DAAD 2015

Page 1

DNI ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU DAYS OF ARCHITECTURE AND DESIGN

26—31/05/2015 Bratislava www.daad.sk


6. ročník festivalu DAAD 2015 sa koná pod záštitou ministra kultúry SR, primátora mesta Bratislava

hlavný partner za Superdesignstudio:

hlavný partner za Opendesignstudio:

hlavní partneri:

a starostu Starého Mesta Bratislava.

špeciálni partneri:

partneri:

hlavní mediálni partneri:

mediálni partneri:

®

myšlienku DAAD podporila:

organizátori:


KTO JE ZA TÝM VŠETKÝM Robia to spolu už šiesty rok. Zatiaľ im to klape. Občas prichádzajú drobné krízy, ale sú húževnatí a vydržia veľa. Naozaj veľa. Ako v dobrom manželstve alebo v stabilnej firme. V dobrom aj zlom. Dôležitý je cieľ – dostať novú architektúru a dizajn bližšie k ľuďom. Tam, kde to má zmysel. Tatiana Kollárová a Števo Polakovič – organizátori festivalu DAAD.

Tatiana

Števo

DAAD robím preto, lebo chcem propagovať dobrú domácu a zahraničnú tvorbu. Rada prinášam medzi ľudí motiváciu a inšpiráciu, ako pozitívny zážitok, ktorý ich „naštartuje“ robiť veci dobre až lepšie.

DAAD robím preto, lebo som vždy rád organizoval presne nasmerovanú aktivitu. Najprv bigbít v Účku, potom pracovné/ architektonické kooperácie, dnes výber a produkciu účinkovania hostí festivalu.

Múdra myšlienka, ktorú mi festival priniesol: Poznanie, že najväčším umením je umenie byť užitočný.

Múdra myšlienka, ktorú mi festival priniesol: Nezblázniť sa z ničoho v predstihu. Akokoľvek komplikovane vyzerajúce situácie sa napokon improvizovane vyriešia.

Najvtipnejší/najzaujímavejší zážitok uplynulých ročníkov: Situácie a ľudia okolo mňa, keď sme v roku 2010 rozbiehali DAAD. Oblieva ma studený pot, keď... Už ma neoblieva studený pot, som šťastná.

Tatiana Kollárová a Števo Polakovič

Foto © Ľubo Špirko

Raz by som chcela pozvať... Tvorivých ľudí, ktorých chcem ešte pozvať, je veľmi veľa. Usilujem sa vyberať takých, ktorí v sebe majú rozmer ľudskosti a odkaz pre spoločnosť. Ale predsa, rada by som raz pozvala Jonathana Iveho, lebo si chcem splniť jeden zo svojich snov...

Najvtipnejší/najzaujímavejší zážitok uplynulých ročníkov: Prílet a okamžitá politická debata s Rudym Ricciotim. Priletel z juhu Francúzska v šľapkách a pri prvej cigarete na parkovisku vo Schwechate mi dal lekciu z ignorancie rozvinutého kapitalizmu. Oblieva ma studený pot, keď si predstavím, že sa to niektorému z hostí skomplikuje tak, že nebude môcť priletieť. Na jednotlivých hostí sú naviazaní partneri/firmy, ktorým by sa to zložito vysvetľovalo... Raz by som chcel pozvať... Už sme párkrát pozývali Mumbai Studio – zatiaľ neúspešne. Rád by som ich tu raz videl. Ich práca je takým primitívnym „arts and crafts“ počinom, ktorý vychádza z veľmi jednoduchých ekonomických možností Indie, ale narába s miestnymi zdrojmi a tradičnými spôsobmi spracovania materiálu a stavania pôvodnými technikami. Výsledkom sú hlboké, moderné stavby.

Príde jeden, Prídu všetci

Tatiana Kollárová je architektka plná ideálov, že všetko sa dá a dobro víťazí. V roku 2002 v Prešove založila dnes už kultový prednáškový cyklus Clubovka, za ktorý jej Spolok architektov Slovenska udelil Cenu Martina Kusého. Je trocha záhadou, ako to robí, ale na Slovensko dotiahla desiatky špičkových a neskutočne zaneprázdnených osobností architektúry a dizajnu, aby sa na Clubovkových večeroch podelili o svoje najnovšie práce a skúsenosti. Festival DAAD vyklíčil práve na týchto pevných základoch. Števo Polakovič je GutGut. Tento architektonický ateliér má za sebou pomerne dlhú históriu ovenčenú mnohými trofejami. Vyhrali Cenu ARCH, dostali niekoľkých CEZAARov a Števo si najnovšie odniesol aj Krištáľové krídlo. GutGut je ateliér, kde kvasia nové myšlienky a kde sa prekračujú hranice, fyzické aj intelektuálne. Hráva tam dobrá muzika a hemží sa to aj mladými, ktorí sem prichádzajú za svojím „učiteľom.“ Števo je totiž aj hlavou Ústavu architektúry občianskych budov na Fakulte architektúry STU.

Hlavné udalosti DAAD 2015

Príď taký, aký si

Dedič impéria Charlesa a Ray Eamesovcov – EAMES DEMETRIOS z Los Angeles

Príď a urob všetko, čo sa dá

JOHAN ANRYS z belgického architektonického štúdia 51N4E

Príď teraz

architekt ALEXANDRU OPRITA z Bukurešti

Príď a neoľutuješ

Bolle Tham a Martin Videgård zo štokholmského ateliéru TVA

Príď čistý

CLUBOVKA a dizajnérka NIPA DOSHI z Londýna

Príď zďaleka

Mladí a odhodlaní architekti z ateliéru FALA z Porta

Príď bližšie

SUPERDESIGNSTUDIO – veľkolepá výstava EAMES BY VITRA a k tomu výber súčasného špičkového dizajnu

Príď, nech to stojí, čo to stojí Príď za mierový stôl

OPENDESIGNSTUDIO / URBAN MARKET v novej koncepcii a na nečakanom mieste

Príď zo zimy

PARTERGALLERY – slovenská dizajnérska tvorba vo výkladoch na pešej zóne

Príď a choď...

inšpirujúce výstavy, dôležité debaty, profesionálne precitnutia, priateľské stretnutia DAAD 2015

3


prvá liga

26/05 utorok 19:30 Primaciálny palác partneri: Vitra

Los Angeles: Eames Demetrios Dizajnérsky pár Charles a Ray Eamesovci, ktorí svojím nábytkom výrazne ovplyvnili imidž domácností minulého, ale už aj tohto storočia, sú akoby stále živí. Na ich nesmrteľnosti má nemalý podiel potomok rodu Eames, vnuk, no najmä hlava, ktorá riadi toto zdedené impérium – Eames Demetrios.

Charles a Ray Eamesovci

Foto © Eames Demetrios

Eames Demetrios

4

Vaši starí rodičia boli dizajnéri, vtedy to bola pomerne nová profesia. Aké bolo ich spoločenské postavenie? Boli slávni už počas svojho života? Myslím si, že Charles a Ray sú v súčasnosti oveľa známejší než za ich života. Pojem „rockstar designer“ vtedy neexistoval. Kedy sa to vlastne začalo, v osemdesiatych rokoch? Mali síce mimoriadne kvality, ale sláva nebola ich primárnym prejavom – najmä z môjho pohľadu. Keďže moje krstné meno je Eames, zistil som, ako veľmi bolo toto meno populárne. No keď som bol malý, len veľmi zriedkavo ľudia hovorili: „Ó, ako tí Eamesovci?” Dnes väčšina ľudí a aj tí, ktorých stretnem náhodne, zvyčajne myslia na stoličku a len občas aj na mená Charles a Ray. Ale v kreatívnom okruhu ľudí boli pomerne dobre známi.

Boli ste často v kontakte? Ako by ste charakterizovali ich osobnosti? Párkrát do roka. Ja som vyrastal v San Franciscu a oni žili v Los Angeles. Takže nie tak ďaleko, lenže vtedy bola letecká doprava väčší problém. Ale keď cestovali, vždy sa snažili letieť cez San Francisco, aby sme sa stretli. Pobyt v ich dome bol úžasný a návšteva ateliéru plná prekvapení a skvelých prác, ktoré sa stále menili. Pokiaľ sa dobre pamätám, vždy tam boli pre nás. Nikdy nás nezaťažovali ponosami ani problémami. Stretnutia sa niesli skôr v zábavnom duchu. A vedeli počúvať. Chceli počuť, čo sme im chceli povedať a dobre počúvali aj ostatných ľudí. Boli to skutočne rozhovory s úžasnými ľuďmi. Aký ohromný dar pre dieťa!

Ray pre jej nezvyčajné meno údajne dlho považovali za Charlesovho mladšieho brata, neprekážalo jej to? Všetci predsa chcú, aby bolo ich pohlavie uvádzané správne. Ale dokonca ešte pred pár rokmi v New York Times uviedli film Powers of Ten ako od bratov Eamesovcov. Takže niektoré aspekty tohto problému pretrvávajú. Ale ona sa na tom vždy len smiala, čo iné môžete urobiť? Skutočne podstatná bola iba práca. Ako sa to celé začalo? Stretli sa v Cranbrooku. Ray bola poslucháčkou v škole, kde Charles učil priemyselný dizajn. Charlesovo prvé manželstvo sa práve končilo. Celá skupina ľudí vrátane Ray pomáhala pri účasti Charlesa a Eera Saarinena v súťaži na tému organický nábytok.


Myslím si, že práve vtedy sa Charles a Ray začali lepšie spoznávať. Keď som si prečítal ich listy z tých čias, najviac ma zasiahol fakt, že už na začiatku vzťahu mali jasnú predstavu o spoločnom živote, a to v práci aj v láske. A to je presne to, čo vlastne vytvorili. Zosobášili sa v júni 1941 a hneď aj odišli do Kalifornie, aby zistili, ako ohnúť preglejku do kombinovaných kriviek. Charles a Ray presadzovali myšlienku kvalitného, ale lacného nábytku dostupného pre všetkých, no dnes ide o exkluzívne produkty. Lounge Chair vraj pôvodne stálo iba okolo 20 USD, je to pravda? Musím vás opraviť. Lounge Chair vtedy stálo 500 USD. A vždy to bolo drahé kreslo, z čoho vyplývali aj isté požiadavky. Napríklad, keď tak veľa stojí, nech je úžasné a nech dlho vydrží. Omyl v sume možno nastal zámenou za kreslo LCW. To L sa zvyčajne vyslovovalo ako Lounge alebo Low a LCW spočiatku skutočne malo približne takú nízku cenu. Ale aj tá suma je z ich prvých rokov, teda predtým, než Charles a Ray spoznali skutočné výrobné náklady. V skutočnosti ide skôr o to, že: Po prvé – všetky spotrebiče vo vašej domácnosti, telefón, počítač, televízor, chladnička, sú lacnejšie a lepšie ako pred päťdesiatimi rokmi. Okrem nábytku! Prečo? Pretože stolička sa vyrába stále rovnako. Lenže lacnejšie telefóny a podobné veci potom smerujú k nereálnemu očakávaniu, že lacnejšie môže byť všetko. Po druhé – zlacňovanie zamaskovalo fakt, že väčšina ľudí má stagnujúci príjem. Po tretie – toxický vstup hudobného priemyslu do duševného vlastníctva odpojil morálny rámec od právneho. Tvorca by mal mať úžitok a kontrolu nad tým, čo sa definuje ako jeho originálna práca. A po štvrté – ľudia na celom svete sa čoraz viac vzďaľujú samotnému aktu tvorby. Nezáleží na tom, či ide o bohatú alebo chudobnú krajinu, všade je menej tých, čo naozaj tvoria. Ak si to všetko spojíte, potom pochopíte, prečo sa niektoré veci vysvetľujú čoraz ťažšie. Napríklad, pod pojmom „kopírovať” si väčšina predstaví kopírovanie súborov na ich monitore. A potom si myslia, že skopírovaná stolička je len klon, rovnako ako súbor s pesničkou. Ale nie je to tak! Mnohopočetnosť je prirodzenou súčasťou priemyselného dizajnu, ale dizajn musí byť vždy dokonale vyrobený. A to je aj moment, keď prichádza na rad jedna z úloh rodiny Eamesovcov, vytvárať záväzný a zodpovedný vzťah s výrobcom, čiže aj s Vitrou. Máte nejaké účinné mechanizmy ako brániť originalitu? Máme na to právne nástroje, ale najdôležitejšie je asi vzdelávanie a uisťovanie, že

naše originálne stoličky sú dokonalé. Tie štyri atribúty, ktoré som uviedol, v súčasnej spoločnosti pôsobia ako zásadné sily, no napriek tomu sú ľudia čoraz hladnejší po autentických zážitkoch. Úspech GoPro, rozmach skateboardovej kultúry, hnutie gurmánov, extrémne športy, živá hudba – to všetko vyjadruje potrebu zažiť niečo skutočné. A my trávime veľa času nad tým, aby sme to ľuďom pomohli pochopiť. Jedna z najväčších výziev je, že spraviť stoličku, ktorá vyzerá ako od Eamesovcov je jednoduché, keď sa na ňu pozriete z opačného konca izby. Ale je nesmierne ťažké vyrobiť stoličku, na ktorej sa aj po piatich rokoch budete cítiť ako na originálnej stoličke od Eamesovcov. Stolička, ktorú navrhli Charles a Ray, je taká istá, akú zajtra vyrobí Vitra alebo Herman Miller v USA. Charles a Ray totiž nevytvorili len stoličku, ale systém, vďaka ktorému môžete opakovane zakúsiť ten istý fantastický zážitok. Fungovala medzi Ray a Charlesom istá deľba práce? Charles a Ray predstavovali samotný princíp pojmu spolupráca. Podľa mňa sa zbytočne vynakladá priveľa energie na rozdelenie ich práce, pričom oveľa pozoruhodnejšie je práve to, ako sa prejavovali spoločne. Domnievam sa, že Charles vnímal veci skôr cez architektúru a Ray zasa z pohľadu maľby. To môže vyznieť akoby si každý robil svoje, no vo výsledku to znamenalo, že mohli koexistovať bez pocitu vzájomnej konkurencie. Ben Baldwin – jediný človek, ktorý poznal Charlesa a Ray ešte skôr, než sa stretli – povedal: „Nepoznám žiadnych iných umelcov, ktorí by boli tak

obdarení v rozdielnych a zároveň v tých istých smeroch.” Dôležité je aj to, že prakticky každý prostriedok a materiál najprv skúmali len oni dvaja. Ray raz povedala, že keď pracujú takto vo dvojici, ľahšie vznikajú chyby – potrebné chyby, ale deje sa to bez nátlaku, ktorý by cítili, keby celý proces sledovali aj všetci ich spolupracovníci. Posledným faktorom ich spolupráce je, že robili pomerne málo kresieb stoličiek. Pracovali totiž s trojdimenzionálnymi prototypmi. Keď pracujete s kresbami, každý si ich predstaví trochu inak. Ale ak máte prototyp, je tam omnoho menej nejasností. Najmä ak ho robíte vlastnou precíznou technikou. Charles raz Ray napísal nádherný list. Bolo to v čase, keď bola v New Yorku a on v Cranbrooku, boli zaľúbení, ale ešte nie zasnúbení. A Charles píše: „Musíme sa čoskoro vidieť, v našich mysliach sme len akýmisi snovými ľuďmi, a to nie je dobré.” A myslím si, že rovnako premýšľali o nábytku— nechceli navrhnúť snovú stoličku, ktorá nikdy neexistovala, chceli vytvoriť skutočnú stoličku, ktorá by sa dala znova a znova správne vyrobiť. Vediete Eames Office, čomu sa venuje táto inštitúcia v súčasnosti? Komunikujeme, uchovávame a rozširujeme prácu Charlesa a Ray Eamesovcov. Eames Office založili v roku 1941. Keď Ray v roku 1988 zomrela, moja mama Lucia Eames zdedila firmu aj zodpovednosť. Charles bol vtedy už desať rokov mŕtvy. Mama nás vychovala piatich a chcela pokračovať v práci vo firme, čo aj Ray sľúbila, no potrebovala pomoc. Ja som po Rayinej smrti

spravil film o zatváraní ich ateliéru a pri práci som si uvedomil, ako veľmi chcem, aby sa ich diela a nápady uchovali po celom svete. Pochopil som, že to bude potrebovať plnú pozornosť celej našej rodiny, aby práce Charlesa a Ray zostali pravé a živé. Ľudia niekedy hovoria: „Nevieme, čo by Charles a Ray robili dnes.” No my vlastne vieme. Požiadali by rodinu, aby robila dôležité rozhodnutia a my ich aj robíme. Po čase sme aj so súrodencami spojili všetky sily a aktívne riadime toto dedičstvo. Naša mama, pred viac ako rokom zomrela, ale presun vedenia na našu generáciu sa stal už dávnejšie, čo ju veľmi tešilo. Komunikáciu predstavuje napríklad aj výstava o diele Eamesovcov, ktorá je práve teraz v Bratislave, ale aj moja práca hovorcu, naša nová kniha Eames Anthology, či výroba autentického nábytku s našimi partnermi a veľa iných projektov. Uchovávanie je práca v našich archívoch a sprostredkovanie ich obsahu verejnosti, ochrana autenticity nábytku, podpora Nadácie Eamesovcov, ktorá sa stará o ich slávny dom a venujeme sa aj spolupráci s Kongresovou knižnicou. Úlohu šíriť myšlienky Eamesovcov zastupuje napríklad naša iniciatíva vzdelávania zameraného na dizajn či film Powers of Ten. Veríme, že dizajn by sa mal učiť rovnako ako životná skúsenosť, nielen ako profesia. A ešte jedna dôležitá časť našej práce – dom Charlesa a Ray je dnes vo vlastníctve Nadácie Eamesovcov. Lucia Eames dom darovala v roku 2004. Vitra, Herman Miller a Eames Office patria k zakladajúcim sponzorom tejto inštitúcie a prispievajú na jeho súčasnú muzeálnu prevádzku. Elena Alexy Rozhovor je skrátený, celý si ho môžete prečítať na www.daad.sk

