Page 1

KinnisvaraEkspress 21. aprill 2011

Nordea kodulaenuga kuludesse ei upu. Vali endale just sellised soodustused nagu vajalikuks pead – kasvõi kõik korraga.

• Võimalus lisada lepingu- ja notaritasud laenusummale • Hindamisaktid Arco Varast 20% soodsamalt • Nordea kodukindlustus 3 kuuks tasuta • 6-kuuline maksepuhkus • Kolimisteenus KLG Eesti AS-st 20% soodsamalt • Võimalus vormistada kaheks aastaks MasterCard Gold krediitkaart aastatasuga 31.96 eurot • Lepingutasu 65 eurot soodsamalt, kui paigutad selle summa tuleviku

tarbeks kas Nordea 3. samba pensionifondi, laste- või kogumishoiusele

Vaata lisa kodulaen.nordea.ee või helista 1772. Tutvu tingimustega www.nordea.ee ja vajadusel konsulteeri pangatöötajaga telefonil 1772. Näiteks võttes eluasemelaenu summas 50 000 eurot (782 330 EEK), laenuintressiga 3% aastas, laenuperioodiga 360 kuud ja lepingutasuga 500 eurot (7823.30 EEK), krediidi kulukuse esialgne määr on 3,04%. MasterCard Gold krediitkaardi krediidilimiidiga summas 2000 eurot (31 293.20 EEK) ja aastatasuga 31.96 eurot (500.07 EEK) krediidi kulukuse esialgne määr on 1,60%.


Kogemuste triumf lootuste üle!

Kasuta meie kogemusi.

Otsime koostööpartnerit Pärnu mnt 113A Orienteeritav investeering on 10 miljonit eurot Planeeritava hoone suurus 10 000 m2 Hoone klass on A 14 korrust

Mis toimub kinnisvaraturul?

Kandvaks märksõnaks: usk on taastunud! Taastunud ostja jaoks selles mõttes, et on julgust hirmunud või, kuidas võtta, ka ahne raha kinnisvarasse paigutada. Turu põhi on läbitud! Arendajal omakorda on taas tekkinud julgus kopp maasse lüüa. Eriti õnnestunuks võib lugeda 2010. aastal ja selle aasta esimeses kvartalis lõpetatud ning ka käigus oleva üle kümne projekti arendust Tallinna kesklinnas. Samuti äärelinnas, kus võib ühe eduka näitena tuua Kodukolde elamurajooni jätkumise Arco Vara ja Merko koostööna. Turgu soodustavaks on senini olnud madal euribor, mille tõusu eest lähiaastatel tuleb aga kinnisvara soetajaid hoiatada. Usun, et tõus ei tule järsk, küll aga stabiilne. Seega head ajad euribori võtmes on läbi. Ent populaarseim laenutoode kodulaen koosneb teatavasti kahest osast, ja loodan, et teine komponent euribori kõrval – pankade marginaal – hakkab turu stabiliseeru-

Kontakt: 502 9979 Marek Kerna

www.gk.ee

des langema, mis võiks reaalintressi kujunemist lõppkokkuvõttes pehmendada. Tänavu on ostja üsnagi hinnatundlik. Seetõttu tuleb arendajatel kriitiliselt ära tunda edukaks müügiks sobiv hinnatase. Laias laastus on see äärelinna arenduste puhul 850–1200 €/m2, kesklinnas ja selle ümbruses 1400–2000 €/m2. Samas on olemas kitsuke huvigrupp ka hinnatasemel 2500–3500 €/m2. See mõistagi tähendab eksklusiivsust igas mõttes: parimat asukohta, ehituse kõrget kvaliteeti ja häid vaateid. Pean siinkohal silmas näiteks penthouse-tüüpi kortereid kesklinna piirkonnas. Turgu kompama on saabunud Skandinaavias valitseva buumilaine alt investorid Soomemaalt. Seal on hinnad ligi neli korda kõrgemad, samas on keskmine palk ka neli korda kõrgem, kuid see seos on pigem juhuslik, kinnisvara on selgelt ülehinnatud. Nende poolt on siinsel turul esinenud hulgioste, 10–20 korterit plokktehinguna. Sel juhul eeldatakse muidugi ka kohast allahindlust ligi 30 protsenti. Kirjeldatud huvi näitab kasvutrendi. 2010. aastal alustatud korterelamute projektide juures üllatas, et „müük paberil” on tagasi. Mäletatavasti elasime buumiajal olukorras, kus polnud lootustki mis tahes elupinda soetada, kui arvestatavat osa ettemaksuna arendajale üle ei olnud kantud. Praegu on Tallinnas ehitamisel umbes tuhat uut korterit. Neist on ette müüdud 30–40 protsenti. Kui kevadine müük osutub edukaks, alustatakse tõenäoliselt veel 300–500 korteri ehitust. Eeldada võib, et Tallinna kesklinnas tehakse algust Veerenni tänava äärse kvartali ja Tivoli projekti esimese etapiga. Need üksi looksid kokku üle 2000 elupinna.

KOMMERTSVÄLJANNE

Projektijuht

Väljaandja AS Eesti Ajalehed

Timmo Lilium

Toimetaja

669 8309, timmo.lilium@lehed.ee

Piret Tamm

Kujundus Tatjana Virulaine

669 8191, piret.tamm@lehed.ee

Korrektuur Marilin Look

Ärikinnisvaraturul on toimunud pööre. Nii kaubandus-, tootmis-, lao- kui ka büroohoonete puhul saavutati 2010. aastal stabiliseerumine ja turuaktiivsus taastub. Aasta lõpus sai tõdeda rendihindade tõusu ennekõike nn A-klassi pindadel. Samas on kohati üsnagi küsitav, mida lugeda A-pinnaks. Siinkohal on hea uudis Eesti Kinnisvara­firmade Liidu töögrupilt. Peatselt valmib klassifikaator, mis paneb selgete tunnuste järgi paika äripindu (esimeses järgus büroopindu) iseloomustavad olulised näitajad. Hea, et pilt ühtlustub, reeglid saavad selgeks. Töögruppi juhib liidu juhatuse liige Ardi Roosimaa. Ostukeskuste osas on sel aastal oodata uusi arendusi. Sellekohaseid signaale on andnud näiteks Ülemiste keskus, Pro Capital jt. Positiivne, et viimase aasta jooksul on suuremate kaubandushoonete vakants püsinud nulli lähedal. 2011. aastal on turul oodata surve jätkumist rendihindade ligikaudu 10protsendiseks tõusuks. Üha olulisemaks muutuvad kõrvalkulud. Eelkõige energiakandjate jõudsa kallinemise tõttu muutub kõrvalkulude osatähtsus kogukulus järjest suuremaks. Lao- ja tööstushoonete puhul võib märgata huvi kasvu just suuremate pindade järele. Täidetud said nii mõnedki suurema vakantsusega projektid, näiteks VGP Park. 2010. aasta oli ärikinnisvara investeeringute taastumise aeg. 2011. aastal peaks protsess veelgi hoogu juurde saama. 2010. aastal investeeriti ärikinnisvarasse umbes 80 miljonit eurot. 2011. aastal peaks see maht mitmekordistuma.

Tõnis Rüütel, Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor, tel 504 6517.

3


Jälle algab kõik, algab uuesti — 2011 LVM Kinnisvara on 1992. aastal asutatud juhtiv kinnisvarafirma. Esitasime samad küsimused Indrek Peedole, Ingmar Saksingule ja Heidi Puppartile, kes vastasid Tallinna, Pärnu ja Kuressaare vaatenurgast. Indrek Peedo (Tallinn) Aasta 2011 tundub majanduses juba tõusuaastana. Kas muudatusi on märgata ka uute korterite turul? Muutused kinnisvaraturul ei toimu kiiresti. Majandus võib olla küll tõustuteel, kuid suurt rolli mängivad sealjuures pankade laenupakkumised erasektorile. Hea meel on tõdeda, et pankade laenuandmissoovi on taas tunda ja seeläbi võib ennustada ka turu võimalikku tõusu. Kui selle aasta esimesel poolel moodustasid kaks kolmandikku klientidest välismaalased, siis kevade tulekuga on ka Eesti inimesed hakanud rohkem kodu soetamisele või vahetamisele mõtlema. Kindlasti võib täheldada nõudluse suurenemist uute korterite vastu, eriti kesklinna piirkonnas.

Mida klient aastal 2011 eelistab? Eelistatud on juba valminud või valmivad korter­ elamud. Kliendile on väga tähtsad ka korteri võimalikud ülalpidamiskulud ning parkimis­koha ja panipaiga olemasolu.

