Skip to main content

Trilogien - Jon Fosse

Page 1


«Ethøydepunktinyerenorskromanlitteratur»

«Enkjærlighetshistoriesomspenneroveralleogingentider.»

Grunngjevinga,Nordiskrådslitteraturpris2015

«Denvilbliståendeivårlitteraturhistorie.»

AndreasWiese,Dagbladet

«Halleluja!»

MayGretheLerum,VG

«LitterærtsetterJonFosseitoppklasseher.»

KnutHoem,Kulturnytt

«IngenskildrerdenskjørekjærlighetensomFosse.»

EskilSkjeldal,VårtLand

«VarmenFosseharforsinehardtprøvede,heltalminnelige mennesker,girualminneligfinlitteratur.»

TerjeEidsvåg,Adresseavisen

«Detärenlikagrymsomfinstämdkärlekssagamedbibliska återklanger.»

AndersOlsson,leiarinobelkomiteeniSvenskaAkademienom Trilogien

«Nobelprisetilitteraturår2023tilldelasdennorskaförfattarenJonFosse,‘förhansnyskapandedramatikochprosasom gerröståtdetosägbara’.»

GrunngjevingatilSvenskaAkademien

«JonFosseäringensvårförfattare.Hananvänderdeenklaste ordochskriveromerfarenhetersomviallaharenrelationtill: separation,dödochsårbarkärlek.»

«Detfinnsendjupvärmeochnaivblottställdhetihansavskaladebilderavmänskligerfarenhet.»

AndersOlsson,leiarinobelkomiteeniSvenskaAkademien

JonFosse (f.1959)vertreknasomeinavvårtidsviktigaste forfattarar.Handebutertemedromanen Raudt,svart i 1983.Sidandengongharhanskriveromanar,lyrikk, dramatikk,barnebøkerogessay.Tekstanehanseromsette tilkringsekstispråk,ogskodespelaersetteoppoverheile verda.Fosseharogsåeinstorproduksjonsomomsetjarog attdiktar.Hanharfåtteirekkjeprisaribådeinn-ogutland. Sidan2011harhanbuddiGrotten,statensæresbustadfor kunstnarar.

10.desember2023fekkJonFosseNobelslitteraturpris.

andreprosabøkeravjonfosse

Raudt,svart.Roman1983,2023

Stengdgitar.Roman1985,1993,2021,2023

Blod.Steinener.Forteljing1987,2024

Naustet.Roman1989,1991,1998,2001,2016,2023

Flaskesamlaren.Roman1991,2024

Blyogvatn.Roman1992,2003,2024

Toforteljingar.1993,2023

Prosafråeinoppvekst.Kortprosa1994,2023

MelancholiaI.Roman1995

MelancholiaII.Roman1996

MelancholiaI–II. Roman1997,1999,2016,2023,2026

Eldrekortareprosa.1998

Morgonogkveld.Roman2000,2001,2016,2023,2026

DeterAles.Roman2004,2005,2016,2023

Andvake.Forteljing2007,2008

Kortareprosa.2011

Olavsdraumar.Forteljing2012,2013

Kveldsvævd.Forteljing2014

Trilogien.Andvake.Olavsdraumar.Kveldsvævd.Roman2014, 2015,2023(pocket),2023(ib.)

Levandestein.Kortareprosa2015,2024

Detandrenamnet.SeptologienI–II.Roman2019,2020

Egereinannan.SeptologienIII–V.Roman2020,2021

Eitnyttnamn. SeptologienVI–VII.Roman2021,2022

Septologien.Roman2022,2026

Kvitleik.Forteljing2023,2024

Vaim. Roman2025,2026

VaimHotell. Roman2026

JonFosseharogsåskriveskodespel,dikt,essay,barnebøkerog omsettskjønnlitteratur. Sjåwww.samlaget.no

JonFosse TRILOGIEN

Andvake

Olavsdraumar

Kveldsvævd

Samlaget

Oslo2026

TRILOGIENinnehelddesse

tidlegareutgjevnetitlane: Andvake (2007), Olavsdraumar (2012) og Kveldsvævd (2014)

©DetNorskeSamlaget2014 www.samlaget.no

Omslag:MariusRenberg

Forfattarportrett:AgneteBrun

Omslagsfoto:Shutterstock

Førtrykk:Type-itAS,Trondheim

Skrift:12/16pkt.AdobeGaramondPro

Papir:100gMunkenPremiumCream

Trykkeri:LivoniaPrint

PrintedinLatvia

ISBN978-82-340-1689-9

5.utgåva

Dennebokaertryktpåmiljøvenlegpapir.