Eames Demetrios Šéfuje slávnemu Eames Office-u, ktorý sa stará o pozostalosť a ďalšie šírenie tvorby a myšlienok jedných z najvýznamnejších dizajnérov 20. storočia, Charlesa a Ray Eamesovcov. Eames ako krstné meno trocha mätie, ale naozaj ide o dediča Eamesovskej krvi. Je synom Charlesovej dcéry z prvého manželstva. Eames Demetrios (1962) okrem toho pôsobí ako fotograf, multimediálny umelec a dokumentarista. Píše knihy a už niekoľko rokov rozvíja globálny umelecký projekt Kcymaerxthaer, v ktorom ide o vytváranie paralelného sveta fyzických, ale aj intelektuálnych stôp na rôznych miestach našej planéty. www.eamesdemetrios.com www.eamesoffice.com

DAAD 2015

5


superdesignstudio

Slávnostné otvorenie 26/05 utorok 19:30 výstava 27/05 – 31/05 10:00 – 17:00 Primaciálny palác hlavný partner: Slovenské elektrárne – Enel partneri: Vitra, Konsepti, Kabinet, Sedya, Hosu office solutions

Výstava Eames by Vitra má za sebou niekoľkoročné turné po viacerých svetových metropolách. Jej najnovšou zastávkou je práve Bratislava, kde počas festivalu Dni architektúry a dizajnu bude ťažiskovou expozíciou prehliadky špičkového dizajnu v Superdesignstudiu. Výstava poskytuje jedinečnú príležitosť zhliadnuť ikonické produkty tejto autorskej dvojice a oboznámiť sa s procesmi ich tvorby. Eamesovci za štyridsať rokov spolupráce nevytvorili len prevratné návrhy nábytku, ale aj významné architektonické diela, výstavy, grafiky a množstvo fotografií. Zásadne ovplyvnili chápanie dizajnu a úlohu dizajnérov v súčasnej spoločnosti. Výstavu slávnostne otvorí a povedie Eames Demetrios, vnuk legendárneho manželského páru, ktorý je v súčasnosti držiteľom všetkých licencií a autorských práv k produktom jeho prarodičov.

6

ENEL SUPERDESIGNSTUDIO EAMES BY VITRA Fascinujúce dielo manželov Charlesa a Ray Eamesovcov zostáva aj po vyše polstoročí zásadným počinom v dejinách nábytkového dizajnu. Ich vízie sprevádzané humanistickým svetonázorom zmenili tisíce domácností a kancelárií a dodnes predstavujú neutíchajúci zdroj inšpirácie.

Pri koncepcii výstavy sa uplatnili viaceré médiá, aby sa dosiahol čo najkomplexnejší zážitok zo stretnutia s prácou a myšlienkami týchto výnimočných tvorcov. Autori výstavy zhromaždili množstvo historických údajov a fotografií, ktoré sprevádzajú inštruktážne videá a aj dokumentárny film o ich vlastnom preslávenom dome v Kalifornii. Inštalácia prezentuje výsledky tvorby manželskej dvojice z rokov 1940 až 1970 a návštevníci sa môžu tešiť na muzeálne originály nábytkových ikon aj priemyselné výrobky. Jednotlivé časti výstavného priestoru sú rozdelené podľa použitého materiálu a postupne predstavujú produkty z preglejky, plastu a hliníka.

1929

1940

Charles sa narodil roku 1907 v St. Louis, v štáte Missouri. V rodnom meste vyštudoval architektúru a potom pôsobil na Cranbrook Academy of Art v Michigane, kde spolu s Eero Saarinenom začali navrhovať inovatívny nábytok.

Charles a Ray sa zoznámili na Cranbrook Academy – Charles bol pedagóg a Ray študentka.

1933 Ray sa narodila ako Bernice Alexandra Kaiserová v roku 1912, v kalifornskom Sacramente. V tridsiatych rokoch študovala v New Yorku a Provincetowne pod vedením nemeckého maliara Hansa Hofmanna.

1941 Láska sa rodila potichu, no rýchlo. Vzali sa 20. júna v Chicagu. O mesiac nato sa presťahovali do Los Angeles a začali spoločnú kariéru.

1942 Všetky očakávania vložili do potenciálu ohýbanej preglejky. Jednou z prvotín bola špeciálna protéza na transport ranených námorníkov a vojakov. Vymodelovali ju podľa Charlesovej nohy a armáda vyrobila 150 000 kusov.


1945

1950

1958

Časopis Arts & Architecture zverejnil výzvu na prípadovú štúdiu domu, ktorý by zhmotňoval modernistické ideály a zároveň zúročil niektoré vojnové technológie. Charles Eames a Eero Saarinen boli jedným z ôsmich vyzvaných kolektívov.

Pribúdali dôležité nábytkové kusy – police a skrinky série Storage Unit, stoličky a kresielka zo sklolaminátu a, samozrejme, unikátne hojdacie kreslo RAR. Bol to úplne prvý priemyselne vyrábaný nábytok.

Hliník sa dlho považoval za druhoradý materiál. Eamesovci sa však intenzívne zaujímali o jeho viaceré výnimočné vlastnosti. Séria Aluminium Group je iná než ich predošlé stoličky. Princíp škrupiny nahradili ťahovými silami a napnutým materiálom sedadla.

1946 Začína sa spolupráca s firmou Herman Miller. K prvým modelom nábytku z ohýbanej preglejky patrí stolička LCW. Ide o upravenú verziu stoličky, s ktorou Charles Eames a Eero Saarinen vyhrali súťaž na tému organický nábytok v roku 1940.

1956 S menom Eames si väčšina predstaví práve kreslo Lounge Chair. Bol to ich prvý vstup do sféry tzv. highend nábytku. Majstrovské dielo ako symbol spoločenského postavenia.

1961 Spoločnosť IBM oslovila Charlesa a Ray, aby navrhli expozíciu pre kalifornské Múzeum vedy a techniky. Interaktívna výstava s názvom Mathematica: a world of numbers… and beyond, prezentovala matematiku ako odbor plný zábavy a elegancie.

1977 Film Powers of Ten patrí k Charlesovým posledným veľkým projektom. Zachytáva videnie sveta z rozličných vzdialeností objektívu kamery tak, že zakaždým pridáva 10 centimetrov. A dejú sa neuveriteľné veci.

1949

1957

Charles a Ray dokončili dom pri Los Angeles podľa prepracovanej štúdie z roku 1945. Nasťahovali sa sem na Vianoce a žili a pracovali tu po celý zvyšok života. Tzv. Eames House patrí k míľnikom modernej architektúry a dnes podlieha najvyššej pamiatkovej ochrane.

Prienik na európsky trh prostredníctvom spoločnosti Vitra. Okrem originálneho nábytku Vitra vyrába aj nové edície a farebné vyhotovenia. Príkladom je reedícia Eames Plastic Chairs, ktoré majú sedadlo o 20 mm vyššie než pôvodne.

1978 Charles zomiera 21. augusta na srdcový infarkt.

1988

Foto © Eames Demetrios a Vitra

Ray prežila manžela o desať rokov, na deň presne. Po jeho smrti dokončila rozrobené projekty a vydala knihu o ich spoločnom diele.

DAAD 2015

7


superdesignstudio

Slávnostné otvorenie 26/05 utorok 19:30 – 24:00

ENEL SUPERDESIGNSTUDIO

otvorené 27/05 – 31/05 10:00 – 17:00 Primaciálny palác

Návšteva honosných salónov Primaciálneho paláca patrí k povinným jazdám každého turistického

hlavný partner: Slovenské elektrárne – Enel partneri: Artemide, Konsepti, Ton

sa na pár dní stáva iba kulisou. Tohoročné Superdesignstudio okrem výstavy Eames by Vitra

sprievodcu. Počas festivalu DAAD sa však mení uhol pohľadu, a to čo je bežne hlavnou scénou,

prináša aj trojicu silných značiek: Artemide, Moroso a Ton.

ARIK LEVY + TON Po milánskej premiére na Salone del Mobile český Ton vystavuje novinky aj v Primaciálnom paláci. Dizajnér Arik Levy pri návrhu kolekcií Split a Bloom siahol po tradičnej technológii ručného ohýbania dreva, ktorú v Bystřici pod Hostýnem používajú už od roku 1861. „Vzal som minulosť a previedol som ju do budúcnosti,“ zhrnul Levy. Do modelov stoličiek Split zakomponoval celkom nový element – ručne ohýbaný rozštep masívneho dreva. Celý set sa skladá zo stoličky, barovky, kresla a lounge kresla. V jaseňovom vyhotovení je v ponuke aj v gradiente, ručnom nástreku tónovanej farby. Táto náročná technológia ešte viac zvýrazňuje unikátnosť stoličky. Druhá novinka – séria stolíkov Bloom takisto využíva podobný

prvok – rozvetvenú podnož. Tentoraz sa však jednotlivé časti ohýbajú zvlášť. Ich spojením vzniká tvar pripomínajúci rozštiepený kmeň alebo kvitnúcu rastlinu. www.ariklevy.fr

← ← Kresielka Split a stolíky Bloom ←

Arik Levy, Foto © Daniele de Carolis

Stoličky Split

DOSHI LEVIEN + MOROSO

CARLOTTA DE BEVILACQUA + ARTEMIDE

Talianska značka Moroso sa už dlhšie opiera o progresívnych autorov, ktorí sú prísľubom v súčasnosti veľmi žiadanej kultúrnej rôznorodosti a schopnosti rozprávať príbehy. Moroso si navyše zakladá na povesti odvážneho trendsettera, ktorý sa len tak nezľakne nezvyčajných typologických či technologických riešení. Medzi kooperujúcimi dizajnérmi preto nájdeme mená, ako Patricia Urquiola, Ron Arad, Konstantin Grcic, Tokujin Joshioka, Clemens Weisshaar&Reed Kram, Nipa Doshi a Jonathan Levien, Front, Mark Newson, Marcel Wanders atď. Keďže v rámci podujatia Clubovka príde do Bratislavy aj dizajnérka Nipa Doshi, Superdesignstudio predstaví súbor objektov, ktoré pre Moroso navrhla spolu s manželom Jonathanom Levienom. Tvorba dua Doshi Levien vždy prekvapí

Prenikavá osobnosť dizajnérky Carlotty de Bevilacqua ovplyvnila smerovanie viacerých známych značiek, ako napr. Alias, Danese či Memphis. Jej meno je však teraz pevne späté najmä s Artemide, kde pôsobí vo viacerých vedúcich pozíciách, no najmä ako veľmi produktívna a progresívna autorka. Séria svietidiel Empatia zhmotňuje presne to, čím je táto dizajnérka výnimočná – obratne spája technologické inovácie s poeticky ladenými

nevšednými kompozíciami a osobitou ornamentálnosťou, ktorá sa zvyčajne pripisuje najmä Nipiným indickým koreňom. V každom prípade ich posolstvo nie je len o strhujúcom vizuálnom zážitku, ale má aj sociálny rozmer. www.doshilevien.com

zmyslovými podnetmi. Číre telo svietidla Empatia zúročuje prastaré poznatky slávnych benátskych majstrov sklárov, no vo vnútri je malé prekvapenie – high-power LED zakomponované v transparentnej tyčinke z polykarbonátu. Sklený difúzor a svetelný zdroj sú tepelne oddelené, takže povrch svietidla sa zbytočne neprehrieva. Svetelný objekt, priestor naokolo a najmä jeho pozorovatelia tak môžu prežívať nerušené vcítenie. www.debevilacqua.com

Carlotta de Bevilacqua

↙ ↓ Stolové svietidlo Empatia

↑ ↑ Nipa Doshi a Jonathan Levien,

8

Foto © Peter Krejci

Kresielka Paper Planes


predskokani

27/05 StrEDA 19:30 Primaciálny palác partneri: Niko, Reynaers Aluminium

PORTO: FALA Ako správni Portugalci prebrázdili mnohé končiny sveta a v súčasnosti dokonca pôsobia aj v Bratislave. Filipe Magalhães a Ana Luisa Soares si už v čase štúdia architektúry vypestovali kritické myslenie, ktoré podnecuje ich ostražitosť proti akýmkoľvek konvenciám či stagnácii.

Ako mladý ateliér patríte k novej generácii architektov, v čom je váš prístup iný v porovnaní so staršími ročníkmi? Počas štúdia nám dennodenne pripomínali, že po opustení univerzity nebude pre všetkých dosť práce. Generované očakávania boli preto dosť nízke. Naša kancelária vznikla vo veľmi odlišnom kontexte než u „starších architektov“, ktorí svoje ateliéry pravdepodobne zakladali v našom veku. S predstavou, že sa toho aj tak nebude dať veľa postaviť, sme začali premýšľať. Pokúsili sme sa stať mysliteľmi, ktorí odložia svoje očakávania, že z nich raz budú tvorcovia. Naše curriculum vitae začali definovať súťaže, o ktorých sme vopred vedeli, že ich nevyhráme a teoretické projekty, ktoré sa nikdy neuskutočnia. Boli sme a stále zostávame otvorení experimentom, našimi nástrojmi sa stali utópia a rétorika. Časom a vytrvalosťou sa nám podarilo zozbierať nejaké ceny, malé zákazky a pár realizovaných projektov a teraz sa pomaly rozširujeme. Cítime, že sme veľmi blízko bodu zvratu, aj keď si nie sme istí tým, čo nájdeme na druhej strane. V jednom rozhovore ste sa kriticky vyjadrili, že architektúra vlastne nikoho nezaujíma, že vždy viac-menej rozhoduje to, čo sa páči ľuďom. Aká je potom úloha architektúry? Nemá predovšetkým slúžiť užívateľom a sprostredkúvať im pozitívne zážitky? Architektúra je o proporcii, príbehu, dôvode… Nie je len o uspokojení jedinca s kompozične trestuhodnými želaniami. Určite nie je o demokracii alebo o kompromise. Ľudia si často pletú architektov s projektantmi. Architekti síce môžu poskytovať služby, ale mali by predstavovať oveľa viac. Áno, sme tvorcovia, ale najprv musíme premýšľať. Chápeme, že svet, ktorý nás obklopuje a svet ktorý chceme navrhnúť je oveľa hlbší, ako ho chce klient, a to preto, lebo našou úlohou je denne rozmýšľať a myšlienky hierarchizovať. Prednášali ste na viacerých školách architektúry (Rumunsko, Taliansko, Turecko...) a teraz ste tu u nás na FA STU. Aké sú vaše postrehy v porovnaní so školami v iných krajinách? Fakulta architektúry v Bratislave je technická škola a cítiť to v mnohých aspektoch. Študenti sú pripravení skôr produkovať, než premýšľať. V jednotlivých ateliéroch často ani nie sú jasne definované špecifické oblasti a programy zadaní. Tieto faktory potom vedú k akejsi náhodnosti a nedostatku opodstatnenia projektov, a to nie je dobrý základ. Jadrom architektonického vzdelávania by malo byť viac teórie. Mená, ako Venturi,

