Page 1

Číslo 3, ročník 1, vyšlo 7. března 2018


PRODÁVEJTE PC

BEZ STAROSTI

GARANTOVANÉ MARŽE NEODKLADNÉ REKLAMACE (NOVÝ DÍL U VÁS DO 24 HODIN)

VÝROBA DLE VLASTNÍCH PŘÁNÍ DO 3 DNŮ

www.x-diablo.cz


Michala Benešovská

Tohle je e-sport! Hlásím se vám z největšího svátku profesionálního e-sportu, přímo z katovické haly Spodek, kde se koná jedna z nejvyhlášenějších událostí ESL (Electronic Sports League): šampionát Intel Extreme Masters (IEM). Jakmile sem jednou vstoupíte, pochopíte, o čem je e-sport. Pokud jste někdy pochybovali, přesvědčí vás pár minut v hale nabité fanoušky, kteří šílí, běsní, vyvádějí. Pokud to nestačí, pohodlně se usaďte a podívejte se na jeden jediný zápas, doporučuji Counter-Strike: Global Offensive, který je jakousi královskou disciplínou a je na něm nejlépe vidět, kdo „umí“. Hráči jsou modly, jež na každém kroku pronásleduje dav jejich obdivovatelů, souboje jsou strhující, dynamické a nabité emocemi. Ano, vážně! Tohle je e-sport! Obrovská hala, před kterou se tvoří fronta dlouhá několik stovek metrů, fanoušci neváhající navzdory mrazům stát, čekat a doufat, že se dostanou dovnitř, kde je čekají také stánky s obludně předraženým merchandisingem, popcorn a párky v rohlíku. Diváci v klubových barvách skandují jména svých týmů i hráčů a naprosto strhující utkání jsou doprovázena emotivním projevem profesionálních komentátorů. Velkorysý prostor je samozřejmě věnovaný výstavce gamingového hardwaru a doplňkům – najdete zde všechny výrobce, kteří berou e-sport vážně. Jejich produkty tady nepropaguje nikdo jiný než e-sportovci, značky tak mají ideální šanci oslovit relevantní cílovou skupinu. Tohle je s-sport! Obrovská show a exhibice, dokonalé ovládnutí hry, tisíce naprosto nadšených diváků (vážně!) a mohutný, stále se rozpínající byznys. Gaming není jen jednorázová příležitost, kterou byste si neměli nechat ujít, ale jeden z nedůležitějších směrů současného ICT. Michala Benešovská, benesovska@dcd.cz

LIFE

Let’s play: Podívejte se, jak se hraje

4/7

HARDWARE

Postavit PC nebo koupit, to je, oč tu běží

8/13

PLAY

HARDWARE

Kingdom Come: Herní klávesnice: Deliverance Mechanické spínače a RGB podsvícení

14/17

18/22

3


redakce

Life Let’s play: Podívejte se, jak se hraje Obrovským fenoménem, který k dnešnímu hraní neodmyslitelně patří, jsou tzv. „let’s play“ videa. Jde o sledování jiného hráče (prostřednictvím streamovací platformy) při průchodu hrou. A věřte, že to není tak pasivní zábava, jak se může na první pohled znát.

V následujícím textu se nebudeme zabývat youtubery, kteří svým náctiletým vrstevníkům vysílají trapné střípky ze svých každodenních životů, ale zaměříme se na herní streamery. K nejoblíbenějším platformám herních streamerů patří pochopitelně YouTube a Twitch. První z uvedených asi není třeba blíže představovat, na Twitch se podíváme blíže.

Twitch Služba Twitch je určena především pro live streamy herních videí či e-sportovních klání a vznikla v roce 2011. Twitch se stal jednou z nejrychleji rostoucích služeb a v roce 2014 jej koupil Amazon za bezmála miliardu dolarů (970 milionů dolarů, abychom byli přesní). Videa na Twitchi mohou diváci sledovat živě, nebo procházet záznamy. Na vysílání svých oblíbených streamerů a kanálů jsou upozorněni e-mailem nebo push zprávou (mají-li nainstalovanou aplikaci). Se streamery mohou uživatelé během přenosů většinou komunikovat, a to prostřednictvím chatu. V případě zá-

4

jmu je zde možnost finančně podpořit vysílání a streamera sponzorovat – buď jednorázově, nebo formou pravidelného předplatného.

