Page 1

24. aprill 2014

Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus

UUS & HUVITAV

ATELIER

PIURE

MILANO 2014

Terrassimööbel

Estonian Florist Cup

GENEO . ESILEKERKIV AKEN. ®

ENERGIASÄÄSTLIK

GENEO – RAU-FIPRO®-st aknad, mida võib uhkusega esitleda. Täna, homme ja ülehomme. www.rehau.ee/geneo


Printech Eristu unikaalse ja soodsa pinnakattega!

AS TOODE KATUSEABI:

TELEFON: 659 9400, 800 7000

www.toode.ee/printech e-kiri: toode@toode.ee

* 2014. aasta jooksul AS Toode paigaldatud katustele TASUTA 1-aastane lisagarantii!


Uus & huvitav

Uus Velux Viktoria keskuses esitleti 1. aprillil Veluxi uue põlvkonna katuse­ akent. Klaasipind on nüüdsest 10% suurem, detailid veelgi säästlikumad ja elegantsemad. ThermoTechnology süsteemiga puitraam hoiab paremini sooja, integreeritud tuulutus­ klapil on tolmu- ja putuka­filter. Niiskuskindlal versioonil on puitraam kaetud liite­kohtadeta polüuretaan­kihist kattega.

NORR11 teeb Pantonit Saage tuttavaks uue toote­ liini Classics by NORR11 esimese pääsukesega. Nüüdsest omab taanlaste NORR11 litsentsi, et toota ja müüa maailma disainiklassikat. Seetõttu on stuudio kodulehel www.norr11.com disainerite nimistus ka kiiktooli Relaxer One disainer, kuulus taanlane Verner Panton. Disaini­klassika lisab stuudio tegevusele sügavust, usaldusväärsust ja rahu, mida on tunda ka nende showroom’is Rotermanni kvartalis!

Loeb või ei loe? Nüüd, kus varjulisimaski aianurgas loodus tärkab, paneb muigama, et veel äsja näis elu siin laiuskraadil lootusetult kõle... Ka disainipuu on täies õies – ära peeti Milano mess, suur ideede laat. Hiinlased on lennanud koju kiiresti uudiseid kopeerima ja ka Vana Maailma disainerid on kodudes laiali, tulvil inspiratsiooni. Edasi kulgeb töö nii siin kui ka seal – võidu. Idee autorile jääb enamasti tegemisrõõm ja au, kasu tootmise, levitamise ja müügi pealt läheb kiireimale. Aga see on suurte tegijate mure. Meie vaatame seda kui suurt šõud ja rõõmustame. Disainitippude värske toodangu kasutajate hulka igaüks ei pääse. Aga meie tarbime neid kui uudiseid. Uudiseid sellest, mis tuuled puhuvad disaini-, materjali- ja tehnoloogiamaailmas, millega üllatavad tuntud meistrid ja kes uutest tuleks meelde jätta. Hiljaaegu tegi Eesti disain ilma Londonis, just täna avatakse meie näitus Brüsseli galeriis Design Vlaanderen. Palju õnne meile, loodetavasti leiab Eesti disain sealgi austajaid, ehk kosilasigi? Kollektsiooni pealkiri „Suurus ei loe” on taas kantud tõdemusest, et oleme pisi-pisi. Tootmise mõttes jah, rahvaarvult ka. Aga just suuruselt on Belgia meiega täiesti võrreldav. Huvitav, kas nende meelest loeb? Suurus? Anneliis Aunapuu toimetaja

Rahvusvaheline perekond HUH Eriti põnevalt on toodete loojal (Raul Abner) välja kukkunud kummuti HUH esikülg – praktilise kujuga ustest ja sahtlitest moodustub meeldejääv kujund. Selle tekke loogika selgub, kui võrdlete kujundit sama sarja TV-alusega, mille mustade liuguste sisse on saetud sarnased (õhutus-, tõmbe- või piilu)avad. Kindlasti saab iga tellija lisada neile esemetele loomingulise värvi­valikuga kordumatust ja omapära veelgi või neile aastate pärast sel moel hoopis uue elu anda. Perekond HUH on paljuliikmeline: kummutile ja AV-tehnika­

Oma uues kollektsioonis HUH on disainifirma RaDis edukalt ja stiili­ puhtalt rakendanud moekaid võtteid. Mööblimaailmas lõid 20. sajandi keskpaigas laineid „kitse­ jalad”, mis tol ajal (koos biitlitega) ka meieni jõudsid. Uus põlvkond on nende võlu taasavastanud ja kerge kaldega alt ahenevaid jalgu peetakse mööbli all jälle väga šikiks. HUH toob efektselt välja vineeri iseloomu: uhkelt raamistavad esemeid selle triibulised servad, tammekarva õliga on esile toodud spoonipinna puidustruktuur ning kõike seda naturaalsust on loovalt kombineeritud kontrasti mõttes mustaks värvitud pindade ja detailidega.

EE kodu Väljaande koostas ASi Eesti Ajalehed eri- ja lisalehtede toimetus. Toimetaja: Anneliis Aunapuu, anneliis.aunapuu@lehed.ee Reklaam: Marit Kõrven, marit.kõrven@lehed.ee, tel 669 8212

3

alusele lisaks on selles kolm lauda: söögi-, kirjutus- ja diivanilaud. Perekonda kuuluvad ka voodi ja öökapp. Puidust mööbliesemeid tootev RaDis on aastatega oma toodangu sortimenti aina suurendanud. Jämedakoelise õuemööbli ja kenasti värviliste lastesõbralike toodete kõrvale on tekkinud juba ka puitmööblit, mis passib elutuppa. Tänavusel Kölni mööblimessil näitasid RaDise vastu huvi Saksa- ja Prantsusmaa mööblikaupmehed, aktiivset huvi tunti Kanadast ja mujaltki. Ka värskeima perekonna HUH liikmed saavad peagi prantslastele kättesaadavaks.

EE lisade juht: Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee Kujundus: Advig Stahl. Korrektuur: Marilin Look Väljaandja: AS Eesti Ajalehed. Trükk: AS Printall


Uus salong

Elegantsi ja väljapeetuse esindus Uhiuues Raua tänav 10 hoones, mis sealsele „juurtega” keskkonnale õnnestunud täienduseks on, avati äsja värske sisustusstuudio.

A

stuge sisse, kui tahate olla ümbritsetud värskest infost maa­ ilma sisustusdisaini tipptootjate tegemistest. Salong on kujundatud sise­arhitekt Külli Salumi ning salongi looja ja südame Piret Sillo koostöös. Kasutati mõlema kuulsaid lemmikuid disainimaailmast, kuid mitte ainult – nende kõrval on üles seatud Eesti tootjate sisustusdetailid, mille kvaliteet kannatab igati välja kõrvutamise maailma tippudega.

akendest sisse tulvav valgus paljundab ruumi, helkides tagasi peegelpindadelt või siis sumbudes soliidsetel tumedail pindadel, luues rikkalikke heleduse-tumeduse kontraste. Kohe uksel on vitriin pisiesemetega, mis oma graafilisuses ja väljapeetuses annavad häälestuse terve salongi mõistmiseks. Seisatage hetkeks, et nautida musta-valge geomeetria võlu, kus rikkalik kullakasutus tasa­kaalustab portselanvormide lihtsust (Sieger by Fürstenberg). Kõrval mängleb groteski piiril Fornasetti lustakas graafiline portselan. Vitriinis leiduvate kunsti- ja disainiraamatute valiku uurimise võite jätta selleks ajaks, kui salongile tiir peale tehtud.