Materialetidenneutgjevingaervernaetteråndsverklova.Deter diforikkjetillateåkopiera,avfotograferaellerpåandremåtargjeatt elleroverføraheileellerdelaravinnhaldetiutgjevingautanatdeter heimlailovellerfølgjeravavtalemedKopinor.

Deterforbodeåbrukaheileellerdelaravutgjevingasominndataellertreningskorpusigenerativemodellarsomkanskapatekst, bilete,film,lydellerandretyparinnhaldoguttrykk,utansærskild avtalemedrettshavarane.

Brukavmaterialefråutgjevingaistridmedlovelleravtalekan føratilinndraging,erstatningsansvarogstraffiformavbøtereller fengsel.

INNHALD ANDVAKE9

OLAVSDRAUMAR91 KVELDSVÆVD185

ANDVAKE

AsleogAlidagjekkkringomiBjørgvins gater,overskuldrabarAsletobyltarmed altdetdeiåtteoginevenbarhanfeleskrinet medfelahanhaddeervtetterfarSigvald,og Alidabarpåtonettmedmat,ognohaddedei gåttkringomiBjørgvinsgaterifleiretimarog prøvdåfinnaseghusvære,mendetvarsom umogelegåfåleigdseghusnokonstad,nei,dei sa,vihardiverreikkjenokoåleigaut,nei,dei sa,detvihartilutleigeeraltutleigd,sliktsadei ogsåmåtteAsleogAlidahaldaframmedågå kringomigateneogbankapådørerogspørja omdeiikkjekunnefåleigasegromderihuset, menikkjeinokonavhusavardetromåfåleiga, såkvarskulledeivelgjeraavseg,kvarkunnedei velfinnalyforkuldenogmørkretnoseinhaustes,einkvanstadenmåttedeivelkunnafåleiga segrom,ogdetvardåendågodtdetikkjereg-

ner,mensnartbyrjadetvelåregnaòg,ogdei kunneikkjeberrebligåandeslik,ogkviforville ingenhysadei,kunnedetkanskjeverafordialle godtkunnesjåatAlidasnartskulleføda,det kunnejoskjekvadagsomhelst,slikhosågut, ellervardetfordideiikkjevarvigdeogdimed ikkjevarforskikkelegeektefolk,ogforskikkelegefolk,årekna,menkunnevelnokonsjå detpådei,neidetgjekkvelikkje,ellerkanskje vardetmogeleglikevel,fornokomåttedetvera somgjordeatingenvillegjedeihus,ogdetvar joikkjefordiAsleogAlidaikkjevillegiftaseg atdeiikkjealthaddefåttprestehandapåseg, korleiskunnedeivelhatttidoghøvetildet, ikkjemeirenngodtogvelsyttenårgamlevar dei,såsjølvsagthaddedeiikkjedetsomkravdestforåhaldabryllaup,mensåsnartdeidet hadde,skulledeigiftastpåskikkelegvismed prestogkjøkemeisterogbryllaupsfestogspelemannogaltsomtilhøyrde,mentilsålengefekk detvera,detfekkverasomdetvarogdetvar joeigentleggodtsomdetvar,menkviforville ingenhysadei,kvavargalemeddei,kanskje kunnedethjelpavissdeitenkteatdeivarvigde folkogmannogkone,foromdeidettenkte

vartdetsikkertvanskelegareforandreåmerka pådeiatdeigjekkrundtilivetsomsyndararog nohaddedeibankapåmangedørerogingen deihaddespurtomdeikunnegjedeihushadde viljahysadeiogdeikanikkjeberregåvidare slik,detervedåkveldast,deterseinhaustes,det ermørkt,deterkaldtogsnartbyrjardetvelå regnaòg