Siza, Shinohara, Ungers alebo Hollein, študentom nič nehovoria, no pritom by mali byť súčasťou ich základného slovníka. V porovnaní s Portom, kde sme študovali, je úplne odlišné aj akademické prostredie. My sme boli na fakulte aj 12 hodín denne. Tam aj priemerný študent má oveľa intenzívnejšie ambície stať sa architektom. V Bratislave je všetko viac byrokratické. Už o 11:30 doobeda, po konzultáciách, sú študenti na ceste domov. Sme si istí, že škola by profitovala z kompletnej zmeny akademických programov, s oveľa väčším dôrazom na teóriu architektúry a vyššou podporou medzinárodnej výmeny profesorov. Podľa všetkého nemáte priveľmi v láske počítačové vizualizácie, môžete vysvetliť prečo? Aký iný grafický vyjadrovací prostriedok je pre architektúru vhodnejší? Hocijaký typ prezentácie – text, obrázky, kresby, modely – má hlavnú úlohu predstaviť dôležité aspekty projektu. Vyprodukované výstupy nenahrádzajú budovu, len povedia niečo o jej častiach. Je iba jediný spôsob správnej prezentácie? Nemyslíme si. Každá idea si určuje vlastné pravidlá a my musíme projekt prezentovať tak, ako si žiada. Niekedy je perfektným prostriedkom koláž, ale inokedy zase vôbec nie. Prezentácia by mala umocniť obsah, a to je možné len vtedy, ak sa pre každú špecifickú situáciu použijú správne grafické kódy. Ale napriek tomu, čo ste povedali, spravili sme aj pár poriadnych komerčných rendrov a presne vieme, prečo sme ich použili. Nemyslíme si, že počítačové vizualizácie sú vždy zlou voľbou. Ale sme si istí, že ich generalizácia bez dôkladného zdôvodnenia nie je správna. Na čom práve pracujete? Pred pár mesiacmi sme boli vo veľmi nestabilnej situácii, s pár projektmi na stole a súťažne riadenou činnosťou. Teraz nám však beží až osem projektov, tri sa už stavajú. Sú to síce menšie záležitosti, najmenší je obchod s rozlohou 80 m2 a najväčšia bytovka so 600 m2, ale rastieme pri nich a učíme sa za pochodu. Máme šťastie, pretože veľkosť projektov paralelne vzrastá s veľkosťou ateliéru. Niektoré z našich aktuálnych projektov sú rekonštrukcie budov, ostatné navrhujeme od nuly. Samozrejme, aj naďalej veľa investujeme do súťaží a v tom budeme aj pokračovať. Musíme, keďže je to v našej DNA. Čakáme na výsledky a už pripravujeme ďalšie dve… Elena Alexy Rozhovor je skrátený, celý si ho môžete prečítať na www.daad.sk

Fala Ateliér so sídlom v Porte dnes riadi trojica architektov Filipe Magalhães, Ana Luisa Soares a Ahmed Belkhodja. Filipe (1987) študoval v Porte a Ľubľane a po skončení školy pracoval v ateliéri Harryho Guggera v Bazileji a u Sanaa v Tokiu. Ana Luisa (1988) sa okrem Porta vzdelávala aj v Tokiu. Takisto začínala u Harryho Guggera, no v Tokiu zakotvila u Toya Ita. Tretím členom partie je Ahmed Belkhodja (1990). Študoval v Zürichu, Lausanne, Göteborgu a Singapure a okrem Guggerovho ateliéru praxoval v new yorskom štúdiu Obra a Bow-Wow v Tokiu. Filipe a Ana Luisa v súčasnosti pôsobia ako hosťujúci profesori na bratislavskej Fakulte architektúry STU. Ich doménou je najmä teoretické myslenie v architektúre a nové formy grafickej prezentácie. www.falaatelier.com

↑↑ Interiér bytu – prestavba, Lisabon, 2014 ↑

Pink House – rekonštrukcia, Oporto, 2015

Trojgeneračný dom – novostavba, Oporto, 2015

DAAD 2015

9


prvá liga

27/05 streda 19:30

Primaciálny palác partneri: Niko, Reynaers Aluminium

BRUSEL: JOHAN ANRYS A ŠTÚDIO 51N4E Johan Anrys, spoluzakladateľ belgického štúdia 51N4E, v rámci festivalu DAAD predstaví víziu nových pravidiel tvorby v kontexte budúcich systémových zmien profesie architekta. Návštevníkov festivalu vyzýva k reflexii vlastnej tvorby a praxe.

Que Faire? / dialóg na tému zmeny role architekta Štúdio 51N4E je ateliér s medzinárodným pôsobením, založený v roku 2000 v Bruseli. Jeho 25-členný tím, spolu so zakladateľmi Johanom Anrysom, Freekom Persynom a Peterom Swinnenom, vníma svoju prácu ako priestorový dizajn tvorený procesuálne od stratégie po realizáciu. V štúdiu 51N4E architektonickú tvorbu chápeme ako proces založený na maximalizácii skrytého potenciálu projektu. Pri tvorbe odhaľujeme nové možnosti, aktivizujeme a objasňujeme zámery a prepájame rôzne záujmy. Tým získavame možnosť zamerať sa na spájanie všetkých týchto faktorov a vytvoriť od základu pevné, koherentné a progresívne riešenia. Deje sa tak už pri organizácii návrhu, ktorý je postavený ako spoločná báza pre vzájomné obohacovanie sa a výmenu. Projekt má podobu dynamickej situácie. Predstavuje príležitosť, v ktorej môžu klienti, profesisti aj architekti premýšľať, akcelerovať a transformovať dané ciele pri napĺňaní hlavnej ambície, a tou je tvorba inovačného prostredia formujúceho našu urbánnu a sociálnu budúcnosť. Ambíciou 51N4E je nájsť špecifickú odpoveď na súčasnú urbánnu a sociálnu realitu. Storočia kontinuálneho rastu miest vyústili do rovnomerného, ale roztriešteného urbánneho poľa. Vytvárajú ho rôzne zadefinované ostrovy zonálneho užívania, posiate takmer nekonečným zástupom budov. Postoj k tvorbe, ktorý sme si v štúdiu zvolili, je založený na pozorovaní, že najaktuálnejšou otázkou dneška je nájsť nové cesty ako prehodnotiť a znovuobjaviť toto zdedené životné prostredie. To však nie je jednoduchá úloha, pretože dezintegrácia prostredia sa odráža aj vo fragmentácii samotných užívateľov. Postupná demontáž sociálneho štátu prerozdeľuje moc zákonodarnej iniciatívy, čo považujeme za situáciu plnú neistoty, ale aj nových výziev. Pri hľadaní spôsobov ako tento stav oslobodiť, štúdio 51N4E dôsledne prehodnocuje vlastnú úlohu a usiluje sa zistiť, aké aspekty tvorby treba znovu zobrať do úvahy. Vyvinuli sme určité postupy, ktoré nám umožňujú rozvinúť koprodukciu na riešení projektov, od stratégie po realizáciu. V strategickej fáze tvorby, ešte skôr ako sa definuje zadanie, snažíme sa dostať do pozície počiatočne zainteresovaných, a tak od základu spoluvytvárať projekty, ktoré môžu niečo zmeniť. Dizajn má možnosti kombinovať a zhmotniť potenciál. Je tak v polohe silného partnera ku kultúrnej, manažérskej a finančnej stránke projektu. Takýmto postupom štúdio 51N4E prispelo k vytvoreniu niekoľkých inovatívnych riešení. Tieto projekty tak so súkromnou,

10

ako aj komunálnou účasťou ponúkajú rozmanitú škálu programov a rozsahov: Lamot (2000-2005), Kruitfabriek (2013-), Istanbul Making City (2012-), 50 000 obydlí v Bordeaux (2011-). Na základe skúseností so strategickou tvorbou projektových konceptov sa Peter Swinnen, partner nášho štúdia, stal v roku 2010 flámskym vládnym architektom a od roku 2013 pôsobí v tejto funkcii na plný úväzok. Na ceste k realizácii, štúdio 51N4E berie na seba zodpovednosť maximalizovať dosah projektu a rozvinúť jeho plný potenciál. Robíme to tak, že otvárame proces navrhovania smerom k iným subjektom a participantom. Dovoľujeme im podieľať sa na tvorbe, a tak zužitkovať ich znalosti a pohľad na problematiku. Architektonická tvorba sa tak stáva nástrojom obsahového naplnenia a integrácie rôznych parametrov, od integrácie lokality cez finančnú optimalizáciu až k samotnej užívateľskej skúsenosti. Toto všetko nám umožnilo byť súčasťou od základov odlišných projektov, ako C-Mine v Belgicku, TID Tower v Tirane (2004), Skanderberg Square (2008), Buda (2005) ai. Špecifický prístup štúdia 51N4E bol ocenený množstvom medzinárodných cien a prezentovaný na mnohých výstavách. To považujeme za dostatočne motivačné pre pokračovanie na ceste rozvíjania a rozširovania nášho poľa pôsobnosti a spolupráce. Johan Anrys Pripravil Martin Zaiček

51N4E Názov architektonického štúdia odkazuje na geografické koordináty miesta činu – Bruselu. Spoločenstvo ateliéru dnes tvorí 22 ľudí, ktorým šéfuje dvojica Johan Anrys (1974) a Freek Persyn (1974). 51N4E rozvíja nové stratégie architektonickej práce zamerané na podporu procesov sociálnej a urbánnej transformácie. K zásadným úspechom patrí konverzia pivovaru Lamot na kultúrne a kongresové účely (Mechelen, 2000 – 2005), polyfunkčný komplex TID Tower (Tirana, 2004 – 2010), C-Mine – kultúrne centrum v bývalej uhoľnej bani (Winterslag, 2004 – 2010), Námestie Skanderberg (Tirana, 2008 – 2012) a prestavba bývalej textilnej továrne Buda factory na umelecké ateliéry (Kortrijk, 2005 – 2012). www.51N4E.com

↑↑↑ Johan Anrys, Foto © Filip Dujardin ↑↑ Regatta – bývanie pre seniorov, Antverpy, Belgicko ↑

Grootkapel – bývanie pre seniorov, Alsemberg, Belgicko, Foto © Filip Dujardin

B-Post – 102 štúdií a kancelárskych priestorov, Brusel, Belgicko


↑↑ Polyfunkčný komplex TID Tower, Tirana, Albánsko, Foto © Filip Dujardin ↑

De Lork – domov pre hendikepovaných, Brusel, Belgicko, Foto © Filip Dujardin

C-Mine – kultúrne centrum v bývalej uhoľnej bani, Winterslag, Belgicko, Foto © Stijn Bollaert

Buda factory – umelecké ateliéry, Kortrijk, Belgicko, Foto © Filip Dujardin

DAAD 2015

11


hot points

CAPELLA – POHYB V CENTRE POZORNOSTI

Koktail s Capellou 28. máj, od 14:00 do 17:00 Kinnarps, Mýtna 42

Rok 2015 je pre spoločnosť Kinnarps čiastočným prelomom. Nový showroom na Mýtnej 42 sa naplnil povestným škandinávskym dizajnom a najmä množstvom noviniek. Jednou z nich je aj Capella - najnovšia stolička z produkcie Kinnarps. Jej autorom je švédsky dizajnér Johan Larsvall zo štúdia Idesign. Značka Kinnarps už viackrát zúročila jeho tvorivý potenciál, ktorý vyústil do niekoľkých úspešných produktov. Krédo, ktoré túto stoličku charakterizuje, je trocha záhadné „sedenie v pohybe“. Vysvetlenie je však viac než logické. Stolička je vybavená špeciálnym mechanizmom Freemotion™ na podporu aktívneho sedenia prostredníctvom mikropohybov. Namiesto meravého posedu tak umožňuje plynulý pohyb bez pocitu nestability. Jej ďalšou výbavou je funkcia FreeFloat™ – operadlo a sedadlo sú úplne nezávislé, takže stolička reaguje na prirodzené správanie sa tela používateľa. www.kinnarps.sk

GALÉRIA POD DIVADLOM

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava Laurinská ulica

Galéria pod divadlom vznikla z bývalého krytu civilnej ochrany pod Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava (MDPOH), ktorý rekonštrukciou zmenil účel. V súčasnosti má galériu v správe Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), rovnako ako budovu divadla. Priestory pod divadlom sa prvý raz predstavili verejnosti počas Dňa otvorených dverí v MDPOH 25. apríla 2015. „Mestské divadlo je okrem činohernej scény aj dôležitým bodom kultúrnej infra­ štruktúry mesta. Preto sme už dlhšie premýšľali, ako rozšíriť jeho ďalšie využitie. Po zabývaní sa Základnej umeleckej školy Júliusa Kowalského či vybudovaní nácvičnej miestnosti pre tanečné tvorivé dielne otvárame v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava nový projekt Galérie pod divadlom v zaujímavých priestoroch bývalého CO krytu. Prvým projektom v galérii bude časť URBAN MARKETU v rámci Dní architektúry a dizajnu, kde budeme prezentovať dizajnérske talenty so sprievodnou výstavou študentov VŠVU. Nápad reaguje aj na mladú kreatívnu komunitu ľudí, ktorá sa formuje na Laurinskej ulici. Pre galériu pripravujeme prvú výstavu už na mesiac jún. Je to však otvorený multifunkčný priestor, ktorý môže slúžiť aj na podujatia iného typu,“ prezradil riaditeľ BKIS Vladimír Grežo. www.mestskedivadlo.sk

Dizajn pre Heineken, Heineken pre dizajn Heineken Point 26. – 28. máj, Primaciálny palác 29. – 31. máj, Urban Market, Laurinská 19

Heineken je známy pozitívnym vzťahom k progresívnemu dizajnu. Vidno to nielen na štýlových fľašiach či etiketách, ale aj na aktívnej podpore kreatívneho dizajnu a umenia. Heineken, ako oficiálny partner DAAD, dal priestor mladým dizajnérom a módnym návrhárom, aby ukázali svoj talent. Art-chladničky s originálnym dizajnom Úloha pre začínajúcich dizajnérov bola jasná – vytvoriť čo najatraktívnejší dizajn chladničiek na pivo značky Heineken. Každý zo siedmich vybraných umelcov poňal tvorivú úlohu po svojom, a tak vzniklo sedem neobyčajných diel s odlišným výtvarným stvárnením. Chladničky budú vystavené počas otváracieho ceremoniálu a od piatka na podujatí Urban Market na Laurinskej 19 v átriu.

Šaty robia umelca Kým dizajnéri pracovali na art-chladničkách, úlohou pre mladých módnych tvorcov bolo navrhnúť a zhotoviť šaty zo špeciálneho papiera TYVEK. Do tejto aktivity sa zapojili študenti a študentky odevných vysokých škôl pod vedením vedúcej ateliéru odevného dizajnu prof. Júlie Sabovej v spolupráci so Slovak Fashion Council. Vďaka tomu vzniklo dvanásť jedinečných odevov. Študenti získali neoceniteľnú skúsenosť s novým materiálom a vytvorili výnimočnú kolekciu umeleckých a zároveň nositeľných modelov. Navyše, odborná porota vyberie víťaza, ktorý sa bude môcť prezentovať na budúcoročnom podujatí International Fashion Showcase v Londýne. Modely vystavuje centrum Kontakt na Ventúrskej 12, kde sa začína trasa výstavného projektu Parter Gallery. wwww.heinekenslovensko.sk

↑ ↑ Chladničky na pivo: Marek Cina, Michal Sivko, Slavomíra Slaja Ondrušová, Barbora Idesová, Juraj Ličko, Juraj Serwo Hubinský, ↑ ↑ Nový showroom Kinnarps na Mýtnej 42

Lívia LiliEn Klasová

Kolekcia šiat z papiera Tyvek

12

Stolička Capella

KABINET

Kabinet, Račianska 22/A

Firma Kabinet k overeným pilierom značiek Vitra, Zanotta a Kartell v predchádzajúcom období pridala aj tzv. škandinávsku trojku – švédsky Lammhults, fínsky Artek a dánsku firmu Hay. Vyznačujú sa typickou severskou iskrou a nezameniteľným rukopisom viacerých známych dizajnérov. V portfóliu Kabinetu pribudla aj značka Tom Dixon z Veľkej Británie, ktorá sa z pôvodného undergroundového prostredia vypracovala na poprednú pozíciu súčasného britského dizajnu. Kabinet sa však realizuje aj v oblasti vizuálneho umenia. V priestore Sabiny Schuckert každý mesiac organizuje samostatné výstavy výrazných predstaviteľov mladej a mladšej strednej generácie výtvarných umelcov,W ako Roman Bicek, Rasťo Sedlačik, Daniel Brunovský, Michal Czinege, Marek Kvetan či Monika Pascoe Mikyšková. www.kabinet.sk

Showroom Kabinet Foto © Marika Beňadik Majorová/Tonbogirl

ATELIER XIII a Erik Binder vernisáž: 29. máj o 20:00 Panská 13, vo dvore vedľa zmrzliny KOUN Pri príležitosti otvorenia ATELIERu XIII vám ukážeme, čo má nové Erik Binder. Pre tých, ktorí nevedia, Erik je slovenský maliar, ktorý patrí medzi top umelcov súčasnej maliarskej tvorby. Treba ho zažiť, vidieť. Už samotný pohľad stojí za to! Bude žúúúúúúúúúúr. www.atelierxiii.com


predskokani

28/05 štvrtok 19:30 Primaciálny palác partneri: Ruukki Slovakia, Taros, Nova, Rustique, Švédske veľvyslanectvo

BUKUREŠŤ: ALEXANDRU OPRITA „Bol som nadšený, prekvapený a neskutočne potešený, že náš návrh zvíťazil,“ neskrýva radosť architekt Alexandru Oprita (1988) z Rumunska, ktorý spolu s kolegom Laurentiu Constantinom vyhral architektonickú súťaž The Unbelievable Challenge 2014.