Kdo vysílá na Twitchi Vysílat na Twitchi může každý, kdo má chuť a náladu. Důležité je však dobře vybrat atraktivní titul a zvolit správné načasování – Twitch sice sledují miliony diváků, ale ti rozhodně nehledají další nanicovatý stream. Je zapotřebí zaujmout, což mnozí zkouší různými způsoby – vysílají v kostýmech a maskách, někteří jsou vulgární (Twitch má sice pravidla, jejich vynucování je však zatím problematické), jiní vsadí na edukativní rozměr a své diváky chtějí kultivovat (funguje to však jako lákadlo jen částečně) a jiní projevují naprosto neuvěřitelné schopnosti při hraní. Velkou sledovanost mají pochopitelně nejnovější tituly. Prosadit se v záplavě streamerů není jednoduché. Mezi největší celebrity na Twitchi patří například DrDisRespect, TimTheTatman nebo imaqtpie. České scéně na Twitchi kraluje FattyPillow, což asi není nutné dál komentovat.


Boduje u nás také Agraelus, streamer, který nosí během hraní přes obličej nápadné masky. Mezinárodní scéna je také plná skandálů, streameři na Twitchi jsou ostře sledovanými celebritami, řeší se bany (zákazy), které někteří dostávají za nevhodné chování (konzumace drog, domácí násilí), a svět slavných streamerů je daleko pestřejší a bizarnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Jde v podstatě o showbyznys 2.0.

Videostream jako skvělá reklama Ptáte se, proč někdo „marní“ čas tím, že sedí a pasivně sleduje, jak někdo jiný hraje hru? Fascinace sledováním a díváním se není nic nového pod zářícím monitorem. Sledovat, jak někdo hraje, může být opravdu zážitek, obzvláště když dotyčný ví, co streamer dělá. Také jde o skvělou reklamu, což si mnozí výrobci moc dobře uvědomují a se streamery navazují zajímavé obchodní vztahy. Nejde totiž jen o hry, které elitní streameři propagují. Ostentativně ukazují i své vybavení – počítač, novou klávesnici, myš, kameru, mikrofon, herní židli – a doprovodí to dojemnou děkovačkou výrobci,

6

distributorovi i prodejci, jejichž logy si následně obloží video. To je běžná praxe a dostat se do hledáčku štědrých sponzorů není jen tak. Streamer, na jehož kanál zabloudí omylem dva lidi, kteří tam nezůstanou ani minutu, bude těžko zahlcen nabídkami, aby během svého vysílání propagoval nějaké produkty. Aby byl stream „koukatelný“, je zapotřebí také vybavení, což si mnoho začínajících streamerů neuvědomuje. Kvalitní kamera a mikrofon mohou hrát zásadní roli v tom, jestli divák přeskočí na jiný kanál, nebo zůstane. Největší motivací diváků na Twitchi je získat detailní pohled na hru, včetně všech bugů a v traileru neukázaných chyb, což může někdo při koupi zohlednit. Streameři někdy slouží jako pokusní králíci a někteří vydavatelé je využívají pro testování streamy early access titulů, a odezva na ně je pak velmi cennou zpětnou vazbou.

Co divák chce Když se podíváte na statistiky videí na Twitchi, zjistíte, že se pořád opakují ty samé tituly.


Twitch.tv v roce 2017 na konci roku vysílalo přes 550 tisíc streamerů měsíčně (na začátku roku to byla polovina) měsíčně se přihlásilo přes 100 milionů unikátních uživatelů průměrně stráví uživatel sledováním videí na Twitchi 106 minut denně k dispozici bylo přes 125 milionů videí denně bylo aktivních 15 milionů uživatelů jen v minulém roce bylo streamováno 4,4 milionu hodin obsahu nejvíce streamovanou hrou za celou existenci platformy je League of Legends, aktuálně patří k nejsledovanějším Fortnite a PlayerUnknown’s Battlegrounds diváky jsou nejčastěji muži (74 %), většina z nich je ve věku 18-49 let na Twitchi jsou videa a přenosy z více než 38 tisíc her nejvíce se vysílá v angličtině, němčině a ruštině nejvíce diváků má eleaguetv (průměrně jeden přenos sleduje 160 tisíc diváků)

Pravdou je, že jsou stálice, jako je Counter-Strike, League of Legends nebo PlayerUnknown’s Battlegrounds, které patří k nejsledovanějším. Někteří diváci vyhledávají pouze konkrétní tituly, aby se detailně podívali na herní mechanismy či grafiku, jiní cíleně sledují konkrétní streamery nehledě na to, zda zrovna vysílají herní stream nebo dávají světu na odiv svou novou herní židli. Samostatnou kapitolu pak tvoří přenosy z profesionálních utkání, jež jsou dnes už na úrovni klasických sportovních přenosů, tedy jde o profesionálně komentovaná vysílání.

K čemu mi bude Twitch? Pokud nemáte zrovna ambice vysílat, je Twitch ideálním prostředkem, jak zjistit, co se právě hraje a jak. Díky přenosům z turnajů se můžete začít orientovat i na profesionální scéně a díky nahlédnutí do „soukromí“ hráčů můžete zjistit, jaké vybavení používají a jak jej hodnotí.

