Page 1

Ekspress

27. oktoober 2011

TULEVIKU PEREMUDEL Aastaks 2012 on Toyota keskkonnasõbralikus hübriidiperekonnas rohkem mudeleid kui ühelgi teisel autotootjal: lipulaev Prius ja selle erimudelid, pistikust laetav Prius Plug-In Hybrid ning mahtuniversaal Prius+, kompaktne pereauto Auris HSD ja nutikas linnakulgur Yaris HSD.

Tee hübriidiperega lähemat tutvust: toyota.ee Toyota hübriidide kombineeritud kütusekulu 2,1–4,3 l / 100 km*, kombineeritud CO₂ emissioon 49–99 g/km. * Heidete ja kütusekulu väärtused võivad muutuda sõltuvalt lõplikust homologatsioonist.


Oko juhtkiri

E-vabariik ja e-vaba riik

Ö

koekspressi järjekordset numbrit kokku pannes puutusin varasemast rohkem kokku e-teemaga. Toiduliidu seminaril sain teada, et kõik e-d ei ­olegi kahjulikud. Mahetootjate lõunalauas selgus, et Eestis on 1400 mahetalunikku. Mailboksi on viimasel ajal potsatanud järjest tutvustusi e-vabadest uudistoodetest. Tundub uskumatu, aga täiesti võimalik on komplekteerida toidukorv, kus on ainult tervislik toit. Ja mis veelgi uskumatum, selleks ei pea minema talupoodi või mahekauplusse. Ka toiduainetööstuse suurtootjad on hakanud panustama e-vabadusele: Maks & Moorits tegi tootesarja, kus ei kasutata maitsetugevdajat; Leibur investeeris tooteliini, et ei peaks lisama toodetesse säilitusaineid; Santa Maria tõi turule mahemaitseainete sarja; Felixil on Eco-ketšup jne. Septembris lõi kõiki pahviks uudis Saarioinenilt, et ka e-vaba valmistoit on võimalik. Loosung “Eelista eestimaist” on saamas täiesti uue kõla. Võib-olla peaks võtma suuna, et see loosung kõlaks kaugemale kui Eesti. Eesti on mägede puudumise tõttu roheline geograafilisel kaardil ja metsade rohkuse tõttu ortograafilisel fotol. Ehk peaksime olema rohelised ka mõttelaadilt. Väikesel riigil on lihtsam millegi erilisega silma paista. Võib-olla oleks just nüüd õige aeg maailmale tutvustada Eestit lisaks e-vabariigile ka evaba riigina. Külli Värnik toimetaja

ÖKOEKSPRESS, kommertsväljaanne Toimetaja Külli Värnik, kylli.varnik@lehed.ee, tel 669 8296 Projektijuht Külli Kruusandi, kylli.kruusandi@lehed.ee, tel 669 8237

www.tervix.ee

EE lisade juht Piret Tamm, piret.tamm@lehed.ee, tel. 669 8191 Kujundus Tuuli Prees Korrektuur Katrin Hallas Väljaandja AS Eesti Ajalehed Trükk: AS Printall

KOOSTÖÖPARTNERID: Elulill, Loodusravikliinik, Leader Eesti, Toyota Baltic AS, Tallinna Transpordiamet, Tallinna Vesi, L&LNordic OÜ, Saarioinen Eesti OÜ, Sojaliit

OÜ Tervixil on suurim valik astelpajutooteid Eestis. Tervixi tooted on müügil apteekides ja loodustoodete poodides, suurematel messidel, laatadel. Vaata ka:

www.tervix.ee

– u t s a v e l e s i Süg

! a g i x i v r e T t l u tervislik ASTELPAJUÕLI Sügisel muutub ka meie toidulaud. Tervixi astelpajuõli on parim looduslik vahend kõrvetiste vastu. Erinevalt välismaistest vahenditest, mis leevendavad kõrvetisi vaid hetkeks, on Tervixi astelpajuõlil pikaajalisem toime. Astelpajuõli võitleb kõrvetiste vastu, ravides samal ajal ka refluksihaigust. Antioksüdantsete omaduste tõttu sobib astelpajuõli kiiritusravi saavatele haigetele. Astelpajuõli määritakse nahale enne kiiritusravi saamist, et vähendada kudedes rakukahjustusi. On teada, et 1986. aastal Tšernoboli katastroofipiirkonnas töötanud eestlastele soovitati naastes tarvitada astelpajuõli.

ASTELPAJUSIIRUP

Külmad ja märjad sügisilmad toovad kaasa nohu, köha ja kurguvalu. Ärge oodake haiguse tulekut, vaid valmistuge võitluseks. Astelpajusiirup tugevdab teie immuunsüsteemi, tõstes organismi vastupanuvõimet külmetusele ja viirushaigustele. Astelpajusiirupist on abi ka haigustest ja operatsioonidest taastumisel ning üldise väsimuse ja kurnatuse korral. Tervistavat jõudu annab astelpajumarjas rohkelt sisalduv C-vitamiin, mitmed B-grupi vitamiinid ja mineraalained. Segage 1–3 spl siirupit klaasitäie sooja või külma veega. Jooge 1–3 klaasi päevas ja olge terve!


Oko mess

Uma Mekk – hea ja kvaliteetne Võrumaa toit Kuigi Eesti on väike, tunnetame ikkagi vahet Põhja- ja ­Lõuna-Eestil. Eriti omanäoline on maakondadest Võrumaa, ja seda mitte ainult keele tõttu. Erilised on seal traditsioonid, eriline on sealne toidulaud. 2009. aastal loodi kaubamärk Uma Mekk, mille abil kõigile Võrumaa erilisi maitseid tutvustada.

U

ma Mekk kutsuti ellu 2009. aastal kohalike ettevõtjate, Võru Maavalitsuse ja Võrumaa Partnerluskogu ühisest soovist tunnustada põllumeest, ettevõtjat, toidutootjat, iga tublit maaharimise ja toidulauaga seotud töötegijat. Kunstnik Epp Margna kujundatud logo aitab kliendil poeletilt kergesti üles leida Võrumaal kasvanud ja toodetud toidukauba.

Uma Mekk näitab kvaliteeti Uma Meki kaubamärgi väljastamise reglement on lihtne – see antakse ainult kvaliteetsele Võrumaalt pärit tootele. Kaubamärki kandev tooraine (köögivili, puuvili, teravili, liha, piim, munad, metsaannid jms) peab olema kasvatatud või kasvanud Võrumaal. Kaubamärki kandev toodang (hoidised, mahlad, küpsetised, liha- ja piimatooted jms) ja toit (toitlustusettevõttes serveeritav või catering) peab vastama järgmistele tingimustele: toorainest peab vähemalt 50% olema kasvatatud Võrumaal, toiduvalmistamise viis on iseloomulik Lõuna-Eestile ning keelatud on GMOd ja paljud E-ained. Uma Meki kaubamärki kannavad 29 toodet, neist väljaspool Võrumaad on tuntumad Nopri Talumeierei tooted ja Taarapõllu talu marjakrõpsud ning mahlad. Uma Meki kvaliteedimärki antakse välja jooksvalt, 2011. aastal lisandusid nimekirja Jõeniidu talu kitsepiimajuustutooted, Hämsa kõrtsi karask suitsulihaga ja Kubija hotelli restorani hommikusöök ning rahvuslikus stiilis õhtusöök.

Uma Meki mahekonverents Kvaliteedimärgi andmine pole Uma Meki ainus väljund, kaubamärki teatakse kohaliku väiketootmise edendaja ja mahetootmise propageerijana. “Karjakasvatajaid ja piimatootjaid Võrumaal jagub, osa sellest on mahetoodang, aga väiketootmiste puudumise tõttu müüvad nad oma toodangu suurtootjatele,” tunneb Uma Meki eestvedaja Ave Tamra väiketootjatele kaasa. “Oleks ju täiesti teostatav, et see piim realiseeritaks hoopis Võrumaa koolides.” Teise ideena tahab ta koolikokad suvel tööle rakendada, et nad koolisöök-

lates talveks vajaliku moosi ja mahla ise keedaksid. “Esiteks saaksid meie lapsed niimoodi kohalikku ja kvaliteetset toitu, teiseks ei peaks me toetama suurtootjaid,” toob kohaliku toidu aktivist välja kaks olulist põhjust. Mahetootmise tunnustamiseks ja propageerimiseks korraldab MTÜ Võrumaa ­Partnerluskogu 4. novembril Nursis Võrumaa Masinaühistu ruumides Uma Meki mahekonverentsi “Tervislik toit ja selle tootmise perspektiivid”. Konverents algab kell 9.30, avasõnad ütlevad põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, Võru maavanem Andres Kõiv ja Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen. Maheteemadel võtavad sõna teadlased ­Eesti Maaülikoolist, mahekasvatajad ja mahekaubanduse edendajad. Tutvustatakse nüüdisaegset mahetootmisse sobivat agrotehnikat ja maheväetisi. Sõnavõttude vahepeal saab mekkida kohalikku toitu ja UMA Meki kaubamärki kandvaid tooteid kaasa osta. Täpsem konverentsi kava www. voruleader.ee.

