Page 1

EE TEHNIKA

29. märts 2012

Tee oma unistused teoks

REKLAAM U U S H O N DA C R O S S T O U R E R JA CROSSTOURER DCT Honda Liisinguga kuumakse alates

196 €

Crosstourer DCT on varustatud topeltsiduriga automaatkäigukastiga, millel on manuaalrežiim ja 2 automaatrežiimi (tava- ja sportrežiim) ning nuppudega vahetatavad käigud, mis pakuvad tänu uuenduslikule tehnoloogiale võrreldamatut vabadust. Krediidi kulukuse määr (tingimustel: vara väärtus 13 990 € sissemakse 20%, jääk 0 €, periood 60 kuud, lepingutasu 200 €, intress 1,9%) on 2,33%. Pakkumine kehtib, kuni kaupa jätkub. Tutvu liisingu tingimustega või konsulteeri asjatundjaga.

VAATA WWW.HONDA.EE JA KÜSI PAKKUMIST LÄHIMAST HONDA MOTOKESKUSEST! Motokeskused Tallinnas: Catwees Tallinn, Pärnu mnt 139, tel 650 3313, Motokeskus Tartus: Catwees Tartu, Narva mnt 3, tel 730 0388. Motokeskus Saaremaal: ML-Autoservice Tallinna tn 88, Kuressaare, tel 452 2550.


 Ameerika autode varuosad ja remont  Gulf õlid ja määrdeained  Autospordi varustus  Paatide ja kaatrite varuosad

US Parts kauplus: Tallinnas Mäealuse 3a tel 655 0600 e-post usparts@online.ee

Pärnus Lao 12–6 tel 443 7212 e-post ander@usparts.ee

www.usparts.ee


Uus & huvitav

Samsungi esimene Ultrabook™ on üliõhuke ja kerge

EOS 5D Mark III

S

amsung Notebook Series 5 Ultra on üliõhuke, kerge, võimas ja suure mälumahuga. Series 5 Ultra 13tollise mudeli teevad võimsaks protsessor Intel® Core™ i5-2467M, kuni 8 GB mälu, Diskeeperi süsteem Express­Cache™ ja graafikakaart AMD  Radeon™ HD. Seetõttu käivitub arvuti kiiresti, vaid 20 sekundiga, naaseb ooterežiimilt kahe sekundiga ja veebi sirvimine on varasema põlvkonna sülearvutitega võrreldes kaks korda kiirem. Digifotoseadmete ja mitme­ suguste meediaplatvormide arengu tõttu muutuvad failid iga päevaga järjest suuremaks, mistõttu on vaja rohkem kõvakettaruumi. Hoolimata hiljuti levima hakanud pilvesalvestusest eelistavad kasutajad iga päev siiski kohalikku kõvaketast kasutada. Seda eelistust silmas pidades pakub Series 5 Ultra 14” kuni 1 TB kõvakettaruumi. Jõudlust lisab ka endisest kauakestvam aku. Samsung Series 5 Ultra aku kestab ühe laadimiskorraga kuni 6,4 tundi. Samsung Battery Life Plus on tõhus aku vananemist takistav tehnoloogia, säilitades 1500 laadimistsükliga (kolmeaastase) kasutusea vältel 80 protsenti akuelemendi algsest jõudlusest. Series 5 Ultra 13” on vaid 14–17,6 mm õhuke ja kaalub 1,38 kg, et seda oleks lihtne liikvel olles kasutada. Protsessor Intel® Core™ i5, kuni 8 GB mälu, kuni 500 GB kõvakettaruumi ja ExpressCache™-iga 16 GB iSSD tagavad võimsuse teel olles. Kasutajad võivad valida ka 128 GB SSD või 256 GB SSD. Parima ühenduvuse tagamiseks muude seadmetega on 13tollisel mudelil ka täismõõduline HDMI port, üks USB 3.0, kaks USB 2.0, neli ühes multi-SD-kaardi pesa, Etherneti port ja veebikaamera. Arvutil on Samsungi tipptasemel LCD-tehnoloogiaga 300nitise eredusega HD LED SuperBrighti ekraan, tehnoloogia Image Enhancer ja peegeldusvastane ekraan, et kasutajad võiksid kõikjal parimat vaatamiselamust nautida. Lisateavet toote kohta ja multimeediummaterjale leiab veebiaadressilt www.facebook.com/samsungnotebook.

LG uus nutitelefon Optimus 4X HD

LG

Electronics esitles Barcelonas Mobile World Congressil oma esimest QuadCore ehk neljatuumalise protsessoriga nutitelefoni Optimus 4X HD. Tänu Nvidia 1,5 GHz Tegra 3 kiibistikule ja True HD IPS ekraanile pakub Optimus 4X HD personaalarvuti kvaliteeti. Nvidia Tegra 3 on maailma ainus 4-Plus-1™ Quad-Core mobiiliprotsessor, mis on välja töötatud kõrgtasemelise multimeedia jaoks. Selleks et teostada vähem nõudlikke ülesandeid, nagu muusikaesitust või aktiivset ooteseisundit, kasutab seade viiendat akusäästja põhimälu. Telefoni graafikaprotsessor aga edastab visuaalselt rikkalikku pilti ja konsoolikvaliteediga mänguelamust. Optimus 4X HD töötab uusimal Androidi operatsioonisüsteemil Android 4.0 Ice Cream Sand­ wich. Telefonil on 16 GB sisemälu ja 8megapiksline taustavalgustusega kaamera. Seadme paksus on 8,9 mm.

Tehnilised näitajad: • Kiibistik: 1,5 GHz Quad-Core protsessor (Nvidia Tegra 3) • Ekraan: 4,7tolline (1280 x 720) True HD IPS • Mälu: 16 GB eMMC ja 1 GB LP DDR2

• Kaamera: 8,0 MP BSI sensor (tagaküljel) ja 1,3 MP (esiküljel) • OS: Android 4.0 Ice Cream Sandwich • Aku: 2,150 mAh

Canon EOS 5D Mark III – põhiomadused: • 22,3megapiksline täiskaadersensor • 61punktiline automaatteravustamine • sarivõtterežiim kiirusel kuni 6 kaadrit sekundis • loomulik ISO-tundlikkus 100–25 600 • käsijuhtimisega täis-HD-video • 14bitine DIGIC 5+ protsessor • täiustatud ilmastikukindlus • 8,11 cm (3,2tolline) 1 040 000 punktiga ekraan • eelseadistustega HDR-režiim

