«Ethøydepunktinyerenorskromanlitteratur»
«Enkjærlighetshistoriesomspenneroveralleogingentider.»
Grunngjevinga,Nordiskrådslitteraturpris2015
«Denvilbliståendeivårlitteraturhistorie.»
AndreasWiese,Dagbladet
«Halleluja!»
MayGretheLerum,VG
«LitterærtsetterJonFosseitoppklasseher.»
KnutHoem,Kulturnytt
«IngenskildrerdenskjørekjærlighetensomFosse.»
EskilSkjeldal,VårtLand
«VarmenFosseharforsinehardtprøvede,heltalminnelige mennesker,girualminneligfinlitteratur.»
TerjeEidsvåg,Adresseavisen
«Detärenlikagrymsomfinstämdkärlekssagamedbibliska återklanger.»
AndersOlsson,leiarinobelkomiteeniSvenskaAkademienom Trilogien
«Nobelprisetilitteraturår2023tilldelasdennorskaförfattarenJonFosse,‘förhansnyskapandedramatikochprosasom gerröståtdetosägbara’.»
GrunngjevingatilSvenskaAkademien
«JonFosseäringensvårförfattare.Hananvänderdeenklaste ordochskriveromerfarenhetersomviallaharenrelationtill: separation,dödochsårbarkärlek.»
«Detfinnsendjupvärmeochnaivblottställdhetihansavskaladebilderavmänskligerfarenhet.»
AndersOlsson,leiarinobelkomiteeniSvenskaAkademien
JonFosse (f.1959)vertreknasomeinavvårtidsviktigaste forfattarar.Handebutertemedromanen Raudt,svart i 1983.Sidandengongharhanskriveromanar,lyrikk, dramatikk,barnebøkerogessay.Tekstanehanseromsette tilkringsekstispråk,ogskodespelaersetteoppoverheile verda.Fosseharogsåeinstorproduksjonsomomsetjarog attdiktar.Hanharfåtteirekkjeprisaribådeinn-ogutland. Sidan2011harhanbuddiGrotten,statensæresbustadfor kunstnarar.
10.desember2023fekkJonFosseNobelslitteraturpris.
andreprosabøkeravjonfosse
Raudt,svart.Roman1983,2023
Stengdgitar.Roman1985,1993,2021,2023
Blod.Steinener.Forteljing1987,2024
Naustet.Roman1989,1991,1998,2001,2016,2023
Flaskesamlaren.Roman1991,2024
Blyogvatn.Roman1992,2003,2024
Toforteljingar.1993,2023
Prosafråeinoppvekst.Kortprosa1994,2023
MelancholiaI.Roman1995
MelancholiaII.Roman1996
MelancholiaI–II. Roman1997,1999,2016,2023,2026
Eldrekortareprosa.1998
Morgonogkveld.Roman2000,2001,2016,2023,2026
DeterAles.Roman2004,2005,2016,2023
Andvake.Forteljing2007,2008
Kortareprosa.2011
Olavsdraumar.Forteljing2012,2013
Kveldsvævd.Forteljing2014
Trilogien.Andvake.Olavsdraumar.Kveldsvævd.Roman2014, 2015,2023(pocket),2023(ib.)
