Page 1

30. číslo | duben 2017 | zdarma | www.EkonTech.cz

ŠKODA AUTO: Bez IT se dnes neobejdeme v žádné oblasti Lucie Šindelářová z Unipetrolu: Vlastní výzkum je pro mě velkou výzvou

Zajímá vás budoucnost automobilového průmyslu?

Valeo ukazuje směr


POJĎ PRACOVAT DO ŠKODA IT Za kterou inovací budeš vidět ty?

Connected C@r. Vývoj mobilních aplikací. Virtuální realita. Big Data. Umělá inteligence. Pojď s námi měnit budoucnost. Staň se členem týmu ŠKODA IT Oblast IT patří ve ŠKODA AUTO k těm vůbec nejrychleji rostoucím. Navíc je pro fungování automobilky naprosto klíčová. Její otisk najdeš ve všech procesech od výroby až po péči o zákazníky. Ještě studuješ? Nevadí! Ve všech těchto oborech se můžeš realizovat také prostřednictvím našich studentských programů:

Trainee program

www.skoda-kariera.cz

Praxe a vedení závěrečných prací SKODAAUTOKariera

Doktorandský program WeAreSKODA

ŠKODA AUTO a.s.


VÁŽENÍ ČTENÁŘI, tak vás opět vítám u dalšího čísla časopisu, tentokrát dubnového. Trochu jsem to v minulém úvodníku s tím vítáním jara asi přehnala a teď sedím doma u počítače, píšu, a za okny je pěkně sychravo. Mně se v propršených a studených dnech mnohem lépe učí, takže se takových dní k tomuto účelu snažím využít, protože zkouškové se pomalu, ale jistě blíží. Proto bych vám ráda popřála hodně sil při učení a také hodně úspěchů ať už při zkouškách nebo třeba při psaní diplomky. A na co se v tomto čísle můžete těšit? Obsah je pestrý, rozmanitý a samozřejmě také odborný. Přečtete si například inspirující rozhovor se studentem Markem Novákem, který už v rámci vysokoškolského studia pracuje v oblasti vědy a výzkumu a snaží se vylepšit moderní medicínu. Pokud přemýšlíte o absolvování odborné stáže, doporučuji podívat se na rozhovor s účastníky programu HC Net, kteří nám popsali své dojmy ze stáže. I pro ty z vás, kteří se zajímají o ekonomickou oblast, máme něco k počtení. Lákavá může být například americká studie zabývající se ekonomickým statutem mladých lidí nebo například žebříček zemí, které si ekonomicky nevedou nejlépe. Tak přeji hezké čtení a také hezké jaro! Šárka Bláhová šéfredaktorka

OBSAH | 30. ČÍSLO Zajímá vás budoucnost automobilového průmyslu? Valeo ukazuje směr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Český tým vědců odstartoval revoluci v pozorování atomů vodíku . . . . . . . . . 4 Talentový program HC NET: Cestování, příležitosti a osobní přístup. . . . . . . . . 6 „Už v Java Trainee Programu jsem řešil hodně zajímavý projekt,“ říká Petr Bartusek z EmbedITu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 Trump tweetuje, tradeři na tom vydělávají. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 V jakých státech se žije nejhůře podle Misery Indexu 2017? . . . . . . . . . . . . . . . 11 Vlastní výzkumný projekt je pro mě velkou výzvou. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 Tréninkové centrum Unipetrolu školí nové specialisty v oboru . . . . . . . . . . . . 14 Časové krystaly: Existence nové formy hmoty potvrzena . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 „Chci stát u zrodu nové léčby cukrovky,“ říká Marek Novák, student z FEL ČVUT. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 „Bez IT se dnes neobejdeme v žádné oblasti,“ říká Martin Koutný ze ŠKODA AUTO. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Antibiotika přestávají působit. Řešení nabízí dračí krev. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 Dnešní mladí Američané jsou výrazně chudší než jejich rodiče ve stejném věku . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22 Používáte Snapchat? Nově si můžete koupit akcie společnosti Snap . . . . . . . 24 V MIT vyvinuli téměř neviditelné hydrogelové roboty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25 Inflace je v eurozóně na cíli. Místo uvolnění však přicházejí další rozpaky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 První turisté obletí Měsíc už v roce 2018 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28

HLAVNÍ PARTNEŘI

POD ZÁŠTITOU

AKADEMICKÝ PARTNER

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


2

Autor: Šárka Bláhová

Kariéra

ZAJÍMÁ VÁS BUDOUCNOST AUTOMOBILOVÉHO PRŮMYSLU? VALEO UKAZUJE SMĚR Společnost Valeo se věnuje aktuálnímu tématu autonomních aut. My jsme si povídali s Nikitou Astraverkhau,, projektovým technickým manažerem, který se zabývá především vývojem parkovacích asistentů Nikito, pracujete ve firmě Valeo, která se věnuje vývoji a výrobě systémů a dílů pro automobilový průmysl. Měla už Vaše studia podobné zaměření? Studoval jsem ČVUT, konkrétně na Fakultě strojní, protože technika mě vždy zajímala a fascinovala. Studium je rozděleno na bakalářský a magisterský stupeň. První část studia je v podstatě obecná a na magisterském studiu jsem měl možnost se rozhodnout pro specifikaci. Vybral jsem si Ústav automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel.

Kromě studia jste se věnoval i dalším projektům spojeným s automobily. Můžete popsat, o co šlo?

Ano, pracoval jsem na projektu Formula Student. Vždy jsem se zajímal o závodní auta, a cílem tohoto projektu je vytvořit funkční formuli, což mě velice zaujalo. Celé moje studium bylo provázáno s tímto projektem. Studenti si musí v rámci týmové práce obstarat finance na realizaci projektu, naučí se pracovat v týmu, dodržovat deadliny a další věci. Podle mě je to velice dobrá příležitost, jak se připravit na budoucí zaměstnání.

Myslíte si, že Vám účast ve Formula Student pomohla získat práci, kterou aktuálně děláte? Určitě. V zahraničí je projekt mezi zaměstnavateli velice známý a v České republice se

také pomalu dostává do podvědomí firem. Výhodou je, že absolvent takových projektů není jen teoreticky vzdělaný, ale má i určité praktické zkušenosti. Tito absolventi jsou pak mnohem lépe připraveni pro budoucí práci.

Jaká byla konkrétně Vaše úloha ve Formula Student? Dohromady jsem v projektu strávil pět let. Zpočátku jsem pomáhal s různými věcmi okolo a následně jsem se dostal přímo i k vedení týmu. V posledním ročníku jsem byl kapitánem, kdy jsem měl na starost celý chod, rozpočet týmu, design auta, výrobu i organizaci účasti týmu na závodech.

Vedl jste i bakalářskou práci, která se týká tematiky Formula Student, je to tak? Ano, pokračuji ještě v doktorském studiu, kde se předpokládá, že vybrané práce studentů povedu. Bonusem projektu Formula Student je i možnost psát na tuto tématiku závěrečnou práci a já již několik studentských prací vedl.

Jaké pro Vás je skloubit doktorské studium a práci? Je to celkem náročné. Práce ve Valeu mě velice chytla a já teď hledám možnosti, jak by bylo možné propojit studium s prací. Uvažuji, že by se dalo na doktorátu řešit téma, kterým se zabývám tady. Chtěl bych kromě témat konstrukce a testování automobilů prosadit i novou větev automatického řízení. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


3

pobočky je testovací areál, který je přímo u budovy nového R&D centra, kam jsme se přestěhovali na konci roku 2016.

Z Vašeho vyprávění je patrné, že Valeo rychle expanduje a je to společnost s pobočkami po celém světě. Jezdíte často pracovně do zahraničí? Ano, pokud se budeme bavit o krátkodobých výjezdech, tak máme poměrně dost služebních cest. Pokud komunikujeme se zákazníky, tak často jezdíme na pobočky do Německa, Číny či Francie. Někteří kolegové pracují mimo Českou republiku i dlouhodobě, přímo v jedné ze zahraničních poboček.

Jaké máte konkrétně zákazníky? Takže v Praze řešíte téma automatického řízení? Čím ještě se společnost Valeo v ČR konkrétně zabývá? Firma Valeo je jeden z velkých dodavatelů různých produktů pro výrobce automobilů. Portfolio firmy je velké, všichni známe například stěrače Valeo a další komponenty. V České republice je několik fabrik a vývojové centrum v Praze. Vývojové centrum se zabývá především automatickými asistenčními systémy pro řidiče.

V jakém oddělení pracujete přímo Vy? Já dělám v oddělení parkovacích asistentů, což je systém, který je schopen vyhledat parkovací místo a sám bez účasti řidiče zaparkovat. Začínal jsem jako konstruktér na tomtéž oddělení. Seznámil jsem se se systémem a poznal jsem, jaké jsou jeho charakteristiky a základy fungování. Vzhledem k tomu, že jsme mladá pobočka, je zde mnoho příležitostí. Následně jsem tedy požádal, zda bych si mohl vyzkoušet pozici, kterou teď aktuálně zastávám, což je projektový technický manažer. Práce mě velmi motivuje a baví, protože systém, který dodáváme, vidím jako celek a mám pocit, že jsem vytvořil něco od začátku do konce. Další kolegové se zabývají například výrobou kamer, vyvíjí se zde laser scanner nebo pracujeme například na radarech. Pobočka se tedy neustále rozšiřuje a také nabíráme nové pracovníky. Jednou z výhod pražské

Na světovém trhu dodáváme v podstatě všem velkým automobilkám – Volkswagen, Mercedes, Volvo, dokonce spolupracujeme i s Teslou. A taková perlička – naše systémy budou používat i londýnské taxíky!

Jak myslíte, že bude Váš obor vypadat v blízké budoucnosti? Máme několik oddělení, které řeší svou technologii – kamery, radary, ultrazvukové snímače a tak dále. Jednotlivé systémy fungují v autě samostatně. Vizí do budoucnosti je možnost tyto systémy propojit a vytvořit systém, který bude pracovat s daty a informacemi ze všech snímačů.

Využíváte asistenční systémy i ve svém autě? Ano, využívám. A aktuálně je mým snem adaptivní tempomat. Když jezdím z práce domů tunelem Blanka, často myslím na to, že bych si mohl díky využití adaptivního tempomatu u jízdy hezky odpočinout.

Naše čtenáře-studenty budou jistě zajímat i možnosti uplatnění u Vás ve firmě. O jaké

pozice se mohou zájemci ucházet? Široké uplatnění nabízíme například absolventům oborů spojených s robotikou, elektrotechnikou, informatikou, mechatronikou a mechanickou konstrukcí. Řešíme hardware i software produktů, výrobu, kvalitu i finance. Oblastí a pozic je opravdu hodně. Mám kolegy, které baví programování, jiní se zabývají nákupem, máme oddělení systémových inženýrů. Já konkrétně pracuji na pozici projektového technického manažera, kde mám na starosti celý vývoj projektu, dodržení dodávek a komunikaci se zákazníky. Zároveň máme oddělení vývoje, kde se teprve myšlenky testují. Ačkoliv je pražská pobočka poměrně nová, je samostatná, to znamená, že máme i oddělení HR, financí a tak dále.

Nabízí Valeo v ČR i nějaké programy či praxi pro studenty? Ano, možností je několik. Nabízíme možnost psát u nás závěrečné práce z oblasti automobilového průmyslu. Dále je zde možnost účasti na vývojových projektech v rámci PhD. studia a v neposlední řadě také Trainee program ve výrobních závodech, při kterém si studenti vyzkouší práci napříč odděleními. Trainee program je otevřen v odděleních výrobních procesů, logistiky, kvality, výroby a údržby. Po ukončení studia se pro absolventa programu nabízí možnost dlouhodobé spolupráce na plný úvazek.

Chtěl byste Vy osobně vést nějakou závěrečnou práci? Určitě bych byl pro. Když jsem studoval, chyběl mi kontakt s firmami, které se zabývají výrobou automobilů, takže bych určitě studentům doporučil možnost konzultovat práci s někým, kdo má již praktické znalosti. Pak může být závěrečná práce přínosná i z hlediska toho, že student lépe obor pozná a uvědomí si, co chce dělat. Navíc si již při studiu vytvoří síť kontaktů, což je podle mě zásadní.

Pro více informací o možnostech pro studenty a absolventy ve společnosti VALEO se podívejte na prace.valeo.cz/nabidky-pro-absolventy www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


4

Autor: Filip Šmejkal

Věda a výzkum

ČESKÝ TÝM VĚDCŮ ODSTARTOVAL REVOLUCI V POZOROVÁNÍ ATOMŮ VODÍKU Mezinárodní tým v čele s vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR výrazně vylepšil metodu analýzy rozptylu elektronů na nanokrystalických materiálech. Jejich práci ocenil i časopis Science.

S

nímkem rozmístění obtížně analyzovatelných atomů vodíku na titulní straně se krystalografové postarali o jeden z nejvýraznějších zápisů české vědy v tomto světově proslulém médiu. Na celém výzkumu se kromě Fyzikálního ústavu podílelo ještě francouzské národní výzkumné centrum CRNS v Caen. Celou metodu a výpočetní software k jejímu použití však vyvinuli vědci v Praze. Strukturní krystalografie se zabývá určováním atomární struktury krystalických látek. Přestože znají vědci nepřeberné množství

každý bod se zde stává opět zdrojem vlnění a vlny se tedy šíří i do geometrického stínu. Překážku tvoří v tomto případě atomová mřížka nanokrystalu, podle odrazu paprsku pak lze detekovat rozmístění jednotlivých atomů v atomové mřížce.

