Page 1

29. číslo | březen 2017 | zdarma | www.EkonTech.cz

ROZHOVOR

Václav Matyáš FI MUNI trénuje studenty v boji proti hackerům

ŠÉFPERSONALISTA ČEZ: I u nás se dá pracovat jako ve start-upu.

ČESKÉ RAČÍ OKO míří do vesmíru


www.kb.jobs.cz


VÁŽENÍ ČTENÁŘI, vítám vás u dalšího čísla časopisu, které je tentokrát oficiální jarní vlaštovkou. Venku už je hezky a vy si můžete někde v parku sednout na lavičku a počíst si v novém čísle. Koho zajímá vesmír nebo úspěchy českého výzkumu, osobně doporučuji zalistovat především na šestou stranu, kde najdete článek o rentgenovém dalekohledu české výroby. Milovníkům IT zase stačí otočit stránku a měli by být ve svém živlu díky rozhovoru s jedním z předních českých expertů na kybernetickou bezpečnost. Zároveň přinášíme report z několika proběhlých akcí zaměřených na technologické i vědecké pokroky. Dočtete se, jak pobíhal brněnský Veletrh Věda Výzkum Inovace, nebo o novinkách, které byly prezentovány na ženevském autosalonu. Také pro vás máme několik rozhovorů, které by mohly ovlivnit vaše další kariérní směřování. Můžete si počíst o zkušenostech pracovníků z různých ekonomických a technických oborů a také se dozvědět o zajímavých studentských stážích a programech, které nastartují vaši kariéru. Tak hezké jaro a pusťte se do čtení!

OBSAH | 29. ČÍSLO Trénink boje proti hackerům a uživatelské aspekty bezpečnosti – i tím se zabývají experti na FI MUNI . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Únik dat CIA. Ráj pro hackery, nebezpečí pro celý svět . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 České račí oko míří do vesmíru . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 Šéfpersonalista ČEZ: I u nás se dá pracovat jako ve start-upu. . . . . . . . . . 10 Při udělování cen Wernera von Siemense byl mezi české vědce rozdělen milion korun . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 Virtuální realita ovládaná myslí: První krok k vytvoření šestého smyslu. . . . . 14 Úspěch Donalda Trumpa má v rukou Fed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 Pojišťovny budou díky moderním technologiím schopny daleko více personalizovat nabídky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 Ženevský autosalon: rychle a ekologicky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22 „Máme super kolektiv a širokou síť kontaktů“, říkají trainees ve ŠKODA AUTO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24 Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 Google je nejhodnotnější značkou na světě, nejvlivnější brand má Lego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28

Šárka Bláhová šéfredaktorka

HLAVNÍ PARTNEŘI

POD ZÁŠTITOU

AKADEMICKÝ PARTNER

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


2

Autor: Šárka Bláhová

Technik

TRÉNINK BOJE PROTI HACKERŮM A UŽIVATELSKÉ ASPEKTY BEZPEČNOSTI – I TÍM SE ZABÝVAJÍ EXPERTI NA FI MUNI Jeden z předních odborníků na bezpečnost, profesor Václav Matyáš z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (FI MUNI), nám představil aspekty kybernetické bezpečnosti, jimiž se zabývá v laboratoři CRoCS.

P

rofesor Václav Matyáš začínal jako expert na šifrování, postupně ale dospěl k tomu, že o bezpečnosti sebelepšího systému nakonec stejně rozhoduje především to, jestli s ním umí správně zacházet jeho uživatel. Právě to je oblast, na kterou se ve své laboratoři CRoCS (Centre for Research on Cryptography and Security) jako vedoucí výzkumné skupiny zaměřené na bezpečnost informačních technologií v posledních letech orientuje. Zároveň na fakultě usiluje o to, aby se vzdělávání studentů smysluplně provazovalo s aplikační sférou.

Jak to může vypadat v praxi?

Když se řekne bezpečnost informačních technologií, člověk si může představit celou řadu věcí. Co je oním jádrem, kterému se ve Vaší laboratoři CRoCS věnujete?

Ano, to je podobné. Když jste dřív zadávali heslo, tak vám většina systémů pouze řekla, jestli je dobré, nebo špatné. Dneska už máte v systémech různé barometry, které vám ukážou, často za pomocí barevné signalizace, zda je heslo slabé, středně silné nebo

Shrnul bych to pojmem autentizace. Buď ověřování toho, kdo je uživatel, který se chce někam dostat, nebo potvrzování, že ten, kdo vám posílá data, je skutečně ten pravý. Věnujeme se jak čistě informaticky orientovaným věcem, jako je aplikovaná kryptografie, kde hledáme slabiny různých algoritmů, tak i multidisciplinárním tématům, jako je usable security, čili uživatelsky přívětivá bezpečnost.

Co si pod tím představit? Jsou to už desítky let, co se IT odborníci snaží vylepšovat zabezpečovací systémy, jenže problém je v tom, že sebebezpečnější systém nakonec závisí na svých uživatelích. Pokud ho neumí ovládat, tak bezpečný být nemůže. Celá zmíněná oblast výzkumu se proto orientuje na to, jak systém nastavit, aby uživatel všechno pochopil a neskončilo to kontraproduktivně. www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Často to znamená vyřešit otázku, jak vhodně zjednodušit ovládání. Představit si to můžete třeba přes internetový prohlížeč. Buď můžete nastavovat zabezpečení přes jednotlivé parametry, kterých jsou desítky a málokdo jim všem rozumí. Anebo něco přednastavíte a necháte uživatele, aby si vybral, jak moc chce být chráněný třeba na třístupňové škále. On si jen pohne nějakou lištou a vlastně řadě detailů nemusí skoro vůbec rozumět.

Spadá do Vaší oblasti i vyhodnocování kvality hesla?

super bezpečné. To všechno je důsledek toho, že se odborníci začali zabývat bezpečností z pohledu uživatele.

To už ale asi není jen o informatice… Ano, hodně intenzivně proto spolupracujeme s Fakultou sociálních studií s týmem profesora Davida Šmahela, ale také s Právnickou fakultou a s lidmi kolem docenta Radima Polčáka. Zatím se jedná přibližně o jednu pětinu objemu práce naší skupiny, ale je to pořád na vzestupu a také je tu zájem ze soukromého sektoru. Když jsme na fakultě rozbíhali možnost sponzorování doktorských studentů konkrétními firmami, tak na usable security slyšeli všichni. I lidé, co nerozumí bezpečnosti, chápou, že je to nezbytné. Když jsme teď potřebovali dodatečně sehnat stipendium pro jednoho studenta, který se bude této problematice věnovat, nebyl to vůbec problém.

STUDIUM KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI NA FI MUNI? ZÁBAVA A ADRENALIN! Kybernetickou bezpečnost lze na FI MUNI studovat v navazujícím magisterském oboru Bezpečnost informačních technologií. Boj proti hackerům si studenti mohou natrénovat v unikátním Kybernetickém polygonu (KYPO). Kybernetický polygon se skládá ze dvou částí. Zahrnuje fyzicky existující halu v budově fakulty informatiky a virtuální prostor kopírující realitu. Díky nim mohou informatici neomezeně a bez rizika zkoušet počítačové útoky hackerů. Nabyté znalosti si mohou v praxi ověřit u více než 30 průmyslových partnerů fakulty. Mnohé z těchto firem sídlí přímo v jedné z budov v areálu fakulty. Studenti také stále častěji využívají možnost psát závěrečnou práci ve spolupráci s komerčním partnerem. fi_muni, crocs_muni

/FI.MUNI.cz

fimuni

obory.fi.muni.cz


3

nacházet řešení, jak to udělat lépe a minimalizovat možnost zneužití. To je hlavní důvod, proč o tom vykládáme studentům a proč to zkoumáme.

Není problém s tím, že vlastně učíte i jak útočit? Ještě před 20 lety s tím problémy bývaly. Ale dnes už všichni chápou, že abyste se mohl účinně bránit, musíte jednoduše vědět, jak přemýšlí útočník.

Vlastně si musíte hrát na hackera… To je naprosto přirozené. Pro mě osobně je na bezpečnosti právě to nejzajímavější, že člověk musí umět přepínat mezi dvěma polohami. Jednak musím přemýšlet o tom, co je na systému špatného a jak se do něj dostat.

Přesně tak. I já jsem začínal s kryptografií a zajímaly mě spíš technické aspekty. Ale pak jsem čím dál tím víc zjišťoval, že systém můžeme sebelíp naprogramovat, ale když to uživatel použije jinak, než jak jsme zamýšleli, je to vlastně k ničemu. To platí v IT obecně, že často programátor něco nějak myslí, ale nedovede se na to podívat okem uživatele.

Jak si představit typickou bezpečnostní hrozbu. Je to hacker? Hackeři napadající systém zvenku jsou jednotky procent bezpečnostních incidentů, to je jen špička ledovce. Drtivá většina problémů je způsobená tím, že se počítačové technologie používají nevhodným způsobem. Další významný faktor je zneužití informačních technologií současnými nebo

Prof. Václav Matyáš Je profesorem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a jejím proděkanem pro vztahy s průmyslem a absolventy. Věnuje se aplikované kryptografii, bezpečnosti IT a ochraně informačního soukromí. Podílel se na výzkumu a vývoji pro akademické, průmyslové i státní instituce v České republice i v zahraničí (Velká Británie, USA, Kanada, Švýcarsko) a na vývoji Společných kritérií a norem ISO/IEC.

Jedním z velkých témat Vaší laboratoře bývaly platební karty a jejich zabezpečení. Proč už to neděláte? Když se něco stane komoditní technologií a není v té oblasti nic vědecky zajímavého v horizontu několika let, nemá to pro nás příliš smysl. Jakmile si uvědomíme, že saháme na věc, kterou už si bere trh a řeší to řada konzultantských firem, tak mi instinkt říká, že je čas se posunout dál. Tak to bylo i s těmi kartami. Nebyla tam pro nás už žádná výzva. Hodně nás to ale posunulo. Už před těmi deseti lety jsme se dotkli toho, jak uživatel zachází s bezpečností, což je dnes jedno z klíčových témat naší laboratoře.

SAMOZŘEJMĚ MŮŽETE UDĚLAT TOTÁLNĚ NEPRŮSTŘELNÝ SYSTÉM, JENŽE TEN JE PAK NEPOUŽITELNÝ PRO UŽIVATELE. A jednak zvažovat dostupné zdroje a uživatelskou praxi a v tomto kontextu hledat, jak vše udělat lepší. Bezpečnost totiž typicky není o tom, že bychom realizovali neprůstřelné řešení. Spíš jen zvýšíme bariéru útočníkovi. Samozřejmě můžete udělat totálně neprůstřelný systém, jenže ten je pak nepoužitelný pro uživatele.

Existuje čistě teoreticky možnost, jak něco zašifrovat nebo jinak zabezpečit tak, aby to bylo z principiálního hlediska nepřekonatelné?

Co je pro Vás hlavní motivací, proč se zabývat bezpečností?

Možné to je, ale jen pro velice malé komponenty systému. Můžete udělat algoritmus, který je prokazatelně bezpečný. Už teď teoreticky umíme věci, o kterých víme, že je nespočítají ani kvantové počítače. Jenže vám do toho vždycky vstoupí lidský faktor. Ten algoritmus musí někdo naprogramovat. I když ho naprogramuje výborně, pak ho musí někdo nainstalovat. A když ho nainstaluje bez chyby, tak ještě přichází uživatel. Takhle vznikají chyby a díry pro útočníky.

Poznat, co se dělá na informačních technologiích špatně a jak se to dá zneužít, a pak

Takže se znovu dostáváme k usable security…

bývalými uživateli. Typicky jsou to někdejší zaměstnanci, kteří se mstí, nebo současní zaměstnanci, kteří jsou nespokojení. Třeba jsou mizerně placení, ale starají se o informační systém, který je životně důležitý nebo obsahuje citlivé údaje.