C

anon teatas, et nende EOS-tootesarja lisandub uus kaameramudel EOS 5D Mark III. EOS 5D Mark III tugineb legendaarse kaamera EOS 5D Mark II jõudlusele, kuid on veelgi parema kiiruse ja resolutsiooni, täiustatud protsessori võimsuse ning laiemate loominguliste võimaluste valikuga nii fotode tegemisel kui ka täis-HD kvaliteediga video jäädvustamisel. Kaamera äsja väljaarendatud 22,3megapiksline täiskaadersensor pakub paremat resolutsiooni ja täpsemaid detaile. Suurema 8kanalilise väljundiga saab see kaamera mugavalt hakkama täisresolutsiooniga, kiirusega 6 kaadrit sekundis ja 18 RAW-kujutist või üle 16 000 JPEG-kujutise seerias (kasutades UDMA 7 sertifikaadiga kaarte), ilma selleks lisatarvikuid vajamata. Lisaks pakub sensori täiustatud struktuur suurt loomulikku ISO-vahemikku 100–25 600 (laiendatav väärtuseni 102 400), muutes ka valgusevaestes oludes selgete ja kõrge kvaliteediga piltide tegemise võimalikuks. Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel sama 61punktiline laia ulatusega automaatteravustamise süsteem nagu ka tippmudelis EOS-1D X. Samuti on EOS 5D Mark III mudeli EOS-1D X kaameras esimest korda kasutusele võetud reguleeritavad automaatteravustamise eelseadistused, mis on abiks teadaolevalt keeruliste objektide pildistamisel ning pakuvad lisakindlust olukordades, kus objekti liikumine võib olla ettearvamatu. Uue kaamera täpse säri tagab Canoni paljukiidetud iFCLi mõõtesüsteem, sisaldades 63tsoonilist kahekihilist sensorit, mis on ühendatud iga AF-süsteemi punktiga. Automaatteravustamise süsteemis kogutud teravustamisteavet analüüsitakse koos mõõtesensori mõõdetud värvi- ja heledussignaalidega. Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel Canoni uusim­ DIGIC 5+ pildiprotsessor. Olemas on ka uus foto­nupp, mis võimaldab kasutajatel kiirelt pildilaade valida ja mitme säriga pildistada, aga pakub ka otseteed HDR-pildistamisrežiimi juurde. Pilte üle vaadates võimaldab fotonupu vajutamine kasutada uut funktsiooni, mis kuvab kõrvuti kaks pilti ja laseb fotograafil võtte ajal erineva säriga pilte vaadata, suurendada ja kvaliteeti võrrelda. Uue EOS 5D Mark III kaamera kerge magneesium­ kere pakub kõrget ilmastikukindlust. Lisaks on tugevdatud päästiku konstruktsiooni kuni 150 000 kasutuseni.

EE TEHNIKA Toimetaja: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee, tel 669 8191. Reklaam: Timmo Lilium, timmo.lilium@lehed.ee, tel 669 8309. Kujundus: Virge Ilves. Korrektuur: Marilin Look

3


Uus & huvitav

Samsungi Smart-TV: kvaliteet ja sisu

Sony esitles veekindlat videokaamerat Handycam®

R

ohkete lisaomadustega videokaamera GW55VE peab vastu kuni 5 m sügavusel vees viibimisele, tolmule ja kukkumisele kuni 1,5 m kõrguselt. •

• • •

S

el aastal avardab Samsung kodumeelelahutuse piire, täites klientide soove ja nõudmisi. Tooteperekonna uutel liikmetel on rohkem sisu, nutikamad liidesed, intuitiivselt kasutatavad juhtimis­seadmed, uskumatu pildikvaliteet ja disain. LED-teleril ES8000 on Samsungi 2011. aastal kasutusele võetud õhuke raam, mida sel aastal täiendab sobiv U-kujuline alus ja suurem, kuni 75tolline ekraan. ES8000 süda on kahetuumaline protsessor, mille abil saab teha multitegumtööd, surfata veebis ja samal ajal kasutada või laadida alla mitmeid rakendusi. Eelistatuima telerirakenduste platvormi Samsung Appsi kaudu on saadaval ka mitmesugust sisu.

Exmor R™ CMOS-andur tagab kauni täis-HD 50 p videosalvestuse isegi nõrga valguse korral. Tippkvaliteediga lääts G Lens, 10 x optiline suum (laiendatud suum Extended Zoom 17 x) ja 29,8 mm nurk. Tasakaalustaja Optical SteadyShot Active Mode’i režiimiga selgema kujutise saamiseks kõndimisel ja suumimisel. Detailiküllased üksikvõtted kuni 20,4 megapikslit. Automaatrežiim Intelligent AUTO reguleerib suurepärase tulemuse saamise nimel pidevalt seadistusi. 7,5 cm / 3” Xtra Fine LCD-puuteekraan.

Handycami kaamera salvestab kõige kvaliteetsemat pilti. Exmor R™ CMOS-andur salvestab kaunilt detailirohkeid, madala müratasemega videoid ja fotosid isegi hämaras valguses, kus teised video­ kaamerad vaeva näevad. Kaamera juurde käib Sony kvaliteetlääts G Lens, mis on võimeline tabama kõike alates lainurkvaadetest kuni lähipiltideni. Extended Zoom kasvatab 10 x optilise suumi kuni 17 x maksimumsuurenduseni, Pixel Super Resolutioni töötlus aga tagab tugeva suumimisega tehtud võtete selguse ja ülima detailirohkuse. Kuidas võtta suvalisest pildistamissituatsioonist kõige paremat? Intelligent AUTO tunneb ära 99 stseenitüüpi ja reguleerib kaameraseadistusi nii, et on tagatud parim tulemus. Olemas on isegi spetsiaalne allveerežiim, mistõttu vee all võetud videod omandavad tänu külluslikele loomulikele värvidele parema efekti. Kaamerasse on ka sisseehitatud GPS, mis talletab kõikide videoklippide ja fotode võtmise koha. Saate jälgida oma asukohta ekraanilt või vaadata GPS-kandega mälestusi hiljem koduarvutist koos põnevate võrgukaartidega.

Kaks uutmoodi „õunapoodi”

Sony uus veekindel videokaamera Handycam GW55VE on Euroopas müügil alates 2012. aasta mai keskpaigast.