Súťaž bola zameraná na mladých architektov a dizajnérov, ktorých úlohou bolo vytvoriť logistické centrum pre Santa Clausa umiestnené vo fínskom meste Oulu. Téma prilákala 243 účastníkov zo 49 krajín. Organizátormi súťaže boli Ruukki Construction, mesto Oulu, Helsinki Design Week a architektonický ateliér Snøhetta. „Rozhodol som sa zúčastniť, pretože medzinárodné súťaže sú pre ďalší rozvoj zručností mladého architekta nevyhnutné. Dôležitými faktormi boli aj organizačný tím, porota a cena pre víťaza,“ hovorí Oprita. Víťaz splnil kritériá Hlavnými bodmi súťažného zadania boli energetická efektívnosť, trvalá udržateľnosť a primeranosť pre dané okolie. Tieto kritériá boli dôležité aj z hľadiska severských klimatických podmienok v rodnom kraji Santa Clausa. Alexandru má na energetickú efektívnosť jasný názor. „Podľa mňa by to mala byť norma pre

Skvelý rozbeh do budúcnosti Okrem finančnej odmeny za prvé miesto v hodnote 1000 € a odborného uznania Alexandru oceňuje najmä budúce pracovné príležitosti. Získa aj 10-týždňovú stáž v medzinárodne uznávanom architektonickom ateliéri Snøhetta v nórskom meste Oslo. Alexandru prezradil, že práce architektov z ateliéru Snøhetta dobre pozná. „Veľmi sa z tejto výnimočnej príležitosti teším a už sa neviem dočkať nástupu na stáž. Mám radosť, že ako architekt budem rásť a rozvíjať sa práve v takom úžasnom prostredí.“ www.behance.net/alexandruoprita

všetky nové projekty. Trvalo udržateľný dizajn je predsa životne dôležitým prínosom každej budovy. Som presvedčený, že každý projekt, bez ohľadu na rozpočet či umiestnenie, by mal obsahovať stratégiu trvalej udržateľnosti.“ Jednou zo súťažných podmienok bolo aj využitie oceľových výrobkov Ruukki. „Bola to pre mňa výnimočná príležitosť, spoznať ako tieto systémy fungujú a ako sa môžu uplatniť v mojej práci. Oceľové konštrukcie sú vďaka určitej slobode vždy mojou prvou voľbou. Napríklad Ruukki energy panely sú úsporné a dajú sa ľahko využiť, alebo oceľové fasádne kazety sa rýchlo inštalujú a okrem mnohých iných výhod plnia funkciu akustickej a tepelnej izolácie. Pružnosť v dizajne aj využití priestoru je veľmi dôležitá. Oceľové konštrukcie a fasádne systémy Ruukki ju umožňujú. Zmena účelu priestorov predstavuje veľmi dôležitý faktor, a to predovšetkým v dnešnom dynamickom prostredí.“

Vyjadrenie poroty „Najvýraznejším prvkom návrhu je reakcia na zadanie. Základná idea sa dá využiť v rôznych situáciách. Sila návrhu spočíva v schopnosti predviesť myšlienku prekvapenia a čarovnej atmosféry v rámci budovy. Kúzlo sa deje v noci na fasáde budovy, kde je aj prepojenie na investora – Santa Clausa. Je to uskutočniteľné a inovačné, ale nie futuristické. A je to aj veľmi dobre premyslené – od využitia krajiny až po detaily.“

↑↑

Alexandru Oprita

↑← Víťazný návrh s názvom „Nič nie je nemožné“ je viditeľný v noci, ale neviditeľný počas dňa, keď sa od jeho fasády v obojstranných zrkadlách odráža okolitá krajina.

DAAD 2015

13


prvá liga

28/05 štvrtok 19:30 Primaciálny palác partneri: RUUKKI SLOVAKIA, TAROS NOVA, RUSTIQUE, ŠVÉDSKE VEĽVYSLANECTVO

ŠTOKHOLM: MARTIN VIDEGÅRD A BOLLE THAM Začínali s idealistickým odhodlaním spraviť niečo proti suchopárnosti švédskej architektúry. Nie však prostredníctvom odmietania toho, čo je typicky švédske, ale premyslenou prácou s mierkou, progresívnym prístupom k materiálom a najmä citlivosťou na lokálne špecifiká.

Váš ateliér funguje už šestnásť rokov, čím za ten čas prešla švédska architektonická scéna? Má aj švédska architektúra nejaké trápenia či slabé miesta? Nuž, časy sa menia pomaly, ale kvalita dobrej architektúry pretrváva. Tu vo Švédsku vidíme tendenciu zameriavať sa skôr na proces než na hotový výsledok, perspektíva do budúcnosti často trvá krátko a stavebný priemysel sa usiluje len rýchlo zarobiť peniaze. Samozrejme, to vôbec nie je dobré pre kvalitu architektúry, ale našťastie máme aj niekoľko významných klientov, ktorí majú vysoké a dlhodobé ciele. Čo je základom vášho osobitého prístupu k tvorbe? Náš spôsob práce kombinuje pragmatizmus a intuíciu s cieľom vytvoriť silný architektonický výraz a určitú čistotu. Analyzujeme fyzický a kultúrny kontext a kombinujeme ho s precíznym použitím operatívnych prvkov architektúry. Umožňuje nám to vytvárať budovy, ktoré sú pre dané miesto typické a jednoznačné a aj vďaka tomu je hádam naša architektúra relevantná a zmysluplná. V podstate ide o to, oddeliť architektúru od štýlu a namiesto toho sa sústrediť na vnímanie, fyzický účinok a prežitú skúsenosť. Často sa zúčastňujete na architektonických súťažiach, je to vo Švédsku spoľahlivá cesta, ako sa dostať k zaujímavej práci? Pýtam sa, pretože na Slovensku je celkom bežné, že prvá cena sa radšej neudelí, prípadne sa realizuje úplne iný projekt... My máme v podstate len dobré skúsenosti. Väčšina našich najvýznamnejších prác vzišla práve z výsledkov súťaží. Pravidelne sa zúčastňujeme súťaží vo Švédsku aj v zahraničí a víťaz najčastejšie dostane za úlohu pokračovať vo vývoji projektu. Veď to je predsa aj hlavný dôvod, prečo má význam súťažiť. Pracujete veľa s drevom a neraz ho používate v nezvyčajnej mierke, spomeniem napríklad vertikálne obytné domy „Wooden Highrise“ v Štokholme. V čom vidíte potenciál tohto tradičného stavebného materiálu? Vo Švédsku máme veľa dreva. Je to miestny zdroj a navyše mimoriadne priateľský k životnému prostrediu. Švédske lesy sú schopné už za dve minúty vyprodukovať také množstvo dreva, ktoré je potrebné na postavenie navrhnutých vežových domov. To nám spolu so systémom zasadiť dva stromy namiesto jedného vyťatého, dáva akúsi istotu a zároveň v nás podnecuje aktívny záujem, prečo pokračovať v objavovaní možností uplatnenia dreva v architektúre.

14

Mnoho architektov hovorí, že najlepšou školou je prax. Obaja aj vyučujete, do akej miery môže byť škola zásadná pri formovaní mladých architektov? Architektúra je veľmi komplexná oblasť a trvá celý život, kým sa ju naučíte. V škole máte čas na to, aby ste preskúmali a pochopili základy architektúry bez toho, aby vás ťažila zodpovednosť voči klientovi. Škola je určite dobrá aj ako spúšťač experimentov a výskumu, ktoré sú v každom prípade dôležité pre ďalší vývoj architektúry. Na čom momentálne pracujete? Práve teraz sa venujeme trom rôznym vyzvaným súťažiam na kultúrne stavby. Pracujeme na urbanistickom riešení univerzitného areálu v Lunde, dokončujeme vykonávacie výkresy pre malú umelecko-architektonickú školu v Dánsku a máme tu aj zopár rodinných domov. Čo je hlavnou misiou architektúry v súčasnej spoločnosti? Architektúra je o budúcnosti. Budova stojí aj stovky rokov, takže nejde nevyhnutne len o súčasnosť. Je to istým spôsobom forma pokračujúcej histórie projektovanej do budúcnosti. Všetky bežné okolnosti, ktoré ovplyvňujú koncepciu novej budovy alebo nového mestského prostredia, sú druhoradé v porovnaní s trvalým významom a kvalitou stavby. Z tohto pohľadu je podstatný dlhodobý vplyv architektúry na prostredie, jej architektonická celistvosť a funkcia a jej schopnosť sprostredkovať idey a ideály spoločnosti. Výsledok je jediná vec, na ktorej záleží.

Tham & Videgård Arkitekter Študovali na viacerých miestach, no almou mater oboch architektov bol Kráľovský technologický inštitút v Štokholme. Martin Videgård (1968) zbieral prvé skúsenosti v rodnej vlasti, Bolle Tham (1970) na istý čas zakotvil v Paríži. Spoločný ateliér založili v roku 1999. Medzinárodný úspech im prinieslo najmä Múzeum umenia v meste Kalmar. Nasledovalo Múzeum moderného umenia v Malmö v adaptovanej budove bývalej elektrárne či lesný Treehotel v dedinke Harads pripomínajúci skôr kúzelnícke číslo. Obaja architekti pôsobia aj ako pedagógovia na domácej aj zahraničnej akademickej pôde. www.tvark.se

Elena Alexy

↑↑ Bolle Tham (vpravo) a Martin Videgård Foto © Mikael Olsson ←

Materská škola Tellus, Štokholm (2010)


↖↖ Múzeum umenia, Kalmar (2008) ↖

Letný dom na ostrove Lagnö (2012)

↑↑ Treehotel, Harads (2010) ↑

Letný dom na ostrove Husarö (2012)

Bytové domy „Wooden Highrise“, Štokholm (vo výstavbe)

DAAD 2015

15


slová

CLUBOVKA knižne

Prednáškový cyklus Clubovka má za sebou už viac než jedno desaťročie. Cez tento „portál“ na Slovensko prišli osobnosti, ktoré patria k elite v oblasti architektúry a dizajnu. Priniesli sem svoje najväčšie úspechy, charizmu, úvahy, mnohé otázky, chytľavé nadšenie, nekonvenčné názory – silné myšlienky, ktoré z nich robia ľudí s mimoriadnym príbehom. Pravda, ich vzácnu prítomnosť na Slovensku zažili len priami účastníci prednášok. Posolstvo Clubovky však nie je len o záblesku zážitku z bezprostredného kontaktu s človekom, ktorý je známy od New Yorku po Tokio. Clubovka je najmä o sprostredkúvaní myšlienok a na ich trvalejšie zachytenie nie je zatiaľ lepší nástroj než klasická papierová kniha, ktorá pripomenie jej históriu, no najmä podnieti úvahy o témach súčasnej svetovej architektonickej a dizajnérskej tvorby. Kniha prinesie 40 kratších esejí a originálnych skíc medzinárodne etablovaných architektov a dizajnérov, ktorí boli hlavnými aktérmi uplynulých ročníkov Cluboviek. Nechýbajú medzi nimi mená, ako Gaetano Pesce (IT), Nani Marquina (ES), Jaime Hayon (ES), Marcio Kogan (BR), Roberto Palomba (IT), Matali Crasset (FR), Maria Blaisse (NL), Rudy Riccioti (FR) a mnohí ďalší. Aké témy zamestnávajú ich mysle? Aj o tom budú knižne zachytené Myšlienky... www.clubovka.sk

Rudy Ricciotti

Gaetano Pesce

Jaime Hayon

Karim Rashid

Bořek Šípek

Jerszy Seymour

Jay Osgerby

Nani Marquina

Foto © Ľubo Špirko a archív

82 BØOK&DESIGN SHÕP

BratiSlová: PREČO SA NÁM PÁČIA STARÉ VECI?

LITERÁRNY KLUB: MODERNISTICKÁ ARCHITEKTÚRA A BROUK

26. máj – 28. máj, Primaciálny palác 29. máj – 31. máj, Laurinská 19

27. máj od 18:00 do 19:30 Primaciálny palác

28. máj o 18:00 KC Dunaj~

82 bøok & design shõp je kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn a umenie. Nájdete v ňom výber najzaujímavejších kníh zo sveta architektúry, umenia a dizajnu. 82 je aj fanúšikom knižnej ilustrácie, grafiky a fotografie a v ponuke má okrem farebných zápisníkov aj šťavnaté časopisy o móde, jedle a erotike. Aj tento rok bude súčasťou festivalu DAAD. 82 POP UP SHOP nájdete pod bránami Primaciálneho paláca odkiaľ sa v piatok presunie na Laurinskú ulicu, kde sa odohrá tohtoročné Opendesignstudio / Urban Market. Kompletnú ponuku 82 bøok & design shõpu nájdete na www.82.sk.

16

Foto © Nikol Šuplatová

Architekt Matúš Vallo sa rád pýta a spolu s prizvanými hosťami premýšľa o tom, ako by toto mesto mohlo mať radšej svoju architektúru a aj naopak, čo môže architektúra spraviť pre lepší život v Bratislave. Diskusie sú to vzácne nielen čo do osadenstva, vypovedaných myšlienok, ale aj čo do frekvencie podujatí. Jedno z nich sa pravidelne uskutočňuje aj počas festivalu DAAD. Na aktuálnom stretnutí sa budú hľadať odpovede na otázku Prečo sa nám páčia staré veci? Zúčastnení architekti a dizajnéri otvoria témy, ktoré budú často skloňovať pojmy historický a retro, pomenujú dôležité fakty a preskúmajú skutočné hodnoty „starých zlatých čias.“ www.facebook.com/mysmemesto

Vedeli ste, že funkcionalistický obchodný dom Dunaj sa pôvodne volal Bohuslav Brouk? Tento obchodný dom bol v čase svojho vzniku prvým moderným nákupným centrom v Bratislave. Osemdesiat rokov od začatia výstavby sa po zákutiach komplexu vyberieme spolu s architektkou Henrietou Moravčíkovou. Tvorbu Bohuslava Brouka, enfant terrible československej básnickej avantgardy, predstaví zostavovateľ jeho diela Viktor Debnár. Počas večera sa bude prezentovať aj publikácia Herito, venovaná modernistickej architektúre v strednej Európe. Diskutovať budú šéfredaktor štvrťročníka Herito Łukasz Galusek a spoluautor publikácie Michał Wiśniewski. Podujatie je súčasťou festivalu BRaK – Bratislavský knižný festival. www.facebook.com/brakfestival


predskokani

29/05 piatok 18:00 Primaciálny palác

ČERSTVÉ OVOCIE_LIVE VOL. 1

Okrem organizovania marketov a kultúrnych podujatí, chodieva Čerstvé Ovocie každý utorok do Rádia_FM. Vždy po 15:00 hod. Nikola a Brixo spolu s Luciou a Mizzim hovoria o zaujímavých projektoch, návrhároch, móde, životnom štýle, dizajne, nápadoch a iných skutočnostiach, ktoré by sme si mali viac všímať. Krátkymi rozhovormi prezentujú to, čo sa deje v ateliéroch, dielňach, zákutiach alebo v hlavách ľudí, ktorí chcú dať svetu niečo viac. Motiváciou je ponúkať možnosti na realizáciu všetkým kreatívnym občanom, aby kultúrnym a umeleckým prejavom prispeli k zatraktívneniu miesta, v ktorom žijú. Inšpiráciou je propagácia kreatívneho priemyslu po celom svete, ktorý využíva tvorivý potenciál ľudí v prospech rozvoja celej spoločnosti. Témou pilotného verejného rozhovoru Čerstvé Ovocie_live by ZOOT bude dizajn a miesta, kde kvalitný dizajn a súčasnú módu zoženiete. Teda o dizajn shopoch a hlavne o ľuďoch, ktorí dizajn shopy vlastnia, prevádzkujú alebo inak verejnosti ponúkajú a mapujú lokálny, ale aj zahraničný dizajn a módu na Slovensku a v Čechách. Porozprávame sa s najznámejšou slovenskou blogerkou street style Tombo­girl, s Adamom Znášikom – spoluzakladateľom a spolušéfom značky a obchodu Kompot.sk a Theou Kučerovou – hlavou kreatívneho tímu online obchodu a lifestylového časopisu ZOOT. Aj oni vedia, že dobré veci musia byť viditeľné a dostupné širokej verejnosti. Diskusia s hosťami bude v rámci DAAD – Dni architektúry a dizajnu a Urban Marketu. Radosť vám priniesol ZOOT, ktorý podporuje cyklus rozhovorov Čerstvé Ovocie_live.

