Březen 2014

Page 1

Designed by You

Mag březen 2014

designed-by-you.blogspot.com


Ahoj, právě čtete první číslo našeho magazínu o DIY. Co je tenhle magazín zač, kdo ho tvoří, proč vznikl a co je obsahem, se dozvíte v úvodním článku na další dvojstránce. Zároveň bych chtěla zmínit, že něco takového děláme zcela poprvé, proto buďte shovívaví. Avšak vaše připomínky, návrhy a nápady jsou vítány! Tak tedy dost řečí a pusťme se do toho!

Právo na změny a na chyby v sazbě či obsahu vyhrazeno.


2

Úvodní článek Kdo jsme a co děláme

3

Test lepidel na papír Co lepí nejlépe, jak zacházet s tekutým lepidlem Herkules a mnohem více...

7

DIY zástěra Ušijte si vlastní zástěru na vaření

9

Plesová sezóna Speciál tohoto čísla. Skvělé doplňky na každý ples.

16

Styl Vintage Co je to za styl a kde vintage věci sehnat

18

Připravte se na Velikonoce Že je to brzo? Kdepak!


2

Úvod

Co je tenhle magazín zač? Tento magazín vznikl jako jakýsi doplněk k blogu Designed by You (designed-by-you.blogspot.com), což je český blog o DIY a o všem, co s tím souvisí. Pro ty z vás, kteří na tento magazín narazili náhodou, tak DIY je zkratka z angličtiny „Do It Yourself “, česky přeloženo jako „vyrob si sám“. Chceme, aby vycházel pravidelně – každý měsíc. Obsahem bude jak výběr nejzajímavějších článků z blogu, tak i něco navíc. Samozřejmě nevynecháme ani sezónní témata a zajímavosti ze zahraničí.

Kdo ho píše?

Magazín pro vás připravují autorky článků blogu Designed by You. Jsou to vlastně úplně obyčejné holky, které baví všemožné lepení, stříhání, šití, montování a jiné tvoření. Píší články o různých technikách, materiálech, pomůckách pro tvoření, dále také návody, rady a tipy. Samy si techniky zkoušíme a fotíme. Tak vznikají foto-návody, díky kterým lze postupy tvorby snadno pochopit.

Doufáme, že se vám blog i magazín budou líbit a stanete se jeho pravidelnými čtenáři (tedy spíše asi čtenářkami). Budeme rády, když nám zašlete nějakou zpětnou vazbu – co se vám na blogu a magazínu líbí a nelíbí, o čem byste chtěli číst, co vás zajímá… Zásobujte nás svou inspirací!

designed-by-you.blogspot.com


Test: lepidla

Lepidla na papĂ­r

3


4

Test: lepidla

Po otevření mé skříně s výtvarnými potřebami jsem zjistila, že mám doma docela slušnou sbírku lepidel. A proč jich mám tolik? Zkrátka jsem zkoušela nová a nová a postupně jsem zjišťovala, že některá jsou výborná a některá vůbec nedrží. Která to jsou, se dozvíte v tomto malém testu.

Testovaná lepidla: Tekutý Herkules, Herkules v tubě (s houbičkou), Pritt v tubě, Pritt v tyčince modrý, UHU v tyčince, Kores v tyčince, Essetle v tyčince a Faber Castell

Tekutý Herkules Mnoho lidí nemá rádo Herkules (tekutý) z důvodu, že jim vždy zničí papír. Herkules obsahuje v podstatě dost vody, tak jej nesmíte dávat mnoho, jinak se papír nebo karton zvlní. Ačkoli je to neobvyklé, Herkules je mým oblíbeným lepidlem. Pokud se s ním naučíte i vy, tak si jej zaručeně oblíbíte (viz poslední odstavec Můj tip). Herkules má typicky bílou barvu, celkem příjemně voní. Jak jsem již zmínila, jeho nevýhodou je poměrně velký obsah vody, což se projevuje zvlněním papíru nebo dlouhým zasycháním. Po zaschnutí má mléčnou lesklou barvu. Pro uživatele to znamená, že nesmí přetáhnout, nebo jim lepidlo nesmí ukápnout na povrch jejich výtvoru, nepochybně to bude vidět. Nespornou výhodou je, že Herkules vám udrží snad všechno. Občas mám dojem, že přilepit se s ním ke zdi, tak se od ní v životě neodtrhnu. Navíc je po zaschnutí pružný.