Toshiba uus 3D-nutitelerite sari

T

oshiba Europe GmbH esitles oma värskendatud 3D-valmiduses täis-HD nutitelerite sarja ning põhjalikult uuendanud LCD- ja LED-telereid. Uued telerid jõuavad Euroopas müügile 2012. aasta teises kvartalis. Baltikumi turu jaoks luuakse online-­ rakenduse lokaalne sisu. Toshiba on täiustanud telereid sellistes võtmevaldkondades nagu pildikvaliteet, ühenduvus ja kasutusmugavus. Uuendatud või ümberdisainitud on LED-telerite seeriaid VL, TL, RL, HL, EL ja DL, samas kui LV- ja AV-seeria LCD-telerid on saanud kerge värskenduse. TL- ja VL-seeria pakuvad kaht võimalust 3D-meelelahutuseks. Toshiba TL933/963 sisaldab uusimat Toshiba 3D-tehnoloogiat ja 3D-aktiivprille (saadaval lisavarustusena), Toshiba VL963-l on 3D-passiivtehnoloogia nelja paari 3D-prillidega. Telerid suudavad 2D-pildi teisendada 3D-ks, pakkudes nii 3D-kvaliteedis kõiki telesaateid ja koduvideoid.

Toshiba Places Toshiba online-portaal Toshiba Places on spetsiaalne rakendus, mis võimaldab olenevalt asukohamaast juurdepääsu just nutitelerite jaoks mõeldud sisule. Balti turu jaoks plaanib Toshiba luua rakendusele kohaliku sisu.

4

Heiti Kender avas uue Apple’i müügi- ja teenindussalongi Valge Klaar

IM Arvutid avas juba teise uue kontseptsiooniga iDeali poe Eestis

Liigaasta lisapäeval avati Tallinna kesklinnas uus Apple’i esindus­ salong, kus pakutakse kogu Apple’i tootevalikut ning ka hooldus- ja remondi­teenust. Valge Klaari asutaja Heiti Kenderi sõnul on uus salong suunatud eelkõige professionaalidele, äriklientidele ja ka nõudlikumale erakasutajale. „Teenus on inimestelt inimestele. Kõik, kes soovivad tehnikat rahulikult koos nõustamisega valida, eeldavad ka toote seadistamist ja vajavad kiiret tuge probleemi korral,” ütles Heiti. Valges Klaaris hakkab tööle lisaks müügikonsultantidele viis Apple’i sertifitseeritud hooldustehnikut, mis teeb salongist ühe suurima Apple’i hoolduskeskuse Baltikumis. „Olen ise Apple’i suur fänn ja Mac’idega tegelenud üle 15 aasta. Nüüd on mul õnnestunud koguda enda kõrvale tegijad, kellega võib luurele minna,” ütleb Heiti. Valge Klaar on Apple’i ametlik edasimüüja ja aprillist 2012 ka ametlik hoolduskeskus Eestis. Salong asub aadressil Tartu mnt 50a.

Eestis avati juba teine uue kontseptsiooniga ametlik Apple’i esindussalong iDeal asukohaga Narva mnt 7. Uus iDeal pakub ka kõige nõudlikumale kasutajale suurepärase võimaluse olla osa Apple’i maailmast, kogeda poe uuenduslikku vormi ja sisu. Poes on tööl kolmeliikmeline ekspertide tiim, kes pakub iga päev kõigile külastajatele Apple’i suurepäraseid teenuseid ja tooteid, mis on tuntud üle kogu maailma. „Uus Apple Premium Reseller v 2.0 kontseptsioon on detailideni läbimõeldud esinduspoe lahendus, mis on kasutusel vaid valitud Apple’i esindustes üle maailma. Soovime pakkuda kõrgetele Apple’i nõudmistele vastavates esindus­salongides uusimaid Apple’i tooteid ning olla ametliku Apple’i hoolduspartnerina Eestis suurepäraseks teenusepakkujaks,” rääkis IM Arvutid ASi tegevjuht Jaanus Treilmann.


140 aastat uuendusi!

NORDSJERNAN™ (1872)

Toodetakse piiratud koguses. Kasuta juhust ning hangi endale uus ja eriline õmblusmasin!

140 aasta juubeli puhul on müügile jõudnud kaks uut, hästi varustatud ja parimate Husqvarna Viking®-i põhiomadustega õmblusmasinat. Pikkade aastate jooksul on Husqvarna Vikingi märgiga õmblusmasinad saavutanud ülemaailmse tuntuse. Nende loojad pakuvad järjest uuendusi, mis hoiavad õmbleja aega kokku ning teevad õmblemisest vahva ja mõnusa töö.

Esinduskauplus / Stuudio Tallinnas, Pärnu mnt 76. Info: tel 641 8011 või www.ruffler.ee

Triikimissüsteem Zedì Eriline Z-kujuline jalg võimaldab reguleerida lauda erinevatele kõrgustele ja kasutada seda ka vertikaalses asendis, näiteks pintsaku triikimiseks. Ülilihtne lahti võtta ja uuesti kokku panna. Kokkupandult võtab laud koos triikraua ja aurupaagiga ainult 13 cm laiuse ruumi. Triikimislaual on kuumenev põhi, vaakumiga imamissüsteem ja sisseehitatud aurugeneraatori ja professionaalse triikrauaga puhumissüsteem. Aurugeneraator on laua küljest eemaldatav ja seda saab kasutada täiesti eraldi, näiteks koos auruharja või -püstoliga. Auruharja abil on võimalik aurutada või triikida vertikaalses asendis (näiteks pitsakuid või õrnu tekstiile). Aurupüstoliga saab aga puhastada ja desinfitseerida oma kodust majapidamist. Patenteeritud eriline kahekordne alumiiniumist laua ehitus tagab väga hea laua kuumenemise ja vaakumsüsteemi, tänu millele tagatakse professionaalne ja kiire triikimise tulemus. Kõik selle süsteemi juures kasutatud materjalid on väga kvaliteetsed. Valmistatud Itaalias.

• kvaliteetne • kompaktne • mugav • kaunis • asjalik • vastupidav

13 cm


fotograafia

Milleks meile välklamp? O

lles juba veidi aega õppinud tundma digipeegelkaamera kasutamise võlusid ning uut ja põnevat fotograafiamaailma, võib tekkida tunne, et pildid ei ole ikka päris sellised, nagu kallist kaamerat soetades lootsid: valgust jääb vajaka, välguga tehtud fotod on koledad ning põnev valgus­keskkond ei jää pildile. Kas võtta abiks lisavälk? Milleks see hea on ning mida ostmisel silmas pidada? Selle kohta jagab nõuandeid I am Photographer Pro Shopi juhataja Aivar Pihel­gas.

