Reseller Magazine (11/2022)

Page 1

Číslo 11, ročník 20, vyšlo 1. listopadu 2022

Megaakce AKCE ROKU OPĚT PO ROCE…

POZOR! ROZDÁME MEZI VÁS 2222 OHŇOSTROJŮ!

1 AŽ 3 MŮŽETE ZÍSKAT PRÁVĚ VY * * Vyhrává každý, kdo od 1. 11. do 8. 12. 2022 do 12:00 hodin nakoupí v ATComputers zboží za 222 222 Kč / 8 888 € bez DPH

Nezbytnou registraci a podrobné informace najdete na www.atcomp.cz/pyromanie2022.

POŘÁDNĚ OSLAVTE PŘÍCHOD ROKU www.atcomp.cz | www.atcomp.sk


VRÁTÍME VÁM * AŽ 1.450 Kč Ušetřete díky tisku bez inkoustových kazet Díky doplnitelným inkoustovým nádržkám s mimořádně vysokou kapacitou vytisknete s tiskárnou EcoTank tisíce stran a už nikdy nemusíte měnit inkoustové kazety. Nabídka platí pro nákupy uskutečněné v období od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2022. *Vracené částky z nákupu se liší podle modelu. Více informací a úplné znění podmínek naleznete na webových stránkách www.epson.cz/cashback


Reseller Magazine EDITORIÁL

PROČ B2B MARKETING S DCD? PODZIMNÍ (NE)JISTOTA Očekávaná podzimní sezona, která patří tradičně k těm nejvytíženějším, je tady. Jenže situace je letos jiná. Nebudeme tvrdit, že je pandemie covidu-19 úspěšně uzavřenou kapitolou lidstva, a letošní podzim se proto ponese ve znamení hromadných akcí, setkávání a oslav, ale naopak vyvstaly další komplikace, které podzimní sezonu ovlivňují. Zatímco uplynulé dva roky poptávka po výpočetní technice rostla (zejména ve spojitosti s potřebou rychle digitalizovat, vybavit lidi na home officu a podobně), a dokonce nastaly situace, že došlo k dočasnému nedostatku hardwarových komponent, a tím i k omezení dodávek notebooků, letos přišlo citelné ochlazení. Spotřebitelé i firmy začali šetřit, protože je svírá nejistota, a to samozřejmě jejich chuť nakupovat ovlivňuje. Rozpočty jsou napjaté, vyhlídky nejisté a nikomu se moc nechce pouštět do nových věcí, které pochopitelně něco stojí. Jenže investovat a rozšiřovat se v době krize může být ta správná cesta, jak předběhnout konkurenci. Tento postup zvolila i společnost ASBIS CZ – více se o tom dozvíte v rozhovoru s Petrem Jandíkem, který najdete v tomto čísle. Co se týká zásadních změn a investic, podívali jsme se také na umělou inteligenci a způsoby, jak vám může pomoci s obchodními aktivitami nebo marketingem. Rozepsali jsme se také o IP kamerách, novinkách od Microsoftu a nových procesorech od Intelu. A jelikož jsou za námi už ta největší distributorská setkání a akce, najdete v závěru čísla i ohlédnutí za některými z nich. A příště už tu budeme mít poslední letošní vydání Reseller Magazinu. Toť vše a přeji vám příjemné čtení! Michala Benešovská, benesovska@dcd.cz

První časopis na trhu soustředěný výhradně na prodejní kanál ICT Číslo 11/2022, ročník 20. Vychází jednou měsíčně, toto číslo vyšlo 1. listopadu 2022. Korespondenční adresa: Ředitel pro strategii: Vedoucí vydání: Redaktor RMOL.cz: Jazyková korektura: Stálí spolupracovníci: Grafika a sazba: Obchod a inzerce: Marketing: Zpravodajství: Promoakce: Kalendář akcí: Objednávky: Registrace:

SKVĚLÝ TÝM ZKUŠENOSTI VÝSLEDKY

U Michelského mlýna 35, 140 00 Praha 4 www.rmol.cz, www.dcd.cz Karel Rumler, rumler@dcd.cz Michala Benešovská, benesovska@dcd.cz (bem) František Doupal, doupal@dcd.cz (dof) Anna Matoušková Lada Kovářová, Jan Spěváček Radek Štěpánek, stepanek@dcd.cz Lenka Hortvíková, hortvikova@dcd.cz Lucie Kratochvílová, kratochvilova@dcd.cz zpravy@dcd.cz www.rmol.cz/node/add/promoakce www.rmol.cz/node/add/akce marketing@dcd.cz, www.dcd.cz MK ČR E 14482, ISSN 1214–3146 © DCD Publishing, s. r. o.

listopad 2022 | www.rmol.cz

3

inzerce

Redakce si vyhrazuje právo redakční úpravy textů, případně jejich zkrácení.

www.dcd.cz Illustrations created pch.vector and vectorjuice at freepik.com.


Reseller Magazine OBSAH

14

ZPRAVODAJSTVÍ 6

Krátce z trhu, produkty, personálie

ADVERTORIAL 12

Epson: Výhody dokumentových skenerů

40

ASUS ExpertBook B2

44

QNAP: Kompletní softwarově definovaná platforma

50

TP-Link: Chytré senzory a tlačítka značky

TÉMA ČÍSLA

Tapo

54

Cloud od Canonu ochrání citlivé firemní

JAK POMÁHÁ AI BYZNYSU

dokumenty

22

TÉMA ČÍSLA 14

Jak pomáhá AI byznysu

18

AI marketing? To chcete!

28

Nejnovější trendy v oblasti IP kamer

36

Tablety na „hraní“

52

Dovednost bez dovednosti (jako kost bez kosti) II.

ROZHOVOR

ROZHOVOR 22

PETR JANDÍK (ASBIS CZ): I V DOBĚ KRIZE VYLEPŠUJEME, JDEME DÁL A VÍME KAM

Petr Jandík (ASBIS CZ): I v době krize vylepšujeme, jdeme dál a víme kam

TRENDY 26

42

Microsoft CSP: Partnerství, bez něhož se neobejdete

32

Novinky z podzimní konference Microsoftu

42

Procesory Intel Core 13. generace

46

Ambient computing

48

Co je cybersquatting?

SETKÁNÍ

TRENDY

56

Renesanční ATC setkání

60

Microsoft: Vyhlášení ocenění DPSS Partner roku 2022

62

SWS: Co přinesly 41. Čejkovice?

64

ASBIS CZ uspořádal další ročník BYOS 2022

PROCESORY INTEL CORE 13. GENERACE NASTUPUJÍ NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT?

listopad 2022 | www.rmol.cz

4Reseller Magazine DISTRIBUCE | KRÁTCE Z TRHU

Blue Shield u Arrow

Tech Data se změnila na TD SYNNEX – nový název společnosti je nejviditelnější změnou. Další dopady na resellery budou jen minimální. DNS v novém kabátku – český VAD distributor představil svou novou vizuální identitu. Změny jsou inspirovány rozvojem firmy. Zájem o „smart home“ padá – prodej řešení pro chytrou domácnost ochabuje. Zatímco v předchozích letech trh podle IDC slibně rostl, letos tržby nepřekročí 900 milionů USD a budou stagnovat. Procesory Intel Core 13. generace nastupují – Raptor Lake, jak se procesory také označují, jsou již v prodeji ve verzi pro stolní počítače. Oproti předchůdcům došlo k posunu zejména v počtu jader, taktech a kapacitě cache paměti. Česká e-commerce klesala – podle Heureky si trh ve třetím čtvrtletí meziročně pohoršil o pět procent. Ve srovnání s předchozím kvartálem si však o čtyři procentní body polepšil. Celosvětový prodej PC se propadl – během třetího čtvrtletí letošního roku se podle IDC globálně prodalo 74,3 milionu PC, což představuje meziroční pokles o 15 %. VMware vylepšil partnerský program – mezi novinky patří kvalitnější podpora vstupu partnerů na trh, urychlení obchodního růstu partnerů nebo odměňování za získané úspěchy a schopnosti. ČR bude hostit evropský kvantový počítač – zařízení konsorcia LUMI-Q bude umístěno v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. V roce 2026 se prodá 41,5 milionu ohebných telefonů – letos podle IDC zákazníci celosvětově nakoupí 13,5 milionu smartphonů s flexibilním displejem. Meziroční nárůst tedy překročí 66 %. HP přináší tisk formou služby pro malé firmy – služba HP Instant Ink přináší jednodušší správu tiskových technologií na bázi jednotného předplatného. SPC Gear + SilentiumPC = Endorfy – společnost Cooling, vlastník brandů SPC Gear a SilentiumPC, představila novou globální značku Endorfy, která je výsledkem mezinárodní obchodní expanze a rozšíření cílové skupiny mimo hráčskou komunitu. Solitea dokončila akvizici skupiny Gesteem – nákupem 100% podílu ve firmě, která je dodavatelem BI řešení a datových skladů v ČR a SR, Solitea dále posílila svou pozici v oblasti Business Intelligence. Check Point představil novou bezpečnostní platformu – řešení Check Point Horizon nabízí preventivní bezpečnostní systémy a služby a kombinuje proaktivní technologie pro řízenou prevenci a reakci (MDR/MPR), rozšířenou prevenci a reakci (XDR/XPR) a správu událostí. GFI Software umožní nabízet firewall jako službu – nový model SaaS licencování řešení GFI KerioControl (FWaaS) bude dostupný ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Eset oslavil 30 let od svého vzniku – z malé československé a později slovenské softwarové společnosti se stal jeden ze světových lídrů v oblasti kybernetické bezpečnosti s více než 2 000 zaměstnanci pracujícími v 15 zemích.

Firmy Arrow Electronics a Blue Shield Security uzavřely distribuční smlouvu pro ČR a SR. Podle podmínek dohody bude Arrow prodávat kompletní portfolio řešení pro zabezpečení IT, které dodavatel se sídlem v Linci nabízí. Blue Shield Umbrella je evropským poskytovatelem klasifikace, filtrování a blokování škodlivých DNS záznamů. Jde o efektivní ochranu v reálném čase před Zero Day útoky. Řešení Central Threat Intelligence Solution pak analyzuje datový provoz mimo LAN a funguje jako první linie obrany, která odráží útoky ještě předtím, než se dostanou na firewall.

100Mega získala eSTUFF

Společnost 100Mega Distribution začala díky exkluzivní autorizované distribuci pro českou a slovenskou republiku nabízet příslušenství a produkty značky eSTUFF. Svým provedením a vlastnostmi cílí primárně na uživatele zařízení Apple, většinou jsou však kompatibilní i s jinými výrobci. V nabídce distributora produkty najdete pod kódy ACCESFxxxx a aktuálně zde figurují např. dokovací stanice, rozbočovače, drátové i bezdrátové nabíječky, sluchátka nebo stylusy (dotyková pera). Produkty má na starosti Robert Troják (Robert.Trojak@100mega.cz).

ASUS u ATC i na Slovensku

Společnost AT Computers se od října 2022 stala oficiálním distributorem produktů značky ASUS i na Slovensku. Rozšíření dohody do další země je výsledkem dlouholeté nadstandardní spolupráce mezi ATC a ASUS v České republice a potvrzením silné pozice ATC v dealerském kanálu i na slovenském trhu. ATC slovenským resellerům nabízí consumer i commercial portfolio. Produktovým manažerem, který má ASUS ve slovenském ATC na starosti, je Ivan Ondruška (ondrusek@atcomp.sk).

Focus Nordic a Tokina

Společnost Focus Nordic se stala distributorem filmových objektivů Tokina v ČR a SR. Portfolio značky Tokina zahrnuje moderní ultrarychlé filmové objektivy, univerzální zoomové objektivy a makroobjektivy, které se vyznačují kvalitní optikou a pokrytím všech typů snímačů velkoformátových filmových kamer.

AQ má JBL, Revel a GoldenEar

Společnost tak doplňuje svou distribuci, které dosud dominovaly gramofony a reprosoustavy značky Pro-Ject. Nejlákavější novinkou budou pro fanoušky tradičního Hi-Fi reprosoustavy JBL L100 CLASSIC 75th Special Edition. Praktičtí zákazníci ocení dostupnost aktivních monitorů JBL 4305. Milovníky filmové a seriálové tvorby pak nadchne nabídka reprosoustav z řady JBL STAGE. Oficiální distribuce Hi-Fi řad JBL tak posouvá dostupnost produktů značky na českém trhu, který byl dosud odkázán na výrobky z oblasti spotřebního audia. Reprosoustavy značky Revel pak potěší každého, kdo hledá elegantní design a precizní hudební výkony za dobrou cenu.

listopad 2022 | www.rmol.cz

6


Reseller Magazine KRÁTCE Z TRHU | PRODUKTY

Nová spolupráce Sharp/NEC a Hiperwall – Sharp/NEC bude na základě dohody své síti obchodních partnerů nabízet software Hiperwall 8.0 pro ovládání obsahu videostěn a reklamních spotů na bázi IP. Úspěch pro SWS – distributor získal ocenění Business Superbrands pro rok 2022. N-able urychluje svou cloudovou strategii – nová multitenantní platforma Cloud User Hub pro správu a automatizaci prostředí Microsoft 365 umožňuje automatizaci provisioningu, zabezpečení a správy všech zákazníků, uživatelů a licencí Microsoft v jediném konsolidovaném hubu. Společnost SÍŤ se změnila na Thein Digital – firma SÍŤ, která se v roce 2020 stala součástí portfolia fondu J&T Thein SICAV, podfondu Digital, byla od října přejmenována na Thein Digital. Netgear vylepšil nástroj Insight – nejnovější verze této služby (6.8) přináší několik nových prvků včetně režimu energetické efektivity, možnosti nastavení více sekundárních správců, Multi PSK nebo vertikální nabídky. EVGA končí s grafickými kartami – výrobce se rozhodl ukončit produkci grafických karet. Další hardware by měl být i nadále k dispozici. QNAP vylepšil zabezpečení NAS – operační systém QTS 5.0.1 posiluje celkové zabezpečení NAS. Mezi novinky patří bezpečná výměna disků v RAID, podpora Windows Search Protocol pro sdílené složky NAS a podpora podnikových disků SED. ASUS uvedl na český trh svůj první skládací OLED notebook – model Zenbook 17 Fold OLED je odpovědí na požadavky uživatelů, kteří hledají rovnováhu mezi mobilitou a produktivitou. Díky možnosti měnit podobu a velikost obrazovky novinka zbavuje uživatele nutnosti dělat kompromisy při práci v různých prostředích. Vylepšený senzor od Netatmo – společnost představila vylepšenou verzi senzoru kvality vzduchu pro školy, pracoviště i zdravotnická zařízení. „Pro“ verze detektoru kvality vzduchu umožňuje díky pokročilému monitoringu a optimalizaci vytvořit zdravější prostředí pro zaměstnance i návštěvníky a snížit energetickou náročnost budov. XPG představilo napájecí zdroje kompatibilní s ATX 3.0 – výrobce tak vychází vstříc hráčům, kteří chtějí brzy upgradovat. Zdroje jsou současně připravené na PCI Express 5.0 a bez problémů si poradí např. i s nastupujícími grafikami Nvidia GeForce RTX 40 i dalším „zřavým“ hardwarem. Mall mění svou vizuální identitu – nové logo „Mall by Allegro“ symbolizuje završení integrace s polským Allegrem. Electro World slaví 20 let na českém trhu – jeden z největších prodejců elektroniky na našem trhu oslavila v říjnu 20. výročí otevření první české prodejny. Stalo se tak 10. října 2002 na pražském Zličíně. Mastercard zjednodušuje placení na e-shopech – možnost zaplatit prostřednictvím služby Click to Pay je nyní k dispozici všem držitelům karet Mastercard. Službu, která nabízí jednoduchý a bezpečný způsob placení, lze již využít u téměř 20 % českých e-shopů.

QNAP: úložiště TS-253E a TS-453E

Společnost QNAP představila dvoudiskové (TS-253E) a čtyřdiskové (TS-453E) úložiště vhodné pro poskytovatele řízených služeb, systémové integrátory a firmy, které hledají NAS vhodný pro dlouhodobé projekty. Za pozornost totiž stojí prodloužená podpora, která bude společností QNAP poskytovaná až do 2029. Řada TS-x53E nabízí 8 GB RAM, duální 2,5GbE konektivitu (s podporou slučování portů a výslednou rychlostí 5 Gbps) a dva sloty PCIe M.2 2280, které lze využít např. pro instalaci SSD pracujících jako rychlá cache paměť. Distribuce ČR a SR: AT Computers, Kobe

BenQ: projektor EH620 s Windows

All-in-one projektor EH620 se systémem Windows se rychle přizpůsobí pracovištím založeným na tomto systému a poskytne stejnou úroveň zabezpečení, ovládání a přístupové protokoly jako firemní notebooky nebo stolní počítače. Uživatelům projektor poskytuje možnost se bez nutnosti připojování externího zařízení jednoduše přihlásit přímo do firemní sítě a okamžitě zahájit schůzky nebo videokonference na 150″ obrazovce s Full HD rozlišením. Distribuce ČR: 100Mega Distribution, AT Computers, eD system, SWS Distribuce SR: 100Mega Distribution, Agem Computers, AT Computers, eD system, SWS

listopad 2022 | www.rmol.cz

7


Reseller Magazine PRODUKTY

Lenovo: notebook ThinkBook 16p 3rd gen

Třetí generace notebooku Lenovo ThinkBook 16p přináší procesory až AMD Ryzen 9 6000 H-series, diskrétní grafiku NVIDIA GeForce RTX 3060, až 32GB operační paměti LPDDR5 a až 2TB duální SSD úložiště. Zákazníci si mohou vybrat ze dvou konfigurací displeje (ten má vždy úhlopříčku 16″, rozlišení 2,5K a provedení IPS, avšak vedle panelu s jasem 400 nitů a frekvencí 60 Hz je k dispozici také 500nitová 165Hz varianta). Uživatelé dále ocení širokou konektivitu, dlouhou výdrž baterie nebo spolehlivé zabezpečení. Distribuce ČR: AT Computers, eD system, SWS Distribuce SR: ASBIS SK, eD system

TP-Link: mesh systém Deco S7

Wi-Fi mesh systém TP-Link Deco S7 vytváří dvoupásmovou síť s celkovou rychlostí připojení 1 900 Mbit/s (600 Mbit/s na 2,4 GHz a 1 300 Mbit/s v pásmu 5 GHz). V balení se dle zakoupené varianty dodávají jeden až tři přístupové body, přičemž už první varianta pokryje prostory o ploše až 195 metrů čtverečních. TP-Link Deco S7 je flexibilní a multifunkční, takže může plnit funkci routeru nebo přístupového bodu. Součástí každé jednotky jsou i tři gigabitové ethernetové porty WAN/LAN. Distribuce ČR: ALSO, AT Computers, Discomp, Penta Distribuce SR: Agem Computers, eD system

AOC: monitory AGON AG275QX/EU a AG275QXN/EU

Mio: auto kamera MiVue 798 WiFi PRO

Mio představilo vylepšenou verzi oblíbené autokamery MiVue 798 WiFi 2.5K. Nová verze s přídomkem „PRO“ nyní přichází s řadou vylepšení, a přitom si zachovává vlastnosti, jako jsou vysoké rozlišení (až 2,8K), senzor Sony STARVIS, parkovací režim s detekcí v navolených zónách i ochranu před mikrospánkem nebo spolehlivé noční vidění. Novinka zvládne záznam ve Full HD s frekvencí 60 FPS, má detailní upozorňování na a během měřených rychlostních úseků, a v balení se nachází 360° lepený držák pro přední kameru i s náhradními statickými fóliemi a zadní kamera MiVue A50 (ve variantě Dual). Distribuce ČR: eD system, C System CZ Distribuce SR: Trust Systems

Herní značka AGON by AOC představila první zástupce své nové (již páté) produktové generace. Jde o 27″ modely, které zaujmou svými Fast IPS a Fast VA QHD panely, obnovovací frekvencí 165 Hz, širokým barevným gamunutem či podporou DisplayHDR 400 zobrazení. Nový hranatý design staví na robustní kovové základně a odolném stojanu s širokými možnostmi polohování a podporou režimu „pivot“. Oba modely podporují Adaptive-Sync, ale varianta AG275QX/EU přidává i technologii NVIDIA G-Sync. Distribuce ČR a SR: ASBIS, AT Computers, eD system, SWS

listopad 2022 | www.rmol.cz

8


Reseller Magazine PRODUKTY | PERSONÁLIE

SAP v Česku posílil obchodní a komunikační týmy V reakci na zvyšující se počet českých podniků s mezinárodními ambicemi vytvořil SAP v Česku tým zaměřený na akvizice nových zákazníků, který vede Peter Demuth. Mezi jeho hlavní priority patří úzká spolupráce s implementačními partnery, zejména při přechodu zákazníků na systémy nové generace. V SAP doposud vedl presales. Dříve působil i ve firmě Atos, CHG-Meridian či Hewlett-Packard. Michal Košťál se do podniku SAP vrátil po dvou letech ve firmě NTT DATA, kde působil v roli ředitele marketingu a obchodu. V SAP vede obchodní tým zaměřený na klíčový segment korporátních zákazníků a komerčního sektoru. Kvůli zrychlujícímu se přechodu podniků do cloudu posílil SAP i tým podpory prodeje, do jehož vedení v ČR a SR nastoupil Michal Říha. V SAPu pracuje přes 20 let. V nové roli se zaměří na projekty spojené s transformací podnikání, udržitelností a adopcí nových metodik, jako jsou cloudové a hybridní architektury. Komunikaci SAPu v ČR a SR vede Dominik Ježek, který má na starosti PR včetně vztahů s médii a veřejností. Do SAP přišel z agentury Havas PR, kde vedl tým se zaměřením na oblast financí, IT a FMCG.

ViewSonic: projektor M1 Pro

Přenosný smart LED projektor ViewSonic M1 Pro váží méně než 1 kg a je vybaven patentovaným inteligentním stojanem 3 v 1, projekcí v rozsahu 360° a reproduktory Harman Kardon. Produkt poskytuje 100" obraz s rozlišením HD 720p ze vzdálenosti 2,5 m při jasu až 600 lumenů. Díky bezúdržbovému LED zdroji světla s životností 30 000 hodin a vestavěné baterii (kterou lze v případě potřeby dobít USB-C powerbankou) je M1 Pro vhodný pro využití téměř kdykoli a kdekoli. Díky Wi-Fi lze pomocí projektoru bezdrátově zrcadlit obsah z řady dalších zařízení. Jednoduché obsluze napomáhá dotykový panel na horní straně, umožňující spouštět a pozastavovat přehrávání a upravovat hlasitost, i zakřivený magnetický kryt vstupních a výstupních portů. Distribuce ČR a SR: 100Mega Distribution, SWS

Peter Demuth

Michal Košťál

Michal Říha

Dominik Ježek

Accenture v ČR vede Lenka Madliaková

Generální ředitelkou české pobočky Accenture se stala Lenka Madliaková, která se nové role ujímá po více než 21 letech práce v oblasti technologického poradenství. Svou kariéru začala ve slovenské pobočce Accenture nejprve coby stážistka, poté v roce 2001 jako konzultantka. V roce 2008 se přesunula do České republiky. Od roku 2018 zodpovídá za technologické projekty v oblastech farmacie, výroby, prodeje spotřebního zboží a automobilového průmyslu. Kromě své nové role ve vedení české pobočky si Madliaková ponechává i dosavadní pozici.