Egersåtrøytt,seierAlida ogdeistansarogAslesermotAlidaog hanveitikkjekvahankanseiatiltrøyst,for altmangegongerhaddedeitrøystasegmed åsnakkaomdetkomandebarnet,vartdetei jente,ellereingut,detsnakkadeiom,ogAlida meinteatjentervargreiareåhamedågjera, oghanmeintedetmotsette,atgutarvarlettaståverasamanmed,menvartdetgut,vart detjente,gladeogtakksameskulledeisamekva veraforbarnetdeiomikkjesåaltforlengeskulle bliforeldretil,detsadeiogtrøystasegmedå tenkjapåbarnetsomomikkjesålengeskullebli fødd.AsleogAlidagjekkderiBjørgvinsgater. Ogtilnohaddedeiveleigentlegikkjetekedet såtungt,detteatingenvillehysadei,tilsist ordnadetsegnok,snartvardetnokeinkvan

somhaddeeitliteromåleigaut,derdeikunne bueitid,detmåttejoordnaseg,fordetvarjoså mangehusiBjørgvin,småhusogstorehus,og ikkjesompåDylgja,derdetberrevarnokregardarogsånokresmåstrandsitjarhus,ho,Alida, vardottertilmorHerdisiBrotet,deisa,ogkom fråeitlitebrukpåDylgja,dervarhooppvaksen samanmedmorHerdisogsysterOline,etterat farAslakvartborteogaldrikomattdåAlida vartreogsysterOlinefemår,ogikkjehadde velAlidaeingongnokominneomfaren,berre avrøystahans,forennokunnehohøyrarøystahansforseg,denstorekjenslasomirøysta hansvar,detklåreskarpeogbreielaget,men detvarvelògalthohaddeattetterfarAslak, foringentingkunnehovelminnastomkorleis hansågut,ogikkjenokoannamintesthoheller,berrerøystahansnårhansong,detvaraltho haddeattavfarAslak.Oghan,Asle,varoppvaksenieitnaustpåDylgjaderdetvarinnreidd someitlitehusværepålemmen,dervokshan oppsamanmedmorSiljaogfarSigvald,heilttil farSigvaldeindagdåhauststormenkombrått påvartbortepåhavet,hanfiskautanforøyane vestihavetogbåtensokkderutomøyane,utom

Storesteinen.OgsåvardåmorSiljaogAsleatt deriNaustet.MenikkjelengeetteratfarSigvaldvartborte,tokmorSiljatilåsjukna,ho varttynnareogtynnare,hovartsåtynnatdet varsområdåsjåigjennomandletethennarog innpåberrebeina,deistoreblåeaugohennar vartsomstørreogstørreogfyltetilsistmesta heileandletet,sliksågdetutforAsle,ogdet langebrunehårethennarvarttynnareennfør, ogmeirpistrut,også,dåhoikkjestodoppein morgon,fannAslehennedaudisenga.Mor Siljalågdermeddeistoreblåeaugosineopneog sågtilsides,motderfarSigvaldskullehalege. Detlangetynnebrunehårethennardektetil detmesteavandletethennar.MorSiljalågder ogvardaud.Dettevarforveleittårsidan,då Aslevarpålagsekstenår.Ogdåvardeteinaste hanhaddeilivetsegsjølvogdeifåtingader iNaustet,ogsåfelaetterfarSigvald.Aslevar åleine,mottensåleine,haddedetikkjevorefor Alida.AlthantenktepådåhansågmorSiljaliggjadersåendelaustdaudogbortkomen,detvar Alida.Detsvartelangehårethennar,deisvarte augohennar.Altvedhenne.HanhaddeAlida. NovarAlidadeteinastesomvarattforhan.

Detvardeteinastehantenkte.Asletokhanda siborttildenkaldekvitekjakentilmorSiljaog straukoverkinnethennar.Nohaddehaneinast Alidaatt.Dettenktehan.Ogsåhaddehanfela. Dettenktehanòg.ForfarSigvaldhaddeikkje berrefiskarvore,hanhaddeògvoreeindugande spelemann,ogikvarteinastebryllaupetiheile ytreSygnavardethansomspelte,slikvardet imangedeiåra,ogskulledetdansvera,ein sommarkvelden,vardetfarSigvaldsomspelte. HanhaddedåògisitidkomeaustanfråtilDylgjaforåspelaibryllaupettilbondenpåLeite, ogslikvardetathanogmorSiljahaddetrefst, hovartenestetausderogserverteibryllaupet, ogfarSigvaldspelte.SliktreftestfarSigvaldog morSilja.OgmorSiljavartmedbarn.Ogho føddeAsle.Ogforåforsørgjasegogdeisine tokfarSigvaldseghyrehjåeinfiskarutiøyane ihavet,fiskarenbuddepåStoresteinen,ogsom delavlønaskullehanogSiljafåbuieitnaust fiskarenåttederpåDylgja.Slikvartspelemannen farSigvaldfiskaròg,busettiNaustetpåDylgja.Slikvardet.Slikgjekkdet.Ognovarbåde farSigvaldogmorSiljaborte.Foralltidborte. OgnogjekkAsleogAlidakringomderiBjørg-