Mis on välklamp? Millal ja miks on tarvis seda pildistamisel kasutada? Kõige aluseks fotograafias on valgus. Kaamera „näeb” maailma läbi objektiivi kaamerasse siseneva valguse kaudu. Kui kunagi püüdis valguse kinni tükike filmilinti, siis täna­päeval asendab seda kaamera sees olev valgustundlik sensor. Hoolimata tehnoloogilistest muutustest on fotoaparaadi tööpõhimõte olnud sama juba üle saja aasta. Olukorras, kus valgustingimused on väga head, on pildistamine

Fotokonverents „Klõps” 29. aprillil toimub Salme kultuurikeskuses fotokonverents „Klõps”, mille tuludest toetatakse Tallinna polütehnikumi fotoosakonnale foto­varustuse ostmist. Esinevad Kaupo Kikkas, Rain Tirul, Annika Metsla, Ester Vaitmaa (Ekspress Grupp) ja „Baltikumi pulmaja portreefoto konkursi 2012” võitja. Välklambiga pildistamist õpetab Aivar Pihelgas.

tehniliselt lihtne. Keeruliseks võib minna siis, kui valgust napib ning objekt liigub ja käsi väriseb. Ühel või teisel juhul võime saada uduse pildi. Et seda ei juhtuks, on kõik täna­päevased kaamerad varustatud välklambiga. Kaamera sisse ehitatud elektroonilise välklambi lühike sähvatus saadab ruumi lisavalgust. Kaamera suunast liikuv valgus aitab küll valgust lisada, kuid sageli pole sellist valgusolukorda pildilt hiljem üldsegi meeldiv vaadata. See, et välklampi tuleb kasutada ainult pimedas, on samuti vale arusaam. Välklamp võib meie pildistamiskeskkonnas olla ka abivalguseks, mitte põhiliseks valgusallikaks. Selline olukord võib tekkida keskpäevases heledas päikesepaistes pildistades. Päikese suunast, kust valgus tuleb, on seda tõesti palju, kuid objekti teisel pool tekivad tänu kontrastsele valgusele kontrastsed varjud. Tulemuseks on pilt, kus mingid alad on väga heledalt valgustatud, varju poolel aga ei joonistu kujutis välja. Ühe võimalusena tasuks kasutada välklampi, et varjualasse valgust tekitada. Saame pildi, kus lähedal asuv objekt on palju ühtlasemalt valgustatud ja meeldivam. Peegelkaamera puhul ei pea kaamera sisse ehitatud välklampi kasutama. Valgusolukorda on võimalik tunduvalt paremini juhtida kaamerale paigaldatava välklambiga. Nii ei keskendu fotograaf mitte ainult sellele valgusolukorrale, mida keskkond talle pakub, vaid loob ise endale sobiva valguslahenduse loominguliselt. Valgus on fotograafias loo jutustamise, emotsiooni loomise ja üldse kogu pildikeele jaoks ülioluline vahend. Nüüdisaja välklambid on läinud nii targaks, et oskavad mõõta ka enne pildile jäävat välgusähvatust ja valgusolukorda ning häälestavad välklambi töö nii, et saada op-

Fotograaf ja koolitaja Aivar Pihelgas.

See, et välklampi tuleb kasutada ainult pimedas, on vale arusaam.

6

timaalseim tulemus. Mida rohkem fotograaf hakkab ise mõtlema, kuidas ta tegelikult seda valgust näha tahab, seda laiemad peavad olema teadmised. Kõike eespool räägitut saab vaadata, kuulata ja järele proovida fotokonverentsil „Klõps”. Täisautomaatsetes režiimides pildistamisel mõõdab kaamera keskmise olukorra ja püüab seda saavutada, aga see ei ole loominguline eesmärk. Pildistaja eesmärk on luua endale tema enda väljamõeldud valgus. Seda leheveergudel õpetada on keeruline, selleks tuleks tulla koolitusele teadmisi juurde saama. Samas julgustan, et TTL-süsteemis töötavad välklambid oskavad isegi automaatses režiimis pildistades tekitada palju meeldivamaid pilte, kui on võimalik saada kaamerasse sisseehitatud välklambi abil.


fotograafia

Vahel võiks välguga pildistamisest hoiduda Kas siis sisseehitatud välgutist ei piisa ja tarvis on osta lisavälk? Kaamera sisse ehitatud välklamp ei ole just parim abimees. Ta loob küll valguse, kuid võib tekitada palju probleeme. Tema kõige suurem miinus on see, et valguse suunda ei saa muuta. Suurtes ruumides on kasutegur väike, ta on vähevõimas. Kui valgus langeb otse objekti poole, kaotab sisseehitatud välgu valgus ruumilise objekti pealt ära varjud ning see muudab objekti lamedaks ja kaheplaaniliseks. Kui objekt asub seina või muu tausta lähedal, siis otse kaamera suunast tekkinud valgusvihk tekitab seinale kontrastse varju. Ka see pole ilus. Sageli tekivad välguvalgusest punased silmad. Need on kõik sellised vead, mis rikuvad pildi. Enamasti me ju võrdleme saadud pilti selle olukorraga, mida silmaga näeme. Tulemus erineb nähtust valguse mõttes kardinaalselt. Imenippe, mis kaamera sisse ehitatud välgu heaks teeksid, ei ole. Olen kuulnud, et võetakse piimjas plasti- või õhuke salvrätikutükk ja pannakse välklambile ette, mis muudab valguse pehmemaks, aga valguse suund jääb ju ikkagi endiseks. Tore on katsetada, aga see ei ole paindlik lahendus. Inimesele, kes on investeerinud peegel­

kaamerasse, oleks kindlasti vajalik abi­vahend lisavälklamp. Lisavälku kasutades on meil võimalus mitte ainult valida valguse suunda, vaid peegeldada välklambi valgust teistelt pindadelt – ruumis pildistades näiteks laelt või seinalt. Peegeldatud valguse iseloom on hoopis teine – palju mahedam ja pehmem. Näiteks kui pildistame inimest, siis põrgatades valguse esmalt lakke, langeb see sealt objektile palju harjumuspärasemast suunast. Ülevalt tulev valgus moodustab näkku varjud, seega on pilt ruumilisem. Punaseid silmi ja varje seintele ka ei teki.

• Mõnikord on tark jätta välk üldse kasutamata, loomuliku valguse ilu tuleb osata märgata ja võimalusel kindlasti ära kasutada. • Halvasti kasutatud välk võib pildi hoopis rikkuda. Toeta oma kaamera kindlale alusele või kasuta statiivi. Siis hoiad ära kaamera liikumisest tekkiva uduse pildi. • Päris pisikeste beebide pildistamine välguga, mis suunatakse otse vastsündinu poole, ei ole hea. Laste silmad on tundlikud, valgus häirib neid ja pildile jäädvustub grimass. Kasuta peegelduvat välku või võimalusel loomulikku valgust. • Jälgi, et ruumis ei oleks peegelduvaid pindasid (peegel, aknaklaasid). Nendelt vastupeegelduv välguvalgus võib pildi rikkuda.