7


redakce

Hardware Postavit PC nebo koupit, to je, oč tu běží V našich končinách je zažité, že co si člověk neudělá sám, to nemá. V oblasti herních počítačů to platí dvojnásob, navíc zde ještě přicházejí „zlaté české ručičky“ a duše každého bastlíře plesá, když se sebevědomý uživatel pouští do stavby vlastní a unikátní sestavy, kterou svět neviděl. Jenže každá mince má dvě strany.

Každý, kdo začal svou herní pouť na počátku 90. let, jistě zažil frustraci, kterou způsobila nedostupnost kvalitních komponent, tedy daly se tady koupit, avšak jejich cena byla astronomická. Navíc vývoj šel v té době rychle kupředu a více než dnes platilo, že hardware rychle zastarává. Kdo chtěl hrát nejnovější tituly (které se paradoxně cenově pohybovaly zhruba ve stejné hladině jako dnes), ten si musel sáhnout hluboko do kapsy. V té době byl prodej montovaných počítačových sestav velice lukrativním byznysem. Na herní stroje se tehdy však soustředila jen hrstka prodejců a postavit si vlastní herní sestavu byla často nutnost. Mnozí dnešní hráči v tomto trendu pokračují a vlastní montáž považují za ukazatel, že to s hraním myslí vážně. Ale vyplatí se dnes stavba vlastního počítače?

Nabídka je pestrá Většina výrobců dodává vlastní herní sestavy, své herní řady mají i tuzemští distributoři a prodejci. Nabídka je opravdu pestrá – od entry-level strojů po počítače pro náročné hráče.

8

Vynecháme často propírané herní sestavy výrobců, jako jsou Dell, ASUS, Acer, HP nebo Lenovo, a blíže se podíváme na originální sestavy tuzemských distributorů. Podívejte se na průřez portfoliem gamingových strojů, pro ukázku jsme zvolili nejlevnější a nejdražší modely z nabídky 100Mega Distribution, AT Computers, eD system a T. S. Bohemia.

AT Computers a X-Diablo Na hráče cílí AT Computers prostřednictvím své sítě X-Play a počítačů X-Diablo, které jsou montovány v ostravském závodě společnosti. V nabídce jsou tři základní herní řady (Gamer, Family, Extreme), ale hráči mají možnost nechat si sestavit stroj na míru a zvolit si mohou také svého prodejce (prodejní síť čítá přes 400 prodejců). Vývoj a výroba všech počítačů jsou certifikovány na systém jakosti podle ČSN EN ISO 9001 a ISO 14001. Hráči si mohou vybrat z několika skříní a jejich designu. Základní model X-Diablo Gamer začíná na ceně 16 990 korun, za tuto cenu je k dispo-


zici varianta Online Gamer, která je vybavena procesorem Intel Core i3 7100, kombinací systémového SSD (16 GB) a klasického disku o velikosti 1 TB. Výbavu doplňují 8GB operační paměť typu DDR4 a grafická karta Nvidia GeForce GTX 1030. Jako operační systém byly zvoleny Windows 10. Na sváteční hráče a herní „rodiny“ míří řada Family, která nabízí sestavu s kompaktními rozměry a výbavou, jež by měla uspokojit požadavky běžných hráčů. Model Family je vybaven procesorem Intel Core i5 7400, dvěma disky (128GB SSD, 1TB HDD), 8GB operační pamětí typu DDR4 a grafikou Nvidia GeForce 1050. Vše je uloženo v úhledné skříni Fractal. X-Diablo Family vyjde na 20 990 korun vč. DPH. Klenotem v nabídce a nejvýkonnější montovanou sestavou je X-Diablo Extreme G1 1080, která vyjde na 47 990 korun vč. DPH. Sestava se chlubí deskou Gigabyte Z370 Aorus Gaming K3 a šestijádrovým procesorem Intel Core i7 8700K osmé generace o taktu 3,7 GHz. Deska je osazena operačními paměťmi HyperX/ Crucial Ballistix Sport (dva 8GB moduly typu DDR4-2400). Výbavu doplňuje grafická karta Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 8GB. Sestava nabízí kombinaci SSD (256GB WD Black M.2 PCIe) a HDD (2TB WD10EZRZ SATA3).

eD system a Lynx Značka Lynx je na trhu od roku 2000 a představuje nejen montované herní sestavy, ale i kancelářská PC, síťové prvky nebo EET pokladny. Nabídka herních počítačů Lynx je bohatá, otevírá ji entry-level PC Lynx Easy Game G4560 v midi-tower provedení, který je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Pentium G4560 s taktem 3,5 GHz, 8GB operační pamětí typu DDR4 a grafickou kartou MSI GeForce