Herkules Super Málo kdo ví, že Herkules má svého „bratra“ v tubě, který není tak tekutý. Je o dost hustší a tím rychleji schne a nenavlhčuje tolik papír. Co se mi ale nezamlouvalo, je typická kovová tuba, která mi samozřejmě praskla. Na tubě je nasazena houbička, kterou lze roztírat lepidlo. Ovšem, už vám nikdo neřekne, že jí musíte okamžitě vymýt nebo se z ní stane tvrdá smrsklá houba. Já jsem s ním lepila textil na papír (vhodné na koláže). Lepidlo neprosákne přes textil a navíc perfektně drží i několik let.

Můj tip Jak na Herkules? Především potřebujete tvrdý plochý štětec, kelímek s vodou a hadřík, bez toho to zkrátka nejde. Dále je důležité nanášet malé vrstvy, které se rozetřou. Herkules bych doporučovala k lepení papíru nad gramáž 160 g/m2 nebo na malé plochy (spíše hrany). Já ho používám na slepování hřbetů svazků v papíru (viz článek knihařství) nebo slepování lepenky.


Test: lepidla

Pritt (tuba) Konzistencí je hustší než Herkules. Ovšem po otevření mi samovolně vytékal z plastové tuby, takže jsem nanesla nechtěně mnohem větší množství, než bylo potřeba. Rychle schne a příjemně voní. Po zaschnutí je pružné, ve větším množství má mléčnou nelesklou barvu. Matný vzhled je výhodou při ukápnutí na nechtěné místo výtvoru. Po zaschnutí drží. Na jeho roztírání bych doporučila plochý tvrdý štětec.

Pritt modrý Jak již v názvu vidíme Pritt Blue Glue Stick má modrou barvu. Nejdříve jsem čekala, že se bude chovat jako Kores Chameleon, tedy po zaschnutí zprůhlední. To se ovšem nestalo. Lepidlo má tmavě modrou barvu, což je jeho velká nevýhoda. Pokud k sobě lepíte 2 bílé papíry, modrá barva prosvítá. Dle mého názoru, tento výrobek je vhodný pro děti, které modré lepidlo uchvátí. Smrdí, takže ho pravděpodobně nebudou chtít ochutnat. Navíc se dá vyprat. Všichni víme, že ti malí raubíři si nejraději utírají své zapatlané ruce do bílých triček. Malé dítě neví, kde už lepidlem přejelo a kde ne. Modrá barva mu jasně napoví. Lepidlo nedělá hrudky a rovnoměrně se nanáší. Navíc, poměrně dobře drží.

UHU Tohle lepidlo jsem málem ani nemohla otestovat. Kupodivu dobrá zpráva! Víme, že lepí a to nejen papír, ale i plast. Lepidlo je poměrně měkké, tak se snadno zapatlají okraje a po uzavření se lepidlo stane nedobytnou pevnostní. Navzdory mému očekávání hezky voní. Nevýhodu je, že se nerovnoměrně nanáší.

5


6

Test: lepidla

Kores Jeho výhodou je rovnoměrné nanášení, výborně lepí papír a poměrně rychle schne. Nevýhodou pro někoho může být cena a jeho nevábný zápach. Na druhou stranu na lepidle máte kolonku „Name“, aby si váš spolužák lepidlo nemohl přivlastnit.

Esselte Neznámá značka, člověk by si řekl „nekvalitní lepidlo, které neudrží papír ani pět sekund“. Opak je pravdou. Toto lepidlo (mám tušení, že je z Kauflandu) je na úrovni Koresu. Rovnoměrně a dobře se nanáší, je měkčí a výborně lepí. Stejně jako již výše zmiňovaný Kores, má nepříliš lákavou vůni. Rozhodně bych ho mohla zařadit do cenově příznivé kategorie.

Faber-Castell Faber-Castell dělá i lepidla? Ano, také jsme se divila. Toto lepidlo jsem objevila v Itálii a muselo být mé (hlavně za tu cenu 1,29 € 4 kusy)! Co od tohoto lepidla očekávat, krom toho, že budete vypadat velmi stylově? Lepidlo skvěle plní svůj účel a jeho nanášení je rovnoměrné. Pokud si k němu přičichnete, tak ucítíte zápach chlóru. Tato tyčinka je i po čichové stránce velmi neobvyklá.

Ceny Ceny jsou opravdu rozdílné a myslím si, že stojí za to si zajít do více obchodů a vybrat si tam vaši oblíbenou značku za nejlepší cenu. Rozdíly v cenách jsou občas opravdu neuvěřitelné. Například již několikrát výše zmiňovaný Herkules je výhodnější si koupit v 250g balení (fotografie nahoře).