Uma Meki suurlaat Mahekonverentsile järgneval päeval, 5. novembril toimub Võru spordihallis Uma Meki suurlaat. Tegu on laadaga, kus kauplevad peamiselt oma kasvatatud/valmistatud toidukauba pakkujad. Käsitöömeistritelt võib osta toiduga seotud kaupu: lusikad, kulbid, kausid, korvid, rätikud, laudlinad, põlled ... “See pole ainult Võrumaa tootjate laat, kauplejaid tuleb kohale üle Eesti, kaugeimad tulijad on Hiiumaalt,” tutvustab üritust UMA Meki projekti­ juht Ave Tamra. Laat toimub teist aastat, laadaplatsiks on valitud spordihalli 1000ruutmeetrine palliväljak. “Möödunud aastal ma ei saanud laadaeelsel ööl sõba silmale, kartsin, et laadale tuleb vähe osalejaid ja külastajaid,” meenutab Ave oma kahtlusi liiga suure ruumi asjus. Tegelikkuses oli aga asi hoopis vastupidi. “Autosid polnud kusagile parkida ja paljudel müüjatel sai kaasavõetud kaup juba keskpäeval otsa.” Tänavu on Ave suurürituseks paremini valmis,

UMA MEKI märki kannavad

Nopri Talumeierei sõir, talukohupiim koorega, taluvõi ja Nopri koorekaramell. Jõeniidu talu kitsepiimajuustutooted Iskna juust, Iskna köömnejuust ja Iskna suitsutatud juust. Taarapõllu talu (Edgar Kolts) aedvaarikakeedis, mustsõstramahl ja mustikakrõps. Alt-Lauri talu tikri-basiilikukaste, magushapu kõrvitsakaste ja mustsõstrakaste. Tammiku talu kõrvitsapüreesupp, sibulapirukas ja seemneleib. Hämsa kõrtsi karask suitsulihaga. Ants Mulla kasvatatud toidukartulid ­Arielle, Secura, Laura ja Vineta. Mardimäe talu (Mart Uibokand) ökokartulid Gunda, Ants ja Vineta. Kutsa-Tannili talu (Reeno Sikk) arbuus Sugar Baby ning kõrvitsad Talvine Magus ja Big Mac. Kubija hotelli restorani hommikusöök ning rahvuslikus stiilis õhtusöök.

möödunud aasta kogemusest ta teab, et külastajaid on tulemas igast Eestimaa nurgast. “Meil on kodulehel soovituslikud ööbimiskohad ja nendest väga paljud on juba välja müüdud.” Suurlaat algab kell 10 ja kestab 16ni. Laadal esinevad Võrumaa muusikakoolide õpilased, kutsehariduskeskuse üliõpilased pakuvad mekkimiseks traditsioonilisi vanu toite. Eelregistreerijatele toimub kokakoolitus “Kohalik toit euroopalikus vormis”, mille viivad ellu Dimitri Demjanov ja Ants Uustalu Eesti Kulinaariainstituudist. Toimub viktoriin, parimad tooted saavad auhindu. Pere pisematele on avatud töötuba. Kellel veel novembri esimeseks nädalavahetuseks plaanid tegemata, sel tasub Võrumaa reis ette võtta küll. Mahekonverentsi ja suurlaadaga saab kombineerida ekskursioone Võrumaa kaunitesse paikadesse – Haanja mäed, Paganamaa, Piusa koopad ja palju muud. Jõeniidu talu, Hämsaare puhketalu, Sepa talu, Arossa villa, Vaskna turismitalu, Tamula hotell ning muidugi Kubija hotell pakuvad Uma Meki mahekonverentsi ning suurlaada külastajatele soodsaid majutuspakette koos Uma Meki menüüdega.

MTÜ Võrumaa Partnerluskogu on LEADERi piirkondlik tegevusgrupp, mis ühendab Võrumaa kümmet valda. Liikmeteks on nii kohalikud omavalitsused, ettevõtjad kui tegevuspiirkonna mittetulundusühendused. www.voruleader.ee

3


,CG TERVIS

Võluvits aitab külmetuse vastu

Sügiseses tänavapildis kohtab sagedasti punetavate, tilkuvate ninadega ja karedahäälseid inimesi. Märk sellest, et külmetushaiguste hooaeg on pidulikult avatud.

S

ügis on aeg, mil lapsed lähevad taas kooli või lasteaeda ja täiskasvanud sätivad end jälle töölainele. Kui seni oli organism harjunud rahuliku ja vaba elutempo ning suveilmadega, siis nüüd korraga nii palju uut – varajased tõusmised, range distsipliin, stress, heitlikud sügisilmad, kus palju niiskust ja vähe päikesevalgust. Kõik see mõjutab tugevalt meie organismi talitlust. Haigestumine tähendab alati immuunsüsteemi nõrgenemist.

Ohutum on haiguse ennetamine Inimestena oleme kõik erinevad, nii reageerime ka haigustele erinevalt. Enamasti tähendab külmetus meie jaoks nohu-köha-kurguvalu-palavikku. Kõikidel inimestel ei pruugi avalduda kõik need neli sümptomit, mõnel avaldub neist ainult üks-kaks. Kõik oleneb meie organismi tugevusest, toitumisharjumustest, kehalisest aktiivsusest – ühesõnaga, ka eluviisist. Esimeste külmetusilmingute tekkides ei tasu jääda ootele, et mis ja kuidas edasi juhtuma hakkab. Tegutseda on vaja kiiresti, vähemalt 24 tunni jooksul, et ära hoida haiguse ägenemist ja lühendada selle kulgu. Teadupärast ei aita meid viirusliku haiguse ehk külmetuse korral antibiootikumid. Seega tuleb leida teine tee, sest oluline on hakata ebameeldivaid sümptomeid leevendama. Alati on efektiivsem ja ohutum haiguste ennetamine. Nii ka külmetuse korral.

Loodusravimitega külmetuse vastu Ühed ohutumad on loodusest pärit, puhtad, sünteetiliste säilitusainete ja toiduvärvide vabad preparaadid. Väga hea tagasiside patsientidelt on saabunud meie oma kodumaiste ravimtaimede ja marjade baasil toodetud uue tootesarja Võluvits kohta. Tooted on välja töötatud Eestis firma Elulill OÜ poolt ja ka toodetud Eestis. Neid võib leida peaaegu igast apteegist. Võluvitsa eeliseks võib pidada asjaolu, et sari baseerub kodumaistel taimedel, mis on meie organismile tuttavad. Neil on kõrge puhtuse ja ohutuse tase, ning vedelikud imenduvad organismis paremini ja kiiremini kui tahked vormid. Enamik tooteid sisaldavad hea tava kohaselt seitset eri droogi. Võluvitsa tootepere valikus on külmetussümptomite leevendamiseks kolm looduslikku preparaati.

Kolm võluvitsa haiguse raviks Võluvits Köhasiirup – terve pere köhaabi. Sobib tänu koostises leiduvatele taimsetele ekstraktidele kuiva-haukuva köha korral, soodustab higieritust, aitab alandada palavikku ning stimuleerib immuunsüsteemi. Köha ei maksa ootama jääda. Meeldivamaitselist siirupit võib hakata tarbima kohe, kui ilmnevad esimesed ebameeldivad külmetusele iseloomulikud aistingud. Köhasiirup muutub vägagi nauditavaks manustatuna koos sooja taimeteega. Loomulikult sobivad siirupi lahjendamiseks ka tavaline kraanivesi, mahl. Nohust aitab võitu saada Võluvits Ninaõli, mis mõeldud nii vesise kui kinnise nina korral õhukanalite avamiseks, ninalimaskesta tursete alandamiseks. Ninaõli niisutab ja pehmendab kuiva limaskesta, mis enamasti on tingitud kuivast õhust ruumides (elektriküte, konditsioneerid). Juba alanud nohu korral pidurdab ninalimaskesta liigset kuivamist ja koorikute teket. Sobib suurepäraselt ka inhalatsioonideks ning õhu desinfitseerimiseks elu- ja tööruumides. Kui seda imepärast mahedat eeterlike õlide segu nina alla määrida, aitab ta ära hoida haigustekitajate sissetungi nina kaudu ning takistab nende paljunemist. Kui kurgus kriibib ja hääl kipub kaduma, on oodatud hea suuhaldjas Võluvits Suuõõnele, mille toime ilmneb juba lühikese aja jooksul. See looduslik pumppihusti valmistab meeldiva üllatuse. Kogu suuõõnt valdab pehme, mahe maitse, mistõttu on pihusti suureks abiks ka laste tohterdamisel. Suuõõne taimne preparaat on hea abiline mitmesuguste suulimaskesta- ja igemeprobleemide korral (stomatiit, igemekahjustused, suusoor, mikrohaavandid suulimaskestal jne), samuti kiirendab ta suunurgalõhede paranemist. Leevendust leiavad ka proteesikandjad, kes hädas proteesialuse ebameeldiva kihelussügelustundega. Ja mis peamine, kogu suu täitub värskustundega. Võluvitsa tooted on saadaval apteekides. Uuri lisa kodulehelt www.elulill.ee. Reet Teemets Farmatseut

Otse Eesti loodusest Sinu pere heaks! 44


LOODUSLIKUD VITAMIINID C-vitamiin kibuvitsaga Toidulisand täiskasvanutele. Sisaldab C-vitamiini (L-askorbiinhape) ja kibuvitsamarjajahu. Pakendis 100 tbl. C-vitamiin aitab suurendada organismi vastupanuvõimet haigustele.

E-vitamiin Looduslik toode, suhkru-, soola- ja tärklisevaba. 1 kapsel sisaldab 67 mg E-vitamiini. Pakendis 100 softgel-kapslit E-vitamiin on hea hormonaalseks toimimiseks, kasulik nahale ja südamele. On ka antioksüdant.