Když ale čtete o tom, že nějaký server čelí stovkám útoků denně, kdo to dělá? Vypuštění roboti? Velmi často. Otázka je, zda to můžeme považovat za opravdový útok. Typická je situace, kdy si dítě stáhne software, který spustí, a on pak zkouší náhodné útoky po síti. Takové věci nejsou moc nebezpečné, protože zpravidla bezpečnostní komunita ví, o co jde, a základním nastavením svých systémů se proti tomu umí rutinně bránit. Formálně to sice útok je, ale asi tak významný, jako když vám někdo začne ze stříkací pistole střílet na auto se zavřenými okny.

To bylo hezké přirovnání na závěr  Děkujeme za rozhovor. www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


4

Autor: Michal Pšurný

Co nás zajímá

ÚNIK DAT CIA. RÁJ PRO HACKERY, NEBEZPEČÍ PRO CELÝ SVĚT Na serveru WikiLeaks se začátkem března objevily tisíce stránek dokumentů, které shrnují práci hackerů americké CIA. Vyplývá z ní, že agenti CIA jsou schopni nabourat jakýkoliv operační systém. V dokumentech figuruje i česká firma Avast.

S

erver WikiLeaks zveřejnil okolo osmi tisíc stran tajných dokumentů CIA, obsahujících popis útočného programového arzenálu CIA. Zpravodajská služba se s ním dokáže nabourat do všech operačních systémů, ale také do některých routerů nebo televizí. Kromě tohoto popisu jsou v dokumentech uvedeny stovky milionů řádků

popsány tipy a zdrojové kódy, jak tyto operační systémy napadnout. Netýkají se navíc jen těchto běžných operačních systémů, ale i ryze specifických. V dokumentech je popsán například postup, jak zapnout mikrofon na televizi Samsung a odposlouchávat, co se v místnosti děje, nebo jak napadnout některé routery. Dle dokumentů měla dokonce CIA

V DOKUMENTECH JE POPSÁN NAPŘÍKLAD POSTUP, JAK ZAPNOUT MIKROFON NA TELEVIZI SAMSUNG A ODPOSLOUCHÁVAT, CO SE V MÍSTNOSTI DĚJE. zdrojových kódů. Server také uvedl, že chce rozpoutat debatu o tom, zda nemá CIA až moc pravomocí nebo jestli se nedopouští činností, které přesahují rámec zákona. Načasování prý nesouvisí s žádnou událostí, ani se zvolením Donalda Trumpa prezidentem, jak by se mohlo zdát. „Dokumenty jsme zveřejnili hned, jakmile jsme ověřili jejich pravost, “ píše WikiLeaks. Pokud se pravost dokumentů potvrdí, jedná se o největší únik dat CIA a tedy o velký skandál a ohrožení bezpečnosti USA.

Cenné informace Ze zveřejněných dokumentů je patrné, že CIA shromažďuje informace o všech známých operačních systémech jako je Android, Windows, Linux nebo iOS. Zároveň jsou zde www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

speciální oddělení, které se zabývalo prolomením bezpečnosti takových zařízení jako je iPhone a iPad. Taktéž z nich vyplývá, že se CIA dokázala nabourat do operačního systému Android a číst zprávy například na WhatsApp a jiných chatovacích aplikacích. Po zveřejnění jsou všechny kódy dostupné a může je

tak jakýkoliv hacker využít. To představuje velkou bezpečnostní hrozbu.

Avast v hledáčku CIA? CIA se zajímá také o firmy zabývající se tvorbou bezpečnostního softwaru jako je česká společnost vyrábějící antivirový program Avast. Viceprezident společnosti Sinan Eren však prohlásil, že dokumenty o Avastu neodhalují žádné bezpečnostní chyby, jsou běžně dostupné, nebo se jedná o prezentace z konferencí a navíc jsou dva roky staré.

Kdo stojí za vynesením informací? I když CIA nepotvrdila pravost dokumentů, podle The New York Times přerušila některé projekty, aby napravila vzniklé škody. FBI začne s vyšetřováním, kdo informace vynesl. Jestli se jednalo o interního nebo externího pracovníka, se zatím neví. Nestalo se tak poprvé, naposledy externí pracovník Edward Snowden v roce 2013 vynesl informace o některých tajných programech CIA. FBI podle všeho vyslechne všechny, kteří k dokumentům měli přístup, jedná se o více než tisíc lidí.

WikiLeaks je nezisková mediální společnost, provozující kontroverzní webové stránky, na kterých zveřejňuje utajované vládní a korporátní dokumenty. Šéfredaktorem, mluvčím a spoluzakladatelem je známý Julian Assange, který se od roku 2012 ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ten také prohlásil, že jeho organizace předá technologickým firmám specifika nástrojů CIA, aby mohly bezpečnostní díry zalepit.


6

Autor: Eva Vlčková

Věda a výzkum

ČESKÉ RAČÍ OKO MÍŘÍ DO VESMÍRU Těžko bychom si představili vzdálenější vědecké obory, než jsou astrofyzika a biologie. Přesto mohou najít společnou řeč. Výsledkem je rentgenový dalekohled české výroby, který je inspirovaný račím okem a letos se vydá na oběžnou dráhu.

V

esmírné objekty můžeme pozorovat v nejrůznějších vlnových délkách – od rádiových vln přes infračervené, viditelné, ultrafialové a rentgenové záření až po nejenergetičtější paprsky gama. Atmosféra naštěstí propouští jen některé z nich, jinak by na Zemi nemohl existovat život. Pro vědce to ovšem znamená, že pokud chtějí pozorovat vesmír například v rentgenové části spektra, musí svoje přístroje vyslat na oběžnou dráhu. Právě rentgenové záření přitom astrofyziky nesmírně zajímá. „Vzniká všude tam, kde se děje něco zajímavého – ať jsou to například kompaktní hvězdy, neutronové hvězdy nebo černé díry. Zkrátka na místech, kde se hmota nachází v extrémních podmínkách, kupříkladu dosahuje teploty v řádu milionů stupňů,“ vysvětluje docent René Hudec z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Astronomického ústavu AV ČR. Zároveň jsou ale rentgenové paprsky téměř nepolapitelné. Na rozdíl od optického záření se neodrážejí od zrcadel běžně užíwww.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

vaných v astronomických dalekohledech, ale nerušeně skrz ně procházejí. Odrazí se jen v případě, že na zrcadlo dopadnou pod velmi ostrým úhlem. Na oběžné dráze funguje několik velkých rentgenových observa-

dou. Rak má velmi široké zorné pole a jeho oči využívají dopadu světla pod velmi ostrým úhlem – právě tak, jak to potřebují rentgenoví astronomové. Stejně jako hmyz má i rak složené oči. Oproti hmyzu se však u raka světlo

OPTIKA TYPU „RAČÍ OKO“ JE SICE MÉNĚ CITLIVÁ NEŽ SLOŽITÁ ZRCADLA VELKÝCH RENTGENOVÝCH DRUŽIC, ALE MÁ OPROTI NIM MNOHEM ŠIRŠÍ ZORNÉ POLE. toří a plánují se další. Tvoří je složité soustavy různě natočených zrcadel, která směrují paprsky do detektoru. Jejich nevýhodou je velmi úzké zorné pole – méně než jeden úhlový stupeň.

Zrak v temných hlubinách Právě zde přichází ke slovu inspirace příro-

před dopadem na sítnici odráží od vnitřních stěn jednotlivých oček, která mají čtvercový průřez. „Rak tedy nevyužívá k tvorbě obrazu na sítnici lomu světla, nýbrž jeho odrazu,“ vysvětluje Kateřina Remišová, studentka Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Astronomie a biologie jsou dva různé světy, ale někdy není na škodu je propojit.


7

Česká stopa Rentgenová astronomie má v našich zemích dlouhou tradici. První objektiv na rentgenové záření sestrojili na Astronomickém ústavu tehdejší ČSAV v Ondřejově už v roce 1970. Docent René Hudec se do přípravy rentgenových dalekohledů zapojil už v rámci své diplomové práce v letech 1974/1975 a po ukončení studia měl v Ondřejově na starosti vývoj dalších rentgenových objektivů i dalekohledů. První české rentgenové objektivy sloužily k pozorování Slunce na družicích Interkosmos. Mezi další výrazné osobnosti rentgenové optiky patří Ing. Adolf Inneman a docent Ladislav Pína, kteří dnes působí ve společnosti Rigaku a na ČVUT Praha. Dnes jsou Češi zapojeni do řady mezinárodních projektů. Podíleli se i na přípravách velkých evropských družic IXO a LOFT, které se nakonec nedočkaly realizace. Dnes jsou v mezinárodním konsorciu plánované dvě evropské rentgenové družice. Athena, která má startovat v roce 2028 a družice SMILE, pro sledování zemské magnetosféry v rentgenovém spektru, kterou Evropská kosmická agentura připravuje spolu s Čínskou akademií věd. Startovat má v roce 2021. Uvažuje se také o ryze české astronomické družici BRITE CZ pro výzkum kosmických zdrojů rentgenového a ultrafialového záření. Na její studii pracuje Astronomický ústav AV ČR spolu s FEL ČVUT a dalšími institucemi.

V rámci projektu Otevřená věda Akademie věd vypsal René Hudec stáž, na niž se přihlásila právě i studentka biologie Kateřina Remišová. „Mým úkolem byla především teoretická příprava, takže jsem zpracovávala rešerši vědeckých článků na téma zrcadlových očí,“ říká Kateřina Remišová. Výstupem byla vloni její anglicky psaná bakalářská práce na téma Fyziologie speciálních zrcadlových očí měkkýšů, korýšů a hlubinných ryb, ale také úspěšná prezentace na mezinárodních konferencích o kosmické optice v Karlových Varech a ve francouzském Biarritz. Jak napovídá název bakalářské práce, rak není jediným živočichem se zrcadlovýma očima. Vedle některých mlžů jsou jimi vyba-

veny také dva druhy hlubinných ryb obývající teplé vody Atlantiku a Tichého oceánu. „Žijí v tzv. mezopelagiálu, což je zóna volného oceánu v hloubkách zhruba od 200 do 1000 metrů. Potkávají se v ní dva zdroje světla – sluneční a měsíční záření na jedné straně a bioluminiscenční záblesky na straně druhé,“ konstatuje Kateřina Remišová. Právě kvůli různým zdrojům světla mají tyto ryby oči rozdělené na dvě části. Hlavní část tvoří oko s kulatou čočkou, stejné jako u ostatních ryb, ale vedle toho mají postranní výchlipky s biologickým zrcadlem. Ta jim umožňují zaznamenávat bioluminiscenční záblesky z hlubin oceánu – podobně jako se astrofyzikové snaží zachycovat rentgenové záblesky z hlubin vesmíru. „Přínos Kateřiny Remišové spočívá především v tom, že soustředila na jedno místo tematicky související studie, a udělala to perfektně,“ říká René Hudec. On i stážistka se shodují, že interdisciplinarita je to, co je na společném tématu baví, přestože není vždy snadné najít společnou řeč: fyzikové a biologové používají jinou terminologii, takže popisují stejné věci jinými slovy. Kromě toho je zajímají rozdílné jevy, takže v biologické studii najdete kupříkladu podrobný popis proteinů tvořících biologické zrcadlo, ale nedozvíte se optické parametry zkoumaného oka – jeho zorný úhel, úhlové rozlišení nebo světelnost. René Hudec dále poukazuje na to, že o zrcadlových očích vodních živočichů nevíme stále zdaleka všechno a zaslouží si další výzkum.