Acer: notebook Swift Edge (SFA16-41)

Nový 16" OLED notebook společnosti Acer je poháněný procesory AMD Ryzen řady 6000 a obsahuje bezpečnostní procesor Microsoft Pluton, který pomáhá s ochranou proti stále sofistikovanějším kybernetickým útokům. Další vrstvu zabezpečení uživatelských a firemních dat tvoří biometrické ověřování a slot Noble Wedge Lock. Ve výbavě kompaktního notebooku s hmotností 1,17 kg, jehož šasi je vyrobeno ze slitiny hořčíku a hliníku, se dále nachází 4K OLED displej se 100% podporou gamutu DCI-P3 a jasem 500 nitů. Acer Swift Edge dále obsahuje nejnovější generaci síťových a komunikačních technologií včetně Wi-Fi 6E, konektoru HDMI 2.1, dvou portů USB-C 3.2 Gen 2 s možností rychlého nabíjení, dvou portů USB-A a audiojacku. Distribuce ČR: AT Computers, eD system, SWS Distribuce SR: AT Computers, eD system, SWS Distribution

Zdeněk Kobělka posílil tým Huawei v oblasti kyberbezpečnosti

Na novou pozici ředitele strategie kybernetické bezpečnosti v Huawei nastoupil Zdeněk Kobělka, který v posledních letech působil jako viceprezident a odborník na řízení

listopad 2022 | www.rmol.cz

9


Reseller Magazine PERSONÁLIE

ředitele, kterým se stal Libor Šlik. Marketingovou ředitelkou firmy se pak stala Petra Formánková, která byla donedávna ředitelkou Centra výuky.

provozu a zabezpečení informací ve firmě Global Payments zabývající se platebními technologiemi a službami. Kobělka ze své pozice zodpovídá za komunikaci s externími partnery i veřejným sektorem a dalšími subjekty. Jeho úkolem je také zvyšování informovanosti široké veřejnosti. Kobělka se do ČR vrací po šestiletém pracovním působení ve Spojených státech.

Luděk Kohout je šéfem vývoje aplikací v KPMG

Tým vývoje aplikací v KPMG Česká republika řídí Luděk Kohout, který zde zúročí své 22leté zkušenosti z vedoucích IT pozic v bankovnictví a softwarové firmě. Kohout se zaměří na průkopnický vývoj aplikací s využitím serverless computingu. Kohout přes devět let pracoval jako CIO ve stavební spořitelně Modrá pyramida. Před tím působil sedm let na různých manažerských pozicích v Komerční bance.

Posily pro český a slovenský Microsoft

Na pozici šéfky komunikace a filantropie společnosti Microsoft pro český a slovenský trh nastoupila Karolína Kříženecká. Ve své nové roli zodpovídá za kompletní externí i interní komunikaci s důrazem na klíčová témata společnosti, jako jsou digitální inovace, kybernetická bezpečnost, rozvoj dovedností Karolína Kříženecká nebo moderní práce. Odpovědnost Kříženecká nese i za projekty spojené s filantropickou a CSR činností na obou trzích. Kříženecká se v oblasti profesionální komunikace pohybuje více než 25 let. Do Microsoftu přišla z nizozemské banky ING. Působila také ve vedoucích pozicích ve společnostech Hochtief a Siemens. Dosavadní ředitelka pro malé, střední a korporátní firmy společnosti Microsoft pro český i slovenský trh Lenka Nováková se po třech letech ve funkci přesunula na pozici enterprise commercial lead. Jejím úkolem je posilovat pozici Microsoftu jako strategického poradce a partnera Lenka Nováková pro digitální transformaci velkých organizací a budovat strategická partnerství. Finančním managementem se Nováková zabývá více než 17 let. Do Microsoftu přišla v roce 2020 ze společnosti Adastra a osm let působila ve společnostech G4S Cash Solutions a G4S Secure Solutions.

Veeam jmenoval Ricka Jacksona marketingovým ředitelem

Rick Jackson je zkušený marketingový specialista, který v poslední době zastával pozice ředitele marketingu ve společnostech Qlik, Rackspace a VMware. Ve Veeamu povede globální marketingovou strategii společnosti. Jackson do společnosti Veeam přichází po osmi letech ve společnosti Qlik, kde vedl globální marketingovou strategii a byl součástí vedoucího týmu, který přeměnil firmu na komplexní datovou a analytickou společnost v oboru SaaS. Jackson působil také jako CMO společnosti VMware, kde pomáhal řídit transformaci z virtualizace na cloudovou infrastrukturu a byl u zrodu iniciativy softwarově definovaného datového centra (SDDC). Právě ve VMwaru se Jackson poprvé seznámil se společností Veeam a jejími produkty.

Prodejní kanál společnosti Lenovo v regionu EMEA řídí Ralf Jordan

Ralf Jordan se stal z funkce viceprezidenta EMEA Channel součástí týmu společnosti Lenovo, který má na starosti prodejní kanál napříč celým portfoliem produktů a služeb. Podílet se bude také na projektu Lenovo 360. Jordan ve funkci nahradil Fionu O’Brien, která přešla do celosvětové role jako viceprezidentka pro transformaci prodeje a podporu pro mezinárodní trhy. Jordan se zaměří na rozšiřování podnikání v oblasti EMEA Channel napříč celým portfoliem, přičemž se bude aktivně podílet na projektu Lenovo 360 pro vybudování ještě lepších vazeb mezi sektory Intelligent Devices Group (IDG), Infrastructure Solutions Group (ISG) a Solutions & Services Group (SSG). V posledních letech Ralf Jordan působil jako vedoucí distribučního oddělení GTM pro oblast EMEA ve společnosti Dell Technologies.

Personální změny ve společnosti ACREA

Společnost ACREA je mimo jiné známá díky tomu, že byla prvním distributorem softwaru SPSS (dnes IBM SPSS) na českém a slovenském trhu. Nyní se firma, vzhledem ke svému růstu, rozhodla sáhnout k reorganizaci firemní struktury. Ředitelkou společnosti se stala Aneta Živná Kavalierová, pracující pro firmu Aneta Živná Kavalierová 16 let. Během své kariéry se zasloužila o její rozvoj v obchodním a marketingovém oddělení jako obchodní ředitelka. Pozici vedoucího obchodu převzal Martin Selinger, který má nyní na starosti obchod v komerčním, státním, akademickém i průmyslovým sektoru spolu s nabízenými kurzy. Rozrůstající se analytické oddělení má nového IT

listopad 2022 | www.rmol.cz

10


Illustrations created pch.vector and vectorjuice at freepik.com.

PROČ B2B MARKETING S DCD?

SKVĚLÝ TÝM ZKUŠENOSTI VÝSLEDKY

www.dcd.cz


Reseller Magazine ADVERTORIAL

EPSON

VÝHODY DOKUMENTOVÝCH SKENERŮ Dokumentové skenery jsou často opomíjená zařízení označovaná především výrobci multifunkčních tiskáren jako nepotřebná a nahraditelná multifunkční tiskárnou. Ovšem automatický podavač multifunkční tiskárny má v porovnání s dokumentovým skenerem velmi omezenou životnost. Podavač je navržen k dennímu občasnému skenování a kopírování standardních kancelářských dokumentů, zpravidla formátu A4/A3 a standardní gramáže 80 g/m2.

Dokumentové skenování, které má pokrýt potřebu skenování všech typů dokumentů, má vyšší požadavky. Je potřeba skenovat nejen kancelářský papír, ale tenké papíry z jehličkových tiskáren, které se stále používají pro tisk dodacích listů. Pro potřeby účetnictví je potřeba digitalizovat pokladní doklady a účtenky vytištěné na termopapíru, pokladní doklady z parkovacích systémů na silném papíru. Archivace ve zdravotnictví vyžaduje skenování dokumentace různé velikosti včetně dlouhých formátů na celé řadě materiálů, od slabých receptů po silné krycí desky. Zdravotnictví také digitalizuje filmy. Obecně se skenují a vytěžují různé vizitky, plastové karty, průkazy, nestandardně delší technické průkazy. Dlouhé dokumenty mohou představovat také výstupy z technických zapisovačů. Lze tak snadno ilustrovat, že

dokumentové skenování potřebuje samostatné zařízení optimalizované na zpracování „dokumentového salátu“. Dalším důvodem pro pořízení dokumentového skeneru je jeho vysoká odolnost, denní zatížitelnost a dlouhá životnost včetně dlouhé výdrže podávacích komponentů. Zatímco automatické podavače kancelářských multifunkcí jsou navrženy na desetitisíce až statisíce skenů, dokumentové skenery dosahují řádu milionů skenů. Podávací komponenty jsou snadno uživatelsky výměnné, a odpadá tak nutnost pravidelného servisu. Denní zatížitelnost dokumentových skenerů dosahuje podle modelové řady až desítek tisíc skenů. Již od nižších tříd skenerů bývá pravidlem sken obou stran při jednom průchodu, stejně jako ultrasonická kontrola dvojího podání dokumentu. Uživatel tak získá své dokumenty rychle a spolehlivě.

listopad 2022 | www.rmol.cz

12


Reseller Magazine ADVERTORIAL

Epson nabízí celou škálu plochých, průjezdových a kombinovaných A3 i A4 skenerů. Od malých mobilních řešení až po výkonné skenery s rychlostí skenování 180 obrazů za minutu. Je možné si vybrat skener s USB 3.0, Ethernetem anebo Wi-Fi rozhraním. Obzvláště síťové skenování je na vzestupu, protože jeden skener může sdílet více uživatelů. Skenovací software Document Capture Pro existuje ve verzi pro pracovní stanici anebo serverové verzi s webovou administrací. Tento software umožňuje automatizaci skenování sloučením jednotlivých kroků do jednoho kliknutí myší. DCP software provádí celou řadu užitečných operací. Jen namátkově

zmíním rozpoznání textu OCR, autorotaci obrazu, ořez velikosti, rozpoznání čárových kódů, separaci dokumentů podle nastavených parametrů a konečně také uložení dokumentu do určeného umístění, včetně cloudových uložišť či odeslání do e-mailu. Pro firmy je velice snadné implementovat dokumentové skenery Epson do svého IT prostředí a spravovat je, stejně jako ostatní Epson zařízení, prostřednictvím aplikace Epson Device Admin.

Autorem textu je Martin Lucký, pre/post sales specialist ve společnosti Epson Europe CZ & SK.

listopad 2022 | www.rmol.cz

13


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

MICHALA BENEŠOVSKÁ

JAK POMÁHÁ AI BYZNYSU Umělá inteligence přináší výhody podnikům všech velikostí napříč obory. Pomáhá jim růst, zajišťuje lepší rozhodování a mění oblast řízení. Jak umělá inteligence ovlivňuje svět podnikání? Jak může umělá inteligence pomoci jeho růstu?

Doporučené produkty

Umělá inteligence je široký pojem, který zahrnuje řadu technologií a využívá se různými způsoby. Obecně jde shrnout jako schopnost počítačů vykonávat úkoly, které obvykle vykonávají lidé. Například schopnost rozhodovat se, schopnost komunikovat s uživateli a podobně. Pokud bychom hodně zjednodušovali, tak umělá inteligence spočívá v tom, aby stroje „myslely“ a jednaly jako lidé, vlastně možná ještě lépe.

S doporučenými produkty se setkal asi každý, kdo někdy vstoupil do online prostoru nebo nakupuje online. Právě zde se umělá inteligence ve velkém uplatňuje. Jde tedy o systémy, které na základě speciálních metod analýzy dat navrhují uživatelům dodatečné produkty nebo informace. Tato doporučení mají různé formy – nejlépe si představíte e-shop, který vám na základě věcí v košíku či již zakoupených generuje další nabídky, ale patří sem také reklamy nebo newslettery. Cílem produktových doporučení je usnadnit nákupní rozhodnutí tím, že pomáhají zákazníkům najít produkty, které splňují jejich potřeby nebo přímo souvisejí s již zakoupeným/prohlíženým zbožím. Na doporučení mají tedy vliv například historie nákupů zákazníka nebo chování podobných uživatelů. Například Amazon doporučuje mnoho produktů z kategorií, které si zákazník prohlížel. Cílem je dál zviditelnit produkty, na které pravděpodobně zákazník zareaguje. Amazon integroval doporučovací systém poháněný umělou inteligencí téměř do všech částí nákupního procesu a je známo, že klade velký důraz na analýzu velkých dat a rozhodování založené na datech. Podobný systém najdete například i u některých e-shopů s oblečením, kde vám AI nabídne produkty, které „ladí“ s tím, co nakupujete. Samozřejmostí je také využití doporučení v obchodech s elektronikou, kde AI generuje jako doporučené produkty vše, co bude zákazník potřebovat ke zprovoznění zakoupeného zboží (například kupuje-li si zákazník nový telefon, jehož součástí není nabíječka, určitě se objeví v doporučeném zboží).

Nahradí AI lidské pracovníky?

AI nenahrazuje lidi a obavy, že AI bere lidem práci jsou rovněž poměrně liché. Místo toho umělá inteligence rozšiřuje lidské schopnosti a mění způsob práce, usnadňuje řadu procesů a umožňuje tak lidem soustředit se na důležitější pracovní úkoly. Softwarové nástroje využívají technologii umělé inteligence a speciální algoritmy k automatizaci různých úkolů. Firmy díky automatizaci různých procesů šetří čas a úsilí a umožňují svým zaměstnancům pracovat produktivněji. Abychom si tuto aplikaci umělé inteligence lépe představili, jde například o algoritmy a nástroje, které uživatelům doporučují produkty v e-shopu, chatboty, softwary, které automatizují tvorbu marketingového obsahu, nástroje předpovídající prodej atd. Využívání AI v podnikání s sebou přináší mnoho výhod a rozmanité aplikace. Posiluje služby zákazníkům, zajišťuje obranu kybernetické bezpečnosti, provádí analýzu dat, pomáhá v péči o zákazníky, snižuje náklady na energie, předpovídá prodeje, pomáhá podnikům více se orientovat na zákazníky atd.

Jak může AI představovat konkurenční výhodu

Uměle inteligentní chatbot

Není pochyb o tom, že AI je technologie, která má potenciál transformovat každý podnik, každou společnost, každé odvětví. A prakticky každý podnik, který chce z dlouhodobého hlediska obstát na trhu potřebuje pochopit možnosti umělé inteligence a začít využívat její možnosti. Dobra strategie AI může společnosti pomoci dosáhnout vytyčených obchodních cílů a vytvořit silnou konkurenční výhodu. Pojďme se podívat na konkrétní oblasti, kde AI může výrazně pomoci s obchodními aktivitami.

Zákazníci dnes chtějí rychlý, snadný a personalizovaný zákaznický servis kdykoli a kdekoli. Chatboti přesně toto mohou zprostředkovat. Chatbot je software, který napodobuje lidskou konverzaci s uživateli v prostředí webových stránek, mobilních aplikací, telefonů atd. Je to digitální asistent s umělou inteligencí, který komunikuje s lidmi. Některé základní chatboty, tzv. rules-based chatboty mohou pomocí algoritmů zvládat

listopad 2022 | www.rmol.cz

14


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

jednoduché úkoly, jako je navrhování produktů nebo sjednávání schůzek. Velmi výkonné chatboty, tzv. AI chatboty, však využívají zpracování přirozeného jazyka (NLP) a strojové učení k dokonalému porozumění vstupům uživatelů. Tito chatboti jsou schopni řešit mnohem složitější úkoly. Mohou zlepšit generování leadů, kvalifikaci a péči o potenciální zákazníky. Zvládnou klást otázky v průběhu cesty kupujícího a poskytovat informace, které mohou uživatele přesvědčit a vytvořit lead. Chatboti pak mohou poskytnout informace o potenciálních zákaznících prodejnímu týmu, který může s leady navázat kontakt.

gový obsah. Pokud například analýza ukáže, že jeden typ obsahu je oblíbenější než jiný, můžete jít svým zákazníkům naproti a upřednostnit takový obsah, který si žádají. Umělá inteligence pomůže rozhodnout, o čem psát, jaká klíčová slova použít, jak často publikovat atd. Jinými slovy, AI může pomoci vytvářet kvalitní a vysoce hodnocený obsah. Od objevování klíčových slov přes plánování a vytváření obsahu, distribuci a optimalizaci příspěvků na blogu až po plánování sdílení na sociálních sítích – AI může vašemu podnikání, konkrétně marketingu dost pomoci.

Obsahová strategie a AI

Analýza nálady je automatizovaný proces sledování a analýzy emocí a názorů lidí v různých typech textů. Může jít o konverzace na blozích, sociálních sítích, komentáře k produktům nebo službám apod. Pomocí analýzy nálady firmy zjišťují názory zákazníků a měří zpětnou vazbu umístěnou na webových stránkách, v recenzích a na fórech. Díky umělé inteligenci tak mohou podniky analyzovat obrovské množství dat a pochopit, jak se zákazníci cítí, a sloučit všechny typy sociálních dat, aby zjistily potřeby, záměry a preference zákazníků. Například portál TripAdvisor používá analýzu nálad, aby co nejlépe využil obrovské množství dat, která má k dispozici. Společnost tak získává důležitou zpětnou vazbu od zákazníků a může lépe pochopit, co cítí cílová skupina, odhalit vznikající trendy, najít skryté příležitosti

Analýza nálady pro zjištění emocí zákazníků

Spotřebitelé na internetu neustále vyhledávají produkty a služby. A každý, kdo chce úspěšný byznys, usiluje o to, aby na konci tohoto hledání byla jeho firma. Jak toho dosáhnout? Pomocí skvělého obsahového marketingu! Obsahový marketing je marketingová technika pro přilákání, zaujetí a uspokojení zákazníků prostřednictvím hodnotného obsahu. Obsahový marketing má mnoho typů a forem, jako jsou blogy, příspěvky na sociálních sítích, podcasty, videa, infografiky, whitepapery, případové studie, elektronické knihy, návody, webináře, e-mailový marketing atd. Role umělé inteligence v obsahovém marketingu exponenciálně roste. Umělá inteligence využívá algoritmy k analýze stávajících dat a vytváření nejlepších strategií pro marketin-

listopad 2022 | www.rmol.cz

15


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

a zjistit, co lze zlepšit. Oblíbené nástroje pro analýzu nálad jsou například MonkeyLearn, Clarabridge Speech Analytics, IBM Watson Tone Analyzer, Lexalytics, Rosette.

Prognózy prodeje vám umožní vidět potenciální problémy, dokud máte ještě čas se jim vyhnout. Pokud například zjistíte, že váš tým vykazuje tendenci 30 % pod kvótou, můžete zjistit, co je příčinou. Možná váš konkurent nasadil velmi atraktivní slevovou kampaň. Přesné předpovědi prodeje umožňují firmám vypočítat pravděpodobnost nákupu zákazníků, předvídat krátkodobé i dlouhodobé výsledky a podle toho alokovat zdroje. Software založený na umělé inteligenci analyzuje data z CRM, historii nákupů a údaje o minulých obchodech. Prohlíží si datové prvky, jako jsou e-maily, schůzky, telefonní hovory, a poté provádí text mining, aby analyzoval, jak souvisejí s výsledky prodeje. Poté, co analyzuje, jak jednotlivé datové prvky souvisejí s prodejními výsledky, vyhodnotí software s umělou inteligencí další kroky daného zákazníka, takže poskytne přesnou předpověď.

Kompetitivní inteligence

Díky umělé inteligenci je provádění průzkumu, výzkumu a analýzy konkurence snazší než kdykoli předtím. Konkurenční zpravodajství je proces shromažďování a analýzy informací o současných a potenciálních konkurentech, odvětví a podnikatelském prostředí. Prakticky můžete sledovat vše, co dělají vaši konkurenti – od produktů přes lidi až po propagační akce. Cílem je zjistit, co funguje u ostatních firem ve vašem oboru, abyste mohli přijímat co nejinformovanější rozhodnutí. Využitím umělé inteligence v konkurenčním zpravodajství můžete snadno sledovat a pochopit, co dělají vaši konkurenti a co je činí úspěšnými. Přední společnosti využívají konkurenční zpravodajství ve své strategii obchodního růstu poučují se úspěchy nebo neúspěchy konkurentů. Společnost Google si pečlivě všímá chyb v uživatelském rozhraní společnosti Yahoo. Uber využil nadšení veřejnosti pro Lyft. Apple nově definoval trh s mobilními telefony – kategorii, jejímž průkopníkem byla Motorola. Populární nástroje konkurenční inteligence založené na umělé inteligenci: Crayon, Prisync, CI Radar, Digimind, Kompyte, Sprout Social.

Cenová optimalizace

Cena je klíčovým faktorem, kvůli kterému zákazníci nakupují u firem, zejména u maloobchodníků. Studie společnosti Deloitte ukazují, že cena je rozhodující faktorem. Žijeme sice v době hodnoty, ale cena je číslo jedna v rozhodovacím procesu. Vaši cenu ovlivňuje mnoho faktorů: historie cen, pověst značky, konkurence, kvalita, roční období, provozní náklady, poptávka atd. Software s umělou inteligencí dokáže všechny tyto faktory úspěšně zohlednit při určování optimálních cen. Může vám pomoci učinit nejlepší cenová rozhodnutí pro každý produkt, v každém ročním období a prostřednictvím každého kanálu.

Prodejní prognózy pro růst vašeho podnikání

Proces předvídání a odhadování budoucího prodeje je zásadní faktor pro určení dlouhodobého růstu podniku.

listopad 2022 | www.rmol.cz

16


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

Co jsou vlastně optimální ceny? Jsou to ceny, které přilákají zákazníky a umožní vám dosáhnout největšího zisku. Software s umělou inteligencí dokáže prohledat obrovské množství dat, projít nekonečné množství cenových scénářů a navrhnout nejvhodnější cenu. Vezměme si například společnosti Lyft a Uber. Svět sdílení jízd existuje především díky umělé inteligenci. Cenu jízdného a trasu, po které se pojede, určuje umělá inteligence. Značky z oblasti módy, jako je Zara nebo Michael Kors, nevyužívají AI pouze pro stanovení cen. Spoléhají se na ni. Společnosti jako Amazon již léta využívají kognitivní technologie optimalizace cen včetně technologie AI.

emocí a reakcí zákazníků pomáhá při poskytování vhodných produktů nebo podpory. Příkladem využití AI v kamenném obchodě je Sephora. V obchodě Sephora můžete najít odstín make-upu, který vám nejlépe sedí, aniž byste si cokoli nanesli na obličej. Systém Color IQ skenuje obličej zákazníka a poskytuje mu personalizovaná doporučení pro podkladové báze a make-up.

