Page 1

17. mai 2012

U U S & H U V I TAV

BEEBI

TERVIS

PUHKUS

VESI

K O O L I L Õ P E TA M I N E


Uus & huvitav

Pisike, punane ja võimas...

Mäletame vist kõik oma lapsepõlve ja seda maitset suus, kui ema andis meile tursamaksaõli. Hiljem tulid kalaõli kapslid... Ja nüüd – Red Oil™ – pisikesed, punased ja väga võimsad kapslid... Miks peame tarvitama kalaõli lapsepõlvest alates? Sellepärast, et neis on nii lastele kui täiskasvanuile vajalikke toitaineid – oomegarasvhappeid. Red Oili kapslid Kalaõli kapslid Tursamaksa õli

Oomega-3-rasvhapped on meie organismi valvurid Need on ühed tähtsamatest organismi ehitusmaterjalidest, mida inimorganism ise ei sünteesi. Seetõttu neid happeid, mida nimetatakse asendamatuteks rasvhapeteks, peab organism saama igapäevase toiduga. Praegu on teada, et küllastumata oomega-3-rasvhapped on vajalikud vereringesüsteemile, aitavad hoida normaalset vere-rõhku ning kolesteroolitaset veres. Nad on samuti vajalikud immuunsüsteemile. Kui organismis on küllastumata rasvhapete puudus, võivad nahk ja limaskestad muutuda kuivaks, organism ei tule stressiga hästi toime.

Miks on Red Oili kapslid nii erilised? Red Oili kapsel sisaldab 500 mg Antarktika krilli puhast õli. See on uue põlvkonna oomega-3 allikas. Krilliõlis olevad oomega-3-rasvhapped on organismi poolt väga hästi omastatavad, sest erinevalt kalaõlist moodustavad nad fosfolipiidide kompleksi, mida organism tunneb väga hästi, seetõttu satuvad nad otse rakkudesse. Sel põhjusel on Red Oili omastamine organismi poolt väga hea.

Krilliõlis leidub samuti väga tugevat antioksüdanti astaksantiini (25µg astaksantiini ühe kapsli kohta), mida ei ole kalaõlis. Red Oili kapslid on pisikesed ja neid on kerge alla neelata.

Mis asi on krill ja kus seda püütakse? Krill (ladina k Euphausia superba Dana) on pisike krevetisarnane koorikloom. Krillid moodustab ookeanide kõige suurema biomassi. Püütakse Lõuna-Jäämerest, mis on meie planeedil kõige külmem ja puhtam. Krilli püüavad Norra kalurid kõige uuema tehnoloogiaga varustatud laevvabrikuga. Püütud krill töödeldakse otsekohe, seega on Antarktika krilli õli ning selles leiduvad toimeained kõrgeima kvaliteediga.

Maailma puhtaim Red Oil on looduslikult puhas. Antarktika krilli õli sisaldab looduslikku antioksüdanti astaksantiini, mis annab kapslile erkroosa värvi. Astaksantiin võitleb kahjulike vabade radikaalidega ning hoiab õli pikka aega stabiilsena ja värskena. Seetõttu ei pea kasutama lisandeid, säilitusaineid või antioksüdante. Selliseid lisaaineid kasutatakse selleks, et kalaõlist toodetud oomega-3 preparaadid säiliksid värskena.

2

Pisike, punane ja võimas Kõige puhtam ookean

Ei täheldata Parim kalamaitseliste omasta- Oomega-3 "krooksude" mine esinemist

Ainult 1 Looduslik antiokkapsel südant päevas

Red Oil™

Kalaõli

Red Oil on unikaalne kapsel Süda ja vereringe Oomega-3-rasvhapped EPA ja DHA on südamele ja vereringele eriti tähtsad. On tõestatud, et need ained toetavad südame tööd, hoiavad vererõhu ja kolesterooli

taseme veres normaalsel tasemel. Pisike Red Oili kapsel varustab organismi väga vajalike EPA ja DHA rasvhapetega.

Kuidas Red Oili tarvitada? Võtke 1 kapsel päevas koos vähese veega. Kui tarvitate Red Oili esmakordselt, võtke 4 nädala vältel 2 kapslit päevas, et organismis tekiks oomega-3, EPA ja DHA rasvhapete vajalik tasakaal. Red Oil tablette võite osta apteekidest. Rohkema info saamiseks külastage interneti lehekülge www.newnordic.ee või helistage telefonil 684 3838.


Uus & huvitav

Puhka Eestis! Koolid-lasteaiad saavad õige pea läbi – mis tähendab millegi lõppu ja millegi uue algust. Juba sügisel ootab paljusid hoopis teistsugune elu. Vahepeal aga on ees pikk ja loodetavasti päikesepaisteline suvi, mil oma patareisid sügistalviseks pimedaks ajaks laadida ja D-vitamiini hankida. Kuigi talv on meil pikk, külm ja pime, on suved enamasti ilusad. Meil on ka uskumatult kaunis ja mitmekesine loodus: metsad, rabad, järved, jõed ja saared. Ehk siis on, mida suvel avastada. Seepärast on ka seekordses Terves Peres põhjalik lugu sellest, kuidas tagada looduses viibides nii enda, oma laste kui ka kaaslaste ohutus. Kui peakski midagi juhtuma, siis selleks ka nõuandeid ja käitumisjuhiseid. Vähem tähtis ei ole looduse ohutus – seda ilu peame hoidma järgmistele põlvedele. Puhkuseteemaga jätkame kindlasti ka järgmises numbris. Mõnusat suveootust! Eve Kaljusaar

KIRJUTA meile! Kirjutage, millised artiklid seekord meeldisid ja millest sooviksite veel Tervest Perest lugeda. Kõigi kirjasaatjate vahel loosime välja kaks lastele mõeldud päikese­ kaitsetoodet Vichy Laboratories Capital Soleil. Teie kirju ootame 4. juunini aadressil pere@ekspress.ee.

Katrina Tang

Eeva Taltsi värskelt ilmunud raamatu „Suur pitsi­ raamat” võitis Kristiina. Palju õnne! Võtame võitjaga ise ühendust.

Vichy Laboratories Capital Soleil SPF 30 on UVA- ja UVB-kiirguse vastase kaitsega, multi­ nurkselt pihustatav päikese­kaitsetoode lastele. Toode on veekindel, hüpoallergeeniline ja parabeenivaba. Saadaval vaid apteekides. Hind 21 eurot (200 ml pakend).

Xenia Joosti lastekollektsioon Inglismaa tuntud moeblogis Xenia Joosti lastekollektsiooni kiitis kuulus lastemoe blogija Linda McLean, kes on tuntud Inglismaa ajakirja Junior Magazine moetoimetaja ja kuulsa Smudgetikka blogi pidaja. Linda blogi on WGSNi moeportaal nimetanud üheks mõjukaimaks lastemoodi analüüsivaks blogiks ning Xenia laste­ kollektsioon on seal esindatud kõrvuti selliste kuulsate kõrgmoeloojate omadega nagu Marc Jacobs ja Chloe.

Moeseeria pildistas Inglismaal tegutsev lastemoe fotograaf Katrina Tang. Pilte saab vaadata aadressilt www.smudgetikka.com. Talvise kollektsiooni kataloog: www.xeniajoost.com

Terve Pere Väljaanne valmib koostöös erinevate firmadega. Toimetaja: Eve Kaljusaar, eve.kaljusaar@lehed.ee, tel 669 8321 Reklaam: Külli Kruusandi, kylli.kruusandi@lehed.ee, tel 669 8237

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: AS Eesti Ajalehed Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall

KOOSTÖÖPARTNERID: Tallinna Vesi

3


Uus & huvitav

Polarn O. Pyreti uuenduslikud lasteriided

Vastupidiselt levinud arvamusele on B1-vitamiini ehk tiamiini puudus üsna sageli esinev nähtus. Selle põhjuseks on enamasti ebatervislikud eluviisid, väärtoitumine või kroonilised haigused, näiteks diabeet. Tihti jääb tiamiinipuudus märkamata ja diagnoosimata, sest selle tunnused on sageli ebamäärased ja varieeruvad isikute lõikes tugevasti. Vitamiinipuudust tuleb kindlasti ravida, sest vastasel juhul võib see tekitada tõsiseid tervisekahjustusi. Mõistlikuks valikuks B1-vitamiinipuuduse ravis on apteekides retseptita müüdav benfotiamiin – tiamiini rasvlahustuv vorm. Sellest, kuidas tiamiinipuudust ära tunda ja kuidas seda ravida, saab lähemalt lugeda leheküljelt 7.