10

GTX 1050. Počítač má pevný disk s kapacitou 1 TB a je dodáván bez operačního systému. Doporučená koncová cena je 12 000 korun. Nejlépe vybaveným modelem je PowerMedia Tripple Titan, který je jedním z nejvýkonnějších sériově vyráběných počítačů u nás. Jak je patrné z názvu, je vybaven třemi výkonnými grafikami Nvidia GeForce GTX Titan v triple-SLI módu na základní desce ASUS Rampage IV Formula. Výkon podporuje také šestijádrový procesor Intel Core i7 o frekvenci 3,5 GHz. Počítač je vybaven dvěma pevnými disky – SSD s kapacitou 256 GB a 4 TB diskem WD Caviar Black. Operační paměť má kapacitu 32 GB a je složena ze čtyř modulů XMP Kingston Predator Series. Operačním systémem sestavy je Windows 8. Doporučená koncová cena herního monstra je 145 tisíc korun. Nabídka herních strojů Lynx je rozsáhlá, několik modelů vzniklo také ve spolupráci s herní komunitou Grunex. Konfigurátor vlastních sestav nabízí i Lynx.

100Mega Distribution a HAL3000 Značka HAL3000 rezonuje mezi hráči nejvíce z výše uvedených, neboť jde o hrdého sponzora Mistrovství České republiky v počítačových hrách. K počítačům HAL3000 náleží také služba Bezstarostný servis, která zajišťuje v tříleté záruční lhůtě rychlou nápravu. Cenově nejdostupnější model nese označení Enterprice Gamer, jehož základ tvoří základní deska MSI H110M Pro-VD s dvoujádrovým procesorem Intel Core i3-7100 s frekvencí 3,9 GHz a 8GB operační paměti typu DDR4. Entry-level model je nabízen s grafickou kartou MSI GeForce GT 1030 OC a 1TB pevným diskem WD Caviar Blue. Model je nabízen bez operačního systému, lze zvolit také variantu s Windows 10 Home. Cena varianty bez OS je 12 490 korun, varianta s Windows 10 vychází na 14 990 korun.


Na opačném pólu spektra stojí herní sestava MČR 2018 Ultimate-K, která představuje novou generaci oficiálních herních počítačů MČR. Základem sestavy je deska MSI Z370 Tomahawk s šestijádrovým procesorem Intel Core i7 8700K, dvěma moduly 8GB operační paměti

typu DD4 (HyperX Fury Black) s frekvencí 2 400 MHz a grafickou kartou MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8 GB. Jako systémový disk je použit Kingston SSDNow A400 o kapacitě 480 GB, který doplňuje 2TB disk WD Red. Počítač je dodáván s operačním systémem

11


Windows 10 Home. Doporučená koncová cena modelu je 51 990 korun vč. DPH.

T. S. Bohemia a Barbone Od roku 1998 se vyrábějí také počítače Barbone, jež zažily největší slávu před deseti lety, kdy výrobce ve spolupráci s Intelem představil ve své době nejvýkonnější stroj Barbone W Skulltrail na platformě Intel Dual Socket Extreme. V řadě Game začíná nabídka Barbone modelem ASUS Game, který je postaven na základní desce ASUS Prime B250M-A, dvoujádrovém procesoru Intel Pentium G4560 (Kaby Lake) o taktu 3,5 GHz a 8 GB operační paměti. U grafiky sází na ASUS GeForce GTX 1050 Phoenix. Entry-level model je vybaven pevným diskem Seagate FireCuda o kapacitě 1 TB, dodáván je bez operačního systému. Koncová cena počítače je 11 829 korun vč. DPH. Modelem pro náročné hráče je Barbone Xtreme – i7, který je vybaven základní deskou MSI Z270 Tomahawk Arctic, procesorem Intel Core i7 7700K sedmé generace s taktem 4,5 GHz, grafikou MSI GTX 1080 Ti GAMING 11G a 16 GB operační paměti DD4 o frekvenci 2 400 Mhz 2 × 8GB Kingston HyperX Fury). Operační systém Windows 10 Home je nainstalován na SSD Samsung 960 EVO (250 GB), pro ukládání dat je k dispozici 2TB disk WD Blue. Sestava, která je připravena i na provoz VR systémů, je k dostání za koncovou cenu 49 290 korun vč. DPH.

DIY PC Možnost poskládat si vlastní počítač z různých komponent nabízejí i výše uvedení, přesto se mnoho hráčů pouští do skládání na vlastní pěst. Tyto snahy jsou často motivovány i vidinou finanční úspory, jelikož v takovém případě nemusí zákazník platit za montáž a zahoření, nebo také často za operační systém.