Väärikas, aga mitte range Ukselt võtab teid oma embusse tuba täis mõjuvaid kontraste, rabav oma soliidsuses, kuid mitte suuraadellikult tõrjuv. Kahes seinas olevatest 4

Ajastute sulam Salongisaalis on pilkupüüdvaid vihjeid antiigile, mis lisavad ajamõõdet. (Vihje: tegu on tapeetidega, mis lubaks selle mõõtme üpris lihtsalt ka lugejal oma kodus saavutada.) Toote­valikus on stiili ja iseloomu, sealsed esemed ei jäta külmaks, vaid sunnivad enesesse kuidagi suhtuma. Stiilide segunemine ja vastandused õhkavad värskust – disaini­ hittide ja üllatavate ideede kõrval on traditsioone austav ajatu klassika, ehe nahkpõrand ja erutav kullakuma, futuristliku valge Key Cucine köögi kõrval on lühtrid prantslaste kristalliikoonilt Baccarat (art de vivre aastast 1764).


Uus salong

Stiilide segunemine ja vastandused õhkavad värskust – disainihittide ja üllatavate ideede kõrval on traditsioone austav ajatu klassika.

Keset salongi troonib sametpolsterdusega voodi Arketipolt, millel asetseb kvaliteetmadrats sajandi­ vanuse ajalooga tootjalt Vi Spring. Seda eluaegse garantiiga madratsit tituleeritakse maailma parimaks. Voodile on aga taustaks sisearhitekti joonise järgi Eestis toodetud klaasvahesein, mille geomeetriline muster kordub taas „buduaari” eritellimusena valmistatud polsterseinal. Voodi kõrval valgustavad öölauakest Philippe Starcki loodud lambikesed (Baccarat), mis teevad teatraalse kummarduse kristallpokaalidele. Tuleb tõdeda, et eht-starckiliku ideega kaasneb ka kvaliteet – vastu ootust ei pimesta nende halogeenpirnid häirivalt, andes siiski piisavalt valgust.

Milano messil suursoosikuks osutunud Arketipo mehine nahktugitool – istuge kindlasti, et nautida selle uskumatut mugavust. Kogege elus ja ilmsi sisustuskaupu alates MisuraEmme hästi lahendatud panipaikadest kuni Seletti fantaasiarikaste aksessuaarideni, Potocco nahkkirjutuslauast Creazioni peegliraamini, Walter Knolli kontorimööblist Linari ruumiparfüümideni jne.

Värskus ja kirglikkus Salongirahvas – peale Piret Sillo ka Jana Sasko ja Kristel Kaljuste – on kogenud ja ääretult asjatundlik, suutes teile soovitada nii seda, mis hetketrend, kui ka seda, mis parasjagu taskukohane. Olles alles äsja saanud hakkama stuudio ülesehitamisega, suhtuvad nad oma erialasse tõelise soojuse ja kirega, peavad esindatavatest tootjatest väga lugu ning on kursis kõigi nende viimaste saavutustega. Nii mõnigi firma, mida Atelier esindab, polnud seni veel siinmail tuntud, sestap on stuudioskäik hariv ja täis üllatusi. Kohapeal võite proovida Patricia Urquiola hiti Anti­bodi Chaise Longue’i viltversiooni (Moroso), samas kõrval seisab mullusel

Uuendusmeelne ja terviklik Itaallaste Wall & Deco värsked ja julged tapeedid täidavad stuudiot ajaloohõngu ja suurejoonelisusega. Meie jaoks hoopis tundmatu toode on sama firma välisseinatapeet Out System Outdoor, millega saate hoone väli5

must tundmatuseni muuta või parandada. Firma kataloog on tulvil inspiratsiooni -- stiile, laade ja ideid. Tootele pakutakse kümneaastast garantiid ja küll oleks tore, kui keegi huvitatu selle võimalikult ruttu meie kliimas katsetamisele võtaks! Samalaadseid üllatusi on stuudiol varuks kuhjaga, näiteks märgruumidesse mõeldud tapeedikollektsioon, mis võimaldab luua põnevaid vannitubasid. Stuudio Atelier pakub täispaketti – sealt saate tellida nii sisustus­ elemente ja -nõu kui ka elementide projekteerimist ja teostust. Kuivõrd tähtajad olenevad alati tootjast, töö suurusest ja iseloomust, tuleb nendest rääkida kohapeal. Vaadake lisa: www.atelier.ee.


moodulmööbel

Sisustusstuudio now! esitleb:

Piure – harmoonia moodulid Sisustusstuudios now! Pärnu mnt 160 ootab huvilisi üks uustulnukas. Uut kvaliteeti, elegantsi ja lõputut variantiderohkust on toonud kaasa firma Piure uus moodulsüsteemil karkassmööbel.

N

appide vahenditega on saavutatud paindlik kombineeritavus, mis lubab igasugustele vajadustele kodus või kontoris leida süsteemi piires ammendavaid lahendusi. Seda alates lihtsast kuubikust ja lõpetades keeruka, riiulitest ja sahtlitest koosneva multifunktsionaalse kappseinaga.

kitsas, mõnemillimeetrine plaadiserv, mis on nurkades peenelt 45 kraadi all ühendatud nagu pildiraam. Tavaliste mööbliesemete puhul on uste-­sahtlite raamistus mugavalt mööbli­plaadi laiune või on raamist üldse loobutud ja uksed ulatuvad välisservani, et vajumise või ebakvaliteetse assamblaaži korral vähendada võimalusi ebakorrektsuse tekkeks. Kitsas raam mõjub aga seevastu väga usaldusväärselt ja elegantselt, tõestades, et tegu on kvaliteetse tööga, ning sidudes mööbli­ eseme visuaalselt kenasti tervikuks.

Kitsas serv Lihtsate pindadega Piure-süsteemi tunnuseks on see, et struktuuriühikut (kappi või sahtliplokki) raamistab eriti 6

Niisiis, kuigi Piure esemete üldpilt on väga lihtsavormiline, jätab selline tehniline finess nendest ülimalt esteetilise ja viimistletud mulje.

