatav kasutada pehmema veega. Hind 119 eurot, soodushind 99 eurot.

Naturaalne õhuniisuti OSKAR BIG Niisutamine läbi filtrite. Max niisutusvõimus 480 ml/t. Hügromeeter, 4 võimsust. Soovitatav magamistuppa (eriti vaikne). Hind 229 eurot, soodushind 189 eurot.

Puhas ja tasakaalus õhk tuppa ka talvel Kõik teavad, et talvel toaõhk väsib, muutub tolmuseks ja kuivaks. Parim indikaator on aknast sisse paistev päike, muutes nähtavaks lendlevad osakesed, mida endale sisse hingame. Aga leidub abi.

Hea nõu! • Kui vajad õhupuhastust ja niisutust koos, on kindel valik õhupesur. • Kui laps on tihti köhas-­ nohus, on kindel valik kuuma auruga õhuniisuti. • Kui armastad ökoelulaadi, on valikuks naturaalne õhu­ niisuti (õhupesur). • Kui oled trendikas ja armastad rohkelt lisasid, on valikuks ultraheli-õhuniisuti. • Kui oled tolmule allergiline, sobib kõige paremini õhu­ ionisaator koos naturaalse õhuniisutiga.

Kuuma auruga õhuniisuti FRED Tõhus ja vaikne reguleeritav niisuti. Max niisutusvõimus 360 ml/t. Ei vaja vahetusfiltreid. Soovitatav väikelastele! Hind 119 eurot.

E

riti oluline on õhu kvaliteet magamistoas, sest inimene hingab magades tunduvalt intensiivsemalt ja veedab voodis ka suurima osa kodus oldud ajast... Kütteperioodil loob aga õhu kuivus tolmu ja allergeenide lendlemiseks soodsa keskkonna, moodne õhujahutus viib aga isegi suvel ruumidest vajaliku niiskuse välja. Õhu kvaliteedi parandamiseks on loodud mitmeid lahendusi. Paraku jääb enamasti arvestamata just elektro­kliima, mis tegelikult on tähtsaim õhu kvaliteedi näitaja siseruumis. Õhu elektrokeemilises koostises on otsustav osa hapnikumolekulil. Selle elektronide arv kipub kokkupuutel keskkonnaga kergesti muutuma. Muutumisel ta kas annab elektrone ära või saab juurde. Kui elektronide vähesusel on hapnik neutraalne või plussioonne, ei ole see inimesele soodne, kui aga miinusioonne, on tegu nn aerovitamiiniga.

tolmu osakaalu õhus ligi 95 protsenti. Negatiivse laenguga õhu­ioonid toetavad organismi toimimist ja töötavad õhus nagu antioksüdant. Kui õhuniiskus on madal (alla 30%), on soovitatav kasutada ka õhu­ niisutit – niiskus vähendab tolmuosakeste lendlevust. Levinumad õhuniisutustehnoloogiad on järgnevad:

säästlikult. Ventilaator puhub toaõhku läbi niisutustrumli, mis keerleb niisutusvannis. Seadmel on hügromeeter, taimer ja timmitav võimsus. Plussid: puuduvad kallid vahetusfiltrid, kõik filtrid on puhastatavad, õhupuhasti ja niisuti ühes, energiasäästlik ja vaikne. Miinused: kallis soetamishind.

Ultraheli-õhuniisuti. Kõige müüdavam. Tehnoloogiliselt lihtne: ultra­helimembraan pannakse suurel kiirusel vibreerima, mille tulemusena vesi aurustub ning tekib nähtav külm aur. Eelsoojendusega seadmetel saab valida ka sooja auru. Plussid: efektiivne, külma auru korral tarbib vähe energiat. Miinused: kareda vee puhul võib tekitada pindadele valget tolmu.

Kuuma auruga õhuniisutid. Kõige vanem õhuniisutustehnoloogia, vesi aetakse pea keeemistemperatuurini ja see aurustub ruumiõhku. Plussid: vaikne, efektiivne, annab ka sooja, sobib eriti hästi inhalatsiooni tegemiseks lastele. Puuduvad kallid vahetusfiltrid ja on säästlik pidada isegi kõrge energiatarve korral. Miinused: suur energiatarve.

Naturaalne õhuniisuti. Leiab üha rohkem kasutust. Ventilaator puhub kuiva õhku läbi niisutus­ filtri, tõstes õhuniiskust. Seadmel on hügro­meeter ja timmitav võimsus. Plussid: üks tervislikumaid, vaikne, naturaalne, säästlik ja puhastab ka õhku. Miinused: filtrid on üsna kallid ja vajavad vahetust paari kuu tagant.

Abiks ionisaator ja õhuniisuti Hädavajalikke elektrone aitab hapnikule lisada ionisaator: plasma tekitab õhuioone, mis laevad õhus lendlevaid saaste- ja tolmuosakesi, ning need kas langevad põrandale või teistele positiivselt laetud esemetele – õhk puhastub. Ioniseeritud õhk lagundab ka keemilisi saaste­aineid, vähendades kahjulike osakeste ja

Õhupesur – naturaalne õhuniisuti. Puhastab ja niisutab õhku 14

Tooted on müügil Euronicsis, Stockmannis, Tallinna Kaubamajas, Kliimakaubamajas Tartus, ABC kliimasalongides. Airvitamin Grupp OÜ Kaupmehe 6, Tallinn salong avatud tööpäeviti 9–18, saatmine üle Eesti tasuta tel 642 0093 info@airvitamin.ee www.airvitamin.ee


Uus & huvitav SOOME SOOJUSTSALVESTAVAD AHJUD FIRMADELT TIILERI JA LINNATULI. TIILERI

Tiileri ahjud on kahtlemata ühed massiivsemad ja pikima salvestusajaga ahjud tänu kahekordsele keraamilistest tellisest kestale. Tiileri ahju kasutegur on lausa 75–90%. Kõiki Tiileri ahjusid saab tellida kas klassikalise tellisümbrise viimistlusega (valikus üle 10 tellisetooni) või modernse krohvitud ja keraamilise plaadi viimistlusega.

www.tiileri.fi LINNATULI

Linnatuli modernsed soojustsalvestavad ahjud ehitatakse tulekindlatest elementidest, mis tagavad ahju kiire ning veatu ülesehituse. Linnatuli valikus on ka nurgaklaasi ja läbiva koldega ahjusid. Kõiki mudeleid saab tellida krohvituna või plaadituna. Linnatuli ahjusid on võimalik katta ka looduskivi või kliendi valitud keraamilise plaadiga.

www.linnatuli.fi

Pärnu mnt 110, Tallinn, tel 679 9399, info@12kaminat.ee, www.12kaminat.ee

Kvartsist ja graniidist köögitasapinnad, trepid, valamud, hauamonumendid, kaminad ja palju muud otse tootjalt! Jaanuaris tellitud köögitasapindade paigaldus Tallinna piires TASUTA!

Pärnu mnt 110, Tallinn, tel 679 9395, info@hansakivi.ee, www.hansakivi.ee 15


EE KODU (detsember 2012)  

Eesti Ekspressi kuukiri EE KODU (27.detsember 2012)