12

Zvolit vhodné a vzájemně kompatibilní komponenty není pro technicky zdatného uživatele, který si přečte základní parametry hardwaru, vůbec složité. Správně je poskládat do skříně už vyžaduje opatrnost a jisté zkušenosti. Někteří stavitelé často přecení své schopnosti a neudrží nervy na uzdě, což se může prodražit; rčení „když to nejde silou, jde to ještě větší silou“ totiž nemusí při manipulaci s počítačovými komponenty platit. Ceny hardwarových komponent na koncovém trhu v poslední době navíc ovlivnilo několik faktorů, proto se experimenty ve snaze ušetřit pár stovek nemusejí vyplatit. Ceny grafických karet vyšroubovali těžaři kryptoměn, vysoká poptávka a slabé skladové zásoby také v poslední době způsobily vyšší cenu operačních pamětí a stavba vlastního herního počítače se stala spíše dobrodružstvím než výraznou finanční úsporou. Vlastní stavba má řadu úskalí, s nimiž se běžní uživatelé a amatérští technologičtí nadšenci nemusejí vyrovnat. Na druhé straně mají dnes šikovní hráči-stavitelé neomezené možnosti a příležitosti sestavit si skutečnou herní bestii.


13


redakce

Play Kingdom Come: Deliverance Česká republika je na herní mapě opět vidět o něco lépe, zásluhu na tom má studio Warhorse, které v polovině února vydalo dlouho očekávanou hru Kingdom Come: Deliverance – té se během prvních dvou týdnů na trhu prodalo přes milion kopií.

Na tuzemské scéně působí vývojáři a herní designéři, kteří se nesmazatelně zapsali do herní historie. Jedním z nejvýraznějších a nejznámějších z nich je Daniel Vávra, jenž stojí za legendární hrou Mafia a je také zakládajícím členem studia Warhorse. Vávra se podílel rovněž na Hidden and Dangerous nebo Wings of War. V roce 2011 založil společně s Martinem Klímou (trilogie UFO) společnost Warhorse Studio a tým doplnili dalšími herními veterány, jako jsou Viktor Bocan (Operace Flashpoint) a Tomáš Blaho (Mafia, Hidden and Dangerous 2, Forza Horizon). Taková kombinace nemohla dopadnout špatně, zrodil se projekt Kingdom Come: Deliverance, který byl jednou z nejočekávanějších her poslední dekády. Úspěšnému uvedení na trh a prodejním rekordům předcházela řada komplikací, jež ukázala, jak je herní průmysl nekompromisní.

Trnitá cesta k úspěchu Navzdory zvučným jménům klíčových lidí se studiu nepodařilo získat vydavatele, proto se autoři rozhodli, že budou hru financovat pomocí crowdfundingové kampaně na Kickstarteru. Cílem kampaně bylo vybrat 300 tisíc liber, což je relativně malá částka, ale autoři si tak

14

chtěli ověřit, zda by měl o titul vůbec někdo zájem. Odezva byla obrovská a cílová částka se vybrala během 36 hodin. Kampaň pokračovala a do jejího konce se vybralo přes milion liber. Kingdom Come: Deliverance se tak stala ve své kategorii jednou z nejúspěšnějších kampaní na Kickstarteru. Díky dosažení dalších „cílů“ kampaně přibyl například soundtrack k videosekvencím nahraný živým symfonickým orchestrem. Hru nakonec vydala německá společnost Deep Silver (divize Koch Media), spoluvydavatel titulů jako Dead Island, Homefront nebo Saints Row. Letos v únoru byla společnost Koch Media akvírována firmou Nordic Games a nadále bude vystupovat pod názvem THQ Nordic.

Temný středověk Titul Kingdom Come: Deliverance je RPG a jeho děj je situován do oblasti Posázaví v 15. století, v době Václava IV., jehož kralování ohrožuje jeho zlotřilý bratr Zikmund s úmyslem ovládnout českou zemi. Do toho významně zasáhne prostý kovářský synek Henry (hlavní hrdina hry), kterému je vyvražděna rodina


během řádění Zikmundových vojsk ve Stříbrné Skalici. Tvůrci si zakládali na historické přesnosti a realističnosti nejen prostředí, ale také bojových scén. Důraz na realističnost se odrazil také v tom, že v takto rozsáhlém historickém RPG chybějí jakákoliv magie, kouzla, draci a další prvky typické pro podobné tituly. Příběh je velice rozsáhlý, stejně jako otevřený herní svět, a každý úkol lze řešit několika způsoby, jejichž výběr má vliv na další průběh hry. Jedinou zásadní vadou na kráse je absence českého dabingu, což je však důsledkemk toho, že

16

titul byl primárně určen pro celosvětový trh. Možnost českého dabingu tvůrci do budoucna nevyloučili.