Kindluse mõttes soovitan valida sama tootjafirma kaamera ja välk­lambi

Milline lisavälk valida ja mida silmas pidada? Tuleb arvestada, et kõik välk­lambid ei sobi kõikidele fotoaparaatidele. Kindluse mõttes soovitan valida sama tootjafirma kaamera ja välk­lambi – nii võib ära hoida palju probleeme. On ka kolmandaid tootjaid, kelle kaup tundub sageli tasku­ kohasem, ent ka siis peab jälgima, mis firma kaamerale toode mõeldud on. Tänapäeval toetab enamik välke TTL-režiimi – automaatrežiimi, mis teeb pildistaja elu lihtsamaks. Välk­ lambi pea peaks olema igas suunas pööratav, vajadusel ka pildistaja enda selja taha. Oluline on ka välklambi valgusjõud. Väiksema valgus-

jõuga lambid sobivad kodutarbijale, aga kui on soov pildistada suurtes ruumides, näiteks spordihallis või kõrge laega peosaalis, peab selleks olema ka võimsam välklamp. Kui inimene on otsustanud, et ostab ainult ühe lisavälgu, soovitan tulla kohapeale, sest igal kliendil võivad olla täiesti erinevad vajadused ja pakutavate võimaluste ring on lai. Spordifotograaf vajab võimsamat välklampi, portreede pildistajad kasutavad korraga hoopis mitut välgutit, looduses putukate pildistaja jaoks sobib hoopis ringvälk.

Millisesse hinnaklassi lisavälgud jäävad? Hinnaklassid on erinevad. Lihtsate abivahendite hinnad algavad 200 eurost, professionaalide välklambid võivad maksta üle 400 euro.

7


REHVIVAHETUS Firma nimi Mariine Auto AS

Asukoht Veerenni 58, Tallinn Ringtee 63, Tartu Roheline 66, Pärnu Jaama 42b, Jõhvi

Lahtiolekuaeg E-R 9-18 L suletud P suletud

Hind ja teenused Rehvivahetus al 33 eurost (tasakaalud hinna sees). Uute rehvide ja velgede müük, rataste balansseerimine.

Kontakt tel 640 4046, Tallinn tel 740 8046, Tartu tel 449 9072, Pärnu tel 332 1073, Jõhvi

Vt lisaks: www.mariineauto.ee ELKE Auto AS

Mustamäe tee 22 / Forelli 2, Tallinn

E–R 8–18 L 9–16

Rehvide vahetus al 35 eurost. Rehvide hoiustamine tasuta.

tel 650 5720 toyota@elkeauto.ee www.elkeauto.ee

Uued rehvid osamaksetena 10 kuud 0% intressiga. Vaata lisaks: elkeauto.ee Silberauto Eesti AS

Silberauto Eesti AS Ülemiste, Tartu, Viljandi, Rakvere, Jõhvi, Pärnu ja Kuressaare esindused

vaata kodu­lehelt

Rehvivahetus sõiduautole 32 eurot. Rehvivahetus maasturitele 38 eurot.

tel 605 6950 teenindus@silberauto.ee www.silberauto.ee

Rehvivahetusega TASUTA kaasa veermiku, pidurite ning vedelike kontroll. Varuosad kuni –20%. Rehvide hoiustamine vaid 10 eurot (Ülemiste, Tartu, Rakvere ja Pärnu esinduses).

Toomas Voog FIE

Vabaduse pst 201, Tallinn

E–R 9–18, L 9–15, P suletud

Rehvivahetus al 20 eurost.

Kips & Carry OÜ

Masina 20, Tallinn

E–R 9–19 L 10–16 P kokkuleppel

Rehvivahetus al 20 eurost.

tel 506 8969 www.kipscarry.ee info@kipscarry.ee

Saksa Auto AS

Mustamäe tee 6, Tallinn

E–R 7.30–19.30 L 10–15 P suletud

Rehvide vahetus al 30,50 eurost. Rehvide hoiustamine al 25 eurost.

tel 622 2244 info@vw.ee www.saksa-auto.ee

Rehvide müük. Valuveldede sirges­tamine ja remont.

Saadaval enim müüdud rehvi­margid, Bridgestone’i suverehvide ostjale kingitus.

tel 506 2821 info@1valuvelg.net www.1valuvelg.net

Volkswageni teenindus ja varuosade müük. Saksa Auto Kaks

Peterburi tee 2d, Tallinn

E–R 8.30–18.30 L 10–15 P suletud

Rehvide vahetus al 30,50 eurost. Rehvide hoiustamine al 25 eurost. Saadaval enim müüdud rehvi­margid, Bridgestone’i suverehvide ostjale kingitus. Volkswageni ja Škoda teenindus ning varuosade müük

8

tel 680 8100 saksaautokaks@vw.ee www.saksaautokaks.ee


autohooldus

Foto: Eve Kaljusaar

Auto kevadine tervisekontroll Argo Lest: „Tänapäeva kiire elutempo juures aitab korras auto meil paremini ja ladusamalt oma igapäevatoimetusi teha. Autospordis on aga tehnika korrasolek esmatähtis.”

O

sav meistrimees vaatab oma auto ise garaažis üle, aga kellel oskused, aeg või tahtmine puudub, saab abi auto­ esindustes ja -töökodades. Millele tähelepanu pöörata? Nõuandeid jagab Mariine Auto ASi tehniline juht Argo Lest.

Kevadel ja suvel tehakse autoga taas pikemaid sõite, seega sõiduki hea tehniline seisukord on nii turvalisuse huvides kui ka ebameeldivate olukordade vältimiseks väga tähtis. Eesti karmid talved, kehvad teeolud ja hoolimatud kaasliiklejad võivad meie neljarattalisele sõbrale põhjustada palju kahju, ka sellist, mida esmapilgul ei pruugi märgatagi.

Pese auto puhtaks Esimene asi, mida kevadise autohoolduse puhul teha tuleks, on üks korralik pesu. Värvipinna kaitsmiseks tasuks sõidukit kevadel ja sügisel ka korra vahatada. Puhta auto pealt näeb kohe ära, kas on tekkinud värvikahjustusi, roosteplekke või mõlke. Ka sõitjateruumi tasub puhastada, et talvised soolarandid ja mustus eemaldada. 9

Seda eriti tumeda polstriga salongipõranda puhul. Puhastada tuleks ka mootoriruumi, sest lisaks sooladele ja kemikaalidele lendab altpoolt sinna igasugust prahti. Puhta mootoriga on ka mehaanikutel lihtsam. Seejärel tuleks visuaalselt tuvastada seest-väljast vead, millega tegelema hakata.