Úspora času a snížení nákladů

Technologie umělé inteligence umožňuje firmám automatizovat řadu procesů, uvolnit čas zaměstnanců a pomoci zvýšit produktivitu. Díky automatizaci opakujících se úkolů může umělá inteligence pomoci dosáhnout většího výkonu v kratším čase a s nižšími náklady. Může vám pomoci zvýšit rychlost vašich obchodních operací a snížit počet rutinních úkolů, takže se zaměstnanci mohou soustředit na důležitější činnosti. Lidé jsou nejcennějším aktivem každé firmy. AI může ušetřit jejich čas automatizací některých méně důležitých a časově náročných povinností.

Příjemné zážitky v prodejně

Navzdory rostoucí poptávce po online nakupování mají kamenné obchody stále lví podíl na tržbách. Umělá inteligence dokáže zcela proměnit tradiční zážitek v obchodě a posunout ho na další úroveň díky personalizaci, která je pro zákazníky podstatná. Okamžitý přístup k zákaznické péči v kteroukoli dobu, rychlé pokladny, podpora produktů, personalizovaná doporučení a pomoc zákazníkům při chytřejším rozhodování, to jsou některé ze způsobů, jak může umělá inteligence zlepšit zákaznickou zkušenost v obchodě. Současné a potenciální aplikace AI v maloobchodě jsou velmi různé, zajímavé a slibné. Umělá inteligence v obchodě dokáže zjistit, kdy zákazník naposledy navštívil obchod, a sledovat produkty zakoupené v minulosti. Na základě těchto údajů může AI navrhovat nové vhodné produkty a nabízet personalizované odměny, jako jsou slevy, věrnostní body atd. Zařízení poháněná AI, jako jsou kamery s podporou hlasu, mohou interpretovat gesta obličeje. Zachycení

Pár slov závěrem

Umělá inteligence není určena pouze pro globální technologické giganty a přední společnosti. Je tu pro každou firmu orientovanou na budoucnost, jejímž cílem je růst a udržet si náskok před konkurencí. Jak přesně budete AI využívat, záleží na tom, čeho se vaše firma snaží dosáhnout. Umělá inteligence může změnit způsob, jakým řídíte svůj podnik, a umožní vám rychleji přijímat lepší rozhodnutí. Prostředí umělé inteligence bude nově definovat podmínky, za kterých si budou firmy konkurovat. Pro podniky, které koukají dopředu, to bude obrovská příležitost.

listopad 2022 | www.rmol.cz

17


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

MICHALA BENEŠOVSKÁ

AI MARKETING? TO CHCETE! Mnoho společností zavádí inteligentní technologická řešení, aby podpořilo provozní efektivitu a zároveň zlepšilo zákaznickou zkušenost. Tato inteligentní řešení mají často podobu marketingových platforem s umělou inteligencí. Jak fungují a v čem vašemu byznysu mohou pomoci?

Prostřednictvím těchto platforem mohou marketéři získat detailnější a komplexnější porozumění svým cílovým skupinám. Poznatky založené na umělé inteligenci získané v tomto optimalizačním procesu pak mohou být využity ke zvýšení konverzí a zároveň ulehčit práci marketingovým týmům.

Marketing s umělou inteligencí

AI marketing využívá technologie umělé inteligence k automatickému rozhodování na základě sběru dat, analýzy dat a dalších pozorování publika nebo ekonomických trendů, které mohou ovlivnit marketingové úsilí. AI se často používá v digitálním marketingu, kde je zásadní rychlá reakce. Umělá inteligence hraje zásadní roli v pomoci marketérům navázat kontakt se spotřebiteli. Dnešní špičková řešení, která pomáhají překlenout propast mezi obrovským množstvím shromažďovaných zákaznických dat a dalšími akčními kroky, které mohou digitální marketéři podniknout ve svých budoucích kampaních.

Výzvy pro AI marketing

Moderní marketing se opírá o důkladné pochopení potřeb a preferencí zákazníků a o schopnost rychle a efektivně na základě těchto znalostí jednat. Schopnost přijímat rozhodnutí v reálném čase na základě dat bezesporu vynesla marketingová řešení využívající AI do popředí zájmu marketingových subjektů. Marketingové týmy však musejí být při rozhodování o tom, jak nejlépe integrovat AI do svých kampaní a operací, uvážlivé. Vývoj a využívání marketingových nástrojů AI je stále v počátečních fázích. Při implementaci AI do digitální marketingové strategie je proto třeba počítat s několika výzvami.

Strojové učení

Strojové učení je poháněno umělou inteligencí, která zahrnuje počítačové algoritmy, jež dokážou analyzovat informace a na základě zkušeností automaticky zlepšovat digitální marketingové kampaně. Zařízení, která využívají strojové učení, analyzují nové informace v kontextu relevantních historických dat, což může digitální marketingové kampaně informovat na základě toho, co v minulosti fungovalo nebo nefungovalo.

Doba školení a kvalita dat

Velká data a analytika

Marketingové nástroje AI automaticky nevědí, jaké akce je třeba provést k dosažení marketingových cílů. Stejně jako lidé potřebují čas a trénink, aby se naučily cíle organizace, preference zákazníků, historické trendy, pochopily celkový kontext a vytvořily si odborné znalosti. Tento proces učení vyžaduje pochopitelně kvalitní data. Pokud vaše marketingové nástroje s umělou inteligencí nebudou vyškoleny na základě vysoce kvalitních dat, která budou přesná, včasná a reprezentativní, skončíte s nepřesnými rozhodnutími na základě dat, která nebu-

Nástup digitálních médií přinesl příliv „velkých dat“, což digitálním marketérům poskytlo příležitosti k pochopení jejich úsilí a přesnému přiřazení hodnoty napříč kanály. To také vedlo k přesycení daty, protože mnoho digitálních marketérů se snaží určit, které datové soubory stojí za to shromažďovat. Marketing s umělou inteligencí může pomoci analyzovat všechna tato data velice rychle, filtrovat je, analyzovat, ale také doporučit nejlepší prvky budoucích digitálních marketingových kampaní.

listopad 2022 | www.rmol.cz

18


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

dou reflektovat přání zákazníků, a marketingový nástroj s umělou inteligencí tak bude vlastně k ničemu.

definitivní osvědčené postupy, kterými by se marketingové týmy mohly řídit při počátečním nasazení. Každý tým digitálního marketingu by měl přemýšlet o dlouhodobých dopadech zavedení marketingové strategie AI, nejen o krátkodobých výhodách, které by mohl získat.

Ochrana osobních údajů

Spotřebitelé i regulační orgány dost hlídají, jak organizace využívají jejich data. Týmy digitálního marketingu musí zajistit, aby při zavádění marketingové strategie AI používaly údaje spotřebitelů eticky a v souladu s normami, jako je GDPR, jinak riskují vysoké sankce a poškození pověsti. Pokud nejsou vaše marketingové nástroje AI speciálně naprogramovány tak, aby dodržovaly konkrétní právní pokyny, mohou překročit rámec toho, co je považováno za přijatelné z hlediska využívání spotřebitelských dat pro marketingovou personalizaci.

Jak používat umělou inteligenci v marketingu

Při využívání AI v marketingových kampaních a operacích je důležité začít s důkladným plánem. To zajistí, že marketingové týmy minimalizují problémy a rychleji návratnosti svých investic. Před zavedením jakýchkoli marketingových nástrojů AI by měli digitální marketéři zvážit několik klíčových faktorů.

Získání souhlasu

Pro týmy digitálního marketingu může být obtížné prokázat hodnotu investic do AI marketingu zainteresovaným stranám. Zatímco klíčové ukazatele výkonnosti, jako je návratnost investic a efektivita, jsou snadno vyčíslitelné, ukázat, jak marketing AI zlepšil zákaznickou zkušenost nebo pověst značky, není tak snadné. S ohledem na tuto skutečnost musejí týmy digitálního marketingu zajistit, aby měly k dispozici správné nástroje měření, které jim umožní zviditelnit tyto přínosy AI nástrojů.

Stanovte si cíle

Osvědčené postupy nasazení

Ujistěte se, že vaše marketingová platforma s umělou inteligencí nepřekročí hranici přijatelného využívání dat v důsledku jejich personalizace, že jsou stanoveny

Je důležité, aby byly pro marketingový program AI od počátku stanoveny jasné cíle a marketingová analytika. Začněte tím, že identifikujete oblasti, které by bylo vhodné zlepšit. Poté stanovte jasné klíčové ukazatele výkonnosti, které pomohou osvětlit, jak úspěšná byla marketingová kampaň s podporou AI – to je důležité zejména u kvalitativních cílů, jako je „zlepšení zákaznické zkušenosti“.

Standardy ochrany osobních údajů

Vzhledem k tomu, že AI marketing je novějším nástrojem ve výbavě digitálních marketérů, nebyly dosud stanoveny

listopad 2022 | www.rmol.cz

19


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

Výběr platformy AI

standardy ochrany osobních údajů a že jsou v případě potřeby naprogramovány do marketingových platforem AI, abyste zachovali soulad s předpisy a důvěru spotřebitelů.

Výběr správné platformy nebo platforem je klíčovým krokem pro zavedení AI do marketingové strategie. Marketéři by měli identifikovat slabá místa, které se platforma snaží zaplnit. To se bude odvíjet od cíle, kterého se marketéři snaží dosáhnout – například cíle v oblasti rychlosti a produktivity budou vyžadovat jiné funkce než nástroje používané ke zvýšení celkové spokojenosti zákazníků pomocí AI. Jednou z věcí, kterou je třeba mít při výběru nástroje na paměti, je úroveň přehledu o tom, proč marketingová platforma AI učinila určité rozhodnutí. V závislosti na použitém algoritmu mohou týmy digitálního marketingu získat jasnou zprávu o tom, proč bylo učiněno určité rozhodnutí a která data ho ovlivnila, zatímco algoritmy pracující na pokročilejší úrovni s hlubokým učením nemusí být schopny poskytnout tak jednoznačné zdůvodnění.

Množství a zdroje dat

Aby mohli digitální marketéři začít s AI marketingem, potřebují mít obvykle k dispozici obrovské množství dat. Tato data vyškolí marketingový nástroj AI v preferencích zákazníků, vnějších trendech a dalších faktorech, které budou mít vliv na úspěšnost marketingových kampaní s podporou AI. Tato data mohou pocházet z vlastního CRM organizace, předchozích marketingových kampaní a údajů z webových stránek. Kromě toho je marketéři mohou doplnit o data druhých a třetích stran, která mohou zahrnovat údaje o poloze, údaje o počasí a další externí faktory, které mohou přispět k nákupnímu rozhodnutí.

Získávání talentů v oblasti datových věd

Výhody využití umělé inteligence v marketingu

Mnoho marketingových týmů nemá zaměstnance s potřebnými odbornými znalostmi v oblasti datové vědy a umělé inteligence, což ztěžuje práci s obrovským množstvím dat a poskytování poznatků. Aby se marketingové programy s umělou inteligencí mohly rozběhnout, měly by organizace spolupracovat s organizacemi třetích stran, které mohou pomoci při sběru a analýze dat, aby vycvičily své nástroje pro optimální výkon a usnadnily průběžnou údržbu.

Marketing s umělou inteligencí může být například přínosem v oblastech, jako jsou snížení rizik, zvýšení rychlosti, větší spokojenost zákazníků, zvýšení příjmů a další. Přínosy mohou být kvantifikovatelné (počet prodejů) nebo nekvantifikovatelné (spokojenost uživatelů). Existuje několik výhod, které obecně AI marketing přináší.

Zvýšená návratnost investic do kampaní

Při správném využití mohou marketéři využít AI marketing k transformaci celého marketingu tím, že ze svých datových souborů získají cenné poznatky a budou na jejich základě jednat v reálném čase. Platformy AI mohou rychle rozhodovat o tom, jak nejlépe alokovat finanční prostředky napříč mediálními kanály nebo analyzovat nejefektivnější umístění reklamy, aby zaujaly zákazníky a získaly z kampaní co největší hodnotu.

Udržování kvality dat

Jakmile budou programy strojového učení a AI marketingu spotřebovávat více dat, naučí se přijímat přesná a efektivní rozhodnutí. Pokud však data, která jsou do marketingového programu AI dodávána, nejsou standardizovaná a bezchybná, nebudou tyto poznatky užitečné a mohou ve skutečnosti způsobit rozhodnutí, která výsledku spíše uškodí, než pomohou. Před zavedením jakýchkoli marketingových programů AI musí marketingové týmy koordinovat svou činnost s týmy pro správu dat a dalšími podnikovými liniemi a zavést procesy pro čištění a údržbu dat.

Lepší vztahy se zákazníky a personalizace v reálném čase

Marketing s umělou inteligencí může pomoci doručovat zákazníkům personalizovaná sdělení ve vhodných fázích životního cyklu spotřebitele. Může také pomoci digitálním marketérům identifikovat rizikové zákazníky a zacílit na ně informace, které je přimějí k opětovnému zapojení.

Vytvoření integrované marketingové strategie AI

Většina digitálních marketérů zjistila, že jejich marketingové nástroje AI jsou obzvláště účinné, pokud jsou integrovány do stávající marketingové strategie, a nikoliv používány jako samostatná taktika. Marketingové nástroje AI vytvářejí příležitosti k optimalizaci kroků v marketingové strategii, které mohou být v současné době pracné, jako je analýza dat, nebo u kterých hrozí riziko nepřesnosti, jako je například atribuce. Začleněním AI k vyplnění těchto „slepých míst“ mohou digitální marketéři nejen využít tyto metody k tomu, aby posunuli svůj marketing na další úroveň, ale také stavět na základech efektivních metod digitálního marketingu, které používali v minulosti.

Vylepšené marketingové měření

Dashboardy, které využívají marketingovou umělou inteligenci, umožňují komplexnější pohled na to, co funguje, aby to bylo možné replikovat napříč kanály a podle toho přidělovat rozpočty.

Rychlejší rozhodování

AI marketing je schopen provádět taktickou analýzu dat rychleji a využívat strojové učení k rychlým závěrům na základě kontextu kampaní a zákazníků. Členové týmu tak mají čas zaměřit se na strategické iniciativy, které pak mohou být podkladem pro kampaně s využitím AI.

listopad 2022 | www.rmol.cz

20


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | UMĚLÁ INTELIGENCE

inteligence mohou sledovat, na jaká sdělení spotřebitelé reagovali, a vytvořit tak úplnější profil uživatele. Z něj mohou marketingové týmy uživatelům na základě jejich preferencí servírovat více zpráv na míru.

Granulární personalizace

Dnešní zákazníci očekávají vysoce granulární úroveň personalizace. Marketingová sdělení by měla vycházet ze zájmů uživatele, jeho nákupní historie, polohy, předchozích interakcí se značkou a řady dalších údajů. Marketing s umělou inteligencí pomáhá marketingovým týmům jít nad rámec standardních demografických údajů a poznat preference spotřebitelů na granulární, individuální úrovni. To pomáhá značkám vytvářet kurátorské zážitky na základě jedinečného vkusu zákazníka.

Prediktivní marketingová analýza

Marketingové nástroje s umělou inteligencí umožňují marketingovým týmům co nejlépe využít data pomocí prediktivní analýzy, která využívá kombinaci strojového učení, algoritmů, modelů a souborů dat k předvídání budoucího chování. To může digitálním marketingovým týmům pomoci pochopit, jaké typy produktů bude spotřebitel vyhledávat a kdy – což jim umožní přesněji umístit kampaně.

Díky marketingu s umělou inteligencí již nemusí digitální marketéři čekat s rozhodováním až do konce kampaně, ale mohou využívat analýzy v reálném čase k lepšímu výběru médií. Existuje mnoho způsobů, jak mohou podniky využít AI marketing a strojové učení k vytvoření komplexnějšího marketingového plánu. Například:

Marketingové operace

Dalším klíčovým případem využití marketingových nástrojů AI je zvýšení efektivity různých procesů. AI může pomoci automatizovat taktické procesy, jako je třídění marketingových dat, zodpovídání běžných otázek zákazníků a provádění bezpečnostních autorizací. Marketingové týmy tak mají více času na strategickou a analytickou práci.

Nabídky na programatické nákupy médií

Problém, se kterým se marketingové týmy často setkávají, je rozhodování o tom, kam umístit reklamu a sdělení. Marketingové týmy mohou vytvářet informované plány na základě preferencí uživatelů, ale tyto týmy často nejsou dostatečně flexibilní nebo agilní, aby mohly plán měnit v reálném čase na základě nejnovějších informací o spotřebitelích. Marketing s umělou inteligencí využívají digitální marketéři ke zmírnění tohoto problému prostřednictvím programatické reklamy. Programatické platformy využívají strojové učení k nabízení reklamního prostoru relevantního pro cílové skupiny v reálném čase. Nabídka je informována na základě údajů, jako jsou zájmy, poloha, nákupní historie, záměr kupujícího a další. Díky tomu mohou týmy digitálního marketingu využívat umělou inteligenci k cílení na správné kanály ve správný čas a za konkurenceschopnou cenu. Programatický nákup je příkladem toho, jak může strojové učení zvýšit flexibilitu marketingu, aby vyhověl zákazníkům podle toho, jak se vyvíjejí jejich potřeby a zájmy.

Dynamická tvorba cen

Marketing s umělou inteligencí může pomoci zvýšit konkurenceschopnost značek tím, že umožní dynamickou tvorbu cen. Platformy AI mohou navrhovat optimální ceny produktů v reálném čase na základě vyhodnocení obrovského množství historických a konkurenčních dat. Tato strategie se osvědčila zejména v maloobchodě. Umožňuje značkám upravovat ceny tak, aby odrážely poptávku po určitých produktech, zvyšovaly prodeje a získávaly náskok před konkurencí.

Jak na to?

Bez ohledu na to, jak velký nebo malý je váš marketingový tým, marketingové nástroje AI a programy strojového učení mohou pomoci zvýšit produktivitu, návratnost investic a efektivitu a zároveň zpracovat obrovské množství dat. Do marketingu využívajícího umělou inteligenci můžete vstoupit postupně – stačí začít základními nástroji, každý malý krok směrem k budoucnosti poháněné umělou inteligencí může pomoci udržet vaši značku před konkurencí.

Správně zvolená komunikace

Napříč kanály reagují různí spotřebitelé na různá sdělení – na některé může působit emotivně, na jiné humor, na další logika. Strojové učení a marketingová umělá

listopad 2022 | www.rmol.cz

21


Reseller Magazine ROZHOVOR

PETR JANDÍK (ASBIS CZ)

MICHALA BENEŠOVSKÁ

I V DOBĚ KRIZE VYLEPŠUJEME, JDEME DÁL A VÍME KAM Situace na distribučním trhu je v důsledku řady ekonomických tlaků a nálad spotřebitelů na hony vzdálená podmínkám v době pandemie. Jak na to reaguje ASBIS CZ, jeden z největších distributorů u nás? Proč je teď vhodná doba pro zavádění inovací a investice? To nám popsal jednatel společnosti Petr Jandík. Jako vždy bez vytáček a naprosto na rovinu.

Můžete zrekapitulovat, jaký byl pro vás, respektive pro ASBIS rok 2022? Rok zatím ještě neskončil, správně by nyní mělo ve čtvrtém čtvrtletí nastat období prodejních žní a pak by teprve bylo dobré celý rok rekapitulovat. Na druhé straně nám prvních devět měsíců roku 2022 již dostatečně napovědělo, že půjde o další již třetí velmi specifický rok, který je na hony vzdálený tradičnímu vývoji trhu. Bohužel rok 2022 je pravým opakem roku 2020 a 2021, kdy prodeje IT šly raketově nahoru. Většina distribučních firem trhala rekordy a poptávka byla opravdu vysoká, spojená s nedostatkem zboží, výraznými vzestupy kryptoměn, a s tím spojenou výraznou poptávkou po komponentech, a zejména po grafických kartách. Rok 2022 je přesně opačný. Koncový maloobchodní trh výrazně stagnuje. Nedostatek zboží se přeměnil v nadbytek (jsou samozřejmě výjimky, ale těch je opravdu málo), do léta se vyprodávaly v maloobchodě ještě zásoby z posledního kvartálu loňského roku, kdy už poptávka chladla, a na skladech distributorů se nahromadilo zboží, které přišlo na konci 2021 či až v prvních měsících 2022 a nebylo možno ho již na trh kvůli nezájmu spotřebitelů umístit. Výsledkem toho je snížení prodejů o minimálně 20–30 %, hovořím o celkovém trhu, masivní výprodeje skladů, snížení marží a dlouhé čekání na probuzení trhu, které je navíc negativně ovlivněno válkou na Ukrajině a souvisejícím roztočením inflační spirály včetně zdražením energií a pohonných hmot. Takže suma sumárum, rok 2022 – po dvou velice zdařilých letech z pohledu IT distribuce – představuje obrovské ochlazení a myslím, že pro mnoho firem také velkou výzvu na téma přežít, či zavřít. A obávám se, že pro prvních šest měsíců roku 2023 bude situace velice obdobná.

na váš první dotaz. Platí zlaté pravidlo, které hovoří o tom, že v momentě, kdy trh stagnuje či jde dolů, musí firma investovat do rozvoje, aby v momentě opětovného růstu byla připravena jak logisticky, tak i z pohledu technologií. Navíc každá firma má mnoho restů na jejichž odstranění v době hojnosti není čas, tak jsme i rok 2022 využili právě na „úklid“. Na rok 2023 se obecně těšíme, budujeme nové kanceláře a logistické centrum, kde spojujeme naše lokální sklady s centrálním evropským skladem, který byl dodnes 14 kilometrů od nás, a navíc výrazně navyšujeme plochu. Dále připravujeme výrazné rozšíření sortimentu, ale ne směrem k takzvanému broadlinu. Jde o vlastní značky v oblasti spotřební elektroniky, jejichž distribuce nám každoročně roste. Jsme schopni partnerům nabídnout jak zajímavé produkty, tak i obchodní podmínky. Připravili jsme rozšíření sortimentu i v oblasti klasické distribuce, takzvané Volume sekce, kde je ASBIS CZ standardně velmi silný. Jde o síťové prvky a příslušenství, dohodli jsme se s naší sestrou ASBIS SK na propojení dalšího vhodného a doplňkového sortimentu, kde naši slovenští kolegové mají distribuční kontrakty, a který je možno rozšířit do České republiky. Obrovský důraz klademe do příštího roku na rozvoj projektového byznysu, kde v oblasti serverů a storage výrazně posilujeme a kde je pro nás na trhu obrovský potenciál. Další úpravy a vylepšení našeho e-shopu jsou pro nás samozřejmostí. Zmínil jste stěhování a nové sklady, co to bude znamenat pro vaše partnery? Na tento krok se opravdu těšíme. Po více jak 20 letech se stěhujeme z Čestlic na Prahu 10, kde se pro nás staví jak nové moderní kancelářské prostory, tak ale hlavně nové logistické centrum. Dohromady s naším centrálním skladem budeme obhospodařovat 12 500 m2 skladové a vychystávací plochy. ASBIS CZ se tak „dostane“ na dvojnásobnou plochu, což nám umožní mnohem rychlejší vychystávání zakázek, rozšíření sortimentu, zavedení

To jsou asi velice střízlivé odhady. A jaké máte plány na rok 2023? Rozhodně přežít! A nejen to, navíc se výrazně rozvíjet, i když to v tuto chvíli zní možná paradoxně v kontextu odpovědi

listopad 2022 | www.rmol.cz

22


Reseller Magazine ROZHOVOR


Reseller Magazine ROZHOVOR

moderních technologií týkajících se logistiky, zlehčení práce lidí ve skladu. Odpadnou nám převozy z centrálního skladu směrem k nám, vše bude pod jednou střechou, a tím pádem budeme rychlejší v reakci na poptávku zboží, které právě přišlo do České republiky a je nedostatkové. Partnerům umožníme lepší kulturu v případě setkávání se u nás, mnohem zajímavější prostředí. Co se týká lidí ve firmě, dáváme si hodně záležet na tom, aby se cítili opravdu dobře, abychom dosáhli vyššího standardu, než je obvyklé, a to z důvodu, že lidé tráví v práci vysoké penzum času, potřebují jak klidovou zónu, tak komunikaci s ostatními kolegy. Dostupnost oproti Čestlicím je samozřejmě násobně lepší, ať už z pohledu městské hromadné dopravy, tak co se týká i náboru lidí do firmy. Tím, že se firma rozšiřuje o další segmenty, je nutná potřeba kvalitních kolegů a popravdě je rozdíl, zda sídlíte v Čestlicích anebo přímo v Praze, na kterou slyší mnohem více uchazečů o práci.

ret, v průmyslu se dařilo, technologie šly nahoru, byly potřeba čipy, to vše hnalo poptávku raketově nahoru a to jde ruku v ruce i s aktivitou partnerů, která je v tu chvíli opravdu vysoká. Nyní došlo k výraznému ochlazení Lidé mají jiné starosti. Covid je pryč, je zde válečné prostředí na východ od nás, je roztočena inflační spirála, lidé a firmy jsou po stránce IT relativně nově zásobeni a všichni mají starosti jak poplatit energie a čím zatopit. Takže dle toho je v útlumu i aktivita partnerů. Kupuje se víceméně na základě okamžité nutné potřeby, ale opravdu málo na sklad Jak se daří vaší VAD divizi, kam se posouvá a vyvíjí? Vyjma tradičního byznysu v oblasti serverů výrazně rozšiřujeme portfolio v oblasti storage, a to zejména v oblasti high-end, jako jsou značky Infinidat a Vastdata. Zde vidíme obrovský potenciál, který je na jednu stranu velmi složité uchopit, ale pokud to umíte, tak máte opravdu široké možnosti. Z toho důvodu jdeme touto cestou a rozhodli jsme se upřít velkou pozornost právě tímto směrem. Chceme nabídnout v oblasti serverů a storage opravdu kvalitní podporu a přístup k našim partnerům a zároveň se výrazně lišit od konkurence a již máme úspěšné projekty buď hotové anebo v pipeline, která je velmi reálná.