Od myšlenky k realizaci Myšlenka využití račího oka v astronomii je ve světě známa už od 70. let 20. století. Navrhli ho s poněkud odlišným technickým řešením nezávisle na sobě americký astronom Roger Angel a Němec W. K. H. Schmidt. Dlouho ale jejich koncepty zůstávaly jen na papíře. Dotáhnout je do funkční podoby se daří teprve v posledních letech. Tým vědců z Leicesterské univerzity ve Velké Británii vychází z Angelova návrhu a pracuje na konstrukci rentgenového dalekohledu se zrcadlovými kanálky o čtvercovém průměru. Čeští experti zvolili místo čtvercových ka-

Česká nanodružice s „račím okem“ na palubě se vydá do vesmíru už letos v dubnu.

nálků, které se špatně vyrábějí, jednodušší, ale funkčně rovnocenný Schmidtův koncept. Je založený na dvou dílčích modulech vějířovitého tvaru, které jsou vůči sobě kolmo uspořádány. Skládají se z tenkých substrátů, které jsou mimořádně odolné vůči deformacím. Tento typ optiky se v Česku studuje už 25 let v rámci konsorcia více subjektů, z nichž k hlavním patří Astronomický ústav AV ČR, FEL ČVUT, FJFI ČVUT a Rigaku Innovative Technologies Europe. Vlastní sestavování modulů probíhá v posledních letech ve společnosti Rigaku ve spolupráci s užším konsorciem. Optika typu „račí oko“ je sice méně citlivá než složitá zrcadla velkých rentgenových družic, ale má oproti nim mnohem širší zorné pole. Teoreticky může sledovat celou oblohu. Může tedy posloužit jako hledáček, který upozorní například na výbuch rentgenového zdroje nebo jinou extrémní událost, na niž se pak zaměří velké přesné družice. Vedle toho se může uplatnit i při předpovídání kosmicwww.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


8

Věda a výzkum

kého počasí, protože dokáže v reálném čase sledovat erupce na Slunci. Může sloužit také ke studiu procesů v zemské atmosféře – stačí, aby se místo vzdáleného vesmíru zaměřilo na naši planetu a může z oběžné dráhy pozorovat rentgenové blesky tropických bouřek.

S Indií na oběžnou dráhu Prototyp optiky typu „račí oko“ se má podívat do vesmíru už letos v dubnu na české nanodružici VZLUSAT-1, která vznikla v režii Výzkumného zkušebního leteckého ústavu spolu s několika firmami (VZLÚ, 5M, Rigaku Innovative Technologies Europe, HVM Plasma, TTS, IST) i akademickými pracovišti. Detekce rentgenového záření je založena na pixelovém detektoru Timepix, vyvinutém v rámci mezinárodního konsorcia v Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT. Na přípravě družice se podílí zhruba 35 lidí včetně studentů FEL ČVUT v Praze a Západočeské univerzity v Plzni.„Je to hezký příklad spolupráce vědy a průmyslu,“ říká Adolf Inneman ze společnosti Rigaku a katedry radioelektroniky FEL ČVUT. Vedle rentgenového dalekohledu bude mít družice na palubě nový kompozitní materiál pro stínění kosmického záření a vědecký přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře. Hlavním cílem projektu VZLUSAT-1 je vývoj nových technologií a jejich testování na oběžné dráze Země. V budoucnu mohou najít uplatnění v astronomii při výzkumu černých děr či supernov, při hledání gravitačních vln a podobně, ale i při vývoji takových zařízení, jako je například nový typ radiačního štítu pro kosmické lodě nebo detektor radiace použitelný jako osobní dozimetr. Na oběžnou dráhu poletí zmiňovaný nanosatelit v rámci mezinárodního projektu QB50, který

Zrcadlové oči raků a humrů inspirovaly rentgenové astronomy k návrhu unikátního optického zařízení www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

vynese na oběžnou dráhu 50 CubeSatů. Nanodružice se na nosné rakety přidávají vlastně jako „závaží“ při startu velkých družic, takže jsou závislé na tom, kdy je někdo „sveze“ nahoru. Start byl několikrát odložen, nakonec by měla nanosatelit VZLUSAT-1 vynést indická raketa PSLV. Start je ohlášený na 7. dubna. Raketa vynese družice na poDetail rentgenové optiky typu račí oko z dílny českých vědců, lární dráhu do výšky který poletí do kosmu na palubě družice VZLUSAT-1 520 km, kde by mohly fungovat až peněz pochází od partnerských firem, které několik let. „Probíhají poslední revize dodostaly možnost otestovat své výrobky kumentů, výměny dat a schvalování předna oběžné dráze. startovní kontroly. Družice je již odevzdána do Nizozemí ke kompletaci do vystřelovače. Start v dubnu je tedy vysoce pravděpoNa skok do vesmíru dobný,“ uvádí Vladimír Dániel z VZLU. Celá Raketa PSLV ale nezajistí jediný na letonanodružice váží kolem dvou kilogramů šek plánovaný výlet račího oka do kosmu. a její rozměr je 10 x 10 x 20 cm. Na oběžné V srpnu se má další rentgenová optika spolu dráze se po vysunutí rentgenové optiky s detektorem Timepix podívat alespoň na dezvětší na rozměry 10 x 10 x 35 cm. Jde o druset minut do vesmíru na raketě s balistickou žici typu CubeSat, které původně sloužily dráhou letu v rámci experimentu na Pensylpro univerzitní projekty studentů, ale dnes vánské univerzitě v USA. Cílem je jednak proje využívají i komerční společnosti pro rychlé věření samotných technologií – jejich odola relativně levné ověření materiálů a technonost proti vibracím, přetížení a podobně, ale logií. zároveň je v plánu i vědecké pozorování. Račí Družice stála několik desítek milionů oko se zaměří na mlhovinu Vela, která se nakorun, projekt finančně podpořila Technochází na jižní obloze v souhvězdí Plachty a je logická agentura ČR. Třetina pozůstatkem výbuchu supernovy před 11 tisíci lety. Pohrobkem této supernovy je rychle rotující neutronová hvězda – pulsar, který je zdrojem rentgenového záření. Zároveň se v této oblasti rodí nové hvězdy, takže její pozorování může přispět k poznání, jak vlastně vznikl náš svět. Celý článek rozšířený o přehled družic na oběžné dráze najdete na našich webových stránkách.


KDE JINDE TO DOKÁŽETE

w w w.KDEJINDE.cz


10

Autor: Šárka Bláhová

Kariéra

ŠÉFPERSONALISTA ČEZ: I U NÁS SE DÁ PRACOVAT JAKO VE START-UPU.

REVOLUCE V ENERGETICE ZESILUJE POPTÁVKU PO TVŮRČÍCH A INOVATIVNÍCH LIDECH Skupina ČEZ se každoročně umisťuje na předních místech ve studii TOP Zaměstnavatelé. Oslovili jsme proto personálního ředitele společnosti Josefa Lejčka, abychom si s ním popovídali o HR marketingu Skupiny a možnostech pro studenty a absolventy. Můžete nám hned na začátek prozdradit, jaké pozice v současné době pro absolventy nabízíte? Je jich celá řada. Ve Skupině ČEZ nyní pracuje téměř 27 000 lidí, z toho 21 000 v Česku. Nabíráme prakticky všude a máme zájem nejen o celou řadu technických pozic, ale také o IT specialisty, právníky, ekonomy, konzultanty do zákaznických služeb nebo lidi z marketingu. V zásadě se dá říct, že uplatnění ve Skupině ČEZ může nalézt absolvent prakticky jakéhokoliv oboru.

Mají studenti a absolventi možnost někde najít všechny pro ně relevantní nabídky práce pohromadě? Nejsnazší je jít na náš kariérní web www.kdejinde.cz , kliknout na „Volné pozice“ a zaškrtnout „Vhodné pro absolventy“ a uvidíte okamžitě aktuální nabídku. Na stejných stránkách najdete v menu odkaz „Studenti a absolventi“, tam je vidět seznam veškerých nabídek a programů pro absolventy i pro studující. Z technických pozic nejvíc nabíráme nové zaměstnance na elektrárny i do distribuce. Právě v distribuci probíhá jedna ze současných energetických revolucí – budoucnost totiž patří chytrým sítím a decentralizované energetice a my potřebujeme mnoho tvůrčích a inovativních lidí. V oblasti výroby nabíráme např. operátory jaderných elektráren, tedy zaměstnance, kteří přímo řídí jejich bezpečný provoz. Obsazujeme i řadu strojařských pozic, např. se zaměřením na diagnostiku strojů nebo do řízení programů péče o zařízení.

Zatím jste mluvil hlavně o technických pozicích, co ty netechnické? I tady je toho dost, a to průřezově přes různé www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

studijní obory. Obsazujeme pozice pro programátory, statistiky, matematiky, analytiky, ale také v online komunikaci, zákaznickém servisu nebo marketingu. A než tento rozhovor vyjde, přibydou ještě další pozice.

Jak vlastně nábor v tak velké firmě funguje? Pro získání kvalitních lidí nestačí jen vyvěsit inzerát. Začínáme dávno před tím, než absolventi hledají konkrétní uplatnění. U vybraných oborů se žákům a studentům věnujeme během studia. Máme řadu programů, kterých se mohou účastnit, i když by třeba nakonec nezakotvili ve Skupině ČEZ. Například pořádáme pro skupinu téměř padesáti partnerských středních škol a třinácti fakult vysokých škol přednášky zajímavých osobností, exkurze do elektráren i krátkodobé stáže, při kterých se mohou s našimi provozy zblízka seznámit. Pro středoškoláky organizujeme Energetickou, Jadernou a Distribuční matu-

ritu, kdy se na tři dny dostanou do uhelné a jaderné elektrárny nebo do prostředí distribuce. Obdobou pro vysokoškoláky jsou pak Letní univerzity na jaderných elektrárnách, které trvají dva týdny a jichž se každé léto v Temelíně a v Dukovanech účastní kolem 80 studentů. Pro vysokoškoláky máme stipendijní programy nebo nabízíme témata a vedení bakalářských a diplomových prací. Možná témata lze nalézt na www.kdejinde.cz. Na rozdíl třeba od malých firem se podpoře škol a práci se studenty věnujeme dlouhodobě a systematicky.

Podporujete tedy výhradně středoškoláky a vysokoškoláky, nebo se zaměřujete i na další cílové skupiny? Jdeme ještě dál. Připravujeme zábavné a vzdělávací programy, soutěže a aplikace pro děti ve školkách i pro dospělé. Ty lze nalézt na webových stránkách www.svetenergie.cz.


11

U celé veřejnosti podporujeme zájem o energetiku, fyziku a matematiku. Je pro nás klíčové, abychom i v budoucnu na školách potkávali dostatečné množství mladých techniků.

Říkáte zábava s matematikou a fyzikou? To zní většině lidí jako oxymóron. U dětí a ve společnosti obecně panuje z těchto předmětů až nepochopitelný strach. Pokud se jím jako děti nakazíme, je velice těžké se ho později zbavit. Přitom jsou oba tyto předměty velice hravé a tvůrčí – jen dát dětem prostor. Stačí se podívat na stránky jednoho z našich projektů „Vím proč“ (www.vimproc.cz), kam vkládají žáci základních a středních škol svá vlastní videa, na kterých vysvětlují různé fyzikální jevy. Některá videa jsou velice zábavná a je hlavně vidět, že spousta dětí opravdu rozumí tomu, že fyzika není o vzorečcích, ale o světě kolem nás.

Vraťme se ještě k příležitostem pro studenty či absolventy. Máte pro ně nějaké rozvojové programy? Máme speciální rozvojové programy pro konkrétní pozice. Čerstvým absolventům nabízíme účast v programu ČEZ Potentials, na který přijímáme přihlášky do konce dubna. Absolvent nastupuje do zaměstnání, pracuje na nějakém zajímavém projektu, bere za to mzdu, ale zároveň prochází rozvojovým programem, koučinkem,

Jedním z účastníků programu ČEZ Potentials je devětadvacetiletá Magdaléna Vyslychová. Absolventka mezinárodních vztahů a evropských studií se zaměřením na evropské právo do ČEZ nastoupila minulý rok.