Vodík jako na dlani Nová metoda dokazuje, že lze elektronovou difrakci užít i k detekci atomu vodíku, nejlehčího prvku periodické tabulky s jediným protonem a elektronem. Vlnění se dobře ohýbá v blízkosti těžkých atomů. Měřit roz-

NAŠEMU VÝZKUMU SE DOSTALO TAKOVÉ POZORNOSTI, PROTOŽE JSME SE ROZHODLI ZBOŘIT PO DESETILETÍ UDRŽOVANÝ PŘEDSUDEK, ŽE ANALYZOVAT KRYSTALOVÉ STRUKTURY POMOCÍ ELEKTRONOVÉ DIFRAKCE JE VELMI OBTÍŽNÉ A NEPŘESNÉ.

Obálka časopisu Science z 13. ledna 2017 věnována článku dr. L. Palatinuse a kol.

nanometr je milionkrát menší než jeden milimetr, což je jako kdybychom porovnávali milimetr s kilometrem.

Z laboratoře do praxe metod, jak strukturu krystalu určit, dosud představoval výzkum krystalů menších než jeden mikrometr problém.

Difrakce v nanosvětě Celá metoda využívá jev zvaný difrakce vlnění, jehož vlivem se vlny za překážkou ohýbají. Proud elektronů je možné díky vlnově-korpuskulárnímu dualismu (vlastnost, kdy na některé objekty nahlížíme jako na částice a elektromagnetické vlnění zároveň) považovat za vlnění, po průchodu škvírou se tedy rozptýlí do různých směrů. Ohyb světla probíhá v důsledku Huygensova principu – www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

ptyl elektronů u tak lehkých částic však představuje vědecký oříšek, se kterým se nedokázalo poprat mnoho výzkumnických týmů. A právě pokročilé výpočetní postupy přinesly českým krystalografům úspěchy na poli výzkumu. V práci prezentované v časopisu se vědci pokusili určit umístění vodíku v nanokrystalech o rozměrech v řádu desítek až stovek nanometrů. Použili k tomu elektronový mikroskop s přesností desítek nanometrů. Difrakce pomohla odhalit mezery mezi atomy o šířce v řádu desetin nanometrů. Tak malé objekty si přitom člověk neumí ani představit – jeden

Atomy vodíku vědci zkoumali konkrétně v krystalech paracetamolu a hydratovaného hlinitofosforečnanu kobaltnatého. Prvně zmiňovaná látka jako součást mnoha druhů léčiv působí proti bolesti a snižuje horečku, druhou vědci vybrali pro svoji trojrozměrnou strukturu, díky které je na sebe schopna vázat jinou látku. Již teď se tedy nabízí využití metody mimo jiné ve farmaceutickém průmyslu či v materiálovém inženýrství. Vzhledem ke své široké aplikaci má ale potenciál přispět k mnoha objevům napříč všemi přírodovědnými obory.


ROZHOVOR S LUKÁŠEM PALATINUSEM, JEDNÍM Z AUTORŮ VĚDECKÉ PRÁCE Lukáši, jak pokračuje Váš výzkum? V současnosti se zaměřujeme na aplikaci naší metody na praktické problémy, řešíme s její pomocí nové, dosud neznámé a jinými metodami neřešitelné struktury. V nejbližší době se chceme zaměřit na skupinu látek zvanou zeolity, což jsou průmyslově významné látky používané především v chemickém průmyslu. Přestože jsou tyto látky předmětem dlouhodobého intenzivního výzkumu, v chápání jejich krystalových struktur existuje ještě řada nejasností. Některé z nich bychom chtěli s pomocí naší nové metody rozluštit. Současně se zaměřujeme také na další vylepšování a zpřesňování metody.

Rýsuje se již uplatnění metody v praxi? Obecně vzato má náš výzkum praktické dopady až zprostředkovaně. Vyvíjíme metody výzkumu nanokrystalů a výsledky poskytujeme kolegům vědcům z různých oborů, kteří pak s jejich pomocí provádí výzkum na konkrétních materiálech s potenciálním praktickým využitím. Praktické uplatnění naší metody tudíž neleží přímo na nás a v tuto chvíli

je metoda ještě příliš mladá na to, aby bylo možné mluvit o jejích konkrétních praktických důsledcích. Na druhou stranu, několik prací s možným praktickým dopadem se už objevilo. Mohu jmenovat analýzu minerálů existujících pod vysokým tlakem v zemském plášti a vážících na sebe vodu, nebo určení struktury nové sloučeniny na bázi lantanu, vanadu a draslíku se zajímavými luminiscenčními vlastnostmi.

V čem je Váš výzkum výjimečný ve světovém i českém měřítku? Našemu výzkumu se dostalo takové pozornosti, protože jsme se rozhodli zbořit po desetiletí udržovaný předsudek, že analyzovat krystalové struktury pomocí elektronové difrakce je velmi obtížné a nepřesné. Kvůli tomuto mylnému předpokladu zůstával potenciál elektronové difrakce pro výzkum nanokrystalů do značné míry nevyužitý a zkoumání krystalových struktur jednotlivých nanokrystalů se jevilo jako nedostupná meta. Náš výzkum tuto bariéru prolomil a dokázal,

že s vhodným přístupem můžeme jednotlivé nanokrystaly zkoumat s podobnou přesností jako krystaly velké. To je významný průlom v celé řadě materiálovědních oborů.

Přestože se o několika českých objevech už v časopisu Science psalo, Vaše stopa je zatím asi ta nejvýraznější. Proč nebývají české objevy na titulní stránce časopisu Science častěji? Na to Vám nedokážu jednoznačně odpovědět. Naše práce není v konkurenci ostatních českých výzkumů výraznou měrou kvalitnější, taková interpretace by opravdu nebyla správná. Obálek Science je ovšem jen pár desítek do roka a „kandidátů“ je mnoho. Takže pravděpodobnost, že se práce na titulní stranu dostane, není dána pouze její kvalitou – tento atribut ostatně splňují všechny články, které jsou do Science přijaty. Je nutné zaujmout ještě něčím navíc – v našem případě zřejmě dopadem na široké spektrum vědních oborů. Výzkumná práce musí být reprezentovatelná vizuálně atraktivním způsobem, a navíc je potřeba i štěstí. V mnoha číslech Science jsou publikovány opravdu průlomové objevy týkající se např. výzkumu Marsu nebo výsledků z CERNu, a pokud by náš článek vyšel v takto obsahově bohatém čísle, na titulní stranu by se dostal těžko.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Struktura ve 3D Struktura hydratovaného hlinitofosforčnanu kobaltnatého


6

Autor: Šárka Bláhová

Kariéra

TALENTOVÝ PROGRAM HC NET:

CESTOVÁNÍ, PŘÍLEŽITOSTI A OSOBNÍ PŘÍSTUP Firma Home Credit nabízí studentům skrze talentový program možnost nahlédnout do zákulisí firmy a vyzkoušet si práci na odborných pozicích již při studiu. O osobní zkušenosti s programem jsme si povídali s Michaelou Bódiovou, Adamem Vargou a Tomášem Popolanským. Ráda bych se vás zeptala, co studujete? Zajímá mě, z jakých oborů a škol pochází studenti, kteří se rozhodnou pro talentový program HC NET. Michaela: Já studuji na Masarykově univerzitě obor Aplikovaná matematika a Ekonomie. Adam: Já už jsem absolvent, studoval jsem Masarykovu univerzitu obor Finance. Tomáš: Studuji VUT v Brně, obor Řízení rizik firem a institucí.

Proč jste se rozhodli do HC NETu přihlásit? Co vnímáte jako hlavní pozitiva stáže? Adam: Mně se velice líbilo, že Home Credit je česká firma, která je jako jedna z mála velice úspěšná v zahraničí. To přináší možnost pracovat ve světě, což mě láká. Po stáži vyjedete do některých ze zemí HC NET programu a tam využijete své zkušenosti a třeba je i dále předáváte. Také mě zaujalo, že je v Home Creditu velice zajímavá možnost kariérního růstu. Zároveň je ve firmě moc příjemná atmosféra, všichni si tykáme a řešíme vše společně. Michaela: Pro mě byla hlavní motivace chuť dozvědět se, jak to funguje v mezinárodní firmě typu Home Credit. Účast v programu je pro mě opravdu prestižní záležitostí: mohu ve firmě rozvíjet své schopnosti, zís-

Autor: Jiří Zach

Zleva: Tomáš Popolanský, Michaela Bódiová a Adam Varga

kat praxi a udělat si představu, jaká práce by mě přesně v Home Creditu bavila do budoucna. Pro mě je tady hodně důležité, že se setkávám ze strany kolegů s velice lidským přístupem. To, že jsem se odhodlala přihlásit se do programu, hodně podpořila příležitost vycestovat do zahraničí.

Tomáš: Hlavní důvodem pro mě byla, podobně jako pro kolegy, možnost vycestovat a pracovat v zemích skupiny Home Credit. Myslím si, že je to velice dobrá příležitost, kterou moc firem čerstvým absolventům nenabízí. Hlavní pozitiva stáže vidím v možnosti učit se od zkušenějších kolegů. Člověk

10 108 562 – počet poskytnutých půjček tento rok Titul

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Úvěry poskytnuté YTD (MEUR)

2 843

3 936

8 088

9 741

6 792

6 558

11 536

4,4

4,5

6,6

7,7

9,1

12,5

20,1

58 257

72 365

109 927

139 612

166 272

185 893

270 537

Počet aktivních klientů (mil) Počet distribučních míst www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


7

Home Credit je přední mezinárodní poskytovatel spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě a v Asii. Společnost byla založena v roce 1997 a nyní úspěšně funguje v 11 zemích. Mezi ně patří Česká republika, Slovensko, Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Čína, Indie, Vietnam, Indonésie, Filipíny a Spojené státy americké. Home Credit má po celém světě 20,1 milionu zákazníků.

má na oddělení přiřazeného svého „mentora“, který mu se vším pomáhá.

Můžete popsat, jak stáž funguje? Michaela: V podstatě je na dva roky, první rok pracujeme v Home Creditu v Brně na zkrácený úvazek, který si můžeme přizpůsobit podle školy. Poté vyjedeme přibližně na rok do zahraničí. V průběhu stáže absolvujeme různá školení, účastníme se jednání a pracu-

Provozní zisk

2 000

milionů EUR

jeme na odborných pozicích. Na konci nás čeká dlouhodobý pracovní kontrakt v jedné ze zemí skupiny Home Credit.

Jak v HC NETu probíhá začlenění do určité pracovní oblasti? Adam: Na pohovoru, který probíhá v několika kolech, se vyhodnotí, jaká práce by nám nejlépe seděla a k jakým karierním oblastem máme předpoklady. Jednotliví účastníci jsou pak rozděleni do různých oddělení. Tam nás kolegové a mentoři postupně zaučují a ná-

sledně máme na starosti i vlastní projekty. Velikou výhodou je, že pokud zjistíte, že některá práce vám úplně nesedí, máte možnost vyzkoušet si i práci v jiných odděleních. Michaela: Musím dodat, že všichni kolegové jsou velice ochotní. Sice se samozřejmě předpokládá, že budeme samostatní, ale v začátcích potřebuje rady a pomoc každý. Adam: To máš pravdu, na jednu stranu dostanu své „vlastní“ projekty, ale mám k tomu i podporu kolegů, pokud ji potřebuji. Pro mě ideální forma.

Na jakých odděleních konkrétně v rámci stáže pracujete a čemu se tam věnujete? Michaela: Pracuji na oddělení Analýz. Já osobně se starám o vyhodnocení projektů, které se týkají podmínek splácení a případného vymáhání splátek. Jedním z projektů bylo například demografické vyhodnocení klientů, kteří nebyli schopni dostát svým závazkům. Snažíme se na základě různých parametrů definovat či predikovat chování určité skupiny klientů. Adam: Já pracuji v Divizi řízení rizika, kde jsem poznal práci na několika odděleních, dělám tam takové interní kolečko. Pomáhal jsem například v oblasti on-line půjček, nyní jsem se přesunul na hlavní produkt Home Creditu, tedy na poskytování úvěrů na nákup spotřebního zboží, kde dělám analýzu rizik. Tomáš: Já pracuji v divizi Finance v oddělení Controllingu. Věnuji se především výpočtům profitability karetních produktů.

Kam byste chtěli vycestovat po získání dlouhodobého kontraktu? Která by byla ta vaše vysněná cílová destinace? Adam: Já už jsem v rámci školy chvíli studoval v Číně a tam se mi hodně líbí. HC NET právě Čínu jako jednu z cílových destinací nabízí a já bych chtěl jet přímo tam. Rád bych se tam dál věnoval vyhodnocování rizik v poskytování úvěrů.

Michaela: Mě lákají exotické a přímořské země, chtěla bych buď na Filipíny nebo do Indonésie. Přínosem práce v zahraničí je nejen zkušenost pracovní, ale také poznání jiné kultury a krajiny. Tomáš: Ze zemí skupiny Home Credit mě nejvíce láká Vietnam, protože mám rád tamní kulturu a také miluji vietnamskou kuchyni.