Millised on suuruselt ja materjali kvaliteedilt enim nõutavamad korterid? Välismaalased eelistavad 2toalisi, mille suurus jääb 45–60 m2 vahele. Eelkõige soetatakse kortereid eesmärgiga anda need üürile ning lootuses, et kinnisvarahindade tõus viie aasta perspektiivis lubab korteri kasumiga maha müüa. Meil on pakkumises 3–4toalised korterid Hobu­jaama 10 majas. Kindlalt võib väita, et huvi suuremate korterite vastu on tõusuteel. Paljud ostussooviga inimesed on kohalikud, kes tahavad oma praeguse 2toalise suurema vastu vahetada. Korteri ja korterelamu ehituskvaliteet on siinjuures vaat et kõige tähtsam. Kliendid on muutunud teadlikumaks ja eelistavad arendajaid, kes on hoolitsenud hoone kvaliteedi eest.

Millised on teie firma lähiaja projektid ja arengusuunad? Praegu müüme kesklinnas kahte uut kortermaja, milles on kokku üle 30 korteri – Juhkentali 15 ja Hobujaama 10. Uutest projektidest mainiksin veel arendused ja kinnistute müügi Keilas Sopsu-­Tooma ning Kosel Koseveski elamurajoonis. Plaanime hakata kinnistute huvilistele pakkuma n-ö täisteenust: võimalust valida endale sobiv juba valmis majaprojektide hulgast ja tellida ka ehitusteenus meie koostööpartneritelt. 4

Ingmar Saksing (Pärnu) Aasta 2011 tundub majanduses juba tõusuaastana. Kas muudatusi on märgata ka uute korterite turul?

Huvi uute korterite vastu on tõusnud. Võrreldes paari aasta taguse ajaga, kus keskenduti peamiselt järelturu korteritele, on uute korterite osakaal märkimisväärselt suurenenud. Tänased pakkumishinnad on jõudnud tasemele, kus ostjatel on huvi ja võimalus uut eluaset osta. Pärnus on alustatud ja alustatakse mitme uue projektiga. Lisaks tulevad sel aastal pakkumisse korterid projektides, mis siiani on olnud kalevi all.

Mida klient aastal 2011 eelistab? Pärnus eelistatakse uutest korteritest selgelt 2toalisi. Kindlasti on üks pakkumise „kohustuslik” osa rõdu. Ilma rõduta suvekorterite vastu on huvi tagasihoidlik. Samas majas asuvate korterite puhul on hinnaerinevus isegi kuni 20 protsenti. Tähtis on ka see, et olemas oleks abiruumid ja parkimiskohad. Viimased küll suurt rolli ei mängi – piisab, kui maja ühiskasutuses on parkla.

Millised on suuruselt ja materjali kvaliteedilt enim nõutavamad korterid? Pärnus nõutakse enim 2toalisi 45–50 m² kortereid. Eelmiste aastatega võrreldes on aga küsima ja ostma hakatud ka suuremaid 3- ja 4toalisi. Kui väiksemate korterite puhul on peamised ostjad suvekülalised, siis suurematest huvituvad peamiselt tänased või eilsed pärnakad. Materjalides ja kvaliteedis ostjad järeleandmisi teha ei soovi. Seda isegi väga soodsate hindade korral – pigem jääb korter ostmata, kui kvaliteedile läbi sõrmede tuleb vaadata. Samas on eelmiste aastatega võrreldes taandunud ostjate soov korteri siseviimistluses suurel määral kaasa rääkida. See on eelkõige põhjustatud kahest asjaolust. Esiteks on tänane pakkumine palju läbimõeldum ja tase tunduvalt kõrgem ning teiseks on ostjad loobunud ebaratsionaalsete kulutuste tegemisest.

Millised on teie firma lähiaja projektid ja arengusuunad?

Sel aastal saame Pärnus klientidele pakkuda uusi kortereid rannarajooni ja kesklinna projektides. Valikus on nii väiksed villa tüüpi korterelamud rannarajoonis kui ka suurepäraste jõe- ja merevaadetega korterid Pärnu kõrgeimates korrusmajades. Uute korterite hinnad jäävad reeglina 1000–2500 €/m².

Heidi Puppart (Saaremaa/ Kuressaare) Aasta 2011 tundub majanduses juba tõusuaastana. Kas muudatusi on märgata ka uute korterite turul? Kuressaare korteriturul on uusi korterelamuid vähe. Need, mis müügis, leiavad ostja visalt, sest hinnaklass on jäänud ikka üsna kõrgeks. Samuti pole lähiajal teada uute arenduste alustamist. Järelturu korterite pakkumine on keskmiselt kõrgem ja ostjatel nende seast lai valikuvõimalus, vastavalt siis sobivale hinnaklassile ja kvaliteedile.

Mida klient aastal 2011 eelistab? Alati on eelistatud Kuressaare kesklinna piirkond, seda näitab ka ostjaskonna huvi nende korterite vastu sel aastal. Samuti huvitutakse lossipargi ja spaade läheduses paiknevatest ja ruumi­ lahenduse poole pealt omanäolistest korteritest. Mainimata ei saa jätta ka linnalähedasi hoonestatud kinnistuid, sest paljud eelistavad elada linnakorteri asemel maal. Küsitakse renoveerimist vajavaid vanu talumaju (seda nii suvilaks kui ka aastaringseks elamiseks), väljastpoolt Saaremaad tulnutele pakuvad huvi enamjaolt suvituseks sobivad eramud.

Millised on suuruselt ja materjali kvaliteedilt enim nõutavamad korterid? Ikka kesklinna piirkonnas paiknevad 2–3toalised. Alati on huvi pakkunud ka ahiküttega korterid, seda põhjusel, et ära jäävad talvised küttearved ja puuküttega saab oma väljaminekuid ise reguleerida. Tihti on sellistel majadel oma väike privaatne õueala, kus on ehk väike grillinurk, pisike peenramaa ja lastel võimalus turvaliselt mängida.

LVM Kinnisvara Tallinn Juhkentali 15 10132 Tallinn

tel 684 3700 mob 5694 1700 e-post tallinn@lvm.ee

Pärnu Rüütli 41 80011 Pärnu

tel 447 7000 faks 447 7009 e-post parnu@lvm.ee

Saaremaa Tallinna 11 93819 Kuressaare

tel 452 6700 faks 452 6044 e-post kuressaare@lvm.ee

5


Nõmme Tervisemaja – elu rohelises metsalinnas Nõmme Tervisemaja aadressil Põllu 63a / Sanatooriumi 2a on moodne terviseoaas. Ümberringi laiub männimets. Värske õhk ja metsavaikus. Männid ja vaikus on kaks esimest asja, mis Nõmme Tervisemaja ümbruses kohe tuntavad on. Tõmbad kopsud värsket õhku täis. Tervis ja tervislikud eluviisid käivad käsikäes. Nõmme Tervisemaja asukoht pakub oma elanikele ka hiilgavaid sportimisvõimalusi: metsajooks, suusatamine ning ujumine Nõmme spordikeskuse välisbasseinides ja ujulas. Looduslähedane keskkond, rahu ja vaikus, sportimisvõimalused – need kõik on lisaväärtused, mis lasevad Nõmme Tervisemaja elanikul nautida tervislikku elustiili. Konkurentsitult parim ja unikaalseim kooslus. Kiidusõna-

dega pole kitsid ka need, kes juba Nõmme Tervisemajas elavad. Väärtustades unikaalset miljööväärtuslikku keskkonda ja oma elanikku, on viimistlustööd Nõmme Tervisemajas tehtud hoolikalt valitud kvaliteetsete materjalidega. Nõmme Tervisemaja on ennast, oma perekonda ja oma tervist väärtustavale inimesele ideaalne elupaik.

www.simus.ee/tervisemaja

/Sanatooriumi tn 2A

Nõmme Nõmme on Tallinna linnaosa, millel olid tsaariajal iseseisva linna õigused. Nõmmel on säilinud eraldiseisvale asumile iseloomulikud väärtused ning elupõliste nõmmekate sõnul saavad nad kõik eluksoluks vajaliku korda ajada ilma kodukandist lahkumata. Muude võimaluste seas on Nõmmel oma postkontor, koolid, laste­ aiad, ujula, 2009. aastal uuenduskuuri läbi teinud Nõmme turg, kaubanduskeskused ja suur spordikeskus koos suusaradade ja basseinidega. Nõmmet ehivad uhkeimad tsaari- ja vabariigiaegsed eramud, rohelus ning kõikjal laiuvad männid, mis üheskoos moodustavad väärtuslikema elupaiga Tallinnas.

