Page 1

JOOKSMINE | JALGRATTASPORT | AUTOSPORT 26. aprill 2012


V

EE SPORT Väljaanne valmib koostöös erinevate firmadega. Toimetaja: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee, tel 669 8191 Reklaam: Nele Laev, nele.laev@lehed.ee, 669 8048 Kujundus: Virge Ilves. Korrektuur: Marilin Look

Koostööpartnerid Jalajälg AS, Sportworld OÜ, Rally Estonia OÜ

eel mõni aeg tagasi oli vanu tuttavaid kohates kombeks uurida: „Noh, kas reisil ka oled käinud?” Küsimus naelutas pikaks ajaks vestlema võõrsil kogetud emotsioonidest, huvitavatest juhtumistest ning kõigest muust põnevast. Reisimine muutus võistluseks ning võitjateks osutusid need, kes rohkem ja kaugemal käinud olid. Kõik, kes aeg-ajalt linnast välja sõidavad, märkavad, et teedel toimub tihe ehitustöö. Rajatakse uusi kergliiklusteid, mis juba enne ehituse lõppjärku tervise­sportlastega täituvad. Sport on eestlaste seas muutunud populaarseks. Populaarsusele aitab kaasa aasta-aastalt tihenev spordivõistluste kalender. Suvekuudel saab võistelda kõikidel nädalavahetustel ning võistlustele registreerijate arv kasvab usinalt. Räägime ka seekordses EE Spordis võistlustest, kus pere ja sõpradega osaleda ning kuhu kaasa elama minna. Anname pikema ülevaate jooksu- ja rattavõistlustest, et saaksite kokku panna endale meelepärase võistluskalendri, ning tutvustame Otepääl juulis toimuvat rahvusvahelist üritust Auto24 Rally Estonia. Loodame, et suvi toob juurde veelgi rohkem spordiarmastajaid ning sügisel saame rääkida uutest rekorditest ja põnevatest olukordadest, mis südame kiiremini tuksuma panid. Vanu tuttavaid kohates uurime nüüd hoopis: „Noh, kui palju sa sporti teed?” Kaunist kevadet ja sooja suve!

Väljaandja: AS Eesti Ajalehed

! s k a p i e r s e d i t r o p Jää s PAPS-20 spordigeel ja vedelik Kas tunnete, et olete sportides lihastele või liigestele liiga teinud? Või häirivad teid nahamarrastused ja -kriimustused? Ehk on teid hammustanud mõni putukas? Paps-20 koosneb looduslikest preparaatidest: agaav, sirel, taruvaik (vedelikus) ning etüülalkohol. Geeli komponendid on karbomeer Carbopol 980 ja trolamiin. Ülitundlikkuse korral üksikkomponentide suhtes tuleb pidada nõu arstiga. Kandke spordigeel või PAPS-20 vedelik õhukese kihina vastavale kehapiirkonnale kuiva naha peale, soovitatavalt 3–4 korda päevas.

Loe lisaks: www.massuno.ee Küsi Massuno loodustooteid apteekidest. Apteeker annab ka teavet, millises apteegis toodet parajasti saada on. 3

Nele Laev


persoon

Sportliku panga sportlik juht Foto: Meeli Küttim

Sampo panga juht Aivar Rehe on panganduses töötanud kakskümmend aastat. Tõsi, vahepeal möödus paar aastat maksu- ja tolliameti juhataja toolil. Kõik need aastad on ta olnud väsimatu ehitaja, kelle lõputut energiat kadestavad paljud. Sellisel isetäituval patareil on omad nipid: lapsepõlves laotud sportlik vundament, regulaar­ ne treening, tervislik ja ennastsäästev eluviis.

Olete oma hobideks märkinud spordi ja reisimise. Lisaksin siia nimistusse kindlasti ka kodu. Neli aastat tagasi lõime Meri­ väljale oma majapidamise ja seetõttu olen rohkem kodule orienteeritud. Minu hobi on välitööd. See on aasta ringi üks suur tegemine: kevadel-­ suvel muru hooldamine, sügisel riisu­mine, talvel lume koristamine. Tegelikkuses on mul esimesel kohal töö. Ja kui sellest aega üle jääb, sean hobid sellisesse järjekorda: kodu, sport, reisimine.

Kui tihti seda aega üle jääb? Vähe, ainult laupäeviti. Minu jaoks on pühapäev tööpäev, ja nii on see olnud 15 aastat. Töötajad teavad, et olen tööl, kliendid teavad, et olen tööl. Mulle meeldib selline režiim. Neljapäeval ja reedel on pea juba väsinud, nendel päevadel kogunenud keerukamad asjad jätan pühapäevaks. Tulen tööle, vaatan need läbi, kirjutan meile jne. Veedan tööl umbes viis tundi. Kui esmaspäeval tööle minna, saab uus nädal kohe alata – kella 4


poole kümneks on mulle saabunud vastumeilid ja töötajad on häälestatud töötegemisele.

Millega ennast vormis hoiate? Minu tööstiil on selline, et olen kogu aeg pidevas liikumises. Ma ei istu kabinetis, vaid liigun mööda maja ringi, eelistan liftile treppe. Olen isegi mõelnud, et peaks mõni päev sammulugejaga ära mõõtma, mitu kilomeetrit päevas tööjuures maha käin. Kõnnin üldse palju. Koduste väli­tööde alla käib ka koeraga jalutamine. Meie Prantsuse mastif on see, kes mu hommikul vara voodist välja meelitab. Hommikune jalutuskäik aitab end päevaks häälestada, õhtune seevastu on hea võimalus päev mõttes kokku võtta. Liigutamise kasulikkusest rääkimata. Igal laupäeval võtame abikaasaga ette pika jalutuskäigu. Soovitan seda kõigile, pooleteise-kahe tunniga saab läbi arutada terve nädala jooksul kuhjunud probleemid. Keha list koor must saa n 2–3 korda nädalas jõusaalist. Mulle meeldib haljast rauda rebida. Sealt saadud füüsiline valu aitab väga hästi vaimset pinget taandada.

Räägitakse, et üks nendest treeningutest on alati reede õhtuti. Jah, see on tõsi. Loomulikult oleks palju mugavam koju õhtust sööma ja diivani peale pikutama minna. Kuid veidi eneseületust ning väsimus asendub hoopis mõnusa energiaga. Pärast trenni oled uuesti püssi­rohi.

Aga ujumine? Olete ju endine ujuja. Ujumas käin harva. Kui tegeled nooruses millegagi liiga palju, tuleb psühholoogiliselt blokk ette. Kaheksa-­ü heksa aastat tõsist ujumist jättis sellise jälje, et enam eriti vette ei kisu.

Kas noorpõlve treeningutest siis pole mingit kasu? Ei-ei, kindlasti on. Lapsepõlves laod vundamenti. Teiseks, tõsine sporditegemine noorpõlves kasvatab iseloomu. Kiiret ja distsiplineeritud elu olen lapsest saati elanud. Kooli­

Foto: www.mumm.ee

persoon

põlves tuli päevi jagada õppetundide, koduste ülesannete ja treeningute vahel, mis mõnel päeval algasid juba hommikul enne seitset. Väiksest peale spordiga tegelemine aitas mul (ja aitab kõigil) kujuneda. Kui sõbrad läksid peole, tegin mina sporti.

Ja sellest ajast on pärit ka tervislik ja ennastsäästev eluviis. Jah, ega peod minu päevakavasse ei sobi. Kange alkohol ja suitsetamine pole minu teema. Hoidun ka toiduga liialdamisest ja magusat ei armasta. Võtaksin hea meelega porgandi-, kurgi- või apelsinitüki, aga magusaga mind ei võlu.

Kui saatus tahtnuks teisiti­, oleks teist saanud hoopis spordiarst.

Tagantjärele tundub see imelik, aga oma esimese unistuse sidusin meditsiiniga ja sportlasena huvitas mind eriti spordimeditsiin. Tahtsin minna õppima Tartu ülikooli ja saada arstiks. Aga juhtus teisiti. Vist sellepärast, et minus on liialt ratsionaalsust. Just 1981. aastal toodi TPIsse tööstusplaneerimise erialale eksperimentaalkorras sõjaline õpetus ja see vabastas sõjaväest. Kõrghariduse sai kätte nelja aastaga. See variant, et neli aastat õpinguid ja siis edasi tööle teenima, sobis mulle paremini kui arstiõpingud Tartus.

Kiiret ja distsipli­nee­ ritud elu olen lapsest saati elanud. Olen pikamaaujuja ja mulle meeldib, kuidas seal saab valida strateegia ja oma vastased taktikaliselt üle kavaldada.

Tavaliselt on ettevõtluses individuaalalade esindajad edukad müügimehed ja meeskonnamängijad tugevad tippjuhid.

Aga tüüpilised ärimeeste hobid: tennis, golf, purjetamine? Üks klient kutsus mind golfiga tutvust tegema. Mulle ei meeldinud. Pärast seda läksin rahulikult jõusaali ja sain sealt oma energialaksu kätte. Ei ole vist sellist tüüpi inimene. Nende spordialadega tegelemine nõuab tohutult aega, mida mul eriti ei ole.

Ma pole kabinetitüüpi juht, mulle meeldib käia organisatsioonis ja nuusutada atmosfääri. Tahan saada kõigest toimuvast ülevaadet.

Just-just. Need ongi meeskonnamängija tunnused. Teis peavad olema peidus mingid pallimängija geenid.

Kas Sampo rahvas on sportlik? Jah, väga. Kümme aastat tagasi loodi Sampo spordiklubi, kuhu kuuluvad kõik töötajad. Selle peamine eesmärk on saada kõik liikuma ja tegutsema, olgu siis saavutuslikel eesmärkidel või lihtsalt liikumise harrastamiseks ja tervise tugevdamiseks.

Võib-olla tõesti. Oma esimeseks spordialaks 7aastase poisina valisin korvpalli, aga vanemad suunasid mind ujumise kasuks otsustama. Ujumises olin aga rohkem taktik. Lühimaad mulle sugugi ei istu. 5

Sampo spordiklubil on koostöölepingud mitmete spordiklubidega üle Eesti, kus sampokad saavad treenida soodushindadega. Töötajate ühiste ettevõtmistena on iga aastaga järjest enam populaarsust kogunud tervisejooksu ja -kõnni sari ning teised rahvaspordiüritused. Võetakse osa ka firmaspordiüritustest. Möödunud aastal jäime Eesti Posti järel teisele kohale. Kui aga mõelda töötajate arvule, mille hulgast saame oma meeskonna välja panna, on see ikka väga hea tulemus. Lisaks võitis sampokas Andrus Sammelselg parima rahvasportlase tiitli.

Kas olete ka ise Sampot esindamas käinud? Jah, olen võistelnud ujumises. Ujumine, muide, ongi Sampo trump­ ala. Meil on väga palju häid ujujaid. Pole just palju ettevõtteid, kelle töötajate hulgas (mõtlen neid, kes igapäevaselt tööd teevad) on valitsev maailma­meister. Sampo Pangas krediidi­r iski analüütikuna töötav Henri Kaarma võitis jaanuari lõpus taliujumise maailmameistrivõistlustel kulla 450 m kestvusujumises. Külli Värnik


maijooks

Maijooks paneb tuhanded tublid naised liikuma! Maijooks saab 25aastaseks Tänav u toimub kevadine suursündmus Maijooks juba kahekümne viiendat korda. Kõik sai alguse 1988. aastal, kui paarsada entusiastlikku naist Maijooksu nime all tervisejooksu tegid. Tänaseks on heast algatusest kasvanud regiooni suurim naistele suunatud rahva­ spordisündmus ning kahekümne viiendale SEB Maijooksule ootavad korraldajad juba üle kümne tuhande tubli naise!

Kevadine suursündmus tervele perele Maijooksule tullakse kogu perega, sest tegevusi jätkub ka lastele ning isegi meestele! Võistluskeskus Tallinna lauluväljakul avatakse laupäeva, 19. mai hommikul kell 10. Seal saab tutvuda arvukate Maijooksu partnerite väljapanekutega, saada asjatundlikku nõu spetsialistidelt või osta tervislikke tooteid. Sportliku programmi juhatavad sisse kell 11.30 algavad lõbu-

või lihtsalt niisama meeldivalt aega veeta. Meeste peamine ülesanne sel päeval on aga naistele kaasa elada. Sportliku päeva lõpetab Maijooksu kontsert, kus tänavu esineb Pearu Paulus ja 2QuickStart.

Eesti naised on tublid ja armastavad liikuda Naised väärivad kiitust! Statis­ tika põhjal on Eesti jooksu- ja käimisüritustel osalejatest ter­ velt 60 protsenti naised. Nai­ sed on tublid ja armastavad liikuda ning pealegi – sport teeb ilusaks!