vinsgater,ogaltdeiåttebarAsleitobyltar overskuldra,ogsåhaddehanfeleskrinetogfela etterfarSigvaldmedseg.Detvarmørkt,ogdet varkaldt.OgnohaddeAlidaogAslebankapå mangedørerogspurtetterhusogberrefåtttil svaratdetikkjegjekk,deihaddeikkjenokoå leigaut,detrommetdeihaddeåleigautvaralt utleigd,neideileigdeikkjeut,dettrongstikkje, slikthaddedeifåtttilsvar,ogAsleogAlidagår, deistansar,deisermoteithus,kanskjekanvel derverahusværeåleiga,menskulledeivågaseg tilåbankaogsåpådendøra,deifekkvelberre endåeingongneitilsvar,samekva,mendei kunnedåikkjeberregåkringomigateneslik heller,sådeimåttevelvågasegtilåbankapåog spørjaomdervarromåfåleiga,sjølvsagt,men korkjeAsleellerAlidavarmotapånokeingong åskullaleggjaframærendetsittogsånokein gongåfåhøyraatnei,detgjekknokikkje,det varfulltnoksomdetvar,sliktnoko,ogkanskje gjordedeifeildådeitokaltdetdeiåttemed segogseglainntilBjørgvin,menkvaskulledei velelleshagjort,skulledeihavortebuandeder ihusettilmorHerdisiBrotet,endåhoikkje ynskteåhadeibuandeder,forhaddedetvore

nokaframtididet,oghaddedeiberrefåtthalda frammedåbuiNaustet,såhaddedeinokvorte buandeder,meneindagsågAsleateinkvan, omlagpåhansalder,komseglandemotNaustetogfirdesegloglatilifjøranedanforNaustet ogfortøyddederogsåbyrjahanågåoppmot Naustetogettereistundhøyrdestbankingpå lukaogdåAslehaddeopnaogdåkarenoppvar komenoghaddekremtaferdigsahanatdetvar hansomnoåtteNaustet,noetteratfarenkom bortpåsjøensamanmedfartilAsle,ognotrong hanNaustetsjølvogdåkunnesjølvsagtikkje AsleogAlidabuder,sådeifekkpakkasaman detsomdeiravarogfinnasegeinannanstadå bu,slikvardet,sahanogsågjekkhanogsette segnedpåsengaattmedAlidasomsatdermed denstoremagensinoghoreistesegoggjekk borttilAsleogsålakarensegnedpåsengaog strektesegutoghansaathanvartrøyttogno villehankvilalitt,sahanogAslesågpåAlidaog sågjekkdeiborttillukaoglyftedenopp.Og sågjekkdeinedtrappaogutogdeivartståande derutanforNaustet.Alidameddenstoretunge magensin,ogAsle

Noharviingenstadåbu,saAlida

ogAslesvardeikkje

Mendeterjohansnaust,sådetervelikkje nokoågjerameddet,saAsle

Viharingenstadåbu,saAlida

Deterjoseinhaustes,determørktogkaldt, ogvimåjobueinstad,saho

ogsåvartdeiståandederutanåseianoko

Ogegskaljosnartføda,egkanfødakvadag somhelst,seierho

Ja,seierAsle

Ogviharingenstadågjeraavoss,seierho ogsåsettehosegnedpåbenkeninaustveggen,denfarSigvaldhaddebygt