Koosta ise Tooted jagunevad kolme põhigruppi: madalad kapid-sahtlid, riiulid ja riidekapid. Silmatorkavalt soodne ja leidlik on siidjasvalge „kastiperekond” Nex Pur Boxes, mille seitse standardmoodulit on omavahel igati ühendatavad. Perekondadel on ühiseid jooni, näiteks Nex Sideboard pakub elementi-


Uus & huvitav

7


moodulmööbel

de peale õhukest pealisplaati, mis neid tervikuks ühendab. Põhjalikuma ülevaate saab kodulehelt. Uste materjalivalik ulatub alates siidmatist värvipinnast kuni klaasi ja metallini. Värvidest pakutakse „neljakümne halli varjundi” kõrval ka värvirõõmu, hulka erksaid ja puhtaid toone, millega tuua elevust interjööri, mis on lahendatud maa­lähedastes toonides või hoopis mustas-­valges võtmes. Kui olete asjast rohkem huvitatud, saab kodulehelt www.piure.de

Sahtlite-kappide mooduleid on mitmes kõrguses, mis tagab süsteemile paindlikkuse. Mööbliesemeid võib tellida kas seinale kinnitatuna, toetumas jalgadele, soklile või siis eriti madalatele jalgadele, mis on viidud nägemispiirist välja. Seinakinnituse mängulisemaks variandiks on unifitseeritud Nex Paneel, mille siinidesse nagu noodijoontele kinnituvad riiulid ja kapimoodulid, luues lõputuid kombinatsioonivõimalusi. Käepidemeiks, kui te ei eelista

alla laadida toreda mööbliplaneerija, mis lubab lustakalt katsetada süsteemi kõiki võimalusi ja ehitada tuhande-­võimaluse-kappe kasvõi terve toa täis.

Peaaegu nähtamatu detail Puhas nauding on vaadelda lähemalt mööbli detaile, näiteks uksehingi – nendesse on peidetud sulgumisviisi reguleeriv mehhanism, mis lubab sättida ust sulguma kas kiiremini või aeglasemalt, kas heliga või helitult.

8

kerge surve peale avanevaid (Nex Box) sahtleid-uksi, on filigraansed metall-liistud. Samas hakkab kataloogist silma vähemalt üks käepide, mis paneelidevahelisest praost veidi lopsakamalt välja ulatub, pakkudes julgemat kontrasti. Piure karkassmööbel on heaks baasiks, mille ümber luua ainuomane keskkond, samas võib mõni selle element olla heaks lisandiks, mis vajadusel sobitub valutult juba olemasolevasse ümbrusse.


   Uus & huvitav

Lounge Chair & Ottoman, Stool Design: Charles & Ray Eames Available through the following Vitra dealer:

Lounge Chair & Ottoman, Stool Design: Charles & Ray Eames AS Intera · Pärnu mnt 160D · 11317 Tallinn · Estonia office +372 6507570 · www.intera.ee 9 Available through the following Vitra dealer:

www.vitra.com/loungechair www.vitra.com/loungechair


Uus & huvitav

Selline vaade avaneb Shigeru Bani Tokyo kodus klaasplokkidest seinte vahel – Hangei metsa rajatud maja austab kõiki puid juurtest latvadeni.

Shigeru Bani installatsioon näituselt „Where Architects Live”, mis toimus tänavuse Milano mööblimessi raames kaheksa tipparhitekti osalusel.

Pritzker 2014 – Shigeru Ban Tuuled on pöördumas – suur tunnustus, mida peetakse arhitektuurimaailmas tähtsaimaks, määrati Shigeru Banile. Arhitekt pihib Dezeenile, et ehituskunst liigub tänapäeval kahte lahknevat rada: rikkuse ja vaesuse poole. Linnade nägu ei määra enam arhitektid, vaid pigem arendajad, kes tellivad üha suuremaid ja uhkemaid maju, lükkides neid aina tihedamalt kokku. Noorem generatsioon on aga selgelt pettunud – nemad tahaks pigem järje peale aidata inimesi, kes on inimambitsioonide või looduse purustusjõu tõttu hävingusse sattunud. Pidevalt tekib maailmas uusi piirkondi, kuhu on kiiresti vaja ehitada palju väikeseid ja kergeid maju. Shigeru Ban alustas ise sellise suunaga juba aastaid tagasi, luues bambusest ja paberitorudest hooneid, ning imekombel sellega ka tuntust kogus. Žürii südame võitis lõplikult „papist” kirik, mis kerkis Christ­ churchis Uus-Meremaal maavärinas (2011) hävinud anglikaani kate­ draali asemele.

OÜ lahever Ehitus peamiseks ehitustegevuseks on erilaadsete eramute ehitus.

Ranniku tee, Tabasalu: SKAD Arhitektid, arhitekt Sten Ader

Mäekalda tn, Tallinn: Arhitektuuribüroo PLUSS arhitekt Indrek Allmann Eramu Kuusalu vallas, arhitekt Martin Aunin

Tänassilma tee 47, Tänassilma küla, Saku vald 76406, Harjumaa tel 608 1118

www.lahever.ee


Uus & huvitav

Plekktahveldus kui kunst Katusemeistrid firmast Toode laiendavad haaret – uudiseks on Lõuna-­ Korea firmalt Dongbu Steel pärit Printech®i- tehnoloogiaga viimistletud plekk, millel on lõputult pinnakattevariante. Viis neist on Eesti laos saadaval, värvilt terrakotapruunist kuni paekivihallini, kuid värv pole materjali ainus võlu. Peamine võlu on pinnale trükitud muster, mis polüester-kaitsekihist läbi paistab. Teine võlu on pleki supervastupidavus – polüestrikiht on umbes kolmandiku võrra tavalisest paksem ja sellele lubatakse koguni kümme aastat garantiiaega. Kopeerimisaltid korealased on pleki pinnale printinud kõikvõimalike materjalide välimust: alates põnevatest puiduliikidest kuni telliste ja marmorini, sindelkatusest kuni seguraakliga töödeldud pinnani. Rääkimata graafika- ja maalivõimalustest lillede ja liblikateni välja. Arhitektid, hoidke alt! AS Toode lubab kliendi valitud plekist vajalikus mõõdus katusetooted valmis profileerida nädala jooksul. Vaadake lisa: www.toode.ee

3D-print + 24 h = 10 maja Majaehituseski hakkab 3D-printer oma võimalusi tõestama, trumpideks kiirus ja jäätmekasutus. Hiinas on firma WinSun Decoration Design Engineering Co pannud ööpäevaga kokku kümme maja elementidest, mis jäätmete baasil 3D-printeriga välja prinditi. (Pilt näitab, et detailid viimistluse poolest küll ei hiilga...) Ja see pole sugugi esimene katse maju printida! Ameerikas on selleks loodud võimekad printe­rid (Lõuna-­C alifornia ülikooli teadlaste poolt), Amsterdamis on ehitamisel (vabandust, printimisel) üks maja otse krundil. Allikas: Gizmodo/Business Insider

Ground 11

EST


Fotod: Andrew Wilcox

Uus & huvitav

Paabulinnutool Kanada firma Uufie uhke tool Peacock Chair meenutab otsesõnu paabulindu tema edevail hetkedel. Ühestainsast DuPont™ Corian®-i (ehk koriani-) lehest on painutamise ja lõikamise teel saanud taies, mis valgusvihus dramaatiliste varjudega ümbrust elustab. Seda toodetakse väiksemas ja suuremas versioonis, valgena ja värvilisena. Oma ilmastikukindluses sobib ülihästi terrassile!

www.deko.ee

www.facebook.com/deko.ee


Uus & huvitav

KAMIN SALVESTAMA!? BA SUVEL! AGA MOTLE SELLELE JU

Süütate tule ja kamin annab kohe sooja, tule kustudes jahtub aga kiiresti. Selle põhjuseks on kaminal puuduv soojasalvestusvõime, mistõttu läheb suurem osa sooja korstnasse. Sisse peaks vaatama ka õhurestiavadest, veendumaks, et kamina soojakapist ei paista ilma fooliumita villa. Juhul kui seda näha on, peate kindlasti mõtlema kamina ümberehitamisele, sest iga kütmisega lendleb tuppa villakiude, mida inimene endale sisse hingab. Ja see on ka põhjus, miks selline tehnoloogia Kesk-Euroopas juba keelatud on.