Poměr nákladů k výnosům

55,7 %

Proč by se podle Vás měli další studenti do programu přihlásit? Máte pro ně nějaká doporučení? Adam: Myslím si, že to, co nabízí program HC NET je v českém prostředí unikátní. Určitě by se zájemci neměli bát a zkusit své štěstí. Mezi mými kolegy je několik absolventů HC NETu a dnes jsou velice úspěšní. Mají za sebou působení v zahraničí a spoustu nabytých zkušeností. Pro absolventa vysoké školy je to zkrátka raketový start kariéry. Zároveň ne-

Počet aktivních zákazníků

20,1

milionů

znám program, který by nabízel takovou možnost dlouhodobého uplatnění v zahraničí. Tomáš: Za mě mohu tuto stáž určitě doporučit. Člověk se zde naučí spoustu nových věcí, které ve škole určitě nepochytí. Naučí se jak věci, které doposud znal ze školy jen teoreticky, fungují v praxi. Co se týče skloubení se školou, není třeba se vůbec bát. Naši nadřízení nám vycházení maximálně vstříc. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


8

Autor: Filip Šmejkal

Kariéra

„UŽ V JAVA TRAINEE PROGRAMU JSEM ŘEŠIL HODNĚ ZAJÍMAVÝ PROJEKT,“ ŘÍKÁ PETR BARTUSEK Z EMBEDITU.

Společnost EmbedIT vypisuje nová kola Java Trainee Programu (JTP). Petr Bartusek, jeho nedávný absolvent, nám z pozice nyní už produktového manažera brněnské pobočky popsal, co vše program obnáší. Ahoj Petře, řekneš nám prosím nejdřív, jaký obor jsi studoval a proč sis ho vybral? Dříve jsem rád hrál počítačové hry a ve třetím ročníku gymnázia jsem si založil vlastní server tehdy populární hry World of Warcraft, který jsem si sám spravoval. Zde jsem se naučil základům programovacích i skriptovacích jazyků, i proto jsem se nakonec rozhodl pro studium informatiky. Na rozdíl od matematiky se mi zdála praktičtější. Navíc mám možnost rychleji vidět výsledky své práce a získat na ni zpětnou vazbu.

Kde je tvá alma mater? Léta bakalářského studia jsem prožil na Vysoké škole báňské, k navazujícímu studiu jsem poté přidal i obor SSME (Service Science Management Engineering) na Masarykově univerzitě, kde jsem měl možnost lépe poznat svět IT byznysu.

Potom jsi nastoupil jako trainee do EmbedITu. Proč zrovna tam? Během posledního semestru na vysoké škole jsem přemýšlel nad tématem své diplomové práce, kterou jsem se rozhodl psát v rámci praxe. Protože jsem předem splnil všechny předměty, pozastavil jsem si studium a ze všech možností v Brně a Ostravě se mi jevila nabídka EmbedITu jako nejvýhodnější. Společnost mi vyšla ve všem vstříc, našel jsem zajímavé téma pro diplomovou práci, a navíc jsem dostal dobré finanční ohodnocení, stejné jako řádní zaměstnanci.

Bank. Vyvíjíme především bankovní informační systémy, které se kromě České republiky používají i v dalších deseti zemích světa, na jejichž finančním trhu aktuálně naše finanční instituce působí. V začátcích jsme pomáhali i s rozjetím služby Zonky zprostředkovávající půjčky mezi lidmi. A od předminulého roku také poskytujeme naše systémy telekomunikačnímu gigantovi USA firmě Sprint.

Jaké požadavky na tebe byly kladeny při přijímacím řízení? Ve skupinách jsme se v jeden den účastnili assessment centra, kde naše skupina plnila

Dalo by se říct, že EmbedIT je samostatným IT centrem skupiny Home Credit Group a Air www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

V jakých zemích se s takovými praktikami setkáváte? Nejčastěji na Filipínách a v Indonésii. Může se tak stát dokonce i nevědomky, například v Indii stále existuje velký problém s nízkou vzdělaností obyvatel. Jméno negramotného zájemce o půjčku tak mohou pracovníci

ROZVÍJELI JSME PILOTNÍ ŘEŠENÍ ZALOŽENÉ NA ROZPOZNÁVÁNÍ TOTOŽNOSTI NA ZÁKLADĚ OTISKŮ PRSTŮ. různé úkoly, které prověřily naše týmové, matematické a logické předpoklady společně se schopností reagovat na stresové situace. Z původních čtyř desítek zájemců nastoupilo postupně do společnosti asi jedenáct trainees.

Co bylo obsahem trainee programu? Nevím jistě, zda EmbedIT všichni znají. Představíš nám ho?

zaměřili na boj proti podvodům – v některých asijských zemích totiž neexistují centrálně vydávané občanské průkazy a někteří lidé tak snadno mohou využít jednoduše padělatelný doklad k získání více půjček od Home Creditu, které nemají v úmyslu splácet.

Nastoupil jsem do původně čtyřměsíčního Java Trainee Programu pod vedením Petra Adámka, odborného asistenta na Masarykově univerzitě v Brně. V jeho týmu jsme se

na pobočkách napsat v mnoha variantách, aniž by sám zájemce chybu zaznamenal.

Jak jste tedy problém vyřešili? Rozvíjeli jsme pilotní řešení Petra Adámka založené na rozpoznávání totožnosti na základě otisků prstů. Postupně jsme přidávali další funkce a kompletně jsme změnili grafické rozhraní systému. Doba společné práce se protáhla asi na sedm měsíců, po nichž jsem převzal po Petru Adámkovi vedení nad projektem já, a dále na něm s týmem pracujeme.


9

Co čeká absolventa po uplynutí celého Java Trainee Programu? Po zaučení v trainee programu se může absolvent připojit podle své specializace do týmu, o který projeví zájem. Po čtyřech měsících již ví, jak to ve firmě chodí, a má dostatek času na zvolení své další specializace. Se svými kolegy z programu se dále může odreagovat například při hraní stolního fotbalu nebo her na playstationu. Několik pater výše stále v prostorách mrakodrapu Spielberk Tower naleznou trainees také relaxační místnost s firemní knihovničkou.

Na závěr máš možnost vypíchnout hlavní důvody, proč by si studenti měli vybrat právě Java Trainee Program.

Ve společnosti máš už tedy stálé místo. Na jaké pozici aktuálně pracuješ?

Plánujete další kolo trainee programu. Zůstane jeho model stále stejný?

Po roce od uplynutí JTP jsem převzal odpovědnost nejen za brněnský tým vývojářů, ale i za komunikaci s indonéským, kazašským a filipínským businessem. Přestože se hlavní náplní mé práce stalo udržování kontaktu s vyjmenovanými zeměmi, velmi rád si také něco čas od času naprogramuji.

Již brzy proběhne jedno menší kolo JTP a zájemci se mají možnost přihlásit na našem HR. Vedením jejich kurzu bude opět pověřen nějaký IT odborník a mohou se těšit na zajímavou náplň práce. Program bude i tentokrát otevřen v Brně.

Jak hodnotíš kolektiv spolupracovníků? Velmi kladně. Pracovali jsme jako tým, všichni jsme byli na jedné lodi a vzájemně jsme si pomáhali, v čemž vidím výhodu i během další práce ve firmě. Kolegové mě nikdy nenechali ve štychu a považuji je za mou druhou rodinu.

Mluvil jsi o mnoha destinacích, kde skupina Home Credit Group působí. Existuje v rámci vaší společnosti možnost výjezdu do některé z těchto zemí? Určitě ano, přestože jsem se ho prozatím osobně neúčastnil. Mnozí mí kolegové při větších dodávkách služeb do cílových zemí vyjíždějí, aby lépe poznali zdejší byznys a předali potřebné know-how našim zahraničním kolegům.

Před přihlášením je tedy nutné ovládat základy programovacího jazyka Java. Co dalšího musí takový uchazeč splňovat? Z pohledu absolventa JTP je nejdůležitější požadavkem chtít se učit, být aktivní, mít otevřenou mysl a nebát se něčeho nového. V programu opravdu není důležité, zda trainee aktivně programuje tři roky v Javě nebo se s ní během vysokoškolského studia setkal jen v rámci jednoho předmětu. Člověk během několika měsíců práce narazí na různé problémy, z nichž je možné naučit se spoustu věcí. Vývojáři uvidí mnoho věcí i z jiného, praktičtějšího pohledu. Dále bych uvedl nutnost znalosti angličtiny, která představuje firemní standard nutný pro komunikaci se zahraničními kolegy. Na různých pozicích ve firmě člověk uplatní i ruský jazyk.

Rádi vyjdeme studentům vstříc. Je možné přizpůsobit pracovní dobu rozvrhu hodin, ať už magisterského nebo doktorského studia. Naše společnost poskytuje taktéž neplacené volno po dobu přípravy na zkoušku a před státní závěrečnou zkouškou má student nárok dokonce na dva týdny placeného volna. Na rozdíl od jiných firem u nás nováčci nemusí řešit jen nejméně zábavné úkoly, většinou založené na hledání a opravování chyb. Od základu u nás vyvíjí konkrétní projekt, ke kterému pravidelně dostávají zpětnou vazbu od lektora. V neposlední řadě se trainee stává plnohodnotným zaměstnancem se všemi výhodami a má se v rámci programu šanci spoustu věcem naučit.

/embeditcz /company/embedit kariera@embedit.cz

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


10

Autor: David Busta

Ekonom

TRUMP TWEETUJE, TRADEŘI NA TOM VYDĚLÁVAJÍ Trumpův Twitter nezůstává ani chvíli prázdný. Prezident zavaluje sociální síť různými tweety, které se často týkají firem. A prakticky pokaždé následuje stejný scénář. Akcie se propadnou a následně vzrostou. Tradeři už našli příležitost, jak na tweetech vydělat.

K

dyž měl v únoru projev mluvčí Bílého domu, řekl ke konci jednu větu. Vyzval lidi, aby kupovali výrobky od Trumpovy dcery Ivanky. Šlo o reakci na spor prezidenta s firmou Nordstrom, která se rozhodla stáhnout z prodeje kolekci výrobků právě Trumpovy dcery. Ten vzápětí reagoval rozezleným příspěvkem na Twitteru. Ve zkratce napsal, že jeho dcera je skvělá žena a to, co jí provedla tato firma, si nezaslouží. Nordstrom se totiž rozhodl stáhnout oděvní kolekci Ivanky Trumpové a oficiálně to zdůvodnil tím, že se zkrátka neprodává. Souviset by to však mohlo s bojkotem Trumpových značek v USA, do kterého se zapojila řada lidí. To z pohledu ekonoma příliš zajímavé není. Za pozornost už ale stojí to, co se odehrálo

na burze. Chvíli poté, co se Trump opřel do Nordstromu, propadly se jeho akcie do záporných čísel. Propad netrval příliš dlouho a po dalších několika okamžicích se dostaly akcie do růstu. V prosinci se Trump obul do Lockheed Martin, výrobce stíPrvní tweet: Nordstrom haček F-35, akcie se po zveřejnění tweetu opět propadly. Hodnota akcií výrobce

Na grafu (černý kruh) je vidět „zub“, který je následkem Trumpova tweetu. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

Zdroj: Investing.com

stíhaček klesla o pět procent, následně se začala ztráta snižovat. Velký výkyv u Lockheed byl daný tím, že Trump může ovlivnit kontrakty s touto firmou. Jenže Trump se opřel i do Boeingu, jehož akcie zamířily rychle dolů, následně se ale opět dostaly do zelených čísel. To stejné se dělo u General Motors i Toyoty. Stále se opakuje ten stejný scénář. A to už je zajímavé – dá se na tom vydělat. Lidí, které to napadlo, rozhodně není málo. Dokonce už existuje aplikace, která Trumpovy tweety analyzuje a posílá echo, pokud se zmínka týká firmy, jejíž hodnota akcií by tím mohla být ovlivněna. Aplikaci Trigger je možné si zdarma stáhnout. Vytvořila ji bývalá obchodnice JP Morgan Rachel Mayerová. „Jde čistě o informační pomůcku”, říká Mayerová, která zároveň dodává, že nejde o žádný složitý program, který by rovnou zasílal pokyny na burzu. Co není, ale může být. Sledovat Trumpovy tweety tak nemusí být úplně od věci, i když se s jeho názory zrovna neztotožňujete.


Autor: František Mašek

Ekonom

V JAKÝCH STÁTECH SE ŽIJE NEJHŮŘE PODLE MISERY INDEXU 2017? Známá americká společnost Bloomberg každoročně zveřejňuje žebříček států potýkajících se s největší mizérií. Země poměřuje podle údajů o inflaci a nezaměstnanosti. Nejhůře dopadla Venezuela. Česká republika si vede nadprůměrně dobře. Suverénní „prvenství“ Venezuely

Z Evropy si nejhůře vede Řecko

Rok 2016 lze považovat za rok politických překvapení a nejistoty. Otázkou je, jaké budou následky současných událostí a jaké budou dopady na jednotlivá světová hospodářství. Misery Index ukazuje, že politický vývoj v zemi může rapidně zahýbat s ekonomickým vývojem. I v roce 2017 se v nežádoucím čele žebříčku objevila Venezuela. Jihoamerická země, která po změně režimu zažívá špatné časy. V obchodech chybí zboží, v nemocnicích vypadává elektřina a prezident Maduro vyhlásil v polovině minulého roku výjimečný stav. Rozpočet země je v souvislosti s poklesem ceny ropy, ke kterému došlo v roce 2015, v zoufalém stavu. Jelikož index bere v úvahu data o inflaci a nezaměstnanosti, může Venezuele jen stěží kdokoli konkurovat. Hodnota inflace v zemi podle odhadů dosahuje zhruba 500 procent. Nezaměstnanost na 8 procentech je tak v socialistické Venezuele s trochou ironie spíše úspěchem.