Tule varakult kohale ning jäta auto koju Arvestades suurt osalejate arvu, tasub Maijooksule jõuda kohale aegsasti. Mõistlik on auto koju jätta ning ühissõidukiga kohale sõita või saabuda tervisliku päeva puhul üldse jalgsi. Tulla võib ka jalgrattaga, sest lauluväljaku territooriumil on avatud rattaparkla. Kui siiski auto kasuks otsustada, peab jälgima liiklusreguleerijate märguan-

sad Draakoni lastejooksud, milleks registreerimine toimub kohapeal ja on kõigile tasuta. Kell 13 antakse SEB XXV Maijooksu stardipauk naistele. Esmalt stardivad kõigile jõukohasele seitsmekilomeetrisele rajale ajavõtuga jooksjad, kellele järgnevad kümneminutiliste vahedega ajavõtuta jooksjad, käijad ja keppidega kõndijad. Maijooks pakub põnevust ka meestele – avatud on Viking Line’i meestehoid, kus jagub tegemisi terveks päevaks. Võimalus on kaasa lüüa mitmetes mehelikes tegevustes ja sportlikes mõõduvõtmistes

Registreerimine internetis Üksikasjalik info Mai­jooksu kohta ning suursündmuse­ le registreerimise võima­ lus on kõigil soovijail rahvaja tervise­spordiürituste interneti­lehel www.jooks.ee.

deid ning parkima selleks ettenähtud parklatesse ja kohtadele. Ümbruskonna elanikel ja inimestel, kes jooksutrassi läheduses liiguvad, paluvad korraldajad varuda kannatust. Kõige pingelisem aeg on kell 13–15. Kui vähegi võimalik, tuleks sel ajavahemikul auto või muu sõidukiga jooksutrassi lähedusse sattumist vältida. Samuti palutakse jalakäijatel ja rulluisutajatel Maijooksu trassile mitte sattuda ja osavõtjatele teed anda. Maijooksu liiklust reguleerivad ja ohutust tagavad Põhja prefektuuri politseinikud ja Ühisteenuste reguleerijad. Korraldajad paluvad kõigilt mõistvat suhtumist. Üheskoos teeme üritusest toreda sündmuse!

Seb XXV maijooksu rada: Start: lauluväljaku Mere värava parkla – Pirita tee (parkla sõidutee) – Pirita tee kergliiklustee – Pirita tee / Saare tee ristmik – Pirita tee kergliiklustee – Pirita Selveri parkla kergliiklustee – Kose tee kergliik­ lustee – Kose tee / Urva tn ristmik – Urva tn – Künnapuu tn – Lepa põik – Maarjamäe kergliiklusteed – lauluväljak (finiš).

7


rahvasport

SEB Tallinna Maraton ja Tallinna Sügisjooks – Eesti suurim rahvaspordisündmus Maraton 42,195 km (2 ringi); 10 km, poolmaraton 21,1 km (1 ring) Jooksu marsruut: START: Pärnu mnt – Viru väljak – Narva mnt – Pirita tee – Merivälja tee – Merivälja tee kergliiklustee – Pirita tee kergliiklustee – Nafta tn – Tuukri tn – Ahtri tn – Rannamäe tee – Pikk tn – Tolli tn – Laboratoo­ riumi tee – Suurtüki tn – Tornide väljaku kergliiklustee – Snelli pargi kergliiklustee – Toompuiestee – Kaarli pst – Vabaduse väljak: FINIŠ Nagu enamikul tuntud rahvusvahelistel maratonijooksudel, kulgeb Tal­ linna Maratoni radagi kesklinnas, läbides nii iidset vanalinna kui ka moodsat keskust ning möödudes mitmetest tuntud vaatamisväärsus­ test. Pirita rannapromenaadilt avaneb klassikaline vaade Tallinna vana­ linna siluetile. Rada vastab rahvusvahelistele nõuetele ning on üsna kii­ re. See meelitab kohale tippjooksjaid tugevatest jooksuriikidest ning lu­ bab ka harrastajail oma rekordite poole püüelda. Rada kulgeb asfaltkat­ tega teedel ja on tähistatud. Osavõtjad peavad ohutuse huvides järgima liikluskorraldajate ja kohtunike märguandeid. Rajal tohivad liikuda vaid võistluse stardinumbriga jooksjad. Raja läbimiseks ei tohi kasutada liiku­ misvahendeid (jalgratas, rulluisud vms). Kõrvalistel isikutel on rajal viibi­ mine keelatud. Lemmikloomade kaasavõtmine rajale on keelatud. Teeninduspunktid Maratonirajal asub 15 teeninduspunkti, poolmaratonil 7 ja 10 km kaks teeninduspunkti. Teeninduspunktides pakutakse vett ja spordijooki ning energiat andvaid toitaineid (maratoni ja poolmaratoni puhul). Igas tee­ ninduspunktis asub WC ja vajadusel saab meditsiinilist abi.

V

õib julgelt kinnitada, et tänavu 8. ja 9. septembril toimuv SEB Tallinna Maraton koos traditsioonilise Sügisjooksuga on taas rekordikursil. Jooksuhooaja alguse eel on Eesti suurimale rahva­spordisündmusele registreerunuid mulluse sama ajaga võrreldes 20 protsenti rohkem, mis lubab oodata uut osalejate rekordit. Mullu osales kõigil distantsidel kokku 17 890 liikumisharrastajat – see arv lüüakse praeguse prognoosi kohaselt tänavu üle.

Meditsiiniabi Meditsiiniabi on võimalik saada kogu raja ulatuses ja finišis. Võistluskes­ kuses ja igas teeninduspunktis on olemas meditsiinipersonal. Märgates rajal hädasolijat, teata sellest kindlasti meditsiinipersonalile või korralda­ jatele. Hädaabinumber on 112.

Maratonijooks on saamas trendiks – selle tõestuseks on fakt, et kolme aastaga on maratonijooksjate arv Eestis kasvanud pea neli korda. Suur „süü” lasub siin tänavu maa­ ilma 50 mainekaima maratonijooksu hulka kuuluval Tallinna Maratonil, mis on saanud heaks väljakutseks paljudele jooksuharrastajatele. Ka piiritagused jooksjad on järjest enam Eesti suurimat rahvaspordisündmust külastama hakanud. Mullu osales Tallinnas jooksjaid tervelt 40 riigist.

Haribo lastejooksud Haribo lastejooksud toimuvad laupäeval, 8. septembril algusega kell 14 Vabaduse väljakul. Distantsi pikkuseks on u 300 m ja osalema on ooda­ tud kõik lapsed vanuses 2–12 eluaastat. Joostakse erinevates vanuse­ rühmades, tüdrukud ja poisid eraldi. Täpse programmi leiad aadressilt www.jooks.ee. Registreerimine toimub kohapeal ja on lastele tasuta. Iga rajaläbinu saab diplomi ja sponsorite auhindu. Superpakkumine Tallinkilt Kõik 2012. aasta SEB Tallinna Maratoni finišeerijad (maraton, poolma­ raton ja 10 km sügisjooksjad/-käijad) saavad Tallinkilt kingituseks reisi Helsingisse või Stockholmi. Sihtkoht jääb reisijal enda valida. Kinke­kaart sisaldab Tallinki kruiisi kuni neljale reisijale suunal Tallinn-Stockholm-­ Tallinn või edasi-tagasireisi kahele Tallinn-Helsingi-Tallinn. Täpsed tingi­ mused leiad jooksu kodulehelt www.jooks.ee. Kinkekaart antakse pärast jooksukiibi tagastamist.

PROGRAMM

Edelaraudtee toob kiiremad registreerujad jooksule tasuta Tasuta rongisõit kehtib 9. septembril Edelaraudtee liinidel (II ja tavaklas­ sis). Jooksjatele on eraldatud Narva, Pärnu ja Viljandi rongile 200 koh­ ta, Tartu rongile 350 kohta. Rongile saab registreeruda kuni jooksjatele eraldatud kohtade täitumiseni. Loe lähemalt: www.jooks.ee

Laupäev, 8. september 2012 12.00–19.00 EXPO Vabaduse väljakul: müügitelgid, partnerite väljapanekud, spordiürituste tutvustus jms 14.00 Haribo lastejooksud Vabaduse väljakul 18.00 SEB Tallinna Maratoni avatseremoonia Vabaduse väljakul

Registreeru kohe! Füüsiliselt on võimelised maratoni läbima enamik, tähtsam on selleks valmis olla ka vaimselt. Vähem treeninud harrastajad võivad võtta käsile kas 10 km või poolmaratoni distantsi, vastavalt ettevalmistusele. Kõige tähtsam on ju koos teistega liikumisest rõõmu tunda.

Pühapäev, 9. september 2012 7.00 Võistluskeskuse avamine Vabaduse väljakul 9.00 SEB Tallinna Maratoni 42,2 km START 11.30 21,1 km START 13.30 10 km jooksjate ja kõndijate START 14.30 Autasustamine 16.00 Finiši sulgemine

Registreerida saab rahvaspordiürituste internetilehel www.jooks.ee ku­ ni 1. septembrini, 5.–8. septembril võistluse infopunktis Vabaduse välja­ kul või võistluspäeva hommikul kohapeal (registreerimine lõpeb 30 mi­ nutit enne starti).

8


merrell barefoot Paljajalu kõndides, joostes või treenides…

Paljajalu jooksma? Peaaegu.

… stimuleerime jalgade tunderetseptoreid. Selleks et meie jalad oleksid terved, on vaja neid pidevalt stimuleerida ja treenida. Selleks omakorda peavad jalad tundma pinnast, millel liigume. … parandame rühti. Paljajalu liikudes rakendame sammu vältel roh­ kem jalalihaseid, et teha loomulikum samm. Paljajalu joostes liigub sammu kontaktfaas kannaosast rohkem jala keskosale ja pöiale, vä­ hendades koormust liigestele. Kehaasend muutub korrektsemaks ning sammu efektiivsus suureneb.

Inimene sünnib siia ilma paljajalu. Jalad on loodud liikuma, kasutades loomulikke instinkte, mis aitavad meil hoida tasakaalu ja tunnetada pinnast, millel astume. Ent kui paljud on valmis tööle kõndima või jooksutreeningule minema jalatsiteta?

M

errell ja Vibram pakuvad paljajalu liikumiseks ideaalse alternatiiv i – Bare­footi jalatsid. Kollek tsioon Mer rell Barefoot on valminud koostöös maailma juht iva a lusta llatoot ja Vibram®-iga. Kollektsioon koosneb meeste ja naiste jalatsitest, mis võimaldavad tänu oma spetsiaalsele disainile ja konstruktsioonile teistmoodi, peaaegu nagu paljajalu liikuda. Kollektsiooni Merrell Barefoot jalatsid lasevad jalgadel järgida nende loomulikke instinkte. Selle asemel et jalgade tööd kontrollida, pakuvad nad ideaalilähedase koosluse liikumisvabadusest, pinnasetunnetusest ja põrutuskaitsest. Tänu spetsiaalsele jalatsi alustallale on jalad võimelised paremini adapteeruma pinnasega, millel liigud. Ülikerge, kuid vastupidav pealne töötab koostöös tallaga, tagades suurepärase istuvuse ja samas säilitades jala liikumisvabaduse.

Kuidas alustada Merrell Bare­footi jalatsitega treenimist? Kui arvad, et rohkem sa oma treeningutest välja ei pigista, siis eksid. Merrell Barefooti jalatsid aitavad parandada rühti ja sammu ning muuta treeningud huvitavamaks. Enne Barefooti jalatsitega treenima ruttamist peaksid teadma alljärgnevat. Alusta algusest. Olenemata sellest, kas treenid regulaarselt või ainult nädalavahetustel, peaksid alustama „paljajalu” treeninguid algtõdedest. Samm-sammult tree-

… saame tugevamaks. Paljajalu liikudes tugevdame pöia- ja jalaliha­ seid ning seeläbi parandame oma kiirusomadusi. Organism on või­ meline põletama rohkem kaloreid. Need on eelised, mida saad ra­ kendada oma lemmikspordialal. Aga alustama peab mõõdukalt, üks­ ki tulemus ei teki üleöö.

ka paljajalu treenimise alustamisel valulikkuse oht lihastes või liigestes. Juhul kui valulikkus suureneb, pea vahet.

ninguid üles ehitades saavutad parema tulemuse ja kogemuse. Õpi selgeks põhitõed. Korrektne samm, sammusagedus (umbes 180 sammu minutis), õige kehahoiak ja käteasend aitavad paljajalu treenimist optimeerida. Jooksu­ tehnikat saab õppida rakenduse „Go Barefoot” abil (iTunes) või Merrelli kodulehelt www.merrell.com/ US/en/BarefootConnection.

Alguses vali tuttav ja profiililt tasasem treeningrada. Eri tüüpi treeningrajad võivad mõjutada sinu treeninguid. Väldi esimestel treeningutel järske laskumisi ja tõuse ning alasid, kus on palju takistusi, nagu kivid, puujuured jne.

Kasuta oma eeliseid. Mida rohkem Barefooti jalatsitega treenid, seda paremad on tulemused. Bare­f ooti jalatsid aitavad tugevdada pöia- ja jalalihaseid ning parandada sinu kiirusomadusi ja tasakaalu­t unnetust. Need on eeli­ sed, mida saad rakendada oma lemmikspordi­alal. Lisainformatsioon: www.rademar.ee/merrell

LASE OMA JALGADEL END EDASI VIIA

Püstita endale võimetekohased eesmärgid. Rakendus „Go Barefoot” on mõeldud kui juhis. Kui treeningute käigu on tekkinud valulikkus, hõõrdumised või muud trenni takistavad tegurid, on soovitatav treeninguid lühendada või neid muuta.