D3-vitamiin Toidulisand, vitamiinitoode D3-vitamiin 10 ug (kalamaksaõlist). 1 kapsel sisaldab D-vitamiini 400 ky (kalamaksaõli). Pakendis 100 kapslit. D-vitamiin omab tähtsat rolli kaltsiumi imendumisel inimese organismi. D-vitamiini toodetakse nahas päikese UVBkiirte toimel.

Oko tervis

Metüülkobalamiin (B12-vitamiin) B12-vitamiini sisaldav bioorgaaniline toidulisand. Selles tootes sisalduvad vitamiinid ja mineraalid samasugusel orgaanilisel kujul kui puu- ja köögiviljades. Seetõttu imenduvad ja omastuvad nad organismis eriti hästi. 1 tablett sisaldab 1 mikro­grammi B12-vitamiini (40% soovitatud päevasest annusest). Pakendis 64 tbl. B-rühma vitamiinidel on tähtis osa raku ainevahetuses. B12-vitamiin on hea ajutegevusele.

Kas looduslikud või sünteetilised vitamiinid?

Vitamiinide vajaduse üle enam ei vaielda, sest lugematud uuringud on näidanud, et nad on elu ja hea enesetunde säilitamiseks asendamatud. See-eest põhjustab vaidlusi küsimus, kas looduslikud ja sünteetilised vitamiinid on võrdväärsed.

L

ooduslikud vitamiinid säilitavad oma “vitamiinsuse” rakutasandini välja, sünteetilised vitamiinid seevastu oksüdeeruvad kergemini ja minetavad aktiivsuse. Uuringutest on ilmnenud, et proteiinidega ühinenud vitamiinid ehk looduslikud vitamiinid imenduvad paremini, täidavad paremini oma otstarvet ja püsivad organismis kauem kui sünteetilised vitamiinid. Sünteetilised vitamiinid ei ühine proteiinidega, looduslikud vitamiinid aga on alati seotud proteiinide, süsivesikute ja bioflavonoididega.

Looduslikud vitamiinid aitavad põletike puhul Arstipraktikas on täheldatud, et patsiendid, kes on kasutanud sünteetilisi vitamiinitooteid, haigestuvad grippi ja põletikulistesse haigustesse samamoodi nagu varemgi. Kui aga hakatakse tarvitama looduslikest allikatest saadud vitamiinitooteid, haigestutakse märksa harvemini ja isegi kui jäädaksegi grippi, saadakse juba mõne päeva pärast terveks. Ka ei arene looduslike vitamiinide tarvitajatel haigus edasi põskkoopa-, kopsu- või kõrvapõletikuks ja seetõttu jäävad ära antibiootikumikuurid. Samuti kaovad kuseteedenakkused. On täheldatud, et lastel, kes D-vitamiini tilkade asemel kasutavad kalamaksaõli ja muid looduslikke vitamiine, suureneb vastupanuvõime haigustele. Kuna looduses moodustavad vitamiine vaid elusad rakud, on vitamiinid alati seotud oma lähteainega. Need kaas- või lähteained moodustavad sageli looduslikke vitamiine sisaldava aine põhiosa, samas kui sünteetilised vitamiinid pole muud kui pelgalt keemilised ühendid. Looduses ei esine toitaineid kunagi “vabana”, loodusest ei leia ainult proteiine, ainult rasvu või

ainult süsivesikuid. Kõikide nende ainete molekulid on äärmiselt keeruka kolmedimensioonilise ülesehitusega, mille olemust ei osata siiani lõplikult seletada. Organismile hädavajalikud toitained, nagu vitamiinid ja mineraalid, on samuti kokku põimunud, neidki ei leidu eraldiseisvatena, vaid nad koosnevad ühendmolekulidest.

Me vajame muna, mitte selle koort Loodusliku C-vitamiini kompleks sisaldab P- (bio­ flavonoidid), J- (koliin) ja K-vitamiini. J-vitamiin kannab edasi hapnikku, P-vitamiin omakorda takistab “purunemist” (hoiab näiteks kapillaarid tervetena). Loodusliku C-vitamiini juurde kuulub teinegi tegur: vase-ensüüm. Seda on vaja hemoglobiini moodustamiseks ja aneemia vältimiseks.

Ökoapteek Eliksiir pakub tooteid meditsiinilisest mõtteviisist lähtudes. Toodete valikul on tingimuseks see, et tegemist oleks PUHTA loodustootega, millel on algupärane kuju, milles ei ole sünteetilisi lisandeid ja mis ei ole geenmuundatud. Müügil ka superfood’id. Järve Keskuse II korrus E–P 10–21. Tel 6060811

Edasimüüjad

Internetipood www.eliksiir.ee. Tallinna Kaubamaja, Juuste Akadeemia Solarise toidupood, Tallinn Biomarketid, Tallinn Mahemarket, Tallinn Rohujuur, Tabasalu Tervisepesa, Tartu Vianaturale, Tartu Ökopood Mahemark, Pärnu

Sünteetiline askorbiinhape on keemiline ühend, milles puuduvad kõik need tegurid, ja see ei saa kunagi mõjuda samamoodi nagu looduslik C-vitamiin, seetõttu ei avalda ta ka gripi või muude haiguste puhul säärast mõju nagu looduslik C-vitamiin. Sünteetiline askorbiinhape on loodusliku C-vitamiini kompleksi antioksüdant, umbes selline nagu munakoor, mis kaitseb muna ennast. Uuringud on näidanud, et rohkesti looduslikku C-vitamiini saavate inimeste tervis on parem kui nendel, kes kasutavad kunstlikku askorbiinhapet. Ka on leitud, et 30 mg looduslikku C-vitamiini hoiab vähki ära sama tõhusalt kui 2000 mg sünteetilist askorbiinhapet. Loodus teab, mida me vajame: muna, mitte selle koort.

Rasvavabad tooted nõuavad A-vitamiini A-vitamiini leidub üksnes loomsetes toodetes, A-vitamiini parimad looduslikud allikad on rasvased piimatooted ja rasvasest kalast saadud toidud. Muret tekitab üha rohkem leviv püüe kõrvaldada meie toiduvalikust kõik looduslikud rasvad ja asendada need rasvavabade toodetega. Koos rasvaga eemaldatakse toidust ka rasvas lahustuvad vitamiinid ja organismile hädavajalikud rasvhapped. Iga kord, kui eemaldame või vähendame aineid, mis on toiduaine looduslikud osad, tasuks kaaluda sellest tulenevaid plusse ja miinuseid. A-vitamiin suurendab harknäärme vastupanuvõimet bakteritele ja viirustele ning soodustab hingamis-, seede- ja eritusorganite normaal­ set tegevust. A-vitamiin on tähtis ka last ootavatele naistele. Uuringud on näidanud, et suuremad A-vitamiini annused vähendavad sündivatel lastel jänesemoka riski. Tiina Keldrima, loodusarst 5


Oko toit

Kõik lisaained pole kahjulikud Tulenevalt nende põhifunktsioonist jaotatakse lisaained rühmadeks: toiduvärvid (E100– 199); säilitusained (E200–299); antioksüdandid (E300–399); emulgaatorid, stabilisaatorid (E400–499). Lisaks on kasutusel lisaainerühmad, nagu happesuse regulaatorid, jahuparendajad, paakumisvastased ained, lõhna- ja maitsetugevdajad, magusained, paksendajad, pakendamisgaasid jne (E500– ...). Viimasel ajal on kõige enam kõneainet pakkunud E621 – naatriumglutamaat. Selle vastakate mõjude valguses ning ajaloos kasutatud mürgiste toiduvärvide tõttu arvatakse ekslikult, et kõik E-d on mürgised. Kõige vähem kahjulikud on looduslikud, loomse või taimse päritoluga ained. Nende lagundamisega saab organism ise hakkama. Näiteks karmiini (E120) saadakse viigikaktusel elavast kilptäist, agar-agar (E406) ja karragenaan (E407) pärinevad merevetikatest, pektiin (E440) puuviljadest jne.

E-vaba valmistoit – see on võimalik!

Üks enamlevinud arvamusi valmistoidu kohta on, et see on rasvane, soolane, ebatervislik ja sisaldab meeletutes kogustes E-aineid. Saarioinen Eesti on otsustanud need müüdid purustada. Mamma köök panustab E-vabadusele ja septembris jõudis müügile esimene täiesti e-vaba valmistoidusari.