TANU UUTELE TEHNOLOOGIATELE ON

Selleks tuleb kamin lahti võtta, kuid üldjuhul piisab ainult soojakapi lammutamisest. Pärast seda saab kaminasüdamiku kohale paigaldada soojasalvestavad moodulid (CMA moodulid). Uue soojakapi ehitamisel kasutame soojasalvestavat plaati (CPA plaati). Sellega saavutame kaminal pea 90% kasuteguri ja 8–12tunnise salvestusaja ning seda kahe koldetäie (7+7 kg) kuivade puudega kütmise korral. Lühikese põlemisaja (1–2 tunni) jooksul koldes toodetud väga suur hulk energiat juhitakse otse läbi soojasalvestavate moodulite, mis selle enne korstnasse suundumist salvestab. Suitsugaasid jahutatakse temperatuurini suurusjärgus 130– 200 kraadi, soojasalvestavates moodulites olev soojus aga kiiratakse välja pika aja (8–12 tunni) jooksul. Tänu sellele suureneb kamina võimsus 30–40 kW-ni.

WWW.KOLTSIKAMINAD.EE 13


Uus & huvitav

Puhkusehõnguline tool Paljudele on silma hakanud toolitootja Gaber uudis Basket Chair. Disainer Alessandro Busana on saanud inspiratsiooni jalgrattakorvist.

Kokteilitool Marcel Wandersilt eneselt oli Moooi väljapanekus vahva mustriga kokteilitool, mis õhkub ajalugu ja mugavust.

Punamütsikese tool Saksa disainer Hanna Emelie Ersting on tulnud toolimaailma mugavust looma. Seekordne uudis on tugitool Red Riding Hood, mille polstrile on lisatud pleed, kui tekib jaheduses vajadus end sisse mässida. Sobiks meie kliimas hästi ka terrassile (eriti kui lisada vihmamantel).

Mootoriga voodi tavavoodi hinnaga! (Level 2, Level 3, Level 4)

Säästa kuni 1000 € Kehtib kuni 30.4.2014

Unikulma osaleb Sisustusmessil Interjöör 25.-27.4. Tallinnas Messistend C 210

Järve Keskus, Pärnu mnt. 238, 11624 Tallinn, tel. 666 1106, unikulma@unikulma.ee 14

Hea uni saab alguse ergonoomilisest voodist. UnikLab ® mõõtmistulemuste ja uneanalüüsi põhjal valmistame käsitööna igaühele individuaalse voodi oma Soome tehases. Tule Unikulma kauplusesse - teeme tasuta keha pinnasurve mõõtmise UnikLab testimisseadme abil.

Kuidas teil magatakse?

com com


Uus & huvitav

Kunst Peugeot’ disainilaborist Peugeot esitles Milanos uhket kunstiteost, mis kroonib nende tehnoloogilist ja kujunduslikku võimekust. Laavakivist ja süsinikkiust pink Onyx on kolm meetrit pikk, selles on efektselt ühendatud looduskivi ürgsus ja tehnoloogiliste materjalide omadused. Rõhutamaks materjali ehedust, on kivile sisse graveeritud tema leiupaiga koordinaadid. Kiviga liituva istmeosa süsinik­kiust punutud katte all on peidus puidust vorm. Taiese autor on Peugeot Design Lab disainer Pierre Gimbergues. Sarnaselt rabavaid, mitut materjali efektselt ühendavaid kunstiteoseid on terve seeria, mis on inspireeritud Peugeot’ hiljuti esitletud Onyx-sarja kahe-, kolme- ja neljarattalistest ideesõidukitest.

5

15


kinnisvara

Rõuge kuppelmaastiku keskel seisab Villa Arossa.

Tõlluste mõis Saaremaal

Konuvere mõis Märjamaal

Külalismaja ootab omanikku leppidagi. Linnast kaugele kolinuna võib olla üpris raske leida tööd, mis rahuldust pakuks. Üks populaarseim lahendus mujal maailmas on rajada pere­ hotell või külalismaja. Väidetakse, et maale kolinud inimesed on linna­ inimestest viis korda õnnelikumad. Mis võib olla enam elamist väärt kui viibida kaunis ajaloolises hoones ilusa maastikuga looduse keskel! Võib-­ olla isegi pidada loomi või kasvatada mahetoodangut. Teha plaane, arendada kohta edasi, viia ellu unistusi. Kohtuda toredate inimestega, kes on teie külalismajja aega veetma tulnud. Laiendada tutvusringkonda ja maailmapilti – ning kõige selle juures ennast ka ära majandada. Tundub ahvatlev?

Plaanid elumuutust? Variante on, nende kaalumiseks tasub tutvuda unikaalse kinnisvarapärlite kollektsiooniga, mis on kokku kogutud nii Eestimaalt kui ka laiast maailmast.

Baltic Sotheby’s International Realty pakub esmaklassilist kinnisvara Eestis, teistes Balti riikides ja mujal maailmas, tegutsedes Sotheby’s International Realty® frantsiisiga Euroopas, USAs, Ladina-­Ameerikas ja Aasia riikides. Vaata lähemalt: www.balticsothebysrealty.ee

K

üllap on paljud meist mänginud mõttega – kui õige koliks linnakärast eemale, mõnda loodus­ kaunisse kohta, et seal stressi­vaba elu nautida... Imetleda vaikseid päikeseloojanguid ja kuulata käo kukkumist... Kogeda midagi tõelist, väljaspool inimvõõrast äri- ja majandusmasina­värki. Kuid kohe tekib küsimus, millest seal elada. Kaugtöö pole sugugi igaühe jaoks sissetöötatud variant, sellega ei osata veel kõigis firmades

16

Alustamine päris algusest võib näida kontimurdev, ent kui selline paik on juba olemas? Ja osaliselt sisse töötatud? Meilgi Eestis on looduskaunitesse kohtadesse tekkinud hulgaliselt töötavaid-toimivaid väike­majutuskomplekse, millest mõned pikisilmi uut omanikku ootavad. Samas, teie unistuste maja ei pruugi olla Eestis, vaid näiteks Lõuna-­ Prantsusmaal... Firmal Sotheby’s International Realty on pakkuda informatsiooni, sidemeid ja fantastilisi objekte üle terve maailma. Ja mis kõige toredam – hinnad võivad Eesti omadega võrreldavad olla. Muidugi, kõik oleneb objektidest. Võib-olla peitub ühes neist sinu tulevik?