DIY zástěra

Vzhledem k tomu, že se pomalu blíží Velikonoce a bude se hodně péct, rozhodla jsem se ušít si vlastní zástěru.

Proč jsem se rozhodla ušít si kuchařskou zástěru? Odpověď je v celku jednoduchá. Zkrátka hrozně ráda vařím. Přiznávám, že dost často mám pak džíny od mouky. Také jsem tak trošičku ujetá na kvalitu a design, tak pro mě nepřipadá v úvahu nějaká levná zástěra. Stejně bych za ní nedala víc jak dvě stovky.

Kde se inspirovat?

Nejlepší jsou stránky pinterest.com a images.google. com. Vyhledávejte pod kombinací hesel: apron, diy, vintage, tutorial, aprons made from mens shirts (vyrobená z pánské košile), christmas apron (vánoční zástěry)…

7

Výběr látky Nedávno jsem zavítala do obchodního domu IKEA a zahlédla tam nádhernou silnou růžovo-bílou kostkovanou látku (BERTA RUTA, 169 Kč/m). Dle mého názoru jednobarevná zástěra nevypadá nejlépe. Jakou další barvu tedy zvolit? V poslední době je docela v módě vintage kombinace starorůžové (jako je moje látka) a hnědé (MINNA, 149 Kč/m). • Látka (hlavní) 50 - 60 cm

• Látka na kapsu a zavazování 30 cm

DIY zástěra Látka

„přes prsa“

Střih Nejlepší je si vzít nějakou zástěru, která vám sedí, popřípadě rozměr někde doupravit. Pokud nemáte zástěru, doporučuji vám, podívat se na internet. Já budu postupovat tím nejjednodušším způsobem - použiji starou zástěru.

odstřihnout

podpaží až bok bok až nad kolena

rozměr dle fotky


8

DIY zástěra

Šití (foto návod)

Ohnout a našpendlit okraje zástěry

Ohnout a našpednlit okraj pruhu

Sešít okraje a odšpendlit

4 cm

Překlad rohu

Našití pruhu na líc (zvrchu)

Otočit a přehnout pruh na rub (spodek)

Našít pruh na krk Přehnout a začistit okraje pruhu

Našití postranního pruhu


Plesová sezóna

Speciál: Plesová sezóna P

lesová sezóna sice již začala, ale pokud se na ples teprve chystáte, zaručeně se vám budou hodit následující návody.

Každá z nás chce vypadat na takové společenské události skvěle. A také asi každá se už setkala s problémem, že nemohla sehnat vhodné doplňky k šatům. Ani já nej-

sem výjimkou. Když už mě přestalo bavit shánět doplňky přesně podle mé představy, rozhodla jsem se, že si je prostě vyrobím sama. Výhodou je, že si je můžete udělat podle sebe a hlavně takové nikdo mít nebude! Na následujícíh stránkách se dozvíte, jak vyrobit květinové brože z organzy a perličkové náušnice.

9


10

Plesová sezóna

Květinové brože Lze také vyrobit jako ozdobu do vlasů

Cena

(započítáván je pouze materiál, nikoliv potřebné pomůcky) Organza - 39 Kč/m, šíře 145 cm (Flex-tex)

Brožový můstek (5×35 mm) - 5 ks za 21 Kč (Stoklasa) Filc (plsť) - 15 Kč/ks - arch cca A4 (IC Praha Creative)

Celkem: takováto brož vás vyjde cca na 15 Kč


Plesová sezóna

11

Co budeme potřebovat

Organzy Na ozdobení Dle libosti. Já většinou používám korálky.

Postup

1

Vezměte organzu a vystřihněte z ní přibližně stejně velká kolečka. Nemusí to být přesná kolečka, stačí od ruky. Velikost záleží na požadované velikosti květiny.

Tip: Přeložte organzu a vystřihávejte tak dvě kolečka najednou. Jen je lepší si organzu alespoň na dvou místech něčím přichytit, jinak se vám bude dost rozjíždět.


12

Plesová sezóna

2

Zapalte svíčku. Nyní je potřeba všechna kolečka po obvodu zatavit. Vezměte jedno kolečko a okraj opatrně přibližte k plameni. Nedávejte ho však příliš blízko nebo přímo do plamene, jinak vám chytne. Když vidíte, že se okraje zatahují, pomalu kolečkem otáčejte a zacelte tak celý obvod. To samé udělejte i s ostatními kolečky. Tip: Pokud budete okraje opalovat

více zespoda pod určitým úhlem, kolečko se lehce zakroutí dovnitř a výsledný květ pak bude více uzavřený. Chce to vyzkoušet si to...