Levandestein.Kortareprosa2015,2024
Detandrenamnet.SeptologienI–II.Roman2019,2020
Egereinannan.SeptologienIII–V.Roman2020,2021
Eitnyttnamn. SeptologienVI–VII.Roman2021,2022
Septologien.Roman2022,2026
Kvitleik.Forteljing2023,2024
Vaim. Roman2025,2026
VaimHotell. Roman2026
JonFosseharogsåskriveskodespel,dikt,essay,barnebøkerog omsettskjønnlitteratur. Sjåwww.samlaget.no
ANDVAKE
AsleogAlidagjekkkringomiBjørgvins gater,overskuldrabarAsletobyltarmed altdetdeiåtteoginevenbarhanfeleskrinet medfelahanhaddeervtetterfarSigvald,og Alidabarpåtonettmedmat,ognohaddedei gåttkringomiBjørgvinsgaterifleiretimarog prøvdåfinnaseghusvære,mendetvarsom umogelegåfåleigdseghusnokonstad,nei,dei sa,vihardiverreikkjenokoåleigaut,nei,dei sa,detvihartilutleigeeraltutleigd,sliktsadei ogsåmåtteAsleogAlidahaldaframmedågå kringomigateneogbankapådørerogspørja omdeiikkjekunnefåleigasegromderihuset, menikkjeinokonavhusavardetromåfåleiga, såkvarskulledeivelgjeraavseg,kvarkunnedei velfinnalyforkuldenogmørkretnoseinhaustes,einkvanstadenmåttedeivelkunnafåleiga segrom,ogdetvardåendågodtdetikkjereg-
ner,mensnartbyrjadetvelåregnaòg,ogdei kunneikkjeberrebligåandeslik,ogkviforville ingenhysadei,kunnedetkanskjeverafordialle godtkunnesjåatAlidasnartskulleføda,det kunnejoskjekvadagsomhelst,slikhosågut, ellervardetfordideiikkjevarvigdeogdimed ikkjevarforskikkelegeektefolk,ogforskikkelegefolk,årekna,menkunnevelnokonsjå detpådei,neidetgjekkvelikkje,ellerkanskje vardetmogeleglikevel,fornokomåttedetvera somgjordeatingenvillegjedeihus,ogdetvar joikkjefordiAsleogAlidaikkjevillegiftaseg atdeiikkjealthaddefåttprestehandapåseg, korleiskunnedeivelhatttidoghøvetildet, ikkjemeirenngodtogvelsyttenårgamlevar dei,såsjølvsagthaddedeiikkjedetsomkravdestforåhaldabryllaup,mensåsnartdeidet hadde,skulledeigiftastpåskikkelegvismed prestogkjøkemeisterogbryllaupsfestogspelemannogaltsomtilhøyrde,mentilsålengefekk detvera,detfekkverasomdetvarogdetvar joeigentleggodtsomdetvar,menkviforville ingenhysadei,kvavargalemeddei,kanskje kunnedethjelpavissdeitenkteatdeivarvigde folkogmannogkone,foromdeidettenkte
vartdetsikkertvanskelegareforandreåmerka pådeiatdeigjekkrundtilivetsomsyndararog nohaddedeibankapåmangedørerogingen deihaddespurtomdeikunnegjedeihushadde viljahysadeiogdeikanikkjeberregåvidare slik,detervedåkveldast,deterseinhaustes,det ermørkt,deterkaldtogsnartbyrjardetvelå regnaòg
Egersåtrøytt,seierAlida ogdeistansarogAslesermotAlidaog hanveitikkjekvahankanseiatiltrøyst,for altmangegongerhaddedeitrøystasegmed åsnakkaomdetkomandebarnet,vartdetei jente,ellereingut,detsnakkadeiom,ogAlida meinteatjentervargreiareåhamedågjera, oghanmeintedetmotsette,atgutarvarlettaståverasamanmed,menvartdetgut,vart detjente,gladeogtakksameskulledeisamekva veraforbarnetdeiomikkjesåaltforlengeskulle bliforeldretil,detsadeiogtrøystasegmedå tenkjapåbarnetsomomikkjesålengeskullebli fødd.AsleogAlidagjekkderiBjørgvinsgater. Ogtilnohaddedeiveleigentlegikkjetekedet såtungt,detteatingenvillehysadei,tilsist ordnadetsegnok,snartvardetnokeinkvan