Egskullehadrepehan,seierAsle

Ikkjeseiaslikt,seierAlida

ogsågårAslebortogsetsegnedattmedAlida derpåbenken

Egslårhanihel,seierAsle

Neinei,seierAlida

Deterberreslik,deternokonsomeig,og nokonsomikkjeeig,seierho

Ogdeisomeigbestemmeroverdei,oss,som ikkjeeig,seierho

Detervelslik,seierAsle

Ogslikmådetvera,seierAlida

Detmåveldet,seierAsle

ogAlidaogAsleblirsitjandederpåbenken utanåseianokoogettereitidkjemhansom eigNaustetutoghanseieratnofårdeipakka samandetsomdeiraer,fornoerdethansom

burderiNaustet,seierhan,oghanvilikkje hadeider,iallefallikkjeAsle,seierhan,men Alida,derimot,hokanvelalltidsfåbuder,slik honoserut,seierhan,omeitpartimarerhan attendeogdåmådei,iallefallAsle,verauteog borte,seierhanogsågårhannedtilbåtensin ogmedanhanløyserfortøyingaseierhanathan somsnarastskalbortomtilhandelsmannenog nårhankjemattendemåNaustetveratømtog klart,inattskalhansovader,jaogsåkanskje Alidadå,omhodetvil,seierhanoghanskubbarifråogheiserseglogsåsigbåtenhansnordetterlangsmedlandet

Egkanpakka,eg,seierAsle

Egkanhjelpadeg,seierAlida

NeigåberreheimiBrotetdu,gåheimtilmor

Herdisdu,seierAsle

Inattfårvivelkanskjesovader,seierhan

Kanskje,seierAlida

oghoreisersegogAsleserhennegåbort-

overifjøra,deiganskestuttebeinahennar,den rundehofta,detlangesvartetjukkehårethennarsombølgjarnedoverryggenogAslesitder ogseretterAlidaoghosnursegogsermothan ogsålyfterhoarmensinogvinkartilhanog såbyrjarhoågåoppoverBrotetogsågårAsle inniNaustetoghanpakkaraltdetsomderer itobyltarogsågårhanutoghangårbortover ifjøramedtobyltaroverskuldraogfeleskrinet inevenogutpåsjøenserhanathansomeig NaustetkjemseglandeibåtensinogAslegår oppoverBrotetogalthaneigberhanitobyltar overskuldra,bortsettfråfelaogfeleskrinet,som hanheldideneinenevenogdåhanereitstykke komen,serhanAlidakomagåandeimothanog hoseieratderhjåmorHerdisderkandeiikkje bu,formorHerdishaddevelaldrilikthenne,si eigadotter,nokostørre,alltidhaddehovellikt systerOlinesåmykjebetre,ogaldrihaddeho velskjønakvifordetvarslik,såhovilikkjegå dit,ikkjeno,magenhennarerjosåstorvorten ogalt,seierhoogAsleseieratdeterseintpå dag,ogsnartblirdetmørkt,ogomnattaerdet kaldt,noseinhaustes,ogdetkangodthendaat detbyrjaråregnaòg,sådeimåvelberrebøya

segogspørjaomdeiikkjekanfåbueitidihuset derhjåmorHerdisiBrotet,seierhanogAlida seieratvissdeidetmå,såfårhanspørjaomdet, hogjerdetikkje,dåsøvhohellerkvardetså skalvera,seierhoogAsleseieratmåhanspørja, såskalhanspørjaogdådeierframmeoginni gangenkomneseierAslesomsanterathansom eigNaustetnosjølvvilbuder,sådeiharikkje nokonstadågjeraavseg,menkunnedetvelgå atdeieistundfekkbuherihusettilmorHerdis,seierAsleogmorHerdisseieratnei,erdet slikfatt,jaisåfallkanhovelikkjeannagjera ennålatadeibuher,menberreeitid,seierho ogsåseierhoatdeifårkomadåogsågårmor HerdisopptrappaogsågårAsleogAlidaetter ogsågårmorHerdisinnpåkvistenogsåseier hoatdeikanfåbuhereitid,menikkjesålenge ogsåsnurhooggårnedogAslesetfråsegbyltanemedaltdetdeieigpågolvetogfeleskrinetsethanbortihjørnetogAlidaseieratmor Herdisvelaldriharlikthenne,aldri,hohadde aldridetgjort,ogaldrihaddehovelheiltforståttkviforhoikkjeliktehenneogmorHerdis liktenokhellerikkjeAslenokosærleg,homisliktehan,rettogslett,omsantskalseiast,slik