Čerstvé Ovocie_FM: Nikola a Brixo (v strede) spolu s Luciou a Mizzim

Adam Znášik (Kompot.sk) je spoluzakladateľ a spolušéf značky a obchodu Kompot.sk s trvanlivými tričkami, ktoré idú ako teplé rožky, a inými peknými vecami. Kompot okrem vecí vlastnej populárnej produkcie úspešne predáva viac ako 20 ďalších slovenských značiek na jednom mieste, on-line aj v kamennom obchode.

Marika Beňadik Majorová / Tonbogirl (Kapsula) na blogu Tonbogirl už 5 rokov fotí street style, píše o móde a spolupracuje na projektoch týkajúcich sa dizajnu a módy. Minulý rok si vyskúšala prácu s módou, dizajnérmi a značkami aj v offline prostredí. Od júna 2014 je majiteľkou pop-up shopu Kapsula na Šafku.

Thea Kučerová (ZOOT) je jednou z kreatívnych hláv online obchodu ZOOT, kde je aj šéfredaktorkou rovnomenného časopisu. Okrem toho má s kamarátkou vlastný blog o móde a DIY, nazvaný Minty Finty, v rámci ktorého sa venuje ďalším projektom, ako je usporiadavanie blších trhov, workshopov alebo prednášok.

Ktorý obchod posiela tričká v zaváraninových pohároch? Kde nájdete originálne vecičky od šikovných slovenských dizajnérov, ktorí fantázii medze nekladú? Kde nájdete aj pár vecí od Veca a, ktoré nie sú vôbec „od veci?“ No, predsa – v Kompote! Tričká ČeskosLOVEnsko s motívmi bankoviek doby minulej, s Winnetouovkami alebo pánom Tragáčikom z vydavateľstva STOPY, ale aj Tak určiteeeee!, Конец, Starrý Fotter či Stará korčuľa. Okrem vlastných dizajnérskych počinov sa ľudia z Kompotu rozhodli dať priestor aj svojim šikovným kolegom a kamarátom a dnes ponúkajú výtvory mnohých spriatelených značiek. www.kompot.sk

Kapsula je prvý pop-up priestor v Bratislave, ktorý v pravidelných intervaloch obmieňa svoj obsah a ponuku, spolupracuje s novými, mladými, lokálnymi i zahraničnými subjektívne zaujímavými dizajnérmi a projektmi. Cieľom je vytvoriť živý priestor, v ktorom nájdu miesto na prezentáciu a predaj tak komerčné značky, ako aj alternatívni umelci. www.safko.sk/kapsula.php

Majú veľkú víziu – chcú rozdávať radosť. „Je to večná cesta, ale život je o ideáloch a veľkých snoch.“ Preto sa stále sami seba pýtajú, ako robiť veci lepšie a inak. To je cieľ ZOOT – najradostnejšieho výberu módy a home decoru online. „Urobte si radosť, len tak.“ www.zoot.sk

DAAD 2015

17


clubovka

29/05 piatok 19:30 Primaciálny palác partneri: NOVA INTERIER, KERAMIKA SOUKUP

LONDÝN: DOSHI LEVIEN Pre dizajn – považovaný za osobitnú formu komunikácie – je dôležitý dialóg. Nielen medzi objektom a jeho používateľom, ale aj medzi rozličnými, často protichodnými tézami, ktoré vplývajú na jeho charakter.

Londýnsky ateliér Doshi Levien, presnejšie tvorba jeho protagonistov – manželov Nipy Doshi a Jonathana Leviena - je ilustratívnym príkladom tendencií dizajnu nultých rokov. V očividnej jednote sa v nej spája emocionálne s racionálnym, priemyselné s remeselným i poetické s pragmatickým. V jej úplnosti dochádza k vzájomnej súhre Západu (s jeho euro-americkou dizajnérskou tradíciou) a Východu, pričom sa synergia týchto prienikov javí ako dokonale symetrická. Až to začína byť podozrivé. Harmónia kultúrnych, rodových, etnických, ideových či strategických faziet vrstevnatej dizajnérskej tvorby Nipy a Jonathana je až nadmieru predvídateľná. Indka a priemyselne vzdelaný dizajnér zo Škótska tvoria príliš stereotypnú schému, ktorá zjednodušuje typologickú interpretáciu hybridných autorských stratégií (v zmysle žena – folklór a senzitívnosť, muž – priemysel a utilitárnosť). No pri bližšom pohľade na nepočetné, zato však intenzívne dielo tejto dvojice sa začínajú objavovať pochybnosti. Možno to nie je len Jonathan, kto do spoločného tvorivého dialógu prináša inžiniersky motivované postoje, a nemusí to byť iba Nipa, ktorá odhaľuje rafinovanú poetiku v krehkosti tradičných remeselných postupov. Nipa Doshi pochádza z indického Bombaja, kde na miestnej univerzite (National Institute of Design) vyštudovala priemyselný dizajn. Vzdelávací program tejto školy vychádza z tvorivých princípov manželov Eamesovcov, takže Nipa sa na nich vo svojej práci často odvoláva. Odbornú profiláciu dizajnérky si neskôr doplnila na prestížnej Royal College of Art v Londýne, ktorú úspešne absolvovala v roku 1997. Jonathan Levien, pôvodom zo škótskeho mesta Elgin, má osobnú prehistóriu podobne priamočiaru ako Nipa. Po štúdiách stolárčiny na strednej škole pokračoval

dizajnom na londýnskej RCA. Krátko pred jej ukončením tu stretáva Nipu. Ako to už pri podobných pároch býva, zaiskrila medzi nimi osobná harmónia i súhlasné tvorivé uvažovanie, a tak sa spojili v partnerskom aj profesionálnom zväzku. Je celkom príznačné, že si založili ateliér Doshi Levien ešte v roku 2000. Vzápätí rozvinuli spoluprácu s Tomom Dixonom, v tom čase kreatívnym šéfom reťazca Habitat, cez ktorú sa neskôr dostali k ďalším zákazkám od vplyvných priemyselných hráčov, napr. Tefal alebo Patrizia Moroso. V súčasnosti spolupracujú s viacerými európskymi producentmi, pričom im záleží na tom, aby svoj jedinečný rukopis (odvodený od spomínanej hybridizácie) neexploatovali. Zadania si vyberajú tak, aby sa v stvárnených riešeniach neopakovali. Preto v ich portfóliu figurujú také odlišné objekty, ako sedací nábytok, topánky či dokonca kopček zmrzliny. Dizajnéri tým v pestrosti tvorivej činnosti odhaľujú ďalší dôležitý moment – od jedného projektu plynulo prechádzajú k ďalšiemu tak, že sa navzájom prelínajú, ovplyvňujú a inšpirujú. Napriek rôznorodosti (takmer až interdisciplinarite) výstupov však nezaprú akademický pôvod vo sférach nábytkárstva, ktorý sa zreteľne prejavuje v tom, že k návrhom nepristupujú ako k svojbytným produktom, ale ako k objektom pôsobiacim vo vzťahoch k priestoru. Aj vyslovene autonómne predmety komponujú s dôrazom na ich priestorotvorné účinky. Výdatne si pri tom pomáhajú naratívnosťou. Všetko, čo opúšťa steny ich ateliéru, doslova srší pútavými príbehmi, prenikavými odkazmi na fascinujúci svet globálne previazaných kultúr, alebo výpovednou estetickou naliehavosťou zasahujúcou používateľa priamo cez emócie. Michal Lalinský

Nipa Doshi (1971) a Jonathan Levien (1972) spojili mená a sily v roku 2000. Doma sú v Londýne, no ich pôsobenie má globálny dosah. Spolupracovali s viacerými lídrami v oblasti nábytkového a produktového dizajnu, ako sú napr. Moroso, Kvadrat, B&B Italia, Cappellini, BD Barcelona, Camper, Swarovski atď. V tvorbe kombinujú viaceré kultúrne vplyvy, ale aj priemyselné odvetvia a technológie. Ako hovoria: „Globalizácia sa zvykne vnímať ako ničiteľ miestnej kultúry. My v nej však vidí-

18

me možnosť, ako zvýšiť rozmanitosť a narušiť

Nipa Doshi a Jonathan Levien,

homogenitu.“

Foto © George Powell

www.doshilevien.com

Kettal, Terrain, 2015


↖ ↖ BD Barcelona, Chandlo, 2012 ↖

Moroso, My Beautiful Backside, 2008

↑ ↑ Koberec z kolekcie Rabari ↑

BD Barcelona, Shanty, 2014

Hay Uchiwa, 2014

DAAD 2015

19


opendesignstudio

29/05 – 31/05 piatok až nedeľa piatok 16:00 – 22:00 sobota 11:00 – 22:00 nedeľa 11:00 – 19:00

tb OPENDESIGNSTUDIO + URBAN MARKET

Laurinská 19, prvé poschodie a Mestské divadlo P. O Hviezdoslava – Galéria pod divadlom

Misia je každý rok rovnaká – prezentovať aktuálnu tvorbu mladých autorov. Opendesignstudio sa tentoraz koncentruje na slovenský dizajn, ktorý sa predstaví

partneri: Tatra banka, URBAN MARKET

pod kuratelou novej koncepcie známeho podujatia Urban Market.

Prvý Urban Market Bratislavu oživil na jar v roku 2010. Sliediči po špeciálnych kúskoch z produkcie profesionálnych mladých dizajnérov, umelcov, ale aj amatérskych handmade výrobcov si už zvykli na to, že organizátori – neziskovka Čerstvé Ovocie, zakaždým pripravia aj niečo navyše. Work­ shopy a prednášky na témy blízke najmä kreatívnej sfére a komunitnému rozvoju, netradičné gastrozážitky a dobrá hudba už patria k štandardu každej z edícií tejto akcie. Jarný Urban Market je však tentoraz ešte pevnejšie prepojený s festivalom Dni architektúry a dizajnu. Vďaka novej koncepcii, ktorá sa opiera o kurátorský výber vystavujúcich autorov, sa totiž zároveň stáva festivalovým Opendesignstudiom. Prezentácia vystavujúcich bude prebiehať na podobnom princípe, aký poznáme trebárs z pražského Designbloku alebo z milánskej Zony Tortona. Každý dostane priestor, ktorý si upraví podľa vlastných predstáv. Novinkou je aj miesto konania. Podujatie už nebude v Starej tržnici ako minule, ale obsadí dva objekty. Tzv. Urban Market Showrooms nájdeme v historickej budove na Laurinskej 19. Bývalé byty na poschodí sa čoskoro premenia na ateliéry obývané vizuálnymi umelcami a architektmi, takže

sa tu udeje aj niečo ako predpremiéra budúceho zamerania týchto priestorov. Druhá časť podujatia, ktorá zastrešuje Opendesignstudio festivalu DAAD, bude prebiehať hneď oproti, v galérii Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v podzemí. Navyše Laurinská 19 a MDPOH majú strategickú polohu na „konečnej zastávke“ trasy výstavného projektu Parter Gallery, ktorý je tiež súčasťou festivalu DAAD. Niektorých z dizajnérov, ktorí budú svoje práce prezentovať v rámci Partergallery, nájdeme aj v Opendesignstudiu. Slovenský autorský dizajn tým získa tak potrebný priamy kontakt s verejnosťou. www.urbanmarket.sk www.cerstveovocie.sk Sprievodný program: Workshop – instantná fotografia a lift off technika Workshop je zameraný na spracovanie Polaroid instantnej fotografie. Účastníci spracujú farebnú fotografiu technikou lift-off a prenesú na malé maliarske plátno alebo iný podklad. Zúčastnení sa dozvedia aj viac o formáte Polaroid a jeho celej histórii.

Vystavovatelia: 82 bøok & design shõp – knihy o architektúre, dizajne a umení, farebné zápisníky Retart – Art / Craft / Design Detská hračka – originálne a zmysluplné hračky, hry a potreby pre deti Herbert sirupy – domáce macerované sirupy a limonády Reformát – papiernictvo z druhej ruky LK.minilab – autorské porcelánové šperky a úžitkové predmety Redesigned.sk – redizajn nábytku Ahaslovakia – grafický dizajn ArtAttack Shop – tričká, čiapky, knihy a časopisy, hudba na CD a vinyloch Lull Loungewear – oblečenie Vydavateľstvo SLOVART – vydávanie a distribúcia kníh Varsity Project – predaj módneho oblečenia City Folklore – urban outfit Instant Shop – instantná fotografia VYVA – móda Chriss Pola – móda a dizajn Sasha-M – kvetové doplnky Woolewo – výroba z kože, dreva a vlny Popular – tašky, tričká a doplnky Fun da Luka – dámska móda

Steampunk Queen Jewelry – výroba šperkov a bytových dekorácií Nemám čo na seba! – oblečenie Ecoheart – ekologické zubné kefky, ktoré pomáhajú okoliu BeWooden – drevené módne doplnky LEMUR – dizajn pre deti aj nedeti NOVESTA – tenisky/sneakers Splendix – výroba obuvi TYFORMY/Pavla Vachunová – porcelán, šperky Mile – detský a dojčenský textil ZOOT – oblečenie a doplnky Lovely Little Something – textilná tvorba Róbert Vrzala – voľnočasové dizajnové oblečenie KOIVU – froté tričká VONAI – prírodná kozmetika Maku. – drevené doplnky do interiéru Turzo – šperk a dizajn Silvia Bartová – šperk Cocopinda – voňavé tričká Shit happens – autorský porcelán Drevená Helena – odevný dizajn Veroin – šperk goodone – dizajn Čokolády/Chocolates – šperky

Ecoheart

Redesigned.sk

Herbert sirupy

Róbert Vrzala

Ahaslovakia

20

Art Attack

KOIVU

City Folklore


Silvia Bartová

LEMUR

LAURINSKÁ 19

Maku.

Reformát

Woolewo

Nemám čo na seba!

Kedysi tu stovky anjelov ticho sledovali dišputy kaviarenských štamgastov, medzi ktorými nechýbali básnici, spisovatelia či herci z divadla od naproti. Kaviareň u Anjelov mala takú charizmu, že len málokto vnímal samotnú budovu, v ktorej sídlila. Podaktorí si však možno pamätajú ďalší malý poklad na tejto adrese, pasáž s kruhovým átriom. Členité teleso budovy sa však vetví aj smerom na Námestie SNP, medzi Manderlákom a Starou tržnicou. A tu to tiež žilo, najmä v podzemí, kam sa chodilo do vinárne Malí Františkáni a na nočné tancovačky do Laverny. Po niekoľkých rokoch pustnutia spätého s vyzrievaním nového investičného zámeru sa však o tomto objekte začína hovoriť v nových súvislostiach. A aké nádeje sa spájajú s Laurinskou 19, zistíme práve počas festivalu Dni architektúry a dizajnu. Kultivácia Náznaky kultúrnej náplne tohto miesta sú známe už zopár mesiacov. Darí sa tu kníhkupectvu KK Bagala aj knižnici občianskeho združenia Minorma. V čase festivalu DAAD 2015 by však už mali byť obývané aj zvyšné tri obchodné priestory a v každom je hlavnou témou dizajn, zväčša Made in Slovakia. Nájdeme tu Slávicu zameranú najmä na módu a doplnky, mekku miestnej cyklistickej subkultúry Slowatch a aj vtipne naladený Kompot s množstvom produktov od slovenských dizajnérov. Laurinská 19 má ale ešte košatejšie ambície. Budova

z konca 19. storočia totiž pôvodne vznikla ako obytný dom evanjelického konventu. Bývalé byty by podľa nového zámeru mali slúžiť ako ateliéry a štúdiá kreativcov rôznych žánrov. Črtá sa tu teda niečo ako centrum umelcov aj hipsterov, ktoré zapadne do tematického rámca aktivít neďalekého KC Dunaj, Starej tržnice či Kunsthalle. Malé dejiny Budova na Laurinskej 19 stojí na mieste stredovekého barbakanu a mestskej priekopy. Neskôr tu vzniklo niekoľko domov, nový vlastník - prešporský evanjelický cirkevný zbor augsburského vyznania ich v rokoch 1881 – 1882 nahradil honosnou obytnou budovou konventu. Projekt navrhol známy bratislavský staviteľ Ferdinand Kittler a o realizáciu sa postarala jeho firma Kittler a Gratzl. Objekt z Laurinskej prerastá až na Námestie SNP 24 a jeho tepnou je pasáž s kruhovým nádvorím. Kittler fasády poňal v pompéznom neorenesančnom štýle talianskeho razenia. Priestory budovy sú dnes v pomerne surovom stave, tak ako ich pred rokmi po zmene majiteľa opustili poslední nájomníci. Cieľom funkčnej adaptácie budovy je vniesť sem život, ktorý zas možno prinesie nečakané idey, ako Laurinskú 19 zveľadiť aj z architektonickej stránky. Ruku k dielu pridáva aj tohoročný DAAD spolu s partnerským podujatím Urban Market. A pusto nebude ani v pasáži, kde je chill-out zóna s viacerými prekvapeniami.