somhaddeeitliteromåleigaut,derdeikunne bueitid,detmåttejoordnaseg,fordetvarjoså mangehusiBjørgvin,småhusogstorehus,og ikkjesompåDylgja,derdetberrevarnokregardarogsånokresmåstrandsitjarhus,ho,Alida, vardottertilmorHerdisiBrotet,deisa,ogkom fråeitlitebrukpåDylgja,dervarhooppvaksen samanmedmorHerdisogsysterOline,etterat farAslakvartborteogaldrikomattdåAlida vartreogsysterOlinefemår,ogikkjehadde velAlidaeingongnokominneomfaren,berre avrøystahans,forennokunnehohøyrarøystahansforseg,denstorekjenslasomirøysta hansvar,detklåreskarpeogbreielaget,men detvarvelògalthohaddeattetterfarAslak, foringentingkunnehovelminnastomkorleis hansågut,ogikkjenokoannamintesthoheller,berrerøystahansnårhansong,detvaraltho haddeattavfarAslak.Oghan,Asle,varoppvaksenieitnaustpåDylgjaderdetvarinnreidd someitlitehusværepålemmen,dervokshan oppsamanmedmorSiljaogfarSigvald,heilttil farSigvaldeindagdåhauststormenkombrått påvartbortepåhavet,hanfiskautanforøyane vestihavetogbåtensokkderutomøyane,utom
Storesteinen.OgsåvardåmorSiljaogAsleatt deriNaustet.MenikkjelengeetteratfarSigvaldvartborte,tokmorSiljatilåsjukna,ho varttynnareogtynnare,hovartsåtynnatdet varsområdåsjåigjennomandletethennarog innpåberrebeina,deistoreblåeaugohennar vartsomstørreogstørreogfyltetilsistmesta heileandletet,sliksågdetutforAsle,ogdet langebrunehårethennarvarttynnareennfør, ogmeirpistrut,også,dåhoikkjestodoppein morgon,fannAslehennedaudisenga.Mor Siljalågdermeddeistoreblåeaugosineopneog sågtilsides,motderfarSigvaldskullehalege. Detlangetynnebrunehårethennardektetil detmesteavandletethennar.MorSiljalågder ogvardaud.Dettevarforveleittårsidan,då Aslevarpålagsekstenår.Ogdåvardeteinaste hanhaddeilivetsegsjølvogdeifåtingader iNaustet,ogsåfelaetterfarSigvald.Aslevar åleine,mottensåleine,haddedetikkjevorefor Alida.AlthantenktepådåhansågmorSiljaliggjadersåendelaustdaudogbortkomen,detvar Alida.Detsvartelangehårethennar,deisvarte augohennar.Altvedhenne.HanhaddeAlida. NovarAlidadeteinastesomvarattforhan.
Detvardeteinastehantenkte.Asletokhanda siborttildenkaldekvitekjakentilmorSiljaog straukoverkinnethennar.Nohaddehaneinast Alidaatt.Dettenktehan.Ogsåhaddehanfela. Dettenktehanòg.ForfarSigvaldhaddeikkje berrefiskarvore,hanhaddeògvoreeindugande spelemann,ogikvarteinastebryllaupetiheile ytreSygnavardethansomspelte,slikvardet imangedeiåra,ogskulledetdansvera,ein sommarkvelden,vardetfarSigvaldsomspelte. HanhaddedåògisitidkomeaustanfråtilDylgjaforåspelaibryllaupettilbondenpåLeite, ogslikvardetathanogmorSiljahaddetrefst, hovartenestetausderogserverteibryllaupet, ogfarSigvaldspelte.SliktreftestfarSigvaldog morSilja.OgmorSiljavartmedbarn.Ogho føddeAsle.Ogforåforsørgjasegogdeisine tokfarSigvaldseghyrehjåeinfiskarutiøyane ihavet,fiskarenbuddepåStoresteinen,ogsom delavlønaskullehanogSiljafåbuieitnaust fiskarenåttederpåDylgja.Slikvartspelemannen farSigvaldfiskaròg,busettiNaustetpåDylgja.Slikvardet.Slikgjekkdet.Ognovarbåde farSigvaldogmorSiljaborte.Foralltidborte. OgnogjekkAsleogAlidakringomderiBjørg-