E

esti Toiduainetööstuse Liidu juhi Sirje Potisepa sõnul on Eesti tarbijate teadlikkus e-ainetest väike ning see vähenegi info on sageli müütidest kantud. Näiteks samastab ligi 50 protsenti tarbijatest e-aineid säilitusainetega. Seetõttu alustati oktoobris teavituskampaaniat “Tunne oma toitu”, mille eesmärk on selgitada eestimaalastele tootmises kasutatavate e-ainete päritolu ja kasutamise põhjuseid. Looduslikul kujul leidub e-aineid paljudes inimestele tuttavates toiduainetes, kuid seda lihtsalt ei teata. “Enamikus peredes kasutatakse küpsetiste valmistamisel söögisoodat ja sidrunhapet,” tõi toiduliidu juht näite. Paar aastat tagasi jõudsid turule Mamma valmistoidud. Tänaseks on Mamma supid, praed, salatid ja pannkoogid kiire elutempoga perede laual asendamatud. Mamma valmistoidud maitsevad hästi, sest need on valmistatud sarnaselt koduretseptidega ja kasutatud on koduseid tooraineid. 2009. aastal tunnistasid toidueksperdid Mamma pannkoogid parimaks valmistoiduks Eestis. Mamma missioon on edendada tervisliku valmistoidu turgu Eestis ja ta panustab oma suurköögis E-vabadusele. “Mamma köögis valmivad toidud nii nagu tavapere köögiski, kasutatakse

6

samu toiduaineid. E-d satuvad toitudesse ainult seeläbi, et need on olemas juba tooraines,” selgitab Saarioinen Eesti turundusjuht Iiris Viitmaa. Säilitamise eesmärgil ei lisata toidule ühtegi ainet, toit säilib värske hoopis tänu nüüdisaegsele pakendamisele. Saarioinen Eesti Rapla külje all asuva tehase põhiinvesteeringud on suunatud hügieeni ja steriilsusesse. “Toit valmistatakse steriilses köögis, pakendatakse kohe ja ladustakse ning transporditakse seejärel õigel temperatuuril. Poeriiulitel paiknev Mamma salat puutub esimest korda välistingimustega kokku, kui klient selle karbi kodus avab,” toob Iiris Viitmaa näite, kuidas säilivusaega tänu moodsale tehnoloogiale pikendatakse. Mamma pingutab E-ainetest loobumise nimel kõvasti. Tippsaavutus on sügisel müügile saabunud täiesti e-vaba lastesari. Mõeldes lastele, kellel pole koolist tulles kodus ootamas ema või vanaema sooja toiduga, hakkas Mamma sellest sügisest valmistama spetsiaalseid lasteroogasid. Valikus on riisipuder, lihapallid makaronidega ja pannkoogid šokolaadiga. Selline toodete valik pole sugugi juhuslik. “Šokolaadiga pannkoogid maitsevad ju kõigile. Samuti ei tea ma last, kes ei armastaks maka-

Teine rühm on loodusidentsed ained, mida küll looduses leidub, kuid mis valmistatakse sünteetiliselt, sest nii on odavam: sidrunhape (E330), õunhape (E296), meevaha (E901), askorbiinhape (E300) või säilitusained sorbiinhape (E200) ja bensoehape (E210). Need pole samuti tervisele ohtlikud. Sünteetilised lisaained on tervisele kõige kahjulikumad. Neil võib olla varjatud kõrvaltoimeid, mis ilmnevad alles aastate pärast. Näiteks aspartaam (E951), sahhariin (E954), tsüklamaat (E952) jt. Kahjulikud on asotoiduvärvid, näiteks tartrasiin (E102), päikeseloojangukollane (E110), asorubiin (E122), võlupunane (E129), briljantmust (E151) jt. Alati tuleb silmas pidada tasakaalustatud toitumise põhimõtet. Ühe ainega liialdamine võib olla tervisele kahjulik, seda nii e-ainete kui ka vitamiinide tarbimisel. rone. Lihapallid sinna kõrvale oli juba Karlssoni valik,” tutvustab uusi tooteid Iiris Viitmaa. “Riisipuder sai aga valitud sellepärast, et kiirputrudega saab hakkama igaüks, aga on vähe peresid, kes hommikul vaevuvad tervet tundi riisipudru keetmisele kulutama.” Aga Mammal on aega ja ta on kiirustavale perele maitsvad toidud valmis vaaritanud. Jääb üle vaid portsjon minutiks mikrolaineahju pista. Mamma lasteroad on pakendatud just lapsele sobivaks portsjoniks ja nende kirev pakend torkab lettidel kaugelt silma. Mammal on nüüd kass Miisu, kes on e-vabade lasteroogade kaanekangelane. Mamma lasteroad on täiesti e-vabad, kõik toidu valmistamiseks vajaminevad toor- ja maitseained toodetakse samuti e-vabalt. “E-vaba šokolaadi tootja leidmine oli tõeline väljakutse, aga hakkama saime,” tunneb Iiris Viitmaa saavutuse üle uhkust.


Okosäilitamine

Lock & Lock – midagi palju enamat kui säilituskarbid K as olete tundnud puudust nõudest, millega võiks toitu otse sügavkülmast ahju panna? Kas olete mõelnud, et säilituskarp võiks välja näha piisavalt kena, et sellest sobiks ka külalistele toitu serveerida? Lock & Lock on arvestanud nii nende kui ka mitmete teiste küsimustega, mis majapidamises ette võivad tulla. Lock & Lock on 1978. aastal Lõuna-Koreas asutatud ettevõte, mis on tänapäeval üks turuliidreid toidu ja jookide säilitamiseks ja valmistamiseks mõeldud nõude tootmises. Lock & Lock on enam kui 1000 patendi omanik, ja firma tooteid müüakse rohkem kui 110 riigis üle kogu maailma. 2010. aastast on Lock & Lock esindatud ka Eestis.

Üks väike näpunäide: kui ostate plasttooteid, siis nuusutage neid. Puhas plast on praktiliselt lõhnavaba, seevastu ebakvaliteetne plast lõhnab vängelt ja ebameeldivalt. Lock & Lock kasutab nõude tootmiseks vaid kvaliteetplastmassi ning kõik tooted on BPA-vabad. BPA (Bisfenool A) on üks levinumaid kemikaale koduses majapidamises – tegu on tööstusprotsessi kõrvalproduktiga, mida leidub nii plastkarpides kui ka veepudelites ja konservikarpides. Säilitamise ning eriti kuumutamise käigus eraldub plastmassist keemilisi ühendeid, mis söögiga inimese organismi satuvad. Paljudes riikides suhtutakse sellesse probleemi väga tõsiselt ja võimalusel püütakse BPAd toodetest välja viia või siis üldse toiduainetööstuses keelata (Kanada, Rootsi). Eestis oleme selles osas alles lapsekingades ning probleemi teadvustamine võtab veel aega – Eesti tarbijal on lihtsalt liiga vähe informatsiooni. “Loodetavasti saavad ka meie kaubanduses ostuotsuseid tegevad inimesed õige pea aru, et BPA-vabad tooted on tarbimise tulevik,” on Lock & Locki nõude maaletooja Kaimar Mölder veendunud. Lock & Lock ei tooda ainult kvaliteetseid plastmassnõusid, valikus on ka klaas-, keraamilised ja metallist nõud. Boorsilikaatklaasist nõud on väga vastupidavad ka äärmuslikele temperatuuridele: -100 kuni +400 oC. See teeb nõude kasutamise eriti mugavaks, sest anumaid võib asetada külmkapist otse ahju ning kasutada ka säilitus- ning serveerimisnõudena. Lisaks juba müügil olevatele klaasnõudele on uue aasta alguses oodata Eesti turule ka Lock & Locki keraamilisi nõusid. Kõike seda lugedes on ilmselt tekkinud kartus, et kõik need head omadused teevad Lock & Locki nõud tavatarbijale kättesaamatult kalliks. “Lock & Lock ei ole aga tegelikult sugugi kallis kaubamärk, vaid taskukohane kõigile, kellele lä-

Lock & Lock lahendab edukalt teie igapäevaseid probleeme: Probleem: Tavapärastes plastmassnõudes säilitatav ja soojendatav toit on tervisele kahjulik. Lahendus: Lock & Locki tooted on BPA-vabad ja toidu säilitamine ning soojendamine nendes ei ole tervisele kahjulik. Probleem: Intensiivselt lõhnavad toiduained (juustud, kala jne) tekitavad külmkappi ebameeldivaid lõhnu. Lahendus: Lock & Locki nõude hermeetilised sulgurid tagavad selle, et teie külmkapis on alati puhas õhk. Probleem: Mittehermeetilises pakendis toiduained püsivad värskena vaid mõned päevad. Lahendus: 100% hermeetilised Lock & Locki karbid pikendavad toidu säilivust kordades. Probleem: Toidukorrast järelejäänud road kaussides, pottides (katteks foolium või taldrik) võtavad külmikus palju ruumi.

hevad korda selle omadused, millest artiklis räägime,” lubab Kaimar. Mis siis on Lock & Locki toodete eripära? Võti peitub sulgemissüsteemis – karbi iga nelja külje peale on paigutatud spetsiaalsed sulgurid ning elastsed kahekanalilised silikoonist tihendid, mis tagavad 100% hermeetiliselt suletud toote. Tänu sellisele lahendusele säilivad toiduained Lock & Locki karpides mitu korda kauem kui tavalistes nõudes. Näiteks keeduvorst, mis tavatingimustes seisab külmkapis kuni nädala, püsib hermeetiliselt suletud karbis värskena kaks-kolm nädalat, ja tordilõik, mis muidu rikneb paari päevaga, säilib karbis rohkem kui nädala. Toasoojas

Lahendus: Eri suurusega Lock & Locki karpe on tänu heale disainile mugav üksteise otsa laduda. Probleem: Tööle ja kooli kaasa pandud toit peaks säilima karbis hermeetilisena kuni söömiseni. Lahendus: Lock & Locki karbid on hermeetilised, sõltumata nende asendist. Probleem: Toidu külmutamisel ja soojendamisel tuleb toidunõusid vahetada ja toit ümber tõsta. Lahendus: Lock & Locki boorsilikaatklaasist tooted on vastupidavad äärmuslikele temperatuuridele ja neid võib asetada külmkapist otse ahju. Probleem: Ahjus tehtud roog tuleb pidulauale serveerimiseks vaagnale või kaussi ümber tõsta. Lahendus: Lock & Locki klaasi- ja keraamikasari on kaunis ka toidu serveerimiseks.

püsib leib Lock & Locki karbis värske nädala, avatud kohvipakk aga terve aasta. Teine suur eelis on anumate täielik vedelikukindlus, pole mingit muret, et anumast söökijooki välja valguks. Karpe on toidu kaasaskandmiseks mugav kasutada, sest karbi asend kotis või autos ei oma mingit tähtsust. Lock & Locki kaanesulgurid on ka väga vastupidavad – sulguritele on garanteeritud 3 miljonit korda avamistsulgemist, ehk siis – kui neid päevas ka 15 korda avada, peavad nad vastu aastasadu. Lock & Locki tooteid saab osta internetipoest www.locknlockshop.eu. L&L NORDIC OÜ, Tel. 5049949

Pane tähele: novembri lõpuni artikli läbilugejatele spetsiaalsed allahindlused!!! 7


Oko toit

Soja – tervise maitsev toetaja Miks on aasialased terved ja pikaealised? Sojataime roll selles pole sugugi väike. Õnneks levib soja kasutamise harjumus üha enam ka lääneriikides, ka toitumisteadlased soovitavad sojatooteid tarvitada iga päev.