Mile VYVA

NOVESTA

LK.minilab

DAAD 2015

21


partergallery

26/05 – 31/05 24 hodín denne Panská – Laurinská partneri: Tatra banka, NADÁCIA TATRA BANKY organizátor: Slovenské centrum dizajnu

parter gallery 2015

1 Slovak Fashion Council a Heineken Heineken, ako partner podujatia Slovak Fashion Week, inicioval experimentálny workshop, na ktorom študenti odevných vysokých škôl pracovali so špeciálnym papierom TYVEK. Kolekcie odevov vznikli pod vedením vedúcej Ateliéru odevného dizajnu VŠVU prof. Júlie Sabovej. www.slovakfashioncouncil.wordpress.com

Štvrtý ročník výstavného projektu Parter Gallery, v rámci festivalu DAAD, opäť prináša prehliadku najaktuálnejšieho slovenského dizajnu priamo v centre Bratislavy. Vo výkladoch prevádzok na uliciach Panská a Laurinská sa i tento rok objavia práce autorov z rozličných oblastí od odevného dizajnu, cez textil, šperkársku tvorbu, keramiku až po nábytok a interiér. Chýbať nebude ani grafický dizajn a výstava kníh a grafík slovenských tvorcov. Trasa s 23 zastaveniami sa začína v centre Kontakt na Ventúrskej 12 a končí sa pred bránami historického objektu na Laurinskej 19, kde od piatka do nedele prebieha TB Opendesignstudio/Urban Market. Hlavnou myšlienkou Parter Gallery je priniesť kvalitný domáci dizajn priamo k ľuďom, do centra, kde sa s ním môžu stretnúť na prechádzke mestom, a to tak vo dne, ako aj v noci. Parter Gallery totiž funguje bez otváracích hodín.

Michal Staško Venuje sa priemyselnému, interiérovému a nábytkovému dizajnu. Pre firmu TULI navrhuje sedacie vaky. Za produkt 3k spolu s firmou TULI získal prestížne ocenenie RedDot Design Award winner 2013. www.stasko.sk

Krása vesmírna/ Renáta Ormandíková Renáta Ormandíková (ako napísala Zuzana Gažíková) je povrazolezkyňa bez záchrannej siete. Pred udiveným publikom balansuje na lane, udržiavajúc rovnováhu medzi vysokým umením, babičkovským dizajnom, infantilným „hračkovaním“ a strelnicovým gýčom. www.krasavesmirna.eu

Výstavné body Parter Gallery:

1. KONTAKT, Ventúrska 12

2. NECKERMAN, Panská 23

3. KRÁSA VESMÍRNA, Panská 18

4. TUI REISECENTER, Panská 10

5. AS SOGA, Panská 4

6. ČOKOLÁDOVŇA BON-BON, Panská 4

7., 8. FOXFORD, Laurinská 1

9. ORIHEL, Laurinská 2 10. LA MAISON. Laurinská 3

11. MESTSKÁ KNIŽNICA, Laurinská 5

12. BIBLOS, Laurinská 7

13. OXFORD BOOKSHOP, Laurinská 9

14. LUXURY BRATISLAVA, Laurinská 10

15. POLLINI, Laurinská 11

16. OPTIKA LAURENTIA, Laurinská 12

17. ZAHONI, Laurinská 13

18.,  19. MESTSKÉ DIVADLO P. O. HVIEZDOSLAVA, Laurinská 20., 21. SLOWATCH, Laurinská 19

22. KK BAGALA, Laurinská 19

23. MAXMARA BRATISLAVA

Laurinská 19 24. Slávica, Laurinská 19

22

Tibor Uhrín Patrí k umelcom, ktorí obľubujú zmenu. Rád experimentuje s novými materiálmi. V jeho práci prevláda dizajn nábytku a objektov z dreva a kovu. Žije, učí a tvorí v Košiciach. www.uhrindesign.com


Lenka Sršňová Odevná dizajnérka. Jej rukopis charakterizuje výrazná farebnosť, symbolika a hravosť. www.lenkasrsnova.com

Michal Hanula Produktový dizajnér. V jeho tvorbe dominuje drevo, no rád pracuje aj s inými materiálmi, vždy sú však späté s tradičnou remeselnou kultúrou – drôt, rohovina, vylievanie cínom. Pôsobí v Ružomberku. www.michalhanula.com

Puojd/Michaela Bednárová Slovenská značka textilného dizajnu. Puojd prezentuje oblečenie na každodenné nosenie pre ľudí, ktorí sa chcú odlíšiť. Puojd je Made in Slovakia, jeho produkty sú výnimočné najmä jedinečnými potlačami, v ktorých sa ukrýva kúsok Slovenska. www.puojd.sk

Bepart/Petra Arbetová Tvorba Petry Arbetovej vychádza z minimalizmu a geometrie, vyznačuje sa čistými jednoduchými tvarmi. Pracuje predovšetkým so striebrom a zlatom. Inšpiruje sa prírodou, tradičným slovenským folklórom a každodenným životom. www.facebook.com/BEPART

9. Villo.in Hlavným cieľom značky je prinášať rodinám pekný detský nábytok, ktorý je funkčný a prispôsobený deťom. Vyrába sa najmä v dielňach na Slovensku. Produkty nie sú len kusom nábytku, ale aj hračkou. www.villo.in

DESIGNEND / Ondrej Eliáš Kreatívny ateliér so širokým zameraním, ktorý v roku 2009 založil Ondrej Eliáš, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Orientuje sa na jednoduchý, plne funkčný, minimalistický dizajn okorenený jemným humorom alebo sémantickým odkazom. www.designend.sk

si.li Značku tvorí dizajnérske duo Simona Janišová a Linda Viková. Ich spoločné práce sú fúziou dvoch rôznych prístupov k jednému materiálu - zdieľajú rovnakú vášeň pre porcelán a keramiku. Zameriavajú sa predovšetkým na výrobu potrieb na každodenné použitie. www.siliceramics.com

POPULAR/Michal Rafaj a Zuzana Kubánová Venujú sa autorskému produktovému dizajnu a odevným doplnkom. Spolupracujú na poli grafického a produktového dizajnu pre oblasť súčasnej hudby a umenia. Žijú a tvoria v Bratislave a Novej Dubnici. www.gopopular.com

Remini Slovenská značka zápisníkov. Remini je odvodené od slova reminiscencie – spomienky. Zápisníky s ilustráciami na obálkach vyrábajú preto, aby ste sa s nimi cítili lepšie, aby ste k sebe lepšie prilipli. Remini vzniklo z vlastných skúseností so zapisovaním a knižným dizajnom. www.remini.sk

Material basic/ Richard Seneši Multifunkčné predmety do interiéru, ktoré nechávajú vyznieť materiál v jeho prirodzenej podobe. Sú mobilné a adaptabilné na ľubovoľné prostredie. Každý kus je vyrobený z pňa konkrétneho stromu, zanechaného po vyrúbaní v krajine či meste. www.facebook.com/MaterialBasic

veroin Značku šperkov založila Veronika Blažičková v roku 2010. Orientuje sa na dizajn a výrobu snubných prsteňov, svadobných obrúčok, ako aj na zákazkovú výrobu. www.veroin.me

MONADAbag Značku nekonvenčných tašiek založila Mona Paholková. Okrem kožených tašiek vytvára aj variant z nepremokavého papiera. Sulfátový papier je veľmi elastický a odolný proti roztrhnutiu, uplatňuje sa najmä ako baliaci materiál s vysokými nárokmi na pevnosť a trvanlivosť. www.monadabag.com

Guapa Značku vytvorili dizajnérky Alexandra Varšová a Eva Kocnárová. Na tvorbu vzorov sa zamerali po predchádzajúcej spolupráci v oblasti grafického dizajnu, reklamných konceptov a vizuálov pre kultúrne a charitatívne projekty. www.guapahome.com Andrea Pojezdálová Mladá slovenská odevná dizajnér­ ka, pre ktorej nadčasovú tvorbu sú príznačné čisté línie, obmedzená farebnosť, netradičné strihové riešenia a kombinácie materiálov. Často využíva kontrast plochy a štruktúry, ktorými vytvára siluetu odevu.

Retart Nezávislý slovenský label, ktorý prezentuje súčasných umelcov a ich výtvarné diela cez funkčné produkty. Retart prepája umenie s vecami každodennej potreby, a robí ich tak dostupnými nielen pre galérie, ale aj pre bežných ľudí. www.retart.sk

Buffet Clothing Slovenská odevná značka, ktorá vytvára priestor pre fanúšikov „street fashion“ a súčasného umenia. I keď je každá kolekcia limitovaná, odevy sú určené na každodenné nosenie. www.buffetclothing.com

We Are Not Sisters Mladá módna značka kombinuje produktový a módny dizajn s cieľom vytvoriť inovatívne a multifunkčné oblečenie s osobitým zmyslom pre humor a silným dôrazom na detail. www.wearenotsisters.com

Grafickí dizajnéri pre Vydavateľstvo KK Bagala Výstava kníh a grafík, ktoré vytvorili slovenskí dizajnéri pre Vydavateľstvo KK Bagala, v rokoch 1991 až 2015. Palo Bálik, Ján Šicko, Emil Drličiak, Martin Šútovec, Danglár, Marek Cina a iní. www.kkbagala.sk

Norbert Šmondrk/ Štúdio K.F.A. Tvorba architekta Norberta Šmondrka je dôležitou súčasťou slovenskej architektonickej scény už vyše dvoch desaťročí. Tematický záber jeho práce je doširoka rozkošatený a siaha od rozsiahlych architektonických zadaní až po detaily, ako je porcelánová šálka. www.kfa.sk

DAAD 2015

23


výstavy

PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND

26. máj – 31. máj Hviezdoslavovo námestie

Katedra architektonickej tvorby VŠVU je ambicióznou a významnou platformou, ktorá testuje súčasné tendencie priestorového navrhovania. Na Slovensku sa experimentálna architektúra neteší veľkej obľube. Ostáva uväznená za bránami škôl a len ťažko preniká do povedomia verejnosti. “Pavilón KAT – architecture beyond” je pilotným projektom, ktorý prezentuje práce študentov katedry architektúry mimo ateliérov VŠVU a práve vo verejnom priestore. Objekt vznikol na základe semestrálnej témy - Zastávky metra v Bratislave. Spracovanie zadania prinieslo široký diapazón študentských návrhov a ambícií vytvoriť nové prototypy zastávok a zároveň bolo výbornou príležitosťou, keď si študenti mohli vyskúšať súčasné trendy vo vytváraní konštrukcií. Realizovaný návrh spája idey dvoch víťazných štúdií: “More Silently” a “Layered Topography”. Temporárny objekt s rozmermi 3,6 x 2m v priestore Hviezdoslavovho námestia ponúka možnosti na posedenie, diskusiu, socializáciu a najmä zážitok z novej netradičnej atmosféry. Autormi objektu sú študenti Maroš Greš, Jakub Havlík, Matej Hoppan, Renáta Mitrová, Matúš Novanský, Andrej Strieženec, Terézia Števuliaková, Mária Trnková a Nora Žalúdeková a vedúcimi projektu pedagógovia Danica Pišteková, prof. Manfred Wolff-Plottegg a Kristína Rypáková. www.vsvu.sk

PO SEZÓNE / OFF SEASON

26. máj – 31. máj, od 11:00 do 18:00 Centrum urbánneho rozvoja Archa, Uršulínska 6

Modernizmus zmenil nielen podobu našich miest, ale zanechal stopu aj v liečebných kúpeľoch v odľahlých kútoch Slovenska. Dnes sa možno zdajú idey dobových architektov nadsadené a prehnané, ale sú to stavby, ktoré v mnohých ohľadoch prekvapia. Autori projektu Opustená (re)kreácia, ktorí sa od roku 2011 zamerali na výskum modernej architektúry v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice, sa rozhodli pokračovať v objavovaní architektonického dedičstva slovenského kúpeľníctva 20. storočia. Výstava ,,po sezóne“ predstaví prvú časť výskumu, a to formou obrazového záznamu monumentov neskorého modernizmu vo vybraných kúpeľných lokalitách. Zo súčasného vzťahu majiteľov a návštevníkov kúpeľov možno vytušiť atmosféru obdobia, keď predstavy a koncepcie tvorcov moderny majú vrchol sezóny už dávno za sebou. Autormi projektu sú Andrea Kalinová a Martin Zaiček a organizátorom výstavy je občianske združenie Archimera. www.archimera.sk www.abandonedrecreation.com

95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU

26. máj – 31. máj, od 12:00 do 19:00 Stará tržnica

Myšlienka Mestských zásahov sa zrodila v roku 2008 v bratislavskom ateliéri Matúša Valla a Olivera Sadovského a prvýkrát sa odohrala v Bratislave. Obaja architekti sa rozhodli poukázať na to, čo nefunguje, hoci na to už dávno existuje riešenie. Vyzvali ďalších architektov, aby sa zamysleli nad prehliadaným potenciálom miest, okolo ktorých dennodenne chodíme. Pôvodne lokálna akcia následne ožila v ďalších pätnástich mestách na Slovensku a v Čechách. Projekt otočil klasický spôsob distribúcie mestských zákaziek a namiesto čakania na objednávku prináša rýchle riešenia bez nároku na honorár. Aktuálny ročník však už nie je len čisto architektonickou záležitosťou, ale otvára sa ľuďom všetkých možných profesií. Na výzvu tentoraz reagovalo takmer 100 tímov alebo jednotlivcov. Ich vízie od 24. apríla 2015 prezentuje výstava v Starej tržnici, ale aj kniha s rovnakým názvom: 95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu. www.mestskezasahy.sk

↑ ↑ Diery v ceste: výtlky v komunikáciách sa vyplnia kontrastnými farbami, ktoré upozornia na problém, autori – J. Jeseňák, T. Jopek, L. Koštálová, K. Kováčová, V. Tvarožek ↑

↑ ↑ Stavebné elementy ↑

Pavilón KAT – architecture beyond

Zúčastnení študenti KAT VŠVU

24

↑ ↑ Liečebný dom Baník v Bojniciach, 1973, architekt: Ivan Matušík

Dunaj MALL*O: veľkorozmerný priestor nad konštrukciou Starého mosta, autori – J. Stahl, T. Lukáč


ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE 26. – 31. máj, Hviezdoslavovo námestie

Výstava Ženy v slovenskej architektúre návštevníkov prevedie prierezom tvorby architektiek na Slovensku. Vznikla z iniciatívy občianskeho združenia Women Architects, ktorá sa už dlhšie venuje reflexii tejto témy v spoločnosti. Koncepčne ju pripravila teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková. V priestoroch Hviezdoslavovho námestia sa predstaví výber architektiek s viac ako 90 architektonickými dielami. Výstava prezentuje tvorbu slovenských autoriek, od prvých architektiek, ktoré prišli na scénu v polovici 20. storočia, ako Viera Mecková či Oľga Ondreičková, až po architektky, ktoré významne prispievajú do súčasného diania v architektúre nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Expozíciu dopĺňajú grafické výstupy so štatistickými informáciami o zastúpení žien na architektonických školách a v praxi. Women Architects je profesijné občianske združenie, ktoré má ambíciu stať sa stredoeurópskou platformou na podporu a prezentáciu architektiek. Koncentruje sa aj na výmenu skúseností medzi slo­ venskými a zahraničnými architektkami, či mapovanie pomeru žien a mužov vo vzdelávaní a výkone architektonickej profesie. Združenie založili Andrea Klimko, Dana Blaškovičová a Dana Moderdov­ ská v roku 2013 na príklade podobných organizácií v zahraničí. www.women-architects.com

↑ ↑ Viera Mecková: Dom kultúry, Púchov ↑

Oľga Ondreičková: Poštový úrad, Štrbské pleso

Gabriela Kaprálová: Nízkoenergetický dom Zilvar, Lodín, Foto © V. Nehasilová, P. Hajská

Zuzana Zacharová: Elektrárňa, Piešťany

DAAD 2015

25


výstavy

AKO SA OBLIEKA MÚZA Tatra banka počas DAAD predstaví diela módnych tvorcov, ktorí mali možnosť „obliecť“ Múzu Ceny Nadácie Tatra banky za umenie Adelu Banášovú. Šaty Múzy od piatich slovenských návrhárov uvidíte 26. až 31. mája na Laurinskej ulici.