vinsgater,ogaltdeiåttebarAsleitobyltar overskuldra,ogsåhaddehanfeleskrinetogfela etterfarSigvaldmedseg.Detvarmørkt,ogdet varkaldt.OgnohaddeAlidaogAslebankapå mangedørerogspurtetterhusogberrefåtttil svaratdetikkjegjekk,deihaddeikkjenokoå leigaut,detrommetdeihaddeåleigautvaralt utleigd,neideileigdeikkjeut,dettrongstikkje, slikthaddedeifåtttilsvar,ogAsleogAlidagår, deistansar,deisermoteithus,kanskjekanvel derverahusværeåleiga,menskulledeivågaseg tilåbankaogsåpådendøra,deifekkvelberre endåeingongneitilsvar,samekva,mendei kunnedåikkjeberregåkringomigateneslik heller,sådeimåttevelvågasegtilåbankapåog spørjaomdervarromåfåleiga,sjølvsagt,men korkjeAsleellerAlidavarmotapånokeingong åskullaleggjaframærendetsittogsånokein gongåfåhøyraatnei,detgjekknokikkje,det varfulltnoksomdetvar,sliktnoko,ogkanskje gjordedeifeildådeitokaltdetdeiåttemed segogseglainntilBjørgvin,menkvaskulledei velelleshagjort,skulledeihavortebuandeder ihusettilmorHerdisiBrotet,endåhoikkje ynskteåhadeibuandeder,forhaddedetvore
nokaframtididet,oghaddedeiberrefåtthalda frammedåbuiNaustet,såhaddedeinokvorte buandeder,meneindagsågAsleateinkvan, omlagpåhansalder,komseglandemotNaustetogfirdesegloglatilifjøranedanforNaustet ogfortøyddederogsåbyrjahanågåoppmot Naustetogettereistundhøyrdestbankingpå lukaogdåAslehaddeopnaogdåkarenoppvar komenoghaddekremtaferdigsahanatdetvar hansomnoåtteNaustet,noetteratfarenkom bortpåsjøensamanmedfartilAsle,ognotrong hanNaustetsjølvogdåkunnesjølvsagtikkje AsleogAlidabuder,sådeifekkpakkasaman detsomdeiravarogfinnasegeinannanstadå bu,slikvardet,sahanogsågjekkhanogsette segnedpåsengaattmedAlidasomsatdermed denstoremagensinoghoreistesegoggjekk borttilAsleogsålakarensegnedpåsengaog strektesegutoghansaathanvartrøyttogno villehankvilalitt,sahanogAslesågpåAlidaog sågjekkdeiborttillukaoglyftedenopp.Og sågjekkdeinedtrappaogutogdeivartståande derutanforNaustet.Alidameddenstoretunge magensin,ogAsle
Noharviingenstadåbu,saAlida
ogAslesvardeikkje
Mendeterjohansnaust,sådetervelikkje nokoågjerameddet,saAsle
Viharingenstadåbu,saAlida
Deterjoseinhaustes,determørktogkaldt, ogvimåjobueinstad,saho
ogsåvartdeiståandederutanåseianoko
Ogegskaljosnartføda,egkanfødakvadag somhelst,seierho
Ja,seierAsle
Ogviharingenstadågjeraavoss,seierho ogsåsettehosegnedpåbenkeninaustveggen,denfarSigvaldhaddebygt
Egskullehadrepehan,seierAsle
Ikkjeseiaslikt,seierAlida
ogsågårAslebortogsetsegnedattmedAlida derpåbenken
Egslårhanihel,seierAsle
Neinei,seierAlida
Deterberreslik,deternokonsomeig,og nokonsomikkjeeig,seierho
Ogdeisomeigbestemmeroverdei,oss,som ikkjeeig,seierho
Detervelslik,seierAsle
Ogslikmådetvera,seierAlida
Detmåveldet,seierAsle
ogAlidaogAsleblirsitjandederpåbenken utanåseianokoogettereitidkjemhansom eigNaustetutoghanseieratnofårdeipakka samandetsomdeiraer,fornoerdethansom