Likvideeri kriimud ja mõlgid Autovärvi erksus sõltub eelkõige sellest, kui vana auto on ja kuidas teda pestakse: harja-, käsi- või surve­pesuga. Kui värv näeb tuhm välja ja mingi nurga alt vaadates on näha ka kriimustusi, tasuks poleerida. Poleerimine toob esile värvi erksuse ja värskuse ning sellega


autohooldus

Kevadel võib auto esiklaasi töödelda spetsiaalse ainega, mis muudab selle vett tõrjuvaks. Tuul uhub klaasile sattunud veepritsmed lihtsamalt minema.

sest, mis korras olles tagaksid selle, et mustus ja niiskus pidurisilindrite ja -suporti vahele oma hävitavat tööd tegema ei pääseks. Tulemuseks on ebaühtlane pidurdus – ühelt poolt surutakse piduriklots tugevamini vastu piduriketast kui teiselt poolt või ei liigu silindrid normaalselt tagasi ja pidur „jääb lihtsalt peale”. Niimoodi väheneb pidurite efektiivsus ning pidurdusjõud ratastele võib osutuda erinevaks.

saab peita ka väiksemaid värvikahjustusi. Kui juba sügavad vaod sees, siis poleerimisest abi ei ole. Kui auto on puhas, näeb kohe ära, kas talvel on tekkinud ka mõlke. Neid kipub tulema eriti kaubanduskeskuse parklates auto külgede peale. Tänapäeval on olemas spetsialistid, kes võtavad väiksemaid mõlke välja 3–4 tunniga värvipinda kahjustamata – siis ei pea autot ei värvima ega mitmeks päevaks remonti viima. Aga see oleneb muidugi mõlgist, kõike niisama välja võtta ei saa.

Kas vedelikke on piisavalt?

Sügis-talv on klaasipuhastitele kõige koormavam aeg: autot pestes kasutatakse tõrvaeemaldit ja muid kemikaale, mis kummidetailidele hästi ei mõju ning muudavad need pika­ peale rabedaks. Lisaks liiv, muda ja muu sodi, mis esiklaasi lendab. Kui musti klaasipuhasteid kasutada, hõõruvad nad ka esiklaasi hägusemaks ja võivad seda kahjustada. Kevadel paistab päike kõrgemalt ja esiklaasil olevad kahjustused torkavad eriti hästi välja ning võivad segada. Kui klaasipuhastid korralikult ei pühi või jätavad rante, tuleks need kindlasti ära vahetada – sellest sõltub nähtavus ja seeläbi ka turvalisus. Kui tuuleklaas ise aga väga hägune on või lausa mõne praoga, st katki, tasuks see kindlasti uue vastu välja vahetada.

Kui mootoriõli ei ole autol kaua aega vahetatud, peaks seda kindlasti tegema! Reeglina vähemalt korra aastas. Loomulikult tasub kontrollida õlitaset ja vaadata, mis värvi see on. Kui on ikka väga tökat, tuleks ära vahetada. Üle tuleks vaadata ka teiste vedelike tasemed, et kõike oleks piisavalt, sh klaasipesu­ vedelikku. Kevadel võib auto esiklaasi töödelda spetsiaalse ainega, mis muudab selle vett tõrjuvaks. Tuul uhub klaasile sattunud veepritsmed lihtsamalt minema. Ka klaasipesu­ vedeliku enda sisse saab segada spetsiaalset ainet, millega ei jää klaasile rasvast kihti, mida on eriti hästi märgata vastutuledega pimedas sõites. See on hea asi ka talvehooajal kasutamiseks. Selliseid abivahendeid pakuvad mitmed tootjad, tasub vaid auto­ tarvikute poest küsida.

Kontrolli, kas pidurid töötavad

Vaheta rehvid ja kontrolli veermikku

Talvel on kogu pidurisüsteem suurema koormuse all, seega tuleks kontrollida pidurite töökorda. Pidurid koguvad mustust, millega võib pidurdamisel kaasneda ebameeldiv hääl. Need tuleks ära puhastada. Kontrollima peaks nii piduriklotside kui ka -ketaste seisukorda. Vanematel autodel kipuvad sageli ka pidurisadulate (suportide) silindrid kinni roostetama. See on tingitud silindrite ümber asuvate kummist rõngaste deformeerumi-

Talverehvid tuleb ära vahetada suve­rehvide vastu. Kui suverehvid on juba mitu hooaega kasutuses olnud, tuleks vaadata rehvimustri jääksügavust – kas peab uued ostma või kannatab sõita veel vanadega. Kuna rehvid kipuvad erinevalt kuluma, siis kulumisprotsessi ühtlasemaks jaotamiseks tasub hooajati vahetada rehvide asukohta – tagumised tõsta ette ja vastupidi. Kui nad on aga täiesti kulunud, tuleb kindlasti uued osta. Trahv

Kas esiklaasist välja näeb?

10

trahviks, aga hullem on see, kui näiteks maanteel suurel kiirusel veelompi juhtub sõitma. Kehvast mustrist tingituna võib tekkida vesi­liug ja auto muutub hetkega põhimõtteliselt juhitamatuks. Ka kruusateel sõites annab mustriga rehv ikka tunduvalt parema pidamise ja kindlama tunde. Suverehvid teevad tavaliselt vähem müra kui talverehvid. Olenevalt rehvi ja velje tüübist ning suurusest (profiil, laius jne) võib vedrustus muutuda natukene jäigemaks. Kui sinna juurde liita teede auklikkus, võib hakata kuulma ja tähele panema, et auto teeb imelikke hääli – koliseb siit või krigiseb sealt. Seda juhtub ka kõige paremate ja kvaliteetsemate autodega, sest meie teed-tänavad on juba kord sellised. Seetõttu võiks seda täiesti loomulikuna võtta, kui aeg-ajalt mõni puks häirivalt kolisema hakkab ja see välja vahetada tuleb.