3 4

5

Zatavená kolečka poskládejte dle libosti do květu. Pokládejte na sebe různé barvy, tvary a tvořte vrstvy. Všechny lístky by však měly zasahovat do středu. Střed prošijte několika stehy a ozdobte například korálky. Zamaskujete tak stehy.

Odstřihněte kousek plsti (na délku brožového můstku) a přišijte ji k můstku. Plsť s můstkem přišijte ke květině (stačí k několika spodním vrstvám). Lepení příliš nedoporučuji, protože organza je tenká a prosakuje. Výsledek není moc hezký.


Plesová sezóna

Perlové náušnice

Cena

(započítáván je pouze materiál, nikoliv potřebné pomůcky) Afroháčky - 1 ks za 1,5 Kč/balení 20 ks za 24 Kč (IC Praha Creative) Náušnicové zarážky - 1 ks za 0,5 Kč (IC Praha Creative)

Ketlovací nýty - balení 20 ks za 6 Kč (IC Praha Creative)

Ketlovací jehly - balení 20 ks za 6 Kč (IC Praha Creative)

Perličky - 1 balení vyjde na cca 30 Kč (Stoklasa); já měla korálky ze svých zásob

Celkem: náušnice vás nepřijdou na více než 20 Kč za pár

13


14

Plesová sezóna

štípačky

Co budeme potřebovat Počet jehel a perliček záleží na délce náušnic. Délku jehel a nýtů zvolte podle velikosti perliček. Já jsem používala velikost 20 mm a stejně jsem je musela zkracovat. Komponenty jsem volila v postříbřené variantě vzhledem k barvě perliček.

ketlovací kleště

ketlovací jehly perličky

ketlovací nýty

náušnicové afroháčky zarážky

Postup

1

3

Pro lepší představu si náušnice sestavte na stole.

Poupravte délku vyčnívajícího nýtu dle potřeby. Čím delší bude, tím dále od sebe budou jednotlivé perličky.

2

Začněte od nejspodnější perličky. Provlékněte perličkou ketlovací nýt (pokud je hlavička nýtu příliš malá, dejte na nýt malý korálek nebo použijte lepidlo a poté provlékněte).


Plesová sezóna

4

5 6

7

Vezměte ketlovací kleště (lze použít i jiné kulaté, ale ketlovací jsou nejlepší, tvar je pak přesnější) a konec nýtku ohněte do kapičky. Než kapičku zcela uzavřete, vemte ještě ketlovací jehlu a očkem připojte k nýtu. Nyní nýt douzavřete.

Na provlečenou ketlovací jehlu dejte další perličku.

Postupujte jako s ketlovacím nýtem - opakujte body 3 - 5.

Až navléknete poslední perličku, tak místo další jehly napojte afroháček.

15


Styl vintage

I dnes se toto slovo ve vinařství používá, avšak my se budeme zabývat jeho jiným významem.

Dnešní význam

Když se dnes řekne „vintage“ (myšleno styl oblečení, designu...), myslí se tím styl z období přibližně od 20. do 60. (někdy uváděno až 90.) let 20. století.

Jde vlastně o věci, které mají svou historii a příběh. Často se jedná o recyklaci těchto starých věcí, jejich drobné úpravy či opravy.

Jak je to s výslov-

Vítám vás u našeho prvního dílu seriálu o různých stylech. Rozhodla jsem se pro něj, neboť sama v některých nemám příliš jasno a určitě se při hledání informací dozvím i něco nového. Tento díl se budeme věnovat stylu vintage. Styl vintage se v poslední době hodně rozmohl. Skoro všude se o něm mluví a píše, ale víme, co se za tímto slovem vlastně skrývá? Slovo vintage jako takové má několik významů. Prolíná se různými odvětvími - od bytového designu, přes dekorace, šperky, až po módu či dokonce hračky.

Původ slova

Trocha etymologie (pozn. = obor zabývající se původem a významem slov): Je to kombinace latinského vinum (víno) a demere (odnímat). Vintage byl původně název pro sklizeň úrody na vinici. Přeložit bychom toto slovo mohli jako „výběrový“.

ností?