Metro Capital panustab kvaliteedile AS Metro Capital Management on Eesti kapitalil põhinev kinnisvarafirma. Ettevõte tegutseb aktiivselt kinnisvara arendamisega nii Tallinnas, Riias kui ka Peterburis. Pikaajalise kogemusega kinnisvarameeskond on võtnud endale sihiks rajada vaid tõeliselt kvaliteetseid projekte ning keskpärasusest pigem loobuda. Meeskonna valminud suurematest töödest võiks esile tuua Metro Plaza ärihoone Viru väljaku ääres ning Pirita rannahoone ümberehituse luksuskorteriteks. Mõlema puhul on tegu kohalikul turul kahtlemata ühe kõige kvaliteetsema kinnisvaraarendusega, mida kinnitab ka kõrge väärtus järelturul. Suurepärane kasutusmugavus ning väärtuse püsimine on just need kriteeriumid, mis eristavad kvaliteetsed projektid keskpärastest. Uute väljakutsetena on Metro Capital võtnud ette ajaloolise Burmani maja rekonstrueerimise Kadriorus ning tervikliku Väike-Kalamaja elukvartali rajamise. Mõlema projekti tugevuseks võib nimetada läbimõeldud lahendusi, kvaliteetset ehitust ning korralikku järelevalvet kogu teostatavale tööle.

AS Metro Capital Management Viru väljak 2 (7. korrus), Tallinn www.metrocapital.eu

Tervisemaja elanikud räägivad

Kliendipäevad: 30.aprillil 11.00-15.00 4. mail kl 15.00-18.00

Olerexi Võru teenindusjaam.

6

Artur: „Ideaalne koht mu ema jaoks, kes väärtustab vanaduspõlves rahu ja vaikust. Talle Nõmme meeldib, sest metsas jalutamine on lihtne ja puhas õhk kosutav. Nõmme Tervisemaja rõduga ühetoaline korter on emale suurepärane variant.”

Metro Capital alustas Kadriorus arhitekt Karl Burmani juugendelamu taastamistöödega sügisel 2010, hoone valmib 2011. aasta suvel. Kreutzwaldi 12 elamus on 21 keskmisest suuremat ajaloohõngulist korterit, mis rekonstrueeritakse arhitekt Ülo Peili ja sisearhitekt Erland Arge juhendamise järgi. Karl Burman oli üks esimesi isikupäraseid eesti rahvusest arhitekte. Fr. R. Kreutzwaldi tänaval paiknev hoone rajati 1912. aastal ning selle juugendstiilis peegelduvad ilmekalt sajandi alguse Tallinna tärkava kodanluse rahvuslike püüdluste ruumilised ja vormilised väljendused. Arhitekt Ülo Peili eesmärk oli arhitektina sobituda uute detailide ja lisanditega ajaloolisse miljöösse, sisearhitektuuris on kõik kuni põrandamaterjalide ja ukselingini stiililiselt juugendiga sobiv. „Tähelepanu tuli pöörata hoonele kui tervikule, sest peale huvitava välisarhitektuuri mängib selle terviklikkuses kaasa ka interjööri esinduslikkus. Majas on kõik viimse detailini ajastutruu, ent moodne: uhke fuajee, keerdtrepp, kõrged laed, ajaloolised detailid, autentsed vitraažidega uksed, stiilsete piiretega rõdud, sobiv koloriit. Sellisena rekonstrueeritult saab hoonest kindlasti kogu kvartali pärl,” sõnab arhitekt Peil. Täielikult säilitatud ajaloolisele miljööle on lisatud tänapäeva mugavused, sealhulgas lift, rõdud, parkimine. Kokku vaid 21 korteriga elamus on ostjale jäetud võimalus teostada lõplik siseviimistlus just talle sobivas võtmes.

Sveta Grün tel 619 1837, 5568 4829 faks 619 1831 www.burmanimaja.ee

Väike-Kalamaja

Oliver: „Olen põline Nõmme elanik ja oskan seda piirkonda hinnata nii nagu mitte keegi teine. Olen täielik spordifänn ega tea ühtegi teist linnaosa, kus oleks nii palju teha. Suvel meeldib rattaga sõita ja veeta aega spordikesksuse basseini ääres, talvel käia suusatamas ja lastega kelgutamas. Vaba aja võimalustest meeldivad sportimisvõimalused Nõmme spordikeskuses, kus tegevust jagub igas vanuses inimesele. Minu pere on rahul, et meie koduks on Nõmme Tervisemaja.” Lea: „Päris kaua elasin Mustamäel ja kaalusin pikalt, kas kolida Nõmmele või kesklinna. Valisin Nõmme, sest see piirkond pakub rahu ja mõnu. Vana elu paneel­ majas, kus naabrid teineteist ei tunne, ja õhtul probleemid auto parkimisega tõukasid mind kodu ostma just Nõmmele.”

Kreutzwaldi 12

Müüa korterid Kadrioru juugendelamus. info: 55 684 829 ja www.burmanimaja.ee

Väike-Kalamaja elamukvartal paikneb südalinna piiril ning on sissejuhatuseks Kalamaja asumile. Kavandatud seitse korterelamut moodustavad oma­ette terviku, millel on turvaline maa-alune parkimine, läbimõeldud majadevaheline haljastus ning kvartalisisene privaatne puhkeala koos laste mänguväljakuga. Krunt on piiratud aiaga, mille väliperimeeter kaetakse turvakaameratega. Autot saab hoida maa-aluses parklas, kus on piisavalt kohti kõigile korteriomanikele. Hooviala haljastatakse viljapuudega ning erinevalt valdavast osast uusarendusprojektidest ei toimu elamute hoovis sõidukite liiklemist, vaid kogu ala on jäetud jalakäijate käsutusse. Väike-Kalamaja asum on mõnesaja meetri kaugusel vanalinnast ning rajatavast mereäärsest promenaadist, kuhu on koondunud nii uue ilme saav linnahall kui ka planeeritav Tallinna linnavalitsuse hoone. Mereäärne ala koos Kultuurikatla, endise Patarei vangla ning meremuuseumiks rekonstrueeritavate vesilennukite angaaridega on muutumas järjest rohkem Tallinna kultuurisündmuste keskuseks. Projekti esimene etapp (kolm maja) valmib 2011. aasta suvel.

Sveta Grün tel 619 1837, 5568 4829 faks 619 1831 www.vaike-kalamaja.ee 7


Riigi Kinnisvara AS tõstab lähiaastatel sadade hoonete energiatõhusust Kyoto protokolli alusel toimuva CO2-heitmekvoodi müügist saadava raha eest muudab Riigi Kinnis­ vara AS (RKAS) energia­ säästlikumaks 480 hoonet üle terve Eesti, investeerides neisse kokku üle 146 miljoni euro.

L

Noarootsi Lasteaed

Ä

Oru Hooldekodu Oru Vallamaja Lääne-Nigula Ilmajaama kontorihoone

Keila Avatud Noortekeskus Päästeameti Keila depoo Keila Tervisekeskus

A U M A KoseR J Saku Uuemõisa A Gümnaasium H LasteaedPäästeameti Kohila depoo

Pühalepa valla Kultuuri- ja Noortekeskuse spordihoone

Ridala Põhikool

Väike-Maarja Ilmajaama kontorihoone

Kaisma Rahvamaja

Päästeameti Leisi depoo

Pärnjõe Põhikool Päästeameti Pärnu-Jaagupi depoo

Päästeameti Orissaare depoo Orissaare Perearstikeskus

Mustjala Päevakeskus Mustjala Lasteaed-Põhikool

Pärsama Lasteaed-Hooldekodu

MAA ARE A S

P

Päästeameti Vändra depoo

Võhma

Esku Raamatukogu Võisiku Hooldekodu

Lustivere Hooldekodu

U M A A R N

ÄTõstamaa mõisa-

kompleksi peahoone ja tallidemaja Päästeameti Tõstamaa depoo

Pärnu

Kihnu Ilmajaama abihoone

Häädemeeste Keskkool Häädemeeste Sotsiaalkeskus

VI

Sindi

Põltsamaa

Päästeameti Elva depoo

Kilingi- Kilingi-Nõmme Nõmme Gümnaasiumi Abjaõpilaskodu RMK Lodja Paluoja a jahimaja

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse peahoone koos õppetiivaga