varnokdetognårsåAlidavarmedbarn,ogho ogAsleikkjevargiftefolk,jasåkunnevelikkje morHerdishaskammabuandeihusetsitt,det varnokdethotenkte,morHerdis,sjølvom hoikkjesadet,saAlida,såher,herkunnedei berreverainatt,berreeieinastenatt,saAlida ogAslesaatdå,jahanvissteikkjeannarådenn atdeinårdetslikvaraltimorgonfekktaseg inntilBjørgvin,fordermåttedetvelfinnasthus tildei,eingonghaddehanvoreder,iBjørgvin,sahan,samanmedfarSigvaldhaddeAsle voreder,oghanmintestsågodtkorleisdetder var,gatene,husa,allefolka,lydaneogluktene, alleforretningane,alletingaiforretningane,alt samanvarsåtydelegiminnethans,sahanogdå Alidaspurdeomkorleisdeivelskullekomaseg tilBjørgvin,såsaAsleatdeifekkfinnasegein båtogsåsegladit

Finnaosseinbåt,saAlida Ja,saAsle

Kvabåt,seierAlida

DetliggeinbåtfortøyddframomNaustet,sa Asle

Mendenbåten,saAlida ogsåsåghoAslereisasegoggåutogAlidala

segnedpåsengaderpåkvistenogsåstrekteho segutogholétattaugooghoersåtrøyttogså trøyttogsåserhofarSigvaldsitjadermedfela sioghantekframeiflaskeogteksegeingod støytogsåserhoAsleståder,deisvarteaugo, detsvartehåret,ogdetsøkkihenne,forderstod han,derstodjogutenhennarogsåserhofar SigvaldvinkapåAsleoghangårborttilfaren ogsåserhoAslesitjaderogleggjafelaunder hakaogsåbyrjarhanåspelaogmedsameseig detihenneoghovartlyftoppoghosteigog steigogispelethanshøyrdehofarAslaksyngjaoghohøyrersitteigelivogsieigaframtidoghoveitdethoveitogsåerhotilstades derideneigneframtidaogalteropeogalter vanskelegmensongendenerderogdetervel dennesongendeikallarforkjærleikogsåerho berretilstadesderispeletoghovilikkjefinnast tilnokonannanstadogsåkjemmorHerdisog hospørkvahogjerpå,skulleikkjehoforlenge sidanhagåttmedvatntilkyrne,skullehoikkje hamokasnøen,kvatruddeho,truddehovel atmorHerdisaltskullegjera,stellahuset,stella dyra,lagamat,vardetikkjevanskelegnokfor deiåfågjortdetsomgjerastskulleomikkjeho

alltid,støttogalltid,skullesluntraunna,neidet gjekkikkje,homåttetasegsaman,hokunnesjå littpåsysterOline,påkorleishohjelptetilog støttgjordesågodthokunne,attosystrervelså ulikekunnevera,bådeiutsjånadogelles,atdet kunneslikgåtil,mendeneineliknapåfaren, denandrepåmora,deneinelyssommora,den andremørksomfaren,slikvarjodet,sliktvar ikkjetilåkomaifrå,ogaldriskulledetvelhellerannleisbli,samorHerdisogikkjeskulleho velhjelpatilmednoko,ikkjeslikmoravelalltidsnakkastygtomhenneogkjeftapåhenne, hovardenvondeogsysterOlinevardengode, hovardensvarteogsysterOlinevardenkvite ogAlidastrekkjerpåsegderpåsengaogkorleis skalvelaltnogå,kvarskaldeigjeraavseg,ho kanjofødakvatidsomhelst,velvardetikkje sprekeplassendeihaddederiNaustet,menein stadåbudetvardetognoskulledeiikkjeeingongderfålovåveraognohaddedeivelingen stadågjeraavseg,ogmidel,neideihaddejoså godtsomingenting,nokresetlanehaddehojo, ognokrefåhaddevelAsleòg,menlite,detvar det,sågodtsomingenting,mengreiasegdet skulledeinok,detvarhosikkerpå,deikomtil