Které značky a služby ze svého portfolia byste vyzdvihl jako ty nejzajímavější? Odpověď bych rozdělil na tři části, to znamená stejně, jako interně dělíme sekce naší firmy. Ta nejtradičnější část je samozřejmě oblast Volume, tedy vše okolo CPU, HDD, paměti, grafiky, s vlajkovými značkami jako Intel, AMD, Kingston, Seagate, Gigabyte, HP a další. Samozřejmě neopomíjíme oblasti periférií, příslušenství a herní produkty, spotřební elektroniku a domácí spotřebiče, které u nás patří do oblasti Consumer, ba naopak snažíme se co nejvíce o růst. Sem patří například Logitech, Bang&Olufsen (výhradní distribuce pro Českou republiku), AENO, Canyon, Loewe. A co se týká oblasti projektového businessu VAD, tak zde rozhodně musím zmínit za servery Supermicro a serverové komponenty Intel, Gigabyte, Western Digital, a z oblasti storage hlavně Infinidat, Vastdata, Pure Storage, Seagate a Infortrend.

Jaká je momentálně pozice společnosti ASBIS v českém distribučním prostředí – jak se lišíte od konkurence, co nabízíte „navíc“? Jsme firma s více jak 30letou historií, stabilní a doufám že i čitelný partner pro naše zákazníky. Nejsme a nebudeme se chovat jako standardní broadline distributor, chceme a zaměřujeme se na užší portfolio, na které jsme odborníci. Tím se odlišujeme a to je naše cesta. Sázíme na odbornost v tom, co nabízíme. Neživí nás honba za obratem, ale spokojený zákazník, který se vrací. A vrací se právě proto, že ví, že kromě prodeje jsme schopni i poradit.

Není to tak dávno, co byly dodávky některého hardwaru ovlivněny pandemickou situací, jak to nyní vypadá s dostupností zboží? Zboží v tuto chvíli až na některé výjimky je běžně dostupné a situace by se měla lepšit v čase. Bohužel to má i svá negativa, a to jsou šedé dovozy ze zahraničí, které znamenají rozkolísání cen, nepřehlednost trhu a nestabilitu, ale s tím jsme se již naučili žít.

Kam v dlouhodobém horizontu ASBIS směřuje? Co je vaším dlouhodobým cílem? Chceme být firmou, kterou zákazníci mají rádi, kde najdou profíky nejen v prodeji, ale i v nákupu, ve financích a v podpoře jak technické, tak zákaznické. Naše největší hodnota je v lidech ve firmě, v duchu a v nasazení lidí, kteří zde pracují, a v povinnosti managementu firmy jim i sobě vytvořit tvůrčí a příjemné prostředí, ve kterém budou rádi pracovat a budou schopni také samostatně tvořit a realizovat se. Pak to všechny baví a zákazníky taky. Co se týká globálního hlediska, tak ASBIS je kyperská společnost působící ve 28 zemích převážně na východ od nás a cílem je být jak tradiční v oblastech s dlouhodobou historií (s mnoha světovými dodavateli máme historii přesahující více desetiletí), tak zároveň velmi inovativní. Obory, které nás nově zajímají a budeme je implementovat i do lokálních poboček, jsou například VR, IoT, robotizace a automatizace, na kterou máme již připravený koncept. A to je právě to zajímavé. Nespíme, jdeme dál a víme kam.

Vnímáte nějaké dopady nepříznivé ekonomické situace? Například odrazila se nějak v aktivitě partnerů? Aktivita partnerů je vždy podmíněna chováním spotřebitelského trhu. V momentě, kdy je nedostatek či velká poptávka, tak partneři reagují přesně v souladu s trhem a naopak. Jak jsem zmínil výše, v letech 2020 a 2021 byla poptávka trhu enormní z důvodu pandemie nemoci covid-19. Každý se potřeboval přesunout na home office, firmy se potřebovali vybavit technologiemi, které umožňovaly fungovat i bez pracovníků sedících v tradičních kancelářích. V tom samém období byly kryptoměny na vrcholu, což se podepsalo na nedostatku grafických ka-

listopad 2022 | www.rmol.cz

24Reseller Magazine TRENDY

MICROSOFT CSP

MICHALA BENEŠOVSKÁ

PARTNERSTVÍ, BEZ NĚHOŽ SE NEOBEJDETE Cloudová řešení stále častěji nahrazují tradiční infrastrukturu. Organizace a firmy kráčejí vstříc digitální transformaci svých podnikových procesů a vy můžete být u toho! Možnost poskytovat cloudové služby koncovým zákazníkům představuje obrovskou příležitost a Microsoft, jedna z nejdůležitějších technologických společností, vám umožňuje vstoupit do této nesmírně atraktivní sféry velice jednoduše.

Přidání cloudových služeb do portfolia poskytovatele řízených služeb (MSP) či resellera s přidanou hodnotou (VAR), kteří jsou zvyklí pracovat s tradičnější klientskou infrastrukturou, je zásadní změnou. Nicméně právě tento „přechod“ program Microsoft Cloud Solution Provider (CSP) usnadňuje natolik, že se o něj musí zajímat každý, kdo se hodlá udržet na trhu.

Co je program Microsoft CSP?

Program Cloud Solution Provider založila společnost Microsoft v roce 2015, aby pomohla velkým i malým partnerům držet krok s rychle rostoucí poptávkou po cloudových službách (a profitovat z ní). Prostřednictvím programu CSP mohou partneři prodávat a podporovat předplatné služeb společnosti Microsoft a nabízet svým zákazníkům kompletní cloudová řešení prakticky od A do Z.

Co dělají CSP partneři?

Partneři CSP mohou nejen prodávat a implementovat cloudová řešení společnosti Microsoft, jako jsou Azure, Office 365 a Dynamics 365, ale mohou být se svými klienty po celou dobu životního cyklu služby. To zahrnuje nabídku služeb podpory a fakturace, což umožňuje budovat a udržovat pevnější vztahy se zákazníky, a to je pro úspěšný a udržitelný byznys zcela klíčové. Správa celého životního cyklu zákazníka také umožňuje partnerům CSP získávat nové zdroje příjmů, přičemž partnery nic a nikdo neomezuje v tom stanovit si ceny a ziskové marže pro další prodej. Program umožňuje partnerům spojovat a prodávat vedle cloudových řešení společnosti Microsoft také své vlastní produkty a služby.

petencí. I když partner nemá žádné předchozí zkušenosti s poskytováním cloudových řešení, CSP mu pomůže začít. Díky dvěma typům členství v závislosti na aktuální situaci partnerů mohou program CSP využívat jak ti, kteří jsou na cloudový trh připraveni, tak i ti, kteří v současné době nemají zavedenou infrastrukturu pro komplexní řízení vztahů se zákazníky.

Pro koho je CSP určen?

Program je otevřen všem partnerům společnosti Microsoft bez ohledu na jejich velikost, umístění nebo úroveň kom-

listopad 2022 | www.rmol.cz

26


Reseller Magazine TRENDY

Účastníci se mohou rozhodnout, zda se stanou přímým nebo nepřímým partnerem CSP, v závislosti na rozsahu a nastavení své současné praxe.

jim nabízet žádané řešení od důvěryhodné a zavedené společnosti. Zároveň však mají možnost provozovat a řídit vlastní fakturační systémy a cykly, stanovovat své ceny, vytvářet jedinečné možnosti financování, nabízet integrovaná řešení a upsellovat další produkty. Partneři CSP také často dostávají zkušební verze nových aplikací a softwaru, takže mohou být informováni o vývoji, který může ovlivnit jejich zákazníky, a seznámit se s aktualizacemi dříve, než budou všeobecně dostupné. Vzhledem k tomu, že trh s cloudovými službami pokračuje a bude pokračovat v dalším růstu, nabízí program CSP partnerům možnost etablovat se jako důvěryhodný poskytovatel cloudových řešení. Díky podpoře ze strany zavedených distributorů i samotného Microsoftu mohou partneři rozvíjet své podnikání a získat náskok před konkurencí. A to často rozhoduje o úspěchu.

Které výhody CSP partnerům přináší?

Stát se CSP umožňuje partnerům kompletně obsluhovat své zákazníky; partneři se stávají pro své zákazníky poskytovateli IT řešení, spravují předplatné, obnovení a upgrady a podporují jejich digitální cestu od začátku až do konce. Pro zákazníky nákup prostřednictvím partnera CSP na rozdíl od přímého kontaktu se společností Microsoft znamená, že mohou očekávat širší škálu možností nákupu, řešení na míru a přímou podporu. Partneři CSP jsou pro své zákazníky prvním kontaktním místem pro všechny jejich potřeby a mohou

listopad 2022 | www.rmol.cz

27


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | IP KAMERY

FRANTIŠEK DOUPAL

NEJNOVĚJŠÍ TRENDY V OBLASTI IP KAMER IP kamery a dohledové systémy jsou rozsáhlým technologickým sektorem zahrnujícím celou řadu výrobců a řešení. Navzdory komplikacím, kterým nejenom svět IT v posledních letech čelí, vidíme i v této oblasti neustálý vývoj. Pokrok se odráží nejen ve stále kvalitnějších obrazových vlastnostech, ale i ve funkční výbavě, rostoucí autonomii, zabezpečení či interoperabilitě s dalšími přístroji a systémy.

IP kamery se dnes uplatňují při stále širší škále činností a již zdaleka neslouží jen pro obecné dozorování lidí či majetku, jak tomu bylo ještě nedávno. IP kamery se také stále častěji používají třeba pro pořizování nejrůznějších statistik, ať už jde o zákazníky v obchodech, návštěvníky památek, cestující v hromadné dopravě, nebo počty průjezdů kamionů či osobních automobilů v dané oblasti. Za covidu pak pomáhaly s dodržováním bezpečnostních předpisů, jako bylo povinné nošení respirátorů, nebo s měřením teploty příchozích. Běžně díky možnosti obousměrné komunikace asistují třeba na recepcích nebo u vstupů do rezidenčních budov. Stále častěji pak slouží i jako prevence před neukázněnými majiteli dronů… Samozřejmostí je stále i onen již zmiňovaný dohled nad lidmi, ale třeba také nad stroji ve výrobních podnicích, nad bezpečností nakládání s chemikáliemi a jinými nebezpečnými látkami (IP kamery dnes dokážou například upozornit na vznik kouře), ale samozřejmě také nad datovými centry nebo místy kritické infrastruktury. Možných scénářů využití je mnoho a s rostoucími možnostmi kamer v oblasti strojového učení, umělé inteligence a programování aplikací přímo na míru se jejichž množství každodenně rozšiřuje a víceméně často závisí jen na nápadech a schopnostech jejich provozovatelů nebo vývojářů softwaru…

dohledových kamer je pak ostatní elektronika, primárně nejrůznější čipy, logické obvody a konektivita. To se pak odráží na fyzické podobě kamer, jejich provedení, funkcích, možnostech nasazení a samozřejmě také cenách. Přes výše zmiňované skutečnosti však zůstává obrazová kvalita jedním ze základních předpokladů. Rozlišení se dnes běžně pohybuje v řádech několika megapixelů, výjimkou již zdaleka není ani kvalita 4K (UHD) pro co nejjemnější a nejdetailnější pohled na snímanou oblast. Některé kamery umějí nabídnout také obraz s vyšší frekvencí (např. až 120 nebo 180 fps), což se může v některých případech také hodit. Pouhé rozlišení obrazu však není všechno, což dobře známe např. i z fotoaparátů v mobilních telefonech. Výrobci proto v posledních letech vyvinuli celou řadu technologií, které možnosti kamer v tomto ohledu dále vylepšují. Díky kombinaci pokročilého hardwaru a softwaru jsou kamery schopny dodávat velmi dobrý obraz i za špatné viditelnosti (např. díky infračervenému přísvitu rovnoměrně rozprostřenému přes celou scénu) a velmi dobře se vypořádají i se silným protisvětlem. Velkou výhodou může být také stabilizace obrazu, která pomáhá v místech, jež trpí vibracemi (např. při instalaci v průmyslových podnicích nebo na místech s intenzivním pohybem těžkých dopravních prostředků). Díky funkcím, jako je adaptivní pohybová expozice, se pak také eliminuje rozostření u pohybujících se nebo se přibližujících objektů nebo u objektů nacházejících se velmi blízko. Své místo na trhu má také segment tzv. multisenzorových kamer. Až donedávna bylo běžné, že se jedna kamera rovnala jednomu snímači (objektivu). Dnes lze pořídit i IP kamery disponující více senzory (nejčastěji

Moderní dohledové systémy

Moderní IP kamery jsou komplexní systémy, kde optická soustava a obrazové snímače tvoří jen část výbavy. V celkovém součtu možná dokonce i tu méně významnou. Přinejmenším stejně důležitou složkou výbavy moderních

listopad 2022 | www.rmol.cz

28


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | IP KAMERY

dvěma nebo čtyřmi), které své okolí snímají v širším úhlu záběru, a ve výsledku tak mohou dodat až 180° nebo 360° náhled. Hodí se to např. při sledování velkých prostranství nebo více různých míst, kdy si místo několika kamer vystačíte s jednou jedinou. Možných scénářů je však více – jeden senzor např. může monitorovat oblast ze širší perspektivy, další se může detailně zaměřovat jen na jednu oblast apod. Takové kamery jsou dále vhodné i k monitorování schodišť nebo výtahů, chodeb ve tvaru písmene „L“ nebo dvou sousedních oblastí, jako např. recepčních pultů. Nasnadě jsou i další výhody – při instalaci stačí jeden kabel, jedna IP adresa, jedna licence pro dohledový software, jedna licence pro analytiku… Nabízí se i kombinace pevné multisenzorové kamery s kamerou otočnou (pohyblivou). Pokud pevná kamera zaznamená nějakou událost, může se na ni následně zaměřit kamera pohyblivá (ta např. díky zoomu poskytne detailnější pohled) a třeba za pomoci chytrého softwaru detekovaný objekt v záběru i automaticky sledovat.

teploty apod.), tak lidmi (typicky v prostorách těžkého průmyslu, odolné např. i proti výbuchu nebo ohni). V poslední době se slibně rozjíždí také segment nositelných kamer, které jsou ideální např. pro bezpečnostní složky nebo pracovníky ostrahy. Další rozměr získává nasazení IP kamer po jejich propojení s kompatibilními audiosystémy, nejčastěji síťovými reproduktory nebo třeba sirénami. Ozvučit tak lze přesně ty prostory, kde je to aktuálně potřeba. Vedle ambientní hudby lze takto reprodukovat např. i reklamu, ale primárně jde spíše o možnost sdělovat nejrůznější instrukce (třeba v případě poplachu nebo jakékoli výjimečné situace). Často jde navíc o flexibilní řešení, která umožňují redukovat počet koncových zařízení, s jednoduchou instalací a konfigurací, navíc s možností bezproblémové integrace se stávajícími systémy. Výhodou je i možnost obousměrné komunikace (např. u vstupů do budov či areálů) nebo automatická analýza zvuku (která detekuje např. neobvyklé zvuky, jako je křik, pláč, výstřely nebo tříštění skla nebo jiné intenzivní signály, způsobené např. nárazem vozidla).

Řešení do každého prostředí

Výrobci IP kamer nabízejí své produkty v celé řadě fyzických provedení. Vedle nejběžnějších interiérových kamer, které jsou často k dostání ve velmi decentním a nenápadném „balení“, jsou k dispozici i modely připravené pro nasazení ve venkovním prostředí. V neposlední řadě jsou k dostání i varianty pro nasazení v extrémních podmínkách, a to ať už způsobených velmi nehostinným klimatem (led, sníh, pára, déšť, vítr, vysoké či nízké

Analytika a edge computing

Spolu s rozlišením a obrazovou frekvencí kamer však roste také objem vznikajících dat. S ním se výrobci snaží nejčastěji vypořádat pomocí efektivnější komprese (např. kodeky H.264/H.265) v kombinaci s dalšími technologiemi (často vlastní provenience) tak, aby bylo množství přenášených dat opravdu co nejnižší a vše optimálně fun-

listopad 2022 | www.rmol.cz

29


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | IP KAMERY

govalo. Výhodou je v tomto směru přesun stále většího počtu funkcí přímo do samotných kamer, čímž lze také o něco snížit množství přenášených dat nebo možnost přenášet data jen v případech, kdy je to skutečně opodstatněné (např. po automatickém rozpoznání pohybu ve sledované, předem vymezené oblasti nebo splnění jiné předem určené podmínky). Do budoucna se dá počítat také se stále častějším ukládáním pořizovaných záznamů do bezpečných cloudových úložišť, odkud lze s nimi následně pracovat, na úkor dnes běžně užívaných specializovaných řešení typu NVR, NAS úložišť nebo snad osobních počítačů. To může být v kombinaci např. s 5G konektivitou či jiným kvalitním bezdrátovým připojením i značným ulehčením v případech, kdy je žádoucí dohledové kamery instalovat do vzdálených lokalit (které mohly být až doposud závislé např. pouze na ukládání na lokální paměťová média v samotných kamerách). Zcela běžné to asi nebude, ale v řadě případů by mohlo jít o užitečnou alternativu. Další oblastí, z jejíhož rychlého rozvoje IP kamery v posledních letech zásadně těžily, je segment umělé inteligence, strojového (hlubokého) učení a edge computingu. Tento posun umožnil výrobcům nabídnout celou řadu benefitů – kamery toho zvládají samy o sobě více bez nutnosti zásahu obsluhy, jsou schopny se samy učit a následně dosahovat lepších a přesnějších výsledků (snižuje se tak např. riziko falešného

poplachu nebo nepřesné identifikace objektu či události v obraze) a zároveň dochází i k již zmiňovanému redukování objemu přenášených dat. Samozřejmostí je využívání těchto technologií i pro zlepšování kvality obrazu. Kamery dnes do záznamů také běžně vkládají automaticky generovaná metadata (identifikátory pro osoby, tváře, vozidla a registrační značky v záběru), která jsou v případě potřeby později k dispozici pro detailní forenzní zkoumání. Díky rostoucímu výkonu čipů vše probíhá velmi rychle a provádění potřebných výpočtů přímo v kameře částečně odbourává prodlevy způsobené přenosem videa z kamery do místa, kde dochází k jeho zpracování a vyhodnocení. Zejména v případech, kdy je nutná co nejrychlejší odezva, jsou takové technologie opravdu přínosné a ve srovnání se standardním postupem, kdy situaci vyhodnocují pracovníci dohledových center, bezesporu rychlejší a efektivnější. Ve výsledku bude pravděpodobně (alespoň prozatím) vždy na konci nutné lidské rozhodnutí, ale už skutečnost, že se obsluha nemusí zabývat každou detekcí, ale dostanou se k ní jenom důležité události, je dalším posunem kupředu. Moderní IP kamery díky výše zmíněným technologiím nabízejí stále širší portfolio analytických funkcí. Základem je rozpoznávání lidí, zvířat i věcí (např. dopravních prostředků, a to včetně identifikace poznávacích značek). Dalším krokem je vyhodnocení, zdali se daný objekt pohybuje v předem určené a očekávané oblasti, a případné upozornění na moment, kdy návštěvník (či vědomý narušitel) vkročí tam, kam by neměl, překročí nějakou vymezenou hranici (třeba jen virtuální v rozhraní kamery) nebo se zkrátka chová nestandardně (např. při krádeži). Stejně důležitá je však i redukce

listopad 2022 | www.rmol.cz

30


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | IP KAMERY

falešných poplachů, kdy kamery ignorují nevýznamné pohyby, jako např. stromy rozpohybované větrem, stíny, náhodné objekty nebo zvířata v zorném poli. Takovéto využití se nabízí u městského dohledu nebo kontrolou nad dopravní infrastrukturou či průmyslovými zařízeními. Stále častější problémy způsobené výskytem dronů jsme již zmiňovali (ostatně třeba na letištích by mohli vyprávět…).