Nie je náhoda, že sa Tatra banka opäť stala generálnym partnerom TB OPENDESIGNSTUDIO. Spolu s Nadáciou Tatra banky podporuje a oceňuje slovenských umelcov a dizajnérov už dvadsať rokov. Od roku 2010 dáva priestor aj mladým módnym tvorcom. Svoj talent majú možnosť zhmotniť do podoby šiat Múzy Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Adela Banášová sa tak zmenila na holubicu pod rukami Marcela Holubca, či predviedla 18 kg vážiace šaty zo starých nití, ktoré prácne zhotovil Martin Hrča.

Boris Hanečka – autor šiat pre Múzu na rok 2014

Martin Hrča – autor šiat pre Múzu na rok 2012

Mária Štraneková – autorka šiat

Marcel Holubec – autor šiat

pre Múzu na rok 2010

pre Múzu na rok 2011

Mária Štraneková a kvety orchideí Absolútne prvé šaty pre Múzu šila Mária Štraneková. Biela pristala pódiu Slovenského národného divadla aj Adele Banášovej. „Adela je pre mňa múza“, tvrdí návrhárka. „Osvedčilo sa mi, že biela jej pristane. Nechcela som však klasické šaty, preto som nezvolila korzet, ale v podstate akési ležérne tričko s bolerom.“ Inšpiráciou mladej návrharky sa stal kvet orchidey. „Fascinuje ma tento tvar,“ prezradila Mária Štraneková.

Mária Štraneková v tvorbe uplatňuje nielen vizuálnu atraktivitu, ale

26

Holubcove holubice Marcel Holubec si za ústredný prvok zvolil holubicu, symbol, ktorý je aj v jeho mene. Ako sám hovorí, holubica vždy nájde cestu domov, evokuje bezpečie a mier: „Pre mňa je symbolom slobody a voľnosti, pripomína mi moje detské sny o lietaní, ktoré som si živo uchoval v pamäti dodnes. Odevným médiom sa snažím tento jedinečný snový pocit preniesť aj na osobu nositeľa a diváka.“

Skrotené priadze Martina Hrču Demolácia Cvernovky odhalila tiché tajomstvá v podobe návinov priadzí a textilných farbív. Pre Martina Hrču zosobnili slovenskú kultúru odsúdenú k postupnej demolácii v kontraste so slávnostným večerom udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky: „V tento večer vychádzajú na svetlo významní ľudia, z davu a chaosu priemernosti vystupuje to najlepšie za posledný rok a aj ja som sa rozhodol z „chuchvalca“ obyčajných priadzí vytiahnuť pár „svetlých bodov“, povýšiť ich vzácnym farbivom a prostredníctvom týchto, pre mňa symbolických materiálov, vyjadriť radosť z toho, že krásne veci sa ešte dejú...“.

Maja Božović – autorka šiat pre Múzu na rok 2013

Zákon polarity Maji Božović „Chcela som, aby šaty s Adelou boli akýmsi pandantom – navzájom sa dopĺňali. Vedome som do návrhu vnášala pocity krehkosti, sily, vtipu a dvoch obojstranne sa podporujúcich polarít – maskulinity verzus feminity. Farebnosť, ktorú som zvolila, kontrast čiernej a bielej v kombinácii s mužsko-ženským princípom, sú témy prevzaté z prírody,“ opísala šaty pre Cenu Nadácie Tatra banky za umenie autorka na rok 2013.

Pôvab žien očami Borisa Hanečku V ostatnom ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie „obliekol“ Múzu Boris Hanečka. Pri tvorbe šiat pre Múzu sa inšpiroval jednou z najznámejších básní amerického romantického básnika a prozaika – Edgara Allana Poea – Havran. „Túžim umocniť v žene jej prirodzený pôvab a oslobodiť ju pomocou odevu od všednosti a apatie,“ hovorí. „Mysteriózna polnočná návšteva tajomného havrana mi ponúkla priestor na fantáziu a podnietila moje myslenie, ako stvárniť model pre Adelu. Mám radosť z celého priebehu tvorby šiat. Každý proces má svoje čaro a v tomto prípade išlo o vrstvenie materiálov, ktoré pri opakovanom stretnutí naberali na objeme. Vážim si participáciu na tomto ojedinelom projekte, pretože vzdáva hold umeniu a ctí hodnoty, ktoré zušľachťujú človeka a posúvajú naše vnímanie k väčšej tvorivosti,“ dodáva Boris Hanečka.

Marcel Holubec sa nevyhýba použí-

Podstatou tvorby Martina Hrču je

Modely Borisa Hanečku sa vyzna-

Tvorbu Maji Božović charakterizu-

čujú výnimočným zmyslom pre

aj hlbšie posolstvo, ktoré vyjadrujú

vaniu symbolov, ktoré pomáhajú čí-

hľadať harmóniu prostredníctvom

jú netradičné kombinácie farieb

stavbu a detail a svojím sofistiko-

štítky na odevoch s názvom „Life

tať príbehy ukryté v takej banálnej

nekonvenčných nápadov či nevšed-

a materiálov spolu s kontrastnými

vaným stvárnením vzdávajú hold

care instruction.“

veci, akou môže byť odev.

ných súvislostí a kontrastov.

formami.

kráse ženského tela.


Premeny energie UMELECKÉ OSVETLENIE SKRÁŠLILO BRATISLAVSKÚ KUNSTHALLE

SNG BURNT 2015 WORKSHOP

29. máj – 31. máj Laurinská 19, v rámci podujatia Urban Market

29. máj – 5. júl Kunsthalle LAB, nám. SNP 12

Dom umenia/Kunsthalle Bratislava zdobí od 24.marca 2015 umelecké osvetlenie. Inovatívny projekt je na Slovensku po prvý raz. Fasáda žiari farbami a osvetľuje nielen budovu, ale aj námestie SNP. Projekt zrealizovali Slovenské elektrárne, v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Národným osvetovým centrom. Jeho dodávateľom je spoločnosť Enel Sole.

Zhorela Slovenská národná galéria. Nie je to názov bulvárneho titulku, ide o tému medzinárodného workshopu, ktorý sa odohral na pôde Fakulty architektúry v Bratislave posledný marcový týždeň pod vedením Ústavu architektúry občianskych budov a FALA architects. Zúčastnili sa na ňom študenti zo škôl architektúry v Benátkach, Bratislave, Hannoveri a Paríži spolu s lektormi. Nová budova SNG na Vajanského nábreží v Bratislave, realizovaná v roku 1979, je jednou z najreprezentatívnejších verejných stavieb fenomenálneho architekta Vladimíra Dedečka. Predstavuje zároveň jedno z najkontroverznejších diel architektonickej moderny 70. rokov. Témou workshopu bolo fiktívne zadanie, ktoré účastníkov postavilo do situácie, že objekt SNG zhorel do tla. Predmetom riešenia bolo vyjadriť názor na znovuvybudovanie ikonického premostenia, či vytvorenia nového objemu. Súčasťou výstavy je jedenásť plagátov, ktoré vznikli ako tímové koncepty. Prinášajú rôzne pohľady študentských skupín na riešenie nového fungovania SNG a na vytvorenie kvalitnejšieho priestoru na expozíciu. Študenti v prácach vyjadrili aj niekoľko názorov na komunikáciu objektu s nábrežím či samotným mestom Bratislava, ale aj svoj postoj k slovenskej architektonickej moderne.

V projekte sa využívajú tri typy osvetlenia – difúzne a homogénne osvetlenie názvu budovy, dynamické osvetlenie, ktoré zapája rôzne farebné škály pre pásové okná a napokon statické architektonicko-funkčné (biele) pre stĺpy na prízemí. Systém osvetlenia je plne programovateľný a na tvorbe vizuálnych konceptov sa podieľajú významní domáci i zahraniční umelci, ktorí pracujú so svetlom. Prvý, kto pomohol vytvoriť v Bratislave novú „dominantu“, bol multimediálny umelec Peter Meluzin. Osvetlenie sa bude obmieňať, a tak sa docieli príjemné hranie sa so svetlom počas celého roka. Inovatívny systém na báze LED technológie je až o 70 % úspornejší ako konvenčné osvetlenie. Slovenské elektrárne sú zároveň partnerom pripravovanej výstavy Premeny energie, ktorá bude od 29.mája v Kunsthalle LAB. Predstaví päť medzinárodne pôsobiacich umelkýň, ktoré sa zaoberajú vzájomným pôsobením energie, svetla a plynutia života v rozličných podobách. Flavia Bigi skúma vnímanie prirodzeného svetla, Casaluce/geiger & synusi@cyborg analyzuje posthumánne teritórium a prúd života medzi fyzickou a virtuálnou realitou. Juliana Herrero sa zaoberá rôznymi formami energie, Sissa Micheli študuje kinetickú energiu v priestore a čase a Francesca Romana Pinzari pracuje s fyzickou interakciou medzi ľuďmi.

Národná cena za PRODUKTOVÝ dizajn 2015 29. máj o 18:00 slávnostné vyhlásenie víťazov 30. máj – 12. júl, výstava, galéria dizajnu Satelit, prízemie Hurbanových kasární, Kollárovo nám. 10

Po dvojročnej prestávke sa opäť rozhodovalo o držiteľoch Národnej ceny za dizajn. Prvý raz v histórii súťaže sa Slovenské centrum dizajnu rozhodlo organizovať súťaž každý rok a striedavo hodnotiť produktový a komunikačný dizajn. Porota NCD 2015 sa teda zamerala na produktový dizajn. 12. ročník súťaže priniesol viacero noviniek. Pribudla nová kategória – Experimentálny produktový dizajn. Porotu tvorilo iba sedem členov a súťažiaci mohli získať aj viac ocenení. Členmi poroty boli Anton Bendis (dizajnér), Pavel Masopust (dizajnér, CZ), Lenka Žižková (teoretička dizajnu, CZ), Ferdinand Chrenka (dizajnér a pedagóg), Peter Paliatka (dizajnér a pedagóg), Zuzana Šidlíková (dizajnérka a teoretička dizajnu) a Bibiána Laluhová (Slovak Business Agency). Ako sme si už zvykli, výsledky súťaže sú tajné a dozvieme sa ich až počas slávnostného vyhlásenia a následne aj na výstave v galérii dizajnu Satelit. Súčasťou komplexného zážitku je aj vizuálny štýl súťaže, ktorý navrhol dizajnér Matúš Lelovský.

www.facebook.com/UstavArchitekturyObcianskychBudov http://www.fa.stuba.sk/

Slovenské elektrárne prostredníctvom iniciatívy Energia pre kultúru – jednej z častí programu udržateľného rozvoja Energia pre krajinu – podporujú umenie, pamiatky a kultúru od roku 2008.

↑ ↑ ↑ Fasádu Kunsthalle zdobí najmodernejšie ↑

Víťazný návrh medzinárodného workshopu SNG Burnt 2015, autori: L. Budzáková

Vizuálna identita

umelecké osvetlenie

(Bratislava), E. Dewitt (Paris – Malaquais),

súťaže Národná cena

Výstava Premeny energie v Kunsthalle LAB

A. Mayer (Hannover), F. Ponechal (Bratislava)

za dizajn 2015

DAAD 2015

27


priatelia

Dizajn v znamení niekoľkých segmentov Legendárny model Espace sa často označuje za tvorcu segmentu jednopriestorových vozidiel v osemdesiatych rokoch 20. storočia. V tom čase prišiel Renault s revolučnou koncepciou automobilov a ponúkol európskym rodinám nevídaný priestor a pohodlie. Z toho pravdepodobne pramení aj názov Espace, čo vo francúzštine znamená priestor. Po viac ako tridsiatich rokoch a štyroch generáciách modelu prichádza úplne nový Espace v podobe crossoveru. Berie si to najlepšie z kombi a SÚV a zároveň zachováva jednopriestorové DNA a variabilitu interiéru. Nová generácia ponúka lepšiu aerodynamiku vďaka zníženej streche a šikmejšiemu sklonu čelného skla, alebo vyššiu svetelnú výšku a vyššie sedenia za volantom. Naďalej však odvezie sedem cestujúcich a pomocou One Touch konfigurácií jedným tlačidlom sklopí sedačky tak, že vznikne rovná podlaha.

Individualita od komfortnej po športovú jazdu Zaujímavou novinkou je systém Renault Multi-Sense®. Umožňuje päť režimov správania sa automobilu. Ovplyvňuje jazdné vlastnosti, ako nastavenie podvozku 4Control s aktívnym natáčaním zadných kolies alebo tuhosť tlmičov, ale aj funkcie, napr. masážne sedadlá alebo ambientné osvetlenie interiéru. Každú z desiatich vlastností možno navyše nastaviť podľa individuálnych predstáv. A to všetko pohodlne na 8,7" veľkom dotykovom displeji multimediálneho systému R-Link 2 s on-line pripojením, ktorý zvláda gestá ako novodobé smartfóny. Výnimočné pocity vzbudzuje vrcholná verzia Initiale Paris so sedačkami nastaviteľnými do ôsmich smerov a s možnosťou predĺženia sedadiel, ktoré sú potiahnuté kožou Nappa. Pre túto verziu nájdete aj exkluzívny metalický lak v odtieni čierna Améthyste s fialovými odleskami. V sérii tejto verzie je aj Bose® Sound systém s dvanástimi reproduktormi a funkciou Active Noise Control, ktorá eliminuje nežiaduce nízkofrekvenčné hluky v kabíne auta.

Bohatší a predsa ľahší Nová generácia Espace je oveľa bohatšia o asistenčné bezpečnostné systémy, napríklad sledovanie mŕtveho uhla, rozpoznávanie dopravných značiek, varovanie pred opustením jazdného pruhu, či adaptívny tempomat s head-up displejom. Rovnako s nepatrnou pomocou samočinne zaparkuje a od prvej úrovne výbavy ponúka full led svetlomety LED Pure Vision® alebo presklenú strechu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je Espace dynamickejší, úspornejší a o 250 kg ľahší. Spotreba dieselového motora Energy dCi 130 sa začína na 4,5l/100 km. Ak preferujete výkon, k dispozícii je benzínový motor Energy TCe 200 spojený so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou EDC, ktorá zrýchli z 0 na 100 km za 8,6 s. V ponuke je aj dvojito preplňovaný dieselový Energy dCi 160 s prevodovkou EDC a krútiacim momentom 380 Nm. Nový Renault Espace na slovenskom trhu stojí od 28 990 €, vrcholná verzia Initiale Paris sa začína benzínovým motorom s výkonom 147 kW / 200 k na 39 590 €.

NOVA INTERIER

RUUKKI

TAROS NOVA

Aj tento rok sme pre našich fanúšikov pripravili lahôdky priamo z Milána. V rámci raňajkového menu ponúkneme novinky od spoločnosti Infiniti, ktoré bolo možné vzhliadnuť na milánskom salóne. K tomu ako ďalší chod pridáme drevené stoličky od spoločnosti Cantarutti. Nova Interier v rámci celého menu poskytuje komplexné riešenia interiérov pod jednou strechou. Neváhajte a zahryznite... www.novainterier.sk

Spoločnosť Ruukki Construction sa etablovala ako značka pre energeticky úsporné a architektonicky atraktívne fasádne a strešné riešenia. Firma je divíziou oceliarskej spoločnosti SSAB, ktorá operuje vo viac ako päťdesiatich krajinách. Celé know-how v oblasti stavebníctva má k dispozícii aj Ruukki Slovakia. Škála kvalitných produktov a služieb siaha od projektovej podpory a návrhu dizajnu až po inštaláciu. Ruukki Slovakia je partnerom pre všetky fasádne systémy vrátane solárnych, produkuje sendvičové panely a strešné krytiny. Na Slovensku má niekoľko výrazných referencií, k tým najnovším patrí shopping centrum Bory Mall. Architektúru objektu dotvára fasádny systém Ruukki Forma™, ktorý vyniká energetickou úspornosťou, neobmedzenou architektonickou slobodou a rýchlou montážou. www.ruukki.sk

Lepené lamelové drevo dokonale spája statické a estetické funkcie, vďaka čomu môžu v záplave pravouhlých oceľobetónových stavieb vznikať nadčasové objekty so širokým výtvarným, ale aj funkčným záberom – od obytných, administratívnych, priemyselných či školských stavieb, až po aquaparky, hotely, kostoly, lávky alebo mosty… Lepené lamelové drevo (LLD) predstavuje progresívny konštrukčný prvok, umožňuje vyrábať ľubovoľné geometrické tvary prútov a dielcov s veľkými prierezovými rozmermi a dĺžkami. Jeho výhodou je aj presné opracovanie na CNC strojoch alebo tvarová stálosť. Hospodárnosť konštrukcií z LLD stúpa s ich vzrastajúcim rozpätím. Nielenže dosahujú lepšie parametre požiarnej odolnosti, ale vyžadujú aj menšiu údržbu. www.taros-nova.cz

Raňajky s Nova Interierom 29 . mája o 9:00 Velehradská 7/A (bývalá galéria SPACE)

28

Bory Mall, Bratislava

Jazdiareň „Čapí hnízdo“, Semtín


VODKA, KTORÁ SA STALA DIZAJNOVOU IKONOU Niet azda lepšieho prepojenia medzi dobrým pitím a dizajnom ako značka Absolut.