Ahoj Magdo, prozradíš nám, co program ČEZ Potentials obnáší? Chodím normálně do práce a dostávám mzdu. Zároveň se ale pravidelně účastním workshopů, exkurzí, setkání s top managementem. Je to jednak takový rychlokurz v poznání celé Skupiny ČEZ, což oceňuju, protože můžu přemýšlet, která pozice by byla pro mě v rámci ČEZ nejvhodnější, jed-

Letní univerzita

workshopy. Podobný program zaměřený trochu více na odborné znalosti máme pro vysokoškoláky a středoškoláky v ČEZ Distribuci. Dobrou příležitostí podívat se, jak to funguje ve Skupině ČEZ, je pro studenty akce Big Step. V dubnovém termínu účastníkům ukážeme, jak se dělá marketingová kampaň a vyzkouší si i techniky používané

pro přípravu byznysových produktů. Velkou akcí podobného typu je pak čtyřiadvacetihodinový ČEZ Inovační maraton, který se koná na podzim. ČEZ prostě není jen velká korporace, ale také ambiciózní firma sledující nejnovější trendy v energetice i v HR. I u nás se dá pracovat stejným stylem jako třeba ve start-upu.

nak program, kde získáváme a pilujeme konkrétní dovednosti.

Co je vlastně podle tebe cílem celého tohoto programu?

Co ses už díky účasti v programu naučila?

Samozřejmě je cílem zlepšit si konkrétní dovednosti, ale i uvědomit si, kdo vlastně pracovně jsem a kam chci, aby směřovaly moje kroky. Také jsem díky účasti v programu získala přehled o tom, jaké možnosti mi ČEZ nabízí a jak jich co nejlépe využít. Pomáhá i to, že jsme v programu každý z jiné části firmy, takže se přirozeně dozvídám, co se kde dělá a na čem zajímavém různí lidé pracují. Potkáváme se navíc i s účastníky z minulých ročníků a zjišťujeme jejich zkušenosti.

Řadu věcí. Zajímavý je pro mě projektový management. Dozvědět se například, jak motivovat projektový tým, jak poznat psychologické profily jeho členů, co na jednotlivé typy platí a podobně. Člověk také zjistí dost sám o sobě – jak ho vnímají ostatní, kde má oproti nim výhody a kde naopak slabé stránky. Zjistila jsem, že jsem dobrý organizátor a dokážu pracovat rychle a precizně. Naopak mám mezery v delegování úkolů. Snažím se na to teď myslet a víc lidem důvěřovat (smích).

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


12

Autor: Filip Šmejkal

Věda a výzkum

PŘI UDĚLOVÁNÍ CEN WERNERA VON SIEMENSE BYL MEZI ČESKÉ VĚDCE ROZDĚLEN MILION KORUN Německá firma letos již po devatenácté ocenila studenty, mladé vědce a vysokoškolské pedagogy za významné objevy v oblasti výzkumu a inovací. V jedné z kategorií zvítězil například vynálezce glukometru s designem kreditní karty.

S

lavnostní vyhlášení cen za minulý rok proběhlo 9. února v Betlémské kapli za účasti vrcholných představitelů české vlády i předních zástupců vysokých škol. Vítězové sedmi kategorií byli oceněni bronzovou medailí z dílny Zdeňka Kolářského a finanční hotovostí, jež v celkovém součtu činila jeden milion korun. Společnost Siemens, která předávání cen zaštituje, si od cen slibuje snadnější uplatnění výsledků výzkumu v praxi. Jméno svého zakladatele německá firma ocenění nepropůjčila jen náhodou – jako jeden ze šestnácti dětí musel i on čelit překážkám začínajících podnikatelů. Jeho vytrvalost, odvaha, a především vůle vítězit přinesly jeho firmě v době průmyslové revoluce nečekaný celosvětový úspěch, a právě podobné vlastnosti pokládají pořadatelé za předpoklad pro úspěch i v této soutěži.

úspěchy i na cenách Siemens, kde byl vyhlášen za nejlepší výsledek vývoje. Zdravotní pomůcku ve tvaru kreditní karty mohou diabetici nosit v peněžence. Díky absenci baterií nevyžaduje téměř žádnou údržbu – nabíjí se pouhým kontaktem s chytrým mobilním telefonem. Do mobilu se pravidelně ukládají také naměřené hodnoty cukru v krvi nemocného, lékaři mohou mít pacienta tedy neustále pod kontrolou. Přenos uskutečňuje technologie NFC, rádiová komunikace fungující na vzdálenost do čtyř centimetrů. V horizontu dvou let by se přístroj měl dočkat uplatnění v praxi, o vynález projevilo

Kandidáty na ocenění hodnotí porota složená z hodnostářů českých akademických institucí. Účastníci se přihlašují celkově do sedmi kategorií a za vítězství v každé z nich dostanou až třistatisícovou odměnu. Letos porota vybírala z rekordních 346 soutěžících z 19 vysokých škol. Nejúspěšnějšími byly vědecké naděje pražského ČVUT, jež si připsaly mezi všemi oceněnými celkově tři pomyslné zlaté medaile.

Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný tým) Nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace Nejlepší pedagogický pracovník

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

V nejobsazenější kategorii vyhrál student Tomáš Pikálek z brněnského VUT, který vy-

300 000 Kč 300 000 Kč 100 000 Kč 1. místo 30 000 Kč student + 30 000 Kč vedoucí práce

Nejlepší diplomová práce

2. místo 25 000 Kč student + 25 000 Kč vedoucí práce

3. místo 20 000 Kč student + 20 000 Kč vedoucí práce

1. místo 30 000 Kč student + 30 000 Kč vedoucí práce

Nejlepší disertační práce

2. místo 25 000 Kč student + 25 000 Kč vedoucí práce

3. místo

Nejmenší glukometr na světě Mediálně největší zájem vzbudil vynález bezbateriového glukometru studenta největší pražské techniky Marka Nováka. Start-upový projekt X.GLU byl představen již na květnové konferenci Pioneers ve Vídni a sklízel s ním

Vítězná diplomová práce z Brna

KATEGORIE A ODMĚNY

(jednotlivec nebo výzkumný tým)

Prestiž i finanční odměna

zájem několik farmaceutických společností. S Markem Novákem chystáme rozhovor do příštího čísla.

20 000 Kč student + 20 000 Kč vedoucí práce

Zvláštní ocenění 1 „Nejlepší disertační práce psaná ženou“ Zvláštní ocenění 2 „Ocenění za překonání překážek při studiu“

1. místo 20 000 Kč studentka

1. místo 20 000 Kč student


13

Jediným zástupcem nejstarší české univerzity mezi oceněnými se stal třetí Jakub Zázvorka z Matematicko-fyzikální fakulty, jenž zkoumal vlastnosti teluridu kademnatého a jeho sloučenin. Z těchto minerálů se vyrábějí solární články. Studie zmapovala vliv přípravy vzorků a jevů ovlivňujících spektrální rozlišení na práci výsledného detektoru.

Nejlepší pedagog z VŠE

Zdroj: Siemens ČR

Tým pod vedením Petra Šittnera, dále Pavel Sedmák, Jan Pilch, Luděk Heller, Petr Sedlák a Miroslav Frost

myslel novou metodu měření indexu lomu vzduchu. Úzce při výzkumu spolupracoval s Ústavem přístrojové techniky. Sám popsal, jak dlouho mu vývoj metody trval: „Na projektu jsem začal pracovat ihned po obhájení bakalářské práce. Kromě krátké přestávky, kdy jsem byl na zahraniční stáži, jsem na nové metodě pracoval téměř celé navazující magisterské studium. Kdyby se to sečetlo, tak jsem byl téměř tři měsíce v laboratoři. Přeci jen spoustu času zabralo testování, zda nová metoda skutečně funguje.“ Přesnost jím sestrojeného interferometru se skutečně vyrovná běžně používaným přístrojům. Druhé místo obsadila Kseniya Popovich z ČVUT za výzkum nanočástic pro výrobu singletového kyslíku, vysoce reaktivní formu životodárného plynu používaného k boji s rakovinou. Úspěch sklidila i třetí Šárka Kunčická z Vysoké školy báňské s pozorováním tenkých vrstev granátu ve spolupráci s francouzskou univerzitou ve Versailles.

Chemičtí roboti Nejlepší dizertační práci letošního roku sepsal Martin Ullrich z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Vyvinul chemického robota v podobě mikročástice schopné nést uzavřený obsah v malých kapslích (v tzv. liposomech). Robot je schopný obsah vypustit v reakci na určitou frekvenci rádiového

signálu a vytvořit z něj biologicky aktivní produkt. Jeho prototyp je v mnoha směrech revoluční a jeho široké využití v lékařství nabízí možnost v budoucnu výrazně zefektivnit léčbu mnoha nemocí. Bývalý student VŠCHT vidí cenu jako ocenění jeho sedmileté práce: „Přišel jsem do nově vybavené laboratoře, do které pan profesor Štěpánek hledal první studenty. Začínal jsem v podstatě od nuly. Jsem tedy velmi rád, že je o výsledky mé práce zájem a že se o ní dozví více lidí,“ říká sám oceněný. Dodal, že v jeho šlépějích kráčí i další kolegové z laboratoře: „Přibližují se k tomu, aby mohly být mikro-částice, se kterými jsem pracoval, použity pro cílené doručování léčiv po těle. Jedná se především o zmenšení částic na rozměry mikrometrů, aby se mohly pohybovat v krevním řečišti, aniž by ucpávaly i ty nejtenčí cévy. Dále se jedná o povrchovou modifikaci částic, aby nebyly likvidovány imunitním systémem a aby byly schopné vázat se v těle na určené místo (např. nádorová buňka), kde mohou na základě vnějšího impulzu léčivo uvolňovat.“ Druhá skončila Neda Spasova Neykova s prací o nanosloupcích z oxidu zinečnatého pro tenkovrstvé vysoce efektivní solární články z křemíku. Studentka Českého vysokého učení se stala také nejúspěšnější ženou v soutěži. Na podporu účasti soutěžících něžného pohlaví byla vypsána dokonce samostatná speciální cena.

Po letech čekání se stal laureátem ceny pro nejlepšího pedagogického pracovníka za rok 2016 pedagog ekonomického oboru. Profesor Richard Hindls se o to zasloužil jako dlouholetý rektor a oblíbený pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze. Významný český statistik a ekonom vydal za život již více než třicet publikací, dvacet šest skript a asi 250 odborných článků. Sám na ocenění reaguje takto: „Získání Ceny Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga mě pochopitelně velmi potěšilo, protože na českých univerzitách je mnoho a mnoho jiných vynikajících učitelů. To, že si mezi nimi všemi našla cena cestu právě ke mně, přijímám s velkou pokorou a považuji ji za závazek.“ Po bezmála devadesáti odučených semestrech předává své zkušenosti i ostatním pedagogům. „Vedle pravidelného vyučování se navíc zabývám didaktikou univerzitní výuky a možnostmi podpory studentského života nejen z pohledu základních studijních povinností,“ zdůvodňuje profesor Richard Hindls. Rozhodnutí působit na univerzitě prý nikdy nelitoval a udělal by jej zas.

Bojovník roku Každoročně rovněž společnost uděluje zvláštní ocenění za překonání překážek při studiu. Letos si ji podle poroty zasloužil student oboru dokumentace památek Roman Švec z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, který navzdory vážnému onemocnění zvládl pokračovat ve studiu. Nyní se podílí například na dokumentaci historických památek pro zpracování chmele v rámci projektu Národního památkového ústavu. Celý článek doplněný o nejvýznamnější výsledek základního výzkumu najdete na našich webových stránkách. www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


14

Autor: Lucie Svobodová

Věda a výzkum

VIRTUÁLNÍ REALITA OVLÁDANÁ MYSLÍ:

PRVNÍ KROK K VYTVOŘENÍ ŠESTÉHO SMYSLU Experiment, při kterém se hráči videohry mají dostat ven z labyrintu, využívá možnosti navigace účastníků skrze neinvazivní přímou stimulaci mozku. Tato technologie do budoucna představuje naději pro slepé či jinak smyslově postižené jedince.