Aby bylo riziko kompromitace kamery co nejnižší, přišli výrobci s celou řadou technologií a řešení, které by šanci na úspěšné napadení měly minimalizovat. Jmenovat můžeme např. zabezpečené bootování (může využívat např. i sandboxingu), ochranu proti klonování hardwaru, aktualizaci prostřednictvím ověřeného firmwaru (ideálně automatickou), obnovení zařízení do bezpečného stavu, bezpečné úložiště certifikátů nebo podporu šifrování pomocí protokolů jako HTTPS, SRTP nebo VPN. Moderní kamery splňují i požadavky NDAA, disponují modulem TPM 2.0 a odpovídají nárokům amerického standardu FIPS 140-2. Na stranu druhou je nutné i v případě provozu IP kamer vzít v potaz předpisy jako GDPR a některé další. Důležité je pamatovat také na napájení – vedle možnosti využívat stejnosměrný proud je běžně podporováno také PoE napájení (Power over Ethernet). Zejména u důležitých instalací se vyplatí vsadit na redundantní napájení.

Vzdálená správa a zabezpečení kamer

Moderní IP kamery a kamerové systémy mají k dispozici i řešení, která umožňují hromadnou vzdálenou správu a monitoring zařízení z jednoho místa. Takové řešení pomáhá i s aktualizacemi firmwaru nebo potřebných certifikátů. Stejně tak je již běžná možnost správy dohledových kamer prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů. Moderní IP kamerové systémy lze také bez problémů provázat s dalšími platformami – např. řešeními pro řízení vstupu do budov nebo s dveřními interkomy apod. Stejně jako u počítačů, telefonů, tabletů i nejrůznějších IoT či smart home zařízení je dnes víc než kdy jindy potřeba dbát na zabezpečení. Přece jen i kamery jsou většinou připojeny k internetu a dalším systémům, a proto mohou být v řadě případů velmi lákavými cíli pro hackery, kterým by se mohly hodit nejen pro získání přístupu k pořízeným videím, ale třeba také jako vstupní bod do vnitřní sítě či jiného IT/OT systému.

listopad 2022 | www.rmol.cz

31


Reseller Magazine TRENDY

FRANTIŠEK DOUPAL

NOVINKY Z PODZIMNÍ KONFERENCE MICROSOFTU Konference Ignite 2022 pořádaná společností Microsoft je za námi. A jako obvykle jsme se i letos dočkali celé řady zajímavých novinek z oblasti hardwaru, softwaru i služeb.

Nové produkty řady Surface přinášejí vylepšení v oblasti výbavy, výkonu i designu. Kromě nich Microsoft představil i několik dalších aplikačních novinek a softwarových integrací. Hned na úvod si můžeme říci, že Microsoft pokračuje v nastolování své vize budoucnosti počítačů se systémem Windows, která se (po)nese v duchu propojení počítače s cloudem a využití technologií umělé inteligence, které uživatelům usnadní každodenní život.

dále disponuje HD kamerou, reproduktory Omnisonic, směrovými mikrofony a speciálním čipem G6, který se stará o digitální psaní a kreslení. Novinka je k dispozici ve verzích s procesory Intel Core 12. generace postavené na platformě Intel Evo s rozhraním Thunderbolt 4 (až 32 GB LPDDR5 RAM a 1TB SSD) nebo s platformou SQ3 čítající čipset Qualcomm Snapdragon s připojením 5G (až 16GB LPDDR4x a 512GB SSD). Každý zákazník si může produkt vybrat podle toho, jaké faktory jsou pro něj nejdůležitější. Verze s procesorem Intel nabídne výdrž až 15,5 hodiny, varianta postavená „na ARMu“ pak slibuje až 19 hodin práce na jedno nabití.

Surface Laptop 5

Pozici nejoblíbenějšího zařízení v produktové řadě Surface si verze „Laptop“ získala již před sedmi lety ihned po uvedení prvního modelu na trh. Surface Laptop 5 je k dispozici v zajímavých barevných odstínech a nabízí kvalitní zpracování, pohodlí a možnosti, díky nimž se uživatelé mohou rovnou pustit do práce. Díky nejnovější platformě Intel Evo je počítač o více než 50 % výkonnější než jeho předchůdce. Displej PixelSense s poměrem stran 3 : 2 je k dispozici ve velikosti 13,5″ (1 297 g) nebo 15″ (1 560 g), přičemž obě varianty jsou vybaveny technologií Dolby Vision IQ. O prostorové zpracování zvuku se stará Dolby Atmos 3D. Obě varianty notebooku jsou k dispozici s procesory Intel Core i5 a i7 12. generace, integrovanou grafikou Intel Iris Xe Graphics, až LPDDR5x RAM a až 1TB SSD. Konektivita zahrnuje 1× USB-C port s podporou Thunderbolt 4, 1× USB-A 3.1, 3,5 mm jack a Surface Connect port. Bezdrátově lze komunikovat prostřednictvím Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Výdrž baterie pak činí až 18 hodin u menšího modelu a 17 hodin u většího modelu. O zabezpečení se stará (firmwarové) TPM 2.0, zabezpečené jádro nebo senzor pro rozpoznání tváře.

Surface Studio 2+

Nástupce stolního počítače Surface Studio přichází na trh se zmodernizovaným hardwarem. Zákazníci se mohou těšit na procesor Intel Core H-35, který poskytuje až o 50 % vyšší výkon, či grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 3060 s dvojnásobně lepším grafickým výkonem, což umožňuje dosáhnout co nejrealističtějšího ray tracingu při tvorbě 3D návrhů nebo renderování modelů. Výbavu doplňuje až 32 GB RAM (DDR4) a až 1TB SSD. Vylepšený je ale i displej, kamera, studiové mikrofony i standardy v oblasti zabezpečení.

Novinky (nejen) pro vývojáře

Konference Ignite je každoročně přehlídkou toho nejlepšího, na co se od společnosti Microsoft a jejích partnerů mohou těšit všichni, kteří působí v technologickém sektoru, ať již jde o běžné uživatele, správce sítí, vývojáře, nebo třeba ředitele IT.

Infrastruktura

Surface Pro 9

Představením řešení Microsoft Intelligent Data Platform na začátku letošního roku Microsoft sjednotil svou nabídku v oblasti databází, analytiky a správy dat tak, aby se tímto úkolem již nemuseli zabývat sami zákazníci. Odpadl tak největší problém, kterým bylo vzájemné propojování fragmentovaného zpracování dat. Zákazníkům bylo

Surface Pro 9 nabízí provedení s tělem z hliníku ve vybrané paletě odstínů. Na jedné straně zařízení se nachází stojánek, z druhé strany 13″ displej PixelSense s rozlišením 2 880 × 1 920. Bezrámečkový displej má obnovovací frekvenci 120 Hz a široký barevný rozsah. Počítač

listopad 2022 | www.rmol.cz

32


Reseller Magazine TRENDY

umožněno získat rychleji informace potřebné pro jejich (obchodní) rozhodování a soustředit se na to, co je pro jejich byznys nejdůležitější. Ekosystém této platformy se nyní rozšiřuje o 12 dalších partnerů včetně Informatica, Qlik, Confluent, Fivetran, Striim a dalších. Bezserverová škálovatelná distribuovaná databáze Azure Cosmos DB určená podnikům již nyní pomáhá u kritických aplikací bez ohledu na velikost a rozsah zajistit rychlost a dostupnost a zvyšuje jejich geografickou dostupnost, škálovatelnost a distribuci dat. U distribuované databáze začal Microsoft nabízet také podporu pro, populární open source databázový engine PostgreSQL. Databázové systémy založené na PostgreSQL tak mají možnost využít rychlosti, škálovatelnosti a výkonu databází Azure Cosmos. Vývojáři otevřeného softwaru tím získávají přístup ke strukturovaným i nestrukturovaným datům v jediné databázové službě, kterou navíc dobře znají. Novinkou jsou např. i funkce pro nasazení služby Azure Kubernetes v lokálním prostředí nebo na koncových zařízeních prostřednictvím Azure Arc. Microsoft dále pracuje také na sadě Visual Studio pro Microsoft Dev Box, což je preview služba, která nabídne vývojářské pracovní stanice v cloudu.

záruku bezpečnosti, souladu s předpisy a zodpovědného nasazení AI, kterou platforma Azure poskytuje. Power Automate umožňuje zjednodušit pracovní postupy s pomocí AI, a to při použití běžného přirozeného jazyka. Uživatelé mohou cloudový tok vytvářet na základě požadavku zadaného pomocí přirozeného jazyka. AI v tomto případě pomáhá přejít od programování s malou znalostí programového kódu (low code) k programování zcela bez nutnosti znát programový kód (no-code). Nově zavedená služba Microsoft Syntex integruje nabídku celého Microsoft cloudu, od služeb Microsoft 365 a Azure až po Power Platform a Microsoft Purview. Syntex automaticky pročítá, taguje a indexuje velké objemy obsahu a propojuje jej tam, kde je v kontextu potřeba – ve vyhledávání, v aplikacích a jako opakovaně použitelné znalosti. Do centra pozornosti staví lidi a obsah integruje do nástrojů pro spolupráci a do pracovních postupů, jako je například elektronický podpis. Inteligentní zpracování dokumentů Microsoft Intelligent Document Processing založené na nástrojích AI Builder a Power Automate umožňuje komplexní zpracování dokumentů bez nutnosti použití programového kódu. Zpracování dokumentů může být obtížné a AI Builder tento proces automatizuje, pracovníci se tak mohou soustředit na úkoly s vyšší prioritou. Vzhledem k tomu, že stále více prodejců je na cestách a účastní se virtuálních schůzek, byl pro aplikaci Dynamics 365 Sales Enterprise (i novou aplikaci Viva Sales) bezplatně zpřístupněn software pro analýzu obchodních konverzací s podporou umělé inteligence. Analýza obchodních konverzací poskytuje prodejcům užitečné informace a zároveň jim pomáhá zvyšovat produktivitu díky využití analytických nástrojů

Umělá inteligence

Služba Azure OpenAI, která je součástí platformy Azure AI, nabídne (prozatím na základě pozvánky) přístup k umělé inteligenci DALL-E 2, což je model, jenž uživatelům umožňuje generovat vlastní obrázky na základě textu (nebo jiných obrázků). Zpřístupněním modelu DALL-E 2 se zákazníkům služby Azure OpenAI rozšiřují možnosti jejího použití, přičemž se mohou spolehnout na

listopad 2022 | www.rmol.cz

33


Reseller Magazine TRENDY

a datové vědy, což prodejcům pomáhá snižovat výdaje na administrativní činnost a umožňuje věnovat více času zákazníkům.

otevřené jako karty prohlížeče. Při společné práci týmu se karty v reálném čase aktualizují, takže všichni vidí totéž.

Inovace ve světě práce

Nový nástroj Defender for DevOps řeší jeden z největších problémů technologického průmyslu – nové i starší programové kódy, které nejsou napsány s ohledem na bezpečnost a jež mohou útočníci rychle zneužít. Organizace mohou zabezpečit aplikace v průběhu jejich vytváření, což vývojářům dává jistotu, že když získají programový kód z externích zdrojů nebo pracují s velkými programátorskými týmy, dokážou předejít bezpečnostním hrozbám a dodat bezpečnější řešení. Sada Power Platform Managed Environments umožňuje organizacím zavádět řešení s malými požadavky na programování, a podněcovat tak inovace s vědomím, že správci IT budou mít správu a zabezpečení takových řešení pod svou kontrolou, což týmům poskytne možnost vytvářet aplikace ve velkém měřítku bez obav o bezpečnost. Microsoft Entra představuje řešení pro správu identit a přístupu navržené tak, aby bezpečně fungovalo na různých cloudových platformách. Microsoft Entra Identity Governance pomáhá organizacím zajistit, že ve správný čas budou mít správní lidé přístup ke správným zdrojům. Funkce Workload Identities v systému Entra Identity řídí a zabezpečuje identity pro digitální úlohy, jako jsou aplikace a služby, a kontroluje dostupnost cloudových prostředků, zatímco ověřování na základě certifikátů

Bezpečnost

Další novinkou z Ignite 2022 je služba Microsoft Places, která optimalizuje využití fyzického prostoru na pracovišti. Podle výzkumu Work Trend Index chodí více než 80 % zaměstnanců do kanceláře kvůli osobnímu setkávání s kolegy. Aplikace Places poskytuje přehled o tom, kdy kolegové přicházejí do kanceláře nebo pro jaké schůzky je nejvhodnější osobní setkání. Služba mimo jiné svým uživatelům poskytne inteligentní rekapitulaci, což je podobné, jako by s sebou na každé schůzce měli virtuálního asistenta. S použitím umělé inteligence přiřazuje úkoly, na nichž se účastníci schůzky dohodli, automaticky generuje zápisy ze schůzek a sdílí personalizované postřehy ze zápisu, což uživatelům umožňuje získat informace, které jsou pro ně nejdůležitější. Inteligentní rekapitulace bude spolu s dalšími novými funkcemi součástí nového doplňku Teams Premium (jenž bude možné zakoupit samostatně). Microsoft pokračuje také v inovování prohlížeče Edge. Jmenovat můžeme např. funkci Microsoft Edge Workspaces, což je sdílená sada karet prohlížeče, která členům skupiny umožňuje procházet stejné webové stránky a přistupovat k nejnovějším pracovním souborům. Díky této novince stačí odeslat odkaz na Microsoft Edge Workspaces, jehož prostřednictvím se dalším uživatelům zpřístupní všechny příslušné soubory a odkazy

listopad 2022 | www.rmol.cz

34


Reseller Magazine TRENDY

umožňuje zákazníkům snadno nasadit ověřování odolné proti phishingu.

V příštích měsících se tak postupně z webu Office.com, mobilní aplikace Office a aplikace Office pro Windows stane aplikace Microsoft 365, a to včetně nové ikony, přepracovaného vzhledu a některých nových funkcí. První související změny by měly být viditelné v listopadu (budou se primárně týkat Office.com). Kompletně hotovo (včetně transformace mobilních aplikací) by pak mělo být během ledna 2023. Jednou z výjimek, kde zůstane zachováno označení Office, jsou jednorázové (permanentní) licence pro domácnosti a firmy (Office 2021 + LTSC plány). Předplatného Office 365 by se naopak chystané změny nijak dotknout neměly.

Microsoft přejmenuje Office

Sada nástrojů jako Word, Excel, Outlook a další již nebude do budoucna vystupovat pod ikonickou značkou Office. Americká společnost se je rozhodla kvůli sjednocení s dalšími svými produkty označovat jako Microsoft 365. Půjde tak o vůbec nejzásadnější změnu od představení tohoto kancelářského balíčku přes více než 30 lety. Ačkoli samotné aplikace jako Word, Excel, Outlook či PowerPoint budou samozřejmě i nadále pokračovat, již o nich (většinou) nebudeme říkat, že jsou součástí Office, ale nově půjde, stejně jako v případě např. Teams, o jednu z komponent Microsoft 365.

listopad 2022 | www.rmol.cz

35


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | TABLETY

MICHALA BENEŠOVSKÁ

TABLETY NA „HRANÍ“ Zlatá éra tabletů je ta tam. Tablety nejsou nutnost, na rozdíl od chytrých telefonů se bez nich obejdeme, ale pořád mohou v řadě případů dobře posloužit. Mohou fungovat jako přenosná televizní obrazovka v domácnosti a hodí se i pro nenáročné pracovní úlohy. Díky množství aplikací pro kreslení, malování a hudbu jsou také skvělým nástrojem pro odreagování, ale co tablety a hraní her?

Operační paměť

Na rovinu – tablety nejsou typická herní zařízení. Záleží pochopitelně na tom, co si pod hraním představujeme. Tablety nemohou konkurovat herním počítačům nebo notebookům, ale v oblasti mobilních her mají rozhodně co nabídnout! Popularita mobilních her navíc stále roste a výběr tabletů, na kterých se dá dobře hrát, je více než bohatý! Nicméně není náhoda, že zařízení, která výrobci označují jako vysloveně „herní“, je poskrovnu.

Paměť RAM je to, co tablet používá jako krátkodobé úložiště informací, ke kterým často přistupuje. Spouštění aplikací a her vyžaduje více paměti RAM než většina ostatních úloh, takže velikost operační paměti u herního tabletu není radno podceňovat. Ideální je bylo cokoli s kapacitou 4 GB a více. Tablety s operační pamětí 2 GB (nebo dokonce jen 1 GB) jsou sice o poznání levnější, ale pro hraní her a vůbec pro plynulý provoz jde o nedostatečnou kapacitu.

Herní parametry

Tablet, na kterém budou jeho uživatelé hrát, by měl splňovat určité parametry a jak je uvedeno výše, „herních“ tabletů na trhu zrovna moc není. Na které parametry by se měli zákazníci soustředit, když vybírají tablet, který bude sloužit ke hraní her?

Úložiště

Hry, jak známo, jsou velice náročné na kapacitu, ale jak praví Murphyho zákon, i sebevětší disk je příliš malý. Velikost interního úložiště se nejčastěji pohybuje od 32 GB do 1 TB. Kapacitu úložiště lze u většiny tabletů rozšířit prostřednictvím microSD karty nebo pomocí USB disku.

Displej

Displej je nejdůležitější součástí každého herního tabletu, a to nejde jen o velikost jeho úhlopříčky, displej by měl být pro hraní ostrý a citlivý. V ideálním případě by tablety měly mít rozlišení alespoň Full HD (1 920 × 1 080) na obrazovce o velikosti 6–12″. K dispozici jsou také tablety s většími obrazovkami a vyššími rozlišeními, například 2K. S displejem souvisí také obnovovací frekvence, která označuje počet zobrazení nových snímků na obrazovce za sekundu. To je pro hraní her důležitý aspekt, protože nízká obnovovací frekvence znamená větší zpoždění. Většina zařízení je standardně dodávána s obnovovací frekvencí 60 Hz, nicméně špičkové tablety nabízejí 90 Hz a 120 Hz.

Baterie

Veledůležitým parametrem u herního tabletu je také výdrž baterie, protože se očekává, že zařízení vydrží déle než hodinu v provozu. Baterie s výdrží mezi třemi a šesti hodinami je pro průměrného hráče, který hraje v krátkých intervalech, dostatečná. Hardcore hráči budou potřebovat zařízení, které na jedno nabití vydrží v provozu osm a více hodin.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth jsou nutností bez ohledu na to, zda se bude na tabletu hrát offline nebo online. Hardcore hráči mobilních onlinovek mají k dispozici na výběr tablety se slotem na SIM kartu pro mobilní datové připojení. Velkou roli při výběru tabletu hraje také nabídka portů, kterými je tablet vybaven. Porty jsou důležité pro připojení dalších periférií, které patří do „základní“ hráčské výbavy, jako jsou sluchátka, ovladače a podobně.

Procesor

Při výběru herního tabletu je třeba zvážit dva důležité faktory: CPU a GPU. Kvalita těchto komponent určuje, jak rychle dokáže tablet zpracovávat aplikace a hry. Většina současných her (těch sofistikovanějších) vyžaduje alespoň čtyřjádrový procesor nebo lepší. Čím více jader zařízení má, tím lépe zvládá multitasking, k dispozici jsou i osmijádrové procesory.

ROG Flow Z13

ROG Flow Z13 je jedno z mála zařízení, které se hlásí k tomu, že je vyloženě herním tabletem. Jde o jeden

listopad 2022 | www.rmol.cz

36


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | TABLETY

z nejvýkonnějších herních tabletů, přičemž kombinuje vlastnosti tabletu a všestrannost notebooku. Formát tabletu se odrazil na tloušťce pouhých 12 mm a hmotnosti 1,1 kg. Tablet je navržen tak, aby umožnil všechny způsoby hraní, ať už s klávesnicí a myší, s pomocí gamepadu nebo dotykovým ovládáním. Pokud hráči potřebují vyšší grafický výkon, mohou využít externí grafickou kartu XG Mobile, která nabízí extra výkon i porty navíc, a přitom zachovává mobilitu, kterou se tablet Flow Z13 vyznačuje. Flow Z13 je vybaven procesorem až Intel Core i912900H 12. generace a grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3050 Ti, takže si poradí s nejnovějšími hrami i nejnáročnějšími aplikacemi. Výbavu doplňuje až 16 GB 5200MHz paměti LPDDR5 a až 1 TB úložiště PCIe SSD. Stručně řečeno, Flow Z13 má výkon a parametry, které byly dosud typické pouze pro výrazně větší zařízení. Flow Z13 má všechny komponenty umístěné za displejem. Tato z pohledu herního zařízení netypická konstrukce poskytuje ve srovnání s notebooky mnohem lepší přístup k čerstvému vzduchu. Absence klasického pantu typického pro notebooky také umožňuje širší odpařovací komory a větší ventilátory při zachování tloušťky tabletu 12 mm. Několik portů USB nabízí rychlý přístup k preciznímu ovládání her, které to vyžadují. Z13 také vyniká při hraní her pomocí gamepadu. Dva porty USB-C umožňují také připojení k externím displejům a volitelná externí grafická karta XG Mobile dokáže výrazně zvýšit grafický výkon. Integrovaný procesor a grafická karta nabízejí poměrně vysoký výkon. Některé hry a aplikace však vyžadují ještě vyšší výkon, a právě ten poskytuje externí grafická karta XG Mobile. Model XG Mobile 2022 přináší

grafickou kartu AMD Radeon RX 6850M XT, takže se uživatelé mohou rozhodnout, zda chtějí grafickou kartu AMD nebo Nvidia. XG Mobile obsahuje grafickou kartu až GeForce RTX 3080 nebo Radeon RX 6850M XT, dedikované výstupy DisplayPort a HDMI, několik portů USB a Ethernet.

Microsoft Surface Pro 8

Microsoft Surface Pro 8 je v podstatě zařízení 2v1 s odnímatelnou klávesnicí, takže jej lze používat jako tablet i notebook. Hodí se na práci, ale své důstojné místo má i mezi „herními“ tablety. Zařízení od Microsoftu pohání procesory Intel Core i5 a i7 11. generace, tedy stejné čipové sady, které používají plnohodnotné stolní počítače. Full HD rozlišení s obnovovací frekvencí 120 Hz je pro plynulé hraní a úžasnou grafiku ideální. Zařízení tak bez problémů zvládne hraní graficky náročných her bez zasekávání a lagů. Na Surface Pro 8 běží také operační systém Windows 11, takže je kompatibilní s mnoha stolními hrami a aplikacemi pro produktivitu, jako je sada Microsoft Office a sada Adobe Creative Cloud Suite.