Rotermanni kvartali väljakul korraldati 10. mail Polarn O. Pyreti innovaatiliste lasteriiete moeetendus. Moeetendusel näitas kõrgtehnoloogiline lasteriiete disainimaja Polarn O. Pyret nüüdisaja lasteriietuse tippklassi: riided on varustatud 360° helkuritega, puuduvad ohtlikud nöörid ja paelad, kangad on orgaanilised ja kaitstud UVfiltriga ning riietuse kihid on läbi mõeldud nii, et lapsel ei hakkaks külm ega palav. Beatrice’i korraldatud moeetendusel näitasid lapsmodellid linnapublikule Polarn O. Pyreti kevadsuvist moodi: nii õue- ja toariideid kui ka ranna- ja ujumisriideid.

Uus Seppälä Baby Seppälä disainerid on loonud uue kollektsiooni kõige pisematele. Seppälä Baby bränd on vanematele, kes usuvad, et beebirõivad peaksid kenad välja nägema ja samal ajal ka mugavad olema. Uues kollektsioonis on ühendatud kvaliteetsed materjalid ja funktsionaalsus. Kõik bodid on mahepuuvillased ning tootmine vastab orgaanilise tekstiili tootmisstandarditele. Seppälä Baby on armas, värvikas ja kergesti kombineeritav kollektsioon, mis pakub palju stiilseid komplekte. Kevadsuvine kollektsioon on nii loodusvärvides – eresinine, roheline, kollane – kui ka neutraalsetes toonides: hall, beež ja valge. Seda kõike elavdavad triibud ja lastepärased loomapildid.

Eve Kaljusaar

Ähvardav B1-vitamiini puudus

Lastekaitsepäev Tallinna loomaaias Lastekaitsepäeval, 1. juunil kutsub Tallinna looma­aed kõiki lapsi ja täiskasvanuid vaatama uusi ekspositsioone ja lõbusalt aega veetma. Meele­ lahutust ja käelist tegevust pakutakse mitmes paigas. Lastekaitsepäeval kehtib loomaaias 7–69aastastele sooduspilet hinnaga 1 ¤, alla 7aastased lapsed ning 70aastased ja vanemad pääsevad sisse tasuta! Kassad on avatud kell 9–19.

Seppälä Baby rõivad on saadaval vastsündinutele suurustes 50– 62 cm ja 0–2aastastele väikelastele suurustes 62–86 cm. Vaata tooteid: www.seppala.ee

Alma jogurtivalikusse lisandub kaks uut maitset Eesti jogurtisõbrad leiavad poelettidelt kaks uut Alma topsijogurtit: pirni-karamelli- ja vaarikamaitselise jogurti. Pirni-karamellijogurtit iseloomustab ehtsate pirnitükkidega mahe karamelline pirnimaitse. Vaarikajogurt meenutab kuuma suve oma puhta maitse ja kesksuviste küpsete vaarikatega. Alma jogurtite puhta maitse tagab parima kvaliteediga kodumaine toorpiim ning looduslikud lisandid, jogurtites ei kasutata säilitusaineid. Uutele maitsetele lisaks on Almal veel kaks uudist. Esiteks on jogurtid saanud värske ilmega pakendid, mis riiulitel rohkem silma paistavad, ning teiseks on Alma logolt kadunud Valio kiri, et rõhutada kodumaisust.

Lapsevanemad tunnevad puudust haridusliku sisuga saadetest Märtsis Samsung Smart TV korraldatud televiisori vaatamise harjumuste uuringust selgus, et enamik lapsevanemaid hindab telerist näidatavate haridusliku sisuga lastesaadete arvu kasinaks. Kuigi 63% vanematest usub, et teler on hea vahend lastele info edastamiseks, peab valdav osa televiisorit pigem meelelahutajaks kui õpetliku ja kasuliku sisuga koduelektroonikaks. 81% uuringus osalenutest arvas, et eelkõige on puudu lastele suunatud hariduslikust sisust. Samuti tunnistas pea 90%, et kui teleris oleks võimalik kasutada spetsiaalseid haridusliku sisuga funktsioone, nagu keelte, matemaatika või ajaloo õpperakendused, ei piiraks nad laste telerikasutamise aega. Erinevalt Lätist ja Leedust, kus kõige tähtsamaks elektroonika­ vahendiks peetakse mobiili, on eestlaste jaoks asendamatu tähtsusega just televiisor. Sealjuures soovib 69% eestlastest, et teler sisaldaks lastele suunatud interaktiivseid õppeprogramme ja rakendusi, mille abil saaks lapsed oma teadmisi parandada. Samsung Smart TV uuring televiisori vaatamise harjumustest Balti riikides korraldati 2012. aasta märtsis. Selleks küsitleti 1500 keskmise või kõrgema sissetulekuga inimesi alates 25. eluaastast.

4


iStockphoto

PUHKUS

Puhka looduses ohutult

Päike, värske õhk ja roheline mätas kutsuvad juba mõnda aega loodusesse aega veetma. Mis saaks olla parem, kui pere või sõpradega terve päev linnast väljas värske õhu käes puhata, mõni seni nägemata põnev paik avastada või väike piknik pidada? Järgnevalt aga vaatame, milliseid ohuolukordi võib looduses viibides ette tulla ning kuidas sel puhul käituda.

K

ui mõtted on puhkehetke ja pikniku korraldamise juures, võivad täiesti ununeda väiksemad ja suuremad ohud, mis muidu nii meeldiva viibimisega looduses seonduvad. Mida aga teha, et tunda ennast turvaliselt mõnusal hetkel õues, muretsemata laste ja enda ohutuse pärast, ning käituda ohutult ka looduse suhtes? Kindlasti on abi mõningate vajalike asjade kaasapakkimisest ja kõige enam – tähelepanelikkusest looduses viibides. Just praegune kevadine aeg, kui kogu loodus tärkab, maapind soojust kogub ja temperatuur tõuseb, tulevad liikvele mitmesugused putukad, kelle olemasolu talvehooaja jooksul ununenud on. Õhus tiirlevad peatselt sääsed ja parmud, mesilased ja herilased, maapinnal aga võib leiduda puuke, samuti rästikuid. Nad kõik ei pruugi endast meie jaoks ohtu kujutada, kuid valvas tasub olla sellegipoolest. Otsides kohta pikniku pidamiseks, on loogiline, et päris sipelga-

Hammustamisel n-ö süstib rästik oma mürgihammastega mürki hammustuskohta. Rästikuhammustuse tunneb ära selle järgi, et tegu on kahe väikese jäljega, mille vahe on umbes 5 mm. Tekib paistetus, mis muutub punakaslillakaks. Hammustuse saanud kohta (kätt, jalga) on vaja hoida madalamal ega tohi liigutada. Peale tuleb panna midagi külma. Sellises situatsioonis ei tohi vere­ringet kiirendada. Samuti ei tohi mürki välja imeda, pigistada ega lõigata. Hammustuskohta võiks näidata arstile. Mesilase ja herilase puhul kehtib sama reegel: nad nõelavad, kui neid ärritada. Tähelepanelik tasub olla murupindadel, kus õitsevad ristik­hein ja võililled, millel mesilased peatuvad, ja kus on neile lihtne palja jalaga peale astuda. Tavapäraselt ärritub ja nõelab herilane situatsioonis, kus teda kätega vehkides ära püütakse ajada. Siinkohal on soovitatav jääda rahulikuks ning ise putukaid mitte provotseerida.

pesa kõrvale seda ju ei vali. Samuti oleks parem hoiduda suurest heinast ja päikeselistest metsaservadest, kus võiks meeldida peesitada rästikutel. Olenemata aga hästi valitud ohutust, päikeselisest ja tuulevaiksest kohast, võib ikkagi juhtuda, et puutume kokku mõne looduseesindajaga ja seda mitte just kõige meeldivamas võtmes.