Uus & huvitav

17


Uus & huvitav

Klaas + betoon = Leimu Iittala laiendab julgelt oma tootenimistut. Lambi Leimu, mis ühendab kaks materjali ja elektri, on disaininud Magnus Pettersen.

Roly Poly Iidse koorikloomakese järgi, keda meil keldrikakandiks kutsutakse, on nime saanud mööblisari Roly Poly, aluseks disainer Faye Toogoodi nägemus maailmast läbi lapse silmade. Tootjaks Gaber. Kollektsioon Diapositiiv Vennad Bourroullecid on veendunud, et büroodes muutub kõik materiaalne peagi ülearuseks. Seega disainisid nad firmale Glas Italia värvilisest klaasist büroomööbli. Perekonda kuulub kaks lauda, kaks pinki ja riiul. Pinkidel on kerge viltkate, kirjutamise tarvis on ühe laua plaadil saarepuust plaadike. Lisaks on klaaside üla- ja alaservades puitliistud, et vähendada haprusemuljet.

MEEDIAP LT oü MEEDIAP LT

18


Uus & huvitav

Tšehhi klaasi uued õied Klassikaline kristallimaa Tšehhi pürgib disainimaailma tippu. Firma nimega Lasvit teeb koostööd tippdisaineritega ja esineb jõuliste toodetega. Valgustiseeria Jää (Ice) on disaininud arhitekt Daniel Liebskind. Axor Starck V – kristallallikas Milano messi päevil esitles Axor oma esinduskaupluses Duriniquindici läbipaistvat segistit Axor Starck V. Kirglik soov tuua esile vees peituvat elujõudu ja hingestatust, on Axori juhtinud koostööle uuendusmeelsete disaineritega. Philippe Starck on disaininud neile mitu legendaarset segistit ja kollektsiooni, mis hiilgavad vormi vaoshoituse, kuid idee väljendusrikkusega. Grohe saja-aastane vee käsitlemise kogemus koos Starcki loovusega on loonud imelise vaatemängu – läbi kristallklaasist segisti saab kasutaja nautida selles tekkivat veekeerist. Säästlikul segistil on mitu suurust, selle klaasosa on ülikergelt eemaldatav ja nõudepesumasinas pestav.

Peegelprisma Pilku kammitseva peegelklaasist laua, mille kujus pole midagi üleliigset, on Tokujin Yoshioka disaini­nud firmale Glas Italia.

Uue Designo põlvkonna katuseaknad katuseakende omadused: Roto Designo

 uudne disain ja väliste katteplekkide aknal hästi sulanduda kõiki tüüpi kat  uudne disain ja väliste katteplekkide värv (hall-metallik) aitab toonidega aknal hästimaterjalide sulanduda kõiki tüüpi katusekattematerjalide ja materjalide toonidega  katuseakende tehases eelpaigaldatud paigaldusvin  Designo tehases eelpaigaldatud paigaldusvinklid omadused:  tehases eelpaigaldatud soojustusplokk ja aurutõkkekile tehases eelpaigaldatud soojustusplo  uudne disain ja väliste katteplekkide värv (hall-metallik) aitab  aknal paigaldusjärgne raami reguleerimise võimalus hästi sulanduda kõiki tüüpi katusekattematerjalide ja  paigaldusjärgne raami reguleerimise materjalide FixAlfa OÜ toonidega Designo katuseakende omadused:

  

tehases eelpaigaldatud paigaldusvinklid gsm 5055283 tehases eelpaigaldatud soojustusplokk ja aurutõkkekile janek@fixalfa.ee paigaldusjärgne raami reguleerimise võimalus

FixAlfa OÜ gsm 5055283 FixAlfa OÜ janek@fixalfa.ee gsm 5055283 janek@fixalfa.ee

ww.roto.ee

ww.roto.ee 19


õuemööbel

Narratiiv mööblipoest! Õuemööblimaailmas on toimunud materjalinihe. Sisemööblimaailmast leiate aga narratiivi.

MATERJALITOSINGUD: Puitu ja teisi loodusmaterjale on tulnud asendama plast. Mööbliesemetele sigineb dekoratiivseid „sõnumeid minevikust”.

T

oimunud „materjalinihet” võib tajuda sisustuskaubamaja Aatrium aatriumis eksponeeritud õuemööbli valikus. Puit on pildilt kadunud. Eks ilmselt üha laiahaardelisemate keskkonnakaitseideede mõjul, mis osutavad planeedi ökostruktuuri haavatavusele ja puidu osale selle kaitsel. Aastaid võimutsenud puidu asemele on niisiis tulnud plast. Iseasi, kas plasti tootmine (ja taaskasutamine) üldse kokkuvõttes säästlikum on, kuid praegu pakutakse terrassimööbliks just seda. Enamasti ilmub plast punutise kujul, meenutades vitstest korvmööblit, või siis kunstkiust tekstiilina, mis on kergele metallkarkassile pingule tõmmatud.

Samas, enam ei leia sisustuspoodidest kuigi palju vormi pressitud plastist toole, mis meenutavad... plastist toole. Pigem on plastvormile antud uudne faktuur, mis sarnaneb näiteks vitspunutisega, või siis viitab selle üldine välimus hoopis klassikalisele laudadest õuetoolile. Plastile abiks on terrassimööbli materjalina sageli kasutusel metall – kerge ja konstruktiivne, kuid mitte alati olemuslikult veekindel. Viimane sõltub töötlusest ja omadustest ning väljendub kohe ka hinnas. Leidub ka klassikalist metalset rõdumööblit, mis on küll väheldane, kena ja romantiline, kuid mitte ülearu mugav. Omaette rea moodustavad punutud kestaga rippuvad mugavustoolid, mõnele on koguni vihma- ehk päikesevari külge ehitatud. Nendegi materjalideks on metall ja plast.

Plasti vangerdused Kogu maailmas otsitakse tehnoloogiat ja materjali, mis oleks kõige paremini puhastatav, kõige odavam ning kõige kergema keskkondliku jäljega. Ja kõige mugavam.

Eheduse asemel tähendus Materjali ehedusenõue, mida pee20

ti pikki aastaid kujundusesteetika ainu­eelistuseks, on taandunud jätkusuutlikkuse ees. Väärikusetaotlus on asendunud pigem tuhandete võimalustega luua meeleolu ja pakkuda kasutajale kultuurilis-ajaloolisi seoseid. Terve mööblipoe üldmuljes on tunda, et tähtis pole niivõrd välis­ kuju, disain ja materjal, kuivõrd narratiiv – sisse on tunginud mitme­ sugused, lausa teatraalsed vihjed ajaloole, seiklustele, kultuuritaustale. Eelkõige dekoratiivses mõttes: tekstiilidele on trükitud pildid ja sümbolid, mis viivad mõtte rändama. Kuid ka mööbliplaatide viimistluses ei püüelda enam ainult täiuslikkuse poole, vaid nende pinda on püütud elustada mõne vihjega tehnoloogilisele veale või olematule „ajaloole” – justkui oleks tegu kirvevõi saejälgedega või oleks tootel selja taga eelmine, keerukas ja kannatusterohke elu. Või siis jäetakse mulje, et toode on valmistatud taaskasutatud materjalist.