I

da-Aasia riikides esineb südamehaigusi, rinna- ja eesnäärmevähki, osteoporoosi ning naiste vaevusi üleminekueas palju vähem kui Läänes. Üheks aasialaste hea tervise põhjuseks peetakse just soja kasutamist. Suureks erinevuseks nende piirkondade dieetide vahel on fütoöstrogeeni esinemine toidus. Kui Aasia riikide dieedis on peamiselt sojast ammutatavat fütoöstrogeeni igapäevaselt 20–50 milligrammi, siis Läänes jääb selle hulk vaid 1 milligrammi piiresse. Soja on asendamatu vastupanu ja elujõu säilitaja vanemas eas, sest selles leiduvad taimsed isoflavoonid on sarnased inimorganismis toodetud naissuguhormoonidega. Isoflavoonid on kaunviljades esinevad ainerühmad, millel on hormoonide, vitamiinide ja antioksüdantidega sarnaseid omadusi. Inimese toiduks tarvitatavatest taimedest leidub märkimisväärsel hulgal isoflavoone vaid sojaubades.

Soja kasutamine tugevdab luid Luukadu ehk osteoporoos nõrgendab luid, muutes need hapraks ja kergesti murduvaks. Luumurd võib saada saatuslikuks, sest puusamurrust paranevad vaid pooled inimestest ning ülejäänud jäävad sõltuma abivahendeist või teistest inimestest. Luustik on pidevalt uuenev kude – vana luu lahustub ja uus tekib asemele. Üleminekuaastate järel on tasakaal tugevasti nihkunud luu hävinemise suunas ja luustik nõrgeneb kiiresti. Naine kaotab aastas 1–3 protsenti oma luumassist. Nõrgenemine on tingitud östrogeenide vähenemisest. Östrogeenid parandavad organismi kaltsiumitasakaalu. Põhjamaades on luukadu levinud haigus, kuigi toit sisaldab tavaliselt küllaldaselt kaltsiumi ja ka kaltsiumitablettide söömine on populaarne. Asiaadid saavad võrreldes soomlastega vaid kolmandiku kaltsiumist ja teoreetiliselt peaksid nad oma hapra kehaehituse tõttu kuuluma luuhaiguste riskigruppi. Ometi on Aasias luukadu har-

Hiinlaste püha vili Soja on pärit Kirde-Hiinast Mandžuuriast. Soja oli sajandeid hiinlaste põhitoit ning seda peeti üheks viiest pühast viljast. Soja tähtsusest räägivad ka sellele antud nimed: suur aare, kollane kalliskivi, taevane lind.

Veel mõni aeg tagasi peeti rikastes riikides soja vaid loomasöödaks ja tööstustooraineks. Otseselt inimtoiduks arvati seda kõlbavat vaid Kagu-Aasias, kus liha söömiseks ollakse liiga vaesed.

Soja mainis esmakordselt aastal 2800 e.m.a Hiina imperaator Tsen Nung, keda tuntakse Hiina põllumajanduse isana. Esimesel sajandil hakkas soja levima ka naaberaladele.

Suurema populaarsuse omandas soja aga rahvusvahelisel toidumessil Viinis 1873. aastal, kus hiinlased tutvustasid arvukalt sojast valmistatud roogi.

Euroopasse saabus soja 17. sajandil, kuid klimaatilised ega ka mullastikutingimused ei sobinud selle kasvatamiseks. Uuele Maailmale tutvustas sojauba kaupmehest rändur Samuel Bowen, kes tõi sojaseemned endaga Hiinast kaasa aastal 1765. Ameerikasse ei jõudnud soja­uba üldse mitte toiduainena, vaid laevade ballastina. 200–300 aastat tagasi hakati soja kasvatama ka Georgias, Ukrainas, Kubanimaal ja Põhja-Kaukaasias. Sealt levis see ka Lääne-Euroopasse ja Ameerikasse. 8

Kui sellised hea elu varjuküljed nagu rasvtõbi, kõrge vererõhk ja kõik nendega kaasnevad riskid hakkasid lääneriikides lausa epideemiliselt levima, pöördusid abi otsivad pilgud lõpuks põlatud sojaoa poole. Esialgu ilmusid sojatooted ainult tervisepoodidesse, populaarsust kogudes aga juba ka supermarketitesse. Soja kasvatatakse ka Eestis. Lisaks kümmekonnale peamiselt oma tarbeks soja kasvatavale talunikule on sojasortide aretusega juba aastaid tegelenud Jõgeva Sordiaretusinstituut.


Oko toit Mida sojast saab?

Sojapähklid (röstitud sojaoad) – suurepärane proteiini-, rasva- ja isoflavoonide allikas. Neid võib süüa kallite maapähklite asemel (neis on poole rohkem proteiini ja poole vähem rasva).

Sojavalk – taimne valk, mille tooraineks on sojauba, millest on eraldatud sojaõli ja süsivesikud. Sojavalgud sisaldavad kõiki organismile hädavajalikke aminohappeid ja on rikkad ka isoflavoonide poolest. Sojavalke on kolme tüüpi: sojajahud, sojakontsentraadid ja sojaisolaadid. Sojaõli – mitme biokeemilise näitaja poolest konkureerib sojaõli isegi oliiviõliga. Sojaõli on suurepärane komponent salatites ja kastmetes. Sojapiim – sojaubade vesiekstrakt. Sellest saab valmistada kohupiima, jogurtit ja isegi joogipiima analoogi. Sobib puuviljakokteilidesse, jäätisesse või kasutada otse toidu valmistamiseks. Sojapiimast saab eraldada kalgendi, millest valmib sojatoorjuust ehk tofu. vaesinev haigus, sest soja isoflavoonid taastavad östrogeenide ainevahetust. Teaduslikud uuringud sojatoitude mõjust luude tervisele ja luuhõrenemisele on tõestanud, et sojavalk võib olla mõjus selle kurnava haiguse riski vähendamisel. Leiti, et kuuekuune 40 grammi sojavalgu (sisaldab 90 milligrammi soja isoflavoone) lisamine menopausijärgsete naiste igapäevasele menüüle suurendas märkimisväärselt luude mineraalide sisaldust ja selja alaosa luude tihedust. Samuti selgus, et soja tarvitamise suurenedes kahanes luumaterjali kaotus, sest iso­ flavoonid takistavad mineraalide leket luudest.

Asendamatu üleminekueas naistele Soja vähendab ka hormoonasendusravi vajadust. Järjepideva soja tarvitamise korral ei pruugigi olla põhjust üleminekuaastail hormoonpreparaate appi võtta. Et saada piisavalt taimseid östrogeene, peaks tarvitama umbes 50–90 milligrammi isoflavoone päevas. Sellises koguses isoflavoone leidub 100 grammis sojaoas. Sojatooted on asendamatud heategijad ajal, mil organismi naissuguhormoonide tase on langenud. Peaaegu igale naisele tuttav meeleolulangus, pahurus, närvilisus ja üldine halb enesetunne algava menstruatsiooni eel (nn premenstruaalne sündroom) on tingitud meessuguhormooni progesterooni kuhjumisest. Sojast saadava taimse östrogeeni mõjul tõuseb organismis naissuguhormoonide tase ning kahaneb vaevusi põhjustava meessuguhormooni teke ja mõju. Üleminekueas naistel leevendab sojas sisalduv taimne östrogeen kuumahooge ja teisi menopausiga kaasnevaid klimakteerseid vaevusi.