MERRELL Barefoot jalatsid lasevad sinu jalgadel järgida nende loomulikke instinkte.

Suurenda treeningute kestust järk-järgult. Barefooti jalatsitega treenimisel hakkavad tööle jalaja pöialihased, mida sa tavatingimustes võib olla ei kasutagi. Alusta lühemate ja rahulikemate treeningutega, et saavutada parimad tulemused. Suurenda treeningute kestust umbes kümme protsenti nädalas.

Need 0 mm. kannakõrgendusega jalatsid loovad ideaalilähedase koosluse liikumisvabadusest, pinnasetunnetusest ning põrutuskaitsest. Vibram® alustald tagab parima haakuvuse pinnasega, millel armastad liikuda. Kui sa hoolid oma jalgadest, siis lase nad vabaks!

Treeni targalt. Barefooti jalatsites saavad jalad vabalt liikuda ja oma loomulikku tugevust arendada. Sinu jalad tunnetavad pinnast, millel liigud. See võib olla kirjeldamatult võimas tunne, mis innustab kohe tugevamalt treenima. Selleks et treeningute alguses mitte üle pingutada, pea kinni treening­ graafikust. Kuula oma keha. Nagu iga uue treeninguga alustamise puhul, on

PACE GLOVE

TRAIL GLOVE

NAISTELE

MEESTELE

MERRELL® Barefoot jalatsid naistele ja meestele on saadaval

9

kauplustes Järvel ja Rocca-Al-Mares


SALOMONRUNNING.COM

XR MISSION

Salomoni uus universaalne jooksujalats XR Mission on mõeldud jooksmiseks lühikestel ja keskmistel distantsidel. XR Mission toodetakse naistele ja meestele spetsiaalselt erineva konstruktisooni ning disainiga. Jalats on mõeldud jooksjatele, kes treenivad regulaarselt 3-4 korda nädalas erinevatel jooksuradadel. XR Mission sobib jooksmiseks nii kõval kui ka pehmel pinnasel. XR Mission on kerge, elastne ja uskumatult mugav jooksujalats, mis on võitnud juba paljude harrastajate südameid. Salomon kasutab jalanõu südames olevat OS muscle and tendon süsteemi, mis teeb jalanõu painduvamaks ning jooksmise mugavamaks ja lihtsamaks. Päkaosa Sensiflex vooder hoiab päkaosa stabiilse. Contagrip välistald tagab parima haakuvuse ja vastupidavuse. Quicklace kiirkinnituspaelad võimaldavad jalatseid kiirelt ja täpselt jala järgi sättida. Jalatsil kasutatakse Ortholite sisetalda, mis toestab talla ja kannaosa.

COPYRIGHT© SALOMON SAS. ALL RIGHTS RESERVED. FOTOGRAAF: CHRISTOFFER SJOSTROM / SPORTLANE: EVI SACHENBACHER


kahe silla jooks

Kahe Silla jooks 2. septembril 2012 toimuv, sõudelegendi Jüri Jaansoni nime kandev Kahe Silla jooks on üks Pärnu tuntumaid rahvaspordisündmusi.

A

lates 2001. aastast kogunevad spordisõbrad septembri alguses Pärnusse, et läbida jõekallastel kulgev ja Jaansoni nime kandev umbes 9000 meetri pikkune distants – kas joostes või käies. Kahe Silla jooksu kutsusid aastaid tagasi ellu mitmed Pärnu tuntud inimesed eesotsas Jüri Jaansoniga, et pöörata rahva ja linnavõimu tähelepanu Pärnu jõe kallastele ning nende korrastamise vajadusele. Liikumisharrastuse kiire areng ja rahvaspordisündmustest osavõtjate arvu kasv on seadnud üha rohkem nõudmisi ka korraldusmeeskonnale, Pärnu Kahe Silla klubile. Funktsionaalne ja avar võistluskeskus, kvaliteetsed lisateenused, atraktiivselt tähistatud rada, arvukale publikule mõeldud meelelahutusprogramm ning veel kümned muud detailid on korraldajate hinnangul rahvaspordisündmuse lahutamatu osa.

Tänavune üritus Alates 2011. aastast on Kahe Silla jooksust kujunenud kaht päeva hõlmav sportlik nädalalõpp. Nii ka sel aastal. Jooksuga seotud üritused toimuvad 1. ja 2. septembril. Laupäeval, septembri esimesel päeval on kavas Pärnumaa rahvaspordi­

turg, kus saab tutvuda spordiklubide tegevusega, leida sportlikke pakkumisi kaupmeestelt ning kaubelda kasutatud spordivarustusega ka ise. Lisaks toimuvad rahvaspordi­turuga samal ajal Jüri Jaansoni Kahe Silla lastejooksud. Uue ja huvitava sündmusena mahub laupäeva näiteks Kahe Silla koertejooks. Väärika finaali saab nädalavahetus pühapäeval kell 12 toimuva Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksu ja käimisretkega. 2011. aastal lülitati programmi isegi Kahe Silla ratastoolisõit. Kui seni on Pärnu Kahe Silla klubi koos partneritega pakkunud sportlikku tegevust peamiselt Pärnu jõe kallastel, siis alates 2012. aastast saab võistelda ka mööda vett. Sportliku nädalalõpu kavva on lisandumas Kahe Silla aerusurf. Esimest korda avaneb uhke vaatepilt, kus tuhandeid tervisesportlasi saadavad mööda jõge aerusurfarid. Lisaks Kahe Silla jooksule kuuluvad Pärnu Kahe Silla kolmikürituse sarja aprillis toimuv Rannametsa luitejooks ning oktoobris aset leidev Kahe Staadioni jooks. Koostöös Pärnumaa Spordiliiduga on Kahe Silla klubi taastamas Pärnumaa maratonijooksu traditsioone, osaledes 22. juunil 2012 toimuva Pärnumaa Võidupüha maratoni korraldamises.

Täpsem info: www.2silda.ee

2011. aasta Pärnu Kahe Silla klubi kolmikürituse võitja Roman Fosti: „Loen ennast põliseks pärnakaks ning võistlen meeleldi Pärnumaal toimuvatel võistlustel. 2011. aastal jooksin esimest korda kõigil kol­ mel Kahe Silla klubi korraldataval etapil ning plaanin seda teha ka sel aastal. Mulle on meeltmööda kõik etapid. Mul väga hea meel, et Kahe Silla jooks on kasvanud n-ö suurjook­ suks, kus on melu, vaheldusrikas rada, palju eri vanuses positiiv­ seid inimesi, kaasaelav publik ning muidugi väga hea korraldus. Olen võistelnud ainult kolmel korral, kuid pärast jooksu tekkiv mõ­ nus rahulolutunne kutsub osa võtma uuesti ja uuesti. Positiivne on see, et rada läheb aasta-aastalt paremaks. Kui eelmine aasta reno­ veeriti uue silla treppe, siis loodan, et ka paremkalda rada paraneb jõudsasti.”

11


varustus

Teeme jooksmise mugavamaks! Jooksmine on suurepärane spordiala ja lihtsaim viis enda treenimiseks. Tänu oma lihtsusele ja tõhususele on jooksmine ka kõige populaarsem tervisespordiala veresoonkonna ja ainevahetuse treenimiseks. Samuti on sel tähtis osa ükskõik millise teise ala treenimisel.

J

ooksmist saab harrastada põhimõtteliselt igal pool, igal ajal ja igaüks. Endale sobivalt saab jooksmiseks valida terviseraja metsas ja pargis, linnatänava, staadioni või spordiklubi jooksulindi. Samuti võib esile tuua jooksmise meditatiivse poole. Harrastajad kogevad joostes teatud määral eufoorilist seisundit, mis läbitud distantsi vältel tekib. Siiski tundub paljudele jooksmine üsnagi igav ja raske tegevus. Isegi teadmine selle efektiivsusest füüsilise vormi parandamisel ei tee jooksmaminekut lihtsamaks ja ahvatlevamaks. Sel juhul võib vajaliku lisatõuke anda uue jooksuvarustuse soetamine. Isegi kui vajalik varustus on minimaalne, võivad uued jalatsid, riided või lisavidinad tõsta motivatsiooni märgatavalt. Järgnevalt annamegi nõu, kuidas valida endale sobivat jooksuvarustust ning selle abil see lihtne harrastus mugavamaks ja lõbusamaks muuta.

Olles kindlaks teinud oma jala­tüübi ning selle, kus ja kui tihti jookseme, tuleks järgida veel üldisi soovitusi, mida jalatsi ostmisel silmas pidada. Osta jalatseid päeva teises pooles Jalgadel võtab pärast ärkamist mõ­ ni tund aega, et nad saavutaksid oma maksimaalse suuruse. Päeva jooksul koguneb jalgadesse ka ve­ delik, mis suurust mõnevõrra kas­ vatab. Samamoodi mõjub treening. Seetõttu peab jalatseid valides jätma ninaossa ca 0,5 cm varuruumi, et varbad saaksid kogu tree­ ningu vältel vabalt liikuda.

Proovi kindlasti mõlemat jalatsit Inimese kehapooled ei pruugi olla identsed. Ka jalad erinevad mõ­ nevõrra üksteisest kas pikkuse, laiuse või võlvikõrguse poolest. See­ pärast proovi alati mõlemat jalatsit ja vali sobivad suurema jala järgi.

Jooksujalatsite valik Jalatsid on jooksuvarustuse kõige tähtsam osa. Sobivad jalatsid teevad jooksmisest nauditava ja turvalise elamuse. Jalatsi detailid on valmistatud materjalidest, mis kaitsevad ja toestavad jalga just nendes piirkondades, kus jooksja seda vajab. Jooksujalatsi olulisemad omadused on kaal, põrutuskindlus ja rulluvus. Jooksujalatsi kaalu minimaliseerimiseks kasutatakse võimalikult kergeid materjale. Kõrgtehnoloogiliste materjalide kasutamine tõstab küll jalatsi hinda, aga jooksmisel käib kergusega kaasas kaitse, mugavus ja rõõm.

Spordijalats peab kohe sobima Kui vaba aja jalatsitel võib olla n-ö sissekäimise aeg, siis treening­jalats peab sobima kohe. Õige tunnetuse saamiseks proovi mitut jalatsit ja kasuta neis liikumiseks kogu poe pinda. Seo korralikult jalatsite pae­ lad ning ära häbene eri suundades joosta ja hüpelda. Kontrolli, kas kand on jalatsis kindlalt fikseeritud ja varbad liiguvad vabalt.

Kasuta proovimisel sarnaseid sokke nagu treeningul Spordipoes on saadaval eri suuruse ja tegumoega proovisokke, mis aitavad teha parima ostu. Koos jalatsitega on soovitatav soetada en­ dale ka spetsiaalsed treeningsokid.

Aktiivse harrastuse korral osta kaks paari jalatseid Kui jooksmisest on saanud elustiil, st treenid üle kolme korra nä­ dalas, peaksid omale soetama kaks paari jooksujalatseid. Nende korda­mööda kasutamine annab paarile pikema taastumisaja ning suurendab märgatavalt (üle kahe korra) selle eluiga.

12

Põrutuskindlus on jooksujalatsi juures väga suure tähtsusega. Selle nimel näevad jalatsivalmistajad ka kõige rohkem vaeva, et tagada parim pehmendus võimalikult pika aja vältel. Vahetallas kasutatakse pehmendavaid elastseid materjale ja tehnoloogiad, mis põrutuskindluse eest hoolitsevad ning oma omadused kogu jalatsi eluea vältel säilitavad. Tuntuim põrutuskindluse tehnoloogia on Nike Air. Airi õhkpadjad on gaasiga täidetud polüuretaankestad, mis asetatakse vahetalda, vastavalt vajadusele kanna- ja/ või päkaossa. Spetsiaalne gaas püsib kestas kindla rõhu all, vajub löögi pehmendamiseks astumisel kokku ning seejärel taastab kiirelt oma esialgse vormi, olles valmis summutama järgmist lööki. Uusim põrutuskindluse tehnoloogia on Nike Lunarlon. Lunarloni vahtmaterjal on äärmiselt kerge ja vastupidav ning tagab optimaalse põrutuskindluse inimese kehakaalu ja jalatüübi järgi. Seejuures on Lunarlon pea väsimatu ja säilitab oma pehmendusomadused igavesti. Jooksujalatsi rulluvus tagatakse tallaehitusega. Jalatsid on varustatud anatoomiliselt korrektsete paindevagudega, mis järgivad jala loomulikku liikumist ning võimaldavad seda teha kõige efektiivsemalt. Parima rulluvusega jooksu­ jalatsid on Nike Free sarja kuuluvad jalanõud. Nike Free ideoloogia aluseks on paljajalu liikumine, mis paneb tööle kõik jalas paiknevad lihased ja annab parima treeningu. Küll aga tuleks ülekoormuse vältimiseks neid kasutada vaid lühikestel distantsidel (2–5 km) või siis kõn-


varustus dides. Kui jalg on paljajalu liikumisega harjunud, saab jooksuotsi Nike Free’ga pikendada. Õige jalatsivaliku aluseks on vastused kolmele küsimusele: „Kui tihti ma jooksen?”, „Kus kohas ma jooksen?”, „Milline on minu jalatüüp?”. Maksimaalse mugavuse ja turvalisuse tagab nendest vastustest lähtuvalt valitud jooksujalats.