Märka elusolendeid looduses Rästik tahab jääda märkamatuks ja olla rahus, seega ise ta hammustama ei tule, vaid ründab ainult siis, kui tema rahu rikkuda ja teda ärritada, kas peale astudes või puutudes. Seetõttu on vaja olla hästi tähele­ panelik paigus, kus neid võib rohkem kohata: metsaservades, rohustes segametsades, raiesmikel, soodes, jõgede ja järvede kallastel, vähemal määral niitudel, heinamaadel ja kuivades männikutes. Ajaliselt ilmuvad rästikud välja aprillis-mais, päikese kätte tulevad aga suvel pigem hommikusel või õhtusel ajal, mitte keskpäeval. 5

Kui aga putukas jõuab nõelamiseni, on tunda valu ning koht läheb paiste. Sel juhul aitab taas, kui panna peale midagi külma. Mesilase puhul tuleb enne vaadata, et nõel ei oleks sisse jäänud. Nõela välja tõmmates ei tohi seda liialt pigistada, sest nii võib sellesse jäänud mürk kehasse ei jõuda. Vähem tähelepanu püüdvad putukad on puugid, kes aktiviseeruvad juba esimeste soojemate ilmadega, kui temperatuur on üle viie plusskraadi. Eriti aktiivsed on nad kevade lõpus ja suve alguses, kuid tegutsevad pidevalt aprillist oktoobrini. Rohu seest jõuavad nad märkamatult inimesele ning otsivad kohta, kuhu kinnituda. Puugi saab eemaldada pintsettide või tangidega temast õrnalt kinni võttes ja keerates. Pärast eemaldamist tuleb kohta vee või desinfitseerimisvahendiga puhastada. Puuki ei tohi katta kunagiste õpetuste kohaselt õli või rasvaga. Putukaga edasikanduvate haiguste oht suureneb


iStockphoto

PUHKUS

seda­mööda, mida kauem puuk kinnitunud on. Seega kiirus loeb! Mõistlik on ennast puukentsefaliidi vastu vaktsineerida, kui teate, et kavatsete suvehooajal rohkem looduses viibida. Borrelioosi vastu vaktsiini ei ole.

Tuld tee lubatud kohas Pärast piknikukoha väljavalimist võib tunduda hea mõte valmistada ehtsal tulel mõned soojad suupisted. Selleks aga peab jälgima, et oleks olemas koht, kus on lubatud teha lõket ning mis on selleks ette valmistatud. Tule­tegemise kohas on vaja veenduda, et enne äraminekut oleks leek kustunud, et loodusele kogemata kahju ei tekitaks. Kui söed veel hõõguvad, võib peale visata pisut vett või liiva. Lõkke tegemisel ei ole ka võimatu end kogemata põletada. Sel juhul tuleks esimese asjana seda kohta jahutada. Kõige parem on hoida põletushaava jaheda jooksva vee all. Kodus kraani juures on see lihtne, looduses aga tuleb leida alternatiiv. Hea, kui läheduses asub veekogu, kus põletada saanud kohta jahutada. Teine võimalus on hoida haava vastas jaheda veega joogipudelit või sellest vett peale kallata. Samuti võib väiksemat kannatada saanud kohta jahutada märja rätikuga. So-

sest veega, ka seebivesi ei tee paha. Kui aga tegu on suurema vigastusega, tuleb haav kinni suruda ja vigastatud käsi või jalg südame tasapinnast kõrgemale tõsta, et vältida

bib igasugune külm, kuid tuleb tähele panna, et liigse külmaga võib kasu asemel hoopis kahju teha. Pärast jahutamist tuleb haav katta puhta riide või kilega. Viimase puhul on plus-

Kõige tähtsam on võtta kaasa tähelepanelikkus. Olgugi et tegu on vaba aja ja puhkusega, ei tohi kaotada valvsust, et suuremaid probleeme ära hoida.

suuremat verekadu. Kaasasolevast seltskonnast võib hätta sattuda ükskõik kes. Esmaabi andes ei tohi kunagi unustada enda ohutust. Kasuta kindlasti kummikindaid!

siks, et see ei jää haava külge kinni. Nahale ei tohi määrida õli ega rasva. Põletada saanud kohale sobib aga jahutava toimega põletusgeel.

Esmaabi andes ära unusta enda ohutust

Veeohutusreeglid lapsele selgeks

Parajasti siis, kui ise sõpradega jutuhoos oled, leiavad lapsed ümbrusest kindlasti midagi huvitavat, millega tegeleda. Nikastused, marrastused või millegi jalga astumine ei tundu sel juhul üldse võimatu. Nikastuse puhul on taas abi kannatada saanud koha jahutamisest, hea on hoida seda kõrgemal ja suruda näiteks millegi jahedaga peale. Marrastuse või mõne muu väiksema haava korral piisab puhastami-

Juhul kui piknikukohaks osutub looduskaunis kallas vaatega vee­kogule, on otstarbekas enne enda sisseseadmist üle vaadata ka olukord, mis ümbruses valitseb. Olgu see siis meri, jõgi, järv või tiik – alati on tegu erineva veekoguga oma kallaste, sügavuse ja läbipaistvusega. Kindlasti ahvatleb põngerjaid mänguplatsina veepiir, kuid siinkohal on tähtis meeles pidada, et väikelapsi ei

6

tohiks veekogu lähedal haardeulatusest kaugemale lasta, suurematega peab aga säilima silmside. Kõige parem on teha veeohutusreeglid selgeks juba maast madalast. Kui puhkehetkel tekib plaan lausa vee peale minna, siis esimese asjana on vaja meeles pidada, et alati peab kandma päästevesti, kuigi see võib esmapilgul ebamugav tunduda. Kaasa tuleks pakkida varuriiete­ komplekt veekindlas kotis, samuti telefon veekindlalt pakendatuna. Veekogule minnes peab kindlasti arvesse võtma ilmastikuolusid ja olema kursis võimalike ilmamuutustega.

Laetud akuga telefon kaasa Kuna plaanitud piknik või retk loodusesse leiab tavapäraselt aset ilusa päikselise ilmaga, ärge unustage kaasa võtmast päikesekaitsekreemi! Lisaks mõelge ette, millise kohaga on tegu ja mis olukorrad võivad teie seltskonda ees oodata. Loodusse matkama või niisama aega veetma minnes veenduge, et teie telefon oleks laetud. See võimaldab vajadusel abi kutsuda või enda asukohast teada anda. Telefoninumber 112 peaks olema meeles igaühel. Tuuli Kull Vabatahtlik Reservpäästerühm


Uus & huvitav

Ähvardav B1-vitamiini puudus – müüt või reaalsus? Vastupidiselt üldlevinud arvamusele on B1-vitamiini ehk tiamiini puudus tänapäevalgi levinud nähtus. Vitamiin B1 puudust tuleb kindlasti ravida,sest vastasel juhul võib see lõppeda tõsiste tervisehäiretega.

bimine viivad tiamiinipuuduseni. Tiamiinipuudus kaasneb mitmete krooniliste haigustega, näiteks suhkurtõvega. Diabeedihaige organism vajab tavapärasest rohkem B1-vitamiini, et tulla toime veresuhkru taseme ohjamisega ja oksüdatiivse stressiga. Vitamiin B1 puudus ähvardab ka tsöliaakiahaigeid ja haavandilise soolepõletikuga patsiente.

Vitamiin B1 puudusele viitavad ennekõike närvisüsteemi häired

B1-vitamiini puudus jäetakse tihti tähelepanuta, kuna selle nähud on enamasti ebamäärased ja võivad erinevalt avalduda. Tiamiinipuudusele võivad osutada kesknärvisüsteemi töö häired: kurnatus, väsimus, mälu nõrgenemine, närvilisus, koordinatsioonihäired või reaktsiooniaja pikenemine. Vitamiin B1 puudus võib avalduda ka perifeerse närvisüsteemi häiretena: puutetundlikkuse halvenemise, käte või jalgade suremise või säärelihase krampidena. Tiamiinipuudus võib põhjustada ka südame töö häireid või südamekloppimist. Kuna vitamiin B1 osaleb ka soolemotoorika tagamises ja maohappe tootmises, võivad selle vitamiini puudusel tekkida seedimisraskused, kõhukinnisus või raskustunne kõhus.