Ohlasy Hra vyšla pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. Už dva týdny po vydání autoři hlásili, že se prodalo přes milion kopií, na Streamu se několik dní držela na pozici nejprodávanější hry. Jelikož měli tvůrci ambice s hrou prorazit především v zahraničí, vyšla Kingdom Come: Deliverance v anglickém jazyce s českými titulky.


Procesor Grafická karta

Minimální konfigurace

Doporučená konfigurace

Intel Core i5-2500K 3,3GHz, AMD Phenom II X4 940

Intel Core i7 3770 3,4 GHz, AMD FX-8350 4 GHz

Nvidia GeForce GTX 660, AMD Radeon HD 7870

Nvidia GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 580

Operační paměť Volné místo na disku Operační systém

Na tuzemské scéně sklidil Kingdom Come: Deliverance výhradně pozitivní recenze, přestože se objevila v první verzi řada nepříjemných bugů. Podle agregátoru recenzí Metacritics má hra od odborné veřejnosti hodnocení průměrně 76 %. Hra má také díky CryEnginu čtvrté generace velice příznivé hardwarové požadavky, což může pomoci jejímu rozšíření i mezi uživatele, kteří nemají nejnovější herní stroj.

8 GB 40 GB Windows 7/8/10

Historický počin se vším všudy Kingdom Come: Deliverance je hra, jež pohltila hráče na celém světě, přitom za ní nestojí žádné renomované studio, které chrlí nákladné AAA hry několikrát do roka. Od první verze k vydání uběhlo několik let, náročný vývoj se však vyplatil a Česká republika se na mapě herních velmocí opět trochu zviditelnila. O to větší jsou nyní očekávání dalších kroků studia Warhorse.

17


redakce

Hardware Herní klávesnice: Mechanické spínače a RGB podsvícení Pod stolem výkonný herní počítač, na stole dva UHD monitory, v ruce dokonale vyvážená myš a  herní zážitek korunuje klávesnice. Další periférie, kterou každý důvěrně zná a používá, přičemž mnozí stále nechápou, jaký je rozdíl mezi kusem za pár stovek a propracovanou herní klávesnicí s mechanickými spínači.

Proč tedy investovat do herní klávesnice, když se dá funkční klávesnice sehnat už za cenu kolem 100 korun? Běžné membránové klávesnice jednoduše nejsou pro hraní určené a rozdíl mezi běžnou klávesnicí, která stačí na psaní pracovních e-mailů, a herní s mechanickými spínači pozná každý na první dotek. Navíc hrát na nepodsvícené obyčejné klávesnici je prostě hřích! A nabídka herních klávesnic je opravdu bohatá, objevují se různé velikosti, tvary, rozložení, technologie… Na co si dát tedy při výběru herní klávesnice pozor?

Tvar a velikost Na trhu je řada různých tvarů a velikostí klávesnic. Liší se také svým rozložením, ergonomií a jejich provedení ovlivňuje i počet přídavných programovatelných tlačítek. K dispozici jsou také modulární klávesnice složené z několika částí, prohnuté a vyvýšené. Co se zdá jako výhradně designová záležitost, však výrazně ovlivňuje komfort i reakce uživatele. Modulární klávesnice se však příliš neprosadily – co u her funguje jako velká výhoda, se při

18

běžném používání a psaní na klávesnici ukázalo jako nepraktické. Přesto je na trhu několik zajímavých kousků, jako například MadCatz S.T.R.I.K.E. Obvykle jsou herní klávesnice větší a robustnější než běžné kancelářské a používají se pro ně i lepší materiály.

Spínače Největší zmatky a nedorozumění se u herních klávesnic týkají zejména spínačů. Během hraní stiskne uživatel jednu klávesu tolikrát, že u běžné klávesnice může dojít k jejímu poškození, protože na takovou zátěž není připravená. Herní klávesnice jsou uzpůsobeny tak, aby vydržely opakované údery kláves, toho je dosaženo použitím jiných, odolnějších spínačů. Zatímco klasická klávesnice (membránová) využívá gelové spínače, herní klávesnice jsou v ideálním případě vybaveny spínači mechanickými, které vydrží náročnější provoz (životnost se pohybuje kolem 50 milionů stisknutí), a mají rychlejší reakční dobu (obvykle už v polovině stisku reagují).