Kui tihti ma jooksen? Algaja jooksuharrastaja nõudmised jooksujalatsile erinevad professionaalse jooksja omadest. Kui jooksmas käiakse üks kord nädalas ja rahulikus tempos, ei ole jalatsi kaal esmase tähtsusega. Küll aga ei tohiks järeleandmisi teha jalatsi pehmendusomaduste ja rulluvuse koha pealt. Algajale jooksjale saame soovitada jalatseid Nike Dual Fusion, Nike Lunar Forever, Nike Dart. Aktiivsemale harrastajale mõeldud jalatsid on oma omadustelt juba erisugusemad, valikul tuleks arvestada jala eripära ja valida mudel selle järgi.

Kus kohas ma jooksen? Kui enamjaolt joosta mehaaniliselt valmistatud teedel ja radadel, ei ole jalatsivalikul vaja tallaehitusele lisa­t ähelepanu pöörata. Suurem osa jooksujalatseid on valmistatud just selliste pinnaste jaoks. Kui aga treenida metsaradadel või sügis­t alvisel ajal, tuleks valida jalatsid, mille alustald on varustatud haakuvama mustriga ning pealsed kaetud tugevamate ja vett hülgavate materjalidega. Sobivad jalatsid sellisteks tingimusteks on Nike Air Pegasus Trail+, Nike Air Alvord.

Milline on minu jalatüüp? Vastus sellele küsimusele on jooksujalatsi valikul kõige tähtsam ja mõjutab otsust ka eelmiste küsimuste järgi valitud jalatsite puhul. Jala­ tüüp määrab ära, kui palju peab jooksujalats pakkuma põrutuskindlust ja lisatoestust. Jalatüüpi määratakse jala pronatsiooni alusel. Antud juhul nimetame pronatsiooniks hüppeliigese sissepoole liikumist, mis on vajalik jalale põrutusest tekkiva koormuse vähendamiseks. Pronatsioon tekib jooksusammul jala kokkupuutel maaga ning

la külge. Õmblus jookseb talla keskel kannast päkani ja on sisetalla eemaldamisel hästi näha. Selline liist annab jalatsile hea liikuvuse ja võimaldab niigi jäigal jalal vabalt liikuda. Alaproneerivale jalale sobivad jalatsid Nike Zoom Vomero+ ja Nike Air Max 2012+. Neutraalse jalatüübiga jalal toimib pronatsioon parasjagu nii, et summutab maaga kokkupuutel tekkivad löögid ja jala sissepoole liikumisest liigestele lisakoormust ei teki. Siiski on jooksmisel tekitatud koormus jalgadele umbes kolm korda suurem kui tavakõnnil ning selle eest tuleb jalgu pehmendatud

väljendub kaldenurga tekkimisel jala­l aba ja sääre vahel. Olenevalt nurga suurusest saame eristada üleja alapronatsiooni ning neutraalset liikuvust. Kõige täpsemalt saab jalatüübi kindlaks teha professionaalsete testidega, mida teostavad jalaterapeudid ja jooksueksperdid selleks ette nähtud seadmetel. Lihtsamaks viisiks jalatüübist aimu saada on jälgida oma „tavaliste” jalatsite talla kulumist või teha nn märgtest. Jalatsi­taldade kulumine välisküljelt viitab alapronatsioonile ehk supinatsioonile. Kui kulunud on pigem talla siseküljed, on tegu üleproneeriva jalaga. Märgtesti saab teha igaüks, kui astuda palja märja jalaga nii, et maha jääb loomulik jälg. Kui see jätab ühtlase laiusega jälje kogu talla ulatuses, vajub jalavõlv maha, mis viitab ülepronatsioonile. Kui aga märja jälje keskosa on väga kitsas või puudub üldse, siis pronatsiooni põhimõtteliselt ei esine. Ülepronatsiooniga kaasneva jalavõlvi sissepoole vajumine tekitab ülekoormust jalaliigestele ja -lihastele. Sissepoole vajumist saab kontrollida jalatsitega, mis on sirge liistuga ja siseküljelt spetsiaalselt toestatud. Sirge liistu tunneb ära jalatsitest, mis on talla keskosast sirged ja laiemad. Toestatud jalatsite tunnusmärk on ka nn plaatliist: sisetalla eemaldamisel on pealsete põhjas näha kartongist „plaati”, mis on servadest õmmeldud pealsematerjali külge. Nii toestavad jalatsid jala­ võlvi paremini ja takistavad ülepronatsiooni teket. Lisaks on selliste jalatsite vahetalla sisekülg varustatud tugevamate materjalidega, mis on ka erinevat värvi muust tallast. Üleproneerivale jalale sobivad näiteks Nike Air Structure Triax+ ja Nike Lunarglide+. Alapronatsiooni (supinatsiooni) puhul puudub jalal loomulik amortisaator ning seetõttu vajab jooksujalatsis lisapehmendust ja head liikuvust. Sobivad on sliptehnoloogiaga valmistatud kõvera liistuga jalatsid, mille vahetald on põrutuskindluse parandamiseks varustatud lisakihiga. Slip-tehnoloogia puhul on jalatsi pealsed õmmeldud valmistamise käigus ümber liistu ja seejärel kinnitatud tal-

jalatsitega kaitsta. Pikemate distantside läbimisel lihased väsivad ning seetõttu võib ka neutraal­s el jalal tekkida kerge ülepronatsioon ja vaja läheb lisatuge. Neutraalsele jalatüübile sobivad pea kõik jooksujalatsid. Kui aga lisatoestuse ja -pehmenduse järele vajadus puudub, pole ka mõtet nende materjalide võrra raskemaid jalatseid soetada ja selle eest rohkem maksta. Sobivad jalatsid on näiteks Nike Air Pegasus+ ja Nike Lunarglide+. Erik Aibast

Lisavarustuse valik Vastavalt väljas valitsevatele oludele ja treeningu pikkusele on suu­ reks abiks lisavarustus, mis sportimise mugavamaks teeb. Nimeta­ me siinkohal mütsi, kindaid, joogipudelit ja jooksukella. Pea kaudu toimub meie organismi soojusregulatsioonist 60–70 prot­ senti, seetõttu vajame mütsi nii külma kui ka palava ilmaga. Esimesel juhul kaitseb see meid jahtumise, teisel juhul kuumenemise eest, ent mõlemal juhul peab müts olema niiskust juhtivast Dri-Fit’i materja­ list. Külma ilma korral tuleb kasuks Fleece-vooder, palava ilma kor­ ral on tähtsateks detailideks soojust peegeldav valge värv ja päike­ se eest kaitsev nokk. Kinnaste valikul on samuti oluline niiskusjuhtivus ja soojustus. Head lisadetailid on helkurribad, mis käte liikudes jooksja eriti hästi näh­ tavaks teevad. Kui treeningu pikkus ületab ühe tunni, võiks kaasas kanda joogi­ pudelit. Kõige mugavamaks mooduseks on kasutada pudelivööd. Valida saab üht suuremat või mitut väikest pudelit kandva vöö va­ hel. Väikeste pudelite eelis on mugavam asetus ümber keha ja või­ malus kaasa võtta eri jooke, näiteks eraldi spordijooki ja vett. Pude­ livöödel on ka lisatasku muu vajaliku jaoks. Lahutamatuks kaaslaseks jooksurajal on kell. Alati on hea teada, kui kaua on trenn kestnud, seda kas treeningu tõhususe mõõtmiseks või lihtsalt teadmiseks, millal on õige aeg koju tagasi pöörata. Sportimi­ sest parema elamuse saamiseks on kellad, mis mõõdavad peale aja ka läbitud distantsi, kiirust, kulutatud kaloreid ja südamelöögi sage­ dust. Nike on valmistanud jooksusõpradele just sellise toote, mis se­ da kõike mõõdab. Nike+ on uuenduslik kontseptsioon, mis igapäevast jooksutreenin­ gut toetab ja täiendab. Nike jooksujalatsid on Nike+ valmiduses – vasaku jalatsi sisetallas on kiibi jaoks pesa. Kiip ühildub Nike+ jook­ sukella, Apple iPod Nano ja iPhone’iga. Nike+ süsteem salvestab ko­ gu info jooksu ajal toimunust ning jooksja saab teavet kiiruse, dis­ tantsi, aja ja põletatud kalorite kohta. Kui kasutada iPodi või iPhone’i koos kõrvaklappidega, on võima­ lik jooksu ajal oma hingeldamise asemel kuulata lemmikmuusikat. Nike+ annab sulle läbi kõrvaklappide ka pidevat infot hetkekiiruse, aja ja distantsi kohta. Iga Nike+-iga läbitud treening on võimalik üles laadida keskkon­ da www.nikerunning.com, mille kaudu liitud ülemaailmse jooksu­ klubiga. Nike+ on suur kogukond miljonite inimestega üle maailma ja kõigi nendega on võimalik suhelda: osaleda foorumites, jagada kogemusi, soovitada jooksuradu või -muusikat. Seal asub ka sinu di­ gitaalne treeningpäevik, kust on hea ja mugav igapäevast progres­ si jälgida.

13


Fotod: Anneli ja Simmo Kikkas.

rahvasport

Esimese päeva start.

Noored jooksutüdrukud.

Kolmeks päevaks Saaremaale jooksma Ühel oktoobrikuu reedel pakivad traditsiooniliselt paljud jooksusõbrad oma jooksusussid ja -dressid spordikotti, et ennelõunal võtta ette sõit Saaremaale. Paljudele pikamaajooksjatele on see nädalalõpp kujunenud suureks hooajalõpu ürituseks, kus tõmmatakse jooksuvõistlustele joon alla, kohtutakse kolmel päeval sõpradega rajal ja lõõgastutakse Kuressaare spaades.

T

egu on sel aastal juba 39. korda toimuva Saaremaa kolme päeva jooksuga. Paljude esimesele küsimusele – kas tõesti joostakse kolm ööpäeva järjest – vastuseks: ei, kindlasti mitte. Aga kolmel päeval järjest küll. Reedel on kavas 10 km Kuressaares ühel pool linna, laupäeval 16,195 km Sõrve säärel ja pühapäeval 16 km taas Kuressaares, kuid teisel linnapoolel. Kokku täpselt maraton 42,195 km. Kõik võistlejad osalevad individuaalses arvestuses, kus kolme päeva etappide ajad liidetakse kokku. Samuti on järjest populaarsem ka võistkondade moodustamine, kus 3–4liikmelistel võistkondadel liidetakse kolme kiirema liikme ajad.

Noortele ka lühem distants Kuni 18aastastele on ette nähtud 1/5 distantsist ehk 2 + 3,24 + 3,2 km. Noortele on see üks parim pikamaajooksu võistluse kogemus

Sõrve säärel.

üldse – lisaks koolivõistlustele on tore vaheldus koolivälistel võistlustel aja peale mõõtu võtta. Seega soovitame kindlasti tulla kogu perega! Põhi- ja noortejooksu distantsid toimuvad üldjoontes samades kohtades ja samadel aegadel, küll aga on stardiajad natuke erinevad, et väiksemad jooksjad suurte sekka päris ära ei kaoks. Täpsed juhised selle kohta on üleval kodulehel.

ja hea on teada, kellega koos tempot hoida või õhtuti Kuressaare kohvikutes ja spaades vaba aega veeta. Laupäeva õhtul oodatakse kõiki jooksjaid klubi koosviibimisele, kus astub üles esineja ja kus võistlejad saavad kahe väsitava päeva kohta muljeid vahetada ning viimaseks etapiks plaane seada.

Osalejatele nimelised rinnanumbrid

Ilmad hakkavad ju viluks minema ning joostud on hooajal juba küll ja küll. Võib-olla ongi üheks võlu­ sõnaks erilisus. Üsna lihtne on sõbrad autosse võtta ja üheks päevaks kuhugi Mandri-Eesti võistlustele sõita, aga sügisel kolmeks päevaks Saaremaale minek vajab natuke rohkem planeerimist: sõitmine, praamipiletid, majutus. Mis seal salata, eks selline võistlussõit on ka natuke kulukam. Aga pingelangus ja rahulolu, kui mitu praamitäit väsi-

nud võistlejaid viimaseid emotsioone jagades pühapäeva õhtul mandrile tagasi sõidavad, kinnitabki otsuse: järgmisel aastal tuleme jälle! Jätkub sõit kodu poole, spordikotis kolm päeva jooksuradu näinud rinnanumber ja meene pühapäevasest finišist.

Mis tõmbab jooksjaid ikka ja jälle Saaremaale?

Mõni aasta tagasi sai traditsiooniks teha sel ajal veel uudse ideena kõikidele osalejatele nimelised rinnanumbrid. Rajal tekkis tunne, nagu jookseksidki vana sõbra kõrval. Ikka kiikasid kaasvõistleja numbrit, et teada, kellega koos distantsi läbitakse. Kui varem oli nimi protokollist tuttav, siis nüüd sai ka infot, kes nime taga tegelikult on. Kolme päeva jooksul tekib ikka uusi sõpru 14

Kohtumiseni 19.–21. oktoobril Saaremaal! Lisainfo: www.saaremaajooks.ee


peresport

Üks, kaks, kolm – kogu perega sportima! Seekord ootame kõiki spordihuvilisi 30. juunil Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskusesse Eesti suurimale perespordiüritusele rattaga sõitma.