Soja vähendab vähiriski Tänapäevaste uuringutega on välja selgitatud soja võimalik toime rinnavähi ärahoidmisel. On mõningaid tõendeid, et sojatarvitamine noores eas võib vähendada rinnavähi riski hilisemas elus. Suurima vähivastase toimega taimede hulgas on

Tofu – sisaldab kõiki kaheksat asendamatut aminohapet, väga vähe küllastatud rasvu ja on kolesteroolivaba.Tofujuust (kõva tofu) saadakse vee väljapressimise teel. Sojakaste (tume ja hele) – tume valmistatakse musta värvi ubadest, rohkem levinud Indoneesias. Jaapanis on laiemalt kasutusel merevaigu värvi sojakaste. Asendab toitudes väga hästi soola. soja kohe teisel kohal pärast küüslauku. Seda tänu sojas sisalduvatele taimsetele eelhormoonidele – fütoöstrogeenidele. Jaapanis, kus sojatoidud on igapäevamenüüsse kuulunud juba ligi 5000 aastat, esineb naistel rinnavähki harva. Soja toetab ka meeste tervist. Eesnäärmevähi tase erineb samuti suuresti üle terve maailma, kaldudes tipnema arenenud, rikastes riikides. Jaapan on nende hulgas erand – eesnäärmevähi tase on seal kõrgele elustandardile vaatamata üllatuslikult madal. Vähki ennetav toime põhineb hormonaalsüsteemil, kus pehmete kudede puhul, nagu seda on eesnääre, leiab kergesti omastatav fütoöstrogeen endale kiiresti “pesa” ja blokeerib vähi teket soodustava östrogeeni ligipääsu. Seega on loomulik, et soja kuulub tervislike eluviisidega inimese igapäevamenüüsse.

Sojatooted kasulikud südamele Sojatooted on kolesteroolivabad ning sojavalk ja fütoöstrogeenid langetavad kolesteroolitaset veres. Uuringutes on tõestatud, et isegi väikseim kolesteroolitaseme tõus veres põhjustab tõsist muutust südamehaiguste riski määras, samas on selgunud, et kui vere üldine kolesteroolitase langeb ühe protsendi, siis südamehaiguste risk väheneb kaks protsenti. USA Südameassotsiatsioon, USA Toidu ja Ravimite Amet (FDA) ja Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) avaldasid 2000. aastal soovituse südamehaiguste riski vähendamiseks ja kolesteroolitaseme langetamiseks tarvitada päevas 25 grammi sojavalku. Soja mõjub positiivselt südamele ja veresoontele, kuna aitab vähendada soolade ladestumist, tugevdab tuiksooni ja alandab kolesteroolitaset veres. Kuna sojatooted on looduslikult väikese küllastatud rasvade sisaldusega, aitavad need säilitada tervislikku kaalu. Sojas on arvestatavalt kiudaineid, mis aitavad hoolitseda seedekulgla tervise eest ja anna-

Sojaliha – selle valmistamiseks peenestatakse sojaoad rasvaseks jahuks ja puistatakse see erilisse survepressi, milles saab muuta temperatuuri. Tekkinud massi nimetatakse poolrasvaseks jahuks. Sellest tehaksegi sojaliha ehk loomse liha analoogi. Sojal põhinevad toidud võivad tunduda eksootilised ja ebaharilikud. Tegelikult on neid lihtne valmistada ja need on uskumatult toitvad. Eesti suuremates toidukaubanduskettides on lisaks siin mainitutele saadaval ka töödeldud sojatooteid võietest, kreemidest ja jookidest kuni kotlettideni välja.

vad pikemaks ajaks täiskõhutunde, võimaldades nõnda kaalu langetada. Täiskõhutunde saamise juures mängib rolli ka rikkalik valk, mille seedimine võtab aega. Tänu suurele valgusisaldusele leidub sojas vähe süsivesikuid, mis muudab sojatooted kaalujälgijatele eriti sobilikuks. Fosforiühendite tõttu puhastab soja organismi mürgistest ainetest.

Sojapiim sobib allergikutele Toitumisteadlased soovitavad päevas tarvitada 100–300 grammi sojapiima või sojapiimatooteid. Sojapiima väärtuslikud toitained ringlevad organismis 24–36 tundi. Spetsiaalselt lastele mõeldud sojatooted, näiteks sojapiim, sojajäätis ja soja-mahlajoogid, aitavad hoolitseda lapse tervisliku ning tasakaalus toitumise eest. Lisaks on soja suureks abiks lastele, kes on allergilised loomsele piimavalgule. Kõige sagedamini avaldub selline allergia nahalööbena, enamasti on see imiku- ja väikelapseea haigus. Taimset valku sisaldav sojapiim ja sellest valmistatud piimatooted on sellisel juhul lastele asendamatud. Samuti sobib soja suurepäraselt diabeetikutele, sest tasakaalustab veresuhkru ja insuliini taset. Soja on kõige valgurikkam taim ja selle aminohappeline, eriliselt tervislik koostis on suhteliselt lähedane loomsetele valkudele. Toetudes Valio korraldatud uuringute tulemustele, on Eestis ligi 100 000 inimest, kes ei talu lehmapiima. Soja­ubadest valmistatud sojapiim on neile asendamatu alternatiiv. Taimetoitlastele on soja­piim heaks valgu- ja rasvaallikaks. Lisaks on soja­piim kerge seedida, see aitab suurendada jõudu ja annab ka dieedi ajal rohkelt lihasenergiat. Ravimitööstuses kasutatakse soja toorainena mitmesuguste preparaatide, sealhulgas diabeetiliste, ajutegevust stimuleerivate ja fütoöstro­ geensete preparaatide valmistamiseks.

www.soja.ee 9


Oko ehitus

Annas Spa

10

marmor-lubikrohv


Oko transport

Pargi ja reisi – säästlik keskkonnale, säästlik rahakotile Oled väsinud tipptunnil ummikutes ootamisest ja kesklinnas parkimiskoha otsimisest? Ära sõida linna autoga, vaid kasuta “Pargi ja reisi” süsteemi.

H

ommikutundidel on Tallinna kesklinna poole suunduvad teed umbes ja töölejõudmiseks kulub kaua aega. Kesklinnas on parkimine sedavõrd kallis, et tööpäevaks auto parklasse jätmine tundub raiskamisena. Ometi sõidavad väga paljud igal hommikul tööle autoga, et pärast tööd poekülastused ja trenniskäimised mugavamad oleksid. Kui sul ei ole otsest vajadust sõita autoga kesklinna ja/või tööasju autoga ajada, on sul võimalus jätta auto äärelinna parklasse ning sõita sealt kesklinna ühistranspordiga.

P&R süsteem töötab üle Tallinna Paljudes Euroopa linnades on Park & Ride süsteem leidnud rakendust juba aastakümneid. Autostumisega kaasnevad ummikud, liikumiskiiruse vähenemine, õhusaaste suurenemine ja stress on tagajärjed, millega leppida ei taheta. Soov säilitada elamisväärne elukeskkond sunnib vähendama autode hulka kesklinnas. Eestis käivitati “Pargi ja reisi” süsteemi esimene etapp 2007. aasta juulist Pirita suunal. Septembrist valmis Pirita tee ühissõidukite rada ning selle tulemusel muutus tipptunnil bussiga Piritalt kesklinna jõudmine tunduvalt kiiremaks. Uut liiklemise moodust kasutavad juba praegu paljud säästliku ja rohelise mõttelaadiga inimesed. Tänaseks on Tallinnas auto ja ühistranspordi kooslust võimalik kasutada neljal suunal. Li-

saks Piritale on P&R parklad Pärnu maanteel, Paldiski maanteel ja Peterburi teel.

Miks kasutada P&R süsteemi? Elamisväärse elukeskkonna säilitamine on üks P&R-süsteemi loomise põhjuseid. Lisaks ökoloogilisele mõtlemisele on see tarbijale ka kasulik. • Väheneb ummikutes seismise ning kesklinnas parkimiskoha otsimise stress. • P&R kasutamine on MUGAV, parklad on ühistranspordi peatustes. • Parkimine on TURVALINE. • Säästab raha, sest parkimine on TASUTA. • Säästab aega, sest ühistranspordiliiklus on tihe, täpne ja minimaalse ooteajaga.

Tallinna P&R parklate asukohad: Kalevi P&R (Pärnu mnt 137) Pirita P&R (Merivälja tee 1) Vesse P&R (Peterburi tee 72) Väike-Õismäe P&R (Paldiski mnt 221) Täpsemat infot “Pargi ja reisi” süsteemi kohta saab Tallinna kodulehelt ja Tallinna infotelefonilt 1345. Planeeri oma reis: www.tallinn.ee/reisiplaneerija “Pargi ja reisi” süsteemi arendamist toetab CIVITAS MIMOSA projekt. 11


Oko auto

Hübriidautod – rohelisem Elektriautodest edukamaid hübriide toob Toyota peagi turule veel tervelt kümme tükki!

V

apustav osa eestimaalastest, tervelt 82%, usub, et 2050. aastal tarbivad autod tänase bensiini ja diisliga võrreldamatult efektiivsemat kütust. See muudab meid vaat et optimistlikemaiks kodanikeks Euroopa Liidus, mis puudutab usku keskkonnasõbralikumasse transporditulevikku. Ent kas naftakütuse sööb tõesti välja elekter? Igal üritusel, kus tutvustatakse elektriautosid, maalivad tootjad ees ootavate aastakümnete kalendrile uhke gamma sõiduautodes kasutatavatest kütustest, kus bensiin ja diisel kenasti sees, ent 2050. aastaks kindlasti äärmiselt marginaalsel positsioonil. Samas pole elektriautod saanud ainuvalitsejaks. Tulevikus on pilt lihtsalt hoopishoopis kirevam ning eri kütuseid (eelnenuile lisaks gaas, vesinik jt) osatakse ja, mis peamine, ka tahetakse kasutada tänasega võrreldes hoopis nutikamalt.