Väärtoitumine või rohke alkoholi tarvitamine tekitavad B1vitamiini puuduse

Vitamiin B1 puudust põhjustavad ebatervislikud eluviisid ja väärtoitumine. Alkoholi rohke tarbimine kutsub esile B1-vitamiini puuduse.

Mõistlik valik vitamiin B1 puuduse raviks - benfotiamiin

Benfotiamiin on vitamiin B1 rasvlahustuv analoog, mis imendub tavalisest tiamiinist tunduvalt paremini ja satub just sinna, kus organism teda vajab. Benfotiamiin tõstab tõhusalt rakusisest kokarboksülaasi taset ja aitab ära hoida Alkohol tekitab soolestikus sellise keskkonna, mitmete kahjulike ainevahetusproduktide kust see vitamiin hästi ei imendu. Samas on kuhjumise. Ainuke Eestis retseptivabalt müüdav benorganismil alkoholi jääkproduktide kahjutuks tegemiseks B1-vitamiini vaja tunduvalt suu- fotiamiinisisaldav ravim on Benfogamma, remates kogustes. Seega alkohol ühelt poolt millel on laialdane positiivne kasutuskogepärsib B1-vitamiini omastamist ja teiselt poolt mus. Benfogamma sisaldab 50mg benfotiasuurendab märkimisväärselt vajadust selle vi- miini. Päevas võetakse sõltuvalt tiamiinipuuduse nähtude raskusest 1...3 kaetud tabletti. tamiini järele. Ka liigne maiustamine ja nn rafineeritud Toime saamiseks tuleb benfotiamiini võtta süsivesikuid sisaldava rämpstoidu (pitsad, pidevalt pikema aja jooksul (vähemalt 2 hamburgerid, pirukad ja pastatoidud) liigtar- kuud).

Benfogamma

®

Benfotiamiin on palju võimsama toimega kui tavaline veeslahustuv vitamiin B1, sest ta imendub palju paremini ja satub piisaval hulgal just sinna, kus organism teda vajab.

Benfotiamiin 50mg, kaetud tabletid N50

ainuke retseptivaba benfotiamiin Eestis

Ravimireklaam. Benfogamma (benfotiamiin) on käsimüügiravim. Näidustused: vitamiin B1 vaeguse ravi täiskasvanutel. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise või ravimi kõrvaltoimete tekkimise korral pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Calwer Str. 7, D-71034 Böblingen, Saksamaa. Täiendav teave müügiloa hoidja esindajalt Eestis: KBM Pharma OÜ, Tähtvere 4, 51007 Tartu. Tel. 733 8080.

7


sxc

TERVIS

Õiged võtted hambahoolduses hoiavad suu tervise korras Ravimata hambad ja vale suuhügieen võivad põhjustada palju ebameeldivaid ja kulukaid probleeme. Valest suuhügieenist, selle tagajärgedest, õigest tehnikast ja vahenditest räägib Kliinik32 suuhügienist Eveli Hark.

EVELI HARK

kommunikatiivsus koos leiame Teie probleemidele lahenduse Sanare Hambakliinik Sütiste tee 19a www.sanare.ee elefon 6707005 info@sanare.ee T Telefon 53004144

Millised on täiskasvanute suu­ hoolduse põhiprobleemid ning millest on need tingitud? Põhiprobleemiks võib tuua teadmatuse, kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda. Vastuvõtul saan põhjaliku ülevaate sellest, kuidas patsient on oma hammaste eest kodus hoolt kandnud. Kõige rohkem tõden, et inimesed ei oska korralikult hambaid pesta – pestakse kas väga kõva harjaga, mille tagajärjeks on tundlikud hambakaelad, või ei pesta kõiki pindasid ja katt jääb hammastele, mis süljes olevate mineraalide toimel hambakiviks muutub. Hambavahede puhastamine jäetakse sageli üldse ära, aga just see põhjustab hammaste kontaktpinna kaariest ja halba hingeõhku. Milliste probleemide korral tasub kindlasti suuhügienisti poole pöörduda? Suuhügienisti poole pöördutakse tavaliselt siis, kui kurdetakse igemete veritsust ja halba hingeõhku, kui soovitakse eemalda hambakivi või hoopis hambaid heledamaks saada. Kliinik32-s on tavaks saanud, et enne kirurgilist või proteetilist protseduuri ja ka enne tavapärast või ortodontilist ravi tehakse hambad suuhügienisti juures puhtaks, et saavutada parim võimalik ravitulemus. Inimesed, kes käivad regulaar­ selt suuhügienisti juures kontrollis, hoiavad oma suu tervise korras. Regulaarsuse alla mõtlen iga kuue kuu järel profülaktilist puhastust, kus eemal­d atakse kogu suu ulatuses hambakivi ja -katt ning pigment, mis on tekkinud punasest veinist, kohvist, teest ja tubakast. Samal visiidil 8

korratakse üle ka õiged hügieenivõtted: hambaniidi või vaheharjakeste kasutamine, õige harjamistehnika ning toitumisharjumused. Täpselt neid soovitusi järgides piisab aastas ka ühest visiidist. Mis haigusi võib kehv suuhool­ dus põhjustada? Hambakatu kogunemine hambale igemepiiril võib põhjustada gingiviiti ehk igemepõletikku, mille esimeseks tunnuseks on igemete veritsemine hammaste puhastamisel. Hambakatu edasisel kogunemisel põletikunähud süvenevad, ige tursub ning muutub punetavaks ja hellaks. Õigeaegse raviga on võimalik see haigus peatada ning igemekoed taastuvad algsel kujul. Ravi aluseks on bakteritest koosneva hambakatu eemaldamine koos selle kogunemist soodustavate faktorite, nagu hambakivi, vigased täidised, ravimata hambad, korrigeerimisega ning õigete hügieenivõtete kasutuselevõtuga. Kodus tuleb põhjalikult ja regulaarselt hambaid soovitatavalt pehme ja tiheda harjaga harjata ning hambavahesid niidi või vaheharjaga puhastada. Lisaks võib kasutada kloorheksidiini või eeterlike õlide sisaldusega hambapastat ja suuloputusvedelikku. Ravimata gingiviit võib üle minna hamba kinnitusaparaati kahjustavaks põletikuks ehk parodontiidiks, mis hävitab hamba tugiaparaati, tekitab hammaste liikuvust ning hiljem ka kaotust. Parodontiit on pöördumatu protsess. Tänapäevaste ravimeetoditega suudetakse küll haigus peatada, kuid igemekudede täielikuks taastamiseks võimalus puudub.


TERVIS Haiguse tekke eeldus on organismi üldise vastupanuvõime nõrgenemine ning haigust soodustavate tegurite olemasolu, sealhulgas suitsetamine, teatud üldhaigused, nagu dia­beet, südame isheemiatõbi, geneetiline eelsoodumus või stress. Paradontiidi tüüpilisteks tunnusteks on igemete veritsus, punetus, turse ja hellus puhastamisel. Suus võib tunda ka halba maitset ning igemetes ebamäärast kihelust. Kui hammas on hakanud liikuma, eritub mäda ja esineb valu, on haigus arenenud juba kaugele. Parodontiidi ravi eesmärk on saavutada põletikuprotsessi üle kontroll: patsienti õpetatakse hambaid õiges­ti hooldama ning eemaldatakse bakteritest koosnev katt ja hambakivi nii hamba pealt kui ka igemetaskust. Samuti kõrvaldatakse mikroobide kogunemist soodustavad tegurid, nagu hambakivi, halvasti istuvad proteesid ja täidised/ plommid, ravitakse katkised ning eemaldatakse lootusetult haiged hambad. Vajadusel rakendatakse kirurgilist ravi, mille käigus eemaldatakse bakterid ja hambakivi ka igemetaskute sügavusest. Liikuvaid hambaid on võimalik fikseerida lahaste abil või need eemal­dada ja asendada implantaathammaste või proteesidega. Soovitatakse ka üldtugevdavaid protseduure, tervet ellusuhtumist, suitsetamisest ja teistest kahjulikest harjumustest loobumist.