K

uigi üritus pakub pinget paljudele tugevatele harrastussportlastele, on meie põhisuund siiski populariseerida aktiivset liikumist just pere ja sõpradega. Rattarajad kulgevad mööda Valgehobusemäe, Jäneda ja Neli­ järve imekaunist ja vaheldusrikast maastikku. Üritus algab lastesõitudega, kuhu on oodatud kõige väiksemad ratturid. Järgneb päeva tähtsaim sündmus – peresõit, kus pere läbib üheskoos 6 km ja kõik lõpetajad saavad väärtusliku auhinna. Eelduseks on see, et sõidust võtab osa vähemalt üks laps ja vanem. Talvel toimunud peresõit suuskadel näitas seda, et emotsioon, mida koos lastega sportides saadakse, on midagi väga erilist. Need het-

Täpsem info ja registreerimine: www.perespordisari.ee www.sportinfo.ee

PS! Kõik sarjale registreeru­ nud saavad soetada ratta- ja jooksuvarustust A&T Spordist 20% soodsamalt.

15

ked perega jäävad inimestele meelde terveks eluks. Siiras rõõm ja rahulolu osalejate silmis on see, mis motiveerib ka korraldajaid üritust juba kolmandat aastat jätkama. Sportlik päev jätkub juba pikemate 24 km ja 48 km distantsidega, lühemal sõidul toimub ka perearvestus. Pikemale distantsile minnes on vanematel võimalus jätta lapsed hoidu, kus pisikesed saavad Lotte seltsis mängida ja vajadusel puhata. Kõiki lõpetajaid ootab soe saun ja palava ilma korral on võimalus end jahutada Valgehobusemäe veesilmas. Pärast rattaüritust jääb pisut aega ka jooksutreeninguteks ja juba 19. augustil toimub Swedbanki pere­spordisarja jooksuüritus Tallinnas Nõmme terviseradadel.


Foto: Tarmo Haud

jalgrattasport

Estonian Cycling Weekend ühendab tipud, harrastajad ja lapsed

Juba maikuus toimub siinsamas, meie koduõuel suur tipprattureid, rahva­ sportlasi ning laste rattasõite ühendav Baltikumi suurim maanteeratta­ sündmus „Estonian Cycling Weekend 2012”, mis pakub kaasaelamis- ja osalemisvõimalust kõikidele huvilistele: neile, kes soovivad raja kõrval tippsportlasi ergutada; rattasõidufännidele, kes soovivad ise rajale minna; lastega peredele ning loomulikult rahvaspordifännidele, kes soovivad sõbrale, kolleegile või pereliikmele kaasa elada. Estonian Cycling Weekend ootab kõiki!

suuri rahvanumbreid. Eelmisel aastal osales SEB 30. Tartu rattaralli kõikidel üritustel kokku 6869 inimest, kellest 3782 ületasid finišijoone rattaralli põhidistantsidel, See näitab selgelt, et maraton ei ole tipp-, vaid eelkõige rahvasportlastele, kes tunnevad üheskoos tegemisest rõõmu ning läbivad distantse naudinguga. Rahvasportlane Ardi Salus kinnitab, et maratonil osalemine annab väga hea tunde. „Rahvasport on midagi, mis juurdub inimese sisse. See on lihtsalt nii lõbus! Kui ühe korra ära käia, minnaksegi uuesti ja uuesti tagasi.” Ardi läheb Tartu rattaralli starti juba 10. korda ja tema sõnutsi ongi kõige tähtsam osavõtt. „Starte on olnud rohkem kui finiši­jooni, aga lõppkokkuvõttes ei olegi see oluline. Palju tähtsam on see, et lähed kohale ning naudid sõitu. Sealt saadav emotsioon paneb rajal nähtud higi ja vaeva unustama. Muidugi annab lisaväärtust seegi, et enda tulemusi saab aastast aastasse kõrvutada ning igal aastal uue eesmärgi püstitada. Väike võistlus­ moment iseendaga käib asja juurde,” lisab Ardi ning viskab õhku mõtte „raskused on ajutised, vastutuul ja mäkketõus on ratturi sõbrad!”

Iga laps on võitja Profid Eesti teedel Igasuguseid rattaüritusi on Eestis küll, aga sellisel tasemel profivõistlusi näeb vaid Estonian Cycling Weekendil, mille võistlused saavad avalöögi juba veidi vähem kui kuu aja pärast – 25. mail sõidavad Tallinna-­Tartu Grand Prix’l võidu tippratturid üle maailma. Eestlastele suurepärase uudisena on loomulikult kohal Eesti rattaeliit, sh kahtlemata Rein Taaramäe, kes teeb rattarallil ühe oma vähestest kodumaa võistlusstartidest. Põnevad ratta­sõidud jätkuvad juba laupäeval, 26. mail, kui Tartu kesklinna tänavatel sõidetakse 12. korda SEB Tartu Grand Prix’d.

SEB 31. Tartu rattaralli Kui eliitsõitudele saab eelkõige kaasa elada, siis pühapäeval, 27. mail võivad ratta selga hüpata kõik ratta­f ännid – aset leiab Baltikumi suurim maanteerattasündmus SEB 31. Tartu rattaralli. Rattaralli

rattaralli rada pakub rattafännidele kahtlemata põnevust. SEB 31. Tartu rattarallit ilmestavad vahe- ja mäefinišid, mille võitjatele on välja pandud rahalised auhinnad. Esimene vahefiniš on juba 4 km kaugusel stardist Lõunakeskuse juures, mis paneb ratturid võistlema 200 euro suuruse auhinna nimel. Selleks et ka pealtvaatajad võidusõidust osa saaksid, lükkab Hawaii Express rattaralli nädalal (21.–26.05) käima ennustusvõistluse „Kes võidab Lõunakeskuse vahefiniši?”, õigesti vastanute vahel loositakse välja põnevaid auhindu. Ennusta võitjat ning tule ja vaata Tartu rattaralli läbi aegade kõige põnevamat starti oma silmaga.

annab suurepärase võimaluse sõita ühel rajal Eesti ja maailma ratta­ tippudega ning ühtlasi nautida toredat spordipäeva teiste harrastus­ sportlaste seltsis. See aasta pakub ka üllatusi: Tartu ümbruse teetööde tõttu kulgevad rattaralli rajad varasemast teisiti. Võistluste peakorraldaja Indrek Kelk räägib rajast veidi lähemalt: „Eelkõige on suur muutus seotud pikema rajaga, mida sõidetakse sel aastal lausa tagurpidi. Kui varasemalt sõideti Tartust Pangodi kaudu Otepääle ja Elva kaudu Tartusse tagasi, siis nüüd naastakse Tartusse hoopiski Otepää – Kambja – Vana-­K uuste kaudu. Kambja  – Vana-­K uuste haak on täiesti uus asi, mida pole varasemalt sõidetud ja mis puudutab mõlemat distantsi. Välja jääb traditsiooniline Tatra Oru läbimine, mis on liiklusohutuse seisu­kohast oluline erinevus: ratturid viiakse peamagistraalilt veidi kõrvale.” Kelk lisab, et uuenenud

Sport kõikidele Rahvasport muutub Eestis aastast aastasse üha populaarsemaks. Vaadates seda, kui palju on meie teedel rattureid, on igati selgitatav, et rattaüritused koondavad kokku nii 16

Tartu rattaralli pakub melu ka pere kõige pisematele. Päev enne põhisõitu toimuvad SEB 31. Tartu rattaralli lastesõidud, kus võidavad kõik – igal väiksel ratturil on stardinumber 1! Tartu rattaralli lastesõidud on maailma mastaabis unikaalne nähtus, sest keeruline on leida üritust, mis tooks kokku nii palju ratturitest lapsi ja nende rõõmsaid vanemaid. Eelmisel aastal rõõmustas klubi Tartu Maraton üheskoos Lõunakeskuse ja teiste partneritega ligi 3000 last! Turu tänav oli mudilasi täis ning võib arvata, et sel aastal saab väikseid rattasõpru näha veelgi rohkem. Tartu rattaralli lastesõite ilmestab programmi kuuluv maskottide võidusõit, mis pakub vahvaid elamusi tervele perele. Kas võidusõidu lõpetavad esimesena maratoni­ jänesed, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Karu Mõmmik või hoopis keegi kolmas? Kõik see selgub juba koha­peal.


SEDA ME ARMASTAME See on see, mis ajab meid hommikul voodist välja. Pidev uuendamise, täiustamise ja paremaks saamise protsess. Ja jälle uuendamine. Tulemusena rattad nagu jahmatav SuperSix EVO, mis aitab võimsamalt sprintida, järsemalt keerata, kiiremini mäkke ronida ja rohkem võita. See on meie missioon. Seda me armastame. Perfektse Cannondale ratta leiad: www.extreme.ee

Küsi Cannondale maantee ja triatloni rattaid:


kalender

EJL VÕISTLUSKALENDER Jrk Kuup. 1

25.04

Võistlus Premium7 temposõidu karikasari I etapp

EMV kriteeriumis II etapp Pärnu 53. tänavasõit Filter maanteekarikasari I 3 29.04 etapp Püha Loomaaia XII rattaralli EMV kriteeriumis III etapp 4 05.05 Viljandi tänavasõit Samsung Estonian Cup I 5 06.05 etapp Mulgi rattamaraton Filter temposõidu karikasari 6 09.05 I etapp Filter maanteekarikasarja kandidaatetapp 7 12.05 Kuusalu 19. rattaralli Baueri Veetehnika Team 8 13.05 Rattapood Cup II etapp Premium7 temposõidu 9 16.05 karikasari II etapp EMV kriteeriumis IV etapp 10 19.05 54. Elva tänavasõit Samsung Estonian Cup II etapp 11 19.05 Tallinn rattamaraton Filter maanteekarikasari 12 20.05 II etapp 27. Elva rattapäev Filter temposõidu karikasari 13 23.05 II etapp 14 25.05 Tallinn-Tartu GP 15 26.05 SEB Tartu GP 16 27.05 SEB 31. Tartu rattaralli 01.06– 17 17. Tartu velo tuur 03.06 2

28.04

18 02.06

IX Alutaguse rattamaraton

Kat.

Korraldaja

Jrk Kuup.

3

MNT Kambja

Kambja Rattaklubi

39

2

MNT Pärnu

Pärnu Spordiselts Kalev Spordikool

40 14.07 41 18.07

MNT Pärnu

Klubi Püha Looma­ aed / Aerobike Cycling Agency

3

Ala Koht

2

MNT Viljandi

Viljandi Rattaklubi

3

MAS Viljandi

Pro Jalgratturite Klubi

3

MNT Jüri

Aerobike Cycling Agency

3

MNT Kuusalu

Aerobike Cycling Agency

2

MAS Türisalu

Kalevi Jalgrattakool

3

MNT

Kambja Rattaklubi

2

MNT Elva

Elva Jalgrattaklubi Velorõõm

3

MNT Elva

Aerobike Cycling Agency / Elva Jalgrattaklubi Velorõõm

MNT Viimsi MNT Eesti MNT Tartu MNT Tartu

3

MNT Eesti

3

MAS

KohtlaNõmme

X KoMo 100

3

MAS Paluküla

20 02.06

XV Vändra rattaralli

3

MNT

Team Rattapood Cup III etapp Filter temposõidu karikasari 22 06.06 III etapp Samsung Estonian Cup 23 09.06 III etapp Rõuge rattamaraton BMX Balti karikasarja 24 09.06 I etapp 25 10.06

Esimene EMV BMX´is

Filter maanteekarikasari III etapp Pandivere 22. rattaralli 12.06– EMV mitmepäevasõidus 27 16.06 55. Saaremaa velotuur

26 10.06

28 17.06

Karksi XIV rattamaraton

29 20.06

EMV eraldistardis 21.06– 30 EMV grupisõidus 22.06 29.06– Püha Loomaaia 31 01.07 15. veteranide velotuur 32 30.06

Swedbanki rattamaraton

Filter maanteekarikasari IV etapp Haapsalu 12. rattaralli EMV mitmepäevasõidus 03.07– 34 06.07 38. Tartu noortetuur Filter temposõidu karikasari 35 04.07 IV etapp 33 01.07

3 3

Vändra alev KohtlaMAS Nõmme

MNT Pirita

Aerobike Cycling Agency Klubi Tartu Maraton Klubi Tartu Maraton Klubi Tartu Maraton Tartu Jalgrattaklubi Velo