Tihemetsa Spordikompleks

Mõisaküla

CO investeerimisprojektid ² Lääne-Eesti Päästekeskuse Ruhnu komando

seisuga 09.03.2011

Aarike Hooldekeskuse elamu

Rannu Keskkool Abja Haigla

Päästeameti Abja-Paluoja depoo

KarksiNuia

Aakre Riidaja Rahvamaja Kultuurimaja Päästeameti Kääriku PuhkePuka depoo Päästeameti ja Spordikeskus Tõrva depoo

Ida-Viru maavalitsuse hoone Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse 2 hoonet RMK Ahtme kontor Keskkonnaameti Viru regiooni kontor Jõhvis Jõhvi Gümnaasium Jõhvi Vene Gümnaasium

Tõrva

AA L G A MRMK Otepää

V AKeeni

looduspargi keskus Lõuna-Eesti päästekeskuse Otepää komando Tehvandi spordikeskuse peahoone Otepää Tervisekeskus

Valga

M A A

Tartu

Saverna Hooldekodu

P

Õ

Päästeameti Kanepi depoo Osula Põhikooli hoone

Antsla

Antsla Kultuurimaja

V

Viljandi politseimaja Viljandi maavalitsuse hoone Päästeameti Viljandi depoo Ugala Teater Viljandi Haigla

Jõgeva Riigigümnaasiumi õppehoone Jõgeva Sordiaretuse Instituudi Kesklaboratoorium ja töökoda Jõgeva Haigla Päästeameti Jõgeva depoo

Vara lasteaed/ vallamaja/ noortekeskus/ raamatukogu

Hooldekodu Härmalõng

Kambja spordihoone Fr.Tuglase nimeline Ahja Keskkool

Elva

Otepää

Põhikool

Pärnu Haigla hooned Pärnu maavalitsuse hoone Maanteeameti Liiklusregistri büroo Pärnu kontor Päästeameti Lõuna-Eesti administratiivhoone Pärnu päästeteeninduse depoo Päästeameti Lõuna-Eesti pommigrupi hoone Pärnu Rääma Põhikool Pärnu Vanalinna Põhikooli võimla Pärnu Kunstide Maja õppehoone

Iisaku Hooldekodu

Luunja Keskkool Melliste Meditsiinikeskus Eesti Põllumajandusmuuseumi 4 Päästeameti Võnnu depoo hoonet Võnnu Keskkool võimlaga

Viljandi

RMK Kabli looduskeskus

RIIGIASUTUS KULTUUR KEHAKULTUUR TERVISHOID HARIDUS LASTEAED SOTSIAAL ILMAVAATLUS

O.Lutsu Gümnaasium

R T U T A

NDIMAA LJA

Politseikooli ühiselamu

Häädemeeste Tervisekeskus

Iisaku Lasteaed

Kallaste

RMK Pikknurme kontor Lahmuse Juurikaru Põhikool Olustvere Teenindus- ja Kooli mõisahoone Põltsamaa Gümnaasiumi Vihtra LasteaedMaamajanduskooli siseujula Helilooja õppehoone Algkool Mart Saare Päästeameti Põltsamaa depoo majamuuseum Tori Suure-Jaani politseimaja Tori Hooldekodu Lasteaed Saarepeedi Rahvamaja Tori Põhikool Saarepeedi Kool RMK Soomaa Rahvuspargi Päästeameti Keskuse Puhja depoo Viljandi Ühendatud Puhja peahoone Kutsekeskkooli võimla ja ühiselamu Paikuse Lasteaed Päästeameti Põhikool võimlaga Tõrvandi komando Paikuse

Kuressaare Tennisekeskus Kuressaare kohtumaja Kuressaare Linnateater Kuressaare Haigla

Mäetaguse Supelmaja

Päästeameti Palamuse depoo Luua Metsanduskooli klubi-söökla/võimla

Suure-Jaani

Vatla Rahvamaja

Tornimäe Rahvamaja

10km

AA

EVA MAA JÕG

Adavere Õpilaskodu

Narva

Sillamäe Narko rehabilitatsioonikeskus Sillamäe Hooldekodu Sillamäe Laste hoolekandeasutus Lootus Sillamäe Lasteaed Rukkilill Sillamäe Kutsekooli hoone Päästeameti Sillamäe depoo Sillamäe Kultuurikeskuse abihoone Sillamäe Astangu kool Sillamäe Kannuka kool Lasteaed Pääsupesa Lasteaed Helepunased Purjed

R A-VI UMAA ID

Mustvee

Paide

Türi

Orissaare Kultuurimaja

Salme Rahvamaja

Päästeameti Kiviõli depoo Kiviõli Lasteaed

A A A M V R J Ä

L A M A A R A P

Päästeameti Lihula depoo

RMK Mändjala looduskeskus

Tamsalu

Rapla

Tuudi Algkool

Kuressaare

Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli 4 hoonet

LÄÄNE-VIRUM

Sillamäe

Jõhvi

Püssi

Päästeameti Ida-Eesti pommigrupi hoone Kose Gümnaasium RMK Simisalu Kohtla-Järve Algkool Looduskeskus Ahula Ühisgümnaasium Väike-Maarja Rahvamaja Rapla Maakonnahaigla Muuga Põhikooli Kohtla-Järve Vanurite Tervisekeskus peahoone spordi- ja raamatukoguhoone Kernu valla Rahvamaja Hooldekodu Järvamaa Haigla Päästeameti Triigi Rapla maavalitsuse hoone Kohtla-Järve Paide Lasteaed/Järvamaa Väike- Spordihoone Turba Gümnaasiumi Järva-Jaani Päästeameti Rapla depoo Sotsiaalmaja Maarja Lasteabikeskus pea - ja algklasside Kultuurimaja Järva-Jaani Päästeameti depoo Järva maavalitsuse hooned hoone Gümnaasium Avinurme Vidruka Koeru Lääne-Eesti päästekeskus Varbola Lasteaed-Algkool Tudulinna depoo Simuna Kool Kooli Hooldekodu Päästeameti Paide komando Rahvamaja hoone Koeru Päästeameti Koeru depoo Risti depoo Paide politseimaja Keskkool Raikküla Kooli Risti Koeru RMK Tooma Kehtna Koeru RiigigümKehtna MajandusHooldekodu Märjamaa peahoone soojusjaama hoone Põhikool Ambulatoorium– naasiumi ja Tehnoloogiakooli 2 hoonet Gümnaasium Torma Apteek ühiselamu Lasteaed Aidu Väätsa Lasteaed Järvamaa Lasteaed Kalbu Linnutaja Lasteaed Kutsehariduskeskuse Pillerpall Lääne-Eesti Käru Lasteaed RMK Laiuse Hooldekodu võimla Lelle Türi-Alliku Lasteaed Päästeameti Päästekeskuse kontor Vaimastvere Päinurme Kultuurikeskus Mustvee depoo Märjamaa Torma Internaatkooli Sotsiaalkeskus Päästeameti komando Käru Hooldus- Türi depoo Koigi Rahvamaja peamaja Eidapere Kool ja Tiheda ravikeskus Vana-Vigala Tehnika- ja võimla Päinurme Kultuurikeskus Lasteaed Järvamaa Teeninduskooli 2 hoonet PäevaKutsehariduskeskuse keskus Kuremaa 3 hoonet Tervisespordikeskus Pisisaare Algkooli hoone

Päästeameti Emmaste depoo

Kärla Vilsandi Ilmajaama Spordihall hoonekompleks Kärla Raamatukogu/ Kärla Põhikool Vallamaja Sõmera Keskkonnaameti Hooldekodu Hiiu-Lääne-Saare regiooni kontor Saaremaal

Kosejõe Kooli hoone

KohtlaJärve

Päästeameti Narva-Jõesuu depoo Narva-Jõesuu Hooldekodu

Kiviõli

RMK Sonda kontor Mõedaku Spordibaas

Jõgeva

Tohvri Hooldekodu hoone Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi hoonete küttesüsteemid

Tapa

Narva-Jõesuu

Lüganuse Keskkooli 3 Lüganuse hoonet Päevakeskus

Viru-Nigula Spordihoone

Rakvere

Kehra

A A

Haapsalu

Suuremõisa Tehnikumi peahoone

Kunda Ühisgümnaasiumi hoone Ida Prefektuuri Piirivalvebüroo Kunda kordoni olmehoone Päästeameti Kunda depoo Kunda Spordikompleks

Kunda

Maardu

Paldiski

M

Käina Lasteaed

TALLINN

Nõva Kooli võimla Nõva HuvikeskusPerearstikeskus

Hiiu maavalitsuse hoone

HIIUMAA

Rakvere Sotsiaalabikeskus Rakvere Haigla Keskkonnaameti Viru regiooni kontor Rakvere kohtumaja