Millal ja kuidas tuleks alustada lapse suuhooldusega? Kõik saavad kodust kaasa harjumused, mida hiljem järgivad. Seega tuleb vanematel leida aega oma laste hammaste eest hoolitsemiseks juba pärast esimese hamba suhulõikumist. Alguses ainult vee ja väikese harjaga, pastat tohib kasutama hakata alles siis, kui laps oskab selle suust välja sülitada. Kui laps oskab nätsu närida, võiks pärast toidukordi anda talle ksülitooliga närimiskummi, et suus olevat happerünnakut pidurdada. Janu puhul peab laps jooma vett. Pidev näksimine päeva jooksul ja magusate jookide tarbimine on kiire aukude tekke põhjus. Esimene hambaarstikülastus võiks jääda teise eluaastasse. Tavaliselt pole selles vanuses lapsel veel kaariesekahjustusi ja visiidist kujuneb põnev kogemus. Kõige tähtsam on aga meeles pidada, et kaaries on nakkushaigus ja lapse hambad võiks püsida võimalikult kaua sellest eemal.

gutusi ise, vaja on ainult harja hambalt hambale tõsta. Elektrilise harjaga pestes tuleb jälgida, et seda ei surutaks hamba vastu väga tugevasti, sest muidu on tagajärjeks paljaks nühitud hambakaelad. Kallimatel harjadel on peal sensor, mis liiga tugeval surumisel lakkab töötamast. Kui lapsed tahavad elektrilise harjaga pesema hakata, siis esimestel kordadel tuleks pesta koos vanemaga, et omandada õiged harjamisvõtted, või tulla koos uue harjaga suuhügienisti juurde, kes näitab ja selgitab, kuidas hambaid ja igemeid vigastamata suu bakteritest puhtaks saab. Kui suus on tehtud kirurgilisi protseduure, tuleks elektrilise harjaga ettevaatlik olla või asendada see hoopiski tavalise harjaga. Kas kasutama peaks ka suu­ vett? Suuvett ei ole vaja kasutada, kui spetsialist ei ole seda soovitanud. Suuvesi ei asenda mehaanilist puhastust, kõige rohkem ehk täiendab seda. Erandjuhtudeks on olukorrad, kus suu mehaaniline puhastus on raskendatud (hammaste lahased, ulatuslikud kirurgilised operatsioonid, põletikulised haavandid) või isegi võimatu. Suuveel on ainult toetav ülesanne hoida suutervist heas korras. Lastega peredes tuleb jälgida, et see oleks mudilastele kätte­saamatu, sest paljud suuveed sisaldavad alkoholi.

Kas eelistada elektrilist hamba­ harja? Elektriline hambahari on tunduvalt efektiivsem kui tavaline hambahari. Uuringud on näidanud, et elektriline hari eemaldab kattu palju paremini. Tavalise harjaga pestes peame liigutama seda ringjalt, hoides harja hamba suhtes 45kraadise nurga all. Elektriline hari aga teeb ringjaid lii-

Kuidas hambaid õigesti pesta? • Harja hambaid põhjalikult ja regulaarselt pehme tiheda harjaga. • Puhasta enne pesu hambavahed hambaniidi või -vaheharjaga. • Hambapesu peaks kestma vähemalt kaks minutit ja kindlasti on seda vaja teha kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. • Puseriti hambaid on raskem harjata, samuti peavad hoolsamad olema ortodontiliste aparaatide kandjad. • Hambaid pese alati süsteemselt: alusta iga kord hambakaare tagumistest hammastest, liikudes kahe hamba võrra edasi, sest harjapea suuruse tõttu saab pesta korraga ainult kaht hammast. Harja liiguta ringjate liigutustega ning hoia hamba suhtes 45kraadist nurka, nii et osa harjastest läheks ka igeme ja hamba vahele, osa jääks pinnale. • Hambaharja hoia käes nagu pliiatsit, siis on surumisjõud hammastele väiksem ja hari ei vigasta igemeid ega tee kahju emailile. • Vali väikseima abrasiivsusega pasta või geel, mis ei kraabi emaili ega muuda hambaid tundlikuks. • Pärast korralikku pesu peavad kõik hambapinnad tunduma keelega ülelibistamisel siledad.

Allikas: Eveli Hark

INNOVAATILINE TOODE SUNSTAR GUM SUUHOOLDUSE TEADUSKESKUSELT

LOOMULIKULT VALGED HAMBAD

®

Teaduslikult on tõestatud, et uus GUM Original White unikaalne koostis eemaldab efektiivselt plekke ja hoiab ära nende taastekke. Ei sisalda pleegitavaid aineid.

TERVEMAD IGEMED

Ei sisalda tugevatoimelisi abrasiivseid aineid.

9

Saadaval apteekides. Nüüd Stockmannis, Kaubamaja Ilumaailmas ja Prismas üle Eesti. www.suuhugieen.ee Baltic Business Partners OÜ Lodjapuu 10-1, 75326, Karla, Rae vald, Harjumaa tel/fax: 7367 268, gsm: 559 29868, info@bbp.ee


Eve Kaljusaar

beebi

Lapse õrn nahk Nahk on inimese kõige suurem organ. Mitte alati pole see aga probleemivaba ning põhjustab palju muret. Juba vastsündinu nahk ei pruugi olla ideaalne ja ajapikku võib probleeme aina juurde tulla. Millised on imikute ja väikelaste põhilised nahaprobleemid ning mida nende puhul ette võtta, selgitab Tallinna Lastehaigla nahaarst dr Maie Jürisson.

N

ahaprobleeme on palju: osa neist seotud lapse vanusega, osa paranevad ise, osa jällegi vihjavad tõsisematele või kroonilistele tervisehädadele. Mõned on allergilised nahahaigused, teised väga sarnaste sümptomitega nakkuslikud lööbed, mis võivad allergiliste moodi välja paista. Allergilised lapsed on teatud viirustele ja mikroobidele vastuvõtlikumad ja põevad infektsioone raskemini.

Nahaprobleeme võib esineda juba vastsündinul Vastsündinu kõige tavalisem lööve on beebi­ akne ja toksiline erüteem. Beebiakne võib ilmneda juba sünnil, kuid tavaliselt kahe-kolme nädala vanuselt. Vastsündinuakne läheb mõnel juhul üle imikuakneks, mille sümptomiteks on punetavad põletikulised sõlmekesed ja mädavillikesed peamiselt põskedel. Mida varasemas eas akne alguse saab, seda laiem lööbepiirkond on, ning lööve haarab ka pead. Üks põhjus on lapse hormonaalsed iseärasused, mis mööduvad 6–12kuuseks saamisel, sageli juba varemgi. Siis kaob ka lööve. Väljendunud lööbe korral võib olla vajalik tavapärane akneravi. Üld­juhul on aknelööve hästi äratuntav, kuid väikeste punaste põletikuliste punnikeste paiknemine põskedel võib vahel tekitada ka allergiahirmu. Vastsündinute toksiline erüteem esineb ligi pooltel ajaliselt sündinutel ja mitte kunagi enne­ aegsetel. Enamasti tekib lööve juba esimestel elupäevadel või esimesel elunädalal ja kestab 10

umbes nädala. Kui lööve on ulatuslikum ja väljendub mädavillidega sarnase lööbena, pikeneb ka selle püsimise aeg. Klassikaline toksiline erüteem ilmneb kahvatukollakate sõlmekeste või villikestena, mida ümbritseb laialt naha­punetus. Lööve algab tavaliselt näolt ja võib haarata kõiki kehaosi peale peopesade ja jalataldade. Mähkmega kokku puutuv nahapiirkond on üks keha õrnemaid ja õhemaid. Mähkmedermatiit algab punetusega mähkmeala kõige kumeramatel pindadel. Kui sellises faasis hakata punetavat kohta tsinkoksiidi sisaldava salviga kohe määrima ja mähet sagedasti vahetama, võib lööve üsna pea paraneda. Vastasel juhul pääsevad mähkmealuses niiskes ja soojas keskkonnas veelgi enam mõjule uriinis ja väljaheites sisalduvad ärritavad ained ning põletik süveneb ja laieneb. Vahel on lisaks sagedamale mähkmevahetusele abi ka mähkmefirma vahetusest. Üldjuhul sobivad hästi üliabsorbeerivad mähkmed, mille sisemus koosneb vedelikku ja niiskust imavatest ning siduvatest graanulitest. Imikueas võib esineda ka kollakaid rasvaseid koorikuid peanahal, mida nimetatakse tite­ kõõmaks. Mõnel lapsel tekib veel punetav lööve kaenla-, kubeme- ja jäsemevoltidesse. Titekõõm ja kehavoltide lööve on imikuea seborroilise dermatiidi sümptomid, mis lapse enesetunnet ei häiri ning taanduvad üsna sageli iseenesest 6.–12. elukuuks. Vahel võivad aga voldi­lööve ja lastekõõm olla allergilise haiguse tunnused. Sageli aitab regulaarne peapesemine, proovida


beebi võiks sagedamat pesu kui üks kord nädalas, vahel tuleks rasust koorikut pehmendada õlitamisega tund-paar enne vanni.