Samsung Galaxy Tab S8

Tablety řady Galaxy Tab S8 zahrnují modely Galaxy Tab S8 a S8+ a nejvyšší řady Tab S8 Ultra, který představuje nejvýkonnější tablet od Samsungu. Model Tab S8 Ultra má obří displej s úhlopříčkou 14,6″ a obnovovací frekvenci 120 Hz, což jsou parametry pro hráče nesmírně atraktivní. Také samotné tělo je tenčí a lehčí než u předchozích tabletů, ale zároveň i odolnější – zásluhu na tom má především použitý hliník třídy

listopad 2022 | www.rmol.cz

37


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | TABLETY

Armor Aluminum, o 30 % odolnější proti poškrábání a o 40 % proti ohybu než konstrukce modelu Galaxy Tab S7. Tablet Galaxy Tab S8 Ultra si díky tomu můžete vzít prakticky kamkoli a užívat si filmů, her a dalšího obsahu. Dvojici výkonných předních kamer s 12 megapixely a rozlišením 4K patří k dalším zajímavým parametrům. Zvuk zajišťuje čtveřice reproduktorů s technologií Dolby Atmos. Srdcem všech modelů je 4nm procesor. Vvšechny tři modely mají také dostatečně velkou paměť a úložný prostor, všemu ovšem vévodí Galaxy Tab S8 Ultra až s 12 GB RAM a 256 GB místa na data. A pokud by to náhodou bylo málo, lze úložný prostor rozšířit u všech tří modelů až na 1 TB pomocí paměťové karty microSD. Tablety řady Galaxy Tab S8 také jako první modely své značky podporují Wi-Fi 6E, která nabízí až dvojnásobnou rychlost datových přenosů v porovnání s běžnou Wi-Fi 6. A pokud Wi-Fi není k dispozici, lze zvolit verzi s 5G. Inteligentní baterie vydrží celý den, což ovšem neplatí při intenzivním hraní. Samozřejmostí je rychlé dobíjení s 45 W. Tablety Galaxy Tab S8 jsou vybavené operačním systémem Android, a to z dobrého důvodu. Má nejširší nabídku aplikací a her, jeho používání je snadno osvojitelné a nabízí velkou svobodu v tom, co můžete dělat, a spoustu možností přizpůsobení.

jej odlišuje stojánek, který umožňuje při hraní her nebo sledování filmů pozorovat obrazovku z více úhlů.

Apple iPad Pro

Apple iPad Pro z roku 2021 má všechno, co by měl herní tablet mít. Díky čtyřem reproduktorům s podporou Dolby Atmos a pěti mikrofonním soustavám studiové kvality má skvělou kvalitu zvuku. Obsahuje také vylepšenou funkci nastavení kamery a skener LiDAR pro pohlcující zážitky s rozšířenou realitou. Jeho výkonný procesor poskytuje výkon na úrovni stolních počítačů, a to i při hraní graficky náročných her. Velkou devizou iPadů jsou jejich displeje – 11″ displej Liquid Retina XDR s obnovovací frekvencí 120 Hz v ultratenkém rámečku, který zdobí přední stranu výkonného zařízení. Kromě toho, že má jednu z nejhezčích obrazovek, je Pro 2021 poháněn čipem Apple M1, stejným procesorem jako Macbook Air, a zvládne i hry náročné na výpočetní zdroje. Apple iPad Pro 2021 je skvělý tablet, na kterém lze pohodlně hrát. Jeho jedinou vadou na kráse je jako vždy u produktů od Applu přehnaná cena.

Lenovo Yoga Tab 13

Tablet Lenovo Yoga Tab 13 je solidní herní tablet střední třídy za zajímavou cenu. Nabízí přitom vysoký výkon a na jedno nabití vydrží působivých 8,5 hodiny – i při hraní her díky podpoře 30W rychlonabíjení. Yoga Tab 13 je vybaven 13,3palcovým 2K displejem s podporou Dolby Vision a reproduktory JBL s Dolby Atmos pro filmový zážitek z hraní. Obrazovka má syté barvy a vynikající úroveň kontrastu. Navíc je dostatečně jasný, aby se dal používat i venku na přímém slunci, což je jistě příjemné pro ty, kteří chtějí hrát své hry na cestách nebo při nočních seancích doma. Pokud jde o výkon, Lenovo Yoga Tab 13 využívá vprocesor Snapdragon 870 a grafickou kartu Qualcomm Adreno 650 GPU v kombinaci s 8 GB paměti RAM. Zvládne i ty nejnáročnější AAA tituly náročné na zdroje při vysokých FPS a multitasking. Výkonný hardware je navíc spojen s příjemným designem. Zařízení vypadá dobře, ale od ostatních tabletů

listopad 2022 | www.rmol.cz

38Reseller Magazine ADVERTORIAL

ASUS EXPERTBOOK B2 Na sklonku letošního léta uvedla společnost ASUS na tuzemský trh novou modelovou řadu notebooků ASUS ExpertBook B2. Nadále tak rozšiřuje a doplňuje produktové portfolio s cílem poskytnout komplexní řešení v oblasti koncových stanic pro komerční sféru.

ExpertBook B2 je univerzálním a flexibilním řešením poskytovaným v mnoha variantách a plnohodnotné výbavě. Odolné šasi s kovovým krytem displeje je k dispozici jak v klasickém provedení označovaném termínem clamshell, tak i v otočném konvertibilním provedení umožňujícím užívat notebook rovněž jako tablet. Že je provedení opravdu bytelné, dokládá odolnost dle armádního standardu MIL-STD810H. Každé z těchto provedení je dostupné ve dvou velikostech s 14″ i 15,6″ uhlopříčkou obrazovky, přičemž flipové provedení samozřejmě podporuje dotykové ovládání. Rozlišení displeje může dosahovat oblíbeného standardu Full HD, pro příznivce jasného zobrazení jsou k dispozici displeje se svítivostí 400 nitů. Možná výbava je vskutku bohatá, důraz se klade zejména na bezpečnost a konektivitu. Obsahuje integrovanou čtečku čipových karet, čtečku otisků prstů a kameru s privátní clonou. Kamera může být i v provedení s infračerveným přísvitem, a umožní tak identifikaci uživatele rozpoznáním jeho obličeje. Proti ztrátě dat chrání integrovaný TPM čip s možností uložit klíče k šifrovaným datům na pevném disku, zatímco fyzické zabezpečení proti

případným nenechavcům je možné realizovat Kensington zámkem. Široké jsou rovněž možnosti konektivity. Kromě sady USB 3.2 portů a USB-C konektoru s rozhraním Thunderbolt 4 pro plnohodnotnou dokovatelnost nabízí rovněž HDMI port pro připojení externího displeje či gigabitový Ethernet s fyzickým konektorem přímo v těle notebooku. Integrované mikrofony a reproduktory lze doplnit externím zvukovým zařízením prostřednictvím smíšeného audiokonektoru, přičemž pro nerušený průběh audiokonferencí je k dispozici vestavěné inteligentní filtrování okolních ruchů. Samozřejmostí jsou bezdrátová připojení pomocí Wi-Fi 6 a Bluetooth, volitelnou součástí může rovněž být v této kategorii ne zcela obvyklá možnost mobilního 5G připojení. Výdrž pro celodenní práci na cestách a v terénu bez nutnosti hledat nabíjecí zásuvku je zajištěna výkonnou baterií s kapacitou 48 Wh. Na své si přijdou vyznavači pohodlného ovládání. K dispozici je podsvícená klávesnice odolná proti polití a vybavená trackpointem, prostorný touchpad s dvojicí tlačítek, v dotykové variantě je samozřejmě podporováno i pero s rozpoznáním úrovní přítlaku. Klávesnice skrý-

listopad 2022 | www.rmol.cz

40


Reseller Magazine ADVERTORIAL

vá zajímavé funkční překvapení, kterým je možnost si prostřednictvím praktické utilitky ASUS ExpertWidget nadefinovat čtyři funkční klávesy pro rychlé akce. Srdcem notebooku jsou procesory 12. generace Intel Alder Lake počínaje úsporným šestijádrem Intel Core i3-1215U až po výkonné procesory řady Intel Core i7. Pro vzdálené ovládání nezávislé na stavu operačního systému jsou k dispozici rovněž varianty procesoru s Intel vPro management platformou. Široká je rovněž škála nástrojů pro diagnostiku, správu a bezpečnostní nastavení v prostředí operačního systému – ať již jde o lokálně provozované aplikace MyASUS, či ASUS Business Manager, nebo centrální serverovou správu prostřednictvím ASUS Control Center. Pro uživatele vyhledávající flexibilitu v budoucím rozšíření výkonu je zde možnost snadného doplnění operační paměti či druhého pevného disku díky ASUS Easy Upgrade, což uvítají především technici a správci firemní IT infrastruktury. Notebooky jsou standardně kryté dvouletou zárukou i pro právnické osoby, obsahující vyzvednutí a vrácení zařízení prostřednictvím kurýrní služby. Volitelnou součástí

jsou rozšíření umožňující řešení závady na místě následující pracovní den, ponechání vadného disku s citlivými daty jejich vlastníkovi, ochrana při náhodném poškození či možnost prodloužení záruky na baterii po celou dobu krytí zařízení. Veškeré opravy, které není možné provést na místě, jsou potom realizovány prostřednictvím servisního střediska ASUS v České republice. Zařízení tak nemusí podnikat zdlouhavou cestu za opravou. S maximální hmotností 1,9 kg včetně baterie v největším 15,6″ dotykovém provedení potom ASUS ExpertBook B2 nikoho nestrhne při přenášení, s doporučenou cenovkou od 16 990 korun zase významně nezatíží rozpočty organizací. ASUS ExpertBook B2 je díky variabilitě svých možností univerzálním modelem pro širokou škálu uživatelů. Ve spojení s kvalitním servisním zázemím a zajímavou škálou softwarových doplňků tak uvedení nové modelové řady potvrzuje jediné. Společnost ASUS je zde a je plně připravena pokrýt svými řešeními potřeby komerčního segmentu, ať už jde o soukromé společnosti, nebo veřejné instituce.

listopad 2022 | www.rmol.cz

41


Reseller Magazine TRENDY

PROCESORY INTEL CORE 13. GENERACE NASTUPUJÍ

FRANTIŠEK DOUPAL

NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT? Společnost Intel oficiálně představila již 13. generaci své procesorové řady Core. Raptor Lake, jak se procesory také označují, přijdou na trh 20. října. Ze začátku prodeje budou k dispozici high-endové desktopové modely, které oproti předchozí generaci nabídnou primárně více cache paměti a více jader. Levnější varianty přijdou spolu s mobilními CPU pro notebooky později.

Procesory typu x86 pro stolní počítače (a notebooky) od Intelu prošly v posledních několika letech poměrně zásadním (až by se chtělo říci bouřlivým) vývojem. Mezi lety 2015 a 2020 představil Intel hned pět nových procesorových generací, které však stále vycházely z architektury šesté generace (Skylake) a průběžně zvyšovaly hlavně takty a počty jader. Na boj s konkurencí to dlouho většinou (víceméně) stačilo, ale bylo jasné, že musejí přijít významnější změny. Zásadních architektonických změn jsme se dočkali ve 12. generaci řady Core (Alder Lake), kde Intel vsadil na využití dvou typů CPU jader, které se lišily svými vlastnostmi. Hovoříme tedy o tzv. hybridní architektuře, která kombinuje výkonnější výpočetní jednotky (označované jako Performance nebo „P“) a méně výkonná a potažmo i fyzicky menší a energeticky úspornější a efektivnější jádra (označované jako Efficient nebo „E“). Mezi těmito jádry počítač (potažmo operační systém) na základě aktuálně vykonávaných aktivit automaticky přechází. Zároveň je různě kombinuje a může preferovat buď vysoký výkon, nebo nižší spotřebu. I díky řadě dalších úprav (jako je technologie Thread Director) a inovovanému výrobnímu procesu se tak Intel tehdy dokázal svým výkonem vyrovnat procesorům AMD. Z hlediska ceny a energetické efektivity sice situace tak jednoznačná být nemusela, ale bezesporu šlo o významný pokrok.

změnách. Kromě některých dílčích úprav v architektuře a výrobním procesoru ( jde o Intel 7 – tedy proces založený na 7nm výrobě, ale údajně byl měl být opět o něco posunutý) tak můžeme vidět zejména nasazení většího počtu jader a jejich běhu na vyšších frekvencích. Za zmínku stojí i navýšení kapacity L2 cache pamětí – u výkonnějších jader jde o nárůst z 1,25 MB na 2 MB (na jedno jádro) a u efektivních jader hovoříme o skoku ze 2 MB na 4 MB (zde jde však o hodnotu pro celý cluster, který je vždy tvořen čtyřmi jádry, ale na procesoru jich může být dle varianty více).

Intel Core 13. generace

U nově představené 13. generace CPU řady Core se Intel vrací k ověřenému přístupu, který staví spíše na menších

Model Core i9-13900K Core i9-13900KF Core i7-13700K Core i7-13700KF Core i5-13600K Core i5-13600KF

Základní parametry desktopových procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“ Cache Takt P jader Takt E jader Počet jader Spotřeba (W) (GHz) (GHz) Vlákna (MB) RAM Celkem P jádra E jádra L3 L2 Boost Výchozí Boost Výchozí Boost Základní 24 24 16 16 14 14

8 8 8 8 6 6

16 16 8 8 8 8

32 32 24 24 20 20

36 36 30 30 24 24

32 32 24 24 20 20

Až 5,8 Až 5,8 Až 5,4 Až 5,4 Až 5,1 Až 5,1

Až 4,3 Až 4,3 Až 4,2 Až 4,2 Až 3,9 Až 3,9

Až 3,0 Až 3,0 Až 3,4 Až 3,4 Až 3,5 Až 3,5

* Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

listopad 2022 | www.rmol.cz

42

Až 2,2 Až 2,2 Až 2,5 Až 2,5 Až 2,6 Až 2,6

Až 128 GB, DDR55600, DDR43200

253 253 253 253 181 181

125 125 125 125 125 125

Cena* (Kč) 18 490 17 690 13 290 12 490 10 390 9 250


Reseller Magazine TRENDY

Americký výrobce prozatím představil tři nové procesory (Core i9-13900K, Core i7-13700K a Core i513600K), každý ve variantě s integrovaným grafickým čipem i bez grafického čipu (modely bez integrovaného GPU mají vždy na konci svého označení písmeno „F“). Grafický čip je u všech tří variant totožný (Intel UHD Graphics 770, mírně se však liší maximálními takty). Nové procesory si budou kromě pamětí DDR5 (až 5 600 MHz) rozumět i se staršími moduly DDR4 (na rozdíl od nejnovější generace procesorů od AMD, které jsou vybíravější a lze je provozovat pouze s pamětí DDR5). Samozřejmostí je pak i podpora ekosystému Intel Extreme Memory Profile (XMP) 3.0. Nové procesory přijdou na trh stejně jako nové základní desky s čipsetem Z790 20. října. Nová CPU však bude možné provozovat i na stávajících deskách s čipsety řady 600 (pokud pro ně jejich dodavatel poskytne aktualizaci BIOSu).

přitom u svých srovnatelných procesorů nejnovější generace chlubí nárůstem výkonu téměř o 30 % (zde je navíc nutno vzít v potaz, že výkonový nárůst u modelů řady i5 a i7 bude ještě o něco menší než zmiňovaných 15 %). V dnešní době je však přeci jen důležitější vícejádrový výkon, u kterého se díky zvětšení cache, vyšší frekvenci i většímu počtu „E“ jader dá očekávat větší nárůst – Intel v tomto případě u modelu i9-13900K slibuje (ve srovnání s modelem i9-12900K) zlepšení až o 41 % (a zde bude velmi pravděpodobně platit to samé, co výše – u dvou nižších modelový řad tak výrazné zlepšení očekávat nelze). V případě herního využití Intel hovoří až o 24% zvýšením výkonu. Navzdory určitému zefektivnění výrobního procesu je však nutné být kvůli vyšším frekvencím a většímu počtu jader připraven na nárůst spotřeby. A ačkoli se základní (výchozí) hodnota stále podle Intelu udrží na 125 W, spotřeba při aktivním boost režimu povyskočila výrazněji. U modelu i5 nyní činí až 181 W a u dvou vyšších modelových zástupců může shodně vyrůst až na 253 W (což je zároveň limit patice LGA1700, takže je možné, že u některých high-endových motherboardů teoreticky půjde ještě výš). S konečným verdiktem si však v tomto případě budeme muset (jako obvykle) počkat až na reálné testy, protože Intel uvádí, že při omezení základního výkonu na 65 W jsou čipy Raptor Lake schopny odbavovat vícevláknovou zátěž stejně rychle jako procesor Core i912900K předchozí řady při spotřebě 241 W, což by již bylo podstatně zajímavější.

Jádra a takty

Modely v řadách Core i5 a i7 byly doplněny o jeden cluster „E jader“ a celkově jich tak nabídnou osm. Model ze série i9 dostal navíc dokonce dva clustery „E jader“, a dohromady jich tak nyní přináší 16. Všechna tato jádra jsou nyní schopna (oproti předchozí generaci) dosahovat až o 400 MHz vyšší frekvence. Výchozí takty klasických („P“) jader zůstaly napříč portfoliem stejné jako u svých přímých předchůdců. Zvýšily se však maximální takty dosažitelné v „boostu“ – u modelu i5 činí nárůst 200 MHz, u modelu i7 jde o 400 MHz a nejvyšší řada i9 si polepšila dokonce o 600 MHz. A protože jde o řadu „K“, jsou procesory odemčené k dalšímu taktování. U modelů Core i7 a Core i9 se pak mohou přidat i technologie Thermal Velocity Boost a Turbo Boost Max, které by měly přispět dalším zvýšením výkonu, respektive efektivity.

Konektivita

Čipová sada Z790 rovněž přináší několik vylepšení. Čipset nyní například nabízí celkem 20 PCIe 4.0 linek pro SSD a další příslušenství plus osm dalších PCIe 3.0 linek (u Z690 to bylo 12 + 16). Z790 navíc přidává jeden další 20Gbps USB 3.2 Gen 2×2 port (celkem jich je tedy pět) a současně kompletně odebírá podporu USB 2.0. Obsluhu protokolu PCIe 5.0 pro grafické karty (a případně SSD) mají na starosti samotné procesory, nikoli čipset. Procesory řady Raptor Lake těchto linek nabízejí až 16.

Výkon a spotřeba

Podle Intelu lze v případě modelu i9-13900K počítat přibližně s 15% nárůstem výkonu u jednovláknových operací. Nárůst výkonu lze v tomto případě zřejmě z největší části přičíst mírně vyššímu taktu „P“ jader. AMD se

listopad 2022 | www.rmol.cz

43


Reseller Magazine ADVERTORIAL

QNAP

KOMPLETNÍ SOFTWAROVĚ DEFINOVANÁ PLATFORMA Společnost QNAP uvedla na trh zařízení QuCPE-303x s technologií vizualizace řetězení služeb VM/VNF a platformou pro správu cloudu, umožňující provoz virtualizované IT infrastruktury na několika pracovištích.

Modely QuCPE-303x nabízejí virtualizaci síťových funkcí, QuWAN SD-WAN a platformu AMIZ cloud pro správu spolu s technologiemi hardwarové síťové akcelerace Intel a funkcemi kybernetické bezpečnosti. Poskytovatelé řízených služeb, systémoví integrátoři a podnikoví pracovníci IT mohou nyní vzdáleně zavádět pružné a spolehlivé virtualizované infrastruktury napříč lokacemi pomocí Zero Touch Provisioning s minimálními TCO. Cílem nových řešení je podpořit vybudování moderní IT místnosti s nenáročnými, cenově dostupnými a flexibilními funkcemi. Zařízení QuCPE s celkovým řešením softwarově definované platformy QNE Network, využívající technologii VM / VNF / kontejnerů, nahradí specializované síťové vybavení a přemění běžné IT místnosti ve virtualizované. Malé podniky a mikropodniky mohou

jednoduše a rychle vybudovat síťovou infrastrukturu napříč pracovišti instalací zařízení QuCPE řady 7 do ústředí a zavedením cenově dostupných zařízení QuCPE řady 3 na pobočky a pracoviště.

QuCPE-3034 a QuCPE-3032

Network Virtualization Premise Equipment QuCPE-3034 od společnosti QNAP je univerzální virtualizační platforma speciálně navržená pro malé a střední podniky. Zařízení QuCPE-3034 využívá osmijádrový procesor Intel Atom Refresh, který podporuje funkce hardwarové akcelerace Intel QAT, Smart NIC SR-IOV a DPDK a zároveň poskytuje osm portů RJ45 2,5GbE a čtyři porty SFP+ 10GbE. Díky zvýšené šířce pásma a výpočetnímu výkonu pro spouštění VNF a připojení SD-WAN (s podporou

listopad 2022 | www.rmol.cz

44


Reseller Magazine ADVERTORIAL

VPN/WireGuard) je QuCPE-3034 vhodný pro podnikové aplikace pro více uživatelů a více úkolů. Model QuCPE-3032 využívá čtyřjádrový procesor Intel Atom Refresh, který podporuje funkce hardwarové akcelerace Intel QAT, Smart NIC SR-IOV a DPDK. K dispozici je osm portů RJ45 2,5GbE a dva porty SFP+ 10GbE. Zvýšená šířka pásma a výpočetní výkon pro spouštění VNF a připojení SD-WAN (s podporou VPN/WireGuard) dělá z QuCPE-3032 ideální řešení pro podniková prostředí s provozem více aplikací, větším počtem uživatelů i úkolů. Modely QuCPE-3xx obsahují operační systém QNE (QNAP Network Equipment) pro řetězení služeb VNF a platformu centralizovaného zavádění a správy AMIZ Cloud k realizaci flexibilního systému Zero Touch Provisioning. Díky funkcím síťové virtualizace a orchestrátoru dává AMIZ Cloud jakožto centralizovaná platforma cloudové správy infrastruktuře IT větší flexibilitu a produktivitu. Vzdálené zavádění, ovládání, podpora a správa zařízení edge, hostovaných virtuálních počítačů a kontejnerových aplikací se tak stávají snadnými, rychlými a automatizovanými. Nástroj Network Service Composer nabízí řetězení služeb a vizualizaci topologie – díky tomu zvládnou pracovníci IT nasazení virtuální infrastruktury dokončit během pár minut. Operační systém QNE Network zahrnuje řešení QuWAN SD-WAN a AMIZ Cloud a pomáhá pracovníkům IT nejen vytvořit šifrovanou síť Mesh VPN pro více lokalit, ale také optimalizovat šířku pře-

nosového pásma prostřednictvím cloudu, a tím umožnit vzdálené nasazení a správu periferních zařízení pro více lokalit, hostovaných virtuálních počítačů a kontejnerových aplikací.