Kolm autot – kolm funktsiooni Toon ühe näite. Kui täna on ühel perel näiteks kolm autot, siis üks neist on ehk mahtuniversaal, 12

teine maastur ja kolmas vahest koguni mõni sportauto. Sõidud, mis nendega tehakse, on aga üpris sarnased: käiakse nii linnas tööl ja poes kui ka mööda Eestit ringi sõitmas. Tulevikus nähakse pere käsutuses samuti kolme sõidukit, ent nende iseloom ja pruukimine vastaks hoopis rohkem reaalsetele vajadustele. Üks auto oleks kindlasti elektriauto, millega saab siiski sooritada vaid linnasiseseid ja linnalähisõite, need moodustavad ühe keskmise inimese isikliku transpordi vajadustest tervelt 80%. Kui on kiirlaadijad kõikjal tihedalt püsti löödud, pole kellelgi enam võimalik elektriautode teemal

nähvata ega negatiivselt sõna võtta, sest särtsaka saab hoopis nähvaja keel. Isegi talvel, mil elektriautode sõiduautonoomia kütteseadmete tõttu poole väiksemaks muutub, annab neid Eesti linnades ja asulates väga edukalt kasutada. Aga ainult linnades ja asulates, olen ma veendunud. Teine auto pere käsutuses oleks hübriidajamiga auto, nagu näiteks Toyota ikooniline, juba kolmanda põlvkonna Prius ning väike keskklassi Auris HSD. Kõige tõenäolisemalt aga hoopis mõni pistikust laetav hübriid, nagu Toyota Prius PHEV. Ja kolmas auto ses garaažis, kui seda üleüldse oleks, võiks olla hoopis mingi vana klassik, mis 21. sajandi inimesele tuldud tee pikkust meenutaks, nostalgiliselt bensiini järele lõhnaks, ent kusagile tegelikult väga ei sõidaks. Sest bensiin on tulevikus aina kallim ja saastamise eest tuleb maksta.

Hüva hübriid – kõik vajalik koos Hübriidi, eriti tolle pistikust laetava eelis on asjaolu, et see suudab olla kõike vajalikku ühekorraga: on nii elektriauto, mis linnades liikumiseks


Oko auto

tulevik suurepärane ja parim variant, kui ka lihtsa väikese bensiinimootoriga sõiduk, et poleks muret, et linnapiirist kaugemale ei jõua. Praegu saadaval oleva Prius PHEVi autonoomia puhtalt elektri toel on umbes 25 km. Ent mida aeg edasi, seda rohkem saab hübriidide sümbioosis kaalu elektrimootor ning seda enam taandub sisepõlemismootor. Kuni selleni välja, ma loodan, et bensiinimootor tõesti ainult vajadusel elektrimootorile lisavoolu genereerib ega ole mitte 1,4-liitrine neljasilindriline nagu näiteks Opel Amperal / Chevrolet Voltil, vaid miks mitte mõni paarisilindriline tsiklimootor, mis kusagil autonurgas vaikselt põksub. Täna saavad inimesed Priuseid ja Auris HSDsid soetades teha tuleviku tarvis harjutusi. Liikuda foori tagant hääletult kohalt, ent jõuda ka teise linna, mitte nagu puhtelektriautoga. Kui juba Aurisest hübriidi pakutakse, küll jõuab järg ka Yariseni ning üleüldse kõikide mudeliteni, sest selline trend on kogu autotööstuse argipäev. Reaalne argipäev juba täna, mitte alles 20

aasta pärast, nagu seda elektriautodest rääkides ajateljel paigutada tuleks.

Suurte hüpetega ühest põlvkonnast teise Hübriidid on kohal täna, elektriautogi on täna olemas, ent alles lapsekingades, nagu kunagi esimese põlvkonna Prius seda oli. Oi, kuidas sai see vaene autoke sõimata ja tutistada. Ent ometi kujunes sellest sõiduk, mida lihtsalt ei soetatud, vaid lausa kummardati. Ning kui teise põlve Prius välja tuli, oli asi juba veidi rohkem auto moodi. Rääkimata tänasest, kolmanda generatsiooni Priusest, mis on otse uhke ballikleidi selga tõmmanud. Prius on jõudnud juba kolmanda põlvkonnani ning aeg on oma tiibu laiemale laotada. Nimelt näitas Toyota Frankfurdi auto-show’l tervelt 7kohalist mudelit Prius+, mis muidu on nagu tavaline Prius, ent millel näib olevat pakiluuk lahti unustatud ning sellele seinad külge kasvanud. Auto on kõrgem ja tagant oluliselt ruumikam,

andes ­võimaluse Toyota hübriididel uutesse seg­mentidesse siseneda. Miks siis mitte kasutada ära Priuse kui hübriidimaailma vaieldamatu tähe eelisseisust? Igatahes on Toyota võtnud selge positsiooni, et lähiaastakümne teema on hübriidid ning need on neil ka aina laialdasemalt välja arendatud. Kui saabub aeg, mil elektriautod on vallutanud juba veerand maailma masinapargist, siis selleks ajaks on elektriauto Priustesse juba nii võimsalt sisse sulanud, et enam ei teagi, kas see on (tänu bensiinimootorist generaatorile) pikendatud läbisõiduga elektriauto või pistikust laetav hübriid. Aastaks 2015 toob Toyota kava kohaselt turule kokku kümme uut hübriidi, nende hulgas nimetatud Prius+, pistiklaetava Priuse uuenduse ning täiesti uue, juba neljanda põlve Priuse. Toyotal on tagataskus neli aastakümmet hübriidide arendust ning nüüd, 21. sajandi teisel aastakümnel on käes aeg, mil iga automudel igale inimesele ka hübriidina kättesaadavaks teha. Urmas Oja 13


Oko vesi Kraanivesi on tervislik ja säästlik Vee tarbimine mõjutab oluliselt inimese tervist. Tervisejuhid soovitavad juua vähemalt 1,5 liitrit vett päevas. Väga lihtne on haarata poeletilt just selles suuruses pudel. Aga miks? See, et pudelivesi on kraaniveest tervislikum ja puhtam, on müüt.

K

ui pudelivesi maailmas võidukäiku alustas, hakati seda üsna pea pidama kõige puhtamaks ja tervislikumaks janukustutamise vahendiks. Samas kulutatakse vee pudelisse panemiseks, eri maitsetega rikastamiseks, transportimiseks ja ladustamiseks hulganisti loodusressursse, sealhulgas puhast ja eluks vajalikku vett ennast.

Pudelivesi pole keskkonnasäästlik Aastas toodetakse umbes 200 miljardit veepudelit. Kui need kõik ritta asetada, ulatuks pu-

delirodu 56 korda Kuule ja tagasi. Sellise hulga pudelivee tootmiseks ja transportimiseks kulutatakse tohutult ressursse. Keskkonnasäästlikkuse seisukohalt võib tuua välja kolm peamist aspekti: * Naftakulu ja kasvuhoonegaasid – 200 miljardi liitri pudelivee pakendamiseks kulub umbkaudu 3,3 miljonit tonni plasti. Selle plastmassikoguse tootmiseks kulub omakorda 100 miljonit gallonit naftat. Sellise hulga nafta abil saaks terve aasta sõita 220 000 autot või kütta 560 000 majapidamist. Toodetava pudeli-

vee kogus aasta-aastalt kasvab. Lisaks otsesele materjalikulule kulub fossiilseid kütuseid ka pudelivee tootmiseks ja transportimiseks. Lisaks kütusekulule tuleb arvestada ka kasvuhoonegaasidega, mis vabanevad suurte pudelivee koguste transpordil. * Taaskasutus – plasti lagunemiseks kulub mitusada aastat, mistõttu on enamik maailmas toodetud plasttooteid seni kusagil alles. Tänaseks on plastjäätmeid nii palju, et maailma ookeanides keerlevad tohu-

WC ei ole prügikast See, et WC-pott ja prügikast on kaks eri asja, ei tohiks segadust tekitada. Küll aga koheldakse WCd just nimelt prügikastina, kuhu suundub mitmesugust sodi (kohvipaks, supipärad, pabertaskurätt jms).

T

allinna ja selle lähivaldade elanike ning ettevõtete reovett puhastavas Paljassaare reoveepuhastusjaamas eraldatakse reoveest umbes 700–800 tonni prügi aastas. See tähendab, et ööpäevas viskavad Tallinnas ja selle lähistel elavad inimesed kanalisatsiooni keskmiselt kaks tonni prügi ööpäevas. Reoveest on aegade jooksul leitud ka diivaneid ja autorehve, mis on inimtegevuse tulemusena kanalisatsiooni sattunud.

Väldi prügi sattumist kanalisatsiooni Tihti satub soovimatu prügi WC-potti harjumuslikust mõttest à la “mis see väike prügi ikka teeb…”. Kuid niimoodi mõtlevad paljud ja seetõttu on kanalisatsiooni sattunud prügihulk üüratu. Et sellest harjumusest vabaneda, oleks mõistlik paigaldada WCsse või vannituppa prügikast, et ei tekiks probleemi, kuhu prügi panna. Mitte mingil juhul ei tohiks kanalisatsiooni sattuda ohtlikud jäätmed (nt aegunud ravimid, kemikaalid, happed, lahustid jne), sest need või14

vad oma omaduste tõttu põhjustada ohtu, kahjustada tervist ja keskkonda.