Kas konditsioneer töötab? Mugavuse huvides tasuks ka konditsioneer kevadel üle kontrollida: kas süsteemi tuleb täita või on mingid kahjustused tekkinud. Lekked võivad olla nii minimaalsed, et sügise-­ talvega lekib see kas osaliselt või täiesti tühjaks. Enamasti avastatakse probleem siis, kui ilmad lähevad palavaks ja konditsioneeri kasutama hakatakse. Üle tasub vaadata ka ventilatsioonisüsteem juhul, kui tuulutus kõvemini tööle panna ja krabinat kuuldub. Pisikesed kanalid võivad olla täis igasugust prahti, eriti kui autot tavatsetakse mõne puu all hoida. Leida võib kuivanud puulehti, okkaid vms. Ka salongifiltrit tuleks kontrollida ja vajadusel vahetada. Vastasel juhul võib sinna sattunud niiskuse ja lehepuru kooslus hakata levitama ebameeldivat lõhna. Samuti ei pruugi ventilatsioonisüsteemi jõudlus enam endine olla ning esiklaas (udust ja niiskusest) nii kergesti puhtaks minna.


tis Esim ju es ba e sa na ad av al Ee s

Revolutsiooniline

uus iPad 3

Suurim digikaubamaja Eestis!

info@digizone.ee

WWW.DIGIZONE.EE

+372 7405 392 / +372 5836 3600

K ARDIRADA

RALLIRADA

MUDELISM

SIM U L A AT OR

AUTORENT

Alusta oma pereajalugu meie ajalooliste autodega! Maanda ne pinged en tähtsat t! sündmus

e itserallypark.e a .l w w w 7, 6 0 6 Tel 671

SU V E PÄ E VA D

FIRMAÜRITUSED

MAJUTUS

SÜNNIPÄ E VA D


Fotod: Urmas Oja

Uus UUS & huvitav AUTO

See on poiss! Kui Volkswagen oma kõige legendaarsema, märgilisema, ikoonilisema auto ehk Põrnika 21. sajandisse tiris ning selle New Beetle’i ehk Uue Põrnika nime all müüki paiskas, oli tegu sisuliselt ühe suure ja ümmarguse lillevaasiga, mida oskasid hinnata ja austada ainuüksi naised ja lapsed.

U

us Uus Põrnikas ehk nüüd lihtsalt VW Põrnikas on aga mõeldud kõigile. Sealhulgas kõige karvasema rinnaga meestele. See pole enam mingi naiivne plikatirts ega samas poisipõnn, vaid täismees. Natukene ginger, aga ikkagi mees. Uue aastakümne Põrnikas on endistviisi ümar ja ümmargune, ent mitte enam nii jäigalt nagu selle eelkäija. Enam ei pruugita ainult ning nui-neljaks-kindlapeale täisja poolringe, vaid nauditakse end hoopis kenamas ja sensuaalsemas asendis, laperguste joonte ja ovaa-

kahjuks veel mitte Eestis. Ning tulemas on ka Põrnikas R! Ehk Kuri­ põrnikas! Mida selle 250 kanti jäävate hobujõudude ja nelikveoga ikka muud peale hakata kui vanu Porschesid õrritama minna. Saksamaal. Mitte Eestis. Või siiski? Pärnu küljealune ringrada saab suveks katte peale, ent Kuripõrnikat seks ajaks veel vist kusagil maailmas müüki ei tule. Igatahes on see uus Uus Põrnikas ehk lihtsalt VW Põrnikas üks väga kena auto, mis pole enam nii üheplaaniline ja igav Barbie nagu senine. Kõigele lisaks on uus mudel

lide maailmas. Lamedaks vajutatud katusega Põrnikas meenutab profiililt mõnd päris algusaegade Porschet ja see pole komplimendina mingi hane selga vesi. See on tugev õlapatsutus kõige tummisematelt autohoolikutelt. Need viimased poleks proovi­ auto üksnes 105hobujõulise, 1,2-liitrise, neljasilindrilise bensiini­ mootori pakutavaga kahtlemata rahule jäänud, ent mina küll jäin. Eesti jaoks on see paras ja bensiini kulub ka vaid kuus liitrit 100 kilomeetri peale. Autohoolikute rõõmuks on valikus ka turbo-Põrnikas, kuigi 12


UUS AUTO

hulka praktilisem. Sellesse saab istuda neli täiskasvanud inimest ning tagasõitjate pead mahuvad kenasti püsti. Just tänu uuele katusejoonele. Ka pakiruum on avar. Selgub, et aksessuaarist on saanud humoorikas, ent sisukas pere- ja/või reisiauto.

Väljas ilu, sees vilu Kahju, et too peenike katseklaasi meenutav lillevaas armatuurlaua küljes põhivarustusest kadunud on? Heh, muidugi mitte. See oli ju täielik lapsus. Kahju on hoopiski sellest, et Volkswagen Põrnikas seest nii palju tavaliste Volkswagenitega sarnaneb. Erilisust jääb vä-

heks. Retrohõngu hõredaks. Jah, tolle plastist laia horisontaalse paneeli annab soovi korral musta asemel kenasti auto kerevärvi tellida ja siis hakkaks ka salong rohkem elama. Aga kui võrrelda näiteks Mini või Fiat 500 sisustust, mis on vapralt neoretro võtmes viimse detailini vormistatud, jääb Põrnikas selgeks kaotajaks. Liiga asjalik on siin. Oh, õnneks meenusid need uste küljes olevad panipaigaasendajad! Tavalise sahtlikese asemel saad mütsi toppida laia musta kummi vahele. Nojah, hea seegi. Aga see on ka kõik. Uut VW Põrnikat soovitan kõigile, kes tahavad kenad välja näha,

olla hoopis salapärasemad kui senise Põrnika omanikud ning tunda autost mõnu praktilisuse ja sõidu­ rõõmu koha pealt. Põrnikas on Volkswagen, mistõttu pole selle juhitavusele ning tolle 1,2-liitrise tööle ja minekule mitte miskit ette heita. Masin püsib kindlalt teel, käitub ettearvatavalt ning on vaikne ja ka mugav. Põrnikas on palju leebem valik kui VW Scirocco, kuni te just turbo-Põrnikat ja selle 200 hobujõudu või koguni Kuripõrnikat ennast ära ei oota. Urmas Oja Top Gear Eesti peatoimetaja

Milleks leppida vähemaga, kui Mercedes-Benz Sprinter on saadaval erihinnaga? On igasuguseid kaubikuid. On töökaid, on vähem töökaid. On töökindlaid ja vähem töökindlaid. Meie saame Sulle pakkuda ainsat kaubikut, mida võid tõeliselt usaldada. Mercedes-Benz Sprinteri erimudel on nüüd saadaval kahe aasta pikkuse lisagarantii, uskumatult soodsa erihinna ning hea liisingupakkumisega. Töökindel ning kütuse- ja loodussäästlik Sprinter on Sinu kindlaim valik. Mercedes-Benz Sprinter 313CDI R3

Erihind

35 500 €

Hinnavõit 4 560 €

Kuumakse 500 €*

Täpsem info: www.silberauto.ee/sprinter

* Näidiskuumakse arvutatud seisuga 12.03.2012: kasutusrendi periood 48 kuud, sissemakse 10%, intress 2,5% + 6 kuu Euribor, jääkväärtus 30% läbisõidupiiranguga kuni 200 000 km.