V

ýzkumníci z oddělení Počítačového inženýrství na Washingtonské univerzitě testují přímou stimulaci mozku jakožto způsob, jak poručit mysli, co má dělat. „V podstatě se tak snažíme dát lidem šestý smysl. Umíme je navigovat ve virtuálním labyrintu pouze pomocí informací vysílaných přímo do jejich mozku neinvazivně díky magnetické stimulaci. Orientují se bez použití svých pěti tradičních smyslů,“ sdělil výzkumník Darby Losey. V rámci experimentu výzkumníci posadili dobrovolníka do speciálního křesla před monitor. Na zadní části hlavy měl připevněné zařízení - takzvanou transkraniální magnetickou stimulaci, což je metoda, která vysílá určité signály do malých oblastí mozku. „Hlavní otázka, kterou si zde klademe, je, zdali je možné posílat informace z umělých senzorů či z počítačově vytvořených světů přímo do mozku tak, aby mozek začal daným informacím rozumět a mohl jejich pomocí řešit úkoly,“ uvedl Rajesh Rao, který je profesorem

lace mozku bez jakýchkoliv dalších navigačních podnětů. Přístroj transkraniální magnetické stimulace pošle do mozku testovaného účastníka

KDYŽ VIDÍM FOSFEN (ZÁBLESK SVĚTLA), VÍM, ŽE JE V LABYRINTU ZEĎ. na tamní univerzitě a zároveň ředitelem Centra pro senzomotorické nervové inženýrství v Seattlu.

Jak experiment funguje? Studie představuje první krok vedoucí ke zjištění, jak přímá stimulace mozku může pomoci lidem interagovat s virtuální realitou. V experimentu, který má podobu klasické počítačové hry, musí každý účastník projít 21 různými labyrinty pouze za pomoci stimuwww.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

signál, který je přijat ve formě velmi krátkého záblesku světla, známého jako fosfen. V labyrintu se pak účastník pohybuje a orientuje pomocí právě těchto fosfenů. Průběh experimentu kontroluje a ovládá výzkumník, který může vybírat z různých typů labyrintu. „Když vidím fosfen (záblesk světla), vím, že je v labyrintu zeď, a mým úkolem je tedy sešplhat dolů po žebříku,“ vysvětluje jeden z účastníků. „Když fosfen nevidím, mým úkolem je jít v labyrintu stále dál a dostat se z něj ven,“ dodává.

Studie, která se stimulací mozku zabývala, ukázala, že při použití výše zmíněné metody, která posílá data rovnou do mozků účastníků experimentu, se účastníci pohybovali správně v 92 procentech případů. Bez použití této metody stimulace to bylo pouze patnáct procent. Výzkumníci věří, že tato technologie neinvazivní smyslové stimulace časem může vést k široké škále využití v reálném světě, například by mohla pomoci lidem s vadou zraku. „Když se dnes podíváte na virtuální realitu, používáme brýle, sluchátka a různé displeje, přitom je to ale mozek, který nám vytváří realitu. Takže když se podíváme do budoucnosti, možnost prožitků virtuální reality může být mnohem bohatší, když budeme moci poslat i mnohem bohatší informace přímo do mozku – například hmat, nebo dokonce i vůni či chuť, což zatím ještě není možné,“ popsal svou vizi Rajesh Rao. Tým Washingtonské univerzity se domnívá, že potrvá zhruba patnáct až dvacet let, než se jejich práce bude moci aplikovat na komerční využití.


EmbedIT is a 100% Czech IT Centre that provides IT services including design and support to Home Credit Group and Air Bank (PPF Group). Our internally designed and developed applications serve over 45 million customers in 11 countries, including Russia and China. Production Services team manages 20 data centers worldwide with a volume of more than 200 million transactions per day produced in network of over 187 thousand points of sale, loan oďŹƒces, branches and post oďŹƒces. Our team of more than 800+ professionals is located in 3 Czech cities: Prague, Brno, and Ostrava.


16

Autor: František Mašek

Ekonom

ÚSPĚCH DONALDA TRUMPA MÁ V RUKOU FED Donald Trump se již v kampani honosil výroky o tom, jak „nakopne“ americkou ekonomiku. Na jeho snažení však bude mít významný vliv chování Fedu. Pokud by na Trumpovu fiskální expanzi zareagoval výraznějším zvýšením úrokových sazeb, mohl by ekonomický růst přibrzdit.

A

merická ekonomika nezažívá špatné období. Od konce finanční krize vzniklé v důsledku obchodů na derivátových trzích, si USA udržuje tempo ekonomického růstu v rozmezí zhruba dvou až tří procent HDP ročně. I přesto, že se nejedná o závratně rychlý růst, americké hospodářství se zdá být v celkem dobré kondici. Nezaměstnanost v USA je dnes pod 5 procenty a atakuje tak přirozenou míru nezaměstnanosti, která se podle odhadů Saint Louiského Fedu pohybuje okolo hodnoty 4,7 procent.

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Značná část amerických občanů má však stále pocit, že země neprosperuje. A toho využil nový prezident Donald Trump k příslibu mohutné fiskální expanze.

Splní Trump sliby o fiskální expanzi? Trump slibuje výrazné snížení daňové zátěže, doprovázené fiskálními výdaji na infrastrukturu. To by samozřejmě mělo oživit ekonomickou aktivitu. Spolu s tím však také musí dojít k růstu inflace, což by Trumpovy plány na výraznější hospodářský růst mohlo zhatit.

„Trump však není diktátor a jeho plány musí schválit Kongres. Je-li americká ekonomika blízko svému potenciálu, můžou vyšší výdaje vlády vytěsnit výdaje soukromého sektoru, což povede pouze k mírnému nárůstu agregátní poptávky a nízkým inflačním tlakům. Záleží ale samozřejmě a zcela kriticky na reakci Fedu“, poznamenává Pavel Potužák, předseda správní rady Institutu ekonomického vzdělávání a přednášející na Vysoké škole ekonomické. pokračování na straně 18 >>>


přednášky vrcholových manažerů

profesionálně odborně online

Vysíláme pro Vás s odborníky z rem: Skupina ČEZ ŠKODA AUTO EmbedIT Raiffeisenbank České Radiokomunikace Home Credit Group Česká pojišťovna VALEO Chcete navštívit některou z rem osobně? Napište nám: info@asacr.cz

Partnerské fakulty

Streamujeme od 3. dubna 2017 vždy od 18:00 Kde? na www.TechnicDays.cz


18

Ekonom

Zdroj: FED

Janet Yellenová

Na výše zmíněné události začaly okamžitě po Trumpově zvolení reagovat kapitálové trhy. Akcie v USA od té doby rostou a všechny tři hlavní akciové indexy S&P 500, Dow Jones a Nasdaq překonávají svá rekordní maxima. Výnosy amerických státních dluhopisů reagovaly na zmiňované očekávání fiskální expanze růstem, což značí zvýšení inflačních očekávání. A vše podtrhla reakce americké centrální banky, která v prosinci právě po zvýšení inflačních tlaků zvýšila hlavní úrokovou sazbu v ekonomice o 0,25 procentního bodu. Mimo to guvernérka Fedu Janet Yellenová oznámila, že v roce 2017 se počítá se třemi zvýšeními úrokové sazby. A zde může nastat problém pro Donalda Trumpa.

Znatelné zvýšení sazeb může prezidentovu snahu zabrzdit Pokud opravdu dostojí svým předvolebním slibům a výrazně uvolní státní prostředky do infrastruktury spolu se snížením daňové zátěže, dá se očekávat, že to vyvolá inflační tlaky, na které Fed bude muset reagovat. Následné výraznější zvyšování úrokových sazeb může poté pozitivní efekt fiskální expanze vymazat. Rozhodnutí Janet Yellenové a jejích kolegů z vedení Fedu o nastavení úrokové míry může mít zásadní vliv na to, zda Donald Trump dostojí svým slovům a dokáže „nakopnout“ americkou ekonomiku. Důležitou roli Fedu v možné reakci na zvyšování www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

inflačních tlaků zmiňuje i Pavel Potužák: „Záleží na tom, jak Fed vyhodnotí inflační rizika změny fiskální politiky ze strany nového prezidenta a Kongresu. Zároveň bude záležet na globálním výhledu pro celou ekonomiku. Čím agresivněji ale bude Fed reagovat na inflační tlaky a čím více zvýší úrokovou sazbu, tím menší bude mít daný fiskální stimul dopad na tempo růstu ekonomiky. Vyšší úrokové sazby totiž zpomalí růst soukromé spotřeby a investic a povedou k posílení dolaru, což dále prohloubí deficit amerického čistého exportu.“ Prozatím centrální bankéři Fedu zůstávají věrni svým mlživým výrokům, přesto se z jejich rétoriky dalo na začátku roku vyčíst, že ono slibované trojnásobné zvýšení úrokové sazby možná nemusí nakonec nastat. V polovině února však guvernérka Yellenová na půdě Kongresu prohlásila, že přílišné váhání se zvyšováním sazeb by mohlo americké ekonomice uškodit. V budoucnu by

způsobem zvýší v roce 2017 sazby, výsledkem bude posílení amerického dolaru jako důsledek vyšších výnosů amerických bondů. A jak výše zmiňuje Pavel Potužák, silnější dolar může opět působit proti Trumpově snaze zlepšit deficit platební bilance. Ostatně Trumpovy dosavadní návrhy ohledně zlepšení deficitu zahraničního obchodu působí vcelku kontraproduktivně. Všechno, co americký magnát slibuje v budoucnu provést, je totiž proinflačního charakteru. Ať už se jedná o dovozní cla, snížení daní či zvýšení veřejných výdajů na infrastrukturu, výsledkem mohou být inflační tlaky, na které Fed bude muset reagovat. A prezidentovu snahu o zlepšený mezinárodní obchod tak může zhatit posílení americké měny.

Příští rok dojde ke změně guvernéra Fedu Výše zmíněné úvahy jsou čistými spekulacemi a mnoho z nich se samozřejmě nemusí

ROZHODNUTÍ JANET YELLENOVÉ A JEJÍCH KOLEGŮ Z VEDENÍ FEDU O NASTAVENÍ ÚROKOVÉ MÍRY MŮŽE MÍT ZÁSADNÍ VLIV NA TO, ZDA DONALD TRUMP DOSTOJÍ SVÝM SLOVŮM A DOKÁŽE „NAKOPNOUT“ AMERICKOU EKONOMIKU. totiž bylo zapotřebí zvýšit úrokovou míru o mnoho razantněji. Tato slova Donaldu Trumpovi zajisté do karet nehrají.

Problém zahraničního obchodu Spolu se snížením investiční a spotřebitelské aktivity, které by vyšší sazby vyvolaly, může mít Trump s růstem sazeb problém ještě z jednoho důvodu. Americký prezident dlouho avizuje, že hodlá zlepšit deficit zahraničního obchodu americké ekonomiky. O tom vypovídá i jeho nařízení o dani z importu uvalené na mexické zboží či výroky o tom, že zavede clo na čínské výrobky. To vše ve snaze dosáhnout aktivní platební bilance se zahraničím. Avšak pokud Fed výraznějším

vyplnit. Slouží však jako dobrá ukázka toho, jak silný vliv na Trumpově slibovaném ekonomickém růstu může mít americká centrální banka. Normalizace měnové politiky se v roce 2017 dá očekávat. Otázka je, nakolik Trump dostojí svým expanzivně fiskálním slibům, které by mohly Fed přinutit zvedat sazby o mnoho restriktivněji. Do roku 2018 bude hlavní slovo mít Trumpem několikrát kritizovaná Yellenová, poté již o výběru guvernéra bude spolu s Kongresem rozhodovat sám čerstvý prezident. Volba nového guvernéra Fedu tak může být jedním z klíčových rozhodnutí excentrického magnáta v jeho volebním období.