V žebříčku agentury Bloomberg však najdeme i evropské zástupce. Nejvýrazněji vyčnívá v Misery Indexu Řecko, které obsadilo nelichotivou čtvrtou příčku. Stále nevyřešená situace ohledně obřího státního dluhu zemi sužuje již od začátku dekády. Navíc řecká ekonomika v meziročním srovnání v posledním kvartále měřeno HDP poklesla o více než jedno procento. Řecko v první

Argentinu opět trápí inflace S inflací se potýká také Argentina, kde se meziroční nárůst ceny v současné době pohybuje nad 20 procenty. Spolu s 8procentní mírou nezaměstnanosti je tak Argentina po Venezuele další jihoamerickou zemí, která si v žebříčku mizérie vede velmi špatně. Není tomu tak dávno, kdy zemi postihla devastující ekonomická krize, která mezi lety 1999 až 2002 vedla ke kolapsu hospodářství a k politické krizi. Ještě o stupínek hůře, než Argentina se však umístila Jihoafrická republika. Ta sice netrpí pádivou inflací, míra nezaměstnanosti v zemi je však nad 25 procenty. V posledním čtvrtletí se navíc zastavil růst ekonomiky, když HDP poklesl o 0,3 procenta.

Pořadí

ropských států se nejlépe umístilo Švýcarsko. Zoufat si nemusí ani obyvatelé České republiky. Ta se umístila v polovině druhé nejlepší desítky ze všech šedesáti pěti sledovaných států.

Kritika indexu Problémem Misery Indexu je metodika, která je zcela oprávněně terčem kritiky mnoha odborníků. Takzvaný „index bídy“ má hned

Země

Hodnota Indexu

1

Venezuela

499,7

2

Jihoafrická republika 32,2

3

Argentina

30,9

4

Řecko

23,2

5

Turecko

19,8

6

Španělsko

19,6

7

Ukrajina

19

8

Srbsko

17,9

9

Brazílie

17,3

10

Uruguay

15,9

desítce nejhorších států doplňuje hned pět dalších zemí starého kontinentu. Španělsko a Srbsko táhne dolů špatná situace na trhu práce, Ukrajina a Turecko navíc zápasí s rostoucí inflací.

Česká republika v polovině druhé nejlepší desítky Na opačném konci žebříčku Misery Indexu skončily dvě asijské země. Thajsko a Singapur se můžou pochlubit takřka zanedbatelnou mírou nezaměstnanosti a stabilní inflací, která osciluje mezi jedním až dvěma procenty ročně. Asi málokoho překvapí, že z ev-

několik úskalí. „Prvním nedostatkem je fakt, že v rozvojových státech je v důsledku šedé ekonomiky a rozšířené domácí výroby velmi těžké odhadnout skutečnou míru nezaměstnanosti,“ připomíná problém Branislav Žúdel ze slovenského Institutu finanční politiky. „Druhým nedostatkem je, že nedokáže zohlednit hluboké recese, protože jsou často spojené s deflací,“ přidavá Žúdel. „Kvalitu životních podmínek v zemi prostě nelze měřit pouze dvěma makroekonomickými indikátory“ uzavírá ekonom svoji kritiku. Misery Index je tak samozřejmě třeba brát se značnou rezervou. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

11


12

Kariéra

VLASTNÍ VÝZKUMNÝ PROJEKT JE PRO MĚ VELKOU VÝZVOU Hnacím motorem chemického průmyslu je v dnešní době výzkum. Neustálé inovace jsou totiž podmínkou úspěchu na silně konkurenčním evropském trhu. Špičkovým výzkumným střediskem Ústeckého kraje je Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, které sídlí v Chemparku Záluží. Již dva a půl roku v laboratořích centra působí také mladá výzkumnice Lucie Šindelářová. Jaká je Vaše pracovní náplň? Momentálně pracuji na středisku analytické chemie, kde mám na starosti pět různých plynových chromatografů. Na těchto přístrojích provádím rutinní analýzy vzorků, ale také vyvíjím metody pro vzorky nové.

Studovala jsem gymnázium v Litvínově, a jelikož mě více bavily přírodní vědy, vybrala jsem si právě chemii. Zajímal mě také výzkum v laboratořích. Ve studiu jsem pokračovala na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Jak vypadá Váš běžný pracovní den?

Co se Vám na práci v laboratořích nejvíce líbí?

Chodím do práce už na šestou hodinu. Máme pružnou pracovní dobu, nejpozději však musíme přijít do půl deváté. Ráno se po-

Líbí se mi, že přijdu do kontaktu s novými věcmi, které nás ve škole nenaučili. Uvědomila jsem si, že praxe je pro člověka velice důležitá a otevře vám úplně nové obzory.

Jak jste se dostala k práci v UniCRE? Součástí vysokoškolského studia byla čtrnáctidenní praxe v laboratořích UniCRE. S pracovníky laboratoří jsem pak navíc spolupracovala i při psaní diplomové práce. Líbilo se mi tu, a když mi vedení nabídlo práci, ráda jsem ji přijala. dívám do počítače a zjistím, jaké vzorky mám zanalyzovat. Pokud kolegové žádné vzorky prozkoumat nepotřebují, zabývám se jinými činnostmi. Například píšu odborné rešerše a články z oblasti chemie nebo technologií. Den ode dne se moje práce liší, což se mi líbí.

Proč jste se vůbec rozhodla studovat chemii? www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

UniCRE poměrně úzce spolupracuje s Univerzitním centrem VŠCHT Praha – Unipetrol, které má prostory v rámci Chemparku Záluží hned ve vedlejší budově. Dostanete se při své práci také do kontaktu se studenty? Poměrně často. Studenti chodí na čtrnáctidenní praxi do laboratoří. Stejně, jak jsem to dříve měla i já. Kromě vysokoškoláků k nám občas zavítají také studenti středních škol, kteří chodí do UniCRE na exkurze.

V oboru chemie pracují obvykle spíše muži. Jak je to v UniCRE? My to tu máme přesně naopak. V UniCRE pracuje 60 % žen. Pravděpodobně je to způsobené tím, že ženy více pracují v laboratořích.

Nabízí UniCRE pro své zaměstnance možnosti stáží nebo vzdělávacích školení? Samozřejmě tuto možnost máme. Ráda bych někdy také nějakou vyzkoušela, ale potřebuji ještě zapracovat na své angličtině, jelikož je většina stáží zahraničních. Od ledna tu pro nás budou připravené kurzy angličtiny, tak doufám, že se zlepším a časem někam vyrazím.

Jak dlouho zde pracujete? Asi dva a půl roku. Do budoucna už jsem dostala přidělený svůj vlastní projekt, takže se má náplň práce poměrně změní. Víc se budu zabývat výzkumem, na což se těším. Rozhodně to bude zajímavé, zároveň však budu mít značnou zodpovědnost. Ale beru jako velkou výzvu posunout se v kariéře dál.

Pro informace o aktuálních pozicích navštivte http://unipetrol.jobs.cz


Dokážeš si představit budoucnost

Víš, že svět zítra bude vypadat úplně jinak než teď. A dokážeš si představit jak. Studuješ chemický nebo technický obor? Jseš součás� výzkumného týmu? Věda je pro tebe zábava i poslání? A chceš se jí věnovat i v budoucnu? Získej roční s�pendium až 100 000 Kč, veškeré informace najdeš na www.nadaceunipetrol.cz

www.nadaceunipetrol.cz


14

Kariéra

TRÉNINKOVÉ CENTRUM UNIPETROLU ŠKOLÍ NOVÉ SPECIALISTY V OBORU Kvalitní zaškolení nových zaměstnanců je v dnešní době pro firmy klíčové. Vzdělaní pracovníci totiž dokážou lépe zvládat svou práci a jsou pro zaměstnavatele velkým přínosem. Své o tom ví také koordinátor tréninkového centra v Unipetrolu Ondřej Černohorský. Kdo je vlastně operátor provozu a v čem je důležitý? Operátoři jsou jedním ze stavebních kamenů Chemparku Záluží. Jejich hlavním úkolem je kontrola a zajištění správného chodu výrobního provozu, kterou provádějí za běžných podmínek během pochůzek. Operátoři také kontrolují zařízení, doplňují provozní kapaliny do strojů, zaznamenávají sledované veličiny a zjišťují vzniklé závady.

Co operátora na směně nejvíce zaměstnává? Při běžném provozu má operátor v pravidelných intervalech pochůzky v rámci svěřeného úseku. O přestávkách mezi nimi by se měl vzdělávat, například studovat bezpečnostní a provozní předpisy. Tato práce rozhodně není stereotypní, neustále se něco mění a operátor musí být schopný pružně reagovat na každou změnu. A právě to se snažím zdůrazňovat nováčkům v rámci našeho tréninkového centra.

Jaké by měl mít pracovník vlastnosti, aby byl dobrým operátorem provozu? Určitě musí být dostatečně zodpovědný, aby si uvědomil všechna rizika vyplývající z práce s nebezpečnými látkami. Bezpečnost práce je u nás na prvním místě. Operátor by měl být také ochotný se vzdělávat, protože jeho práce vyžaduje specifické znalosti týkající se strojního i technologického zařízení, které obsluhuje. Posledním důležitým požadavkem je samostatnost a rozhodnost.

Může se operátor při dobrých pracovních výsledcích dostat až na pozici mistra? Kariérní postup je určitě možný. Tím, že operátor zvládne všechny úseky a má potřebné znalosti, může postoupit třeba na velín, odkud kontroluje a řídí technologické procesy www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

v provozu. Ti nejlepší se mohou stát zástupcem mistra, směnovým mistrem nebo členem výrobního týmu.

Vy sám jste začínal jako operátor, poté jste dělal mistra. Jak dlouho trvalo, než jste se na tuto pozici vypracoval? Jako operátor jsem začal pracovat v roce 1994. Po pěti letech jsem postoupil na zástupce a za dalších šest let jsem se stal mistrem. Od letošní ho roku pracuji jako koordinátor tréninkového centra.

Co se Vám na práci operátora nejvíce líbilo? Nejvíc mě bavila pestrost vykonávaných činností a také to, že je neustále prostor pro vlastní rozvoj.

V čem práce v tréninkovém centru spočívá? Staráme se o nové zaměstnance a pomáháme jim lépe se začlenit do pracovní ho prostředí. Školení trvá celkem měsíc a půl. Během prvního týdne nové zaměstnance seznamujeme s bezpečností práce a požární ochranou. Následuje exkurze po areálu a návštěva naší hasičské zbrojnice. Od druhého týdne se střídá teoretické školení s praxí, kdy si nováčci nově nabyté znalosti osvojují v praxi pod dohledem zkušeného operátora.

V čem je podle Vás práce operátora provozu atraktivní? Je to práce, ve které porostete. Během ně-

kolika let se můžete vypracovat a průběžně se vzdělávat. V Unipetrolu mimo to pracují skvělí lidé a firemní kultura je na vysoké úrovni. Při náboru nových operátorů se jim přijde představit zástupce vedení společnosti, personální ředitel nebo ředitel provozu. A takových příkladů úcty a slušnosti je celá řada. Snažíme se dávat zaměstnancům najevo, jak jsou pro nás důležití. Proto se tu člověk cítí dobře.

Pro informace o aktuálních pozicích navštivte http://unipetrol.jobs.cz


Autor: Michal Pšurný

Věda a výzkum

ČASOVÉ KRYSTALY: EXISTENCE NOVÉ FORMY HMOTY POTVRZENA Vědci dlouho zpochybňovali existenci časových krystalů, což je označení pro látku, která mění svou strukturu v prostoru i čase bez přísunu energie. Nedávno byla její existence potvrzena. Mohla by způsobit revoluci v kvantové výpočetní technice či ve výrobě paměťových médií.

K

rystal je látka, ve které jsou atomy pravidelně uspořádány. Toto uspořádání se v prostoru periodicky opakuje a lze jej matematicky popsat. První myšlenka, že by mohla existovat hmota, která se periodicky opakuje nejenom v prostoru, ale i v čase, přišla v roce 2012. Předpověděl ji laureát No-

prováděné s látkami, které byly v termodynamické rovnováze s okolím. V té opravdu nelze časové krystaly stvořit, nicméně u nerovnovážných systému je existence časových krystalů možná. Po zveřejnění Yaova postupu se objevily hned 2 způsoby, jak je možné hmotu stvořit. Nejdříve se to poda-

zatím příliš nezkoumalo, jak by se daly využít. V tuto chvíli probíhá pouze základní výzkum, ale aplikace na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Začíná se mluvit o využití v kvantové výpočetní technice, kde by se časové krystaly mohly stát jádrem celého kvantového počítače. Taktéž se mluví o úplně novém

ZAČÍNÁ SE MLUVIT O VYUŽITÍ V KVANTOVÉ VÝPOČETNÍ TECHNICE, KDE BY SE ČASOVÉ KRYSTALY MOHLY STÁT JÁDREM CELÉHO KVANTOVÉHO POČÍTAČE.

belovy ceny Frank Wilczek, který hmotu definoval jako kvantové časové krystaly. „Časové krystaly jsou úplně nové, časově závislé, zároveň však velmi stabilní stavy či konfigurace hmoty. V těchto stavech se proměnné fyzikální veličiny vyvíjí v čase. Je to velmi odlišné od toho, co známe ve většině známých stabilních stavech – nejnižší energetický stav nebo vakuum, kde jsou přesně konstantní všechny střední hodnoty fyzikálních veličin,“ vysvětluje Alexander Vikman, působící na Fyzikálním ústavu AV ČR. I když si velká část vědců myslela, že je jejich existence vyloučená, americký fyzik Norman Yao z University of California představil postup, díky kterému lze tuto formu hmoty stvořit. Následně se podle postupu podařilo existenci potvrdit hned dvěma týmům vědců.