QuTScloud

Řešení QuTScloud od společnosti QNAP je virtuální zařízení založené na operačním systému QTS pro QNAP NAS a po instalaci na zařízení QuCPE-303x může fungovat jako virtuální NAS. Pomocí řešení HybridMount dokáže zařízení QuCPE-303x připojovat cloudová úložiště na virtuálním NAS a připojovat se k dalším QNAP NAS s větším úložným prostorem pro ukládání dat virtuálních služeb. QuCPE-303x také obsahuje pokročilé centrum zabezpečení a ochranu vojenské třídy pro vysoce bezpečný provoz virtuálního systému a sítě.

Softwarově definované platformy QNAP

Celkové řešení softwarově definované platformy od společnosti QNAP zahrnuje práci se sítěmi, výpočetní techniku, služby a správu cloudu pro nasazování odolných virtualizovaných IT místností. MSP, SI a podnikoví pracovníci IT mohou prostřednictvím produktů společnosti QNAP flexibilně nasazovat virtualizovanou IT infrastrukturu napříč pracovišti rychle, jednoduše, a vytvářet tak funkční, spolehlivá a cenově dostupná řešení. Více informací najdete na www.qnap.com/solution/ qne-software-defined-platform/cs-cz.

listopad 2022 | www.rmol.cz

45


Reseller Magazine TRENDY

JAN SPĚVÁČEK

AMBIENT COMPUTING Budoucnost našeho života, domovů a existence se jmenuje ambient computing. Nebude se jednat už o životní styl, nýbrž způsob využívání výpočetní techniky a umělé inteligence takovým způsobem, že bude přítomná všude v našem okolí.

Svým způsobem by mohla být krásná jedna věc: už bychom nemuseli nutně všechno řešit skrze jakýkoli zářící screen… Nevím, jak vám, ale mně z obrazovek svítí oči i zpod zavřených víček a v mozku mám vypálenou celou sadu obdélníčků nejrůznějších velikostí. Člověk se stává tak snadno otrokem technologie, algoritmů a obrazovek! Novinář a specialista na cloud computing Simon Bisson se na ZDnetu nad ambient computingem zamýšlí a nachází paralelu v 31 let (!) starém textu z časopisu Scientific American, který napsal Mark Weiser, tehdejší vedoucí počítačové laboratoře PARC společnosti Xerox. Článek se jmenoval Počítač pro 21. století a místo slova ambient v něm pracoval se slovem ubiquitous. Rozdíl mezi slovy je přitom téměř omračující: okolní versus všudypřítomný. Weiserovi zmizela technika také v pozadí a představoval si komunikaci s ní pomocí záložek, podložek a stěn (tj. tabs, pads a walls). To už nám dnes zní docela povědomě, že? Prorocká slova Marka Weisera zněla: Nejdříve to byly mainframy (tj. sálové počítače, pozn. red.), sdílené mnoha lidmi. Nyní se nacházíme v éře osobních počítačů, kdy na sebe člověk a stroj znepokojeně hledí přes obrazovku pracovní plochy. Pak přijde všudypřítomná (ubiquitous) výpočetní technika neboli éra klidné technologie, kdy technologie ustupuje do pozadí našeho života. To už přece ale žijeme. Chytré telefony jsou ty karty, iPady jeho podložkami a obří dotykové obrazovky stěnami. Neustále nás to ale k něčemu nutí, všechna tahle zařízení vyžadují naši pozornost a celé dny jsme vybízeni k nekonečnému řetězci interakcí s nějakými obrazovkami.

učením a hyperskalárním výpočetním cloudem. A tomuhle mixu se prosím říká ambient computing. Název vyrostl z hudby Briana Ena, který si vymyslel ambient music jako odlišení svých pomalých skladeb od tradičních popových klipů. Ambient computing jde proti tradičním uživatelským IT modelům podobně jako Brian Eno, který o své hudbě říkal, že je to něco, co musí být stejně tak neznatelné jako zajímavé. Ambient computing je tedy na první pohled nezajímavý. Je tu, ale skrytý v pozadí (a dělá práci, pro kterou byl stvořený). Je to počítač, který používáte, aniž byste věděli, že ho používáte.

My se ale přece chceme cítit svobodně!

Člověk je zvláštní tvor. Ze závislostí zjevných se vždy hodlá vykroutit, a to většinou tak, že ji nahrazuje jinou závislostí. (Vzpomeňme třeba na vaporizéry.) A chce mít pocit, že je pánem tvorstva. (Dokud jej neovládne umělá inteligence, OK.) Nyní probíhá technologická etapa, která přebírá Weiserovu vizi všudypřítomné výpočetní techniky a mixuje ji kromě jiného s internetem věcí (IoT), strojovým

listopad 2022 | www.rmol.cz

46


Reseller Magazine TRENDY

Zdánlivě se to podobá chytrým reproduktorům

tingu logicky první na ráně, ale možností je mnohem více, nabízí se průmysl, doprava i životní prostředí. Namísto složitých obrazovek plných informací může mít ambientní rozhraní třeba modrý odstín, který se mění podle toho, jak se mění cena vašich akcií. Je to intuitivní indikátor něčeho, co nemusíte zdlouhavě studovat. Ambient musí být přehledný. Neměl by se složitě nastavovat. Například připojení světla poháněného internetem věcí ke kalendáři znamená, že vaši kolegové a na home officu i rodinní příslušníci poznají, že vás nemají rušit, když jste na online schůzce.

Chytré reproduktory jsou jakýmsi úvodem do ambientu. Není to ještě úplný ambient, ale již nepřímo ovládáte hlasem počítač. Používáte ho, aniž byste seděli u klávesnice a mluvili do něj. Když se tento chytrý reproduktor stane rozhraním chytré domácnosti, který reaguje na dotazy a řídí akce (třeba mění teplotu v místnosti), pořád to ještě není ambient. Podle Simona Bissona si máme představit následující eventualitu: Kdyby tam ten reproduktor vůbec nebyl a ovládání by přicházelo nikoli z vašeho hlasu, ale z chytré domácnosti, která využívá senzory bez vaší vůle? Vejdete do místnosti a světla se rozsvítí, protože senzory zjistí vaši přítomnost, a další sada senzorů ukazuje, že aktuální úroveň osvětlení v místnosti je nižší, než si přejete. (Možná zapadlo slunce, možná prší; důležité je, že systém dodal vámi zvolenou reakci bez jakékoli vaší interakce.)

Sci-fi nikdy nebylo reálnější

Všudypřítomné počítače vyžadují stále více naší pozornosti. S jejich vzrůstající výkonností a přizpůsobivostí našim potřebám je tato pozornost stále méně důležitá. Je i na nás, zda se je naučíme v dobrém smyslu slova ignorovat, používat je na pozadí a komunikovat s nimi, jen když je to opravdu nutné. Propojení našich počítačů a mobilů (zní to tak nějak všedně, že?) nejen se senzory a akčními členy internetu věcí, ale i s cloudem a umělou inteligencí dává velký smysl. To vše se organicky spojuje, aby se stalo dalším velkým krokem k ambientní budoucnosti, ve které prostředí kolem nás bude reagovat na naše potřeby ještě dříve, než víme, co chceme.

Život v ambient computingu

Ambient computing ale musí zůstat řízený uživatelem, na základě jeho volby, nikoli systémem. Většina operací probíhá na pozadí, vymazlená jednoduše uživatelem, například topení ve vašem domě, o které se nestaráte prostě vůbec nijak (zapomeňte na termostaty, prosím). Automatizace domácnosti je v oblasti ambient compu-

Zdroj: Zdnet.com

listopad 2022 | www.rmol.cz

47


Reseller Magazine TRENDY

JAN SPĚVÁČEK

CO JE CYBERSQUATTING? Cybersquatting je neoprávněná registrace a používání názvů internetových domén spojených s ochrannými známkami nebo osobami. Lidé provádějí doménový squatting s nekalými, či dokonce nezákonnými úmysly, především s cílem oklamat uživatele nebo si přivydělat.

Podvodníci si registrují doménová jména známých značek, aby návštěvníky oklamali a přesvědčili je, že navštívili legitimní stránky. Jejich cílem může být nejen oklamání návštěvníka (a s tím související další aktivity), ale také obohacení a výkupní služby za odregistrování internetové domény.

a účetní firmy Deloitte. Ta tvrdila, že DontKYC.com se nápadně podobá názvu jejího programu Know your Customer. Společnost Deloitte však neprokázala, že startup použil název se špatnými úmysly. Obvykle si podvodníci pro cybersquatting vybírají firmy nebo online nákupní platformy. Podle statistik společnosti Palo Alto Networks se v roce 2019 nejvíce napodobených domén zaměřovalo na následující společnosti: Paypal.com, Apple.com, Royalbank.com, Netflix.com, Linkedin. com, Amazon.com, Dropbox.com, Tripadvisor.com, Bankofamerica.com, Banorte.com.

Nebezpečí cybersquattingu

Cybersquatting může zneužívat populární služby tím, že obsazuje doménová jména, která s nimi souvisejí. Ne vždy má škodlivé cíle, jako je krádež citlivých informací nebo finančních prostředků. Může však být nezákonný a porušovat zákon o ochranných známkách nebo duševním vlastnictví. Cybersquattingem se často zabývají spekulanti, kteří sledují expiraci doménových jmen. Majitelé domén si často nevšimnou, že platnost jejich domény končí, čehož spekulanti využívají a nakupují názvy domén a mohou předchozím vlastníkům nabídnout jejich odkup. Nedávný spor o cybersquatting se týkal startupu s názvem Don‘t Know Your Customer (DontKYC.com)

Čeho může cybersquatting dosáhnout?

Cybersquatting může být pro spekulanty příležitost k tomu neetickým způsobem prodat doménová jména za přemrštěnou cenu. Zločinci však mohou doménová jména zneužívat k nekalejším záměrům. Cybersquatting může doprovázet taktika phishingu. Registrované domény napodobující známé značky mohou „nabízet“ zboží a služby. Uživatelé, kteří webu důvěřují, mohou provést platbu nebo poskytnout své

listopad 2022 | www.rmol.cz

48


Reseller Magazine TRENDY

přihlašovací údaje. V obou případech je to pro zločince příležitost, jak tyto údaje ukrást. Některé phishingové útoky navíc nemusejí obsahovat chybně zadané nebo příbuzné názvy domén. V roce 2017 vytvořili výzkumníci pomocí Unicodu identickou repliku domény Apple.com. Cybersquatting může za notoricky známými designovými prvky skrývat stahování škodlivého softwaru. Tyto falešné nabídky se nejčastěji týkají exkluzivního softwaru zdarma, výhodného předplatného služeb a podobně. Ve skutečnosti mohou takové napodobeniny webových stránek hostit malware.

Všímejte si podezřelých vizuálních prvků. Podvodníci obvykle propagují příliš výhodné nabídky, iniciují přesměrování nebo zobrazují příliš mnoho reklam a vyskakovacích oken.

Je cybersquatting nelegální?

Ano, cybersquatting je nezákonný. Na mezinárodní úrovni se případy cybersquattingu zabývá Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO). Majitelé ochranných známek mohou podávat stížnosti v naději, že se jim podaří prokázat, že určitý subjekt zneužil jejich jméno a značku.

Jak rozpoznat cybersquatting

Jak chránit název domény před cybersquattingem?

Návštěvníci cybersquatovaných webových stránek by neměli věřit jen tak nějaké doméně, která se podobá jejich známým značkám. Před nákupem nebo sdělením informací je namístě řídit se následujícími doporučeními: Podívejte se na adresu webové stránky. Proveďte všechny úkony pro kontrolu bezpečnosti odkazu, abyste se ujistili, že se nacházíte na oficiální stránce. Zjistěte, zda stránka používá protokol HTTPS. Častým varovným signálem u falešných webových stránek je, že stále používají protokol HTTP.

Majitelé značek by se měli na pokusy o cybersquatting připravit. Jedním z prvních kroků je registrace značky nebo osobního jména jako ochranné známky. Dalším řešením je zakoupení většího počtu doménových jmen nejvyšší úrovně, abyste zabránili podvodníkům v jejich zneužívání. Nezapomeňte sledovat data expirace doménových jmen a v případě, že objevíte napodobeninu své značky, respektive její domény, neváhejte věc řešit.

listopad 2022 | www.rmol.cz

49


Reseller Magazine ADVERTORIAL

TP-LINK

CHYTRÉ SENZORY A TLAČÍTKA ZNAČKY TAPO Elegantní řešení chytré domácnosti přinášejí produkty značky Tapo z produkce společnosti TP-Link, které vytvářejí jednotný ekosystém umožňující efektivní a jednoduchou správu všech začleněných zařízení.

Tapo je značka z portfolia společnosti TP-Link. Společnost tak označuje řadu produktů chytré domácnosti, ke kterým poskytuje mobilní aplikaci pro Android a iOS. Tapo, respektive TP-Link, má v České republice oficiální zastoupení a v posledních letech si značka vybudovala v našich končinách slušné renomé zejména díky svým kvalitním routerům a produkty spojenými s internetovým pokrytím. Řeší-li spotřebitel jednoduché, snadno nastavitelné řešení pro chytrou domácnost, které je navíc energeticky nenáročné na provoz, produkty Tapo jsou ideálním řešením. Portfolio chytrých zařízení Tapo je navíc stylové, ergonomické, šetří čas i finance, a navíc přináší pocit bezpečí. Podrobněji se zaměříme na chytrý senzor pohybu Tapo T100, chytrý kontaktní senzor Tapo T110, univerzální chytré tlačítko Tapo S200B a hub Tapo H100. Společnou vlastností těchto produktů je jejich jednoduchost, kterou ocení každý koncový zákazník zajímající se o nejmodernější technologické trendy.

Chytré produkty společnosti Tapo přináší efektivní správu domácnosti a její zabezpečení

Chytrý senzor Tapo T100 detekuje pohyb na velkou vzdálenost, přičemž uživatele upozorní nastavitelnými signály. Chytrý kontaktní senzor Tapo T110 se zaměřuje na hlídání dveří, oken či šuplíků. Chytré tlačítko Tapo S200B dokáže jednoduše ovládat veškeré osvětlení, ale slouží i k nouzovému volání. Hub Tapo H100 umí zajistit plynulý a bezpečný provoz všech připojených senzorů značky Tapo a připojuje je k Wi-Fi pro snadnou obsluhu. Veškerá zařízení do chytré domácnosti Tapo zvládne spotřebitel nainstalovat sám dle přiložených návodů, ale nejjednodušší způsob je přes aplikaci Tapo v češtině i slovenštině. Z této aplikace pro chytrá zařízení s Androidem nebo iOS se pak i veškerá zařízení a senzory snadno ovládají i nastavují.

Cílovou skupinou jsou tedy zákazníci zajímající se o nejnovější technologické trendy, kteří chtějí mít pocit, že mají svoji domácnost pod kontrolou, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska úspor.

Chytrý senzor pohybu Tapo T100

Tento velmi citlivý senzor, který detekuje pohyb až na 7 metrů v úhlu 120°, lze umístit na stěnu, skříň nebo dveře. Zařízení odesílá upozornění na pohyb ve vaší nepřítomnosti do aplikace nainstalované v chytrém telefonu nebo tabletu. Nespornou výhodu představuje jednoduchá montáž pomocí oboustranné lepící pásky nebo magnetu, až roční výdrž baterie a také možnost napojení na chytré osvětlení, které se může automaticky zapnout, projdete-li kolem senzoru.

listopad 2022 | www.rmol.cz

50


Reseller Magazine ADVERTORIAL

Chytrý kontaktní senzor Tapo T110

nízkou spotřebou. Díky reproduktoru a v součinnosti se senzory pohybu a kontaktními senzory umožňuje vytvořit jednoduchý alarm. Lze jej také nastavit jako domovní zvonek s volitelným vyzváněním.

Senzor detekuje otevřené dveře, okna nebo šuplíky v reálném čase, ale lze jej použít například i pro garážová vrata, dveře lednice nebo poštovní schránku. Samozřejmostí je odesílání upozornění na otevření či zavření do aplikace nainstalované v telefonu nebo tabletu. Instalace pomocí přiložené kvalitní lepící pásky je rychlá a jednoduchá. Baterie, stejně jako u předchozího senzoru, vydrží až rok. V dohledné době se nabídka chytrých senzorů rozšíří i o teplotní čidlo a čidlo úniku vody.

Proč právě Tapo: Chytré spotřebiče Tapo vytvářejí jedinečný ekosystém; produkty Tapo lze do domácnosti doplňovat postupně a vždy budou kompatibilní; všechna chytrá zařízení Tapo se spravují v jedné přehledné aplikaci; provoz zařízení je energeticky nenáročný, tudíž úsporný; moderní design; přívětivé ceny; spolehlivost; aplikace v češtině a slovenštině.

Chytré tlačítko Tapo S200B

Tímto tlačítkem lze ovládat chytré osvětlení v celém bytě či domě, ale je možné jej využít i pro další elektroniku. Pomocí jednoho klepnutí, dvojitého klepnutí nebo otočení můžete provádět různé akce a tlačítko lze aktivovat i pro nouzové volání. Výhodu představuje využití více stejně fungujících tlačítek na několika různých místech. Tlačítky můžete ovládat i chytré Tapo zásuvky, spouštět různé scénáře a akce a v neposlední řadě je výhodou roční výdrž baterie.

Chytrý IoT hub s vyzváněním Tapo H100

Distribuce: AGEM SK, ASBIS SK, AT Computers, Also, Discomp, Penta

Nezbytným centrem pro všechny senzory a tlačítka je tento hub, který dokáže připojit až 64 zařízení s velmi

listopad 2022 | www.rmol.cz

51


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DOVEDNOST

JAN SPĚVÁČEK

DOVEDNOST BEZ DOVEDNOSTI (JAKO KOST BEZ KOSTI) II. V minulém čísle jsme si střihli první polovinu skillového desatera volně inspirovaného Blažem Kosem, známým slovinským bloggerem. Nyní na to navážeme. Pokud máte chuť, kapacitu a úzce vymezenou dovednost, kterou si chcete osvojit, můžeme vesele pokračovat. Technická poznámka: aby se slovo dovednost neopakovalo příliš často, může být v textu nahrazeno slovem skill, případně nepřímo slovy schopnost či znalost.

Pokud máte konkrétní cíl a specifickou dovednost, kterou se chcete naučit, nastal čas na předběžný průzkum a plán jejího získávání. Předběžný průzkum spočívá především ve vyhledávání nejlepších zdrojů pro vás. Pokud budete pro toužený skill investovat dejme tomu několik hodin do výzkumu, můžete najít právě ty nejlepší knihy, výukové programy, online kurzy, konečně pak přirozeně kouče včetně rozhovorů s nimi a další zdroje. Ve zdrojích se dá velmi snadno utopit, proto například nekupujte knihu jen podle obálky a nevybírejte lektora jen podle toho, jak vypadá. Opravdu vše podřiďte tomu, co se chcete opravdu naučit. Pak Blaž Kos doporučuje vytvořit plán získávání dovedností. Každý skill se většinou skládá z několika dílčích, které pomáhají vystavět celek, komplex drobných znalostí, pro ovládnutí daného skillu jako celku. Proto je důležité rozčlenit je na malé a hlavně zvládnutelné dílčí dovednosti. Pomůže vám to především k tomu, abyste se necítili zahlceni. Tato řekněme dekonstrukce skillu vám také pomůže identifikovat z dílčích znalostí a schopností ty nejdůležitější a budete se na ně moci přednostně zaměřit. Značka ideál je: Máte přehled, co zvládnutí určitého skillu skutečně znamená (seznam dílčích znalostí či schopností s prioritizací). Máte vyhledané nejlepší zdroje pro jeho osvojení, a pokud možno (a nejlépe) kouče. Máte naplánovaný trénink po týdnech aspoň na dva měsíce a dostatečný odstup mezi dílčími schopnostmi/znalostmi tak, aby se vám hezky zapracovaly do paměti.

vás umí vás motivovat (protože, to už určitě znáte, na člověka přicházejí myšlenky, že to vzdá). Předpokládejte o sobě raději to nejhorší, myslím tím vaši sebekázeň. Řekněte si, že přijde chvíle, v níž budete líní a naprosto nemotivovaní. V tu chvíli budete potřebovat doslova integrovaný záchranný systém, který vás srovná a popostrčí na správnou cestu. Nabízejí se například následující možnosti. Nastavíte si sérii každodenních připomenutí v telefonu či mailem. Potřebné knihy či fotku lektora (nadsázka, samozřejmě) na dosah ruky, ideálně u postele, na pracovním stole, ale i na vašem odpočinkovém místě. Tapety na plochách vašich zařízení by měly být motivační. Zapojte se do setkávání podobně se vzdělávajících lidí. Malá odměna za každé cvičení included. Zavažte se k nějakému projektu, v němž využijete vaši novou dovednost, abyste měli termín jejího ovládnutí. Vždy ale prosím realisticky. Méně slibů a více činů. Sebekázeň je sama o sobě zoufale málo. Podpůrné prostředí je jeho druhá polovina. Jin a jang.

Okamžitá realizace a systém zpětné vazby

Představte si, že přečtete 20 knih o cyklistice. A teprve pak poprvé v životě šlápnete do pedálů. Je jasné, že praxe je vždy hybatelem teorie, případně teorie doplňkem praxe. Rozhodně si udělejte průzkum a připravte si plán učení, ale zásadní je: uveďte dovednost co nejdříve do praxe. To vás naučí nejvíc. Dobrá zpráva je, že většina skillů se týká řešení praktických problémů – a po většině těch praktických je vysoká poptávka. Proto se zapojujte do relevantních projektů a obrušujte své dovednosti „praktickou prací“. Jednoduché pravidlo zní: procvičujte je všude, kde je to možné. Pokud se chcete zlepšit v plavání, kupte si plavky a permici do bazénu. Pokud se chcete naučit webdesign, navrhněte kamarádce osobní stránky. Pokud se

Vytvořte si podpůrné prostředí

Sami uspějete vždy jen velmi těžko. Silná podpora vašeho okolí vás vždy boostne. Získávání nových dovedností je totiž velká zátěž, i když do toho jdete entuziasticky. Musíte se ideálně obklopit lidmi, kteří ve vás věří a kteří

listopad 2022 | www.rmol.cz

52


Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DOVEDNOST

chcete naučit prodávat na e-shopu, založte si profil na nejvhodnější možné doméně a začněte tam. Praktické projekty mají jednu výbornou vlastnost: získáte okamžitou zpětnou vazbu na svou práci a prakticky ihned i nové nápady, jak se zlepšit. Začnete si vážit odborníků a kolegů, kteří vám nejen ukážou, jak co dělat, ale dají vám i další doporučení. Z čehož vyplývá: chtějte zpětnou vazbu. Jedině s ní půjdete dále a výše.

je nemůžete zvládnout všechny najednou. Blaž Kos říká, že v nejlepším případě se můžete naučit dva až tři skilly současně. Z toho jednu nebo dvě v zaměstnání, dále jednu až dvě ve volném čase. Otázka tedy zní: jak stanovit priority dovedností, které chcete zvládnout. Buď chcete zvýšit svůj výdělečný potenciál, bavit se koníčkem (tedy děláte něco, co vás baví, ale za co nedostanete zaplaceno) nebo zlepšit si svůj život (například vztahové skilly či fitness). Je vám jasné, že existují schopnosti a znalosti, po kterých je vysoká poptávka a nízká nabídka (ty výrazně zvýší váš výdělečný potenciál). Kdežto koníčky mají obvykle nulovou tržní hodnotu. Pokud máte na něco talent, je hřích ho zahazovat. Pokud vás daná věc baví a má výdělečný potenciál, je to jasný win-win. Sledujte své dlouhodobé cíle. Pokud chcete změnit zaměstnání nebo zlepšit zdravotní stav, můžete tomu podřizovat učení se konkrétním skillům. Zhodnoťte současné příležitosti ve vašem okolí. Může vás vaše firma podpořit ve vzdělávání? Máte výjimečnou kamarádku, která umí něco výjimečného? Bezúročná půjčka na super kurz? Zvažte svoje finanční a časové možnosti. Jako už poněkolikáté: buďte realističtí. Úraz, ztráta zaměstnání, rozvod, povýšení, stěhování – to vše nás může dovést k rozvoji nových dovedností. Můžete to přijmout, nebránit se a zdokonalovat se. Sestavte si přehled skillů, které chcete získat. Seřaďte je od těch, které je v současné době nejlepší získat, po ty nejzbytečnější. Poté Bůh s vámi – a zlý pryč. Hodně štěstí!