20

Autor: Šárka Bláhová

Co nás zajímá

POJIŠŤOVNY BUDOU DÍKY MODERNÍM TECHNOLOGIÍM SCHOPNY DALEKO VÍCE PERSONALIZOVAT NABÍDKY Pavol Pitoňák, člen představenstva a ředitel Pojistně-technického útvaru České pojišťovny, s námi hovořil o proměnách pojišťovnictví pod vlivem moderních technologií i o možnostech studentských stáží. Vystudoval jste na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě, konkrétně obor technologie ropy a petrochemie. Věnoval jste se po studiu práci v oboru? Tomuto oboru jsem se věnoval pouze v rámci práce, kterou jsem vykonával po dobu studia na vysoké škole. A to spolu s prací pro IT společnosti převážně v oblasti hardwaru a instalace systémů.

Jaká byla Vaše cesta k práci v oboru pojišťovnictví? Po ukončení studia na vysoké škole jsem začal pracovat ve státní správě, kde jsem se věnoval oblasti financí. V rámci svého dalšího působiště - na Univerzitě Komenského - jsem si chtěl rozšířit obzory a aktivně jsem se zajímal zejména o oblast práva. Po zhruba dvou letech mne ale zaujala tehdy nově vytvořená pozice v pojišťovně Generali. Jednalo se o projektového a produktového manažera pro demonopolizaci povinného ručení. A právě tady začala moje kariéra v pojišťovnictví.

Pozorujete nějaké změny související s novými technologiemi, které by se odrážely na pojištění majetku či nemovitostí? V oblasti bydlení jsou stále rozšířenější a dostupnější různé typy čidel a snímačů, které umí nepřetržitě monitorovat a tím i aktivně chránit váš majetek. Propojení pojištění majetku s chytrou domácností tak nabývá na významu. Vše se bude postupně odrážet nejen v počtu pojistných událostí, ale především v konstrukci samotných produktů, v nabídce krytých rizik a jejich ceně. U nás tento

Do jaké míry se využívají moderní technologie například v řešení likvidace pojistných událostí? Bez moderních technologií se v likvidaci pojistných událostí neobejdeme. Určitě bych

VYUŽITÍ NOSITELNÉ ELEKTRONIKY POSKYTUJE LIDEM INFORMACE O JEJICH ZDRAVOTNÍM STAVU A JE JEN OTÁZKOU ČASU, KDY SE POJIŠŤOVNÁM PODAŘÍ SMYSLUPLNĚ PROPOJIT TATO DATA S NABÍZENÝMI PRODUKTY.

Dalo by se říci, že žijeme v elektronické době. Máte nějakou představu, jak se mohou v budoucnu produkty v pojišťovnictví díky moderním technologiím proměňovat?

trend zatím zřetelný příliš není, lze ho ale již pozorovat na mnoha západních trzích například ve Velké Británii, Itálii či Německu.

Zvyšující se dostupnost nových technologií je jedním z hlavních trendů, který pojišťovnictví výrazně ovlivňuje už nyní. Překotný vývoj v této oblasti dává tušit, že pojišťovny budou v blízké budoucnosti schopny daleko větší personalizace produktové nabídky a díky novým možnostem výměny informací s klienty i maximálně individualizovaných cen. Zároveň to ale znamená, že bude nutné změnit celkový přístup k řízení a hodnocení rizika a ke konstrukci samotných produktů.

Uvažujete například o zavedení pojištění na míru pro konkrétního klienta, kde se skrz sběr dat prostřednictvím zařízení wearables zhodnotí individuální a specifická rizika přímo pro pojišťovaného jedince?

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

jednotlivé souvislosti až tak jednoznačné. To však neznamená, že se této oblasti nevěnujeme. Probíhá řada analýz, a pokud jejich výsledkem bude prokázání přímé souvislosti mezi životním stylem a rizikem, otevře nám to významný prostor pro budoucí využití.

Využití nositelné elektroniky poskytuje lidem informace o jejich zdravotním stavu a je jen otázkou času, kdy se pojišťovnám podaří smysluplně propojit tato data s nabízenými produkty. A právě to smysluplné propojení je důležité. V pojištění osob totiž zatím nejsou

zmínil například používání vlastních dronů. Česká pojišťovna je vůbec první pojišťovnou u nás, která má na drony licenci a v likvidaci je využívá. Drony jsou skvělými pomocníky ve chvílích, kdy potřebujeme detailně zdokumentovat rozsáhlé škody nebo škody na těžko přístupných místech. Své využití najdou zejména v pojištění majetku a v zemědělském pojištění.

Používáte pro odhalování pojistných podvodů například analýzu Big Dat či jiné moderní nástroje? V České pojišťovně disponujeme jednak kvalitním technologickým zázemím, ale pře-


21

Věnujete se i oblasti neživotního pojištění. Elon Musk, americký podnikatel a vizionář, se vyjádřil k nutnosti reakce ze strany pojišťoven na řešení pojistných produktů u samořídících aut. Jak by mohl podle Vás v budoucnu takový produkt vypadat? Přišla na toto téma řeč už i v ČP?

devším zkušenými kolegy, kteří jsou v této oblasti opravdovými profesionály. A právě díky této kombinaci jsme v odhalování pokusů o pojistné podvody skutečně efektivní. Například jen v loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 465,4 milionů korun. V praxi je to tak, že data o pojistných událostech putují do datového skladu. Zde funguje určitý detekční systém. Ten podle zadaných algoritmů vybírá případy, které jsou něčím nestandardní, a tyto případy potom detailněji procházejí specializovaní likvidátoři nebo přímo detektivové. Ti prověřují podezřelé případy nejen za pomoci moderních analytických nástrojů, ale pohybují se i v terénu. Například v autopojištění je užitečným pomocníkem software Virtual Crash. Ten na základě exaktních vstupních dat modeluje pravděpodobný průběh autonehody. Tento systém dokáže velmi spolehlivě ukázat, k čemu při dopravní nehodě došlo. Na základě velkého množství informací, získaných jak od klientů, tak přímo na místě nehody, dokáže přesně simulovat průběh nehody a vytvořit její animaci, kterou pak lze sledovat z různých úhlů pohledu.

Nástup autonomních vozidel je velkým tématem dnešní doby. S tím samozřejmě souvisí i možnost jejich pojištění. To se přesunuje z oblasti povinného ručení do pojištění odpovědnosti výrobce. Pokud totiž takový vůz způsobí nehodu, nepůjde pravděpodobně o chybu řidiče, ale o technický nedostatek vozidla. I taková rizika bude samozřejmě potřeba pokrýt nějakou formou pojištění. V této oblasti bude ale nejprve nutné kompletně vytvořit legislativu, ta totiž v současné době neexistuje. A to se týká nejen České republiky, ale celé Evropy.

Jaký předpokládáte vývoj u pojišťovacích produktů v případě sdílené ekonomiky? Tento trend se projevuje například v oblasti sdílení automobilu mezi více lidmi, jak toto pojišťovna řeší? Sdílená ekonomika je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme stále častěji. Současní mladí lidé už nemají tak velkou potřebu věci vlastnit. A na to bude muset dříve nebo později pojišťovnictví reagovat. Dá se tak předpokládat, že stále početnějšími klienty pojišťoven budou společnosti, které se zabývají zprostředkováním například sdílení automobilů.

Omezuje digitalizace kontakt klientů s poradci, nebo lidé stále preferují osobní setkání? Moderní technologie dokáží klientům pojišťoven zpříjemnit nejen proces sjednání smlouvy či komunikaci s pojišťovnou, ale významně pomáhají zefektivňovat a tím i zrychlovat likvidaci škod. Řadu pojištění je dnes možné sjednat prostřednictvím internetu v pohodlí domova. On-line chat, který je k dispozici na našich webových stránkách, pak zjednodušuje komunikaci s pojišťovnou. To ale neznamená, že by kamenné pobočky přestávaly být pro klienty důležité. Sjednání přes internet obvykle realizují lidé, kteří vědí přesně, co chtějí, a v problematice pojištění se vyznají. Pobočky pak volí ti, kteří chtějí své potřeby probrat s odborníkem, chtějí se zeptat na možnosti a nechat si poradit. I pro naše poradce jsme proto vyvinuli moderní softwarové nástroje na podporu prodeje.

Přesuňme se ke studentské tématice. Nabízíte v České pojišťovně stáže? A pokud studenti stáž absolvují, mají následně vyšší šanci získat u Vás pracovní pozici? Studentům nabízíme možnost pracovat v České pojišťovně formou jednorázových brigád i v rámci dlouhodobější spolupráce právě s následnou možností přechodu na pracovní poměr. Tento model úspěšně využíváme v řadě útvarů a oddělení, vždy záleží na konkrétní situaci a možnostech jednotlivých týmů.

Jakou šanci na uplatnění u Vás mají čerství absolventi? Absolventi jsou pro naši společnost atraktivní skupinou potenciálních zaměstnanců – bývají nadšení, aktivní a přinášejí nové nápady, přístupy a myšlenky. Ze všech těchto důvodů se snažíme absolventům vyjít vstříc. Na pozice, které jdou skutečně napříč celou společností, k nám každoročně nastupuje několik desítek absolventů - absolventy přijímáme například do controllingu, likvidace, marketingu a komunikace, IT, obchodu a dalších oblastí.

Pro více informací se podívejte na ceskapojistovna.jobs.cz/studenti-a-absolventi

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


22

Autor: Filip Šmejkal

Technik

ŽENEVSKÝ AUTOSALON: RYCHLE A EKOLOGICKY Největší světové automobilky i letos představily na pobřeží Ženevského jezera své dvoustopé trumfy do dalších let. Pozornost návštěvníků 87. ročníku motoristické show přitáhly nové elektromobily i technologie autonomního řízení.

V

prvních březnových týdnech se ve švýcarské metropoli každoročně výrobci automobilů předhánějí, čím překvapí nadšence čtyřkolových výrobků tentokrát. Přehlídka ukázala neuvěřitelnou rychlost technického vývoje dnešního automobilového světa. Význam pořádané akce svou účastí podtrhly všechny renomované automobilky.

Mladoboleslavský sporťák Největší český výrobce automobilů v autosalonu prezentoval modernizované varianty většiny svých prodávaných modelů. Pozornost vzbudil sportovní model Škody Octavie RS 245 – nejrychlejší Škodovka všech dob zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 6,6 sekund, maximální rychlost omezuje elektronika na 250 km/h. Výkonem motoru 180 kilowattů (245 koní) dosahuje standardů sportovních modelů konkurenčních značek. Ve stánku o ploše přes dva tisíce metrů čtverečních si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout také rozměrné SUV ŠKODA Kodiaq Scout a sportovněji laděné ŠKODA Kodiaq

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Sportline. Provedení Scout se dočkala také nová Octavia. Fanoušky značky zaujme hlavně nezvyklou tváří se dvěma páry světel a pohonem všech čtyř kol. „Kromě našeho zcela přep ra co va n é h o bestselleru ŠKODA Octavia Koncept autodronů Pop.Up očekáváme kladné ohlasy v prvním pololetí především u nového velkého SUV, modelu ŠKODA Kodiaq,“ míní Bernhard Maier, předseda představenstva značky.

Hyundai na vodík Jihokorejská automobilka upoutala pozornost svou studií FE Fuel Cell Concept, která naznačuje budoucí možnost sériové výroby vozu s vodíkovým pohonem. Značka slibuje vyšší účinnost a nižší hmotnost vozu, což prý umožní dojezd až na vzdálenost osm set kilometrů.