Mitte ainult lastehaigused Osa nahaprobleeme võib esineda vanusest sõltumata. Ärritusdermatiit ehk lihtne kontakt­ dermatiit on üsna sage mure nii lastel kui ka täiskasvanutel. Selle tavalisim väljendus on käeselja sügelev või kirvendav punetus ja kuivus, mida tekitavad pesuvahendid, vesi, karedad riide­ materjalid jm. Ärritusdermatiit võib tekkida mis tahes kehapiirkonnas ja igaühel, kui see on piisavalt tugev või kordub päevast päeva. Üsna sage on ka nn kuiva naha dermatiit kehal või käte-­ jalgade sirutuspindadel. Väikelastel ja imikutel põhjustab ärritusdermatiiti suu ümbruses ka süljevoolus ja lutiimemine, pöidlal pöidlalutsutamine. Kaelavoldi ärritusnähte tekitab ka toidu tagasiheide, samuti suurenenud süljevoolus ja riiete hõõrumine. Pisut suurematel lastel muutuvad huuled kuivaks ja pragunevaks koos suuümbruse punetusega, mida nimetatakse huulelimpsija dermatiidiks. Ka mähkmedermatiit on oma olemuselt ärritusdermatiit. Ärritus-nahapõletik kipub tekkima veel kohtadel, mida hõõruvad riided, õmblused või rõivasildid. Ärritusdermatiidi ravis on oluline märgata ärritajat ja seda vältida, abi on ka rasvasematest baaskreemidest ning tsinkoksiidi, pantenooli, raskematel juhtudel põletikuvastast hormooni sisaldavatest kreemidest-salvidest. Nõgestõvele on iseloomulik sügelev kublaline lööve. Tavaliselt on kubel kahvatu, nahast kõrgem kolle, mida ümbritseb punetav ala. Kublad võivad olla eri suurusega ja ka punased või lillakaspunased. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele, et nõgestõbi on kindlasti allergia väljendus, põhjustavad lapseea nõgestõbe sageli mitme­sugused nakkused ja infektsioonid. Harvem võivad seda vallandada ka füüsikalised tegurid, nagu naha kratsimine, madal temperatuur, füüsiline koormus ja higistamine. Toiduainetest võivad nõgestõbe põhjustada pseudo­ allergeene ja biogeenseid amiine sisaldavad söögid: tsitruselised, tomat, kakao, kiivi, lisaaineterohked maiustused ja joogid jms, allergilist nõgeslöövet aga piim, muna, pähklid, kala jt. Lööve tekib kiiresti pärast allergeense toiduaine söömist ja vahel isegi nahale sattumist. Nõgestõve ravis kasutatakse antihistamiine, mis on saadaval apteegi käsimüügis. Kuplasid võib määrida tsinkoksiidi sisaldava pihusti või kreemiga. Allergiline kontaktdermatiit tekib piirkonnas, mis on olnud kokkupuutes allergeeni sisaldava eseme või ainega. Arenenud maades on tavalisim kontaktallergeen nikkel, millest valmistatud kõrvarõngaid või muid nahka läbistavaid ehteid kannavad reeglina tüdrukud. Kontaktallergiat esineb lastel ka ajutiste henna­ tätoveeringute koostises oleva parafenüleendiamiini ning mõnevõrra harvem hügieeni- ja kosmeetikatoodete koostises leiduvate parfüümilisandite tõttu. Lööve on punetav, sageli villiline

Dermilon® Paste Tsinkoksiid

Levinud nakkuslikud lööbed väikelastel: Äkkeksanteem on tuntud kuni kolmeaastaste laste haigus, mille korral järgneb tavaliselt kolmepäevasele kõrgele palavikule kehalt algav punetav-laiguline lööve, mis kaob ise paari päeva jooksul. Ravi võib olla vajalik üksnes palaviku alandamiseks. Viies haigus ehk parvoviiruslik infektsioosne erüteem algab punetavate põskedega. Edasi levib lööve võrku või pitsi meenutavate punetavate laikudena kätele ja kehale. Võib kaasneda väike palavik, lööve püsib kuni kaks nädalat. Käe-suu-jalahaiguse korral tekivad punetava laigu foonile valged villid, mis paiknevad suu limaskestal, samuti peopesadel, taldadel, vahel ka tuharatel ja põlvedel. Eriti just laiema lööbepinna puhul võib olla märkimisväärne sarnasus allergilise lööbega. Herpeseviiruste perekonda kuulub kaheksa viirust. Lihtohatis, mis väljendub muidu tervetel inimestel huuleherpesena, tähendab atoopilise dermatiidiga lastele rasket, laialdase villilise lööbega haigust. Tuulerõuged, mille sümptomiks on samuti laialdane villiline lööve, kulgevad allergilistel lastel sageli raskema lööbega. Nakatav mollusk on healoomuline iseparanev nakkus. Seda tekitab viirus, mis levib kontakti teel esemetega (kuivatusrätikud, mänguasjad jne) ja ka basseini­ vee kaudu. Molluski peiteaeg on kuni pool aastat, mistõttu nakkusallikat on väga raske leida. Enamik molluskeid taandub 6–9 kuuga, vahel kiiremini, vahel võivad püsida mitu aastat. Atoopilise dermatiidi ja nõrgestatud immuunsusega lapsed on molluskite suhtes vastuvõtlikumad kui terved. Ravis peetakse kõige efektiivsemaks krüoteraapiat – külmutamist vedela lämmastikuga. Allikas: Maie Jürisson

ja sügeleb ning tekib paar päeva pärast kontakti allergeeniga. Allergilist kontaktdermatiiti ravitakse üld­ juhul põletikuvastase hormoonkreemiga. Oluline on vältida kokkupuudet allergeeni sisaldavate ainete ja materjalidega.

Päikesega tuleb olla ettevaatlik Kuni kuuekuuseid lapsi tuleks hoida päikese eest, st päevitamine ei tee neile head. Ühelt poolt puudub neil UVK vastu kaitsevõime (nahk on õhuke, pigment melaniin heledanahalistel põhimõtteliselt puudub) ja kergesti võib tekkida päikesepõletus. Teiselt poolt on ülekuumenemise oht, sest higinäärmed ei taga vajalikku temperatuuriregulatsiooni. Laste puhul on päikesekaitses esmatähtis riietus: särk ning laia ääre või kaela tagant katva pikendusega müts. Päikesekaitsekreemide kasutamisel tuleks valida lastele toodetud kreeme või pihusteid, sest nende koostis on lastele turvalisem. Kaitsefaktori soovituslik number on 25–30. Kuna päikesekaitsekreem on päikesekaitse­ strateegia nõrgim lüli, on tähtis kasutada kreeme tootejuhendi kohaselt (näiteks kreemitada uuesti pärast suplemist, rahmeldamist-higistamist) ja mitte jätma last pikkadeks tundideks või terveks päevaks päikese alla. 11

Pasta kergete nahapõletike korral    

Mähkmedermatiit Ekseem Lamatised Nahalõhed

 Päikesepõletus Tootja: Cesra Arzneimittel GmbH & Co.KG, Saksamaa. Esindaja Eestis: Miecys-Pharm OÜ, Vitamiini 4, 51014 Tartu. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.