burderiNaustet,seierhan,oghanvilikkje hadeider,iallefallikkjeAsle,seierhan,men Alida,derimot,hokanvelalltidsfåbuder,slik honoserut,seierhan,omeitpartimarerhan attendeogdåmådei,iallefallAsle,verauteog borte,seierhanogsågårhannedtilbåtensin ogmedanhanløyserfortøyingaseierhanathan somsnarastskalbortomtilhandelsmannenog nårhankjemattendemåNaustetveratømtog klart,inattskalhansovader,jaogsåkanskje Alidadå,omhodetvil,seierhanoghanskubbarifråogheiserseglogsåsigbåtenhansnordetterlangsmedlandet
Egkanpakka,eg,seierAsle
Egkanhjelpadeg,seierAlida
NeigåberreheimiBrotetdu,gåheimtilmor
Herdisdu,seierAsle
Inattfårvivelkanskjesovader,seierhan
Kanskje,seierAlida
oghoreisersegogAsleserhennegåbort-
overifjøra,deiganskestuttebeinahennar,den rundehofta,detlangesvartetjukkehårethennarsombølgjarnedoverryggenogAslesitder ogseretterAlidaoghosnursegogsermothan ogsålyfterhoarmensinogvinkartilhanog såbyrjarhoågåoppoverBrotetogsågårAsle inniNaustetoghanpakkaraltdetsomderer itobyltarogsågårhanutoghangårbortover ifjøramedtobyltaroverskuldraogfeleskrinet inevenogutpåsjøenserhanathansomeig NaustetkjemseglandeibåtensinogAslegår oppoverBrotetogalthaneigberhanitobyltar overskuldra,bortsettfråfelaogfeleskrinet,som hanheldideneinenevenogdåhanereitstykke komen,serhanAlidakomagåandeimothanog hoseieratderhjåmorHerdisderkandeiikkje bu,formorHerdishaddevelaldrilikthenne,si eigadotter,nokostørre,alltidhaddehovellikt systerOlinesåmykjebetre,ogaldrihaddeho velskjønakvifordetvarslik,såhovilikkjegå dit,ikkjeno,magenhennarerjosåstorvorten ogalt,seierhoogAsleseieratdeterseintpå dag,ogsnartblirdetmørkt,ogomnattaerdet kaldt,noseinhaustes,ogdetkangodthendaat detbyrjaråregnaòg,sådeimåvelberrebøya
segogspørjaomdeiikkjekanfåbueitidihuset derhjåmorHerdisiBrotet,seierhanogAlida seieratvissdeidetmå,såfårhanspørjaomdet, hogjerdetikkje,dåsøvhohellerkvardetså skalvera,seierhoogAsleseieratmåhanspørja, såskalhanspørjaogdådeierframmeoginni gangenkomneseierAslesomsanterathansom eigNaustetnosjølvvilbuder,sådeiharikkje nokonstadågjeraavseg,menkunnedetvelgå atdeieistundfekkbuherihusettilmorHerdis,seierAsleogmorHerdisseieratnei,erdet slikfatt,jaisåfallkanhovelikkjeannagjera ennålatadeibuher,menberreeitid,seierho ogsåseierhoatdeifårkomadåogsågårmor HerdisopptrappaogsågårAsleogAlidaetter ogsågårmorHerdisinnpåkvistenogsåseier hoatdeikanfåbuhereitid,menikkjesålenge ogsåsnurhooggårnedogAslesetfråsegbyltanemedaltdetdeieigpågolvetogfeleskrinetsethanbortihjørnetogAlidaseieratmor Herdisvelaldriharlikthenne,aldri,hohadde aldridetgjort,ogaldrihaddehovelheiltforståttkviforhoikkjeliktehenneogmorHerdis liktenokhellerikkjeAslenokosærleg,homisliktehan,rettogslett,omsantskalseiast,slik