Kampaania kehtib kuni autosid jätkub.

Mercedes-Benz peaesindus Eestis AS Silberauto www.silberauto.ee: Tallinn, Järvevana tee 11, tel 5333 7613 Maardu, Fosforiidi 16, tel 5333 7744 Tartu, Ringtee 61, tel 5309 7548 Pärnu, Riia mnt 231a, tel 502 4186 Kuressaare, Tallinna 82b, tel 5333 7794 Jõhvi, Jaama 42a, tel 5333 7735 Viljandi, Pargi 3b, tel 5333 7846 Rakvere, Haljala tee 1, tel 5333 7871 www.mercedes-benz.ee


ULTRABOOK

„Üliraamatute” saabumine Kui aastal 2010 Steve Jobs iPadi nime kandvat tahvelarvutit demonstreeris, oli kriitikuid palju ja toote väljanaerjad meenutasid, et pea sama toodet püüdis juba aastal 2000 turule tuua Bill Gates. Aga see kukkus kolinal läbi.

E

2010. aastal oli olukord hoopis teine ja suurem osa tavatarbijaid tahabki vaid veebis surfata, meilindust kasutada, sotsiaalvõrkudes lobiseda ning veidi kirjatööd teha, pluss e-raamatud ja meelelahutus, nagu muusika, filmid ja veebimängud, millega suudab ka tahvel hakkama saada. Samas on need 7–10” ekraaniga seadmed pisikesed, õhukesed ja kerged ning aku peab ka 7–10 tundi. Samas pole tahvlidki ideaalsed vahendid: suurim 10” ekraan on siiski paljude ülesannete jaoks liialt tilluke, puutetundlikul klaveril pikemate ja keerukamate tekstide trükkimine on paras piin, suurte tabelite töötlusest rääkimata. Ja veidigi keerukamate, Facebooki farmidest graafilisemate mängude vedamisega ei saa nad üldse hakkama. Ka kõvemat protsessoriressurssi nõudvad rakendused jäävad tahvlitel jänni ning olgem ausad – fototöötluseks pole näpp puuteekraanil just täpseim ja peenim kursor. Seega mänguruumi on.

nt iPadi edu oli ootamatu juba esimestest kuudest peale ning ava-aastal saavutasid tahvlid kuus protsenti arvutite koguturust, eelmisel aastal kasvas see osa juba 13 protsendi peale. Nüüd tabas teatav paanika x86 arhitektuuri juhtivat vedurit Intelit ja n-ö tavaliste sülearvutite tootjaid – kas me suremegi välja nagu dinosaurused?

Mida ette võtta? Mis siis tarbijat tahvlite juures ikkagi paelus? Lihtne vastus: normaal­ ne jõudlus tavatööks, palju sisu ja aplikatsioone ning pilveteenuste äkiline kasv. Aastal 2000 oli internet veel suhteline luksus, WiFi tegi alles esimesi laiemaid samme ning tollased komponendid ei võimaldanud üle paaritunnist autonoomset aku pealt tööd.

„Üliraamatud” Nii juurutaski Intel eelmise aasta lõpu poole uue kaubamärgi Ultrabook ning just need „üliraamatud” on loodud võistlema tahvelarvutite ja Apple’i Air-seeriaga. Mis on Ultrabook? Vastus on üsna vähe piirav: Inteli uusimatel Sandy Bridge Culv ülimadala energiatarbega protsessor (TDP 18 W), õhuke masin (13,3” ekraani korral

14

18 mm või vähem, 14” ja suurema ekraani korral 21 mm või vähem), akult tööaega vähemalt 5 tundi ja unerežiimist ärkamine alla 7 sekundi. Teine faas (selle aasta keskel) lisab nõudesse veelgi uuemad Ivy Bridge protsessorid ning vähemalt ühe kiireima USB 3.0 pordi olemasolu. Praegu on oma Ultrabookid olemas enamikul suurtest nimedest sülearvutitööstuses: Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG, Samsung ja Toshiba. Teises faasis peaksid lisanduma Gigabyte ja Sony. Kõiki meil saada (veel) pole ning teadaolevalt ei kipu näiteks Giga­byte, LG ja Lenovo oma Ultra­ bookidega üldse Eesti turule tulema. Praegu leiab siiski juba üsna suure valiku Ultrabooke tootjatelt Acer, Asus, HP ja Samsung meiegi arvutifirmadest ja -poodidest ning aprillis peaks saabuma ka Dell. Kuue masinaga õnnestus mul tutvuda Arvutimaailma suure testi ajal ja peab ütlema, et Ultrabookid on sülearvutite vallas uus laine. Kuigi analoogseid lahendusi on varemgi üritatud (Dell Adamo, Toshiba Life­book jt), oli nende hind pakutavat arvestades sedavõrd kõrge, et turul nad läbi ei löönud. Nüüd on olukord teine. Kuigi Intel ei pannud ette piiri (algselt plaanis 1000 USA dollarit), jääb nende hind taskukohase 800–1500 euro vahemikku. Testivõitja Samsung NP530 näiteks maksab Elionis vaid 799 eurot! Veiko Tamm


Kevade tulekuks valmis

Info-Autos ootab Sind lai valik rikkalikult varustatud valmis Volvosid kevadiselt kergete hindadega. Hoiad kokku kuni 11 000 eurot! Vali välja oma lemmik-Volvo ning sõida mugavalt ja turvaliselt kevadele vastu. Kevade tulekut tunned volvo.infoauto.ee volvo.infoauto.ee

Info-Auto www.infoauto.ee

TALLINN Järve Pärnu mnt. 232 tel. 671 0020 infoauto@infoauto.ee TARTU Turu 27 tel. 737 1890 tartu@infoauto.ee PÄRNU Tallinna mnt. 89a tel. 447 2777 parnu@infoauto.ee

Vaata kampaaniatingimusi volvo.infoauto.ee Pildid on illustratiivsed. Kampaania kehtib kuni 30. aprill 2012 või kuni autode lõppemiseni. CO2 heide: 129 – 269 g/km; Keskmine kütusekulu: 4,9 – 11,5 l/100 km


EE TEHNIKA (26.03.2012)  
EE TEHNIKA (26.03.2012)  

Eesti Ekspressi erinumber EE TEHNIKA (märts 2012)

Advertisement