Uus & huvitav

KRAANIVESI = JOOGIVESI

Kvaliteetne

Alati olemas

Looduss천bralik 12


VESI

Kraanivett võib julgelt pudeliveele eelistada

T

allinna Vesi otsustas korraldada kampaania „Joo kraanivett”. Mis on selle kampaania põhjus ja eesmärk? Küsimustele vastab Tallinna Vee kommunikatsioonijuht Mariliis Mia Topp. Miks otsustas Tallinna Vesi korraldada kraanivee kam­ paania? Hoolimata sellest, et kraanivee populaarsus liigub kasvavas joones, on suhtumine selle joomisesse siiski mõneti skeptiline. Vee kvaliteet on viimase kümne aastaga märkimisväärselt paranenud: kui 2001. aastal vastas nõuetele vaid ligi 61 protsenti proovidest, siis nüüd on veekvaliteet Tallinnas tõesti hea. Peame oluliseks inimeste teadlikkust ka selles osas tõsta. Lisaks teavituskampaaniale teeme nüüdseks juba teist aastat koostööd Tallinna söögikohtadega, kes julgustavad inimesi valima toidu kõrvale kraanivett. Miks tasub eelistada kraani­ vett pudeliveele? Pudelivee eelistamine näib olevat mitte ainult harjumuse, vaid ka teadmatuse küsimus. Enamasti peetakse seda kraaniveest kvaliteetsemaks. Tegelikkuses kehtivad kraani­ veele karmid, seadusest tulenevad nõuded ning seetõttu on selle kvaliteet pidevalt kontrollitud. Pudelivee kvaliteedikontroll on seevastu hõre: seaduse järgi üks proov 1–7 miljoni villitud pudeli kohta aastas. Kraanivesi on alati värske – üle ühe ööpäeva vana vett kraanist ei saa. Pudelis seisab aga vesi sageli kuid, kui mitte aastaid. Veel enam – kui plastpudelit hoida päikese käes, lahustab UV-kiirgus plasti, mis omakorda lahustub vette. Plastpudeli materjalist võivad vette lahustuda tervisele kahjulikud lisandid, nagu ftalaadid, bisfenool A, antimon. Pudelitesse pandud vesi on üldjuhul põhjavesi, mistõttu sisaldab see pinnases olevaid mikroobe. Uurin­gud tõestavad, et mikroobide

paljunemist soodustavad nii toasoojus kui ka allikavee pikk säilimisaeg plastpudelis. Kui vees on hulgaliselt mikroobe, ei saa seda vett kvaliteetseks pidada (samas ei ole need otseselt inimese tervisele ohtlikud). Lisaks on kraanivesi pudeliveest märkimisväärselt soodsam. Tootmis- ja transpordikulude tõttu võib pudelivesi olla kraaniveest 240– 10 000 korda kallim. Enamik veepudeli hinnast on tootmise, pakendamise, transpordi, reklaami, turunduse ja veetootja kasum, mitte vee enda hind. Tallinnas maksab liiter kraanivett 0,00114 eurot.

tud ja vajadusel remonditud. Praktika näitab, et 99 protsendil juhtudest on halvenenud kraanivee kvaliteedi põhjuseks vana kinnistu­sisene torustik, mida tavaliselt kliendid ise ei hoolda. Kuidas kraanivee kvaliteeti kontrollitakse? Joogivee kvaliteedile kehtivad ranged, seadusest tulenevad nõuded. Kvaliteedikontroll toimub vastavalt kontrollikavale, mille on kinnitanud Terviseamet. Selles on määratletud proovivõtu kohad ja sagedus ning analüüsitavad parameetrid. Proove võetakse toorveest (Ülemiste järv ja selle valgala, põhja­ vesi), puhastusprotsessist ning tarbija kraanidest. Tallinnas on 120 kontrollpunkti (lasteaiad, koolid, asutused), jaotatud ühtlaselt üle kogu teeninduspiirkonna. Igast punktist võetakse 24 veeproovi aastas, kokku ligi 3000 aastas. Joogivee tootmise ja tarnimisega seoses võetakse ligi 30 000 proovi ja teostatakse ligi 80 000 analüüsi aastas. Veeanalüüsid teostatakse Tallinna Vee laboris, mis on üks Eesti suurimaid veelaboreid. Sõltumatut järele­v alvet meie laborite üle peab Eesti Akrediteerimiskeskus, vee kvaliteedi üle Terviseameti Põhja Talitus ning Tallinna veeettevõtete järele­valve sihtasutus.

Miks on kraaniveel kohati spetsiifiline maitse? Vee lõhn ja maitse sõltub vee allikast ja töötlusest. Põhjaveel ja Ülemiste veepuhastusjaamas toodetud veel on erinev lõhn ja maitse. Ülemiste vee spetsiifiline lõhn ja maitse tuleneb loodusliku orgaanilise aine sisaldusest, mis ei ole tervisele ohtlik. Rohkem on seda tunda soojal suvel (soe Coca-Cola ei meeldi ka paljudele!). Joogivee kvaliteedile saab lõpliku hinnangu anda üksnes põhjaliku keemilise ja mikrobioloogilise analüüsi alusel. Värvitu, lõhnatu ja heamaitseline joogivesi ei pruugi olla ohutu – paljude toksiliste ainete lõhna- ja maitseläved asuvad palju kõrgemal nende tervisele ohtlikust piirsisaldusest. Joogivesi peab olema ohutu ega tohi sisaldada ohtlikke, haigust tekitavaid baktereid. Väikeses koguses joogivette lisatud kloor on inimesele ohutu, kuid samas äärmiselt efektiivne vahend vee kaitsmisel bakterite eest selle teekonnal torustikust tarbija kraanini.

Miks pole liiga puhas vesi ala­ ti kasulik? Puhast joogivett ei maksa segi ajada keemiliselt puhta ehk demineraliseeritud veega. Joogivesi sisaldab üld­juhul 0,01–0,1% lahustunud mineraalseid komponente, nagu kaltsium, magneesium, naatrium, kaalium, kloriid, sulfaat, vesinikkarbonaat jne. Demineraliseeritud vee otsese tarbimise ja selle kasutamisega toidu valmistamiseks kaasnevad mitmed terviseriskid, mis on seotud vajalike mineraalainete ja mikroelementide tasakaalu rikkumisega organismis.

Kas torud võivad kraanivee kvaliteeti mõjutada? Mõnel pool võib torustik tõepoolest veekvaliteeti mõjutada (raud, hägusus). Selleks, et kvaliteet torustikus säiliks, lisatakse veele väikeses koguses kloori. Tallinna Vesi jälgib järjepidevalt veekvaliteeti linnavõrgus. Kraanivee kõrge kvaliteedi hoidmiseks teostame regulaarselt õhk-vesipesu ning loputame torustikke. Üldiselt ainult torustiku vanus veekvaliteeti ei mõjuta, seda aga siis, kui veetorustikku on õigel ajal ning õigesti hoolda-

Kuidas läheb kokku keskkonna­säästlik mõtlemine ja pudeli­vesi? Pudelivesi ja keskkonnasäästlik mõtteviis ei sobi kuidagi kokku. Esile võib tuua kolm peamist aspekti: 1. Naftakulu ja kasvuhoone­ gaasid. 89 miljardi liitri pudelivee pakendamiseks kulub umbkaudu 13

iStockphoto

Igapäevaseks eluks-oluks tarbime muljet avaldavas koguses vett. Eestis on kraanivee maine üpris madal ja laialt on levinud arvamus, et joogiveena tuleks eelistada pudelivett.

1,5 miljonit tonni plasti, mille tootmiseks kulub omakorda 47 miljonit gallonit naftat. Lisaks otsesele materjalikulule kulub märkimisväärsetes kogustes fossiilseid kütuseid pudelivee tootmiseks ja transportimiseks. Lisaks kütusekulule tuleb arvestada kasvuhoonegaasidega, mis vabanevad suurte pudeliveekoguste veol – keskkonda paiskub tuhandeid tonne globaalset soojenemist põhjustavaid gaase ja muud õhureostust. 2. Taaskasutus. Plasti lagunemiseks kulub mitusada aastat, mistõttu on enamik maailmas toodetud plast­esemeid seni kusagil alles. Tänaseks on plastjäätmeid nii palju, et maailma ookeanides keerlevad tohutu suured plastprügiväljad. See tähendab paraku surma paljudele merelindudele-loomadele ja kaladele, kes plasti ekslikult toiduks peavad. 3. Looduslike ressursside vähenemine. Lisaks fossiilsete kütuste kulumisele, tekkivatele prügilademetele ja veepudelite transportimisega kaasnevale õhusaastele tuleb mõelda sellele, et üha kasvav pudelivee tootmine mõjutab põhjaveetagavarasid mitmel pool maailmas.