Raplamaa Rattaklubi KoMo Jalgrattaklubi Viko

MNT Pandivere

Aerobike Cycling Agency

1

MNT Eesti

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

Pro Jalgratturite Klubi Tartu Jalgrattaklubi Velo Tartu Jalgrattaklubi Velo

Spordiklubi Cosmos

3

MNT Pärnumaa Klubi Püha Loomaaed

3

MAS Albu

A&T Spordiklubi

3

MNT Haapsalu

Aerobike Cycling Agency

2

MNT Eesti

Tartu Jalgrattaklubi Velo

3

MNT Jüri

Aerobike Cycling Agency SK Ratta Agentuur Pro Jalgratturite Klubi

3

37 08.07

Samsung Estonian Cup IV etapp Rakke rattamaraton

3

MAS Rakke

38 11.07

Premium7 temposõidu karikasari III etapp

2 2 2

MNT Tallinn TRK Tallinn TRK Tallinn

Spordiklubi CFC Kalevi Jalgrattakool Kalevi Jalgrattakool

46 28.07

Lauri Ausi mälestusvõistlus Kalevi MV trekisõidus Tallinna MV trekisõidus Samsung Estonian Cup V etapp Otepää rattamaraton Fakto Auto Tallinna rattafestival Tallinna rahvasõit

3

MAS Otepää

Pro Jalgratturite Klubi

3

MNT Tallinn

Aerobike Cycling Agency

31.07– EMV trekisõidus 03.08 49 05.08 Estonian Masters Filter temposõidu karikasari 50 08.08 VI etapp Samsung Estonian Cup VI etapp 51 11.08 Kalevipoja rattamaraton 52 12.08 EMV laskumises 53 12.08 Tallinna 29. rattaralli EMV maratonis 54 18.08 Premium7 Kambja IV rattamaraton Filter maanteekarikasari V etapp 55 19.08 Võru 7. rattaralli 56 20.08 III Mulgi rattaralli 21.08– 57 Tour of Baltic Chain 25.08 Tartu linna MV eraldistardis Samsung Estonian Cup VII etapp Jõulumäe rattamaraton Team Rattapood Cup V etapp Tartu linna MV ühisstardis

1

TRK Tallinn

Eesti Jalgratturite Liit

2

TRK Tallinn

3

MNT Pirita

Kalevi Jalgrattakool Aerobike Cycling Agency

3

MAS Kuremaa

Pro Jalgratturite Klubi

2 3

MAS Kütioru MNT Tallinn

Jalgrattaklubi Freedown Spordiklubi CFC

1

MAS Kambja

Kambja Rattaklubi

3

MNT Võru

Aerobike Cycling Agency

3

MNT Viljandi Viljandi Rattaklubi Eesti-LätiPro Jalgratturite Klubi Leedu Tartu Jalgrattaklubi MNT Tartu Velo

2.2. MNT 3 3

MAS Pärnu

Pro Jalgratturite Klubi

3

MAS Rakvere

Kalevi Jalgrattakool

3

MNT Tartu

Tartu Jalgrattaklubi Velo

MNT Tabasalu

Aerobike Cycling Agency

MNT

Kambja Rattaklubi

MNT Vändra MNT Vändra

Jalgrattaklubi Viko Jalgrattaklubi Viko

MAS Elva

Pro Jalgratturite Klubi

MAS Kambja MAS Tartu

Kambja Rattaklubi Klubi Tartu Maraton

71 22.09

3

Karksi-Nuia rattaralli

Aerobike Cycling Agency

Haanja Rattaklubi

BMX Tartu

KarksiMNT Nuia

MNT Viimsi

Haanja Rattaklubi

2

36 07.07

3

Filter maanteekarikasari VI etapp 3 Tabasalu II rattaralli Premium7 temposõidu 63 29.08 3 karikasari IV etapp 64 01.09 EMV eraldistardis 1 65 02.09 EMV ühisstardis 1 Samsung Estonian Cup 66 08.09 VIII etapp 3 Elva rattamaraton 67 09.09 EMV teatekrossis 2 68 15.09 11. Tartu maastikurattasprint 3 EMV maratonis 69 16.09 UCI 1 SEB 15. Tartu rattamaraton SEB Kõrvemaa 70 22.09 3 rattamaraton

BMX Tartu

NC/1 MNT Rõuge

MAS Kolgaküla Kalevi Jalgrattakool

62 26.08

2

KarksiNuia NC/1 MNT Rõuge

2

Pro Jalgratturite Klubi

61 26.08

Aerobike Cycling Agency

Keava sügiskross

MAS

MAS Kõrvemaa MAS Paluküla

3

MAS Sindi

2

MAS Tallinn

Kalevi Jalgrattakool

3

MAS Kambja

75 30.09

Tartu linna lahtised MV

3

MAS Tartu

76 06.10

44. Elva sügiskross

3

MAS Elva

77 07.10

Viljandi sügiskross Tallinna MV krossis

3

MAS Viljandi

Kambja Rattaklubi Rein Taaramäe Rattaklubi Elva Jalgrattaklubi Velorõõm Viljandi Rattaklubi

3

MAS Tallinn

Nõmme Rattaklubi

3

MAS

73 23.09

79 14.10

18

Spordiürituste Korraldamise Klubi Raplamaa Rattaklubi KoMo Pärnu Spordiselts Kalev Spordikool

74 29.09

72 23.09

Kambja Rattaklubi

Klubi Tartu Maraton

2

Nõmme sügiskross Karksi jalgrattakross

MNT

OtepääElva

Sindi kross A. Nurme mälestusvõistlus Tallinna MV maastikurattasõidus Team Rattapood Cup VI etapp Kambja III sügiskross

78 13.10

3

Korraldaja Pärnu Spordiselts Kalev Spordikool

MNT Urumarja

MAS Tallinn

60 26.08

Kalevi Jalgrattakool

Ala Koht

3

1

59 25.08

MAS Rõuge

MAS

Team Rattapood Cup IV etapp Filter temposõidu karikasari V etapp

Kat.

EMV XCO

58 24.08

Jõhvi Jalgrattaklubi

3

3

Urumarja 24. velotuur

48

Pro Jalgratturite Klubi

3

Võistlus

42

47 29.07

MAS Aegviidu

1.1 1.1 3

11.07– 13.07

20.07– 21.07 43 22.07 44 25.07 45 26.07

3

19 02.06

21 03.06

(alates 25.04.2012)

Jalgrattakrosside karikasari, sügis 2012

KarksiNuia

Spordiklubi Cosmos


Samsung Estonian Cup:

Eesti suurim maastikuratta­ võistluste sari

Tänavu kaheteistkümnendat hooaega alustav üle-eestiline rattamaratonide sari kannab nüüdsest nimetust Samsung Estonian Cup. Hooaeg toob osalejatele palju põnevaid uuendusi, muu hulgas läheb sarja kõigile kaheksale etapile registreerunute vahel loosi sõiduauto üheaastane kasutusõigus. Uue hooaja avastart antakse 6. mail Mulgimaa pealinnas Viljandis.

T

raditsiooniliselt viib Eesti suurim maastikurataste sari­võistlus osalejad maikuust septembrini kaunitesse Eestimaa paikadesse: Kõrvemaast Rõugeni, Emumäele Kesk-Eestis, Kekkose rajale Lõuna-Eesti kuppel­maastikul, Vooremaale ja Pärnumaale. Sarja otsustav kaheksas etapp toimub tänavu esimest korda Elvas.

Olulise uuendusena toimub nädal enne igat võistlust maratoni- ja poolmaratoni rajal Rexona matk, mis on soovijatele ühtlasi avatud raja sõiduks ja hea võimalus selleks ajaks juba tähistatud rajaga tutvuda. Rexona matkal saab osaleda täiesti tasuta, sõitjaid ootab ees üks kontrollpunkt, kus pakutakse spordi­jooki ja vajadusel tehnilist abi.

25–38 km pikkune Axa poolmaraton ning Gutta lastesõidud seitsmes vanuseklassis. Nagu ka varasematel aastatel, toimub Samsung Estonian Cupi sari­võistluse kohapunktide arvestus nii maratoni, poolmaratoni kui ka lastesõitude distantsil (11–12aastaste arvestuses). Individuaalses üldarvestuses läheb nii maratoni kui ka poolmaratoni distantsil sarja kokkuvõtliku paremusjärjestuse selgitamisel arvesse kuus etappi (liidetakse kuue parima etapi kohapunktid). Lisaks selgitatakse välja aktiivseim rattur. Võistkondlik punktiarvestus toimub eraldi nii mees- kui ka naiskondade vahel. Võistkondlikusse arvestusesse lähevad kõigilt etappidelt võistkonna nelja parima ratturi koha­punktid. Ühte võistkonda saab kuuluda neli kuni kaheksa liiget.

Punktiarvestus ja auhinnad

Everesti kilomeeter

Koos põhisõiduga, milleks on 53– 68 km pikkune maratonidistants, kuuluvad iga etapi koosseisu ka

Uuendusena on sel aastal kõigil etappidel kavas Everesti kilomeeter, kus kuni ühekilomeetrisel raja­

Nädal enne võistlust rajaga tutvuma

Samsung Estonian Cup • Eesti suurim rattamaratonide sarivõistlus alates 2001. aastast. • Maist septembrini 8 etappi üle kogu Eesti. • Sarja nimisponsorid: 2001–2003 Toyota, 2004–2011 Elion, alates 2012. aastast Samsung. • Osalejaid 2011. aastal kokku 11 280. • Keskmiselt osales 2011. aasta igal etapil 1711 inimest ja lastesõitudes kokku 700 väikest ratturit. • 2011. aastal osales sarjas 106 võistkonda. • Kokku 14 võistlusklassi, lisaks lastesõidud 7 vanuseklassis. • Kõigil kaheksal etapil osalenud ratturitele on korraldajate poolt „Raudmeeste ja -naiste” auhind (möödunud aastal oli selliseid osa­ lejaid 278). • Nimekad etapivõitjad: Christoph Sauser (mitmekordne maailma­ meister ja MK-etappide võitja), lätlane Alekseijs Šaramotins (Cofi­ dis), Jaan Kirsipuu, Allan Oras, Rein Taaramäe, Caspar Austa, Mar­ tin Loo. • Iga maratonidistantsi läbinud ratturi stardimaksust läheb 80 senti noori andekaid rattureid toetavale Lennart Rooti Fondile. • Raja joogi- ja toitlustuspunktides pakub ratturitele kosutust maa­ ilma juhtiv spordijookide ja -söökide valmistaja SIS (Science in Sport). • Rexona matkal ja Gutta lastesõitudes saab osaleda tasuta. • Esimene Rexona matk toimub 29. aprillil ja esimene etapp 6. mail Viljandis. • Soodushinnaga registreerimine kõigile kaheksale etapile lõpeb 23. aprillil.

20

Fotod: Jaanus Ree

rattamaratonid


rattamaratonid Üheskoos edasi!

T

uhandeid rattasõpru ühen­ dav üle-eestiline sariüritus ei saa teoks ilma heade toetajate ning koostööpartneriteta. Maa­ ilma suurim televiisorite ja nuti­ telefonide tootja Samsung võt­ tis Eesti juhtivalt telekommuni­ katsiooni- ja IT-lahenduste pak­ kujalt Elionilt üle rattamarato­ nide sarivõistluse nimisponso­ ri positsiooni ning alates sellest hooajast kannab rattamaratoni­ de sari nimetust Samsung Esto­ nian Cup. „Tugevate koostööpartnerite toetust suurte rahvaspordiüri­ tuste korraldamisel ja arendami­ Samsung Estonian Cupi sel on võimatu üle hinnata,” nen­ peakorraldaja Allar Tõnissaar. dib Allar Tõnissaar. Lisaks Sam­ sungile liitusid alates 2012. aastast suurtoetajatena Estonian Cupi sarjaga sellised tuntud kaubamärgid nagu Tallink, Everest, Gutta, Rexona, Garmin ja Hondakeskus Catwees. Korraldajate sõnul jätkub suuremaid ja väiksemaid loosiauhindu sarja toetajatelt ning koostööpartneritelt kõigile kaheksale etapile. Kiirematele ratturitele on sarja nimisponsor pannud auhindadeks uusimad Samsungi televiisorid, telefonid ja tahvelarvutid ning Pre­ mium7 aktiivseima ratturi preemiad vahefinišipunktide eest. Sarja pikaajalised toetajad ja koostööpartnerid on veel AXA, Pre­ mium7, SIS, Vudila, A&T Sport, Shimano ja ProShop.ee. Eesti suuri­ mat rahvaspordiürituse korraldamist toetab Hasartmängu Nõuko­ gu kaudu ka Eesti riik, lisaks omavalitsused ja paljud piirkondlikud ette­võtted. Peakorraldaja Allar Tõnissaar peab tähtsaks, et Samsung Esto­ nian Cupi stardimaks sisaldab muu hulgas toetust Eesti rattaspordi järelkasvu toetuseks. „Oleme tõenäoliselt ainus spordivõistlus Ees­ tis, mille osalejad annavad heategevuseks kindla panuse,” märgib Tõnissaar. Nagu ka eelmisel aastal, läheb seegikord 0,8 eurot iga osaleja stardimaksust Lennart Rooti Fondi, mis jagab Eesti noorte ja andekate rattasportlaste toetuseks igal aastal tuhandeid eurosid. Korraldajad on eelolevaks hooajaks valmis. „Estonian Cupi mara­ tonidesari toimub tänavu uhkema ja osalejaterohkemana kui kunagi varem,” lubab peakorraldaja Allar Tõnissaar.

Lastesõidud – Merili Sirvel.