varnokdetognårsåAlidavarmedbarn,ogho ogAsleikkjevargiftefolk,jasåkunnevelikkje morHerdishaskammabuandeihusetsitt,det varnokdethotenkte,morHerdis,sjølvom hoikkjesadet,saAlida,såher,herkunnedei berreverainatt,berreeieinastenatt,saAlida ogAslesaatdå,jahanvissteikkjeannarådenn atdeinårdetslikvaraltimorgonfekktaseg inntilBjørgvin,fordermåttedetvelfinnasthus tildei,eingonghaddehanvoreder,iBjørgvin,sahan,samanmedfarSigvaldhaddeAsle voreder,oghanmintestsågodtkorleisdetder var,gatene,husa,allefolka,lydaneogluktene, alleforretningane,alletingaiforretningane,alt samanvarsåtydelegiminnethans,sahanogdå Alidaspurdeomkorleisdeivelskullekomaseg tilBjørgvin,såsaAsleatdeifekkfinnasegein båtogsåsegladit
Finnaosseinbåt,saAlida Ja,saAsle
Kvabåt,seierAlida
DetliggeinbåtfortøyddframomNaustet,sa Asle
Mendenbåten,saAlida ogsåsåghoAslereisasegoggåutogAlidala
segnedpåsengaderpåkvistenogsåstrekteho segutogholétattaugooghoersåtrøyttogså trøyttogsåserhofarSigvaldsitjadermedfela sioghantekframeiflaskeogteksegeingod støytogsåserhoAsleståder,deisvarteaugo, detsvartehåret,ogdetsøkkihenne,forderstod han,derstodjogutenhennarogsåserhofar SigvaldvinkapåAsleoghangårborttilfaren ogsåserhoAslesitjaderogleggjafelaunder hakaogsåbyrjarhanåspelaogmedsameseig detihenneoghovartlyftoppoghosteigog steigogispelethanshøyrdehofarAslaksyngjaoghohøyrersitteigelivogsieigaframtidoghoveitdethoveitogsåerhotilstades derideneigneframtidaogalteropeogalter vanskelegmensongendenerderogdetervel dennesongendeikallarforkjærleikogsåerho berretilstadesderispeletoghovilikkjefinnast tilnokonannanstadogsåkjemmorHerdisog hospørkvahogjerpå,skulleikkjehoforlenge sidanhagåttmedvatntilkyrne,skullehoikkje hamokasnøen,kvatruddeho,truddehovel atmorHerdisaltskullegjera,stellahuset,stella dyra,lagamat,vardetikkjevanskelegnokfor deiåfågjortdetsomgjerastskulleomikkjeho
alltid,støttogalltid,skullesluntraunna,neidet gjekkikkje,homåttetasegsaman,hokunnesjå littpåsysterOline,påkorleishohjelptetilog støttgjordesågodthokunne,attosystrervelså ulikekunnevera,bådeiutsjånadogelles,atdet kunneslikgåtil,mendeneineliknapåfaren, denandrepåmora,deneinelyssommora,den andremørksomfaren,slikvarjodet,sliktvar ikkjetilåkomaifrå,ogaldriskulledetvelhellerannleisbli,samorHerdisogikkjeskulleho velhjelpatilmednoko,ikkjeslikmoravelalltidsnakkastygtomhenneogkjeftapåhenne, hovardenvondeogsysterOlinevardengode, hovardensvarteogsysterOlinevardenkvite ogAlidastrekkjerpåsegderpåsengaogkorleis skalvelaltnogå,kvarskaldeigjeraavseg,ho kanjofødakvatidsomhelst,velvardetikkje sprekeplassendeihaddederiNaustet,menein stadåbudetvardetognoskulledeiikkjeeingongderfålovåveraognohaddedeivelingen stadågjeraavseg,ogmidel,neideihaddejoså godtsomingenting,nokresetlanehaddehojo, ognokrefåhaddevelAsleòg,menlite,detvar det,sågodtsomingenting,mengreiasegdet skulledeinok,detvarhosikkerpå,deikomtil