řilo týmu vědců z University of Maryland. Ti zkonstruovali řetězec 10 iontů yttebria, který několikrát zasáhli různými lasery, aby narušili jeho rovnováhu. „První laser převrátí spiny iontů a druhý nechá spiny interagovat mezi sebou v náhodných směrech,“ vysvětluje Vikman. Řetězec se pak usadil do stabilního opakujícího se vzoru i přesto, že samotný materiál zůstal mimo rovnováhu. Pouhý měsíc na to se pokus vydařil další skupině vědců z Harvardu. Ti k experimentu použili diamantový krystal, do kterého zanesli nečistoty. Struktura se pak podobala řetězci yttebriových iontů. „Zde však spiny nepřevrátil laser, ale mikrovlnné impulsy,“ konstatuje Vikman. Vypadá to, že vytvoření nové hmoty nebude technologicky až tak náročné, jak by se mohlo zdát.

Experimenty

Revoluce v ukládání dat

Předchozí experimenty vyvracely existenci časových krystalů. Jednalo se o pokusy

Důkaz o existenci kvantových časových krystalů je na vědeckém poli novinkou, proto se

typu počítačové paměti, která by byla založena právě na časových krystalech. „Časové krystaly mohou být užitečné v kvantové výpočetní technice a kvantové simulaci. Je to opravdu úplně nový obor,“ dodává Vikman.

Perpetuum mobile? Pohyb v krystalech probíhá na kvantové úrovni. Spiny částic v prostoru mají orientaci, která má určitý směr. V případě časového krystalu se orientace periodicky mění v čase bez přísunu energie. Na první pohled se zdá, že by se mohlo jednat o perpetuum mobile, to ale není pravda. Energie se z krystalu nedá nijak dostat. Naopak, je potřeba energii dodat, aby se pohyb zastavil. Tento objev ovšem ohlašuje novou éru ve fyzice a je vidět, že na kvantové úrovni je stále co objevovat. Lidský mozek se totiž daleko více než běžnému počítači podobá kvantovému, a firmy, jako například IBM, na jeho zdokonalování usilovně pracují. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

15


16

Autor: Eva Bobůrková

Věda a výzkum

„CHCI STÁT U ZRODU NOVÉ LÉČBY CUKROVKY,“

ŘÍKÁ MAREK NOVÁK, STUDENT Z FEL ČVUT

Marek Novák sestrojil miniaturní glukometr s propojením na smartphone. Vyhrál s ním letošní Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejvýznamnější výsledek výzkumu a inovace. Není to ale jeho první přístroj, ani první cena. Kdy a jaký přístroj jste představil světu poprvé? Moje premiéra se odehrála v roce 2012–2013. Prvotinou v oblasti elektroniky bylo zařízení Próteus, určené pro mladé elektro a softwarové vývojáře. Zařízení v rámci jednoho funkčního celku zahrnovalo několik měřicích přístrojů, voltmetr, ampérmetr, osciloskop a další. Zúčastnil jsem se s ním SOČ, což je vědecká soutěž pro středoškolské studenty. Vyhrál jsem celostátní kolo a tím se kvalifikoval do USA na Intel ISEF, což je největší středoškolská vědecká technická přehlídka na světě.

Byla to jistě zajímavá zkušenost… www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

A tvrdá škola. Poprvé jsem prezentoval projekt před vědeckým plénem, před nobelisty, a navíc v angličtině. Zjistil jsem, že tam jsou všichni daleko dravější, umějí se lépe prodávat.

na medicínu, že to je přesně to, co mě baví a naplňuje.

Po návratu jste pokračoval ve vývoji přístrojů, ale zaměřil jste se na lékařství. Říkal jste tehdy, že chcete být prospěšný lidem.

Ano, mé nové zařízení CISMON už bylo zaměřené na medicínu, zaznamenávalo EKG, tělesnou teplotu a další parametry.

Přesně tak. Elektronika je zajímavý obor, ale já už ji beru jako prostředek k něčemu dalšímu. Projevil se vliv mých rodičů, táta mi dal základy v elektronice a programování, mamka učila chemii a biologii na střední škole. Já jsem si ujasnil, že chci programování a elektroniku aplikovat

Což jste udělal, vyhrál další SOČ a získal opět 2. cenu na Intel ISEF.

Pak jste ale začal studovat na FELu. Přechod ze střední na vysokou často znamená, že se člověk začne věnovat zcela jiným věcem. Bylo tomu tak i u vás? Vlastně ne, po návratu z Ameriky mne totiž oslovila budějovická firma, která se orientuje


17

Miniaturní glukometr X.GLU s propojením na smartphone

na zdravotnickou techniku. Od té doby pro ni pracuji a také jsem zde dělal bakalářskou práci. Jejím cílem bylo vyvinout technologii pro zařízení určené k lokalizaci rizikových klientů v domech pro seniory.

Takže když se nějaký zmatený klient zatoulá někam, kam nemá, lze to snadno zjistit? Přesně tak, personál to může ihned zjistit. Teď bychom měli vyvíjet algoritmy, které by predikovaly rizikové chování. Pokud systém bude vědět, že se klient za poslední půlrok pohyboval jen po druhém a třetím patře a najednou se objeví v sedmém, tak je asi něco špatně. A personál dostane upozornění. Zařízení ve formě náramku sleduje i pád, případně upozorní na to, když jej senior sundá. Velkým problémem dnešní medicíny je totiž disciplína pacientů. Jak berou léky či zda na ně nezapomínají. Třeba u cukrovky je většina léčby na nemocném, musí si dávkovat léky, hlídat si hladinu cukru, pohyb, a když to nedělá, doktor nic nezmůže. Jde o to, že zařízení podobná tomu mému o tom může informoval lékaře.

Právě za miniaturní glukometr jste dostal cenu Wernera von Siemense. Ano. I když jistou oklikou. V roce 2015 jsem se totiž potkal s lidmi z nadace ČVUT Media Lab, která nabízí finanční podporu vědec-

kým projektům vysokoškolských studentů. Vyplňuje tak mezeru mezi studenty a vědci, kteří už si mohou sáhnout na granty. Dostal jsem podporu na projekt energy harvesting, který se věnoval získávání energie z netradičních zdrojů, například z rozdílu teplot, pohybu, vibrací, či elektromagnetických vln, na které jsem se soustředil já. Jedním z mých velkých snů bylo stát se dopravním pilotem. Ostatně na Intel ISEF jsem dostal i cenu od NASA a United Technologies, takže jsem se zajímal o potenciál využití zdravotnických prostředků na ISS nebo při dlouhých pilotovaných letech. Na ČVUT jsem se tedy zprvu vrhnul na vesmírnou větev, zkoumal jsem možnosti získávat energii ze solárních panelů umístěných na oběžné dráze.

Tak přeci jen odchod z oblasti medicíny? Té jsem se ale také dál věnoval. Zjišťoval jsem, která zařízení jsou zastaralá a zasloužila by vylepšit. Medicína je konzervativní obor, ostatně podobně jako létání, což je do jisté míry v pořádku. Zaměřil jsem se na glukometry, které se nezměnily 15 let, pořád jsou objemné, s displejem, baterií, nosí se ve velké taštičce. Co se ale změnilo prakticky u každého člověka? Že už skoro každý má v kapse smartphone. Tak mě napadlo propojit poznatky z energy harvestingu s medicínou a navrhnout moderní šikovný glukometr velikosti kreditní karty, který by se dal propojit se smartphonem, přičemž by byl napájen energií vyzářenou ve formě elektromagnetických vln z mobilu. Stejnou technologií by byl umožněn i přenos dat z glukometru do mobilu či počítače pacienta i lékaře.

To se vám tedy evidentně povedlo. Co bude dál? Funkční vzorek byl na světě a pár měsíců poté jsem se šťastnou náhodou setkal s Veronikou Peterkovou z TechSquare, organizace, která propojuje korporáty se start-upy. Postavila kolem mě zkušený obchodní tým, s nímž jsme konečně založili firmu XGLU s.r.o., právě proto, aby se z prototypu stal produkt a my jej začali prodávat. Loni v květnu jsme se zúčast-

nili ve Vídni obrovské start-up akce, byli jsme mezi 70 nejlepšími. Získali jsme také první zpětnou vazbu jak od diabetiků, tak od investorů. A mezitím náš produkt dál vyvíjíme a vylepšujeme. Nechceme jít hned na trh, sehnali jsme si konzultanty, máme kolem sebe síť diabetiků i diabetologů a spolupracujeme s doc. Janem Polákem z Ústavu pro studium obezity a diabetu při 3. lékařské fakultě UK, který bude v rámci studie použitelnosti zkoumat naši aplikaci pro chytré telefony.

Také se mělo jednat o první přístroj bez baterie, je to tak? No, mezitím jsme dospěli k tomu, že baterii ponecháme, protože se stejně mění jen jednou za půl roku a zase umožní, aby byl glukometr autonomní. Výrazně jsme tím zlepšili uživatelské pohodlí. Glukometr bude informovat pacienta i lékaře, případně i třeba matku diabetického dítěte, nebo dítě diabetického seniora. Naše řešení nabízí uložení dat v bezpečném medicínském cloudovém úložišti. Chceme tak diabetikům pomoct s disciplínou, aby pro ně management nemoci byl co nejlehčí.

Jak velký trh se nabízí pro váš glukometr? Desetina české populace, když sečtu dospělé i děti, kteří trpí cukrovkou prvního i druhého typu. A počet nemocných se stále zvyšuje. Dvanáct procent českých dětí trpí nadváhou. Už i dvanáctileté děti mají získanou cukrovku druhého typu. To je šílené. Ač to nerad konstatuji, poptávka po řešeních, která ulehčí pacientům léčbu, bude stoupat.

Kdy jej hodláte nabídnout komerčně? Předpokládáme, že na začátku roku 2018. Máme i další plány. Jsem externím spolupracovníkem aplikovaného vývoje v Ústavu pro studium obezity a diabetu. Vyvíjím technická řešení, která tamějším vědcům pomáhají v jejich výzkumu zaměřenému na diabetes. To je vize moje i XGLU: být jedni z těch, kteří budou stát u zrodu léčby cukrovky.

Když se ohlédnete zpět, co pro vás znamenaly všechny ty ceny, které jste posbíral? Cena je první procento úspěchu, které může a nemusí pomoci. Opravdová dřina začíná až po těch soutěžích. Autorka je redaktorkou časopisu Vesmír/vesmir.cz www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


18

Kariéra

„BEZ IT SE DNES NEOBEJDEME V ŽÁDNÉ OBLASTI,“ ŘÍKÁ MARTIN KOUTNÝ ZE ŠKODA AUTO IT provází dnešní automobil od jeho návrhu přes výrobu a prodej až ke službám pro zákazníky. Nejaktuálnější je projekt Connected Car, který nabízí integraci mobilních služeb do aut. Jakou vysokou školu máte vystudovanou, Martine? Jaký jste byl student? Studoval jsem podnikovou ekonomii a management na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Ze začátku to nebylo jednoduché, jiný styl učení, mnohem více samostudia, na některou zkoušku jsem musel i opakovaně. Po druhém ročníku jsem se rozhodl odjet na jeden semestr na University of New York v USA, kde jsem měl možnost poznat, jak se studuje management v USA. Po návratu jsem změnil svůj přístup. Uvědomil jsem si, že opakovaná příprava na stejnou zkoušku je stresující a úplně zbytečná. A tak jsem na zkoušky začal chodit v okamžiku, kdy jsem uvěřil sám sobě. Pak už stačilo jen přesvědčit zkoušející. I proto jsem si poslední roky studia opravdu užil.