åklaraseg,menberreAslenosnartkunnekoma attende,fordetdermedbåten,neidetmåtteho ikkjetenkjapå,detfekkvelverasomdetvera villeogAlidahøyrermorHerdisseiaathoer likesåsvartogstyggsomfaren,oglikelat,alltid sluntrarhovelunna,seiermorHerdis,korleis skaldetvelgåmedhenne,godterdetiallehøve atdetersysterOlinesomskaltaovergarden,for dethaddeikkjeAlidavoreskikkatil,dåhadde detvortestellpådet,høyrerhomorHerdisseia ogsåhøyrerhosysterOlineseiaatdeterbradet erhosomskaltaovergarden,denfinegarden deiharderiBrotet,seiersysterOlineogAlida høyrermorHerdisseiaatkvaskaldetvelbliav Alida,neiikkjeveitvelhoogAlidaseieratho ikkjeskalbryseg,hobryrsegikkjelikevelogså gårAlidautoghogårborttilKnausenderho ogAsleharfåttforvaneåtreffakvarandreog dånonærmarsegserhoAslesitjaderoghan serbleikogforkomenutoghoseratdeisvarte augohanservåteoghoveitatnokoharskjedd ogsåserAslemothenneoghanseieratmor SiljaerdaudognoerdetberreAlidahanharatt oghanleggsegnedpåryggogAlidagårbort ogleggsegnedattmedhanoghantekarmane

sinerundthenneoghanheldhenneinntilseg ogsåseierhanatidagtidlegfannhanmorSilja daud,holågderisengaogdeistoreblåeaugo hennarfylteheileandletethennar,seierhanog hanheldAlidainntilsegogsåforsvinndeiinni kvarandreogberrevindeninokretrekansvakt høyrastogdeierborteogdeiskjemmestogdei drepogdeisnakkarogtenkjerikkjelengerogså liggdeiderpåKnausenogdeiskjemmestogdei setsegoppogsåsitdeiderpåKnausenogserut mothavet

TenkågjeranokosliktdendagenmorSilja erdaud,seierAsle

Ja,seierAlida

ogAsleogAlidadeireisersegogsåstårdei derogordnarkledasineogsåstårdeiderogser motøyanevestihavet,motStoresteinen

DutenkjerpåfarSigvald,seierAlida

Ja,seierAsle

oghanlyfterhandasioppivêretogstårder oghelddenmotvinden

Menduharmeg,seierAlida

Ogduharmeg,seierAsle

ogsåbyrjarAsleåveiftahandasiattogfram oghansomvinkar

Duvinkartilforeldradine,seierAlida

Ja,seierAsle

Dumerkardeivelduòg,seierhan

Jaatdeierher,seierhan

Deierherbeggeno,seierhan

ogsåsenkarAslehandaoghantekhenne bortpåAlidaoghanstrykoverkjakenhennar ogsåtekhansihandihennarhandogsåstårdei derslik

Mentenk,seierAlida

Ja,seierAsle

Mentenkom,seierAlida ogholeggdenandrehandasiovermagensin

Jatenkpådet,seierAsle

ogsåsmilerdeitilkvarandreogsåbyrjardei, handihand,ågånedoverBrotetogsåserAlida atAslestårpågolvetderpåkvistenoghanervåt ihåretogdetersomsmerteiandletethansog hansertrøyttogforkomenut