åklaraseg,menberreAslenosnartkunnekoma attende,fordetdermedbåten,neidetmåtteho ikkjetenkjapå,detfekkvelverasomdetvera villeogAlidahøyrermorHerdisseiaathoer likesåsvartogstyggsomfaren,oglikelat,alltid sluntrarhovelunna,seiermorHerdis,korleis skaldetvelgåmedhenne,godterdetiallehøve atdetersysterOlinesomskaltaovergarden,for dethaddeikkjeAlidavoreskikkatil,dåhadde detvortestellpådet,høyrerhomorHerdisseia ogsåhøyrerhosysterOlineseiaatdeterbradet erhosomskaltaovergarden,denfinegarden deiharderiBrotet,seiersysterOlineogAlida høyrermorHerdisseiaatkvaskaldetvelbliav Alida,neiikkjeveitvelhoogAlidaseieratho ikkjeskalbryseg,hobryrsegikkjelikevelogså gårAlidautoghogårborttilKnausenderho ogAsleharfåttforvaneåtreffakvarandreog dånonærmarsegserhoAslesitjaderoghan serbleikogforkomenutoghoseratdeisvarte augohanservåteoghoveitatnokoharskjedd ogsåserAslemothenneoghanseieratmor SiljaerdaudognoerdetberreAlidahanharatt oghanleggsegnedpåryggogAlidagårbort ogleggsegnedattmedhanoghantekarmane
sinerundthenneoghanheldhenneinntilseg ogsåseierhanatidagtidlegfannhanmorSilja daud,holågderisengaogdeistoreblåeaugo hennarfylteheileandletethennar,seierhanog hanheldAlidainntilsegogsåforsvinndeiinni kvarandreogberrevindeninokretrekansvakt høyrastogdeierborteogdeiskjemmestogdei drepogdeisnakkarogtenkjerikkjelengerogså liggdeiderpåKnausenogdeiskjemmestogdei setsegoppogsåsitdeiderpåKnausenogserut mothavet
TenkågjeranokosliktdendagenmorSilja erdaud,seierAsle
Ja,seierAlida
ogAsleogAlidadeireisersegogsåstårdei derogordnarkledasineogsåstårdeiderogser motøyanevestihavet,motStoresteinen
DutenkjerpåfarSigvald,seierAlida
Ja,seierAsle
oghanlyfterhandasioppivêretogstårder oghelddenmotvinden
Menduharmeg,seierAlida
Ogduharmeg,seierAsle
ogsåbyrjarAsleåveiftahandasiattogfram oghansomvinkar
Duvinkartilforeldradine,seierAlida
Ja,seierAsle
Dumerkardeivelduòg,seierhan
Jaatdeierher,seierhan
Deierherbeggeno,seierhan
ogsåsenkarAslehandaoghantekhenne bortpåAlidaoghanstrykoverkjakenhennar ogsåtekhansihandihennarhandogsåstårdei derslik
Mentenk,seierAlida
Ja,seierAsle
Mentenkom,seierAlida ogholeggdenandrehandasiovermagensin
Jatenkpådet,seierAsle
ogsåsmilerdeitilkvarandreogsåbyrjardei, handihand,ågånedoverBrotetogsåserAlida atAslestårpågolvetderpåkvistenoghanervåt ihåretogdetersomsmerteiandletethansog hansertrøyttogforkomenut
Kvarharduvore,seierAlida
Neiikkjenoko,seierAsle
Menduersåvåtogkald,seierho oghoseieratAslenomåkomaogleggjaseg oghanberrestårder
Menikkjeståderberre,seierho
oghanberrestårder,rettoppogned
Kvaerdet,seierho
oghanseieratnomådeidra,båtenerklar
Menvilduikkjesovalitt,seierAlida
Viskullehadrege,seierhan
Berrelitt,dumåvelkviladeglitt,seierho
Ikkjemykje,berrelitt,seierho
Duertrøytt,seierAsle
Ja,seierAlida
Dusov,seierhan
Egtrurdet,seierho
oghanblirståandederpågolvet,derunder detskråetaket
Menkomdå,seierho
oghorekkjerarmanesineutmothan
Vimåsnartdra,seierhan
Menkvar,seierho
TilBjørgvin,seierhan
Menkorleis,seierho
Viseglar,seierhan
Dåmåvihabåt,seierho
Egharordnamedbåt,seierAsle
Berrekvilalitttilfyrst,seierho
Littdå,seierhan
Såfårkledaturkalittòg,seierhan