No, to je otázka ošemetná. Převážně na českých fórech a webech (o módě) se o tom vedou dlouhosáhlé diskuse. Většinou se dohaduje mezi anglickou vs. francouzskou výslovností. Co jsem tak vypozorovala, tak je to tak půl na půl. Já, ač mám stoprocentně blíže k angličtině, používám francouzskou výslovnost. Nějak mi to k tomu sedí víc... Anglická výslovnost: [vintydž] Francouzská výslovnost: [vintáž]

I

Vintage vs. Retro Další věcí, o kterou se pře mnoho uživatelů na internetu, je význam a hranice mezi označeními „vintage“ a „retro“. O tomto rozdílu se vedou časté boje. Někteří rozlišují rok výroby, jiní tvrdí, že vintage je původní výrobek staršího data výroby, zatímco retro je výrobek vyhotovený v dnešní době, který vypadá jako vintage. Případně ho ještě zkombinujete s prvky novodobějšími.

Vintage móda

Tento druh módy je nyní opět značně populární. Ve všemožných vintage obchůdcích je plno a slečny a dámy opět ukazují svou ženskost. Obléci se v tomto stylu chce ale i trochu estetického cítění. Výborné je prý kombinovat vintage věci s novějšími kousky. Působí to neotřele, ale zároveň nevypadáte jako vaše prababička. Pro mě osobně mají tyto dámy jednoduše šmrnc (ač jsem donedávna byla naprosto nesukňový a nešatový typ, pak mě něco osvítilo a můj šatník aktuálně čítá přibližně celé 2 sukně). A navíc oceňuji, že to dokážou sladit tak, že to vypadá dobře.

fotografie: pinterest.com

16


fotografie: pinterest.com

Styl vintage

A kde tyto věci sehnat? Buď ve specializovaných (vintage) obchodech, kde také musíme počítat s vyšší cenou. Díky oblíbenosti nyní vyrábějí hodně tohoto druhu oblečení větší řetězce s módou (Mango, C&A, Zara, H&M...), avšak někteří tvrdí, že to už prostě není pravé vintage oblečení (viz Vintage vs. Retro). Případně v e-shopech či

obecně na internetu (eBay, Etsy...). Levnější variantu pak představují second handy, (bleší) trhy, aukce... A zcela zadarmo něco ulovíte i něco ve skříni u babičky, pra/tety či jiných příbuzných starší generace.

Naprosto unešená jsem byla v Nizozemsku (zvláště Amsterdamu), kde byla takových obchůdků spousta. A kolikrát to bylo i něco na způsob bazarů nebo blešáků. Pokud máte tip na nějaký takový obchod, dejte vědět do komentářů pod článkem!

17


18

Velikonoční příprava

Letos nás čekají Velikonoce 21. 4. 2014. Ovšem na DIY velikonoční dekorace se můžeme začít připravovat již teď! Přeci jen se nám nepovede vyfouknout každé vajíčko a do velikonoční nádivky a mazance potřebujeme oddělit bílek od žloutku. Navíc můžete začít trénovat voskovou techniku na těchto vejcích.

Jaké návody plánujeme? • Vajíčkový - Velikonoční věnec • Vosková technika • Vrtání vajíček

• Vajíčko jako květináč • Velikonoční větve

• Co budeme potřebovat?

• Vyfouknutá vajíčka (bílá, hnědá, kropenatá) • Stuhy

• Plata (menší) od vajec

Dívejte se po... V Lidlu okolo Velikonoc mívají malou vrtačku s mnoha násadami. Tato vrtačka je vhodná pro vytváření dekorativních děr ve skořápce.


Tiráž Máte tip na zajímavý článek? Nebo vás zajímá nějaká technika či ma-

Redakce Články

teriál, o kterých byste se chtěli něco

Michaela Stejskalová, Anna Horáková

dozvědět? Neváhejte a napište nám

Jazyková korektura Anna Horáková

na e-mail:

DbyYblog@gmail.com Stejně tak nám sem můžete posílat své návrhy, nápady, rady, připomínky, tipy...

Fotografie Michaela Stejskalová, Anna Horáková Grafika Michaela Stejskalová, Anna Horáková Sazba Anna Horáková

Kontakt designed-by-you.blogspot.com DbyYblog@gmail.com

A co vás

čeká v p říštím čí

Příště se sle? m likonočn ůžete těšit práv ěn í raci a na speciál. Vyrobíte a veuč si metodam íte se zdobit vaj jarní dekoíčk i. Míša s e už na t a různými o chystá ! :-) © Designed by You mag únor 2014, Praha


designed-by-you.blogspot.com