Výrobce vozy na vodík vyváží již do sedmnácti zemí světa. „Studie FE Fuel Cell Concept je důležitou evolucí našeho průkopnického úsilí o vývoj vodíkové mobility a posouvá nás blíž k realizaci naší vize ‚vodíkové společnosti‘, v níž bude doprava čistá, hospodárná a přínosná pro životy našich zákazníků,“ konstatuje zástupce generálního ředitele společnosti Woong Chul Yang.

Autodrony Úžas vyvolal také koncept Pop.Up, na kterém pracovalo studio Italdesign společně s Airbusem. Kabinu stroje, která stojí na samostatném podvozku, je možné kdykoli vynést do nebes obřím dronem, a opět přistát na podvozku na jiném místě. Vše řídí mobilní aplikace. Stačí si jen objednat požadovanou destinaci příletu a automobil tam pasažéra, ať už vzduchem nebo po zemi, dopraví sám. Stroj dosáhne až 130kilometrové rychlosti a uveze nejvýše dva cestující. Vše pohání elektřina.


NASTARTUJ SVOU KARIÉRU JAKO TRAINEE

Za kterou inovací budeš vidět ty?

Industry 4.0. Výroba vozů. ConnectedC@r. Digitalizace. Big Data. Svět i automobilový průmysl procházejí velkými změnami. Buď u toho! Uč se, plánuj, koordinuj a rozvíjej se ve ŠKODA Trainee programu.

Co tě čeká? Speciální rozvojový a vzdělávací plán pro Trainees Minimálně 2 rotace ve ŠKODA AUTO Zahraniční stáž v rámci koncernu VW Až 60 zaměstnaneckých benefitů finančního i nefinančního charakteru

Od dubna přijímáme přihlášky!

Co musíš mít, znát a umět? Ukončený magisterský stupeň studia v době nástupu (max. 1 rok po ukončení) Anglický jazyk na pokročilé úrovni, německý jazyk výhodou Pracovní či studijní zahraniční zkušenost nebo odbornou praxi během studia

Jedinečný rok plný zážitků a nových přátel

www.skoda-kariera.cz

SKODAAUTOKariera

WeAreSKODA

ŠKODA AUTO a.s.


24

Autor: Filip Šmejkal

Kariéra

„MÁME SUPER KOLEKTIV A ŠIROKOU SÍŤ KONTAKTŮ“, ŘÍKAJÍ TRAINEES VE ŠKODA AUTO ŠKODA AUTO nabízí absolventům vysokých škol Trainee program, který skvěle nastartuje kariéru a zprostředkuje komplexní náhled do dění ve firmě. O programu jsme si povídali s jeho absolventkou Šárkou Davidíkovou a se začínajícím Traineem Adamem Stříbným. Šárka Davidíková Odborná asistentka vedoucího oddělení technického vedení projektu, ŠKODA AUTO

Ahoj Šárko, jsi jednou z absolventek Trainee programu ŠKODA AUTO. Co všechno jsi v rámci programu absolvovala? Během jednoho roku jsem absolvovala rotace na čtyřech odděleních, je ale nutné zmínit, že Trainee program není jen o běžné každodenní práci, ale účastnila jsem se také různých školení a řady jiných pracovních aktivit. Každý měsíc například sami Trainees pořádají tzv. „trainee rundy“, což je jednodenní setkání, kdy jsme se v rámci pracovní doby mohli společně s technickými i ekonomickými Trainees vypravit na zajímavá místa, kam se běžný zaměstnanec nedostane. Když jsem rundu pořádala já, snažila jsem se ostatní obohatit o co nejvíce informací z oblasti techniky. Zařídila jsem návštěvu světelného tunelu (velký temný tunel, zkouší se zde světla), na dílně jsme si vyslechli přednášku o elektrovozech, dále jsme se byli podívat ve škodováckém Motorsportu a v restaurátorské dílně muzea.

Každý Trainee si projde několika job-rotacemi. Jaké byly ty Tvoje a která práce pro Tebe byla nejzajímavější? Začala jsem v oddělení vývoje asistenčních systémů, kde to pro mě jako pro poměrně čerstvého absolventa bylo velice zajímavé. Měla jsem možnost podílet se na testovacích jízdách, zkouškách různých asistenčních systémů a jednání s dodavateli. Jako první štaci jsem si toto oddělení vybrala i kvůli mému studovanému oboru – biomedicínskému inženýrství na ČVUT, které bylo zaměřeno na zpracování signálu. www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Z vývoje jsem pokračovala na oddělení kvality. Program jsem zakončila na oddělení Řízení náběhu, kde jsme měli na starosti bezproblémové zajištění náběhu výroby automobilu. I když jsem v posledních dvou zmiňovaných odděleních dohromady strávila pouze 4 měsíce, byly to pro mě velice důležité rotace. Získala jsem díky tomu určitý přehled a umožnilo mi to uvědomit si spoustu souvislostí. Z toho těžím i dnes na své cílové pozici.

Jak Tě jako čerstvou absolventku přijali ostatní kolegové?

Na čem teď spolu s týmem pracujete? Pracovala jsi už i na nějakých utajených projektech?

Se spolupracovníky mám dobrou zkušenost, hlavně na začátku programu bylo velmi důležité, že jsem mohla za kýmkoli přijít a na cokoli se ho zeptat. Stačí jen být trochu pokorný a ukázat chuť se učit.

Odpovídáme za projekty Octavia, Kodiaq a Yeti, od konceptu, přes vývoj a kvalitu až po výrobu a prodej. A s informacemi, které jsou tajné, v práci skutečně přicházím do styku.

Jako ex-Trainee máš za sebou i stáž v zahraničí. Pro jakou zemi ses rozhodla? Na zahraniční stáži jsem byla na našem partnerském oddělení v německém Wolfsburgu. Poznala jsem tam nový systém řízení, který už funguje i u nás ve ŠKODA AUTO. Další velice zajímavou zkušeností pro mě bylo koncernové setkání Trainees, které v roce 2016 hostila značka MAN. Ostatní kolegové však na stáž váží i delší cestu. Letos například odletělo několik Trainees do čínské Šanghaje.

Je pro Tebe práce v produktové řadě COPMACT zábavná? Práce je to zajímavá – líbí se mi, že musím mít jako odborná asistentka přehled o celém autě, zatímco třeba v technickém vývoji mají lidé na starost jen určitou část vozu.

Máš nějaké kariérní plány do budoucna? Čeho bys ve svém pracovním životě chtěla dosáhnout? Je pro mě důležité být na místě, kde se mohu dále učit a vzdělávat, jak po odborné, tak po osobnostní stránce. To se mi zatím plní. Až budu mít možnost postoupit dále, velice ráda ji využiji.

Dokážeš vyjmenovat tři důvody, proč zrovna Trainee program ŠKODA AUTO? U Škodovky je Trainee plnohodnotným zaměstnancem se všemi povinnostmi i benefity, vybuduje si výborný přehled o celé společnosti a v neposlední řadě se stane součástí kolektivu mladých lidí s podobnými zájmy a hodnotami.


25

Adam Stříbný Technický Trainee, ŠKODA AUTO

Jaký jsi vystudoval obor a kde je Tvá alma mater? Vystudoval jsem obor materiálové inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Proč ses rozhodl přihlásit po škole zrovna do ŠKODA AUTO. Proč Trainee program? V průběhu studia jsem se i kvůli zkušenosti z brigád rozhodl, že chci v budoucnu pracovat v průmyslu, a ŠKODA AUTO pro mě v tomto směru byla tím nejzajímavějším podnikem. Trainee program beru jako zábavný a přínosný mezistupeň mezi univerzitou a prací. Firmu mohu poznat ze širší perspektivy a projít si některá zajímavá oddělení.

vozu. Na oddělení jsem se z počátku trápil s nejrůznějšími technickými zkratkami, které se ve firmě využívají. Bylo potřeba si sestavit jejich seznam a zanedlouho jsem se v nich snadno zorientoval.

Jaká oddělení už jsi v rámci rotací navštívil Ty? Už víš, jaká Tě ještě čekají? Začal jsem rotací na oddělení materiálové kvality, kde jsme se zabývali problémy blíz-

Nebyl jsem sice přímo v organizačním výboru, snažil jsem se však pomáhat, co to šlo. Přestože příprava akce obnášela mnoho práce, ve finále jsme si ples všichni užili a vše proběhlo na jedničku. Cením si i toho, že je ples navštěvován kromě současných Trainees i těmi bývalými.

TRAINEE PROGRAM BERU JAKO ZÁBAVNÝ A PŘÍNOSNÝ MEZISTUPEŇ MEZI UNIVERZITOU A PRACÍ. kými mému vystudovanému oboru. V tuto chvíli pracuji na oddělení, které řídí vývoj vozu z technického pohledu, a dále budu působit na oddělení vývoje z pohledu materiálu.

Jak probíhalo výběrové řízení do programu? Vše proběhlo velmi jednoduše – poslal jsem životopis, byl jsem pozván na pohovor a poté do assessment centra, což bylo pro mě asi nejobtížnější.

tem Trainees. Jak probíhaly přípravy a jak se vám ples povedl?

Na jakých projektech teď pracuješ? Co Tě na nich nejvíce baví/nebaví?

Stejně jako Šárka máš zkušenosti s prací pro Technický vývoj. Proč zamířily Tvoje kroky právě tam?

Aktuálně dokončujeme motor 1.5 do ŠKODA Octavia, jeho náběh a finální dokončení. Práce mě moc baví. Když se věnujeme problémům souvisejícím s vývojem motoru, je práce velice dynamická, každý den řešíme jiný problém.

Je to pro mě velmi zajímavé, protože se každou chvíli dozvídám něco nového a postupně tak získám přehled o vývoji celého

Jak by měly vypadat projekty, na jejichž vývoji by ses ve Škodovce rád v budoucnu podílel?

Jak často se vídáte s ostatními Trainees mimo práci? Trainees, kteří bydlí v Mladé Boleslavi, se vídají v podstatě každý den a podnikají spolu spoustu aktivit. Já dojíždím z Prahy, s ostatními Trainees jsem však i tak strávil několik víkendů.

Dokážeš stejně jako Šárka vyjmenovat tři důvody, proč zrovna Trainee program ŠKODA AUTO? Možnost výběru oddělení, poznání firmy z větší perspektivy a s tím spojená široká síť kontaktů, výborný kolektiv spolupracovníků. Trainees zde opravdu drží při sobě a navzájem si pomáhají.

Jsem rád, když se během projektu dozvím nové informace nebo se dostanu na místa, kam se běžný člověk nedostane. V tomto ohledu mé požadavky bohatě splňuje oddělení, kde současně působím.

Druhý víkend v březnu se konal tradiční ŠKODA Trainee ples. Zní to jako jedna z velmi příjemných akcí spojených s živo-

/skodaautokariera skodatrainee skoda-kariera.cz www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


26

Autor: Filip Šmejkal

Co nás zajímá

VELETRH VĚDA VÝZKUM INOVACE 2017 Brněnský veletrh představil nejnovější vědecké poznatky se zaměřením na jejich uplatnění v praxi. Akce přilákala desítky vystavovatelů, nechyběly významné české technologické firmy ani technické univerzity.

J

ediný český veletrh prezentující čerstvé výsledky vědeckého výzkumu na akademické i privátní půdě se na brněnském výstavišti uskutečnil od 28. února do 2. března. Během prvního dne seznámili vystavující se svými novými poznatky pozvané hosty a novináře, další dva dny již patřila jejich veškerá pozornost široké veřejnosti. V pavilonu B byly na ploše o velikosti fotbalového hřiště nejhojněji zastoupeny české firmy a klastry, ve stáncích své schopnosti předvedli povětšinou začínající vědci z vysokých škol. Program zpestřila i účast talentovaných středoškoláků.