Uus & huvitav

21


Uus & huvitav

Big Basket Punutismööbli on ümber mõtestanud ka disainer Ola Gillgren, kelle vildiribadest punutud Suure Korvi nimeline mõnus pelgupaik näeb väljast välja nagu korv, seest aga nagu sõbraliku sinidraakoni nahk.

Superheroes Cappellini terrassimööbli-uudiseks on öko- ja etnohõngulised superkangelased. Vietnami traditsioonilist käsitöötehnikat kasutades on Glimpt Studio loonud värvikad tumbad, mis sobivad eelkõige õues mõnulemiseks.

Ka suure lombi taga... Design Within Reach, Euroopa klassikalise disaini kanal ameeriklaste jaoks, on võtnud ette põhjamaise õuemööbli. Pool sajandit tagasi disainitud terrassimööbli sarja (autoriks Taani kultusdisainer Finn Juhl) saavad nüüd nautida ka ameeriklased, nagu kirjutab New York Times.

22


Uus & huvitav

Kõrge kummiga Showtime

Gardeeniad

Põnev hispaania disainer Jaime Hayón on disainifirmale Barcelona BD loonud umbse gondliga ranna- või terrassi­tooli Showtime Hooded, mis jäljendab kunagiste punutud rannatoolide vormi. Showtime esineb ka madalal, tubasel kujul ja seda nii ühe- kui ka kaheinimeseistmena.

Barcelona BD toodab ka Jaime Hayóni õuetooliseeriat Gardenias, seda nii madala kui ka kõrge seljatoega. Madalad polsterdatud gardeeniad on mõeldud ka tubaseks tarvitamiseks.

23


Uus & huvitav

Rohkem armastust! Nii väiksemal kui ka suuremal moel on ilmunud Moooi toodangusse Marcel Wandersi Love-­istmete valik. Ümarad ja pehmed, kutsuvad lõõgastuma.

Suurejooneline Canasta B&B hittide esirivis on kogu oma variantiderohkuses endiselt ka Patricia Urquiola avara­lõikeline terrassimööbli seeria Canasta.

Varjuline tool Endiselt mõjub ulmelisena Tord Boontje kõrge korjuga tugitool Shadowy Chair, mida toodab Moroso.

Tool kui lill Noor itaalia disainer Laura Tombari on kujundanud toolifirmale Gaber kauni plasttooli Flower, millega ta ka noore disaineri preemia pälvis. Toolile on disainitud lisaks tumba, laud ning hulk sobivaid kleite.

24


Uus & huvitav

Akustiline kookon nimega Gemini Alfa Arhitekt, disainer ja MIT meediaprofessor Neri Oxman mõtles välja eriskummalise Chaise Longue’i ja koos professor Craig Carteriga tegid nad selle ka valmis. Istmel on CNC-pingil treitud puidust kest ja selles 3D-printeriga loodud polster, mis jälgib istuja vormi ja liigutusi. Polst­riks kasutas printer koguni 44 komposiitmaterjali. Eesmärk pole ilu, vaid mugavus ja mürasummutus. Neri imetleb novaatorlikku tehnoloogiat ja teadlasi, kes teevad oma tööd nagu kunsti. Valmimas on ka teine kaksik, Gemini Beta.

Kiikuv ja mittekiikuv pasta Nende uudsevormiliste terrassipunutiste jaoks olevat disainer Fabio Novembre inspiratsiooni ammutanud mälestusest, kuidas vanaema kodus pasta­ tainast vormis. Driade toodab neid kui toole nimega 36h ja 56h.

tar 23 S K U UFO 29 IND 2

RESTORANID, BAARID, KOHVIKUD, TERRASSID, VÄLIGRILLID, KODUTERRASSID, VÄLIKÖÖGID…

SHIND TAVAH U D O O ine S Kevad

189 €

Puldist reguleeritav soojuskiirgur UFO UK STAR 23 • Võimsus 1,3–2,3 kW (viis astet) • Ligemale kuus korda säästlikum kui gaasisoojendi • Toimib ka tuulise ilmaga • Lihtne kasutada ja paigaldada Sobib paigaldamiseks seinale, lakke, telgikonstruktsioonile, markiisi alla. Seadet saab ka riputada. UFO soojuskiirgurid müügil Bauhofi kauplustes, Hansaplantis, ABC Kliimas ja aianduskeskuses Hortes. Airvitamin Grupp OÜ Kaupmehe 6, Tallinn Avatud E–R 9–18

Tellides meie kodulehelt, on25transport üle Eesti TASUTA!

tel 682 5705 või 5635 6112 info@soojuskiir.ee www.soojuskiir.ee


LILLED ja pidu

Lilleseadjate kevadpidu „Estonian Florist Cup 2014” Pole vale öelda, et lilleseadmiskunst on sama vana kui inimkond. Iga õis „lillerohu” hulgast, mille laps nopib ja pärja sisse punub, on lilleseade algus. Täis elu, värskust ja võimalusi.

K

as lilleseade on luksus, mida tuleks säästlikkuse ja kasinuse mõttes vältida? Vaevalt küll. Kuigi ajaloos on olnud aegu, mil lilleseadmiskunstist on vähem välja tehtud, sest vaja on olnud lahendada mööda­ pääsmatuid asju, siis ühiskonnaelu

suurte sündmuste ja pühade puhul on alati üheks tähtsaks koostisosaks olnud lilleseade, et ülendada meeleolu ja lisada pidulikkust. Vähemalt ühiskonna koorekihi jaoks on vajadus värskete lilleseadete järele lihtsalt igapäevane. Sellest,

Grand prix 2012: Üks Yulia Medvedyeva võidutöödest.

26

kuidas see toimis 19. sajandil, räägivad mälestused: minu vanavanaema pidi hoolitsema selle eest, et krahv Ungern-Sternbergi palee Toompea serval oleks igapäevaselt täidetud värskete lilledega, „sest äkki saabuvad külalised”. Fuajees ja saalide ka-


Uus & huvitav

10 AASTAT EESTIS!

Nutikas väetis proffidelt!

Substral® Osmocote® Tomati, paprika, kurgi jt köögiviljade ja maitsetaimede väetis Nutikas väetis köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamiseks. Kasutage Osmocote® väetist juba põhiväetisena taimede külvamisel ja istutamisel. Osmocote® tehnoloogia piirab väetises sisalduva lämmastiku liigtarbimist – seega kasvatatud värsked köögiviljad ja maitsetaimed ei sisalda liigseid nitraate. Kasvata köögivilju ja maitsetaimi julgemalt suuremates pottides ja kastides rõdul, terassil või aias.