Jak jste se tedy dostal od ekonomie k IT? Ke konci studia jsem začal pracovat na částečný úvazek jako analytik pro mezinárodní konzultantskou společnost. Zde jsem se podílel na několika zajímavých IT projektech. Už tehdy jsem si uvědomil, že IT je obor s velkým potenciálem a pro mne velmi fascinující. Po ukončení studia jsem si vyzkoušel práci ve velké i v malé IT společnosti a moje role bývala na rozhraní business a IT. V této rovině jsem viděl a stále vidím obrovský potenciál. IT a business mluví každý jiným jazykem, proto se nezřídka stává, že očekávání na jedné a druhé straně se prostě nesetkají. Vzájemné porozumění rozhoduje, jak efektivně zákazníci využijí možnosti informačních technologií pro svůj business. Na základě získaných zkušeností jsem tedy jasně věděl, že chci pracovat v IT, ve velké společnosti, která mi umožní přístup k nejnovějším technologiím a trendům www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

a bude nabízet i prostor pro osobní rozvoj. Takže IT ve ŠKODA AUTO byla jasná volba, a i po sedmi letech jsem stále přesvědčen, že ta správná.

bez IT představíme jen stěží. Stovky různých komponent jsou dodávány dle aktuální situace na montážní lince na přesně určená místa tam, kde je díl pro daný konkrétní vůz

Kde všude automobilka využívá informační technologie? Bez IT se dnes neobejdeme v žádné oblasti ve ŠKODA AUTO. Udělejme si proto kratičkou exkurzi odděleními Škodovky. Začněme u návrhu samotného automobilu, ve vývoji, u prototypů. Každý nový model dnes vzniká nejdříve elektronicky v počítači. Můžeme pokračovat počítačovým návrhem celé výrobní linky ve virtuální továrně. Slyšeli jste o Industry 4.0, IoT (internet věcí) nebo Smart Factory? To jsou nové trendy, které zavádíme ve výrobě, a všechny využívají IT. Také logistiku si v dnešní době

Aktuální pracovní nabídky ŠKODA AUTO najdete na skoda-kariera.cz


19

Martin Koutný Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od roku 2010 pracuje v oddělení IT služeb ŠKODA AUTO, kde vede tým starající se o Service Desk a Watch Center.

potřeba namontovat. Můžeme pokračovat do marketingu nebo prodeje. V závislosti na modelu, motorizaci, výbavě, extra vybavení, barvě a dalších doplňcích, nabízí ŠKODA více než 10 000 000 kombinací různých vozů. Bylo by možné nabízet zákazníkům tuto škálu bez Car Configuratoru běžícího v cloudu, dostupného odkudkoliv? V současné době to ani prodejem vozu u nás v IT nekončí. Do konce tohoto roku bude mít každé prodané auto možnost připojení ke službám Connected Car. Ty nabízí online služby přímo ve vozidle, nebo propojení vozu s vaším chytrým telefonem. Umožňuje například ověření, zda jste vaše vozidlo při odchodu uzamknul, nebo můžete sledovat, jak efektivně se s vozem jezdilo. Případně vám přímo na displeji vozidla pomůže najít volné parkovací místo u vašeho oblíbeného multikina. A to je jenom pár příkladů, jak a kde všude jsou dnes informační technologie pro naši společnost důležité.

V současnosti pracujete jako koordinátor oddělení Service Desk a Watch Center. Co je náplní Vaší práce? Můj tým má ve Škodovce na starosti první úroveň podpory IT uživatelů. Service Desk je centrálním kontaktním bodem pro uživatele ŠKODA IT. Watch Center se specializuje na podporu výroby a monitoruje IT infrastrukturu v celé firmě. Obě pracoviště jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Přes telefon a vzdálené připojení pomáhají uživatelům s řešením požadavků spojených s IT. Ročně evidujeme více než 130 000 požadavků a až 70 % jsme schopni vyřešit hned u nás na první úrovni.

a jestli aktivovat management. Naštěstí se u nás s těmito situacemi setkáváme jen ojediněle.

Jaký je poměr složitosti požadavků, které na oddělení řešíte? Uměl byste si vybavit jeden nejsložitější a jeden nejbanálnější, který jste buď Vy sám, nebo Vaši kolegové řešili?

Tak jako u našich aut, snažíme se i my v IT dodávat služby, které jsou jednoduché, ale účelné a efektivní. V korporátním prostředí je to, v souvislosti s komplexností IT a například i bezpečnostními požadavky, často velká výzva – nasadit řešení, která v soukromí používáme běžně. Mně osobně vyhovuje například možnost používat Skype pro komunikaci s kolegy, kteří jsou v jiných koncernových společnos-

Protože IT ve ŠKODA je jedno z nejrozsáhlejších a nejkomplexnějších v ČR, snažíme se co nejvíce standardizovat naše IT služby. Proto je mnoho požadavků jednoduchých, očekávaných a již při definici nové IT služby s nimi počítáme a víme, jak je řešit. Pro ty, které

Co ve Vašem oddělení znamená přístup SIMPLY CLEVER, kterým se ŠKODA AUTO řídí?

TAK JAKO U NAŠICH AUT, SNAŽÍME SE I MY V IT DODÁVAT SLUŽBY, KTERÉ JSOU UŽIVATELSKY JEDNODUCHÉ, ALE ÚČELNÉ A EFEKTIVNÍ. jsou nejfrekventovanější a nejjednodušší, navrhujeme automatizované zpracování samotným uživatelem. Příkladem takto jednoduchého požadavku je pro nás požadavek o přístup na síťový disk nebo do jedné z interně využívaných aplikací. Pro mne a můj tým je pak na druhou stranu nejsložitější výpadek kritického systému, který ohrožuje výrobu nebo jiný důležitý firemní proces a stávající instrukce tuto situaci jasně nedefinují. Je to obrovský stres a zodpovědnost, hraje se o minuty. Představte si, že tato situace nastane v noci. Musíme se na naší úrovni správně a rychle rozhodnout, které IT specialisty vzbudit

tech. Ještě před několika lety bylo možné používat jen videokonferenční místnosti se speciální zabezpečenou komunikací. Dnes pro běžnou pracovní schůzku používám svůj počítač s kamerou a sluchátky. Spolu s možností pracovat z domova mi IT dává potřebnou flexibilitu pro vyvážení soukromého a pracovního života.

Martin je připraven na velké výzvy, které ho v IT čekají www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


20

Autor: David Busta

Věda a výzkum

ANTIBIOTIKA PŘESTÁVAJÍ PŮSOBIT. ŘEŠENÍ NABÍZÍ DRAČÍ KREV

Varan komodský je nejmohutnější žijící ještěr na Zemi. Také se mu přezdívá komodský drak.

Proti řadě bakterií už jsou bezmocná i ta nejsilnější antibiotika. Nově vědci upírají pozornost k výjimečným vlastnostem krve komodského draka.

P

řed několika týdny oběhla svět zpráva o ženě, která umírala za přihlížení bezmocných lékařů. Vyzkoušeli všechno, ale superbakterie Klebsiella pneumoniae se ukázala být zcela imunní i vůči těm nejsilnějším antibiotikům, kterými lidstvo disponuje. Žena zemřela na zánět v pravé kyčli. Výzkumníci se tak snaží najít proti těmto výjimečně odolným bakteriím lék. Řešením by mohla být „dračí“ krev. Varan komodský, přezdívaný komodský drak, disponuje ve své krvi specifickými antibakteriálními peptidy. Jde o ochranu ještěra před nebezpečnými bakteriemi. Ty dle některých studií varani využívají při útocích na kořist. Při kousnutí varanem se dostanou bakterie do kořisti a zvýší úspěšnost lovu. Z toho ovšem vyplývá, že varan potřebuje

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

PODLE AMERICKÉ VÝZKUMNÉ ORGANIZACE WELLCOME TRUST NA SVĚTĚ ZEMŘE ROČNĚ 700 TISÍC LIDÍ, KTERÝM ANTIBIOTIKA NEDOKÁŽÍ POMOCI. i účinnou obranu vůči těmto smrtelným bakteriím. A právě toto soužití bakterií a varana bylo předmětem výzkumu vědců z univerzity George Masona. Výzkumníci zjistili, že varanovi pomáhají zmíněné peptidy se silnými antibakteriálními účinky, kterých má celkem 48. Silně antibakteriálních je přitom 47 z nich.

Výzkumníky následně napadlo pomocí elektricky nabitého hydrogelu izolovat tyto látky z krve komodského draka a využit je k dalším experimentům na superbakteriích. Jako pokusné superbakterie si vybrali MRSA a Pseudomona aeruginosa. Nasadili proti nim peptidy z krve varana a čekali, co se stane. K překvapení vědců zafungovaly


21

a nebezpečné bakterie dokázaly zcela zlikvidovat. V současnosti si s nimi přitom žádná konvenční antibiotika neporadí. „Prokázali jsme, že sérum z krve varana je antibakteriální. Varanovy peptidy by proto bylo možné využít při výrobě nových anti-

bec žádný vliv. Navíc přitom vzniká vhodné prostředí, kde mohou bakterie získávat svou imunitu. Dalším problémem je, že lidé často nedoberou všechny prášky. To znamená, že antibiotika nezahubí veškeré bakterie a ty pak začnou mutovat. Velkým problémem

VARAN KOMODSKÝ, PŘEZDÍVANÝ KOMODSKÝ DRAK, DISPONUJE VE SVÉ KRVI SPECIFICKÝMI ANTIBAKTERIÁLNÍMI PEPTIDY. bakteriálních přípravků,“ uvádí tým v článku pro Journal of Proteome Research. Než se začne sérum testovat na lidech, uplyne ještě nějaký čas. Nový objev ale skýtá naději, že by lidstvo válku se superbakteriemi mohlo ještě vyhrát. Výše zmíněná superbakterie MRSA odstartovala v únoru na raketě společnosti Space X do vesmíru. Cílovou destinací je Mezinárodní vesmírná stanice, kde bude bakterie testována v mikrogravitaci. Na palubě kosmické stanice bude posádka pozorovat další vývoj bakterie. Vzhledem k absenci zemské tíže by se mutování tohoto zabijáka mělo zrychlit. „Podle naší hypotézy dojde ke zrychlení mutací a měli bychom tak být schopní podívat se, kam se bakterie bude ubírat ještě předtím, než se tak stane na Zemi,“ vysvětluje svůj krok NASA. Je tak evidentní, jaké nebezpečí tyto resistentní bakterie pro lidstvo znamenají. Před současným stavem už ale varoval sám Alexander Fleming, objevitel penicilinu. Měl strach ze zbytečného nadužívání antibiotik, které by mohlo vést k tomu, že se bacily stanou imunními. Antibiotika jsou přitom jedním z největších objevů v historii lidstva. Do té doby se například v zákopech první světové války používal místo antibiotik obyčejný cukr. Penicilin Fleming objevil v roce 1928. Flemingovo proroctví se bohužel naplňuje. Antibiotika se předepisují ve velkém. Lidé je tak často berou i proti virovým onemocněním, na která nemají antibiotika vů-

je i chov zvířat, kde se antibiotika doslova sypou například mezi ryby jako prevence před nemocemi. V EU nebo v USA už je podávání antibiotik jako prevence zakázané, třetí svět ale žádné takové nařízení nemá. A právě v takovém prostředí se rodí ti největší zabijáci. Podle americké výzkumné organizace Wellcome Trust na světě zemře ročně 700 ti-

síc lidí, kterým antibiotika nedokáží pomoci. Podle předpovědi to bude do třiceti let už deset milionů mrtvých ročně. Lidstvo tak začíná boj s bakteriemi prohrávat. Současná a zatím poslední generace antibiotik navíc pochází ještě z 80. let. Od té doby se nepodařilo přijít s novým druhem. Boj s bakteriemi se ale nevede jen na poli medicíny. Vývoj nových antibiotik je drahý a často se farmaceutickým firmám nevyplatí, protože dříve, než na sebe stihne nový přípravek vydělat, bakterie si vůči němu vytvoří imunitu. Jedním z řešení, o němž už se mezi odborníky hovoří delší dobu, je zcela změnit techniku boje. Naději skýtají bakteriofágy, což jsou viry, které útočí na bakterie. Oproti antibiotikům mají jednu nespornou výhodu, jsou to viry – také mutují. Bakterie tak prakticky nemá šanci v boji zvítězit, neboť virus se bude přizpůsobovat její obraně. Bakteriofágy navíc útočí pouze na konkrétní bakterie, antibiotika přitom obvykle vybíjí i přátelské bakterie. Ať už bakteriofágy, či peptidy z krve varana, je v zájmu nás všech, aby se alespoň jedna z možností ukázala jako výhodný zabiják bakterií do budoucna.

Bakteriofágy jsou viry útočící na bakterie. Jde mimo jiné i o nejpočetnější biologický objekt na Zemi. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


Autor: František Mašek

Ekonom

DNEŠNÍ MLADÍ AMERIČANÉ

JSOU VÝRAZNĚ CHUDŠÍ NEŽ JEJICH RODIČE VE STEJNÉM VĚKU Mladí lidé v USA dnes mají o pětinu nižší příjmy než kdysi jejich rodiče. Navíc vlastní o polovinu méně majetku, nebydlí tak často ve svém a jsou více zadlužení. Budou mileniálové první generací, která se bude mít materiálně hůře než generace jejich rodičů?

M

ladí dnes vydělávají o 20 procent méně a jsou o polovinu chudší než v roce 1989

Pokud někdy při sledování monumentálních hollywoodských trháků litujete, že jste se nenarodili za Atlantikem, pak vězte, že ani ve Spojených státech nemají mladí lidé na růžích ustláno. Alespoň to ukazuje nový průzkum publikovaný Young Invicibles. Článek vydaný v lednu tohoto roku s názvem Financial Health of Young America totiž ukazuje celkem překvapivý fakt. Finanční stav mladých dospělých lidí, tedy takzvaných

mileniálů, je výrazně horší než finanční stav jejich rodičů v mladém věku. Baby boomers totiž podle průzkumu Young Invicibles, odvolávajícího se na data Fedu, vydělávali v mládí v průměru až o 20 % více než současní mladí dospělí. Průměrný mladý občan Spojených států ve věkovém rozpětí mezi 25 až 34 lety v roce 1989 disponoval reálným příjmem přepočítaným na kurz dolaru k roku 2013 zhruba 50 tisíc dolarů. Dnes je tato částkao deset tisíc nižší. Podle dat z roku 2013 si totiž průměrný mladý Američan vydělal 40 tisíc amerických dolarů.