Respektujte osvědčené postupy učení

Pro získávání nových skillů platí stejná pravidla jako pro získávání nových znalostí. Myslíme si často, že nabušené učební lekce, při nichž se opakuje stále totéž a procvičuje se stejným způsobem, jsou skvělé. Naopak: jsou nejméně efektivní.

Co opravdu funguje

Strategie rozčlenění: Rozdělení dovednosti na dílčí znalosti a schopnosti. Soustředěná pozornost: Nenechte se rozptylovat a buďte zcela soustředění. Přestávky: Malé pauzy pro obnovení pozornosti. Pár cviků, protažení, pohled z okna. Rozložené opakování: Opakovat důkladně jednu věc než mnoho věcí letmo. Záměrné procvičování: Cíleně cvičte, dokud se v určitém úseku nezlepšíte. Prokládané procvičování: Kombinujte metody, postupy, zkoušejte různé věci. Vystupte z komfortní zóny: Necvičte to, co umíte. Buďte raději na hranici svých schopností. Bod nudy: Když přijde nuda, dělejte to, co vás baví. Dokud vás i to nezačne nudit. Pak zpět! Odpočinek: Dostatek spánku je nutnost. Odpočinek mezi cvičeními také. Měníte totiž svůj mozek.

Vypište si skilly, které chcete zvládnout, a seřaďte je

Sepište všechny dovednosti, které byste v současnosti chtěli zvládnout. Určitě jich umíte vypsat 10+. Už víte, že

Zdroj: https://www.blazkos.com/how-to-improve-any-skill/

listopad 2022 | www.rmol.cz

53


Reseller Magazine ADVERTORIAL

CANON

CLOUD OD CANONU OCHRÁNÍ CITLIVÉ FIREMNÍ DOKUMENTY Ztráta dat je noční můrou každého manažera. Firmy proto na obranu proti hackerským útokům vynakládají velké množství peněz. Často však zapomínají, že citlivé dokumenty mohou uniknout i mnohem banálnější cestou – třeba když je zaměstnanec zapomene na kopírce. Canon nabízí řešení obou problémů v podobě přesunu firemních procesů do cloudu.

Pokud pracujete v kanceláři, možná jste se s tím také setkali. Přicházíte k firemní kopírce a zjišťujete, že na ní leží dokument, který někdo vytiskl před vámi, ale pak si ho zapomněl odnést. Takovou zkušenost má 23 % respondentů nejnovějšího průzkumu společnosti Canon, který probíhal na konci letošního léta na reprezentativním vzorku českých firem. Nejčastěji šlo o pracovní smlouvu některého ze zaměstnanců, informace o klientech nebo zatím tajných produktech či interní dokumenty. Občas ale na kopírce lidé našli i cizí výplatní pásku, nebo dokonce soukromé materiály (včetně okopírované občanky a smluv či faktur), které se nijak netýkaly práce ve firmě. Každý čtvrtý nálezce přitom zároveň přiznal, že si dokument nejprve prohlédl, a pak jej teprve předal osobě, které patří. Celkem 9 % z nich jej raději rovnou vyhodilo nebo skartovalo. „Vytisknout, zapomenout, odejít. To je bohužel smutná realita mnoha českých kanceláří, které stále ve velké míře spoléhají na práci s papírovými dokumenty. Přitom určitě nikdo z nás nechce, aby kolegové, nebo dokonce návštěvy v kanceláři viděli naši pracovní smlouvu nebo výplatnici,“ řekla Eva Kučmášová, šéfka komunikace Canonu ve střední Evropě.

potiskne každý pracovní den více než 40 listů, a 9 % dokonce více než 50 listů. I po dvou letech pandemie a s ní souvisejícím bezprecedentním rozšířením distanční práce je tak možné konstatovat, že práce s papírovými dokumenty v českých firmách nadále dominuje. Manažeři by tak měli věnovat zvýšenou pozornost bezpečnostním trhlinám, které s sebou manipulování s papírovými dokumenty v kanceláři přináší. Výrazně je lze eliminovat využitím nástrojů digitální kanceláře. „V případě řešení uniFLOW Online od Canonu jsou smlouvy, faktury či výplatní pásky ihned po naskenování uloženy do cloudu, kde mohou být automaticky roztříděny podle kategorie. Citlivé materiály směřují do personálních složek a přístup k nim mají pouze povolaní. Vše podléhá pokročilému zabezpečení,“ řekl Petr Hnilička, produktový specialista Canon CZ. Papírové originály, které do firmy dorazily poštou, lze ihned po naskenování skartovat. Díky cloudovým nástrojům má také vedení firmy možnost kontrolovat, kdo a jak s dokumentem zachází, a to i v dnešní zcela běžné situaci, kdy zaměstnanec pracuje z domova nebo chalupy. Uplatňují se zde elektronické certifikáty, díky nimž správce pozná, že dokument během své cesty firmou nebyl nijak změně. To by třeba v případě elektronických faktur mohlo mít katastrofální důsledky. Převedení firemních procesů do cloudu a využití nástrojů digitální kanceláře je zkrátka bezpečnější než manipulace s papírem. Tyto cloudové systémy jsou pravidelně testovány, do jejich zabezpečení se investují miliony dolarů. Konkrétně uniFLOW Online od Canonu využívá platformy Microsoft Azure, který odolá i těm nejpokročilejším digitálním hrozbám a hackerským útokům a „běží“ na ní i systémy těch největších světových firem. „Když firma svěří své procesy uniFLOW Online, může mít jistotu, že její citlivé dokumenty nebudou zneužity,“ uzavřel Hnilička. Zdroj: Canon

Řešením je cloud

Potenciální nebezpečí se týká většiny českých firem, kde je standardem využívat sdílené kancelářské přístroje. Z průzkumu společnosti Canon vyplývá, že svou vlastní tiskárnu nebo kancelářskou multifunkci má na pracovním stole pouze 5 % zaměstnanců. Více než polovina (52 %) respondentů uvedlo, že tiskárnu v jejich firmě sdílí více než šest lidí, v každém šestém podniku je to dokonce 20 a více zaměstnanců. Využití sdílených firemních tiskáren je zároveň poměrně značné, 69 % respondentů tiskne denně více než 10 stránek dokumentů, zhruba čtvrtina dotázaných

listopad 2022 | www.rmol.cz

54


KOMPAKTNÍ POMOCNÍK PRO ARCHITEKTY

Multifunkční velkoformátové tiskárny řady imagePROGRAF TM využívají pigmentové inkousty Lucia TD a technologii skenování SingleSensor. Nabízejí výrazný tisk, ostré linie a přesné skenování. • Tisk a kopírování na formát A1 (model TM-200/205) nebo A0 (TM-300/305) • Pevný disk pro průběžné ukládání úloh (model TM-205 a TM-305) • Pigmentové inkousty odolné vůči polití, dešti či vyblednutí • Mimořádně tichý provoz

Live for the story_


Reseller Magazine SETKÁNÍ

RENESANČNÍ ATC SETKÁNÍ Podzimní série ATC setkání na Seči se nesla v duchu renesance, doby rozkvětu a znovuzrození, doby myslitelů, umění a krásy. Celkem čtyřmi setkáními prošlo 1 168 lidí, z toho na 757 unikátních resellerů.

Ty u recepce vítala Mona Lisa na obrazu a hostesky coby renesanční šenkýřky s medovinou v dřevěných pohárcích. Každý z nich dostal prostou halenu, aby zapadl do renesančního tématu, a na stěnách hotelu mohl zhlédnout nejslavnější renesanční obrazy, i jejich „věrné“ kopie v podání zaměstnanců ATC. Jimi byl vyzdoben i kongresový sál a nad hlavami se zákazníkům vinula vinná réva i s hrozny. Dovnitř resellery jako vždy lákal Martin Wanke na úvodní prezentaci, kde byli všichni rozděleni do pěti skupin a hostesky je začaly vodit na jednotlivé workshopy dle programu. Na nich vendoři nejvíce aktivním a správně odpovídajícím zákazníkům rozdělili stříbrné dukáty, za které si pak mohli z tomboly vybrat např. tiskárny či projektory Epson, produkty ASUS, Dell či TP-Link,

lahve červeného a bílého vína či bylinný likér Klášterní tajemství, knihy o Rudolfu II. či Leonardu da Vincim, puzzle s Monou Lisou, alchymistickou sadu Malý chemik, plyšového koně či nafukovacího krokodýla, sklenice ze zeleného skla, proutěné košíky, plechové hrníčky a další. Chodby hotelu lemovaly samozřejmě i výstavky vendorů, kde byly představeny nejnovější produkty. Celkově bylo k vidění v součtu 140 výstavek od 52 výrobců. Většina z nich provázela i vlastními workshopy. Po obědě následovala jako vždy prezentace ATC v kongresovém sále. Martin Wanke pustil na úvod video z víkendového stěhování ATC skladu – zapojilo se přes 200 zaměstnanců ATC a ve 196 kamionech bylo převezeno zboží ze starého skladu Prologis do nového skladu

listopad 2022 | www.rmol.cz

56


Reseller Magazine SETKÁNÍ

listopad 2022 | www.rmol.cz

57


Reseller Magazine SETKÁNÍ

listopad 2022 | www.rmol.cz

58


Reseller Magazine SETKÁNÍ

v Hrušově, který nabízí 24 000 m2, tedy o 8 000 m2 více. Dále představil novou funkci ATC webu Spotřebník, který dokáže nabídnout spotřební materiál k vybranému produktu, tedy třeba veškeré kompatibilní náplně, válce, ale třeba i papíry či náhradní díly k vybrané tiskárně, příslušenství k danému notebooku, jako jsou baterie apod. Připomněl také důležitost XaaS a Microsoft CSP, a představil nový X-Play tým, nové projekty Happy weeks a Happy hours. Zmínil i novou generaci procesorů Intel a možnosti v EDU segmentu. Velkou novinkou je také nový projekt s názvem Power Marketing – skvělá možnost digitálního marketingu pro resellery díky vyladěnému obsahu. Krédo ATC v této oblasti je, že nejde o kvantitu sdělení, ale zejména jejich kvalitu, práci s obsahem a čteností zpráv. A v neposlední řadě Martin poděkoval za podporu a hlasy, díky kterým se ATC opět stalo Distributorem roku ve známé české anketě. Poté předal slovo Petrovi Vaňkovi, který shrnul vývoj situace na českém a slovenském IT trhu, a upozornil na novinky ATC webu – EDU zónu, cenové, časově omezené akce, filtr na nedodané zboží a dodané nefakturované zboží, a další, které zjednoduší a zpříjemní práci

resellerů. Zdůraznil také, že XaaS je opravdu velké téma a ATC v tomto ohledu nabízí silnou podporu, aby reselleři měli své IT bez starostí a obrátili se na ATC jako na svého poskytovatele XaaS řešení. Pak už se reselleři opět rozešli na odpolední workshopy. Večer po 19. hodině se kongresový sál změnil v historickou krčmu, kde byla nachystána večeře v podobě bohatého renesančního rautu. Při večeři hrála k poslechu kapela Bakchus, která je svou středověkou a renesanční hudbou známá i v Hollywoodu a účastnila se natáčení spousty historických filmů či nahrála hudbu pro hru Kingdom Come. Tanečnice ze skupiny Siderea předvedly své taneční umění a lákaly k tanci i zákazníky. Svá vystoupení předvedli také světoznámí kejklíři Vlčkovi, kde se dovednosti dědí a učí z generace na generaci, či famózní šermíři z uskupení Adorea, kteří se specializují na historický šerm i šermířsko-divadelní, humorně laděná představení. Pokusy předvedl i „vědec“, který měl unikátní předměty pamatující středověk. Z renesance jsme se pak přesunuli k soudobým kapelám L. A. Sunday a Velvet, které vytáhly lidi na parket a tančilo se až do ranních hodin. Zdroj: ATC

listopad 2022 | www.rmol.cz

59


Reseller Magazine SETKÁNÍ

VYHLÁŠENÍ OCENĚNÍ DPSS PARTNER ROKU 2022 Po více než dvou letech zorganizovala divize Microsoft Device Partner Solution Sales (DPSS) 20. září 2022 osobní setkání pro své partnery – distributory, lokální výrobce počítačů a zástupce nadnárodních výrobců počítačů. Tohoto setkání se účastnili i zástupci DPSS leadership týmu ze CEE.

Během tohoto setkání představili zástupci DPSS divize strategii na nový fiskální rok, jejíž základními pilíři jsou především prodej moderních zařízení se systémem Windows 11 Pro do komerčního segmentu, zařízení do školství, prodej Meeting rooms zařízení s Teams, Windows Serveru a Hybridní infrastruktury, inovace a rozvoj partnerského ekosystému a aktivity na podporu prodeje legálního softwaru. Zazněly také zajímavé informace publikované na Techaisle blogu, např. následující: Čtyři roky staré počítače snižují efektivitu a produktivitu IT, s průměrnou ztrátou 70 hodin produktivního času ročně,

32 % používaných počítačů se systémem Windows 10 je starších čtyř let, 40 % z dotázaných SMB podniků nemá nastavený systém obnovy hardwaru, u 67 % z dotázaných SMB podniků došlo v posledním roce k narušení bezpečnosti, což mělo za následek ztrátu příjmů v průměru o 3,3 %, 69 % dotázaných malých a středních podniků souhlasilo, že nové počítače se systémem Windows 11 snížily celkové náklady. Důležitým tématem byla také prezentace o příležitostech v rámci Národního plánu obnovy, mezi jehož podporované agendy patří mimo jiné také vybavení

listopad 2022 | www.rmol.cz

60


Reseller Magazine SETKÁNÍ

zasedacích místností pro hybridní práci (služby a produkty Microsoft Teams Rooms) a obnova počítačů, notebooků a jejich vzdálená správa (zařízení s Windows 11, Microsoft 365 EMS (Microsoft Endpoint Configuration Manager, Microsoft Intune). V závěru oficiální části bylo zástupci DPSS divize vyhlášeno ocenění DPSS Partner roku 2022, jehož vítězi se staly firmy: SWS, a. s. – vítěz kategorie Distributor OEM a FPP Česká republika, ASBIS SK, spol. s. r. o. – vítěz kategorie Distributor OEM a FPP Slovenská republika,

eD system, a. s. – Inovátor roku v rámci kategorie Distributor OEM a FPP, AT Computers, a. s. – Inovátor roku v rámci kategorie Lokální výrobce počítačů, Autocont, a. s. – vítěz kategorie Reseller, Alza.cz, a. s. – vítěz kategorie Lokální výrobce počítačů. Zvláštní ocenění za celoživotní přínos distribučnímu byznysu si odnesl Jiří Karhánek, který se více než 30 let podílel na jeho rozvoji v Čechách a na Slovensku. -bem-

listopad 2022 | www.rmol.cz

61


Reseller Magazine SETKÁNÍ

SWS

CO NABÍDLO 41. SETKÁNÍ PARTNERŮ? Společnost SWS znovu po roce uspořádala další ročník setkání na čejkovickém zámku. I díky příjemnému podzimnímu počasí mohli mít organizátoři z SWS radost z účasti téměř 800 partnerů. To samozřejmě potěšilo nejenom zástupce společnosti APC, která byla generálním partnerem akce, ale i přítomné představitele desítek dalších výrobců.

SWS si pro sebe a „své výrobce“ již tradičně obsadila prostory zámku i přilehlého okolí včetně prostranství pod zámkem, které zaplnilo vyhledávané „stanové městečko“, nebo nedaleké čejkovické Orlovny. Na všechny, kdo v průběhu dne na čejkovický zámek dorazili, i tentokrát čekal program nabitý přednáškami a workshopy výrobců, promoakcemi, produktovými výstavkami i celou řadou doprovodných aktivit. Celým dnem účastníky provázel moderátor Ondřej Carda, který se svými vtipnými a často také hbitými glosami a komentáři výrazně podílel na hladkém průběhu celé akce.

Na své si zde přišel skutečně každý. Zájemci o tematiku osobních počítačů, notebooků a tabletů, ale třeba pracovních stanic, serverů nebo další pokročilé techniky, mohli navštívit prezentace společností jako ASUS, Acer, Fujitsu, Lenovo či HP. Pro zájemce o periferie včetně tiskáren a multifunkcí, monitorů, projektorů a velkoplošných obrazovek nebo třeba paměťových úložišť nebo síťových technologií byly k dispozici přednášky Brotheru, Canonu, D-Linku, Kyocery, Lexmarku, Philipsu a AOC, Kingstonu, Pantumu, TP-Linku, Samsungu či ViewSonicu. Nechyběli samozřejmě ani výrobci zaměření na software a bezpečnost, jako jsou Avast, Bitdefender, Eset, Microsoft, SoftwareOne nebo Sycope. Prostor zde samozřejmě jako generální partner dostala také firma Schneider Electric, která představila možnosti nového partnerského programu a následně i novinky z oblasti

Přednášky výrobců

Nedílnou součástí dopoledního a zčásti také odpoledního programu byl přednáškový blok, který paralelně probíhal ve čtyřech zámeckých komnatách.

listopad 2022 | www.rmol.cz

62


Reseller Magazine SETKÁNÍ

racků a PDU, nebo Entec Solutions, dceřiná společnost „SWSky“, jež se zabývala problematikou kybernetických útoků. Aktivní účastníci přednášek si mohli odnést i celou řadu zajímavých odměn. Nejenže každý účastník alespoň čtyř prezentací získal dvě lahve vína od vinařů z Čejkovic, ale řada dalších bonusů a soutěží probíhala i v režii jednotlivých výrobců. „Ve hře“ tak byly kromě dalších lahví vína např. nejrůznější softwarové licence, drobnosti jako USB disky či paměťové karty, ale třeba i tablety, síťové prvky, tiskárny, monitory nebo projektory.

celou řadu doprovodných aktivit, které byly většinou k dispozici po celý den. Akčněji založení reselleři si mohli např. zaházet sekerou na terč, zahrát si stolní fotbálek, zapojit se do šipkového turnaje nebo si vyzkoušet speciální kulečník s uklízecími roboty. Ti, kteří dali přednost klidnějším aktivitám nebo jen chtěli nabrat síly na další přednášky či workshopy, pak jistě ocenili vynikající kávu, tradiční valašské frgály, palačinky, pikantní nachos či další občerstvení včetně burgerů, klobásek, tortill a mnoha dalších pokrmů a nápojů. A kdo chtěl, mohl se na památku zvěčnit u karikaturisty nebo si odnést „instantní foto“ z Instaxu.

Odborné workshopy

Další část programu čejkovického setkání byla vyhrazena workshopům, jejichž výhodou je (oproti běžným přednáškám) větší interaktivita a možnost si vše prakticky vyzkoušet. Kromě workshopu APC , který probíhal takřka po celý den na nádvoří zámku, byla vendorům a jejich výstavkám vyhrazena v odpoledních hodinách také blízká Orlovna. K zastižení zde se svými produkty a řešeními byli zástupci značek jako Avacom, Aveli, Canon, CyberPower, D-Link, Fulgur Batman, Kensington, Kingston, Lexmark, MailStore, Nobo, OKI, Patnum, Rexel, TP-Link, ViewSonic či Zebra Technologies.

Večerní program

Setkání završil večerní program, v jehož průběhu se mohli účastníci těšit nejen z bohatého rautu a dobrého pití, ale hlavně z vystoupení tradiční Cimbálové muziky Olina v zámeckém sklepě nebo koncertu skupiny Reflexy na nádvoří. Ještě předtím však na pódiu vystoupili obchodní ředitelka SWS Martina Vlčková a channel manager značky APC Petr Baudyš, kteří všechny přítomné přivítali, poděkovali jim za účast na 41. čejkovickém setkání, popřáli jim příjemný zbytek večera a následně se ujali výběru výherců věcných cen, které věnovali partneři a SWS.

Doprovodné aktivity

Společnost SWS, partner akce Schneider Electric, ale i řada dalších výrobců si pro účastníky akce připravili

-dof-

listopad 2022 | www.rmol.cz

63


Reseller Magazine SETKÁNÍ

ASBIS CZ USPOŘÁDAL DALŠÍ ROČNÍK BYOS 2022 Po vynucené covidové pauze se letos v září znovu uskutečnila tradiční akce organizovaná společností ASBIS CZ se zaměřením na VAD zákazníky. Hlavní část akce BYOS 2022 (Build Your Own Server) se konala v Areálu Botanika v Horním Bezděkově a generálním partnerem byla firma Supermicro. BYOS 2022 se zúčastnilo 12 dodavatelů a více než 70 zákazníků. Během konferenční části, která se skládala z 11 přednášek a 13 workshopů, měli zákazníci možnost se potkat s dodavateli serverových produktů a komponent, prohlédnout si produktové novinky na výstavních stáncích a také prodiskutovat nadcházející prodejní sezonu.

Po skončení konferenční části čekal na účastníky program, inspirovaný cestováním časem. Konkrétně se všichni vrátili do éry 80. a 90. let, kdy světu mimo jiné vládly videoherní automaty. Muzeum ArcadeHry, které má k dispozici 170 legendárních arkádových „mašin“, bylo plně k dispozici jen pro zákazníky a partnery ASBIS CZ. Po tříhodinovém herním maratonu se všichni přesunuli zpět do Areálu Botanika, kde na hosty čekalo hudební a taneční vystoupení, které doprovázela degustace rumů. Ta sice zúčastněné nevrátila zpět v čase, ale svou chutí je zavedla až do Karibiku. -bem-

listopad 2022 | www.rmol.cz

64


Reseller Magazine SETKÁNÍ

listopad 2022 | www.rmol.cz

65