Tänavu pakutakse ratturitele rajal SISi spordijooke.

lõigul fikseeritakse kõigi ratturite ajad ning kiirematele on nii ühe etapi kui ka kõigi kaheksa etappide kokkuvõttes auhinnad. Viimased kaks aastat on sarnane ajavõtt toimunud Kalevi­poja rattamaratonil Laiuse mäe tõusul. Alates sellest aastast saab kiirenduslõik iga etapi osaks. Estonian Cupi sarja peakorraldaja Allar Tõnissaare sõnul hakkavad Everesti kilomeetrid olema võimalikult eri­ilmelised. „Tõus, tõus koos laskumisega, singel, kiire kruusalõik,” kirjeldab Tõnissaar Everesti etappide kilomeetreid. Peakorraldaja sõnul lisavad sellised väikesed võistlused suure võistluse sees sarjas osalejatele hasarti ja motivatsiooni.

Rattamaratonide sarjas loositakse välja auto Esimest korda Estonian Cupi ajaloos loositakse tänavu võistlussarja raames välja auto. Hondakeskuse Catweesi väljapandud auhind on uue Honda Civic 5D kasutus­ õigus üheks aastaks, mille väärtus liisingu- ja kindlustusmakseid ar-

vestades ulatub 8500 euroni. Auto loosimise süsteem on üles ehitatud selliselt, et soosiks nii sportlikku tulemust kui ka järjepidevat osalemist maratonidel. „Igalt etapilt läheb Honda Civicu loosikorvi kümme nime: kolm kiiremat meest, kolm kiiremat naist ning loosiga kolm maratoni distantsil osalenud ratturit, lisaks üks poolmaratoni distantsil osalenud rattur,” selgitas Tõnissaar. Pärast kaheksa etapi toimumist loositakse kaheksakümne nimesedeli seast välja õnnelik võitja. Auto loosimises osalevad kõik, kes on end kogu sarjaks osalejana registreerinud. Sarja veebileht: www.estoniancup.ee (info, registreerimine, tulemused) Facebook: www.facebook.com/ EstonianCup Fotod võistlustelt: www.proshop.ee/galerii

Kaheksa rattamaratoni kaunis Eesti looduses.

21


linnatriatlon

Ain-Alar Juhanson

Urmas Kruuse

Tartu linnatriatlon – mitte ainult spordihulludele Sellel suvel on kõigi spordihuviliste rõõmuks toimumas Tartus midagi erilist – linnatriatloni suurvõistlus „Tartu Triatlon 2012”.

S

pordialana on triatlon üsnagi tuntud ning viimastel aastatel Eestis üha populaarsemaks muutumas. Hawaii saarelt pärit ala on kombinatsioon kolmest kindlas järjestuses olevast spordialast: ujumine, jalgrattasõit ja jooksmine. Linnatriatloni eripäraks on võistluse toimumiskoht: kõikidel aladel võisteldakse kesklinna veekogudes ja tänavatel, kus tava­ päraselt ei spordita. Linnasüdames on sportlased pealtvaatajatele hästi jälgitavad ning kesklinna rahvarohkusest tulenevalt on kogu võistlus­trassi ulatuses palju publikut. Linna­triatlonid on saanud väga populaarseks traditsiooniks Londonis ja Barcelonas, kus võistlustel osaleb üle 9000 harrastus- ja profisportlase.

Esimene City-triatloni formaadiga suurvõistlus Eestis 21.–22. juulil toimuv Tartu Triatlon on esimene klassikaline City-

triatloni formaadiga suurvõistlus Eestis. Varasemalt on linnatingimustes triatlone küll korraldatud, kuid siis on enamik võistlustrassist kulgenud ikka väljaspool linnapiire. Tartu Triatlon toimub aga otse linnasüdames. Ujutakse Emajões, rattatrass läbib kesklinna ja Supilinna tänavaid ning korraks põikavad võistlejad linnapiiridest välja. Jooksudistants kulgeb mööda Emajõe kaldapealseid. Kuna Tartu kesklinn on väike ja kompaktne, on võistluste jälgimine pealtvaatajatele väga mugav. Tartu Triatloni ajal toimub kolm võistlust. Laupäeval (21.07) teeb otsa lahti Tartu Lastetriatlon, kuhu on oodatud osalema poisid ja tüdrukud. Pühapäeva (22.07) hommikul antakse start A. Le Coq Tartu Igamehetriatlonile, mis on võistlus kõigile harrastajatele, ning hoolimata võistluse nimetusest on starti väga oodatud ka naised. Sama päeva pärastlõunal pääsevad rajale kõige kõvemad spordihinged, kui star-

Tartu Triatlon toimub otse linnasüdames.

dib põhi- ehk olümpiadistants Tartu Triatlon, mis on ühtlasi ka Balti ja Eesti karikavõistluste etapiks. Tartu Triatloniga samal nädala­ vahetusel toimuvad Tartus Hansapäevad, mille raames on kesklinnas tiirutamas ligi 80 000 inimest. Harrastussportlase jaoks on see haru­kordne võimalus võistelda niivõrd arvuka publiku kaasaelamisel. A. Le Coq Tartu Igamehetriatlonile on end juba kirja pannud Tartu linnapea Urmas Kruuse, kelle eesmärk on isiklikku eeskuju andes kutsuda inimesi sportima. Ta loodab, et võistlusest tuntakse rõõmu ja ka finišis on osalejatel näod naerul. Meer usub, et linnatriatlonist kujuneb Tartu jaoks tähtis sündmus ka tulevikus, mis toob linna 22

palju külalisi, nii sportlasi kui ka pealtvaatajaid. Tartu Triatloni korraldavad MTÜ Trismile ja MTÜ Tartu Triatlon, eesotsas Eesti ühe tuntuima triatleedi Ain-Alar Juhansoniga, kes on kahel korral võitnud Lanzarote Ironmani ja saavutanud Hawaii maailmameistrivõistlustel 13. koha. Ain tegeleb agaralt triatloni populariseerimisega kodumaal, olles korraldanud triatlone Paides, Mellistes, Valgas ja Pühajärvel. Viimasel kahel aastal on ta vedanud rahvusvahelisse sarja kuuluvat ja Baltimaade populaarseimat triatlonivõistlust Tristar Estonia. Kõik, kes sel aastal ei võistle, on väga oodatud pealtvaatajaks või vabatahtlikuks. Kui soovite aidata ja osa saada suurest spordipeost, andke endast teada e-postil v abat a ht l i k@ t a r t ut r i at lon.e e või Ta r t u Tr iat loni kodu lehel www.tartutriatlon.ee. Tule juulis Tartusse ja saa osa suurest spordipeost kesklinnas!


MAANTEE ERI www.hawaii.ee

Speedster S40

erihind

599.-

normaalhind 849.-

Ostja BOONUS

TASUTA osavõtt ühest etapist: Pärnu•Kuusalu•Elva• Pandivere•Haapsalu•Võru või Tabasalu!

SEB TARTU GP 26. mai 2012

SEB 31. TARTU RATTARALLI 27. mai 2012

AMETLIK RATTAPARTNER

AMETLIK RATTAPARTNER

TALLINN Hawaii Express Pirita Pirita tee 102, 53 443 777, Hawaii Express Al Mare Paldiski mnt 96, 53 333 396, Hawaii Express Järve Pärnu mnt 186, 53 333 566, Hawaii Express Kristiine Endla 45, 53 333 665 VIIMSI Hawaii Express Randvere tee 6, 53 333 266 TARTU Hawaii Express Zeppelin Turu 14, 53 333 502, Hawaii Express Lõunakeskus Ringtee 73, 53 333 603 RAKVERE Hawaii Express Laada 14, 53 333 721 PÄRNU Hawaii Express Aida 7, 444 0470 KURESSAARE Hawaii Express Tallinna tn 58, 453 3042 VÕRU Hawaii Express Lembitu 4, 53 333 617 OTEPÄÄ Hawaii Express Tartu mnt 1A, 53 333 629 HAAPSALU Hawaii Express Tallinna mnt 1, 53 333 149 JÕHVI Hawaii Express Lille 3, 332 5759 NARVA Hawaii Express Linda 1, 356 9422 VILJANDI Hawaii Express Leola 61, 53 333 591 VALGA Hawaii Express Raja 5, 766 1284, PAIDE Hawaii Express Rüütli 10, 385 1541 PÕLVA Hawaii Express Tuglase 1, 799 4945. Hooldus ja garantii Hawaii Expressi kauplustes. Kõik pildid on illustreeriva tähendusega. Kaubavalik kaupluste lõikes erinev. K

õik hinnad kehtivad Hawaii Expressi kauplustes. Hawaii Express jätab õiguse hinnamuutusteks.

AMETLIK

RATTAPARTNER

www.

TALLINN-TARTU GP 25. mai 2012

.com/hawaiiexpress

HAWAII EXPRESS


Nautige igapäevast liikumist Liikumist toetab

ArthroStop®

ArthroStop® Rapid

on unikaalne kompleks liigestele ja kõhredele. ArthroStop® Rapid’i aktiivsed koostisained on glükoosamiinsulfaat, kondroitiinsulfaat ja MSM. Toimet võimendab ExPur kompleks, mis sisaldab II-tüüpi kollageeni ja C-vitamiini.

Kellele ArthroStop® Rapid?

• Inimestele, kellel esineb märke liigeste ja selgroo enneagsest kulumisest • Vanemad inimesed ja inimesed, kellel esineb kaasasündinud liigeste defekt • Peale liigeste vigastusi ja inimestele, kelle liigesed kannatavad tavalisest suurema koormuse all • Kõigile, kes soovivad hoolitseda oma liigeste hea tervise eest

www.arthrostop.ee - põnevad sportlikud üritused ja ArthroStop tooted ArthroStop® Rapid on saadaval apteekides ja e-poes www.walmark.ee Maaletooja: OÜ Remedex


rally estonia 2012

Juunioride maailmameister Martin Prokop on Rally Estonia kindel startija ka sellel aastal, nüüd juba tippklassi Ford Fiesta WRC autoga.

auto24 Rally Estonia 2012 – viis ühes sportlik vaatemäng Tänavu suvel toimub kolmandat korda autospordiüritus auto24 Rally Estonia – võimsaim terves Baltikumis.

Ü

ks Rally Estonia korraldaja Urmo Aava nendib uhkusega: „Kolme aastaga oleme saavutanud seisu, kus Rally Estonia ajal toimub viis meistrivõistlust.” Ülemaailmselt võib tähtsaimaks pidada, et auto24 Rally Estonia raames toimub FIA Historic autode Euroopa meistrivõistluste etapp. Teine tähtis märk: Rally Estonia on Eesti meistrivõistluste 3. etapp. Kuna aga Rally Estonia on pikem kui tavalised meistrivõistluste etapid, saavad osalejad sealt punkte 1,5 koefitsendiga. Seega need, kes Rally Estonial ei võistle, kaotavad rohkesti. Kolmas märk: Eesti ja Läti auto­ spordiliidud vahetasid võistluseid ja sellest lähtuvalt on Rally Estonia Läti meistrivõistluste 5. etapp. See lisab rohkem pealtvaatajaid ja

Oleme arvestanud 200 ekipaažiga. Pikk stardinimekiri ja tihe võistlus.

suurendab meedia tähelepanu ning mis tähtsaim – toob Lätist umbes 40 lisaekipaaži. Need omakorda teevad igas klassis konkurentsi tugevamaks, mis ralli taset vaid tõstab. Urmo Aava sõnul on nad selle üle eriti õnnelikud. Neljas märk: Rally Estonia on Balti meistrivõistluste etapp. Kahjuks pole Balti meistrivõistlused nii hästi toimima hakanud, kui nägi ette visioon: nii Lätis, Leedus kui ka Eestis on üks suur ja tugev ralli ning kõik moodustavad Balti 25

meistri­võistluste sarja. Aga töö selle nimel käib. Tulevikus peaks ikka olema nii, et Balti meistrivõistluste võitja, Balti meister ongi kõige tugevam sõitja kogu Läti, Leedu ja Eesti peale kokku. Viies märk: NEZi (North European Zone) tsoonivõistlused. See toob endaga kaasa veel enam tugevaid sõitjaid nii Baltikumist kui ka Skandinaaviast. „Kõik need võistlused on kui uhked medalid veterani rinnal,” nendib Aava naerdes ja täiendab „iga selle võistluse taga on ikkagi sisuline põhjendus, mida tahame saavutada.”

Tiitlid ja võistlejad „Loodame tihedat konkurentsi. Oleme arvestanud 200 ekipaažiga. Pikk stardinimekiri ja tihe võistlus – selle nimel teeme tööd. Tööd tuleb teha


rally estonia 2012

Alati täpne ja värske info: www.rallyestonia.ee

ka maailma tippudega, niisama neid võistlema ei saa. Õnneks leiab Rally Estonia aset kaks nädalat enne Soomes toimuvat MM-etappi, nii et püüame saada tippe siia n-ö testima. Kliima ja tingimused on sarnased. 10–15 maailma tippsõitjat võiks ikka stardis olla,” arvab Urmo Aava. „Mikko Hirvonen ja Sebastien Loeb on mehed, keda on ilmselt meie starti saada liiga raske, aga Mads Østbergi, Martin Prokopi ja veel mitmete teiste starti loodame ikka. Eks osavõtjate ennustamine ole alati kõige keerulisem.”