Miracle-Gro® Maasikate väetis 100% vees lahustuv pulberväetis.Mikroelementidega rikastatud kaaliumirikas väetis aitab valmida ka viimastel marjadel tagades rikkaliku ja maitsva saagi ning taimede hea talvekindluse.

Miracle-Gro® Kurgi väetis Rikkalikku õitsemist ja viljumist soodustav vees lahustuv pulberväetis kurgi, kõrvitsa, meloni, arbuusi jt. kasvatamiseks. Maitsev ja kvalieetne saak pikemaks ajaks.

www.substral.ee · klienditugi 5666 4778 27

Miracle-Gro® Tomati väetis Rikkalikku õitsemist ja viljumist soodustav kaaliumirikas vees lahustuv pulberväetis tomatite, maitse- jt taimedele. Maitsev ja aromaatne saak hilissügiseni.


LILLED ja pidu

Õnnelikud: Aastal 2012 Tallinki laeval toimunud floristide karikavõistluse lõpuemotsioonid.

minasimssidel pidid need kindlasti üpris lopsakad olema. Usun, et ilma lilleseadeteta ei möödu sealsed pidulikud üritused ka tänapäeval. Vähemalt Estonia kontserdisaali laval on olnud kaunid ja lopsakad seaded presidendi vastuvõtu puhuks. Kui tahate näha Euroopa tippu, vaadake esimesel jaanuaril ülekannet Viini uusaastakontserdilt, mis aastast 1939 kannab kõrgel klassikalise pidulikkuse lippu. Või sattuge Brüsseli raekojaplatsile sellel augustikuu nädalal, kui Grote Markti sillutis on kaetud tervikliku lillevaibaga.

Hoiab tasakaalu Rõõm, mis sünnib harmooniast ja puhtast ilust, tasakaalustab suurepäraselt negatiivsust, mille on meie eludesse toonud ülipüüdlikkus ja leppimine kurjuse ülevõimuga. See tasakaalustamine on hädavajalik, sest mida rohkem on positiivsust, seda lähemal oleme tõele ja elu mõttele ning seda hajusamaks muutub küsimus „milleks see kõik?”. Taimede ilu nägemine, mõistmine ja selle üle rõõmustamine tõstab meid

igapäevasest nukrast murelikkusest kõrgemale. Kohaliku lilleseade tavapäraselt tagasihoidlikku maailma tõi mitu­ kümmend aastat tagasi värskust ja ambitsioone tutvumine Jaapani ikebana-­kultuuriga. Lääne poolt tulevad aga hoopis lopsakamad ja lõuna­maisemad mõjud. „Lilleseadekultuur on eri maadel ja rahvastel väga isesugune. Kasutatakse omi stiile, struktuure, vorme. Ameerika lilleseade on lopsakas, tihe ja magus nagu tort. Põhjamaalased pööravad tähelepanu detailidele, liinidele, vormidele. Igal joonel ja väiksemalgi detailil on tähtis roll. Pole midagi juhuslikku. Palju harrastatakse minimalistlikku stiili,” selgitab Inno Joonas Eesti floristikakoolist. Kuid „ilu” ei tähenda ei „palju” ega „vähe”. Põhjamaine kujunduskultuur sunnib austusest üürikese taimeilu vastu seda kombineerima teiste materjalidega, nii konstruktiivses (Oasise alusvaht jms) kui ka esteetilises mõttes – oleme juba harjunud lilleseades nägema muidki põne-

vaid orgaanilisi materjale alates okstest ja lõpetades mitteorgaaniliste lisanditega. Tegijatel üllatusi jätkub. Ilu ei sünni sugugi kogemata, vaid seda tuleb osata luua ning ühed on seda paremini tegema õppinud kui teised. Õnneks ei keeldu nad oma oskusi edasi andmast. Lille­ seadjaks-floristiks saab Eestis õppida kutse­haridusena Räpina aianduskoolis (Räpinas) ja Eesti floristika­ koolis (Tallinnas). Väljaõppinud taime­seadjad korraldavad huvilistele töötubasid ja kursusi – ja maailm saab aina paremaks. Eesti lilleseadjad leiavad floristikamaailmas aina enam hindamist ja tunnustust.

Tulevane pidu Eesti lilleseadekunst areneb koos ühiskonnaga, lahkemate ja kehvemate aega­de vaheldumise kiuste. Siiani mäletatakse linnahallis toimunud suuri lillepidusid, mida imetleti lähemal ja kaugemal, ning nüüd hoiab lippu kõrgel Eesti Floristide Liit, korraldades üle aasta rahvusvahelist lilleseade­ konkurssi ja -pidu nimega „Estonian Florist Cup”. Tänavu toimub see 28

Haapsalu linnas, ühe efektseimana linna 735 aasta juubeliürituste reas. Kokku on osavõtjatel ülesandeks teha kahel päeval neli tööd. Esimesel neist on väga inspireeriv ja inimlähedane teema – „Peakate kui objekt”. Teiseks teemaks on „Lillelegendid”, mis nõuab interjööritunnetust ja suure­mahulist mõtlemist, sest selle töö üks mõõt peab ulatuma kahe meetrini. Teise päeva kaks teemat on üllatusülesanded, mis kuulutatakse välja kohapeal, et tagada võistlejatele võrdsed tingimused. Kogu vaja­ mineva materjali on välja pannud Eesti lillekasvatajad ja hulgilaod. Parema ülevaate saate Eesti ja rahvusvahelise lilleseadekunsti hetke­ seisust, kui lähete võistlust vaatama, ent kindlasti leiate hiljem ka sellest ülevaate Facebooki-lehelt Eesti Florist. Senikaua võite sealt vaadata värvikaid fotosid varasematest üritustest ja töödest, tänavusi trende näete albumist „Kevadtrendid 2014”. Anneliis Aunapuu

Lilleseadekunstnike rahvusvaheline võistlus Estonian Florist Cup toimub 23.–24. mail 2014 Haapsalu kultuurikeskuses.


Uus & huvitav

Suvel aias: uudishimu ja tasakaal Bakkeri aiandusspetsialist Taivi Lippmaa jagas ajakirjanikele juhatust tänavustes aiandustrendides.

Bakker on Euroopa suurim aiatarvete ning taimede ja seemnete pakkuja postimüügi ja e-posti teel. Bakker tegutseb 19 Euroopa riigis, alates 2005. aastast ka Eestis, olles võitnud enesele üle 30 000 püsitellija. Bakker asub otse Hollandi lillekasvatuspiirkonna südames, kus tagatakse istikute kvaliteet igas kasvuetapis. Enne kliendile saatmist läbivad kõik taimed kvaliteedikontrolli. Nii vaadatakse lillesibulate suurust, istikute kõrgust ja roosidel okste arvu, erilist tähelepanu pööratakse taimede juurepallile. Taimed saadetakse tellijani otse aiandist võimalikult kiiresti ja värskelt. Vaata lisa netilehelt bakker.ee.