Loksa

E

RMK Kärdla kontor

Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli õppehooneühiselamu Rakvere Gümnaasiumi õppehoone Rakvere Vene Gümnaasium Rakvere Põhikool

Maardu Linna Raamatukogu Lasteaed Rukkilill Lasteaed Rõõm Kallavere Keskkool

Keila

Noarootsi gümnaasium – Pürksi mõis

Kärdla

Kõrgessaare Vabaajakeskus Tervisemaja

Tallinna Lasteaed Sinilill Tallinna Lasteaed Delfiin Tallinna Männiku Lasteaed Tallinna Luha Lasteaed Tallinna Kullatera Lasteaed Tallinna Mustakivi Lasteaed

RMK Naissaare Looduspargi Infokeskus Loksa Rahvusraamatukogu Päästeameti Päästeameti Päevakeskus Loksa depoo Rüütelkonna hoone Võsu depoo Leppneeme Eesti Loodusmuuseumi muuseumihoone RMK Sagadi Lasteaed Eesti Tervishoiumuuseumi hooned Rannapere mõisa peamaja Valkla Sotsiaalkeskus Eesti Ajaloomuuseum, Maarjamäe loss Hooldekodu RMK keskkonnaameti Eesti Kunstimuuseum, Niguliste kirik Kolga Viru regiooni kontor Eesti Kunstimuuseumi hoone Lasteaed Palmses Kuusalu Vene Teatri hoone Maa-ameti Vääna TerviseKultuurikeskus Lindakivi maja geopolügooni hoone keskus Kuusalu Rahvamaja Loo Lasteaed Harku RMK Hooldekodu Lagedi Põhikool Anija kontor Raasiku Karjaküla Lasteaed Päästeameti Põhikool Klooga Sotsiaalkeskus Tõruke Assaku depoo Aruküla Lasteaed Kadrina Spordikompleks Rae Kultuurikeskus Saue Lasteaed Päästeameti Kehra depoo Gümnaasium Kiili Rahvamaja Imastu Hooldekodu Saku RMK Osmussaare kontor Lasteaed Pillerpall Lehola LasteaedTervisekeskus Algkool

Haapsalu Sanatoorse Internaatkooli 3 hoonet Haapsalu Kutsehariduskeskuse võimla Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumi õppehoone Haapsalu Sotsiaalmaja Lääne maavalitsuse hoone Haapsalu Politseimaja SA Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse haiglahoone

Ahtme Gümnaasiumi filiaal Järve Gümnaasium Järve Vene Gümnaasium Tammiku Gümnaasium Lasteaed Aljonuška Lasteaed Buratino Lasteaed Karuke Lasteaed Muinasjutt Lasteaed Punamütsike Lasteaed Pääsuke Lasteaed Rukkilill Lasteaed Tareke Lasteaed Tuhkatriinu Lasteaed Väikemees TTÜ Virumaa Kolledž

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi peahoone Tallinn-Harku Aeroloogiajaama büroohoone

N

8

Sisekaitseakadeemia Julgestuspolitsei hoone Sisekaitseakadeemia Spordikeskus Tervise Arengu Instituudi hooned Eesti Mereakadeemia 2 hoonet G. Otsa nimelise muusikakooli peahoone Tallinna Muusikakeskkooli peahoone Tallinna Balletikooli peahoone Eesti keele Instituudi hoone Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli 2 hoonet Tallinna Tööstushariduskeskuse õppehoone Tallinna Transpordikooli peahoone Tallinna Transpordikooli ühiselamu Tallinna Tehnikakõrgkooli ühiselamu K. Pätsi Vabaõhukooli vabaõhuklassid Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse hoone Tallinna Pedagoogilise Seminari ühiselamu Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse hoone Tallinna Lastehaigla SA Tallinna Mustjõe Gümnaasium Tallinna Tõnismäe Reaalkool Merimetsa Tugikeskus Harkujärve Lasteaed-Algkool Iru Hooldekodu Kadaka Spordihall Tallinna Inglise Kolledž

Ä

Kvoodimüügi tulu kulub eeskätt hoonete energiasäästlikkuse tõstmisele. Enamiku objektide juures on kavas projekteerida ja ehitada uued ventilatsiooni-, kütte- ja tugevvoolusüsteemid ning soojustada majade seinad, soklid, põrandad, vahelaed ja katused. Kavandatud tööde tulemusena peaks vähenema energiatarbimine ning sellest tulenevalt õhku paisatava CO2 hulk. Lisaks on investeeringutel positiivne mõju hoonete sisekliimale ning töökeskkonnale tervikuna. Investeeringud aitavad säilitada ja luua töökohti ehitussektoris ning vähendavad hoonete haldamise püsikulusid tulevikus. Ehitusprojektide elluviimiseks ette nähtud aeg on lühike, kõik tööd peavad olema valmis 2012. aasta lõpuks. Vähem kui kahe aastaga tuleb RKASil kui investeeringute teostamise korraldajal koostada investeeringute kavad, korraldada riigihanked ja teha hankemenetlusega seotud toimingud, korraldada projekteerimis- ja ehitustööde projektijuhtimine ning omanikujärelevalve ja kontrollida kulude abikõlblikkust. Roheline investeerimisskeem toimib Kyoto protokolli alusel, mis jõustus 16. veebruaril 2005. Kyoto protokolli ratifitseerimisega võttis Eesti kohustuse aastatel 2008–2012 vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 1990. aastaga võrreldes 8 protsenti. CO2-emissiooni saab vähendada energiasäästu teel, näiteks transpordis energiasäästlikumate sõidukite kasutuselevõtu ning hoonete, trasside ja katlamajade renoveerimisega.

Välisministeeriumi hoone Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hoone Siseministeeriumi administratsiooni logistikabüroo 2 hoonet Harju maavalitsuse hooned Terviseameti Kesklabori hoone Maa-ameti Tallinna büroohoone Pensioniameti hoone Sotsiaalkindlustusameti hoone Tehnilise Järelevalve ameti hoone Veeteede ameti Hundipea sadamahoone RMK peakontor Keskkonnainspektsiooni hoone Tallinna prokuratuuri hoone Päästeameti Kesklinna depoo Päästeameti Mustamäe depoo Päästeameti Lilleküla depoo Päästeameti Kopli depoo Päästeameti Nõmme depoo Päästeameti Pirita depoo Päästeameti Häirekeskus Põhja Prefektuuri Piirivalvebüroo Tallinna kordoni staabihoone nr 2 Kodakondsus- ja migratsiooniosakonna administratiivhoone Tallinna Loomaaia soojustrass ja paksunahaliste maja Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu

Mooste Lasteaed

Räpina

A M A A L V

Vana Anatoomikumi hoone Tartu Lasteaed Krõll Tartu Lasteaed Helika Tartu Lasteaed Annike Eesti Maaülikooli õppehoone Teatri Vanemuine suur maja Teatri Vanemuine väike maja Tartu maavalitsuse hoone Päästeameti Tartu depoo Maa-ameti Tartu büroohoone Maksu- ja tolliameti Tartu kontor Tartu Ülikooli Kliinikumi ravihoone Tartu Lasteaed Tõruke Tartu Tamme Gümnaasium Tartu Vene Lütseum Tartu Kivilinna Gümnaasiumi uus ja vana hoone Tartu Mart Reiniku Gümnaasium Tartu Kutsehariduskeskuse õppehoone 3 hoonet Tartu Karlova Gümnaasium Tartu Hiie Kooli kõrvalhoone Tartu Kesklinna Kool Tartu Forseliuse Gümnaasium Tartu Laste Turvakodu Tartu Spordihoone Tartu Lasteaed Sass Tartu Lasteaed Rukkilill Tartu Ülikooli Raamatukogu

Põlva

Põlva maavalitsuse hoone Lõuna-Eesti Päästekeskuse Põlva komando Põlva Haigla Põlva Lasteaed Lepatriinu

Erastvere Hooldekodu RMK Erastvere kontor

Võru

Võrumaa Kutsehariduskeskuse ühiselamu AS Lõuna-Eesti Haigla

A R U M A Haanja Õ Rõuge

Lüllemäe Kultuurimaja Valga Lasteaed Pääsuke Hooldekodu Valga Lasteaed Buratino RMK Karula Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo Rahvuspargi Valga valmidusüksus Taheva Keskuse peahoone Sanatoorium Valga Jaanikese Kooli hoone Koikküla Raamatukogu ja Külakeskus Valga Isamaalise Kasvatuse Hargla Hooldekodu Püsiekspositsioon, Muuseum Hargla Kooli Lasteaed Valga Muuseumi hoone Päästeameti Valga Maavalitsuse hoone Mõniste depoo Valga Riigigümnaasiumi õppehoone Valga Hooldekodu