Otseülekanne trampliini juurest Reedene, 20. juuli viimane 5. katse toimub Otepää vanal asfaltkattega rollerirajal. Raja keskele on ehitatud ka tänavu tehistrampliin ja pealtvaatajatele tehtud oma ala, seekord eelmisest aastast isegi parem. Urmo Aava sõnul on neil ka väga ambit-

sioonikas plaan teha Levira ja Viasat Sport Balticu abil sündmusest otseülekanne. Rallivõistluse otseülekanne on kulukas ja tehniliselt keerukas ning seda kasutatakse seetõttu maailmas vähe. Leviral on otseülekandes palli­ mängude näitamisel suur kogemus ja nüüd plaanitakse kümne kaamera ja satelliitjaama abil metsas režiibussis otsepilti toota ning see läbi sateliitide interetti ja telesse saata. Kui see õnnestub, on üleilmne tähelepanu saavutatud. Seni on otsepilti suudetud toota Soome ja Kataloonia etappidelt. „Inimesed muutuvad aina mugavamaks ja tahavad, et kõik neile koju kätte tuuakse.”

Emotsioon koju kätte 48 tunni jooksul ja ilma kojutoimetamise tasuta saabub DPD kiirete kullerite abil kohale internetist tellitud rallipass ja fännitooted. Seda nii Eestis, Lätis, Leedus, Soomes kui ka mujal maailmas. Aava ütleb, et tänavu tehti rallipassid ja fännitooted valmis varakult, et levitada Rally Estonia hinge ja sisu ning et tõeline fänn saaks emotsiooni juba kohe kätte.”

„Auto24 Rally Estonia 2011” võitja Mads Östberg spetsiaalselt disainitud võidukiivriga.

Linnakatse tehistrampliin meelitas tuhandeid pealtvaatajaid.

auto24 Rally Estonia 2012 20.–21. juuli 2012 Lõuna-Eesti, Otepää (Tallinnast 222 km, Tartust 42 km, Valgast 49 km)

Tehvandi staadion on üks maailma parimaid autoralli võistluskeskusi.

• Hooldusala ja võistluskeskus: Tehvandi staadion, Otepää. • Kiiruskatsed: 12 kiiruskatset kruusal kokkupikkusega 162 km. • Otepää linnakatse: 5,2 km asfaldil, katse keskel Auto24 tehis­ trampliin. • Programm: pidulik avatseremoonia ja start 20. juulil kell 15, finiši­ poodium ja autasustamine 21. juulil kell 17. • Ametlik ralliraadio on Sky Plus 99,1 Mhz. • Lõunakeskuse lasteala ja Cosmopolitani naisteala on avatud Tehvandi staadionil 20. juulil kell 14–22 ja 21. juulil kell 11–20. • Sky Plusi meelelahutusprogramm ja kontsert reedel, 20. juulil kell 21 Tehvandi staadionil. Esinevad Getter Jaani, Ott Lepland ja The Sun. • Ametlik pubi on Oti pubi ning ametliku järelpeo ööklubi Come­ back, rallipassi alusel sissepääs 30 protsenti soodsam. Õhtu kütsid kuumaks Shanon ja Violina.

26


rally estonia 2012

Ken Järveoja, Sander Pärn ja Markko Märtin Portugali MM-rallil.

Sander Pärn – teel tippu Portugali MM-rallilt naasnud noor rallisõitja Sander Pärn on tulemusega – oma klassi kolmas koht – rahul ning valmistub suvisteks ralliüritusteks. Rally Estonia auto sai Portugali MMil palju tähelepanu ning oli pidevalt pildis.

T

andem Sander Pärn ja Ken Järveoja on koos aastast 2004 ja sõitnud ka maailmameistrivõistluste etappe. Ometi tundis Sander Portugalis, nagu oleks ta tundmatus kohas vette visatud. „Olen sõitnud Eestis, Soomes ja Walesis, aga Portugalis olid teed hoopis teistsugused – mägede ja järsakute vahel ning hästi kurvilised. Raske oli, aga huvitav ka.” Pärast esimest päeva olid Sander ja Ken oma klassi liidrid, teisel päeval aga vedas ilm alt. „Vihma sadas nii kõvasti, et üle teede voolasid nagu väikesed mägijõed. Vett läks mootorisse ja mootor jäi seisma. Selle eest saime viisteist minutit ajatrahvi, viis iga sõitmata jäänud kiiruskatse eest.” Kolmandal päeval jätkati oma klassi viiendana, ent kokkuvõttes suutsid noored mehed jõuda kolmandale kohale. „Võitjast olime maas kaheksa ja poole minutiga,” meenutab Sander ning arutleb, et kui nüüd mõelda selle 15minutilise ajatrahvi peale, siis...

Rally Estonia saadik Hoolimata sellest, et võit sel korral saavutamata jäi, on Sander Pärn Portugali ralliga rahul. „Sain kuhjaga kogemusi ja eesmärk Rally Estoniat esindada õnnestus ka hästi,” jutustab ta. Nimelt oli Subaru, millega Sander Pärn sõitis, kirjatud peamiselt juulikuus Otepääl toimuva Rally Estonia infoga. Pärn märgib, et tegu oli omamoodi unikaalse olukorraga – ühel rallil sõites teise reklaamimist ta varem näinud ei ole. Sander Pärn on oma saadikurolli üle uhke. „Tegu on Baltimaade suurima ralliüritusega, mille vedaja Urmo Aava on minu endine treener,” räägib ta. Praegune treener on Markko Märtin, kes on paljude muude saavutuste kõrval ka üle-­ eelmise aasta Rally Estonia võitja. Eelmisel aastal võitis norrakas Mads Ostberg. Sander Pärn hindab Otepääl toimuva Rally Estonia puhul teede huvitavust ning head võimalust valmistuda Soome MM-etapiks, mis toimub kaks nädalat pärast Rally 28

Estoniat. Mõlemad faktorid on ilmselt ka üks põhjus, miks Rally Estonia maailma tippude hulgas populaarne on. Lisaks innustab rallisõitjaid selle võistluse suur publikuhuvi. Rally Estoniat aitas Portugalis tutvustada ka Sander Pärna isa, ettevõtja Aivo Pärn. „Isast oli palju abi, ta tegi meile kõvasti reklaami ning jagas kaarte ja plaate,” räägib Sander. Sport on Aivo Pärnale eluaeg südamelähedane olnud, omal ajal oli mees NSV Liidu meistersportlane murdmaasuusatamises. Lisaks on Aivo Pärn poja peamine innustaja ning tema rallisõitude sponsorsuhete ja -lepingute korraldaja.

Suviseid plaane Ehkki ühel põnevalt sõidult alles naasnud, mõtleb Sander Pärn juba uutele rallidele. „Sel aastal tahaks sõita Eesti ja Läti meistrivõistlustel ning kui Markko Märtin kutsub, siis ka Soome MM-etapil,” mainib noormees. Markko Märtiniga on Sander Pärn tihedalt seotud. Esiteks on

Markko Märtiniga on Sander Pärn tihedalt seotud. Esiteks on tegu tema treeneriga, teiseks käib Sander Märtini garaažis tööl.

tegu tema treeneriga, teiseks käib Sander Märtini garaažis tööl. „Tänu sellele julgen loota, et saan vajadusel lihtsama probleemi ka oma auto juures raja kõrval ära lahendada,” näeb noormees töös lisa­kasu. Pikemas perspektiivis plaanib Sander Pärn sõitmist jätkata ning uusi häid tulemusi saavutada. „Meil on professionaalne tiim, sõiduvormis ma olen, edasi tahan ka areneda. Siht on maailmameistrivõistluste etappidele,” räägib ta. Anne-Mari Alver


rally estonia 2012

auto24 Rally Estonia 2011 historic-ralli võitja Jari Latvala.

Kiired vanakesed auto24 Rally Estonia 2012 raames sõidetakse FIA sarja European Historic Sporting Rally Championship ametlik etapp. See on Eesti autospordis ajalooline hetk, sest varem pole meil Euroopa meistrivõistluste etappe toimunud. Läbi historic-sarja tehti Eesti autospordi ajalugu ka möödunud aastal, kui Alar Hermanson tuli Porsche 911 roolis 2011. aastal FIA European Historic Sporting Rally Championshipi meistriks.

M

is asi on aga historic-ralli, milliste masinatega võisteldakse ning kes sellega tegelevad? Seda põnevat ala tutvustab lähemalt Toomas Vabamäe, kes teenis Alar Hermansoni kaardi­lugejana 2009. aastal klassi­ võidu EM-etapiks olnud Historic Vlatava rallil Tšehhimaal. Mida historic-ralli endast kujutab? Historic-ralli on põhimõtteliselt samasugune ralli nagu iga teinegi, vahe on võistlusmasinates. FIA ametlikel võistlustel lubatakse sõita autodel, mis on olnud homologeeritud enne 1986. aastat. Sisuliselt tähendab see, et sõidetakse samasugustel masinatel nagu vanasti, mingeid moodsaid vidinaid neile külge kruvida ei tohi, välja arvatud turvavarustus. Miks on see põnev spordiala? Historic-ralli on loomulikult sama põnev spordiala nagu igasugune ralli. Autod jäävad vahepealse tehnika progressi tõttu muidugi kii-

Alar Hermanson ja Andre Vare võitsid esimeste eestlastest rallisõitjatena meistritiitli rahvusvahelise autoliidu FIA korraldatavas sarjas.

ruselt praegustele masinatele alla, aga kuna enamik historic-autodest on tagaveolised, on nende jälgimine publikule märksa vaatemängulisem – sõidukid libisevad rohkem. Tegijate endi poolt vaadates lisandub vanatehnika sõnades „kirjeldamatu lummus”.

Kuna enamik historic-autodest on tagaveolised, on nende jälgimine publikule märksa vaatemängulisem – sõidukid libisevad rohkem.

Milliste autodega võisteldakse? Historic-rallidel on autod jagatud vanuse järgi nelja kategooriasse: enne 1970, 1970–75, 1976–81 ja 1982–85. Vahetu võistlus karikate, kohtade ja sarjapunktide peale käib ikka samasse kategooriasse kuuluvate autode vahel. Historic-rallidel saab näha väga eksootilisi masinaid, aga ka paljusid omaaegseid legendaarseid autosid: Ford Escort Mk 1, Porsche 911 kõikvõimalikud versioonid, Opel Kadett GT/E, Lancia Stratos jne. Enamasti sõidetakse ikka masinatel, mis on olnud traditsiooniliselt kõige levinumad: Inglismaal Fordidel, Saksamaal Opelitel, Rootsis Saabi­del-Volvodel, Tšehhimaal Škodadel jne.

Kes selle alaga tegelevad? Historic-ralliga tegelejate galerii on osalevatest autodest veelgi kirjum. Võistlejate hulgas võib näha soliidseid vanahärrasid ja ka -daame­, kelle kohta võiks arvata, et nad on sama autoga võistelnud sest ajast peale, kui masin alles täiesti uus oli. Nendega koos aga tulevad starti ekipaažid, kus juhi ja kaardilugeja vanus kokku jääb alla nende sõiduvahendi omale. 30

Täpselt samamoodi erinevad võistlejate eesmärgid. Kes on endale võtnud plaani võistluste ja tiitlite võitmise, kes aga seadnud sihiks mõnusa sportliku ajaveetmise teiste omasuguste seltsis. Vastavalt ka eelarved. Siin peitubki hea uudis: historic-ralli pole muidugi nii odav spordiala kui metsajooks, aga teisalt pole sellega tegelemiseks tarvis omada isiklikku naftapuurtorni. auto24 Rally Estonia ajal toimub FIA historic-autode Euroopa meistrivõistluste ametlik etapp Eestis. Mida see Eesti autospordile tähendab? Eestis on historic-ralliga tegelejaid olnud seni üsna napilt, ehkki meil on autorallis pikad ja kuulsus­ rikkad traditsioonid. Loodetavasti aitab historic-ralli Euroopa meistri­v õistluste etapi pidamine Eestis sellele alale rohkem elu sisse puhuda. Teisalt on EM-etapi toomisest Eestisse räägitud juba ligi 30 aastat ja ehk aitab historic-ralli kaasa ka päris EMi siiajõudmisele.


RATTASÕIDUS LOEB AINULT VÕIT 1

2

3

4

AASTAL 2011 VÕIDETI SPECIALIZED JALGRATASTEGA KOKKU 12 MAAILMAMEISTRITIITLIT. 1. 2. 3. 4.

Mägiratta maratoni maailmameister Christoph Sauser – Specialzied S-Works Stumpjumper HT 29er Mägiratta olümpiakrossi maailmameister Jaroslav Kulhavy – Specialzied S-Works Epic 29er Eraldistardi maailmameister Tony Martin – Specialized S-Works SHIV TT Grupisõidu maailmameister Mark Cavendish – Specialized S-Works Mclaren Venge jne.

Sõida end Specialized'iga võitjate hulka! SPECIALIZED CONCEPT STORE TALLINN Rocca al Mare, Vabaõhumuuseumi tee 2a Tel: 372 678 0300 vo2@vo2.ee / www.specialized.ee

CONCEPT STORE

EE SPORT (26.04.2012)  

Eesti Ekspressi erinumber EE SPORT (aprill 2012)

Advertisement