MEDIÁN AKUMULOVANÝCH AKTIV 250 000

Aktiva v držení babyboomers (1989) Aktiva v držení millenials (2013) 25–34 let

200 000

0

S VŠ bez úvěru

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

S VŠ se stud. úvěrem

$ 16 000,00

$ 34 470,00

$ 43 510,00

50 000

$ 150 751,00

100 000

$ 133 800,00

150 000

$ 244 872,00

22

Bez VŠ vzdělání

Tím však negativní výsledek pro mileniály nekončí. Ještě hůře mladí lidé dopadli ve srovnání se svými rodiči při zkoumání bohatství. V roce 1989 vlastnil průměrný člen generace baby boomers v souhrnu všech aktiv více než 61 tisíc dolarů. Dnes již mladý Američan vlastní aktiva v hodnotě pouze 29 tisíc dolarů. To je více než poloviční pokles vlastnictví ve srovnání s mladou generací před necelými třiceti lety. Ani další ukazatele nevyznívají pro mileniály o mnoho lépe, spíše naopak. Čisté bohatství dnešního obyvatele USA ve věku 25 až 34 let je necelých 11 tisíc dolarů. Před třiceti lety to bylo více než 25 tisíc dolarů. To už je výrazný rozdíl, zejména když se k tomu přidá i fakt, že rodiče dnešních mileniálů také mnohem častěji bydleli v mladém věku ve svém. Jediný ukazatel, ve kterém dnešní mladí dospělí Američané své rodiče porážejí, je vyšší spoření na důchodový věk. Jinak zaostávají ve všech sledovaných bodech.

Jak rasa a vzdělání determinují příjmy a bohatství? Zajímavostí je také stále velmi výrazný rozdíl mezi finančním zabezpečením „bílých“ mladých Američanů a jejich afroamerických a latinskoamerických spoluobčanů. Afro-


23

MEDIÁN ČISTÉHO BOHATSTVÍ 150 000

Čisté bohatství babyboomers (1989) Čisté bohatství millenials (2013) 25–34 let

120 000

0

americký obyvatel USA má čisté bohatství zhruba desetkrát menší než člověk v tomtéž věku s bílou barvou kůže. Ten má také v průměru dvakrát častěji vlastní střechu nad hlavou než latinskoamerický či afroamerický občan. A podobné rozdíly se objevují takřka ve všech ukazatelích.

S VŠ bez úvěru

sokoškolsky vzdělaných mladých lidí, kteří k získání diplomu nepotřebovali úvěr, došlo k propadu průměrné výše příjmu jen o 18 procent. Naopak u vystudovaných mileniálů, kteří úvěr k dokončení studia využily, příjmy poklesly o 25 procent. Tento rozdíl lze vysvětlit zejména rodiným zázemím mladých lidí. Ti, kteří úvěr ke studiu nepotřebovali, se díky majetnějším rodičům dostávají k lépe

hodnoceným pracovním příležitostem. Klesající trend se poté samozřejmě týká i mladých lidí bez vysokoškolského vzdělání. Těm totiž od roku 1989 poklesl příjem o více než 26 procent.

$ 7 750,00

$ 16 332,00

S VŠ se stud. úvěrem

V ROCE 1989 VLASTNIL PRŮMĚRNÝ ČLEN GENERACE BABY BOOMERS V SOUHRNU VŠECH AKTIV VÍCE NEŽ 61 TISÍC DOLARŮ. DNES JIŽ MLADÝ AMERIČAN VLASTNÍ AKTIVA V HODNOTĚ POUZE 29 TISÍC DOLARŮ. Práce se věnuje také komparaci vysokoškolsky vzdělaných lidí a těch bez titulů. U mladých občanů s vysokoškolským diplomem je posléze v USA nutné věnovat zvýšenou pozornost studentským úvěrům. U vy-

$ 6 600,00

$ 86 547,00

30 000

$ 75 000,00

60 000

$ 125 572,00

90 000

Bez VŠ vzdělání

Co to znamená? Jak upozorňují samotní autoři průzkumu, za poklesem reálných příjmů a bohatství určitě nestojí neschopnost mileniálů. Jedná se totiž o nejvzdělanější generaci Američanů, navíc velice občansky aktivní. Mladí lidé také zcela logicky stojí za technologickým pokrokem zlepšujícím mnoho oblastí našich životů. Většina inovací přichází právě ze Spojených států. Přesto jsou mileniálové v porovnání se svými rodiči chudší. To je samozřejmě v přímém rozporu s ideou slavného amerického snu. Za horším finančním stavem mladých američanů stojí pravděpodobně zejména pokles tempa růstu americké ekonomiky. Zatímco ještě 80. léta byla dekádou výrazného ekonomického růstu, na sklonku milénia došlo ke snížení tempa růstu amerického HDP. Před deseti lety navíc hospodářství Spojených států postihla finanční krize doprovázená hlubokou recesí. Následný pokrizový růst je nesrovnatelný s tím, jak ekonomika rostla v 80. letech minulého století. Výše zmíněná fakta samozřejmě mají a budou mít na chování mladých lidí v USA vliv. Hrozba nespokojenosti se napříč největší ekonomikou světa rozprostírá již dlouhodobě. Otázkou je, jak na nastalou situaci mileniálové dokáží reagovat. Jejich budoucnost je totiž budoucností Spojených států. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


24

Autor: František Mašek

Ekonom

POUŽÍVÁTE SNAPCHAT? NOVĚ SI MŮŽETE KOUPIT AKCIE SPOLEČNOSTI SNAP Na začátku března vstoupila na burzu společnost Snap, které patří známá sociální síť používaná napříč světem. Mnoho odborníků ale zpochybňuje schopnost firmy generovat přijatelné peněžní zisky.

A

merická společnost emitovala 200 milionů veřejně obchodovatelných akcií při emisní ceně 17 dolarů za akcii. Celkem si tak na burzu přišla pro 3,4 miliardy dolarů. Přitom v minulém roce Snap vykázal tržby pouhých 404 milionů dolarů. Za rok 2016 se poté dostal do půlmiliardové ztráty. Přesto akcie v prvních obchodních dnech rostly, zastavily se až na ceně 27 dolarů za akcii. Posléze cena akcií spadla na 22 dolarů a u této hodnoty oscilují stále. První veřejná nabídka akcií (IPO) Snapu tak v mnohém připomněla burzovní vstup společnosti Twitter. Ten určil emisní cenu akcií na 26 dolarů, jen pár dní poté se obchodoval dokonce za neuvěřitelných 69 dolarů za akcii. Dnes se již přes rok pohybuje u hodnoty 16 dolarů. Obě společnosti mají jeden společný a zcela zásadní problém. Jak generovat dostatečné příjmy.

Jak vydělat? Aplikace, kterou vyvinuli společně Evan Spiegel, Bobby Murphy a Reggie Brown, se během několika let stala takřka celosvětovým hitem. V současné době ji podle dat socialmediatoday.com používá zhruba 200 milionů lidí. To řadí Snapchat na šesté místo v žebříčku nejpoužívanějších sociálních sítí. Před ním je Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram a Google+. To však v dnešním světě neznamená zaručený úspěch. Snap totiž prozatím není schopen www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

generovat uspokojivé tržby z reklamy, a to i přes mnohonásobný nárůst výnosů v minulém roce. Zmíněných 400 milionů dolarů je nízké číslo a je otázkou, zda má aplikace Snapu výrazný reklamní potenciál. Společnosti hrozí, že se může potýkat s podobnými problémy jako právě Twitter, který v posledním kvartále vykázal nejslabší růst tržeb od svého IPO. Ve druhé polovině minulého roku Snap představil brýle schopné natáčet video obsah. O podobný experiment se pokoušel již Google a selhal. Brýle od Snapu jsou několikanásobně levnější, na druhou stranu ale dokáží nahrávat jen krátké okamžiky. Desetisekundové video natočené brýlemi je posléze možné sdílet přes mobilní telefon. Jestli právě brýle Spectacles dokáží výrazně navýšit tržby společnosti je na pováženou, každopádně první zprávy o jejich prodeji byly pozitivní.

Zkopírovaná aplikace a přílišná kontrola zakladatelů nad společností Nad Snapem se v souvislosti s IPO vyrojilo o mnoho více otázek. Někteří kritici upozorňují na to, že počet aktivních uživatelů ke konci minulého roku stagnoval. Aplikace Snapu byly totiž ve velkém zkopírovány do aplikací Faccebooku a Instagramu, čímž Snap ztratil mnoho ze své originality. Dalším problémem může být podle analytiků oslovených agenturou Reuters fakt, že nad společností drží příliš velkou kontrolu její zakladatelé. Akcie Snapu totiž garantují jejím držitelům hlasovací práva jen v takzvaných ad hoc otázkách, což de facto znamená, že nad směřováním firmy nemají akcionáři žádnou kontrolu. Na druhou stranu se objevují hlasy, které tento krok chválí. Mladá rozvíjející se společnost podle nich potřebuje jasnou vizi, kterou mohou zajistit právě jen její zakladatelé. Který z táborů měl se svým názorem pravdu, se teprve ukáže. Již teď je však jasné, že Snap nečeká v příštích letech snadný boj.


Autor: Filip Šmejkal

Technik

V MIT VYVINULI TÉMĚŘ NEVIDITELNÉ HYDROGELOVÉ ROBOTY Američtí vědci vyvinuli unikátního robota z průsvitného materiálu. Lidským okem i různými přístroji je obtížně pozorovatelný. Autoři návrhu si od něj proto slibují pomoc při rybaření nebo účasti na tajných operacích.

K

e konstrukci stroje vědci použili hydrogel, chemicky síťovaný organický polymer uhličitanu draselného. Látka je pro svou schopnost dobře vstřebávat vodu známa ve floristice a zahradnictví. Stejné vlastnosti však využil i mezinárodní tým konstruktérů, který na Massachusettském technologickém institutu (MIT) robota několik let vyvíjel.

Archimédův zákon v praxi Prozaický mechanismus funguje na principu měnící se hustoty materiálu. Tělo robota tvořené vodní pumpou okolní vodu nabere a robot se ponoří, naopak při vypouštění míří díky vztlakové síle konstrukce směrem vzhůru. Ač se zdá tento způsob ovládání primitivní, v praxi se překvapivě osvědčil a pomocí současného nabírání a vypouštění vody mohou vědci pohybovat s robotem i do stran. Podobný mechanismus již na univerzitě navrhli dříve, mnohem více však pohyb ovlivňovalo samovolné pronikání vody do částeček hydrogelu vlivem osmózy.

Trubice dále spojují celek s externí pumpou, nejdůležitější částí umožňující pohyb. Robot svými chapadly zvládne polapit rybu nebo míček. K realizaci projektu týmu z technologického institutu pomohlo 3D modelování, precizní zpracování zajistily přesné laserové paprsky.

Ve vodě neviditelný

Zdroj: Hyunwoo Yuk/MIT Soft Active Materials Lab

Hydrogeloví roboti jsou téměř neviditelní. Robot dokáže během okamžiku mnohonáOvládání některých usnadňovala ploutev sobně zmenšit či zvětšit svůj objem, při mači další zařízení regulující pohyb přístroje. ximálním naplnění obsahuje mechanismus až Za vzor jim posloužila zejména průsvitná 90 % vody. Díky takovému podílu vody budou larva úhoře, schopná rychlého nepozorovastroj velmi obtížně detekovat radary, zvuk telného pohybu na mnohakilometrové vzdáse v něm šíří totiž velmi podobnou rychlostí lenosti. jako v okolní kapalině a vlna se tedy nebude mít od čeho odrazit. Kvůli absenci dálkového ovládání si však mohou nechat vojenští nadMateriál budoucnosti šenci o aplikaci v armádní sféře zatím jen zdát. Tým pod vedením docenta strojního a staPro další vědce však tato možnost představuje vebního inženýrství Xuanha Zhay a absolPropojení starých a nových poznatků do budoucna technologickou výzvu. venta univerzity Hyunwooa Yuka dále přeKonstrukci tvoří duté hydrogelové struktury Během vývoje hledali konstruktéři inspimýšlí o uplatnění vynálezu ve zdravotnictví. připojené na umělohmotné trubice, díky čeraci v přírodě a navrhli několik typů robotů. Se zdravotnickými zařízeními konzultují muž zůstává tělo robota takřka průhledné. možnost výroby hydrogelových přístrojů, jejichž prostřednictvím se mohou lékaři běMASSACHUSETTSKÝ TECHNOLOGICKÝ INSTITUT – hem zákroků šetrněji dostat k operovaným „SILICON VALLEY“ NA VÝCHODNÍM POBŘEŽÍ orgánům. Pro pracovníky MIT v americkém městě Cambridge se nejedná o první světově Výzkumníci již hledají možnosti dalšího uznávaný úspěch. Soukromá univerzita se již několik akademických let může pyšvyužití hydrogelu několik let. Zatím se jim nit prvním místem v žebříčku kvality mezi všemi světovými vysokými školami. podařilo vyvinout například metodu velmi Před Harvardovu či Stanfordovu univerzitu ji vynáší právě velký počet celosvěpevného lepení hydrofilního materiálu tově unikátních výsledků výzkumu zaměřeného na uplatnění v praxi. Ne nadarmo ke sklu, plastu i různým kovům. Výhody hyddo dnešní doby školou prošlo 85 nositelů Nobelovy ceny. Celkem zde studuje přes rogelu oproti silikonu a jiným polymerům jedenáct tisíc studentů, s nimiž se může podělit o zkušenosti více než tisíc akadevidí v jeho šetrnosti k lidským buňkám a cemických pracovníků. lému životnímu prostředí. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

25


26

Autor: František Mašek

Ekonom

INFLACE JE V EUROZÓNĚ NA CÍLI.