Reovesi keldris on meie enda süü Kanalisatsioonitorud on mõeldud selleks, et juhtida ära vett, reovett ning tualettpaberit. Kõik muu tekitab kanalisatsioonitorustikus ummistusi – rasvad ning õlid muutuvad tahkeks ja näiteks salvrätid tekitavad kanalisatsioonitorustikku tihke tropi. Ummistused takistavad reovee edasivoolu torustikus ning seetõttu tungib reovesi välja kõige madalamatest kohtadest, nagu keldrid ja kaevud. Nii satubki reovesi kõnniteedele, sõiduteedele ning aedadesse. Ummistuste ning nende tagajärgede likvideerimine on kulukas ja aeganõudev.

Ummistust vallanda kuuma veega Kui WC juhtub ummistuma, siis esimese päästevahendina võib WC-potti kallata kuuma vett ning kasutada kummist pumpa. Keemilised torupuhastajad on küll tõhusad, aga sisaldavad tihti väga mürgiseid kemikaale, mida ei ole alati või-

malik lõpuni veest välja puhastada. Neid vältides astute veel ühe sammukese puhtama merevee ja randade nimel. Igal juhul on soovitatav kasutada kuuma vett, kui mingil põhjusel peate WC-potti viskama rasvaseid toidujäätmeid.

WC-potti ei tohiks visata: Paber (köögipaber, pabertaskurätid) Miks? Erinevalt WC-paberist köögipaber ega taskurätid vees ei lagune! Selle asemel: niiske köögipaber ja pabertaskurätid sobivad väga hästi biojäätmete kotti. Vannitoa olmeprügi (juuksekarvad, vatitikud, hügieenisidemed, meigieemalduspadjad, tampoonid, kondoomid) Miks? Vees mittelahustuv prügi tekitab torusti-


Oko vesi

Vallo Kruuser

Kas oled järjekordset plastmassist veepudelit lahti korkides mõelnud sellele, et: ühe liitri pudelivee tegemiseks kulub kaks liitrit vett plasti lagunemine looduses võtab aega 400–1000 aastat pudelivesi võib olla kuni 10 000 korda kraaniveest kallim

tu suured plastprügi väljad. See tähendab paraku surma paljudele merelindudele ja -loomadele ning kaladele, kes peavad plasti ekslikult toiduks. * Looduslike ressursside vähenemine – pudelivee tootmine mõjutab põhjaveetagavarasid mitmel pool maailmas.

Miks eelistada kraanivett pudeliveele? Eelmisest lõigust lähtuvalt on loomulikult esimene põhjus keskkonnasäästlikkus. Sellest vähemtähtis pole säästlikkus rahalises mõttes. Arvutage välja, kui palju te kulutate kuus/aastas pude-

Paljassaare reoveepuhastusjaam Praegu puhastab Paljassaare reoveepuhastusjaam ligikaudu 120 000 m³ reovett ööpäevas. 15. septembril avas AS Tallinna Vesi pidulikult Biofiltri, mis on üks suuremaid investeeringuid Läänemere puhtuse tagamiseks, mida Eestis viimastel aastatel on tehtud. Biofilter on reoveepuhastuse protsessi lisandunud uus puhastusetapp, mille tulemusena väheneb märgatavalt Läänemerre suubuv lämmastikukoormus. See võimaldab tagada stabiilsuse kvaliteedinäitajate hoidmisel ning saavutamisel ka reovee lisandumisel ning annab seeläbi olulise panuse puhtamasse looduskeskkonda.

ku käänakutes trombe ja tammisid, millest tekivad väga lihtsalt ummistused. Selle asemel: vannitoas võiks olla prügikast, nii ei teki probleemi, kuhu tekkiv prügi panna. Toidujäätmed (luud, rasv, kohvi- ja teepaks) Miks? Rasv ja õli muutuvad torustikus tahkeks ning ummistavad selle pikapeale. Teelehed paisuvad vees, kohvipuru vees ei lahustu, vaid ladestub torude käänakutes, luud tekitavad tammi. Selle asemel: söögitegemisel tekkinud õlil ning rasval lase jahtuda ja seejärel kogu

livee peale. Selleks pole mingit vajadust, vähemalt Tallinnas mitte. Ei ole kaugeltki sada protsenti garanteeritud, et müügilolevad pudeliveed vastavad kõigile joogivee nõuetele. Samas näiteks Tallinnas teostatakse aasta jooksul tarbijate kraanidest ligi 3000 analüüsi, lisaks tehakse süvaanalüüse igakuiselt ning kord aastas süvakontroll, milles analüüsitakse 60 eri parameetrit. Lisaks võib plastpudeli materjalist vette lahustuda tervisele kahjulikke lisandeid (ftalaadid, bisfenool A, antimon). Pudelisse pandud vesi on üldjuhul põhjavesi, mistõttu sisaldab see pinnaveest märksa rohkem pinnases olevaid mikroobe. Uuringud on tõestanud, et mikroobide paljunemist soodus-

tavad nii toasoojus kui ka allikavee pikk säilimisaeg plastpudelis. Kui vees on hulgaliselt mikroobe, ei saa seda vett pidada kvaliteetseks (samas ei ole need otseselt inimese tervisele ohtlikud). Ligi 25% juhtudest on pudelites kraanivesi, sellisel juhul maksate te mõttetult villimise eest.

Tallinna kraanivesi on kvaliteetne Vee kvaliteet on viimase kümne aastaga märkimisväärselt paranenud. Kui 2001. aastal vastas nõuetele vaid 61% proovidest, siis tänavu vastab esitatud nõuetele AS Tallinna Vee tarbijate kraanidest võetud veeproovidest 99,5%. Alla 100% jääb näitaja põhjusel, et mõnel pool halvendab vee kvaliteeti torustik (raud, hägusus). Veepuhastusjaamast väljuv vesi vastab 100% kõikidele kehtivatele normidele, selleks kontrollitakse rohkem kui 70 keemilist ja mikrobioloogilist parameetrit. Joogivee kvaliteedile saab lõpliku hinnangu anda üksnes põhjaliku keemilise ja mikrobioloogilise analüüsi alusel. Värvitu, lõhnatu ja heamaitseline joogivesi ei pruugi olla ohutu – paljude toksiliste ainete lõhna- ja maitseläved asuvad palju kõrgemal nende tervisele ohtlikust piirsisaldusest. Põhjaveel ja Ülemiste veepuhastusjaamas toodetud veel on erinev lõhn ja maitse. Ülemiste vee spetsiifiline lõhn ja maitse tulenevad loodusliku orgaanilise aine sisaldusest, mis ei ole tervisele ohtlik.

Sissevoolukanal

Väljavoolukanal ja pesuveemahuti Filtrikamber 158 m3 Pesuprotsess Filtripesu vesi (suunatakse aerotankide algusesse)

Düüsid, düüside betoonplaat

Filtrimass (polüstüreen­ graanulite kiht paksusega 2,5 m)

Puhastusprotsessi sisenev vesi Õhutorustik Veejaotuse torustik

Kas teadsid, et…

merre juhitav puhastatud reovesi on puhtam kui merevesi kanalisatsioonitorustiku tõrgeteta tööks tuleb seda aeg-ajalt hooldada. Põhiliselt kasutatakse selleks spetsiaalset survepesuautot. Torudesse lastakse tugeva survega vesi, see uhub välja torude sisepinnale kogunenud mustuse, nt rasvad ja liiva. Sellist survepesu tehakse reeglina kord kümne aasta jooksul. Kui Tartu all lookleb ligikaudu 230 km kanalisatsioonitorusid, siis Tallinna kanalivõrgu pikkus on veidi enam kui 1000 kilomeetrit.

see turvaliselt suletavasse anumasse ning viska prügikasti. Kohvi- ja teepaks sobib suurepäraselt komposti. Ohtlikud jäätmed (aegunud ravimid, kemikaalid) Miks? Võivad oma omaduste tõttu põhjustada ohtu, kahjustada tervist või keskkonda. Seetõttu ei tohi neid juhtida kanalisatsiooni, panna neid koos muu prahiga prügikasti, põletada või neid loodusesse paigutada! Selle asemel: Ohtlike jäätmete kogumispunktid on bensiinijaamades, aegunud ravimeid võtavad vastu apteegid. 15


OLIVA ECO – looduslik tee iluni. Oliva by CCS Eco on Rootsi nahahooldussari, mis pakub parimat võimalikku nahahooldust vähima võimaliku keskkonnakoormusega. Tooted sisaldavad orgaanilist oliiviõli ja teisi ökosertifikaadiga koostisaineid. Oliva Eco tooted on sügavniisutava ja pehmendava toimega.

Oliva Eco tooted: • ei sisalda mineraalõli • ei sisalda silikooni • ei sisalda parabeene

Oliiviõli kasulik toime • Oliiviõli sisaldab rikkalikult E-vitamiini, mis on looduslik antioksüdant, hoiab ära vabade radikaalide tekke ja kaitseb nahka vananemise eest. • Oliiviõli sisaldab vajalikke oomega-3-rasvhappeid, mis aitavad kaasa naharakkude uuenemisele.

Orgaaniline kosmeetika on nahale parim! Kui hoolitsed oma naha eest parimal looduslikul viisil, siis aitad kaitsta ka meie ökosüsteemi.

Saadaval apteekides.

Leia meid Facebookis: Oliva-by-CCS-ECO

• Oliiviõlil on ainulaadne võime imenduda nahka aeglaselt, niisutada sügavuti ja tagada pikaajaline niiskustasakaalu säilimine. See aitab ka väga kuival nahal kiiresti tagasi saada oma pehmuse, elastsuse ja sära.

ÖkoEkspress (oktoober 2011)  

Eesti Ekspressi lisa ÖkoEkspress (27.10.2011)

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you