Populárna švédska vodka sa zrodila v roku 1879 v meste Åhus, v oblasti Scania. Stvoril ju Lars Olsson Smith, nazývaný aj „kráľom vodky“ a dnes je Absolut Vodka ako tretia najväčšia značka vyrábajúca alkoholické nápoje známa po celom svete. Jej sláva sa začala reklamnou kampaňou, ktorú v roku 1980 vytvorila agentúra TBWA. Založená je na osobitom dizajne fľaše s prvými fotografiami od Stevena Bronsteina a odvtedy vzniklo viac ako 1500 jedinečných vizuálov. Spojenie dnes už ikonického pojmu Absolut s dizajnom a umením sa definitívne spečatilo v roku 1986. V tom roku Andy Warhol ako prvý umelec zobrazil nezameniteľnú fľašu na svojom diele ‚Absolut Warhol‘. Tento moment sa zároveň stal začiatkom tradície umeleckých projektov švédskej vodky, ktorá v nasledujúcich desaťročiach spolupracovala s tisíckami tvorcov, medzi inými aj s osobnosťami, ako Damien Hirst, Louise Bourgeois, Annie Liebovitz, či nedávno s formáciou Swedish House Mafia. Výsledkom umeleckých projektov bolo aj množstvo limitovaných edícií, ktorými je Absolut preslávená. Podarilo sa jej vďaka nim dosiahnuť rozpoznateľnosť, ktorú ostatné značky môžu len ticho

závidieť. Nech už je zaodetá do čistého skla, krikľavých farieb, krištáľovo brúsenej fľaše alebo čiernej kože, vždy je to nespochybniteľne ona – vodka Absolut. Warhol bol fľašou Absolut už od počiatku uchvátený a spoluprácu vraj začal slovami: „Tú fľašu zbožňujem, niečo s ňou chcem urobiť...!“ Po tom, čo Absolut zvečnil na svojej medzičasom už legendárnej maľbe, priviedol aj Keitha Heringa, ktorý pre vodku vytvoril umelecký reklamný vizuál ako druhý. Kruh medzi Warholom a fľašou Absolut sa mimochodom nedávno uzavrel. Fľaša, podľa ktorej namaľoval legendárny obraz, sa totiž dostala do obehu v limitovanej edícii inšpirovanej práve Warholovým obrazom. Každý tak dnes môže mať doma svojho vlastného Warhola - jedného zo 4 miliónov vyrobených kusov. Ktovie, čo by na to povedal samotný Andy. Isté však je, že Absolutka je silnejšia ako Campbellova polievka!

NIKO

REYNAERS ALUMINIUM

Potrebujete vyriešiť vypínače a zásuvky? Pomocou aplikácie Switch Niko môžete príjemnou formou objaviť, aký vypínač zo série Niko Pure sa hodí do vášho interiéru. Zo stránky Niko si stiahnite kontrastný obrázok. Pridržte ho pri stene na mieste, kam chcete nainštalovať zásuvku alebo vypínač. Keď nasmerujete fotoaparát tabletu alebo smartfónu na obrázok, aplikácia zobrazí vypínač na stene v realistickom 3D obraze. Výber si môžete uložiť a poslať e-mailom napríklad svojmu inštalatérovi. V aplikácii nájdete aj adresy výstavných priestorov Niko a inštalatérov. Pre Android je aplikácia k dispozícii na GooglePlay a pre iPhone v App Store. www.niko.eu/sksk/switch-niko-app

Tento rok spoločnosť Reynaers Aluminium oslavuje 50. výročie, počas ktorého si vybudovala významné medzinárodné renomé v oblasti okien, dverí a fasád. Spektrum navzájom zladených systémov a prvkov je rozsiahle, pričom k prioritám patrí dôraz na inováciu, bezpečnosť, dizajn, komfort a energie. Každý produkt spĺňa náročne nastavené testovacie štandardy, na ktoré dohliada Reynaers Inštitút – testovacie a školiace centrum v Belgicku. V ponuke pre investorov a staviteľov pribudla v triede HI+ hliníková presklená fasáda CW 50-HI+. K novinkám patria aj rámové systémy na okná a dvere CS 104 HI+, CS 86 HI+ či CS 77 HI+ podľa zadania parametrov objektu, ktoré umožňujú získať merateľné výhody z nižších nákladov na údržbu, vykurovanie alebo klimatizáciu budovy. Príkladom aplikácie týchto systémov je jeden z najnovších projektov – Twin City v Bratislave developera HB Reavis. Použitím systémov CW 50 HI+ a CS 86 HV HI+ so skrytým krídlom sa splnili najprísnejšie požiadavky na certifikáciu BREEAM. www.reynaers.sk

Twin City, Bratislava

Andy Warhol Edition

RUSTIQUE Fasádne tehličky sú v súčasnej architektúre opäť v kurze. Firma Rustique svoju misiu založila práve na tomto znovuobjavenom obklade. Vysokokvalitné, ručne alebo strojovo formované lícové tehly a dlažby pochádzajú z Holandska a Nemecka. Vyrábajú sa z hliny a minerálnych pieskov bez prídavku umelých farbív. Pásiky sa režú na Slovensku pomocou najmodernejších technológií. Pre firmu Rustique je ekológia prvoradá. Chladiaca voda prechádza cez najmodernejšiu čističku, ktorá patrí k špičke v strednej Európe. Vďaka recyklácii sa pri výrobe denne nespotrebuje viac čistej vody než pri prevádzke jednej malej domácnosti. Zužitkuje sa aj nadbytočný tehlový prach, ktorý sa potom používa pod chodníkmi a cestami. K aktuálnym produktom patrí napr. séria Rainbow s tzv. loft efektom. Počas festivalu DAAD firma Rustique predstaví najnovší „experiment“ z tejto série, tehličky Rainbow Greydust. Showroom Rustique ulica Svornosti 42, Podunajské Biskupice www.rustique.sk

Reštaurácia BRICKS v Bratislave

DAAD 2015

29


DAAD 2015 PROGRAM

26/05/2015 utorok

27/05/2015 streda

19:30 – 24:00 SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE DAAD 2015 – DESIGN EVENT Primaciálny palác / www.daad.sk hosť: EAMES DEMETRIOS, fotograf, dizajnér / Los Angeles, USA / www.eamesdemetrios.com hudobný hosť: PAPER MOON HEINEKEN POINT nádvorie Primaciálneho paláca / www.heineken.sk ENEL SUPERDESIGNSTUDIO slávnostné otvorenie výstavy EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov a otvorenie prehliadky tvorby zahraničných dizajnérov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk 82 BØOK&DESIGN SHOP Primaciálny palác / www.82.sk

19:30 – 23:00 PRVÁ LIGA – DESIGN EVENT Primaciálny palác / www.daad.sk hosť: FALA ATELIER, architekti / Lisabon, Portugalsko / www.falaatelier.com hosť: 51N4E, architekti / Brusel, Belgicko / www.51n4e.com HEINEKEN POINT nádvorie Primaciálneho paláca / www.heineken.sk

13:00 – 14:00 TLAČOVÁ KONFERENCIA DAAD 2015 Budova Magistrátu – konferenčná miestnosť – Primaciálne nám. / www.daad.sk, www.bratislava.sk 15:30 PARTER GALLERY vernisáž výstavy prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / otvorenie v priestoroch centra KONTAKT / Ventúrska 12 / www.sdc.sk, www.kontaktuj.sk 14:30 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE vernisáž výstavy / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com 15:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND otvorenie pavilónu / Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk 17:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON vernisáž výstavy / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk 12:00 – 20:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk

30

10:00 – 17:00 ENEL SUPERDESIGNSTUDIO prehliadka tvorby zahraničných dizajnérov a výstava EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk 18:00 – 19:00 BRATISLOVÁ – „PREČO SA NÁM PÁČIA STARÉ VECI?” diskusný formát / Primaciálny palác / www.facebook.com/mysmemesto, www.vsa.sk 19:00 – 23:00 82 BØOK&DESIGN SHOP Primaciálny palác / www.82.sk 00:00 – 24:00 PARTER GALLERY výstava prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / www.sdc.sk, www.daad.sk

09:00 – 11:00 RAŇAJKY V AMANDARI raňajky v showroome / Galvaniho 5890/7 / www.amandari.sk

28/05/2015 štvrtok 19:30 – 23:00 PRVÁ LIGA – DESIGN EVENT Primaciálny palác / www.daad.sk hosť: ALEXANDRU OPRITA, architekt / Bukurešť, Rumunsko / www.behance.net/ alexandruoprita hosť: TVA, architekti / Štokholm, Švédsko / www.tvark.se HEINEKEN POINT nádvorie Primaciálneho paláca / www.heineken.sk 10:00 – 17:00 ENEL SUPERDESIGNSTUDIO prehliadka tvorby zahraničných dizajnérov a výstava EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk 14:00 – 17:00 KOKTAIL S CAPELLOU slávnostné otvorenie švédskeho večera v showroome Kinnarps / Mýtna 42 / www.kinnarps.sk 19:00 – 23:00 82 BØOK&DESIGN SHOP Primaciálny palác / www.82.sk

00:00 – 24:00 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE výstava / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com

00:00 – 24:00 PARTER GALLERY výstava prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / www.sdc.sk, www.daad.sk

00:00 – 24:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk

00:00 – 24:00 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE výstava / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com

11:00 – 18:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON výstava / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk

00:00 – 24:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk

12:00 – 20:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk

11:00 – 18:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON výstava / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk

12:00 – 20:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk 18:00 – 20:00 PREMENY ENERGIE vernisáž výstavy / Dom menia – Kunsthalle LAB / Nám. SNP 12 / www.kunsthallebratislava.sk/event/ premeny-energie 18:00 MODERNISTICKÁ ARCHITEKTÚRA A BROUK diskusia / KC Dunaj ~/ Nedbalova 3 / www.facebook.com/brakfestival www.literarnyklub.sk

29/05/2015 piatok 18:00 – 19:30 ČERSTVÉ OVOCIE_LIVE VOL. 1 diskusný formát / malé nádvorie Primaciálneho paláca / www.cerstveovocie.sk 19:30 – 22:00 CLUBOVKA – DESIGN EVENT séria podujatí s výraznými tvorcami súčasnej svetovej architektúry a dizajnu / www.clubovka.sk, www.daad.sk hosť: DOSHI LEVIEN, dizajnéri / Londýn, Veľká Británia / www.doshilevien.com hudobná produkcia: PURIST 10:00 – 17:00 ENEL SUPERDESIGNSTUDIO prehliadka tvorby zahraničných dizajnérov a výstava EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk 16:00 – 22:00 TB OPENDESIGNSTUDIO / URBAN MARKET 2015 (Spring Edition) Laurinská 19 / www.urbanmarket.sk, www.tatrabanka.sk 18:00 – 22:00 NÁRODNA CENA ZA PRODUKTOVÝ DIZAJN 2015 slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže / Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10 / www.sdc.sk


14:00 – 15:00 FASTU – SNG BURNT vernisáž výstavy výsledkov workshopu / Laurinská 19 / www.fa.stuba.sk, www.urbanmarket.sk 16:00 – 22:00 HEINEKEN POINT Laurinská 19 / www.heineken.sk, www.urbanmarket.sk 16:00 – 22:00 82 BØOK&DESIGN SHOP Laurinská 19 / www.82.sk 00:00 – 24:00 PARTER GALLERY výstava prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / www.sdc.sk, www.daad.sk 00:00 – 24:00 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE výstava / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com 00:00 – 24:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk 11:00 – 18:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON výstava / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk 16:00 – 22:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk 12:00 – 21:00 PREMENY ENERGIE výstava / Dom menia – Kunsthalle LAB / Nám. SNP 12 / www.kunsthallebratislava. sk/event/premeny-energie

30/05/2015 sobota 10:00 – 17:00 ENEL SUPERDESIGNSTUDIO prehliadka tvorby zahraničných dizajnérov a výstava EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk 11:00 – 22:00 TB OPENDESIGNSTUDIO / URBAN MARKET 2015 (Spring Edition) Laurinská 19 / www.urbanmarket.sk, www.tatrabanka.sk 13:00 – 18:00 NÁRODNA CENA ZA PRODUKTOVÝ DIZAJN 2015 výstava výsledkov súťaže / galéria Satelit / Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10 / www.sdc.sk 11:00 – 22:00 FASTU – SNG BURNT výstava výsledkov workshopu / Laurinská 19 / www.fa.stuba.sk, www.urbanmarket.sk 11:00 – 22:00 HEINEKEN POINT Laurinská 19 / www.heineken.sk, www.urbanmarket.sk 11:00 – 22:00 82 BØOK&DESIGN SHOP Laurinská 19 / www.82.sk 00:00 – 24:00 parter gallery výstava prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / www.sdc.sk, www.daad.sk 00:00 – 24:00 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE výstava / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com 00:00 – 24:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk 11:00 – 18:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON výstava / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk

09:00 – 22:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk

31/05/2015 nedeľa 10:00 – 17:00 ENEL SUPERDESIGNSTUDIO prehliadka tvorby zahraničných dizajnérov a výstava EAMES BY VITRA – dielo legendárnej dvojice amerických dizajnérov Charlesa & Ray Eamesovcov Primaciálny palác – galéria / www.daad.sk

00:00 – 24:00 PAVILÓN KAT – ARCHITECTURE BEYOND Hviezdoslavovo nám. / www.daad.sk, www.vsvu.sk 11:00 – 18:00 PO SEZÓNE / OFF SEASON výstava / Centrum urbánneho rozvoja Archa / Uršulínska 6 / www.archimera.sk 11:00 – 22:00 MESTSKÉ ZÁSAHY 2015 – 95 NÁPADOV AKO ZLEPŠIŤ BRATISLAVU výstava / Stará tržnica / www.vsa.sk, www.mestskezasahy.sk, www.staratrznica.sk Zmena programu vyhradená

11:00 – 19:00 HEINEKEN POINT Laurinská 19 / www.heineken.sk, www.urbanmarket.sk 11:00 – 19:00 TB OPENDESIGNSTUDIO / URBAN MARKET 2015 (Spring Edition) Laurinská 19 / www.urbanmarket.sk, www.tatrabanka.sk

DAAD 2015 Dni architektúry a dizajnu www.daad.sk

13:00 – 18:00 NÁRODNA CENA ZA PRODUKTOVÝ DIZAJN 2015 výstava výsledkov súťaže / galéria Satelit / Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10 / www.sdc.sk

Redakcia novín

Organizačný tím festivalu

11:00 – 19:00 82 BØOK&DESIGN SHOP Laurinská 19 / www.82.sk

Šéfredaktorka: Elena Alexy

Autori textov

Elena Alexy, architektonická publicistka a vydavateľka

11:00 – 19:00 FASTU – SNG BURNT výstava výsledkov workshopu / Laurinská 19 / www.fa.stuba.sk, www.urbanmarket.sk

Tatiana Kollárová, Števo Polakovič

Michal Lalinský, architekt a nezávislý publicista

Martin Zaiček, architekt, člen o.z. Archimera

Asistentka redakcie

Ema Stoličná

Grafický dizajn a zalomenie

Ondrej Gavalda

Jazykové korektúry

00:00 – 24:00 parter gallery výstava prác slovenských dizajnérov vo výkladoch ulíc Laurinská a Panská / www.sdc.sk, www.daad.sk

Veronika Šátorová

Náklad

5000 ks

Tlač

00:00 – 24:00 ŽENY V SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRE výstava / Hviezdoslavovo nám. / www.women-architects.com

Petit Press, a.s.

www.tlaciaren.petitpress.sk

Vydavateľ

© boomboom s.r.o., 2015

www.boomboom.sk

zadané do tlače 18. mája 2015 nepredajné

DAAD 2015

31


Aby dizajnérom nič nechýbalo

www.nadaciatatrabanky.sk

TB_NADACIA_IMIDZ_noznice_PRINT_258x335.indd 1

23.4.2015 15:25