MÍSTO UVOLNĚNÍ VŠAK PŘICHÁZEJÍ DALŠÍ ROZPAKY Eurozóna konečně po letech dosáhla inflačního cíle a hrozba deflační spirály se zdá být zažehnána. Přesto je Evropská centrální banka (ECB) nadále kritizována. Němci se začínají bát akcelerující inflace a chtějí vyšší úrokové sazby. To by ale nadělalo další problémy slabším státům jihu.

N

ěmecká kritika ECB

Začátek roku se v Evropě i v zámoří nese ve znamení rostoucí inflace. Po letech, kdy se centrální banky snažily v silně deflačním světě dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle, se v prvních měsících nového roku index spotřebitelských cen konečně odlepil od nuly. Se vším respektem k práci centrálních bank, za růstem inflačních tlaků nestojí ani tak

Eurozóna není optimální měnovou oblastí O tom, že Evropská měnová unie nesplňuje kritéria pro optimální měnovou oblast, jak ji definují ekonomové, se mluví již od počátku zavedení společné měny. Události na začátku roku opět tento fakt připomněly. Podle německých občanů a politiků by ECB měla přestat s uvolněnou měnovou politikou, ukončit program nákupu aktiv a ideálně začít zvyšovat úrokové sazby. Uplatňovat

O TOM, ŽE EVROPSKÁ MĚNOVÁ UNIE NESPLŇUJE KRITÉRIA PRO OPTIMÁLNÍ MĚNOVOU OBLAST, JAK JI DEFINUJÍ EKONOMOVÉ, SE MLUVÍ JIŽ OD POČÁTKU ZAVEDENÍ SPOLEČNÉ MĚNY. jimi nadále uplatňovaná alternativně uvolněná měnová politika, ale spíše meziroční nárůst cen ropy a potravin. Ten se z velké části postaral o to, že v současné chvíli je inflace v eurozóně na 1,8 %, tedy v tolerančním pásmu inflačního cíle Evropské centrální banky, který činí 2 %. Pokud by však kdokoli čekal radost z toho, že deflační hrozba v Evropě podle dat o inflaci začíná slábnout, byl by na omylu. V Německu se již od počátku roku začínají ozývat hlasy o tom, že ECB okrádá německé střadatele a zcela vážně se začíná vzpomínat na hyperinflaci ve 20. letech. To vše ve chvíli, kdy se inflace nachází na inflačním cíli. Existuje snad jasnější obrázek toho, že eurozóna má stále nevyřešené problémy ohledně jejího budoucího fungování?

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

však restriktivní měnovou politiku ve chvíli, kdy italská ekonomika již více než patnáct let neroste, řecký problém je stále nevyřešený, přičemž v poslední době dochází ke sporům mezi Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií ohledně restrukturalizace řeckého dluhu, a ve Španělsku se nezaměstnanost stále drží kolem 20 %, je nemyslitelné. Začít teď utahovat měnovou politiku by pro mnohé státy způsobilo další ekonomické zpomalení. Pochybnosti týkající se eurozóny má i Martin Slaný ze sekce ekonomických studií Institutu Václava Klause a přednášející na VŠE: „Eurozóna prochází krizí, která je nevyhnutelným důsledkem systémové vratkosti evropského měnového uspořádání. Příčinou krize je vrozený defekt víceúrovňové ekonomické asymetričnosti a nesladěnosti jednotlivých členských zemí

eurozóny na straně jedné a enormní snaha evropských politiků dospět za použití evropské měny k urychlenému politickému sjednocení kontinentu na straně druhé. Výstižně to vyjádřil prof. Sinn, který řekl, že v eurozóně platí, že země, které neumí prodat své zboží, díky sdílení dluhů prodávají své dluhopisy. To je přesné.“ Výše popsaná situace názorně ukazuje, jak nedokonale měnová unie na starém kontinentu funguje. Podle ekonomů musí každá oblast se společnou měnou splnit hned několik podmínek. Nutností by měla být pracovní mobilita. Jedná se o téma slavného ekonoma Roberta Mundella, za které byl oceněn Nobelovou cenou. Ve své práci prokázal výhody stěhování pracovníků z jedné oblasti se společnou měnou do jiné. V případě, že dojde k ekonomickému útlumu v určitém regionu, není pro obyvatele společné měnové oblasti problém se přestěhovat za prací do jiné. Přesně takto funguje trh práce ve Spojených státech, v Evropě však ne. K volnému pohybu pracovních sil mezi evropskými státy stále nedochází v takové míře, aby bylo možné mít funkční společnou měnu. Jazykové i kulturní bariéry mezi státy EU způsobují, že i přes velké rozdíly v nezaměstnanosti v jednotlivých zemích dochází k poměrně nízké míře migrace.

Ztráta nástroje měnového kurzu a asymetrické šoky Euro se pro státy společné měnové unie stalo obdobou fixního kurzu. Jednotlivé ekonomiky nedokáží reagovat na šoky v hospodářství změnou měnového kurzu. V takovém případě se ekonomika z nesnází musí dostat cestou deflace. Pokles cen je však o mnoho bolestivější řešení než oslabení domácí


27

měny. Státy jižního křídla eurozóny jsou tak již roky v zajetí tvrdé měny. Slovy známého německého ekonoma Hans-Werner Sinna by se dalo říci, že se dostaly do pasti jednotné měny. Z výše uvedeného je jasné, že eurozóna nesplňovala kritéria optimální měnové oblasti již od svého počátku. Rozdílnost evropských ekonomik je k uplatňování jednotné měnové politiky příliš velká. Tento fakt vede k asymetrickým šokům, kdy jednotlivé události mohou mít na země společné měnové unie diametrálně odlišné dopady.

Má eurozóna budoucnost? Podobnými argumenty se oháněli ekonomové již na sklonku milénia při zavádění eura. Slavný ekonom Milton Friedman predikoval, že společná měnová unie povede v Evropě k velkým problémům. Kromě liberálně orientovaného Friedmana evropskou měnu ve velkém kritizují i ekonomové levicovějšího typu Stiglitz či Krugman. I přes všechnu kritiku eurozóna stále drží a odhodlání politiků Evropské unie slepovat všechny

problémy, dokud to půjde, je zřejmá. Otázkou zůstává, zda je tato cesta udržitelná a nakolik euro opravdu může být společnou měnou Evropy i v budoucnu. „Obávám se, že tu eurozóna bude v této podobě ještě dlouho. Největší ekonomická krize

nity a donutíte je k finančním transferům, které by tyto rozdíly kompenzovaly. Proto taková snaha budovat fiskální unii, která je již za dveřmi, a nejen více či méně explicitní, ale částečnou transferovou unii. Transfery však neřeší podstatu těchto rozdílů, proto

ROZDÍLNOST EVROPSKÝCH EKONOMIK JE K UPLATŇOVÁNÍ JEDNOTNÉ MĚNOVÉ POLITIKY PŘÍLIŠ VELKÁ. od druhé světové války v letech 2008/2009 a následný vývoj byl výstrahou a důkazem nefunkčnosti stávající podoby eurozóny. Místo k potřebným systémovým změnám vedla k ještě většímu zakonzervování stávajícího vrozeného defektu. Výše zmíněné rozdíly jsou řešitelné, pokud všechny členské země eurozóny připravíte o zbytky suvere-

je spíše konzervují, a tak musejí pokračovat vlastně donekonečna. A k tomu potřebujete centrální moc schopnou takový projekt protlačit a udržovat. Eurozóna tedy fungovat může, ale bude to násilný centralismus, byrokratická unifikace, konec demokracie,“ uzavřel svůj nepříliš pozitivní názor na budoucnost eurozóny Martin Slaný. www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017


28

Autor: Vojtěch Černovický

Technik

PRVNÍ TURISTÉ OBLETÍ MĚSÍC UŽ V ROCE 2018 Vesmírný program SpaceX vypraví v příštím roce platící turisty na cestu kolem Měsíce. Soukromý výlet za oběžnou dráhu je dalším produktem smělých počinů známého vizionáře Elona Muska.

Z

ahájení historicky prvního soukromě financovaného turistického letu za hranice orbitu Mezinárodní vesmírné stanice je naplánováno na konec roku 2018. K přepravě posádky bude použita kosmická loď Dragon 2, která byla vyvinuta pod dohledem NASA. Loď bude vynesena raketou Falcon Heavy, kterou si společnost SpaceX sestrojila sama. Plán akce se zdá být prostý. Dvě osoby se v rámci lunárního zážitkového letu vzdálí od planety Země zhruba 400 000 kilometrů daleko, načež se o slovo přihlásí zemská přitažlivost a stáhne kosmickou loď zpět do atmosféry Země, kde přistane za pomocí padáku. Trajektorie letu vesmírné lodi bude podobna té, po které NASA v roce 1968 vyslala Apollo 8 na misi okolo Měsíce a zase zpátky. Výkonný ředitel SpaceX Elon Musk odmítl blíže specifikovat, kdo jsou oni zákazníci, kteří se vydají na týden dlouhou cestu ko-

TIRÁŽ EKONTECH.CZ

lem Měsíce. Zároveň se nikomu nepodařilo zjistit, kolik bude zájemce celá událost stát. Nicméně podle jeho slov jde o vesmírné turisty, kteří se navzájem velmi dobře znají, složili již podstatnou část depozitu, a kteří se podrobí velmi rozsáhlému tréninku před odchodem na misi. A prý se nejedná o nikoho z Hollywoodu. Měsíční expedice jako taková se uskuteční až poté, co bude posádka vyslána z Kalifornské pobočky společnosti SpaceX vzhůru k Mezinárodní vesmírné stanici, kterou spravuje NASA. Elon Musk a NASA věří, že podobné převoznické služby Země – Mezinárodní vesmírná stanice – Měsíc bude brzy možné poskytovat daleko častěji. „Podle mého názoru existuje na trhu prostor pro jeden až dva podobné lety ročně,“ nechal se slyšet Elon Musk během konferenčního rozhovoru. Elon Musk a výkonný ředitel výrobce elektrických automobilů Tesla společně

Šéfredaktorka: Šárka Bláhová sarka.blahova@ekontech.cz Editorka: Hana Petříková Redaktoři: Michal Pšurný, František Mašek, Vojtěch Černovický, Filip Šmejkal, David Busta redakce@ekontech.cz Layout a DTP: Michal Polus Inzerce: inzerce@ekontech.cz

www.EkonTech.cz | 30. číslo | duben 2017

posvětili předpověď, že mise za poznáním okolo Měsíce by mohly v delším časovém horizontu velmi pravděpodobně poskytnout potřebnou praxi pro výpravy na Mars, které patří mezi dlouhodobé cíle společnosti SpaceX. To, zda se jich dočkáme, bude tedy záviset především na tom, jak úspěšné budou plánované cesty kolem Měsíce. SpaceX se připojuje ke stále zvětšujícímu se seznamu společností, které rozvíjejí komerční zákaznický vesmírný servis. Například společnost Virgin Galactic v tuto chvíli testuje kosmickou loď pro osmičlennou posádku včetně dvou pilotů, která by měla platící klienty vynést přibližně 100 km nad Zem. Tedy dostatečně vysoko na to, abyste si udělali obrázek o působící mikrogravitaci a pokochali se pohledem na křivky Země v kontrastu s temnou hmotou vesmíru. Jedna taková jízda vás vyjde na 250 000 dolarů, tak začněte šetřit.

Vydavatel: ASA (Asociace studentů a absolventů), z.s. Vítězné náměstí 1 160 00 Praha 6-Dejvice IČ: 22729283 Číslo 30. Registrace: MK ČR E 20872 ISSN 2336-307X Ekontech.cz vychází 6x v akademickém roce Náklad: 21 000 ks; náklad ověřuje ABC ČR, člen IF ABC Termín distribuce: duben 2017 Další číslo vyjde v říjnu 2017


Hledáme chytré hlavy STAŇTE SE ČLENEM NAŠEHO TÝMU! Myslíte si, že v pojišťovně pracují jen samí „pojišťováci“? Omyl! U nás najdete spoustu atraktivních oborů: Marketing, PR, Komunikace a HR Likvidace, Kontaktní centrum, Správa smluv Finance, Analýzy, Pojistná matematika Produktový management a Risk management IT – vývoj i správa a mnoho dalších…

www.ceskapojistovna.jobs.cz


POZNÁTE, Z JAKÝCH LOG JE KTERÁ BARVA?

prestižních zaměstnavatelů v ČR

www.ceskapojistovna.jobs.cz

www.kb.jobs.cz

www.embedit.cz

CHEMIE ČESKÉHO STUDENTSTVA

www.kdejinde.cz

www.skoda-kariera.cz

www.unipetrol.cz

EkonTech.cz - 30. číslo, duben 2017  

Časopis EkonTech.cz vychází na nejprestižnějších technických a ekonomických fakultách vysokých škol v ČR

EkonTech.cz - 30. číslo, duben 2017  

Časopis EkonTech.cz vychází na nejprestižnějších technických a ekonomických fakultách vysokých škol v ČR

Advertisement