Viru ringkonnaprokuratuuri hoone Maksu- ja tolliameti Narva piiripunkt Narva kohtumaja Siseministeeriumi logistikabüroo ida majandustalituse Narva hooldebaas Narva Vanalinna Kooli peahoone Narva Pähklimäe Gümnaasium Narva Humanitaargümnaasium Narva Laste Varjupaik SA Narva Haigla Kultuurimaja Rugodiv

Lõuna-Eesti Päästekeskuse Värska komando

Lõuna-Eesti Päästekeskuse Räpina komando Räpina Aianduskooli ühiselamu Räpina Ühisgümnaasium

Lõuna Prefektuuri Piirivalvebüroo, Piusa kordon

Vastseliina Gümnaasium

Koolimaja Haanja Rahvamaja

Võru Kesklinna Gümnaasium Lõuna Regionaalse Maanteeameti Võru kontor Võru Maavalitsuse hoone Graafika Kristjan Gabral, RKAS

9


Sirptiiva 14 - luksuslikeim ridaelamu Tallinnas Ridaelamu: Tallinn, Kloostrimetsa, Sirptiiva 14 www.kloostrimetsa.ee

Kortermaja: Tallinn, kesklinn, Turu 4 www.turu4.ee

Ridaelamu aadressil Sirptiiva 14 on meie viimane suurem plaanijärgne objekt Kloostrimetsa elamurajoonis, alustasime arendustega juba 2002. aastal. Meie jaoks tähendab see peaaegu kümneaastase teekonna lõpusirget, mida soovime ka väärikalt lõpetada. Iga arendustegevus – olgu see kinnisvara või midagi muud – tähendab tavaliselt teatud hulka kompromisse. Arvame, et Eestis on kompromissidega liiga kaugele mindud, mis kokkuvõttes võib piirata nõudlikuma ostjaskonna valikuid. Selle maja puhul otsustasime viia kompromisside arvu miinimumini. Olgu selleks siis maja siseviimistlus, fassaadilahendus, haljastus, insenertehnilised lahendused või luksuslik ja avar kolme korruse terrass. Meie kõrge taseme püüdlusi toetab asukoht, mis on teadagi kinnisvara puhul peamine. Paikneme tihedama liiklusega teedest paarisaja meetri kaugusel sisetänaval, kõikide kommunikatsioonidega varustatud asfalteeritud tupiktänava ääres. Lähikonnas on laste mänguväljakud, jalgratta- ja metsarajad. Jalutuskäigu kaugusel asub botaanikaaed – kõige ilusam pealinna park –, kümne minuti kaugusel Kloostrimetsa ja Viimsi metsad. Pärast renoveerimist on uue ilmega ka Tallinna tele­ torn – sellest tuleb tõenäoliselt uue hingamise saav kultuurisümbol. Sirptiiva 14 arendusprojekt on 12 boksiga ridaelamu. Arhitektiks on Kalle Rannula KPME A&K Disain OÜst, kellega meid seob rohkem kui üks projekt: ka kõrval asuvad ridaelamud Sirptiiva 5 ja 7 on selle büroo projekteeritud. Välisilmes on hoitud sama stilistikat, mida kasutati ka eelmiste majade puhul, kuid valgele krohvile on lisandunud termotöödeldud vineer, mis peaks tegema maja välisilme loodus­ lähedasemaks ja pehmemaks. Aknad on suured, raamid puidust, klaasiks selektiivne kahekordne klaaspakett. Planeeringu poolest väga mitmekülgse kasutusotstarbe ja ainulaadsusega on katuseterrass, mis lisab iga boksi pinnale 60 m2, sellest umbes pool on varikatuse all. Seal saab gaasisoojendi või välikamina ümber istuda, päevitada, kümblustünnis mõnuleda, grillida, sõpradega telerist jalgpalli vaadata – kolmandale korrusele on toodud nii sooja- ja külmaveeotsad kui ka TV ja sidekaabel. Boksides on kaminavalmidus, soojustagastusega ventilatsiooni­ agregaat, autonoomne gaasikatel, saun või vann, naturaalne parkett ja mõnes ka gaasipliidivalmidus. Kommunikatsioonide eest tasub iga boks iseseisvalt, lisaks on nende maksumus meie varasemale kogemusele põhinedes kesklinna korteri omast 2–3 korda odavam. Hinna sisse kuulub lisaks terrassile kaks autokohta. Arvame, et kõike seda oskavad hinnata ka meie kliendid. Maja valmimiseni on jäänud veel umbes neli kuud, kuid juba on ostja leidnud üle poole meie boksidest ehk hetkeseisuga on pakkuda veel viis boksi. Kes tunneb Tallinna parima ja läbimõelduma ridaelamu vastu huvi, soovitame kindlasti külastada meie kodulehte ja küsida lisa selle kohta, mis teeb maja nii eriliseks.

Tahame teadvustada kõigile huvilistele, kes otsivad kodu kesklinnas – tasub oodata sügiseni, kui plaanime alustada korterite müügiga Turu 4 projektis. Ehitamisega alustame juba suvel 2011, valmimisajaks on kavandatud suvi 2012. Projekteeritav korterelamu asub Tallinna kesklinnas – nii kesklinnas kui üldse võimalik. Turu 4 kinnistu jääb Keldrimäe asumisse – Mardi, Turu ja Lastekodu tänavate vahelisse kvartalisse. Naabruses on Stockmanni kaubamaja ja hotell Olümpia. Mis aga eriti tähtis – korterelamu ei jää suurte teede äärde, nagu tihti juhtub, vaid vaiksele sisetänavale, mis on lisaks kõigele ühesuunaline. Linnamüra ja -melu on sajakonna meetri kaugusel. Hoone on nelja maapealse ja ühe maa-aluse korrusega. Elamusse on kavandatud 18 korterit, millest enamik 2toalised, kuid on ka 3- ja 4toalisi. Korterite keskmine suurus on 65 m². Hoone esimese korruse korteritest kahele on projekteeritud rõdu ning ühele, kõige suuremale 3toalisele on ette nähtud terrass. Rõdu on projekteeritud ka igale teise ja kolmanda korruse korterile, neljanda korruse korteritele aga katuseterrass. Mõnesse korterisse on planeeritud ka saun. Paremaks haakumiseks ajaloolise keskkonnaga rajatakse hoonesse soklikorrus, mis tagab ümbritsevaga parema kontakti ning hõlbustab ka liikumist tänaval. Autode parkimine on ette nähtud hoone maa-alusel korrusel. Sissesõidutee on suletud automaatväravaga ning kogu tagahoov piiratud kas heki või paekivimüüritisega. Õueala kujundatakse rekreatsioonialaks läbitöötatud ja keskkonda sobiva haljastuslahendusega. Kasutatakse palju igihaljaid liike ja ronitaimi – nii on ala roheline ka talviti. Privaatsel õuealal saavad täiskasvanud puhata ning lapsed mängu­platsil mängida. Hoone välises arhitektuurses lahenduses on arvestatud Keldri­ mäe säilinud ajaloolist konteksti ning materjalikäsitluses lähtutud traditsioonilistest ja väärikatest viimistlusmaterjalidest: enne­kõike soklit kaunistav paekivi (klombitud kujul) ning puit – seda nii seinte ehislaudises kui ka hoone ühe aktsendina mõjuvas räästas ja sarikates. Lisaks on fassaadil kasutatud väärtuslikkust lisavat vaskplekki, uuema hoonestusega sobituvad klaaspinnad ja silekrohv. Klaasist rõdudel, mida saab sulgeda ka terves ulatuses, on rahvusmotiivi mustrid kujundatud piirete või klaasile trükituna. Turu 4 elamu projekteerimisel oli esmaseks lähtekohaks ühelt poolt korterite võimalikult funktsionaalsed ja suurimat mugavust loovad plaanilahendused, teiselt poolt aga arvestamine ümbritseva ajaloohõngulise keskkonnaga, samas selle värskendamine ning uute miljööväärtuste loomine.