Záštita udělena devíti institucemi Přestože se veletrh nepyšní dlouhou tradicí, již na letošním druhém ročníku se zájem odborné i laické veřejnosti podle organizátorů zdvojnásobil. Slavnostní zahájení svou účastí poctili zástupci zaštiťujících organizací v čele s místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem, který organizátorům popřál každoroční zdvojnásobení počtu návštěvníků a zdůraznil potřebnost pořádané akce. Na místě samozřejmě nechyběli ani zástupci naší redakce, kteří shromáždili pár postřehů…

zástupkyně ministerstva školství operační program výzkum, vývoj a vzdělávání. Své fondy zde představilo také norské království. Akci provázela výstava Luminiscence – „studené světlo, jak ho neznáte“ se zajímavými úkazy světélkování a jeho druhů. Jen pár kroků pak dělilo mladší i starší návštěvníky od VIDA Science centra, zábavního vědeckého parku s více než sto padesáti interaktivními exponáty znázorňující děje v našem světě.

Pražské techniky Nejvíce lidí se na události soustředilo v prostorách určených pro týmy z univerzit. Nechyběla ani jedna z obou velkých pražských technik. Zatímco Česká zemědělská univer-

Nabitý program pro všechny V průběhu veletrhu proběhlo několik konferencí na téma propojení vědy, výzkumu a inovací nebo vzdělávání v 21. století. Zájemci si také vyslechli blok o chytrých městech, o spolupráci akademické a podnikatelské sféry nebo možnostech zakládání startupů. Přímo na místě poté prezentovaly www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Dopravní prostředky Skyway

zita vsadila na představování inovací v oblasti zpracování dřeva a životního prostředí, ČVUT vyslala na výstaviště zástupce týmu eForce FEE Prague Formula. Loni se svou elektrickou formulí uspěli na soutěžích v Kanadě i USA, letos chystá jejich dvacetičlenný tým další vylepšení vozu.

Inovativní elektromobily V letošním ročníku představily své nové vozy poháněné elektřinou kromě pražského ČVUT i Vysoká škola báňská a mezinárodní koncern Hyundai. Studenti z Ostravy v tomto ohledu sami zkonstruovali a postavili elektromobil zdárně konkurující jednomu z největších světových prodejců automobilů. Nicméně oproti korejskému modelu nemají ambice


27

nosti konstruování a testování materiálů s využitím nejnovějších přístrojů v regionálním výzkumném centru CEBIA-Tech. Pro Michala Plevu z Baťovy univerzity přináší veletrh především možnost zapojení vědecko-výzkumných organizací s průmyslovou sférou: „Ve srovnání s loňským veletrhem Věda, výzkum, inovace pořadatelé postoupili o krůček dále a po stránce organizační až na pár drobností vše zvládli. Druhého ročníku VVVI 2017 se zúčastnilo více vystavovatelů, což přispělo k lepší atmosféře, nicméně do příštích let bude potřeba více oslovit i širokou veřejnost.“ V severočeské univerzitě právě vyvíjí biosenzory pro medicínské aplikace. Ty by měly diagnostikovat a detekovat nádorová onemocnění. Později přibude k technologii i čip se schopností poznat a roztřídit různé buňky na základě jejich fenotypu.

Nanotechnologie, chytrá města i dopravní prostředky

Formule studentů ČVUT

na sériovou výrobu vystavovaného vozidla. Hyundai Ioniq s čistě elektrickým pohonem o výkonu 88 kW (120 koní) přitom dojede při zcela ideálních podmínkách až 280 km, příbuzný model s hybridním pohonem odstraňuje i tuto nepříjemnou skutečnost. Většina automobilů se vyrábí v Koreji, firma se především snaží poskytnout zákazníkům levnější variantu ke stávajícím modelům na trhu.

Centrum technologií střední Evropy Největším stánkem disponovala brněnská technika, která zde prezentovala mimo jiné výzkum v nově vystavěném Středoevropském technologickém institutu (zkráceně CEITEC). Představili zde například prvkovou analýzu materiálů se zkratkou LIBS. Česky se tato metoda nazývá spektrometrie laserem buzeného plazmatu – na povrch analyzovaného prvku se vyšle laserový puls, což díky jeho vysoké energii a přesnému zaměření prudce zvýší teplotu materiálu. Vzrůst způsobí tzv. laserovou ablaci a částečky materiálu se do vzduchu uvolní v plazmatickém skupenství. Plazma postupně chladne a dochází k vyzařování jeho energie ve formě světelných kvant. Záření nasnímá spektrometr a výsledky dále analyzuje. Existuje ještě další metoda podobného zkoumání mate-

riálu, při níž se vzniklé plazma ještě jednou zahřeje a tím uvolňuje při svém ochlazování více energie. Výhody této metody měření spočívají v zanedbatelném poškození zkoumaného objektu (potenciální použití např. u archeologických vykopávek), možnosti měření z větší vzdálenosti nebo vysoké rychlosti analýzy. Navíc není třeba před měřením jakkoli měnit skupenství celého objektu. Na VUT se v současnosti zabývají také metodou výpočetní tomografie (zkráceně CT), na rozdíl od nemocnic však v CEITECu pracují s přístroji schopnými zobrazovat nanosvět. Pozorují zde například různé mutace zvířecích buněk nebo vzorky nemocných orgánů s možností zvýraznění tumorů.

Přehlídka regionálních univerzit Cestu do Brna našla i řada zástupců menších univerzit. Novými poznatky nás obohatila například Slezská univerzita v Opavě, univerzita Tomáše Bati ze Zlína nebo Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ve stánku prvně jmenované instituce představili vědci návštěvníkům vzdálené končiny našeho vesmíru technologií Open Source Virtual Reality, pozornost přitáhl i vystavený dron. Zlínští vsadili na ukázky 3D tisku či mož-

Mezi mnoha vystavujícími firmami a klastry nechyběl renomovaný výrobce nanotechnologií, skupina společností vystupující pod jménem Nanoprogres, která do svých projektů často zapojuje také studenty z liberecké či pardubické univerzity. Budoucnost českých měst zase prezentoval Karel Polena, manažer obchodu firmy Omexon. Za příklad dával francouzský Lyon, kde se koncepce smart city úspěšně rozvíjí již několik let. První vlaštovkou v ČR se stala v tomto trendu Plzeň plánující zefektivnění veřejné dopravy, parkování ve městě nebo on-line služeb občanům. Svým stánkem upoutal pozornost také Dopravní podnik města Brna, který veřejnosti představil svůj unikátní dopravní systém. Čtyři dispečeři přes den a dva v noci stačí na obsluhu plně automatizované sítě dopravních prostředků. Občané Brna jistě ocení i dlouho očekávaný e-shop s možností koupě předplacených jízdenek. Svým vizionářským přístupem zaujala také společnost Skyway. Ta se snaží uvést do praxe údajně desítky let vyvíjenou dopravní technologii, která umožní novou dimenzi městského cestování. Projekt je financován formou crowdfundingu, první konkrétnější jednání prý proběhla ve slovenské Nitře. www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017


28

Autor: František Mašek

Co nás zajímá

GOOGLE JE NEJHODNOTNĚJŠÍ ZNAČKOU NA SVĚTĚ, NEJVLIVNĚJŠÍ BRAND MÁ LEGO Letos Apple předal pozici společnosti s nejvyšší hodnotou značky na světě Googlu. Značkou s největším vlivem se však může chlubit Lego.

S

polečnost Brand Finance zveřejňuje žebříček nejhodnotnějších značek každoročně. V posledních pěti letech ho ovládala společnost s nakousnutým jablkem v logu. Apple před sebe nikoho nepustil až do letošního roku. Podle Brand Finance v posledním roce hodnota značky Apple klesla o 27 %. Naopak cena brandu Googlu vzrostla o 24 % a dnes se oceňuje na 109,47 miliardy dolarů, což je pro představu zhruba 60 % českého hrubého domácího produktu za jeden rok.

Apple ztrácí lesk Brand Finance ve svém hodnocení Apple nešetřila. Za poslední roky firmě vyčítá malou inovativnost a neschopnost udržet si technologickou výhodu, kterou se ještě před několika lety mohla pyšnit. Pro společnost sídlící v Kalifornii bude velmi důležité představení iPhonu 8, který by podle spekulací měl navázat na razantní inovace, které byly pro Apple dříve typické.

V příštích letech Amazon? Brand Finance v žebříčku analyzuje mnoho faktorů. Jako příklady mohou sloužit loajalita zákazníků ke značce, rodinná image brandu, reputace společnosti v široké veřejnosti či

TIRÁŽ EKONTECH.CZ

schopnost sebeprezentace a marketingu. Poprvé od roku 2011 se do čela seznamu dostal Google. Firmě se v minulém roce povedlo zvýšit příjmy z reklamy o 20 %, což je vzhledem k faktu, že obchodníci obecně za zobrazování stránek platí méně, skvělý výsledek. Třetí v žebříčku Brand Finance skončil pro někoho možná překvapivě Amazon. Internetový obchod navýšil hodnotu své značky na 106,4 miliardy dolarů a mnoho odborníků očekává, že by se v příštích letech mohl dostat do čela žebříčku. Ještě rok dozadu byl Amazon oceňován „jen“ na necelých 70 miliard dolarů. Zajímavostí je také fakt, že v minulém roce si ze sedmnáctého na deváté místo polepšil Facebook. A to přesto, že zakladatel Mark Zuckenberg byl často kritizován za to, že se největší sociální síť na světě podílí na šíření hoaxů a s pomocí marketingových týmů je hojně využívána k propagandě politiků. V první desítce společností s nejhodnotnější značkou najdeme osm amerických firem. Hegemonii narušuje jen jihokorejský Samsung a čínský ICBC. Známému výrobci mobilních telefonů minulý rok ublížily problémy s hořícími bateriemi, zatímco hodnota bankovního giganta ICBC meziročně vzrostla o 11 miliard dolarů.

Šéfredaktorka: Šárka Bláhová sarka.blahova@ekontech.cz Editorka: Hana Petříková Redaktoři: Michal Pšurný, František Mašek, Vojtěch Černovický, Filip Šmejkal, Lucie Svobodová redakce@ekontech.cz Layout a DTP: Michal Polus Inzerce: inzerce@ekontech.cz

www.EkonTech.cz | 29. číslo | březen 2017

Největší vliv má Lego Nejvlivnější značku na světě by správně hádal málokdo. V tomto případě Brand Finance hodnotí vliv firem na veřejnost. Bodují tak i společnosti zaměřující se primárně na dětské zákazníky. Legendárnímu výrobci dětské skládanky pomohl film Lego Batman, který byl na začátku roku vysílán i v českých kinech a zaznamenal výrazný úspěch. Lego vystřídalo na čele žebříčku společnost Walt Disney, která spadla o pět míst dolů.

TOP 10 nejhodnotnějších značek světa Hodnota značky

Místo

Společnost

1.

Google

109

2.

Apple

107

3.

Amazon

106

4.

AT&T

87

5.

Microsoft

76

6.

Samsung

66

7.

Verizon

65

8.

Walmart

62

9.

Facebook

61

10.

ICBC

47

(mld. USD)

Vydavatel: ASA (Asociace studentů a absolventů), z.s. Vítězné náměstí 1 160 00 Praha 6-Dejvice IČ: 22729283 Číslo 29. Registrace: MK ČR E 20872 ISSN 2336-307X Ekontech.cz vychází 6x v akademickém roce Náklad: 21 000 ks; náklad ověřuje ABC ČR, člen IF ABC Termín distribuce: březen 2017 Další číslo vyjde v dubnu 2017


POZNÁTE, Z JAKÝCH LOG JE KTERÁ BARVA?

prestižních zaměstnavatelů v ČR

www.ceskapojistovna.jobs.cz

www.kb.jobs.cz

www.embedit.cz

CHEMIE ČESKÉHO STUDENTSTVA

www.kdejinde.cz

www.skoda-kariera.cz

www.unipetrol.cz

EkonTech.cz - 29. číslo, březen 2017  

Časopis EkonTech.cz vychází na nejprestižnějších technických a ekonomických fakultách vysokých škol v ČR

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you