ogAslekleravsegogspreierkledasineutover golvetogAlidabreierkvitelentilsidesogAsle kjemoppisengatilhenneoghanleggseginntil henneoghokjennerkorkaldogvåthanerog hospøromdetgjekkgodtoghanseieratjo,jo detgjordedetjooghanspøromhoharsoveog hoseierathotrurdetoghanseieratnokandei kvilaeilitastundogsåmådeitamedsegmat, såmykjedeiberrekan,ogkanskjenokresetlar òg,omdetgåråfinnadetnokonstad,ogsåmå deigåibåtenogseglaavgardeførdetblirlyst ogmorgonoghoseieratja,deifårgjeradetslik hanmeinererbest,seierhoogsåliggdeider oghoserAslesitjadermedfelaoghostårder oglyttaroghohøyrersongenfråsieigafortid, oghohøyrersongenfråsieigaframtid,ogho høyrerfarAslaksyngja,oghoveitatalterbestemtogslikskaldetveraogholegghandaover magensinogbarnetsparkartiloghotekhanda tilAsleogleggdenovermagenogungensparkarendåeingongogsåhøyrerhoAsleseiaat nei,deibørdranomedandetermørkt,deter nokdetbeste,seierhan,oghanersåtrøytt,seier han,atvisshannosovnarkanhansovadjuptog lenge,mendetkanhanjoikkje,deimåoppog
komasegibåten,seierAsleoghansetsegoppi senga
Kanviikkjeberreliggjalitttil,seierAlida
Ligglitttildudå,seierAsle oghangårutpågolvetogAlidaspøromho skalkveikjalysetoghanseieratdettrengstikkje oghanbyrjaråklepåsegogAlidaspøromkleda hanserturre,nei,seierhan,turreerdeiikkje, menikkjesåvåteheller,seierhanoghanklerpå segogAlidasetsegoppisenga
NoskalvitilBjørgvin,seierhan
ViskalbuiBjørgvin,seierAlida Ja,jadetskalvi,seierAsle
ogAlidagårutpågolvetoghokveikjerlyset ognofyrstkanhosjåkorvillogjagaAsleserut oghobyrjaråklepåseg
Menkvarskalvibu,seierho
Vimåfinnaosshuseinstad,seierhan
Detmåvelgå,seierhan
DetersåmangehusiBjørgvin,deterså mykjeavaltder,sådetskalnokgå,seierhan
Vissdetikkjeerromtilossieitavallehusa deriBjørgvin,jasåveitikkjeeg,seierAsle
oghantekbeggebyltaneoglyfterdeiopppå skuldraoghantekfeleskrinetinevenogAlida
teklysetogsåopnarhodøraoghogårførehan utogsågårhosakte,ogstille,nedtrappaoghan gårstillenedtrappaetterhenne
Egtekmedlittmat,seierAlida Godtdet,seierAsle
Egventaruteitunet,eg,seierhan
ogAslegårutigangenogAlidagårinnpå spiskammersetoghofinnframtonettogho leggspekematogflatbrødogsmørinettaogho gårutigangenoghoopnardøraoghoserAsle ståderuteitunetoghorekkjernettamothan oghankjemogtekimot
Menkvavilmordiseia,seierhan
Hokanseiakvahovil,seierAlida Jamen,seierhan
ogAlidagårinnattigangenoginnpåkjøkenetogvisstveitvelhokvarmoraharsetlanesine gøymde,deterøvstoppeiskåpet,ieitskrinder, ogAlidafinnsegeinkrakkoghosetdenbortåt skåpetogsåklivhoopppåkrakkenoghoopnar skåpetogder,bakderfårhotakiskrinetogho fårlirkadetframoghoopnarskrinetoghofår takideisetlanesomdereroghoskubbarskrinetinnattiskåpetogholètattdøratilskåpet ogsåstårhoderpåkrakkenmedsetlaneihanda
ogsåopnardøratilstovasegoghoserandletet tilmorHerdisiskinetfrålysetmoraheldframforseg
Kvagjerdupå,seiermorHerdis ogAlidastårderogsågårhonedfråkrakken
Kvaerdetduharderihanda,seiermor
Herdis
Neidu,seierho
Neiduerikkjetilåtru,seierho
Erdetsålangtmeddegkome,dustel, seierho
Egskaltadeg,eg,seierho
Dustelfrådieigamor,seierho
Atdetermogeleg,seierho
Duvartnettsomfardin,du,seierho
Pakksomhan,seierho
Ogeitludderdeterdu,seierho
Sjåpådeg,seierho
Gjemegsetlane,seierho
Gjemegsetlanemeddetsame,seierho
Dudihore,seiermorHerdis ogsåtekhotakihandatilAlida
Sleppmeg,seierAlida
Slepp,seiermorHerdis