Tehniline info Bokside arv: 12 (6 + 6) Parkimiskohti: 24 Bokside suurused: 109,7–135,4 m², lisanduvad terrassid Valmimise aeg: august 2011

Tehniline info Hoone suletud netopind: 1327 m² Korterite arv: 18 Parkimiskohti: 18 Projekteerija: Projekteerimisbüroo Dialoog OÜ

Arendaja Fenton Ehitus OÜ, info@kloostrimetsa.ee, Denis Kolomenski, tel 507 3660; Arvo Nõges, tel 524 2757 10

Turu 4 - elamise elamus, mida tasub oodata

Arendaja Fenton Ehitus OÜ, info@turu4.ee, Denis Kolomenski, tel 507 3660; Arvo Nõges, tel 524 2757 11


Korterelamu Koidu 62 / Komeedi 14

Kaunis ja kvaliteetne kinnisvara Ridaelamu Jasmiini teel Jasmiini tee ridaelamu on mõeldud perele, kellele see on võib-olla esimene suurem kodu. Kodu, mis on perele piisavalt ruumikas, soodsate pidamiskuludega, aga kujundatud ja viimistletud kvaliteetselt ning silmas peetud iga pere individuaalseid soove ja unistusi. Koduostja saab kas ise oma kodu lõppviimistluse teha või teeme sisekujunduse ja viimistluse viimase detailini valmis meie – nii, nagu klient soovib. Jasmiini tee on hea asukohaga, Viimsi keskuse läheduses, kus mõne kilomeetri raadiuses on Pirita rand, tervisespordirajad, kaubanduskeskus ja ühistranspordiühendus. 2 km kaugusel on Haabneeme keskus, kus on lasteaed, kool, haigla, kaubanduskeskus, spordisaalid ja kõik muud vajalikud teenused. Kesklinna on 11 km, keskmiselt 15minutiline autosõit.

www.applehill.ee/jasmiinitee

Korterelamud Tohu elamurajoonis Korterelamud Tohu 5 ja Tohu 7 asuvad Pirita-­ Kosel, Maarjamäel, vähese liiklusega tänaval, valdavalt eramutega hoonestatud rohelises piirkonnas. Viieminutilise jalutuskäigu kaugusel on Pirita ürgorg ja Kloostrimets, kus on tervisespordi harrastamiseks loodud head tingimused. Lähimad bussipeatused paiknevad Kose teel ja Vana-Narva maanteel, samuti viieminutilise jalutuskäigu kaugusel, lähim suurem kauplus on Pirita Selver. Arhitekt Janno Põldmaa projekteeritud korter­ elamud on kolmekorruselised, täiskeldri ja ühe trepikojaga. Korterid on suurte aknapindadega, funktsionaalsete ja kompaktsete planeeringutega ning kujundatud selliselt, et ka siseruumides viibides oleks elanikel võimalik nautida asukoha looduslikke eeliseid. Pea igal korteril on rõdu või terrass. Korterite siseviimistluses on kasutatud väga kvaliteetseid materjale. Mõlemas korter­ elamus on 18 ühe- kuni neljatoalist korterit. Iga korteri juurde kuulub panipaik soklikorrusel ja parkimiskoht elamut ümbritseval territooriumil. Tohu korterelamud on mõeldud nii lastega peredele kui ka kiire elutempoga inimestele, kellele on tähtis mugav ja kiire ühendus kesklinnaga.

Müügikorraldus: COLONNA KINNISVARA OÜ Villardi 22–1, 10136 Tallinn tel 646 1004 e-post colonna@colonna.ee Martin Sillandi mob 511 9962 e-post martin@colonna.ee tel 646 1004, faks 646 1002 Relika Roostalu mob 501 1806 e-post relika@colonna.ee tel 646 1004, faks 646 1002

Koidu 62 / Komeedi 14 on soliidne ja esinduslik eluhoone Tallinna kesklinnas. Elamu asub kesklinna sellises piirkonnas, kus on rohelust ja piisavalt vaikust ning samas on sobivalt lähedal mugavaks linnaeluks vajalikud infrastruktuurid. Vabaduse väljak ja vanalinn on 1 km, lühikese jalutuskäigu kaugusel. Vahetus läheduses asub Kristiine keskus, A le Coqi jalgpallistaadion, samuti mitmed ühissõidukipeatused. Koidu 62 / Komeedi 14 on tugev monoliitbetoonkonstruktsioon-hoone ja kindel investeering. Hoone planeeritud kasutusiga on kuni sada aastat. Majal on tumedast täistellisest fassaad, mis kinnitub monoliitsele kandekonstruktsioonile. Kõikide korterite vahelised seinad on monoliitbetoonseinad. Hoone eristub oma arhitektuurilt, projektilahendustelt ning välis- ja siseviimistluselt enamikust uutest arendustest – nn kipskarpidest. Korteritel on kvaliteetsed täipuidust raamidega Saksa tüüpi pakettaknad, tammespoonist siseuksed, põrandatel tammepuitparkett. Kõikidel korteritel on kas rõdu, terrass või mõlemad, igas kolmetoalises saun. Katuseterrassiga korterites on nii saun kui ka vanniga vannituba. Koidu 62 / Komeedi 14 koosneb kahest eluhoonest, mis on omavahel ühenduses maa-aluse garaažiga. Koidu tänava poolne hoone „maja 1” on kuuekorruseline kahe trepi­ kojaga ja liftidega korterelamu, mille esimesel korrusel, tänava poole, asuvad äriruumid. Hoone valmis 2008. aastal ning enamik korteritest on müüdud. Komeedi tänava poolne hoone ehk „maja 2” valmis lõplikult 2010. aasta detsembris, kasutusloa sai 2011. aasta veebruaris. Viiekorruseline

„maja 2” on erilise projektilahendusega, nn galeriimaja, mille kõik korterid on eritasapinnalised, ulatudes läbi kahe korruse (poolkorruse kaupa). Esimesel korrusel on individuaalsete garaažide ja sissepääsudega nn ridamajatüüpi korterid. Hoovipoolsele fassaadile avanevad vaheldumisi rõdud ja galerii. Hoonemahu poolitab läbi maja ulatuv trepikoda koos lifti­ šahtiga. Viienda korruse korteritel on sisekvartali poole avanevad väga avarad sauna ja sauna eesruumiga katuseterrassid. Komeedi tänava poolse maja korterite müügiga alustasime 2011. aasta jaanuaris. Keldrikorruse garaažis paiknevad soojad ja valvega parkimiskohad.

www.komeedi14.ee

Lasnamäe ärimaja – sinu eduka äri uus kodu Äri- ja büroohoone Osmussaare tee 8 asub Tallinnas Lasnamäe linnaosas Fakto AS Nissani autokeskuse (Osmussaare 10) kõrval ning kulgeb piki Peterburi teed Tallinna poole. Maa-ala jääb ühelt poolt Peterburi maantee ja teiselt poolt Osmussaare tee vahele. Ärimaja asub Lasnamäe kiiresti arenevas ning tervikliku infrastruktuuriga piirkonnas. Hoonel on viis maapealset korrust, hoonealune garaaž ning neli trepikoda ja lifti. Kõik büroo- ja kaubanduspinnad on mugavad ja valgusküllased. Unikaalne fassaadilahendus on huvitav ja võimaldab paigutada kõik töökohad akende juurde. Ligipääs kontoritele on mugav ja paindlik. Iga kontori juurde kuulub liftiga trepikoda. Lifti tööd saab programmeerida kliendi vajaduste järgi. Maa-alusest parklast saab liftiga kontorisse sõita. Hoones kokku 7200 m2 hästi valgustatud büroopinda. Pindade suurused algavad 131 m².

www.tohu.ee 12

13


Müügiinfo: ALG Liisingu AS Hirvo Lukas tel 508 9234, 614 3322 hirvo@alg.ee

www.alg.ee

TÖÖSTUSE 31, Tallinn

Valmimise aeg: 2011 Korterite suurused: 23,1–85,3 m² 1toaline korter: 23,1 m², hind 34 000 € 2toaline korter: 51,6 m² + terrass 11,4 m², hind 82 500 € Lisainfo: Parkimine suletud sisehoovis. Maitsekalt renoveeritud kolmekordne puitelamu Tallinna kesklinnas. Käe-jala juures kõik eluks vajalik: poed, koolid, lasteaiad, ühissõiduki peatused. Samas on säilinud Kalamaja asumi hõng ja privaatsus. Renoveeritud on ka enamik ümberkaudseid elamuid.

Mäepealse 24 müügiinfo: Anneli Põldra tel 528 4244, e-post anneli.poldra@yit.ee AS YIT Ehitus Pärnu mnt 102c, 11312 Tallinn

Mäepealne elu Mustamäe ja Nõmme piiril Mäepealse tänava elamukvartal asub Mustamäe ja Nõmme piiril. See on elukeskkond, kus linnalähedus on kooskõlas looduse ja aktiivse eluviisiga. Elukoht, kus on võimalik nautida sportlikku eluviisi ning männimetsa hõngu selleks linnast välja sõitmata. ASi YIT Ehitus arendatavast projektist on tänaseks valmis ehitatud neli maja, igas ka elanikud juba sees. Valmimas on uus maja aadressiga Mäepealse 24.