Kvarharduvore,seierAlida

Neiikkjenoko,seierAsle

Menduersåvåtogkald,seierho oghoseieratAslenomåkomaogleggjaseg oghanberrestårder

Menikkjeståderberre,seierho

oghanberrestårder,rettoppogned

Kvaerdet,seierho

oghanseieratnomådeidra,båtenerklar

Menvilduikkjesovalitt,seierAlida

Viskullehadrege,seierhan

Berrelitt,dumåvelkviladeglitt,seierho

Ikkjemykje,berrelitt,seierho

Duertrøytt,seierAsle

Ja,seierAlida

Dusov,seierhan

Egtrurdet,seierho

oghanblirståandederpågolvet,derunder detskråetaket

Menkomdå,seierho

oghorekkjerarmanesineutmothan

Vimåsnartdra,seierhan

Menkvar,seierho

TilBjørgvin,seierhan

Menkorleis,seierho

Viseglar,seierhan

Dåmåvihabåt,seierho

Egharordnamedbåt,seierAsle

Berrekvilalitttilfyrst,seierho

Littdå,seierhan

Såfårkledaturkalittòg,seierhan

ogAslekleravsegogspreierkledasineutover golvetogAlidabreierkvitelentilsidesogAsle kjemoppisengatilhenneoghanleggseginntil henneoghokjennerkorkaldogvåthanerog hospøromdetgjekkgodtoghanseieratjo,jo detgjordedetjooghanspøromhoharsoveog hoseierathotrurdetoghanseieratnokandei kvilaeilitastundogsåmådeitamedsegmat, såmykjedeiberrekan,ogkanskjenokresetlar òg,omdetgåråfinnadetnokonstad,ogsåmå deigåibåtenogseglaavgardeførdetblirlyst ogmorgonoghoseieratja,deifårgjeradetslik hanmeinererbest,seierhoogsåliggdeider oghoserAslesitjadermedfelaoghostårder oglyttaroghohøyrersongenfråsieigafortid, oghohøyrersongenfråsieigaframtid,ogho høyrerfarAslaksyngja,oghoveitatalterbestemtogslikskaldetveraogholegghandaover magensinogbarnetsparkartiloghotekhanda tilAsleogleggdenovermagenogungensparkarendåeingongogsåhøyrerhoAsleseiaat nei,deibørdranomedandetermørkt,deter nokdetbeste,seierhan,oghanersåtrøytt,seier han,atvisshannosovnarkanhansovadjuptog lenge,mendetkanhanjoikkje,deimåoppog

komasegibåten,seierAsleoghansetsegoppi senga

Kanviikkjeberreliggjalitttil,seierAlida

Ligglitttildudå,seierAsle oghangårutpågolvetogAlidaspøromho skalkveikjalysetoghanseieratdettrengstikkje oghanbyrjaråklepåsegogAlidaspøromkleda hanserturre,nei,seierhan,turreerdeiikkje, menikkjesåvåteheller,seierhanoghanklerpå segogAlidasetsegoppisenga

NoskalvitilBjørgvin,seierhan

ViskalbuiBjørgvin,seierAlida Ja,jadetskalvi,seierAsle

ogAlidagårutpågolvetoghokveikjerlyset ognofyrstkanhosjåkorvillogjagaAsleserut oghobyrjaråklepåseg

Menkvarskalvibu,seierho

Vimåfinnaosshuseinstad,seierhan

Detmåvelgå,seierhan

DetersåmangehusiBjørgvin,deterså mykjeavaltder,sådetskalnokgå,seierhan

Vissdetikkjeerromtilossieitavallehusa deriBjørgvin,jasåveitikkjeeg,seierAsle

oghantekbeggebyltaneoglyfterdeiopppå skuldraoghantekfeleskrinetinevenogAlida

teklysetogsåopnarhodøraoghogårførehan utogsågårhosakte,ogstille,nedtrappaoghan gårstillenedtrappaetterhenne

Egtekmedlittmat,seierAlida Godtdet,seierAsle

Egventaruteitunet,eg,seierhan

ogAslegårutigangenogAlidagårinnpå spiskammersetoghofinnframtonettogho leggspekematogflatbrødogsmørinettaogho gårutigangenoghoopnardøraoghoserAsle ståderuteitunetoghorekkjernettamothan oghankjemogtekimot

Menkvavilmordiseia,seierhan

Hokanseiakvahovil,seierAlida Jamen,seierhan

ogAlidagårinnattigangenoginnpåkjøkenetogvisstveitvelhokvarmoraharsetlanesine gøymde,deterøvstoppeiskåpet,ieitskrinder, ogAlidafinnsegeinkrakkoghosetdenbortåt skåpetogsåklivhoopppåkrakkenoghoopnar skåpetogder,bakderfårhotakiskrinetogho fårlirkadetframoghoopnarskrinetoghofår takideisetlanesomdereroghoskubbarskrinetinnattiskåpetogholètattdøratilskåpet ogsåstårhoderpåkrakkenmedsetlaneihanda

ogsåopnardøratilstovasegoghoserandletet tilmorHerdisiskinetfrålysetmoraheldframforseg

Kvagjerdupå,seiermorHerdis ogAlidastårderogsågårhonedfråkrakken

Kvaerdetduharderihanda,seiermor

Herdis

Neidu,seierho

Neiduerikkjetilåtru,seierho

Erdetsålangtmeddegkome,dustel, seierho

Egskaltadeg,eg,seierho

Dustelfrådieigamor,seierho

Atdetermogeleg,seierho

Duvartnettsomfardin,du,seierho

Pakksomhan,seierho

Ogeitludderdeterdu,seierho

Sjåpådeg,seierho

Gjemegsetlane,seierho

Gjemegsetlanemeddetsame,seierho

Dudihore,seiermorHerdis ogsåtekhotakihandatilAlida

Sleppmeg,seierAlida

Slepp,seiermorHerdis

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Trilogien - Jon Fosse by Det Norske Samlaget - Issuu