Mezi nejpoužívanější mechanické spínače patří ty od německé společnosti Cherry, jež si představíme blíže. Spínače Cherry jsou rozděleny podle barev, přiblížíme si čtyři nejznámější: Red, Black, Brown a Blue. U herních klávesnic se nejčastěji používá typ Red, který nabízí přímý lineární průběh stisku a pouze nepatrný odpor při stisku (aktivační síla 45 cN). Díky tomu je zaručena rychlá reakce. Často se pro herní klávesnice používají Cherry MX RGB Red spínače, které zachovávají vlastnosti Red spínače, ale zároveň jsou průhledné a vybavené diodami – takže každá klávesa může prosvítat jinou barvou. Red spínače začínají postupně nahrazovat nové s označením Speed, které vynikají nízkou aktivační silou a lineárním průběhem. Typ Black má výraznější odpor (aktivační síla 60 cN), tlačítka jsou tedy tužší na stisknutí a pro jejich sepnutí je zapotřebí vynaložit větší sílu. Blue je specifickým typem spínače, jenž se konstrukčně liší od svých stájových kole-

Typy kláves: Není klávesa jako klávesa, dejte vedle sebe čtyři klávesnice a podívejte se, jestli mají stejné typy kláves. Nejrozšířenějším typem jsou tzv. vysokoprofilové klávesy, jde o vyšší tlačítka se zkosenými hranami. Vedle toho existují také nízkoprofilové klávesy – ty jsou nižší a nejsou tak hlučné. Nízké čtvercové klávesy s nezkosenými hranami a většími rozestupy se nazývají chiclet (typické u notebooků).

20

gů (střed spínače je složen ze dvou částí) a vyznačuje se nápadným „cvakáním“ – to je způsobeno nárazem hlavní části spínače do pohyblivého jezdce, který při pohybu dolů vydá typický zvuk. Klávesnice s Blue spínači se na hraní nepoužívají, ideální jsou na psaní. Brown spínač kombinuje lineární spínač s hmatovou odezvou podobnou u Blue spínače, aktivační síla je 55 cN, což je optimální pro většinu uživatelů. Brown spínač je nejuniverzálnějším typem. Spínače Cherry MX najdete v klávesnicích renomovaných výrobců, mnozí, jako je například Logitech (Romer-G) nebo Razer (Green, Orange, Yellow), vybavují své klávesnice vlastními spínači.

Nejdůležitější technologie Vedle tvaru, velikosti, spínačů a zpracování jsou pro herní klávesnice důležité také další přidané technologie, které mohou herní zážitek posunout na novou úroveň. Programovatelná makra a multimediální klávesy Klávesnice vybavená programovatelnými tlačítky umožňuje, aby si uživatel nastavil akci, která po stisknutí konkrétní klávesy proběhne. Může tak nahradit standardní klávesové zkratky nebo přímo akce ve hře. Velice praktická jsou makro tlačítka i pro běžné používání. N-Key Rollover Při hrách je často nutné stisknout několik kláves najednou. Dříve se stávalo, že na některé kombinace kláves zareagoval i systém a hru shodil. Technologie NKRO zajišťuje nezávislost klávesových kombinací. Udává tedy, kolik kláves současně je možné stisknout, a klávesnice


je zaregistruje. NKRO říká, že mohou být stisknuty simultánně všechny klávesy najednou. Anti-Ghosting Tak zvaný ghosting je nežádoucí jev, který vzniká kombinací několika kláves najednou, kdy dojde k tomu, že každá stisknutá klávesa není zaznamenána. Může to být způsobeno jednak neschopností klávesnice zaregistrovat více stisků, omezením softwaru, jenž je v počítači a není schopen číst takový vstup, nebo je problém v komunikačním protokolu mezi hardwarem a softwarem. Na to reaguje Anti-Ghosting, technologie se často zaměňuje za NKRO, přesto jde zjednodušeně řečeno o X-Key Rollover (za X se dosazuje počet kláves, které jsou pokryty), tedy technologii, která na rozdíl od NKRO nepokrývá všechny klávesy, ale jen část (nejčastěji jde o tři). RGB podsvícení Co nesvítí, není gamingové. Podsvícené klávesnice jsou k dostání běžně – najdete jednobarevně podsvícené modely, vícebarevné i modely s RGB posvícením. Poslední uvedená varianta je právě známka gamingu, a s tímto typem lze nastavit individuální podsvícení každé klávesy zvlášť. Herní klávesnici bez nějakého typu podsvícení by si netroufl na trh uvést snad nikdo.

Jeden port vládne všem Důležitou roli při výběru klávesnice hraje také konektivita. Nejrozšířenější je samozřejmě připojení pomocí USB, v herním segmentu se ale setkáte také se stále přežívajícím PS/2. Samostatnou kategorií jsou bezdrátové periférie, zatímco u myší může být bezdrátové připojení pohodlnější, v případě klávesnice kabel obyčejně nepřekáží. Také v případě myší se začínají objevovat docela použitelné herní kousky, co

Nejznámější značky herních klávesnic:

ASUS RoG CoolerMaster Corsair Cougar Fnatic Gear HyperX Logitech Razer SteelSeries Zalman

se týče bezdrátových klávesnic, zásadně žádný z výrobců nevybočuje a nikdo se na ně zatím příliš nesoustředí, k dostání jsou spíš hybridní modely, kde je možné kabel odpojit. PS/2 Asi každý zná fialový kulatý šestikolíkový mini-DIN konektor PS/2, který představila IBM na konci 80. let se třetí generací osobních počítačů Personal System/2. Tato technologie přežila dodnes a lze ji najít i na high-end motherboardech. Proč je tato reminiscence 90. let stále tak oblíbená? Na rozdíl od USB (sériový asynchronní bus) je PS/2 synchronním sériovým portem a nabízí v porovnání s USB nižší latenci, rychlost komunikace myši s počítačem (polling rate), jelikož komunikace probíhá v porovnání s USB jiným způsobem, a proto mnozí hardcore hráči preferují tento typ připojení. Nevýhodou PS/2 je, že jde o port, který na rozdíl od USB neumí „plug and play“ režim. Klávesnice připojené přes PS/2 zvládají NKRO lépe, jsou tedy ideální pro hraní nebo hodně rychlé psaní. USB Nejčastěji se u herních klávesnic setkáte s připojením přes USB. Univerzálnost vládne

21


22

současnému světu technologií a tento typ připojení se stal standardem, což reflektují i herní klávesnice. Před pár lety, kdy vládl PS/2 port, měly některé základní desky problém s rozpoznáním USB klávesnice (uměly z ní přijímat vstupy až po startu systému, proto se nebylo možné dostat například do BIOSu). Tento problém se už u novějších desek nevyskytuje, navíc lze klávesnici kdykoliv připojit, systém ji rozpozná a lze ji bez problémů používat. Pro zapálené vyznavače PS/2 portu je k dispozici redukce USB->PS/2. Latenci, která je teoreticky vyšší než u PS/2, způsobuje jiný typ komunikace (probíhá přes CPU). Vzhledem k rychlosti dnešních procesorů jde však o zanedbatelný rozdíl, který běžný uživatel vůbec nepocítí.

nahradilo stabilnější Bluetooth, ale ani to zatím skalní hráče nepřesvědčilo. Nežádoucí časové prodlevy, které normální uživatel ani nepostřehne, hrají opět v neprospěch bezdrátových klávesnic u hráčské obce, stejně jako nutnost měnit baterie a nastavovat připojení klávesnice v systému. Velcí výrobci se však snaží a stále vylepšují své bezdrátové portfolio – se zajímavým systémem přišel například Razer, jehož Turret je kombinací bezdrátové klávesnice s plochou pro myš. Dobře si vede také Logitech, který slaví úspěchy s bezdrátovými myšmi a dobíjecími podložkami, v nabídce má i pozoruhodnou mechanickou klávesnici G613, která ukazuje, kudy by se mohly bezdrátové klávesnice vydat.

Bluetooth Jak bylo řečeno výše, bezdrátové periferie nejsou zatím ve světě gamingu plně adaptovány. Počáteční problémy, které v minulosti doprovázely jejich nasazení, si mnozí dobře pamatují a na klávesnice a myši bez kabelu zanevřeli. Obecně platí hráči společně s psavci a programátory za velké nepřátele bezdrátových klávesnic. Přesto najdete i klávesnice, které o sobě tvrdí, že jsou bezdrátové a vhodné na hraní. Nepraktický infraport, jenž se používal za úsvitu éry bezdrátových periférií, sice

Herní klávesnice jsou robustnější a oproti běžným kancelářským klávesnicím mají delší životnost. Jejich použití není omezeno jen na hráče, ale jejich vlastnosti ocení všichni, kteří klávesnici využívají o něco více než k napsání přihlašovacích údajů na Facebook. Vyšší pořizovací cena u mechanických klávesnic může odrazovat, ale větší komfort při používání je opravdu citelný, obvykle se ti, kteří vyzkoušejí klávesnici s mechanickými spínači, už k membránovým nevracejí.

Nejen pro hráče


Získejte hru

BATTLEFIELD 1TM REVOLUTION LC49HG90DMUXEN

Revoluční monitor pro hráče

PLAY HARD, PLAY SMART • • • • •

Revoluční extrémně široký herní monitor s poměrem stran 32:9 Úhlopříčka 49“, rozlišení Double FullHD 3.840 x 1080 Odezva 1 ms – pro dokonale ostrý obraz v každé situaci Obnovovací frekvence 144 Hz Podpora HDR (High Dynamic Range) – výrazně zlepšuje detaily tmavých a světlých částí scény • Quantum Dot – velmi přesné zobrazení barev – více než miliarda barev

Orientační koncová cena:

35 990 Kč


G2590PX Low Input Lag Mode

aocgaming.com

@aoc_gaming

@aocgaming

@aocgaming

Gaming Ready 3/2018  
Gaming Ready 3/2018