Roheline ümbruskond Korruselamute lähikonda jääb Harku, Nõmme ja Mustamäe rekreatiivala oma liikumisradadega, Nõmme spordikeskus pakub tervislike eluviiside harrastamiseks võimalusi aasta läbi. Keskuse vahetus läheduses on veel Glehni loss koos pargiga ning allikaala – huvitav ökoloogiline ja maastikuline objekt. Mäepealse on hinnatud elukeskkond, sest seal on hästi välja arenenud infrastruktuur. Ümbruses on palju rohealasid, pisematele laste­aiad, Nõmme turg ning bussiühendus Tallinna kesklinnaga. 14

Mäepealse 24 Kuuekordsesse elamusse on planeeritud 40 korterit. Lisaks kuuele korrusele on maja all avatud planeeringuga soklikorrus, mille avatud ossa on kavandatud parkimiskohad ning suletud ossa panipaigad ja tehnoruumid. Sissepääs majja asub samuti soklikorrusel. Kõikidel korteritel on rõdu ning lõunapoolse külje esimese korruse korteritel ka terrass. Arhitektuurilises mõttes on majade planeerimisel lähtutud linnainimese elustiilist, samas võimaldab rõdude ja terrasside olemasolu nautida ka looduslähedust. Korterite plaani­ lahendus on kompaktne, olles ratsionaalne nii mõõtmetelt kui ka tubade asetuselt. Majade paigutus kruntidel lubab hästi nautida avaraid vaateid, mis on võimalik tänu olemasolevale huvitavale pinnavormile – Nõmme metsa ja klindi vahelisele alale. Majade ümbrusesse on planeeritud parkimiskohad. Mäepealse 24 maja puhul jääb terrassidega piirnev külg Mäepealse tänava äärde. Kolme kavandatava maja krunt on piiratud ühise aiaga ning sissesõidule paigaldatakse tõkkepuu.

Valmimise aeg: 2007 Korterite suurused: 36,6–132,4 m²

HEKI TEE 6, Haabneeme, Viimsi

1toaline korter: 43 m², hind koos köögimööbli, parkimiskoha ja panipaigaga 56 000 € 2toaline saunaga korter: 81,2 m² + rõdu 4,8 m², hind koos köögimööbli, garaaži ja panipaigaga 91 000 € 2toaline korter: 77,6 m², hind koos garaaži ja panipaigaga 87 000 € 3toaline korter: 94,2 m², hind koos garaaži ja panipaigaga 108 000 € Lisainfo: Parkimine suletud maaaluses parklas. Ruumikad korterid liftiga viiekordses kivimajas. Ehitusel on kasutatud ainult kvaliteetseid materjale. Majale on omistatud energiaklass B, st minimaalseid kütte- ja remondikulusid. Käe-jala juures kõik eluks vajalik: poed, koolid, lasteaiad, ühissõiduki peatused. Mõnesaja meetri kaugusel on mõnus suplusrand. Tervisespordi huvilistele on kasutada valgustatud kergliiklustee.

PIRNIPUU 87, Soosaare, Muuga

Kolme boksiga ridaelamu Valmimise aeg: 2011 Krundi suurus: 1000 m² Boksid suurusega: 106 m² Hind: al 82 500 € Lisainfo: Kolme magamistoaga kahekordsed boksid Muuga aedlinnas uuselamute rajoonis. 15minutilise autosõidu kaugusel Tallinna kesklinnast. Linnaliini bussipeatused mõnesaja meetri kaugusel. Ümbruses ainult eramud. Vaikne ja rahulik elukeskkond Tallinna külje all asuvas endises suvitusrajoonis.

Kinnistu on heakorrastatud. Rajatud autoparkla. Maja valmib 2011 aasta lõpuks. www.yitkodu.ee 15


REALIA GROUP

Suurim valik arendusprojekte! Vaata kõiki: www.pindi.ee/projektid

KORTERID KADRIORUS, KOLLASEL TN

KORTERID LAULUKAARE NAABRUSES

KORTERID KRISTIINES, RÄÄGU TN

1-3 toalised korterid Tallinna ühes kõrgeimalt hinnatud, rohelises ja vaikses piirkonnas. Korterid on valgusküllased, avara planeeringuga ning maast laeni akendega. Maja keldri - ja esimesel korrusel asuvad parkimiskohad ja panipaigad. Hinnad alates 80 709 EUR. Marge Sinimets, tel 511 9390

2-3 toalised korterid, üp 47,6 ja 77,2 m². Vana-Kuuli tänaval asuvatel korteritel on mõistlikud planeeringud, avarad rõdud ja kvaliteetne siseviimistlus. Iga korteri juurde kuulub esimesel korrusel asuv panipaik. Majade ümbrus on piiratud aiaga, siseõues lastemänguväljakud. Hinnad alates 60 730 EUR. Marge Sinimets, tel 511 9390

1-3 toalised korterid, üp 45,5-83,9 m². Ümbruskonna madal hoonestus ja suured haljastatud hoovid loovad mõnusa omaette keskkonna. Maja sulandub sellesse miljöösse ideaalselt - intiimne, vaikne, suur hoov ja avarate rõdudega korterid. Hinnad alates 82 766 EUR. Helena Mandel, tel 503 8213 Marge Sinimets, tel 511 9390

KORTERID NÕMMEL, JANNSENI TN

EKSKLUSIIVSED KORTERID VANALINNAS

KORTERID PEETRI KÜLAS, SALU TEEL

1-4 toalised korterid, üp 89,9-127,9 m². Avarad ja erinäolise planeeringuga korterid. Iga korteri juurde kuulub autokoht kõrghaljastusega hoovi parklas ja panipaik keldris. Hoovis on grillinurk ja liivakast, sillutiskiviga kaetud parklaosa. Hinnad alates 95 000 EUR. Marge Sinimets, tel 511 9390 Andres Teder, tel 507 2216

Korteritel on kordumatud ja omanäolised siseplaneeringud. Enamikel korteritest on põnevad terrassid, mis on rikkalikult haljastatud ja pakuvad suurepäraseid vaateid linnale. Majas on võimalik nautida mitmeid teenuseid, mida pakutakse oma maja inimestele "sõbrahinnaga". Tiia Sooaluste, tel 509 1503 Eha Ermo, tel 518 6440

2-4 toalised korterid, üp 61,1-103,7 m². Kõikide korterite juurde kuulub rõdu või terrass, panipaik maja soklikorrusel ja parkimiskoht tõkkepuuga suletud õuealal. Ehitustööd on juba alanud ja korterid valmivad detsembris 2011. Hinnad alates 85 995 EUR. Triin Sild, tel 562 371 46 Neeme Liiva, tel 527 2623

KORTERID PEETRI KÜLAS, VAHTRA TEEL

LAGEDA ELURAJOON KIILI VALLAS

UUESALU ELURAJOON RAE VALLAS

1-3 toalised korterid, üp 45,5-83,9 m². Elukeskkonda väärtustavad värskelt valminud lasteaed, põhikool ja tervisekeskus, looduskaunis ning roheline keskkond, mänguväljakud, privaatsus. Hinnad alates 895 EUR/m². Ivar Sinilaid, tel 506 7774 Helena Mandel, tel 503 8213

Linnakärast eemal asuv turvaline ja perspektiivikas piirkond. Tulevastel elanikel on võimalik osta nii ridaelamubokse (al 88 837 EUR) paarismaju (al 111 845 EUR), krunte (al 41 543 EUR) kui ka kahte erinevat tüüpi eramuid (al 120 793 EUR). Marge Sinimets, tel 511 9390 Helena Mandel, tel 503 8213

Uuesalus on A-klassi energiamärgisega majadsoojapidavus ja säästlikkus on kinnitust leidnud ka viimastel külmadel talvedel. Uuesalust viib Tallinna kesklinna ühistransport. 2011. a. valmib külaseltsi ja arendaja koostöös uus laste mänguväljak. Uuesalu on perekeskne kobarküla! Triin Sild, tel 562 371 46

PINDI KINNISVARA/ERI KINNISVARA Tartu mnt 16, Tallinn tel 610 3900 gsm 512 0280 e-post tallinn@pindi.ee www.pindi.ee www.eri.ee

KinnisvaraEkspress mai 2011  

EE lisa KinnisvaraEkspress (mai 2011)

KinnisvaraEkspress mai 2011  

EE lisa KinnisvaraEkspress (mai 2011)

Advertisement