Sangar

koolilõpetamine

Hooaja särgispikker Lähenevate koolilõpetamiste puhul pakub Sangari peadisainer Marika Siska nõuandeid, kuidas särki valida, milliseid värve eelistada ning kas minna lõpupeole lipsuga või ilma. Näpunäiteid jagub nii lõpetajast perepojale kui ka teda toetavale isale.

M

arika Siska sõnul on üks moekas särk hästiistuv, justkui mõõdu järgi rätsepatööna valminud. Kui aga rääkida hooaja värvidest ja mustritest, soovitab Siska lähtuda igaühel oma isiklikust stiilist, sest valitsevad trendid pakuvad killukest iga maitse armastajale.

koemustreid. Omal kohal on ka nii julgete värvikombinatsioonidega ruudu­mustrid kui ka klassikalised triibud. Samuti kestab edasi mustrite ja värvide sobitamine – kokku kantakse nii ruute kui ka triipe ning ühevärvilist ja kirjut trükimustrit.

Klassika versus värvid

Marika Siska sõnul on positiivne, et tänapäeva mehed on muutunud heas mõttes „edevaks” – pelgamise asemel kantakse hea meelega aksessuaare lipsudest ja rinnarättidest käekellade ning sõrmusteni. Kui igapäevaselt on muutunud lips üha vähem kohustuslikuks, siis pidulikel hetkel sobib see ikkagi kapist välja võtta. Nagu meestesärgi puhul, peab meelepärase lipsu mustri ja värvi leidma igaüks ise. Marika Siska sõnul soosib hooaeg just äkilisemaid erksavärvilise särgi ja lipsu kombinatsioone – näiteks mõjub väga šikilt kollane särk ja oranž lips. Tagasi­hoidlikumad meesterahvad saavad aga teha vaoshoitumaid valikuid. Siska julgustab piduliku sündmuse puhul kasutama mansetinööpe, sest need annavad võimaluse kanda säravat vidinat ka neil, kes üldjuhul ehteid ei eelista.

Pidulikud lisandid

Marika Siska on veendunud, et valge särk on alati moes ja igal puhul kindel valik – pealegi sobib see igale kandjale. Sama võib öelda helesinise särgi kohta. Ilus külm toon mõjub üldjuhul kahvatu jumega eesti mehe seljas alati puhtalt ja värskelt. Kui mõelda just isade peale, sobib helesinine särk eriti peenelt hallipäistele. Samas ei jää värvide koha pealt meeste mood naiste moe tempole sugugi alla. Nii valitsevadki sel hooajal meeste moes sama silmapaistvad värvid nagu naiste riietuses: suviselt säravad kollased ja rohelised toonid, kirev oranž, sinine, punane. Võib isegi öelda, et moes on kõik värvid! Tuleb lihtsalt endale meelepäraseim leida.

Mustrite lummuses Sangari disaineri sõnul on särgikangad sellel hooajal lõbusamad, julgemad ja silmapaistvamad kui kunagi varem. Üha rohkem on pildile ilmunud graafilisi trüki- ja efektseid

Aljona Sokolovskaja

14

Särgiostja meelespea Kuna särgi valimisel tuleb seda ennekõike selga proovida, toob Marika Siska välja neli punkti, mida iga mees jälgima peaks. • Krae ei tohi olla liiga kitsas ega liiga avar – vaid täpselt paras! • Kuna tava näeb ette, et särgi varrukas paistab pintsaku varrukasuust umbes 2 cm jagu välja, peab varrukas olema pisut pikem. Seda lihtsalt põhjusel, et pintsaku varrukas kipub särgi oma alati kergelt kergitama. • Hästi istuvat särki valides peab arvestama, et see oleks õlgadest piisavalt avar. Kandjal peab seda kandes jääma parajalt vabadust, et mugavalt kirjutada või näiteks autot juhtida. • Kuna istudes keha ümbermõõt mitme sentimeetri jagu suureneb, tasub särki proovides ka korraks istet võtta. Kui keskkohas kitsaks kisub, tuleb ilmselgelt suurem number valida. Marika Siska: „Punkt number üks, millega särgikandja eelkõige arvestama peaks, on see, et tal seda kandes hea ja mugav oleks. Ja muidugi on tähtis, et särk kandjale endale meeldiks.” Mõõdusärke pakuvad: Sangar (www.sangar.ee) Gowri (www.gowri.eu) Schoffa (www.schoffa.com) Amanjeda (www.amanjeda.com)


Uus & huvitav

Lastemaailmas võib lustida terve perega Eesti kõige pikema ajalooga lastele pühendatud pood Tallinna Kaubamaja Lastemaailm on sellest kevadest asunud palju suuremale pinnale, võttes enda alla tervelt kaks korrust. Suurem pind ei tähenda üksnes suuremat valikut, vaid ka mängulisemat keskkonda, kus saab senisest enam „karbi sisse piiluda” ja ise vahvamad mängud järele proovida.

R

õivad ja mängud on uuenenud Lastemaailmas paigutatud eri korrustele. Kaubamaja neljandal korrusel asub terve rõivalinnak, kust leiab riideid, jalanõusid ja aksessuaare nii pisikestele beebidele kui ka juba teismelistele tüdrukutele-poistele. Linnale omaselt leiab sellelt korruselt tänavad ja pargid, platsid ja parklad, autod ja kärud, isegi tänavavalgustuslambid.

S

elleks et pisemate laste jaoks rõivaste selga passimine liiga igavaks ei muutuks, on kõikidesse rõivakabiinidesse paigutatud kõverpeeglid ja diskopallid. Kui aga lapsele üldse riiete valimine ei istu, saab ta viia samal korrusel asuvasse valvega Lotte mängutuppa ja hiljem sealses rõivakabiinis riideid selga proovida. Poisid saavad meelt lahutada rõivaste alale paigutatud Play Stationitega autodes, väikeste printsesside alalt leiab aga puutetundliku ekraaniga multikaid näitavad lambad.

K

ogu pere rõõmuks leiab Lastemaailmast unistuste jäätisekohviku, kuhu saab minna jalga puhkama, kui pere pisematel väsimus peale kipub. Jäätisekohvikust saavad ema-isa mõnusa tassitäie kohvi või hoopis turgutava jäätisekokteili, lastele mõeldes leiab lisaks suurepärasele jäätisevalikule kõrrejooke ja vett. Kõige pisemate külastajate elu peaks mugavaks tegema avar imetamis- ja mähkimistuba. Juba suuremad mudilased võivad aga just Lastemaailmast saada elu esimese juuksurikogemuse, võluväeks peeglisse paigaldatud ekraanilt mängitavad multikad.

R

K

aubamaja külastajaid juhendavad Lastemaailma püsielanikud Asukad, keda leiab nii seintelt kui ka põrandatelt erinevaid lauseid ütlemas, samuti on Asukad end sisse seadnud Lastemaailma arvutimängus ning jõudnud ka märkidele ja T-särkidele.

Ainult selle nädala lõpuni

paljud kvaliteetkaubamärgid

Partnerkaardiga –20%!

õivalinnakust tõelisele mängudemaale viib kiire otseteena läbi kahe korruse ulatuv kellatorn. Pisemad külastajad leiavad enda rõõmuks sealt karusselli, suuremad aga näiteks populaarse Xbox 360. Lelud ja mängud on jagatud loogilistesse piirkondadesse nii vanuse kui ka tegevuse järgi. Nõnda leiab ühest kohast näiteks kõik spordi- ja õuemängud, teisest arendavad nuputamis- ja lauamängud, kolmandast meisterdamisvahendid jne. Filmivaliku ja käpiknukkude juures asub ehtne teatrilava, kus saab ise end esinejarolli seada. Väikeseid maailmauudistajaid ootavad rollimängud ka kaupluse-, köögi-, meisterdamis- ja arstinurgas.

rõivad: Mayoral, Name It, Esprit, Primigi ja s.Oliver jalatsid: Imac ja Primigi mänguasjad: Alex, Kiddieland ja Dickie

Lastemaailm asub Tallinna Kaubamajas 4. ja 5. korrusel, Tartu Kaubamajas 3. korrusel. Loe lähemalt: www.kaubamaja.ee/lapsed 15


TERVE PERE (17. mai 2012)  

Eesti Ekspressi kuukiri TERVE PERE (mai 2012).

Advertisement