T

änavusteks aiapidamise märksõnadeks võiksid olla „uudis­ himu” ja „tasakaal”. Tähelepanu on hakatud pöörama linnatingimustes komposteerimisele. Loodushoid ja lihtne elegants on läbivad teemad. Püüeldakse terve ökosüsteemi poole – selleks luuakse aedades tingimusi lindudele, liblikatele, mesilastele. Tervikut taotlevad ka välitubades ja terrassidel kasutatavad sisekujunduselemendid ja -värvid. Värvidest olla tänavune hitt armas orhideekarva roosa. Kuna kõik tajuvad värve erinevalt, siis värvikoodi järgi nimetades oleks see Pantone Radiant Orchid 18-3224. Aiamaailmas on tähtsal kohal ka nn söödavad aiad ehk kõik, mida saab tuua aiast tervislikule toidulauale: mustikad, lehtkapsad, marjad smuuti tegemiseks, aga ka peedi­ pealsed, ürdid ja juurviljad.

Kokkuvõtvalt soovitab Taivi Lippmaa, et igal rõdul võiks olla oma põhupall, igas kontoris oma porgandi­kast ning kõik omakasvatatud söödava ja tervisliku võiks teha smuutiks.

Niidukid kõrgele rohule Suve alguses maamajja jõudnud, leiame pahatihti eest kõrge, põlvini ulatuva rohu.

E

nda kirumine – miks ma küll varem niitma ei tulnud – ei aita! Sellises olukorras on tõelisteks päästjateks Tšehhi vabariigis toodetavad kõrge rohu niidukid, mis sobivad mõne hektari suuruse maa korrastamiseks. Nendega saab tööd teha isegi siis, kui rohi on kasvõi rinnuni. Niiduk on võimeline ilma probleemideta hakkama saama ka võsaalgete, putkete ja üksikute mätastega, seega sobib igati maakodude ja suvilate korrastamiseks, kus suvisel ajal ehk nii palju aega ei veedeta. Maja ümbruses võiks niita tihedamini, kaugemal 2–3 korda suve jooksul. Sügisene hiline niitmine hoiab ära kulu tekkimise ja välistab põlenguohu. Samuti sobib niiduk väiksemas koguses heina tegemiseks ning noore metsa või puuviljaaia hooldamiseks. Loomulikult leiab igaüks kasutusvõimalusi veelgi. Tšehhimaal on kolm tehast, kus kõrge rohu niidukite mudeleid toodetakse ja eksporditakse. Igas tehases valmib aastas ligi 10 000 niidukit. Eestis müüb kõrge rohu niidukeid KRK Mõigu OÜ, olles neid maale toonud üle 15 aasta. Kesk-Euroopas on kõrge rohu niidukid koos lisadega väga populaarsed, neid kasutatakse ka väikeloomapidamises lammaste-

le, kitsedele ja jänestele heina tegemiseks. Osale mudelitele on võimalik kinnitada mitmeid lisasid: multšerit, kaarutit, atra, mullafreesi, käru, oksapurustit, pühkimisharja. Talviseks koristuseks saab külge panna lumepuhuri või -saha. Mõnele mudelile on võimalik lisada taha iste, et suurematel aladel poleks vaja palju käia. Võrreldes trimmeriga on kõrge rohu niidukid neli korda kiiremad, mistõttu on ka kütuse- ja ajakulu väiksem. Niita saab kuni 30protsendise kaldega kallakutel üles-alla sõites. Niidukit lükata pole vaja, sest masin on mehaanilise veoga ja seega mugav kasutada. Puude ja põõsaste vahel toimetades saab veo välja lülitada. Kuna niidukil on lendteraga trummel, siis kividega kokkupuutel see ei purune. Tänu rihmülekandele ei saa ka mootorivõll suurte kivide tõttu vigastada. Niiduki hooldamine sarnaneb tavalise muruniiduki hooldamisega. Mootori võimsused on keskmiselt 5,5–6,5 hj kuni 15,5 hj, lõikelaiused sõltuvalt mudelist 56, 60 ja 69 cm. Võimalik on kasutada suuremaid tööorganeid: niiduk 125 cm ja multšer 121 cm 15,5 hj motoploki puhul. Kaherattalisi niidukeid toodavad firmad Dakr ,Vari ja Motor Jikov. Seco Group toodab võimsaid murutraktoreid: kuni 24 hj Starjet ja Crossjet (sh 4 x 4). Starjet on varustatud niidetud rohu kogujaga (300 l), millega välditakse lahtise muru tuppakandmist. Majast kaugemal võib selle eemaldada ja multšitu ühtlaselt laiali laotada. Crossjet suudab lõigata ka pöidlajämedust võsa ja vedada käru (200 kg). Sobib suusanõlvade ja radade suviseks hooldamiseks. Mõlemale saab talveks paigaldada lumesaha ning Starjetile lisaks lumepuhuri, pühkimisharja ja aeraatori. 29

www.dakr.com www.vari.cz www.secogroup.cz


Uus & huvitav

Toores on värske Kui lähedale võib toode toormaterjalile jääda, on koos Morosoga katsetanud disainiduo Raw Edges (Iisraeli päritolu londonlased Yael Mer ja Shay Alkalay). Tooli Kenny kangas on triibud saanud nii, et värvilist koe­niiti on lihtsalt jupiti välja sikutatud.

Elurõõmu elutuppa Moooi pakub interjööri lilleliste patjadega tooli ja sohvat Taffetta, mille on loonud Indoneesias sündinud disainer Alvin Tjitrowirjo. Uudistage uustulnukat: Alvin-T.com

Minu ilus tagapool

Moooi vaatab ajalukku

Värsket diivanitrendi Morosolt ja disaini­ duolt Doshi Levien! Kandes särtsakat nime „My beautiful backside”, hämmastab see meid igas vaates, edvistades nii jalgade kui ka patjadega.

Moooi uhkes ekspositsioonis haarasid pilku kapid nimega Tudor. Disaineriteks paljulubav tandem Kiki van Eijk ja Joost van Bleiswijk.

PARIM VALIK PÕRANDAKATTEID JA PORITÕKKEID Asume Tallinnas UUEL AADRESSIL www.vaip.ee alfalend@alfalend.ee

30

Forelli 10

tel 646 1121

TARTUS Kauplus Vaiba- ja Põrandaekspert, Aardla 25, tel 736 6185 PÄRNUS Riia mnt 23, tel 443 2260, 511 0098


Uus & huvitav

31


LAADURID

• lai valik laadureid kohapeal • igale mudelile üle 100 töövahendi • valmistatud Soomes • tõstejõud kuni 1400 kg • tõstekõrgus kuni 2,8 m • sõidukiirus kuni 25 km/h • mass alates 590 kg

• rootorniidukid • hooldusniidukid • tänavapuhastusharjad • ja teised töövahendid traktorile

• koduaias • pinnasetöödel • lumetöödel • farmitöödel • ehitusel • linnahoolduses • põllul jne

www.sami.ee

SAMI MASINAKESKUS, Tule 20, Saue 76505, Harjumaa tel 670 9040, 528 2732 avatud 8.00–16.30

MASINAKESKUS

EE KODU (aprill 2014)  

Eesti Ekspressi kuukiri EE KODU (24.04.2014)

Advertisement